Page 1


Привiт, дорогий друже! Ти тримаєш у руках буклет, підготовлений командою всеукраїнської благодійної організації «Точка опори». Тут ми зібрали важливі поради щодо здоров’я та безпеки чоловіків. Засвоївши ці поради, ти будеш більш обізнаним та, врешті, здоровим. Пам’ятай, здоров’я людини — найцінніший дар, тому поводитись з ним потрібно турботливо протягом усього життя. Ретельно стеж за своїм здоров’ям та доглядай за собою! І чим відповідальніше ти ставишся до головних правил здоров’я — тим довше та цікавіше проживеш своє життя!

1


Хвороби, що передаються статевим шляхом Серед загроз для здоров’я чоловіків — інфекції, що передаються статевим шляхом, насамперед ВІЛ та венеричні захворювання. ВІЛ — вірус імунодефіциту людини, що призводить до захворювання на СНІД. СНІД — cиндро́м набу́того імунодефіци́ту — важке інфекційне захворювання, спричинене вірусом імунодефіциту людини, яке вражає імунну систему людини, знижуючи при цьому протидію організму іншим захворюванням. Сам вірус не смертельний, але він настільки послаблює імунну систему людини, що хворий на СНІД може померти через звичайну нежить. ВІЛ передається через прямий контакт слизових оболонок або крові з інфікованою біологічною рідиною — кров’ю, спермою, піхвовими виділеннями, передсемінною рідиною та грудним молоком. Джерело інфекції — безпосередній носій ВІЛ.

2


Зараження можливе при: • незахищеному статевому контакті; • потраплянні у організм ВІЛ-інфікованої крові (в тому числі при ін’єкційному вживанні наркотиків); • пологах та вигодовуванні малюка грудним молоком інфікованої матері. Але зверніть увагу, що ВІЛ-інфікована мати може народити цілком здорову дитину, оскільки при вчасному та правильному проведенні антиретровірусної терапії ризик передачі вірусу від матері до дитини знижується до 0-2%. ВІЛ не передається через поцілунок, при спільному користуванні туалетом або ванною, посудом, при рукостисканні, через укуси комах. Стовідсотково від ВІЛ не захищений ніхто, але, володіючи інформацією, ми здатні забезпечити захист. ВІЛ-інфекція не має особливих проявів (симптомів), вони характерні для багатьох захворювань, а саме: • Температура тіла незначна — близько 37 С, але тримається доволі довго. • Може бути слабкість, біль у м’язах та постійна втома. • Іноді буває діарея. Зрозуміло, що лише за цими ознаками не можливо діагностувати ВІЛ. Це свідчить також про те, що не можна візуально визначити ВІЛ-статус людини, а всі припущення є безпідставними і непотрібними.

3


Так як вакцини проти СНІДу не існує, єдиним способом запобігти інфекції є уникнення ситуацій, що несуть ризик зараження, таких як спільне використання голок та шприців або практикування небезпечних статевих відносин.

Отже, як ти бачиш, завжди неможливо знати напевно ВІЛ-статус партнера, тому варто або зовсім не вступати у ризиковані статеві відносини, або користуватися презервативами з латексу під час орального, анального чи вагінального статевого акту. Оскільки ранній період протікання ВІЛ-інфекції часто є безсимптомним, лікарі та інший медичний персонал можуть виявити ВІЛ лише за допомогою дослідження крові пацієнта. І ще запам’ятай, що слід використовувати лише латексні презервативи, для змащування яких застосовуються змазки на водній основі.

Отже, три важливі поради, які суттєво знизять ризик інфікування ВІЛ:

1.

Уникай ризикованих статевих контактів! Статеві контакти — найбільш розповсюджений шлях передачі вірусу. Тому надійний спосіб запобігти зараженню — уникати випадкових статевих стосунків, або використовувати презерватив.

4


2.

