Page 1

Nr. 25 (6288)

2013 m. sausio 31 d. KETVIRTADIENIS

Kaina 1 Lt

Užuomina apie giliavandenį uostą Klaipėdai nepatiko

Itin kraupi avarija nusinešė keturias gyvybes

3

5

Studijos pagal valstybės užsakymą: efektyvu ar biurokratinė utopija? Redakcijos archyvo nuotr.

Naujoji valdžia jau šiemet žada imtis reguliuoti lėšų paskirstymą aukštajam mokslui pagal valstybės poreikius. Švietimo ir mokslo ministerijos parengtas projektas, kurį dar turi patvirtinti Vyriausybė, manoma, turėtų paskatinti abiturientus rinktis dabar nepopuliarias specialybes ir pakeisti padėtį darbo rinkoje.

6

s Sentencija. Dienraščio “Klaipėda” ir

Ūkio banko savininkas Vladimiras Romanovas į klausimą, ar yra visiškai ramus ir neima į galvą to, kas vyksta banke: “Neimu. Aš gal į užpakalį imu. Gal.”

s Gripas I. Vakar gripo epidemiją jau

buvo paskelbę per 20 šalies miestų bei rajonų, tarp jų - ir uostamiestis.

s Gripas II. Švietimo ir mokslo ministe-

rija informuoja, jog gripo epidemijos metu nevykusios pamokos, praleistos dienos įskaičiuojamos į mokymosi dienų skaičių. Pasibaigus epidemijai, mokykla gali intensyvinti dalykų mokymą, priimti sprendimus dėl dalykų programoms įgyvendinti skiriamo valandų skaičiaus didinimo ar mažinimo, bet ne daugiau kaip 10 procentų.

s Atominė. Pradedama Visagino atomi-

nės elektrinės projekto analizė. Vakar darbo grupei, teiksiančiai pasiūlymus Nacionalinės energetinės nepriklausomybės strategijos tikslinimui, pristatytas elektrinės projektas, elektros perdavimo tinklo plėtros planai bei siūlomos projekto analizės gairės.

Andromeda MILINIENĖ Tokia iniciatyva, kurią aktyviai kėlė šalies pramonininkai, sukėlė prieštaringų diskusijų. Ar valdžios institucijos gali nuspėti, ko reikės rinkai po dešimties ar dvidešimties metų? Ar sudarytos geresnės sąlygos vieniems studentams nediskriminuoja kitų, nes šalies Konstitucija garantuoja nemokamą mokslą visiems gerai besimokantiems piliečiams? Ar nemokamos studijos netaps jauku negebantiems studijuoti aukštojo mokslo? Ar valstybinis reguliavimas gali užtikrinti gerų specialistų, o ne specialybių atsiradimą rinkoje?

SPEKTRAS

s Išeitinė. Iš Ignalinos atominės elektri-

nės vadovų dėl vėluojančio jėgainės eksploatavimo nutraukimo projekto atleidžiamam Žilvinui Jurkšui bus išmokėta beveik 30 tūkst. litų išeitinė kompensacija. Jis elektrinei vadovavo nuo 2011 metų balandžio mėnesio.

s Vizitas. Prezidentė Dalia Grybauskaitė

rytoj susitiks su Lietuvoje viešinčiu NATO generaliniu sekretoriumi Andersu Fogu Rasmusenu.

s VIZIJA. Numatoma, kad studijų krepšeliai bus skiriami taip, kad tokioms “valstybei reika-

lingoms specialybėms”, kaip miškininkai, inžinieriai, agronomai, policininkai ir kiti, nebeteks konkuruoti su itin paklausiomis studijų programomis.

Ateina laikas atidirbti už paramą Sauliaus VENCKAUS (“Respublika”) nuotr.

s Teismas. Vakar Vokietijoje prasidėjo

penkių nužudymu įtariamų jaunų lietuvių teismas. Jie kaltinami prieš metus brutaliai nužudę 39 metų vokietį Ulfą M. iš Miuncheno.

s Šešėlis.

Rytoj Klaipėdoje įsigalioja nauja gyventojų telkimo visuomenei naudingai veiklai tvarka. Darbingi asmenys, gaunantys piniginę socialinę paramą, visuomenei naudingiems darbams turės skirti iki 40 valandų per mėnesį.

Pranešama, jog policijos pareigūnai nutraukė šešėlinės didmeninės prekybos gėlėmis veiklą. Vakar pareigūnai atliko daugiau kaip 150 kratų Vilniaus, Kauno ir Alytaus apskrityse.

s Taupymas.

Prancūzijoje uždrausta naktį apšviesti parduotuvių vitrinas ir pastatų fasadus. Toks sprendimas priimtas elektros taupymo sumetimais.

s Ar žinote, kad

Eglė PIEKIENĖ Pasak Klaipėdos savivaldybės administracijos Socialinių išmokų poskyrio vedėjos Ginos Vilimaitienės, kol kas neaišku, kiek klaipėdiečių paklius į turinčiųjų atidirbti sąrašus.

5 s PERSPEKTYVA. Jei asmuo atsi-

s Rekordas. 2012 metais visame pasaulyje pagamintų automobilių skaičius pirmą kartą per visą istoriją viršijo 80 mln. vienetų. Vakar tokie duomenys paskelbti per Bochumo mieste, Vokietijoje, vykusį tarptautinį automobilių gamintojų simpoziumą.

sakys vykdyti visuomenei naudingą veiklą, socialinė pašalpa ir kompensacijos nebus teikiamos, o auginantiems vaikus socialinė pašalpa bus skiriama tik vaikams ir dar bus parenkama jos forma. Pavyzdžiui, ji galės būti teikiama ne pinigais, o maisto produktais.

senovės Graikijoje lauro lapeliai buvo laikomi šventais ir aukojami dievui Apolonui. Lauro lapai simbolizavo pergalę ir jėgą. Jau 776 m. p. Kr. olimpinius čempionus apdovanodavo lauro lapeliais!

Mieli “Vakarų ekspreso” prenumeratoriai, jei susiduriate su laikraščio pristatymo nesklandumais, kreipkitės į redakciją tel.: (8 46) 411314, 420096, 411308 (darbo dienomis nuo 8 iki 17 val.)

http://www.ve.lt


2 "Vakarų ekspresas"

AKTUALIJOS

Miesto teatrai virs bendrą šiupinį

ŠIANDIEN KLAIPĖDOJE RENGINIAI

12 val.

Atgimimo aikštėje vyks mitingas prieš automobilių stovėjimo apmokestinimą Klaipėdos senamiesčio kiemuose.

16 val. Tautinių kultūrų centre (K. Donelaičio g. 6B) susitikimas su poetais Sergejumi Michailovu, Igoriu Belovu (Kaliningradas) ir Andrejumi Tozikovu, dalyvaus literatė Barbara Jaroszuk (Lenkija).

18 val. Etnokultūros centre (Daržų g. 10) jaunimui skirtas šokių vakaras “Vožinis”: “Užgavėnės. Dainos, šokiai, oracijos”, svečiuose Vilniaus etninės kultūros centro vyr. koordinatorė Loreta Šarkaitė (nemokamai).

TEATRAS

19 val.

Žvejų rūmuose ( Taikos pr. 70) Pilies teatro komedija “Aš laukiu tavęs, mielasis”, rež. A. Vizgirda.

Vasario 10 d. 19 val. klaipėdiečiai kviečiami į Žvejų rūmus, kur vyks labdaros renginys“Užgavėnių šiupinys”. Šįkart už bilietus surinktos lėšos atiteks Klaipėdos dramos teatro sugrįžimo premjerai - režisieriaus Gyčio Padegimo planuojamai statyti Arvydo Juozaičio pjesei “Luizė Pirmoji”. Eglė PIEKIENĖ egle@ve.lt

Į antrą kartą Klaipėdoje UAB “Philip Morris Lietuva” organizuojamą labdaros renginį šiemet susibūrė bemaž visi uostamiesčio teatrai ir teatrinės grupės. Kiekvienas kolektyvas renginio metu pademonstruos po atskirą paruoštą numerį, pamažu pridėdami vis po naują sudėtinę dalį į verdamą pasi-

Šis labdaringas renginys ne tik įkvėps ir pademonstruos palaikymą Klaipėdos dramos teatrui, bet ir pažymės svarbų miesto istorinį aspektą.

+3 -2

+2 -1

Šiauliai

+3 -1

Kaunas

+2 0

Vilnius

Saulė teka 8 val. 29 min., leidžiasi 17 val. 8 min., dienos ilgumas 8 val. 39 min. Mėnuo - pilnatis. Zodiako ženklas - Vandenis. ORAI. Šiandien Klaipėdoje lietus. Vėjas vakarų, pietvakarių, 20-23 m/sek. Oro temperatūra dieną - apie 3, naktį - apie 1 laipsnį šilumos. RYTOJ temperatūra dieną - apie 3 laipsnius šilumos, naktį bus apie 3 laipsnius šalčio. Mažai debesuota. Vėjas vakarų, 6-11 m/sek. VANDENS temperatūra Baltijos jūroje ties Klaipėda - apie 0, bangų aukštis - 2,5 m.

KALENDORIUS Sausio trisdešimt pirmoji, ketvirtadienis - 31oji metų diena, iki metų pabaigos lieka 334 dienos.

VARDADIENIAI Savo vardadienius šiandien švenčia Budvilas, Budvilė, Budvyda, Budvydas, Judra, Judrė, Skirma, Skirmantas, Skirmantė, Skirmis.

1796 m.

DATOS

Rusijos imperatorė Jekaterina II per generalgubernatorių Nikolajų Repiną paskelbė Lietuvos gyventojams manifestą, kuriame pareikalavo prisiekti jai ir pripažinti “amžiną ištikimybę”.

1797 m. Gimė austrų kompozitorius Francas Šubertas. Labiausiai pagarsėjęs savo dainomis, jis yra surengęs tik vieną viešą koncertą - 1828 metais Vienoje.

1882 m. Gimė viena garsiausių savo laikmečio balerinų rusė Ana Pavlova.

1935 m. Valdžios sprendimu Palangos paplūdimys tapo visos Lietuvos nuosavybe. Iki tol jis priklausė grafui Feliksui Tiškevičiui.

2000 m. Už 15 pacientų nužudymą kalėti iki gyvos galvos nuteistas šeimos gydytojas iš Anglijos Haroldas Šipmanas. Jis yra didžiausias žudikas maniakas Didžiosios Britanijos istorijoje.

rodymų šiupinį. Tikruoju šiupiniu, kurį virs Friedricho pasažo virėjai, bus pavaišinti visi renginio dalyviai. Pasak renginio organizatorės, TV laidos “Bėdų turgus” vedėjos Editos Mildažytės, bilietai į “Užgavėnių šiupinį” kainuos 20 litų. Surinktos lėšos bus pridėtos prie jau suaukotos sumos. “Iš Klaipėdos įmonių jau pavyko surinkti 70 tūkst. litų, taigi iki mūsų planuojamų 100 tūkst. trūksta nebe tiek ir daug. Galiu pasakyti, kad uostamiesčio įmonės su savo pinigais atsisveikino gana lengvai. Kiekviena aukojo po 5-10 tūkst. litų. Lygiai taip pat džiaugiuosi, kad vardan kilnaus tikslo susivienijo visi Klaipėdos teatrai. To tikriausiai niekada nebūtų Kaune ar Vilniuje”, - sakė E. Mildažytė. Klaipėdos meras Vytautas

Egidijaus JANKAUSKO nuotr.

s SUMA. Pasak renginio orga-

nizatorės, TV laidos “Bėdų turgus” vedėjos Editos Mildažytės, bilietai į “Užgavėnių šiupinį” kainuos 20 litų. Surinktos lėšos bus pridėtos prie jau suaukotos sumos.

Grubliauskas taip pat džiaugėsi uostamiesčio teatrų vienybe ir tikino dažnai pastebintis, kad tai, kas Klaipėdoje atrodo visai įprasta, už 200 km tampa tikru atradimu. Meras žadėjo, jog spektaklis ne tik

taps Klaipėdos dramos teatro sugrįžimo į rekonstruotą pastatą premjera, bet vieną kartą nemokamai bus pademonstruotas miestelėnams. Dramos teatro vadovo Gedimino Pranckūno teigimu, planuojami surinkti 100 tūkst. litų yra tik dalis sumos, kurios prireiks statant pjesę “Luizė Pirmoji”. Manoma, kad prireiks dvigubai tiek lėšų. Brangiai kainuos ne tik spektaklio dekoracijos, bet ir istoriniai kostiumai. Labdaros renginio “Užgavėnių šiupinys” metu ne tik bus rodomas bendras humoristinis Klaipėdos teatrų spektaklis, bet ir bus apdovanoti miesto bei rajono šviesuoliai, pasižymėję indėliu į kultūros sritį. Apdovanojimus gaus tapytojas Edvardas Malinauskas, skulptorius Algirdas Bosas, rašytojas Kostas Kaukas, gargždiškė gėlių šventės rengėja Aldona Varkalienė bei Šalpėnų kaimo bendruomenės šviesuolė, bibliotekininkė Janina Morta Tamkienė. Šiems kultūros šviesuliams bus padalinta 15 tūkst. litų premija.

Mokinius skaičiuos elektronika

ORŲ PROGNOZĖ +3 +1

2013 m. sausio 31 d., ketvirtadienis

Šiemet keliose Klaipėdos mokyklose bus išbandytas elektroninis mokinio pažymėjimas. Viena iš jo funkcijų - fiksuoti moksleivio atėjimą ir išėjimą iš mokymo įstaigos. Valdas PRYŠMANTAS valdas@ve.lt

2013-ieji bus šios sistemos iš-

bandymo metai, vėliau ją planuojama įdiegti visose uostamiesčio mokyklose. Paslaugą Klaipėdos savivaldy-

bei pasiūliusios bendrovės elektroninius pažymėjimus bandys keturiose uostamiesčio mokyklose. Pažymėjimas atliks kelias funkcijas - į jį bus integruotas elektroninis dienynas, viešojo transporto bilietas, taip pat jis fiksuos mokinio atėjimą ir išėjimą iš mokyklos, spe-

ciali kortelė bus naudojama ir nemokamo maitinimo apskaitai. Bandomajame projekte norą dalyvauti pareiškė dvi mokyklos, iki šiol laukiama kitų. Tokios sistemos jau įdiegtos ne vienos Lietuvos savivaldybės mokyklose.

Klaipėdietiško alaus mėgėjai remia uostamiesčio renginius Egidijaus JANKAUSKO nuotr.

Nors Lietuvos alaus rinka traukiasi jau antrus metus iš eilės, tačiau didžiausia šalies alaus darykla“Švyturys-Utenos alus” šiame pyrage atsiriekia vis didesnę dalį. Net ir šiemet tikimasi produkcijos parduoti daugiau. “Aišku, viską lems vasara. Jei bus karšta, tai ir alaus parduosime daugiau”, - atsargiai prognozavo “Švyturio-Utenos alaus” vadovas Rolandas Viršilas. Melstis, kad orai būtų palankūs alaus pardavėjams, turėtų ir klaipėdiečiai, mat po 3 centus nuo kiekvieno parduoto “Ekstra” alaus butelio skiriama “Švyturio Klaipėdos kilmės fondui”, kuris remia uostamiesčio kultūrinius ir sporto renginius bei socialinius projektus. Pernai iš šio fondo buvo skirta net 672,4 tūkst. litų. Tai - net 43 proc. daugiau nei 2011-aisiais. Didžiausia paramos dalis - 413 tūkst. Lt - atiteko bendruomenių socialinėms programoms: Jūros šventei, “Meridianui” ir kt. Tarp fondo paramos kultūrai minėtini “Menų dokas”, Klaipėdos pilies džiazo festivalis, choras “Cantare”, Gatvės cirko festivalis. Taip pat bendrovė premijavo atskirus talentingus atlikėjus, Klaipėdos univer-

s PAVYZDYS. „Džiaugiuosi, jog didžiausią dėmesį pernai

„Švyturys“ skyrė bendruomeniškumui skatinti. Tai galėtų tapti sektinu pavyzdžiu ir kitoms uostamiesčio įmonėms“, – vakarykštėje spaudos konferencijoje sakė Klaipėdos meras ir „Švyturio Klaipėdos kilmės fondo“ garbės narys Vytautas Grubliauskas.

siteto Menų fakulteto, Klaipėdos S. Šimkaus konservatorijos studentus, jų pedagogus. Tarp sportinių rėmimų didžiausi buvo “Žuvėdros”, “Neptūno”, “Atlanto” ir Klaipėdos krepšinio lygos. Iš viso kultūrai remti pernai skirta 162,5 tūkst. Lt, sportui 96,9 tūkst. Lt. “Pasirinkdami, ką remti, pirmiausia orientuojamės į svarbą Klaipėdai - žvelgdami tiek nacionaliniu, tiek tarptautiniu aspektais. Esame apsibrėžę tris prioritetines

sritis - sporto, kultūros ir bendruomenių. Taip pat orientuojamės į ilgalaikius projektus”, - komentavo R. Viršilas. Parama Klaipėdos projektams šiemet turėtų didėti, mat vakar įmonės vadovas pažadėjo fondui ir po kelis centus nuo užsienyje parduoto “Ekstra” alaus butelio. „Džiaugiuosi, jog didžiausią dėmesį pernai „Švyturys“ skyrė bendruomeniškumui skatinti. Tai galėtų tapti sektinu pavyzdžiu ir kitoms uostamiesčio įmonėms“, –

spaudos konferencijoje kalbėjo Klaipėdos meras ir „Švyturio Klaipėdos kilmės fondo“ garbės narys Vytautas Grubliauskas. Anot R. Viršilo, eksporto apimtys kasmet auga. O Kaliningrado srityje “Švyturio-Utenos alaus” produkcija yra populiariausia tarp viso importuojamo alaus. Bendrovės vadovas taip pat pabrėžė, kad visas “Ekstra” alus yra gaminamas tik Klaipėdoje. “Klaipėdos fabrike yra unikalios horizontalios talpyklos, kurios ir lemia išskirtine kokybę”, - aiškino R. Viršilas. Be to, šiemet minint Klaipėdos krašto atgavimo devyniasdešimtmetį, “Švyturys” lietuviams parengė specialų edukacinį projektą. Sausio 15-ąją internete startavo naujas informacinis projektas www. didisalis.lt, kuriame išsamiai su iliustracijomis pateikta Klaipėdos sukilimo svarba ir eiga. “Manome, jog valstybė šiai sukakčiai skiria per mažai dėmesio. O minėtame puslapyje labai aiškiai pasakojama apie Klaipėdos sukilimą”, - projektą pristatė R. Viršilas. Iš viso per 2013-uosius šiai Klaipėdos krašto atgavimo jubiliejaus programai bendrovė numačiusi skirti 200 000 litų.

“Vakarų ekspreso” informacija


AKTUALIJOS

2013 m. sausio 31 d., ketvirtadienis

Po savivaldybę - kol kas laisvai Eimanto CHACHLOVO nuotr.

Planavę sulig vasario pradžia nuo lankytojų atsitverti užraktais Klaipėdos savivaldybės valdininkai persigalvojo - terminas pratęsiamas dviem savaitėms. Valdas PRYŠMANTAS valdas@ve.lt

Pagal naująją tvarką, miestiečiai negalės laisvai patekti į savivaldybės specialistų kabinetus - juos nuo lankytojų saugos elektroniniu raktu rakinamos durys pirmajame administracijos pastato aukšte. Nuo šiol teks pasikliauti technika ir keliais valdininkais: informaciniame terminale pasirinkus dominančią sritį įrenginys atspausdins kvitą, su kuriuo teks eiti pas

Norintiems dalyvauti Tarybos bei komitetų posėdžiuose teks registruotis ir gauti svečio korteles.

3

DIENOS PAŠTAS s Citata iš www.VE.lt

“Žiūrint, iš kokios pusės valdžia padarė ką nors gero. Klaipėdos miestas visai miręs, išeini į gatvę, o ten žmonių nebėra, sutvarkė taip, kad su mašinomis niekas nevažinėtų, nes brangiai kainuoja kelioms valandoms sustoti. Kavinės, parduotuvės tuščios, bet, aišku, prekybos centras pilnas. Vaikai iš pamokų bėga ir skuba į tą prekybcentrį, nes mieste nebėra ką veikti. Parkas, kiek žadėta jį buvo sutvarkyti? Prikabinėjo į medžius visokių laipynių beždžionėms ir tai gana brangus dalykas”, - miesto valdžią kritikavo internautė “Dvynė”.

s Gimė. Per statistinę parą uostamiestyje gimdė 9 moterys - pasaulį išvydo 5 berniukai ir 4 mergaitės.

s TVARKA. Netrukus klaipėdiečiai savivaldybėje negalės pa-

tekti tiesiai pas specialistus - teks pasikliauti technika ir keliais darbuotojais.

Vieno langelio ir elektroninių paslaugų skyriaus darbuotojus, kurie žmones išklausys, priims reikiamus dokumentus, pateiks juos valdininkui, o gyventojui atsakymą praneš ne ilgiau kaip per 20 dienų. Naujosios sistemos bandymai įvyko sausio 17-ąją, po jų skelbta, jog ši tvarka įsigalios nuo vasario 1-osios. Tačiau laiko pasiruošti neužteko.

