Page 1


Kentsel nüfus artışı, özellikle İstanbul’da şehri ve içinde yaşayan bizleri zorlamakta. Bu artış çeşitli boyutlarda kültürel ve ekolojik tahribata yol açarken, artan nüfus baskısı da kentsel ve toplumsal yaşam ile yapılı çevre arasındaki ilişkiyi yeniden tanımlıyor. Alışılagelmiş tasarlama ve planlama çözümlerinin 21. yüzyılın ihtiyaçlarını karşılamadığı gerçeği ile harekete geçen AURA-İstanbul, tasarım yaklaşımlarının herşeyden önce, özellikle sosyal bilimler gibi farklı disiplinlerden yararlanarak kendisine daha geniş bir gelişme alanı yaratabileceğini düşünüyor. Bir taraftan da geleneksel olarak üniversitelerde vurgulanan tekil çalışma yöntemlerinin grup çalışmasına dönüştürülmesi gerekmekte. Beşiktaş’taki merkezimizde, mimar, iç mimar, şehir ve çevre planlamacısı gibi tasarım alanlarında çalışanların bu yöndeki gelişmelerini tamamlayabilmeleri, kentsel sorunları çözerken, araştırmacı ve bütüncül bir tasarım yaklaşımı sergileyebilmeleri için kendi tecrübelerimizden ve dünyadaki eğilimlerden yararlanan bir eğitim programı oluşturduk. Tasarım sürecinin asla kapalı bir döngü olmadığı ve herkes gibi yaratıcı iş kollarında çalışanların da hayat boyu süren eğitim olanaklarını kullanmaları gerektiği açıktır. Bu konudaki sorunlardan yakınmak yerine bir alternatif yaratma amacıyla yola çıkan AURA-İstanbul, kâr amacı gütmeyen bir yapı olarak kuruldu. Kentlerin mimari ve kültürel mirasının korunmasının önemine inanan, kentsel ve çevresel planlamanın insan mutluluğuna katkısının ancak insana yatırımla sağlanabileceğinden hareket eden yaklaşımımızın, sizler gibi bu konularda duyarlı olan ve durumun sıkıntısını çeken kurum ve kişilerin ilgisini çekeceğini ve bu konuda AURA-İstanbul ile uzun süreli olmasını hedeflediğimiz bir işbirliği içine gireceğinizi umuyoruz.

2

THE İSTANBUL ARCHITECTURE & URBANISM RESEARCH ACADEMY

İSTANBUL MİMARLIK VE ŞEHİRCİLİK ARAŞTIRMALARI AKADEMİSİ

3


KİMLERLE YOLA ÇIKTIK? Yönetim Kurulu’nun yapısından da anlayacağınız gibi, kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan AURA-İstanbul’un kurucuları, tasarım alanında uzun yıllar çalışmış ve üretmiş, sektörün sorunlarını yaşayarak öğrenmiş şehircilik, çevre düzenlemesi, mimari ve iç mimarinin yasal altyapısını çok iyi bilen ve belki de hepsinden önemlisi, Türkiye’de mimarinin gelişmesi için kendi tecrübe ve birikimlerini yaratıcı iş kollarında çalışan gençlerle paylaşmayı hedeflemiş kişilerden oluşmaktadır.

4

THE İSTANBUL ARCHITECTURE & URBANISM RESEARCH ACADEMY

İSTANBUL MİMARLIK VE ŞEHİRCİLİK ARAŞTIRMALARI AKADEMİSİ

5


AURA-İSTANBUL YÖNETİM KURULU

Kurtul Erkmen - Y. Mimar

Kurucu Üye - Yönetim Kurulu Başkanı 1961 yılında İstanbul’da doğan Erkmen, 1978 yılında İstanbul Erkek Lisesi’ni bitirdi. Aynı yıl, 1982 yılında Mimar Sinan Üniversitesi adını alacak olan İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Mimarlık bölümünde öğrenime başladı. 1980 yılında Y. Mimar Şemi Erkmen ve Y. Mimar Lemi Erkmen ile birlikte kurduğu TE İnşaat Limited Şirketi’nde çalışmaya başladı. 1983 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Bölümünden yüksek mimar olarak mezun olan Erkmen, 1990’da kendisine ait KG Mimarlık Limited Şirketi’ni kurdu. Bu şirketi 1999 yılında Bükreş Romanya’da kurulan KGROM isimli Mimarlık ve 2007 yılında Almaata Kazakistan’da kurulan ErmasKG Mimarlık şirketleri takip etti. Kurduğu şirketlerde çeşitli mimari ve iç mimari projeler ve uygulama hizmetleri vermekte olup, mesleğe katkısını, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi mimari proje hocalığı, çeşitli yarışmalarda jüri üyeliği, konferans ve sempozyumlarda konuşmacı ya da moderatörlük ve İstanbul Gelecek Kültürü ve Sanatı Vakfı yönetim kurulu üyeliği gibi etkinliklerle de sürdürmektedir. Halen Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Fakültesinde Mimarlık Tarihi Anabilim Dalı bünyesinde öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır. Ayrıca çeşitli sporlar yapmakta, taekwondo çalışmalarına siyah kuşak olarak devam etmektedir.

6

THE İSTANBUL ARCHITECTURE & URBANISM RESEARCH ACADEMY

Yılmaz Değer - Y. Mimar Kurucu Üye - Başkan Yardımcısı

1956 yılında İstanbul’da doğdu. 1973 yılında Kabataş Erkek Lisesi’ni bitirdi. 1981 yılında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nden Yüksek Mimar olarak mezun oldu. 19811987 yılları arasında, yurt dışında, eğitimin yanı sıra Zürich ve Paris’te çeşitli mimari bürolarda çalıştı. 1987 yılında İstanbul’da kurucu ortak olarak Lotus Mimarlık Şirketi’ni kurdu. 2014 yılına kadar ofis binaları, konut, otel, alışveriş ve eğlence merkezleri, restorasyon konularında mimari ve iç mimari mesleki çalışmalarını kesintisiz olarak bu firmada sürdürdü.