Не вживай ін’єкційних наркотиків! Вживання ін’єкційних наркотиків не тільки шкідливе для здоров’я, але і значно підвищує можливість зараження вірусом при використанні спільних голок та шприців без їхньої стерилізації.

3.

Контролюй використання стерильних інструментів при відвідуванні лікаря та в інших ситуаціях! Стерилізація необхідна при користуванні будьяким інструментарієм (шприци, системи для переливання крові) як у медичних установах, так і в побуті при різних маніпуляціях (манікюр, педикюр, татуювання, гоління тощо). ВІЛ не стійкий і миттєво гине при кип’ятінні. Можуть бути використані і спеціальні дезрозчини, але спирт не знищує ВІЛ. Наступне, про що далі йтиметься, це ІПСШ, тобто інфекції, що передаються статевим шляхом. Ці хвороби відомі людству з давніх часів. Сьогодні більшість із цих хвороб (сифіліс, гонорея, трихомоніаз тощо), є виліковними за умови вчасного діагностування та правильного лікування. Проте не варто забувати про більш складні захворювання, наприклад, гепатит В та С. Їх лікування і коштує дорого, і проходить складно. Ще раз підкреслюємо, що зберегти своє здоров’я просто, варто лише дотримуватись двох простих правил - регулярно проходити тестування та практикувати безпечний секс.

5


Тестування • Щоб дізнатися свій ВІЛ-статус, ти можеш Пам’ятай! пройти експрес-тест чи лабораторний тест(найчастіше, В СНІД-центрах та кабінетах доІФА - імуноферментний аналіз) у СНІД-центрі чи віри ти можеш пройти тест на кабінеті довіри. При експрес-тестуванні результат ВІЛ безкоштовно та анонімно! можна отримати впродовж 15 хвилин. Таке тестування проводиться також на базі громадських організацій більшості міст України. ІФА роблять у центрах СНІД та деяких інших медичних закладах. Зазвичай, очікування результату займає від кількох днів до тижня залежно від регіону та можливостей кабінетів довіри. • Тест на ІПСШ можна легко здати у найближчому шкірвендиспансері. Постійний контроль за власним здоров’ям дає можливість радіти життю, а якщо вже виявилась якась хвороба, то вчасне та правильне її лікування дасть можливість уникнути ускладнень та залишатися здоровим у майбутньому. Зверни увагу, що для Важливо! Щоб знати стан свого здоров’я,вірного діагностування хвороб або їх відсутності лікарю здавати тест на ВІЛ потрібноможе бути необхідно знати особливості твого інтимного регулярно (раз на півроку) . життя. В такому разі вкажи свою орієнтацію та сексуальні практики (анальний або/та оральний секс). Така інформація необхідна лікарю для призначення додаткових аналізів. Що в свою чергу дасть можливість правильно поставити діагноз або ж підтвердити його відсутність . Не бійся говорити лікарю про особливості свого сексуального життя! Лікар зобов’язаний зберігати таємницю пацієнта!

6


Безпечний секс

Пам’ятаєте рекламу: «Немає мартіні — немає вечірки»? У європейських країнах її переробили на кшталт «Немає презерватива — немає сексу». Безумовно, безпечний секс — це не тільки презерватив, але саме використання презервативу є суттєвим кроком на шляху захисту від інфекцій, оскільки більшість інфекцій, які передаються статевим шляхом, потрапляють до організму людини через такі біологічні рідини, як сперма, піхвові виділення та передсеміннева рідина. Тому основний принцип безпечного сексу supeer siz зводиться до заборони приймати і ковтати сперму, кінчати у партнера без презерватива. У кожному окремому випадку ризики можуть бути різні, але поки вони залишаються, ми повинні захищати власне здоров’я. ЗАЙМАЙСЯ ТІЛЬКИ БЕЗПЕЧНИМ СЕКСОМ!!! Це збереже здоров’я тобі та твоїм партнерам!

