Nowy Handel 1 2015

Page 1

Nr 01/2015 str. 16

str. 14

Dropshipping

Nowa ustawa konsumencka budzi wątpliwości

str. 6

Dlaczego Internet wyprzedza „stare media”?

str. 4

E K SP E R T W Y D A NIA Kierownik Działu Business Development PayPal w Centralnej i Wschodniej Europie

Ganna Yevtushenko -1-


Skorzystaj z formularza na nowyhandel.pl

Umów się na wywiad dla NOWEGO HANDLU!

Patronaty

Kontakt

Redakcja

ul. Grzybowska 2/43, III p. 00-131 Warszawa

Anna Ambroszkiewicz redaktor naczelna anna.ambroszkiewicz@nowyhandel.pl Wiktoria Wójcik skład, oprawa graficzna Marta Chowaniec korekta

-2-


„Płatności mobilne to nie przyszłość a teraźniejszość eHandlu” SŁ O WO WS TĘPU

„Płatności mobilne to nie przyszłość, a teraźniejszość eHandlu” – te słowa Ganny Yevtushenko uświadamiają nam, jak szybko wszystko się zmienia. To, o czym niedawno mówiliśmy w charakterze przyszłych trendów, jest już rozwiązaniem powszechnie stosowanym. Internet, eHandel, urządzenia mobilne to realia, w których żyjemy, pracujemy, kupujemy i prowadzimy biznes. Co chwilę pojawiają się nowe trendy i innowacje. Konkurencja i coraz bardziej wymagający i świadomi konsumenci narzucają nowe, wyższe standardy. Może się okazać, że firmowa strona internetowa, a nawet sklep online już nie wystarczy. Jak zatem zaistnieć i utrzymać się na tak bardzo dynamicznym rynku? Przede wszystkim musimy pozostawać na bieżąco z trendami i nowymi technologiami. Warto również wykazać inicjatywę, wyjść przed szereg i zaskoczyć

str. 16-19

Płatności mobilne i cross-boarder to teraźniejszość eHandlu

Nowa ustawa konsumencka budzi wątpliwości

str. 7-11

Dlaczego Internet wyprzedza „stare media”?

W nowym numerze piszemy o tym, co w tej chwili najbardziej interesuje specjalistów eHandlu. Z ekspertem wydania Ganną Yevtushenko rozmawiamy o sprzedaży transgranicznej, kosztach dostawy, darmowych zwrotach i płatnościach mobilnych. Poruszamy również tematy, takie jak: nowa ustawa o prawach konsumenta i wątpliwości z nią związane, marketing internetowy oraz dropshipping. Zapraszamy do lektury i prenumeraty Nowego Handlu. Anna Ambroszkiewicz, anna.ambroszkiewicz@nowyhandel.pl, Redaktor naczelna Nowego Handlu, Analityk arena.pl

str. 16-19

Dropshipping str. 16-19

Za nami VIII Targi eHandlu str. 16-19

str. 12-15

Nowe centrum zakupów online str. 12-15

Współpraca handlowa z arena.pl

Recenzja książki „E-commerce Manager”

W numerze 01/2015

str. 4-6

konkurencję, a nawet samych konsumentów.

str. 16-19

VIII Ogólnopolska Konferencja Szefów Sprzedaży 2015

-3-


Płatności mobilne i cross-boarder to teraźniejszość eHandlu - wywiad z Ganną Yevtushenko

Płatności mobilne i cross-boarder to teraźniejszość eHandlu W Y W IA D Z E KS P E RT E M

E K SPE R T W Y D A NI A

NowyHandel: Wraz ze wzrostem rynku e-commerce zaczynają tracić na znaczeniu granice państw. Jednak pozostają inne bariery. Z jakimi problemami i wyzwaniami powinni liczyć się polscy sprzedawcy internetowi chcący sprzedawać za granicę?

Ganna Yevtushenko: Dla konsumentów transgranicznych kluczowe znaczenie mają koszty wysyłki. Ponad połowa kupujących transgranicznie w zeszłym roku zgadza się, że koszty wysyłki powstrzymują ich przed częstszymi zakupami za granicą.

Nie bez znaczenia jest w tym kontekście również kwestia zwrotów: zagraniczni konsumenci przyznają bowiem, że nie tylko darmowa wysyłka (41% Brytyjczyków, 37% Niemców, 51% Rosjan), ale i darmowe odesłanie przedmiotu (33% Brytyjczyków, 35% Niemców, 37% Rosjan) skłoniłyby ich do częstszych zakupów na zagranicznych witrynach.

Ganna Yevtushenko, PayPal kieruje działem Business Development PayPal w Centralnej i Wschodniej Europie. Jest odpowiedzialna za innowacje finansowe, partnerstwa strategiczne i rozszerzenie usług PayPal na ponad 20 krajów. Ganna dołączyła do PayPal w 2009 r. Początkowo pracowała w zespole strategicznym, odpowiedzialnym za rozwój korporacyjny i zwiększanie obecności PayPal w Europie. Ukończyła z wyróżnieniem Uniwersytet St. Thomas Opus College of Business w Stanach Zjednoczonych, na kierunku finanse i bankowość. Zanim trafiła do PayPal, pracowała w dziale fuzji oddziału bankowości inwestycyjnej w amerykańskim banku Piper Jaffray.

-4-

Z tego powodu, polskie e-sklepy chcące sprzedawać za granicę, powinny w pierwszej kolejności odpowiedzieć na obawy kupujących, związane z kosztami wysyłki do innego kraju.

NH: Według raportu PayPal konsumenci najchętniej w zagranicznych e-sklepach kupują odzież. Jest to

kategoria produktów, w której ma miejsce najwięcej zwrotów. PayPal wprowadził usługę darmowych zwrotów na terenie całej Unii Europejskiej dla towarów zakupionych przy jego pomocy. Jakie można zauważyć konsekwencje wprowadzenia tej usługi? GY: Liczba użytkowników PayPal, rejestrujących się w systemie zwrotu kosztów odesłania przedmiotu, przerosła nasze oczekiwania, co tylko potwierdza fakt, że taka usługa była faktycznie potrzebna. Dodatkowo ostatnie zmiany prawne w Polsce i w innych krajach Unii Europejskiej w zakresie praw konsumentów udowadniają, że mieliśmy rację, oferując użytkownikom taką możliwość.

