Kalėdų pasaka, 2014

Page 1


2


3


4 4


5 55


6


7


{Prie kiekvieno imbierinuko prikabinkite šventinį palinkėjimą/ užduotį bei dienos priminimą}

IMBIERINIAI SAUSAINIAI •140 g sviesto; •2,5 - 3 š. medaus; •2 š. rudojo cukraus; •4 – 5 a.š. meduolių prieskonių mišinio; •1 kiaušinis; •Žiupsnelis druskos; •1 a.š. kepimo miltelių; •2 puodeliai arba 450 - 500 ml miltų

1.Sviestą, medų, cukrų sudėkite į puodą ir ant mažos kaitros tirpinkite: kai sviestas jau pradeda tirpti, nukelkite nuo viryklės ir išsukite iki vientisos masės. 2.Suberkite prieskonius, įmuškite kiaušinį ir išmaišykite. 3.Į miltus suberkite kepimo miltelius ir druską, viską gerai išmaišykite ir pamažu pradėkite berti į sviestinę masę. Išmaišykite, susukite tešlą į rutulį ir palikite 30 - 60 min. pastovėti šaldytuve. 4.Kočiokite tešlą ir formuokite sausainius. Jei juos kabinsite ant eglutės, naudosite dovanų pakavimui ar advento kalendoriaus gamybai, nepamirškite įbesti skylutes. 6.Kepkite 180 laipsnių orkaitėje apie 10 min.

8


9


10


{Gruodis ypatingas. Kvepiantis mandarinais ir cinamonu, šildantis karštu šokoladu ir nuotaikingai skaičiuojantis dienas iki švenčių.}

ADVENTO PALINKĖJIMAI IR UŽDUOTYS *Parašykite Kalėdų seneliui. *Vakare pasiruoškite du puodelius karštos kakavos ir įsijunkite kalėdomis kvepiantį filmą . *Pritvirtinkite savo kalėdines švieseles prie lubų, apjuoskite jomis duris ar langus ir mėgaukitės Kalėdų dvasia. *Kalėdos yra kiekvieną kartą, kai nutyli, kad išklausytum kitą. (Motina Teresė) Pasikalbėkite! *Kiekvienąsyk, kai eglutės žaisliukuose slypi svajonės, yra Kalėdos. Pasipuoškite eglutę! *Kiekvienąsyk, kai ne tik gauname, bet ir dovanojame dovanas, yra Kalėdos. Sudarykite Kalėdinių dovanų sąrašą . *Šiandien sekmadienis! Iškepkite imbierinių meduolių ir skanaukite su aviečių arbata. *Kalėdos yra būtinybė. Juk turi metuose būti bent viena diena, kuri mums primintų, kad esame ne vien dėl savęs, bet ir dėl kitų. Eric Sevareid. *Kalėdų muzikos garsai yra nuostabūs. Išsirinkite dainas ir pradėkite klausytis, šventės artėja! *Kalėdos yra laikas, kai tu labai ilgiesi namų – net tada, kai esi namie. (Karolis Nelsonas). Parašykite tikrus laiškus ir juos išsiųskite artimiesiems. *Kalėdos dažnai galėjo nudžiuginti varganas širdis pusei metų. (Walter Scott). Nustebinkite nepažįstąmąjį geru darbu. *Šiandien vakarieniaukite mieste! Nepamirškte užsisakyti karšto šokolado ir pasivaikščioti pasipuošusiose gatvėse . *Norėtusi, kad būtų galima sudėti truputį Kalėdų dvasios į stiklainius ir juos atidaryti kiekvieną mėnesį. ~Harlan Miller. Išsivirkite apelsinais kvepiančios uogienės ir skanaukite su šviežios duonos riekutėmis. *Karšto šokoaldo arba karšto vyno vakaras! *Meilė yra tai, kas yra su tavimi kambaryje per Kalėdas, kai tu liaujiesi atidarinėjęs dovanas ir įsiklausai. Apsikabinkite. *Galbūt, geriausias Kalėdų papuošimas yra šypsena. Šypsenos nebedėkite į kišenę, puoškitės ja. *Supakuokite dovanas apsupti kalėdinės muzikos garsų ir imbierinio šokolado kvapo. *Nustebinkite vakare vienas kitą miela staigmena. Tegu Kalėdinė dvasia tik stiprėja . *Nėra nieko liūdnesnio šiame pasaulyje, kaip atsibusti Kalėdų rytą ir nebūti vaiku. ~ Erma Bombeck. Juokitės, šypsokitės, šokite, tapkite vėl nerūpestingais vaikais. *Sudarykite Kūčių ir kalėdinio vakaro meniu. Kartu! *Aš garbinsiu Kalėdas mano širdyje ir bandysiu tai išlaikyti visus metus. ~ Charles Dickens. Šiandien skelbkite vėlyvuosius pusryčius lovoje . *Tas, kuris neturi Kalėdų širdyje niekada neras jų po Kalėdų eglute. ~ Roy L. Smith. Išsikepkite imbierinius sausainius su karšto vyno taurėmis . *Kalėdos, ko gero, yra laikas kai tik kartą per metus žmonės gali paklusti savo natūraliems impulsams ir išreikšti savo tikruosius jausmus, nesijausdami nepatogiai ir, galbūt, kvailai. Kalėdos, trumpai tariant, turbūt yra vienintelė galimybė žmogui būti savimi. ~ Francis C. Farley. *Susipirkite viską, ko reikės šventėms. *Kalėdos pamojuoja stebuklinga lazdele ir štai, viskas pagražėja ir suminkštėja. ~ Norman Vincent Peale. Šiandien jau Kūčios! Ruoškitės joms ir mėgaukitės atėjančiomios šventėmis.

