Page 1

Број 12, Април / Мај 2014 БЕСПЛАТЕН ПРИМЕРОК

Парфеми за пролет 2014

BOSS BOTTLED. UNLIMITED.

BIOTHERM SKIN BEST

НОВИ MAX FACTOR Colour Elixir

Leighton Meester FOUNDED BY

СЈАЕВИ

БЛЕСКАВАТА

1


2


3


4


5


6


EAU DE LACOSTE FOR HER

647926-4_PGPL_Master_Codisplay_800x600_Duo.indd 1

EAU DE LACOSTE L.12.12 FOR HIM

12/08/2013 16:21


LACOSTE го лансира новиот EAU DE LACOSTE L.12.12 Лимитирана едиција

В

о Мај 2014, LACOSTE го прославува постоењето преку новата верзија на бела Лимитирана Едиција EAU DE LACOSTE L.12.12 Blanc за мажи. Инспириран од белата иконска L.12.12 поло маичка, EAU DE LACOSTE L.12.12 Blanc е светски бест селер. Лимитираната едиција како резултат на импресивното редизајнирање на брендот креира модерен мирис кој потсетува на минатото. René Lacoste бил своевремено тенисер, освојувајќи бројни мечови и титули вклучувајќи 1 Олимписки медал и 7 Грен Слем шампионства. Неговата страст кон тенисот била огромна, тој верувал дека најдобри мечови се оние кои се одиграни со сета страст а познат бил и како играч кој ја практикувал ,,убавата игра”. Покрај тоа што бил познат по играта, во 1933 година René Lacoste ја создава популарната поло маичка. Позната како L.12.12, L е кратенка за LACOSTE, 1 е референца за најдобриот матријал - “petit pique”, 2 го птеставува бројот на кратки ракави и 12 е бројот на прво произведените прототип маички пред финалното производство. Целата EAU DE LACOSTE L.12.12 колекција од мириси за мажи дава впечаток на безвремен дух и автентичност на поло маицата и флашичката.

. . . Ч Е М И Т Е С , М Ј ГЕ Пакување

За мирисот

Лимитираната едиција на EAU DE LACOSTE L.12.12 е огледало на елегантна едноставност и форма на LACOSTE L.12.12 поло маица, вклучувајќи и дел кој го отсликува piqué материјалот кој го обвива работ од шишенцето. За оваа лимитирана едиција се употребени неонско жолти краеви на шишенцето чија што боја е синоним за тениско топче. LACOSTE му дава на крокодилот нова и модерна трансформација во неонско жолта боја истовремено користејќија исата да се испише ‘L.12.12’ текстот кој може да се забележи и на надворешната амбалажа.

Чистина во мирисот. Дрвенесто цветна креација која се отвара со хербален микс од грејпфут, рузмарин, кардамон и кедаров лист. Чист и романтичен, нотите се машки и ароматични, додека пак основните ноти креираат класичност во мирисот.

Лимитирана едиција на поло маици Поло маичкта стана вистинска сензација уште откако е појавена во 1933 и оттогаш е реиздадена во бројни бои. Во мај ќе се поклопат лансирањето на EAU DE LACOSTE L.12.12 Лимитираната едиција и LACOSTE ќе ја промовира лимитираната едиција на маички преку новата линија на поло маички со неонско зелени детали, исто како и на парфемот.

L.12.12 Поло маичка Во доцните 1920 René Lacoste за прв пат дизајнира памучни маици кои перфектно ја апсорбираат потта на оние што се на теренот. Оваа маица има перфектна намена до ден денес, играчите се чувствуваат многу по удобно во неа. Ова е нова генерација на маици кои се под Lacoste брендот но многу често и копирани од други. Сепак таа е произведена во милиони примероци. Првата Lacoste поло маица била бела и малку пократка од маиците кои денес ги има вопродажба. Во 1933 Lacoste, забележува дека неговата иновативна маица се допаѓа на оние кои ја носат и тогаш стапува во контакт со големиот индустрицки произведувач André Gillier со цел да лансираат индустриско производство на легендарната поло маица со знак крокодил. Тогаш ја именува во L.12.12. Lacoste бил перфекционист како за маицата така и во играта. Тој направил многу прототипи на маичката се додека 12 верзија не го дала очекуваното. Тој го задржал овој индустриски код во името на маицата.

8


HUGO BOSS Парфемите ја претставуваат новата кампања

#SuccessBeyondTheGame

Joe Hart

2014 е обележана како трета година во која HUGO BOSS Парфемите ја поддржуваат кампањата ‘Success Beyond The Game’, спојувајќи ги заедно мажите кои постигнале светски успех и познатите мириси на: BOSS BOTTLED, HUGO MAN и BOSS ORANGE MAN. Дизајнирани за да ја прослават вредноста на успехот, стилот и довербата, HUGO BOSS го поддржува талентот на најдобрите фудбалери кои пак надвор од теренот и спортскиот дрес ја носат HUGO BOSS машката колекција. Претставник на машката класика BOSS BOTTLED е Англискиот голман Joe Hart, капитенот на Бразилскиот национален тим Thiago Silva е претставник за HUGO MAN и Германскиот фудбалер на 2012 Marco Reus за глобален амбасадор на BOSS ORANGE MAN. Нивната посветеност, амбиција, динамика и верба во нивната професија тие ќе ја споделат во кампањата за HUGO BOSS .

Marco Reus

“За да успееш, мора да се посветиш на тоа што го работиш и сакаш. Имам огромна страст спрема мојата работа и подготвен сум да дадам се. Среќен сум што секогаш имам тим околу мене кој има голема заслуга за тоа што сум денес - семејството, пријателите и тренерите. Мораш да ја искористиш секоја шанса и да продолжиш да се подобруваш. Мораш постојано да се движисш напред.” - Joe Hart за BOSS BOTTLED “Мојата дефиниција за успех е семејството. Тие ми ја даваат поддршката која ми е потребна за да се чувствувам добро...Горд сум кога ќе погледнам назад и ќе видам низ што се сум поминал без да заборавам на својот идентитет.” - Thiago Silva за HUGO MAN

Thiago Silva

10

“Најважното нешто е што останав здрав низ годиниве што поминаа. Фудбалерите се најмногу подложни на повреди. Воглавно сум многу среќен во моментов, а за тоа е заслужно моето позитивно размислување. Јас сум многу позитивна личност.” - Marco Reus за BOSS ORANGE MAN HUGO BOSS Парфемите ги подготвуваат мажите за успех на професионален

план повеќе од 15 години. Лансиран во 1998, BOSS BOTTLED е полн со дух на самодоверба и машкост преточен во шишенцето на BOSS вредностите од елеганција и стил. HUGO MAN датира од 1995 и одтогаш па се до денес е еден од најкреативните парфеми. BOSS ORANGE MAN е лансиран во 2011, пол со слободен дух и оптимизам кој го прославува успехот на мажите со страст. Бидете подготвени за лето 2014 исполнето со спорт заедно со HUGO BOSS Парфемите и следете не на HUGO BOSS социјалните канали за да бидете во тек со последните новости од #SuccessBeyondTheGame. Facebook: http://www.facebook.com/hugoboss Twitter: http://twitter.com/HUGOBOSS YouTube: http://www.youtube.com/hugoboss Google+: http://google.com/+hugoboss Instagram: http://instagram.com/hugoboss Pinterest: http://pinterest.com/hugoboss/ Foursquare: http://foursquare.com/hugoboss

ЗА НИВНИТЕ ТАЛЕНТИ Joe Hart - Англиски број 1 голман и амбасадор на BOSS BOTTLED. Воедно е познат како еден од најдобрите светски голмани. Во Премиер Лигата и FA Купот тој се закити со титулата ‘Safe hands’ а својата награда ја посвети на семејството и пријателите како едни од најзаслужните за неговиот успех. Thiago Silva - Како капитен на националниот тим на Бразил, Thiago Silva, успешно чекори и во својата улога како амбасадор на HUGO MAN. Освен што е капитен на националниот тим тој е капитен и во клубот на Paris Saint Germain FC во кој има постигнато неброени успеси. Marco Reus - Германски Фудбалер на Годината во 2012 и член на UEFA тимот 2013, Marco Reus, е предводник на кампањата за BOSS ORANGE MAN. Познат по својата подвижност, брзина, техника и неверојатен шут, тој е вистински пример за страст и енергија кои од друга страна го отсликуваат овој парфем.


11


Драги Еликсир пријатели,

В

Во вашите раце е уште едно издание на нашето Еликсир списание исполнето со најсвежи содржини за пролет 2014. Прекрасното време ве привлекува надвор, а вие секогаш мора да изгледате беспрекорно. Ние имаме одлични предлози за вас, како да го изберете парфемот, кои креми ќе ја заштитат кожата и каков мејк ап е во тренд. Во овој пролетен број ви го претставуваме новиот Boss Ulimited, едиција за мажи од Hugo Boss кој ќе биде апсолутен хит кај мажите оваа сезона. Свеж но впечатлив, Boss Unlimited ќе ги освои сите срца. Dolce & Gabbana ја продолжуваат својата Медитеранска љубов преку новите летни едиции на Light Blue, Escape to Panarea и Discover Volcano. Ќе имате можност да прочитате повеќе за Boss кампањата која е поврзана со Светското

Фудбалско првенство кое ќе го пратиме од Јуни. За хуманите, Gucci припреми огромна кампања која истовремено ќе се одвива на глобално ниво. Кампањата е наречена Chime For Change а за цел ќе има помош на младите девојки и жени низ светот во 3 сфери - ЗДРАВЈЕ, ПРАВДА И ОБРАЗОВАНИЕ. И козметичките куќи ги најавија мејк ап трендовите за оваа сезона пролет/лето . Пронајдете ја идеалната боја на сјај во некоја од новите палети на YSL Gloss Volupte, Lancome Lip Lover или Max Factor Colour Elixir сјај. Каков избор и да направите останете позитивни и енергични, само така ќе имате убаво весели пролетни денови. За повеќе понуди и информации, следете не постојано на https://www.facebook.com/ElixirExclusive

Уредник на Еликсир Андриела Краљевска

http://www.fb.com/ElixirExclusive Еликсир магазинот е бесплатен. Сите количини во содржината на магазинот се ограничени. Еликсир однапред ви се извинува за можни печатни грешки. Еликсир Ексклузив парфимериите го задржуваат правото за промена на цените. Сите производи во Еликсир магазинот може да се најдат во парфимериите на Еликсир Ексклузив.

12


T HIS W ILL B E YOUR NIGHT

T H E N E W F R AG R A N C E F O R WO M E N

13


НОВИТЕТИ 1

5 3 2

6

4

БЛЕСКАВА, СЕНЗУАЛНА И ИНТЕНЗИВНА ЖЕНСТВЕНОСТ

играч на Бразилски начин, со новата лимитирана едиција од PUMA - Green и Yellow мирисите.

