Page 1


İç ve Dış Pazarın Hakimi

SİZ Olun! İdeal Home Fuarı’nda züccaciye, ev eşyaları, mutfak eşyaları, küçük elektrikli ev aletleri, dekoratif ürünler, çeyiz ürünleri, ev tekstili, aydınlatma ürünleri, banyo ve mutfak aksesuarları sergileniyor. Ziyaretçi ve katılımcılar sektörün trendlerini hem iç pazarda hem de dış pazarda takip etme fırsatı buluyor. İdeal Home Fuarı’na katılın, yeniliklerin gerisinde kalmayın!

Üretici, Tüketici ve Perakendecilerin Buluştuğu Tek Platform ˹˹

Bu yıl 8.si düzenlenecek olan İdeal Home Fuarı, yerli ve yabancı onbinlerce misafirini Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde ağırlayacak.

˹˹

Züccaciye, küçük elektrikli ev aletleri ve çeyiz alanına farklı bir soluk getiren İdeal Home Fuarı, her geçen yıl artan katılımcı ve ziyaretçi kitlesiyle sektöre iş hacmi kazandırmaya bu yıl da devam edecek.

˹˹

28-31 Mart 2013 tarihleri arasında Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek olan 8. İdeal Home Fuarı’nın hazırlıkları Life Media Fuarcılık tarafından hızla devam

ediyor. Firmalar ise en yeni tasarımlarını İdeal Home Fuarı’nda görücüye çıkarmak için heyecanlı bir bekleyiş içindeler. ˹˹

45 000 m²’lik fuar alanında yapılan titiz çalışmanın ardından 45 000 ziyaretçi ve 330’a yakın katılımcı tek bir çatı altında toplanacak.

˹˹

Siz de yeni atılımlar yapmak, yurtiçi ticaret rakamlarınızı yükseltmek, ihracatınız için yeni kapılar açmak, müşteri portföyünüzü genişletmek ve bayi ağınızı büyütmek için 8. İdeal Home Fuarı’ndaki yerinizi alın.


Yenilikler İdeal Home Fuarı’nda Yaşanır!

Çünkü… ʵʵ

ʵʵ ʵʵ ʵʵ ʵʵ

Züccaciye sektöründeki en yeni ürünler, en şık dekoratif seçenekler, hayatı kolaylaştıran elektrikli ev aletlerindeki son gelişmeler burada bir araya geliyor. Yerli ve yabancı onbinlerce misafir burada toplanıyor. En yeni tasarımlar İdeal Home Fuarı’nda görücüye çıkıyor. Şirketinizi büyütmenin, ticaretinizi geliştirmenin fırsatları burada karşınıza çıkıyor. Firmanıza en uygun seçenekler tek bir çatı altında toplanıyor.

İdeal Home Fuarı İçin Geri Sayım Başladı Bu yıl 8.’si düzenlenecek olan İdeal Home Züccaciye, Ev Eşyaları ve Çeyiz Fuarı için hazırlıklar başladı. 4 gün sürecek olan İdeal Home Fuarı 28 Mart 2013 tarihinde Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde başlayacak. Her yıl artan katılımcı sayısı ile dikkatleri üzerine çeken İdeal Home Fuarı; bu yıl da sektörün devlerini tek çatı altında toplayacak. Asya ve Avrupa’nın kesiştiği nokta İstanbul’da sektörün dünyaya açılan kapısı olan İdeal Home Fuarı, bu yıl da geleneği bozmayarak üretici, ithalatçı ve satış noktası arasındaki en güçlü köprü olma görevini sürdürecek. Sektörle ilgili tüm firmaların hizmet ve ürünleri aynı alanda ayrı ayrı kategorilerde sunulurken sektör temsilcileri bu fırsatı, bu ticareti, bu kazancı kaçırmamak ve fuarda yerini almak için hazırlıklarına tüm titizliğiyle devam ediyor. İşte bu çalışmaların sonucunda sektör temsilcileri, fuarda çok sayıda ürünü karşılaştırma fırsatı yakalayarak, firmaların sunduğu özel olanaklardan yararlanacak ve

karlı anlaşmalara da imza atacak. Ayrıca fuar için hazırlanan ve bir sır gibi saklanan yeni tasarımları yakından görme ve bilgi edinme fırsatı da yakalayacak. Cam ürünler, çelik mutfak eşyaları, plastik, porselen ve seramik ürünler, küçük elektrikli ev aletleri, yanmaz yapışmaz kaplama mutfak çeşitleri, avize&aydınlatma ürünleri ve binlerce hediyelik eşya çeşitleri… Hepsi tek bir çatı altında 28-31 Mart 2013 tarihleri arasında sizleri Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde bekliyor olacak. İdeal Home’daki yerinizi alın, fırsatları kaçırmayın!


Firmalar ve Bayiler için İdeal Home Fuarı’nın Önemi ʹʹ Fuarda, bu sektörün önde gelen firmalarını aynı çatı altında göreceksiniz ve bununla birlikte sektöre yeni adım atan firmalarla tanışma olanağı da yakalayacaksınız. ʹʹ Yoğun iş yaşamı temposunda bir türlü ulaşamamaktan şikayet ettiğiniz firmaların üst düzey yöneticileriyle tanışma, yüz yüze görüşme ve kısa sürede en verimli bağlantıları kurabilme imkânı yakalayacaksınız. ʹʹ Sektördeki yerli ve yabancı firmaları bir arada görmek ve yeni firmaları tanımak istiyorsanız böyle dev bir fuar organizasyonunu kaçırmamalısınız. ʹʹ Fuara çok kısa bir süre kaldı. Firmalar, büyük bir telaş ve gizlilik içinde yeni ürünlerini hazırlatıyorlar. Bu ürünler, ilk kez fuarda özenle tasarlanan stantlarda görücüye çıkartılacak. Bu ürünleri yakından görmek ve yetkilisinden bilgi almak için fuarda siz de olmalısınız. ʹʹ Sektör profesyonelleri, yurtiçi ve yurtdışında sektöre ilişkin en son gelişmeleri, yenilikleri bir arada görme ve karşılaştırma fırsatını kaçırmamak için fuarı ziyaret etmeliler. ʹʹ Fuarlar, firmalar arasında tatlı rekabetin yaşandığı, güzel dostlukların kurulduğu ve yeni iş bağlantılarının temellerinin atıldığı yerdir. Sizler için de İdeal Home Fuarı, yeni firmalar tanımak, ürünler arasındaki fiyatları karşılaştırmak, firmaların sunacakları size özel olanaklardan yararlanmak için bulunmaz bir fırsat olacak.

Fuar Nasıl Gezilmeli? Fuara hazırlıklı gelin Ziyaret etmeyi düşündüğünüz fuar hakkında çok geniş çapta olmasa da mutlaka bilgi edinin. Fuarın süresine, yapılacağı alanın büyüklüğüne ve katılımcı firmaların sayısına göre kaç gününüzü fuara ayırabileceğinizi planlayın. Mutlaka yaka kartı takın Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise İdeal Home Fuarı’na gelindiğinde alınacak yaka kartlarıdır. Fuar organizatörü olan Life Media standında ziyaretçiler ve firmalara farklı yaka kartları verilmektedir. Bu uygulama görüşme yapılan kişinin bilinmesi adına hem ziyaretçilere hem de katılımcı firmalara büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Katalog alın Fuar alanına girdikten sonra bilinçli her ziyaretçinin yapması gerektiği gibi bir fuar kataloğu almak zamandan tasarruf sağlarken, katılımcı firmalar hakkında bilgi edinmenizi de sağlayacaktır. Kataloğun yanı sıra firmaların yerlerini gösteren plandan edinmenizi de öneriyoruz. Bu size ziyaret etmek istediğiniz firmanın standını ararken kolaylık sağlayacaktır. İş görüşmesi yapacağınız firmaları listeleyin Ziyaretçilerin, katılımcı firmaların bilgilerinin yer aldığı kataloğu inceleyerek fuar alanını dolaşmaları, ilgilendiği firma ve ürünleri işaretleyerek sıralandırmaları ticari yararlarını arttıracaktır.


Editör’den Holleri sırayla gezin Oldukça fazla katılımcının bulunduğu İdeal Home Fuarı’nı plansız gezdiğinizde mutlaka görmediğiniz firmalar olacaktır. Fuara katılan tüm firmaları görmek ve fuarın size sunduğu imkânlardan faydalanmak için holleri sırayla gezmenizi öneriyoruz. Yorgunluğunuzu azaltacak bu yöntem, fuar sırasında kafanızın karışmasını da engelleyecektir. Fuarın ilk günü firmanızı tespit edin İdeal Home Fuarı’nın her gününden tam anlamıyla verim elde edebilmeniz için zamanın programlı bir şekilde planlanması gerekiyor. Bunun için de İdeal Home Fuarı’nın ilk günlerini ticari bağlantılar kurmak yerine; aranılan ürünlerin bulunduğu, stantların tespit edildiği ve ertesi günler için bir iş planının yapıldığı günler olarak planlamanız size daha fazla fayda sağlayacaktır. Firmalardan randevu alın Önceden randevu almak hem katılımcı firmanın hem de ziyaretçinin görüşmeye yeterli zaman ayırmasını ve görüşmenin iki taraf için de yararlı olmasını sağlayacaktır. Randevu almak çoğu zaman fuardan sonra ziyaretçilerin “görüşmek için bize zaman ayırmadılar” şikâyetlerini de ortadan kaldırmış olacaktır. Fuara gelirken kartvizitleriniz mutlaka yanınızda olsun Fuarda ziyaret ettiğiniz firma ve yetkililerin sizinle tekrar bağlantı kurabilmeleri için kartvizitlerinizi mutlaka yanınıza alın ve ziyaret ettiğiniz firmalara bırakın. İdeal Home Fuarı’nda ziyaret edilen standa kartvizit bırakmak hem yapılan ziyareti hem de ziyaretçiyi ciddileştirmektedir.

Kazancınıza kazanç katın 21. yüzyılda ticaret daha da değerlenen bir olgu haline geldi. Artık firmalar kaliteyi, pratikliği ve görselliği birleştirdikleri ürünlerini dünyanın dört bir yanına tanıtmak için kıyasıya bir çalışma içinde. Hem şirketlerin büyümesi hem de ülke ekonomisinin kalkınması adına atılan bu büyük adımlarda en önemli pay hiç şüphesiz fuarlara düşüyor. Fuar, ticareti geliştirmek amacıyla belli bir süre için kurulan pazardır. Alıcı ve satıcılar bir araya gelir, firmalar en yeni ürünlerini onbinlerce kişiye sunar ve yeni iş anlaşmaları yapılır. Hangi sektöre yönelik olursa olsun tüm firmaların amacı, olabildiğince toptancıya, perakendeciye ve yeni müşteriye ulaşmaktır. İşte tüm bu sebeplerden yola çıkarak züccaciye sektörünün devlerini Life Media Fuarcılık aynı çatı altında topluyor yıllardır. İdeal Home Fuarı… Son yeniliklerden haberdar olmak, firmanızı yeni ürünlerle güçlendirmek ve müşterilerinizin sizi tercih etmesi için daha çok seçenek istiyorsanız yapmanız gereken şey mutlaka İdeal Home Fuarı’nı ziyaret etmek. 8. İdeal Home Fuarı 28-31 Mart 2013 tarihleri arasında kapılarını tüm katılımcı ve ziyaretçilerine açacak. Katılımcı firmalar büyük bir heyecan içinde en yeni ürünlerini fuar için yetiştirme telaşındalar. Yeni stantlar, yepyeni koleksiyonlar ve birbirinden ilginç sürprizler 8. İdeal Home Fuarı’nda görücüye çıkartılacak. Siz de dünya trendlerinden haberdar olmak, en yeni ürünleri ilk defa görmek, firmanız için en uygun seçenekleri ilk olarak değerlendirmek için 8. İdeal Home Fuarı’ndaki yerinizi almalısınız. İdeal Home Fuar’ında buluşmak dileğiyle... İrfan Tıraş


BATI ANA GİRİŞ

KUZEY 2 ZİYARETÇİ GİRİŞİ KUZEY 1 ZİYARETÇİ GİRİŞİ

Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi İstanbul, Büyükçekmece Ziyaretçi Saati: 09:30-19:00

