Page 1

Atatürk Bul. No: 28 Çatalzeytin 0366 516 1014-516 12 45

Atatürk Bul. 20/B Çatalzeytin

28 Şubat 2011

YEREL ÝLETÝÞÝM TURÝZM GAZETESÝ

29. YIL /

1.00 TL. KDV Ýçinde

/ SAYI : 323

“ACIN TEKNESİNDE EKMEK DURMAZ .” YÖREMÝZ ATASÖZÜ

Karadenizin dev dalgaları 20 Şubat’ta seti aşarak sabah saatlerinde karayoluna kum ve çakıl doldurdu. Yol kapanınca hastane tarafında taşıtlar sol şeridi

kullandı. Akşamdan sabaha devam eden yağmurlar sele yol açınca sol şerit yol da trafiğe geçit vermedi. Yatağını (Kışla Deresi) bulamayan sel suları yola aktı.

Trafik aksadı. Sabahın erken saatlerinde Belediye iş makinesi yatağını bulamayan sel sularının yola yığdığı taş ve molozları temizledi.

MAKBULE ŞAHİN İNTİHAR ETTİ

Çatak ve Karacakaya Derelerine HES Yapılacak

Çatalzeytin merkeze bağlı Didi kümede yaşayan Makbule Şahin (1938) kendini 12 Şubat’ta çam ağacına astı. Saat 09:00 sıralarında evden ayrılan Makbule Şahin’den haber alamayan ailesi polise haber verdi. Emniyet güçleri saat 17:00 sıralarında Şahin’in cansız bedenini ormanlık alanda çam ağacına asılı halde buldu. Olayla ilgili soruşturma devam ediyor.

Akçay ve İnanya çaylarına yapılacak Hidro Elektrik Santaralı (HES) sayısı beşe çıktı. Akçay’a 1, İnanya çayına 2 HES başvurusundan sonra Karacakaya ve Çatak çaylarına da HES başvurusu yapıldığı öğrenildi. Çatalzeytin ve köylerini yaşanmaz duruma getirecek HES’ler ile ilgili hukuk mücadelesi devam ediyor. Akçay’a yapılacak HES’in iptali için Çatalzeytin Aşıkları Çevre Platformu tarafından Kastamonu İdare Mahkemesine açılan dava devam ediyor. Dava Avukatı Yakup Şekip Okumuşoğlu “Çatalzeytin Akçay Deresine yapılacak HES için ÇED’e gerek yok kararı verildi. Biz bu karara açtığımız dava ile itiraz ettik. Mahkemenin yakın bir zamanda bu dava için bilirkişi atamalarını yapmasını bekliyoruz.” dedi.

HES SAYISI BEŞE ÇIKTI

İLÇE NÜFUSU 113 AZALDI Çatalzeytin ilçe nüfusu 1 yıl içinde 113 kişi azaldı. 2009 yılı sonunda ilçe merkez nüfusu 2572, köyler nüfusu 4468, toplam nüfus 7040’tı. İlçe nüfusu merkezde 3, köylerde 110 olmak üzere 113 kişi azaldı. 2010 yılı içinde 93 evlenme, 110 boşanma, 56 ölüm, 116 doğum, 2 kayıt düzeltme işlemi yapıldı.

TATİL BİTTİ

20 Şubat’ta Kışla Deresini bulamayan sel suları...

İzmirli’nin evi yanından açılan yol, sel sularına dere oldu. Bu yoldan gelen sel suları İstikbal Caddesini taş ve çakılla doldurdu.

Okullar 14 Şubat’ta ikinci yarıya başladı. Yunus Emre’de 523 öğrenci, 29 öğretmenle; Paşalı’da 115 öğrenci, 11 öğretmenle; Karacakaya’da 64 öğrenci, 8 öğretmenle; lisede 147 öğrenci, 12 öğretmenle ders başı yaptılar. Okullar 17 Haziran 2011’de yaz tatiline girecek.

YENİCUMA TAŞ KIRMAYA ÇED’E GEREK YOK KARARI ÇIKTI Kaçak faaliyet gösterdiği için kaymakamlıkça mühürlenen Epçeler Yenicuma’daki Oba inşaatın taş kırma ve eleme tesisine İl Çevre ve Orman Müdürlüğünce “ÇED’e Gerek Yoktur” kararı verildi. Karara büyük tepki gösteren Epçeler köyü Muhtarı Asım Gürleyen “Sağlığımızı tehdit eden ocak için Kaymakamlığa, Valiliğe, Bakanlığa başvurular yaptık. Sağlığımızı hiçe sayarak nasıl bu karar alındı ? Şaşıyorum. Bu tesisin çalışması için köylerimizin başka yerlere kaldırılması gerekir. Mücadelemiz sonuna kadar sürecek. Mahkemeye başvuracağız. Sayın Valimiz Erdoğan Bektaş’ın bize sahip çıkmasını istiyoruz.” dedi.

BAKIR HIRSIZLARI YAKALANDI

İstikbal Caddesine akan sel suları

DERNEKLERE HES ÇAĞRISI Geleceği turizime bağlı olan Çatalzeytin’in doğasına sahip çıkmak en büyük görevimiz. Denizimiz, derelerimiz vazgeçilmeyenlerimiz. Çatalzeytin’in atardamarı Akçay’dır, İnanya çayıdır. Hidroelektrik Santralları (HES) ile çaylarımız yok edilmeye çalışılıyor. Gazetemiz gündeminin baş konusu HES. HES konusunu yılmadan, usanmadan yazmaya devam edeceğiz. HES davasında pes etmek yok. Akçay boyunda HES başvurusu 5’e çıktı. Akçay’ın kolları, Karacakaya ve Çatak derelerine sahip çıkmazsak HES yapılacak. Köpeksiz köy bulan HES firmaları, dere boylarında değneksiz dolaşıyorlar. Bu gidişle HES’ler canımıza okuyacak, yaylalarımızı da yok edecek. Tüm Çatalzeytin derneklerini, beşe çıkan HES başvurularını, boşa çıkarmaya davet ediyoruz.

Jandarma tarafından 1 yıldır katip edilen bakır hırsızları, 24 Şubat saat 21:00 sıralarında yakalandı. Celallar köyü Akpınar mevkiinde çalılıkta bakır eşyalar görüldü. Olayı takibe alan köylüler jandarmaya bilgi verdiler. 2 kişi tarafından bakır eşyalar minibüse yüklendi. Celallar köyü yolunda 57 AF 114 plakalı araç jandarma tarafından durduruldu. Araçta yapılan incelemede irili ufaklı bakır kazanlar, ibrikler vs. eşyalar ele geçirildi. Hurdacılık yapan Niğde nüfusuna kayıtlı Y.S. (1982) gözaltına alındı. Olaydaki ikinci kişi E.Ö. (1987) ‘nün yolda minibüsten atladığı tahmin edilmekte. Çatalzeytin’e bağlı köylerde gurbetçilere ait oturulmayan evlerde uzun süredir hırsızlık olayları yaşanmakta idi. Motorsikletli ekip oluşturan hırsızlar özellikle ahşap evlerde bakır eşya bırakmadılar. Çalınan bakır eşyaların pres ile ezilip taşındığı öğrenildi. Soyulan evlerin sahipleri gurbette olduğundan Cumhuriyet Savcılığına başvurular anında yapılamadı.

Çatalzeytin İlçe Hastanesinde 2010 yılında 36520 kişi muayene oldu. Acil Polikliniğe 29708, Aile Hekimliğine 4782, Diş Polikliniğine 2030 başvuru oldu. 2010 yılında hastanede 4 doğum oldu, 175 hasta yatış yaptı.

ORMAN İŞLETMESİ ORMAN KÖYLERİNE 2,5 TRİLYON ÖDEME YAPTI Çatalzeytin Orman İşletme Müdürlüğünce 2010 yılında 64080 m3 dikili damga yapılarak tamamı üretime verildi. Üretim sonunda 24722 m3 yapacak emvali, 36360 ster lif yonga odunu, 990 ster yatacak odun elde edildi. Satış gelirleri 4.959.405,07 TL olarak gerçekleşti. Elde edilen satışın 2.600.759,73 TL’si üretim ve pazarlama gideri olarak orman köyleri ve kooperatiflerine ödendi. İşletmenin yıl sonu itibariyle karı 400.250,00 TL oldu. 2011 yılında 70000 m3 dikili damga, 36000 m3 yapacak ve 21000 m3 lif yonga üretim programı yapıldı. Orman İşletme Müdürlüğünce açıklık alanlara fidan dikimi yapıldı. Arıca’da 4 Ha alana keçiboyuzu, 0,5 Ha alana zeytin, Çubuklu’da 2,5 Ha alana ıhlamur, 1,5 Ha alana akasya, Epçeler’de 6 Ha alana kuşburnu dikildi. 2011 yılında 11 km yeni yol, 2 km traktör yolu, 5 km üst yapı, 2 km büyük onarım, 281 km üretim yolu programa alındı. Çatalzeytin Orman İşletme Müdürlüğünün Avukat, İşletme Şefi, Katip Mutemet, Orman Muhafa Memuru, Dava Takip Memuru, Muhasebe Memuru, Hizmetli, Bekçi kadrolarında personel açığı var. Yerel Ürünlerimiz / Emin Türkay Öztürk Sayfa 2’de Vay Anasına 29... / Harun Ünlü Sayfa 2’de Bir iken Beş oldu / Ergun Usta Sayfa 3’te Mor Ağaç / Selçuk Yılmazer Sayfa 8’de Mazhar Özcan’la Söyleşi / Emin Türkay Öztürk Sayfa 4-5’te

Paşa Pınarı RÜŞVET Bu salgın hastalığın “rüşvet” derler adına Tarihte, bu illetten şifa bulan olmamış Fazıl BAYRAKTAR

Sevgili Çatalzeytin Dernek Başkanları, Kastamonu Dernek Başkanı Bahattin Açıkgöz, Karabük Dernek Başkanı Necati Özdemir, Zonguldak Kaymazlar Köyü Dernek Başkanı Aziz Öztürk, Ankara Dernek Başkanı İbrahim Er, İst. Çatalzeytinliler Dernek Başkanı Zeki Yıldız, İst. Duran Köyü Dernek Başkanı Cevdet ÖZCAN, İst. Paşalı Köyü Dernek Başkanı Yaşar Yılmaz, İst. Kızılcakaya Köyü Dernek Başkanı Tahsin Çetinkaya, İst. Sırakonak Köyü Dernek Başkanı İdris Can, İst. Yunuslar Köyü Dernek Başkanı Asım Şentürk, İst. Dört Divan Karacakaya Dernek Başkanı Ahmet ÖZCAN, İst. Güneşler Köyü Dernek Başkanı Fahri ÜNAL, İst. Hamidiye Köyü Dernek Başkanı Şahin Ali Turan, İst. Kavaklı Köyü Dernek Başkanı Hüseyin Ünal, İst. Aşağısökü Köyü Dernek Başkanı Şaban Tekçe, İst. Yukarısökü Köyü Dernek Başkanı Recep Tığlı Devamı Sayfa 8’de

