Çatalzeytin Mektubu Mart 2012

Page 1

Cıvıltı, Emin Türkay ÖZTÜRK Ciye Çatalzeytin Belgeseli Çatalzeytin Yemekleri, Günay ÖZTÜRK İsviçre’den Notlar, Kemal YILDIRIM

Son çıkan kitabımız Zeytin Ağacının Dibi Esat KAPLAN

YEREL ÝLETÝÞÝM TURÝZM GAZETESÝ

31 MART 2012

30. YIL /

1.00 TL . KDV Ýçinde

/ SAYI :335

“AVINI AVLADI, TAVINI TAVLADI” YÖREMÝZ ATASÖZÜ

KAYMAKAM EROL KORKMAZ GÖREVE BAŞLADI

A KÇ AY HES F İ RM ASI ŞAN Tİ YEYİ KA PATT I

Özel İdare Ekipleri Kar Mücadelesinde

Merkez Yunus Emre ve Paşalı İlköğretim Okullarında taşımalı eğitim bu yıl kar engeline takıldı. Okullar 20 Ocak 2012’de yarıyıl tatiline girdiler. 06 Şubat 2012’de sömestri tatili sona erdi. İkinci dönem başlayalı 2 ay oldu. Taşımalı öğrenciler yaklaşık 1 ay okullarına gidemediler. Dağköy, İsmail, Hacıreis, Hacıreissökü, Kızılcakaya, Kirazlı, Piri başta olmak üzere tüm köylerimizde kış çok ağır geçti. Günlerce köylerimizle irtibat kesildi. Yunus Emre’de taşımalı öğrenci sayısı 140, Paşalı’da taşımalı öğrenci sayısı 138.

mıştı. Kar nedeniyle merkez Yunus Emre ve Paşalı İlköğretim Okullarında aksayan taşımalı eğitim normale döndü.

KÖY YOLLARI AÇILDI TAŞIMALI EĞİTİM NORMALE DÖNDÜ Karla mücadele 22 Mart’ta sona erdi. İl Özel İdaresi Köye Yönelik Hizmet Şantiyesi ekibinin Çatalzeytin’e bağlı 41 köyde 349 kilometrelik yol ağında yaptığı mücadele sona erdi. 4 ay süren kar mücadelesinde köy yollarında 9 kez kar temizlemesi yapıldı, toplam 3070 kilometre yol ulaşıma açıldı. Karla mücadeleye 14 Kasım 2011 tarihinde başlan-

Kar nedeniyle 1 ay okullarına gidemeyen taşımalı öğrenciler. Fotoğraf Doğan Özbay

Özel İdare Ekipleri canla başla çalıştılar. Eski iş makineleriyle kar mücadelesi sonuç vermedi. Taşımalı eğitim konusunda gelecek eğitim yılına yetkililerin gerekli önlemleri şimdiden almaları bekleniyor.

BAŞYAZI

KÖPEKSİZ KÖY Topraklarını üçte ikisi yemyeşil ormanlarla kaplı olan, yayla, şelale, mağaraları, doğusundan batısında denize ulaşan dereleriyle Çatalzeytin bir cennet. Cennet diye övündüğümüz memleketimizi cehenneme çevirmek isteyenlere karşı ne yapıyoruz ? Bu soruyu kendimize soramaya bile cesaretimiz yok. Çatalzeytin doğa düşmanlarının saldırısı altında. Derelerimize HES ve Taş Ocağı kurmak için firmalar yarış halindeler. İlçemizde HES yapmak için 3, Taş Ocağı kurmak için 8 girişim var. Güzel ilçemiz her koldan taaruz altında. HES Başvuruları; 1- HES Enerji Üretim San. Tic. A.Ş. tarafından Akçay’a “Yunuslar Regülatörü ve Hidro Elektrik Santralı” (HES) işi başladı. Dava açıldı mahkeme 13 Aralık 2011’de iptal etti. 2- Kütük Enerji Elektrik Üretim Dağ. San. ve Tic. A.Ş. tarafından Akçay’ın kolu Karacakaya çayına “Kuzköy Regülatörü ve HES” başvurusu yapıldı ÇED süreci devam ediyor. 3- Arısu Elektromanyetik Müşavirlik Enerji San. ve Tic. Ltd. Şti. tarafından Akçay’ın kolu İnanya çayına “Kemal 1-2 Regülatörü ve Kemal 1-2 Hidro Elektrik Santralleri (HES)” başvurusu yapıldı, ÇED süreci devam ediyor. Taş Ocağı Başvuruları HES yapma izni alan firma taş ocağı kurma hakkına sahip oluyor. 1- Akçay HES Enerji taş ocağı 2- Karacakaya Kuzköy Kütük Enerji taşocağı 3- İnanya çayı Arısu Enerji taş ocağı 4- Erdağlar İnş. Ürün. Taah. San. Tic. Ltd. Şti. taş ocağı (halen çalışan tek taş ocağı) 5- Zengibar İnş. Nak. Taah. Mad. Tur. Gıda Teks. San. Tic. Ltd. Şti. tarafından Karacakaya deresi üzerinde kalker ocağı kırma eleme tesisi başvurusu yapıldı. 23 Aralık 2011’de yapılan bilgilendirme toplantısında tüm köyler halkı karşı çıkmasına rağmen bakanlıkça ÇED olumlu kararı verildi. ÇED süreci devam ediyor. 6- Oba İnş. Tic. San. Ltd. Şti. tarafından Akçay Yenicuma mevkiinde taş ocağı kırma eleme tesisi valilikçe ÇED gerekli değildir kararı ile çalışma izni verildi. Mahkemeye dava açıldı, sonucu bekDevamı Sayfa 8’de leniyor.

Hes Enerji Üretimi San. Tic. A.Ş.’nin Çatalzeytin Akçay deresinde Yunuslar Hidro Elektrik Santralı çalışmaları durduruldu. Dere üzerinde çalışmalarını sürdüren Hes firması Kastamonu İdare Mahkemesinin, İl Çevre ve Orman Müdürlüğünce 25.06.2010 tarihinde verilen Çed gerekli değildir kararını iptal etmesiyle ilgi firmaca şantiye kapatıldı. İş makineleri operatörleri, kamyon şoförleri ve diğer çalışanlar olmak üzere 10 kişinin işine son verildi. Şantiye sahasında sadece 1 bekçi görevlendirildi. Bilindiği gibi Çatalzeytin Aşıkları Çevre Platformunca 17.09.2010 tarihinde Akçay Hes’in iptali için dava açılmıştı.

VERGİ REKORTMENİ ÜMİT AKSU 2011 yılı vergi sıralamasında birinciliği 28.560,32 TL ile müteahhit Ümit Aksu aldı. Vergi sıralamasında 28.560,30 TL ile müteahhit Zeki Yılmaz ikinci, 15.765,28 TL ile Eczacı Ferdi Gülle üçüncü oldular. İlk on sırada Nakliyeci Musa Aynaoğlu 8.495,75 TL, Avukat Ali Bülent Gökmenoğlu 7.352,76 TL, Eczacı Onur İşcen 6.765,99 TL, Nakliyeci Yusuf Demirci 5.429,54 TL, Eczane İşleticisi Aysel Gönüllü 5.210,75 TL, Nakliyeci Mustafa Aynaoğlu 4.593,98 TL, Kuyumcu Mahir Çay 4.232,09 TL ile yer aldılar.

ŞENAY MOBİLYA DEKORUNU YENİLEDİ Halı, mobilya, beyaz eşya sektöründe hizmet veren Şenay Mobilya, iç dekorunu değiştirdi. Yenilenen mağazada sergilenen ürünler müşterilerinin beğenilerini sunuldu. Şenay Mobilya

96. Dönem Kaymakamlık kursunu bitiren kura ile Çatalzeytin’i çeken Kaymakam Erol Korkmaz 19 Mart’ta görevine başladı.Saat 17.30’da ilçeye gelen Korkmaz, personelle tanıştı, sohbet etti. Güllüsu’da Kaymakamlık personeliyle akşam yemeği yedi. Erol Korkmaz, 1980 yılında Adıyaman ili Kahta ilçesinde doğdu. 2004 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünden mezun oldu. 2006 yılında Maliye Bakanlığı Gelir İdaresine bağlı olarak vergi denetmen yardımcısı görevine başladı. 2009 yılı Eylül ayında Balıkesir Kaymakam adayı, sırasıyla Adana'da mülkiye teftiş stajını, Şanlıurfa Birecik'te kaymakam refikliği stajını tamamladı. Ankara’nın Evren ilçesi ve İnebolu’da Kaymakam Vekilliği görevinde bulundu. Korkmaz, Kaymakam Erol KORKMAZ İngiltere’de Kamu Yönetimi alanında Yüksek Lisans yaptı. Eşi öğretmen olan Çatalzeytin Kaymakamı Erol Korkmaz, bir çocuk babası.

ULUSAL KANAL’DA ÇATALZEYTİN İLGİYLE İZLENDİ Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Emin Türkay Öztürk, Ulusal Kanal’da 15 Mart 2012 günü saat 20.15’te Çatalzeytin’i tanıttı, Akçay HES’i analattı. Oktay Ekinci’nin “İmar Dosyası” programına konuk olan Öztürk canlı yayında 50 dakika konuştu. Program yurtiçi ve yurtdışında yaşayan Çatalzeytinlilerden, doğaseverlerden, gazetemiz okuyucularından büyük ilgi gördü.

Programı kaçıranlar, Çatalzeytin Mektubu facebook sayfasına girerek izleyebilirler.

ŞEHİTLER ANILDI 18 Mart Şehitleri Anma Günü programı saat 10.00’da Mermerpark önündeki Atatürk anıtına çelenklerin konulmasıyla başladı. Programı Yunus Emre İlköğretim Okulu öğretmenlerinden Ozan Ozanoğlu sundu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından çelenkler konuldu. Günün önemini belirten konuşmayı Uzman Jandarma Çavuş Emre Atak yaptı.Yunus Emre ilköğretim okulu öğrencilerinden Asya Tuğçe Şahin ve Onurcan Karacan şehitler günü ve Çanakkale ile ilgili şiirlerini Emre Atak konuşmasını yaparken okudular. Program ilçeye 10 İKİ KÖYÜMÜZDE km uzaklıktaki Hamidiye Köyü Şehitliğini ziyaretle SEÇİM VAR devam etti. 03 Haziran 2012’de iki Hamidiye Köyündeki Şehitlikte şehitler için İlçe köyümüzde muhtarlık seçimi yapılacak. Müftülüğünce dua yapıldı. İlçe Epçeler köyü muhtarı Jandarma Komutanlığı askerleri tarafından saygı atışının Asım Gürleyen ve Konaklı ardından, Hamidiye Köyü köyü muhtarı Ramazan Topcu Muhtarlığının ikramıyla pro- istifa etimişlerdi. Boşalan iki gram saat 11.25’te sona erdi. köyde muhtarlık seçimi yapılacak.

Paşa Pınarı SENİN OLMAYAN HER ŞEY Benim dediğin şeyler asla senin değildir; O şeylerin üstünden geçecek bir silindir. Malın, mülkün, şöhretin kalacak bu danyada; Ahirette neyin var, varınca bana bildir. Fazıl BAYRAKTAR

Sevdiklerinize en Güzel Armağan

“Cİye Çatalzeytİn Belgeselİ”


31 MART 2012

Sayı: 335

ÇATALZEYTÝN MEKTUBU

BAŞKENTTE KASTAMONU GÜNLERİ ETKİLEYİCİYDİ

Stant emekçileri (Soldan sağa: Kezban Ünlü, Hanife Ünlü, Nurhan Aydın, Ayhan Aydın, Harun Ünlü KASYÖ-DER ile başlayan ve federasyona dönüştükten sonra KASDER-FED üzerinden yürütülen “Başkentte Kastamonu Günleri”nin 8.’si, 14-18 Mart 2012 tarihleri arasında Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Tüm büyük organizasyonlarda olabilecek eksiklerin dışında Federasyon iyi bir sınav verdi. Katılımın her yıl giderek artması Kastamonu açısından sevinilecek ve övünülecek bir gelişme olarak görülmesi gerekir. Çatalzeytin, bu yılki organizasyonda daha derli toplu, hazırlıklı ve organize idi. Belediye ile Ankara Çatalzeytinliler Derneği’nin işbirliği, bu sonuca ulaşılmasında ana etken olarak göze çarptı. Çatalzeytin Belediye Başkanlığı unlu mamuller ile destek verdi. Standı dolduran Çatalzeytin manzaraları dikkat çekiciydi. Çatalzeytin Mektubu Gazetesi’nin ve CİYE Belgeseli’nin arşivinden yararlanılarak, Harun ÜNLÜ’nün seçim,denetim ve gözetiminde Belediye tarafından yaptırılan yeni tanıtım kitapçığı güzel bulundu. Yaklaşık 1250 kitapçık dağıtıldı. Stant sorumluluğunu beş gün boyunca Dernek yönetimi adına Hanife ÜNLÜ, Şevki KAYA, Ayhan AYDIN, Nurhan AYDIN ve Kezban ÜNLÜ üstlendiler. Açılış günü Dernek Başkanı Harun ÜNLÜ, iki canlı yayına katılarak Çatalzeytin’i; özellikle de fındık şekerini tanıttı. Standa gelenlerin anlatımlarından bu tanıtımların etkili olduğu görüldü. Harun ÜNLÜ, Meteorolojinin Sesi radyosunda canlı yayında yine ilçemizi tanıttı.

