Sveikatos ir geros savijautos vadovas

Page 1

Sveikatos ir geros savijautos VADOVAS 2020 RUDUO - 2021 VASARA

TIK

PAS MUS

COVID-19 PGR tyrimas per 1–5 val.* *daugiau informacijos 3 psl.

ANTĖJA LABORATORIJA

www.anteja.lt

8 700 55 511


powered by

Pažangi „Siemens Healthineers“ medicininės diagnostikos įranga daugelį metų yra sėkmingai naudojama atliekant pačius įvairiausius tyrimus „Antėja laboratorija“ tinkle. Bendradarbiavimas su „Siemens Healthineers“ kompanija leido įmonės laboratorinės diagnostikos paslaugų lygį pakelti iki technologiškai moderniausių Vakarų Europos, JAV ir Japonijos tyrimų centrų. „Siemens Healthineers“ nuolat plečia bei tobulina savo produktų ir paslaugų portfelį pagrindinėse laboratorinės diagnostikos srityse ir visos inovacijos sėkmingai diegiamos visose „Antėja laboratorija“ laboratorijose. „Antėja laboratorija“ yra viena pirmųjų akredituotų laboratorijų Lietuvoje, įsidiegusi kokybės vadybos sistemą pagal ISO 15189 standarto reikalavimus. Ši akreditacija įpareigoja laikytis ypatingai aukštų darbo kokybės reikalavimų, kurie yra nuolat prižiūrimi ir vertinami nešališkos komisijos. Nuolat peržiūrimi ir gerinami darbo procesai bei naujausios techninės galimybės leidžia greitai ir efektyviai suteikti patikimus, tikslius medicininių tyrimų rezultatus, kurie galioja visoje Europos Sąjungoje. Laboratoriniai tyrimai padeda tiksliai ir laiku diagnozuoti sveikatos sutrikimus. Profilaktiškai atliekamų tyrimų pagalba galima nustatyti ne tik paūmėjusią ligą, bet ir ankstyvuosius ligos požymius. „Antėja laboratorija“ tyrimų rezultatus vertina aukštos kvalifikacijos gydytojai, kurie interpretuodami tyrimų duomenis atsižvelgia į paciento sveikatos būklę, gretutines ligas bei genetinį paveldimumą.


COVID-19 (KORONAVIRUSO) TYRIMAI

!

NAUJIENA

Tik pas mus tyrimus galite atlikti per 1 valandą! COVID-19 PGR tyrimo atlikimas per 1 val.

141 €

tyrimas atliekamas mėginį pridavus iki 18 val.

COVID-19 PGR tyrimo atlikimas per 5 val.

COVID-19 PGR TYRIMAS (IŠ NOSIARYKLĖS)

85 €

* 6163

* 6164

tyrimas atliekamas mėginį pridavus iki 16 val.

www.anteja.lt

Šie mėginiai imami: VILNIUJE

Kokiu atveju atliekamas tyrimas? Tyrimas atliekamas norint įsitikinti ar šiuo metu asmuo neserga koronavirusu arba nėra viruso nešiotojas.

S. Konarskio g. 2

KAUNE

Veiverių g. 142

KLAIPĖDOJE

Priestočio g. 16

COVID-19 PGR tyrimo atlikimas per 24-48 val.

71 €

kituose padaliniuose**

Kada atliekamas šis tyrimas? Po 5 dienų nuo galimo kontakto.

* 6162

Mėginio paėmimo mokestis - 8 €. * Organizacija pasilieka teisę keisti reklaminiame leidinyje nurodytas tyrimų kainas ir kitas sąlygas. ** Daugiau informacijos kur atliekamas tyrimas tel. 8 700 77 833 ir www.anteja.lt

Kaip atliekamas šis tyrimas? Imamas tepinėlis iš nosiaryklės ir gerklės.

Privaloma registracija specialia koronaviruso (COVID-19) aptarnavimo linija

8 700 77 833

Kokiu atveju atliekamas tyrimas? Įsitikinti ar asmuo nesirgo koronavirusu (su simptomais arba be simptomų) bei vėlyvai koronaviruso diagnostikai. Po kiek laiko atliekamas tyrimas? Ne anksčiau kaip po 14 dienų (dviejų savaičių) po galimo užsikrėtimo.

COVID-19 IgG ANTIKŪNŲ TYRIMAS www.anteja.lt

Kaip atliekamas šis tyrimas? Imamas veninio kraujo mėginys.

14 €

7579

3


Nežinote kokius tyrimus reikia atlikti? Jūsų patogumui sukurtos tyrimų programos detaliam organizmo ištyrimui

PROFILAKTINĖS PROGRAMOS

MOTERS SVEIKATOS IŠTYRIMAS

VYRO SVEIKATOS IŠTYRIMAS

VAIKO SVEIKATOS IŠTYRIMAS

12 psl.

10 psl.

15 psl.

DIAGNOSTINĖS PROGRAMOS

www.anteja.lt

www.anteja.lt

17psl.

www.anteja.lt

18 psl.

www.anteja.lt

www.anteja.lt

21 psl.

www.anteja.lt

22 psl.

www.anteja.lt

www.anteja.lt

19 psl.

26 psl.

www.anteja.lt

27 psl.

4

23 psl.

27 psl.


www.anteja.lt

www.anteja.lt

www.anteja.lt

28 psl.

28 psl.

www.anteja.lt

30 psl.

www.anteja.lt

www.anteja.lt

33 psl.

34 psl.

37 psl.

ALERGENŲ TYRIMAS ALEX² MAKROGARDELE www.anteja.lt

www.anteja.lt

www.anteja.lt

43 psl.

47 psl.

45 psl.

Z

Z

ZZ

Z

www.anteja.lt

www.anteja.lt

www.anteja.lt

50 psl.

49 psl.

www.anteja.lt

www.anteja.lt

53 psl.

www.anteja.lt

54 psl.

5

51 psl.

56 psl.


Pažiūrėk į savo vidų kitu kampu NAUJIENA! 3D žmogaus kūno modelis ¡ Modernus tyrimų pasirinkimo įrankis ¡ Net 19 žmogaus organų ir jų sistemų ¡ Dažniausios ligos ir jų simptomai -

vienoje vietoje

www.anteja.lt


22

KODĖL REIKIA SEKTI SAVO SVEIKATĄ?

Medicinos diagnostikos ir laboratorinių tyrimų asociacijos prezidentė, UAB „Diagnostikos laboratorija“ laboratorinės diagnostikos gydytoja, direktorė medicinai, medicininio audito vadovė

Dangira Babenskienė

Statistiškai daugiausiai gyvybių nusinešančios ligos – lėtinės. Pastaraisiais metais lietuviai dažniausiai sirgo aštuoniomis lėtinėmis ligomis: piktybiniais navikais, cukriniu diabetu, psichikos sutrikimais, kraujotakos sistemos ligomis, lėtinėmis plaučių ligomis, astma, artropatijomis bei stuburo ligomis. Panašią mirtingumo nuo lėtinių ligų statistiką pateikia ir Europos Sąjungos statistikos tarnybos (EUROSTAT) duomenys (1 pav.).

dažniau vargina jaunesnio amžiaus asmenis ir nebėra tik vyresniųjų problema. O svarbiausia, kad ne visada ligą pavyksta laiku pastebėti ir nuo jos apsisaugoti. Nuo lėtinių ligų neapsaugo skiepai, joms nėra specifinio gydymo. Tačiau cituojant vieno ilgą patirtį turinčio gydytojo žodžius – vilties dar yra. Svarbu diagnozuoti ligą, o tai tiesus kelias į gydymą ir išgijimą. KĄ ĮVERTINAME ATLIKĘ KRAUJO TYRIMUS?

Liga tampa lėtine, kai žmogus ja serga ilgai, gali tęstis net kelis dešimtmečius. Lėtinė liga gali užklupti tiek dėl netinkamo gyvenimo būdo, žalingų įpročių, nuolat patiriamo streso, tiek dėl genetikos. Lėtinės ligos prasideda be žymesnių simptomų, susirgęs žmogus ilgą laiką jaučiasi sveikas ir nenutuokia apie būsimos ligos eigą. Laikui bėgant lėtinė liga pasireiškia bendriniais simptomais: dažniau pavargstame, sutrinka miegas, sumažėja darbingumas, galime jausti skausmą, kuris nėra aiškiai apibrėžtas (be būdingos lokalizacijos), prasideda virškinimo trakto sutrikimai, gali pakilti arba nukristi arterinis kraujo spaudimas, sutrinka širdies darbas, atsiranda protarpinis karščiavimas. Tačiau simptomai nėra specifiniai aiškiai ligai ir tai dažnai suprantame kaip emocinės būklės išsekimą ar intensyvaus gyvenimo ritmo pasekmes.

Mūsų organizme nuolat vyksta tam tikri biocheminiai procesai. Mes ilsimės, o gal aktyviai leidžiame laiką, tačiau mūsų organizmas intensyviai dirba. Jo nenutrūkstamas darbas yra koordinuoti gyvybinius procesus bei aprūpinti mus įvairiomis medžiagomis, kurios užtikrina, kad tolygiai vyktų visos būtinos organizmo reakcijos. Laboratorinių tyrimų metu būtent šių organizmo medžiagų koncentraciją ir ištiriame. Pagal jų kiekį kraujyje galime spręsti apie organizmo pokyčius ir riziką sirgti tam tikromis ligomis. Patys pirmieji organizmo pokyčiai atsiranda molekuliniame lygmenyje, tačiau mūsų organizmas yra protingas ir geba ilgą laiką juos maskuoti. Dėl šios priežasties mes galime nežinoti apie jau kurį laiką vykstančius pakitimus ir pastebėti juos tik atsiradus komplikacijoms: miokardo infarkto ar insulto atveju, pasireiškus akivaizdiems cukrinio diabeto simptomams, kepenų pažeidimams ar kitoms

Vertinant statistiką pastebima, jog lėtinės ligos vis

Išeminės širdies ligos Smegenų kraujagyslių ligos Piktybiniai trachėjos, bronchų ir plaučių navikai

Chroniškos apatinių kvėpavimo takų ligos Nelaimingi atsitikimai Piktybiniai gaubtinės žarnos, rektosigminės jungties, tiesiosios žarnos, išangės ir analinio kanalo navikai Plaučių uždegimas Diabetes mellitus Piktybiniai kasos navikai Piktybiniai krūties nevikai Chroniškos kepenų ligos Inkstų ir plapimtakių ligos Piktybiniai skrandžio navikai Tyčiniai susižalojimai Alkoholio vartojimo sukelti psichikos ir elgesio sutrikimai ŽIV Priklausomybė nuo narkotikų

Vyrai Moterys

1 pav. Mirties priežastys. Standartinis mirtingumo rodiklis Lietuvoje 100 000 gyventojų, šaltinis: EUROSTAT

7


ligoms. O juk kartais užtenka pakoreguoti tik savo mitybos įpročius, gyvenimo būdą ar organizmą papildyti trūkstamais vitaminais bei mikroelementais ir rimtų sveikatos sutrikimų galima išvengti.

GYDYTOJO REKOMENDACIJOS Kraujo mėginio procedūra nėra pavojinga, taip pat neužima daug laiko ir yra nebrangi, todėl kviečiame visus bent kartą metuose išsitirti. Nepriklausomai nuo amžiaus, lyties ar to, kad gerai jaučiatės, kasmet atliekami sveikatos tyrimai leis jaustis ramiai ir užtikrintai.

KOKIE KITI DIAGNOSTIKOS METODAI? Medicina yra daugiafunkcė, todėl ir tyrimų metodų yra ne vienas. Atlikdami kraujo tyrimus nustatome, kaip veikia mūsų organizmas. Kitais metodais: echoskopija, magnetiniu rezonansu bei kitais sudėtingais instrumentiniais tyrimais įvertiname organų struktūrą, dydį, patiksliname tyrimų rezultatus ir galimas diagnozes. Taigi, medicinos diagnostikos galimybės yra plačios, tačiau čia labai svarbus ir gydytojo vaidmuo. Susisteminti kraujo ir instrumentinių tyrimų rezultatus, paciento anamnezę bei genetinę informaciją gali tik patyrę gydytojai.

O jei pajutote simptomus – nedelskite, kreipkitės į savo šeimos gydytoją ir atlikite visus būtinuosius tyrimus. Brangiausias – laiku neatliktas tyrimas.

AR TIKRAI REIKIA PRADĖTI NUO SAVIGYDOS? Dažnas iš mūsų pajutęs ligos simptomus konsultuojasi su medicininio išsilavinimo neturinčiais draugais, naršo internete ir skuba į vaistinę įsigyti naujų medikamentų, kuriais kaip tik užslopiname simptomus, o nepašaliname pasireiškusio sutrikimo priežasties. Tuo momentu, pavartojus įsigytų vaistų, savijauta pagerėja, bet negydydami sutrikimo priežasties tik švaistome brangų laiką. Medicininės diagnostikos esmė ir yra rasti priežastį bei imtis priemonių ją gydyti. Taigi, laiku neatlikus tyrimų, mes žaidžiame su „tiksinčia bomba“, kuri anksčiau ar vėliau sutrikdys sveikatą ir organizmo pokyčiai gali būti negrįžtami. Net ir paprasčiausių vitaminų ir mikroelementų trūkumas ar perteklius sveikatai yra labai pavojingas, todėl sekite savo sveikatos rodiklius ir laiku kreipkitės į savo šeimos gydytoją. PAVYZDŽIAI, KURIE IŠGELBĖJO GYVYBES Dažnai pakvietus klientą pasidaryti tyrimus sulaukiame sarkastiško atsakymo: „nereikia, dar ką nors rasite...“. Toks atsakymas baugina, kadangi patvirtina, jog dalis visuomenės visai neseka savo sveikatos būklės ir kraujo rodiklių pokyčių. Tačiau atsisakius atlikti tyrimus – liga niekur nedings. Taip pat kiekvienas gydytojas savo praktikoje yra sutikęs jaunų žmonių, kuriems jau eilę metų nedaryti jokie kraujo tyrimai. Stereotipas, kad jauni asmenys sveiki – klaidingas. Neretai tokiems asmenims atlikus kraujo tyrimus, randami pakitę rodikliai, kurie įspėja apie ankstyvus onkologinius pakitimus, širdies ir kraujagyslių ligas, hepatitus. Taigi, laiku atlikti sveikatos tyrimai gali atskleisti daug informacijos apie organizmo būklę ir gresiančius sutrikimus.

8


Pasinaudokite šeimos kortelės privalumais!

-20% Net

nuolaida PAVIENIAMS KRAUJO IR KITIEMS LABORATORINIAMS TYRIMAMS kiekvienam šeimos kortelės turėtojui!

Nuolaida galioja tik pateikus šeimos kortelę; Tyrimus su nuolaida įsigyti galėsite tik „Antėja laboratorija“ procedūrų kabinetuose ir klinikose. Nuolaidos netaikomos: alergijų, maisto netoleravimo, mikrobiologijos ir kitiems * kainyne pažymėtiems tyrimams; Nuolaidos nesumuojamos.


MOTERS SVEIKATOS IŠTYRIMAS mini

midi

10031

10032

maxi maxi+ 10033

10034

Bendrieji tyrimai: BKV Bendras kraujo tyrimas (5 dif.)

+

+

+

+

GLU Gliukozė

+

+

+

+

+

+

+

+

+

FER Feritinas djCRB CRB didelio jautrumo VitD Vitaminas D (D2+D3)

+

Mikroelementų ir elektrolitų tyrimai:

MOTERS SVEIKATOS IŠTYRIMAS

REKOMENDACIJOS Net ir neturint jokių specifinių sveikatos nusiskundimų ar aiškios ligos simptomų, moterims rekomenduojame bent vieną kartą per metus atlikti išsamius laboratorinius moters profilaktinius tyrimus.

K Kalis

+

+

+

+

Na Natris

+

+

+

+

Cl Chloridų koncentracija

+

+

Mg Magnis

+

+

Cu Varis

+

+

Zn Cinkas

+

+

Ca Kalcis

+

+

Ca++ Jonizuotas kalcis

+

Cak Koreguotas kalcis

+

P Fosforas

+ Kepenų funkcijos tyrimai:

Profilaktinis moters sveikatos ištyrimas ne tik padės identifikuoti galimą ligų riziką, bet taip pat suteiks daugiau informacijos apie moters organizmo sveikatos būklę.

ALT Alanininė aminotransferazė

+

+

+

+

AST Asparagininė aminotransferazė

+

+

+

+

GGT Gamaglutamiltransferazė

+

+

+

+

ALP Šarminė fosfatazė

+

+

+

+

+

TBI Bilirubinas bendras

Reguliariai atliekami profilaktiniai laboratoriniai tyrimai, suteikia galimybę sekti organizmo sistemų veiklą, fiksuoti pokyčius ir numatyti ligos atsiradimo tikimybę.

+

+

DBIL Bilirubinas tiesioginis

+

+

IBIL Bilirubinas netiesioginis

+

+

TP Bendras baltymas

+

+ +

ALB Albuminas Kasos funkcijos tyrimai: P-AMYL Pankreatinė amilazė

+

+

LIP Lipazė

+

+

Širdies ir kraujagyslių sistemos tyrimai:

Kaip dažnai reikia atlikti šią tyrimų programą? Šią tyrimų programą rekomenduojama atlikti kartą metuose.

CHOL Cholesterolis bendras

+

+

+

+

DTL Cholesterolis

+

+

+

+

MTL Cholesterolis

+

+

+

+

TGL Trigliceridai

+

+

+

+

+

+

Aterogeniškumo indeksas Skydliaukės funkcijos tyrimai:

Ką pajutus reikia atlikti šiuos tyrimus? Profilaktinio ištyrimo programą rekomenduojama atlikti dar neturint specifinių sveikatos nusiskundimų arba esant bendriems negalavimams – diferencinei diagnostikai. Ką atskleidžia ši programa? Tyrimų programos rezultatai padeda atskleisti pagrindines organizmo funkcijas bei rodiklius, kurie leis įvertinti organizmo veiklą ir rizikos faktorius negrįžtantiems organizmo pokyčiams. Taip galėsite sekti rodiklių dinamiką, užkirsti kelią ligoms ankstyvose jų stadijose bei komplikacijoms arba išlaikyti gerą sveikatą.

TTH Tirotropinis hormonas

+

+

+

FT4 Laisvas tiroksinas

+

+

+

FT3 Laisvas trijodtironinas

+

+

aTPO (anti-TPO) Antikūnai prieš skydliaukės peroksidazę

+

+

Inkstų funkcijos tyrimai: CREA Kreatininas

+

+

+

GFG Glomerulų filtracijos greitis (pagal Cockroft-Gault formulę, svorį)

+

+

+

+

+

UREA Šlapalas

10


mini

midi

10031

10032

maxi maxi+ 10033

10034

Vėžio žymenų tyrimai: Vėžio žymuo Ca 125

+

+

+

Vėžio žymuo Ca 15-3

+

+

+

Vėžio žymuo CEA

+

+

Vėžio žymuo Ca 19-9

+

+

LDH Laktatdehidrogenazė

+

+

AFP Alfa fetoproteinas

+

Vėžio žymuo Ca 72-4

+

Vėžio žymuo Cyfra 21-1

+

Infekcinių ligų tyrimai: HBsAg Hepatito B viruso paviršinis antigenas

+

aHBc Hepatito B viruso Hbcore antikūnai

+

aHBs Hepatito B viruso HBs antikūnai

+

aHCV Hepatito C viruso antikūnai

+

ŽIV kombinuotas (1/2 antikūnų ir p24 Ag antigeno nustatymas)

+

Hormonų tyrimai: TESTO Testosteronas

+

E2 Estradiolis

+

DHEA-S Dehidroepiandrosterono sulfatas

+

Alergijų tyrimai: IgE Imunoglobulinas E (bendras)

+

Kiti tyrimai: HPG IgG antikūnai prieš Helicobacter pylori

+

Tyrimų kiekis:

12

20

38

56

Specialus pasiūlymas!

35 € 41,50 €

mini

99 € 116,50 €

midi

215 €

370 €

257,00 €

469,50 €

maxi

maxi+

NEMOKAMAS NUOTOLINIS TYRIMŲ REZULTATŲ

APTARIMAS SU GYDYTOJU

11


VYRO SVEIKATOS IŠTYRIMAS mini

midi

10038

10039

maxi maxi+ 10040

10041

Bendrieji tyrimai: BKV Bendras kraujo tyrimas (5 dif.)

+

+

+

+

GLU Gliukozė

+

+

+

+

+

+

+

+

+

FR Folinė rūgštis djCRB CRB didelio jautrumo VitD Vitaminas D (D2+D3)

+

Mikroelementų ir elektrolitų tyrimai:

VYRO SVEIKATOS IŠTYRIMAS

REKOMENDACIJOS Vyro profilaktinis ištyrimas – gydytojų sudaryta programa, kuri padės išvengti sveikatos sutrikimų ir laiku pradėti juos gydyti.

K Kalis

+

+

+

+

Na Natris

+

+

+

+

Cl Chloridų koncentracija

+

+

Mg Magnis

+

+

Cu Varis

+

+

Zn Cinkas

+

+

Ca Kalcis

+

+

Ca++ Jonizuotas kalcis

+

Cak Koreguotas kalcis

+

P Fosforas

+ Kepenų funkcijos tyrimai:

Didžiosios dalies vyrus varginančių ligų galima išvengti, tačiau reikia profilaktiškai vertinti rizikos veiksnius: cholesterolio ir gliukozės kiekio padidėjimą organizme, elektrolitų apykaitos sutrikimus, kepenų, kasos ir inkstų rodiklių pokyčius, taip pat vėžio žymenų atsiradimą kraujyje – tai dažniausiai vyrams pasitaikantys organizmo sutrikimai.

ALT Alanininė aminotransferazė

+

+

+

+

AST Asparagininė aminotransferazė

+

+

+

+

GGT Gamaglutamiltransferazė

+

+

+

+

ALP Šarminė fosfatazė

+

+

+

+

+

+

+

DBIL Bilirubinas tiesioginis

+

+

IBIL Bilirubinas netiesioginis

+

+

TP Bendras baltymas

+

+

TBI Bilirubinas bendras

Rekomenduojame vyrams bent vieną kartą per metus atlikti profilaktinius laboratorinius kraujo tyrimus ir įvertinti savo sveikatos būklę.

+

ALB Albuminas Kasos funkcijos tyrimai: P-AMYL Pankreatinė amilazė

+

+

LIP Lipazė

+

+

Širdies ir kraujagyslių sistemos tyrimai:

Kaip dažnai reikia atlikti šią tyrimų programą? Šią tyrimų programą rekomenduojama atlikti kartą metuose.