“Technika veikia nepriekaištingai, tačiau reikia suderinti organizacinius klausimus”, - sakė Klaipėdos savivaldybės administracijos direktorės pavaduotojas Viačeslavas Karmanovas. Tiesa, pirmajame pastato aukšte bus įrengtas gyventojų priimamasis, apeinant “vieną langelį” taip pat bus galima patekti į Licencijų bei Gyvenamosios vietos deklaravimo skyrius ir archyvą.

Užuomina apie giliavandenį uostą Klaipėdai nepatiko Savivaldybės administracijos Uostamiesčio politikai ir administracijos atstovai, pakviesti į papilUrbanistinės plėtros departamento dyto Lietuvos Respublikos teritorijos bendrojo plano pristatymą, vadovas Kastytis Macijauskas atbuvo nustebinti, kad giliavandenį uostą numatoma statyti ir kreipia dėmesį į tai, kad siūlydami Klaipėdoje. Martyno VAINORIAUS nuotr.

s NĖRA. Klaipėdos bendrajame plane iki 2020 metų nėra numatyta

giliavandenio uosto Melnragėje.

Tuo metu plano rengėjo - Klaipėdos universiteto Baltijos pajūrio aplinkos tyrimų ir planavimo instituto - atstovai akcentuoja, kad tai yra normalus planavimo procesas, o pats planas yra nukreiptas į šalies galimybių didinimą, o ne ribojimą. „Jei tai klaida, ją reikia skubiai ištaisyti. O jei tai yra pragmatiški centrinės šalies valdžios žingsniai, tai yra nekorektiškas veiksmas tiek savivaldybės, tiek miestiečių atžvilgiu“, - savivaldybės pranešime cituojamas Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas. Jam kelia nuostabą, kad dar 2011 m. patvirtintoje galimybių studijoje prioritetinė giliavandenio uosto statybos vieta numatoma Būtingėje. O sausio 21 d. Klaipėdos universitete įvykusiame plano jūrinių teritorijų dalies pristatyme pa-

"Vakarų ekspresas"

žymėti du giliavandeniai uostai Melnragėje ir Būtingėje. „Naujoms struktūroms tik dabar įsijungus į svarstymus dėl giliavandenio uosto gal ne visi niuansai yra žinomi. Tačiau reikia pasakyti labai aiškiai - Klaipėdos miesto bendrajame plane iki 2020 metų nėra numatyta tokio objekto“, - teigia meras.

giliavandenį uostą statyti Melnragėje plano rengėjai nenumato priemonių krantų erozijai stabdyti ir krantams tvarkyti. Nors Klaipėdos uosto plėtra, akvatorijos gilinimas jau dabar daro neigiamą įtaką miesto teritorijoje esantiems paplūdimiams – pastebima krantų erozija. „Tai yra ne ateities, o dabarties klausimas. Palangai nuolatos yra skiriamos lėšos paplūdimiams atstatyti, o Klaipėdoje nuo uosto plėtros yrančiai pajūrio zonai tvirtinti ir atstatyti nėra skiriama nė lito. Giliavandenio uosto projekte taip pat nenumatyta jokių prevencinių priemonių“, - atkreipė dėmesį į plano trūkumus K. Macijauskas. Klaipėdos savivaldybės administracija nusiuntė oficialų raštą su pastabomis plano užsakovui – Aplinkos ministerijai. Beje, konkursą Uosto direkcijos vadovo pareigoms laimėjęs socialdemokratas, buvęs Susisiekimo ministerijos sekretorius, iki šiol dirbęs „Achemos grupėje“, Arvydas Vaitkus jau anksčiau yra teigęs, jog nemato rimtų argumentų, kodėl giliavandenio uosto projektą reikėtų vykdyti ne Melnragėje, o Būtingėje.

“Vakarų ekspreso” informacija

KOMENTARAS

“Normalus procesas”

Saulius GULBINSKAS, atsakingas plano vykdytojas Tai yra normalus planavimo procesas. Planas yra nukreiptas ne į Lietuvos ateities galimybių ribojimą, o į didinimą. Todėl yra analizuojami visi galimi giliavandenio uosto variantai darnios plėtros atžvilgiu. Šiek tiek juokaudamas galiu pasakyti, kad Belgija turi tik 70 kilometrų jūros kranto, o kiek uostų? O mes turime beveik 100 kilometrų ir vienintelį uostą.

s Mirė. Vakar Klaipėdoje užregistruota Stasio Urniežiaus (gim. 1936 m.), Anfisos Asačiovos (gim. 1957 m.), Svetlanos Kovalskayos (gim. 1962 m.), Zojos Tulumbasovos (gim. 1937 m.), Aleksandros Litoš (gim. 1936 m.) ir Ksenijos Kobitevos (gim. 1926 m.) mirtis. s Laidotuvės. Šiandien Joniškės kapinėse laidojama Albina Jurgelionienė ir Victor Kuzmichev, Lėbartuose - Stasys Urniežius, Natalja Fedulova, Zita Platakienė ir Algirdas Korbutas. s Vakar Klaipėdoje iki 17.20 val. užregistruoti 10 pranešimų apie

padarytus nusikaltimus, Priešgaisrinės gelbėjimo valdybos pareigūnai gesino prie Gindulių degusį statybinį vagonėlį bei šalino eismo įvykio Šilutės rajone padarinius. Greitosios medicinos pagalbos stoties darbuotojai sulaukė 58 kvietimų.

s Džiazas. Sekmadienį, vasario 3 d. 20 val. socialinis klubas “Menų valgykla” kviečia visus tuos, kurie nori pasiklausyti tikro gero džiazo. Čia koncertuos Sauliaus Šiaučiulio džiazo kvintetas. Scenos bičiuliai, kolegos, išsibarstę po skirtingus projektus,užgrūdinti modernių paieškų ir eksperimentų, susibūrė šiam koncertui, vedini širdies šauksmo ir vieno žinomiausių džiazo pianistų Lietuvoje, Klaipėdos universiteto docento maestro S. Šiaučiulio. s Kontrabanda. Antradie-

nį, sausio 29 d., Klaipėdos teritorinės muitinės pareigūnai Nidos kelio poste sulaikė Latvijos piliečio lengvuoju automobiliu gabentą rusiškų tabako gaminių - 1488 vnt. cigarečių pakelių - kontrabandą, kurios vertė - per 11 tūkst. litų. Kontrabandiniai rūkalai buvo paslėpti perdarytame automobilio kuro bake, specialiai įrengtoje slėptuvėje. Latvijos piliečiui už šį pažeidimą gresia bauda nuo 10 iki 20 tūkst. litų su cigarečių ir transporto priemonės konfiskavimu.

s Pirmauja. Kaip ir ankstesniais metais, didžiausi vidutiniai darbo

užmokesčiai išlieka miestuose, kuriuose gyvena daugiausia aukštos kvalifikacijos darbuotojų ar įsikūrę visos šalies ūkiui reikšmingi objektai, rodo “Swedbank” atlikta apklausa. Tarp šių miestų patenka ir Klaipėda, kurios gyventojų vidutinis darbo užmokestis 1818 litų per mėnesį - yra antras pagal dydį šalyje ir atsilieka tik nuo vilniečių vidutinio atlygio.

s Avarija. Antradienį, apie 23 val., Klaipėdoje, Smiltelės ir Mogiliovo

gatvių sankryžoje, automobilio “Volvo S80” su Jungtinės Karalystės valstybiniais numeriais bei vairu dešinėje pusėje vairuotojas nesugebėjo sustoti prieš priekyje stabdžiusį ir į Mogiliovo gatvę ketinusį pasukti automobilį “Renault Scenic”. Po stipraus smūgio prancūziškas automobilis atsidūrė priešingos krypties eismo juostoje. “Renault Scenic” vairuotojas Vladimiras B. skundėsi kaklo skausmais, tačiau medikų pagalbos atsisakė. Į įvykio vietą buvo iškviesta policija, nes “Volvo” ekipažas buvo aiškiai neblaivus. Gintaro VAIČEKAUSKO (“Balticum TV” laidos “Reidas”) nuotr.

s Vagystės. Trečiadienio naktį, apie 3 val. 30 min., Klaipėdoje, Sportininkų gatvėje, kažkas išdaužė parduotuvės langų stiklus ir pavogė buitinės technikos. Dėl šio įvykio patruliai sulaikė 1972 metais gimusį Švyturio g. gyventoją I. B. Jo namuose aptikti du dulkių siurbliai. Vyriškis uždarytas į areštinę. Kiek anksčiau, antradienio naktį Klaipėdoje, Nemuno gatvėje, kažkas išdaužė lango stiklą ir iš firmos patalpų pavogė du kompiuterius. Patalpas saugojo privati saugos tarnyba. Antradienį taip pat pastebėta, kad Klaipėdoje, Senosios Smiltelės gatvėje, kažkas įsibrovė į garažą ir pavogė motorolerį, 9 automobilio ratus, įrankius bei kitus vertingus daiktus. Žala – 4000 litų. s Dienos klausimas. Vakar svetainės www.VE.lt lankytojų klausėme, koks yra jų mobilusis telefonas. Išmanųjį telefoną turi 33,8 proc. į šį klausimą atsakiusiųjų, paprastą - 61,4 proc., o mobiliojo išvis neturi 4,8 proc. apklausos dalyvių.


4 "Vakarų ekspresas"

INFORMACIJA

2013 m. sausio 31 d., ketvirtadienis

Palangoje - modernus slaugos ir palaikomojo gydymo skyrius Egidijaus JANKAUSKO nuotr.

Klaipėdos jūrininkų ligoninės (KJL) Palangos departamente pernai po remonto vėl atidarytas Medicininės slaugos ir palaikomojo gydymo skyrius nestokoja pacientų - čia nori gydytis ne tik palangiškiai, bet ir klaipėdiečiai. Šiuo metu yra susidariusi net eilė norinčiųjų patekti į šį skyrių. Ir nenuostabu, nes tokio aukšto lygio slaugos ir palaikomojo gydymo paslaugas, kokios teikiamos Palangoje, gali pasiūlyti reta ligoninė.

Atgauna jėgas

Jurga BALTRIMAITĖ Pernai 20 metų sukaktį paminėjęs KJL Palangos departamentas užbaigė Europos Sąjungos (ES) remiamą projektą, kurio metu už 2,7 mln. litų ES paramos lėšų buvo iš pagrindų atnaujinti Medicininės slaugos ir palaikomojo gydymo bei Priėmimo - skubios pagalbos skyriai.

Atitinka europinius standartus “Pagrindinis mūsų tikslas buvo sudaryti pačias geriausias sąlygas pacientams, kad atvykę pas mus jie jaustųsi patogiai, būtų apsupti dėmesio ir pagarbos. Į Medicininės slaugos ir palaikomojo gydymo skyrių, kuriame teikiamos ir paliatyviosios slaugos paslaugos, patenka ypač sunkiai sergantys pacientai, kurių gydymas ir slauga tęsiasi iki 120 dienų. Kasmet šiame skyriuje gydoma apie 400 žmonių”, - sakė Klaipėdos jūrininkų ligoninės vyriausiasis gydytojas dr. Jonas Sąlyga. Slaugos skyriuje pernai buvo įrengtos erdvios palatos su autonomine ventiliacija ir kondicionavimu, neįgaliesiems pritaikytais sanitariniais mazgais, stacionariniais ligonių pakėlikliais, deguonies tiekimo ir personalo iškvietimo sistemomis.

Per praėjusius metus slaugos ir palaikomojo gydymo paslaugomis pasinaudojo 333 pacientai, iš jų 121 klaipėdietis.

giškis, buvęs pedagogas Marijonas Jovaiša. Beje, Slaugos skyriuje palata skirta ir labai sunkiai sergančių ligonių artimiesiems, kurie nori budėti prie sergančiojo iki paskutinės jo gyvenimo minutės.

ssNAUDA. “Garbaus amžiaus žmonės nenori sėdėti be darbo. Močiutės mezga, seneliai lanksto

darbelius iš popieriaus. Pabendrauja ir kartu lavinasi, greičiau sveiksta po ligų”, - sakė kineziterapeutė Neringa Naunčikienė.

Pasak Palangos departamento vadovo Remigijaus Kirstuko, pernai už ligoninės lėšas - 690 tūkst. litų - departamente taip pat buvo įrengti nauji liftai, kompiuteriniai tinklai, rekonstruotos bendro naudojimo patalpos, įsigyti baldai ir kitas inventorius. Svariai prie ligoninės veiklos prisidėjo ir Palangos miesto savivaldybė, projektui įgyvendinti sky-

cininės slaugos ir palaikomojo gydymo skyrius labiau primena jaukią sanatoriją, o ne ligoninę, kurioje slaugomi sunkūs, dažniausiai vyresnio amžiaus ligoniai po insultų, infarktų, traumų, sudėtingų operacijų, iškankinti onkologinių ir kitų ligų. Šviesios, erdvios palatos, kuriose ligoniai guli tik po 2-3, paveikslais išpuošti koridoriai, kineziterapijos, masažo kabinetai.

Jis buvęs jūreivis, 50 metų darbo jūroje atėmė sveikatą. Nors sunku važinėtis į Palangą, bet verta. Jaučiamės čia kaip namuose. Vyro sveikata po truputį stiprėja, jis jau gali atsisėsti lovoje, pats valgo, kalba.

“Slaugos paslaugų poreikis, ypač Palangoje, yra didelis. Senatvėje nemažai žmonių persikelia gyventi į kurortą, kur ramybė ir tyras oras, vaikai nuperka butus. Jaunimas išvažiuoja, daugėja vyresnio amžiaus žmonių. Daug vienišų, ligotų”, - pasakojo Bendrosios terapijos skyriaus vedėja Laimutė Ežerinskienė. Anot jos, labai gerai, jog slaugos skyrius yra ligoninės stacionaro dalis, todėl diagnostikos ir gydymo galimybės yra labai didelės. “Gauname pačius sunkiausius pacientus ir reikia įdėti labai daug darbo, kad palengvintume žmogaus kančias arba pastatytume jį ant kojų”, - sakė L. Ežerinskienė. “Jaunų pacientų sulaukiame nedaug, daugiausia - vyresnio amžiaus. Širdies ir kraujagyslių, onkologinės, senatvinės ligos, traumos - tai vyraujančios mūsų pacientų ligos. Labai džiugu, kai pa-

Po rekonstrukcijos Medicininės slaugos ir palaikomojo gydymo skyrius tapo vienu iš moderniausių Vakarų Lietuvoje ir atitinka europinius standartus. Remigijus KIRSTUKAS, Klaipėdos jūrininkų ligoninės Palangos departamento vadovas

ssMODERNU. Slaugytoja Janina Mikutienė ir slaugytojos pa-

dėjėja Rasa Dobrovolskienė džiaugiasi įrengtais stacionariais pacientų pakėlikliais, nes ligonių nebereikia kelti rankomis.

rusi 285 tūkst. litų bei finansuodama ligoninėje vykdomas sveikatos priežiūros paslaugų kokybės gerinimo programas.

Jaučiasi kaip namuose Palangos departamento Medi-

Net specifinio slaugos įstaigų kvapo čia nėra. O skyrius pilnutėlis - užimtos visos 50 lovų. “Jau antrą kartą atvažiuojame gydytis į Palangą. Buvome ir pernai beveik 4 mėnesius. Vyras patyręs jau kelis insultus ir infarktą.

Čia labai gera priežiūra, nuoširdus dėmesys ligoniui ir didelė pagalba artimiesiems”, - pasakojo klaipėdietė Valentina Simionenka, nesitraukianti nuo vyro Viktoro lovos. Kartu su vyru sveikatą pastiprinti atvykusi garbaus amžiaus ponia Albina iš Klaipėdos taip pat negailėjo gerų žodžių skyriaus darbuotojoms: ”Švelnios, draugiškos, rūpestingos. Aukščiausia klasė”, - gyrė moteris. “Mane prispaudė senatvinės ligos. Esu patenkintas aptarnavimu, priežiūra, taikomos inhaliacijos ir kitos procedūros”, - kalbėjo palan-

vyksta pasiekti gerų rezultatų. Nekalba, nevaikšto po insulto pacientė, o po kiek laiko jau vaikštančią išsiunčiame į reabilitaciją. Tokių atvejų turime ne vieną. Aišku, tenka ir skaudžių dalykų regėti, kai senatvėje žmonės lieka niekam nereikalingi. Padedame jiems, kiek galime”, - pasakojo vidaus ligų gydytoja Svetlana Raudienė. Slaugos skyriaus pacientai, kurie nėra sunkios ligos prikaustyti prie lovos, lanko kineziterapijos, ergoterapijos užsiėmimus ir tai, anot medikų, fiziškai ir emociškai pacientams yra labai svarbu.

Laimutė EŽERINSKIENĖ, Bendrosios terapijos skyriaus vedėja Iš ES paramos panaudojus 1, 06 mln. litų įsigytos modernios medicininės slaugos priemonės ir medicininė aparatūra. Po rekonstrukcijos skyrius tapo vienas iš moderniausių Vakarų Lietuvoje ir atitinka europinius standartus. Skyriuje gydomi Palangoje ir Klaipėdoje gyvenantys pacientai, atvykstantys su šeimos gydytojo siuntimu.

ssJAUKU. Palangos departamento Medicininės slaugos ir palaikomojo gydymo skyrius labiau primena jaukią sanatoriją, o ne

ligoninę, kurioje slaugomi sunkūs, dažniausiai vyresnio amžiaus ligoniai.


AKISTATA. AKTUALIJOS

2013 m. sausio 31 d., ketvirtadienis

Kelio posūkiu nulėkė Anapilin Egidijaus JANKAUSKO nuotr.

"Vakarų ekspresas"

Ateina laikas atidirbti už paramą 1

Daugiau nuotraukų - www.ve.lt ssKRAUPU. Vienos kraupiausių per pastarąjį dešimtmetį regione įvykusių avarijų metu buvo

sumaitotas ne tik automobilis, bet ir jame buvusių žmonių kūnai.

Kraupi avarija vakar ryte įvyko Šilutės rajone, prie Saugų - automobilis“Volkswagen Passat”rėžėsi į krovininį automobilį MAN, įvykio metu žuvo keturi žmonės. Avarija įvyko apie 9 val. Iš karto už Saugų gyvenvietės Šilutės link važiavęs lengvasis automobilis nedideliame posūkyje slystelėjo ir dešiniu šonu rėžėsi į priešprieša važiuojantį sunkvežimį, kuris “Volkswagen” stūmė apie pusšimtį metrų ir nulėkė nuo kelio. Susidūrimo metu lengvosios mašinos vairuotojas iškrito iš automobilio, trys keleiviai liko prispausti nuolaužų. Visi jie - du vyrai ir dvi moterys - žuvo iš karto, palaikus iš metalo laužu virtusios mašinos ištraukė ugniagesiai. Kai kurie kūnai įvykio metu taip sumaitoti, kad jų atpažinti buvo neįmanoma. Šilutės ligoninėje atsidūrė ir sunkvežimio vairuotojas, kuris patyrė didžiulį stresą. Avarijos aplinkybės tiriamos, aiškinamasi, kas vai-

ravo lengvąjį automobilį. Manoma, jog prie vairo sėdėjo 1993 m. gimęs vaikinas. Įvykio vietoje dirbantys pareigūnai spėjo, kad nelaimės priežastimi galėjo tapti slidi kelio danga bei nesaugus greitis. Su devyniolikmečiu kartu važiavo jo motina (gimusi 1967 m.), patėvis (gim. 1958 m.) ir dar viena moteris (gim. 1963 m.). Visi jie buvo Saugų kaimo gyventojai. Šeima automobilį buvo įsigijusi tik prieš praėjusias Kalėdas, o vairuotojo pažymėjimą jaunuolis buvo gavęs prieš pusmetį, pranešė “Šilutės žinios”. Policijos pareigūnai mano, kad kelio ruožas, kuriame įvyko ši kraupi nelaimė, yra pavojingiausias visame Klaipėdos regione. Prieš porą dienų čia įvyko kita tragiškai pasibaigusi avarija, kurios metu buvo mirtinai sužalotas miškininkas. Pareigūnai neabejoja, kad vakarykštė avarija - viena kraupiausių per pastarąjį dešimtmetį regione.

