Çatalzeytin Mektubu 321 Sayı Aralık 2010

Page 1

ÖZCANLAR

Minibüs-Otobüs İşletmeciliği Sahil Gülü, Doğuş, Metro İSTANBUL-ANKARA-SAMSUN KASTAMONU-KARABÜKZONGULDAK

Atatürk Bul. No: 28 Çatalzeytin 0366 516 12 45 0366 516 23 24 0366 516 10 14

0366 516 1014-516 12 45

Atatürk Bul. 20/B Çatalzeytin

28 ARALIK 2010

YEREL ÝLETÝÞÝM TURÝZM GAZETESÝ

VALİ MUSTAFA KARA MERKEZE ALINDI İçişleri Bakanlığı Kararnamesiyle merkeze alınan Kastamonu Valisi Mustafa Kara 22 Aralık’ta görevinden ayrıldı. İlimizde 6,5 yıl görev yapan Vali Kara’ya Vaililik önünde uğurlama yapıldı. Vali Kara veda mesajında “Görev yaptığım süre içinde kamu hizmetlerini etkin, huzurlu, suratli, adil ve tarafsız bir ş e k i l d e , hukukun üstünlüğü ilkesine daima bağlı olarak yürüttük.

Yatırımlarda sağlamlık ve kaliteye her zaman önem verdik.” dedi.

Vali Kara vedalaşırken

YENİ VALİ ERDOĞAN BEKTAŞ Muş Valiliğinden Kastamonu Valiliğine atanan Erdoğan Bektaş, göreve başlamadan önce ilk mesajını AA Muhabiri İzzet Sarı’ya verdi.

Vali Bektaş Yeni Valimiz Erdoğan Bektaş, 31 Aralık 2010 tarihinde

göreve başlayacak. Vali Beştaş’ın Yerel Basına verdiği ilk mesajı “Kastamonu iline vali olarak atanmanın gurur ve mutluluğunu yaşıyorum. Oldukça fazla göç veren, sahip olduğu potansiyeli hakkıyla değerlendiremediği gözlenen, ciddi bir jeopolitik üstünlüğe sahip, çalışkan, fedakar, uyumlu insan yapısıyla dikkat çeken tarihi turistik kültürel imkanlara sahip bir ilde vali olarak çalışmak gerçekten bir şans. Severek, isteyerek gelip çalışmak istediğim Kastamonu’da girişimcilerin bütün vatandaşlarımızın yardımı ve katkısı ile bir kısım gelişmeler

ÇATALZEYTİN MEKTUBU 29 YAŞINDA Gazetemiz Çatalzeytin Mektubu, 231. sayısıyla 29. yayın yılına girdi. Aylık yayınını kesintisiz sürdüren Çatalzeytin Mektubu, turizm ağırlıklı çalışmalara imza attı. Çıktığı günden bu yana yöreyi tanıtan kartpostallar, broşürler, kitaplar bastırdı. Çatalzeytin Mektubu adına 1 belgesel, 2 kitap yayınlandı. Sadece okuyucu desteği ile çıkan Anadolu’nun nadir gazetelerinden biri oldu.

Çatalzeytin Mektubu’nun sahipliğini Nadide Öztürk, Yazı İşleri Müdürlüğünü Gökay Öztürk, Sanat Yönetmenliğini Şair Tahsin Şentürk, Genel Yayın Yönetmenliğini Emin Türkay Öztürk, Foto Muhabirliğini Doğan Özbay yapıyorlar. Gazetemizin yurt içinde Kastamonu, Karabük, Ankara, İstanbul, Eskişehir, Antalya, Zonguldak; yurt dışında Almanya, Hollanda ve İsviçre’de temsilcileri var.

Belediye Başkanlığı 2011 bütçesi 4 milyon 892 bin TL’ye bağlandı. 2011 bütçesinde gelirler; vergi gelirleri 750 bin, mülkiyet gelirleri 835 bin, bağış ve yardımlar 1 milyon 508 bin, diğer gelirler 1 milyon 638 bin, sermaye gelirleri 280 bin, red ve iadeler 119

bin TL olarak gösterildi. Bütçenin giderleri personel giderleri 1 milyon 13 bin, SSK primleri 259 bin, mal ve hizmet giderleri 1 milyon 696 bin, faiz giderleri 58 bin, cari tranferler 134 bin, sermaye giderleri 969 bin, yedek ödenekler 490 bin TL gösterildi.

Hacıreis köyünde 1 ay önce çatıdan düşen çatı ustası Mehmet Can (1942) 12 Kasım’da vefat etti. 1 ay önce Hacıreis köyünde yeni ev yaptıran Hüseyin

Can’ın inşaatının çatısından düşen Mehmet Can İstanbul’da tedavi ediliyordu. İnşaat ustası olan 7 çocuk babası Can’ın bel kemiği kırıldı. Mehmet Can Hacıreis, köyünde toprağa verildi.

BELEDİYE BÜTÇESİ 4 MİLYON 892 BİN LİRAYA BAĞLANDI

HACIREİS KÖYÜNDE ÇATIDAN DÜŞEN MEHMET CAN VEFAT ETTİ

BAŞYAZI

29. YIL /

Epçeler köyü sınırları Akçay kıyısındaki içinde Yenicuma çiftliğinde Borusan Grubu’na bağlı Oba İnşaatın açtığı taşocağı kırma eleme tesisinin ruhsatsız olduğu Jandarma, 12 anlaşıldı. Kasım’da yaptığı kontrolde durumu bir tutanakla tespit etti. Epçeler Taşocağı, köyü Kılavuzlar mahallesine 250 metre, Şişmanlar mahallesine 400 metre mesafede kuruldu. Ortaya çıkan toz ve gürültü köy halkını rahatsız etmeye başladı. Çok yakın mesafede olan Duran ve Kavakören köyleri de taşocağından zarar görmeye başladılar. Epçeler köyü Muhtarı Asım Gürleyen, azalar Halil Yılmaz, Sami Yavuz, Niyazi Öztürk, Hilmi Özdemir toplanarak taşocağının köye verdiği zararı bir tutanak yapıp Çatalzeytin Kaymakamlığına 22 Kasım’da verdiler. Devamı Sayfa 8’de

/ SAYI : 321

Epçeler köyü sakinleri Yenicuma’da olayı protesto ederken

YOĞUN KAR YAĞIŞI ETKİLİ OLDU 25 KÖY YOLU KAPANDI 36 KÖY KARANLIKTA KALDI

10-11 Aralık’ta yoğun kar yağışı ilçemizde yaşamı felç etti. 12 Aralık’ta kar yağışı ve olumsuz hava koşulları nedeniyle 250 km köy yolumuz kapandı.Aynı tarihte 25 köy yolumuz kapalı, 36 köyümüz elektriksizdi. Güneşler köyünde 09 Aralık’ta fırtına Cemil Açıkgöz’e ait (Ahmet oğlu) samanlığı bulunduğu yerden 5 metre uzağa sürükledi, çatısını uçurdu. Samanlıktaki otlar telef oldu. Kar kalınlığı Çelebiler Mahallesinde 15 cm, Paşalı’da 30 cm, Çatak, Piri ve Cağlar’da 70 cm Fındıklı, Kavaklı ve Karacakaya’da 80 cm, Hacıreis’te 85 cm, Hacıresisökü’de 90 cm oldu. 17 Aralık’ta karla kaplı

olan köy yolları açıldı. 24 Aralık’ta köy trafolarına elektrik verildi. Piri’ye 21. günde 24 Aralık’ta, Hacıreis, Hacıreissökü’ye 14. günde 23 Aralık’ta, Güneşler, Fındıklı, Kavaklı’ya 15. günde 24 Aralık’ta, Kaymazlar’a 16. günde 25 Aralık’ta elektrik verildi. Gazetemiz baskıya girdiğinde Çatak köyü Kete Mahallesinin elektriği, Güneşler köyünün telefonları kesikti. Su şebekesi tamamen elektriğe bağlı olan Fındıklı köyü 15 gün susuz kaldı. Fındıklı cami imamı İdris Şahin’in rahatsızlanan eşi doktora gitmek için yolun açılmasını bekledi.

Bedaş Bozkurt arıza ekibi arızalara yetişemedi. Yıkılan direkler, kopan teller günlerce onarılamadı. Köy trafolarına elektrik bağlayan ekip köy içi arızalara müdahele edemedi. “AC ekibi gelecek köy içine bakacak.” dediler. Gelen giden olmayınca köylüler karanlıkta kalmamak için elektrik işine giriştiler.

Karanlıkta kalan köy muhtarları elektrik işine el attılar. Piri ve Hacıreissökü köyü muhtarları oturulan evlere elektriği kendileri bağladılar. Yıkılan direkleri diktiler, kopan telleri yeniden çektiler. Halen çoğu köyümüzde yıkılan direkler, kopan teller, yerlerde tehlike saçıyor.

Kaymakam İsmail Bayata’nın Yılbaşı Mesajı “2011 yılının tüm Çatalzeytinli hemşehrilerime sağlık ve mutluluk dolu günler getirmesini dilerim.”

Belediye Başkanı Musa İhsan Uğuz’un Yılbaşı Mesajı “Tüm hemşehrilerimin yeni yıllarını kutlar, sağlık, mutluluk ve refah getirmesini dilerim.”

Yirmi Dokuzuncu Yaş çoşkumuzu

paylaştığımız okuyucularımızın yeni yıllarını kutluyor, sevgi çiçeklerinin açtığı, özgürlük dalgalarının eksilmediği doğada, soluk almalarını diliyoruz.

MUHTARLAR ELEKTRİK İŞİNE EL ATTILAR

DÖNÜM NOKTASI

Yokluğunda kendini aratmaktır marifet; Hazıra konmak değil, yaratmaktır marifet. Her insan, doğar, yaşar, sonunda elveda der; Arkasında bir eser bırakmaktır marifet. Fazıl BAYRAKTAR

Cebrail Mh. Simsar Sk. 26 KASTAMONU 0 366 214 12 22

www.ozelugurluhastanesi.com

2011 yılı Çatalzeytin ve Türkiye için, dünya için dönüm noktası olacak. Gazetemizin 29. yıl türkülerini, şiirlerini okuyacağız 2011’de. 2007’de Ciye Çatalzeytin Belgeseli ile mağara, şelale, kanyon fotoğraflarıyla ortaya konulan Çatalzeytin güzelliklerinin korunması için yazı ve haberlerimiz yoğunluk kazandı. Doğa mücadelesini başlattık. 12 Haziran 2011’de yapılacak Genel Seçimler Türkiye için dönüm noktası olacak. Türkiye’nin her bölgesinde dereleri işgal edilen köylüler su nöbeti tutuyorlar. Sularımız satıldı, su savaşları başladı. Devamı Sayfa 8’de

1.00 TL. KDV Ýçinde

Epçeler Köyü Feryat Ediyor... YENİCUMA’DA RUHSATSIZ ÇALIŞAN TAŞ OCAĞI MÜHÜRLENDİ

“AYI KIRK TÜRKÜ BİLİRSE, KIRKI DA AHLAT ÜZERİNEDİR .” YÖREMİZ ATASÖZÜ

Nail AVCIL

Piri köyünde yıkılan elektrik direği

Elmalıkent Mh. Özyavuz Cd. Papatya Sk. No:2 İST. 0 216 631 64 72 E-mail:info@fobsyapi.com Web:www.fobsyapi.com


