Page 1

Chorwacja Mały kraj na wielkie wakacje.

www.chorwacja.hr

gratis KATALOG WIZERUNKOWY

polski


Chorwacja


J

est to opowieść o kraju z tysiącem wysp, cudowną przyrodą, bogatym dziedzictwem kulturowym, ze wspaniałymi, wielkimi ludźmi, którzy poprzez swoje dzieła na stałe wpisali Chorwację na mapę świata. Opowieść o kraju, którego piękno sławione jest już od najdawniejszych czasów - od Kasjodora piszącego o boskim życiu nadmorskich patrycjuszy, Dantego, który swoje nieśmiertelne wiersze pisał zachwycony widokami morskiego błękitu, aż do George’a Bernarda Shawa, który właśnie tutaj odnalazł raj na ziemi. Dla wielkich twórców Chorwacja zawsze była krainą prawdziwej inspiracji. Układając w tym albumie kolejne fotografie niezapomnianych widoków i przelewając atramentem na papier te niezwykłe opowieści staraliśmy się przybliżyć czytelnikom całą wyjątkowość tego czarującego skrawka naszego przepięknego kraju. Co więcej, w tej opowieści, w jej dziewięciu bajkowych rozdziałach, ukazaliśmy zaledwie zarys jego różnorodności. Zapraszamy więc do wędrówki tysiącletnimi schodami bogatej i sławnej historii i odkrycia obszarów,gdzie wrażenia z błękitnego Śródziemnomorza uszlachetnia urok spokoju malowniczych, zielonych gór na północy i urodzajnych, złotych równin na wschodzie kraju. Wszystkze marzenia są tu na wyciągnięcie ręki. Zapraszamy więc na poszukiwanie miejsc wymarzonych wakacji. Witamy w Chorwacji!

Kraina różnorodności.


Chorwacja. ISTRIA.

16-21

DALMACJA. REGION ZADARU.

28-31

LIKA - KARLOVAC.

46-49

KVARNER.

22-27

DALMACJA. REGION SZYBENIKA.

32-35

CHORWACJA ŚRODKOWA.

50-55

DALMACJA. REGION SPLITU.

36-39

ZAGRZEB.

56-61

DALMACJA. REGION DUBROWNIKA.

40-45

SLAVONIA.

62-67

04

Wybierz miejsce dla siebie w Chorwacji i odkryj bogactwo jej różnorodności.


CHORWACJA. KRAJ RÓŻNORODNOŚCI.

9 1

2

8

10

7 3

4

5 6

1. ISTRIA. 2. KVARNER. 3. DALMACJA. REGION ZADARU. 4. DALMACJA. REGION SZYBENIKA. 5. DALMACJA. REGION SPLITU. 6. DALMACJA. REGION DUBROWNIKA. 7. LIKA - KARLOVAC. 8. CHORWACJA ŚRODKOWA. 9. ZAGRZEB. 10. SLAVONIA.

05


1

O

to jeden z najlepiej zachowanych pod względem ekologicznym obszarów Europy! Tu kolory słonecznego i gorącego Śródziemnomorza szczęśliwie współistnieją ze spokojem, świeżością gór i złotymi łanami równin Panonii. Ten kraj prawdziwej boskiej inspiracji, o którym w natchnieniu pisało i mówiło wielu światowej sławy literatów, na tak małym obszarze pyszni się aż ośmioma parkami narodowymi!

06

Przyroda w pełnych barwach.


2

3

CHORWACJA. PRZYRODA, PEJZAŻE.

.

apraszamy więc na lazurowy błękit Adriatyku, gdzie na jednej z wysp znajduje się jedno z ostatnich siedlisk sępa płowego w Europie. A dla największych miłośników przyrody - mała uwaga: Chorwacja to kraj, w którym można wypłynąć na pełne morze z oswojonym delfinem czy, przy odrobinie szczęścia, natrafić na ślad tajemniczej „mniszki śródziemnomorskiej” (Monachus albiventer). To kraj, gdzie przyroda mieni się tysiącem barw.

Z

R

isnjak, Paklenica, Jeziora Plitwickie i Północny Velebit w górach oraz archipelag Kornati, wyspy Mljet, Brijuni i wodospady Krki na wybrzeżu sprawiają, że Chorwacja jest prawdziwą perłą przyrody. Z trzema arboretami w Trsteno koło Dubrownika, miejscowości Lisičine w pobliżu Voćine i Opeka koło miejscowości Vinica, z wielką ilością zabytkowych ogrodów i chronionych parków przyrody, kraj ten to bezkres zieleni z aż 4 300 gatunkami roślin i dokładnie tyloma gatunkami zwierząt.

4

[ 1.Lošinj 2.Biševo 3.Buzet 4.Velebit ]

07


1

08


2

3

CHORWACJA. HISTORIA, KULTURA.

W

itamy w Chorwacji! W kraju, gdzie bogate dziedzictwo kulturowe odkrywać można nie tylko we wnętrzach licznych muzeów, galerii i kościołów, które dzisiaj, jako zabytki klasy “O”, tworzą ważny rozdział Listy Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO, gdzie nawet mały spacer przemienia się w prawdziwą wędrówkę po tysiącletnich fundamentach bogatej i wspaniałej historii. Plątanina białych, kamiennych ulic i uliczek, gwarne porty nadbrzeżnych miast Istrii, Kvarneru i Dalmacji, czy zielone serpentyny Środkowej Chorwacji prowadzące do bajkowych twierdz i pałaców, wszystko to stanowić będzie nowe doświadczenie. Doświadczenie szczególne, bowiem właśnie w Chorwacji krzyżują się i uzupełniają aż cztery kręgi kulturowe - Zachód i Wschód przeplatają się z kulturą środkowoeuropejską i śródziemnomorskim południem. Chorwacja jest też krajem o największej ilości miast i miasteczek w obszarze basenu Morza Śródziemnego. Z jedenastoma fenomenami kulturowymi - Festa świętego Błażeja, koronkarstwem w Lepoglavie, na Hvarze i Pagu, dzwonnikami z terenów Kastavu, procesją za krzyżem, dwógłosem interwałów Istrii i Chorwackiego Primorja, wiosenną procesją Ljelja i tradycyjna produkcją zabawek drewnianych w Chorwackim Zagorju, Sinjską Alką – Turniej rycerski w Sinju i Rzemiosło produkcji miodu na północy Chorwacji, Bećarac ze Slawonii, Barani i Srijemu oraz Nieme kolo z Dalmatyńskiej Zagory.Chorwacja zalicza się do krajów z największą ilością chronionych dóbr niematerialnych na świecie, które zostały wpisane na Listę UNESCO. Ekspresja muzyczna Ojkanje znajduje się na Liście niematerialnego dziedzictwa kulturalnego, któera potrzebuje ochrony.

Skarbnica bogatej historii.

J

eżeli interesuje Cię kultura antyczna, rozpocznij wędrówkę od wspaniałych zabytków rzymskiej Puli, przez największe zbadane przez archeologów forum po wschodniej stronie Adriatyku w Zadarze aż do cudownego Pałacu Dioklecjana w Splicie. Wędrując przez kolejne epoki, od czasów zadarskiego przedromańskiego Kościoła świętego Donata z IX wieku, zatrzymaj się w mieście pełnym zabytków romańskich - Trogirze, czy też na wyspach Krk i Rab. Po lekcji gotyku w Zagrzebiu, Pazinie, czy na przykład w miejscowości Ston na Półwyspie Pelješac, odkryj renesansowy Osor na wyspie Cres, katedrę w Szybeniku, wyspy Hvar i Korčulę oraz, na koniec, niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju Dubrownik. Blask baroku odnajdziesz w Varaždinie, Bjelovarze i Vukovarze, a dziedzictwo architektoniczne XIX wieku w Rijece, Osijeku i w Zagrzebiu.

J

eżeli wolisz mniej znane i odwiedzane zabytki i lubisz włóczęgę w poszukiwaniu piękna ukrytych miejsc, które tak zwyczajnie opowiadają swoją tysiącletnią historię, wyrusz na szlak setek małych średniowiecznych kościółków pełnych niezwykłych fresków i fascynujących płaskorzeźb z charakterystycznym starochorwackim motywem ornamerntu plecionkowego. Ten kraj – ojczyzna słynnego średniowiecznego filozofa Hermana Dalmatina pochodzącego z Istrii, urodzonego na Korčuli podróżnika i odkrywcy Marco Polo, chorwackiego Michała Anioła - miniaturysty Julije Klovicia, największego fizyka, matematyka i astronoma swojej epoki – dubrowniczanina Rudjera Boškovicia czy Nikoli Tesli – jednego z najbardziej genialnych wynalazców na świecie, pochodzącego z regionu Lika jest dumny nie tylko ze swojej wielkiej historii, ale i wielkich ludzi. [ 1.Pula 2.Hvar 3.Osijek ]

09


1

Blask różnorodności. 10

2

[ 1.Rovinj 2.Đakovo 3.Dubrovnik 4.Završje 5.Osijek ]

3


CHORWACJA. MIASTA.

4

N

ieważne, czy to rozgrzane antyczne śródziemnomorskie miejscowości pulsujące życiem wybrzeża, czy ciche, tajemnicze średniowieczne miasteczka wyrastające w cieniu zielonych wzgórz kontynentalnej części kraju i gór środkowej Chorwacji, czy też na urodzajnych polach Slavonii, chorwackie miasta od zawsze były skarbcami bogatej historii i kultury. 5

S

tworzone idealną wizją dostatniego życia, karmione krajobrazami szlachetnych winnic, gajów oliwnych i równin pełnych zboża, miasta te wyglądają tak, jak gdyby właśnie przed chwilą zeszły z jakiegoś malarskiego płótna. Tak jak ludzie, w mniej lub bardziej szczęśliwych epokach, niektóre z tych miast są dobrze zachowane i dumne z kilku tysięcy lat tworzących ich potęgę, podczas gdy inne, poprzez różne zawirowania historii, stały się romantyczną scenerią, z której wrażliwe dusze odczytują dzisiaj zapisy minionych czasów.

C

hcąc poznać miasta Chorwacji w ich pełnej krasie, warto wyruszyć szlakiem od wybrzeża, wspinając się w stronę ciszy i spokoju osiedli położonych w głębi lądu. Czy to słynne miasto Dubrownik, czy Split Dioklecjana, Szybenik króla Krešimira, Zadar, Rijeka czy nawet mityczne miejsce schronienia Argonautów na północy Adriatyku - Pula, czy też sama stolica - Zagrzeb, barokowy Varaždin, Osijek i dumny Vukovar na wschodnich krańcach Chorwacji, wszędzie najzwyklejszy spacer ich ulicami stanie się zaczarowaną podróżą przez pełne wrażeń okresy historyczne.

11


1

O

bmyte szlachetną solą Adriatyku, rozbudzone cierpkim aromatem pinii, lawendy i szałwii, pieszczone słońcem i delikatnym wiatrem maestral, wybrzeże Chorwacji to prawdziwy tajemniczy ogród śródziemnomorskiego piękna. Otoczone łańcuchem ponad tysiąca rajskich wysp, które niczym perły zdobią delikatne rysy twarzy, brzegi Chorwacji to najczystsze i najpiękniejsze plaże regionu śródziemnomorskiego. Obojętnie, czy podczas żeglugi po bezkresnym morzu, zachwycając się przepięknymi widokami, czy w kryształowo czystych wodach romantycznych zatoczek u podnóża nadmorskich skał, czy też napawając oczy widokiem tysiąca wysp zatopionych w błękitnym bezkresie – wszędzie przekonamy się, dlaczego to wybrzeże z dumą nosi nazwę idealnej boskiej kreacji.

12

A

rkadyjska zieleń archipelagu Brijuni na północy wybrzeża, majestat Kvarneru z jego pachnącymi wyspami Cres i Lošinj, złotym Krkiem, zaczarowanym Rabem, maleńkim piaszczystym Suskiem, wietrznym Pagiem i perłowym archipelagiem Kornati... Nie dająca się opisać uroda cudownych wysp Brač, Hvar, Vis, Korčula aż do Mljetu i Archipelagu Elafitów tuż obok słynnego Dubrownika na południu. Zapraszamy do żeglugi na spokojnych wodach Adriatyku, do poznania niepowtarzalnego wybrzeża Chorwacji. Witamy w bezkresnym pięknie Śródziemnomorza, które niezmiennie trwa do dziś!

2

Śródziemnomorski czar. 3

[ 1.Bol(Brač) 2.Poreč 3.Split 4.Dugi Otok 5.Kornati ]

4


CHORWACJA. WYSPY, WYBRZEŻE.

5

13


J

esteś miłośnikiemi aktywnego wypoczynku? Uwielbiasz żeglować i nurkować, zaś od klasycznego zwiedzania wolisz poznawanie nowych krajobrazów podczas jazdy rowerem? Lubisz chodzić po górach i wspinać się, nie boisz się wystartować ze zdobytych szczytów na paralotni? Chorwacja jest miejscem idealnym właśnie dla Ciebie! Niepowtarzalny morski krajobraz, przepięknie rozwinięta linia brzegowa, zatoki, plaże porośnięte lasami sosnowymi oraz

konno, na rowerze, wytyczone są różne trasy i szlaki, które prowadzą w różne miejsca - w zależności od upodobań. Na zwolenników sportów ekstremalnych jak np. rafting, spadochroniarstwo lub paralotniarstwo, czeka tu wiele rzek, począwszy od kontynentalnej części Chorwacji aż po Dalmację, a także miejsc do uprawiania paralotniarstwa, takich jak Biokovo i Vidova Gora na Braču, dzięki którym zobaczycie, że Chorwacja to kraj wielkich, wspaniałych wyzwań.

Naturalna ucieczka

14

1

małe nadmorskie miasteczka rozrzucone na lądzie i ponad tysiącu wysp, wszystko to przyciąga swoim urokiem. Żegluga wzdłuż wybrzeża lub nurkowanie w błękitnych głębinach bogatego świata fauny i flory jest okazją do odkrycia cudownego świata minionych stuleci – począwszy od antycznych amfor poprzez zatopione drewniane statki aż do okrętów zniszczonych podczas dwóch wojen światowych. Przekonasz się, że Chorwacja to prawdziwy raj dla żeglarzy i płetwonurków. Nietknięta przyroda to idealne miejsce dla miłośników pieszych i górskich wędrówek, osób preferujących wypoczynek na kempingach i rozkoszujących się pięknem przyrody. Można tutaj jeździć

2

[ 1.3.Pula 2.Rzeka Cetina 4.Istria ]


CHORWACJA.AKTYWNY WYPOCZYNEK.

od stresu.

