Page 1


ADZENIE WPROW 3 STRONA Y RIE JAZD KATEGO 12 STRONA KITE-Y 15 STRONA BARY 21 STRONA DESKI 23 STRONA RIA AKCESO 35 A N O R T S BAGAŻ 37 STRONA CJA GWARAN SERWIS I 9 3 STRONA


W zeszłym roku zaprosiliśmy Was do wspólnego podróżowania z nami, a Wy nie omieszkaliście skorzystać z tej okazji. Spotykaliśmy się na smaganych wiatrem plażach i na pokładach łodzi przemierzających oceany. Korzystaliście z nami z uroków kitesurfingu w najbardziej niedostępnych i najpiękniejszych miejscach naszej planety. Podzieliliście się z nami tym co macie najlepsze, a my w zamian snuliśmy historie o tym gdzie byliśmy, z kim podróżowaliśmy i co widzieliśmy. Spędzaliśmy z Wami czas kiedy surfowaliście w Internecie, bo siła wiatru nie była wystarczająca. Co jednak najważniejsze

- po raz kolejny podzieliliście się z nami swoimi opiniami i sugestiami, których dokładnie wysłuchaliśmy. Sprzęt na rok 2013 przygotowano z myślą właśnie o takich spotkaniach i wypadach. Włożyliśmy serce i duszę w tworzenie najbardziej zaawansowanego na świecie, wysoce wydajnego sprzętu do kitesurfingu. Jesteśmy całkowicie pewni, że są to najlepsze produkty jakie kiedykolwiek oferowaliśmy i że po raz kolejny zechcecie nam towarzyszyć w naszej podróży.


Pyt. Czy byłaś zaskoczona wygraną? Oczywiście, że byłam zaskoczona wygraną! To były moje pierwsze zawody w tym miejscu, a także pierwsze pływanie w butach. Bardzo podobał mi się czas tam spędzony, jest tam wszystko: surf, słońce i slidery. Pyt. Czy członkowie US BEST udzielili Ci tajnych wskazówek treningowych, by łatwiej Ci się było przyzwyczaić do butów? Tak! Dali mi mnóstwo wskazówek! Sam Ryan, Rich, jak również i Lia! Gdyby mi nie pomogli, wszystko na pewno nie wyszłoby tak dobrze! Pyt. Z pewnością każdy może używać butów, czy nie powinnaś dostać mniej punktów za wybranie łatwejszej opcji?

WYWIAD Z TEAM RIDER’KĄ: GISELĄ PULIDO

Pyt. W tym roku na początku sezonu byłaś bardzo zajęta, jak kształtuje się PKRA, jak idzie innym zawodnikom w tym roku? Początek tego sezonu był dość trudny. Uczestniczyłyśmy w 6 zawodach PKRA a dwa są nadal przed nami. Nie zaczęłam dobrze, w Maroko zajęłam 4 miejsce. Potem wspięłam się w rankingu z powrotem na 1 pozycję. Następnie po zawodach na Fuerteventurze spadłam na 2 miejsce w klasyfikacji generalnej. Poziom dziewczyn jest naprawdę wysoki i ciężko będzie ponownie wygrać . Robię co w mojej mocy, mam zamiar dać z siebie wszystko, aby bronić swojego tytułu. Teraz, gdy mam najlepszy sprzęt, muszę iść na całość! Pyt. Miałaś duży wkład w zmiany wprowadzone w modelu GPv2 na ten sezon. A co dokładnie się zmieniło? Tej zimy wraz z Peterem wybraliśmy Południową Afrykę, jako miejsce testów GPV2. Normalnie dość trudno jest pracować z projektantami, bo zawodnicy i projektanci mówią innym językiem. Ale z Peterem jest inaczej. Słucha i dokładnie rozumie jak dostroić każdy rozmiar kite’a do potrzeb zawodnika. Moim zdaniem, latawiec w tym roku jest fantastyczny. Nie jest idealny, ponieważ zawsze musimy coś polepszać, ale jest niesamowity. W porównaniu do ubiegłego roku, pływanie wymaga mniej siły, jednocześnie latawiec ciągnie do góry umożliwiając wysokie skoki. Łatwo wykonać bar pass, ponieważ latawiec bardzo szybko podrywany jest na wietrze. Miałam wiele kite’ów o dużej wydajności, ale bardzo trudno się na nich pływało. Z latawcem GP wydajność jest jeszcze lepsza, a co ważniejsze ich prowadzenie jest znacznie ułatwione. Tylko kilka dni zajęło mi przyzwyczajenie się do mojej nowej broni. Teraz czuję się komfortowo i jedyne co muszę zrobić to podjąć walkę z konkurencją w World Tour. To najlepszy latawiec, jaki kiedykolwiek miałam;) Pyt. Po raz pierwszy w tym roku uczestniczyłaś w Triple S i ..wygrałaś! Czy to był także pierwszy raz, kiedy konkurowałaś w butach? Tak, to był mój pierwszy raz w Triple S w butach, a także w Stanach Zjednoczonych! Miałam mnóstwo zabawy! Wszyscy w Cape Hatteras byli niesamowici, uwielbiam to miejsce, REAL (sieć skelpów sporotwych w USA, organizator zawodów) musiał włożyć wiele wysiłku w zorganizowanie tego wydarzenia. Trochę trudno było przyzwyczaić się na początku do butów, ale teraz to jest coś, co naprawdę lubię. Miejsce do pływania jest też bardzo fajne. Z całą pewnością wrócę tam w przyszłym roku!

Nie zgadzam się z tym. Nie ma znaczenia to, co masz na nogach, liczy się jak pływasz. Umiejętności jakich trzeba nabyć do pływania w butach mają swoją cenę, ponownie musisz utrwalić wszystkie swoje tricki. Zarówno dobór butów jak i strapów jest jednakowo ważnym wyborem, a prawdziwą umiejętnością jest prawidłowy dobór obu elementów. Pyt. Kitesurfing włączony został do grona konkurencji olimpijskich, czy masz nadzieję na dołączenie kategorii Freestyle-u na następnych Igrzyskach? Czy widzisz siebie jako Olimpijskiego Ambasadora Sportu? Uwielbiam freestyle. To jest moja pasja. Chciałabym zobaczyć konkurencję Freestyle-u na Olimpiadzie. A jeśli zostanie ona dołączona do grona dyscyplin olimpijskich, oczywiście będę jej ambasadorem i oczywiście ambasadorem mojego kraju. To jest moje marzenie! Pyt. Podczas Twojej kariery jako jednej z nielicznych udawało Ci się uniknąć poważniejszych kontuzji. Co sądzisz o przyszłości kitesurfingu? Jeśli chodzi o urazy to miałam dużo szczęścia. Do tej pory doznałam jedynie kontuzji kolana i barku, ale szybko wróciłam do zdrowia i teraz wszystko jest w 100% w porządku, jest to bardzo ważne. Ale trzeba przyjąć, że to ryzyko kontuzji jest częścią bycia profesjonalnym zawodnikiem. Trenujemy, aby tego uniknąć, a także zawsze musimy mieć zapasowy plan w przypadku gdy zdarzy się najgorsze. Myślę, że kitesurfing jest bardzo pozytywny. Jest przyjazny środowisku, promuje zdrowy tryb życia oraz jest traktowany poważnie jako profesjonalny sport. Spójrz, jak szybko znaleźliśmy się w gronie dyscyplin olimpijskich. Myślę, że jest to dowodem na dalszą przyszłość i rozwój tego sportu. Pyt. Jakie masz cele sportowe na ten sezon? Moje cele… Oczywiście, obrona Tytułu Mistrzyni Świata! Będę się również starała udoskonalić na poziomie technicznym tak jak to jest tylko możliwe.


Pyt. Co sądzisz o Guincho? Guincho to naprawdę fajne kitesurfingowe miasteczko i jedne z najlepszych fal na świecie. Jest ono położone około 30 minut od Lisbony. Jest to duża, piaszczysta zatoka, a na plaży wszędzie można spotkać super dziewczyny w bikini! Każdy jest super przyjazny i pomocny w wodzie jak i poza nią, zwłaszcza jeśli jesteś z miejscową drużyną Best’a (Robert, Peter & Jordi). W Gunicho można także nieźle się zabawić, a Lisbona to już prawdziwe międzynarodowe miasto zabawy! Pyt. Czy zrobiłeś sobie jakieś wyjątkowe pamiątkowe zdjęcia? Tak, zrobiłem je na rampach. Franz, nasz projektant od desek, był na tyle uprzejmy, aby uwiecznić mnie w czasie jazdy na nowej desce Pro-creator. Peter i Jordi zapewnili mi zestaw GP v2 na Triple S. Nie wiem w jaki sposób GP v2 zostało ulepszone w stosunku do v1, ale różnica jest odczuwalna. Chyba wszystkie informacje zwrotne od teamu pomagają w ulepszaniu sprzętu. Byłem bardzo zadowolony z zestawu 2012, ale po wypróbowaniu linii 2013 jestem całkowicie nią zafascynowany. Pyt. Opowiedz nam o sliderze który zbudowałeś wraz z Ruim.

Pyt. Sam gdzie byłeś w sezonie 2012? Wszędzie. Pływałem na kite’cie oraz uczestniczyłem w zawodach w niesamowitych miejscach, robiłem to wraz z kilkoma świetnymi riderami z teamu. Podróżowałem w górę przez Tajlandię, a potem do Kambodży, a następnie do Wietnamu gdzie odbyły się zawody KTA. Po Azji udałem się z powrotem do Ameryki Północnej, związałem się z RV, pływałem na kite’cie na Florydzie i ukończyłem kurs żeglarski. Następnie w Europie po raz pierwszy uprawiałem snowkite w Norwegii, pływałem w Hiszpanii, a następnie w Portugalii i ostatecznie we Francji uczestniczyłem w kilku zawodach wakestyle’owych. Pyt. Jakie osiągnięcia zdobyłeś w tym sezonie? Na zawodach KTA Mui Ne zająłem 1. miejsce we Freestyle-u. W Norwegii zajęliśmy 1. miejsce w konkursie drużynowym podczas zawodów międzynarodowych Remi, a potem 7 w Red Bull Ragnarok. Następnie we Francji zająłem 6 miejsce w Slider Party i 2 w otwartym konkursie wakeboard-owym WWA. To był niesamowity rok pod względem podróży i startów w różnych konkurencjach. Pyt. To był Twój pierwszy raz w Europie, czy dołączyłeś do drużyny R&D w Guincho? Tak, Europa to niesamowite miejsce, bogate w sztukę, architekturę i kulturę, nie wspominając o fantastycznych miejscach do uprawiania kitesurfingu. Czas spędzony z Jordi i Peterem to mnóstwo zabawy zarówno w wodzie jak i poza nią. Oni są bardzo skoncentrowani na każdym szczególe sprzętu. Starają się usprawnić i udoskonalić latawce pod każdym możliwym względem. Wspaniale było spędzać z nimi czas, a także wyrażać swoje opinie na temat latawców z serii 2013.

Chciałem zostawić coś po swoim odejściu, slider wydawał się być dobrym pomysłem. Miejscowy sklep z artykułami budowlanymi posiadał wszystkie materiały, których potrzebowaliśmy, a wujek Ruia miał wszystkie niezbędne narzędzia. Nie jestem pewien, czy wujek Ruia był po prostu chętny do pomocy, czy też bał się, że poodcinamy sobie ręce, ale w zasadzie to on zbudował cały slider. My pokazaliśmy mu jedynie projekty, wskazaliśmy gdzie ciąć, a on wykonał całą resztę. Wszystko zostało zrobione w ciągu dwóch popołudni. Jego pomoc była nieoceniona. Pyt. Gisela wygrała Triple-S w butach, czy ekipa US pomagała jej? Szczerze, ona nie potrzebowała wiele pomocy, bo ma wrodzony talent. Spędziliśmy trochę czasu pływając w butach w Europie. Kiedy przybyła do Hatteras była już gotowa. Mam nadzieję zobaczyć ją wkrótce w butach na PKRA!

Pyt. Amerykańscy zawodnicy są lepszymi zawodnikami czy budowniczymi slider-ów? Sam jest dobry w obu czynnościach. Chociaż wiedział, że może liczyć na pomoc mojego wujka, który okazał się mistrzem w budowaniu slider-ów! Pyt. Teraz w lagunie macie świetny slider, czy zamierzacie coś do niego dodać? Tak. Właśnie skończyliśmy budowę drugiego slidera. Wszystko, czego teraz potrzebujemy to wiatr. Pyt. Jakie zmiany obserwujesz w kiteboardingu?

Pyt. Czy jest trochę prawdy w pogłoskach, że znowu bierzesz udział w konkurencji Race, porzucasz wakestyle dla szansy występu na Olimpiadzie?

Latawiec ulega ciągłym zmianom, co umożliwia zawodnikom coraz bardziej techniczną jazdę, więc niech wszyscy w pełni korzystają z tych zmian.

Nigdy nie porzucę wakestyle-u, ponieważ dyscyplina ta zawsze była najbliższa mojemu sercu. Uważam, że dodanie kiteboardingu do dyscyplin olimpijskich przyczyni się do rozpowszechnienia tego sportu. Reprezentowanie swojego kraju przed 7 miliardową publicznością na Igrzyskach byłoby czymś super. Więc tak, ponownie zacząłem brać udział w konkurencji Race.

Pyt. Jesteś sędzią na zawodach PKRA, jaka jest Twoja opinia na temat prezentowanych tam trików i stylu?

Pyt. W kiteboardingu dzieje się tak wiele rzeczy, jak Ci się wydaje, jak będzie się dalej rozwijać? Nie wiem co będzie dalej z kiteboarding-iem, byłbym bogatym człowiekiem, gdybym miał kryształową kulę i umiał przewidzieć przyszłość. Wiem, że kocham ten sport i nie ważne, na której desce jestem (snowboard, raceboard, wakeboard, surfboard) zawsze mam niezły ubaw na wodzie. To właśnie o to w tym wszystkim chodzi.

Format zmienił się pozwalając zawodnikom wykonać naprawdę najlepsze i najtrudniejsze triki możliwe w warunkach konkurencji. Według mnie, umożliwienie oglądania konkurencji kiteboardingu dla wszystkich zainteresowanych było wielkim krokiem naprzód dla PKRA. Pyt. Czy w przyszłym sezonie powinniśmy inwestować w deski typu raceboard czy też w deski typu pickle-forks? W 2008 roku Best stał na czele konkurencji Race razem z Sami Gali i jego żoną, więc wydaje mi się że Best inwestował w Race nawet o tym nie wiedząc. Wiem, że Sam rozpoczął treningi, tak więc przyszłość wygląda dobrze. Mam nadzieję, że deski typu pickle-forks powrócą. Przyczyniłoby się to do zatoczenia pełnego koła, powrotu do korzeni.