BOSS NUIT INTENSE Pour Femme е новиот женствен и сензуален парфем од BOSS Parfums, постојан прилог во колекцијата на BOSS женски мириси. Следејќи го успехот на BOSS NUIT Pour Femme во 2012, BOSS NUIT INTENSE Pour Femme се карактеризира со уште подлабоки тонови од блескава цветна мешавина за посилен и подраматичен мирис. BOSS NUIT INTENSE Pour Femme и гарантира на BOSS жената чувство на совршеност. Елегантен, уникатен и софистициран, BOSS жената има цврсти принципи и стил. За неа, успехот значи совршен баланс во секој аспект од животот. BOSS NUIT INTENSE Pour Femme нуди концентриран поттик на блескава женственост, поттикнувајќи кај BOSS жената сигурност и спокојство дека таа во својата кожа се чувствува најбезбедно. 30мл - 3200 денари, 50мл - 4440 денари, 75мл - 5670 денари

НОВ МИРИС ЗА МАЖИ КОЈ ГО ПРОСЛАВУВА УСПЕХОТ

1

СПОРТСКО ЛЕТО ВО ДУХОТ НА БРАЗИЛ

2

Ни претстои уште едно возбудливо спортско лето без разлика на тоа кој спорт го пратите или за кој навивате, сите делиме нешто заедничко - уживањето и возбудата кога својот омилен играч или тим победува! Познатиот звук го исполнува стадионот, домот и улиците низ светот за поддршката кога тимот кој го бодрите постигнува победа. Чувството на задоволство и потребата за здравица доаѓаат природно. Бразил е една од најспортските култури во светот, токму затоа е совршена инспирација за прославувачки моменти. За да го прославиме и доловиме возбудливиот дух во Пролет 2014, PUMA ви претставува нова лимитирана едиција дизајнирана за двата најпродавани мириси од портфолиотот PUMA, PUMA Yellow и PUMA Green. Време е да наздравиме и за вашиот тим или

14

3

Инспириран од успешните мажи, BOSS BOTTLED. UNLIMITED. е нов енергетски мирис од HUGO BOSS парфемите. Парфемот создава адреналин, ист онаков како што се создава кога е постигната голема цел. Со овој мирис се слави чувството на енергија кое доаѓа од BOSS BOTTLED. UNLIMITED. како инстантно заживување на поттикот. Ова е парфем кој што мора да го имате за време на возбудливото спортско лето. 50мл - 3760 денари, 100мл - 4870 денари

ESCAPE TO PANAREA И DISCOVER VULCANO

4

Јонските Острови се мали парчиња Рај расфрлени пред Сицилија, познати по својот вулкански пејсаж. Оваа панорама која се протега од Panarea до Vulcano и е совршено место да ги поминете долгите Медитерански ноќи, воедно е инспирација за двете нови лимитирани едиции од Dolce&Gabbana Light Blue: Escape to Panarea за жени и Discover Vulcano за мажи. Мирисот отсликува патување на двајца вљубени, тоа започнува во Panarea. Тука се наоѓа Basiluzzo, островче кое произлегува од длабокото сино море. Со својата топла вода и улици полни со живот, ова мало место е магично. Вљубените тука уживаат шетајќи боси по плажите и на отворените ноќни забави на плажа.  Dolce & Gabbana Light Blue Escape to Panarea за жени: 25мл - 3260 денари, 50мл-4500 денари, 100мл-5910 денари  Dolce & Gabbana Light Blue Discover Vulcano за мажи: 40мл-3260 денари, 75мл-4070 денари, 125мл-5480 денари

ВИСТИНСКИ ЏЕНТЛМЕН, СЕКОГАШ И СЕКАДЕ

5

Gentlemen Only во 2014 ја продолжува својата приказна на џентлменство но овој пат многу поинтензивно со новиот парфем за мажи од Givenchy - Gentlemen Only Intense. Тој е храбар и одмерен , маженствен и сензуален, привлечен и сигурен во себе. Вистински џентлмен, секогаш, секаде.Композицијата се отвара со масло од зелена мандарина, црн бибер и лист од бреза. Магнетичното срце на парфемот ги опфаќа нотите на пачули, тексашки кедар и кожа, положени на сензуалната база на тонка, амбер и темјан. 

6

ГЕЈМ, СЕТ И МЕЧ Во Мај 2014, LACOSTE го прославува постоењето преку новата верзија на бела Лимитирана Едиција EAU DE LACOSTE L.12.12 Blanc за мажи. Инспириран од белата иконска L.12.12 поло маичка, EAU DE LACOSTE L.12.12 Blanc е светски бест селер. Лимитираната едиција е импресивно редизајнирање на брендот, да се креира модерен мирис кој потсетува на минатото. René Lacoste бил своевремено тенисер, освојувајќи бројни мечови и титули вклучувајќи 1 Олимписки медал и 7 Грен Слем шампионства. Неговата страст кон тенисот била огромна, тој верувал дека најдобри мечови се оние кои се одиграни со сета страст а познат бил и како играч кој ја практикувал ,,убавата игра”. Покрај тоа што бил познат по играта, во 1933 година René Lacoste ја создава популарната поло маичка. Позната како L.12.12, L е кратенка за LACOSTE, 1 е референца за најдобриот матријал - “petit pique”, 2 го птеставува бројот на кратки ракави и 12 е бројот на прво произведените прототип маички пред финалното производство. Целата EAU DE LACOSTE L.12.12 колекција од мириси за мажи дава впечаток на безвремен дух и автентичност на поло маицата и флашичката.


15


Ko metuka 3 НОВИТЕТИ 4

1

6

7

2 5

8

3

Сензуален и интензивен “Bouche a bouche»

1

Yves Saint Laurent го претставува нoвиот сјај за усни од линијата Volupte, кој ги буди сите сетила и на усните им дава единствено искуство. Револуционерна формула на раскошен нектар за висок сјај. Благодарение на патентираниот апликатор во форма на бакнеж, прозрачно лесната и неверојатно кремаста текстура ги обвива усните како сензуалниот «Bouche a bouche». Усните се прекриени со интензивно сјајната боја на златни, прелевачки и полни нијанси. Сочниот овошен мирис на манго, кој е одлика на сите производи од линијата на Volupte го отвора апетитот и го зајакнува уживањето на секојдневното нанесување на сјај. Цена: 1900 денари

Боја, сјај, едноставна алхемија

2 3

Rouge In Love е магнетно привлечен кармин во бројни нијанси, Gloss In Love е брилијантен сјај за усни, а Lip Lover е производ каков трендсетерките ширум светот нетрпеливо го очекуваа. Станува збор за клучен додаток за секоја прилика од Lancome. Боја, сјај и нега во едно - едноставно ги трансформира усните! Цена: 1510 денари

Концентрат за моментално обновување и зачувување на младоликоста на кожата Во 2014, Biotherm прави чекор нанапред претставувајќи го SKIN BEST својот прв концентрат за моментално обновување и зачувување на младоликоста на кожата.

16

Таргетира жени помеѓу 30 и 40 години, а формулата враќа енергија и видливо ги отстранува знаците на умор, неправилностите на текстурата на кожата и ситните линии и ја штити од слободни радикали, помагајќи и да ја сочува младоликоста во годините кои што доаѓаат. Цена на CC крема: 1710 денари

4

7 дена до обликувана силуета Лабараториите на Biotherm за прв пат го споија дефрагментацискиот актив со 5% чист кофеин за да се создаде активен концентрат за нега кој истовремено постигнува два резултата поврзано со слабеењето намалување на насобраните масти и ја зацврстува кожата. Со други зборови, потполно ја преобликува силуетата. Како признаен експерт за нега на телото, Biotherm во 2014 година го претставува новиот третман за обликување на телото, вклучувајќи високо-октански дефрагментациски активни состојки во неверојатно освежувачкиот гел кој ги намалува масните наслаги и го зацврстува тонусот на кожата - Body Sculpter. Цена: 2270 денари

Високо пигментирани бои кои овозможуваат сјајни и негувани усни

5

Во 1930, Г-дин Макс Фактор го измислил сјајот во Холивуд за да направи усните на филмските ѕвезди да изгледаат сјајни. Денес Max Factor со новите сјаеви ве носат на едно ново ниво: НОВ Colour Elixir Сјај. Измешана богата комбинација од минерални масла, восоци кои негуваат и сјајни честички, овие гламурозни

сјаеви содржат високо пигментирани бои одлични за сезоната која следува. Цена: 500 денари

Незаменливите 24 часовни долготрајни бои за усни доаѓаат во нови нијанси

6

Нека бидат и Вашите усни во тренд со боите за сезона пролет/лето 14 со НОВИТЕ Max Factor Lipfinity – најпродаваните долготрајни кармини од Max Factor сегасе достапни во 9 нови и гламурозни нијанси кои нудат трајност до 24 часа во свежи бои благодарение на формулата во 2 чекора и иновативниот апликатор. Цена: 720 денари

НАПРЕДНА CC КРЕМА Revitalizing Supreme Global AntiAging

7 8

CC Creme ги содржи сите anti-aging предности од нашата најпродавана крема Supreme плус паметни пигменти кои се прилагодуваат на секој тон на кожа. Доволно хидратантна да може да се користи самостално со додаток на боја за блескав сјај. Се користи самостално, после крема или под течна пудра. За прекрасен блескав и изедначен тен.

Sumptuous Infinite Daring Length + Volume Mascara Sumptuous Infinite Daring Length + Volume маскара за продолжување и волумен. Содржи иновативна четка која овозможува дефиниција и раздвојување на трепките. Осигурува постојаност до 10 часа.


GUCCI ПАРФЕМИТЕ ПОМАГААТ ВО ПРОМЕНА НА ЖИВОТИТЕ НА ИЛЈАДНИЦИ ДЕВОЈКИ И ЖЕНИ ПРЕКУ НИВНАТА КАМПАЊА CHIME FOR CHANGE ВО 2014

Gucci Парфемите со гордост објавуваат минимум 1 милион долари поддршка преку својата кампања CHIME FOR CHANGE, односно дел од продажбата на своите парфеми ќе ја донира за помош во одредени социјални сфери. Секој производ поседува уникатен код со кој што купувачот ќе може да помогне на многу девојки и жени, а изборот е подобро образование, здравје или правда. Се што треба купувачот да направи е да го уфрли кодот он лајн и на тој начин да ја шири пораката за кампањата на Gucci Парфемите.

o

Oснована од Gucci во 2013, CHIME FOR CHANGE го зголеми фондот за поддршка на социјално загрзените девоји и жени низ целиот свет. Ко-основана од Креативниот Директор на Gucci Фрида Џианини, актерката Селма Хаек и пејачката Бијонсе, кампањата има цел да ги обедини девојките и жените низ светот и да им помогне на социјално загрозените во три сфери - образование, здравје и правда. CHIME FOR CHANGE е поддржан од Catapult, прв веб сајт преку кој луѓето можат да направат вистинска промена преку помош и донација. Catapult е избрана како стратешки партнер кој ќе осигура транспарентност и отчет дека средствата се правилно донирани и на тој начин секој поединец може да ги следи резултатите од својата донација www.chimeforchange.org. Секој од нас поседува моќ да помогне во промената на нечиј живот. На пример, еден код од купен парфем може да овозможи: 

2 дена школување, храна и здравствено осигурување на еден студент во Кенија

тетанус вакцина за две бремени жени во Камбоџа

правник кој е потребен на жените во Индија чии легални права и документи за земјиштето кое го поседувале нивните семејства им се одземени

Џоан Крус, Претседател на P&G Prestige, производител на Gucci Парфемите, истовремено и Советник во Бордот на членови за CHIME FOR CHANGE и помогна на Фрида во создавање на целата кампања преку која Gucci Парфемите ќе донираат дел од својата продажба.

