Çatalzeytin Mektubu Gazetesi Sayı 356 Ocak 2014

Page 1

Renkli Fotokopi, Faks

Renkli Fotokopi, Faks

Atatürk Bulvarı No: 54 37940 ÇATALZEYTİN Tel: 0 366 516 12 22 Faks: 0 366 516 17 00

Atatürk Bulvarı No: 54 37940 ÇATALZEYTİN Tel: 0 366 516 12 22 Faks: 0 366 516 17 00

YEREL İLETİŞİM TURİZM GAZETESİ

10 ŞUBAT 2014

32. YIL /

1.00 TL . KDV İçinde

/ SAYI :356

YÖREMİZ ATASÖZÜ

MUHTAR MAAŞLARI ARTTI Muhtar maaşları 15 Ocak 2014’ten geçerli olmak üzere 871 lira 12 kuruşa yükseldi. Muhtar maaşlarıyla ilgili bakanlar kurulu kararı 16 Ocak 2014 tarihli resmi gazetede yayımlandı.

NÜFUS İSTATİSTİĞİ 2013 yılında Çatalzeytin’de işlem gören 90 doğum, 45 evlenme, 40 ölüm olayı oldu.

SP İKİ ADAYINI AÇIKLADI Saadet Partisi 30 Mart yerel seçimlerinde iki adayını açıkladı. SP’den Belediye Başkanlığına Kemal Demirkıran, İl Genel Meclisine Metin Erdoğan aday oldular.

SEÇMEN SAYISI NÜFUSA YAKLAŞTI Seçmen kütükleri 10 Ocak’ta muhtarlıklarda askıya çıktı, 23 Ocak’ta indirildi. Askı süresi içinde de 31 Ocak-01 Şubat tarihleri arasında İlçe Seçim kuruluna itirazlar yapıldı. Yüksek Seçim Kurulu 07 Şubat’ta seçmen kütüklerini kesinleştirdi.

30 Mart’ta yapılacak seçimlerde muhtar ve azalar için tek pusulada oy kullanılacak. İtirazlardan sonra oluşturulan listeler incelendiğinde ilçemizde seçmen sayısının ilçe nüfusuna yaklaştığı görülüyor. Belediye başkanlığı ve muhtarlık seçimleri dolayısıyla taşıma

DALGALAR OYUYOR KARAYOLLARI BAKIYOR Ginolu Caddesi PTT önünde dalgalar karayolunun birinci şeridini tamamen aldı. Trafiğe kapalı olan yol büyük tehlike oluşturdu. Kışlaaltı’nda bir kameriye

ve bir çeşmeyi dalgalar yıkarak kıyıya indirdi. Bir yıldır süren yol tahribatına karayollarınca bir önlem alınmadı.

PULATKAN İNTİHAR ETTİ Zekiye Pulatkan (1948) 02.01.2014 saat 16.30 sıralarında Karabük’te intihar etti. Karabük’te oturan, Yemişli köyü nüfusuna kayıtlı Pulatkan, emekli bekçi Mehmet Pulatkan’ın eşiydi. 5 çocuk annesi Zekiye Pulatkan, otopsi sonrası Karabük’te toprağa verildi.

RİNGO ZEKİ’Yİ KAYBETTİK İlçemizin renkli simalarından Zeki Karadağlı 1948 (Ringo Z e k i ) 20.01.2014’te Fı ndıkl ı Köyünde vefat etti. Sabah rahatsız l a n a n Karadağlı için ambulans çağrıldı. A m b u l a n s Zeki KARADAĞLI köye ulaştığında Karadağlı’nın vefat ettiği anlaşıldı. “Köylü köyden gelir, şenlenir çarşı / Cephe almak ayıptır, köylüye karşı.” diyen Karadağlı, ilçemizde uzun yıllar lokantacılık yaparak hizmet vermişti. İki çocuk babası olan Karadağlı 21.01.2014’te Fındıklı’da toprağa verildi.

YÜKSEKOKUL MEZUNU MUHTAR ADAYI Yerel seçimlerde Hamidiye k ö y ü muhtarlığına yüksekokul mezunu o l a n Ekrem Er a d a y ol duğunu Ekrem ER açıkladı. Ankara Ticaret ve Turizm Yüksek Öğretmen Okulundan 1976 yılında mezun olan Er, Kardemir A.Ş.’den emekli olarak köyüne yerleşti. Evli ve 4 çocuk babası olan Er seçildiğinde yapmak istediği projeleri açıkladı.

YÜCEL YILMAZ ELEKTRİKÇİLER ODASI BAŞKANI

YOLDAN’DAN ZİYARET İl Emniyet Müdürü Mustafa YOLDAN, 05.02.2014’te ilçemize geldi. Yoldan, İlçe Emniyet Amirliğinde görevli personelle tanıştı, aynı gün ilçemizden ayrıldı.

seçmenler sonucu etkiledi. Seçmen kütükleri ile ilgili Yüksek Seçim Kurulunun onayladığı listeler gazetemiz baskıya girdiğinde henüz açıklanmamıştı. Kütükler ile ilgili bilgiler gelecek sayımızda verilecek.

Dalgaların yıktığı çeşme deniz içinde

LİSE ÖĞRENCİ YURDU HİZMETE GİRİYOR Çatalzeytin Şehit Engin Açıkgöz Çok Programlı Lisesi öğrenci yurdu hizmete giriyor. 100 kız, 100 erkek 200 kişi kapasiteli yurda 45 öğrenci başvuru yaptı. Kaloriferli ve asansörlü olan yurtta 3 öğün yemek verilecek. Yurt odaları 3-4 kişilik olup banyo ve tuvaleti içinde her odada çalışma

masaları var. Yurtta etüd salonu, bilgi teknolojileri sınıfı, tv odası, belletici öğretmen odası, gece görüşlü iç ve dış güvenlik kamera sistemi ile izlenecek. Öğrenci yurdunda kütüphane ve internet hizmeti verilmesi için çalışmalar sürdürülüyor.

Hemşehrimiz Yücel Yılmaz, Kastamonu Elektrik ve Elektronik Teknisyenleri Odasının 07.02.2014’te yapılan kongresinde başkan seçildi. Yılmaz 70 oy alırken diğer aday Hüseyin Özkan’a 66 oy çıktı.

Sinan Karadağ ve Erdal Savcı Aday ESNAF ODASINDA KONGRELİ SEÇİM Esnaf ve Sanatkarlar Odası 24 Şubat’ta kongreye gidiyor. Seçim dolayısıyla kongrenin hareketli geçmesi bekleniyor. Esnaf ve Sanatkarlar genel kurulu 24 Şubat 2014 günü saat 11’de Halk Eğitim Salonunda yapılacak. çoğunluk sağlanamazsa aynı yer ve saatte 03 Mat 2014’te toplanılacak. Odaya kayıtlı 264 esnaf var.

Devamı Sayfa 5’te Akçay kıyısında yapılan öğrencu yurdu

SEÇİM SENEDİ

Devamı Sayfa 6’da

Belediye Başkanı Musa İhsan Uğuz’un AKP’den belediye başkan adaylığı kesinleşti. Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanlığı 31 Ocak 2014’te Uğuz’un adaylığını resmen açıkladı. 1994’te Belediye’de mimar olarak göreve başlayan Uğuz, Fen İşleri Müdürlüğünden istifa ederek DYP’den belediye başkanı seçildi. 2004 ve 2009 seçimlerinde AKP’den Belediye Başkanı oldu. Musa İhsan Uğuz, 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde dördüncü defa belediye başkan

Paşa Pınarı

adayı olarak seçimlere giriyor. AKP’nin İl G e n e l Mecl isi adayları henüz açıkl anma dı . AKP’den İl G e n e l Meclisine B i r o l Musa İhsan UĞUZ Bozkurt, Hüseyin Tolga İnce, Engin Rençber, Mevlüt Kaplan, İsmail Özcan, Ahmet Türk adaylık başvurusu yaptılar.

BAŞKAN ADAYI AKÇAY “Belediye Başkanlığı konu mankenliği değildir.” Eğitimci ve İnşaat yaşayan nüfusunu küçültmek için Mühendisi Vicdan Turgut elinden gelen yanlış Akçay (1948) 24.01.2014’te ve olumsuz siyasetBelediye Başkanlığına l e r i n i bağımsız adaylığını açıkser gil emi şle rd ir . ladı. Vatandaşı kentsel İ n e b o l u göçe zorlayıcı poliMalmüdürlüğüne bağımtikalar izleyerek sızlık adaylık ücreti 731,48 Çatalzeytin’in ve TL’yi yatıran Akçay 28 Çatalzeytin gibi yerOcak’ta adaylıkla ilgili leşim birimlerinin evraklarını teslim etti. küçülmesini, Vicdan Turgut Vicdan Turgut AKÇAY hemşehrilerimizin ve Akçay “Bizim vergilerimizle ülkemizin zor durumda yaşayan, program uygulayan kalmalarını tesis etmişlerdir. hükümetler, iktidarlar ÇatalzeytHer çözüm teknik ve in’e ilave hizmetler yapmadıkları bilimsel çalışma ile mümkün olur. gibi daha önceden yapılmış bazı Belediye Başkanlığı konu mankenhizmet birimlerini de kaldırarak liği değildir. Halkımızın karşısına Çatalzeytin’e ve Çatalzeytinliye projelerimle çıkacağım. ” dedi. zulüm etmiştir. Çatalzeytin’in

- AKP Belediye Başkan Aday Adayı Cengiz İnce “Projelerimiz neden gözardı ediliyor ?” Sayfa 5’te - İlçemiz Nüfusu 414 artışla 7014 oldu Sayfa 5’te - İsviçre Kreuzlingen’de Çatalzeytin Türk Halk Müziği Korosu Sayfa 12’de - Kaymakam Korkmaz karne dağıttı Sayfa 12’de - Çağlar-Kaymazlar yolu Sayfa 12’de - Hayati Tahsin Yılmaz ilk, orta ve lise öğrencilerine ödül dağıtacak Sayfa 12’de

KAYMAKAM KORKMAZ KARNE DAĞITTI Kaymakam Erol Korkmaz, biinci dönemin son günü 24.01.2014’te Yunus Emre İlkokulu birinci sınıf ve Yunus Emre Ortaokulu beşinci sınıf öğrencilerine

karne dağıttı. Korkmaz’a karne dağıtımında İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Kalafat ve veliler eşlik ettiler.

Kaymakam Korkmaz öğrencilerle

ADAY TANITIMI WEB SİTESİNDE YAPILACAK

Gazetemiz, yerel seçim haberlerini ayrıntılı vermek amacıyla 10 Şubat 2014 tarihinde çıktı. 28 Şubat 2014 tarihinde tekrar yayınlanacak. Yerel seçim aday tanıtım

BAŞYAZI 30 Mart 2014’te yerel seçimler yapılacak. Muhtarlığa, azalığa, İl Genel Meclisine, Belediye Başkanlığına, Belediye Meclisine aday olanları kutluyoruz. Seçim barışı pekiştirsin, dargınlıklara yol açmasın. Çünkü seçim yaraları kolay kolay silinmez. Muhtar olsun aza olsun her adayın seçmene imzalayıp vereceği seçim senedi olmalı. Koltukta oturmak için kimse aday olmamalı. Projeler konuşmalı boş yere seçmenden oy istenmemeli. Seçmen, adayının ne yapacağını, nasıl yapacağını, hangi yöntemlerle ilçeyi yönetmeye talip olduğunu bilmeli. Gazetemizde son beş yılda gündeme taşıdığımız konulara bir göz atıp anımsatma yapalım.

BAŞKAN MUSA İHSAN UĞUZ DÖRDÜNCÜ DÖNEM İÇİN ADAY

çalışması gelecek sayımızda da sürecek. Adayların tanıtımı 01 Mart 2014’ten itibaren Çatalzeytin Mektubu gazetesi web sitesinde yapılacak.

BİLENLER - BİLMEYENLER Ukalalar, cahiller sözü ele alınca; Konuşur da konuşur, sonlamayı bilmezler. Dinlemek olgunlara, bilgelere mahsustur; Cahiller çok konuşur, dinlemeyi bilmezler.

31 Ocak’ta Mersin’de idim. Aracına bindiğim taksi sürücüsü “Memleketimi çok seviyorum, denizi, yaylası ayağımın altında. Mersin çok güzel bir şehir.” dedi.

