Aukcni katalog 1/2017

Page 31

017 BOUDIN Eugène-Louis (1824 Honfleur - 1898 Deauville) LA TOUQUES A SAINT-ARNOULT Olej na plátně, 54,2 x 74,3 cm, rámováno, datace 1893, signováno vlevo dole E.Boudin 93. Vystaveno: Eugène Boudin, Kunsthalle, Brémy, 1979, č. kat. 67 Eugène Boudin,Galerie Schmit, Paříž, 1965, č. kat. 93. Publikováno: R. Schmit, Eugène Boudin 1824 – 1898, Catalog raisonné de l´oeuvre peint, díl II, Paris, 1973, soupis č. 3196, str. 229. Významný francouzský krajinář a impresionista. Už od dětství byl vášnivým kreslířem a dětství strávené v rodině námořníka v Le Havre mu umožnilo plně se realizovat. Ještě tam se vyučil tiskařem a už v osmnácti letech si otevřel vlastní papírnictví, v jehož výloze vystavoval obrazy svých oblíbených malířů v čele s T. Couturem. Díky městskému stipendiu odešel do Paříže, kde se věnoval studiu portrétní malby a krajinářství. Právě tam se seznámil s C. Monetem, a zúčastnil se také několika pařížských Salónů. Po návratu do Le Havre podnikal četné cesty na normandská pobřeží a do Bretaně, později cestoval i po Francii a Itálii. Střídavě žil v Le Havru, Honfleuru a Paříži, v sedmdesátých letech se ale zdržoval také delší dobu v Bruselu, Rotterdamu a Dortrechtu. Později si postavil vlastní dům v Deauville, kde zůstal až do konce. Jako tvůrce komorních formátů pracoval hodně v plenéru a bývá proto označován za předchůdce impresionistů. Pro jeho dechberoucí malbu oblohy jej dokonce současník Corot nazval «králem nebes». Ve svých obrazech se hlásil občas i k odkazu starých nizozemských krajinářů, z nichž si vzal smysl pro soulad mnoha detailů v jednom obraze zceleném do jednotícího tónu v dokonalé optické souhře. Nejčastěji maloval moře a krajiny, ztvárněné přesně podle přírody, téměř všechny menšího formátu, v nichž se snažil popsat náladu určitého okamžiku, ale také život v přímořských městech. V početných studiích skicoval moře, jeho rozmanité podoby, hru světla na vlnách a tvary oblaků nad ním pak na plátnech zachycoval lehkými tahy štětce a světlými pastelovými barvami, jimiž charakterizoval prchavost okamžiku. Kopíroval také holandské krajiny, nejvíce ho oslovoval Ruisdale a Potter, hlavní inspiraci však našel v mistrovském C. Corotovi, který však na oplátku obdivoval Boudina a nazval ho ,,králem nebes». Právě v mihotavém světle mezi oblaky byl jednoznačně mistrem, ale i v dokonalém zachycení přírody a koloběhu života. C. Monet poté pronesl, že právě díky Boudinovi se rozhodl malovat v plenéru a byl to také Monet kdo přesvědčil Boudina, aby vystavil na první impresionistické výstavě v r. 1874, přestože se Boudin do hnutí nikdy oficiálně nezapojil. Získal několik zajímavých ocenění, např. za třetí místo na Pařížském salónu v r. 1881, zlatou medaili na Světové výstavě (Exposition Universelle) v r. 1889 a konečně byl jmenován rytířem čestné legie (Legion d›honneur) v r. 1892. Jeho díla jsou zastoupena v Art Institute v Chicagu, Le Havre Musée des Beaux Arts, muzeu Eugèna Boudina v Honfleuru, ale i v exkluzivních soukromých kolekcích. Autor viz TB 4/438, B 2/216, wikipedia.org. 1 500 000 – 2 000 000 CZK / 55 556 – 74 074 €

1 200 000 CZK / 44 444 €

006_061_pol_001_051.indd 29

23/02/2017 15:19:25