Page 1

2013 m. sausio 17 d.

Nr. 13 (6276)

KETVIRTADIENIS

Kaina 1 Lt

Valdžiai siūloma atstatyti sugriautus istorinius pastatus

Uostamiesčiui peršama pamiršta olimpinė sporto šaka

3

4

spekTrAs s Sentencija. Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras Romualdas Ozolas: “O Lietuva, turinti savo daugiau nei 1000 metų civilizacijos istoriją, išgyvenusi per daugelį tūkstantmečių, daugybę kartų kūrusi savo valstybę, atkūrinėjusi, išėjusi iš visiškos nežinios - tokia Lietuva turi galimybę pasakyti pasauliui, kur jam eiti.”

Keltas “LISCO Gloria”: tyrimas be pabaigos

s Diktantas.

Vel rengiamas Nacionalinio diktanto konkursas, kuris vyks dviem etapais. Pirmasis vasario 23 dieną vyks visose Lietuvos savivaldybėse ir šalies ambasadose užsienyje. Diktantas bus transliuojamas per nacionalinį radiją, o jo finalas po mėnesio bus rengiamas Vilniuje.

s neišgąsdino.

Praėjo daugiau nei dveji metai po kelto“LISCO Gloria” gaisro Baltijos jūroje, tačiau ikiteisminis tyrimas Klaipėdoje dar nebaigtas. Jį apsunkino tai, kad reikėjo prašyti kelių šalių teisinės pagalbos. Kol jis nebaigtas, ne visiems Lietuvos vežėjams atlyginta už krovinių praradimą.

Šilutės politikai dar neatsigavo po neseniai įvykusio vidaus reikalų ministro Dailio Barakausko vizito pamaryje. Iš Vilniaus sraigtasparniu atskridęs ministras esą taip supyko ant jį į Pagėgius lydėti nesutikusios Šilutės rajono merės Daivos Žebelienės, kad net pagrasino ją atleisti iš darbo. Tuo tarpu merė esą aukšto svečio vizitą pamaryje palaikė politiniu šou.

Dalia BIKAUSKAITĖ

s Ausys.

EPA-ELTA nuotr.

Už tai, kad Švėkšnoje prie buvusios sinagogos prikalė dvi kiaulės ausis, 45 metų Šilutės rajono gyventojui teks atsakyti baudžiamąja tvarka. Jis savo poelgio priežasties nurodyti negalėjo, nes nusikaltimo padarymo metu buvo apsvaigęs nuo alkoholio. Už minėtą nusikalstamą veiką prokurorė teismo prašo kaltininkui skirti 13 tūkst. litų baudą.

O ir pati laivo savininkė AB “DFDS Seaways” dar tebesitiki gauti kompensaciją iš draudikų. Tarptautinė jūrų organizacija šios avarijos tyrimo apibendrinimus turėtų pateikti tik šiemet kovą.

s Bėglys.

Vakar rytą Klaipėdoje, netoli „Klaipėdos energijos“, įlūžo ant plono Danės ledo meškeriojęs poledinės žūklės mėgėjas. Jį pastebėję įmonės darbuotojai iškvietė gelbėtojus. Tačiau juos pamatęs vyriškis per ledo košę išsiropštė į krantą ir puolė bėgti. Pareigūnai bėglį, kuris buvo neblaivus, pasivijo ties irklavimo stotimi.

8

s gaiSraS, kelte “LISCO

Gloria” kilęs 21 metų spalio 9-osios naktį, buvo gesinamas kelias dienas, paskui keltas nuvilktas į Danijos Odensės laivų statyklą, o vėliau partemptas į Klaipėdos uostą ir supjaustytas kaip metalo laužas.

s Situacija. Nors teigiama, kad padėtis

gyvsidabriu apnuodytame Ukmergės apylinkės teisme tikrai yra ekstremali, premjeras Algirdas Butkevičius kol kas nežada teismui lėšų iš valstybės rezervo ir mano, kad teismą būtų galima perkelti į kitą nenaudojamą pastatą. Du kilogramai gyvsidabrio teisme buvo rasti 2012-ųjų gruodį, darbininkams gręžiant sieną teismo patalpose.

Kad lietuvis suprastų žemaitį Egidijaus JANKAUSKO nuotr.

s Byla.

Klaipėdos Eduardo Balsio menų gimnazijos septintokes Eveliną Žemeikytę ir Kristiną Korch sieja ne tik ilga draugystė, polinkis į meną ir rimtas požiūris į mokslą, bet ir bendras išliekamąją vertę turintis darbas - jųdviejų sudarytas“Žemaičių lietuvių susikalbėjimo žodynas”. Andromeda MILInIenĖ Šį darbą, kurį pernai mergaitės pateikė Lietuvių kalbos instituto surengtam nacionaliniam žodynų konkursui, joms paruošti padėjo mamos Laima Žemeikienė, Jelena Korch bei lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Nijolė Šilerienė.

6 s Be VertĖJo. Evelina Žemeikytė

(kairėje) sako esanti žemaitė, tačiau juokauja, kad su ja susikalbėti žodyno Kristinai Korch nereikia.

Generalinė prokuratūra priėmė sprendimą kreiptis į Švedijos Karalystės kompetentingas institucijas su prašymu perimti baudžiamąjį persekiojimą vadinamojoje “pliušinių meškiukų” byloje. 2012 m. liepos 4 d. Švedijoje registruotas lengvasis lėktuvas “Jodel” išskrido iš Lietuvos į Baltarusiją, o vėliau sugrįžo į Lietuvą.

s Ar žinote, kad seksas teikia mums

tiek psichologinės, tiek ir fiziologinės naudos. Sumažėjus įtampai, gerėja kraujotaka, dėl to didėja širdies ir kraujagyslių apsauga. Mokslininkai nustatė, kad seksualiai aktyvūs žmonės serga daug rečiau ir trumpesnį laiką nei pasyvieji.

Mieli “Vakarų ekspreso” prenumeratoriai, jei susiduriate su laikraščio pristatymo nesklandumais, kreipkitės į redakciją tel.: (8 46) 411314, 420096, 411308 (darbo dienomis nuo 8 iki 17 val.)

http://www.ve.lt


2 "Vakarų ekspresas"

aktualijos

2013 m. sausio 17 d., ketvirtadienis

Miestas nebežino, ar nori sankryžos Tam, kad miesto Taryba patvirtintų AB Klaipėdos jūrų krovinių kompanijos (KLASCO) detalųjį planą, Uosto direkcija ir krovos kompanija turėjo įsipareigoti prisidėti lėšomis prie miesto infrastruktūros gerinimo. Tačiau naujai sankryžai įrengti šiandien klaipėdoje numatytas lėšas savivaldybė jau norėtų panaudoti kitiems renginiai objektams. 17 val. I. Simonaitytės bibliotekos (Her- Dalia kaus Manto g. 25) Gerlacho palėpėje Danieliaus Milašausko eilėraščių BIKAUSKAITĖ rinkinio “Rumbai” - trieilių knygos pristatymas.

koncertai

18 val.

Koncertų salėje (Šaulių g. 36) koncertas “Karališkųjų fejerverkų muzika”, atlieka Lietuvos nacionalinio simfoninio orkestro varinių pučiamųjų ir mušamųjų grupės, dirigentas P. K. Svensenas (Norvegija).

orų prognozė -6 -11

Šiauliai

-9 -13

-8 -12

-7 -12

Kaunas

Vilnius

-7 -10

Saulė teka 8 val. 51 min., leidžiasi 16 val. 39 min., dienos ilgumas 7 val. 48 min. Mėnuo - jaunatis. Zodiako ženklas - Ožiaragis. ORAI. Šiandien Klaipėdoje debesuota. Vėjas šiaurės rytų, 4-9 m/sek. Oro temperatūra dieną - apie 7, naktį - apie 11 laipsnių šalčio. RYTOJ temperatūra dieną - apie 10, naktį bus apie 15 laipsnių šalčio. Debesuota. Vėjas šiaurės rytų, 4-9 m/sek. VANDENS temperatūra Baltijos jūroje ties Klaipėda - apie 0, Kuršių marias dengia apie 3 cm ledas. Bangų aukštis jūroje - 0,5 m.

kalendorius Sausio septynioliktoji, ketvirtadienis - 17-oji metų diena, iki metų pabaigos lieka 348 dienos.

VARDADIENIAI Savo vardadienius šiandien švenčia Beatričė, Dovainas, Dovainė, Dovas, Dovė, Kalnė, Kalnius, Leonilė, Tariotas, Tariotė.

1706 m.

DATOS

Gimė JAV valstybės veikėjas ir mokslininkas Benžaminas Franklinas, vadovavęs amerikiečių kolonijų kovoms už nepriklausomybę nuo Didžiosios Britanijos, kūręs Nepriklausomybės deklaraciją bei JAV Konstituciją.

1835 m. Gimė poetas, kalbininkas, vyskupas Antanas Baranauskas.

1863 m. Gimė Konstantinas Stanislavskis, rusų aktorius, režisierius, mokytojas ir vienas iš Maskvos teatro įkūrėjų.

1992 m. Vyriausybė persikėlė į buvusius LKP CK rūmus Vilniuje, Gedimino prospekte.

dalia@ve.lt

Vakar paklaustas apie naująjį detalųjį planą, susijusį su antru įvažiavimo į KLASCO teritoriją keliu, generalinis direktorius Audrius Pauža atsakė: “Mano manymu, dabartinis įvažiavimas į KLASCO teritoriją yra saugiausias. Ką nors keisti bendrovė nemato jokio poreikio. Būtų tik bloginamos sąlygos, didinamas avaringumas.” Anot A. Paužos, galutinis sprendimas dėl antrų įvažiavimo vartų turės būti priimtas tik tada, kai bus atlikta studija, kurią padaryti įpareigota Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija. Miesto valdžios atstovų manymu, prie dabartinių KLASCO vartų esanti transporto aikštelė labai trukdo eismui, negana to, tie automobiliai naudojasi miesto infrastruktūra be jokio mokesčio. Tad detaliajame plane ir buvo numatytas antras įvažiavimo į KLASCO teritoriją kelias tiesiai iš J. Janonio gatvės. Pagal naująjį planą, KLASCO planuoja įsirengti stovėjimo aikšteles, tad ateityje tų automobilių prie tvoros ir taip nebebus. Beje, pagal ateities planus, visi vilkikai su kroviniais turės laukti įvažiavimo į uosto terminalus už miesto, tad yra

Egidijaus JANKAUSKO nuotr.

ssSANKRYŽA. Planuota, kad ateityje patekti į KLASCO būtų galima per naujus vartus tiesiai

iš J. Janonio gatvės, tačiau dabar savivaldybė uosto direkcijos klausia, ar ši negalėtų tų pinigų, kurie numatyti tai sankryžai, skirti kam nors kitam, kas labiau reikalinga. manančiųjų, kad naujos sankryžos su J. Janonio gatve nereikia. Nepaisant to, Uosto direkcija įsipareigojo prisidėti lėšomis - iki 2 mln. Lt - prie naujosios sankryžos įrengimo. Prisidėti lėšomis, tik šiek tiek mažesnėmis, įpareigota ir pati KLASCO. Tačiau įdomiausia tai, kad uostas jau yra gavęs iš savivaldybės raštą, kuriuo teiraujamasi, ar negalėtų direkcija tuos pinigus, kurie numatyti šioje vietoje planuojamai sankryžai, skirti kam nors kitam, kas labiau reikalinga. Kodėl savivaldybė nebenori naujosios sankryžos, uostininkai sako nežinantys.

riją nuo KLASCO, Švyturio gatvės pradžios iki Malūnininkų gatvės. Tačiau savivaldybė pareikalavo, kad būtų parengtas planas iki pat P. Lideikio gatvės. Uosto direkcija atsisakė tai daryti. Miesto valdžia nenorėjo pritarti KLASCO detaliajam planui, kol neparengti projektiniai minėtos teritorijos pasiūlymai. Galų gale buvo rastas kompromisas. Miesto Taryba pernai liepos 11 d. patvirtino šiaurinėje uosto dalyje KLASCO nuomojamos teritorijos, apimančios 48-50 ha plotą, detalųjį planą. Tačiau prieš tai buvo pasirašyta trišalė Uosto direkcijos,

Mes neatsisakome įsipareigojimų, kurie duoti miestui, yra pasirašytos bendradarbiavimo sutartys ir KLASCO jas visada vykdė ir vykdys pagal nustatytą grafiką. Audrius PAUŽA, KLASCO generalinis direktorius

Ar reikia gatvės? Nesutarimų tarp miesto ir uosto būta ir dėl Švyturio gatvės tęsinio. Detalųjį planą, susijusį su KLASCO plėtra, rengė Uosto direkcija. Ji turėjo suplanuoti terito-

savivaldybės ir KLASCO partnerystės sutartis su tam tikrais įsipareigojimais. Pasak Uosto direkcijos Plėtros skyriaus viršininko Algimanto Kungio, direkcija įsipareigojo parengti projektinius pasiūlymus dėl

atkarpos nuo Naujosios Uosto gatvės kampo iki pat P. Lideikio gatvės. A. Kungio teigimu, tie projektiniai pasiūlymai ir turėtų atsakyti į klausimus, ar įmanoma nutiesti Švyturio gatvės tęsinį, kokios būtų išlaidos ir ar apskritai reikalinga tokia antra gatvė. Miesto valdžia įsivaizduoja, kad KLASCO krovinių apyvarta didės, todėl pageidavo, kad būtų suplanuota teritorija iki P. Lideikio gatvės. Pasak A. Kungio, paanalizavus situaciją paaiškėjo, kad krova šioje kompanijoje augs tik geležinkeliu bei laivais atvežamų ir išvežamų krovinių sąskaita. Anot jo, automobilių srautas padidės tik dviem automobiliais per metus iki 2015-2016 metų. “Kam reikalinga gatvė, per kurią niekas nevažiuos? Visiškai neaiški to gatvės tęsinio funkcija. Be to, dėl naujos gatvės reikėtų iškelti garažus, pastatyti tiltus, iškirsti dalį miško. Kam reikia didinti gyventojams triukšmą, jeigu galima apsieiti be to? Dėl tų detaliojo plano sprendinių kyla daugiau klausimų nei atsakymų, todėl reikia atlikti studiją ir atsakyti į juos”, - aiškino A. Pauža.

Renovuotiems namams šaltis atsiėjo pigiau Egidijaus JANKAUSKO nuotr.

Nors šilumos kaina Klaipėdoje pinga jau trečią mėnesį iš eilės, paskutinysis praėjusių metų mėnuo driokstelėjo rekordiniais šalčiais ir išaugino klaipėdiečių sąskaitas už šildymą. Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos Klaipėdos padalinio duomenimis, 2012-ųjų gruodis smarkiai viršijo daugiametę normą (vidutinė temperatūra -3,1 C°) ir pagal šaltumą buvo antras per paskutinįjį dešimtmetį. Pagal ilgamečius klimato rodiklius gruodį vidutinė temperatūra Klaipėdoje turėtų būti apie 0,1 C° šalčio. AB “Klaipėdos energija” duomenimis, 2011 metų gruodžio ataskaitinio laikotarpio vidutinė temperatūra buvo +3,8 C°, o 2012-ųjų pabaigoje jau nukritus iki -3,1 C° šilumos suvartojimas Klaipėdoje išaugo net 26,84 procento. Palyginti su 2011 metų gruodžiu, paskutinį praėjusių metų mėnesį Klaipėdoje šilumos energijos gyventojų sektoriuje suvartota 26,16 proc. daugiau, biudžetinėse įstaigose - 26,74 proc. daugiau, pramonėje - 14,69 proc. daugiau. Palyginti 2012-ųjų lapkritį ir

ssSKIRTUMAS. Ženkliai mažesnis suvartojimas šildymui visiškai renovuotuose namuose - 9,29 kWh/m². Tuo tarpu nerenovuotų namų vidurkis - 21,13 kWh/m². gruodį, šilumos poreikiai daugiabučių namų apšildymui išaugo apie 47 proc. Klaipėdos mieste gyventojų sunaudota šilumos energija sudaro 71 proc. Vidutiniškai klaipėdiečiai šilumos energijos šildymui sunaudojo po 19,40 kilovatvalandės kvadratiniam metrui (kWh/m²). Ženkliai mažesnis suvartojimas šildymui visiškai renovuotuose na-

muose - 9,29 kWh/m². Tuo tarpu nerenovuotų namų vidurkis - 21,13 kWh/m². Pagal statistinius rodiklius, 2012 metų gruodį daugiausia energijos šildymui prireikė UAB “Danės būstas” (27,24 kWh/m²) ir UAB “Vitės valdos” (24,01 kWh/ m²) administruojamuose namuose. Mažiausias nerenovuotų pastatų

šilumos suvartojimas buvo UAB “Pempininkų būstas” (19,72 kWh/ m²) administruojamuose namuose. Aukštesni nei 5 aukštų pastatai tradiciškai suvartojo mažiau šilumos šildymui - vidutiniškai 13,59 kWh/m², o daugiausiai energijos prireikė apšildyti 3-4 aukštų pastatus - 18,17 kWh/m². Šilumos kaina 2012-ųjų gruodžio mėnesį AB “Klaipėdos energija” klientams buvo 28,10 ct/kWh (su 9 proc. PVM). Pernai gruodį vidutiniškas šilumos suvartojimas (kWh/m²) ir mokama suma už patalpų šildymą 60 m² bute renovuotame name buvo 9,26 kWh/m² bei 156,13 Lt, nerenovuotame name - 21,13 kWh/ m² ir 356,26 Lt.

“Vakarų ekspreso” informacija

Aukštesni nei 5 aukštų pastatai tradiciškai suvartojo mažiau šilumos šildymui, o daugiausiai energijos prireikė apšildyti 3-4 aukštų pastatus.


2013 m. sausio 17 d., ketvirtadienis

aktualijos

Ambicingi pasiūlymai valdininkų nedomina Redakcijos archyvo nuotr.

Klaipėdos miesto viziją iki 2020-ųjų kuriantys savivaldybės tarnautojai vėl imituoja demokratiją. Pakvietę klaipėdiečius teikti savo pasiūlymus, kaip jie įsivaizduoja miesto plėtrą, valdininkai iš jų pasirinko vos vieną kitą ir atmetė ambicingiausius projektus.

dienos pAšTAs s Citata iš www.Ve.lt. Komentatorius Petriukas taip komentavo vidaus reikalų ministro Dailio Barakausko vizitą sraigtasparniu į pamarį, išgąsdinusį vietos politikus: “Ko jūs prikibote prie pono? Jis į Pagėgius skrido stintų gaudyti ....O čia klijuojate visokias etiketes...Šilutės merė irgi mat negali ministeriui važiuoti iškepti stintų, nes koks politinis šou be užkandžio?” s Gimė. Per statistinę parą uostamiestyje gimdė 11 moterų - pasaulį s Mirė.

Vakar Klaipėdoje užregistruota Vlado Anušausko (gim. 1950 m.), Stasio Radžiaus (gim. 1937 m.), Petro Vazbio (gim. 1939 m.), Bronislavos Smulkienės (gim. 1937 m.), Audronės Vaičiulienės (gim. 1973 m.) ir Liudmilos Gavrilovos (gim. 1957 m.) mirtis.

s Laidotuvės.

Šiandien Lėbartų kapinėse laidojami Alexander Yakovlev, Stasys Bradauskas, Valentina Choliaviona, Juozas Jasutis, Vladas Anušauskas ir Ona Jonikaitė.

s Vakar Klaipėdoje iki 17.20 val. užregistruoti 7 pranešimai apie padarytus nusikaltimus, Priešgaisrinės gelbėjimo valdybos pareigūnai dalyvavo Danėje skęstančio žvejo gelbėjimo operacijoje. Greitosios medicinos pagalbos stoties darbuotojai sulaukė 60 kvietimų.

milinis@ve.lt

Strateginiame miesto plėtros plane neatsirado vietos pasiūlymui atstatyti visas pokariu sugriautas bažnyčias ir kitus reikšmingus pastatus, kurie puošė ir reprezentavo Klaipėdą.

s Ieško. s SiŪLo. Klaipėdiečiai siūlo atstatyti visas Klaipėdos bažnyčias ir visus sugriautus reikšmingesnius miesto pastatus. mui atstatyti visas pokariu sugriautas bažnyčias ir kitus reikšmingus pastatus, kurie puošė ir reprezentavo mūsų miestą.

Tunelis galėtų prasidėti Herkaus Manto gatvėje ties Poilsio parku, o pasibaigtų prie“Baltijos”laivų statyklos arba Minijos gatvės pradžioje. “Reikia atkurti tramvajų, ko anksčiau neturėjo joks Lietuvos miestas. Būtinai reikia atstatyti ir locmanų bokštą, karališkąją muitinę, biržos pastatą. Tai reiškia - jei yra tuščia vieta, reikia nedelsiant atstatyti. Jei mes to nepadarysime ir trypčiosime, tuomet mes niekada negrąžinsime buvusio miesto šlovės”, - tokį pasiūlymą pateikė vienas klaipėdietis. Pasak I. Butenienės, iš šio pasiūlymų pluošto tebuvo pasirinkta tramvajaus idėja. “Tačiau ir jis plane pavadintas truputį kitaip - ekologine susisiekimo priemone. Tiesa, tai labai brangus projektas, vien galimybių studijai su projektiniais pasiūlymais parengti gali prireikti milijono litų. Šiuos pinigus tikimės gauti iš Europos Sąjungos (ES) fondų. O senamiesčio erdvių atkūrimo į planą neįtraukėme, nes tam reikėtų atlikti atskirą analizę. Regime, kad pribrendo reikalas papildyti Bendrąjį miesto planą”, - informavo I. Butenienė. Taip pat valdininkai utopiniu pa-

vadino pasiūlymą panaikinti vandens turizmo plėtrai trukdančią trečiąją vandenvietę su užtvarais ir naujais tiltais Klaipėdos kanalo žiotyse, o vietoje jos atnaujinti antrąją vandenvietę Paryžiaus Komunos gatvėje. Lengva ranka atsisakyta ir idėjos įrengti tunelį po centrine miesto dalimi. Tunelis galėtų prasidėti Herkaus Manto gatvėje ties Poilsio parku, o pasibaigtų prie “Baltijos” laivų statyklos arba Minijos gatvės pradžioje. “Reikia mąstyti strategiškiau. Tunelis nuimtų transporto srautą nuo J. Janonio, Naujosios Uosto, Pilies gatvių. Atsirastų prielaida atkurti Vitės kvartalo urbanistinę struktūrą ir gatvių tinklą, nes Naujoji Uosto gatvė yra svetimkūnis, nutiesta pastatų vietoje. Nutiesus tokį tunelį kardinaliai į gera pasikeistų ir ekologinė situacija (užterštumas, triukšmas), būtų sudarytos prielaidos atkurti prarastas vertingiausių miesto teritorijų dalis”, - argumentus dėstė kitas klaipėdietis. Klaipėdos miesto savivaldybės mero pavaduotas Artūras Šulcas taip pat palaikytų idėją į strateginį miesto plėtros planą įtraukti kuo daugiau pasiūlymų. “Gali būti, kad kai kurie pasiūlymai jau buvo anksčiau įtraukti, todėl nenorėta, kad dubliuotųsi. Nepaisant to, kuo pasiūlymų daugiau, tuo būtų geriau. Tegu Tarybos nariai sprendžia, kurių reikėtų atsisakyti, o kuriuos būtinai įgyvendinti”, - svarstė jis.