Pyt. Jakie są twoje plany na ten rok, osobiste i zawodowe? Moje plany zawodowe dotyczą kontynuacji tego, co rozpoczęliśmy zarówno z KB4girls jak i KSP. Moim osobistym celem byłoby mieć trochę czasu dla siebie, aby móc czytać książki lub zrelaksować się nieco, a może nawet spędzić trochę czasu z rodziną i przyjaciółmi. Wydaje mi się, że moim długoterminowym celem jest uzyskanie większej równowagi między tym wszystkim. Pyt. Jak myślisz, co wydarzy się w kitesurfing-u w przyszłości, w jakim kierunku rozwinie się ten sport? Moja wizja jest taka, że kiteboarding rozwinie się w różnych kierunkach… że freestyle, race oraz waveriding rozwiną się na swój sposób, a każda z dyscyplin będzie szerzyć przesłanie kiteboardingu do indywidualnej grupy docelowej. Pozwoliłoby to kiteboarding-owi rozwijać się we właściwy sposób, angażując ludzi z wielu różnych środowisk oraz nadając wartość każdej z dyscyplin. Naprawdę mam nadzieję, że przemysł będzie bardziej współdziałał i inwestował w sport tam, gdzie jest to najbardziej potrzebne i konieczne, gwarantując świetlaną przyszłość. Pyt. Igrzyska Olimpijskie w Londynie dobiegły końca i teraz każdy czeka na Rio. Jak myślisz, jak kiteboarding będzie się rozwijał do 2016? Wraz z decyzją o włączeniu kiteboarding-u jako klasy Sailboat podczas Igrzysk w Rio w 2016 ISAF postanowiła również, wraz z rozpoczęciem sezonu 2013, włączyć kiteboarding do pucharu świata w żeglarstwie. Myślę, że da to sportowcom oraz krajowym federacjom szansę naprawdę zobaczyć jaki kierunek będą chcieli obrać. Wielu zawodników ma zamiar rozpocząć szkolenie, co więcej olimpijscy Windsurferzy mogą również dołączyć do grona uprawiających kiteboarding, tak więc konkurencja będzie ogromna. Jako część rodziny żeglarstwa, uważam że wyścigowa część sportu stanie się bardziej profesjonalna pod względem zarządzania wyścigami, coachingu i organizacyjnej strony tej dyscypliny, podczas gdy kilku innych rzeczy może trochę brakować… jak ewentualnie wysokiego poziomu interakcji widza, do którego jesteśmy przyzwyczajeni, ale tak czy inaczej myślę, że każdy stara się jak najlepiej, aby kiteboarding wyglądał tak spektakularne, jak to możliwe. Pyt. Kristin, jak udaje Ci się pogodzić tak wiele ról jednocześnie: team rider, organizator KB4Girls, KSP Tour Manager? Czy kiedykolwiek masz dzień wolny? Właściwie uważam, że nie udaje mi się pogodzić tych wszystkich ról i ciągle wydaje mi się, że mogłoby być więcej godzin w ciągu dnia i więcej dni w tygodniu .. Chciałabym skupić się na pływaniu i spędzać dużo więcej czasu na wodzie, ponieważ często tak naprawdę nie czuję się jak kitesurferka i wydaje mi się, że KB4girls został przeniesiony zbyt daleko na dalszy plan. KSP jest moim priorytetem i zajmuje cały mój czas i energię, ale uważam również, że jest to coś bardzo ważnego dla sportu, więc wykonuję tę pracę z pasją. Pyt. KSP miał niesamowity pierwszy rok, świetne wiatry, świetne fale i kilka najlepszej jakości lokalizacji. Jak masz zamiar to przebić w tym sezonie? Tak, uważam, że pierwszy rok mieliśmy świetny i naprawdę nie moglibyśmy zrobić nic więcej. Jednak patrząc wstecz nauczyliśmy się wiele na podstawie pierwszego sezonu, a w pamięci najbardziej utrwaliło się jedno wydarzenie - One Eye Kite Surf Pro na Mauritiusie. Harmonogram całkowicie różni się od zeszłorocznego. Naprawdę staraliśmy się zagwarantować różne warunki, które umożliwiłyby zaprezentowanie różnych stylów, ale także zorganizować prawdziwie globalny tour, który nadal ukazywałby kitesurfing z najlepszej strony i sprawił, że będzie on nadal postrzegany jako interesująca dyscyplina. I oczywiście, ważnym aspektem, który w tym roku będzie na wyższym poziomie jest transmisja na żywo w internecie, którą znacznie usprawniliśmy od ubiegłego sezonu.

WYWIAD Z TEAM RIDER’KĄ KRISTIN BOESE

Pyt. Jak myślisz, kto może wygrać KSP w tym roku? Jest to bardzo trudne pytanie, jako że jest tak dużo niesamowitych talentów. Jeśli chodzi o konkurencję męską jest oczywiście Airton Cozzolino, który pracuje tak ciężko jak w zeszłym roku i stara się obronić tytuł, ale z drugiej strony jest Mitu Monteiro, który o włos przegrał tytuł Mistrza Świata w ubiegłym roku i prawdopodobnie będzie go chciał w tym roku zdobyć. Keahi De Aboitiz dołączył do zawodów tego roku i okazało się, że jego niesamowite podniebne akrobacje zwracają uwagę wszystkich, co więcej radzi on sobie dobrze w różnych warunkach, więc na pewno trzeba go uznać jako zagrożenie. Jest również Pedro Henrique, który jest pro surferem od lat i ma niezwykle profesjonalne podejście do rzeczy, ale jest również bardzo zmotywowany…. i oczywiście Guilly Brandao, Filippe Ferreira, Sebastian Ribeiro, Sky Solbach… to jest jak rzucanie kośćmi! Uważam, że w konkurencji pań wybór jest jeszcze trudniejszy. Jestem zszokowana postępem jaki każda z nich uczyniła. Naprawdę nie byłabym w stanie powiedzieć, czy Ines Correia, Ninja Bichler lub Jalou Langeree zdobywały więcej punktów w jazdach freeride-owych, ale konkurencja jeszcze bardziej się zaostrzy, gdy Milla Ferreira, Schibevaag Kari, Melissa Gil i inne zawodniczki dołączą do konkurencji… Powiedziałabym, wejdź na www.kspworldtour.com/live i śledź walkę na każdej imprezie. Pyt. Jaki sprzęt z serii 2013 znalazł się w Twojej torbie. Z jakimi latawcami i deskami podróżujesz? Podróżuję z dość dużą ilością sprzętu, bo robię dużo różnych rzeczy… Na falach jeżdżę na nowym Cabo i muszę przyznać, że bardzo mi się podoba, więc zawsze mam kilka z nich ze sobą. W zawodach KB4girls uwielbiam pływać na Kahoonas, ponieważ są one tak łatwe do jazdy, że można je po prostu oddać każdemu z uczestników wiedząc, że dzięki nim poprawią oni swoje wyniki. Latawce Kahoonas są również świetne kiedy chcę zrobić coś dużego i wykonać akrobacje powietrzne, są one bardzo łatwe do opanowania. Właśnie niedawno zaczęłam ponownie używać desek typu raceboard, a kiedy się ścigam używam TS. Oczywiście zawsze mam ze sobą deskę KB4girls i kilka desek na wave.


Pyt. Czy pokazałeś już wszystko na co Cię stać? Nie sądzę, prawdopodobnie nie pokazałem nawet 50% tego, do czego jestem zdolny. Jestem jeszcze względnym nowicjuszem w dziedzinie surfowania z latawcem, niektórzy z zawodników mają 5-10 lat więcej doświadczenia niż ja, ale szybko nadrabiam straty.

WYWIAD Z TEAM RIDER’EM PEDRO HENRIQUE

Pyt. Pedro jesteś znany jako pro-surfer, a kiedy zacząłeś uprawiać kitesurfing? Wszystko zaczęło się 2 lata temu, podczas pewnego przestoju w zawodach surfingowych w NE Brazylii. Mam przyjaciela w szkole kitesurfingu, który zaprosił mnie i kilku innych zawodników na sprawdzenie swoich możliwości w tej dyscyplinie. Szybko podłapałem, o co w tym sporcie chodzi. W momencie poderwania latawca możesz wykorzystać jego siłę do prowadzenia deski – wydawało mi się to całkiem naturalne. Pyt. Czym kitesurfing różni się od surfingu? Podczas surfowania musisz czerpać swoją moc z fail. To jedyna siła napędowa – fala, im większa tym szybciej się poruszasz. Po dodaniu latawca wszystko staje się trudniejsze. Masz siłę napędową z fali, a także z wiatru w latawcu. Z latawcem można wykorzystać siłę z sytuacji, której zwykle możesz nie mieć. Zawsze mi się wydawało, że mogę zrobić więcej z latawcem, jazda staje się bardziej agresywna, bardziej wydajna. Nadal uważam, że mamy przed sobą długą drogę do przebycia, zanim w pełni wykorzystamy możliwości na fali. Pyt. Na fali wyglądasz inaczej od wielu innych kitesurferów. Czy jest to Twój styl, czy doświadczenie surfingowe? Wydaje mi się, że zarówno mój styl jak i doświadczenie zdobyte w surfingu ma na to wpływ. Jestem raczej nie za dużym facetem więc zawsze będę wyglądał inaczej na fali. Prawdopodobnie największą różnicą jest to, w jaki sposób odczytuję fale. Nic nie zastąpi czasu spędzonego na wodzie na nauce czytania fal, na doborze najlepszego miejsca, na właściwym ustawieniu się na fali i desce, bycie pro-surferm pomogło mi zdefiniować mój własny styl, który teraz mogę przenieść do kitesurfingu. Pyt. Jak Ci się podoba w KSP Tour? Kocham to. Jest to wielka okazja uczestniczenia w zawodach, które są jeszcze tak świeże i nowe. Ludzie będą patrzeć wstecz na te czasy w kolejnych latach, jak teraz my patrzymy na filmy o surfingu z lat 60. To my ustalamy standardy na nadchodzące lata. Na pierwszej imprezie w Guincho wiatr był tak delikatny, że czasami musiałem pozwolić swojemu latawcowi tylko dryfować i mieć nadzieję, że wiatr wróci pod koniec manewru. Warunki te były zupełnie inne od tych, do których jestem przyzwyczajony w Rio. To będzie interesujący tour ponieważ będziemy podróżować po całym świecie.

Pyt. Jakie są Twoje plany na ten sezon? Oczywiście chcę stanąć na podium podczas jednych z zawodów KSP. Będę musiał ciężko pracować, aby tak się stało, ale jeśli mogłem to zrobić na zawodach ASP, tutaj także mogę osiągnąć ten cel. Ciężka praca jest taka sama bez względu na to, jaki sport uprawiasz. Ostatecznie chciałbym połączyć oba sporty. To byłaby prawdziwa nagroda, widząc zawodników uprawiających zarówno surfing jak i kitesurfing. Początkowo mój sponsor surfingu nie widział wartości w połączeniu obu sportów, jednakże BEST od razu dostrzegł ten potencjał. Pracując nad podbojem KSP, nadal trenuję i biorę udział w zawodach surfingowych, aby utrzymać swoje umiejętności i reputację w tej dziedzinie. Pyt. W jaki sposób bycie pro-surferem różni się od bycia pro-kitesurferem? Różnica nie jest zbyt wielka. Myślę, że konkurencja w surfingu jest większa, ponieważ coraz więcej osób chce wygrać. Sport jest bardziej rozwinięty i otrzymuje więcej rozgłosu, więc większa ilość ludzi stara się być na szczycie. Aby być dobrym w każdym sporcie musisz być skupiony, potrzebne są umiejętności fizyczne, siła, zwinność i wytrzymałość. Musisz także posiadać mentalne umiejętności radzenia sobie z sukcesem i porażką. Trzeba hartu ducha i zdecydowania. Potem cały czas spędzasz na walizkach, będąc z dala od swojej rodziny, to nie jest łatwy wybór. Trzeba być poważnym w tym, co się robi. Nie reprezentujesz tylko siebie, ale również swoich sponsorów. To jest odpowiedzialność. Pyt. Kim jest Twój ulubiony surfer i kitesurfer? Jeśli chodzi o latawiec jest to Keahi de Aboitiz. Jest on bardzo dokładny i profesjonalny. W surfingu wybrałbym Danea Reynoldsa - jest świetny we wszystkim co robi. To prawdziwy sportowiec. Pyt. Gdzie teraz pływasz? Codziennie pływam na Cabo. To miejsce pasuje do mojego stylu, jest stabilne i energiczne, gdy potrzebujesz mocy. Pyt. Co robisz jutro? Pływam na kitesurfingu i surfingu, chcesz przyjść?


Pyt. Przedstaw nam krótki zarys swojego doświadczenia zawodowego, wykształcenia i pasji? Moja pasja do sztuki i projektowania pochodzi od ojca, on jest malarzem, artystą komercyjnym. Kiedy miałem 15 lat, zdecydowałem poświęcić swój czas na rysowanie oraz uprawianie sportu! Swoje życiowe plany opierałem na tych dwóch rzeczach! 5 lat spędziłem w Paryżu, studiując grafikę. Potem kolejne 7 lat w Paryżu zdobywałem doświadczenie w tak wielu dziedzinach, jak to możliwe: modelarstwo, typografia, opakowania, tożsamość korporacyjna, wszystko aby zbudować interesujące portfolio. Czas spędzałem na pracy lub oddając się sportowi. Potem, w 2000 wziąłem moją pierwszą lekcję kitesurfingu i to zmieniło moje życie. W ciągu jednego dnia zmieniłem wszystkie swoje plany jakie wcześniej poczyniłem, bo miałem nowe marzenie. Teraz mieszkam w Hiszpanii, niedaleko Barcelony, stolicy mody, pomiędzy morzem i górami, w miejscu świetnym dla przemysłów kreatywnych. Pyt. Skąd czerpiesz swoje inspiracje do pracy i które narzędzia medialne wykorzystujesz w tworzeniu projektów? Oczywiście, swoją inspirację czerpię z surfingu i snowboardu! Sztuka projektowania tych sportów i muzyka, której słucham przenika wszystko, co robię. Oczywiście, praktykowanie tych sportów jest bardzo pomocne w zagłębianiu się w ich wizualny język. Jestem zadowolony z moich myśli, pióra i atramentu, malarstwa, wszystko działa na korzyść przelania pomysłów na papier. Ostatecznie wszystko kończy się na komputerze, a następnie drukowaniu na produkcie lub w internecie. Pyt. W jaki sposób Twoja pasja do sportów wodnych wyraża się w Twojej twórczości? Stąd pochodzą wszystkie pomysły. Niekiedy na plaży, jedyne, co musisz zrobić, to przymrużyć oczy, a nowy projekt sam wpada Ci do głowy. Możesz także wypracować nowy wzór na wodzie. Pracuję, aby pływać i pływam aby pracować, czy mogłoby być lepiej?

