Page 1

dorahospital

dorahospital

www.dorahospital.com.tr

Dünyaya Estetik Bir Dokunuş

Gülümseyin... Buradasınız


Burun Estetiği

Meme Büyütme

38

32

Meme Küçültme

Meme Dikleştirme

50

44

Karın Germe

Kol Germe

54

Uyluk Germe

60

Liposuction

62

64

Yüz Estetiği

Dolgu

74

Botox®

78 Yüz Germe

80

82

Göz çevresi ve Göz Kapağı Estetiği

Endoskopik Kaş Aldırma


Jinekomasti

Kulak Estetiği

90

92

Genital Bölge Estetiği

Çene Estetiği

98

Yağ Enjeksiyonları

100 Popo Estetiği

108

104

Saç Ekimi

Kaş Ekimi

118

110 Ağız ve Diş Sağlığı

122

Horlama Tedavisi

126

Uyku Apnesi

Ayak Estetiği

130

128 Bel Fıtığı

Menisküs

Penis Büyütme


Doğuyla batıyı, yeşille maviyi, tarihiyle modernliği ve Asya ile Avrupa'yı buluşturan sonsuz bir aşktır İstanbul.


Onlarca medeniyete ev sahipliği yapmış şahsına münhasır bir güzelliktir İstanbul Her sokağında estetiğin farklı bir yüzü çıkar karşına. Kimi zaman bir çeşmenin serinliğinde, kimi zaman bir saray görkeminde ya da bir kilise, sinegog veya caminin gölgesinde bulursun güzelliği bu şehirde.


Boğaza nazire yaparcasına bir başka akar hayat İstanbul'da. Beyoğlun'da gezersin eğlencesini seversin veya İstanbul'u dinlersin gözlerin kapalı, Pierre Loti'den ya da aşık olursun.


İstanbul’un güzelliği boğazın mavi suları, köpüklü dalgalarıyla işler insanın içine. Çayını yudumlarken vapurun güvertesinde; bir martının kanatlarında takip eder mutluluk seni ya da sen takılıp gelirsin mutluluğun peşine, İstanbul’a...


Hayatınıza estetik bir dokunuş gibi girer Dora Hospital. Özel yardımcılarınız havalanında VIP servis aracıyla karşılar ve dokturunuzun yanına kadar tüm işlemlerinizde size eşlik ederler, tüm bunlar estetik bir yaşama merhaba demeniz için.


İstanbul’un

güler yüzlü sağlığı Dora Hospital

Estetik Cerrahi yüksek tecrübe ve engin uygulama deneyimi isteyen doktor ve ekipman seçiminin en önemli olduğu tıp branşlarından biridir. Operasyonların başarısında doktorunuzun kabıleyeti ve tecrübesi çok önemli bir etkendir. Dora Hastanesi, Türkiye’nin ilk ve tek butik estetik hastanesi olarak bünyesinde dünya çapında kabul gören uzman ekibiyle hizmet vermektedir. Güler yüzlü sağlık için sizi de Dora Hospital’a bekliyoruz...


Önce sıcak bir merhabanın güzelliği sarar. Size tahsis ettiğimiz yardımcılarınız ve görevli arkadaşlarımız tüm işlemlerinizle özel olarak ilgilenirler. Dora Hospital olarak her zaman dediğimiz gibi yeter ki gülümseyin çünkü artık buradasınız.


Dora Hospital’da her ayrıntı sizin konforunuz ve rahatınız için tasarlandı. Çünkü vaad ettiğimiz gibi İstanbul’un merkezinde size estetiğin masalını yaşatacağız.


Başlasın değişim, şimdi sizin sıranız. Dileğinizi gerçek kılacak dünyaca ünlü, alanında uzman doktorlarımızla tanışma zamanınız artık geldi. Kim demiş rüyalar gerçek olmaz diye...


Otel Konforunda Hastanemiz

Daha güzel ve daha mutlu yeni bir hayata başlamadan önce hastanemizin 5 yıldızlı otel konforunun keyfini çıkartın. Biz Dora Hospital ailesi olarak sizi ağırlamaktan ve bu masalı sizinle yaşamaktan çok memnunuz. Gülümseyin, buradasınız...


Estetik cerrahinin ve teknolojinin her geçen gün ilerlemesiyle, artık güzellik adına kendinizi tepeden tırnağa değiştirebilme, küçük kusurlarınızdan kurtulabilme fırsatınız var. Dora Hospital’da, vücudunuzda sizi mutsuz eden ne varsa, estetik çözümlerle sizi mutlu ediyor, zamanın sizden alıp götürdüğü güzellikleri geri veriyoruz. Bizim için bir estetik operasyonun başarısı, en doğal sonuçları yakalamaktır. Estetik operasyonun yapılacağı bölgenizin, vücudunuzdaki diğer bölgelerle uyum sağlaması, yaşadığınız değişimin sizi güzelleştiren bir doğallık yakalaması gerçekleştirdiğimiz operasyonlarda öncelikli koşullarımızdandır. Daha önce estetik operasyonlar için Türkiye’den yurt dışına gidilirken, bugün ustalaşan ellerimiz ve başarılı operasyonlarımız tüm dünyanın ilgisini çekiyor ve estetik operasyonlar için Türkiye’ye geliniyor. Biz de estetik operasyon için bizi seçen yurt dışındaki hastalarımız için, havaalanı transferlerinden otel konaklamalarına kadar birçok ihtiyacı planlıyor, uluslararası kalite standartlarında, otel konforunda tasarlanan hastanemiz Dora Hospital’da tüm estetik operasyonlarını gerçekleştiriyoruz.


Op. Dr. Fatih Dağdelen ESTETİK, PLASTİK VE REKONSTRÜKTİF CERRAHİ UZMANI YÖNETİM KURULU BAŞKANI


Merhaba, Hayatın ‘’değiştirilemeyen’’ tek kuralı olan ‘’Değişim’’ insanoğlunun en büyük ihtiyaçlarından ve gerekliliklerinden biridir. Çünkü ancak değişim ve dönüşüm devam ettikçe yaşam enerjisi kendini yeniler. Değişime olan bu inancın ışığında Dora Hospital olarak öncelikli amacımız; insanları rahatsız eden fiziksel özelliklerini yeniden yapılandırıp, düzelterek hayata daha güzel ve mutlu bakmalarını sağlamaktır. Bu bağlamda da yaptığımız iş en son teknolojiler kullanarak “rekonstrüksiyon’’ yani; inşa etmektir. Yeni bir yüz, yeni bir beden; mutlu bir yüz, mutlu bir beden inşa etmek… Dora Hospital ailesi olarak hastalarımızı fiziksel ve duygusal açıdan bir bütün olarak ele alır, onların iç dünyasına girer; fiziksel rahatsızlıklarını düzeltirken hayata daha umutlu ve özgüvenle bakmaları için ekipçe çalışırız. Tıpkı bir sanat eseri gibi hastalarımızın bedenlerine şekil verirken yeni bir hayata merhaba demelerini de sağlarız. Sizler de Avrupa’nın starı Dora Hospital ailesine katılmak; Doğal, sağlıklı ve estetik bir görünüm elde etmek istiyorsanız hastanemize sizi de bekliyoruz. Sağlıklı ve Mutlu Günler Dileğiyle ZAFER KUL Dora Hospital Yön.Krl.Bşk.Yrd.


Op. Dr. Fatih Dağdelen Kimdir?

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Estetik cerrahinin ve teknolojinin her geçen gün ilerlemesiyle de günümüzün insanı, güzellik adına kendi kendini tepeden tırnağa değiştirebilecek duruma geldi. Ülkemizde de son yıllarda bu sahada büyük adımlarla ilerleme kaydedildi. Artık kimse yurtdışında ameliyat olmayı düşünmüyor. Ülke sınırları içerisinde birçok uzman bu işi başarılı bir şekilde yapıyor. Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Fatih Dağdelen plastik cerrahide ülkemizde önemli gelişmelerin olduğunu ve hastaların sayısının her geçen gün arttığını belirtiyor. EĞİTİM 1993 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesini bitirdi, 1993-1994 tarihleri arası Şanlıurfa Halfeti Merkezi Sağlık Grup Başkanlığı hizmetinde bulundu. 1994-1996 Şanlıurfa Birecik Devlet Hastanesi Acil Bölüm direktörlüğü yaptı, 1996-2002 tarihleri arasında Kayseri Erciyes Üniversitesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi ve Özel Estetik Plastik cerrahi kliniği 2003 Nisan -2003 kasım tarihleri arasında Medipol Hastanesi Plastik Cerrahi Kliniği direktörlüğü 2003-2004 tarihleri arasında Özel Çengelköy Hastanesi Plastik ve Cerrahi Kliniği 2004-2009 Dora Klinik Estetik ve Plastik cerrahi merkezini kurdu . 2009 Dora Hospital da çalışmalarına devam etmektedir. YURTDIŞI EĞİTİM New Jersey – (Dr.Gregory Pistone) Saç Ekimi Eğitimi - A.B.D almıştır. KURSLAR Euraps Meme Cerrahisi Kursu. Mayıs 2006, İstanbul Meme Cerrahisi Kursu, Estetik Plastik Cerrahi Kongresi 2006, İstanbul Maksillofasyal Cerrahi ve Distraksiyon Kursu, Hacettepe Üniversitesi, 2003 Estetik Noninvaziv yöntemler; Vakıf Gureba Hastanesi Mikrocerrahi International Symposium and Workshop- Mersin 2001 Maxillofasyal Cerrahi Workshop GATA, Ankara 2003

28


dorahospital

dorahospital

www.dorahospital.com.tr

Doktorumuz,

Gelişen tıp teknolojisi ve alanında uzmanlaşan Op. Dr. Fatih Dağdelen artık zamanın sizden yavaş yavaş alıp götürdüklerini bir günde geri veriyor...

29


Hayata estetik bir dokunuĹ&#x;

30


dorahospital

dorahospital

www.dorahospital.com.tr

Günümüzde hayat, daha estetik bir vücuda doğallığımızı koruyarak kavuşma imkanı sunuyor. Artık gelişen tıp teknolojisi ve alanında uzmanlaşan plastik cerrahlar; akıp giden zamanın çaldıklarını, bir günde size geri veriyor... Günümüzde birçok yerde estetik operasyon geçirebilir ve kendinizi mutlu edecek değişimler sağlayabilirsiniz. Vücudunuzda bulunan küçük kusurlardan kurtulabilir, günlük hayatın yorucu temposu ve stresi ile kaybettiğiniz güzellikleri inanamayacağınız kadar kolay bir şekilde geri alabilirsiniz. Peki bu değişimler sizi mutlu edebilecek mi? Eğer estetik operasyonlarınız için tercihiniz herhangi bir güzellik merkezi yerine steril ameliyathane şartlarına sahip, son teknoloji ekipmanlar kullanan profesyonel bir hastanede, sayısız başarılı operasyona imza atarak dünyaca ün yapmış uzman bir plastik ve estetik cerrah yönünde olursa mutlu olmamanız için hiçbir neden yok... Gülümseyin... Buradasınız. Dora Hospital’a hoşgeldiniz.

31


Burun Estetiği Yüzünüzde güzelliğin en dikkat çekici yeri burnunuzdur. Güzel bir burna sahipseniz gözleriniz ve kaşlarınız ön plandadır. Burun şekli yüzün karakteristik özelliğini tamamlayan belki en önemli parçadır. Estetik burun ameliyatları sadece şekilsel bozukluklar değil, aynı zamanda nefes alma ile ilgili problemlerinizin de düzeltilebileceği çok özel operasyonlardır. Burun estetiğinde en önemli noktalardan biri yüzünüzdeki bütünlüğü bozmayacak şekilde, genel karakteristik özelliklerinize uygun bir doğallık yakalamaktır.

Estetik burun operasyonları ile; • Burunun boyutu küçültülebilir. • Burnun üzerindeki kemer alınabilir. • Burnun ucu kaldırılabilir. • Burun kısaltılabilir veya uzatılabilir. • Burun ucunun şekli değiştirilebilir (kalınsa inceltmek, ince ise genişletmek mümkündür). • Burun delikleri daraltılabilir veya genişletilebilir. • Üst dudakla burun arasındaki açı değiştirilebilir. • Burundaki eğrilikler düzeltilebilir. • Daha önce yapılan operasyonlar sonucu oluşan memnuniyetsiz sonuçlar düzeltilebilir. • Nefes alma sorunu tedavi edilebilir. • Doğumsal bozuklukların, burun yaralanmalarının ve bazı solunumsal problemlerin düzeltilmesine yardımcı olunabilir.

32


dorahospital

dorahospital

www.dorahospital.com.tr

Burun Estetiği Öncesi Burun Estetiği Ameliyatı Hakkında Bilinmesi Gerekenler Burun estetiği ameliyatı erkeklerde 17-18 yaş, kadınlarda 16-17 yaş üzeri isteyen her bireyin yaptırabileceği bir ameliyattır.

bir görünüm olmalıdır. Rhinoplasti olacak kişilerde istenilen kriterler, gerçekçi beklentiler, sağlıklı olma ve psikolojik sağlamlıktır.

Bu cerrahi yöntemde hastanın beklentisi mükemmel bir burun değil daha iyi ve estetik

Rhinoplasti diğer cerrahi yöntemlerle birlikte de uygulanabilir.

Muayenede dikkat edilecek hususlar • Burnunuzla ilgili şikayetlerinizi tüm detayları ile doktorunuza aktarmanız gerekmektedir. • Solunumla ilgili şikayetlerinizin olup olmadığı, oluyorsa; mevsimlerle ilişkisi, aktivitelerle artıp artmadığı, ağız kuruluğu, baş ağrısı, horlama, burunda akıntı gibi sorunlara yol açıp açmadığı ayrıntıları ile konuşulmalıdır.

• Geçirilen travmalar ve önceden geçirilmiş bir operasyon olup olmadığı zamanlarıyla birlikte bildirilmelidir. • Hastanın geçmişindeki önemli rahatsızlıklar ve sürekli kullandığı ilaçlar varsa doktor mutlaka bilgilendirilmelidir. • Şekille ilgili rahatsızlık duyulan özellikler ve beklentiler detaylı bir şekilde aktarılmalıdır.

33


Operasyon öncesi hazırlıklar

• Ameliyat günü gömlek gibi kolay çıkarılabilen kıyafetler sizi rahat ettirecektir. • Mümkünse makyaj yapılmamalı ve takı gibi aksesuarlar taşınmamalıdır. • Ameliyat öncesi ılık bir duş alınmalı ve saça herhangi bir şey sürülmemelidir. • Ameliyat genel anestezi altında yapılacağı için en az 6-8 saatlik bir açlık süresi gerekmektedir. Bu nedenle; • Ameliyat sabah saatlerinde ise, geceden sonra bir şey yenmemeli; • Ameliyatınız öğleden sonra ise sabah hafif bir şeyler atıştırılmalıdır. • Ameliyat saatinden en az iki saat önce hastanemizde olunmalıdır. Bu sürede anestezistimiz sizi muayene edecek ve planlanan anestezi türüne uygun olup olmadığınızı değerlendirecektir. • Yalnız gelinebileceği gibi refakatçi ile de gelinebilir.

34


dorahospital

dorahospital

www.dorahospital.com.tr

• Ameliyat öncesinde anlatılan detaylara göre ameliyat süresi değişkenlik göstermekle birlikte genellikle 1 - 1,5 saattir. • Ameliyattan sonra hasta odasında kendine geldiğinde; burnu üzerinde alın ve yanaklara uzanan bir alçı kalıp olacaktır. • Ameliyattan sonra ilk saatlerde ağrı pek olmamakla birlikte bulantı ve baş dönmesi görülebilir. Bu durumlar için bazı ilaçlar tedavide yer alacaktır. • Ameliyattan dört saat sonra sulu gıdalar ile beslenme başlar ve dolaşma izni verilir. • Ameliyattan beş saat sonra hasta evine dönebilir. Kısaca sabah yapılan ameliyatlarda akşam üzeri, öğleden sonra yapılan ameliyatlarda ise ertesi gün kişinin eve gitmesinde sakınca yoktur. • Kişi ameliyattan sonraki ilk 48 saat dinlenmelidir. Alın ve yanaklara iki saatte bir 15 dk. soğuk uygulama hastayı rahatlatacak, şişlik ve morlukları sınırlayacaktır. • Üçüncü günden itibaren şişlik ve morluklar hızlı bir şekilde geçmeye başlayacaktır. Yavaş yavaş günlük aktivitelere dönülebilir. • Ameliyattan yaklaşık bir hafta sonra alçı kalıp alınarak sadece burnu örten bir ince bant uygulanacaktır. Amaç, kalıbın alınmasını takiben burunda oluşabilecek şişlikleri kontrol etmektir. Bu bant burun bölgesinde yaklaşık bir hafta kalacaktır.

35

• Burundaki bantlar açıldığında ana hatları ile burun şekli görebilse de, detayların ortaya çıkması zaman alacaktır. Özellikle ilk aylarda burun sabahları daha şiş olabilir, bu şişlik gün içinde azalacaktır. • Burun ucuna yapılan girişimlerin yoğunluğuna ve kullanılan tekniğe bağlı olarak, burun ucunda geçmesi bazen ayları bulabilen uyuşukluk ve sertlik olabilmektedir. • Ameliyattan sonra erken dönemde burun darbelerden korunmalıdır. Bu nedenle vücut teması gereken sporlar ve gözlük kullanımı ilk 6 ay içinde sakıncalıdır. • Ödem oluşmaması için sauna, solarium, güneş banyosu ve buhar banyosuna ilk 8 hafta maruz kalınmamalıdır. • 2. haftadan itibaren egzersiz, yüzme ve bireysel sporları yapmakta sakınca yoktur. • Ameliyattan sonra ilk günler ve haftalarda burun içindeki ödem ve kabuklar nedeniyle solunum çok rahat değildir. Bu dönemde önerilen damla ve kremler kullanımı şikayetleri azaltacaktır. • Ameliyattan sonra 1., 6. ve 12. aylarda kontroller yapılarak iyileşme süreci izlenir. Ameliyat öncesi ve sonrasında çekilen resimlerle kıyaslamalar yapılır.


Dikkat edilmesi gerekenler Hayal ettiğiniz burun için en iyisine güvenin. “NEFES ALMAK GÜZELDİR.” BİZİMLE SAĞLIĞINIZ VE GÜZELLİĞİNİZ DENEYİMLİ ELLERE TESLİM...

Estetik Cerrahi bilgi, tecrübe ve yetenek gerektiren bir branş olup doktor ve ekipman seçiminin en önemli olduğu tıp dalıdır. Burun estetiği operasyonlarının başarısında hastanın burun yapısı, doktorunuzun bilgi, beceri ve tecrübesi. Aynı zamanda anestezi ekibi çok önemli bir etkendir Estetik cerrahi alanındaki başarısı ile öne

36

çıkan Dora Hastanesi, Türkiye’nin ilk ve tek butik hastanesi olarak otel konforunda, bünyesinde dünya çapında kabul gören uzman ekibiyle hizmet vermektedir. Opr. Dr. Fatih Dağdelen hasta psikolojisinin olumsuz yönlerini yaşatmamayı hedeflemekte ve ekibinin eğitimini bu doğrultuda sürekli olarak geliştirmektedir.


dorahospital

dorahospital

www.dorahospital.com.tr

AMELİYAT HAKKINDA Anestezi

Genel

Anestezi Sonrası

3–4 saat yatak istirahati

Hatanede yatış

1 gece yeterlidir (Anestezi etkisi sona ermiş hastaların gece yatışı şart değilidir)

Kontrol tarihi

Alçılar 5 ile 7 gün içinde alınmalı

İşe dönüş

Alçılar alındıktan sonra işe başlanabilir.

Günlük hayata dönüş

1 gün

Ameliyat izi

Yok

Tampon

Yok

Kanama

İlk 3 gün sızıntı şeklinde olabilir. Kontrol altına alınan, günlük yaşamı etkilemeyen kanamalardır.

Ağrı

Yok

Dikiş

Görünen dikiş yok.

Uçak yolculuğu

Aparatlar alındıktan sonra serbest.

Nefes alma

Ameliyat sonrası hemen burundan nefes alabilirsiniz.

Özel ilaç kullanımı

Kontrole gelindiğinde sprey ve önerilerimiz olacaktır.

Duş alma

İlk 1 hafta burun bantları korunarak yapılabilir.

37


Meme B端y端tme

38


dorahospital

dorahospital

www.dorahospital.com.tr

Meme Büyütme Ameliyatı Göğüslerinizin küçüklüğü vücudunuzun genel hatlarına uyumsuzluğundan, elbise seçimine kadar her şeyi etkiler.

Günümüzde bayanların en çok tercih ettikleri ve en yüz güldürücü ameliyatlardan birisi silikon ile meme büyütme ameliyatlarıdır. Hamilelik, emzirme, yaşlanma gibi nedenlerle memeler küçülebilir ya da gelişme geriliği sonucunda yeterli büyüklüğe ulaşmayabilir. Bu gibi durumlarda küçük olan memeyi büyültmeye ve dolgunlaştırmaya yönelik yapılan girişimler ile daha dolgun, daha iri, estetik olarak daha güzel görünümlü meme oluşturmak mümkündür. Bu büyütme en uygun silikon meme protezleri ile yapılabilir. Meme büyütme cerrahisi günümüzde son derece güvenli bulunan, güvenilirliği ispatlanmış operasyonlardır. Meme protezinin kansere neden olmadığı birçok bilimsel araştırma ile saptanmıştır. Bu araştırmalarda hastalar, 20 ila 30 yıl gibi uzun zaman aralıklarında takip edilmiştir. Sonuçlar meme protezi konulan hastalarda meme kanseri oluşma oranının, normal kadınlardan farklı olmadığını hatta biraz daha düşük olduğunu göstermiştir. Meme protezi 18 yaşından sonra isteyen her bayana uygulanabilir. Günümüzde operasyonlarda kimyasal olarak zararsız, kanser oluşturmayan, polimer bazlı silikonlar kullanılmaktadır. Hastanemizde; allerjik reaksiyona yol açmayan, toksik etkileri bulunmayan, kohezive jel içeren ve dışı kadifemsi yuvarlak veya damla şeklinde son derece güvenli protezler tercih edilmektedir. Meme - göğüs büyütme ameliyatı, meme dokusu altına yerleştirilen meme protezleri ile meme hacminin artırılmasıdır. Bu müdahale yapısal olarak küçük memeler için ya da doğumdan sonra

39

küçülmüş ve içi boşalmış memeler için uygulanmaktadır. Muayeneden sonra doktorunuz, göğüs kafesini kaplayan deri ve memelerin durumu gibi ameliyatla ilgili kararları etkileyecek diğer değişkenleri anlatacaktır. Memelerin bariz olarak sarkık olduğu vakalar için, cerrah meme büyütme ameliyatına ek olarak meme derisini azaltarak yeniden şekillendiren bir yöntem önerebilir. Meme büyütmede kullanılan birkaç cerrahi yaklaşım vardır. En sık kullanılan teknik, meme alt kısmının göğüs kafesine kavuştuğu bölgenin hafif üzerine yapılan meme altı kesisidir. Çoğunlukla hastanemizde bu teknik tercih edilmektedir.


Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası Meme protezinin hamilelik ve emzirme ile ilişkisi 1994 yılında İngiliz Sağlık Bakanlığı’nın yaptırdığı araştırma sonuçları, annede bulunan meme protezlerinin bebek için herhangi bir tehlike oluşturmadığını ortaya koymuştur. 1991 yılında yapılan diğer bir araştırmada ise meme protezi olan annelerde, anne sütünde düşük düzeylerde silikon saptanmıştır. Ancak bu çalışmada aynı miktarda silikonun, meme protezi olsun olmasın çalışma grubundaki tüm annelerin sütünde bulunduğu ortaya çıkmıştır. Hatta 1999 yılındaki Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi Tıp Enstitüsü tarafından yapılan çalışmada inek sütü ve mama formüllerinde bile anne sütünden daha fazla miktarlarda silikon bulunduğu açıklanmıştır.

• Ameliyat sonrası en az 4 ila 6 saat arasında ağız yoluyla hiçbir şey verilmemektedir. Bu süreler hastanın doktoru tarafından değiştirilebilir.

• Birinci aydan önce tenis oynanması ve ağır sporlar yapılması yasaktır. Ameliyatı takip eden 6 ila 8 hafta içerisinde sauna, solaryum ve buhar banyosundan kaçınılmalıdır.

• Ameliyat 25 ila 45 dakika arasında kısa süren bir operasyondur. Ameliyat sonrası hasta genellikle 1 saat kadar ayılma odasında izlendikten sonra, hasta odasına gönderilmektedir. Ancak anesteziye bağlı olarak bulantı ve benzeri sorunlarla karşılaşıldığında kalış süresi uzayabilmektedir.

• Giderek azalmakla birlikte aylarca sürebilen zaman zaman batma, yanma ya da kramp tarzında kısa süreli ağrılar oluşabilir. Günlük yaşamı etkileyecek boyutta olmayan bu ağrıların sıklıkları ve şiddetleri giderek azalır. Bu gibi durumlarda ağrı kesici kullanılabilir.

• Operasyon sonrasında ameliyat bölgesini saran bir takım bantlar ve bu bantların üzerinde göğüsleri kavrayan sporcu sutyeni giydirilmektedir.

• Tüm meme bölgesinde hissizlik, uyuşma ve ödem (şişlik) oluşması doğaldır. Bu genellikle geçici bir durumdur ve ortadan kalkması 6 ila 12 aya kadar uzayabilmektedir.

• Ameliyat sonrasında genellikle ilk saatlerde baş dönmesi, halsizlik ve bulantı görülebilir. Bu durumun giderilmesi için bazı ilaçlar kullanılmaktadır.

• Bazı durumlarda 1 ila 2 hafta içinde ortadan kalkan morluklar görülebilir. Benzer şekilde meme başında hissizliğe ve aşırı hassasiyete de rastlanabilmektedir.

• Ameliyattan sonra genellikle dördüncü saatte sulu gıda alımına ve ayağa kalkılmasına izin verilir.

• Ameliyat sonrası hastanın gündelik hayatına dönmesi yapılan işlem, hastanın yara iyileşmesi ve toleransına bağlı olarak 10 ila 30 gün arasında değişmektedir.

• Ameliyat günü ya da ertesi gün hastanın taburcu işlemleri yapılarak eve gitmesine izin verilmektedir. • Hasta ilk iki günü istirahat ederek geçirmelidir. Operasyon sonrası protezin kas arkasına ya da kas önüne konulmasına bağlı olarak farklı şikayetler olabilir. Genellikle kas arkasına konulan protezlerde kol hareketleri ağrıya sebep olabilir. Bu durum ilk günlerle sınırlıdır. • İlk iki günde giderek artan ödem (şişlik), 3. günden itibaren kol ve gövde rahatlayacak ağrılar azalmaya başlayacaktır. 3. ya da 4. gün dikiş yerlerine konulan ısıya dayanıklı bantlar hariç göğüsde bulunan bantlar alınır hastanın duş almasına izin verilir.

40

• Sizi mutsuz eden kusurlar tamamen ortadan kaldırılırken; • Dikiş izi sorunu bırakmamaktadır. • Tekrar doğum yapılabilir ve süt vermekle ilgili bir sakıncaya yol açmamaktadır. • Kullanılan silikon meme dokusuna zarar vermemektedir. Böylece çıkarmak ya da değiştirmek zorunluluğu yoktur, ömür boyu kullanabilmektedir. • Mamografi ya da ultrosonografi uygulamalarını engellememektedir. • Göğüslerinizin büyüklüğüne ve şekline doktorunuz ile birlikte karar verilebilmektedir.


dorahospital

dorahospital

www.dorahospital.com.tr

41


Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası Sizi mutsuz eden kusurlar tamamen ortadan kaldırılırken; • Dikiş izi sorunu bırakmamaktadır. • Tekrar doğum yapılabilir ve süt vermekle ilgili bir sakıncaya yol açmamaktadır. • Kullanılan silikon meme dokusuna zarar vermemektedir. Böylece çıkarmak ya da değiştirmek zorunluluğu yoktur, ömür boyu kullanabilmektedir. • Mamografi ya da ultrosonografi uygulamalarını engellememektedir. • Göğüslerinizin büyüklüğüne ve şekline doktorunuz ile birlikte karar verilebilmektedir.

42


dorahospital

dorahospital

www.dorahospital.com.tr

AMELİYAT HAKKINDA Anestezi

Genel

Anestezi Sonrası

3 saat yatak istirahati

Hareket kısıtlılığı

Yok

Kanama

Yok

Dikiş izi

Göğüs altında 5'er cm. estetik dikiş kıvrım arasında kalır, görünmez

Ağrı

İlk 3 gün ilaçlar ile kontrol altına alınabilecek derecede kas ağrısı şekliğinde. Hareket ettikçe azalır

Günlük hayata dönüş

1 gün

Hastanede kalış süresi

Max. 1 gece

Bize ayırmanız gereken zaman

3 ila 5 gün

Dikiş alınması ve pansuman

Yok

Tekrar doğuma engel mi

Hayır

Emzirme ve hamileliğe engel mi? Hayır Duş alabilir miyim?

Bölge korunarak ilk 3 günden sonra

Özel ilaç kullanımı

Kontrole gelindiğinde sprey yok ve önerilerimiz olacaktır.

Duş alma

5-7 gün arasında kontrole geldiği gün yapabilir.

43


Meme Küçültme Göğüslerinizin diğer vücut hatlarınıza göre orantısız olmasından, uçlarının aşağıya doğru sarkık olmasından ya da göğüslerinizin büyük olmasından dolayı mutsuzsanız, sizi mutlu edecek değişimlerle tanışın.

44


dorahospital

dorahospital

www.dorahospital.com.tr

Meme Küçültme Ameliyatı Öncesi Göğüslerinizin büyüklüğüne ve şekline doktorunuz ile birlikte karar verebilirsiniz.

Her ne kadar büyük memeler çağlar boyunca dişiliğin işareti ve kadının besleme yetisinin sembolü olarak kabul edilmiş olsa da; zamanın estetik standartlarından büyük olan memeler kadında hem kozmetik, hem psikolojik, hem de işlevsel bir takım sorunlara yol açmış ve kadınlar bu memeleri küçültme arayışına girmişlerdir. Meme küçültme ameliyatı, plastik cerrahi girişimleri arasında en sık uygulananlardan birisidir. Büyük ve sarkık memeler, fiziksel bir takım rahatsızlıklara yol açmaktadır. Bunlar arasında boyun, omuz ve sırt ağrısı; sutyenlerin omuzlarda oluşturduğu rahatsız edici oluklar; memelerde ağrı, meme altında kaşıntı ve kızarıklık sayılabilir. Genç kızlarda çok büyük memeler birtakım psikososyal sorunlara da yol açabilmektedir ki genellikle bunlar utanma nedenidir. Bazı olgularda büyüklük tek taraflı olup, utanma duygusunu daha da artırabilir. Bu tür şikayetlere çözüm arayanların aşağıdaki bilgileri edinmesinde yarar vardır. Genellikle hormonal bir soruna bağlı olmayan, son 6 ay içinde büyümesi durmuş ve küçültülmesi istenen göğüsler için cerrahi girişim düşünülür. Meme küçültme ameliyatları meme gelişmesini tamamladıktan sonra yapılır. Ancak bunun bazı istisnaları vardır. Virjinal meme hipertrofisi olan genç kızlarda, normal psikososyal gelişmenin etkilenmemesi için, gelişmenin tamamlanmasından önce cerrahi operasyon gerekebilir. Günümüzde tüm meme küçültme ameliyatlarının %12,5’u ergenlik döneminde gerçekleştirilmektedir. Belirli bir yaşın üzerinde ve ele gelen kitlesi olan hastalarda, girişim öncesi mammografi gibi görüntüleme tekniklerinden yararlanılmaktadır. Daha sonra göğüs boyutu, deri ve meme bezi özellikleri göz önüne alınarak operasyon sırasında kullanılması gereken tekniğe karar verilmektedir.

45


Meme Küçültme Ameliyatı Süreci

• Göğüs küçültme ameliyatı genel anestezi altında yapılmaktadır. Genel anestezi hastanın tam olarak uyutulması ve solunumunun nefes borusuna yerleştirilen bir tüple anestezi ekibince denetlenmesi anlamına gelmektedir. • Herhangi bir sorun yaşanmaması için öncelikle bazı laboratuvar testleri yapılmaktadır. • Anestezi uzmanı ameliyat öncesi hastayı değerlendirmeye alır. Ameliyathanede hastanın kalp atımları ve kan oksijen seviyesi ameliyat süresince, devamlı olarak elektronik cihazlar yardımıyla takip edilmektedir. • Genel anestezi öncesi 6 ila 8 saat aralığında hasta hiçbir şey yenmemeli ve içilmemelidir. • Ameliyat sonrası en az 4 ila 6 saat arasında ağız yoluyla hiçbir şey verilmemektedir. Bu süreler hastanın doktoru tarafından değiştirilebilir. • Ameliyat, kullanılan tekniğe bağlı olmak üzere 1,5 ila 3 saat arasında sürmektedir. Ameliyat sonrası hasta genellikle 1 saat kadar ayılma odasında izlendikten sonra, hasta odasına gönderilmektedir. Ancak anesteziye bağlı olarak bulantı ve benzeri sorunlarla karşılaşıldığında kalış süresi uzayabilmektedir.

46


dorahospital

dorahospital

www.dorahospital.com.tr

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası

• Ameliyat sonrası 4. saatte hastanın ayağa kalkmasına ve beslenmesine izin verilir. İşlemden sonra hastanede kalış süresi 1 ila 2 gün arasında değişir. İlk birkaç gün dren denilen ve ameliyat bölgesinde oluşabilecek kan ve serum sızıntılarını toplayacak vakumlu bir torba kullanılır. Gelen miktara göre bu dren 1 ya da 2 gün sonrasında çıkarılır. Ameliyatın ardından göğüs altında dikiş yerleri üzerinde bir bandaj olacaktır. 5 ila 7 gün sonrasında kontrole gelirken hastanın bu bandajlar üzerinden duş alarak gelmesi tavsiye edilir. Çünkü bandajlar ıslandığında daha rahat çıkarılacaktır. • Hasta doktor tarafından uygun görüldüğü takdirde aynı gün ya da ertesi gün taburcu edilir. Çalışan hastalar 1 hafta sonrasında mesailerine geri dönebilmektedir. • Eğer hasta kontrole gelemeyecek durumda ise, ameliyattan 1 hafta sonra duş alıp bandajları kendisi de çıkarabilir. • Ameliyat sonrası göğüs altında eriyen dikişler

47

kullanıldığı için hasta dikiş alma problemiyle karşılaşmayacaktır. • Ameliyat sonrası 3 ay boyunca telsiz ve süngersiz sporcu sutyeni kullanılmalıdır. Hastamıza hediye ettiğimiz sporcu sutyeni en az 1 ay boyunca takılmalıdır. 2. ve 3. aylarda benzer telsiz ve süngersiz sporcu sutyenleri kullanılabilir. 3. aydan sonra ise hasta istediği sütyeni kullanmakta özgürdür. • Ameliyatın ardından 1 ay boyunca dikişler güneş ışığından korunmalıdır. Sonrasında hastanın güneşlenmesinde ya da solaryuma gitmesinde bir sakınca yoktur. • Operasyonun ardından hafif spora başlamak için 15 gün geçmesi gerekmektedir. 1 ay sonrasında ise hasta ağır spor yapmaya başlayabilir. • Ameliyat sonrasında hastanın göğüsleri ayrık durabilir, şişlik ve ödem olabilir. Her geçen gün bu şişlik ve ödem indikçe kişinin göğüsleri normal halini alacak ve rahatlayacaktır.


Meme küçültme ameliyatının emzirme ile ilişkisi

Bir kadının normal şekilde süt verebilmesi için; duyarlılığa sahip meme başıyla süt kanallarının bağlantılı olması ve işlevsel meme dokusuna sahip olması gerekmektedir. Bu anatomik ve fizyolojik özellikleri bozmayan bir cerrahi girişim sonrasında emzirmenin bozulması söz konusu değildir. Eğer meme başı, altın-

48

daki meme dokusundan ayrılıp serbest yama olarak uygulanmış ise emzirmenin gerçekleşmesi olası değildir. Günümüzde uygulanan meme küçültme yöntemlerinin hemen hemen tümünde meme başı bir miktar meme dokusuna bağlı olarak bırakıldığından, memenin emzirme yetisi korunabilmektedir.


dorahospital

dorahospital

www.dorahospital.com.tr

Meme küçültme ameliyatının meme kanseri ile ilişkisi

Meme kanseri kadınlarda çok sık görülse de meme küçültme ameliyatı sonrasında meme kanseri oluşma oranı çeşitli klinik serilere göre % 0.06 ile % 2 arasında değişmektedir. Ayrıca meme büyüklüğü nedeniyle başvuran kadınlarda, küçültme ameliyatı sonrasında çıkarılan dokuların histopatolojik incelemesi sonucu meme dokusunda % 61

oranında kanser dışı patolojik değişiklikler olduğu saptanmıştır. Bu bulgular ışığında, meme küçültme ameliyatının meme kanseri riskini artırmadığı hatta meme dokusunun azalmasını ve çıkarılan meme dokusunun histopatolojik olarak incelenmesini sağlayarak meme kanserine yakalanma olasılığını düşürdüğü söylenebilir.

AMELİYAT HAKKINDA Anestezi

Genel

Eve dönüş

1 gün

Ağrı

Yok

Günlük hayata dönüş

1 gün

Ameliyat izi

Minimum estetik dikiş

49


Meme Dikleştirme Derinin esnekliğini yitirmesi, yer çekimi ve kilo kaybı, hamilelik ya da emzirme gibi durumlar göğüslerin şeklini ve dinginliğini etkilemektedir. Göğüs büyüklüğünden memnun olan hastalar, göğüslerinin daha diri ve kalkık durması için meme dikleştirme operasyonu

50

yaptırabilmektedir. Ayrıca bazı hastalar zaman içerisinde göğüslerinin dolgunluğunu yitirdiğinden şikayetçi olmaktadır. Bu gibi durumlarda meme dikleştirme operasyonuna ek olarak, hacim kazandırmaya yönelik silikon protez uygulaması da yapılabilmektedir.


dorahospital

dorahospital

www.dorahospital.com.tr

Meme Dikleştirme Ameliyatı • Meme dikleştirme ameliyatı genel anestezi altında yapılmaktadır. Genel anestezi hastanın tam olarak uyutulması ve solunumunun nefes borusuna yerleştirilen bir tüple anestezi ekibince denetlenmesi anlamına gelmektedir. • Herhangi bir sorun yaşanmaması için öncelikle bazı laboratuvar testleri yapılmaktadır. • Anestezi uzmanı ameliyat öncesi hastayı değerlendirmeye alır. Ameliyathanede hastanın kalp atımları ve kan oksijen seviyesi ameliyat süresince, devamlı olarak elektronik cihazlar yardımıyla takip edilmektedir. • Genel anestezi öncesi 6 ila 8 saat aralığında hasta hiçbir şey yenmemeli ve içilmemelidir. • Ameliyat sonrası en az 4 ila 6 saat arasında ağız yoluyla hiçbir şey verilmemektedir. Bu süreler hastanın doktoru tarafından değiştirilebilir. • Ameliyat kullanılan tekniğe bağlı olmak üzere 1,5 ila 3 saat arasında sürmektedir. Ameliyat sonrası hasta genellikle 1 saat kadar ayılma odasında izlendikten sonra, hasta odasına gönderilmektedir. Ancak anesteziye bağlı olarak bulantı ve benzeri sorunlarla karşılaşıldığında kalış süresi uzayabilmektedir.

51


Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrası • Ameliyat sonrası 4. saatte hastanın ayağa kalkmasına ve beslenmesine izin verilir. İşlemden sonra hastanede kalış süresi 1 gündür. İlk birkaç gün dren denilen ve ameliyat bölgesinde oluşabilecek kan ve serum sızıntılarını toplayacak vakumlu bir torba kullanılır. Gelen miktara göre bu dren 1 ya da 2 gün sonrasında çıkarılır. Ameliyatın ardından göğüs altında dikiş yerleri üzerinde bir bandaj olacaktır. 4 ila 7 gün sonrasında kontrole gelirken hastanın bu bandajlar üzerinden duş alarak gelmesi tavsiye edilir. Çünkü bandajlar ıslandığında daha rahat çıkarılacaktır. • Hasta doktor tarafından uygun görüldüğü takdirde aynı gün ya da ertesi gün taburcu edilir. Çalışan hastalar 1 hafta sonrasında mesailerine geri dönebilmektedir. • Eğer hasta kontrole gelemeyecek durumda ise, ameliyattan 1 hafta sonra duş alıp bandajları kendisi de çıkarabilir. • Ameliyat sonrası göğüs altında eriyen dikişler kullanıldığı için hasta dikiş alma problemiyle karşılaşmayacaktır. • Ameliyat sonrası 3 ay boyunca telsiz ve süngersiz sporcu sutyeni kullanılmalıdır. Hastamıza hediye ettiğimiz sporcu sutyeni en az 1 ay boyunca takılmalıdır. 2. ve 3. aylarda benzer telsiz ve süngersiz sporcu sutyenleri kullanılabilir. 3. aydan sonra ise hasta istediği sütyeni kullanmakta özgürdür. • Ameliyatın ardından 1 ay boyunca dikişler güneş ışığından korunmalıdır. Sonrasında hastanın güneşlenmesinde ya da solaryuma gitmesinde bir sakınca yoktur. • Operasyonun ardından hafif spora başlamak için 15 gün geçmesi gerekmektedir. 1 ay sonrasında ise hasta ağır spor yapmaya başlayabilir. • Ameliyat sonrasında hastanın göğüsleri ayrık durabilir, şişlik ve ödem olabilir. Her geçen gün bu şişlik ve ödem indikçe kişinin göğüsleri normal halini alacak ve rahatlayacaktır.

52


dorahospital

dorahospital

www.dorahospital.com.tr

Meme dikleştirmenin emzirme ve meme kanseri ile ilişkisi

Meme dikleştirmelerde meme bezi, süt kanalları ve meme başı arasındaki ilişki çoğu zaman bozulmamaktadır. Bu nedenle meme dikleştirme ameliyatı geçiren bayanların emzirmelerinde bir azalma ya da başka olumsuz bir durum görülmemektedir. Ayrıca meme dikleştirmenin meme kanseri ile ilişkisi büyütme ve meme küçültme ameliyatından çok farklı sayılmaz ve ek bir tehlike oluşturmaz. Meme dikleştirme memeyi yeniden şekillendirmek için yapılan bir ameliyat olup; bu ameliyat ile areola (memebaşı çevresindeki koyu renkli cilt) çapı da küçültülebilmektedir. Eğer memeler kü-

AMELİYAT HAKKINDA Anestezi

Genel

Eve dönüş

1 gün

Ağrı

Yok

Günlük hayata dönüş

1 gün

Ameliyat izi

Minimum estetik dikiş

53

çük veya gebelik sonrası hacim kaybına uğramış ise, meme protezleri aynı seansta yerleştirilerek hem sertliğin artması sağlanmakta hem de istenen büyüklükte bir meme elde edilmektedir. Meme dikleştirme için en uygun kişiler sağlıklı, duygusal durumu stabil, cerrahiden gerçekçi sonuçlar bekleyen kadınlardır. Meme dikleştirme memede fark edilebilen kalıcı izler bırakmaktadır. Kadın memesini yeniden şekillendirmek için pek çok farklı yöntem mevcuttur. Meme dikleştirme ile beraber meme protezi düşünülüyorsa ayrı bir bilgilendirme formuna daha ihtiyaç duyulmaktadır.


Karın Germe Güzelliğinizi kaybettiğinizi düşünerek gerilmeyin...