Gruodžio 23 dieną, 4 val., Klaipėdoje, Turgaus g.1 esančiame klube, nepažįstama mergina pagrobė svetimą rankinę su visais joje buvusiais daiktais ir iš klubo pasišalino. Asmenis, atpažinusius merginą šioje nuotraukoje, prašome atvykti į Klaipėdos aps. VPK Klaipėdos miesto 1 PK , esantį adresu: Klaipėda, Tilžės g. 34, į 209 kab., pas tyrėją R. Ražanskaitę, arba paskambinti tel. (8 46) 354 368 arba 112.

s Maršrutas. Asižvelgus į Tauralaukio gyventojų pageidavimus, nuo

sausio 15 d. iki balandžio 15 d. 9-asis maršrutinis taksi eksperimento tvarka pradėjo važiuoti maršrutu Vingio gatvė - Tauralaukis - Miesto ligoninė. Į Tauralaukį užsukantys maršrutiniai taksi pažymėti raudona lentele. Tauralaukyje jie važiuoja gatvėmis: Klaipėdos, Tuopų, “Debesų” stotelėje apsisuka ir Tuopų bei Klaipėdos gatvėmis grįžta į Miesto ligoninę. Toliau maršrutas tęsiasi į Vingio gatvę pagal buvusią maršruto trasą.

s Užsirakino.

Nuo šiandien Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos lankytojams durys į antrąjį ir kitus aukštus bus užrakintos. Klaipėdiečiai turės teisę ateiti tik iki “vieno langelio”, kur jų prašymai ar skundai bus priimami ir nukreipiami specialistams. Patys darbuotojai duris galės atsirakinti specialiomis kortelėmis. Savivaldybės kavinės lankytojai nuskriausti neliks, kadangi ši maitinimo įstaiga yra pastato rūsyje, kuris lankytojams liks atviras. Gintaro VAIČEKAUSKO (“Balticum” TV laida “Reidas”) nuotr.

Vakar būrelis įvairių profesinių sąjungų atstovų prie Klaipėdos miesto apylinkės teismo surengė piketą - taip reagavo į, jų manymu, teismų sprendimus, varžančius darbuotojų teisę streikuoti.

valdas@ve.lt

Tiesa, piketuotojai pateikė tik vieną galimo tokio teismų veiksmo pavyzdį - prieš kurį laiką nutrauktą UAB “Švyturys-Utenos alus” darbuotojų streiką. Vėliau kompanijos darbininkai pralaimėjo teisminius ginčus su darbdaviais visose instancijose. “Tai vienintelis atvejis Lietuvo-

je, kai ginčas nukeliavo iki Aukščiausiojo Teismo, kitos profsąjungos su darbdaviais pasiekė susitarimus. Teismų praktika dėl darbuotojų streikų tik pradeda formuotis, o ką ji rodo? Kad turime tokią teisę, tačiau ją įgyvendinti - jokių galimybių”, - sakė vienas iš piketo organizatorių, Lietuvos maistininkų profesinės sąjungos Klaipėdos regiono koordinatorius Raimondas Tamošauskas. Panašūs profsąjungų piketai vyko ir prie kitų Lietuvos teismų.

s Promilės.

Vakar automagistralėje KlaipėdaKaunas, Klaipėdos rajone, buvo sutabdytas visiškai girtas (nustatytas 3,81 promilės girtumas) vilkiko vairuotojas, 44 metų Baltarusijos pilietis Valerijus B. Baltarusis paaiškino vežęs mandarinų krovinį iš Baltarusijos į Sovetską, Kaliningrado srityje. Paklausus, kaip jis atsidūrė prie Klaipėdos ir važiavo Vilniaus link, jis ir pats nusistebėjo. Policijos pareigūnams Valerijus B. bandė pasiūlyti 200 JAV dolerių, norėdamas, kad jį paleistų. Dėl kyšio davimo baltarusiui bus iškelta baudžiamoji byla.

s Dienos klausimas. Vakar portalo www.VE.lt lankytojų klausė-

me, ar jiems bus sunku, jei bus uždraustos mėtinės ir kitos aromatizuotos cigaretės. “Taip, labai” atsakė 7,7 proc., “Gal tik šiek tiek” - 5,4 proc., “Ne, nes tokių aš nerūkau” - 20,1 proc., Ne, aš apskritai nerūkau” teigė 66,8 proc. dalyvavusiųjų apklausoje.

Piketavo, nes negali streikuoti Valdas PRYŠMAnTAS

3

išvydo 2 berniukai ir 9 mergaitės.

Mindaugas MILInIS Klaipėdos miesto 2013-2020 metų strateginio plėtros plano kūrimo eigą savivaldybės administracijoje pristačiusi Strateginio planavimo skyriaus vedėja Indrė Butenienė prisipažino, kad darbo grupė sulaukė pusšimčio klaipėdiečių pasiūlymų, tačiau ne į visus juos ketinama atsižvelgti. “Mes įvertinome savivaldybės finansines galimybes, todėl tikrai į planą įtraukėme ne visus pasiūlymus”, - teisinosi I. Butenienė. Strateginį miesto planą turėtų sukurti ir patvirtinti miesto Taryba, tačiau ši miestiečių išrinkta asmenų grupė atlieka tik formalią funkciją priima arba atmeta savivaldybės sukurptus ir pateiktus sprendimo projektus. Kuriant miesto viziją pirmuoju smuiku griežia Strateginio planavimo grupė, kurią sudaro vien tik savivaldybės administracijos darbuotojai. Būtent nuo jų priklauso, ką iš miestiečių pasiūlymų įtraukti į kuriamą planą, o ko atsisakyti. Grupės pirmininkė - administracijos direktorė Judita Simonavičiūtė, nariai Viačeslavas Karmanovas, Alina Velykienė, Audra Daujotienė, Kastytis Macijauskas, Ričardas Zulcas. Taip strateginiame miesto plėtros plane neatsirado vietos pasiūly-

"Vakarų ekspresas"

Eimanto CHACHLOVO nuotr.

s tikSLaS. Profesinių sąjungų nariai siekė atkreipti dėmesį į tai, kad kai kurios jų teisės galioja

tik popieriuje.


4 "Vakarų ekspresas"

aktualijos

Klaipėdai - olimpinio prizininko pasiūlymas Egidijaus JANKAUSKO nuotr.

2013 m. sausio 17 d., ketvirtadienis

Verslininkus kviečia investuoti į žuvivaisą Šiandien Klaipėdos mokslo ir technologijų parke pristatomos akvakultūros galimybės šalies pajūryje. Teigiama, jog užsiimti žuvivaisa ir kitokių vandens organizmų auginimu Klaipėdoje itin perspektyvu. Ne tik dėl miesto krantus skalaujančios Baltijos jūros, bet ir dėl geoterminio vandens teikiamų galimybių. eglė PIeKIenĖ egle@ve.lt

s PokaLBiS. Andrejus Zadneprovskis (dešinėje) Klaipėdos merui Vytautui Grubliauskui priminė

sovietinių laikų šiuolaikinės penkiakovės tradicijas Klaipėdoje.

Klaipėdoje po 20 metų pertraukos norima atgaivinti šiuolaikinės penkiakovės sporto tradicijas. Būtent su tokiu siūlymu vakar pas miesto merą Vytautą Grubliauską lankėsi svečiai iš Vilniaus: olimpinis prizininkas Andrejus Zadneprovskis ir Lietuvos šiuolaikinės penkiakovės federacijos vadovai. Paulius MATULeVIčIUS paulius@ve.lt

Svečiai pabrėžė, kad, norint atgaivinti sporto šaką, visų pirma reikėtų Klaipėdoje įsteigti du šiuolaikinės penkiakovės trenerių etatus. “Juk viskas prasideda nuo trenerių. Jei turėsime trenerius, tuomet ir surinksime vaikų grupes. Norinčiųjų užsiimti šia sporto šaka yra daug. Manęs draugai nuolat klausia, kodėl Klaipėdoje nekultivuojama ši populiari olimpinė sporto šaka. Juk Lietuva per pastarąsias trejas olimpines žaidynes iškovojo visų spalvų medalius”, - teigė A. Zadneprovskis. Šis atletas, 2004 metais Atėnų (Graikija) olimpinėse žaidynėse

pelnęs sidabro medalį ir 2008 metais Pekine (Kinija) iškovojęs bronzą, sportinį kelią pradėjo būtent Klaipėdoje. “Mano mama dirbo baseine, tad aš visą vaikystę ir praleidau ten. Baseinas, plaukimas ir yra šios sporto šakos pagrindas. Pir-

Galimybių Klaipėdoje kultivuoti šiuolaikinę penkiakovę galėtų atsirasti, tačiau pirmuosius žingsnius turi žengti idėjos autoriai. ma mums reikėtų rasti vietą, kur Klaipėdoje galėtume plaukioti ir bėgioti, o tik vėliau pradėtume mąstyti apie fechtavimo, jojimo ir šaudymo treniruotes. Klaipėdoje galėtų būti rengiamos šiuolaikinės

penkiakovės atstovų stovyklos, kuriose dalyvautų Lenkijos, Rusijos, Čekijos ir kitų šalių atstovai”, - pabrėžė profesionalią sportininko karjerą baigęs penkiakovininkas. Kartu su juo į uostamiestį atvykęs Lietuvos šiuolaikinės penkiakovės federacijos generalinis sekretorius Viačeslavas Kalininas ir prezidentas Vaidas Barakauskas pristatė du trenerius, kurie galėtų kad ir nuo rytojaus treniruoti jaunąją kartą. Tai - anksčiau Klaipėdoje šios sporto šakos subtilybių jaunimą mokę, tačiau vėliau asmeniniais darbais užsiėmę Linas Valančius ir Jurijus Fedosejevas. V. Grubliauskas ir vicemeras Vytautas Čepas svečiams suteikė vilties, kad galimybių čia kultivuoti šiuolaikinę penkiakovę galėtų atsirasti, tačiau pirmuosius žingsnius turi žengti iniciatoriai. “Visų pirma surinkite vaikų grupes, parodykite iniciatyvą, o tuomet bus sprendžiami dviejų etatų įsteigimo klausimai”, - pabrėžė uostamiesčio vadovas.

Su verslininkais, svarstančiais galimybę investuoti į akvakultūrą, bei ja besidominčiais mokslininkais patirtimi dalinsis akvakultūros specialistai iš Vokietijos bei Lietuvos mokslo ir verslo atstovai. Pasak Klaipėdos mokslo ir technologijų parko komunikacijų vadovo Andriaus Sutniko, ši ne tik ekologiškai, bet ir ekonomiškai svarbi tema, pristatoma Klaipėdoje, mat būtent šiam regionui žuvininkystė ir turėtų būti aktualiausia. “Čia sąlygos žuvims auginti yra bene tinkamiausios. Žinoma, kalbame ne apie žuvų auginimą jūroje, o apie tokias galimybes krante. Tačiau tai nereiškia, jog tam nereika-

lingas jūros vanduo. Daugelyje žuvininkystės sričių reikalingas būtent sūrus vanduo. Dar vienas unikalus Klaipėdos regiono išskirtinumas - geoterminis vanduo. Pasitelkiant jį sudaromos galimybės auginti tokias žuvis, kurias sutinkame tik šiltuosiuose vandenyse. Tai atveria duris ne tik į didesnes galimybes, bet ir į didesnį pelną”, sakė A. Sutnikas.

Unikalus Klaipėdos regiono išskirtinumas - geoterminis vanduo. Pasitelkiant jį sudaromos galimybės auginti tokias žuvis, kurias sutinkame tik šiltuosiuose vandenyse. Pabrėžiama, jog akvakultūra apima ne tik žuvis, bet ir moliuskus, dumblius bei kitus vandens organizmus, kurie gali būti panaudojami įvairiose srityse. Redakcijos archyvo nuotr.

s GaLiMYBĖS. Teigiama, jog regiono ypatumai leidžia užsiimti

ne tik mūsų kraštams įprasta žuvininkyste, bet ir šiltuosiuose vandenyse besiveisiančių žuvų auginimu.

Visas pasaulis lėkštėje: ketvirtadieniniai Friedricho bistro turai Friedricho bistro ir Mišelino žvaigždėmis įvertintuose restoranuose užsienyje kūręs virtuvės šefas Simas Kažiniauskas kviečia į gastronomines keliones aplink pasaulį. Kartą per savaitę lankytojų lauks naujas maršrutas - visą dieną bus siūloma skanauti vienos šalies virtuvės patiekalų. Gurmaniškos kelionės prasideda jau šiandien, sausio 17-ąją. Pirmasis taškas gastronominiame žemėlapyje - Ispanija, garsėjanti ypatingo skonio svogūnais, česnakais, saldžiosiomis paprikomis, įvairiais prieskoniais ir alyvuogių aliejumi pagardintais patiekalais. Prancūzijos ir Anglijos aukščiausio lygio restoranuose, įvertintuose Mišelino žvaigždėmis, kūręs virtuvės šefas S. Kažiniauskas sausio 17-ąją gastronominį turą į Ispaniją pristatys su daugiau nei dešimčia geriausiai šią Viduržemio šalį apibūdinančių

patiekalų. Paelja, tapos, jūros gėrybių sriuba, kataloniškos dešrelės, ispaniškas antrekotas, šviežios midijos su kataloniškuoju padažu „Aioli“ – ragauti, skanauti, vertinti ir dalintis įspūdžiais Friedricho bistro kvies visą dieną, nuo ryto iki vakaro. Paelja – vizitinė Valensijos regiono, kuriam būdingas įvairių produktų derinimas vienoje lėkštėje, kortelė. Žuvys, jūrų gėrybės, vaisiai, daržovės, ryžiai, troškinta mėsa – visa tai puikiai dera ir kuria ypatingą skonį. Patys ispanai sako, kad paelją galima ruošti trimis šimtais įvairių būdų, bet klasikinę paelją privalu gaminti iš ryžių, 6-7 rūšių žuvų ir jūrų gėrybių, vištienos, baltojo vyno, žalumynų ir prieskonių.

Tradicinis andalūzietiškas užkandis – tapos - įprastai Ispanijoje patiekiamas prie vyno ar alaus. Tapos gaminamos iš marinuotos mėsos, vištienos sparnelių, mažyčių marinuotų dešrelių, su citrinomis ir žalumynais keptų kalmarų, troškintų sraigių, pikantiškų mažųjų aštuonkojų ir midijų, su česnakais

ir žalumynais keptų krevečių, įvairių daržovių – alyvuogių, virtų bulvių gabalėlių, sūriais įdarytų mažųjų pipirų, baklažanų ir pievagrybių. „Apibūdinti žodžiais ispaniškų patiekalų išskirtinumą praktiškai neįmanoma – tai būtina ragauti. Šį ketvirtadienį užsukę į Friedricho

bistro, galėsite draugams ramia sąžine pasakoti, kad apsilankėte Ispanijoje“,- sako aukščiausio lygio restoranų virtuvėse meno kūriniais patiekalus paverčiantis šefas S. Kažiniauskas. Be ketvirtadieninių gastronominių turų, Friedricho bistro paruošė klaipėdiečiams ir miesto svečiams dar vieną staigmeną - tikro garso muzikos spalvomis išmargintus savaitgalio vakarus. Kiekvieną šeštadienį nuo 21 val. Friedricho bistro lankytojų laukia džiazo improvizacijos, paryžietiškų salonų muzika, populiarioji klasika ir „lounge“ atradimai. Šį mėnesį Friedricho bistro gerą nuotaiką jau skleidė Reda Striškaitė ir Saulius Šiaučiulis. Šį šeštadienį „gyvos“ muzikos estafetę perima Natalija Choreckaja (vokalas) ir Donatas Bukauskas (vokalas, trombonas).


2013 m. sausio 17 d., ketvirtadienis

iNFoRMaCija. akistata

Už naktį parduotą alkoholį “tamsios” pajamos Klaipėdos apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (AVMI) nustatė uostamiesčio bendrovę, kuri nuslėpė apie 0,7 mln. litų, gautų iš prekybos alkoholiniais gėrimais naktinėse parduotuvėse-baruose. Įmonė mokesčių administratoriui teikė klaidingą informaciją apie pardavimo pajamas, apskaitoje nurodė iki 50 kartų mažesnius alkoholinių gėrimų antkainius už realiai taikytus. Patikrinimo metu “nuostolingai” veikusiai įmonei papildomai priskaičiuota sumokėti per 320 tūkst. litų mokesčių, delspinigių ir baudų. “Remiantis bendrovės apskaita, jos veikla nuo įsteigimo vis buvo nuostolinga: įmonės pirkimai esą buvo didesni nei pardavimai, oficialiai apskaitytų pardavimo pajamų neužtekdavo net darbo užmokesčiui išmokėti. Nuolat trūkstant apyvartinių lėšų, šį trūkumą tariamai dengdavo įmonės savininkė grynais pinigais. Teisintasi, kad naktinis verslas nesiseka, nes alkoholį tenka parduoti už savikainą arba pigiau, taikant įvairias nuolaidas ir pan. Tuo tarpu mokesčių administratoriaus surinkti pagrįsti įrodymai tai paneigė ir atskleidė, kad įmonėje buvo vedama apgaulinga apskaita”, - sako Klaipėdos AVMI Kontrolės departamento direktorė Gražina Rimkienė. Patikrinimo metu gauta duomenų, kad bendrovė alkoholiniams gėrimams įprastai taikė vidutiniškai 55 proc. antkainius, tačiau daugiau kaip pusė gautų pajamų buvo neapskaitoma. Tai mokesčių inspektoriams patvirtino įmonės darbuotojai. Pasak

Dainiaus LABUČIO (“Respublika”) nuotr.

"Vakarų ekspresas"

Už naujametę tragediją dešimtmetis nelaisvės Vakar paskelbta bausmė jaunam kretingiškiui, kuris pasitikdamas 2012 metus mirtinai sužalojo žinomo Klaipėdos krepšininko brolį. Valdas PRYŠMAnTAS valdas@ve.lt

s SUkČiai teisinosi, kad naktinis verslas nesiseka, nes alkoholį tenka parduoti už savikainą arba pigiau, taikant įvairias nuolaidas ir pan. jų, tokį nurodymą - neapskaityti pusės pinigų, o jei įmanoma, ir daugiau - darbuotojams buvo davusi įmonės savininkė. Parduotuvių darbo metu į kasą nepatekę grynieji buvo laikomi rankinėse arba slepiami po indais, prekėmis. Paryčiais baigus darbą, reikėdavo suskaičiuoti, kiek pinigų per pamainą apskaityta kasos aparatu,

Parduotuvių darbo metu į kasą nepatekę grynieji buvo laikomi rankinėse arba slepiami po indais, prekėmis. Paryčiais baigus darbą, reikėdavo suskaičiuoti, kiek pinigų per pamainą apskaityta kasos aparatu, kiek palikta“juodais”.

kiek palikta “juodais”. Tokį raštelį kartu su paslėptais pinigais sutartoje vietoje kasdien rasdavo įmonės vadovė. Patikrinimų metu užfiksuota, kad nakties metu, nesitikint mokesčių inspektorių vizito, parduodamiems alkoholiniams gėrimams buvo taikomi įprasti, apie 50 proc. antkainiai, o vieno iš jų metu, nespėjus laiku paslėpti neapskaitytų pinigų, kasoje rastas jų perteklius. Laukiant mokesčių inspektorių dienos metu, kai parduotuvė pirkėjų neaptarnauja, ir bandant įtikinti, kad bendrovė iš tiesų alkoholinius gėrimus parduoda kone už savikainą, skubiai buvo uždėtos naujos kainos, tikrąsias pakeičiant nerealiai mažomis. Tačiau ir tokie triukai nuo atsakomybės neišgelbėjo. “Vakarų ekspreso” informacija

5

Nusikaltimas įvykdytas 2011 ir 2012 metų sandūroje. Vieno iš Gedminų gatvės namo bute šventusios kompanijos dalyviai susikivirčijo, o jų konfliktas vidurnaktį lauke baigėsi tragiškai - peiliu sužalotas Karolis Galdikas, jis netrukus mirė. Jaunuolis buvo krepšinio klubo “Neptūnas” vidurio puolėjo Simo Galdiko brolis. Pareigūnai netruko nustatyti įtariamuosius - iš pradžių buvo suimtas kretingiškis Mantas Gedvilas, o vėliau - jo kraštietis Mindaugas Šidlauskas. Šis 1992 gimęs, tačiau jau tris kartus anksčiau teistas jaunuolis ir pripažintas kaltu dėl nusikaltimo, kurį įvykdė nepasibaigus bausmės už

kitą nusikaltimą atidėjimo terminui. Įtariamojo kaltė proceso metu visiškai įrodyta, be to, ikiteisminio tyrimo metu ir teisme jis prisipažino ir nuoširdžiai gailėjosi nusikaltęs. Vakar jis išgirdo nuosprendį - subendrinus su už kitą nusikaltimą paskirta bausme M. Šidlauskui skirta 10 metų ir 3 mėnesiai nelaisvės. Jaunuolis taip pat turės atlyginti aukos motinai 18 tūkst. Lt turtinę bei per 92 tūkst. Lt neturtinę žalą. Teigiama, kad didelį atgarsį mieste sukėlusio nusikaltimo motyvas - kivirčas dėl merginos, su kuria nužudytasis ir žudikas draugavo skirtingais laikotarpiais. Kaltinimą palaikęs prokuroras prašė jaunuolį už grotų pasodinti 12 metų, maksimali bausmė už šį nusikaltimą - 15 metų nelaisvės. Abi pusės nuosprendį dar gali apskųsti. Egidijaus JANKAUSKO nuotr.

s PoŽiŪriS. Proceso metu Mindaugas Šidlauskas savo kaltę pripažino ir dėl savo veiksmų gailėjosi.

