Page 1

Komáromi Extrém Sport Klub tagjai Európa tetején

Renáta Uhrinová: Najlepším liekom na bolesť je pohyb

AhojKomárno.sk SziaKomárom 19.oldal

strana 14

júl - július 2013

Bezplatný mesačník Komárňanov | Komáromiak ingyenes havilapja | www.ahojkomarno.sk | www.sziakomarom.sk

Deák Márti:

Mŕtvak bude bohatší

o ihriská na volejbal strana 10

V Komárne máme volejbalistku roka strana 8

Megnyílt a STREET WORKOUT PARK 17.oldal

Prevenció és rehabilitáció felsőfokon

interjúnk a 18. oldalon

Mindörökké Rock´n´Roll Hangyával interjúnk a 20. oldalon


AhojKomárno.sk 2 júl 2013 

Stravujete sa počas horúceho leta inak, ako počas zvyšku roka? Vynechávate nejaké jedlá, alebo naopak si doprajete niečo, čo inokedy nie? Jana Mačicová-Babínová, manažérka kultúry ROS Komárno Ani nie. Zjem všetko, čo nezje mňa. Teda okrem petržlenu. Cez leto však čo-to pribudne, napríklad viac zmrzliny, ovocia, zeleniny. Samozrejme grilovačky to istia, na tie nedám dopustiť. Slaninka, klobáska či grilované kuracie prsia na ohníku chutia úplne inak ako doma. A to nehovorím o pravom kotlíkovom gulášiku... MŇAM!!! Zuzana Bugrišová Vzhľadom na aktuálne ročné obdobie sa človeku akosi automaticky žiada chuť čerstvého ovocia a zeleniny, výnimkou nie som ani ja. Pokiaľ sa dá, vynechávam ťažké mastné jedlá, preferujem ľahšie pokrmy, polievky a prísun tekutín riešim čistou vodou, žiadne presladené bublinky.

AhojKomárno.sk

LIBRA TRADE 1, s.r.o. Tržničné nám. 4810, Komárno Budova Trend, 1.posch. Tel. kontakt byty: 0918 827 379, domy: 0911 827 378

ANKETA Maroš Kurdlík, informatik Určite si počas leta doprajem viac ovocia a zeleniny. Jedávam aj rôzne zeleninové šaláty, avšak nevynechávam nič z jedálneho lístka, ani mäso nesmie chýbať, ale myslím si, že počas leta jedávam o niečo menšie porcie.

www.libratrade.sk kn@libratrade.sk

PREDAJ

PREDAJ

PREDAJ

1 izbový byt 18 000€ 1 izbový zrek., byt s balkónom, 2 33 m , pri Isteri

2 izobový byt 25 000€ Tehlový 2 izbový byt v centre, 2 pôvodný stav, 56m

3 izbový byt 22 900€ 3 izbový byt, Rákócziho ul., 2 pôvodný stav, 62 m

PREDAJ

PREDAJ

PREDAJ

3 izbový byt 30 500€ AKCIA! 3 izbový zrek. byt s 2 balkónmi, 72 m2, VII. sídlisko

3 izbový byt 47 000€ 3 izbový kompl. zrek. byt s balkónom na Meštianskej ul., 85m2

4 izbový byt 38 500€ AKCIA! 4 izbový kompl. zrek. byt, Dunajské Nábrežie, 84 m2

PREDAJ

PREDAJ

PREDAJ

Tomáš Túróczy, študent Jedávam všetko, čo sa dá, alebo čo si doma viem pripraviť. Snažím sa samozrejme obmedzovať tukové jedlá, ale keďže je leto, sem tam si nejakú tú zmrzlinu doprajem. Ale keďže som športovec a mladý, tak sa snažím udržiavať si počas leta dobrú formu. Sylvia Kottrová, administratívna pracovníčka V lete sa samozrejme stravujem inak, ako v zime. Môj jedálny lístok pozostáva hlavne z ovocia a zeleniny, ktoré pochádzajú zväčša zo záhrady mojich rodičov. Vyhýbam sa mastným jedlám, ktoré si skôr doprajem v zime.

SziaKomárom.sk

Vydavateľ: Generation C media, s.r.o. Adresa redakcie: Tržničné námestie 4810, budova TREND, Komárno, E-mail: info@ahojkomarno.sk Náklad: 18 000, Tlač: Navigraf s.r.o., Distribúcia: Slovenská pošta a.s. Grafika: Generation C media s.r.o.

Kreatívny riaditeľ: József Múcska, tel.: 0915 799 653, e-mail: jm@ahojkomarno.sk, Obchodný riaditeľ: Ivan Horský, tel.: 0905 605 232, e-mail: horsky@ahojkomarno.sk Redaktori: Tomáš Kottra, Gáspár Anikó, Ozgyin Erika, Tóth Noja Prijem inzercie: tel.: 0905 605 232, e-mail: horsky@ahojkomarno.sk Copyright: Akékoľvek rozmnožovanie textu a fotografií vrátane údajov v elektronickej podobe len s písomným súhlasom vydavateľa. Vydavateľ nezodpovedá za obsah a informácie uvedené v inzerátoch. Články neprešli jazykovou úpravou.