3

4

15


16

Tam, gdzie sny stają się jawą.

[ Porer (Pula) ]


Istria.

ISTRIA.

Istria. en półwysep w kształcie serca, zanurzony głęboko w czystych, błękitnych wodach Adriatyku, to ukryty ogród piękna, brama do słonecznego i ciepłego regionu śródziemnomorskiego. Nie wahaj się jej otworzyć, a wymarzony wypoczynek stanie się realny. Ten gościnny region o wyjątkowej kulturze na tak niewielkiej powierzchni w cudowny sposób łączy bogactwo różnorodności. Z jednej strony krystalicznie czyste morze, zatoki i porty, wesołe łodzie rybackie i rozgrzane kamienne uliczki oddają prawdziwy śródziemnomorski urok, z drugiej – czarująca kraina z malowniczymi, średniowiecznymi miasteczkami na wzgórzach w wewnętrznej części istryjskiego półwyspu tchnie spokojem i łagodnością, a krajobrazy nieodparcie przywodzą na myśl najpiękniejsze zakątki Toskanii czy Prowansji.

T

17


1

2

18


Odkryj krainę różnorodności, gdzie błękit i zieleń stanie się inspiracją

odczas gdy na brzegu Adriatyku - w architekturze Puli, Rovinja, Vrsaru, Poreča, Novigradu, czy nawet Umagu rozpoznawalne są ślady antyku i spuścizna po panowaniu Wenecji, wewnątrz półwyspu można wyraźnie poczuć ducha Europy Środkowej. Dlatego pamiętaj - Istria to nie tylko morze, słoneczne wybrzeże, romantyczne zatoczki i przystanie! Istria kusi wędrówkami po swoich przepięknych szlakach wiodących do średniowiecznych miasteczek, zdobiących jej górzysty pejzaż. Poznaj choćby jedno z nich. Czy będzie to Motovun, Grožnjan, Završje, Oprtalj, czy też najmniejsze miasto na świecie – Hum - spacer po ich kamiennych uliczkach stanie się czarodziejską podróżą przez zupełnie inną, niezwykłą historię. Podążaj uważnie tymi tajemniczymi uliczkami, prowadzącymi od masywnych bram miejskich aż do kamiennych ław

P

4

5

Istria.

3

w miejskich lożach. Później wstąp do kościółka na głównym placu i wejdź na dzwonnicę, z której Istria objawi się na moment z całkiem nowej perspektywy. Mimo, że te średniowieczne miasteczka wydają się bliźniaczo do siebie podobne, każde z nich stanowi prawdziwy unikat. Dlatego bądź ciekawy! Przyjrzyj się bramom, herbom, oglądaj pałace, wejdź do wnętrz kościółków i odpocznij w chłodzie kapliczek. Tutaj zrozumiesz ludowe podania o pracowitych rusałkach, które nocą budują i odnawiają ściany i o strzygach, które przynoszą nieszczęście. A jeśli spotkasz jakiegoś przechodnia, po prostu zatrzymaj go i zapytaj o wszystko, co tylko przyjdzie Ci na myśl. Ludzie tu są bardzo życzliwi i zawsze chętnie opowiedzą o Istrii - krainie, w której nawet największe odmienności współistnieją w zgodzie i harmonii, szczycąc się swoją otwartością.

[ 1.2.Rovinj 3.6.Motovun 4.Novigrad 5.Grožnjan 7.Labin ]

UMAG

ISTRIA.

GROŽNJAN

NOVIGRAD

MOTOVUN

POREČ PAZIN VRSAR

LABIN

ROVINJ RABAC BRIJUNI

WARTE ODKRYCIA

6

GROŽNJAN, MOTOVUN - architektura, galerie, imprezy filmowe i muzyczne organizowane w bajkowej scenerii istryjskich miasteczek LABIN - średniowieczne miasto, którego ulice latem stanowią scenografię różnych imprez kulturalnych

PULA

TURYSTYKA PLUS AGROTURYSTYKA - ponad 250 gospodarstw agroturystycznych, w których panuje niezapomniany duch dawnego, tradycyjnego stylu życia WILLE - ponad 100 luksusowych willi wypoczynkowych położonych wśród dziewiczej przyrody w kontynentalnej części Istrii, ale również na wybrzeżu

Szlaki winne i szlaki oliwne Ścieżki rowerowe - ponad 80 oznakowanych ścieżek o łącznej długości ponad 3.200 km 7

19


1

20

2

5

6

7

3 4

9

10

11

PARKI NARODOWE

PRZYRODA

PARK NARODOWY BRIJUNI - wyjątkowe dziedzictwo kulturowo-historyczne archipelagu składającego się z 14 wysp; dawniej słynna rezydencja Tity, dziś miejsce oferujące wypoczynek na wspaniałych plażach, zabytki z czasów antycznych, ZOO safari, golf, polo i najwyższej klasy ofertę gastronomiczną

DONJI KAMENJAK I MEDULINSKI ARCHIPELAG – charakterystyczny krajobraz GORNJI KAMENJAK – charakterystyczny krajobraz PALUD - ornitologiczny rezerwat przyrody LIMSKI ZALJEV – rezerwat na morzu LAS MOTOVUNSKI– rezerwat leśny ISTRYJSKA FLORA – charakterystyczny krajobraz

12

13

14

15


to prawdziwa “terra magica”. Odszukaj I stria Obdarzona dziewiczą, nietkniętą przyrodą, której perłą są słynne wyukryte spy Brijuni - jeden z najpiękniejszych archipelagów regionu śródziemnoskarby morskiego, pełen rzadkich gatunków i zwierząt. Istria to kraina, której dziewiczej roślin początek długiej i bogatej historii wyznaczają ślady dinozaurów. Smagana amiętaj o skosztowaniu smaków przyrody wiatrami „bura” i ” maestral”, pachną- P Istrii! Spróbuj owoców morza, smaca ginsterą, szałwią i lawendą, senna kowitych trufli, złotych kropli miejscowej zapachem pinii, macierzanki, kocanki i tymianku, ma idealny klimat, w którym sezon kąpielowy trwa aż 5 miesięcy, jest więc wprost idealnym kierunkiem turystycznym.

ISTRIA.

21

“Malvazji”, aromatycznego “Muškatu” z Momjanu czy rubinowego “Teranu”, którym raczył się niegdyś sam Casanova. Te boskie smaki na zawsze będą się kojarzyć z innymi niezapomnianymi przeżyciami z Istrii. Dlatego nie śnij o wakacjach z marzeń. Obudź się na Istrii!

Istria.

8

S

pójrz na wyjątkowe skrzyżowanie cywilizacji, których kulturowe arboretum przez wieki tworzyli Histrowie, Celtowie, Rzymianie, Bizantyjczycy, Słowianie, Rzeczpospolita Wenecka, Cesarstwo Austrowęgierskie, a szybko odkryjesz, w czym tkwi sekret niezwykłości Istrii. Pamiętasz mit o Argonautach? Podążający bezskutecznie za Jazonem i skradzionym złotym runem mieszkańcy Kolchidy po dotarciu do brzegów Istrii, nie chcieli już wracać do swojej ojczyzny. Jest w niej coś magicznego, coś,

czego nie spotyka się w żadnym innym miejscu regionu śródziemnomorskiego. Gdzie, jeśli nie tutaj znajdziecie miasto, które tak jak Rzym leży na siedmiu wzgórzach i pyszni się sławnym Amfiteatrem? Na jednym z tych wzgórz pewien strudzony węgierski król zapragnął zamienić swoje piękne szaty na zgrzebny habit zakonny i umrzeć w świętości, a nieśmiertelny Dante, zainspirowany krajobrazem, tworzył tu wersy swojej Boskiej Komedii. To Pula największy ośrodek miejski, żywe serce

Półwyspu o historii liczącej 3 000 lat, jedyne miejsce w basenie Morza Śródziemnego, które może się poszczycić tak imponującą różnorodnością dziedzictwa kulturowego. Jej nazwa, tak jak i imię dane Półwyspowi, na którym powstała, nie bez powodu zostały zapisane w rodzaju żeńskim. Niezwykłe Pula i Istria to od dawna znane czarodziejki o stu twarzach, które już od tysiącleci uwodzą przybyszy. Kto choć raz wpadnie w ich sidła, ten zapragnie na zawsze tu powracać!

[ 1.8.11.16.Rovinj 2.Savudrija 3.Umag 4.Vrsar 5.6.7.10.Pula 9.Poreč 12.13.Brijuni 14.Przyladek Kamenjak 15.Lim 17.Beram ] ]

DZIEDZICTWO KULTUROWE

GASTRONOMIA

AMFITEATR (Pula) - wspaniały antyczny zabytek z I w n.e., w czasach rzymskich miejsce walk gladiatorów z lwami, dziś jedyna w swoim rodzaju scena koncertowa i festiwalowa BAZYLIKA EUFRAZJUSZA (Poreč) - kompleks sztuki wczesnobizantyjskiej z VI w, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO KOŚCIÓŁ ŚW. EUFEMII (Rovinj) - monumentalny przykład architektury barokowej; bogaty zbiór dzieł sztuki i sarkofag patronki amiasta TANIEC ŚMIERCI (Beram) - kościół z niezwykłymi freskami z XIV w. DVIGRAD - pozostałości średniowiecznego grodu ŚPIEW NA DWA GŁOSY I GRA NA INSTRUMENTACH WEDŁUG SKALI ISTRYJSKIEJ - Reprezentatywna Lista Dziedzictwa Niematerialnego UNESCO

Trufle, istryjska szynka wędzona „pršut”, oliwa z oliwek, specjały rybne i owoce morza, potrawy mięsne i rybne pieczone „pod dzwonem”, „fritaja“ ze szparagami, „fuži“ z gulaszem z dziczyzny, rakija „biska“, „istarska juha”, lokalne wina „Teran”, „Refom”, „Istarska Malvazija”

16

17


1

22

[ 1.Opatija 2.Lovran 3.Oraj ]

3

OPATIJA LOVRAN

RIJEKA

DELNICE

CRIKVENICA KRK

Kvarner.

2

CRES RAB LOŠINJ

NOVI VINODOLSKI


KVARNER.

23

Tam, gdzie spotykają się różnorodności.

Kvarner.

W

yobraźmy sobie idealny wypoczynek, kiedy wypływamy od brzegu w kierunku słonecznych wysp, a później wracamy szukając wytchnienia na szczytach nadmorskich wzgórz. Słoneczną riwierę, kiedy tylko zechcemy, można po zaledwie 10 kilometrach drogi zamienić na ascetyczny spokój i rześkość górskich szczytów, gdzie towarzyszyć nam będą orły przednie, wilki i niedźwiedzie, a płuca wypełnią się świeżym powietrzem pachnących lasów. Odkryj Kvarner i Gorski Kotar - tak bardzo różne obszary, tak blisko siebie leżące.


1

2

24

3


[ 1.2.3.Opatija 4.5.6.7.8.Rijeka ]

rozpoczniemy od cudowWyruszamy W ędrówkę nej Riwiery Opatijskiej, 12-kilometrową ścieżką spacerową wzdłuż morza. z Riwiery Początki turystyki sięgają tu 1844 roku, pewien wizjoner, kupiec zboża zbuOpatijskiej... kiedy dował pierwszy w Opatiji hotel – słynną dzisiaj willę „Angiolina”. Opatija jeszcze nie tak dawno aspirowała do miana jednej z najbardziej elitarnych miejscowości letniskowych Monarchii Austrowęgierskiej, a w jej księdze gości wpisanych jest wiele znanych nazwisk, od członków rodziny cesarskiej począwszy aż po artystów, naukowców i polityków, wśród których byli trakże Józef Piłsudski,

Henryk Sienkiewicvz, Witkiewiczowie – ojciec i syn... Eleganckie wille, hotele, przepiękne ogrody i parki wiodą w stronę Rijeki, głównego miasta Primorja, dziś największego ośrodka handlowego i morskiego Północnego Adriatyku. Pod czujnym okiem wspaniałej twierdzy Trsat i najstarszego Sanktuarium Maryjnego w Chorwacji z klasztorem franciszkańskim, Katedrą św. Vita i z pewnością najbardziej znanej kaplicy wotywnej, Rijeka fascynuje, prócz swojej potęgi morskiej, jako miasto tętniące życiem kulturalno - naukowym i gospodarz największego karnawału w Chorwacji. 5

4

6 7

KVARNER. DZIEDZICTWO KULTUROWE

RIWIERA OPATIJSKA - trasa spacerowa długości 12 km biegnąca wzdłuż morza WYSPA KOŠLJUN - prawdziwy raj dla duszy, bogata roślinność - park krajobrazowy LUBENICE (wyspa Cres) - maleńkie miasteczko na wzgórzu na wysokości 378 m n.p.m. OSOR - miasto o bogatej historii, znane z wieczorów muzycznych OBSERWACJA DELFINÓW: akwen wokół wysp Cresk i Lošinj SPORTY EKSTREMALNE: windsurfing, spadochroniarstwo, paralotniarstwo, sporty samochodowo-motorowe, wake-boarding, rafting, kajakarstwo, jazda na rowerach, nurkowanie, żeglowanie Narciarstwo: Platak Myślistwo, wędkarstwo, rafting, kajakarstwo górskie, paralotniarstwo, jazda konna

SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ (Trsat) - najstarsze Sanktuarium Maryjne w Chorwacji z klasztorem franciszkanów MIASTO RAB - średniowieczne kościoły i pałace patrycjuszy BAŠĆANSKA PLOČA (wyspa Krk) - najcenniejszy zabytek piśmiennictwa chorwackiego zapisany głagolicą, pismem starosłowiańskim z XII w. PAŁAC ZRINSKICH (Čabar) MUZEUM I. G. KOVAČICIA i amfiteatr (Lukovdol) VRBOVSKO - ludowa architektura tradycyjna ŚPIEW NA DWA GŁOSY I GRA NA INSTRUMENTACH WEDŁUG SKALI CHORWACKIEGO PRZYMORZA Reprezentatywna Lista Dziedzictwa Niematerialnego UNESCO PRZEBIERAŃCY „ZVONČARI“ z okolic miejscowości Kastav – Reprezentatywna Lista Dziedzictwa Niematerialnego UNESCO

8

Kvarner.

WARTE ODKRYCIA

25


hBr

1

2

3

4

[ 1.7.9.11.13. Krk 2.Cres 3.Osor 4.5.12. Rab 6.Baška(Krk) 8.Brseč 10.Lošinj 14.Gorski kotar 15.Crikvenica ]

Wspaniałe pejzaże w błękicie morza.