18

" " Gucci Парфемите најавија најмалку 1 милион долари донација поддржувајќи програми во едукација, здравје и правда

“Горди сме затоа што сме дел од една промена која може да промени многу животи.” изјави Крус. “За Gucci Парфемите беше многу значајно да направат еден ваков подвиг, како ова што го правиме со CHIME FOR CHANGE. Ги обединуваме купувачите и љубителите на Gucci мирисите за да ни помогнат во нашата мисија. Кога некој ќе купи Gucci парфем, ќе пронајде уникатен код на пакувањето. Тој код треба да се внесе на www.chimeforchange.org и да се избере сферата во која ќе се донираат средствата: образование, здравје или правда. Потоа својот придонес се споделува на социјалните мрежи и секој може да ја следи својата донација.”


“Фокусот кон помош на ранливите девојки и жени е во ДНК-та на Gucci. Благодарни сме што Gucci Парфемите се приклучија кон CHIME FOR CHANGE коалицијата затоа што за нас ова е многу важна иницијатива.” изјави Фрида Џианини, Креативен Директор за Gucci и Основач на CHIME FOR CHANGE. “Силно сме убедени во моќтта на ова партнерство и инспирирани од можноста да го подобриме животот на многу жени низ светот. Се надеваме дека преку CHIME FOR CHANGE ќе бидеме многу гласни и на тој начин ќе ја поттикнеме свеста на луѓето да помогнат онаму каде што е потребно.” Амбасадорите на Gucci Парфемите -- Блејк Ливели, Еван Рејчел Вуд, Џејмс Франко и Крис Еванс -- се приклучија на долгата листа на интернационални имиња во поддршка на овој проект заедно со Мадона, Џенифер Лопез, Флоренс и Џон Леџенд. Актерката Блејк Ливели, која е заштитно лице за Gucci Première, вели, “Среќна сум што сум дел одкампањите на Gucci, не само во CHIME FOR CHANGE, туку и за Gucci Première. Сакам да бидам дел од кампањи во кои верувам, а постојат и многу други луѓе кои кои сакаат да бидат дел од ова и да помогнат. Најчесто кога се даваат донации станува збор за големи организации и вие не знаете каде навистина вашите средства завршуваат.

Преку CHIME FOR CHANGE ќе ја забележите таа разлика.” Актерката Еван Рејчел Вудс, заштитно лице за Gucci Guilty, вели, “Мислам дека е одлично што CHIME FOR CHANGE и Gucci парфемите се соединија. Не само жените треба да ја поддржат оваа кампања, туку сите. Пораката е дека луѓето не смеат да се

третираат поинаку, туку да се третираат како човечки битија и да бидат еднакви. Сите заслужуваат еднакви можности и еднаков третман.” За да се информирате повеќе околу кампањата посетете ја веб страната www.chimeforchange.org и придружете се на фејсбук страната www.facebook.com/chimeforchange

ПАРФЕМИ КАЈ КОИ ШТО МОЖЕТЕ ДА НАЈДЕТЕ КОД:

ЗА КАМПАЊАТА CHIME FOR CHANGE

1

CHIME FOR CHANGE, е основана од Gucci, кампања која ги обединува гласовите на жените низ целиот свет и се фокусира за помош на жените во три социјални сфери - образование, здравје и правда. Преку својот партнер Catapult, CHIME FOR CHANGE обединува повеќе од 280 проекти во 81 земја преку 87 не профитабилни организации. Во прилог на Catapult, CHIME FOR CHANGE ги вклучува како партнери и Kering Foundation, фондацијата на Bill & Melinda Gates, Facebook, Hearst Списанијата, P&G Prestige и Twitter.

Flora by Gucci: Инспириран е од легендарниот цветен Gucci модел, креиран за Принцезата Грејс од Монако, Flora by Gucci е мирис на женствен гламур и сензуална софистицираност.

2

Gucci Guilty pour Femme и Gucci Guilty pour Homme: за младите луѓе кои се остроумни и смели, Gucci Guilty е бунтовнички мирис.

3

Gucci Première: ја слави жената која е ѕвезда, Gucci Première е комбинација од сила, моќ и доминација комбиниран со сензуална женственост затоа што секоја жена заслужува да има момент на црвен тепих во својот живот.

4

Gucci Made To Measure: за мажот кој го цени најдоброто и внимава на детали, тој е остроумен познавач.

CHIME FOR CHANGE нуди извештај за влијанието врз овие проекти и центарот на вниманието го насочува кон моќните приказни на многу жени и девојки низ целиот свет преку интервјуа и кратки филмови. Доколку сакате да прочитате и видите дел од нив, посетете не на www.chimeforchange.org и www.facebook.com/chimeforchange, или погледнете ги CHIME FOR CHANGE кратките филмови на www.youtube.com/chimeforchange.

19


НЕОДОЛИВИ

ПРЕКУ ДЕН

СЕНЗУАЛНИ

EAU DE LACOSTE е изграден на класична мирисна структура, каде што мирисот се развива нежно од врвните до основните ноти со текот на времето, но наметливите модерни состојки врз традиционалните состојки генерираат многу полесен мирисен профил. EAU DE LACOSTE се претставува со пенлива свежина преку сочни врвни ноти на бел ананас, со мандарина и бергамот од неразгазениот итаијански регион-Калабрија. Изразувајќи ја чистотата која лежи во срцето на LACOSTE брендот, елегантната, бела цветност на цветот од портокал и јасмин се проткаени со структури на цветот на ананас за да се создаде деликатно чиста, природна женственост.

Овој мирис одговара на чисто расположение, безвременост, класика и е инспириран од белата поло маичка и е херој на целата EAU DE LACOSTE L.12.12 колекција. Мирисот одговара на маж кој се облекува беспрекорно, истиот тој сака да биде дел од ноќните забави и да ужива во нив. Јасниот и ароматичен рузмарин го отвара мирисот од дрвенеста композиција кој е базиран на природна бела и цветна тубероза и чисти, јасни мириси. Кедаровото дрво восоставот му дава машканасока на мирисот. Ако тој преферира едноставни, класични мириси овој парфем е за него.

20

НАВЕЧЕР

EAU DE LACOSTE SENSUELLE го нагласува елегантниот но секојдневен изглед, со мал нагласок кој потсетува на вечер. Започнува свежо потсетувајќи на ноќно ветре, за потоа да се отвори со розов бибер и ноти на црна рибизла. Како што сонцето почнува да заоѓа, EAU DE LACOSTE SENSUELLE се развива и атмосферата се променува: чиста елеганција на Турска роза комбинирана со сладок мирис на цвеќе. По зајдисонцето, интензитетот се зголемува а меката сензуалност од богата мешавина на килибар создава совршен мирис.

LACOSTE L.12.12. NOIR е машки мирис во црно шишенце. Колекцијата , која стартуваше во 2011 година и која е инспирирана од поло маиците со крокодил лого, со мирисот Noir брои пет изданија. Мирисот е креиран во соработка помеѓу P&G и International Flavors & Fragrances и нуди контрастни ноти на чоколадо и лубеница. Композицијата ја сочинуваат и египетски босилок, лаванда, вербена, кашмир, кумарин и пачули.


Armani Eau De Nuit Dolce & Gabbana The One Dolce & Gabbana The One Gentleman

Armani Eau Pour Homme

Boss Jour Dolce & Gabbana Pour Femme Intense Boss Nuit Dolce & Gabbana Pour Femme

Hugo

Hugo Just Different

Dolce & Gabbana The One Dolce & Gabbana The One Desire 21


fragrances

Light Blue [ ] Escape to Panarea и Discover Vulcano

ИНСПИРАЦИЈА Јонските Острови се мали парчиња Рај расфрлени пред Сицилија, познати по својот вулкански пејсаж. Оваа панорама која се протега од Panarea до Vulcano и е совршено место да ги поминете долгите Медитерански ноќи, воедно е инспирација за двете нови лимитирани едиции од Dolce&Gabbana Light Blue: Escape to Panarea за жени и Discover Vulcano за мажи. Мирисот отсликува патување на двајца вљубени, тоа започнува во Panarea. Тука се наоѓа Basiluzzo,, островче кое произлегува од длабокото сино море. Со својата топла вода и улици полни со живот, ова мало место е магично. Вљубените тука уживаат шетајќи боси по плажите и на отворените ноќни забави на плажа.

Патувањето продолжува кон гужвата, тие пловат кон Vulcano за да ја откријат неговата долгочувана тајна - недопрена природа преплетена со митологија. Почнувајќи од кратерот на вулканот Vulcano па се до плажите со црн песок, љубовниците имаат можност да уживаат во карпестата природа на островот.

“Panarea е остров на љубовта. Тука летните ноќи се осветлени од илијадници свеќи кои ќе ги видитепо терасите и нивниот поглед кон сините води. Ова е чувство дека времето е застанато помеѓу морето и ѕвездите.” вели Stefano Gabbana.

“Кога чекориш по кратерот на Vulcano, ја чувствуваш моќтта на природата и нејзиниот пулсирачки идентензитет. Ова не е само поминат одмор на остров кој ви го одзема здивот, туку патување проследено со огромни откритија.” Domenico Dolce.

22


ЗА ПАРФЕМИТЕ Примамливи и природни, овие мириси потсетуваат на топлото галење на ветрот, море, медитерански ноќи и сонце. Цитрусните тонови се вклопуваат со нотите од килибар и мошус, креирајќи акорд кој потсеќа на романса.

ESCAPE TO PANAREA Топ нотите на Escape to Panarea се приказ на слатка и отворена душа, со мириси од дрвенесто- мускатното семејство. Мирисот се отвара со Калабриски бергамот и круша во контраст со јасмин и цвет од портокал во срцевината. Базните ноти го водат мирисот кон амбра, пачули и пријатно мускатно оревче. Escape to Panarea за жени:  25мл - 3260 ден.  50мл - 4500 ден.  100мл - 5910 ден.

