Page 1

Antalya ve BatĹ Akdeniz’de

Sanat ve Festivaller


Kültürün ve sanatın yoğun bir şekilde yaşandığı Antalya Bölgesi, hiç kuşku yok ki gücünü ve dinamizmini binlerce yıllık tarihinden almaktadır. Batıda Kaş, doğuda Gazipaşa, kuzeyde Elmalı, Korkuteli ve Akseki ile çevrelenen, Toros Dağları’nın yamaçlarında ve sahillerinde yer alan bölge, olağanüstü bir tarihe tanıklık etmiştir. Antalya, M.Ö. 2. yüzyılın ortalarında Bergama Kralı Attalos’un “bana bir yeryüzü cenneti bulun” emriyle yola çıkılarak antik Pamfilya, Pisidya ve Likya bölgelerinin kesiştiği, Anadolu’nun en bereketli toprakları üzerinde, kralından aldığı “Attaleia” adı ile kurulmuştur. Çeşitli uygarlıklara tanıklık eden bu coğrafya, tarihi boyunca her daim kültürün, sanatın, mitolojinin ve mimarinin merkezi olma özelliği ile günümüze kadar katlanarak artan birikimiyle gelmiştir. Ardıç, sedir, çam ormanları ve dünyada sadece bu bölgede var olan yüzlerce endemik bitkinin hoş aromasıyla sarmalanmış Toros Dağları’nın çevrelediği muhteşem Antalya… Doğanın cömert davrandığı, eşsiz iklimi ile şekillenmiş olan bu verimli topraklar, kuşkusuz sanatçılar için de en büyük ilham kaynağı olmuştur. Antalya’nın doğusunda, Manavgat ilçesine bağlı Şıhlar köyü sınırlarındaki Seleukia antik kentinde bulunan ve Antalya Müzesinde sergilenen Apollon’un oğlu Trakyalı ozan Orpheus’un tasvir edildiği mozaikte, onun lirinden çıkan melodilerle, azgın akan suların durduğu, vahşi hayvanların evcilleşerek büyülendiği an anlatılır.

Güldestan


Çavuşçu Barajı Antiokheia Yalvaç

Işıklı Gölü

Antalya ve Yakın Çevresi

Adıgüzel Barajı Ertokuş Hanı Gelendost

Anadolu Yarımadası’nın güneybatısında yer alan Antalya Körfezi’nin iki yakasında, kâh birbirini kesen, kâh paralel uzanan dağ sıraları, kuzeye doğru neredeyse dik bir açının kolları gibi tırmanarak kuzeyindeki Göller Bölgesi’nde düğüm olur gibi birleşir. Özellikle 19. yüzyılda, Batılı arkeolog, tarihçi, ressam, mimar, denizci ve coğrafyacıların Antalya ve çevresine yaptıkları seyahatlere ilişkin yayınlarında doğa “olağanüstü” olarak betimlenir. 19. yüzyılın ikinci yarısında bölgeye gelen Karl Lanckoronski’nin Antalya çevresine dair doğa betimlemesi etkileyicidir: Denizli “Dağın güzelliğine tanık olmak isteyen herkes buraya gelmeli. Karşınızda üst üste binmiş, denize ulaşmak için yarış edercesine birbirinin üzerinden, sağından, solundan geçiverecekmiş gibi duran dağlar. Yeşille mavinin kendiliğinden oluşan ve günün her saatinde ışığın durumuna göre insanı büyüleyen renk uyumu. Şelaleler, akarsular, hurma ağaçları, minareler. Kısacası Avrupalı yazarların çizdikleri hayal ürünü güzel manzaraların belki de hayal edilemeyecek kadar büyüğü ve gerçeği burada.”

Uluborlu

Gelincik Dağı Tabiat Parkı

Senirkent

Şarkikaraağaç

Dinar Barla

Gönen

Eğirdir Gölü

Atabey

Keçiborlu D695

D330

Eğirdir

D330

Acıgöl Aksu

D650

Gölcük Tabiat Parkı

Burdur Gölü

Gölcük Gölü

Burdur

Akgöl

Isparta

D695 Yenişarbademli

Akdağ

Beyşehir

Sagalassos

D650

Pisidya

Kovada Gölü

Ağlasun

Hacılar

E87

Salda Gölü

Salda

Yarışlı Gölü Salda Gölü Tabiat Parkı

D685

D695

D695

Adada Kremna

D330

Sütçüler Karacaören Barajı

İncirhan Niyazlar Köyü

Yazılı Kanyon Tabiat Parkı

Bucak

Seydişehir

D650 Karataş Gölü

Karamanlı

Eski çağlarda, üzerinde en fazla bilgi verilen bölgelerden biri olan körfez coğrafyasının çevresinde yer alan Pamfilya, Likya, Pisidya (Göller Bölgesi) ve kuzeydoğudaki İsauria gibi bölgelere yapılacak geziler, bozulmamış tarihi çevreyi ve günümüzde sürmekte olan üretim/yaşam biçimini tanıma fırsatını vermektedir. Özellikle 19. yüzyılda bölgede dolaşmış gezginlerin günümüze aktardığı bilgiler ışığında, birebir gözlem yapma olanağı veren çevre gezileri, doğa ve tarih meraklıları için bulunmaz değerde etkinlikler olarak büyük ilgi görmektedir.

Dedegöl

Kovada Milli Parkı

Çeltikçi

Yeşilova

Çizdiği haritalarla ünlü Osmanlı denizcisi Piri Reis; tüm Akdeniz’de yaptığı gibi körfez çevresinde gezip dolaştığı limanları, arkalarında yükselen dağlara ve yanı başlarında denize kavuşan akarsulara göre tanımlar.

Beyşehir Gölü

Davraz Kayak Merkezi

Susuzhan Kemer

Ürkütlü

Tefenni

Köprüçay Irmağı

D685

E87 Selge

D330

Kibyra

Hasanpaşa

Bademağacı

Cevizli Köyü

Köprülü Canyon Milli Parkı

Gölhisar Çavdır

D650 D685 E87

Korkuteli

Karain

E87

E87

Kırkgöz Gölü

Termessos

Altınyayla

Termessos Milli Parkı

Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parkı

Döşemealtı

Pamfilya

Düden Şelalesi

D400

Aspendos

Serik

Seleukia Gündoğdu

Belek

Oymapınar Barajı

Eğri Göl

D695

Çolaklı Evrenseki

Boğazkent Ilıca

Manavgat Barajı

Gündoğmuş

Alara (Çündüre) Şelalesi

Manavgat

Side

D400 Kızılağaç

Beldibi

Elmalı

D350

Çimi Köyü

Altınbeşik Milli Parkı

Aksu

Kundu

Saklıkent

Semahöyük

Dipsiz Göl

Akseki

D400

Antalya

Geyikbayırı D635

İbradı

Sillyon Perge

Güver Kanyonu Tabiat Parkı

D350

D695

Alara Irmağı

D400 Fethiye

Kızlar Sivrisi

Yeşil Göl

D400

Tekke Köyü

Yeşilbarak Köyü Akçay

D400 Akdağ

Çığlıkara Milli Parkı

Gömbe

D635

Arykanda

Çayboğazı Göleti

Pinara

Antalya ve Batı Akdeniz Etkinlik Takvimi (Sayfa 38)

Gökbük Köyü

Tlos

Letoon

Beymelek Ision Dalyanı Myra

Bezirgan Köyü Kaş

Payallar

Türkler Konaklı

Çamyuva

Korakesion Alanya

Oba

Dim Çayı

Oba Çayı

Phaselis

Kestel Mahmutlar

D400 Syedra

D635 Olympos

Kumluca

D400

Kalkan

Finike

Adrasan

Mavikent Tabiat Parkı

Karaöz

Antalya Körfezi

D400

Gazipaşa

D400 Demre Andriake

D400 Theimiussa Kekova

Sayfa 4 • Antalya ve Batı Akdeniz’de Sanat ve Festivaller

Kemer

Limyra

D400

İncekum Tabiat Parkı

Avsallar

Beydağları Milli Parkı

Tahtalı Dağı

Rhodiapolis

Xanthos

Patara

Okurcalar İncekum

Tekirova

Sütleğen Köyü

Saklıkent Milli Parkı

İletişim Bilgileri (Sayfa 40)

Likya

Avlan Gölü

Göynük

D40 Gelidonya Burnu


Aspendos

Göz Kamaştıran Antik Tiyatrolar Neredeyse her 25 kilometrede bir antik tiyatroya rastlanan bölgede M.Ö. 5. yüzyıldan beri dimdik ayakta duran Aspendos, 2500 yıllık tarihiyle göz kamaştırır. Aspendos antik tiyatrosu, bugün de sunduğu üstün akustik kalitesi ile 1994 yılından bu yana her yıl düzenlenerek geleneğe dönüşmüş olan bir festivale sahne olmaktadır. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali, her yıl artan seyircisi ile tarihin, müziğin ve pek çok ulustan sanatçının ve izleyicinin bir araya geldiği görsel bir şölendir. Dünyanın en saygın festivalleri arasında kabul gören bu değerli etkinlik, her yaz haziran ayında başlayıp, eylül ayı ortalarına kadar yayılan 10 muhteşem gösteri ile gerçekleştirilir. Türk halkının gönülden bağlı olduğu Türkiye’nin kurucu büyüğü Mustafa Kemal Atatürk, 1930 yılında Antalya’ya ilk geldiğinde, görmesi için Aspendos tiyatrosuna getirilir. Gördükleri karşısında etkilenerek “sakın bu tiyatronun kapısına kilit vurmayın; gösteriler, konserler ve güreşler düzenleyin” öğüdünde bulunur. Ulu Önder Atatürk’ün bu tavsiyesini unutmayan Antalyalılar, 1950 yılının bahar ayında, Aspendos antik tiyatrosunda, sonradan her yıl tekrarlanacak ve konserler ile desteklenecek olan tiyatro gösterileri organize etmeye başlarlar. Antalya halkı, evde hazırlanan birbirinden lezzetli yiyecekleri ile gösterilerden saatler önce, antik tiyatroya gelerek orayı adeta bir piknik alanına dönüştürür. Böylece yarım yüzyıldır süregelen ülkenin en prestijli film festivali Altın Portakal’ın ilk oluşumunun tohumları da burada atılmış olur.