İLÇE HASTANESİNDE 2010’DA 36520 HASTA MUAYENE OLDU

Ele geçirilen bakır eşyalar, Jandarma önünde sergilendi


28 ŞUBAT 2011

Sayı: 323

ÇATALZEYTÝN MEKTUBU

VAY ANASINA 29…

Harun Ünlü

h-unlu@hotmail.com

Bizim gibi ülkelerde değerlerin tanımında hep sıkıntı vardır.Kimi zaman küçük hesaplar devreye girer ve tu, kaka olursunuz.Kimi zaman da o küçük hesaplar sizin için kocaman bir yarar olur ve ‘oh ne güzel’, dersiniz. Bizim gibi ülkelerde emeğin tanımı pek yapılamamıştır.Herkes bir uç bulup çekiştirmeye kalkışır.Eline geleni sever de elinden uzak kalanı öteler. Çatalzeytin Mektubu gazetesinin 29.yılını kutlamayı kendimce önemli saydığımı söylemek istiyorum .Bu arada şunu da belirtmeliyim; içinde ve özünde yaşamaya çalıştığım bir gazeteye ilişkin tabansız bir sunu değil benimkisi. Çok değil emek vermemin yaşı, aslına saygımdandır diyeceklerim; onurluca içinde olmak…Hepsi bu. Gerekçelerime gelince; uluslararası sermayeninin güdümünden bağımsız ayakta kalan bir basın aktörünün kendi iç barışıklığına saygı duymamak elde olabilir mi? Hele de her sayıda daracık alanda avuç dolusu karşıt yaratıyorsan… Anadolu denilen coğrafyayı titizlikle incelemeye çalışanlar görmüş olmalılar ki toplumsal bilinç, yalnızca ve yalınca Anadolu basınıyla büyümüştür. Bu coğrafyanın adı bilinir Ali Kemalleri vardır ama adı bilinmeyen yurtseverleri de vardır. Bu adı bilinmeyen yurtseverlerin karşılaştıkları ihanetlerin de haddi hesabı yoktur. Kimi gün gelmiştir ki en yakınından kazık yemiş ve bunu onların kendi iç dünyalarının çatışmasına verip, gülüp geçmiştir. Kimi gün gelmiştir yazdıklarını iyi okuyanların kör anlarına tutsak olmuştur. Kimi gün, emeksiz zenginliğin tafrasıyla baş edebilmek için hastane hastane dolaşmak zorunda kalmıştır.Kimi günü de anlaşılmamanın sancısıyla yok sayılmak zorunda kalmıştır.Kimi gün de hiçbir sancı duymadan avuçtan kayan denize doğru bir veda kahvaltısı yaparken gizlice ağlamıştır… Anadolu basınının Anadolu olmaktan başka kaygısı olmamıştır;olamaza da, ama, o yazın doğurganlığına saygıyı en az hisseden de odur. Zannederler ki üç kuruşluk reklam verince gazeteyi satın aldım… Yooo. O ilişki Ankara’da ve İstanbul’da var ama Çatalzeytin’de yemez. Niye mi? Hesap vereceğin insan senin insanındır da ondan. Dar alanın yalanı çabuk savrulur ortaya. Ben bir de neye utanarım bilir misiniz ? ‘Bizim oğlan’ anlayışına… Bir yıllık abone parasını vermemeyi kardan saymaya şaşırırım. Herkesin kapısını kilitlediği bir dönemde bütün sayfalarını cömertce açan bir yerel sesi alkışlamayı beceremeyen yetkili yetkisiz ellerin vebal ilişkisini haddimin dışında tutuyorum. Ama insanlara nefes olmaktan öte bir derdi olsaydı bu gazetenin, yaşama şansı ne olabilirdi ki… Siyasal anlayışını beğenmeyebilirsiniz ama size gösterdiği saygıya saygı duyabilirsiniz. Bu, erdemli insan tavrıdır. Ama olmuyor… Araya sokuşturmak istediğim bir terim var: “kapris” ; sözlüğe baktım karşılığını bulamadım ama herkesin bildiğini biliyorum. Bence anlamı şu olsa gerek ‘ !!!!’ Sizin değerlerinizle ayrışabilir ama bir gün bile sizin değerlerinizi yok saymamışsa hiç değilse bu saygıya değer… Ben, kendi adıma ; Çatalzeytin Mektubu gazetesinden aldığım ucube maaşın hakkını vermek için bu yazıyı yazdım. Gerisi hikaye… BANA NE DOĞRULARDAN… Yazımın başında ne demiştim…VAY ANASINA BE,, 29 YIL… Okunuşunu yazıyorum; Çörçil’in 85. yaş gününde gazeteciler sormuşlar “ Efendim,90. yaş gününüzü görecek miyiz ?” diye. Çörçil, gazeticilere şöyle bir bakmış ve ; “ Çocuklar” demiş,” Hepiniz şimdilik sağlıklı görünüyorsunuz, her halde görürsünüz!”

ÇELEBİLER YOLU Çelebiler su hattında meydana gelen patlama yolu bozdu. Su hattı tamir edildi, yola bakım olmadı. Yol şimdi kullanılmaz durumda. Çelebiler mahallesini, Merkez mahallesine ve Kayadibi, Hamidiye, Çağlar, Kaymazlar köylerine bağlayan yol ile Belediye de , Köy Hizmetleri de ilgilenmiyor. Çelebiler yolu sahipsiz yol.

Çelebiler Yolu

Ayhan GÜRGEN Özel günlerinizde, düğün, nişan, nikah, sünnet törenlerinizde sizinleyiz. Tel: 0 532 678 59 12 ÇATALZEYTİN

Sayfa 2

mektup’tan özetler * İlçe Hastanesi Doktoru Deniz Cemgil, Dr. Selim Eryiğit’le becayiş yaparak Beytülşebap’a tayin oldu. Dr Selim Eryiğit 03 Ocak tarihinde göreve başladı. * İlçe Hastanesine açıktan tayin olan Dr. Anıl İncedere 05 Ocak’ta göreve başladı. * Belediye Meclisi 09.02.2011’de gündemsiz toplandı. Toplantıya Meclis Üyeleri Hayret Öztürk, Sonay Güzelaydın, Mustafa Aynaoğlu katılmadılar. * Zeytin Haritacılık İstikbal Caddesindeki bürosunu çarşı içinde Telekom üstüne taşıdı. * 26 Şubat saat 13:15 sıralarında Jandarma önündeki kavşakta Ahmet Karaçam’ın kullandığı otomobil ile Mustafa Karaoğlu’nun kullandığı otomobil çarpıştı. Kaza sonrası araçlarda 1000’ER TL maddi hasar oluştu. * 01 Şubat’ta yoğun kar yağışı etkili oldu. 13 köyümüzün yolu kapandı. Kar kalınlığı Merkez mahallede 1 cm, Çelebiler mahallesinde 10 cm, Güneşler’de 50 cm, Hacreissökü’de 45 cm, İsmail’de 60 cm, Piri’de 35 cm, Celallar’da 45 cm oldu. * Akçay Orman Şefi Aslı Özcan, Çankırı Orman İşletme Müdürlüğü emrine, Orman Muhafaza Memuru Hasan Büyük Kastamonu Karadere Orman İşletme Müdürlüğü emrine tayin olarak 03 Şubat’ta ilişiklerini kestiler. * Karabük’te yaşayan gurbetçimiz Hatice Akyavuz’un Celallar köyü Pazaryeri’ndeki evine 05 Şubat’ta hırsız girdi. * İskendedun’da oturan kunduracı esnaflarımızdan Murat Açıkgöz, tedavi görmekte olduğu İstanbul Haseki Hastanesinde 08 Şubat’ta vefat etti. 18 Nisan 1999’da Belediye Meclisi Üyeliğine seçilen Açıkgöz’e Belediye Başkanlığı önünde 19 Şubat 2011’de merasim yapıldı. Açıkgöz Karacakaya köyü Murat mahallesinde toprağa verildi. * T.C. Ziraat Bankası Çatalzeytin Şubesi Müdürü Reyhan Bölen, Ankara’da 1014 Şubat tarihlerinde “Makroekonomik Göstergeler ve Merkez Bankası Bilançosu” konulu seminere katıldı. * Zerbank Memurluğuna açıktan tayin olan Dilek Varol, Servis Görevlisi olarak 14 Şubat’ta göreve başladı.

* 14 Şubat Sevgililer gününde Merkez mahallesine 5, Çelebiler mahallesine 20 cm kar yağdı. * Almanya’da vefat eden hemşehrimiz Sezai Aslan (1948) 19 Şubat’ta Çayağzı’nda toprağa verildi. * Kaymakam İsmail Bayata 24.02.2011’de 3 gün izne ayrıldı, yerine Abana Kaymakamı Aslı Aynaoğlu Kuzulu vekalet etti. * 25 Şubat’ta Çatalzeytin’e gelen Sinop Valisi Dr. Ahmet Cengiz, PEM Müdürü Zafer Kaplan’ı ziyaret etti. * İlçe Tarım Müdürü Faruk Üresin 18 Ocak 2011-04 Şubat 2011 tarihleri arasında görevli olarak Estonya, Litvanya ve Letonya’ya hayvan seçimine gitti. * İlçe Tarım Müdürü Faruk Üresin ve Su Ürünleri Mühendisi Güngör Doğaner Ilgaz’da 10-14 Ocak 2011 tarihleri arasında “Koperatiflerde Bakanlık Temsilciliği” seminerine katıldılar. * Polis Eğitim Merkezinde 21 Şubat’ta başlayan 2 hafta süreli Kaza Analizi ve Bilirkişilik kursuna 294 kursiyer katıldı. * Kayadibi Karamanlar mahallesinde Hüseyin Öz’ün 2008’de başlayan 2 katlı ev inşaatı devam ediyor. * Kayadibi Karamanlar mahallesinde Sabriye Gedik’in 1 katlı ev inşaatı tamamlandı. * Kuzsökü Merkez mahallesinde Fahri Üstündağ’ın 2010’da başlayan 2 katlı ev inşaatı devam ediyor. * Celallar köyü Çukurca mahallesinde İmam Evinin lambirisi Tahsin Aydoğdu tarafından yaptırıldı. * Hacıreissökü Emecen mahallsinde Süleyman Işılgan’ın 2010’da başlayan 2 katlı ev inşaatı devam ediyor. * Hacıreissökü Kalaç mahallesinde Şükrü Özcan 1 katlı ev yaptıracak. * Hacıreis Çörekçi mahallesinde Yüksel Güneş’in 2010’da başlayan 2 katlı ev inşaatı devam ediyor. * Çepni köyü Taşçı mahallesinde Şevki Özbey’in 2010’da başlayan 3 katlı ev inşaatının kabası bitti. * Emekli Milli Eğitim Müdürü Mazhar Özcan Paşalı köyü Paşaoğlu mahallesinde babadan kalma ahşap evinin onarımını aslına uygun olarak yaptırdı.

İSTANBUL’DA GENÇLİK TOPLANTISI YAPILDI İstanbul Çat alze yt in iler Yadımlaşma Derneğinde 06 Şubat’ta Gençlik Toplantısı yapıldı. E r g u n Usta’nın s u n u m u y l a başlayan toplantıda, Çatalzeytinliler Derneği Başkanı Zeki Yıldız, Sultangazi Belediye Meclis Üyesi İzet Açıkgöz, Sultangazi Belediye Başkan Yrd. Mustafa Birinci, Çevre Mühendisi Adnan Çetinkaya, İl Genel Meclisi Üyeleri H. Tolga İnce ve Birol Bozkurt konuşma yaptılar. Konuşmalardan sonra toplantı soru-yanıt şeklinde devam etti. Haber-Fotoğraf : Hüseyin Karadeniz

TEŞEKKÜR Çatalzeytin İlçe Hastanemize ultrason cihazı bağışlanmasına katkısı olan İl Genel Meclisi Üyesi Sayın Birol Bozkurt’a, Cihazı bağışlayan Andeva Hastanesi ortaklarından Sayın Hidayet Atay’a teşekkür ederiz.

İlknur Karadağ Ozanoğlu İlçe Hastanesi Müdürü

Muammer Çelik Baştabip

e-mail: eturkay@mynet.com

Çatalzeytin’e tutkum, Karadeniz’in dalgası gibi delicesine. Güzelliklerimizin bozulmasına, üstüne toz konmasına hiç tahammülüm yok. Yöremizin gizi, gücü doğallığında saklı. Herşeyden önce doğamıza sahip çıkmak, korumak gerekiyor. Bozulmamış doğamız sayesinde Çatalzeytin’de yetişen tüm sebze ve meyveler organik. HES’lerin yapılmasına dur diyerek, derelerimize sahip çıkarsak, doğal ürünlerle beslenmeye devam ederiz. Aksi takdirde halimiz duman olur. Yetiştirdiğimiz ve doğadan topladığımız yerel ürünlerimiz bir çırpıda sayılamayacak kadar çok. Armağan edebileceğim yöremiz ürünlerini araştırıp sıraladım. Poşetleyip, etiketlediğim ürünlerimiz: Fındık, ceviz, ıhlamur, ev makarnası, kestane, tereyağı, fındık şekeri, defne yaprağı, dut pekmezi... Tespit ettiğim diğer ürünlerimiz: Böğürtlen şurubu, kızılcık pekmezi, kızılcık turşusu, kızılcık tarhanası, kuskus, tarhana, mantar turşusu, hodan, müzmüldek, ahududu, bilyedin. Geven Kestanesi Toplanan kestane geven halinde toprak kuyuya indirilir. Üstü örtülür. İstenildiği zaman kuyudan alınarak tazeliği bozulmadan yenir. İlçemize 30 km mesafede Ayıkovduk Yaylası altındaki Hacıreissökü köyünden Fati Sönmez 07 Ocak’ta Cuma Pazarına geven kestanesi getirdi. Kg’ı 5 TL’den satılan geven kestanesi kış ortasında dalından koparılmış gibi taze ve leziz. Sönmez, Sekecek/Emecen’de yeteştirdiği marulun bağını 1 TL’den, karapancarın kg’ını 3 TL’den sattı. Bu ürünleri kim bulabilir, kim yiyebilir ? Şimdi bulup pişiriyoruz. Akçay kurursa ne yaparız, düşünün...