CHOL Cholesterolis bendras

+

+

+

+

DTL Cholesterolis

+

+

+

+

MTL Cholesterolis

+

+

+

+

TGL Trigliceridai

+

+

+

+

+

+

Aterogeniškumo koeficientas Skydliaukės funkcijos tyrimai:

Ką pajutus reikia atlikti šiuos tyrimus? Profilaktinio ištyrimo programą rekomenduojama atlikti dar neturint specifinių sveikatos nusiskundimų arba esant bendriems negalavimams – diferencinei diagnostikai. Ką atskleidžia ši programa? Tyrimų programos rezultatai padeda atskleisti pagrindines organizmo funkcijas bei rodiklius, kurie leis įvertinti organizmo veiklą ir rizikos faktorius negrįžtantiems organizmo pokyčiams. Taip galėsite sekti rodiklių dinamiką, užkirsti kelią ligoms ankstyvose jų stadijose bei komplikacijoms arba išlaikyti gerą sveikatą.

TTH Tirotropinis hormonas

+

+

+

FT4 Laisvas tiroksinas

+

+

+

FT3 Laisvas trijodtironinas

+

+

aTPO (anti-TPO) Antikūnai prieš skydliaukės peroksidazę

+

+

Inkstų funkcijos tyrimai: CREA Kreatininas

+

+

+

GFG Glomerulų filtracijos greitis (pagal Cockroft-Gault formulę, svorį)

+

+

+

+

+

UREA Šlapalas

12


mini

midi

10038

10039

maxi maxi+ 10040

10041

Vėžio žymenų tyrimai: PSA Prostatos specifinis antigenas

+

+

+

FPSA Laisvas prostatos specifinis antigenas

+

+

+

PSA ir FPSA santykis

+

+

+

Vėžio žymuo Ca 19-9

+

+

Vėžio žymuo CEA

+

+

LDH Laktatdehidrogenazė

+

+

Vėžio žymuo Cyfra 21-1

+

Vėžio žymuo Ca 72-4

+

AFP Alfa fetoproteinas

+

Infekcinių ligų tyrimai: HBsAg Hepatito B viruso paviršinis antigenas

+

aHBc Hepatito B viruso Hbcore antikūnai

+

aHBs Hepatito B viruso HBs antikūnai

+

aHCV Hepatito C viruso antikūnai

+

ŽIV kombinuotas (1/2 antikūnų ir p24 Ag antigeno nustatymas)

+

Hormonų tyrimai: TESTO Testosteronas

+

E2 Estradiolis

+

DHEA-S Dehidroepiandrosterono sulfatas

+

Alergijų tyrimai: IgE Imunoglobulinas E (bendras)

+

Kiti tyrimai: HPG IgG antikūnai prieš Helicobacter pylori

+

Tyrimų kiekis:

12

21

39

57

Specialus pasiūlymas!

35 € 41,50 €

mini

102 € 119,50 €

midi

202 €

380 €

260,00 €

472,50 €

maxi

maxi+

NEMOKAMAS NUOTOLINIS TYRIMŲ REZULTATŲ

APTARIMAS SU GYDYTOJU

13


VAIKŲ SVEIKATOS IŠTYRIMAS: ATLIKTI, NEGALIMA ATŠAUKTI

Šeimos gydytoja

Rasa Isevičienė

Vis dažniau išgirstame iš vaikų skundus apie mieguistumą ir blogą nuotaiką. Pastebime greitesnį nei bendraamžių fizinį nuovargį ar staiga suprastėjusius pasiekimus moksle. Dažnai dėl to kaltiname vaikų pasyvumą, išmaniąsias technologijas, sumažėjusį vaikų fizinį aktyvumą vis daugiau laiko praleidžiant prie kompiuterių ekranų. Tuo metu raginame vaiką daugiau judėti, aktyviau dalyvauti fizinėje veikloje, tačiau sulaukiame ne pastangų, o priešingos reakcijos. Taip nutinka, nes vaikai nemoka išsakyti savo skundų ir n e s u p ra n t a , k u o į p ra s t a s a v i j a u t a s k i r i a s i n u o elementaraus fizinio nuovargio.

geležies atsargų, vitaminų D ir B12, folio rūgšties bei mikroelementų tyrimą. Įvertiname cukraus kiekį kraujyje, skydliaukės, kepenų, kasos rodiklius. Pagal gautus atsakymus sprendžiame į ką augant reikėtų atkreipti didesnį dėmesį, kaip dažnai stebėti tam tikrus rodiklius. PATARIMAI GERESNEI SAVIJAUTAI Kol augantis žmogus nemoka pasiskųsti, nežino kas jam būtų geriausia, o ko reikia vengti, atsakomybę nešame mes – tėvai. Tad kiek įmanoma, venkime maiste pridėtinio cukraus, dalinai hidrintų riebalų (atkreipkime dėmesį į perkamų kepinių, saldumynų sudėtį), skonio stipriklių. Vaikai geriausiai jaučiasi turėdami aiškų dienos režimą, gerdami nesaldintus gėrimus, valgydami kaip įmanoma reguliariau ir pagal galimybes subalansuotą maistą bei būdami gryname ore su draugais. Jei įtariame vaikui mikroelementų ar mineralų stoką, nepulkime pirkti papildų, tiksliai nežinodami aiškaus jų trūkumo. Atlikime tyrimus, sužinokime silpnąsias vietas ir sveikai bei subalansuotai aukime!

Negalime tikėtis, kad vaikas aiškiai nupasakos kur ir kodėl jam skauda, greitai plaka širdis ar trūksta oro. Todėl pastebėjus pokyčius vaiko išvaizdoje, elgesyje, santykyje su bendraamžiais, reikėtų ieškoti to priežasties ir pasitikrinti dėl vis dažniau pasitaikančio mikroelementų ar vitaminų trūkumo. Mitas, jog vaikų organizmas puikiai pasisavina maistines medžiagas, todėl augant jam nieko netrūksta, sugriuvo tada, kai vaikų mityba tapo nepilnaverte saldumynų ir greito maisto sąskaita. Gana dažnai šių dienų vaikų maisto racione jiems būtinų vitaminų ar mineralų beveik nėra ar yra nepakankamai. Esant augimo šuoliui ir didesniam maistinių medžiagų poreikiui, vaikas turėtų jausti norą valgyti tam tikrus, jam tuo metu reikalingus maisto produktus, tačiau cukraus perteklius, saldikliai, skonio stiprikliai užslopina natūralius organizmo poreikius. KODĖL SVARBU LAIKU PASTEBĖTI VITAMINŲ AR MIKROELEMENTŲ TRŪKUMĄ ORGANIZME? Prielaida, kad vaikai dar turės daug laiko viskam, šiuo atveju yra klaidinga, nes negavus pakankamai augimui reikalingų medžiagų, gali negrįžtamai sutrikti vaiko vystymasis, sušlubuoti ir nebeatsistatyti protinė raida. Dėl šių priežasčių tikslinga kartą metuose atlikti vaikui tyrimus ir laiku pastebėti galimas problemas. Dažniausiai atliekamas bendro kraujo tyrimas, tačiau iš jo, deja, negalime pasakyti, kad vaikui viskas gerai. Jis parodo trombocitų, leukocitų, eritrocitų, hemoglobino kiekį bei kelis kitus parametrus, kurie, kol nėra rimtų organizmo pakitimų, gali būti visiškai nepakitę. Tarkim, net esant pakankamam hemoglobino kiekiui, vaikui gali ženkliai trūkti geležies atsargų, kas blogins jo savijautą ir stabdys raidą. Geležies atsargų kiekį organizme galima visai nesudėtingai patikrinti atlikus feritino tyrimą kraujyje ir atstatyti vartojant geležies preparatus. Todėl, norėdami ištirti plačiau, atliekame vaikų raidai ir augimui svarbių

22

14


VAIKO SVEIKATOS IŠTYRIMAS mini

midi

maxi

10003

10002

10001

Bendrieji tyrimai: BKV Bendras kraujo tyrimas (5 dif.)

+

VitD Vitaminas D (D2+D3)

+

+

+

+

VitB12 Aktyvus vitaminas B12

+

FR Folinė rūgštis

+

FER Feritinas

+ Medžiagų apykaitos tyrimai:

GLU Gliukozė

+

+

ALB Albuminas

VAIKO SVEIKATOS IŠTYRIMAS

+ +

Širdies ir kraujagyslių sistemos tyrimai: CHOL Cholesterolis bendras

+

+

+

DTL Cholesterolis

+

+

+

MTL Cholesterolis

+

+

+

TGL Trigliceridai

+

+

+

Aterogeniškumo indeksas

+

Kepenų funkcijos tyrimai: ALT Alanininė aminotransferazė

+

+

AST Asparagininė aminotransferazė

+

+

GGT Gamaglutamiltransferazė

+

+

ALP Šarminė fosfatazė

+

+

TBI Bilirubinas bendras

+

Kasos funkcijos tyrimai: P-AMYL Pankreatinė amilazė

+

Mikroelementų ir elektrolitų tyrimai: Mg Magnis

+

+

+

Ca Kalcis

+

+

+

Cak Koreguotas kalcis

Kokio amžiaus vaikams skirta ši programa? Profilaktinio vaiko ištyrimo programa subalansuota vaikams ir paaugliams iki 18 metų.

+

Ca++ Jonizuotas kalcis

+

+

K Kalis

+

+

Na Natris

+

+

Fe Geležis

+

+

P Fosforas

Kuo svarbi vaiko profilaktinio ištyrimo programa? Profilaktiškai atliekama vaiko ištyrimo programa padeda išvengti lėtinių ligų ir laiku nustatyti besivystančias ligas. Ypač profilaktinius tyrimus atlikti svarbu vaikams, kurie yra imlūs ligoms.

+ Inkstų funkcijos tyrimai:

CREA Kreatininas

+

+

UREA Šlapalas

+

+

TP Bendras baltymas

+

+

+

+

+

+

22

31

Skydliaukės funkcijos tyrimai:

Kaip dažnai reikia profilaktiškai atlikti šią programą? Bent 1–2 kartus per metus, rekomenduojama prieš prasidedant mokslo metams.

TTH Tirotropinis hormonas

+

FT4 Laisvas tiroksinas Tyrimų kiekis:

9

Specialus pasiūlymas!

33 €

NEMOKAMAS

82 €

140 €

NUOTOLINIS TYRIMŲ REZULTATŲ

37,00 €

APTARIMAS SU GYDYTOJU

mini 1512

103,50 €

midi

183,00 €

maxi


PASIŪLYMAI, KURIE PADĖS PAGREITINTI MEDŽIAGŲ APYKAITĄ BEI SUSTIPRINTI ŠIRDĮ

Šeimos gydytoja

Monika Ramanauskienė

Kiekvienoje organizmo ląstelėje nuolatos vyksta cheminiai procesai, kurie užtikrina ląstelių augimą, dauginimąsi bei reakcijas į aplinką. Šis procesas vadinamas medžiagų apykaita. Subalansuota medžiagų apykaita yra labai svarbi, jei norime gerai jaustis bei išvengti širdies ir kraujagyslių bei kitų lėtinių ligų. Tiek ląstelių lygmenyje, tiek ir atliekant fizinę veiklą ar tam tikrus kūno judesius yra reikalinga energija, kuri gaunama medžiagų apykaitos metu. Energijos poreikis mūsų organizmui visuomet skirtingas – daugiau energijos sunaudojame dirbdami fizinį darbą, mažiau jos reikia vaikštant ar pietaujant. Šią energiją gauname iš medžiagų, į organizmą patenkančių kartu su maistu. Todėl vienas svarbiausių aspektų yra išsitirti savo organizmą ir įsitikinti, ar medžiagų apykaita yra subalansuota, o vykstantys procesai besikeičiant amžiui, fiziniam krūviui, ir toliau užtikrins tinkamą organizmo reakciją bei gerą savijautą.

Ÿ

Gerkite pakankamai vandens (1,5–2 litrus per dieną), nes be jo negali vykti subalansuota medžiagų apykaita. Jei sergate širdies nepakankamumu, dėl suvartojamo vandens kiekio pasitarkite su savo šeimos gydytoju.

Ÿ

Medžiagų apykaitą gali pagreitinti prieskoniai. Jei mėgstate aštresnį maistą, tuomet Jums puikiai tiks aitrioji paprika, o jos milteliais pagardinti patiekalai suaktyvins receptorius, pagreitins kraujo apykaitą. Ciberžolė, česnakas, cinamonas, imbieras ar juodieji pipirai taip pat efektyviai daro įtaką medžiagų apykaitos sistemos gerinimui.

Ÿ

Produktai, kuriuose gausu vitamino C, pavyzdžiui, braškės ar citrusiniai vaisiai yra naudingi todėl, kad šis vitaminas yra stiprus antioksidantas, reguliuojantis cukraus kiekį kraujyje ir taip mažinantis alkį. Atsisakant užkandžiavimų ir reguliariai maitinantis, normuojant porcijas, renkantis kuo įvairesnį ir kokybiškesnį maistą, organizmas aprūpinamas reikalingomis medžiagomis, kurios tinkamai įsisavinamos bei suteikia reikiamos energijos visiems organizme vykstantiems procesams.

Ÿ

Omega-3 ir Omega-6 riebalų turintys produktai dažnai įvardinami kaip tie, kurie padeda greitinti metabolizmo procesus. Todėl visos riebios žuvys: skumbrė, menkė ar lašiša rekomenduojamos pasirinkti turint aukštą blogąjį cholesterolį ir siekiant prevencijos nuo širdies ir kraujagyslių ligų. Taip pat patariama didinti vartojamų alyvuogių, linų sėmenų migdolų riešutų kiekį. Šie produktai svarbūs ir turėtų reguliariai atsirasti kasdieniniuose valgiaraščiuose.

Ÿ

Kasdien darykite mankštą. Svarbu tinkamai parinkti treniruotės intensyvumą ir trukmę. Rinkitės ištvermę didinančius pratimus – medžiagų apykaita greitesnė ir širdis stipresnė, kai organizmas gauna tolygų krūvį. Intensyvus ėjimas nueinat po 10 000 žingsnių per dieną gerina kraujotaką, bendrąją savijautą ir imuninę sistemą.

PROFILAKTIŠKAI PASITIKRINTI – SVARBU Gydytojai ir kvalifikuoti mitybos specialistai gali profesionaliai įvertinti, kiek organizmui reikia energijos – kiek kalorijų reikia atliekant kasdienines užduotis ir kiek jų gauname laikydamiesi savo mitybos įpročių. Tam sukurta medžiagų apykaitos tyrimų programa – ji leidžia diagnozuoti angliavandenių, riebalų ir baltymų apykaitos sutrikimus, kurie ilgainiui gali pakenkti inkstų funkcijai, sukelti širdies ir kraujagyslių ligas. Tyrimus rekomenduojama atlikti bent kartą metuose, o jaučiantis prastai ar gydytojui paskyrus – ir keliskart per metus. Šis įvertinimas yra vienas pirmųjų žingsnių siekiant subalansuoti medžiagų apykaitą ir jaustis puikiai! O jei pastaruoju metu susiduriate su širdies ir kraujagyslių sutrikimų simptomais: krūtinės skausmu, nepastoviu širdies plakimu, permušimais, fizinio krūvio toleravimo sutrikimu, jėgų nebuvimu, dusuliu, silpnumu ar kojų tinimu – nedelskite ir atlikite širdies ir kraujagyslių ligų tyrimų programą. Jos dėka patikrinsite cholesterolių bei mikroelementų, kurie lemia širdies darbą, kiekį, taip pat įvertinsite kraujo krešėjimo funkciją, inkstų ir skydliaukės veiklos įtaką širdies darbui. PATARIMAI GERESNEI SAVIJAUTAI Ÿ

Į valgiaraštį įtraukite skaidulų turinčių produktų: įvairių grūdų košių, vaisių, daržovių. Norėdami sumažinti blogojo cholesterolio kiekį, vartokite daržoves kuriose gausu žalio fitofermento (avokadai, brokoliai, špinatai).

Ÿ

Venkite saldumynų, keptų, riebių patiekalų, pusgaminių.

16


ŠIRDIES IR KRAUJAGYSLIŲ LIGŲ TYRIMŲ PROGRAMOS

mini

midi

maxi

10014

10015

10016

Bendrieji tyrimai: BKV Bendras kraujo tyrimas (5 dif.)

+

+

+

djCRB CRB didelio jautrumo

+

+

+

VitD Vitaminas D (D2+D3)

+

FER Feritinas

+

Širdies ir kraujagyslių sistemos tyrimai:

www.anteja.lt

CHOL Cholesterolis bendras

+

+

+

DTL Cholesterolis

+

+

+

MTL Cholesterolis

+

+

+

TGL Trigliceridai

+

+

+

Aterogeniškumo indeksas

+

+

+

PT/INR Protrombino aktyvumas

+

+

FIBR Fibrinogenas

+

+

Krešėjimo sistemos tyrimai:

SIMPTOMAI:

Mikroelementų ir elektrolitų tyrimai:

dažni širdies ploto ir krūtinės skausmai nepastovus širdies plakimas galvos svaigimas alpimas

Na Natris

+

+

+

K Kalis

+

+

+

Cl Chloridų koncentracija

+

+

+

Mg Magnis

+

+

+

+

+

+

Fe Geležis

dusulys

Inkstų funkcijos tyrimai:

silpnumas kojų skausmas

CREA Kreatininas

+

UREA Šlapalas

+

Skydliaukės funkcijos tyrimai:

kojų tinimas

TTH Tirotropinis hormonas

+

odos spalvos pokyčiai ar

FT4 Laisvas tiroksinas

+

žaizdos blauzdose

Tyrimų kiekis:

Kas lemia širdies ir kraujagyslių ligas? Širdies ir kraujagyslių ligas lemia žalingi įpročiai, nutukimas, mažas fizinis aktyvumas, sveikatai nepalanki mityba, rūkymas, padidėjęs arterinis kraujo spaudimas, padidėjusi cholesterolio koncentracija kraujyje.

12

14

20

52 €

66 €

119 €

mini

midi

maxi

NEMOKAMAS NUOTOLINIS TYRIMŲ REZULTATŲ

APTARIMAS SU GYDYTOJU

Kokie simptomai įspėja apie širdies ir kraujagyslių ligas? Dažniausiai apie širdies sutrikimus praneša skausmai, atsiradę širdies plote, už krūtinkaulio, tarpumentyje. Nuo kada profilaktiškai reikėtų atlikti šiuos tyrimus? Širdies ir kraujagyslių ligų tyrimų programą rekomenduojame atlikti visiems, „perkopusiems“ 40 metų slenkstį, o susidūrus su simptomais ar esant tikimybei dėl genetinio paveldimumo – susirūpinti anksčiau.

17


MEDŽIAGŲ APYKAITOS TYRIMŲ PROGRAMOS mini

midi

maxi

10019

10020

10021

Riebalų apykaitos rodikliai: CHOL Cholesterolis bendras

+

+

+

DTL Cholesterolis

+

+

+

MTL Cholesterolis

+

+

+

TGL Trigliceridai

+

+

+

+

+

Angliavandenių apykaitos rodikliai: GLU Gliukozė Baltymų apykaitos rodikliai:

www.anteja.lt

HbA1c Glikozilintas hemoglobinas

+

TP Bendras baltymas

+

ALB Albuminas

+ Tyrimų kiekis:

SIMPTOMAI: nuovargis, galvos skausmas

4

5

8

1250 €

1550€

3350€

mini

midi

maxi

svorio svyravimai bendras silpnumas galūnių šalimas

NEMOKAMAS

pilvo skausmai

APTARIMAS SU GYDYTOJU

NUOTOLINIS TYRIMŲ REZULTATŲ

apetito stoka vėmimas

Kurio iš cholesterolių reikėtų baimintis tyrimų rezultatuose ir kodėl? Būtina sekti visą lipidogramą (visus cholesterolius). Svarbus yra tiek „gerasis cholesterolis“ – DTL, tiek „blogieji“ – MTL ir trigliceridai. Dėl jų pokyčio vystosi rizika susirgti ateroskleroze bei patirti insultą ar infarktą. Ką parodo padidėjęs gliukozės ir glikozilinto hemoglobino kiekis kraujyje? Padidėjęs gliukozės kiekis kraujyje gali reikšti, jog yra rizika susirgti cukriniu diabetu arba jau yra liga. Glikozilinto hemoglobino kiekis padės nustatyti trijų mėnesių gliukozės svyravimą organizme.

18


KEPENŲ VEIKLOS TYRIMŲ PROGRAMOS mini

midi

maxi

10008

90460

10009

Bendrieji tyrimai: BKV Bendras kraujo tyrimas (5 dif.)

+

Cu Varis

+

+

+

+

Krešėjimo tyrimai: PT/INR Protrombino aktyvumas

+

Širdies ir kraujagyslių sistemos tyrimai: CHOL Cholesterolis bendras

+

+

+

Kepenų funkcijos tyrimai:

www.anteja.lt

SIMPTOMAI:

AST Asparagininė aminotransferazė

+

+

+

ALT Alanininė aminotransferazė

+

+

+

ALP Šarminė fosfatazė

+

+

+

GGT Gamaglutamiltransferazė

+

+

+

TBI Bilirubinas bendras

+

+

+

DBIL Bilirubinas tiesioginis

+

+

+

IBIL Bilirubinas netiesioginis

+

+

+

TP Bendras baltymas

+

+

+

AST/ALT santykis

+

+

pilvo srities skausmai

LDH Laktatdehidrogenazė

+

+

kraujo krešėjimo sutrikimai

ALB Albuminas

+ Vėžio žymenų tyrimai:

antsvoris padidėjęs cholesterolio kiekis kraujyje diskomfortas ar skausmas po dešiniuoju šonkaulių lanku gelta

AFP Alfa fetoproteinas

+

+

Vėžio žymuo CEA Karcinoembrioninis antigenas

+

+

Vėžio žymuo Ca 19-9

+

+

16

18

Tyrimų kiekis:

39 € mini

Kuo naudinga kepenų veiklos tyrimų programa? Atlikus šią programą, galima nustatyti kepenų pažeidimus, sukeltus vaistų, alkoholio ar kitų toksinių medžiagų, taip pat kepenų uždegimą.

10

10150€ 11150€ midi

maxi

NEMOKAMAS NUOTOLINIS TYRIMŲ REZULTATŲ

APTARIMAS SU GYDYTOJU

Kodėl susiduriame su kepenų veiklos sutrikimais? Kepenys valo mūsų organizmą. Toksinės medžiagos pakenkia kepenų ląstelėms, todėl sutrinka kepenų veikla ir jos negali atlikti savo funkcijos. Kokie simptomai svarbiausi stebint kepenų veiklą? Pageltusi akių junginė arba oda, pilvo skausmai, kojų tinimas, pykinimas, vėmimas, tamsus šlapimas. Tačiau ilgą laiką net kelis dešimtmečius gali nebūti jokių simptomų.