Wierzymy, że nawet jeśli zwracanie produktów takich jak np. ubrania i akcesoria będzie istniało zawsze, choćby ze względu na kwestię niewłaściwych rozmiarów, dzięki usługom takim jak zwrot kosztu odesłania produktu, nie będzie to już stanowić problemu – zarówno dla konsumentów, jak i sprzedawców.

NH: Poza dostawą i zwrotami równie ważnym elementem procesu zakupowego są płatności. W różnych krajach mamy do czynienia z różnymi walutami i preferencjami. Jakie rozwiązania są najbardziej efektywne w przypadku sprzedaży


Płatności mobilne i cross-boarder to teraźniejszość eHandlu - wywiad z Ganną Yevtushenko

cross-border?

„Dla konsumentów transgranicznych kluczowe znaczenie mają koszty wysyłki.”

GY: W przypadku PayPal możliwe jest wybranie różnych walut, które chcemy akceptować oraz sposobu, w jaki będziemy to robić. Jeżeli płatność dokonana jest w tej samej walucie, w której prowadzone jest konto sprzedającego, to automatycznie pojawia się na jego koncie. W innym wypadku – kiedy kupujący płaci w walucie innej niż waluta konta sprzedającego – możliwe jest: • •

zarówno przez konsumentów, jak
 i przedsiębiorstwa na całym świecie. PayPal stwarza szansę rozwoju dla przedsiębiorstw każdego rozmiaru i na całym świecie, umożliwiając dotarcie do milionów konsumentów za sprawą jednej, bezpiecznej platformy, która obejmuje swym zasięgiem 203 rynki i 26 walut.

otworzenie nowego rachunku w celu przyjęcia płatności, przekonwertowanie płatności na przyjmowaną przez sprzedawcę walutę, zablokowanie płatności. Możliwe jest zatem wybranie zarówno podstawowej waluty – tej, której używamy najczęściej do wysyłania i odbierania płatności, jak i konwersja płatności, w trakcie której PayPal oferuje atrakcyjne kursy wymiany, konkurencyjne dla usług konsumpcyjnych. Ponadto przed akceptacją każdej płatności możliwe jest sprawdzenie przeliczników dla danej waluty.

NH: Konsumenci kupujący za granicą najczęściej wybierają sklepy ze Stanów Zjednoczonych. Co jest tego przyczyną? GY: Zgodnie z naszym badaniem – „Modern Spice Routes” – najważniejszym powodem zakupów za granicą, w tym w Stanach Zjednoczonych, jest oszczędność (odpowiedziało tak 80% respondentów) i większy wybór (79%). NH: Jak polskie sklepy mogą zwiększyć swoją rozpoznawalność i budować zaufanie wśród zagranicznych konsumentów? GY: Jednym z kluczowych rozwiązań, mających na celu zwiększenie rozpoznawalności i zbudowanie zaufania wśród zagranicznych klientów, jest zdecydowanie się na system płatności wybierany

Istnieje oczywiście kilka podstawowych zasad, o których warto pamiętać, sprzedając transgranicznie:

Finansowanie: Niektóre agencje rządowe wspierają i finansują eksporterów – warto więc upewnić się, jak wygląda sytuacja w danym kraju. Setup: Istnieje co najmniej kilka sposobów na uatrakcyjnienie strony sklepu dla kupujących zza granicy: wdrożenie opcji wielojęzykowej, prezentowanie ceny produktów w walucie lokalnej, przejrzyste i proste informacje na temat wysyłki, kosztów i obsługiwanych krajów. Marketing/sprzedaż: Warto rozszerzyć zakres lokalnego marketingu w celu przyciągnięcia uwagi transgranicznych konsumentów, np. w ramach pozycji w wyszukiwarkach czy mailingu. Przesyłka: Potencjalni klienci chcą mieć pewność, że zakupy, za które płacą, zostaną dostarczone i w razie potrzeby będzie je można bezproblemowo zwrócić. Obsługa klienta: Bariera językowa może okazać się kluczową przeszkodą w przypadku obsługi klientów zagranicznych – witryna

przyjazna dla cudzoziemców jest więc niezbędnym standardem. Regulacje: Świadomość i rozumienie międzynarodowych zasad w zakresie ceł i podatków to klucz do skutecznej sprzedaży za granicę.

NH: Ostatnio dużo mówi się o tym, że przyszłością e-commerce jest handel mobilny. Jak to wygląda z punktu widzenia płatności? GY: Płatności mobilne to nie przyszłość, a teraźniejszość eHandlu i Polacy szybko uczą się czerpać korzyści z tego faktu. Zgodnie z wynikami badania, które zostało przeprowadzone przez PayPal przy współpracy z IPSOS na 22 rynkach, 26% polskich kupujących online w ciągu 12 miesięcy robiło zakupy za pomocą smartfona, a 16% na tablecie.

Co więcej, najnowsze badanie wskazało, że polski handel mobilny rozwija się w trzykrotnie szybszym tempie niż e-commerce. Od 2013 do 2016 roku średnia roczna stopa wzrostu handlu mobilnego w Polsce wyniesie 32,8%, w porównaniu do 10,4% wzrostu w przypadku eHandlu ogółem (uwzględniającego już handel mobilny). Przez ostatnie kilka lat moglibyśmy obserwować stabilny wzrost obu sektorów. W przypadku rynku mobilnego, od 2013 roku widoczne jest stałe zwiększanie się poziomu zaangażowania konsumentów – od prawie 1,5 miliarda złotych wydanych w 2013 roku, do prawie 3,5 miliarda przewidywanego na rok 2016.

Rewolucja w m-handlu ma miejsce nie tylko dzięki nowym urządzeniom i aplikacjom, ale także za sprawą wysokiej jakości platform umożliwiających dokonywanie szybkich i bezpiecznych płatności mobilnych. Pośród wielu opcji najpopularniejszym sposobem płatności w Polsce jest PayPal, wybierany przez 28% użytkowników smartfonów i 16% właścicieli tabletów. -5-


Dlaczego Internet wyprzedza „stare media” - wywiad z Jakubem Skowrońskim

Dlaczego Internet wyprzedza „stare media”? W Y W IA D Z E KS P E RT E M

NowyHandel: Dlaczego Internet wyprzedza „stare media”? Jakub Skowroński: Internet jest bardziej skuteczny w realizacji sprzedaży niż stare media rozumiane jako telewizja, radio, billboardy czy prasa.

