report 2014-2016

Page 1

Змiни можливi! Їдь з нами!

2014/16 ЗВІТ ПРО ДІЯЛЬНІСТЬ ГО “Всеукраїнське об’єднання

“АВТОМАЙДАН”


ЗВІТ ПРО ДІЯЛЬНІСТЬ

АВТОМАЙДАН

ЗВІТ ПРО ДІЯЛЬНІСТЬ

Змiст

АВТОМАЙДАН

Звернення Голови органiзацiї

Змiни можливi! Їдь з нами!

Друзі, нам вже 3 роки і ми стали дорослішими! Вітаю з цією річницею! Олексій Гриценко Давайте підіб’ємо підсумки нашої діяльності і почнемо з внутрішніх здобутків:

ЗВІТ ПРО ДІЯЛЬНІСТЬ ГО «ВО «АВТОМАЙДАН» . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . «ЗМІНИ МОЖЛИВІ! ЇДЬ З НАМИ!» ......................................... Звернення Голови .............................................................. Вступ .................................................................. Команда .................................................................. Справи Майдану ............................................................. Громадський нагляд за реформуванням правоохоронних органів та судів . Реформа прокуратури ..................................................................

Реформа поліції

Реформа судів

.......................................................... ..............................................................

Блок 2.2. Боротьба з корупцією . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Ми викриваємо розкішне життя чиновників . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Участь у роботі НАБУ

Корупція в небі

Незаконна забудова

Блок 2.3. ЕкоМайдан

.................................................................. .......................................................... .............................................................. ..............................................................

Бурштинова Народна Республіка

Нелегальні піщані кар’єри

..............................................................

Дарницька ТЕЦ

..............................................................

Урочище Бичок

...............................................................

...................................................

Блок 2.4. Регіональні осередки Автомайдану . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Тернопіль ............................................................... Черкаси Житомир 2

............................................................... ................................................................ ....

1 1 3 4 6 8 13 13 18 22 28 29 32 34 35 38 39 42 45 46 47 47 52 54

Ми стали яскравою командою. Ми спілкуємося, сперечаємося, іноді сваримося, що краще iOS чи Android, але ми - команда, яка в будь-який момент готова ризикувати життям за кожного з нас та за майбутнє країни.

Ми почали працювати значно системніше, і нас почали сприймати державні інституції не тільки як протестну організацію, а і як експертів.

Ми збільшилися і кількісно, і якісно, і територіально. Осередки Автомайдану у Тернополі, Черкасах вже відомі на всю країну. Певен, Житомир та інші наші осередки стануть не менш впізнаваними.

Ключові і знакові здобутки організації для України: • Ми визначили нашими пріоритетами правоохоронні органи та суди, і долучилися до всіх процесів, пов’язаних з реформами у цих сферах.

• Разом із партнерами ми сформували дві третини працівників НАБУ і продовжуємо його формувати, а також здійснювати громадський контроль за діяльністю бюро.

• Ми перші створили базу даних суддів

• Ми добилися звільнення завдяки

PROSUD, яка є основою для Вищої кваліфікаційної комісії суддів України та всіх, хто займається питаннями доброчесності суддів. Ми передали в НАБУ наші розслідування. Багато суддів вже не працюють на своїх посадах, у тому числі завдяки нам.

атестації більше 1000 ментів-негідників і підняли проблеми атестації для розуміння суспільством цього процесу, навіть не дивлячись на те, що частина таки відновилася через суд, через недосконалу процедуру атестації та дірки в законодавстві.

• Ми змусили піти у відставку Генеральних прокурорів Ярему та Шокіна, і продовжуємо тиснути задля подальших змін у прокуратурі.

• Ми разом з нашими партнерами сформували Громадську раду доброчесності, яка покликана контролювати хід кваліфікаційного оцінювання суддів, а

І тепер до головного, а саме наших планів на майбутнє: • Нищити далі корупцію в силових структурах та судах, впливати на їх реформування шляхом громадського тиску, ініціювання законодавчих змін та шляхом донесення проблематики до суспільства; • Змінювати відношення громадян до навколишнього середовища шляхом

креативних, гучних акцій, а й іноді акцій прямої дії та потужної інформаційної кампанії;

• Cтворювати систему взаємодопомоги з партнерськими дієвими організаціями, яка має об’єднати наші сили заради захисту активістів, спільних акцій та ефективної адвокації змін у законодавстві.

також набір суддів до Касаційних Палат Верховного Суду. І це допоможе нарешті якісно очистити судову систему.

• Ми працюємо також у екологічному напрямку з метою змінити ставлення державних органів до проблем навколишнього середовища, а також працюємо над встановленням прозорості та контролю в органах, які відповідають за розподіл природних ресурсів та їх збереження.

З того, що я ще не сказав:

Багато з нас пройшли дуже важкі випробування, і це нас не зупинило, а навпаки тільки загартувало. Я не заздрю нашим ворогам :-) Друзі, зі святом!

3


ЗВІТ ПРО ДІЯЛЬНІСТЬ

АВТОМАЙДАН

Про нас

• боротьба з корупцією; • громадський нагляд за реформуванням державних органів влади (судової системи, прокуратури, міністерства внутрішніх справ, органів екологічного нагляду та контролю);

публікація про діяльність ГО «ВО «Автомайдан» за

• системний супровід справ по притягненню до відповідальності винних у репресіях стосовно учасників Революції Гідності.

три роки, починаючи з дня її заснування, 30 листопада 2013 року. Наш рух із Євромайданом, Українською Революцією, після жорстокого розгону силовиками студентів на Майдані Незалежності. За чотири місяці, кінця 2013 року – початку 2014 року, названі згодом Революцією Гідності, наш рух спільно з іншими громадськими об’єднаннями здобув перемогу над бандитським режимом Януковича. 4

АВТОМАЙДАН

Таким чином, ми обрали для себе головні напрямки діяльності:

Перед Вами – перша

народився одночасно

ЗВІТ ПРО ДІЯЛЬНІСТЬ

З цього посту розпочався рух Автомайдан Ми організовувалися в колони з автомобілів та їздили до Межигір’я, блокували транспортний рух, пікетували будівлі, резиденції, маєтки чиновників, провладних діячів, корупціонерів та олігархів. Ми допомагали вистежувати та “знешкоджувати” тітушок, патрулювали вулиці міста, евакуйовували поранених активістів Євромайдану з вулиць, де проходили запеклі протистояння, а також з лікарень, де їм загрожували міліцейські рейди. Основним завданням Автомайдану на той час були поїздки до помешкань колишніх регіоналів: Віктора Януковича, Віталія Захарченка, Віктора Пшонки, Миколи Азарова та інших. Найбільшою акцією стала поїздка до Межигір’я 29 грудня, де були присутні більше 2 тисяч автомобілістів. У відповідь на наші акції, «слуги режиму», провладна більшість Верховної Ради України, 16 січня 2014 року прийняли пакетом закон, що забороняв рух машин автошляхами в колоні кількістю понад 5 авто. Ми організували та провели численні мітинги “на колесах”, щоб привернути якомога більше уваги до їх причин.

За ці дії багатьох активістів було затримано, а їх водійські права відібрані рішеннями судів. Повалення режиму Януковича дало нам надію на швидкі позитивні зміни та проведення реформ у всіх сферах економіки України. Анексія Кримського півострову й окупація Росією частини Східної України внесли корективи у процес становлення нової української держави після перемоги Революції Гідності. Проте, наступні події в країні дали нам зрозуміти, що ворог атакує нас не лише на фронті, а й в тилу: кабінетні щури, які себе чудово почували за часів Януковича, з останніх сил намагаються вхопитися за будь-яку можливість лишитися у владному кріслі, й саме тому відбувається надпотужний спротив та саботаж у проведенні реформ.

У 2014 році Автомайдан був зареєстрований вже як громадська організація. З того часу ми й зосередилися на просуванні реформ та боротьбі з корупцією в судовій системі, правоохоронних органах і прокуратурі. Наразі організація має чітку структуру. Раз на рік збирається головний орган управління ГО “ВО “Автомайдан” – загальні збори. На останніх загальних зборах, 22 вересня 2016 року, було обрано Раду правління організації, до якої ввійшли шестеро осіб: Олексій Гриценко (голова організації), Сергій Хаджинов, Віталій Уманець, Євген Голубенко, Ігор Василів та Катерина Бутко. В Автомайдані всі рівні. В організації працює модель функціонального лідерства, тому ще з часів Майдану “лідером” Автомайдану, на думку самих же активістів, є Марк Цукерберг, бо в основному саме через Фейсбук тоді відбувалася публічна координація наших дій. :)

Наша організація працює в тісній співпраці з Реанімаційним Пакетом Реформ, Центром протидії корупції, Transparency International, ГО «Наші Гроші», ГО “Центр контент аналізу”, Київською спілкою ветеранів АТО, Центром Розслідувань України, Адвокатською дорадчою групою (Адвокати Небесної Сотні) та іншими провідними антикорупційними організаціями, зберігаючи при цьому широку мережу активістів у різних регіонах України. Автомайдан є виключно громадською організацією без політичних амбіцій, що має на меті сприяння створенню сильного та ефективного громадянського суспільства в Україні, здатного боротися з корупцією, контролювати органи влади, будувати успішну та незалежну країну. У цьому звіті ми намагалися охопити наші основні виклики та результати роботи від початку заснування організації та до моменту здачі документа до друку, тобто листопада 2016 року.

Допомагаючи українській армії, ми зрозуміли, що так будемо безперестанку збирати кошти на її підтримку, допоки не буде подоланий ще більший ворог, ніж Путін, – корупція. Тому наше головне завдання на сьогодні – це проведення «кабінетної АТО», яка нарешті покладе кінець владі корупціонерів та залишків радянської номенклатури. 5


ЗВІТ ПРО ДІЯЛЬНІСТЬ

АВТОМАЙДАН

ЗВІТ ПРО ДІЯЛЬНІСТЬ

АВТОМАЙДАН

Наша команда 2013

30.11.2013 Перша зустріч біля

пам’ятника засновникам Києва

29.12.2013

Автопробіг до Межигір’я

2014

16.01.2014 Диктаторські закони16 січня, не більше 5 авто в колоні

19.01.2014

Події на вул. Грушевського

23.01. 2014 Напад Беркуту на активістів

Березень 2014

на Кріпосному пров. та вул. Щорса

Створення Автомайдан-SOS

27.01. 2014 Черкаси: затримали Сергія Хаджинова, силовики з тітушкам побили автомайданівців та спалили декілька авто

Квітень 2014

Поїздки в Слов’янськ, Горлівку, Донецьк

07.04. 2014 Реєстрація

громадської організації

07.05.2014

Арешт та полон Олега Сенцова

2015 02.05. 2015 Зйомка «Замку Гаррі Поттера»

Сергія Ківалова в Одесі

21.05. 2015 Акція в Ємільчино. Очільник місцевої ДАІ зняв з себе погони

Травень 2015 Роман Маселко та Олексій Гриценко проходять до Ради громадського контролю НАБУ

1.07. 2015 Перша поїздка на місця нелегального

видобутку бурштину, Олевськ, Житомирська обл.

Листопад 2015 Початок участі в ролі

спостерігачів при відборі місцевих прокурорів

Вересень 2015

Початок рейдів на нелегальні піщані кар'єри

Грудень 2015 Початок участі в

атестації Національної поліції

2016 11.03. 2016 Поїздка на місця нелегального видобутку

бурштину в Кухітську Волю, Рівненська обл.

11.05.2016

Старт проекту PROSUD

06.06. 2016 Прес-конфереція щодо виходу з

Червень 2016 Маселко, Гриценко, Василів обрані до складу

атестації Національної поліції

Ради громадського контролю НАБУ 2-го скликання

Жовтень 2016 Найшвидше звільнення міліціонера (В. Мокрицького) після публікації розслідування Автомайдану

Листопад 2016 Представники Автомайдану увійшли до

2017 6

Громадської ради доброчесності та Громадської ради при Мінекології

7


ЗВІТ ПРО ДІЯЛЬНІСТЬ

АВТОМАЙДАН

ЗВІТ ПРО ДІЯЛЬНІСТЬ

АВТОМАЙДАН

Справи Майдану Одним із головних напрямків діяльності Автомайдану є системний супровід справ щодо притягнення до відповідальності винних у репресіях стосовно учасників Революції Гідності.

Безпосередня участь у процесах розслідування Адвокат Автомайдану Роман Маселко бере безпосередню участь у розслідуваннях справ Майдану як представник понад 30 потерпілих.

В основному робота ведеться у двох напрямках: Справи щодо працівників ДАІ

Робота велась у наступних напрямках: Налагодження належної організації розслідування справ Майдану

У грудні 2014 року влалося сформувати Департамент спеціальних розслідувань ГПУ, який відповідальний за розслідування справ Майдану

8

Коли розслідування справ Майдану лише розпочиналися, вони велися різними прокуратурами без єдиного координаційного центру. Це вкрай негативно позначалося на якості розслідування та унеможливлювало визначення загальної картини злочину та встановлення організаторів протиправних дій. Тому одним з напрямків нашої діяльності було створення єдиного центру розслідування. Цю ідею активно пропагувало декілька впливових організацій, які здійснюють контроль за розслідуваннями, у т.ч. й Автомайдан. Завдяки цим діям у грудні 2014 року вдалося сформувати повноцінний і повнофункціональний Департамент спеціальних розслідувань ГПУ, який тепер відповідальний за розслідування практично всіх справ Майдану.

За час роботи цього Департаменту нам неодноразово доводилося публічно домагатися належного забезпечення його діяльності необхідними ресурсами та відповідними повноваженнями. У січні-лютому 2016 року були активні спроби змістити керівника Департаменту, до якого є довіра як потерпілих, так і адвокатів, наприклад правника Сергія Горбатюка. Завдяки активній позиції потерпілих, адвокатів, громадських організацій, у т.ч. й Автомайдану, тоді вдалося відстояти Департамент. У жовтні 2016 року відбулася наступна спроба переформатувати цю структуру. Проте, активна позиція потерпілих, адвокатів та небайдужої громадськості, в т.ч. нашої організації, дозволила зберегти склад Департаменту.