4 izbový rodinný dom

47 000€

Zrek. 4 izbový RD, Svätý Peter, 15 á

Rodinný dom

90 000€

EXKLUZÍVNE - Kompl. zrek. tehlový RD, Šrobárová, 527 m2

5 izbový rodinný dom

149 000€

Luxusný 5 izbový tehlový RD, centrum, 457 m2


AhojKomárno.sk júl 2013 3 

Komárno TIMELINE ČASOVÁ OS

9. júna – Hladina rieky Dunaj začala okolo polnoci pomaly klesať. Po predchádzajúcich dňoch si tak obyvatelia Komárna mohli vydýchnuť. Voda sa zastavila na rekordných 888 centimetroch. 9. júna – Bývalý hráč komárňanského basketbalového tímu sa stal majstrom Francúzska. Americký pivot Charles Jackson pomohol tímu JSFN Nanterre k premiérovému titulu. Na prelome mesiacov uspel v najvyššej bangladéšskej lige aj Jaraun Burrows. 11. júna – Policajti objasnili krádež obrovskej sumy peňazí ešte spred troch rokov. Z boxu slúžiaceho na prevoz peňazí zmizlo vtedy šesť miliónov českých korún. Obvinený bol muž z okresu Komárno, ktorý prevoz peňazí do Bratislavy zabezpečoval. 18. júna – Problém Domu Matice slovenskej v Komárne je podľa slov jeho riaditeľa Jozefa Černeka nateraz zažehnaný. Atronomický nedoplatok za plyn ustanovizeň postupne spláca.

18. júna - Nitrianski colníci v Komárne a Nových Zámkoch zaistili takmer 2200 kusov falošných značkových výrobkov. Nechýbali medzi nimi textilné výrobky, opasky či batérie do mobilných telefónov. 19. júna – Mesto pripravuje pre svojich obyvateľov na Mŕtvom ramene ihriská pre plážový volejbal. Tie vznikajú za pomoci miestnych podnikateľov bez toho, aby do nich samotné mesto muselo investovať. 19. júna – MBK Rieker Komárno začalo skladať tím pre budúcu sezónu. Prvým krokom bolo opätovné angažovanie trénera Františka Róna, ktorý klub z Komárna priviedol k dvom účastiam vo finále. 19. júna – Futbalista KFC Komárno Csaba Szórád sa stal futbalistom roka v rámci dvanásteho ročníka futbalovej ankety Západoslovenského futbalového zväzu. Okrem neho boli ocenení aj útočník KFC Ádám Mészáros, získal miesto v elitnej jedenástke, a postranný rozhodca z Komárna Roland Farkas. 20. júna – Obmedzenie cestnej i železničnej dopravy spôsobila rekonštrukcia priecestia na ceste II. triedy medzi v smere do a z Hadoviec. Úplnej uzávierke cetsy, ktorá trvala do 2. júla

sa museli prispôsobiť vodiči osobnej, nákladnej dopravy, ale aj hromadná železničná i autobusová doprava. 20. júna – Po povodniach ostali nielen Komárňania napospas premnoženýám komárom. Povodie rieky Dunaj sa stalo nepríjemnou oblasťou najmä po večeroch. Komárno zahájilo pozemný postrek. 22. júna – Komárňanské leto spestril festival Spoločne s patrónmi Európy. Trojdňovú akciu zastrešovali štyri kultúrne a náboženské organizácie a zúčastnili sa ho viac ako tisíc návštevníkov. 24. júna – Detský park v Komárne postupne prechádza rekonštrukciou. Vstup je už vynovený, mesto zainvestovalo do nov´ho dláždenia 9 400 Eur. 26. júna – Medzi Kravanmi nad Dunajom a maďarskou obcou Lábatlan vznikol nový prievoz. Loďka pre 12 pasažierov by mala začať ostrú prevádzku na konci júla. 27. júna - Primátor Anton Marek prijal laureátov ceny primátora, ktorí si svoje ocenenia kvôli pracovnej zaneprázdnenosti nevedeli osobne prevziať počas slávnostného zasadnutia MZ. Ocenení boli pani doktorka Mária Rosinská, Róbert Szayka a asi osemdesiatka naj-

lepších žiakov a študentov mesta. 28. júna – Pripomenuli sme si 250. výročie ničivého zemetrasenia, počas ktorého bolo zničených 279 domov, 7 kostolov a zahynulo 63 ľudí. 1. júla – Od 1. júla 2013 očakáva turistov a občanov mesta potrebujúcich rôzne turistické, kultúrne a ďalšie podobné informácie nová (oživená) Komárňanská informačná kancelária. 5. júla - 71 ročný Gyuri bácsi vytiahol z Váhu kapitálneho sumca. Takmer stokilová ryba merala 258 centimetrov a von sa jej rozhodne nechcelo. Video s úlovkom sme vám priniesli na našom webe. 4. júla - Komárno je bohatšie o Street Work Out Park. Na novom sídlisku vyrástli cvičebné zariadenia a inštrukcie, za pomoci ktorých si môže zacvičiť úplne každý. 4. júla - Vláda SR uvoľní finančné prostriedky na úhradu výdavkov spojených so záchrannými prácami počas mimoriadnej situácie ako zosuv pôdy, snehová kalamita či problémy s dodávkou pitnej vody. Komárno si v rámci tejto pomoci nárokuje preplatenie výdavkov spojených so zvýšeným výskytom komárov po vysokej hladine Dunaja a Váhu.