DISCOVER VULCANO Медитерански и машки, Discover Vulcano припаѓа на дрвенестомирисната фамилија. Интензивните топ ноти од Италијански лимон и џинџер кои се измешани со мирис на свежа трева и лаванда во срцето. Базните ноти се составени од кедарово дрво и мирис на мускатно оревче. Discover Vulcano за мажи:  40мл - 3260 ден.  75мл - 4070 ден.  125мл - 5480 ден.

ПАКУВАЊЕ Escape to Panarea е елегантна хармонија на неутрални нијанси, деликатесна шампањ боја на мирисот која совршено го надополнува елегантното стакло на шишенцето со детали од челик. На пакувањето се наоѓа фотографија од островот на вљувените, со птичја перспектива на тесни улички и бели куќи украсени со цвеќиња во чија позадина наѕира светлосиното море. Чистотата на Discover Vulcano е отелотворена преку неговото фино стакло, метални детали и бело капаче. Неговото надворешно пакување е како слика од разгледница, поглед кон островот насочен од морето, поглед кон карпестиот предел и цврстата и моќна негова структура.

КАМПАЊАТА Escape to Panarea и Discover Vulcano, се дел од Light Blue мирисното семејство. Тие се одсликани преку познатите модели Bianca Balti и David Gandy. Кампањата ја направи Mario Testino и во неа претставува двајца вљубени, Bianca Balti и David Gandy. Во светло сините води на Capri, иконата на Медитеранот, парот започнува љубовна врска додека во позадината оди класичната љубовна песна Parlami d’amore Mariù.

23


HUGO BOSS ПАРФЕМИТЕ ВИ ГО ПРЕТСТАВУВААТ

BOSS BOTTLED. UNLIMITED. Инспириран од успешните мажи, BOSS BOTTLED. UNLIMITED. е нов енергетски мирис од HUGO BOSS парфемите. Парфемот создава адреналин, ист онаков како што се создава кога е постигната голема цел. Со овој мирис се слави чувството на енергија кое доаѓа од BOSS BOTTLED. UNLIMITED. како инстантно заживување на поттикот. Ова е парфем кој што мора да го имате за време на возбудливото спортско лето.

BOSS BOTTLED. UNLIMITED. - Мирисот -

BOSS BOTTLED. UNLIMITED. - Eau de Toilette 100ml - 4870 ден. - Eau de Toilette 50ml - 3760 ден.

BOSS BOTTLED. UNLIMITED содржи внимателно одбрани и бескомпромисни состојки кои создаваат свеж и модерен, класичен машки мирис. Се карактеризира со свежина, енергија која трае и ароматична машкост која обезбедува мотивациски поттик.

НОВ МИРИС ЗА МАЖИ КОЈ ГО ПРОСЛАВУВА

Инспириран од вибрантно зелени ноти BOSS BOTTLED. UNLIMITED. е создаден од впечатлива комбинација на освежувачки ментол и цитрус во комбинација со сочни ноти од ананас и трајни дрвенести машки мириси. Овие уникатни состојки се комбинирани заедно за да создадат возбудлив, ароматичен машки мирис истакнувајќи го BOSS мажот како бескомпромисен.

УСПЕХОТ

ВРВНИ НОТИ - Впечатлива импресија Мажот заслужено треба да остави траен впечаток и охрабрувачи ефект врз околината. Енергичното нане создава остар и силен прв впечаток.

Срцевина - Задоволство од она што е постигнато Симбол на потрага по високи цели, ананасот додава ноти кои потсетуваат на наградите кои доаѓаат со успехот и мотивацијата, стремење што повисоко кон достигнување на целите.

Клучна база - Еластичен пат до неограничен успех Цитрусот е издржливо растение кое вирее во најтешките средини, расте на камена почва и со тоа докажува дека успех може да се постигне и покрај најтешките ограничувања. Тој е поврзан со силна, ароматична, вуди нота која зрачи со уверлива машка доверба.

BOSS BOTTLED. UNLIMITED.

е мирис за оние мажи кои сакаат да стекнат доверба, енергични се и бескомпромисни. 24

BOSS BOTTLED. UNLIMITED. THE NEW FRAGRANCE FOR MEN

Path: Production:Clients:PGPremiumLifestyle-PGPL:649356:ArtworksandLinkedfiles:Studio:03.Masters:649356-3_PGPL_01_UnlimitedCPS_800x600.indd Trim: 800x600mm Bleed: 50mm

D.I Checked

17.10.13 Date: Aw Operator:

T +44 (0)20 7863 9400

PRE PRESS

F +44 (0)20 7863 9500

1

PM Checked

info@thehubplus.com

Reader Checked


B O S S П А Р Ф Е М И Т Е Г О Л А Н С И РА А Т

BOSS NUIT INTENSE POUR FEMME

B

BOSS NUIT INTENSE Pour Femme е новиот женствен и сензуален парфем од BOSS Parfums, постојан прилог во колекцијата на BOSS женски мириси. Следејќи го успехот на BOSS NUIT Pour Femme во 2012, BOSS NUIT INTENSE Pour Femme се карактеризира со уште подлабоки тонови од блескава цветна мешавина за посилен и подраматичен мирис. BOSS NUIT INTENSE Pour Femme и гарантира на BOSS жената чувство на совршеност.

БЛЕСКАВА, СЕНЗУАЛНА, ИНТЕНЗИВНА ЖЕНСТВЕНОСТ

Елегантен, уникатен и софистициран, BOSS жената има цврсти принципи и стил. За неа, успехот значи совршен баланс во секој аспект од животот. BOSS NUIT INTENSE Pour Femme нуди концентриран поттик на блескава женственост, поттикнувајќи кај BOSS жената сигурност и спокојство дека таа во својата кожа се чувствува најбезбедно.

BOSS NUIT INTENSE Pour Femme - Парфемот Исто како и BOSS NUIT Pour Femme, BOSS NUIT INTENSE Pour Femme е дизајниран да додаде финиш кај жената пред таа да го напушти својот дом – комбинација од внимателно избрани мирисни ноти во врвот, срцето и базата. BOSS NUIT INTENSE Pour Femme се отвара сво врвот со ноти од слатка праска, кои се интензивирани за да додадат моќна женственост. Засилени се и нотите од бела праска во комбинација со цветни ноти - љубичица која дава сензуална нежност, букет од бели цвеќиња и јасмин кои ја поттикнуваат женственоста. Нотите во базата се полни со богата заводливост енергичниот мов ја омекнува пенливата природа на белата праска, додека пак топлата и сензуална нота на сандалово дрво додаваат нежен елемент на мирисот.

30мл - 3200 ден. 50мл - 4440 ден. 75мл - 5670 ден.

Повторувајќи ја богатата женственост од бела праска во врвните ноти, BOSS NUIT INTENSE Pour Femme претставува нешто скапоцено за BOSS жената – одличен додаток за нејзиниот краток, црн фустан.

25


Парфеми за пролет 2014 1. DOLCE & GABBANA DOLCE edp 30ml, 3760 денари 2. FLORA BY GUCCI GORGEOUS GARDENIA edt 30ml, 3450 денари 3. ESPECIALLY ESCADA DELICATE NOTES edt 30ml, 2650 денари 4. ESCADA BORN IN PARADISE edt 50ml, 3330 денари 5. CACHAREL CATCH ME edp 30ml, 2450 денари 6. VERSACE BRIGHT CRYSTAL ABSOLUE edp 30ml, 2900 денари 7. MISS DIOR BLOOMING BOUQUET edt 100ml, 5700 денари

2.

4. 6.

5.

7.

1.

3.

26


27


Lancome го претставува новиот must-have производ од линијата In Love: LIP LOVER. После Rouge In Love -магнетично привлечниот кармин во бројни нијанси, Gloss In Love -брилијантниот сјај за усни, Lip Lover е производ каков трендсетерките ширум светот желно го очекуваа! Станува збор за клучен додаток за секоја прилика. Боја, сјај и нега во едно - едноставно ги трансформира усните! Неговата единствена хибридна формула ги комбинира ефектите на боја,сјај „по мерка“ и трајна прилагодливост. Неверојатниот распон на нијанси за секое расположение, Lip Lover вистински ја разубавува насмевката! Едноставно, Љубовта е се што им е потребно на усните. Заборавете се што мислевте дека знаете за розевото... Lancome носи иновативни нијанси на бојата која е симбол на женственоста - 15 неверојатно привлечни нијанси во две групи на бои.

Lip Lover Основните chic нијанси Од розево-беж нијансата па се до нијансата на дрво на роза, фокусот на палетата е на РОЗЕВАТА! Свежи и деликатни нијанси за ефект на пополнети и разубавени усни. Од меките NUDE до интензивно пигментираните нијанси BASICS  кои се навистина Chic. Палетата на поп нијанси на секој изглед му додаваат одважност. Блескав распон проткаен со шармот на коралните и интензивно розеви нијанси, малина, со низа сласни акценти кои донесуваат Pas de Prune, интензивна боја на циклама, Rose Gracieuse со блексави пигменти во нијанса на рубин, вибрантна Belle de Rouge за секси усни или Bordeaux Tempo, интензивна и крајно волшебна. Распонот на нијансите на Lip Lover е едноставно ненадминлив. Кога би морале да одберете три основни, универзални нијанси за секоја прилик, тоа би биле: Rose Attrape-cour, префинета нијанса на божур која ги освојува срцата. Framboise Etoile, нијанса на зрела малина за сласни и неодоливи усни. И секако Lip Lover, блескава фиксија во која едноставно ќе се вљубите...

28

Цена: 1510 денари

Боја, сјај, едноставна алхемија Lip Lover донесува комбинација на најдобрите карактеристики: БОЈА - проткаени пигменти на руж, нијансите се претопуваат со природната боја на усните и вистински ја откриваат нивната убавина Сјај - сосема „по мерка“ на усните им пружа префинетост и полност, а нивниот интензитет зависи од тоа колку слоеви сакате да нанесете, што повеќе слоеви толку е и посилен сјајот. Нега - емолиентните и хидрантни агенси чинат една третина од формулата. резултат е осмочасовна хидратација и нега на усни, со неверојатна лагодност благодарение на меката и раскошна формула. Невидената иновација која повикува на бакнеж - Lip Lover содржи интелегентна двофазна формула. Емулзијата по нанесувањето се одвојува, пигментите се стопуваат со усните, а сјајниот слој избива на површината и ги украсува усните...

Апликатор во форма на стрелка Oд усните право во срцето Раскошните и чисти линии, металик боја и неодолив „клик“ при отварањето... Lip Lover го реинтерпретира кодексот на линијата In Love, со прозорче низ кое се прикажува нијансата. Опремен е со иновативниот апликатор кој овозможува прецизно нанесување и обликување на усните. Врвот на стрелката може да се користи за дефинирање на краевите на усните и контурирање. Толку е едноставно!