SPLIUS dovanos 10 000–ajai interneto abonentei Klaipėdoje Sausio 15-ąją Klaipėda minėjo savo miesto atgavimo metines, o SPLIUS tą dieną pasveikino 10 000-ąją SPLIUS interneto vartotoją Klaipėdoje. Ja tapo Svetlana Levinskienė. Septynerius metus užsienyje profesionalia kosmetologe dirbusi Svetlana sako, jog neseniai grįžusi į Lietuvą naudojo mobilųjį internetą, tačiau jis kėlęs daug nepatogumų.

s 10 000–oji SPLiUS

interneto abonentė Svetlana Levinskienė su SPLIUS Klaipėdos padalinio darbuotojais.

„Interneto kreditas pasibaigdavo pačiu netinkamiausiu laiku, bendraujant su draugais, likusiais užsienyje. Todėl kai pasisakiau apie tai draugei, ji man rekomendavo SPLIUS internetą. BIG prekybos centre esančioje atstovybėje sudariau interneto sutartį, - sako dovanomis besidžiaugianti Svetlana. – Rytas buvo įprastas, todėl pamačiu-

si nepažįstamą telefono numerį pamaniau, kad gal skambina dėl darbo, nes įdėjau darbo paieškos skelbimą, o išgirdusi žodį „marketingas“ pamaniau, kad vėl siūlys ką nors platinti, - šypsosi pašnekovė. – Sužinojusi, jog esu 10 000–oji SPLIUS abonentė ir manęs laukia dovanos, nustebau ir labai apsidžiaugiau, nes niekada nesu laimėjusi jokioje loterijoje. Manau, tai geras ženklas mano sprendimui pasilikti Lietuvoje”, - sako klaipėdietė. Užs. Nr. 66536

Lietuvoje sudaryta pirmoji Teritorinė kolektyvinė sutartis Nors Lietuvos Respublikos darbo kodeksas galimybę sudaryti teritorines kolektyvines sutartis numato jau 10 metų, tačiau per Darbo kodekso gyvavimo dešimtmetį tokių sutarčių sudaryta nebuvo. Pirmąją Lietuvoje teritorinę kolektyvinę sutartį UAB „Teisinių paslaugų grupė“ kartu su UAB “SDG” parengė asociacijai „Vakarų Lietuvos statybos ir projektavimo įmonių grupė“, kuri vykdo projektą „Vakarų Lietuvos statybos ir projektavimo įmonių darbdavių ir darbuotojų socialinio dialogo skatinimas“.

„Šios sutarties tikslas – atsižvelgiant į Vakarų Lietuvos geografinę padėtį, gamtines sąlygas (didesnę drėgmę, stipresnius vėjus), sąlygojančias didesnį sergamumą (pavyzdžiui, reumatinėmis ligomis), pagerinti darbuotojų darbo sąlygas“, – sako Advokatų kontoros „Žlioba & Žlioba“ advokato padėjėja Julija

Flis. 2012 m. spalio 4 d. ši sutartis įregistruota Socialinės apsaugos ir darbo ministerijoje. Pirmosios teritorinės kolektyvinės sutarties šalys – darbuotojams atstovaujantis Vakarų Lietuvos statybininkų ir projektuotojų profe-

sinių sąjungų susivienijimas ir darbdaviams atstovaujanti asociacija „Vakarų Lietuvos statybos ir projektavimo įmonių grupė“. Tikimasi, kad po pirmosios sutarties sudarymo tokių sutarčių Lietuvoje bus pasirašoma ir daugiau. Užs. Nr. 66524


6 "Vakarų ekspresas"

2013 m. sausio 17 d., ketvirtadienis

ŠViEtiMas

Savaitinis dienraščio “Vakarų ekspresas”priedas. Informaciją apie švietimo aktualijas bei renginius prašom siųsti el. pašto adresu: svietimas@ve.lt

11-12 kl.

Elektroninę lietuvių kalbos ir literatūros chrestomatiją 11-12 kl., parengtą pagal atnaujintą lietuvių kalbos ir literatūros vidurinio ugdymo programą, galima parsisiųsti nemokamai: www.upc.smm

72

Skaičius

Citata

šalies mokiniai dalyvavo olimpiadose ir dalykiniuose konkursuose praėjusiais metais. Jie pelnė 42 apdovanojimus.

“Lietuva įtraukta į grupę tų šalių, kuriose didžiausias atotrūkis tarp berniukų ir mergaičių pasiekimų. Šiandien mergaitės mokosi, o ką daro berniukai, sunku pasakyti.” Rita DUKYnAITĖ, socialinių mokslų daktarė

nAujoji kArTA Egidijaus JANKAUSKO nuotr.

Žemaičių - lietuvių žodynas, kuriame sudėta 4500 žemaičių žodžių su reikšmės paaiškinimais, buvo pripažintas geriausiu darbu jauniausių dalyvių grupėje. Kuri iš jūsų lietuvė, kuri - žemaitė? Ar susikalbate tarpusavyje be žodyno? EVELINA: Aš esu žemaitė. Savo namuose Endriejave su namiškiais kalbu tik žemaitiškai. Bet Kristinai žodyno, kad mane suprastų, tikrai nereikia, nes kai tik atvažiuoju į Balsio gimnaziją, tarsi automatiškai kas mane perjungtų - savaime imu kalbėti bendrine kalba. Endriejavo vidurinėje mokykloje, kur mokiausi iki penktosios klasės, taip pat niekas nežemaičiuoja. Kodėl pasirinkote toli nuo namų esančią e. Balsio gimnaziją? Kaip joje jaučiatės? EVELINA: Pasirinkau dėl muzikos - nuo mažens mokausi groti pianinu. Jaučiuosi čia gerai: labai draugiški mokiniai, geranoriški mokytojai, nebūna jokių konfliktų, patyčių

1

s “Kristinai

žodyno, kad mane suprastų, tikrai nereikia, nes kai tik iš namų atvažiuoju į Balsio gimnaziją, tarsi automatiškai kas mane perjungtų - savaime imu kalbėti bendrine kalba”, - sako žemaitė Evelina (kairėje).

tokia sodyba, joje gyvena 104 metų senutė Eugenija Padagienė su sūnaus šeima, ji yra išsaugojusi senovinių daiktų, labai gražias skrynias iš Endriejavo ir Veiviržėnų apylinkių. Dabar visu tuo turtu jau rūpinasi ir anūkas Mindaugas. Ar judviejų mamos - irgi draugės? EVELINA: Jos išvis nebuvo pažįstamos, kol neįsitraukė į žodyno sudarymą. Ir susipažino tik Anykščiuose, kur vyko nacionalinio žodynų konkurso finalas. Ar tame konkurse jūs buvote vienintelės dalyvės iš šio krašto? KRISTINA: Dar dalyvavo Ingrida Šilgalytė iš Salantų gimnazijos. Ji rašė darbą apie žemaitišką trobą ir sudarė žodyną pagal namo dalis ir jose sudėtus įrankius. evelina, sakote, kad žemaičių jaunimas tarpusavyje kalba bendrine kalba. Kaip manote, ar tie žemaitiški žodžiai, kuriuos užrašėte, išliks gyvi kasdienybėje? Nežinau... Turbūt kad ne. Že-

kad lietuvis suprastų žemaitį

ar ko nors panašaus, apie ką yra tekę girdėti iš kitų mokyklų mokinių. Balsiukai apskritai yra kitokie vaikai... KRISTINA: Aš Balsio gimnazijoje mokausi nuo pirmos klasės. Noriu būti pianistė. Dar būdama darželinukė pajutau šį norą ir pati mamai tai pasakiau. Taigi ji mane atvedė į Balsio gimnaziją. Tačiau mums čia yra svarbi ne tik muzika - rimtai mokomės visų dalykų. Ir matematikos? KRISTINA: Ypač matematikos! Ji, beje, turi daug bendro su muzika: ritmas ir t. t. Tikslieji mokslai, manau, labai svarbūs, be to, jie mums patinka.

ŽodYno FrAgMenTAi Adina - valanda Gimulys - naujagimis, kūdikis Apižlėja - prieblanda Aplebedis - ištižęs Bagaris - nuskurėlis Bambals - spuogas Belab - pagaliau Dabšna - dabita Dūlė - bulvė Gagrė - storžievis Gorčės - kelnės Idėm - nuolat (“Idėm dėrbam i dėrbam”) Jauniškė - jaunimas Koupka - taurė krupis - rupūžė Kvaukė - lėlė Pakuta - atgaila Pluskis - kas ilgais plaukais Skrėblis - bulvių skustukas Spongė - akis Šandra - šiukšlės Titis - tėtis Urškis - dešra Zajuoks - padauža Zambis - žioplys Zapirskinė - prastas valgis Žagata - šarka Žvarbis - šaltukas

Mokotės vien devintukais ir dešimtukais. Po pamokų daug laiko praleidžiate prie pianino. Kada pramogaujate? KRISTINA: Man tai nėra labai svarbu. Daugiausiai laiko skiriu mokymuisi. Darau tai dėl savęs. O kaip knygos, rankdarbiai, draugai? KRISTINA: Na, būna, savaitgalį išeiname su draugėmis pasivaikščioti... Bet šiaip aš ir savaitgaliais groju. O knygos man patinka, ypač fantastinės. Neseniai perskaičiau Stiveno Kingo “Naminių gyvūnėlių kapines”, labai patiko. EVELINA: Aš skaitau visų žanrų knygas, pirmiausiai, žinoma, kas privaloma pagal programą - dvi knygos per mėnesį... Nuo mažens patinka enciklopedijos. Kiek laiko užtrukote rinkdamos ir versdamos žemaitiškus žodžius? EVELINA: Apie du mėnesius. Kristina su mama ėmėsi lietuviškosios dalies, o mes su mama - žemaitiškos. Kalbinome nemažai žmonių

VerTA ŽinoTi Žemaičių tarmė skirstoma į patarmes:  Šiaurės patarmę (Telšiai, Plungė, Skuodas, Mažeikiai, Akmenė, Kretinga) - kai tariami garsai ou, ei, pvz., douna, pėins;  Pietų patarmę (Kvėdarna, Varniai, Luršėnai, Šilalė, Kelmė, tauragė, Raseiniai) - tariama ū, y, pvz., dūna, pins;  Vakarų patarmę (Klaipėda, Priekulė, Šilutė) - taria o, ė, pvz., dona, pėns.

maitiška tarme mūsų krašte kalba nedaug žmonių, gal tik senieji gyventojai. Tikriausiai ateityje šie žodžiai išliks tik žodynuose. Aš pati namuose kalbu savo gimtąja tarme, bet jau mano sesė, kuriai šešeri metukai, kažkodėl žemaitiškai ir namuose nekalba.

Todėl K. Jauniaus - A. Salio tarmių klasifikacijoje dvibalsio uo atitikmenims iliustruoti žemaičiai buvo praminti dounininkais, dūnininkais ir donininkais.

- savo giminaičių bei pažįstamų - ir prašėme prisiminti kuo daugiau žemaitiškų žodžių. Labai padėjo trys seserys iš Trepkalnio kaimo, Veiviržėnų seniūnijos, kurioms jau

Narava nervėn tievus.

(Užsispyrimas nervina tėvus.) daugiau nei 70 metų: Zita Žemeikienė, Elena Pakalniškienė ir Marija Birbalienė. Jos gimė šiame krašte ir dabar ten tebegyvena. Bet žodyne mes rašėme ne vienos patarmės, o visos žemaičių tarmės žodžius. Kokiais šaltiniais dar naudojotės? KRISTINA: Išstudijavome labai daug informacijos - ir knygas apie žemaičių tarmę bibliotekose, ir internete, ir muziejuose... Mums padėjo Danutė Mukienė (visuomeninės organizacijos Regionų kultūrinių iniciatyvų centro pirmininkė, žurnalo “Žemaičių žemė” vyriausioji redaktorė. - Red. past.), ji leido naudotis internete sukurtų svetainių apie Žemaitiją informacija.

EVELINA: Lankėmės Stepono Dariaus muziejuje, kuris yra Dariaus kaime, Judrėnų seniūnijoje, ir bendravome su jo vadovu Mėčislovu Raštikiu. Jis daug papasakojo apie žemaičius, nes pats yra gimęs Plungės rajone, Alsėdžiuose. Mama fotografavo trobas, muziejaus daiktus, baldus, drabužius - šias nuotraukas sudėjome į savo darbą, kad būtų lengviau paaiškinti kai kurių žodžių reikšmę. EVELINA: Veiviržėnuose yra

Ar ŽinoTe, kAd  Lietuvos Respublikos Seimas, atsižvelgdamas į tai, kad gyvoji tarmių tradicija Lietuvoje sparčiai nyksta, priėmė nutarimą 2013-uosius paskelbti Tarmių metais.  Šalies mastu šiais metais numatomi kultūriniai ir edukaciniai renginiai, bus užsiimta tarmių moksliniais tyrimais, planuojama parengti ir išleisti visuomenei skirtą tarmių užrašymo metodiką, kaupti ir sisteminti naujus lietuvių kalbos tarmių duomenis.  Lietuvių kalboje skiriamos dvi tarmės (aukštaičių ir žemaičių), 15 patarmių ir per 100 šnektų (10 jų išliko už Lietuvos Respublikos ribų).  Žemaičių tarmė vartojama vakarinėje Lietuvos dalyje. Būdingiausios šios tarmės ypatybės koncentruojasi buvusioje kuršių žemėje ir yra artimesnės latvių kalbai.  Pirmąją išsamią lietuvių tarmių klasifikaciją paskelbė Antanas Baranauskas. Jis išskyrė 11 tarmių, tačiau tiksliai nesuformulavo skirtumų.  A. Baranausko mokinys Kazimieras Jaunius tiksliai formulavo skiriamąsias tarmių ypatybes. Jis skyrė dvi pagrindines tarmes - žemaičių ir aukštaičių. Kiekvieną iš jų suskirstė į tris patarmes.


2013 m. sausio 17 d., ketvirtadienis

ŠVIETIMAS

Sukaktį minėjo ir darželinukai

"Vakarų ekspresas"

7

Istorijos žinių mūšyje nugalėjo klaipėdiečiai Klaipėdos komanda, kurią sudarė Vytauto Didžiojo gimnazijos mokiniai Julius Palaima, Tomas Balčytis, istorijos mokytojas Vaidas Pamparas bei“Versmės”progimnazijos mokytoja Birutė Vareikienė, antradienį Šilutėje savo žiniomis bei intelektu kovėsi su kitomis septyniomis Klaipėdos krašto komandomis.

Klaipėdos“Pagranduko”lopšelyje-darželyje vyko renginys“Manoji Klaipėda”, skirtas paminėti Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos 90-mečiui. Visą savaitę vaikai kūrė darbelius parodėlei: lankstė iš popieriaus laivelius, gamino ir spalvino vėtrunges, konstravo švyturius, karpė ir aplikavo įvairiausias jūros žu-

vis, kūrė kompozicijas iš kriauklelių, gintarėlių, akmenukų... O salėje mažieji smagiai traukė daineles apie jūrą, Klaipėdą, žvejus, deklamavo eiles, žaidė žaidimus, rung-

tyniavo. Renginyje svečiavosi personažai Kapitonė ir Žuvėdra, jie pasakojo apie Klaipėdą, apie uostą, žymias miesto vietas, kvietė vaikus iš paveikslėlių atpažinti miesto vietą, apie ją papasakoti.

Protų kova “Kol esam lietuviai, to krašto nenustosim” buvo skirta Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos 90-mečiui. Ją organizavo Šilutės F. Bajoraičio viešoji biblioteka, dalyvavo Klaipėdos kraštui istoriškai priklausiusių savivaldybių komandos. “Tik dviejose iš aštuonių komandų buvo gimnazistų. Kitas komandas sudarė mokytojai, bibliotekininkai ir panašiai”, - sakė klai-

pėdiečių komandos narys Tomas Balčytis. Pasak gimnazisto, dvi valandas trukusi kova buvo arši: tris iš keturių turų klaipėdiečiai pralaimėjo Neringos komandai 1,5 taško, ir tik finaliniame ture išsiveržė į priekį. Viktorinos tematika - 19181925 metų istoriniai įvykiai, vaizdai ir vardai.

"Vakarų ekspreso" inf.

Onutė Pučinskienė, meninio ugdymo mokytoja

Egidijaus JANKAUSKO nuotr.

Kokius iššūkius bei prioritetus mokymo įstaigų vadovai savo veikloje mato naujaisiais metais, kaip ketina gerinti ugdymo kokybę ir mokymosi aplinką, paklausėme Lietuvos mokyklų vadovų asociacijos Klaipėdos skyriaus pirmininkės, Klaipėdos“Aukuro”gimnazijos direktorės Lygijos Virkšienės.

Su kokiomis mintimis mokyklų vadovai pradėjo naujus metus? Kokie didžiausi uždaviniai jūsų laukia šiemet? Be abejonės, mokyklų vadovams šiandien aktualiausia yra švietimo politikos kaita. Darbą pradėjus naujajam ministrui, dar nėra visiškai aišku, kokie pokyčiai mūsų laukia. Dar iki šiol nežinome, kokia bus 2014 m. stojamųjų tvarka ir kaip elgtis su dabartinių vienuoliktokų ugdymo planais. Taip pat, kaip žinoma, keičiasi brandos egzaminų tvarka. Visi šie pokyčiai mums patys aktualiausi ir labai susiję su tiesioginiu darbu. Taigi pirmiausiai mokyklų vadovams reikia stebėti sparčiai besikeičiančias aktualijas, jomis domėtis ir jose dalyvauti. Be stebėjimo ir dalyvavimo, kiek mokyklų vadovai įsitraukia į švietimo politikos kūrimą, į svarbių sprendimų priėmimo

procesą? Taip, žinoma, įsitraukiame. Lietuvos mokyklų vadovų asociacija yra labai tvirtas darinys, jos balsas girdimas ir gerbiamas, ir ji dalyvauja Švietimo ir mokslo ministerijos darbo grupėse rengiant įvairius projektus. Savivaldybių lygmeniu mokyklų vadovai taip pat įsitraukia sprendžiant įvairias problemas, pavyzdžiui, dėl sporto salių užimtumo, dėl patalpų nuomos lėšų panaudojimo, buhalterijų centralizavimo, dėl mokinių priėmimo į mokymo įstaigas tvarkos ir t. t. Kokia asociacijos pozicija dėl mokinio krepšelio skirstymo metodikos? Švietimo darbuotojų profesinė sąjunga siūlo finansuoti ne mokinį, o klasių komplektą, nes mokinių mažėja, ir lėšas tenka grąžinti į biudžetą.

Jeigu kalbėčiau konkrečiai apie “Aukuro” gimnazijos reikalus, galiu pasakyti, kad ir su dabartine lėšų paskirstymo metodika išsiverčiame. Kalendorinius metus baigėme be skolų. Užteko viskam. Kitose mokyklose, žinau, yra problemų, bet reiktų klausti jų. Mokinių tėvų forumas paskelbė, kad daugiau negu 95 proc. moksleivio krepšelio lėšų yra “pravalgomos” - skiriamos mokytojų atlyginimams, o jų kvalifikacijai kelti, naujiems vadovėliams beveik nelieka. Ką apie tai manote? Nežinau, kaip jie gavo tokius duomenis, kaip juos apskaičiavo, bet iš savo patirties galiu pasakyti, kad iš vadovėliams ir mokytojų kvalifikacijai skirtų lėšų nepaimamas nė centas mokytojų atlyginimams mokėti. Mes atnaujiname ir vadovėlius, ir mokytojai sėkmingai kelia kvalifikaciją. Ar mokyklų vadovai per asociaciją skleidžia idėjas, kaip gerinti mokinių ugdymo kokybę ir aplinką? Asociacijos tikslas pirmiausiai ir yra skatinti bendradarbiauti vadovus tarpusavyje ir dalintis gerąja vadybinio darbo patirtimi sprendžiant mokyklos veiklos organizavimo klausimus. Ne tik asociacijos, bet ir Švietimo skyriaus iniciatyva vyksta vadovų pasitarimai, ir ne tik pačioje Savivaldybėje, bet svečiuojamės vieni pas kitus, tariamės, keliame idėjas, inicijuojame įvairius sprendimus. Profesinių sąjungų koordinacinis centras trečiadienį prie teismų būstinių rengė piketus “už teisę streikuoti”. Kokia Jūsų nuomonė apie mokytojų streikus? Mano nuomonė tokia, kad gyvename demokratinėje visuomenėje ir galime reikšti savo nuomonę bet kokia teisėta forma.

Kalbino Andromeda MILINIENĖ

Eimanto CHACHLOVO nuotr.

“Mokyklų vadovams aktualiausia švietimo politikos kaita”

ssLAIMĖJO. “Kova buvo arši: tris iš keturių turų atsilikome

nuo Neringos komandos vos 1,5 taško, ir tik finaliniame ture išsiveržėme į priekį”, - pasakojo Vytauto Didžiojo gimnazijos vienuoliktokas Tomas Balčytis.

Vaikams ir šeimoms milijonas litų Vaikų darželiai ir visos ikimokyklinio ugdymo programas teikiančios įstaigos kviečiamos pretenduoti į ES struktūrinių fondų paramą kuriant palankesnes sąlygas vaikams ir šeimoms, siūlant įvairesnes programas, paslaugas ir darbo laiką, pertvarkant organizavimą grupėse. Paraiškos priimamos iki vasario 28 d. Konkurso paraiškų vertinimo komisija atrinks ne mažiau kaip 25 modelius, jiems įgyvendinti numatyta skirti 1 mln. Lt. “Bus atrinkti kūrybiškiausi ir vertingiausi ikimokyklinio ugdymo organizavimo modeliai, atitinkantys vaikų ugdymosi poreikius, sudarantys palankesnes sąlygas šeimai derinti tėvystės bei darbo pareigas, ir finansuojamas jų įgyvendinimas. Darželiai gali siūlyti lankstesnį ir tėvams patogesnį darbo laiką, pavyzdžiui, organizuoti kelių valandų per dieną, kelių dienų per savaitę, savaitgalio, popietines grupes, įvairių specialistų vienu metu įgyvendinamas ikimokyklinio ugdymo programas specialiųjų poreikių turintiems vaikams, siūlyti įvairesnes ikimokyklinio ugdymo programas, kitas paslaugas”, - sakė Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo skyriaus vedėja Gražina Šeibokienė. Konkursą organizuoja Švietimo aprūpinimo centras, vykdydamas ES struktūrinių fondų finansuojamą projektą “Ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo plėtra”. Jo tikslas

- didinti ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo prieinamumą ir įvairovę, ypač kaimo gyvenamosiose vietovėse, mažinant socialinę atskirtį ir skirtumus tarp savivaldybių. Projekto partneriai yra visos 60 šalies savivaldybių. Tikimasi, kad šis konkursas prisidės prie ikimokyklinio ugdymo padėties gerinimo Lietuvoje, kad kiekvienas vaikas turėtų galimybę gauti kokybišką ugdymą, atsižvelgiant į individualius vaikų ugdymosi poreikius: specialiuosius, kūdikių, socialinės atskirties sąlygomis augančių, gabių, migrantų ir kt.