ANA SINIFI ÖĞRENCİLERİNE SÜTÜN FAYDALARI VE EL HİJYENİ ANLATILDI Yunus Emre İlköğretim Okulu ana sınıfı öğrencilerine 15.03.2012 saat 14.00’te süt dağıtılarak faydaları ve çocuk gelişimindeki önemi anlatıldı. İlçe Hastanesi doktorlarından Dr. Mehmet Aydemir tarafından ana sınıfı öğrencilerine her gün süt içmenin faydaları slayt gösterisi eşliğinde anlatıldı. Sütün diş yapısına, kas yapısını etkileyen en önemli hayvansal gıdalardan

olduğunu belirten Aydemir çocukların muhakkak süt içmeleri gerektiği belirtti. Aydemir öğrencilere el hijyenine nasıl dikkat edeceklerini ve ellerini nasıl yıkamaları gerektiğini konusunda bilgiler verdi ve uygulamalı olarak gösterdi. Bu faaliyetlerin önümüzdeki günlerde de diğer ana sınıfı bulanan okullarda da devam edeceği öğrenildi.

16 Mart gecesi Belediye Başkanımız ve ilçemiz müzisyenleri Selim ile Fatih, TRT Anadolu’da Çatalzeytin’e ait bir türkü ile canlı yayındaydılar. 17 Mart gecesi gerçekleştirilen müzik şenliğinde Harun ÜNLÜ, Çatalzeytin temsilcisi olarak sahne aldı. Etkinlik programı genel anlamda oldukça yoğundu. Halk müziği sanatçıları, halk oyunları gösterileri, Kastamonu Üniversitesi’nin ve Kastamonu Valiliği Halk Eğitim Merkezi’nin etkinlikleri doyurucuydu. Kastamonulu yazarlar kitaplarını imzaladılar. Bu yıl, yemek için çadır kuruldu ve yemek, yiyecek satışı bu çadırda gerçekleşti. Ana bina ise valiliğin, belediyelerin tanıtımı ile tekstil ve benzeri ürünlerin satışına ayrıldı. Davul zurna ve köçeklerimiz durmak dinlenmek bilmediler. 18 Mart günü, günün anlamına uygun bir şekilde programda yerini aldı. Harun ÜNLÜ ve Halk müziği sanatçısı Sıtkı AKIN, açık alanda toplanan yüzlerce kişi ile birlikte Çanakkale türküsünü söylediler. Ankara Seymen ekibi gösteri sundu. Standı ziyaret edenlerden Çatalzeytin’e bir gezi düzenlenmesi isteği geldi ve katılmak için isimlerini yazdırdılar. Çatalzeytin’den konut almak için bilgi edinenler oldu. Bu organizasyonların Çatalzeytin’e çok şey katabileceği bir kez daha görülmüş oldu. Derneğin çabaları ise alkışı hak edecek düzeydeydi. İş birliğinin sonuçları sevindirici ve umutlandırıcıydı. Daha iyilerinin yolda olduğunu söylemek hiç de hayal değil. Emeği geçenlerin ellerine, yüreklerine sağlık.

Ankara ve Çatalzeytin bir arada

HODAN GÖRÜCÜYE ÇIKTI Hodan 17 Mart’ta Çatalzeytin’de görücüye çıktı. Merkez mahallesinde oturan Saniye Açıkgöz (1954) topladığı hodanları satarak evinin ekmek ihtiyacını karşılıyor. Açıkgöz topladığı hodanları kilogramı 3 liradan satıyor. Hodanları ilçeye 3 km uzaklıktaki Harda ve İnanya çayı kıyılarından topladığını belirten Açıkgöz, “Hodan toplayarak ve bunları satarak aile ekonomisine ufakta da olsa bir katkım oluyor. Günlük 8 kilogram civarında topluyorum.”dedi. Hodanın; Öksürüğü kestiği, balgam söktürdüğü, terletici ve ateş düşürdüğü, soğuk algınlığı ve gribe iyi geldiği, akciğer zarı yangılarını (satlıcan) azalttığı, idrar söktürücü niteliği olduğu, sol-

Emin Türkay ÖZTÜRK

e-mail: eturkay@mynet.com

Kastamonu’yu çok iyi tanıyan, izleyen yazar Oktay Ekinci’ye kazandığımız Akçay HES davası ile ilgili notları internetten gönderdim. Notları alan Ekinci, 10 dakika sonra telefonla arayarak Ulusal Kanal’da sunduğu “İmar Dosyası” programına beni davet etti. Çatalzeytin’i ve HES’leri konuşcağım bu daveti sevinçle kabul ettim. Dosyalar dolusu notlar, belgeler, kitaplar, fotoğraflarla İstanbul yolunu tuttum. 15 Mart 2012 saat 20.15’te Ulusal Kanal’da canlı yayında Oktay Ekinci’nin “İmar Dosyası” programına konuk oldum. Reklamsız, 50 dakika süren programın tek konuğu idim. İlk defa bir televizyon kanalında Çatalzeytin’e bu kadar uzun yer verildi. Çatalzeytin’i tanıtmak, zaferle sonuçlanan Akçay HES’i (Hidro Elektrik Santralı) anlatmaktan çok büyük mutluluk duydum. Yaşadıklarımı, verdiğimiz mücadeleyi içimden geldiği gibi anlattım. Hazırlıklı gittiğim programda Çatalzeytin’i tanıttım. Akçay HES’ten, zararlarından, Çatalzeytin Aşıkları Çevre Platformu olarak yaptığımız HES etkinliklerinden söz ettim. Zaman su gibi aktı diğer toplumsal etkinliklere sıra gelmedi. HES’teki olduruk anlayışa, vurdumduymazlığa özellikle değindim. Doğa düşmanlarına bir atasözümüzle seslendim. “Yürümeye üşenen, koşmaya doyamazmış.” Ne yazık ki yarın koşacak olanlar bugün duyarsız davrananların çocukları ve torunları olacak. Program umduğumdan büyük ilgi gördü. Yurtiçi ve yurtdışından yüzlerce teşekkür mesajı aldım. Okuyucularımız telefonla arayıp kutladılar. Yararlı bir iş yapmanın, Çatalzeytin için bir davayı kazanmanın mutluluğunu herkesle paylaştım.

Bursa Olay TV Haber Editörü olan Esat Kaplan’ın ilk yazıları Çatalzeytin Mektubu’nda çıktı. Kaplan, gurbette yetişti ama, sıla ile ilgisini hiç kesmedi. Çalıştı, çabaladı, emek verdi; Çatalzeytin sevdasına. Kendisini ve Çatalzeytin’in ilk kitabı “Çatalzeytin Göç ve Çatalzeytinli”yi 1994 yılında çıkardı. “Zeytin Ağacının Dibi” Esat Kaplan’ın üçüncü, gazetemizin beşinci yayını olarak çıktı. Esat Kaplan’ın “Zeytin Ağacının Dibi” kitabı herkesin beğeniyle okuyacağı çok hoş bir kitap. Gazetemizde çıkan Çatalzeytin’i anlatan yazılardan oluşuyor. Ressam Mehmet Ali Diyarbakırlıoğlu’nun kapak kompozisyonuyla kitap okuyucusuna gülümsüyor. Yazılar öylesine güzel sıralanmış ki hemen Çatalzeytin dünyası çıkıyor karşınıza. Esat’ı yürekten kutluyorum. Çatalzeytin doğasına sahip çıkan kalemi hep yazsın istiyorum.

MODİFİYE MOTOR GÖRENLERİN DİKKATİNİ ÇEKİYOR Saniye Açıkgöz

unum yolları hastalıklarına iyi geldiği, kanı temizlediği, emziren kadınlarda süt gelişini artırdığı biliniyor. Bu yıl ağır geçen kış koşulları nedeniyle hodan bir ay gecikmeyle mutfakları şenlendirdi.

HEM BİLGİSAYAR KURSU SONA ERDİ Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü bünyesinde 25 Ekim 2011 tarihinde açılan 160 saatlik Bilgisayar Kullanımı kursu 22 Mart’ta yapılan sınavla sona erdi. 13 kursiyerin belge

Sayfa 2

aldığı kursu Yunus Emre İlköğretim Okulu Bilişim ve Teknoloji Formatör Öğretmeni Bora Yüce verdi. Kursa ev hanımları başta olmak üzere esnaflar ve gençler katıldılar.

Çatalzeytin’de Modifiye edilmiş ATV motor görenlerin dikkatini çekiyor. Çatalzeytin’e bağlı Kuzsökü köyü sakinlerinden olan Ahmet Yılmaz (1986)’a ait olan Jinling ATV Racing marka motor vatandaşların meraklı bakışları altında trafikteki seyrini sürdürüyor. Yapılan modifiyelerden sonra hızı 120 km’yi buluyor. Aracın sahibi Ahmet Yılmaz “İlçeye 16 Km uzaklıktaki Kuzsökü köyünde oturuyorum, Çatalzeytin’e inmek ve işlerimi halletmek için motoru-

mu kullanıyorum. ATV motorumu İstanbul’dan bir galeriden aldım, piyasa değeri 9.000 TL civarında. Motor üzerinde görülen tekerlekler başta olmak üzere, çelik jantlar, karbüratörü, süspansiyonları, ateşleme sisteminde ve ön tarafta koruma demiri gibi değişiklikler yaparak gördüğünüz gibi göze hoş gelen bir yapıya büründü. Değişiklikler sonucunda ilgi artmaya başladı. Arkadaşlar motorumla fotoğraf çektirmek istiyorlar, ben de bu ilgiden memnunum.” dedi.

Dr. Aydemir sütün faydaları ve el hijyenini anlatırken

HEYELAN NEDENİYLE 05 MART’TA GAZETE OKUYAMADIK Abana- İnebolu karayolunun heyelan nedeniyle 05.03.2012’de trafiğe kapanması Çatalzeytin’de sosyal yaşamı etkiledi. İnebolu’ya geliş ve gidişler yapılamadı. Yaşamı olumsuz etkileyen en önemli faktör ilçeye günlük gazetenin gelmemesi oldu. Çatalzeytin’deki gazete

okuyucuları bugün gazetelerini alamadılar. Günlük gazete dağıtımı baş bayiiler tarafından İnebolu güzergahından yapılmakta olduğundan okuyucular gazete alamadılar. Gazete bayiinden alınan bilgiye göre Çatalzeytin’de günlük ortalama 250 gazete okunuyor. Bilgisayar kursunda sınav

Ahmet Yılmaz ATV motoru ile


31 MART 2012

ÇATALZEYTÝN MEKTUBU

Sayı: 335

KARACAKAYA MUHTARI SAMİ ALTUNDAL

“TAŞ OCAĞINA VE HES’E DAVA AÇACAĞIZ.” Karacakaya t e s i s i n köyünde Zengibar Ltd. kurulmas ına Şti. tarafından açılması karşı çıktılar. Bir planlanan taş ocağı kırma tek köylü bile eleme tesisi ÇED raporu olsun istemedi. Çevre ve Şehircilik 2- T e s i s i n Bakanlığınca uygun kurulmas ına bulundu. k a r ş ı Muhtarlığa olduğumuzu gönderilen karar 07 b i l d i r e n Mart’ta askıya çıkarıldı. dilekçelerimizi Hukuki süreç başladı. bakanlığa ve Sami ALTUNDAL Karacakaya Muhtarı valiliğe gönderdik. Ankara’dan Sami Altundal, 27 Mart 2012’de bakanlıktan gelen yetkililer karşı Kastamonu Valiliğine ve Çevre olduğumuzu bildiren dilekçeleri ve Şehircilik Bakanlığına yazı aldıklarını ve ilgili dosyaya yazarak karşı görüşünü bildirdi. koyduklarını söylediler. ALTUNDAL’IN KARŞI 3Tesisin kurulmak GEREKÇELERİ istendiği noktada ekonomik Altundal, “Söz konusu değer taşıyan ve ihtiyaç Kalker Ocağı ve Kırma eleme duyacağımız Gıcırık kaynak tesisinin kurulması istenilen yer suyumuz mevcuttur. Sökü köyü değil Karacakaya 4Bilgilendirme köyü sınırları içindedir. toplantısında dile getirdiğimiz Köyümüz Karacakaya’nın Ali, gibi anılan bölgede şu an çalışan Camiyanı ve Tüccar mahalleleri 2 adet su değirmenimiz içindedir. bulunmaktadır. 1Yukarıda sözü edilen Tüm köyler halkı ve tesisle ilgili 23 Aralık 2011 tari- muhtarları olarak bilgilendirme hinde Sökü köyü ilkokulunda toplantısında karşı olduğumuzu saat 14.30’da ÇED Bilgilendirme dile getirmemize, dilekçelerle toplantısı yapılmıştır. Bu karşı düşüncemizi anlatmamıza toplantıya 4 çevre köy rağmen bakanlıkça ÇED’e nasıl muhtarları ve halkı katıldılar. izin verildiğini anlamış değiliz. Toplantı tutanaklarına geçtiği Zengibar firmasının gibi muhtarlar ve köy halkı bu köyümüz içinde kurmak istediği

Kalker Ocağı ve Kırma eleme tesisine razı değiliz. Böyle bir tesis köyümüzü yaşanmaz hale getirecektir.”dedi. DAVA AÇILACAK Sami Altundal 04 Nisan 2012’de Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne dilekçe yazarak açacağı dava için taş ocağı proje dosyasını istedi. GURBETÇİLERE SESLENİŞ Karacakaya Köyü Muhtarı Sami Altundal “Köyümüz sınırları içinde kurulmak istenen taş ocağı ve HES’e karşı sonuna kadar mücadele edeceğiz. Çünkü doğayı tahrip eden bu tesisler yapılırsa köyde yaşama şansımız kalmaz. Köy tüzel kişiliği adına Zengibar Firmasına dava açacağız. İstanbul’daki köy derneğimizden köydeki ve gurbetteki hemşehrilerimizden mücadelemize destek bekliyorum. İnanıyorum ki Sökü, Hacıreis, Hacıreissökü çevre köyler halkımız da bu mücadelenin içinde yer alacaklar. Siyasilere sesleniyorum. Yol, istiyorum, su istiyorum, hayır diyorlar. Taş ocağına, HES’e gelince bizim adımıza evet diyorlar. Gelin bizi