28 ARALIK 2010

ÇATALZEYTÝN MEKTUBU

Sayı: 321

DAYANIŞMA KÜLTÜRÜ VE NE YAZIK Kİ.. Harun Ünlü h-unlu@hotmail.com

Üçüncü dünya patentli ülkeleri içerisinde yer almakta olduğumuz gerçeğini, kapris yapmaksızın benimsediğimiz zaman, sorunlara bakış açımız ve tanılamamız daha kayda değer olacaktır. Bir Çin özlü sözünü yazının başına yerleştirerek ayrıntıya girmekte yarar var diye düşünüyorum. O da şöyle; eğer,suçlu diye işaret parmağınız birisini gösteriyorsa bilinmeli ki kalan dört parmak kendinizi gösteriyordur… Dayanışma, öncelikle bir insan hakkıdır. Bunu tüm belgeler söylüyor. Ama bir bu kadar da önemlisi dayanışmanın bir kültürel birikimi gerektiriyor olmasıdır. Dayanışma kavramını yerel bağlamda tartışırken ben, özellikle ikinci ayrıntıyı irdelemeye çalışacağım. Dayanışma kültürünü yani. Bizler, yerel ve yöresel yakınmalar anlamında iyi edebiyat yapıyoruz. Ne kadar olumsuzluk varsa burnumuzun ucunda, işaret parmağımızla birilerini gösterip işin içinden sıyrılmaya çalışıyoruz. Kalan dört parmaktan haberimiz yok. Biz Çatalzeytinliler, varlığımızın ve onurumuzun ancak ve ancak öteki Çatalzeytinlinin varlığı ve onuru ile anlam bulacağını anlamadık ya da anlayamadık. Bunu Üçüncü Dünya kültürleri kapsamında öne sürüyorum. Yoksa, gelişmiş demokrasilerde bir insan ancak ve ancak kendisi gibi olduğunu kavradığı öteki insanla vardır, denmelidir… Anlayamadık derken belki de bir masumiyeti işaret etmiş oluyoruz. O masumiyetin içini de eğitim yetersizliği ile doldurabiliriz. Ama, anlamadık derken bilinçli bir seçimden söz etmekteyiz. Gözlemlerimin beni yanıltmış olmasını gönülden dilerken yine gözlemlerimin beni yönelttiği kimi ayrıntıları sıralamak istiyorum. 1.Çatalzeytinlilik, bir kimlik belgesinde yazılı ortak anlatımın ötesinde ağırlıklı bir anlama dönüşememiştir. Bu tür yazılı kimlikler, bireylerin canavarlaşmış toplum karşısında yalnızlığını ve çözümsüzlüğünü giderme açısından hiç bir değer taşımamaktadır. 2.Çatalzeytinliliğin hangi konuda, nasıl bir bilinç gerektirdiği konusunda ortak bir kanı yoktur. 3.Çatalzeytin dışındaki Çatalzeytinlilerin, Çatalzeytin ile ilişkilerinin ne olduğu, neden öyle olduğu ve nasıl olması gerektiği konusunda doğru dürüst verilmiş kararları bulunmamaktadır. 4.Kabaca olacak ama, Çatalzeytin “ kaç oyu olduğu” anımsanan bir yok saymışlığın ve yok sayılmışlığı kendi yazgısı olarak kabullenmişliğin en açık örneklerinden biridir. Doğrusu, yığınla eksiği kapatmanın yolu olarak yüzlere takılmış bir kendini beğenmişlik maskesi, sorun çözmediği gibi sorunların kronikleşmesine de yol açmaktadır. Bu kendini beğenmişlik hastalığı ile ne derelerde sular özgürce akar, ne denizimiz deniz gibi kalır, ne de turizm di, istihdam dı, ulaşım dı vs.vs. çözülebilir. Dayanışma, bir kültür sorunudur. Bir değerler toplamının korunması ya da yüceltilmesi işidir. Sonuç alıcı organizasyonlar oluşturabilme işidir, sonuç alma becerisidir. Hangi öz değerimizle övünebiliyoruz ki, hangi gencimizi övündürebildik ki Çatalzeytinli olmakla, hangi yeni doğan çocuk Çatalzeytinli olduğu için şanslı ki…Çatalzeytin adına düş kurmanın boşu boşuna enerji tüketmek olduğunu en son anlayanlardan birisi olduğumu düşünmüyor değilim. Hala umudu olanları ise yürekliliklerinden dolayı alkışlamaktan başka bir şey gelmiyor elimden. Anladım ki herkes, gemisini kurtarmanın peşinde. Herkesin eli kendi cebinde. Taş çok ama eller ceplerde tutuklu olduğu için o taşların altına girecek el yok. Dayanışmaya en çok gereksinmesi olanları üç kategoride toparlamak olanaklı olsa gerek. Bunlardan ilki en alttakilerdir. Yaşamlarını sürdürebilmeleri için kesinlikle birbirlerine gereksinmeleri vardır. İkinciler, en üsttekilerdir. Zirveyi yitirmemek için dayanışmak durumundadırlar. Üçüncüsü ise belirli bir bilince erişmiş olanlardır. Ortada kalmışların felsefesi gelen ağam, giden paşam felsefesidir ve ilkesizdirler. Bu yüzden dayanışmamayı daha ehven bulurlar. Günlük, küçük ve basit çıkarlar, bilinç düzeyleri ile ters orantılıdır. Hepimize çok çok geçmiş olsun. Marş marş, herkes gemisinin başına…

* Aşağısökü köyünde 04.11.2010 günü saat 13:30 sıralarında Mustafa Şafak (1941) evinin önündeki fırının tamiratını yaparken fırının üstündeki taşın başına düşmesi sonucu yaralandı. Şafak’ın tedavisi İlçe Hastanesinde yapıldı. * 04.11.2010 günü Sırakonak köyünde saat 14:30’da Mustafa Şentürk (1948) evinin önünde odun keserken dikkatsizlik sonucu sol ayak baş parmağını kesti. Tedavisi İlçe Hastanesinde yapıldı. * Karacakaya köyünde 02.11.2010’da Cemil Özcan (1986) ormanda ağaç keserken kestiği ağacın dalının yüzüne çarpması sonucu yaralandı. Çarpmanın etkisiyle kafatasında çatlak oluşan Özcan hayati tehlike endişesiyle Kastamonu Devlet Hastanesine sevk edildi. * İsmail köyünde Sema Yasemin Acar (2009) evde oynarken dikkatsizliği sonucu pencereden düştü. Bozkurt İlçe Hastanesine götürülen Acar hayati tehlike endişesiyle Kastamonu’ya sevk edildi. * 02 .11.2010 günü Epçeler köyünde Ali Öztürk (1973) evinde yaktığı sobadan evinin çatısı tutuştu. Ev yanarak kullanılamaz hale geldi. 70 bin TL maddi hasar oluştu. * 19.11.2010 günü Paşalı grup yolunun 3. km. Süleyman Yılmaz (1977) yönetimindeki araç şerit ihlali yapması sonucu karşı yönden gelen Hamit Yılmaz (1968) yönetimindeki araca çarptı. Hamit Yılmaz yönetimindeki araçta bulunan Cevdet Hafızoğlu (1990) yaralandı. Hafızoğlu hayati tehlike nedeniyle Kastamonu’ya sevk edildi. * 19.12.2010 günü Paşalı köyünde Tahsin Şahingöz’ün evine girilerek evde bulunan EE Notebook bilgisayar, 1 adet 3310 cep telefonu, 2 adet telsiz, 1 adet kol saati çalındı. Çalan şüpheliler B.Ç (17), M.Ç. (50), N.Ç. (23) yakalanarak Cumhuriyet Savcılığına sevk edildi. * Kuğu köyünde Mustafa Tığlı (1952) 18.12.2010 günü kendi bahçesinde çalışırken dengesini kaybederek fındık ağacına kafasını vurdu. Tedavisi Abana İlçe Hastanesinde yapıldı. * 13 Kasım’da Ginolu Caddesinde ve Atatürk Bulvarında sokak lambaları değişti. * PEM’de 29 Aralık 2010’da başlayan 3 hafta süreli Temel Trafik Eğitim Kursuna 220 polis

programı cumartesi akşamları saat 23:15’te başlıyor. Hüseyin Karadeniz ilgiyle izlenen müzik, eğlence ağırlıklı programında konuklarıyla aile, hukuk ve vb. konularda

Hüseyin Karadeniz

YİTİK Nüfus cüzdanımı kaybettim. Hükümsüzdür. Abdurrahman Emre PEHLİVAN ÇATALZEYTİN

CEBECİOĞLU MOBİLYA Yılmaz AYDIN 0 535 685 53 58 Sanayi Çarşısı B 4 ÇATALZEYTİN

Cıvıltı

mektup’tan özetler

HÜSEYİN KARADENİZ TEMPO TV’DE İstanbul’da yaşayan hemşehrimiz Hüseyin Karadeniz, Tempo TV’de 16 Ekim’de program yapmaya başladı. Karadeniz’in hazırlayıp sunduğu “Yerküre’den Yöreye”

Sayfa 2

memuru katıldı. * 1 No’lu Aile Hekimliği planlanan köylere haftada 1 çarşamba günü, 2 No’lu Aile Hekimliği hatada 1 perşembe günleri Mobil Sağlık Hizmeti veriyorlar. * Orman İşletme Müdürlüğüne açıktan tayin olan memurlar Şerife Alan Personel Servisinde 08 Aralık’ta, Olcay Börekçi Bölge Katipliğinde 13 Aralık’ta göreve başladılar. * Kuzsökü köyünde Mehmet Açıkgöz 21 Kasım’da kapanla 6 yaban domuzu yakaladı. * Kuzsökü köyünde 21 Kasım’da Muhtar Durmuş Üstündağ ve Fransa’da yaşayan Murat Üstündağ evlerine kapıları kırarak giren hırsızlar yakalanamadılar. * S.S. Çatalzeytin Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet

Kooperatifinin Mali Kongresi 18 Ocak 2011’de Kordon Gazinosunda yapılacak. Çoğunluk sağlanamazsa toplantı 25 Ocak’a ertelenecek. Geçen yıllarda gündemde olan Hizmet Binası konusu bu yılki toplantı gündeminde yer almadı. * Avcılar ve Atıcılar Derneğinin yıllık olağan toplantısı 11 Aralık’ta Defne’de yapıldı. Ahmet Türk Başkanlığındaki Yönetim Kurulunda; Selami Karacan, Mümtaz Kayrancıoğlu, Yasin Korkmaz, Ali Çelik y e r aldılar. * İlçe Gençlik Spor Müdürlüğü emekli memurlarından mücadeleyi seven hemşehrimiz İdris İnce (1953) tedavi gördüğü İstanbul’da vefat etti. İnce 24 Aralık’ta

İdris İnce

Karamandağı’nda toprağa verildi. * Konaklı köyünden Mustafa Ata Ziraat Bankası önündeki bankamatikten Kasım ayı maaşını çekti. Köye döndüğünde bankamatik kartını kaybettiğini fark ettiği halde bankaya anında haber vermedi. Ata’nın hesabından 20 Aralık 2010 tarihinde saat 22:30 sıralarında yüzünü kapatan bir kişnin para çektiği güvenlik kamerasına yansıdı. * Türkeli-Çatalzeytin firmasında çalışan Abdurrahman Özcan ve Hikmet Yıldırım ortak otobüslerini sattılar. * Merkez esnaflarından Murat Kalem ve eşi Seher K a l e m , Yenibeyler köyünden Hasan Uzun ve eşi H a n i f e Murat Kalem U z u n , Kuzsökü köyünden Elvide Üstündağ, Dursun Ercan hac görevlerini ifa ettiler. * Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni hemşehrimiz Ebru Yılmazer sözleşmeli olarak çalıştığı İnebolu Kız Meslek Lisesine kadrolu olarak atandı. Beden Eğitimi Öğretmeni Ömer Özcan Küre Yibo’da 20 Aralık’ta göreve başladı. * Kaymakam İsmail Bayata 06-09 Aralık 2010 tarihlerinde “İçişleri Bakanı Personelinin AB Fonlarının Etkin Kullanımında Desteklenmesi Projesi” seminerine katıldı. Bayata’nın yerine Abana Kaymakamı Aslı Aynaoğlu Kuzulu vekalet etti. * İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Emekli Şefi Recep Savcı (1951) tedavi görmekte olduğu Manis’da vefat etti. Sevilen güler yüzlü ve sakin bir kişiliğe sahip olan Savcı 04 Aralık’ta Karamandağı’nda toprağa verildi. * Nurdan Şahin’in hazırladığı Paşalı köyü www. Pasali koyu.org Web Sitesi hizmete girdi. * Yemişli köyü Mollahasan mahallesinde Asiye Karadeniz’e ait şeftali ağacı 23.12.2010 tarihinde, Kuğu köyünde muhtar Niyazi Tığlıoğlu’na ait erik ağacı 24.12.2010 tarihinde çiçek açtılar.

e-mail: eturkay@mynet.com

EPÇELER’İN FERYADI Hangi zaman dilimi içinde olursa olsun bizimle, bizden sonra Çatalzeytin, hep güzellikler içinde kalsın istiyorum. Şirin ilçemin insanlarının da yüzleri hep gülmeli. Çatalzeytin, güzellikler içinde nasıl kalır ? Yöremizin köyde, kentte, gurbette yaşayan iyi yürekli insanlarının yüzleri nasıl hep güler ? İki sorunun tek yanıtı var. Doğaya sahip çıkmakla doğayı korumakla. derelerimize sahip çıkmazsak Denizimize, Çatalzeytin elden gider. Akçay üzerinde ruhsatlı bir taş ocağı çalışıyor. İkincisi Yenicuma’da ruhsatsız çalışmaya başladı. Hidro Elektrik Santralı (HES) için daha büyük kapasitede bir taş ocağı da Kızılcakaya’da kurulacak. İnanya çayı üzerinde yapılacak 2 HES için de taş ocakları açılacak. Görmek değil, duymak bile istemediğim işler bunlar….. Bu sütunda beni üzen derin derin düşündüren uykularımı kaçıran konulara değiniyorum. Karamsar bir tablo çizmekten de çekiniyorum. Epçeler köyü sakinleri canları yanınca feryat etmeye başladılar. Taş ocağının gürültüsü, tozu onları perişan etti. Ayşe Özdemir’in “Hayvanlar öksürmeye başladı.” demesi beni çok etkiledi. Taş ocağının ateşi Epçeler’i yakmaya başladı. Bu doğamızı yakan ateş, diğer köylere de yayılacak. Akçay’ımızı, denizimizi de yakacak. Epçeler köyü muhtarı Asım Gürleyen doğayı korumada çok güzel örnek bir mücadele verdi. HES olayında ve Yenicuma’da dik duruş sergileyen muhtarımız Gürleyen’i kutluyorum. Sessiz ve sakin bir kişi olan Gürleyen, gerçekten gürledi. Ona destek olan İhtiyar Heyeti Üyeleri Halil Yılmaz, Sami Yavuz, Niyazi Öztürk, Hilmi Özdemir’i kutluyorum. Köylerine sahip çıkan köy sakinleri Nazik Özdemir, Selver Demirci, Emine Özdemir, Ayşe Özdemir, Elvide Özdemir, İrfan Özdemir, Nuri Özdemir, Sabri Özdemir, Hüseyin Özdemir, Sabit Özdemir, Hilmi Özdemir, Muharrem Özdemir, Asım Gürleyen, Fikri Kaba’yı kutluyorum. Olaya seyirci kalmayan …Kavakören köyü muhtarı Fikri Çetin’i ve Duran köyü muhtarı Hasan Çelikkaya’yı kutluyorum. Epçeler köyü halkı feryat ediyor. Evler, bağ bahçeler toz içinde……… Sağlık tehlikede… Hayvanlar öksürüyor… Heyelan tehlikesi oluştu.. Havadan toz ve çamur yağıyor. Köyler yaşanmaz hale geldi. Feryadı duymak gerek. Bu seslere kulak verelim. Epçelerin feryadı o acıyı yaşamakla, o havayı solumakla duyulur. Seçtiklerimiz… Duyun ! Epçeler’in feryadını………

PROF. DR. SADIK ERİK’İN MESAJI Hacetepe

Üniversitesi

Fen

Fakültesi

Türkay Bey kardeşim, Sizdeki şiirlerimin bitmek üzere olduğunu düşünerek hiç yayımlanmamış bir tomar alaminüt şiir takdim ediyorum. Bilmem ne dersiniz; bu şiirlerin “Paşa Pınarı” serlevhası altında yayımlanması Tahsin Şentürk kardeşimin de hoşuna gider herhalde ? Araç Haber Gazetesi öyle yapıyor. Takdir sizindir. Çatalzeytin Gazetesi çeyrek asırdır kapımızı tıkırdatıyor; dost selamını, memleket havasını getiriyor; ihtiyar gönlümüzü hoşnut kılıyor. Sabırla, fedakarlıkla yürütmekte olduğunuz bu kültür hizmeti için göğsünüze yıldızlarla bezenmiş bir altın madalya takmak lazım. Umarım, basın tarihi, layık olduğunuz payeyi zikretmekten hali kalmıyacaktır. Yeni bir yıla merhaba diyoruz. Memleketimiz, insanlarımız için dostlarımız için, hatırlayan ve hatırlananlarımız için hayırlara vesile olur inşallah. Selamlar, sevgiler. Dostlukla, esenlikle kalınız.