“Vakarų ekspreso” informacija

“Neaišku, kiek ilgalaikių bedarbių bus atleidžiami nuo dalyvavimo visuomenei naudingoje veikloje”, - sakė G. Vilimaitienė. Atidirbti už pašalpas nereikės pensininkams, nėščiosioms, neįgaliems ir kitiems dėl objektyvių priežasčių negalintiems dalyvauti šioje veikloje asmenims. Šiuo metu specialioje sistemoje jau yra užsiregistravusios ir patvirtintos 23 įstaigos, kurios pageidauja sulaukti pašalpas gaunančių asmenų pagalbos. “Tai - įvairios įstaigos. Nuo biudžetinių ir švietimo iki namų valdų. Toks ir turėtų būti visuomenei naudingas darbas - įvairus, nepavojingas, kurį gali atlikti bet kuris nekvalifikuotas asmuo. Šios tvarkos tikslas - paskatinti žmones prisidėti prie visuomenei naudingos veiklos, padėti neprarasti įgūdžių, motyvacijos. Žinoma, yra ir tikimybė, kad dėl naujosios tvarkos įsivyraus teisingumas - pašalpas gaus tik tie asmenys, kuriems jos iš tikrųjų ir priklauso”, - sakė G. Vilimaitienė. Poskyrio vedėjos teigimu, darbingo amžiaus nedirbantys asmenys, gaunantys piniginę socialinę paramą ilgiau kaip 6 mėnesius, arba asmenys, kuriems Vienkartinių pašalpų skyrimo komisijos siūlymu skirta pašalpa skoloms už komunalinius patarnavimus apmokėti, pa-

Šilutė drąsinasi prieš antrąją potvynio bangą Pavasarinis potvynis (arba iki galo dar neatslūgusio šiųmečio potvynio antroji banga) Lietuvos pamaryje gali būti vienas didžiausių istorijoje. Tą prognozuoja Šilutės rajono savivaldybės administracijos Civilinės, priešgaisrinės ir gyventojų saugos skyriaus vedėjas Romualdas Renčeliauskas. Jį šitaip manyti verčia ne tik potvynio zonos gyventojų pastebėjimai, bet ir gamtinės sąlygos Lietuvoje bei Baltarusijoje: Kuršių

5

tys specialiai niekur kreiptis neturi. Apie nukreipimą dirbti minėtuosius darbus jie bus informuoti tuomet, kai rašys prašymus socialinei pašalpai gauti. “Stengsimės, kad veikla būtų derinama prie žmogaus poreikių. Jei tik bus įmanoma, bandysime

Yra ir tikimybė, kad dėl naujosios tvarkos įsivyraus teisingumas - pašalpas gaus tik tie asmenys, kuriems jos iš tikrųjų ir priklauso Gina VILIMAITIENĖ, savivaldybės administracijos Socialinių išmokų poskyrio vedėja paskirti veiklą arčiau gyvenamosios vietos ar net bandyti pritaikyti ją prie žmogaus specialybės ar įgūdžių. Žinoma, to garantuoti negalime, viskas priklausys nuo to, kokios įmonės pageidaus pagalbos”, - sakė G. Vilimaitienė. Jei asmuo atsisakys vykdyti visuomenei naudingą veiklą, socialinė pašalpa ir kompensacijos bus neteikiamos, o auginantiems vaikus socialinė pašalpa bus skiriama tik vaikams ir dar bus parenkama jos forma. Pavyzdžiui, ji galės būti teikiama ne pinigais, o maisto produktais. Redakcijos archyvo nuotr.

Šiuo metu kelias į Rusnę beveik sausas. Tačiau rajone dar vis apsemta apie 16 tūkst. hektarų teritorija, į kurią patenką 24 kaimai su 72 sodybomis, jose gyvena 175 žmonės. marias ir Nemuno deltos upes kausto ledas, o Baltarusijoje susikaupę labai daug sniego, kuriam tirpstant vanduo gali gausiai plūstelėti ir į Nemuną. Savo nuogąstavimais dėl galimo naujo grėsmingo vandens stiEimanto CHACHLOVO nuotr.

ssVANDUO. Apsemtu kelio iš Šilutės į Rusnę ruožu lengvieji

automobiliai specialiais tralais buvo gabenami daugiau nei tris savaites, kol vandens gylis sumažėjo iki 20 cm.

chijos antplūdžio į pamario kraštą R. Renčeliauskas vakar pasidalijo Šilutės rajono savivaldybės Ekstremalių situacijų komisijos posėdyje. Tačiau posėdžio dalyvių tokios niūrios prognozės, regis, neišgąsdino: visų specialiųjų tarnybų vadovai kaip vienas – beje, kaip visada, – tvirtino, kad yra pasiruošę visiems išbandymams, kuriuos tik gali įveikti su turima technika. Juolab kad į pagalbą ir toliau bus galima pasitelkti kariuomenės pajėgas, kurių vikšrinė amfibija vis dar stovi Vileikių pasienio užkardoje. O ypatingu atveju, kai nelaimės ištiktų žmonių potvynio zonoje neis pasiekti nei keliais, nei vandeniu, kariškiai padės iš oro – Nemirsetoje nuolat budintis sraigtasparnis su kariškiais gelbėtojais ir paramedikais į nelaimės vietą atlėks per 45 minutes. Šiųmetis potvynis Šilutės rajone prasidėjo prieš pat Naujuosius metus, o sausio 3 d. jau buvo apsemtas kelias iš Šilutės į Rusnę. “Šilutės ETA žinios”

ssDERINS. Jei tik bus įmanoma, specialistai socialiai remtinam

asmeniui bandys paskirti veiklą arčiau gyvenamosios vietos ar net bandys pritaikyti ją prie žmogaus specialybės ar įgūdžių.

Universitete modernus treniruoklis Klaipėdos universiteto Jūrų technikos fakultetas įsigijo naują navigacinę įrangą, skirtą suskystintųjų gamtinių dujų ir kitų laivų laivybos tyrimams. Pasak fakulteto Laivybos katedros vedėjo Valdo Lukausko, ši įranga turi labai plačias taikymo galimybes, nes studentai įgytas teorines žinias galės įtvirtinti pratybose. “Populiariai kalbant, naudojant navigacinį vizualinį treniruoklį studentai galės patys bandyti įvesti laivą į uostą, kartu stebėti ir įvertinti laivo ir uosto elementų parametrų pokyčius”, - pasakojo jis.

Naująja įranga naudotis galės jūrų uostų inžinerijos bakalauro ir jūrų uostų valdymo magistro studijų studentai. Ji taip pat bus taikoma moksliniams uostų plėtros ir laivybos saugumo tyrimams. Anot D. Lukausko, simuliatorius leis nustatyti geriausią konkrečios problemos sprendinį. Į įrenginių, kainavusių 413 tūkst. litų, komplektą įeina ypač aukšto tikslumo navigacinė įranga. Ji leis atlikti realius matavimus Klaipėdos uoste net 5 cm tikslumu.

“Vakarų ekspreso” informacija


6 "Vakarų ekspresas"

2013 m. sausio 31 d., ketvirtadienis

ŠVIETIMAS

Savaitinis dienraščio “Vakarų ekspresas”priedas. Informaciją apie švietimo aktualijas bei renginius prašom siųsti el. pašto adresu: svietimas@ve.lt

Vienuoliktokams skelbiamas konkursas studijoms Italijoje, Nyderlanduose ir Norvegijoje. Daugiau - uwc.lt

Skaičius

2 593 Klaipėdos bendrojo lavinimo įstaigų moksleiviai iš 16 867 dėl gripo ar kitų priežasčių vakar neatėjo į pamokas.

INFORMACIJA

Valstybės užsakymu

Švietimo ir mokslo ministras Dainius Pavalkis

Ar jau yra nuspręsta dėl valstybės užsakymo įgyvendinimo nuo šių metų? Numatoma, kad krepšeliai bus skiriami pagal siauresnes studijų krypčių grupes, ir tokioms valstybei reikalingoms specialybėms, kaip miškininkai, inžinieriai, agronomai, policininkai ir kiti, nebeteks konkuruoti su itin paklausiomis studijų programomis. Kitaip tariant, griežtinamas pernelyg liberalus krepšelių paskirstymas, atsiranda aiškesnis valstybės užsakymas rengti reikalingus specialistus. Kaip bus atrenkamos aukštosios mokyklos, gausiančios šį užsakymą? Atrenkamos ne aukštosios mokyklos, o išskiriamos naujos krypčių grupės siekiant užtikrinti valstybei ir darbo rinkai reikalingų specialistų rengimą. Kada bus įvestas matematikos brandos egzaminas kaip privalomas? Šis klausimas svarstomas, tačiau artimiausiais metais privalomas matematikos egzaminas neatsiras. Norint įvesti privalomą egzaminą, reikia keisti egzamino programą, o tai turi būti padaryta prieš dvejus metus iki jį laikant, kad mokiniai galėtų tinkamai pasirengti. Kodėl, Jūsų manymu, iki šiol abiturientai nesirinko tiksliųjų mokslų sričių? Rinkosi, tik ne tiek daug, kiek galbūt reikėtų. Matyt, tai lemia šių mokslų specifika, juos mokytis tiesiog sudėtingiau.

“40 proc. galima nuspėti” Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidentas Robertas Dargis

Lietuvos pramonininkai ak-

(Ne)išsilavinimo rezultatai pasirodo po 15-20 metų. Prof. dr. A. Pumputis

pu, pagal bendrąsias sritis, o ne konkrečioms specialybėms. Pritarčiau, jeigu tai būtų susiję su labai konkrečiais projektais - kaip atominė elektrinė ir pan. Nesiimtumėte prognozuoti, ko ateityje tikrai reikės valstybei? Valstybei visada reikės, žiūrint į perspektyvą, duomenų mokslo, molekulinės biologijos ir genų inžinerijos specialistų, ir, savaime aišku, statybininkų, inžinierių, medikų, advokatų, teisėjų... O ekonomistų? Ir ekonomistų, žinoma, taip pat, kaip ir gerų vadybininkų. Kaip vertinate siūlymą įvesti privalomą matematikos egzaminą? Teigiamai. Nors aš pats biologas, ir, atsimenu, labai pykau, kai reikėjo laikyti matematikos egzaminą, šiandien galiu pasakyti, kad tikrai pravertė. Matematika yra

Jeigu Vyriausybė pritars, jau šiais metais bus pakeistas nemokamų studijų finansavimas pirmiausiai išskiriant gyvybės mokslus, technologijas, žemės ūkį, veterinariją, biomediciną, visuomenės saugumo ir socialinio darbo sritį.

1

Citata

Studijos pagal valstybės užsakymą: tyviai ragino Vyriausybę imtis priemonių ir vaikus jau mokykloje pradėti orientuoti “pagal valstybės vystymosi kryptis”. Ar galite šias kryptis įvardyti? Kokių specialistų valstybei reikės po 5, 10 ir 20 metų? Kas imtųsi nuspėti ir pasakyti šimtu procentų, tikriausiai nebūtų rimtai vertinamas. Tiksliai prognozuoti sunku, tačiau galima atsispirti nuo bazės, nuo to, kas šiuo metu šalyje vyksta, ir 40 proc., manau, galima nuspėti. Pagal ką? Pasižiūrėjus į pramonės įmones, kurios tvirtai įleido šaknis (maisto pramonės sektorių - pieno, mėsos perdirbimo įmones), galima numatyti, kad reikės technologų, medienos perdirbėjų, baldų, popieriaus technologų, tekstilės, metalo apdirbimo specialistų. Puikus pavyzdys - šiandien daugiau stojančiųjų į biomediciną, biotechnologijas, tai madinga

labiausiai daro bendraamžiai, netgi tėvai negali padėti - dažnas emigravęs, ir vaikai linkę rinktis, kas lengviausia, kas nereikalauja pastangų. Paskui, pabaigę universitetus, neranda darbų, dalis eina mokytis iš naujo į proftechnines kolegijas. Manau, kad valstybės finansavimas, o tai reiškia - ir mano, ir jūsų pinigai, turėtų būti telkiamas maksimaliai tikslingai, kad būtų pasiekta didžiausia nauda valstybei.

“Tai labai idealus noras” Klaipėdos universiteto Gamtos ir matematikos mokslų fakulteto studijų

prodekanas lekt. Antanas Kontautas

Kodėl mažėja moksleivių, gabių tiksliesiems mokslams? Galbūt sumažėjo juos gebančių išmokyti pedagogų?

specialybė. Jūs manote, kad dešimtokai nesugeba tinkamai pasirinkti? Aš manau, kad reikia valstybinio požiūrio į vaikų profiliavimą, čia turi įsitraukti ir verslo atstovai. Dabar spręsti palikta dešimtokams, o tokio amžiaus jaunuoliams įtaką

Kad stoja į tiksliųjų mokslų specialybes tikrai daug mažiau abiturientų, ir stoja ne patys geriausi, - tai faktas. Tačiau sakyti, kad mažėja tiksliesiems mokslams gabių mokinių arba kvalifikuotų pedagogų, manau, būtų neteisinga. Pažiūrėkime į tarptautinių olimpiadų rezultatus - Lietuva tikrai atrodo neblogai pasaulio kontekste, mūsų moksleiviai pelno prizines vietas. Moksleivių masė jau nėra tokia, kokia buvo, jų apskritai dabar ma-

žiau - taigi proporciškai sumažėjo ir “tiksliukų”. O jie - kaip ir apskritai labai gabūs mokiniai - niekada nesudarė daugumos. Šiaip ar taip, norinčiųjų mokytis molekulinės biologijos, medicinos šiandien yra daugiau, nei gali priimti Vilniaus universitetas ar Sveikatos mokslų universitetas. O kodėl toks inžinierių trūkumas? Ir kodėl turime tiek daug vadybininkų? Lengviau mokytis. Lengviau priima. Mokant už mokslą - net ir be jokio konkurso. Dažnas moksleivis, užuot ėjęs į proftechnikos mokyklą, verčiau susimoka ir eina į vadybą. Ar naujos Vyriausybės numatoma “valstybinio užsakymo” politika paskatins darbo rinkoje rastis trūkstamų specialistų? Manau, jog tai labai idealus noras. Noras nuspėti ateitį. Žinote, aš prisimenu pirmą kompiuterį 1992 metais ir lyginu su dabartiniais. Arba mobiliuosius telefonus. Viskas vystosi tokiais šuoliais! Kas gali prognozuoti, ko reikės po 10-20 metų? Ar dabar visus siųsime mokytis biotechnologijų? Europoje studijų universitetuose tendencijos tokios, kad einama nuo konkrečios srities prie bendresnės, toliau nuo mokslo - artyn prie praktikos. Daugumoje studijų programų trečdalį paskaitų laiko (o dažnai ir daugiau) užima praktika. Šiandieninis dešimtokas, kuris turi profiliuotis, mokysis dar dvejus metus, po to ketveri - bakalauras, dveji - magistras. Prognozuoti, ką jis veiks, kai išeis į rinką po aštuonerių metų, būtų labai drąsu. Nebent šis valstybės užsakymas būtų vykdomas klasteriniu princi-

toks dalykas, kuris priverčia dirbti smegenis, nesvarbu, kieno jos mediko ar muzikanto.

“Darbuotojų poreikį nustato rinka, o ne ministerijos” Lietuvos laisvosios rinkos instituto ekspertas Emilis Ruželė

Ar valstybinis reguliavimas gali paskatinti tinkamų darbuotojų atsiradimą rinkoje ir padėti išspręsti jaunimo nedarbo problemą? Atvirkščiai, toks reguliavimas tik padidintų jaunimo nedarbo problemas. Darbo rinkos poreikiai labai greitai keičiasi, todėl jokios valstybinės institucijos negali tiksliai numatyti profesijų poreikio po kelerių metų. Iš kitos pusės, ką reiškia “valstybei reikalingos specialybės”? Valstybei reikia agronomų, o vadybininkų ir finansininkų nebereikia? Valstybė - tai ne biurokratai ministerijose, o visi Lietuvos žmonės, kasdien rinkoje besikeičiantys jiems reikalingomis prekėmis ir paslaugomis. Būtent rinkoje ir išaiškėja darbuotojų poreikis, todėl būtina užtikrinti galimybę aukštosioms mokykloms organiškai reaguoti į šį poreikį ir kuo mažiau kištis.


ŠVIETIMAS

2013 m. sausio 31 d., ketvirtadienis Ar toks “poreikio reguliavimas” nepažeis teisių tų jaunuolių, kurie nesirinks valstybės “globojamų” specialybių, nors jų pažymiai aukšti? Akivaizdu, jog bet koks apribojimas ar kvota pažeidžia studento laisvę rinktis, ar kalbėtume apie studijų kryptį, ar mokymo įstaigą. Finansavimas turi sekti paskui studento pasirinkimą, o ne atvirkščiai. Juk kalbame ne apie valdžios dovanojamus pinigus, o visų mūsų mokesčiais surinktas lėšas. Mokesčiais, kuriuos mokėjo ir būsimo studento tėvai, ir galbūt net jis pats. “Reikiamų specialybių” reguliavimas pažeistų ne tik studento laisvę rinktis, bet ir Konstitucijoje ginamą sąžiningos konkurencijos principą. Lietuvos pramonininkai apgailestauja, kad dešimtokams yra palikta nuspręsti “mūsų visuomenės vystymąsi”. Rinkdamiesi specialybę jie esą renkasi “lengviausią kelią”. Pirmiausiai tai dešimtokas ar dvyliktokas studijų kryptį renkasi tikrai ne sėdėdamas Robinzono Kruzo saloje. Jis konsultuojasi su tėvais, mokytojais ir artimaisiais - žmonėmis, kurie geriausiai žino jo stipriąsias puses, pomėgius ir galimybes. Populiariausios studijų kryptys šiuo metu yra ekonomika, teisė, medicina, politikos mokslai. Tikrai sunku suvokti, kaip šie pasirinkimai galėtų būti suprasti kaip “lengviausias kelias”. Nejaugi ma-

“Vaikų orientavimą jau mokykloje reikėtų pradėti pagal valstybės vystymosi kryptis.” Robertas Dargis, Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidentas Ką valstybė turėtų daryti (jeigu turėtų), kad paskatintų jaunimą eiti mokytis tiksliųjų mokslų? Valstybei jaunimo skatinti tikrai nereikia, atvirkščiai, jaunimas gali paskatinti valdžią nustoti teikti papildomą finansavimą priešistoriniais metodais dirbančioms aukštosioms mokykloms, leisti lengviau steigtis naujoms mokykloms, taikyti įvairesnius mokymo metodus. Labai gaila, bet dažniausiai pati valdžia didžiuliu kiekiu reikalavimų ir formalumų sustabdo progresą ir pokyčius, todėl mažesnis kišimasis būtų pats geriausias skatinimas.

“Vien už išsilavinimą darbdavys nemoka” UAB “Personalo sprendimai” Vilniaus filialo vadovė Žaneta Masiulienė

Ko šiandien ieško Lietuvos darbdaviai? Kokio išsilavinimo darbuotojų jiems labiausiai reikia? Darbdaviai neieško konkretaus išsilavinimo. Darbdaviai ieško specialistų, turinčių darbo patirties ir specialių gebėjimų.

nimą, puikiai išmanau šildymo - kondicionavimo sistemų darbą. Turiu darbo patirties. Kokį atlyginimą man pasiūlys įmonė? Vien už tai, kad būnate darbe 8 valandas, darbdavys nemokės. Taip, jis prisiima dalį rizikos už darbuotoją - moka bazinį atlyginimą, bet kitą dalį rizikos teks prisiimti jums ir užsidirbti naudojantis savais gabumais ir įgūdžiais. Tarkime, 1 500 Lt bazinis plius nuo jūsų rezultatų. Ne fontanai. Jeigu turite dar ir vadovavimo patirties, galite vadovauti cechui, mokate užsienio kalbų, kad galėtumėte dirbti su keliomis rinkomis, ir dar nieko prieš važinėti į darbą, tarkime, iš Vilniaus į Ukmergę, tuomet darbą tikrai nesunkiai rasite ir už 3 ar 3,5 tūkstančio litų. Tokie žmonės tikrai ilgai darbo neieško. O kas ieško ilgai? Tie, kurie patys nežino, ko ieško. Jie net neperskaito atidžiai reikalavimų, keliamų darbo pozicijai. Jie ieško bet ko, nes nežino, ko nori, ką sugeba - neadekvačiai verti-

"Vakarų ekspresas"

7

“Valstybė turėtų pranešti, kuriose srityse yra darbo vietų ir kur jų bus po dešimties metų.” Audronė Pitrėnienė, Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto pirmininkė Darbštūs, kantrūs, sumanūs žmonės darbą tikrai susiranda, ir gana greitai. Pakalbėkime apie jaunimą. Jūs minėjote, kad darbdaviai ieško patirties. Bet, sakykite, kaip jaunam specialistui jos įgyti, jeigu jo niekas nenori priimti į darbą? Ką jūs patartumėte jaunimui?

Kodėl nori į tarptautinę įmonę? Nes ten, manoma, kitos galimybės, kitokie vadovavimo principai, daugiau pagarbos darbuotojui, aiški struktūra, apibrėžtos darbo funkcijos ir pan. Prašom paaiškinti tokį fenomeną. Pagal Darbo biržos statistiką, teisės, ekonomikos,

“Iš 1957 metais sudaryto pirmojo 500 stambiausių korporacijų sąrašo (“Standard and Poor”) 1997-aisiais buvo likusios vos 74 kompanijos. 2020 metais, ekspertų manymu, šį sąrašą 75 procentais sudarys kompanijos, kurių šiandien nežinome. Daugelis jų užsiims verslu, kuris šiandien neegzistuoja. Kenas Robinsonas, tarptautinis švietimo, inovacijų kūrimo bei žmogiškųjų išteklių ekspertas Eiti dirbti į įmonę specialisto asistentu ir įgyti patirties. Eiti į žemiausią poziciją per daug nereikalaujant ir kantriai, pamažu kapstytis į viršų. Tegu įrodo, ką sugeba. Kitos išeities nėra. Dar studijuojančiam jaunimui patarčiau nebaruose “įgyti patir-

vadybos absolventai sudaro didžiausią jaunų bedarbių būrį. Tačiau ta pati Darbo birža skelbia, kad šiandien paklausios profesijos - pardavimo vadybininkas, administratorius, teisininkas... Tai rodo, kad yra ir poreikis, ir

efektyvus žingsnis ar biurokratinė utopija? nome, kad keli biurokratai savo kabinetuose gali geriau nuspręsti, kurios studijos yra labiau reikalingos ar tinkamos konkrečiam studentui, nei jo artima aplinka? Be abejo, problemų tikrai yra: profesinio mokymo sistema vis dar yra labai nelanksti ir netenkina darbo rinkos poreikių. Būtina suteikti galimybes verslo atstovams dalyvauti profesinio mokymo sistemoje kuo aktyviau. Jeigu sąlygos privačioms ir valstybinėms profesinėms mokykloms taptų vienodos, jeigu įmonės, ruošiančios specialistus, turėtų galimybę gauti krepšelio lėšas, situacija tikrai pagerėtų. Didesnė konkurencija būtų naudinga ir valstybinėms profesinėms mokykloms, joms tektų pasitempti ir geriau reaguoti į darbo rinkos poreikius.