Pyt. Przedstaw nam krotki zarys swojego doświadczenia zawodowego (np. uniwersytet, skąd pochodzi twoja pasja do projektowania…)? Byłem zainteresowany projektowaniem odkąd byłem dzieckiem… Moje pierwsze wspomnienie z dzieciństwa wiąże się z rysowaniem oraz kolorowaniem samochodów, motocykli, samolotów i promów kosmicznych. Następnie mój ojciec zakupił pierwszy komputer i przy jego użyciu zacząłem bawić się w projektowanie małych banerów… Kiedy miałem 13 lat zacząłem uprawiać windsurfing, zabawą było dla mnie rysowanie różnych linii żagli i desek. Myślę, że wszystko to przyczyniło się do podjęcia przeze mnie decyzji o rozpoczęciu studiów, a następnie pracy jako projektant. Kiedy byłem na studiach pojawił się kitesurfing… Byłem uzależniony od windsurfingu przez wieki, więc naturalne było dla mnie, aby wypróbować inny sport wodny. Początkowo uprawiałem ten sport tylko w lekko wietrzne dni, ale szybko zdałem sobie sprawę, że to jest to i odchodzę od windsurfingu… Tworzenie niestandardowych desek kiteowych z przyjacielem i tworzenie projektu w komputerze, a następnie ich malowanie sprawiało mi ogromną przyjemność… Dlatego też uważam, że teraz mam najlepszą pracę jaką mogłem dostać! Projektowanie sprzętu dla Besta! Pyt. Skąd czerpiesz swoje inspiracje do pracy, i które narzędzia medialne wykorzystujesz w tworzeniu projektów? Obecnie internet sam w sobie jest wielką inspiracją dla wszystkich projektantów. Dzięki niemu można zobaczyć, co tworzy człowiek znajdujący się po drugiej stronie globu. Codzienność jest również dobrą inspiracją. Można zobaczyć wiele ciekawych rzeczy na ulicach lub w mieście, po prostu musisz być uważny, aby wyłapać i przetworzyć te wszystkie informacje… Następnie wymieszaj wszystko razem w swojej głowie. Najpierw wolę rysować projekty ołówkiem, długopisem i markerem. Następnie przenoszę je do komputera i ulepszam pierwotny pomysł tak jak tylko jest to możliwe. Trzeba być ostrożnym przy użyciu technik, aby zachować swoją pierwotną myśl. Lubię wykorzystywać typografię, ale także rysunki i ikony. Pyt. W jaki sposób Twoja kreatywność stymulowana jest przez zamiłowanie do sportów wodnych? Jak mówiłem, projektowałem deski i żagle dla zabawy odkąd tylko zacząłem uprawiać windsurfing i kitesurfing. Następnie „podrasowywałem” wszystkie swoje deski surfingowe… Teraz jestem projektantem BEST’a. Możliwość uczestniczenia w całym procesie projektowania i testowania efektów swojej pracy jest niesamowita. Ekscytujące jest, gdy projekty desek i latawców, które widziałeś tylko w komputerze wreszcie przybierają realną formę! Testowanie ich na wodzie jest jak do tej pory najlepszą częścią pracy. Deski i latawce muszą mieć dobre osiągi, ale także ekscytujący design!


Pyt. Przedstaw nam krótki zarys swojego doświadczenia zawodowego? Sztuka oraz podróże były częścią mojego życia od zawsze. Mój ojciec jest zawodowym artystą i przez lata podróżowaliśmy po Afryce i Azji, podczas gdy on malował. Przez 5 lat pracowałem jako artysta w Omanie, także w tym czasie zacząłem uprawiać kitesurfing, który szybko stał się jednym z najważniejszych elementów mojego życia. Filmowanie rozpoczęło się od nagrywania wypraw z latawcami i pracy z moim bratem, który również jest operatorem. Wspaniale jest być w stanie połączyć kitesurfing z kreatywną pracą. Pyt. Skąd czerpiesz swoje inspiracje do pracy i które narzędzia medialne wykorzystujesz w tworzeniu projektów/sztuki? Inspiracje mogą pochodzić z różnorodnych źródeł, z kompozycji obrazu z paletą barw na zdjęciu. Czasami najmniejszy szczegół w filmie może przyczynić się do przebłysku. Lubię bezpośredniość filmowania, jak również proces twórczy. Pyt. W jaki sposób Twoja kreatywność stymulowana jest przez zamiłowanie do sportów wodnych? Kitesurfing ma tak wiele wymiarów i jest tak nowym sportem, że istnieją nieograniczone możliwości ukazywania tego sportu poprzez zastosowanie nowych i kreatywnych sposobów.

Pyt. Przedstawcie nam krótki zarys swojego doświadczenia zawodowego, wykształcenia i pasji? Conspiracy studio zawsze było silnie związane z muzyką i sportami deskowymi. Wszyscy jego członkowie są w zespołach, więc jesteśmy bardzo zaangażowani w undergroundową scenę w Hiszpanii, a to pozwala nam pracować nad jednym z najlepszych nośników na świecie, CD. Pracujemy również dla wielu marek sprzętu do surfowania. Pyt. Skąd czerpiecie swoje inspiracje do pracy, i które narzędzia medialne wykorzystujecie w tworzeniu projektów/sztuki? Spędziliśmy dużo czasu na przeglądaniu codziennego internetu, jesteśmy przekonani, że wszystko może służyć jako inspiracja, jeśli jest przekazywane we właściwy sposób. Trendy prezentowane na stronach internetowych, blogi fotografów surferów, sklepy internetowe… Założyciel Studia, Christian Beltri, surfuje od ponad 12 lat, kocha sport i jest najszczęśliwszym człowiekiem na świecie, kiedy zleca mu się zaprojektowanie deski surfingowej, latawca lub pianki.


BEST jest globalną firmą, której pracownicy są rozlokowani przy najlepszych kiteowych miejscówkach na całym świecie. Każdy z nas został włączony do rodziny BEST ponieważ żyjemy dla sportów wodnych, kochamy innowacyjne produkty, żądamy jakości i zgadzamy się tylko na usługi pierwszej klasy. Znajdziesz nas tam, gdzie jest wiatr, a więc przyjdź i polataj z nami.


WYBIERZ SWÓJ STYL NEW SCHOOL Sprzęt dedykowany riderom skupionym na osiąganiu wyników. Latawce typu C oraz SLE dla wszystkich kategorii progresywnego freestyle’u. Deski TwinTip przystosowane do jazdy w butach bądź strapach. WAVE Latawce i deski przeznaczone do pływania na falach. Z tym sprzętem wyjedziecie z tuby i zawiniecie się na szczycie każdej fali. FREERIDE Wszechstronny sprzęt dla każdego. Deski i latawce, za pomocą których możecie pływać cały dzień, każdego dnia, niezależnie od tego gdzie oraz jak pływacie. LIGHT/RACE Duże latawce oraz szybkie deski stworzone do jazdy wszędzie tam, gdzie potrzebna jest maksymalna przewaga nad rywalem lub pogodą. NEW TO SPORT Od pierwszej lekcji do końca pierwszego sezonu, a nawet później. Sprzęt łatwy w użytkowaniu, który na pewno nie przekroczy Waszych możliwości.


CECHY LATAWCÓW PROMIEŃ SKRĘTU/TURN SPEED Im więcej punktów otrzymał latawiec, tym szybszy i ciaśniejszy jest jego promień skrętu oraz zmniejszona konieczność dodatkowego manewrowania barem. JAZDA UNHOOKED/UNHOOKED FEEL Latawce ocenione wysoko pozwalają na jazdę w różnorodnych warunkach pogodowych i jazdę z latawcem nawet w przypadku luźnych linek tylnych. SIŁY NA BARZE/BAR PRESSURE Latawce oceniane wyżej pozwalają na większy komfort jazdy oraz charakteryzują się mniejszymi siłami na barze. SKOKI/JUMPING ABILITY Maksymalny hangtime oraz wysokość skoku osiągnąć można na latawcach posiadających wysokie noty. JAZDA POD WIATR/UPWIND Wyższy wynik osiągnięty przez latawiec oznacza minimalny ciąg i maksymalną wydajność przy pływaniu pod wiatr. DOLNY ZAKRES WIATROWY/LOW END Poszukując latawca, który pozwoli na pływanie w dolnych granicach wiatrowych, rozejrzyjcie się za produktem osiągającym najwyższe noty w tej kategorii. DEPOWER Wynik 10 punktów oznacza, że latawiec może być wykorzystywany w bardzo szerokim zakresie warunków wietrznych. PONOWNY RESTART Z WODY/RELAUNCH Jeżeli interesuje Was możliwość automatycznego restartu latawca, powinniście rozejrzeć się za produktami notowanymi w tej kategorii jak najwyżej. STABILNOŚĆ/STABILITY Najłatwiejsze w sterowaniu latawce osiągają wynik 10 punktów i sprawdzają się doskonale w każdych warunkach pogodowych. JAZDA Z WIATREM/DOWNWIND DRIFT Aby znalezienie właściwej pozycji na każdej z fal było jak najprostsze, należy wykorzystywać latawce z najwyższymi ocenami w tej kategorii.


CECHY DESEK RAIL TO RAIL Wysoko oceniana deska szybko krawędziuje i wchodzi w ślizg co przekłada się na szybkie uzyskiwanie mocy do wybicia. WYBICIE/POP Wyżej oceniana deska zapewni więcej mocy i wyższe wybicie. ROCKER Niżej oceniane deski są płaskie, wysoko oceniane deski gładko płyną po czopie, poprzez podgięty rocker ułatwiają lądowania. OSTRZENIE/UPWIND Wysoki wynik jest równoznaczny z łatwością halsowania się pod wiatr z niewielkim użyciem siły. EARLY PLANING Lepsza ocena pomoże Ci oszukać prawa fizyki i przedłużyć każdą słabo wiatrową sesję. SZTYWNOŚĆ/FLEX Wysoki wynik daje Ci poczucie komfortu, dla szybkiej i agresywnej jazdy rozglądaj się za deską ulokowaną niżej w rankingu. CHOP HANDLING Wysoki wynik oznacza, że deska będzie bardziej komfortowa w trudnych warunkach. ŁATWOŚĆ UŻYCIA/EASE OF USE Najwyższą punktacje uzyskują deski najbardziej uniwersalne, które przeznaczone są dla wszystkich riderów niezależnie od poziomu zaawansowania. Niżej oceniane deski lubią być pod nogami bardziej zaawansowanych riderów.


• SYSTEM EZ-PUMP™ • WYKONANY Z ODPORNEGO NA ROZDARCIA DWURDZENIOWEGO MATERIAŁU RS przeznaczenie

• NAJBARDZIEJ UNIWERSALNY LATAWIEC ALLROUND’OWY W KOLEKCJI • ZASTOSOWANY UKŁAD OPEN-C/BOW • STABILNA NOŚNOŚĆ NIEZALEŻNIE OD SIŁY WIATRU • ŁATWY, INTUICYJNY PONOWNY RESTART Z WODY TS to optymalny wybór zarówno dla ambitnych początkujących, średniozaawansowanych, a także profesjonalnych zawodników. Maksymalnie zbalansowany, wydajny górny i dolny zakres wiatrowy, stabilny ciąg, optymalne siły na barze i bardzo dobre zachowanie w haku oraz unhooked to cechy, które sprawiają, że jest to idealna propozycja dla każdego. Jeżeli preferujesz kitesurfing w stylu nowej szkoły, freeride, lub pokonywanie kolejnych fal, latawiec TS będzie wręcz doskonały. Zaprojektowany jest głównie dla osób jeżdżących w stylu new school oraz unhooked, ale również początkujący w skokach przez zenit będą bardzo zadowoleni z szybkości postępów na tym modelu. Małe rozmiary latawców TS (5 m oraz 6 m) sprawdzają się doskonale w warunkach silnego wiatru. Charakteryzują się najwyższą stabilnością w warunkach sztormowych. Na nowo opracowany układ open-c gwarantuje doskonałą nośność oraz zwrotność. Średnie rozmiary (od 7 m do 12 m) pozwalają na prezentację własnego stylu w powietrzu oraz na falach. TS jest optymalnie czuły po zdjęciu haka z trapezu dając możliwości rozwoju Twojego stylu trików unhooked. TS jest najbardziej wszechstronnym latawcem ze wszystkich propozycji na rok 2013. To będą Twoje ulubione rozmiary TS-ów. W warunkach słabego wiatru (około 10 węzłów) lub jazdy Race, polecamy latawce TS w rozmiarach pomiędzy 15 a 17 metrów, które mają najlepsze właściwości aerodynamiczne i są jednymi z najbardziej wydajnych latawców jakie kiedykolwiek zostały zaprojektowane. Dzięki największym rozmiarom TS możliwe jest kontynuowanie kitesurfingu, kiedy sprzęt innych riderów już na to nie pozwala. Najważniejszą jednak cechą 15 i 17 TS jest olbrzymia siła ciągu w warunkach granicznie słabego wiatru, a przede wszystkim wybitny jak na tak duże rozmiary pop z krawędzi unhooked oraz świetne wstawanie z wody. W połączeniu z deską Armada v4 – latawiec TS tworzy jeden z najbardziej wszechstronnych zestawów kitesurfingowych dostępnych na rynku.

WIZJA PROJEKTANTA

sowania – tworząc TS v2 chciałem „Wszechstronność niezależnie od stopnia zaawan niezależnie od ich umiejętności. zapewnić wysoką wydajność wszystkim kitesurferom, oraz zmniejszyć siły na barze; sprawia Udało nam się osiągnąć większą prędkość ślizgu ą.” Peter Stiewe to, że pływanie staje się niepowtarzalną zabaw

DOSTĘPNE KOLORY

(28) purple/teal ZAKRES SIŁY WIATRU Węzły

(27) yellow/purple

(21) yellow/orange

Średniozaawansowany

5

28 do 35*

Zaawansowany

6

21 do 35*

Ekspert

7

18 do 35*

8

17 do 32

9

16 do 30

10

15 do 28

12

13 do 25

15

09 do 22

17

07 do 20 = najlepsze

(26)orange/yellow

POZIOM ZAAWANSOWANIA

0 5 10 15 20 25 30 35

= bardzo dobre

= dobre

Zakres siły wiatru podany jest w oparciu o ridera ważącego 75 kg używającego deski TwinTip. * – BEST ostrzega przed używaniem sprzętu przy sile wiatru przekraczającej 35 węzłów.


• SYSTEM EZ-PUMP™ • WYKONANY Z ODPORNEGO NA ROZDARCIA DWURDZENIOWEGO MATERIAŁU RS • SYSTEM AUTOMATYCZNEGO RESTARTU Z WODY • WYBITNY DOLNY ZAKRES WIATROWY • STABILNOŚĆ NAWET PODCZAS SILNEGO WIATRU • WYSOKIE I ŁATWE SKOKI W HAKU PRZEZ ZENIT • MAKSYMALNE OSTRZENIE POD WIATR

przeznaczenie

Latawce z serii Kahoona oferują doskonałą wydajność, tak potrzebną w stylu freeride, niezależnie od poziomu umiejętności i reprezentowanego stylu jazdy. Jeżeli poszukujesz latawca zapewniającego bardzo dobre osiągi i komfort podczas długotrwałego pływania, Kahoona v5 jest doskonałym latawcem przeznaczonym do pływania w stylu freeride. Automatyczny system ponownego restartu z wody, wybitne ostrzenie pod wiatr i wysoka stabilność sprawiają, że Kahoona jest świetnym wyborem. Nic dziwnego, że kitesurferzy stosują ten latawiec podczas każdej sesji. Wpływa na to doskonała nośność oraz mała moc przy lądowaniu. Dzięki czulszemu systemowi sterowania, zmniejszonym siłom na barze oraz najlepszej stabilności w tej klasie, uzyskanej poprzez zastosowanie dwurdzeniowego włókna RS w modelu Kahoona+ oraz włókna AirAid w modelu Kahoona, model v5 to najbardziej zaawansowany latawiec z serii Kahoona. Model Kahoona już od pierwszej wersji v1 w 2009 roku znajduje się w ścisłej czołówce wydajnych i stabilnych latawców delta, przeznaczonych dla szybkiego i łatwego progresu początkujących i średniozaawansowanych kitesurferów.

