Aukcni katalog 1 2016

Page 278

266 SOUČEK Karel (1915 Kročehlavy - 1982 Kladno) FIGURÁLNÍ MOTIV (SCÉNA ZE SHAKESPEARA) Kombinovaná technika na papíře, 48,5 x 68 cm, rámováno, pod sklem, zezadu opatřeno razítkem ČFVU. Významný český malíř, grafik, ilustrátor a pedagog, studoval na UPŠ u prof. J. Bendy a do uzavření školy nacisty také na AVU v Praze v ateliéru W. Nowaka. Později na AVU působil jako profesor a v letech 1967-69 dokonce i jako rektor. Jeho začátky jsou spojené s malířem V. Radou, kterému dělal počátkem 50. let na AVU asistenta, ale také s V. Rabasem. Byl členem skupiny 42, jejíž poetika určovala tón celé jeho tvorby, která má dramatický charakter a zdůrazňuje světelné hodnoty. Na jeho malířský projev mělo formující vliv prostředí Kladna, zvláště pak průmyslový ráz města. Díky němu svérázně modifikuje téma města - temná zákoutí městských ulic, ale zejména lidmi hemžícími se obrazy pasáží, nemocnic, nádraží, čekáren a ulicí. V r. 1953 vyhrál soutěž na vyzdobení foyer Národního divadla, které mu přineslo uznání. V tomto období se také začal věnovat ilustrační tvorbě, z vlastní iniciativy ilustroval Kytici K. J. Erbena. Koncem 50. let ilustroval povídky a básně E. A. Poea. Pro náměty světových metropolí sbíral inspiraci z průběžných cest do Amsterdamu, Paříže a Londýna. V šedesátých letech začal malovat obrazy s námětem Dona Quijota a obrazovou poetiku k nim získaval v okolí řeky Berounky, kde si zařídil svůj venkovský ateliér. V r. 1978 se připojil do vedení Svazu československých výtvarných umělců. Za svou tvorbu byl oceněn zlatou medaili na Expo Brusel v r. 1958, stříbrnou medaili na Bienále v Sao Paulo v Brazílii v r. 1959 a prestižním oceněním Guggenheimovy nadace za r. 1961. Dnes je sice zastoupen téměř ve všech domácích předních galerií, ale mnohem většímu úspěchu se jeho dílo těší na aukcích, kde se stabilně těší mimořádnému zájmu. Autor viz T 2/471, TD 171, V 4/320, B 9/717, NEČVU 2/770. 10 000 – 15 000 CZK / 385 – 577 € 7 200 CZK / 277 €

267 GRUS Jaroslav (1891 Pardubice - 1983 Praha) PARIS Akvarel na papíře, 27,5 x 22 cm, rámováno, pod sklem, datace 1929, signováno vpravo dole J. Grus 20.5.1929 Paris. Malíř a grafik, studoval u prof. H. Schwaigera na AVU v Praze. Člen SVU Mánes a zakládající člen Skupiny 58. V začátcích tvorby byl ovlivněn okruhem malířů UB zvláště Rabate. V Jugoslávii strávil válečná léta, po návratu často cestoval, rozhodující vliv měla cesta do Francie. Po krátké epizodě neoklasicismu a sociálního umění dospěl k vlastnímu pojetí fauvismu, kde hlavní roli hrály barevné plochy a linie. Po válce se jeho metoda podřídila kresebnému základu, nabyla na popisnosti a začala se zajímat o technickou stránku krajiny (silnice, dráty elektrických vedení, značky apod.). Přispěl k rozvinutí socrealistické krajinomalby, byl předsedou SČVU a nositelem řady vyznamenání. Autor viz T 1/277, TD 61, V 2/326, Ch 2/385, NEČVU 1/232. 9 000 – 12 000 CZK / 346 – 462 € 6 800 CZK / 262 €

262_301_pol_252_294.indd 274

12.2.2016 15:59:07