СТРУЧЕН АПЛИКАТОР

ЗА СОВРШЕНИ УСНИ ВО САМО ЕДЕН ЧЕКОР

ВИСТИНСКИ, НЕСТРПЛИВО И ДЛАБОКО ВО ЉУБОВ СО ШАРЕНИ И РОСНИ УСНИ НОВИОТ

СЕ-ВО-ЕДЕН СЈАЈ ЗА УСНИ Пронајдете ја својата љубовна боја на Lancome.com

29


Омилени трендови ПАСТЕЛНИ БОИ Виножито од нежни пролетни нијанси во колекциите. Што е најдобро во пастелниот тренд? Ја бираш омилената боја и таа стои на секоја комбинација - пастелно зелени шорцеви со пастелно лилакова кошула. Небото е единствена граница за тоа колку пастелно среќни може да бидете.

Коцкасти блузи Тие се едноставни за комбинирање а се толку софистицирани. Забавувајте се комбинирајќи ги со екстра детали, луксузна текстура и впечатливи ѓердани.

Сезонско џемперче Симпатично џемперче одлично ќе се спои со вашиот аутфит. Тоа може да се комбинира со се - панталони, сукња, шорцеви.

30

Пролет 2014

Коцкасти палта Точно е дека вашето зимско палто може се уште да ви служи и на пролет, но размислете за не бајкерска јакна додадена на вашиот лежерен аутфит. Коцкастите палта може да бидат во линии или принт и најчесто комбинирани со фустани, класични кошули, деловни здолништа и секако со фармерки. Една девојка никогаш нема премногу палта. Се сложувате?

Широки панталони Лесни и ултра шик, широките панталони може да се забележат скоро во секоја колекција. Доколку сметате дека овие панталони се наменети само за високи девојки, се лажете. Смело облечете ги и качете се на високи потпетици.


Здолништа до глужд Здолништата под колена се транзиција, а здолништата до глужд се помеѓу миди и макси. Девојката во здолниште до глужд може да биде подеднакво модерна како во мини, спојте го со пресечена блуза и таа ќе ве издожи.

Колоритни палта Многу впечатливо пролетно парче е колоритното палто. Неутралниот изборна бои е секогаш безбеден начин за ова парче да се комбинира.

Спортско лежерни јакни Спортско лежерните парчиња оваа пролет се надополнети со колоритни принтови,луксузна текстура и материјали, кул и спортски детали. Нивната намена е да ја истакнат женственоста на фустанот или да го надополнат спортско елегантниот изглед на кратките панталони.

Контраст во долниот и горниот аутфит Широки кошули инспирирани од машката мода со контрасни линии изгледаат навистина кул на широки панталони. Овој лежерен аутфит е совршена идеја за работна комбинација (само осигурајте се дека сите копчиња се добро закопчани).

Токсидо атлетски панталони Атлетските линии асоцираат на спортски состанок. Навистина е се до стајлингот. Да го зачувате стилот модерен носете црни панталони со бела линија.

31


Yves Saint Laurent го претставува нoвиот сјај за усни од линијата Volupte, кој ги буди сите сетила и на усните им дава единствено искуство.

Gloss Volupte

Сензуален и интензивен “Bouche a bouche”

ФОРМУЛА НА НОВАТА ГЕНЕРАЦИЈА

Револуционерна формула на раскошен нектар за висок сјај. Благодарение на патентираниот апликатор во форма на бакнеж, прозрачно лесната и неверојатно кремаста текстура ги обвива усните како сензуалниот «Bouche a bouche». Усните се прекриени со интензивно сјајната боја на златни, прелевачки и полни нијанси. Сочниот овошен мирис на манго, кој е одлика на сите производи од линијата на Volupte го отвора апетитот и го зајакнува уживањето на секојдневното нанесување на сјај.

Заборавете на лепливите сјаеви кои што не траат долго. Новиот сјај Gloss Volupte има интензивен сјај, со лесна, немасна текстура која не се лепи на усните, туку ги обвиткува со софистициран вел на блескави, "мокри" бои кои им даваат сензуален и примамлив изглед.

Тајните на новата формула

Light Kiss System

„Сите кармини од линијата Volupte имаат текстура која буквално се стопува со усните, создавајќи интензивно чувство на пријтност и задоволство. Во контакт со усните, формулата на новата генерација Gloss Volupte е десет пати покремаста од класичниот сјај за усни. Благодарение на технологијата Light Kiss System која е во постапка на патентирање, овој сјај ги прекрива усните со тенок, нелеплив слој.“

Оваа технологија е совршена комбинација на масла и гелирачки состојќи, со што секојдневното нанесување го претвора во сензуално уживање. Текстурата се менува и се стопува со усните, прекривајќи ги со совршен слој, збогатен со коктел на негувачки состојки. Благодарение на оваа единствена технологија, усните се обвиткани со тенок слој кој не се размачкува и останува постојан.

Glossy Optimizer Glossy Optimizer го сочинуваат лесни, сјајни масла и винилен полимер кој површината на усните ја обвива со тенок слој и ја зајакнува нивната раскошна привлечност - површината е совршено мазна и рефлектира светлина создавајќи тродимензионален ефект кој го нагласува нивниот волумен.

32


СЕТИЛНО  благодарение на флексибилноста која ја овозможува материјалот од кој што е направен апликаторот и неговиот средишен, шуплив дел ПРИЛАГОДЕНО  благодарение на совршеното дозирање на сјајот се овозможува рамномерно пелевање низ целите усни.“

Апликаторот Нежниот допир «Bouche a bouche» Патентираниот апликатор е дизајниран во облик на усни формирани во бакнеж и го имитира нежното доживавање на бакнежот. Овој досега невиден апликатор со својот евокативен облик и деликатно сунѓерче со природна лесност и сензуалност ги допира вашите усни.

Цена: 1900 денари

Тајните на 3Д дизајнот „Единствениот облик на патентираниот апликатор е дизајниран во три димензии така што секое нанесување ќе биде: ПРЕЦИЗНО  благодарение на тенкиот врв на апликаторот кој овозможува постигнување на чист раб и исцртување на усните ЕРГОНОМИЧНО  благодарение на поширокиот, заоблен средишен дел кој во еден интуитивен потег како вел ги обликува усните

33


Преку славење на спортот на Бразилски начин, PUMA ви ја претставува новата Лимитирана Едиција дизајнирана за PUMA Yellow и Green мирисите. НОВО ЛИМИТИРАНО ПАКУВАЊЕ

Ни претстои уште едно возбудливо спортско лето без разлика на тоа кој спорт го пратите или за кој навивате, сите делиме нешто заедничко - уживањето и возбудата кога својот омилен играч или тим победува! Познатиот звук го исполнува стадионот, домот и улиците низ светот за поддршката кога тимот кој го бодрите постигнува победа. Чувството на задоволство и потребата за здравица доаѓаат природно. Бразил е една од најспортските култури во светот, токму затоа е совршена инспирација за прославувачки моменти. За да го прославиме и доловиме возбудливиот дух во Пролет 2014, PUMA претставува нова лимитирана едиција дизајнирана за двата најпродавани мириси од портфолиотот PUMA, PUMA Yellow и PUMA Green. Време е да наздравиме и за вашиот тим или играч на Бразилски начин, со новата лимитирана едиција од PUMA - Green и Yellow мирисите. Комплетирани со нова кампања за во печат создадена од фотографот Tom Van Schelven, новите фотографии уловуваат чувства на прослава. Tom Van Schelven зборува за реакциите кога фановите на PUMA ќе ја видат новата кампања: “ Се надевам дека ќе почувствуваат возбуда и доза на ентузијазам да станат и да бидат активни целото време. Се надевам дека тие навистина ќе ја почувствуваат вибрантната атмосфера која го отсликува Бразил, PUMA брендот и неговите мириси.”

Пакувањето за лимитираната едиција кажува нешто за Бразил. Оригиналниот минималистички дизајн на жолтото и зеленото шишенце се испишани со ,,Бразил". Надворешното пакување го отсликува шишенцето на кое има типичен Бразилски график. И шишенцето и пакувањето ја рефлектираат чистината, свежината и колоритноста на Бразил.

НОВА КАМПАЊА ЗА ВО ПЕЧАТ

Кампањата за новата PUMA Yellow и PUMA Green е правена во Ноември 2013. Таа е составена од три сензационални вижуали направени за едни од најдобрите мириси од PUMA , преточени во лимитирана едиција на PUMA Green и PUMA Yellow. Снимена е на сончева, урбана Бразилска улица, а фотографијата отсликува страст и енергија. За оваа кампања е користен познатиот слоган ,,ВРЕМЕ Е ЗА ЗДРАВИЦА". “Фокусот го ставив на изразот на лицата - тие говорат за емоциите и возбудата. Се обидовме да го доловиме моментот максимално.” вели Tom Van Schelven, Фотограф.

34

PUMA Yellow за неа: PUMA Yellow е свеж и енергетски мирис кој ќе го крене твоето расположение и ќе ти овозможи да го започнеш денот со уживање и енергија. Со своите свежи и овошни горни ноти на бергамот и јаболко, мирисот преминува во букет од елегнтна магнолија, луксузна роза, љубичица и фрезија опкружени со сензуални базни ноти на сандалово дрво и кедар.

PUMA Green за него: PUMA Green е создаден за кога ќе се разбудиш наутро те обземе природната моќ на зелена арома. Мирисот се отвара со свежина на вода и лаванда и е опкружен со ноти на ванила од Мадагаскар и бело кедарово дрво.


ТВ РЕКЛАМА

Рекламите за PUMA мирисите најчесто се работат со познатиот режисер на музички спотови, Daniel Wolfe, кој има правено видеа за најпознатите музички ѕвезди. Снемено е во Лос Анџелес а на снимањето се поканети најдобрите светски фристајлери да се прскаат со мирисите додека танцуваат. Водени од најпознатиот кореограф, Super Dave, видеото е полно со енергија, движења и прославување во ритам на Бразилската музика.