7


Чоловiча гiгiена Чомусь досить мало приділяється уваги чоловічій гігієні, але саме гігієна є важливим фактором збереження чоловічого здоров’я! Наприклад, для того, щоб від краплі сечі, яка залишається після сечовипускання, на нижній білизні не розвивалися бактерії, потрібно користуватись туалетним папером чи вологими серветками. Розвиток бактерій не тільки загрожує нашому здоров’ю, але й викликає неприємний запах. Після сечовипускання потрібно стиснути голівку члена та витерти краплі, які вийдуть від натиску. Якщо тебе чекає важкий день або довгий шлях і ти знаєш, що можливості прийняти душ не буде, бери із собою змінну білизну. Чоловіки повинні носити білизну тільки з нещільної тканини — така тканина легко вбирає вологу. Натуральну тканину, наприклад бавовняну, можна легко відіпрати та швидко просушити. Така білизна полегшує циркуляцію повітря і регулює температуру в промежині. На статевому органі у чоловіків за день може накопичитися достатня кількість смегми (суміші секрету сальних залоз крайньої плоті, відмерлої епітеліальної тканини і вологи, яка при недостатній гігієні статевих органів у нео-

8


брізаних чоловіків збирається в мішку крайньої плоті) та залишків сечі, що в свою чергу призводить до появи липкого нальоту. Ці виділення потрапляють під крайню плоть і залишаються під нею. Якщо крайня плоть не повністю покриває голівку, смегма збивається в складках вуздечки. Щоб смегма не завадила гарному сексу та не призвела до ускладнень, треба щоранку та щовечора мити статеві органи. Лікарі дають такі поради: • Насамперед, ретельно вимийте руки. • Не витирайте руки рушником — на ньому можуть бути бактерії. • Використовуйте теплу воду і мило, що дає рясну піну. • Вода повинна бути досить теплою, щоб змити сальні виділення. • Використовуйте багато мила, щоб розм'якшити і розчинити сальні виділення. • Не користуйтеся ароматизованим милом — це може викликати запалення шкіри. • Спочатку вимийте статевий орган і пахову зону. • Відтягніть крайню плоть і промийте голівку. • Особливо ретельно промийте віночок і вуздечку голівки. • На завершення, промийте всю область геніталій великою кількістю прохолодної води — вона краще змиває залишки мила і усуває запах. Також варто пам’ятати і про не менш важливий орган чоловіків — яєчка. Експерти вважають, що температура яєчок повинна бути на 4 градуси нижчою за температуру тіла. Ми радимо уникати всього, що прямо чи опосередковано веде до підвищення їх температури.

9


Якщо ти плануєш секс, потрібно ретельно вимити статевий орган, промежину й анус. Намагайся не займатися сексом, якщо ти відчуваєш, що пряма кишка повна. Треба до сексу зробити промивання прямої кишки, але не перед самим проникненням, а за годину-півтори. Вирішальну роль у гігієні грає не кількість води, а якість промивання прямої кишки. Для продуктивного промивання треба взяти спринцівку не більш ніж 800 мл з м’яким носиком і кілька разів промити пряму кишку, до витікання чистої води. В жодному разі не можна користуватися шлангом від душу — це дуже небезпечно. Ви ризикуєте завдати собі травми великою кількістю води і вимити мікрофлору кишечника, що може сприяти інфікуванню ВІЛ та інфекціями, що передаються статевим шляхом. Після сексу треба повторити всі вищевказані процедури. Для мінімізації ризиків інфікування потрібно також обробити член, яєчка та промежину розчином, наприклад, хлоргексидину чи мірамістину!