Fati Sönmez Cuma Pazarında ürünlerini satarken

SÜLEYMAN MUSTAFAOĞLUN’DAN MEKTUP Turizm Festival çalışmalarında büyük emekleri olan Eski Çatalzeytin Hakimi Süleyman Mustafaoğlu’ndan bir mektup aldım. Mudanya’dan bana mektup yazan Mustafaoğlu’na teşekkür ediyor, mektubunu aynen köşeme alıyorum. “Sayın Emin Türkay ÖZTÜRK, Evvela selam ve sevgilerimi sunar HES’ler konusundaki mücadeleniz dolayısıyla sizi kutlarım. Biliyorsunuz bir Artvinli olarak HES’in mağdurlarının başında geliyoruz. Artvin’de 169 derede HES yapılıyor. Ardanuçlu Nazime YILDIRIM’ın söylediği gibi “Dereleri satıyorlar, bizi susuz bırakıyorlar.” Borçka’nın el değmemiş tabiat harikası Maçael vadisini kurutuyorlar. Biliyorsunuz orada Kafkas arısının yozlaşmamış, ırkı yetişiyor. Yüzlerce çeşit orijinal bitki ve canlı börtü böcek yaşıyor. 3-5 kişiyi zengin edeceğiz diye bütün bunun gibi vadiler kurutuluyor yok ediliyor. Benim de Çoruh vadisindeki köyüm HES suları altında kalacak diye istimlak edildi. Yerleşim yeri gösterilmeden, 3-5 kuruş verip tüm Çoruh vadisini boşalttılar. Akdeniz ikliminin tüm bitki ve hayvan varlığını barındıran vadi şimdi bomboş. Evimizden bizi kovdular, göçmen olduk. Bu sebeplerle sizi çok iyi anlıyor ve mücadelenizi yakından takip edip, sizleri destekliyorum. Akçay’da 1, İnanya çayı’nda 2, Karacakaya çayı’nda 1, adet olmak üzere 4 adet HES çalışmasının yapılması Çatalzeytin için büyük bir yıkım. Çünkü yapılırken tabiatın tahrip olması bir yana, yapıldıktan sonra derede tabii olarak akan suyun, yatağından alınarak boru içinde başka tarafa akıtılmasıyla, dere yatağı ve civarındaki tüm canlı varlıklar ağaç, ot, börtü böcek ve av hayvanları yok olacaktır. Dereye bırakılacak su tamamen işletmecinin insafına bırakılmıştır. Bazı yerlerde mevcut suyun %13’ü ereye bırakılacak diye bildiriliyor. Bu %13 neye göre hesaplanmıştır. Suyun aktığı bölgede ne kadar hayvan var, ne kadar alan sulanıyor. Ne kadar nüfus bu sulardan yararlanıyor ? Bunları kim hesaplamış ? Ayrıca her an dereye bırakılan suyun %13 olup olmadığını kim hesaplayacak, kim denetleyecek. Yoksa Rize’de olduğu gibi sadece Başbakan o bölgeye gidince mi dereye su bırakılacak ? Bütün bu soruların cevabını kimse vermeden derelerimize, sularımıza el konuluyor. İleri demokrasi derken. Etiyopya ve Zanbiya kadar bile olamadığımız çok acı. Bu vesile ile selam ve sevgiler.”

HES TEŞEKKÜRÜ Akçay HES için açtığımız iptal davasında mücadelemize destek olan, bize maddi katkı veren dostlara teşekkür ediyorum. HES davasıyla yakından ilginen okul arkadaşım Recep Demircan telefonla arayarıak bilgi istedi. Yalnız olmadığımızı hissetirdi. Demircan’a içten ilgi ve desteği için teşekkür ediyorum.


Sayı: 323

ÇATALZEYTÝN MEKTUBU

ARAÇ’TAKİ HES TOPLANTISINA İLGİ BÜYÜKTÜ CHP Araç İlçe örgütünün 12 Şubat’ta düzenlediği “Cumhuriyet, Toprak, HES, Ahlak” konulu konferans saat 13:00’te Elik Otel’de başladı. Toplantıya CHP İlçe İlçe örgütleri, sivil toplum kuruluşları ve Araç halkı büyük ilgi gösterdi. CHP İl Başkanı Salih Karasalihoğlu, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Bahri Gökçebay, Kastamonu Barosu Başkanı Seyfettin Civelekoğlu, eski CHP milletvekili Mehmet Yıldırım, Araç eski Belediye Başkanı Bahtiyar Yaşar toplantıda hazır bulundular. Sunuculuğunu Metin Gökçe’nin yaptığı toplantıda CHP Parti Meclisi Üyesi Gökhan Günaydın ve İstanbul Barosu Genel Sekreteri Av. Hüseyin Özbek konuşma yaptılar. Konferansa katılacağı duyurulan CHP Parti Meclisi Üyesi Önay Alpago rahatsızlığı dolaysıyla toplantıda hazır bulunamadı. Toplantıya ilçemizi temsilen Mazhar Özcan ve Emin Türkay Öztürk katıldılar. Araç Balçıkhisar köyünden çiftçi İmdat Çalışkan konferansın yapılmasına katkı verdi. İlk konuşmayı Gökhan Günaydın yaptı. Günaydın “AKP sözünde durursa 12

Haziran’da seçim yapılacak. Tekrar iktidara gelirlerse Başkanlık Sistemini getirecekler. Bu yeni sistemle Atatürk kazanımlarını tersin etmeye çalışacaklar. Bize bir masal anlatılıyor. Ekonominin çok iyiye gittiği söyleniyor. 113 satıyoruz, 187 alıyoruz. Bu düzen devam ettiği sürece iktisadi yapı, borç almadan sürdürülemez. Milli gelir artıyor, kişi başı milli gelir yükseliyor diyorlar. Kredi borçlarına bakalım. Kredi kartlarına vatandaşlarımızın 170 milyar borcu var. Nerede konuşursak, konuşalım söylediklerimizin gerekcesi olmalı. İhale yasaları sürekli değişiyor. Niçin değişiyor, kimi için değişiyor ? Türkiye tarım ve hayvancılıkta kendine yeten 7 ülkeden biriydi. Ama hayvan ithal eden ülke durumuna geldik. Biz nehre baktığımız zaman su görürüz, onlar dolar görür. Hes’ler yenilenebilir enerji kaynağı mıdır ? Evet. Planlı yaparsak enerjiyi sudan, rüzgardan, güneşten üretmemiz iyidir. Ülkemizde 200 normal, 800 mikro HES yapılması planlanıyor. Şirketler 49 yıllığına suyu satın alarak sahibi oluyorlar. Anadolu toprakları, tarımın başladığı topraklardır. Türkiye korku

filmi gibi bir dönem yaşıyor. Hazırlanan ÇED raporlarının %98’i HES’lerin bir zararı yoktur diyor. Kastamonu’da bu konu çok önemlidir. Toprağa suya sahip çıkmazsak. Sonu kötüdür. Çöküş sadece iktisadi alanda değildir.” dedi. Av. Hüseyin Özbek “Enerji silahtır. Canlıları doğayı yok ederek, akarsu havzalarındaki suyu piyasalaştırmak adil değildir. Doğanın dengesini, ekolojik dengeyi bozmamak gerekir. HES’lerle kilometrelerce suya kelepçe vuruluyor, canlı hayat mahvoluyor. Doğayı tarımı mahvederek birilerine para kazandıracak anlayışa hayır. Dizilerle halkımız uyutulmaya çalışılıyor. Dökülen Türkiye’nin yapraklarıdır. Bizim bölgemizin Cumhuriyet üzerinde daha fazla hakkı vardır. İşgal görmediğimiz halde en fazla şehit veren bölgeyiz. Anadolu’ya saldıran İngilize Fransıza karşı olduk. Ama bugün İngiliz, Fransız sermayesine karşı olamıyoruz. Çevreye, doğaya duyarlılık önemli ülkeye sahip çıkmak gerekir. Ülkeye çıkmazsak şehitlerimizin kemikleri sızlar. Sosyal makyajlı çevreciliği de teşhir etmek zorundayız.”dedi. Çatalzeytin Aşıkları Çevre Platformu adına Emin Türkay Öztürk söz aldı. Öztürk “Herkes kendine dereleri kutarmak için ne yaptığını sormalıdır. CHP HES konusunda suskun kalmamalıdır.” dedi. Dr. Ahmet Zafer Ergün “Milyonlarca arazi HES’lerle kuruyacak. Bu çalışmalarda birbirimize severek, sayarak hareket etmeliyiz.” dedi. Emekli öğretmen Enver Özdemir “Hes konusunda CHP daha açık olsun. Hes’lere sahip çıksın. Daha güzel anlayalım”dedi. Program Yıldız Kara’nın Atatürk’ün Gençliğe Hitabesini okumasıyla sona erdi.

Gökhan Günaydın, Hüseyin Özbek, Metin Gökçe

BİR İKEN BEŞ OLDU Gözümüz aydın Çatalzeytinliler ! Akçay Deresi üzerine beş tane HES yapılacak. Biz sustukça, boş durdukça baktılar Çatalzeytinliler’in Çatalzeytin diye, doğa diye, su diye bir düşünceleri yok. Sevgileri eksik... O halde, Akçay gibi küçük bir derede, Türkiye’nin hiçbir yöresinde bir HES yapımını başaramayanlar alın size “BEŞ HES” dediler. HES yapılacak akarsuyun debisi, rejimi, hidrolojik ve hidrojeolojik değerleri, derenin taşıdığı malzeme ve miktarı, cinsi gibi veriler düşünülerek, hesaplanarak mı alınıyor bu kararlar ? Yetmez! Ayrıca akarsu yatağındaki canlı hayatı ve biyolojik verileri ile florası önemsenerek mi hazırlanır bu birbirinin kopyası ÇED raporları ? Akçay’a beş HES yapımı için; insan-çevre-ekonomi korelasyonu olumlu mu ? Çatalzeytin’de ekosistemin ayrılmaz bir parçasıdır, Akçay Deresi. Suyla oynarsanız tüm sistemi bozarsınız. Bize %10 cansuyu safsatasını söylemeyin... Vücudumuzdaki kanın %90’ı alındığında siz yaşamınızı sürdürebilir misiniz ? Yaşayın %10 cansuyu olarak bırakılan kanla. Bu ne derece mümkün ?... Çatalzeytinliler seveck dir doğanız, yaşanacak bir köyünüz kalmadığında asıl sevginin “KORUMAK” olduğunu anlayacaksınız. Umarım geç kalmamış olursunuz.

Çatalzeytin Akçay ırmağı Doğa hakikatı yaşam kaynağı Tek tek kurarsak santralleri Yok ederiz bizim olan (HER ŞEYİ) ! Son pişmanlık fayda etmez Geç kalmadan durduralım “HES”leri Ergun USTA Eğitimci Yazar

YİTİK

YİTİK

Nüfus cüzdamını kaybettim.

Av ruhsatımı kaybettim.

Hükümsüzdür.

Hükümsüzdür.

Cüneyt GÖRENEK

İsmail ŞEN

ÇATALZEYTİN

ÇATALZEYTİN

KÖY-DES’E 373 BİN LİRA ÖDENEK GELDİ Köylere Hizmet Götürme Birliğine (KHGB) Köy-Des ödeneği olarak ilçemize 373 bin 569 TL ödenek geldi. Kastamonu’ya gelen toplam ödenek 13.029.215 TL oldu. Diğer ilçelerin Köy-Des ödenekleri: Abana 191.025, Ağlı 182.102, Araç 900.456, Azdavay 601.244, Bozkurt 400.721, Cide 783.500, Daday 535.695, Devrekani 575.723, Doğanyurt 337.724, Hanönü 260.719, İhsangazi 373.588, İnebolu 688.496, Küre 364.415, Merkez 3.537.372, Pınarbaşı 576.491, Seydiler 252.180, Şenpazar 300.421, Taşköprü 1.136.940, Tosya 656.834 TL. Kaymakam İsmail Bayata Başkanlığında toplanan KHGB 2011 programına son şekline verdi. 2011 programı yeni gelen 373.569 TL ödeneğe, 2010 yılının 170 bin lire ek ödeneği dahil edilerek hazırlandı. Hazıralanan programa göre 2011 yılında 5 km stabilize yol yapımı, 17,5 km malzemeli yol bakımı, 50 km greyderli bakım yapılacak. Yol çalışmalarında 3 adet sanat yapısı yapılması ve 100 adet büz döşenmesi yer alıyor. Bu yılki bütçede köylere yön tabelası ile Paşalı-Yunuslar grup yollarına trafik işaretleri yapılması planlanıyor. Programda 5 köyümüze içme suyu yapılması planlandı. Çubuklu Ulugüney mahallesi, Duran Gedikoğlu mahallesi, Hacıresisökü Emecen mahallesi, Kirazlı köyü Pazar ve Doğanyarısı mahalleleri, Karacakaya köyü Kütüklü, Hasanbaşı, Obruk mahallerine su hizmeti verilecek.

Sayfa 3

DENİZ KIYISINDA YARALI MARTI BULUNDU Deniz kıyısında Battal Saim tarafından 25 Şubatt’ta yaralı martı bulundu. Kanatlarında ve bacaklarında saçma yarası olan martının tedavisi için hayvansever genç Saim büyük çaba gösterdi. Yaralı martıyı Battal Saim’den alan Ahmet Ünal evinde özel bakıma aldı Esnaf Uğur Akçay deniz kenarında 24 Şubat’ta bulduğu kanadı kırık martıyı, 4 gün baktıktan sonra doğaya bıraktı. Ginolu Kayıklarbaşı’nda barınan martıların ve diğer kuşların niçin hastalandıkları anlaşılamadı.