У період з 22 грудня 2013 року по 10 лютого 2014 року працівниками ДАІ складено 473 рапорти про вчинення активістами адміністративних правопорушень

На підставі заяви Автомайдану, Департаментом спеціальних розслідувань ГПУ здійснюється досудове розслідування по великій справі про організацію системних переслідувань наших активістів, які здійснювалися вищими посадовими особами держави шляхом залучення правоохоронців, суддів, чиновників різних рівнів. У рамках даної справи було встановлено факти масової фальсифікації рапортів щодо учасників автопробігу до Межигір’я 29 грудня 2013 р.

У рамках даної справи Роман Маселко залучався до проведення слідчих дій, визначення стратегії розслідування, а також допомоги слідству. “Справа Автомайдану” з 24 обвинуваченими, серед яких усе колишнє керівництво ДАІ м. Києва, майже готова для передачі до суду, однак прокуратура має знайти та допитати ще 15 потерпілих.

За результатами розслідування прокуратурою оголошено підозру колишньому керівнику ДАІ м. Києва Анатолію Курінному, його заступникам – Віктору Тищенку та Ігорю Опанасенку, а також ще 21 працівнику ДАІ.

Автомайдан долучився також до процесу звільнення з роботи ДАІшників, які були причетні до переслідувань учасників протестів. Саме після неодноразових зустрічей адвоката Автомайдану з міністром МВС Аваковим, ним було прийнято рішення про звільнення з роботи більше сотні ДАІшників у січні 2015 року.

Загалом у період з 22 грудня 2013 року по 10 лютого 2014 року працівниками ДАІ складено 473 рапорти про вчинення активістами адміністративних правопорушень.

Роман Маселко продовжує брати участь у судових процесах стосовно працівників ДАІ в якості представника потерпілих (справи Ігоря Турчина, Андрія Видиборця, Олега Гусєва та ін.) 9


ЗВІТ ПРО ДІЯЛЬНІСТЬ

АВТОМАЙДАН

ЗВІТ ПРО ДІЯЛЬНІСТЬ

АВТОМАЙДАН

Інформаційна підтримка

Справи щодо суддів Понад 300 суддів ухвалювали неправомірні рішення та призначали покарання невинним під тиском Адміністрації Президента взимку 2013-2014 років. Причиною були вказівки Уряду призначати максимальне покарання активістам, щоб придушити протести. Є докази таких вказівок суддям. Роман Маселко надав витяги зі свідчень Ірини Мамонтової, екс-голови Оболонського районного суду Києва, члена Вищої ради юстиції. У свідченнях було заявлено про те, що суддя отримувала дзвінки протягом зими 2013-2014 років з Адміністрації Президента з вимогами застосувати максимальний термін покарання активістам. Коли ж суддя відмовилась коритися, то вона фактично змушена була залишити посаду.

Автомайдан здійснює активний моніторинг суддів, які також брали участь у репресіях проти активістів під час Революції Гідності. Справи щодо суддів мають два напрямки:

Без інформаційної підтримки та постійного розголосу справи Майдану не мають жодного шансу на належне розслідування. Тому Автомайданом та адвокатом Романом Маселко забезпечується постійне інформування суспільства про хід розслідування та висвітлення його проблемних моментів. У ЗМІ є декілька тисяч інформаційних повідомлень, що стосуються справ Майдану за участі Автомайдану. Проведено понад 20 брифінгів, прес-конференцій тощо.

Взаємодія з іншими організаціями, що супроводжують розслідування справ Майдану Без співпраці з іншими громадськими організаціями, що переймаються належним розслідуванням справ Майдану, неможливо уявити об’єктивність такого слідства. Саме тому Автомайдан від самого початку створення має тісний контакт з такими організаціями. Роман Маселко є одним із засновників Адвокатської Дорадчої Групи (Адвокати Небесної Сотні), головним завданням якої є комплексне забезпечення розслідувань справ Майдану. Окрім того, здійснюється постійна взаємодія з іншими організаціями – Родиною Небесної Сотні, Ініціативою Поранених на Майдані, Євромайданом-SOS тощо.

Кримінальні провадження

Дисциплінарні провадження

Проведення акцій для забезпечення належного розслідування

Саме систематичні заяви Автомайдану призвели до відкриття кримінальних проваджень щодо одних з “найвідоміших” суддів Майдану – Оксани Царевич та Віктора Кицюка. Досудове розслідування по цих справах завершене і перебуває на розгляді в суді. Роман Маселко в якості адвоката представляє інтереси чотирьох потерпілих від дій вказаних суддів.

Притягнення суддів до відповідальності також здійснюється шляхом дисциплінарної відповідальності, що є компетенцією Вищої ради юстиції (ВРЮ) на підставі Закону «Про відновлення довіри до судової влади».

Завдяки акції у Львові вдалося домогтися звільнення з роботи двох беркутівців Романа Тимківа і Віталія Куропася, які звинувачуються в знищенні автомобіля автомайданівця і побитті активістів 19.01.2014р.

Окрім того, адвокат Автомайдану є представником потерпілих і в справах щодо обвинувачених суддів Олени Скарлат та Ірини Татаурової. Безпосередньо нами подано заяви про ознаки вчинення злочинів суддями за прізвищами Лисенко, Мєлєшак, Пойда, Гриньковська, Чаус, Захарчук, Бець, Козятник, Бугіль та ін. На даний момент адвокат Автомайдану домагається активізації розслідувань щодо “суддів Майдану”.

10

Адвокатом Автомайдану організовано та безпосередньо подано судових заяв щодо більше ніж 30 суддів відповідно до цього закону. Маселко брав участь у розгляді ВРЮ справ, що стосуються суддів на прізвище Гриньковська, Захарчук, Лисенко, Чаус, Луценко, Кицюк, Оробець, Кириченко та ін. У взаємодії з Реанімаційним пакетом реформ нам вдалося добитися проведення позачергової сесії ВРУ з метою звільнення понад 20 суддів часів Майдану за порушення присяги.

Однією з перших і дуже успішних акцій, спрямованих на забезпечення розслідування справ Майдану, була акція, проведена біля Генпрокуратури в жовтні 2014 року. Це відомство явно блокувало розслідування щодо працівників ДАІ, які фальсифікували рапорти на учасників автопробігу до Межигір’я 29.12.2013р. Кримінальні справи проти ДАІшників системно закривалися. Внаслідок акції Автомайдану, всі справи були відновлені та запущений реальний механізм їх розслідування. Також було проведено низку акцій з вимогою відставки очільника ГПУ Віктора Шокіна, який відверто саботував справи Майдану. Зокрема, дуже ефективною була поїздка до будинку Порошенка в жовтні 2015 року. 11


ЗВІТ ПРО ДІЯЛЬНІСТЬ

АВТОМАЙДАН

Ув’язнення Олега Сенцова Український режисер, уродженець Криму Олег Сенцов став активним учасником Автомайдану з початку протеcтів. Після відкриття революційного штабу організації в Українському домі, Олег став виконувати роль його адміністратора, забезпечуючи функціонування штабу. Під час подій у Криму, Автомайдан разом із Сенцовим намагався організовувати проукраїнські мітинги та пробіги, зокрема «За єдину країну» в Сімферополі 9 березня 2014 року, допомагав з доставкою продуктів заблокованим українським військовим частинам у Криму. В травні 2014 року Сенцова арештували працівники ФСБ за підозрою в “тероризмі”, нібито він особисто організував та провів низку “диверсій”. Автомайдан провів та продовжує проводити акції задля підтримки Олега Сенцова, зокрема:

ЗВІТ ПРО ДІЯЛЬНІСТЬ

Громадський нагляд за реформуванням правоохоронних органів та судів Реформа прокуратури Разом із набуттям чинності в жовтні 2014 року нового Закону України «Про прокуратуру» почалася спроба системного реформування органів прокуратури. Автомайдан разом з іншими організаціями долучився до процесу конкурсного відбору міських прокурорів в якості спостерігачів.

19 травня 2014 року ми провели акцію під Міністерством Закордонних справ України з вимогою регулярно звітувати про роботу, яка виконується відомством для визволення Олега;

Наша організація продовжує пильно слідкувати за процесом реформування системи органів прокуратури та діяльністю Генерального прокурора і його заступників.

Також, восени 2014, автомайданівцями був організований автопробіг задля підтримки Олега Сенцова, мета якого була привернути увагу до початку тижня кіно ім. Олега Сенцова, на якому збиралися кошти для оплати роботи адвокатів та підтримки родини Олега. У серпні 2015 року військовий суд в Ростові-на-Дону ухвалив рішення дати українському режисеру 20 років ув’язнення в колонії суворого режиму, активісту Олександру Кольченку суд призначив 10 років в’язниці. У день народження Олега Сенцова, 13 липня 2016 року, активісти Автомайдану влаштували автопробіг до будинку Віктора Медведчука, кума президента Росії Володимира Путіна. На ворота маєтку автомайданівці наклеїли листівку «Рузке миръ» і розвели багаття в мангалі, стилізованому під московський Кремль. Автомайданівці посмажили там двоголову курку на вогнищі і посадили обвуглену тушку птиці на медведчуківську браму. Окрім цього, заходи з нагоди дня народження Сенцова пройшли на Майдані Незалежності в Києві за участі небайдужих активістів та нещодавно звільненого з російського полону Геннадія Афанасьєва. Це вже третій день народження, який режисер зустрічає в російській в’язниці. 12

АВТОМАЙДАН

Автомайдан проти Яреми 8 жовтня 2014 року під Генпрокуратурою зібралися учасники Автомайдану, які привезли сміттєві баки для «люстрації» Генерального прокурора Віталія Яреми. Вони вимагали зустрічі з посадовою особою, яка зможе пояснити бездіяльність прокуратури стосовно злочинців у погонах, що фальсифікували справи проти активістів під час Майдану. Автомайданівці були обурені факту, що за сім місяців з часу відкриття кримінальних проваджень стосовно працівників ДАІ, причетних до фальсифікування справ

проти представників Автомайдану, досі ніхто з них не був покараний! У жовтні 2014 року Автомайдан опублікував відео, відзняте безпілотником під час візиту до маєтку Віталія Яреми в елітному котеджному містечку “Золоче” під Києвом. На ньому видно будинок та земельну ділянку площею 1 гектар з озером. Ціна за сотку землі в цьому містечку сягає 15 тисяч доларів, а будинки там коштують мільйони доларів.

13


ЗВІТ ПРО ДІЯЛЬНІСТЬ

АВТОМАЙДАН

ЗВІТ ПРО ДІЯЛЬНІСТЬ

АВТОМАЙДАН

Ще за декілька днів Автомайдан завітав додому і до заступника Генерального прокурора Анатолія Даниленка, головного “комунікатора” Яреми. Як і його начальник, Даниленко все життя пропрацював на державній службі та «наслужив» собі земельну ділянку площею 14000 м2 у районі, де середня ціна за сотку сягає 7 тисяч доларів. Поряд із ділянкою розташовані 140 га державних водойм, які привласнила родина Даниленків. При цьому, за можливість порибалити тут, Даниленки вимагають у місцевих мешканців кошти, оскільки безкоштовно ловити рибу тут тепер “заборонено”. 9 лютого 2015 року Президент Петро Порошенко підписав заяву про

Прокурор Львівської області Роман Федик

відставку Генпрокурора Яреми. Не останню роль у цьому відіграла діяльність Автомайдану: організацією неодноразово влаштовувалися акції протесту під стінами ГПУ, саме від нас лунали перші заклики люструвати

керівництво Генеральної прокуратури за бездіяльність та призначення одіозних осіб на ключові посади.

Прокурор Тернопільської області Юрій Гулкевич У березні 2015 року Автомайдан провів низку акцій з вимогою звільнити обласних прокурорів за їхню бездіяльність. Активісти з Тернополя та Києва разом з представниками інших громадських організацій приїхали на прийом до прокурора Тернопільської області Юрія Гулкевича, щоб з’ясувати причини його бездіяльності в розслідуванні “справ Майдану” та висунути вимогу про його відставку. За часів його прокурорства не було руху по справах, пов’язаних з переслідуванням податковою інспекцією та ДАІ підприємців, які допомагали людям добиратися до Майдану взимку 2013-2014 років. Окрім того, не розслідувалася діяльність колишнього голови Тернопільської облдержадміністрації Валентина Хоптяна, який за часів Януковича здійснював тиск на місцевих підприємців, що відмовлялися платити «данину» сім’ї президента. Гулкевич також підозрювався в причетності до незаконного видобутку мінеральних ресурсів на заповідних територіях Бучача та Теребовлі. Після тієї акції протесту представники прокуратури Тернопільщини публічно висловлювалися щодо начебто “замовності” наших дій. 14

Однак, активісти Тернопільського осередку Автомайдану звернулися до суду з позовом проти прокуратури області з метою захисту честі та гідності й виграли справу у всіх судових інстанціях. Тож обласна прокуратура після рішення суду компенсувала Автомайдану судові витрати та спростувала інформацію про “замовний мітинг” на трьох телеканалах Західної України: «ЗІК», ТВ-4 та ТТБ. 31 березня 2016 року Генпрокурор Віктор Шокін звільнив Юрія Гулкевича з посади прокурора Тернопільської області.

У березні 2015 року Автомайдан спільно з громадськими організаціями Львівщини вимагав відставки прокурора Львівської області Романа Федика. У 2014 році Федик був з ганьбою звільнений з посади прокурора Дніпропетровської області. Автомайдан

мав довгий список порушень на час служби Федика, в тому числі закриття кримінальної справи проти наркоторговців, яких він захищав, ще будучи адвокатом, та навіть сприяння сепаратизму. Незважаючи на довгий негативний репутаційний шлейф, Федик був

призначений прокурором Львівської області. На цій посаді він продовжував практику ігнорування розслідувань у резонансних справах проти львівського “Беркуту”. Лише через рік, у березні 2016 року, Роман Федик був звільнений з посади прокурора Львівщини.