Профiлактика стресу

Що таке стрес? Стрес — це реакція організму на зовнішні подразники, такі як перенапруження,тривога, щоденна метушня. Коли навантаження на організм стає надмірним, погіршується самопочуття. Слово «стрес» визначає стан організму, при якому він намагається адаптуватися до складних умов життя. Коли людина перебуває в надмірному психічному чи фізичному напруженні, її організм спочатку намагається захиститись, але по-

10


тім пристосовується, і реакція на підвищене напруження стає оптимальною. Такий стан називається позитивним стресом. Він необхідний для нормального розвитку людини і адаптації до навколишнього середовища. Але часто організм не може впоратися з розумовими або психічними перевантаженнями. В такому стані будьяке додаткове навантаження може викликати хворобу. Що відбувається з організмом? Намагаючись впоратися зі стресом, мозок стимулює виділення адреналіну. Ця хімічна речовина надходить у нирки і починається процес, при якому накопичений глікоген перетворюється на глюкозу, тим самим посилюючи кровообіг. Кров'яний тиск підвищується, дихання прискорюється (щоб активізувати надходження кисню в кров), що порушує процес травлення. Коли в організмі такий хімічний процес регулярно повторюється, явище стає хронічним. У такому стані найменше роздратування, навіть легке збудження, може викликати надмірну реакцію, яка виснажує організм. Стрес — це не хвороба, а захисний механізм, але якщо такий захист працює постійно, то людина стає вразливою до хвороб. Профілактика стресу: Профілактика стресу — це важлива умова для збереження емоційного, а часто і фізичного здоров'я. Важливо дотримуватись загальних принципів щодо підвищення рівня стресостійкості організму: Займайся фізичними вправами! Спорт допомагає долати стрес. Тому, якщо ти хочеш зберегти здоров'я, запишися в улюблену спортивну секцію і отримуй задоволення від регулярних тренувань.

1.

11


2.

Бувай на свіжому повітрі! Перебування на свіжому повітрі рекомендується всім без винятку. Тому буде гарною звичкою щодня протягом години ходити вулицями міста, а ще краще прогулюватись в лісі чи парку. Відпочивай! Для покращення роботи організму необхідно висипатись. Спробуй виробити такий режим, щоб сон тривав не менше 6 годин. Вживай вітаміни! Дуже часто нашому організму не вистачає вітамінів, що особливо гостро відчувається взимку і навесні. Вітаміни допомагають нашій нервовій системі витримувати навантаження, отже додавай до свого раціону більше фруктів та овочів. Звертайся до психолога! Якщо в тебе нервове виснаження і вже нічого не поліпшує настрій, звернись до психолога.

3.

4.

5.

12


Надмiрне вживання алкоголю Що таке «Алкогольні напої»? Спиртні напої або алкогольні напої — п'янкі рідини, основою яких є етанол (етиловий спирт), безбарвна рідина C2Н5OH. Вино, сидр, херес містять спирт, отриманий шляхом прямої ферментації цукру фруктів дріжджами. За висновками багатьох досліджень алкоголь може викликати залежність, яка переходить у захворювання – алкоголізм.

Це захворювання досить поширене в нашій країні як серед чоловіків, так і серед жінок. Що ж таке «алкоголізм»? Алкоголізм — це захворювання, що викликане систематичним вживанням алкогольних напоїв, характеризується потягом до них, призводить до психічних і фізичних розладів та порушує соціальні стосунки особи, яка страждає цим захворюванням. Отже з огляду на вищезазначене, алкоголь впливає не тільки на фізичний стан людини, а ще й на її соціальне життя. Людина, яка зловживає алкоголем, дуже часто втрачає свій звичний соціальний статус. У стані алкогольного сп’яніння ми часто можемо робити необдумані вчинки, які потім впливають на наші стосунки не тільки з друзями, колегами або родичами, але й і з самим собою. Дія алкоголю на організм людини дуже шкідлива. Так, одним із складників усіх алкоголь-