ÖMÜR EKSPRESİ Takvim yapraklarını koparıp durmaktayız; Gelen yeni yıl için hayaller kurmaktayız. Ne yazık, dönüşü yok bindiğimiz trenin; Ömür yolculuğunun sonuna varmaktayız. Çiçek açan şeftali

Biyoloji

Bölümünde görevli Prof. Dr. Sadık Erik’ten bir mesaj aldık. “Emin Bey, gönderdiğiniz Ciye Belgeselini aldım. Gazetenizde kıyılarınızla ilgili makaleler çok iyi. Bu yolda kamuoyu oluşturmak için sürekli yazılması lazım. Kamuoyu bilinçlendirilmesi çok önemli. Doğu Karadeniz otoyolu örneğindeki gibi bir bozulma yaşanmaması lazım. Ancak mevcut yol iyileştirilerek ekosistem mümkün olduğunca korunarak çalışmalar planlanmalı. Hukuki mücadelenizde başarılar dilerim. Bilgilendirme toplantınıza memnuniyetle katılmak isterim. e-mail: serik@hacettepe.edu.tr. FAZIL PAŞA’DAN MEKTUP Doğa dostu, sanat dostu Araçlı hemşehrimiz Emekli General Fazıl Bayraktar’dan aldığım mektubu köşeme alıyorum. Okuyucularımızın ilgisiyle, sevgisiyle yayınını sürdüren gazetemize Bayraktar Paşa’nın övgülerine teşekkür ediyorum.

Fazıl BAYRAKTAR


28 ARALIK 2010

ÇATALZEYTÝN MEKTUBU

Sayı: 321

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’Ü ANDIK Atatürk’ü Yüce aramızdan ayrılışının 72. yılında 10 Kasım’da andık. Saat 08:45’te Atatürk Anıtına çelenkler konuldu. 2 dakikalık saygı duruşundan sonra İstiklal Marşımız söylendi. Saat 09:30’da Çatalzeytin Lisesindeki anma programı başladı. Günün önemini belirten konuşmayı Sosyal Bilgiler öğretmeni Beyhan Karaçağıl yaptı. Öğrenciler Ceren Türeyen, Emre Özcan, Sümeyye Korkmaz, Halime Çetinkaya, Cansel Gönüllü Atatürk ile ilgili şiirler okudular. Öğrenci Şule Nur Aynagöz Dış Basında Atatürk

söylenenleri okudu. için Atatürk’ün kişilik özelliklerini öğrenci Esra Özdemir sundu. Müzik Öğretmeni Emre Turan yönetiminde Yunus Emre İlköğretim Okulu öğrencileri Atatürk’ün sevdiği şarkıları okudular. Bilgisayar Öğretmeni Bora Yüce Atatürk Fotoğraflarından oluşan slayt gösterisi yaptı. Atatürk’ten vecizeleri öğrenciler Elif Yıldız ve Eslem Kuru sundular. Öğrenci oratoryosu büyük ilgi ile dinlendi. Ozan Öğretmen Ozanoğlu’nun sunduğu program 10:25’te sona erdi.

Sayfa 3

ÖĞRETMENLER GÜNÜ LİSE’DEKİ PROGRAMLA KUTLANDI 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla saat 10:00’da Atatürk Anıtına Milli Eğitim çelengi konuldu, Saygı Duruşu yapıldı. İstiklal Marşı söylendi. Öğretmenler Günü programı Çatalzeytin Lisesinde saat 13:30’da başladı. Programa İlçe Kaymakamı İsmail Bayata, Garnizon Komutanı Mehmet Akbuz, Belediye Başkanı M. İhsan Uğuz, daire amirleri ve halk katıldılar. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Milli Eğitim Müdürü Erdoğan Kahvecioğlu yaptı. Emekli Öğretmen Sabiha Doğan konuşma yaptı. Lise öğrencilerinden oluşan Şiir Oratoryosu Öğretmen konulu şiirler okudu.

Mesleğe yeni giren öğretmenler adına Lise Tarih Öğretmeni Cengiz Ekiz konuşma yaptı. Meslekte 1 yılını dolduran öğretmenler yemin ettiler. Lise İngilizce öğretmeni Simla Tursun’un Öğretmenler Günü için hazırladığı slayt gösterisi beğeni ile izlendi. Yunus Emre İlköğretim Okulunda düzenlenen şiir yarışmasında birinci olan Şule Nur Aynagöz şiirini okudu. Yunus Emre İlköğretim Okulu Müzik Öğretmeni Emre Turan’ın hazırladığı solo türküleri öğrenciler başarıyla sundular. Yarışmalarda dereceye girenlere ödülleri verildi. Lise Edebiyat öğretmeni Nesrin Öztürk’ün sunduğu program saat 15:00’te gelenlere pilav

CİDE MYO’DA ÖĞRENCİ SAYISI 583’E ULAŞTI K a s t a m o n u Üniversitesine bağlı olarak 2008 yılında eğitime açılan Cide Rıfat Ilgaz Meslek Yüksekokulunda öğrenci sayısı 583’e ulaştı. Cide MYO’da 2008’de Muhasebe ve Vergi Uygulamaları, 2009’da

Elektronik Teknolojisi ve Bilgisayar Programcılığı, 2010’da Kaynak Teknolojisi bölümleri açıldı. Cide MYO ilk mezunlarını verdi, 83 öğrenci diplomalarını aldı. Meslek Yüksekokulu 583 öğrenci ile Cide’ye sosyal ve ekonomik yönden damgasını

ABANA MYO ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR Abana ilçesinde 04 Aralık’ta temeli atılan “SabahatMesut YILMAZ Meslek Yüksekokulu” inşaatında çalışmalar sürüyor. Abanalı iş adamları tarafından ilçeye kazandırılacak meslek yüksekokulunda, 370 metrekarelik konferans salonun da temeli atıldı. Harmason mevkisinde zemin artı 3 katlı

olarak, toplam 6 bin 500 metrekarelik alana yapılan okulun inşaatının 1 yıl içerisinde tamamlanması hedefleniyor. Okulda 6 adet salon, kütüphane, kantin, açık ve kapalı kafeterya, laboratuar ve 27 derslik bulunacak. Nasrullah Gazetesi 28 Aralık 2010

AİLE SAĞLIĞI VE TOPLUM SAĞLIĞI İLÇE HASTANESİNE TAŞINDI Aile Sağlığı Merkezi ve Toplum Sağlığı Merkezi Akçay kıyısındaki eski Sağlık Ocağı binasından İlçe Hastanesine taşındı. Sağlık Bakanlığının 25 Mayıs 2010’ genelgesi uyarınca taşınma işlemi 10 Kasm’da gerçekleştirildi. Genelge, Aile Sağlığı Merkezleri ve

Müzik Öğretmeni Emre Turan Yönetiminde Yunus Emre Korosu

Toplum Sağlığı Merkezlerinin Entegre 3 olan İlçe Hastanesi binalarında hizmet yapmasını öngörüyor. İlçe Hastanesinin Entegre 3‘e dönüşmesine tepki amacıyla 15 Ekim 2010’da Çatalzeytin Sevdalıları Çevre Platformunca miting düzenlenmişti.

Kaymakam Bayata ve protokol Öğrenci Oratoryosu

MALİYEDE 5 MEMUR KALDI Milli Emlak Memuru Gökhan Köksal askerlik görevini yapmak üzere 11 Aralık’ta, Veznedarlığa bakan Veri hazırlama Kontrol İşletmeni Ahmet Aslanoğlu Tosya’ya tayin olarak 13 Aralık’ta ilişiklerin kestiler. Malmüdürlüğüne gidenlerin yerine yeni

memur ataması yapılmadı. Ç a t a l z e y t i n Malmüdürlüğünde Müdür dahil 5 personel görev yapıyor. Müdür Sema Gül, Muhabese Şefi Fadime Türeyen, Muhasebe Memuru Levent Yeşil, Yoklama Memuru Metin Altıntaş, Kaloriferci Zihni Kırış.

Boşalan Sağlık Ocağı Binası

ÖZCANLAR HİPERMARKET "Kaliteyi Uygun Fiyata Alacağınız Adres"

KUZU ETİ SATIŞLARIMIZ BAŞLAMIŞTIR! NAİL ÖZCAN

Minibüs, Otobüs İşletmeciliği

/

SEBZE VE MEYVEDE

PERŞEMBE VE CUMA GÜNÜ

HALK GÜNÜ

TÜM MANAV ÜRÜNLERİ HAL FİYATINA!

Sahil Gülü, Doğuş, Metro

İSTANBUL-ANKARA-SAMSUN-KASTAMONU-KARABÜK-ZONGULDAK Merkez : Atatürk Bulvarý No: 28 Çatalzeytin / KASTAMONU Tel: 0 366 516 12 45 Þube: Cumhuriyet Meydaný No: 1 Çatalzeytin / KASTAMONU Tel: 0 366 516 23 24

Tel: 0 366 516 10 14

Atatürk Bul. No: 20/B Çatalzeytin ÇALIŞMA SAATLERİ

06.00

02.00


28 ARALIK 2010

ÇATALZEYTÝN MEKTUBU

Sayı: 321

Sayfa 4

ÝHALE ÝLANI Süre ve Yaklaşık Maliyet Bilgileri İlan Süresi

:

7

Yasal Kapsam İlan Süresi İçin Yaklaşık Maliyet

: :

13 b/1 1. adım ... - 70.076,00 HASTANE TEMİZLİK ELEMANI İlçe

Çatalzeytin

Hastanesi

HASTANE TEMİZLİK ELEMANI hizmet alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir. İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır: İhale Kayıt Numarası : 2010/579868 1-İdarenin a) Adresi : Çatalzeytin İlçe Hastanesi b) Telefon ve faks numarası : 3665161726 - 3665161477 c) Elektronik Posta Adresi : catalzeytin_dh@hotmail.com ç) İhale dokümanının görülebileceği internet adresi : (varsa)

4.4. Bu ihalede benzer iş olarak kabul edilecek işler: 4.4.1. Her türlü eleman çalıştırılması işi 5.Ekonomik açıdan en avant ajlı teklif sadece fiyat esasına göre belirlenecektir.

2-İhale konusu hizmetin a) Niteliği, türü ve miktarı b) Yapılacağı yer c) İşin süresi

:İhalenin niteliği, türü ve miktarına ilişkin ayrıntılı bilgiye EKAP’ta (Elektronik Kamu Alımları Platformu) yer alan ihale dokümanı içinde bulunan idari şartnameden ulaşılabilir. : Çatalzeytin İlçe Hastanesi : İşe başlama tarihinden itibaren 365(üçyüzaltmışbeş) gündür

3- İhalenin a) Yapılacağı yer b) Tarihi ve saati

: Çatalzeytin İlçe Hastanesi : 05.01.2011 - 14:00

4. İhaleye katılabilme şartları ve istenilen belgeler ile yeterlik değerlendirmesinde uygulanacak kriterler: 4.1. İhaleye katılma şartları ve istenilen belgeler: 4.1.1. Mevzuatı gereği kayıtlı olduğu Ticaret ve/veya Sanayi Odası veya Meslek Odası Belgesi; 4.1.1.1. Gerçek kişi olması halinde, kayıtlı olduğu ticaret ve/veya sanayi odasından ya da ilgili meslek odasından, ilk ilan veya ihale tarihinin içinde bulunduğu yılda alınmış, odaya kayıtlı olduğunu gösterir belge, 4.1.1.2. Tüzel kişi olması halinde, ilgili mevzuatı gereği kayıtlı bulunduğu ticaret ve/veya sanayi odasından, ilk ilan veya ihale tarihinin içinde bulunduğu yılda alınmış, tüzel kişiliğinin odaya kayıtlı olduğunu gösterir belge, 4.1.2. Teklif vermeye yetkili olduğunu gösteren İmza Beyannamesi veya İmza Sirküleri; 4.1.2.1. Gerçek kişi olması halinde, noter tasdikli imza beyannamesi, 4.1.2.2. Tüzel kişi olması halinde, ilgisine göre tüzel kişiliğinin ortakları, üyeleri veya kurucuları ile tüzel kişiliğin yönetimdeki görevlileri belirten son durumu gösterir Ticaret Sicil Gazetesi, bu bilgilerin tamamının bir Ticaret Sicil Gazetesinde bulunmaması halinde, bu bilgilerin tümünü göstermek üzere ilgili Ticaret Sicil Gazeteleri veya bu hususları gösteren belgeler ile tüzel kişiliğin noter tasdikli imza sirküleri, 4.1.3. Şekli ve içeriği İdari Şartnamede belirlenen teklif mektubu. 4.1.4. Şekli ve içeriği İdari Şartnamede belirlenen geçici teminat. 4.1.5 İhale konusu işin tamamı veya bir kısmı alt yüklenicilere yaptırılamaz. 4.1.6 Tüzel kişi tarafından iş deneyimini göstermek üzere sunulan belgenin, tüzel kişiliğin yarısından fazla hissesine sahip ortağına ait olması halinde, ticaret ve sanayi odası/ticaret odası bünyesinde bulunan ticaret sicil memurlukları veya yeminli mali müşavir ya da serbest muhasebeci mali müşavir tarafından ilk ilan tarihinden sonra düzenlenen ve düzenlendiği tarihten geriye doğru son bir yıldır kesintisiz olarak bu şartın korunduğunu gösteren, standart forma uygun belge, 4.2. Ekonomik ve mali yeterliğe ilişkin belgeler ve bu belgelerin taşıması gereken kriterler: İdare tarafından ekonomik ve mali yeterliğe ilişkin kriter belirtilmemiştir. 4.3. Mesleki ve Teknik yeterliğe ilişkin belgeler ve bu belgelerin taşıması gereken kriterler: 4.3.1. İş deneyim belgeleri:

DOĞASEVERLERE ÇAĞRI ÇATALZEYTİN HES’LER HUKUK MÜCADELESİNE KATKI BEKLİYORUZ Akçay’a 1, İnanya Çayına 2 Hidro Elektrik Santralı (HES) yapılacak. Doğa katliamına dur diyebilmek için hukuk mücadelesi başlattık. Mücadeleyi sürdürebilmemiz için desteklerinizi bekliyoruz.