54


dorahospital

dorahospital

www.dorahospital.com.tr

Doğum yapmak ya da aşırı kilo alıp vermek karın bölgesinde deformasyona, sarkıklara ve çatlaklara deforme olabilmektedir. Karın germe operasyonları bu tip yıpranmaların izlerini siler ve kişinin karın bölgesinin tekrar estetik bir görüntüye kavuşmasını sağlar. Abdominoplasti olarak bilinen karın germe ameliyatında yan, orta ve alt karın bölgelerindeki fazla deri ve yağ dokuları alınır, karın kasları gerginleştirilir. Aynı zamanda bu operasyonla çatlaklar minimum dereceye indirilmiş hatta yok edilmiş olur. Karın germe ameliyatı bir şişmanlık tedavisi değildir. Şişman kişiler bu cerrahi girişimden önce verebilecekleri miktarda kilo vermeleri gerekmektedir. Karın germe ameliyatı pek çok farklı teknikle yapılabilmektedir. Ayrıca karın germe operasyonu, diğer vücut hatlarına yönelik düzeltme ameliyatları ile birlikte de uygulanabilmektedir. Aşırı kilo alıp verme periyotları, doğumlar, karın kaslarının yapısal olarak birbirinden ayrılması, yaşlanmaya bağlı karın kasları ve derisinin elastikiyetinin bozularak deformasyona uğraması ve aşırı yağlanma gibi sebeplerle, karın duvarını oluşturan yapılarda gevşeklik, deride çatlaklar ve etek görüntüsü oluşturacak şekilde sarkmalar meydana gelmektedir. Böyle bir hastada sadece deri altında bulunan yağ dokusunun liposuction ile alınması var olan problemleri çözmemekte, hatta deri altını dolduran yağ dokusu boşaltıldığı için karın derisi torba haline gelmekte ve sarkma daha da belirginleşmektedir. Bu durumda yapılması gereken ameliyat karın germe (abdominoplasti) ameliyatıdır. Karın germe ( abdominoplasti ) planlanırken istenilen sonucun elde edilebilmesi için; karın derisinin elastikiyeti, derideki sarkıklığın miktarı, çatlak olup olmadığı ve karın kaslarındaki ayrılmanın derecesi gibi bazı kriterlere dikkat etmek gerekmektedir. Kişinin bu özelliklerine bakılarak karında yapılacak germe miktarına karar verilir. Eğer sarkma ve çatlaklar fazla değilse mini abdominoplasti ile beraber yapılacak liposuction yeterli olabilmektedir.

55


Ameliyat öncesi Bu dönemde cerrahınız size uyulması gereken bazı noktaları hatırlatacaktır. • Karın germe (abdominoplasti) ameliyatı planlanan bir kişinin bir miktar kilo vermiş olması tercih edilmektedir. Aşırı kilolu kişilerde karın derisi kalınlığı fazla olduğu için germe işlemi istenilen derecede yapılamayabilir. Ayrıca aşırı kilolu hastalarda yara iyileşmesi problemleri ile daha fazla karşılaşılmaktadır. • Hasta sigara içiyorsa, ameliyattan 2 hafta öncesinden 2 hafta sonrasına kadar kullanmaya ara vermelidir. Bahsedilen dönemlerde

56

güneşte fazla kalınmaması da gerekmektedir. • Kişi eğer E-vitamini ve aspirin kullanıyorsa bu dönemde ara vermelidir ve ameliyat öncesi ağır diyet rejimlerinden kaçınmalıdır. • Soğuk algınlığı ya da başka bir enfeksiyon ameliyatın ertelenmesine sebep olabilmektedir. • Ameliyat öncesi yapılacak işlemin detaylarının planlanması için bir çizim yapılacaktır. Bunu takiben ameliyat öncesi ve sonrasının kıyaslanmasında gerekli olan fotoğraf çekimleri tamamlanacaktır.


dorahospital

dorahospital

www.dorahospital.com.tr

Ameliyat

Karın germe ameliyatı genel anestezi ile yapılmaktadır. Operasyon ortalama olarak 2,5 ila 3 saat sürmektedir. Sıklıkla iç çamaşırı altında gizlenebilen, göbeğin 8 ila 10 cm altında ve kıllı bölgenin üzerinde kalan bir kesi hattı yapılır. Deri ve deri altı dokusu kaburga seviyesine kadar karın duvarı kaslarından aşağı doğru çekilir. Fazlalık deri ve yağ tabakası elips şeklinde kesilerek atılır, göbek deliği yeniden yapılır. Derideki çatlaklar göbek seviyesinin altında bitiyorsa karın germe ile birlikte aynı zamanda tüm çatlaklardan kurtulmak mümkündür. Karın duvarı kaslarında da gevşeklik, birbirinden ayrılma varsa kaslara (zar) yerleştirilen kalıcı dikişlerle kaslar da gergin hale getirilmektedir. Daha sonra kesi yeri 3 kat halinde dikilir.

Hasta özellikle ameliyattan sonraki 1 hafta boyunca dikiş hattında gerginlik olmaması için bir miktar eğilerek yürümelidir. Ayrıca ameliyat sonrası dikiş hattında bir miktar erimiş yağ ve vücut sıvısı akması sebebiyle küçük alanlarda dikiş açılmaları normal kabul edilmelidir. Bu durum günlük pansumanlarla kendiliğinden iyileşecektir. Hastaların büyük çoğunluğuna bel kenarlarına aynı seansta liposuction da yapılmaktadır. Bölgede toplanacak fazla sıvıyı dışarı almak amacıyla dren adı verilen bir ya da iki tüp yerleştirilebilir. Ameliyat sırasında genellikle ilk gün kullanılmak üzere idrar sondası uygulanmaktadır. Hastanın ayağa kalkmasını takiben idrar sondası çıkartılmaktadır.

57


Ameliyat Sonrası • Ameliyat sonrası dönemde hastanın V pozisyonu olarak adlandırılan bir pozisyonda yatması sağlanarak ameliyat bölgesinde oluşacak gerginlik azaltılmaya çalışılmaktadır. Bu pozisyonda gövde belden itibaren 45 derece yükseltilmektedir. Zaman zaman hastanın bacaklarını kırarak gövdesine yaklaştırmasına ve eş zamanlı olarak belden itibaren gövdesini yatar duruma getirmesine müsade edilmektedir. Ameliyat sonrası ilk saatlerden itibaren hastanın bacaklarını sık sık hareket ettirmesi istenilmektedir.

süre yatak kenarında oturmalı ve karşıya bakarak ilk ayağa kalkışa hazırlanmalıdır. Hasta ayağa kaltığı ilk günlerde dik yürümemeli ve gerinmemelidir. Karnındaki gerginlik nedeniyle hafifçe eğilmesinde fayda vardır.

• Ameliyat sonrası kişinin karnını kavrayan bir karın korsesi uygulanacaktır. Basıncı ayarlanabilen bu korse ameliyat bölgesinin hareketsiz kalmasını sağlamak ve bölgenin şişmesini engellemeye yardımcı olmak amacıyla kullanılmaktadır.

• Ameliyattan sonra kişinin hastanede kalacağı süre 1 ila 2 gece arasındadır. Hasta taburcu edildikten sonraki ilk üç günü evde istirahat ederek geçirmelidir. Çalışan kişilerin 1 hafta sonrasında mesaiye başlaması uygundur.

• Ameliyat sonrası ilk saatlerde hastanın bir şey yemesine izin verilmemektedir. Genellikle ilk beslenme sıvı gıdalarla olmaktadır. Kişi rahat gaz çıkartabilmeye başladıktan sonra yumuşak gıdalarla beslenmeye geçilir. Ameliyat sonrası ilk haftalarda hastanın genellikle öğün sayısı artırılırken, öğün miktarı kısıtlı tutulmalıdır. Ayrıca bu dönemde gaz yapıcı gıdalardan kaçınılması gerekmektedir.

• Ameliyat sonrası ilk 1 hafta sigara konusunda dikkatli olunmalıdır. Sigaranın yara iyileşme sürecine olumsuz etkisi olduğu unutulmamalıdır. Ameliyattan sonra ilk haftadan itibaren hastanın yavaş yavaş sosyal hayatına dönmesine izin verilir. Fakat altı hafta süreyle ağir işler yapmamalıdır.

• Ameliyat sonrası ilk gün hasta için en sıkıntılı dönemdir. Kişinin bu dönemi daha rahat geçirmesi için ağrı kesiciler ve zaman zaman da uyku yapıcı ilaçlar kullanılmaktadır. İlk birkaç gün karın bölgesinde şişlik ve ağrı olabilir. Fakat bu ağrı, ağrı kesiciler ile kontrol altına alınabilir. Drenler ortalama 1 ila 2 gün sonrasında çıkartılmaktadır. • Deri altına gizli dikiş olarak uygulanan eriyebilir dikişlerin alınmasına gerek yoktur. • Hastaya operasyon sonrası ilk ayağa kalkışı sırasında sıklıkla rastlanan baş dönmesi ve fenalık hissi sebebiyle yardım edilecektir. Kişi bu esnada uzun bir

• Ameliyattan sonraki ilk iki gün vücudun ödemli olduğu dönemdir. Bu dönemde vücut su toplar ve hareketler zorlaşır. Genellikle ödem üçüncü günden itibaren azalmaya başlar böylece kişinin hareket etmesi kolaylaşır.

• Genellikle ilk hafta ameliyat bölgesi ıslatılmadan duş almalıdır. 2. haftadan itibaren normal duş alınabilir. 4. haftadan önce havuza ve denize girmek yasaktır. Ameliyattan sonraki 6 hafta süresince sauna, solaryum, buhar banyosu, güneş banyosu ve ağır sporlar sakıncalıdır. • Ameliyat kesisi özellikle ameliyat sonrası ilk aylarda (3 - 4 ay) kırmızı kaşıntılı ve çok belli olabilir. Zaman içinde özellikle 6. aydan sonra ameliyat izinin, renginin açılması, kaşıntının azalması beklenir. Bu süreç 2 yıla kadar devam eder. 2 yılın sonunda bile ameliyat bölgesinde deri renginde incede olsa ameliyat izi kalmaktadır. Operasyon planı sırasında bu izin kilot ve bikini çizgisi içinde kalmasına gayret edilmektedir.

AMELİYAT HAKKINDA Anestezi

Genel

Anestezi Sonrası

24 saat yatak istirahati

Hareket kısıtlılığı

İlk 24 saat özel pozisyon

Kanama

Drenler ile kontrol altındadır

Dikiş izi

Çamaşırınızın altında kalacak şekilde minimum estetik dikiş

Ağrı

İlk 3 gün ilaçlar ile kontrol altına alınabilecek derecede

Günlük hayata dönüş

1 ila 2 gün

Hastanede kalış süresi

1 ila 2 gece

Bize ayırmanız gereken zaman

1 hafta

Dikiş alınması ve pansuman

Dikişler alınmaz, kendiliğinden erir

Tekrar doğuma engel mi?

Hayır

Emzirme ve hamileliğe engel mi?

Hayır

Duş Alabilir miyim?

Bölge korunarak evet

58


dorahospital

dorahospital

www.dorahospital.com.tr

59


Kol Germe Elinizi uzatın ve daha güzel bir görünüme kavuşun...

Yaşlılık, aralıklı kilo verme, yer çekimi gibi sebeplere bağlı kolların arka ve iç kısmında sarkıklıklar meydana gelir. Günlük hayatın getirdiği bu kusurlardan kol germe operasyonuyla kurtulunabilir.. Bu operasyonla kol iç ve arka kısmında (sarkık bölgede) elips şeklinde bir kesi yapılarak sarkık deri ve fazla olan yağ dokusu eksize edilir. Yaşlanma, kilo alıp, verme güneşe maruz kalma, yer çekimi gibi nedenlerle kol arka ve iç kısımlarında sarkıklıklar meydana gelir. Bu sarkıklık ve deformasyonlar kol germe ameliyatı ile düzeltilerek kolların gerginliği sağlanır. Ancak bu işlem kolun arka kısmında dikme bir iz oluşturacağından ancak deformasyonu ve sarkıklığı ileri derecede olan uygun hastalar için önerilen bir yöntemdir. Kol germe ameliyatı lokal anestezi ya da genel anestezi altında yapılmaktadır. Kol iç ve arka kısmından uzun elips şeklinde deri ve yağ dokusu çıkartılır. Kesi yeri iki tabaka halinde içten ve dıştan estetik dikişle dikilir. Ardından kollara elastik bir bandaj sarılır. Hasta aynı gün evine dönebilir. Özellikle ameliyattan sonraki ilk günlerde kolların yüksekte tutulması önerilir. Dikişler 1 hafta sonra alınır. Hasta günlük aktivitelerine birkaç gün içinde başlayabilir. Sürekli kilo alıp vermek, yaşlılık, ve genetik yapı gibi nedenlerden dolayı üst kolunuzda sarkmalar meydana gelebilir. Kişinin yaptığı egzersizler kolların güçlenmesine yardımcı olur ve kol kaslarının gelişmesini sağlar; fakat esnekliğini kaybetmiş ve yağ birikmiş deriye herhangi bir fayda sağlamamktadır. Eğer sizin de kollarınız sarkıksa kol germe operasyonu sizin için idealdir.

60


dorahospital

dorahospital

www.dorahospital.com.tr

Kol Germe Ameliyatı Kol Germe Operasyonu Sayesinde; • Hasta koltuk altından dirsek kısmına kadar olan bölgedeki birikmiş fazla yağlardan kurtulabilir. • Kişi daha gergin ve pürüzsüz bir kola sahip olabilir. • Hasta daha dinamik ve orantılı bir vücuda sahip olabilir. • Kol germe ameliyatı genel anestezi ile yapılacaksa hasta tamamen uyuduğu için ameliyattan önceki 6 saat boyunca yemek yenmemeli, operasyon sonrası en az 4 saat boyunca da kişi bir şey yiyip içmemelidir. Aynı zamanda bu ameliyat lokal anestezi ile de yapılabilir. • Hasta hekimin onayı ile ameliyatın ar­dında aynı gün ya da operasyondan 1 gün sonra taburcu olabilir. • Ameliyat sonrası kişinin kolları

bandajlı olacaktır. Bu bandajlar 1 hafta 10 gün kadar kullanılmalıdır. • Ameliyat sonrası kollarda hafif şiddetli ağrılar olabilir. Kullanacağınız ağrı kesiciler, ağrıları durduracaktır. • Ameliyattan 1 hafta sonrasında bandaj açılarak banyo yapılabilir. Banyonun ardından bandajlar tekrar sarılmalıdır. • Ameliyat sırasında kendiliğinden eriyen dikişler kullanıldığı için sonradan dikiş aldırma sıkıntısı yaşanmayacaktır.

AMELİYAT HAKKINDA Anestezi

Genel / lokal

Eve dönüş

1 ila 2 saat

Ağrı

Yok

Günlük hayata dönüş

1 gün

Ameliyat izi

Mimimum estetik dikiş

Korse

3 hafta

Dikiş alma

Yok (Kendinden eriyen dikiş kullanılır)

61


Uyluk Germe Yürüyüşünüzdeki estetik... Sıkı bir diyet sonucu verilen yoğun kilo kaybı sonrasında kimi zaman vücudun belli bölgelerinde sarkma; özellikle de uyluğun iç kısmı ve kalça bölgesi dokularında gevşeme görülebilmektedir. Bu tip durumlarda küçük bir estetik operasyonla dokular gerginleştirilip kontur verilerek mükemmel sonuçlara ulaşılabilmektedir. Çoğunlukla bu ameliyat liposuctionla kombine edilerek daha da başarılı sonuçlar alınmaktadır.

62

(Bacak İçi)


dorahospital

dorahospital

www.dorahospital.com.tr

Uyluk Germe Ameliyatı • Uyluk germe ameliyatı sırasında genel anestezi uygulandığı için ameliyattan önceki 6 saat boyunca yemek yenmemeli operasyon sonrası en az 4 saat boyunca da kişi bir şey yiyip içmemelidir. • Operasyon ortalama 2 saat kadar sürer. Hastanede 1 gün kalmak yeterlidir. • Ameliyat sonrası hastayı rahatsız edecek derecede ağrı olmamaktadır. • Operasyon sonrası kullanılan ağrı kesici ilaçlar sayesinde hissedilen hafif ağrılar da kişiyi rahatsız etmeyecek seviyededir. • Ameliyat sonrası aynı gün içinde hasta ayağa kalkabilmektedir. • Operasyonun ardından bacağın arka yüzünde şişlik ve morarma görülebilmektedir. Oluşan bu şişlik ve morarmaların tamamen düzelmesi birkaç hafta sürebilir. • Hasta ameliyattan 2 ila 3 gün sonrasında banyo yapmaya başlayabilir. • İyileşme dönemi kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Ortalama olarak 10 ila 15 gün içinde hasta tam olarak iyileşebilmektedir. • Güç gerektiren işlere ve sportif hareketlere ise 4 hafta sonrasında başlanabilir. • Ameliyat sırasında kendiliğinden eriyen dikişler kullanıldığı için sonradan dikiş aldırma sıkıntısı yaşanmayacaktır.

AMELİYAT HAKKINDA Anestezi

Genel

Eve dönüş

1 gün

Ağrı

Yok

Günlük hayata dönüş

3 gün

Ameliyat izi

Kasık altı ve bacak içinde gizli kalır

63


Liposuction

(Bölgesel Yağ Alma)

Diyetin yetersiz kaldığı bölgelerde estetik çözüm... • Vücudun bazı bölgelerinde hertürlü diyet ve egzersize rağmen giderilemeyen yağ birikintilerinin alınması işlemidir. • Temel olarak vücudun hemen her bölgesine uygulanabilen liposuction, Bayanlarda en sık; • Karın • Kalça • Uyluklar • Diz Erkeklerde ise en sık; • Bel • Karın bölgeleri • Meme bölgelerine uygulanmaktadır. • Ayrıca kol, ayak bilekleri, boyun ve ense, yüz liposuction uygulanan diğer alanlardır.

64


dorahospital

dorahospital

www.dorahospital.com.tr

Göğüslerinizin küçüklüğü vücudunuzun Kimlere yapılması genel hatlarına uygundur? uyumsuzluğundan, • Liposuction halk arasında bilinenin aksine, elbise kadar esasseçimine amacı kilo vermek olan kişiler için her ideal şeyibiretkiler. teknik değildir. • Ancak buna rağmen diyet ve egzersiz yöntemlerine yardımcı olmak üzere zaman zaman kilo vermek isteyen hastalarda da uygulanabilmektedir. Liposuction temel olarak ideal kiloda veya ideal kiloya yakın kişilerde, egzersizle ve diğer yöntemlerle verilmesi pek mümkün olmayan bölgelerdeki estetik olmayan yağ kitlelerinin uzaklaştırılması için kullanılmaktadır. • Bu teknik temel olarak her yaşta uygulanabilse de yağ dokusunun uzaklaştırılması sonucu altı boşalmış olan bölgedeki deri eski gerginliğini elde edebilecek derecede elastik olmalıdır. Aksi takdirde cilt sarkmaları sebebiyle sarkan derinin ek yöntemlerle alınması gerekebilir. • Liposuction yaptıracak olan kişinin öncelikle genel sağlık durumu iyi olmalıdır. Çünkü işlem rasgele muayenehanelerde ve polikliniklerde yapılabilecek basit bir işlem değil; aksine ciddi bir cerrahi operasyondur.

Kimler için uygun değildir? • Bağ dokusu hastalıkları • Kan pıhtılaşmasında sorunlar ve kanama bozuklukları • Lupus • Şeker hastalığı • Kalp-akciğer hastalığı, yüksek tansiyon • Depresyon • Aşırı şişmanlık • Yara iyileşmesinde sorunlar • Son 6 ay içinde Roaccutane® kullanan hastalar • Sigara • Alkolizm ve ilaç bağımlılığı • Hamilelik

65


Kişinin sağlıklı olması aranan ilk koşuldur. • Kişinin tıbbi geçmişi ve sahip olduğu hastalıklar hassasiyetle sorgulanmalıdır. Sistemik bir hastalık durumunda ise hastanın doktoru ve ameliyatta bulunacak olan anesteziyoloji uzmanıyla görüşülerek, işlemin yapılabilirliği ve alınacak önlemler kararlaştırılmalıdır. • Kan pıhtılaşmasını etkileyen ilaçlar örneğin aspirin, işlemden en az iki hafta önce kesilmelidir. Aksi takdirde aşırı kan kaybı, kan toplanması ve aşırı morarma gibi olumsuz durumlarla karşılaşılabilir. Bu durumların bir kısmı geçici olsa da kan toplanması, yani hematom oluşumu istenmeyen neticelere ve düzensizliklere sebep olabilmektedir. Bir takım bitkisel ürünler de kanama eğilimi yapabilir. Böyle bir durumda hastanın hekimine danışması ve bu maddelerin kullanımını kesmesi gerekmektedir. Bazı önemli hastalıklarda kullanılan pıhtı önleyici ilaçlar kesilemez. Böylesi durumlarda liposuction yapılmaması gerekir. • Genellikle vücuttaki yağ hücresi sayısı ergenlik çağından sonra hemen hemen sabit bir sayıda kalmaktadır. Bu hücrelerin sayıca fazla olduğu bölgelerde biriken yağın diyete ve egzersize dirençli olduğu iddia edilmektedir. Erişkinlerde kilo artışı genellikle yeni hücrelerin oluşmasıyla değil, var olan hücrelerin büyümesiyle gerçekleşir. • Yağ hücresi liposuction ile emilerek uzaklaştığında söz konusu hücre tamamen yok olmuştur. Ancak kalan hücrelerin de diyete dikkat edilmediği takdirde yağ depolayarak büyümeleri söz konusu olabilir; hatta eskisinden daha fazla kitle oluşturmaları mümkündür. Bu nedenle liposuction ameliyatlarından sonra egzersiz ve dengeli beslenme çok önemlidir. • Operasyonların başarısında elastikiyeti iyi bir cilt dolayısıyla hastanın yaşı çok önemlidir. Ancak yaş tek başına etkili bir faktör değildir. 16 ila 80 yaş arasındaki pek çok kişinin liposuctiondan fayda göreceği düşünülse de metabolik denge tam olarak olgunlaşmadığı ve vücut ölçüleri sabitlenmediği için bu ameliyat 18 yaşından önce yapılmamalıdır. Çok ileri yaşlarda ise liposuction faydalı olsa bile, deneyimlerimiz genellikle ek işlemlerle cilt dokusu fazlalığının alınması gerektiğini göstermektedir.