J

eżeli jednak tęsknisz za czarem wysp i ciszą unoszącą się nad bezkresnym morzem, wypłyń ku błękitowi Kvarneru otoczonego mitycznymi wyspami Apsyrtosa z legendy o Argonautach: w stronę wysp Rab, Krk, Cres i Lošinj. Oprócz rozkoszy dla oczu – widoku białych od wiatru skał, zatok i zatoczek zanurzonych w błękicie Adriatyku, słonecznych miasteczek z czarującymi kamiennym domami, prócz aromatycznego zapachu lawendy, szałwii, mirtu, pinii i

niezwykłej flory z ponad 2 700 gatunkami roślin, wyspy te, niczym prawdziwa Arkadia, odkryją niewiarygodne bogactwo gatunków zwierząt. I kiedy w miasteczkach Lošinj, Osor na wyspie Cres i Baška czy nawet w Vrbniku na Krku, na każdym rogu będziesz odnajdywać liczne pozostałości bogatego dziedzictwa kulturowego, takie jak słynna Bašćanska Ploča – rzeźbiona kamienna płyta, zabytek języka chorwackiego pochodzący z roku 1100, to z urwisk

26 PRZYRODA UČKA - park przyrody ŹRÓDŁA RZEKI KUPY (Čabar) - pomnik przyrody FUŽINE - jeziora i jaskinie ZELENI VIR - geomorfologiczny rezerwat przyrody JAPLENŠKI VRH (Delnice) - park krajobrazowy „BIJELE I SAMARSKE STIJENE” (Mrkopalj) - ścisły rezerwat przyrody VELA DRAGA - geomorfologiczny pomnik przyrody PARK ANGIOLINA I SV. JAKOV (Opatija) zabytki architektury parkowej

LOPAR (wyspa Rab) - charakterystyczny krajobraz, przepiękna piaszczysta plaża o długości 1500 m DUNDO (wyspa Rab) - rezerwat leśny FOJIŠKA-PODPREDOŠĆICA (wyspa Cres) - rezerwat ornitologiczny - ścieżki rowerowe, piesze i górskie ZELENI VIR - geomorfologiczny rezerwat przyrody

PARKI NARODOWE RISNJAK - bogaty świat roślinny i zwierzęcy, zjawiska krasowe

skał będziesz mógł obserwować stanowiska sępów płowych, a w wodach okalających wyspy podziwiać czarujący taniec fok i delfinów. Wszystkim poszukującym leczniczego i świeżego powietrza polecamy odwiedzenie Riwiery Crikvenicko-Vinodolskiej, która już od 1906 r. nosi oficjalny tytuł uzdrowiska klimatycznego, a przepiękny hotel “Therapia”, wybudowany w 1895 roku należy do najpiękniejszych budowli hotelowych na całym wybrzeżu Chorwacji.


Kvarner.

5

6 8

9

7 10

11

13

12

KVARNER.

Oaza spokoju i ciszy nieopodal morza iezapomnianych wrażeń dostarczą strome wzniesienia pasma górskiego Učka, które od strony lądu zamyka Istrię i zachodnią część Kvarneru, a szczególnie tamtejszy park przyrody. Przepiękne zielone tereny, położone zaledwie kilkanaście kilometrów od morza, ze względu na swoją wyjątkową wartość ekologiczną i koncentrację chronionych parków przyrody, są prawdziwymi oazami spokoju i ciszy, stają się też coraz

N

częściej odwiedzanymi kierunkami turystycznymi w zimie. Jeśli wyruszysz w kierunku północnym, odwiedzisz Park Narodowy Risnjak w pobliżu miasteczka Delnice i liczne rezerwaty autochtonicznej flory i zagrożonych gatunków zwierząt, rozrzucone wzdłuż przepięknego zielonego pasma gór. Wszystkie te miejsca są idealne dla tych, którzy tęsknią za odpoczynkiem i prawdziwym zjednoczeniem z przyrodą.

GASTRONOMIA Kvarnerskie krewetki, domowe makarony „šurlice“ (Krk), jagnięcina z Cresu, specjały z czereśni, szparagów i kasztanów (Lovran), lokalne wina „Vrbnička Žlahtina” (Krk) i „Trojišćina” (wyspa Susak), Ciasto zwane „Rapska torta” Dziczyzna, żaby, grzyby, ryby słodkowodne, góralskie likiery, rakija ze śliwek i gruszek, miód z Velebitu

TURYSTYKA PLUS 14

Turystyka uzdrowiskowa: Opatija, Crikvenica (Thalassoterapia), Lovran (leczenie chorób układu kostnego) Wellness, turystyka kongresowa

15

27


28

PoczÄ…tki kultury chorwackiej. 1


[ 1.Zadar 2.Pag ]

DALMACJA. REGION ZADARU.

Dalmacja.Region Zadaru.

2

Dalmacja. Region Zadaru. O

bszar regionu zadarskiego, ze swoim centrum - liczącym trzy tysiące lat Zadarem - miastem z największym zbadanym przerz archeologów rzymskim forum po wschodniej stronie Adriatyku i niezapomnianymi romańskimi Kościołami św. Donata, św. Anastazji i św. Chryzogona oraz najstarszym chorwackim miastem królewskim, pobliskim Ninem, który szczyci się najmniejszą katedrą na świecie (kościół św. Krzyża ma długość zaledwie 36 kroków!), lepiej niż jakakolwiek księga opowiada o początkach chorwackiego dziedzictwa kulturowego.

29


30

adar, dawnej główny ośrodek ilirOdkryj trzy skiego plemienia Liburnów i stolica Z Dalmacji, to miasto, o którego bogatej tysiąclecia kulturze duchowej i materialnej najlepiej świadczą zachowane mury obronne wspaniałej i liczne obiekty sakralne, które wieńczy miasta - Kościół św. Donata z historii Zadaru symbol IX wieku, najbardziej monumentalna chorwacka budowla z okresu wczesnego średniowiecza. Pod opieką aż czterech świętych: Zoila, Symeona, Chryzogona i Anastazji, Zadar, oprócz swojego bogatego dziedzictwa archeologicznego

i historycznego, pieczołowicie strzeżonego przez minione stulecia, szczyci się też faktem, że właśnie tutaj utworzono, już w 1396 roku, najstarszy chorwacki uniwersytet. Zadar, pełen wyjątkowych i bogatych zbiorów, bibliotek i znaczących skarbów kultury sakralnej to również miasto, gdzie powstała pierwsza chorwacka powieść i gdzie drukowano pierwsze gazety w języku chorwackim.

PARKI NARODOWE

DZIEDZICTWO KULTUROWE

PARK NARODOWY PAKLENICA - wąwozy i bogactwo flory i fauny

KOŚCIÓŁ ŚW. DONATA (Zadar) symbol miasta Zadaru KOŚCIÓŁ ŚW. KRZYŻA (Nin) najmniejsza katedra na świecie KORONKARSTWO NA WYSPIE PAG - Reprezentatywna Lista Dziedzictwa Niematerialnego UNESCO NIEME KOLO Z DALMATYŃSKIEJ ZAGORY - Reprezentatywna Lista Dziedzictwa Niematerialnego UNESCO

PRZYRODA SALJSKO POLJE (wyspa Dugi Otok) - charakterystyczny krajobraz KANION RZEKI ZRMANJA - charakterystyczny krajobraz TELAŠĆICA - park przyrody z największym, najpiękniejszym i najbardziej bezpiecznym portem naturalnym na Adriatyku VRANSKO JEZERO - park przyrody VELEBIT - park przyrody

5

7

6

8

WARTE ODKRYCIA PAG - architektura miasta, słynne koronki, tzw. paška čipka WYSPY UGLJAN I PAŠMAN architektura kamiennych domów na wyspach


Miejsce prawdziwie boskiej inspiracji

C

hociaż na pierwszy rzut oka dosyć nieskromnie nazywany obszarem prawdziwie boskiej inspiracji, region zadarski rzeczywiście jest krainą niepowtarzalnego piękna przyrody, o czym najlepiej świadczy liczba aż pięciu znajdujących się tutaj parków narodowych. Dzięki górom, jeziorom i wodospadom, dzięki kanionom, ścianom skał i jaskiniom, dzięki błękitowi morskiej toni otulającemu szereg najpiękniejszych wysp z przystaniami i romantycznymi plażami, obszar ten zawsze łatwiej było

2 3

4

Dalmacja.Region Dalmacija. Zadar.Zadaru.

1

namalować pędzlem niż opisać słowami. Przy dźwiękach organów morskich - architektonicznego cudu na zadarskim nabrzeżu, z którego, jak powiedział Alfred Hitchcock, można zobaczyć najpiękniejszy zachód słońca, trzymając w dłoni kawałek znakomitego owczego sera z Pagu i kieliszek słynnego “Maraschino” - likieru z miejscowego gatunku wiśni maraska, z pewnością będziesz się rozkoszować pięknem krajobrazów i smakiem owoców tej krainy - miejsca niepowtarzalnych boskich inspiracji. DALMACJA. REGION ZADARU.

GASTRONOMIA „Paški sir”, jagnięcina, sól z Pagu i Ninu, szynka „pršut” z Posedarije, „ninski šokol“, likier „Maraschino”, czerwone wino „Rose” z Benkovca

PAG

NIN ZADAR DUGI OTOK

[ 1.3.Zadar 2.4.5.Pag 6.Nin 7.8.9.Ugljan 10.Dugi otok ]

9 10

TURYSTYKA PLUS Ścieżki rowerowe, myślistwo, jazda konna

31


Tam, gdzie łatwo znaleźć perłę.

32

1

Dalmacja. Region Szybenika. W [ 1.Kornati 2.Šibenik ]

ody otaczające Szybenik, będące prawdziwym rajem dla żeglarzy, oprócz dzikiego piękna białego krasowego kamienia i lazuru czystego morza szczycą się aż 240 wyspami i skalnymi wysepkami wyrastającymi z morza. Każda z nich kryje jakąś tajemnicę. Chcąc poznać najbardziej znanych poławiaczy korali na Adriatyku, należy popłynąć na Zlarin, jeśli zaś interesują Cię miejsca znane z połowów morskich gąbek, odwiedź wyspę Krapanj. Jeśli jednak pragniesz zobaczyć coś zupełnie niespotykanego, wypłyń na pełne morze i odkryj archipelag Kornati.


2

„B KNIN

KORNATI

VODICE

PRIMOŠTEN

ŠIBENIK

33

Dalmacja.Region Szybenika.

DALMACJA. REGION SZYBENIKA.

ogowie chcieli ukoronować swoje dzieło i ostatniego dnia tworzenia z łez, gwiazd i tchnienia morza stworzyli Kornati”, napisał pewnego razu George Bernard Shaw podziwiając piękno archipelagu. O tym najliczniejszym łańcuchu wysp w basenie śródziemnomorskim wystarczy powiedzieć tylko to, że tych boskich, skamieniałych w morzu gwiezdnych łez jest dokładnie tyle, ile dni w roku. Tutaj naprawdę mają sens słowa: „Jedna wyspa na jeden dzień w roku”, a z 365 cudownych wysp ponad 150 tworzy jeszcze jedną szczególną całość: Park Narodowy Kornati. Koronkowa sieć pionowych skał, zbielałych od szlachetnej adriatyckiej soli i wysmaganych wiatrem, które pionowo zanurzają się w błękit morza, to widok nie dający się porównać z czymkolwiek, a maleńkie przystanie, romantyczne zatoczki i ukryte plaże stanowią prawdziwy żeglarski raj dla współczesnych Robinsonów pragnących kontaktu z dziewiczą przyrodą.


2 3

34

1

Od wspaniałych wodospadów rzeki Krki do Szybenika, miasta króla Krešimira

5

P

odążając bajkowymi ścieżkami cudownego krasowego królestwa rzeki Krki w stronę morza, zbliżamy się do celu – wkrótce dane nam będzie uchylić bram najlepiej zachowanego naturalnego portu na środkowym Adriatyku i poznać dumny gród króla Krešimira - Szybenik. Na tym zielonym szlaku, naznaczonym pozostałościami prehistorycznych osad, na cudownej przestrzeni (będącej siedliskiem ponad 222 gatunków ptaków i szczycącej się jedynym centrum sokolniczym w Chorwacji), urokliwa rzeka Krka przelewa swoje szlachetne wody aż przez siedem wodospadów. PARKI NARODOWE PARK NARODOWY KORNATI - najliczniejszy pod względem wysp archipelag w basenie Morza Śródziemnego PARK NARODOWY KRKA - fenomen przyrodniczy i krasowy

PRZYRODA WYSPA KRAPANJ - najniższa zamieszkana wyspa w Chorwacji

Właśnie między najpiękniejszymi z nich - wodospadami Roški Slap i Skradinski Buk, człowiek swoimi rękoma ukoronował piękno przyrody dwiema słynnymi budowlami: prawosławnym monastyrem św. Michała Archanioła i klasztorem Visovac. I tak jak mityczny Avalon, bajkowo położony na wysepce wynurzającej się ze szmaragdowego jeziora utworzonego przez rzekę Krka, franciszkański klasztor Visovac jest miejscem z bogatą biblioteką, dziełami sztuki i mnóstwem cennych zabytków. 6

DZIEDZICTWO KULTUROWE KATEDRA ŚW. JAKUBA (Szybenik) - renesansowa katedra z XV i XVI w. (wpisana na Listę UNESCO) BRIBIRSKA GLAVICA - znalezisko archeologiczne, XVI i XVII w. TWIERDZA NA WZGÓRZU (Knin) twierdza obronna z IX w. EKSPRESJA MUZYCZNA OJKANJE - Lista niematerialnego dziedzictwa kulturalnego, która potrzebuje pilnej ochrony NIEME KOLO Z DALMATYŃSKIEJ ZAGORY - Reprezentatywna Lista Dziedzictwa Niematerialnego UNESCO

7


[ 1.3.7.8.Šibenik 2.Krka 4.Primošten 5.Visovac 6.Kornati ]

S

zybenik, po raz pierwszy wspomniany w 1066 roku w dokumentach chorwackiego króla Petra Krešimira IV, od którego do dzisiaj nazywany bywa grodem Krešimira, to miasto, które założyli przed ponad tysiącleciem Chorwaci. Spacerując jego ulicami i placami ujrzymy jak na dłoni największe dzieła sztuki Dalmacji. A jeżeli tylko znajdziesz się tutaj latem, we właściwym

momencie, to na tych samych ulicach i placach będziesz mieć możliwość obejrzenia Międzynarodowego Festiwalu Dziecięcego, festiwalu „Wieczory Dalmatyńskiej Szansony” i malowniczych Targów Średniowiecznych. Dumne z potęgi swoich twierdz i wież, miejsce urodzenia Fausta Vrančicia – wynalazcy spadochronu, Szybenik jest jednak najbardziej znany ze swego najcenniejszego zabytku sakralnego, gotycko – renesansowej Katedry św. Jakuba (XV i XVI w.), której biała, kamienna kopuła niczym korona unosi się nad miastem. Budowana przez ponad sto lat rękami mistrzów, z kamienia dostarczanego wyłącznie z wysp Brač i Korčula, katedra ta ze względu na swój oryginalny sposób

budowy – przy użyciu wielkich kamiennych płyt - została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Unieś wzrok na tę śmiałą konstrukcję, tak wyjątkową w historii architektury europejskiej i patrząc z zapartym tchem na innowacyjne dzieło mistrza Juraja Dalmatyńczyka pomyśl, jak w XV wieku, bez użycia zaawansowanej techniki, a co dopiero nowoczesnych dźwigów, udało się stworzyć tak monumentalne, beczkowate sklepienie i kopułę bez wykorzystania drewna i dachówek, z samych tylko czystych, wielotonowych kamiennych bloków ułożonych w kamiennych żebrach! Przyznaj – to doprawdy robi wrażenie! Przyjrzyj się przy okazji chrzcielnicy, Dalmacja.Region Szybenika.