ÇATALZEYTİN AŞIKLARI ÇEVRE PLATFORMU Emin Türkay Öztürk 0 532 512 23 17 07

Son beş yıl içinde bedel içeren bir sözleşme kapsamında kabul işlemleri tamamlanan ve teklif edilen bedelin % 30 oranından az olmamak üzere, ihale konusu iş veya benzer işlere ilişkin iş deneyimini gösteren belgeler, 4.3.2. Makine, teçhizat ve diğer ekipmana ait belgeler ve kapasite raporu: Yükleniciden istenilen makineler 5 (beş) yaşından büyük olmayacaktır. Makine teçhizat ve ekipman için isteklinin kendi malı olma şartı aranmayacaktır. İsteklinin kendi malı olan makine ve ekipmanların fatura yada demirbaş veya amortisman defterine kayıtlı olduğuna dair noter tespit tutanağı ile veya yeminli mali müşavir yada serbest muhasebeci mali müşavir raporu ile belgelendirilmelidir. Geçici ithal ile getirilmiş veya finansal kiralama yoluyla edinilmiş makine ve ekipman kira sözleşmesinin sunulması ile ihalenin ilk ilan veya davet tarihine kadar olan kiraların ödendiğinin belgelendirilmesi şartı ile adayın veya isteklinin kendi malı sayılır. İş ortaklığında makine, teçhizat ve ekipman ortaklarından biri, birkaçı veya tamamı tarafından sağlanabilir. İş ortaklarında pilot ve ortaklarına ait makine ve ekipman ortaklık oranına bakılmaksızın tam olarak değerlendirilir. Hizmetin yürütülmesi için kullanılacak Makine ve Ekipmanlar: 1 Temizlik Arabası 10 Ad. 2 Cam Silme Seti 5 Ad.

Mazhar Özcan 0 505 713 60 08

Necati Erat 0 532 485 33

İletişim: eturkay@mynet.com Faks: 0 366 516 17 00 HES Hukuk Mücadelesine destek veren doğaseverler: Mazhar ÖZCAN 1000,00 TL Asım GÜRLEYEN 1000,00 TL Emin Türkay ÖZTÜRK 1000,00 TL Adının yazılmasını istemeyen çevreci 100,00 TL Seyfettin BAYKAL 50,00 TL Serdar ÖZDEMİR 275,00 TL Süleyman DOĞAN 300,00 TL Nadir ÖZÇELİK 100,00 TL Mehmet ERDOĞAN 100,00 TL Katkı vereceğiniz Banka ve Posta Çeki hesap numaraları Zerbank Çatalzeytin Şb. IBAN TR29 0001 0004 9512 8087 9350 01

Posta Çeki Hesap No: 558 24 31

6. İhaleye sadece yerli istekliler katılabilecektir. 7. İhale dokümanının görülmesi ve satın alınması: 7.1. İhale dokümanı, idarenin adresinde görülebilir ve 50 TRY (Türk Lirası) karşılığı Çatalzeytin İlçe Hastanesi adresinden satın alınabilir. İhale dokümanının posta yoluyla da satın alınması mümkündür. Posta yoluyla ihale dokümanı almak isteyenler, posta masrafı dahil 70 TRY (Türk Lirası) doküman bedelini T.C Ziraat Bankası Kastamonu/ Çatalzeytin Şubesi İban TR630001000495128088225001 yatırmak zorundadır. Posta yoluyla ihale dokümanı satın almak isteyenler, ihale doküman bedeline ilişkin ödeme dekontu ile ihale dokümanının gönderileceği adresin de belirtildiği ihale dokümanı talep başvurularını yukarıda yer alan faks numarasına veya yazılı olarak idareye ihale tarihinden en az beş gün önce göndermek zorundadır. İhale dokümanı iki iş günü içinde bildirilen adrese posta yoluyla gönderilecektir. İhale dokümanının posta yoluyla gönderilmesi halinde, postanın ulaşmamasından veya geç ulaşmasından ya da dokümanın eksik olmasından dolayı idaremiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Dokümanın postaya verildiği tarih, dokümanın satın alma tarihi olarak kabul edilecektir. 7.2. İhaleye teklif verecek olanların ihale dokümanını satın almaları zorunludur. 8. Teklifler, ihale tarih ve saatine kadar Çatalzeytin İlçe Hastanesi Satınalma Birimi adresine elden teslim edilebileceği gibi, aynı adrese iadeli taahhütlü posta vasıtasıyla da gönderilebilir. 9. İstekliler tekliflerini, Birim fiyatlar üzerinden vereceklerdir. İhale sonucu üzerine ihale yapılan istekliyle, her bir iş kaleminin miktarı ile bu kalemler için teklif edilen birim fiyatların çarpımı sonucu bulunan toplam bedel üzerinden birim fiyat sözleşme imzalanacaktır. Bu ihalede, işin tamamı için teklif verilecektir. 10. İstekliler teklif ettikleri bedelin %3’ünden az olmamak üzere kendi belirleyecekleri tutarda geçici teminat vereceklerdir. 11. Verilen tekliflerin geçerlilik süresi, ihale tarihinden itibaren 90 (DOKSAN) takvim günüdür. 12. Konsorsiyum olarak ihaleye teklif verilemez.

Çatalzeytin İlçe Hastanesi Baştabipliği

T.C. NUMARASI OLMAYAN NÜFUS CÜZDANLARI DEĞİŞECEK Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünce ilçemizde nüfus cüzdanında TC. numarası olmayan 600 kişi tespit edildi. Nüfus cüzdanlarında T.C. olmayan vatandaşların en kısa sürede nüfus cüzdanlarını

değiştirmeleri gerekiyor. Bağlı olduğu muhtarlıktan kayıp değiştirme belgesi alarak 2 fotoğrafla Nüfus Müdürlüklerine başvurulacak. 4 lira 60 kuruş işlem parası ödenerek nüfus cüzdanı değiştirilecek.

HALKIN SESİ KURULDU Saadet Partisinden istifa edenler Çatalzeytin Halkın Sesi Partisini kurdular. Saadet Partisinden istifa eden eski ilçe başkanı Engin Rençber Halkın Sesi Partisini kurmakla görevlendirildi. HAS geçici ilçe yönetimi Engin Rençber başkanlığında Hüsnü Meşe,

Hasan Altıntaş, İsa Erat, Mustafa Kayrancıoğlu’ndan oluştu. HAS geçici İlçe Başkanı Engin Rençber “Genel Başkanımız Numan Kurtulmuş imzasıyla görevlendirme yazısını aldıktan sonra yönetimi oluşturdum. Kurucular Kurulu listesini Kaymakamlık Makamına 11 Kasım’da

Yurtiçi ve yurtdışındaki tüm Çatalzeytinli kardeşlerimizin yeni yıllarını gönülden kutlar, sağlık ve mutluluk dolu günler dilerim. Mazhar ÖZCAN CHP İlçe Başkanı

Sağlık mutluluk ve esenlik dileklerimle gerek yurtiçinde gerekse yurtdışında bulunan gurbetçilerimizin ve tüm Paşalı köyü halkının yeni yılını en içten dileklerimle kutlarım. www.Pasalikoyu.org

Ahmet ÖZCAN Paşalı Köyü Muhtarı

Köyde ve gurbette yaşayan hemşehrilerimizin yeni yıllarını kutlar; huzur ve mutluluklar dilerim. Enver ARSLAN Çağlar Köyü Muhtarı

Çatalzeytinli hemşehrilerimin yeni yılını kutlar, Çatalzeytinspor’a ve Kardemir Karabükspor’a başarılar getirmesini dilerim.

Yurtiçinde ve yurtdışında bulunan tüm hemşehrilerimin yeni yıllarını kutlar sağlık ve esenlikler dilerim. Dursun ÜSTÜNDAĞ Kuzsökü Köyü Muhtarı

Cemal ŞENTÜRK KARABÜK Cemal ŞENTÜRK, Karabükspor’lu Nijeryalı futbolcu Emanuel EMENİKE ile

GRUP YAREN Ayhan GÜRGEN

Özel günlerinizde, düğün, nişan, nikah, sünnet törenlerinizde sizinleyiz. Tel: 0 532 678 59 12 ÇATALZEYTİN

SATILIK ARSA

Çatalzeytin Nuhlar Caddesinde müstakil tapulu, 897 metrekare arsa içindeki ahşap evle birlikte satılıktır. İsmail BULUT Tel: 0 554 296 47 17

DEĞERLİ DOSTLARIM.. YENİ YILINIZI KUTLAR, SEVDİKLERİNİZLE; SAĞLIKLI, HUZURLU, BOL KAZANÇLI NİCE YILLAR; YENİ YILIN ÜLKEME BARIŞ HUZUR GÜVENLİK RAHATLIK GETİRMESİNİ DİLERİM... Seyfettin BAYKAL İSTANBUL


28 ARALIK 2010

ÇATALZEYTÝN MEKTUBU

Sayı: 321

HES Sayın Çatalzeytinliler, sevgili hemşehriler, Zannediyor musun ki hep duracak bu günler, Zamanı durduracak, teknoloji halen yok. Yarın torunlarımızca, aranacaktır dünler. Zaman öyle zaman ki, dünyaca kobay olduk, Bir makine gibiyiz, sanki bir robot olduk, Artık hiç bakmıyoruz, ne yiyip içtiğimize, Aman be boş ver deyip zehir soluyor olduk. Ülkemiz insanları, yıllar yılı direndi. Neden olmadı acep, bir nükleer enerji. Yarardan çok zararı, zarardan yarar mı var ? Sıhhat mi daha iyidir ? Baş belası kanser mi ? İlçemize HES denen bir SANTRAL yapımı var, Akçay İnanya suyu, bizce bir atar damar. Su, on dört km, boruya alınacak, Çaya yakın bağ, bahçe o zaman yiyecek şamar. Kasımın tam yirmisi, çaya gidip bakınız. Değirmen çevirir mi, akışı tıklayınız. Kardan ziyade zarar, gelecekse halklara, Ey KENT ve KÖYLÜLER, bir aklı zorlayınız. O kadar DESİ sudan, ne elektrik çıkar, Çıkan o elektrik, kentimize ne sağlar, Bir ince eleyiniz, bir sıkça dokuyunuz. Ne getirir, götürür kar mı, zarar mı sağlar ? RİZE İkizdere’nin, halkına bir sorunuz. Neden HES durduruldu, lütfen bir arayınız, Bizde BAHAR tükendi, biz aldırmayız ama, Bunda zarar var ise, çeker torunlarımız. BORU’ya giren yerde, yataklar kuruyacak, Yatakların yerinde, çoraklar oluşacak. Sulardaki canlılar, ölecek birer birer, Bağ, bahçe, ağaç, böcek, yanarak kavrulacak. Bu işlerde bir iş var, çözülmez denklem gibi, Su işinde oyun var, dipsiz bir kuyu gibi. İlerde büyük savaş, su yüzünden çıkacak. Bağlanıyor tüm sular, halk bilir kahin gibi. İlerde tabiatın, düzeni bozulduğu gün, Suya hasret kalanlar, demeyecek mi AH DÜN, İsyan etmeyecek mi, hakikati görenler, Çırpınsakta boşuna, geçip gitmiştir o gün, Valla kent ve köylümüz, artı ve eksileri, Düşünerek tartsınlar, şaka yok teraziyi, Bu işin sonucunda, kar zarar cebe konsun, Doğru mudur, yanlış mı, konuşun eğriceyi. Keşke sular topyekün barajda toplansaydı, Barajdaki sulardan keşke faydalanılsaydı. Hem o akarsulardan ağaç böcek tüm canlı, Bağı bahçesi ile doğa yeşil olsaydı. Barajdaki sulardan, göletler oluşturup, Balık üretimi için çiftlikler kurulsaydı. Doğa imha edilip, yataklar kurumadan, Kent köylünün her canlının duası alınsaydı. Böylece ilçe halkı ikiye bölünmezdi, Her kafadan ses çıkmaz, hiç kimse üzülmezdi. Tümüyle her kesime hizmetler sunularak, İlçemiz, köylerimiz ışığa doyarlardı. Türk bakar nehir akar diye algılanmasın, Gelen hizmet bizlere, kimse kuşku duymasın. Temennimiz her zaman ne şiştir ne kebap, İlçemize herşeyin en iyisi yapılsın. Mısraları dökerken, iyi midir düşündüm. Zamanlar gösterecek, dedim defteri dürdüm, İyiyi ve kötüyü, düşünsün kent köylümüz, İlerdeki nesile, düşsün sevinç ve hüzün. Çelik Mehmet İNCE

Kurban Bayramında Çatalzeytin’e gelen hemşehrimiz Mustafa ERDOĞAN 21 Kasım’da Kışlaaltı’nda denize girdi