11


12


Kalėdos – tai laikas, kai norisi šypsotis ir dalinti

gėrį kiekvienam sutiktam, apkabinti seniai matytą draugą ir palinkėti gražių švenčių. Tai laikas, kai namai pasipuošia švieselėmis ir prisipildo rankų šiluma. Tokios dekoracijos verčia iš naujo pamilti šventes ir suteikti dar daugiau jaukumo akimirkoms kartu. Ir namai, jie tikrai pakvimpa apelsinais,cinamonu bei tik ką nuskintomis eglės šakelėmis! {Gera laukti Kalėdų}

*Kiekvienąsyk, kai eglutės žaisliukuose slypi svajonės, yra Kalėdos*

13


14


Orkaitėje džiovinkite obuolių, apelsinų

griežinėlius, puoškite juos kaspinėliais, gvazdikėliais ir kabinkite ant eglės šakų: tegu namuose šventinį jaukumą sukuria gamtos dovanos!

15


{Namai, kuriuose netrūksta žvakių švieselių, spinduliuoja jaukumą ir artumą}

Įsileiskite į namus apelsinų ir gvazdikėlių aromatus, tegul viskas aplinkui pakvimpa Kalėdomis! Sukurkite šventines žvakides tiesiog iš apelsinų: išskobkite jų vidų ir įdėkite žvakę, gvazdikėliais sukurkite norimus ornamentus.

16


17


18


{paverskite stiklinius indelius šventinėmis žvakidėmis}

•Stikliniai indeliai; •Kankorėžiai; •Eglės šakelės; •Juostelės, virvutės; •Žvakės

Į indelius sudėkite kankorėžius ir užpilkite vandeniu. Įdėkite žvakę. Papuoškite stiklainį juostele, kaspinėliu,eglės šakele, cinamono lazdele ar kankorėžiais. Į indelius įdėkite eglės šakeles ir įstatykite žvakę. Papuoškite indelius.

19


20


{močiutės megztos pirštinės - pats jaukiausias šventinių namų aksesuaras}

Kokia žiema be močiutės megztų pirštinių! Šiltų, labai

labai jaukių ir dailiais raštais pasidabinusių. Tokių, kurias norisi nešioti kasdien ir visada šypsotis. Šypsotis, nes gera žinoti, su kokia meile ir rūpesčiu jos buvo megztos, kiek daug širdies ir šilčiausių linkėjimų sudėta. Ir vis dėlto, jei kur nors stalčiuje tokios pirštinės yra pasislėpusios, sudėkite į jas eglės šakas ir papuoškite kankorėžiais, cinamono lazdelėmis, džiovintais apelsinų bei citrinų griežinėliais. Pakabinkite prie durų, ant židinio ar tiesiog jaukiausioje namų vietoje, kur šventės tyliai atskuba į svečius.

21


22


{lai senos knygos lapai virsta dailia šventine eglute}

•Bambukinis pagaliukas; Iš senų knygos puslapių sukarpykite •Senos knygos lapai; skirtingo dydžio lapelius. •Klijai; •Žirklės; Lapelius suverkite ant pagaliuko. •Nedidukas vazonėlis Iškirpkite žvaigždę ir ją priklijuokite ant eglutės viršūnės. Pagamintą eglutę įstatykite į vazonėlį.

23


{stilingai pasipuošę stiklainiai yra puikus būdas palikti Kalėdų seneliui pieno arba kartu su mažaisiais šventiškai išgerti saldžios kakavos}

•Stiklainis; •Klijai; •Balti storesni siūlai; •Žirklės; •Sagos; •Juostelė

Stiklainį ištepkite klijais ir atsargiai paspausdami apklijuokite siūlu. Papuoškite spalvotomis sagutėmis ir juostele.