-6-

Jego skuteczność bierze się stąd, że odpowiada na potrzeby konsumentów, którzy w danym momencie sami szukają najlepszych dla siebie rozwiązań. To lepsze podejście od kreowania potrzeb i emisji reklam oderwanych od kontekstów, w których znajdują się potencjalni klienci. Działania e-marketingowe często porównuję z reklamą proszku do prania widoczną na billboardzie. Czy mijając ten billboard, myślę o obowiązkach domowych albo poszukuję informacji na temat konkretnych marek proszków do prania? NIE. Ta sama marka wspomniana w poście znanej blogerki, którą czyta moja żona, mogłaby dać koncernowi znacznie większe korzyści. Internet to również miejsce o najniższym koszcie dotarcia do zainteresowanych naszymi produktami czy usługami. Kolejną cechą, która wyróżnia Internet, jest jego łatwa mierzalność w porównaniu z mediami tradycyjnymi. Dzięki umiejętnie zastosowanym kodom śledzącym stronę www możemy w łatwy sposób ocenić, jak nasza kampania przełożyła się na zaangażowanie użytkowników (odwiedziny, średni czas spędzony na stronie, ilość

NA S Z RO Z MÓ W CA

obejrzanych podstron) oraz wyniki sprzedażowe (ilość pozyskanych klientów, średnia wartość jednego zamówienia itp.). Innym istotnym wyróżnikiem Internetu na tle starych mediów są również większe możliwości precyzyjnego targetowania naszej kampanii reklamowej. NH: Jaką wiedzę na temat marketingu internetowego powinna posiadać osoba prowadząca e-sklep?

Jakub Skowroński digital marketing expert, właściciel

JS: Jeżeli zakładamy, że prowadzący e-sklep to ta sama osoba, która odpowiada za kontakty z dostawcami, gospodarkę magazynową, obsługę klienta itd., to nie ważne, jak określimy stopień potrzebnej jej wiedzy z zakresu e-marketingu. W praktyce okaże się, że ta osoba nie ma zwyczajnie czasu na bliższe poznanie tej dynamicznie zmieniającej się tematyki... Stąd potrzeba zlecania prac na zewnątrz: do zaufanych doradców digital marketingu lub agencji e-marketingowych. Najlepiej jeśli jeden podmiot, z którym właściciel zacznie współpracować, jest w stanie obsłużyć go we wszystkich obszarach – od przygotowania kreacji mailingowej czy landing page’a do kampanii reklamowej, przez usługi pozyskiwania ruchu (reklama AdWords, content marketing, social media), na analityce internetowej kończąc. NH: Jakie są skuteczne narzędzia e-marketingu? JS: Skuteczne narzędzia to takie, które w bliższej lub dalszej perspektywie przynoszą właścicielom biznesu

agencji e-marketingowej eMARKETINGOWO.PL. Skuteczny trener e-marketingu i e-commerce. Kwalifikowany specjalista programu reklamowego Google AdWords, praktyk marketingu internetowego. Z projektami internetowymi związany od 2006 roku

oczekiwany zwrot z inwestycji (ROI). Skuteczność w e-marketingu jest ściśle powiązana m.in. z celami reklamodawcy, branżą, w jakiej działa, jego ofertą na tle konkurencji. Jeżeli dzięki nowej kampanii e-sprzedawca będzie chciał w krótkim czasie pozyskać np. 100 zamówień, na pewno nie poleciłbym przeprowadzania kampanii typu display na dużych portalach. Sukces w e-marketingu bierze się z odpowiedniego zarządzania trzema obszarami: strona www, pozyskiwanie ruchu i analityka internetowa. Zgłębienie wiedzy w tych tematach i przełożenie jej


Dlaczego Internet wyprzedza „stare media” - wywiad z Jakubem Skowrońskim

zachowań w Internecie jest najbliższy profilom naszych finalnych klientów.

na skuteczne działania pozwala zyskać przewagę nad innymi. NH: Jakie kroki należy podjąć, żeby skutecznie zwiększyć ruch na stronie oraz konwersję? JS: Menedżer odpowiedzialny za optymalizację konwersji w e-sklepie powinien zacząć od zlecenia rzetelnego audytu konwersji. Taki audyt powinien skupiać się na wielu obszarach sklepu, a nie tylko na samej ścieżce zakupowej, jak wielu osobom się wydaje. Nasze raporty obejmują na przykład analizę przeszło 60 czynników mających wpływ na konwersję. Po otrzymaniu raportu po przeprowadzonym audycie należy wdrożyć zalecenia optymalizacyjne. W zależności od ilości stwierdzonych nieprawidłowości można to zrobić na 2 sposoby:

1) Opracowanie i wdrożenie nowych projektów graficznych kluczowych podstron: strona główna, lista produktów, karta produktu, podstrony procesu zakupowego,

2) Naniesienie zmian optymalizacyjnych bezpośrednio do kodu źródłowego strony www.

NH: Jak ważny jest remarketing? JS: Remarketing jest na tyle ważny, na ile dostarcza wartościowego ruchu. Jeżeli po analizie ścieżek wielokanałowych zauważymy prawidłowość polegającą np. na częstszym i statystycznie tańszym konwertowaniu przez osoby objęte remarketingiem, to działania te należy kontynuować. Pamiętajmy również, że do dyspozycji mamy co najmniej kilka form remarketingu: od klasycznych metod remarketingowych dostępnych w Google AdWords, przez e-mail remarketing aż do platform popytowych dostępnych w Real Time Biddingowym środowisku. Dzięki tym ostatnim możemy kupować pojedyncze emisje reklam wyświetlane osobom, których profil

NH: Jak skutecznie mierzyć efektywność kampanii marketingowej? JS: Skuteczne mierzenie wymaga podstawowych narzędzi do monitorowania ruchu, np. Google Analytics lub rodzimego gemiusShopMonitor. Istotne jest również tagowanie linków używanych w ramach kampanii. Jeżeli o tym zapomnimy, to nasze dane będą niekompletne lub trudno będzie nam wyciągnąć właściwe wnioski.