MUHTAR ASIM GÜRLEYEN’E ÇEVRE’NİN TAŞ CEVABI Epçeler köyü Muhtarı Asım Gürleyen’in Yenicuma’da taş ocağı ile ilgili dilekçesine İl Çevre ve Orman Müdür Vekili İsmail Menteş imzasıyla gelen acıklamayı aynen veriyoruz İlgi’de kayıtlı yazıda, İlimiz, Çatalzeytin İlçesi Epçeler Köyü Mevkiinde faaliyet gösteren taş ocağı kırma eleme tesisi hakkındaki şikayet dilekçesine atıfta bulunmakta ve mevzuat çerçevesinde yerinde incelenerek gereğinin yapılması istenmektedir. Söz konusu tesiste 14.01.2011 tarihinde Müdürlüğümüzce yerinde inceleme yapılmış; tesisin (konkasör tesisinin) kurulduğu; tesis kurulmadan önce Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği (ÇED) kapsamında herhangi bir izin alınmadığı; tesisin Çatalzeytin Kaymakamlığı tarafından İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmenliğin 6. Maddesine istinaden ruhsatsız çalıştığı gerekçesiyle 27.11.2010 tarihinde mühürlendiği tespit edilmiştir. Valiliğimizce, 2872 Sayılı Çevre Kanununun 5491 Sayılı Kanunu ile değişik 15. Maddesi ve 20. Maddesi (e) bendi uyarınca söz konusu tesis sahibi “OBA İnş. Tic. San. Ltd. Şti.” ne 1.000 (bin) TL idari yaptırım uygulanmıştır. Söz konusu proje sahibinin Valiliğimizce ÇED Yönetmeliği kapsamında proje tanıtım dosyası hazırlatıp sunmasını müteakip; yapılan inceleme değerlendirme neticesinde söz konusu tesise Valiliğimizin 26.01.2011 tarih ve 2011/04 Sayılı Kararıyla “Çevresel Ekti Değerlendirmesi Gerekli Değildir” Kararı verilmiştir. 14.02.2011 tarihinde Valiliğimizce yerinde yapılan inceleme neticesinde tesiste herhangi bir çalışma olmadığı; Çatalzeytin Kaymakamlığı tarafından yapılan mühürlemenin devam ettiği; “Çevre Kanununca Alınması Gereken izin ve Lisanslar Hakkında Yönetmelik” gereği Valiliğimize müracaat edildiği; bu müracaatla ilgili değerlendirmenin devam ettiği; “geçici faaliyet belgesi”nin tarafımızca verilmesi durumunda tesiste çalışmaya başlanabileceği hususunda ; Bilgilerinizi rica ederim.

PAŞA-DER’İN ABANT GEZİSİ Paşalı köyü Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Bolu Abant Milli Parkına gezi düzenledi. Paşa-Der Başkanı Yaşar Yılmaz “Geleneksel hale getirmeye çalıştığımız Abant gezisinin ikincisini gerçekleştirdik.” dedi. İstanbul’dan 4 otobüs ve özel araçlarla hareket eden yaklaşık 250 kişi geziye katıldı. İstanbul’da ikamet eden üyelerin yanı sıra Karabük ve İsviçre’de ikamet eden

üyelerin de geziye katılım sağlandı. Eğlenceli geçen Abant gezisine katılanlara dernekçe sabah kahvaltısı, öğle yemeği ve mangal ziyafeti verildi. Gezi sırasında üyelerden Hüseyin Yılmaz’ın koşarken düşen kızı Elif Yılmaz, 112 Acil Servis tarafından İzzet Baysal Hastanesine kaldırıldı, tedavisi ayakta yapıldı. Geziye 1979-84 yılları arasında Paşalı’da öğretmenlik yapan Adnan Gülaçar katılarak öğrencileriyle özlem giderdi.

Battal Saim martı ile

KUŞUN ADI NE

Sakarmeke kuşu

Paşa-Der’in Abant gezisine katılanlar

Belediye Temizlik işçisi İbrahim Bozkurt sahil bandında yeşillikler içinde bir kuş buldu. Bozkurt yarası, beresi gözükmeyen, sakarmeke kuşunu tekrar doğaya bıraktı.

HES ŞENLİĞİ

Şahinler Ölmesin

28 ŞUBAT 2011

15 Ocak’ta İlyas Ün tarafından deniz kenarında bulunan yaralı şahin yavrusu 1 gün sonra öldü

CHP KADIN KOLLARI KURULDU Çatalzeytin CHP Kadın Kolları Belediye Meclis Üyesi Hayret Öztürk Başkanlığında 19.02.2011’de kuruldu. CHP Kadın Kollarında Selver Özcan, Nadide Öztürk, Münevver Karaoğlu, Kevser Öztürk, Malike Karahan, Yıldız Bozkurt, Fatma Hızıroğlu, Şenay Korkmaz, Remziye Öztürk, Hatice Tokmak, Şenay Topçu, Rüksan Yeni, Sonay Güzelaydın, Nuray Yüksel, Huriye Erat, Figen İnce, Gülcan Özcan, Semra Özdemir, Seher Yılmazer, Makbule Açıkgöz yer aldılar.

SAADET PARTİSİ İLÇE TEŞKİLATI KURULDU Saadet Partisi Çatalzeytin İlçe Teşkilatı Memduh Tekin Başkanlığında kuruldu. Yönetimde Metin Erdoğan, Mustafa Demirkıran, Hüsnü Özcan, Ziya Yılmazer yer aldı. Başkan Memduh Tekin, geçici Yönetim listesini İlçe Secim Kurulu Başkanlığına 02 Şubat’ta teslim etti. Saadet Partisi eski İlçe Yönetimi topluca istifa ederek Halkın Sesi Partisini (HAS) kurmuştu.

“Derelerin Kardeşliği Platformu Şavşat Bileşenleri” 26 Şubat saat 19:00’da İstanbul Sefaköy’de Akdeniz Düğün Salonunda HES’lere Karşı Halk Şenliği düzenlediler. Halk Şenliğini Çatalzeytin Mektubu adına Bilal Özcan izledi fotoğrafladı.

BİNA YAPIMI HAREKETLENDİ * Garanti İnşaatın Ginolu Caddesi Kışla mevkiinde başladığı 5 katlı, 20 daireli site inşaatı bitti. Garanti İnşaatın İstikbal Caddesinde başladığı 5 katlı, 10 daireli kaloriferli evlerin inşaatı devam ediyor. Garanti, kooperatiflerden sonra ilçemizde ilk kaloriferli binayı yapmış olacak. * Ginolu Caddesi Kışla mevkiinde Yusufoğullarının başladığı 5 katlı, 20 daireli site inşaatı devam ediyor. * Karamandağı’nda Ünal Kaya ve Sabri Karabulut ortaklığında başlanan 5 katlı, 5 daireli inşaat devam ediyor. * Nuhlar’da İsmail Özdemir’in Hüseyin İnce vereselerinden aldığı arsa üzerinde başlattığı 3 katlı, 6 daire apartmanın kaba inşaatı bitti. * İstikbal Caddesinde Yüksel Ünlü 5 katlı, 10 daireli apartamının temelini attı. * İstikbal Caddesinde Metin Erdoğan birinci katı işyeri, üstü ev olan 5 katlı bina inşaatına başladı. * Didi’de Hasan Gönerek’in başlattığı 3 katlı, 3 daireli evin kaba inşaatı bitti. * Cengiz İnce’nin İstikbal Caddesi Sahilkent sitesi yanında başlattığı 6 kat, 3 blok, 30 daire site inşaatı devam ediyor. * Harda çayı kıyısında Ahmet

Demir’in başlattığı 2 katlı akayakıt istasyonunun kaba inşaatı bitti. * Yenievler’de Ayten Kaya’nın başlattığı 5 katlı, 5 daireli apartmanın kaba inşaatı bitti. * Üçüncü Cadede Veysel Şentürk’ün başlattığı 5 katlı, 5 daireli apartmanın kaba inşaatı bitti. * Ginolu Caddesinde Çatık Halil (Çelikkol) vereselerinden 2 katlı 1945 yapımı kağgir binayı satın alan Sebahattin Topçu eski bina yerine 4 katlı yeni bina yaptı.

Sebahattin Topçu inşaatı


28 ŞUBAT 2011

Sayı: 323

ÇATALZEYTÝN MEKTUBU

Sayfa 4

MÜCADELEYİ, HAREKET VE HEYECAN İÇİNDE YAŞAMAYI SEVEN EMEKLİ İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ MAZHAR ÖZCAN İLE SÖYLEŞİ Emin Türkay ÖZTÜRK

Öğretmen, yönetici, herkesle arkadaş, Hacı Mazhar Özcan’ı ilçe merkezinde, köylerimizde ve gurbette yaşayan hemşehrilerimizin çoğunluğu tanır. Sohbeti sevilir, bulunduğu topluma neşe katar. Benim tanıdığım Mazhar Özcan, hep hareket ve heyecan içindedir. Girmediği ortam yoktur, herkesle arkadaştır. Özellikle çocuklarla çok sıcak, çok güzel ilişkiler kurar. Çok girişken bir insandır. Mücadeleyi sever. Yüzü hep güler. Türkiye’nin neresinde olursa olsun arkadaşlarını, dost bildiklerini arar bulur, ÖZTÜRK Özgeçmişiniz ? ÖZCAN 01.01.1935 tarihinde Paşalı köyü Paşaoğlu mahallesinde doğdum. Paşazade Hacı Mustafa Bey’in torunu Hamdi Çavuş (Özcan)’un oğluyum. İlkokulu Paşalı köyünde okudum. ÖZTÜRK Bugün hala ayakta duran Taş Mektep olarak bilinen bina da mı okudunuz ? Hangi yıllarda ? ÖZCAN Bugün Köy Müzesi yapılması düşünülen Taş Mektep’te 1945-1950 yılları arasında okudum. Okul, köylü tarafından yapılmıştı. Benim okul çağımda, öğretmen olmadığı için okula geç başladım. ÖZTÜRK Kastamonu Gölköy Enstitüsüne gidiş nasıl oldu ? ÖZCAN 1951 yılında Ayancık’ta Gölköy Enstitüsü sınavını kazandım. 1958’de İlköğretmen Okulundan mezun oldum. Girişte okulumuzun adı Gölköy Enstitüsüydü. Sonradan adı İlköğretmen Okulu olarak değişti. ÖZTÜRK Çocukluğunuz nasıl geçti ? Hayvan otlattınız, çayda balık tuttunuz mu ? ÖZCAN 7 kardeş, 1 kız 6 erkek yokluklar içinde büyüdük. İdare lambasını zor buluyorduk. Delisi yarıya Akçay’ın karşısındaki (Türkeli yakası) Devret tarlalarında kara keçi güttüm. Günlerimiz Akçay boyunda geçti. Yüzdük, balık tuttuk. Misina oltası ile tefekten yaptığınız çit ile balık tutardık. Sırtımda odun taşıdım, kazma ile tarla kazdım. Sırtıma mısır, buğday yüklenip değirmene gittim. ÖZTÜRK Evlilik yılınız ? ÖZCAN 27 Eylül 1959’da Selver (Toprakçeken) ile evlendim. 2 kız, 6 erkek (8 çocuk ) babasıyım.

Solhan 1958 ÖZTÜRK İlk görev yeriniz ? ÖZCAN Bingöl ili Solhan İlçesinde Merkez İlkokulunda göreve başladım. Burada 31 Ekim 1958’den 1960 devrimine kadar çalıştım. Eşimin hamile olması üzerine tayin istedim. İhtilal günü Karabük’te idim. ÖZTÜRK Başka nerelerde görev yaptınız ? ÖZCAN Daday Savaş köyünde 4 yıl, Çatalzeytin Saraçlar köyünde 1964-1972 arası 8 yıl, görev yaptım. Saraçlar’da çalışırken hoş olmayan bir olay yaşadım. Bu olay benim hayatımın akışını değiştirdi. ÖZTÜRK Nasıl bir olay ? ÖZCAN İstemeyerek bir kavgaya karıştım. Tartıştığım kişinin az işittiğini bilmiyordum. Bu olayla ilgili 2 yıl hapse mahkum oldum. ÖZTÜRK Hapis yattınız mı ? ÖZCAN Zorunlu olarak görevi bırakıp k a ç t ı m . Almanya 1973 Avrupa’ya geçiş için İstanbul’a gittim. İstanbul Aksaray’da Çapa Özel Dershanesinde kaçak olduğum için Hasan Açıksöz ismi altında öğretmen olarak çalıştım. Metin Ahatoğlu ile Fuat Yaşar dershanenin sahipleri idi. Geceleri de Topkapı, Edirnekapı, Aksaray ve Fatih’te seyyar satıcılık yaptım. Kolonyağı satışından kestane, portakal,mısır, güneş yağı satıcılığına kadar üç tekerlekli arabayla her işi yaptım. Bu iş 1,5 yıl sürdü. Mustafa Karaosmanoğlu vasıtasıyla batmış olan bir gemide çalıştığımı belgeleyen gemici bonservisi çıkarttım. Uçak ile İsviçre’ye gittim. Beni Paşalı köyünden hemşehrilerimiz karşılayıp işe sokacaklardı. Hava alanına indik. Turist olduğumuz için anında İstanbul’a geri gönderildik. Dershane ve seyyar satıcılık işi bir süre daha devam etti. Almanya’ya gitmeye karar verdim. 1973’te Kayadibi köyünden İsmail Taşkıran kendi taksisiyle beni ve Ali Bayrakdar’ı (şimdi Kayadibi köyü muhtarı olan) Almanya’ya götürdü. Almanya Hamburg’da gemide aşçı olarak işe

fırsat buldukça doğuya, batıya her yere ziyaretlerine gider. Adresleri, telefonları defterinde yazılıdır. Herkese dost elini uzatır. Sıcak ilişkiler kurar ama disiplini de elden bırakmaz. O herkesin Mazhar Öğretmeni (Mazhar Hocası)’dir. Macera dolu, oldukça renkli bir yaşamı vardır. Bu nedenle Özcan ile yapacağımız söyleşinin uzun süreceği baştan belliydi. Çünkü hayatı roman gibi. Karadeniz gibi dalgalı, coşkulu...