DOSTĘPNE KOLORY

WIZJA PROJEKTANTAój legendarnej już linii Kahoona – są one szybsze, „Kontynuujemy rozw y oraz noszenia w powietrzu, a także są o wiele dają więcej frajdy z jazd stabilniejsze.” Peter Stiewe

(21) teal/orange ZAKRES SIŁY WIATRU Węzły

(28) purple/teal

POZIOM ZAAWANSOWANIA 0 5 10 15 20 25 30 35

Średniozaawansowany

3,5 26 do 35*

Zaawansowany

5,5 21 do 35*

Ekspert

7,5 16 do 30 9,5 14 do 27 10,5 13 do 25 11,5 11 do 23

(26) Orange/yellow

13,5 9 do 20 = najlepsze

= bardzo dobre

= dobre

Zakres siły wiatru podany jest w oparciu o ridera ważącego 75 kg używającego deski TwinTip. * – BEST ostrzega przed używaniem sprzętu przy sile wiatru przekraczającej 35 węzłów.

(27)yellow/purple


• SYSTEM AUTOMATYCZNEGO RESTARTU Z WODY przeznaczenie

• WYBITNY DOLNY ZAKRES WIATROWY • STABILNOŚĆ NAWET PODCZAS SILNEGO WIATRU • WYSOKIE I ŁATWE SKOKI W HAKU PRZEZ ZENIT • MAKSYMALNE OSTRZENIE POD WIATR Zachowuje wszystkie cechy i zalety modelu Kahoona + z pominięciem systemu pompowania EZ-Pump.

DOSTĘPNE KOLORY

(22) fuchsia/teal

(21) teal/orange

(25) orange/fuchsia ZAKRES SIŁY WIATRU Węzły

(03) green

POZIOM ZAAWANSOWANIA

0 5 10 15 20 25 30 35

Średniozaawansowany

5,5 21 do 35*

Zaawansowany

7,5 16 do 30

Ekspert

9,5 14 do 27 11,5 11 do 23 13,5 9 do 20

(16) fuchsia

= najlepsze

= bardzo dobre

= dobre

Zakres siły wiatru podany jest w oparciu o ridera ważącego 75 kg używającego deski TwinTip. * – BEST ostrzega przed używaniem sprzętu przy sile wiatru przekraczającej 35 węzłów.

(20) teal


• SYSTEM EZ-PUMP™ • WYKONANY Z ODPORNEGO NA ROZDARCIA DWURDZENIOWEGO MATERIAŁU RS • ZAPROJEKTOWANY PRZEZ PRO RIDERÓW DLA ZAAWANSOWANYCH RIDERÓW • TRADYCYJNA KONSTRUKCJA C SHAPE • DESIGN REFLEX LE • PIĄTA LINKA DLA ZWIĘKSZENIA MOCY WYBICIA Z KRAWĘDZI I PRZYSPIESZENIA RESTARTU Z WODY Latawiec stworzono z myślą o zawodnikach TEAMów międzynarodowych i krajowych oraz riderach o najwyższym poziomie zaawansowania, szukających maksymalnej mocy wybicia z krawędzi, czasu lotu na powerze i zluzowania linek, umożliwiającego wykonywanie najtrudniejszych trików z grupy handlepass. GP został przetestowany w zawodach przez ośmiokrotną zwyciężczynię mistrzostw świata – Giselę Pulido. Latawiec oferuje moc, dzięki której możesz nawiązać równą walkę z najlepszymi. Model GP v2 wybrał też jako swoją broń dwukrotny, aktualny Mistrz Świata Yourii Zoon.

przeznaczenie

Opatentowana technologia Reflex LE pozwala na doskonałą kontrolę nad latawcem wypiętym z haka (unhooked) oraz umożliwia zachowanie optymalnego hp-point (czas zluzowania linek po wybiciu). Zwiększenie powierzchni efektywnej latawca pozwala na uzyskanie dodatkowej mocy podczas wykonywania skoków, co wpływa na czas i łatwość wykonania najtrudniejszych trików a przede wszystkim przełoży się na Twój styl i moc. Nowoczesne dwurdzeniowe włókno RS znacznie zwiększa trwałość latawca oraz zmniejsza jego wagę, dzięki czemu kontroluje się go o wiele precyzyjniej. System Twin-Tune pozwala na dokładne ustawianie naciągu linek tylnych i przednich, dzięki czemu uzyskać można pożądaną równowagę pomiędzy kontrolą nad latawcem a jego osiągami. Co więcej, umożliwia zmianę ustawienia dla stylu new school oraz wakestyle w ciągu kilku sekund, co pozwala na zdmuchnięcie konkurencji z podium w mgnieniu oka. Nieposiadający dodatkowych bloczków oraz linek łączących bridle, GP v2 oferuje użytkownikom nawiązanie niemal bezpośredniej więzi pomiędzy nimi a trikiem jaki zamierzają wykonać. Wystarczy połączyć oferowane możliwości z najwygodniejszym na rynku barem GP v2, aby uzyskać przewagę podczas kolejnych zawodów.

owej ych w n szym kochan yż style, za gres na najw i staroke a w w ro TANTA st dla falenóm jest szybjekistpto wymagziająe cyoferujące ce PROJEK aczony je ie ęd WIZJ2Ato sprzęt prz, ektznórych głównleymjnych trikóaw.pNrecyzyjne narrzStiewe „GP v kitesurfingu onywanie ko kładzie C, .” Pete e rz e u yk w le po szko ie i łatwe w adycyjnym ania na poziom latawiec w tr podczas pływ modny lną wydajność a maksym

DOSTĘPNE KOLORY

ZAKRES SIŁY WIATRU

(26) orange/yellow

Węzły

(28) purple/teal

0 5 10 15 20 25 30 35

Średniozaawansowany

6

22 do 35*

Zaawansowany

7

18 do 33

Ekspert

9

16 do 30

11

14 do 26

13

13 do 22 = najlepsze

(21) teal/orange

POZIOM ZAAWANSOWANIA

= bardzo dobre

= dobre

Zakres siły wiatru podany jest w oparciu o ridera ważącego 75 kg używającego deski TwinTip. * – BEST ostrzega przed używaniem sprzętu przy sile wiatru przekraczającej 35 węzłów.


WYWIAD Z PROJEKTANTEM SPRZĘTU PETEREM STIEWE Pyt. Skąd wziął się pomysł na stworzenie nowej serii latawców? Pomysł wyszedł od naszych klientów, od profesjonalnych kitesurferów oraz po części ode mnie. Żyję falami i już od dłuższego czasu poszukiwałem wymówki, aby zaprojektować latawiec stworzony wyłącznie do ich pokonywania. Jako że pływanie po falach staje się coraz popularniejsze, a my mamy światowej klasy TEAM, który pomoże nam testować nowy sprzęt, latawiec Cabo w końcu stał się rzeczywistością. Pomogły także prośby Jordiego, który przez ostatnie dwa sezony stale zachęcał mnie do jego stworzenia. Pyt. Gdzie przeprowadzane są badania nad latawcami? Większość badań oraz testów ma miejsce w Południowej Afryce oraz Portugalii. Prototypy latawców podróżują także z zespołem profesjonalnych kitesurferów i w ostatnim sezonie były testowane podczas KSP Wave Tour. Ostatnie poprawki w Cabo wprowadzone zostały przed KSP w tym sezonie, a Pedro, Nuno i Kristin udzielali porad odnośnie finalnej wersji projektu. Pyt. Skąd wzięła się nazwa? Nazwa pochodzi od miejsca, w którym zespół testerów stacjonował podczas prac nad latawcem. Miało to miejsce w Cape Town w Południowej Afryce oraz w Portugalii. Ostatni dzień testów przed pokryciem latawca grafiką odbył się podczas sesji w Cabo De Roca, który znajduje się nieco na północ od naszej bazy w Guincho. Nazwa się przyjęła. Cape oraz Cabo znaczą bowiem to samo. Pyt. Co sprawia, że latawiec ten przeznaczony jest wyłącznie do surfowania po falach? Głównie nacisk położony na szczególne elementy podczas procesu projektowania oraz zamierzenia. Kiedy już poświęcimy się całkowicie stworzeniu latawca do jak najlepszego pokonywania fal, można skupić się na istotnych sferach zwiększających jego wydajność. Można skoncentrować się na stabilności, jak również upewnić się, że latawiec dryfuje w powietrzu podczas gdy surfer porusza się w jego kierunku na poluzowanych linkach kontrolujących. Mogliśmy skupić się na prędkości z jaką wykonywane są zwroty, sprawiając, że latawiec jest bardzo skrętny, jednak podczas wykonywania manewru nie wytwarza zbyt dużej mocy, dzięki czemu wykonywanie nawrotów przy wygiętej do tyłu pozycji ciała przebiega bez najmniejszych problemów. Wszystko to osiągnięto bez zamartwiania się o wydajność przy wykonywaniu skoków czy inne kwestie, które nie mają wpływu na doświadczenia z jazdy. Fakt, ze Cabo jest łatwy w użytkowaniu i bardzo stabilny, sprawia że jest to doskonały latawiec do stylu freeride, nawet kiedy na wodzie nie ma zbyt wielu fal. Zaleta ta jest niejako skutkiem ubocznym, jednak jesteśmy z niej bardzo zadowoleni. Pyt. Latawce Kahoona oraz TS zdobyły duże uznanie w świecie surferów. Co odróżnia Cabo od tych produktów? Biorąc pod uwagę możliwości pokonywania fal latawców Kahoona oraz TS, a następnie zwiększając ich zwrotność, możliwość kontroli unhooked, stabilność oraz możliwość ostrzenia podczas jazdy pod wiatr, otrzymać można latawiec o podobnej sterowności i wydajności jaką oferuje Cabo. Latawiec ten nie będzie już nigdy więcej wyglądał jak Kahoona czy TS. Konieczna jest bowiem całkowita zmiana konstrukcji w celu uzyskania wymienionych powyżej właściwości. Tym właśnie jest Cabo – latawcem przeznaczonym do pokonywania fal zaprojektowanym bez kompromisów, pozwalającym na zmagania z każdą falą. Pyt. Dlaczego Cabo posiada trzy komory poprzeczne? Mniejsze latawce mogą unosić się nawet przy zastosowaniu mniejszej ilości komór poprzecznych. Dzięki temu latawiec jest lżejszy, zredukowane zostaje niezamierzone unoszenie oraz zwiększeniu ulega maksymalna stabilność unhooked. Latawiec trzykomorowy może także wykonywać szybsze skręty. Łącząc ze sobą wysoką sterowność, zwrotność i niewielką wagę, uzyskać można zapierające dech w piersiach właściwości lotne przy pływaniu pod wiatr. Jest to kluczem do przyjęcia właściwej pozycji ciała względem fali. Dzięki temu można skupić się na pokonywaniu fal, a nie na walce z latawcem. Pyt. Jakie jeszcze innowacje przynosi Cabo? Cabo jest pierwszym latawcem wykorzystującym nasze nowe włókna RS o wysokiej odporności na rozciąganie. Jest to lekki i wytrzymały rdzeń wszyty w materiał. Jeżeli myślisz poważnie o pokonywaniu dużych fal, należy spodziewać się silnych uderzeń wody i upadków – dwurdzeniowy RS stworzony jest, aby pozwolić sprzętowi na wyjście cało nawet z największej opresji.


• SYSTEM EZ-PUMP™ • WYKONANY Z ODPORNEGO NA ROZDARCIA DWURDZENIOWEGO MATERIAŁU RS • NACISK POŁOŻONY NA POKONYWANIE FAL • ŚREDNIEJ WIELKOŚCI LATAWIEC TRZYKOMOROWY • DUŻA ZWROTNOŚĆ • STABILNE UNOSZENIE Z WIATREM Twoje poszukiwania dobiegły końca. Niezależnie, wpięty czy unhooked, Cabo pozwoli na stawienie czoła każdej fali. Średnia wielkość latawca oraz wykorzystanie trzech tub poprzecznych zmniejsza jego wagę oraz umożliwia latawcowi doskonałe unoszenie się (dryf na luźnych linkach) z wiatrem, a riderowi uczucie „czystego” surfingu. Krótki i czuły drążek doskonale współpracuje z konstrukcją trzykomorową, pozwalając na zmaksymalizowanie szybkości wykonywania skrętów. Układ Open C latawca pozwala na zachowanie doskonałej stabilności przy minimalnym zaciągnięciu baru, dzięki czemu surfer może w 100 % poświęcić się pływaniu.

przeznaczenie

Ponieważ duże fale wymagają wielkiego szacunku, stworzyliśmy Cabo wykorzystując dwurdzeniowy materiał RS, technologię wzmocnienia powierzchni efektywnej oraz konstrukcję 3D Kevlar Airframe. Cabo stworzony został z myślą o surferach, którzy pragną zmierzyć się z każda falą, jaką napotkają na swojej drodze. Latawiec powstał ze 100% naciskiem na tę kwestię i pozwoli w każdym momencie ustawić ciało w odpowiedniej pozycji do fali, dzięki czemu zaprezentować można własny, unikalny styl. Przy jego zastosowaniu pływa się tak dobrze, że jesteśmy pewni, iż będzie to doskonały wybór dla większości surferów, nawet w przypadku gdy fal na wodzie nie ma zbyt wiele.

– to dają Ci EKTANTA zyszczenie oraz uzależnienie zeznaczony WIZJA PROJ pr Oc iec ć? aw zie lat ed To . powi

„Cóż mogę nie może zabrać Cię Cabo i się przy jeździe z wiatrem fale. Tam właśnia fal, który dostojnie unos dowe. Możesz zapakować do pokonywa reaguje na warunki pogo świata.” Peter Stiewe i bezpośrednioi wyruszyć z nimi na podbój latawce Cabo

DOSTĘPNE KOLORY

ZAKRES SIŁY WIATRU

(21) teal/orange

Węzły

(26) orange/yellow

0 5 10 15 20 25 30 35

Średniozaawansowany

5

23 do 35*

Zaawansowany

6

21 do 32

Ekspert

7

18 do 28

9

15 do 25

11

13 do 22 = najlepsze

(27) yellow/purple

POZIOM ZAAWANSOWANIA

= bardzo dobre

= dobre

Zakres siły wiatru podany jest w oparciu o ridera ważącego 75 kg używającego deski TwinTip. * – BEST ostrzega przed używaniem sprzętu przy sile wiatru przekraczającej 35 węzłów.