KAS-DER BAYRAMPAŞA’DA RASİM DEMİRCAN YENİDEN BAŞKAN SEÇİLDİ

BAYRAM ERCAN GÖREVE DÖNDÜ

Kas-Der Bayrampaşa Şubesinin 6. olağan genel kurul toplantısı 11.03.2012 günü dernek merkezinde yapıldı. Ergun Usta’nın divan başkanlığını yaptığı kongrede Fikret Yılmaz ve Ahmet Kılıç yazmanlıklara seçildiler. Kongreye Bayrampaşa Belediye Başkanı Atilla Aydıner, Topcular Devlet Hastanesi Başhekimi Mehmet Beker, AKP İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Kadir Tan, PaşaDer Başkanı Yaşar Yılmaz, Yukarısökü Derneği Başkanı Sedat Tığlı, Kas-Der Bayrampaşa eski Başkanı Hasan Yılmaz, Çatalzeytin Derneği eski Başkanı Mehmet Kaya, Kas-Der Beyoğlu Şube Başkanı Tahsin Kılıç, Çayaş Başkanı Rasim Tan, Sultangazi AKP Belediye Meclis Üyesi İzzet Açıkgöz katıldılar. Yapılan seçimde Yönetim Kuruluna Rasim Demircan, Naim Altundal,

Başkan Rasim

Osman Taşay, Adem Kılıç, Ercan Topçuoğlu, Seyfettin Özdemir, Salih Uğur, İbrahim Eroğlu, Şen Kurnaz, Okyay Bekiroğlu, Niyazi Tekeci 3 yıllığına seçildiler. Kongrede güven tazeleyen Rasim Demircan kendisine destek olanlara teşekkür etti. Yeni dönemde daha verimli hizmetler sunacaklarını söyledi.

NUHLAR DERESİNE MENFEZ YAPILIYOR

Belediye menfez çalışması

Belediye, kar suları ile coşan Nuhlar deresine önlem olarak menfez yapıyor. Atatürk Bulvarı ile İstikbal Caddesini birbirine bağlayan karakol sokak jandarma yanına kadar 0,70 m*1,00 metre ölçüsünde 60 metre boyunda kazıldı. Halen devam eden menfez inşaatı 27 Mart’ta başladı. Belediye daha önce Nuhlar’dan aynı noktaya kadar menfez işini yapmıştı.

200 ÖĞRENCİLİK YURT YAPILIYOR Akçay kıyısına eski sağlık ocağının yanına 200 öğrencilik (100 kız, 100 erkek) yurt yapılıyor. Ortaöğretim pansiyon inşaatı İl Özel İdaresi Yatırım ve

İnşaat Müdürlüğünce 17 Nisan 2012 günü saat 10.00’da ihale edilecek. Kaloriferli ve asansörlü 3 katlı pansiyonda her odada 3 ya da 4 yatak bulunacak.

Esenler İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünü vekaleten yürüten Bayram Ercan, İdare Mahkemesi kararıyla 02 A ğ u s t o s 2 0 1 1 ’ d e görevden alınmıştı. Bölge İdare Mahkemesine açtığı davayı k a z a n a n E r c a n . Bayram Ercan 26.03.2012’de Esenler İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü görevine geri döndü. İlçemiz Kuzsökü köyünden olan Bayram Ercan, 23 yıllık eğitimci.

KARACAKAYA VE CELALLAR DERNEKLERİ KONGRELERİNİ YAPTILAR Dört Muhtarlık Karacakayalılar Derneğinin olağan genel kurulu 18 Mart’ta yapıldı. Ahmet Özcan başkanlığa aday olmadı. Dernek Başkanlığına Şerafettin Özcan seçildi. Celallar köyü Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğinin ilk genel kurul toplantısı Çatalzeytinliler Yardımlaşma Derneği lokalinde 25 Mart’ta yapıldı. Başkanlığa Hulusi Özbek seçildi. Her iki genel kurul toplantısını gazetemiz İstanbul sorumlusu Ergun Usta yönetti. Usta, toplantılarda HES ve taş ocakları konusunda aydınlatıcı bilgiler verdi.

KADINLAR GÜNÜ KUTLANDI Çatalzeytin’de Kadınlar Günü Yardımsevenler Derneği Şube Başkanlığının 08 Mart 2012 akşamı düzenlediği yemekle kutlandı. Kadınlar Günü dolayısıyla Kordon gazinosunda verilen yemeğe 83 kadın katıldı. Yemekten sonra esnafların bağışlarıyla eşya piyangosu çekilişi yapıldı. Yardımsevenler Derneği Çatalzeytin Şube Başkanı Rüksan Yeni “Kadınlar mutlu ve huzurlu yaşamak için mücadelelerini hep sürdürecek. Sürekli birlik ve dayanışma içinde olacağız, etkinliğimize katıldığınız için teşekkür ederim.” dedi.

AKÇAY SONSUZA KADAR Mustafa AFACAN 2010 yılının “Dünya Çevre Günü”nde… (Çevreyi korumakla işi olmayanlar için tarihi tam vereyim), 5 Haziran’da, tuttuk Kastamonu’dan Çatalzeytin’e aktık. Kalabalık değil… Tıpkı Akçay gibi küçücük bir dere misali. Ahh keşke siz de olsaydınız da o gün duysaydınız… Bi karış boyundaki Akçay deresine yalın ayak girip, “Deremizi vermeyiz” diye haykıran yedisinden yetmişine Çatalzeytinlilerin iç paralayan feryatlarını. Haa “Çatalzeytinliler” dedimse… Cümbür cemaati kastetmiyorum illaki. En fazla kırk kişiydi… El kadar derede, şilep yürekleriyle barikat kuranlar. Sağdan soldan desteğe gelenlerle… Hadi bilemedin altmış yetmiş kişi diyelim. Gerçi nicelik ile ne işimiz varsa… Anlatıyorum uzun uzadıya. Nitelikten bahsedelim… Mesela “Bir Türk dünyaya bedel” misali, Köy Enstitüsü’nden 54 mezunu bi Mehmet Özçelik amcamız vardı o gün. O zaman 76 yaşındaydı… Allah ömür verdiyse, bugün etmiştir 78. Dere Suçatı’da, Mehmet amcanın köyü Sırakonak… Arası sen de beş, ben diyeyim 10 kilometre. Sabah ezanında kalkmış Mehmet amca… O kadar yolu yürüye yürüye gelmiş inanmazsınız. Tek derdi vardı… Etrafındaki cennet doğa ile birlikte kendilerine yaşam kaynağı olan Akçay’ı, dedesinden nasıl emanet aldıysa torunlarına öylece bırakabilmek. Emanete… Hıyanet etmeden. Yeminle söylüyorum… Ne hükümet karşıtlığı, ne doğalgaz lobileri ile kankalık. Dedim ya tek derdi vardı 76’lık öğretmen Mehmet amcanın… Atılan taşın ürkütmeye değmeyeceği bir kuş için, güzelim Akçay’ı ve doğayı öldürtmemek. Hes iptalleri arka arkaya… Kastamonu İdare Mahkemesi… Akçay üzerine yapılacak Yunuslar Regülatörü ve HES projesi için Kastamonu İl Çevre ve Orman Müdürlüğü’nün verdiği “ÇED gerekli değildir” kararını geçtiğimiz perşembe günü iptal etti. Ehh Cide’deki nihai iptalden sonra… Kış gününde bahar havası yaşattı bu güzel haber çevre dostlarına.

BELEDİYEYE 10 İŞÇİ ALINDI Toplum Yararına Çalışma Programları (TYÇP) kapsamında Kastamonu Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ile Çatalzeytin Belediye Başkanlığı işbirliği ile belediyeye 22 Mart’ta 10 işçi alındı. 03.04.2012 – 02.12.2012 tarihleri arasında Çevre Temizliği ve Kamusal Altyapının Yenilenmesi projesinde çalışmak üzere 20 başvuru yapıldı. İşkur yetkilisi Abdurrahman Engin, Belediye yetkilisi Aydemir Korkmaz ve Katılımcı adayı Talat Görenek ve Noter huzurunda yapılan çekilişte 10 asil, 5 yedek olmak üzere işçi alımı yapıldı İsmail Türk, Mustafa Demirci, Mehmet Aydın, M.Talip Çetinkaya, Uçar Kara, Ersin Şentürk, Eser Karadağ, Abdullah Korkmaz, Serkan Kaba, Durmuş Çetinkaya. 03 Nisan’da Belediyede temizlik işçisi

Sayfa 3

En Büyük Heyelan İsmail’de

6 KÖYÜMÜZDE HEYELAN OLDU Kış bitti, heyelan başladı. İlçemize bağlı 6 köyde heyelan görüldü. En büyük heyelan 24 Mart’ta İsmail köyünde meydana geldi. Kastamonu’dan teknik elemanlar geldi, rapor yazdılar. Petligüney mevkiinden Kestanecioğlu mahallesi grup yoluna kadar toprak kayması oldu. Ağaçlar toprakla beraber kaydı. Aziz Yılmazer ve Gencer Yılmazer evleri tehlike içinde.

Aşağısökü köyünde dere üstündeki tarlalarda, Paşalı’da Yabu, Balcıoğlu, Paşaoğlu mahallelerinde, Epçeler’de merkez mahallesinde heyelan oldu. Kuzsökü-Piri yolu heyelandan kapandı. Özel İdare ekibi yolu açtı. Güneşler-Kavaklı yolunda heyelan nedeniyle çökmeler oldu.

ARICA’DA NÖBETE GİDEN TELEKOM EKİBİ KARDA MAHSUR KALDI Arıca köyünde bulunan Radyolink istasyonuna 02 Mart’ta nöbet değişime giden Türk Telekom ekibi kar aracı ile mahsur kaldı. Saat 15.00 sıralarında nöbet değişimine giden ekip yer yer 1,5-2 metreyi bulan kar nedeniyle nöbet yerlerine ulaşamadan Arıca köyü, Arpalıkbaşı - Kapan mevkii arasında paletli araçlarının kara saplanması sonucu yolda kaldı. Bunun üzerine yardım talebinde bulunan ekibe Çatalzeytin

Kaymakamlığı kar kürüme aracı gönderdi. Türk Telekom İl Müdürü Ahmet Hamdi Zengin'den alınan bilgiye göre ekip saat 15.00 sıralarında Çatalzeytin Arıca köyünde bulunan radyolink istasyonuna nöbet değişimine giderken kara saplanarak yolda kaldı. Ekip saat 20.00 sıralarında mahsur kaldığı noktadan kurtarıldı nöbet değişimi gerçekleşti.

İSTİKLAL MARŞI’NIN KABULÜ VE MEHMET AKİF ERSOY’U ANMA GÜNÜ KUTLANDI İstiklal Marşının kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü, Çatalzeytin Şehit Engin Açıkgöz Lisesinde 12 Mart saat 10.00’da yapılan programla kutlandı. Program Lise Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Dilek Tursun’nun sunumuyla başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının söylenmesinden ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Lise Matematik Öğretmeni Oğuzhan Demirci yaptı. Programda 10/A sınıfı öğrencisi Merve Öztürk Mehmet Akif Ersoy’un Zulmü Alkışlayamam şirini , 9/A sınıfı öğrencisi Esra Arslan İstiklal Marşı ile ilgili konuşmasını yaptı. Mehmet Akif Ersoy’un hayatını ve İstiklal Marşının yazımını anlatan video katılanlara izletildi. Lise öğrencileri Mehmet Akif Ersoy’un şiirlerinden oluşan oratoryolarını sundular. 9/A öğrencileri Büşra Özcan ve Sevgi Özmen Cenk Marşı’nı okudular. İstiklal Marşı’nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü dolayısıyla yapılan ve ilköğretim okulları ve lise öğrencilerinin katıldığı yarışmada lise öğrencileri arasında birinci olan Merve Öztürk ve ilköğretim okulları arasında birinci olan

Paşalı İlköğretim Okulu öğrencisi Kerime Çetinkaya İstiklal Marşını beraber okudular. Yarışma birincileri Merve Öztürk ve Kerime Çetinkaya’ya ödüllerini Çatalzeytin Kaymakam Vekili Muhammet Kaya, ikincileri Soner Karagülle ve Elif Ünlü’ye İlçe Garnizon Komutanı J.Ütğm. Mehmet Akbuz, yarışma üçüncüleri olan Nazmiye Çetinkaya, Sinem Yazıcı’ya ödüllerini Belediye Başkanı Musa İhsan Uğuz verdiler. Program konuklara çay ikramı ile sona erdi.