Pagal Švietimo ir mokslo ministerijos inf.


8 "Vakarų ekspresas"

2013 m. sausio 17 d., ketvirtadienis

jŪRos VaRtai

“Vakarų ekspreso” jūros verslo priedas. Sudarytoja Dalia BIKAUSKAITĖ. Tel. 411309, 8 685 46191, el. p. dalia@ve.lt. Daugiau - www.ve.lt/naujienos/jura

Konvencija

Nuo šių metų kovo 6 d. įsigalios Tarptautinė konvencija dėl žvejybos laivų personalo rengimo, atestavimo ir budėjimo normatyvų. Šiemet nuo liepos 1 d. bus pradedami išduoti liudijimai žvejybos laivų personalo specialistams.

1

Skaičius

Rezultatas

Tiek milijonų litų AB Klaipėdos jūrų krovinių kompanija (KLASCO) šią savaitę sumokėjo Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijai žemės nuomos mokesčio. Toks Lietuvos apeliacinio teismo sprendimas bus skundžiamas.

Pernai Klaipėdos uoste krauta 35,24 mln. tonų jūrinių krovinių, t. y.1,35 mln. t, arba 3,7 proc., mažiau nei 2011 metais. 2012 m. krovos apyvarta - antras geriausias metų krovos rezultatas Klaipėdos uosto istorijoje.

Redakcijos archyvo nuotr.

s GrĮŽta. Praėjus daugiau nei  mėnesiams po

avarijos ro-pax laivas “LISCO Gloria” 211 metų vasario 22 d. partempiamas į Klaipėdos uostą.

laivą “lisCo Gloria” primena

nebaigtas ikiteisminis tyrimas Gaisras AB “DFDS Seaways” ro-pax laive “LISCO Gloria”, plaukusiame iš Kylio uosto (Vokietija) į Klaipėdą, kilo 2010 m. spalio 9-osios naktį. Keltu plaukė 204 keleiviai ir 32 įgulos nariai, buvo 180 krovininio transporto priemonių ir 40 lengvųjų automobilių. Incidento metu nesunkiai nukentėjo 28 keleiviai, daugiausia jų apsinuodijo smalkėmis. Gaisras buvo gesinamas kelias dienas, paskui keltas nuvilktas į Danijos Odensės laivų statyklą, o vėliau partemptas į Klaipėdos uostą ir supjaustytas kaip metalo laužas. Sudegusį keltą “LISCO Gloria” kaip metalo laužą nusipirko Estijos koncerno “BLRT Grupp” narės AB Vakarų laivų gamyklos antrinė bendrovė UAB “Vakarų Refonda”. Dabar linijoje Klaipėda-Kylis vietoj “LISCO Glorios” dirba ro-pax laivas “Regina Seaways”.

1

iMo apibendrinimas kovą Avarijos techninį tyrimą saugos požiūriu pagal Tarptautinės jūrų organizacijos (IMO) kodeksą Lietuvos saugios laivybos administracija (LSLA) atliko kartu su Vokietijos federaline jūrų avarijų tyrimo tarnyba. Šio tyrimo tikslas buvo nustatyti avarijos aplinkybes, priežastis ir padarinius, kad ateityje tokiems incidentams būtų užkertamas kelias. 150 puslapių tyrimo ataskaita buvo pateikta pernai vasario pradžioje. LSLA Laivybos kontrolės skyriaus vedėjas Linas Kasparavičius sako, kad šiemet sausį planuojama ataskaitą pristatyti IMO, nors ją tyrėjai jau yra išsiuntę šiai organizacijai ir ji jau yra peržiūrėta. IMO turi avarijų nagrinėjimo grupę, tiriančią visus įdomesnius įvykius jūroje ir pateikiančią tam tikrus apibendrini-

mus. “LISCO Glorios” atvejo apibendrinimas turėtų būti pateiktas šiemet kovą. L. Kasparavičius abejoja, kad “LISCO Gloria” gaisras padiktuotų kokius nors tarptautinių taisyklių pakeitimus.

ikiteisminis tyrimas nebaigtas Pradėti ikiteisminį tyrimą dėl gaisro laive nusprendė ir jam vadovauja Klaipėdos miesto apylinkės prokuratūros prokurorė Kristina Prialgauskienė. Ikiteisminis tyrimas darbų saugos ir sveikatos apsaugos laive reikalavimų pažeidimų požiūriu pradėtas nedelsiant dar 2010 m. spalio 11 d. Jį atlieka Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Jūrų uosto policijos skyrius. Šio tyrimo metu bandoma nustatyti gaisro kilimo priežastis, tiriami ir įgulos veiksmai, t. y. stengiamasi atsakyti į klausimą, ar buvo padaryta viskas, kad gaisras nepasiektų tokio masto ir pan. Prokurorės K. Prialgauskienės teigimu, ikiteisminis tyrimas dar tęsiamas. Buvo daug šalių, į kurias reikėjo kreiptis teisinės pagalbos - prašyta apklausti liudytojus, pateikti rašytinius duomenis ir t. t. Mat laivu “LISCO Gloria” keliavo Vokietijos, Latvijos, Estijos, Lenkijos, Danijos, Didžiosios Britanijos ir kitų šalių piliečiai. Ir visi jie privalėjo būti apklausti. Iš kai kurių šalių atsakymai buvo gauti tik pernai prieš pat Naujuosius metus. Atsakymas iš Latvijos, kurioje gyvena apie 20 liudytojų, atėjo ne per seniausiai, nors teisinės pagalbos prašymas buvo išsiųstas dar gerokai prieš pusmetį. Beje, kitų šalių atsakymai parašyti ne lietuvių kalba, tad dabar dar atliekami kai kurių jų vertimai į lietuvių

kalbą. Prokurorės žiniomis, šiuo metu praktiškai visi liudytojai, kurių, skaičiuojant ir laivo įgulos narius, buvo apie 250, jau yra apklausti arba dar laukiama atsakymo į teisinės pagalbos prašymą. Ikiteisminio tyrimo metu buvo paskirti tam tikri tyrimai, pavyzdžiui, atliekami iš laivų paimtų daik-

tinių įrodymų metalografiniai tyrimai, ir baigiantis 2012-iesiems specialistų atsakymai dar nebuvo gauti. Jie tyrimus atlieka pagal tam tikrą eilę ir jų paspartinti negalima.

prokurorė neprognozuoja Prokurorės žiniomis, “DFDS Seaways” didžiajai daliai tiek fizinių, tiek juridinių asmenų, kurie figūruo-

ja toje byloje, jau yra atlyginusi žalą, su kai kuriais yra pasirašytos taikos sutartys, liko tik vienas kitas asmuo. “Tai labai sveikintinas dalykas, džiaugiuosi, kad bendrovė didžiajai daliai subjektų atlygino žalą”, - sakė K. Prialgauskienė. Kada bus baigtas ikiteisminis tyrimas, koks bus procesinis sprendimas, ar byla pasieks teismą, ar ne, prokurorė K. Prialgauskienė ir dabar dar negalėjo pasakyti. Tai, kad ikiteisminis tyrimas vyksta jau daugiau nei dvejus metus, jokio išskirtinumo prokurorė neįžvelgia. “Šis tyrimas yra susijęs su teisinės pagalbos prašymais. Iš teisinės praktikos galiu pasakyti, kad jie tyrimą pailgina metais dvejais. Praeina nemažai laiko, kol gauname atsakymus, kol juos išsiverčiame. Jeigu duomenys pateikti ne visi, jeigu reikia ką nors patikslinti, vėl turi kreiptis ir t. t. Todėl šis procesas ir trunka taip ilgai”, - aiškino K. Prialgauskienė.

pagrindinė problema kroviniai Lietuvos nacionalinės vežėjų automobiliais asociacijos “Linava” specialistas draudimo klausimams Gintaras Leščinskas sakė, kad iš principo už transporto priemones, apdraustas draudimo bendrovėse, su vežėjais atsiskaityta. Daugelis vežėjų, turėjusių transporto priemonės (KASKO) draudimą, už sudegusias priemones išmokas Lietuvoje jau gavo.

9

inTerViu su VAdoVu Keletą klausimų pateikėme AB “DFDS Seaways” generaliniam direktoriui Jonui Nazarovui. Ar bendrovė jau visiškai atsiskaitė su kelto “LISCO Gloria” keleiviais? Keli keleiviai buvo nepatenkinti kompensacijų dydžiu ir savo pretenzijas pateikė Danijos teismui. Ar įvyko tas teismas ir ar jis priteisė jiems didesnes sumas? Žalos atlyginimo klausimas buvo sprendžiamas nedelsiant. Galima pasidžiaugti, jog bendrovei pavyko per gana trumpą laiką atlyginti tiek turtinę, tiek neturtinę žalą visiems gaisrą patyrusio kelto keleiviams. Ginčų su jais dėl neturtinės žalos dydžio praktiškai nekilo, šiek tiek užtruko kelių keleivių patirtos materialinės žalos dydžio suderinimas, tačiau dabar šis klausimas jau yra išspręstas ir žala visiškai atlyginta. Visi keleiviai patvirtino, jog jokių pretenzijų dėl žalos dydžio ir atlyginimo neturi. Kiek iš viso bendrovė sumokėjo keleiviams ir ar visą sumą jai kompensavo draudikai? AB “DFDS Seaways” keleiviams ir kelto įgulai atlygino daugiau nei 2,4 mln. litų žalą bei tikisi, kad didžioji jos dalis bus

s VaDoVaS. Buvęs bendro-

vės finansų direktorius J. Nazarovas vadovauti dabartinei “DFDS Seaways” Klaipėdoje pradėjo tais lemtingais “LISCO Gloria” avarijos metais, 21 m. rugpjūčio 1 d.

kompensuota draudikų. Ar bendrovė jau nebeturi jokių neišspręstų klausimų dėl gaisro laive “LISCO Gloria” ir ar yra visiškai atsiskaičiusi su visais? Galima sakyti, jog yra atsiskai-

tyta tiek su keleiviais, tiek su įgula, tiek su vežėjais, tačiau, mūsų turimomis žiniomis, šiuo metu Lietuvoje dar vyksta keletas teismo procesų, į kuriuos bendrovė yra įtraukta trečiuoju asmeniu. Tikimasi, kad šie teismo procesai artimiausiu metu bus užbaigti, taip pat įvyks Kopenhagos jūrų ir prekybos teismo posėdis, kuris šiuo metu yra atidėtas, ir tuomet, tikėtina, bus galima teigti, kad visi taškai ant “i” yra sudėti. Kodėl vežėjams buvo kompensuojama tik 75 proc. nuostolių? Atsižvelgiant į susiklosčiusį ilgalaikį bendradarbiavimą su vežėjais, DFDS kompanijai pavyko susitarti su draudikais ir pasiekti, kad kompensacija, išmokėta vežėjams, net kelis kartus viršytų laivybos kompanijos atsakomybės ribas, nustatytas tarptautiniais jūrinius vežimus reglamentuojančiais teisės aktais. Tokiu būdu kompensacijos, išmokėtos atsižvelgiant į patirtų nuostolių dydį ir į tarptautinį jūrinių vežimų reglamentavimą, DFDS kompanijos nuomone, buvo adekvačios susiklosčiusiai situacijai bei, tikėtina, nenuvylė nuostolių patyrusių vežėjų. Ar bendrovės keltuose buvo įdiegtos kokios nors prevencinės priemonės siekiant už-


2013 m. sausio 17 d., ketvirtadienis

JŪROS VARTAI

"Vakarų ekspresas"

9

Stiprinamas uosto ir geležinkelio bendradarbiavimas Vykdydama savo misiją inicijuoti ir aktyviai dalyvauti sprendžiant uostui aktualius klausimus, Lietuvos jūrų krovos kompanijų asociacija surengė pirmąjį šių metų susitikimą su AB„Lietuvos geležinkeliai“ vadovybe. Sutarta kryptingai bendradarbiauti stiprinant šalies transporto-tranzito industrijos konkurencingumą Rytų Baltijos regione.

ssBENDRADARBIAVIMAS. Lietuvos jūrų krovos kompanijų asociacija, vadovaujama asociacijos prezidento A. Kuzmarskio (ketvirtas iš kairės), pakvietė aptarti bendradarbiavimo perspektyvų AB „Lietuvos geležinkeliai“ delegaciją, kuriai vadovavo šios bendrovės generalinio direktoriaus pavaduotojas, Krovinių vežimo direkcijos vadovas S.Gudvalis (trečias iš kairės). Praktiškai visos krovos kompanijos įgyvendina plėtros projektus, didindamos sandėliavimo pajėgumą, įsigydamos naujos krovos technikos ir statydamos naujus terminalus. Kad augantis krovos potencialas būtų efektyviai išnaudojamas, būtina užtikrinti sklandų krovinių pristatymą į uostą ar išvežimą iš jo geležinkeliais. Tam reikia didinti uosto privažiuojamųjų geležinkelių pralaidumą. AB „Lietuvos geležinkeliai“ šiuo tikslu įgyvendina Klaipėdos geležinkelio mazgo plėtros programą. 20082011 m. atlikta „Anglinės“ ir Uosto kelynų rekonstrukcija, rekonstruotas geležinkelio viadukas per Varnėnų g.,

padaryti kiti svarbūs darbai. Šiuo metu baigiama „Draugystės“ ir Rimkų geležinkelio stočių kelynų rekonstrukcija, ruošiamasi Klaipėdos geležinkelio stoties ir Pauosčio kelynų rekonstrukcijai. Pasak AB „Lietuvos geležinkeliai“ generalinio direktoriaus pavaduotojo, Krovinių vežimo direkcijos vadovo Stasio Gudvalio, atlikus suplanuotus darbus, šiaurinę Klaipėdos uosto dalį aptarnaujančio geležinkelio pralaidumas turėtų padidėti nuo dabartinių 25 mln. t iki 35 mln. t. Pietinę uosto dalį aptarnaujančios „Draugystės“ geležinkelio stoties pajėgumą planuojama padidinti nuo 10

Tačiau viena labai stambi Klaipėdos transporto įmonė apskritai neturėjo KASKO draudimo, o “LISCO Glorijoje” sudegė apie 30 jos puspriekabių. Ji šios problemos iki šiol neišsprendė. Kai kurios įmonės, “Linavos” narės, vežė brangius krovinius. Buvo ir tokių vežėjų, kurie gabeno, pa-

vyzdžiui, 1,5 mln. eurų vertės krovinį. Jo siuntėjas prašo atlyginti žalą, o vežėjai nežino, ką atsakyti. Dar net nebaigtas Klaipėdoje vykstantis ikiteisminis tyrimas, tad teismo procesas dar nėra prasidėjęs, ir kol nenustatyti įvykio kaltininkai, situacija vis dar tebėra įstrigusi. “Yra vežėjų, pakibusių ant plauko. Krovinio savinin-

kelią panašioms avarijoms? Bendrovė savarankiškai atliko išsamų šios avarijos tyrimą bei išanalizavo Vokietijos jūrų avarijų tarnybos parengtą ataskaitą bei joje pateiktas rekomendacijas, į kurias buvo tinkamai atsižvelgta. Galiu patikinti, jog įmonė rimtai ir atsakingai žiūri į saugumą laivuose. Bendrovė peržiūrėjo savo saugumo kontrolės planus, sugriežtino ir suintensyvino juos bei nustatė labai aukštus saugumo palaikymo standartus savo valdomuose laivuose bei deda ir toliau dės visas pastangas siekdama išvengti panašių avarijų pasikartojimo ateityje. Kaip bendrovė įvertino įgulos veiksmus gaisro metu? Ar visi įgulos nariai tebedirba bendrovės keltuose? Situacija buvo labai sudėtinga. Tiek Vokietijos jūrų avarijos tarnybos, kuri atliko gaisro tyrimą, tiek mūsų pačių nuomone, laivo kapitono ir įgulos narių profesionalumas, kurio dėka pavyko išvengti žmonių aukų, neabejotinas. Įmonės vadovybė labai gerai supranta ir vertina ryžtingus kapitono sprendimus ir greitą visos įgulos reakciją tokiomis sudėtingomis aplinkybėmis, kuomet įvykių scenarijaus visiškai nebuvo galima nuspėti. Visiems įgulos nariams buvo pasiūlytos darbo vietos kituose

bendrovės operuojamuose keltuose. Ar bendrovė prieš parduodama sudegusį laivą dar ką nors pasiėmė iš jo, ar pardavė su visomis gelbėjimosi liemenėmis? Apgadinimų mastas laive buvo tokio dydžio, jog kažką iš jo pasiimti nebuvo nei prasmės, nei galimybės. Kiek mums žinoma, dalis keleivių kaip prisiminimą sau pasiliko gelbėjimosi liemenes, kuriomis vilkėjo gelbėjimo operacijos metu. Kas bendrovei po avarijos praėjus daugiau kaip dvejiems metams dar primena keltą “LISCO Gloria”? Sutrikęs miegas kurį laiką, matyt, buvo ne tik įgulos, bet ir kompanijos vadovybės palydovas. Ko gero, daugumai įgulos narių, kranto darbuotojams prisiminimai apie gaisrą dar ir dabar kelia slogutį. Iš kitos pusės, nelaimė tarsi sustiprino įmonę, sujungė darbuotojus, dirbančius net tik Lietuvoje, bet ir Vokietijoje. Užvertėme skaudų kompanijos istorijos puslapį ir toliau gyvename, kurdami gražesnę ir saugesnę ateitį. Aišku, liko laivo, jame vykusių renginių nuotraukos ir laivo modelis, kuris šiuo metu yra Lietuvos jūrų muziejuje.

kas panorėjęs gali paduoti juos į teismą. Taigi mūsų problemos dar nėra pasibaigusios, - sakė G. Leščinskas. - Krovinių savininkams nėra didelio skirtumo, kas atlygins nuostolius už krovinius, kurie sudegė tame kelte. Tačiau jiems lengviausia ir patogiausia apkaltinti vežėjus ir reikalauti iš jų. Kad ir kaip būtų, jie yra kur kas silpnesni nei kelto savininkai.” Kiek tokių įmonių yra pakibusių tarp dangaus ir žemės, jis negalėjo pasakyti, nes per gaisrą laive nukentėję “Linavos” nariai individualiai bendrauja su “DFDS Seaways” draudimo bendrovėmis ir konfidencialių duomenų asociacijai neskelbia. Pasak G. Leščinsko, viskas turėtų paaiškėti tik pasibaigus ikiteisminiam tyrimui. Tada prokuroras spręs, ar perduoti bylą teismui, ar ne. Jeigu byla bus perduota į teismą, tada jau bus nagrinėjama visa bylos medžiaga ir bus ilgas teisminis kelias. Tokiu atveju vežėjai turėtų šansų gauti kompensaciją už krovinius. Nuostoliai dėl prarasto krovinio neatlyginti beveik niekam, tai yra didžiausia, pasak G. Leščinsko, problema.

8

iki 25 mln. t. Tiesa, pastaraisiais metais šioje uosto dalyje vyksta labai intensyvi plėtra – krovos kompanijos daug investuoja, stato naujus terminalus, sandėlius, krovos potencialas ženkliai didėja. Todėl uostininkų ir geležinkelininkų susitikime vieningai sutarta, kad siekiant užtikrinti sklandų geležinkelio sąstatų padavimą iš „Draugystės“ stoties į pietinės uosto dalies krovos kompanijas ir jų grąžinimą, visame ruože būtina turėti geležinkelio dvikelį. Šiuo metu du keliai, kuriais sąstatai galėtų prasilenkti, yra nutiesti tik keliose atskirose atkarpose (jos sudaro apie 30 proc. viso ruožo), todėl artimiausiu metu ketinama

“Vakarų ekspreso” inf.

ssPAMAINA. Sudegusį laivą “LISCO Gloria” linijoje KlaipėdaKylis pakeitė laivas “Regina Seaways”. “DFDS Seaways” būtų pripažinta kalta dėl gaisro ir ji turėtų kompensuoti nuostolius nukentėjusiems asmenims, tų 20 mln. Lt tikrai nepakaktų. “Linavos” specialistų apskaičiavimais, asociacijos nariai iš viso dėl gaisro patyrė 50-70 mln. Lt žalą: laive buvo 79 jų vilkikai ir 144 puspriekabės su priekabomis. Tik dalis nuostolių jau atlyginta. Pasak G. Leščinsko, dabar svarbiausias yra tas ikiteisminis tyrimas,

Yra vežėjų, pakibusių ant plauko. Krovinio savininkas panorėjęs gali paduoti juos į teismą. Taigi mūsų problemos dar nėra pasibaigusios. Gintaras LEŠČINSKAS, Asociacijos “Linava” specialistas draudimo klausimams “DFDS Seaways” savo civilinės atsakomybės dydį Kopenhagos (Danijos) jūrų ir prekybos teisme yra apribojusi apie 73 mln. Danijos kronų, t. y. apie 20 mln. Lt. Pasak “Linavos” atstovo, tuo atveju, jeigu

imtis veiksmų ištisiniam dvikeliui tiesti. Uosto krovos kompanijų ir AB „Lietuvos geležinkeliai“ atstovų susitikime, be kita ko, produktyviai diskutuota konkurencinėje kovoje tarp regionų labai svarbiais tarifų klausimais, taip pat aptartos galimybės pasirašyti sutartį dėl bendradarbiavimo tarp Lietuvos jūrų krovos kompanijų asociacijos ir AB „Lietuvos geležinkeliai“ pastarajai steigiant atstovybes Rusijoje, Baltarusijoje ir Kinijoje, per kurias uosto krovos kompanijos galėtų pritraukti naujų krovinių srautų.

Eimanto CHACHLOVO nuotr.