19


SKYDLIAUKĖ – PAGRINDINIS MEDŽIAGŲ APYKAITOS VARIKLIS

Šeimos gydytoja

Ernesta Bučinskaitė

SKYDLIAUKĖS LIGŲ TYRIMŲ PROGRAMA Ÿ TTH Tirotropinis hormonas – skydliaukės hormonų gamybą ir išsiskyrimą reguliuojantis hormonas. Tai pagrindinis skydliaukės funkcijos rodiklis, leidžiantis įvertinti bendrą skydliaukės būklę. Ÿ FT4 Laisvas tiroksinas, FT3 Laisvasis trijodtironinas – skydliaukės hormonai, kurie veikia visą organizmą – reguliuoja medžiagų apykaitą organizme. Ÿ FT3/FT4 santykis – naudojamas klinikinėje praktikoje diferencijuojant skydliaukės veiklos sutrikimus. Ÿ aTPO (anti-TPO) Antikūnai prieš skydliaukės peroksidazę – rodiklis, skirtas autoimuninėms skydliaukės ligoms diagnozuoti ir sekti. Ÿ Tg Tiroglobulinas – kontrolinis tyrimas, atliekamas po skydliaukės pašalinimo dėl naviko ar norint diagnozuoti kitus skydliaukės sutrikimus. Ÿ Anti-Tg Antikūnai prieš tiroglobuliną – rodiklis, kuris n a u d o j a m a s a u t o i m u n i n i a m s s k y d l i a u kė s pažeidimams diagnozuoti. Ÿ Vėžio žymuo CEA Karcioembriogeninis antigenas – tyrimas yra svarbus diagnozuojant piktybinius susirgimus, gali didėti taip pat esant ir skydliaukės vėžiui. Ÿ C A LC T K a l c i t o n i n a s – p a d e d a d i a g n oz u o t i skydliaukės vėžį, taip pat skydliaukės ląstelių hiperplaziją.

Skydliaukė – drugelio formos liauka, esanti kaklo priekyje. Nuo skydliaukės veiklos priklauso mūsų grožis, savijauta, aktyvumas, mąstymas, svoris, vaisingumas. Skydliaukės veiklos sutrikimai dažni, pasireiškia net kas trečiam Lietuvos gyventojui (dažniau moterims nei vyrams), vystosi lėtai, dėl to tikslinga profilaktiškai atlikti tyrimus, laiku nustatyti pakitimus ir imtis prevencinių ir gydomųjų priemonių. Skydliaukės hormonai lemia daugelio organizmo sistemų darnų funkcionavimą, dėl to, esant skydliaukės veiklos sutrikimams, gali pasireikšti įvairūs simptomai. Skydliaukės veiklos suaktyvėjimo (hipertirozės) požymiai: Ÿ padidėjęs dirglumas, nerimas, hiperaktyvumas, rankų drebėjimas, miego sutrikimas; Ÿ padidėjęs prakaitavimas, karščio netoleravimas; Ÿ širdies ritmo sutrikimai, dažnas širdies darbas; Ÿ padidėjęs apetitas, svorio sumažėjimas, dažnas tuštinimasis; Ÿ arterinė hipertenzija; Ÿ šilta, drėgna, švelni oda; Ÿ menstruacinio ciklo sutrikimai; Ÿ oftalmopatija: dvejinimasis, akių vokų paburkimas. Skydliaukės veiklos sulėtėjimo (hipotirozės) požymiai: Ÿ nuovargis, energijos stoka, mieguistumas, depresija, emocijų nestabilumas, atminties sutrikimai; Ÿ sumažėjęs apetitas, svorio priaugimas, vidurių užkietėjimas; Ÿ šalčio netoleravimas; Ÿ sausa, šiurkšti oda, plaukų slinkimas, lūžinėjimas; Ÿ raumenų, sąnarių skausmas, kojų tinimai, sulėtėję re fl e k s a i , g a l v o s s v a i g i m a s , ko o rd i n a c i j o s sutrikimai; Ÿ suprastėjusi rega, klausa; Ÿ kąsnio pojūtis gerklėje; Ÿ menstruacinio ciklo sutrikimai; Ÿ sumažėjęs arterinis kraujo spaudimas, retesnė širdies veikla.

PATARIMAI GERESNEI SAVIJAUTAI 1. Profilaktiškai tirti skydliaukės veiklą (bent 1 kartą per metus), esant pakitimams sekti tyrimus kas 3–6 mėn. 2. Į savo mitybą įtraukti daugiau seleno turinčių produktų, kadangi šio mikroelemento vartojimas slopina autoimuninius procesus. Seleno gausu mėsoje (kiaulienoje, jautienoje, vištienoje), žuvyje, jūros gėrybėse, kiaušiniuose, taip pat bertoletijų riešutuose (suvalgius vos 2 riešutus gaunama seleno dienos norma!). 3. Maisto gaminime rinktis joduotą druską. Lietuvo-je gėlame vandenyje bei dirvožemyje beveik nėra jodo, o šis yra būtinas skydliaukės hormonams susidaryti, todėl rekomenduojama vartoti joduotą druską (neviršyti 5 g per parą).

Įprasta manyti, jog skydliaukės funkcijai įvertinti užtenka vieno tirotropinio hormono (TTH) rodiklio, tačiau jo nepakanka. Kiti skydliaukės hormonai, kaip FT4, FT3, gali būti pakitę, net jei TTH rodiklis yra normos ribose. Jei turite kokių simptomų ar įtarimų, susijusių su skydliaukės funkcija, pasitarkite su šeimos gydytoju ir atlikite visą išsamią skydliaukės funkcijos tyrimų programą. Tai yra geriausias pasirinkimas padedantis įvertinti skydliaukės veiklą.

22

4. Pakankamai miegoti – tyrimai parodė, kad žmonės, miegantys 4 val. arba mažiau, slopina savo skydliaukės veiklą.

20


SKYDLIAUKĖS LIGŲ TYRIMŲ PROGRAMOS mini

midi

maxi

10004

90458

10005

Skydliaukės funkcijos tyrimai:

www.anteja.lt

TTH Tirotropinis hormonas

+

+

+

FT4 Laisvas tiroksinas

+

+

+

FT3 Laisvas trijodtironinas

+

+

+

FT3/FT4 santykis

+

+

+

aTPO (anti-TPO) Antikūnai prieš skydliaukės peroksidazę

+

+

+

Tg Tiroglobulinas

+

+

anti-Tg Antikūnai prieš tiroglobuliną

+

+

Vėžio žymuo CEA

+

CALCT Kalcitoninas

+ Tyrimų kiekis:

SIMPTOMAI: sutrikęs širdies ritmas

5

7

9

4050€

7650€

11250€

mini

midi

maxi

staigus svorio netekimas arba priaugimas nuolatos šalta ar nuolatos per karšta nereguliarus menstruacijų ciklas

NEMOKAMAS

dažnai jaučiate silpnumą, nerimą

APTARIMAS SU GYDYTOJU

NUOTOLINIS TYRIMŲ REZULTATŲ

šaltkrėtis arba karščiavimas

Kokie pagrindiniai skydliaukės sutrikimų simptomai? Nepaaiškinamas nuovargis, irzlumas, atminties sutrikimai, svorio kitimas arba prieaugis, širdies ritmo sutrikimai, plaukų slinkimas, nuotaikų kaita, prakaitavimas ir kiti bendriniai simptomai. Kas dažniausiai skundžiasi skydliaukės sutrikimais? Aštuonis kartus dažniau skydliaukės funkcijos sutrikimai kamuoja moteris nei vyrus, tačiau vis dažniau simptomai kankina ir vyrus. Kuo organizmui grėsmingi skydliaukės sutrikimai? Skydliaukė yra lyg mūsų organizmo laikrodis ir susijusi su įvairiomis sistemomis, todėl jos veiklos sutrikimai pavojingi visai žmogaus sveikatai.

10

21


INKSTŲ VEIKLOS TYRIMŲ PROGRAMOS mini

midi

maxi

10024

90465

10025

Bendrieji tyrimai: GLU Gliukozė

+

+

ALB Albuminas

+

+

+

TP Bendras baltymas

+

+

Inkstų funkcijos tyrimai:

www.anteja.lt

CREA Kreatininas

+

+

+

UREA Šlapalas

+

+

+

UA Šlapimo rūgštis

+

+

+

GFG Glomerulų filtracijos greitis (pagal Cockroft-Gault formulę, svorį)

+

+

+

Mikroalbuminas šlapime

+

BŠT Bendras šlapimo tyrimas

+

Mikroelementų ir elektrolitų tyrimai:

SIMPTOMAI: padidėjęs arterinis kraujo spaudimas šleikštulys, pykinimas, vėmimas paakių, veido tinimas

K Kalis

+

+

Na Natris

+

+

Cl Chloridų koncentracija

+

+

Ca Kalcis

+

+

Cak Koreguotas kalcis

+

+

Ca++ Jonizuotas kalcis

+

+

P Fosforas

+

+

Tyrimų kiekis:

dėmesio koncentravimo sutrikimai nugaros skausmai miego sutrikimai (dieną – mieguistumas, naktį – nemiga) apetito stoka kojų tinimas

5

14

16

2650€

6850€

8150€

mini

midi

maxi

NEMOKAMAS

silpnumas

NUOTOLINIS TYRIMŲ REZULTATŲ

APTARIMAS SU GYDYTOJU

Ar yra papildomų tyrimų, kuriuos reikėtų atlikti, vertinant inkstų sveikatos būklę? Taip, rekomenduojama atlikti šlapimo tyrimą dėl atipinių ląstelių, kuris yra pagrindinė priemonė nustatant inkstų vėžį. Kas lemia inkstų veiklos sutrikimus? Inkstų veiklos sutrikimus skatina pirmo ir antro tipo diabetas, imuninės sistemos nusilpimas, šlapimo pūslės infekcijos. Kas dažniausiai serga inkstų veiklos ligomis? Inkstų veiklos ligomis serga įvairaus amžiaus moterys ir vyrai. Didžiausią riziką susirgti turi tie, kurių giminėje buvo sirgusiųjų šiomis ligomis. Kas gali padėti apsisaugoti nuo inkstų veiklos sutrikimų? Norint išsaugoti sveikus inkstus, svarbu kuo daugiau mankštintis, judėti, atsisakyti žalingų įpročių, reguliuoti darbo ir poilsio režimą, vengti streso.

22


HEPATITŲ TYRIMŲ PROGRAMOS mini

midi

maxi

10010

90461

10011

Hepatitų tyrimai: HBsAg Hepatito B viruso paviršinis antigenas

+

+

+

aHBc Hepatito B viruso Hbcore antikūnai

+

+

+

aHBs Hepatito B viruso HBs antikūnai

+

+

+

aHCV Hepatito C viruso antikūnai

+

+

+

Anti-HAV hepatito A viruso antikūnai

+

Kepenų funkcijos tyrimai:

www.anteja.lt

SIMPTOMAI: silpnumas

ALT Alanininė aminotransferazė

+

+

AST Asparagininė aminotransferazė

+

+

GGT Gamaglutamiltransferazė

+

+

ALP Šarminė fosfatazė

+

+

TBI Bilirubinas bendras

+

+

DBIL Bilirubinas tiesioginis

+

+

IBIL Bilirubinas netiesioginis

+

+

Tyrimų kiekis:

4

11

12

vėmimas patamsėjęs šlapimas

46 €

72 €

86 €

mini

midi

maxi

blogas apetitas sąnarių skausmas maudžiantis ir „laužantis“ skausmas skausmas ar diskomfortas

NEMOKAMAS

dešiniajame pilvo šone

NUOTOLINIS TYRIMŲ REZULTATŲ

APTARIMAS SU GYDYTOJU

pykinimas odos niežulys

Kas yra virusinis hepatitas? Tai dažniausiai krauju plintanti infekcija, tačiau galima užsikrėsti ir per nešvarias rankas bei maistą. Virusai sukelia kepenų uždegimą. Kuo gali baigtis negydomi hepatitai? Užsitęsusi liga gali pereiti į lėtinę formą, kuri per kelis dešimtmečius progresuoja į kepenų cirozę arba vėžį. Kokių rodiklių padidėjimas įspėja apie ligą? Ūmaus hepatito atveju padidėja biocheminiai kepenų rodikliai.

23


LABORATORINIŲ TYRIMŲ TAIKYMAS AUTOIMUNINIŲ LIGŲ DIAGNOSTIKOJE

Laboratorinės medicinos gydytoja

Dr. Viltė Marija Gintauskienė

analizuoti keletą vienas šalia kito esančių antikūnų (1 lentelė). Specifinių autoantikūnų radimas padeda įtarti autoimuninės kilmės ligą ir dažnai tampa pagrindiniu šių ligų diagnostikos vertinimo kriterijumi. Vaskulitai – tai grupė retų, autoimuninių ligų, turinčių labai įvairių klinikinių požymių. Joms būdingas simptomas yra kraujagyslių uždegimas. Autoimuninės kilmės vaskulitai kliniškai pasireiškia nuo gyvybei pavojingos lokalizuotos ligos iki sisteminių organų pažeidimų. Vaskulitų klinikiniai požymiai panašūs į kitų autoimuninių ligų požymius, dėl ko sunku rasti tarp jų skirtumų. Todėl teisingas ištyrimas pradiniame ligos etape yra svarbus vaskulitų diagnostikai ir gali turėti įtakos kryptingam gydymo pasirinkimui išvengiant klaidingo gydymo pacientams be vaskulitų. Vaskulitų klasifikacija remiasi pažeistų kraujagyslių dydžiu bei antikūnų prieš neutrofilų citoplazmos antigenus (ANCA) nustatymu. ANCA tyrimas netiesioginės imunofluorescencijos metodu laikomas „aukso standartu“ bei yra pagrindinė diagnostinė priemonė diferencijuojant autoimuninės kilmės ligas, susijusias su kraujagyslių pakenkimu. ANCA skirstomi į cANCA (citoplazminis švytėjimas) ir pANCA (perinuklearinis švytėjimas). 80–90 proc. cANCA jungiasi prie neutrofilų fermento proteinazės-3 (PR3), apie 90 proc. pANCA jungiasi prie mieloperoksidazės (MPO). Tai priskiriama „tipiniams“ ANCA modeliams. Tačiau šiuos ANCA modelius galima pastebėti ir kitų uždegiminių būklių metu, kurios sumažina ANCA tyrimo specifiškumą. Todėl įprastą klasikinį ANCA tyrimą, atliekamą netiesioginės imunofluorescencijos metodu, papildžius monospecifiškais MPO ir PR3 substratais, šis tyrimas įgyja dar daugiau diagnostinių privalumų. Teigiami rezultatai gali būti patvirtinti tos pačios tyrimo procedūros metu, o nespecifiniai ar neaiškūs rezultatai gali būti įvertinti su didesniu užtikrintumu. cANCA teigiamų rezultatų patvirtinimas kartu su specifiniu PR3 nustatymu arba pANCA teigiamų rezultatų su MPO nustatymu yra daug patikimesnis diagnostinis testas nei tik nustatant ANCA be specifinių PR3 ir MPO (1 pav.).

Žmogaus organų ir audinių sistema, apsauganti organizmą nuo kenksmingų mikroorganizmų, baltymų ir kitokių svetimkūnių, vadinama imuninė sistema. Kartais, dėl neaiškių priežasčių, nutinka taip, kad imuninė sistema žmogaus organizmo audinius atpažįsta kaip svetimus ir pradeda kovoti su savomis ląstelėmis – pažeidžiamos sveikos ląstelės, organai ar organų sistemos, prasideda autoimuninis procesas, kuris pasireiškia autoimuninėmis ligomis. Tokių ligų priskaičiuojama apie 100 rūšių. Dažniausios autoimuninės kilmės ligos – sisteminė raudonoji vilkligė, reumatoidinis artritas, sisteminė sklerozė (sklerodermija), Sjogreno, Gudpasčerio sindromai, polimiozitas, dermatomiozitas, vaskulitai, mišri jungiamojo audinio liga ir kt. Autoimuninių ligų simptomai yra panašūs vieni į kitus, todėl jų diagnostika dažnai būna apsunkinta. Didėjant sergamumui šiomis ligomis, ankstyva diagnostika ir laiku suteiktas gydymas yra svarbus siekiant pagerinti šiomis ligomis sergančiųjų būklę ir gyvenimo kokybę. Sergant šiomis ligomis, formuojasi įvairūs antikūnai prieš ląstelių branduolių baltymus. Grupė šių antikūnų vadinami bendru pavadinimu – antikūnai prieš branduolio antigenus (ANA). ANA tyrimas atliekamas iš kraujo, netiesioginės imunofluorescencijos metodu, kuris pasižymi dideliu jautrumu. Netiesioginės imunofluorescencijos metodas gali įvertinti penkiolika branduolinių struktūrų, devynis citoplazmos ir penkis mitozinius modelius, kurie yra svarbūs diagnozuojant įvairias autoimunines ligas. Rezultatus rekomenduojama vertinti kaip teigiamus, kai antikūnų titras daugiau nei 1:160 ar 1:320. Žinoma, kad net 5–30 proc. sveikų asmenų gali būti randami aukšti antikūnų titrai. Šie antikūnai yra dažnesni moterims ir pagyvenusiems žmonėms. Teigiamai ANA stebimi pacientams, sergantiems atopiniu dermatitu ir žmonėms, turintiems imuninės sistemos sutrikimų. Nedideli antikūnų kiekiai taip pat randami lėtinės bakterinės ar virusinės infekcijos metu ir pacientams, sergantiems piktybine hematologine liga. Kai kurių vaistų vartojimas, vitamino D trūkumas susiję su šių antikūnų atsiradimu. Taip pat dėl didelės tyrimui naudojamų reagentų ir metodikų įvairovės, šis ANA tyrimas naudojamas kaip atrankinis. Siekiant išsamesnio antikūnų profilio įvertinimo, kraujo serumas, kuriame buvo rasti aukšti ANA titrai, gali būti tiriamas imunobloto metodu. Šiuo atveju atliekama antikūnų prieš išskiriamus iš branduolio antigenus (ENA) kokybinė reakcija, kuria aptinkami imunoglobulino (Ig) G klasės specifiniai antikūnai. ENA tyrimas padeda nustatyti konkrečius autoimuniniame procese dalyvaujančius antikūnus. Naudojant imunobloto metodą tampa įmanoma vienu metu bei tokiomis pačiomis sąlygomis

22

1 pav. ANCA mozaika su monospecifiniais substratais

24


22

netipinius ANCA modelius rekomenduojama patvirtinti kitais patvirtinamaisiais specifiniais imuniniais tyrimais, atliekamais imunobloto ar imunofermentiniais metodais. Naujausi mokslo pasiekimai medicinoje nuolat tobulina ir gerina ligų diagnostiką. Kokybiškai ir laiku atlikti, tinkamai parinkti ir interpretuoti diagnostiniai tyrimai bei tikslūs ir aiškūs rezultatai užtikrina ankstyvąją ligos diagnostiką, diferencinę diagnostiką, leidžia greičiau skirti adekvatų gydymą, stebėti ligos eigą bei vertinti prognozę.

Su kitais antigenais (elastaze, katepsinu G, lactoferinu, baktericidinį pralaidumą didinančiu baltymu (BPI; CAP57), α-enolaze ir kt.) ANCA sąveikauja rečiau ir šių antigenų klinikinė reikšmė nepakankamai ištirta. Tai netipiniai ANCA modeliai. Netipiniai modeliai svarbūs siekiant atskirti autoantigenus, susijusius su kitos kilmės vaskulitais ar autoimuninėmis ligomis. Tačiau atskirti tipinius nuo netipinių ANCA nėra paprasta: sunkumų kyla dėl laboratorijose naudojamų metodikų įvairovės. Todėl

1 lentelė. ANA fluorescencijos modeliai ir susiję autoantikūnai ANA modelis

Susiję antikūnai

Branduolių (dažniausiai)

dsDNR, histonai, nukleosomos

SRV

U1-RNP Ro/SSA, La/SSB Sm Ku, Mi-2

Mišri jungiamojo audinio liga, SRV, RA SjS, SRV SjS PM/DM

CENP-B

SS

RNA-Polimerazė III Topoizomerazė I (Scl 70), PM-Scl

SS SS, PM/DM

t-RNA sintetazė (Jo-1, PL-7, PL12)

Anti-sintetazės sindromas, PM/DM

M2

PBS

Ribosominis-P baltymas

SRV, ASS

Aktino Vimentino Tropomiozino

AH Infekcija ar uždegimas SM, opinis kolitas, Krono liga SjS, SRV, RA PBC, neurologinės ligos

Citoplazminis (rečiau)

ENA profilis

Goldžio komplekso Lizosomos

Mitozės komplekso (retai)

MSA-2

Autoimuninė liga

Reumatinė polimialgija, diskoidinė SRV forma, SjS, LL SjS, artritas, AFS, SRV

NuMA Cep250, Cep110

Raynaud sndromas, progresuojanti SS, infekcijos

MCA-1

Raynaud sindromas, malignoma, progresuojanti SS

SS – sisteminė sklerozė, PM/DM – polimiozitas/dermatomiozitas, SjS – Sjogreno sindromas, SRV – sisteminė raudonoji vikligė, ASS – anti-sintetazės sindromas, RA – reumatoidinis artritas, AFS – antifosfolipidinis sindromas, LL – lėtinė limfoleukemija, PBC – pirminė biliarinė cirozė, SM – sunkioji miastenija, AH – autoimuninis hepatitas.

25


AUTOIMUNINIŲ LIGŲ TYRIMŲ PROGRAMOS mini

midi

maxi

90606

90607

90608

Bendrieji tyrimai: CRB C Reaktyvus baltymas

+

+

BKV Bendras kraujo tyrimas (5 dif.)

+

+

+

ENG (Westergreno būdu)

+

+

FER Feritinas

+ Imunologiniai tyrimai:

AUTOIMUNINIŲ LIGŲ TYRIMŲ PROGRAMOS

IgA Imunoglobulinas A

+

+

+

IgG Imunoglobulinas G

+

+

+

IgM Imunoglobulinas M

+

+

+

ANA Antibranduoliniai antikūnai (antinukleariniai antikūnai)

+

+

+

+

+

ANCA Antineutrofiliniai citoplazminiai antikūnai

www.anteja.lt

SIMPTOMAI:

RF Reumatoidinis faktorius kiekybinis

+

Anti-CCP IgG antikūnai prieš ciklinį citrulininį peptidą

+

Tyrimų kiekis:

5

8

11

virškinimo sistemos sutrikimai pasikartojantis karščiavimas

6350€

9150 €

131 €

mini

midi

maxi

nuovargis patinę limfmazgiai svorio pokyčiai pageltusi oda ar pabalę paakiai

NEMOKAMAS NUOTOLINIS TYRIMŲ REZULTATŲ

APTARIMAS SU GYDYTOJU

Kokios yra dažniausios autoimuninės ligos? Dažniausiai pasitaikančios autoimuninės ligos: sisteminė raudonoji vilkligė, reumatoidinis artritas, sisteminė sklerozė, polimiozitas, dermatomiozitas, vaskulitai, mišri jungiamojo audinio liga. Kaip išsivysto autoimuninės ligos? Kartais žmogaus imuninė sistema ima organizmo audinius atpažinti kaip svetimus ir pradeda kovoti su savomis ląstelėmis, taip yra pažeidžiamos sveikos ląstelės ir organai – prasideda autoimuninis procesas, kuris pasireiškia autoimuninėmis ligomis. Kokių tyrimų pagalba yra diagnozuojamos autoimuninės ligos? Norint diagnozuoti autoimunines ligas yra atliekamas ANA tyrimas. Esant teigiamam ANA tyrimui, siekiant išsamesnio antikūnų profilio įvertinimo, atliekama ENA kokybinė reakcija. O pagrindinė diagnostinė priemonė diferencijuoti autoimuninės kilmės ligas, susijusias su kraujagyslių pakenkimu, yra tyrimas ANCA.

