AUKČNÍ KATALOG

Page 137

184 HERBIN Auguste (1882 Quiévy - 1960 Paříž) CHÊNE-LIÈGE ÉTUDE Olej na plátně, 38 x 46 cm, rámováno, datováno 1913, signováno vpravo dole herbin. Zezadu na plátně štítek: Leonce Rosenberg Éditeur d‘art, č. 6282, zezadu výstavní štítky a razítka. Vystaveno: Paříž, Galerie Clovis Sagot, 1914, č. 48; Stockholm, Galerie Aronowitsch - Herbin, 1984. Publikováno: Geneviève Claisse, Herbin Catalogue raisonné de l‘œuvre peint, Paříž, 1993, č. 295, str. 331; Francouzský malíř a významný zástupce geometrické abstrakce. Po studiu umění v Lille přišel r. 1903 do Paříže. Nejprve byl ovlivněn Van Goghem, kolem r. 1906 se přiklonil k fauvismu a později ke kubismu. Právě ve svém kubistickém období se setkal s P. Picassem, G. Braquem, O. Freundlichem a J. Grisem. Od r. 1913 tvořil geometrické, výrazně barevné obrazy, které byly v dalších letech stylotvorně ovlivněny orfismem. Do vypuknutí 1. světové války vystavoval na řadě klíčových pařížských výstav. Po skončení války si ho povšiml proslulý galerista Leo Rosenberg, který ho zařadil do svého portfolia autorů spjatých s Galerií de L´Effort Moderne, kde byli takoví tvůrci jako D. Rivera, F. Léger nebo J. Gris. Po r. 1925 maloval výlučně abstraktní obrazy; svými barevnými formami inspiroval třeba Victora Vasarelyho a pozdější op-art. V r. 1931 byl jedním z rozhodujících iniciátorů založení skupiny Abstraction-Création. V jeho pozdějším díle je patrný jeho příklon ke geometrickým tvarům, zvláště pak kruhům, trojúhelníkům a obdélníkům. Po r. 1953 A. Herbin ochrnul na pravou polovinu těla a musel začít malovat levačkou. Jeho dílo se dodnes prezentuje na řadě autorských i kolektivních výstavách v Paříži, Londýně, Moskvě nebo New Yorku.

3 800 000 – 4 800 000 CZK / 140 741 – 177 778 €

2 800 000 CZK / 103 704 €

112_165_Moderni umeni.indd 135

27.2.2015 11:34:27