24


25


26


Kalėdinio stalo jaukumui reikia tiek nedaug:

kartais vos kelių kankorėžių, rozmarino ar nedidukių eglės šakelių, namuose keptų imbierinių sausainiukų, mielo palinkėjimo ir rankų šilumos. Tik tiek, kad visi būtų apsupti šventinės akimirkos ir širdyje pajustų malonų virpuliuką. Taip, Kalėdos jau čia! Besišypsančios, apkabinančios ir kiekvieną pabučiuojančios. 27


28


{pakvieskite į draugiją cinamono lazdeles, aitriuosius pipiriukus ir rozmarinų šakeles}

Stalo servetėlės gali atrodyti kur kas spalvingiau ir

nuotaikingiau, jei joms į draugiją pakviesite raudonskruosčius aitriuosius pipiriukus, žavias damas cinamono ladeles bei kvapnųjį rozmariną. Tikiu, kad prieš šventes jų netrūksta daugelio namuose, tad toks servetėlių pateikimas tikrai nepareikalaus daug laiko, didelių investicijų, o atrodys puikiai. Šalia dar galite prisegti vardo kortelę ar jaukų Kalėdomis kvepiantį palinkėjimą – šventinio žavesio niekada nebūna per daug!

29


30


{natūralios detalės suteikia stalui jaukumo ir šventiškumo}

31


32


Kankorėžiai yra viena tų detalių iš gamtos, kuri savo žavesiu nepalieka abejingų. Minimalistinės, bet kartu puikios idėjos šventiniam stalui, kai norisi ranka parašyti šilčiausius palinkėjimus ar artimųjų vardus.

33


34


{stilingos vardų ar palinkėjimų kortelės, kvepiančios miško pasaka}

Kaip gera pasitikti pirmąsias snaiges vaikščiojant

miško takeliais: apsigaubus močiutės skara, tyliai klausant vėjo sekamos pasakos ir giliai įkvepiant šalto oro. Kalėdos jau visai visai čia pat. Rodos, gali jas išgirsti, apčiuopti, užuosti, paimti už rankų ir pakviesti į namus. Kartu su miško dovanomis – medžių ir eglių šakelėmis, kurios taip gražiai pavirsta stalo kortelėmis, savyje talpinančiomis šilčiausius palinkėjimus bei vardus.

35


{apsukite servetėles Kalėdiniais žodžiais, tegu šventinė nuotaika tik dar labiau sustiprėja}

Mano kalėdiniai prisiminimai šoka kaip snaigės –

kiekvienas būdamas gražus, nepakartojamas ir per anksti pasibaigęs. Debora Vip * Norėčiau, kad būtų galima sudėti truputį Kalėdų dvasios į stiklainius ir juos atidaryti kiekvieną mėnesį. Harlan Miller * Kūčios buvo dainos naktis, kuri apsivyniojo aplink tave kaip šalikas. Bet sušildė daugiau nei tavo kūną. Sušildė tavo širdį, pripildė, taip pat, melodija, kuri tęsiasi amžinai. Bess Streeter Aldrich * Kalėdos nėra tik diena, tik įvykis, kurį galima švęsti ir greitai pamiršti. Tai dvasia, kuri turėtų įsiskverbti į visas mūsų gyvenimo dalis. William Parks * Aš garbinsiu Kalėdas savo širdyje ir bandysiu tai išlaikyti visus metus. Charles Dickens 36


37


38


{išsitraukite iš lentynos seniai pamirštą knygą ir prisiminkite karpinius}

Karpiniai iš seniai perskaitytų knygų lapų visada

kvepia nostalgija, šiltais prisiminimais, jaukumu... Ir kaip jie puikiai pagyvina Kalėdinį stalą bei ant jo išrikiuotas gražiausias mamos servetėles. Mažos smulkmenos tikrai kuria stebuklus! •Senų knygų lapai Iš lapų iškarpykite nedidukes •Žirklės eglutes. •Klijai Karpiniais apsupkite servetėles ir galuose juos suklijuokite klijais, kad laikytųsi.

39


40


{raudonskruosčiai kalėdų seneliai iš servetėlių - nuotaikinga šventinio stalo puošmena ir palinkėjimui, ir vardui: ir mažiems, ir dideliems}

•Raudonos popierinės servetėlės •Baltas popierius •Klijai •Žirklės

Iš balto popieriaus iškirpkite kelias gėlytes. Gėlyčių viduryje įrėžkite juostelę ir suklijuokite po dvi gėles viršūnėse. Servetėles perlenkite taip, kad gautųsi trikampiukai. Servetėles smailiu galu perkiškite per gėlytėse esančią juostą. Išpieškite veidukus ir įrašykite vardą arba palinkėjimą.