Zachwycające dziedzictwo kulturowe tysiącletniego miasta

4

później pięknej, trójlistnej renesansowej fasadzie i słynnemu fryzowi z 88 głowami oplatającemu zewnętrzne ściany absydy katedry. Wtedy zrozumiesz, w czym tkwi niezwykłość Kościoła św. Jakuba i dlaczego słusznie nosi on tytuł najpiękniejszej dalmatyńskiej katedry i najpiękniejszej budowli sakralnej w Chorwacji.

DALMACJA. REGION SZYBENIKA.

Czar prawdziwej kuchni dalmatyńskiej

N

WARTE ODKRYCIA SZYBENIK - twierdze św. Michała, św. Jana, Šubićevac i św. Mikołaja WYSPA VISOVAC - klasztor franciszkanów

TURYSTYKA PLUS RAFTING (Krka); BUNGEE JUMPING (Most Szybenicki), rybołówstwo, żeglarstwo

GASTRONOMIA Szynka wędzona „pršut” z Drniša, czerwone wino „Babić” z Pimoštenu, ciasto zwane „Skradinska torta”

8

a koniec skosztuj miejscowej kuchni, szczególnie słynnych szybenickich muszli (zwanych “šibenske dagnje”), łowionych w miejscu, gdzie Zielona Piękność – Krka - wpada do Adriatyku i wypij łyk miejscowego wina “Babić” pochodzącego z pobliskich winnic w miejscowości Primošten. Z racji swojego piękna, niezwykłości położenia geograficznego i nieurodzajnej ziemi, na której na przekór morskim wiatrom rośnie winorośl, winnice te stały się symbolem pracowitości ich właścicieli. W hallu gmachu Organizacji Narodów Zjednoczonych właśnie obraz tych winnic w stu językach sławi piękno tej ziemi!

35


1

36

Tam, gdzie królestwo to nie tylko słowo określające przyrodę. 2

3

Dalmacja. Region Splitu. K

iedy w roku 305 rzymski cesarz Dioklecjan, panujący nad prawie całym ówczesnym światem, postanowił zbudować wiejską posiadłość i spędzić w niej resztę swojego życia, nie wahał się długo, w którym miejscu ją wznieść. W sercu Dalmacji, w dobrze chronionej zatoce rodzinnego Aspalathos (Splitu), bronionego od strony morza przez wyspy, a od lądu pasmem wysokich gór, Dioklecjan wizjonersko nakreślił szczególny punkt na mapie Adriatyku - przyszłe miasto Split.


37

Dalmacja.Region Splitu.

DALMACJA. REGION SPLITU.

4

5

6

[ 1.Bol(Brač) 2.3.4.Split 5.Dubovica(Hvar) 6.Sinj ]

O

inne późniejsze osiąWspaniałe gnięcia architektoi artystyczne. miasto cesarza niczne Wśród nich, o ironio jest przepiękne rzymskiego losu, mauzoleum ostatnie-

ddalony był zaledwie 6 kilometrów od ówczesnej kosmopolitycznej Salony, stolicy rzymskiej prowincji Dalmacji, która w tym czasie liczyła prawie 60 000 mieszkańców. Otrzymał mocne mury obronne, liczne wieże, świątynie, pałace, termy, dzięki czemu stanowi dzisiaj największy kompleks architektury antycznej w Chorwacji. Była to rezydencja nie mająca sobie równych w ówczesnej sztuce budowlanej. I mimo, że siedemnaście wieków istnienia i bezustannego funkcjonowania pozbawiło go wielu pierwotnych kształtów, w zamian za to wzbogacił się o

go rzymskiego cesarza - poganina, które stało się podwaliną części katolickiej katedry pod wezwaniem Świętego Dujma – męczennika zabitego właśnie przez Dioklecjana, ze słynnymi drewnianymi wrotami z drzewa orzechowego – dziełem mistrza Andriji Buviny z roku 1214. Szczęśliwie wychodząc z zawieruchy dziejów, funkcjonując w głębokiej symbiozie z miastem jako jego gęsto zamieszkane

centrum historyczne pełne pięknych kamiennych pałaców, rezydencja Dioklecjana jest dzisiaj miejscem rozśpiewanych tawern, w których oferowane są specjały miejscowej kuchni począwszy od morskich delikatesów po jagnięcinę i tzw. „arambašiće” z pobliskiego Sinja, podlewane najlepszymi gatunkami czerwonego wina. Skrywając w swoich zakamarkach najmniejszą ulicę na świecie, noszącą bardzo oryginalną nazwę „pusti me proći” („pozwól mi przejść”), to cudowne i niepowtarzalne Stare Miasto słusznie nosi miano zabytku klasy “0” i znajduje się Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.


[ 1.3.4.7.Split 2.10.Vis 5.Trogir 6.8.9.Hvar ]

1

2

3

38

Prawdziwe piękno śródziemnomorskiego Południa

P

ełen ciepłego wdzięku śródziemnomorskiego Południa Split jest miastem, które swoją bogatą historię opowiada nie tylko we wnętrzach muzeów i kościołów. Jego dziedzictwo – od antyku do czasów współczesnych najbardziej widoczne jest z Perystylu i otaczających go kamiennych domów, a prawdziwą śródziemnomorską atmosferę czuć w wesołych, rozśpiewanych tawernach, w gwarze uliczek i zaułków oraz na pięknej promenadzie. Idąc mozaiką białych kamiennych uliczek w stronę nabrzeża, na

którym morze kołysze łodzie rybackie, odkryjesz miasto, w którym na każdym rogu słynny władca rzymski głęboko odcisnął swoją cesarską obecność wspólnie ze świętym, którego kazał stracić. Szczególną zaś osobliwością tego miasta poezji i najlepszych sportowców świata, miasta zwycięzcców Wimbledonu, licznych olimpijczyków i asów Ligi NBA, są najpiękniejsze kobiety na świecie. Jeżeli jeszcze w to wątpisz, po prostu wybierz się na spacer po deptaku nadmorskim - Rivie...

DZIEDZICTWO KULTUROWE PAŁAC DIOKLECJANA (Split) - pałac cesarza rzymskiego Dioklecjana (wpisany na Listę UNESCO) ZABYTKOWE CENTRUM MIASTA (Trogir) - stare miasto wpisane na Listę UNESCO ANTYCZNE MIASTO SALONA (Solin) - stolica rzymskiej prowincji Dalmacji RENESANSOWE CENTRUM MIASTA (Hvar) - Katedra św. Szczepana, loża miejska z wieżą, arsenał, teatr z 1612 roku SANKTUARIUM MATKI BOSKIEJ SINJSKIEJ - największe sanktuarium maryjne w Dalmacji STARIGRADSKO POLJE na wyspie Hvar (wpisane na Listę UNESCO) PROCESJA W WIELKIM TYGODNIU „ZA KRIŽEN“ na wyspie Hvar - Reprezentatywna Lista Dziedzictwa Niematerialnego UNESCO KORONKARSTWO NA WYSPIE HVAR - Reprezentatywna Lista Dziedzictwa Niematerialnego UNESCO SINJSKA ALKA - Lista niematerialnego dziedzictwa kulturalnego ludzkości UNESCO EKSPRESJA MUZYCZNA OJKANJE - Lista niematerialnego dziedzictwa kulturalnego, która potrzebuje pilnej ochrony NIEME KOLO Z DALMATYŃSKIEJ ZAGORY - Reprezentatywna Lista Dziedzictwa Niematerialnego UNESCO

7

8


DALMACJA. REGION SPLITU.

39

Skarby miasta - muzeum Splitu, na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Nazywany też miastem – muzeum, ze słynnym portalem katedry, dziełem Mistrza Radovana z roku 1240, renesansową lożą miejską, tysiącletnim klasztorem św. Mikołaja, gdzie przechowywany jest

4

5

znany relief antycznego bożka Kairosa z IV wieku p.n.r. - boga szczęśliwych chwil, Trogir stanowi prawdziwą skarbnicę sztuki, nad którą każdego lata unoszą się arie wykonywane podczas odbywającego się tutaj światowego konkursu młodych tenorów…

Dalmacja.Region Splitu.

imo, że jego centrum to raptem 750 kroków długości, jak zmierzył i zapisał kilkaset lat temu pewien gorliwy historyk, Trogir jest harmonijnym kamiennym miasteczkiem o bogatej przeszłości, o którego znaczeniu najlepiej świadczy fakt wpisania centrum, podobnie jak

M

6

SINJ

Błękit i pełna harmonia przyrody

TROGIR SPLIT MAKARSKA

BRAČ BOL

P

rzyroda rzeczywiście nie była egoistyczna jeżeli chodzi o Środkową Dalmację, skoro jej wybrzeże i długie plaże pokryte drobnym żwirem, zacienione pachnącymi zielonymi sosnami, ozdobiła jeszcze szeregiem wysp o tak niespotykanej urodzie. Bezpośrednio nad plażą słynnej Riwiery Makarskiej, z masywu Parku Przyrody Biokovo, wśród którego szczytów do dzisiaj można spotkać przechadzające się kozice, zaczekaj na niezapomniane letnie wschody słońca, a wzrokiem wędruj aż pod horyzont, w stronę najdalszych wysp Adriatyku. Wśród nich jest największa wyspa archipelagu splickiego - Brač, słynna na świecie wyspa kamienia i

wiatru. Wyspa kamienia – bo na Braču w kamieniołomach od wieków pracowitymi dłońmi kamieniarzy wydobywa się najlepszy kamień, o którego sławie świadczy fakt, że właśnie z niego, oprócz miejscowych katedr zbudowano wiele znanych na świecie budynków. Wyspa wiatru zaś po prostu dlatego, że nigdzie na Adriatyku, jak to fachowo twierdzą wielbiciele windsurfingu, nie wieje taki boski maestral, jak w kanale pomiędzy Bračem i Hvarem, a szczególnie na plaży Zlatni Rat, której wygląd zmienia się w zależności od kierunku wiatru i fal. Od niedawna znajdujący się na liście dziesięciu najpiękniejszych wysp świata – słoneczny Hvar jest bez grama przesady

HVAR

VIS

jedną z najbardziej zachwycających wysp Dalmacji. Ze swoim największym placem miejskim na wyspach po obu stronach Adriatyku, pierwszym teatrem miejskim w Europie, zbudowanym jeszcze w 1612 roku, Arsenałem, słynnym pałacem “Tvrdalj” należącym do Petra Hektorovicia i wyszlifowanymi kamiennymi uliczkami błyszczącymi w promieniach słońca, Hvar zachwyca każdego i nie będziesz w stanie rozstrzygnąć, czy jest to zasługa harmonii historii i sztuki, czy też piękna przyrody zaprawionego oszałamiającym zapachem lawendy.

PRZYRODA RZEKA CETINA - charakterystyczny krajobraz, 105 km biegu rzeki i kanion (Omisz) zachwyci miłośników raftingu i wypraw na kanoe PARK PRZYRODY BIOKOVO - najwyższy masyw górski na chorwackim wybrzeżu, bogactwo flory i fauny ZLATNI RAT - charakterystyczny krajobraz WYSPA RAVNIK, DONJA BRELA, PAKLENI OTOCI (wyspa Hvar) charakterystyczne krajobrazy MODRA I MEDVIDINA ŠPILJA (jaskinie na wyspie Biševo) - geomorfologiczne pomniki przyrody JASKINIA VRANJAČA (góra Mosor) - geomorfologiczny pomnik przyrody JEZIORA CRVENO I MODRO (Imotski) – geomorfologiczne pomniki przyrody

GASTRONOMIA Dalmatyńska „pašticada”, kiełbasy „luganige“, wołowina w kapuście „arambašići“ (Sinj); „pogača” z wyspy Vis, „paprenjaci” (pierniki) z Hvaru, wino z mlekiem „smutica“ (wyspa Brač); wina „Vugava” i „Plančić” (wyspa Hvar)

TURYSTYKA PLUS Szlaki winne i rowerowe, jazda konna, rafting, paragliding, myślistwo, rybołówstwo

9 10


40

Tam, gdzie słowa nie wyrażają wszystkiego.


41

Dalmacja.Region Dubrownika.

DALMACJA. REGION DUBROWNIKA.

Dalmacja. Region Dubrownika.

[ Dubrovnik ]

„C

i, którzy poszukują raju na ziemi, muszą przyjechać do Dubrownika”, napisał kiedyś George Bernard Shaw oczarowany miastem, którego doskonale zachowane mury obronne (dzisiaj pozostające pod ochroną UNESCO) na długości aż 1 940 metrów otaczają miasto, które w Chorwacji i na świecie, bez jakiejkolwiek przesady, nosi tytuł „Perły Adriatyku”. Położony na południu kraju, przez całe stulecia kolekcjonował najcenniejsze dzieła najwybitniejszych architektów i artystów tworzących w tym ciepłym klimacie. W niezwykłym klimacie tego regionu prócz śródziemnomorskiej floty wyjątkowo bujnie rozkwita roślinność subtropikalna z pachnącymi cytrynami, pomarańczami i mandarynkami, cudownymi palmami i agawami. Zdobią one renesansowe sady i kwitnące ogrody przy średniowiecznych kamiennych pałacach i tajemniczych klasztorach.