Bytkomfort spravuje

zodpovedne a prehľadne

V

predovšetkým zrozumiteľne Vieme, aké je dôležité pre vlastníka bytu, aby rozumel vyúčtovaniu, mesačnému predpisu, aby mal dostatočné informácie o nakladaní s financiami v GO fonde. Našou základnou filozofiou je mať spokojných klientov. Orientujeme sa na zákazníka, uspokojovanie jeho potrieb, kvalitu práce a na služby čo najvyššej kvality. Naši klienti dostanú do rúk jasné, zrozumiteľné a prehľadné vyúčtovanie. Čerpanie peňazí z GO fondu zostáva v rukách vlastníkov bytov a zaobchádzanie s financiami klientov môžu sledovať denne 24 hodín prostredníctvom internetu.

ážení obyvatelia Komárna, dovoľte mi, aby som Vám predstavil spoločnosť Bytkomfort, s.r.o., vášho profesionálneho správcu bytových domov. Správe bytov sa venujeme už desiatky rokov. A práve desať rokov uplynulo odvtedy, čo sa na základoch bytového podniku mesta Nové Zámky vybudovala zákaznícky orientovaná, silná a celoslovensky uznávaná spoločnosť. Svojimi podnikateľskými aktivitami sa zaradila medzi popredné firmy na Slovensku. Spoločnosť Bytkomfort je súčasťou nadnárodného rakúskeho koncernu Energiecomfort so sídlom vo Viedni. Je to silný partner, ktorý je zárukou ďalšieho rozvoja a transparentnosti. Dcérske spoločnosti Energiecomfortu na Slovensku spravujú 25 000 bytov a dodávajú teplo do 50 400 domácností. Práve táto hybná sila nám dáva možnosť rokovať o najvýhodnejších produktoch v oblasti ceny elektrickej energie, poistenia či bankových poplatkov a dosahovať pozitívne výsledky pre našich klientov.

V Central Office Poskytovanie kvalitných služieb v oblasti správy bytových domov je našou prioritou. Za úspechmi, produktmi a službami nesúcimi logo našej firmy sa skrýva svedomitá a náročná práce, profesionalita a lojálnosť našich manažérov a zamestnancov. Spolu s dcérskou spoločnosťou v Bratislave spravujeme 8 600 bytov a 84 500 m² nebytových priestorov v Nových Zámkoch, Šali, Hurbanove, Komár-

ne a v ďalších ôsmich obciach. Teší nás veľký záujem zo strany bytových domov v Komárne a vzhľadom na to, sme 1. júla otvorili novú kanceláriu priamo v meste. Kontaktnú kanceláriu nájdu záujemcovia na Dunajskom nábreží v budove Central Office na 1. poschodí. Profesionálni pracovníci a technici spoločnosti Bytkomfort sa budú ochotne venovať našim súčasným aj budúcim klientom. V kontaktnej kancelárii vás srdečne privítame každý pondelok od 8.30 hod. do 11.00 hod. a stredu od 13.00 hod. do 16.00 hod. K dispozícii máme aj webové stránky a v prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať na tel. čísle 035/692 38 00 alebo na emailovej adrese komarno@bytkomfort.sk.

Ing. Štefan Tóth generálny riaditeľ a konateľ spoločnosti Bytkomfort, s.r.o.


SziaKomárom.sk 4 2013. július 

Megkérdeztük! Család, barát, barátnő vagy haverok? Ön kivel nyaral legszívesebben? A hely kiválasztva, de kivel menjünk? Az év legpörgősebb időszaka következik, amikor mindenki várja azt az egy-két hetet, amikor elfelejtheti a hétköznapokat. De vajon kivel a leglazulósabb a nyaralás? Család, barát, barátnő vagy haverok? Ön kivel nyaral legszívesebben? Nagy Ildikó Nyaralás? Legszívesebben a párommal megyek pihenni, semmittevős, napozós, városnézős tengerpartos kikapcsolódásra. Egy jó nyári hétvége a haverokkal, hideg koktélokkal, esetleg egy csajos este is belefér a programba, mindegy, csak jól érezzem magam. De lehet a kettőt keverni is, csak egy külön szoba kell a barátommal és megoldottá válik a kérdés, hogy kivel nyaralok a legszivesebben. Kiss Antal Sok alkalmam még nem volt igazán eddig kirándulni, de ha van rá mód és lehetőség, akkor előnyben részesítem a barátokkal való kirándulást. Inkább nyugodt és csendes környék, ahol a hétköznapok fáradalmait ki lehet pihenni. A páros kirándulás sem vetem el, mivel nincs is jobb annál, ha azzal tölti el az ember a pihenési idejét, akit szeret. Mindezek által elmondhatom, hogy teljesen mindegy, hogy hova megy az ember kirándulni, ha jó a társaság - ez lehet egy