41


42


{kaip dažnai imbierinių sausainių kvapas praneša, kad jau jau visai čia pat Kalėdos}

Laukiant atskubančių švenčių, visada smagu į virtuvę

pasikviesti miltų debesis ir jų apsuptyje iškepti kvapniuosius imbierinius sausainius sau, šeimynai, seniai matytam draugui ar šalia gyvenančiam kaimynui. Ir jei jau taip nutiko, kad iš šimto imbierinukų keli liko lėkštėje, tai juos tyliai paslėpkite spintelėje ir ištraukite Kalėdų rytą: bus puiki šventinio stalo puošmena! Nepamirškite ir sausainių formelių - jose taip pat dailiai įsitaiso servetėlės. Paprasta? Bet kaip jauku. 43


{kaip paprasta tualetinio popieriaus ritinėlius paversti žaviomis šventinėmis detalėmis}

•Tualetinio popieriaus ritinėliai •Žirklės •Klijai •Tinklelis arba storesnis siūlas •Eglės šakelės, kankorėžiai

Perkirpkite tualetinio popieriaus ritinėlį perpus. Ištepkite juos klijais ir priklijuokite tinklelį arba apsukite storesniu siūlu. Papuoškite eglės šakelėmis, kankorėžiais.

44


45


46


{nepamirškite dažniau rinktis minimalias natūralias detales, kurios tikrai suteikia stalui jaukumo ir šventiškumo: kankorėžiai, rozmarinai, mediniai segtukai ir ranka rašyti vardai bei šilti palinkėjimai} 47


48


Kaip smagu atskubėjus Kalėdoms bent kelias valandas

pastraksėti virtuvėje: gaminti pusryčius, sočius pietus ir vakarienę. Šiek tiek kitaip, įdomiau, skaniau, kvapniau, šventiškiau. 49


50


APELSININIAI BLYNAI kALĖDŲ RYTUI {apie 16 – 18 vidutinio dydžio blynų}

•2 kiaušiniai •1 a.š. kepimo miltelių •300 ml arba maždaug 1 stiklinė miltų •150 – 200 ml pieno •3 – 4 š. šviežių apelsino sulčių •1 /2 a.š. tarkuotų apelsino žievelių •1 š. alyvuogių aliejaus •Žiupsnis druskos •Keli šaukšteliai spanguolių uogienės •Keli mandarinai •Keli šaukšteliai klevų sirupo.

51

1.Kiaušinius išplakite su pienu. 2.Miltus sumaišykite su kepimo milteliais ir pamažu berkite į kiaušinių plakinį. 3.Tešlą pagardinkite alyvuogių aliejumi, apelsino sultimis, apelsino žievelėmis bei žiupsneliu druskos. Viską gerai sumaišykite ir kepkite vidutinio dydžio blynus. Jie kepa greitai, tai reikia nepamiršti stovėti prie keptuvės :) 4.Blynus dėkite į lėkštes, paskaninkite mandarino skiltelėmis, spanguolių uogiene bei klevų sirupu.


52


KALĖDINIO RYTO SUMUŠTINIAI {2 sumuštiniai}

•2 mėgstamos duonos riekės •2 kiaušiniai •Keli griežinėliai spalvotų paprikų •1/2 avokado •Žiupsnelis druskos, juodųjų pipirų

53

1.Duonos riekutėse sausainių formele įspauskite eglutes. 2.Duonos riekutes dėkite į įkaitintą keptuvę su šlakeliu aliejaus ir į įspaustas eglutes įliekite kiaušinio trynius. Lengvai apkepkite. 3.Iškeptus sumuštinius papuoškite spalvotos paprikos gabaliukais. 4.Likusias duonos eglutes lengvai apskrudinkite, užtepkite ant jų trintą avokadą, gardintą druska, juodaisiais pipirais, ir papuoškite paprikos gabaliukais.


SUMUŠTINUKAI SU BUROKĖLIAIS IR LAŠIŠA

•Kelios mėgstamos duonos riekelės •Žiupsnis druskos, juodųjų pipirų •Žiupsnis džiovintų čiobrelių, bazilikų ar kitų mėgstamų prieskoninių žolelių •Šaukštas kitas grietinės •100 g varškės •Keli griežinėliai lašišos •1 – 2 virti arba kepti burokėliai •Kelios šakelės šviežių petražolių •Šlakelis citrinos sulčių.

1.Varškę sutrinkite su grietine, druska ir prieskoninėmis žolelėmis iki vientisos masės. 2.Duonos riekeles aptepkite varškės užtepu. Jei norisi mažesnių sumuštinukų, riekeles perpjaukite į kelias dalis. 3.Burokėlius supjaustykite nedidukais kubeliais, pagardinkite druska, juodaisias pipirais ir šlakeliu alyvuogių aliejaus bei citrinos sulčių. 4.Ant duonos riekučių dėkite šiek tiek burokėlių kubelių, po lašišos griežinėlį ir apibarstykite smulkintomis petražolėmis. 54


55


56


SLUOKSNIUOTOS TEŠLOS VAINIKAS Šiek tiek improvizacijos, kelių laisvų minučių virtuvėje ir ištikimiausios draugės – sluoksniuotos tešlos: kai reikia greitai, skaniai ir kartu neįprastai. Tik tiek, kad ant šventinio stalo puikuotųsi skanusis dešrelių tešloje vainikas. •260 g pieniškų dešrelių •250 g sluoksniuotos bemielės tešlos

57

1.Kiekvieną dešrelę supjaustykite į keturias dalis ir apvyniokite sluoksniuota tešla. 2.Paruoštas dešreles sudėkite į kepimo indą taip, kad gautųsi apvalus vainikas. Kepkite 180 laispnių orkaitėje apie 15 – 20 min.


