Aukcni katalog 1/2017

Page 271

337 TRINKEWITZ Karel (1931 Mečeříž - 2014 Deggendorf) CECI N´EST PAS UNE CIGARETTE DE VÁCLAV HAVEL Oboustranná asambláž na kartonu, 50 x 38 cm, rámováno, v kazetovém rámu, signováno zezadu K.TRINKEWITZ. Malíř, karikaturista, kolážista, básník, spisovatel a literární teoretik, studoval společně s Janem Koblasou a Eduardem Světlíkem Gymnázium a také průmyslovou školu keramickou v Teplicích, později práva na UK, odkud byl z politických důvodů vyloučen. V 60. letech byl redaktorem nakladatelství Orbis a zároveň se už věnoval výtvarné a básnické tvorbě, ale také teoretickým pracím o umění. Jako kreslíř, karikaturista a kolážista už v této době začíná spolupracovat s řadou časopisů. Kresby signuje značkou WITZ. Věnoval se také kaligrafii, lettristickým kolážím a vizuální poezii. Od r. 1979 žil v Hamburku, kde brzy zahájil spolupráci s exilovým i německým tiskem a dokonce publikoval několik básnických a esejistických knih. Po sametové revoluci své působení větvil mezi Hamburk a Českou republiku. Během života pořádal celou řadu autorských výstav, např. Galerie na Karlově náměstí, Praha (1966), Galerie Sternbrücke, Hamburg (1980), Galerie Franze Kafky, Praha (1997/1998), Antares, Sevilla (2000) aj. Jeho dílo je zastoupeno v soukromých i veřejných sbírkách. Autor viz Ch 18/149. 20 000 – 35 000 CZK / 741 – 1 296 €

15 000 CZK / 556 €

266_297_pol_334_371.indd 269

23/02/2017 13:24:34