66


dorahospital

dorahospital

www.dorahospital.com.tr

Ameliyat Öncesi • Hastanın geçmişindeki önemli rahatsızlıklar ve sürekli kullandığı ilaçlar varsa mutlaka doktora bildirilmelidir. • Gerekli bilgiler ve iyileşme süreciyle ilgili ayrıntılar konuşulduktan sonra operasyon yapılmadan önce 10 gün süreyle aspirin alınmamalıdır. • Bitkisel çaylar, E vitamini ve koenzim Q gibi kan sulandırıcı ajanlardan kaçınılmalıdır. İşlem öncesi bir süre aç olunmalıdır. Süre ile ilgili olarak hastaya bilgi verilecektir • İşlem genel anestezi, sedasyon ve lokal anestezi veya sadece lokal anestezi ile yapılır. Operasyon günü veya bir gece öncesinde duş alınmalıdır. • İşlemden önce çalışılacak alanların belirlendiği çizimler yapılır.

Ameliyat

İşlem sırasında yağ alınacak bölgelere özel bir sıvı enjekte edilir. Bu sıvı ameliyat bölgesinin uyuşmasını, kanama miktarının azalmasını ve bunlara bağlı olarak yağın daha kolay alınmasını sağlamaktadır. İşlem ince metal tüpler ve vakum oluşturmak amacıyla kullanılan şırıngalar veya emici motor ile yapılır. İşlem süresi uygulama bölgesi ve alınacak yağ miktarına göre değişiklik göstermektedir. İşlem bittiği zaman hastaya özel bir korse giydirilir. Bunun amacı kapalı bir alanda gerçekleştirilen işlem sonrası, kaçınılmaz şekilde oluşacak şişliği sınırlamak ve kişinin daha rahat hareket etmesini sağlamaktır.

67


Ameliyat Sonrası

Yağ alınan bölgelerden işlemden sonra yaklaşık 12 ila 24 saat süren sızıntıların oluşması beklenen bir durumdur. Bu sızıntılar giderek azalmakta ve bir süre sonra tamamen kaybolmaktadır. İşlemden sonraki ilk 48 saat işlem bölgelerinde ve vücudun genelinde sıvı toplanması (ödem) oluşmaktadır. 2 gün içinde giderek artan bu durum 3. günden itibaren azalmaya başlar. Bu nedenle ilk 2 günü istirahat ederek geçirmek yararlıdır. Sıvı alımına özen gösterilerek bu şikayetler azaltılabilir. Sıvı alımında amaçlanan günde ortalama 2 lt. elektrolit içeren (tuz, şeker -şeker ve tansiyon hastalığınız yoksa-) değişik sıvılar tüketilmesidir. İşlemden sonra, özellikle ilk hafta tartıda kilo azalması beklenmemelidir. Vücutta oluşan şişlik ve verilen sıvılara bağlı olarak, tartılma sırasında kişinin kilosu işlem öncesindeki kadar, hatta daha da fazla olabilir. İşlem sırasında ve sonrasında enfeksiyona karşı önlem olarak antibiyotik kullanılmaktadır. Vakumla yağ alınması çok ağrılı bir işlem olmamakla birlikte kişinin ağrı eşiğine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Çoğunlukla ağır spordan sonra rastlanan ağrılarla benzerlik göstermektedir. Bu ağrılar ilk günlerde fazla olmakla birlikte ilerleyen günlerde gitgide azalır. İşlem sonrası şikayetleri azaltmak amacıyla hastaya ağrı kesici ilaç kullanmanız önerilmektedir.

68


dorahospital

dorahospital

www.dorahospital.com.tr

“Liposuction”

Zayıflama işlemi değil vucüdun şekillendirilmesi işlemidir.

İşlem sonrası 3. günden itibaren kişi üzerinde korse ile dolaşabilmekte ve günlük işlerini kendisini fazla zorlamadan yapabilmektedir. 1. Günün ardından hasta korsesini çıkartmadan duş yapabilir. Duş sonrası saç kurutma makinesinin ılık ayarıyla korse kurutulmalıdır. Ağ kısmı kişinin tuvalete gitmesini engellemeyecek şekilde tasarlanan korsenin, ilk hafta boyunca hiç çıkarılmadan giyilmesinde yarar vardır. İlk haftadan sonra korse gece çıkarılıp gündüz giyilmek şartıyla 5 hafta daha kullanılmalıdır. İşlemden bir hafta sonra hastanın egzersizlere başlaması ve uzun yürüyüşler yapması oldukça yararlıdır. İzleyen günlerde ve haftalarda giderek daha ağır sporlara izin verilir. İşlemden sonra 6 hafta süreyle sauna, solaryum, buhar banyosu ve güneş banyosu yapmak sakıncalıdır. Bunlar iyileşmekte olan dokuların şişmesine yol açabilmektedir. Genellikle işlemin ardından dokudaki şişliklerin geçmesi ve vücudun formunu alması 6 haftadan sonradır. Bu dönem diyet ve egzersizle değerlendirilecek olursa daha iyi sonuçlar elde edilecektir. Hastanın deri elastikiyeti iyi değilse, işlem sonrasında LPG uygulaması, ultrasound ve el masajı gibi yöntemlerden yararlanmak gerekebilir.

AMEL‹YAT HAKKINDA Anestezi

Genel / lokal

Eve dönüş

1 gün

Ağrı

Yok

Günlük hayata dönüş

1 gün

Ameliyat izi

Yok

Korse

4 hafta(hastane tarafından temin edilir)

Kanama

Yok

Duş

1 gün sonra

Yatak istirahati

3 saat

69


Liposuction ve Beslenme Diyetisyenimizle Tanıştınız mı? Doktorunuzun verdiği diyet listesine uyarak sadece diyet ile inceltemediğiniz bölgelerinizin en kısa sürede şekil aldığını göreceksiniz.

Liposuction , vücutta bölgesel olarak toplanmış fazla yağın alınması anlamına gelmektedir. Bu yöntem; fazla olan yağların sıvı ile eritildikten sonra çok ince kanüllerle vakum uygulanarak emilmesi işlemidir. Karın, kalça, basen, gıdı, bilekler, diz, sırt gibi vücudun değişik bölgelerine liposuction uygulanabilmektedir. Liposuction diyet ve spor sonrası istenilen etkinin görülmediği bölgelerde birikmiş olan lokalize yağları ortadan kaldırmanın kesin çözümüdür. Liposuction vücuda istenilen şekli cerrahi yolla verilmesi yöntemidir. Unutulmamalıdır ki vücut hatlarının düzeltilmesi için yapılan liposuction kesinlikle bir zayıflama operasyonu değildir.

70


dorahospital

dorahospital

www.dorahospital.com.tr

Liposuction öncesi ve sonrası diyetisyen kontrolünde beslenme programı yapılmalıdır. Liposuction öncesi kilo kontrolü mutlaka yapılmalıdır. Şişman bireylerin yalnız liposuction ile istediği sonuca ulaşamayacağını; bu operasyonla birlikte hastanın diyetine de çok dikkat etmesi gerektiği vurgulanmalıdır. Kilosu normal ya da normalden biraz fazla olan ve vücudunun belli bölgelerinde daha fazla yağ birikimi gözlenen kişiler liposuction için en ideal adaylardır. Bahsedilen yağ birikimlerinin dışarıya doğru yapmış olduğu çıkıntılar vücut estetiğini bozmakta ve kişilerin ruhsal durumunu da olumsuz yönde etkilemektedir. Liposuction ile bu bölgelerdeki çirkin görünüme neden olan çıkıntılar giderilmektedir.

yoktur. Yağlar liposuction ile alındıktan sonra, bu bölgelerde tekrar bölgesel yağ hücresi birikimi olmaz. Alınan kilolar vücudun geneline dağılır. Kilo aldığında yağ hücreleri şişmekte ve büyümektedir. Bu durumda işlem sonrası kişi diyete uyum göstermez ise geriye kalan yağ hücreleri şişmeye devam edecek ve kilo alımı olacaktır. Ancak diyete sadık kalındığı takdirde, liposuction uygulanan bölge şeklini koruyacaktır. Bu nedenle liposuction ameliyatı sonrası alınan sonuçlar son derece kalıcıdır.

Liposuction kilo verme yöntemi değildir. Liposuction yalnızca bölgesel vücut düzeltmesi için estetik amaçla uygulanan bir girişimdir. Bu yöntemi vücut şekillendirme aracı olmaktan çıkarıp zayıflama yöntemi gibi kullanmak yanlıştır. Lokalize olarak birikmiş fazla yağların alınmasıyla hastanın vücut hatları düzelir, hasta daha estetik ve zayıflamış görünür. Örneğin, basen ve belden alınan yağlarla buralarda incelme sağlanır, böylece hastanın kalça boyutları küçülür, bu da hastayı zayıflamış gösterir. Liposuction ayrıca selülit tedavisinde kalıcı ve etkili sonuç sağlamaktadır. Ergenlik yaşını geçmiş sistemik bir hastalığı olmayan kadın veya erkeklere Liposuction rahatlıkla uygulanabilmektedir.

Kilo alındığında vücuttaki yağ hücrelerinin sayısı artmaz ancak hücre yapıları büyür. Hasta diyetine dikkat etmediği takdirde liposuction sonrası da kilo alabilmektedir. Ameliyattan sonra kilo alımı olursa vücudun genelinde bir yağ birikimi olur; liposuction yapılan bölgede eskisi gibi bir birikim olması mümkün değildir. Vücuttaki yağ hücresi hiçbir zaman artmamaktadır. Yani yağ hücrelerinin çoğalma özelliği

71


Liposuction sonrası kilo kontrolü için uygun diyete uyum gösterilmelidir. Liposuction sonrasında, öncelikle hastaların operasyon sırasında kayba uğrayan sıvı ve eletrolit dengesinin tekrar sağlanması birinci önceliktir. Bu dönemde hastanın bol su tüketimi çok önemlidir. Çay, kahve, cola gibi içeçekler temelde selülite neden olan, yağ dokusunda dolaşımı bozan etmenler olduğu için, hastaların bu içeceklerden uzak durması gerekmektedir. Diğer sıvıları içmekte zorlanan kişilerin ameliyat sonrasında açık çay, kafeinsiz açık kahve veya bitki çayları içmesi mazur görülebilir. Ancak prensip olarak bu tip içeceklerin yerine, sıvı açığını su ile gidermek tercih edilmelidir. Kilo sorunu olmayan hastalarda çok sıkı bir diyet uygulanmasına gerek yoktur. Proteinden zengin, yağ ve tuz içeriği düşük gıdalar tüketilmelidir. Operasyon sonrası hastanın diyetini düzgün bir şekilde uygulaması hem iyileşme süreci kısalmasını hem de istenilen vücud şeklinin kalıcı olmasını sağlayacaktır. • Sıvı tüketimi arttırılmalıdır. Günlük su tüketimi minumum 2 ila 2,5 litre olmalıdır. • Tuz ve tuzlu besinlerin tüketimi azaltılmalı. Ödem riskini en aza indirmek için tuz içeriği düşük diyet uygulanmalıdır. • Yeterli miktarda protein içeren diyet programı ile iyileşme süreci en aza indirilip, vücudun kısa sürede toparlanması sağlanmalıdır. • Aşırı yağ tüketiminden sakınılmalıdır. Yüksek yağ içeren atıştırmalıklar, kızartma ve kavurma gibi besinler beslenme planından çıkarılmalıdır. Yemekler az yağlı pişirilmeli. Tam yağlı süt ürünleri yerine yarım yağlı süt ürünleri tercih edilmelidir. • Çok düşük karbonhidratlı diyetlerden sakınılmalıdır. Çok düşük karbonhidrat içeren diyetlerin uygulanması da vücutta ödem riskini arttırabilir. Bu nedenle beslenme planında mutlaka karbonhidratlara yer verilmelidir.

72


dorahospital

dorahospital

www.dorahospital.com.tr

Kahvaltı 2 ya da 3 dilim beyaz peynir (haftada 3 gün 1 dilim beyaz peynir yerine haşlanmış yumurta) Domates – salatalık - yeşillik 1 dilim ekmek (tam buğday / çavdar / kepekli) Ihlamur / açık çay / kafeinsiz nescafe Ana öğünler Yayla çorbası / düğün çorbası / tavuk suyu çorbası Izgara et / tavuk / balık Sebze garnitür Bol salata 1 dilim ekmek (tam buğday / çavdar / kepekli)

Ara öğünler • 1 su bardağı süt + 2 galeta • 1 su bardağı süt + 1 küçük meyve • 1 kase yoğurt / ayran Vücut hatlarında kalıcı ve çarpıcı şekilde değiştiren liposuction; bölgesel olarak birikmiş orantısız ve göze hoş görünmeyen, psikolojik olarak kişiyi rahatsız eden yağlardan kurtulunmasını sağlar. Liposuction ile kazanılan yeni form, kişiye uygun beslenme programı ve egzersiz ile desteklenerek daha kalıcı sonuçlar alınacağı unutulmamalıdır! Diyetisyen Serap AKYOL

73


Yüz Estetiği Yüzünüz hiç eskimesin... Doğal hayatın sonucu olarak yaş ilerledikçe yüzde kişiyi mutsuz eden değişimler yaşanır. En pahalı kozmetik ürünleri kullanılsada zamanı durdurmak mümkün değildir.

74


dorahospital

dorahospital

www.dorahospital.com.tr

Peki zamanı geri almaya ne dersiniz?

Kişi yüz estetiği ameliyatlarıyla aynalarla barışabilir, yüzündeki güzelliği geri kazanabilir, kırışıklıkları durdurabilir. Bu operasyonla cildin altındaki kas ve bağ dokularına yönelik germe işlemleri yapılır, yağ fazlalıkları alınır ve deri fazlalıkları uzaklaştırılır. Dudak kalınlaştırma, kaş kaldırma, alın germe ve göz kapağı estetiği de aynı operasyonla ya da tek başlarına yaptırabilen operasyonlardır.

Yüzdeki problemler üçe ayrılır; 1. Kırışıklık problemleri

• Botox (kırışıklık problemi göz çevresi veya alın bölgesinde ise) • Peeling

2. Çukurluk problemleri

• Dolgu: Dolgu maddesi vucudun kendi hyaloronik birleşerek ağız kenarları, dudak, burun kenarları, kaş arası gibi bölgelerdeki çukurlukları doldurmak için uygulanır. • Doku yağ enjeksiyonu: Vucudun diğer bölgelerinden alınan yağların yüzdeki çukur bölgelere enjekte edilmesiyle kalıcı bir çözüm yaratır.

3. Sarkma problemeleri

• Yüzdeki sarkma alın bölgesinde ise alın germe • Göz çevresinde ise alt göz kapağı veya üst göz kapağı operasyonu • Orta hatta ise orta yüz germe • Tüm yüz çevresinde deri fazlalığı problemi varsa klasik yüz germe • Boyun bölgesinde sarkma varsa boyun germe operasyonları kişiye kalıcı çözümler sağlar.

75


Yüzünüzdeki Soruna Göre Çözüm Bulalım

Sarkmalar

Kırışıklıklar

Çukurluklar

76


dorahospital

dorahospital

www.dorahospital.com.tr

77


Dolgu

78


dorahospital

dorahospital

www.dorahospital.com.tr

Yüzünüze hacim katın... Makyajla kapatılamayan küçük kusurlardan küçük bir operasyonla kurtulmak mümkündür. Dolgu ile yüze hacim katabilmekte ve kısa bir operasyonla kişinin cildi ilk günkü ışıltısına kavuşabilmektedir. Dolgu ihtiyaç duyulan (kırışık ya da çukur olan) bölgeye (ağız kenarları, dudak, burun kenarları, kaş arası) enjekte edildiği zaman, vücudun kendi hyaluronik asiti ile birleşerek hacim yaratır ve ciltte doğal bir görünüm yaratır. Dolgu, hızlı ve kolay uygulanmasının yanı sıra, görülebilir sonuçların hemen elde edilebildiği etkin bir yöntemdir. Dolgu etkisini hemen gösterir. AMEL‹YAT HAKKINDA Anestezi

Yok

Eve dönüş

Hemen

Ağrı

Yok

Günlük hayata dönüş

Hemen

Etkisi

1 - 1.5 yıl

Operasyon süresi

10 dakika

79


Botox®

Ünlülerin estetiği: Botox® Yaşlarına rağmen güzellikleri ile herkesi kendine hayran bırakan birçok ünlüyü televizyonda görebilirsiniz. Ünlülerin estetiği Botox® aslında size hiç de uzak değil. Siz de bu yöntemle kırışıklıklarınızdan kolayca kurtulabilir, cildinizi canlandırabilirsiniz. Botox®, zamanla yüzde oluşan dinamik kırışıklıkları ve çizgileri azaltan basit, cerrahi olmayan bir uygulamadır. 10 dakikalık bir uygulama ile kırışıklıklara sebep olan kaslar 6 aya kadar gevşetilebilir. Estetik cerrahi de devrim yaratan buluş botox kırışıklık ile mücadelede en hızlı sonuç veren estetik cerrahi uygulamaların başında gelir. Dünyada en sık yapılan estetik cerrahi uygulaması olan botox, acı vermeyen ve ortalama 10 dakika süren bir estetik müdahaledir.

80

Botox estetik güzellik haricinde terleme tedavisindede başarı ile uygulanmaktadır. Aşırı terleme, koltuk altı terlemesi el terlemeleri ve koku yapan ayak terlemelerinde de botox işlemi başarı ile uygulanmaktadır. Botox işlemi mutlaka bir estetik cerrah tarafından ve steril bir ortamda yapılmalıdır. Botox enjeksiyonları, kırışıklık yaratan kasları rahatlatarak, yüz kaslarının fazla kullanılmasıyla oluşan kırışıklıkları ve çizgileri ortadan kaldırır. Botox’un en çok kullanılan estetik işlemlerden biri haline gelmesinin pek çok sebebi vardır. Alında ve yanaklarda kaz ayağı diye tabir edilen, gözle şakaklar arasında meydana gelen kırışıklıklar, deri altındaki kasların sürekli hareket halinde olmasından kaynaklanmaktadır.


dorahospital

dorahospital

www.dorahospital.com.tr

Botox®’un etkisi 1 haftadan sonra gözle görülür hale gelir. Farkında olmadan devamlı ve tekrar eden yüz hareketleri, kaslar arasındaki bölgede meydana gelen kırışıklıklara sebebiyet verebilir. Botox enjeksiyonları bu kırışıklıkları ve buruşmaları önlemektedir. Bu kırışıklık giderici tedavi sadece bu etkilere maruz kalan yüz bölgelerinde kullanılır. Botox aynı zamanda ense çizgilerini yumuşatmak dolayısıyla yaşlılığın etkilerini ortadan kaldırmak için de kullanılmaktadır.

AMEL‹YAT HAKKINDA Anestezi

Yok

Eve dönüş

Hemen

Ağrı

Yok

Günlük hayata dönüş Hemen Etkisi Operasyon süresi

6 ay 5 dakika

81


Yüz Germe Yüz germe, yüz ve boyundaki yaşlanma ile oluşan bir takım bulguları düzeltmek için yapılan cerrahi girişimlerdir. Yaş ilerledikçe yüzün deri ve kaslarında gevşeme, elastikiyer kaybı ve yıpranma süreci başlamaktadır. Bu ameliyatlar derinin ve deri altındaki daha derin dokuların toparlanması ve gerilmesi ile yüzün daha genç bir görünüm almasını sağlayan ameliyatlardır. Yüz germe ameliyatı tek başına yapılabileceği gibi; • Kaş kaldırma, • Vakumla yağ alma • Göz kapağı • Burun ameliyatı ile de gerçekleştirilebilir. • İnce kırışıklıklar için dolgu maddelerinin enjeksiyonu (yağ, hyalurinik asit vb) veya peeling (mekanik,kimyasal,lazer) yapılabilir Kimler yüz germe ameliyatı için iyi bir adaydır? Yüz germe ameliyatına aday ideal kişiler, yüz ve boyun derisi sarkmaya başlamış ancak cildi hala elastikiyetini tam kaybetmemiş, başka sağlık problemi olmayan hastalardır. Genellikle 40 yaşın üzerindeki erkek ve kadınlara bu ameliyat uygulanmaktadır. Yüz germe ameliyatı ile yüz ve boyun derisindeki sarkıklık giderilmekte; varsa çene altındaki yağlanma ortadan kaldırılmakta ve derialtı dokusu takviye edilmektedir.

82


dorahospital

dorahospital

www.dorahospital.com.tr

Ameliyat Öncesi

• Hasta sigara kullanıyor ise mutlaka ameliyattan 10 gün önce bırakmalıdır. Doktoruna güneşlenme ve cilt bakımı alışkanlığını iletmeli, ameliyatın daha kalıcı bir sonuç vermesi için ameliyat sonrası yapması gerekenleri sormayı unutmamalıdır. Gerekirse konu hakındaki düşüncelerini doktoruyla birkaç kez tartışmalıdır.

• Yüz germe ameliyatı olmayı düşünen kişi önce ne istediğini ve neden istediğini kendisiyle tartışmalı ve ardından bir plastik cerraha başvurmalıdır. • İstek ve beklentilerini teker teker doktoruna anlatmalı ve fikir alışverişinde bulunmalıdır.

83


Ameliyat Ameliyat hastane koşullarında, anestezi uzmanının gözetiminde ve ameliyathanede yapılmalıdır. Operasyon genel anestezi ile yapılabildiği gibi lokal anestezi ve intravenöz sedasyon (Damar yolu ile uyutma) yöntemiyle de uygulanabilmektedir. Normal şartlarda ameliyat 1 ila 2 saat arasında sürmektedir. Operasyon sonrasında aynı gün hastanın eve çıkması mümkündür. Ek işlemler (burun, göz kapağı vb ) yapılırsa ameliyat uzayabilir.

