Aukcni katalog 1 2016

Page 77

062 SELLENY Josef (1824 Vídeň - 1875 Inzersdorf) MOŘE Olej na sololitové desce, 23,5 x 35 cm, rámováno, datace – 50. léta 19. st., signováno vpravo dole Selleny, zezadu opatřeno výstavními štítky a razítky. Vystaveno: Vystaveno a publikováno: Klasikové 19. století, S.V.U. Mánes, 5. 4. - 27. 5. 2012, str. 75. Dialogy v obrazech, S.V.U. Mánes, 2014, str. 146. Malíř krajinář, žák vídeňské akademie u prof. Tomáše Endera, řadí se do víděňské malířské školy. Na studiích byla také v Římě, a to v letech 1854 – 1855. Spolupracoval s malířem Janem Novopackým, s kterým se přátelil na akademii a od r. 1842 je provázelo nerozlučné přátelství. Často spolu také cestovali. Na rakouské fregatě Novara uskutečnil Selleny v letech 1857 – 1859 cestu kolem světa. Ta mu byla velkou inspirací pro jeho tvorbu jak kreslířskou, tak malířskou. Tuto inspiraci lze spatřit na prezentovaném díle, kde je vyjádřeno precizně prostudované skalnaté mořské pobřeží. Barevně velmi citlivě ztvárněná mořská hladina, zalitá na hladině slunečním odrazem kontrastuje s ostrým pískovcovým skaliskem do moře vybíhajícím. Autor viz T 2/410, TB 30/479. 90 000 – 130 000 CZK / 3 462 – 5 000 €

70 000 CZK / 2 692 €

058_125_pol_048_114.indd 73

2/12/2016 11:59:23 AM