За PUMA

PUMA е еден од водечките спортски брендови кој дизајнира и продава патики и спортска опрема. Повеќе од 65 години, PUMA дизајнира опрема за најбрзите атлети во светот. Овој бренд нуди и производи за категорија фудбал, трчање, тренирање и фитнес, голф и мотоспорт. За своите дизајни има соработувано со познати дизајнери како Alexander McQueen и Mihara Yasuhiro. PUMA Групацијата ги поседува следните брендови PUMA, Cobra Golf, Tretorn, Dobotex и Brandon. Компанијата ги дистрибуира своите производи во повеќе од 120 земји, има вработено повеќе од 10,000 луѓе низ светот, а седиштето е во Herzogenaurach/ Germany. Доколку ви се потребни повеќе информации посетете ја страната http://www.puma.com

35


Неколку предлози како да го освежите козметичкиот несесер оваа пролет... DOLCE & GABBANA DOLCE 50 ml - парфимирана вода за жени Цена: 5110 денари

BIOTHERM SKIN BEST CC CREAM тониран коректор со заштитен фактор 15 Цена: 1710 денари

BIOTHERM BIOSOURCE Лосион за чистење лице за нормална до комбинирана кожа Цена: 1360 денари

ESSENCE COLOUR & GO лак за нокти Цена: 125 денари

MAX FACTOR LIQUID молив за очи Цена: 420 денари

MAX FACTOR MAX COLOUR EFFECT мини лак Цена: 280 денари

36

MAX FACTOR MEGA VOLUME маскара за очи Цена: 480 денари

BIOTHERM AQUASOURCE 48Ч крема за лице за нормална до комбинирана кожа Цена: 2470 денари


НАЈДОБРАТА КОЖА. ДЕНЕС. ВЕЧЕР. УТРЕ.

НОВИТЕ БЕСПРЕКОРНА КОЖА - ЕНЕРГЕТСКИ СОСТАВ - ИЗМАЗНУВАЧКИ ЕФЕКТ

СЕРУМ ВО КРЕМА ЗА МОМЕНТАЛЕН ИЗМАЗНУВАЧКИ ЕФЕКТ.

ВИДЛИВИ РЕЗУЛТАТИ НА КРАЈОТ НА ДЕНОТ: кожата е мазна како наутро СО РЕДОВНА УПОТРЕБА ОД 8 НЕДЕЛИ: пријателите ја забележуваат разликата: кожата е обновена, изгледа многу помладо и поубаво. КРЕМА ЗА ПОДМЛАДУВАЊЕ НА КОЖАТА СО СПФ 15

37

*Тестирано врз повеќе од 111 жени.


BIOTHERM SKIN BEST

Biotherm во 2014-та година го претставува Skin Best, својот прв концентрат за моментално обновување и зачувување на младоликоста на кожата.* Во 2014 Biotherm прави чекор нанапред претставувајќи го SKIN BESTсвојот прв концентрат за моментално обновување и зачувување на младоликоста на кожата. Таргетирајќи ги раните знаци на стареење на жените помеѓу 30 и 40 години, формулата враќа енергија и видливо ги отстранува знаците на умор, неправилностите на текстурата на кожата и ситните линии и ја штити од слободни радикали, помагајќи и да ја сочува младоликоста во годините кои што доаѓаат. Бидејќи тоа што жените го гледаат во огледалото не одговара во потполност со тоа како другите ги доживуваат при секојдневните разговори и експресии на лицето - одделот на L’Oreal за истражување за прв пат се фокусирал на лицето во движење. Во текот на истражувањата утврдени се три клучни знака на стареење кои се поврзани на експресиите - мрежа на ситно линии во подрачјето околу очите, неизбежната бразда и брчките од смеење.

Клуч за зачувување на младоликиот изглед на кожата - комбинација на енергетски екстракт од алга спирулина и 38

астаксатин, еден од најмоќните природни антиоксиданси, во екстрактот на алгата х. плувиалис Клучот на ефектот на трансформација на серумот во крема SKIN BEST се крие во екстрактите на двете моќни состојќи алгата спирулина која враќа енергија и има неверојатно антиоксидативно делување и богатата со астаксантин богатата х. плувиалис, која на кожата моментално и ја враќа енергијата и ги отстранува несовршеностите и истовремено ја штити од надворешните агресии кои се одговорни за појавата на знаците на стареење.

Крема SKIN BEST со заштитен фактор 15, ЦЦ крема, ноќна крема и балзам за подрачјето околу очите Благодарение на по мерка смислениот, напреден спој на екстрактите на спирулина и х. плувиалис, линијата SKIN BEST опфаќа баш се - две дневни креми со заштитен фактор 15, ЦЦ крема за бришење на знаците на умор со заштитен фактор 25, балзам за целокупна нега на подрачјето околу очите и ноќна крема за обнова на кожата.

Спирулина - алга која ја обнобува енергијата (Еден од најголемите извори на енергија.) Спирулината е еден од најголемите извори на енергија на земјата, претставува еден од


aсортиман: 1

Нова крема со заштитен фактор 15

Крема со антиосидативно делување за зачувување на младоликоста* наменета за нормална/ комбинирана кожа. Цена: 3550 ден. Ја штити нормалната до комбинирана кожа од секојдневните надворешни агресии со цел зачувувае на младоликиот изглед, Кожата станува видливо поцврста и младолика и добива здрав сјај.

2 Нова крема со заштитен фактор 15 Крема со антиосидативно делување за зачувување на младоликоста* наменета за сува кожа. Цена: 3550 ден. Заштитна крема со длабинска нега прилагодена на сувата кожа, штитејќи ја од секојдневните агресиисо цел зачувувае на младоликиот изглед, Кожата станува видливо поцврста и младолика и добива здрав сјај.

3

Нова ЦЦ крема SKIN BEST со заштитен фактор 25

Тониран коректор кој ги отстранува знаците на умор. За свеж тен, намалени пори, замазнети линии. Цена: 1710 ден. Спирулината ја обновува клеточната енергија и е богата со минерални пигменти кои овозможуваат постигнување на совршен тонус и носат ефект на “друга кожа„. За момент нуди корективно делување, ги намалува порите, ги замазнува линиите и го изедначува тонусот. Кожата ја прави посвежа, а тенот станува поблескв. Со заштитен фактор 25 штити од УВ зраци.

4

Нов балзам за ноќна нега SKIN BEST NIGHT

Балзам за интензивна обнова на кожата во текот на ноќта. Цена: 3670 ден.

најрамнотежните извори на хранливи состојќи кој ни е познат. Екстрактот на спирулина пружа витална енергија, го поттикнува создавањето на енергија во клетките, истовремено штити од оштетувања кои е предизвикани од слободните радикали и од штетата која е предизвикана од УВ зраците.

Антаксантин - еден од најмоќните антиоксиданси на светот

Извонредни резултати на серумот во крема SKIN BEST

5

Моменталното обновувачко делување на серумот во крема SKIN BEST на кожата е докажано во текот на девет клинички тестови и само-оценување на жените.

Целокупна нега и отстранување на знаците на умор. Цена: 2280 ден. Делување на подочњаците, ситните линии и вреќичките околу очите Ги отстранува првите знаци на стареење и на кожата и нуди свежина и природен сјај, како да е подмладена. Се нанесува на подрачјето околу очите наутро и навечер.

Одсекогаш предводник кога станува збор за формулацијата на текстурата, Biotherm за SKIN BEST има развиено иновативен серум во крема, текстура 2 во 1 која овозможува длабинско делување на серум, со негувачките својства на крема која нуди чувство на пријатност Цена: 30мл - 3100 ден. 50мл - 4050 ден.

Алгата х. плувиалис која е богата со антаксантин ги штити кератиноцитите од стресот кој е предизвикан од ЅВ зраците, намалувајќи го создавањето на слободни радикали, реактивниот вид на кислород, кај кератиноцитите за 65%.

За ноќна обнова на текстурата на кожата, отстранување на ситните линии и враќање на природниот сјај. Делува против знаците на умор настанати во текот на денот. Дочекајте го новиот ден младолики и свежи.

Нов балзам за нега на подрачјето околу очите SKIN BEST EYES

Иновативна текстура - серум во крема

Моментално обновување + долгогочен младолик изглед на кожата

Покрај целодневното чувство на затегнатост, SKIN BEST ги ублажува ситните линии, ја подобрува текстурата и тонусот на кожата, правејќи на изедначена и убава без оглед на експресијата на лицето.

39


Одговорот на Biotherm за обликување на тело- НОВ Body Sculpter Гел за слабеење и преобликување Како признаен експерт за нега на телото, Biotherm во 2014 година го претставува новиот третман за обликување на телото, вклучувајќи високооктански дефрагментациски активни состојќи во неверојатно освежувачкиот гел кој ги намалува масните наслаги и го зацврстува тонусот на кожата - BODY SCULPTER. Иновација во производите на Biotherm за обликување на телото:  Дефрагментациски активни состојќи + досега најголема концентрација на чист кофеин во Biotherm

!!

Лабараториите на Biotherm за прв пат го споија дефрагментацискиот актив со 5% чист кофеин за да се создаде активен концентрат за нега кој истовремено постигнува два резултати поврзани со слабеењето - намалување на насобраните масти и ја зацврстува кожата. Со други зборови, потполно ја преобликува силуетата.

Клиничките тестови спроведени на темел на користење на призводите на Body Sculpter на целни подрачја - колкови, бедрата и струкот - покажуваат резултати веќе после 7 дена. Активни и иновативни состојки на Biotherm за обликување на телото - за прв пат - моќен дефрагментациски актив кој помага при неутрализација на полиамини и го оптимизира делувањето на чистиот кофеин Полиамини - тајната на насобирањето на мастите Полиамини се молекули настанати од аминокиселините кои се природно присутни во сите живи клетки. Го поттикуваат создавањето на маснотиите во адипозните клетки. Полиамини - молекули кои го поништуваат делувањето на кофеинот Полиамините исто така влијаат на делувањето на главната состојка за слабеење - кофеинот. Во процесот на липолизата, полиамините и кофеинот имаат инхибиторно делување еден на друг. Така да директното делување на полиамините  во самото срце на клетките е клучно во борбата против тврдокорните наслаги на масти и целулит. + Активни состојки за уште поделотворно преобликување

40

7

дена до совршено обликувано тело

Цена: 2270 денари

Салицилна киселина - го поттикнува кератоличкото (замазнувачкото) делување. Резултат - помазна кожа со намален ефект на „кора од портокал“ Спој на Есцин + Гинко Билоба Во комбинација, Гинко Билобата и Есцинот ја поттикнуваат микроциркулацијата. Резултатот е отстранување на мастите во ткивото. Гел создаден за масажа Геластата, прозрачна тектура совршено се стопува со кожата и дава чувство на пријатност. Сензуален мирис Наменет за секојдневен ритуал на нега, содржи слаткасти овошни и цветни ноти, со смирувачка нота на мошус.