26


KVĖPAVIMO TAKŲ TYRIMŲ PROGRAMOS

KVĖPAVIMO TAKŲ TYRIMŲ PROGRAMOS (KOSULIO)

KVĖPAVIMO TAKŲ TYRIMŲ PROGRAMOS (DUSULIO)

www.anteja.lt

www.anteja.lt

SIMPTOMAI:

SIMPTOMAI:

skausmas kosint

pasunkėjęs kvėpavimas

neatsikosėjimas

oro trūkumo jausmas

drėgnas arba sausas kosulys

krūtinės skausmas

mini

midi

maxi

mini

midi

maxi

90609

90610

90611

90612

90613

90614

Bendrieji tyrimai:

Bendrieji tyrimai: CRB C reaktyvus baltymas

+

+

+

Kvėpavimo takų infekcijos tyrimai:

CRB C reaktyvus baltymas

+

+

+

BKV Bendras kraujo tyrimas (5 dif.)

+

+

+

D-Dimerai

Antikūnai IgG prieš Chlamydia pneumoniae

+

+

+

Antikūnai IgG prieš B. pertussis toksiną (kokliušas)

+

+

+

Antikūnai IgG prieš Mycoplasma pneumoniae

+

+

K Kalis

+

+

+

Tuberkuliozės tyrimai: Quantiferon-TB Gold Plus. Imuninio atsako nustatymas (ESAT-6 ir CFP-10) Tyrimų kiekis:

+

+

+

Antikūnai IgG prieš Chlamydia pneumoniae

+

+

Antikūnai IgG prieš B. pertussis toksiną (kokliušas)

+

+

Antikūnai IgG prieš Mycoplasma pneumoniae

+

+

+

+

+

+

Kvėpavimo takų infekcijos tyrimai:

Alergijų tyrimai: IgE Imunoglobulinas E (bendras)

+

Mikroelementų ir elektrolitų tyrimai:

Alergijų tyrimai:

+

IgE Imunoglobulinas E (bendras) 4

5

Hormonų tyrimai:

6

NT-pro-BNP N-terminalinės B tipo natrio uretinis peptidas

5650€

6850 €

11750€

mini

midi

maxi

Tyrimų kiekis:

27

+ 4

8

9

58 €

120 €

148 €

mini

midi

maxi


VĖŽIO ŽYMENŲ TYRIMŲ PROGRAMOS

www.anteja.lt

www.anteja.lt

mini

midi

maxi

maxi+

maxi+

maxi

midi

mini

10028

90467

10029

10030

10037

10036

90468

10035

Bendrieji tyrimai: +

+

+

BKV Bendras kraujo tyrimas (5 dif.)

+

+

+

+

LDH Laktatdehidrogenazė

+

+

+

IgM Imunoglobulinas M

+

+

IgA Imunoglobulinas A

+

+

IgG Imunoglobulinas G

+

+

iFOB Reakcija slaptam kraujavimui

+

+

BŠT Bendras šlapimo tyrimas

+

+

Vėžio žymenų tyrimai: +

+

+

+

AFP Alfa fetoproteinas

+

+

+

+

+

+

+

+

Vėžio žymuo Ca 19-9

+

+

+

+

+

+

+

+

Vėžio žymuo CEA

+

+

+

+

+

+

+

+

Vėžio žymuo Ca 15-3

+

+

+

+

Vėžio žymuo Ca 125

+

+

+

Vėžio žymuo Cyfra 21-1

+

+

+

FPSA Laisvas prostatos specifinis antigenas

+

+

+

+

+

+

Vėžio žymuo Ca 72-4

+

+

+

PSA Prostatos specifinis antigenas

+

+

+

FPSA ir PSA santykis

+

+

Tg Tiroglobulinas

+

+

5

8

+

+

+

+

PRL Prolaktinas

+

+

+

+

Vėžio žymuo BHCG Beta chorioninis gonadotropinas

+

+

+

+

Vėžio žymuo He4

+

Šlapimo tyrimas dėl atipinių ląstelių

13

Tyrimų kiekis:

19

+

+ 19

13

8

4

68 €

114 €

203 €

293 €

252 €

162 €

110 €

54 €

mini

midi

maxi

maxi+

maxi+

maxi

midi

mini

28


TAIP PAT GALITE ĮSIGYTI ATSKIRUS VĖŽIO ŽYMENŲ TYRIMUS: CA 15-3 CA 125 Bronchų/plaučių vėžio žymenų tyrimai

AFP CEA Cyfra 21-1 Ca 125

Kiaušidžių vėžio žymenų tyrimai

CEA Ca 15-3

Krūties vėžio žymenų tyrimai

Ca 15-3 CEA PSA

Prostatos vėžio žymenų tyrimai

FPSA PSA ir FPSA santykis CEA

Skydliaukės vėžio žymenų tyrimai

Tiroglobulinas Anti Tg CEA

Šlapimo pūslės vėžio žymenų tyrimai

Cyfra 21-1 Šlapimo tyrimas dėl atipinių ląstelių

Virškinamojo trakto (žarnyno, storosios žarnos, stemplės, kasos) vėžio žymenų tyrimai (1)

Ca 19-9 CEA Ca 19-9

Virškinamojo trakto (tulžies pūslės, skrandžio) vėžio žymenų tyrimai (2)

CEA Ca 72-4

Virškinamojo trakto (kepenų) vėžio žymenų tyrimai (3) Inkstų vėžio žymenų tyrimas

AFP CEA Šlapimo tyrimas dėl atipinių ląstelių Ca 19-9

Virškinamojo trakto (1+2+3) vėžio žymenų tyrimai (plati)

CEA Ca 72-4 AFP

Kas yra vėžio žymenys? Tai vėžinių ląstelių į kraują išskiriamos specifinės medžiagos, kurių aptikimas gali padėti diagnozuoti vėžinius susirgimus ankstyvose stadijose.

Kas gali turėti įtakos vėžinių susirgimų atsiradimui? Vėžinių susirgimų atsiradimą lemia rūkymas, fizinis pasyvumas, sveikatai nepalanki mityba, alkoholio vartojimas, genetinis paveldimumas, dažnas deginimasis saulėje ar soliariume, taip pat kontaktas su vėžį sukeliančiomis medžiagomis.

Kas sudaro vėžio žymenų tyrimų programas? Vėžio žymenų tyrimų programą moterims sudaro: kiaušidžių, krūtų, kasos, skrandžio, virškinamojo trakto, plaučių ir kt. specifiniai vėžio žymenų tyrimai. Vėžio žymenų tyrimų programą vyrams sudaro: prostatos, kasos, skrandžio, virškinamojo trakto, plaučių, kepenų, sėklidžių ir kt. specifiniai tyrimai.

Ar įmanoma atlikti pavienių vėžio žymenų tyrimus? Taip, kiekvieną tyrimą, kuris yra įtrauktas į programą, Jums pageidaujant, galima atlikti atskirai. Visada galite patys pasirinkti Jums reikiamus tyrimus.

K u o n a u d i n g a v ėž i o ž y m e n ų t y r i m ų p ro g ra m a ? Onkologinių ligų simptomų galime nejausti iki paskutiniųjų stadijų arba simptomai gali sutapti su kitoms ligoms būdingais požymiais, todėl ši tyrimų programa yra vienas svarbiausių įrankių atpažinti vėžinius pakitimus ankstyvose jų stadijose.

29


LYTIŠKAI PLINTANČIŲ LIGŲ TYRIMŲ PROGRAMOS

mini

midi

maxi

10044

90469

10045

Lytiškai plintančių ligų tyrimai: ŽIV kombinuotas (1/2 antikūnų ir p24 Ag antigeno nustatymas)

+

+

+

RPR Sifilio antikūnų nustatymas RPR testu

+

+

+

TPHA Sifilio antikūnų nustatymas TPHA metodu

+

+

+

HBsAg Hepatito B viruso paviršinis antigenas

+

aHCV Hepatito C viruso antikūnai

+

Molekulinė diagnostika PGR metodu:

www.anteja.lt

LPI 4-ių sukėlėjų: Chlamydia trachomatis/Mycoplasma genitalium/Neisseria gonorrhoeae/Trichomonas vaginalis DNR nustatymas (PGR metodu)

SIMPTOMAI:

+

LPI 6-ių sukėlėjų: Chlamydia trachomatis/Mycoplasma genitalium/Neisseria gonorrhoeae/Trichomona vaginalis/Mycoplasma hominis/Ureaplasma spp. DNR nustatymas (PGR metodu)

deginantis pojūtis šlapinantis skausmas lytinio akto metu niežulys lyties organų srityje neįprastas kraujavimas

+

Tyrimų kiekis:

dažni pilvo skausmai įvairūs bėrimai pakitusios išskyros (kiekis, kvapas, spalva)

3

4

6

25 €

65 €

95 €

mini

midi

maxi

Taip pat galima atlikti ir pavienius tyrimus: Chlamydia trachomatis Neisseria gonorrhoea

10

Ar galima šią tyrimų programą atlikti anonimiškai? Taip, šią tyrimų programą bei kitus mūsų siūlomus tyrimus galima atlikti anonimiškai.

Mycoplasma genitalium

Kaip galima užsikrėsti lytiškai plintančiomis ligomis? Lytiškai plintančios ligos gali būti perduodamos lytinių santykių metu, taip pat per įvairius kūno skysčius, odos pažeidimus, užsikrėtusiai moteriai gimdant ar maitinant naujagimį pienu.

Ureaplasma urealyticum spp.

Kokios yra dažniausios lytiškai plintančios ligos? Dažniausios lytiškai plintančios ligos yra chlamidiozė, sifilis, gonorėja, trichomonozė ir genitalijų pūslelinė (herpis).

Candida glabrata

Trichomonas vaginalis Mycoplasma hominis Ureaplasma parvum Treponema pallidum Herpes virus simplex type 1/Herpes virus simplex type 2 Candida albicans Candida krusei Gardnella vaginalis Atopobium vaginae

30


IDENTIFIKUOKITE JUS VARGINANČIUS VIRŠKINIMO SUTRIKIMUS

Šeimos gydytojas

Julius Šimulis

Virškinimo sutrikimai – tai vis daugiau žmonių varginanti problema, galinti reikšmingai pabloginti žmogaus gyvenimo kokybę, o laiku nediagnozuotos virškinimo trakto ligos neretai gali sukelti ir gyvybei grėsmingas komplikacijas.

kraujo tyrimuose gali būti pasitelkiami instrumentiniai tyrimai (echoskopija, endoskopija) diagnozei patikslinti. PATARIMAI GERESNEI SAVIJAUTAI Norint sumažinti virškinamojo trakto ligų riziką svarbiausia sveikai maitintis – vartoti kuo šviežesnį, mažiau perdirbtą, įvairų ir subalansuotą maistą, gerti pakankamai skysčių. Rekomenduojama didinti fizinį aktyvumą – rinktis lengvo ar vidutinio intensyvumo pratimus, greitą ėjimą – tai padės pagerinti žarnyno kraujotaką, peristaltiką, padės sumažinti nutukimo riziką, suvaldyti patiriamą įtampą, stresą, kuris taip pat gali išprovokuoti įvairius virškinamojo trakto negalavimus. Rekomenduojama atsisakyti alkoholio vartojimo arba bent jau sumažinti suvartojamo alkoholio kiekį – tai gali padėti apsisaugoti nuo žalojančio alkoholio poveikio kepenims ir kasai bei kitoms organizmo sistemoms. Rekomenduojama laikytis higienos ruošiant maistą, dažnai plauti rankas.

Prie dažniausių virškinimo trakto ligas sukeliančių priežasčių galime priskirti prastą, gausią perdirbtų, mažai šviežių produktų turinčią, nereguliarią mitybą, stresą, gausiai vartojamus alkoholinius gėrimus bei vaistus. Asmenys, kurie yra linkę dažniau valgyti greito paruošimo maisto produktus, gerti įvairius gazuotus, gausiai saldikliais ir dažikliais praturtintus gėrimus neretai dažniau skundžiasi sutrikusia virškinimo veikla nei tie, kurie savo racione vartoja daug skaidulų turinčius vaisius bei daržoves, geria daug vandens. Tiesa, virškinimo sistemos sveikatą lemia ne vien tik maistas, bet ir gyvenimo tempas, emocinė sveikata. Nuolatinis stresas, įtemptos darbo sąlygos, išsibalansavęs darbo bei poilsio režimas, pamaininis darbas, kuris dažnai lemią ir nereguliarią mitybą, taip pat stipriai veikia virškinimo sistemą bei gali sukelti įvairius negalavimus. Virškinimo sistemos ligos gali pasireikšti labai įvairiais nusiskundimais. Dažniausiai pasitaikantys yra pilvo skausmai, nevirškinimo jausmas, pablogėjęs apetitas, rėmens graužimas, pilvo pūtimas, viduriavimas, vidurių užkietėjimas, kraujavimas iš virškinamojo trakto, rijimo sutrikimai, ankstyvas sotumo jausmas, nuovargis, sumažėjęs darbingumas ir kt. Ilgainiui nekreipiant dėmesio į minėtus simptomus gali likti nepastebėtos kepenų, kasos, skrandžio, taip pat įvairios plonojo ir storojo žarnyno ligos. Profilaktiškai atliekant laboratorinius tyrimus galima anksti diagnozuoti virškinamojo trakto ligas net ir nejaučiant simptomų. Virškinamojo trakto tyrimų programa leidžia įvertinti dėl galimos anemijos (mažakraujystės) esant kraujavimui iš virškinamojo trakto, organizme ir žarnyne vykstančius uždegiminius ir infekcinius procesus, kepenų, tulžies ir kasos veiklą, nustatyti Helicobacter Pylori infekciją bei įvertinti dažniausius virškinimo sistemos organų vėžio žymenis. Nustačius pakitimus

22

31


HELICOBACTER PYLORI TYRIMAS

PACIENTO ISTORIJA

Kelis metus mane nuolatos kankino skrandžio skausmai, anemija, rėmens graužimas, silpnumas, galvos svaigimas ir panašūs kiti simptomai. Dėl šių negalavimų kreipiausi į savo šeimos gydytoją, kuri paskyrė, jos manymu, negalavimus paaiškinančius kraujo tyrimus, kuriais buvo nustatyta vitamino B12 stoka. Vitamino B12 atsargoms papildyti gydytoja patarė valgyti daugiau mėsos. Simptomams neišnykus, kreipiausi į gastroenterologą, kuris paskyrė endoskopinį tyrimą – apmaudu, bet nieko nerado. Išrašė vaistų nuo per didelio rūgštingumo, o simptomai mane ir toliau vargino. Po šių dviejų vizitų lankiausi ir dar pas kelis gydytojus, bet nei vienas jų nerado tikrosios diagnozės, todėl nusprendžiau kreiptis į ,,Antėja laboratorija“, kur man buvo atlikta žarnyno echoskopija ir gydytoja-radiologė Edita Variakojienė, pasiteiravusi apie varginančius simptomus, iškart įspėjo, jog tai gali būti Helicobacter Pylori bakterijos suaktyvėjimas. Pasinaudojau gydytojos rekomendacija ir išsityriau dėl minėtos bakterijos. Tyrimo atsakymas buvo teigiamas! Šiuo metu vartoju medikamentų kursą, o svarbiausia, kad žinau, kas lėmė visus tuos metus mane varginusius simptomus. Tiek laiko niekas nieko nerado, o reikėjo tik vieno paprasto tyrimo. Dar kartą labai dėkoju visam „Antėja laboratorija“ kolektyvui ir didžiausias AČIŪ gydytojai Editai Variakojienei! Jei gydytoja nebūtų paminėjusi šios bakterijos, pačiam niekada nebūtų atėjusi mintis išsitirti. Tikriausiai visą gyvenimą ir būčiau prasikankinęs. Klientas Andrius

HELICOBACTER PYLORI TYRIMAS www.anteja.lt

SIMPTOMAI: virškinimo sutrikimai pilnumo/sunkumo jausmas pavalgius pilvo pūtimas rėmens graužimas

HPG IgG antikūnai prieš Helicobacter pylori

13 € 1821

HP-Ag Helicobacter pylori antigenas išmatose

17 € 1506

Kas nustatoma Helicobacter pylori IgG antikūnų tyrimu? Serologiniu kraujo tyrimu nustatomi specifiniai IgG klasės antikūnai prieš Helicobacter pylori. Teigiami tyrimo rezultatai rodo, jog asmuo buvo užsikrėtęs arba yra užsikrėtęs aktyvia Helicobacter pylori infekcijos forma. Kaip atliekamas Helicobacter pylori antigeno tyrimas išmatose? Tyrimas atliekamas iš išmatų, kurios surenkamos į vienkartinį, sterilų konteinerį, kurį galima įsigyti bet kurioje vaistinėje. Kuo skiriasi Helicobacter pylori IgG antikūnų tyrimas bei Helicobacter pylori antigeno tyrimas išmatose? Pirmasis iš kraujo atliekamas tyrimas gali parodyti infekcijos buvimą organizme, o ar infekcija aktyvi tiksliausiai parodys Helicobacter Pylori antigeno nustatymo išmatose tyrimas. Kaip užsikrečiama šia bakterija? Bakterija plinta per seiles, todėl ja nėra sunku užsikrėsti.

32


VIRŠKINAMOJO TRAKTO TYRIMŲ PROGRAMOS VIRŠKINAMOJO TRAKTO TYRIMŲ PROGRAMOS

mini

midi

maxi

10006

90459

10007

Bendrieji tyrimai: BKV Bendras kraujo tyrimas (5 dif.)

+

+

CRB C reaktyvus baltymas

+

+

Kepenų funkcijos tyrimai:

www.anteja.lt

ALT Alanininė aminotransferazė

+

+

+

AST Asparagininė aminotransferazė

+

+

+

GGT Gamaglutamiltransferazė

+

+

+

ALP Šarminė fosfatazė

+

+

+

TBI Bilirubinas bendras

+

+

+

DBIL Bilirubinas tiesioginis

+

+

IBIL Bilirubinas netiesioginis

+

+

+

+

+

+

Vėžio žymuo Ca 19-9

+

+

Vėžio žymuo CEA

+

+

Vėžio žymuo Ca 72-4

+

+

AFP Alfa fetoproteinas

+

+

+

+

Kasos funkcijos tyrimai: P-AMYL Pankreatinė amilazė

+

LIP Lipazė

SIMPTOMAI:

Vėžio žymenų tyrimai:

rijimo sutrikimai skausmingas rijimas kraujavimas iš virškinamojo kanalo pilvo pūtimas

Kiti tyrimai: HPG IgG antikūnai prieš Helicobacter pylori

viduriavimas vidurių užkietėjimas atpylimai

Išmatų diagnostinis pasėlis

+

iFOB Reakcija slaptam kraujavimui

+

HP-Ag Helicobacter pylori antigenas išmatose

+

rėmens graužimas

Tyrimų kiekis:

6

16

19

atsirūgimai pablogėjęs apetitas

25 €

12550€ 17650€

vėmimas

mini

midi

maxi

NEMOKAMAS NUOTOLINIS TYRIMŲ REZULTATŲ

Kas turi įtakos virškinimo trakto ligų atsiradimui? Šių ligų riziką didina žalingi įpročiai (rūkymas, alkoholis), neatsakingas vaistų vartojimas, stresas, paveldimos ligos bei netaisyklinga mityba.

APTARIMAS SU GYDYTOJU

Kiti tyrimai

Kokias virškinamojo trakto ligas padeda nustatyti šioje programoje įtraukti tyrimai? Virškinamojo trakto tyrimų programa leidžia nustatyti kepenų, kasos, tulžies pūslės ligas Kaip atpažinti virškinimo sistemos ligas? Jas identifikuoti padeda tokie simptomai, kaip rėmens graužimas, pykinimas, pablogėjęs apetitas, pilvo pūtimas, viduriavimas arba vidurių užkietėjimas, ypač kraujavimas iš virškinamojo trakto.

33


MAISTO NETOLERAVIMO TYRIMAI Mėsa: Jautiena Vištiena Kiauliena

Pieno produktai: Karvės pienas Ožkos pienas

Kiaušiniai:

Ankštiniai:

Kiaušinio trynys

Šparaginės pupelės

Kiaušinio baltymas

Lęšiai

Apdirbtas sūris

Sojos pupelės Baltosios pupelės

Kazeinas

MAISTO NETOLERAVIMO TYRIMAI 54 IgG www.anteja.lt

BetaLaktoglobulinas

126 € 3741

SIMPTOMAI: pilvo pūtimas vidurių užkietėjimas viduriavimas

Grūdai:

Daržovės:

Vaisiai:

Žuvis:

Miežiniai miltai

Brokoliai

Krevetės

Gliadinas/ glitimas

Porai

Vynuogės (žaliosios/ mėlynosios)

Svogūnai

Kiviai

Menkė

Avižiniai miltai

Bulvės

Apelsinai

Pomidorai

Bananai

Morkos

Figos

Ruginiai miltai

aknė, egzema, bėrimas

Obuoliai

Kvietiniai miltai

niežėjimas

Grikių miltai

raumenų spazmai

Kukurūzai

sąnarių skausmai, artritas

Ryžiai

lėtinis nuovargis galvos skausmas

NEMOKAMAS NUOTOLINIS TYRIMŲ REZULTATŲ

APTARIMAS SU GYDYTOJU

Kodėl atsiranda maisto netoleravimas? Tai lemia padidėjęs virškinamojo trakto pralaidumas, nepilnai suskaidyto maisto dalelių patekimas į kraujotaką. Kuo skiriasi šie EUROLINE-FOOD maisto netoleravimo tyrimai? Maisto produktų skaičiumi paletėje, skaičius prie programos nurodo, kiek skirtingų produktų įtraukta į tyrimą. Ar galima prieš atliekant tyrimą pasikonsultuoti su gydytoju? Taip, mūsų gydytojai teikia konsultacijas prieš tyrimus. Tai pat, visiems pas mus atlikusiems tyrimus, suteikiamas nemokamas nuotolinis tyrimų rezultatų aptarimas su gydytoju.