31 MART 2012

Sayı: 335

ÇATALZEYTÝN MEKTUBU

HANDERFED HES BİLGİLENDİRME PANELİ İSTANBUL’DA YAPILDI Hanönü Dernekler Federasyonu (Handerfed) tarafından 25.3.2012 Pazar günü İstanbul Şişli Belediye toplantı salonunda ‘’ HES’e Karşı Ses, Baraja Evet HES’e Hayır ‘’ sloganıyla bilgilendirme paneli yapıldı. Paneli düzenleyen HANDERFED Genel Başkanı Cengiz Yıldız açılış konuşmasında panelin bilgilendirme yönünden çok yararlı olacağını, bunun ilk adım olduğunu, bundan sonra HES konusunda daha organize ve etkili şekilde çalışacaklarını dile getirerek başarılar diledi. Kaskon üyesi öğretmen Şenol Özcan ‘’ Gökırmak vadisi toz duman, baraja evet HES’e hayır” başlığı ile sunum yaptı. HES’in ne olduğunu, olması gerekenin ve olmaması gerekenin ne olduğunu, Gökırmak’ın akibetinin proje sonunda kurumak olacağını, doğal peyzajın tamamen bozulacağını, vadinin adeta katledileceğini, çevrede yapılan çeltik tarımının büyük ölçüde zarar göreceğini, yöre insanının mağdur edileceğini, flora ve fauanın yok olacağını, yöreden göçü hızlandıracağını , yanlış bilgilendirme ile halkın kandırıldığını belirterek federasyon olarak buna karşı mücadele edeceklerini belirtti. Prof. Dr. Sadık Erik ise konuşmasına Doğu Karadeniz Artvin yöresinde özgür akan derelerin nasıl tutsak hale getirildiğini gösteren bir film sunumu ile başladı. Daha sonra kaleme aldığı “HES’in Zararları” başlıklı makalesini okuyarak 30 maddede olası zararları açıkladı. Erik ‘’ Çevrecilerin bu çeşit projelere karşı idari mahkemelerde yürütmeyi durdurmaları ve proje alanlarını sit alanı olarak kabul ettirerek HES’lerin önünü kestikçe ilgili bakanlıkta hemen karşı önlem olarak istediği yönde yasa ve yönetmelikler çıkararak HES’lerin önünü açmaya çalışıyor ‘’ diyerek bazı örnekler sundu. Sonra HES mağduru olmuş, değişik yörelerden insanların başlarına gelen trajik olaylardan örnekler sundu. Memleketi olan Araç’taki Araç çayına yapılacak Zala Regülatörü ve HES projesi hakkında ilgili müdürlüğün sitesinden Çed raporu hakkındaki bazı bilgileri sundu. Buna göre proje 5.7 mw gücünde, iletim tüneli 9.850 m, derivasyon kanalı trapez ve açık kanal şeklinde, 3.4 m x 1.8 m ebatlarında, yapılacak üniteler ise regülatör, yükleme havuzu, iletim kanalı, cebri boru, türbin, santral binası, kumçakıl malzeme ocağı, personel şantiyesi, geçici hafriyat depolama ocağı ve bunlara ulaşım yolları veya servis yolları şeklinde. İlçenin 1.5 km batısında başlayacak proje 2 yılda bitecek ve ömrü 50 yıl. Çalışmalar sırasında orman alanlarının% 49’u, tarım alanlarının % 35’i, çay yatağının % 16’sı etkilenecek. Prof.Dr. Sadık Erik, projenin olumsuzluklarını ise şöyle açıkladı : Çalışma alanım olduğu için ( flora ) dikkatimi çekti, alandan toplanan 57 tür sayısı çok az. Endemik bitki türü hiç bulunmamış. Bölge ( Kastamonu ) orkide türlerinin merkezi olduğu halde alandan hiçbir salep türünün bulunmaması floristik çalışmanın yetersiz kaldığı izlenimini veriyor. Açık trapez kanalı yer yer köprü yapılsa da hayvan yayılmasına sınırlama getirir ve ayrıca kanala düşerek telef olacak evcil ve yabani hayvanlar için nasıl bir önlem alınacağı konusunda açıklama yok. Yaklaşık 10 km boyunca çay yatağına bırakılacak % 10 oranındaki en düşük su miktarı özellikle yazın çay yatağının tümüyle kuruması anlamına geliyor. Bu ise tarımı ve hayvancılığı olumsuz yönde etkileyerek yöre insanını mağdur edecek, 10 km boyunca su kullanma hakkı satın alınmış olacağı için bahçelerin ve hayvanların sulanması firmanın insiyatifine bırakılmış olacak. Bu mesafedeki yer altı su depolarının da beslenmesi bozulacaktır. Bu nedenlerle Araç çayı ve Gökırmak örneklerinde olduğu gibi, eğimin çok az olduğu bölgelerde gerekli düşüyü yaratmak için mecburen iletim tüneli çok uzun olmakta, örneğin Gökırmakta 22 km, ve bu durum çevreye verdiği zararı en üst seviyeye çıkarmaktadır. O yüzden bu gibi hallerde HES projesinden vaz geçilmesi veya yetkili kurumun izin verirken bu noktaları göz önünde bulundurması gerekir. Eğer yatırım yapılacaksa baraj şeklinde yapılması en mantıklı

çözüm olarak görünmektedir, diyerek konuşmasını bitirdi. İkinci panelist olan mimar ve Kasderfed başkan yardımcısı Zeki Şeref, Hanönün’de Gökırmak üzerinde yapılacak olan HES projesinin 22 km uzunlukta iletim tünel olacağını ve bu mesafede suyun hapsedilerek ırmak yatağının kurumasına bağlı olarak başta çevrede yapılan çeltik tarımı olmak üzere diğer tarım faaliyetlerinin ve hayvancılığın, özetle yöredeki yaşamın olumsuz etkileneceğini vurguladı. Gerekçe olarak ırmak yatağına bırakılacak su oranının % 10 gibi düşük tutulmasını gösterdi. Ayrıca yöre insanının su kullanım haklarının ellerinden alındığını belirtti. Bu projeyi durdurmak için

YUNUS EMRE’DE SEVİYE TESPİT SINAVI YAPILDI

YUNUS EMRE’DE 3 BOYUTLU ANİMASYON FİLMİ GÖSTERİLDİ

Yunus Emre İlköğretim Okulunda 11 Mart saat 10.00’da 4.,5.,6.,7. Sınıf öğrencilerine Seviye Tespit Deneme Sınavı (STS) yapıldı. Türkeli Özel Fem Dershanesi tarafından düzenlenen ve Kaymakamlık oluruyla

gerekli girişimlerde bulunduklarını, yasal yoldan mücadeleyi sürdüreceklerini , bu arada sık sık yöreye giderek halkın bilinçlendirilmesine devam edeceklerini dile getirdi. Süreç sırasında şirket ile yöre halkı arasındaki bazı çarpıklıkları, tatsız olayları anlattı. Hanönü Muhtarlar Platformu başkanı Hüseyin Yücel, soru kısmında söz alarak yaşadığı süreci anlattı. Önceki konuşmacıların belirttikleri olumsuzlukları aynen yaşadığını , yaşamlarının nasıl zorlaşacağını belirtti, farklı olarak, projenin bir yan işletmesi olacak taş kırma tesisinin köyün yakınına yapılmasının yaşamlarını tehdit ettiğini, buna rağmen firmanın oraya bu tesisi kurmaya devam ettiğini, projede her şeyin kağıt üzerinde yapılacağı yazıldığı halde fiiliyatta buna uyulmadığını dile getirdi. Çatalzeytinli öğretmen Ergun Usta, söz alarak Çatalzeytin’deki süreci anlattı. Çatalzeytin’de kurdukları çevre Aşıkları Platformu ile yürüttükleri hukuki mücadele sonunda Kastamonu İdari Mahkemesinden yürütmeyi durdurma kararı aldıklarını, ilk etabı böylece kazandıklarını, çabalarının devam edeceğini, Akçay’ı kurtaracaklarını açıkladı. İlçedeki çevre önderlerinden Emin Türkay Öztürk’ün bu konuda ulusal kanala davet edildiğini, burada HES’lerin Akçay çevresine vereceği zararları ve hukuki süreci anlattığını dile getirdi. Son olarak kendilerine söz verilen Mehmet Diribaş (Azdavay Dernekleri Genel başkanı ve Kaskon üyesi) ve Selami Çelebioğlu ( Kaskon Genel Başkanı ), yaptıkları kapanış konuşmalarında, HES’lerin yaratacağı tahribat yüzünden ülkenin suyuna ve toprağına sahip çıkmanın siyasi bir davranış olamayacağını, davanın siyaset üstü bir niteliği olduğunu belirterek birlik ve dayanışmanın gerekli olduğunu vurguladı. Son olarak katkıda bulunan Yılmaz Karakoç (Kasderfed Yönetim Kurulu Üyesi), süreçte geç kalınmadığını, yasal yolların işlemeye devam ettiğini, Danıştayın vereceği karardan sonra ilgili idare mahkemesine davayı götüreceklerini, bunun için konuda uzman bir avukatla anlaştıklarını dile getirdi. Panel sonunda kapanış konuşmasını yapan Handerfed Başkanı Cengiz Yıldız ve düzenleme sorumlusu Şenol Özcan panelistlere ve katkıda bulunan konuşmacılara teşekkür ederek paneli kapattı.

gerçekleştirilen sınavda başarı gösteren %1’lik dilime giren öğrenciler tamamen ücretsiz, %2’lik dilime girenler %95 indirimli, %3,%4,%5 ve diğer dilimleri giren öğrenciler dershanenin imkanlarından indirimli olarak faydalanabilecek-

Yunus Emre İlköğretim Okulu öğrencilerine 08 Mart saat 15.00’te okul salonunda yapımcılığını Animeto Hayal Gücü Kristal Ltd. Şti.’nin

üstlendiği “Son Macera” adlı 3 boyutlu eğitici animasyon filmi gösterildi. Öğrencilere film başlamadan önce 3 boyutlu gözlük dağıtıldı. Öğrenciler

Sayfa 4

ÇATALZEYTİN İÇİN

Hüseyin AYDOĞDU

Bundan birkaç sene önce idi Çatalzeytin’de bir çay bahçesinde gurbetçi dostlar ve birkaç esnaf hemşehrimizle sohbet ederken konu döndü dolaştı siyasete geldi. Kimi Çatalzeytin ilerlemiyor dedi. Bazıları bütün resmi kuruluşların çevre ilçelere gittiğini söyledi. Çatalzeytin’e neden yatırım yapılmıyor ? Çatalzeytin gençlerine iş imkanı sağlamak için yapıcı iyi niyet taşıyan sözler söylediler. O yıllarda iktidar partisine mensup ilçe yönetiminden söz sahibi bir yönetici çay sohbeti sırasında eleştirilere cevaben şu ifadeyi kullanmıştı. “Çatalzeytin’de çok şeyler yapılıyor ama göze görünmüyor. Bazıları görmek istemiyor.” Senenin en az 4-5 ayını Çatalzeytin’de geçiriyorum. Yapılan görülmüyor, sözü beni hayretler içinde bıraktı. Benim gibi düşünenler de bir hayli var. Çatalzeytin çok büyük bir şehirde yapılan yatırımlar ve hizmetler gözden mi kaçıyor acaba ? Kaynaklar alt yapıya gidiyor da yapılan hizmetler mi görülmüyor ? 30 Kasım 2011 tarihli Çatalzeytin Mektubu Gazetesinin 6. sayfasında sevgili Ergun Usta’nın “Çatalzeytin Nereye Gidiyor ?” başlıklı yazısını zevkle okudum. Ergun Hocam, nereye gittiğimizi bir bilebilsek. İşte sorun burada. Doğruyu konuşursun kötü olursun. Bu tenkit ediyor derler, selamı sabahı keserler. Gerçi fark etmez. Kimsenin ekmeği başkasından gelmiyor. Doğruyu söylemez herşeye çok güzel dersen o zaman gerçekleri inkar etmiş olursun. Konuşmaz sükut edersen pasif duruma düşersin. Acaba nasıl bir orta bulmalı ? Sayın, Ergun Hocam birilerinin dediği gibi iyiye gidiyor da biz mi görmüyoruz acaba ? Çok şeyler yapılıyor da biz mi görmek istemiyoruz, anlayamadım. Anlamakta da zorluk çekiyorum. Günün birinde güzelim sahilde kadim dostum Hikmet Bey ile oturup denizin güzelliklerini seyrederken biraz ileriden üç tanıdık zat bize doğru geldi. Burada isimlerini vermeyeceğim. Saygımız gereği nezaketen ayağa kalktık. Üç kişiden ikisi Çatalzeytinli tanımamam mümkün değil. Üçüncü kişiyi tanıyamadım. Sonradan Hikmet Bey’den öğrendim. Çatalzeytin’de yönetici konumundaki hemşehrimizin ilk söylediği söz şu oldu “Benim hakkımda konuşuyormuşsun.” cevabını o an kibarca verdim. Bu memlekette Cumhurbaşkanı, Başbakan, Bakan, Vali ve Kaymakamlar hakkında eleştiriler yapılıyor. Ki ben Çatalzeytin’de yaşıyorum. Doğruyu, yanlışı, iyiyi, kötüyü zaman içinde görebiliyorum. Sözümün de her zaman arkasında oldum. Söylediğim sözler kahvehanede, çay bahçesinde Çatalzeytin ile ilgili konularda olmuştur. Eleştirmek hepimizin doğal hakkı olsa gerek. Zira o güzelim Çatalzeytin’in çocuğuyum. Çatalzeytin havasını teneffüs ediyorum. Memleketimin, köyümün güzelliği ile alnımı gere gere övünüyorum. Memleketime yatırımda kısman öncülük ettim. Yüzlerce insan benim çabam sonucunda Çatalzeytin’e geliyor, imkanları nisbetinde katkıları oluyor. Bundan daha ileri noktaya taşımak Çatalzeytin Belediyesi ve esnafına kalmıştır. Çatalzeytin’in komşu ilçeleri turizme açılırken, yüksek okullara kapılarını açarken biz seyretmedik mi ? Bacasız fabrika diye adlandırılan yüksek okulların Çatalzeytin’e gelmesini sağlamak için mücadele vermeli ki Çatalzeytin kabuğunu kırsın. Yazın gelen gurbetçilere para getirsinler işimize karışmasınlar anlayışı yanlıştır. Söz hakkını yalnız kendilerinde görürlerse düşüncelere değer vermezlerse özlediğimiz gelişme olmaz. O güzelim Çatalzeytin her zaman geri geri gider. Tarih tekerrüden ibarettir. Sevgili Ergun Usta “Çatalzeytin Nereye Gidiyor?” diyor. İşte görüyorsun canım kardeşim nereye gittiğini. Doğunun, batının siyasetçisi, esnafı, halkı, sivil toplum kuruluşları yörelerinin çıkarları noktasında birleşip hemfikir olabiliyorlar. Çatalzeytin’de böyle mi ? Üzülerek söylüyorum. Maalesef böyle değil. 2011 yılının yaz ayında ilçemizde bir hastane olayı meydana geldi. Asıl ilgilenmesi gerekenler maalesef ilgisiz kaldı. İktidar partisinin temsilcileri, Sağlık Bakanına gidelim, durumu anlatalım diyen esnaflardan bir kısmının önünü kesiverdiler. Kadim dostum Ahmet Güler’in kulakları çınlasın. Şimdi duyuyorum Sağlık Bakanı açıklama yapmış, gazetemizde. Nöbet hizmeti, yatak hizmeti ve ağız diş sağlığı hizmeti devam ediyor demiş. Sordum soruşturdum. Hastaneye hasta yatırmıyorlarmış. Cumadan cumaya diş hekimi de artık gelmiyormuş. Açıklama var icraat yok. Ama konuyu takip eden siyasetçi var mı, o da yok. Güzelim Çatalzeytin, Kastamonu’nun en eski ilçelerinden biri. Küçüldükçe küçülüyor. Neme lazımcılık var. “Bana dokunmayan yılan bin yaşasın.” düşüncesi hakim Hülasa sevgili hemşehrilerim Çatalzeytin’in nereye gittiğini görüyor musunuz ? Amacım kırmak, dökmek, incitmek değil. Doğruyu