• INNOWACYJNY SYSTEM BEZPIECZEŃSTWA QR PROCUFF+ • AKTYWACJA SYSTEMU BEZPIECZEŃSTWA PONIŻEJ 5 KG PRZY OBCIĄŻENIU 250 KG

A ej częJEKTANjsTzyliśmy wagę każd kie IZJA PRO nie wo wszel

• ZGODNY Z MIĘDZYNARODOWYM STANDARDEM BEZPIECZEŃSTWA – AFNOR NF S52-503

W

go dodatko iliśmy i zm „Wzmocnprzeprojektowującie ma wytrzymalsze , n ru ku a n b ści a ry N e. m o olell części ruch Jordi Mod baru.”

• MIĘKKA, WYGODNA I WYTRZYMAŁA OTULINA BARU O OPTYMALNEJ ŚREDNICY DRĄŻKA

BAR PRZEZNACZONY DO STYLU FREESTYLE • INNOWACYJNY SYSTEM BEZPIECZEŃSTWA QR PROCUFF+ • AKTYWACJA SYSTEMU BEZPIECZEŃSTWA PONIŻEJ 5 KG PRZY OBCIĄŻENIU 250 KG • ZGODNY Z MIĘDZYNARODOWYM STANDARDEM BEZPIECZEŃSTWA – AFNOR NF S52-503 • MIĘKKA, WYGODNA I WYTRZYMAŁA OTULINA BARU O OPTYMALNEJ ŚREDNICY DRĄŻKA • PIĄTA LINKA DLA ZWIĘKSZENIA MOCY WYBICIA Z KRAWĘDZI I PRZYSPIESZENIA RESTARTU Z WODY SKU Opis 3221304702 Drążek GP v2 o długości 47 cm z linkami 23 m 3221305202 Drążek GP v2 o długości 52 cm z linkami 23 m

Zachowuje wszystkie cechy i zalety 4ro linkowego baru RPv3 – z przeznaczeniem do używania w zawodniczym pięciolinkowym latawcu GPv2. Drążek GPv2, tak samo jak RPv3 wykorzystuje 8-mio milimetrową linkę depowera, która jest jedną z najgrubszych, najmocniejszą i najwytrzymalszą linką środkową jaką kiedykolwiek mieliście. Pozostałe linki klasy 700Ib wyróżniają się niską rozciągliwością i posiadają kolorowe oznaczenia w celu łatwiejszego montażu. Oferują one także niezwykle wysoką wytrzymałość. Drążek GPv2 to najwytrzymalszy i najbardziej praktyczny bar jaki kiedykolwiek stworzyliśmy.

Bar standardowy

Każda z zastosowanych w drążku RP v3 części została przemodelowana w celu zwiększenia przyjemności podczas pływania. System szybkiego uwalniania ProCuff+ jest zgodny z międzynarodowymi standardami bezpieczeństwa i pozwala na łatwą aktywację jedną ręka. Nawet w przypadku obciążenia linek rzędu 250 kg, nacisk wytwarzany przez system Pro-Cuff+ nigdy nie przekracza 5 kg. Innowacyjny system Sacrifice Insert pozwala na ograniczenie przecierania liki środkowej. Dwie wymienne wstawki wykonane z materiału Delrin umiejscowione w środkowej części drążka posiadają niski współczynnik tarcia, dzięki czemu nie będziecie musieli wymieniać zbyt często linki depowera. Ogranicznik systemu Double-Depower Stopper pozwala na zablokowanie baru w ułożeniu, które jest dla danego użytkownika najwygodniejsze, podczas halsu lub skoku. Pozwala to na ograniczenie zmęczenia rąk i zwiększenie przyjemności z pływania podczas dłuższych sesji. System bezpieczeństwa Redline stosowany może być do asekuracji i automatycznie zastępuje działanie systemu Dual Depower Stopper.   Zachowaliśmy znaczne rozmiary końcówek drążka, które są wykonane w całości z miękkiego materiału bez żadnych twardych elementów, dla zapewnienia bezpieczeństwa i komfortu. Przeprojektowaliśmy również otulinę drążka w celu osiągnięcia większej przyczepności i komfortu dłoni a także zmniejszenia ryzyka wypadnięcia baru z ręki. Dzięki zastosowaniu osłoniętych linek kontrolnych 700 Ib o małym stopniu rozciągania, drążek RP v3 jest jednym z najlepszych i najwygodniejszych barów dostępnych obecnie na rynku. SKU 3111304702 3111305202 3111305702

Opis Drążek RP v3 o długości 47 cm z linami kontrolującymi 22 m – do małych rozmiarów latawców od 5 do 10 m2 Drążek RP v3 o długości 52 cm z linami kontrolującymi 22 m – do średnich rozmiarów latawców od 9 do 12 m2 Drążek RP v3 o długości 57 cm z linami kontrolującymi 22 m – do dużych rozmiarów latawców od 11 do 17 m2

WIZJA

„Przemo PROJEKTAN ści w ce delowaliśmy w TA liśmy w lu zwiększenia szystkie rucho tesurferzszelkie walory, jakości oraz zame częoni by n y – dodaliśmy których potrze chowabu awet nie n pomyśleawet kilka, o któją kili.” rych

Jordi Mo

dolell


• IDEALNA DLA MIŁOŚNIKÓW STYLU NEW SCHOOL ORAZ FREERIDE • BARDZO NISKIE OPORY I ZDOLNOŚĆ ODPALANIA W GRANICZNIE SŁABYM WIETRZE • NAJBARDZIEJ WSZECHSTRONNA I UNIWERSALNA DESKA W KOLEKCJI • MOŻLIWOŚĆ ZASTOSOWANIA BUTÓW WAKEBOARDOWYCH • LEKKI RDZEŃ Z DREWNA PAULOWNIA • ASYMETRYCZNA, ELASTYCZNA BUDOWA Deska zaprojektowana dla nowej szkoły kitesurfingu oraz miłośników freeride’u, dokładnie takich jak Ty! Armada v4 zapewnia maksymalne osiągi oraz wszechstronność. Doskonale spisuje się w każdych warunkach zafalowania akwenu, wybitnie ostrzy pod wiatr i łatwo prowadzi sie zarówno przy słabym jak i silnym wietrze. Opracowana przez naszą firmę konstrukcja Pre-Preg, wzmocnienia Torsion-X oraz technologia Vari-Damp pozwalają na osiągnięcie precyzyjnej kontroli nad deską i niezwykłej wytrzymałości. Co więcej, deska waży aż 700gram mniej od modelu z zeszłego roku. Wyprofilowanie rdzenia Supremo ku końcówkom deski pozwala na wykonywanie doskonałych skrętów, a dodatkowo jest na tyle elastyczna, że zamortyzuje nawet najtwardsze lądowania.   Deski Armada v4 zapewniają doskonałe osiągi podczas wybicia do skoku oraz precyzję lądowania. Połączenie niewielkiej wagi, wytrzymałości, dobrej sterowności i pięknego wyglądu sprawia, że Armada v4 to doskonały wybór dla wymagających kitesurferów, niezależnie od stylu pływania. W połączeniu z latawcem TSv2 tworzy jeden z najbardziej wszechstronnych zestawów kitesurfingowych dostępnych na rynku.

przeznaczenie

Dostępne rozmiary deski Armada v4: 131 × 40,5 cm/135 × 41 cm/138 × 42 cm W skład zestawu wchodzą pady, strapy, rączka, komplet 4 finów.

WIZJA PRO „V4 jest wiel JEKTANTA poprzednika kim skokiem wydajnośc Damp oraz 20 – profilowane krawędiowym w stosunku do to co robi po % lżejsza konstrukcja. zie, technologia VariKa winien mieć Franz Schitz tego Twin-Tipżdy rider, który kocha hofer ’a w swojej ko lekcji.”

POZIOM ZAAWANSOWANIA Średniozaawansowany Zaawansowany

135 × 41 cm

Ekspert

131 × 40,5 cm

138 138 × 42 × 42 cm

= najlepsze

= bardzo dobre

= dobre


• WYSŁUCHALIŚMY WASZYCH SUGESTII PODCZAS SPOTKAŃ KB4GIRLS • ASYMETRYCZNA KONSTRUKCJA PRZEZNACZONA SPECJALNIE DLA KOBIET • DESKA PRZEZNACZONA DO STYLÓW NEW SCHOOL ORAZ FREERIDE • WĘŻSZY ŚRODEK DESKI ORAZ WKŁADKI ZEWNĘTRZNE Deska KB4Girls zaprojektowana została, aby spełnić oczekiwania kobiet odnośnie sprzętu kitesurfingowego, który jest lżejszy, bardziej wytrzymały i szybszy. Produkt zaprojektowano specjalnie po to, aby kobiety mogły pokazać mężczyznom, jak powinno się pływać. Czuła konstrukcja Pre-Preg oraz drewniany rdzeń Supremo zapewnia możliwość wykonywania wysokich skoków oraz miękkiego lądowania. Wąskie końcówki połączone z wklęsłym środkiem deski umożliwiają sterowanie za pomocą jej tylnej części, dzięki czemu jest doskonała. Jeżeli szukasz czegoś niepowtarzalnego, na pewno marzysz też, aby poczuć pod stopami deskę światowej klasy. Deska KB4Girls jest dokładnie tym, czego potrzebują kobiety.

przeznaczenie

Dostępne rozmiary deski KB4Girls: 130 × 39 cm W skład zestawu wchodzą pady, strapy, rączka, komplet 4 finów.

IE DESKI agom uczestni IN ODNOŚN stała dzięki uw WIZJA KRIST półpracowała stworzona zo ws irls ST 4G BE Kb a ma „Desk a. Fir unz całego świat perfekcyjnej deski dwukier czek KB4Girls nia tna wyprodukowa in Boese, dziewięciokro z nami w celu ist Kr dla kobiet.” kowej TwinTip iata mistrzyni św

POZIOM ZAAWANSOWANIA Średniozaawansowany

130 × 39 cm

Zaawansowany Ekspert

= najlepsze

= bardzo dobre

= dobre


• DESKA DLA POCZĄTKUJĄCYCH RIDERÓW ORAZ MIŁOŚNIKÓW STYLU FREERIDE I STAREJ SZKOŁY • KOMFORTOWY GIĘTKI RDZEŃ Z DREWNA ABSORBUJE WSTRZĄSY I ŁAGODZI TWARDE LĄDOWANIA • DOSKONAŁE OSIĄGI ZA PRZYSTĘPNĄ CENĘ Spark Plug jest doskonałą deską dla miłośników stylów freeride oraz old shool, którzy cenią sobie jakość oraz osiągi. Jest to również jedna z naszych najpopularniejszych desek ze średniej półki. Dzięki zastosowaniu konstrukcji Pre-Peg oraz giętkiego rdzenia z drewna, nie ma lepszej deski, która mogłaby pomóc Ci rozwijać swoje umiejętności. Każdy z rozmiarów deski Spark Plug posiada dopasowane walory użytkowe, dzięki czemu będzie ona perfekcyjnie odpowiadała Twojej wadze, wzrostowi oraz reprezentowanym umiejętnościom. Cena deski jest niższa, niż możnaby się spodziewać po produkcie o tak doskonałych osiągach. Jest to niezły wybór dla początkujących i średniozaawansowanych kitesurferów oraz riderów poszukujących nieco giętszych desek. Stworzona została z myślą o polepszaniu Twoich umiejętności, Spark Plug będzie zawsze nieźle spełniała swoje zadanie.   Dostępne rozmiary deski Spark Plug: 136 × 41 cm i 142 × 42cm W skład zestawu wchodzą pady, strapy, rączka, komplet 4 finów.

przeznaczenie

ześnie zapewTANTA o pływać, jednoc WIZJA PROJEK jest aby komfortow kszość kitesurferów, niezależona orz stw g „Spark Plu yocha ją wię ałe osiągi za prz sterowność. Pok niając doskonałą ewnia ona doskon następnie kupić a wansowania. Zap nie od stopnia zaa y ją wypróbować, przejechać się, starcz stępną cenę. Wy nz Schitzhofer na własność.” Fra

POZIOM ZAAWANSOWANIA Średniozaawansowany Zaawansowany

136 × 41 cm

Ekspert

142 × 42 cm

= najlepsze

= bardzo dobre

= dobre


WYWIAD Z PROJEKTANTAMI I TESTERAMI DESEK PRO-CREATOR – ZAWODNIKAMI PUCHARU ŚWIATA W KITESURFINGU PKRA FRANZEM SCHITZHOFEREM ORAZ MICHAELEM SCHITZHOFEREM Pyt. Franz, skąd wziął się pomysł na serię Pro-Creator? Seria Pro-Creator powstała z uwagi na wysokie zainteresowanie riderów lżejszą, szybszą, sztywniejszą oraz wytrzymalszą wersją Armady, która zapewniałaby doskonałe możliwości wykonywania skoków oraz pływania pod wiatr, co znacznie pomaga podczas każdych zawodów. Michael oraz reszta zespołu dopominali się tego projektu od czasu produkcji Armady v3. Pyt. Michael, czym różni się Pro-Creator od Armady? Zapotrzebowanie profesjonalistów na deski różni się od zapotrzebowania przeciętnych użytkowników. Pro-Creator stworzony został, aby możliwe było wykonywanie trików z wyjątkową precyzją i siłą, niezależnie od warunków pogodowych. Pro-Creator odbiera użytkownikom nieco komfortu i łatwości jazdy oferując w zamian doskonałe osiągi, mocy wybicia i lądowań, których tak potrzebują zawodowcy, między innymi dzięki zwiększonemu w stosunku do Armady rockerowi. Pyt. Franz, jakie są podobieństwa nowego zestawu do Armady? Obydwie deski mają bardzo podobny rdzeń z drzewa Paulownia Supremo. Jest on tworzony z laminowanych fragmentów drzewa, w celu dopasowania do kształtu deski. Każda z desek wykorzystuje w 100% konstrukcję Pre-Preg. Używamy jedynie zaimpregnowanych włókien szklanych, tak więc nie jest stosowany montaż na mokro, nie ma zgrzewania oraz nadmiaru żywicy. Jest jej odpowiednia ilość aby utrzymać odpowiedni stosunek wytrzymałości do wagi. Z tego właśnie powodu nasze deski są średnio o 700 gram lżejsze niż produkty z poprzedniego roku czy deski konkurencji. Obydwie deski posiadają system ABS, nierzucające się w oczy wkładki, spodnią część przystosowaną do wykonywania trików na kickerach czy sliderach oraz technologię Vari-Damp. Pyt. Franz, czy możesz nam wytłumaczyć, na czym polega Vari-Damp? Deski do kitesurfingu tworzone są z jednakowej ilości warstw oraz tego samego typu włókna szklanego zarówno u góry jak i pod spodem rdzenia głównego. Pozwala to na właściwe zanurzenie w wodzie oraz odpowiednie utrzymywanie się na falach. W przypadku jazdy na miękkiej desce, o wiele łatwiej się ląduje, jednak wybicia nie są zbyt imponujące. W przypadku desek sztywnych wybicie jest bardzo dobre, jednak lądowania mogą być niejednokrotnie bardzo twarde. Dzięki Vari-Damp stworzyliśmy asymetryczny nacisk na konstrukcję działający zarówno na górną jak i dolną część deski. Pozwala to na wykonywanie wysokich skoków oraz szybsze odbicie się od fali dzięki wygiętym w górę krawędziom. Co więcej, dzięki czulszej kontroli nad deską, możliwy jest szybszy switch, co pozwala na złagodzenie kontaktu z falą. Vari-Damp łączy zalety obydwu typów desek, a dodatkowo jest to rozwiązanie stosowane wyłącznie przez firmę BEST. Pyt. Michael, dla kogo jest deska Pro-Creator? Dla każdego, kto poważnie myśli o rywalizacji, jako że jest to doskonały produkt do wykonywania spektakularnych trików i wygrywania zawodów. Jeżeli dla danego surfera najistotniejsza jest lekka, sztywna i szybka deska dwukierunkowa, która stworzona została do agresywnej jazdy – jest to doskonały produkt dla takiej osoby, jeżeli tylko posiada ona odpowiednie umiejętności. Większość riderów nie będzie w stanie w pełni zapanować nad deską Pro-Creator. Trzeba się z nią obchodzić twardą ręką, a nie pływać jak na sprzęcie pożyczonym od ojca na weekend.