CEVİZ UMUT OLUYOR

YOL PROTOKOLÜ

Avrupalı Sinoplular Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Derneği (ASİDER) Başkan Yardımcısı Hamza Açıkgöz, Türkeli’nin ve diğer ilçelerin ceviz sektörü ile önünün açılabileceğini söyledi. Avrupalı Sinoplular Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Derneği (ASİDER) Başkan Yardımcısı Hamza Açıkgöz konu ile ilgili yaptığı yazılı açıklaması: “Ordu, Giresun denilince akla fındık geliyorsa bundan böyle Sinop denilince akla ceviz gelecektir. Bu gerçekleşmektedir. Bireysel uğraşlarımız sonuç vermeye başladı. Sinop cevizinin fiyatı Euro bazında Hamburg piyasasında tespit edilmektedir. Sinop Milletvekilleri başka yörelere ceviz kredisi verilmesine mecliste karsı çıkmışlardır. Bu yıl Sinop Almanya ve diğer Avrupa ülkelerine 10 bin ton ceviz ihraç edecektir. Amerikanın California Payne ceviziyle rekabet eden Sinop cevizi otoriterler tarafından daha kaliteli ve besleyici bulunmuştur. ABD ile Türkiye Dünya Ticaret Örgütünün karşı çıkmasına rağmen cevizde kartel oluşturmuşlardır. Bu yıl Ayancık ve Türkeli’nde özel sektör tarafından ceviz işleme fabrikaları kurulacaktır. Avrupa’da bulunan 5. ve 6. Nesil Sinoplular biz atalarımızın toprağından gelen Sinop cevizinden başka ceviz yemeyiz demişler. 10.10.2020 gazeteler. Bu yukarıdaki söylemler, şimdilik sanal ve hayal ürünü gibidir, ama mutlaka gerçekleşecektir. Değerli hemşerilerim, yaptığımız araştırmalar sonucunda Sinop toprağının ceviz yetiştirmeye çok elverişli olduğunu tespit etmiş bulunuyor. Güzel Sinop’umuzun yıllarca boş duran arazilerini ceviz fidanlarıyla doldurduğumuz takdirde; artık Sinop’un geri kalmışlığından bahsetmek yanlış olacaktır. Geçtiğimiz yaz görüştüğümüz Ayancık ve Türkeli ile Tarım Müdürlükleri her yıl 5 ila 10.000 ceviz fidanı dağıttıklarını söylediler. Buna göre eğer hala boş kalmış arazileriniz varsa ceviz fidanı dikmek için geç kalmış değilsiniz. Hemen İl ve İlçe Tarım Müdürlüklerine alacağınız fidan miktarını bildirin sonbahar veya ilkbaharda dikim yapınız. Bu yıl diktiğiniz ceviz ürün vermeye başlıyor. Ceviz fidanı dikmekle hem erozyonu (toprak aşınıp yok olması) önlüyor, hem de gelecek nesillere maddi kazançlı yeşil bir dünya bırakmış olacağız. Avrupa’nın ve Ortadoğu’nun cevizi 20.000 km uzaklıktaki ABD Californiya’dan gelmektedir. Şimdi soruyorum Avrupa’nın ve Ortadoğu’nun cevizini neden bizler vermeyelim. Hem iç pazara hem de dış pazara ceviz sattığında Sinoplunun yaşam seviyesi yükselecektir. Sevgili Sinoplular, bir ceviz Fidanlığı kurmanız için yöntem çok basit ve kolaydır. Kazma-kürek ve yanık hayvan gübresi nasıl bir dikim yapılacağını Tarım Müdürlüğüne sorabilirsiniz. Bilindiği gibi ceviz verimli verimsiz arazilerde yetişmektedir. Fazla sulu toprağı sevmemekle beraber ilk 2 yıl sulanmakta yarar var. Dikilen ceviz ağacı 100-150 yıl yaşıyor. Böylece kerestesinden faydalanıldığı gibi; yeşil kabukları ve yaprakları boya sanayinde kullanılıyor.”Yarın kıyamet kopacağını bilsem bile ağaç dik. 50 adet meyve ağacı dikeni öte dünyada sorguya çekmeyeceğiyim.”Hz. Muhammed. Değerli hemşerilerim Sinop’un makineli tarıma elverişli olmayan toprakları ceviz yetiştirmeye çok elverişlidir. Geliniz bir kampanya başlatalım. Tüm boş arazilerimizi ceviz fidanlarıyla dolduralım. Aksi takdirde bu araziler verimsiz ormanlarla kaplanarak ve sizin yeriniz tapulu bile olsa sonunda devletin olacak. Ancak bu araziniz şu anda tapusuz bile olsa fidan dikerseniz bu arazi size ait oluyor. Bunun için az para gerekiyor Ayrıca paranızı ona buna da kaptırmamış olacaksınız. Paranızı yeşil sermayeye vereceğinize yeşil ceviz fidanlarına yatırın. Zira ceviz fidanlarını kurtarmak için avukat tutmanıza da gerek kalmaya-

Karayolları Samsun 7. Bölge Müdürlüğünün açmış olduğu Türkeli-Güzelkent yol ihalesini Oba İnşaat aldı. Karayolları ihlaeyi alan firmaya Türkeli/Güneyçatak köyünde Akçay’a dökülen Kayaarası deresi kıyısında ocak gösterdi. Ocaktan alınan malzemenin kestirme olarak Paşalı ve Çatak grup yollarından sevkiyatı planlandı. Kavakören, Epçeler, Paşalı, Sırakonak, Duran, Kızılcakaya, Çatak, Saraçlar, Celallar, Yemişli, Piri, Kuzsökü, Çepni, Fındıklı, Kavaklı, Yunuslar, Güneşler, Hacıreis, Hacıreissökü, Karacakaya, Kulfallar, Sökü köylerinin kullandığı yolda ağır tonajlı kamyonların, iş makinalarının geçişinde bozulma ve tehlikelere karşı önlem alınması için protokol hazırlandı. Kastamonu Valiliği İl Özel İdaresi tarafından hazırlanan Yol Protokolü Çatalzeytin Kaymakamlığı ve Karayolları Samsun 7. Bölge Müdürlüğü tarafından Aralık ayında imzalandı. Yolda trafik güvenliği karayolları tarafından sağlanacak, 3. şahıslara verilecek zarar, ziyandan ilgili müdürlük sorumlu olacak. Söz konusu yolun Belediye sınırından, Sırakonak yol ayrımına kadarki 10 km’lik kesiminde bozulmaların tamiri, Çatak köyüne kadarki 9,14 km’lik kesimin sathi kaplaması ve bozulmaların onarımını karayolları yapacak. Taşocağının kullanımı bittiğinde Karayolları 7. Bölge Müdürlüğü ve Çatalzeytin Köylere Hizmet Götürme Birliğince oluşturalacak komisyon yol hasarlarını tespit edecek. Ayracı ilgili karayolları 3. şahıs ve kurumların içme suyu, kanalizasyon, enerji vb. zararlarını telafi edecek. Başka yol ihalelerinde ocağın yeniden açılabilecek olması 22 köyümüzün yol sorunun yıllarca bitmeyeceğini akıllara getiriyor.

Sayfa 5

TEŞEKKÜR Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2. KBB Kliniğinde 14 Aralık 2010 tarihinde burun ameliyatı (Nazal Polip) oldum. Beni iyileştiren yurdumun güler yüzlü, özverili, yürekleri sevgi dolu doktor ve hemşirelerine şükran borçluyum.

Klinik Şefi Doç. Dr. Hakan KORKMAZ’a Klinik Şef Yrd. Ali ÖZDEK’e, Uz. Dr. Emel ÇADALLI TATAR’a Uz. Dr. Nurettin ÖZDEMİR’e Uz. Dr. Mahmut HÜCÜMENOĞLU’na Doç. Dr. Güleser SAYLAM’a Dr. Ünzile AKPINAR’a Dr. Fatih Alper AKÇAM’a Dr. Yusuf DÜNDAR’a Dr. Ahmet ULUAT’a Dr. Mehmet Emin ÇAVUŞ’a Dr. Fatih ÇAPANOĞLU’na Dr. Fatma KILINÇKAN’a, (2. Anestezi Kliniği) Dr. Zübeyir CEBECİ’ye (2. Anestezi Kliniği) Hemşireler; Derya Kaya MUTLU’ya, Sema YALAVAÇ’a, Gülten TOPÇU’ya, Sevim KARATAŞ’a, Medet ÇARSANCAKLI’ya, Meral KARACAKAYA’ya. İlgi ve emeklerini esirgemeyen tüm hastane çalışanlarına , Teşekkür ediyorum.

Emin Türkay ÖZTÜRK

TEŞEKKÜR Ankara’da 14 Aralık 2010 tarihinde ameliyat oldum. Destek ve ilgilerini esirgemeyen Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1. Plastik

Cerrahi Kliniği Şefi

Doç. Dr. Mehmet Selim ÇELEBİOĞLU’na, Ameliyat öncesi ve sonrası beni adım adım izleyen arkadaşım Mehmet ÜNLÜ’ye, Telefonla arayarak geçmiş olsun dileklerini sunan dostlara, yakınlarıma teşekkürlerimi, sevgi ve saygılarımı sunarım.

Emin Türkay ÖZTÜRK


28 ARALIK 2010

Sayı: 321

ÇATALZEYTÝN MEKTUBU

Sayfa 6

S POR SPO R SPOR SP OR SPOR S POR SP OR SPOR S POR SP OR

ÇATALZEYTİNSPOR 9 MAÇTA 5 GALİBİYET ELDE ETTİ

ÇATALZEYTİN LİSESİ HENTBOLDE İKİNCİ OLDU

Çatalzeytinspor, Araç Belediyespor maçı öncesi 18 Aralık 2010 (Fotoğraf Doğan Özbay)

SEYDİLERSPOR 0 ÇATALZEYTİNSPOR 3 Seydiler’de 06 Kasım’da oynanması gereken maç Seydilerspor ligden çekildiği için oynanmadı. Yeşil beyazlı takımımız hükmen galip sayıldı.

ÇATALZEYTİN KENDİ SAHASINDA İNEBOLU’YU 2-0 YENDİ Saha : Çatalzeytin Hakemler :Alim Kandemir, Seda Boduroğlu, Erdem Erdemli, Gözlemci : Metin Tokgöz. Çatalzeytinspor : Adem, Umut, Serhan, Tarkan, Muhammet, Volkan (Dk. 81 Cumhur), Tuncay, Samet, Kenan (dk.68 Sefa), Serkan, Ahmet. (dk. 62 Ahmet) İneboluspor : Kadir, Orhan, Ali Ataklı, Selim, Salim, Semih (Dk.78 Ekrem), Mustafa, Sefa (Dk. 69 Ali), Ramazan (dk. 62 Emre), Engin, Tayfun. Goller : Dk. 26 Samet, Dk. 58 Serhan (Çatalzeytin). Sarı Kartlar : Orhan, Ramazan (İnebolu), Kenan, Serhan (Çatalzeytin), Ligin 5. haftasında Çatalzeytinspor etkili ve güzel bir oyunla kendi sahasında İneboluspor’u 2-0 yendi. Seyirci ilgisinin az olduğu 14 Kasım’da saat 13:12’de maç başladı. Kadronun transfer futbolcularla oluşturulmasına eski oyunculardan tepkiler vardı. Yeşil beyazlılar etkili ve istekli olarak oyuna başladılar. 13. dakikada İneboluspor atağı sonuç vermedi. 26. dakikada Çatalzeytin Samet’in golüyle 1-0 öne geçti. Ceza sahası içinde Serkan’ın pası ile kaleciyle karşı karşı kalan Samet fırsatı kaçırmadı. Golden 2 dakika sonra Samet yine kaleciyle karşı karşı kaldı ama sonuca varamadı. Çatalzeytin atakları üst üste gelmeye başladı. 32. dakikada Serkan’ın kafa vuruşu üst direği sıyırarak geçti. 34. dakikada yine Serkan kale önünde topu havaya dikti. Maçın orta hakemi Alim Kandemir 36. dakikada su molası verdi. İlk yarıda 2 dakika uzatma oynatıldı. İkinci yarıda gol erken geldi. 58. dakikada kornerden gelen topu değerlendiren Serhan 2. golümüzü attı. 60. dakikada futbolcular arasında bir gerginlik yaşandı. Gerginlik uzamadan önlendi. Çatalzeytin’in üstün ve etkili oyunu ikinci yarıda da devam etti. İneboluspor birinci yarıya göre daha iyi bir oyun sergiledi. 87. dakikada Çatalzeytinspor güzel bir atak geliştirdi Serkan’ın vuruşu auta gitti. Maç 2-0 yeşil beyazlıların galibiyetiyle sona erdi.

İNEBOLU GENÇLİK 0 ÇATALZEYTİN 1 İnebolu’da 27 Kasım 2010 tarihinde oynanan maçta takımımız sahadan 1-0 galip ayrıldı.

ÇATALZEYTİN 3 KASTAMONU ÜNİVERSİTESİ 0 Çatalzeytin sahasında 05 Aralık 2010 tarihinde oynanması gereken maça Kastamonu Üniversitesi ligden çekildiğinden sahaya çıkmadı. Yeşil beyazlı takımımız hükmen galip sayıldı.