ÇATALZEYTİN’DE BAHAR YÜZÜNÜ GÖSTERDİ Bahar yüzünü gösterdi, 18 Mart’ta vatandaşlar sahil kenarlarına ve parklara indi. Uzun süredir etkisini gösteren soğuk ve yağışlı havanın yerini güneşe bırakmasının ardından Çatalzeytin’de vatandaşlar sahil

bandında yürüyüş yaparak güzel bir pazar günü geçiriyorlar. Etkisini gösteren güneşten faydalananlar sadece vatandaşlar değil hayvanlar da güneşin ve sıcak havanın tadını çıkarıyor. Önümüzdeki günlerde sıcaklıkların artması bekleniyor.


31 MART 2012

ÇATALZEYTÝN MEKTUBU

Sayı: 335

SON RESİM Bin dokuz yüz ellisekiz yılında ailemize iki can katıldı. Birisi üçüncü erkek kardeşim Tuncay. O çok güzel ve sevimli bir kardeşti. Tüm aile bu küçük yavruyu çok sevdik. Öyle ki onun da bizi sevmesi ve en çok sevdiği olmak için çırpınıyorduk. Aynı yıl içinde bir de küçük bir kediciğimiz oldu. Adını Pamuk koyduk. Pek çok çocuk gibi biz de hayvanları severdik. Mutlu bir aileydik. Herşeyimiz vardı. Bizim parayla elde edilecek hiçbir şeye de özlemimiz yoktu. Bize süt veren ineğimiz, yumurta veren tavuklarımız, oynayabileceğimiz bahçemiz, sebzemizi topladığımız bostanlarımız ve her mevsim bize farklı ürünler sunan doğamız vardı. Bu kurulu düzenimiz babamızın Maarif Memuru olmasıyla değişti. Çelebiler’den Çatalzeytin’e taşındık. Öğretmenlerimiz, komşularımız, arkadaşlarımız değişti. Denize yakın bir evde oturuyorduk. Dört kardeş denizi öyle sevdik ki. Elimizden gelse denizde yaşayabilirdik. Küçük kardeşim bile denize kaçar kültonu çıkarıp denize girer çıkınca da külotunu bulamazdı. Kaybolan külotlardan annemizin canı iyice yanmıştı ve kızardı. Annemin kardeşime kızmasına da hiç dayanamazdık. Çok üzülürdük, ona da birşey söyleyemezdik. Kardeşimizi yalnız biz değil herkes severdi. Babam severken hırpalıyor öğretmen arkadaşlarım, birşey diyemiyorum, okula gönderme diye annemi tembihlermiş. Küçük teyzem de bir keresinde köye götürmüştü. Babam haber göndermiş çocuğu özledik getirsinler diye. Teyzem bu haberden üzüntü duymuş ve ölse ne yapacaklar acaba demiş. İşte böylesine çok sevilen kardeşimi bir gün annem uyutuyor ve mutfağa yemek pişirmeye gidiyor. Evin ön cephesinde bir kapısı, arka bahçeye açılan ikinci bir kapısı vardı. Annem çocuğum uyuyor sanırken o arka kapıdan çıkıp komşuya gidiyor. Çünkü orada oynayabileceği bir arkadaşı vardı. Çok ilginç ben de aynı komşuya gitmiştim. Evin annesi salıncakta bebek uyutuyordu. Ben de izliyordum. Birden bir çocuk bağırması oldu. “Tuncay kuyuya düştü, Tuncay kuyuya düştü.” Kardeşim, canım kardeşim kuyunun üstünde yatıyordu. Gömleği şişmiş gibiydi. Üstünde yeşil bir şort ve aynı renk bir gömlek vardı. Annem kardeşimi kucakladı. Koştu koştu. Doktor kardeşimi hayata döndürmeye çalışıyordu. Babam giysilerini parçalıyordu. Bir sürü insanlar gelmişti. Yıllar geçti. Onu hala seviyor ve özlüyoruz. Gözlerimin önünde hep bir resim var. Kardeşim kuyunun üstünde yatıyor hareketsiz.

OKUMASAM OLMAZ ABİ Hep yamukluk yapanları Eğri yola sapanları Akrep gibi sokanları Okumasam olmaz abi Saman gibi tozanları Doğruları bozanları Ahir zaman azanları Okumasam olmaz abi Gizli adım atanları Sırt gelipte yatanları Cebellezi yapanları Okumasam olmaz abi Sahte şahit düzenleri Efe gibi gezenleri Sabah akşam ürenleri Okumasam olmaz abi Hep bana mı diyenleri Küçük büyük sövenleri Eğrileri övenleri Okumasam olmaz abi Fırıldaklık edenleri Köçek gibi dönenleri Hak deyince gülenleri Okumasam olmaz abi Helale haram katanları Kursağından sokanları Dağı taşı yudanları Okumasam olmaz abi HES deyince gülenleri Sırt dönüpte gidenleri Neme lazım diyenleri Okumasam olmaz abi Kötüleri birer birer Unutursan seni çizer Yumruk olup hep beraber Okumasak olmaz abi Yüksel AÇIKGÖZ

Özel günlerinizde, düğün, nişan, nikah, sünnet törenlerinizde sizinleyiz. Tel: 0 532 678 59 12 ÇATALZEYTİN

Sayfa 5

BİR BAHAR YAZISI • 24 Mart’ta Yaralıgöz’e çığ düştü. Çatalzeytin’den İstanbul’a giden otobüsler 2 saat yolun açılmasını beklediler. • Lokman Eczanesi ve Hüsnü Çelikkıran kahvehanesinin kullandığı binayı 26 Mart’ta Ziya Kadıoğlu satın aldı. • 26 Mart’tan itibaren mesai saatleri 08.30-12.30/13.30-17.30 olarak değişti • Ziraat Bankasına servis görevlisi olarak açıktan atanan Neslihan Semet 26.03.2012’de göreve başladı. • Musa Alemdar’ın İsmail köyündeki yazlık evine 26 Mart’ta girildiği altın vs. alındığı öğrenildi. • Orman İşletme Müdürlüğü Personel Şefi Makbule Korkut 2630 Mart tarihlerinde Kemer’de “Devlet Memurları” konulu seminere katıldı. • Celallar köyü Çukurca mahallesinde 28 Mart’ta eski ahşap evin çatısını onarmaya çalışan gurbetçi hemşehrimiz İsmail Hakkı Cerrahoğlu düşerek 2 bacağını kırdı. • Belediye Meclisinin 07 Mart 2012’de yapılan toplantısına Belediye Meclisi Üyeleri Ergun Şentürk, Erdal Savcı, Hayret Öztürk, katılmadılar. Toplantıda imar tadilatı konusu görüşüldü. • Düzenli ve güvenli çalışmasıyla dikkat çeken, Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine tayin olan Noter Hilal Tanrısever, 30 Mart 2012’de ilişiğini kesti. Noterliğe Adliye Yazı İşleri Müdürü Sevda Yelkenci vekalet ediyor. • Girişkenliği ile tanınan hemşehrimiz Şerafettin Demircan (Paşalı) akraba ve dostlarının hastalık ve vefatı dolayısıyla Türkiye-İsviçre arasında çok sık geliş-gidiş yapıyor. Demircan bu yaz tatilinde uzun süre Çatalzeytin ve İstanbul’da kalacak. • TL’nin yeni simgesi 07 Mart’ta Çatalzeytinli balıkçıların tezgahlarında yerini aldı. Balıkçı İlhan Salih Bozkurt “TL’nin yeni simgesini televizyon haberlerinde gördüm. Ertesi gün tezgahımda kullandım, müşterilerimin ilgisini çekti.” dedi. • Sırakonak köyünde 01 Mart’ta Karaağaç deresinde Erkan Özçelik (1983), Ercan Özdemir (1982), Cemal Özdemir (1971) birlikte ava çıktılar, 1 domuz vurdular. • 01 Mart 2012’de elektrikler 01.30’da kesildi. Kesinti 11.30’da sona erdi. • TRT’ye 30 yıl hizmet veren hemşehrimiz Kazım Çelik 15 Aralık 2011’de emekliye ayrıldı. • Uzman Doktor Ercüment Kadıoğlu 20 Mart’ta İlçe Hastanesinde göreve başladı. • İsmail Özcan, Atatürk Bulvarı kahvehane yanındaki lokantasını 20 Şubat’ta Mahir Oktay Çetinkaya’ya devretti. Çetinkaya, çorba, ızgara, kokoreç ile müşterilerine hizmet veriyor. • Paşalı köyünde 23 Mart saat 16.00 sıralarında Ş. S.(1967) evde meyve bıçağının üstüne düşerek yaralandı. Tedavisi İlçe Hastanesinde yapıldı. • Ufuk Topçu, Belediye’de 25 yıl şoför olarak çalıştıktan sonra 23 Mart’ta emekliye ayrıldı. • Fikret Çetin, 24 Mart’ta Naim Demir’in minibüsünü ve Kastamonu hattını satın aldı. • 25 Mart 2012 saat 03.00’te saatler bir saat ileri alındı. Saatler 28 Ekim 2012 Pazar günü saat 04.00’te tekrar geri alınacak. • J.Kd.Bşvç. Ahmet Şenkal

geçici görevle Doğanyurt’tan gelerek İdari İşler Astsubayı olarak 29.03.2012’de İlçe Jandarma Komutanlığında göreve başladı. • Karamanlar’da kar ve buz nedeniyle 15.03.2012 günü saat 15.00 sıralarında yolda kalan araçlara yardım etmek isteyen C.S. (1946) ayağının kayması sonucu düştü kafasını yere çarpan şahsın tedavisi İlçe Hastanesinde yapıldı. • Yemişli köyünde 02 Mart 2012’de B.K. (1993) Hasan Karadeniz’in (1948) evine girerek 1 adet av tüfeği, 1 adet odun motoru, 1 adet cep telefonu çaldığı iddia edildi. 07 Mart 2012’de B.K. (1993)’nın evinde yapılan aramada 1 çift kırmızı renkli bot ele geçirildi. Botların Hasan Karadeniz’in evinde alındığının ortaya çıkması üzerine hakkında işlem yapıldı. • 08.03.2012 günü saat 08.30’da Piri köyünde F.Y.(1974), kızı E.Y.(1992)’yi aralarında çıkan tartışma sonucu ölümle tehdit ettiği iddia edildi. Haklarında işlem yapıldı. • 12.03.2012 günü saat 10.30’da Samancı köyünde H.K. (1946) arazi meselesi yüzünden K.Ş.(1942) ile tartıştıkları ve H.K.’nin K.Ş.’ye hakaret ettiği ileri sürüldü. 13.03.2012 günü saat 09.30’da arazi meseli yüzünden H.K(1946), D.T.(1942) ile tartıştığı ve hakaret ettiği iddia edildi. İki olaya da karışan H.K. hakkında soruşturma başladı. • Kavakören köyünde 05.03.2012 günü 17.45’te E.Y. (1976) ile Y.K.(1970) avlanma yüzünden tartışmaya başladıkları ve E.Y.’nin Y.K.’yı vurmak ile tehdit ettiği ileri sürüldü. • Saraçlar köyünde 25.03.2012 günü saat 14.30’da Sami Türkmen (1976) ağaç keserken ağaç dalının üzerine düşmesi sonucu yaralandı. Türkmen’in tedavisi Türkeli Devlet Hastanesinde yapıldı. • 26.03.2012 günü saat 21.45’te Hacıreissökü köyünde M.I. (1978), M.A(1942)’yı darp ettiği ileri sürüldü. Olay adli makamlara yansıdı. • Genç hemşehrimiz Birol Yılmaz, eski Fenerbahçe