84

Bu takdirde hasta bir gece daha hastanede kalmalıdır. Yüz germe ameliyatı iz bırakan bir ameliyattır. Ancak bu iz belirgin değildir. İzler, şakak bölgesinde saçlı deri içinde, kulak önü ve arkasında gizlenmektedir. Çene altı bölgesindeki yağlar alınırsa çene altında 3 ila 5 mm.’lik bir iz kalır. Gözkapağı ve alın germe operasyona eklenirse göz kapaklarında ve alındaki saçlı deri içinde ek izler kalmaktadır. Ancak genel olarak bu izler belirgin olmayan ve gizlenebilen izlerdir.


dorahospital

dorahospital

www.dorahospital.com.tr

Ameliyat Sonrası • Ameliyat sonrası erken dönem genellikle rahat geçmektedir. • Yüzde genel bir şişlik ve morarma, uyuşukluk ve gerginlik hissi olabilmektedir. • Ameliyat esnasında yüz sinirleri anesteziden hafif derecede etkilenebileceğinden yüzde hafif asimetriler olabilir. Bunlar 3 ila 5 gün arasında kendiliğinden geçecektir. • Operasyon sonrasında gözler, burun ve ağız açık bırakılacak şekilde baş sargısı uygulanmaktadır. • Nadiren içerde kan birikmesini önlemek amacıyla dren takılabilir. Erkek hastalarda yüz derisinin kanlanması daha zengin olduğu için kanama ve içeride kan pıhtısı oluşumu daha sık görülebilir. Bu sebeple dren konması kimi zaman gerekli olabilmektedir. • Drenler en geç 2 gün içinde çekilir. 2 gün sonra ise sargı açılır, genel kontrol ve pansuman değişimi yapılır. Saçlar yıkanır ve gerekirse sargı yeniden konur. Dikişler 5 ila 7 gün içerinde alınır. • Ameliyat genel olarak iyi sonuç vermektedir. Nadiren ikinci düzeltmeler gerekli olabilir. Kişi 1 hafta sonra işine dönebilir, makyaj yapabilir. Hasta 2 ay boyunca ağır egzersizlerden ve aşırı güneş ışığından kaçınmalı, dış darbelerden korunmalıdır. • Erkek hastalarda operasyon sonrasında kulak arkası ile saçlı deri arasındaki mesafe daralır. Bu nedenle 3 hafta boyunca tıraş olmamaları ve sonrasında tıraş olurken dikkat etmeleri gerekmektedir. Lüzumlu görülen vakalarda bu bölgeye epilasyon yaptırma ihtiyacı doğabilmektedir. • Yüz ve boyun derisine yeni verilmiş şekil, yerçekimi etkisiyle kişinin bünyesine göre bazen 5 ila 10 yıl arasında bazen de ömür boyu dayanmaktadır.

AMEL‹YAT HAKKINDA Anestezi

Genel

Eve dönüş

1 gün

Ağrı

Yok

Günlük hayata dönüş

1 Gün

Ameliyat izi

Minimum estetik dikiş

Bandaj

1 hafta

Dikiş

5 ila 7 gün arasında alınır

85


Göz çevresi ve Göz Kapağı Estetiği Bakışlarınızı ortaya çıkaran en önemli unsur göz ve çevresidir. Özellikle 30’lu yaşlardan sonra üst göz kapağında sarkma, göz altında torbalanma ve kırışıklıklar oluşabilmektedir. Bu durum kişinin çehresinin devamlı yorgun ve üzgün bir görünmesine sebep olabilmektedir. Yaşla birlikte kaş bölgesinde ve alında da düşmeler gerçekleşir. Bu operasyon hastanın bakışlarındaki güzelliği koruya-

86

bilmesi için kişiye özel estetik çözümler sunar. Hastada doku sarkması ve derin kırışıklıkları varsa operasyon şarttır. Bu operasyonlarla birlikte hem alt hem de üst göz kapağı operasyonu, kaş kaldırma ve alın germe işlemleri de (tek seansta) yaptırabilmekte ve kısa sürede harika sonuçlar elde edilebilmektedir.


dorahospital

dorahospital

www.dorahospital.com.tr

• Göz kapağı estetiği ameliyatları çoğunlukla lokal, ek bir girişim varsa genel anestezi altında yapılmaktadır. • Her bir göz kapağının düzeltilmesi yaklaşık 30 ila 40 dakika arasında zaman alır. • Ameliyatın ardından aynı gün içinde eve dönülebilir. • Operasyon sonrası ağrı yoktur. • Ödem ve morluklar 5 ila 7 gün içerisinde azalmaktadır. • Kesin sonuç 3 ila 6 ay içerisinde ortaya çıkmaktadır. • Hasta ameliyattan önce 10 gün süreyle aspirin ve aspirin içeren ilaçlar kullanmamalıdır. Aynı şekilde yeşil çay gibi bitkisel çaylar ve E vitamini de kan sulandırıcı etkisi sebebiyle ameliyattan önce 10 gün boyunca alınmamalıdır. (Eğer genel olacaksa) • Ameliyat genel anestezi veya sedasyon altında yapılmaktadır. Bu nedenle işlemden sekiz saat öncesinden itibaren yemek yenmemeli ve sıvı alınmamalıdır. • İşlemden önce kan tetkiki ve kanama pıhtılaşma testleri yapılacaktır. Bunun yanında hastanın genel sağlık durumu ve tıbbı öyküsü göz önüne alınarak ilave tetkiklerin yapılması gerekebilir. Hastanın geçmişindeki önemli rahatsızlıklar ve sürekli kullandığı ilaçlar varsa mutlaka doktora bildirilmelidir. • İşlem öncesi varsa kişinin yüzündeki makyaj temizlenerek, operasyon öncesi ve sonrasını kıyaslamak adına fotoğraf çekimi yapılacak; operasyon planı gözden geçirilerek gerekirse çizim yapılacaktır. • İşlem bittiği zaman görmeyi engellemeyecek şekilde kişinin göz kapaklarını örten bantlar olacaktır. • Göz çevresine, işlem sonrası ödemi kontrol etmek amacıyla soğuk uygulaması yapılır. Bu önlemlere rağmen, şişlik ve morluk oluşabilmektedir. Bu şişlik ve morluklar ilk 2 gün artarak seyreder, 3. günden itibaren ise giderek azalmaya başlar. Bu nedenle hastaya ilk iki gün soğuk uygulama yapılması önerilmektedir. • Özellikle işlem sonrası ilk saatlerde, göz kapaklarını örten bantlar üzerinde sızıntı ve hafif kanamalar görülebilmektedir. Efor, öksürme, hapşırma bu şikayetleri artırır. • İşlem sonrası dinlenirken birkaç yastıkla başın yüksekte tutulması ödemin daha az olmasına yardımcı

87

olacaktır. • Operasyonun ardından ilk gün sıvı ve yumuşak gıda alınması, sert gıdalardan kaçınılması ödemin kontrolüne yardımcı olacaktır. • İşlem sonrası ilk günlerde, göz çevresinde gerginlik, batma, yanma şeklinde şikayetler olabilir. Basit ağrı kesicilerle bu şikayetler giderilebilir. • Ameliyatın ardından 3. günle beraber göz çevresindeki ödem azalmaya başlar ve aktiviteler arttırılabilir. 4. gün ise göz çevresindeki bantlar alınır. Aynı gün göz çevresinin yıkanmasına ve göz kapaklarına nemlendirici uygulanmasına izin verilir. Bu işlemleri yaparken özenli olunmalı, sert hareketlerden kaçınılmalıdır. • Göz çevresindeki bantlar ve dikişler alındığı zaman görülen sararmaya başlamış mor alan ve sınırlı bir şişlik doğaldır. Bunlar gün geçtikçe azalır ve hafif makyajla kamufle edilebilir. • İşlem sonrası ağır sporlardan, solarium, sauna, güneş banyosu , buhar banyosu gibi ödem arttıran uygulamalardan 4 ila 6 hafta süresince kaçınılması gerekmektedir, • Üst göz kapağı kıvrımında ve alt göz kapağında, kirpiklerin altında, ince, pembe bir çizgi ilk haftalarda dikkat çekebilir. Bu çizgiler en kısa sürede görünmez hale gelecektir. • Operasyonun ardından ilk haftalarda, sabahları uyanıldığı zaman gözlerde şişkinlik olması son derece sık rastlanan normal bir durumdur. Gün içinde bu şişlikler giderek azalacaktır. • İlk haftalarda rüzgar ve güneşe maruz kalınmasına bağlı olarak gözlerde gerginlik, batma ve sulanma olabilmektedir. Bu durumu önlemek için güneş gözlüğü kullanmakta fayda vardır.

AMEL‹YAT HAKKINDA Anestezi

Genel / lokal

Eve dönüş

En az 6-8 saat sonra

Ağrı

Yok

Günlük hayata dönüş

Hemen

Ameliyat izi

Yok

Dikişler

4 ila 7 gün arasında alınır

Kanama

Yok


Endoskopi Kaş Kaldırma (Alın Germe)

Kaşlar gözlerin güzelliğini ön plana çıkartan en belirgin bölgedir. Düzgün şekillendirilmiş ve kişinin yüzüne göre orantılı kaşlar bakışların daha dinç ve güzel görünmesini sağlar.

Estetik kaş kaldırma ameliyatları kişinin yüzündeki bu ifadeleri değiştirmeye yardımcı olmaktadır. Operasyon sonrasında hasta; eskisinden daha canlı, daha genç ve daha aktif bir imaja sahip olacaktır.

Zamana ve yaşlanmaya bağlı olarak ya da genetik sebeplerle bazen kaşlar düşük formlarda kişinin yorgun, kızgın, olduğundan daha yaşlı görünmesine sebep olabilir.

Estetik kaş kaldırma operasyonları tek başına uygulanabildiği gibi, üst yüz, göz kapağı estetiği veya alın germe ameliyatları ile birlikte de uygulanabilmektedir.

88


dorahospital

dorahospital

www.dorahospital.com.tr

Ameliyat • Bu ameliyat genel anestezi altında yapılmaktadır. • Herhangi bir sorun yaşanmaması için öncelikle bazı laboratuvar testleri yapılacaktır. • Ameliyat yaklaşık 1 ila 1,5 saat sürmektedir. Hasta dinlendikten sonra aynı gün içinde taburcu olabilir.

Ameliyatta hangi yöntem uygulanacak? • En yeni teknik endoskopik alın germe ameliyatıdır. • Bir iki santimetrelik birkaç kesi saçlı derinin içine yerleştirilir. • Bir kamera ve monitör yardımıyla çalışılır ve bu teknik his kaybını en aza indiren minimal bir tekniktir. • Bu operasyon saçın içinden yapıldığı için iz kalma durumu görülmemektedir. Eriyen ipler, dikiş alma ihtiyacını ortadan kaldırdığı için hastaya iyileşme sürecinde çok büyük bir rahatlık sağlamaktadır. Ayrıca hastalar ameliyattan iki gün sonra kişisel temizlik, banyo ve makyaj yapabilmektedirler. • Kişi çalışıyorsa 4 ila 7 gün içersinde mesaisine dönebilmektedir.

AMELİYAT HAKKINDA Anestezi Eve dönüş Ağrı Günlük hayata dönüş Ameliyat izi Şişlik Bandaj Kanama

Genel / Lokal 1-2 saat Yok 1 hafta Alınabilen dikiş yok 4-5 gün Yok Yok

89


Jinekomasti Erkeklere doğallıklarını geri getiren bir ayrıcalık... Gelişen estetik cerrahi erkeklerde de karşılaşılabilen meme büyümesi sorunu için de ayrıcalıklı çözümler sunmaktadır. Jinekomasti operasyonu ile erkeklerin sorunu olan meme büyümesi fazla yağlar alınarak kısa bir sürede ortadan kaldırılabilmekte ve kişinin eski görünümüne kavuşması sağlanabilmektedir.

90


dorahospital

dorahospital

www.dorahospital.com.tr

Ameliyat Jinekomasti 2 şekilde yapılır. 1. Liposuction (Yağ alma) yöntemi 2. Cerrahi yöntem Her ikisi uygulamada ağrısız ve kanamasız şekilde gerçekleştirilmektedir. Jinekomastide meme başı çevresindeki fazla yağ dokuları liposakşın ile meme dokusu fazlalığı da cerrahi olarak alınmaktadır.

• Anestezi uzmanı ameliyat öncesi hastayı değerlendirmeye alacaktır. Muayene yaparak bazı sorular soracaktır. Herhangi bir sorun yaşanmaması için gerekli gördüğü test ve araştırmaları yapacaktır.

• Ameliyattan hemen sonra hastaya özel bir korse giydirilir. Bu korsenin en az 4 hafta kullanılması zorunludur.

• Bu ameliyat çoğunlukla genel anestezi altında yapılmaktadır. Hastanın isteği üzerine ve ameliyat alanları sınırlı genişlikte ise bazen hasta ilaçla rahatlatıldıktan sonra (yani sedasyon sağlanarak) lokal anestezi ile ameliyat edilmesi mümkündür. • Genel anestezi öncesi, hastanın midesi boş olacak şekilde, 6 ila 8 saat arasında hiçbir şey yememesi ve içmemesi gerekmektedir. • Ameliyat sonrası da en az 4 ila 6 saat boyunca ağızdan hiçbir şey verilmeyecektir. Bu süreler hastanın doktoru tarafından değiştirilebilir. • Operasyon süresi jinekomastinin şiddetine göre 1 ila 2 saat arsında sürebilir. Ameliyat sonrası hasta, 1 saat kadar uyanma odasında izlendikten sonra, hasta odasına gönderilir. Ancak anesteziye bağlı olarak bulantı ve benzeri sorunlar olursa kalış süresi uzayabilir. • İşlem liposuction yöntemi ile yapılmış ise dikiş izi ve pansuman olmayacaktır. Cerrahi yöntem ile yapılmış işlemler sonrasında ise hasta 3 ila 7 gün arası bir tarihte kontrole çağırılacaktır.

AMEL‹YAT HAKKINDA Anestezi Eve dönüş Ağrı Günlük hayata dönüş Ameliyat izi Korse Dikiş alınması Pansuman

Lokal / Genel 1 ila 2 saat Yok 1 gün Yok 2 ila 4 hafta (Hastanemiz tarafından temin edilir) 5-7 gün arası 5-7 gün arası

91


Kulak Estetiği

Kulak, sesleri algılamayı sağlayan işitme organıdır. Kişinin çevremiz ile etkileşim ve iletişimimnin önemli bir parçasıdır. Kulak, iç kulak, orta kulak ve dış kulak olmak üzere 3 ana kısımdan oluşmaktadır.

yoktur, ancak seslerin geliş yönünü anlamamızı sağlamaktadır. Estetik açıdan bakıldığında ise kulak kepçesi bulunduğu konum açısından insanın dış görünümünü etkileyen en önemli unsurlardan biridir.

Gelen sesleri toplayarak orta kulağa geçiren kulak kepçesi, dış kulağı oluşturur. Orta kulak ise gelen ses titreşimlerini iç kulağa iletir. İç kulak da bu ses titreşimlerini sinirlerin iletebileceği sinyallere dönüştürerek beyne aktararak duyma işleminin gerçekleşmesini sağlar.

Kulaklarda; hiç kulak gelişmemesinden, çok değişik şekil bozukluklarına kadar geniş bir yelpaze içinde farklı kulak deformiteleri görülebilir. Bunlar içinde en çok görülen ve estetik cerrahide en çok ameliyatı yapılan kulak estetiği problemi, kepçe kulak, diğer bir deyişle yelken kulak deformitesidir

Kulak kepçesinin işitme açısından bir önemi

92


dorahospital

dorahospital

www.dorahospital.com.tr

Kepçe Kulak Estetiği Kepçe kulak deformitesinde sorun, kulağın baş ile yaptığı açının normalden daha geniş olmasıdır. Kepçe kulak probleminde kulaklar normale oranla öne doğru daha açık dururlar. Halk arasında, çocuğun anne karnındaki bozuk duruşu ya da uyku esnasındaki yanlış yatışından dolayı olduğu düşünülse de bu söy-

lemler gerçeği pek yansıtmamaktadır. Diğer taraftan kulak kepçesi içindeki kıkırdak kıvrımlarının belirgin olmaması, kulak kepçesinin iç yüzeyinin kıvrımsız, bir bakıma kaşık gibi görünmesine yol açar. Bu durumda kulak estetiği açısından hoş olmayan bir görünüm oluşturmaktadır.

Kepçe Kulak Tedavisi Ne Zaman Yapılır? Kulak şekli bebeklik döneminden, 5 ila 6 yaşına kadar olan süreçte gelişimini tamamlamaktadır. Bu yaşlardan itibaren çocukların aile dışı sosyal hayatları da okul dönemiyle birlikte başlar. Bu yeni çevrede kepçe kulak problemi olan çocuklar, arkadaşlarının kepçe kulaklarıyla ilgili rencide edici tavırlara maruz kalmakta ve bu durumdan ruhsal olarak etkilenebilmektedirler. Hatta bu etkilenme sonucunda ileriki yıllarda erkeklerde saçları kısa kestirememe, kadınlarda saçlarını hep açık bırakıp toplamama şeklinde estetik kaygılar ve aşağılık kompleksi gelişebilmektedir. Benzer şekilde ruhsal problemlerin yaşanmaması için, kepçe kulak estetiği ameliyatı en uygun çözümdür. Kepçe kulak tedavisi için en uygun zaman, hemen okul çağı öncesidir. Ancak bu dönemde yapılacak ameliyatlar, anne baba kararını gerektirmektedir. Pek çok anne baba da çocuklarının kepçe kulak problemini göz ardı etmekte hatta bir problem olarak görmemektedirler. Dolayısıyla ameliyat ile kepçe kulak düzeltme konusunu düşünmezler. Bu nedenle kepçe kulak problemi olup da çocukluk döneminde kepçe kulak tedavisi edilmemiş birçok kişi vardır. Her ne kadar ruhsal gelişimin etkilenmemesi için kepçe kulak ameliyatına en uygun zaman çocukluk dönemi olsa da bu hastalar her yaşta da ameliyat edilebilmektedirler.

93


Kepçe Kulak Tedavisi Ne Zaman Yapılır? Estetik kulak ameliyatı, kulak kepçesinin arka yüzünden yapılır. Bu yüzden, iz kalma ve izin görünme olasılığı en düşük olan ameliyatlardandır.

94


dorahospital

dorahospital

www.dorahospital.com.tr

Kepçe Kulak Ameliyatı Kepçe kulak ameliyatı diğer bir deyişle otoplasti ameliyatı, çocukluk çağındaki kişilerde genel anestezi altında yapılır. Daha ileriki yaşlarda genel anestezi verilmeden, sadece kulak uyuşturularak lokal anestezi yöntemiyle de yapılabilmektedir. Kepçe kulak estetiği ameliyatı için çocuklarda genel anestezinin tercih edilmesinin nedeni; ameliyat sırasında çocuğun huzursuz olabilmesi ve sakinliğini koruyamaması riskidir.

Kepçe kulak ameliyatı, her bir kulak için yaklaşık yarım saat sürmektedir. Kepçe kulak estetiği ameliyatı sırasında kulak kıkırdaklarında olması gereken kıvrım hatları inceltilerek ya da zayıflatılarak kıkırdağın kıvrılması kolay hale getirilir. Kulak kepçesi kıkırdaklara uygulanan kalıcı iç dikişler ile kıkırdak kıvrımları oluşturularak yeniden şekillendirilir ve yine iç dikişler ile kulak kepçesi arkaya doğru yatırılır.

95


Opr. Dr. Fatih Dağdelen’in Kulak Estetiği hakkındaki görüşleri Ben, kepçe kulak ameliyatı sırasında kalıcı iç dikişler ile kıkırdağı şekillendirdikten sonra derideki kesi yerini kapatmak için kendi kendine eriyen dikişler kullanıyorum, böylece dikiş alma zahmeti ve stresinden kurtulmuş oluyorsunuz. Kepçe kulak estetiği ameliyatını eriş-

kin bir kişiye lokal anestezi altında uyguladığımda, kulağınıza vermiş olduğum yeni şekli aynadan bakarak kontrol etmenizi sağlıyorum, bu sayede sizin yönlendirmenize göre istediğiniz şekli elde etmeyi de bir bakıma garanti altına alıyorum.