vagy több személy is - mindenütt kifogja magát pihenni. Viszont pihenés szempontjából fontosnak tartom a környezetváltozás, hogy az ember a mindennapokból ki tudjon kapcsolódni. Mészáros Melinda Attól függ, mit szeretnék csinálni. Ha teljesen el szeretnék szakadni a hétköznapoktól és valami egészen mást akarok csinálni, akkor a barátnőimmel megyek el egy közös hétvégére valahová és bulizunk egy nagyot. Természetesen a családi kirándulás minden nyáron programon van, de ez egy más fajta pihenés, amit persze nem hagynék ki sosem. Pekler Balázs Család, feleség, gyerekek, barátok és azok gyerekei. Minél többen vagyunk annál jobb, napközben fürdés a gyerekekkel, este kerti parti, sörözés. Vagyis minden egyben. Nem kell megtervezni, csak a hely legyen meg, hogy hová megyünk. Hogy kivel, az majd alakul.


SziaKomárom.sk 2013. július 5 

Komárom TIMELINE

IDŐVONAL Június 2: Öt év után a komáromi önkormányzat, a város egy régi, nagy adósságát rótta le a helyi Munka Utcai Magyar Tannyelvű Alapiskolával, de leginkább annak tanáraival és diákjaival szemben. Átadták az iskola felújított tornatermét. Június 2: A Fidelitas Esztergomi Csoportja és a felvidéki Via Nova tagjai a királyváros Szentgyörgymező városrészében található Trianon emlékoszlopnál emlékeztek a kilencvenhárom évvel ezelőtt a magyarságra kényszerített békediktátumra és annak tragikus következményeire.

Június 8: Az idei árvíz rekord méretű volt. A Duna vízszintje 888 cmnél tetőzött, ami 45 centiméterrel haladja meg a 2002-es rekordszintű vízállást. Június 15: A Komárom és Esztergom közötti vasútvonalon Dunaalmásnál az árvíz negyven méter hosszan kimosta a sínek alól a vasúti töltést. A helyreállítást a víz visszahúzódása után kezdték meg. A szakaszon a vonatközlekedés június 25-től indult meg. Június 19: Megkezdődtek a talaj menti szúnyogirtási munkálatok. Június 24: Megújult a városi gyermekpark. A város költségvetési pénzből leköveztette a gyermekpark bejáratát és elkészült az esővíz-elvezetés is.

Június 4: Sor került Koltay Gábor Trianon című dokumentumfilmjének vetítésére, majd lehetőségünk nyílt a rendezővel való beszélgetésre is.

Június 26: Emléktáblát avattak Skultéty László, a legtovább szolgált magyar huszár tiszteletére az Egy Jobb Komáromért polgári társulás aktivistái kedden.

Június 6: Könyvbemutató a Csemadokban, Beszélgetések a nemzettudatról címmel, amelyen bemutatták Csáky Pál: Csend és lélek új könyvét is. Az est vendége Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes volt.

Június 27: A városháza kis üléstermében a város polgármestere, Anton Marek fogadta az idei polgármester díjával kitüntetett személyeket, akik az ünnepi testületi ülésen munkaügyi elfoglaltságuk miatt nem tudták át-

venni megérdemelt kitüntetésüket. Június 28: A Nagy komáromi földrengés 250. évfordulója alkalmából egyszerre szólaltak meg a két Komárom templomainak harangjai. Az 1763-as katasztrófában 63 ember vesztette életét és az épületek harmada összedőlt. Június 29: Megújultak a kazamaták és a várárok, valamint művészeti alkotások előadására alkalmas tereket alakítottak ki a komáromi Monostori Erődben a Magyarország-Szlovákia Határon Átnyúló Együttműködési Program 2007-2013 támogatásával, melyet közösen nyújtott be az erődöt kezelő nonprofit társaság és a ÉszakKomárom önkormányzata. Június 26: A kajak junior Európa-bajnokságon Poznańban, a 23éves korig terjedő korosztályban a szlovák hajó aranyérmet szerzett. A K4-es legénység tagja a komáromi Demín Viktor. Július 2: 2013. június 20. és július 2. között felújítási munkálatok folytak a Komárom-Gúta útvonalon található vasúti álkelőhelyen a város határában. Július 4: 2013. július elsejétől ismét önálló idegenforgalmi tájékoztató iroda várja a Komáromba látogatókat,

a helyi és környékbeli polgárokat. Az iroda a városi hivatal kötelékébe tartozik. Rendeltetése a turisták és a különböző információk iránt érdeklődők minél teljesebb kiszolgálása lesz. A Klapka téren található iroda két alkalmazottal naponta 9-től 5-ig várja a betérőket. Július 4: Átadták azt a komáromi kondi parkot, mely az NS-Workout polgári társulás, Varga Tamás képviselő úr és a számtalan támogató együttes munkájának eredménye. A beruházás célja az volt, hogy kicsalják a fiatalokat a számítógép elől és egy elérhető helyet hozzanak létre, ahol a szabad levegőn tornázhatnak, fejleszthetik testüket kizárólag a saját fizikumuk igénybevételével. Az ingyenesen használható Street Workout Park a Klapka utcában található. Július 4: Tekintélyes méretű harcsát fogott ki a Holt-Vágból a 71 éves nyugdíjas, Szűcs György (Gyuri bácsi) Egy órán át küzdött a minden bizonnyal rekord közeli, 93 kilós és 258 centis hallal. A wikipedia szerint a magyar horgászrekord 113 kilogramm és 230 cm, melyet 2010. május 10-én a Töröcskei-tóból fogtak ki. Az mrk.cz horgászattal foglalkozó portál szerint a “csehszlovák” rekord harcsa 260 cm-es volt és súlya meghaladta a 113 kilogrammot.