Yaz kapıya dayandı.Kırmızıya yaslanmış yemyeşil bir sabah ‘yaz’ diye dürtüklüyor kalemimi…Ne zamandır kavganın bel kırıklıklarında adımlarken aşka ilişkin ne varsa yok saymışız. Ne kadar burnum varsa, tümünü tutsak etmiş bir yaz kokusu dokundukça dokunuyor utanmazca. Beyaz bir korkudan arınmış iki masum gözle yeniden bir dünya yaratmış alıngan umutlarımla sabaha uyanırken geceye kahkahayla el sallıyorum. Ne oldu ? Kollarını uzatıp uykuya mı hazırlandın en hınzır ve hırçın Karadeniz ? Gelip öpesim geldi dersem…Bekle öyleyse !.. Köy kırmızısı ile kırmızı bir körlük ortasında kır yanaklı bir yüzle gülüyorum upuzaklardan. Ne denli yüz sürüyorum yüzsüzleştirilmişliğimize. Ama yarın, boğa sesinde taze bir şarkıyla giriveriyor odama. Terledim… Bütün nasırlı ellerin yüzümü okşadığını duyarak uyanacağım. Kötü ve kart sesli yargıç kararlarını en derin karanlıklarda bırakırken güzel tınılar duyacağımı bilerek yürüyeceğim Akçay boyunda soluğum yettiğince. Belki de yeniden çimme zamanı… Köy uyuyor olsa da kuşlar eşlik edecektir diye karanlığı tırmalamak sessizce… Aşka ilişkin bir kavga var kimsenin göremediği kesemde. Kimse ellemesin sakın… Ve yemin ediyorum yarın, bütün sokaklardan utanmış yüzleri toplayacağız birlikte. Kim bilir acıyarak… Kim bilir bütün utanmışlıklarını bile öpebileceğiz, çöplüklerin uzaklarına taşınacağız kavgalarımızla… Anlayan anlar… Geri geri yürümemenin yolculuğun aslı olduğunu öğrendiğimizde daha çabuk ulaşacağız ulaşmak için binlerce yıl düşünü gördüğümüz uzaklara… Zaman da tutsaktır kimi zaman, onu kullanmasını bilene… Aşka ilişkin bir sabahın, geceyi teknesinde geçirmiş yarım bir balıkçının kıyıya dönerken sırtında taşıdığı güneşin ilk ışıklarıyla geliyor olduğuna ısınıyor korkularım… Yarın var ya o yarın !... Kimine göre beklenen, Kimine göre o korkunç, kimine göre de kim biliri koyulaşmış… Bir sancıyla buluşmuş zevk zamanına kulaç sallamak yok mu, Karadeniz’de ? Hem de bilerek… Hem de isteyerek… Yaz kapıya dayandı ‘YAZ’ diye veYAZDIM. Yazacak o denli çok şey var ki yaz yaklaştıkça… Ve mevsimler, bütün kışlara karşın en genç mevsim doğuruyor ; boğazını sıkamaz kimse… Şafakların fotoğraflarının çekilip saklanması ve torunlara sunulması için dünya bizden yana dönüyor… Ellerimiz, ah o ellerimiz…

ÇANAKKALE ZAFERİ Mustafa ŞENTÜRK

lokalinde 20 Mart’ta çayevi açtı. • Zikriye Akçay (1943) 06 Mart’ta İstanbul’da kalp ameliyatı oldu. • Adliye Yazı İşleri Müdürlüğüne atanan Marziya Himyeri, 06 Mart’ta görevine başladı. Aynı gün izne ayrılan Himyeri’nin yerine Sevda Yelkenci vekalet ediyor. • 13 Aralık’ta ormanda çalışırken dal çarpması sonucu komaya giren, Kastamonu Devlet Hastanesinde yoğun bakıma alınan Dağköy Muhtarı Kemal Şafakattı, 30 Mart’ta İstanbul’a sevk edildi. • A101 Satış Mağazası Atatürk Bulvarı’nda Nuri Şahin binasında açılıyor. 26 Mart’ta noterden taraflar arasında kira sözleşmesi imzalandı.

DUYURU Sahilkent Sitesi Kat Malikleri toplantısı 26 Mayıs Cumartesi günü saat 14.00’te yönetici odasında, çoğunluk sağlanamadığında 02 Haziran’da aynı yer ve saate yapılacaktır. Kat maliklerine duyurulur. Emin Türkay Öztürk Yönetici Gündem: 1- Açılış, yoklama 2- Divan kurulunun oluşması

Harun ÜNLÜ h-unlu@hotmail.com

3- Atatürk’e saygı duruşu 4- Çalışma ve hesap raporlarının okunması 5- Ödemelerde gecikme faizinin belirlenmesi 6- Eleman çalıştırma konusunda yöneticiye yetki verilmesi 7- Yöneticinin çalışma koşullarının görüşülmesi 8- Yönetici ve denetici seçimi 9- Dilekler ve kapanış

18 Mart’ta Çanakkale Zaferinin 97. yıldönümünü kutladık. Çanakkale savaşları, saldıran, çeliğe ve ateşe karşı etin ve kemiğin kendini savunmasıdır. Bu da göstermiştir ki, savaşta maddi zenginlik, top, tüfek, cephane kadar manevi güç, iman ve ahlak da önemlidir. Batı dünyası, Mehmetçiğin en olumsuz şartlarda bile nasıl bir savunma gücü ortaya koyabileceğini görmüştür. Tarihçiler Çanakkale savaşından şöyle bahsediyorlar…. Metrekareye 6000 merminin, toprağa 251 000 vatan evladının düştüğü yer Çanakkale. 03 Kasım 1914’ten 09 Ocak 1916 tarihine kadar süren Çanakkale Savaşlarının istatistik bilgilerine bir göz atalım… Yaklaşık bir yıl sonra savaş sonucunda itilaf devletleri 252 bin kayıp verirken, Osmanlı Devleti 251 bin şehit verdi… 03 Kasım 1914’te Seddülbahir Kalesindeki cephaneliğe yapılan saldırıda 5 subay, 83 er şehit oldu. Bunlara ilk şehitler deniyor… 19 Mayıs 1915’te cepheye katılan 100 kadar İstanbul Tıp Fakültesi öğrencisi üç saat içinde şehit oldu. İstanbul Tıp Fakültesi 1921 yılına kadar hiç mezun veremedi. Anadolu’daki bir çok lise de aynı şekilde bu yıllarda mezun veremedi… Çanakkale savaşlarında, İngilizler 205 000, Fransızlar 47 000 kayıp vermiştir. İngiltere (sömürge askerleri dahil) bu savaşa 469 000 askerle katılmıştır. O gün için bizim toplam 700 000 askerimiz bulunuyordu. 10 bin askerimiz kayıp olarak kayıtlara geçmiştir. Savaşta 57. Alayın bütün mensupları şehit düşmüştür. Bir daha da 57. Alay kurulmadı… Bu Alayın sancağı halen Avustralya’da savaş müzesinde sergilenmektedir. En çok şehit veren ilk beş ilin sıralaması şöyle; Bursa 3274, Balıkesir 3003, Konya 2683, Kastamonu 2527, Denizli 2258 bu listeyi uzatmak mümkün, yedi düvele “Çanakkale geçilmez” dedirten destanı listelerle ve rakamlarla bilmek imkansız. Ve biz, imkansız denilenin mümkün kılındığı Çanakkale’yi bilmek zorundayız… Babamın üç amcasının da Çanakkale savaşında şehit olduğunu belirtmeliyim. Yazımın bu bölümünde şunu da yazmadan geçemeyeceğim. Bilindiği gibi Çanakkale Zaferini kutladığımız Mart ayında meclisimizde bir de Milli Eğitim komisyonunda olanlara şahit olduk. Yazılı ve görsel basından elimizden geldiği kadar fırsat buldukça takip etmeye çalıştık. Televizyondan seyrederken ben doğrusu utandım. Bizi başka platformlarda temsil etmeye gönderdiğimiz sözde vekillerimiz ne hallere düşüyorlar. Şuna eminim ki o görüntüleri ilahi bir kameradan Çanakkale şehitleri de izlemişlerdir ve şöyle demişlerdir (Biz bunlar için mi şehit olduk ?) demişlerdir…. Ve şuna inanıyorum ki haklarını hiçbir zaman helal etmeyeceklerdir…


Sayı: 335

ÇATALZEYTÝN MEKTUBU

ÇATALZEYTİN AKÇAY HES HUKUK MÜCADELESİNE DESTEK VERENLER

KOKOREÇ ÇATALZEYTİN’DE İLGİ GÖRDÜ

31 MART 2012

Akçay’a HES yapılmasını önlemek, doğa katliamını durdurmak için hukuk mücadelesi başlattık. Mücadeleyi sürdürebilmemiz için desteklerinizi bekliyoruz. ÇATALZEYTİN AŞIKLARI ÇEVRE PLATFORMU İletişim: eturkay@mynet.com Faks: 0 366 516 17 00 0 532 512 23 17 0 505 713 60 080 0 532 485 33 07 HES Hukuk Mücadelesine destek verenler: Emin Türkay ÖZTÜRK 2000,00 TL Mazhar ÖZCAN 2000,00 TL Salim ÜNLÜ 1500,00 TL Asım GÜRLEYEN 1000,00 TL Cemal ÖZCAN 800,00 TL Mehmet ŞAHİNGÖZ 800,00 TL Adının yazılmasını istemeyen çevreci 700,00 TL Ergun USTA 500,00 TL Nurettin ÖZTÜRK 500,00 TL Recep DEMİRCAN 500,00 TL R.Onur BAŞ 500,00 TL Selçuk YILMAZER 500,00 TL Seyfettin BAYKAL 500,00 TL Süleyman DOĞAN 300,00 TL Serdar ÖZDEMİR 275,00 TL Mehtap BAŞARAN 200,00 TL Gülay ÖZTÜRK 130,00 TL Adının yazılmasını istemeyen çevreci 100,00 TL Mehmet ERDOĞAN 100,00 TL Nadir ÖZÇELİK 100,00 TL Nesrin ÇELİKKOL 100,00 TL Zerrin KARAUĞUZ 100,00 TL Yusuf ÖZ 100,00 TL Basri ÇELİK 50,00 TL Hasan KILIÇ 50,00 TL Erdal ŞEN 40,00 TL

YİTİK

YİTİK

Nüfus Cüzdanımı kaybettim. Hükümsüzdür. Mehmet YILMAZ Kuzsökü Köyü ÇATALZEYTİN

Nüfus Cüzdanımı kaybettim. Hükümsüzdür. Halil ALBAYRAK Kavakören Köyü ÇATALZEYTİN

Sabri Karabulut’un (1973) sahibi olduğu ve işlettiği Adıyaman usulü çiğköfte, müşterilerinin damak tadına yeni bir lezzeti daha sundu. Çiğköfte, çorba, köfte ve tavuk şiş ile müşterilerine hizmet veren Karabulut kokoreçi de ürünlerinin arasına ekledi. Karabulut “Çiğköfte, çorba, köfte ve tavuk şiş’in yanında kokoreç ile

Çatalzeytinli hemşehrilerime hizmet vermeye devam ediyorum. Günlük 5 kg kokoreç satışı yapıyorum, ekmek arası 5 TL’den halkın beğenisine sundum. Çiğköfte ve kokoreçi İstanbul’dan getirtiyorum. Çiğköftemiz Çatalzeytin’de hak ettiği değeri gördü. Kokoreçin de aynı değere ulaşacağına inanıyorum. Şu an için gösterilen ilgiden memnunum.”

Sabri Karabulut kokoreç satarken

ÇELİK HALI - OTO YIKAMA Basri ÇELİK Halılarınız adresten alınır, adrese teslim edilir. Tel: 0 366 516 15 00 Gsm: 0 544 898 40 48 Çayağzı (köprübaşı) Çatalzeytin/ KASTAMONU

YİTİK Nüfus Cüzdanımı kaybettim. Hükümsüzdür. Eren KARAHAN ÇATALZEYTİN

YİTİK Sakarya Üniversitesi Öğrenci kimliği kaybettim. Hükümsüzdür. Aytaç GÜZELAYDIN ÇATALZEYTİN

TEŞEKKÜR 05 Mart 2012’de karla kaplı köy yolumuz açılarak hasta olan vatandaşımız Sultan Ünlü hastaneye ulaştırıldı. Yolumuzun açılmasını sağlayan yetkililere ve Özel İdare yol ekibine teşekkürlerimi sunarım. Rahmi ÇELİK Piri Köyü Muhtarı

DUYURU CHP Çatalzeytin İlçe Kongresi 17 Nisan 2012 tarihinde saat 10.00’da parti binasında yapılacaktır. Çoğunluk sağlanamadığında toplantı aynı yer ve saatte saat 16.00’ya ertelenecektir. Partili üyelerimize ve halkımıza duyurur, katılmalarını bekleriz. Sami ERCAN CHP İlçe Başkanı

KAŞLICA PANSİYON Sezonluk ve günü birlik hizmet verilir. Tel: 0 366 516 18 16 Cep: 0 536 973 14 14 Kaşlıca Köyü / ÇATALZEYTİN

Sahibi: Nadide ÖZTÜRK Kurucusu: Mustafa ÖZTÜRK Genel Yay›n Yönetmeni: Emin Türkay ÖZTÜRK Sanat Yönetmeni: Tahsin ÞENTÜRK Foto Muhabiri:Doğan ÖZBAY