58


VIŠTIENOS BRUSKETOS SU SPANGUOLIŲ UOGIENE

•150 g vištienos krūtinėlės •½ šiežiai spausto mandarino sulčių •Šlakelis alyvuogių aliejaus •Šlakelis druskos, juodųjų pipirų, džiovintų rozmarinų •1 a.š. tarkuotų mandarino žievelių •½ ilgos ciabattos ar kitos mėgstamos duonelės •2 – 3 š. spanguolių uogienės •Šlakelis apelsino sulčių •1 a.š. rudojo cukraus (jei uogienė per daug rūgšti) •Šviežio rozmarino šakelės

59

1.Mandarinų sultis, alyvuogių aliejų, druską, juoduosius pipirus, džiovintus rozmarinus bei mandarinų žieveles sumaišykite. Marinatu apipilkite vištienos krūtinėlės gabaliukus ir palikite 30 – 60 min pasimarinuoti šaldytuve. 2.Vištieną iškepkite grilio arba paprastoje keptuvėje. 3.Duonelę supjaustykite riekutėmis ir jas lengvai apskrudinkite orkaitėje, kad taptų traškesnės. 4.Traškias duonos riekeles aptepkite šlakeliu alyvuogių aliejaus. 5.Iškeptą vištieną supjaustykite juostelėmis ir uždėkite ant duonos riekučių. 6.Į puoduką sudėkite spanguolių uogienę, rudąjį cukrų ir apelsino sultis. Viską kelias minutes pakaitinkite ant nedidelės kaitros. Ant sumuštinukų viršaus dėkite paruoštą spanguolių uogienę ir papuoškite rozmarino šakele.


KALAKUTIENOS RUTULIUKAI SU

SLUOKSNIUOTOMIS ŽVAIGŽDUTĖMIS {apie 25 – 30 užkandukų} •1 nedidukas svogūnas •230 g maltos kalakutienos •4 – 6 pievagrybiai •3 – 4 š. džiūvesėlių •Šlakelis alyvuogių aliejaus •Apie 250 g sluoksniuotos bemielės tešlos

1.Svogūną ir pievagrybius smulkiai supjaustykite. 2.Šlakelyje aliejaus lengvai apkepkite smulkintus svogūnus, vėliau kartu ir pievagrybius. 3.Apkeptus svogūnus ir pievagrybius, taip pat džiūvesėlius sudėkite į maltą kalakutieną. Suformuokite nedidelius kamuoliukus ir juos apkepkite gerai įkaitintoje keptuvėje. Jei reikia, įpilkite šlakelį aliejaus. 4.Iš sluoksniuotos tešlos suformuokite vidutinio dydžio žvaigždeles. Jas sudėkite į kepimo skardą ir kepkite 180 – 200 laipsnių orkaitėje apie 15 – 20 minučių. 5.Ant iškeptų sluoksniuotos tešlos žvaigždelių dėkite po mėsos rutuliuką. Galite papuošti žalumynais arba įsmeigti šventiškus papuošimus. Patiekite su mėgstamu padažu.

60


61


62


SILKĖS SUKTINUKAI SU DARŽOVĖMIS {6 suktinukai}

•3 didesnės silkės filė be odos •3 bulvės •3 – 4 morkos •Keli šaukštai konservuotų žirnelių •Žiupsnelis druskos, juodųjų pipirų •Šaukštas kitas alyvuogių aliejaus arba majonezo

63

1.Bulves ir morkas išvirkite su lupenomis. Jas nulupkite ir supjaustykite kubeliais. 2.Paruoštas daržoves sumaišykite su žirneliais, žiupsneliu druskos bei juodųjų pipirų. Jei silkė bus tiekiama Kūčių stalui, gardinkite ją alyvuogių aliejumi, jei Kalėdų stalui – galite naudoti majonezą arba grietinę. 3.Silkės filė perpjaukite į siauresnes juosteles. Jas susukite ir į vidų įdėkite paruoštą įdarą.