A Bytkomfort FELELŐSSÉGTELJESEN ÉS ÁTTEKINTHETŐEN GAZDÁLKODIK Mindenekelőtt érthetően Tudjuk, milyen fontos a lakástulajdonosok számára, hogy megértsék a számlákat, a havi előírásokat, hogy kellő információjuk legyen a javítási alapban elhelyezett összegekről. A mi filozófiánk, hogy legyenek elégedettek a ügyfeleink. Az ügyfélre koncentrálunk a szükségleteik kielégítésével, a minőségi munkával és a szolgáltatások minél magasabb színvonalával. A mi ügyfeleink tiszta, érthető és áttekinthető számlákat kapnak a kezükbe. A javítási alapból felhasznált pénzösszeg a tulajdonosok kezében marad, és az ügyfelek pénzügyei kezelését 24 órán keresztül követhetik az internet segítségével.

T

isztelt komáromi lakosok, kérem engedjék meg, hogy bemutassuk Önöknek a Bytkomfort s.r.o. Nové Zámky vállalatot, az Önök lakóházának profes�szionális képviselőjét. A lakóházak képviseletével már több mint tíz éve foglalkozunk. Tíz év telt el azóta, hogy az érsekújvári házkezelőségi vállalat alapjain ügyfélorientált, erős, egész Szlovákiában elismert társaság épült ki. Vállalkozói tevékenységével Szlovákia vezető cégei közé került.

A Bytkomfort vállalat egy multinacionális bécsi önkormányzati osztrák konszern, az Energiecomfort része is amely erős partner, és a továbbiakban garancia a további fejlődésre és átláthatóságra. Az Energiecomfort szlovákiai leányvállalatai 25 000 lakás képviseletét látják el és 50  400 háztartásba szolgáltatják a hőt és meleget. Ez a mozgatóerő ad lehetőséget arra, jobb /jóval olcsóbb/ elektromos energiát, lakóház biztosítást és bankhiteleket tudunk ügyfeleinknek biztosítani.

A Central Irodaházban Elsődlegesnek tartjuk a lakóházak területén a minőségi szolgáltatások nyújtását. A sikerek, a termékek és szolgáltatások mögött, melyeket a cégünk logója hordoz, lelkiismeretes és kemény munka áll, menedzsereink valamint munkatársaink profizmusa és lojalitása. A pozsonyi leányvállalatunkkal közösen 8600 lakást és 84 500 m² nem lakás céljára szolgáló helyiséget képviselünk Érsekújvárban, Vágsellyén, Ógyallán, Komáromban, Pozsonyban és további nyolc településen. Öröm-

mel tölt el minket a komáromi lakóházak felől érkező nagy érdeklődés, ezért július 1-jén ügyfélszolgálati irodát nyitottunk a városban. Az érdeklődők az ügyfélszolgálati irodát a Duna rakparton (Dunajské nábrežie), a Centrál Irodaház első emeletén találják. A  Bytkomfort vállalat professzionális munkatársai és technikusai készséggel állnak a jelenlegi és jövőbeli ügyfeleink rendelkezésére. Az ügyfélszolgálati irodában várjuk Önöket minden hétfőn 8.30 és 11.00 óra között, és szerdán 13.00 és 16.00 óra között. Elérhető a weboldalunk is, bármilyen kérdésük van, ne habozzanak és hívjanak a 035/692 38 00 telefonszámon vagy írjanak a komarno@bytkomfort.sk e-mail címre.

Ing. Štefan Tóth vezérigazgató, és ügyvezető igazgató Bytkomfort, s.r.o.


AhojKomárno.sk 6 júl 2013 

Zažite obnovené kúpalisko

a toboganový svet v Patinciach Letná sezóna a termálne kúpaliská praskajú vo švíkoch. Meteorológovia nám predpovedajú ideálne počasie, ktoré by mal každý využiť na príjemné osvieženie a relax pri vode. Práve to, a omnoho viac, ponúka Letné termálne kúpalisko Patince.