İdeal Home’a Kimler Katılıyor • 3er Kardeşler San. Tic. Ltd. Şti. • Abka Cam Sanayi Tic. Ltd. Şti. • ABM Italia S.p.A / Kis • Adalı / Kanat El Arabası • Ahsen Mobilya / Greenlight • Akay Plastik ve Teks. San. Tic. Ltd. Şti. • Akbay Cam Züc. San Tic. Ltd. Şti. • Aker Dayanıklı Tüketim Malları • Aker Elek. Ev Alet. San. ve Tic. Ltd. Şti. • Akhan Cam Ev Grç. Plt. San. Tic. Ltd. Şti. • Akhan Hediyelik Eşya / Timegold • Akplast (Fami) Plastik • Akyıldız Mutfak Eşyaları San. Tic. Ltd. Şti. • AL-CO Alüminyum Bakır ve Madeni San. Tic.A.Ş. • Albayrak Melamin ve Plastik • Alemdar Hediyelik Eşya Tic. Ltd. Şti. • Alevli / Norikate • Alkar Alüminyum San. ve Tic. Ltd. Şti. • Almode Tekstil ve Ev Gereçleri • Alp Plastik / Moon Star • Ancel ve Şeriki Adi Kom. Şti. / Pyrex • Ansan İç ve Dış Tic. Ltd. Şti. / Prima Nova • Ar-Yıldız Madeni Eşya San. ve Tic. A.Ş. • Arc International • Arısoy Hediyelik Eşya San. Tic. Ltd. Şti. • Arslan Plastik • Arslan Tekstil Mobilya • Art Dekor San. Tic. Ltd. Şti. • Arzu Çelik Ltd. Şti. • Asan Dış Tic. Ltd. Şti. / Raks • Asil Ticaret Paz. Ltd. Şti. / Noblelife • Aslan İthalat Toptan Hed. Eşya Ür. • Asude Plastik Kalıp San. ve Tic. • Asyanur Plastik • Ata Döküm A.Ş. / Surel • Atlanta Mutfak Grç San. ve Tic.Ltd.Şti. • Avcıbey İth. İhr. San. • Avşar Emaye Sanayi Ticaret A.Ş. • Ayanoğlu Buj. Oy. Rekl. San.Tic.Ltd.Şti. / Revello • Aykut Hediyelik Eşya San. Tic. Ltd. Şti. • Aylanç Hediyelik Eşya - Hayati Aylaç • Aymet İthalat • Aypaş Elektronik • Bager Plastik Sanayi Tic .Ltd. Şti. • Beliva Mtfk. Eşy. San. Tic. Ltd. Şti. / Akel

• Beyler Dış Ticaret Ltd. Şti. • Bilal Mutfak Eşyaları San. Dış Tic. Ltd. Şti • Bir Numara Çiçekçilik / Eva Bir • Blancherie / Janet Savarbego ve Ortağı • Blue Line Metal • Bosphorus İç ve Dış Ticaret Ltd. Şti. • Bursev Plastik ve Dış Ticaret • Büyük İthalat • Büyük Züccaciye • Camsa Hediyelik Eşya Tic. San. Ltd. Şti. • Camtaş Züccaciye Tic. ve San. A.Ş. • Canba Cam San. Tic. Ltd. Şti. / Glazze • Cemile Dış Tic. Ltd. Şti. • Çerçi Ltd. Şti. • Ceylan Kardeşler • Çiçek Hediye İthalat • Çıdam Seramik • Dalgıç Gümüş Dış Tic. Ltd. Şti. • Damga Makina ve Mutfak Eşyaları • Deima A.Ş. / Sinbo • Dekor Tekstil Ürünleri / Enn Dekor • Demsan Armada Çelik Mutfak Eşyaları • Depa Ev ve Mutfak / Demonji • Destan / Artaç Madeni Eşy. • Dinç Elektronik San. Tic. Ltd. Şti. / Cvs • Doğrular Madeni Eşya Ltd. Şti. • Doğuş Plastik San. Tic. Ltd. Şti. / Stillo • Döküm İş A.Ş. / Silver • Doruk Metal • Doven Maden Mtf. Eşy. / Hecha • Dubai Hediyelik Eşya Ltd. Şti. • Ece Metal San. ve Tic. Ltd. Şti. • Eda Madeni Eşya • Ege Ev Ürünleri San. Tic. Ltd. Şti. • Egemen Plastik / Dadaş Plastik • Elfini Ev Grç. San. ve Dış Tic. Ltd. Şti. • Elitez Züccaciye Tic. Ltd. Şti. • Emay Ev ve Ofis Ger. Tic. Ltd. Şti. • Emir Elektronik / Favio • Emrullah Rostfrei • Emsan Mutfak Gereçleri San. ve Tic. A.Ş. • Enesco Ev Grç. Dış Tic.Ltd.Şti. • Enfa Hediyelik Eşya • Enfal Dış Tic. Ltd. Şti. • Ern Ev ve Mtf. Tasarımları / Lucca Home

• Es Kalıp San. Tic. Ltd. Şti. / Es Collection • Espa Hediyelik Eşya Bij. Ltd. Şti. • Evren Kaya Hird. San. ve Tic. Ltd. Şti • Evren Mutfak Eşya San. Tic. Ltd. Şti. • Eymen Ahşap Hasır ve Mutfak Eşyaları • Falez Ev Grç. Paz. Dış. Tic. A.Ş. • Fami Plastik • Fatih Plastik San. ve Tic. Ltd. Şti. • Fatih Plastik San. Tic. Ltd. Şti. / Arı Metal • Fesdo Mühendislik Mak. San. Tic. Ltd. Şti. • Furkan İthalat • Gençler Ev Teks. Ltd. Şti. / Dainty Home • GGS Solingen Aleyna • Gibson Parafin San. ve Tic. Ltd. Şti. • Giz Dış Tic.Ltd.Şti. • Glassland Cam San. ve Tic. Ltd. Şti. • Gönül Mutfak Eşy. San. ve Tic. • Groupe Seb / Tefal • GRS D.T.M. Tük. Mal. Ltd. Şti. • Güler Bijuteri Oto. Gıda Turizm San. Tic. Ltd. Şti • Gültekin Porselen / Nüans Porslen • Güneş Hediyelik Eşya San. Tic. Ltd. Şti. • Güney Cam ve Mobilya San. Tic. Ltd. Şti. • Güntay / Biev • Güzelev Züccaciye Hed.Eşya • Hanedan Züc. / Acar İthalat • Has Cevher Metal San. A.Ş. / Hcm • Hasat Züccaciye Tic. Ltd. Şti. / Rooc • Hera İç ve Dış Ticaret • Hisar Çatal Kaşık San. ve Tic. A.Ş. • Hümran Porselen • Irak Plastik San. Tic. A.Ş. • Işık Züccaciye İnş. San. ve Tic. Ltd. Şti. • Işıklar Züccaciye ve Plastik Eşya • İlgi Hediyelik Eşya Ltd.Şti • İlkadım D.T.M. Ltd. Şti. / Berf - Jumbo • İlplas Plastik ve Amb. San. Tic. Ltd. Şti. • İnebolu Ambalaj San. Tic. Ltd. Şti. • İnterni Dış Tic. Ltd. Şti. • İpek Züccaciye • İtimat Makina San.Tic. Aş. • Jilda Dış Tic. Ltd. Şti. • Kacarlar Mutfak / Atacam • Kakosan Kırtasiyecilik San. ve Tic. A.Ş. • Kale Elektronik / Goldmaster


Tüm Sektör

28–31 Mart 2013’te İdeal Home Fuarı’nda Olacak YA SİZ!... • Kale Termos • Kar Makina / Omg İnnova • Karabulut İthalat • Karaca Züccaciye A.Ş. / Krc • Kardelen Züc. San. Tic. Ltd. Şti. / Fms • Karınca Ev Grç. Paz. Tic. Ltd. Şti. /Bambum • Karmen Mutfak Eşyaları • Kastamonu Plastik San. ve Tic. Ltd. Şti. • Kcd Cam Dekor • Keskin Hediyelik San. Tic. Ltd. Şti. • Kiraze Hediyelik Eşya Tic. Ltd. Şti. • Kılıçlar Çatal Kaşık Madeni Mutfak Eşyaları • Kırteks Metal San. ve Tic. Ltd. Şti. • Korkmaz Mutfak Eşyaları A.Ş. • Kosova Züccaciye San. Tic. Ltd. Şti. • Kuk Hediyelik Eşya A.Ş. • Külsan A.Ş. • Kumsar Hediyelik Züccaciye • Kumtel D.T.M San. Tic. A.Ş. • KutupAyısı Tekstil Ltd. Şti. • Lava Metal Döküm San. Tic. A.Ş. • Luyano Züccaciye Ltd. Şti. • Mamur Mobilya • Mar Pazarlama Hediyelik Eşya Ltd. Şti. • Maraş Tutku Metal San. Ltd. Şti. / Bonera • Marmara Yapı Elekt. • Maskot Mutfak Eşy. San. Tic. Ltd. Şti. • Master Ev Gereçleri Ltd. Şti. • Mavi İç ve Dış Tic. A.Ş. / Ünsaş • Maz Metal Kimya San. Tic. Ltd. Şti. • Mehtap Mutfak Eşyaları A.Ş. • Meltem Çatal Kaşık Bıçak • Memba Züc. Tic. ve San. Ltd. Şti. • Mercanlar Mtf. Eşy. San. Tic. Ltd. Şti. • Meşar Dış Tic. Pazarlama Ltd.Şti. • Messi Ev Mutfak Eşy. / Ardiva Gümüş • Metal Tasarım Dekorasyon • Mey Hediyelik Eşya ve Züccaciye • Mimar Sinan Mutfak Eşyaları • Mimtel Telekominikasyon San. Ltd. Şti. • Mira Home • Mirart Gümüş Hediyelik Eşya San. • Miray Emaye Teflon Mutfak Eşyaları • Mizan Plastik • Mıtra Ev ve Mutfak Ürünleri

• Mora Cam / Decorium • Mükellef Hır. A.Ş. / Mukaş • Murat Plastik San. Tic. Ltd. Şti. • Mutlu Metal San. ve Tic. A.Ş. • Natural Hediyelik Eşya ve Züccaciye • Nehir Madeni Mutfak Eşya / İmran • Neptün Dış Tic. A.Ş. • Netlon Mutfak / Net Çelik • Nnr Elektrik Tic. Ltd. Şti. / Alf • Nouval Group Mutfak Eşy. • O.M.S Paslanmaz Mutfak Araçları • Obje Plastik Ürün. San. Tic. Ltd. Şti. • Okuyan Masa Sofra San. Tic. Ltd. Şti. • Okyanus Mutfak Eşy. San.Dış Tic. • Orion Turizm ve Dış Tic. Ltd. Şti. • Osena Mobilya / Sena Hediyelik • Öksüzoğulları Züc. Tic. Ltd. Şti • Ören Aksesuar • Öz - Er Plastik San. Tic. Ltd. Şti. • Öz Kale Melamin Plas. Ltd. Şti. • Özcan Madeni Sandalye Merkezi • Özcan Mutfak Araç. / Kuleli • Özeniş Plastik • Özlem Mutfak Eşy. San. Tic. Ltd. Şti. • Penguen Hediyelik Eşya • Polat Timur Plastik San. Tic. Ltd. Şti. • Polatbir Pazar Çarşıları San. Tic. Ltd. Şti. • Porser Porselen Seramik San. Ltd.Şti • Ritim Ev Dek. San. ve Tic. Ltd. Şti. • Rositell Plastik Kalıp Tic. Ltd. Şti. • Royal Home / Syun Home / Nazik Brode • Royalart Hed. Eşy. San. Tic. Ltd. Şti. • Sahra Cam / Glor Glassware • Salteks Teks. Dış Tic. Ltd. Şti. / Salev • Sandık Ev Dekorasyon • Santral Porselen Züc. A.Ş. • Saray Madeni Eşya San. Tic. Ltd. Şti. • Sarina Cam • Sarıgül Kristal Cam.Züc.Konf.İnş.San.Tic.Ltd.Şti. • Schafer / Aslan Tic. D.T.M. Ltd. Şti. • Seç Metal Mutfak Eşyaları San. • Sembol Züccaciye Dış Tic. Ltd. Şti. / Zücev • Şentürk Plastik Ürünleri San. Tic. Ltd. Şti. • Senur Elk. San. Tic. A.Ş. / Arnica • Sercan Mefruşat San. Tic. Ltd. Şti.