Po tym jak zapewnimy naszej kampanii odpowiedni dobór narzędzi analitycznych, pozostaje wyciągać wnioski z otrzymywanych raportów. Oceniając efektywność kampanii w e-commerce, pamiętajmy również o rozszerzonej analizie kluczowych współczynników efektywności (KPI – KeyPerformanceIndicator). Takimi czynnikami mogą być np. zapisania do newslettera, polubienia czy udostępnienia na FB, ale również ponawiane zakupy przez pozyskanych w ramach kampanii klientów. Z efektywnością kampanii wiąże się również termin: cykl życia klienta. Wyobraźmy sobie sytuację, w której kampania reklamowa była realizowana przy użyciu 2 kanałów: oceniając perspektywę 1 miesiąca pierwszy kanał wygenerował 100

zamówień, a drugi 75. W perspektywie 3 miesięcy proporcja mogła się zmienić na korzyść drugiego np. 125 zamówień vs. 110. NH: Czy social media są niezbędne do promocji sklepu internetowego? JS: Osobiście uważam, że social media nie mają dla e-commerce większego przełożenia na sprzedaż. Oczywiście są takie branże, gdzie ich rola wzrasta, np. moda czy artykuły dziecięce, ale nie znam raportów, które potwierdzałyby tezę, że social media przekładają się na bezpośrednią sprzedaż. Należy więc ten kanał rozwijać, mając na uwadze przede wszystkim długotrwałe relacje z klientami oraz dbanie o aktywnych fanów, dążąc do tego, aby stawali się ambasadorami marki e-sklepu, a nie np. założycielami antyfanpage’a naszego e-sklepu. NH: Jakie są nowe trendy w e-marketingu? JS: Postępujący rozwój mobile marketingu generujący nowe strategie i możliwości docierania do potencjalnych klientów. W obliczu rosnącej świadomości e-konsumentów oraz zmian w sposobie ich pozyskiwania na znaczeniu zyskują również takie narzędzia, jak content marketing i reklama natywna. Z innych szans, jakie pojawiają się przed e-marketerami oraz ich klientami, warto wymienić wzrost znaczenia personalizacji przekazów reklamowych oraz rosnące znaczenie analityki internetowej.

„Skuteczność e­marketingu bierze się stąd, że odpowiada na potrzeby konsumentów, którzy w danym momencie sami szukają najlepszych dla siebie rozwiązań. To lepsze podejście od kreowania potrzeb i emisji reklam oderwanych od kontekstów, w których znajdują się potencjalni klienci.” -7-


Nowe centrum zakupów online

Nowe centrum zakupów online S E RW IS E -C O MME RC E

Arena.pl to nowe centrum zakupów online. Znajdziesz tu atrakcyjną ofertę polskich sklepów internetowych w popularnych kategoriach: Elektronika, Moda, Kultura, Sport i Turystyka, Dom i Ogród, Pielęgnacja i Zdrowie, Dziecko i Motoryzacja. Stawiamy na bezpieczeństwo Twoich zakupów poprzez współpracę wyłącznie z wiarygodnymi,

Widok listingu produktów w RWD.

-8-

zweryfikowanymi przez nas sklepami. Zapewniamy najwyższą jakość obsługi klienta oraz szereg korzyści w ramach Programu Lojalnościowego Moja Arena. Każdy zakup na arena.pl premiujemy punktami, które można wymienić na bony zniżkowe i nagrody. Już wkrótce premiera arena.pl


Współpraca handlowa z arena.pl

Współpraca handlowa z S E RW IS E -C O MME RC E

Jesteś właścicielem sklepu internetowego? W dalszej części dowiesz się jak możesz łatwo i bez ponoszenia żadnych kosztów zintegrować swój sklep z arena.pl. Kontakt: Dział Integracji: integracja@arena.pl Dział Handlowy: handel@arena.pl Infolinia: 801 88 98 91

Metoda integracji:

PANEL SPRZEDAWCY

1 Towary są ładowane na arena.pl przez panel sprzedawcy

S

nie ma opłat za wystawienie towarów, więc można wystawić na arena.pl całą ofertę w tym zdjęcia, opisy, ceny, dostępność

system przyjmuje także stany magazynowe, wersje i warianty produktów jako sprzedawca możesz w dowolnym momencie aktualizować swoją ofertę

PRODUKTY SKLEPU PANEL SPRZEDAWCY

PRODUKTY SKLEPU

-9-


Współpraca handlowa z arena.pl

2 Internauci robią zakupy na arena.pl

dodają towary do koszyka na stronach arena.pl

100% wpłat kupujących trafia na konto Sklepu w Przelewy24

wybierają formę dostawy obsługiwaną przez Sklep i płacą przez Przelewy24 na stronach arena.pl

zamówienia trafiają do Sklepu w postaci powiadomień e-mail

płacą przez Przelewy24 na stronach arena.pl

pełne zamówienia są od razu widoczne w panelu sprzedawcy arena.pl

3 Sklep realizuje zamówienie

-10-

sprawdza zamówienie w Panelu Sprzedawcy arena.pl

kupujący widzi aktualny stan zamówienia

wystawia fakturę realizuje wysyłkę

raz w miesiącu arena.pl wystawia Sprzedawcy fakturę na łączną kwotę prowizji od sprzedaży

zmienia stan zamówienia w Panelu Sprzedawcy arena.pl na „wysłany”

nie ma innych opłat i kosztów związanych ze współpracą z arena.pl


Współpraca handlowa z arena.pl

Metoda integracji:

XML

1 Towary są ładowane na arena.pl za pomocą pliku XML

nie ma opłat za wystawienie towarów, więc można wystawić na arena.pl całą ofertę w tym zdjęcia, opisy, ceny, dostępność system przyjmuje także stany magazynowe, wersje i warianty produktów nie wszystkie produkty muszą od razu trafić na stronę arena.pl - to decyzja biznesowa - jest możliwość wystawienia tylko części oferty

S

informacje są aktualizowane na podstawie aktualnego pliku XML generowanego przez Sklep akceptujemy format pliku XML zgodny z tzw. „nowym Ceneo”, np. w kategorii produktowej „moda” rozszerzony o warianty rozmiarowe i kolorystyczne

PRODUKTY SKLEPU

XML

2 Dział Integracji arena.pl dopasowuje kategorie i parametry produktów

dzięki temu produkty staną się widoczne na stronach arena.pl we właściwych kategoriach i z odpowiednimi parametrami

po weryfikacji przez Dział Integracji produkty stają się widoczne na stronach arena.pl dla wszystkich kupujących najlepiej jeśli plik XML posiada kategorie zgodne z kategoriami Ceneo lub arena.pl