Miasto, które nikogo nie pozostawia obojętnym

D

ubrownik był niegdyś jedną z najmniejszych republik, ale bardzo ważnym państwem morskim i handlowym w rejonie śródziemnomorskim. W czasach swego rozkwitu posiadał przedstawicielstwa konsularne w ponad 80 miastach, a jego flota handlowa licząca prawie 700 żaglowców równała się flocie weneckiej. Pod opieką Świętego Błażeja (Vlaha), pod słynnym sztandarem «Libertas», powiewającym z wysokiego kamiennego masztu, nad którym czuwa legendarny rycerz Orlando, Dubrownik jest miastem pełnym wielkiej historii. Najlepiej przedstawić ją może już sam spacer główną ulicą centrum - “wyszlifowanym” kamiennym Stradunem. Słynne mury miejskie z uro-

kliwymi wieżami i basztami oferują niezapomniany widok na przepiękne wyspy pobliskiego archipelagu Elafitów: Šipan, Lopud i Koločep, rozsypane niczym perły na błękitnej tafli morza. Wyspy te, nazwane “wyspami jelenimi” od greckiego słowa elaphos oznaczającego jelenia, który kiedyś je zamieszkiwał, najlepiej oddają czar Śródziemnomorza jako regionu, w którym swoje miejsce znajduje zarówno roślinność subtropikalna, jak i wielkie lasy sosonowe i gaje oliwne, a wszystko to otoczone przepięknymi piaszczystymi plażami. Każdy krok w tym mieście - od studni Onufrego do Dzwonnicy Miejskiej, wzdłuż filigranowo wysubtelnionych gotycko-renesansowych pałaców Sponza

i Pałacu Rektorów (Knežev Dvor), barokowego Kościoła św. Błażeja, Katedry Wniebowzięcia NMP, czy nawet klasztoru św. Ignacego ze słynnym uniwersytetem jezuickim, to przeżycie samo w sobie. A jeśli znajdziesz się tutaj w lecie, kiedy Dubrownik lśni szczególnym blaskiem i kiedy w trakcie tradycyjnego Dubrownickiego Festiwalu Letniego całe Stare Miasto w jednej chwili przemienia się w zaczarowane kulisy najbardziej niezwykłej sceny teatralnej na świecie, z pobliskiej twierdzy Lovrijenac (wyrosłej na 37-metrowej skale unoszącej się nad morzem), usłyszysz jak nieśmiertelny monolog Hamleta „być albo nie być” rozbrzmiewa naprawdę ze szczególną siłą…

42

DZIEDZICTWO KULTUROWE ZABYTKOWE CENTRUM MIASTA (Dubrownik) - miasto o wyjątkowej historii, pod ochroną UNESCO. Jedno z najbardziej atrakcyjnych i znanych miast w basenie Morza Śródziemnego NARONA - antyczne miasto Narona we wsi Vid koło Metkovića MURY MIEJSKIE (Ston) - system fortyfikacyjny z XIV w., wyjątkowy ze względu na swoją długość - 5,5 km MIASTO MARCO POLO (Korčula) - jedno z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast w basenie Morza Śródziemnego

ZABYTKOWE CENTRUM MIASTA (Cavtat) - turystyczne i kulturalne centrum Konavli: Mauzoleum rodziny Račić, dom rodzinny malarza Vlaho Bukovca, Pałac Rektorów „Knežev Dvor”, twierdza Sokol FESTA SV. VLAHA - uroczystości ku czci św. Błażeja, patrona Dubrownika


DALMACJA. REGION DUBROWNIKA.

Dalmacja.Region Dubrownika.

[ Dubrovnik ]

KORČULA PELJEŠAC LASTOVO

MLJET DUBROVNIK CAVTAT

WARTE ODKRYCIA Baszta Minčeta, twierdza Lovrijenac i Pałac Sponza (Dubrownik) Gotyckie i gotycko-renesansowe posiadłości letnie (od Półwyspu Pelješac do Konavli) Klasztor franciszkanów (Orebić) Pałac Rektprów„Knežev Dvor” (Luka Šipanska) Klasztor franciszkanów (Rožat)

43


1

2 6

3 7

44

10

PARKI NARODOWE

PRZYRODA

PARK NARODOWY MLJET - bogata roślinność śródziemnomorska i dziedzictwo kulturowe (klasztor benedyktynów z XII w. położony na wysepce na jeziorze - Veliko Jezero).

ARBORETUM TRSTENO - zabytek architektury parkowej UJŚCIE NERETVY - rezerwat ichtiologiczno-ornitologiczny ZATOKA MALOSTONSKA - rezerwat na 12 morzu WYSEPKA LOKRUM - rezerwat leśny JASKINIA VELA SPILJA (Vela Luka) - geomorfologiczny pomnik przyrody KOČJE (wioska Žrnovo na Korczuli) - rezerwat leśny DWORY KONAVOSKIE (Konavle) - charakterystyczny krajobraz ARCHIPELAG LASTOVSKI - park przyrody

TURYSTYKA PLUS Szlaki winne, piesze, rowerowe, wellness

11

4


5 8

eszcze w czasach, kiedy słynny podróżnik Marco Polo opuszczał pod pełnymi żaglami rodzinną wyspę Korčulę zmierzając w stronę terra incognita, jego małe rycerskie miasteczko, wyrosłe na ruinach kolonii greckiej, powoli przeradzało się już w wyjątkową kamienną rzeźbę – miasto o geometrycznym układzie, dobrze zachowanym do dnia dzisiejszego. Umiejętnie powiązane kunsztem miejscowego architekta, a jednocześnie mądrego urbanisty, ulice Korčuli stanowią prawdziwą osobliwość. Budowane na kształt szkieletu ryby, swoją szczególną niezwykłość odkrywają latem, bo mimo tego, że każdego ranka i popołudnia słońce oblewa je swoim złotym blaskiem, jego żar szczęśliwie omija

J

9

je w czasie największych południowych upałów. Jeżeli chcesz poczuć wyjątkową atmosferę Korčuli, niech dobry wiatr przywieje Was tutaj w lipcu na Międzynarodowy Festiwal Pieśni i Wina organizowany ku czci tego słynnego żeglarza lub też na Festiwal Turniejów Rycerskich - tradycyjnych tańców szermierskich odtwarzanych przez aktorów w oryginalnych strojach z XVI wieku, ze słynną rekonstrukcją walki Białego i Czarnego Króla.

N

iegdyś część Rzeczypospolitej Dubrownickiej, Półwysep Pelješac (z dobrze zachowanymi do dzisiaj 5, 5- kilometrowej długości murami miasteczka Ston) był znaczącym punktem strategicznym broniącym bram słynnego Państwa - Miasta. Wzmacniany miłością ciepłych eoli południowych, Pelješac dla miłośników wina jest dobrze znanym królestwem “Dingača” – najcenniejszego chorwackiego wina, a miasto Orebić, znane jako centrum żeglugi morskiej w XVIII wieku, jest dzisiaj chętnie odwiedzane przez historyków sztuki. Dumą miasta są przepiękne kamienne pałace i wille, których

bogactwo fasad odzwierciedla zamożność i radość życia żeglarzy i ich rodzin. Mieszkańcy dumni są również z niezwykłej urody ogrodów, w których rosną najbardziej egzotyczne rośliny przywożone tu przez setki lat ze wszystkich stron świata. Orebić to miejsce, które na zawsze pozostanie w Waszych sercach i wspomnieniach.

J

eżeli kiedykolwiek, będąc pod wrażeniem mitu o Odyseuszu, uwięzionym na wyspie przez nimfę Kalipso, zastanawiałeś się jak mogłaby wyglądać owa słynna wyspa Ogigia, popłyń na Mljet, leżący na południowych krańcach Chorwacji, a odkryjesz tam widok niczym obrazek wyrwany z kart najpiękniejszych bajek. Twoim oczom ukaże się jezioro położone wewnątrz wyspy, a na nim mała wysepka z klasztorem z XII wieku. I choć Kalipso nie będzie w pobliżu, widok ten wystarczy, aby na zawsze zniewolić Twoje serce i - być może nie zechcesz wyjechać stąd nigdy. DALMACJA. REGION DUBROWNIKA.

45

[ 1.Ston 2.8.11.Mljet 3.4.6.7.Korčula 5.Pelješac 9.Plat 10.Elafiti 12.Lopud ]

GASTRONOMIA Jagnięcina i cielęcina pieczona „pod dzwonem”, brodet z węgorzy i żab (dolina Neretvy), sól, mule ostrygi „kamenice” ze Stonu, ciastka „kontonjata”, „mantala” i „arancina” (Konavle), mandarynki i cytryny, wina „Dingač” i „Postup” (Pelješac), „Pošip” i „Grk” (Korčula), dubrownicka „Malvazija” (Konavle)

Dalmacja.Region Dubrownika.

4

Odkryj wyspy o fascynującej historii


46

1

[ 1.2.Plitvice ]

Lika - Karlovac. KARLOVAC

W OGULIN SENJ PAG GOSPIĆ NOVALJA

itamy w krajobrazie snów. Przed oczyma rozciągają się przepiękne zielone krainy, oddalone zaledwie około dziesięciu kilometrów od morza, znane ze swojej wyjątkowej wartości przyrodniczej i koncentracji chronionych parków przyrody. To prawdziwe oazy ciszy i spokoju, coraz popularniejsze wśród turystów w Chorwacji.

2


47

Lika - Karlovac.

LIKA - KARLOVAC.

Romantyczne spotkanie z przyrodą. Wodospady przeszłości i dnia dzisiejszego

L

ika – w czasach prehistorycznych i antycznych zamieszkana przez iliryjskie plemię Japodów i jej zielona, cicha, nietknięta, mitologiczna niemal przyroda, są po dziś dzień schronieniem dla wielu zagrożonych gatunków ptaków, wilków, niedźwiedzi oraz gatunków endemicznych, jak Degenia velebitica. W Lice na świat przyszedł również jeden z największych geniuszy i wynalazców Nikola Tesla. Poświęcone mu muzeum, otwarte w 150 rocznicę jego urodzin, znajduje się w jego rodzinnej wsi - Smiljanie.Właśnie

w tym magicznym miejscu znajduje się najstarszy, najsławniejszy i najczęściej odwiedzany park narodowy Chorwacji – Jeziora Plitwickie. Najbardziej znane ze swoich wodospadów ukształtowanych w skałach wapiennych i szesnastu jezior kaskadowych, których widok zapiera dech w piersiach, Plitwice są tak interesujące także z innych przyczyn – znajdziemy tam np. ciekawe skały o różnej geomorfologii, lasy i łąki, oraz mnóstwo ciekawych programów dla turystów. Park narodowy Jeziora Plitwickie jest jedynym pomnikiem przyrody Chorwacji, który wpisany został na Listę Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO jeszcze w roku 1979, jako jeden z pierwszych na świecie (!). Jeziora Plitwickie stanowią genialne, niemające sobie równych dzieło przyrody.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o legendarnych uskokach, odwiedź miasto Senj, gdzie znajduje się zamek Nehaj – renesansowa twierdza obronna z XVI wieku, obecnie muzeum poświęcone piratom – tzw. senjskim uskokom. Nie zapomnijcie też odwiedzić wyspy Pag, której część północna wraz z popularną miejscowością wypoczynkową Novalija i plażą z całonocnymi zabawami Zrće należy właśnie do żupanii (województwa) liczkosenjskiej. Południowa część wyspy należy natomiast administracyjnie do regionu Dalmacji, Żupanii Zadarskiej. Często opisywany jako wyspa kamienia i soli, Pag ze swoimi dwudziestokilometrowym żwirowymi plażami stanowić będzie z pewnością ukoronowanie podróży, podczas której doświadczymy tak wielkiej różnorodności przestrzeni i miejsc.


1

2

3

48 [ 1.Velika Kapela 2.Rzeka Dobra 3.Rzeka Kupa 4.Senj 5.Zrće 6.Pag 7.Karlovac 8.Velebit ]

PRZYRODA

DZIEDZICTWO KULTUROWE

LASY DRAGANIĆA, (Kleka i Modruša), Wielkiej i Małej Kapeli JASIKOVAC (Gospić) – park leśny JASKINIE Cerovačke pećine (Gračac) – geomorfologiczny pomnik przyrody BARAĆEVE JASKINIE w Rakovicy JASKINIA VRLOVKA w Kamanju RASTOKE W SLUNJU – młyny wodne położone w miejscu, gdzie modrozielone wody rzeki Slunjčicy łączą się z Koraną. Większość zabudowań powstała w końcu XIX i na początku XX wieku KLEK – charakterystyczny krajobraz ŠTIROVAČA - rezerwat flory leśnej, w którym znajdują się najpiękniejsze i najlepiej zachowane lasy świerkowe PEĆINSKI PARK GRABOVAČA koło Perušića KANION RZEKI LIKI LUN- najstarsze nasadzenia drzew oliwnych na tym terenie

SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ Z KRASNA (Krasno) – największe sanktuarium maryjne w regionie Liki SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ CUDOWNEJ w miejscowości Oštarije MIASTO STARI DREŽNIK koło Rakovicy KLASZTOR PAULINÓW PRZEOREM KLASZTORU był w XVII wieku Ivan Belostenec, autor pierwszego słownika chorwacko – łacińskiego KLASZTOR PAULINÓW w miejscowości Kamensko GALERIA ETNOGRAFICZNA w Rečicy, koło Karlovca DOM RODZINNY NIKOLI TESLI (Smiljan) – muzeum jednego z najsławniejszych wynalazców BASZTA TURECKA W PERUŠIĆU - jedyna zachowana turecka wieża obronna w Lice z XV wieku MIASTA I DWORY, takie jak Dubovac, Ozalj, Bosiljevo oraz frańciszkańskie, paulińskie i dominikańskie klasztory otoczone zielenią TWIERDZA NEHAJ (Senj) – renesansowa twierdza wzniesiona w XVI wieku – dzisiaj niezwykłe muzeum poświęcone piratom, tzw. „senjskim uskokom“ ZAMEK FRANKOPANÓW STARE MIASTO w Karlovcu na planie sześcioramiennej gwiazdy KORONKARSTWO NA WYSPIE PAG - Reprezentatywna Lista Dziedzictwa Niematerialnego UNESCO

PARKI NARODOWE JEZIORA PLITWICKIE - nie zapomnij odwiedzić tego Parku Narodowego, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO PÓŁNOCNY VELEBIT - decyzją UNESCO ogłoszony światowym rezerwatem biosfery

4 5


LIKA - KARLOVAC.