• Serinova Plastik San. Tic. Ltd. Şti. • Sever D.T.M. Tic. Ltd. Şti. • Şeybel Dış Tic. Ltd. Şti. / Berghoff • Sfa Ambalaj • Sigma Cam Eşya Paz.Tic.Ltd.Şti. • Sima Porselen Mutfak Eşyaları San.Tic.Ltd.Şti. • Simay Emaye İth. İhr. San. Tic. Ltd. Şti. • Sinem Seramik / Tetra • Solmazer Mutfak Eşyaları • Sözaş Züccaciye Tic. A.Ş. / Remetta • Spor Dünyası / Rubenis / Altis • Star Dekor San. Tic. Ltd. Şti. • Sufra Züccaciye / Büyükpa Porselen • Tarih İthalat Hediyelik Eşya • Tay Mum • Tek-Art Hediyelik Eşya Ltd. Şti. • Tercan Mad. Eşy. San. Tic. Ltd. Şti. • TrimFashion • Trimpak Ambalaj San. Tic. Ltd. Şti. • Turan Plastik • Tusem Ltd. Şti. • Tüterler Ölçü Aletleri San. Tic. Ltd. Şti. • Ufuk Seramik • Uğur Katmer Sanayi • Umut Hediyelik • Urve Plastik • Uzunlar Home • Ün Hediyelik Eşya Tic. San. Ltd. Şti. • Üngör Züccaciye Gıda. San. Dış. Tic. Ltd. Şti. • Ünsa Madencilik / Keramika Seramik • Vogue İthalat ve İhracat • Yargıcı Züccaciye San. Tic. Ltd. Şti. • Yavuz Pres Metal San. Tic. Ltd. Şti. / Teknotel • Yeliz Hediyelik Eşya San. Tic. Ltd. Şti. • Yelmen Plastik San. Dış Tic. Ltd. Şti. • Yeşiltan - Yms - Sofram • Yetkin Madeni Eşya Fabrika • Yıl-tem Metal ve Pls. Ev Gereçleri • Yılmaz Fırça San. Tic.A.Ş • Yılmaz Ka / Cooker • Yonca Lines Ev Grç. San. Tic. Ltd. Şti. • Zambak Plastik Sanayi • Ze Dekor • Zenuzi Ev Tekstili ve Dekorasyon • Zirve Elektronik / Kawai


2

ʵʵ Haber

11862’den beri

hayatın vazg ezi olan plastik

Tüm plastiklerin tek ortak yönü, hepsinin kimyacıların buluşu olmasıdır.

Alexander Parkes “Parkesine” markasıyla ilk insan yapımı plastiği icat etmiştir. Parkesine, nitrik ve sülfürik asitlerde çözünen ve bitkisel yağ ile karıştırılan pamuklu iplerden yapılmıştır.

Plastiğin endüstrideki tartışılmaz üstünlüğü her geçen gün artmaktadır. Plastik ürünleri; cam, metal, ağaç gibi maddelerle birlikte kullanıldığı gibi demir, tahta ve cam gibi malzemelerin alternatifi olarak da kullanım alanı bulmaktadır. Plastik, petrol hammaddeli bir üründür. Sıvı halde işleme sokulup şekillendirildikten sonra sertleşebilen organik bir maddedir. Plastik sektörü girdilerinin yüzde 90’ını petrokimya sanayinden temin edilmektedir. Plastik, küçük moleküllü polimerlerlerin birleştirilerek polimerize edilmesi ve böylelikle büyük moleküllü polimerlerin oluşması, bu polimerlerin ise birçok katkı maddeleri ilave edilmesiyle oluşur. Plastikten elde edilen ürünler hayatımıza 1862 yılında girmiştir ve 150 yılı aşkın bir süredir hayatımızın birçok alanında yer almaya başlamıştır.

Plastiğin en önemli tüketicileri ise ambalaj ve inşaat sektörleri olup, bunların yanı sıra otomotiv, elektrik, beyaz eşya, ayakkabı ve plastik ev gereçleridir. Kısaca plastikten mamul ürünler, çok basit kullanımların yanı sıra yüksek teknoloji gerektiren sektörlerde de tüketilmektedir. İlk olarak İngiltere Birmingham’da, Alexander Parkes tarafından icat edilen, “Parkesine” adıyla sunulan, nitroselüloz, kâfur ve alkolün karışımıyla üretilen plastik büyük ilgi görmüştür. Birçok ürünün üretimine ilham olan plastik “Gerçekten harika” bir madde olarak nitelendirilmiştir o dönemde. Plastik ile madalya, düğme, tarak, bıçak sapı, kart kutusu, kitap kılıfı, kalemlik, plastik kapı kolu gibi çok sayıda ve gerekli eşyaların yapımı hem kolay, hem de kaliteli hale gelmiştir. O dönem-

1868’de Amerikalı John W. Hyatt, selüloz ve nitrat ile kafur maddesini karıştırarak sentetik plastiği elde etmiştir. Bu maddeden düğme, taraf, bilardo topları imal edilmiştir.

1935 yılında Naylon maddesinin bulunması ise bir devrim niteliğindedir. Bu sıralarda Polivinilklorür (PVC) ve akrilik plastikler de yapılmış ve kullanılmaya başlanmıştır. 

1909’da Amerikalı Leo Ho Baekeland  bakalit olarak bilinen Fenol Formaldehit polimerini bulmuştur. 

PLASTİĞİN DOĞUŞU Plastik sektörü, dünden bugüne gelişen teknoloji sayesinde her daim ilerleme göstermiştir. www.lifemedia.com/plastechdergisi

1938 yılında icat edilen teflon ise, metallerin yerini alacak özelliklere sahiptir. Tetrafloretilen buharından yüksek basınç altında ele geçen beyaz pudradan elde edilen teflonun 800°C sıcaklığa dayanıklı ve oldukça mukavim ve esnek olması, kullanma sahasını genişletmiştir. 


3

lerde kalıpla şekil verilerek kullanılan yüksek maliyetli kauçuğun yerine geçen Alexander Parkes’in icadı olan plastik, sergilendiği “Uluslararası Büyük Londra Fuarı”nda mükemmellik ödülünü kazanmıştır. Tüm plastiklerin tek ortak yönü, hepsinin kimyacıların buluşu. Ve zaman içerisinde plastik, endüstrideki gelişimini ev gereçleri olarak, hayatımızı kolaylaştıran ürünlerle karşımıza çıkardı. Kullanım kolaylığı, çeşitliliği ve fiyat avantajıyla züccaciye sektöründen büyük bir dilim alan Plastik ev gereçleri sektörü yapılan yatırımların da etkisiyle ciddi bir büyüme kaydetti. Rengarenk saklama kapları, limon sıkacakları, çırpıcılar, doğrayıcılar… Ev kadınlarının vazgeçilmezleri haline geldi. Kolay işlenebilmesi, iklim şartlarına metallerden daha fazla dayanıklılık göstermesi ve çok ucuza mal edilebilmesi gibi nedenler doğrultusunda plastik kısa sürede tercih sebebi oldu. Türkiye’nin ilk STK’larından olan Plastik Sanayicileri Derneği’nin 1969 yılında “Plastik Mutfak – Mutfak Eşyaları İmalatçıları Derneği” olarak kurulduğu bilgisi de, plastik ev gereçleri sektörünün plastik sanayisi içerisindeki önemini göstermektedir.

Plastik ev ve mutfak eşyalarının züccaciye sektöründeki yeri

İcat edildiği günden beri plastikten vazgeçemedik… Çünkü; ʵʵ Hayatımızı kolaylaştırmadaki üstünlüğü göz ardı edilemeyecek kadar çoktur. ʵʵ İcat edildiğinden bu yana kullanılmadığı sektör kalmamıştır. ʵʵ Kolay işlenebilirler, kalıplanabilir, güçlü ve esnek bir yapıya sahiptirler. ʵʵ Bugün yaklaşık olarak 50 farklı plastik türü mevcuttur. ʵʵ Üretimi ucuzdur. ʵʵ Mutfak, banyo ve hatta salon dekorasyonlarında kullanım avantajları mevcuttur.

1950 yılına gelindiğinde ise, Federal Almanya’da Karl Zevger isimli araştırmacı düşük basınç altında kolay elde edilebilen yüksek mukavemetli polietilen plastikleri üretmiştir.

Zamanla gelişen teknoloji ve ilerleyen endüstriyel tasarımla plastik hayatımızın her alanında karşımıza çıkmaya başladı.

ʵʵ Cam, metal ve ağaç gibi maddelerle birlikte kullanılabilirler. ʵʵ Demir, tahta ve cam gibi malzemelerin yerine ikame edilebilirler. ʵʵ İklim şartlarına metallerden daha fazla dayanıklılık gösterirler.

Plastech Dergisi Şubat 2013

Geçmişte cam, metal ve çelikten üretilen birçok ürün artık yerini plastik eşyalara bıraktı. İnsanlar yaşadıkça gıda tüketimi mecburidir. Ve züccaciye var oldukça da pratik mutfak eşyaları hep hayatımızın içerisinde olacaktır. Züccaciye ürünleri denilince akla genellikle cam ve metalik ürünler gelir. Ancak devir teknoloji devri. Malzemelerin gelişmesi ve üretim teknolojilerinin imkanlarıyla artık plastikler de cam ve metalik ürünler gibi imalatlar gerçekleştirilebilmekte olduğundan plastik ev gereçlerinin önemi de gün geçtikçe arttı. Daha çabuk ve daha kullanışlı ürünler üretmek mümkün oldu ve dolayısıyla da plastik mutfak eşyaları da züccaciyenin yanında yerini aldı. Günlük hayatın koşuşturmasında özellikle çalışan kadınların en büyük tercihidir pratik eşyalar. Hep bir koşuşturma içerisinde maalesef hiçbir şeyi zaman bulunamaz. Işte özellikle kadınların işlerini kolaylaştırmak adına böyle bir sektöre ihtiyaç duyuldu. Ve plastik mutfak eşyaları kendiliğinden oluştu, günlük yaşamda sık kullanılan eşyaların üretiminde plastik malzemeler daha fazla tercih edilmeye başlandı. Geçmişte cam, metal ve çelikten üretilen birçok ürün artık yerini plastik eşyalara bıraktı.


4

ʵʵ Haber

PPlastiğin

1001 çeşidi… Piciditatecte sum faces que nis min porepe pel iliquiae voloribus repe mollesc ipsuntia conet esto di sum id ut aut res.

Plastiğin endüstrideki tartışılmaz üstünlüğü her geçen gün artmaktadır.

İstoç, zamanla sektörün nabzını elinde tutan merkez konumuna geldi.

Plastiğin endüstrideki tartışılmaz üstünlüğü her geçen gün artmaktadır. Plastik ürünleri; cam, metal, ağaç gibi maddelerle birlikte kullanıldığı gibi demir, tahta ve cam gibi malzemelerin alternatifi olarak da kullanılmaktadır. Binlerce plastik türü olmakla birlikte bunları sıcakta sertleşen ve sıcakta kalıplanan plastikler olmak üzere iki ana grupta toplamak mümkündür. Sıcakta kalıplanan plastikler erirler ve istenilen şekle girerler. Her defasında soğurken sertleşirler. Sıcakta sertleşen plastik ısıtıldıktan ve tekrar şekil verildikten sonra tekrar ısıtılsa bile şekil değiştirmezler. Plastik ürünlerle hayatımızın her alanında karşılaşmamız mümkün. Artık birçok ürünün üretiminde plastik kullanılmaktadır. Kullanılan ürün gamına göre bunu koleksiyonlara ayırmak mümkündür. Mutfak koleksiyonunda tabaklık, kase, bardak, limonluk, tepsi, süzgeç, kaşıklık, servis seti, saklama kabı, yumurtalık, kesme tahtası, mutfak küvetleri, sürahiler gibi ürün gamına sahipken banyo koleksiyonunda faraş, temizlik seti, klozet fırçası, tabure, mandal, leğen, kova, sabunluk, maşrapa gibi ürünler www.lifemedia.com/plastechdergisi

kullanılmaktadır. Ayrıca bahçe koleksiyonlarında da plastik ürünler daha çok tercih edilmektedir. Çiçekleri sulamak için sulama kapları, saksılar, şezlong, sehpa, masa-sandalyeler, bahçe ekipmanları en çok tercih edilen ürünler arasında yerlerini almaktadır. Türkiye plastik pazarında 6000 firma Türkiye’de 200’den fazla firma üretim faaliyetinde bulunmakta olup, başta İstanbul olmak üzere, Ankara, İzmir, Antalya, Gaziantep, Kahramanmaraş, Kütahya gibi büyük şehirlerdeki üreticilerin yanı sıra İstanbul’da Eminönü ve İSTOÇ Ticaret Merkezi’nde müşterilere hem toptan hem de perakende satış yapan devasa bir pazar yer almaktadır. İSTOÇ yerli ve yabancı alıcıya çok geniş bir ürün yelpazesi sunmasının yanında son zamanlarda sektörün nabzını elinde tutan merkez konumuna gelmiştir. Özellikle son yıllarda sektörde kıyasıya bir rekabet söz konusu olup, hem yurtiçinde hem de yurtdışında Türk Plastik Ev Eşyaları sektörü söz sahibi olmaya başlamıştır. Ülkemizde Plastik sektöründe yüzde 90'ı