Be patirties, kokie dar kriterijai yra patys svarbiausi? Kalbų mokėjimas: anglų, rusų, ir jau prašoma trečios kalbos - vokiečių. Vadovavimo įgūdžiai. Motyvacija dirbti ir užsidirbti. Dabar daug kalbama apie tai, kad trūksta techninio išsilavinimo darbuotojų. Techninis išsilavinimas - labai gerai, bet to nepakanka. Vien už tai, kad esi inžinierius, didesnės algos niekas neduos. Pats svarbiausias kriterijus, kaip minėjau, - darbo patirtis. Toliau - asmens vertybės, vadybiniai gebėjimai. Žmogus turi norėti daug dirbti ir užsidirbti pats. Žmonės vis dar bijo rizikuoti ir už savo darbo rezultatus prisiimti asmeninę atsakomybę. Ar galima konkrečiau? Tarkim, aš turiu techninį išsilavi-

na savo galimybes, realybę, gyvena fantazijų pasaulyje. Tokie darbo ieško nuolat; kai kurie sako, kad per dieną išsiunčia apie 100 CV, todėl net nežino, pas ką atėjo į darbo pokalbį.

ties,” o įmonėse, kurios susijusios su jų būsimu darbu. Jei jūs savo CV, eilutėje “darbo patirtis”, rašote “darbas soliariume”, darbdavys to neužskaitys kaip darbo patirties. Dar patarčiau turėti daug kantrybės. Darbdaviams nepatinka, jeigu jaunas žmogus tris kartus per metus yra pakeitęs darbą toks faktas CV nepuošia, atvirkščiai - rodo, kad esate silpna asmenybė. Išdirbkite vienoje vietoje bent metus. O kokie yra darbo ieškančio jaunimo lūkesčiai? Pagal kokius kriterijus jie renkasi? Tarptautinė įmonė, geras atlyginimas, automobilis ir laisvas darbo grafikas. Beje, daugelis nori būti vadovais. Į abstraktaus “padalinio vadovo” poziciją labai greitai gauname arti tūkstančio CV.

pasiūla. Tačiau pasiūlos kokybė prasta. Vadybininkų priruošta tikrai labai daug, įvairiausiuose pseudouniversitetuose, iš kurių išėjęs žmogus sugeba viename CV lape padaryti 11 rašybos klaidų. Kaip minėjau, vien tik dėl specialybės pavadinimo į darbą niekas nepriima, reikia daug daugiau.

Adomas, Vilniaus universiteto III kurso studentas, studijuoja branduolinę fiziką:

o pagal savo polink ius ir sugebėjimus. Ir, žinoma, stebėdama, kas vyksta aplinkui, įsiklausydama į artimų žmonių patarimus. Galbūt nemokama vieta bus išeitis tiems, kurie negali rinktis pagal savo polinkius dėl finansinių problemų. Mano pažymiai yra aukšti iš visų dalykų, ir aš tikrai ne iš tų, kurie ieško lengvo kelio, tiesiog techniniai mokslai manęs nedomina. Manau, kad būdama stipri ekonomistė rasiu savo nišą darbo rinkoje. Turiu prieš akis ir pavyzdį - mano sesuo baigė ekonomiką gal prieš septynerius metus ir labai greitai rado gerą darbą, iki šiol yra patenkinta. Manau, labai daug priklauso nuo žmogaus asmeninių savybių ir nusiteikimo.”

Paklausios profesijos Klaipėdos apskrityje (Darbo biržos inf.)  Specialistai (aukštasis universitetinis ar neuniversitetinis, aukštesnysis išsilavinimas)  Pardavimo vadybininkas  Administratorius  Teisininkas  Darbų vadovas  Projekto vadovas  Sandėlininkas  Produkto vadybininkas  Transporto vadybininkas

KOMENTARAI Prof. habil. dr. Vytautas Balevičius, Vilniaus universiteto Fizikos katedros dekanas:

“Nežinau priežasčių, kodėl mažėja “tiksliukų”, tai, mat yt, visuomenės problema, ir ne tik Lietuvos - ji aktuali visoje Europoje. Štai neseniai kolegos iš Vokietijos mums sakė - “Duokit specialistų!” Mūsų Fizikos katedra ketverius pastaruosius metus priima 200 pirmakursių, apie 10-20 proc. iškrenta, visi kiti sėkmingai baigia. Tai toks optimumas, daugiau ir neparuoštume. Mūsų tikslas - kokybiškų fizikos studijų organizavimas. Ir taip pas mus sustoja

tik patys geriausi. Ne, nuo pirmo kurso darbdaviai neišgraibsto, bet jau bakalaurai tai jau tikrai visi turi darbus. Įvairios technologijų kompanijos paima, telekomunikacijų, kompiuterių, lazerinės kompanijos, su Visagino elektrine bendradarbiaujame, Valstybinio mokslinių tyrimų instituto Fizinių ir technologijos mokslų centru...”

Gintarė, 33 m. verslo vadybininkė:

“Prieš 15 m. su pagyrimu baigiau vidurinę mokyklą, įstojau į Kauno technologijos universitetą, inžinerinės informatikos specialybę, mečiau ir po metų pradėjau verslo administravimo ir vadybos studijas

Klaipėdos universitete, įgijau magistro laipsnį, dabar dirbu choreografe privačiame versle. Manau, kad 17-18 metų žmogui rinktis specialybę nėra paprasta. Labai svarbu, kad tėvai dalyvautų tuose sprendimuose. Ir kad jų geri norai atitiktų vaiko galimybes. Aš vidurinėje mokykloje mokiausi puikiai, man sekėsi ir tikslieji mokslai, dalyvaudavau fizikos olimpiadose, ir tėvai labai norėjo, kad toliau studijuočiau tiksliuosius mokslus, nes tai perspektyvu. Jie, žinoma, buvo teisūs dėl perspektyvų, bet aš informatiką mečiau, nes tada universitete patyriau šoką: tie mokslai buvo tikrai ne man. Pasielgiau pagal save: baigiau vadybą, ir ji man šiandien labai praverčia. Tai labai platus mokslas, pritaikomas daugelyje sričių. Šios žinios ir choreografija, kuri kaip pomėgis mane lydėjo nuo vaikystės, šiandien yra mano gyvenimo pagrindas ir pragyvenimo šaltinis.”

“Kodėl mažai moksleivių renkasi tiksliuosius mokslus? Todėl, kad sunku mokytis. Kodėl rinkausi aš? Dėl perspektyvų. Žinojau, kad kurį laiką bus sunku, bet paskui neturėsiu vargo dėl darbo - mažesnė konkurencija rinkoje. Ne, aš pats darbo dar nesidairiau, bet kai kurie mano mokslo draugai dirba jau nuo pirmo kurso.”

Aistė, 17 m., vienuoliktokė, apsisprendusi studijuoti ekonomiką:

“Taip, aš nuolat girdžiu ir skaitau, kad ekonomistai yra darbo biržos klientų gretose. Taip pat skaičiau, kad pagal naują tvarką į nemokamą vietą studijuoti ekonomikos man įstoti bus sunkiau. Tačiau tai mano pasirinkimo nekeičia. Todėl, kad ne pagal tai renkuosi specialybę,


8 "Vakarų ekspresas"

2013 m. sausio 31 d., ketvirtadienis

JŪROS VARTAI “Vakarų ekspreso” jūros verslo priedas. Sudarytoja Dalia BIKAUSKAITĖ. Tel. 411309, 8 685 46191, el. p. dalia@ve.lt. Daugiau - www.ve.lt/naujienos/jura

Pelnas

Preliminariais duomenimis, pernai AB “Smiltynės perkėla” uždirbo apie 1,8 mln. Lt. Tai didžiausias pelnas bendrovės istorijoje.

328

Skaičius

Stipendija

Tiek milijonų litų, neskaičiuojant pridėtinės vertės mokesčio, šiemet investicijoms numato skirti Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija.

Rytoj Lietuvos aukštojoje jūreivystės mokykloje bus įteikta pirmoji UAB “Transocean Lietuva” įsteigta stipendija geriausiam jūrų transporto logistikos technologijų studentui. Rudens semestrą geriausiai baigė Justas Tumavičius (vidurkis - 9,8).

Prieplauką perduoti žvejams

Egidijaus JANKAUSKO nuotr.

ekonomiškai nenaudinga?

ssPASTATAS. Manoma, jog pigiau kainuotų pastatyti naują pastatą vietoj nugriauto, negu senąjį remontuoti.

J

ūrinės kultūros koordinacinė taryba prie Klaipėdos miesto savivaldybės tarybos neabejoja prekybos šviežiomis žuvimis, kaip dalies jūrinio paveldo, reikalingumu. Tačiau jos nariai nemano, kad senojoje perkėloje esantis buvusios prieplaukos pastatas turi būti perduotas žvejams, esą tada atsirastų žuvų turgus Nr. 3, ir nieko daugiau. Daugelis šios tarybos narių pasisako už judrią prekybą šviežiomis žuvimis - kad prekiaujama būtų tiesiog iš laivelių, o ne halėse.

dalia@ve.lt

Nesėkmingų bandymų organizuoti prekybą šviežiomis žuvimis buvo daug. Klaipėdos politikai negaili pažadų šiuo klausimu ypač prieš rinkimus, tačiau jis vis dar tebėra neišspręstas, nors pastangų dedama nemažai. 2009-aisiais Klaipėdos miesto savivaldybė koncesijos pagrindu perdavė Danės upės krantines AB “Klaipėdos laivų remontas” (KLR). Koncesijos sutartyje KLR įpareigota įrengti žuvų turgų. Prekybos šviežiomis žuvimis paviljonai turėjo atsirasti dar iki 2011 m. gegužės pabaigos, bet jų iki šiol nėra. Įvairios komisijos kviečiasi KLR generalinį direktorių Alvydą Butkų. Jis nėra pasakęs kategoriškai, kad bendrovė atsisako įrengti žuvų turgų. Dabar kalbama apie tai, kad jis atsiras galbūt šių metų pabaigoje. Lietuvos žuvininkystės produktų gamintojų asociacijos pirmininkas Alfonsas Bargaila siūlo priversti KLR vykdyti savo įsipareigojimus teismo keliu, jeigu kitaip nepavyksta išsireikalauti. Buvo dar vienas siūlymas toje vietoje, kur anksčiau stovėjo laivas- restoranas “Regata”, įrengti plaukiojančią žuvų parduotuvę.

Pernai birželį Klaipėdos miesto savivaldybės tarybos Jūrinių ir vidaus vandenų reikalų komisija Mindaugą Rimeikį paskyrė prekybos šviežiomis žuvimis koordinatoriumi. 2012 metų vasaros pradžioje Danės upės krantinėje prie senosios perkėlos, 15 metrų ilgio atkarpoje, kuri priklauso miesto savivaldybei, tilto prekybą šviežiomis žuvimis ėmėsi organizuoti Lietuvos žuvininkystės produktų gamintojų asociacijos nariai. Buvo pastatyta ir maža bandomoji rūkyklėlė, kurioje žuvys rūkomos senuoju kuršių papročiu. Čia statomas ir asociacijos už Europos Sąjungos pinigus įsigytas specialus autobusiukas, skirtas žuvies produktų prekybai. Čia žuvys parduodamos šiek tiek pigiau nei prie “Akropolio” ūkininkų turguje, tačiau ne kasdien, o kai žvejai ištraukia laimikį. Kai stintos ėjo, žmonės stovėjo eilėje nepaisydami šalčio. Šiomis dienomis M. Rimeikis kreipėsi į Jūrinės kultūros koordinacinę tarybą su pasiūlymu, kaip Klaipėdoje reikėtų suaktyvinti prekybą šviežiomis žuvimis ir kaip padaryti, kad tai būtų nenutrūkstamas procesas. Jo manymu, šios tarybos nariai - garbūs klaipėdiečiai - galėtų paspartinti sprendimų priėmimą, be to, kalbama apie žvejų tradicijų išsaugojimą. Juo labiau

kad jau 1860 m. buvusi pastatyta turgaus halė, prekyba žuvimis prie Danės upės vykdavo ir iš laivelių. Senojoje perkėloje stovintis senasis AB “Smiltynės perkėla” administracinis pastatas nenaudojamas jau trejus metus, bendrovė bando jį parduoti, bet kol kas nesėkmingai. Pradinė kaina - 4 mln. Lt. Todėl siūloma Klaipėdos miesto savivaldybės administracijai perimti iš bendrovės tą pastatą ir teritoriją iki šių metų kovo 1 d. Perėmusi pastatą savivaldybė iki šių metų balandžio 1 d. turėtų perduoEimanto CHACHLOVO nuotr.

Dalia BIKAUSKAITĖ

Koordinatorius imasi veiklos

ti jį panaudos teise žvejų bendruomenei. M. Rimeikio manymu, prioritetas perimti pastatą turėtų būti suteiktas asociacijai, kuri jau pradėjo darbą. Beje, Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas jau yra pasakęs, kad savivaldybė nėra pasirengusi pirkti šio pastato. Žvejų bendruomenė esą savo ar ES lėšomis suremontuotų pastatą, sutvarkytų teritoriją, įrengtų infrastruktūrą prekybai šviežiomis žuvimis ir produkcijos gamybai, pavyzdžiui, čia būtų įrengta krosnis ir kepamos žuvys pagal senuosius kuršių receptus, įkurtų jūros ir vidaus vandenų žuvininkystės verslo vystymosi Lietuvoje muziejų, sudarytų sąlygas žuvies produktų restoranui-kavinei atsirasti, įsteig-

ssKOORDINATORIUS. Prekybos šviežiomis žuvimis koordinatorius M. Rimeikis sako, kad tokiai prekybai pritaria klaipėdiečiai ir miesto svečiai, tačiau jos galimybės dabartinėje vietoje yra ribotos. Krantinė nėra pritaikyta žuvims iškrauti iš priekrantės žvejybos laivų.

tų žuvininkystės pramogų ir turizmo centrą, sudarytų sąlygas prekiauti šviežiomis žuvimis, žuvies produktais, žvejybos įranga, šiame pastate, pasitelkus pagalbą, būtų organizuojamos teminės šventės, susijusios su žvejais, žuvininkystės verslu, jūra, uostu.

Projektas ekonominiu požiūriu Koordinacinės tarybos posėdyje dalyvavęs “Smiltynės perkėlos” technikos ir saugios laivybos direktorius Rolandas Bučmys patikino, kad pastatas yra bendrovės, kuri pati išsilaiko, turtas, ir ji negalinti imti ir perduoti jį. Tam reikalingas Susisiekimo ministerijos ir bendrovės valdybos sutikimas, o vėliau ir Vyriausybės nutarimas. Be to, kur kas pigiau būtų tą pastatą nugriauti ir pastatyti naują, nei jį remontuoti. Beje, savivaldybės planuose taip yra numatytas šio pastato nugriovimas. R. Bučmio teigimu, pastatas yra prižiūrimas, šią vasarą atliktas kosmetinis jo remontas, sutvarkytas stogas. Jis atkreipė dėmesį į tai, kad jeigu statinys ir būtų perduotas minėtai žvejų bendruomenei, tuojau kiltų prieštaravimų tarp pačių žvejų, būtų keliamas klausimas, o kodėl būtent tai asociacijai.

Prioritetas perimti pastatą turėtų būti suteiktas asociacijai, kuri jau pradėjo darbą. Mindaugas Rimeikis, prekybos šviežiomis žuvimis koordinatorius A. Bargaila atkreipė dėmesį į tai, kad žvejų bendruomenė nepajėgtų sutvarkyti to pastato ir jo nuomotis. Kai kurių Koordinacinės tarybos narių manymu, kai pastatas perduodamas visuomeninei organizacijai, paprastai nieko gero iš to neišeina, nes jo išlaikymas nepigiai kainuoja. Tarybos narys, Lietuvos laivų savininkų asociacijos vykdantysis direktorius Gintautas Kutka teigė, jog toks projektas ekonominiu požiūriu yra nepagrįstas. Kapitonas Sigitas Šileris abejojo, kad žuvys naujajame žuvų turguje būtų gerokai pigesnės, nes verslas diktuoja savo sąlygas. Beje, S. Šileris, buvęs garsaus žvejų kolūkio “Baltija” vadovas, sakė, kad turtingas kolūkis, mokėjęs skaičiuoti pinigus, atsisakė idėjos prekiauti šviežiomis žuvimis todėl, kad tai nebuvo pelningas verslas. Posėdyje dalyvavusių 12 Koordinacinės tarybos narių nutarė išsiaiškinti iškilusius klausimus ir pritarti tik tam, kad Klaipėdoje prie Danės upės turi būti palikta vietos prekybai šviežiomis žuvimis kaip jūrinio paveldo daliai.


2013 m. sausio 31 d., ketvirtadienis

N

uo pasaulinės tendencijos iš miestų centrų iškelti uostų terminalus į užmiesčius neatsilieka ir suomiai. Kotkoje iškeltas palyginti visai neseniai pastatytas naftos terminalas už miesto ir dabar Kotkos uostas yra vadinamas ekologiniu. Nemažai terminalų iškelta ir iš Helsinkio centro. Beje, politikams ir visuomenei įtikinti, kad Helsinkiui būtinas išorinis uostas, prireikė ne vienerių metų.

JŪROS VARTAI

"Vakarų ekspresas"

9

s VUOSARIS. Naujajam Helsinkio uostui įrengti prireikė 00 mln. eurų.

Dalia BIKAUSKAITĖ dalia@ve.lt Pasaulinė tendencija - uostamiesčiuose centrinė miesto dalis, o juo labiau senamiesčiai paliekami visuomenės poreikiams. Uostų iškraustymas į kitas vietas, neretai vandenyje supilant ištisas teritorijas, susijęs ne tik su aplinkosaugos reikalavimais, gyventojų poreikiais, bet ir su tuo, kad miestuose jie tiesiog nebeturi galimybės plėstis. Suomiai tuo keliu eina jau seniai.

Ko galėtume pavydėti suomių uostams portuojamos žaliavos. Rusijos kroviniai Kotkos uoste pastaruosius dešimt metų sudaro apie 25-30 proc. Pagrindiniai kroviniai, pakraunami į laivus arba eksportuojami iš Rusijos per Kotkos uostą, yra naftos produktai ir trąšos. Į Rusiją per Kotką importuojamos vartojimo prekės konteineriuose ir šiek tiek įrangos automobilių pramonei. 2011 metais Kotkoje buvo perkrauta 650 tūkst. TEU (sąlyginių jūrinių konteinerių).

Dalios BIKAUSKAITĖS nuotr.

ti jo veiklą, diegti naujas technologijas - iškelti iš miesto. Kitas dalykas - norėta mažinti transporto srautus mieste. Teritorija, kurioje įsikūrė uostas, buvo kalvota. Teko ją išlyginti, iškirsti miškus, jūroje užpilti 90 ha teritorijos, nutiesti privažiuojamuosius kelius ir geležinkelius. Iki artimiausios didesnės stoties buvo nutiestas 14 km ilgio geležinkelis. Kad nebūtų niokojama gamta, į uostą patenkama 800 m ilgio tuneliu ir geležinkeliu. Be to, reikėjo pagilinti įplaukos kanalą. Tai fiderinis uostas, gylis jame 12,5 m, jis užima 240 ha teritoriją. Vuosaris buvo statomas 12 me-

s NAMAI. Helsinkyje buvusio uosto teritorijoje statomi gyvenamieji namai. Klaipėdos uoste taip pat jau nebėra galimybių plėstis, taigi, uostininkų manymu, ateityje panašiu keliu eis ir Lietuvos uostas, turint omenyje išorinio uosto statybą. Dar viena naujovė Suomijoje - pernai rudenį turėjo pasirodyti įstatymas, ir visi šalies uostai, kurių ji turi per 20, t. y. municipaliniai uostai turės tapti bendrovėmis. Uostai patys turės išsilaikyti iš savo veiklos, nebebus savivaldybių išlaikomi.

Vietoj terminalo - parkas Naftos produktų terminalas Kotkoje buvo pastatytas 1990 metais. Jis, galima sakyti, buvo miesto centre ir gyventojai gyveno tarp 20 jo talpyklų. Prieš kelerius metus Kotkos miestas ėmė savo veiklą planuoti atsižvelgdamas į gamtosaugos reikalavimus. Kotkos uostas šiais klausimais palaikė miestą ir pradėjo įgyvendinti ekouosto programą. Naftos terminalas, kurio likutinė vertė tuo metu, kai jis buvo griaunamas, buvo apie 20 mln. eurų, buvo iškeltas už miesto į Musalą (Mussalo), kur yra ir dabar. Kitas naftos produktų terminalas yra Haminos uoste, bet jis yra už miesto, tad problemų nekelia. Suomiai sako, kad kokių nors teisės aktų, įpareigojančių visus Suomijos uostų terminalus iškelti už miesto, nėra. Vietoj buvusio naftos terminalo 20 ha teritorijoje 2005-aisiais buvo pradėtas rengti miesto Kata-

riina parkas, ir dabar tai yra viena gražiausių Kotkos vietų. Beje, parke yra 500 metrų meditacijų labirintas.