Sayfa 6 • Antalya ve Batı Akdeniz’de Sanat ve Festivaller

Aspendos


Sayfa 9 • Antalya ve Batı Akdeniz’de Sanat ve Festivaller

Bunun sonucu olarak da ekim ayının ilk haftası Antalya sokaklarında, bölgenin bitki örtüsünün aromasını bastıran keskin, keskin olduğu kadar da hoş bir sinema kokusu hâkimdir. İki binin üzerinde yerli ve yabancı sinemacının katılımı ile gerçekleşen festival; Antalyalılar, ziyaretçiler ve onların değerli misafirleri ile birlikte bir hafta boyunca coşkulu bir şenliğe dönüşür. Sinema insanlarının korteji ile başlayan Altın Portakal, hafta boyunca sinemanın büyüsüyle kenti sarıp sarmalar. Atatürk Kültür Parkı Kompleksi’ni kendisine mekân etmiş olan festivalin Türk ve yabancı yarışma filmlerinin galaları, Antalya Kültür Merkezi (AKM) Aspendos Salonu’nda yapılır. Yarışma filmlerinin yanı sıra “dünya sinemalarından” kuşağında, çeşitli festivallerde ödüllendirilmiş filmler ve yönetmenlerin ilk gösterim filmlerinin galaları, seanstan seansa koşan sinemaseverlerin, fuayelerde yarattığı tatlı telaşına tanık olur. Türk ve dünya sinemasından katılan sinemacılar ile düzenlenen sinema konulu panel, konferans, söyleşi ve atölye çalışmaları ile renklenen festival, Antalya ile özdeş olmuş bir büyüye sahiptir. Bu değerli organizasyonu gerçekleştiren Antalya Kültür Sanat Vakfı (AKSAV), ayrıca her yıl nisan ayında Türk televizyon çalışanlarını, çok seçkin bir jüri ile değerlendirerek ödüllendirmektedir.

Kenti Simgeleyen Portakal ve Sinema İlk olarak Aspendos’daki antik tiyatronun romantik atmosferinde şekillenen ve Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ile Antalya Kültür Sanat Vakfı (AKSAV) tarafından organize edilmekte olan ülkemizde sanatın desteklenmesinde çok önemli bir rolü üstlenen Altın Portakal Film Festivali, 2007 yılında uluslararası bir statü kazanarak günümüze dek edindiği misyon ile yarım asrı geride bırakmış olmanın haklı gururunu yaşamaktadır. Portakalı kendine simge edinmiş olan altın yaldızlı festival, birçok yeni sinemacıyı ödüllendirerek cesaretlendirmiş ve ticari çizginin dışında yer alan sayısız sinemacıya da ciddi maddi destek sağlayarak ülkenin sinema sektöründeki en önde gelen itici güçlerinden biri olmuştur.

altinportakal.org.tr


Sayfa 10 • Antalya ve Batı Akdeniz’de Sanat ve Festivaller

Antik Tiyatroların Büyüleyici Atmosferinde Konser Eylül ayına bir haftadan az bir zaman kala, bu kez Antalya’nın 70 kilometre kadar doğusunda yer alan bir başka antik tiyatroda ve bir başka festivaldeyiz: Side. Manavgat ilçesinin hemen yanı başında, bir yarımada üzerinde kurulu olan Side antik kentinin en dar noktasında inşa edilmiş yüzyılların şık tanığı antik tiyatro, gelen misafirlerini adeta kucaklarcasına kasabanın girişinde karşılar. Buluntular bugün bizleri tüm görkemiyle büyüleyen antik tiyatronun, Romalılar döneminden bu yana aynı amaçla kullanıldığını ortaya koymaktadır. Bugün görebilme onuruna eriştiğimiz şimdiki halini M.S. 2. yüzyılın ortalarında aldığı bilinmektedir. Bu değerli yapı şimdi ise dünyanın dört bir yanından gelen orkestralara Side Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali başlığı altında sahne açmaktadır. Her yıl Side Belediyesi’nin organizasyonu ile 10’dan fazla konserin ücretsiz olarak izlendiği festivalin gösterileri, antik tiyatronun yanı sıra Side Yarımadası’nın güney ucunda limanın doğusunda, gökyüzüne tüm görkemiyle yükselen Apollon Tapınağı’nın büyüleyici atmosferinde gerçekleşmektedir. Side

“Başta Antalya Devlet Senfoni ve Opera Bale topluluğu orkestralarının destek verdiği konserler zincirine bugüne dek birbirinden ünlü topluluk ve solistler katılmıştır. 2010 yılında Avrupa Festivaller Birliği üyeliğine kabul edilen Side Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali bugüne kadar Berlin Senfoni Oda Orkestrası, Pekin’den Beijing Senfoni Orkestrası, uluslararası bir grup olan Marphe String Quartet, 10 usta trompetçinin yer aldığı Ten of the Best Trumpets gibi çok sayıda topluluğa sahne açmıştır. Side festivali geçen yıl dünyada eşine az rastlanır bir projeyi hayata geçirdi: Yurtdışından 42 ve ülkemizden 40 müzisyen ile toplam 82 sanatçının bir araya geldiği ilk festival senfoni orkestrasını oluşturdu. Festival orkestrasının yönetmenliğini ise 20. yüzyılın ikinci yarısından günümüze damgasını vuran ve çağımızın en önemli bestecilerden biri olarak kabul gören, çok sayıda prestijli ödülün sahibi, Polonya asıllı Şef Krzysztof Penderecki üstlendi.


Aynı anlarda Antalya’nın batısında Kemer ilçesine bağlı Phaselis antik kenti başka bir organizasyona ev sahipliği yapıyor olacaktır. M.Ö. 7. yüzyılda kurulan Phaselis antik kentinin tiyatrosunda gerçekleştirilmekte olan Phaselis Festivali, her yıl eylül ayı başında usta müzisyenlerin katılımı ile farklı kültürlerin müziklerinden oluşan bir dizi konser sunar. Kemer Yöresi Tanıtım Vakfı (KETAV) tarafından organize edilen festival, 2013 Eylül ayında yedinci kez tekrarlanacaktır. Geride bıraktığımız yıllarda dünyaca ünlü Türk piyanist İdil Biret ve İbrahim Yazıcı yönetimindeki Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası’nın verdiği konserlerin yanı sıra tasavvuf musikisi ve sema gösterilerine de ev sahipliği yapmaktadır.

Dostluğun Ön Plana Çıktığı, Bir Başka Festival! Bir Likya kenti olan Antiphellos üzerinde kurulu, Ege ve Akdeniz sularının birbirine karıştığı, begonvilleri ile ünlü Kaş kasabası, 1995 yılından bu yana Likya Kültür ve Sanat Festivali’ne ev sahipliği yapmaktadır. Antalya Devlet Opera ve Balesi oyuncularının sergilediği dans gösterileri ve temsiller haziran ayında, antik tiyatronun büyülü atmosferinde dünyanın dört bir yanından gelmiş olan izleyicilere enfes geceler yaşatmaktadır. M.Ö. 1. yüzyılda inşa edilmiş olan ve cephesi denize dönük konumuyla ayrı bir özellik taşıyan Antiphellos antik tiyatrosu, festivalin gösteri mekânı olarak kullanılmaktadır.

ketav.org

Likya adı ile taçlandırılmış olan festivalin, kasabanın karşı açığında yer alan Yunanistan’a bağlı Meis adası halkı ile birlikte kutlanması, komşuluk ve dostluk adına bu etkinliği çok daha özel ve anlamlı kılmaktadır.

Kaş

Phaselis

Antik Side ve Phaselis’de Klasik Müzik Yankılanırken Alanya Caz Tutkunlarını Çağırır

Alanya

İlk olarak 2003 yılında düzenlenmeye başlayan Alanya Caz Günleri, tarihi ve doğasıyla ünlü ilçede görkemli konserler ile gerçekleşir. Türkiye’nin ve dünyanın ünlü caz müzisyenleri, tarihi Kızıl Kule’nin eşsiz atmosferinde, sabırsızlıkla bekleyen dinleyicilerine müzikle dolu unutulmaz geceler yaşatmaktadır. Alanya Belediyesi tarafından düzenlenen ve Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO), Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) ve Alanya Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV)’nın desteklediği Uluslararası Alanya Caz Günleri’nin, bölgenin en önemli ve saygın etkinliklerinden biri olduğunun da altını hemen çizmeliyiz. Geçmiş yıllarda Ayhan Sicimoğlu, Kerem Görsev Trio, Nilüfer Verdi Quartet, Kürşat Başar, İlhan Erşahin gibi Türk caz dünyasının ünlülerini bir araya getirmesiyle öne çıkan festival, eylül ayı boyunca meraklılarını tarihi Kızıl Kule’nin büyüsünde caz ile buluşturmaktadır.

altid.org.tr

altso.org.tr

Antalya ve Batı Akdeniz’de Sanat ve Festivaller

Kaş


Sayfa 14 • Antalya ve Batı Akdeniz’de Sanat ve Festivaller

Opera, Bale, Konser ve Tiyatro Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde çalışmalarını sürdüren Türkiye’nin en köklü üç sanat kurumu, Antalya Devlet Opera ve Balesi, Antalya Devlet Senfoni Orkestrası ve Antalya Devlet Tiyatrosu kentin ve bölgenin sanat yaşamına çok değerli katkılar sağlamakta ve sanat adına çok önemli bir rolü üstlenmektedir. Antalya Devlet Tiyatrosu ve Antalya Devlet Opera ve Balesi’nin sahneleri olarak kullanılan Haşim İşcan Kültür Merkezi, Antalya’nın sanat yaşamında çok etkin bir role sahiptir. Ekim ve mayıs ayları arasında opera, bale ya da bir tiyatro oyununu herhangi bir matine ya da suarede izleyebilmek olasıdır. 2013 Mayıs ayında dördüncüsü düzenlenecek olan Antalya Uluslararası Tiyatro Festivali her yıl dünya tiyatrolarından kaliteli örneklerin yer aldığı zengin bir içeriği, hafta boyunca sanatseverler ile buluşturur. Geçen yıl Rus Vakhtangov Tiyatrosu topluluğunun sunduğu “Vanya Dayı”, Hollandalı grup Ro Tiyatrosu’nun sergilediği Anneler “Moeders” ve toplam on bir gösteri Antalya seyircisince dakikalarca ayakta alkışlanmıştır. 1983 yılından günümüze kadar her yıl ürettikleri birbirinden kaliteli oyunlar ile ABT Antalya Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Topluluğu, oyunlarını Karaalioğlu Parkı girişinde bulunan kendi sahnesinde sergiler. Aynı topluluk ayrıca her yıl mayıs ve haziran aylarında organize edilen liseler arası tiyatro şenliğine de katkı sağlar. Bunlardan başka Erdem Bayazıt Kültür Merkezi’ni kendisine sahne edinen, KBT-Kepez Belediyesi Tiyatrosu da Antalyalı tiyatroseverlere keyifli anlar yaşatmaktadır.