5

Enjeksiyon makinası

TTürkiye’de plastik sektörü ve kullanılan teknoloji

Teknolojiye yaptıkları yatırımlarla Türk firmaları rekabetin içindeki güçlerini ispatlıyor. Plastik sektöründe Türkiye dünyadaki yerini yavaş yavaş daha yukarılara taşıyor. Artık üretici kimliğinin yanında ithalatçı kimliğine de sahip. Avrupa ile kıyaslama yapıldığı zaman Türkiye, İtalya gibi mutfak eşyaları sektöründe dizayn olarak duayen olan bir ülkeye çok ciddi rakamlarda ihracat yapıyor. Plastik artık dünyanın her yerine Türkiye’den gidiyor. O yüzden Türk etiketi özellikle istenen bir etiket haline geldi. Artık herkes ‘made in Turkey’ yazısını arıyor ürünlerde. Yadsınamaz bir gerçek var ki, o da rekabet teknolojiden geçiyor. Türk firmalarının da artık teknolojiye fazlasıyla yatırım yapması, bu rekabetin içindeki güçlenmeyi de beraberinde getirdi. Sektördeki makine parkının yüzde 90'ını kapsayan araştırmalar enjeksiyon, kalıplama, ekstrüzyon, şişirme ve ısıl şekillendirme gibi temel plastik ve kauçuk işleme makinelerine yönelik yapılıyor. Ve yapılan araştırmalar bize gösteriyor ki, plastik işleme makinelerinin üretim verimliliği teknolojik gelişmeler sayesinde, son 20 yılda 2 katına çıktı. Üretim verimliliğinin

artmasına karşın plastik makinelerinin enerji tüketimi de %30 azaldı. İlk plastik enjeksiyon makinesi 1930'lu yıllarda yapıldı. Ve plastik ürünlerin üretiminde en yaygın kullanılan yöntemlerden biri haline geldi. Plastik enjeksiyon, sıcaklık yardımı ile eritilmiş plastik hammaddenin bir kalıp içine enjekte edilerek şekillendirilmesi ve soğutularak kalıptan çıkarılmasını içeren bir imalattır. Bu metot ile en küçük komponentlerden, bahçe mobilyalarına kadar çok çeşitli ebat ve kategorilerde plastik parçalar imal edilebilir. Türkiye’de plastik tüketiminin ağırlığını günlük hayatta çok sık karşılaştığımız polietilen (PE), polipropilen (PP), polivinilklorür (PVC), polistiren (PS) gibi plastikler oluşturmaktadır. PE; ambalaj filmlerinde, sera örtülerinde, sulama borularında, varil, bidon, şişe ve ev eşyaları vb. üretiminde, PP; çuval, sentetik elyaf, sıhhi tesisat boruları, ev eşyaları vb. üretiminde, PVC; pencere profili, lambri, boru, ambalaj filmleri, suni deri vb. üretiminde, PS ise ambalaj kapları ve ev gereçleri vb. üretiminde yoğun olarak kullanılmaktadır. Plastech Dergisi Şubat 2013

Busdae nossuntius de minimporerum aperae nim inimod qui con corerecto elicipicae. Nam, et is alitate sunt, sit evelit fugitatur? Olorerf ereseceseque erum


6

ʵʵ Haber

PPlastik ev gereçlerinin teknolojik rekabeti

Et volorepra dellupt atintur aquae cus excepel et voluptatem inullupta eiciat est omnia exeruptae sim Busdae nossuntius de minimporerum aperae nim inimod qui con corerecto elicipicae. Nam, et is alitate sunt, sit evelit fugitatur? Olorerf ereseceseque erum

Genç nüfusun yoğun olduğu ülkemizde plastik işleme teknolojisiyle ilgili bir çok eğitim fırsatı mevcuttur. Lisede ve sonrasında yüksekokullarda mesleki eğitimlerini tamamlayan kalifiye elemanlar ilgili bölümleri bitirdikten sonra sektörde Plastik İşleme Teknisyenliği ve Plastik Kalıpçılığı bölümlerinde görev almaktadırlar. Özellikle son yıllarda endüstriyel tasarımın ağırlık kazandığı sektörlerden biri olan Plastik ev gereçleri sektör içinde ayrı bir önem taşımaktadır. Dünya ekonomisinde ve sanayisinde önemli bir yer tutan ülkemizde de yeni yeni gelişmekte olan plastik sektö-

www.lifemedia.com/plastechdergisi

ründe, meslek elemanlarının iş bulma olanakları oldukça yüksektir. Gümrük Birliğine geçişin ve Avrupa Birliği ile bütünleşme çalışmaları doğrultusunda, plastik ürünlerinin uluslararası piyasalarda daha fazla yer alabilmesi için sektörün rekabet gücünün olması gerekmektedir. Kaliteli üretim, yeterli bilgi ve beceri ile donatılmış, yetişmiş insan gerekliliğine dikkat eden nedenle, iyi yetişmiş plastik teknolojisi teknisyenlerine ve plastik kalıpçılarına talep sürekli artmaktadır. Öyle ki mesleki eğitimleri sonucu geliştirdiği tasarımları kalıplandırma, renk ve seçenek olarak çoğaltmadaki başarımız şu an, üretimde ucuz işçiliği ve yaygınlıktaki üstünlüğüyle sektöre hakim olan Çin ile yarışmaktadır. Gerek iç piyasaya gerek dış piyasaya renk ve ürün çeşitliliği konusunda geniş bir yelpaze sunana Türk Plastik Ev Gereçleri Sektörü Çin’in ucuz işçiliğinden kaynaklı fiyat politikasının önüne geçmiş, özellikle sağlığa uygunluk politikalarının Türkiye’de önem kazanmasıyla ihracatta


7

SSektörün gelişimi ve uygulamalar

Sequi omnia volore debis veroreratus voles enecto consequiandi corem que sit rem re minus andem. Mi, volorestis as quosa ped Mutfaklarda geniş yer tutan plastik ev eşyaları, saklama kapları, ekmeklik, limon sıkacakları, tabak ve kullan at ürünler olarak geçen daha birçok alanda çeşitlilik, kullanım kolaylığı ve fiyat avantajları vardır. Sağlık & Hijyen avantajları da sağlayan plastik ev eşyaları kullanımı % 30 daha az enerji tüketimi sağlarken, sıvı kullanım ürünleri olarak geçen sürahiler, bardaklar ve mataralarda cam şişelere göre 32 kez daha az enerji tasarrufu sağlamaktadır. Ekonomik fiyat, güvenlik, konfor, yakıt ekonomisine katkı sağlayan plastik ev eşyaları, fiyat verimliliği ve karlılık, hafiflik (Enerji / Yakıt Tasarrufu), fonksiyonel dizayn, yeni etkiler, daha az bakım, korozyon & kimyasal koruma sağlamaktadır. Ancak bunca ekonomide ve bireysel kullanımda bunca fayda sağlayan plastik, Türkiye’nin petrol ithalatçısı konumunda olması, hammaddesi petrole dayalı olan plastik monomerlerin ve dolayısıyla plastik hammaddelerin üretiminde gerekli kapasiteyi sağlayamadığından, yurtiçi talebi karşılayamayıp, bu

anlamda ihracat hacmine de ulaşamamaktadır. Dolayısıyla, dış ticaret açığımız artmaktadır. Bu durumun önüne geçilmesi için petrol hacminin yüksek olduğu Orta Doğu ülkelerinin ülkemize yatırımı teşvik edilmelidir. Standardizasyon temini ve uygulamasında yaşanan sıkıntılar, ürün güvenliği, açısından ulusal ve uluslararası ticarette problem oluşturmaktadır. Tüm plastik firmaların kayıt altında olmaması, firmaları kayıt altına almak için yöntem yanlışlığı ve Bakanlıklar arası koordinasyon eksikliğinin olmasıdır. Bu durum, sektörde haksız rekabetin önüne geçilememesine neden olmaktadır. Öte yandan Doğu Anadolu ve Karadeniz Bölgelerinde teşviklerin olmasına rağmen yatırımlar yapılmamıştır. Yatırımcılara bu bölgelerde plastik sektörüne yatırım yapmaları için güven ve bilgi platformları oluşturulmalıdır. Plastik know-how ‘unu, çeşitli plastik alt sektör disiplinlerini verecek yeterlikte olan bölümlerin az sayıda olması nitelikli yöneticiler yetiştirmede sorun oluşturmaktadır.Sektörün yönetsel, işlemsel ve bakım alanlarında nitePlastech Dergisi Şubat 2013

Busdae nossuntius de minimporerum aperae nim inimod qui con corerecto elicipicae. Nam, et is alitate sunt, sit evelit fugitatur? Olorerf ereseceseque erum


8

ʵʵ Haber

GGeri dönüşüme dikkat!

Et volorepra dellupt atintur aquae cus excepel et voluptatem inullupta eiciat est omnia exeruptae sim Busdae nossuntius de minimporerum aperae nim inimod qui con corerecto elicipicae. Nam, et is alitate sunt, sit evelit fugitatur? Olorerf ereseceseque erum

Yaşadığımız dünya her geçen gün farklı sorunlara maruz kalıyor. Doğanın bozulan dengesi insanoğlunun hayatını olumsuz yönde etkilemeye devam ediyor. Bilim adamları, artık bozulan dengeyi korumak adına hatırı sayılır bütçeler harcamaktan çekinmiyor. Bu aşamada en önemli görev insana yani bizlere düşüyor. Doğada sürdürülebilirlik sağlamak, var olanı tekrar kullanmak, yeniye zarar vermemek en önemli hedef artık. Geri dönüşüm sonucu elde edilen ham maddeler, yenilenebilir kaynaklar öncelikli tercihimiz haline geldi. Konumuz plastik… Ve söz ettiğimiz bütün olgular plastik için ayrı bir önem arz etmektedir. Malum plastik doğada zor kaybolan, yok olma süresi çok uzun olan bir ürün. Bu bakımdan geri dönüşüm plastik sektörünün olmazsa olmazı artık. Ama bu konuda dikkat etmemiz gereken hususlar var. Doğanın dengesi ile beraber insan sağlığının önemini de göz ardı etmemeliyiz. Gıdaya ve ısıya

www.lifemedia.com/plastechdergisi

temas eden ürünlerde geri dönüşüm kesinlikle kullanılmamalı. Aynı şekilde diş fırçaları, yüz temizleme fırçaları gibi insan vücuduyla direk temas eden ürünlerde geri dönüşüm uygulaması olmamalı. Plastik ev gereçlerinde geri dönüşümün kullanılabileceği en uygun ürünler süpürge, faraş, mandal gibi direk insan vücuduyla teması olmayan ürünlerdir. Peki bu hususta nelere dikkat etmeliyiz? Kullandığımız plastik ürünlerin sağlığımızı tehdit etmediğini nasıl anlayacağız… İşte kalite bu zaman devreye giriyor. Ürünün hangi firma tarafından yapıldığı ve o firmanın sektördeki bilinirliği bizim için çok önemli bir hal alıyor. Hayatımızın her alanında önemi gün be gün artan plastikleri seçerken özenli davranmak, merdiven altı firmaları kullanmamak en önemli önceliğimiz olmalı. Unutmayalım kalite sağlığı getirir…


9

PPlastik sektörünün mevcut durumu ve geleceği

Türkiye’nin coğrafi yapısı ihracatta büyük avantajlar sağlıyor. Geçmişi son 40 yıla dayanan Türk plastik endüstrisi oldukça hızlı bir şekilde gelişmektedir. Plastik endüstrisi, çoğu küçük ve orta ölçekli olmak üzere 6 binden fazla işletme ile üretim yapmakta ve 160 binden fazla kişiyi istihdam etmektedir. Modern üretim teknolojileri kullanılarak gerçekleştirilen ürünler iç piyasa talebini karşıladığı gibi doğrudan ve dolaylı olarak önemli ölçüde ihracat da gerçekleştirilmektedir. Plastik endüstrisi sadece bitmiş ürün ihraç etmek ile yetinmemekte, plastik ham madde karışım ve katkıları ile çeşitli plastik işleme makineleri ve teknolojileri de Türkiye’de üretilmekte ve ihraç edilmektedir. Ülkemiz, şu anda mevcut plastik tüketimi ile Avrupa’da İspanya’dan sonra 6. sırada gelmektedir. Tüketim açısından ambalaj ve inşaat malzemeleri alanı başta gelmektedir. Son yıllarda hızla gelişen ihracat ve değişen tüketim alışkanlıkları ambalaj sektörünün hızla gelişmesine yol açmıştır. Öte yandan plastik parçaların yaygın olarak kullanıldığı

dayanıklı tüketim ve otomotiv sektörünün de hızla büyümesi sayesinde sektörde yeni yatırımlar yapılmaktadır. Türkiye üretim kapasitesi ile Avrupa’da sentetik elyaf üretiminde ikinci, pencere profili üretiminde ise üçüncü sıradadır. Türkiye’nin coğrafi olarak Avrupa ile Asya’nın buluştuğu noktada yer alması Türk plastik endüstrisinin ihracatını giderek artırmada avantaj sağlamaktadır. Türk plastik ürünleri dünyada 124 ülkeye ihraç edilmektedir. Ana pazarlar; AB, Bağımsız Devletler Topluluğu, Doğu Avrupa, Afrika ve Ortadoğu ülkeleridir. Alanının toplam ihracatı 1 milyar dolar seviyesini çoktan aşmıştır. İhracat portföyünü, her türlü dayanıklı tüketim malzemesi, otomotiv parçaları, ambalaj malzemesi, borular, mobilyalar, tekstil ürünleri, ayakkabı, orijinal ekipman parçaları ve plastik ev eşyaları oluşturmaktadır.