“Друзі діамантових прокурорів”

У березні 2016 року Автомайдан став на захист прокурора Одеської області Давида Сакварелідзе, одночасно провівши в низці українських міст акцію «Друзі діамантових прокурорів». Масові заходи пройшли в Києві, Тернополі, Житомирі, Черкасах, Львові, Луцьку та Харкові. Головною метою акції було привернення уваги суспільства до процесу знищення реваншистами з ГПУ команди Давида Сакварелідзе та його особисто, який наважився розпочати реальну боротьбу з корупцією в структурі відомства справою про так званих “діамантових прокурорів” Олександра Корнійця та Володимира Шапакіна. Приводом для даної акції став колективний лист-звернення від 25 березня 2016 р. до Генпрокурора Шокіна, підписаний керівниками більшості

обласних прокуратур, в якому вони висловили свою підтримку Шокіну в конфлікті з Сакварелідзе та прохання звільнити з посади останнього через «порушення ним присяги прокурора, прокурорської етики та дискредитацію себе як представника прокуратури». У липні 2015 року ми зняли будинок «діамантового» прокурора Олександра Корнійця, заступника прокурора Київської області, який звинувачується у вимаганні хабаря в особливо великих розмірах. 15


ЗВІТ ПРО ДІЯЛЬНІСТЬ

АВТОМАЙДАН

Порошокін

ЗВІТ ПРО ДІЯЛЬНІСТЬ

АВТОМАЙДАН

Спостерігачі від громадськості під час відбору на посади міських прокурорів.

У жовтні 2015 року Автомайдан постійно привертав увагу громадськості, вимагав від депутатів і Президента провести відповідні зміни в керівництві Генеральної прокуратури. У жовтні 2015 року, будучи незадоволеними роботою Генеральної прокуратури, зокрема, повільним прогресом у “справах Майдану”, а також небажанням розслідувати випадки корупції, Автомайдан постійно привертав увагу громадськості, просив депутатів і Президента провести відповідні зміни в керівництві ГПУ.

Ми провели дві публічні акції «Порошокін»: перед будівлею Генпрокуратури (28 жовтня) та маєтком Президента України в с.Козин (31 жовтня) з вимогою звільнення Віктора Шокіна з посади Генерального прокурора України. Нашою метою було показати політичному істеблішменту, що не тільки

зарубіжні партнери стурбовані низькою ефективністю роботи цього відомства, а й громадянське суспільство вимагає від депутатів та Президента рішучих дій. В акції взяло участь близько 100 автомобілістів, приєдналось більше 250 осіб. Лише 3 квітня 2016 р. Указом глави держави Шокіна було звільнено з посади «згідно з поданою ним заявою».

У листопаді 2015 року Автомайдан активно спостерігав за відкритим конкурсом на посади міських прокурорів.

Відповідно до нового Закону “Про прокуратуру”, прийнятого в 2014 році, відбулася консолідація органів прокуратури на всіх рівнях задля підвищення ефективності роботи та скорочення кількості прокурорів. З метою призначення на посади міських прокурорів були створені конкурсні комісії, якіпісля тестування проводили співбесіди з кандидатами та рекомендували Генеральному прокурору претендентів на посади. Конкурс був відкритий для діючих прокурорів, а також для кандидатів з відповідною юридичною освітою, що були поза системою прокуратури . Дев’ять активістів Автомайдану виступили спостерігачами під час співбесід, що проводила конкурсна комісія. Ми анонсували у відкритих джерелах проведення кампанії зі збору інформації про кандидатів. Наші активісти аналізували та структурували зібрану інформацію. Щодня комісія проводила 16 співбесід з кандидатами, а ми тим часом збирали інформацію про кожного з 16

них та надавали її членам комісії. Разом автомайданівці взяли участь як спостерігачі в проведенні співбесід з 305 кандидатами до прокуратур міста Києва, Київської області та Одеси. У підсумку, щонайменше 20 найкорумпованіших кандидатів не були рекомендовані на нові посади. Ми підвищували обізнаність громадськості про процес відбору прокурорів. У тих комісіях, де ми брали участь у якості спостерігачів, не було представників від жодних інших громадських організацій. Генеральна прокуратура затвердила 154 кандидата на посади керівників місцевих прокуратур. На жаль, усі вони «з системи», жодного ззовні. Це пояснюється недостатньо продуманою реформою та низькою мотивацією спеціалістів через зневіру до можливості реформування прокуратури під керівництвом Віктора Шокіна.

17


ЗВІТ ПРО ДІЯЛЬНІСТЬ

АВТОМАЙДАН

Реформа поліції

У квітні та червні 2016 року Автомайдан провів дві акції «НІ реваншу старої системи МВС!» під Окружним адмінсудом Києва. В той час там відбувалося засідання за позовом профспілки працівників МВС, яка просила суд скасувати наказ про проведення атестації поліцейських. Стара корумпована система МВС, завдяки аналогічному за якістю правосуддю, намагалася визнати атестацію поліцейських “незаконною”, адже завдяки їй тисячі профнепридатних екс-міліціонерів було звільнено.

Атестація у Національну поліцію

Атестаційна комісія Національної поліції Києва та Київської області розпочала роботу 7 грудня 2015 року. Ми з’ясували, що близько половини громадських активістів, що увійшли до складу комісій, були представниками нікому невідомих організацій, що горою стояли за екс-працівників міліції та намагалися захистити «своїх» кандидатів від звільнення. Нові ж патрульні, які також були в складі комісії, в переважній більшості голосували практично так само, як і активісти Автомайдану. Під час роботи в комісіях, ми отримували списки із прізвищами кандидатів безпосередньо перед самим початком співбесіди, тому в нас практично не було часу на перевірку претендентів на наявність щодо них компрометуючої інформації. В подальшому нам стало зрозуміло, що 18

АВТОМАЙДАН

НІ реваншу старої системи МВС!

Навесні 2014 року стало очевидно, що силовий блок країни потребує проведення суттєвих реформ. Після обрання нової влади та формування складу законодавчих та виконавчих органів, почався процес складних реформ, метою яких було викорінення корупції та беззаконня з правоохоронної системи.

Автомайдан приділяє пильну увагу становленню Національної поліції. Ми як громадськість долучилися до процесу атестації поліцейських, щоб забезпечити максимальну прозорість відбору кандидатів та попередити зрив реформи скомпрометованими кадрами колишньої міліції.

ЗВІТ ПРО ДІЯЛЬНІСТЬ

саме МВС саботує своєчасне надання інформації про кандидатів. Згодом Автомайдан приєднався до атестаційних комісій Нацполіції в інших областях. А за активну участь у роботі такої комісії в Рівному офіс місцевого Автомайдану навіть підпалили невідомі

Завдяки адвокатам та активістам наказ про проведення атестації поліцейських вдалося залишити в силі. особи. Хоча це був уже не перший випадок, коли наших активістів намагалися залякати, розсилаючи смс-погрози або підсилаючи тітушок для зриву роботи комісій. У Луцьку декількох членів комісії взагалі побили невідомі.

Проте, через крах процесу атестації та постійне її блокування міністром внутрішніх справ Арсеном Аваковим, ми вирішили офіційно припинити брати в ньому участь.

громадських активістів, членів комісій з атестації співробітників МВС. Учасники Автомайдану, ГО «Народний тил» та Combat-ua повідомили про вихід з процесу атестації поліції у зв’язку з кардинальним погіршенням механізму проведення атестації та захопленням контролю над процесом з боку міністерства. Як відомо, атестація співробітників МВС почалася з Києва та Київської області. В подальшому вона відбулася в Хмельницькому, Рівному, Луцьку, Миколаєві та Одесі. Однак після цього механізм атестації був видозмінений і вже за новою процедурою вона відбулася серед керівного складу поліції в Черкасах, Житомирі, Вінниці, Херсоні та Чернігові.

Причиною виходу Автомайдана з атестації стало те, що: • як тільки в МВС зрозуміли, що представники громадськості не відбирають “своїх” міліціонерів (які, до того ж, мають лише 15 балів з 60 по тестуванню ще до співбесід), у міністерстві почали обирати свою “громадськість”, в результаті чого місця незалежних ГО в комісіях зайняли “кишенькові” активісти. • радники Авакова стали головами комісій. • під час засідання комісій представники МВС мали вирішальний голос, що сприяло розбалансуванню роботи комісій і прийняттю рішень на їхню користь.

6 червня 2016 року в Українському кризовому медіа-центрі відбулася прес-конференція «Крах процесу атестації поліції: хто винен та причини виникнення» за участі

Люстраційний рейд в Черкаси У червні 2015 року автомайданівці Києва та Черкас здійснили люстраційний рейд обласною міліцією, прокуратурою та апеляційним судом Черкащини. Нашою метою, в тому числі, було обговорення процесу люстрації серед працівників міліції, які безпосередньо били активістів під час та після затримання 27 січня 2014 року біля Черкаської ОДА. За нашим даними, після тих подій мали б звільнити 62 місцевих правоохоронців, щодо яких ми маємо докази їх причетності до репресій. Але за майже 1,5 роки звільнили лише чотирьох.

Ключова ж ідея нашого люстраційного рейду полягала в тому, щоб показати тодішній міліції, прокурорам та суддям, що представники громадськості прискіпливо стежать за ходом люстраційних процесів у цих державних органах і що громадськість незадоволена як швидкістю, так і якістю їх роботи. Менше ніж за рік після нашого візиту, керівника міліції Черкащини Владислава Пустовара, з яким ми також зустрічалися під час нашої поїздки до Черкас, затримали на спробі дачі хабара за проходження атестації в Національну поліцію.

19


ЗВІТ ПРО ДІЯЛЬНІСТЬ

АВТОМАЙДАН

ЗВІТ ПРО ДІЯЛЬНІСТЬ

АВТОМАЙДАН

Люстрація житомирських чиновників

У травні 2015 року Автомайдан спільно з волонтерським рухом «Народний тил» та Самообороною навідався до селища Ємільчине Житомирської області, щоб зупинити свавілля місцевих правоохоронців, які білими нитками «шили» справу волонтеру Михайлу Бакалюку. На нього в грудні 2014 року напали двоє місцевих мешканців у стані алкогольного сп’яніння, а після 5 місяців «розслідування» саме Михайла хотіли звинуватити в нападі. Вже за годину від початку нашої акції під стінами місцевого райвідділу зібралось понад 200 місцевих мешканців, які домоглися від заступника

начальника міліції написаної ним заяви про відставку. Місцеві мешканці безперервно надавали інформацію про факти злочинних дій або ж бездіяльності місцевих правоохоронців, серед яких маса нерозслідуваних злочинів, у тому числі і важких, убивств, покривання злочинців тощо. На імпровізований мітинг приїхав начальник ДАІ, якого люди також змусили написати заяву про звільнення та власноруч зняти з себе погони. Зі слів учасників акції, у 2003 році він особисто на автомобілі збив людину, але залишився на посаді і не поніс жодного покарання.

Акція на Черкащині проти полковника Валерія Лютого

Спільними зусиллями Автомайдану та Нацполіції затримано поліцейських-хабарників

У лютому 2016 року в Обухівському районі на Київщині спільними зусиллями Автомайдану та Нацполіції було затримано поліцейських-хабарників. Вони були згодні закрити очі на злочин і не порушувати кримінальну справу за відповідну “винагороду” - хабар у розмірі 10 000 гривень. Представники Автомайдану і незалежний заявник звернулися до Департаменту внутрішньої безпеки МВС з інформацією про вимагання хабара співробітниками поліції. Об’єднавши зусилля, наш заявник виступив особою, яка нібито потребувала допомоги, і погодився заплатити здирникам. У момент передачі грошей інспектори поліції були затримані. 20

4 листопада 2016 року таємно від громадськості та ЗМІ керівництво МВС намагалося представити очільником поліції Черкаської області одіозного полковника Валерія Лютого. Лютий працював в органах внутрішніх справ з 1985 року, очолював ДАІ Харкова та області, обіймав посаду заступника начальника ГУМВС у Харківській області. У 2013 році стає радником міського голови Харкова Геннадія Кернеса, у вересні 2015 року, напередодні скандальних виборів мера Кривого Рогу, Лютого призначають в.о. керівника міської міліції. Мешканці Кривого Рогу

стверджують, що Лютий відіграв не останню роль у перемозі екс-регіонала Юрія Вілкула на виборах міського голови. Під час проходження атестації, за інформацією місцевих активістів, Лютий набрав лише 14 балів із 60 можливих на логіку та 28 балів у тестах на профпридатність. За результатами атестації його мали б звільнити з поліції, натомість спробували перевести до Черкас на одну з керівних посад. Обуреним черкащанам увірвався терпець від можливого призначення очільником обласної поліції

профнепридатного та корумпованого Лютого. 4 листопада 2016 року активісти громадських організацій Черкащини та, зокрема, Автомайдану змусили його залишити приміщення обласного ГУНП, звідки він втік на службовому авто. У результаті керівництво Національної поліції пішло на поступки активістам і пообіцяло обрати нових кандидатів на посаду голови обласної поліції, погоджених з громадою Черкащини. Проте наказ про призначення Лютого досі не скасований, а новий конкурс на посаду не оголошений. 21


ЗВІТ ПРО ДІЯЛЬНІСТЬ

АВТОМАЙДАН

ЗВІТ ПРО ДІЯЛЬНІСТЬ

АВТОМАЙДАН

Реформа судів Судова гілка влади традиційно займає перші місця в переліку найкорумпованіших державних структур України. Реагуючи на тиск з боку громадянського суспільства, вимоги міжнародних фінансових донорів, уряд усе ж розпочав в 2016 році судову реформу. 30 вересня 2016 Закон України «Про судоустрій і статус суддів» набув чинності разом зі змінами до Конституції в частині правосуддя. У нас немає сумнівів у тому, що нинішні судді рішуче виступають проти цієї реформи і можуть саботувати будь-які позитивні зміни. Отже більша прозорість діяльності та підзвітність суддів мають вирішальне значення в успішності реформи.

Автомайдан підтримує суддю-викривача Сергія Бондаренка

Судді є однією з найзакритіших, але й найбільш схильних до корупції «каст». Саме тому проведення реформи судової системи – одне з першочергових завдань для нашої країни.

22

Суддя Апеляційного суду Черкаської області Сергій Бондаренко ще в грудні 2013 року зазнав тиску від голови цього суду – Володимира Бабенка, який викликав його до себе в кабінет, де вимагав від нього винести незаконне рішення на користь підприємства, яке пов’язують з олігархом Фірташем. Коли ж суддя виніс законне рішення, голова почав йому погрожувати (погрози записані на диктофон) та створювати перешкоди в роботі.