Fazıl BAYRAKTAR Emin Türkay Öztürk Sayfa 6 Cıvıltı’da


10 ŞUBAT 2014

Sayı: 356

ÇATALZEYTÝN MEKTUBU

Sayfa 2

ÇATALZEYTİN BAĞIMSIZ BELEDİYE BAŞKAN ADAYI VİCDAN TURGUT AKÇAY Eğitimci ve İnşaat Mühendisi

ÖZGEÇMİŞİ 01.05.1948 yılında Çatalzeytin’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Çatalzeytin’de, Lise öğrenimini Kastamonu’da, Üniversite öğrenimini Fen grubu branş öğretmenliği olarak Marmara Üniversitesinde, İnşaat Mühendisliğini İstanbul Teknik Üniversitesinde tamamladı. (1981) Matematik ve Fen branş öğretmeni olarak Aydın/Nazilli, Zonguldak/Karabük, İstanbul/Kocamustafapaşa Lisesi, Pertevniyal Lisesi, Darrüşafaka Lisesi ve İstanbul Erkek Lisesinde görev yürüttü. 3 yıl İstanbul Milli Eğitim Müdür yardımcılığı yaptı. Açıklamalı Modern Matematik dergisini çıkardı. Kredili sisteme göre Matematik ders kitapları yazdı. 1996 yılında Milli Eğitimden emekliye ayrıldı. 1998-200 yılları arasında 3 yıl Özel Opera Güzel Sanatlar Anadolu Lisesinde Matematik Öğretmenliği, 2001-2003 yılları arasında Fatih’te (İstanbul) Özel Sonuç Dershanesi Müdürlüğü yaptı. 1999 Kocaeli depreminde, İnşaat Mühendisi olarak hasar tespit çalışmalarında bulunup ön raporlar hazırladı. İstanbul’daki bazı resmi ve özel yapılarda çalışmalar yaptı. 2011 yılında Çatalzeytin’de Yapı Mühendisliği bürosu açtı. 2013 yılında Kastamonu Yapı Denetimde Kontrol Mühendisi olarak göreve başladı.

İlçemizde şimdiye kadar iktidar olan partilere oy verildi. İktidara mensup Belediye Başkanları ile Çatalzeytin hep kaybetti. Bizim vergilerimizle yaşayan, program uygulayan hükümetler, iktidarlar, Çatalzeytin'e ilave hizmetler yapmadıkları gibi daha önceden yapılmış bazı hizmet birimlerini de kaldırarak Çatalzeytin'e ve Çatalzeytinliye zulüm etmiştir. Çatalzeytin'in yaşayan nüfusunu küçültmek için elinden gelen yanlış ve olumsuz siyasetlerini sergilemişlerdir. Vatandaşı kentsel göçe zorlayıcı politikalar izleyerek Çatalzeytin'in ve Çatalzeytin gibi yerleşim birimlerinin küçülmesini, hemşehrilerimizin ve ülkemizin zor durumda kalmalarını tesis etmişlerdir. İlçemizde bulunan iktidar yanlısı hemşehrilerimize, sizin nüfusunuz az faktörü ileri sürülerek Adliye, Hastane, Halk Bankası, Öğretmenevi, TEK gibi hizmetler kaldırılmış olup hemşehrilerimizin bir kısmı daha göçe zorlanmıştır. Geçmişte Türkiye olarak 70 cent’e muhtaç olduğumuz iddia edilen durumlarda bile, bu hizmetler geçmiş yöneticiler tarafından kaldırılmamıştır.

İktidara ve siyasi partilere mensup Belediye Başkanlarının maalesef ilçeye yarayışlı olamadıkları görülmektedir. Bu durumu düşünerek, her şey Çatalzeytin için sloganı ile, Ben Eğitimci ve İnşaat Mühendisi Vicdan Turgut Akçay Bağımsız Çatalzeytin Belediye Başkanı adayı olarak hizmetinize talibim... Her çözüm, teknik ve bilimsel çalışma ile mümkün olur. Belediye Başkanlığı konu mankenliği değildir. Her yaşam merkezinin, ya da kentin kendine göre sorunları, bilimsel ve teknik, proje ve uygulamalarla çözüm bulacağı kesindir. Bunları hep birlikte aşıp çözüm bulacağıma inandığım için Çatalzeytin’i partiler üstü görüp, Bağımsız Belediye Başkan adayı olarak ben Eğitimci ve İnşaat Mühendisi Vicdan Turgut AKÇAY hizmetinizdeyim..... Sevgilerimle...

Vicdan Turgut AKÇAY Çatalzeytin Bağımsız Belediye Başkan Adayı


10 ŞUBAT 2014

Sayı: 356

ÇATALZEYTÝN MEKTUBU

Sayfa 3

HAMİDİYE KÖYÜ MUHTAR ADAYI

EKREM ER Ben muhtar seçilirsem yapmayı düşündüklerimi siz değerli dostlarımla paylaşmak istiyorum.

Su Sorunu

Köyümüzün Merkez Mahallesi Atmeydanı mahallesidir. Muhtar seçildikten sonra yapmayı planladığım ilk iş, Atmeydanı mahallemizin su sorununu çözmek olacaktır. Bilindiği gibi bu mahallemizde su sorunu yaşanmaktadır. Devlet tarafından projelendirilen bu sorun benim üzerinde duracağım ve halletmeye çalışacağım bir projedir.

ÖZGEÇMİŞİM 1954 yılında Çatalzeytin Hamidiye Köyünde doğdum. İlk ve ortaokulu Karabük’te, liseyi Kastamonu’da okuduktan sonra Ankara Ticaret ve Turizm Yüksek Öğretmen Okulundan 1976 yılında mezun oldum. 1977 yılında Karabük Demir Çelik Fabrikasında muhasebe memuru olarak çalışmaya başladım. Hesap uzmanı kadrosundan emekli olduktan sonra Kardemir A.Ş.’de Muhasebe grup sorumlusu olarak 7 yıl çalıştım ve 2003 yılında iş hayatıma nokta koyarak köyüme yerleştim. Evli ve 4 çocuk babasıyım.

MUHTARLIK PROJELERİM Köyümüz dört mahalleden oluşmaktadır. Meydancık Mahallesi, Atmeydanı Mahallesi. Kâtip Mahallesi, Kabalakdüzü Mahallesi.

Şenlikler

2015 yılında Atmeydanı mahallesinde Hamidiye'ye gelişimizin 135.yılı şenlikleri yapılacaktır. Bu şenlikleri Muhtarlık ve dernek yönetimi ile karşılıklı fikir alışverişi sayesinde en güzel şekilde organize etmek çok önem arz etmektedir. Bu nedenle Hamidiye ve Çevre Köyleri Kültürel Yardımlaşma ve Sosyal Dayanışma Derneği ile koordineli bir çalışma içinde olacağız. Şenlikleri en güzel şekilde yapacağız.

Yol

Köyümüz Meydancık Mahallesini, Merkez Mahallemize bağlayan yolumuzun hali maalesef çok kötü durumdadır. İki Mahalleyi birbirine bağlayan bu yolun kötü oluşu mahalleler arası kopukluğun en önemli nedenidir. Bu yolu kullanarak merkez mahallesine ulaşım yaklaşık 1 km’dir; ancak yolun aşırı bozuk, dik rampaları nedeni ile yazın dahi ulaşım olmamaktadır. Merkez mahallesine ulaşmak için Çatalzeytin Kastamonu karayolunu kullanmak gerekiyor. Bu da gidiş-geliş yaklaşık 30 km’ dir.

Mevcut yolun güzergahını değiştirerek bu sorunu halledeceğim. Kabalakdüzü ve Katip Mahallesinde bulunan mevcut yolların da asfaltlanması yönünde çalışacağım.

Kanalizasyon

Köyümüz, artık göç veren değil göç alan konuma gelmiştir. Bu sebeple de köyümüze yerleşen her hanenin kanalizasyon çalışmalarını yaparak evlerine yerleşmelerini sağlayacağım.

Diğer Konular

Yukarda ana başlıklarla bahsettiğimiz sorunlardan başka; Meydancık Mahallesinde bulunan altyapısı tamamlanan mescidin ibadete açılması Yaptığımız her icraatın Köyümüz İnternet sitesinden yayınlanması Köyümüzün bir mahallesine Kültür ve Turizm Müzesinin kazandırılması Telekomla işbirliği yapılarak köy geneline İnternet Hizmetinin verilmesi Bu sayede köyümüzde olmasını istediğimiz her şeyi internet ortamından paylaşarak gençlerimizle birlikte daha güzel bir Hamidiye için çalışacağım.

MUHTAR BEN OLAYIM HAMİDİYE’Yİ BERABER GÜZELLEŞTİRELİM Tüm kardeşlerime sevgi ve saygılarımla

EKREM ER Hamidiye Köyü Muhtar Adayı Cep Tel: 0539 381 30 54 Ev Tel: 0366 56444 63


10 ŞUBAT 2014

Sayı: 356

ÇATALZEYTÝN MEKTUBU

Sayfa 4

ÇATALZEYTİN MERKEZ MAHALLESİ MUHTAR ADAYI

DİLEK DEMİRCİ

“Çatalzeytin’de bir ilk için Dilek DEMİRCİ’yi seçin.” MERKEZ MAHALLESİ MUHTAR ADAYI

YILMAZ ÖZDEMİR

İletişim: 0 542 603 42 13

ÇELEBİLER MAHALLESİ MUHTAR ADAYI

HALİT ACAR 1967’de Çelebiler’de doğdum. 13 yaşımda gurbete çıktım. 2012’de 8 nüfus ile memleketime dönüş yaptım. Çelebiler’i çocukluğumda bırakıp gittiğim gibi buldum. Çelebiler hep hizmetlerden yoksun kaldı. Bu gidişe dur demenin zamanı geldi. Hep birlikte Çelebiler mahallesini kalkındıralım, kuruyan fidanları canlandıralım. Hizmet için muhtarlığa adayım. İletişim: 0 535 879 84 10


10 ŞUBAT 2014

Sayı: 356

ÇATALZEYTİN MEKTUBU

Sinan Karadağ ve Erdal Savcı Yarışacak

ESNAF ODASINDA SEÇİMLİ KONGRE Baştarafı Sayfa 1’de

Sinan Karadağ’ın üçüncü defa aday olacağı kongrede Erdal Savcı ayrı bir liste ile seçimlere girecek. 30 Ekim 2005 kongresinde S i n a n Karadağ ilk defa oda başkanlığına Sinan KARADAĞ seçildi. 248 oy kullanıldı, rakibi Yüce Akçay’dı. 27 Ocak 2010 kongresinde kayıtlı 293 üyeden 233’ü oy kullandı, rakibi Abdurrahman Erdal SAVCI Özcan’dı.

İLÇEMİZ NÜFUSU 414 ARTIŞLA 7014 OLDU Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) 29 Ocak 2014’te nüfus sayımı sonuçlarını açıkladı. Merkez ve köylerde toplam nüfusumuz 7014 oldu. Nüfusumuz merkezde 104, köylerde 310 toplamda 414 arttı. Yerel seçimler dolayısıyla nüfusumuzda yapay bir artış görüldü. Nüfusu en az olan köylerimiz Kulfallar (13), Köklüce (42), Fındıklı (44); nüfusu en çok olan köylerimiz Paşalı (284), Karacakaya (244), Çatak (201). Geçen yıl nüfusumuz 6600 idi. Merkez nüfusumuz 2413’ten 2517’ye, köyler nüfusumuz 4187’den 4497’ye yükseldi.

MYO BAŞKANI MAZHAR ÖZCAN KAMPANYAYA DESTEK İSTEDİ Çatalzeytin genciyle olaya Y ükse ko kul sahip çıktı. Y a p t ı r m a Öğrencilere ilgi Geliştirme ve ve destek Güzelleştirme verdiler. Daha Derneği Başkanı yapacağım ız Mazhar Özcan, işler çok. ÖnceKastamonu Meslek likle okulun Yüksekokulu na kalıcılığına bağlı olarak sağlamak hedeMazhar ÖZCAN ilçemizde Yaşlı Bakımı fimiz. İlçemizde olsun, Hizmetleri ve Engelli gurbette olsun her Bakımı Rehabilitasyon Çatalzeytinliden ve eğitime bölümlerinde 139 gönül verenlerden sürekli öğrencinin eğitim destek bekliyoruz. gördüğünü asıl hedeflerinin MYO Çatalzeytin’in kendi adımıza bir okul ekonomik ve sosyal yapısını açmak olduğunu söyledi. olumlu değiştirecek en Özcan “Yüksekokul büyük şansımızdır. Açtığımız konusunda Çatalzeytin olarak bir sınav veriyoruz. kampanyaya katkı veren Öğrencilerin sağlıklı bir hemşehrilerimize teşekkür eğitim alması için yönetim ediyor herkesten gücü kurulu olarak çaba doğrultusunda destek bekgösteriyoruz. Gelinen nokta liyoruz. İlgi ve bizim için çok güzel. desteklerinizle başarıya Çatalzeytin halkı esnafıyla, ulaşacağız.” dedi.

ÖĞRENCİLERE KATILIM BELGESİ VERİLDİ Gençlik Hizmetleri ve Spor il Müdürlüğü karne tatili dolayısıyla “Sahiller Sporla Şenleniyor” etkinliği düzenledi. Voleybol, basketbol, hetbol, masa tenisi, badminton ve jimnastik dallarında etkin-

liğe katılan ilk ve ortaokul öğrencilerine 09 Şubat 2014 günü spor salonunda katılım belgesi verildi. Törene Belediye Başkanı Musa İhsan Uğuz, İl Müdürü Erdoğan Akbıyık ve veliler katıldı.

