Page 1

20 lat SMS Wiedzieliście, że SMS ma 20 lat? Pierwsza wiadomość tekstowa została wysłana 3 grudnia 1992 roku w Wielkiej Brytanii. Naliczanie opłat w czasie rzeczywistym odegrało kluczową rolę w rozwoju mobilnej telefonii i SMS; system pozwalał operatorom oferować subskrypcje prepaid, ściągał opłaty w trakcie wykonywania operacji. Ta sama technologia jest używana obecnie w subscrypcjach typu prepaid i postpaid np. w naliczaniu opłat za internet mobilny.

2012

Rozwiązania bilingowe i naliczania opłat firmy Ericsson obsługują ponad 2 miliardy subskrypcji . Po transmisji głosu, SMS jest drugą najczęściej używaną usługą.

10

2011

bilionów SMSów

2.8 miliarda

użytkowników prepaid

2008

2007

2006 2005

Na całym świecie 53% użytkowników telefonów komórkowych posiada subskrypcje prepaid. W RPA 86% a w Indiach 92%.

bilionów SMSów

Staje się powszechne, że użytkownicy otrzymują przypomnienia za pomocą SMS np. o spotkaniu z dentystą, rezerwacji biletu kinowego czy lotniczego.

Młodzi ludzie zaczynają wykształcać nowy sposób zachowań komunikacyjnych, używają SMSów by cementować relacje z innymi rówieśnikami.

Adaptacja technologii SMS przez młodych ludzi jest napędzana poczuciem przynależności, kontrolą i natychmiastowością, które daje SMS. Pojawiają się nowe sposoby wprowadzania tekstu pozwalające na łątwiejsze i szybsze pisanie, tworzy się nowy język SMSów.

LOL ;)

mp3

1

2004

2002 2001

5

bilion SMSów

Pojawiają się na rynku telefony typu feature z kamerami, obsługą MMS, budzikami i mobilnym internetem. Ekrany stają się coraz większe i wydłuża się czas pracy baterii. Prepaid stajesie równie popularne, jak postpaid.

0.3 biliona SMSów

Młodzi ludzie zaczczynają napędzać rynek SMS.

Ericsson wprowadza naliczanie w czasie rzeczywistym za SMSy. Subskrypcje prepaid są używane głównie przez młodych ludzi, ponieważ nie wymagają one posiadania konta bankowego czy dowodu osobistego.

1998

1992

45,000 użytkowników prepaid

3 grudnia 1992 zostaje wysłana pierwsza wiadomość tekstowa. Były to życzenia “Merry Christmas.”

1. sms /sms/ Skrót: SMS oznacza Short Message (or Messaging) Service – system, który umożliwia użytkownikom mobilnej telefonii komórkowej wymianę wiadomości tekstowych.

Źródło: Informa Telecoms & Media

Ericsson 2012

20 lat SMS  

ąca historię technologii SMS

Advertisement