Sinan İzgi - Y. Mimar

Kurucu Üye

İstanbul Sankt Georg Avusturya Lisesi’nin ardından 1983 yılında Mimar Sinan Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi’nden Yüksek Mimar olarak mezun oldu. Öğrencilik döneminde Ağa Han ‘Cumalıkızık’ta Zaman ve Mekan’ yarışmasında ödül kazandı.

2015 yılından itibaren, kurucusu olduğu Değer Mimarlık Tasarım şirketinde mesleki çalışmalarını sürdürmektedir.

Üniversite sonrasında, kısa bir süre yurdışında uygulama mimarı olarak çalıştı. 1986 yılında, bir yandan Mimar Sinan Üniversitesi Şehircilik Fakültesi’nde kentsel tasarım alanında doktora çalışmasına başlarken, diğer yandan da İzgi Mimari Tasarım ofisini kurdu. Günümüze kadar çeşitli konu ve ölçekte dörtyüze yakın proje ve uygulama yönetimi yaptı.

1997 yılından bu yana İsviçre’de de kurucu ortağı olduğu Deger Design Architektur GmbH şirketinde, Türkiye’nin yanı sıra, mimari proje çalışmalarına devam etmektedir.

2003 yılında katıldığı Uluslararası Büyük Mısır Müzesi Yarışması’nda projesi, yarışma kataloğuna basılmaya değer bulundu.

2009 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi’nde, Mimari Proje Tasarımı konusunda Öğretim Görevlisi olarak başladığı eğitmenlik çalışmalarını 2013 yılından itibaren Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesinde sürdürmektedir.

2004 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde konuk öğretim görevlisi olarak başladığı eğitim çalışmalarına, 2008 den bu yana Mimar Sinan Üniversitesi’nde proje atölyesi yürütücüsü olarak devam etmektedir.

1983 yılında Aga Khan vakfı tarafından mimarlık öğrencileri için düzenlenen fikir projesi yarışmasında, Mimarlar Odası ve Juri Özel ödüllerini kazanmıştır. 2012 yılında THBB ve TMMOB tarafından düzenlenen, yılın mimarlık ödülleri yarışmasında, Sabiha Gökçen Havalimanı My Technic MRO projesi ile ‘Eşdeğer Birincilik’ ödülünü kazanmıştır.

Ayrıca, üniversite çalışmalarının yanısıra çeşitli platformlarda ekoloji, sürdürülebilir tasarım ve planlama konusunda konferanslar vermekte, workshop yürütücülüğü yapmaktadır.

Meral Değer ile evlidir. Almanca ve İngilizce bilmektedir.

İSTANBUL MİMARLIK VE ŞEHİRCİLİK ARAŞTIRMALARI AKADEMİSİ

7


Jale Kulin - İç Mimar

Kurucu Üye

Yunanistan, İsviçre, Belçika, Umman, İngiltere ve Nijerya arasında gezgin bir çocukluk geçiren Jale Kulin, çok uluslu ve çok okullu bir okul hayatını takiben, iç mimari eğitimini The Inchbald School Of Design Londra’da tamamladı. Londra’da Scarisbrick & Bate şirketinde İç Mimar olarak başladığı iş hayatını, Nijerya Chagoury Construction Group’ta kurduğu İç Mimari departmanı ile devam ettiren Kulin, 1993 senesinde Istanbul’a dönüp kendi şirketini kurdu. Kişiye özel çalışma tarzının ön planda tutulduğu ofisinde konut satış ofisi, bireysel konut, rezidans, restoran, ve otel projeleri tasarımlarının yanı sıra, iç mimari danışmanlığı vermekte olan Kulin, İngiltere, Fransa, Azerbeycan ve Kıbrıs’ta projeler gerçekleştirdi. İstanbul ‘da İtalyan devleti adına yaptığı çalışmalar sonucu “Cavaliere dell’Ordine“ liyakat nişanına layık görüldü. Tasarladığı Wrap kanape ile Derin design kolleksiyonunda yer alan Kulin, iç mimari dışında düşüncenin ve hayalin çok boyutlu heyecanını imal etmekte olduğu takı ve mücevherlere de taşımaktadır.

Erhan İşözen - Y. Mimar

Kurucu Üye

1980 yılında İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi’nden mezun oldu. Öğrenciliği ve öğrenim sonrası ülkenin önde gelen mimarları ile çalıştı. Bir süre İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Şehir Bölge Planlama ve Restorasyon Bölümü’nde, Yıldız Teknik Üniversitesi’nde öğretim görevlisi, sivil toplum kuruluşlarında, vakıflarda yönetim kurulu üyeliği, yerel yönetimlerde (İstanbul Büyükşehir, Beşiktaş ve Şişli Bld. Bşk.) danışman olarak görev yaptı. 25 yıldır İstanbul’un değişik bölgelerinde, yurtiçi ve yurtdışında özellikle kentsel tasarım, kentsel yenileme, restorasyon ve mimari projeleri yaptı, uyguladı.

Mehmet Bayrak - İşletmeci

Kurucu Üye

İstanbul Saint Joseph Lisesi’nin ardından Marmara Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun oldu. Üniversite sonrasında Paris’teki Poitiers France Dess okullarında iş yönetimi yüksek lisansını tamamladı. New York, Series 7 Exam (General Securities Representative Exam) hakkını 1990 yılında kazandı ve Bankacılık – Finans sektöründe uzun seneler çalıştıktan sonra 1997 yılında Stone Line şirketini kurdu.