K

najnavštevovanejším turistickým a relaxačným strediskám nášho regiónu patrí Letné termálne kúpalisko Patince, ktoré sa nachádza len 15 km od mesta Komárno. Patince sú najjužnejšou obcou Slovenska a práve táto skutočnosť predpovedá kúpalisku ideálne podmienky na oddych, pohodu a rekreáciu pri šiestich bazénoch a toboganovom svete s celkovou dĺžkou až 150 metrov. Areál kúpaliska sa nachádza v oblasti najdlhšieho slnečného svitu a najvyšších teplôt nameraných na území Slovenska. Rekreačný areál je vybudovaný v okolí termálneho prameňa s teplotou 27ºC. Vyviera z hĺbky 160 až 200 metrov. Toboganový svet očarí každého Termálne kúpalisko Patince otvorili v novom šate, ktorý získal minulý rok, a to vybudovaním toboganového systému a nového bazéna. Touto investíciou sa dostalo do popredia kúpalísk, disponuje totiž najvyššími a najdlhšími toboganmi v regióne. „Pravidelne sa musíme prispôsobovať k novým podmienkam doby. Klasické tobogany sa nachádzajú už skoro na každom kúpalisku. Svojim návštevníkom ponúkame 90 metrov dlhý, viac ako 10 metrov vysoký tobogan Anaconda, 6,5 metrov vysoký tobogan Kamikaze, ktorý vyburcuje aj tých najskúsenejších milovníkov adrenalínových športov. K obľúbencom šmykľavkového sveta detí a rodičov bezpochyby patrí 2,5 metrov širo-

ký skvelý tobogan Family,“ opisuje riaditeľ spoločnosti Kúpele Patince, s.r.o. Ing. Peter Boncsek. Dodáva, že k novinkám toboganového sveta patrí aj 12x10 metrov obsiahly a 1 meter hlboký dopadový bazén, ku ktorému ešte pribudne fontánový vodný hríbik. Hygiena je prvoradá K základným prioritám Letného termálneho kúpaliska Patince patrí čistota a číročistá voda. V dvoch bazénoch filtruje vodu cirkulačno-filtračný systém. Namiesto obyčajného betónu sa v okolí bazénov nachádza kamenná dlažba a väčšinu plochy pokrýva pravidelne upravovaný trávnik. V chladnejšom počasí si návštevníci môžu vychutnať 30-33 ºC sedací bazén a za teplého slnečného počasie sa zase môžu osviežiť v 27-29 ºC plaveckom bazéne. „Návštevníci kúpaliska sa veľmi tešia nášmu 28-30 ºC rekreačnému a malému detskému bazénu, kde rodičia radi trávia čas so svojimi deťmi. Okrem toho sa môžu do sýtosti šmýkať, blázniť pod vodnými fontánkami alebo sa tešiť veľkým zvieracím postavičkám - sloníkovi, delfínovi či korytnačke, ktoré zdobia detské bazény. Samozrejme, nesmie chýbať detské ihrisko a

mnoho iných príležitostných letných atrakcií, ako je skákací hrad, beach volejbal, lukostreľba a pod. Dospelým ponúkame v areáli tenisové kurty, minigolf, rybolov, člnkovanie, respektíve si môžu sadnúť na vodný bicykel na našom 1,5 hektárovom jazere. V prípade záujmu im odporúčam krásny výlet na vyhliadkovej lodi, ktorá kotví v našom prístave na Dunaji vzdialenom od kúpaliska len niekoľko sto metrov,“ hovorí riaditeľ Boncsek. Atraktívne možnosti ubytovania K výhodám Letného termálneho kúpaliska v Patinciach patrí rozhodne veľké parkovisko, ktoré zostáva aj tento rok bezplatné. Priaznivci slniečka sa spokojne môžu usadiť na niektorom z nových ležadiel, ostatní si nájdu miesto v chládku pod radom jedinečných stromov. Piatkové večery patria do polnoci bazénovým party-večierkom, na ktoré majú vstup všetci s platným jednodňovým lístkom. Celodenný lístok pre dospelých stojí 5 EUR, celodenný detský vstup predstavuje 2,50 EUR. Od 18:00 hodiny je vstupné pre všetkých návštevníkov v cene len 2,50 EUR. V letnej sezóne je termálne kúpalisko otvorené už od 7.30 hod do 20.00 hod. V rekreačnom stredisku v blízkosti obnoveného Letného termálneho kúpaliska Patince je návštevníkom k dispozícii široká ponuka ubytovania, nehovoriac o Wellness Hoteli Patince, ktorý patrí medzi najväčšie relaxačné a oddychové komplexy na Slovensku.

www.patincekupalisko.sk kupele@bonaparte.sk Tel.: 035 7731 444, 0902 179 079

LETO A PATINCE ŤA ČAKAJÚ!