Sayfa 6

ULUSAL KANAL’DA ÇATALZEYTİN PROGRAMINA YORUMLAR Cansu Dogan Topuz “Çok deger verdigim biri memleketimden, en sevdigim kanalda, en can alıcı konulardan biri hakkında konusuyor. Çok gurur duydum, başarılarından dolayi sizi tebrik ederim Türkay Ağabey.” Gönül Albayrak “Ben de çok duygulandım ve çok gurur duydum. Memleketimden biri ulusal bir kanalda konuşuyor. Program bitene kadar izledim çok güzel konuştu. Bence bu konuyu herkes kendi arasında bir kere konuşmalı ve önlem almalı. Tekrar tebrik ederim Türkay Hocamı. Onun gibi çağdaş görüşlü insanlar olduğu sürece bu ülkenin sırtı yere gelmez.” Nalan Acar İnce “Hes’in nereye yapılacağını ve nelerin kaybedileceğini bilse arkadaşlar sanırım karşı çıkarlardı. Derelerin kuruduğu, Çatalzeytin halkının içtiği su elden giderse ve halkın tarımda kullandığı su da elden giderse ne olur. ?” Yaşar Türkoğlu “Hes’lere karşı çıkmak vatan borcudur. Hes’lerin ne Çatalzeytin'e ne de ülkemize getireceği bir fayda yoktur. Yalnızca firma sahiplerine ve avantacılara faydası vardır. Hes’lere karşı mücadele edenleri kutluyorum.Yolları açık olsun. HES’e taraftar olanların gerekçeleri bazen trajedik bazense komik oluyor. İnsan bu gerekçeleri okurken ağlamakla gülmek arasında gidip geliyor. Kimisi üç beş kişiye iş kapısı olarak bakıyor. Kimisi ülke kalkınmasının olmazsa olmazı olarak. Kimisi yolu gurbete düşenleri silmiş defterden söz hakkı vermiyor. Kimisi suyun sadece insanlara ait olduğunu sanıyor ve suyun kurdun kuşun, ağacın, çiçeğin de suyu olduğunu unutuyor. Derdi iş olanlara sözüm şu; Hes faaliyete geçtikten sonra çalışacak kişi üç beş kişiyi geçmez. Su boşa akıyor diyenlere sözüm; su boşa akmaz; üzerinde her hangi bir tesis kurulmasa da su hayattır ama suyun kurutulması ölümdür. Ülke kalkınmasını gerekçe yapanlara; orman ürünleri ile ilgili,turizmle ilgili kaç tesis var ilçemizde ve ne kadar orman ürünü ithal ediyoruz. Ya da denizden ne kadar yararlanıyoruz gibi sorular sorabilirim. HES’e sadece Çatalzeytin’de karşı çıkılmıyor. Türkiye’nin her yerinde bu karşı çıkış var. Aklın yolu bir çünkü. Son olarak şunu söyleyeyim; Türkay Hocamı tanımıyorum ve siyasi görüşümüz de aynı değil büyük ihtimalle. Ama bu siyaset dışı bir durum. Bu yüzden Türkay Hocama ve HES’e hayır diyen, bu uğurda mücadele veren herkese teşekkürlerimi ve saygılarımı sunuyorum.İyi ki varlar…” Zafer Özcan “Bağımsızlık kendi suyunu satmak mı ? Su hiçbir zaman boşa da akmadı. Almanların doğal ve tarihi yapılarını nasıl korudugunu bir inceleyin. Akçay’da binlerce ağaç kesildi. Bana göre tam bir vahşet.” Nurgül Karadeniz “HES’in ne oldugunu bu videoyu izledikten sonra anlamış oldum. Böyle projelere nasıl göz yumulur anlaşılır gibi değil...Bunlara karşı yürütülen mücadelelere herkesin destek vermesi gerekir aslında. Anlasa keşke tüm Çatalzeytinliler. Böylesi değerli bir şahsiyet, bunca yılını harcamış Çatalzeytin için ve mücadelelerine devam ediyor bıkmadan yorulmadan. Kutluyorum değerli öğretmenim sizi tüm yüreğimle. Allah sizi başımızdan eksik etmesin.” Beyhan Karahan Saltık “Benim 7 yaşındaki oğlum, Türkay Hocamızı izlerken şu yorumu yaptı. Çatalzeytin’e yapılmasın iptal edilsin diye konuşuyor değil mi anne ? Ben Çatalzeytin’i çok özledim. 7 yaşındaki bir çocuk hocamın mücadelesinin farkında ama ne yazık kaç yaşına gelmiş insanlar bazı şeylerin farkında değil ya da anlamak istedikleri taraftan anlıyor ya da görmezden gelecek kadar körler ben hocamı takdir ediyorum her ne kadar orada olup destek olamasam da uzaktan desteğim her kim memleket için mücadele ediyorsa saygılar.” Erol Karaoğlu Eğer biri can suyunuza set çekiy-

1984’ten beri 28 yıldır eğitime hizmette yeniliklerin öncüsü olduk. Püsürge Kırtasiye renkli fotokopi ile hizmet veriyor. Atatürk Bulvarý No: 54 37940 ÇATALZEYTÝN Tel: 0 366 516 12 22 Faks: 516 17 00

Yaz› Ýþleri Müdürü: Gökay ÖZTÜRK

Atatürk Bulvar› 54 37940 Çatalzeytin P.K. 8 37940 Çatalzeytin Tel: (0366) 516 12 22 Faks: (0366) 516 17 00 e-mail: eturkay@mynet.com Dizgi, Sayfa, Düzeni: Çatalzeytin Mektubu Baskı: Ankamat Matbaacılık Sanayi Ltd. Şti. Tel: (0312) 394 54 94 Banka Hesap Numaras›: Ziraat Bankası Çatalzeytin Þubesi TR29 0001 0004 9512 8087 9350 01


31 MART 2012

Sayı: 335

ŞEHİTLERİMİZİ ANARKEN 18 Mart’ta şehitlerimizi andık. Onlar bu vatan için canlarını verdiler. Köyüm Hamidiye’den Çanakkale’de 18 Şehit verdik. Onlar orada bu topraklar için, bizim için savaştılar. Şehitlerimiz sayesinde bugün özgür ve bağımsız yaşıyoruz.

Hamidiye köyü Şehitler Anıtı

Hamidiye’de dernek ve köy muhtarlığı işbirliği ile Şehitler Anıtı yapıldı. Bu güzel anıtta Atatürk büstünün olmaması beni üzüyor. İstanbul’dan torunlarımla köye geldim. Anıtın önünde durduk, su içtik. Torunlarım, şehitlerin adlarını okudular, doya doya baktıktan sonra bana dönüp sordular... “Dede, burada Cumuhuriyetin Kurucusu Atatürk’ün büstü neden yok ?” Soruyu cevaplayamadım. O anıtın yapılmasında emeği geçen herkese dua ediyorum, teşekkür ediyorum. Bir an önce Atatürk büstünün anıt içinde yer almasını istiyorum. Kırk aşçı bir başçı olmadan birşey olmayacağını herkes bilir... Onun için Atatürk diyorum... Cemal Yıldırım Hamidiye Köyü

İLÇE HASTANESİNDE YATAK VE NÖBET HİZMETİ

ÇATALZEYTÝN MEKTUBU

AİLESİ VERMEYİNCE SEVDİĞİ KIZI KAÇIRDI Karacakaya köyü Tüccar mahallesinde 01.03.2012 GÜNÜ S.Ö. (1995)‘yü N.D. (1987) kaçırdı. 1,5 metre karla kaplı 3 km’lik köy yolunu yürüyerek grup yoluna aşıklar, bindikleri araçla İstanbul’a hareket ettiler. Öğrenildiğine göre İstanbul’da plastik doğrama işi yapan N.D. köyde yaşayan teyze kızı S.Ö.’ye aşık oldu. Ailesi vermeyince çareyi kaçırmakta buldu. Sabah saat 09.00 sıralarında samanlığa gidiyorum diye evde ayrılan S.Ö.’nün geri dönmemesi üzerine babası Ş.Ö. (1964) durumdan kuşkulanarak jandarmaya haber verdi.

BELEDİYEYE ÇÖP TOPLAMA ARACI VERİLDİ Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca 170 Belediyeye 170 Çöp Kamyonu projesi kapsamında Çatalzeytin Belediyesine 1 adet çöp toplama aracı verildi. İzmir’de yapılan dağıtım törenine Belediye Başkanı Musa İhsan Uğuz katılarak 2012 model Mitsubishi Canter marka çöp toplama aracını teslim aldı. Aracın bir yüzüne renkli Çatalzeytin manzarası yerleştirilerek “İlçemiz temizleyerek değil, temiz tutmakla güzelleşir.” sözleri yazıldı. Belediyeye verilen yeni temizlik aracı 22 Mart’ta hizmete girdi.

29 Şubat 2012 tarihli sayımızda Sağlık Bakanlığının bir açıklaması yer aldı. Bu açıklamada Çatalzeytin İlçe Hastanesinde yatak ve nöbet hizmetinin, ağız ve diş sağlığı hizmetinin verildiği yer aldı. Sağlık Bakanlığının açıklamasına teşekkür ediyoruz. Lakin lafla karın doymuyor. Hastanemizde yatak hizmeti verilmiyor. Ağız ve diş sağlığı hizmeti de 16 Mart 2012’de son buldu. Bakanlığın ve kamuoyunun bilgilerine sunarız. İmza, Mektup Çöp toplama aracı

A n k a r a Çatalzeytinliler Derneği Başkanı Harun ÜNLÜ’nün basın açıklaması Bilindiği gibi Ankara’da her yıl Mart ayında “Başkentte Kastamonu Günleri” başlıklı etkinlikler serisi sürmektedir. 2012 yılı Mart ayı etkinlikleri 14-18 Mart 2012 tarihleri arasında yapıldı. Bu, sekizincisiydi. Beş gün boyunca Başkentte yaşayanlara genelde Kastamonu’yu özelde de Çatalzeytin’i tanıtmaya çalıştık. Bir stant açtık ki bu standın temel esprisi ticaret değil, tanıtımdı. Tanıtım konusunda yeterli çabayı harcadığımızı gözlemledim. Standımızı ne kadar kişinin ziyaret ettiğini söylemek zor. Ancak bin iki yüz elli Çatalzeytin kitapçığı dağıttık. Elimizdeki o kadardı.En son bilgiler, standımıza üç binin üzerinde ziyaret olduğu yönündedir. Dernek başkanı olarak birinci gün iki ayrı canlı yayına katılarak Çatalzeytin’i tanıtma olanağı buldum ve olumlu geri dönüşler aldık. Perşembe günü akşamı ODTÜ’de verdiğim bir konferansta da Çatalzeytin’i anlatmak; standımıza gelmelerini önermek güzeldi. Cuma günü Meteorolojinin Sesi radyosunda canlı yayında Çatalzeytin’i anlatabildik. Aynı günün gecesi TRT Anadolu’da sevgili kardeşlerimiz Selim ve Fatih canlı yayında Çatalzeytin türkülerinden örnekler sundular. Hanife ÜNLÜ ve Nurhan AYDIN STV’de Çatalzeytin’i tanıttılar. Cumartesi günü akşamı Müzik Şöleni’ne katılarak Çatalzeytin’i anımsatma şansımız oldu. Pazar günü ise yaklaşık bin beş yüz kişiyle Çanakkale Türküsü’nü söylerken organizasyonun önericisi ve ana aktörlerinden biri olarak yer almış olmaktan onur duydum. Bu, beş günlük yoğun süreç için önce KASDER- FED’e , standımızı bir an bile boş bırakmayan Hanife ÜNLÜ’ye, yönetim kurulu üyemiz Ayhan AYDIN’a, Nurhan AYDIN’a, Kezban ÜNLÜ’ye yönetim kurulu üyemiz Şevki KAYA’ya; Basına yansımamızdaki ataklığıyla yine yönetim kurulu üyemiz Erdal ŞEN’e sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Okuyucularımıza şu müjdeyi de vermek isterim ; Çatalzeytin’e bir gezi düzenlememizi isteyen yaklaşık elli kişi isimlerini yazdırdılar. Çatalzeytin’den konut edinmek isteyenler oldu. Belediye Başkanımız Musa İhsan UĞUZ’da bir süreliğine bizimle oldu. Sayın Uğuz’un şahsında Çatalzeytin Belediyesi’ne teşekkür ediyorum. Katkılarını esirgemeyen Çatalzeytin Mektubu Gazetesi ve Emin Türkay Öztürk’e, bizi telefonla da olsa sık sık arayarak yüreklendiren Ergün USTA’ya ; el ürünleriyle standımızı zenginleştiren hemşehrilerimize teşekkürlerimi sunuyorum. Yakın ya da uzak kaynaklı sıkıntılarımız olmadı mı? Tabi ki oldu. Bu sıkıntıları yaşarken de, üstesinden gelmeye çalışırken de birçok şeyi Çatalzeytin adına görmezden geldik. Hele de başka örneklerle karşılaştırıldığında çalışma arkadaşlarımı daha derinden alkışlama gereği duyduğumu ısrarla belirtmem gerekiyor. Gördük ki istenildiğinde güzel sonuçlar çıkarabileceğiz. Şimdi gelecek günlere bakmak durumundayız. Çatalzeytin hak ettiği yere kesinlikle gelecektir.

YAŞ GÜNÜ KUTLAMASI

Sayfa 7

OKUMA YAZMASI YOK HERGÜN 15 GAZETE ALIYOR İlçe merkezinde babasından kalma evde yalnız yaşayan Cemal Kaya (56) okuma-yazma bilmediği halde her gün 15-20 gazete alıyor. Her gün gazete standından 15-20 gazeteyi atmayan Kaya, evinde çuval çuval biriktiriyor.

Gazete bayii Hüseyin Açıkgöz “Cemal Kaya, okumayazma bilmez. Buna rağmen her gün 15-20 arasında gazete alır. Stanttan rastgele gazeteleri seçer. Bir poşete doldurur. Evde saklar, çuval çuval biriktirir.” dedi.