Kamu projeleri arasında, Ortaköy Meydanı ve Çevresi Kentsel Tasarım Proje Çalışması, Vişnezade Şairler Parkı, Beşiktaş Balıkçılar Çarşısı, Ortaköy Kültür Merkezi, Afife Jale Tiyatrosu, Beşiktaş Meclis Binası, Beşiktaş Kartal ve Uğur Mumcu Anıtı, Tema Vakfı Doğa Müzesi, Nişantaşı-Teşvikiye Kentsel Tasarım Projesi, Teşvikiye Meydanı Hüsrev Gerede Anıtı, Cumhuriyet-Halaskargazi Şişli Kentsel Tasarımı proje çalışmaları; özel sektör projeleri arasında toplu konut, dini yapılar, iş merkezi binaları, kültür merkezi binaları projeleri ve restorasyonlar yer almaktadır.

Mimarlık, resim, heykel yarışmalarında jüri üyeliği yaptı. Galatasaray Kongre Üyesi, Çekül Vakfı Danışma Kurulu Üyesi, T.A.Ç. (Tarihi Anıt Çevre Turizm Değerlerini Koruma) Vakfı Şeref Üyesi, T.Y.D. (Turizm Yatırımcılar Derneği) Danışma Kurul Üyesi, Bodrum Uluslararası D-Marin Klasik Müzik Festivali Yönetim Kurulu Üyesi ve Toplumsal Tarih Vakfı Kurucu Üyesidir. İki kez Ağa Han Mimarlık Ödülü’ne aday gösterilmiştir.

THE İSTANBUL ARCHITECTURE & URBANISM RESEARCH ACADEMY

Kurucu Üye

1984 tarihinde doğan Orçun Horozoğlu, orta ve lise öğrenimini 1995 – 2003 yılları arasında eski adı Kadıköy Maarif Koleji olan Kadıköy Anadolu Lisesi’nde tamamlamıştır. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 2007 yılında mezun olduktan sonra, aynı üniversitenin Özel Hukuk Anabilim Dalı’nda Yüksek Lisans çalışmasını 2010’da tamamlayarak, “Mirasın Hükmen Reddi” hakkındaki tez çalışması oybirliği ile kabul edilmiş ve yayınlanmıştır. Yüksek lisans çalışmaları esnasında University of London City Law School’da Dispute Resolution on Civil Law programında da yer almıştır. Yine Özel Hukuk Anabilim Dalı’nda 2011 yılında başladığı doktora çalışmalarında 2013 yılı sonunda yeterlilik sınavını vermiş olup; borçlar hukuku alanındaki tez çalışmasını tamamlamaktadır. 2008 yılından beri İstanbul Barosu’na bağlı olarak serbest avukatlık faaliyetini sürdüren Orçun Horozoğlu, akademik araştırmalarına da aralıksız devam etmektedir. Yüksek lisans ve doktora çalışmaları esnasında ulusal ve uluslararası hakemli yayınlarda miras hukuku ve borçlar hukuku alanında makaleleri yayınlanmaktadır. İstanbul Barosu’nun Prof Dr. İsmet Sungurbey’e Armağan olarak düzenlediği “Borçlar Hukuku Genel Hükümler Konferansları”nda konuşmacı olarak tebliğini sunarak, basılan Armağan Eser’de tebliği yayınlanmış ve bu çalışması ile ödüle layık görülmüştür. 2012 – 2014 arasında “Avukatınıza Sorun” adlı bir televizyon programına, her hafta farklı hukuki alanlarda tek konuşmacı konuk olarak katılmıştır. Son olarak “Kentsel Dönüşüm Uygulaması’nda Arsa Payı Karşılığı İnşaat Sözleşmeleri Yönünden Beklenilmeyen Hal ve Aşırı İfa Güçlüğü” konulu yeni monografisi ile halen sürdürmekte olduğu “İş Hukuku’nda Fazla Çalışma’nın Farklı Mesleklere Yansıması” konulu bir de kitap çalışması mevcuttur.

Mimar Erhan İşözen’in Üsküdar, Taksim ve Beyazıt Meydanları, İstanbul City Guide, Yerebatan Sarayı, Ortaköy Meydanı, Nişantaşı-Teşvikiye Kentsel Tasarım Çalışması, Şişli’de Bir Apartman, Cumhuriyet-Halaskargazi Şişli Meydanı Kentsel Tasarım Proje Çalışması, Mimar Vedat Tek ve Hüsrev Gerede çalışmalarıyla ilgili yayınlanmış eserleri bulunmaktadır.

8

Orçun Horozoğlu - Avukat

Halen, eşi Burçak Horozoğlu ile Horozoğlu Hukuk Bürosu’nda birlikte avukatlık yapan Orçun Horozoğlu; İstanbul Adliyeleri Adalet Komisyonu’na bağlı bilirkişilik yapmakta; yeni mezun olan meslektaşları ile sadece zorunlu avukatlık stajı için değil, karşılıklı öğrenme prensibi ile birlikte hukuk alanındaki çalışmalarını sürdürmektedir.