прогрес. Справу було передано до Генеральної прокуратури , а Рада суддів винесла рішення, яким визнала факт впливу на суддю. Про цю ситуацію стало широко відомо в ЗМІ, вийшло близько 10 сюжетів та десятки статей.

Після цього Бондаренко звернувся до прокуратури та Ради суддів. Прокуратура формально відкрила справу, але дуже скоро закрила. Рада суддів жодним чином не відреагувала.

На даний момент розслідування кримінальної справи по тиску на Бондаренка вже майже завершено. Експертиза встановила достовірність аудіозапису, де зафіксовані погрози від голови суду Бабенка. Окрім того, розслідується ще одна справа по незаконному відчуженню приміщення суду. Завдяки зверненню Автомайдану, 3 600 кв. м. було повернуто у власність м. Черкас.

Після того, як суддя Бондаренко оприлюднив аудіозапис з погрозами на свою адресу від свого керівника, в березні 2015 року Автомайдан провів гучну акцію під Апеляційним судом Черкаської області та публічно підтримав Бондаренка. Лише після цього в справі відбувся значний

За ініціативою Автомайдану, 14 вересня 2016 було проведено спеціальне засідання Комітету ВРУ з питань запобігання корупції. На підставі звернень адвоката Автомайдану Вища кваліфікаційна комісія суддів України відкрила дисциплінарне провадження щодо Бабенка. Останній

намагався подати у відставку, але завдяки розголосу, його заяву не було задоволено. Тепер є велика ймовірність звільнення його з посади за грубе порушення законодавства. Окремо слід відзначити, що суддя Бабенко, з метою тиску на активістів Автомайдану, заявив, що члени Автомайдану, Сергій Хаджинов та Роман Маселко, спробували його “вбити, прикріпивши гранату до його автомобіля”. Справа розслідувалась поліцією Черкаської області, але завдяки нашим зверненням її передали до Києва. Цей випадок є унікальним для України, оскільки вперше ми отримали задокументовані свідчення cудді про факти тиску на суддів з боку голів суду з метою винесення неправосудних рішень. Притягнення судді Бабенка до відповідальності є принципово важливим для запуску механізму руйнування кругової поруки в судах.

23


ЗВІТ ПРО ДІЯЛЬНІСТЬ

АВТОМАЙДАН

Проект PROSUD

ЗВІТ ПРО ДІЯЛЬНІСТЬ

АВТОМАЙДАН

Перші викриття проекту PROSUD

Суддя Київського апеляційного господарського суду Гарник Людмила Леонідівна

Зібрана максимальна інформація щодо кожного з 7766 суддів в Україні. 28 623 867000

м2 Найбільший незадекларований будинок, належить судді Господарського суду Харківської області Попович Ірині Миколаївні

Найбільша кількість квартир належить судді Вищого господарського суду України Воліку Івану Миколайовичу

м2 Найбільша площа квартири належить судді Вищого господарського суду України Кондратовій Ірині Дмитрівні

1 15000

Оціночна вартість майна в елітному котеджному містечку під Одесою “Совіньйон” разом з житловим будинком на площею 335м² в 150 метрах від узбережжя Чорного моря майже 12,5млн.грн. або 57 річних заробітних плат судді Гарник.

Найбільша площа земельних ділянок м2 належить судді Міловського районного суду Луганської області Шовкуну Володимиру Олександровичу

5 614,7

Опублікованих розслідувань

За декларацією 2013 року річна заробітна плата судді - 220 тис. грн.

Суддя Апеляційного суду Київської області Авраменко Микола Григорович

Нестандартний дім-церква - Заступник голови апеляційного суду Полтавської області Гальонкін Сергій Анатолійович

Дружина судді має житловий будинок у Броварах площею 450м².

Кримінальна справа на активістів

За документами будинок “не зданий в експлуатацію”. Як відомо, не введена в експлуатацію нерухомість не оподатковується.

км Проїхали активісти для проведення розслідувань, 19 областей

Суддя Авраменко у 2014р. отримав 1млн.711тис.грн. за рішенням Європейського суду з прав людини на придбання квартири за рахунок бюджетних коштів.

Однією з найбільших перешкод на шляху реформування судової системи є відсутність уніфікованої бази даних, яка містила б інформацію про суддів – їх фінансові декларації, кількість розглянутих ними справ, тощо. З метою вдосконалення підзвітності та прозорості роботи суддів, Автомайдан вирішив створити онлайн базу даних усіх українських суддів, включаючи їх фінансові та майнові декларації та оцінку професійної діяльності. Ця база даних зможе слугувати інструментом для викриття недоброчесних суддів 24

та ефективним знаряддям для активістів, незалежних журналістів та громадськості в їх зусиллях щодо забезпечення необхідних реформ у судовій системі країни.

Для цього ми аналізуємо декларації суддів та їх родичів, перевіряємо відомості з майнових реєстрів, шукаємо невідповідності та публікуємо ці дані на сайті prosud.info.

14 липня 2016 року Автомайдан презентував проект «PROSUD», спрямований на контроль за діяльністю суддів та активізацію громадянського суспільства задля очищення судової системи від непорядних суддів. Цей проект – своєрідна ревізія судової системи України.

Ми організували та провели громадську дискусію на тему: «Чи потрібен громадський контроль за суддями та яким він має бути?». До дискусії приєдналися не тільки представники громадських організацій, а також судді, представники судових адміністрацій та Міністерства юстиції.

Суддя Апеляційного суду міста Києва Сокуренко Дмитро Михайлович Суддя володіє маєтком на Печерських пагорбах у Києві. З будинком на 534м² оціночна вартість даного маєтку становить мінімум 31млн.грн.

25


ЗВІТ ПРО ДІЯЛЬНІСТЬ

АВТОМАЙДАН

Перша реакція суддів на наші розслідування 24 листопада 2016р. Військова прокуратура разом з СБУ, отримавши ухвалу Печерського районного суду м.Києва, провели обшук в помешканні активіста Автомайдану Миколи Сідоркіна. Суть цієї ухвали зводилась до наступного: голова Голосіївського райсуду пані Первушина (яка потрапила до нашого поля зору в рамках розслідування PROSUD) звернулася до прокуратури із заявою про те, що невідомі особи вчиняють на неї тиск. При цьому автомобіль Skoda, який зазначений в ухвалі і з якого нібито за Первушиною “спостерігали”, а потім і “переслідували”,

приїхали під суд і побачили, що вона користується ще й незадекларованим автомобілем Toyota Land Cruiser.

Як виявилося, підставою для обшуку стало не те, що вказано в ухвалі суду. Справа в тому, що саме цей активіст Автомайдану був свідком того, як до будівлі суду під’їхала суддя Первушина на незадекларованому авто.

Це сталося 16 листопада 2016, а вже наступного дня з’являється інформація від адвоката пані Первушиної про порушення кримінальної справи проти активіста, а 18 листопада виноситься ухвала про обшук.

В рамках нашого розслідування статків судді Первушиної, які дивним чином не потрапили до е-декларації, ми встановили її фактичне місце проживання і зняли за допомогою дрону будинок, в якому вона мешкає, а потім

Автомайдан вважає, що порушниками закону є як Військова прокуратура, яка здійснювала обшук, так і суддя, яка виносила ухвалу про обшук, а також сама суддя Первушина, яка подала заздалегідь недостовірне повідомлення про злочин.

Ми переконані, що його відомство перетворилося на репресивний орган часів Януковича, адже саме Військова прокуратура здійснила обшук. Первушина, за нашою інформацією, має тісні зв’язки з Матіосом й ухвалює будь-які

АВТОМАЙДАН

Громадська рада доброчесності

не має жодного відношення ні до активіста, у якого здійснювався обшук, ні до Автомайдану взагалі.

28 листопада 2016 року Автомайдан провів акції “Фабриканти компромату” під будівлею Генеральної прокуратури з вимогою звільнення Головного військового прокурора Анатолія Матіоса.

ЗВІТ ПРО ДІЯЛЬНІСТЬ

У листопаді 2016 року п’ятеро делегатів від Автомайдану, зокрема Роман Маселко, увійшли до двадцятки представників від громадськості, які сформували Громадську раду доброчесності. Це одна із найважливіших подій в рамках проведення судової реформи.

Рада є органом, який допомагатиме Вищій кваліфікаційній комісії суддів України оцінювати відповідність суддів чи кандидатів на посади суддів вимогам професійної етики та доброчесності. Головним завданням цього органу є збір та аналіз відповідної інформації і її передача до Вищої кваліфікаційної комісії.

Висновок ГРД щодо невідповідності суддів та кандидатів на посади суддів встановленим вимогам буде додано до їх досьє. Вперше громадськість отримує право здійснювати превентивний контроль за формуванням суддівського корпусу, хоча і в обмеженому обсязі.

потрібні рішення для Військової прокуратури. Біля ГПУ ми наочно продемонстрували як прокуратура та суди знову штампують замовні кримінальні справи проти активістів. У разі, якщо на наші вимоги не буде реакції від Генпрокурора Юрія Луценко, то вважатимемо це прямим свідченням його особистого “кришування” злочинців у Військовій прокуратурі.

Фото - vkksu.gov.ua 26

27


ЗВІТ ПРО ДІЯЛЬНІСТЬ

АВТОМАЙДАН

Боротьба з корупцією

В. Захарченко

В. Ярема

С. Ківалов

тис.

201 тис.

195 тис.

167 тис.

135 тис.

80 тис.

Ю. Іванющенко

257

О. Корнієць

тис.

митрополит Павло

353

ТОП відеозйомок маєтків за переглядами в YouTube

В. Кличко

тис.

М. Добкін

452

У травні 2015 року ми відзняли на відео будинок Сергія Ківалова в Одесі, так званий «Замок Гаррі Поттера». Ківалов є одіозною особистістю, яка фактично побудувала систему управління судочинством України. Його маєток побудований на узбережжі Чорного моря з парканом навколо «замку». Офіційно цей будинок зазначений як «комплекс» Міжнародного гуманітарного університету… з яхтами, причалами, тенісним кортом, але чомусь без студентів. Через три місяці, в серпні 2015 року, автомайданівці знову навідались до будинку Ківалова. Цього разу в них були практичні наміри – відкрити доступ до води, який Ківалов нахабно перекрив своїми парканами, та показати громадськості, який вигляд зсередини має “корпус університету”. 28

АВТОМАЙДАН

Ми викриваємо розкішне життя чиновників Автомайдан ще з часів Революції Гідності практикує “навідування в гості” до українських чиновниківкорупціонерів. Коли побачити реальні обсяги набутих «чесним» шляхом статків не вдається через височенні паркани, ми застосовуємо нові технології для аерозйомки маєтків слуг народу.

Щоразу ми переконуємося, яке “складне” життя українського корупціонера: такі хороми спробуй обійти! Першим і найсимволічнішим візитом нашої організації була резиденція в Межигір’ї президента-втікача Януковича.

“Замок Гаррі Поттера” Сергія Ківалова в Одесі

ЗВІТ ПРО ДІЯЛЬНІСТЬ

У листопаді 2015 року дійшла черга і до мера української столиці Віталія Кличка. Його будинок знаходиться в селі Лютіж Вишгородського району, що на Київщині. Як виявилося, ділянка площею майже 10 га оформлена на його дружину, до цього була передана в оренду з державної власності, та має рекреаційне призначення. На цій ділянці мала б розташовуватися база відпочинку, але земля використовується виключно для приватної резиденції Кличка, й ми в цьому переконалися особисто. Крім цього, ми зафіксували порушення мером норм Водного кодексу, оскільки він своїми парканами обмежив доступ до водойми. Після нашого сюжету міський голова Києва пообіцяв прибрати огорожу і відновити вільний доступ до води.

У жовтні ми вирішили провести рейд до ще одного відомого порушника Водного кодексу, екс-регіонала Василя Хмельницького. Його маєток знаходиться в Голосіївському районі Києва, на землі комунальної власності водогосподарських підприємств. Як і в схожій ситуації з маєтком в Одесі, що був «віджатий» з комунальної власності під виглядом “реконструкції оздоровчого центру”, Хмельницький і в Києві перекрив доступ до водойми для простих смертних. Зрештою, наші дії привернули увагу до цієї ситуації журналістів, які почали знімати викривальні сюжети та розслідування щодо “водонасосної станції”, якою за документами і є маєток Хмельницького.

Не тільки слуги держави, а й церковні настоятелі УПЦ МП полюбляють нахапати землі та будувати на ній свою заміську «обітєль». Так ми вирішили перевірити, який вигляд мають скромні «келії» настоятелів православної церкви, побудовані, як ми здогадуємося, і на пожертви парафіян. Будиночки митрополита Павла та єпископа Варсонофія знаходяться практично по сусідству, й з допомогою дрону ми переконалися, що на відміну від призупиненого будівництва кафедрального собору Української Православної Церкви, ключарем якого був призначений згаданий єпископ Варсонофій , будівництво коштовних маєтків священнослужителів вже давно завершено. 29


ЗВІТ ПРО ДІЯЛЬНІСТЬ

АВТОМАЙДАН

Маєток Віталія Хомутинніка, побудований на захисній дамбі Конча-Заспи Сімейство Віталія Хомутинніка, лідера парламентської групи «Відродження» й найбагатшого народного депутата України за підсумками 2014 та 2015 років, незважаючи на мільйонні статки, не встояло перед спокусою незаконно заволодіти землею для будівництва маєтку під Києвом. Дві ділянки Хомутинніки незаконно отримали під час «дерибану» земель природнозаповідного фонду біля Конча-Заспи молодою командою экс-мера Києва Леоніда Черновецького. Але і цього їм виявилося замало, ще дві третини землі вони отримали там додатково шляхом самозахоплення. В результаті вони побудували свої будинки прямісінько на захисній дамбі Конча-Заспи, тим самим перекривши доступ до берегової лінії. У 2015 році Генеральною прокуратурою відкрито кримінальне провадження за фактом протиправного заволодіння зазначеними заповідними територіями. Загалом службові особи Київської міської ради, Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу міськради та низка ТОВ у той час незаконно заволоділи більше 70 га природно-заповідних земель Києва загальною вартістю понад 125 млн гривень. Серед них і дві ділянки родини Хомутинніків. У грудні 2015 року Господарський суд Києва визнав незаконним рішення міської ради столиці від 1 жовтня 30

ЗВІТ ПРО ДІЯЛЬНІСТЬ

У лютому 2016 року Автомайдан показав аерозйомку палацу Юри Єнакієвського (Іванющенка) у Конча-Заспі. В той час на території якраз проводилися ландшафтні роботи. Судячи з побаченого, з моменту нашої зйомки палацу навесні 2015 року будівництво маєтку не припинялося. Як стало відомо, у січні 2016 року через бездіяльність Генпрокуратури адвокат Юрія Іванющенка в суді домігся закриття карної справи за розкрадання фірмами його підзахисного “кіотських” мільярдів.