Renesansowe miasto idealne - Karlovac arlovac zbudowany został na planie renesansowego miasta idealnego w kształcie sześcioramiennej gwiazdy. Ten sławny bastion, któr y bohatersko opierał się tureckim najazdom, posiada bogatą tradycję historyczną, a okalające go tereny, otoczone czterema rzekami i lesistymi wzgórzami Wielkiej i Małej Kapeli, stanowią idealne miejsce do kąpieli, pływania łódką, wędkarstwa, raftingu, spływów

łodziami kanu, jazdy na quadach po pięknych leśnych ścieżkach oraz na rowerach po 11 wojewódzkich szlakach rowerowych, a także jazdy konnej. Karlovac , który rozwinął się ze średniowiecznej twierdzy przeznaczonej do odpierana tureckich najazdów w głąb Europy Środkowej, jest dzisiaj jednym z największych ośrodków komunikacyjnych w Chorwacji. Pomimo swojego położenia na jednej z tras tranzytowych, staje się coraz popularniejszy wśród turystów, których coraz więcej przybywa tu w poszukiwaniu najróżniejszych ofert rekreacyjnych. Karlovaczka Żupanija znana jest nie tylko z terenów łowieckich w lasach pomiędzy Draganićem a Klekiem i Modruszem oraz ośrodków sportów zimowych na zboczach Bjelolasicy, ale posiada również liczne nieodkryte jeszcze zabytki, od urokliwych star ych miasteczek i dworów, jak Dubovac, Ozalj, Ogulin, Bosiljevo, aż do franciszkańskich, paulińskich i dominikańskich klasztorów, ukrytych w zieleni krajobrazu. Jeśli chcesz poznać miejsce, w którym powstało najwięcej ludowych legend i które zainspirowało najsławniejszą chorwacką bajkopisarkę – Ivanę Brlić Mažuranić, wybierz się do miasta Ogulin i zwiedź jego okolicę. Ogulin

to miasto bajek w najdosłowniejszym sensie tego słowa – położony w dolinie rzek Zagorskiej Mreżnicy i Dobrej, z zamkiem Frankopańów wznoszącym się ponad urwiskiem oraz górskim olbrzymem – szczytem Klekiem. Góra Klek to kolebka chorwackiej turystyki górskiej i alpinizmu, a równocześnie prawdziwa skarbnica ciekawostek – dlatego nie przepuść okazji, aby przespacerować się szlakiem bajek i poznać postacie “Opowieści z dawnych czasów”. Od jaskini Klečka i bajkowych źródełek, poprzez urwisko Đuli aż do ogulińskiego zamku, można spacerować wśród opowieści z dawnych czasów oraz odkryć legendarne czarownice i inne mitologiczne stwory, zamieszkujące te tereny.

Lika - Karlovac.

K

6

7

WARTE ODKRYCIA

GASTRONOMIA

Sporty: rafting, kajakarstwo, jazda na rowerze, turystyka górska, alpinizm, safari fotograficzne, myślistwo, narciarstwo, jazda konna NARCIARSTWO: HOC Bjelolasica (Chorwackie Centrum Sportów Olimpijskich) Ośrodek turystyczny Petrova gora, Dom myśliwski Muljava (blisko Vojnića)

Ziemniaki z Liki i pieczona jagnięcina, ogulińska kapusta i buraki, ogulińska masnica, ser škripavac, wódka ze śliwek i gruszek

49

8

10


Chorwacja Środkowa.

arzysz o wypoczynku z dala od letniego upału i zgiełku śródziemnomorskich miasteczek, w otoczeniu idyllicznych, spokojnych, zielonych, górzystych pejzaży, bogatych w stuletnie lasy, winnice i rzeki? Lubisz cichą i miłą atmosferę romantycznych zamków średniowiecznych, pałaców i dworów, termalnych uzdrowisk i sanktuariów pielgrzymkowych? Wyrusz na północ od Zagrzebia i ciesz się pięknem Środkowej Chorwacji.

M

[ 1.Žumberak 2.Varaždin ]

50 1

Tam, gdzie romantyczność ma


2

kolor zielony.

51

Chorwacja Środkowa.

CHORWACJA ŚRODKOWA.


1

2 3

52

a początek pojedź do chorwackiego

Zagorja, krainy pełnej idyllicznych, Idylliczne chwile N pagórkowatych pejzaży poprzecinanych górami i rzekami. Znajdziesz tam miasto w miastach Krapina, słynne ze znalezisk archeologicznych „praczłowieka krapińskiego”. Krapinę, Chorwacji leżącą na terenach od najdawniejszych czasów znanych z licznych źródeł termalnych, Środkowej takich jak pobliskie Tuheljske i Stubičke Toplice, rozsławił w świecie prof. Dragutin Gorjanović-Kramberger, który w roku

DZIEDZICTWO KULTUROWE ZAMEK TRAKOŠĆAN - najbardziej romantyczny i według wielu najpiękniejszy zamek w Chorwacji VARAŽDIN - miasto kultury zachwyca przepięknymi kościołami, pałacami miejskimi i cmentarzem ZAMEK RODU ZRINSKICH (Čakovec) znajduje się wewnątrz Starego Miasta , zabytek dziedzictwa kulturowo -historycznego klasy “0”; w pałacu mieści się Muzeum Regionu Međimurje STARY ZAMEK (Kalnik) - majestatyczne pozostałości średniowiecznego grodu

7

1899 na wzgórzu Hušnjakovo Brdo odkrył szczątki człowieka dyluwialnego, znanego jako Homo sapiens neanderthalensis. W regionie, który szczyci się w Europie największą ilością pałaców po dolinie Loary we Francji, możesz odkryć malownicze średniowieczne zamki i przepiękne barokowe pałace, których zwiedzania nie zapomnij wzbogacić wspaniałą ofertą gastronomiczną, degustując przy tym szlachetne krople miejscowych znakomitych

STARY ZAMEK (Đurđevac) - wartościowy zabytek kultury ze średniowieczną fortecą PAŁAC HRABIEGO JANKOVICIA (Daruvar) barokowy pałac wybudowany w latach 1771-1777 TWIERDZA (Sisak) - dobrze zachowana średniowieczna twierdza TRADYCYJNY WYRÓB DREWNIANYCH ZABAWEK W REGIONIE HRVATSKO ZAGORJE - Reprezentatywna Lista Dziedzictwa Niematerialnego UNESCO KORONKARSTWO W LEPOGLAVIE - Reprezentatywna Lista Dziedzictwa Niematerialnego UNESCO RZEMIOSŁO PRODUKCJI MIODU - Lista niematerialnego dziedzictwa kulturalnego ludzkości UNESCO

8

9


4

5

6

CHORWACJA ŚRODKOWA.

win. Jeśli zaś interesuje Cię turystyka pielgrzymkowa i przeżycia duchowe, odwiedź miejscowość Marija Bistrica. Mieści się tu największe sanktuarium maryjne w Chorwacji, które już od 300 lat gości corocznie około 800 000 pielgrzymów z całego świata. W 1998 roku odwiedził je Papież Jan Paweł II.

[ 1.Hrvatska Kostajnica 2.Sisak 3.4.Veliki Tabor 5.6.Marija Bistrica 7.Varaždin 8.Daruvar 9.Čakovec 10.Ludbreg ]

Chorwacja Środkowa.

PRZYRODA KALNIK - krajobraz chroniony Park przyrody Lonjsko polje - rzadko spotykane połączenie przyrody i tradycyjnej zabudowy ČRET DUBRAVICA (Dubravica) - rezerwat botaniczny JASKINIA VINDIJA (Varaždin) - pomnik przyrody RZEKA MURA - charakterystyczny krajobraz VELIKI PAŽUT (Legrad) - rezerwat zoologiczny RAKITA (Sisak) - rezerwat ornitologiczny ĐURĐEVAČKI PIJESCI - rezerwat botaniczny

LIPIK, BJELOVAR I DARUVAR - zabytki architektury parkowej KLEK - charakterystyczny krajobraz CRNA MLAKA - rezerwat ornitologiczny ŽUMBERAK - Samoborsko Gorje - Park Przyrody SLUŠNICA KOŁO SLUNJA – charakterystyczny krajobraz ARBORETUM OPEKA (Vinica) – zabytek architektury parkowej

10

53


[ 1.2.Varaždin 3.Trakošćan 4.Samobor 5.Kumrovec 6.Krapina 7.Stubica 8.Marija Bistrica ] 2

1

N

ajbardziej barokowe ze wszystkich chorwackich miast, Varaždin, to miasto tonące w zieleni. Oprócz pięknych parków i znanego zabytku architektury parkowej - miejscowego cmentarza, na którym porastające go tuje uformowano w parawany i arkady na wzór francuskiego Wersalu, Varaždin jest miastem muzyki, sztuki, rzemiosła i handlu oraz ośrodkiem organizującym we wrześniu dwa znaczące festiwale: Festiwal Muzyki Barokowej i imprezę bardzo specyficzną - Festiwal Uliczny zwany “Špancirfest”. Prócz swojej oferty kulturalnej i aż 354 zarejestrowanych zabytków kultury, region Varaždina słynie z jeszcze jednej atrakcji - parku leśnego Trakošćan ze znanym zamkiem adaptowanym na muzeum oraz z trzech pomników przyrody geologiczno – paleontologicznych z trzema jaskiniami, świadczącymi o tysiącletniej obecności człowieka na tych terenach. Niedaleko Varaždina znajduje się miasto Ludbreg - znane sanktuarium eucharystyczne Przenajświętszej Krwi Chrystusowej, jedyne miejsce odpustowe w Chorwacji, ale też jedno z rzadkich na świecie, które na mocy swojej bulli założył sam Papież. Zezwolił on na publiczne oddawanie czci świętym relikwiom po tym, kiedy w 1512 roku w kaplicy pałacu Batthyany doszło do cudownego objawienia Świętej Krwi Chrystusa. Z Lepoglavy, miasteczka, w którego bogatą historię najbardziej wpisał się zakon paulinów budując tu kościół i klasztor, wywodzi się słynny haft koronkowy, który ze względu na swoją oryginalność i kunszt wykonania zdobył na Wystawie Światowej w Paryżu w 1937 r. złoty medal.

WARTE ODKRYCIA

5

MUZEUM „STARO SELO” (Kumrovec) – skansen z autentycznymi chatami wiejskimi z przełomu XIX i XX w. MUZEUM NEANDERTALCZYKÓW KRAPIŃSKICH – jedno z najnowocześniejszych muzeów w Chorwacji ZNALEZISKI NEANDERTALCZYKÓW KRAPIŃSKICH – jedna z najbogatszych lokalizacji człowieka neandrtalskiego na świecie MUZEUM REGIONU TUROPOLJE (Velika Gorica) – eksponaty od czasów prehistorycznych do współczesności (kły mamuta z okresu 10 000 lat p.n.e.), zachowane drewniane kapliczki i dworki szlacheckie

6

Chorwacja Środkowa.

54


eżeli chcesz odnaleźć jedno z rzadkich miejsc, gdzie do dzisiaj można spróbować wypłukiwania złota w rzece, zrelaksować się w centrum termalnym Sv. Martin, beztrosko powłóczyć się po ścieżkach rowerowych i skosztować znakomitych win, wybierz się do położonego na północy zakątka Chorwacji, aż pod granicę Słowenii, Węgier i Chorwacji i poznaj region Međimurje i jego stolicę Čakovec. Jeżeli jednak należysz do miłośników sztuki naiwnej, tradycji i folkloru, starych rzemiosł i obyczajów, wyrusz z Zagrzebia w stronę regionu Podravina, gdzie w czerwcu odbywają się trzy ważne etno - festiwale - w Koprivnicy, Đurđevcu i Križevcach. Otoczona rzeką Dravą i wzgórzami Bilogora i Kalnik, Podravina jest bogatym terenem łowieckim i wędkarskim, posiada też zagospodarowane trasy rowerowe, które wiodą przepięknymi okolicami wzdłuż jeziora Šoderica, do kolebki malarstwa naiwnego – miejscowości Hlebine.

J

3

ČAKOVEC VARAŽDIN LUDBREG LEPOGLAVA KRAPINA KOPRIVNICA MARIJA BISTRICA KRIŽEVCI BJELOVAR DARUVAR SISAK

CHORWACJA ŚRODKOWA. 4

GASTRONOMIA

TURYSTYKA PLUS

Pikantny sos „samoborska muštarda”, samoborskie salami, samoborska kremówka „kremšnita”, likier „Samoborski Bermet”, indyk z macą („purica s mlincima”), kasza gryczana, krowi ser „prga“, olej z dyni, ciasta „zagorski štrukli”, „kukuruzna zlevka” i „vrbovečka pera”, pieczywo „varaždinski klipići”, szampan „Šenpjen”, produkty mleczne, specjały z ryb słodkowodnych i dziczyzny, wino „Graševina” i „Bijeli Pinot”, „medovina” i wina owocowe

Myślistwo, wędkarstwo, paragliding, ścieżki rowerowe, piesze i górskie, speedway, szlaki winne UZDROWISKA: Liczne znane uzdrowiska z wodami termalnymi (Stubičke Toplice)

7

8

55


[ Zagreb ]

56

Tam, gdzie inspiracja płynie z serca.


ZAGRZEB.

57

Zagrzeb.

Zagrzeb.

Poznaj elegancję serca Chorwacji

P

owstałe z dwóch średniowiecznych osad rozkwitających przez wieki na dwóch sąsiednich wzgórzach, już od 1094 roku, kiedy założono tu biskupstwo, stolica i największe miasto Chorwacji - Zagrzeb, jest typowym środkowoeuropejskim miastem, gdzie obok klasycystycznych i secesyjnych fasad zabytkowego centrum, obok ducha Monarchii Austrowęgierskiej dostrzec można podobieństwo do praskich uliczek. Dzięki obiektom kulturalnym położonym w samym centrum, licznym eleganckim kawiarniom, wytwornym restauracjom, ogródkom, a przede wszystkim pieczołowicie zadbanym parkom, takim jak Ribnjak, oparty o mury Kaptolu z filigranowymi wieżyczkami szacownej neogotyckiej katedry, czy tzw. zielona podkowa Lenucciego z parkiem Zrinjevac, Zagrzeb naprawdę można określić jako miasto skrojone na miarę człowieka.