ÇATALZEYTİN 10 ARAÇ BELEDİYE 0 Çatalzeytinspor evinde konuk ettiği Araç Belediyespor’u 10-0 mağlup etti. Maça hızlı başlayan Çatalzeytinspor 6. dakikada kazandığı korner sonucu Araç’lı oyuncunun ters vuruşunda meşin yuvarlağı kendi ağlarıyla buluşturdu ve Çatalzeytinspor 1-0 öne geçti. Ataklarına ara vermeden devam Çatalzeytinspor oyuncuları rakip kaleyi abluka altına alarak dakika 24’te 7 numaralı oyuncusuyla skoru 2-0 getirdi. Oyunun kontrolünü tamamen eline geçiren Çatalzeytinspor 34. dakikada durumu 3-0 yaptı. Dakikalar ilerledikçe Çatalzeytinspor baskısını iyiden iyiye artırdı ve dakika 39’da 4. golünü attı. İlkyarının bitimine 2 dakika kala ilk yarının skorunu ilan eden gol geldi ve ilk yarı 5-0 bitti. İkinci yarıda iki takımın da kontrollü oyunu göze çarptı. Dakikalar 70 ‘i gösterdiğinde Çatalzeytinspor 10 numaralı oyuncusu ile durumu 6-0 yaptı. Baskısını devam ettiren ev sahibi 75. dakikada 11 numaralı oyuncusuyla 7. golüne kavuştu. Bu dakikadan sonra rakip takım oyun disiplininden koptu. 85. dakikada oyuna sonradan dahil olan 14 numaralı oyuncu kazanılan penaltı vuruşunu gole çevirdi ve durum 80 oldu. Dakika 88’de 11 numaralı oyuncu attığı golle durumu 9-0 oldu. Bitime 1 dakika kala 10 numaralı oyuncu kendisinin 3 takımın 10. golüne imza attı ve maç bu skorla sona erdi.

Çatalzeytin Lisesi Hentbol Takımı çalıştırıcı ve Rehber Öğretmenleri Mustafa Çelen ile

İL ÖZEL İDARESİ KHS 4 ÇATALZEYTİN 1 Kastamonu İsmail Dikmenli Spor tesislerinde İl Özel İdaresi Köy Hizmetlerispor ile Çatalzeytinspor 25 Aralık’ta karşılaştılar. 10. dakikada Emre KHS’yi 1-0 öne geçiren golü attı. Çatalzeytinspor 45. dakikada Seyhun ile beraberliği sağladı. İkinci devre KHS 58. dakikada Cihat, 79. ve 89. dakikalarda Osman’ın attığı gollerle skoru 4-1 yaptı. Takımımız 70. dakikada kazandığı penaltı atışını Çetin’le gole çeviremedi. Tekrarlanan penaltıyı Tarkan’da gole çeviremedi. Maçın 88. dakikasında kaleci Adem kırmızı kart gördü.

PUAN DURUMU TAKIM

O

G

B

M

A

Y

P

TOSYA BELEDİYESPOR

9

8

1

0

24

1

25

İL ÖZEL İDARESİ KHS

9

7

2

0

27

3

23

DADAY Y. BLD.

10

7

1

2

24

8

22

BOZKURT BELEDİYESPOR

9

6

2

1

19

5

20

ÇATALZEYTİNSPOR

9

5

1

3

24

10

16

TAŞKÖPRÜSPOR

10

4

2

4

17

11

14

ORMANSPOR

10

4

1

5

12

15

13

İNEBOLUSPOR

10

4

0

6

8

19

12

İNEBOLU GENÇLİKSPOR

9

3

0

6

7

23

9

ARAÇ BLD.SPOR

9

2

2

5

9

22

8

SEYDİLERSPOR

9

0

0

9

0

27

0

K. ÜNİVERSİTESİ

9

0

0

9

0

27

0

OKUYUCULARIMIZA Gazetemizin abone ücretleri değişmedi. Geçen yıllarda olduğu gibi yurtiçi 30 TL, Yurtdışı 60 TL. Gazetemizin yayınını, okuyucularımızın vereceği destekle sürdürecektir. Abone ücretini ödemeyen okuyucularımıza gazete göndermemiz mümkün olmayacaktır. Duyarlı davranarak abone ücretini banka ya da posta çeki hesap numaralarımıza yatırmanızı bekliyoruz. Ödeme yapan okuyucularımıza teşekkür ediyoruz. Okuyucularımıza yazdığımız borç bildirim mektubunda İBAN numarası eksik girilmiştir. Aşağıda gerekli düzeltmeyi yapıyor, özür diliyoruz. Çatalzeytin’den selam ve sevgiler sunuyoruz

“Çatalzeytin Mektubu Gazetesi”

Kastamonu’da 20-25 Aralık 2010 tarihlerinde oynanan Liseli Genç Erkekler Hentbol İl Birincliğinde Çatalzeytin Lisesi şampiyonluğu kıl payı kaçırarak 2. oldu. Başarılı bir sonuç alan Hentbol takımımızı Resim Öğretmeni ve Lise Müdür Yardımcısı Mustafa Çelen hazırladı, rehberlik etti. Maçların Sonuçları Çatalzeytin Lisesi 22 - Kuzeykent Lisesi 16 Çatalzeytin Lisesi 33- Aytaç Eruz Lisesi 16 Çatalzeytin Lisesi 27- Endüstri Meslek Lisesi 27 Çatalzeytin Lisesi 20 - Taşköprü Lisesi 16 Çatalzeytin Lisesi 17 - Göl Anadolu Öğretmen Lisesi 19

İSVİÇRE LAUSANNE’DE ÇATALZEYTİN’Lİ GENÇLER BİRİNCİ OLDU İsviçre’nin Lausanne kentinde düzenlenen kapalı saha futbol turnuvasında genç takımımız 8-10 yaş grubu FC Turc 8 maçı da alarak birinci oldu.

Antrenör Vahip Ün, Eray, Tufan, Okan Çay, Okan Yıldız, Hami, Doğukan, Antrenör Yücel. Umut, Erdoğan, Yıldıray, Atilla, Emir, Emircan.

GEDİK DANIŞMANLIK

Ersin GEDİK BAĞKUR-SSK SORUNLARINIZA ÇÖZÜM... Yaşlılık-Ölüm-Yetim-Malüllük Özürlüğü Aylığı ve Emeklilik İşlemleri Hizmet Tespiti-Borç Silme- Doğum Borçlanması Borçlanma Yolları-Hizmet İhyası Durumunuza uygun kısa yol-ekonomik

Banka Hesap Numaraları: Alıcı Nadide ÖZTÜRK adına Zerbank Çatalzeytin Şb.

emeklilik çözümleri.... Bağdat Caddesi Tipi Çıkmazı Demirkan İş Merkezi No:1

IBAN TR29 0001 0004 9512 8087 9350 01

A-Blok D:9 (Ziraat Bankası Karşısı) Altıntepe-Maltepe/İSTANBUL

Posta Çeki Hesap No:

Tel: (0216) 417 64 65 Fax: ( 216) 417 07 06 Gsm: (0533) 615 64 15

Emin Türkay ÖZTÜRK adına 558 24 31

BAŞSAĞLIĞI Sevgili Arkadaşım Recep Savcı’nın vefatından büyük üzüntü duydum. Eşine, çocuklarına, tüm sevenlerine başsağlığı diliyorum. Abdullah DEMİRCAN İSVİÇRE

Sevdiklerinize En Güzel Armağan

Emin Türkay ÖZTÜRK’ün hazırladığı

CİYE Belgeseli

NAZAN KUAFÖR

Nazan ÇAĞLAR İstikbal Cd. 20/B ÇATALZEYTİN 0.544 863 17 73


28 ARALIK 2010

Sayı: 321

Burdan Buyrun

KONAMIYORUM Memleketime yerleşmek için İstanbul’dan havalandım. Gelip gidiyorum. Fakat bir türlü konamıyorum. Kavaklı köyü Esköprücek Mahallesi yolunun düzelmesini bekliyorum. Murat ÖZBAY İstanbul

BEDAŞ’DAN AÇIKLAMA BEKLİYORUM Başkent Bedaş’a 3. mektubumu yazıyorum. 10 Aralık 2010’da yoğun kar yağışı nedeniyle Çatalzeytin köy yolları kapandı. Elektrik direkleri yıkıldı, teller koptu. Merkez ve köylerde elektrikler kesildi. 17 Aralık’ta tüm köy yolları açıldı. 24 Aralık’ta köy trafolarına Bedaş tarafından elektrik verildi. Arıza ekibi yetersiz olduğundan köy içinde çalışma yapılamadı. Köy içindeki elektrik bağlantılarını karanlıkta kalmamak için köylüler kendileri yaptılar. Halen çoğu köylerde, direkler, teller tehlike saçıyor. Bu işlerin düzelmesi için illa bir can mı vermek gerekiyor ? Günlerce elektrik gelmeyince dolaplardaki yiyecekler bozuldu, atıldı. Zararları kim karşılayacak ? Valilik Afet Kriz Merkezi oluşturdu. Bedaş Afete sığınarak mazeret arıyor. 1-2 gün kar yağışı afet değildir. Esas afet yıllardır elektrik şebekelerine bakım yapılamaması ve Bedaş’ın az personelle çok iş yapmaya kalkışmasıdır. Halen Çatalzeytin’in çoğu köyünde elektriksiz onlarca hane var. Hangi çağdayız ? Hizmeti hızlandıran, standardını artıran (!) özelleştirme bu mu ? İmza,Mektup Okuyucusu

BAŞKENT EDAŞ İL MÜDÜRLÜĞÜNE KASTAMONU Aralık ayı içinde yağan ilk 30 cm kar yağışında, Piri köyünde içinde elektriğin verildiği 28 yıldan bu yana bakım görmemiş olan köy içi şebekesi %80 oranında zarar görmüştür. 12 gün elektriksiz kalmamız bir yana soğutucularımızda sakladığımız gıda maddelerini çöpe atmak zorunda kaldık. Yaşadığımız bu karanlık günler kesinlikle doğal afet sonucu olmamıştır. Tamamen bakımsızlık sonucu oluşan bir durumdur. Çatalzeytin ilçesinde bakım ekibinin olmaması da arızalara geç müdahele edilmesine sebebiyet vermektedir. Köy içindeki elektrik şebekesi köy halkı tarafından geçici olarak ayağa kaldırılmıştır. Şebekenin %40’ı halen yerlerdedir. Yapılması için de henüz bir faaliyet gözükmemektedir. Elektriği paralı kullandığımız halde arızaları köy halkı yapmak zorunda mıdır ? Gereğinin acilen yapılması ve tarafımıza bilgi verilmesini arz ederim. 27.12.2010 Rahmi ÇELİK Piri Köyü Muhtarı ÇATALZEYTİN

SAHİL YOLUNA KARAYOLLARININ YANITI Sahil Yolu konusunda Karayolları Genel Müdürlüğünden bilgi istedik. 10.10.2010 tarihinde Emin Türkay ÖZTÜRK imzasıyla bir yazı yazdık.

Ankara’ya Yazdığımız Yazı Sahil Yolu’nun çevre yolu gibi Çatalzeytin şehir merkezinden (Akçay köprüsü-Ginolu arası) değil arka sırttan geçirilmesini istiyoruz. Yola karşı değiliz, sahilimizinde öncelikle korunmasını talep ediyoruz. Genel Müdürlüğünüzce Sahil Yolu proje çalışmalarında sahilimize zarar vermeden arka sırttan çalışma yapıldığı duyumları almaktayız. İlçemizin sahiline zarar vermeden, Çatalzeytin İlçe Merkezinden geçmekte olan yol kullanılmadan Sahil Yolu projesinin mümkün olup olmadığının okuyucularımızı aydınlatmak üzere gazetemize bilgi verilmesini arz ederim.

Karayollarının Yanıtı Sn. Emin Türkay ÖZTÜRK Çatalzeytin Mektubu Gazetesi Atatürk Bulv. No:54 37940 Çatalzeytin/KASTAMONU İlgi dilekçenizde konu edilen İnebolu-AbanaÇatalzeytin-Ayancık yolu projesi genel olarak mevcut yol güzergahını takip etmektedir. Çatalzeytin geçişi için Sahil yolu olarak herhangi bir çalışmamız bulunmamaktadır. Bilgilerinizi rica ederim. İsmail KARTAL Genel Müdür A. Genel Müdür Yrd.

2011 yılının tüm ülkemize ve hemşerilerimiz için hayırlara vesile olmasını temenni ederim. Çepni Köyü Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet ÇAY

AYLIK YEREL GAZETE Her ayýn sonuncu günü çýkar Kurucusu: Mustafa ÖZTÜRK Sahibi: Nadide ÖZTÜRK

ÇATALZEYTÝN MEKTUBU

MEKTUPTAN OKUYUCULARINA Sevgili Okuyucular, Destek ve ilgilerinizle Çatalzeytin Mektubu 29.yayın yılına girdi, 28 Aralık 2010 tarihli 321. sayısıyla. Genel Yayın Yönetmenimiz Emin Türkay burun ameliyatı Öztürk, geçirdiğinden Kasım 2010 sayımız yayınlanamadı. Kasım ayı haberlerini Aralık Sayısında okuyacaksınız. önceki Daha sayımızda belirttiğimiz gibi 2011 yılında abone ücretlerimiz değişmedi. Yurtiçi 30 TL, yurtdışı 60 TL. 2010 yılında gazetemizin 8 sayısı 8 sayfa çıktı. Yüksek Okul, Akçay Hes, Sahil Yolu, İlçe Hastanesi, Epçeler’in Feryadı konularını manşetten verdik. Doğal değerlerimizin korunması, ilçemize sahip çıkılması yönünde yazı ve haberlere ağırlık verdik. Ana haberlerimiz fotoğraflarla desteklendi. Doğaya duyarlı olmazsak Çatalzeytin’in çok yakın gelecekte yaşanmaz duruma geleceği bir gerçektir. Çünkü sahip çıkmazsak denizimiz, derelerimiz elden gidecek. Yeni yılda doğayı koruma mücadelemiz siz okuyucularımızdan aldığı güçle devam edecek. Her yıl olduğu gibi abone yenileme çalışmaları nedeniyle Ocak 2011 sayımız çıkmayacak. çiçeklerinin Sevgi açtığı mutluluk dolu bir yıl diliyoruz. “Çatalzeytin Mektubu”