Plastech Dergisi Şubat 2013

Busdae nossuntius de minimporerum aperae nim inimod qui con corerecto elicipicae. Nam, et is alitate sunt, sit evelit fugitatur? Olorerf ereseceseque erum


10

ʵʵ Haber

ÇÇin’de plastik üretimi

Et volorepra dellupt atintur aquae cus excepel et voluptatem inullupta eiciat est omnia exeruptae sim Busdae nossuntius de minimporerum aperae nim inimod qui con corerecto elicipicae. Nam, et is alitate sunt, sit evelit fugitatur? Olorerf ereseceseque erum

1 milyon 347 milyon nüfusuyla dünyanın en kalabalık ülkesi bildiğimiz gibi Çin’dir. Eee tabi ki hal böyle olunca çalışan çok, maliyet düşük oluyor. Kalite derseniz işte orası biraz şaibeli. ‘’Made in China’’ yazan ürünleri alırken daha dikkatli daha titiz davranmak hepimiz için farz olmuş durumda. Plastik sektörüne baktığımız zamanda durum aynı aslında. Çin dünya rezervlerinin

www.lifemedia.com/plastechdergisi

%15’ini bloke etmiş ve bütün pazarlara ağırlığını koymuş durumda. Seri üretim, ucuz işçilik, teknolojik gelişim Çin’in elindeki en önemli kozlar olarak öne çıkıyor. Bizde 5 çeşit ürün varken onlar karşımıza onlarca çeşit ve seri çıkıyor. Peki kalite… İşte bu konuda Türkiye Çin’i geride bırakmış durumda. Ve artık firmaların teknolojiye yapmış olduğu yatırımlarla seri üretime geçildi. Tabi bu durum fiyata olarak da Çin’le baş etmemiz için bir avantaj sağlıyor bizlere. Doğru tanıtımlar, kaliteli üretim ve doğru fiyat politikasıyla Türkiye Çin’le plastik sektöründe de kıyasıya rekabet edebilecek konuma gelmiş durumda artık. Bu kadar yoğun üretim kapasitesine sahip Çin sağlıklı ürünler üretebiliyor mu dersiniz? Burada ithalatçı firmalar çok önemli işler düşüyor. Çin’den gelen ürünlerin kaçak olmamasına ve gümrüklerdeki kontrollerin tam yapıldığına emin olmamız yeterli gelecektir.


11

PPlastik Ürünler Üretilirken

Dikkat Edilmesi Gerekenler Plastik eğer gerçekten sağlığa uygun üretilir ve doğru kullanılırsa sağlık açısından hiçbir tehlike arz etmez. Sağlığa uygun malzemeler kullanılmalı Ham madde ve boyalar kaliteli olmalı

edilmeli Ürün üzerindeki açıklamalar kesinlikle okunmalı

Ucuz plastik mallardan kaçınılmalı İkinci el hammadde yani geri dönüşüm hammaddesi gıda ile temas edecek hiçbir üründe kullanılmamalı Sağlık bakanlığının yasaklamış olduğu ürünler kullanılmamalı Özellikle gıda ile temas eden plastik ürünlerin standart belgelerine uygun olup olmadığına dikkat edilmeli Üretim alanındaki makine parkurlarına dikkat edilmeli Tüketicinin dikkat etmesi gerekenler Üretici firmaya dikkat edilmeli Nereden satın alındığına dikkat Plastech Dergisi Şubat 2013

Busdae nossuntius de minimporerum aperae nim inimod qui con corerecto elicipicae. Nam, et is alitate sunt, sit evelit fugitatur? Olorerf ereseceseque erum


12

Taşkın Nehir, Okyanus Mutfakları Genel Müdürü

ʵʵ Röportaj

O O kyanus’la mutfaktaki işler çok daha pratik Plastech Dergisi Taşkın Nehir, Okyanus Mutfakları Genel Müdürü'yle görüştü Bize Okyanus Mutfak Eşyaları firmasından bahseder misiniz? Taşkın Nehir: Okyanus Mutfak Eşyaları, 25 sene önce Tahtakale’de Kamil Yüksel tarafından Yüksel Pazarlama ile ticaret hayatına başladı. Daha sonra ise oğlu bayrağı devraldı ve 2000 senesinde Okyanus firmasını kurdu, Okyanus firmasına tam anlamıyla bir aile firması diyebiliriz. Okyanus firması olarak üç yıl öncede imalata başladık. İmalat yapmadan önce ithalatımız, toptan satışlarımız ve perakende alışveriş merkezlerimiz vardı. Daha sonra yani üç sene önce bu sektörde bazı eksiklikler olduğunu fark ettik, bu sektöre yenilik ve yeni bir yüz getirmek istedik. Şu anda 3.000 m² alanda İptas İkitelli’de üretim faaliyetimize devam etmekteyiz. Mutfak eşyaları sektöründe üretim tarzınız nedir? Taşkın Nehir: Mutfak eşyaları çok geniş bir segment, biz pratik kullanıma yönelik değişik ürünler üretmeyi tercih ediyoruz. Mesela; piyasada çok fazla olmayan ve dünyada örneği www.lifemedia.com/plastechdergisi

olmayan limon spreyi, kestane çizeceği ve daha birçok değişik ve pratik kullanıma yönelik ürünler üretiyoruz. Yaklaşık bir senedir kendi tasarımcımız var. Tasarımcımızla tüketicinin mutfaktaki işlerini daha da kolaylaştıracak ürünleri, kimsenin daha önce yapmadığı bir tarzda tüketicinin karşısına çıkarmak bizim en önemli stratejimiz. Bu yolda yavaş ve emin adımlarla da ilerlediğimize inanıyorum. Okyanus Firması pazarları hakkında bilgi verir misiniz? Taşkın Nehir: Okyanus firması olarak yurtiçinde tüm büyük firmalarla çalışıyoruz diyebilirim. Yurtdışında da yeni ve genç bir firma olmamıza rağmen aşağı yukarı dünyanın her yerine ihracat yapıyoruz. Dış ticaretimize ilk olarak iki buçuk sene önce Filistin ile başladık. Avrupa’ da ise İtalya bizim kalemiz. Biliyorsunuz ki İtalya mutfak eşyaları sektöründe dünyaya ihracat yapan bir ülke olmasına rağmen, biz İtalya ya çok fazla mal satmayı başarıyoruz. Bu da bizim ve Türkiye için gerçekten gurur verici bir durum. Şu anda yurtdışında belli ke-


13

Okyanus’un kendi stiliyle yarattığı ürünler mutfaklara şıklık katıyor.

simlerle ticaret yapsak da zamanla bu ticaret hacmimizin gelişeceğine inanıyorum. Takdir ederdiniz ki, daha yurtdışına yeni açılmış bir firmayız ve zamanla ve yaptıklarımızın üzerine bir şeyler koyarak gelişimimizi sürdürmek istiyoruz. Gelecekteki planlarınız nelerdir? Taşkın Nehir: Biz Okyanus firması olarak daha çok yeniliği, kaliteliyi ve marka bilinirliğini ön planda tutuyoruz. Bütün dünyada ve Türkiye’ de Freecook markamızın daha çok bilinmesi ve herkesin en azından bir fikir sahibi olduğu bir

marka haline getirmeyi hedef olarak seçiyoruz. Ticaret hacmimizi daha da geliştirip dünyanın dört bir köşesine ürün göndermek istiyoruz. Her zaman sağlıklı ve kaliteli ürünler üretmek en önemli prensiplerimizden biri, bunu daha fazla geliştirip Frecook markasını ve Türkiye’nin ismini dünyada tanıtmak ise en büyük gayemiz. Ekonomik olarak, imalatımızı büyütmeyi şu an için çok yararlı görmüyoruz. Fakat ister ister istemez şartlar bizi büyümeye yöneltiyor. Biz de Okyanus firması olarak yavaş ve sağlam adımlarla bu şartlara ayak uydurarak büyümemizi ve gelişimimizi sürdürmeye çalışıyoruz.

Plastech Dergisi Şubat 2013


14

Hasan Çetin, Zambak Plastik Dış Ticaret Sorumlusu

Z Z ambak Plastik’in mandalla başlayan plastik macerası Plastech Dergisi Hasan Çetin, Zambak Plastik Dış Ticaret Sorumlusu'yla görüştü Hasan Bey, plastik ev gereçleri hayatımıza ne zaman girdi ve hayatımızı ne yönde etkiledi? Hasan Çetin: Şöyle örnek vererek başlamak istiyorum; daha önce kullandığımız mandal ahşaptı, fırçaların takozları ahşaptandı, süpürgeler çalıdandı. Teknolojinin ilerlemesi ve buna yönelik makineleşmenin gelişmesi, plastik hammaddedeki imalatın insan hayatına uygulanabilirliğinin kolaylaşmasını sağladı ve plastiği hayatımıza soktu. Bugün bakarsanız plastik ev eşyalarının sihri bence her eve giriyor olması. İnsanın yaşadığı ve temizlik yapılan her evde plastik eşya kesinlikle vardır. Her evin mutfağında plastik kap kacak mutlaka vardır. O yüzden şu anda insanların hayatında hayatı idame ettirmek açısından büyük bir yer kaplar plastikler. Burada önemli olan kalitedir. Kullanılan hammaddeki kalite ile plastiklerin insan hayatını olumsuz yönde etkilememesini sağlarsınız. Biz de Zambak Plastik olarak burada elimizden geldiğince buna dikkat edi-

www.lifemedia.com/plastechdergisi

yoruz. Birinci sınıf hammadde ve boya kullanmaya çalışıyoruz ki bunların insan sağlığına zararı olmasın. Çünkü dediğim gibi plastik. Plastik sektöründe ürün yelpazesi gün geçtikçe genişliyor. Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Hasan Çetin: Life Media olarak siz de Züchex’i organize ediyorsunuz. O kadar büyüyor ki sektör Züchex’de kendine ayrılan 5. hall’e sığmıyor, taşıyor 4. Halle hatta 11. Halle yansıyor. Yeni hall yapalım mı yapmayalım mı tartışmaları sizin içinizde de devam ediyor. Sektör gün geçtikçe büyüyor ve yeni oyuncular giriyor. Firmalar artık yenilikçi olmaya başlıyor. Bu belki Avrupa’nın hantallığından kaynaklanıyor. İtalya, Almanya, Polonya plastiğin modasının takip edildiği ülkelerdi ama artık Türkiye’de bu duruma doğru ilerlemeye başladı. Şunu diyebilirim, artık işin hamallığını yapmıyoruz. Biraz daha işin içine yenilik ve dizayn katıp yeni ürün-


15

ler yapıp sunmaya başlıyoruz. Artık ucuzu satarak tercih edilip para kazanmıyoruz. Son yıllarda Türk malı denildiği zaman kalite insanların aklına geliyor. Bu yüzden hızla gelişen büyüyen firmaları görüyoruz. Firmalar departmanlar kurarak teknolojiye yatırım yapmaya başlıyor. Hangi fuarlara katılıyorsunuz? Fuarların şirketiniz için getirileri nelerdir? Hasan Çetin: 2012’de yurtiçinde Züchex, yurtdışında ise Rusya, Ukrayna, Gana ve Irak’da bulunduk. 2012’nin ikinci döneminden sonra yoğun bir fuar katılımında bulunduk. 2013’de ise İdeal Home ve Züchex fuarlarında kesinlikle olacağız. Yurtdışında da iki veya üç fuara daha katılmayı düşünüyoruz. Bunların planlamaları şuan yapılıyor. Fakat biz fuar dışında da yurtdışına geziler düzenleyip pazar araştırmalarımıza devam ediyoruz. Yurtdışı çalışmalarında biraz daha agresif davranmaya özen gösteriyoruz. Firma olarak 2012’nin ikinci yarısında departman olarak yurtdışı çalışmalarımıza başladık. Daha önceden de yapılıyordu fakat profesyonel bir idari departman olarak değildi. O yüzden biraz geç kalmışlık var ve bizde bu arayı kapatmak için hızla çalışıyoruz. 2012 yılındaki Züchex bizim için çok başarılı geçti. Özellikle bu süreç içinde yapılan fuarlardan en çok Züchex Fuarından verim aldık. Ben şunu düşünüyorum Züchex Ambiente’den sonra bizim kıtaya baktığınız zaman ikinci büyük fuar organizasyonudur. Şunu da düşünüyorum Avrupa firmalarının yerinde olsam kesinlikle Züchex’de bulunurum. Çünkü Züchex’in katılımcı profiline baktığınız zaman genelde Arap Yarım Adası ve Afrika Kıtası Züchex’e geliyor. Bunların Ambiente’ye gelmesi daha zor. Türkiye’ye vizesiz geliyorlar. Bu yüzden kesinlikle Avrupa’nın bu fuara katılması lazım diye düşünüyorum. Bütün fuarların kesinlikle bir getirisi var. Katıldığınız bütün fuarlarda piyasayı görüp pazarı tanıyorsunuz, diğer ülkelerden gelen firmaları tanıyıp onları görme fırsatınız oluyor ve dünyada ne olup ne bittiğini öğreniyorsunuz.