başladım. Gemi içinde İsmet Yeni, Vedat Akyol, Yaşar Korkmaz, Şevket hinde isteğimle emekliye ayrıldım. her türlü işi yaptım. İnce, Birol Boci, Memduh Meşepınar, Arslan ÖZTÜRK İlçe Milli Eğitim Müdürü olarak Bütün Avrupa devletleriPehlivan, Neriman Üstünel Kaplan, Uçar Kılınççete, kaç yıl çalıştınız ? ni gezdim, tanıdım. Mehmet Çelik, Hüsnü Çelikkıran, Gökhan Yalçın, ÖZCAN Demirel gibi…. Ben de 3 kez İlçe Kendimi ifade edecek İbrahim Öztürk) gözaltına alındık. Sabah topluca Milli Eğitim Müdürlüğüne geldim gittim. 1979-81, derecede Almanca Çatalzeytin’den hareket ettik. Kastamonu’da İnönü 1981-85, 1989-1996 yıllarında 13 yıl yöneticilik yapöğrendim, konuşmaya Polis Karakolu nezarethanesine atıldık. Çok ilkel tım. başladım. Gemi işinde 11 koşullarda 17 gün kaldık. Teker teker ifadelerimiz ÖZTÜRK Tös ve Töb-Der çalışmalarını nasıl ay 25 gün çalıştım. alındı. Çok eziyetler gördük. İfadelerden sonra bir yürüttünüz ? 17.07.1974’te bütün netkısmımız Kastamonu’dan Ankara Mamak Askeri ÖZCAN İlköğretim Müfettişi Mustafa Esen iceleriyle birlikte genel af Cezaevine gönderildik. beni teşvik etti. 54 öğretmen arkadaşla benim çıktı. Türkiye’ye ÖZTÜRK Mamak’ta ne kadar kaldınız ? başkanlığımda Türkiye Öğretmenler Sendikasının döndüm. Günler nasıl geçti ? (TÖS) Çatalzeytin Şubesini 01 Temmuz 1967’de kurÖZTÜRK Gemide ÖZCAN 59 gün kaldık. 05.01.1982’den duk. Genel Başkanımız Fakir Baykurt’un örgüt ÖZCAN 1999 nasıl bir çalışma düzeni 28.02.1982’ye kadar. Tam bir disiüzerinde etkisi çok büyüktü. vardı ? plin. Vuran vurana… Kıran Genel Başkan Fakir Baykurt ve ÖZCAN Gemide her personelin belli bir işi kırana.. Esir kampı gibi korkudan Genel Başkan Yardımcısı vardı. Kaptanın verdiği görevler aksatılmadan bahçeye hava saatine bile çıkmak İsmail Sefa Güner Sinop’a konaynen yerine getirilirdi. İşim bitti diye boş durmak istemezdik. feransa geldiler. Konferans asla yoktu. ÖZTÜRK sonrası Baykurt’u herkes Yani askeri M a z h a r kendi ilçesine davet etti. disiplin gibi. Hocam ….. Baykurt “Programım çok dolu ÖZTÜRK Biliyorsunuz Ankara’ya gitmek zorunT ür k iy e ’ y e b e n dayım, 27 mahkemem var, d ö n d ün üz , Mamak’a beni engellemeyin.” dedi. g ö r e v e gitmedi m Uğurlamak için otelin önüne h e m e n ama sizin çıktık. Benimle vedalaşırken, başlayabildiiçin hazırelini bırakmadım. “Küçük yerniz mi ? lanan iddileri önemsemiyorsunuz. Biz ÖZCAN anamede çok yıpranıyoruz. Mutlaka Göreve dönadım geçti. Çatalzeytin’e gelmelisiniz mek için Mamak’a dedim. İkna ettim, beraber ba şvuru mu gitmiş gibi Çatalzeytin’e geldik. O gün, Özcan şiir okurken ya p t ı m . acılar çektim Baykurt’la Çatalzeytin çok S a ğ l ı k yüreğim hareketli bir gün yaşadı. Tös, Özcan, Kavaklı köyünde. k ur u l u yandı. Mamak’tan çıkıpta çatısı altında çok yoğun hareketli çalışmalar yaptık. raporu istediler. Ankara’da göz doktoru düzene uyanlara bugün çok şaşarım. Sizinle Mamak Seminerlere, toplantılara, yürüyüşlere katıldık. Ara “Görmüyor, görev yapamaz” dedi. Hemen dok- çıkışı Çatalzeytin’e geldiğinizde sohbet ettik. Bana rejimde Tös kapandı, Töb-Der kuruldu. Avrupa’dan torun yanına gittim. Eline yapıştım. Öğretmenliğe dernek, kooperatif her türlü cemiyet işlerinde artık dönüşte Töb-Der çalışmalarına katıldım. Boykot dönüş için Almanya’daki işimi bıraktığımı, 8 görev almam, dediniz. Cennete gitme derneği bile yaptık, idari cezalar aldık. Mesleki dayanışma içinde çocuğum olduğunu söyledim. “Gözlükle görüyor olsa üye olmayacağınızı söylemiştiniz. olduk. 12 Eylül 1980’de Töb-Der’i de kapattılar. diyemez misiniz ?” dedim. Doktor düşündü ÖZCAN Eziyet gördük ama…. Biraz da ÖZTÜRK Milli Eğitim Müdürlüğü yaptaşındı. Sağlam raporu verdi. espirisi var. tığınız yıllarda düzenlediğiniz Bilgi ve Halk ÖZTÜRK Almanya dönüşü nerede görev ÖZTÜRK Mamak sonrası … Oyunları Yarışmalarıyla köy ilkokullarının ve aldınız ? ÖZCAN Mamak’tan çıktıktan sonra 3 ay köyler halkının da katılımıyla bayram coşkusu ÖZCAN 25 Eylül 1974’te Valilik emrine açıkta kaldım. Açığın sona erdirilmesi ve tekrar eski yaşanırdı. Sorular hazırlanır, diğer daire amirleri de verildim. Samancı köyüne tayinim çıktı. görevime dönüş için dilekçe yazdım. Tanıdık bu çalışma içinde yer alırlardı. Anlatır mısınız ? Samancı’dan Kavakören’e geçtim, 1979 yılında İlköğretim Müfettişleri devreye girdiler. Mustafa Öztürk İlköğretim Müdürlüğünden Fakat Vali Orhan Pirler, dilekçemi uzun emekli olduktan sonra İlköğretim Müdürlüğü süre sümen altında tuttu. Beni göreve görevi bana verildi. Bu görevi 05 Ocak 1981’e kadar iade etmedi. Ben yılmadım, yanına gittim, Vali ile görüştüm. Vali bana “Hiçbir ilde, sıkıyönetimce tutuklanıp bırakılan hiçbir yönetici göreve iade edilmedi. Seni aynen göreve çevirirsem bileklerimi keserler.” dedi. Ben de “İlk siz olun ….. Hak, hukuk bilen siz olun….” dedim. Vali benim tayinimi imzaladı. Eski görev yerim Çatalzeytin İlköğretim Müdürlüğüne geri döndüm. ÖZTÜRK Daha sonra bu İsmail köyünde 1996 görevden yeniden alındınız değil mi ? ÖZCAN Bilgi Yarışmaları Mustafa Öztürk ÖZCAN 1985 sonuna kadar bu görevde zamanında başlamıştı. Okulları gruplara ayırırdık. kaldım. Bu görevdeyken Kastamonu Eğitim Yemekler yenilir, davul-zurna eşliğinde Bilgi ve Yüksekokulu sınavlarına dışarıdan girdim, Halk Oyunları yarışmaları yapılırdı. Köylerde Özcan Kaymakamlığa Vekalet ederken sürdürdüm. 1984’te diplomamı aldım. Baştaki ANAP hükümeti Halk Eğitimin açtığı dikiş kurlarını da bu çalışma ÖZTÜRK Sizin 12 Eylül sonrası bir grup İlköğretim Müdürlüklerini sona erdirerek ünvanı içine alırdık. Öğrenciler bu toplu yemeklerde çatal, öğretmen, memur, öğrenci ile birlikte göz altına İlçe Milli Eğitim Gençlik ve Spor Müdürlüklerine kaşık kullanmasını da öğrenirdi. Gruplardan ilk alındığınızı, Mamak’a gittiğinizi biliyorum. Bu olay çevirdi. Beni 17.07.1985’te Merkez 50. Yıl İlkokulu üçü tespit ederdik. Çatalzeytin merkezinde de bende derin bir acı bırakmıştır. Bir pazar günü sahil Depo Öğretmenliğine atadılar. Depo Öğretmen- final yapılırdı. Genel kültür, Sosyal Bilgiler, boyunda gezmiş şakalaşmıştık. Benim sırtımda liğinde boşta durmaktansa Çelebiler İlkokuluna Matematik, Türkçe dallarında soruları Halk parke vardı. O tayin istedim, Çelebiler’de Eğitim iş birliği ile hazırlardık. Juriye zaman zamanlar modaydı. bir müddet çalıştım. Kendi zaman daire amirlerini de katardık. Muhtarlar, Yeşilimsi askeri köyüm olan Paşalı köyler halkı katılımıyla bayram havasında davulgiysileri andıran bir Yenicami İlkokuluna tayin zurna eşliğinde coşkulu yarışmalar yapardık. Bu parke. Siz bana istedim. Paşalı’da yarışmalarla öğrencilerin bilgileri ve kendine parkeni 1 liraya çalışırken İstanbul’a tayin güvenleri artardı. Finalde tespit ettiğimiz gönülalırım dediniz. Ben talebim oldu. Sultançiftliği lüler köyden gelen öğrencilere ve velilerine yemek de kabul ettim. 1 50. Yıl ilköğretim okuluna ikram ederlerdi. lirayı aldım, sırtımtayinim çıktı. dan parkeyi çıkarıp Görev yerimi size verdim. Gece görmek için duydum ki polisler İstanbul’a sizi alıp götürg i t t i m . müşler, benden H e n ü z aldığınız parkeyi göreve başlagiymişsiniz. m a d a n , ÖZCAN Ba rtı n’da Halkoyunları ve Bilgi Yarışmaları Evet bir gece yarısı cez a evi nde 03:40’da futbol sahası yanındaki evimde uyurken yatan kardeşlerim Cemil Özcan ve kapılar vuruldu. Kastamonu’dan gelen polisler Rıdvan Özcan’ı ziyaret etmek istedim. “Etrafın sarıldı, teslim ol !” çağrısı yaptılar. Polis tel- 02 Eylül 1986’da oğlum Zafer Özcan ile sizinden “Deniz Kurt 1’i yakaladık” anonsu yapıldı. beraber bindiğimiz otobüs Devrek O zaman polis teşkilatı kurulmamıştı. Benimle bir- çayına uçtu. 11 kişinin öldüğü kazadan likte 24 arkadaş (Mazhar Özcan, Hayat Oğuzhan, yüzerek çıktım. İstanbul’da 3 yıl sınıf Cemal Özdemir, Ahmet Özcan, Hüseyin Açıkgöz, öğretmeni olarak çalıştım. 04 Nisan Onur İşcen, Ahmet Aslandağ, Ergun Usta, Recep 1989’de İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne Demircan, Birol Bozkurt (Refik), Varol Bozkurt, tekrar başladım. 16 Ekim 1996 tariMazhar Özcan Öğrencilerle


