Aukcni katalog 1 2016

Page 130

115 BARTONĚK Vojtěch (1859 Praha - 1908 Praha) DOMÁCÍ KONCERT Olej na plátně, 80 x 106 cm, rámováno, datace – 1. pol. 90. let 19. st., signováno vpravo dole V. Bartoněk. Vystaveno: Vojtěch Bartoněk – Popeláři (Z ulice), Sbírka 19. století a Galerie Kodl, Klášter Sv. Jiří na Pražském hradě, Národní galerie v Praze, 2010 – 2011. Publikováno: Vojtěch Bartoněk (1859 – 1908), Popeláři (Z ulice), Národní galerie v Praze, 2010 – 2011, č. kat. 56 Žák Františka Čermáka a Jana Swertse na pražské AVU pokračoval ve výtvarných studiích v Paříži. Jeho zájem o historickou malbu vystřídalo zaujetí žánrovými výjevy veristického ražení. Rád zachycoval atmosféru pražských ulic, zákoutí a dvorků. V jeho tvorbě je cítit silné sociální cítění příznačné i pro řadu děl vytvořených bravurní technikou iluzivní malby. (Laškující podomek, Návštěva v ateliéru, atd.) Byl autorem nástěnných maleb, působil i jako restaurátor. Pro jídelnu Bondyho vily vytvořil dekorativní vlys tvořený šesti alegorickými motivy. Věnoval se portrétní činnosti i ilustraci. Jeho dílo je zastoupené ve sbírkách Národní galerie v Praze, Muzea umění Olomouc, Muzea Prostějovska a v regionálních galeriích. Autor viz T 1/39, V 5/275, B 1/485, NEČVU 1/49 350 000 – 500 000 CZK / 13 462 – 19 231 €

290 000 CZK / 11 154 €

126_129_pol_115_120.indd 126

2/12/2016 12:14:25 PM