Sujungė du uostus 2011 gegužę Kotkos ir Haminos uostai buvo sujungti ir dabar veikia kaip viena kompanija HaminaKotkos uostas. Jį valdo Kotkos miestas, turintis 55 tūkst. gyventojų, kuriam priklauso 60 proc. akcijų, ir 40 proc. tenka Haminos miestui, turinčiam perpus mažiau gyventojų. Dabar suomiai sako, kad HaminaKotka, užimanti 1100 ha teritoriją, yra didžiausias Suomijos tranzito uostas, jame yra didžiausias konteinerių terminalas šalyje. Farvaterio gylis - 15 m. Šis uostas yra Suomijos pietuose, nuo Helsinkio nutolęs daugiau kaip per

100 km, o nuo sienos su Rusija tėra tik 35 km. Beje, Kotkos mieste tebėra paminklas Leninui. Nors šio uosto teritorija yra beveik dvigubai didesnė už Klaipėdos uosto, tačiau jis krauna per metus 15-16 mln. t krovinių, kai tuo tarpu Lietuvos uoste viena AB Klaipėdos jūrų krovinių kompanija (KLASCO) pernai perkrovė daugiau kaip 13 mln. t. Tačiau suomiams galima pavydėti, kad jie tikrai turi daug vietos šio uosto plėtrai ir yra pasirengę ateityje stiprėsiančiai konkurencijai. Haminos uoste kraunami labai įvairūs kroviniai. Į jį plaukia fideriniai laivai. Pagrindiniai Kotkos uosto kroviniai yra susiję su miškininkystės pramone, pavyzdžiui, eksportuojamas popierius, baldai ir įvairi medienos produkcija, o im-

s VIETOJE naftos terminalo Kotkoje atsirado gražus parkas.

s MUZIEJUS. Kotoje įsikūręs Jūrų centras ir muziejus “Velamo”.

Investicijos į uostą 700 mln. eurų Pieš kelerius metus iš Helsinkio centro uosto terminalai buvo iškelti į Vuosarį (Vuosaari), esantį už 14 km nuo miesto centro. Pagrindinė priežastis - uostui mieste nebebuvo vietos plėstis. Vienintelė išeitis siekiant išlaikyti ir plėto-

tų ir baigtas 2008 m. Uosto infrastruktūros sukūrimas, įskaitant ir žemės paruošimą, teritorijos suformavimą, privažiuojamųjų kelių nutiesimą, kainavo 700 milijonų eurų. 1990-2002 metais vyko politiniai debatai dėl šio uosto statybos. Teko atlikti didžiulį aiškinamąjį darbą ir politikams, ir plačiajai visuomenei pasakojant, kam reikalingas toks uostas, kokia veikla bus vykdoma. Dabar dalis Helsinkyje buvusio uosto teritorijų perduodama miestui, visuomenei atveriamos erdvės prie vandens. Jo vietoje statomi gyvenamieji namai, nes helsinkiečiai veržiasi gyventi prie vandens, ir sudaromos sąlygos verslui plėtoti, jachtklubai statosi marinas. Dalis uosto vis dėlto liks Helsinkyje, pavyzdžiui, keleivinių ir kruizinių laivų krantinės, visko iškelti į Vuosarį nepavyks. Helsinkio uostą kroviniai pasiekia iš viso pasaulio, kai jie būna perkrauti Šiaurės Europos uostuose. 25 proc. šio uosto krovos apyvartos sudaro ro-ro kroviniai.


10 "Vakarų ekspresas" ŠVIESLENTĖ

“Žalgirį” palieka dėl įsitikinimų SVARBIŲ Eurolygos „Top 16“ etapo rungtynių su Berlyno ALBA išvakarėse Kauno „Žalgiris“ sulaukė netikėtos žinios – gynėjas Ibrahimas Jaaberas informavo klubą, kad dėl asmeninių priežasčių palieka komandą, skelbiama oficialioje “Žalgirio” ekipos svetainėje. Klubui atsiųstame laiške amerikietis savo sprendimą motyvavo asmeniniais įsitikinimais. “I. Jaaberas pareiškė, kad jis nesutinka su krepšinyje įprastomis reklamos ant marškinėlių taisyklėmis. Taip pat nuo suolelio stebėjęs LKL rungtynes su Panevėžio „Lietkabeliu“ jis pasipiktino palaikymo grupės pasirodymu pertraukėlių metu. Kitą dieną minėdamas šias priežastis, Ibrahimas parašė laišką klubui, kuriame teigė, kad daugiau nežais tiek mūsų, tiek kitose Europos komandose, - kalbėjo Kauno „Žalgirio“ sporto direktorius Vitoldas Masalskis. - Toks krepšininko sprendimas mus nustebino. Jeigu jis padengs nuostolius „Žalgiriui“, žaidėjui kliūčių išvykti nedarysime. Vis dėlto keistokai atrodo vienas dalykas. I. Jaaberas ne pirmus metus žaidžia Europoje, sudarė sutartį su „Žalgiriu“ tarpininkaujant jo agentui, todėl abu puikiai žinojo taisykles ir sąlygas Europos klubuose“, - pridūrė „Žalgirio“ sporto direktorius. Pats I. Jaaberas teigė suprantąs, kad dėl tokio sprendimo galbūt niekada neuždirbs pinigų iš krepšinio, bet dėl savo įsitikinimų yra tam pasiryžęs.

Pasvaliečiai įveikė “Šiaulius” LIETUVOS krepšinio federacijos (LKF) vyrų taurės turnyro pirmosiose pusfinalio rungtynėse antradienį Pasvalio “Pieno žvaigždės” namuose 78:66 (18:15, 17:15, 20:16, 23:20) įveikė Šiaulių “Šiaulius”. Nugalėtojams Mantas Ruikis pelnė 18 taškų, Gediminas Maceina - 13, Tairelas Bigsas - 12, Trevonas Hjūzas - 11, Jansis Geitsas - 10. “Šiauliams” 21 tašką pelnė Papa Dija, 10 - Luisas Džeksonas. Atsakomosios rungtynės bus žaidžiamos vasario 27 dieną Šiauliuose.

Rinktinę papildė R. Berankis PAJĖGIAUSIAS Lietuvos tenisininkas Ričardas Berankis prisijungė prie Lietuvos rinktinės, kuri rengiasi vasario 1-3 dienomis Šiaulių arenoje vyksiančiam vyrų komandų teniso čempionato - Deviso taurės turnyro - Europos-Afrikos zonos II grupės mačui su Kipro ekipa. 22-ejų lietuvis, kuris pasaulio reitinge užima 85-ąją vietą, trečiadienį jau treniravosi Šiaulių arenoje. Ketvirtadienį 12 val. Šiaulių arenoje bus traukiami Lietuvos ir Kipro mačo burtai, po kurių paaiškės, kokia tvarka bus žaidžiami šio susitikimo mačai.

“Dinamo” domisi Ž. Karčemarsku

KROATIJOS spauda skelbia, kad šios šalies futbolo flagmanas Zagrebo „Dinamo“ domisi Lietuvos nacionalinės futbolo rinktinės vartininku Žydrūnu Karčemarsku. Penalty.lt praneša, kad kroatai dabartiniam lietuvio klubui „Gaziantepspor“ net išsiuntė oficialų prašymą parduoti futbolininką. Prieš kurį laiką Ž. Karčemarsku rimtai domėjosi Italijos aukščiausiajame futbolo divizione rungtyniaujanti „Bologna“.

“Vakarų ekspreso” ir Eltos informacija

daugiau informacijos - www.ve.lt

SPORTAS

2013 m. sausio 31 d., ketvirtadienis

Šeštadienį - “Fight night” turnyras Šeštadienį į LCC tarptautinio universiteto sporto salę suplūs kovinio sporto entuaziastai ir profesionalai - nuo 18 val. vyks intriguojančios ir daug dėmesio sulaukusios tradicinio“Fight night”turnyro dvikovos. Paulius MATULEVIČIUS paulius@ve.lt

Anot organizatorių, turnyre pirštines surems Rusijos, Latvijos ir Baltarusijos atstovai. Nuolat augantis ir stipriausius kovotojus pritraukiantis renginys šį kartą sporto mėgėjus nustebins uostamiestyje dar neregėtais mastais – daugiau nei tūkstantis sėdimų vietų, didžiulė scena, netradiciniai šviesų ir garso sprendimai, būrys žiūrovų kraują kaitinančių šokėjų ir, žinoma, kvapą gniaužiančios kovos pagal skirtingas taisykles (bokso, Muay Thai, kikbokso ir K-1). Iškritimo principu besivaržantys dviejų skirtingų svorio kategorijų (iki 65 ir iki 75 kilogramų) kovotojai į ringą lips po kelis kartus, jog išsiaiškintų, kuriam atiteks ne tik vertingi piniginiai prizai ir taurės.

s TANDEMAS. Martynas Šikšnius (kairėje) ir jo treneris Vadimas

Chromychas tiki, kad varžovas iš Kauno bus nugalėtas nokautu.

Kaune – tą kartą savų sienų palaikymą jautęs ir agresyviau atakavęs Deividas privertė teisėjus pergalę taškais atiduoti jam. “Martynas sieks revanšo. Tikimės, kad jam pavyks. Tai - dar labai jaunas sportininkas. Nors Martynas ne kartą tapo Lietuvos ir Baltijos ša-

Savame mieste aš tikrai nenulipsiu nuo ringo nuleista galva – mane tenkins tik kuo įspūdingesnė ir tvirta pergalė. Deividas Danyla mane įveikė taškais, o aš jį įveiksiu nokautu – nenoriu, jog kas nors abejotų mano sugebėjimais. Martynas ŠIKŠNIUS, Klaipėdos kovotojas

Vakaro “vinimi” taps susidūrimas tarp Kauno ir Klaipėdos. Į ringą kils du nuo seno pažįstami priešininkai - Kauno klubo „Titanas“ kovotojas Deividas Danyla ir klaipėdietis “K-1 Akademijos” atstovas Martynas Šikšnius. Šie kovotojai jau buvo susitikę

lių čempionu, skambiausi titulai jo laukia ateityje”, - teigė klaipėdiečio treneris ir vienas iš turnyro organizatorių Vadimas Chromychas. Pats M. Šikšnius tikisi varžovui pateikti staigmeną ir net pasiųsti jį į nokautą. “Per praeitą susitikimą buvau

nuolatos spaudžiamas savo priešininko. Būtent agresyvumas padėjo kauniečiui surinkti daugiau taškų ir pergalingai pakelti rankas į viršų. Esu įsitikinęs savo techniškumu ir ištverme – jei teisėjai būtų skyrę papildomą ketvirtą raundą, laimėjimas būtų atitekęs man. Šį kartą tos pačios klaidos nebekartosiu, - kalbėjo Martynas Šikšnius. - Savame mieste aš tikrai nenulipsiu nuo ringo nuleista galva – mane tenkins tik kuo įspūdingesnė ir tvirta pergalė. Deividas Danyla mane įveikė taškais, o aš jį įveiksiu nokautu – nenoriu, jog kas nors abejotų mano sugebėjimais”, - ryžtingai pabrėžė klaipėdietis. Atrodo, jog santykius aiškinsis ne tik patys kovotojai, bet ir jų atstovaujami klubai. Nors Kauno „Titano“ vardas vis dar skamba visoje Lietuvoje, medalius iš aukščiausių pasaulio turnyrų vieną po kito vežanti “K-1 Akademija” grėsmingai kėsinasi užimti šį įtakingiausiųjų sostą.

Pakirpo “Kirams” sparnus Nacionalinės ledo ritulio lygos I diviziono Vakarų konferencijoje Šiaulių“Ledo linija”nepaliko jokių šansų svečiams iš Klaipėdos. “Kirų”klubo atstovai nugalėti “sausu”rezultatu - 7:0 (2:0, 0:0. 5:0). Rezultatas neatspindi rungtynių eigos, mat iki pat trečiojo kėlinio vyko apylygė kova. Trečiojo kėlinio pradžioje “Kirai” neišnaudojo idealios progos įvarčiui pasiekti ir tuomet sukruto šiauliečiai - ėmė vieną po kito mušti įvarčius. Iš pradžių Einaras Trankalis (40 min. 56 sek.), o netrukus ir Garijus Makarovas (41 min. 33 sek. ) pelnė greitus įvarčius ir “Kirai” palūžo. “Ledo linija” pelnė dar tris įvarčius, paskutinįjį - likus vos 10 sekundžių iki rungtynių pabaigos. “Ledo linija” - “Kirai” - 7:0 (2:0, 0:0. 5:0). “Ledo linija”: E. Trankalis - 3, A. Blažinskas, D. Panovsas, G. Makarovas, M. Šlepetis - po 1 įvartį.

“Vakarų ekspreso” informacija

Eimanto CHACHLOVO nuotr.

s LYGIŲ SKIRTUMAI. Dvi Klaipėdos ekipos - “Baltija” (tamsi apranga) ir “Kirai” rungtyniauja skirtingai. Pirmoji yra turnyrinės lentelės lyderė, kita - grupėje užima paskutiniąją vietą. I diviziono Vakarų konferencijos turnyro lentelė (žaista rungtynių, pergalės, pergalės po baudinių serijos, pralaimėjimai po baudinių serijos, pralaimėjimai, įvarčiai, taškai): 1. Klaipėdos “Baltija” 9 8 0 1 0 71:38 25 2. Šiaulių “Ledo linija” 9 5 2 0 2 46:33 19 3. Kaliningrado “Delovaja Rus 2” 6 4 2 0 2 36:25 12 4. Kretingos “Grifai” 8 1 0 1 6 21:52 4 5. Klaipėdos “Kirai” 10 1 0 0 9 42:68 3


2013 m. sausio 31 d., ketvirtadienis

Rengs dokumentaciją Kuršių buities muziejaus statybai

Neringos savivaldybė planuoja pradėti rengti dokumentaciją Kuršių buities muziejui po atviru dangumi Pervalkoje įrengti. Galimybių studija ir techninė dokumentacija bus parengta įgyvendinant Europos Sąjungos lėšomis finansuojamą projektą. Tokio muziejaus įrengimas numatytas dar 1994 metais Vyriausybės nutarimu patvirtintame Kuršių nerijos generaliniame plane ir šiuo metu galiojančiuose naujuose teritorijos planavimo dokumentuose. Neringos istorijos muziejus tik iš dalies atspindi tai, kas Kuršių nerijos praeityje yra buvę, todėl toks ne tik kuršininkų, bet ir baltiškąją kuršių kultūrą reprezentuojantis kultūros židinys yra labai aktualus ne tik senosios kultūros rekonstravimo, pristatymo bei pažinimo, bet ir kultūrinio-pažintinio turizmo plėtros bei sezoniškumo mažinimo atžvilgiu. Planuojama, kad muziejuje bus pristatomi kuršių ir kuršininkų

"Vakarų ekspresas" 11

NERINGOS SAVIVALDYBĖS INFORMACIJA

aplinkos tvarkymo būdai, verslai, buitis ir gyvenimo būdas. Visus metus vyks edukaciniai užsiėmimai bei programos. Kuršių buities muziejų numatoma įkurti ties Pervalkos įlanka, kurioje yra buvusi senoji žvejų laivų prieplauka ir laivų valka. Muziejaus Pervalkoje dokumentacijos parengimas - tik viena iš 2007-2013 m. Lietuvos, Lenkijos ir Rusijos EKPP bendradarbiavimo per sieną programos lėšomis finansuojamo projekto veiklų. Projekto ir Neringos savivaldybės lėšomis bus finansuojami ir Neringos istorijos muziejaus Žvejo etnografinės sodybos tvarkybos darbai bei kasmet rugpjūčio mėnesį organizuoja-

mas festivalis „Senųjų amatų dienos Neringoje”. Neringos savivaldybė prisidės ir prie kitų bendrai įgyvendinamų veiklų: bendros regiono strategijos ir veiksmų plano, kursų gidams ir muziejaus darbuotojams rengimo, parodų organizavimo, katalogo apie kultūrinius objektus bei tradicijas parengimo ir kt. 13 partnerių iš Lietuvos, Lenkijos ir Rusijos Federacijos Kaliningrado srities vienijančio projekto pagrindinis tikslas – Pietryčių Baltijos jūros regiono aplink Kuršių marias ir Aistmares patrauklumo ir konkurencingumo gerinimas, siekiant didinti turistų srautus. Praėjusią savaitę Kaliningrade, Imanuelio Kanto valstybiniame universitete, vyko pirmasis projekto CROSSROADS 2.0 partnerių susitikimas, kuriame dalyvavo ir Neringos savivaldybės administracijos atstovai.

Nemokami mokymai žvejams VšĮ„Neringa FM”kviečia Šilutės rajono ir Neringos savivaldybės žvejus ir su žuvininkyste susijusius asmenis dalyvauti nemokamuose mokymuose. Renginių metu iš dalyvaujančiųjų bus atrinkti asmenys nemokamai kelionei į Švedijos žuvininkystės regioną. Tikslas - susipažinti su šios šalies žvejais ir žuvų perdirbėjais, jų verslo principais. Kelionės data - š. m. vasario 7-11 dienomis. Mokymai vyks: • sausio 31 d. - poilsio ir laisvalaikio centre „Ventainė“,

Marių g., Ventainės k., Šilutės r. • vasario 1 d. - viešbutyje „Jūratė“, Pamario g. 3, Neringa. Preliminari mokymų programa: 10-12.30 val. Žuvininkystės regiono darnaus valdymo principai. Žuvininkystės regiono ištekliai ir galimybės jų valdymui. 12.30–13.30 val. Pietūs. 13.30–16 val. Ekologinės ir rekreacinės žuvininkystės vystymo galimybės. Žuvininkystės produktų vertės didinimas. Registracija ir visa detali informacija tel.: 8 676 22766, el. paštu: adomas@neringafm.lt.

Dėl paplūdimių įteisinimo ir stebėsenos 2013 metais Neringos savivaldybės administracijos direktorius informuoja, kad jo įsakymu iki 2013 m. kovo 24 d. numatoma įteisinti Neringos savivaldybės Baltijos jūros Nidos, Preilos, Pervalkos ir Juodkrantės paplūdimius. Šių paplūdimių maudyklos 2013 m. maudymosi sezono metu bus stebimos pagal maudyklų vandens kokybės tyrimų kalendorinį grafiką. Prašome suinteresuotą visuomenės grupę (visuomenę, kuriai

daro įtaką arba gali daryti įtaką aplinkosaugos srityje priimami sprendimai arba kuri yra suinteresuota sprendimų priėmimo procesu) iki 2013 m. kovo 15 d. pateikti pasiūlymus, pastabas ar nusiskundimus dėl šių Neringos savivaldybės paplūdimių įteisinimo ir maudyklų stebėsenos raštu Neringos savivaldybės administracijai adresu: Taikos g. 2, 93121 Neringa, faks. (8 469) 52572; el. p. virginija.gedziuviene@neringa.lt.

Informacija apie patvirtintas detaliųjų planų koncepcijas

s NAUDA. Projekto lėšomis bus atlikti ir Neringos istorijos muziejaus Žvejo etnografinės sody-

bos tvarkymo darbai.

Išrinkti nauji seniūnaičiai Neringos savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu, atsižvelgiant į Neringos savivaldybės seniūnaičių rinkimų rezultatus, paskelbti nauji seniūnaičiai: Ramutė Rapalienė - Nidos 1-osios (Taikos) seniūnaitijos seniūnaitė, Regimantas Drungilas – Nidos 2-osios (Kuverto) seniūnaitijos seniūnaitis, Stasys Valančius – Nidos 3-iosios (Kopų) seniūnaitijos seniūnaitis. Neringos savivaldybės teritorija yra suskirstyta į 8 seniūnaitijas. Seniūnaitijų seniūnaičių rinkimai rengiami pasibaigus seniūnaičių įgaliojimams. Rinkimai į minėtas seniūnaitijas vyko sausio 28 dieną. Dvejiems metams renkamas se-

niūnaitis dirba visuomeniniais pagrindais. Seniūnaitis atstovauja seniūnaitijos gyventojų interesams, prisideda plėtojant ir organizuojant gyvenvietės kultūrinį ir sportinį gyvenimą. Skatina seniūnaitijos gyventojus prižiūrėti gyvenamosios

vietovės teritoriją (kelius, gatves, aikštes, kapines ir kitus infrastruktūros objektus), plėtoti ir organizuoti Neringos kultūrinį ir sportinį gyvenimą. Prireikus dalyvauja organizuojant gyventojų apklausas ir gyventojų susitikimus su Tarybos nariais, savivaldybės administracijos direktoriumi arba šio įgaliotu atstovu, kitais savivaldybės ir valstybės institucijų atstovais. Informacija apie seniūnaičius skelbiama savivaldybės interneto svetainėje www.neringa.lt, skyrelyje „Struktūra ir kontaktai“.