34

Grybai:

Riešutai:

Grybų mišinys 1: gluosninės kreivabudės, pievagrybiai, Shiitake grybai, voveraitės

Migdolai Lazdyno riešutai Žemės riešutai Graikiniai riešutai

Lašiša Tunas


MAISTO NETOLERAVIMO TYRIMAI

www.anteja.lt

230 € 3731

Vaisiai:

Grūdai:

Daržovės:

Prieskoniai:

Kiviai

Miežiai

Baklažanas

Čili pipiras

Citrinos

Gliadinas/ glitimas

Burokėliai

Krienai

Nektarinai

Paprika

Bazilikas

Apelsinai

Avižos

Brokoliai

Ananasas

Rugiai

Morkos

Arbūzas

Spelta

Salieras

Pipirai (juodieji/ baltieji)

Kriaušės

Kviečiai

Agurkas

Cinamonas

Slyvos

Grikiai

Porai

Česnakas

Greipfrutai

Sėmenys

Alyvuogės

Persikai

Kukurūzai

Svogūnai

Garstyčių sėklos

Datulės

Soros

Bulvės

Muskatai

Obuoliai

Ryžiai

Raudonėlis

Abrikosai

Raudonieji kopūstai

Bananai

Pomidorai

Pipirmėtė

Ropė

Petražolė

Uogos:

Kiaušiniai:

Cukinija

Aguonų sėklos

Vyšnios

Kiaušinio trynys

Artišokai

Rozmarinas

Smidrai

Čiobrelis

Kiaušinio baltymas

Špinatai

Vanilė

Salota

Sezamas

Sultenė

Saulėgrąžų sėklos

Grybai:

Riešutai:

Medus

Grybų mišinys 1: gluosninė kreivabudė, pievagrybiai, Shiitake grybai, voveraitės

Migdolai

Kava

Anakardžio riešutai

Juodoji arbata

Kakavos pupelės

Alaus mielės

Grybų mišinys 2: rudakepuris aksombaravykis, baravykas

Žemės riešutai

Vynuogės (žaliosios/ mėlynosios) Braškės

Pieno produktai: Karvės pienas Ožkos sūris Ožkos pienas Avies pienas Avies sūris Jogurtas

Lazdyno riešutai

Kepimo mielės

Pistacijos Graikinis riešutas Kokosas

35

Jūrų gėrybės:

Žuvis:

Mėsa:

Ankštiniai:

Lašiša

Jautiena

Gėlavandenis vėžys

Tunas

Vištiena

Šparaginės pupelės

Kardžuvė

Aviena

Žirneliai

Moliuskai

Upėtakis

Kiauliena

Krevetės

Menkė

Kalakutiena

Sojos pupelės

Ančiuviai

Lęšiai

Jūrų liežuvis

Baltosios pupelės


MAISTO NETOLERAVIMO TYRIMAI MAISTO NETOLERAVIMO TYRIMAI Ankštiniai:

Vaisiai:

Daržovės:

Prieskoniai:

Šparaginės pupelės

Figos

Briuselio kopūstai

Čili pipiras

Kalafiorai

Askaloninis česnakas

Paprastieji runkeliai

Trūkažolė (cikorija)

Žirneliai

Melionai Kantalupa

Sojos pupelės

Ličiai

370 € 3733

Vynmedžio lapai Saldymedžio šaknis

Lęšiai

Mangai Papajos

Kininiai kopūstai

Anyžius

Baltosios pupelės

Granatai

Pankoliai

Ramunėlės

Saldžiosios ceratonijos

Erškėčiai

Moliūgai

Kaparėliai Gvazdikėliai

Lapiniai kopūstai

Kalendra

Pupos

Žaliosios citrinos (laimas)

Topinambai

Avinžirniai

Kiviai

Krapai

Spindulinė pupuolė

Citrinos

Savojos kopūstai

Apelsinai

Saldžiosios bulvės

Mairūnai

Daržinės pupelės

Baltieji kopūstai

Šalavijas

Aisbergo salotos

Karis Apyniai

Žirniai

www.anteja.lt

Melionai

Nektarinai

Lauro lapai

Kmynai Imbierai Šafranas

Mėsa:

Žuvis:

Riešutai:

Jautiena

Lašiša

Migdolai

Arbūzai

Vištiena

Tunas Kardžuvė

Pieno produktai:

Kriaušės

Aviena

Anakardžio riešutai

Kiauliena

Upėtakis Menkė

Karvės pienas

Greipfrutai

Kalakutiena

Kakavos pupelės

Persikai

Gražgarstės (rukola)

Antiena

Ančiuviai

Datulės

Avokadai

Kaštonai

Jūrų liežuvis

Lazdyno riešutai

Ožkos sūris

Ožkiena

Ožkos pienas

Obuoliai

Agarai

Žąsiena

Karpis

Abrikosai

Strutiena

Ungurys

Žemės riešutai

Avies pienas

Laiškiniai česnakai

Avies sūris

Bananai

Baklažanai

Žalioji arbata

Putpelių mėsa

Dorada

Pistacijos

Jogurtas

Burokėliai

Kepimo milteliai

Graikiniai riešutai

Uogos:

Paprikos

Dygminų aliejus

Triušiena

Juodadėmė menkė

Kefyras

Brokoliai

Krienai

Lydeka

Kokosai

Beta-lakto globulinas

Vyšnios

Stirniena

Morkos

Bazilikai

Patarškinių mėsa

Otas

Salierai

Pipirai (juodieji/ baltieji)

Arkliena

Skumbrė

Ananasai

Slyvos

Kajeno pipirai Peletrūnai Mėtos

Alijošius

Brazilinė bertoletija

Sviestas Kamamberas

Vynuogės (žaliosios/ mėlynosios)

Agurkai

Cinamonas

Braškės

Porai

Česnakai

Sardinė

Makadamijų riešutai

Kazeinas

Alyvuogės

Garstyčių sėklos

Šilauogės

Svogūnai

Muskatai

Rapsai

Kedrų riešutai

Ementalio sūris

Gervuogės

Vandenyno ešerys

Bulvės

Raudonėliai

Bambuko ūgliai

Jūros ešerys

Kola riešutai

Grūdėta varškė

Spanguolės Raudonieji serbentai

Raudonieji kopūstai

Petražolės

Ikrai

Juodieji serbentai

Pomidorai

Aguonų sėklos

Ropės

Rozmarinai

Agrastai

Cukinijos

Čiobreliai

Avižos

Gėlavandenis vėžys

Avietės

Artišokai

Vanilė

Rugiai

Austrės

Razinos

Smidrai

Sezamai

Speltos

Krabas

Špinatai

Saulėgrąžų sėklos

Kviečiai

Kalmaras

Grikiai

Omaras

Sėmenys

Aštuonkojis

Kukurūzai

Moliuskai

Soros

Krevetės

Grūdai:

Silkė

Mocarela

Miežiai Gliadinas / Glitimas

Ryžiai

Lydytas sūris Jūrų gėrybės:

Varškės sūris

Pipirmėtės

Grybai:

Kiaušiniai:

Salotos

Medus

Grybų mišinys 1: gluosninė kreivabudė, pievagrybiai, Shiitake grybai, voveraitės

Kiaušinio trynys

Sultenės

Kava

Ridikas

Juodoji arbata

Grybų mišinys 2: rudakepuris aksombaravykis, baravykas

36

Kiaušinio baltymas

Alaus mielės Kepimo mielės


ĮKVEPIAMŲJŲ ALERGENŲ TYRIMŲ PROGRAMA

20 specifinių 20 specifinių 29 specifiniai 30 specifinių IgE prieš 23 IgE prieš 20 IgE prieš 61 IgE prieš 64 3718

3734

Motiejukas Kultūriniai rugiai Ankstyvo žydėjimo žolių mišinys (kvapioji gardūnytė, paprastoji šunažolė, motiejukas) Vėlyvo žydėjimo žolių mišinys (knisažolė, paprastoji nendrė, pūkuotoji vilnūnė) Javų žiedadulkių mišinys (rugiai, avižos, miežiai, kviečiai) Ankstyvojo žydėjimo medžių mišinys (alksnis, beržas, lazdynas, baltas uosis, kiparisas) Vėlyvojo žydėjimo medžių mišinys (ąžuolas, alyvmedis, graikinis riešutmedis, platanas, pušis) Alksnis Beržas Lazdynas Pelynas (kietis) Kiaulpienė Gyslotis Alyvmedis Šilkmedis Gėlių mišinys (ambrozijos žiedadulkės, Rusijos usnis, dagišius, rūgštinė, dilgėlių medžiai) Gėlių mišinys (chrizantema, rožė, tulpė, hiacintas) Piktžolių mišinys (ambrozijos žiedadulkės, Rusijos usnis, dagišius, rūgštynė, dilgėlė) Piktžolių mišinys (Pelynas (kietis), gyslotis, balanda, vaistinė sienažolė) Namų dulkių erkės (Dermatophagoides pteronyssinus) Namų dulkių erkės (Dermatophagoides farinae)

+ +

+ +

Katės epitelis ir kiti proteinai Šuns epitelis Arklio epitelis Jūrų kiaulytės epitelis Triušio epitelis Žiurkėno epitelis Karvės pleiskanos Ožkos epitelis Avies epitelis Narvelyje gyvenančių paukščių mišinys Tarakonai Plunksnų mišinys (vištos, žąsies, anties plunksnos) Pelėjūnas (Penicillium notatum) pelėsinis grybas Juodgrybis (Cladosporium herbarum) pelėsinis grybas Galvenis (Aspergillus fumigatus) pelėsinis grybas Sausgrybis (Alternaria alternata) pelėsinis grybas Plunksnų mišinys (banguotosios papūgėlės, vištos, kanarėlės, žąsies plunksnos) Pelėsinių grybų mišinys (Candida albicans, Rhizopus nigricans) Pelėsinių grybų mišinys (Aureobasidium pullulans, Penicillium roqueforti, Curvularia sp.)

3735

3709

EUROIMMUN Įkvepiamieji alergenai

www.anteja.lt

SIMPTOMAI: paburkusi nosies gleivinė sausas kosulys, dusimas sloga ašarojančios, paburkusios akys čiaudėjimas

Kas yra alergija? Alergija – tai organizmo reakcija į aplinkoje esančius alergenus: žiedadulkes, namų dulkes, maisto produktus, naminius gyvūnėlius ir kt. Ar alergija paveldima? Taip, alergija gali būti paveldima. Jei vienas iš tėvų sirgo šia liga, tikėtina, kad ji jums taip pat pasireikš. Kuo gali pasireikšti alergijos ignoravimas? Negydoma alergija gali sukelti kitos rūšies alergiją, alerginė sloga gali komplikuotis sinusitu, ausų uždegimu ar astma. Būtinai tyrimais išsiaiškinkite, kam esate alergiški ir naudokitės gydytojo rekomendacijomis gydant alergiją.

+ + + + +

+

+

+

+

+

+

+

+

+

+ + + + + +

+ + +

+

+ + +

+ +

+

+

+

+

+

+

+

+

+

+ + + + + +

+ + + + + +

+ + +

+ + + + + + +

+ + + + + + + + + + + +

+

+

+

+

+

+

+

+

+

+

+

+

+

+

+

+

+

+

+

+

+

+

63 €

69 €

+

CCD žymuo

+

45 € 37

+ +

45 €


MIŠRIŲ ALERGENŲ TYRIMŲ PROGRAMA 55 specifiniai 36 specifiniai 35 specifiniai 27 specifiniai 55 specifiniai IgE prieš 64 IgE prieš 49 IgE prieš 42 IgE prieš 28 IgE prieš 61 3702

3707

Motiejukas

+

+

Kultūriniai rugiai

+

3708

3720

3721

EUROIMMUN Mišrūs alergenai + +

Žolių mišinys (motiejukas, kultūriniai rugiai)

+

Alksnis

+

Beržas

+

+

Lazdynas

+

+

Dilgėlė

+ +

+

Rapsas

+

Pelynas (kietis)

+

Platanas

www.anteja.lt

+ +

+

+

+

+

Lateksas

+

Kiaulpienė

+

Gyslotis

+

Namų dulkių erkės (Dermatophagoides pteronyssinus)

+

Javų žiedadulkių mišinys (rugiai, avižos, miežiai, kviečiai) Namų dulkių erkės (Dermatophagoides farinae)

+

+ +

+

+

+

+

+

+ +

+

Narveliuose auginamų paukščių mišinys (banguotosios papūgėlės, kanarėlės, papūgos, ilgauodegės

+

Katės epitelis ir kiti proteinai

+

+

+

+

+

Šuns epitelis

+

+

+

+

+

+

+

+

+

+

+

Karvė

+

Arklio epitelis

+

Jūros kiaulytės epitelis

+

Triušio epitelis

+

+

Balandžių plunksnos

+

Balandžių išmatos

+

Plunksnų mišinys (vištos, žąsies, anties plunksnos) Žiurkėno epitelis

+

+ +

+

Vapsvų nuodai

+

Bičių nuodai

+

Tarakonai

+

+

Candida albicans

+

Pelėsinių grybelių mišinys (Penicillium notatum, Cladosporium herbarum, Aspergillus fumigatus,

+

Pelėjūnas (Penicillium notatum) pelėsinis grybas

+

+

Juodgrybis (Cladosporium herbarum) pelėsinis grybas

+

+

+

+

Galvenis (Aspergillus fumigatus) pelėsinis grybas

+

+

+

+

Sausgrybis (Alternaria alternata) pelėsinis grybas

+

+

+

+

Plunksnų mišinys (banguotosios papūgėlės, vištos, kanarėlių, žąsų plunksnos)

+

38

+


EUROIMMUN Mišrūs alergenai Eukaliptas Saulėgrąžos Rožės Kiaušinio baltymas Kiaušinio trynys Karvės pienas Karvės pienas (apdorotas itin aukšta temperatūra) Cheddar sūris Kazeinas (pieno baltymas) Kviečiai Kvietiniai miltai Gliutenas Ryžiai Žirneliai Baltosios pupelės Sojos pupelės Sezamo sėklos Graikiški riešutai Žemės riešutai Lazdyno riešutai Pistacijos riešutai Saulėgrąžų sėklos Kvinoja (bolivinė balanda) Šokoladas Moliūgų sėklos Kakava Apelsinai Braškės Obuoliai Bananai Kiviai Šilkmedžio uogos Figos Pomidorai Morkos Bulvės Svogūnai Citrusinių vaisių mišinys (greipfrutas, citrina, apelsinas, mandarinas) Persikai Vyšnios Alyvuogės Šparaginės pupelės Krabai Skumbrė Žuvies mišinys (menkė, silkė, skumbrė, plekšnė) Atlantinė menkė Kiautuotųjų vėžiagyvių mišinys (dygliuotasis omaras, austrės, moliuskas) Mėsos mišinys (jautiena, aviena/ ėriena) Jautiena Kiauliena Vištiena Galvijų serumo albuminas α - laktalbuminas β - laktoglobulinas CCD žymuo

55 specifiniai IgE prieš 64

36 specifiniai IgE prieš 49

35 specifiniai IgE prieš 42

27 specifiniai IgE prieš 28

55 specifiniai IgE prieš 61

3702

3707

3708

3720

3721

+ + + +

+ + +

+ + + + + +

+ + +

+ + + +

+ +

+

+ + + + +

+ + + + + +

+ +

+ + +

+ + + +

+ + +

+

+

+ +

+

+ +

+ + + +

+ + + + + + + + + + + + + + +

+ + +

+ +

+

+ + +

+ + + + + + + + + + + + +

+

+ + + +

+ + + + + +

+

+ +

+

+

+

+

+ + + +

+

+ + + + +

+

+

75 €

59 €

39

+

53 €

+

45 €

75 €


MAISTO ALERGENŲ TYRIMŲ PROGRAMA 45 specifiniai 20 specifinių 35 specifiniai IgE prieš 51 IgE prieš 20 (II) IgE prieš 41 3713

3717

3710

EUROIMMUN Maisto alergenai Kiaušinio baltymas

+

Kiaušinio trynys

+

+

+

Karvės pienas

+

+

+

Karvės pienas (apdorotas itin aukšta temperatūra)

+

Kazeinas (pieno baltymas)

+

Kviečiai

+

+ + +

Kvietiniai miltai

+

Gliutenas

+

Ryžiai

+

+

+

Sojos pupelės

+

+

+

Sezamo sėklos

+

Žemės riešutai

+

Lazdyno riešutai

+

+

Pistacijos riešutai

+

+

Saulėgražų sėklos

+

+

Moliūgų sėklos

+

+

Kakava

+

+

Apelsinai

+

+

odos bėrimai, dilgėlinė, dermatitas

Braškės

+

Obuoliai

+

žarnyno spazmai, pilvo skausmai, viduriavimas, vidurių užkietėjimas

Bananai

+

+

Kiviai

+

+

Šilkmedžio vaisiai (uogos)

+

+

Figos

+

+

Pomidorai

+

+

Morkos

+

Bulvės

+

+

+

Svogūnai

+

+

+

Persikai

+

+

Vyšnios

+

+

Alyvuogės

+

+

Šparaginės pupelės Žuvies mišinys (menkė, silkė, skumbrė, plekšnė)

+ +

+ +

Mėsos mišinys (jautiena, aviena/ ėriena)

+

+

+

+

www.anteja.lt

SIMPTOMAI:

pykinimas, vėmimas, rėmuo

Kiautuotųjų vėžiagyvių mišinys (dygliuotasis omaras, austrės, moliuskai) Vištiena

+

+ +

+

+

+

+

+

+

Kokosas

+

+

Vynuogės

+

+

Špinatai

+

+

Agurkai

+

+

Garstyčios

+

+

Kava

+

+

Imbieras

+

+

Krabai

+

+

Krevetės

+

+ +

74 €

+

+ +

Pieno milteliai

CCD žymuo

40

+

39 €

+

+

55 €


22

ŠIUOLAIKINĖ ALERGINIŲ LIGŲ LABORATORINĖ DIAGNOSTIKA – IŠPLĖSTINIS ALERGENŲ IR MOLEKULINIŲ ALERGENO KOMPONENTŲ TYRIMAS ALEX² MAKROGARDELE

Biomedicinos mokslų daktarė, UAB „In novum“ mokslinių tyrimų vadovė

Asta Miškinienė

kryžmines reakcijas ir išaiškina tikruosius alergijos kaltininkus/sukėlėjus. Visa tai leidžia gydytojui parinkti Jums tinkamiausią gydymą ir gyvensenos rekomendacijas. Molekulinis alergijų tyrimas taip pat maksimaliai tiksliai parodo ir Jūsų gydymo imunoterapija galimybes. Kiekvienam iš mūsų alergijos simptomai ir pati liga pasireiškia labai individualiai. Tai siejama tiek su mūsų imuninės sistemos ypatumais, tiek ir su aplinka, kurioje gyvename. Įdomu yra tai, kad visi alergiški žmonės turi individualius įsijautrinimo alergenams profilius ir dėl šios priežasties tiek pati liga, tiek ir jos prognozės bei gydymas yra labai individualūs. Taigi, kokį tyrimą rinktis, kuris parodys individualų alerginį įsijautrinimo profilį bei atsakys į svarbiausius klausimus: kam iš tikro aš esu alergiškas? Ar tai pavojinga mano gyvybei? Kokios yra mano alergijos gydymo galimybės ir prognozės? Yra skiriami du pagrindiniai alergijų tyrimai : in vivo ir in vitro. In vivo tyrimams dažniausiai yra taikomas odos dūrio metodas, kuomet ant odos yra užlašinami alergenų ekstraktai ir plona adatėle odoje atliekami įbrėžimai. Pacientams, kurie yra alergiški užlašintiems alergenams, dūrio vietoje atsiranda pūkšlė. Tuo tarpu in vitro diagnostikoje yra naudojamas specifinių IgE antikūnų nustatymas paciento kraujo mėginyje. Jo metu yra nustatomi specifiniai IgE antikūnai alergenams, kuriems esate įsijautrinę. Pastarasis alergenų tyrimas pasižymi visa eile pranašumų prieš odos dūrio tyrimą – mažiau invazinis, nekelia grėsmės paciento sveikatai, platesnis tiriamų alergenų nustatymas vieno tyrimo metu. Lietuvoje jau eilę metų atliekami kraujo tyrimai, kuriais yra ištiriamas paciento įsijautrinimas eilei alergenų šaltinių, žinomi kaip alergenų palečių tyrimai. Iš didelės pasiūlos įvairiausių palečių galima pasirinkti tiek įkvepiamų, tiek ir maisto alergenų paletes, arba mišrias paletes, kuriomis vienu metu bus ištirtas įsijautrinimas eilei maisto ir įkvepiamų alergenų. Visgi šių tyrimų problema yra ta, kad gautame atsakyme yra matomas tik įsijautrinimas alergeno šaltiniui. Todėl tyrimo metu gauti rezultatai nėra informatyvūs. Jie taip ir neatsako į pagrindinius rūpimus klausimus: kam iš tikro aš esu alergiškas, ar tai pavojinga mano gyvybei ir kokios yra mano alergijos gydymo galimybės bei prognozės. Inovatyvus tyrimas ALEX2 makrogardele šiandien yra pats išsamiausias alergijų nustatymo tyrimas iš kraujo. Tai unikalus, pasaulyje pripažintas ir analogų neturintis tyrimas, kurio metu, vos iš vieno kraujo lašo, nustatomas įsijautrinimas visiems kliniškai reikšmingiems alergenų šaltiniams ir molekuliniams alergenų komponentams. Ištiriamas paciento įsijautrinimas net 295 alergenams (117 alergenų šaltinių ir 178 alergenų komponentams). Tyrimo me-

Pandemijos mastą įgavęs sergamumas alerginėmis ligomis ir toliau sparčiai auga. Prognozuojama, kad sergančių alerginėmis ligomis Europoje gyventojų skaičius per ateinančius 20 metų išaugs 4 kartus, t. y. nuo 150 mln. gyventojų iki 600 mln. gyventojų. Ne išimtis ir Lietuva. Remiantis 2004–2014 metų statistika pastebėta, kad mūsų šalyje alerginių susirgimų atvejai tapo žymiai dažnesni. Sergamumas alerginėmis ligomis ypač sparčiai auga vaikų tarpe. Susidūrus su alergine liga, visuomet iškyla daug klausimų – kam aš esu alergiškas? Ar tai labai pavojinga mano sveikatai? Ar mano liga progresuos? Ar galima alergiją išgydyti? Tam, kad galima būtų atsakyti į šiuos klausimus, pradžioje reikia atsakyti į pirmąjį – kas man sukelia alergiją? Alergiją sukeliančio alergeno nustatymas yra šios problemos sprendimo pirmas ir svarbiausias žingsnis. Tai kas gi yra alergenas, sukeliantis alergiją ir kaip jį nustatyti? Esam įpratę galvoti, kad alergenai – tai medžių, žolių žiedadulkės, naminių gyvūnų pleiskanos, įvairūs maisto produktai, namų dulkių erkės. Taip, iš dalies galvojame teisingai, tačiau labai svarbus faktas yra tas, kad visi paminėti alergenai iš tiesų yra tik alergenų šaltiniai. Pačią alergiją sukelia tik tam tikri tame alergenų šaltinyje esantys baltymai, kitaip dar vadinami molekuliniai alergeno komponentai (1 pav.).