Prens İgor, Aleksandr Borodin

Gösteri, konferans ve fuar alanı olarak kullanılmakta olan Cam Piramit’in de içinde yer aldığı Atatürk Kültür Parkı Kompleksi, bir konser öncesi çok keyifli zaman geçirilebilecek bir yerdir. Bir gösteri öncesi ya da sonrasında, bir doğa harikası olarak batıya doğru uzanmış Konyaaltı Sahili’nin hemen sırtında yer alan parkı gezmeye, kendi krallığınızı ilan ederek “Kral Yolu” adı verilmiş olan caddeden, heybetli Beydağları’nın büyüleyici manzarasını karşınıza alarak başlayabilirsiniz. Hem de kentin ılıman ikliminde, belki de incecik bir kazak ile.

Kuğu Gölü, Pyotr İlyiç Çaykovski

Otobüs Durağında Üç Bencil, Özer Tunca

1999 yılında kurulan Antalya Devlet Opera ve Balesi, kurulduğu günden bugüne, Antalya’nın kültür ve sanat hayatında önemli bir yer edinmeyi başarmıştır. Perdelerini ilk kez Emmerich Kalman’ın eseri Çardaş Prensesi ile açan Antalya Devlet Opera ve Balesi, temsillerini Haşim İşcan Kültür Merkezi’nde sergiler. Kentin en çalışkan ekiplerinden birine sahip olan bu kurum, solist, koro, orkestra ve bale sanatçılarından oluşan 180 kişilik sanatçı kadrosuna sahiptir.


Kentin Buluşma Noktaları Antalya Kepez İlçesi’nin iki önemli sanat merkezi, Erdem Bayazıt Kültür Merkezi ve Yenimahalle Semt Evidir. Yıl boyu konserler, tiyatro, dans gösterileri ve çok sayıda panel, konferans gibi etkinliklere ev sahipliği yapan bu mekânlar ayrıca fuayelerinde bulunan sergi alanları ile bölgenin sanat yaşamına çok değerli katkılar sağlar. Ayrıca Kepez’deki Kent Ormanı girişinde, antik tiyatrolara benzetilerek inşa edilmiş olan ve yapımı bu yıl tamamlanan Arif Nihat Asya Açık Hava Tiyatrosu, başta konserler olmak üzere pek çok etkinliğin bir başka büyük merkezidir. Antalya’nın sahip olduğu mükemmel iklim, Akdenizlilerin sahil ve parklarda keyifli zaman geçirebilmelerine olanak tanır. Kentin merkezinde yer alan, yüzünü Toroslar’ın uzantısındaki Antalya körfezine dönmüş ve üç büyük seyir terasından oluşan Karaalioğlu Parkı, içinde barındırdığı kuş cinsleri ve bitkileri ile gezilmeye ve görülmeye değer bir atmosfere sahiptir. Antalya tarihinin belleğini oluşturmak amacıyla kurulmuş olan Kent Müzesi, bu güzel parkta çok değerli açık hava sergileri açmaktadır. Çok yoğun bir araştırma ve çalışma sonucu, geride bıraktığımız ocak ayında açılan Karaalioğlu Parkı Kuşları Sergisi, parkın gürültücü ve yaramaz gerçek sahipleri olan kuşları, fotoğraf ve bilgileri ile bizlere anlatır. Şu sıralar, Kent Müzesi’nin yaratıcı çalışanları, 2013 Mayıs ayında parkın bir başka temasını ele alarak Karaalioğlu Parkı Çiçekleri sergisi için çalışmalarını yoğun olarak sürdürmektedir. Karaalioğlu Parkı’nın hemen girişinde yer alan Atatürk Evi ve Müzesi ve ihtişamlı binası görülmeye değerdir.

Antalya Piyano Festivali’nin de orkestrası olarak sahne alan Antalya Devlet Senfoni Orkestrası, ekim ve mayıs ayları arasında takipçilerine, her cuma akşamı saat 20.00’de zengin bir program sunar. Konserler sezon boyunca kısa adı AKM olan Antalya Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilir. Ülkemizden ve yurtdışından pek çok solist ve şefi

de ağırlayan topluluk, bahar ve yaz aylarında kent meydanlarını dolduran coşkulu kalabalıklara da konserler vererek izleyicileri ile buluşur. Geride bıraktığımız yaz Muratpaşa kent meydanında verdiği konserden geriye kalan haz hâlâ belleklerdedir.

Ayrıca Karaalioğlu Parkı seyir terasları yaz aylarında çok sayıda etkinliğe ev sahipliği yapar. Bunun yanı sıra Muratpaşa Belediyesi yanında bulunan meydan, yüzünü Akdeniz’e çevirmiş Konyaaltı Kent Meydanı ve Yivli Minare’nin gölgesinde yer alan Cumhuriyet Meydanı yaz aylarının vazgeçilemez açık hava etkinlik arenaları arasında yerlerini alır. Her akşam Cumhuriyet Meydanı’nda, dünya müzikleri eşliğinde akşam saatlerinde tekrarlanmakta olan neşeli su gösterisini de unutmayalım. Gürer Aykal

Konyaaltı Sahili’nin başladığı yer olan Beach Park içerisindeki korulukta bulunan Açık Hava Tiyatrosu, 4 bin kişi kapasitesi ile uzun süren yaz akşamlarının önemli bir etkinlik noktasıdır.

Sayfa 16 • Antalya ve Batı Akdeniz’de Sanat ve Festivaller

Konyaaltı


Kaleiçi Müzesi

Kaleiçi

Kaleiçi’nde Kaybolmak Sokaklarında kaybolmak isteyeceğiniz atmosferi ile Kaleiçi, Antalya’nın yakın tarihini anlayabilmek ve tanıklık etmek adına zaman ayrılması gereken bir yerdir. Kaleiçi adeta bir açık hava müzesi gibidir. Evlerin karakteristik yapıları, sadece Antalya’nın mimari tarihi hakkında bilgi vermekle kalmaz, aynı zamanda bölgedeki yaşam tarzını, gelenek ve göreneklerini de en iyi şekilde yansıtır. Eski kentin daracık sokaklarında gezerken çok sayıda sanat atölyesine ve beraberinde Kaleiçi ressamına rastlamanız, belki de herhangi bir anın resmedildiği bir Kaleiçi tablosunun sahibi olmanız mümkündür.

Kaleiçi’nde yer alan Suna & İnan Kıraç Kaleiçi Müzesi, Antalya Kaleiçi’nde korunması gerekli kültür varlığı olarak tescilli üç binada müze olarak hizmet vermektedir. Müzenin binası, Kaleiçi yapılarının en önemli sivil mimarlık örneklerinden sayılan, Tekelioğlu Konağı’ndan esinlenerek inşa edilmiş, ahşap çıtalı tavanlar ve kalem işi bezemelerle süslenerek 19. yüzyılın ikinci yarısı gerçek örneğine sadık kalınarak yeniden restore edilmiştir. Bu görülmeye değer bina, Kaleiçi yaşamından kesitlerin özel efektlerle sunulduğu çok farklı bir etnografya müzesi olarak düzenlenmiştir. Müzede ayrıca, zengin bir seramik koleksiyonunun yanı sıra eski Antalya’nın gerçeğe uygun bir şekilde ressamlarca büyük boylarda yapılmış yağlı boya resimlerinden oluşan sergiyi de izleyebilirsiniz. Müzenin bir başka öne çıkan bölümü ise Antalya’da yaşamış eski sokak satıcılarının fotoğraflarının yer aldığı sergi salonudur.

akmed.org.tr

Kaleiçi

Sayfa 19 • Antalya ve Batı Akdeniz’de Sanat ve Festivaller

Kaleiçi Müzesi


Dünyanın en büyük tünel akvaryumu, Antalya Aquarium

Konyaaltı mevkiinde, Aspendos Bulvarı üzerinde yer alan Akvaryum, içinde barındırdığı binlerce balık çeşidi ve dünyanın en büyük tünel akvaryumu (131 metre uzunlukta ve 3 metre genişlikte) ile görülmeye değerdir. Akvaryumun hemen arkasında yüzünü Konyaaltı Sahili’ne dönmüş olan Mini City, Lemuel Gulliver olmak ve dev yapıları, minyatürleriyle daha yakından tanımak isteyenler için çok keyifli bir zaman dilimi sunmaktadır.

Antalya, Side, Alanya, Elmalı, Isparta ve Burdur müzeleri yüzyıllardır bu bölgede yaşamış olan kavim ve kültürlerin sanatla ne denli iç içe yaşadıklarını ortaya koymaktadır. Mutlaka ziyaret etmeniz gereken bölgenin tüm müzeleri, modern müzecilik anlayışı ile dekore edilmiş olup, bölgenin tarihini çok şık bir sunum ile sergilemektedir. Antalya Arkeoloji Müzesi’nin 1988 yılında Avrupa Birliği Kültür Mirası Ödülü olan Europa Nostra ile onurlandırıldığını da unutmayalım.

minicity antalyaaquarium.com

minicitypark.com

Yorgun Herkül


Alanya

Alanya İlçesi Kızıl Kule Denizcilik ve Gemicilik Müzesi’nde Osmanlı tarihi eserlerinden oluşan sergiyi, büyülü atmosferinde izlemenizi tavsiye ederiz. Mekânda tersanenin gözlerinde tamamlanmamış bir Osmanlı gemisi, antik döneme ait bir vinç ve makaralı sistem yerleştirilmiştir. Kızıl Kule’nin ve tersanenin girişine konmuş olan araçlar ve antik çağlara ait çapalar görülmeye değerdir. Alanyalı sanatseverlerin bir başka buluşma noktası ise görkemli ve şık görünümü ile Alanya Kültür Merkezi’dir. İçerisinde sergi alanının da bulunduğu merkez, her yıl binlerce kişiyi buluşturmaktadır. Belki de aynı anda, Antalya’nın batısında bulunan Kalkan Kültür ve Sanat Evi binası 140 yıllık tarihi geçmişi ile bir başka sanatsal etkinliğe kapılarını aralamıştır.

altid.org.tr

Sayfa 22 • Antalya ve Batı Akdeniz’de Sanat ve Festivaller

Alanya

Alanya


Fazıl Say

Kumdan Heykeller Yapmak! Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle düzenlenen ve geleneksel hale gelmiş olan bu festival, dünyanın en büyük kum heykel etkinlikleri arasında yer almaktadır. 10’u aşkın ülkeden 30 kadar profesyonel heykeltıraş, her yıl 10 bin ton kumu farklı temalarda işleyerek 7 bin metrekare alanda dev heykellere dönüştürmektedir. Mayıs ayında heykeltıraşların performanslarını sergiledikleri ve resmi açılışın haziran ayında yapıldığı etkinliği, ekim sonuna kadar her gün ziyaret etmek mümkündür. Heykel konusunda kasım ayının tam da başında, kentin doğusunda Alanya’da bir başka heyecan yaşanmaktadır. Bu yıl dokuzuncusu organize edilen Uluslararası Alanya Heykel Sempozyumu’na her yıl dünyanın dört bir yanından başvuruda bulunan heykeltıraşlar arasından seçilen 10 sanatçı katılmaktadır. Seçilmiş sanatçılar; kabul gören eskizlerini, dev heykellere dönüştürmek için iskele meydanında 30 gün sürecek olan çalışmalarına başlar. Yapımı tamamlanan heykeller daha sonra Alanya’nın meydan ya da park ve bahçelerini süsleyecektir.