• WYPROFILOWANY KANAŁAMI SPÓD DESKI UMOŻLIWIAJĄCY SZYBSZE ZAPLANOWANIE MIEJSCA LĄDOWANIA • DESKA PRZEZNACZONA DO STYLÓW NEW SCHOOL, POWER FREESTYLE/WAKESTYLE • MOŻLIWOŚĆ ZASTOSOWANIA BUTÓW WAKEBOARDOWYCH • MAKSYMALNA MOC WYBICIA, KONTROLA KRAWĘDZI DESKI • OPTYMALNE OSTRZENIE POD WIATR • GIĘTKA, ASYMETRYCZNA KONSTRUKCJA Z SYSTEMAMI VARI-DAMP ORAZ PRE-PREG • KRÓTSZE FINY DLA MOŻLIWOŚCI DOKRĘACANIA TRIKÓW

Za bazę posłużyła nam konstrukcja deski Armada, którą usztywniliśmy, odchudziliśmy, a następnie przemodelowaliśmy kształt, rdzeń oraz boki deski, uzyskując tym samym nową deskę Pro-Creator. Jest to doskonale pokonująca fale, najwytrzymalsza deska Twin-Tip wyprodukowaliśmy, model wybierany przez naszych TEAM riderów. Dostępne rozmiary deski Pro-Creator: 135 × 40,5cm W skład zestawu wchodzą pady, strapy, rączka, komplet 4 finów.

przeznaczenie

A PKRA WIZJA PRO RIDERA PUCHARU ŚWIAT to doskonały sprzęt „Ta deska nie uznaje kompromisów, e deskę chcieliwłaśni Taką – school do jazdy w stylu new rider aby wykonać śmy stworzyć i to jej potrzebuje każdy el Schitzhofer najtrudniejsze triki freestyle’owe!” Micha

POZIOM ZAAWANSOWANIA Średniozaawansowany

135 × 40,5 cm

Zaawansowany Ekspert

= najlepsze

= bardzo dobre

= dobre


• PIONOWY RDZEŃ ZAPEWNIAJĄCY WYTRZYMAŁOŚĆ, SZTYWNOŚĆ ORAZ MOCNY POP I WYSOKIE SKOKI NA POWERZE • WYPROFILOWANE DWA KANAŁY NA KOŃCACH DESKI ZAPEWNIAJĄCE WIĘKSZĄ PRZYCZEPNOŚĆ • WYTRZYMAŁY SPÓD ORAZ KRAWĘDZIE PRZYSTOSOWANE DO JAZDY NA SLIDER’ACH I KICKER’ACH • DESKA DO AGRESYWNEGO WAKESTYLE’U, KICKERÓW I SLIDERÓW • STWORZONA DO STOSOWANIA GŁÓWNIE Z BUTAMI I WIĄZANIAMI Deska Profanity v2 przeznaczona jest dla miłośników stylu wakestyle, którzy potrzebują szybszej, sztywniejszej deski pozwalającej na wysokie wybicia na powerze. Unikalny pionowy rdzeń zapewnia pełną kontrolę nad powierzchnią deski, dzięki czemu poruszanie się po wodzie nie sprawia najmniejszych problemów. Dzięki niskoprofilowym statecznikom (20 mm) i odpowiednio przystosowanym spodzie deski, jest to doskonały model do jazdy na sliderach i kickerach. To przede wszystkim jedyny produkt, po który nasza ekipa riderów sięga niezmiennie każdego roku. Dostępne rozmiary deski Profanity: 134 × 41,5 cm/138 × 42 cm/142 × 42,5 cm Zestaw zawiera stateczniki przeznaczone do jazdy w stylu wakestyle o rozmiarze 20 × 177 mm.

przeznaczenie

WIZJA “StworzoPnROJEKTANTA slidery czy a do pokonywan ia przes kicker dzić ostro i szybkoy..” FrNa desce Profanzkód takich jak ity należy anz Schitz hofer jeź-

POZIOM ZAAWANSOWANIA Średniozaawansowany Zaawansowany

138 × 42 cm

Ekspert

134 × 41,5 cm

142 × 42,5 cm

= najlepsze

= bardzo dobre

= dobre


• ZWIĘKSZONA POWIERZCHNIA ORAZ DUŻE KRAWĘDZIE POPRAWIAJĄCE OSTRZENIE I ZMNIEJSZAJĄCE OPÓR • ELASTYCZNY RDZEŃ Z DREWNA ZAPEWNIAJĄCY DOSKONAŁĄ KONTROLĘ I WYTRZYMAŁOŚĆ • DOSKONAŁA DESKA SZKOLENIOWA DLA POCZĄTKUJĄCYCH • IDEALNA DO JAZDY PRZY SŁABYM WIETRZE ORAZ DLA CIĘŻSZYCH RIDERÓW • WZMOCNIENIA TORSION-X ZWIĘKSZAJĄCE SZTYWNOŚĆ I STEROWNOŚĆ Deski przeznaczone do pływania podczas słabego wiatru w końcu dojrzały. Nasze wzmocnienia Torsion-X zapewniają sztywność deski oraz kontrolę, która jest tak niezbędna, kiedy ma się pod nogami produkt szerszy i dłuższy. Konstrukcja Step Rail wykorzystuje kanały, którymi woda przepływa pod spodem deski, dając doskonałe ostrzenie i mniejszy opór, dzięki czemu Breeze jest doskonałym produktem rekreacyjnym.   Deski typu Breeze o wymiarach 145 cm i 158 cm pozwolą na wykorzystanie większego zakresu warunków pogodowych, umożliwiając doskonałą zabawę nawet przy wietrze wiejącym poniżej 10 węzłów. Jest to doskonały wybór dla każdego ridera, który woli deski Twin-Tipe od kierunkowych. Specjaliści od jazdy podczas słabego wiatru oraz kitesurferzy przyzwyczajeni do mocniejszych podmuchów wiatru odkryją, że Breeze jest doskonałą i łatwą w użytkowaniu mieszanką wydajności stylu freeride i osiągów podczas pływania przy słabym wietrze.   Dostępne rozmiary deski Breeze: 145 × 44 cm/158 × 45,5 cm W skład zestawu wchodzą pady, strapy, rączka, komplet 4 finów. rzystodeska p RA RUKTOco powinna mie:ćdoskonała koond T S N O K szystko, słabym wietrzeości ostrzenia pmu w OPINIA tu y y m e e iw rz „Znajdzi do pływania pwspaniałe możl lory, dając każd r sowana wielka waga, wszystkie te waFranz Schitzhofe ie .” ia n , n ia n w trola eze zapesę frajdy z pływa wiatr. Bre rowi ma kitesurfe

przeznaczenie

POZIOM ZAAWANSOWANIA Średniozaawansowany Zaawansowany

158 × 45,5 cm

Ekspert

145 × 44 cm

= najlepsze

= bardzo dobre

= dobre


WYWIAD Z PROJEKTANTAMI DESEK SMACK I STUBBY Pyt. Skąd pochodzą Smack i Stubby? Chcieliśmy zaprojektować serię desek surfingowych, które spełniałyby wymogi 99% kitesurferów jeżdżących na falach. Cabo oferuje nam doskonały latawiec, Stubby i Smack natomiast oferują idealne deski surfingowe stworzone na najczęściej spotykane warunki w jakich przyjdzie nam surfować. Deska Stubby jest idealna na mniejsze fale, natomiast Smack na większe i szybsze. Pyt. Czym się różnią od Shortstick i Spacekraft? Stubby i Smack są całkowicie nowymi deskami, nowe kształty, nowe kontury, nowe profile typu rocker, nowe systemy mocowania finów. Jedyną rzeczą, którą wykorzystują wspólnie jest EPS w rdzeniu zapewniającym lekką wagę i wysoką wytrzymałość. Pyt. Jak są zbudowane? Wszystkie deski Stubby i Smack wykorzystują laminowane rdzenie EPS. Budowa rdzenia z wykorzystaniem pionowych warstw EPS zamiast jednego wykroju umożliwia wbudowanie flexu bez ryzyka utraty mocy deski. Korzystamy z trzech warstw EPS-u o różnej grubości, aby uzyskać dokładny model flexu oraz odpowiedni stosunek wytrzymałości do masy, której wymagamy. Przy użyciu każdej deski używamy drewnianej konstrukcji pokładu. Zapewnia to naturalne odczucie pod nogami oraz nie dodaje desce wagi, jakby to było w przypadku użycia wzmocnionego włókna szklanego. W budowie użyliśmy Systemu Future Fin wykorzystującego mocowanie przy pomocy głębokich kotw PU oraz taśmy z włókna szklanego do połączenia fin’a z rdzeniem deski. Pyt. Dla kogo przeznaczone są deski? Zawodnicy, którzy szukają desek o małej wadze, elastycznego odczucia niestandardowej deski, ale także Ci, którzy pragną trwałości i niezawodności, pokochają deski Stubby i Smack. Wystarczy wybrać model, który będzie odpowiedni dla lokalnych warunków, w których będziesz pływał i jesteś gotowy do ataku.


• KLASYCZNY SHORTBOARD PRZEZNACZONY DO POKONYWANIA WYMAGAJĄCYCH FAL • SPŁASZCZONA CZĘŚĆ TYLNA DO JAZDY PO SZCZYCIE FALI • JEDNOLITA POWIERZCHNIA DESKI ZAPEWNIAJĄCA MAKSYMALNĄ STABILNOŚĆ • KLASYCZNY UKŁAD 3-ECH STATECZNIKÓW Smack – klasyczny shortboard idealny do pokonywania większych fal. Posiada spłaszczony tył oraz odpowiednio zbalansowaną część przednią, dzięki którym wykonywanie nawrotów i skrętów jest niezwykle proste. Surfer zacząć może jazdę po gładkiej tafli wody, a następnie przejść do jazdy po grzbiecie fali bez zmartwienia, że zostanie zepchnięty z odpowiedniego toru przez latawiec. Stateczniki umieszczone pod deską oraz jej jednolita powierzchnia pozwalają na odpowiednie balansowanie oraz pełną kontrolę, niezależnie od panujących warunków. Ponieważ Smack stworzona jest z drewnianej deski o długości ¾, która ma ona odpowiednią wyporność, dzięki czemu nie trzeba martwić się o inne elementy zwiększające wagę sprzętu lub wykorzystanie dodatkowych wzmocnień. Wielowarstwowy rdzeń EPS Wave zapewnia doskonałą kontrolę oraz przyjemność z pływania, niezależnie od tego, czy stosujemy dodatkowe podkładki pod stopy, czy ślizgamy się na świeżo nawoskowanej desce. Zoptymalizowaliśmy równowagę pomiędzy wydajnością przy surfowaniu z wykorzystaniem latawca, a stabilnością i mocą jaką oferuje latawiec, co pozwala na przeżywanie wrażeń podobnych do pływania na tradycyjnej desce surfingowej. Dostępne rozmiary deski Smack : 5’7”, 6’0”, 6’2” Zestaw zawiera pady, strapy, zestaw 3-ech stateczników w systemie Future Fin Box. Hex-Core Sandwich Fin, Thruster Set-up- Future Fin Box

POZIOM ZAAWANSOWANIA Średniozaawansowany Zaawansowany Ekspert

6’2 × 19¼” × 21/8”

6’0” × 193/16” × 21/16”

5’7” × 181/8” × 2” = najlepsze

= bardzo dobre

= dobre


•S  ZEROKI, ZAOKRĄGLONY I SPŁASZCZONY TYŁ UMOŻLIWIAJĄCY LEPSZE SKOKI ORAZ ZACHOWANIE SZYBKOŚCI PODCZAS SURFOWANIA NA MNIEJSZYCH FALACH • DESKA TYPU DUMPSTER/FISH – SZERSZA I KRÓTSZA, PRZEZNACZONA NA MNIEJSZE FALE • JEDNOLITA POWIERZCHNIA DESKI ZAPEWNIAJĄCA MAKSYMALNĄ STABILNOŚĆ • UKŁAD CZTERECH STATECZNIKÓW Z OPCJĄ UŻYCIA TRZECH Stubby jest krótsza, ma bardziej spłaszczony nos i lekko podniesioną przednią część, dzięki czemu przeznaczona jest do mniej wymagającego surfowania. Dzięki Stubby możliwe jest wykonywanie skoków i szybkich, ciasnych skrętów. W przypadku mniejszych fal, cztery stateczniki i szeroki, niemal kwadratowy tył deski zapewniają dokładne wyczucie deski. Dzięki zaokrąglonej linii Stubby pozwoli Ci odkryć najpiękniejsze oblicze kitesurfingu i pokonać mniej wymagające fale. Ponieważ Smack stworzona jest z drewnianej deski o długości ¾, która ma ona odpowiednią wyporność, dzięki czemu nie trzeba martwić się o inne elementy zwiększające wagę sprzętu lub wykorzystanie dodatkowych wzmocnień. Wielowarstwowy rdzeń EPS Wave zapewnia doskonałą kontrolę oraz przyjemność z pływania, niezależnie od tego, czy stosujemy dodatkowe podkładki pod stopy, czy ślizgamy się na świeżo nawoskowanej desce. Stubby umożliwia wybór pomiędzy zastosowaniem trzech stateczników a czterech, dzięki czemu można utrzymać doskonałą stabilność podczas pływania i pokonywać kolejne fale. Dostępne rozmiary deski Smack: 5’4”, 5’8” Zestaw zawiera pady, strapy, zestaw 4-ech stateczników w systemie Future Fin Box. Hex-Core Sandwich Fins, Quad Set-up- Future Fin Box