j a d e r p ý v

-25%

-50%

nd el ok -n ed O tv O r en é: Po

eľ a 9. 00 -1 9. 00

t l e t . s k i t i s h o u w w w . b r

sta 1 (budov Bratislavská ce

a SAD), Komárno

-P én te k n YI tv A : H ét fő

9. 00 -1 9. 00

Britishoutlet.sk

s á t í s u r á ki


AhojKomárno.sk 8 júl 2013 

Megnyílt a

tájékoztató iroda

Mŕtvak

bude bohatší o ihriská na plážový volejbal

2013. július elsejétől ismét önálló idegenforgalmi tájékoztató iroda várja a Komáromba látogatókat, a helyi és környékbeli polgárokat. Az iroda a városi hivatal kötelékébe tartozik, így vállakozási jellegű tevékenységet nem folytathat, ami nem is célja. A rendeltetése a turisták és a különböző információk iránt érdeklődők minél teljesebb kiszolgálása lesz. Az iroda két alkalmazottal naponta 9-től 5-ig várja a betérőket. A rendezvényszervezők, községek, társulások stb. munkáját is segíteni kívánja az iroda szóróanyagaik, meghívóik, plakátjaik népszerűsítésével, amennyiben nonprofit jellegű rendezvényről, programról, versenyről, koncertről, fesztiválról stb. van szó. Az iroda általános feladata az, hogy összefogja a város és környéke idegenforgalmi és turisztikai vonatkozású lehetőségeit, programjait és népszerűsítse azokat. További cél a naprakészség és új turiszti-

kai lehetőségek feltérképezése és bemutatása. Hasonlópéppen az élő és virágzó kapcsolattartás a turisztikai tevékenységet folytató bel- és külföldi jogi és természetes személyekkel. Fontos feladat az aktuális és minél teljesebb ESEMÉNYNAPTÁR összeállítása az adott héten, hónapban, évben tartandó rendezvényekből, a program helye, időpontja, témája és jellege megadásával (kulturális, politikai, sport, vallási, művészeti stb.). Végre változás áll be abban is, ami az utóbbi években nagyon hiányzott a város és a régió hatékony propagálása kapcsán, ugyanis az iroda a jövőben újra képviselni kívánja városunkat és a környező falvakat, régiót a különböző regionális és nemzetközi turisztikai kiállításokon és vásárokon. Elérhetőség: Klapka tér, Komárom 94501 Tel.:421/948/830202 E-mail: kik@komarno.sk

M

esto pripravuje pre svojich obyvateľov na Mŕtvom ramene ihriská pre plážový volejbal. Tie vznikajú za pomoci miestnych podnikateľov bez toho, aby do nich samotné mesto muselo investovať. 19. júna – K Mŕtvaku sa vrátil stavebný ruch. V týchto dňoch tam robotníci pod vedením mesta budujú pieskové ihriská pre plážový volejbal. Primátorovi Komárna Antonovi Marekovi sa podarilo  dohodnúť s tunajšími podnikateľmi  tak, aby výstavba ihrísk nestála mesto ani euro. Materiál i práce zabezpečili v podobesponzorstva  spoločnosti Slovenský vodohospodársky podnik, Tatraspol, KomVak, Korekt, SAM a Comorra Servis.

Práce začali už pred dvoma týždňami, no pre povodňovú pohotovosť museli byť prerušené. V prvej fáze savyčistil a zarovnával terén, pričom sa uvoľnila asi šesťdesiatka tatroviek zeminy. Tú mesto darovalo rybárskemu zväzu, ktorý materiál využije vo svoj prospech. Nanosil sa podkladový štrk a asi 60 ton piesku. “Od pondelka sa betónujú stĺpiky na siete. Postupne oboženieme ihriská plotom a tiež chceme zabezpečiť sociálne zariadenia,”  povedal koordinátor projektu Tibor Mayer. Všetko ale bude závisieť od ďalšieho prísunu sponzorskej pomoci zo strany podnikateľov. Ihriská by mali po dokončení slúžiť širokej verejnosti ako súčasť rekreačnej zóny mŕtveho ramena.


AhojKomárno.sk júl 2013 9 Colníci zaistili ďalšie

falošné značkové výrobky 18. júna – Colníci opäť narazili na falzifikáty. Majiteľom ochrannej známky spôsobili škodu asi 133 tisíc Eur. Nitrianski colníci zadržali v okresoch Komárno a Nové Zámky ďalšie falzifikáty značkových výrobkov. Medzi asi 2 200 kusmi falošných výrobkov boli časti oblečenia, ale aj akumulátory. „Škoda spôsobená držiteľovi ochrannej známky je predbežne vyčíslená na 132.775 eur,“ informoval hovorca Colného úradu Nitra Stanislav Pacher. Falošný tovar zaistili colníci na pobočke v  Komárne  a  Nových

Zámkoch. Pri kontrole dvoch kontajnerov našli 682 kusov rôzneho textilu, 140 kusov opaskov, 125 párov rukavíc a 1240 kusov značkových akumulátorov do mobilných telefónov. Ak sa majiteľ tovaru a  držiteľ ochrannej známky dohodnú, bude tovar zničený v  zjednodušenom postupe.„V  prípade, že majiteľ ochrannej známky postúpi celú vec na súd a ten právoplatne rozhodne o tom, že zaistený tovar porušuje práva duševného vlastníctva, môže byť tovar v súlade s colnými predpismi bezodplatne poskytnutý na humanitárne účely,“ konštatoval Pacher.