У жовтні 2015 року активісти Автомайдану запустили безпілотник над будинком, де проживає Михайло Добкін, депутат парламенту від «Опозиційного блоку». Маєток, який офіційно належить матері Добкіна, перейшов у власність завдяки сумнівній схемі, про що свідчить розслідування «Наших Грошей».

2007 року про передачу цих земель у приватну власність для житлової забудови. У лютому 2016 року Печерський районний суд наклав арешт на земельні ділянки Хомутинніків, заборонивши в подальшому розпоряджатися чи користуватися ними. 18 вересня 2016 року до маєтку Хомутинніків приїхали ветерани АТО разом з Автомайданом. Активісти вручну зламали бетонний паркан і відновили доступ до берегів Дніпра. Саме в цьому місці раніше зазвичай переправлялися діти на Ольжин острів, де вже понад 20 років дитячий клуб «Іскра» організовує літній табір «Робінзон». Тим часом, Прокуратура Київської області подала позов до суду з вимогою повернути в державну власність 14,8 га лісу, які були незаконно вилучені з постійного користуванням «Київлісу». 27 вересня активісти повторно приїхали до цього маєтку і знову знесли ворота й бетонні металеві паркани. На захист Хомутинніків приїхали кишенькові «антикорупціонери», які раніше вже були помічені під час акції протесту біля будинку екс-очільника ДАІ Єршова, що полюбляє бити волонтерів АТО. Тоді вони також стали на захист і цього корупціонера.

АВТОМАЙДАН

У 2015 році прокуратура Харківщини подала позов із вимогою визнати недійсним рішення міськради про надання ділянки кооперативу родичів Добкіна. В останньому рішенні суддя погодився з прокуратурою щодо незаконного отримання землі кооперативом,

проте залишив її “Тріумфу” у зв’язку з закінченням терміну позовної давності. Отже, наразі ділянкою та маєтком володіє кооператив матері Добкіна. У декларації 2014 року самого нардепа вказана лише квартира площею 44 квадратних метри, проте в декларації за 2015 рік він уже задекларував це майно.

З 2008 року, коли мером Харкова був Михайло Добкін, а секретарем міськради – Геннадій Кернес, харківська влада передала у приватну власність 900 га землі вартістю 4,3 млрд гривень під житлову забудову. Ділянки передавалися безкоштовно, без аукціону, нібито для будівництва багатоквартирного житла. Для цього було спеціально створено кооперативи, в тому числі ЖБК «Тріумф», який в 2011 році переоформили на близьких родичів Добкіна. Тоді ж «Триумф» отримав право власності на будинок загальною площею 1137 квадратних метрів, флігель площею 128 квадратних метрів та винний льох площею 195 квадратних метрів. 31


ЗВІТ ПРО ДІЯЛЬНІСТЬ

АВТОМАЙДАН

ЗВІТ ПРО ДІЯЛЬНІСТЬ

АВТОМАЙДАН

Участь у роботі НАБУ

У травні 2015 року Автомайдан вирішив делегувати своїх представників – Романа Маселка та Олексія Гриценка до ради Громадського контролю при Національному антикорупційному бюро України. Олексій Гриценко був одним з найактивніших учасників серед 17 представників Громадської ради. З вересня по листопад 2015 року долучався до проведення відбору та співбесід з кандидатами на посади в НАБУ (наприклад, детективів, які займатимуться розслідуваннями корупційних схем). Всього за участі активістів Автомайдану було відібрано більше 500 співробітників НАБУ, конкурс складав близько 50 людей на місце.

Більше того, будучи представником від громадськості, Олексій Гриценко піднімав питання закупівлі автопарку для НАБУ. Спочатку планувалося провести закупівлю автомобілів тільки в одного продавця. Справа в тому, що тендерні умови були складені таким чином, що фактично тільки одна компанія могла їм відповідати (і вона була пов’язана з колишнім начальником Управління по боротьбі з корупцією СБУ). Проте, позиція представника Автомайдану дозволила провести закупівлю у 32

Результати роботи Громадської ради при НАБУ з відбору кандидатів на посади в Бюро: Детективи – 150 осіб; Спеціальні підрозділи – 35 з 200 кандидатів; PR відділ – 11 з 200 кандидатів; Відділ роботи з громадськістю – 5 з 70 кандидатів; Операційна та технічна підтримка – 20 зі 100 кандидатів.

більш відкритий спосіб. У підсумку НАБУ придбало дешевші автомобілі з необхідним функціоналом, що дало змогу заощадити біля 30% від початкової суми. Крім цього, Олексій Гриценко наполягав на проведенні повторного відбору на посаду начальника PR-відділу, оскільки обраний кандидат був без відповідного досвіду роботи, а попереднім його роботодавцем була Державна податкова інспекція. Процес відбору відбувся по-новому, було обрано іншого керівника відділу з

17 лютого 2016 року під час спільної спланованої операції НАБУ та прокурорів Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) було затримано прокурора ГПУ, який пропонував хабаря в розмірі 10 тисяч доларів США членам Конкурсної комісії НАБУ. Ця сума була винагородою за позитивне вирішення питання щодо працевлаштування на

керівну посаду до підрозділу детективів Бюро. Затримання стало можливим завдяки активній участі та відповідальній громадянській позиції членів Автомайдану, які входять до складу Ради громадського контролю при НАБУ (Олексія Гриценка та Романа Маселка), а також організованим та належно спланованим слідчим діям

детективів НАБУ та прокурорів САП. Здійснювали операцію детективи спільно з бійцями Управління спеціальних операцій у приміщенні Київського національного університету ім. Т.Г.Шевченка, де прокурор проходив перший етап конкурсного відбору на посаду в НАБУ - тестування на знання законодавчої бази.

«Депутати, Альо» 14 листопада 2016 року близько 50 активістів з Автомайдану, Реанімаційного пакету реформ та Центру протидії корупції вимагали від народних депутатів прийняти законопроект 4812, який дозволить НАБУ вести незалежне від СБУ та Національної поліції прослуховування корупціонерів. Наразі новий антикорупційний орган не має права на самостійне прослуховування та співпрацює з СБУ в цьому питанні. На практиці це вже неодноразово призводило до «зливу» інформації. Законопроект, який дає право НАБУ самостійно вести прослуховування, з невідомих причин вже півроку не виноситься на голосування до сесійної зали. Крім цього, в меморандумі між Україною та Міжнародним валютним фондом міститься пункт про право НАБУ автономного прослуховування, яке Бюро мало б отримати до кінця листопада.

необхідним досвідом. 10 червня 2016 року запрацювала Рада громадського контролю при НАБУ 2-го скликання, до складу якої в результаті відкритого інтернетголосування потрапило троє автомайданівців - Олексій Гриценко (обрано головою Ради), Роман Маселко (обрано одним з двох представників РГК в Дисциплінарній комісії НАБУ) та Ігор Василів (увійшов до складу конкурсної комісії №3 з проведення конкурсу на зайняття вакантних посад у НАБУ). 33


ЗВІТ ПРО ДІЯЛЬНІСТЬ

АВТОМАЙДАН

ЗВІТ ПРО ДІЯЛЬНІСТЬ

АВТОМАЙДАН

Корупція в небі

Незаконна забудова

Пасажирські авіалінії в Україні перебувають практично під контролем однієї фінансово-промислової групи, інтереси якої в уряді лобіюють певні чиновники, що зловживають своїм службовим становищем. Ми вважаємо, що така де-факто монополія є неприпустимою і унеможливлює чесну конкуренцію на ринку авіаперевезень.

Активісти Автомайдану розслідують факти незаконного будівництва та привертають до них увагу громадськості, ЗМІ та правоохоронних органів.

Вільній Україні – вільне небо

Незаконна забудова Труханового острова

26 листопада 2014 року Автомайдан провів акцію під Міністерством інфраструктури «Вільній Україні – вільне небо!» проти монополії компанії “Міжнародні авіалінії України”, інтереси якої лобіював новий голова Державіаслужби Денис Антонюк, а в минулому – топ-менеджер цієї компанії. До речі, заради роботи в Державіаслужбі Антонюк перейшов із посади з заробітною платою 45 тис. гривень на місяць на зарплату в 5,5 тис. гривень. Новий порядок видачі та анулювання прав на експлуатацію повітряних ліній, затверджений за тиждень до акції, встановив такі правила й умови для авіаперевізників, що переважну кількість напрямків отримувала лише одна компанія – МАУ, яка після банкрутства «Аеросвіту» стала монополістом на авіаринку України. Автомайданівці виступили з вимогою змінити некомпетентне та заангажоване керівництво Державіаслужби, а також порядок видачі та анулювання прав на експлуатацію повітряних ліній. Розуміючи, що відповідальність за призначення пана Антонюка та його дії лежить на Кабінеті міністрів України, а саме на прем’єр-міністрові Арсенію Яценюку, Автомайдан та асоціація підприємств авіаційної галузі України провели ряд акцій-пікетів біля будівлі Уряду з вимогою звільнити голову Державіаслужби. 34

21 січня та 12 лютого 2015 року ми провели також протестні акції біля Окружного адміністративного суду Києва проти скасування за позовом МАУ наказу №245, що ще більше посилювало монополію цієї компанії. У березні 2015 року єдина лоу-кост компанія Wizz Air йде з українського ринку. 25 березня 2015 року за участі представників Автомайдану відбувається засідання комітету з запобігання корупції Верховної Ради України, присвячене створенню монополії в авіаційній галузі. Комітет вирішує подати Кабінету міністрів рекомендацію щодо звільнення Дениса Антонюка з посади. 26 червня 2015 року представники Автомайдану були присутні на засіданні комісії, що займається наданням ліцензій на польоти. Тоді комісія повністю заблокувала надання нових ліцензій всім перевізникам, окрім МАУ. Однак, після гучного скандалу, влаштованого тодішнім головою Одеської ОДА Міхеілом Саакашвілі, Дениса Антонюка було відсторонено від посади голови Державіаслужби на час проведення розслідування.

звільнити Антонюка з посади та направити матеріали робочої групи до Генпрокуратури.

8 липня 2015 року активісти Автомайдану зняли на відео незаконну забудову Труханового острова в Києві.

5 вересня, Уряд нарешті ставить фінальну крапку - звільняє Дениса Антонюка з посади голови Державіаслужби.

Зафіксовані десятки споруд (приватні маєтки, розважальні комплекси, ресторани), які збудовані за останні роки чи досі будуються в результаті самозахоплення землі чи її нецільового використання, без необхідної дозвільної документації.

Після чого, в тому числі за позовами Автомайдану, Генеральна прокуратура та НАБУ починають розслідування щодо зловживання Антонюком службовим становищем, його сажають під домашній арешт, а 14 червня 2016 року НАБУ вже проводить обшуки в офісі МАУ.

У 2002 році Київська міська рада припинила розгляд справ по наданню,

Незаконне, самовільне будівництво – серйозна суспільна проблема, яка можлива завдяки корупції, сприянню рейдерства зі сторони органів влади та нахабності «привладних» осіб. Часто незаконно зайняті ділянки стають перешкодами законному доступу громадян до водойм, розміщуються в небезпечних зонах, наприклад, на дамбах, відрізають цілі ділянки природно-заповідного фонду чи псують історико-культурний ландшафт міста.

оформленню права користування земельними ділянками та погодженню місця розташування об’єктів на території острова до завершення розробки і затвердження проекту детального їх планування. До цього часу проект так і не було створено, хоча на це виділялося 320 тис. гривень. Це означає, що всі споруди, які з’явилися там після 2002 року, не мають необхідної дозвільної документації. Крім цього, територія Труханового

острова є рекреаційною зоною, на якій будь-які приватні маєтки, що перекривають доступ до берегової лінії, заборонені в принципі. У підсумку, за підтримки мера міста Віталія Кличка було сформовано тимчасову комісію Київської міськради для вирішення долі незаконного будівництва. За нашими даними, комісія фактично поки так і не запрацювала.

У вересні 2016 року справа проти екс-очільника Державіаслужби передається до суду, його звинувачують в лобіюванні інтересів однієї авіакомпанії.

30 червня 2015 року наші активісти взяли участь у засіданні робочої групи транспортного комітету Верховної Ради, аби обговорити проблеми в авіаційній галузі. Результатом засідання стало рішення рекомендувати

35


ЗВІТ ПРО ДІЯЛЬНІСТЬ

АВТОМАЙДАН

Захист озера Качине

ЗВІТ ПРО ДІЯЛЬНІСТЬ

АВТОМАЙДАН

Хронологія питання:

Багатомісячне протистояння громади проти планів скандального забудовника від “Блоку Петра Порошенка” В’ячеслава Непопа засипати озеро Качине у квітні 2016 року переросло в сутички з тітушками. Автомайдан підтримував небайдужих громадян у прагненні захистити водойму від протиправних дій.

25 квітня наші активісти звернулися до прокуратури Києва з повідомленням про злочин, а саме з питання незаконної діяльності забудовника (фактично йдеться про змову) директора КП «ЖитлоінвестбудУКБ» В’ячеслава Непопа та керівника Дарницького районного управління поліції Сергія Чернишева.

• 2007 рік – проект будівництва схвалений на громадських слуханнях

• Попри рішення суду та низки відкритих кримінальних справ, девелопер продовжив будівництво

• 2008 рік – проект будівництва схвалений архітектурномістобудівною радою

• Експертиза була проведена «експертами» з Кіровограду (нині – Кропивницький), однак рішення вийшло дуже сумнівним, тому активісти запідозрили, що воно було винесене в результаті корупційної змови “експертів” та Pateli Leasing

Справа в тому, що тітушки Непопа прибули на місце події саме в автобусах поліції, що і було зафіксовано на фото/відеокамери присутніми там журналістами та громадськими активістами.