64


KIAULIENOS NUGARINĖ SU KARAMELIZUOTAIS SVOGŪNAIS IR OBUOLIAIS {3 - 4 porcijos}

•800 g kiaulienos nugarinės •1 riekutė mėgstamos kvietinės duonos •1 vidutinis svogūnas •5 vidutinio dydžio obuoliai •½ a.š. cinamono •3 – 4 a.š. rudojo cukraus •Gabalėlis sviesto •½ a.š. medaus

65

1.Nupjaukite apie 50 g kiaulienos nugarinės ir supjaustykite smulkiais kubeliais. 2.Duonos riekę supjaustykite kubeliais ir keptuvėje lengvai apskrudinkite, kad taptų traškesni. 3.Į įkaitintą keptuvę dėkite gabalėlį sviesto ir griežinėliais pjaustytą svogūną. Suberkite rudąjį cukrų ir minutę maišydami lengvai leiskite jiems karamelizuotis. Suberkite ir obuolio kubelius (iš vieno obuolio). Dar kelias minutes pamaišykite ir lengvai pakaramelizuokite. 4.Karamelizuotus svogūnus ir obuolius, mėsos kubelius sumaišykite su skrudintais duonos gabaliukais. Įberkite cinamono. 5.Kiaulienos nugarinę supjaustykite taip, kad gautumėte apie 1-2 cm storio išklotinę. Išorinėje jos pusėje peiliu lengvai įrėžkite rėželius. Įtrinkite mėsą žiupsniu druskos bei juodųjų pipirų. 6.Išklotinę patepkite medumi ir sudėkite įdarą. Jį lengvai paspauskite, kad tvirčiau laikytųsi. Mėsą susukite ir apriškite siūlu. 7.Kepkite 210 laipsnių orkaitėje apie 30 - 45 min. Tuomet į kepimo indą sudėkite likusius obuolius, pabarstykite juos ruduoju cukrumi ir vėl viską įdėkite į orkaitę dar kokioms 20 min.


VIŠTIENOS KRŪTINĖLĖS GABALĖLIAI SU SPANGUOLIŲ UOGIENE {2 porcijos}

•400 g vištienos krūtinėlės filė •3 š. šviežių apelsino sulčių •1 a.š. tarkuotų apelsino žievelių •Žiupsnis druskos, juodųjų pipirų, džiovintų rozmarinų •1 š. alyvuogių aliejaus; •2 – 3 š. spanguolių uogienės •Šlakelis apelsino sulčių •1 a.š. rudojo cukraus (jei uogienė per daug rūgšti) •Šviežio rozmarino šakelė •1 – 2 mandarinai

1.Apelsinų sultis, alyvuogių aliejų, druską, juoduosius pipirus, džiovintus rozmarinus bei apelsinų žieveles sumaišykite. Marinatu apipilkite vištienos krūtinėlės gabaliukus ir palikite 30 – 60 min pasimarinuoti šaldytuve. 2.Vištieną lengvai iškepkite grilio arba paprastoje keptuvėje. Ją supjaustykite juostelėmis. 3.Paruoštą vištieną dėkite į kepimo indą, apšlakstykite spanguolių uogiene, suberkite mandarino skilteles bei pabarstykite šviežio rozmarino šakelėmis. Viską uždenkite kepimo popieriumi. Dar kelias minutes apkepkite 180 laipsnių orkaitėje. Patiekite su mėgstamu garnyru. 66


67


68


APELSINŲ SALOTOS {2 porcijos}

•2 didesni apelsinai 1.Apelsinus nulupkite ir supjausty-

•1 nedidukas mėlynasis svogūnas •Šakelė šviežių petražolių •Šlakelis alyvuogių aliejaus •Žiupsnis druskos, juodųjų pipirų •Kelios Kalamata alyvuogės

69

kite griežinėliais. Sudėkite į lėkštę, kurioje tieksite salotas. 2.Į ruošiamas salotas suberkite mėlynojo svogūno griežinėlius, smulkiai pjaustytas petražoles ir alyvuoges. 3.Salotas pagardinkite alyvuogių aliejumi bei druska, juodaisiais pipiriukais.


70


APELSINŲ IR BUROKĖLIŲ SALOTOS {2 porcijos} •4 virti burokėliai •1 – 2 a.š. medaus •Žiupsnis druskos, juodųjų pipirų •Šlakelis alyvuogių aliejaus •1 apelsinas •Šlakelis apelsino sulčių •½ nediduko mėlynojo svogūno •Kelios rozmarino šakelės

71

1.Burokėlius supjaustykite skiltelėmis, pagardinkite druska, juodaisiais pipirais ir šaukšteliu medaus. Sudėkite į kepimo indą ir kepkite 180 – 200 laipsnių orkaitėje apie 15 – 20 min, kol burokėliai šiek tiek apskrus. 2.Iškeptus burokėlius sudėkite į lėkštę. Taip pat sudėkite ir apelsino skilteles bei mėlynojo svogūno griežinėlius. 3.Paruoškite užpilą: sumaišykite alyvuogių aliejų, prieskonius bei apelsino sultis. Užpilu pagardinkite salotas, taip pat pabarstykite keliomis rozmarino šakelėmis.


BULVIŲ BOKŠTELIAI •Kelios didesnės mažesnės bulvės •Kelios rozmarino šakelės •Šlakelis alyvuogių aliejaus •Žiupsnis druskos

1.Bulves supjaustykite smulkiais griežinėliais ir pagardinkite alyvuogių aliejumi bei žiupsneliu druskos. 2.Iš bulvių griežinėlių formuokite bokštelius ir juos kepkite 200 laipsnių orkaitėje apie 25 – 30 min. 3.Papuoškite iškeptus bulvių bokštelius rozmarino šakelėmis.