Uostas ir geležinkelis yra itin glaudžiai susijusios ir viena kitai labai svarbios struktūros. Per praėjusius metus Lietuvos geležinkeliais vežta arti 50 mln. t krovinių, iš jų maždaug pusė – 24,6 mln. t – buvo gabenta Klaipėdos uosto kryptimi ar iš jo. Įvertinant tai, kad 2012 m. Klaipėdos uosto krova buvo 35,2 mln. t, geležinkeliais į jį atgabentų ar išgabentų krovinių dalis siekė apie 70 proc. Lietuvos jūrų krovos kompanijų asociacijos prezidento Aloyzo Kuzmarskio teigimu, pastarųjų metų „Lietuvos geležinkelių“ darbas aptarnaujant Klaipėdos jūrų uostą yra itin profesionalus ir užtikrintas. Vis dėlto aštrėjant konkurencinei aplinkai Baltijos jūros regione, būtina žvelgti į ateitį ir ieškoti papildomų priemonių, kaip toje konkurencinėje kovoje išlikti regiono lyderiais. Klaipėdos uostas šiuo metu „ginkluojasi“ naujais akvatorijos gyliais iki 14,5 m, kurie užtikrins didesnių laivų ir krovinio partijų priėmimą.

atliekamas Klaipėdoje, o Danijos teisme bus nustatomas kompensacijos dydis. Teismo procesas Danijoje, pasak G. Leščinsko, yra pristabdytas, danai irgi laukia Klaipėdos ikiteisminio tyrimo pabaigos.

Atlygino 75 proc. A. Griciaus autotransporto įmonės savininkas Antanas Gricius prarado šešis milijonus litų: sudegė 20 šaldytuvų ir 10 vilkikų, kurie visi buvo pakrauti. A. Gricius sakė, kad žala jo įmonei buvo atlyginta neseniai, tik prieš kelis mėnesius ir tik 75 procentais. Pinigus sumokėjo laivybos kompanijos draudikai. “Tai pačios bendrovės “DFDS Seaways” nuopelnas. Ką padarysi, kad praėjus 1,5 metų sumokėjo tik 75 proc., bet tai vis dėlto nemaži pinigai. Dabar mūsų patirti nuostoliai bėra 1,5 mln. Lt. Dėl krovinio praradimo su tais klientais, kurie tiesiai kreipėsi į DFDS, pavyzdžiui, Vakarų kompanijos, su jais tiesiai ir atsiskaitė, tačiau irgi sumokėjo tik 75 proc. Mūsų kompanijos buvo rusų, mes krovinius turėjome pristatyti į Maskvą. Jos niekur nesikreipė, mes turėjome tai daryti. Su mumis jau atsiskaitė, mums ta istorija jau praeitis, palikusi 1,5 mln. Lt nuostolių”, - sakė A. Gricius.


10 "Vakarų ekspresas"

sPoRtas

2013 m. sausio 17 d., ketvirtadienis

Klaipėdos “Dragūnas” nebesibels į Serbiją Pauliaus MATULEVIČIAUS nuotr.

Po ilgų diskusijų ir derybų Klaipėdos rankinio klubo“Dragūnas”treneris Artūras Juškėnas susitarė su Serbijos Kragujevaco “Radnički”ekipa abejas Europos Iššūkio taurės aštunfinalio rungtynes žaisti Klaipėdoje.

gydosi traumas

Paulius MATULeVIčIUS paulius@ve.lt

Varžybos vyks vasario 23-24 dienomis vadinamojoje “Neptūno” sporto salėje Taikos pr. 61A. Jau net yra numatytas rungtynių laikas: vasario 23 d. (šeštadienį) dvikovos pradžia - 18.30 val., vasario 24 d. (sekmadienį) - 17 val. Pagal pirminius planus, pirmoji šių ekipų akistata turėjo vykti vasario 16-17 dienomis Klaipėdoje, o atsakomoji dvikova - po savaitės, vasario 23-24 dienomis, Serbijoje. Tačiau serbai pasiūlė abejas rungtynes žaisti arba Serbijoje, arba Klaipėdoje. “Žaisti Serbijoje mes atsisakėme, kadangi mums tai būtų lyg susitaikymas su pralaimėjimu. Be to, norime, kad šias itin svarbias rungtynes Klaipėdoje galėtų pamatyti ištikimi mūsų komandos sirgaliai. Pirmą kartą bus proga dvi dienas iš eilės Europos Iššūkio taurės rungtynes stebėti uostamiestyje”, - džiaugėsi A. Juškėnas. Jis antradienį vakare su serbais pasirašė oficialią sutartį, jog komandos kausis Klaipėdoje. “Tai labai svarbus susitarimas mūsų komandai, nes ne kasdien tenka žaisti su komanda iš Serbi-

TruMpAi dakaro ralyje PIETŲ Amerikoje vykstančio 34ojo Dakaro ralio dešimtajame etape antradienį automobilių klasėje Lietuvos atstovų Benedikto Vanago ir Sauliaus Jurgelėno ekipažas užėmė 76-ąją vietą. Nugalėjo argentinietis Orlandas Teranova (BMW). Jis 353 km greičio ruožą Argentinoje įveikė per 3 val. 57 min. 58 sek. Lietuviai nuo nugalėtojo atsiliko 1 val. 52 min. 59 sek. Automobiliu “Oscar” lenktyniaujantys B. Vanagas ir S. Jurgelėnas bendrojoje įskaitoje iš 77-osios vietos pakilo į 75-ąją (+27:58.07). Iš viso klasifikuoti 89 ekipažai.

permainos PRIE Vilniaus “Lietuvos ryto” krepšinio komandos netrukus prisijungs Belizo ir Jungtinių Amerikos Valstijų pilietybę turintis Miltonas Palasijus. 34-erių 193 cm ūgio krepšininkas 1999-2006 metais rungtyniavo NBA klubuose “Vancouver Grizzlies”, “Boston Celtics”, “Phoenix Suns”, “Cleveland Cavaliers”, “Toronto Raptors” ir “Utah Jazz”. “Lietuvos ryto” priekinę liniją taip pat supurtė permainos - kroatas Leonas Radoševičius palieka sostinės klubą ir grįžta atgal į Milano “EA7 Emporio Armani” (Italija) komandą.

galinga. Be to, varžovai - karšto būdo ir tikri kovotojai. Jau tai galima suprasti vien sprendžiant iš Lietuvos ir Serbijos krepšinio varžybų. Laukia karšta dvikova”, - sakė A. Juškėnas.

s koVinGieJi Vaikinai. “Dragūnas” Senajam žemynui jau įrodė savo vertę, tačiau Europos Iššūkio taurės varžybose bandys pakilti dar aukščiau - į ketvirtfinalį ar net pusfinalį. jos, kuri pasižymi itin stipria rankinio mokykla. Tai didelė šventė mūsų miestui. Džiaugiamės, jog nereikės važiuoti į Serbiją autobusu. Nors mūsų ekipos biudžetui tai atsieis brangiau nei vykti į Kragujevacą, tačiau dėl rankinio sirgalių mes stengėmės padaryti viską, kad tik klaipėdiečiai galėtų išvysti tokio lygio kovas Klaipėdoje. Tikiuosi, kad visi “Dragūno” sirgaliai įvertins mūsų pastangas ir sausakimšai užpildys areną”, - kalbėjo A. Juškėnas.

jau drebino europą Primename, kad pirmajame Europos Iššūkio taurės etape “Dragūno” rankininkai ypač sėkmingai kovėsi Moldovoje: įveikė Kipro, Moldovos ir Anglijos ekipas

ir B grupėje užėmė pirmąją vietą. Klaipėdiečiai spalio mėnesį 29:21 (15:12) palaužė Kipro “SPE Strovolos” komandą, 28:24 (16:12) įveikė šeimininkus - Moldovos “Olimpus-85-USEFS” rankininkus ir 47:24 (26:13) sutriuškino “Ruislip Eagles” (Anglija) ekipą. Klaipėdiečiai šešioliktfinalyje palaužė 14-a kartų Ukrainos čempionę - Zaporožės ZTR ekipą. “Dragūniečiai” namuose galingus varžovus įveikė 27:22 (14:9), o Ukrainoje nusileido varžovams 24:29 (11:12), bet pateko į kitą etapą, nes svečiuose įmetė daugiau įvarčių nei oponentai. Būsimi klaipėdiečių varžovai Kragujevaco “Radnički” rankininkai į Europos Iššūkio taurės aštuntfinalį iškopė per du mačus net

20 įvarčių skirtumu (rezultatais 38:25 ir 33:26) palaužę Graikijos atstovus iš “Pas Aeuropos Edessas” klubo. Jie kovas pradėjo nuo antrojo etapo, o klaipėdiečiams teko rungtyniauti nuo pirmojo etapo. “Serbų rankinio mokykla - itin

Nors “Dragūną” pastaruoju metu kamuoja traumos (Karolis Stropus susilaužė kojos padikaulį, Šarūnas Mičiulis pasitempė čiurnos raiščius, Jonas Truchanovičius skundžiasi peties skausmu, Evaldas Griežė rungtynėse Šiauliuose susižeidė riešą, Aistis Pažemeckas sveiksta po Achilo sausgyslės operacijos), tačiau treneris situacijos per daug nedramatizuoja. “Tikimės, kad su serbais jau galės rungtyniauti Karolis Stropus ir daugelis kitų žaidėjų, išskyrus vartininką Aistį Pažemecką. Žaisime namuose ir privalome garbingai kautis tokios sudėties, kokios būsime. Nežadame verkšlenti ir guostis, esame pasiryžę kovoti vyriškai”, - pabrėžė A. Juškėnas.

Jau ateinantį šeštadienį “Dragūno” rankininkai Klaipėdoje, “neptūno” sporto salėje, Lietuvos rankinio lygos (LRL) rungtynėse susitiks su Varėnos “Ūlos” ekipa. Rungtynių pradžia - 14 val.

Pirmą kartą bus proga dvi dienas iš eilės Europos Iššūkio taurės rungtynes stebėti uostamiestyje. Tikiuosi, kad visi“Dragūno”sirgaliai įvertins mūsų pastangas ir sausakimšai užpildys areną. Artūras JUŠKĖnAS, “Dragūno” treneris

“Fortūna” išvengė akistatos su lyderėmis Eimanto CHACHLOVO nuotr.

Klaipėdos“Fortūnos”krepšininkės, treniruojamos Daliaus Ubarto, iškovojo vietą Lietuvos krepšinio federacijos taurės (LKF) finalinio ketverto turnyre. Paulius MATULeVIčIUS paulius@ve.lt

Klaipėdietės antradienį namuose 69:61 (21:15, 21:16, 7:22, 20:8) įveikė Kauno rajono “Hoptrans-Sirenų” krepšininkes bei tarp atrankos varžybose dalyvavusių komandų užsitikrino pirmąją vietą. Tai mūsų miesto atstovėms pusfinalyje padėjo išvengti akistatos su favorite laikoma bei be kovos į finalinį ketvertą patekusia Vilniaus “Kibirkšties” ekipa. Dvikovoje su kaunietėmis “Fortūnos” krepšininkės du kėlinius kontroliavo padėtį aikštėje ir prieš didžiąją pertrauką susikrovė dviženklę taškų persvarą - 42:31. Visgi nepavyko išvengti duobės

- trečiasis kėlinys sužaistas itin prastai - 7:22 ir paskutiniajame kėlinyje jau teko vytis kaunietes. “Klaipėdos žaidėjos pademonstravo charakterį ir išplėšė pergalę. Tuo labai džiaugiuosi”, - iškart po dvikovos sakė “Fortūnos” treneris D. Ubartas. Nugalėtojoms net penkios krepšininkės pelnė dviženklį taškų skaičių: Lina Aglinskaitė - 18, Eglė Šikšniūtė - 14 (13 atkovotų kamuolių), Gabrielė Gutkauskaitė - 13, Garkeiva Council - 12, Monika Grigalauskytė - 10 (10 sugriebtų kamuolių). Kauno rajono ekipai Eglė Tarasevičiūtė surinko 16 taškų, Dovilė Miliauskaitė - 13, Iveta Šalkauskė - 10 (10 atkovotų kamuolių).

s GaLiMYBĖ. “Fortūnos” krepšininkės (šviesi apranga) turi

realių šansų LKF taurės turnyre pasidabinti medaliais.

Klaipėdos žaidėjos pademonstravo charakterį ir išplėšė pergalę. Tuo labai džiaugiuosi. Pergalė suteikė malonumo. Dalius UBARTAS, “Fortūnos” komandos treneris

LKF taurės turnyro II etape liko sužaisti vienerias rungtynes: “Hoptrans-Sirenos” namuose priims Vilniaus “Jaunuosius talentus”. Šio mačo nugalėtojos turnyro pusfinalyje susitiks su “Fortūna”, o pralaimėjusioms teks kovoti su “Kibirkšties” krepšininkėmis. LKF

finalinio ketverto varžybos planuojamos vasario 21-22 dienomis Vilniuje.

Artimiausias rungtynes “Fortūnos” krepšininkės Klaipėdos kūno kultūros ir rekreacijos centre (S. Dariaus ir S. Girėno g. 10) žais sausio 18 dieną (penktadienis) 17 val. su Kauno “Aistės-LSU” ekipa.


2013 m. sausio 17 d., ketvirtadienis

Protų kovose neringiškiai - antroje vietoje Neringos komanda pelnė antrąją vietą Šilutės Fridricho Bajoraičio viešosios bibliotekos organizuotame protų kovų turnyre„...kol esam lietuviai, to krašto nenustosim...“ Sausio 15–ąją vykusiu renginiu minėtos 90-osios Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos metinės, tad visi klausimai buvo susiję su šiuo istoriniu bei Lietuvai reikšmingu įvykiu. Surengtame protų turnyre susirungė 8 Klaipėdos kraštui istoriškai priklaususių savivaldybių komandos. Neringiškiams atstovavo „Neringos briedžių“ komanda, kurią sudarė istorikė doc. dr. Nijolė Strakauskaitė, Thomo Manno kultūros centro direktorė Lina Motuzienė, Viktoro Miliūno viešosios bibliotekos direktorė Dalia Greičiūtė, Nidos vidurinės mokyklos mokytoja, folkloro ansamblio „Giedružė“ vadovė Audronė Buržinskienė kartu su šios mokyklos moksleiviu Žygimantu

s nerinGiŠkiŲ komanda “Neringos briedžiai”. Ragožiumi. Protų kovų turnyras buvo sudarytas iš keturių kovų po dešimt klausimų, susijusių su Mažosios Lietuvos istorija. Renginio atmosfera, nuotaika atspindėjo laikmetį, kuomet Klaipėdos kraštas buvo prijungtas prie Lietuvos - visi dalyvavusieji renginyje trumpam tapo Klaipėdos krašto savanorių armijos nariais, ko-

voms teisėjavo direktorija. Apie dvi valandas trukusiame protų mūšyje geriausias žinias parodė Klaipėdos miesto komanda „Klaipėda – gerųjų vėjų miestas“ (28,5 taško). Nedaug nuo jų atsiliko neringiškiai, pelnę 27 taškus. Trečiąją vietą kovose užėmė šilutiškių komanda „Pelėdžiukai“, pelniusi 26,5 balo.

Nesąžiningi kaimynai šildosi Jūsų lėšomis Neringos gyventojai skundžiasi didelėmis šildymo sąskaitomis. Anot UAB„Neringos energija“, dėl to gali būti kalti kaimynai, nusprendę gyventi šilčiau nei kiti. Namo karšto vandens tiekimo sistemą išbalansuoja kaimynų nelegaliai įrengtos šildomos grindys panaudojant gyvatuko šilumą, padidintas (nedeklaruotas) plotas, nelegaliai įrengtos palėpės arba papildomai be

projekto įrengti keli gyvatukai, dušai, kriauklės. Anot specialistų, tai galima prilyginti vagystei. Tas pats, lyg kištum ranką į kaimyno kišenę. Dėl tokių nesąžiningų kaimynų nukenčia ne UAB „Neringos energija“, o to paties daugiabučio namo gyventojai, kurie priversti sumokėti už nesąžininguosius. Be to, kai gyvatuko vanduo papildomai cirkuliuoja vamzdžiais po kieno nors grindimis, kaimynams

atiteka vėsesnis vanduo. Gyventojai privalo deklaruoti papildomai įrengtus gyvatukus ir šildomas grindis, padidintą buto kvadratūrą (kai panaikinami balkonai), kad įmonė galėtų tiksliai apskaičiuoti gyventojui už jo buto realiai sunaudotą šiluminę energiją. Gyventojai, žinantys apie tokius atvejus, gali pranešti anonimiškai tel. (8 469) 52171 arba el. paštu info@ neringosenergija.lt.

Informacija apie įgyvendintus projektus Socialinės apsaugos ir darbo ministerija kartu su Socialinių paslaugų priežiūros departamentu ir Neringos savivaldybe 2012 metais pasirašė valstybės biudžeto lėšų naudojimo sutartį. Šia sutartimi Neringos savivaldybei numatyta skirti 9,9 tūkst. Lt įgyvendinti Vietos bendruomenių savivaldos 2012 m. programą. Atsižvelgiant į tai, buvo suformuotos trys Vietinės bendruomenės tarybos - Nidos, Preilos-Pervalkos ir Juodkrantės, joms lygiomis dalimis paskirstytos lėšos. Tarybų nariai susirinkimuose savarankiškai galėjo nuspręsti, kaip

lėšos turi būti panaudotos. Nidos tarybos nario R. Drungilo siūlymu įmontuotas vandens siurblys bendro naudojimo šulinyje prie švyturio. Dabar gyventojams patogiau pasiekiamas vanduo. Preilos–Pervalkos tarybos sprendimu

rekonstruotas Preilos šulinys prie senosios gyvenvietės mokyklos. Juodkrantėje nupirktas projektorius su stovu. Likusios lėšos panaudotos Juodkrantės bendruomenei organizuojamoms šokių pamokoms. Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovai informavo, kad ši Vietos bendruomenės savivaldos programa bus tęstinė - finansavimas bus skirtas ir 2013 metais.

Ieškomas pakaitinis valstybės karjeros tarnautojas Neringos savivaldybės administracijos Verslo ir strateginės plėtros skyriui reikalingas pakaitinis valstybės karjeros tarnautojas (pareigybės lygis A, kategorija 10). Paskirtis, veiklos sritis: pareigybė reikalinga įgyvendinti savivaldybės planavimo politiką, strateginės plėtros ir veiklos planus, verslo plėtros įstatymų nuostatas, organizuoti savivaldybės plėtros projektų rengimą. Šias pareigas einantis valstybės tarnautojas vykdo funkcijas bendrojoje veiklos srityje - regiono plėtros, strateginio planavimo, projektų inicijavimo ir įgyvendinimo bei viešojo administravimo srityse.

"Vakarų ekspresas" 11

NERiNGos saViValDYBĖs iNFoRMaCija

Reikalavimai: turėti aukštąjį universitetinį arba jam prilygintą socialinių studijų mokslų srities rekreacijos ir turizmo, vadybos ir verslo administravimo krypties išsilavinimą (magistro kvalifikacinį laipsnį); turėti 3 metų darbo patirtį viešojo administravimo srityje; būti susipažinusiam su Lietuvos Respublikos Konstitucija, Lietuvos Respublikos įstatymais, Vyriausybės nutarimais, kitais teisės aktais, reglamentuojančiais vietos savivaldą, valstybės tarnybą, viešąjį administravimą, ekonominės analizės principus, ekonominę ir socialinę plėtrą, verslo organizavimo pagrindus, paraiškų teikimo metodiką, dokumentų rengimą, įforminimą ir archyvavimą; būti susipažinusiam

su Neringos savivaldybės tarybos veiklos reglamentu, Neringos savivaldybės administracijos nuostatais, Verslo ir strateginės plėtros skyriaus nuostatais; sugebėti savarankiškai planuoti ir organizuoti savo darbą, rinkti, analizuoti, sisteminti ir apibendrinti informaciją, daryti išvadas ir priimti sprendimus; gebėti bendrauti, dirbti komandoje, būti pareigingam, kūrybiškam, iniciatyviam, diplomatiškam; mokėti dirbti su “Microsoft Office” programiniu paketu. Išsamią informaciją galima gauti - Taikos g. 2, 22 kab., LT-93121 Neringa, tel. (8 469) 52855, 51114 arba elektroniniu paštu: jelena.andriejauskienė@neringa.lt; virginija.kriscenovskyte@neringa.lt.

Neringos savivaldybės mero potvarkis Dėl neringos savivaldybės tarybos posėdžio nr. 1 sušaukimo ir posėdžio darbotvarkės sudarymo 2013 m. sausio 16 d., nr. V10-5, neringa Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo (Žin., 1994, Nr. 55-1049; 2008, Nr. 113-4290; 2011, Nr. 52-2504) 20 straipsnio 2 dalies 1 punktu: 1. Šaukiu Neringos savivaldybės tarybos posėdį Nr. 11 2013 m. sausio 24 d. 14 val. 2. Sudarau Neringos savivaldybės tarybos posėdžio Nr. 1 darbotvarkę iš 24 klausimų: 1. Dėl 2013 m. sausio 24 d. Neringos savivaldybės tarybos posėdžio Nr. 1 darbotvarkės patvirtinimo. 2. Dėl Neringos savivaldybės teritorijoje veikiančių įmonių ir įstaigų vadovų ataskaitų. 3. Dėl Neringos savivaldybės tarybos 2009 m. spalio 15 d. sprendimo Nr. T1-163 „Dėl Neringos savivaldybės vietinės rinkliavos už komunalinių atliekų surinkimą ir tvarkymą lengvatų“ pakeitimo. 4. Dėl Neringos savivaldybės apvalios medienos mažmeninėje prekyboje kainų nustatymo. 5. Dėl Neringos savivaldybės sveikatingumo metų programos ir sveikatingumo metų visuomenės sveikatos stiprinimo priemonių patvirtinimo. 6. Dėl Neringos savivaldybės koncesijos sutarties su UAB „Neringos komunalininkas“ pakeitimo. 7. Dėl jaunimo problemų sprendimo Neringos savivaldybėje 2013-2018 metų plano patvirtinimo. 8. Dėl pritarimo ikimokyklinio ugdymo paslaugų teikimo sutarties su Klaipėdos miesto savivaldybe pasirašymui. 9. Dėl Neringos savivaldybės kūno kultūros ir sporto plėtros 2013-2020 metų programos patvirtinimo. 10. Dėl pritarimo Neringos savivaldybės administracijos darbuotojų

kvalifikacijos tobulinimo projektui. 11. Dėl Neringos savivaldybės 2013-2015 metų strateginio veiklos plano patvirtinimo. 12. Dėl koncesijos sutarties Nr. 1974 su AB „Lietuvos radijo ir televizijos centras“ termino pratęsimo. 13. Dėl pritarimo įrangos talpinimo sutarčiai. 14. Dėl pritarimo žemės sklypo Ievos Kalno g. 8A, Neringoje, detaliojo plano koncepcijai. 15. Dėl pritarimo teritorijos tarp Ievos Kalno ir L. Rėzos g. gatvių, Juodkrantės gyv., Neringoje, detaliojo plano koncepcijai. 16. Dėl Nidos pietinio pamario ruožo teritorijos prie Neringos sporto mokyklos detaliojo plano rengimo. 17. Dėl šiaurinės Purvynės gatvės teritorijos Nidos gyvenvietėje detaliojo plano rengimo. 18. Dėl Neringos savivaldybės administracijos direktoriaus rezervo naudojimo tvarkos aprašo patvirtinimo. 19. Dėl UAB „Grobšto ragas“ nekilnojamojo turto mokesčio 2012 metams lengvatos suteikimo. 20. Dėl UAB „Grobšto ragas“ valstybinės žemės nuomos mokesčio 2012 metams lengvatos suteikimo. 21. Dėl A. Venckienės individualiai įmonei nekilnojamojo turto mokesčio 2012 metams lengvatos suteikimo. 22. Dėl A. Venckienės individualiai įmonei valstybinės žemės nuomos mokesčio 2012 metams lengvatos suteikimo. 23. Dėl Jonui Novikui valstybinės žemės nuomos mokesčio 2012 metams lengvatos suteikimo. 24. Protokolinis pritarimas: „Dėl pritarimo Neringos savivaldybės strateginio plėtros plano 2014-2020 metams parengimo pirmojo etapo dokumentams: “Savivaldybės planavimo dokumentų analizė”, “Ekonominės, ekologinės ir socialinės aplinkos analizė” ir “SSGG analizė”.

