Aukcni katalog 1/2017

Page 135

141 KREMLIČKA Rudolf (1886 Kolín - 1932 Praha) DÍVKA S NÁHRDELNÍKEM Litografie na papíře, 16 x 11,5 cm, rámováno, v paspartě, pod sklem, datace 1925, signováno vpravo dole Kremlička 1925. Publikováno: Karel Srp, Rudolf Kremlička, Academia, 2006,str. 197, č. 213. Stěžejní osobnost českého moderního umění. Studoval u prof. Schwaigera na AVU v Praze. Člen Tvrdošíjných, který se ale oproti svým kolegům určovaným tvaroslovím kubismu a expresionismu odlišoval vlastní cestou. Krajiny z let 1907 - 08 jsou střízlivé a poklidné, mladé portréty z let 1909-1910 se vyznačují nádechem konzervativního akademismu a žánrové obrázky pražských typů a venkovských scén z let 1909 1911 vytvářené zejména v kultovních Kameničkách jsou pod vlivem staromistrovského pohledu mentora H. Schwaigera. Malířovy cestovní a inspirační pobyty vedly v letech 1910 -1914 dvakrát do Holandska, Francie a posléze do Ruska, kde se v galeriích a muzeích seznámil s klasickými mistry i trendy a metodami své profese. V roce 1915 představí obraz Děvče v bílém živůtku, které svědčí o zvládnutí techniky a vlastním názoru, jenž citlivě zakomponovává i vliv rukopisu E. Moneta. Spojil smyslové, až pudové malířské cítění s impulzy vycházejícími z francouzské malby v její spíše klasicizující linii. Vytvořil syntézu, rozvíjející se osobitě souběžně s uměním moderny. Realizoval se v krajinářství, kde si osvojil prostorovou skladbu a plošný rozvrh rytmizovaného prudkého světla, ale zejména ve figurálních kompozicích, kde linie obemykají tvar a zdůrazňují plastičnost až skulpturálnost objemů. Autor viz T 1/564, TD 107, V 3/118, TB 21/495, B 6/313, NEČVU 1/406. 4 500 – 6 000 CZK / 167 – 222 € 3 000 CZK / 111 € 142 KRÁL Jaroslav (1883 Malešov u Kutné Hory - 1942 Osvětim) ŽENY PŘI ČESÁNÍ OVOCE Litografie na papíře, 47 x 37,5 cm, rámováno, v paspartě, pod sklem, datace 1928, signováno vpravo dole Král 1928. Publikováno: Metamorphoses – Proměny ženy ve výtvarném umění, S.V.U. Mánes, 2013, str. 364, 365. Marcela Macharáčková, Jaroslav Král, str. 269. Český malíř a kreslíř, studoval figurální a ornamentální kreslení v ateliérech E. C. Lišky, J. Preislera, A. Hofbauera a S. Suchardy na pražské UPŠ a později figurální malířství na AVU u V. Hynaise. Své malířské začátky spojil s portréty. V r. 1910 pobýval v Drážďanech, kde studoval umělecká díla ve Zwingeru a Albertině, o rok později se vydává do mnichovské Pinakotéky. V r. 1912 namaloval své první portréty ovlivněné kubismem. Po skončení první světové války spojil klasický výraz s kubistickým názorem, silné monumentální cítění s citovým prožitkem a stal se představitelem novoklasicismu. Maloval rozměrné figurální kompozice (Přechod, Odpočívající rodina, 1919, Matka, 1921). V r. 1919 byl u založení Klubu výtvarných umělců Aleš a v r. 1922 u Skupiny výtvarných umělců v Brně. Až do r. 1939 se každoročně zúčastňoval jejích výstav. Hrdiny jeho obrazů jsou prostí lidé, k nimž přirozeně tíhl od svého dětství stráveného na venkově, kde se také zrodilo jeho silné sociální cítění. V r. 1924 pobyl několik týdnů v Paříži s A. Kutalem a začal se věnovat tématu ženy. Tyto obrazy charakterizuje jednoduchá forma i barevnost, jemná poetika a komorní klidná nálada. Autor viz T 1/551, V 3/109, B 6/305, NEČVU 1/397. 20 000 – 35 000 CZK / 741 – 1 296 € 15 000 CZK / 556 €

110_159_pol_112_171.indd 133

23/02/2017 10:39:38