13


них напоїв є етанол. Наша печінка переробляє етанол на оцтову кислоту, яка дуже шкодить здоров’ю людини, чинячи сильний токсичний вплив на стінки судин, тканину печінки, а також вражаючи тканини мозку. Не менш руйнівним є вплив алкоголю на шлунок. Коли ти знаходишся у стані сп’яніння, у тебе відбуваються зміни у психологічній, фізичній та поведінковій функції. Спочатку ти відчуваєш легкий приплив сил, незначне запаморочення та безтурботність. Якщо ти далі продовжуєш пити алкогольні напої, то ти переходиш до наступної фази, і тут вже твій стан буде залежати від твого характеру, стану твого здоров’я, психологічного стану. У різних випадках людина у стані алкогольного сп’яніння може поводитись порізному: ти можеш бути агресивний та наражати себе та інших на небезпеку, ти також можеш веселитись «від душі» та «бути щасливим», але під час такого удаваного «щастя» у твоєму організмі відбуваються незворотні процеси, ти можеш втратити пильність, бути неспроможним до скоординованих рухів та самозахисту.На що також важливо звернути увагу, так це на те, що напиваючись до стану «втрати контролю над собою», ти не контролюєш партнера, якого обрав, і ваші сексуальні стосунки також втрачають контроль (стають незахищеними), що може призвести до зараження інфекціями, що передаються статевим шляхом. НЕ ЗЛОВЖИВАЙ АЛКОГОЛЬНИМИ НАПОЯМИ! Наповнюй життя справжніми яскравими моментами!

14


Безпека чоловiкiв Ти збираєшся на перше побачення. Це дуже приємна та хвилююча подія, але ти не завжди можеш знати, що на тебе очікує. Про це ми далі і будемо говорити. Щоб не наражати себе на небезпеку, ти маєш дотримуватися кількох банальних правил, а саме:

1.

Домовляючись про побачення, в жодному разі не треба призначати зустріч у безлюдних місцях. Якщо біля тебе буде достатня кількість людей, ти зможеш покликати на допомогу в критичній ситуації. Якщо ти йдеш на перше побачення і при цьому маєш велику надію на веселі пригоди під час побачення (мається на увазі секс), напиши своєму другові СМС щодо місця свого перебування та іншу додаткову інформацію. Це може, для прикладу, виглядати так: «Привіт Серж, я познайомився з гарним хлопцем. Йду на побачення. Його номер 8 – 123 – 456 – 789. Якщо я завтра не зателефоную до 12 години дня, дзвони у міліцію. Побажай мені успіху». Це не займе багато часу та коштів, але зможе допомогти у скрутній ситуації. Домовляйся ще до побачення, куди ви рушите і що будете робити під час побачення. Це дасть можливість планувати шляхи відступу у разі несподіванок. Не роби того, чого не бажаєш робити. Ти нікому нічого не винен. Не треба йти у темний провулок, попри всі умовляння. Не варто ходити старими, занедбаними парками. Це створює загрозу для твоєї безпеки, і тобі важко буде контролювати ситуацію. Якщо ти

2.

3. 4.

15


справді викликаєш цікавість у цієї людини, вона зможе втриматися від сексу, принаймні до наступної зустрічі. Запрограмуй свій телефон так, щоб у тебе був на екстреному виклику номер міліції. Це дасть тобі змогу швидше звернутися по допомогу, якщо все піде поза твоїм планом. Здається, Інтернет — найбезпечніша форма спілкування, але і тут підстерігають деякі «сюрпризи». Наприклад, у жодному разі не слід відправляти свої фото без одягу. Правоохоронці трактують це як поширення порнографії. На жаль, не поодинокі випадки, коли правоохоронні органи під «прикриттям» звичайного користувача, що бажає познайомитися, просить надіслати оголене фото, а потім разом зі своїми колегами вдаються до шантажу, погрожують відкриттям кримінальної справи. Пам’ятай, сучасні технічні можливості дають змогу дуже легко дізнатися про твоє фактичне місце знаходження. Тому, спілкуючись, відповідаючи, коментуючи, завжди зважай на це. Не наражай себе на небезпеку! Пам’ятай, твоя безпека — у твоїх руках! У критичній ситуації, насамперед, думай про ризики для власного життя. Бережи себе!

5.

16


kazaki  

Это очень хорошая брошура о профилактике болезней

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you