2013 m. sausio 24 d. Neringos savivaldybės taryba sprendimu Nr. T1-10 „Dėl pritarimo žemės sklypo Ievos Kalno g. 8A, Neringoje, detaliojo plano koncepcijai“ pritarė detaliojo plano koncepcijai, kuria numatoma keisti žemės sklypo Ievos Kalno g. 8A, Juodkrantės gyv., Neringoje, naudojimo būdą iš gyvenamosios teritorijos į rekreacinės paskirties teritorijos. Nustatomi sklypo tvarkymo ir naudojimo režimo reikalavimai. Su patvirtinta detaliojo plano koncepcija galima susipažinti savivaldybės interneto svetainėje www.neringa.lt bei Neringos savivaldybės administracijos Architektūros skyriuje, 30 kab. (Taikos g. 2, Neringa), tel. (8 469) 52746 arba pas rengėją projektavimo firmoje „Pilis“ (Tiltų g. 6, Klaipėda), architektę Gretą Eidukevičienę, tel. (8 46) 410679. ***** 2013 m. sausio 24 d. Neringos savivaldybės taryba sprendimu Nr. T1-11 „Dėl pritarimo teritorijos tarp Ievos Kalno ir L.

INFORMACIJA

Rėzos gatvių, Juodkrantės gyv., Neringoje, detaliojo plano koncepcijai“ pritarė detaliojo plano koncepcijai, kuria formuojami kitos paskirties inžinerinės infrastruktūros naudojimo būdo, pobūdis – biokuru kūrenamai katilinei (veikiančios modulinės suskystintų dujų katilinės vietoje), ir gyvenamųjų teritorijų naudojimo būdo sklypai prie pastatų, įvertinant ne tik buvusią žemėvaldą, bet ir atsižvelgiant į realiai susiklosčiusią situaciją, įvertinant esamą ir buvusį užstatymą, numatant galimybę įrengti tarp sklypų pasivaikščiojimo taką į Ievos kalną. Su patvirtinta detaliojo plano koncepcija galima susipažinti savivaldybės interneto svetainėje www.neringa.lt bei Neringos savivaldybės administracijos Architektūros skyriuje, 30 kab. (Taikos g. 2, Neringa), tel. (8 469) 52746 arba pas rengėją UAB „Klaipėdos projektas“ (Kepėjų g. 11A, Klaipėda), architektę Margaritą Ramanauskienę, tel. (8 46) 311460.

Kino popietė

Vasario 2 d., šeštadienį, 16 val., Nidos kultūros ir turizmo informacijos centre „Agila“ kino popietė „Pažink Kuršių nerijos kultūrinį paveldą“. Bus rodomas Nidos folkloro ansamblio „Giedružė“ išleistas DVD „Ten ant maračių“ (2012 m.).


12 "Vakarų ekspresas"

PAR D UODA

SKELBIMAI. REKLAMA

2013 m. sausio 31 d., ketvirtadienis

P ERK A

Įvairios prekės

Įvairios prekės

Beržo, juodalksnio malkas (turime sausų), pjuvenas, briketus. www.malkoskurui.lt, tel. 8 670 23 004, 459400.

Įmonė nuolat neribotais kiekiais superka plastiko laužą (plėvelę, dėžes, rites ir kt.). Tel. 8 699 31 161. 65092

Pigiai beržo ir kt. lapuočių rąstus po 3 m. Turime sausų skaldytų malkų. Atvežame. Tel. 8 683 21 435. 62706

Įvairių rūšių skaldytas, sausas malkas, lentų galus, statybinę medieną. Tel. 8 684 97 350, 8 698 26 990. 67818

Nebrangiai atvežame lapuočių medienos pjūvenų briketus (70 proc. beržas, kt. lapuotis). Tel. 8 646 84 632. Sausas beržo, ąžuolo ir kt. lapuočių malkas supakuotas į tinklinius maišus arba palaidas. Atvežame ir mažais kiekiais. Tel. 8 605 57 555.

Perkame įvairų popierių ir kartoną. Malūnininkų g. 13, tel. 8 659 44 075. 62836

Metalai

66474

Pigiai skaldytas, rąstais beržo, kietmedžio ir kt. lapuočių malkas, pjuvenų briketus. Atveža nemokamai. Tel. 8 612 60 467. 64446

Skaldytas malkas, atraižas, granules, statybinę mediena. Tel. 8 694 46 893. 65467

Nekilnojamas turtas 1 kambario su holu butą Bandužių g. (5/1a., su remontu, 87 000 Lt). Kaina derinama. Tel. 8 645 90 097. 67781

115 kv. m namą (per 2 aukštus, sutvarkyta aplinka, signalizacija, ūkinis garažas, 12 a sklypas, pirtis). Tel. 8 690 12 133. 68102

Labai skubiai 3 kambarių butą Miško kvartale (šiltas, maži komunaliniai mokesčiai). Tel. 8 607 88 776. 67941

Parduodu 43 kv. m komercinės paskirties (parduotuvės) patalpas Gargžduose. Tel. 8 686 61 345. 67519

Pigiai butus:1 kambario 5/2 a. Sportininkų g. (su balkonu), 4 kambarių suremontuotą Simonaitytės g., sodus netoli Klaipėdos. Tel..8 670 82 365. 67765

Transporto priemonės 2013 m. vasario 6 d. 9.00 val. Šermukšnių g. 20, Klaipėdoje bus vykdomas BUAB “Ketvikas“ (į. k. 263741160, a/s Nr. LT27 4010 0423 0121 8875 AB DNB banke ) viešas turto pardavimas. Bus parduodamas automobilis Mercedes Benz Vaneo, 2005 m. Pradinė pardavimo kaina 8080 Lt. Turto apžiūra: iš anksto susitarus. Informacija tel. 8 686 70 326. 68131

Transporto priemonės Aukščiausiomis kainomis superka visą metalo laužą. El. svarstyklės. Minijos g.172. Tel. 486 003, 8 659 89 605. 62816

Aukščiausiomis kainomis superka visą metalo laužą. Gali pasiimti. El. svarstyklės. Dubysos g.31. Tel. 486 287, 8 659 77 946. 62792

Aukščiausiomis kainomis visą metalo laužą. Minijos 169M,13 sand.(Autoaibės teritorija). Tel. 319 951, 8 699 91 539, 8 606 12 277. 63575

Aukščiausiomis kainomis visą spalvotąjį metalo laužą. Tel. 8 659 44 075, Tilžės g. 52 (buvusi 4 ATĮ). 62860

Brangiai superkame katalizatorius, alavą, nikelį, nichromą ir kitus metalus. Tel. 8 675 00 942. 62904

UAB „Metalo laužas“ perka juodą, spalvotą metalą ir akumuliatorius. Minijos g.154, Klaipėda. Tel. 8 620 64 444, (8 46) 442 244. 64808

Nekilnojamas turtas Brangiai perkame mišką. Tel. 8 602 31 516. 63203

66913

Visureigį “SsangYong Rexton” (2003 m., 2.9 variklis, dyzelis, visi privalumai, 7 vietų, pirktas Lietuvoje, antras savininkas, serviso knygelė). Tel. 8 656 27 017.

MSK “Privati girininkija”: perkame mišką, žemę, sodybas, rengiame miškotvarkos projektus, konsultuojame miškų savininkus. Tel. 8 620 87 788.

Statybinės medžiagos

Perkame žemės ūkio paskirties žemę visoje Lietuvoje. Tel. 8 643 75 526.

65779

Aukščiausiomis kainomis įvairius automobilius. Keitimas į naujesnius. Šilutės pl. 55A. Tel. 8 687 90 542. 62597

Aukščiausiomis kainomis nuolat superkame automobilius važiuojančius ir su defektais. Tel. 8 684 12 994. 66665

Aukščiausiomis kainomis perkame automobilius, išrašome sunaikinimo pažymas, pasiimame. UAB Jurturas. Tel. 8 606 11 142.

ISSN 1392 - 7590

KORESPONDENTAI (8 46) 493435, 304302, 493435, 411309 BUHALTERIJA (8 46) 304301 Išeina 6 kartus per savaitę. Spaudė “Respublikos” spaustuvė. M. Sleževičiaus g. 7, Vilnius.

Tiražas 8 210

Individualiai konsultuoju interjero dizaino klausimais. Tel. 8 656 19 086.

64176

Automobilius. Pasiima patys. Vienviečiu autovežiu veža automobilius. Tel. 8 658 13 311. 61638

Brangiai automobilį, mikroautobusą, visureigį su variklio, važiuoklės defektu ir nevažiuojančius. Tel. 8 699 26 850. 67734

Brangiai superkame automobilius, mikroautobusus ir kt. (gali būti be TA, su defektais). Sutvarkome dokumentus. Pasiimame patys. Tel. 8 607 40 674, 8 678 00 694. 58361

Virtuvės baldų gamyba, spintos stumdomomis durimis ir kt. Projektavimas, atvežimas (taip pat Neringoje) nemokamai. Galima išsimokėtinai. www.nerijausbaldai.lt, tel. 8 680 11 553, Danės g. 45 (PC “Gulbė”).

aktualijos@ve.lt

Įvairūs

Automobilius ir mikroautobusus (gali būti be TA). Sutvarkome dokumentus. Tel. 8 678 35 673.

66133

Direktorius ir vyr. redaktorius G. TOMKUS (8 46) 411308 Redaktorius M. VAINORIUS (8 46) 411305

46699

64463

Gaminame virtuvės, prieškambarius, stumdomas sistemas, sekcijas ir kt. Projektavimas, atvežimas ir montavimas nemokamas. www. baldmera.lt, tel. 8 614 14 310.

Laiškams: el. p. aktualijos@ve.lt SPAUDOS PLATINIMO TARNYBA (8-46) 420096 SKELBIMAI (8 46) 411314 jolanta@ve.lt; skelbimai@ve.lt PC “Akropolis” - tel. 8 650 51131 REKLAMOS SKYRIUS (8 46) 411296, 420097, faks. 402408 aleksandriene@ve.lt; reklama@ve.lt

Suteikiame skubias paskolas už užstatą (nuo 1 proc.) ir be užstato pagal vekselį. Užstatui tinka ir automobiliai. Tel. 8 600 61 023.

Šaldytuvų remontas mieste ir apskrityje. ”Šalna”, Šilutės pl.101a. Tel.(8-46)325 325, (8-656) 99 099.

Firma brangiai perka visų markių lengvuosius automobilius, sunkvežimius, autobusus, gali būti nevažiuojantys. Perka metalinį garažą nusikėlimui. Parduoda atsargines automobilių dalis. Pasiima savo transportu. Tel. 8 678 66 368.

Baldai

Vakarø ekspresas

Paskolos

67717

Aukščiausiomis kainomis superkame automobilius, atsiskaitome iš karto, sutvarkome dokumentus. Tel. 8 673 62 877.

PA S L AU G OS

SL 2275 Leidžia UAB “Vakarų ekspresas“. Adresas: M. Mažvydo al. 3, Klai­pė­da 92131 Fak­sas ko­res­pon­den­ci­jai (8 46) 310102.

Gaminame ir parduodame ąžuolines baldines dureles pagal įvairius matmenis ir įvairių formų. Tel. 8 687 94237.

Remontuoju šaldytuvus, skalbykles, kondicionierius ir kt. (ir užmiestyje). Atvažiuoju į namus. Tel. 8 650 57 998.

67317

64261

Svetainė internete: http://www.ve.lt

Minkštų baldų restauravimas. Lovų gamyba. Tel. 8 600 75 483, 8 624 12 821.

Autoserviso paslaugos 66639

Montuojame automobilinę BRC dujų įrangą, tiesioginis įpurškimas. Tel. 8 620 38 309. 63336

Buitinė technika

Statyba ir remontas

Akmens, pamatai, mūras, stogai, plytelės, dažome, laminatas, betonuojame, tinkuojame. Karkasinių namų statyba. Drenažas. Griovimas, pjovimas, santechnika, elektra. Statome priestatus, rekonstruojame. Tel. 8 611 60 534. (Nukelta į 13 p.)


2013 m. sausio 31 d., ketvirtadienis

K VI E Č I A M O K Y T I S

(Atkelta iš 12 p.)

PASL AUG OS

Alksnynės vairavimo mokykla. B kategorijos kursai. Patyrę mokytojai ir instruktoriai. Mokome naujais automobiliais. Tel. 363 399, www.alksnynesmokykla.lt.

Statyba ir remontas

61783

Akcija! Šarvuotas ir vidaus duris - minimali kaina, varstomus, pakeliamus (automatiniai) garažo vartus. Tel. 8 603 10 867. Buitinių nuotekų valymo įrenginių pardavimas, montavimas. Drenažo ir vandentiekio įrengimas. Tel. 8 672 07 215, www.feliksnavis. lt.

Išnuomojamas 2 kamb. butas su baldais ir buitine technika Švyturio g. Tel. 8 652 93 078 . 62884

Ūkininkas perka žemes ir miškus. Išsinuomoja dirbamas žemes. Tel. 8 677 90 939.

Anglų k. kursai (juridiniams, fiziniams asmenims), Budelkiemio g. Klaipėda. Registruotis tel. (8 46) 224 947, 8 699 73 558. 66509

Kursai: buhalterjos, fotografijos, kompiuterių, raštvedybos, makiažo. www.vev.lt, tel. 380703, 8 678 68 888.

64943

57189 66497

I N F O R M AC I J A Klijuoju plyteles, kloju parketlentes, laminatą. Tel. 8 602 10 442. 68123

Kokybiškai gaminu ir sumontuoju metalines sandėliukų, rūsių duris ir kitus darbus. Tel. 8 687 75 262.

MED I CI NA

61662

Kompiuteriai Asmeninių kompiuterių taisymas, pardavimas, supirkimas, programų tvarkymas. Be išeiginių. Tel. 8 618 87 184, 8 46 489 294.

"Vakarų ekspresas" 13

SKELBIMAI. REKLAMA

Gyd. A.Grigaliūnas gydo, išblaivina, konsultuoja, koduoja. Tel. 8 699 34 700. (0-24 val.), www.arlaida.lt.

Informuojame, kad parengtas penkių žemės sklypų Klaipėdoje, buv. Rimkų kaime kurių kadastro numeriai 2101/0029:21, 2101/0029:74, 2101/0029:108, 2101/0029:67, 2101/0029:33 detalusis planas. Planavimo organizatoriai – Kęstutis Adlis, Bronislava Budrienė, Klemansas Matelis. Planavimo tikslas – pakeisti pagrindinę žemės naudojimo paskirtį iš žemės ūkio į kitą, nustatant naudojimo būdą – gyvenamosios teritorijos; pakeisti žemės sklypų ribas ir plotus, nekeičiant bendro jų

65135

62336

Atnaujiname navigacijas. Taisome kompiuterių programas ir tech. dalį. Atrišame XBOX, PSP, WII. Tel. 8 647 07 741. 63007 67776

Santechnika ir šildymas Keičiame senus vandentiekio ir nuotekų vamzdžius, gyvatukus, vonias, dušo kabinas, klozerus ir kt. Tel. 8 636 78 565.

ploto; formuoti sklypus vienbučių ir dvibučių gyvenamųjų namų statybai bei susisiekimo ir inžinerinei infrastruktūrai, vadovaujantis koncepcija, patvirtinta Klaipėdos miesto savivaldybės tarybos 2011 m. birželio 30d. sprendimu Nr.T2-209 “Dėl žemės sklypų buvusiame Rimkų kaime Klaipėdoje, kurių kadastro numeriai 2101/0029:70, 2101/0029:16, 2101/0029:118, 2101/0029:68, 2101/0029:69, 2101/0029:20, 2101/0029:111, 2101/0029:108, 2101/0029:74, 2101/0029:21, 2101/0029:33 ir 2101/0029:67, ir jų gretimybių detaliojo plano koncepcijos patvirtinimo”. Su parengtu projektu galima susipažinti nuo 2013 m. vasario 15 d. iki kovo 15 d. imtinai darbo dienomis nuo 14.00 val. iki 17.00 UAB “Klaipėdos projektas” patalpose Kepėjų g.11a, Klaipėda. Vieša parengto projekto ekspozicija vyks nuo 2013 m. kovo 01 d. iki kovo 15 d. imtinai, tuo pačiu adresu. Viešas susirinkimas įvyks 2013 m. kovo mėn. 15 d., 17 val. ten pat. Planavimo pasiūlymus dėl parengto projekto sprendinių galima teikti raštu iki viešo susirinkimo ir susirinkimo metu planavimo organizatorių įgaliotam asmeniui – Kęstučiui Adliui adresu : Fabijoniškių g.10-1, 07108 Vilnius , tel. 8 686 67 699 arba detaliojo plano rengėjui – UAB “Klaipėdos projektas”, Kepėjų g. 11A, Klaipėda, tel. (8 46) 311 461. 68220

Klaipėdos m. VPK asociacija, buveinės adresas: Klaipėda, Jūros g. 1, įmonės kodas 141671324 šaukia visuotinį asociacijos narių susirinkimą 2013 m. vasario 15 d., 17 val. Klaipėda, Jūros g. 1, 3 aukšte. Jeigu visuotinis asociacijos susirinkimas neįvyks, pakartotinis visuotinis narių susirinkimas bus šaukiamas 2013 m. vasario 26 d., 17 val. tuo pačiu adresu. Susirinkimo darbotvarkė: 1) Klaipėdos m. VPK asociacijos pirmininko rinkimai. 2) Klaipėdos m. VPK asociacijos valdybos narių rinkimai. 3) Finansinė ataskaita. 4) Kiti klausimai. Klaipėdos m. VPK asociacijos pirmininkas.

AKCININK AMS 2013 02 18 d. 13 val. skelbiamas UAB “Miego magija” akcininkų susirinkimas. Informacija tel. 8 653 17 626. 68091

MAS A Ž AI 23 m. simpatiška panelė atlieka masažą. Tel. 8 630 17 616. 67835

24 m. mergina atlieka švelnų atpalaiduojantį masažą. Tel. 8 617 63 532. 68058

27 m. simpatiška, seksuali blondinė atlieka švelnų masažą. Tel. 8 645 11 331. 68152

Jauki aplinka. Atpalaiduojantis masažas. Tel. 370 675 07 817. 68070

Jauna moteris atlieka masažą. Tel. 8 653 27 746. 67465

Kai jau vasaris, bet dar ne vasara, kai greit pavasaris, bet dar žiema - tai laikas pradėt mylėt save! Masažo tel. 8 638 13 549. 68221

Simpatiška 21 metų mergina atlieka erotinį masažą. Tel. 8 646 23 398. 68209

Simpatiškos, malonios moterys atlieka visapusišką, atpalaiduojantį masažą. Tik skambučiai tel. 8 601 25 088. 67955

S IŪLO DARB Ą Ieškome patyrusių anglų kalbos vartotojų, norinčių mokyti Klaipėdos mieste ir apylinkėse. Savo CV siųsti anglų kalba: applyforajob@ valodu-vestnieciba.lv. 67645

68203

VA R Ž Y T YNĖ S

67675

Keičiame vamzdynus. Perstatome skačiukus. Prijungiame gyvatukus, skalbimo mašinas, dušo kabinas ir kt. Tel. 8 698 04 584.

2013-02-11 11.00 val. Žemaitės g.17A-1, Telšiuose, bus vykdomos BUAB “Mažeikių polius“, į.k. 266596720, varžytynės, kuriose parduodama Rasos Ivaševičienės 1 462 500 Lt debitorinė skola. Pradinė pardavimo kaina – 1 170 000 Lt. Asmenys, norintys dalyvauti varžytynėse, iki varžytynių į įmonės depozitinę sąskaitą Nr. LT71 4010 0407 0002 0459, esančią AB DNB banke, privalo sumokėti 10% parduodamos debitorinės skolos kainos (117 000 Lt) varžytynių dalyvio mokestį. Informacija teikiama tel. 8 698 26 918.

67723 64419

Transporto paslaugos Atvežame pigiai įvairius krovinius, perkraustome, pervežame baldus. Krovėjai. Tel. 8 607 13 774. 68061

Valymo paslaugos Kaminų valymas. Savaitgaliais nuolaidos iki -15%. Tel. 8 651 22 232.

66735

Įmonei nuolat dirbti Klaipėdoje reikalingas kvalifikuotas frezuotojas-tekintojas. Atlyginimas pagal susitarimą ir sugebėjimus. Tel. 8 657 92 500. Konditerijos cechui reikalingi konditeriai (-ės). Darbas dienomis. Slenkantis grafikas. CV siųsti: senojikepyklele@yahoo. com. Tel. 8 622 30 600, 8 688 33 382.

68093

2013-02-25 11.30 val. Žemaitės g.17A-1, Telšiuose, bus vykdomos BUAB “Klaslanga“, į.k. 300000156, varžytynės, kuriose parduodama ½ 2,85 ha žemės ūkio paskirties sklypo, un. Nr.4400-0769-4844, esančio Ilgakiemio k., Kauno raj. sav. Pradinė pardavimo kaina – 12 000 Lt. Asmenys, norintys dalyvauti varžytynėse, iki varžytynių į įmonės depozitinę sąskaitą Nr. LT09 7044 0600 0632 1232, esančią AB SEB banke, privalo sumokėti 10% parduodamo žemės sklypo kainos (1 200 Lt) varžytynių dalyvio mokestį. Informacija teikiama tel. 8 698 26 918.