72


73


74


SAUSAINIAI EGLUTĖS SU CINAMONU

KVEPIANČIA NAMINE OBUOLIŲ UOGIENE {30 sausainių}

•120 g sviesto •200 – 250 g aukščiausios rūšies miltų •3 – 4 š. cukraus •30 ml vandens •2 š. naminės obuolienės •Žiupsnis cinamono •Žiupsnis šviežiai tarkuotų apelsino žievelių

75

1.Minkštą sviestą, miltus, cukrų ir vandenį gerai išminkykite rankomis (tešla turi būti minkšta) ir suformuokite rutulį. Įdėkite jį į šaldytuvą ir palaikykite apie 30 min, kol tešla atvės. 2.Naminę obuolienę pagardinkite cinamonu ir apelsino žievelėmis. 3.Kepkite 180 laipsnių orkaitėje apie 20 - 25 min arba kol viršus lengvai apskrus. Apibarstykite cukraus pudra ir palikite atvėsti.


KEFYRO DREBUČIAI KALĖDOMS {4 - 6 porcijos}

Šie kefyro drebučiai primena vaikystę ir tradicijas likusias iki šiol. Kasmet kiekvieną Kalėdų rytą pasitinkame su šiuo lengvu, žiemišku desertu ir balta pasaka tęsiasi toliau... •1 l kefyro •10 g želatino •3 š. cukraus pudros •½ a.š. tarkuotos apelsino žievelės •1 š. apelsino sulčių •Žiupsnis cinamono

1.Želatiną ištirpinkite nedideliame kiekyje karšto vandens. 2.Kefyrą pagardinkite cukraus pudra (paragaukite, jei norisi saldžiau, įdėkite šiek tiek daugiau jos), cinamonu, apelsino žievelėmis bei sultimis. 3.Į paruoštą kefyrą supilkite ištirpintą želatiną ir labai gerai išmaišykite. 4.Padalinkite kefyrą į indelius ir palikite kelioms valandoms sustingti. Sustingusius drebučius papuoškite cinamono lazdele ir cinamono milteliais.

76


77


TRAŠKIOS SLUOKSNIUOTOS LAZDELĖS SU SPANGUOLIŲ UOGIENE {12 lazdelių}

•250 g sluoksniuotos bemielės tešlos •Keli šaukšteliai spanguolių uogienės •Truputis tarkuotų apelsino žievelių •Žiupsnelis cinamono •1 kiaušinis

1.Atšildytos sluoksniuotos tešlos lakštus padalinkite į 12 juostelių. 2.Ant kiekvienos lazdelės užtepkite spanguolių uogienės bei pagardinkite cinamonu ir tarkuotomis apelsinų žievelėmis. 3.Paruoštas juosteles susukite, kad gautųsi lazdelės. Kiekvieną jų aptepkite kiaušinio plakiniu. 4.Kepkite 180 laipsnių orkaitėje apie 15 – 20 min. 78


79


•250 g sluoksniuotos tešlos •Keli šaukštai mėgstamos uogienės •Keli šaukšteliai rudojo cukraus •1 kiaušinis

80


81

1.Turimomis sausainių formelėmis įspauskite sausainius. 2.Vieno sausainio pusę keliose vietose įrėžkite peiliu, o ant kito uždėkite šiek tiek turimos uogienės. Dėkite sausainius vienas ant kito ir gerai užspauskite kraštelius. 3.Paruoštus sausainius aptepkite kiaušinio plakiniu ir apibarstykite ruduoju cukrumi. 4.Sausainius kepkite 180 laipsnių orkaitėje apie 15 – 20 min.


82


KALĖDOMIS KVEPIANTI KAVA {2 porcijos}

•Mėgstamos kavos (kiekis priklauso nuo to, kokio stiprumo kavą mėgstate) •300 – 400 ml pieno •2 – 3 a.š. rudojo cukraus •1 cinamono lazdelė •Žiupsnis malto muskato •Žiupsnis imbiero miltelių

83

1.Pieną supilkite į puoduką, suberkite prieskonius (jų pagailėti nereikia, turi jaustis), cukrų, įdėkite cinamono lazdelę ir ant nedidelės kaitros kelias minutes pašildykite. 2.Į kavos puodelius dėkite kavą ir užpiikite mažiau nei pusę puodelio karšto vandens. Galite naudoti tirpią kavą arba kavą iš kavos aparato, neliks kavos tirščių puodelyje. 3.Užvirus pienui, jį supilkite į paruoštos kavos puodelius. Kuo daugiau prieskoniuoto pieno, tuo kava gardesnė. Jei trūksta saldumo, galite dar įsidėti medaus arba rudojo cukraus. Pagardinkite cinamono milteliais, cinamono lazdelėmis, imbieriniais sausainiais ar plakta grietinėle ir leiskite sau mėgautis kalėdomis kvepiančia kava.