Antalya

Şehrin Sokaklarına Yayılan Piyano Tınıları, Gitar ve Edebiyat Bölgenin bir başka yüz akı olan, Uluslararası Antalya Piyano Festivali her yıl kasım ve aralık aylarında, kentte yükselen piyano tınıları ile ayrı bir büyü katmaktadır. Türk besteci ve piyanist Fazıl Say’ın sanat yönetmenliğini üstlendiği festivale her yıl dünyaca ünlü virtüözler katılmaktadır. 10 konserden oluşan festival, kısa adı AKM olan Antalya Kültür Merkezi’nin Aspendos Salonu’nda gerçekleştirilmektedir. Geride bıraktığı yıllar boyu çok önemli piyano virtüözlerini ağırlayan piyano festivali, dünyaca ünlü Amerikalı caz piyanist ve bestecisi Chick Corea ile flamenco, caz, soul ve funk müziğini ustaca bir potada eriten Buika, Brad Mehldau Trio gibi çok değerli müzisyenlerin buluşma noktası olmuştur.

Antalya

Antalya ve Batı Akdeniz’de Sanat ve Festivaller

Vladimir Spivakov


Dünya Çocuklarının Bayramı ve Cumhuriyet İstatistiklere göre yılda ortalama 300’ün üzerinde güneşli günün yaşandığı Antalya, yazın gelişini müjdeleyen nisan ayı ile birlikte, salonlarda organize ettiği etkinliklerini sokaklara, antik kentlere ve kırsallara taşır. Açık hava etkinliklerinin ilk müjdecisi ise çocuklardır. Ulu Önder Atatürk’ün dünya çocuklarına armağan ettiği 23 Nisan Şenlikleri, tüm ülkede olduğu gibi bölgemizde de büyük bir coşku ile kutlanmaktadır. Dünyanın dört bir yanından kente davetli olarak gelen çocuklar, kendi yaşıtlarının evlerinde misafir olarak kalmakta ve geleneksel Türk misafirperverliğinin tadını çıkarmaktadır. Kültürler arası buluşma sayesinde sergilenen maharetlerle dolu gösteriler, sokakları adeta bir panayır alanına dönüştürmektedir. Bir çocuk bayramı olarak da adlandırabilecek olduğumuz 23 Nisan Şenlikleri, bu özel tarihi de içine alan hafta boyunca, sokaklarda ve meydanlarda kutlanmaktadır.

2013 yılı Nisan ayında beşinci kez organize edilecek olan Uluslararası Koro Festivali, hiç kuşku yok ki bölgede yapılmakta olan etkinliklere farklı bir boyut katmaktadır. Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Aktif Felsefe Derneği işbirliğiyle Antalya Kültür Merkezi Aspendos Salonu’nda gerçekleştirilen Antalya Uluslararası Koro Festivali’ne çok sayıda Türk ve uluslararası koro katılmaktadır.

Yılın 302. günü Türk halkı için çok büyük bir öneme sahiptir. 29 Ekim 1923 tarihinde Cumhuriyetin tüm dünyaya ilan edildiği gün, bir bayrama dönüşmüş şekliyle tüm yurtta büyük coşku ile kutlanır. Antalya kent meydanları, belediyelerce organize edilen günün akşamında konserler ve havai fişek gösterileri ile şenlenmektedir. Saltanatın devrildiği ve demokrasinin hayat bulduğu bu özel tarih, Kaş ilçesinde bir başka güzellikte epik bir anlama bürünmektedir. Kaş’ın hemen karşı yakasında yer alan Yunanistan’a bağlı Meis ada halkı, bu özel günde, adeta tüm dünyaya barış çağrısında bulunurcasına komşu Kaş halkı ile buluşur. İki yaka insanlarının bir araya geldiği gün, Kaş’ın begonviller sarkan daracık sokaklarında neşe ve dostlukla ile kutlanmaktadır.

Şubat ayı ortalarında 5 gün süren Uluslararası Gitar Festivali, Türk ve yabancı ünlü pek çok müzisyeni Antalya Kültür Merkezi’nde buluşturmaktadır. Her yıl 21 Mart Dünya Şiir Günü’nü de içerisine alacak şekilde organize edilmekte olan Altın Portakal Şiir Ödülü, Türkiye’de bir ilki gerçekleştirmektedir. Her yılın şiir ödülü, seçici kurul üyeleri tarafından bir önceki yıl yayımlanan şiir kitapları arasında yapılan değerlendirme sonunda belirlenir. Altın Portakal Şiir Ödülü’ne layık görülen kitabın şairi için bir sonraki yıl Şiir Sempozyumu düzenlenmekte, ödüllü şairin şiiri ve yapıtı, şiir insanları tarafından bildiriler sunularak değerlendirilmektedir. Sempozyumda sunulan bildiriler aynı yıl içinde kitaplaştırılarak Altın Portakal Şiir Ödülü ve Sempozyumu’nun belgesi olarak yayımlanmaktadır. Kentin geleneğe dönüşmüş olan bir başka şiir etkinliği ise Antalya Sanatçılar Derneği Sanat Galerisi’nde (ANSAN) gerçekleşmektedir. Her yıl mart ayında gerçekleşen Öykü Günleri, Akdeniz Şiiri, yitirdiğimiz edebiyatçılarımızı anma, Türkiye’nin ünlü yazar ve şairleriyle söyleşiler, paneller, konferanslar ve seminerler düzenlenerek her yıl üç gün bir şenlik havasında kutlanmaktadır. ANSAN’lı bir grup sanatçının 1996 yılında başlattığı, her ayın dolunaya rastlayan gecesinde, kentin değişik ve ilginç mekânlarında şiir gecesi buluşmaları düzenlenmektedir. Dolunay Platformu adı altında toplanan şiirseverler, yaz ve bahar aylarında Konyaaltı Sahili’nde, yakılmış ateşin çevresinde toplanarak şiirlerini saz, ut ya da gitar eşliğinde dillendirir. Yağmurlu ve soğuk kış gecelerinde ise çeşitli mekânlarda buluşan şiir dostlarının içeceklerini yanlarına getirdiği geceler, son derece dost bir atmosferde geçmektedir.

Sayfa 26 • Antalya ve Batı Akdeniz’de Sanat ve Festivaller

Kaş


Her yıl ekim ayında Döşemealtı ilçesinde düzenlenen Nar Festivali ile yaşanan coşku, yağlı pehlivan güreşlerinin yapılmasıyla büyük bir şenliğe dönüşmektedir. Birbirini kovalayan festivaller zincirinde nar, ekim ayının son haftasında Antalya’nın doğu sınırında bulunan Gazipaşa’da, bu kez bir başka anlamda şekillenecektir: Gazipaşalılar, üretimini gerçekleştirdikleri çekirdeksiz nar meyvesini, desteklemek ve tanıtmak için bir festival düzenler. Festival aynı zamanda, büyük Atatürk’ün unvanı olan “Gazi Paşa” adının, bu şirin ilçeye verilmesinin yıldönümü olarak da kutlanmaktadır. Konser ve dans gösterilerinin yer aldığı festival üç gün sürmektedir.

Yüzyılların Geleneğine Tanıklık Etmek! Toros Dağları’nın eriyen karları ve kar örtüsünü yırtarcasına göğe yükselen kardelen çiçekleri, her nisan ayının ilk hafta sonunda, İbradı’da geleneğe dönüşmüş bir festivalin temasını oluşturmaktadır. İlçeye 12 kilometre mesafede bulunan Sülek Yaylası’nın serin atmosferinde organize edilen İbradı Kardelen Festivali, doğaseverleri başta kardelen olmak üzere değişik çiçekler ile tanışmaya davet etmektedir. Yaz boyunca coşku ile yaşanan festivaller ısının artması ile birlikte yaylalarda kutlanmaya başlar. Yağlı pehlivan güreşleri, yaz aylarında bölgede sıkça organize edilmektedir. 2013 yılı Ağustos ayında 661. kez organize edilecek olan Elmalı Güreşleri ise bölgenin en köklü etkinliklerinden biridir. Yalvaç

Burdur

Yalvaç

Engin mavi denizi, yemyeşil ormanları ve heybetli dağları bir arada bulundurma şansına sahip çok az yerden biri olan Antalya Bölgesi, binlerce yıldır sayısız halka ev sahipliği yapmıştır. Bin yıl öncesinde Anadolu’ya gelerek kendine uygun yaşam koşulları arayan Türkmen boylarının bir kısmı Batı Torosları kendilerine yurt edinmiştir. Geldikleri yer olan büyülü Orta Asya’nın, yol boyu kat ettikleri toprakların, bağlantı kurdukları uygarlıkların, sayısız savaş, sürgün ve mücadelenin ruhunu yanlarında taşımış olan bu boylar, Antalya’nın dağlarında eşsiz bir tarih ve kültürün koruyucusu durumundadır. Dağlarda ve yaylalarda yüzyıllar boyunca siyasetten, devletlerin günlük hayat akışından soyutlanmış halde yaşamış olan bu Yörük topluluklar, bu sayede kendi kültür geleneklerini saf haliyle korumayı başarmışlar, keçi ve koyun sürüleri, kıl çadırları ile kışlak ve yaylalar arasında giden gelen sade bir yaşam sürmüşlerdir. Antalya, yurtdışından birçok katılımcının da yer aldığı, büyük çaplı uluslararası organizasyonların buluşma noktası olmanın yanı sıra tamamen yerel dinamiklerden beslenen ve bizlere çok farklı renkler sunan festivallere de ev sahipliği yapmaktadır. Her yıl geleneksel olarak Antalya Yörükler Derneği ve Yörük Sanayici İşadamları Derneği tarafından düzenlenen Yörük Türkmen Şöleni, bunlar arasında en yüksek katılımın gerçekleşmesi ile öne çıkmaktadır. Her yıl 100 binin üzerinde kişinin katıldığı bu festival, mayıs ayının ilk haftasında iki gün olarak Antalya’nın kuzeyinde yer alan Düzler Çamı Piknik alanında yapılır. Barak Kilimi