İSTANBUL MİMARLIK VE ŞEHİRCİLİK ARAŞTIRMALARI AKADEMİSİ

9


DANIŞMA KURULU

Özgür Bingöl - Eğitim Danışmanı

YURTDIŞI TEMSİLCİLERİ

Ufuk Doğrusöz - Eğitim Danışmanı

Ayça Vural Cutts - Londra Temsilcisi

Meriç Şener - Stuttgart Temsilcisi

İDARE KURULU

Cem Günübek - Kreatif Danışman

İpek İlter - Yönetim Danışmanı

Seda Altan - Genel Müdür Yardımcısı

Gülçin İpek - Yönetim Danışmanı

Melda Bayraktaroğlu - Kurumsal İletişim Danışmanı

Pelin Özgen Piker - Kurumsal İletişim Danışmanı

10

THE İSTANBUL ARCHITECTURE & URBANISM RESEARCH ACADEMY

İSTANBUL MİMARLIK VE ŞEHİRCİLİK ARAŞTIRMALARI AKADEMİSİ

11


ÖNERDİĞİMİZ ÇÖZÜM NEDİR? Geçtiğimiz yüzyıldan kalan modernist çözümlerin bugünkü karmaşık dünyanın sorunlarını çözmekten uzak kaldığını görüyoruz. Kentlerin ve insanların ihtiyaçları değiştikçe ve arttıkça, sorunlar bu kadar küresel ve karmaşık olunca, başa çıkabilmek için değişik uzmanlık alanlarının işbirliğine dayalı ortak üretimlere ve programlara gereksinim duyulmakta. Bu amaçla mevcut eğitim kurumlarının programları dışında, kentsel konular üzerine yoğunlaşan farklı yapılarda ortamlar ve programlar oluşturulması karşımıza önemli bir seçenek olarak çıkmakta. Buna ek olarak yaratıcı disiplinlerden gelenler, ürünlerinin bireysel çabalar yerine grup çalışması ve araştırmacı bir anlayışla daha kapsayıcı olabileceğini gördüler.

SORUN NEDİR? Birçok alanda yaşanan hızlı değişim, kaçınılmaz şekilde tasarım alanlarında da geçmişte üzerinde uzlaşılmış alışılageldik çözümlerin sorgulanmasını ve güncelin izlenmesini beraberinde bir zorunluluk olarak gerektirmekte. Mesleki temel eğitim veren kurumların zaman zaman bu konularda yetersiz kaldıkları gözlemlenmekte.

AURA-İstanbul aracılığıyla bizler, tecrübelerimiz sonucunda görebildiğimiz eksiklikleri bir nebze olsun giderebilmek amacıyla eğitimcilerle birlikte 15 haftalık yoğun bir eğitim sürecini kapsayan Sertifika Programı geliştirdik. Bu program, Beşiktaş Sinanpaşa’da yer alan eğitim merkezimizde, hepsi konusunun saygın isimlerinden oluşan bir eğitimci grubu aracılığıyla hayata geçmektedir.

Ayrıca sayıları hızla artan tasarım konusunda çalışan fakültelerin verdiği eğitimlerde bir standardizasyon yokluğu da hemen göze çarpmakta. Bunlar arasında özellikle teknik eğitim konusunda mezunlar arasında büyük farklılıklara rastlanmakta. Aynı zamanda araştırmacılığın gelişmesi için sunulması gereken altyapıda da eksiklikler bulunmakta. Bütün bu yetersizlikler ise sonuçta kentlerin ve özellikle de İstanbul gibi dev bir mimari ve kültürel mirasın yönetilmesinde sorun yaratmakta. Hayatın normal akışı içinde bir mimarın gerçek anlamda yetişmesi ve olgunlaşması zaman almakta, kariyerine yeni başlayan genç mimarlar gündelik hayat karmaşası içinde potansiyellerini gerçekleştirecek kaynaklardan çoğunlukla uzak kalmakta. 12

THE İSTANBUL ARCHITECTURE & URBANISM RESEARCH ACADEMY

İSTANBUL MİMARLIK VE ŞEHİRCİLİK ARAŞTIRMALARI AKADEMİSİ

13


SERTİFİKA PROGRAMININ İÇERİĞİ NEDİR? Program, toplamda 15 haftayı kapsayan, üç ana bölümden oluşmaktadır. Katılımcılar, lisans eğitimini tamamlamış meslek insanları arasından, özgeçmiş, portfolyo ve niyet mektubu ile yapılan başvuruların değerlendirilmesi ile seçilmektedir. Programın genel amacı, katılımcıların yapılı çevre üzerinden hem sosyal, hem politik, hem de ekolojik bağlamları anlamalarına, eşzamanlı olarak da tasarım, temsil ve uygulama teknolojileri konularında kavramsal ve teknik yeterlilik düzeylerini geliştirmelerine yardımcı olmaktır. İlk bölüm çalışmanın omurgasını oluşturan Araştırma Tabanlı Tasarım Stüdyosu’dur. Akademi’nin araştırma stüdyosu iki temel aşamadan oluşmaktadır: 1. Çözümleme 2. Tasarım İlk aşamada katılımcılar, İstanbul’da belirgin bir yapı veya alan üzerinde araştırma yaparak, bireysel araştırma konularını belirlemekte ve farklı temsil araçlarını kullanarak çözümlemeci çalışmalarını gerçekleştirmektedir. İkinci aşamada ise katılımcılar, çalışma alanlarıyla ilgili kavramsal yaklaşımlarını ve somut önerilerini geliştirmektedir. Her katılımcının proje konusu ve araştırma alanı kendine özeldir. Proje alanı ve araştırma konusu katılımcının ilgi alanı ve deneyimleri doğrultusunda programı yürütenlerle birlikte seçilir.

Proje ve araştırma konularının İstanbul’dan seçilmesinin amacı, içinde yaşadığımız bu karmaşık, bir o kadar da dinamik kentle ve onun koşullarıyla daha yakından ilişki kurmak için gerekli ortamı yaratmaktır. Çalışma sürecinde farklı çözümleme, tasarım ve sunum araçlarını ve yöntemlerini kullanmak, sürekli değişim içerisinde olan bu dinamik kentin daha iyi yorumlanmasına katkıda bulunduğuna inanır. Programın ikinci bölümünü, stüdyo çalışmalarını destekleyecek içerikte ve her çalışma dönemi farklı konu başlıklarına sahip olacak şekilde düzenlenen Seminer Dizileri oluşturmaktadır. Seminer dizileri kendi içinde tarihsel-kuramsal konular ve teknik-yönteme ilişkin konular şeklinde iki alt başlıkta düzenlenmektedir. Üçüncü bölüm ise mimarlık, şehircilik, sanat, teknoloji ve felsefe dallarında tartışma, buluşma ve farkındalık ortamı oluşturmayı hedefleyen disiplinlerarası nitelikteki Cumartesi Aurası konferans dizisidir.