Alergenų šaltinis

Alergenų ekstraktas

Specifiniai Kryžmiškai alergenų reaguojantys komponentai alergenų komponentai

Kliniškai nereikšmingi alergenų komponentai

1 pav. Alergenų šaltinį sudaro specifiniai alergenų komponentai, kryžmiškai reaguojantys alergenų komponentai ir kliniškai nereikšmingi alergenų komponentai

Molekuliniai alergeno komponentai yra baltymų molekulės, todėl tyrimas, kurio metu nustatomas paciento įsijautrinimas šiems alergeno komponentams yra vadinamas molekuliniu alergijų nustatymo tyrimu. KODĖL MOLEKULINIS ALERGIJŲ NUSTATYMO TYRIMAS YRA TOKS SVARBUS? Atlikus molekulinį tyrimą paaiškėja, kokioms konkrečiai alergeno molekulėms esate įsijautrinęs. Tampa aišku, kokius maisto produktus galite saugiai vartoti, o kokių būtina vengti. Molekulinis tyrimas taip pat parodo

41


burnos gleivinės ar odos aplink burną paraudimas, niežulys, lūpų patinimas skanaujant termiškai neapdorotą obuolį. Alergologai tai vadina maisto – žiedadulkių sindromu. Visgi, yra žinoma, kad šis molekulinis alergenas lengvai suyra terminio apdorojimo metu, todėl keptą ar kitaip termiškas apdorotą obuolį Adomas gali saugiai vartoti. Tačiau dėl nustatyto įsijautrinimo kivi vaisiui ir česnakui, Adomui patartina nevartoti šių produktų. Molekuliniai alergenai, esantys kivi vaisiuje ir česnake gali sukelti sunkias alergines reakcijas. Tyrimas ALEX 2 makrogardele detalizavo Adomo įsijautrinimą kiaušiniui ir parodė, kad Adomas yra įsijautrinęs alergenams, kurie suyra terminio apdorojimo metu, todėl gali būti, kad Adomas gali vartoti termiškai apdorotą kiaušinį. Tai labai svarbu siekiant užtikrinti pilnavertę mūsų mažylių mitybą. Ypač įdomūs yra tyrimų rezultatai nustatant įsijautrinimą šuniui. Palete atliktas tyrimas rodo, kad Adomas nėra įsijautrinęs šuniui, tuo tarpu ALEX2 makrogardele atliktas detalus šuns molekulinių komponentų tyrimas parodo didelį įsijautrinimą šuns prostatos alergenui Can f 5 (3 pav.).

tu taip pat nustatomas ir bendras IgE. Dėka ypač mažo tyrimui reikalingo kraujo kiekio, šis tyrimas yra labai draugiškas mažiesiems pacientams. Svarbu paminėti ir tai, kad tyrimui reikalingas kraujas gali būti imamas ne tik iš venos, bet ir iš piršto. Atlikus tyrimą ALEX 2 makrogardele tampa aišku, kokiems alergenams ir molekuliniams alergeno komponentams esate įsijautrinęs, ar šie įsijautrinimai yra pavojingi Jūsų gyvybei, kokios yra Jūsų alerginės ligos imunoterapinio gydymo galimybės, bei kokios yra alerginės ligos progresavimo prognozės. Taigi dažnam kyla klausimas – o kaip visa tai atrodo praktiškai? Panagrinėkime konkretų pavyzdį ir pažiūrėkime kaip atrodo to paties paciento kraujo tyrimai, atlikti alergenų palete ir ALEX2 makrogardele. Adomui yra 2 metukai. Ištyrus jo kraują alergenų palete (tyrimui naudota mišrių alergenų paletė, kuria vienu metu nustatomi IgE antikūnai prieš 27 maisto ir įkvepiamus alergenus|) ir ALEX2 makrogardele (2 pav.)

Naminiai augintiniai Šuo

Can f_Fd1

M Uteroglobinas

Šuns patino Can f_male E šlapimas urine

≤0,1 16

Šuo

Can f 1

M Lipokalinas

≤0,1

Šuo

Can f 2

M Lipokalinas

≤0,1

Šunų Šuo patinų prostatos Šuo alergenas Šuo

Can f 3

M Serumo albuminas ≤0,1

Can f 4

M Lipokalinas

≤0,1

Can f 6

M Lipokalinas

≤0,1

2

3 pav. Šuns molekulinių alergenų tyrimas ALEX makrogardele ištiria visus kliniškai svarbius alergenų komponentus

Ką tai reiškia? Šuns prostatos alergenas Can f 5 yra ypač kliniškai reikšmingas alergenas, rodantis tikrąjį įsijautrinimą šuniui. Įdomu tai, kad šį alergeną gamina šuns patino prostatos liauka, todėl pacientai, įsijautrinę išimtinai tik šiam šuns alergeno komponentui, nereaguoja bendraujant su patelėmis arba kastruotais patinais. Svarbu paminėti tai, kad ALEX2 makrogardele yra ištiriami ir kiti alergenai, kurių nėra galimybės ištirti nei odos dūrio mėginiais, nei alergenų paletėmis. Šiuolaikinis alerginių ligų tyrimas iš kraujo ALEX2 makrogardele – išsamus, tikslus ir ypač informatyvus naujos kartos tyrimas. Jo pagalba išsiaiškinsite alergiją sukeliančius alergenus, kryžmiškai reaguojančius alergenus, imunoterapinio gydymo galimybes, sunkias alergines reakcijas galinčius sukelti maisto produktus. Tyrimo rezultatai padės Jus gydančiam gydytojui parinkti Jums tinkamiausią gydymą ir gyvensenos rekomendacijas.

2 pav. Aptikti įsijautrinimai, nustatyti dviem skirtingais tyrimais: su mišria alergenų palete ir ALEX2 makrogardele

ALEX2 tyrimo rezultatai parodė teigiamus įsijautrinimus alergenams, kurie buvo teigiami tyrime, atliktame mišria palete. Tačiau ALEX2 tyrimo rezultatai taip pat parodė, kad Adomas yra įsijautrinęs visai eilei medžių, kurių nėra mišrioje paletėje: kedrui, kiparisui, platanui. Visi šie įsijautrinimai yra specifiški minėtiems augalams ir esant reikalui gali būti gydomi specifine imunoterapija. Nors mišrioje paletėje esantis obuolys ir nesureagavo su Adomo krauju, ALEX2 makrogardele buvo nustatytas įsijautrinimas Mal d 1 obuolio alergeno molekuliniam komponentui. Dėl šio įsijautrinimo Adomui gali pasireikšti nemalonus

22

42


MAISTO NETOLERAVIMO ALERGENŲ TYRIMAS TYRIMAI ALEX² MAKROGARDELE

ALERGENŲ TYRIMAS ALEX² MAKROGARDELE

Mėsa:

Javai ir sėklos:

Jautiena (gerai iškepta)

Miežiai

Jautiena

Grikiai

Vištiena

Kukurūzai

Arkliena

Rugiai

Naminiai svirpliai

Vaistinė ožragė

Ėriena

Sorai

Miltiniai kirminai

Avižos

Migruojantys skėriai

Aguonos

Kiauliena

Moliūgų sėklos

Triušiena

Bolivinė balanda (Kvinoja)

Kalakutiena

www.anteja.lt

Ryžiai Jūrų gėrybės:

189 €

Anisakis kirmėlė (žuvų parazitai)

3742

Atlanto menkė

Sezamas Spelta Saulėgrąžos Kviečiai

Atlanto silkė Medžių žiedadulkės:

Pleiskanos ir epitelis:

Žolių žiedadulkės:

Skumbrė

Ankštiniai ir riešutai:

Akacija

Katė

Ašaruolė

Juodoji tigrinė krevetė

Migdolai

Alksnis

Galvijai

Tikroji knisažolė

Rudoji krevetė

Kiparisas

Džiungarinis žiurkėnas

Nendrė

Karpis

Braziliški (bortoletijų) riešutai

Uosis

Šuo

Svidrė

Valgomoji midija

Ankardžiai

Bukas

Šuns patino šlapimas

Rugiai

Krabas

Avižirniai

Juodoji tuopa

Ožka

Motiejukas

Omaras

Žaliosios pupelės

Visažalis kiparisas

Jūros kiaulytė

Paprastoji šiaurinė krevetė

Lazdyno riešutai

Datulinė palmė

Arklio epitelis

Austrė

Lęšiai

Guoba

Pelės epitelis

Lašiša

Lubino sėklos

Vabzdžių nuodai:

Lazdynas

Kiaulė

Šukutės

Makadamijų riešutai

Vapsva

Klevalapis platanas

Triušis

Krevečių mišinys

Žirniai

Ugninė skruzdelė

Kalninis kedras

Žiurkė

Kalmarai

Žemės riešutai

Naminė bitė

Raudonasis šilkmedis

Avis

Kardžuvė

Pekano (karijų) riešutai

Popierinė vapsva

Dyglioji Raja

Pistacijos

Tunas

Soja

Dvigeldžiai moliuskai

Graikiniai riešutai

Alyvmedis Popierinis šilkmedis

Erkės ir tarakonai:

Beržas

Acarus siro

Vaisiai ir uogos:

Japoninis kedras

Tarakonas (amerikinis)

Obuolys

Aukštasis ailantas

Daržovės:

Namų dulkių erkė

Avokadas

Graikinis riešutas

Morkos

Maisto erkės

Bananas

Salierai

Namų dulkių erkė

Mėlynės

Česnakai

Piktžolių žiedadulkės:

Vokiškas tarakonas

Vyšnios

Svogūnai

Daugiametis laiškenis

Glycyphagus domesticus

Figa

Bulvės

Kanapės

Lepidoglyphus destructor

Vynuogė

Pomidorai

Baltoji balanda

Tyrophagus putrescentiae

Kivis

Kietis (pelynas)

Kiaušiniai ir pienas: Kupranugarės pienas Karvės pienas Kiaušinio baltymas Kiaušinio trynys Ožkos pienas Kumelės pienas Avies pienas

Mangas

Prieskoniai:

Kiti alergenai:

Didžioji dilgelė

Pelėsiai ir mielės:

Melionas

Anyžiai

Kepimo mielės

Šiurkštusis burnotis

Alternaria alternata

Apelsinas

Kmynai

Ambrozija

Aspergillus fumigatus

Papaja

Garstyčios

CCD(MUXF3, bromelainas)

Siauralapis gyslotis

Cladosporium herbarum

Persikas

Raudonėlis

Lateksas

Smiltyninė druskė

Malassezia sympodialis

Kriaušė

Paprika

Balandžių erkės

Šakotoji sienažolė

Penicilium chrysogenum

Braškės

Petražolės

Fikusas

43


REKOMENDUOJAMI VITAMINAI IR MIKROELEMENTAI SVEIKAI ORGANIZMO FUNKCIJAI PALAIKYTI

SMEGENYS Magnis, varis, cinkas, fosforas, natris, chloridai, geležis, vitaminai B6, B9, B12, D ir E

AKYS Cinkas, kalis, vitaminai A ir D DANTYS Kalcis, cinkas, vitaminas D

IMUNINĖ SISTEMA Cinkas, varis, fosforas, vitaminai B9, B12 ir D

ŠIRDIS IR KRAUJAGYSLĖS Magnis, kalcis, varis, kalis, natris, geležis, vitaminai B1, B6, B9, B12, D

PLAUČIAI Magnis, kalis, geležis, vitaminai C ir A KASA IR METABOLIZMAS Magnis, kalcis, varis, kalis, vitaminai A, D, E ir K

INKSTAI Magnis, kalis, vitaminai D ir E VIRŠKINAMASIS TAKAS Kalis, magnis, chloridai, vitaminai B9 ir E

LYTINIAI ORGANAI Kalcis, cinkas, vitaminai D ir E

KAULAI Magnis, kalcis, cinkas, varis, fosforas, vitaminas D

ODA Kalcis, varis, cinkas, geležis, vitaminai B9, B12 ir E

KRAUJODARA Geležis, fosforas, varis, natris, vitaminai B9, B12 ir K

RAUMENYS Kalcis, kalis, fosforas, natris, chloridai, geležis, magnis, vitaminai A, D ir E

44


VITAMINŲ IR MIKROELEMENTŲ TYRIMŲ PROGRAMOS VITAMINŲ IR MIKROELEMENTŲ TYRIMŲ PROGRAMOS mini

midi

maxi

10022

10046

90463

Bendrieji tyrimai: BKV Bendras kraujo tyrimas (5 dif.)

+

+

+

+

+

+

VitB12 Aktyvus vitaminas B12

+

+

FR Folinė rūgštis

+

+

Vitaminų tyrimai: VitD Vitaminas D (D2+D3)

www.anteja.lt

VitC Vitaminas C

+

VitA Vitaminas A

+

VitK Vitaminas K

+

VitB1 Vitaminas B1

+

VitB6 Vitaminas B6

+ Elektrolitų tyrimai:

SIMPTOMAI: susilpnėjęs regėjimas

K Kalis

+

+

+

Na Natris

+

+

+

Cl Chloridų koncentracija

+

+

+

Mg Magnis

+

+

+

Ca Kalcis

+

+

+

plaukų slinkimas

Fe Geležis

+

+

+

nusilpęs imunitetas

P Fosforas

+

+

+

Zn Cinkas

+

+

Cu Varis

+

+

akių jautrumas ir paraudimas lūžinėjantys nagai

Tyrimų kiekis:

9

13

18

mėšlungis/raumenų spazmai

5050€

pajuodę paakiai

11750€ 39250€

įvairūs odos bėrimai

galūnių tirpimas

mini

Ar įmanoma atlikti pavienių vitaminų ar mikroelementų tyrimus? Žinoma, kiekvieną tyrimą, kuris yra įtrauktas į programą, Jums pageidaujant, galima atlikti atskirai. Visada galite patys pasirinkti Jums reikiamus tyrimus.

midi

maxi

NEMOKAMAS NUOTOLINIS TYRIMŲ REZULTATŲ

APTARIMAS SU GYDYTOJU

Kokio vitamino trūkumas nustatomas dažniausiai? Dažniausiai yra nustatomas vitamino D trūkumas, kuris gali padidinti riziką susirgti lėtinėmis ligomis, įskaitant osteoporozę, širdies ligas. Taip pat neretai nustatomas vitamino B12, geležies bei folinės rūgšties trūkumas. Ką parodo vitaminų ir mikroelementų tyrimųKiti tyrimai programa? Programa parodo žmogaus mitybos ypatumus, vitaminų, mikroelementų bei elektrolitų deficitą, nustato, kiek ir kokių medžiagų yra organizme. Organizmui kenkia vitaminų trūkumas, o kaip dėl pertekliaus? Tiek vitaminų trūkumas, tiek jų perteklius kenkia organizmui. Todėl prieš pradedant vartoti maisto papildus, patartina pasitikrinti, ar teisingos sudėties produktą pasirinkote, ar būtent tų medžiagų Jums trūksta.

45


DAŽNIAUSIOS VEGETARŲ IR VEGANŲ DAROMOS MITYBOS KLAIDOS

Šeimos gydytoja

Neringa Sakalauskė

Apie 80 proc. gyvenimo kokybės lemia mūsų gyvensena, kurios ypatingai svarbi dalis – dieta. Pastaruoju metu sveika gyvensena siejama su tam tikrų produktų atsisakymu, mažėjančia kūno mase, žemesniu cukraus ir cholesterolio rodikliu kraujyje, sumažėjusia rizika sirgti širdies ir kraujagyslių ligomis bei rizika aptikti vėžinių pakitimų. Staiga nusprendus atsisakyti tam tikrų maisto produktų, pavyzdžiui, mėsos, galime organizmui sukelti stresą ir turėti neigiamą reakciją, pasireiškiančią galvos skausmais, širdies permušimais, odos ar plaukų pokyčiais, silpnumu, dusuliu. Gindamasis organizmas įjungia kompensacinius mechanizmus, pradeda naudoti atsargas, tačiau joms išsekus ir nepapildžius, galime patys inicijuoti ligos atsiradimą, pavyzdžiui, geležies ar vitamino B12 stokos anemiją. Taigi, dietos pokytis turi būti kruopščiai apgalvotas: kokius produktus valgysime, kad papildytume atsargas ir patenkintume savo organizmo poreikius. Taip pat klaidingai manoma, kad vegetariški/ veganiški produktai (mėsos pakaitalai iš sojos) yra visada sveiki, neatkreipiant dėmesio į jų gamybą ar sudėtį bei pamirštant apie modifikavimo galimybę. Taip pat reikia nepamiršti, kad dažnai valgomi vegetariški/ veganiški patiekalai nėra sotūs, o sotumo jausmui pasirenkami riebūs ar miltiniai patiekalai. Taigi, pakeitus mitybą į vegetarinę/ veganinę dietą, reiktų sekti ir pasitikrinti organizmo būklę bei atsargų kiekį. Teisingiausia – atliekant kraujo tyrimus. Vos atsisakius tam tikrų produktų, rekomenduojama kraujo tyrimus atlikti kas 3-6 mėnesius, o vėliau tikrintis kasmet. Svarbiausi kraujo rodikliai, kuriuos būtina stebėti pasirinkus vegetarišką/ veganišką mitybą: Ÿ bendras kraujo tyrimas (svarbiausia vertinti hemoglobino ir eritrocitų kiekius); Ÿ feritino ir geležies tyrimai (sekamos geležies atsargos organizme); Ÿ transferinas (nustatomi baltymo – geležies nešėjo kiekiai kraujyje); Ÿ

22

Ÿ

kalcis ir vitaminas D (dalyvauja kaulinio audinio procesuose, esant kalcio ir vitamino D trūkumui vyksta kaulų degeneracija).

PATARIMAI GERESNEI SAVIJAUTAI Vegetariška/ veganiška mityba turi būti visavertė ir papildyta vitaminais D, B12, geležimi, kalciu ir omega-3 riebalų rūgštimis. Visus šiuos vitaminus ir mikroelementus užtikrinti padės įvairi ir tinkama mityba. Ÿ Į mitybą rekomenduojama įtraukti ankštines daržoves (pupeles, avinžirnius, lęšius, žirnius). Jos ne tik suteikia daugiau sotumo, bet ir pasižymi dideliais vitaminų bei mikroelementų kiekiais, kurių gausu mėsoje. Ÿ Grūdiniai produktai: ryžiai, grikiai, avižinės, ruginės, kvietinės kruopos ir kepiniai iš šių grūdų yra puikiausias energijos šaltinis visai dienai. Svarbu žinoti, kad nešlifuotų ryžių luobelėje yra B grupės vitaminų, kurių paprastai pritrūksta vegetarų mityboje. Ÿ Riešutai iš dalies gali pakeisti mėsą, juose gausu vitaminų, mikroelementų, ląstelienos. Ÿ Kiaušinius ir pieną valgo ne visi vegetarai, tačiau pradedantiems rekomenduojama jų neatsisakyti, nepulti į kraštutinumus ir mitybos principus keisti palengva. Svarbu ne maisto produktai, kuriuos valgome, o ką iš jų gauname! Būkime sveiki.

vitaminas B12 (randamas tik gyvūninės kilmės produktuose, todėl atsisakius šių produktų, svarbu sekti vitamino B12 kiekį);

46


VEGETARŲ/VEGANŲ TYRIMŲ PROGRAMOS mini

midi

maxi

maxi+

90481

90482

90483

90484

Bendrieji tyrimai: BKV Bendras kraujo tyrimas (5 dif.)

+

+

+

+

GLU Gliukozė

+

+

+

+

FER Feritinas

+

+

+

+

+

+

+

VitD Vitaminas D (D2+D3)

+

+

FR Folinė rūgštis

+

+

VitB12 Aktyvus vitaminas B12

Transferino saturacija (įsotinimas)

+

Mikroelementų ir elektrolitų tyrimai:

www.anteja.lt

SIMPTOMAI: svorio svyravimai mėšlungis

Fe Geležis

+

+

+

+

K Kalis

+

+

+

+

Na Natris

+

+

+

+

Cl Chloridų koncentracija

+

+

+

+

P Fosforas

+

+

Mg Magnis

+

+

Ca Kalcis

+

+

Cak Koreguotas kalcis

+

Ca++ Jonizuotas kalcis

+

Kepenų funkcijos tyrimai:

bendras silpnumas

ALT Alanininė aminotransferazė

+

+

+

+

vangumas, apatija

AST Asparagininė aminotransferazė

+

energijos trūkumas sąnarių ir raumenų skausmai

+

+

+

ALP Šarminė fosfatazė

+

+

+

TBI Bilirubinas bendras

+

+

+

ALB Albuminas

+

+

GGT Gamaglutamiltransferazė

+

+

TP Bendras baltymas

+

Širdies ir kraujagyslių sistemos tyrimai: CHOL Cholesterolis bendras

+

+

+

DTL Cholesterolis

+

+

+

MTL Cholesterolis

+

+

+

TGL Trigliceridai

+

+

+

+

+

+

+

Inkstų funkcijos tyrimai: CREA Kreatininas

+

UREA Šlapalas

Kuo ši programa naudinga? Šios programos tyrimai padės sekti organizmui reikalingų medžiagų atsargas, kadangi pakeitus mitybos būdą atsisakoma vienų ar kitų maisto produktų, o mityba, visgi, privalo būti įvairi. Kokie organizmo simptomai turėtų paskatinti atlikti šią programą? Svorio svyravimai, nuolatinis energijos trūkumas, vangumas, bendras silpnumas, sąnarių ar raumenų skausmai, mėšlungis.

+

+

GFG Glomerulų filtracijos greitis (pagal Cockroft-Gault formulę, svorį)

+

+

UA Šlapimo rūgštis

+

+

TTH Tirotropinis hormonas

+

+

FT4 Laisvas tiroksinas

+

+

Skydliaukės funkcijos tyrimai:

Kokie yra patys svarbiausi tyrimai, propaguojant vegetarizmą ar veganizmą? Labiausiai rekomenduojama tirti feritino ir geležies atsargas organizme, kad neišsivystytų anemija (mažakraujystė). Taip pat nepamiršti vitamino B12 tyrimo, nes šis vitaminas daro didelę įtaką visuose organizmo procesuose. Atsisakius pieno produktų, kiaušinių, svarbu sekti kalcio, jonizuoto kalcio ir vitamino D kiekį kraujyje.