Sayfa 7

Mutlu Günler

RECEP SAVCI Güler yüzlü, olgun bir kişiliğe sahipti. Kimseyi gücendirmek istemezdi. 1951 yılında Paşalı köyünde doğdu, Tufan Bey’in oğlu Recep Savcı. Evli ve 3 babasıydı. Paşalı çocuk Ortaokulunda, Çatalzeytin Milli Eğitim Müdürlüğünde çok güzel hizmetler verdi. Çevresinde sevilen, sayılan bir kişiydi. Hep olumlu bir yüzdü o. Emekli olduktan sonra Manisa’ya yerleştiler, ailece. 2 oğlu ve 1 kızı orada işe girdiler. İş kurdular, çok güzel çevreleri oldu. Dürüstlük ve çalışkanlıklarıyla Manisa’da itibar gördüler. Milli Eğitim’de beraber çalıştığımız yıllar, güzel anılarla dolu. Adam gibi adamdı, Recep Savcı. Görevini tam ve tarafsız yapardı. Mesaisini hiç aksattığını görmedim. Memur olarak Şef olarak işlerini başarı ile yürüttü. Arkadaşları ile, öğretmenler ile, halkla çok iyi geçindi, çok iyi ilişkiler kurdu. Kibar, herkesle uyumlu bir arkadaştı, dosttu. Sohbeti sevilirdi. Ortaokul öğrenciliğinden beri çok güzel giyinirdi, ütülü pantolanlar, gömlekler. Tertemiz, pırıl pırıl bir insandı. İyi bir baba ve eşti. Örnek insandı. Sevgili hala oğlum... Sana allahtan rahmet diliyorum. Eşine, çocuklarına, arkadaşlarına, sevenlerine sabırlar diliyorum. Ruhun şad olsun aziz kardeşim. Mazhar ÖZCAN

MARANKİ’DEN EĞİTİME DESTEK İnebolu’lu hemşehrimiz Prof.Dr. Ahmet Maranki başarılı öğrencilere burs vererek eğitime desteğini sürdürüyor. Maranki sağlıklı yaşam konusunda yazdığı kitaplar ve verdiği konferanslarla tanınıyor. Ahmet Maranki, işadamlarımızın ve olanakları yerinde olan hemşehrilerimizin geleceğin sahibi çocuklarımıza destek olmalarını istedi. Sağlık ve eğitim konusunda iletişim kurmak isteyenler Maranki’yi 0 532 372 24 72 ve 0 212 521 29 29 no’lu telefonlardan arayabilirler.

KUTLAMA Küre Yibo’da Beden Eğitimi Öğretmeni olarak göreve başlayan sevgili yeğenim Ömer Özcan’ı kutluyorum. Başarılı çalışmalar diliyorum Mazhar ÖZCAN Emekli İlçe Milli Eğitim Müdürü Çatalzeytin CHP İlçe Başkanı

TEŞEKKÜR 01 Ekim 2010’da anjiyo oldum. Geçmiş olsun dileklerini sunan dost ve akrabalara teşekkür ederim. Nizamettin SAVCI

VEFAT VE TEŞEKKÜR Sevgili Kardeşim Recep SAVCI (1951) Tedavi görmekte olduğu Manisa’da vefat etti. 04 Aralık 2010 tarihinde Karamandağı’nda defin merasimine katılanlara, acılarımızı paylaşan dost ve akrabalara teşekkür ederim. Nizamettin SAVCI

EVLENME

* Rabia (Aysel) ile Kültigin Oğuzhan 27 Kasım 2010’da İstanbul’da * Zerrin (Akçay) ile Cemil Yener 18 Kasım’da Çatalzeytin’de * Aylin Gönül Korkmaz ile Adnan Başer 05 Aralık’ta İstanbul’da * Gülden Köroğlu ile Ümit Öztürk 04 Aralık’ta İstanbul’da * Öznur (Öztürk) ile Ahmet Özdemir 11 Aralık’ta İstanbul’da * Diana (Jian) ile Erdal Savcı 20 Kasım’da Çatalzeytin’de

Diana-Erdal

EVLENDİLER

DOĞUM

* Diana Karabulut-Hikmet Karabulut çiftinin Kastamonu’da 23 Kasım’da dünyaya gelen 6. bebeklerine SEVDA * Sevgül Topçuoğlu -Umut Topçuoğlu çiftinin Kastamonu’da 04 Aralık’ta dünyaya gelen 1. bebeklerine TOLGA TAHA * Özgül Gürbüz - Yenal Gürbüz çiftinin Adıyaman’da 23 Aralık’ta dünyaya gelen 1. bebeklerine EFE

ADI VERİLDİ

Adı Soyadı

Baba Adı D. Tarihi Doğum Yeri 1928, KAVAKÖREN

Mehmet CIRIK (Hüseyin) İsmail KARA (Fikri) Şehri CAN (Ahmet) Nuriye ÖZTÜRK (Remzi) Sadık ÖZDEMİR (Hazıl) Fahriye TEKİN (Yakup) Arif AYGÜL (Satı) Mehmet BEKLEVİÇ (İdris) Sultan KARASU (Akif) Selime ÇELİK (Rasim) Ayşe ÇELİKKIRAN(Mehmet) Mustafa GÜNER (Mustafa) Mehmet CAN (Mustafa) Huriye ŞEN (Hasan) Şadan BODUROĞLU (Hakkı) Hüsnü YILDIZ (Ahmet) Hasan BOZKURT (Hüseyin)

1983, 1923, 1968, 1945, 1931, 1952, 1944, 1946, 1928, 1929, 1925, 1942, 1916, 1931, 1936, 1946,

Ö. Tarihi

24.10.2010 25.10.2010 04.11.2010 16.11.2010 03.11.2010 05.11.2010 04.11.2010 11.11.2010 10.11.2010 10.11.2010 16.11.2010 14.11.2010 12.11.2010 KIZILCAKAYA 23.11.2010 KİRAZLI 23.11.2010 YEMİŞLİ 10.11.2010 DURAN 12.11.2010

ÇAĞLAR HACIREİS SÖKÜ EPÇELER KAYADİBİ DAĞKÖY SARAÇLAR KİRAZLI DURAN HAMİDİYE ARICA HACIREİS

Sema Yasemin ACAR(Mustafa) 2009, İSMAİL

17.11.2010

İdris İNCE (Mustafa) 1953, Ahmet ARI (Hasan) 1942, Adem ÖZCAN (Murat) 1967, Recep KÖMÜRCÜ (Musa) 1968, Hüseyin ÇAY (Hasan) 1937, Kezban YILMAZ (Ali Osman) 1920,

22.12.2010

MERKEZ

KARACAKAYA 22.12.2010

HACIREİS

16.12.2010 YUKARISÖKÜ 09.12.2010 ÇEPNİ 14.12.2010 PİRİ 12.12.2010

Elvide IŞILGAN (Mustafa)

1949, HACIREİSSÖKÜ 08.12.2010

Alaattin YÜKSEL (Musa)

1926, İSMAİL

Güldane KARADENİZ (Mehmet)1945, YEMİŞLİ

13.12.2010

12.12.2010

Abdullah ÇETİNER (Remzi) 1966, SAMANCI 08.12.2010 Güldane TUNCER (Yusuf) 1941, KAVAKÖREN 07.12.2010

İbrahim BAYRAKTAR (Malik) Hayriye ERSÖZ (Hurşit) Recep SAVCI (Tufan) Cemile AÇIKGÖZ (Hasan) Şerafettin ÇELİKKIRAN (Satı) Ayşe TEKİN (Sadık) Saim KAYA (Hüseyin) Saniye YILMAZ (Tahir) Ayşe ERAT (İdris) Yakup ATA (Salim) Mehmet ÖZDEMİR (Yekta) Orhan ERTAŞ (Mustafa)

1945, 1926, 1951, 1938, 1945, 1946, 1936, 1920, 1939, 1932, 1933, 1958,

HAMİDİYE İSMAİL PAŞALI GÜNEŞLER ÇELEBİLER ÇAĞLAR FINDIKLI EPÇELER İSMAİL KAYMAZLAR MERKEZ ÇAĞLAR

05.12.2010 30.11.2010 02.12.2010 25.11.2010 06.12.2010 27.11.2010 02.12.2010 26.11.2010 27.11.2010 28.11.2010 06.12.2010 06.12.2010

ZAFER DİJİTAL FOTOĞRAFÇILIK 1-2-3-4 2011 yılının herkese hayırlı ve uğurlu olmasını dileriz. Şube Tel Merkez Tel

: Atatürk Bulvarı No:48 : 0 366 516 12 08 : İnönü Mah. Maslak Çeşme Cad. No:97 Sefaköy/İSTANBUL : 0 212 698 87 06- 470 41 51 696 50 53

Genel Yay›n Yönetmeni: Emin Türkay ÖZTÜRK Yaz› Ýþleri Müdürü Gökay ÖZTÜRK Sanat Yönetmeni: Tahsin ÞENTÜRK Merkez Muhabiri:Doğan ÖZBAY TEMSÝLCÝLER Kastamonu: Yusuf ÖZ Tel: 214 05 20 Zonguldak: Veysel ATAY Tel: 0 372 268 23 28 Ankara: Yakup ATAY Tel: 495 29 66 Antalya: Þenol ATAY Tel: 0 242 241 08 29 Ýstanbul: Muhammet AYDIN Tel: (0212) 594 78 00 - 0537 324 28 29 - Hüseyin KARADENÝZ Tel: 0 212 675 08 58 - 0 533 477 53 88 - Eskişehir: Tahsin ATAY Tel : 0 222 340 53 70 Karabük : Muzaffer DEMİR Tel : 0 536 526 14 24 İsviçre: Mehmet ÞAHÝNGÖZ Tel: 0041217314800 Almanya: Selahattin DEMÝRCAN Tel: 0049208401798 Hollanda: Yüksel ÞENTÜRK Tel: 0031118464978 Atatürk Bulvar› 54 37940 Çatalzeytin P.K. 8 37940 Çatalzeytin Tel: (0366) 516 12 22 Faks: (0366) 516 17 00 e-mail: eturkay@mynet.com Dizgi, Sayfa, Düzeni: Çatalzeytin Mektubu Baskı: Yeni İnebolu Ofset Tel: (0366) 811 20 20 İNEBOLU Banka Hesap Numaras›: Ziraat Bankası Çatalzeytin Þubesi TR29 0001 0004 9512 8087 9350 01 Posta Çeki H.No Emin Türkay ÖZTÜRK adına: 558 24 31 Yurtiçi Abone: 30,00 TL, Yurtd›þ› Abone: 60,00 TL


28 ARALIK 2010

ÇATALZEYTÝN MEKTUBU

Sayı: 321

EPÇELER KÖYÜ FERYAD EDİYOR

Yaklaşık bir ay önce ruhsatsız olarak faaliyete başlayan taşocağı 27 kasım’da mühürlendi. Ocağa en yakın mahalle olan Kılavuzlar’da köy sakinleri 28 Kasım’da toplandılar. Toplantıya katılan köylüler; Nazik Özdemir, Selver Demirci, Emine Özdemir, Ayşe Özdemir, Elvide Özdemir, İrfan Özdemir, Nuri Özdemir, Sabri Özdemir, Hüseyin Özdemir, Sabit Özdemir, Hilmi Özdemir, Muharrem Özdemir, Asım Gürleyen, Fikri Kaba. Ocağın kapatılması için mücadele edeceklerini söylediler. Epçeler köyü Muhtarı Asım Gürleyen konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada ““Köyümüz sınırları içinde Akçay kıyısında Yenicuma mevkiinde kurular taş ocağı kırma, eleme tesisi büyük zararlar vermeye başladı. Dere yatağından sürekli taş alınıyor. Köyümüzde heyelan tehlikesi oluşuyor. Tesis Kılavuzlar mahallesine 200 metre, Şişmanlar Mahallesine 400 metre mesafede. Komşu köylerimiz Duran, Kavakören’e de yakın mesafede. Ortaya çıkan toz ve gürültüden çok rahatsız olduğumuz için Köy İhtiyar Heyeti üyeleri Halil Yılmaz, Sami Yavuz, Niyazi Öztürk ve Hilmi Özdemir’le bir karar aldık imzaladık. Bu kararı Çevre ve Orman Bakanlığına ve Çatalzeytin Kaymakamlığına verdik.” dedi.

Baştarafı Sayfa 1’de

RUHSATSIZ OCAĞA ELEKTRİK VERİLDİ Dikkat çeken bir önemli nokta da Başkent Enerji Dağıtım A.Ş.’nin ruhsatsız taş ocağına elektrik vermesi oldu.

KASTAMONU VALİLİĞİNE VE ÇEVRE BAKANLIĞINA DİLEKÇELER YAZILDI Kılavuzlar’daki toplantıya katılanlar Çatalzeytin Kaymakamlığına, Kastamonu Valiliğine ve Çevre ve Orman Bakanlığına ocağın kaldırılmasını talep eden dilekçelerini yazdılar. Yazılan dilekçeler posta ile ilgili kurumlara gönderildi.

Sayfa 8

GİNOLU’DA 2 BİN TON HAMSİ TUTULDU Ginolu Balıkçı Barınağı açıklarında 09 Kasım sabaha karşı 2000 ton hamsi yakalandı. 20 balıkçı teknesinin tuttuğu 2000 ton hamsi kamyonlarla Samsun yem fabrikalarına kilogramı 25 kuruşa sevk edildi. İsmail Reis -2 teknesinin kaptanı İbrahim Bozan

EVLER TOZLA DOLDU

Ocağa çok yakın olan Kılavuzlar ve Şişmanlar mahallelerinde evler tozla doldu. Toz ve gürültü yaşamı felç etti.

İbrahim Bozan

HAYVANLAR ÖKSÜRÜYOR Taşocağının faaliyet göstermesi sadece insanları değil bitki ve hayvanları da olumsuz etkilemeye başladı. Ayşe Özdemir “Hayvanlar tozdan öksürüyor.” dedi.

GÖÇ TEHLİKESİ BELİRDİ Köyü yaşanmaz hale getiren taşocağı büyük sorun yarattı. Göç tehlikesi belirdi. İrfan Özdemir “Köyümüz yaşanmaz hale geldi. Böyle giderse köyümüzü terk etmek zorunda kalırız.”dedi.