AKP BELEDİYE BAŞKAN ADAY ADAYI İNCE

“PROJELERİMİZ NEDEN GÖZARDI EDİLİYOR” Ak Parti’de İlçe Belediye düşündüğüm ‘Minyatür Dünya’ Başkan adaylarının belli olması adlı projeyi yapmaktı. Bu il ve Çatalzeytin ilçesinde mevcut belediye başkanlıklarında bile Belediye Başkanı yok. Bütün dünyanın Musa İhsan Uğuz’un başk e ntle ri nd ek i yeniden aday göstersembol yapılarını biz ilmesi sonrası, ilçede burada yapacaktık ve aday adayı olan haddimizi aşarak Cengiz İnce sembollerini yaptıkK a s t a m o n u larımız o büyük Gazeteciler Cemiyeti ülkelerin büyükelçilerini Çatalzeytin’e hizmet binasında davet edecektik. 04.02.2014 günü İddia ediyorum 15 basın toplantısı tane ülkenin semdüzenleyerek duruCengiz İNCE ma tepki gösterdi. bolünü yapsak, 15’i gelmese bile Çatalzeytin ilçesini gele- 2’si mutlaka gelirdi. Mısır’ın ceğe taşıyacak, Türkiye’de inanç piramitlerini yapacaktık, Eyfel ve seyahat turizminde ses getire- Kulesi’ni yapacaktık ve cek projelerinin incelenmeden, büyükelçileri davet edip, dikkate alınmadan böyle bir Çatalzeytin’i tanıtacaktık. Ben karar verilmesini Çatalzeytin için Recep Tayyip Erdoğan’ın büyük bir kayıp olarak nite- İstanbul’da belediye başkanlığı lendiren İnce: “Başbakanımızın dönemini bildiğim için bu küçük ilçelerle ilgili hiçbir fikri İstanbul’dan beri bir sevgim var. olduğuna inanmıyorum, tama- Yoksa ben başbakan yüzde elli oy men yönlendirme... aldığı için değil, yüzde 34 oy Başbakanımızın proje üreten aldıklarında da ben Çatalzeytinsanlara çok değer verdiğini in’de Ak Partiliydim. Belediye biliyorum. Benim 22 projemin Başkanıyken de ben Tayyip içinde 4 ya da 5 projemin içeriği- Erdoğancıydım. Biz gönlümüzni öğrense, kesin ve kesin den seviyoruz. Taş da koysa bir Çatalzeytin’de belediye başkan- bildiği vardır Recep Tayyip lığı için buranın Milletvekillerine Erdoğan’ın diyerekten ona oy kesinlikle bir meydan vermeden veriyoruz. Bizim 22 adet projemadayımız Cengiz İnce’dir diye- iz 6,5 sayfa tuttu, bu göz ardı ceğine eminim. Çünkü neden ediliyor. Biz hizmet etmek Başbakanımız çalışanın yanında, için neden kendimizi parçalıyproje üretenin yanında, Ak Parti oruz. Çatalzeytin’de bana için memleketine, vatandaşına, CHP’den ve MHP’den belediye halkına bir şeyler vermek başkan adayı verseler yine isteyenin yanında” dedi. olmam. Ben bu kadar Ak Cengiz İnce konuş- Partiliyim. Ama Allah korusun, masını şöyle sürdürdü: “Ben Ak Parti iktidardan düşüp Çatalzeytin’de seçime girseydim, muhalefette kalırsa mevcut 850-1000 arasında oy alacaktım. belediye başkanlarımız, milBiz göreve gelseydik, beş sene letvekilimiz, o zamanda x partisonra çok şey değişecekti. Benim sine mi geçecekler?” dedi. ilk ve en önemli proje olarak

MYO’YA YAPILAN BAĞIŞ VE YARDIMLAR S.NO 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41

ADI VE SOYADI MÜNEVVER KARAOĞLU ERDOĞAN KAYA REYHAN ÖZCAN SERTAN KAYA SEVAL ASLANOĞLU ALİ TUNÇ KEMAL YILDIRIM ASIM KURT BEKİR YÜKSEL MEHMET ÖZÇELİK ŞABAN ÖZCAN EKREM SAVCI VAHİT SAVCI SALİM ÖZCAN (ASIM OĞLU) ŞERAFETTİN DEMİRCAN AHMET DEMİRCAN HÜSEYİN ÖZCAN KIYASİ ÖZCAN MUSTAFA KILIÇ SALİM ASLAN YÜCEL ŞAHİNGÖZ AHMET ŞAHİNGÖZ AHMET RENÇBER FAİK ARSLAN SALİM ÖZDEN ŞÜKRÜ KAYRAN SALİM YILMAZER ZİYA ŞAHİNGÖZ RAMAZAN ÖZCAN ÜNTEL KABLO MEHMET ÜNLÜ

BAĞIŞ MİKTARI 50,00 1.000,00 100,00 100,00 50,00 30,00 50,00 500,00 100,00 1.000,00 100,00 50,00 50,00 50,00 300,00 150,00 100,00 100,00 200,00 100,00 500,00 200,00 500,00 500,00 150,00 50,00 50,00 5.000,00 1.500,00 15.000,00 AK İNŞ. MERMERCİLİK ALİ KÜTÜK 10.000,00 ŞEN ÇİÇEKÇİLİK İSMAİL ŞEN 2.000,00 ASMİD MAKİNE SADIK ARSLAN 1.000,00 SEDAT ŞENOL ÖZDEMİR 5.000,00 ŞEMSİ YOZGAT 5.000,00 ÜYE AİDATI 95,00 MUSTAFA ÖZBEK 3.000,00 İSMET ÇETİNKAYA 500,00 SAMİ ŞAHİNGÖZ 3.000,00 DURSUN GÜNER 300,00 ALKAN MERMER VE GRANİT SAN. A.Ş. 5.000,00 TOPLAM 62.525,00

Çatalzeytin Yüksekokul Yaptırma Geliştirme ve Güzelleştirme Derneği Başkanlığı Hesap No : T.C. Ziraat Bankası Çatalzeytin Şubeİl Müdürü Erdoğan Akbıyık belge verirken

si 64904055-5001

IBAN : TR 02 0001 0004 9564 9040 5550 01

Sayfa 5

PAŞA-DER’E GENÇ BAŞKAN Çatalzeytin’in en kalabalık köyü Paşalı’nın İstanbul Örnektepe’de faaliyet gösteren derneğinin 3. olağan genel kurul toplantısına katılım yoğun oldu. Kağıthane Belediye Meclis salonunda yapılan genel kurula Çatalzeytin’den muhtar adayları Ahmet Özcan, Şaban Özcan ve Yüksel Demirkıran katıldılar.150 üyenin katıldığı genel kurulda Başkan Yaşar Yılmaz görev almayacağını belirtti. Yapılan seçimler sonucunda Sezer Kılıç başkanlığındaki yönetim kurulu; Sinan Kılıç, Sezai Özcan, Cemil Demircan, Melike Demircan, Ayşe Savcı, İlyas Ünlü, Celal Aydın ve Uğur Öztürk’ten oluştu. İlk kez bir köy derneğinde iki bayanın görev alması kadınlarımızın sosyal yaşamda biz de varız demesi olarak yorumlandı.

PİRİ KÖYÜ SOSYAL YARDIMLAŞMA DERNEĞİ KURULDU İstanbul’daki Piri köylülerini bir arada buluşturmayı amaçlayan dernek Sultangazi’deki Çatalzeytinliler Yardımlaşma Derneği lokalinde 02.02.2014 pazar günü saat 10.30’da toplandı. Derneğe kayıtlı 47 üyenin katılımı ile yapılan toplantı sohbet havasında geçti. TRT’den emekli Kazım Çelik başkan olarak görev aldı. Başkan yardımcılıklarına Ali Altun, Kenan Ünlü, sekreter Mustafa Ünlü, sayman Orhan Altun ve üyeliklere Aziz Çelik ile Mahir Çelik getirildi.

DÖRT MUHTARLIK KARACAKAYALILAR DERNEĞİ’NDE BAŞKAN DEĞİŞTİ İstanbul Sultangazi Cebeci mahallesinde faaliyetlerini sürdüren “Dört Muhtarlık Karacakayalılar Derneği”’nin 3. Olağan Genel Kurul toplantısı 26.01.2014 Pazar günü dernek merkezinde derneğe kayıtlı 170 üyenin 116’sının katılımı iye yapıldı. Divan Başkanlığını Sami Aydın, yazmanlıkları Asım Öztürk ve Hasan Özcan’ın yaptığı genel kurul sonucunda Yönetim Kurulu; Fahri Ünal Başkanlığında, Ufuk Özcan, Orhan Ünal, Fedai Aydın, Mustafa Ün, Durmuş Özcan ve Şenol Akın’dan oluştu.

CELALLAR DERNEĞİNDE DEĞERLENDİRME TOPLANTISI 19 Ocak 2014 pazar günü saat 13.00’ten itibaren İstanbul Sultangazi ilçesinde faaliyetlerini sürdüren Celallar köyü Yardımlaşma Derneği, Çatalzeytinliler yardımlaşma derneği lokalinde 2013 yılını değerlendirnme tolantısını yaptı. başkan Salih Gün’ün yönettiği toplantıya Çayaş Başkanı Rasim TAN, Cebeci Mahalle Muhtarı Zeki Yıldız, Çatalzeytinliler eski Dernek Başkanı Ahmet Güler ve Çatalzeytin Saadet Partisi Belediye Başkan Adayı Kemal Demirkıran katıldılar.

YARDIMSEVENLER KONGRESİ T ü r k i y e Yardımsevenler Derneği Çatalzeytin Şubesi, 18 Ocak 2014’te Cafe Biiz’de olağan kongresini yaptı. Toplantıya, kayıtlı 56 üyeden 28’i katıldı.

Yönetim Kurulu Rüksan Yeni tarafından Hayret Öztürk, Güler Savcı, Kezban İşçen, Ayşegül Açıkgöz, Nermin İnce, Yüksel İnce, Hülya Demir, Meral Çelikkol’dan oluştu.

ÇATALZEYTİN NÜFUSU 29.01.2014 ADRESE DAYALI NÜFUS KAYIT SİSTEMİ VERİ TABANI Merkez Arıca Aşağısökü Canlar Celallar Çağlar Çatak Çepni Çubuklu Dağköy Doğan Duran Epçeler Fındıklı Güneşler Hacıreis Hacıreissökü Hamidiye İsmail Karacakaya Kaşlıca Kavaklı Kavakören Kayadibi Kaymazlar Kızılcakaya Kirazlı Konaklı Köklüce Kuğu Kulfallar Kuzsökü Paşalı Piri Samancı Saraçlar Sırakonak Sökü Yemişli Yenibeyler Yukarısökü Yunuslar Köyler toplamı İlçe toplamı

Toplam 2.517 122 58 78 108 134 201 143 62 58 91 113 70 44 87 103 73 76 219 244 94 108 151 117 83 68 129 170 42 53 13 96 284 113 78 134 110 85 113 123 110 139 4.497 7.014

Erkek 1.264 61 27 40 58 63 97 70 34 28 49 51 33 20 46 42 28 35 112 120 46 52 72 57 39 33 70 84 17 28 5 51 128 60 40 75 54 42 61 53 56 64 2.201 3.465

Kadın 1.253 61 31 38 50 71 104 73 28 30 42 62 37 24 41 61 45 41 107 124 48 56 79 60 44 35 59 86 25 25 8 45 156 53 38 59 56 43 52 70 54 75 2.296 3.549


10 ŞUBAT 2014

Sayı: 356

ÇATALZEYTİN MEKTUBU

Sayfa 6

mektuptan özetler Mertcan KARACAN e-mail: mert_can_karacan@hotmail.com

HAYALLERİMİZ KADAR İNSANIZ Çocukluk yıllarımda girdiğim bir tünelden halen daha çıkamadığımı fark ettim. Emekliyorum, koşuyorum derken hep bir fazlası çıktı karşıma. Onlar verdi, ben öğrendim; onlar söyledi, bizler yaptık. “Öğrenen merkezli eğitim sistemi” dediklerinde biraz biraz umutlandık. Bilim insanlarının masalarında kalan bilgi kırıntılarını iyi-kötü ayırt etmeden doldurdular içimize. Günümüzde öğrendiklerimiz, geçmişte unuttuklarımızın yerini tutmadı. Herkesin birçok şeyi bildiği halde hiçbir şey yapamaması ise uygulama eksikliğinin net bir kanıtıydı. Teori, yosun tutmuş beyinlere çarpan dalgalardan öteye geçemedi. Uzun lafın kısası, insanoğlu; hayallerini kısıtlayacak her türlü engele ve sisteme karşı gelebilmeli! Var oluş için ruha, yaşamak için hayallere gereksinim vardır. Öyleyse hangimiz hayallerimiz uğruna savaşlar açtık? Kaçımız korkusuzca kendi yolumuzu çizdik? Hangimiz kitap okumayı bırakıp bir şeyler karalamaya başladık? Hangimiz müziği kapatıp şarkılar yazdık? “Mutluluğun resmini çiz” dediklerinde kaçımız zorlanmadık, bilmiyoruz. Belki de en verimli çağımızı kahve köşelerinde kumar peşinde geçirdik. Bunu da bilmiyoruz. Çünkü “arkadaş kurbanıyım” demek rahatlatıyor içimizi. Öyle kolay kandırıyoruz ki kendimizi… Hayallerden bahsederken Platon’un güzel bir sözüne de değinmeden edemeyeceğim. ''Çocuklarınıza mutlaka müzik ve matematik öğretiniz.'' derken günümüze adeta kocaman bir taş fırlatıyor. Kendi dünyalarını yeni yeni keşfetmeye başlayan çocuklarımız, aniden bilim dünyasına atılıveriyor. Yetenekleri beşiklerinde kalan bu çocuklar, ileride yetişkin birer birey olduklarında belki de kazandığı paralarla mutlu olmasını bilecekler; fakat içlerinde her zaman bir ukde kalacak. Çünkü insan ömrü, akıllarda kalmaya yetmez. Çünkü insan ömrü, topluma yarar sağlamaya yetmez. Bunun içindir ki ardınızda bıraktığınız yapıtlar herkese yol göstermeli. Bedeniniz dünyevî işlerle uğraşırken ruhunuz müziğe, edebiyata ve resme yönelmeli. Bir kez daha söylüyorum: “Seni de sürüklemesin eğitim sistemi.”