CELLULI ERASER Го тестирале повеќе од 50 жени кои постигнале видлив резултат за само 4 недели со употреба два пати во текот на денот. Темно зелениот гел со цитрусни ноти кој дава разладувачки ефект на кожата придонесува за екстремно редуцирање на целулитот. Цена: 2240 денари

CELLULI LASER INTENSIVE NIGHT Хидратантна гел-крема која го намалува целулитот додека спиете. Додека го одмарате вашето тело гел-кремата го успорува складирањето на маснотиите. Ја стимулира микро-циркулацијата и и прави дренажа на кожата во текот на ноќта. Го измазнува изгледот на кора од портокал. Цена: 2730 денари

CELLULI LASER BIOFIBRINE Свежа текстура која многу лесно се впива во кожата. Има неверојатно делување: ги омекнува тврдите колагенски влакна, ги преобликува контурите, придонесува против задржување вода во телото и дава потполно нов изглед на нова кожа. Цена: 1910 денари

CELLULI LASER SIZE CODE За само 10 дена до постигнати видливи резултати на цврст стомак, а за само еден месец до потполно рамен стомак. Постојат два начина на револуционерно делување: слабеење и зацврстување. Цена: 2470 денари

41


БЛЕСКАВАТА

Leighton Meester Leighton Marissa Meester која е Американска актерка и пејачка е родена на 9 Септември 1986 година. Нејзината кариера започна како Blair Waldorf во серијата Gossip Girl (која се емитуваше во период 2007–2012), истовремено предизвикувајќи огромно внимание и критики. Нејзино следно појавување беше во кантри драмата во 2010 година - Country Strong, во 2011 во трилерот The Roommate, во 2011 во романтичната комедија Monte Carlo, и во 2012 во комедиите That’s My Boy и The Oranges. Покрај филмското платно, неа ќе ја забележиме на големите модни случувања од Њу Јорк па се до Токио, Милано, Париз секогаш во првите редови. Таа е голем љубител на модата и ја прати во секој чекор.

1. Biotherm Aquasource BB крема со СПФ 15, 1490 ден. 2. DiorSkin Nude Tan Light руменило, 2860 ден. 3. YSL Touche Eclat коректор, 2170 ден. 4. YSL Volume Effect Faux Cils Shocking маскара, 2040 ден. 5. L`Oreal Colour Infallible сенка за очи, 510 ден. 6. Lancome Le Crayon Sourcils молив за веѓи, 1210 ден. 7. Max Factor Colour Elixir сјај за усни, 500 ден. 8. Lancome Absolue Precious Cells крема за лице, 10 500 ден. 9. Biotherm Eau Vitaminee edt 100ml, 2480 ден.

42


43


Обојте ги усните со висок сјај:

ОВИFACTOR НMAX Colour Elixir

СЈАЕВИ Високо пигментирани бои кои овозможуваат сјајни и негувани усни Во 1930, Г-дин Макс Фактор го измислил сјајот во Холивуд за да направи усните на филмските ѕвезди да изгледаат сјајни. Денес Max Factor со новите сјаеви ве носи на едно ново ниво: НОВ Colour Elixir Сјај. Измешана богата комбинација од минерални масла, восоци кои негуваат и сјајни честички, овие гламурозни сјаеви содржат високо пигментирани бои одлични за сезоната која следува.

Сјај Факторот Достапни во [Glistering Dew, Glowing Peach, Enchanting Coral, Captivating Ruby, Lovely Candy, Delightful Pink, Polished Fuchsia, Lustrous Sand] тренди нијанси, време е да им дадете летен и мазен изглед на усните. Производот има лесен и сунгерест апликатор кој нанесувањето го прави попрецизно и одлично го контролира количеството кое се нанесува. Ултра пигментираната формула го прави сјајот идеален за користење. За да го нагласите својот природен изглед користете некоја од нуд нијансите како Glowing Peach или Lovely Candy. Ако пак сакате повеќе боја тогаш апсолутен хит се нијансите Enchanting Coral или Captivating Ruby. Боите даваат вистински 3Д изглед на усните истовремено негувајќи ги. Која боја и да ја изберете, овие високо пигметирани сјаеви ќе направат усните да блескаат и да бидат негувани како со балзам.

44

Max Factor мејк ап артистот, Лидија Димовски коментира, “Балзамите кои ги негуваат усните најчесто имаат недостаток на боја. новиоте сјаеви од Max Factor, Colour Elixir имаат специјално дизајнирана формула која содржи балзам и високо пигментирана боја, особено во поинтензивните нијанси. Моја хит нијанса е Polished Fuchsia која има максимум ефект за летно обоени усни. Завршетокот е навистина сјаен и ефекте. Совршен.”

Max Factor Colour Elixir сјаевите ќе бидат во продажба од Мај 2014 по цена од 500 денари. Во комбинација со сјевите ќе бидат достапни и нови комплементарни нијасни од Glossfinity лак за нокти.


НОВИ

COLOUR ELIXIR ВИСОКО СЈАЈНИ БОИ ЗА УСНИ Збогатени со пигменти за боја и масла за измазнување

ПРИВЛЕЧНА

Пронајдете ја својата гламурозна изјава на HTTPS://WWW.FACEBOOK.COM/MAXFACTOR.MK

THE MAKE-UP OF MAKE -UP ARTISTS

45


ЖЕШКИ НА

МОДНАТА ПИСТА…

НОВИ Нијанси од Max Factor Lipfinity Колекцијата Нека бидат и Вашите усни во тренд со боите за сезона пролет/лето 14 со НОВИТЕ MAX FACTOR LIPFINITY – најпродаваните долготрајни кармини од Max Factor сега се достапни во 9 нови и гламурозни нијанси кои нудат трајност до 24 часа во свежи бои благодарение на формулата во 2 чекора и иновативниот апликатор.

Кармин - Херој

Новите нијанси за прв пат се користеа на шоуто на Викторија Бекам пролет/лето 14 од страна на Глобалниот Креативен Директор за Max Factor, Пет МекГрат која ги шминкаше моделите со новата нијанса од Lipfinity Always Delicate, со цел да креира ултра мазен и гламурозен изглед. Тука се промовираа нуд нијансите и перфекцијата на природната убавина. Пет опишува, “Најчесто слушам како жените велат дека се уште ја немаат пронајдено вистинската нуд нијанса, а уште помалку дека боите кои ги користат за усни им траат во текот на целиот ден. Новата Lipfinity Always Delicate навистина дава мазнаперфекција; создава природна длабочина на усните; ги прави меки, кремасти и им дава неверојатна моќ .”

46

Цена: 720 денари

Модерни и свежи, нијансите се дел од пролет/лето колекцијата на Max Factor создадена од Пет МекГрат. Од софистицирано корални до богато црвени нијанси, од месо боја па се до бронзено кафени, ова е гламурозна палета од бои кои даваат слобода да креирате различни долготрајни изгледи инспирирани од најновите трендови за следната сезона. Лидија Димовски, нашиот мејк ап атист препорачува “Оваа пролет/лето сезона ќе може да забележиме екстравагантно богато црвени нијанси затоа што девојките сакаат да си играат со модата. Трендот е да се создаде изглед кој е експресивен и театрален - супер стилски.”

Незаменливите 24 часовни долготрајни бои за усни доаѓаат во нови нијансив

9 Нови гламурозни нијанси

Посветли, посјајни, поизразени. Нежни и пастелни тонови на повеќе од 40те нијанси кои се дел од палетата на Lipfinity ви даваат можност за избор за создадете своја гламурозна изјава.

Како делува формулата?

За разлика од други долготрајни кармини кои ги сушат усните, Новите Max Factor Lipfinity овозможуваат долготрајна боја која ја чувствувате нежно во текот на целиот ден а бојата е сепак сјајна. Др. Сара Викери, Max Factor Главен Научник, коментира, “Тенката, неколку слојна боја ја максимизира долготрајноста на карминот.” Lipfinity има интелигентна формула која содржи и силикон во сјајот кој доаѓа како втор дел од карминот, на тој начин се осигурува разнесувањето на пигмените рамномерно. Јадете и пијте слободно, и потоа не е потребно повторно да го нанесувате вашиот кармин.


Max Factor Водич за Пудра Г-дин Макс Фактор, како еден од најпознатите мејкап експерти во Холивуд, имал создадено инструмент со кој сакал да го усоврши процесот на шминкањето на артистите. За таа цел го создал микрометарот кој требало да го анализира лицето и да открие што треба да се потенцира, а што да се прикрие. Микрометарот наликувал на бејзбол маска која се ставала на целата глава. Маската имала флексибилни метални ленти со навртки на нив и овозможувала 325 корекции.

ПОКРИВНОСТ Екстра сува кожа

Лесна

Средна Whipped Creme крем пудра Заштита на кожата од сушење со Whipped Crème Пудра – пенеста иновативна формула која му дава блескавост и хидратација на лицето со полу-мат изглед.

Сува кожа Нормална кожа Масна кожа

Силна

Colour Adapt пудра Формула која се адаптира на природниот изглед и кремасто до пудрест состав за беспрекорен финиш. Ултра фин состав кој не ја суши кожата и не ги затвара порите.

Colour Correcting (CC) Крема Нуди нега на кожата и ги има придобивките од ББ крема но со додатни состојки за негување, полесни текстура, поефикасна покриеност и потенцијал да се адаптира на проблематична кожа. Формулата ги соединува сите состојки во еден производ.

Ageless Elixir 2 во 1 Пудра + Серум Пудра + серум која освен што ќе даде инстантно мазен и прекривен финиш, ќе ги прекрие недостатоците, фините линии и брчки на лицето и ќе ја заштити кожата од видливите знаци на стареење.

Facefinity компактна пудра Компактна пудра совршена за целиот ден.Секогаш кога ќе имате потреба само корегирајте. Содржи перма состојки кои ја прават трајна а СПФ 15 нуди истовремено и заштита.

Loose пудра во прав Комплекс од пудра кој трае во текот на целиот ден, транспарентна пудра во прав. • паметен апликатор кој овозможува нанесување онолку пудра колку што е потребно • ултра фина формула

Creme Puff камена пудра Блескави честички кои ја прават кожата мека со суптилен сјај, ги покрива несовршеностите и дава прозрачен финиш. Се разбира, легендарниот мирис на гламурозниот Холивуд, останува недопрен.

THE MAKE-UP OF MAKE -UP ARTISTS

Miracle Touch пудра Уникатна се во едно пудра со формула која од крем станува течна.

Facefinity All Day Flawless Perfection 3 во 1 пудра Формула која во себе содржи основа, коректор и пудра. Истовремено ја заштитува кожата со СПФ 20 и дава долготрајно беспрекорен финиш.

Lasting Performance пудра Формула која трае повеќе од 8 часа, не се размачкува и совршено ги прекрива сите несовршености.

47


СПЕЦИЈАЛНА ПОНУДА ВО ЕЛИКСИР ЕКСКЛУЗИВ

Подарете сет...