67945 62454

N UOM A 68207

Ieškome vilkikų vairuotojų turinčių vairavimo patirties ir C, E kat. Pervežimai tik Lietuvoje, atlyginimas mokamas laiku. CV siųsti e-paštu: erika@bullcargo.lt, tel. +370 684 58 242.

Nekilnojamasis turtas

Išnuomojame 90 kv m komercines patalpas Naikupės g. (geras individualus apšildymas, signalizacija). Tel. 8 698 15 685. 68017

Išnuomojamos gamybinės ir sandėliavimo patalpos Klaipėdos m. centre (Malūnininkų g.). Tel. 8 659 44 075.

67742

Įmonei reikalingi staliai: baldžiai, baldinės plokštės pjovėjai, surinkėjai. Tel. 8 615 27827. 67987

Klaipėdos picerijai reikalingas picų kepėjas. Tel. 8 670 36 099, sygapr@gmail.com. 67936 67590

Reikalingas vadybininkas. Elektronikos sritis.Būtina anglų kalba. Tel. 8 698 07 708, info@deska.lt, www.deska.lt. 68133

SUDOKU

Sausio 30 d. numeryje spausdinto SUDOKU teisingas atsakymas 1789.

Kryžiažodžio, spausdinto sausio 30 d., atsakymai VERTIKALIAI: Kuršėnai. Ringitas. EEK. Praustis. Nėgė. Dno. Ogis. Mest. Niekur. Aviena. Jutas. Amas. MGL. Sauna. HORIZONTALIAI: Korespondencija. Ardėnai. „Roneta“. Go. Elatas. „Gegutė“. Vasa. Ėdikės. Omulis. „Stinger“. Aparti. „Knyga“. Svastika. SKAIČIAIS PAŽYMĖTUOSE LANGELIUOSE: Plastiškas vaikas. Sudarė Egidijus Šalkauskis

(Nukelta į 14 p.)


14 "Vakarų ekspresas"

SKELBIMAI. REKLAMA. LAISVALAIKIS

(Atkelta iš 13 p.)

2013 m. sausio 31 d., ketvirtadienis

LAISVALAIKIO GIDAS

KLAIPĖDOS KULTŪRŲ KOMUNIKACIJŲ CENTRAS

daugiau renginių ve.lt/laisvalaikis

S IŪLO DARBĄ

Teatras

Bažnyčių g. 4, www.kulturpolis.lt KKKC Parodų rūmai, Didžioji Vandens g. 2 Prancūzų kino festivalis “Žiemos ekranai 2013”

KLAIPĖDOS DRAMOS TEATRAS Žvejų rūmai, Taikos pr. 70. Bilietai parduodami Žvejų rūmų Dramos teatro kasoje II-VI 10-18 val., VII 2 val. iki spektaklio. Inf. ir bilietų rezervavimas tel. 8 (46) 314453, www.kldteatras.lt ir www.bilietupasaulis.lt

02 06 d. 18 val. komiška ašaringa anomalija D.

Maslowskos “Mums viskas gerai”, rež. J. Vaitkus. 02 09 d. 18 val. premjera! M. Matišičiaus drama

“Moteris be kūno”, rež. R. Kudzmanaitė.

02 01 d. 18 val. E. Rohmer “Žiemos pasaka” (1991, 114 min., N-16); 20 val. “Pilnaties naktys” (1984,

109 min., N-16). 02 02 d. 18 val. E. Rohmer “Polina paplūdimyje” (1983, 95 min., N-16); 20 val. “Mano naktis su Mod” (1968, 110 min., N-16). 02 03 d. 18 val. E. Rohmer “Pavasario pasaka” (1990, 108 min., N-16); 20 val. “Žaliasis spindulys” (1985, 90 min., N-16). Subtitrai: lietuvių, anglų k., 6 ir 8 Lt.

02 10 d. 19 val. Užgavėnių labdaros renginys

KLAIPĖDOS ETNOKULTŪROS CENTRAS

“Šiupinys”, dalyvauja visi Klaipėdos teatrai. KLAIPĖDOS VALSTYBINIS MUZIKINIS TEATRAS Danės g. 19, tel. (8 46) 397402, 397404, 397413, www.klaipedosmuzikinis.lt

02 03 d. 12 val. Kolonų salėje muzikinė pasaka

Socialinė valymo paslaugų įmonė priims į darbą valytojas (-us), kiemsargius, turinčius (-ius) 35-55 % darbingumą. Tel. 8 618 00 837.

vaikams “Verpalų pasakos”. 02 10 d. 17 val. premjera! Z. Liepinio muzikinė

drama “Adata”.

62566

Specializuota statybos įmonė plečia veiklą ir ieško santechnikų bei suvirintojų. Tel. 8 652 56 065.

KLAIPĖDOS LĖLIŲ TEATRAS Vežėjų g. 4, tel. 239932, www.klaipedosleliuteatras.lt

67977

02 02 d. 12 val. lėlių vaidinimas patiems mažiau-

UAB “Memelhaus” siūlo darbą geodezininkui. CV siųsti: info@memelhaus.lt arba skambinti tel. 8 608 54 937.

Miela, simpatiška 38 metų blondinė ieško darbo. Tel. 8 676 00 904. 67952

Iki vasario 9 d. penktadieniais 17 val., šeštadieniais 11 val. Meno kiemo dirbtuvėse edukaciniai

užsiėmimai “Gaminame Užgavėnių kaukę” (priemonėmis aprūpina organizatoriai, 2 užsiėmimų kaina 20 Lt, registr. tel. (8 46) 310022). 02 10 d. 14-17 val. Užgavėnės: 14 val. persirengėlių eitynės nuo senojo turgaus Tiltų gatve į Teatro aikštę; 14.30 val. didysis Užgavėnių siautulys Teatro aikštėje; 16.30 val. atsisveikinimas su More. TAUTINIŲ KULTŪRŲ CENTRAS K. Donelaičio g. 6B, inf. tel. (8 46) 210283

dėmelė?”, rež. K. Jurkštaitė.

31 d. 16 val. Kaliningradas - Klaipėda: “Literatūrinis

Renginiai

draugystės tiltas”. Susitikimas su poetais Sergejumi Michailovu, Igoriu Belovu (Kaliningradas) ir Andrejumi Tozikovu, dalyvaus literatė Barbara Jaroszuk (Lenkija). Bus pristatyti rusų almanachai “Saulėtas smūgis”, “Paralelės” ir S. Michailovo knyga “Visavertis gyvenimas”.

KLAIPĖDOS KONCERTŲ SALĖ

68104

68114

Svečiuose Vilniaus etninės kultūros centro vyr. koordinatorė Loreta Šarkaitė.

siems “Apapa”, rež. G. Radvilavičiūtė.

UAB „Baltijos mėsos grupės logistika“ sandėlyje (5 km nuo Klaipėdos) reikalingi produkcijos rūšiuotojai (-os). Tel. 8 650 31 583.

Ieškau gerai apmokamo darbo. Siūlyti įvairius variantus. Tel. 8 673 83 715, 8 640 24 159.

31 d. 18 val. “Užgavėnės. Dainos, šokiai, oracijos”.

02 03 d. 12 val. premjera! Spektaklis vaikams “Kur

67790

I EŠKO DARBO

Daržų g. 10

Šaulių g. 36, tel. 410566, www.koncertusale.lt, “Bilietai.LT”

Miela, simpatiška moteris ieško darbo. Siūlyti variantus. Tel. 8 684 42 127.

Miela, simpatiška moteris ieško darbo. Tik skambučiai. Tel. 8 609 71 199.

67610 67615

67489

Simpatiška miela moteris ieško bet kokio darbo. Siūlyti variantus. Tik skambučiai tel. 8 648 15 385.

Sportiška miela virš 50 m. moteris ieško papildomo darbo, gydomasis “Turmalino” masažas. Tel. 8 694 41 659 tik skambučiai. 65733

02 03 d. 17 val. “Meilės keliai”, Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras, meno vadovas ir vyr. dirigentas G. Rinkevičius, solistai: E. Montvidas (tenoras, Lietuva-Didžioji Britanija), L. Gubaidulina (sopranas) (70, 100 Lt, nuolaidos netaikomos). 02 08 d. 18 val. “Žaismingos muzikos orkestras XI, arba Mikė Pūkuotukas svečiuose koncertų salėje”. Klaipėdos kamerinis orkestras, solistai: moksleiviai B. Bačkutė (smuikas), I. Karbauskaitė (fleita), J. Macijauskas (smuikas), G. Pavilanskaitė (fortepijonas), K. Kupšytė (violončelė), Ž. Bačkus (gitara), J. J. Malčanovas (trombonas); svečiai: J. Sakalauskas (baritonas), J. Kuraitis (saksofonas) (15 Lt, taikoma “Šeimos bilieto” nuolaida). Kiti renginiai

02 05 d. 18 val. vyrų vokalinės grupės “Quorum”

koncertas (“Bilietai.LT”). 02 07 d. 18 val. VšĮ Kitokio teatro muzikinė komedija “Meilė ir taika” (“Bilietai.LT”). Veikia Klaipėdos dailininkų D. Andriulionio, L. J. Jankaus, E. Malinausko, R. Martinionio, A. Ramanausko, J. Vosyliaus tapybos darbų paroda (iki 02 28). KULTŪROS CENTRAS ŽVEJŲ RŪMAI Taikos pr. 70, tel. 300118, www.zvejurumai.lt

31 d. 19 val. Pilies teatro komedija D. Fo ir F. Rame

“Aš laukiu tavęs, mielasis”, rež. A. Vizgirda (15 Lt, “Tiketa”). 02 02 d. 12 val. “Ledinė zylutė”: pantomimos teatro “A” “Ponas Krokokatinas”, rež. A. Mažonas (8 Lt, “Tiketa”). 02 02 d. 17 val. “Ledinė zylutė”: teatro laboratorijos “Atviras ratas”“Brangioji mokytoja” (N-16), rež. I. Stundžytė (20 Lt, “Tiketa”). 02 07 d. 19 val. Valstybinis Tagankos Vladimiro Vysockio muziejus (Maskva) pristato muzikinį spektaklį “Vysockis. Rojaus obuoliai”, rež. N. Vysockis (89-179 Lt, “Ticketpro”). “ŠVYTURIO” ARENA Dubysos g. 10, www.svyturioarena.lt, www.bilietai.lt

02 01 d. 19 val. VTB vieningosios lygos rungtynės.

Klaipėdos “Neptūnas” - Nymburko CEZ. 02 20 d. 19 val. “Domino” teatro miuziklas “Pa-

ryžiaus katedra”. “MENŲ VALGYKLA” Daržų g. 18, buvusi Vydūno mokykla

02 02 d. 20 val. Šilutės kamerinio teatro komedija

“Laisva santuoka”, rež. S. Paciukas, vaidina Alma Rimkevičūtė ir Vygantas Paldauskas (15 Lt). 02 03 d. 20 val. “5D jazz – norim tikro gero džiazo”. Sauliaus Šiaučiulio džiazo kvintetas: S. Šiaučiulis (klavišiniai), L. Urbikas (saksofonas), D. Bukauskas (trombonas), R. Grigaitis (kontrabosas), D. Kažukauskas (mušamieji) (10 Lt).

KLAIPĖDOS APSKRITIES VIEŠOJI I. SIMONAITYTĖS BIBLIOTEKA Herkaus Manto g. 25

02 06 d. 17.30 val. Konferencijų salėje vyks poezijos popietė su Lietuvos politine bei visuomenės veikėja Dalia Teišerskyte.

Parodos BAROTI GALERIJA Aukštoji g. 1

02 01 d. 17 val. atidaroma Isroildžono Baroti

keramikos paroda “Suzani”.

Kinas “FORUM CINEMAS” Taikos pr. 61, PC “Akropolis”

“Ištrūkęs Džango” (premjera, veiksmo trileris,

N-16) - 11, 14.30, 17.45, 21 val. “Dubleris” (premjera, rusiška komedija, N-13) - 16,

20.30, 21.50 val. “Skrydis” (premjera, veiksmo drama, N-13) - 14.15,

17.15, 20.15 val. “Ralfas Griovėjas” (dubl. liet. animac., V) - 3D:

10.15, 12.45, 15.45 val.; ne 3D: 13.30, 18 val. “Tyli naktis” (drama, N-18) - 17.30, 19.45 val. “Pi gyvenimas” (3D, nuotykių drama, N-7) - 12.30

val. “Kietašikniai” (komedija, N-16) - 10.45, 18.45

val. “Paskutinė tvirtovė” (veiksmo, N-13) - 13,

21.15 val. “Vargdieniai” (muzikinė drama, N-13) - 15.30

val. “Hobitas. Nelaukta kelionė” (fantastinis nuotykių, N-7) - 10.45 val. “Zambezija” (3D, dubl. liet. animac. komedija, V) - 10.30 val. “Gangsterių medžiotojai” (veiksmo trileris, N-13) - 21.30 val. “Cirque du Soleil. Visatos pakrašty” (3D, dubl. liet., cirkas, “fantasy”, V) - 15.15 val.

Klubai FRIEDRICHO PASAŽAS Tiltų g. 26A, staliukų rezervacija tel. (8 46) 211390 Friedricho smuklė

31 d. 20.30 val. Jaunimo styginis kvartetas

(Klaipėda). 02 01 d. 20.30 val. grupė “Tabasco” (Plungė). 02 02 d. 20.30 val. grupė “Nerija”. Friedricho bistro, Herkaus Manto g. 5

02 02 d. 21 val. Raimonda Vaičiūtė (vokalas) ir Arnoldas Jankūnas (piano).


2013 m. sausio 31 d., ketvirtadienis PIETŲ PERTRAUKA Rubrikos rėmėjas: www.bareka.lt 8-682 50616

4

VIEŠBUTIS-RESTORANAS “MAGNISIMA” J. Janonio g. 11, Klaipėda, tel.: +370 46 310901.

Daržovių sriuba. Naminiai kotletai. Varškės apkepas.

GIMTADIENIŲ CENTRAS

Taikos pr. 139 (PC BIG, antras aukštas), Klaipėda, tel. +370 607 81883, www.crazzycity.lt.

Dienos pietūs 12.00-16.00 val. 32 cm pica pasirinktinai + 0,5 l “Coca Cola” + 10 šovinių tire = tik 9,99 Lt.

SPORTO KLUBAS “APELSINAS”

Herkaus Manto g. 84A, II a. (PC “Studlendas”) tel. (8 46) 259922; Vingio g. 8A, II a. (PC “Vingis”), tel. (8 46) 322522, Klaipėda, www.apelsinas.lt

Dienos pietūs nuo 12 iki 14 val. sporto klube tik 13,99 Lt! Treniruotė + sportinis kokteilis. Keiskite įpročius - pietaukite sporto klube!

KINŲ RESTORANAS “ČANAS” Taikos pr. 61, PC “Akropolis” (prie Ledo arenos kasų ir vaikų kambario). Darbo laikas 10-22 val.

Kiekvieną darbo dieną siūlome dienos pietus: Vištiena: Vištienos sparneliai su aštriu padažu - 10,99 Lt. Vištiena su baklažanais - 13,99 Lt. Vištienos kepsniukai su morkomis - 11,99 Lt. “Guobao” vištiena - 12,99 Lt. Žuvis: Menkė su saldžiarūgščiai aštriu padažu - 10,99 Lt. Menkė su saldžiarūgščiu padažu - 11,99 Lt. Kiauliena: Saldžiarūgščiai aštri kiauliena 13,99 Lt. Vyšnių formos kiaulienos pjausniukai - 12,99 Lt. “Čili” kiauliena - 13,99 Lt. Kiniški kiaulienos šonkauliukai su saldžiarūgščiu padažu - 13,99 Lt. Jautiena: Pievagrybiai su jautiena - 14,99 Lt. Brokoliai su jautiena - 14,99 Lt. Užsisakant dienos pietus - sriuba nemokamai. Kavinės ir restoranai pasilieka sau teisę keisti dienos meniu

"Vakarų ekspresas"

15

Ketvirtadienis, sausio 31 d.

TV3

18.45 „Šnipai“.

11.00, 0.50 „Vaiperis“.

18.00 Kultūrų kryžkelė. Menora.

12.50 Žinios. Budėtojų dalis.

6.45 Teleparduotuvė.

19.45 Stilius. Namai.

12.00 „Purpurinis deimantas“.

18.15 Kaimo akademija.

13.00 X byla.

20.25 Loterija „Perlas“.

13.00 „Keršto bučiniai“.

18.45 Grynas gyvenimas.

13.55 TV serialas “Kilmingųjų mergelių

7.00 „Simpsonai“. 7.30 Diena.

Barų, restoranų, kavinių reikmenys. Švaros ir higienos prekės verslui

LAISVALAIKIS. TELEVIZIJA

20.30 Panorama. Verslas. Kultūra. Spor- 14.00 „Meilė ir kančia“. 15.30 „Drakonų kova Z“. tas. Orai.

19.30 Laiko ženklai. Vilniaus amatininkų institutas”.

bendruomenė. 20.25 Nepažintas pasaulis. Povandeniniai 9.00 „Meilės sūkuryje“. tyrimai ir atradimai. 10.00 „Naisių vasara“. 20.50 Posūkiai su Viktoru Gerulaičiu. 18.00 „Detektyvė Džonson“. 22.00 Loterija „Perlas“. 11.00 „Gyvenimo kryžkelės“. 21.25 Lietuvių kinas trumpai. „1000 19.00 Langai III. 23.15 Vakaro žinios. Sportas. Orai. 12.00 „Motina ir sūnus“. galimybių“. Scen. aut. A.Gluskinas, rež. 20.00 „Mentalistas“. 23.30 „Šnipai“. 12.30 „Gormitai“. 21.00 „Donos Leon detektyvai. Krauju ap- Jonas Grižas. 0.30 „Viena byla dviem“. 13.00 „Šeimos reikalai“. laistyti brangakmeniai“ Vokietija. 2008. 22.00 Iššūkis žvaigždėms. Baltijos TV 13.30 „Bailus voveriukas“. 23.00 Lietuvių dokumentikos meistrai. 22.50 „Begėdis“. 14.00 „Ančiukas Donaldas ir draugai“. Edmundas Zubavičius. „Širdis pelenuose“. 23.50 „Gynėjai“. 6.29 Programa. 14.30 „Simpsonai“. „Giesmių sonata balsams ir spengiančiai 6.30 Televitrina. Info TV 15.00 „Natalija“. tylai“. 1994 m. 7.00 „Muchtaro sugrįžimas“. 16.00 „Drąsi meilė“. 24.00 Panorama. Verslas. Kultūra. Spor5.00 Info diena. 8.00 Lietuvos žinių tyrimas. 17.00 Diena. Tiesioginė transliacija. tas. Orai. 9.00 Žinios. 9.00 Taip. Ne. 17.40 „Gyvenimo kryžkelės“. 0.45 Pagauk kampą. 10.00 Žmogus prieš gamtą. Nuostabiau- 9.30 Kriminalinė Lietuva. 18.45 TV3 žinios. TV3 sportas. TV3 orai. sios akimirkos. 1.10 Skulptūrų pėdomis. 3 laida. 9.40, 11.15, 15.10 KK2. 19.20 „Pamiršk mane“. 10.05, 11.45, 15.40 Dviračio šou. 11.00 Kalbame ir rodome. Balticum TV 19.50 Nuodėmių dešimtukas. 10.30, 14.25 24 valandos. 13.00 „Muchtaro sugrįžimas“. 20.30 Patys pačiausi. 8.45, 19.45 Ieškokime geriausio! 12.10 Valanda su Rūta. 14.00 „Laukinis“. 21.00 „Moterys meluoja geriau“. 9.00,20.00, 22.15 Balticum TV žinios. 13.30 Pasaulis X. 15.00 „Raudonas dangus“. 21.35 TV3 vakaro žinios. TV3 sportas. TV3 16.00 Ekstrasensų mūšis. 9.15 Reidas. 16.05 Diagnozė. Valdžia. orai. 9.45 „Senas geras faras“. 17.00 Info diena. 17.00 „Muchtaro sugrįžimas“. 22.00 „Elitinis būrys“. 10.45 Gyvūnai - darbo pirmūnai! 18.00 Žinios. Sportas. Orai. TV8 23.00 „Ieškotojas“. 11.15 „Likimo dovana“. 18.25 „Laukinis“. 24.00 „Kaulai“. 12.15 „Neišvengiamos katastrofos“. 19.25 Karštas vakaras. 9.15 „Linksmieji draugai“. 1.00 „Herojai“. 13.15 „Viljamas ir Keitė: šimtmečio meilės 20.00 Žinios. Verslas. Sportas. Orai. 9.40 Senoji animacija. istorija“. 20.25 Pliusai minusai. 10.15 Melodrama „Likimo suvesti“. LNK 15.00 „Padavėjų varžybos“. 20.30 Muzikinė kaukė. 12.00, 17.00 „Paliktų žmonų klubas“. 6.15 Dienos programa. 16.45 „Vaiduokliškos istorijos“. 22.40 Komedija „Pykčio regimybė“. JAV, 13.00, 19.00 „Rozalinda“. 6.20 „Smalsutė Dora“. 17.15 „Advokatė Lovinski“. Vokietija, D.Britanija. 2005. 13.50, 20.35 „Naisių vasara“. 6.50 „Kung Fu Panda“. 18.15 Mūsų augintiniai. 0.50 „Laukinis“. 15.00 „Žavūs ir drąsūs“. 7.20 „Kempiniukas Plačiakelnis“. 18.45 „Karamelė“. 1.50 Bamba. 16.00 Gaminame kasdien. 7.50 „Volkeris, Teksaso reindžeris“. 18.00, 23.25 „Mano likimo šeimininkė“. 20.15 „Komanda Č“. TV6 8.50 24 valandos. 21.15 „GSG 9: elitinis būrys“. 20.00 Labanakt, vaikučiai. 9.45 KK2 Penktadienis. 22.30 „Vienišų seselių klubas“. 21.45 Melodrama „Meilės įrodymas“. 9.15, 14.30 Teleparduotuvė. 11.15 Plikis ir ponia. 23.00 „Užtemimas: prisiminti pavojin9.30 Vienam gale kablys. Lietuvos ryto TV 12.40 Kitas! ga“. 10.00, 15.00 Išlikimas. 13.10 „iKarli“. 24.00 „Jūros patruliai“. 11.00, 17.00 „112. Ekstremali pagalba“. 6.10 Programa. 13.40 „Kempiniukas Plačiakelnis“. 12.00, 16.00 „Krokodilų gaudytojo die- 6.14 TV parduotuvė. Pirmasis Baltijos k. 14.15 „Kung Fu Panda“. noraštis“. 6.30 Ryto reporteris. 14.50 „Volkeris, Teksaso reindžeris“. 6.00 TV kanalas “Labas rytas”. 13.00, 20.00 „Moderni šeima“. 9.15 Gyvenimo būdas. 15.55 Būk mano meile! 2012 m. 9.00 Gyventi sveikai. 14.00, 21.00 „Rezidentai“. 10.15 Mūsų miškai. 17.00 Labas vakaras, Lietuva. 10.00 Naujienos. 18.00 „Kastlas“. 10.55 „Rossas Kempas. Gaujos“ (1). 17.45 24 valandos. 10.25 D. Doncovos laida. 19.00, 1.40 „CSI Majamis“. 12.00 Lietuvos diena. 18.45 Žinios. Kriminalai. Sportas. Orai. 21.30 Karo drama „Už priešo linijos“. 11.10 Noriu žinoti. 13.00 „Padūkėlis Eliotas“. 19.30 KK2. 12.00 Kitos naujienos. 23.30 „6 kadrai“. 13.20 Mokausi gaminti. 20.00 Valanda su Rūta. 12.25 TV serialas “Tu ne vienas”. 0.05 Eurolygos rungtynės. TOP 16. Kauno 13.35 TV parduotuvė. 21.30 Dviračio šou. 13.00 Naujienos. „Žalgiris“ - Berlyno „Alba. Vaizdo įrašas. 14.10 Kas tu toks? 22.00 Žinios. Verslas. Mes - europiečiai. 13.20 Metas pietauti. 15.00, 16.00, 17.00 Žinios. Orai. Sport 1 2012 m. Sportas. Orai. 14.00 TV serialas “Nelygios vedybos”. 15.15 Pašėlę TV pokštai. 22.25 Kriminalinė Lietuva. 15.45, 16.10 „Paskutinė Pompėjos die- 15.00 Mados nuosprendis. 12.00 Televitrina. 22.35 Veiksmo f. „Įstatymo tarnai“. JAV. 12.55 VTB Vieningoji krepšinio lyga. na“. 16.00 Naujienos. 1998. 17.05 Suprasti. Atleisti. „Astana“ - Zgoželeco „Turow“. Tiesioginė 17.20 Lietuva tiesiogiai. 1.15 „Įstatymas ir tvarka“. 17.40 Susituokime. 18.00 Žinios. Orai. transliacija (pertraukoje ŽINIOS+). 2.15 Sveikatos ABC. 18.50 Tegul kalba. 14.45 VTB Vieningoji krepšinio lyga. 18.45 Super L.T. 8.00 „Biuras“.