HEYELAN TEHLİKESİ

Dere yatağından sürekli taş alınıyor. Heyelan tehlikesi var.

SAĞLIKLI YAŞAM KALMADI Emine Özdemir “Bu teşkilat kurulalı nefes alamaz ve öksürmekten duramaz hale geldim.”

ÇEVRE YASALARINA AYKIRI Sabri Özdemir “ Yenicuma’da kurulan taşocağı çevre kanunlarına aykırı şekilde çalıştırıldı.”

YATIRIMLAR BOŞA MI ? Muharrem Özdemir “Biz yıllardır yurtdışında çalışıp emekli olunca baba toprağına dönüp yatırım yaptık. Temiz havadan mahrum kalmamamız için buranın kapanıp kaldırılmasını istiyorum.”

HAVADAN TOZ VE ÇAMUR YAĞDI Nuri Özdemir “Sabah kalktım, arabamın üzerinde bir parmak çamur gördüm. Yağmur yağdı zannettim. Taş ocağı burada kalırsa önce bizim köy sonra diğer köyler göç etmek zorunda kalacak. Bu taş ocağını kesinlikle istemiyorum.”

TAŞ OCAĞINDA PROTESTO Toplantıdan sonra köylüler mühürlenen taş ocağına topluca indiler. Olayı protesto ettiler. Kavakören muhtarı Fikri Çetin, Duran köyü muhtarı Hasan Çelikkaya ocağın kaldırılmasını talep eden dilekçelerini Kaymakamlık Makamına verdiler.

BAŞYAZI

DÖNÜM NOKTASI

Baştarafı Sayfa 1’de

Bilim adamları dünyada küresel ısınmaya işaret ediyorlar. Sera gazları küresel ısınmayı tetikliyor. Gerekli önlemler alınmazsa kıyamet günü çok uzak değil. Antartika’da buz dağları kopuyor ve hızla eriyor. Bu gidişle deniz kıyısındaki çoğu yerleşim yerleri 100 yıl sonra sular altında kalacak. 2011 yılı Çatalzeytin için neden dönüm noktası ? Doğa mücadelemizde kenetlenmezsek; gençler, kadınlar, politikacılar, iş adamları ve sivil toplum örgütleri olarak ortak çalışma sergileyemezsek kurtuluş şansımız kalmayacak. 2011 yılı denizimize, derelerimize sahip çıkma yılıdır. Çatalzeytin doğasını koruma olayını abarttığımız asla düşünülmesin. Yerel gazete olarak en başta gelen görevimiz bu konuyu en ince ayrıntılarına kadar ortaya sermektir. 2 yıldır gazetemiz sayfalarında yol yapma bahanesiyle deniz dolgusuna, HES’ler ile Akçay’ın kurumasına karşı çıkan yazılar yayımlıyoruz. Bu çok önemli konuda yerel gazete olarak etkinliklerde yaptık. 2011 yılında aynı yönde çalışmalarımız sürecek. Okuyucularımızdan doğa mücadelesi konusunda görüş ve öneriler bekliyoruz. Bu sayımızda Ankara’dan bilim adamı Prof. Dr. Sadık Erik’in mesajına yer verdik. HES ve Sahil Yolu konusunda bilgilendirme için Erik’i Çatalzeytin’e davet edeceğiz. İlçemizde doğa katliamının planları sinsi sinsi yapılıyor. Göz göre göre bu felakete seyirci kalamayız. Bir düşünün... Akçay, gözleriniz önüne gelsin. Akçay’da halen çalışan bir taş ocağı var. İkincisi Yenicuma’da ruhsatsız olarak kuruldu. Akçay’a bir, İnanya Çayına iki HES kurulması planlanıyor. Sökü’den gelen Akçay’ın kolu üzerinde yeni bir HES kurulması için başvuru yapıldığını öğrendik. Dört HES için yeni taş ocakları kurulacak. Böylece Akçay’daki taş ocağı sayısı altıya yükselecek. Doğa düşmanlarının acımasızca planladıkları işler gerçekleşirse Çatalzeytin’de denize girilebilir mi ? Sahilinde gezilebilir mi ? Çatalzeytin’i toza dumana boğacak, savaş meydanına çevirecek, İlçemizi yaşanmaz hale getirecek gözü dönmüşlere dur diyeceğiz. Çatalzeytin’in geleceği turizimdir. Hiçbir kimse ve kuruluş turizm hayallerimizi yıkamaz, güzel ilçemizi cehenneme çeviremez.

Protesto dilekçesi yazan Epçeler’li kadınlar

KÖY-DES PROJESİ TAMAMLANDI 1 Milyon 45 bin TL ödenek gönderilen 2010 Çatalzeytin Köy-Des projesi tamamlandı. 156 km yola greyderli bakım, 58 km yola malzemeli bakım yapıldı. 5 km yol onarıldı, 500 adet büz döşendi. 15 km planlanan asfalt

yolun alt yapısı hazırlandı. (Kavakören-Saraçlar-KulfallarCelallar grup yolu 9 km, KuzsöküPiri yolu 6 km) İhalesi yapılan 15 km asfalt hava koşulları nedeniyle atılamadı. 2011 yılında asfaltlama yapılacak.

Belediye Başkanlığı Karamandağı’ndaki 3600 metrekare arsası üzerinde toplu konut yaptıracak. Alan üzerinde 8 sosyal konutun yer aldığı eski iki bina yıkılacak. 6 blokta brüt 145 metrekarelik 66 daire asansörlü ve kaloriferli olacak. Belediye

Başkanlığınca Toplu Konut işinin kat karşılığı ihalesi yapılacak. Belediye Başkanı M. İhsan Uğuz, “İstikbal Caddesinde yaya kaldırım çalışmasının devam ettiğini, yaz mevsimine kadar ana ve ara yollarda kaldırım döşeme işlerinin devam edeceğini.” söyledi.

Sonay Güzelaydın’ın katılmadığı Belediye Meclisinin 02 Kasım’daki toplantısında Encümen üyeliklerine Ergün Şentürk ve Nurettin Topçuoğlu seçildiler. Belediye Meclisinin 06.12.2010 tarihinde yaptığı toplantıda da Emin Yelkenci ve Sonay Güzelaydın bulunmadılar. Meclis Gelir Tarifelerini görüşerek

karara bağladı. Belediye Meclisi, yeni yılın ilk toplantısını 05 Ocak 2011 günü saat 16:00’da Belediye Başkanlığı toplantı salonunda yapacak. Toplantı gündeminde meclisin tatil ayının belirlenmesi, işçi vizeleri, Denetim Komisyon Kurullarının seçimi, Gelir Tarifesi, Huzur Hakkı, İmar Tadilatı, Arsa Satışı konuları var.

BELEDİYE TOPLU KONUT YAPTIRACAK

BELEDİYE MECLİSİ TOPLANTILARI

BAHÇEDE DÜŞEN FAHRİYE TEKİN KURTARILAMADI

Ç a ğ l a r köyünde Fahriye Tekin (1931) sabah 09:30 sıralarında evden çıktı, bahçesine gitti. Eşini merak eden Mustafa Tekin saat 14:30’da bahçeye çocuk gönderdi. Elma ağacının dibine düşen Fahriye

TEKİN

Tekin’i baygın vaziyette sedye ile yola çıkardılar. Tekin’e ilk müdahale İlçe Hastanesinde yapıldı. Kastamonu Devlet Hastanesine sevk edildi. Hastanede tedavi gören Tekin 05 Kasım’da vefat etti.

DURUPEN ÜRETİCİ BAYİİ

Çayaðzý Mah. ÇATALZEYTÝN Tel: (0366) 516 16 04 Cep: (0535) 589 76 70

Metin DOÐAN 0 532 285 60 17

* ALÇIPAN * KARTONPÝYER * ÝZOLASYON

Merkez: Ethemefendi Cd. Ýlker Ap. No: 92 / 2 Erenköy / KADÝKÖY - Tel: 0 216 386 33 26 Þube: Uzunçayýrbaþý Mh. No: 68/1 Gözcübaba/Göztepe - Tel: 0 216 566 87 16 - 566 87 23 Atölye: Ali Fuat Cebesoy Cd. Sancak Sk. No: 14/1 Örnek Mh. - Tel: 0 216 317 76 12 www. atilimkartonpiyer.com / e-mail: info@atilim-kartonpiyer.com Faks: 0 216 368 84 57

Ginolu’da Hamsiciler

FATMA KAYA EVİNE KAVUŞTU F ı n d ı k l ı köyünde 17 Nisan’da evi yanan Fatma Kaya (77) yeni evine kavuştu. Ç a t a l z e y t i n Kaymakamlığı, Belediye Başkanlığı ve hayırsever vatandaşların yardımları Deniz Feneri organizesiyle kimsesiz ve yalnız yaşayan yangın mağduru Fatma Kaya’ya 55 metrekare ev yaptırıldı. Fındıklı köyünde 28 Aralık’ta yapılan teslim törenine; Belediye Başkanı M.İhsan Uğuz, İl Genel Meclisi Üyesi Hüseyin Tolga İnce, köy muhtarı Ahmet Akdan, Müftülük Görevlisi

Fatma Kaya Durmuş Ercan ,Arıca köyü muhtarı Ahmet Rençber ve Deniz Feneri yöneticileri katıldılar. Törene katılanlara yeni evine kavuşan Fatma Kaya kendi yaptığı böreği ikram etti.

GÜNDOĞDU’DA YAPILAN RUHSATLI KAZIDAN SONUÇ ÇIKMADI

Gencek köyünden Ali Karacan, Gündoğdu (Kirtoz) köyünde Mustafa Demirkıran ve İsmail Demirkıran’la birlikte altın aramak için Gündoğdu (Türkeli köyü Geriş Kestane Ormanında 4-6 Kasım tarihlerinde ruhsatlı kazı yaptılar. Belirlenen nokta iş makinesi ile 10 metre çapında kazıldı. 3 gün süren kazıdan sonuç alınamadı. Çayağzı’nda inşaat malzemeleri satışı yapan Ali Karacan “3 ortak

gideri paylaştık izinli bir çalışmaydı. Maddi manevi riske girmedim.” dedi. Gündoğdu’da geçmiş yıllarda kaçak kazı yapanlar define bulup yakalanmışlardı.

YİTİK Tüfek ruhsatımı kaybettim. hükümsüzdür Fadıl KARADAĞ ÇATALZEYTİN

Mustafa YILDIRIM Kaynakçý

PVC KAPI VE PENCERE SÝSTEMLERÝ

“Yaptığımız iş resmen katliamdır. Tuttuğumuz hamsi ağlara sığmadı, bir o kadarı da denize döküldü. Gelişi güzel hamsi tutuyoruz bu yüzden değeri ile satılmıyor.” dedi. S.S. Çatalzeytin Konaklı Köyü ve Çevre Köyleri Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Tahir Yuvanç “Bizim sahamızda Ginolu’da son yılların en büyük balık katliamına tanık oldum. Tonlarca tutulan hamsi kasalanmadan dökme olarak Sinop ilindeki Balık Unu

fabrikalarına gönderiliyor. Bir balıkçı kooperatifi yöneticisi olarak bu olaydan büyük üzüntü duyuyorum, bütün kooperatifleri iş birliğine çağırıyorum.” dedi. Ginolu Balıkça Barınağının tecrübeli balıkçısı Safi Güzelaydın “Balık katliamı her sene oluyor, ama gözlemlediğim kadarıyla bu yıl daha çok katliam yaşanıyor. Balıkçılar bu yıl kendi aralarında gündüzleri balık avlamama kararı aldılar ama bu yeterli değil. Şimdi bizim burada Ginolu’ya 20’den fazla balıkçı teknesi tonlarca hamsi çıkardı ama buna rağmen balıkçının yüzü gülmüyor. Sevinmek ile üzülmek arasında şaşkınlar. Çünkü hamsini kilosu 25 kuruştan dökme olarak balık unu fabrikalarına gönderiliyor. Balıkçılara dağıtım yapılan boş kasanın tanesi 2 lira neredeyse hamsi boş kasa parasını karşılamıyor. Ginolu’ya Bandırma’dan, Trabzon’dan, Sinop ve İstanbul’dan balıkçılar geldi.” dedi. Merkeze 3,5 km mesafedeki Ginolu’da tonlarca hamsinin sevkiyatı 25 kuruştan yapılırken Çatalzeytin’de hamsinin kg’ı

Aytekin ALTUN

TİCARET LTD. ŞTİ.

www.hedefticaret.com

Uluyol Büyük Coþkun Sk. Öz Dericiler San. Sit. C Blok No:6 B.Paþa / ÝST. Tel: 0 212 674 15 95 - 674 16 39 Faks: 0 212 674 15 12 a-mail: info@hedefticaret.com msn: hedefatak@hotmail.com

Gıda İnşaat Nakliye Turizm San.Tic.Ltd.Şti.

İnşaat Malzemeleri-Demir Çimento-Kum ve Çakıl Nakliye İşleri ve Hafriyat

Atatürk Bulvarı No.14 ÇATALZEYTİN Tel: (0366) 516 14 04 Gsm: 0 537 690 54 80-0 535 623 04 26

Teslim törenine katılanlar

ÜRETÝCÝ BAYÝÝ

İnşaat ve Tadilat İşleri TURGUT - FÝKRET ASLAN

Cam - Ayna - Isıcam American Siding

Merkez : Sanayi Sitesi Çatalzeytin/Kastamonu Þube : Musabey Cad. No: 12 Türkeli / Sinop Tel : 0366 516 13 75 - 0368 671 27 36 Cep: 0537 630 25 85

Nakliyatta Deneyim ve Güven Nakliyat • Hafriyat • Ýnþaat Malzemesi • Kömür

Þefik Yelkenci - Refik Yelkenci Cumhuriyet Meydan› No:17 37940 Çatalzeytin Büro: 0366 516 10 93 - Ev: 0366 516 17 47-Cep: 0532 583 70 51


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.