Geniş katılım ile Elmalı yaylasında gerçekleşen bir başka festival de Abdal Musa Şenlikleri’dir. Türkiye’de yaşayan Alevi kökenli yurttaşları bir araya getiren bu şenlik her yıl haziran ayında düzenlenmektedir. Şenlikte ayrıca Alevi kültürü ile ilgili panel, konferans ve seminerler hazırlanarak çeşitli sergiler açılmaktadır. Elmalı ilçesine bağlı Akçaeniş köyünde organize edilmekte olan bir başka şenlik, her yıl ağustos ayının ilk haftasındaki cuma, cumartesi ve pazar günleri olmak üzere üç gün sürmektedir. Antalya bölgesinde, orman ve ağaç işleriyle uğraşmaları sebebiyle “Tahtacı” adı verilen Alevi vatandaşların katılımıyla gerçekleşen şenlik, bu kültürü tanımak isteyenler için çok iyi bir fırsat oluşturmaktadır. Üç gün süren şenlik esnasında Alevi ozanların verdiği dinletiler ve semah gösterileri, şenliğin ilgi çeken etkinlikleri arasında yer almaktadır. Konyaaltı Belediyesi tarafından ağustos ayının ilk haftasında organize edilen Konyaaltı Karnaval ve Yaz Şenlikleri, Konyaaltı’nda ve bin metre yükseklikte bulunan Feslikan Yaylası’nda gerçekleşmektedir. Cevizli Belediyesi’nce ağustos ayının ilk haftasında organize edilen bir başka etkinlik ise Ayran Festivali’dir. Yine aynı zamanda Akseki ilçesinde organize edilmekte olan Akseki Yaz Şenliği yöre sanatçılarının verdiği dinletilerle, ağustos ayının sıcaklarından kaçmak isteyenler için serin atmosferde çok başka bir eğlenceyi yaşatmaktadır. Ağustos ayının ikinci haftası ise eşzamanlı olarak Üzümlü Köyü Üzüm ve Balık Festivali’ne ev sahipliği yaparken Günyaka köyünde Erik Festivali’nin tatlı telaşı yaşanmaktadır. Geleneksel Şehzade Korkut Yaz Şenlikleri ve Mantar Festivali, her yıl ağustos sonunda Antalya’nın kuzey batısında yer alan Korkuteli ilçesinde kutlanmaktadır. Adını Osmanlı padişahı Beyazıt’ın oğlu, Şehzade Korkud’un sancak beyliği yapmasından almış olan ilçede ayrıca 1988 yılından bu yana Altın Kiraz Yağlı Pehlivan Güreşleri de yaz şenlikleri kapsamında organize edilmektedir.

Sayfa 29 • Antalya ve Batı Akdeniz’de Sanat ve Festivaller

Tekke Köyü


Antalya, Gençlik Ateşini Ateşliyor. Öğrenim yılının sonlarına yaklaşılmasıyla birlikte, mayıs ayının ilk haftasında başlayan Gençlik Festivali, Türkiye’nin en iyi rock gruplarını Antalya’da misafir edecektir. Atatürk Parkı açık hava alanında yapılan konserler dizisi, bir hafta boyunca her akşam bir başka topluluğun konser performansı ile sürer. Mayıs ayı başında yakılan gençlik ateşi, hiç sönmeden hemen aynı ayın ortalarında yeniden canlandırılarak Üniversite Gençlik Şenliği ile Akdeniz Üniversitesi kampusuna taşınacak ve kampus birbirinden ünlü Türk solist ile gruplarına hafta boyunca ev sahipliği yapacaktır. Baharın gelmesiyle adeta bir bayrak yarışı koşusunu andıran festivaller zinciri tüm bölgeyi sarıp sarmalar. Her yıl mayıs ayında Side’de organize edilen Air Show Side, antik yarım ada semalarında, uçaklar ile muhteşem bir görsellik yaşattığı esnada, Alanya bu yıl 13. kez düzenleyecek olduğu şenliğe hazırlanmaktadır. 2013’ün Mayıs ayının son haftasında başlayacak olan 13. Uluslararası Alanya Turizm ve Sanat Şenliği, ortaya koyduğu dostluk teması ile bir başka atmosfer sunmaktadır. Her yıl Alanya’nın bir kardeş kentinin onur konuğu olarak ağırlandığı şenlikte, misafir edilen ülkenin kültürü ile Türk kültürü pekişerek birbirinden renkli bir folklor şölenine dönüşmektedir.

Yüksek Sadakat Antalya ve Batı Akdeniz’de Sanat ve Festivaller


Side

Erkan Oğur

Deniz suyu sıcaklığının 24, hava sıcaklığının ise 30’a ulaştığı haziran ayında, Antalya’da yerleşik yaşayan Rus vatandaşlar, kendi kültürlerini yaşatmak ve sergilemek amacıyla her yıl Rus Kültür Günleri düzenlemektedir. Birbirinden renkli görüntülerin oluşturduğu bu folklorik hava, çok geçmeden yerini, 5 gün sürecek olan Antalya Uluslararası Caz Festivali’ne terk edecektir. Eşzamanlı olarak, haziran ayında, Alanya ilçesine bağlı Konaklı’da üç gün boyunca kutlanan turizm festivali, çok geçmeden Oba Belediyesi Turizm Kültür Sanat ve Portakal Festivali ile adeta kucaklaşacaktır. Antalya’nın batısında yer alan Kumluca ilçesinin 4 kilometre ötesinde yıllardır yapılmakta olan kazılar, Rhodiapolis antik kentinin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Kesin olmamakla birlikte Rodoslular tarafından kurulduğu düşünülen ve kazıları devam eden antik kent tiyatrosu, 2006 yılından beri her haziran ayında bir senfoni orkestrasının verdiği konser ile şereflendirilmektedir.

Rhodiapolis Sarp Maden Dörtlüsü

2013 Haziran ayında 13. Kez kutlanacak Manavgat Barış Suyu Kültür Sanat ve Gençlik Festivali ve yine aynı dönemde yapılan Manavgat 4. Motor Festivali, 2000’i aşkın motorcunun katılımıyla ilçede çok hoş görüntülere sahne olmaktadır. Ülkenin dört bir yanından gelen coşkun motorseverler, bir araya gelmenin heyecanını, deli gibi akan Manavgat Nehri’nin serin atmosferinde yerli halk ve turistler ile bütünleşerek yaşar. Haziran ayı ortalarında 2003 yılından beri her yıl düzenlenmekte olan Altın Nar Festivali Kemer ilçesinde dünyanın dört bir yanından gelmiş misafirler ile eğlenceli bir ortamda kutlanmaktadır. Neşeli bir kortej ile başlayan festivale Türk şarkıcılarının verdiği ücretsiz açık hava konserleri damgasını vurmaktadır. Haziran ayını temmuza bağlayan günlerde Antalya’nın doğusunda Finike’de bir başka festival yaşanmaya başlar. 1989 yılından bu yana kutlanan geleneksel Finike Festivali genel olarak tarımla uğraşan Finike halkı için adeta bir hasat sonu bayramına dönüşmektedir.

Manavgat

Sayfa 32 • Antalya ve Batı Akdeniz’de Sanat ve Festivaller


Kalabalıklara Karışmanın Tam Sırası Tarihsel geçmişinin yanı sıra muhteşem doğasıyla çok ayrıcalıklı olan Antalya ve çevresi, tatil geçirmek için dünyanın en güzel yerlerinden biridir. Üstüne üstlük zengin bir etkinlik takvimi sunan, sanatla iç içe geçmiş olan tüm bölge sürprizlerle dolu anları içinde barındırmaktadır. Bölgenin dört bir yanına yayılmış olan festivaller ve beraberinde yapılmakta olan sanatsal etkinlikler, hiç kuşku yok ki Antalya’yı deniz, kum ve güneş ekseninden çok daha ötelere taşımaktadır. Sanatın her dalının desteklenerek hayat bulduğu bölge, birbirinden renkli festivallerin ev sahibidir. Binlerce yıllara tanıklık etmiş olan Aspendos Antik Tiyatrosu’nda, bir bale ya da bir opera izlemenin yarattığı hisle “iyi ki varım, iyi ki buradayım” demek, kuşkusuz keyiflerin en büyüğüdür.

Elmalı

Bölgenin zengin aroması ve şişeye sıkıştırılmış lezzetli Antalya havası! Eylül ayının başlamasıyla Elmalı’nın verimli toprakları; bir başka şenliğe, bu kez bir ritüele tanıklık eder. Bugün Likya Şarap bağlarının bulunduğu Elmalı bölgesi, bundan binlerce yıl önce hem Hititler hem de Likyalılar tarafından şarap yöresi olarak bilinmekteydi.

Bir festivaller bölgesi olan Antalya’da, 12 ay boyunca bir etkinliğin parçası olmak mümkündür. Yapacak olduğunuz ilk iş, zamanınızı ayarlamak ve sonra bir ya da birkaç festival seçerek kalabalıklara karışmak olmalıdır. Binlerce yıllık tarihi sırtlamış Akdeniz’in sıcak kalpli insanları, sizleri bölgesine, bir etkinliğin parçası olmanız için misafiri olmaya davet ediyor. İyi eğlenceler!

Bölgenin lezzetli üzümleri bir Antalya markası olan Likya Şarapları adı ile etiketlenmiştir. Sedir, çam, ardıç ağaçlarının ve endemik bitkilerin kokusunun sindiği bağlarda, eylül ayı ile birlikte bağ bozumu başlayarak bir şenliğe dönüşür. Antalya, eylül ayının ortasında bu kez bir başka hasat sonu bayramına ev sahipliği yapar. Dünyanın en tanınmış festivallerinden biri olan, Almanların bira festivali “Oktoberfest”, her yıl büyük coşku ile Antalya’da, adeta bir panayır havasında kutlanır.