21.15, 22.05 Tautos aikštė. Nacionaliniai 16.30 Juokas juokais. 17.00 „Auklė.“ debatai. Tiesioginė laida.

Maskvos CSKA - Rygos VEF. LRT 16.25 VTB Vieningoji krepšinio lyga. 6.00 Labas rytas, Lietuva. Samaros „Krasnyje Krylja“ - Vilniaus 9.00 „Kobra 11“. „Lietuvos rytas“. 10.00 Bėdų turgus. 18.05 Sportas LT. Lengvosios atletikos 11.00 LRT Aktualijų studija. Tiesioginė federacijos taurės varžybos. laida. 19.00, 21.00, 23.00 ŽINIOS + 12.00 Laba diena, Lietuva. Tiesioginė 19.15 VTB Vieningoji krepšinio lyga. aktualijų laida. Kauno„Žalgiris“ - Krasnodaro„Lokomotiv12.20 Žinios. Sportas, orai. Kuban“. 12.30 Laba diena, Lietuva. Tiesioginė 21.15 VTB Vieningoji krepšinio lyga. aktualijų laida. Kauno „Žalgiris“ - Klaipėdos „Neptūnas“. 13.00 LRT radijo žinios. 23.15 Futbolo dievai: Johan Cruyff. 13.05 Laba diena, Lietuva. Tiesioginė aktualijų laida. TV1 14.00 LRT radijo žinios. 14.05 Laba diena, Lietuva. Tiesioginė 7.10 Dienos programa. 7.15, 15.00 Teleparduotuvė. aktualijų laida. 7.50 „Kitas Džimio pasaulis“. 14.40 Žinios. Sportas, orai. 8.15 „EimiJumi roko grupė“. 15.00 „Hartlando užuovėja“. 8.40 „Nenugalimieji. Kovos tęsiasi“. 16.00 „Kobra 11“. 9.05 „Galingasis šuo Kriptas“. 17.00 „Viena byla dviem“. 18.15 Šiandien (su vertimu į gestų 9.30 „Senosios Kristinos nutikimai“. 10.00 „San Francisko raganos III“. kalbą). Sportas. Orai.

14.50 Žinios. Sportas. 15.50 TV serialas “Būrimas žvakių švie-

soje”. 18.30, 2.30 Tiesioginis eteris. 19.20 TV serialas “Odesa mama”. 21.05 TV serialas “Objektas 11”. 22.00 Dvikova. 0.30 Vaidybinis f. “Įėjimas į labirintą” (4). 2.15 Vesti.ru

RTVi 6.00 Ypatinga nuomonė. Ekonomikos

naujienos. 7.00 Animacinis f. 8.00 Vakaro naujienos iš Amerikos. 9.00 TV serialas “Aš viską nuspręsiu pati”. 10.00, 21.00, 3.00 TV serialas “Įteisintas mentas”. 11.00 Šalis ir žmonės. 12.00 Šviesos rate. 13.00 Vaidybinis f. “Gatvėmis komodą vedžiojo”. 15.00, 17.00, 22.00 Šiandien pasaulyje. 15.08, 17.08, 1.00 Ypatinga nuomonė. 16.00, 2.00 TV serialas “Favoritas”. 18.00, 4.00 48 minutės. 19.00 Savo akimis. 20.00, 5.00 TV serialas “Banditų Peterburgas”. 23.00 Vaidybinis f. “Šunytis”.

NTV ÍÀØÅ ÊÈÍÎ Ž6.00 Vaidybinis f. “Ankstyvosios gervės”. 8.00 Vaidybinis f. “Įsakyta paimti gyvą”. 10.00 Vaidybinis f. “Atsitiktinis valsas”. 12.00 Vaidybinis f. “Hamletas” (2). 13.30 TV serialas “Tarpininkas”. 15.00 Vaidybinis f. “Vaikystės šventės”. 16.30 Vaidybinis f. “Geli ir Nokas”. 18.00 Vaidybinis f. “Antrasis pavasaris”. 20.00 Vaidybinis f. “Petrovkos 38”. 22.00 Vaidybinis f. “Klajojantis autobusas”. 0.00 Vaidybinis f. “Hamletas” (2). 1.30 TV serialas “Tarpininkas”. 3.00 Vaidybinis f. “Semionas Dežniovas”. 4.30 Vaidybinis f. “Pripažinti kaltu”.

Eurosport 9.30 Futbolas. 11.00 Biliardas. 14.00 Futbolas. 15.15 Biliardas. 19.00 Futbolas. 20.15 Biliardas.

19.45 „Vandenyno milžinai“.

20.00 Laikas. Lietuvos “Laikas”.

0.00 Pokeris.

21.00 Reporteris. Orai.

21.05 TV serialas “Naktinės kregždės”.

1.00 Imtynės.

21.55 Lietuva tiesiogiai.

23.05 Lietuvos “Laikas”.

22.30 Super L.T.

23.20 Vakarinis Urgantas.

Viasat Sport Baltic

23.30 Reporteris. Orai.

23.55 Naujienos.

0.25 Supernamai.

0.15 Vėlai vakare.

11.50 Golfas. Europos turo savaitės apž-

0.55 Griūk negyvas!

1.00 Žvaigždėlaivis.

valga.

1.15 Suprasti. Atleisti.

12.20 Premier League World žurnalas.

2.10 Mados nuosprendis.

12.50 “Trans World Sport” žurnalas.

3.00 TV serialas “Nelygios vedybos”.

13.50 Ledo ritulys. KHL. SKA - “Metal-

3.45 TV serialas “Naktinės kregždės”.

lurg”.

5.20 Muzikinis kanalas.

15.50 Ledo ritulys. KHL “Sibir” - Rygos “Dinamo”. 17.50 Futbolas. Anglijos Premier lyga. “Arsenal” - “Liverpool”. 19.40 Krepšinis. Eurolyga. “Žalgiris” “Alba”. Tiesioginė transliacija. 21.40 Krepšinis. Eurolyga. “Real” - CSKA. Tiesioginė transliacija. 23.40 Krepšinis. Eurolyga. “Barcelona” “Montepaschi”. 1.30 Programos pabaiga.

LRT kultūra 8.00 Gustavo enciklopedija. 8.30 Girių horizontai. 9.00 Labas rytas, Lietuva. 11.30 „Atžalos“. 1998 m. 12.25 Pasaulio dokumentika. „Saulės dovanos“. 13.30 Muzikos pasaulio žvaigždės. Operetė mano meilė. Dainuoja Erika Navickaitė. 13.55 Kultūra. Rašytojas Sigitas Parulskis. 14.10 Amžininkai. Blokados auksas. 15.00 Septynios Kauno dienos. 15.30 Laba diena, Lietuva.

5.50 Lietuvos “Laikas”.

RTR planeta 4.00 Rusijos rytas. 8.05, 23.35 TV serialas “Sonka”. 9.00, 12.00, 15.00, 18.00 Žinios. 9.30 1000 smulkmenų. 10.15 Apie tai, kas svarbiausia. 11.00, 3.10 TV serialas “Jefrosinija”. 12.30, 15.30, 17.40 Žinios. Maskva.

11.20 Golfas. PGA turo užkulisiai.

Už TV programų pakeitimus redakcija neatsako


16 "Vakarų ekspresas"

PASKUTINIS PUSLAPIS

2013 m. sausio 31 d., ketvirtadienis

KONKURSAS

Vakarų Lietuvos automobilių statymo ypatumai „Bulvaras” tęsia konkursą „Vakarų Lietuvos automobilių statymo ypatumai”. Jis vyks tol, kol bus norinčių viešumu kovoti su automobilių statymo „genijais”. Kas mėnesį apdovanosime komisijos geriausia pripažintos nuotraukos autorių. Norintieji dalyvauti konkurse nuotraukas gali įkelti interneto svetainės www.

ve.lt skiltyje „Konkursai” arba siųsti el. paštu bulvaras@ve.lt, taip pat tai galima padaryti tradiciniu paštu, adresu „Bulvarui”, „Vakarų ekspreso” redakcija, M. Mažvydo al. 3, LT92131 Klaipėda. Norintieji, kad į jų nuotraukas atitinkamai sureaguotų policijos pareigūnai, laiške turi nurodyti ir tikslų pažeidimo laiką.

Prieš ledą - grūdais Praėjusių metų derlių nukūlę ir į aruodus suvežę ūkininkai griebėsi už galvos - saugyklos pilnutėlaitės, tačiau antra tiek grūdų liko laukuose. Ėmė žemdirbiai suktis it bitutės. Dalį grūdų išvežė į uostą, iš kur jie buvo laivais nuplukdyti badaujančiai Ispanijai. Dalį grūdų sumalė ir duoną iškepė, dalį

Juokas pro ašaras

grūdų dieviškajam gėrimui išgauti panaudojo. O kur dėti likusiuosius? “Eureka!” - riktelėjo vienas graikiškai mokantis mažažemis. Likutį jis pardavė kelių tarnyboms, kad tosios pašalus gatves barstytų ir automobiliai neslidinėtų ir vienas kitam šonų nedaužytų.

Stotelėje vyrukas kalbasi su senute: - Tai kur važiuojate? - Į kapines, vaikeli... - Aš irgi namo važiuoju.

Anekdotai

Vyriausiasis gydytojas chirurgui: - Būkite geras, ateityje nedarykite tokių gilių pjūvių, nes visai sugadinsite operacinį stalą. Parduotuvėje: - Kokia čia dešra “Paršelio džiaugsmas”? - Labai gera kalakutienos dešra! - atsako pardavėjas. - Tai kodėl toks pavadinimas? - Todėl, kad paršelis džiaugėsi, jog ne jį papjovė. - Mano uošvienė - ideali.

ASTROLOGIJA

01 21 - 02 19 Zodiako ženklas Vandenis AVINAS. Jei ketinate užmegzti bendradarbiavimo ryšį, vadovaukitės sveiku protu, nes šiandien lengva suklysti. Išlikite santūrūs, net jei konkurentai atvirai kaišioja pagalius į jūsų ratus. Aiškus veikimo planas padės neišsimušti iš vėžių. JAUTIS. Šiandieninė sėkmė priklauso nuo to, kokia dabar yra jūsų sveikatos būklė ir darbinė situacija. Galite gauti žinią, susijusią su projektu, darbu, medicininio patikrinimo rezultatais, užkulisiniais sandoriais, šmeižtu ar kt. DVYNIAI. Šiandien neieškokite laimės kažkur toli - įvertinkite tai, ką turite. Nepagailėkite komplimentų aplinkiniams, pagirkite ir patys save, kad būtų daugiau ūpo darbuotis, bendrauti. Seksis kaupti, skleisti, apdoroti informaciją, mokytis. VĖŽYS. Praktinių reikalų diena. Gali atsirasti rūpesčių, išlaidų, susijusių su nekilnojamuoju

Maksimas.

LIETUVĖLĖS NAUJIENOS

Atskleidė euro esmę Prezidentės patarėjas Nerijus Udrėnas apšvietė tautą, kodėl Lietuvai reikia įsivesti eurą. Pagrindinė priežastis paprasta - galėsime pigiau skolintis. Naujiena nėra labai guodžianti, nes skolinimosi tempai Lietuvoje buvo dideli ir be euro. Taip norėtųsi išgirsti ką nors džiugesnio. Pavyzdžiui, turėti viltį, kad perėjus prie euro visai nereikės skolintis. Arba tikėtis, jog su euru netgi pradėsime skolas grąžinti. Bet ne, būtų per daug paprasta.

- Negali būti! - Tikrai! Jai idealiai tinka visi anekdotai apie uošvienes...

Moteris teka už vyro tikėdamasi, kad jis pasikeis, tačiau jis nesikeičia. Vyras veda moterį vildamasis, kad ji nesikeis, tačiau ji keičiasi.

Skambutis į duris. - Laba diena, teta Sara, ar Icikas namie? - Icikas užsiėmęs. Jis valgo. Gal ir tu nori pavalgyti? - Taip. - Tada eik namo ir pavalgyk!

s ALKANAM taisyklių nėra, rašo prie “McDonald’s” restorano nuotrauką padaręs

to:

Prilekia padavėjas restorane prie klien-

- Suvalgykite, prašau, greičiau tą žuvį, kur atnešiau. - O kas atsitiko? - Sanitarinė inspekcija atvažiavo. - Kovo 8-osios proga aš kasmet žmonai įteikiu dovaną. - Ir kokią gi? - Iš namų išnešu Kalėdų eglutę. Teismas dėl seksualinio priekabiavimo. Teisėjas klausinėja ieškovės: - Sakykite, kuo kaltinate savo kaimyną? - Jis nuolat rodo man nepadorius gestus ir daro visokias nešvankias užuominas. - Ir? - Ir niekad nieko nedaro!

Bulvaroskopas Diena be uošvės prilygsta atostogoms Kanarų salose! turtu, darbu, artimo žmogaus problema. Nuoširdžiai įsiklausykite į namiškių skundus bei užuominas. Nekoks metas reikštis viešai. LIŪTAS. Seksis rinkti, apdoroti informaciją, tvarkyti korespondenciją, tarpininkauti, reklamuoti. Peržiūrėkite dokumentus - gal ką nors reikia pratęsti, pataisyti, perrašyti. Gauta informacija padės apsispręsti prieštaringoje situacijoje. Atsargiai kelyje. MERGELĖ. Tikriausiai teks tvarkyti nekilnojamojo turto, nuomos, piniginius reikalus, prekiauti, sudaryti verslo sutartis. Neblogai seksis, bet vis dėlto nesivelkite į rizikingus reikalus, nes mėginimas per vieną dieną praturtėti gali baigtis nekaip. SVARSTYKLĖS. Neįvykdyti įsipareigojimai, neužbaigti darbai, konkurencija kels įtampą. Tačiau pastangos įveikti problemas bei kontroliuoti situaciją nebus bevaisės. Svarbiausia, kad neprovokuotumėte priešiškos konkurentų reakcijos. SKORPIONAS. Tikėtina keista būsena ir nuojautos. Organizmas bus neatsparus infekcijoms, peršalimui. Turėsite dėl ko jaudintis, jei neseniai kažkam neapdairiai atvėrėte savo jausmus, planus.Venkite plepėti apie savo ir kitų žmonių paslaptis.

KAS DEDASI PASAULYJE

Prisijuokavo Australijos premjerės Džiulijos Gilard (Julia Gillard) draugas Timas Mafesonas (Tim Mathieson) kasmetinės prostatos patikrinimo kampanijos metu kriketo žaidėjams paaiškino, jog apčiupinėjimas yra geriausias metodas. „O geriausiai, jei tai daro mažutė gydytoja iš Azijos“, - rėžė jis. Politikai sukritikavo premjerės draugo pareiškimą, pasigirdo ir visuomenės pasipiktinimas, tad T. Mafesonas atsiprašė: „Tai tebuvo pokštas, tačiau vėliau pagalvojau, kad jis buvo beskonis.“ Premjerė teigė taip pat išreiškusi draugui pastabą, kad pokštas buvo itin nevykęs.

105 metai netrukdo vairuoti 105 metų amžiaus amerikietė Edita Kiršmaer (Edythe Kirchmaier) iš Kalifornijos ne tik išsilaikė vairavimo egzaminą, bet ir kaipmat pranešė apie tai savo puslapyje socialiniame tinkle „Facebook“. Moteris sėkmingai pratęsė vairuotojo pažymėjimą, nes per 86 metus ji nepriekaištingai vairavo automobilį - negavo nė vienos pastabos ar baudos ir

išsaugojo seniausios vairuotojos, gyvenančios JAV, titulą. „Aš tiesiog negaliu įsivaizduoti savęs be automobilio, – tvirtino E. Kiršmaer, kiekvieną savaitę savo automobiliu važiuojanti į visuomeninės organizacijos, kurioje savanore dirba jau 40 metų, biurą. Beje, „Facebook“ ją yra paskelbęs vyriausio amžiaus lankytoja.

ŠAULYS. Šiandien jūs labai dominsite aplinkinius ir jie jus taip pat. Būsite linkę kitus mokyti, auklėti, organizuoti grupinius užsiėmimus. Arba tai daryti jus vers būtinybė, noras padaryti įspūdį pažįstamam asmeniui ar auditorijai.

VANDENIS. Šiandieniniai darbai ir vizitai reikalaus didelio susikaupimo bei kompetencijos. Tikėtini susitikimai su užsieniečiais, įžymybėmis, oficialūs pokalbiai su valdininkais. Galite vykti į komandiruotę, konferenciją arba tam ruoštis.

OŽIARAGIS. Diena bus permaininga. Regis, vargins atsakomybė, spaudimas, kontrolė, sunkiai seksis slėpti trūkumus, spragas. Kita vertus, augs jūsų įtaka ir galia, ypač jei teisybė yra jūsų pusėje arba oponentai, konkurentai per silpni, be atramos.

ŽUVYS. Mintys suksis apie mokesčius, draudimą, indėlius. Nemaža tikimybė, kad jūsų sprendimas, susijęs su paskolomis, investicijomis, finansiniu tarpininkavimu, išeis į naudą. Tačiau nieko gero, jei su nauda suplaksite meilę, seksą.

SVEIKINIMAI Sveikinimus siųskite el. paštu gimtadienis@ve.lt. Mokami nestandartiniai sveikinimai bet kuria proga priimami dienraščio Klientų aptarnavimo skyriuje M. Mažvydo al. 3. Informacija tel. (8 46) 411 314.

s ŠIANDIEN gimtadienį švenčia Rimantė Jovaišienė

s ŠIANDIEN gimtadienį švenčia Ingrida Kasiliauskaitė

s ŠIANDIEN gimtadienį švenčia Diana Stankaitienė

VE 2013 01 31  

VE 2013 01 31

Advertisement