Savivaldybės meras Antanas VInKUS

Pasirūpinkime pašto dėžutėmis Neringos savivaldybės administracija prašo visų gyventojų bei juridinių asmenų pasirūpinti pašto dėžutėmis, nes visos netvarkingos (sulankstytos, surūdijusios ir kt.) bei joms skirti stovai bus pašalinti iki kovo 1 d. Naujas pašto dėžutes galite įsigyti Nidos ir Juodkrantės paštuose. Rekomenduojama dėžutės spalva – tamsiai žalia. LR pašto įstatymo (Žin., 1999, Nr. 36-1070 (aktuali redakcija 2011-12-29) 10 straipsnis numato, kad gaunamųjų laiškų dėžutės turi būti įrengtos lengvai prieinamoje vietoje daugiabučių namų

kiekvienoje laiptinėje ne aukščiau kaip antrame aukšte; įmonėse, įstaigose, organizacijose – prie pagrindinių įėjimų. Individualių namų savininkai įrengia gaunamųjų laiškų dėžutes prie įėjimo į jų sklypus arba ant greta gatvės esančių namų sienų, tvorų, stovelių. Gaunamųjų laiškų dėžutes įrengia pašto siuntos gavėjas.

inForMACijA

UAB„Neringos energija” informuoja Gyventojai, pageidaujantys gauti sąskaitas už šildymą ir karštą vandenį elektroniniu būdu, kviečiami kreiptis į UAB „Neringos energija” ir parašyti prašymą, jame nurodant gyvenamosios vietos adresą, vardą, pavardę ir el. paštą. Prašymą galima pateikti ir elektroniniu paštu: eko@neringosenergija.lt. Iškilus klausimams teirautis tel. (8 469) 52 170 arba (8 469) 52 171.

Siūlo darbą Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcija skelbia atranką į pakaitinio valstybės tarnautojo Finansų ir ekonomikos skyriaus vedėjo (lygis A, kategorija 13) pareigas. Darbo vieta - Naglių g. 8, Nida. Dokumentai priimami iki sausio 31 d. Daugiau informacijos http://nerija.am.lt; www.vtd.lt darbo skelbimų skiltis. Kontaktiniai duomenys išsamesnei informacijai: (8 469) 51224, mobil. tel. 8 656 35079, el. p: personalas@nerija.lt.


12 "Vakarų ekspresas"

SKELBIMAI. REKLAMA

Nekilnojamas turtas 3 kambarių butą (50 kv. m, 3./3a, 135000 Lt) Karklų g. Savininkas. Tel. 8 605 46 497.

PAR D UODA Įvairios prekės Beržo, juodalksnio malkas (turime sausų), pjuvenas, briketus. www.malkoskurui.lt, tel. 8 670 23 004, 459400. Sausas beržo, uosio ir kt. lapuočių malkas. Atvežame. Tel. 8 683 21 435. 62696

BUAB „BST Baltic“ parduoda: krovininį automobilį VW Caddy, 2003 m.; autobokštelį SP300 AICHI; autobokštelį AMZ51; biuro baldus, orgtechniką ir prekių atsargas. Pasiūlymai priimami adresu: Žemaitės g. 17a-1, Telšiai. Parduodamo turto apžiūra iš anksto susitarus. Informacija teikiama tel. 8 698 26918. Skaldytas malkas, atraižas, granules, statybinę mediena. Tel. 8 694 46 893. 66225

Geros kokybės juodalksnio, beržo, ąžuolo skaldytas malkas (pakuojame į padėklus arba 3 m ilgio rąsteliais), pjuvenų briketus, atraižas. Atvežame nemokamai. Tel. 8 630 64 435. Sausas beržo, ąžuolo ir kt. lapuočių malkas supakuotas į tinklinius maišus arba palaidas. Atvežame ir mažais kiekiais. Tel. 8 605 57 555.

11 a žemės sklypą Kretingos raj., Kluonalių kaime (detalusis planas, visos komunikacijos, 1 a - 6000 Lt). Tel. 8 683 72 593 62535

62395

MSK “Privati girininkija”: perkame mišką, žemę, sodybas, rengiame miškotvarkos projektus, konsultuojame miškų savininkus. Tel. 8 620 87 788.

Brangiai superkame automobilius, mikroautobusus ir kt. (gali būti be TA, su defektais). Sutvarkome dokumentus. Pasiimame patys. Tel. 8 607 40 674, 8 678 00 694.

65767

66370

Perku žemės grąžinimo dokumentus, mišką su žeme arba išsikirtimui Žemaitijoje. Tel. 8 611 36 952.

Labai skubiai 2 kambarių butą prie Eglės turgavietės (2 aukštas, maži mokesčiai). Tel. 8 607 88 776.

PAS L AUG OS Baldai

Metalai

Gaminame virtuvės, prieškambarius, stumdomas sistemas, sekcijas ir kt. Projektavimas, atvežimas ir montavimas nemokamas. www.baldmera.lt, tel. 8 614 14 310.

66215

PERKA

Minkštų baldų restauravimas. Lovų gamyba. Tel. 8 600 75 483, 8 624 12 821.

Įvairios prekės

65472

Kokybiškus baltarusiškus durpių briketus (kaina nuo 300 Lt). Beržines bei įvairias malkas kūrenimui. Tel. 8 682 40 668.

2013 m. sausio 17 d., ketvirtadienis

66127

Įmonė nuolat neribotais kiekiais superka plastiko laužą (plėvelę, dėžes, rites ir kt.). Tel. 8 699 31 161.

Nestandartinių baldų projektavimas ir gamyba. Tel. +370 655 94 732. 64147

Virtuvės baldų gamyba, spintos stumdomomis durimis ir kt. Projektavimas, atvežimas (taip pat Neringoje) nemokamai. Galima išsimokėtinai. www.nerijausbaldai.lt, tel. 8 680 11 553, Danės g. 45 (PC “Gulbė”).

65080

Nebrangiai atvežame lapuočių medienos pjūvenų briketus (70 proc. beržas, kt. lapuotis). Tel. 8 646 84 632.

Perkame įvairų popierių ir kartoną. Malūnininkų g. 13, tel. 8 659 44 075. 62826 64796

Nekilnojamas turtas

66463

Pigiai skaldytas, rąstais beržo, kietmedžio ir kt. lapuočių malkas, pjuvenų briketus. Atveža nemokamai. Tel. 8 612 60 467.

Brangiai perkame mišką. Tel. 8 602 31 516. 63193

Aukščiausiomis kainomis superka visą metalo laužą. El. svarstyklės. Minijos g.172. Tel. 486 003, 8 659 89 605. 62804

Aukščiausiomis kainomis superka visą metalo laužą. Gali pasiimti. El. svarstyklės. Dubysos g.31. Tel. 486 287, 8 659 77 946.

Autoserviso paslaugos

62782

64434 65459

Montuojame automobilinę BRC dujų įrangą, tiesioginis įpurškimas. Tel. 8 620 38 309.

Aukščiausiomis kainomis visą metalo laužą. Minijos 169M,13 sand.(Autoaibės teritorija). Tel. 319 951, 8 699 91 539, 8 606 12 277. 63565

Aukščiausiomis kainomis visą spalvotąjį metalo laužą. Tel. 8 659 44 075, Tilžės g. 52 (buvusi 4 ATĮ).

Paskolos Suteikiame skubias paskolas už užstatą (nuo 1 proc.) ir be užstato pagal vekselį. Užstatui tinka ir automobiliai. Tel. 8 600 61 023.

62848

Brangiai superkame katalizatorius, alavą, nikelį, nichromą ir kitus metalus. Tel. 8 675 00 942.

63324 46691

62894

UAB „Metalo laužas“ perka juodą, spalvotą metalą ir akumuliatorius. Minijos g.154, Klaipėda. Tel. 8 620 64 444, (8 46) 442 244. 63748

Transporto priemonės Aukščiausiomis kainomis įvairius automobilius. Keitimas į naujesnius. Šilutės pl. 55A. Tel. 8 687 90 542. 62585

Aukščiausiomis kainomis superkame automobilius, atsiskaitome iš karto, sutvarkome dokumentus. Tel. 8 673 62 877. 64451

Įvairūs Individualiai konsultuoju interjero dizaino klausimais. Tel. 8 656 19 086.

Automobilius ir mikroautobusus (gali būti be TA). Sutvarkome dokumentus. Tel. 8 678 35 673.

Buitinė technika

64164

Automobilius. Pasiima patys. Vienviečiu autovežiu veža automobilius. Tel. 8 658 13 311. Firma brangiai perka visų markių lengvuosius automobilius, sunkvežimius, autobusus, gali būti nevažiuojantys. Perka metalinį garažą nusikėlimui. Parduoda atsargines automobilių dalis. Pasiima savo transportu. Tel. 8 678 66 368. 61626

Brangiai automobilį, mikroautobusą, visureigį su variklio, važiuoklės defektu ir nevažiuojančius. Tel. 8 699 26 850. 65897 58355

Perku motociklą ir lengvojo automobilio priekabą. Tel. 8 603 42 091.

Automatinių indaplovių, skalbyklių, viryklių, šaldytuvų taisymas ir pajungimas, 36 mėn. garantija. Perku naudotas. Tel. 8 698 38 753; 489 294. 62472

Remontuoju šaldytuvus, skalbykles, kondicionierius ir kt. (ir užmiestyje). Atvažiuoju į namus. Tel. 8 650 57 998. 65840

Šaldytuvų remontas mieste ir apskrityje. ”Šalna”, Šilutės pl.101a. Tel.(8-46)325 325, (8-656) 99 099. (Nukelta į 13 p.)


2013 m. sausio 17 d., ketvirtadienis

"Vakarų ekspresas" 13

SKELBIMAI. REKLAMA Išnuomojamos gamybinės ir sandėliavimo patalpos Klaipėdos m. centre (Malūnininkų g.). Tel. 8 659 44 075. 62872

Nebrangiai išnuomoju kambarį bendrabutyje su bendra virtuve, WC. Tel. 8 684 44 713. 66535

Sporto klubas „Apelsinas“ esantis Vingio g. 8, Klaipėda, išnuomoja idealiai įrengtą 10 kv. m masažo kabinetą. Sporto klube tikrai dideli potencialių klientų srautai. Privalumas darbo patirtis. Informacija tel. 8 699 30 201. 62508

(Atkelta iš 12 p.)

PASL AUG OS Statyba ir remontas

NU O MA Nekilnojamasis turtas Išnuomojamas 2 kambarių butas Klaipėdoje, Varpų g. Tel. 8 647 17 002. 65975

Ūkininkas perka žemes ir miškus. Išsinuomoja dirbamas žemes. Tel. 8 677 90 939.

M E DI C I N A Gyd. A.Grigaliūnas gydo, išblaivina, konsultuoja, koduoja. Tel. 8 699 34 700. (0-24 val.), www.arlaida.lt. 65123

Akmens, pamatai, mūras, stogai, plytelės, dažome, laminatas, betonuojame, tinkuojame. Karkasinių namų statyba. Drenažas. Griovimas, pjovimas, santechnika, elektra. Statome priestatus, rekonstruojame. Tel. 8 611 60 534. 64931

K VI E Č IA MOK Y T IS

Atliekame vidaus apdailos darbus: glaistome, dažome, tapetuojame bei darome kitus darbus. Tel. 8 603 49 101.

Alksnynės vairavimo mokykla. B kategorijos kursai. Patyrę mokytojai ir instruktoriai. Mokome naujais automobiliais. Tel. 363 399, www.alksnynesmokykla. lt. 61771

Anglų k. kursai (juridiniams, fiziniams asmenims), Budelkiemio g. Klaipėda. Registruotis tel. (8 46) 224 947, 8 699 73 558.

Buitinių nuotekų valymo įrenginių pardavimas, montavimas. Drenažo ir vandentiekio įrengimas. Tel. 8 672 07 215, www.feliksnavis. lt.

66501

66229

Aukštalipiai atlieka darbus aukštyje su alpinistine įranga, medžių kirtimas. www.geniai.lt, tel. 8 681 00 322. 64536

Sutvarko dokumentaciją, reikalingą deklaruojant statinio statybos užbaigimą. Tel. 8 620 92 326.

Kompiuteriai

Ateik pas mus ir išmoksi vairuoti! Laukininkų g. 2, tel. (8 46) 322 664, 8 600 20 097, kg@ inbox.lt.

Asmeninių kompiuterių taisymas, pardavimas, supirkimas, programų tvarkymas. Be išeiginių. Tel. 8 618 87 184, 8 46 489 294.

Kursai: buhalterjos, fotografijos, kompiuterių, raštvedybos, makiažo. www.vev.lt, tel. 380703, 8 678 68 888.

61650

64387

57181 66496

62328

I N F ORMACIJ A

Atnaujiname navigacijas. Taisome kompiuterių programas ir tech. dalį. Atrišame XBOX, PSP, WII. Tel. 8 647 07 741.

66302

Informuojame, kad UAB „Raguvilė“ vadovaudamasi „Elektros tinklų apsaugos taisyklėmis “p. 21.2, p. 21.3, „Elektros linijų ir instaliacijos įrengimo taisyklėmis“ ( taisyklių priedo 5 ir 6 punktais) ir „Elektros įrenginių įrengimo bendrosiomis taisyklės“ kurios nustato mažiausius atstumus nuo elektros tinklų iki statinių, medžių bei krūmų, taip pat nuo elektros oro linijų laidų ir oro kabelių iki žemės ir vandens paviršių, šių metų sausio 21 d. pradeda, pradeda medžių ir krūmų pjovimo darbus šiose 0,4 – 6 kV oro linijų trasose: 1. 6 kV OL L – 400 „Kairiai“ iš SP - 60, Kairių poligonas; 2. 10 kV OL L – 300 iš Palangos TP 110/10 kV, Karklė; 3. 0,4 OL L – 100 „Melnragė“ iš TR - 219, Melnragė.

62995 66242

Santechnika ir šildymas Atliekame visus santechnikos bei elektros darbus. Montuojame, remontuojame, konsultuojame. Šaliname smulkius gedimus. Tel. 8 646 79 103. 66218

Keičiame senus vandentiekio ir nuotekų vamzdžius, gyvatukus, vonias, dušo kabinas, klozerus ir kt. Tel. 8 636 78 565. 65891 66278

Transporto paslaugos Atvežame pigiai įvairius krovinius, perkraustome, pervežame baldus. Krovėjai. Tel. 8 607 13 774. 64504 62442

Informacija apie UAB “Pramonės energija” biokuro katilinės su 12 MW katilu ir kondensaciniu ekonomaizeriu statybos Lypkių g.7, Klaipėdoje atrankos išvadą dėl poveikio aplinkai vertinimo. 1. Planuojamos ūkinės veiklos užsakovas: UAB “Pramonės energija”, Jogailos g.4, Vilnius, tel. (8 5) 268 5989. 2. Planuojamos ūkinės veiklos pavadinimas: UAB ”Pramonės energija”biokuro katilinės su 12 MW katilu ir kondensaciniu ekonomaizeriu statyba. 3. Planuojamos ūkinės veiklos vieta: Klaipėdos apskr., Klaipėdos m., Lypkių g.7. 4. Atsakingos institucijos priimta atrankos išvada, ar privaloma vertinti poveikį aplinkai: Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamento priimta atrankos išvada 2013-01-14 raštu Nr.(4)-LV4-118, kad poveikio aplinkai vertinimas neprivalomas. 5. Išsamiau susipažinti su informacija apie planuojamą ūkinę veiklą galima: Klemiškės g.23, Klaipėda, tel. 8 698 11 457 nuo 2013-01-17 iki 2013-01-30 (imtinai) nuo 8.00 val. iki 14.00 val. 6. Pasiūlymus persvarstyti atrankos išvadą per 20 darbo dienų nuo šio skelbimo galima teikti: Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamentui adresu Birutės g.16, Klaipėda, LT-92003, tel. (8 46) 466 453. 7. Išsamiau susipažinti su atrankos išvada ir atrankos dokumentais per 10 darbo dienų nuo šio skelbimo galima: Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamentas (Birutės g.16, Klaipėda, LT-92003, tel. (8 46) 466 453) ir UAB “Ekotėja” (Klemiškės g.23, Klaipėda, tel.8 698 11 457).

AKCININK AMS 2013 02 18 d. 13 val. skelbiamas UAB “Miego magija” akcininkų susirinkimas. Informacija tel. 8 653 17 626. 66494

MAS A Ž AI 23 m. simpatiška panelė atlieka masažą. Tel. 8 630 17 616. 66272

SUDOKU

24 m. simpatiška, maloni panelė atlieka švelnų atpalaiduojantį masažą. Tel. 8 617 63 532. 66529

27 m. simpatiška, seksuali blondinė atlieka švelnų masažą. Tel. 8 645 11 331. 66430

30 metų miela blondinė atlieka švelnų masažą. Tel. 8 647 49 932. 64280

Čia ne būrimas iš kavos tirščių, čia - atpalaiduojamasis masažas, poilsis ir širdies atgaiva. Skambinkite tel. 8 638 13 549. 62227

Jauki aplinka. Atpalaiduojantis masažas. Tel. 370 675 07 817. 66120

Jauna moteris atlieka masažą. Tel. 8 653 27 746. 66237

Masažo menas. Įvairūs viso kūnai masažai. Tel. 8 679 50 051.

Sausio 16 d. numeryje spausdinto SUDOKU teisingas atsakymas 2559.

65432

Miela simpatiška moteris atlieka malonų masažą. Tel. 8 648 15 385. 65862

Miela, švelni moteris padarytų masažą. Tel. 8 648 31 913. 64288

Simpatiškos, malonios moterys atlieka visapusišką, atpalaiduojantį masažą. Tik skambučiai tel. 8 601 25 088.

Kryžiažodžio, spausdinto sausio 16 d., atsakymai VERTIKALIAI: Epimitis. Šova. Indiana. Tea. Oazė. Vnuk. Baily. Ieva. „Astra“. Rokas. Gailėti. Sukim. RSM. Aka. Bursos. HORIZONTALIAI: Eritrocitai. Kiemsargis. Išdava. MB. Moi. Bairikis. Ivanova. Tanganika. Asėkas. Zulusai. Tiko. Rėkyva. Rimas. SKAIČIAIS PAŽYMĖTUOSE LANGELIUOSE: Pirmadienio rytas.

65414

Sudarė Egidijus Šalkauskis

(Nukelta į 14 p.)


14 "Vakarų ekspresas"

SKELBIMAI. REKLAMA. LAISVALAIKIS LAISVALAIKIO GIDAS daugiau renginių ve.lt/laisvalaikis

Teatras KLAIPĖDOS DRAMOS TEATRAS Žvejų rūmai, Taikos pr. 70. Bilietai parduodami Žvejų rūmų Dramos teatro kasoje II-VI 10-18 val., VII 2 val. iki spektaklio. Inf. ir bilietų rezervavimas tel. 8 (46) 314453, www.kldteatras.lt ir www.bilietupasaulis.lt

19 d. 18 val. Dramos teatro repeticijų salėje, Teatro g.

2 (įėjimas iš Žvejų g.) P. O. Enquisto “Lūšies valanda”, rež. M.Kimele. 20 d. 12 val. K. Macijausko pasaka vaikams “Atrastas lobis”, rež. K. Macijauskas.

2013 m. sausio 17 d., ketvirtadienis

K. Donelaičio poemą “Metai” Klaipėdos koncertų salėje (kvietimai - Koncertų salės kasoje). 18 d. 22 val. tradicinis naktinis žygis “Klaipėdos sukilimo dalyvių keliais”. Maršrutas Priekulė Klaipėda. 19 d. 12 val. teatralizuota šventė “Prefektūros šturmas” Teatro aikštėje (prie buvusios prancūzų prefektūros). “MENŲ VALGYKLA” Daržų g. 18, buvusi Vydūno mokykla

18 d. 20 val. grupė “Hit-Kick”: išskirtinė “Gypsy

jazz/Paris cafe” stiliaus muzika, išradingos ir žaismingos populiariausių kūrinių aranžuotės nepaliks abejingų! KLAIPĖDOS KULTŪRŲ KOMUNIKACIJŲ CENTRAS Bažnyčių g. 4, www.kulturpolis.lt KKKC Parodų rūmai, Didžioji Vandens g. 2

19 d. 12 val. šeimų savaitgalis “Gratažo paslaptys”.

Užsiėmimai mokami. Registracija: virginija@ kulturpolis.lt, tel. (8 46) 313691. Meno kiemas, Bažnyčių g. 4

Maris Grosbahs instaliacija “Minčių lizdas” (iki

01 27). KLAIPĖDOS ETNOKULTŪROS CENTRAS Daržų g. 10

25, 26 d. 18 val. premjera! C. Churchill drama “Top Girls (neprilygstamosios)”, rež. G. Padegimas.

KLAIPĖDOS VALSTYBINIS MUZIKINIS TEATRAS Danės g. 19, tel. (8 46) 397402, 397404, 397413, www.klaipedosmuzikinis.lt

20 d. 12 val. Kolonų salėje muzikinė pasaka vaikams

Skubiai reikalingos moterys ir vyrai dirbti maisto pramonės fabrikuose Anglijoje. Kalba ir darbo patirtis nebūtina, suteikiamas gyvenamas plotas. Smulkesnė informacija tel. 8 695 08 773.