ENGELLİ DAYANIŞMASI Fatma CİNCİOĞLU Otizm Engelliler Dernek Başkanı Engelli dayanışması topluma her zaman iyi bir örnek olmuştur. Bana göre önemli olan bunun farkına varmaktır. Bununla beraber, engelli her zaman, az ile yetinmeyi bilmiştir. Gözü fazlasında olmayan engelli paylaşımda yanında olmuş bunu kendine düstur edinmiştir. Bencillik hiçbir zaman engellinin fıtratında olmaz!... Bu böyle bilinmelidir. Üzülerek belirtmek de yarar gördüğüm menfi olay ! Engelliye daima ihtiyaç, muhtaç en kötüsü dilenci gözüyle bakılmasıdır. Lakin hal böyle olmadığı gibi örnek alınması gereken insani davranışların tümü kalp gözüyle bakmasını bilen engelsiz sağlıklı insanlar için, engellinin saf temiz aynı zamanda mağrur benliğinde yatmaktadır. Muhtaç değildir engelli, dilenci değildir engelli. O istememiştir öyle olmayı !.. Emrin nereden geldiğini, içinde bulunduğu zor, meşakatli, sabır gerektiren halinin onun için imtihanların en güzeli olduğunu, kendisinin hak katında seçilmiş özelliğinin bulunduğunu, bunun yanında mükafatının da yüce mevlasının kendisinde saklı olduğunun bilinci ve şuuru ile yaşar, ona göre hayatını idame etmeye çalışır. Azmeder her türlü zorluğa engele içinden çıkılması zor olan yaşantısına büyük bir sabırla boyun eğer. Bunlar özetidir engellinin yaşadıkları karşısında çok küçükte olsa insanlar tarafından görünen yanıdır. Bir de görülmeyen yanı vardır. Onu da sadece ve sadece Rabbi bir de engelli kendisi bilir. İşte önemli olan orayı anlayabilmektir, orayı hissedebilmektir. İşte bunun içindir ki birbirlerini anlayıp dayanışma içinde olurlar. Engelsiz sağlıklı insanların özel rehabilite merkezlerine okullarına gidip oradaki atmosferi onlarla birlikte, arada bir de olsa yaşamalarını onları bir arada görmelerini tavsiye ederim. Hem nefislerini sorgulamış olurlar hem de yaşamlarında varsa onlara göre sıkıntı gibi görünen çok da küçük olsa büyüttükleri sorunlarının kendilerine göre eksikliklerinin, işte orada ne kadar yanıldıklarını, sabrın, metanetin, engelle birlikte önlerine çıkan engelleri aşmaya çalışmanın ve bunlara rağmen gülebilmeyi, mutlu olabilmeyi başarmanın hazzını orada görebilirler. Bundan böyle şikayet etmeye haklarının olmadığını kendilerine göre sıkıntı gibi görünen yaşam zorluklarının hiç de öyle olmadığını, beden, beyin olarak sağlıklı yaşamanın gerçekten her şeye bedel olduğunu, anlamak idrak etmek ona göre de şükür etmek olmalıdır. Toplumun her kesiminde sıkıntı, yaşayan her yerde yeri geldiğinde ikinci sınıf insan muamelesi gören engelli insanlarımız bir parça yaşamlarının iyi olmalarını istemekle bana göre çok şey istemiş asla olmazlar. Aynı zamanda engelliler, devletler tarafından onlara tanınmış haklara bile tam olarak sahip olamamışlardır. Günümüzde engelliye refah geldi demek bana göre yanlıştır. Bizler var olan haklarımızın 1/3’üne dahi sahip olamazken engellinin önüne her ne konuda olursa olsun engel çıkartılmaya çalışılırken, bu şekilde söylemler engelliyi maalesef üzmektedir. Seçim atmosferinde olduğumuz şu dönem içerisinde çıkartılmaya çalışılan torba yasa kanununda engellinin yüzünü güldürecek gelişmeleri engelliler olarak bekliyoruz. Bizim sorunlarımız, dertlerimiz, sıkıntılarımız dile gelsin var olan haklarımızın tamamının engelliye ulaşmasını, yaşam şartlarının daha da iyileştirilmesini devletimizden, tüm siyasi parti başkanlarından, STK kuruluşlarından bu konulara dikkat çekmelerini önemle rica ediyoruz. Bütün bunlar tüm engellilerin hasretle beklediği sorunlardır. Ağaçtan düşenin halinden ağaçtan düşen anlar anlayışını engelli engellinin halinden anlar olgusundan sıyrılıp, sağlıklı engelsiz insanlarımızın da kendileriyle empati yapmalarını, kendilerini kısa bir süreliğine de olsa bizim yerimize koymalarını, işte o zaman bütün engellilerin, nasıl bir şuur içinde olduklarını görecekler ve anlayacaklardır. Tüm toplumların refahı engellilerin refahıyla paralel olduğu unutulmamalıdır. Engelliye tanınan haklarla ve bu haklarında kendilerine ulaştırılmasıyla refah o zaman refah olarak toplumun her kesimine cevap verecektir. Unutulmaması gereken en önemli unsurlardan bir tanesi de bana göre her sağlıklı aynı zamanda da bir engelli adayı olduğudur. Kimsenin bu anlamda garantisi yoktur. Engelliye tanınan tüm iyi oluşumların, egeliyle olan ilgi ve alakanın, hoşgörünün, tevazunun, kabullenmenin, dışlanmamanın bir gün kendisi içinde gerekli olabileceğini kimse unutmamalıdır. Engelsiz, sağlıklı, huzurlu ve mutlu bir yaşam temennilerimle Allah’a emanet olun.

• İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Kalafat 27-28 Ocak t a r i h l e r i n d e Antalya’da “Afete Hazır Okul” konulu seminere katıldı. • Atatürk Bulvarı No:34/A Kenan Acar binası altındaki S&N Giyim kapandı. Yerine Fevzi Özcan tarafından 01.01.2014’te Sahil Kıraathanesi faaliyete geçti. • İl Genel Meclisi 02.01.2013’te Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Mütvelli Heyetinde bu yıl görev yapacak üyeleri seçti. Vakıfta 2014’te Sabri Özdemir ve Halil Demirci görev yapacaklar. • Su Ürünleri Mühendisi Erkan Özdemir, Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğünde 03.01.2014’te göreve başladı. Ordu/Ulubey 1986 doğumlu olan Özdemir M u ğ l a Ün iversitesi Su Ürünleri Mühendisliği m ezunu, bekar. ÖZDEMİR • Merkez Mahallesi eski muhtarlarından Mehmet Yorgancı ( 1 9 4 9 ) 0 6 . 0 1. 2 0 1 4 günü vefat e t t i . Yorgancı Belediye B a ş k a n lı ğ ı ö n ü n d e YORGANCI yapılan törenden sonra Karamandağı’nda toprağa verildi. • Kastamonu Meslek Yükseokuluna bağlı olarak ilçemizde öğretime açılan Yaşlı Bakımı ve Engelli Rehabilitasyonu bölümlerinde 08-17 Ocak tarihleri arasında final sınavları, 29 Ocak - 02 Şubat tarihleri arasında bütünleme sınavları (büt) yapıldı. • Paşalı grup yolu Kavakören girişinde 17 Ocak’ta heyelan meydana geldi. • Uğur Yasin Akçay 1618 Ocak tarihleri arasında Antalya / Manavgat’ta Bien Seramik’in düzenlediği Karadeniz Bayiler toplantısına katıldı. • İstikbal Caddesi 5/D’de 24 Ocak’ta Bayru Elektrik açıldı. • Müftülük memuru Dursun Ercan 04.02.2014’te emekliliğe ayrılmak için başvuruda bulundu. • Paşalı köyünde yalnız yaşayan Sadettin Özdemir (50) 17.01.2014 saat 19.00 sıralarında rahatsızlandı. Komşusu Bahattin Özdemir pencereden olayı görerek köylülere haber verdi. Kapı kilitli olduğundan pencere camları kırılarak Sadettin Özdemir evden çıkartıldı. Özdemir Kastamonu Devlet Hastanesine sevk edildi. • Anadolu Ajansı Çatalzeytin temsilciliğine İlyas Üstündağ getirildi.Üstündağ,

03.02.2014’te görevine başladı. • Belediye personeli Necati Bilen 17.01.2014’te emeklilik başvurusu yaparak yıllık izne ayrıldı. • Belediye Meclisi 06.01.2014’te toplandı. Toplantıya Erdal Savcı ve Mustafa Aynaoğlu katılmadılar. • İlçe Hastanesine açıktan atanan Laboratuar Teknisyeni Zeynep Karasoy 03.01.2014’te göreve başladı. • S.S. Çatalzeytin Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Olağan Kongresi 26.02.2014 saat 11.30’da kooperatif toplantı salonunda çoğunluk sağlanamazsa aynı yer ve saatte 05.03.2014’te yapılacak. • 26.01.2014 günü saat 16.00’da Kaymazlar köyü Yılanlı mevkiinde Yaşar Keleş (1971) yönetimindeki 37 SC 567 plakalı otomobil şarampole vurdu. Kazada araç sürücüsü Keleş ile Faris Döman (1984) hafif şekilde yaralandılar, tedavileri ilçe hastanesinde yapıldı. • Hacıresisökü köyünde 06.01.2014’te saat 08.00 sıralarında ormanda kaçak kesim yaptıkları öne sürülen H.Ü.(1981) ile C.Ö.(1948) hakkında yasal işlem yapıldı. • Nevzat Karadeniz, 07.02.2014’te AKP’den Belediye Meclisi Üyeliği başvurusunu geri çektiğini belediyeden anons yaptırarak kamuoyuna duyurdu. • Belediye Meclisi 06.02.2014’te 6 üyenin katılımıyla Belediye Başkan Vekili Turhan Tekinel başkanlığında toplandı. Toplantıya Hayret Öztürk, Mustafa Ayhaoğlu, Emin Yelkenci ve Belediye Başkan Musa İhsan Uğuz katılmadılar. • Kuzsökü köyü merkez mahallesinde 27.01.2014’te yol genişletmek için Yaşar Demirel (1956)’in 1 dut, 1 karaağaç, 1 üzüm ve Mustafa Aydın’ın 1 dut, 1 can eriği; Hüseyin Üstündağ’ın 1 ceviz ağacı muhtarlıkça kesildi. Olay sırasında Yaşar Demirel’in evinin bahçesinde çit içinde otlayan eşeği kayboldu, bir elektrik direği yıkıldı. Mustafa Aydın ve Yaşar Demirel jandarmaya şikayette bulundular. Olayla ilgili soruşturma devam ediyor. • Araç Bakımevinde kalan Celal Turan ve Cemal Turan kardeşler 05 Şubat 2014’te Çatalzeytin’i ziyarete geldiler.

Emin Türkay ÖZTÜRK e-mail: eturkay@mynet.com eminturkay@hotmail.com

31 Ocak’ta Mersin’de idim. Aracına bindiğim taksi sürücüsü “Memleketimi çok seviyorum, denizi, yaylası ayağımın altında. Mersin çok güzel bir şehir.” dedi. Yaşadığı kenti sevmek, sevdalısı olmak ne güzel. Sevmek yetmez. Sevdada sahiplenmek var. Çirkinliklere dur demek gerek. Mersin kent merkezinde sahilin boydan boya deniz dolgusu olduğunu görerek yüreğim sızladı. Akdeniz’de de, Karadeniz’de de denizi doldurmak marifet sayılmış. Çatalzeytin geçmişi ile ilgili bilgilerimiz sınırlı. Cıvıltı’da yer yer bu konuya değinip destek istiyorum. MYO öğrencileri bana geçmiş ile ilgili sorular soruyorlar. Onlara Çatalzeytin’in 3P’si Pırpıt, Poyra, Püsürge ile yanıt vermeye çalışıyorum. Eskiler bilse de gençlere yinelemekte yarar var.

Pırpıt 70-80 yıl öncesine kadar Çatalzeytin ve çevresinde keten ekilir, biçilirmiş. O yıllarda yol yok, iz yok. Dışarıdan ne giyecek, ne içecek bir gram madde gelmiyor. Keten ekilir, işlenir ince ipliğinden iç giyim, kalın ipliğinden dış giyim yapılırmış. Daha kalın ipliğinden de dut sirkelemekte, meyve kurutmada kullanılan örtü “pırpıt” yapılırmış. Eski ahşap evlerde 150200 yıllık pırpıtlara hala bozulmamış olarak rastlanıyor. Birlik ve beraberliği anlatan “Pırpıtın ucundan yapışmak.” deyimi yöremize aittir.

Poyra Su kaynaktan gelişini saığlayan oyulmuş ağacın adı poyradır. Demir yok, plastik yok ağaç bulmuş, oymuş kullanmış atalarımız. Çatalzeytin yayla zengini bir ilçe. 30’a aşkın birbirinden güzel yaylalarımız var. Benim en çok sevdiğim Ayıkovduk Yaylası. Çıkın yaylaya eğilin toprağa, çiçekler arasında gezinip poyradan kana kana doğal su için. Mikroplu mu, değil mi soruları aklınıza gelmeden.

