XXII Aukcja Sztuki Wspolczesnej 29 marca

Page 16

Franciszek Starowieyski (1930 Bratkówka koło Krosna - 2009 Warszawa)

"Jajo wieczności", 1694-95 r. (1994-95 r.) pastel, węgiel, biel tytanowa/płótno, 300 x 200 cm sygnowany i opisany p.g.: '(…) | F.B. Starowieyski 1694-5' Pochodził z rodziny szlacheckiej, pieczętującej się herbem Biberstein. Studia artystyczne ukończył na ASP w Krakowie i w Warszawie.

Popularność zyskał w latach 60. serią plakatów teatralnych i filmowych. Zajmował się malarstwem, plakatem, grafika użytkową, scenografią teatralną i telewizyjną. Był twórcą tzw. teatru rysowania. Jego malarstwo cechuje fascynacja ciałem kobiecym o "rubensowskich" kształtach, zmysłowością oraz refleksja nad przemijaniem i śmiercią. W swoich "teatrach rysowania" łączył obydwie sztuki w jeden, "spektakl sztuk wszelakich", zjawisko medialne, w których taką samą wartością artystyczną jest sam akt tworzenia, jego elementy widowiskowe 14

i - dzięki erudycji autora - literackie, jak i samo dzieło w tradycyjnym słowa tego znaczeniu. W obrazach F. Starowieyskiego świat realny łączy się z tworami jego wręcz "niepohamowanej" wyobraźni, a jego twórczość ostentacyjnie nawiązuje do starych XVII-wiecznych mistrzów i przesycona jest groteską oraz humorem. Cena wywoławcza: Estymacja:

32 000 zł 40 000 - 60 000