(Atkelta iš 13 p.)

ĮVAIR ŪS

66151

Būrimas Taro kortomis. Praktinė magija. Tel. 8 657 97 020. 65424

SI ŪLO DARBĄ Įmonei reikalingas betono siurblio operatorius, turintis B, C vairuotojo kat. Tel. 8 602 63 083. 63551

Kirpyklai “Mini salonas” reikalinga manikiūrininkė. Tel. 8 612 23 959. 63615

Picerijai Klaipėdoje reikalinga padavėja. Darbas savaitgaliais, pusė darbo dienos. Tel. 8 612 47 959. 66275

Reikalingas ekskavatorininkas. Darbas Norvegijoje. Privalumas - anglų kalba. Tel. +4796850640, el. p.: Areda.Bygg@ yahoo.no. 66356

Socialinė valymo paslaugų įmonė priims į darbą valytojas (-us), kiemsargius, turinčias (-ius) 35-55 % darbingumą. Tel. 8 618 00 837. 62554

Statybos įmonei reikalingi stogdengiai – lydytojai. Tel. + 370 671 85 940. 65691

UAB reikalingas buldozerio mašinistas, dirbti buldozeriu CAT D5 M. Tel. 8 686 22 280. 66484

I EŠKO DA RBO 27 m. simpatiška, švelni mergina ieško bet kokio darbo, gali masažuoti. Tel. 8 645 11 331. 66526

36 m. moteris ieško gerai apmokamo darbo. Tel. 8 647 42 874. 66264

43 metų moteris ieško darbo, galiu prižiūrėti senyvus žmones. Tel. 8 604 33 805. 66495

Jauna moteris ieško darbo, gali masažuoti. Tel. +370 676 01 105. 65871

Jauna, simpatiška moteris ieško bet kokio darbo. Siūlyti variantus. Tel. 8 674 64 249. 64272

Miela, simpatiška 38 metų blondinė ieško darbo. Tel. 8 676 00 904. 66518

Miela, simpatiška moteris ieško darbo. Siūlyti įvairius variantus. Tel. 8 609 71 199. 65817

Reikalingas patyręs tolimųjų reisų vairuotojas darbui su refrežeratoriais Europoje. Tel. +370 698 32 878, +370 46 341 520. 65884

Reikalingas puikiai vokiškai kalbantis konsultantas (-ė). Darbo pobūdis: Vokietijos įmonių apklausa telefonu, galimybė išvykti mokymams į Vokietiją. Kontaktai: 8 618 37 613, CV siųskite: cv@bpcenter.lt. 66517

Simpatiška moteris ieško bet kokio darbo. Siūlyti variantus. Tel. 8 608 39 421. 65854

Simpatiška, maloni moteris ieško darbo. Siūlyti variantus. Tel. 8 684 42 127. 65822

Tvarkinga vidutinio amžiaus moteris ieško papildomo darbo, gali tvarkyti namus, prižiūrėti seną, ligotą žmogų. Tel. 8 658 97 397. 66212

Svetainė internete: http://www.ve.lt

Vakarø ekspresas

SL 2275 Leidžia UAB “Vakarų ekspresas“. Adresas: M. Mažvydo al. 3, Klai­pė­da 92131 Fak­sas ko­res­pon­den­ci­jai (8 46) 310102.

Laiškams: el. p. aktualijos@ve.lt SPAUDOS PLATINIMO TARNYBA (8-46) 420096 SKELBIMAI (8 46) 411314 jolanta@ve.lt; skelbimai@ve.lt PC “Akropolis” - tel. 8 650 51131 REKLAMOS SKYRIUS (8 46) 411296, 420097, faks. 402408 aleksandriene@ve.lt; reklama@ve.lt

ISSN 1392 - 7590

Direktorius ir vyr. redaktorius G. TOMKUS (8 46) 411308 Redaktorius M. VAINORIUS (8 46) 411305

aktualijos@ve.lt KORESPONDENTAI (8 46) 493435, 304302, 493435, 411309 BUHALTERIJA (8 46) 304301 Išeina 6 kartus per savaitę. Spaudė “Respublikos” spaustuvė. M. Sleževičiaus g. 7, Vilnius.

Tiražas 8 170

iki 4 metų “Verpalų pasakos”. 27 d. 12 val. Kolonų salėje F. Poulenco muzikinė pasaka vaikams “Drambliuko Babaro istorija”. KLAIPĖDOS LĖLIŲ TEATRAS Vežėjų g. 4, tel. 239932, www.klaipedosleliuteatras.lt

19 d. 12 val. lėlių vaidinimas patiems mažiausiems

“Apapa”, rež. G. Radvilavičiūtė. 20 d. 12 val. lėlių vaidinimas “Stebuklingas Pelenės

laikas”, rež. G. Radvilavičiūtė.

Renginiai KLAIPĖDOS KONCERTŲ SALĖ Šaulių g. 36, tel. 410566, www.koncertusale.lt, “Bilietai.LT”

17 d. 18 val. “Karališkųjų fejerverkų muzika”. Lietuvos nacionalinio simfoninio orkestro varinių pučiamųjų ir mušamųjų grupių koncertas, dirigentas P. K. Svensenas (Norvegija) (15, 20 Lt, nuolaidos galioja). 25 d. 18 val. koncertas visai šeimai “Čipolino nuotykiai”. Varinių pučiamųjų kvintetas “Vilniaus Brass”, dalyvauja aktoriai G. Glemžaitė ir G. Zapalskis. Programoje: K. Chačaturiano baleto “Čipolinas” muzika (15 Lt, taikoma “Šeimos bilieto” nuolaida). Kiti renginiai

19 d. 19 val. Intymi vyrų trupė “Erelis”, vaidina: A. Giniotis, A. Kaniava, R. Aleksaitis, D. Miniotas, D. Auželis (“Tiketa”). 23 d. 19 val. “Idioteatro” spektaklis “Ša, kalba mamos”, vaidina A. Vilutytė, G. Jaraminaitė-Ryškuvienė, L. Budzeikaitė, R. Dominaitytė, S. Degutytė, K. Mauruševičiūtė (“Tiketa”). 27 d. 13 val. muzikinė teatralizuota popietė vaikams „Linksmosios natos ieško La“ (bilietai - klube„Grock“, Ligoninės g. 16, ir 1 val. prieš renginį Koncertų salėje). 27 d. 18 val. grupė„Ačiū kubu“: R. Vaičiūtė (vokalas), M. Liutikas (klavišiniai), M. Eiva (mušamieji), D. Levencovas (trimitas, perkusija), A. Isojanas (kontrabosas), svečiai: E. Bodrovaitė, V. Rukas, S. Bogužaitė, E. Žaltauskas (bilietai - klube „Grock“, Ligoninės g. 16, ir 1 val. prieš renginį Koncertų salėje).

KULTŪROS CENTRAS ŽVEJŲ RŪMAI

24, 31, 02 07 d. 18 val. Meno kiemo dirbtuvėse (Daržų g. 10) edukaciniai užsiėmimai “Drožiame medines Užgavėnių kaukes” (priemonėmis aprūpina organizatoriai, 30 Lt už 3 užsiėmimus, registruotis tel. (8 46) 310022). 25-02 09 d. penktadieniais 17 val., šeštadieniais 11 val. Meno kiemo dirbtuvėse edukaciniai užsi-

ėmimai “Gaminame Užgavėnių kaukę” (dalyviai susipažins su Užgavėnių personažų įvaizdžiu bei pasigamins kaukę papjė mašė technika, priemonėmis aprūpina organizatoriai, 2 užsiėmimų kaina 20 Lt, registruotis tel. (8 46) 310022). Kiekvieną ketvirtadienį 18 val. jaunimui skirtas projektas “Etnoreidas”: tradicinių šokių vakarai “Vožiniai” (nemokamai). Trečiadieniais 10-12 val. etnologės Valerijos Jankūnaitės konsultacijos kalendorinių švenčių klausimais (registruotis tel. 310022). Ketvirtadieniais 15-16.30 val. dailininkės Elenos Matulionienės konsultacijos tautinio kostiumo klausimais (tel. 410108). TAUTINIŲ KULTŪRŲ CENTRAS K. Donelaičio g. 6B, inf. tel. (8 46) 210283

30 d. 17 val. seminaras “Tautinių mažumų inte-

gracijos į visuomeninį ir kultūrinį Lietuvos gyvenimą aspektai”, kviečiami klaipėdiečiai ir tautinių mažumų bendruomenių atstovai. Registruotis tel. (8 46) 210283. KLAIPĖDOS APSKRITIES VIEŠOJI I. SIMONAITYTĖS BIBLIOTEKA Herkaus Manto g. 25

17 d. 17 val. Gerlacho palėpėje Danieliaus

Milašausko eilėraščių rinkinio “Rumbai” - trieilių knygos pristatymas. 21 d. 17 val. Renginių salėje Sausio penkioliktosios 90-mečiui skirtas koncertas “Aš nusieičiau į Klaipėdužę”.

Parodos KLAIPĖDOS KULTŪRŲ KOMUNIKACIJŲ CENTRO PARODŲ RŪMAI Didžioji Vandens g. 2, tel. 314446, 8 611 26244

18 d. 18 val. atidaroma šiuolaikinio Švedijos meno paroda “Falling from Grace” (iki 02 24).

16 val. Martin Schibli paskaita apie šiuolaikinį Švedijos meną. FOTOGRAFIJOS GALERIJA Tomo g. 7, dirba I-V 12-17 val.

LFS Klaipėdos skyriaus narių metinė fotografijų paroda “(ne)matomi” (iki 01 17).

KLAIPĖDOS GALERIJA

Taikos pr. 70, tel. 300118, www.zvejurumai.lt

19 d. 12 val. klounų teatro studijos “Dulidu” lėlių

vaidinimas vaikams “Papūgėlė Žužu”, rež. K. Kondrotaitė (8 Lt, renginio dieną - 12 Lt, “Bilietai.LT”, galioja 2012 11 24 bilietai). 20 d. 12 val. jaunimo teatro “Be durų” spektaklis vaikams “Gandras kalifas”, rež. A. Juškevičienė (10 Lt, “Tiketa”). 26 d. 12 val. klounų teatro studijos “Dulidu” lėlių spektaklis mažiems ir dideliems “Ežiuko pasakos”, rež. K. Kondrotaitė (8 Lt, renginio dieną 12 Lt, “Bilietai.LT”). RENGINIAI SAUSIO 15-AJAI 18 d. 18 val. folkloro spektaklis “Jau saulelė” pagal

Filialas PC “Herkaus galerija” (Herkaus Manto g. 22, II a.)

Juvelyro Sigito Virpilaičio paroda “Mamuto kaulas ir perlai” (iki 01 17).

“RŪTŲ” GALERIJA Danės g. 9

Ernesto Žvaigždino tapybos darbų paroda (iki

02 08). TAUTODAILĖS SALONAS “MARGINIAI” Sukilėlių g. 4

Klaipėdos krašto tautodailininkų fotodarbų

paroda (iki 01 30).

Kinas “FORUM CINEMAS” Taikos pr. 61, PC “Akropolis”

“Gangsterių medžiotojai” (premjera, veiksmo trileris, N-13) - 15.30, 18.15, 21.15 val. “Kietašikniai” (premjera, komedija, N-16) - 13.30, 18.30, 21 val. “Ralfas Griovėjas” (dubl. liet. animac., V) - 3D: 10.15, 13.15, 16, 17.45 val.; ne 3D: 12, 14.30, 17 val. “Paskutinė tvirtovė” (premjera, veiksmo, N-13) “Daily Card” premjera 17 d. 19.15 val. “Pi gyvenimas” (nuotykių drama, N-7) 3D: 18.45, 22 val.; ne 3D: 10.45, 15.45 val. “Cirque du Soleil. Visatos pakrašty” (3D, dubl. liet., cirkas, “fantasy”, V) - 10.30, 15.15 val. “Hobitas. Nelaukta kelionė” (fantastinis nuotykių, N-7) - 3D: 20.45, 21.20 val. (17 d. seansas nevyks); ne 3D: 11.30, 15 val. “Legendos susivienija” (dubl. liet. animac., V) - 13 val. “Zambezija” (3D, dubl. liet. animac. komedija, V) - 12.45 val. “Džekas Ryčeris” (veiksmo trileris, N-13) - 21.30 val. “Vargdieniai” (muzikinė drama, N-13) - 18.30 val. “Sėkmės džentelmenai” (rusiška komedija, N-7) - 21.45 val.

Klubai LIAUDIŠKA UŽEIGA “TROBA” Debreceno g. 61A, tel. 300855

18, 19 d. 21 val. muzika gyvai ir šokiai. 25 d. 21 val. “Patruliai”.

FRIEDRICHO PASAŽAS Tiltų g. 26A, staliukų rezervacija tel. (8 46) 211390 Friedricho smuklė

17 d. 20.30 val. E. Bodrovaitė ir grupė “Soft and

Easy”. 18 d. 20.30 val. “Monika Jazz” ir grupė. 19 d. 20.30 val. grupė “Ilex”. Friedricho bistro, Herkaus Manto g. 5

19 d. 21 val. Natalija Chareckaja ir Donatas Bu-

kauskas. BILIARDINĖ-BARAS “BLACK BALL” Herkaus Manto g. 31, PC “Žemaitija”, II a., tel. 865557772, www.blackball.lt

Sunkūs laikai - lengvos kainos! Moksleiviams ir senjorams nuo 5 Lt. Žaidžiant vienam - 50 proc. nuolaida.

Muziejai LIETUVOS JŪRŲ MUZIEJUS Smiltynės g. 3, inf. tel. (8 46) 492250, 869837299, el. p. ljm@muziejus.lt, www.muziejus.lt, www.jurumuziejus.blogas.lt

Sausį lankytojai kviečiami ne tik susipažinti su muziejaus ekspozicijomis ir gyvūnais, bet ir pasivaišinti nemokama kava bei arbata. 12 val. jų laukia pažintis su muziejaus akvariumų gyvūnija, 13-15 val. bendravimas prie kavos ar arbatos puodelio. Šaltuoju metų laiku lankytojus, persikėlusius iš Klaipėdos į Smiltynę 10 ir 11.30 val. pėsčiųjų keltais, iki muziejaus nuveža specialus autobusas. Muziejus dirba šeštadieniais ir sekmadieniais 10.30-17 val.

LDM PRANO DOMŠAIČIO GALERIJA Liepų g. 33

Laimos Gedvilaitės-Sakalauskienės grafikos darbų paroda “Kasdienybės valandos” (iki 02 24). Vytauto Kašubos kūrybos ekspozicija “Žmogaus misterija”. Paroda “Arbit Blatas. Sugrįžimas į tėvynę”. Prano Domšaičio tapybos ekspozicija. Dailininko marinisto Česlovo Janušo (1907-1993, JAV) nuolatinė kūrinių ekspozicija “Prie Baltijos ir prie Atlanto”. Antradieniais 17 val. Dailės studija suaugusiems. Darbo laikas: II-VI 12-18 val., VII 12-17 val.

MAŽOSIOS LIETUVOS ISTORIJOS MUZIEJUS Didžioji Vandens g. 6, tel. 410527

Klaipėdos bei visos Mažosios Lietuvos krašto istoriją atspindi muziejuje eksponuojami įvairūs radiniai, aptikti archeologinių kasinėjimų metu, daug XX a. pradžios miestelėnų apyvokos reikmenų, baldų bei indų. Kiekvieną antrąjį mėnesio šeštadienį Klaipėdos 760 metų sukakties proga klaipėdiečiai kviečiami dalyvauti edukaciniuose užsiėmimuose ir kurti grafikos darbus, skirtus savo miestui. Darbo laikas: II-VI 10-18 val.


laisValaikis. tElEViZija

2013 m. sausio 17 d., ketvirtadienis pieTų perTrAukA Rubrikos rėmėjas: www.bareka.lt 8-682 50616 Barų, restoranų, kavinių reikmenys. Švaros ir higienos prekės verslui

VIEŠBUTIS-RESTORANAS “MAGNISIMA” J. Janonio g. 11, Klaipėda, tel.: +370 46 310901.

Trinta sriuba. Žuvies kotletai su bulvių koše. Tortilija su vištiena. GIMTADIENIŲ CENTRAS

Taikos pr. 139 (PC BIG, antras aukštas), Klaipėda, tel. +370 607 81883, www.crazzycity.lt.

4 TV3 Teleparduotuvė. „Simpsonai“. Diena. „Aiškiaregys“. „Meilės sūkuryje“. „Naisių vasara“. Gyvenimo kryžkelės. „Motina ir sūnus“. „Gormitai“. „Šeimos reikalai“. „Bailus voveriukas“. „Ančiukas Donaldas ir draugai“. „Simpsonai“. „Meilės prieglobstis“. „Drąsi meilė“. Diena. Gyvenimo kryžkelės. TV3 žinios. TV3 sportas. TV3 orai. „Pamiršk mane“. Nuodėmių dešimtukas. Skandalų ir kriminalų apžvalga. 20.30 Patys pačiausi. 21.00 „Moterys meluoja geriau“. 21.35 TV3 vakaro žinios. TV3 sportas. TV3 orai. 22.00 „Elitinis būrys“. 23.00 „Ieškotojas“. 24.00 „Tikrasis teisingumas“. 1.00 „Herojai“. 6.45 7.00 7.30 8.00 9.00 10.00 11.00 12.00 12.30 13.00 13.30 14.00 14.30 15.00 16.00 17.00 17.40 18.45 19.20 19.50

Dienos pietūs 12.00-16.00 val. 32 cm pica pasirinktinai + LNK 0,5 l “Coca Cola” + 10 šovinių 6.15 Dienos programa. tire = tik 9,99 Lt. SPORTO KLUBAS “APELSINAS”

Herkaus Manto g. 84A, II a. (PC “Studlendas”) tel. (8 46) 259922; Vingio g. 8A, II a. (PC “Vingis”), tel. (8 46) 322522, Klaipėda, www.apelsinas.lt

Dienos pietūs nuo 12 iki 14 val. sporto klube tik 13,99 Lt! Treniruotė + sportinis kokteilis. Keiskite įpročius - pietaukite sporto klube! KINŲ RESTORANAS “ČANAS” Taikos pr. 61, PC “Akropolis” (prie Ledo arenos kasų ir vaikų kambario). Darbo laikas 10-22 val.

Kiekvieną darbo dieną siūlome dienos pietus: “Čano” blyneliai su daržovių įdaru - 11,99 Lt; Vištienos sparneliai su bulvytėmis - 12,99 Lt; Jautiena “Šao” su daržovėmis - 14,99 Lt; Menkė su saldžiarūgščiu padažu - 13,99 Lt; Kiauliena su šparaginėmis pupelėmis - 12,99 Lt; “Guobao” saldžiarūgščiai traški vištiena - 12,99 Lt; Traškieji “Čano” kepsniukai su “čili” - 12,99 Lt; Kiniški makaronai su vištiena - 9,99 Lt. Užsisakant dienos pietus sriuba nemokamai. Kavinės ir restoranai pasilieka sau teisę keisti dienos meniu

„Smalsutė Dora“. „Kung Fu Panda“. „Kempiniukas Plačiakelnis“. „Volkeris, Teksaso reindžeris“. 24 valandos. Būk mano meile! 2012 m. Valanda su Rūta. Karamelinės naujienos. Kitas! „iKarli“. „Kempiniukas Plačiakelnis“. „Kung Fu Panda“. „Volkeris, Teksaso reindžeris“. Būk mano meile! 2012 m. Labas vakaras, Lietuva. 24 valandos. Žinios. Kriminalai. Sportas. Orai. KK2. Valanda su Rūta. Dviračio šou. Žinios. Verslas. Žinios. Verslas. Mes - europiečiai. 2012 m. Kriminalinė Lietuva. Veiksmo f. „Sąžiningas žaidimas“. JAV. 1995. 0.25 „Įstatymas ir tvarka“. 1.20 Sveikatos ABC. 6.20 6.50 7.20 7.50 8.50 9.45 10.45 12.10 12.40 13.10 13.40 14.10 14.50 15.55 17.00 17.45 18.45 19.19 19.55 21.30 22.00 22.00 22.16 22.25 22.35

15

ketvirtadienis, sausio 17 d. „Šnipai“. 1 s. Stilius. Namai. Loterija „Perlas“. Panorama. Verslas. Kultūra. Sportas. Orai. 21.15 Tautos aikštė. Nacionaliniai debatai. Tiesioginė laida. 22.00 Loterija „Perlas“. 22.05 Tautos aikštė. Nacionaliniai debatai. Tiesioginė laida. 23.15 Vakaro žinios. Sportas. Orai. 23.30 „Šnipai“. 0.30 „Viena byla dviem“. 18.45 19.45 20.25 20.30

BALTIJOS TV Programa. Televitrina. „Muchtaro sugrįžimas“. Lietuvos žinių tyrimas. Taip. Ne. Žmogus prieš gamtą. Nepamirštamos akimirkos. 11.00 Kalbame ir rodome. 12.00 Ekstrasensai prieš nusikaltėlius. 13.00 „Muchtaro sugrįžimas“. 14.00 „Laukinis“. 15.00 „Raudonas dangus“. 16.00 Ekstrasensų mūšis. 17.00 „Muchtaro sugrįžimas“. 18.00 Žinios. Sportas. Orai. 18.25 „Laukinis“. 19.25 Karštas vakaras. 20.00 Žinios. Verslas. Sportas. Orai. 20.25 Pliusai minusai. 20.30 Muzikinė kaukė. 22.40 DAKARAS 2013. 23.10 Kriminalinė drama„Žudiko laiškai“. JAV, D.Britanija. 1998. 1.10 „Laukinis“. 2.10 Bamba. 6.29 6.30 7.00 8.00 9.00 10.00

TV6

15.00 Septynios Kauno dienos. 9.30 „Senosios Kristinos nutikimai“. 15.30 Laba diena, Lietuva. 10.00 „San Francisko raganos III“. 11.00, 1.20 „Naujieji Robino Hudo nuoty- 18.00 Kultūrų kryžkelė. Menora. 18.15 Kaimo akademija. kiai“. 18.45 Grynas gyvenimas. 12.00 „Purpurinis deimantas“. 19.30 „Kodėl egzistuoja skurdas?“„Žemės 13.00 „Keršto bučiniai“. karštligė“. D.Britanija. 2012. 14.00 „Meilė ir kančia“. 20.25 Nepažintas pasaulis. Matas Preto15.30 „Drakonų kova Z“. rijus klaipėdietis. 16.30, 0.50 Juokas juokais. 20.50 Posūkiai su Viktoru Gerulaičiu. 17.00 „Auklė“. 21.25 „Knygnešys“. Lietuva. 2011. 18.00 „Detektyvė Džonson“. 22.00 Iššūkis žvaigždėms. 19.00 Langai III. 23.00 Lietuvių dokumentikos meistrai. 20.00 „Mentalistas“. Edmundas Zubavičius. 1992. 21.00 „Anika - nusikaltimų reporterė“. 24.00 Panorama. Verslas. Kultūra. Sportas. 22.50 „Begėdis“. Orai. 23.50 „Gynėjai“. 0.45 Pagauk kampą. Linksmiausios

INFO TV

5.00 Info diena. 9.00 Žinios. 2013 m. 9.30 Kriminalinė Lietuva. 9.40, 11.15, 14.30 KK2. 10.05, 12.15, 15.00 Dviračio šou. 10.30, 13.45 24 valandos. 11.45, 15.30 Karamelinės naujienos. 12.45 Pasaulis X. 16.00 Diagnozė. Valdžia. 2013 m. 17.00 Info diena.