28 ŞUBAT 2011

Sayı: 323

ÇATALZEYTÝN MEKTUBU

Sayfa 5

MAZHAR ÖZCAN İLE SÖYLEŞİ

Bilgi Yarışmasına kamyon kasasında gelen öğrenciler

arkadaşlarım oldu. Birbirimizi çok sevdik. Düşünebiliyor musunuz ? İlçede görevli 70-80 öğretmen beraberce oturup yemek yedik. Düğünlere, bayramlara, toplantılara katıldık. Her ay başı cumaya rastlayan günde toplantı yapar, sorunlarımızı anlatır, çözüm yolları arar dertleşirdik. İlişkilerimiz çok iyiydi. Dayanışma içindeydik. Biriktirme Yardım Sandığımız vardı. İlçede görev yapan öğretmenler her ay sandığa aidat verirdik. Düğünü, nişanı olan arkadaş, sandıktan para çeker aydan aya öderdi. Öğretmenler Derneğini kurduk. Diğer memurların da yararlandığı lokalimiz yıllarca hizmet verdi. Beraber çalıştığımız bilgi ve deneyimleri paylaştığımız ağabeylerim, arkadaşlarım tüm meslektaşlarımızı hep anımsarım. Esat Açıkgöz, Hayri Güzelaydın, Yusuf İnce, Mustafa Öztürk, İbrahim Öztürk, Cemal Özdemir, Elmas Kocabaşoğlu, Hasan Yıldız, Cemal Irak, Mustafa Esen Mehmet Açıkgöz, Mehmet Öztürk, Ahmet Açıkgöz, Mahir Kurt, Seyfettin Toprakçeken, Ahmet Özçelik, Mustafa Öztürk (Yemişli), İsmet Kars, Hüseyin Karaoğlu, Kazım Gür, Şükrü Özdemir, Hüseyin Özdemir, Hüsnü Özçelik, ebediyete intikal etmiş, aklıma gelen öğretmenlerimiz. ÖZTÜRK Sizden duyduğum “Olduruk” sözcüğü var. Bu sözcük 2008’de yayınlanan Ciye Çatalzeytin Belgeseli Folklor bölümü Yerel Sözcükler listesinde yer aldı. Olduruk sözcüğü ne anlama geliyor ? ÖZCAN Ayağa giyilen çarığın delinmiş

rum. Okuyucularımıza bir tanesini anlatmak ister misiniz ? ÖZCAN Anı çok… Bir tanesini anlatayım. Kaymakamlığa vekalet ediyordum. (Şimdi Kaymakam kaymakama vekalet ediyor. Benim zamanımda daire amirlerinden biri Kaymakam olmadığı zaman Kaymakama vekalet ederdi.) Kaymakam Vekili olarak Dağköy’e gittim. Öğretmeni görmek istedim. Öğretmen gezi planı yapıp, öğrencilerle kır gezisine gitmiş.Okul kapalıydı. Beni cami imamı karşıladı. Öğle vakti idi, yemek ha z ı r lattı yedik. Aradan 2-3 hafta geçti, bir Cuma günüyEşi, 8 çocuğu, 2 damadı, 6 gelini16 torunu ile . dü. Ziyaretime gelen kişiyi tanıyamadım. “Beni tanımadınız mı ? “ dedi. Gelen Dağköy imamıydı. Fotoğraf karesinde sadece torunu Elif yok spor salonu önü 2009 “Evet” dedim. “Hani yemek yemiştik.” dedi. Ben vs. toplam 495 kuruş “Ne yemiştik” diye sordum. Hoca hesap meydanda sana 5 “Tavuk yedik” dedi. “Hocam kaç tavuk kuruş borcum kaldı. Al 5 yedik” diye sordum. “Bir tavuk” dedi. kuruşunu …” dedim. “Bana herkes bir ÖZTÜRK tavuk yediriyor. Çatalzeytin’de ilk İki tavuk yedirseygecekonduyu siz yapdin, seni hatırtınız değil mi ? Arazi lardım” dedim. kime aitti ? ÖZTÜRK ÖZCAN Bugün bir siyasi Işıkveren’de bugünkü partinin İlçe gazinonun olduğu yerde Ba şkanı sı nı z. belediyenin elektrik Siyasi yaşamınızsantralı ve havuzu vardı. dan söz edelim. İki Santralın karşısındaki dönem aday Mazhar Özcan eşi Selver Özcan ile Hac’da 2009 tapulu arazime bina yapoldunuz. Haziran ÖZTÜRK Askerlik görevinizi nerede yap- mak istedim. Belediye 2011’de yapılacak tınız ? ruhsat vermedi. 1977 Genel Seçimler ÖZCAN Kısa dönem askerlik yaptım. 1,5 yılında ben ruhsatsız nasıl geçer ? CHP ayı Tokat’ta 1,5 ayı Amasya’da askerlik sonrası aynı olarak evi yaptım. ne yapar ? görev yerlerimize döndük. Dönemin Milli Eğitim Ruhsatı daha sonra ÖZCAN Bakanı Ahmet Tahtakılıç Tokat’a geldi. 8000 öğret- aldım, epey sıkıntılar CHP İlçe menin askerlik yaptığı Er Eğitim Tugayını ziyaret yaşadık. Bu olayı Baki Başkanlığını 16 etmedi. 1000’e yakın öğretmen bu olayı protesto Karahan Hürriyet Temmuz 2005 tariAtatürk Bulvarında Mithat Demir ile ederek yürüyüş yaptık. Olaya önderlik eden 4 gazetesinde haber yaphinden beri arkadaşımız disipline sevk edildi. 13.12.1962’de ter- mıştı. sü rd ür ü yo r um . his oldum. ÖZTÜRK Sizin gülen, güldüren bir yapınız 1999 ve 2004 yıllarında Emin Türkay Öztürk ile söyleşi sırasında 10 Şubat 2011 var. Mizah size ilaç gibi. Sert CHP’den İl Genel Meclisi duruşlu olarak da bilinirsiniz. Üyeliğine aday oldum, kazanamadım. Seçilenleri kısmına diğer eski çarıklardan kesilip alınan parça. Hangi yönünüz ağır basar ? kutladım. Halkımızın iradesine sonsuz saygım var. Bu yama deliğin 2-3 katı büyüklüğünde olacak ki ÖZCAN Bu soruyu Haziran 2011’de yapılacak seçimlerde CHP’nin kolay kolay o delik üzerinden sağa sola kaymasın. yanıtlamak benim için kolay değil. başarılı olacağına inanıyorum. Başka bir ifade ile yalburdan (dikiş yapmadan Gülen yüzümün ağır bastığını ÖZTÜRK Eşinizle birlikte hacca gittiniz. yapıştırma) konulmuş deri parçası. düşünüyorum. Her zaman şen ve Hacı olmak yaşamınızı nasıl etkiledi. ? ÖZTÜRK Çatalzeytin’de yıllarca eğitime şakrak görünmek çok zor. 8 çocuk ÖZCAN Eşim Selver ile 2009’da Hacca git- hizmet vermiş Mustafa Öztürk anısına her yıl yetiştirdim. Olaylardan çabuk etk- tik. Hacı olmak büyük bir haz verdi bana, anlatmak ilköğretim okulu öğrencileri arasında yarışma ilenirim. mümkün değil. Çok rahatladım. düzenliyoruz. Bu yarışmayı nasıl değerlendiriyorÖZTÜRK G ö l k ö y ’ d e ÖZTÜRK Mazhar Özcan’ın oldukça sunuz ? okudunuz, Köy Enstitüsü mezunu hareketli, renkli bir yaşantısı var. Şimdi HES ÖZCAN Elbette… Mustafa Öztürk’ün sayılmıyorsunuz ama aynı yerde mücadelesi içindesiniz. Ne olacak Akçay ? Köydeki evladı olarak sizin böyle bir çalışmayı yapmanız çok aynı havayı kokladınız. Neler kentteki insanımıza neler önerirsiniz ? önemli. Emin Türkay Öztürk’ten sonra bu çalışma öğrendiniz ? Hangi müzik aletini ÖZCAN Bu çaylar, bu sular, bizim öz devam eder mi ? Bilemeyiz. Ben bu çalışmanın çalarsınız ? Müzikle çok yakın malımız. Anamızdan emdiğimiz süt gibi… büyümesini istiyorum. Çalışan, emekli olan, vefat ilginizi biliyorum. Matematik der- Babamızdan, dedemizden intikal eden bir servet eden tüm eğitimcileri kapsayarak. İlçemizde eğitime sini yarıda hizmeti geçen tüm eğitimcileri kapsayan anı, şiir, Asteğmen Fahri Erten’in verdiği 50 Kursiyerin katıldığı kesip, müzik kompozisyon vs. etkinlikler yapılmalı. İlk Bilgisayar Kursunda Eylül 1990 dersi yapÖZTÜRK Yıllarca eğitime hizmet verdiniz tığınızı da ? öğretmen olarak, yönetici olarak çalıştınız. İlçemizde ÖZTÜRK Herkesçe duyulmuş olan sizin çok ÖZCAN Mandolin ve eğitim, kültür, sanat çalışmalarında önceki yıllara anılarınız var. Bir askerlik anısı anlatır mısınız ? saz çalıyordum, devam göre bir durgunluk olduğunu düşünüyor musunuz ÖZCAN Amasya’da kısa dönem asker- ettiremedim. Köy Enstitüleri ? liğimizde öğretmen Mehmet Öztürk’ten 5 lira ödünç bilim ve kültür fabrikaları idi. ÖZCAN Okullar vasıtasıyla, eğitim işlevini para aldım. “Param gelince hemen vereceğim” Yiyip içtiklerimizi, giydiklerimyürütür. Eğitim sorunları; öğretmen, veli çevre işbirizi bize hep liği ile çözülür. Zaman gelir, öğretmen öğrencinin öğrettiler. evine gider veliyi ziyaret eder. Zaman gelir, veli Yaban elma okula gelir öğretmeni ziyaret eder. Bugün bu çekirdeğini iletişim yapılamıyor. Öğretmen eline verilen ektik. Elma programa göre hareket eder. Programa fidanı oldu. uymaz insiyatif kullanırsa sürülür, süründürülür. Aşıladık bize Bizlerin bir zamanlar sürülmemiz, süründürülmemelma verdi. iz gibi. Mamak cezaevinde dövülüp işkence Kendi üretgörmemiz gibi. Sadece ilçemizde değil tüm yurdutiğimizi yedik. muzda durgunluk görüyorum. Ve çok üzülüyorum. Yiyeceğimizi, Bu durgunluk öğretmenden kaynaklanmıyor, Şimdi Sincan Ağır Ceza Reisi olan Hakim Osman Kaçmaz ile g iye c eğ imi z i Öğretmeni bağlayan programlardan kaynaklanıyor. nasıl üreteÖZTÜRK Çatalzeytin ve köylerindeki ahşap ceğimizi öğrendik. Gölköy’e yer- gibi… Bizim, hepimizin. Bu sularda tüm insanlığın evlere bakış açısı değişti mi ? Siz ayrıca leşen göçmen ailelerin evlerini gru- hakkı var. “Alın bu çayları, ne yaparsanız yapın, Çatalzeytin’in ilk yapı kooperatifini kurmuştunuz. plara ayrılıp cam hariç biz yaptık. sizin olsun demeyeceğiz.” Tüm gücümüzü kul- Sonuca ulaşılamadı neden ? Kanalizasyon büzlerini bile biz lanacağız. Su düşmanlarıyla savaşmak en başta ÖZCAN Değişti tabi ahşap evlere değer döktük. Evlerin kapı ve gelen görevimiz. Merkez ve köylerimizde gurbette verilmeye başlandı. Önceden değeri bilinmiyordu. pencerelerini biz yaptık. yaşayanlara sesleniyor, çağrıda bulunuyorum. Ahşap evler aslına uygun olarak onarılmalı. ÖZTÜRK Bağ, bahçe işleri Lütfen beraber olalım. Sularımızı koruyalım. Akçay Güneşler köyünde Makaracı Cemil ile (Açıkgöz) Çatalzeytin Milli Eğitim sizin yaşamınızda büyük yer alıy- şimdi aktığı gibi sonsuza dek akmalı. Görevlileri Yapı Kooperatifi (ÇAMGÖRYAPKO) dedim. Param geldi ama borcumu ödemedim. or. Nerede, neler yetiştirdiniz ? ÖZTÜRK Çatalzeytin’de hangi öğretmen- adıyla ilçemizin ilk yapı kooperatifini 1972’de kurMehmet öğretmen de alacağını sürekli istedi. Ona ÖZCAN Toprağı severim, bağ-bahçe lerle beraber çalıştınız ? Ve bu öğretmenlerle ilişki- duk. Bu kooperatif amacına ulaşamadan bir plan hazırladım. Ne vermişse tarihi ile saatiyle işleriyle de çok ilgilenirim. Okulun bana aşıladığı bir leriniz nasıldı ? 12.06.1993’te kendini fesh etti. Niçin başarılı olanot tuttum. Bir gün Mehmet öğretmene gel alışkanlık bu. Işıkveren’de evimin bahçesinde ÖZCAN Ben Daday’dan Çatalzeytin’e madık ? Hedefimiz bahçeli ev yapmaktı. Merkezde hesaplaşalım dedim. “Gazetemi okudun 5 kuruş, Çayağzı‘nda Saraçlar, Kavakören, Paşalı köylerinde 1964’te geldim. Saraçlar’da göreve başladım. Yıllarca bahçeli ev yapmaya uygun arsa bulamadık. sigaramı aldın 5 kuruş, kağıt – zarf verdim 10 kuruş bana ait arazilerde çok sayıda meyve diktim, köylerde çalıştım, yöneticilik yaptım. Çok değerli Ayıdağı’nda bulup satın aldığımız arsa da aşıladım. Ceviz, elma, armut, heyelanlı çıktı. Kooperatifimize ortak olan kiraz, dut, erik, incir, vişne, arkadaşlarımız tayin olup gittiler, hisselerikayısı, kivi, üzüm, kestane ni sattılar, ortak sayımız azaldı. Bir daha yetiştirdiğim meyve çeşitleri toparlanamadık. arasındadır. Görev yaptığım ÖZTÜRK Araba kullanıyokulların bahçelerine diktiğim orsunuz ? Sürücü Belgesini ne zaman meyveler hala duruyor. aldınız ? ÖZTÜRK Öğretmenlik ve ÖZCAN Sürücü Belgemi yöneticilik görevlerinizde eğitim İstanbul’da 1986’da aldım. sorunlarını nasıl çözerdiniz ? ÖZTÜRK Sevgili Mazhar ÖZCAN “Sabır acıdır, meyvesi Öğretmenim… Sizinle güzel bir söyleşi yaptatlıdır” derler. Öğretmen hele tık. Eski Öğretmenlerimizi andık. Söyleşiye yönetici çok sabırlı olmalıdır. burada nokta koyalım. Size çok teşekkür Çevremdeki kişilerle diyalogu hiç ediyorum. kesmedim. Sorunlara olumlu ve ÖZCAN Söyleşi için, ılımlı yaklaşırım. Başarımı barışık Çatalzeytin’in eğitim, kültür, turizm çalışyaşamaya borçluyum. malarına verdiğiniz hizmetler için size ve ÖZTÜRK Eğitim dünyanızın Çatalzeytin Mektubu Gazetesine teşekkür Bir sergi açılışında Belediye Başkanı M. İhsan Uğuz ve anılarla dolu olduğunu biliyoederim. İlk Kaymakamımız Mustafa Cılız ile Defne’de. 2004 Kaymakam Nurullah Çakır