• У 2011 році розпочалося будівництво

Прокуратура на той час відмовилася внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати розслідування за вказаними нами фактами. У відповідь 24 травня ми подали до суду скаргу на бездіяльність прокуратури і виграли справу. 15 червня Печерський райсуд столиці зобов’язав прокуратуру Києва внести відомості про кримінальне правопорушення до ЄРДР за повідомленням Автомайдану та розпочати досудове розслідування.

• 12 липня 2010 року - Pateli Leasing (девелопер) отримав дозвіл на реалізацію проекту будівництва. Проект будинку передбачав 5 повних поверхів та 3 поверхи горища, тобто всього 8 поверхів • У 2013 році девелопер вирішив «додати» ще 5 поверхів до вже погоджених 8 без жодних змін до попереднього легально затвердженого плану будівництва. В результаті, забудовник спорудив 13-поверхового велетня на Подолі серед чотириповерхівок • У 2013 активісти почали бити на сполох • Тільки в грудні 2014 року Київська міська рада подала до суду на Pateli Leasing • 9 лютого 2015 року суд вирішив заборонити 1) спорудження будинку, 2) введення в експлуатацію, 3) продаж квартир, призначивши експертизу

• Після низки судових слухань у вересні-жовтні 2015 року призначено нову експертизу компанії з Києва з включенням питань, пов’язаних з історичними та культурними аспектами • В грудні 2015 року сплинув термін 5-річного договору оренди між Pateli Leasing та Київською міською радою • Київрада проголосувала проти продовження договору оренди до моменту, поки забудовник не знесе незаконну надбудову • У червні 2016 року Господарський суд Києва призначає ще одну експертизу з урахуванням питань, що стосуються дотримання архітектурних норм будівництва в історичній зоні • Забудовник Pateli Leasing намагається оскаржити призначення цієї експертизи в суді, однак безуспішно.

Автомайдан приєднався до активістів з цього питання в лютому 2015 року. Ми написали низку звернень та заяв до Київради, Міністра внутрішніх справ, прокурорів, організували декілька громадських акцій з метою привернення уваги до проблеми. Організація брала участь в усіх судових слуханнях з цього приводу. Завдяки нашим акціям суд призначив нову експертизу будівлі , а Київрада відмовилась продовжувати договір оренди, поки не будуть знесені незаконно зведені додаткові поверхи.

Дом-монстр на Подолі

Починаючи з лютого 2015 року, Автомайдан приєднався до громадських активістів з питання незаконної надбудови поверхів будинку на вулиці Нижній Вал, що знаходиться в історичній частині Києва – на Подолі. Донедавна там були лише будинки висотністю до 4-х поверхів. Згідно закону, в історичній зоні заборонено зводити споруди, висота яких перевищує 27 метрів. Не дивлячись на це, забудовник вирішив збудувати монстра висотою 56 метрів. 36

37


ЗВІТ ПРО ДІЯЛЬНІСТЬ

АВТОМАЙДАН

Екомайдан утворився у відповідь на варварський та масштабний видобуток природних ресурсів в Україні, порушення екологічних прав громадян, що зазвичай відбувається в тісній співпраці з правоохоронними органами, котрі замість вирішення проблеми прикривають такі порушення заради власної вигоди.

ЗВІТ ПРО ДІЯЛЬНІСТЬ

АВТОМАЙДАН

Екомайдан

Бурштинова Народна Республіка

Ми поставили перед собою за мету викриття та оприлюднення корупційних схем, блокування незаконних дій, вирішення конфліктних ситуацій у судах та на громадських обговореннях. Найголовнішим у нашій діяльності є консолідація суспільства задля спільного творення Держави, безпечної для життя.

Бурштин – це мінерал національного значення, незаконне видобування якого на території Житомирської, Рівненської та Волинської областей вже переросло в екоцид. Ця незаконна діяльність контролюється озброєними особами з кримінальним минулим, які становлять пряму загрозу місцевому населенню.

Ринок нелегального видобутку бурштину оцінюється в мільярди доларів США. До видобутку бурштину причетні не тільки бандити, але й усі силові органи (МВС, СБУ, прокуратура) і керівництво області, які “кришують” нелегальний промисел. За оцінками експертів, обсяги видобутку бурштину в Україні становлять щонайменше 200-300 тонн на рік, тобто 200-300 млн доларів США. Реальні обсяги порахувати складно, тому що практично весь бурштин в Україні видобувається нелегально.

31 жовтня активіста Автомайдану Олександра Маріковського обрали до Громадської ради при Міністерстві екології та природних ресурсів України.

Наша боротьба з екологічними злочинами відбувається у таких напрямках, як: • • • • •

Надра Ліс Токсичні, хімічні підприємства та сміттєзвалища Парки, зелені зони та заказники Водойми

Наші найближчі плани: • Створення карти екологічних злочинів та проведення антикорупційних розслід увань • Громадський нагляд за відповідними органами виконавчої влади • Ініціювання законодавчих змін у сфері контролю, ліцензуванню і використання природних ресурсів. 38

39


ЗВІТ ПРО ДІЯЛЬНІСТЬ

АВТОМАЙДАН

Незаконний видобуток бурштину в Олевському районі, Житомирська область

Наша офіційна діяльність у рамках боротьби з незаконним видобутком бурштину розпочалася після круглого столу, присвяченому даній проблемі, який відбувся за ініціативи журналіста Дениса Казанського.

АВТОМАЙДАН

Незаконний видобуток бурштину в с. Кухітська Воля, Рівненська область Під час нашого рейду до місця незаконного видобутку бурштину на околицях села Кухітська Воля ми побачили біля ста одночасно працюючих мотопомп. Безліч різноманітної спецтехніки: трактори, екскаватори, у тому числі десятки військових вантажівок, якими організовано перевозять помпи разом зі “старателями”. Бурштинщики тут нікого не бояться і не ховаються: люди просто приїжджають на мотоциклах, автомобілях, мікроавтобусах, конях і буквально біля дороги з ходу починають “працювати”.

У червні 2015 року разом з ним ми здійснили рейд у ліси Олевського району Житомирської області, де тисячі людей у промислових масштабах нелегально видобували бурштин. Щоб дістатися до цієї «бурштинової народної республіки», нам довелося проїхати автівками всього лише 2,5 години від Києва, в тому числі й крізь справжні блок-пости з охороною на під’їздах до клондайку. Коли ми прибули до першого великого масиву намивачів бурштину, побачене нас відверто вразило: гектари зруйнованої природи, болота змінили багаторічні дерева, повсюди була суміш води, глини і піску. Згодом, після нашої першої поїздки, правоохоронні органи нарешті почали виявляти та заарештовувати нелегальних копачів бурштину. Дана тема набула широкого висвітлення в українських ЗМІ, почалися гучні публічні заяви від перших осіб держави, в тому числі й Президента Петра Порошенка та голови МВС Арсена Авакова, щодо 40

ЗВІТ ПРО ДІЯЛЬНІСТЬ

запланованих ними рішучих дій у наведенні ладу з видобутком бурштину в Україні. 26 лютого 2016 року Автомайдан організував круглий стіл «Нелегальний видобуток бурштину в Україні – масштаби проблеми та способи її вирішення», на якому представники громадськості та органів державної влади оприлюднили результати дослідження щодо незаконного видобутку бурштину, обговорили існуючу ситуацію та подальший план дій для її вирішення. Майже через 9 місяців після того, як Порошенко давав два тижні силовикам та місцевій владі для знищення бурштинової мафії на Поліссі та обіцяв разом з народними депутатами прийняти необхідні закони для легалізації цього промислу, у березні 2016 року Автомайдан здійснив рейд місцями незаконного видобутку бурштину, тепер вже в Рівненській області.

У результаті цих варварських дій, бурштинокопачі замулили русло річки Веселуха, яку і використовували для намиву бурштину. Як наслідок, вода з річки затопила місцеву автодорогу, почала підмивати будинки та подвір’я. Це щодо питання про відповідальність тих, хто видобуває бурштин. Не кажучи вже про коштовну рекультивацію земель, яку б мали проводити після видобутку. Навіть замулене русло

річки ніхто не здатний очистити. У місцевої влади традиційно немає на це коштів, хоча у разі легального видобутку бурштину місцеві бюджети відчутно б наповнювалися. У вересні 2016 року Автомайдан разом з журналістами німецького видання

Spiegel навідався знову до Кухітської Волі. Але цього разу ми вже не спостерігали масштабного видобутку бурштину, що пояснювалося, скоріш за все, “несезоном” - посухою та відсутністю води, необхідної для намивання дорогоцінного каміння.

Незаконний видобуток бурштину в смт. Володимирець, Рівненська область

Залізнична колія, яка була зруйнована “бурштинщиками”. Робітники ремонтної служби неодноразово писали звернення в СБУ і прокуратуру з приводу нелегального видобутку бурштину, в тому числі безпосередньо біля залізничних колій, реакції - нуль. 41


ЗВІТ ПРО ДІЯЛЬНІСТЬ

АВТОМАЙДАН

Нелегальні піщані кар’єри

ЗВІТ ПРО ДІЯЛЬНІСТЬ

АВТОМАЙДАН

Розслідування щодо нелегальних піщаних кар’єрів у Київській області

Пісок – це мінерал місцевого значення, його незаконний видобуток в Україні завдає суттєвої шкоди місцевості (виснаження флори, створення штучних озер, що зумовлює зсуви тощо).

Через роботу земснарядів та спеціальних барж, що намивають пісок з дна водойм, утворюються ями глибиною до 25 метрів.

Нелегальний піщаний кар’єр в Обухівському районі (Башта)

Екологи запевняють, що за останні роки на Дніпрі з’явилося 185 нових островів. Це загрожує не тільки обмілінням найбільшої водної артерії, але й утворенням пустель, болотистих місць там, де їх ніколи не було та знищенням природних нерестовищ риби.

У лютому 2016 року Автомайдан заблокував роботу незаконно працюючого піщаного кар’єру в Обухівському районі (Башта), що під Києвом.

Незважаючи на те, що промисел нелегального видобутку піску давно процвітає в Київській області, його традиційно “не помічають” правоохоронні та різноманітні контролюючі органи, які мали б не допускати подібного природного екоциду. Не кажучи вже про багатомільйонні втрати для державного бюджету від подібної “підприємницької” діяльності новоспечених нуворишів-мільйонерів. За нашими підрахунками, тільки з одного незаконного піщаного кар’єру щодня вилучається піску на 70 - 100 тисяч гривень.

42

Ми викликали групу швидкого реагування поліції, щоб зафіксували факт вивезення піску. На місце також приїхав прокурор Обухівського району та дільничний. У результаті була відкрита карна справа, в якій активісти Автомайдану давали пояснення в у якості свідків.

З літа 2015 року Автомайдан досліджував стан справ з нелегальним видобутком піску на чотирьох ділянках у Київській області Ми надіслали інформаційні запити до Державної служби геології та надр України з метою встановити, чи є спеціальні дозволи на користування надрами (видобуток та вивезення піску, в тому числі з використанням земснарядів) у фізичних чи юридичних осіб в межах чотирьох окреслених ділянок, які були нами відзняті дроном з повітря. Ми отримали однакову відповідь від Держгеонадр стосовно всіх чотирьох ділянок: “Відповідно до відомостей, що введені до інформаційної електронної

бази даних Державного наукововиробничого підприємства “Геоінформ України”, на ділянках надр, обмежених географічними координатами, які зазначені в листі, діючі спеціальні дозволи на користування надрами відсутні”. Під час наших рейдів до піщаних кар’єрів на всіх чотирьох ділянках ми побачили незаконний видобуток піску, в тому числі з використанням земснарядів. Лише з одного кар’єру щодня вивозяться десятки вантажівок піску,

ціна якого стартує від 35 гривень за тонну. Відповідно, тільки за одну добу власник “підпільного” кар’єру може заробити до 70-100 тис. гривень., при цьому не сплачуючи жодних податків, зборів до бюджету та, звичайно, не вкладаючи гроші у відновлення землі після ведення свого «бізнесу». Лише «відкати» керівництву міліції та прокуратурі, які роками «кришують» цей багатомільйонний бізнес в Україні. За нашими оцінками, лише від чотирьох таких кар’єрів їхні власники отримують більше 65 млн.гривень на рік.

20 січня 2016 року Автомайдан провів прес-конференцію на тему «Нелегальний видобуток піску в Київській області. Хто заробляє та хто покриває нелегальний бізнес?». На ній організація підсумувала свої дослідження та розслідування, які проводила від літа 2015 року. Активісти розповіли, що їм вдалося виявити 6 нелегальних кар’єрів загальною площею більше 30 гектарів, де без жодних дозволів відбувається видобуток піску. Кожен зі знайдених нами кар’єрів працює вже не один рік, однак до цього часу правоохоронці навіть не намагалися зупинити цей нелегальний бізнес. 43


ЗВІТ ПРО ДІЯЛЬНІСТЬ

АВТОМАЙДАН

ЗВІТ ПРО ДІЯЛЬНІСТЬ

АВТОМАЙДАН

Нелегальний піщаний кар’єр біля озера Тягле, м. Київ На початку липня 2016 року до Автомайдану надійшла інформація про те, що відновив роботу нелегальний піщаний кар’єр біля озера Тягле в районі Осокорків в Києві. Виїхавши на місце, ми зафіксували на фото та відео момент завантаження піском автомобіля та були змушені заблокувати вантажівку власними автівками. На наше зверненням про вчинення правопорушення прибув екіпаж патрульної поліції. Завдяки поліцейським нам вдалося дізнатися, що водій вантажівки не мав товарно-транспортної накладної на вантаж, який він перевозив. Тобто виходить, що на даному кар’єрі пісок просто розкрадають. Ми також викликали слідчо-оперативну групу і за декілька годин змусили правоохоронців прибрати вантажівку з вкраденим піском на штрафмайданчик, а працівники КП “Київблагоустрій”, що прибули на місце події за нашою ініціативою, офіційно вручили представнику власника спецтехніки припис про необхідність прибрати незаконно встановлені тимчасові споруди на території нелегального кар’єру.