Sayfa 35 • Antalya ve Batı Akdeniz’de Sanat ve Festivaller


Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali

Antalya ve Batı Akdeniz’de Sanat ve Festivaller


Şubat

Mart

Mart

Uluslararası Antalya Gitar Festivali

Altın Portakal Şiir Ödülü Sempozyumu

Ansan Öykü Günleri & Akdeniz Şiiri

ATSO Türk Sanat Müziği Günleri

Antalya

Antalya

Antalya

antalyagitarfestivali.com

altinportakal.org.tr

ansansanat.com

Nisan

Nisan

Mayıs

Mayıs

Uluslararası Koro Festivali

İbradı Kardelen Festivali

Antalya

Nisan

Temmuz

Temmuz

Temmuz

Temmuz

Ağustos

Ağustos

Antalya TV Ödülleri

Deliktaş - Sarıkaya Kültür ve Sanat Festivali

Karamanlı Ceviz, Mermer ve Yayla Festivali

Pınar Pazarı Panayırı

Niyazi Baba Kültür ve Sanat Şenliği

Konyaaltı Karnavalı ve Yaz Şenlikleri

Akseki Yaz Şenliği

Antalya

Antalya

Yeşilbaşköy, Burdur

Karamanlı, Burdur

Eğirdir, Isparta

Burdur

Antalya

Akseki, Antalya

atso.org.tr

altinportakal.org.tr

yesilbaskoybelediyesi.com

karamanli.bel.tr

egirdir.bel.tr

konyaalti.bel.tr

akseki.bel.tr

Mayıs

Mayıs

Ağustos

Ağustos

Ağustos

Ağustos

Ağustos

Air Show Side

Dedegöl Dağcılık Şenliği

Uluslararası Antalya Kum Heykel Festivali

Antalya Gençlik Şenliği

Cevizli Ayran Festivali

Akçaeniş Kültür ve Sanat Festivali

Gazipaşa Çekirdeksiz Nar Festivali

30 Ağustos Zafer Bayramı

Şehzade Korkut Yaz Şenlikleri ve Mantar Festivali

İbradı, Antalya

Side, Antalya

Eğirdir, Isparta

Antalya

Antalya

Cevizli, Antalya

Elmalı, Antalya

Gazipaşa, Antalya

Korkuteli, Antalya

antalya.bel.tr

ibradi.bel.tr

side.bel.tr

egirdir.bel.tr

larasandland.com

antalya.bel.tr

cevizli.bel.tr

gazipasa.bel.tr

korkuteli.bel.tr

Mayıs

Mayıs

Mayıs

Mayıs

Mayıs

Mayıs

Ağustos

Ağustos

Ağustos

Ağustos

Ağustos

Ağustos

Akdeniz Üniversitesi Gençlik Şenliği

Antalya Uluslararası Tiyatro Festivali

Yörük Türkmen Şöleni

Uluslararası Alanya Turizm ve Sanat Şenliği

Altın Nar Yağlı Güreşleri

Eğirdir Motosiklet Festivali

Antalya Bisiklet Festivali

Elmalı Yağlı Güreşleri

İncesu Kültür ve Sanat Festivali

Seyyit Veli Baba Aşıklar Gecesi ve Pilav Festivali

Bucak İncir, Kültür ve Sanat Festivali

Kibyra Antik Kent Yayla Şenliği

Antalya

Antalya

Antalya

Alanya, Antalya

Kemer, Antalya

Eğirdir, Isparta

Antalya

Elmalı, Antalya

Keçiborlu, Isparta

Senirkent, Isparta

Kocaaliler, Burdur

Gölhisar, Burdur

sks.akdeniz.edu.tr

devtiyatro.gov.tr

yoruklerdernegi.org.tr

alanya.bel.tr

antalya-kemer.bel.tr

egirdir.bel.tr

antalya.bel.tr

elmali.bel.tr

keciborlu.bel.tr

senirkent.bel.tr

kocaaliler.bel.tr

golhisar.bel.tr

Mayıs

Mayıs

Mayıs

Haziran

Haziran

Haziran

Ağustos

Ağustos

Eylül

Eylül

Eylül

Eylül

SDÜ Bahar Şenliği

Eğirdir Oluklacı Şenliği

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı

Abdal Musa Şenlikleri

Finike Festivali

Mahmutlar Kültür ve Turizm Festivali

Salda Gölü THM Amatör Ses Yarışması

Altın Kiraz Yağlı Güreşleri

Tefenni Böğet Koyun Yünüm Şenliği

Phaselis Festivali

Side Uluslararası Sanat ve Kültür Festivali

Manavgat Yağlı Güreşleri

Isparta

Eğirdir, Isparta

Elmalı, Antalya

Finike, Antalya

Alanya, Antalya

Yeşilova, Burdur

Korkuteli, Antalya

Hasanpaşa, Burdur

Kemer, Antalya

Side, Antalya

Manavgat, Antalya

sdu.edu.tr

egirdir.bel.tr

elmali.bel.tr

finike.bel.tr

mahmutlar.bel.tr

yesilovabel.tr

korkuteli.bel.tr

hasanpasa-blf.gov.tr

phaselisfestival.com

sidefestival.com

manavgat.bel.tr

Haziran

Haziran

Haziran

Haziran

Haziran

Haziran

Eylül

Eylül

Eylül

Eylül

Eylül

Ekim

Manavgat Barış Suyu Festivali

Likya - Kaş Kültür ve Sanat Festivali

Rus Kültür Günleri

Konaklı Turizm Festivali

Oba Turizm, Kültür, Sanat ve Portakal Festivali

Uluslararası Manavgat Motosiklet Fest.

Eğirdir Su Şenlikleri

Senirkent Kültür Sanat ve Üzüm Festivali

Uluslararası Alanya Caz Festivali

İnsuyu Kültür, Sanat ve Spor Etkinlikleri

Avcılık Şenliği ve Ödüllü Tek Kurşun Atışı

Oktoberfest

Manavgat, Antalya

Kaş, Antalya

Antalya

Alanya, Antalya

Alanya, Antalya

Manavgat, Antalya

Eğirdir, Isparta

Senirkent, Isparta

Alanya, Antalya

Burdur

Bayır, Burdur

Antalya

manavgat.bel.tr

kas.bel.tr

antalya.bel.tr

konakli.bel.tr

oba.bel.tr

manavgat.bel.tr

egirdir.bel.tr

senirkent.bel.tr

alanya.bel.tr

burdur-bld.gov.tr

burdurbayir.bel.tr

antalyaoktoberfest.com

Haziran

Haziran

Haziran

Haziran

Temmuz

Temmuz

Ekim

Ekim

Ekim

Ekim

Ekim

Ekim

Altın Nar Kültür ve Sanat Festivali

Kozağacı Yayla Şenlikleri

Festivalya Sokak Etkinlikleri

Aspendos Uluslararası Opera ve Bale Festivali

Kurban Bayramı

Uluslararası Altın Portakal Film Festivali

Döşemealtı Nar Festivali ve Yağlı Güreşleri

Uluslararası Alanya Triatlonu

Alanya Uluslararası Yüzme Maratonu

Döşemealtı, Antalya

Alanya, Antalya

Alanya, Antalya

dosemealti.bel.tr

alanya.bel.tr

alanya.bel.tr

Ekim

Ekim

Kasım

Aralık

Uluborlu Kiraz Festivali ve Yağlı Güreşleri

Isparta Gül, Halı, Kültür ve Turizm Festivali

Nisan

Nisan

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

Ağustos

Ramazan Bayramı

Uluborlu, Isparta

Isparta

Kemer, Antalya

Kozağacı, Burdur

Antalya

Belkıs, Antalya

Antalya

uluborlu.bel.tr

isparta.gov.tr

antalya-kemer.bel.tr

kozagaci.bel.tr

antalya.bel.tr

aspendosfestival.gov.tr

altinportakal.org.tr

Temmuz

Temmuz

Temmuz

Temmuz

Temmuz

Temmuz

Ekim

Kestel Yağlı Güreş ve Turizm Festivali

Geleneksel Pınargözü Kültür Şenliği

Pisidia Antiokheia

Kültür, Turizm ve Sanat Festivali

Sütçüler Kültür ve Sanat Şenliği

Altınsipsi Yağlı Güreşleri

Aziziye Köyü Kültür, Sanat ve Yayla Şenliği

Atatürk Halk Koşusu ve Yarı Maratonu

Sokak Basketbolu Turnuvası

Sea to Sky Ekstrem Enduro Yarışı

Geleneksel Göce (Tarhana) Şenliği

Uluslararası Piyano Festivali

Uluslararası İşçi Filmleri Festivali

Alanya, Antalya

Yenişarbademli, Isparta

Yalvaç, Isparta

Sütçüler, Isparta

Altınyayla, Burdur

Aziziye, Burdur

Alanya, Antalya

Alanya, Antalya

Kemer, Antalya

Kozağacı, Burdur

Antalya

Antalya

alanyakestel.bel.tr

yenisarbademli.bel.tr

yalvac.bel.tr

sutculer.bel.tr

altinyayla.bel.tr

aziziyekoyu.net

alanya.bel.tr

alanya.bel.tr

redbullseatosky.com

kozagaci.bel.tr

antalyapiyanofestivali.org

festival.sendika.org

Ekim


İletişim Bilgileri Antalya Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Deniz Mah. Anafartalar Caddesi No: 31 07050 Muratpaşa/Antalya T +90(242) 247 76 60 F +90(242) 248 78 70 antalya@kulturturizm.gov.tr antalyakulturturizm.gov.tr Turizm Danışma ve Çağrı Merkezi (179) Deniz Mah. Anafartalar Caddesi No: 31 07050 Muratpaşa/Antalya antalya.179@kulturturizm.gov.tr Antalya Turizm Danışma Bürosu T +90(242) 241 17 47 Alanya Turizm Danışma Bürosu T +90(242) 513 12 40 Kaş Turizm Danışma Bürosu T +90(242) 836 12 38 Kemer Turizm Danışma Bürosu T +90(242) 814 11 12 Manavgat Turizm Danışma Bürosu T +90(242) 753 12 65

Burdur Burdur İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Burç Mah. Atatürk Cad. No: 13/1 15200 Merkez/Burdur T +90(248) 232 22 10, 233 10 78 F +90(248) 234 00 14 info@burdurkultur.gov.tr burdurkultur.gov.tr

Isparta Isparta İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Kepeci Mah. 106 Cad. 1217 Sok. No: 31 Kat: 4-5 32300 Merkez/Isparta T +90(246) 232 57 71- 223 27 98 F +90(246) 232 61 42 kulturturizm@isparta.gov.tr ispartakulturturizm.gov.tr

Isparta Müze Müdürlüğü T +90(246) 218 34 37 Yalvaç Müze Müdürlüğü T +90(246) 441 50 59 Uluborlu Müze Müdürlüğü T +90(246) 531 24 99 Eğirdir Turizm Danışma Bürosu T +90(246) 311 43 88

Başlıca Etkinlik Düzenleyen Kurumlar Antalya Alanya Belediyesi Kültür Müdürlüğü Güllerpınarı Mah. İzzet Azakoğlu Cad. No: 58 07400 Alanya/Antalya T+90(242) 511 12 98 F +90(242) 510 21 11 kultur@alanya.bel.tr alanya.bel.tr Alanya Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV) Atatürk Cad. Şen Apt. 51/6 07400 Alanya/Antalya T +90(242) 511 76 21 F +90(242) 513 98 90 altav@alanya.cc altid.org.tr Altın Portakal Kültür ve Sanat Vakfı (AKSAV) Sakıp Sabancı Bulvarı Atatürk Kültür Parkı 07030 Muratpaşa/Antalya T +90(242) 238 54 44 F +90(242) 238 52 73 info@aksav.org.tr aksav.org.tr Ansan Sanatçılar Derneği Kale Kapı Saat Kulesi Arkası 07100 Muratpaşa/Antalya T +90(242) 248 00 08 Dolunay Platformu T +90(505) 456 21 12 ansansanat.com