Püsürge Ginolu’nun batısında Abana sınırında denizin içindeki kayalıkların adı “Püsürge Kayalıkları”dır. Askeri deniz haritalarında işaretlidir. Türkçe sözlükte “Püsürge” sözcüğünü bulamazsınız. Çünkü yöreseldir. Eskiden ulaşım tamamen denizden yapılıyordu. O devirlerde motorlu taşıt yok. Deniz ulaşımı da kütük denilen kürekle çekilen kayıklarla yapılıyor. Kürekle kütük kayıklarını açıktan yüzdürmek zor. Dev dalgalarla boğuşmak kolay değil. Mecburen bu kayıklar kıyıyı izleyerek yol alıyor. Püsürge Kayalıklarında denizin altı da kıyısı da kayalık. Fırtınaya yakalanınca deniz kazaları olur, kayıklar batar. Ölenlerin ardından ağıtlar yakılır. 1967’de ortaokul öğrencisi iken “Püsürge Ağıtı”nı derlemiştim. “Püsürge’den ay doğdu, Ben sandım sabah oldu. Güllüsu’ya varmadan, Oğlum Sabri kayboldu.” Yukarıda bir dörtlüğünü verdiğim ağıtın tamamını Ciye Belgeselinde bulabilirsiniz. Ciye Belgeseline gazetemezin internet sitesinden ulaşabilirsiniz. Girin internete Çatalzeytin köylerinde dolaşın, Çatak Şelalesini görün. Yöremizle ilgili daha derin, doyurucu bilgilere gereksinmemiz var. Bilgiler örtülüyor, saklanıyor, açığa çıkması engelleniyor. Ginolu’nun geçmişi MÖ 4. yy’a dayanıyorsa Çatalzeytin ile ilgili pek çok bilgi, gizlenmiş yok edilmiş. Yeni bilgiler buldukça paylaşacağız. Kültürümüze, sanatımıza sahip çıkacak, yerel seçim adaylarına başarı dileklerimi sunuyorum.

BAŞYAZI

SEÇİM SENEDİ Baştarafı Sayfa 1’de

Turan kardeşler Hisar Pastanesi önünde

Muhtar adaylarına çok uygun fiyatlarla oy pusulası basılır. 1000 adet üstü oy pusulasında özel indirim uygulanır. Atatürk Bulvarı No: 54 37940 Çatalzeytin Tel: 0 366 516 12 22 Faks: 0 366 516 17 00 Cep: 0 532 512 23 17

31 Mart 2009 “Adliyenin kapanması gündemde.” 31 Mayıs 2009 “Yüksekokul konusunda somut adım yok.” 20 Kasım 2009 “Köy yolları perişen.” 31 Ağustos 2009 “Taşımalı eğitim sağlıklı yürüyor mu ?” 05 Kasım 2010 “İlçe Hastanesinin Entegre 3’e dönüştürülmesine tepki mitingi düzenlendi.” 31 Ağustos 2011 “İGM’de Akçay görüşülürken üyelerimiz sustular.” 30 Haziran 2012 “Adliyemiz kapatıldı.” 30 Eylül 2012 “Çatalzeytin Çatıları.” 28 Şubat 2013 “Çatalzeytin, Türkeli birleşmeli, tek ilçe olmalı.” 28 Şubat 2013 “Su kirliliğinde Kastamonu’da birinci olduk.” 31 Mart 2013 “Dalgalar sahili delik deşik etti.” 30 Nisan 2013 “Sahilimiz yok oluyor.” 30 Haziran 2013 “Köylere konut yapımında ön sıradayız.” Adliye ve hastane haberleri belediye hoparlöründen duyuru yapılarak yalanlandı. Yüksekokul konusundaki yazı ve haberlerimize dört yıl boyunca ilgi gösterilmedi. Köy yolları haberimize İl Genel Meclisi Üyeleri basın toplantısı yaparak asılsız dediler. Şimdi Çatalzeytin tablosuna bakalım. Adliye kapatıldı, hastane küçüldü. Yüksekokul YÖK’e takıldı. Kastamonu Meslek Yüksekokuluna bağlı iki bölüm açıldı. Köy yolları yine perişan. Şimdi seçim zamanı. Seçmen sorgulamalı. Aday seçim senedi doldurup imzalamalı. Muhtar adayı ise köyünün hangi sorununu çözeceğini anlatmalı. Yapabileceği bir hedef çizmeli. İl Genel Meclisi adaylarının seçim senedinde köy yolları mutlaka yer almalı. Belediye başkan adayları su, temizlik, halka açık meclis toplantıları vb. beceribilecekleri konuları seçim senedinde göstermeli. İnebolu yollarında mekik dokuyan adaylar, siyasi parti ilçe başkanları adliyenin ne demek olduğunu yaşayarak öğrendiler. Daha iyisini, daha güzelini vermek için mücadele edecek adaylara seçim sürecinde başarılar diliyoruz. “Çatalzeytin Mektubu”


10 ŞUBAT 2014

Sayı: 356

ÇATALZEYTİN MEKTUBU

Burdan Buyrun İSTİKBAL’DE YAYA YOLU İstikbal Caddesinde başta öğrenciler olmak üzere trafikte tehlike saçan yaya kaldırımları hala yapılmadı. 6 katlı, 7 katıl binalar bu caddede hızla yapılıyor. Yaya kaldırımı yapmaya bir türlü sıra gelmiyor. Bir can yanınca mı işe başlanacak ? İstikbal Caddesi yaya kaldırımlarına ne zaman sıra gelecek ? Seçim öncesi mi, seçim sonrası mı ? İmza, Sahilkent Sitesi Sakinleri

YENİBEYLER KÖYÜ AŞAĞI MAHALLE YOL HİKAYESİ Yenibeyler köyü Aşağı mahallede yol olmadığından hastalarımızı yıllardır sırtımızda ve el arabaları ile taşımaktayız. Bu yolda hastaneye yetişemeden ölen yakınlarımız oldu. Bugüne kadar her makama dilekçe yazarak sorunumuzu anlattım. En son Kastamonu İl Özel İdaresi Genel Sekreterliğinden gelen 20 Aralık 2013 tarihli cevabi yazı beni şaşkına çevirdi. Açıklamada “Açılmasını istediğiniz yolda arazi ihtilafı bulunmaktadır. İhtilafın çözülmesi durumunda yolunuz açılabilecektir.” denilmekte. Ben Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım. Devlet vatandaşın sorununa böyle mi sahip çıkar. Ben devlet miyim, ihtilafı çözmeye ? Yolumuzun ivedilikle açılmasını istiyorum. Sadullah Özden Yenibeyler Köyü

SAYDAŞ YOLU ÇAMURDAN ÇIKILMIYOR Piri köyü Saydaş mahallesi yolu çamur içinde, 1990’lı yılları aratmayan görüntü içinde. Saydaş yolu 2007 yılından bu yana hiçbir hizmet görmedi. Köylünün 12 ay boyunca kullandığı bu yol çamurdan çıkılamaz durumda. Bazı noktalara kadar asfalt yapılıp yukarısına çamurdan çıkılamaması doğru bir anlayış değildir. Her ne hikmetse yola bakmaya gelenler artı 20’nin üzerindeki havalarda inceleme yapmaktadırlar. Yağışlı havalarda gelip bu yola bakan yok. Çatalzeytin coğrafyasında bundan kötü bir yol yoktur. Üstelik bu yolda köylü katkısıyla genişletme çalışması yapılmıştır. Saydaş yolunun 2014 yılı asfalt programına alınarak mağduriyetimizin giderilmesini, hakkımızın gecikmeli de olsa teslimini istiyoruz.

Rahmi ÇELİK Piri Köyü Muhtarı

GEL ADALET Ellerime kelepçeler vurdular, Ayaklarıma gülleler bağladılar, Zindanlarda zincirlere vurdular, Görünmüyorsun neredesin Adalet. Yollarıma barikatlar kurdular, Gençliğimi maydanlarda vurdular, Silah ardakaşlarımı hapise koydular, Seni arıyorum neredesin Adalet. Diyar diyar seni arıyorum, Yoluma her çıkana seni soruyorum, Seni Avrupa’da dediler utanıyorum, Beni hristiyana muhtaç etme Adalet. Sen asil Türk Milletinin şanısın, Sen Osmanlının kanısın, Sen Ehli islamın canısın, Gel ülkene dön Adalet. Hainler ülkende cirit atıyor, Vatan topraklarını kafirlere satıyor, Emperyalist milletler göbek atıyor, Gel ülkeni kurtar Adalet. Sana ihtiyacım var biliyorsun bunu, Yedi düvel işgale hazırlanıyor yurdumu, Dünyaya meydan okurum seninle oldumu Çileli ozan seni bekliyor Adalet. Salih Zeki ER

UYAN EMİ Karışma sen sağa, sola Götürürler, sonsuz yola Şu ağzına, zıkkım dola Bal nerde deme emi Binsen zebani tayına Kazık düşerse payına Azık sanıp da dayına Bu benim mi deme emi ? Şapkayı sen eğme öne Bakmazsın doğan güne İnek bile önce düve Ben danayım deme emi Limandan bak kalkar gemi Sarhoş olma, içme demi Götürürler seni, beni Çabuk uyan binme emi Kemalimin gözüne bak Kafana da bir şimşek çak Neron ol da Roma’yı yak Ahmak gibi bakma emi