TV8 9.15 „Linksmieji draugai“. 9.40 Senoji animacija. 10.15 Melodrama „Žuvėdros vėjyje“.

Vokietija. 1999. 12.00, 17.00 „Paliktų žmonų klubas“. 13.00, 19.00 „Rozalinda“. 13.50, 20.35 „Naisių vasara“. 15.00 „Žavūs ir drąsūs“. 16.00 Gaminame kasdien. 18.00, 23.25 „Mano likimo šeimininkė“. 20.00 Labanakt, vaikučiai. Senoji animacija. 21.45 Melodrama „Gyvenimo pavasaris“. Vokietija. 1999.

9.15, 14.30 Teleparduotuvė. 9.30 Vienam gale kablys. 10.00, 15.00 Išlikimas. LIETUVOS RYTO TV 11.00, 17.00 „112. Ekstremali pagalba“. 12.00, 16.00 „Krokodilų gaudytojo die- 6.10 Programa. noraštis“. 6.14 TV parduotuvė. 13.00, 20.00 „Vedęs ir turi vaikų“. 6.30 Ryto reporteris. 14.00, 21.00 „Rezidentai“. 9.15 Gyvenimo būdas. 18.00 „Pagrindinis įkaltis“. 10.15 Mūsų miškai. 19.00, 2.00 „CSI Majamis“. 10.55 „Rossas Kempas. Piratai“. 21.30 Trileris „Prisiminti pavojinga“. JAV. 12.00 Lietuvos diena. 2003. 13.00 „Dičkis šuo Klifordas“. 23.50 „6 kadrai“. 13.20 Mokausi gaminti. 0.20 Eurolygos rungtynės. TOP 16. Kauno 13.40 TV parduotuvė. „Žalgiris“ - Maskvos „CSKA. Vaizdo įrašas. 14.15 Kas tu toks? 15.00 Žinios. Orai. SPORT 1 15.15 Pašėlę TV pokštai. 15.45 „Mėnulio galia“. 12.00 Televitrina. 16.00 Žinios. Orai. 13.00, 19.00, 21.00, 23.00 16.10 „Mėnulio galia“ (tęsinys). ŽINIOS +. 13.15 VTB Vieningoji krepšinio lyga. 17.00 Žinios. Orai. LRT 17.20 Lietuva tiesiogiai. Mariupolio „Azovmaš“ - „Astana“. 6.00 Labas rytas, Lietuva. 15.00 VTB Vieningoji krepšinio lyga. 18.00 Žinios. Orai. 9.00 „Kobra 11“. 18.45 Super L.T. Rygos VEF - Klaipėdos „Neptūnas“. 10.00 Bėdų turgus. 16.45 VTB Vieningoji krepšinio lyga. Mas- 19.45 „Visa tiesa apie liūtus“. 11.00 LRT Aktualijų studija. Tiesioginė kvos srities „Chimki“ - Zgoželeco „Turow“. 21.00 Reporteris. Orai. laida. 21.55 Lietuva tiesiogiai. 18.30 Futbolo dievai. Bobby Charlton. 12.00 Laba diena, Lietuva. Tiesioginė 19.15 VTB Vieningoji krepšinio lyga. Vil- 22.30 Super L.T. aktualijų laida. niaus „Lietuvos rytas“ - Sankt Peterburgo 23.30 Reporteris. Orai. 12.20 Žinios. Sportas, orai. 0.25 Pašėlę TV pokštai. „Spartak“. 12.30 Laba diena, Lietuva. Tiesioginė 21.15 VTB Vieningoji krepšinio lyga. 0.55 Griūk negyvas!

aktualijų laida. 13.00 LRT radijo žinios. 13.05 Laba diena, Lietuva. Tiesioginė aktualijų laida. 14.00 LRT radijo žinios. 14.05 Laba diena, Lietuva. Tiesioginė aktualijų laida. 14.40 Žinios. Sportas, orai. 15.00 „Hartlando užuovėja“. 16.00 „Kobra 11“. 17.00 „Viena byla dviem“. 18.15 Šiandien (su vertimu į gestų kalbą). Sportas. Orai.

"Vakarų ekspresas"

Samaros „Krasnyje Krylja“ - Vilniaus LRT KULTŪRA „Lietuvos rytas“. 23.15 Automoto. 8.00 Gustavo enciklopedija. 8.30 Girių horizontai. TV1 9.00 Labas rytas, Lietuva. 11.30 „Atžalos“. 7.10 Dienos programa. 12.20 „Žodžiai. Lietuva - 1989“. Prancūzi7.15, 15.00 Teleparduotuvė. ja. 1990. 7.50 „Kitas Džimio pasaulis“. 8.15 „Betmenas ir narsuolių koman- 13.40 Muzikos pasaulio žvaigždės. Koncertas draugams ir mylimiesiems. Dainuoja da“. Regina Maciūtė. 8.40 „Nenugalimieji. Kovos tęsiasi“. 14.10 Amžininkai. Ideologijos eksportas. 9.05 „Galingasis šuo Kriptas“.

institutas”. 14.50 Žinios. Sportas. 15.50 TV serialas “Visada sakyk “visada”. 18.30, 2.30 Tiesioginis eteris. 19.20 TV serialas “Veronika”. 21.15 TV serialas “Objektas 11”. 22.05 Istorinės kronikos. 23.55 Žinios + 0.15 Vaidybinis f. “Keisti žmonės”. 2.15 Vesti.ru

RTVI

6.00 Ypatinga nuomonė. Ekonomikos naujienos. 7.00 Animacinis f. 8.00 Vakaro naujienos iš Amerikos. 9.00, 16.00, 2.00 TV serialas “Aš viską nuspręsiu pati”. improvizacijos. 10.00, 21.00, 3.00 TV serialas “Įteisintas 1.10 Skulptūrų pėdomis. mentas”. BALTICUM TV 11.00 Šalis ir žmonės. 12.00 Šviesos rate. 8.45, 19.45 Ieškokime geriausio! 13.00 Vaidybinis f. “Afrikanyčius”. 9.00, 20.00, 22.15 Balticum TV žinios. 15.00, 17.00, 22.00 Šiandien pasaulyje. 9.15 Reidas. 15.08, 17.08, 1.00 Ypatinga nuomonė. 9.45 „Senas geras faras“. 18.00, 4.00 48 minutės. 10.45 Gyvūnai - darbo pirmūnai! 19.00 Savo akimis. 11.15 „Likimo dovana“. 20.00, 5.00 TV serialas “Banditų Peter12.15 „Pavojingi Ostino Styvenso nuotyburgas”. kiai“. 23.00 Vaidybinis f. “Nenustatytas asmuo”. 13.15 „Lobių sala“. 16.45 „Vaiduokliškos istorijos“. NTV ÍÀØÅ ÊÈÍÎ 17.15 „Advokatė Lovinski“. 6.00 Vaidybinis f. “Šachtininkai”. 18.15 Mūsų augintiniai. 8.00 Vaidybinis f. “Savojos” pagrobimas”. 18.45 „Karamelė“. 10.00 Vaidybinis f. “Meilės žavesio kliedesio 20.15 „Komanda Č“. bandymas”. 21.15 „GSG 9: elitinis būrys“. 12.00 Vaidybinis f. “Trys draugai”. 22.30 „Vienišų seselių klubas“. 13.30 TV serialas “Atversta knyga”. 23.00 „Užtemimas: prisiminti pavojin15.00 Vaidybinis f. “Mūsų laikų didvyris”. ga“. 16.30 Vaidybinis f. “Pažintuvės”. 24.00 „Pražūtingas auksas“. 18.00 Vaidybinis f. “Vasaros kelionė prie jūros”. PIRMASIS BALTIJOS K. 20.00 Vaidybinis f. “Sekmadieninis tėtis”. 6.00 TV kanalas “Labas rytas”. 22.00 Vaidybinis f. “Nelabasis”. 9.00 Gyventi sveikai. 0.20 Vaidybinis f. “Iki ateinančio pava10.00 Naujienos. sario”. 10.25 D. Doncovos laida. 1.30 TV serialas “Atversta knyga”. 11.30 Noriu žinoti. 3.00 Vaidybinis f. “Nauji jankių nuotykiai 12.00 Kitos naujienos. karaliaus Artūro dvare” (1,2). 12.25 TV serialas “Tu ne vienas”. 13.00 Naujienos. EUROSPORT 13.20 Metas pietauti. 4.00 Tenisas. “Australian Open”. 14.00 TV serialas “Nelygios vedybos”. 15.30 Biatlonas. 14.55 Mados nuosprendis. 16.45 Biliardas. 16.00 Naujienos. 18.00 Tenisas. “Australian Open”. 16.55 “Jeralaš”. 20.30 Dakaro ralis. 17.05 Suprasti. Atleisti. 21.00 Biliardas. 17.45 Susituokime. 0.00 Pokeris. 18.50 Tegul kalba. 1.00 Dakaro ralis. 20.00 Laikas. Lietuvos “Laikas”. 1.30 Tenisas. “Australian Open”. 21.10 TV serialas “Angelas širdyje”. 23.20 Lietuvos “Laikas”. VIASAT SPORT BALTIC 23.30 TV serialas “Anapus vilkų”. 0.25 Naujienos. 11.05 Premier League World žurnalas. 0.40 Žvaigždėlaivis. 11.35 Motosportas. WRC sezono apž1.00 Suprasti. Atleisti. valga. 1.55 Mados nuosprendis. 12.05 Ledo ritulys. KHL. “Avangard” 2.45 TV serialas “Nelygios vedybos”. CSKA. 3.30 TV serialas “Angelas širdyje”. 14.05 Krepšinis. Eurolyga. “Alba” - “Pa5.15 Muzikinis kanalas. nathinaikos”. 5.50 Lietuvos “Laikas”. 15.55 Ledo ritulys. KHL. Rygos “Dinamo” - SKA. RTR PLANETA 17.55 Ledo ritulys. KHL. Minsko “Dinamo” - “Sibir”. Tiesioginė transliacija. 4.00 Rusijos rytas. 20.30 Boksas. Manny Pacquiao - Juanas 8.05, 23.05 TV serialas “Kotovskis”. Manuelis Marquezas. 9.00, 12.00, 15.00, 18.00 Žinios. 21.40 Krepšinis. Eurolyga. “Žalgiris” - CSKA. 9.30 1000 smulkmenų. Tiesioginė transliacija. 10.15 Apie tai, kas svarbiausia. 11.00, 3.10 TV serialas “Jefrosinija”. 23.40 Krepšinis. Eurolyga. “Besiktas” 12.30, 15.30, 17.40 Žinios. Maskva. “Barcelona”. 12.50 Žinios. Budėtojų dalis. 1.30 Programos pabaiga. 13.00 X byla. 13.55 TV serialas “Kilmingųjų mergelių

Daugiau tV programų - www.ve.lt Už TV programų pakeitimus redakcija neatsako


16 "Vakarų ekspresas"

PaskutiNis PuslaPis

Valda gal ir gera, bet data bloga

2013 m. sausio 17 d., ketvirtadienis

konkursAs

Vakarų Lietuvos automobilių statymo ypatumai „Bulvaras” tęsia konkursą „Vakarų Lietuvos automobilių statymo ypatumai”. Jis vyks tol, kol bus norinčių viešumu kovoti su automobilių statymo „genijais”. Kas mėnesį apdovanosime komisijos geriausia pripažintos nuotraukos autorių. Norintieji dalyvauti konkurse nuotraukas gali įkelti interneto svetainės www.

ve.lt skiltyje „Konkursai” arba siųsti el. paštu bulvaras@ve.lt, taip pat tai galima padaryti tradiciniu paštu, adresu „Bulvarui”, „Vakarų ekspreso” redakcija, M. Mažvydo al. 3, LT92131 Klaipėda. Norintieji, kad į jų nuotraukas atitinkamai sureaguotų policijos pareigūnai, laiške turi nurodyti ir tikslų pažeidimo laiką.

Dalis klaipėdiečių per šventes iš jų namų administratorių gavo dovanėles - kalendoriukus. “Gera valda”, lyg bandydama pateisinti pavadinimą, žmonėms dovanojo ypatingą kalendorių, nurodantį, jog 2013 metai prasideda trimis dienomis vėliau ir dar penktadienį, o sausį žmonių laukia net penki savaitgaliai. Ech, kad administratorių norai Dievui po akim...

TArpTAuTinės nAujienos

Brangus sušis

Pusantro tūkstančio eurų teko pakloti vienam turtingam suomiui už sušių porciją, kurią

Juokas pro ašaras Kiekvienas politikas turi atsargoje kokią nors naują tiesą. Kiekvienas geras politikas turi atsargoje bent kelias naujas tiesas. O geriausi politikai turi atsargoje ne tik visokių naujų tiesų, bet ir pinigų.

Anekdotai

- Panele, ar jūs niekada negalvojote užsiimti kokiu nors verslu? - Taip, bet tik kad mama nesužinotų! Skrido Karlsonas pro orlaidę... Užstrigo. Taip buvo išrastas ventiliatorius. Sumuštas vyras pareina namo ir pasakoja žmonai: - Tai va, išeinu aš ramiai iš baro, o tada kažkoks gyvulys užlipa man ant kaklaraiščio... Vienas draugas kitam skundžiasi: - Anksčiau viskas pas mane buvo: namas, mašina, gražios blondinės... - Ir kur viskas dingo? - Kaip kur? Žmona sužinojo... Karininkas klausia eilinio: - Utėlių turi? Kareivis:

ASTROLOGIJA

12 22 - 01 20 Zodiako ženklas Ožiaragis AVInAS. Diena bus kupina įspūdžių. Jausite padidėjusį kūrybingumą, ūpą bendrauti, judėti, pradėti labiau rūpintis išvaizda, sveikata. Tačiau jums gali nepavykti padaryti norimą poveikį įtakingam asmeniui, publikai. JAUTIS. Būsite užsisvajoję ir inertiški, o aplinkiniams atrodysite paslaptingi ir neprognozuojami. Regis, atsiras norinčių jus iššifruoti ar demaskuoti. Jaučiatės pavargę nuo bendravimo, įvairių kalbų, todėl toks dėmesys tikrai nedžiugins. DVYnIAI. Šiandien daug laiko skirsite savo pomėgiui arba visuomeninei veiklai, pokalbiams su draugais,

jis suvalgė praėjusių metų lapkritį “Stockmann” prekybos centre įsikūrusiame restorane. Suomijos sostinės policija pagaliau baigė nagrinėti dviejų mėnesių senumo incidentą, kai patrulis sulaikė restorano lankytoją, nesumokėjusį už savo užsakymą. Nesąžiningas klientas, “pamiršęs” sumokėti už sušių porciją, kainavusią aštuonis eurus, buvo vienas Suomijos milijonierių. Išnagrinėję bylą tyrėjai pateikė turtuoliui naują “sąskaitą” baudos už įstatymo pažeidimą kvitą. Taigi vos aštuonis eurus kainavę pietūs buvo įvertinti 187 kartus daugiau nei įprastinė kaina.

s trUMPai aiŠkiai. Šį vaizdą įamžinęs Marius Linkus: “Vietos radau, pasistačiau”.

kAs dedAsi pAsAulYje

Kunigaikštis su žmona įveikė laikraštį

- Nuuu, turiu. - O kuo gydai ? - Kaip tai kuo, niekuo, jos pas mane sveikos. Viršininkas kreipiasi į bendrovės buhalterį: - Ponas Ivanauskai, jūs jau dešimt metų dirbate mano vadovaujamoje įmonėje, bet nė sykio neprašėte padidinti algos. Kokiomis aferomis jūs čia užsiimate? - Sakykit, gydytojau, ar jums visada pavyksta ištraukti dantį be skausmo? - Deja, ne! Vakar aš išsinarinau ranką! Trys čiukčiai vejasi traukini. Bėga, lekia - du spėja, vienas ne. Atsisėda ant bėgių ir pradeda juoktis. Prieina žmonės ir sako: - Taigi nespėjot į traukinį, ko juokiatės? - Aš tai nespėjau, bet tie du tai palydėt manęs buvo atėję!

Monako kunigaikštis Alberas II (Albert II) ir jo žmona Šarlen (Charlene) pasiekė pergalę prieš britų bulvarinį laikraštį “Sunday Times”, kuris rašė apie “priverstinę” poros santuoką. Laikraščio atstovai atsiprašė ir pažadėjo kompensaciją. Jos dydis bus nustatytas vėliau. Šarlen ir Alberas II prašmatnios ceremonijos metu susituokė Monake 2011 metų liepą. Po dviejų dienų “Sunday Times” paskelbė, kad nuotaka

Policija suprato pokštą Helsinkio (Suomija) policija pranešė apie dar vieną “piniginį” incidentą “Stockmann” prekybos centre: pirmadienio vakarą čia buvo

aptiktas gana storas pinigų ryšulėlis, pritvirtintas prie grindų. Į įvykio vietą atvykęs patrulis nustatė, kad kupiūros - suklastotos, o atidžiai patyrinėjus paaiškėjo, kad ryšulėlyje apskritai buvo ne pinigai, o higieninės servetėlės. Netrukus policijai pavyko sulaikyti pokštininką - 20-metį Helsinkio gyventoją, kuris prisipažino norėjęs iškrėsti pokštą prekybos centro lankytojams ir sumeistravo suklastotą ryšulėlį, ant viršaus sudėjęs reklamines euro kupiūras, kurių rado internete. Kadangi per apklausą jis pareiškė, kad neketinęs panaudoti klastotės kaip atsiskaitymo priemonės, policininkai jo veiksmuose kriminalo neįžvelgė.

gali kilti ir dėl negrąžintų skolų, ne visai pavykusios verslo avantiūros ar kt.

pakrapštyti piniginę.

Iš interviu su budeliu: - Sakykite, ar seniai dirbate šį darbą? - Na, apie 10 metų... - Ir kaip jums sekasi? - Na... Kol kas dar niekas nesiskundė.

Bulvaroskopas

Jei savo lovoje radote monetą - vadinasi, kažkas norėjo sugrįžti. pažįstamais. Pernelyg neįkyrėkite skųsdamiesi finansiniais sunkumais - kas jų neturi. Dėl to kreipkitės į tuos, kurie realiai gali padėti, patarti. VĖŽYS. Jausite būtinybę daug nuveikti, tačiau gali trukdyti su kitais žmonėmis nesuderinti veiksmai, planai. Nesigraužkite dėl nepavykusio reikalo ar pokalbio, nekelkite sau per didelių reikalavimų. Pagalvokite apie kitas alternatyvas. LIŪTAS. Jeigu eisite į dalykinį pokalbį, atestaciją, teks atlaikyti nemažą įtampą. Lengvai nepraslysite - bus patikrinta jūsų kompetencija, įvertinti įgūdžiai. Tikėtina, kad ruošitės komandiruotei, kelionei, viešnagei arba svečių sutikimui. MeRGeLĖ. Ši diena gali atgaivinti senas sielos žaizdas arba jų sukelti, jei paaiškės, kad vietoj meilės yra išskaičiavimas arba vietoj kūrybos - plagiatas. Įtampa

buvo priversta tekėti. Iš Pietų Afrikos kilusi buvusi plaukikė esą nebenorėjo tekėti, kai sužinojo apie trečią nesantuokinį kunigaikščio sūnų. Laikraštis tikino, kad Šarlen norėjo pabėgti, tačiau Alberas nurodė Nicos oro uoste konfiskuoti jos pasą. “Nė vienas šių kaltinimų nėra teisingas”, - teisme pabrėžė poros advokatas. Anot jo, minėtas straipsnis jaunavedžiams sukėlė skausmą ir padarė nuostolių.

SVARSTYKLĖS. Ši diena primins apie pareigas kitiems, duotus pažadus, tarpininkavimą, nebaigtą bylinėjimąsi ar pan. Jei kažko neatlikote, sulauksite priekaištų. Su partneriu būtinai pasitarkite, jei ketinate išleisti nemažą pinigų sumą. SKORPIOnAS. Teks rimčiau padirbėti, todėl trikdys aplinkinių tuščios kalbos bei dėmesys. Galimas patikrinimas darbe. Galbūt atliksite sveikatos tyrimus, medicinos ar grožio procedūrą. Neskubėkite teigti ir reklamuoti to, dėl ko patys dar nesate tikri. ŠAULYS. Šiandieną trokšite aplodismentų, dėmesio bei kitokio jūsų asmens įvertinimo. Vis dėlto gali pasirodyti, kad sėkmei reikia tvirtesnio pamato, didesnio įdirbio. Rūpesčių gali sukelti vaikai. Jų poreikiams teks

OŽIARAGIS. Šiandien labiausiai tiktų užsiimti buitimi, šeima. Namuose bus jaukiausia ir saugiausia. Nesinorės demonstruotis viešumoje, bendrauti su įtakingais veikėjais. Jeigu vis dėlto teks, patirsite didelę emocinę įtampą ir nedaug tepasieksite. VAnDenIS. Šiandien būsite nusiteikę bendrauti, judėti. Sunkiai prisiversite dirbti darbą, reikalaujantį atsiribojimo, kruopštumo. Susitiksite su draugais ar giminaičiu. Pasikeitimas informacija padės išspręsti problemą ar dėl ko nors apsispręsti. ŽUVYS. Teks spręsti darbo, verslo, mokslo arba juridines problemas. Tai darykite atsakingai, antraip kils nesusipratimų. Jei nesate labai užsiėmę, svajosite apie prabangą, jaukumą, geresnį įvaizdį. Tuo tikslu galite išleisti pinigų.

VE 2013 01 17  

VE 2013 01 17

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you