28 ŞUBAT 2011

Sayı: 323

ÇATALZEYTÝN MEKTUBU

Sayfa 6

SEBZE VE MEYVEDE PERŞEMBE VE CUMA GÜNÜ

HALK GÜNÜ

Aytaç meyve suyu 1 lt 1,25 tl

Beyaz peynir kg 5,90 tl

Bingomatik 9 kg 15,90 tl

Sana Margarin 6lı şok fiyat 4,95 tl

Calgon Kireç Önleyici 500 gr 6.95 tl

HAL FİYATINA! Tadal Tatlı Tuzlu Kurabiye 500 gr 2,85 tl

Evy Baby İkiz Paket 9,90 tl

Efem Su 5 lt 99 kuruş

Çaykur Tiryaki Çay 1 kg 10,95 tl

Bizim Sahil Yoğurt 2 kg 3,95 tl

NAİL ÖZCAN Minibüs, Otobüs İşletmeciliği /

Sahil Gülü, Doğuş, Metro

İSTANBUL-ANKARA-SAMSUN-KASTAMONU-KARABÜK-ZONGULDAK Merkez Þube

Tel: 0 366 516 10 14 Atatürk Bul. No: 20/B Çatalzeytin

: Atatürk Bulvarý No: 28 Çatalzeytin / KASTAMONU Tel: 0 366 516 12 45 : Cumhuriyet Meydaný No: 1 Çatalzeytin / KASTAMONU Tel: 0 366 516 23 24

ÇALIŞMA SAATLERİ

06.00

YURTİÇİ VE YURTDIŞINDA YAŞAYAN SAYGIDEĞER HEMŞEHRİLERİMİZ

02.00

1984’ten beri, 27 yıldır Eğitime Hiztmette yeniliklerin öncüsü olan Püsürge Kırtasiye renkli fotokopi ile hizmet vermeye başladı. -

A4, A3 boyutunda renkli fotokopi

-

Digital çekimlerinize renkli baskı

-

Flash Bellek ve CD’lerden siyah-beyaz ve renkli çıktılar

-

İnternetten yazı ve fotoğraflar indirilir, renkli ve siyah-

beyaz çıktı verilir. -

Bilgisayarda dizgi yapılır, tez yazılır.

-

Arşivimizden seçtiğiniz hava fotoğraflarının, köyünüzün,

evinizin fotoğraflarının renkli çıktıları verilir. Mutluluk ve onur ruyarak, sevgiyle, saygıyla hizmet verdiğimiz yolcu taşımıcılağına bir süre ara veriyoruz. Verdiğimiz hizmet süresi içinde istemeyerek yaptığımız hataları hoşgörmenizi diliyoruz. Ayrığılımız uzun sürmeyecek. Daha iyi hizmet vermek üzere yeniden beraber olacağız. Yeniden döndüğümüzde aynı sevgi ve hoşgörü ile buluşmak umuduyla hakkınızı helal ediniz. Selam ve saygılarımızla

Abdurrahman ÖZCAN

Hikmet YILDIRIM


28 ŞUBAT 2011

Sayı: 323

ÇATALZEYTÝN MEKTUBU

Sayfa 7

MEKTUPTAN OKUYUCULARINA Sevgili Okuyucular, Bu sayıdan itibaren sizlerden gelen isteği değerlendirerek renkli baskıya geçtik. Amacımız siz okuyucularımıza fotoğraflarıyla, baskısıyla pırıl pırıl bir gazete sunmak. HES’lere özel çıkan Ocak 2011 sayımız büyük ilgi gördü. Başlığı siyah, birinci sayfası boş çıkan sayımız ajans bültenlerinde yer aldı, gazetelere haber oldu. Akçay’a yapılacak Hidro Elektrik Santrallarını (HES) protesto eden sayımızla önemli bir görevi yerine getirdik. Akçay ve İnanya çayına yapılacak HES sayısı 5’e çıktı. Karacakaya ve Çatak derelerine de HES girişimi yapıldı. HES olayını köyde, kentte, gurbette yaşayan her Çatalzeytinli gündemine almalı. Şimdi mücadele zamanı iş işten geçtikten sonra ahlamanın hiçbir yararı olmayacak. Her Çatalzeytinli HES konusunda kendisine bir soru sormalı. “HES için bugüne kadar ne yaptım, hangi katkıyı verdim, mücadelenin sonuçlanması için verdiğim çaba yeterli mi ?” Epçeler köyü Muhtarı Asım Gürleyen, sesimiz duyulsun, sorunumuza sahip çıkılsın, diyor. Epçeler’in feryadına ilgisizlik bizi şaşırtıyor. Seçilmiş beyler... Gün gelir sizin sesinizi de kimseler duymaz. Tehlike önlenemezse, Epçeler’de, Kavakören’de, Duran’da yaşamak mümkün olmaz. Çevre ve Orman Müdürlüğünden gelen açıklamaya bu sayıda üçüncü sayfada yer verdik. İnsan sağlığını hafife alan bu açıklamaya bir anlam veremiyoruz. İlgili dairenin ÇED raporu istenmemesi kararı da oldukça düşündürücüdür. 20 Şubat’ta yağan yağmurlar hafif hafif sel yaptı. Haberi “Sel Suları Yatağını Bulamadı” başlığı ile verdik. İmar planına aykırı işlere doğa onay vermiyor. Yüreği Çatalzeytin için atan sevgili gurbetçimiz Selçuk Yılmazer’in “Mor Ağaç” yazısı konuyu çok güzel anlatıyor. Sevecek, gülümseyerek okuyacaksınız. Yeni yayın dönemimizde merkez ve köylerde yapılan inşaat haberlerine yer vereceğiz. Belediye, Köy Muhtarları ve inşaat sahipleri bilgi verirlerse bu haberleri atlamadan vereceğiz. Gazetemizin renkli baskıya geçmesi giderlerimizi de yükseltecek. Okuyucularımızdan abone ücretlerini geciktirmeden göndermelerini bekliyoruz. Siz güç verirseniz biz gazete olarak daha iyi hizmet verme olanağına kavuşuruz. Gelecek sayılarda da gazetemizin tüm sayfaları renkli basılacak. Reklam ve tanıtım hizmetlerini de daha iyi yapacağız. Tam sayfa, yarım sayfa, çeyrek sayfa reklam ve tanıtım yapacağız. Siz okuyucularımıza en güzel hizmeti verme çabamız yılmadan, usanmadan sürecek. Taşına, toprağına özlem duyduğunuz Çatalzeytin’den selam ve sevgiler sunuyoruz.

DOĞUM * Neslihan-Zafer Baygül çiftinin 27 Şubat’ta Kastamonu’da doğan birinci bebeklerine EMİNE ASLIHAN * ADI VERİLDİ

EVLENME * Emel (Azak) ile Selçuk Özceviz 05 Şubat 2011’de Gaziantep’te * Derya (Ersoy) ile Göksel Aydın Karahan 28 Şubat 2011’de Çatalzeytin’de

EVLENDİLER

Derya - Aydın

“Çatalzeytin Mektubu”

TEMEL MUHASEBE KURSU AÇILDI

Çatalzeytin Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünce 19 Şubat’ta Temel Muhasebe kursu açıldı. Mali Müşavir Nuray Sarıoğlu’nun verdiği kursa 16 kursiyer katılıyor. Muhasebe kursu 11 Haziran 2011’de sona erecek.

YENİ İMAM HATİPLERE EĞİTİM KURSU VERİLDİ

VEFAT VE TEŞEKKÜR

Çatalzeytin Müftülüğünce

köy

camilerine atanan 12 Hatibe

NAZAN KUAFÖR Nazan ÇAĞLAR İstikbal Cd. 20/B ÇATALZEYTİN 0.544 863 17 73

10

yeni İmam günlük

eğitim kursu verildi. 07 Şubat’ta başlayan Mesleki konuların ağırlıkta oldğu eğitim kursunu Çatalzeytin Müftüsü Ali Işık ve Abana Müftüsü Yakup Yılmaz verdiler. Kursa katılan İmam Hatipler

TEŞEKKÜR

SATILIK BAHÇELİ EV Merkez Ginolu Caddesinde denize sıfır, ahşap ev bahçesiyle birlikte satılıktır. İletişim Hülya ÇAVUŞ 0 533 526 03 27 Vedat Çavuş 0 533 492 22 27

Enver Arslan

Köyümüzün yetiştirdiği çok değerli işadamı Hidayet Atay, Çatalzeytin İlçe Hastanesine ultrason cihazı bağışladı. Bu güzel davranış beni ve köyümüz halkını onurlandırdı, mutlu etti. Hidayet Atay’a teşekkür ediyorum. Enver Arslan Çağlar Köyü Muhtarı

Sevgili Babamız Murat Açıkgöz (1944) İstanbul’da tedavi görmekte olduğu Haseki Hastanesinde 08.02.2011’de vefat etti. İstanbul Çatalzeytin Derneği Başkanı Zeki Yıldız’a, 4 Muhtarlık Karacakaya Dernek Başkanı Ahmet Özcan’a, Belediye Başkanı M.İhsan Uğuz’a Acılarımızı paylaşan 09 Şubat 2011’de Karacakaya Murat mahallesinde defin merasimine katılan dost ve hemşehrilerimize teşekkür ederiz. AÇIKGÖZ AİLESİ Çocukları: Eşref Açıkgöz, Şükriye Ergin, Hatice Mustafaoğlu, Zikriye Açıkgöz, Mesut Açıkgöz

Atatürk Bulvar› 54 37940 Çatalzeytin P.K. 8 37940 Çatalzeytin Tel: (0366) 516 12 22 Faks: (0366) 516 17 00 e-mail: eturkay@mynet.com Dizgi, Sayfa, Düzeni: Çatalzeytin Mektubu Baskı: Ankamat Matbaacılık Sanayi Ltd. Şti. Tel: (0312) 394 54 94 Banka Hesap Numaras›: Ziraat Bankası Çatalzeytin Þubesi TR29 0001 0004 9512 8087 9350 01 Posta Çeki H.No Emin Türkay ÖZTÜRK adına: 558 24 31 Yurtiçi Abone: 30,00 TL, Yurtd›þ› Abone: 60,00 TL