Yüksel AÇIKGÖZ Güneşler Köyü

Sayfa 7

ARADA BİR TATLI SERT Hüseyin AYDOĞDU Bu başlığı neden yazdım ? Yıllardır tanıdığım biraz şairliği birazda yazarlığı olan Y.S. isimli çok sevdiğim kadim dostum günlük yerel basında ara sıra yazıları kaleme alır. Bazen incitmeden bazen nalına mıhına dokunsa da zaten bildiği doğruları kim olursa olsun yazmak insanlık görevi. Zira Türkiye geneline hitap eden basın yayın organlarında da bazı yazar ve çizerlerin yazılarını okuyorum. Görüşü, düşüncesi ne olursa doğrularını almak ki her yazar, düşünür kendi alanında bildiği doğrudur diyorum. Bendeniz günde en az 3-4 ayrı ayrı gazete okuyorum. Her bir gazetede 5 yazar olduğunu var sayarak 20 civarında yazarın makalelerini okuyorum. Zira her yazılan yazılar illa her şeye çok doğru, bravo deme durumunda değiller. Her şeye çok kötü deme durumunda da değiller. Mutlak suretle kötüye, çirkine, yanlışa gereken söylenmelidir. Çünkü şu güceniverir, falanca alınır, bu darılır konunun elini, ayağını kellesini hatta dilini koparırlarsa bir şeye benzemez. Doğrular, gerçekler söylenmezse yanlışları nasıl bulabiliriz ? Sevgili Çatalzeytinli hemşehrilerim ve okurlar. Son bir aydan daha çok bir zamandır. Öyle acayip günler yaşıyoruz ki vay be demekten kendimizi alamıyoruz. Memleket kaynıyor dersem mübalağa etmiş olmam diyebilirim anlamakta zorluk çekiyor insan. Duygularımı, düşüncelerimi, hülasa içimdeki bütün çıplaklığı ile açmak istiyorum. Maalesef açabileceğim bir dost arıyorum amma nerede. Aslında bugünlerde evde kasa bulundurmak, ayakkabılıkta kutu bulundurmak hiç de akıllı bir iş değil diye diye düşünüyorum. Velevki olsa da elektrik, su, doğalgaz, telefon, aylık taksit makbuzları senelerce önce nedenini bilmediğimiz üçe katlanmış trafik cezaları, emlak vergileri vs. makbuzlarını saklamaktan başka bir şeye yaramıyor. Sizlere saçma gibi gelecek ama rahmetli babam yukarıda saydığım bütün evrakları dükkandaki kasada ! Saklardı. Gözleri tam görmediğinden şu evraklara bir bak oğlum derdi. Bende bir göz gözderir bir bakarım senelerce öncesinden ödenmiş evraklar var. Baba bu evrakları senelerce neden kasada saklıyorsun zamanı geçmiş at gitsin dediğimde, oğlum senin aklın ermez diyerek biraz kızar, birazda tebessüm ederdi. Oğlum devletle oyun olmaz bakarsın bir yerden geçmişe dönük borç, zimmet, gecikme faizleri çıkıverir. Sende öyle yap emi tecrübesiz oğlum derdi. Nitekim 2007’den nedenini bilmediğim (Benim gibi binlerce insana çıktığı gibi) biraz kabarık trafik cezasını elimde olmayan hatta sattığım bir arabanın trafik cezası gelince rahmetli babamın sözlerinin doğruluğunu ben de anlmadım. Vaktiyle ne güzeldi. Kendimize göre bir arkadaş, sırdaş, yazarçizer hülasa dostlar vardı. Bu dostluklar böyle gider sandık. Araya siyaset gireli anlattıklarım bıçak gibi kesildi. Haksiz kazanç helal gibi göründü. Çalmalar çırpmalar mübah gibi geldi. Bahaneler hazır eskiden yok mu idi deniliverdi, adam 50 sene çalışır esnaflık yapar ancak bir evi eski model bir arabası, kıt kanat yetecek emekli maaşı zor geçinir. Öbür tarafa zamanın 30 yaşında delikanlısı servetinin hesabını bilmez milyarlarca dolar, euro, altın, uçak, yat, kat servet sahibi olur sorulunca ? Kafasını çalıştırıyor deniliverdi. İşte dostlar böyle arkadaşları görünce mecburen yolun karşısına geçip görmemezlikten geliyor, içimden çünkü yüz yüze gelsek ne diyeceğimi tahmin edemiyorum. İnanın dostlar bir-iki aydır görsel ve yazılı basında ki akıl almaz çalma-çırpma iddiaları ve bunları meydana çıkarma mücadelesi verenler dünün kahramanları idi. Nasıl oldu da bu olaylardan sonra dış güçler hainler, alçaklar oluverdi anlamakta zorluk çekiyorum. Soruyorum ? Hiç mi hırsızın günahı yok ? Yazık patronlarının emirleri doğrultusunda şarlatanlık yapmayan yıllardır yazılarını, zevkle okuduğumuz doğru söylüyor bravo dediğimiz köşe yazarlarının bazılarının işine son verildiğini duyuyoruz. Doğrular söylenemez hale geldi. İçimize ata ata sıkıntıdan hasta olacağız. Herifin gözü dönmüş gözünü hırs bürümüş doymak bilmiyorlar. Aklıma zavallı emekliler geldi. Diyeceksiniz bu işin emekliler ile ne ilgisi var ? Olmaz mı Türkiye’de 10 milyonu aşkın emekli var. TEFE, TÜFE derken %7’lere mahkum olmuş sesini çıkaramayan sessizler alemi. Yeni emekli olmuş yakinen tanıdığım birisi ile konuştum. Emekli olduğunu söyledi. Hayırlı olsun dedim, dediğime de sorduğuma da pişman oldum. 700 TL maaş bağlanmış, geçim derdine düşmüş. Öfkenin bini bin para 770-800 TL maaşla geçinmeye çalışan hem de üniversitede çocuk okutan nice insanlar var. Ey iktidar, ey bakanlar, ey milletin vekilleri sizi biraz vicdani muhasebe yapmaya davet ediyorum. Sevgili Çatalzeytinliler birazda kendi içimize dönelim. Yöremizde neler oluyor. Çatalzeytin Mektubu Gazetesinden her ay haberleri alıyoruz. Yakılan, yıkılan, göçen neler bilgi sahibi oluyoruz. 2013 yaz dönemim her sene olduğu gibi yine memleketim Çatalzeytin’de idim. Zaman elverdikçe Abana, Bozkurt, İnebolu gibi komşu ilçelerimize gezmeye gidiyorum. Abana deniz sahilinde güzel çalışmaların olduğunu gördüm. 2014 Ocak ayında yine yolum düştü. İlişi-Abana arası süper olmuş. Yol harika, istinat duvarı harika. Bana göre tabi. Seçilmiş ve atanmışları kutluyorum. Atalarımız ağlamayan çocuğa meme verilmez derlerdi, mücadele vermişler olmuş. Senelerdir Çatalzeytin sahili en ufak hava şartlarından etkileniyor tabir caizse perişan oluyor. Yıkılmadık, çökmedik yer kalmıyor. 2013 kışında olduğu gibi yollar perişan. Sahil duvarları çökmüş alıcı göz ile bakıyorsun hiç de alt yapı yok taşlarla doldurulmuş üzerine çakıl, kum, toprak doldur. Saldım çayıra mevlam kayıra gibi oluyor diye düşünüyorum. Buradan sesleniyorum diyorum ki. Tüm Türkiye’de olduğu gibi Çatalzeytin’de de Belediye ve Belediye Meclis Üyeleri, İl Genel Meclisi Üyeleri, kazanın kaderini, çehresini değiştirebilirler. Muhtarlar seçimi olacak. Diğer senelere nazaran maaşlarda göz önüne alınırsa çok ilgi var. Aynısı diğer meclis üyeleri için de geçerli. Netice olarak Belediye ve Meclis Üyeleri önemine binaen İl Genel Meclisi üyeleri için müracaat eden dostlara sormak istiyorum. Seçildiğiniz takdirde önceden olduğu gibi yeni aylık mutad toplantılara işktirak edip parmak indir, kaldır mı olacak ? Ödemelerinizi alıp, bereket versin mi diyeceksiniz ? Yoksa Abana’yı örnek alıp bizler daha iyisini yaparız deyip seçmeninize söz verip uzun yıllar kalıcı hizmetlerin yapılmasını vaat ediyor musunuz ? Uzun laf ahraza söylenir derler.

Çatalzeytin Atatürk Bulvarı No:48’de Foto Zafer üstündeki daire 80 bin liraya satılıktır. İletişim: Halil ATILGAN 0 541 779 59 21

TEŞEKKÜR Sevgili eşim Zekiye Aydoğdu (1930) 08.01.2014’te vefat etti. Kastamonu Devlet Hastanesinde tedavisi sırasında ilgi ve yardımlarını esirgemeyen Başhekim ve tüm hastane personeline, Nöroloji ve Yoğun Bakım servisinin güler yüzlü, özverili doktor, hemşire ve sağlık emekçilerine teşekkür ediyorum. Tahsin AYDOĞDU Celallar Köyü / ÇATALZEYTİN

DOĞUM * Nazan - Deniz Çağlar çiftinin 01.01.2014’te Çatalzeytin’de dünyaya gelen ikinci bebeklerine ÖMER ÇINAR * Esra - Yücel Karacan çiftinin 20.12.2013’te dünyaya gelen birinci bebeklerine EYMEN

ADLARI VERİLDİ

EVLENME * * *

Seda (Yılmaz) ile Çağatay Çebi 31.01.2014’te Mersin’de Candan (Karakaş) ile Bulut Acar 01.02.2014’te Çatalzeytin’de Zeynep (Şen) ile Umut Acar 01.02.2014’te Çatalzeytin’de

EVLENDİLER

Çağatay & Seda

Candan &Bulut

Adı Soyadı MİTHAT KÜTÜK CEMİLE AÇIKGÖZ HAMİT ÜSTÜNDAĞ ZEKİYE PULATKAN AHMET ÇELİK AHMET ÜSTÜNDAĞ KEMAL ŞENTÜRK HEDİYE AKÇA ALİ KÖKSAL MAHMUT ÖZDEMİR MEHMET YORGANCI ŞERAFETTİN CAN FATMA ÜNLÜ FERİDE TIĞLI ZEKİYE AYDOĞDU FATMA TAŞAY HALİME ŞENTÜRK HASAN ÖZDEMİR AHMET ARSLAN İSMAİL YILMAZ HÜSEYİN KILIÇ FATMA YILDIZ KARAOĞLU MUSTAFA CAN KEZBAN YILDIRIM HAMZA ÇAĞLAR ZEKİ KARADAĞLI KAZIM ÖZTÜRK NECATİ GÜNEY ZÜLFİYE AKDAN İLHAMİ AYDIN AYŞE CAN SAMİ ÖZCAN AYŞE ÖZBEY SADULLAH GÜNER FATMA AYDIN

Umut & Zeynep

Baba Adı AHMET HASAN NURİ HÜSEYİN HASAN HAMİT AHMET ABDULLAH KAMİL MUSTAFA YUNUS

D. Tarihi 1927, 1927, 1937, 1948, 1931, 1937, 1943, 1943, 1929, 1936, 1949, HÜSEYİN ŞÜKRÜ 1960, HALİL 1928, TEVFİK 1933, SALİH 1930, SAİT 1943, ALİ 1940, RAŞİT 1955, AHMET 1939, HÜSEYİN 1970, MEHMET 1932, ALİ 1949, KAZIM 1944, MUSTAFA 1924, AHMET 1933, SALİM 1948, HASAN 1936, MUSTAFA 1946, HASAN 1950, İSMAİL 1927, HALİL 1940, HASAN 1949, ŞAKİR 1942, AHMET 1954, HASAN 1927,

Köyü Ö. Tarihi KİRAZLI 01.01.2014 GÜNEŞLER 01.01.2014 KUZSÖKÜ 02.01.2014 YEMİŞLİ 02.01.2014 PİRİ 02.01.2014 KUZSÖKÜ 02.01.2014 PİRİ 03.01.2014 DOĞAN 03.01.2014 KİRAZLI 03.01.2014 ÇELEBİLER 04.01.2014 YUKARISÖKÜ 06.01.2014 SIRAKONAK 06.01.2014 PİRİ 06.01.2014 YUKARISÖKÜ 07.01.2014 CELALLAR 08.01.2014 KARACAKAYA 10,01.2014 PİRİ 10.01.2014 PAŞALI 10.01.2014 MERKEZ MAH 14.01.2014 PAŞALI 14.01.2014 SÖKÜ 15.01.2014 KAVAKÖREN 15.01.2014 DURAN 18.01.2014 KONAKLI 19.01.2014 ÇELEBİLER 19.01.2014 FINDIKLI 20.01.2014 ÇELEBİLER 20.01.2014 KAYMAZLAR 24.01.2014 FINDIKLI 24.01.2014 DİDİ KÜME 26.01.2014 YUNUSLAR 26.01.2014 KARACAKAYA 02.02.2014 AŞAĞISÖKÜ 05.02.2014 ARICA 06.02.2014 KUZSÖKÜ 06.02.2014

TEŞEKKÜR Çatalzeytin’e diyaliz ünitesi açılması için yardım toplama girişimine öncülük eden Mustafa Kılıç’a, maddi yardımda bulunan gurbetçilerimize minnet ve şükranlarımı sunarım. Ahmet ÖZCAN Paşalı Köyü Muhtarı

SAHİLGÜLÜ TURİZM Örnektepe Yazıhanesi Cihan Sefa ÜNLÜ İstanbul-Karabük-Kastamonu-Çatalzeytin-Türkeli Etibank Cadde No:101 Örnektepe İSTANBUL Tel: 0 212 220 97 87 - 0 543 366 58 19