Добиј 100ml ПОДАРОК BOSS BOTTLED edt 200ml по цена од 4870 денари

6890 денари

4980 денари

GUCCI GUILTY BLACK (Тоалетна вода за мажи 90мл + гел за туширање 50мл + мини тоалетна вода 8мл)

DOLCE & GABBANA THE ONE DESIRE (Парфем за жени 75мл + лосион за тело 100мл + гел за туширање 100мл)

2580 денари

EAU DE LACOSTE (Парфем за жени 30мл + лосион за тело 100мл)

4120 денари

EAU DELACOSTE NOIR ( Тоалетна вода за мажи 100мл + гел за туширање 150 мл)

5290 денари

BOSS NUIT (Парфем за жени 75мл + лосион за тело 200мл)

5270 денари

GIORGIO ARMANI EAU DE NUIT (Тоалетна вода за мажи 100 мл + део стик 75 гр)

48

5845 денари

GUCCI GUILTY BLACK ( Тоалетна вода за жени 75мл + лосион за тело 50мл + мини тоалетна вода 7,4мл)

5290 денари

BOSS JOUR (Парфем за жени 75мл + лосион за тело 200мл)


Lifestyle

СЕТОВИ 1480 денари

1240 денари

JAMES BOND 007 (тоалетна вода за мажи 30мл + гел за туширање 50мл + део спреј 50мл)

BRUNO BANANI MAN ( тоалетна вода 30мл + гел за туширање 50мл + део спреј 50мл)

1050 денари

1080 денари

PUMA GREEN (тоалетна вода за мажи 40мл + део спреј 150мл)

1080 денари

1080 денари BRUNO BANANI MADE FOR MEN (тоалетна вода за мажи 30мл + гел за туширање 50мл)

1080 денари

PUMA SYNC MAN (тоалетна вода за мажи 40мл + део спреј 150мл)

MEXX ENERGIZING WOMAN (тоалетна вода за жени 15мл + гел за туширање 50мл)

1080 денари

PUMA SYNC WOMAN (тоалетна вода за жени 40мл + део спреј 150мл)

PUMA YELLOW (тоалетна вода за жени 40мл + део спреј 150мл)

1800 денари

JAMES BOND OCEAN ROYALE (тоалетна вода за мажи 50мл + гел за туширање 150мл)

49


WOW ЦЕНИ [на машки и женски парфеми]

50%

9

1

55%

7

3 50%

5 50% 50%

6

50%

4 2

50%

55%

10

8

50%

50%

1. DOLCE & GABBANA The One Gentleman edt 30ml, 3020 = 1360 ден. 2. LAURA BIAGOTTI Due Uomo edt 30ml, 2110 = 950 ден. 3. MEXX Spring Men edt 30ml, 920 = 460 ден. 4. PUMA Aqua Man edt 75ml, 2045 = 1020 ден. 5. PUMA White Man edt 50ml, 1430 = 715 ден. 50

6. PUMA I`m Going Man edt 60ml, 2045 =1020 ден. 7. TOM TAILOR New Experience Man edt 50ml, 1365 = 680 ден. 8. REPLAY Intense Man edt 30ml, 1050 = 525 ден. 9. REPLAY Your Fragrance Man edt 30ml, 1050 = 525 ден. 10. REPLAY Your Fragrance Refresh Man edt 50ml ,1490 = 745 ден.


4 50%

1

9

50% 7 50%

8 50% 50%

50%

2 3

50%

6 5 50%

10 50% 50%

1. Escada Taj Sunset edt 50ml, 3100 =1550 денари 2. Naomi by Naomi Campbell edp 15ml, 995 = 500 денари 3. Christina Aguilera Inspire edp 15ml, 1050 = 525 денари 4. Christina Aguilera Secret Potion edp 15ml, 1240 = 620 денари 5. Avril Lavigne Wild Rose edp 50ml, 2170 =1085 денари

6. Mexx Ice Touch edt 40ml, 1365 = 680 денари 7. Mexx XX Wild edt 20ml, 995 = 500денари 8. Mexx Black Woman 15ml, 995 = 500 денари 9. Puma I`m Going Woman edt 90ml, 2600 =1170 денари 10. Tom Tailor Ocean Woman edt 20ml, 930 = 465 денари 51


Понуда на парфеми со НАЈНИСКИ цени

1. BURBERRY LONDON MAN edt 100ml, 3300 денари 2. BURBERRY CLASSIC WOMAN edp 100ml, 3940 денари 3. BURBERRY BRIT edt 100ml, 3530 денари 4. JEAN PAUL GAULTIER TERRIBLE edt 75ml, 3010 денари 5. PACO RABANNE L’ EXCES edp 30ml, 3110 денари 6. BURBERRY THE BEAT edp 30ml, 2250 денари 7. BURBERRY CLASSIC MAN edt 100ml, 3260 денари 8. NIKOS SCULPTURE HOMME edt 100ml, 2110 денари

3

8 7

4

6

1

5 2

52


-20%

-20%

-40%

MAX FACTOR Lipfinity кармини 720 = 580 денари

MAYBELLINE Маскари со 20% ПОПУСТ

MAX FACTOR Colour Adapt течна пудра 790 = 475 денари

-30%

-30%

АКЦИИ

Gekopatuba -20% -25%

L’OREAL Infallible течна пудра 890 = 715 денари

DEBORAH Compact пудра 670 = 500 денари MAX FACTOR Giant Pen Stick кармин 440 = 310 денари

MAX FACTOR CC крема 780 = 545 денари

-35%

-50%

-50%

-40%

-25%

PARIS HILTON нокти 510 = 225 денари DEBORAH Glossissimo сјај 340 = 255 денари

RIMMEL Scandal Eyes маскара 330 = 215 денари

ESSENCE Производи за 85 денари

RIMMEL Stay Matte пудра 320 = 190 денари

-20%

GOSH Intense Lashes и Show me volume маскари 440 = 350 денари

PARIS HILTON трепки 380 = 190 денари

-25%

L’OREAL Wings Black маскара 890 = 670 денари

53


Effect лак за нокти,149,00

Colour & go лак за нокти, 125,00 Nail art special effect! надлак, 135,00

Gel n. at home mini LED ламба, 1.495,00

Glow in the night надлак, 135,00 1. Gel nails at home peel off гел база, 2. Gel nails at home french надлак, 3. Gel nails at home clear gel надлак по 229,00

ess. сенка за очи 72 125,00

1. Gel nails at home средство за чистење, 2. Gel nails at home основа, по 195,00

Quattro сенка за очи, 229,00

Glow tinted балзам за усни ,175,00

S.c. all-in-one бронзер, 269,00

The lash curler маскара за волумен и извиткување, 255,00 All-in-one CC cream крема за лице, 295,00

All about matt! oil control хартија за т-зона, 149,00

Долготраен молив за очи, 119,00

54

All ab. matt oil cont. база за шминка, 255,00 Get BIG! lashes маскара за извиткани трепавици, 175,00

Kоректор, 149,00


ЕЛИКСИР КАТАЛОГ на производи НОВИ НИЈАНСИ

MAX FACTOR Lipfinity 24 часовен кармин

PUMA SYNC MAN сет: 25мл тоалетна вода + 50мл дезодоранс, 745 денари

PUMA FLOWING MAN сет: 25мл тоалетна вода + 50мл гел за туширање, 520 денари

DEBORAH GLOSSISIMO сјај за усни, 255 денари

CHRISTINA AGUILERA INSPIRE edp 15ml, 525 денари

Цена: 720 ден.

ESSENCE ALL ABOUT MATT течна пудра, 269 денари

VICTORIA SECRET AMBER ROMANCE путер за тело, 974 денари

L`OREAL SHINE CARESSE кармин, 555 денари

REPLAY INTENSE FOR HIM edt 30ml, 525 денари

BOURJOIS SMOKEY EYES трио сенка, 630 денари

PUMA YELLOW edt 20 ml, 680 денари

MEXX MAGNETIC WOMAN edt 30ml, 745 денари

MANHATTAN BB CREAM 9 во 1, 470 денари

55


ЕЛИКСИР КАТАЛОГ на производи DIESEL LOVERDOSE L`Eau de Toilette edt 30ml

BIOTHERM HOMME High Recharge Energy Shot крема за лице, 1900 денари

DKNY MEN edt 30ml, 2110 денари

LANCOME POUDRE MAJEURE EXCELLENCE камена пудра, 2640 денари

VERSACE BRIGHT CRYSTAL edt 30ml, 2650 денари

DEBORAH COLOR SYMPHONY EXPLOSION Super Big сет за шминка, 2220 денари

CAROLINA HERRERA 212 edt 30ml, 2040 денари

CLINIQUE MOISTURE SURGE течна пудра, 2460 денари

YSL TOUCHE ECLAT коректор, 2960 денари

GUESS SEDUCTIVE HOMME BLUE edt 50ml, 1930 денари

CACHAREL AMOR AMOR IN A FLASH edt 30ml, 2390 денари

Цена: 2230ден.

EMPORIO ARMANI REMIX FOR HIM edt 30ml, 1810 денари

PACO RABANNE BLACK XS L`EXCESS edp 30ml, 2250 денари

56


ЕЛИКСИР КАТАЛОГ на производи

YSL YOUTH LIBERATOR течна пудра со серум, 3910 денари

LANCOME DEAM TONE серум, 5890 денари

Цена: 5110 ден.

DOLCE & GABBANA DOLCE edp 50ml JEAN PAUL GAULTIER ,,LE MALE” edt 75ml, 3350 денари

GIORGIO ARMANI SI edp 30ml, 3470 денари

EAU DE LACOSTE SENSUELLE edp 50ml, 3700 денари

ESCADA BORN IN PARADISE edt 50ml, 3330 денари

ISSEY MIYAKE L`EAU D`ISSEY Pour Homme edt 125ml, 4780 денари

BIOTHERM BLUE THERAPY крема за лице, 3910 денари

BURBERRY BRIT edp 100ml, 3940 денари

BIOTHERM HOMME FORCE SUPREME серум за мажи, 4280 денари

PACO RABANNE BLACK XS edt 80ml, 3780 денари

GIVENCHY GENTLEMEN ONLY edt 100ml, 4255 денари

57


Еликсир Ексклузив Парфимерии

За што најмногу се зборуваше изминатиов период?

Еликсир Ексклузив Парфимерии updated their cover photo. Post

Yves Saint Laurent уште еднаш го носи духот на слободата!

Еликсир Ексклузив Парфимерии MANIFESTO L’ECLAT зрачи со хедонистичко заведување!

like • comment • share

Еликсир Ексклузив Парфимерии Escada Born in Paradise парфем перфектен за летен период!

like • comment • share

Еликсир Ексклузив Парфимерии

Бројот на Еликсир пријатели надмина 53.000 фанови и секојдневно се зголемува. За да бидете и вие дел од нас приклучете се на: http://www.facebook.com/ElixirExclusive like • comment • share

58

like • comment • share


O G O J O N O T # NOVA EDIÇÃO LIMITADA

59


BOSS BOTTLED. UNLIMITED. THE NEW FRAGRANCE FOR MEN

60

Еликсир Бр.12 Април / Мај 2014  

BOSS BOTTLED UNLIMITED, BIOTHERM SKIN BEST, НОВИ MAX FACTOR СЈАЕВИ