28 ŞUBAT 2011

Sayı: 323

ÇATALZEYTÝN MEKTUBU

MOR AĞAÇ Selçuk Yılmazer selcuk@yilmazer.com

Sene 1989, Norveç. Oslo şehir merkezinde, Stortinsgata caddesi köşesinde mosmor bir ağacın önündeyim. Tüm gövdesi, en uç dallarına kadar tepeden tırnağa mora boyanmış bir ağaç. Aklımı ne kadar zorladıysam da, o mor ağaca bir mana veremedim. İşe geri döndüğümde, işyerindeki Norveçli arkadaşıma bu mor ağacı sordum. İşte bana anlatılan hikayesi : Oslo Belediyesi, cadde üstündeki sola dönüş trafiğini rahatlatmak için o cadde üzerine bir cep yapılması için proje yaptırır. Proje hazırlanır. Ancak hazırlanan projeye göre bulvar üzerinde bulunan ağaçlardan birinin kesilmesi gerekmektedir. Ağacın kesileceğini öğrenen çevreci bir vatandaş, bir gece gelip bütün ağacı mora boyar. Ertesi gün, mor ağacı ve hikayesini Oslo'da bilmeyen kimse kalmaz. Herkesin tepkisi aynıdır, "Biz sola dönmek için gerekirse bekleriz, o ağaç şehrin bir güzelliğidir, kesilmesin." Tek bir ağacının arkasında duran koca bir şehir görmek çok etkileyici, yine de soruyorum ; "Belediye o ağacı kesse ne olur?" Cevap çok açık ve net."O ağacı kesecek bir belediye başkanı ve de onun partisi sittin sene bu şehirden tek bir oy bile alamaz. Bunu çok iyi bildikleri için kimse o ağacı kesemez." Şimdi bana bir La Fontaine masalı gibi gelen bu olay gerçek ve bizzat yaşadım. Tam 22 sene sonra bugün, o caddeye Google Map üzerinden bakıyorum. O mor ağaç hala orada :) Ne acıdır ki, ben bu ağacın hikayesini yazarken birileri memleketimin dağlarını, ormanlarını, sahillerini dümdüz edip otoban geçirme projeleri çiziyor. Başka birileri memleketin derelerinin yataklarını değiştirip, kurutup santral kurma derdine düşmüş. Dere kenarlarında taş ocakları tozu dumana katmış harıl harıl o güzelim doğamızı tarumar ediyor. Ve o daha nasıl, ne tarifsiz bir acıdır ki, yarın Çatalzeytin meydanına bu işler için "Tamam mı? Devam mı?" diye sandık konulup sorulsa, ne sonuç çıkacağını da artık çok iyi biliyorum. Hatta, hayal gücümü bir gram olsun zorlamadan sandık başında "Aldınız mı boyunuzun ölçüsünü?" türünden soran, sırıtan yüzleri bile görebiliyorum. Görünen o ki, muhalefet edenleri her fırsatta "davar bile güdemezler" diye yaftalayan, bu ehil davar güdücüsü olmakla öğünenlerin elinde, bu memleketin daha çekilecek çok çilesi var. HES konusu ne olur? Dava açılsa ne sonuç çıkar bilemem. Tek bildiğim, HES davasını "Koru Patlaması" dümdüz temyiz eder. Doğa üç beş müteahidin cebini dolduralım türünden ucuz politikaları kaale almaz. Bu memleketin doğası, insanının aksine, ona saygısı olmayanların hesini mesini alır, getirir Karadeniz'in önüne koyar. Aklımda cevabını bulamadığım tek bir soru var şimdi. Norveç'teki o boyacı vatandaş bizim şu hallerimizi görse, neremizi boyardı? Bir cevap bulduğumda onu da ayrıca yazarım. Kalın sağlıcakla...

HES’İ PROTESTO EDEN SAYIMIZ İLGİ ÇEKTİ HES’leri protesto eden başlığı siyah, birinci sayfası boş çıkan 31 Ocak 2011 tarihli sayımız ilgi çekti. Protesto şeklimiz yerel ve ulusal basına haber oldu. Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Emin Türkay Öztürk, yaptığı açıklamada, 29 yıldır yayımlanan gazetenin ilk defa başlığının siyah, birinci sayfasının boş çıktığını belirterek, birinci sayfada sadece Etiyopya ve Zambiya anayasalarından doğayı korumayla ilgili birer maddenin yazıldığını ifade etti. Öztürk, “Çatalzeytin ilçesinde Akçay deresi ve kollarında yapılması planlanan 5 HES projesi var. İlçe merkezinin içme suyu kaynakları da HES yapılacak olan Akçay yatağında. HES'ler yapıldığında ilçe çok büyük zarar görecek, yaşanmaz hale gelecek. İlçenin geleceği olan turizm potansiyeli de tamamen ortadan kalkacak. HES'lerin doğaya vereceği zarar anlatılamayacak boyutta. Buna karşın insanlar bu konuda bilgisiz ve bilinçsiz. Biz yerel gazete olarak her sayımızda Hes'i yazı, haber ve fotoğraflarla anlatmaya çalışıyoruz.” dedi.

DERNEKLERE HES ÇAĞRISIBaştarafı Sayfa1’de Kirazlı Köyü Dernek Başkanı Rahmi UYAN, Arıca Köyü Dernek Başkanı Adem Topçu, Yenibeyler Köyü Dernek Başkanı Şenol Öveç, Köklüce Köyü Dernek Başkanı Reşat Demircioğlu, Samancı Köyü Dernek Başkanı Salim Sağır, Çepni Köyü Dernek Başkanı Mehmet Çay, Celallar Köyü Dernek Başkanı Hulusi Özbek, İsmail- Dağköy Dernek Başkanı Mustafa Çelebi, Sizlere sesleniyoruz. HES çağrımızı duyun! HES çağrımıza kulak verin. Sevgili Dernek Başkanları, sizler köyünüzü kurduğunuz dernekle temsil ediyorsunuz. HES’ler dereleri kurutacak. Canımız gibi sevdiğimiz köylerimiz yok olacak. Buna gönlünüz razı olur mu ? 49 yıllığına sularımız satılınca halimiz ne olur ? HES gelirse turizm biter mi ? HES gelirse temiz hava kalır mı ? HES gelirse doğamız bozulur mu ? HES gelirse insanlar hayvanlar susuz kalır mı ? HES gelirse ekolojik dengemiz bozulur mu ? HES gelirse yaylalarımız kalır mı ? HES gelirse Çatalzeytin çöl olur mu ? HES’lere karşı mücadele ancak birlik, beraberlik içinde yapılır. Çatalzeytin Mektubu, tüm Dernek Başkanlarını yurtiçinde ve yurtdışındaki tüm sivil toplum örgütlerini Akçay’a yapılacak HES’lere karşı ortak mücadeleye çağırıyor. Elimiz kanda bile olsa en acil işimiz doğa düşmanlarının derelerimize HES saldırısın önlemektir. “Çatalzeytin Mektubu”

İstasyon Mah. Vatan Caddesi Ferah Evleri Sitesi B Blok No:4 Tuzla/İSTANBUL 0 216 446 12 32 - 0 543 465 37 24

YEŞİL BEYAZLILAR YARIŞTAN KOPTU Yeni transferle lige şampiyonlik idiasıyla başlayan takımımız Catalzeytinspor yarıştan koptu. Ligin bitimine 4 maç kala yeşi beyazlı takımımız 25 puana sahip.

Toplu Sonuçlar Tosya Belediyespor Taşköprüspor Bozkurt Belediyespor Çatalzeytinspor Ormanspor Çatalzeytinspor İneboluspor Çatalzeytinspor Kastamonu Üniversitesi

5 - 0 Çatalzeytinspor 30.12.2010 (Erteleme Maçı) 3 - 0 Çatalzeytinspor 08.01.2011 10 - 0 Çatalzeytinspor 15.01.2011 0 - 2 Daday Yeni Belediyespor 25.01.2011 7 - 1 Çatalzeytinspor 29.01.2011 3 - 0 Seydilerspor 05.02.2011 (Hükmen) 1 - 2 Çatalzeytinspor 13.02.2011 1 - 2 İnebolu Gençlikspor 20.02.2011 0 - 3 Çatalzeytinspor 26.02.2011 (Hükmen)

Son Dört Karşılaşma Çatalzeytinspor - Tosya Belediyespor 05-06 Mart 2011 Araç Belediyespor - Çatalzeytinspor 12-13 Mart 2011 Çatalzeytinspor - İl Özel İdare KHS 19-20 Mart 2011 Çatalzeytinspor - Taşköprüspor 26-27 Mart 2011

ÇATALZEYTİN İLÇESİ NÜFUS SAYIMI SONUÇLARI 28.01.2011 KÖYADI MERKEZ ARICA AŞAĞISÖKÜ CANLAR CELALLER ÇAĞLAR ÇATAK ÇEPNİ ÇUBUKLU DAĞKÖY DOĞAN DURAN EPÇELER FINDIKLI GÜNEŞLER HACIREİS HACIREİSSÖKÜ HAMİDİYE İSMAİL KARACAKAYA KAŞLICA KAVAKLI KAVAKÖREN KAYADİBİ KAYMAZLAR KIZILCAKAYA KİRAZLI KONAKLI KUZSÖKÜ KÖKLÜCE KUĞU KULFALLAR PAŞALI PİRİ SAMANCI SARAÇLAR SIRAKONAK SÖKÜ YEMİŞLİ YENİBEYLER YUKARISÖKÜ YUNUSLAR KÖYLER TOPLAM GENEL TOPLAM

KADIN 1261 48 34 46 49 91 109 82 34 27 25 52 38 21 40 68 45 38 71 135 43 38 92 44 49 48 54 93 45 32 25 7 166 68 55 49 60 45 42 68 52 62 2290 3551

ERKEK 1308 52 32 42 35 83 100 76 39 26 25 42 32 21 36 47 37 33 64 129 34 31 73 36 41 44 59 96 40 25 23 7 131 75 52 56 55 42 44 47 54 52 2068 3376

TOPLAM 2569 100 66 88 84 174 209 158 73 53 50 94 70 42 76 115 82 71 135 264 77 69 165 80 90 92 113 189 85 57 48 14 297 143 107 105 115 87 86 115 106 114 4358 6927

Çatalzeytinspor İnebolu GSK maçı öncesinde

ÇATALZEYTİNSPOR U-14 TAKIMINI SERKAN EREN ÇALIŞTIRIYOR Çatalzeytinspor U-14 takımını forvet oyuncumuz Serkan Eren çalıştırıyor. U-14 Takım Kadrosu: Abdullah Demir, Gürkan Çetin, Fatih Ünlü, Mert İnce, Eslem Kuru, Fahrettin Uğuz, Barış Demirci, Okan Sarı, Mustafa Karacan, Muharrem Çetinkaya, Uçar Özcan, Berkay Yıldırım, Hüseyin Topçuoğlu, Enes Karacan, Durmuş Çay, Muhsin Gürez, Berk İnce.

U-14 Takımı SHÇEK ile 4-4 Berabere Kaldı Çatalzeytin sahasında 26.02.2011’de oynanan U-14 ligi hazırlık maçında Çatalzeytin ile SHÇEK 4-4 berabere kaldı. Maçın ilk yarısını SHÇEK 3-1 galip tamamladı. İkinci yarı ev sahibi Çatalzeytin 4-3 öne geçti. SHÇEK penaltı atışı ile beraberliği sağladı maçta bu skorla sona erdi.

Çatalzeytin U-14 takımı SHÇEK maçı öncesi Büro Makinaları Ltd.Şti.

ferah gıda market KALİTE VE UCUZLUK

Sayfa 8

Fotokopi - Faks - Baskı Makinaları Satış ve Servis Hizmetleri Gestetner

brother Tel Faks Gsm

YETKİLİ BAYİİ

Yılmaz KERTİŞ : 0366 212 77 71 Atatürk Cad. Katar Apt. No:37/E : 0366 212 57 02 (Müze Karşısı)- KASTAMONU : 0366 977 63 48 www.ybmbüro.com.tr

Tutku Alperen Akaryakıt Ahmet DEMİR Kastamonu Yolu Harda Köprüsü yanı ÇATALZEYTİN Tel: 0 366 516 22 50 - 0 532 302 56 79

YETKİLİ BAYİİ

Halı ve Mobilya Mağazaları

Merkez: Kayabaşı Bahattin Gazi Cad. No: 19 KARABÜK Tel: (0370) 424 23 89- 415 10 66 Şube: Hürriyet Cad. Şenay İş Merkezi KARABÜK Tel: (0370) 415 14 75 Fax: 415 14 76 Şube: Atatürk Bulvarı No:32 Çatalzeytin Tel&Fax: ( 0366) 516 13 90 e-mail: ergun.senturk37@hotmail.com Gsm: (0533) 571 23 85

Faturalı - Faturasız Hat Satışı Vodafone Abonelik Hizmetleri Cep Telefonu - Aksesuar Gümüş ve Saat çeşitleri Tel:0.368 671 37 57 - Fax:0.368 671 37 58 Cumhuriyet Caddesi No:5/A Türkeli/SİNOP

yelkenciler * ALÇIPAN * KARTONPÝYER * ÝZOLASYON 0 532 285 60 17 Merkez: Ethemefendi Cd. Ýlker Ap. No: 92 / 2 Erenköy / KADÝKÖY - Tel: 0 216 386 33 26 Þube: Uzunçayýrbaþý Mh. No: 68/1 Gözcübaba/Göztepe - Tel: 0 216 566 87 16 - 566 87 23 Atölye: Ali Fuat Cebesoy Cd. Sancak Sk. No: 14/1 Örnek Mh. - Tel: 0 216 317 76 12 www. atilimkartonpiyer.com / e-mail: info@atilim-kartonpiyer.com Faks: 0 216 368 84 57

İnşaat Malzemeleri-Demir Çimento-Kum ve Çakıl Nakliye İşleri ve Hafriyat

Þefik Yelkenci - Refik Yelkenci

Çatalzeytin Mektubu 323 Sayı Şubat 2011  

Çatalzeytin Mektubu Gazetesi Şubat 2011 - Sayı 323 www.catalzeytinmektubu.com