KARŠTAS PIENO IR ŠOKOLADO GĖRIMAS

{2 porcijos}

•500 ml pieno •80 g baltojo šokolado •1 – 2 a.š. kondensuoto pieno •1 cinamono lazdelė •Keli gvazdikėliai •Vienas kitas apelsino griežinėlis

1.Pieną supilkite į puodą, suberkite šokoladą, įpilkite kondensuotą pieną, pagardinkite cinamono lazdele, apelsino griežinėliu ir gvazdikėliais. 2.Virkite žemoje kaitroje apie 20 min.

84


85


86


Kiekvienąsyk, kai ne tik gauname, bet ir dovanojame dovanas, yra Kalėdos. Ir visai nesvarbu, mažos jos ar didelės, svarbu, savyje talpintų šilčiausius jausmus! Ir taip lengva, taip paprasta perduoti šias geras emocijas patiems pakuojant dovanas: rišant kaspinėlius, apgalvojant detales, parašant palinkėjimą ar kartu pridedant nuoširdžią šypseną…

87


{žiemą namai pakvimpa mišku: kankorėžiais, eglės šakelėmis, samanomis...}

Kaip dažnai pakanka mažos detalės, mielos

smulkmenos, kad su meile supakuotos dovanos pradžiūgintų ir priverstų plačiai nusišypsoti: kelios eglės šakelės, gražuoliai kankorėžiai, kvapnios cinamono lazdelės ir truputis improvizacijos. Kokios žavingos tos žiemos šventės!

88


89


90


91


92


{Kalėdos - tai laikas, kai aplanko šilčiausios ir

netikėčiausios idėjos}

Pakuojant dovanas, visada galima pasikviesti pagalbininkus, net ir giliai stalčiuje pasislėpusius sumuštinių maišelius. Jie puikūs, turbūt, yra šimtas idėjų, kaip galima nudžiūginti mamą, tėtį ar draugą su dovana tokiame maišelyje. •Sumuštinių maišeliai •Baltos spalvos guašas •Pieštukas su apvaliu trintuku •Senos knygos lapas •Žirklės •Klijai 93

1.Trintuką merkite į baltos spalvos guašo dažus ir juo formuokite eglutę (ar kitą ornamentą) ant sumuštinių maišelių. 2.Papuoškite eglutę žvaigždele, iškirpta iš senos knygos lapo. 3.Segtuku galite prisegti vardo ar palinkėjimo kortelę.


94


95


96


{kad Kalėdoms nepritrūktų linksmumo, skardaus juoko ir smagaus nusiteikimo}

•Sumuštinių maišeliai •Spalvotas popierius •Žirklės •Klijai •Eglės šakelės •Natūralaus pluošto virvė

97

1.Ant sumuštinių maišelių priklijuokite briedžio akis ir nosytę. 2.Sudėkite dovanas ir suriškite maišelį virvele, pritvirtindami eglės šakas – ragus. 3.Galite prikabinti vardo ar palinkėjimo kortelę.


98


{3D eglutės suteikia pakuotei žasimingumo ir unikalumo} Kartais pakanka vos kelių mažų smulkmenų, kad nuobodi pakuotė pasipuoštų žaismingai, įdomiai bei neįprastai. Taip, 3D eglutės yra tas akcentas, kuris džiūgina, stebina ir verčia plačiai šypsotis. •Keli mediniai pagaliukai •Žalios spalvos tampomas popierius •Klijai •Žirklės

99

1.Iš tampomo popieriaus iškirpkite vidutinio dydžio trikampėlius. 2.Du trikampėlius priklijuokite prie medinio pagaliuko ir tokiu būdu prigaminkite daugiau eglučių. 3.Eglutes atsargiai įbeskite į supakuotą dovaną. 4.Parašykite šiltą šventinį palinkėjimą.


100


101


{kaip paprasta parašyti šiltą palinkėjimą, kvepiantį žiema, rūpesčiu ir meile}

•Storesnis popierius •Žirklės •Klijai •Siūlai arba minkšti burbuliukai •Skylamušis •Virvelė •Plonos medžio šakelės •Pieštukas

1.Iš popieriaus iškirpkite norimo dydžio ir formos korteles. Jų viduryje skylamušiu padarykite skylutes. 2.Iš siūlų suformuokite nedidukus burbuliukus. Juos priklijuokite prie kortelių, kad gautųsi senis besmegenis. 3.Plonas medžio šakeles priklijuokite prie besmegenio kūno, kad būtų kaip rankytės. 4.Nupieškite seniui besmegeniui žavią skybėlaitę, kad šventes sutiktų pasipuošęs. 5.Kitoje kortelės pusėje parašykite palinkėjimą. 6.Virvele prikabinkite linkėjimų kortelę prie dovanos.

102


103Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.