Tyrimų kiekis:

47

10

18

29

33

4650€

9150€ 17850€ 21350€

mini

midi

maxi

maxi+


VARGINANTI MAŽAKRAUJYSTĖ – NE TIK DĖL GELEŽIES STYGIAUS

Šeimos gydytoja

Toma Byštautaitė

Mažakraujyste arba anemija vadinama būklė, pasireiškianti eritrocitų ir/arba hemoglobino kiekio sumažėjimu periferiniame kraujyje, dėl to pablogėjusiu deguonies transportu į audinius ir audinių hipoksija (nepakankamu audinių aprūpinimu deguonimi). Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) anemiją apibrėžia kaip būklę, kada vyrų ir moterų hemoglobino kiekis atitinkamai mažesnis nei 130 g/l ir 120 g/l. PSO duomenimis, pasaulyje anemija serga kas trečias žmogus. Tai svarbi visuomenės sveikatos problema, ypač aktuali besivystančiose pasaulio šalyse. Labiausiai pažeidžiamos grupės yra ikimokyklinio amžiaus vaikai, moterys ir vyresnio amžiaus žmonės. Klinikinėje praktikoje dažniausiai pasitaiko geležies, vitamino B12, folinės rūgšties stokos ir lėtinių ligų sukelta anemija. Mažakraujystė gali būti ūminė arba lėtinė. Ūminė mažakraujystė gali kilti dėl stipraus nukraujavimo arba dėl staigaus eritrocitų kiekio sumažėjimo. Lėtinė mažakraujystė vystosi be žymesnių simptomų, kadangi juos „maskuoja“ lėtinių ligų (navikai, diabetas, lėtinis inkstų nepakankamumas) simptomai arba organizmas per ilgą laiką adaptuojasi prie anemijos.

priežasties patikslinimui buvo paskirti papildomi tyrimai (folinės rūgšties, feritino, vitamino B12, iFOB reakcija slaptam kraujavimui), taip pat ir pilvo organų echoskopija. Gauti tyrimų rezultatai leido įtarti onkologinį procesą, todėl pacientas nedelsiant buvo nukreiptas specialisto konsultacijai. Svarbu pažymėti, kad pacientas anksčiau labai seniai darėsi kraujo tyrimus ir nejautė ryškesnių sveikatos nusiskundimų. Toks pavyzdys tik įrodo, kaip svarbu laiku atlikti profilaktinius tyrimus – nuo to priklauso ir gydymo efektyvumas. Jei įtariate mažakraujystę, būtinai kreipkitės į šeimos gydytoją, kuris paskirs Jums tyrimus, nustatys tikslią ligos priežastį ir paskirs tinkamą gydymą. PATARIMAI GERESNEI SAVIJAUTAI Ÿ Mažakraujystės rizikos išvengti padės įvairi mikroelementais ir vitaminais gausi bei subalansuota mityba: Ÿ produktai, kuriuose gausu geležies – raudona mėsa, brokoliai, špinatai, burokėliai, jūros gėrybės, sojų pupelės, moliūgų sėklos, juodasis šokoladas (kakava), tofu. Ÿ folinės rūgšties (vitamino B9) šaltiniai – kepenys, žalialapės daržovės (špinatai, petražolės, salotų lapai, brokoliai, šparagai, pupelės, lęšiai), kviečių gemalai, avokadai, apelsinų sultys, pienas. Ÿ produktai, kuriuose randama daugiausiai vitamino B12 – kiaušiniai (ypač kiaušinių tryniai), kepenys, inkstai, žuvis, kiauliena, paukštiena. Ÿ Atkreipkite dėmesį, jog geležies pasisavinimą gerina askorbo rūgštis (vitaminas C), slopinanti geležies oksidaciją. Valgant daržoves kartu su mėsa, paukštiena ar žuvimi, geležies pasisavinimas iš augalinių produktų padidėja iki 3 kartų! Ÿ Asmenims, kurie turi polinkį į mažakraujystę nerekomenduojama vartoti daug kavos, juodosios arbatos, alkoholio, pieno, riebaus maisto, nes šie produktai slopina geležies pasisavinimą. Ÿ Geležies atsargos gali išsekti ir dėl ilgalaikio streso, kurio metu organizmas sunaudoja daugiau geležies nei įprastai. Dėl to rekomenduojama vengti konfliktinių, stresinių situacijų, daugiau juoktis, užsiimti mėgstama, raminančia veikla, kuri padėtų atsipalaiduoti ir mėgautis gyvenimu!

GALIMI NUSISKUNDIMAI IR SIMPTOMAI Labai dažnai žmonės serga mažakraujyste to nežinodami, nes simptomai nėra labai ryškūs ir lieka nepastebimi ilgus metus. Pagrindiniai mažakraujystės simptomai susiję su nepakankamu audinių aprūpinimu deguonimi: gali pasireikšti bendras silpnumas, nuolatinis nuovargis, mieguistumas, kartais galvos skausmai, svaigimas ar net dusulys (iš pradžių – tik fizinio krūvio metu, vėliau – nuolat, net ramybės metu), padažnėjęs širdies plakimas. Šie simptomai būdingi bet kurios kilmės anemijai. Taip pat gali varginti plaukų slinkimas, nagų lūžinėjimas, liežuvio deginimas, netvirta eisena, kankinti skonio ir uoslės pakitimai, odos blyškumas. Dėl ilgalaikės anemijos žmogus tampa dirglus, pasyvus, mieguistas, pablogėja atmintis ir dėmesio koncentracija. Mažakraujystės tyrimų programą rekomenduojama atlikti, jei jaučiate vieną ar kelis iš prieš tai išvardintų simptomų. Norint nustatyti anemiją, būtina atlikti bendrą kraujo tyrimą, o siekiant identifikuoti anemijos priežastis reikia atlikti geležies, feritino, vitamino B12, folinės rūgšties bei kitus tyrimus dėl lėtinių ligų ar galimo slapto kraujavimo. Šeimos gydytojai savo darbe su mažakraujystės diagnoze susiduria kiekvieną dieną. Teko konsultuoti pacientą, kurio bendrame kraujo tyrime buvo labai sumažėjęs hemoglobino ir eritrocitų kiekis. Anemijos

22

48


MAŽAKRAUJYSTĖS TYRIMŲ PROGRAMOS mini

midi

maxi

10026

90466

10027

Bendrieji tyrimai: BKV Bendras kraujo tyrimas (5 dif.)

+

+

+

FER Feritinas

+

+

+

+

+

FR Folinė rūgštis VitB12 Aktyvus vitaminas B12

+

Transferino saturacija (įsotinimas)

+

Mikroelementų ir elektrolitų tyrimai: Fe Geležis

+ Tyrimų kiekis:

3

+ 4

+ 6

www.anteja.lt

2050€

3850€

7650€

mini

midi

maxi

SIMPTOMAI: silpnumo jausmas, energijos stoka krūtinės skausmas galvos skausmas tirpstančios ir šąlančios galūnės

NEMOKAMAS

svaigulys

APTARIMAS SU GYDYTOJU

NUOTOLINIS TYRIMŲ REZULTATŲ

slenkantys plaukai, lūžinėjantys nagai greitas ir neritmingas širdies plakimas apsunkęs kvėpavimas blyški, sausa, pleiskanojanti oda

Kas lemia mažakraujystės išsivystymą? Mažakraujystė gali išsivystyti dėl mikroelementų, vitaminų trūkumo, lėtinių ligų bei infekcijų, taip pat gali būti paveldima. Koks rodiklis padeda identifikuoti mažakraujystę? Mažakraujystei nustatyti būtina atlikti bendrą kraujo tyrimą. Norint nustatyti mažakraujystės priežastis reikia atlikti mikroelementų, vitaminų tyrimus bei kitus tyrimus dėl lėtinių ligų ar galimo slapto kraujavimo. Kokie yra dažniausiai pasireiškiantys mažakraujystės simptomai? Vienas iš dažniausiai pasireiškiančių simptomų yra blyški oda, nuolatinis nuovargis, silpnumas, mieguistumas, kartais kamuoja galvos skausmai ar net dusulys.

49


NUOVARGIO TYRIMŲ PROGRAMOS mini

midi

maxi

10042

10043

90474

Bendrieji tyrimai: Z

Z

ZZ

Z

BKV Bendras kraujo tyrimas (5 dif.)

+

+

+

GLU Gliukozė

+

+

+

VitD Vitaminas D (D2+D3)

+

+

+

VitB12 Aktyvus vitaminas B12

+

+

FR Folinė rūgštis

+

+

FER Feritinas

+

+

Kepenų funkcijos tyrimai:

www.anteja.lt

ALT Alanininė aminotransferazė

+

+

+

AST Asparagininė aminotransferazė

+

+

+

GGT Gamaglutamiltransferazė

+

+

+

ALP Šarminė fosfatazė

+

+

+

TBI Bilirubinas bendras

+

+

+

+

+

DBIL Bilirubinas tiesioginis

SIMPTOMAI:

ALB Albuminas

+

TP Bendras baltymas

+

Širdies ir kraujagyslių sistemos tyrimai:

darbingumo sumažėjimas bendras nuovargis

CHOL Cholesterolis bendras

+

+

+

DTL cholesterolis

+

+

+

raumenų skausmas

MTL cholesterolis

+

+

+

atminties pablogėjimas

TGL Trigliceridai

+

+

+

TTH Tirotropinis hormonas

+

+

dirglumas

FT4 Laisvas tiroksinas

+

+

per žema/padidėjusi temperatūra

aTPO (anti-TPO) Antikūnai prieš skydliaukės peroksidazę

Skydliaukės funkcijos tyrimai:

sąnarių skausmas

galvos skausmas

+

Inkstų funkcijos tyrimai:

nesugebėjimas koncentruoti dėmesio

CREA Kreatininas

+

+

+

+

+

Na Natris

+

+

K Kalis

+

+

Cl Chloridų koncentracija

+

+

UREA Šlapalas Mikroelementų ir elektrolitų tyrimai:

Mg Magnis

+

Ca Kalcis

+ Kiti tyrimai:

CORTr Kortizolis rytinis (7-9 val.)

+

Tyrimų kiekis:

Su kokiais organizmo sutrikimais gali būti susijęs besitęsiantis nuovargis? Nuovargis gali būti susijęs su kepenų, širdies ar inkstų funkcijos sutrikimu, cholesterolio disbalansu organizme, vitaminų, mikroelementų ar gliukozės kiekio pokyčiais. Kam aktualios nuovargio tyrimų programos? Nuovargio tyrimai aktualūs žmonėms, kurie dažnai jaučiasi aptingę, negalintys pailsėti, apatiški, sunkiai susikaupiantys darbui, mokslui.

50

13

23

29

6050 €

14750€

188 €

mini

midi

maxi


NEMIGOS TYRIMŲ PROGRAMOS mini

midi

maxi

90546

90547

90548

Bendrieji tyrimai: BKV Bendras kraujo tyrimas (5 dif.)

+

+

VitD Vitaminas D (D2+D3)

+

+

+

FER Feritinas

+

+

FR Folinė rūgštis

+

VitB12 Aktyvus vitaminas B12

+

Mikroelementų ir elektrolitų tyrimai: K Kalis

+

+

+

Na Natris

+

+

+

Mg Magnis

+

+

+

+

+

Ca Kalcis

www.anteja.lt

P Fosforas

+

Fe Geležis

+ Skydliaukės funkcijos tyrimai:

SIMPTOMAI:

TTH Tirotropinis hormonas

+

+

+

FT4 Laisvas tiroksinas

+

+

+

+

+

nuolatinis mieguistumas

FT3 Laisvas trijodtironinas

darbingumo sumažėjimas

aTPO (anti-TPO) Antikūnai prieš skydliaukės peroksidazę

miego sutrikimai

+

Inkstų funkcijos tyrimai: CREA Kreatininas

nerimas, stresas nervų sistemos sutrikimai

+

+

+

UREA Šlapalas

+

+

GFG Glomerulų filtracijos greitis (pagal Cockroft-Gault formulę, svorį)

+

+

Tyrimų kiekis:

7

13

18

37 €

9250€

15150 €

mini

midi

maxi

NEMOKAMAS NUOTOLINIS TYRIMŲ REZULTATŲ

APTARIMAS SU GYDYTOJU

Kas lemia nemigos sutrikimus? Nemigos sutrikimus lemia stresas, ūmūs sveikatos sutrikimai, mikroelementų ar elektrolitų stoka, taip pat skydliaukės ar inkstų sutrikimai. Ar nemiga gydoma tik vaistais? Dažnai manoma, kad medikamentų vartojimas – tai vienintelis būdas susidoroti su nemiga, tačiau ši tyrimų programa leidžia nustatyti nemigos priežastis ir jas gydyti bei su laiku galimai visiškai pašalinti. Kas dažniausiai susiduria su šiuo sutrikimu? Su nemiga dažniausiai susiduria darbingo amžiaus žmonės, kurie dažnai patiria stresą, dirba nervinėje įtampoje, nesilaiko subalansuoto darbo ir poilsio režimo.

51


RODIKLIAI, KURIUOS BŪTINA SEKTI SPORTUOJANTIEMS

Šeimos gydytoja

Alma Astafjeva

Kiekvienas fiziškai aktyvus žmogus turi žinoti savo sveikatos būklę. Literatūroje galima rasti daug teiginių, kodėl sportas yra sveikatai naudinga veikla, todėl žmogus nusprendęs pradėti gyventi sveikai – pradeda sportuoti ir koreguoti mitybą. Atrodo viskas patrauklu ir lengva, tačiau dažnai pradėjus sportuoti bei laikytis dietos, žmogus pasijaučia blogai, jaučia energijos stoką, bendrą silpnumą, nuovargį ar raumenų skausmus. Todėl pradėjus sportuoti būtina reguliariai stebėti savo būseną matuojant pulsą, kraujo spaudimą bei atlikti pagrindinius kraujo ir šlapimo tyrimus.

pajėgumą aprūpinti audinius deguonimi, galimą mažakraujystės riziką. Kartu su bendro kraujo tyrimų rekomenduojama išsitirti ir feritino kiekį, kuris leidžia iš anksto įvertinti, kiek žmogaus organizme yra geležies atsargų. Bendras kraujo tyrimas parodo, ar šiuo metu sergama mažakraujyste, o feritino kiekis gali patikslinti ir apie gresiančią mažakraujystę įspėti daug anksčiau. Sportuojantiems labai svarbus ir vitamino D tyrimas, kadangi jo trūkumas gali padidinti traumų, stresinių lūžių, raumenų ir sausgyslių pažeidimo riziką. Esant vitamino D trūkumui sunkiau krenta kūno svoris, nes jo trūkumas padidina organizmo polinkį kaupti perteklinius riebalus.

KADA REKOMENDUOJAMA ATLIKTI TYRIMUS? Tirtis rekomenduojama reguliariai ir vos pajutus, kad savijauta po sporto blogėja. Tik reikia atsižvelgti į tai, jog laboratorinių tyrimų rezultatus gali koreguoti pats fizinis aktyvumas, todėl tyrimus privaloma atlikti pailsėjus ir jokiu būdu ne po sunkios treniruotės.

Rekomenduojamų kraujo tyrimų yra labai daug, todėl kartais sunku išsirinkti kurie yra svarbiausi. Mūsų gydytojų komanda atrinko ir sukūrė tyrimų programą fiziškai aktyviems, sportuojantiems asmenims, kuri apima svarbiausius rodiklius: mikroelementus, inkstų, kepenų, skydliaukės, hormonų, vitaminų tyrimus. Ji tinkama bet kokio amžiaus žmogui nepriklausomai ar sportuojama mėgėjiškai ar profesionaliai. Taip pat tinka turintiems tokių tikslų kaip sumažinti kūno svorį ar išryškinti raumenis.

PAGRINDINIAI RODIKLIAI, KURIUOS BŪTINA SEKTI Dažnai sportuojantys net nepagalvoja, kad gali turėti aukštą cholesterolį ar per daug „blogojo cholesterolio“, o taip, visgi, pasitaiko. Turint aukštą cholesterolį yra pavojinga sportuoti be medikų priežiūros ir tikslingai paskirto krūvio, todėl net ir sportuojantis žmogus turi sekti savo cholesterolio rodiklius. Padidėjusį cholesterolį dažniausiai lemia netaisyklinga mityba (daug greito, riebaluose kepto maisto, mažai vaisių ir daržovių, mažai omega rūgščių turinčių produktų).

PATARIMAI GERESNEI SAVIJAUTAI

Darbingo amžiaus, sportuojantys žmonės patiria daug streso darbe, darbo dienos metu pamiršta gerti pakankamai skysčių ir dažniausiai, kad kofeinas palaikytų darbingą tonusą, geria daug kavos. Tokiu būdu netenkama skysčių ir mikroelementų, kurie svarbūs organų ir ypač raumenų, širdies bei inkstų veiklai. Ÿ

Negaunant pakankamai kalcio – padidėja kaulų, raumenų ir sausgyslių traumų rizika.

Ÿ

Trūkstant kalio – galimi širdies veiklos sutrikimai, aritmijos, prieširdžių virpėjimas.

Ÿ

Trūkstant magnio – traukia mėšlungis, vargina raumenų spazmai ir skausmas po fizinio krūvio.

Visiems, kurie pasirenka sportuoti su tikslu sumažinti kūno svorį, būtina įvertinti skydliaukės hormonų rodiklius, nes išsibalansavusi skydliaukės veikla lėtina medžiagų apykaitą ir svorio reguliavimą. Taip pat vienas svarbiausių ir paprasčiausių tyrimų, kurį reikia reguliariai atlikti, tai bendras kraujo tyrimas. Remiantis jo rezultatais galima vertinti kraujo tirštumą, skysčių poreikį, hemoglobino kiekį, kuris atspindi kraujo

22

52

Ÿ

Sportuojantiems turi nepritrūkti vitamino D, geležies, kalcio, kalio, magnio ir kitų mikroelementų. Reikiamą jų kiekį užtikrinti padės įvairi ir tinkama mityba. Nepakeičiamas sportuojančių maistas – žuvis, pieno produktai, kiaušiniai, lapinės daržovės, bananai, riešutai. Tai lengvai įsisavinami ir minėtų vitaminų bei mikroelementų savyje turintys produktais.

Ÿ

Treniruočių metu organizmas praranda daug skysčių ir naudingų medžiagų, todėl, net ir nejaučiant troškulio, sportuojant būtina nepamiršti nuolat gerti pakankamai skysčių.

Ÿ

Skirkite laiko kokybiškam poilsiui. Pernelyg intensyvus ritmas gali išsekinti organizmą ir susilpninti imuninę sistemą.

Ÿ

Didinkite fizinį krūvį palaipsniui. Jei persistengsite, organizmas gali neatlaikyti didelio krūvio ir patirti traumą.


TYRIMŲ PROGRAMOS SPORTUOJANTIEMS mini

midi

maxi

90475

10079

90476

Bendrieji tyrimai: BKV Bendras kraujo tyrimas (5 dif.)

+

+

+

GLU Gliukozė

+

+

+

CRB C reaktyvus baltymas

+

+

+

+

+

FER Feritinas ENG Eritrocitų nusėdimo greitis (Westergreno būdu)

+

Elektrolitų ir vitaminų tyrimai:

www.anteja.lt

Na Natris

+

+

+

K Kalis

+

+

+

Cl Chloridų koncentracija

+

+

+

Mg Magnis

+

+

+

Vit. D Vitaminas D (D2+D3)

+

+

P Fosforas

+

+

Ca Kalcis

+

+

Ar programa aktuali tik profesionaliems sportininkams? Išsamūs kraujo tyrimai vienodai svarbūs tiek sportuojantiems ar norintiems pradėti sportuoti, metantiems svorį, tiek mėgstantiems aktyviai leisti laiką.

Cak Koreguotas kalcis

+

+

Kaip dažnai be kitų tyrimų sportininkai turėtų atlikti šią tyrimų programą? Sportininkams šią tyrimų programą atlikti rekomenduojame ne rečiau kaip kartą metuose, net jeigu nejaučiate jokių negalavimų.

ALP Šarminė fosfatazė

+

+

+

ALT Alanininė aminotransferazė

+

+

+

AST Asparagininė aminotransferazė

+

+

+

GGT Gamaglutamiltransferazė

+

+

Ar tyrimų rezultatus bei gydytojo konsultaciją galima gauti, jei esi išvykęs į užsienį? Oficiali tyrimų forma su tyrimų rezultatais pateikiama „Antėja laboratorija“ savitarnos svetainėje, tyrimų interpretacija ir išsamesnė gydytojo konsultacija gali būti teikiama ir telefonu.

TP Bendras baltymas

+

+

ALB Albuminas

+

+

CK Kreatinkinazė

+

+

Ca++ Jonizuotas kalcis

+

Fe Geležis

+ Kepenų funkcijos tyrimai:

Inkstų funkcijos tyrimai: UREA Šlapalas

+

+

+

CREA Kreatininas

+

+

+

+

+

GFG Glomerulų filtracijos greitis (pagal Cockroft-Gault formulę, svorį) Skydliaukės funkcijos tyrimai:

Esame oficiali Kauno „Žalgirio“ kraujo tyrimų laboratorija

TTH Tirotropinis hormonas

+

+

+

FT4 Laisvas tiroksinas

+

+

+

Hormonų tyrimai: TESTO Testosteronas

+

E2 Estradiolis

+

SHBG Lytinius h. sujungiantis globulinas

+

Širdies ir kraujagyslių sistemos tyrimai: CHOL Cholesterolis bendras

+

+

+

DTL Cholesterolis

+

+

+

MTL Cholesterolis

+

+

+

TGL Trigliceridai

+

+

+

Tyrimų kiekis:

53

18

28

34

7950€

151 €

204 €

mini

midi

maxi


SĄNARIŲ LIGŲ DIAGNOSTIKOS PROGRAMOS

mini

midi

maxi

10017

90462

10018

Bendrieji tyrimai: BKV Bendras kraujo tyrimas (5 dif.)