14

THE İSTANBUL ARCHITECTURE & URBANISM RESEARCH ACADEMY

İSTANBUL MİMARLIK VE ŞEHİRCİLİK ARAŞTIRMALARI AKADEMİSİ

15


BEKLEDİĞİMİZ SONUÇLAR NELER? Tasarımın her türüyle uğraşan gençlerin hayata hazırlanmaları için onlara bir katma değer yaratmak en önde gelen amacımızdır. Bu katma değerin önümüzdeki yıllarda katlanarak İstanbul’a ve giderek tüm Türkiye’ye yayılacağını ümit etmekteyiz. Her bireyin hakkı olan, insana değer veren ve odağına alan yapılı çevre çalışmalarının hayata geçirilmesi için katkı sağlamayı umuyoruz.

KAR AMACI GÜTMEYEN KURULUŞ VE SPONSOR İLİŞKİSİ SPONSOR DESTEĞİ NEDEN ÖNEMLİ? Her şeyden önce AURA-İstanbul’un kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olduğunu hatırlamakta yarar var. Bu nedenle, kullanabileceğimiz kaynakların sayısı epeyce kısıtlı. AURA-İstanbul temelde bir fikir etrafında birleşmiş kişiler tarafından kuruldu. Bu nedenle de İstanbul’un tarihine, kültürüne ve mimari zenginliğine, insan odaklı bir çevreye önem veren, en büyük katma değer üretiminin en sonunda insana yatırımla sağlanabileceğini bilen ve benzer düşünceleri paylaşan destekçiler arıyoruz. Bir diğer önemli konu, sponsor şirketlerimizin sağlayacakları destekle, verilecek eğitimin sektörel bir saygınlık kazanması da özellikle ilk yıllarımızda bizim için önemli. Gönüllü olarak biraraya gelmiş ve yine gönüllü olarak bilgilerini sunan kişilerden oluşan kuruluşumuza da ticari bir nitelik kazandırmak istemiyoruz. Sonuçta, sponsorlarımızla yakın ve sürekli bir ilişki arayışı içindeyiz. Sponsorlarımızın bir seferlik katkılarını değil, uzun süreli bir işbirliğini hedeflemekteyiz. Destekçilerimizin giderek AURA-İstanbul için birer elçi haline gelmeleri en büyük dileğimiz.

16

THE İSTANBUL ARCHITECTURE & URBANISM RESEARCH ACADEMY

İSTANBUL MİMARLIK VE ŞEHİRCİLİK ARAŞTIRMALARI AKADEMİSİ

17


BİZİ NASIL DESTEKLEYEBİLİRSİNİZ? Çalışmalarımızı desteklemek isteyen kişiler ve kurumlar için sunduğumuz seçenekler aşağıdaki gibidir: Ana Sponsorluk AURA-İstanbul bünyesinde gerçekleşen tüm faaliyetlerin sürdürülmesine katkıda bulunan Ana Sponsor olabilirsiniz. Katılımcı Öğrenim Bursu Sertifika programı katılımcılarının bir ya da birkaçının hem araştırma ve tasarım projeleri hem de eğitim programı masraflarını üstlenerek destek olabilirsiniz. Proje Bursu Sertifika programı katılımcıları tarafından “Araştırma Tabanlı Tasarım Stüdyosu”nda İstanbul’a yönelik üretilen projelere destek olabilirsiniz. Bu stüdyoda değerli akademisyen ve mimarlar danışmanlığında hazırlanan projeler kapsamında, bir araştırma, analiz ve tasarım çalışmasını desteklemiş olacaksınız. Seyahat Bursu Her bir dönem sonunda düzenlenecek ödül törenlerinde, siz de AURA-İstanbul tarafından başarılı bulunan katılımcılara özel ödül verme hakkını elde etmiş olacaksınız. Konferans Sponsorluğu “Cumartesi Aurası” AURA-İstanbul Sertifika Programı kapsamında düzenlenen disiplinler arası nitelikteki konferans dizisidir. Konferanslar, mimarlık, şehircilik, sanat, edebiyat, teknoloji ve felsefe gibi mimarlıkla ilişkili tüm disiplinlerde uzmanlarla katılımcılar arasında tartışma, buluşma ve farkındalık yaratmayı hedefler.

18

THE İSTANBUL ARCHITECTURE & URBANISM RESEARCH ACADEMY

İSTANBUL MİMARLIK VE ŞEHİRCİLİK ARAŞTIRMALARI AKADEMİSİ

19


SPONSORLARIMIZA NELER SUNABİLİRİZ?

• Stüdyoda üretilen araştırma projeleri sayesinde İstanbul’a yönelik bir veri tabanı oluşturulmasına katkıda bulunacaksınız.

• Her yıl ISBN numarası ile hem dijital hem basılı olarak yayınlanacak olan projelerin sizin desteğiniz ile hayata geçirildiğini paylaşacağız.

• Yıl boyunca destekçimiz olan profesyonel mimar ve program katılımcısı olan genç mimarlarla çeşitli etkinlik vb. aktivitelerde iletişim olanağı yakalamış olacaksınız.

• Verdiğiniz destekle meslek hayatına atılmış veya atılmakta olan genç mimarlar için markanıza yönelik bir sadakat ve bilinirlik olanağı yakalamış olacaksınız.