• Kepçe kulak ameliyatı lokal anestezi ile yapılmış ise ameliyatın bitiminden hemen sonra hasta evine dönebilir. • Uyuşturucu ilacın etkisi yaklaşık 3 ila 4 saat sürmektedir. İlacın etkisi geçmeye başladığında hafif bir ağrı hissedilmeye başlar. Bu ağrı günlük hayatı etkileyecek düzeyde değildir ve uygun ağrı kesici ilaçlar ile rahatlığınız sağlanır. • Kepçe kulak estetiği ameliyatı bittiğinde kulaklar bandaj ile sarılır. 1 ila 2 gün arasında sarılı kalan bandajlar açıldıktan sonra uygun sıkılıkta bir saç bandı takılarak hasta taburcu edilir. • Hasta 4 ila 7 gün içerisinde kontrole gelecektir. Bu süre zarfında ameliyat bölgesinin su ile temasından kaçınılmalıdır. • Kendinden eriyen dikişler kullanıldığı için hasta kontrole geldiğinde özel bir pansuman ve dikiş alma işlemi olmayacaktır. Sadece doktor dokuların kontrolünü gerçekleştirecektir. • Her ameliyatta olduğu gibi kepçe kulak estetiği ameliyatı sonrasında da kulaklarda morarma ve şişme görülmektedir. Bu şişlikler de yaklaşık bir hafta içinde azalarak kaybolacaktır. • Kepçe kulak estetiği sonrasında 3 ay süresince kulağı; çekme, öne doğru

96

kıvırma ve katlama gibi hareketlerden korumak gerekir. Bu hareketler, kepçe kulak ameliyatı sırasında kulak kıkırdağına konan iç dikişlerin yırtılmasına yol açabilir. İç dikişler açılır ya da yırtılırsa kulak eski haline tekrar dönecektir.Bu durum kişinin sağlığına bir zarar vermesede düzeltmek için yeniden ameliyat olmasını gerektirir. • Estetik kepçe kulak ameliyatı sırasında kulak kıkırdaklarına konan kalıcı iç dikişler kıkırdaklara verilen şekli o şekilde sabitleyerek 3 ay içinde kıkırdağın o şekilde kaynamasını sağlar. 3 aydan sonra kulağa uygulanacak ters hareketlerin de artık bir zararı olmayacaktır. Bu nedenle kepçe kulak ameliyatı sonrası 3 ay boyunca kulağın korunmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. • Kepçe kulak ameliyatı sonrası kulakların alacağı şekil açısından uygulanan cerrahi tekniğin etkisi kadar kulakların korunması da çok önemlidir.Tekniği doğru bir şekilde uygulanarak yapılan ameliyatın arkasından kulakların dikkatlice korunmasıyla alınacak sonuçlar son derece memnuniyet verici olacaktır. • Kepçe kulak estetiği ameliyatı sadece dış kulak kısmını ilgilendirdiğinden işitme ile ilgili bir problem yaratmamaktadır.


dorahospital

dorahospital

www.dorahospital.com.tr

Kepçe kulak estetiği ameliyatları kolay uygulanabilirliği, görünen bir iz bırakmayışı ve ameliyat sonrasında hemen ve dikkat çekici şekilde sonuç vermesinden dolayı hızlı bir psikolojik düzelme sağlayan, sonuçları da son derece yüz güldürücü operasyonlardır.

AMELİYAT HAKKINDA Anestezi Eve dönüş Ağrı Günlük hayata dönüş Ameliyat izi Bandaj Pansuman Dikiş

Genel 1 ila 2 saat Yok 1 gün Yok 3 gün temin edilir) Yok Kendiliğinden eriyor

97


Çene Estetiği Çene operasyonları basit, güvenli ve acısız olması nedeniyle ve de yüz estetiğinde ciddi düzelme ve gençleşme sağlayan kolay bir işlem olduğundan çok rağbet görmektedir.

98


dorahospital

dorahospital

www.dorahospital.com.tr

Yüzün genel yapısını belirleyen çeneniz, birçok nedenden dolayı estetik açısını kaybedebilir. Bazen doğumsal ve genetik, bazense sonradan oluşan nedenlerle çenede estetik görünüm kaybı oluşabilir. Çene estetiği ameliyatları çeneyi genel olarak büyütmek veya küçültmek amacı ile yapılan estetik operasyonlardır. Bu operasyonlar duruma göre üst çeneye veya alt çeneye uygulanabilir. Çene ucu normalden ileride veya geride olan yüzlerde. profil ve önden görünüm ileri derecede etkilenir. Bu ameliyatlar ile birlikte yüz profili ve projeksiyonu düzeltilmektedir. “Çene Estetiği” çene ucu normalden geride olan hastalarda plastik cerrahınızın muayene sırasında planladığı büyüklükteki implant lokal veya genel anestezi altında ağız içinden veya çene altından yapılan küçük bir kesiden yerleştirilir ve çoğu zaman hastanede kalmayı dahi gerektirmemektedir. Operasyon sonrası çene bölgesinde hafif bir şişme olabilir ki bu da birkaç gün içinde kaybolacaktır. Hasta 3 ila 5 gün içinde günlük yaşamına dönebilir. Ameliyattan sonra hastanın yüzünde herhangi bir iz kalmamaktadır . Çene ucu normalden bir miktar ilerde olan hastalarda ise ağız içinden yapılan kesiden çene ucu kemiği küçültülmektedir. Bu tip bir operasyon çenesi geride olan hastalara göre biraz daha geç iyileşmekte, hasta bir hafta içinde günlük hayatına dönebilmektedir. Bu tür ameliyatlar son zamanlarda sıklıkla yapılmakta özellikle burun ameliyatı olmak isteyen hastalar fotolarını bilgisayarda gördüklerinde çene ameliyatı da olmak istemektedir. AMELİYAT HAKKINDA Anestezi Eve dönüş Ağrı Günlük hayata dönüş Ameliyat izi Bandaj Pansuman Dikiş

Genel 1 ila 2 saat Yok 1 gün Yok 3 gün Yok Kendiliğinden eriyor

99


Genital Bölge Estetiği Bu uygulama vajinanın dış üçte birini oluşturan orgazmik alan, iç ve dis dudaklar, vajina içinin genişliği ve perineal bölge denilen bu alandaki, pubis (vajina üstündeki bölge) ve bacak içlerindeki aşırı yağ birikmelerinin cerrahi olarak yeniden düzenlenmesini kapsamaktadır.Günümüzde vücut konturlarının düzeltilmesi için yapılan işlemler oldukça rağbet görmektedir. Kontur düzeltilmesinde vücut bir bütün olarak değerlendirilmeli ve bölgeler arasındaki orantılara dikkat edilmelidir. Aksi takdirde elde edilen sonuç yetersiz kalacaktır.

100


dorahospital

dorahospital

www.dorahospital.com.tr

Meme Dikleştirme Ameliyatı Labialar (Dudaklar) Vajinanın fonksiyonu dışında dış kısımlarını oluşturan labia majör ve labia minör denilen büyük (dış yandaki) ve küçük (iç yandaki) dudaklar ile pubis bölgesinin düzeltilmesi estetik amaçlıdır. Pek çok kadın labialarının büyük ve sarkık olmasından şikayet etmektedir. Cinsel fonksiyonları etkilemesede, psikolojik olarak hasta mutlu olacağı için cinsel başarı ve haz artacaktır. Dudaklar normalden büyük olması bazı durumlarda klitoris örtüldüğü için orgazmda gecikmeye ve alınan hazda azalmaya neden olabilmektedir . Labialarin normalden küçük ve gevşek olduğunda yağ dokusu transferi ile bunlar normal, gergin ve daha genç görünüme kavuşturulmaktadır. Bahsedilen operasyonlar lokal anestezi ile yapılan basit günlük cerrahi girişimlerdir. Bazen bacak içlerinde ve pubis denilen vajinanın üst bölümündeki alanlarda aşırı yağlanma olmaktadır. Bu durum lokal anestezi altında basit liposuction müdahaleleri ile düzeltilebilmektedir.

Labia Minör Sarkması Büyük ve sarkık iç dudakların (Labia Minör) dış dudaklara doğru çıkıntı yaparak, aşağı ve dışarı doğru asimetrik olarak taşması estetik görüntüyü bozmakta, hastaları rahatsız etmektedir. Pek çok kadın bunların dışarı sarkmasından rahatsızlık duymakta ve partnerlerine görünmek istememektedir. Ayrıca spor yaparken ve pantolon giyerken de rahatsızlığa yol açmaktadır. Bu sorun basit bir cerrahi işlem ile düzeltilerek sarkık olan iç dudaklar yeniden normal görünümüne kavuşabilir.

101


Labia Majör Gevşemesi ve Sarkması Küçük dudaklarda olduğu gibi büyük ve sarkık büyük dış dudaklar lokal anestezi altında küçültülebilmektedir. Ayrıca yaşa bağlı olarak içlerinin boşalıp sarkması ve dolgunluk gerginliğinin azalması ise yine yağ dokusu transferi ile düzeltilmekte ve dış büyük dudakların tekrar dolgun ve gergin görünmeleri sağlanmaktadır. Vulvar Lipoplasti Vulva alanını oluşturanlardan pubis denilen vajina üstü bölgesi ve bacak içlerindeki aşırı yağ birikmesi sonucu oluşan kontur bozuklukları basit liposuction işlemleri ile lokal anestezi yardımıyla günlük cerrahi işlem olarak düzeltilebilmektedir. Abdominoplasti yani karin germe ameliyatları ile kombine olarak yapılan vajinal yenileme ameliyatlarında bu bölge gerilmekte ve stress urinary incontinence denilen gülerken, hapşırırken, öksürürken, spor veya günlük ev işleri gibi aktiviteleri yaparken istem dışı idrar kaçırmaları da büyük oranda düzeltilmektedir. Karın germe ameliyatı ile doğum veya yaşlanmaya bağlı olarak aşağı doğru gevşeyip sarkan vajinal alanlar gerilmekte ve yeniden eski haline döndürülmektedir. Klitoris tek orgazm organı değildir. Diğer orgazm alanı pubococcygeous ve transverse kasların oluşturduğu perineal bölgedir. Vajinal yenileme sırasında bu bölgenin üst kısmında bulunan Grafenberg noktası (G noktası) da normal yerine gelmektedir. Cerrahi tedaviler genellikle lokal anestezi altında günlük cerrahi uygulamalar olarak yapılmaktadır. Bu işlemler hastanede yatmayı gerektirmez. 1 ila 7 gün içinde hastalar günlük hayatlarına dönebilirler. Yapılan ameliyatın tekniğine bağlı olarak 3 ila 8 hafta arasındaki bir süreçten sonra hastalar cinsel ilişkiye girebilirler.

102


dorahospital

dorahospital

www.dorahospital.com.tr

Sıkça Sorulan Sorular Vajinal Yenileme Ameliyatı Ne Kadar Sürmektedir ? Yapılacak uygulamanın şekline göre 1 ila 3 saat arasında sürmektedir.

Ne Tip Bir Anestezi Uygulanır? Hastanın tercihine göre lokal veya genel anestezi uygulanabilir.

ve dirençleri azalır. Vajinayı kontrol ve destek fonksiyonları bozulur. Sonuç olarak vajina gevşer, iç, dış genişliği artar ve cinsel haz azalır. Duvarlardaki gevşeme ayni zamanda cinsel partner olan erkegin duyacagi cinsel hazzı da azaltacaktır. Cerrahi olarak vajinal kanal daraltılmakta ve gevşemiş olan kas yapıları düzeltilmektedir.

Ne Kadar Süre Sonra Cinsel Hayatıma Dönebilirim? Yapılacak uygulamanın sekline göre 3 ila 8 hafta arasında hasta cinsel hayatına dönebilir.

Normal Hayatıma ve İşime Ne Zaman Dönebilirim? Yapılan ameliyata ve ne iş yaptığınıza göre değişmekle birlikte 1 ila 7 gün içinde.

Ne Kadar Ağrı ve Rahatsızlık Hissedeceğim? Ameliyat olan hastalar ağrı kesicilerle hiç veya çok az ağrı duyduklarını belirtmektedirler.

Ameliyat Ücreti Ne Kadardır? Yapılacak olan uygulamanın şekline göre hastadan hastaya değişmektedir.

Riskleri Nelerdir? Bu ameliyatlar çok güvenli ameliyatlardır ve çok az risk içermektedirler. Bilinen kanama ve enfeksiyon gibi cerrahi riskler %1”in altındadır.

Vajinal Daraltma ve Estetik Ameliyatları Diğer Estetik Ameliyatlar ile Beraber Yapılabilirmi? Evet, diğer liposuction, meme büyütme gibi estetik ameliyatlarla birlikte uygulanabilmektedir.

İz Kalır mı? Gözle görünen çok fazla bir iz kalmamaktadır.

Vajen Daraltma Gevseme, yapısal olarak veya normal doğum sonrası oluşan travma sonucunda kadında alt genital bölgede bulunan kas ve yumuşak dokuların gevşeyip genişlemesi ve sarkmasıdır. Vajinal kaslar gevşer, normal gerginlik

103


Yağ Enjeksiyonları Yüz ve vücudun çeşitli yerlerinde, hacim artırmak ve dolgunluk sağlamak için kullanılabilecek yöntemlerden birisi de yağ ve doku enjeksiyonlarıdır. • Yanaklar • Alın • Yanak-dudak çizgisi • Dudaklar • Çene ucu • Kalça • Bacaklarda çökük alanlar bu uygulamanın yapıldığı yerlere örnek olarak sayılabilir.

104


dorahospital

dorahospital

www.dorahospital.com.tr

İşlem Genellikle kişinin kendisinden alınan yağ, yıkanma ve süzülme gibi, bazı özel işlemlerden geçirilerek belli bir konsantrasyona ulaştırılmakta ve daha sonra ince tüpler yardımıyla enjekte edileceği alana verilmektedir. Eğer kişiye aynı anda bazı başka cerrahi işlemler yapılacaksa, bu ameliyatlarla elde edilecek dokular da, yağ dokusuna eklenerek enjekte edilebilir. Kişinin kendisinden alınan dokular olduğu için istenmeyen bir etki ve sonuç oluşmamaktadır. Ayrıca enjeksiyon çok küçük noktalardan yapıldığı için enjeksiyon yerinde herhangi bir iz oluşmamaktadır. Yağ enjeksiyonlarında yağın alınacağı bölge seçilirken genellikle vücutta yağlanmanın fazla olduğu bölgeler tercih edilmektedir. Bu bölgeler çoğunlukla karın, bel ve (bayanlarda daha çok olmak üzere) kalçadır. Yağ enjeksiyonu ile elde edilecek doku büyütme oldukça sınırlıdır. Hastanın beklentiler; bu nedenle gerçekçi olmalıdır. Aşırı oranlarda büyüme isteniyorsa, kalıcı implantların kullanılması tercih edilmelidir. Bunu test etmek amacıyla önce yağ enjeksiyonları yapılmakta, daha sonra eğer arzu edilirse implant uygulamalarına geçilmektedir. Enjekte edilen dokuların bir bölümü vücut tarafından emilerek yok edildiği için bir süre sonra yeni enjeksiyonlar gerekebilir. Uygulama alanı, verilen miktar, dokuların durumu değerlendirilerek bu işlemin etkinliği ve elde edilebilecek sonuçlar tartışılır. Erime oranı % 30 ila 70 arasında değişebilmektedir. Bu miktar enjeksiyonun yapıldığı bölgenin hareketli veya hareketsiz olması özelliğine bağlı olarak farklılıklar gösterir. Alın ve çene ucu gibi hareketsiz alanlarda yağın tutma ve emilme oranına kıyasla, ağız çevresi gibi hareketli alanlarda tutma ve emilme oranı daha farklıdır.

105


Ameliyat • İşlem öncesinde 10 gün süreyle aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlardan kaçınılmalıdır. Ayrıca hastanın geçmişindeki önemli rahatsızlıklar ve varsa sürekli kullandığı ilaçlar mutlaka doktora bildirilmelidir. • Tek başına yağ enjeksiyonları sedasyon ve lokal anestezi veya sadece lokal anestezi ile yapılabilir. Bu müdahaleler hastaneye yatış işlemi gerektirmeyen müdahaleler olup, hasta işlemden birkaç saat sonra aynı gün evine dönebilmektedir. • Yağ enjeksiyonu işlemi yapılan bölgeye şişliği azaltmak amacıyla operasyonun hemen ardından soğuk uygulaması yapılmaktadır. Soğuk uygulaması, jeller veya içi buz dolu torbaların genellikle saat başı 15 dakikada bir o bölgede dolaştırılmasıyla uygulanır. Bu uygulama sırasında buzun doğrudan deriye temas etmemesi gerekmektedir. Buzun ya da jelin olduğu torba bir tülbent veya havlu yardımıyla işlem bölgesine tatbik edilmelidir. • İşlem sonrası özellikle ilk iki gün, uygulama bölgesinde yağ enjeksiyonu miktarının ötesinde bir şişlik beklenir. Bu şişlik zamanla azalacaktır. Ancak dudak bölgesine yapılan enjeksiyonlarda süre uzayabilmekte ve şişlik bazen aşırı miktarlarda olabilmektedir. • Uygulama bölgesi işlemin hemen ertesi günü yıkanabilir ve nemlendirici kremler sürülebilir. • 4. ya da 5. günden sonra uygulama bölgesine hafif bir masaj yapılması şişliklerin dağılmasına yardımcı olacaktır. • Şişliği artırması sebebiyle operasyon sonrası aşırı sıcaktan ve buhardan kaçınmak gereklidir. • Yağ enjeksiyonu, ilk birkaç gün dışında, genel olarak insanın günlük yaşantısını etkileyecek boyutlarda bir rahatsızlık vermez. İlk iki gün ödemin fazlalığı ve bazı alanlarda oluşabilecek morluklar nedeniyle daha çok dinlenerek geçirilmesinde fayda vardır. • Yağ enjeksiyonu için giriş noktalarına ko-

106

nulan küçük bantlar işlemden birkaç saat sonra ya da ertesi günü alınabilir. • Koruyucu amaçla antibiyotik kullanımı önerilir. Bu süre yaklaşık 5 gündür. 5. günden sonra antibiyotik kullanımına gerek yoktur. • İşlemden sonra erken dönemde yüzün ya da enjeksiyon alanının görüntüsünü sadece verilen yağ oluşturmaz. Ayrıca her ne kadar küçük olsa da, cerrahi bir müdahale gerçekleştiği için o bölgede bir ödemin gelişmesi normaldir. Bu ödemle yağ enjeksiyonunu birbirine karıştırmamak gerekir. Ödem ameliyattan sonraki günlerde hızlı bir şekilde dağılıp, zamanla azalacak ve kaybolacaktır. Yağ enjeksiyonu ile yapılan doku büyütmesi işlemi ise kalıcı bir yöntemdir.


dorahospital

dorahospital

www.dorahospital.com.tr

107


Popo Estetiği Kalçalarda Lopez etkisi…

108


dorahospital

dorahospital

www.dorahospital.com.tr

Günümüzdeki en popüler estetik uygulamalardan olan popo şekillendirme ya da diğer adıyla popo estetiği son dönemlerde estetik cerrahi alanının gözdesi olan ve oldukça yaygın olarak yapılan bir opresyon. Kalçaların daha yuvarlak, kıvrımlı ve daha dik olmasından sağlayan popo estetiği uygulamaları kadınlar tarafından oldukça rağbet görmekte. Popo kaldırma estetiği (Gluteal Lift) çoğu zaman poponun kaldırılmasına yönelik operasyonlardır. Nadiren olsa da poponun daha az belirgin hale gelmesi ve daha az dikkat çekmesi için yapılan müdahalelerde yapılmaktadır. Popo dikleştirme veya ‘gluteal lift’ konusundaki yaklaşım multi disiplinerdir. Bel, popo ve kalça anatomisi bir bütün olarak değerlendirilir. Anatomik etkenler yapılacak işlemin niteliğini de mutlaka etkiler ve kişiye özel tasarım yapılabilir. Popo Kaldırma Estetiği operasyonları sırasında çoğu zaman kalça bölgesinden alınan yağın, popo bölgesine verilmesi yeterli lifting sağlamaktadır. Popo estetiği ameliyatı lokal veya genel anestezi altında yapılır ve süresi 1 ila 1.5 saat arasında değişir. Ameliyat sonrası 2 hafta özel korse giyilmelidir. Hasta 3 gün sonra günlük hayatına dönebilir, uçak yolculuğu yapabilir. Aşırı zayıf kişilerde popo protezi kaçınılmaz olarak en etkili çözümdür. Kohezif jel içerikli popo protezi, izli hatlardan yapıldığı için operasyon sonrasında herhangi bir belirgin iz bırakmamaktadır. Bu operasyonlar genel anestezi altında yapılmaktadır. Ameliyat 4 saat sürer ve hastanede 1 gece kalınır. 5 gün sonra hasta işe dönebilir veya uçak yolculuğu yapabilir.

109


Saç Ekimi

(Fue Yöntemi)

(Foliküler Ünite Ekstraksiyonu) Saç ekim operasyonunun süreçleri tek tek planlanmalıdır. Saç Ekimi Ünitesi’nde hastanın saç muayeneleri yapılır, saçsız bölgelerin hakkında tedavi planı hazırlanır ve uygulama yapılacak kişi saç nakli hakkında detaylı şekilde bilgilendirilir. Muayene sırasında hastanın açıklık veya seyreklik alan derecesi ölçülür. Ense üzerindeki dökülmeyen saç köklerinin dayanıklılığına ve sıklığına bakılır. Hasta operasyona uygunsa operasyon tarihi belirlenir. Ekilmeye uygun saç kökleri tek tek alınarak, estetik cerrahın belirlediği alana uygulanır. Böylece hasta kaybettiği eski görünümüne kavuşur. Saç Ekiminde Doğal ve Kalıcı Çözüm Saç Ekimi: Kıl kökü naklidir. Saçların yoğun olduğu bölgelerden (Ense ve yan kısım) alınan saç köklerinin daha seyrek olan boş bölgelere ekilmesi suretiyle gerçekleştirilmektedir. Saç ekimi operasyonu doğal ve sağlıklı sonuçlar verdiği için kalıcı bir yöntemdir.

110


dorahospital

dorahospital

www.dorahospital.com.tr

Saç Ekimi Kimlere Yapılır? • Saçlı bölgede genetiğe bağlı saç kaybı veya seyreklik oluşmuşsa

İşlem sonunda alınan bölgede ağrı olmaması?

• Strese bağlı sebeplerden dolayı saç dökülmesi varsa

• Saç ekiminde, en sağlıklı ve en güncel yöntem fue yöntemi olduğu için hastanemizde bu yöntem uygulanmaktadır.

• Travma (Kaza - yaralanma - kesik - yanık) sonrasında saçlı bölgede oluşan yara izlerine • Hasta bayan ise erkek tipi saç dökülmesi durumunda, saç ekimin doktor muayenesinden sonra uygulanmaktadır. • Saç ekimi yalnızca saç kaybı olan bölgeye değil, yüzdeki estetik görünümü bozan bölgelere de uygulanabilir. • Kaş • Kirpik • Sakal • Bıyık • Favori • Saç ekimi 2 yöntemle yapılmaktadır Fut Yöntemi (Folliküler ünite transplantasyon): • Saç köklerinin enseden bir şerit halinde alınarak mikroskoplar altında foliküler ünitelere ayrıştırılması işlemidir. • Fue Yöntemi (Folliküler ünite extraksiyonu): • Kişinin ensesinin üst kısmında bulunan iki kulak arasındaki saçlardan yararlanılarak, cerrahi insizyon işlemi yapılmadan mikromotor yardımıyla gerçekleştirilmektedir. Bu yöntemde saç kökleri verici (donör) alandan küçük punchlarla herhangi bir yatay kesi yapılmaksızın alınmaktadır. Kullanılan punchlar 0,6 - 0,7 - 0,8 mm çapındadır. Kök alımında folliküler vuruşlar tam ortalanarak ve dairesel vuruşlar ile saç yönünde çıkarılır. Çıkartılan saç kökleri hücre suyunda bekletilerek saç ekimi başlayana kadar canlılığını kaybetmeden saklanmaktadır. • Her iki teknikte saç kökü naklini sağlar ve lokal anestezi ile yapılır. Aralarındaki fark saçın alınma şeklidir.