likle istenen bir etiket haline geldi. Artık ‘Made in Turkey’ yazısını insanlar arıyor ürünlerde. Bu ibarenin ürünlerin üzerinde olması isteği geliyor. Bu bilinirlik şöyle; Türk malı kalitelidir ve fiyatta rekabetçidir. Bu dengeyi yakalamış durumdayız. Biz dünyanın plastikte önde gelen ülkelerine ürün satabiliyoruz buda bizim hangi seviyede olduğumuzu gösteriyor ve bizi gururlandırıyor. Umarım ileride de böyle devam eder ve bu dengeyi bozmayız. Bizim firma olarak belli bir aşama kaydettiğimiz pazarlar Kuzey Afrika, Irak, İran yani genelde Orta Doğu ve bunun yanında da Rusya ve Ukrayna’yı da sayabiliriz. Bizim hedeflerimiz arasında ise bu ülkeler arasına Güney Afrika’yı katmak, Orta Avrupa’ya açılmak ve hali hazırda olan pazarlarımızı da koruyarak yelpazemizi genişletmek diyebiliriz.

Türkiye’nin plastik sektöründeki bilinirliği nasıl ve siz hangi pazarlarda yer alıyorsunuz? Hasan Çetin: Plastik dünyanın her yerine Türkiye’den gidiyor. O yüzden Türk etiketi özelPlastech Dergisi Şubat 2013


16

A. Faruk Uzuntaş, Akay Plastik Pazarlama Müdürü

ʵʵ Röportaj

4 4 0 yıldır Akay ailesi bir arada Plastech Dergisi A. Faruk Uzuntaş, Akay Plastik Pazarlama Müdürü'yle görüştü 1974 yılında Fehmi Akay tarafından kurulan Akay Plastik, aile fertlerinin gösterdiği çaba ve özveriyle 40 yıldan bu yana sektördeki yerini hep daha iyiye taşıdı. Süleymaniye Vefa’da imalat hayatına başlayan Akay Plastik, önce oyuncak daha sonra temizlik malzemelerini sektörle buluşturdu. Günümüzde ise Akay Plastik, imalatlarını Mahmutbey’deki fabrikalarında, satışlarını ise İstoç’taki mağazalarında 350 çeşit ürün gamına ulaşmış vaziyette devam ettiriyor. Her ay ürün yelpazelerini genişletmek adına çalışmalar yapan Akay Plastik, 2012’den itibaren kurumsallık adına bir takım adımlar atmaya başlayarak sektördeki yerlerini daha da sağlamlaştırmayı amaç edindi. Akay Plastik Pazarlama Müdürü A. Faruk UZUNTAŞ bize sektörün genel durumunu, plastik ev gereçlerinin hayatımıza nasıl girdiğini ve hayatımızı nasıl etkilediğini, plastik sektöründeki son durumları ve plastik hakkında bilinmeyenleri keyifli bir şekilde anlattı. Uzuntaş ‘’2012’de önümüzdeki yıllar için çok ciddi planlar yaptık. Bu planları her gün revize ediyoruz diyebilirim. Buna örnekler verirsek piyasada yeni birkaç markamız var. Bunların lansmanları yavaş yavaş yapılıyor. Ürün gamıwww.lifemedia.com/plastechdergisi

mızda ve kalitemizde üst segmentlerde bir değişim ve genişleme oldu. Fabrikamızı ise 2013 yılının sonlarına doğru taşımayı planlıyoruz. Bu taşınma ile kapasite olarak genişlerken kalite olarak da faklı bir statüye bürünüyoruz. Zaten şu anda Akay Plastik’te gözle görülür bir fark var. Fakat bu bizi tatmin eden bir fark değil.’’ dedi. Plastik ev gereçleri ne zaman hayatımıza girdi ve bununla beraber hayatımızda neler değişti? A. Faruk Uzuntaş: Ben gözümü açtığımdan beri plastik ev gereçleri hayatımızda var diyebilirim. Ama şöyle bir durum var; plastik, geçmişte daha kalitesiz ve çok daha acil amaca hizmet eden ve insanların alım gücünü düşünerek ucuz alternatif olarak kullandığı bir mamuldü. Şimdi ise bu böyle değil. Plastik şu anda neredeyse lüks standartlara geçti. Bazı ürünler camla ve porselenle rekabet edebilir duruma geldi. Görsel olarak da çok daha güzel ürünler ortaya çıkmaya başladı. Görselliğin dışında da kullanım amacı olarak çok fazla büyüdü ve genişledi. Görsel olarak da çok daha güzel ürünler ortaya çıkmaya başladı. Görselliğin dışında da kullanım amacı olarak çok fazla büyüdü .


17

Plastik sektöründeki gelişmelerden bahsedebilir misiniz? A. Faruk Uzuntaş: Türkiye plastik ev gereçleri sektörü son yıllarda çok fazla gelişti ve dünya üzerindeki üretimde büyük bir paya sahip. Bütün sektöre baktığınız zaman plastik, ihracat anlamında çok güçlü diyebilirim. Açıkçası bu bizim kendi içimizden de belli. Şu anda çok ciddi ihracat yapan bir ülke konumundayız ve kalite anlamında da çok iyi bir yere sahibiz. Plastikte iyi üretim yapan dünya ülkeleri İtalya, Almanya, ABD ve Türkiye’dir. Bu ülkeler hem kapasite hem de kalite olarak çok üst seviyededir. Plastik ev ve mutfak gereçlerinin züccaciye sektöründeki yeri hakkında ne düşünüyorsunuz? A. Faruk Uzuntaş: Plastik ev ve mutfak eşyalarının züccaciye sektöründeki yeri çok ciddi bir boyutta. Mutfak gereçleri dediğimiz zaman çok fazla ürün kapasitesinden bahsedebiliriz, bunun yanına ev gereçlerini de eklediğimiz zaman bunlar gerçekten küçümsenmeyecek bir hale geliyor. Plastik ev gereçleri olmazsa olmazların içerisinde diyebilirim. Önceden her züccaciye dükkanında plastik ürünler bulamazken, şu anda her züccaciye dükkanın sattığı ürünlerin en az yüzde yirmisi plastiktir. Firma olarak hangi pazarlarda yer alıyorsunuz? A. Faruk Uzuntaş: Biz dış Pazar olarak daha çok Afrika ve Orta Doğu’da yer alıyoruz. Ama 2012 yılının başından itibaren de Avrupa ve Amerika taraflarında da ciddi portföy edinme-

ye başladık. Bunlarda günden güne gelişiyor. Bizde hedeflerimize doğru ilerliyoruz. Plastik geri dönüşüm hammaddelerinin kullanımı hakkında ne düşünüyorsunuz? A. Faruk Uzuntaş: Geri dönüşüm hammaddeleri hiçbir mutfak eşyası üretiminde kullanılmamalı. O hammaddeler içine gıda girmeyecek ürünlerde kullanılır. Piyasada fiyatlardan rekabet etmek adına geri dönüşüm hammaddesini mutfak ürünleri üretiminde kullanan da çok fazla var diyebilirim. Açıkçası Bunun kontrol edilebilirliğinin de olmadığını düşünüyorum. Bu durum kontrol edilse gerçekten plastik üreticilerinin bir kısmının üretimlerine el koyulabilir. Firma olarak hangi fuarlara katılıyorsunuz? Katıldığınız fuarların firmaya geri dönüşümü nasıl oluyor? A. Faruk Uzuntaş: Dünyanın neresinde olursa olsun firmamızın vizyonu, misyonu ve amacına uygun olan her türlü fuara katılmayı tercih ediyoruz. Çok ciddi bir fuar katılımımız var şu an. Çünkü hem reklam açısından hem farklı kitlelere ulaşmak açısından fuarları önemsiyoruz. Getirilerini direkt olarak gözlemleyemiyorsunuz ama dolaylı olarak bunların faydalarını hissedebiliyorsunuz. Biz 15 yıldır fuarlara katılıyoruz. Şayet faydalarını görmeseydik bu kadar uzun bir süre bu fuar organizasyonların içerisinde yer almazdık diyebilirim

Plastech Dergisi Şubat 2013


20

Arif Şahin, Mizan Plastik Satış ve Pazarlama Müdürü

ʵʵ Röportaj

11975’den günümüze Mizan Plastik Plastech Dergisi Arif Şahin, Mizan Plastik Satış ve Pazarlama Müdürü'yle görüştü Mizan Plastik, 1975 yılında Mizan Mühendislik ismiyle Süleymaniye’de el feneri imalatı ve teknik malzeme satışı yapmak üzere kuruldu. 1989 yılında Mizan plastik ismini alan firma, şu anda 3500 m² kapalı alanda müşterisine en iyi hizmeti vermek için çalışmalarını titizlikle devam ettiriyor. Yaklaşık olarak 50 senedir plastiğin hayatımızda olduğunu belirten Mizan Plastik Satış ve Pazarlama Müdürü Arif ŞAHİN, “ Bu süre uzun gibi gelse de ahşap ve metal ürünlerin ev gereçlerinde kullanımıyla karşılaştırıldığında çok çok kısadır. Plastik malzemelerin insan hayatında ve tarihsel süreçte çok büyük etkiler yaptığını biliyoruz. Önümüzdeki çağda plastik çağı olacak ve plastiğin kullanım alanları genişleyecektir” diyerek sözlerine devam ediyor. Biz de plastikle ilgili merak ettiklerimizi Arif Şahin’e sorduk ve bakın neler öğrendik… Plastik ev gereçleri sektöründeki gelişmelerden bahseder misiniz? Arif Şahin: Plastik ev gereçleri sektörü ülkemizde maalesef tam olarak örgütlenmiş bir sektör değil. Sektör temsilcilerinin çok büyük bir bölümü birbirine çok yakın. Çoğu İstoç’ta www.lifemedia.com/plastechdergisi

faaliyet göstermesine rağmen ortak hareket etme konusunda çok başarılı değil. Ancak son zamanlarda devlet aracılığıyla sektörel örgütleşmenin oluşması konusunda bazı adımlar atılmakta. Umarım bu adımlar sektör içerisinde bir sinerji yaratır ve bu da büyümekte olan sektörümüzün uluslararası arenada daha da güçlü olmasını sağlar. Plastik sektörünün üretim prosesi nasıldır? Kullanılan teknoloji nedir? Teknolojik anlamda sektörde neler değişti? Arif Şahin: Plastik ev gereçlerinde kullanılan üretim şekli büyük oranda enjeksiyon üretimdir. Dünyadaki teknolojik gelişmeler ve konjektürel değişimler plastik sektöründe de etkisini göstermiştir. Eskiden firmalarımız Avrupa’nın eski makinelerini kullanırken bugün Çin’in devreye girmesiyle yeni ve elektrik tasarruflu makineler kullanılmaktadır. Bu durum da daha hızlı ve daha ucuza yüksek adetli üretimi sağlamaktadır. Plastik sektörünün zücaciye ve ev eşyaları sektöründeki yeri nedir? Arif Şahin: Plastik sektörünün zücaciye ve ev


21

eşyaları sektöründeki yeri olmazsa olmazdır. Plastiğin girmediği ev veya işyeri düşünülemez. Bu kullanım oranı tüketicinin hareket tarzıyla doğru orantılı şekilde artmaktadır. Günümüz tüketicisi sürekli yeniyi ve ucuzu aramaktadır. Günümüz teknolojisinde hiçbir ürün grubu plastik kadar seri ve ucuz üretilemez. Bu durum da plastik sektörünü güçlendirmektedir. Yatırım maliyetlerinin azalmasıyla birlikte çeşitlilikte artacak ve plastik sektörü daha da büyüyecektir. İhracatımız hakkında ne düşünüyorsunuz? Türkiye’nin plastik sektöründe bilinirliliği nasıl? Hangi pazarlarda yer alıyorsunuz daha çok? Arif Şahin: Bildiğiniz gibi kimyevi maddeler sektörü ihracat rakamlarında otomotiv ve tekstili de geçerek birinci sıraya yerleşti. Bence bu sektörün yerel bazda başarısıdır. Ancak global olarak baktığımızda sektörün kalite ve çeşitlilik yönünden yurtdışında yeterince tanındığını söylemek mümkün değil. Bugün uluslararası fuarlara katılabilen firma sayısı iki elin parmaklarını geçmemektedir. Bu durumun farklı sebepleri var. Ancak ben ana sebebin yeterince devlet teşvikinin olmaması ve taahhüt edilen teşviklerinde çok uzun zamanda geri dönmemesi olduğunu düşünüyorum. Ayrıca firmaların kurumsallaşmasıyla birlikte pazarlama faaliyetlerinin daha aktif şekilde yapılacağını umut ediyorum.