• Yurtiçinden ve yurtdışından konuk edeceğimiz, değerli akademisyen ve profesyonellerin bilgi ve deneyimlerini AURA-İstanbul aracılığı ile paylaşmalarına katkıda bulunacaksınız. Akademinin bir destekçisi olarak yabancı katılımcılar konusunda öneride bulunabilir ve farklı etkinlik ve aktiviteleri birlikte gerçekleştirebiliriz.

• Profesyonel olarak kayıt altına alınacak konferansların, web sitemiz başta olmak üzere, Youtube ve sosyal medya hesaplarımız ile tüm iletişim ağlarımızda, desteğiniz belirtilecektir.

• Yıl boyunca destekçi kurumlar, eğitim merkezimizde özel bir alanda logolarıyla temsil edilecektir.

• Her bir sertifika programı sonunda düzenlenecek ödül törenlerinde, seçeceğiniz bir konuda siz de özel ödül verme olanağı elde etmiş olacaksınız. Dosyanın bundan sonraki bölümünde, 2017 yılında, AURA-İstanbul bünyesinde gerçekleşen, Bahar ve Güz Dönemi Sertifika Programları ve Yaz Akademisi’nde düzenlenen faaliyetlerin özeti yer almaktadır.

20

THE İSTANBUL ARCHITECTURE & URBANISM RESEARCH ACADEMY

İSTANBUL MİMARLIK VE ŞEHİRCİLİK ARAŞTIRMALARI AKADEMİSİ

21


AURA-İSTANBUL SERTİFİKA PROGRAMI / BAHAR 2017

ARAŞTIRMA TABANLI TASARIM STÜDYOSU Stüdyo Yürütücüleri Kurtul Erkmen / Yılmaz Değer / Cem Sorguç Katılımcılar ve Projeleri Anıl Duman

Denizin İçinde Denizden Uzak

Gizem Öztürk

Evsizler için Konut: Yedikule Gazhanesi ve İstasyonu

Pınar Kılıç

Mimar[lık] Nerede Durur

Seda Aydın

Sanal Mekan

Sıla Kanyar

İz “Bir Kenti Keşfetmek, Keşfetmeye Teşvik Etmek”

Tuğçe Nur Koyuncu

Paşalimanı Un Değermeni’nin Parazit Mimarlık Anlayışı ile Yeniden İşlevlendirilmesi

Zeynep Esra Oktay

Beden ve Bedenin Hareketi ile Deneyimlenen Mekan Ilişkileri: Beşiktaş Köy Içi Kamusal Alan Ağı

Gizem Öztürk / Evsizler için Konut: Yedikule Gazhanesi ve İstasyonu

Sıla Kanyar / İz “Bir Kenti Keşfetmek, Keşfetmeye Teşvik Etmek”

Anıl Duman / Denizin İçinde Denizden Uzak

22

Zeynep Esra Oktay / Beden ve Bedenin Hareketi ile Deneyimlenen Mekan Ilişkileri: Beşiktaş Köy Içi Kamusal Alan Ağı

THE İSTANBUL ARCHITECTURE & URBANISM RESEARCH ACADEMY

İSTANBUL MİMARLIK VE ŞEHİRCİLİK ARAŞTIRMALARI AKADEMİSİ

23


AURA-İSTANBUL SEMİNERLERİ / BAHAR 2017

13 Şubat – 11 Haziran 2017 tarihleri arasında ise her hafta olmak üzere 30 adet mimarlık ana konulu seminer gerçekleştirilmiştir.

Yrd. Doç Dr. Özgür Bingöl

Yapılaşma Düzeni Kamusal Mekan İlişkisi

Yrd. Doç Dr. Özgür Bingöl

Kentsel Biçim

Mimar Varujan Yurtgülü

Maket Atölyesini Ziyaret

Doç. Dr. Ufuk Doğrusöz

Metin Analizi Seminer Dizisi

Yrd. Doç. Dr. Erdem Ceylan Mimari Diyagram Yrd. Doç Dr. Gökhan Koçyiğit

Yer

Coşkun İnsel

Mimari Aydınlatma

Yrd. Doç Dr. Güldehan Atay

Oyun-Mekan Arayüzünde Gündelik Hayat

Büşra Al

Dil Diyagram Ölçeklerarası Seminer Dizisi

Yrd. Doç Dr. Güldehan Atay

Oyun-Mekan Arayüzünde Gündelik Hayat

Yrd. Doç Dr. Arbil Ötkünç

Yer / Yer Olmayan

Yrd. Doç Dr. Arbil Ötkünç

Raphael Moneo

Yrd. Doç Dr. Tolga Sayın

Estetik

Yrd. Doç Dr. Özgür Bingöl

Mimari Eleştiri Olarak Mimari Proje

Doç. Dr. Ervin Garip

Kentsel Tasarımda “Doğal ve Yapay”

Y. Peyzaj Mim. Arzu Nuhoğlu

Kentsel Peyzaj

Mine Özerden

Sinema: Mekansal Boyut ve Kadraj

Yrd. Doç Dr. Emre Altürk

Ayrılmak Sevmekten Daha Zor

Kathryn Kranzler

Mesleki İngilizce

Yrd. Doç Dr. Özlem Altınkaya

Marmara Bölgesi Ölçeğinde Arazi Kullanımı Üzerinden 1990 Sonrası Kentsel Dönüşüm Anarşinin Estetik Kültürle İlişkisi ve Mekanın Bu İlişkideki Konumu