PRODUKTY SKLEPU DOPASOWYWANE DO KATEGORII

-11-


Współpraca handlowa z arena.pl

3 Internauci robią zakupy na arena.pl

dodają towary do koszyka na stronach arena.pl

100% wpłat kupujących trafia na konto Sklepu w Przelewy24

wybierają formę dostawy obsługiwaną przez Sklep i płacą przez Przelewy24 na stronach arena.pl

zamówienia trafiają do Sklepu w postaci powiadomień e-mail

wystawia fakturę realizuje wysyłkę

raz w miesiącu arena.pl wystawia Sprzedawcy fakturę na łączną kwotę prowizji od sprzedaży

aktualizuje stan zamówienia na stronach arena.pl do wiadomości kupującego

nie ma innych opłat i kosztów związanych ze współpracą z arena.pl

4 Sklep realizuje zamówienie

kupujący widzi aktualny stan zamówienia na stronach arena.pl

-12-


Współpraca handlowa z arena.pl

Metoda integracji:

API

1 Produkty są ładowane na arena.pl przez API

nie ma opłat za wystawienie towarów, więc można wystawić na arena.pl całą ofertę w tym zdjęcia, opisy, ceny, dostępność przed umieszczeniem produktów należy dopasować kategorie i atrybuty swoich produktów do kategorii i atrybutów arena.pl — dzięki temu produkty będą poprawnie wyświetlane i wyszukiwane arena.pl przyjmuje także stany magazynowe, wersje i warianty produktów, a informacje te mogą

być w dowolnym momencie aktualizowane — efekty aktualizacji widoczne są natychmiast na stronie produkty stają się widoczne w panelu sprzedawcy Sklepu na arena.pl, a po weryfikacji przez Dział Integracji stają się widoczne dla wszystkich kupujących integrację najczęściej przygotowuje firma zewnętrzna w czym pomaga SDK dla PHP oraz liczne grono partnerów wdrożeniowych

2 Konfiguracja ustawień sprzedaży

w panelu sprzedawcy arena.pl uzupełniane są dane statyczne t.j. nazwa Sklepu, logo Sklepu, opis działalności, dane kontaktowe, metody wysyłki, punkty odbioru osobistego

w tym treści pozwalające wypełnić ustawowe obowiązki informacyjne: Gwarancje, Zwroty, Reklamacje, Odstąpienie od Umowy

S DANE STATYCZNE

PANEL SPRZEDAWCY

DANE STATYCZNE

-13-


Współpraca handlowa z arena.pl

3 Internauci robią zakupy na arena.pl

dodają towary do koszyka na stronach arena.pl

100% wpłat kupujących trafia na konto Sklepu w Przelewy24

wybierają formę dostawy obsługiwaną przez Sklep i płacą przez Przelewy24 na stronach arena.pl

złożone zamówienia trafiają (automatycznie po API) do Sklepu

sprawdza zamówienie

raz w miesiącu arena.pl wystawia Sprzedawcy fakturę na łączną kwotę prowizji od sprzedaży

4 Sklep realizuje zamówienie całkowicie w swoim systemie

-14-

wystawia fakturę realizuje wysyłkę kupujący widzi aktualny stan zamówienia automatycznie na stronach arena.pl

nie ma innych opłat i kosztów związanych ze współpracą z arena.pl


-15-


Nowa ustawa konsumencka budzi wątpliwości

Nowa ustawa konsumencka budzi wątpliwości W Y P O W IE D Z I E KS P E RT Ó W

Rafał Bugajski manager serwisu prawnego e-commerce - Prokonsumencki.pl i współtwórca darmowego kursu e-mailowego - PrawoEcommerce.pl

„Warto zwrócić uwagę na fakt, że jeżeli przedsiębiorca nie spełnił obowiązków informacyjnych dotyczących opłat dodatkowych, to konsument nie ponosi tych opłat.” -16-

Nowa ustawa o prawach konsumenta, która obowiązuje od dnia 25 grudnia 2014 roku, wprowadziła szereg zmian w handlu internetowym. Jej celem jest ujednolicenie i uproszczenie przepisów sprzedaży konsumenckiej dla państw członkowskich Unii Europejskiej. W zamyśle ustawa ma ułatwić zakupy przez internet, a tym samym zwiększyć zaufanie do transakcji na odległość. Mimo kampanii informacyjnej UOKiK-u zarówno sprzedawcy, jak i konsumenci mają wątpliwości w zakresie rozumienia nowych przepisów. Jednak to właśnie na e-przedsiębiorcach spoczywa odpowiedzialność m.in. za spełnienie obowiązków informacyjnych. A sankcje mogą być różne, począwszy od wydłużenia terminu na odstąpienie od umowy z 14 dni do 12 miesięcy, a kończąc na wszczęciu postępowania o naruszenie zbiorowych interesów konsumentów, którego konsekwencją może być kara pieniężna w wysokości nawet do 10% przychodu firmy za ubiegły rok rozliczeniowy.

Konsument powinien wiedzieć więcej o kosztach i opłatach Sprzedawca internetowy zgodnie z art. 12 ustawy zobowiązany jest do udzielenia w sposób wyraźny i zrozumiały, najpóźniej w chwili wyrażenia przez konsumenta woli związania się umową, szeregu informacji. Tutaj pojawia się wiele wątpliwości. Sprzedawcy pytają, czy i jak wliczyć w rzeczywistą cenę

towaru koszty przesyłki kurierskiej oraz opakowania. Nowa ustawa wymaga, aby poinformować konsumenta o łącznej cenie lub wynagrodzeniu za świadczenie wraz z podatkami. W sytuacji gdy charakter przedmiotu świadczenia nie pozwala, rozsądnie oceniając, na wcześniejsze obliczenie ich wysokości należy poinformować konsumenta o sposobie, w jaki będą one obliczane, a także opłatach za transport, dostarczenie, usługi pocztowe oraz innych kosztach, a gdy nie można ustalić wysokości tych opłat – o obowiązku ich uiszczenia. Dlatego najlepszym rozwiązaniem dla sprzedawcy będzie wyszczególnienie wszystkich składników składających się na koszt przesyłki produktu do klienta. Co prawda, dopiero praktyka zweryfikowana np. przez decyzje UOKiK-u pokaże, czy taki sposób będzie wystarczający. Jednak jeśli jest to możliwe, zaleca się te koszty wyszczególnić. Warto zwrócić uwagę na fakt, że jeżeli przedsiębiorca nie spełnił obowiązków informacyjnych dotyczących opłat dodatkowych, to konsument nie ponosi tych opłat.