58

Wyrusz ulicami stolicy na wyjątkowy spacer w przeszłość

C

hoć najlepiej odkrywać go powoli, spacerując krok za krokiem, poznając warstwy jego bogatej historii wspinając się ulicami z głównego placu miasta – Placu Bana Jelačicia i jednego z największych i najbardziej malowniczych targowisk miejskich w tej części Europy – zwanego Dolac, poprzez Opatovinę aż do Kaptolu, czy dalej ulicą Radića do Kamiennej Bramy, pałacu Banski Dvori i przed charakterystyczny dach Kościoła św. Marka, Zagrzeb warto też poznawać podróżując po nim jego niebieskimi tramwajami. Sunące we wszystkich kierunkach dniem i nocą, okna tych dobrych miejskich duchów nierzadko stanowią najbardziej oryginalną ramę dla na długo zapamiętanych miejskich pejzaży. Ze swoimi 20 teatrami, około 30 muzeami, 14 galeriami i 12 kolekcjami artystycznymi, ogromnym ogrodem zoologicznym i prawie milionem mieszkańców, Zagrzeb jest prawdziwą chorwacką metropolią, która niczym magnes przyciąga gości o najróżniejszym profilu.

DZIEDZICTWO KULTUROWE

WARTE ODKRYCIA

KATEDRA WNIEBOWZIĘCIA NAJŚWIĘTSZEJ MARII PANNY katedra gotycka z XI wieku KOŚCIÓŁ ŚW. MARKA - kościół romańsko-gotycki z przełomu XIV i XV wieku KAMIENNA BRAMA I BASZTA LOTRŠČAK - część murów miejskich z XIII wieku HNK - neobarokowy budynek Chorwackiego Teatru Narodowego z 1895 roku zaprojektowany przez architektów Fellnera i Helmera

GÓRSKA KOLEJKA ELEKTRYCZNA - łączy tzw.Gornji i Donji Grad MIMARA - nazwa muzeum od nazwiska kolekcjonera Ante Topicia Mimary, który muzeum podarował ogromną kolekcję dzieł sztuki PARK PRZYRODY MEDVEDNICA - ścieżki górskie i ośrodek narciarski Sljeme, atrakcyjne wąwozy, jaskinie, wodospady, zjawiska krasowe MUZEUM SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ ZAGRZEB - ekscytujące opowiadanie o sztuce współczesnej bez początku i końca, w dynamicznym wnętrzu, gdzie ekspozycja podkreśla: ruch, zmianę, niestałość, niepewność...


ZAGRZEB.

59

Zagrzeb.

[ Zagreb ]


ZAGREB

60

P

ołożony u samego podnóża Parku Przyrody Medvednica, którego najwyższy szczyt Sljeme od 2005 roku szczyci się tytułem gospodarza zawodów narciarskich FIS „Snow Queen Trophy”, dysponując wielkim ośrodkiem sportowo – rekreacyjnym na jeziorze Jarun z torami regatowymi do różnych konkurencji oraz będąc organizatorem wysoko już notowanego turnieju tenisowego Zagreb Indoors, Zagrzeb naprawdę nie jest już tylko miastem o bogatym dziedzictwie kulturowym,

miastem opery, baletu, teatrów, muzeów i koncertów. Jego nazwa coraz częściej pojawia się na mapie znaczących w świecie wydarzeń sportowych. I na koniec, jeżeli należysz do tych, którzy wolą piórem pisać kartki pocztowe czy spisywać nim w swoich notesach wrażenia z podróży, pamiętaj, że właśnie stąd na podbój świata wyruszył rodzaj wiecznego pióra, którego wynalazca Slavoljub Penkala swoje natchnienie być może zawdzięcza właśnie długim spacerom po tym pięknym mieście.


Zagrzeb. TURYSTYKA PLUS Narciarstwo, wędrówki piesze i górskie, turystyka kongresowa

GASTRONOMIA Indyk z macą („purica s mlincima”), „štrukli”, flaki z boczkiem, łazanki z kapustą, biały ser i śmietana, pączki

[ Zagreb ]

ZAGRZEB.

61


Tam, gdzie horyzont zawsze błyszczy

62

Slavonia.


SLAVONIA.

63

Slavonia.

złotem.

K

ształtowana twórczą siłą potężnych rzek Dravy, Dunaju, Savy i Ilovy, Slavonia to prawdziwa mityczna kraina, od wieków nieprzerwanie czuwająca nad swoimi skarbami. Pełna szerokich, nieogarnionych wzrokiem złotych równinurodzajnej Panonii, potężnych rzek, obszarów zalewowych, które z czasem porosły stuletnie lasy potężnego dębu

szypułkowego (Quercus robur) stając się idealnym domem dla ponad 2 000 gatunków biologicznych, Slavonia to płodna piędź ziemi, uszlachetniana już od 8 000 lat ręką człowieka. Kiedy w okresie Pleistocenu zniknęło Morze Panońskie, dawna wyspa Papuk stała się górą, która odkrywa najstarsze skały tej części Europy—granity i skały meta-

morficzne z okresu Paleozoiku – pełnse świadków, które dziś opowiadają nam historię geologiczną Ziemi. Urodzajna slawońska równina wyszła z głębin Morza Panońskiego po prawie 10 milionach lat bycia dnem morskim i ożyła do niedawna jako ziemia obiecana.


1

64

Złota dolina wysławiana w historii

W

łączona w pierwszych wiekach naszej ery w skład Cesarstwa Rzymskiego, z dwoma traktami, z których jeden prowadził do Osijeku i Prowincji Wschodnich, a drugi łączył termy Aquae Balissae – dzisiejszy Daruvar i bujne regiony pełne winnic – Požegę, Đakovo i Vinkovci, Slavonia jest też ziemią, która dała światu dwóch rzymskich cesarzy: zdolnego, odważnego i walecznego Walentyniania I i jego brata Walensa. Wysławiając ją jako spichlerz cesarstwa

i krainę win, wśród których szczególnie wyróżnia się okolice Kutjeva z jednymi z najstarszych europejskich piwnic winnych, natchnieni Rzymianie nadali temu regionowi nazwę Vallis Aurea (Złota Dolina). Jeśli pragniesz błogich chwil spokoju, cudownych scen odwiecznego wschodu Słońca, kiedy ziemia każdego ranka niezauważalnie wyłania się z ciemności okryta mgłą unoszącą się nad szerokimi dolinami rzek, odkryj Slavonię.

5

[ 1.2.3.5.7.Kopački rit 4. Osijek 6.Papuk 8.Đakovo 9.Vukovar ]

PRZYRODA

WARTE ODKRYCIA

PARK PRZYRODY PAPUK - park o naturalnym charakterze biologicznym, geologicznym i kulturowym PARK PRZYRODY KOPAČKI RIT - mokradła, rezerwat bagienny, siedlisko jeleni i innych dzikich zwierząt, rezerwat ornitologiczny, tarlisko GAJNA(Slavonski Brod) - charakterystyczny krajobraz RADIŠEVO (Županja) - rezerwat leśny ERDUT - charakterystyczny krajobraz BIJELA TOPOLA (Valpovo) - pomnik przyrody VIROVITICA - zabytek architektury parkowej SPAČVA – charakterystyczny krajobraz

PAŃSTWOWA STADNINA KONI RASY LIPICANER (Đakovo) - założona jeszcze w XIII w., obecnie stadnina stanowi bardzo wartościowy materiał genetyczny VUKOVAR - barokowy klasztor franciszkanów i Kościół św. Filipa i Jakuba, pałac Eltz ĐAKOVO - barokowa katedra i pałac biskupi VALPOVO, DONJI MIHOLJAC - barokowe pałace Prandau Mailath i Prandau Normann POŽEGA - Kościół św. Wawrzyńca z XIV w.

6 7

8 9


Slavonia.

2

3

4

SLAVONIA.

65


2

1

66

kraina, w której ludzie pielęgnują Wyjątkowe chwile O togłęboki szacunek wobec ziemi żywicielki, a na ich twarzach można odczytać w miastach szczególną dumę. Dlatego nie wahaj się, wyrusz szlakami, którymi wśród dumSlavonii i Baranji nych miast średniowiecznych, twierdz, klasztorów i barokowych pałaców – od Osijeku, Vinkovców, Požegi, Slavonskiego Brodu aż do Vukovaru i Iloku, kłusują

DZIEDZICTWO KULTUROWE TWIERDZA BROD I KLASZTOR (Slavonski Brod) - twierdza z XVIII w. zaliczana jest do największych obiektów fortyfikacyjnych w Chorwacji; barokowy klasztor franciszkanów TVRĐA (Osijek) - romantyczne centrum starego miasta PAŁAC ODESHALCHI I ŚREDNIOWIECZNE MURY MIEJSKIE (Ilok) - renesansowa architektura parkowa, kościół i klasztor św. Jana Kapistrana PAŁAC PEJAČEVIĆ (Našice) - pałac z elementami barokowo-klasycystycznymi z roku 1804 i parkiem, który stanowi chroniony zabytek przyrody

6

7

szlachetne miejscowe konie rasy lipicaner z Đakova, gdzie gniazda wiją rzadkie ptaki, a nad horyzontem przelatują stada dzikich gęsi wzbijających się znad słynnego parku przyrody Kopački Rit. Odkryj klasztor franciszkanów w Iloku, w którym pochowany jest słynny włoski zakonnik Jan Kapistran i barokowe twierdze w Slavonskim Brodzie i Osijeku - prawdziwe

ZWYCZAJE ZIELONOŚWIĄTKOWE „KRALJICE“ (Ljelje) w miejscowości Gorjani - Reprezentatywna Lista Dziedzictwa Niematerialnego UNESCO BEĆARAC ZE SLAWONII, BARANJI I SRIJEMU - Reprezentatywna Lista Dziedzictwa Niematerialnego UNESCO

TURYSTYKA PLUS Myślistwo, wędkarstwo, szlaki winne, piesze i rowerowe, jazda konna


3 4

5

metropolie i centra kuturalne Panonii, w których uniwersyteckiej i naukowej aurze wyrosło dwóch chorwackich noblistów. Na koniec przespaceruj się malowniczą uliczką slavońskiej wioski zwaną tu “šorem”. Na niej można zobaczyć ludowe stroje zdobione szczególnie pięknym tradycyjnym haftem i złotą nicią, delektować się zapachem smakowitej szynki

i fenomenalnego “kulenu” unoszącym się z kuchni, a w kotłach dostrzec słynny “fiš-paprikaš”. Witamy w Slavonii!

SLAVONIA.

67

[ 1.3.5.Đakovo 2.Kutjevo 4.6.7.Osijek ]

GASTRONOMIA

POŽEGA SLAVONSKI BROD

„Čobanac“, paprykarz rybny, „slavonski kulen“ i „kulenova seka“, wino „Iločki Traminac”, rakija, śliwowica

OSIJEK ĐAKOVO

VUKOVAR

VINKOVCI

ILOK

Slavonia.

VIROVITICA


[ 1.2.Istra 3.Nin ]

1

68

2

C

zy wiesz, że nawet w czasach, kiedy przyjazd nad Adriatyk oznaczał prawdziwą przygodę i kiedy z Europy Zachodniej podróżowało się prawie 24 godziny do najbardziej na północ wysuniętych zakątków wybrzeża i wysp, miłośnicy kempingów od zawsze podążali w kierunku Chorwacji? Mało tego, z każdym rokiem było ich coraz więcej! Chcesz wiedzieć, dlaczego Chorwacja jest krajem o najdłuższej tradycji naturyzmu w Europie i jako niezwykły kierunek turystyczny dla miłośników turystyki kempingowej - od cypla Sa-

Powrót do natury

vudrija na północy Istrii aż po samo południe Chorwacji – do Prevlaki, może się pochwalić aż 526 kempingami? Oto kilka powodów. Dziewicza chorwacka przyroda to aż osiem parków narodowych. Do tego dochodzą liczne obszary chronione, parki krajobrazowe i rezerwaty. Najbardziej rozczłonkowane wybrzeże w regionie Morza

3


CHORWACJA. KEMPING.

Śródziemnego, pełne wysepek i skał morskich, romantycznych zatoczek i plaż, to idealne miejsce do prawdziwego zjednoczenia z przyrodą. Chorwacja to kraj o łagodnym klimacie śródziemnomorskim, pełen bogactw i różnorodności - od czarujących zielonych wzgórz i majestatycznych masywów górskich aż po bystre potoki, jeziora i złote panońskie równiny Sla-

vonii. To niepowtarzalna kreacja przyrody – jakby stworzona dla każdego turysty z krwi i kości. Jeżeli dodamy do tego aż siedem miejsc wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO, liczne

zachowane zabytki z czasów antycznych, muzea i zbiory oraz ofertę kulinarną, otrzymamy nieskończenie długą listę powodów do przyjazdu tutaj. Czekają tu na gości także lokalne specjały morskie ukraszone symfonią smaków i zapachu najdelikatniejszych kropel oliwy z oliwek oraz cudowne gatunki miejscowych win.

69


70

Opowieść o wielkim błękicie orze Adriatyckie charakterystyczne ze względu na to, że mocno wrzyna się w ląd pomiędzy Włochami i Chorwacją, to prawdziwy raj dla wielbicieli sportów wodnych i podwodnych. W miesiącach letnich średnia temperatura powierzchni morza wynosi od 21°C do 26°C, zaś na średnich głębokościach nurkowania pomiędzy 20 i 30 metrów panuje przez cały rok prawie niezmienna temperatura od 16°C do 17 °C. Oprócz specyficznych gatunków roślin

M

[ Jaskinia Odyseusza (Mljet) ]

i zwierząt występujących tylko w Adriatyku, które jakby specjalnie zostały stworzone dla miłośników fotografii podwodnej i video safari, Morze Adriatyckie kryje również intrygujące znaleziska archeologiczne – pozostałości antycznych kolonii czy wraki statków. Z uwagi na wyjątkowo atrakcyjne miejsca do nurkowania, gdzie możemy spotkać podwodne mury, ściany skalne, podwodne jaskinie, wraki drewnianych średniowiecznych statków i tych zatopionych w czasach

nam bliższych, a także gdzieniegdzie nawet wraki samolotów, morze to stanowi kwintesencję bogactwa całego basenu Morza Śródziemnego, nie tylko pod względem przyrodniczym, ale również śladów historii. Morze Adriatyckie, które od najdaw-


CHORWACJA. NURKOWANIE.

niejszych czasów uważano za najbliższą drogę morską ze środkowej części basenu Morza Śródziemnego i terenów, gdzie rozwijały się najważniejsze cywilizacje antyczne, do krajów Europy Środkowej i Północnej, kryje pod błękitną powierzchnią liczne niezwykłe dowody obecności na przestrzeni wieków różnych cywilizacji

europejskich i nie tylko. Dlatego nie trać czasu, zanurz się w błękitnym bezkresnym królestwie Posejdona i rozkoszuj ciszą i krajobrazem, jaki mało gdzie można spotkać.