Antalya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Karaalioğlu Park 07100 Muratpaşa/Antalya T +90(242) 325 91 31 info@antalya.bel.tr antalya.bel.tr Antalya Fotoğraf Kulübü (ANFOK) Cumhuriyet Meydanı Orduevi Yanı Düriye Bileydi İşhanı 2. Kat 07050 Muratpaşa/Antalya T +90(530) 824 65 63 bilgi@anfok.com anfok.com Antalya Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği (ANFAD) Tahılpazarı Mah. 467. Sok. Süleyman Melli İşhanı Kat: 4 No: 25 07040 Muratpaşa/Antalya T +90(242) 243 63 06 anfad@anfad.org.tr anfad.org.tr Antalya Şair Ozan Ressam ve Bestekârlar Kültür Derneği (ANŞOYAD) Varlık Mah. Bahçelievler Eski Kapalı Sabit Halk Pazarı İçi, No: 2 07050 Muratpaşa/Antalya T +90(242) 243 05 11 Demre Belediyesi Gökyazı Mah. Yeni Cami Cad. No: 1 07570 Demre/Antalya T +90(242) 871 51 28 F +90(242) 871 36 61 info@demre.bel.tr demre.bel.tr Elmalı Belediyesi 07700 Elmalı/Antalya T +90(242) 618 67 02-03 F +90(242) 618 12 78 info@elmali.bel.tr elmali.bel.tr Finike Belediyesi 07740 Finike/Antalya T +90(242) 855 11 02 F +90(242) 855 32 25 info@finike.bel.tr finike.bel.tr

İbradı Belediyesi 07680 İbradı/Antalya T +90(242) 691 20 04 F +90(242) 691 21 66 info@ibradi.bel.tr ibradi.bel.tr Kaş Belediyesi Atatürk Cad. No. 18 07580 Kaş/Antalya T +90(242) 836 10 20 F +90(242) 836 10 30 info@kas.bel.tr kas.bel.tr Kemer Belediyesi Yalı Caddesi No: 1 07980 Kemer/Antalya T +90(242) 814 15 03 F +90(242) 814 11 07 info@antalya-kemer.bel.tr antalya-kemer.bel.tr Kemer Yöresi Tanıtım Vakfı (KETAV) Club Phaselis Tatil Köyü Göynük 07994 Kemer/Antalya T +90(242) 815 16 31 F +90(242) 815 17 99 ketav.org Kepez Belediyesi Başkanlığı Kültür Müdürlüğü Teomanpaşa Mah. Yeşilırmak Cad. 07260 Kepez/Antalya T +90(242) 310 58 58 F +90(242) 339 33 90 info@kepez-bld.gov.tr kepez-bld.gov.tr Konyaaltı Belediyesi Kültür Dairesi Kuşkavağı Mah. Belediye Cad. No:77 07070 Konyaaltı/Antalya T +90(242) 245 55 00 F +90(242) 245 55 49 info@konyaalti.bel.tr konyaalti.bel.tr MASTOB – Manavgat/Side Turistik Otelciler Birliği Derneği Yalı Mah. Kazım Karabekir Cad. No: 10 07330 Manavgat/Antalya T +90(242) 753 30 00 F +90(242) 753 50 04 info@sideguide.net sideguide.net

Muratpaşa Belediyesi Başkanlığı Eğitim Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü Fener Mah. Tekelioğlu Cad. No: 63 07160 Muratpaşa /Antalya T +90(242) 320 22 22 F +90(242) 323 70 17 info@muratpasa-bld.gov.tr muratpasa-bld.gov.tr Side Belediyesi Adnan Menderes Blv. Side 07330 Manavgat/Antalya T +90(242) 753 10 13 F +90(242) 753 33 60 iletisim@side.bel.tr side.bel.tr Tekke Köyü Abdal Musa Kültürünü Araştırma ve Yaşatma Derneği Başkanlığı Tekke Köyü 07700 Elmalı/Antalya T +90(242) 613 70 77 F +90(242) 613 70 77

Burdur Burdur Belediyesi Burç Mah. Gazi Cad. 15200 Merkez/Burdur T +90(248) 233 58 58 F +90(248) 233 53 94 bilgi@burdur-bld.gov.tr burdur-bld.gov.tr

Isparta

AKM - Antalya Kültür Merkezi Sakıp Sabancı Bulvarı Atatürk Kültür Parkı 07030 Muratpaşa/Antalya T +90(242) 238 54 44 AKMED Konferans Salonu Barbaros Mah. Kocatepe Sokak No: 25 07100 Muratpaşa/Antalya T +90(242) 243 42 74 F +90(242) 243 80 13 akmed@akmed.org.tr akmed.org.tr Alanya Kültür Merkezi Saray Mah. İsmet Hilmi Balcı Cad. No: 4 07400 Alanya/Antalya T +90(242) 513 21 33 Ansan Sanatçılar Derneği Kale Kapı Saat Kulesi Arkası 07100 Muratpaşa/Antalya T +90(242) 248 00 08 ansansanat.com Antalya 2000 Plaza Sanat Galerisi Recep Peker Cad. 1257 Sok. No: 1 07100 Muratpaşa/Antalya T +90(242) 312 48 69 Antalya Arkeoloji Müzesi Sergi Salonu Konyaaltı Cad. No: 88 07050 Muratpaşa/Antalya T +90(242) 238 56 88 – 89 F +90(242) 238 56 87 info@antalyamuzesi.gov.tr antalyamuzesi.gov.tr

Isparta Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü Mimar Sinan Cad. No: 1 32100 Merkez/Isparta T +90(246) 211 61 43 kultur@isparta.bel.tr isparta.bel.tr

Antalya Büyükşehir Belediyesi Kültür Salonu Karaalioğlu Parkı, Antalya Büyükşehir Belediyesi Binası 07100 Muratpaşa/Antalya T +90(242) 249 53 20

Başlıca Etkinlik Merkezleri

Antalya Nazım Kültürevi Selçuk Mah. Aralık Sok. No: 4 07100 Muratpaşa/Antalya T +90(554) 343 73 13

Antalya Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezi Karşıyaka Mah. Cumhuriyet Cad. No: 4 07060 Kepez/Antalya T +90(242) 417 28 38

Atatürk Evi ve Müzesi Sergi Salonu Işıklar Cad. Karaalioğlu Parkı 07100 Muratpaşa/Antalya T +90(242) 241 15 27

ATSO Konferans Salonu Göksu Mah. Gazi Bulvarı No:531 07030 Kepez/Antalya T +90(242) 314 37 37 info@atso.org.tr atso.org.tr Aydın Kanza Kültür Merkezi Güllük Cad. No: 75 Aydın Kanza Parkı 07050 Muratpaşa/Antalya T +90(242) 320 22 22 – 1388, 1389, 1394 muratpasa-bld.gov.tr Cam Piramit Sakıp Sabancı Bulvarı Atatürk Kültür Parkı İçi 07030 Muratpaşa/Antalya T +90(242) 238 54 44 Desti Sanat Galerisi Yeşil Bahçe Mah. Eski Lara Yolu No: 21/2 07160 Muratpaşa/Antalya T +90(242) 311 40 82 lebriz.com/desti Devlet Güzel Sanatlar Galerisi Cumhuriyet Cad. No: 55 (Yivli Minare Yanı) 07100 Muratpaşa/Antalya T +90(242) 248 70 76 Dutlu Bahçe Kültür ve Sanat Merkezi Dutlubahçe Mah. 750 Sok. No: 8 07010 Muratpaşa/Antalya T +90(242) 320 22 22 Erdem Bayazıt Kültür Merkezi Erdem Bayazıt Kültür Merkezi Sakarya Bulvarı 07060 Kepez/Antalya T +90(242) 325 60 60

Kaş Kültür Evi Hastane Cad. No: 14 07580 Kaş/Antalya T +90(242) 836 10 20 kas.bel.tr Kemer Belediyesi Kültür Salonu Kemer Belediyesi Yalı Cad. No: 1 07980 Kemer/Antalya T +90(242) 814 15 03 Kozaklı Kahvesi Kültür Evi “Muratpaşa Belediyesi” Sinanoğlu Mah. 19 Mayıs Cad. No: 17 07100 Muratpaşa/Antalya T +90(242) 322 22 22 – 1388, 1389 muratpasa-bld.gov.tr Martı Sanat Galerisi Şekerhane Mah. Şevket Tokuş Cad. Hacı Hasanoğlu Pasajı No: 43 07400 Alanya/Antalya T +90(242) 512 81 10 Mimarlar Odası Galerisi Meltem Mah. 3808 Sok. No: 16 07030 Muratpaşa/Antalya T +90(242) 237 86 92 – 93 – 94 F +90(242) 237 86 92 info@antmimod.org.tr antmimod.org.tr Muratpaşa Belediyesi Fuaye Sergi Alanı Muratpaşa Belediyesi Girişi Fener Mah. Tekelioğlu Cad. No: 63 07160 Muratpaşa/Antalya T +90(242) 320 22 22 – 1388, 1389, 1394 muratpasa-bld.gov.tr

Gelişim Sanat Merkezi Haşim İşcan Mah. 1304 Sok. No: 34 07100 Muratpaşa/Antalya T +90(242) 247 66 58

Olbia Kültür Merkezi Akdeniz Üniversitesi Dumlupınar Bulvarı 07058 Konyaaltı/Antalya olbia@akdeniz.edu.tr T +90(242) 310 17 35 – 310 17 36 – 310 17 38

Haşim İşcan Kültür Merkezi Muratpaşa Mah. Evliya Çelebi Cad. Eski Hal Kavşağı 07010 Muratpaşa/Antalya T +90(242) 247 87 27

Ozan & Orkun Sanat Galerisi Orkun Ozan Medya Hizmetleri A.Ş. Milli Egemenlik Cad. 40 Sok. No: 38 07040 Muratpaşa/Antalya T+ 90 (242) 248 38 52

Kalkan Kültür Evi Atatürk Cad. No: 11 07960 Kalkan/Antalya kalkankulturevi@gmail.com kalkankulturevi.com

Salih Yön Sanat Evi (Galeri & Atölye) Sinan Mah. 1269 Sok. No: 46/B (54/B) 07100 Muratpaşa/Antalya T +90(242) 313 19 13 salihyon.com.tr