Zawarcie umowy przez telefon przy wykorzystaniu trwałego nośnika Nowa ustawa o prawach konsumenta zrewolucjonizowała także zawieranie umów sprzedaży za pośrednictwem telefonu. Właściwie można rzec, że rozmowa telefoniczna to sposób kontaktu, a do skutecznego zawarcia umowy jest


Nowa ustawa konsumencka budzi wątpliwości

wymagane skorzystanie z trwałego nośnika. Czym jest trwały nośnik? – takie pytanie zadaje niemal co drugi sprzedawca internetowy. Trwałym nośnikiem w rozumieniu ustawy o prawach konsumenta jest materiał lub narzędzie umożliwiające konsumentowi lub przedsiębiorcy przechowywanie informacji kierowanych osobiście do niego, w sposób umożliwiający dostęp do informacji w przyszłości przez czas odpowiedni do celów, jakim te informacje służą, i które pozwalają na odtworzenie przechowywanych informacji w niezmienionej postaci. Jako przykład trwałego nośnika możemy z pewnością wskazać pocztę elektroniczną oraz wiadomość SMS. Tylko jak w krótkiej wiadomości SMS przekazać szereg informacji? Przed zawarciem umowy sprzedaży przedsiębiorca ma obowiązek przekazać konsumentowi przynajmniej informacje dotyczące głównych cech świadczenia, oznaczenia przedsiębiorcy, łącznej ceny lub wynagrodzenia, prawa odstąpienia od umowy. Pozostałe informacje można podać, odsyłając w wiadomości np. do strony sklepu internetowego, na której znajduje się właściwy regulamin.

Odpowiedzialność sprzedawcy za towar w procesie transportu Odpowiedzialność sprzedawcy z tytułu rękojmi za wady fizyczne została znacznie zaostrzona przez nową ustawę. Przepisy zostały doprecyzowane, aczkolwiek ukształtowanie relacji na linii sprzedawca – przewoźnik nadal stanowi dość duży problem. Spotkaliśmy się z pytaniem od jednego ze sprzedawców, kto odpowiada za uszkodzenie powstałe w transporcie w sytuacji, kiedy konsument odstępuje od umowy sprzedaży i odsyła towar sprzedawcy. W przypadku przesyłki w pierwszą stronę nie ma wątpliwości – odpowiedzialność za przesyłkę do momentu jej wydania konsumentowi lub wskazanej przez niego osobie ponosi sprzedawca. Natomiast w opisanej sytuacji obowiązek zwrotu ciąży na konsumencie i w związku z tym to on będzie odpowiedzialny za należyte odesłanie towaru. Pamiętajmy jednak, że w tym wypadku znajdują zastosowanie różne domniemania prawne – przykładowo

powierzenie przesyłki profesjonalnemu przewoźnikowi znacznie ogranicza odpowiedzialność konsumenta. Jeśli sprawa dotyczy przesyłki do konsumenta, również pojawia się pewien problem, ponieważ zwykle przewoźnicy w regulaminach świadczenia usług maksymalnie ograniczają swoją odpowiedzialność za uszkodzenie lub ubytek przesyłki. W praktyce oznacza to, że fakt wystąpienia szkody oraz jej wysokość powinny zostać wykazane przez sprzedawcę. Jedynym racjonalnym sposobem na wykazanie szkody powstałej w trakcie transportu jest spisanie protokołu szkody przez uprawnionego do odbioru. Należy jednak pamiętać, że spisanie protokołu nie jest obowiązkiem konsumenta, dlatego wszelkie wymagania dotyczące jego spisania powinny być formułowane w formie prośby, zalecenia. W trakcie prac nad regulaminami sklepów internetowych bardzo często sprzedawcy internetowi sygnalizują nam problemy związane z uszkodzoną przesyłką podczas transportu oraz z uchylaniem się przewoźnika od odpowiedzialności. Niezwykle częstym przypadkiem jest sytuacja, w której to

produkt dostarczony do konsumenta jest uszkodzony (tzn. wada na pierwszy rzut oka nie jest widoczna, a klient przyjął ją bez zastrzeżeń), aczkolwiek omawiane uszkodzenie zostało stwierdzone już po odbiorze przesyłki od przewoźnika. W takiej sytuacji warto zgłosić się do fachowca, który wyjaśni dalszą procedurę postępowania w kwestii konkretnego przypadku.

Lepsza ochrona konsumentów – wsparcie handlu międzynarodowego Nowe regulacje ustawy dotyczące uprawnień konsumenta w związku z wystąpieniem wad fizycznych oraz prawnych towaru, czy odstąpienia od zawartej umowy, mają służyć lepszemu zabezpieczeniu interesów kupujących. Jednocześnie ujednolicenie polskich przepisów do wymagań postawionych przez Unię Europejską ma pozwolić polskim przedsiębiorcom na szerszy udział w rynku europejskim. Niebawem przekonamy się, czy przyjęte regulacje przyniosą zamierzone skutki, aczkolwiek teraz warto zadbać o to, aby regulamin sklepu internetowego był zgodny z literą ustawy o prawach konsumenta.

„Nowa ustawa o prawach konsumenta zrewolucjonizowała także zawieranie umów sprzedaży za pośrednictwem telefonu. Właściwie można rzec, że rozmowa telefoniczna to sposób kontaktu, a do skutecznego zawarcia umowy jest wymagane skorzystanie z trwałego nośnika.”

-17-


Dropshipping - wywiad z Pauliną Szymańską

Dropshipping W Y W IA D Z E KS P E RT E M

NA S Z RO Z MÓ W CA

NowyHandel: Jak działa dropshipping? 
 Paulina Szymańska: Dropshipping to nowoczesny model obrotu towarem w sklepie internetowym dzięki integracji z wybraną hurtownią. Dosłownie tłumacząc, to przeniesienie procesu wysyłki towaru na dostawcę.

Integracja sklepu z hurtownią pozwala na systematyczną aktualizację cen i stanów magazynowych oraz automatycznie pobranie zdjęć produktów i opisów dla wybranych przez siebie produktów, przez co oferta sklepu jest zawsze aktualna. 
Oferta produktowa hurtowni po integracji staje się widoczna w sklepie. Od tego momentu Klienci mogą korzystać z bogatego asortymentu w sklepie internetowym, a hurtownia kompletuje, pakuje i wysyła towar do Klienta docelowego.
 NH: Jakie są korzyści dla właściciela sklepu internetowego? PS: Korzyści ze współpracy w modelu dropshipping jest kilka. Przede wszystkim brak inwestycji w towar i zamrażania kapitału – co daje pełną swobodę, jeśli chodzi o rozwój e-biznesu w innych obszarach. To także bezpieczeństwo, ponieważ sklep ma pewność, że Klient zapłaci za towar z zamówienia, które wpłynęło do sklepu.