10 ŞUBAT 2014

Sayı: 356

ÇATALZEYTİN MEKTUBU

İSVİÇRE’DE KARATE SPORUNUN DUAYENİ ARİF DEMİRAL’LA SÖYLEŞİ Kemal YILDIRIM

Edebiyat bir çiçek demeti gibi.Nasıl İsviçreli. Bu arada diğer ülkelerden özellikle de ki;bir çiçek demetinin içersinde şekilleri,renkleri, Türkiye'den öğrencilerimiz de var. Çocuklar, kokuları, birbirinden farklı çeşit çeşit gençler ve orta yaşlılar olmak üzere 3 gruba ders çiçekler;menekşeler,laleler,güller,nergizler varsa veriyorum. İkiyüz cıvarında da öğrencimiz var. edebiyatında bünyesinde şiirler, hikayeler, Şu ana kadar gerek İsviçre dahilinde düzenleanılar, söyleşiler var... nen, gerekse uluslararası bir çok turnuvaya iştiBen; edebi çalışmalarıma söyleyişiyi de rak ettik. Sayısız başarılara imza attık. katarak bu konudaki çalışmalarımı zengin- Madalyalar kazandık. 50'den fazla öğrencim leştirmek istiyorum.. siyah kuşak sahibi oldu. Onlar da İsviçre'de ve Bu defa ki söyleşimizi İsviçre'deki diğer ülkelerde bu sporun tanınıp, sevilmesinde karate sporunun duayenlerinden'Karate Do etkin rol oynuyorlar. Sana'nın kurucusu Arif Demiral'la gerçek- K.Y.: Dolayısıyla siz de sadece hoca değil aynı leştiriyoruz. zamanda da hocaların hocası ünvanına K.Y.:Arif Bey bize kendinizi tanıtır mısınız? Arif sahipsiniz? Demiral,öğrencilerinizin tabiriyle Arif Hoca A.D.: Evet.Uzun yıllar bu sporun içerisinde kimdir? yeralmak bize bu ünvanı A.D: Ben Arif Demiral, 25 Ağustos 1967, Türkeli- kazandırdı.Turnuvalara katılıyoruz.Gerek Gencek doğumluyum. İlkokul eğitimimi İsviçre dahilindeki gerekse uluslararası seminerKarabük ve Gencek’te bitirdim, 1979 yılında lere davet ediliyoruz,katılıyoruz.Sabrımız ve İsvicre’ye gelerek temel eğitimimi burada gayretlerimiz sonucu bilinen,düşünce ve görüştamamladim. 21 seneden beri bir firmada şef lerine önem verilen bir konuma geldik. olarak çalışmaktayım. Karate-Do Sana adı altın- K.Y.: Karatenin insanların yetişmesine ve eğida, eşim Gülden Cengiz Demiral ile beraber, 4 tilmesine katkısı nedir? okulun yürütücüsüyüm. Evliyim, Levin ve Enes A.D.: Karate, vücut duruşunu geliştirir, kişi adında iki evladım var. zihinsel ve bedensel becerileri konusunda daha K.Y.: İlkokulu Gencek ilkokulunda tamam- bilinçli olur, kendine güveni artar. Saygı, disiplin ladığınızı söylediniz. O yıllara ait bir anınızı ve sorumluluk duygusunu geliştirir. Bu nitelikbizimle paylaşır mısınız? lerde insanın gerek eğitiminde ve gerekse iş A.D.: Tabii ki. Bildiğiniz gibi o yıllar henüz bil- hayatında başarılı olmasına zemin hazırlar. gisayarın ve elektronik aletlerin günlük Ayrıca gençlerin boş zamanlarını iyi değerhayatımıza girmediği yıllardı. Günlerimiz lendirmesinde, kötü huy ve alışkanlıklar edinoldukça neşeli ve hareketli geçiyordu. memesinde de etkilidir.Bu bağlamda tıpkı Büyüklerimizin de teşvikiyle güreşe eğitim kurumları gibi düşünülüp değerbaşlamıştım. Bayram özellikle de Hıdırellez gün- lendirilmelidir. Karate insana hayatı öğreten bir lerinde güreş yapıyorduk.Tahta parçalarından hayat okuludur. kılıç yapar oynardık.Ayrıca ok lastiği,sapanlar K.Y.: İsviçre’deki eğitim kurumlarıyla da yapar küçük taş parçalarını fırlatırdık. Spora bağlantınız olduğu düşüncesindeyim... olan ilgimin ve sevgimin o yıllarda başladığını A.D..Tabii ki. Zaten karate do Sana'daki kurs söyleyebilirim. programlarımızı eğitim kurumları ders proK.Y.: Evet, ben de spor konusuna gelmek ve gramlarına göre düzenleyip hazırlıyoruz.Üstelik söyleşimizi spor ağırlıklı sürdürmek istiyordum. çalışmalarımızda İsviçre Eğitim Bakanlığının da Spora, özellikle de karateye başlayışınız nasıl maddi ve manevi desteğini alıyoruz. oldu? K.Y.: Uzun yıllar karate sporuna emek vermiş A.D.: İsviçre’ye geldiğimizde henüz çocuk bir hoca olarak spordaki şiddet hakkındaki denilecek yaşlardaydık. Yedi kardeştik. düşüncelerinizi de öğrenebilir miyiz? Kalabalık sayılacak bir aileydik.Dil prob- A.D.: Sporda özellikle de karate sporunda lemlerimiz,yaşadığımız çevreye uyum problem- sporcuya ve seyirciye saygı esastır. Bu düstura lerimiz vardı. Babam, bu problemlerinin uymayan bu sporun içersinde yer alamaz. Biz hallinde yardımcı olsun, arkadaş çevresi edinsin öğrencilerimize öncelikle spora ve insana saygıyı düşüncesiyle beni bölgemizdeki küçükler futbol öğretiyoruz.Karate insanları sabır, sevgi, saygı okuluna kaydettirdi. Ancak ben, futboldan ve disiplin konularında eğitir, geliştirir. Bu ziyade kişiliğime uygun olan karate sporuna hasletler bu sporun özünde vardır. Karate yönelmek,bu sporu yapmak istiyordum. Bunda yapanlar da bu özellikleri kazanır.Sporda şahsi da genellikle aktif,dinamik ve haraketli kişil- emel ve ihtiraslardan mümkün olduğunca uzak iğimin etkin olduğunu söyleyebilirim.Ayrıca o durmalıyız. yıllar doğu sporlarının ünlü ismi Brucee K.Y.: İsviçre'deki Türk çocuklarının karatedeki Lee'ninde revaçta olduğu yıllardı.Filimlerini ilgi başarılarını nasıl görüyorsunuz? ve beğeniyle seyrederdim. A.D.: Türk çocukları da diğer Etkisi altında kalır, bu sporlarla ülkelerin çocukları gibi karate ilgilenme gereği duyardım.Bir sporuna ilgi gösteriyorlar. de askerlik mesleği özellikle de Düzenli olarak antremanlara subay olmak benim ideallerim gelip kurslara arasındaydı. Aktif, girişken katılıyorlar.Turnuvalarda da üstelik disiplinli bir hayat yaşabaşarılı sonuçlar aldıklarını mak istiyordum. Bu düşünce ve söyleyebilirim. Karate Do ideallerim beni karate sporuna Sananın kapıları tüm dünya yönlendirdi. çocukları gibi Türk çocuklarında Babam Nuri Demiral'ın da istek da açıktır. ve teşvikiyle 1979 yılından K.Y.: Son olarak neler söylemek itibaren aktif olarak bu sporun istesiniz, çocuklarımıza, içersindeyim. gençlerimize, genç kalmak K.Y.: Uzun yıllardan beri karate isteyenlere.... s p o r u n u n A.D.: Bir doğu sporuyla özellikle Arif DEMİRAL içersindesiniz.Başarılı olabildide karate sporuyla ilgilenmeleriniz mi? ni ve bu sporu yapmalarını söyleyebilirim. A.D.: Pek tabii ki başarılı oldum. Spora Sağlıklı yaşamak için, huzurlu bir aile ve toplum başladığımın henüz ilk aylarında düzenlenen için spor yapmak önemli ve o ölçüde de gerekturnuvada dereceye girerek madalya kazandım. lidir. İlk bir sene içersindeki turnuvalarda kazandığım K.Y.: Değerli zamanınızı ayırıp bizleri bu konumadalya sayısı üç oldu. Karate de iki İsviçre larda bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim. birinciliğim var. İsviçre genç milli karate takımı- A.D.: Ben de karateye ve'Karate do Sana'ya gösna seçildim. Hatta Türkiye'den de teklifler terdiğiniz ilgiden dolayı size teşekkür aldım.Fakat İsviçre'de yaşıyor olmam ve bu ederim.Bizlere insanlarımızı bilgilendirme ve ülkede geçimimi temin ediyor olmam dolayısıy- karate sporunu tanıtma imkanı verdiniz. la bu teklifleri kabul edemedim. Halihazırda Sağolun. otuzbeş seneden beri karate sporunun içersindeyim.Yirmibeş seneden beri de hocalık yapıyorum. Bu spor dalında öğrenci yetiştiriyorum. Karatede hedefime ulaştığımı rahatlıkla söyleyebilirim.Bu başarımdan ötürü de bir Türk olarak gurur duyuyorum. Siyah kuşağın ve 6.dan'ın sahibiyim. Yurtdışı Türk Karate Fedarasyonunun ve A.J.K.A Federasyonunun İsviçre temsilcisiyim. Gençlik ve Spor Bakanlığının diplomalı eğitmeniyim. K.Y.: Öğrencileriniz hakkında bilgi verebilir misiniz? A.D.: Öğrencilerimiz çoğunlukla Arif DEMİRAL öğrencileriyle

Sayfa 8

SPOR SPOR SPOR SPOR SPOR SPOR SPOR

ÇATALZEYTİNSPOR BEYAZ GRUPTA DÖRDÜNCÜ OLDU Kastamonu Birinci Amatör ligi beyaz grupta oynayan yeşil-beyazlılar ligi dördüncü sırada tamamladı. Takımımız oynadığı 10 karşılaşma sonunda 7 puan topladı. Beyaz gruptan İl Özel İdaresi,

Taşköprüspor ve Bozkurt Belediyespor yükselme grubuna çıktılar. Çatalzeytinli gençlerden oluşan takımımız İneboluspor, İnebolu Gençlik ve Daday Belediyespor ile klasman grubunda yer aldılar.

ERTELEME MAÇINDA FARKLI YENİLDİK

ÇATALZEYTİNSPOR 0 BOZKURT BELEDİYE 4 14 Aralık 2013’te oynanması gereken Bozkurt karşılaşması yoğun kar yağışı nedeniyle ertelenmişti. Erteleme maçı Çatalzeytin sahasında 05 Ocak 2014 saat 13.00’te yapıldı. Güneşli bir havada yapılan karşılaşmada Bozkurtspor, 12. dk. Yunus, 32. dk Samet’in golleriyle ilk yarıyı 2-0 önde bitirdi. İkinci yarı 47. dk Vedat ve 50. dk Murat’ın golleriyle Bozkurt 4-0 öne geçti.

70. dk Burak ve 73. dk Serkan ikinci sarı karttan kırmızı görerek oyun dışı kaldılar. 68. dk Erdinç’in yerine Fatih, 83. dk kaleci Ömer’in yerine Abdulllah, 69. dk. Emrah’ın yerine Özgür oyuna girdiler. Maç sonunda İnce İnşaat sahibi Cengiz İnce Çatalzeytinspor’lu yönetici ve futbolculara Yalı Restaurant’ta yemek verdi.

KLASMAN GRUBUNA BERABERLİKLE BAŞLADIK

İNEBOLU GENÇLİK 1 ÇATALZEYTİN 1 Saha: İnebolu Tarih: 26.01.2014 İnebolu’da oynanan karşılaşmada ilk golü genç oyuncumuz Bilal 55. dakikada attı. 82. dakikada

İnebolu Gençlik beraberliği sağladı. 79. dakikada savunma oyuncumuz Ufuk kırmızı kart gördü. Maç sonunda İnebolu Gençlik yönetimi Çatalzeytinspor’a Kristal Et Lokantasında yemek verdi.

ÇATALZEYTİNSPOR 1 İNEBOLUSPOR 2 Klasman grubunun ikinci maçında kendi sahamızda İneboluspor’a 2-1 yenildik. Takımımızın tek golünü Serkan kaydetti. 85. dakikada U-14 takımından Bulut’un yerine Özgür, Fatih’in yerine Berke oyuna girdiler. Uzatma dakikalarında yediğimiz golle konuk takıma 3 puan verdik.

Aynı gün düğünü olan Çatalzeytinsporlu oyuncu Bulut Acar, İneboluspor maçında oynadı. Maç sonrası yeşil beyazlı futbolcular tam kadro arkadaşları Bulut’un Çelebiler mahallesindeki düğün törenine yönetici Ergun Usta ve antrenör Ramazan Suphi Akçay ile katılarak düğün yemeği yediler.

Çatalzeytinspor, İneboluspor maçı öncesinde

ÇATALZEYTİNSPOR 3 DADAY BELEDİYE 0 08 Şubat’ta Çatalzeytin sahasında oynanması gereken karşılaşmaya Daday Belediyespor çık-

madı. Çatalzeytinspor hükmen 3-0 galip sayıldı.

YARDIM KAMPANYASINA 4 SPORSEVER KATILDI Çatalzeytin Mektubu gazetesi aracılığı ile 05 Kasım 2013’te yönetim kurulunun actığı yardım kampanyasına 4 sporsever hemşehrimiz destek oldular. Konya’dan Salih Genç 200,00 TL,

Kastamonu’dan Yusuf Öz 200,00 TL, Osmaniye’den İrfan Aslan 100,00 TL, İsviçre’den sponsor Ingequıvalend 359,00 TL olmak üzere toplam 859,00 TL yardım yaptılar. Yönetim kurulu Çatalzeytinspor’a destek olan şahıs ve kuruluşlara teşekkür etti.

GURBETTEKİ SESİMİZ ŞAMPİYON BOKSCU İREM KURT

İrem KURT

Gebze Atatürk Lisesi son sınıf öğrencisi İrem Kurt (1996) Ocak ayında İstanbul’da yapılan genç bayanlar Türkiye

Boks Şampiyonasında ikinci oldu. Sol parmaklarını inciten Kurt, birinciliği kaçırdı. İrem Kurt, 2012’de Yıldızlar Boks Türkiye Şampiyonasında ikinci, 2013’te Genç Bayanlar Türkiye Şampiyonu, Avrupa Genç Bayanlar Şampiyonasında üçüncü olmuştu. Kocaeli Büyükşehir Belediye Kağıtspor’da antrenör Serkan Bal ile çalışan Kurt, günde 2 haftada 6 saat antrenmana çıkıyor. Arkadaşına yoldaş olmak için gittiği spor salonunda hocasının fiziğini beğenmesiyle spora başlayan Kurt, sporun okuldaki başarısını olumlu etkilediğini söylüyor. Başarılı bayan boksço İrem Kurt “Gebze’de 1996’da doğdum. 12 yaşımda boksa başladım. Babam Sakarya’da bölge şampiyonu olunca bana destek vermeye başladı. Kayadibi köyü nüfusuna kayıtlıyım. Sömetr tatili için geldiğim Çatalzeytin’de mutluyum.” dedi.


10 ŞUBAT 2014

Sayı: 356

ÇATALZEYTÝN MEKTUBU

KAYADİBİ KÖYÜ MUHTAR ADAYI

PAŞALI KÖYÜ MUHTAR ADAYI

AHMET ÖZCAN

Sayfa 9

KAMEROĞLU HİKMET YILDIRIM Aday da sizin karar da sizin... Köyümüze beraber hizmet edeceğiz...

İletişim: 0 533 212 15 37

KAVAKÖREN KÖYÜ MUHTAR ADAYI

El ele, kol kola, omuz omuza, gönül gönüle vererek birlik ve beraberliğimizi bozmadan karşılıklı sevgi ve saygı ortamı içinde mahalleler arası bütünlüğü sağlayarak Paşalı’nın problemlerini çözmek, bizden sonrakilere huzur içinde yaşanabilir bir Paşalı bırakabilmek için hizmet yolunda yoluma devam edeceğim. Yaptıklarım yapacaklarımın temanitadır.