4 серпня 2016 року автомайданівці разом зі співробітниками КП “Київблагоустрій” демонтували всі незаконні тимчасові споруди з даного кар’єру. Вже в листопаді 2016 року в нас з’явилася інформація, що на цьому піщаному кар’єрі вкотре хтось заходився красти пісок. Ми вирушили перевірити дану інформацію і дійсно натрапили на працюючу техніку та “рєшал”, які вже відкрито почали погрожувати активістам зброєю. Учасники Екомайдану і ”Стоп корупції” в черговий раз заблокували незаконний видобуток піску на озері Тягле, а поліція знову зареєструвала порушення.

30 серпня 2016 року ми відсвяткували свою першу перемогу вже в юридичній площині: суд вирішив накласти арешт на декілька одиниць техніки, що була нами виявлена і залучена до видобутку піску на кар’єрі.

Золовідвал Дарницької ТЕЦ на озері Гарячка

За кілька днів ми знову приїхали перевірити, чи не ведуться роботи на кар’єрі, але й цього разу нами на відеокамери був зафіксований процес завантаження піску. За нашим наполяганням правоохоронці опечатали всю важку спецтехніку, яка була на території кар’єру, а вантажівка, як і минулого разу, відправилася на штрафмайданчик.

Нелегальний піщаний кар’єр в с. Ходосівка, Київська область У серпні 2016 року активістам Автомайдану стало відомо, що на нещодавно закритому нелегальному піщаному кар’єрі біля с. Ходосівка під Києвом відновили крадіжку піску. Виїхавши на місце, нами було виявлено більше 10 багатотонних автомобілів, що стояли в черзі на завантаження піском. Більш того, на в’їзді до кар’єру вже був зведений паркан, за яким чатували охоронці. Поки ми чекали на слідчо-оперативну групу, до нас приїхали представники компанії, які безуспішно намагалися нам “пояснити”, що вони не намивають пісок, а потім продають його, а просто садове товариство тут проводить “очищення русла” і пісок вони не вивозять, а “переміщують”, та і врешті це “не пісок”, а ґрунт або суміш. Як стало відомо із записів охорони кар’єру, лише за 4 дні 44

(17-20 серпня 2016 року) звідси вивезли, а фактично вкрали, більше 5000 тонн піску. Завдано збитків державі на сотні тисяч гривень. У результаті від поліції ми домоглися того, що заблокована нами спецтехніка залишиться на території кар’єру, і переміщувати її не мають права до рішення суду по даній справі.

Протягом вже багатьох років столична Дарницька ТЕЦ скидає небезпечні відходи горіння, отруйну вугільну золу до озера Гарячка, що знаходиться в 5 км від самої електроцентралі.

Завдяки галасу, здійнятому активістами, серії публікацій, відеосюжетів у ЗМІ, громадським обговоренням, у жовтні 2016 року керівництво ТЕЦ зголосилося законсервувати озеро Гарячка, засипавши отруйні відходи шаром ґрунту, на якому буде зведено парк. Разом з тим, власники ТЕЦ пообіцяли шукати екологічну альтернативу механізму утилізації золи.

Через свавілля власників ТЕЦ отруйні речовини і викиди розповсюджуються по найнаселенішим районам лівобережжя Києва. Поруч зі знищеною водоймою тепер розташований новий житловий масив, а в 100 метрах – діючий дитячий садочок.

Результати аналізу води з оз. Гарячка, зроблені у вересні 2016 року Науково-технічним центром випробування води ІКХХВ НАН України.

Офіційні владні структури підтверджують, що дозволів на використання озера в якості золовідвалу ніхто не надавав. Цей відвал вкрай небезпечний для здоров’я людей, окрім того, через порушення всіх норм забруднюються підземні води та нерідко в повітря здіймаються зольні бурі з дуже небезпечними для людей хімічними речовинами.

У 15 разів перевищення миш’яку, який викликають онкозахворення. У 7 разів перевищення селену, який викликають онкозахворення. У 14 разів перевещення ванадію – комплексний яд, який викликає захворювання кишкового тракту та органів дихання.

Протягом багатьох років екологічна інспекція Києва не знаходила жодних перевищень шкідливих речовин через те, що робила заміри на хімічні та токсичні речовини, яких в принципі немає в таких золовідвалах. 45


ЗВІТ ПРО ДІЯЛЬНІСТЬ

АВТОМАЙДАН

Незаконна спроба будівництва в заповідній зоні - урочище “Бичок”

ЗВІТ ПРО ДІЯЛЬНІСТЬ

АВТОМАЙДАН

Регіональні осередки Автомайдану Тернопіль

Національний природний парк «Голосіївський» - це єдиний у Європі національний природний парк, розташований на території мегаполісу.

Контроль якості ремонту доріг Упродовж квітня – листопада 2016 року автомайданівцями також здійснювався і контроль якості виконання ремонту доріг в області, зокрема заміри товщини асфальтного покриття та його відповідності встановленим стандартам. В ході розслідування було виявлено, що товщина нового асфальту коливалася від 2 до 11 см, а верхній шар покриття відсутній взагалі.

Проте, в заповідному урочищі “Бичок”, який є частиною Національного парку “Голосіївський”, було вирубано 40 соток дерев під будівництво чергової автозаправки.

Рубати дерева в природоохоронній зоні державного значення, якою і є парк “Голосіївський” з 2007 року, суворо заборонено законом. Тим не менш, урочище “Бичок” було незаконно виведено з території НПП “Голосіївський” в тому ж таки 2007 році для будівництва АЗК “ОККО”. 19 серпня 2016 року, під час обговорення ситуації довкола урочища в Київській міськдержадміністрації, адвокат, що представляє інтереси забудовників, заявив наступне: “Жодне дерево не буде знищене, можемо з будь-ким із вас порахувати їх зараз”. Проте вже 22 серпня 2016 року забудовник почав активно знищувати десятки дерев, встановив паркан і нагнав тітушок для його охорони. Весь цей екологічний злочин здійснювався ТОВ «Авеста-Буд», субпідрядником мережі АЗС «ОККО». Активісти Екомайдану, Автомайдану, батальйону “Донбас” та інші громадські активісти неодноразово протистояли тітушкам, зносили

46

незаконний паркан, зверталися до правоохоронних органів із заявами. Навіть після ухвали суду про заборону будівництва забудовник продовжував нищити заповідний фонд парку за допомогою важкої спецтехніки, та приступив до зведення АЗС. У ніч на 1 вересня 2016 дійшло навіть до силового протистояння між захисниками незаконної забудови і громадськими активістами, декілька учасників сутички отримали поранення. Між тим, крапку в цій справі поставив суд. 4 жовтня 2016 року суддя Господарського суду Києва Наталя Плотницька прийняла рішення про скасування договору від 2008 року між КМДА та ТОВ «Авеста-Буд», за яким частина території урочища передавалася в оренду для подальшої підприємницької діяльності. На виконання судового рішення Київська міська рада припинила дію договору оренди даної земельної ділянки.

Окрім того, розкрита корупційна схема розкрадання чиновниками коштів, виділених на покращення стану доріг, зокрема в ній фігурує екс-регіонал Володимир Клименко.

Снігопад У листопаді 2016 року на Тернопільщині пройшли сильні снігопади, проте місцева влада виявилася явно непідготовленою до таких капризів природи. Активісти Тернопільського осередку Автомайдану одними з перших зголосилися втрутитися в ситуацію. Зокрема, за їх участю надавалася оперативна допомога в транспортуванні людей у медичні заклади, подоланні транспортних заторів у місті. Представники нашої організації ініціювали створення робочої комісії з питань подолання наслідків стихії, до її складу увійшли депутати місцевої ради, громадські активісти та фахівці комунальної сфери.

Серед чотирьох громадських активістів, які ввійшли до комісії, троє є членами Автомайдану. Очолив же цей тимчасовий орган голова Тернопільського осередку Автомайдану Ігор Василів. Серед іншого, комісія виявила факти корупційних схем, пов’язаних з організацією тендерів для місцевих комунальних підприємств, інформація про виявлені правопорушення була надана правоохоронним органам. За результатами роботи комісії було прийнято рішення рекомендувати звільнити двох чиновників, ще двом оголосити догану. Крім цього передано до правоохоронних органів документацію, яка може свідчити про скоєння кримінальних правопорушень за трьома епізодами. 47


ЗВІТ ПРО ДІЯЛЬНІСТЬ

АВТОМАЙДАН

ДАІшник Максимчук

Барна і його команда

У травні 2015 року активісти Тернопільського осередку Автомайдану показали, яким розкішним маєтком володіє простий «даішник» Олег Максимчук з Чорткова Тернопільської області. Максимчук усю свою кар’єру будував, перебуваючи лише на державній службі в правоохоронних органах, але його майно оцінюється набагато вище офіційних доходів.

Із початком процедури е-декларування за 2015 рік, Тернопільський осередок спільно з дружніми організаціями та громадськими діячами розпочали дослідження декларацій чиновників. У першу чергу ми проаналізували декларації перших осіб області (голови ОДА та його заступників).

Це саме його підопічних нам вдалося зняти на відео в кінці січня 2015 року, коли вони в робочий час просто серед білого дня вантажили пляшки з горілкою до службового авто, за що отримали від керівництва дуже “суворе” покарання – догани. Максимчук атестацію не пройшов, зараз судиться з цього приводу.

Публікація статті-розслідування «Барна і його команда» викликала серйозний резонанс серед громадськості, оскільки нами були виявлені чималі статки чиновників, які явно не відповідають їхнім офіційним заробітнім платам. Усі одержані результати дослідження по держслужбовцям Тернопільщини були надіслані нами до НАЗК для перевірки.

Проживає Мокрицький по сусідству з головою Господарського суду в будинку площею 330 м2 в елітному районі Кутківці в передмісті Тернополя. Будинок Мокрицького, як і дві земельні ділянки загальною площею 20 соток, оформлений на його тещу, Савку Оксану Василівну. На сьогодні лише 20 соток землі під цей маєток коштують від 38 тис. доларів (близько 1 млн грн.) Загальна вартість маєтку складає мінімум 130 тис. доларів (майже 3,5 млн грн.) Офіційно Василь Мокрицький проживає з родиною, за даними його декларації, лише на свою заробітну плату та матеріальну допомогу, з нерухомості володіє лише ¼ частини трьохкімнатної квартири в Тернополі та гаражем на майже 43 м2. У декларації Мокрицького також зазначено два автомобіля: Mercedes-Benz 180C (1997 р. в.) та Nissan X-Trail 2,0L (2011 р. в.), вартість останнього на сьогоднішній день складає мінімум 400 тис. гривень. Проте, найцікавішим у декларації «Мокрого» є інформація про доходи та майно членів сім’ї, а точніше абсолютна її відсутність.

Підполковник «Мокрий» Діяльність підполковника міліції, начальника Управління державної служби боротьби з економічною злочинністю ГУНП в Тернопільській області Василя Мокрицького, в народі «Мокрий», привернула особливу увагу активістів Тернопільського Автомайдану. Адже саме він, стверджують місцеві ЗМІ, був ледь не найближчим помічником екс-очільника обласного управління міліції генерал-майора Віктора Сака, що випустив майже півсотні куль з автомату Калашникова під час штурму будівлі міліції протестуючими в лютому 2014 року, після чого швидко подав у відставку та втік. Більш того, по сфабрикованим даним за сприяння Мокрицького тоді було відкрито 19 кримінальних проваджень проти активістів Євромайдану в Тернополі. Мокрицькому також приписують і “кришування” валютників, салонів з гральними автоматами, нелегальних кар’єрів, а також терор щодо місцевих бізнесменів, яких змушували щомісяця йому платити “данину”, та навіть цехів з розливу сурогатної горілки. Саме тому тернопільські автомайданівці вирішили провести власне розслідування про життя підполковника та його родини. 48

ЗВІТ ПРО ДІЯЛЬНІСТЬ

Дружина Василя Євгеновича – Анна Богданівна, в 2014 році (згідно з декларацією чоловіка) не отримала жодної гривні доходу, а також нібито не володіє жодним нерухомим чи рухомим майном, не має вкладів у банках та в статутних

АВТОМАЙДАН

фондах підприємств. Проте, дані відкритих державних реєстрів свідчать дещо про інше. У червні 2014 року вона заснувала ТОВ «МК Компані» зі статутним внеском 100 тисяч гривень, більш відоме як кафе «Parma» (в декларації відсутня); цього ж року Мокрицька отримала в подарунок половину комерційного приміщення з магазином та кафетерієм у центрі Тернополя площею 86 м2. У 2015 році вона купує половину із ще двох комерційних приміщень – ресторан узбецької кухні «Чайхана-Айва». Внесок у статутний капітал Мокрицької в даному товаристві становить 250 тис. грн. Таким чином, за 2014-2015 рр. дружина підполковника міліції набула майна загальною вартістю майже 3,5 млн грн., а разом з майном тещі сім’я Мокрицького збагатилася мінімум на 7 млн грн. Крім цього, Мокрицький вкотре уникає атестації. У жовтні 2016 року він зліг до лікарні з невідомою хворобою, адже довідка, яка дозволяє йому вкотре не з’явитися для проходження атестації, не містить жодних конкретних даних про його стан та діагноз. Чи залишиться він на своїй посаді після чергової «хвороби», більше того, чи буде притягнутий до кримінальної відповідальності за ті злочини, які скоїв за час перебування на службових посадах у МВС, покаже час.

«Хрунь Тернопільщини 2016» У червні 2016 року Тернопільським осередком ВО “Автомайдан” було засновано проект «Хрунь Тернопільщини 2016», пріоритетним напрямком якого обрано контроль роботи органів державної влади та місцевого самоврядування. У рамках проекту здійснюється аналіз відвідуваності депутатами Тернопільської міської, а також обласної ради, Верховної Ради (виключно депутатів від Тернопільщини) сесій, засідань та їх внесок у роботу постійних комісій.

Завданням проекту є: • оприлюднення та поширення в ЗМІ результатів дослідження; • нагородження відзнакою «Хрунь Тернопільщини 2016» найбільш бездіяльних депутатів від області, обраних в ради різних рівнів; • дослідження причин неефективної діяльності та/чи бездіяльності народних обранців. Проект буде здійснюватися в 13 етапів.