Side Kültür ve Sanat Evi Gelişim Merkezi Turgut Reis Sok. Antik Side 07330 Manavgat/Antalya T +90(242) 753 16 72 – 73 F +90(242) 753 16 70 info@sidekulturevi.com sidekulturevi.com Suna - İnan Kıraç Kaleiçi Müzesi Sergi Salonu Barbaros Mah. Kocatepe Sokak No: 25 07100 Muratpaşa/Antalya T +90(242) 243 42 74 F+90(242) 243 80 13 akmed@akmed.org.tr akmed.kaleicimuzesi.com Yeni Mahalle Kültür Merkezi 2428 Sok. Karatay Lisesi Yanı No: 39 07060 Kepez/Antalya T +90(242) 325 91 31 Yurdakul Resim Galerisi Göl Mah. Çevre Yolu AS Büro Yanı 07460 Oba Alanya/Antalya T+90(242) 514 40 80 F+90(242) 519 16 06 yurdakulart.com Zeugma Mozaik Sanat Tasarım Evi Saray Mah. Atatürk Cad. Akmanlar Sok. No: 7/F 07400 Alanya/Antalya T +90(242) 511 77 36 zeugmamozaik.com

Burdur Devlet Güzel Sanatlar Galerisi Değirmenler Mah. Mehmet Akif Ersoy Cad. No: 119 (Çelikbaşlar Konağı) 15200 Merkez/Burdur T +90(248) 232 22 10

Isparta Akdeniz Sanatevi İstiklal Mah. 1110. Sok No: 7 32300 Merkez/Isparta T +90(246) 218 99 20 akdenizsanatevi@hotmail.com

Barida Görsel ve İşitsel Sanatlar Eğitim Merkezi Gazi Kemal Mah. 1306 Sok. No: 17 32040 Merkez/Isparta T +90(246) 232 30 40 info@barida.org barida.org Isparta Halk Eğitimi ve A.S.O. Merkezi Pirimehmet Mah. Hacılar Çeşmesi No: 66 32100 Merkez/Isparta T +90(246) 218 16 54 F +90(246) 223 62 25 Süleyman Demirel Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Ertokuş Bey Derslikleri, Doğu Yerleşkesi 32200 Çünür/Isparta T +90(246) 211 35 59 F +90(246) 211 35 51 gsf@sdu.edu.tr

Başlıca Açık Hava Etkinlik Mekânları Antalya Arif Nihat Asya Açık Hava Tiyatrosu Kent Ormanı, Meşe Kapısı 07192 Kepez/Antalya T +90(242) 310 58 58 Cumhuriyet Meydanı Açık Hava Sergi Alanı Antalya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı 07100 Muratpaşa/Antalya T +90(242) 325 91 31 Konyaaltı Açık Hava Tiyatrosu Konyaaltı Koruluğu – BeachPark 07030 Konyaaltı/Antalya T +90(554) 797 55 09 Konyaaltı Kent Meydanı Akdeniz Bulvarı 07070 Konyaaltı/Antalya T +90(242) 245 55 00 Marina Anfi Tiyatro Yat Limanı – Kaleiçi Antalya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı 07100 Muratpaşa/Antalya T +90(242) 325 91 31

Muratpaşa Kent Meydanı Muratpaşa Belediyesi Yanı Fener Mah. Tekelioğlu Cad. No: 63 07160 Muratpaşa/Antalya T +90(242) 320 22 22 – 1388, 1389, 1394 muratpasa-bld.gov.tr

Tiyatro, Opera, Bale, Orkestra Antalya ABT – Antalya Büyükşehir Belediye Tiyatrosu Büyükşehir Belediyesi Yanı, Karaalioğlu Parkı Girişi 07100 Muratpaşa/Antalya Gişe T +90(242) 249 53 26 Müdürlük T +90(242) 249 53 20-25 F +90(242) 249 53 25 info@abt.gov.tr abt.gov.tr Antalya Devlet Opera ve Balesi Haşim İşcan Kültür Merkezi Evliya Çelebi Cad. 07010 Muratpaşa/Antalya Basın & Halkla İlişkiler Birimi T +90(242) 241 47 17 dobgm@dobgm.gov.tr dobgm.gov.tr Antalya Devlet Senfoni Orkestrası Müdürlüğü Yüzüncü Yıl Bulvarı, Atatürk Kültür Parkı, Antalya Kültür Merkezi 07030 Muratpaşa/Antalya T +90(242) 238 52 33 F +90(242) 238 52 32 info@antalyasenfoni.gov.tr antalyasenfoni.gov.tr Antalya Devlet Tiyatrosu Haşim İşcan Kültür Merkezi Muratpaşa Mah. Evliya Çelebi Cad. Eski Hal Kavşağı 07010 Muratpaşa/Antalya Müdürlük T +90(242) 248 97 94 Gişe Tel: +90(242) 247 87 27 info@antalyadt.gov.tr antalyadt.gov.tr Antalya Oda Tiyatrosu Yeşilbahçe Mah. Metin Kasapoğlu Cad. Metropol Çarşısı 07160 Muratpaşa/Antalya T +90(242) 322 20 05

KBT - Kepez Belediye Tiyatrosu Erdem Bayazıt Kültür Merkezi Sakarya Bulvarı 07060 Kepez/Antalya T +90(242) 325 60 60

Demre Aziz Nikolaos Müzesi Aziz Nikolaos Kilisesi 07570 Demre/Antalya T +90(242) 871 68 20 F +90(242) 238 56 87 noelbaba@muze.gov.tr

Kırmızı Kalem Tiyatrosu Bahçelievler Mah. Pamir Cad. Kardeşler Apt. 22-A 07050 Muratpaşa/Antalya T +90(242) 248 41 80 info@kirmizikalemtiyatro.com kirmizikalemtiyatro.com

Side Müzesi 07330 Manavgat/Antalya T +90(242) 753 10 06 F+90(242) 753 27 49 muze.gov.tr/side

Müzeler Antalya Alanya Atatürk Evi ve Müzesi Şekerhane Mah. 07400 Alanya/Antalya T +90(242) 513 32 54 F +90(242) 513 71 16 alanyaataturkevi@kultur.gov.tr Alanya Kızılkule Etnografya Müzesi Çarşı Mah. 07400 Alanya/Antalya T +90(242) 513 32 55 F +90(242) 513 71 16 alanyakizilkule@kultur.gov.tr Alanya Müzesi Saray Mah, Hilmi Balcı Sok. 07400 Alanya/Antalya T +90(242) 513 12 28 F +90(242) 513 71 16 alanyamuzesi@kultur.gov.tr Antalya Arkeoloji Müzesi Konyaaltı Cad. No: 88 07050 Muratpaşa/Antalya T +90(242) 238 56 88, 89 F +90(242) 238 56 87 info@antalyamuzesi.gov.tr antalyamuzesi.gov.tr Antalya Atatürk Evi ve Müzesi Işıklar Caddesi 07100 Muratpaşa/Antalya T +90(242) 241 15 27 antalyamuzesi.gov.tr Antalya Oyuncak Müzesi İskele Caddesi Kaleiçi Yat Marinası 07100 Muratpaşa/ Antalya T +90(242) 248 49 33 oyuncakmuzesi.antalya.bel.tr

Suna İnan Kıraç Kaleiçi Müzesi (AKMED) Barbaros Mah. Kocatepe Sok. No: 25 07100 Muratpaşa/Antalya T +90(242) 243 42 74 F +90(242) 243 80 13 akmed@akmed.org.tr akmed.kaleicimuzesi.com

Burdur Burdur Müzesi Özgür Mah. Halk Pazarı Cad. No: 3 15200 Merkez/Burdur T +90(248) 233 10 42 F +90(248) 233 87 63 burdurmuzesi@kultur.gov.tr burdurmuzesi.gov.tr Taş Oda Etnografya Müzesi Pazar Mah. Veyis Sok. 15200 Merkez/Burdur T +90(248) 233 10 42 F +90(248) 233 10 42

Isparta Isparta Müzesi İstiklal Mah. Millet Cad. No: 4 32300 Merkez/Isparta T +90(246) 218 34 37 F +90(246) 223 94 03 Uluborlu Müzesi Güreşyeri Mah. Alaaeedin Keykubat Halk Kütüphanesi 32650 Uluborlu/Isparta T +90(246) 531 24 99 Yalvaç Müzesi Hükümet Cad. No: 4 32400 Yalvaç/Isparta T +90(246) 441 50 59

Önemli Telefon Numaraları • Turizm Danışma 179 • Acil Yardım 112 • Sağlık Danışma 184


Görsellerin ve Metinlerin Tüm Hakları Saklıdır: 2012 © Antalya Tanıtım ve Turizm Geliştirme Tic. A.Ş., Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) Fotoğraf Arşivi AKMED Kaleiçi Müzesi, Alanya Arkeoloji Müzesi, Alanya Belediyesi, Alanya Kültür Merkezi, Alanya Tanıtım Vakfı (ALTAV), Altın Portakal Kültür ve Sanat Vakfı (AKSAV), Antalya Aquarium, Antalya Arkeoloji Müzesi, Antalya Büyükşehir Belediyesi, Antalya Büyükşehir Belediye Tiyatrosu, Antalya Devlet Opera ve Balesi, Antalya Devlet Senfoni Orkestrası, Antalya Devlet Tiyatrosu, Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO), Best Ajans, Burdur İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Isparta İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Kaş Belediyesi, Kemer Belediyesi, Kemer Yöresi Tanıtım Vakfı (KETAV), Kepez Belediyesi, Konyaaltı Belediyesi, Likya Şarapları, Manavgat Belediyesi, Muratpaşa Belediyesi, Side Belediyesi, Turset Project Management, Yalvaç Belediyesi Fotoğraflar Serdar Aydın (Kapak, 3, 4, 6, 7, 16, 17, 21, 36, 37) • Fatih Pınar (12, 18, 22, 28, 29, 33) • Ali Aral (23) • ShutterStock Arşivi (41) Metin Tamer Utku Editör Cenk Gündoğdu Tasarım Fikribir Görsel İletişim Çözümleri • fikribir.com Baskı Kutlu Avcı • kutluavci.com.tr

Destekleyen Kurumlar

Flowers and Children antalyaexpo2016.com.tr


ALTSO Alanya Ticaret ve Sanayi Odası altso.org.tr

ANTALYA Ulaşım Hizmetleri Petrol Sanayi ve Ticaret A.Ş. antalyaulasim.com.tr

ATAV Antalya Tanıtım Vakfı antalyaguide.org

ATB Antalya Ticaret Borsası antalyaborsa.org.tr

ATSO Antalya Ticaret ve Sanayi Odası atso.org.tr

BETUYAB Belek Yatırımcıları Turizm Ortak Girişimi A.Ş. betuyab.com.tr

IMEAK Deniz Ticaret Odası antalyadto.org.tr

MATSO Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası matso.org.tr

antalyadestination.com

BAKA Yayın No. 2012/63 • ISBN 978-605-86397-6-8

AKTOB Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Derneği aktob.org.tr

Sanat ve Festivaller (tr)  
Sanat ve Festivaller (tr)