POZIOM ZAAWANSOWANIA Średniozaawansowany Zaawansowany

5’4 × 185/8” × 17/8”

5’8” × 19” × 2”

Ekspert

= najlepsze

= bardzo dobre

= dobre


• PRZEZNACZONA DO NIE WYMAGAJĄCEJ JAZDY, SZYBKIEGO PŁYWANIA W STYLU FREERIDE, WYKORZYSTYWANIA W WARUNKACH SŁABEGO WIATRU I NIEWIELKICH FAL • MOŻLIWOŚĆ ZASTOSOWANIA DODATKOWYCH STRAPÓW LUB PŁYWANIA BEZ NICH • PROGRESYWNE PROFILOWANIE KRAWĘDZI UMOŻLIWIAJĄCE KONTROLĘ NAD DESKĄ W KAŻDYCH WARUNKACH • SZEROKA I ZAOKRĄGLONA KONSTRUKCJA FREERIDE MAKSYMALIZUJĄCA OSIĄGI PODCZAS PŁYWANIA W WARUNKACH SŁABO WIATROWYCH • POKRYTE FOLIĄ STATECZNIKI UŁATWIAJĄCE SKRĘCANIE I ZWIĘKSZAJĄCE PRĘDKOŚĆ PORUSZANIA SIĘ DESKI Deska Kiaola doskonale wypełnia przepaść pomiędzy sprzętem przeznaczonym do pływania przy lekkim wietrze, do tradycyjnego surfowania oraz do stylu freeride. Z deską o właściwej wyporności oraz tylnej części zaprojektowanej do „oszukiwania” oporu wody, Kiaola sprawi że będziesz mógł płynąć dalej, gdy inne deski będą się jedynie unosić na wodzie. Zamontuj dodatkowe stateczniki i pokonuj kolejne fale komfortowo i w surfingowym stylu. Skieruj deskę mocno z wiatrem, a popędzi jak łódź wyścigowa. Nasz system Progressive Rail2 oraz podkładki dopasowane do kształtu stopy pozwalają przystosować deskę do własnych preferencji i doskonale nad nią panować podczas jazdy w stylu freeride, nawet w najbardziej kapryśnych warunkach. Kiaola to nowa linia desek do szybkiego freeride’u, na której zrobić można niemal wszystko.

Hex-Core Slalom Fins

PRZEZNACZENIE Dostępne rozmiary deski Kiaola: 170 × 60 cm Zestaw zawiera pady, strapy, zestaw 3-ech, 22-u centymetrowych stateczników.

POZIOM ZAAWANSOWANIA Średniozaawansowany Zaawansowany

170 × 60 cm

Ekspert

= najlepsze

= bardzo dobre

= dobre


CHRONIMY TWOJE PLECY USIĄDŻ WYGODNIE

Jeżeli trapez biodrowy wydaje się nietrafionym wyborem, powinieneś spróbować trapezu siedzącego, oferującego wysoki komfort jazdy, nawet przy długotrwałym pływaniu. Trapez siedzący pozwala na zachowanie pełnego zakresu ruchu bioder i umożliwia lepsze rozłożenie obciążenia, niż ma to miejsce w przypadku trapezu biodrowego. Jest to doskonały wybór podczas wszechstronnego wykorzystywania latawca, na przykład do snowkitingu. Nasz produkt może być bowiem umieszczony pod ubraniem, nie zmniejszając swobody ruchu. Wiele pływających dziewczyn uznaje, że trapezy siedzące są lepiej dopasowane do ich sylwetki, zapewniając większy komfort niż ma to miejsce przy stosowaniu trapezów biodrowych.

Kiedy podczas surfowania konieczne jest wykorzystanie trapezu, należy upewnić się, że jest on tak wygodny jak to tylko możliwe. Jeżeli pływasz w trudnych warunkach lub lubisz wysokie i długie loty, potrzebujesz wygodnego trapezu, który zminimalizuje negatywne działanie latawca wynikające z jego dodatkowego obciążenia. W tym sezonie przemodelowaliśmy wnętrze trapezu biodrowego, wracając do założeń podstawowych i poddając pomiarom dużą ilość kitesurferów, w celu uzyskania perfekcyjnych proporcji jakimi charakteryzuje się „przeciętny rider”. Zachowaliśmy jednak konstrukcję opartą na ruchomym systemie 3D, łącząc formę z funkcjonalnością oraz dodając okładzinę, która chroni i amortyzuje Twoje nerki. Ochrona tylnych partii ciała zapewniana jest przez anatomiczną, zintegrowaną w systemie płytkę. Wszelkie szwy zostały podwójnie wzmocnione, a dookoła wszelkich stref ulegających maksymalnym przeciążeniom zastosowaliśmy szew potrójny. Wprowadziliśmy także nowy, lekki, odporny na uszkodzenia oraz wentylowany materiał na bokach trapezu. Wszelkie szwy zewnętrzne pokryte zostały gładką taśmą w celu zapewnienia maksymalnego komfortu, a dodatkowo strefy stykające się z ciałem uformowane zostały termicznie lub owinięte neoprenem.

Niżej umieszczony punkt zapięcia umożliwia większą swobodę ruchów oraz obniża środek ciężkości. Obydwie te cechy mają znaczący, pozytywny wpływ na wrażenia z jazdy. W trapezie zastosowano 3 punktowe podkładki amortyzujące oraz wiele możliwości regulacji oraz ściągaczy. Gwarantujemy, że trapez będzie pasował doskonale.

Wbudowana w hak trapezowy podkładka chroni klatkę piersiową przed uderzeniami frontalnymi, a dodatkowe paski umieszczone w dolnej części stabilizują hak podczas jazdy w niesprzyjających warunkach. Elementy systemu można łatwo wymieniać. Wytrzymała, wzmacniana rączka jest dodatkowym komponentem, który w połączeniu z wymienionymi wcześniej cechami produktu sprawia, że trapez biodrowy to doskonały wybór dla kitesurferów, którzy cenią sobie komfort oraz efektywność wykorzystywanego sprzętu.

CECHY PRODUKTU

A. Podkładki mocowane 3-punktowo. B. Neoprenowe paski na uda z możliwością regulacji. C. Ściągacze bioder z możliwością regulacji. D. Podkładka pod hak trapezowy. E. Paski mocujące z możliwością regulacji. F. Chromowany hak trapezowy. G. Wzmocniona rączka tylna.

DOSTĘPNE ROZMIARY TRAPEZU XS — 30–32” SML — 32–34” MED — 34–36” LG — 36–40” XLG — 40–44” –53

CECHY PRODUKTU

A. Formowana na gorąco podwójnej gęstości warstwa ochronna. B. Wykończenie z neoprenu. C. Elastyczny pasek na biodra. DOSTĘPNE ROZMIARY TRAPEZU D. Podkładka pod hak trapezowy chroniąca żebra. XS — 30–32” E. Podwójne paski biodrowe z możliwością regulacji. SML — 32–34” F. Chromowany hak trapezowy z blokadą. MED — 34–36” G. Wzmacniana rączka. LG — 36–40” H. Elementy mocujące ze stali nierdzewnej. XLG — 40–44” I. Dodatkowy haczyk. –53


ZESTAW AIRFORCE Szerokie pady, wykonane z potrójnej gęstości pianki EVA oraz PU zapewniają doskonałe połączenie sterowności oraz komfortu podczas długotrwałego pływania a miejsca na palce i pięty zapewniają idealną przyczepność. Pasek ulokowany w strapach okolicy podbicia stopy posiada dodatkowe wzmocnienie i z przyciskiem uwalniającym znajdującym się po środku, jak również podkładki pod stopę ABS zapewniają wytrzymałość całej konstrukcji. System montażu FIT-block umożliwia szybkie zamontowanie i wyregulowanie padów i strapów na desce. Nasz zestaw Airforce strapy/pady umożliwia szeroki zakres regulacji położenia palców/ pięty w zakresie powyżej trzydziestu stopni, dzięki czemu pozycję na desce można ustalić od prawie wyprostowanej do całkowicie obniżonej na tzw „kaczkę”. Sztywna rączka zamontowana na desce może zmniejszać elastyczność konstrukcji i obniżać przyjemność z jazdy. Nasze elastyczne nakładki na rączki ABS wzmocnione z zewnątrz tworzywem EVA zapewniają doskonałe dopasowanie do ręki oraz komfort prowadzenia deski. Zestaw zawiera: pady Airforce, strapy Airforce, rączkę.

PADY DO DESEK SURFINGOWYCH Jeżeli nie zamierzasz pokrywać swojej deski surfingowej woskiem, nasze symetryczne strapy są rozwiązaniem właśnie dla Ciebie. Wszystkie nasze deski wyposażone są w przednie i tylne pady pod stopy oraz strapy z funkcją regulacji, dzięki czemu można w prosty sposób wybrać jak chcesz pokonywać fale i prezentować swój unikalny styl.


TORBA NA DESKI TWIN-TIP Torba firmy Best pomieści od 4 do 5 latawców, 2 deski oraz resztę sprzętu. Wytrzymała, nylonowa konstrukcja oraz solidne zamki zabezpieczą bagaż podczas każdego transportu.

POKROWIEC NA DESKI TWIN-TIP Pokrowiec zapewni ochronę Twojej desce ale również bagażnikowi auta, w którym przenosisz swój sprzęt. Do pokrowca zmieści się sprzęt o wymiarach maksymalnych 151 cm × 45 cm/59 cali × 18 cali.

Wymiary torby na deski Twin-Tip: 146 cm × 48 cm × 22 cm/57 cali × 19 cali × 9 cali.

TORBA NA DESKI SURFINGOWE

POKROWIEC NA DESKĘ SURFINGOWĄ

Torba na deski surfigowe firmy BEST stworzona jest po to by uczynić Twoją przygodę z surfingiem jeszcze bardziej emocjonującą. Pomieści od 2 do 3 desek oraz 2 do 3 latawców. Posiadając ją możesz zawsze mieć pewność że Twój sprzęt przechowywany jest w odpowiednich warunkach.

Pokrowiec zapewni ochronę bagażnikowi auta, w którym przewożony jest sprzęt jak i samej desce. Jej maksymalna długość wynosić może 182 cm/6 stóp.

Wymiary torby na deski surfingowe: 190 cm × 52 cm × 28 cm/74 cali × 20 cali × 11 cali.


Niektórzy producenci zapewniają 90 dni gwarancji. Niektórzy zbijają też niemałą fortunę na przedłużaniu gwarancji, która nie trwa nawet całego sezonu. W naszej firmie oferujemy Ci najdłuższą i opartą na najlepszych warunkach gwarancję. Dajemy Ci dożywotnią gwarancję, że każdy z wyprodukowanych elementów sprzętu nie będzie posiadał defektów materiałowych ani produkcyjnych. Nasza gwarancja obowiązuje przez cały okres posiadania sprzętu przez pierwszego właściciela. Założenia, jakie przyjęliśmy wprowadzając naszą dożywotnią gwarancję w życie są proste: jeżeli dbasz o zakupiony od nas sprzęt, warto również aby zadbano o Ciebie. Dlatego właśnie BEST przyjmuje naprawy gwarancyjne od klientów dbających o swoje produkty, niezależnie od tego ile mają one lat. Zarejestruj swój sprzęt by otrzymać naszą gwarancję na zawsze. Aby zarejestrować swój nowy latawiec i otrzymać dożywotnią gwarancję, odwiedż stronę:

http://www.bestkiteboarding.com/Warranty-Registration

W ostatnim roku wprowadziliśmy akcję Kup i Oszczędzaj i poprosiliśmy Was abyście pomogli nam wykorzystać zbędne elementy znajdujące się w naszych zestawach latawców. W zamian zaoferowaliśmy Wam odjęcie od kosztów zakupu kosztów pompki oraz plecaka na latawiec. Aż 75 % klientów firmy BEST skorzystało z tej oferty, więc w tym sezonie wprowadzamy ją ponownie. Wiemy, że nie każdy potrzebuje kolejnej pompki, i że wielu surferów woli stosowanie torby na latawiec zamiast plecaka, więc jeżeli ich nie potrzebujesz, zwróć je do dostawcy, a ich cena zostanie odjęta od zestawu, dzięki czemu zaoszczędzisz do 200 złotych i pozwolisz nam bardziej ochronić środowisko. Oddaj i Oszczędź – chrońmy środowisko wspólnie


CECHY LATAWCÓW Dwurdzeniowy materiał Rip-stop posiada podwójną ilość włókien wzmacniających, wszytych w osnowę i wątek w porównaniu do tradycyjnych włókien Rip-stop – pozwala to na podwójne polepszenie osiągów bez konieczności zwiększania wagi. Jest to patent, który firma BEST posiada na wyłączność.

Kształt latawca zmienia się wraz z jego rozmiarem, aby uzyskać doskonałe połączenie łatwości sterowania i osiągów. Stąd właśnie biorą się doskonałe osiągi serii latawców TS v2 obejmującej wybór modeli idealnie dostosowanych do potrzeb zaawansowanych i profesjonalnych użytkowników.

Najprostszy, najszybszy i najbardziej niezawodny system szybkiego pompowania na rynku, z nowymi rurkami doprowadzającymi powietrze i zaciskami.

Wygięta konstrukcja Pat Pend Reflex LE powoduje uzyskanie dobrego przyśpieszenia, a także większą windę przy wykonywaniu skoków. Czucie linek kontrolnych można porównać do dosłownego przedłużenia ręki na barze. Konstrukcja Reflex oparta jest na zmniejszeniu wagi tuby środkowej dając lepsze osiągi przy skokach, mniejszą moc przy lądowaniu oraz znacznie poprawia jazdę pod wiatr w warunkach słabowiatrowych.

Polepszona moc latawca przy lądowaniu, zmniejszony opór oraz wspaniała stabilność osiągnięta została dzięki wykorzystaniu czterech komór poprzecznych, które sprawiają, że Kahoona do idealny latawiec do freeride’u.

Tak proste jak to brzmi. Wykorzystując nową igłę do szycia każdej z krawędzi natarcia latawca może wydawać się nieczęstą praktyką w branży – uważamy jednak że jest to najlepszy sposób, aby stworzyć możliwie najwytrzymalszy latawiec i dlatego właśnie wykonujemy nasze produkty w taki sposób.

Brak bloczków i uprzęży. Zamiast nich zastosowano najczulsze połączenia bezpośrednie pozwalające na doskonałą kontrolę latawca. Rider otrzymuje osiągi w czystej formie, jak równiez doskonałą sterowność.

Wzmacniane kewlarem, odporne na zarysowania płaty krawędzi natarcia zwiększają odporność na uszkodzenia wywołane użytkowaniem bądź uderzeniem o wodę, ląd.

Krótkie linki łączące dają Ci możliwość precyzyjnej, bezpośredniej kontroli nad latawcem. Pojedynczy samoregulacyjny zaczep pozwala na uzyskanie dużej stabilności, niewielkiej mocy latawca przy lądowaniu oraz możliwości halsowania pod wiatr, które to cechy ciężko przecenić.