Dikişsiz olması, yara izi kalmaması? • Daha fazla saç kökü transferine olanak sağlaması

111


Saç Ekimi Operasyonunun Süreçleri

• Hazırlık aşaması • Saç analizi yapılır. • Gerekli tahliller için kan alınır. • İşlem için saçlar kısaltılır.

• Saç çizgisi boyunca ikinci aşama lokal anestezi yapılır. • Çıkan greft sayısına göre, kişinin kendi saçı taklit edilerek boş ya da seyrek alana kanallar açılır.

1. AŞAMA

• İşlem sırasında ağrı sızı duyulmaması için lokal anestezi yapılır. • Uzman kişiler tarafından greftler tek tek alınır. • Alınan greftler sayılarak ekim işlemi için hazırlanır.

2. AŞAMA

• Estetik kurallar dahilinde kişiye en uygun olan saç çizgisi belirlenir.

112

3. AŞAMA

• Açılmış olan kanallara, hazırlanmış olan greftler uzman kişiler tarafından, köklere zarar vermeden yerleştirilir. • Kişinin dokusuna ve çıkan greft sayısına göre işlem süresi değişmekte olup ortalama 8 saat sürmektedir. Gerektiğinde küçük molalar verilebilir. ( yemek, wc gibi )


dorahospital

dorahospital

www.dorahospital.com.tr

Saç Ekiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler • Saç ekimi öncesi ve sonrasında unutulmaması gereken en önemli detay her kişinin özel oduğu ve tüm değerlendirilmelerin kişiye özel yapılması gerektiğidir. • Saç ekimi mutlaka hastanede steril ortamlarda ve uzman bir ekip tarafından yapılmalıdır. • Saç ekimi sonrasında hasta normal hayatına birkaç gün içerisinde dönebilir. • Saç ekiminden sonra ekilen saçlar kesinlikle dökülmez. • Kötü yapılmış bir saç ekimini düzeltmek çok zordur hatta bazen imkansız olabilir. Bu nedenle işlemi yapacak kişilerin deneyimli olmaları ve işlemin doktor kontrolü altında yapılması gereklidir.

Saç Ekimi Öncesi Saç ekimi uygulaması öncesinde dikkat edilmesi gerekenler • Saç ekimi işleminden bir kaç gün önce alkol, uyuşturucu v.b. maddelerin alınmaması gerekmektedir. • Bir hafta önceden kan sulandırıcı (Asprin vb.) ilaçların kullanımı bırakılmalıdır. • Saç ekimi işlemine tok olarak gelinmelidir ve hasta üzerine önden açılabilen gömlek türü giysiler giymelidir. • İşlem öncesi hastanın saçları temiz olmalıdır. Kişinin düzenli kullandığı ilaçlar varsa operasyona yanında getirmelidir. • Saç ekimi işlemi lokal anestezi altında yapılır. Hasta işlem esnasında tv izleyebilir, müzik dinleyebilir. Operasyonun ardından aynı gün taburcu olabilir.

saat başı 10 dk da bir soğuk ve buz uygulaması yapılmalıdır. • İşlemden 1 gün sonra kullanılması gerekn ilaçlar olacaktır. Hasta bu ilaçları uzmanın önerdiği şekilde kullanmalıdır. İşlemden sonra kişi yüzünde ödem olmaması için ilk saç yıkamasına kadar bol sıvı tüketmeli, az tuzlu yiyecekler yemeli ve bol bol istirahat etmelidir. • İşlemden sonra 3. günden itibaren hasta saçını yıkayabilir. İlk yıkama işlemi hastanede ekibimiz tarafından yapılacaktır. Sonraki yıkamalara 10 ila 15 gün (Kabuklar gidene kadar) boyunca kişi kendi evinde önerilen şampuanla devam etmelidir. Kabuklar gittikten sonra hastane tarafından önerilen şampuana devam edilmemelidir. • İşlemin sonrasındaki 15. günden itibaren hasta saçlarını daha önceden kullandığı şampuanla eskisi gibi yıkayabilir. Bu dönemden sonra saçlarda herhangi bir sorun yaşanmaz. Ekilen saçlar yerinden artık çıkmayacaktır. • 2 ila 4 hafta içinde köklerin ucundaki saçlar dökülebilir. Bu durum normaldir. 3. aydan itibaren ekim yapılan saçlar çıkmaya başlar. 8 ila 12 ay arasında ekilen saçların tamamı çıkacaktır. • Hasta 1. aydan itibaren makasla, 3. aydan itibaren makine ile 6. aydan itibaren ustura ile traş olabilir. • Ekim işleminden sonra 1 ay kadar hamam, deniz, havuz, solaryum, sauna, fitnes, güneşlenme ve ağır sporlar yapılmamalıdır. • 3 ay futbol oynanmamalı. Topa kafa vurulmamalıdır.

Saç ekimi uygulaması sonrasında dikkat edilmesi gerekenler • Saç ekimi yapılan alan 10 gün boyunca çarpma, sürtme ve dış darbelere karşı korunmalıdır. • Alın ve göz çevresine 2 gün boyunca her

113


Saç Ekimi Sonrası Operasyondan sonra kafamın görüntüsü nasıl olacak? Operasyon sonrası kafanızın arkasında (Kök alınan bölgede) küçük bir bandaj olacaktır. Saç ekimi yapılan bölge ise açık olarak kalacaktır. Şişlikler ve morluklar olacak mı? Alın ve göz çevresine 2 gün boyunca her saat başı 10 dk da bir soğuk ve buz uygulaması yapılmalı ve 3 gün istirahat edilmelidir. Verilen ilaçlar düzenli kullanılmalıdır. Eğer bu işlemler doğru uygularsa uygulama sonrası şişkinlik ve morluk olmayacaktır.

dökülebilir. Bunlar normaldir. 3. aydan sonra tekrar çıkacaklardır. Ekim işleminden sonra kaşıntı, gerginlik ve sivilce olması normal mi? İşlem sonrasında kaşıntı, gerginlik ve sivilceler olabilir. Kaşıntı ve gerginliği önlemek için size gösterilen yıkamayı gün içinde tekrarlayabilirsiniz. Sivilcelerin oluşmaması için 4. yıkamanızdan sonra parmak uçları ile masaj yaparak yıkamanız önerilir. Sivilceler fazla olursa hastanemizi arayınız.

Kafamda kabuklanma oldu, bu bir sorun mu? Bu kabuklanmalar iyileşme sürecinin bir parçasıdır. Saçlarınızı yıkarken kabukların yavaş yavaş döküldüğünü ve kısa sürede hiç bir iz kalmadığını göreceksiniz.

Saç ekimi sonrası yıkama işlemi nasıl? Yıkama işlemine başlamadan önce bepanthol losyon ekim bölgesine sıkılıp parmak uçları ile ovalamadan hafif hafif bastırılarak dağıtılır ve 45 dk -1 saat beklenir, daha sonra ılık ve tazyikli olmayan su ile bu losyon durulanır ve şampuana geçilir. Şampuanı başınıza veya elinize döküp ense ve kök alınan bölgelerde rahatlıkla ovalayıp köpürtebilirsiniz. Ancak ekim yapılan bölgelerde kesinlikle ovalama yapmadan üstten hafif hafif bastırılarak yıkamalısınız. Ve tekrar ılık su ile durulama yapmalısınız.1 kez şampuanlamak yeterli olacaktır. İsterseniz 2 kez şampuanlayabilirsiniz. Kurulama işleminde havluyu ileri geri ovalamadan üstten hafifçe bastırarak kurulamalısınız. İsterseniz saç kurutma makinasının ılık kısmı ile çok fazla yaklaştırmadan kurutma yapabilirsiniz. 4. yıkamadan sonra parmak uçları ile hafif masaj yaparak yıkamaya başlayabilirsiniz. Bu yıkama işlemini en fazla 15 gün boyunca her gün, günde 1 kez yapmak yeterli olacaktır. Ancak gün içinde kaşıntı ve gerginlik olur ise 2 veya 3 defa yıkama işlemini tekrarlayabilirsiniz.

Ekilen saçlarım dökülüyor bu bir sorun mu? 2 ila 4 hafta içinde köklerin ucundaki saçlar

Tüm sorularınız için, Dora Hospital’ı arayarak bize ulaşabilirsiniz.

Günlük hayatıma ne zaman döneceğim? Operasyon sonrası kafanızı darbelerden ve dış etkenlerden korumak kaydıyla günlük hayatınıza devam edebilirsiniz. İşe dönmem ne kadar sürer? Eğer izin almak sorun ise ertesi gün bile işinize devam edebilirsiniz. Fakat 3 gün dinlenmeniz önerilir. Operasyon sonrası nasıl beslenmeliyim? İşlemden sonra yüzünüzde ödem olmaması için ilk saç yıkamanıza kadar bol sıvı tüketmeniz ve az tuzlu yiyecekler yemeniz önerilir. Sonrasında normal beslenme sürecinize devam etmenizde hiç bir sakınca yoktur.

114


dorahospital

dorahospital

www.dorahospital.com.tr

115


Saç Mezoterapisi Saç mezoterapisi işleminde çok ince uçlu özel bir iğne kullanılmaktadır. Bu iğne ile saçlı deri içerisine özel bir karışım enjekte edilmektedir. Bu karışımın içerisinde vitaminler, mineraller, çeşitli elementler ve saçlı derideki kan dolaşımını arttırıcı ve düzenleyici ilaçlar bulunmaktadır.

Saçlı deriye özel iğnelerle bu karışımın enjekte edilmesi sonucunda saç için çok büyük faydalar elde edilmektedir. Saç mezoterapisi acısız ve ağrısız bir işlemdir. Saç mezoterapisi saç dökülmesini engeller, saç kalitesini arttırır ve yeni saç çıkmasına katkıda bulunur.

Saç mezoterapisinin üç ayrı etkisi vardır. 1) Saç Dökülmesini Durdurur Saç dökülmesi bayanlarda ve erkeklerde ayrı ayrı nedenlerle oluşan, bazen hastalık, bazen de genetik faktörlere bağlı istenmeyen bir durumdur. Ancak sonuç olarak hangi nedenle olursa olsun saç dökülmesi, saçlı deride meydana gelen dolaşım bozukluğunun neticesidir. Saç mezoterapisi bu dolaşım bozukluğunu direkt hedefe yönelik olarak düzelttiği için dökülmeyi çok yüksek oranlarda durdurmakta ve kısa sürede olumlu sonuçlar vermektedir.

2) Saç Kalitesini Artırır Saç mezoterapisinin ikinci etkisi saç kalitesini artırmasıdır. Saç mezoterapisi ile saçlar daha canlı, daha parlak ve daha kalın telli hale gelir.

116

Beslenmesi ve dolaşım düzeni bozulan saç hücrelerinden bir kısmı dökülmeyip cansızlaşmaktadır. Mezoterapide kullanılan karışımın içindeki vitamin ve elementler bu cansız saç hücrelerinde düzelme, canlanma, parlaklaşma ve kalınlaşma meydana getirmektedir.

3) Canlılığını Kaybeden Saç Hücrelerini Harekete Geçirir Dolaşımı ve beslenmesi bozulan saçlar dökülmüştür ancak saçlı deride, dökülen saçlara ait hücreler adeta bitkisel hayat diyebileceğimiz bir durumda beklemektedir. Saç mezoterapisi beklemede olan bu hücreleri saç üretimini yaptıracak gerekli vitamin ve minerallerle direkt olarak takviye ederek ve bu hücreleri canlandırır.


dorahospital

dorahospital

www.dorahospital.com.tr

Saç Mezoterapisi Ne kadar Süre Etkilidir? Saç mezoterapisinin devamı, altta yatan nedene göre belirlenir. Saç mezoterapisi uygulanacak kişi bir bayan hasta ise ve saçlar düzensizlik ve kansızlığa bağlı olarak zayıflamış ise bu hastanın kansızlığı tedavi edilip saç mezoterapisi uygulanırsa tekrar bir mezoterapiye ihtiyaç duyulmayacaktır. Yine bir bayan hastada genetik bir dökülme var ise, saç mezoterapisi uygulandıktan bir süre sonra genetik faktörler tekrar devreye gireceğinden aylık veya 3 aylık zaman dilimlerinde tek seanslık şeklinde mezoterapiye ihtiyaç duyulacaktır. Erkek hastalarda ise genetik nedenlere bağlı olarak mezoterapi sırasında bir çeşit hap kullandırıldığı için 10 seanstan sonra mezoterapiye ihtiyaç duyulmamaktadır Ancak yine de saçı dökülsün veya dökülmesin tüm hastalara yılda 3 ya da 4 defa tek seans şeklinde mezoterapi ile saçlarına doping yaptırmaları önerilmektedir. NOT: Saç mezoterapisi 7 den 70 e saç dökülmesi olan herkese uygulanabilecek, hiçbir cins ayrımı gözetmeyen, lokal, ağrısız, acısız, hiçbir yan etkisi olmayan bir işlemdir. Saç dökülme sebebi ne olursa olsun saç mezoterapisi etkili bir uygulamadır.

P.R.P Uygulamaları P.R.P. saç tedavisi doku yenilenmesi yöntemi ile gerçekleştirilen, saç dökülmesinin azaltılmasına ve zayıflamış saç köklerinin canlandırılmasına yönelik olarak uygulanan bir tedavi yöntemidir.

lerek bu işlemi sonlandırılır. PRP tedavisinde gerçekleştirilen bu işlem 20 dakika sürmektedir. İşlemden sonra hastada, yapılan operasyona dair herhangi bir acı ve iz oluşmamaktadır.Hazırlanan plazmanın hastaya enjekte edilmesinden sonra kişi normal hayatına devam edebilmektedir. Üç ay boyunca ayda bir kez tekrarlanan bu işlemin sonuçlarının uzun süreli olabilmesi için, yılda bir defa olmak üzere işlemin tekrar edilmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. AMACI: PRP tedavisinin amacı ölmeye yüz tutan saç kökleriniz ve zayıflayan, tüy haline gelen saç tellerinizi canlandırarak saçlarınızın eski sağlığına kavuşmasına yardımcı olmaktır.

PRP’nin avantajları nelerdir? 1. Kişinin kendi kan ürünü kullanıldığı için hiçbir alerji ve kanla bulaşan hastalık riski taşımaz ve ret sendromu yaşanmaz. 2. İyileşme süreci içeriği dolayısıyla çok kısadır. 3. Dokuları onarır ve yeniler. Yeni kolajen üretimi, yeni damarsal gelişme sağlamaktadır. Büyüme faktörleri ve hücreler arası ortamın yeniden yapılanması ile dokulardaki hasarlar gidererek ve taze dokular oluşturur. 4. İçerdiği antikorlarla fizyolojik antibiyotiktir. 5. Hormonlar, vitaminler ve diğer tüm besinsel öğeler yönünden zengindir. 6. Uygulanışı kolay ve konforludur. 7. Gerekli materyalin sağlanması çok kolaydır.

PRP saç tedavisi uygulaması sırasında; saç sorunu olan hastadan alınan 10cc ölçeğindeki kan laboratuar ortamında ayrıştırılarak kırmızı kan elde edilir. Elde edilen bu kırmızı kanda, ki akyuvarların, trombositlerin, pıhtılaşma faktörlerinin ve PGF’lerin özel bir işlemden geçirilmesiyle PRP tedavisi için gerekli olan plazma hazırlanır. Oluşturulan plazma napaj yöntemi ile saç dökülmesinin başladığı ya da saç köklerinin zayıfladığı bölgeye enjekte edi-

117


Kaş Ekimi Bakışlarınıza anlam katmak için...

118


dorahospital

dorahospital

www.dorahospital.com.tr

Kaşlar yüzümüzdeki önemli bir estetik yapıdır. Yüze ifade veren, göz bölgesinin ve yüzün güzelliğini ön plana çıkaran bu yapının içeriği ve formu değiştirilebilir. Saç ekimi uygulamaları ile kazandığımız tecrübe ve bilgi birikimini kaşlara yönelik olarak istediğimiz şekilde uygulayabilmekte ve kalıcı değişiklikler yapabilmekteyiz. Dökülmüş olan kaşları yeniden oluşturmak ya da mevcut kaş yapısını kalınlaştırmak veya istediğimiz formu vermek, kaş ekimi tekniğindeki başarılarımız sayesinde artık mümkün. Kaş ekimi işlemi ağrısız lokal anestezi yöntemiyle ve 1 ya da 2 saat gibi kısa bir zamanda yapılan, sonuçları çok tatmin edici bir kıl kökü nakli işlemidir. İşlem sonrası ağrı ya da rahatsızlık verici herhangi bir durum söz konusu olmamaktadır. Kaşların kendini toplaması ve gerçek şeklini alması 4 ila 6 ay gibi bir süre alır. 2 ay sonra hastalar kaşlarını alabilir. Kaş ekimi lokal anestezi ile rahatlıkla yapılmaktadır. FUE tekniği ve mikromotor yardımı ile alınan kökler tek tek ayrılarak kaş dökülmesi olan bölgeye ekilir. Kaş için vücudun farklı bölgelerinden kıl kökü alınabilir. Fakat en çok tercih edilen bölge ense kısmıdır. Eğer lokal bir alanda kaş dökülmesi mevcutsa işlem 30 dk gibi bir sürede başarı ile sonlandırılır ve sonuçlar çok yüz güldürücü olmaktadır. Bazı durumlarda hasta kaşlarını kalınlaştırmak ister. Bu durumlarda şekil belirlenerek her bir kıl kökünün açısına göre ekim işlemi yapılmaktadır. Kaş ekimi sonrası alınan kıl köklerinin doğası gereği kaşlarda belli sürelerde uzamalar olmaktadır. Bu nedenle hastalarımızın belirli aralıklarla kaşlarını kısaltmaları gerekebilmektedir. İhtiyaca göre 15 günde ya da ayda bir birkaç dakikalık bir işlemle kaş boyunu düzeltmek hastayı çok rahatsız eden bir süreç değildir. Genelde kaş şeklini belirlerken hastaların aktif olarak görüşleri alnır. Çoğu zaman ideal kaş şekli ve kalınlığı için geçici boyalarla hasta talebine göre bir şekil belirlenmekte ve ekim işlemi bu şekle göre gerçekleştirilmektedir.

119


Kaş Ekimi kaşlarda da zaman içinde dökülmeler olabilmektedir. Kaş dökülmesi çok farklı sebeplere bağlı olarak gelişebilir. Kaşlar sadece belli bir alanda dökülebileceği gibi bütün olarak da kayıplar olabilmektedir. En sık olarak kaş ekilen hasta grubu kadın hasta grubu olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle kontür ya da kalıcı makyaj işlemlerini tecrübesiz kişilere yaptıran hastalarda kaş kayıpları görülmektedir. Bu tip durumlarda kaşların korunamamaktadır. Kontür işleminden memnun kalmayan kişilere yine tecrübesiz kimselerce asitle dövme çıkarma işlemi sırasında daha kötü sonuçlar doğabilmektedir. Kaşların olduğu bölgelerde çok ciddi skar dokuları kalmakta ve bu skar dokularına kaş ekim işlemi yapılması kimi zaman imkansız olabilmektedir. Kaş dökülmesi çoğu zaman strese bağlı faktörler sonucu da gelişebilir.

Ense bölgesinde var olan saçlar yukarı kaldırılıp ekilecek kök sayısına göre 1 cm eninde 5 ila 10 cm uzunlığunda yatay bir çizgi şeklindeki alan traş edilip çok ince punchlar kullanılarak mikromotor yardımı ile kıl kökleri alınır. Kıl köklerinin alındığı alan çok küçük olduğu için bu bölgede herhangi bir belirti kalmamaktadır. Kişinin kaş bölgesindeki ihtiyaca göre 40 ya da 50 kök ile 400 ila 500 kök arasında greft alınabilir. Ekim işlemi kaş bölgesinde çok farklı olmaktadır. Çünkü kaş çıkış paterni her kişi için çok değişkendir. Burna yakın kısımda daha bir dik açı ile çıkan kaşlar kulaklara doğru yaklaştıkça alınla 4045 derece açı olacak şekilde çıkmaya başlar. Bunun pratikteki önemi ekim esnasında ortaya çıkmaktadır. Ekilen kıl köklerinin açısı özenle hazırlanmalıdır. Çünkü kaşlar yüzümüzde en dikkat çeken bölgelerden bir tanesidir. En ufak bir ihmalde hastaları çok rahatsız edecek sonuçlar ortaya çıkabilir.

Kaş Dökülmesi İnsan vucudunda bulunan diğer tüyler gibi

120

Strese bağlı gelişen dökülmeler geçici olabileceği gibi kalıcı kaş kaybına da sebebiyet verebilir. Bu yüzden eğer kaş dökülmesinin strese bağlı olduğu düşünülüyorsa 6 ay kadar beklemekte fayda olabilir. Çünkü erken dönemde yapılan tedaviler mevcut kaş köklerine zarar verebilmektedir. Strese bağlı oluşan dökülmeleri en kolay olarak hastalardan alınan bilgilere göre anlamak mümkündür. Yaşam şartlarındaki değişiklikler, sınav dönemlerinde gelişen saç ve kaştaki dökülmeler bizi stres faktörü olabileceği konusunda uyarmalıdır. Bu hasta grubuna profesyonel olarak destek olmak çok önemlidir. Sorunun geçici olabileceği mutlaka söylenmeli ve hasta uzman bir doktora yönlendirilmelidir. 6 ay sonra kaşlarda dökülme iyice oturmuşsa kaş ekimi tedavisine başlanabilir.

