AUKČNÍ KATALOG

Page 141

188 OBROVSKÝ Jakub (1882 Bystrc u Brna - 1949 Praha) U STUDÁNKY Olej na plátně, 132,5 x 104 cm, rámováno, datováno 1911, signováno vpravo dole JOBROVSKÝ 911. Malíř a sochař, profesor AVU v Praze, kde studoval u M. Pirnera, předtím u C. Kloučka, K. Maška, S. Suchardy na UPŠ v Praze. Jeho barevný a tvarový senzualismus má východisko v Preislerově tvorbě, jeho plastika u Bourdella. Pozdní díla, často velkých rozměrů, byla koncipována na akademicko-naturalistickém principu a vypjatém kolorismu. Jeho sochařská tvorba se rozvíjela od roku 1915. Vrcholila rozměrnými bronzy 30. let, zpravidla ženskými akty. Autor viz T 2/219, V 3/503, TB 25/553, B 7/776, NEČVU 2/582.

480 000 – 580 000 CZK / 17 778 – 21 481 €

390 000 CZK / 14 444 €

112_165_Moderni umeni.indd 139

2.3.2015 10:05:48