Cemal Kaya gazeteleri ayırırken

ELEKTRİK KABLOSU ÇALAN HIRSIZLAR YAKALANDI Kaşlıca köyünde 05 Mart’ta polis ekibi uygulama yaptığı sırada kablo hırsızlığı yapanları yakalayarak jandarmaya teslim etti. Seyir halindeki 06 AJP 70 plakalı otomobilden şüphelenen polis ekibi aracı durdurarak yaptığı kontrolde, 28 metre elektrik kablosu bulunduğunu tespit etti. Yapılan incelemede kablonun köy su deposu yanındaki direğe çıkılarak alındığı belirlendi. Şüpheli şahıslar A.Z. (1993), T.P. (1993), H.B. (1989), E.S. (1989)’nin ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı. Toplam 650 TL değerindeki kablo hırsızlığı ile ilgili soruşturma devam ediyor.

Araç içinde yakalanan kablo

DOĞUM

* Hilal-Yakup Er Şahin çiftinin 13.03.2012 günü İstanbul’da dünyaya gelen ikinci bebeklerine NUH BERAT * Emine Gülhan - Sinan Karadağ çiftinin 02.03.2012 günü Kastamonu’da dünyaya gelen birinci bebeklerine ÇAĞIN DİNÇER

ADLARI VERİLDİ.

Adı Soyadı Baba Adı D. Tarihi Fatma ÇELİK (Tahir) 1917, Kenan ERSÖZ (İbrahim) 1958, Hayriye YILDIZ (Akif) 1934, Ayşe SESVER (Mustafa) 1941, Mehmet ÇAVUŞOĞLU (İbrahim) 1924, Fatma YAVUZ (Rasim) 1931, Mehmet ÖZDEMİR (İdris) 1946, Hüsniye ÖZCAN (İzzet) 1931, Naip TÜRKMEN (İbrahim) 1962, Hatice NEHİR (Mehmet) 1933, Hüseyin TÜRKOĞLU (Yusuf) 1938, Ayten ÜNLÜ (Halit) 1947, Hatice ATAY (Satı) 1938, Hanife YILDIRIM (Ahmet) 1933,

Doğum Yeri KAVAKÖREN CELALLAR ÇAĞLAR MERKEZ DİDİ ÇAĞLAR PAŞALI PAŞALI SARAÇLAR PİRİ KAVAKÖREN PİRİ KAYMAZLAR MERKEZ

Ö. Tarihi 03.03.2012 24.03.2012 23.03.2012 19.03.2012 20.03.2012 09.03.2012 16.03.2012 13.03.2012 09.03.2012 08.03.2012 07.03.2012 04.03.2012 06.03.2012 24.03.2012

SATILIK BAHÇELİ EV

Emirhan

Torunum Emirhan Yıldız’ın 28 Şubat 2012’de 8. yaş gününü kutladık. Akraba ve dostlara duyururuz. Ahmet Türk

Atatürk Bulvarında denize sıfır, 3 katlı bina 300 m2 arsası ile satılıktır Mehmet ÜN 0 533 486 84 37


31 MART 2012

Sayı: 335

ÇATALZEYTÝN MEKTUBU

MART AYI KARLI GEÇTİ

KAYMAKAM VEKİLİ KAYA AMASYA’YA GİTTİ

02.03.2012

CUMA PAZARINA SATICILAR GELEMEDİ Kar nedeniyle Çatalzeytin’e bağlı 41 köyün 30’unda yollar kapalı. Taşımalı eğitimde kar tatili bugün de devam ediyor. Karla mücadeleyi sürdüren Özel İdare ekipleri yol açmada önceliği acil durumlara veriyor. İlçeye bağlı Güneşler köyünde kar kalınlığı 95 cm’yi geçti. Saraçlar köyünde kalp hastası Feride Çelikkıran ile Çağlar köyünde diyaliz hastası Faik Yavuz yol açılarak doktora ulaştırıldı. Cuma Pazarı’na satıcılar gelmedi. Köy yolları kapalı olduğundan köylüler pazara inemedi. Hamidiye’de kar kalınlığı 136 cm’yi buldu.

Kaymakam Vekili Muhammet Kaya daire amirleri ve memurlar tarafından 19.03.2012’de saat 08.30’da yeni görev yeri olan Amasya’ya uğurlandı. Kaymakam Vekili Kaya 09 Kasım 2011 tarihinde Çatalzeytin’de göreve başlamıştı. Kaymakam Vekili Kaya onuruna mesai arkadaşları ve daire amirleri tarağından Güllüsu’da yemek verildi.

04.03.2012

Sayfa 8

SPOR SPOR SPOR SPOR BELEDİYE BAŞKANI UĞUZ “ÇATALZEYTİNSPOR’A DESTEK OLACAĞIZ” Çatalzeytinspor Kulübü Derneği Yönetim Kurulu Belediye Başkanı M. İhsan Uğuz’u 21 Mart’tamakamında ziyaret etti. Dernek Başkanı M.Mesut Karahan ve Yönetim Kurulu Üyeleri E.Türkay Öztürk, Nurettin Doğan, Deniz Çağlar Başkan Uğuz’a yapacakları çalışmaları anlatarak destek istediler. Uğuz, yönetimin

çalışma bürosu talebinin hemen karşılanacağını söyledi. Spor kulübü çalışmalarının çok yorucu, güç bir iş olduğunu ifade eden Belediye Başkanı Uğuz “Çatalzeytinspor’a çalışmalarında belediye olarak tam destek vereceğiz, çok eski bir geçmişe sahip Çatalzeytinspor’un başarılı olmasını, gençlere hizmet vermesini arzu ediyorum.” dedi.

KASTAMONU YOLU TRAFİĞE KAPATILDI Çatalzeytin’de yoğun kar yağışı nedeniyle 30 köy yolu kapalı. İlçeye bağlı uzak köylerde kar kalınlığı 1,5 metreye ulaştı. Köy yollarının büyük çoğunluğunun kapalı olması nedeniyle taşımalı eğitimde tatilin devam edeceği öğrenildi. Çatalzeytin- Kastamonu karayolu kontrollü olarak trafiğe açıldı. Acil durumlar dışında yola çıkılmaması konusunda vatandaşlara karayollarınca anons yapıldı.

Kaymakam Vekili Muhammet Kaya uğurlanırken

BOYNU BÜKÜK GÜVERCİN KAHVEHANENİN GÜLÜ OLDU

Nuhlar’da kar Fotoğraf Doğan Özbay

05.03.2012

TAŞIMALI EĞİTİME BİR GÜN ARA VERİLDİ Çatalzeytin’de 30 köy yolu kar nedeniyle kapalı. İlçeye bağlı Karacakaya, Hacıreis, Hacıreissökü, Kızılcakaya, Dağköy ve İsmail köylerinde kar kalınlığı 1,5 metreyi buldu. Köy yollarının kapalı olması nedeniyle taşımalı eğitime bir gün ara verildi. Piri köyü Saydaş mahallesinde Sultan Ünlü (70) hastalandı. Özel İdare Ekibi saat 08.007de yolu açmaya başladı. Saat 13.00’te yol açıldı. Ünlü saat 14.00’te hastaneye ulaştırıldı. Gece hastanede müşahade altında tutuldu. 06 Mart’ta çocukları gelip aldılar, İstanbul’a sevk edildi. Aynı gün kar ve heyelandan kapalı olan Çubuklu ve Kirazlı köy yolları 2,5 saatlik bir çalışma ile açıldı.

Kahvehaneci Yasin Korkmaz (1973) kedilerden kurtardığı boynundan darbe yiyen güvercini kahvehanede özel bakımla tedavi etti. Güvercine şırınga ile su içirdi,ağzını açıp yem verdi. Kış boyunca üç aydır kahvehane içinde gezen Yasin Korkmaz’a ve müşterilerine alışan güvercin iyileştiği halde dışarıya çıkmak istemiyor. Bir süre uçup dolaşıyor tekrar geri dönüyor. Konuyla ilgili olarak Korkmaz “ Ben hayvanları çok severim, kedi ve köpek besliyorum. Avlanmaya da çıkarım. Osman adını verdiğim güvercini kedilerden kurtardım kahvehanemde besleyip bakmaya başladım. Bana ve müşterilerime çok alıştı, şimdi de gitmek istemiyor.” dedi.

Sait Özdemir rehberlik ediyor. Kursta ezanın 5 makamda (selalar, sabah makamı, uşşak, rast, segah ve hicaz) nasıl etkili okunacağı uygulamalı olarak anlatıldı Ayrıca müezzinlik, Cuma ve cenaze selaları makamları ile uygulamalı olarak tatbik edilidi.

Muhafaza altına alınmayı bekleyen Çatalzeytin futbol sahası

BAL ADRES DEĞİŞTİRDİ İSTANBUL’DAN BAL GELİYOR

EZANI GÜZEL OKUMA KURSU AÇILDI İlçe Müftülüğü bünyesinde 05-30 Mart tarihleri arasında din görevlilerine 80 saatlik “Ezanı Güzel Okuma” kursu verildi. 20 kursiyerin katıldığı kursta din görevlilerine ezanı etkili ve güzel okumaları konusunda Kastamonu Kuzeykent Müezzin Kayyımı

Çatalzeytinspor Yönetimi Başkan Uğuz’u ziyarette

Yasin Korkmaz, Osman adını verdiği güvercin ile

Önceden kırsal kesimden büyük kentlere yapılan bal sevkiyatı şimdi büyük kentlerden Anadolu’ya yapılıyor. Her gün posta ile İstanbul’dan Çatalzeytin köylerine bal dağıtımı yapılıyor. Satışında televizyon reklamlarının etkili olduğu bal 5 kg’lık paketlerde pazarlanıyor Kargo ile gelen ballar nakliye dahil 100 TL’den alıcılarına ödemeli olarak gönderilen paketlerin içine çay, pekmez, polen gibi hediyeler konuyor. Çatalzeytin ilçesine aylık ortalama 1,5 ton bal geliyor. Bal satışlarının kış mevsiminde artış gösterdiği öğrenildi.

ETLİEKMEK SALONU Çatalzeytin’de mavi ve yeşilin birleştiği bir noktada eşsiz doğa ve deniz manzarayı krediye uygun satılık lüks daireler

Etliekmek, Mantı, Çorba, Köfte

Cumhuriyet Meydanı No: 7 ÇATALZEYTİN Tel: 0 212 628 98 79 Faks: 0 212 431 24 02 GSM: 0 532 658 70 32 - 0 552 658 70 32

Cumhuriyet Meydanı No: 14 ÇATALZEYTİN Tel: 0 366 516 21 11 - 0 532 525 16 86

YETKİLİ BAYİİ Ezanı Güzel Okuma Kursu

BAŞYAZI

Halı ve Mobilya Mağazaları

Merkez: Kayabaşı Bahattin Gazi Cad. No: 19 KARABÜK Tel: (0370) 424 23 89- 415 10 66 Şube: Hürriyet Cad. Şenay İş Merkezi KARABÜK Tel: (0370) 415 14 75 Fax: 415 14 76 Şube: Atatürk Bulvarı No:32 Çatalzeytin Tel&Fax: ( 0366) 516 13 90 e-mail: ergun.senturk37@hotmail.com Gsm: (0533) 571 23 85

* ALÇIPAN * KARTONPÝYER * ÝZOLASYON 0 532 285 60 17 Merkez: Ethemefendi Cd. Ýlker Ap. No: 92 / 2 Erenköy / KADÝKÖY - Tel: 0 216 386 33 26 Þube: Uzunçayýrbaþý Mh. No: 68/1 Gözcübaba/Göztepe - Tel: 0 216 566 87 16 - 566 87 23 Atölye: Ali Fuat Cebesoy Cd. Sancak Sk. No: 14/1 Örnek Mh. - Tel: 0 216 317 76 12 www. atilimkartonpiyer.com / e-mail: info@atilim-kartonpiyer.com Faks: 0 216 368 84 57

Baştarafı Sayfa 1’de

Tutku Alperen Akaryakıt

KÖPEKSİZ KÖY 7- Erdağlar İnş. Ürün. Taah. San. Tic. Ltd. Şti. tarafından Harda çayına yeni taş kırma eleme tesisi başvurusu yapıldı. 21 Mart 2012’de DSİ ve İl Kültür Turizm Müdürlüğünden yetkililer inceleme yapmak için geldiler. 8- Konaklı köyünde henüz adını öğrenemediğimiz bir firma tarafından taş kırma ve eleme tesisi başvurusu yapıldı. İlçemiz işgal altında, yağmalanıyor. Firmalar elini kolunu sallayaarak geliyorlar. Dur diyen yok. Seçilmişlerimiz, gel gel diye el sallıyorlar sanki Doğa açısından çok korkunç bir tablo var karşımızda. Bu vahşettir, katliamdır, işgaldir. Tarifi bizce mümkün değildir. Kastamonu merkez ve ilçelerinde faaliyet gösteren taş ocakları sayısı 11. Bu tablo ile Çatalzeytin’deki taş ocağı sayısı Kastamonu toplamı ile aynı. Koca ilde 11 taş ocağı var. Tek başına Çatalzeytin’e 11 taş ocağı yapılmış olacak. Köpeksiz köy demeyelim de ne diyelim ? Doğa düşmanları Çatalzeytin’i köpeksiz köy buldular, değneksiz dolaşıyorlar. “Çatalzeytin Mektubu”

Ahmet DEMİR Kastamonu Yolu Harda Köprüsü yanı ÇATALZEYTİN Tel: 0 366 516 22 50 - 0 532 302 56 79

yelkenciler Þefik Yelkenci - Refik Yelkenci

İnşaat Malzemeleri-Demir Çimento-Kum ve Çakıl Nakliye İşleri ve Hafriyat


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.