AMEL‹YAT HAKKINDA Anestezi Eve dönüş Ağrı Günlük hayata dönüş Ameliyat izi Bandaj

Lokal 1- 2 saat Yok 1 gün Yok 3 gün


dorahospital

dorahospital

www.dorahospital.com.tr

121


Ağız ve Diş Sağlığı Gerçek dişe daha önce hiç bu kadar yaklaşılmamıştı... Ağız ve diş sağlığında bir devrim sayılan implant uygulamalarıyla artık gülümsemenizin zamanı geldi.

122


dorahospital

dorahospital

www.dorahospital.com.tr

İmplant Uygulamasının Avantajları Dişlerinizin güzelliği gülümsemenize yansır. Dişlerdeki problemler yemek yerken, sosyal hayata katılırken kişileri mutsuz edebilir. Küçük bir ağrı insanın tüm gününü mahvedebilir. Dora Hospital’ın uzman diş hekimleri size özel implant uygulamaları ile ömür boyunca gülümsemenizi sağlayacak çözümler sunmaktadır.

İmplant uygulamasının avantajları: • Çok daha iyi fonksiyon ile rahat çiğneyebilme, sert ve kuru yiyecekleri dahi rahat yiyebilme • Hastaları hareketli protez kullanma zorunluluğundan ve zorluğundan kurtarma • Çene kemiği erimelerinin azaltılması ve hatta önüne geçilmesi • Dişlerin aşındırılıp köprü yapılması zorunluluğunu ortadan kaldırma • Çok daha iyi estetik görünüm, rahat ve kendine güvenerek gülemseme • Daha sağlıklı ve dengeli yiyebilme AMELİYAT HAKKINDA Anestezi Eve dönüş Ağrı Günlük hayata dönüş Etkisi

Genel / Lokal 1 gün Minimal oranda Hemen 10 dakika

123


Dora hospital'da gülümsemeniz için çok neden var... Ağız rehabilitasyonunda uygun fiyat politikası Ağız rehabilitasyonuyla komple implant uygulamalarını, kemik greftleme işlemlerini, diş eti tedavilerini ve estetik uygulamaları tek bir pakette, çok kısa sürede ve size özel fiyatlarla yaşayın, hayat boyu gülümseyin.

Kişiye özel gülüş estetiği Diş hekimi ve plastik cerrahın ortak yaptığı bu operasyonlarla gülüşünüzdeki güzellik ortaya çıkarılıyor. Bu özel uygulamalarda sıkıcı diş

124

hekimi seansları son buluyor ve size zaman kaybettirmeden en fazla 2-3 seansta tüm zirkonyum laminate veneer gibi estetik diş hekimliği uygulamaları noktalanıyor.

Genel anestezi ile diş tedavisi Artık diş operasyonları genel anestezi altında yapılabiliyor ve diş korkusu tatlı bir rüyaya dönüşüyor. Basit bir dolgu, implant uygulamaları, sıkıcı diş kesim işlemleri ya da kabusa dönüşen gömük 20 yaş dişi operasyonları ve aklınıza gelebilecek tüm diş tedavileri...


dorahospital

dorahospital

www.dorahospital.com.tr

125


Horlama Tedavisi Mutlu bir günaydın için...

126


dorahospital

dorahospital

www.dorahospital.com.tr

Horlama nedir? Horlama, burun içindeki tıkanma ve nefes alma zorluğunun sebep olduğu rahatsız edici sestir. İnsanın hayat kalitesini düşüren, kişinin kendisi kadar çevresini de rahatsız eden bu sağlık sorunu; hastanın günlük hayatını da negatif yönde etkiler. Mecburi durumlar dışında başka yerlerde kalmaktan çekinme, çiftlerin yataklarını ayırması bahsettiğimiz negatif etkilere örnek olarak verilebilir. Günümüzde 20 yaş üzerindeki her 10 erkekten 5’i zaman zaman, 3’ ü ise sürekli horlamaktadır. Kadınlarda ise, 40 yaş sonrası menopoz ile birlikte benzer oranda horlama geliştiği saptanmıştır. Horlama bir hastalık mıdır? Horlama, sosyal bir problem olduğu gibi ciddi bazı hastalıkların da öncül belirtisidir. Gerek aile içerisinde gerekse toplumda alay konusu olan horlayan kişilerin eşleri ortalama bir saat daha kısa ve konforsuz uyumaktadır. Bu durumun önemi son yıllarda boşanan çiftler üzerinde yapılan anketsel çalışmalarda ortaya çıkmıştır. Çiftlerden %86’ sı horlamayı, boşanma sebepleri arasında göstermiştir.

Horlamanın tedavisinde neler yapılmaktadır? Horlama tedavisinde en önemli etken horlamaya neden olan faktörün tespitidir. Bu etkenler sırası ile burunda et olması, bademcikler ya da küçük dilden kaynaklanan problemlerdir. Cerrahi müdahale ile tüm bu problemler düzeltilerek horlama hastalığını tamamiyle tedavi etmek mümkündür. Radyofrekans Yöntemi : Hastanemizde 4 yıldır uyguladığımız radyofrekans somnoplasti küçük dil ve yumuşak damak problemli hastalara muayenehane şartlarında uygulanan 10 dakikalık bir süreyi kapsayan, ağrı ve kanamaya yol açmayan günümüzün en popüler horlama tedavi yöntemidir. Radyo cerrahi yüksek frekans ve düşük ısılı ses dalgaları ile yumuşak damak ve küçük dilin boyununun kısaltılması ve titreşim yeteneklerinin azaltması esasına dayanır. Sağlıklı, kesintisiz ve kaliteli bir uyku için sizi de Dora Hospital Kulak Burun Boğaz hastalıkları kliniğimize bekliyoruz.

127


Uyku Apnesi Rahat ve huzurlu bir uyku iรงin...

128


dorahospital

dorahospital

www.dorahospital.com.tr

Uyku Apnesi Nedir? Apne olarak da bilinir, Uyku sırasındaki solunum duraklamalarından kaynaklanan ve uyku düzeninin bozulmasına sebep olan önemli bir hastalıktır. Hastalar çoğu zaman horlamayı bir belirti olarak görmemekte; günün yorgunluğu, iş yoğunluğu gibi sebeplerle ilişkilendirerek doktora başvurmamaktadır. Oysa ki her gece düzenli horlama ve gün içinde uykulu ve yorgun hissetme “Uyku Apnesi” belirtisi olabilir. Uyku Apnesi’nin Belirtileri • Düzensiz solunum • Uykuda nefesin durması •Gündüz aşırı uyku hali Tıbben ciddî kabul edilen Uyku Apnesi’nin toplum içindeki yaygınlığı yüksektir. Her ne kadar erişkinlerde, erkeklerde, horlayanlarda, menopoza girmiş bayanlarda, yaşlılarda ve kilolularda daha sık tesbit edilsede Uyku Apnesi; çocuklardan, genç bayanlara ve za-

yıf insanlara kadar her yaş, kilo ve cinsiyette görülebilen bir hastalıktır. Uyku Apnesi kadınların en az %2’sinde ve erkeklerin ise %4’ünde görülmektedir. Bu rakamlar hastalığın en az astım ve şeker kadar yaygın bir hastalık olduğunu göstermektedir. Uyku Apnesi Tedavisi Uyku Apnesi genellikle CPAP cihazı ile tedavi edilir. CPAP bir maske vasıtasıyla buruna hava vererek üst solunum yolunun uyku boyunca açık kalmasını sağlar. Daha ağır vakalarda Bİ-PAP cihazı kullanılır. Bazı insanlarda Uyku Apnesi’ne küçük çene, geniz darlıkları, büyük bademcikler, iri dil, burun kemiği eğriliği sebep olur ve çeşitli cerrahi tedavilerle düzeltilebilir. Uyku Apnesi için başka cerrahi tedaviler de vardır. Tedavi seçenekleri arasında karar verirken Tüm Gece Uyku Tetkiki sonuçlarının tecrübeli bir uzman tarafından yorumlanmasının büyük önemi vardır.

129


Ayak Estetiği Ayaklarınızdaki estetik...

130


dorahospital

dorahospital

www.dorahospital.com.tr

Ayak Estetiği Gerek doğumsal gerek sonradan oluşan parmak bozuklukları, ayaklarda çıkıntı gibi şekil bozukluklarına bağlı problemlerin sebep olduğu sağlıki ve psikolojik sorunları yok etmek gelişen ve modernleşen tıp teknolojisi sayesinde artık mümkün. Güzellik baştan ayağa kusursuz olmaktır. Sindirella Estetiği Masal kahramanı olan Sindirella adıyla anılan bu teknik aslında tıbbi olmaktan çok magazinsel boyutu ile populerlik kazanmıştır. Masaldaki gibi sivri uçlu bir yüksek topuklu ayakkabıya girebilmesi için ayağın dış şeklinin korunması olarak da ifade edilir. Koruyucu erken müdahale ile hastalığın ilerlemesi başlangıç aşamasında önlenebilir. Bu operasyon ayak tarak kemiklerindeki genişlemeyi durdurup hastalığın ilerlemesini engellemek için ayak baş ve küçük parmağının kenarında oluşan çıkıntının temizlenmesidir. Parmak kısaltılması: Çekiç Parmak Deformitesi olarak da bilinen hastaların bir kısmında 2. parmak doğuştan uzundur. Bu rahatsızlık Halluks Valgus Deformitesi ile birlikte görüldüğünde ayak, ayakkabının içine sığmamaktadır. Aşağıdaki örnek resimler bu tip deformasyon çeşitlerini yansıtmaktadır. Parmak uzatılması: Doğuştan kısa olan parmakların uzatılması ayağın mekaniğini düzeltme ve ayağın görüntüsünü güzelleştirme adına kullanılan etkin bir yöntemdir.

131


Bel Fıtığı Hareket özgürlüğünüzü geri kazanın...

132


dorahospital

dorahospital

www.dorahospital.com.tr

Bel Ağrısı ve Bel Fıtığı Bel ağrılarının ilk atak şeklinde başlayan akut veya tekrarlayan ve geçmeyen kronik olmak üzere iki türü vardır. Akut ağrı eğer süreklilik göstermeye başlayarak geçmiyorsa kronik ağrıya dönüşmüştür. Bel ağrısı geliştiğinde ve özellikle de aşağıdaki bulgular görülüyorsa ciddi bir tıbbi değerlendirme sonrasında tedavi edilmesi zorunludur; • Ağrı önemli derece de artıyorsa • Günlük aktiviteleri etkiliyorsa • Bacak güçsüzlüğü veya hissizliğine neden oluyorsa • Boşaltım sistemlerinde güçsüzlük yaratıyorsa Bel ağrısının bel fıtığı, bel kayması gibi omurga sorunları, kas ve bağlardan kaynaklanan problemler, romatizmal hastalıklar, aşırı kilo, kötü duruş pozisyonları ve zayıf vücut mekaniği gibi türlü nedenleri vardır. Özellikle günlük hayatın büyük bölümünü oturarak geçirmek veya yanlış oturma pozisyonu alışkanlıkları kişilerde sıklıkla bel ağrısına neden olmaktadır. Meslekle ilgili nedenler: Ağır kaldırma, sürekli oturma, vibrasyon ve iş yerinde psikolojik stres Sportif aktiviteler: Jimnastik, futbol, halter, güreş ve kürek. Kişisel risk faktörleri: Sigara içme, fiziksel uyum bozukluğu ve önceden bel ağrısı geçirmiş olmak. Psikolojik faktörler: Yapılan araştırmalar göstermiştir ki işinden memnun olmayan insanların bel ağrısı nedeniyle hekime baş vurma oranı sevenlere göre 2,5 kat fazladır. Bel ve bel fıtığı ağrılarınızdan kalıcı olarak kurtulmak için sizi de Dora Hospital Ortopedi bölümüne bekleriz.

133


Menisküs Merak edilenler: Menüsküs Amelyatı hastanın yürümesini, namaz kılmasını, spor yapmasını engelleyen ve özellikle kış aylarında şiddeti artan diz ağrılarından kurtulmasını ve kimseye muhtaç olmadan özgürce hareket edebilmesini sağlar.

Hayatınıza sporu geri kazandirin...

134


dorahospital

dorahospital

www.dorahospital.com.tr

Namaz Kıldıran Ameliyat Menisküs Menisküs Amelyatı hastanın yürümesini, namaz kılmasını, spor yapmasını engelleyen ve özellikle kış aylarında şiddeti artan diz ağrılarından kurtulmasını ve kimseye muhtaç olmadan özgürce hareket edebilmesini sağlar. Peki Menisküs nedir? Menisküs, her iki diz ekleminde de iki tane bulunan C şeklindeki kıkırdaktır. Diz ekleminin koruyucu görevleri vardır. Menisküs sürtünmeyi önleyici yapısı ve amortisörler gibi şok emici özelliği ile neredeyse vücudun bütün ağırlığını taşıyan diz eklemlerini korumaktadır. Bu kıkırdakların çeşitli sebeplerden dolayı zedelenmelerine, yırtılmalarına, ezilmelerine menisküs lezyonları ismi verilir. Menisküs Ameliyatı Cerrahi tedaviye menisküsün iyileşemediği ve şikayetlerin devamlılık gösterdiği durumlarda başvurulur. Menisküs cerrahisi günümüzde sadece artroskopik cerrahi ile yapılmaktadır. Şikayete neden olan menisküs yırtıkları kıkırdakta aşınmaya ve ileri dönemde kireçlenmeye neden olmaktadır. Bu sebeple genç ve aktif yaşam süren hastalarda menisküs yırtıklarının ameliyatla tedavi edilmesi önerilir. Uygun tedavi yırtığın tipine, eşlik eden başka bir patoloji olup olmamasına ve kişinin yaşına göre planlanmaktadır. Cerrahi sonrası rehabilitasyon da tedavinin önemli bir parçasıdır. 2 Tip Menisküs Cerrahisi Vardır; 1. Meninsektomi (yırtık menisküsün alınması): En sık uygulanılan, hasarlı menisküs bölümünün kesilerek çıkarıldığı diz artroskopik cerrahisidir. Küçük yırtıklarda menisküsün küçük bir bölümü alınır, hastalarda herhangi bir fonksiyonel kayba neden olmaz. Menisküsün 1/3’ünü oluşturan kısmın iyileşmesi ve kendini yenilemesi mümkün değildir. Bu sebeple çok parçalı büyük yırtıkların da alınmak zorunda kalındığı vakalar görülmektedir. Menisküs alınmasının avantajı, hastaların ame-

liyattan 4 saat sonra yürümeye başlaması, 3 hafta sonrasında ise spora dönebilmeleridir. Dezavantajlarıysa menisküsün büyük kısmının ya da tamamının alınmak zorunda kalındığı büyük yırtıklarda oluşan fonksiyonel bozukluklar sebebiyle zaman içinde diz ağrılarına ve kireçlenmeye neden olabilir. Bu nedenle gereksiz durumlarda menisküsün alınmaması, dikilmesi önerilir. Menisküsün alınmasına bağlı olarak oluşan ağrılı durumlarda genç hastalarda kadavradan menisküs nakli gerekebilir. 2. Menisküs dikilmesi: Teknik olarak son derece zor ve deneyimli diz cerrahları tarafından yapılması gereken bir işlemdir. Menisküs fonksiyonlarının % 90 ını yapan ve iyileşme potansiyeline sahip olan dış (eklem kapsülüne yakın) kısım menisküsün 2/3’ünü oluşturur. Bu bölgedeki yırtıklar mümkün olduğunca dikilmelidir. Avantajı, menisküsün orjinale yakın biçimde iyileşerek uzun vadeli bir diz performansı sağlamasıdır. Dezavantajı ise iyileşme sürecinin uzamasıdır. Hasta 6 ila 8 hafta arasında koltuk değneği kullanmak zorunda kalmaktadır. Spor yapabilir hale gelmesi ise 3 ila 4 aylık bir süre zarfında mümkün olmaktadır. Her ne kadar iyileşme süreci uzasada unutulmamalıdır ki dikilebilecek tüm menisküs yırtıkları dikilmelidir, alınmamalıdır.

135


Penis Protezi Cinsel yaşamınızı geri kazanın...

136


dorahospital

dorahospital

www.dorahospital.com.tr

Enine ve Boyuna Büyüme Penis boyu antik çağlardan beri erkekliğin ve gücün sembolü olarak algılanmıştır. Günümüzde magazin haberciliğinin de etkisiyle gittikçe daha fazla erkek normal boyda ve fonksiyonda olan penislerinin daha kalın ve uzun olması isteği ile bu işin uzmanlarına başvurmaktadır.

Hastanın ameliyattan sonraki iyileşme döneminde penis traksiyon cihazları kullanması kazancın kalıcı olmasını sağlayacaktır. Hastalara ameliyat sonrası yaklaşık 4 hafta cinsel perhiz önerilmektedir. Daha fazla uzatma istendiğinde “yeniden yapılandırma” ameliyatları yapılmaktadır.

Yapılan araştırmalar ve anketler göstermiştir ki 10 erkekten 8’i (%80 lik oran) penisinin yeteri kadar büyük olmadığını, bu durumun cinsel hayatını olumsuz yönde etkilediğini ya da penisiyle ilgili bir sorununun olduğunu düşünmektedir.

Bu ameliyatlar ile 3 ila 6 cm uzama sağlanabilmektedir. Genel anestezi altında 3 ila 4 saat süren bu operasyonlarla beraber mutluluk çubuğu takılması gereken durumlarda olabilmektedir.

Normal penis boyu kaç santimdir? Penis ereksiyon halindeyken 12 santimden büyükse normaldir. 12 santimden az ise küçüktür. Penis Büyütme - Nasıl büyütüyorsunuz? “Enine ve boyuna büyüme” İki tür penis uzatma operasyonu vardır. Standart olarak uygulanan yöntemde penisi leğen kemiğine bağlayan bağlar ayrılarak penisin öne doğru açılanması sağlanmaktadır. Beraberinde penisin kökündeki yağın liposuction yöntemi ile temizlenmesi ve penis kökündeki cildin şekillendirilmesi de gerçekleştirildiğinde penis yaklaşık olarak 1 ila 4 cm daha uzun gözükmektedir. Burada elde edilen uzama gerçek bir uzama değil, penisin cilt altında kalan kısmının görünür hale getiren optik bir kazançtır. Bu operasyon genel anestezi altında gerçekleştirilmektedir ve yaklaşık 1.5 saat sürmektedir. Hasta bir gün sonra evine gönderilmektedir.

137


Çağrı Merkezi Telefonun ucunda dilinizden anlayan ve anlayacağınız dilden konuşan bir ses sizi bekliyor...

Dora Hospital’ın hem yabancı dil hem de sorunlarınıza hızlı çözüm üretebilecek bilgiye hakim çağrı merkezi ekibi, 7/24 telefonlarınızı cevaplıyor. Randevunuzdan çıkış işleminize kadar tüm süreci çağrı merkezimiz aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz. Dora Hospital Call-Center’ı aradığınızda başlayacak olan hizmet yarışı, sizden alınan bilgiler doğrultusunda ilgili doktorumuza yönlendirilmeniz ile devam eder. Ardından doktorunuz ile tanıştıktan sonra yapılacak ameliyat ve işlemler hakkında tüm sorluranıza cevap verilir. Size en uygun tarih belirlendikten sonra size sunulan seçenekler arasından randevu gününüz kararlaştırılır.

0090 212 337 32 32 Sağlıklı İletişim Hattı

138


dorahospital

dorahospital

www.dorahospital.com.tr

Estetiğin Dijital Dünyası İster cebinizden ister evinizden olsun Dora hastanesi ile estetik her an yanı başınızda.. Siz sadece Ipad, Iphone, Android telefon ya da smart tv cihazınıza uygun Dora Hastanesi uygulamasını indirin merak ettiğiniz tüm sorularınızın cevabı size gelsin.

139


Güzelleştiren Bölümlerimiz;

140


dorahospital

dorahospital

www.dorahospital.com.tr

Estetik ve Plastik Cerrahi

Burun Estetiği Meme Büyütme Meme Küçültme Meme Dikleştirme Karın Germe Kol Germe Uyluk Germe Liposuction Yüz Estetiği Kılasik Yüz Germe Endoskopik Yüz Gençleştirme Botox Dolgu Göz Çevresi ve Göz Kapağı Estetği Endoskopik Kaş Aldırma Jinekomasti (Erkeklerde Meme Büyümesi) Kulak Estetiği Çene Cerrahisi Genital Bölge Estetiği Popo Estetiği Saç Ekimi Kaş Ekimi Penis Protezi

Uyku Apnesi

Ağız ve Diş Sağlığı Diş ve diş eti sağlığı İmplant Tedavisi Zirkonyum Diş Kaplamaları Lazerle Diş Beyazlatma

Kulak Burun Boğaz Bölümü Kulak Burun Boğaz Bölümü Horlama Tedavisi

Beslenme ve Diyet Bölümü Beslenme ve Diyet Bölümü

Ortopedi & Travmatoloji Bölümü Ortopedi & Travmatoloji Bölümü Menisküs

Bel Fıtığı ve Ayak Estetiği

141


www.dorahospital.com.tr


Estetikli Ünlüler


Estetikli Ünlüler


Sizi Karşılamaya Hazırız Şehrin Kalbindeyiz... İstanbul

Avrupa’nın ilk butik estetik hastanesi. Dora Hospital sağlıklı iletişim hattından detaylı bilgi alabilirsiniz.

Gülümseyin.. Buradasınız

Gülümseyin... Güvendesiniz. Fulya Mh. Yavuz Sk. No:7 FULYA Şişli, İstanbul / TÜRKİYE Call Center: 0090 212 337 32 32 www.dorahospital.com.tr info@dorahospital.com.tr

146


Dora Hospital 0090 212 337 32 32  

Dora Hospital

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you