Yrd. Doç Dr. Eser Yağcı

24

THE İSTANBUL ARCHITECTURE & URBANISM RESEARCH ACADEMY

İSTANBUL MİMARLIK VE ŞEHİRCİLİK ARAŞTIRMALARI AKADEMİSİ

25


AURA-İSTANBUL SERTİFİKA PROGRAMI / GÜZ 2017

ARAŞTIRMA TABANLI TASARIM STÜDYOSU Stüdyo Yürütücüleri Doç. Dr. Özgür Bingöl / Sinan İzgi Katılımcılar ve Projeleri Aygül Çınar

Çinçin Deresi Ekolojik Koridoru

Bora Can Aksoy

Yapı Stoğu Yenilenmesi Sürecinin Konut Birimi Planlaması Açısından İncelenmesi: Bağdat Caddesi Örneği

Derya Çiftnamlı

Kent İçi İnşaat Faaliyetlerinin Sinematografik Yöntemle Eleştirisi: Kabataş-Karaköy Kıyı Şeridi

Doğukan Erdoğan

Büyük Ölçekli Yeni Konut Çevrelerinin Yerleşme Formu Açısından İncelenmesi

Mihrinur Düzenli

Topkapı-Maltepe Sanayi Mahallesinin Endüstri Mirası Kavramı ile Birlikte Düşünülmesi

Zeynep Burcu Kaya

Beden-Mekan İlişkisi üzerinden Edimsel Mekan Üretimi

Aygül Çınar / Çinçin Deresi Ekolojik Koridoru

Bora Can Aksoy / Yapı Stoğu Yenilenmesi Sürecinin Konut Birimi Planlaması Açısından İncelenmesi: Bağdat Caddesi Örneği

26

THE İSTANBUL ARCHITECTURE & URBANISM RESEARCH ACADEMY

Derya Çiftnamlı / Kent İçi İnşaat Faaliyetlerinin Sinematografik Yöntemle Eleştirisi: Kabataş-Karaköy Kıyı Şeridi

İSTANBUL MİMARLIK VE ŞEHİRCİLİK ARAŞTIRMALARI AKADEMİSİ

27


AURA-İSTANBUL SEMİNERLERİ / GÜZ 2017

2 Ekim 2017- 12 Ocak 2018 tarihleri arasında ise her hafta olmak üzere 30 adet mimarlık ana konulu seminer gerçekleştirilmiştir.

Yrd. Doç Dr. Özgür Bingöl

Yapılaşma Düzeni Kamusal Mekan İlişkisi

Yrd. Doç Dr. Özgür Bingöl

Kentsel Biçim

Doç. Dr. Ufuk Doğrusöz

Mimari Metin Analizi Seminer Dizisi

Yrd. Doç Dr. Arbil Ötkünç

Yer / Yer olmayan

Y. Peyzaj Mim. Arzu Nuhoğlu

Kentsel Peyzaj

Doç Dr. Ayşe H. Köksal

Sanat Tarihi Seminer Dizisi

Prof. Dr. Murat Çetin

Kentsel Morfoloji

Y. Mim. Cem İlhan

Kent-Konut-Kamusallık

Dr. Sertaç Erten

Master Planlar Ne İşe Yarar?

Yrd. Doç. Dr. Erdem Ceylan Megastrüktüre karşı Kentsel Strüktür Yrd. Doç Dr. Gökhan Koçyiğit Yrd. Doç Dr. Güldehan Atay