MUSTAFA KABA (POTİNOĞLU) İletişim: 0 535 458 42 95

Ahmet ÖZCAN Paşalı Köyü Muhtarı ve Muhtar Adayı

SIRAKONAK KÖYÜ MUHTAR ADAYI

İDRİS CAN

VEFAT VE TEŞEKKÜR

İletişim: 0 532 315 39 29

HACIREİS KÖYÜ MUHTAR ADAYI BEKİR CAN

Sevgili Eşim

Fatma KARAOĞLU YILDIZ (1949) 15.01.2014’te Gebze’de vefat etti. Bizi arayıp acılarımızı paylaşan,

Kavakören’de

17.01.2014’te

yapılan

defin

merasimine katılan eş, dost ve akrabalarımıza teşekkür ederiz. Köyümde doğdum. Bu topraklarda büyüdüm. Emekli olduktan sonra köyüme geldim. Dört yıldır sizlerle birlikte huzurlu bir ortamda yaşamanın tadına varıyorum. Köyümün sorunlarını biliyorum. Bu sorunları hep birlikte yaşıyoruz. Gurbette edindiğim tecrübe ve bilgi birikimimle güzellikler diyarı köyüme muhtar olarak hizmet etmek istiyorum. Gurbet, köy birlikteliğini en iyi ben sağlarım. Köyümüzü dört mevsim yaşanır duruma getirmek için çalışacak enerjim var. Kamu kurum ve kuruluşları ile iyi ilişkiler kuracak; adil, tarafsız, şeffaf ve sevgi dolu bir hizmet anlayışını benimseyen adayınızım. Köyümüzün; yol, su, cami, iletişim vb. sorunlarını birlikte çözmek için desteklerinizi bekler, tüm köylülerime sağlıklı günler diler, selam ve sevgilerimi sunarım.

YILDIZ AİLESİ ADINA Eşi, Bayram YILDIZ Çocukları Torunları

: Bayram, Mehmet, Atilla, Adnan, Türker : Onur, İlknur, Tuğçe, Gökçe, Buse, Yağız Can, Sahra


10 ŞUBAT 2014

Sayı: 356

ÇATALZEYTÝN MEKTUBU

Sayfa 10

VEFAT VE TEŞEKKÜR

On iki yaşında okula gitmemi sağlayan 1947 yılında Celallar İlkokulu binasına temel taşı taşıdığımız On yedi yaşında anne olan evlatlarıyla beraber büyüyen, çalışkan ve cesur Yetmiş sene bir yastığa baş koyduğum, acı ve tatlı günlerimde yanımdan ayrılmayan, kale gibi sırtımı dayadığım,

Sevgili Eşim Zekiye AYDOĞDU (1930) Kastamonu Devlet Hastanesinde 08.01.2014’te vefat etti. Telefonla acımı paylaşan tüm hemşehrilerime Celallar köyündeki defin merasimine katılarak uzaktan ve yakından gelen tüm dostlarıma teşekkür ediyorum. Allah hepinizden razı olsun. Senin yerini kimse dolduramaz sevgili eşim. Mekanın cennet olsun. Karabük D.Ç. Emeklisi Tahsin Aydoğdu Evlatları Gelinleri Damatları Torunları

: Aziyme, Kazım, Mümtaz, Müyesser, Safinaz : Neriyme, Gülveren : İbrahim Öztürk, Recep Yıldız, Süleyman Yılmaz : Salih, Arif, Ahmet, Maksut, Umut, Gülsüm, Kadriye, Fatoş, Sümeyye, Elif, Havva, Kübra, Merve, Tuğba


10 ŞUBAT 2014

Sayı: 356

ÇATALZEYTÝN MEKTUBU

Sayfa 11

MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ

ÇATALZEYTİN İÇİN UMUT VAR Mavi sularında hayallerin dalgalandığı, yeşiliyle ruhların canlandığı, eşsiz, güzel o kadar da talihsiz Çatalzeytin’im. Senin talihini değiştirmeye, kaderini seninle birlikte çizmeye geleceğim. Ver elini değil, al elimi Çatalzeytin’im. Birlikte geleceğe, güzel günlere yürüyelim. Her yeni gün ve her yeni yılın doğan bir umut olduğu inancıyla; büyük Türk Milletinin ve Çatalzeytinli hemşehrilerimin, refaha ve mutluluğa kavuşmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum.

AHMET DEMİR MHP ÇATALZEYTİN BELEDİYE BAŞKAN ADAYI

Ahmet DEMİR

Birinci Sıra Adayı

İkinci Sıra Adayı

Seyhun YILMAZER

Coşkun AYDIN


10 ŞUBAT 2013

Sayı: 356

ÇATALZEYTÝN MEKTUBU

Sayfa 12

Kurucusu: Mustafa ÖZTÜRK Sahibi: Nadide ÖZTÜRK Yayın Yönetmeni: Emin Türkay ÖZTÜRK Sanat Yönetmeni: Tahsin ŞENTÜRK Foto Muhabiri:Doğan ÖZBAY

AYLIK YEREL GAZETE

Atatürk Bulvarı 54 37940 Çatalzeytin P.K. 8 37940 Çatalzeytin Tel: (0366) 516 12 22 Faks: (0366) 516 17 00 e-mail: eturkay@mynet.com Dizgi, Sayfa, Düzeni: Çatalzeytin Mektubu Baskı: Ankamat Matbaacılık Sanayi Ltd. Şti. Tel: (0312) 394 54 94 Banka Hesap Numarası: Ziraat Bankası Çatalzeytin Şubesi TR29 0001 0004 9512 8087 9350 01 Posta Çeki H.No Emin Türkay ÖZTÜRK adına: 558 24 31 Yurtiçi Abone: 30,00 TL, Yurtdışı› Abone: 60,00 TL

İSVİÇRE KREUZLİNGEN’DE ÇATALZEYTİN TÜRK HALK MÜZİĞİ KOROSU İsviçre Çatalzeytin Derneği Kreuzlingen’de Çatalzeytin Türk Halk Müziği Korosu kurdu. 2009 yılında Türkiye’nin değişik bölgelerinden gelen müzik severlerin katılımıyla dernek lokalinde çalışmalara başlandı. Her pazar saat 12.00-14.00 arası yapılan koro çalışmalarına 20’ye yakın katılım oluyor. Derneğin müzik komisyonunda Mehmet Demirkıran, Fatma

BARINAK KUMLA DOLDU

Demir, Hamza Efe, Sami Demircan, İsmail Urtekin öncülüğünde çalışmalar devam ediyor. Koronun repertuarında 300’ü aşkın halk türküsü yer alıyor. Dernek lokalinde yılda 2-3 defa halka açık konserler veriliyor. Son beş yıl içinde Cumhuriyet ve 23 Nisan bayram şenliklerinde konser verildi. Koroda yer alan kadınlar müziğe ilgi ve sevgiyi artırdı.

HAYATİ TAHSİN YILMAZ’DAN ÖĞRENCİLERE PARA ÖDÜLÜ Eğtimci yazar Hayati Tahsin Yılmaz abanagazetesi.net adına bu yıl Çatalzeytin ilk, orta ve lise’de okuyan son sınıf öğrencilerine para ödülü verecek.

İsviçre Çatalzeytin Türk Halk Müziği Korosu

ÇAĞLAR-KAYMAZLAR YOLUNDA GENİŞLETME ÇALIŞMALARI Köylere Hizmet Götürme Birliğince ÇağlarKaymazlar arasındaki 8 km yolun altyapı ve genişletme çalışmalarına 01.02.2014’te başlandı.

Yazı İşleri Müdürü: Gökay ÖZTÜRK

Gazetemize bilgi veren KHGB Müdürü Ergün Öztürk “Kışın çok kar tutan Kaymazlar yolunda genişletme çalışmaları bu yıl tamamlanacak.” dedi.

Lise’de 1. 1000 TL, 2. 750 TL, 3. 500 TL, Ortaokullarda YILMAZ 1. 750 TL, 2. 500 TL, 3. 250 TL, İlkokullarda 1. 500 TL, 2. 250 TL, 3. 100 TL alacak. Toplam 6950 TL para ödülü okulların kapanış töreninde öğrenvilere dağıtılacak. Eğitime katkıları konusunda Emin Türkay Öztürk’ün Hayati Tahsin Yılmaz’la yaptığı söyleşiyi gelecek sayımızda yayımlayacağız.

Yola bakan güvercinler Yıllardır tarama yapılmayan Ginolu balıkçı barınağı kumla doldu. Teknelerin yanaştığı bölümler kumla kaplandı. Barınak işlevini yapamaz hale geldi.

HALİÇİNE PARKE DÖŞENDİ

ÇATALZEYTİN MEKTUBU WEB SİTESİNE 37 BİN GİRİŞ YAPILDI 01 Ocak’ta yayına giren gazetemiz web sitesine 10 Şubat 2014 itibariyle 37 bin giriş yapıldı. SelçukYılmazer’in büyük özveri ile hazırlayıp yayına sunduğu web sitemize yurtiçi ve yurtdışında yaşayan hemşehrilerimiz, doğaseverler büyük ilgi gösteriyorlar. Çatalzeytin ile ilgili her konuda bilgi almak isteyenler sitemizi sık sık ziyaret ediyorlar.

Yerli sebze ve meyvelerin satıldığı Cuma Pazarının kalbi olan haliçine 29.01.2014’te belediye tarafından parke taşı döşendi. İstanbul Sultangazi Belediyesi ve Çatalzeytin Belediyesinin ortak çalışması ile halin üzeri 20 Temmuz 2012'de kapatılmıştı.

SATILIK BİNA

SATILIK BİNA

Çayağzı’nda anayol üzerinde 5 katlı bina 100 metrekare arsası

Çatalzeytin Atatürk

ve sanayi elektriği

Bulvarı No:22/A’da

olan dükkanıyla

denize nazır, 5 katlı

Çağlar-Kaymazlar yol genişletme çalışması

Demir, Çimento, Çakıl, Kiremit, Tuğla Cevat AYDIN &Ayhan GÜRGEN

tek tek ya da komple

bina komple satılıktır.

satılıktır

İletişim:

Hamdi TÜRKYILMAZ

Şükrü ÖZCAN

Aşağısökü Köyü

041216355610

ÇATALZEYTİN

Fikri Özcan

0 535 343 44 97

0 538 658 20 63

Tel: 0 366 516 11 37 Ayhan Cep: 0 532 678 59 12 - Cevat Cep: 0 530 155 20 28 Atatürk Bulvarı No: 140- Çatalzeytin / KASTAMONU

İLKE KİTAP DAĞITIM

KARACAAYDIN

Toptan &Parekende

Suphiye TAŞOVA

Gıda İnşaat Nakliye Turizm San.Tic.Ltd.Şti.

Çiftlik Mahallesi İsmet Paşa Caddesi No: 58 SAMSUN Tel&Fax: (0362) 233 91 62 Depo Tel: (0362) 230 95 27

Kastamonu Yolu Harda Köprüsü Yanı ÇATALZEYTİN Tel: 0 366 516 22 50 - 0 532 302 56 79

Toptan ve Perakende Cebrail Mah. Ş. Yavuz U. Çelikoğlu Sk. 6/A KASTAMONU Tel: 0 366 214 31 86 Fax: 0 366 212 94 81 E-mail:kozadestek@hotmail.com

Şefik Yelkenci - Refik Yelkenci Cumhuriyet Meydanı No:17 37940 Çatalzeytin Büro: 0366 516 10 93 - Ev: 0366 516 17 47-Cep: 0532 583 70 51

0 532 285 60 17 * ALÇIPAN * KART ONPİYER * İZOLASYON

Merkez: Ethemefendi Cd. İlker Ap. No:92/2 Erenköy/KADIKÖY Tel: 0 216 386 33 26 Şube: Uzuncayırbaşı Mh. No:68/1 Gözcübaba/Göztepe Tel: 0216 566 87 16- 566 87 23 Atölye: Ali Fuat Cebesoy Cd. Sancak Sk. No: 14/1 Örnek Mh. - Tel: 0 216 317 76 12 www. atilimkartonpiyer.com/e- mail: info@ atilim- kartonpiyer.com Faks: 0 216 368 84 57

Atatürk Bulvarı No.14 ÇATALZEYTİN Tel: (0366) 516 14 04 Gsm: 0 537 690 54 80-0 535 628 62 06

KIRTASİYE EĞT. HİZ.SAN. TİC.LTD.ŞTİ

yelkenciler

KARTONPİYER

Demir-Çimento-Kum ve Çakıl-Nakliye İşleri, Hafriyat -Kiremit-Tuğla-KireçOndoline(yeşil,kahve)-Köşebent-Profil -Sac-Lema (silme)-U Demir-Kereste

YETKİLİ BAYİİ

Halı ve Mobilya Mağazaları

Merkez: Kayabaşı Bahattin Gazi Cad. No: 19 KARABÜK Tel: (0370) 424 23 89- 415 10 66 Şube: Hürriyet Cad. Şenay İş Merkezi KARABÜK Tel: (0370) 415 14 75 Fax: 415 14 76 Şube: Atatürk Bulvarı No:32 Çatalzeytin Tel&Fax: ( 0366) 516 13 90 e-mail: ergun.senturk37@hotmail.com Gsm: (0533) 571 23 85

YBM BÜRO MAKİNALARI SAN.TİC.LTD.ŞTİ. Hesaplı Dolum, kaliteli garantili toner, fotokopi cihazları bakımı, yazıcı satış ve servisi İsfendiyar Mah. Atatürk Cad. 3/E KASTAMONU Tel: 0 366 212 77 71 Faks: 0 366 212 57 02 e-mail:info@ybmburomakinalari.com


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.