71


Kraj współczesnych Odyseuszy

A

ż 1 244 wysp, wysepek i grzbietów morskich, jakie liczy chorwacki Adriatyk, rozrzuconych niczym perły w kryształowo czystym błękicie morza, to jednocześnie 1 244 niepowtarzalnych powodów wymarzonej żeglarskiej przygody. Prawie idealnie rozłożone, oddalone od siebie o nie więcej niż 10 mil morskich, wzdłuż wybrzeża liczącego ogółem aż 6 278 km, od Istrii do Dubrownika, chorwackie wyspy są prawdziwym wyzwaniem dla każdego prawdziwego żeglarskiego Odyseusza. Przy ponad półtora tysiącu zatok i portów na wyspach i lądzie, gdzie można zacumować lub zarzucić kotwicę i przenocować, chorwacki Adriatyk jest idealnym miejscem tak do żeglugi pod pełnymi żaglami, jak i do pływania jachtami motorowymi, czy nawet do morskich wypraw łodziami do połowów sportowych.

72

Z ponad pięćdziesięcioma przystaniami jachtowymi o wysokim standardzie, przeznaczonymi do żeglugi tranzytowej i stałego cumowania jachtów i ogółem 16 848 miejscami do cumowania na morzu i 5 209 na lądzie, chorwackie mariny, położone w wyjątkowo dobrze chronionych miejscach tak w dużych miastach, jak i małych zatoczkach wysp, są bezpiecznym schronieniem dla odwiedzających je żeglarzy i miejscem, gdzie oprócz serwisu i konserwacji oferowane jest wszystko, co niezbędne dla załóg jachtów. Czekają tu również na Gości wspaniałe wrażenia kulinarne w licznych restauracjach i lokalnych tawernach. Na tych zaś, którzy preferują małe, urokliwe porty w samym sercu nadmorskich miasteczek, czekają liczne nabrzeża wzdłuż całego Adriatyku: od portów Cavtat, Gruž w Dubrowniku, Vela Luka na Korčuli, poprzez Hvar i Vis aż do wyspy Lošinj i Półwyspu Istria. Już od czasów antycznych Adriatyk był jednym z najważniejszych szlaków morskich starożytnych kultur. Jako jedno z bardziej spokojnych mórz, bez wielkich fal i mocnych prądów morskich, z największą głębokością 1 330 metrów na południu, chorwacki Adriatyk, wraz ze swoim atrakcyjnym wybrzeżem o całkowitej długości 138 595 km2 i wyjątkową przejrzystością (do niewiarygodnych 50 metrów) oraz średnią temperaturą wody od 21°C do 16°C, to idealne miejsce na wymarzoną żeglarską wyprawę.


CHORWACJA. ŻEGLARSTWO.

73


W

poszukiwaniu idealnego wypoczynku nie zapomnij skusić się na co najmniej jeden z bogatej oferty zabiegów wellness. Nie tylko pielęgnują one ciało - aromatyczne olejki roślinne pobudzają zmysły i uspokajają duszę. Chorwacja jest państwem o godnej pozazdroszczenia liczbie ośrodków wellness, rozmieszczonych w różnych miejscach kraju. Od cudownego wybrzeża Adriatyku i spokojniejszej głębi kraju, poprzez spokój i świeży chłód pasm górskich, aż po złote sławońskie równiny, o bogactwie przyrody Chorwacji i jej długiej tradycji najlepiej świadczy fakt, że na tych terenach już od czasów antycznych budowano uzdrowiska, by zbliżyć się do ideału harmonii ciała i ducha.

74

Zabiegi wellness tworzone są zgodnie z zasadami korzystania tylko z naturalnie dostępnych substancji, a kosmetyki produkowane są na bazie miejscowych roślin śródziemnomorskich, jak lawenda, laur, mirt i szałwia, w które bogata jest Chorwacja. Oferując dodatkowe atrakcje - baseny, sauny, solaria, różnego typu masaże, usługi beauty&spa o najwyższym światowym standardzie, pakiety wellness stają się integralną częścią

Życie bez stresu

prawdziwego urlopu. Co więcej, zespoły najlepszych specjalistów wellness - fizjoterapeutów, aromaterapeutów i kosmetologów - opracowały programy, które można wybrać według własnych oczekiwań, a które realizowane są w najwygodniejszych wnętrzach. Specjalnie dla Ciebie przygotowane zostaną osobiste i niepowtarzalne programy: od aromaterapii specjalnymi ziołowymi mieszankami zapachowymi regionu Śródziemnomorza, jak oliwa z oliwek z różnymi esencjami lawendy, rozmarynu lub pinii, poprzez masaże miodem, czekoladą, a nawet złotem. Do Ciebie należy jedynie dokonanie wyboru. Chorwacja to idealne miejsce dla wszystkich entuzjastów wellnessu.


CHORWACJA. TURYSTYKA I WELLNESS.

75


76

1

W poszukiwaniu wakacji marzeń


CHORWACJA. ELITARNY KIERUNEK.

C

horwacja od samego początku rozwoju turystyki w tym kraju przyciągała prawdziwą elitę z Europy i całego świata. Już w XIX wieku została uznana za kraj o wyjątkowym potencjale turystycznym, a dzięki łagodnemu klimatowi uważana była także przez europejską arystokrację za idealne miejsce wypoczynkowe i uzdrowiskowe. Wielce trafiony pomysł Kupelweisera stworzenia dla światowej elity słynnych terenów wypoczynkowych na archipelagu Brijuni, pierwsze hotele i luksusowe wille w Opatiji i pobliskim Lovranie, czyli miejsca wypoczynku arystokracji Monarchii Austrowęgierskiej, dubrownickie letnie rezydencje oraz ukryte zatoczki rajskich wysp Dalmacji, gdzie uczucie pomiędzy 2

3

królem Wielkiej Brytanii Edwardem VIII i rozwiedzioną Amerykanką Wallis Simpson rozwinęło się na tyle, że król zdecydował się abdykować w imię miłości – to zaledwie część sławnych epizodów wpisanych do chorwackiej księgi. Dlatego warto uchylić bram ukrytych ogrodów luksusowych hoteli w Dubrowniku i przepięknej willi Szeherezady, wobec której uroku nikt nie może pozostać obojętny. Już w latach 30-tych Chorwacja była reklamowana jako miejsce, gdzie światowa elita wypoczywa grywając w golfa, tenisa i polo przez cały rok, w otoczeniu żyjących tu jeleni i dumnych pawi. Do dnia dzisiejszego Brijuni pozostały symbolem elitarnej turystyki sportowej w basenie Morza Śródziemnego. Tereny te misternie zaprojektowane przez najlepszych angielskich i amerykańskich architektów pól golfowych na wzór poprzednich znów stanowią miejsce spotkań światowej elity. Chorwacja również dzisiaj jest krajem, w którego historię wpisują się sławne osobistości przybywające tutaj w poszukiwaniu wypoczynku, o jakim zawsze marzyły. 4

[ 1. 2.3.Dubrovnik 4.Brijuni ]

77


HRVATSKA TURISTIČKA ZAJEDNICA Iblerov trg 10/IV, p.p. 251 10000 ZAGREB, HRVATSKA Tel: +385 1 4699 333 Fax: +3851 4557 827 E-mail: info@htz.hr Web: www.hrvatska.hr www.facebook.com/croatia.hr www.youtube.com/croatia issuu.com/croatia.hr Kroatische Zentrale für Tourismus A- 1090 Wien Liechtensteinstraße  22 a, 1/1/7 ÖSTERREICH Tel.: +43 1 585 38 84 Fax: +43 1 585 38 84 20 E-mail: office@kroatien.at Web: at.croatia.hr Kroatische Zentrale für Tourismus 60313 Frankfurt/M, Hochstraße 43, DEUTSCHLAND Tel.: +49 69 23 85 350 Fax: +49 69 23 85 35 20 E-mail: info@visitkroatien.de Web: de.croatia.hr Kroatische Zentrale für Tourismus 80469 München, Rumfordstraße 7, DEUTSCHLAND Tel.: +49 89 22 33 44 Fax: +49 89 22 33 77 E-mail: kroatien-tourismus@t-online.de Web: de.croatia.hr Ente Nazionale Croato per il Turismo 20122 Milano, Piazzetta Pattari 1/3, ITALIA Tel.: +39 02 86 45 44 97 Fax: +39 02 86 45 45 74 E-mail: info@enteturismocroato.it Web: it.croatia.hr Ente Nazionale Croato per il Turismo 00187 Roma, Via Lucullo 3, ITALIA Tel.: +39 06 32 11 0396 Fax: +39 06 32 11 1462 E-mail: officeroma@enteturismocroato.it Web: it.croatia.hr Chorvatské Turistické Sdružení 110 00 Praha 1, Krakovská 25, ČESKÁ REPUBLIKA Tel.: +420 2 2221 1812 Fax: +420 2 2221 0793 E-mail: infohtz@iol.cz, info@htz.cz Web: cz.croatia.hr

78

Chorvátske Turistické Združenie 821 09 Bratislava, Trenčianska 5, SLOVENSKÁ REPUBLIKA Tel.: +421 2 55 562 054, +421 2 55 415 415 Fax: +421 2 55 422 619 E-mail: infohtz@chello.sk Web: sk.croatia.hr

Kroatisch Nationaal Bureau Voor Toerisme 1081 GG Amsterdam, Nijenburg 2F, NETHERLANDS Tel.: +31 20 661 64 22 Fax: +31 20 661 64 27 E-mail: kroatie-info@planet.nl Web: nl.croatia.hr

Horvát Idegenforgalmi Közösség 1054 Budapest, Akademia u. 1, MAGYARORSZÁG Tel.: +36 1 267 55 88 Fax: +36 1 267 55 99 E-mail: info@htz.hu Web: hu.croatia.hr

Office National Croate du Tourisme 1000 Bruxelles, Vieille Halle aux Blés 38, BELGIQUE Tel.: +32 2 55 018 88 Fax: +32 2 55 018 83 E-mail: info@visitcroatia.be Web: be.croatia.hr

Office National Croate de Tourisme 75116 Paris, 48, avenue Victor Hugo, FRANCE Tel.: +33 1 45 00 99 55 +33 1 45 00 99 57 Fax: +33 1 45 00 99 56 E-mail: croatie.ot@wanadoo.fr Web: fr.croatia.hr

Хорватское туристическое сообщество 123610 Moscow, Krasnopresnenskaya nab. 12, office 1502, RUSSIA Tel.: +7 495 258 15 07 Fax: +7 495 258 15 93 E-mail: htzmoskva@mail.ru Web: ru.croatia.hr

Croatian National Tourist Office London W6 9ER, 2 Lanchesters, 162-164 Fulham Palace Road, UNITED KINGDOM Tel.: +44 208 563 79 79 Fax: +44 208 563 26 16 E-mail: info@croatia-london.co.uk Web: gb.croatia.hr

Hrvaška turistična skupnost 1000 Ljubljana, Gosposvetska 2, SLOVENIJA Tel.: +386 1 23 07 400 Fax: +386 1 23 07 404 E-mail: hrinfo@siol.net Web: si.croatia.hr

Croatian National Tourist Office New York 10118, 350 Fifth Avenue, Suite 4003, U.S.A. Tel.: +1 212 279 8672 +1 212 279 8674 toll-free: 800 829 4416 Fax: +1 212 279 8683 E-mail: cntony@earthlink.net Web: us.croatia.hr

Kroatische Zentrale für Tourismus 8004 Zürich, Badenerstr. 332, SWITZERLAND Tel.: +41 43 336 2030 +41 43 336 2031 +41 43 336 2032 +41 43 336 2034 Fax: +41 43 336 2039 E-mail: info@visitkroatien.ch Web: ch.croatia.hr

Narodowy Ośrodek Informacji Turystycznej Republiki Chorwacji 00-675 Warszawa, IPC Business Center, ul. Koszykowa 54, POLSKA Tel.: +48 22 828 51 93 Fax: +48 22 828 51 90 E-mail: info@chorwacja.home.pl Web: pl.croatia.hr

Oficina Nacional de Turismo de Croacia 28001 Madrid, Calle Claudio Coello 22, esc.B,1°C, ESPAÑA Tel.: +3491 781 5514 Fax: +3491 431 8443 E-mail: info@visitacroacia.es Web: www.visitacroacia.es

Kroatiska turistbyrån 11135 Stockholm, Kungsgatan 24, SVERIGE Tel.: +46 8 53 482 080 +46 8 5348 2081 Fax: +46 8 20 24 60 E-mail: croinfo@telia.com Web: se.croatia.hr

クロアチア政府観光局 Tokyo 107-0052 , Ark Hills Executive Tower N613, Akasaka 1-14-5, Minato-ku, JAPAN Tel.: +81 03 6234 0711 Fax: +81 03 6234 0712 E-mail: info@visitcroatia.jp Web: visitcroatia.jp


Lista przedstawicielstw Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej Wydawca: Chorwacka Wspólnota Turystyczna Za wydawcę: Niko Bulić, mr. sc. Redaktor: Slavija Jačan Obratov Współpraca: Jannette Juričin Pomysł i projekt: Velimir Miljković Organizacija, Pula Tekst: Paola Orlić Tłumaczenie, korekta: SPES, Zagreb / Artur J. Bukowski Zdjęcia: Đani Celija Petar Fabijan Damir Fabijanić Sergio Gobbo Saša Halambek Romeo Ibrišević Jasminka Jug Renco Kosinožić Josip Madračević Velimir Miljković Ivo Pervan Saša Pjanić Zlatko Ramničer Mario Romulić & Dražen Stojčić Goran Šebelić Petar Trinajstić Ante Verzotti Marko Vrdoljak Igor Zirojević Ante Zubović Archiwum Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej Archiwum Wspólnoty Turystycznej Województwa Istryjskiego Grand Villa Argentina, Dubrovnik Lovranske vile, Lovran

Chorwacja www.chorwacja.hr

Realizacja: Organizacija, Pula Druk: Kerschoffset Zagreb d.o.o. Rok wydania: 2011

Wydawca nie gwarantuje, że wszystkie zamieszczone informacje są w pełni aktualne oraz nie ponosi odpowiedzialności w przypadku, gdy informacje są niedokładne lub uległy zmianie.


Chorwacja

polski

Mały kraj na wielkie wakacje. www.chorwacja.hr

gratis KATALOG WIZERUNKOWY

/Croatia-Image-2012-PL  

http://business.croatia.hr/Documents/1881/Croatia-Image-2012-PL.pdf

/Croatia-Image-2012-PL  

http://business.croatia.hr/Documents/1881/Croatia-Image-2012-PL.pdf

Advertisement