+

+

+

CRB C reaktyvus baltymas

+

+

+

RF Reumatoidinis faktorius kiekybinis

+

+

+

UA Šlapimo rūgštis

+

+

+

ASLO Antistreptolizinas O (kiekybinis)

+

+

Anti-CCP Ciklinis citrulizuotas peptidas

+

+

ANA Antibranduoliniai antikūnai

+

+

HLA B27

+ Infekcijų tyrimai:

www.anteja.lt

SIMPTOMAI: sąnarių skausmas bendras nuovargis kūno masės mažėjimas

LL IgG antikūnai prieš Borellia spp. (Laimo boreliozė)

+

Chlamydia trachomatis DNR (PGR metodu)

+

Neisseria gonorrhoeae DNR (PGR metodu)

+

Mycoplasma genitalium DNR (PGR metodu)

+

Trichomona vaginalis DNR (PGR metodu)

+

Sifilio antikūnų nustatymas RPR testu

+

Tyrimų kiekis:

sąnarių deformacijos odos mazgeliai sąnarių srities paraudimas raumenų silpnumas rytinis sąnarių sustingimas

4

7

14

2650€

7550€

21350€

mini

midi

maxi

veido srities (peteliškės tipo) bėrimas

NEMOKAMAS NUOTOLINIS TYRIMŲ REZULTATŲ

APTARIMAS SU GYDYTOJU

Kas turi įtakos sąnarių ligų atsiradimui? Sąnarių ligų atsiradimas siejamas su didele fizine apkrova, inkstų veiklos sutrikimais, antsvoriu ar netinkamomis darbo sąlygomis. Ar sąnarių ligoms turi įtakos paveldėjimas? Taip, padidėjusiai rizikos grupei priskiriami asmenys, kurių šeimoje yra sergančių sąnarių ligomis. Sąnarių ligos tik senjorų problema? Deja, bet su sąnarių ligomis vis dažniau susiduria jauno ir vidutinio amžiaus žmonės, kurie dirba neergonomiškoje aplinkoje, mažai juda.

54


KAIP DAUGIAU JUDĖTI IR ŠYPSOTIS VYRESNIAME AMŽIUJE

Šeimos gydytoja

Julija Skirmantė

PATARIMAI GERESNEI SAVIJAUTAI

Žmogaus skeletas sudarytas iš 206 kaulų, kurių dydžio ir formos įvairovė užtikrina gebėjimą judėti, o judėjimas savo ruožtu lemia žmogaus gyvenimo kokybę. Moksliniai tyrimai rodo, jog tinkamas fizinis krūvis gerina nuotaiką, padeda reguliuoti kraujo spaudimą, teigiamai veikia imuninę sistemą ir miego kokybę. Viena iš judėjimą vyresniame amžiuje ribojančių priežasčių yra traumos po osteoporozės sukelto lūžio. Osteoporozė – sisteminė kaulų liga, kuriai būdinga maža kaulų masė, kaulinio audinio struktūros pakitimai, nulemiantys didesnį kaulo trapumą ir didesnę lūžių riziką. Paskaičiuota, kad Jungtinėse Amerikos valstijose ir Europos sąjungos šalyse osteoporoze serga daugiau nei 35 milijonai žmonių. Kadangi ligos sukelti lūžiai turi ilgalaikes neigiamas pasekmes, labai svarbu vykdyti jų prevenciją ir laiku diagnozuoti ligą.

Be papildų vartojimo, labai svarbu palaikyti tinkamą ir nuolatinį fizinį aktyvumą. Skiriamos dvi pratimų grupės – darbas su savo kūno svoriu ir raumenų stiprinimas. Dirbant su savo kūno svoriu rekomenduojama rinktis lipimą laiptais aukštyn, spartesnį ėjimą mėgstamu maršrutu. Norint sustiprinti kūno raumenis, tikslinga rinktis pratimus su elastinėmis juostomis, atlikti funkcinius pratimus, pavyzdžiui pasistiebti ant kojų pirštų galiukų ir nusileisti, kelti aukštyn ir nuleisti rankas. Rekomenduojama pasikonsultuoti su kineziterapeutu, kad šis pamokytų, kaip tinkamai atlikti užduotis. Netinkamai atliekami fiziniai pratimai gali būti žalingi. Pabaigai norėtųsi priminti, kad judant gaminasi laimės hormonai, todėl savalaikė osteoporozės prevencija, diagnostika ir gydymas užtikrina daugiau priežasčių ŠYPSOTIS!

Pradiniai osteoporozės požymiai yra gana nespecifiški: vargina juosmens skausmai, naktinis mėšlungis, jaučiamas raumenų silpnumas. Neretai nutinka, kad osteoporozės diagnozė nustatoma tuomet, kai dėl nedidelės traumos ar net savaime lūžta stuburo slankstelis, dilbio kaulai ar artimasis šlaunikaulio galas. Po patirtų traumų didelė dalis žmonių taip ir neatgauna savo ankstesnės funkcinės būklės, tampa priklausomi nuo aplinkinių. Todėl ypatingai svarbu kuo anksčiau pradėti osteoporozės prevenciją. Osteoporozė vystosi vyresniame amžiuje, moterims – gerokai dažniau nei vyrams. Viena iš priežasčių yra hormoniniai pokyčiai moterų organizme po menopauzės. Dėl vyresniame amžiuje būdingo aktyvesnio kaulinio audinio irimo proceso, sutrikusio kalcio, vitamino D ir įvairių mineralų pasisavinimo iš žarnyno, esant inkstų ir paraskydinių liaukų disfunkcijai rizika turėti trapius kaulus ženkliai išauga. Todėl svarbu atlikti tyrimus, kurie padėtų įvertinti kalcio, jonizuoto kalcio, fosforo, magnio, vitamino D kiekį organizme, taip pat inkstų, kepenų ir paraskydinių liaukų funkciją atspindinčius rodiklius. Tinkamai parinkti papildai padeda užtikrinti reikiamą „statybinių“ medžiagų kiekį kaulų struktūrai palaikyti.

22

55


OSTEOPOROZĖS TYRIMŲ PROGRAMOS mini

midi

maxi

10068

10047

10049

Vitaminų tyrimai: VitD Vitaminas D (D2+D3)

+

+

+

P Fosforas

+

+

+

Ca Kalcis

+

+

+

Elektrolitų tyrimai:

Ca++ Jonizuotas kalcis

+

Cak Koreguotas kalcis

+

Mg Magnis

+

+

Zn Cinkas

+

+

Inkstų funkcijos tyrimai: UREA Šlapalas

www.anteja.lt

+

CREA Kreatininas

+

Kepenų fermentų tyrimai: ALP Šarminė fosfatazė

SIMPTOMAI: nuovargis nuotaikų kaita

+

+

+

ALT Alanininė aminotransferazė

+

AST Asparagininė aminotransferazė

+

ALB Albuminas

+

TP Bendras baltymas

+

Kiti hormonų tyrimai: iPTH Parathormonas

kaulų ir raumenų skausmas susilpnėjęs imunitetas

+

Tyrimų kiekis:

4

7

+ 15

susilpnėjęs regėjimas padidėjęs kraujospūdis

2850€

5950€

9650 €

mini

midi

maxi

NEMOKAMAS NUOTOLINIS TYRIMŲ REZULTATŲ

APTARIMAS SU GYDYTOJU

Kas yra osteoporozė? Osteoporozė – sisteminė kaulų liga, kuriai būdinga maža kaulinė masė. Dėl kaulų tankio sumažėjimo, padidėja kaulų trapumas bei lūžių rizika. Kas dažniausiai kenčia nuo osteoporozės? Dažniausiai osteoporoze serga vyresnio amžiaus moterys, kurioms dėl menopauzės vyksta hormonų persitvarkymas, tačiau galima susirgti ir dėl vitamino D, kalcio stokos arba skydliaukės ligų. Kuo organizmui svarbus vitaminas D? Vitaminas D būtinas normaliam kaulų ir dantų vystymuisi, reguliuoja kalcio, magnio, fosforo apykaitą, veikia imuninę sistemą ir kitas funkcijas.

56


A nt ra d i e n i s -

SENJORŲ DIENA !

-20% TYRIMAMS

KRAUJO vyresniems nei 60 metų*

.

.

Būtina pateikti galiojantį amžių įrodantį dokumentą. Dėl tyrimų, kuriems taikoma nuolaida, kreiptis į procedūrų kabineto darbuotoją. Akcijos organizatorius pasilieka teisę bet kuriuo metu keisti sąlygas.


ERKĖ PER SAVO GYVENIMĄ MAITINASI TRIS KARTUS

Medicinos entomologė, biomedicinos mokslų daktarė, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro vyriausioji specialistė

Milda Žygutienė

Lietuvoje sunku rasti vietų, kuriose nebūtų erkių. Jų aptinkame ir miestų parkuose, ir daugiabučių kiemuose – ypač jei juose yra žolės, jei ji aukšta, retai šienaujama. Alkana erkė paprastai tyko ant augalų laukdama tinkamos aukos. Erkės vystymasis susideda iš kelių etapų: kiaušinio, lervos, nimfos ir suaugusio individo (patelės ar patino). Lietuvos sąlygomis visas pilnas erkės vystymosi ciklas gali trukti 2–4 metus. Kiekvienoje vystymosi fazėje jai būtinas maitinimasis krauju. Kraujo siurbimas trunka nuo poros dienų iki savaitės, priklausomai nuo vystymosi stadijos. Paukščiai ir kiti laukiniai gyvūnai, bemaitindami erkes, išnešioja jas į skirtingas teritorijas ir taip jas išplatina. Erkė paprastai maitinasi tik kartą per šiltąjį metų sezoną, po to žiemoja, o kitą sezoną pereina į sekančią vystymosi stadiją. Esant tinkamoms sąlygoms, sugeba pasimaitinti du kartus ir taip pagreitinti vystymosi eigą. Prieš pradėdama siurbti kraują, erkė suvilgo žaizdelę savo seilėmis. Seilėse yra nuskausminančių, kraujo krešėjimą stabdančių bei cementinį kamštį formuojančių medžiagų. Dėka tokių savybių jos įsisiurbimas nepastebimas ir neskausmingas, netrukdoma gali maitintis jai reikiamą laiką: žmogus įsisiurbimo nejaučia, atsitiktiniu judesiu erkės nepašalins, nes ji stipriai įsitvirtinusi odoje. Be to, jei žmogui įsisiurbė lerva ar nimfa, jas sunkiau aptikti dėl mažo jų dydžio. Lietuvoje paplitusios Ixodes ricinus erkės, kurioms būdingi du aktyvumo pikai: pavasarį ir rugpjūčio ar rugsėjo mėnesiais, priklausomai nuo oro sąlygų. Pavasarinis aktyvumas būna didelis viso pavasario metu, nes po šaltojo periodo visos nubudusios erkės būna alkanos, ištroškusios kraujo, būtino jų gyvybinėms funkcijoms palaikyti, o patelėms – dar ir giminei pratęsti. Erkės prabunda daugmaž vienu laiku, ir jų ankstyvą pavasarį būna tikrai daug, nes visoms vienu metu reikia pasimaitinti. Antrasis erkių aktyvumas – ženkliai mažesnis nei pavasarinis, bet jis paprastai sutampa su grybų sezonu, kuomet reikia pasimaitinti naujai išsiritusioms lervoms ir vėlesnių stadijų erkėms, kurios pavasarį pasimaitinusios suvirškino kraują, išsivystė į sekančią stadiją ir nori spėti prieš žiemą dar kartą pasimaitinti. Kaip žinia, lietuviai yra užkietėję grybautojai, todėl tokiu metu vizitai į miškus padažnėja, o tuo pačiu ir galimybė susitikti su erke. Grybavimo ar kito miško derliaus rinkimo metu žmonės keisdami maršrutus praleidžia kelias valandas vietovėse, kurios tinkamos erkėms rastis. Grybautojai ir uogautojai turėtų prisiminti sveikatai žalingus veiksnius miške. Jei jau auga grybai, tai miškuose drėgmės pakanka ir erkių išgyvenimui. Lietuvos gyventojai žino, kad erkių, platinančių erkinį encefalitą ir Laimo ligą, yra visuose mūsų šalies miškuose. Patikimiausia apsauga nuo erkinio encefalito – skiepai. Pagrindinę skiepijimosi schemą sudaro trys dozės: po pirmosios dozės praėjus 1–3 mėnesiams, skiepijamasi antra doze, o po jos praėjus 5–12 mėnesių – trečiąja. Jau po

22

pirmųjų dviejų vakcinos dozių praėjus dviem savaitėms įgyjama apsauga, kurios užtenka vienam erkių aktyvumo sezonui. Pagrindinę skiepijimosi schemą būtina užbaigti trečiąja doze, kuri sukuria apsaugą sekantiems trejiems metams. Tačiau apsauga nesusidaro visam gyvenimui, vėliau būtina reguliariai skiepytis palaikomosiomis dozėmis: Ÿ pirmoji palaikomoji dozė įskiepijama po 3 metų po pagrindinės vakcinacijos; Ÿ sekančios palaikomosios dozės įskiepijamos kas 5 metus, o vyresnio amžiaus žmonėms – kas 3 metus. Labai svarbu neužmiršti įsiskiepyti palaikomąsias dozes. Jeigu taip atsitinka, kad apie skiepijimo terminus prisimenam praėjus rekomenduojamam laikotarpiui, pasikonsultavus su specialistu, skiepijimąsį galima tęsti esamu laiku. Šio straipsnio publikacija remiama Pfizer.

Įkando erkė? Baiminatės, kad galimai užsikrėtėte kuria nors iš erkių pernešamų ligų? Norite įsitikinti, jog turite pakankamą imunitetą po skiepo? Kodas

58

Tyrimas

Aprašymas

1911

Erkinio encefalito IgG (povakcininiai) antikūnai

Tyrimas rodo, ar susidarė imunitetas po erkinio encefalito skiepo bei ar jis yra pakankamas.

1901

Antikūnai IgG prieš Erkinio encefalito virusą

Tyrimas gali parodyti lėtinę arba buvusią infekciją, taip pat ar žmogus buvo vakcinuotas nuo erkinio encefalito.

1902

Antikūnai IgM prieš Erkinio encefalito virusą

Tyrimas parodo, ar yra ūmi infekcija, t. y. ar žmogus šiuo metu serga. Diagnozės pagrindimui reikia nustatyti ir IgM, ir IgG antikūnų rodiklius kraujyje.

1904

Antikūnai IgG prieš Borellia spp. (Laimo boreliozė)

Tyrimas parodo galimą lėtinę infekciją arba buvusį užsikrėtimą borelijomis (Laimo liga) kažkuriuo gyvenimo momentu.

1905

Antikūnai IgM prieš Borellia spp. (Laimo boreliozė)

Tyrimas parodo, ar yra ūmi infekcija, t. y. ar žmogus šiuo metu serga Laimo liga. Diagnozės pagrindimui reikia nustatyti ir IgM, ir IgG antikūnų rodiklius kraujyje.

1906

LL WB IgG antikūnai Tyrimas skirtas patvirtinti Laimo prieš Borellia spp. ligą, kai ELISA tyrimo rezultatai (Laimo liga) gaunami teigiami arba abejotini. WesternBlot met.

1907

LL IgM antikūnai prieš Borellia spp. (Laimo liga) WesternBlot met.

1912

B. burgdorferi, EE, A. Tyrimas skirtas ištirti gyvą erkę phagocytophilum, E. dėl erkių pernešamų infekcijų. chaffeensis PGR gyvoje erkėje

Tyrimas skirtas patvirtinti Laimo ligą, kai ELISA tyrimo rezultatai gaunami teigiami arba abejotini, jei po erkės įkandimo praėjo <4 savaitės.


Kokia skiepijimo TicoVac schema? ĮPRASTINIS SKIEPIJIMO PLANAS Pagrindinis skiepijimas I dozė II dozė

III dozė

Po 5-12 0 dienų Po 1-3 mėnesių mėnesių po antrosios dozės

Palaikomosios dozės I dozė

Kitos dozės

Asmenims Po 3 metų po trečiosios iki 60 metų kas 5 metus dozės

Suleidus pirmas dvi TicoVac vakcinos dozes susidaro pakankama apsauga nuo erkių ateinančiam erkių aktyvumo sezonui. Pirmas dvi TicoVac vakcinos dozes geriausia suleisti žiemą, nes aktyvusis erkių periodas prasideda pavasarį. Taip iki erkių aktyvumo sezono pradžios susidarys pakankama imuninė apsauga. Jeigu laiko tarpai tarp TicoVac vakcinos dozių bus ilgesni, nei rekomenduojama, gali susidaryti nepakankama apsauga nuo erkinio encefalito. Jeigu jau esate pasiskiepiję TicoVac vakcina ne mažiau kaip du kartus, bet praleidote kurią nors iš vėlesnių vakcinos dozių, užtenka vienos TicoVac išlyginamosios dozės, kad galėtumėte tęsti skiepijimą pagal planą. Nebūtina pradėti skiepijimo kurso iš pradžių. Daugiau informacijos klauskite gydytojo.

Vyresniems kaip 60 metų kas 3 metus

GREITO SKIEPIJIMO PLANAS Antra dozė gali būti leidžiama praėjus dviem savaitėms po pirmosios dozės, jeigu reikia, kad apsauga susidarytų skubiai.

Austriška vakcina nuo erkinio encefalito

TicoVac 0,25 ml ir TicoVac 0,5 ml injekcinė suspensija užpildytame švirkšte. VAKCINA NUO ERKINIO ENCEFALITO (viso viruso, inaktyvuota)

Farmacinė forma: injekcinė suspensija užpildytame švirkšte. Tikslinė gyventojų grupė, kuriai skiriama vakcina: vaikams nuo 1 metų amžiaus ir suaugusiems. Terapinės indikacijos: aktyviai (profilaktinei) imunizacijai nuo erkinio encefalito. Kontraindikacijos. Padidėjęs jautrumas veikliajai ar bet kuriai pagalbinei vakcinos medžiagai, formaldehidui, protamino sulfatui, antibiotikams neomicinui ir gentamicinui, kiaušiniui, vištos baltymams ir lateksui. Skiepijimą reikėtų atidėti, jei asmuo serga vidutinio sunkumo ar sunkia ūmine liga. Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės. Būtinai pasakykite gydytojui prieš Jus paskiepijant, jeigu: sergate autoinmunine liga (pavyzdžiui, reumatoidiniu artritu arba išsėtine skleroze), Jūsų imuninė sistema nusilpusi (Jūsų organizmas neatsparus infekcijoms), Jūsų kūne pasigamina nepakankamai antikūnų, vartojate bet kokius priešvėžinius vaistus, vartojate vaistus, vadinamus kortikosteroidais (kurie skiriami uždegimui mažinti), sergate kokia nors smegenų liga, žinote, kad esate alergiškas latekso gumai, turite neurologinių sutrikimų arba Jums būna traukulių. Jeigu yra bet kuri iš aukščiau nurodytų aplinkybių, vakcina gali Jums netikti. Priešingu atveju gydytojas gali Jus paskiepyti. Po vakcinacijos gydytojas gali paskirti paprastą kraujo tyrimą, kad nustatytų, ar vakcinos poveikis pakankamas. Šalutinis poveikis. Labai dažnai pasireiškė skausmas dūrio vietoje. Vaikams nuo 1 iki 15 metų amžiaus dažnai pasireiškė: galvos skausmai, patinimas, sukietėjimas ir paraudimas injekcijos vietoje, pykinimas ir vėmimas, apetito praradimas, nuovargis ar negalavimas, neramumas ir neramus miegas (mažiems vaikams), raumenų skausmai, karščiavimas; nedažnai: limfmazgių patinimas, pilvo skausmas, sąnarių skausmas, šaltkrėtis; retai: injekcijos vietos niežėjimas, neįprasti ar susilpnėję pojūčiai, pavyzdžiui dilgčiojimas arba sustingimas palei kelių nervų eigą, galvos sukimasis, galvos svaigimas, viduriavimas, virškinimo sutrikimai, dilgėlinė. 16 metų amžiaus ir vyresniems dažnai pasireiškė: galvos skausmas, pykinimas, raumenų ir sąnarių skausmai, nuovargis ir negalavimas; nedažnai: limfmazgių patinimas, vėmimas, karščiavimas, mėlynė injekcijos vietoje; retai: alerginės reakcijos, mieguistumas, pykinimas judant, viduriavimas, pilvo skausmas, injekcijos vietos paraudimas, audinių sukietėjimas, patinimas, niežėjimas, dilgčiojimas ir šilumos pojūtis. Imuniteto susidarymo ir išlikimo trukmė, revakcinacijos periodiškumas. Pagrindinis skiepijimo planas susideda iš trijų dozių. Pirmoji ir antroji suleidžiamos nuo 1 iki 3 mėn. intervalu. Po pirmųjų dviejų dozių susidaro pakankama apsauga esant erkių aktyvumo sezonui. Trečioji dozė skiriama praėjus 5–12 mėn. po antrosios. Tikėtina, po jos apsauga trunka mažiausiai 3 metus. Pirmoji palaikomoji dozė skiriama praėjus 3 metams po trečiosios. Kitos palaikomosios dozės skiriamos: asmenims iki 60 metų kas 5 metus, vyresniems kaip 60 metų – kas 3 metus. Teksto peržiūros data 2018 11 29. Dėl informacijos apie skiepus prašome kreiptis į sveikatos priežiūros įstaigą. Jeigu įtariate, kad Jums pasireiškė šalutinis poveikis, apie jį praneškite savo gydytojui, vaistininkui ar Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt arba kitais būdais, kaip nurodyta jos interneto svetainėje www.vvkt.lt. Skiepijimo programos leidimo Nr. LG-10

PP-FSM-LTU-0250   Reklamos teksto parengimo data 2020 rugpjūtis


Vilnius

Kaunas

Klaipėda

Šiauliai

Panevėžys

Kareivių g. 9 Viršuliškių g. 65A Žirmūnų g. 48A Pamėnkalnio g. 1 S. Konarskio g. 2

Birželio 23-iosios g. 4 K. Škirpos g. 17 Lukšio g. 3 Savanorių pr. 235 Veiverių g. 142 Žemaičių pl. 37

Priestočio g. 16 Jūreivių g. 19 Šaulių g. 21 Šilutės pl. 4A Taikos pr. 28 Taikos pr. 141A

Gegužių g. 49 Vytauto g. 88 Vytauto g. 108

Respublikos g. 44

Alytus

Biržai

Druskininkai

Jonava

Jurbarkas

Dariaus ir Girėno g. 3 Naujoji g. 48

Vytauto g. 31

M. K. Čiurlionio g. 65

Vasario 16-osios g. 60A

Dariaus ir Girėno g. 60

Kelmė

Kėdainiai

Kretinga

Marijampolė

Mažeikiai

Vytauto Didžiojo g. 53

Senosios Rinkos a. 5

Vilniaus g. 10

Kauno g. 62 Kosmonautų g. 14A

Žemaitijos g. 29

Palanga

Plungė

Raseiniai

Šilutė

Tauragė

Gintaro g. 37/Vytauto g. 118

J. Tumo-Vaižganto g. 34

Vytauto Didžiojo g. 21

Turgaus a. 3

Dariaus ir Girėno g. 28A Jūros g. 5

Telšiai

Trakai

Ukmergė

Utena

Vilkaviškis

Turgaus a. 8

Vytauto g. 19

Anykščių skg. 3

Maironio g. 4

Statybininkų g. 2

Vytauto g. 92

Visaginas Parko g. 7B

– teikiama skiepų paslauga

– klinika

– naujas „Antėja laboratorija“ tinklo padalinys*

* Tiksli informacija telefonu 8 700 55 511 arba www.anteja.lt.

ANTĖJA LABORATORIJA

www.anteja.lt

8 700 55 511


Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.