49


ЗВІТ ПРО ДІЯЛЬНІСТЬ

АВТОМАЙДАН

ЗВІТ ПРО ДІЯЛЬНІСТЬ

Прокурори Тернопільської області

Логістичний центр допомоги бійцям АТО

Активісти Тернопільського Автомайдану проаналізували декларації керівництва прокуратури Тернопільщини і провели розслідування щодо їхніх статків.

Тернопільський осередок ГО “ВО “Автомайдан” ініціював та був засновником першого в Україні Логістичного центру допомоги бійцям АТО, який працює до сьогодні.

Керівник Тернопільської місцевої прокуратури Віталій Сідоров У часи Революції Гідності прокурор Віталій Сідоров відзначився тим, що оскаржував рішення Тернопільської міської ради про вивішування на вулицях міста прапорів ЄС чи перейменування майдану Мистецтв у площу Героїв Небесної Сотні. Зараз він займає посаду керівника Тернопільської місцевої прокуратури. Ми проаналізували декларації прокурора Сідорова та виявили низку невідповідностей. Наприклад, у декларації за 2013 рік вказано, що прокурор володів автомобілем Audi A6, у декларації за 2014 рік це авто вже зникло , а в 2015 році - з’являється у власності, але вже членів родини. Така собі «машина-фантом». Офіційно Сідоров має квартиру в місті Кременець площею 52,9 м2, проте, фактично, проживає вже три роки поспіль у будинку, який перебуває в користуванні, загальною площею 264,1 м2. Довгострокова оренда, за нашими оцінками, складає більше 100 тис. грн. на рік. Проте, цих витрат Сідоров у декларації не відобразив у повній мірі. Крім цього, в декларації Сідорова не відображений і маєток у Кременці, що належить, відповідно до відомостей з реєстру прав власності на нерухоме майно, його дружині. Таким чином, головний прокурор Тернополя нехтує процедурою заповнення декларації так само, як і його колеги з області, чим порушує присягу прокурора, визначену ст. 36 ЗУ «Про прокуратуру» в частині неухильного дотримання Конституції та Законів України. У травні 2016 року, Сідорова було затримано співробітниками НАБУ, він підозрюється у вимаганні хабара. Сідоров звільнений з посади, справа по ньому передана до суду. 50

Заступник прокурора Тернопільської області Іван Антюк

АВТОМАЙДАН

Засновниками центру стало об’єднання низки організацій, серед яких Громадський люстраційний комітет Тернополя, ГО «Майдан Тернопіль», ГС «Рада бізнесу Тернопілля», ТГФОГП «Самооборона Тернопільщини», ТОГО «Тернопільські підсумки», ГО «Тернопільська правозахисна група».

У порівнянні з декларацією за 2014 рік, у 2015 році в заступника прокурора Тернопільської області Івана Антюка з’явилася земельна ділянка площею 15 соток, ринкова вартість якої складає 500-600 тис. грн. За один рік він звів там будинок проектною площею 275 м2, ринкова вартість якого стартує від 1,5 млн грн. Ні ділянка, ні будинок у чиновника в декларації не відображені. За інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, у власності Антюка перебуває ще одна земельна ділянка площею в 1,1285 га, яку Іван Петрович в декларації не вказав, чим знову ж таки порушив законодавство. Загальна ж вартість майна Антюка становить, за нашими розрахунками, близько 3,5 млн грн., для придбання якого, з офіційною заробітною платнею чиновника, йому б довелося безперервно працювати протягом 20 років. У травні 2016 року, Антюка було затримано співробітниками НАБУ, він підозрюється у вимаганні хабара в розмірі 12000$. Антюк звільнений з посади, справа по ньому передана до суду.

Екомайдан-Тернопіль У листопаді 2016 року представниками об’єднання ЕкоМайдан Тернопіль, ГО “Захід З” спільно з Галицьким відділом поліції виявлено та задокументовано факт браконьєрства на водоймі Бурштинської ТЕС. У результаті громадського рейду, з водойми вилучено близько 6 км професійних сіток, 210 кг товстолобів та майже 60 кг іншої риби.

Активісти продовжують тримати на контролі розслідування даної справи, щоб усі зловмисники , які здійснювали незаконний вилов риби, понесли відповідне покарання. 51


ЗВІТ ПРО ДІЯЛЬНІСТЬ

АВТОМАЙДАН

Черкаси

ЗВІТ ПРО ДІЯЛЬНІСТЬ

АВТОМАЙДАН

Боротьба з браконьєрством на воді

З метою наведення порядку та зменшення корупційних схем активісти Автомайдан-Черкаси прийняли рішення посилити контроль за дотриманням правил рибальства на водоймах регіону. Активісти слідкують за понесенням відповідальності зловмисниками, які здійснювали незаконний вилов риби.

27 травня 2015 року Громадське формування “Черкаський Автомайдан” створили на базі майже однойменної громадської організації “Автомайдан-Черкаси”. Лозунгом нового громадського формування стало гасло “Рівність всіх перед законом і верховенство права” У жовтні 2016 року ГО “Автомайдан-Черкаси” та ГО “ Всеукраїнське об’єднання” Автомайдан” оголосили про злиття двох організацій та об’єднання їх зусиль у низці спільних ініціатив.

Основними напрямками діяльності є: • громадський контроль за дотриманням законодавства, використанням державних коштів та коштів місцевих бюджетів; • боротьба із корупцією та хабарництвом; • реформування державних органів влади (суди, прокуратура, МВС); • допомога військовим у зоні АТО.

Спостерігачі під час виборів до Черкаської міської та обласної рад Автомайдан-Черкаси вирішив колективно взяти участь у виборах до міської та обласної рад в якості незалежних спостерігачів. Для забезпечення прозорості внутрішнього роботи міської виборчої комісії було делеговано на посаду секретаря Черкаської міської ради Яковенка Сергія Григоровича. Як результат, своєю цілодобовою колективною роботою ми попередили фальсифікацію та захистили достовірні результати голосування, не допустили представників «Опозиційного блоку» до міської ради. Зокрема, ми витримали тиск з боку одіозних черкаських політиків, що декілька каденцій поспіль очолювали і керували «корупційними» схемами в Черкаській міській раді.

52

Влітку 2015 року автомайданівець Андрій Котиченко був делегований до складу громадської ради при Черкасирибоохороні та був обраний головою Комітету зі збереження та відтворення живих водних біоресурсів. Починаючи з зими 2015 року активісти Автомайдану ведуть боротьбу з браконьєрством та варварським знищенням риби на зимувальних ямах Кременчуцького водосховища та перебувають на чергуваннях спільно з інспекторами Черкасирибоохорони з метою контролю за повнотою дій правоохоронців під час складання відповідних протоколів та вилучення човнів, риби і сіток. У вересні 2016 року спільними зусиллями з Черкасирибоохороною було проведено рейд на Кременчуцькому водосховищі та внутрішніх водоймах Черкаської області, спрямований на контроль за рибопромисловими підприємствами, які в свою чергу, прикриваючись квотами та дозволами на вилов риби, займаються браконьєрством. За результатами рейду сума збитків, нанесених рибному господарству України, внаслідок порушення правил промислового рибальства, склала близько 11 млн.гривень. АвтомайданЧеркаси звернувся з цього приводу до прокурора області з метою відкриття кримінального провадження і покарання винних.

роботу яких «охороняла» водна міліція. Спираючись на звернення ГО «Автомайдан-Черкаси», в грудні 2015 року Держрибагентство розпочало службове розслідування щодо зловживання службовим становищем з боку посадових осіб Черкасирибоохорони. У весняно-літній період 2016 року на водоймах у межах Черкаської області розпочався нерестовий період. Автомайдан-Черкаси спільно з активістами ЦК «Азов», «Самооборони Майдану в Черкаській області», Водного патруля Поліції, інспекторами Черкасирибохорони та екологічної інспекції організували численні спільні цілодобові чергування. Для ефективного патрулювання та виявлення браконьєрів проведено декілька нарад у Черкаській районній державній адміністрації із головами сільських рад, чиї населені пункти знаходяться біля нерестилищ, а на базі Черкаської РДА було створено координаційний штаб. Автомайдан-Черкаси спільно з представниками Водного патруля,

рибінспекції та екологічної інспекції у квітні-травні 2016 року провели рейд берегами річки Рось в районі сіл Лука та Межиріч з метою знищення стаціонарних браконьєрських засобів лову риби. У результаті рейду було вилучено з води та повністю знищено 6 «павуків», зрізано кілометри тросів та дроту, що між деревами перетинали річку, вилучено багато блоків та інших технічних пристроїв. 18 активістів за світловий день встигли очистити приблизно 1,5 км берегової лінії річки Рось. Цей рейд яскраво ілюструє масштаб і реальну загрозу браконьєрства на Черкащині. Адже багато видів риб заходять у Рось з Дніпра на нерест, у тому числі й найцінніший з видів – судак, якого з кожним роком стає все менше і менше. З жовтня 2016 року представник Автомайдану-Черкаси Володимир Василюк бере участь в конкурсній комісії при Державному агентстві рибного господарства з відбору начальників та їх заступників у новостворену структуру Рибний патруль.

У грудні 2015 року активісти АвтомайдануЧеркаси здійснювали активну охорону Липівського заповідника, так званої «Чорної ями». Автомайданівці викрили на браконьєрстві в заказнику інспектора місцевої екоінспекції, інспектора рибоохорони, а також групу браконьєрів, 53


ЗВІТ ПРО ДІЯЛЬНІСТЬ

АВТОМАЙДАН

ЗВІТ ПРО ДІЯЛЬНІСТЬ

АВТОМАЙДАН

Житомир Під час Майдану

У січні 2014 року Житомирський Автомайдан брав активну участь у процесі збору підписів за відкликання з Києва роти житомирського «Беркуту». Свої вимоги активісти принесли під управління внутрішніх справ у Житомирській області. 8 лютого 2014 року учасники руху Автомайдан-Житомир провели акцію під будинком губернатора Житомирської області регіонала Сергія Рижука. Напередодні він заявляв, що влада є каральним органом та він особисто

Боротьба з незаконним будівництвом АТБ Хронологія подій

«загризе» тих, хто виступатиме проти неї. Після цієї поїздки працівники ДАІ почали безпідставно зупиняти авто активістів та намагалися складати адміністративні протоколи, здійснюючи тиск.

• 2009 рік – знесено історичну будівлю в центральній частині міста, і замість зведення багатоповерхового житлового будинку почали спорудження супермаркету АТБ з дешевих панелей, що не відповідало проекту • Листопад 2013 року – масові акції протесту біля будівельного майданчику • Січень 2014 року – Автомайдан за підтримки громади Житомира ініціював та провів демонтаж конструкцій супермаркету АТБ

26 лютого автомайданівці навідались до начальника обласної міліції Анатолія Лазарева з вимогою піти у відставку. Крім цього, завітали до обласного прокурора Валерія Шкуро, де він повідомив, що вже написав рапорт на звільнення.

• Жовтень 2014 року – Автомайдан за підтримки громади Житомира ініціював та провів демонтаж конструкцій супермаркету АТБ • Травень 2015 року – у результаті громадських слухань на місці знесеного супермаркету вирішили облаштувати «Сквер Героїв України»

Місцеві «Межигір’я»

Винних не покарано

1 березня 2014 року житомирські автомайданівці приїхали в гості до тещі начальника сектору УБОЗу Дмитра Іщука та до колишнього керівника обласного автодору Сергія Кондратюка під селом Тетерівка. Метою активістів було привернути увагу громадськості до фактів незаконного збагачення правоохоронців, які будують свої «маленькі Межигір’я» на території рекреаційної зони. Після акції одній із активісток Автомайдану підпалили власний магазин, підозра у чому впала на працівника міліції Дмитра Іщука, про що ми написали в заяві про скоєння злочину. Проте, під час проведення слідства, він пішов у декретну відпустку. Слідство нічим не закінчилось, а Іщука з понижено в посаді.

Автомайдан-Житомир провів низку акцій, спрямованих на звільнення Житомирських прокурорів, причетних до корупційних скандалів.

19 лютого 2014 року учасники житомирського Автомайдану під стінами обласної прокуратури вимагали покарати винних у переслідуванні активістів: за рік працівники прокуратури не знайшли осіб, задіяних у побитті та псуванні майна житомирських майданівців.

17 березня 2014 року кілька десятків учасників Автомайдану приїхали пікетувати прокуратуру Житомирської області з вимогою притягнути до кримінальної відповідальності силовиків, які були причетні до жорстокого побиття людей на Майдані в Києві.

У серпні 2014 року проводилися акції проти призначення всупереч думки громадськості керівника управління МВС у Житомирській області, під тиском громади він написав рапорт на звільнення.

1 грудня 2014 року житомирські активісти прийшли до обласної прокуратури з плакатами, металевою діжкою, квітами і траурними стрічками, й запалили шини біля центрального входу. Таким чином вони «привітали» прокурорів із професійним святом. Автомайданівці констатували, що прокуратура не шукає винних у нападах на активістів Євромайдану.

54

55


ЗВІТ ПРО ДІЯЛЬНІСТЬ

АВТОМАЙДАН

ЗВІТ ПРО ДІЯЛЬНІСТЬ

АВТОМАЙДАН

Гранти У 2015 році Автомайдан отримав фінансування від Європейського фонду за демократію «European Endowment For Democracy» (EED), а також від «Канадського фонду підтримки місцевих ініціатив».

to finance Automaidan” (“EED гордий тим, що фінансує Автомайдан”. Як результат, у липні 2016р. “Європейський фонд за демократію” вирішив продовжити фінансову підтримку нашої організації.

Після чергового аудиту нашої діяльності співробітниками фонду, на сайті EED була розміщена стаття про “Автомайдан”, де, зокрема, зазначалося, що “EED is proud

Також у травні 2016 року «Національний фонд на підтримку демократії (NED) погодився профінансувати проект Автомайдану PROSUD.

Партнери

56

57


2014/16 ЗВІТ ПРО ДІЯЛЬНІСТЬ ГО “Всеукраїнське об’єднання

“АВТОМАЙДАН”

тел. (093) 955-56-44

www.facebook.com/automaidan

www. automaidan.org.ua

twitter.com/Auto_Maidan

automaidanoffice@gmail.com

www.youtube.com/AutoMaidanUA


Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.