Brak magazynu i odrębnej jednostki logistycznej to kolejna korzyść dla sklepu. Często koszty przechowywania towaru i zatrudnienie dodatkowych osób do obsługi stanowią barierę nie do przejścia dla początkujących e-biznesów.

Dropshipping to także elastyczność pod kątem doboru asortymentu – sklep może korzystać z kilku hurtowni - choć nie jest -18-

to szczególnie zalecane ze względu na późniejsze rozbieżności w zamówieniu przez jednego Klienta kilku produktów pochodzących od różnych dostawców. 

Wszystkie te korzyści łączą się w jedno – niski próg wejścia w branżę e-commerce i brak ryzyka z powodu inwestycji w towar. NH: Czym w takim razie zajmuje się prowadzący sklep internetowy?

 PS: Sklep zintegrowany z hurtownią dropshipping nie posiada fizycznie produktów u siebie, lecz staje się wirtualną witryną, w której Klient może przeglądać bogaty asortyment. Jego zadaniem jest przyciągnięcie do siebie jak największej liczby Klientów i zebranie zamówień w wyniku działań promocyjnych.

Właściciel sklepu do ustalonych cen dolicza swoją marżę, zbiera zamówienia, a także przesyła je do hurtowni razem z najważniejszymi informacjami o Kliencie. Musi również wystawić dowód zakupu, ponieważ to sklep jest traktowany jako sprzedawca towaru. Hurtownia w tym przypadku odpowiada wyłącznie za realizację zamówienia. Obsługa sklepu dropshipping nie różni się niczym od standardowego sklepu online. 

Głównym zadaniem nadal pozostaje jednak promocja e-sklepu. Najlepsze hurtownie dropshipping na polskim rynku oferują materiały marketingowe (zdjęcia, filmy) do wykorzystania przy reklamowaniu produktów w e-sklepach. 

 NH: Dla kogo dropshipping jest dobrym rozwiązaniem?
 PS: Dropshiping jest szczególnie polecany w przypadku nowo

Paulina Szymańska Specjalista ds. marketingu w platformie sklepów internetowych RedCart (redcart.pl), która umożliwia integrację z hurtowniami w modelu dropshipping.

„[...] Klienci mogą korzystać z bogatego asortymentu w sklepie internetowym, a hurtownia kompletuje, pakuje i wysyła towar do Klienta docelowego.”


Dropshipping - wywiad z Pauliną Szymańską

Dropshipping w sklepie internetowym. K L I E NT

SK L EP

2

HU RTO W NIA

przekazanie zamówienia do hutrowni dropshipping opłata za towar przez sklep pomniejszona o marżę

1

3 realizacja zamówienia przez hurtownię dropshipping kompletowanie towaru

nowe zamówienie w sklepie internetowym i opłata zamówienia przez Klienta

4 towar jest wysyłany wprost na adres Klienta docelowego

zakładanych sklepów, których właściciele nie mają pomysłu na to skąd brać produkty do swojej oferty lub nie wiedzą, na jaki rodzaj asortymentu mają się zdecydować. 

Jest to również atrakcyjny model dla sklepów, które są obecne na rynku i poszukują nowego towaru bez większego nakładu finansowego. W przypadku dropshippingu przydatny może stać się multisklep, czyli odrębny sklep obsługiwany z jednego panelu administracyjnego, który pozwoli zbudować własną sieć handlową. Działanie pod innym adresem www, z indywidualną szatą graficzną, a także z asortymentem dropshipping pozwala sklepowi na zaistnienie w zupełnie innej branży niż dotychczas.


 NH: Jakie kroki należy podjąć, żeby uruchomić sklep internetowy w modelu dropshipping?

 PS: Model dropshiping opiera się na integracji sklepu internetowego z wybranym dostawcą towaru. Pierwszym krokiem będzie wybranie oprogramowania, które będzie umożliwiało integrację z tego typu dostawcami. Lista dostępnych integracji z dostawcami zazwyczaj

jest dostępna na stronie oprogramowania.

Kolejny krok to skontaktowanie się z wybraną hurtownią dropshipping w celu omówienia warunków współpracy. Zawsze zachęcamy do tego kontaktu ze względu na możliwość dopytania się o techniczne i finansowe możliwości współpracy. Sklep dowie się również, w jaki sposób może otrzymać dostęp do oferty wraz z cenami.

Po weryfikacji klienta przez hurtownię, otrzymuje on login i hasło do swojego konta i może rozpocząć wirtualne zaciąganie towaru do e-sklepu.

 NH: Jakie są początkowe koszty takiej działalności?
 PS: N a l eży pamięt ać , że leg alna sprzedaż w internecie łączy się z posiadaniem działalności gospodarczej. Dlatego początkowe koszty, oprócz tych związanych z rejestracją urzędową, to przede wszystkim znalezienie oprogramowania, które posiada możliwość integracji z hurtowniami dropshipping.

W przypadku oprogramowania w modelu SaaS koszty integracji to osobne (niewliczone w abonament) niewielkie opłaty miesięczne za obsługę integracji.

W zamian właściciel sklepu otrzymuje pełną automatyzację oferty produktowej, wsparcie techniczne i merytoryczne oraz listę gotowych dostawców.

Dodatkowymi kosztami mogą stać się wysyłki oferowane przez hurtownię. Niektórzy dostawcy koszty pakowania i wysyłki mają wliczone w cenę produktu. Zdarzyć się może, że opłaty za wysyłkę towaru zostaną przerzucone bezpośrednio na Klienta.

Ostatnim kosztem jest tutaj promocja sklepu, w celu zdobycia zamówień. Tutaj już koszty są nieograniczone, lecz warto skupić się na elementach najpotrzebniejszych, takich jak reklamy w sieci Google, obecność w mediach społecznościowych, stosowanie content marketingu czy SEO PR. Ciekawym rozwiązaniem jest również dodawanie do przesyłek materiałów reklamowych, takich jak ulotki, foldery reklamowe, kupony rabatowe, czy nawet stosowanie taśm z logo i adresem e-sklepu do oznaczania przesyłek. Takie działania należy jednak ustalić indywidualnie z wybraną hurtownią dropshipping.

-19-


Za nami VIII Targi eHandlu

Za nami VIII Targi eHandlu RE LA C JA Z W Y D A RZ E N I A

24 marca na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyła się ósma edycja Targów eHandlu. Wio-

senna edycja targów zgromadziła 115 wystawców z Polski i zagranicy i blisko 2500 zwiedzających.