Plastech Dergisi Şubat 2013


22

A. Faruk Uzuntaş, Akay Plastik Pazarlama Müdürü

ʵʵ Röportaj

M 4 urat Plastik, Gaziantep’in teknoloji dehası Plastech Dergisi Bülent Babaoğlu, Murat Plastik Dış Ticaret Müdürü'yle görüştü Murat Plastik, İç Anadolu bölgesinden Türkiye’nin adını dünyaya duyuran bir firma. 1996 yılında Murat Plastik San. Tic. Ltd. Şti. ünvanıyla adım attığı sektöre, çok kısa bir zaman diliminde var olan plastik ev gereçleri konseptini “Comfort Time” (Plastik bahçe mobilyaları ve Stadyum koltukları) ve “Beta Life” (Sızdırmaz ambalaj kutuları) tescilli markalarıyla genişleterek alanında ülkemizin önde gelen kuruluşları arasında yerini aldı. Ulusal ve uluslararası pazarda sürekli değişen tüketici beklentilerini göz önünde bulunduran Murat Plastik, profesyonel bir yapıya sahip Ar-Ge departmanındaki çalışmaları sonucunda oluşturduğu estetik, yüksek kaliteli, konforlu, dayanıklı ve ergonomik ürün çeşitlerini son teknolojiye sahip bilgisayar programlı makine, ekipman ve kalıplardan oluşan modern tesislerinde konusunda deneyimli personeliyle gerçekleştirmekte.

Plastik ev gereçleri sektöründeki gelişmelerden bahseder misiniz? Bülent Babaoğlu: Ülkemiz insanı 1960’lı yıllarda plastik ev gereçlerinin çok az bir bölümüyle tanışmışken, bugün neredeyse evde kullanılan birçok gereç plastikten üretilmektedir. Bu önemli gelişme tüm dünya ülkeleriyle paralellik göstermekte olup, ülkemiz adına gurur verici bir sanayi alanı yaratmıştır. Gerek ürün çeşitliliği, gerek makine ve ekipman teknolojilerindeki gelişim, gerekse uzman personel yetiştirilmesi konusunda önemli ölçüde ilerleme kaydedilmiş olup, yaşam şeklimizin vazgeçilmez bir parçası haline gelmiş bulunmaktadır plastik ev gereçleri. 1960’lı yıllarda plastik hammaddesinin sadece iki veya üç çeşidi bilinirken, şu anda yüzlerce çeşidi bulunmaktadır. Bu da çok değişik fiziksel ve kimyasal özelliğe sahip ürünler üretilmesine katkıda bulunmaktadır.

Biz de Züccaciye Dergisi olarak Murat Plastik Dış Ticaret Müdürü Bülent BABAOĞLU ile 1960’lı yıllarda hayatımıza girmeye başlayan plastikle ilgili güzel bir sohbet gerçekleştirdik. İyi okumalar dileriz…

Ürün yelpazesi gün be gün genişliyor. Plastik ev gereçleri dediğimiz zaman nelerden bahsedebilir? Bülent Babaoğlu: Plastik ev gereçleri denilince akla gelen ürün gruplarını şöyle belirtebiliriz;

www.lifemedia.com/plastechdergisi


23

•Leğen, kova, sürahi gibi mutfak ve banyo gereçleri •Saklama Kapları •Saksı, faraş gibi bahçe ürünleri •Masa, sandalye gibi oturma ürünleri •Şezlong, sehpa gibi havuz kenarı ürünleri. •Çocuklarımızın oyuncakları Bunun dışında stadyumlarda kullanılan koltuklardan tutunda sanayinin birçok alanında plastikten mamul ürünler kullanılmaktadır. Plastik sektörünün üretim prosesi nasıldır? Kullanılan teknoloji nedir? Teknolojik anlamda sektörde neler değişti? Bülent Babaoğlu: Plastik sektörünün birkaç üretim prosesi bulunmaktadır. Bunları “ Enjeksiyon, Şişirme, Termoform, Extrüzyon ve Rotasyon” olarak sınıflandırabiliriz. Plastik ev gereçlerinin üretim prosesi büyük ölçüde “ Enjeksiyonla kalıplama “ ile gerçekleşmektedir. 1960’lı yıllardan bugüne kadar gerek makine, gerek kalıp, gerek ekipman ve gerekse hammadde alanında çok önemli gelişmeler kaydedilmiştir. Çok eski teknolojiye sahip makine ve ekipmanlarla çok uzun çevrim sürelerinde üretilen ürünler, bugün son derece yüksek teknolojiye sahip bilgisayar donanımlı makine, ekipman ve kalıplarla çok daha kısa çevrim sürelerinde, çok daha az maliyetlerle üretilmektedir.

Bülent Babaoğlu: Ülkemiz plastik sektörü olarak dünyanın önde gelen üreticileri arasında önemli bir yer işgal etmektedir. Ancak bizleri zorlayan en önemli kriterler enerji ve hammadde girdilerinin yüksek maliyetler arz ettiğidir. Yöneticilerimizin bu konuda gayret göstermeleri ülkemizin dünya pazarındaki önünü daha çok açacaktır. Firmamız yaklaşık 35 ülkeye ihracat gerçekleştirmektedir. Bunların arasında birçok Avrupa ülkesi bulunmaktadır. Ayrıca Orta Asya’dan Orta Doğu’ya kadar birçok ülkeye ihracatımız bulunmaktadır. Hangi fuarlara katılıyorsunuz? Fuarların şirketiniz için getirileri neler? Bülent Babaoğlu: Yüksek teknolojiyle ürettiğimiz ürünlerimizi ülkemizde ve dünyanın birçok gelişmiş ülkesinde düzenlenen seçkin fuarlarda tüketiciye sunuyor ve böylelikle yurtiçi ve yurtdışı pazarımızı hızlı bir şekilde geliştiriyoruz.

Firmanızın yıllık üretim kapasitesi nedir? Bülent Babaoğlu: Firmamızın yıllık ortalama kapasitesi her geçen yıl önemli oranda artış göstermektedir. Yaklaşık olarak yılda 5.000 ton hammadde kullanmaktayız. İhracatımız hakkında ne düşünüyorsunuz? Türkiye’nin plastik sektöründeki bilinilirliği nasıl? Hangi pazarlarda yer alıyorsunuz daha çok?

Plastech Dergisi Şubat 2013


24

A. Faruk Uzuntaş, Akay Plastik Pazarlama Müdürü

ʵʵ Röportaj

İİzmir’den dünyaya açılan kapı Rositell Plastik Plastech Dergisi Volkan Dede, Rositell Plastik Genel Müdürü'yle görüştü Rositell, İzmir ve Manisa’dan dünyanın 28 ülkesine plastik ürünler ihraç eden bir firma. Ve plastik saklama ve taşıma kaplarında uzmanlaşmış bir tesise sahip. Rositell Plastik Genel Müdürü Volkan DEDE’ye göre firmalarının en büyük avantajı lokasyonu. ‘’ İzmir limanına çok yakınız bu da bize lojistik avantaj sağlıyor. İşletim ve üretim maliyeti olarak firmamızı daha yukarıya taşıyoruz. ‘’ diyerek Rositell Plastik’i kısaca anlatıyor bize DEDE. “2012’de departmanlaşmanın temellerini atmıştık. Müşterilerimize daha iyi hizmet verebilmek adına yetişen yeni aile fertlerimize marka kültürünü de aşılıyoruz. 2013 yılında da daha iyisini yapacağız. Biz hep en iyisini hedefliyoruz. Yeni lojistik binamızdaki hedefimiz de memnuniyet çıtasını daha yukarılara çekmek’’ diye de ekliyor. İzmir’in gözde firmalarından Rositell Plastik ile, plastiğin hayatımızdaki ve sektördeki önemini konuştuk. Bakın Rositell Plastik Genel Müdürü Volkan DEDE bizlere neler anlattı… Plastik ev gereçleri sektöründeki gelişmelerden bahseder misiniz? Volkan Dede: Büyük küçük bir çok üreticinin www.lifemedia.com/plastechdergisi

pazara dahil olduğu, araştırma ve bilgiye kolay ulaşılabildiği günümüzde; tasarım ve pazarlama en önemli konu başlığı olmuşken, üreticilerin ve sektörün haksız rekabetini ortadan kaldırmak için verdiği müşteri bilinci ile sağlıklı plastik olgusunun oluştuğu bir dönemdeyiz. Özellikle Avrupa pazarında yaşanan daralma, hızlı servis ve rekabetçi fiyatlar ülkemize olan talebi ciddi bir şekilde arttırdı. Avrupa’nın alışılagelmiş renk ve tasarım beklentisinin de sektörümüze olumlu yönde bir ivme verdiğini düşünüyorum. Bunun yanı sıra üretim süreçlerinde gerekli sertifikalar ve sosyal sertifikasyon ihtiyaçları ile sektörün kalite algısı da değişmeye başladı. Ürün yelpazesi gün be gün genişliyor. Plastik ev gereçleri dediğimiz zaman nelerden bahsedilebilir? Volkan Dede: Plastik uzun yıllardır hayatımızda, Rositell olarak biz saklama ve taşıma konusunda uzmanlaşmayı tercih ettik. Bu nedenle gıdalarınızı daha uzun süre taze saklayabileceğiniz saklama kaplarından, düzenleme yapmanıza ve saklama alanlarınızı artırmanız adına ürettiğimiz yüksek hacimli


25

kaplara, lojistik avantajı sağlayan ve yakında evlere de girmesini planladığımız katlanır kasalara kadar birçok konuda çözüm olan plastik gereçleri üretiyoruz. Teknolojinin her geçen gün yenilikleri ile birçok tasarımsal albeniye olanak veren üretim teknikleri ile dolap içinden çıkan plastik gereçler sofralara kadar ilerlemekte. Plastik sektörünün züccaciye ve ev eşyaları sektöründeki yeri nedir? Volkan Dede: Ülkemizde plastik bilincinin ve saklama kültürünün yeterli seviyede olmaması sebebi ile plastik gereçler gerektiği önemi ve değeri gördüğünü düşünmüyorum. Ancak yurtdışına yapılan ihracatların hızlanması ile ülkemizde olmasa da yurtdışında umut verici bir durum söz konusu.

almaya başladılar. Bu da son derece umut verici. Hangi fuarlara katılıyorsunuz? Fuarların şirketiniz için getirileri neler? Volkan Dede: Almanya, Hong Kong, İdeal Home, Züchex, Dubai, Chicago USA fuarlarına katılıyoruz. Fuarlarda müşterilerimiz ile bir araya geldiğimiz gibi yeni ürünlerimizi ve gelişen konseptimizi sunma imkanı buluyoruz. Bizler gibi kendine seçtiği kulvarda yeni ürün üreten firmalar için fuarlar bulunmaz fırsat. Yenilikleri hedef kitle ile buluşturuyoruz.