Możliwość pełnej regulacji przednich i tylnych linek kontrolujących latawiec. Przystosuj swój latawiec do stylu wakestyle lub new school oraz połącz sterowność z maksymalnymi osiągami w celu wykonywania wysokich skoków, uzyskania doskonałego wybicia oraz dopasowanej mocy na barze.

Standardowa konstrukcja latawca. Elementy zostały wycięte laserowo i dodatkowo wzmocnione kewlarem. Nie istnieje lżejsza, sztywniejsza i bardziej wytrzymała metoda łączenia krawędzi natarcia z tubami.

Dodatkowa 5 linka czyli wspaniałe osiągi przy jeździe w stylu freestyle, bezpieczeństwo oraz możliwość łatwego ponownego wystartowania latawca z wody.

Potrójnie zszywany, dodatkowo wzmocniony, z krawędzią natarcia szytą od brzegu do brzegu. Szew Load Flex pozwala na usztywnienie i zwiększenie wydajności krawędzi natarcia latawca, dając maksymalną wytrzymałość i stabilność podczas lotu.

Wszystkie nasze latawce wykazują doskonałe osiągi dzięki wzmacnianej krawędzi tylnej CFT. Połączenie CFT z odpowiednio luźnymi linkami pozwala na niemal natychmiastowe wykonywanie skrętów oraz nieporównywalną wytrzymałość. CFT pozwala zmniejszyć uszkodzenia, na które może być narażony latawiec podczas swobodnego unoszenia się na silnym wietrze.

Nieprzeciętna stabilność oraz wspaniałe wznoszenie pod wiatr są standardem, dzięki zastosowaniu konstrukcji latawca trzykomorowego o niewielkich wymiarach. Wysoce czułe sterowanie oraz możliwość wykonywania szybkich zwrotów pozwolą na właściwe pokonywanie każdej z fal.

Ten system wykorzystywany jest w każdym z modeli w wersji oryginalnej. CFT jest oryginalnym systemem wzmacniania powierzchni nośnej. Jest to też jeden z powodów, dla których jedynie firma BEST jest w stanie zagwarantować DOŻYWOTNIĄ gwarancję na Twój kolejny latawiec. Jest to patent, który firma BEST posiada na wyłączność.

Możliwość podczepienia linek tylnych w kilku miejscach, dzięki czemu latawiec można dostosować do jazdy unhooked, jak również ustawić właściwości kontroli mocy latawca, oporu baru oraz szybkości wykonywania skrętów.

Nie uznajemy dróg na skróty jeżeli chodzi o długotrwałą wytrzymałość; stosujemy najwyższej jakości materiały i najbardziej zaawansowane techniki konstruowania latawców, tak aby sprawdzały się one doskonale niezależnie od warunków panujących w danym miejscu na świecie.


CECHY LATAWCÓW Unikalna, nierozciągliwa krawędź natarcia wykonana z włókien Cuben pozwala na lepsze parametry lotne oraz dłuższe utrzymywanie się w powietrzu latawców. Istotny jest także zmniejszony opór pozwalający na pływanie pod wiatr oraz wykonywanie skoków. Jest to patent, który firma BEST posiada na wyłączność.

Konstrukcja Kahoona v5 LE pozwala na otrzymanie maksymalnej stabilności, daje możliwość szybkiego zmniejszania mocy latawca, oraz posiada bardzo niską moc przy lądowaniu, dzięki czemu jest to niezwykle wszechstronny latawiec do jazdy w stylu freeride.

Nakładki formowane w technologii 3D pozwalają na zapewnienie maksymalnej ochrony przy samodzielnym starcie latawca.

Krótkie linki łączące drążek z krawędzią natarcia pozwalają na doskonały rozkład obciążenia na całej powierzchni latawca. Nemesis HP wyposażony w system VP3 pozwoli na przedefiniowanie granic niemożliwego.

Dętki TS charakteryzują się niewielką długością linki przymocowanej do górnej ich części. Dzięki temu możliwe jest ściągnięcie dętki i nadanie jej właściwego kształtu po wymianie.

Domieszki wysoce wydajnych włókien Ripstop oraz Dacron zwiększają wytrzymałość oraz możliwości sterowania latawcem.

Wielowarstwowe wzmocnienia wykorzystane wewnątrz tuby głównej. Pozwalają one na najlepsze możliwe rozłożenie obciążenia i eliminują ryzyko podarcia się latawca.


CECHY BARÓW Wystarczy nacisnąć przycisk aby wypiąć się z chicken loopa, łatwo jest także ponownie zamontować zrywkę. Bary są odporne na przypadkowe próby odczepienia i stworzone bez zastosowania skomplikowanych części mechanicznych. System Pro-Push QR zapewnia niezawodną możliwość szybkiego odczepienia Chicken Loopa. Całość konstrukcji poddana została testom, aby produkt przewyższał obowiązujące obecnie standardy bezpieczeństwa.

Wykonana ze specjalnych stopów środkowa część drążka zapewnia maksymalną kontrolę. Dzięki uchwytowi EVA, znacznie poprawia się kontrola nad latawcem przy jeździe unhooked oraz zwiększa stopień bezpieczeństwa niż ma to miejsce w przypadku stosowania innych konstrukcji barów.

Wymienne elementy Delrin o niskim współczynniku tarcia pozwalają na zminimalizowanie przecierania się linki środkowej. Spodnia część baru zaprojektowana jest tak, aby właściwie współgrać z obrotnicą.

Użyliśmy dwóch 4 milimetrowych linek depowera i połączyliśmy ją w jedną, niemal niezniszczalną linkę 8 mm. Biorąc pod uwagę mniejsze zużywanie się linki oraz gładsze ruchy drążka zrozumiesz, że the „Big One” będzie w przyszłości wyznaczał kierunek rozwoju linek kitesurfingowych.

Sprzęt został przemodelowany, posiadają większą powierzchnię oraz otwory pozwalające na lepszą kontrolę. Można go wymontować w ciągu kilku sekund, a wszelkie użyte części można wymienić. Dzięki temu możliwe jest łatwe, dożywotnie serwisowanie.

Bary GP-bar wyposażone są w system bezpieczeństwa polegający na zastosowaniu piątej linki, w celu umożliwienia riderowi wykonania bezpiecznego i szybkiego ponownego startu latawca. Jest to cecha niezwykle użyteczna podczas zawodów i sesji treningowych.

Linka asekuracyjna łączy się bezpośrednio z lewą lub prawą linką depower’a, pozwalając na całkowite zmniejszenie mocy latawca po maksymalnym odpuszczeniu drążka lub uruchomieniu systemu szybkiego wypięcia.

Nasza zaślepka taśmy deepower’a „3 w 1” pozwala na połączenie wszystkich linek kontrolnych, oferując korzyści wynikające z właściwie zamontowanego „stopper ball” oraz doskonale współgrając z systemem linek zabezpieczających Red Line.

Duża ilość zastosowanej pianki oraz wysoce wytrzymały plastik połączono w jedną całość, aby stworzyć najbardziej komfortowe i przyjazne w użytkowaniu końcówki barów jakie kiedykolwiek powstały. Po prostu nie ma lepszych zakończeń na barze.


TWINTIPS DESKI KIERUNKOWE Konstrukcja mocowania finów Thruster oparta na sterze strumieniowym z trzema statecznikami pozwala na pewne pokonywanie fal. Brak poświęcania sterowności kosztem szybkości.

Wybierz pomiędzy mocowaniem Thruster i Quad w celu dostosowania się do warunków i stworzenia własnego niepowtarzalnego stylu i jazdy na fali.

Większa szerokość tail’a deski pomoga w wyższym wybiciu się i daje więcej możliwości w jeździe na małych falach.

Lekki i szybki kształt tail’a deski przystosowany specjalnie do agresywnego surfingu.

Dno deski zostało pokryte specjalną warstwą drewna, która zwiększa odporność na wgniecenia, redukuje wagę deski i zwiększa kontrolę.

Pady „PU” dla surferów, którzy nie lubią smarować swojej deski woskiem.

Profilowana krawędź deski, dopasowana do łatwego pokonywania czopu, zapewnia lekkie i gładkie lądowanie nawet przy niskim wybiciu w warunkach słabowiatrowych.

Konstrukcja Kiaola Fast-Freeride 170 x 60 cm jest szeroka, zaokrąglona oraz stabilna, pozwala na pokonywanie fal i swobodne pływanie w słabowiatrowych warunkach wówczas gdy inne deski dryfują, a inni z zazdrością patrza jak pływasz.

Wąska i długa konstrukcja, pozwalająca na zminimalizowanie oporu oraz uzyskanie maksymalnej kontroli nad deską. Stateczniki Slalom Foil Fin zapewniają świetne osiągi, niezależnie od panujących warunków pogodowych.

3 bądź 4 strapy, a może pływanie strapless? To Ty decydujesz w jaki sposób chcesz pływać.

Lżejsza i bardziej wytrzymała. Nasza wielowarstwowa konstrukcja opierająca się na rdzeniu EPS Wave, który wyznacza nowe granice designu oraz osiągów desek surfingowych, oferując precyzyjną kontrolę nad deską co przekłada się na ujeżdżanie kolejnych fal.

Exclusive all pre-preg layup saves up to 700gms per board and delivers the optimum strength to weight ratio. We blend tip-to-tip and transverse glass fiber weights to fine tune flex, damping and handling. Exclusive to BEST.

Asymmetric layup deliver differential compression and rebound damping. So you get outrageous pop and chop damping ability in the same board. Exclusive to BEST.

Tranverse positioned, carbon and glass pre-preg tape torsion control for low-weight and responsiveness. The Breeze is perfect for light wind conditions and fit for the needs of heavier riders who demand a larger board- no one wants to ride a wet noodle. Unidirectional pre-preg carbon and glass reinforcement provides added tip-to-tip stiffness for greater pop. It’s the unique backbone on which improved jumping performance has been built. Exclusive to BEST. The Armada v4 / KB4Girls / Pro Creator carefully blend core profile and concave towards the tips of the board to deliver smoother riding in chop and softer landings than ever before.

A composite core construction using laminated Paulownia wood sections provides the ideal balance of high strength and great shock absorption. Our Step Rail design stiffens the board between your feet for better control and helps steer water flow underneath your board for maximum lift and early planing


CECHY DESEK TWIN-TIP Konstrukcja asymetryczna pozwala na zwiększenie kompresji wody oraz mniejsze zanurzanie się deski podczas odbić od powierzchni. Dzięki temu wykonywać można ogromne skoki oraz pokonywać różnorodne fale wykorzystując tę samą deskę. Jest to patent, który firma BEST posiada na wyłączność.

Ekskluzywna konstrukcja pre-preg pozwala na zmniejszenie wagi każdej z desek o 700 gram i zapewnia doskonały stosunek wytrzymałości do wagi. Połączyliśmy ułożenie włokien szklanych w sposób poprzeczny i wzdłużny w celu zwiększenia elastyczności, stopnia zanurzenia deski oraz jej sterowności. Jest to patent, który firma BEST posiada na wyłączność.

Poprzecznie umieszczone warstwy karbonu oraz konstrukcja pre-peg umożliwiają lepszą kontrolę skrętów, uzyskanie mniejszej wagi oraz większą czułość deski. Breeze jest doskonałą deską podczas słabego wiatru i spełnia wymagania riderów, którzy oczekują większych desek – nikt nie chce pływać na mokrej nitce makaronu.

Innowacyjna konstrukcja krawędzi deski usztywnia deskę pod stopami, dając lepszą kontrolę oraz umożliwia właściwe sterowanie przepływem wody pod deską, dla zapewnienia właściwego unoszenia się na powierzchni oraz umożliwia dokładne określenie kierunku poruszania się.

Układ old-school dający mocną konstrukcję idealnie nadającą się do pokonywania raili czy boxów oraz kickerów. Nic nie dorówna wytrzymałości modelu Profanity, desce stworzonej do jazdy wakestyle.

Połączone warstwy laminowanego drewna Paulownia oraz pianki o wysokiej gęstości pozwalają na uzyskanie zarówno niewielkiej wagi oferowanej przez rdzeń z drzewa oraz dodatkową wytrzymałość rdzenia wykonanego z pianki. Jest to patent, który firma BEST posiada na wyłączność.

Kompozytowa konstrukcja rdzenia wykorzystująca sekcje laminowanego drewna Paulownia zapewnia doskonałe połączenie wysokiej wytrzymałości oraz doskonałej absorbcji wstrząsów.

Wyprofilowane krawędzie deski pozwalają na osiągnięcie minimalnego oporu oraz maksymalnych możliwości płynięcia pod wiatr.

Jednokierunkowo ułożone w konstrukcji pre-preg wzmocnienia z włókna szklanego oraz karbonu polepszają sztywność deski i umożliwiają wykonywanie wyższych skoków. Jest to patent, który firma BEST posiada na wyłączność.

Elastyczniejsze i łatwiejsze do opanowania niż deski z rdzeniem Supremo – dzięki rdzeniowi Wood Flex deski Sparkplug umożliwiają surfowanie przez cały dzień w maksymalnym komforcie.

Deski Armada v4/KB4Girls/Pro Creator opracowane są w oparciu o pieczołowite połączenie profilowanego rdzenia oraz powierzchni deski, które wygięte są nieco ku krawędziom, dzięki czemu jazda jest płynniejsza, a lądowania delikatniejsze niż kiedykolwiek.

Spark Plug łączy w sobie profilowany rdzeń oraz większą powierzchnię deski co pozwoliło na uzyskanie stref o kontrolowanej elastyczności, łagodzących lądowanie oraz ułatwiających pokonywanie nawet największych fal.

W Profanity v2 zastosowaliśmy dodatkowe wypukłości na krawędziach znajdujących się przy stopach, dzięki czemu nieważne jak mocno i ile razy wylądujesz na kickerze czy sliderze – na pewno nigdy nie zdołasz wgiąć przedniej krawędzi deski. Patent ten firma BEST posiada na wyłączność.

Połączone wkładki o 1x1 nie zakłócają elastycznej struktury deski, i pozwalają na zmniejszenie wagi przy jednoczesnym zapewnieniu niezwykłej wytrzymałości.

W celu polepszenia sterowności i komfortu pływania zwiększyliśmy powierzchnię deski Breeze, dzięki czemu możliwe jest dociskanie tylnej części deski oraz jej krawędzi w celu uzyskania maksymalnej wydajności podczas słabego wiatru.

Deski Profanity i Pro-creator są przystosowane do wiązań i strapów, ale chyba tylko świr chciałby używać Profanity ze strapami!

Otoczka rdzenia z lekkiej, bardzo wytrzymałej pianki PVC obniża ciężar oraz daje niezrównaną wytrzymałość.

Dwukanałowy kształt dolnej części deski zwiększa przyczepność Profanity, umożliwiając pływanie z mniejszymi statecznikami lub całkowicie bez nich podczas jazdy ekstremalnej z wykorzystaniem sliderów i kickerów.


BestKiteboarding Catalog 2013  
BestKiteboarding Catalog 2013  
Advertisement