Od 10 rano we wtorek 24 marca zwiedzający VIII Tarów eHandlu mieli okazję do zapoznania się z ofertą wystawców, wśród których znalazły się: agencje reklamowe, platformy sklepowe, firmy z zakresu wsparcia płatności oraz te specjalizujące się we wprowadzaniu sklepów na zagraniczne rynki. Na -20-

miejscu można było również porozmawiać ze specjalistami z wielu dziedzin od: RTB i marketing automation, od logistyki i mailingu, SEO i audytów, aż po kancelarie prawne oraz media branżowe. Jak na każdych Targach eHandlu

organizator Fundacja Polak 2.0 zadbał, by poza przestrzenią wystawienniczą, znalazło się również miejsce na wykłady. Na dwóch salach jednocześnie przez cztery godziny zostało zaprezentowanych 18 prelekcji przygotowanych przez praktyków branży. Można było dowiefot. Paweł Konarzewski dzieć się m.in. tego, jak z powodzeniem


Za nami VIII Targi eHandlu

otworzyć sklep internetowy w Niemczech, jak praktycznie wykorzystać analitykę webową do konstruowania celów kampanii oraz jak wykorzystać prawo do stworzenia przewagi konkurencyjnej. Prelegenci wytykali też najczęstsze błędy w e-commerce np. najczęściej spotykane klauzule niedozwolone, błędy w audycie SEO oraz błędy w oprogramowaniu. Zostały poruszone tematy dotyczące logistyki, automatyzacji marketingu oraz odzyskiwaniu porzuconych koszyków.

Na dwóch salach jednocześnie przez cztery godziny zostało zaprezentowanych 18 prelekcji przygotowanych przez praktyków branży.

Prezentacje prelegentów zostaną opublikowane na portalu fp20.org oraz na fan page organizatora Fundacji Polak 2.0. Jak zawsze podczas Targów eHandlu popularnością cieszyła się strefa chillout’u zlokalizowana w centralnej części targów, w której przede wszystkim na gorąco omawiano targowe oferty, jakie przygotowali wystawcy oraz dyskutowano o najnowszych rozwiązaniach. Kolejna edycja Targów odbędzie się 14 października na Stadionie Narodowym w Warszawie. Więcej informacji pojawi się wkrótce na stronie http://targiehandlu.pl/.

Kolejna edycja Targów odbędzie się 14 października na Stadionie Narodowym w Warszawie. Więcej informacji pojawi się wkrótce na stronie http://targiehandlu.pl/.

-21-


Recenzja książki „E-commerce Manager”

Recenzja książki „E-commerce Manager” RE CE NZ J A RE C E NZ J A

Anna Ambroszkiewicz Redaktor naczelna Nowego Handlu, Analityk arena.pl

„Bądź szalonym e-commerce managerem” – przekonuje we wstępie Adam Zygadlewicz z Fundacji Polak 2.0. Dlaczego szalonym? Jak powiedział Steve Jobs, „ci, którzy są wystarczająco szaleni, by myśleć, że są w stanie zmienić świat, są tymi, którzy go zmieniają.” Świat zmienia się nieustannie w coraz szybszym tempie. Jeszcze kilkanaście lat temu przez Internet rezerwowaliśmy co najwyżej bilety lotnicze. Dziś możemy kupić wszystko za pomocą smartfona w dowolnym miejscu i czasie. Jeszcze niedawno nikt nawet nie słyszał o profesji E-commerce Manager, ani nie -22-

myślał o uruchomieniu sklepu internetowego. Obecnie sektor e-commerce to jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi gospodarki, co m.in. oznacza nowe szanse dla biznesu i rosnące zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników. „E-commerce Manager” to pozycja, która zainteresuje każdego, kto związany jest z branżą eHandlu. Praktycy i eksperci w swoich dziedzinach dzielą się aktualną wiedzą, mającą realne zastosowanie w rzeczywistości. W dwóch tomach znajdziemy więc informacje i zalecenia dotyczące takfot. istotnych tePaweł Konarzewski matów jak: logistyka, e-merchandising,

płatności czy kwestie prawne oraz budowanie marki i generowanie sprzedaży. „E-commerce Manager” prowadzi nas przez wszystkie etapy zakładania i funkcjonowania sklepów internetowych. Pokazuje różne możliwości i rozwiązania, zwraca uwagę na problemy i zagrożenia na różnych etapach działalności. Znajdziemy tu zarówno przykłady dobrych praktyk, jak i najnowsze trendy wyznaczające kierunek rozwoju handlu w sieci. To lektura zarówno dla właścicieli e-sklepów, e-commerce managerów, jak również osób, które dopiero planują zaistnieć w tej branży.


VIII Ogólnopolska Konferencja Szefów Sprzedaży

VIII Ogólnopolska Konferencja Szefów Sprzedaży 2015 W Y D A RZ E N I E

28 maja odbędzie się 8. edycja renomowanej praktyczno­-warsztatowej konferencji zarządzania zespołami sprze-

dażowymi, która co roku gromadzi rekordową liczbę decydentów z obszaru sprzedaży w Polsce.

28 maja 2015 Warszawa, Novotel Airport godzina 9:00

rezerwacja: kongres­sprzedazowy.pl (wcześniejsza rezerwacja to większy rabat)

Podczas Konferencji:

•• ● Poznasz narzędzia i metody, dzięki którym będziesz skuteczniej porozumiewał się z zespołem i zarażał handlowców swoją wizją. •• ● Dowiesz się, jak wykorzystać zdobytą wiedzę do sprawniejszego zarządzania handlowcami i bezpośredniego zwiększenia sprzedaży. •• ● Zdobędziesz certyfikaty ukończenia poszczególnych warsztatów oraz certyfikat uczestnictwa w konferencji.

•• ● Poznasz osoby, które odpowiadają za sprzedaż w czołowych firmach w Polsce i wymienisz się doświadczeniami – takie znajomości zawsze procentują! Wiedzą i doświadczeniem podzielą się: dr Joanna Heidtman, Rafał Tabaczek – trener Alior Instytut Biznesu, Robert Solga – radca prawny, Maciej Kroenke, Robert Noworolski – Quest Change Managers, Marek Kowalczyk – MANDARINE Project Partners Kongres zakończy się panelem specjalnym, podczas którego prelegenci odpowiedzą na pytania Uczestników.

fot. Meet Magento Polska

objęta patronatem medialnym przez:

-23-Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.