Firmanızın yıllık üretim kapasitesi nedir? Volkan Dede: Firmamız şu an 3,000 ton yıllık polipropilen işlemektedir. Parkurumuzun modern karakteri ve çok gözlü kalıpları sayesinde yüksek rakamlara ulaşabiliyoruz. Bu da yaklaşık 20milyon parça ürüne denk gelmektedir. İhracatımız hakkında ne düşünüyorsunuz? Türkiye’nin plastik sektöründeki bilinilirliği nasıl? Hangi pazarlarda yer alıyorsunuz daha çok? Volkan Dede: Sektörümüz Avrupa’dan iyi bir ivme ile pay almaya başladı, bizce bu son derece olumlu bir ortam. Komşu ülkelerimiz ve Arap ülkeleri ile geliştirdiğimiz fiyat odaklı satışlar, tasarım ve kalite bilinci ile geleceğe yönelik ümit veren satışlar başladı artık. Birçok üretici arkadaşımız da bizler gibi Avrupa’da market raflarında fark edilir yerler Plastech Dergisi Şubat 2013


26

K. Faruk Yıldız, Doğuş Plastik Yurtdışı Pazarlama Müdürü

ʵʵ Röportaj

D D oğuş Plastik ile plastiğin tüm detayları… Plastech Dergisi K. Faruk Yıldız, Doğuş Plastik Yurtdışı Pazarlama Müdürü'yle görüştü 1995 yılından beri plastik mutfak eşyaları üretimi yapan Doğuş Plastik, yıllık 5milyon ürün kapasitesi ile çalışıyor ve ürettiği ürünlerin %40’ını yurtdışına, %60’ını da iç piyasa satıyor. Doğuş Plastik ile plastik sektörü üzerine yaptığımız röportajda plastiğin geri dönüşümündeki hammadde kullanımı hakkında ‘’ Tamamen zehir saçıyor’’ diyen Yurtdışı Pazarlama Müdürü K.Faruk YILDIZ bakın daha neler anlattı. Plastik ev ve mutfak gereçleri sektöründeki gelişmeler nelerdir sizce? K.Faruk Yıldız: Aslında sektör gelişmiyor, herkes birbirini taklit ediyor. Çin malları karşısında biz de onlar gibi taklitçi olduk. Fakat yüksek üretimler yapıp dünyaya da açıldık. Ama denetleme olmadığı için merdiven altı firmalardan dolayı kalitemiz düşüyor. Bugün plastik üretmek isteyenler çok fazla bir sermaye koymadan insan sağlığı açısından çok da sağlıklı olmayan ürünler üretebiliyor. Bu da büyümekte olan firmaları çok fazla etkiliyor. www.lifemedia.com/plastechdergisi

Geri dönüşümden gelen ham maddelerin kullanımı hakkında neler düşünüyorsunuz? K.Faruk Yıldız: Tamamen zehir saçıyor diyebilirim. Sokaktan toplanan bütün plastikler geliyor her ürünün üretim aşamasında kullanılıyor. Dediğim gibi merdiven altı üretim çok fazla var. Bugün bir makine alıp da geri dönüşüm yapmak çok zor değil. İçine katkı maddesi koyup maliyeti düşürülüp piyasaya çok kolay sürülebiliyor. Plastik piyasası hiç denetlenmiyor ve gelişmiyor diyebilirim. Mutfak eşyalarının hammaddesinin özel olması lazım fakat ülkemizde böyle değil. Avrupa’da bugün tek bir ürünün analizi yapılmadan ürünler rafta satılmıyor. Ama bizim ülkemizde öyle bir şey yok. Bizim ülkemizde herhangi bir malı hiçbir sorgulama yapmadan alıp vitrinde satabiliyorsun. Geri dönüşüm hammaddeleri ancak ve ancak çöp kovaları ve banyo malzemelerinde kullanılmalıdır. Devlet kesinlikle geri dönüşümün kullanım alanlarının denetlenmesini yapmalıdır. Öyleki bugün firmalar bir sağlık raporunu çok rahat


27

alabiliyor. Bu denetimden sonra takip olmadığı için de sağlık açısından uygun olmayan hammaddeden üretim çok rahat yapılabiliyor. Yaptıkları tek şey; raporu vermeden önce ilk başta gelip bakmak, sonra ne gelen var ne de giden. Denetime ilk olarak satış yerlerinden yönelmek lazım diye düşünüyorum. Denetimden önce de devletin bu hammadde üretenleri; hammaddeleri kime satılıyor, kim nerde üretim yapıyor bunları bilip öğrenmesi lazım. Bugün plastik mutfak eşyalarında kullanılacak sadece iki hammadde var; polikarbon ve kristal. Plastik ev ve mutfak gereçlerinin züccaciye sektöründeki payı ve yeri nasıldır? K.Faruk Yıldız: Yüzdelik dilime vurduğumuz zaman camdan sonra en çok pay plastiğindir diye düşünüyorum. Plastik ürünlerin ucuz olması ve bizim ülkede de ucuz olsun da ne olursa olsun zihniyetinin var olması plastiğin yerini önemli kılıyor. Plastik sektörünün en büyük eksiği ise bana göre denetimsizlik.

%30’u Avrupa ülkeleri diyebilirim. Ağırlıklı olarak seri bir şekilde de Arap ülkeleriyle çalışıyoruz. Şunu da eklemek istiyorum, devletin komşuları ile iyi geçinmesi lazım ki bizde ürünlerimizi satalım. Örnek verecek olursa; İran ile ilişkilerimiz şu an iyi değil ülkeye ürün sokamıyoruz. Irak’a ise gerçekten çok zor şartlar altında ürün sokabiliyoruz. Fakat Çin’den gelen ürünler çok rahat girebiliyor. Hangi fuarlara katılıyorsunuz? Bu fuarların firmanıza geri dönüşümü neler oluyor? K.Faruk Yıldız: Züchex ile beraber dünyada farklı fuarlara katılıyoruz fakat hiçbirinden Züchex fuarından aldığımız randımanı alamıyoruz. Bu anlamda Züchex fuarı bizim için çok yararlı bir fuar, bizim yurtdışına açılmamıza da büyük katkısı oluyor. Biz müşterilerimizi sabitledik, yeni ürünlerimizi kendi etiketimizle yabancı ülkelere yolladık, yeni müşterilerle tanıştık ve bilinirliğimizi arttırdık diyebilirim.

Plastik sektörü teknolojik açıdan ne durumda sizce? K.Faruk Yıldız: Teknolojik olarak doksanlarda ne durumdaysak şu anda da aynı durumdayız. Şöyle söylemek gerekirse; makineler aynı makine sadece dijitale çevrilmiş. Üretimde kalıplarda ve ürün basmada hala aynı teknoloji kullanılmakta. Plastik sektörü bu açıdan tamamen düz bir sektördür. Türkiye’nin plastik sektöründe ihracatı hakkında ne düşünüyorsunuz? Yurtdışında bilinirliği nasıl sizce? K.Faruk Yıldız: Son yıllarda çok fazla ilerleme kaydedildi diyebilirim. Örneğin, Arap ülkelerinden çok fazla talep var. Bu sene fuarların iyi geçmesi sayesinde Avrupa’ya da açıldık. Biz yaklaşık 16-17 ülkeye ihracat yapıyoruz. Bunların

Plastech Dergisi Şubat 2013


28

K. Faruk Yıldız, Doğuş Plastik Yurtdışı Pazarlama Müdürü

ʵʵ Röportaj

D D oğuş Plastik ile plastiğin tüm detayları… Plastech Dergisi K. Faruk Yıldız, Doğuş Plastik Yurtdışı Pazarlama Müdürü'yle görüştü 1995 yılından beri plastik mutfak eşyaları üretimi yapan Doğuş Plastik, yıllık 5milyon ürün kapasitesi ile çalışıyor ve ürettiği ürünlerin %40’ını yurtdışına, %60’ını da iç piyasa satıyor. Doğuş Plastik ile plastik sektörü üzerine yaptığımız röportajda plastiğin geri dönüşümündeki hammadde kullanımı hakkında ‘’ Tamamen zehir saçıyor’’ diyen Yurtdışı Pazarlama Müdürü K.Faruk YILDIZ bakın daha neler anlattı. Plastik ev ve mutfak gereçleri sektöründeki gelişmeler nelerdir sizce? K.Faruk Yıldız: Aslında sektör gelişmiyor, herkes birbirini taklit ediyor. Çin malları karşısında biz de onlar gibi taklitçi olduk. Fakat yüksek üretimler yapıp dünyaya da açıldık. Ama denetleme olmadığı için merdiven altı firmalardan dolayı kalitemiz düşüyor. Bugün plastik üretmek isteyenler çok fazla bir sermaye koymadan insan sağlığı açısından çok da sağlıklı olmayan ürünler üretebiliyor. Bu da büyümekte olan firmaları çok fazla etkiliyor. www.lifemedia.com/plastechdergisi

Geri dönüşümden gelen ham maddelerin kullanımı hakkında neler düşünüyorsunuz? K.Faruk Yıldız: Tamamen zehir saçıyor diyebilirim. Sokaktan toplanan bütün plastikler geliyor her ürünün üretim aşamasında kullanılıyor. Dediğim gibi merdiven altı üretim çok fazla var. Bugün bir makine alıp da geri dönüşüm yapmak çok zor değil. İçine katkı maddesi koyup maliyeti düşürülüp piyasaya çok kolay sürülebiliyor. Plastik piyasası hiç denetlenmiyor ve gelişmiyor diyebilirim. Mutfak eşyalarının hammaddesinin özel olması lazım fakat ülkemizde böyle değil. Avrupa’da bugün tek bir ürünün analizi yapılmadan ürünler rafta satılmıyor. Ama bizim ülkemizde öyle bir şey yok. Bizim ülkemizde herhangi bir malı hiçbir sorgulama yapmadan alıp vitrinde satabiliyorsun. Geri dönüşüm hammaddeleri ancak ve ancak çöp kovaları ve banyo malzemelerinde kullanılmalıdır. Devlet kesinlikle geri dönüşümün kullanım alanlarının denetlenmesini yapmalıdır. Öyleki bugün firmalar bir sağlık raporunu çok rahat


29

alabiliyor. Bu denetimden sonra takip olmadığı için de sağlık açısından uygun olmayan hammaddeden üretim çok rahat yapılabiliyor. Yaptıkları tek şey; raporu vermeden önce ilk başta gelip bakmak, sonra ne gelen var ne de giden. Denetime ilk olarak satış yerlerinden yönelmek lazım diye düşünüyorum. Denetimden önce de devletin bu hammadde üretenleri; hammaddeleri kime satılıyor, kim nerde üretim yapıyor bunları bilip öğrenmesi lazım. Bugün plastik mutfak eşyalarında kullanılacak sadece iki hammadde var; polikarbon ve kristal. Plastik ev ve mutfak gereçlerinin züccaciye sektöründeki payı ve yeri nasıldır? K.Faruk Yıldız: Yüzdelik dilime vurduğumuz zaman camdan sonra en çok pay plastiğindir diye düşünüyorum. Plastik ürünlerin ucuz olması ve bizim ülkede de ucuz olsun da ne olursa olsun zihniyetinin var olması plastiğin yerini önemli kılıyor. Plastik sektörünün en büyük eksiği ise bana göre denetimsizlik.

%30’u Avrupa ülkeleri diyebilirim. Ağırlıklı olarak seri bir şekilde de Arap ülkeleriyle çalışıyoruz. Şunu da eklemek istiyorum, devletin komşuları ile iyi geçinmesi lazım ki bizde ürünlerimizi satalım. Örnek verecek olursa; İran ile ilişkilerimiz şu an iyi değil ülkeye ürün sokamıyoruz. Irak’a ise gerçekten çok zor şartlar altında ürün sokabiliyoruz. Fakat Çin’den gelen ürünler çok rahat girebiliyor. Hangi fuarlara katılıyorsunuz? Bu fuarların firmanıza geri dönüşümü neler oluyor? K.Faruk Yıldız: Züchex ile beraber dünyada farklı fuarlara katılıyoruz fakat hiçbirinden Züchex fuarından aldığımız randımanı alamıyoruz. Bu anlamda Züchex fuarı bizim için çok yararlı bir fuar, bizim yurtdışına açılmamıza da büyük katkısı oluyor. Biz müşterilerimizi sabitledik, yeni ürünlerimizi kendi etiketimizle yabancı ülkelere yolladık, yeni müşterilerle tanıştık ve bilinirliğimizi arttırdık diyebilirim.

Plastik sektörü teknolojik açıdan ne durumda sizce? K.Faruk Yıldız: Teknolojik olarak doksanlarda ne durumdaysak şu anda da aynı durumdayız. Şöyle söylemek gerekirse; makineler aynı makine sadece dijitale çevrilmiş. Üretimde kalıplarda ve ürün basmada hala aynı teknoloji kullanılmakta. Plastik sektörü bu açıdan tamamen düz bir sektördür. Türkiye’nin plastik sektöründe ihracatı hakkında ne düşünüyorsunuz? Yurtdışında bilinirliği nasıl sizce? K.Faruk Yıldız: Son yıllarda çok fazla ilerleme kaydedildi diyebilirim. Örneğin, Arap ülkelerinden çok fazla talep var. Bu sene fuarların iyi geçmesi sayesinde Avrupa’ya da açıldık. Biz yaklaşık 16-17 ülkeye ihracat yapıyoruz. Bunların

Plastech Dergisi Şubat 2013

arifmorgul at lifemedia  

arifmorgul at lifemedia

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you