Mimarlık ve Felsefe Kent-Yapı Arayüzünde Kamusallık

Mimar Cem Sorguç

Konut Tasarımı ve Ölçek

Yrd. Doç Dr. Arbil Ötkünç

Kentsel Biçim ve Kamusal Yaşam

Mimar Ayça Vural Cutts

Mimari Tasarım Seminer Dizisi

Doç Dr. Hüseyin Kahvecioğlu

Yoğunluk

Yrd. Doç. Dr. Nurbin Paker Düşünce Alanı Olarak Tasarım Y. Mim. Hülya Ertaş

28

THE İSTANBUL ARCHITECTURE & URBANISM RESEARCH ACADEMY

Mimari Metin Yazımı

İSTANBUL MİMARLIK VE ŞEHİRCİLİK ARAŞTIRMALARI AKADEMİSİ

29


CUMARTESİ AURASI KONFERANS DİZİSİ

25 Şubat- 27 Mayıs 2017 Doç. Dr. Ayşe H. Köksal

Müze ve Sanat Diyalogları

Esen Çağlar

Şehir ve Ekonomi

Yrd. Doç. Dr. Emre Zeytinoğlu

Sanat - Tasarım - Felsefe

Oylum Öktem İşözen

Kent ve Heykel

Tülin / Reiner Staubach

Katılımcı Tasarım Yaklaşımları

Hilmi Yavuz

Metafor

Hilmi Yavuz

İstanbul: Şiir ve Şehir

28 Ekim 2017- 3 Şubat 2018

30

Tülin / Reiner Staubach

Katılımcı Tasarım Yaklaşımları

Eren Aksu

Sanal Gerçeklik

Prof. Dr. Belkıs Uluoğlu

Mimarlar: Tasarım / Geçmişten Hikayeler

Prof. Dr. İhsan Bilgin

Mimarlığın İçi/Dışı-1

Yrd. Doç. Dr. Emre Zeytinoğlu

Antik Dönem ve Modern Estetik

Esen Çağlar

Şehir ve Ekonomi

Prof. Dr. İhsan Bilgin

Mimarlığın İçi/Dışı -2

THE İSTANBUL ARCHITECTURE & URBANISM RESEARCH ACADEMY

İSTANBUL MİMARLIK VE ŞEHİRCİLİK ARAŞTIRMALARI AKADEMİSİ

31


AURA YAZ AKADEMİSİ / 2017

AURA Yaz Akademisi 12 lisans ve yüksek lisans öğrencisinin katılımı ile 17 Temmuz – 6 Ağustos 2017 tarihleri arasında, Aydın İli, Söke İlçesi, Doğanbey Köyü’nde düzenlenmiştir. Yaz Akademisi’ne seçilen katılımcıların, büyük kent ortamından uzaklaşarak sorunları daha küçük ölçekte ancak, kendi özgün kültürel, sosyolojik ve tarihi perspektifinden gözleyebilmeleri, analiz etmeleri ve sonuç çıkartmaları amaçlanmıştır. Katılımcılar üç hafta boyunca; • Arkeolojinin tarihi alanlardaki önemini yerinde görerek deneyim edinme, • Atölye ve saha çalışmalarında mimari becerilerini ve bilgilerini geliştirme, • Tarihi çevre ile kültürel imgelerden ayrılmış eski ve yeni köy arasında kamusal mekanlarla yeni bir bağ kurma, • Sunumlarını D-Köy atölyesinde ve açık hava sohbetlerinde paylaşma, • Bulgularını sosyo-kültürel açıdan değerlendirme, • Çeşitli toplantılara, müze ve antik kent gezilerine, konferans ve panellere katılma imkanı bulmuşlardır. 17 Temmuz – 6 Ağustos 2017 tarihleri arasında 15 seminer ve 3 atölye çalışması düzenlendi. Mimari Koruma Seminerleri: Milet İlyas Bey Camii ve Külliyesi Finike, Gökbük Köyü Cengiz ve Gülgün Kabaoğlu İstanbul, Zeyrek Çinili Hamam Fethiye, Kayaköy Demre, Aziz Nikolaos Kilisesi

32

Ayşegül Güngören (Sanat Tarihçisi)

Söke ve Eski Doğanbey Köyü Tarihi Semineri

Prof. Dr. Kaya Dinçer

Eski ve Yeni Doğanbey Köyü Araştırma, Analiz ve Güzergah Çalışması

Hilmi Yavuz

Antik Çağ Felsefesi Semineri

Y. Mim. Büşra Yeltekin

Mimari Fotoğraf Atölyesi

Prof. Dr. Necmi Karul

Yakındoğu ve Anadolu’da Tarihöncesi Mimarlık Arkeolojik Alanların Arkeopark Olarak Değerlendirilmesi Semineri

Nezih Başgelen

Miletos -Dydima - Afrodisias Gezisi

THE İSTANBUL ARCHITECTURE & URBANISM RESEARCH ACADEMY

İSTANBUL MİMARLIK VE ŞEHİRCİLİK ARAŞTIRMALARI AKADEMİSİ

33


Sözümüz İlerici ve sürdürülebilir bir yapılı çevre yaratmak için gereken dinamikleri oluşturmak amacıyla AURA-İstanbul, yüksek düzeyli bilgi temelini ve geniş uzmanlığını, küresel akımlar ve değerlerle birleştirerek yeni çözümleri hayata geçirmeyi öğretmek için kullanacaktır. Üretilen projeleri eğitmenlerle birlikte karşılıklı ve özgür bir tartışma ortamı içinde değerlendirmek en önde gelen sözümüzdür. Yükümlülük AURA-İstanbul Türkiye’de yaratıcı iş kollarında çalışanlar için ayrımcılık gütmeyen, fikirlerin açıkça tartışılabildiği ve yapılı çevreyi oluşturacak kişilerin potansiyellerini geliştirmelerine yardımcı olmayı temel yükümlülüğü olarak kabul eder.

AURA-İSTANBUL ŞARTI

Sorumluluk

AURA-Istanbul kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olarak öncelikle mimarlık, şehircilik, iç mimarlık ve peyzaj mimarlığı gibi yaratıcı disiplinlerde çalışanlar için tatminkâr bir meslek hayatının temellerini atmak ve varolan potansiyellerinin gelişmesine yardımcı olmak amacıyla, ilgi alanlarını ve ufuklarını genişletmek ve ihtiyaçları olan teknolojik desteği sağlamak üzere kurulmuştur. AURA-Istanbul aynı zamanda diğer disiplinlerden gelen ve mimarlık konusundaki merakını gidermeye, kent yaşamı ve insankent ilişkilerini anlamaya çalışan her yaştaki katılımcıya da destek vermektedir. AURA-İstanbul, hayat kalitesini yükselten, sağlıklı, güvenli, erişilebilir ve sürdürülebilir bir yapılı çevre yaratmanın temel taşlarını insan-merkezli olarak değerlendirir.

34

THE İSTANBUL ARCHITECTURE & URBANISM RESEARCH ACADEMY

AURA-İstanbul katılımcılara verilecek eğitimden sorumludur. Bir diğer sorumluluğu yaratıcı iş kollarında tartışılan en son gelişmeleri takip ederek katılımcılara aktarmak ve bu yolla onlar için en yüksek faydayı yaratmaktır. Etİk Değerler AURA-İstanbul, bütün paydaşlarıyla kurduğu ilişkilerde etik davranış ve en iyi iş yapış biçimlerini kullanmayı taahhüt eder. Akademi’ye katılacak katılımcıların seçimleri, belirli açık kriterler ve sektör tecrübesi eşliğinde yapılacak değerlendirmelerle gerçekleştirilecek, projeler yansız biçimde değerlendirilecektir. Aynı ilkeler her yıl uygun projelere verilecek ödüllerde de kullanılacaktır.

İSTANBUL MİMARLIK VE ŞEHİRCİLİK ARAŞTIRMALARI AKADEMİSİ

35


DESTEKÇİLERİMİZ Alan Perese

ARZU/SEMİH BAYRAK

AYDIN SİLİER

Matriks

SANATIN TAŞ HALİ

TUĞRUL KABAKLARLI

36

AURA İstanbul Tanıtım Dosyası  
New
Advertisement
Advertisement
Advertisement