Numis 2 - Auction of November 24 & 25, 2012

Page 12

Numis.be

ROMAN REPUBLIC

C L. Aernillius Lepidus Paullus, Denarius (62 BC) - (Cr. 417/1a, Syd. 927) - Ag, 3.98 g (19 mm) - TTB/SUP

M. Baebius Q. f. Tampilus, Denarius (46-45 BC), (Rome) - Great toning - (Cr. 236, Syd. 489) - Ag, 3.75 g (17 mm) - SUP

C Augustus, Denarius (2 BC-4 AD), (Lugdunum) - Struck off center - Coh. 43, RIC 207 Ag, 3.80 g (19 mm) - TTB/SUP

29 30

Octavian (as Augustus), Denarius (13 BC), (Rome) - Very rare - Coh. 1, RIC 403 - Ag, 3.91 g (19 mm) - TB/TTB

1500

Augustus & Agrippa, Brass dupondius (10-14 AD), (Nemausus) - Coh. 8, RIC 160 CuSn, 12.51 g (26 mm) - TB/TTB

Tiberius, Denarius (16 AD), (Lugdunum) - Tribute Penny - Coh. 16, RIC 30 - Ag, 3.54 g (19 mm) - TTB

Vitellius, Denarius (69 AD), (Rome) - Coh. 111, RIC I 109 - Ag, 3.40 g (19 mm) - TTB/SUP

Vespasian, Denarius (70-71 AD), (Rome) - RIC 37, RSC 561 - Ag, 3.05 g (18 mm) TTB/SUP

Titus, Denarius (196 AD), (Rome) - Coh. 318, RIC 25a - Ag, 3.18 g (16 mm) - TB/TTB

35 39

Domitian, Denarius (92-93 AD), (Rome) - Struck with damaged die - Coh. 281, RIC 740 Ag, 3.38 g (18 mm) - TTB

Denarius (93-94 AD), (Rome) - Coh. 282, RIC 178 - Ag, 2.89 g (18 mm) - SUP

Denarius (95 AD), (Rome) - Coh. 287, RIC 188 - Ag, 3.23 g (19 mm) - TB/TTB

Denarius (95 AD), (Rome) - Struck with damaged die - Coh. 364, RIC 256 - Ag, 3.14 g (20 mm) - TTB

Nerva, Sestertius (97 AD), (Rome) - RIC 86, Coh. 114 - CuSn, 23.41 g (33 mm) - TB/TTB

Denarius (97 AD), (Rome) - RIC 66, Coh. 16 - Ag, 2.97 g (18 mm) - TTB/SUP

Trajan, Denarius (103-111 AD), (Rome) - Coh. 412, RIC 175 - Ag, 2.83 g (19 mm) - TTB

Denarius (105 AD), (Rome) - Coh. 405a, RIC 190avar - Ag, 2.90 g (19 mm) - TTB

Denarius (108-110 AD), (Rome) - Coh. 85, RIC 118corr. - Ag, 2.86 g (19 mm) - TTB

Denarius (108-111 AD), (Rome) - Coh. 89, RIC 142 - Ag, 2.65 g (19 mm) - TTB

Hadrianus, Denarius (124 AD), (Rome) - Coh. 212, RIC 116 - Ag, 3.31 g (21 mm) - TTB

Sabina, Denarius (134-136 AD), (Rome) - Coh. 43, RIC 395a - Ag, 3.60 g (17 mm) - TB

Antoninus Pius, Denarius (145-161 AD), (Rome) - Great toning - Coh. 490, RIC 156 - Ag, 3.30 g (18 mm) - SUP

- 10 -