Komárňan sa priznal k stotisícovej krádeži

M

už z okresu Komárno ukradol pred tromi rokmi bankovky v hodnote asi 244 tisíc Eur. Polícii sa k skutku priznal. 11. júna – Polícii sa podarilo objasniť krádež spred troch rokov. Škoda vo výske viac ako 244 000 Eur vznikla po tom, ako páchateľ ukradol finančnú hotovosť zo zapečateného kufríka v spracovateľskom centre jednej z bánk v Žiline. Vyšetrovateľ obvinil z činu 57-ročného Zoltána H. z okresu Komárno. V boxe, za ktorý niesol obvinený zodpovednosť, obsahoval bankovky viacerých mien. „Muž z uzavretého a plombou zabezpečeného boxu slúžiaceho na

prevoz peňazí odcudzil časť finančnej hotovosti určenej na prevoz do spracovateľského centra banky v Bratislave,“ opisuje krádež bratislavská krajská policajná hovorkyňa Karina Považanová. Zamestnanec spoločnosti bol od začiatku vyšetrovania jedným z podozrivých. Obvinený bol zadržaný a k skutku sa priznal, pričom polícii odovzdal časť lupu. „Na základe dôkaznej situácie vyšetrovateľ Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave muža obvinil z obzvlášť závažného zločinu krádeže, za čo mu v prípade preukázania viny hrozí 10 až 15 rokov trestu odňatia slobody,“ uzavrela policajná hovorkyňa.


AhojKomárno.sk 10 júl 2013 

Problém Domu Matice slovenskej je zažehnaný Vyzerá to tak, že Dom Matice slovenskej v Komárne je z najhoršieho vonku. Potvrdil to jeho riaditeľ Jozef Černek. 18. júna – Najväčší problém Domu Matice slovenskej (DMS) v Komárne  je zažehnaný. Nedoplatok  za dodávku zemného plynu vo výške  14.290 eur  priebežne spláca. Uviedol to na dnešnej tlačovej besede riaditeľ DMS Jozef Černek. “Časť problému sme sa snažili vyriešiť zvýšením nájmu, žiaľ, prišli sme vo viacerých prípadoch aj o nájomníkov. Všeobecne je situácia s podnikaním v Komárne  zložitá a  iste nemusím zdôrazňovať, že prenajať priestor v DMS, ktorý má viac ako 50 rokov, nie je jednoduché,” vysvetlil Černek s tým, že našťastie nájomníci boli väčšinou lojálni a  vyšli v ústrety. Podarilo sa prenajať tiež priestory tak, že budúci nájomník sám investoval.  „Zaujímavé je, že trikrát sa sťahovala kancelária riaditeľa

domu. Vždy, keď sme ju zariadili, objavil sa niekto, kto si práve túto miestnosť chcel prenajať,” podotkol. Podľa jeho ďalších slov hlavnou činnosťou domu je starostlivosť o  kultúru a k tomu nevyhnutne patria aj krúžky. Paradoxne, najmä činnosť týchto krúžkov, ale aj samotní ich členovia, vlastne dom zachránili. Peniaze, ktoré boli určené na ich činnosť sa investovali najmä do zveľadenia priestorov, aby sa mohli ľahšie prenajať. “Vyhlásili sme zbierku a  najmä s pomocou členov výboru Matice slovenskej, ale aj s pomocou jednotlivcov, rodičov našich detí z  krúžkov, sa nám podarilo vyzbierať viac ako 3000 eur. Tieto peniaze prišli na účet mestskej organizácie, aby sme čo najtransparentnejšie previedli finančné prostried-

ky na účet domu,” priblížil. Dodal, že vďaka patrí každému jednému človeku, ktorý pomohol, či to bolo tromi, alebo 500 eurami, alebo dokonca prácou, napríklad vytvorením multimediálnej miestnosti. Pracovníci DMS už v marci vedeli, že ak má prísť kritické obdobie, bude to leto. V  dovolenkovom období je totiž prakticky nemožné prenajať sálu alebo učebne a  zdroj príjmov výrazne vyschne.  “V  tejto chvíli, keď prichádza leto, všetko nasvedčuje tomu, že by sme to mali zvládnuť. Podarilo sa nám prenajať miestnosti aj v  zadnom trakte, ktorý sme viac-menej sponzorsky zrekonštruovali,”  zdôraznil. Dodal, že jeden z  nájomníkov si tam prenajal miestnosť a  vyplatil nájomné na dva roky vopred. (TASR)

Detský park

má nové dláždenie, mesto ešte zainvestuje Deti sa môžu tešiť na nové preliezky, rodičia na bezpečnejšiu zábavu. 24. júna - Komárňanský Detský park pri parku Anglia má pri vstupnej bráne nové dláždenie. To vymenilo zeminu, ktorá sa počas dažďov stávala postrachom rodín s deťmi. Dostať sa dnu cez rozmočený vchod cez blato bol problémom. Mesto ale zainvestovalo 9 400 Eur do rekonštrukcie parku, ktorú vykonala spoločnosť Korekt. Vzniklo tak dláždenie o

rozlohe 155 štvorcových metrov. Momentálne prebiehajú úpravy aj na samotných preliezkach. Potvrdil to aj hovorca primátora Komárna Róbert Králik: “Renovácia parku bude pokračovať opravou samotnej brány a výmenou hojdačiek, aby spĺňali kritériá európskeho spoločenstva.”  Park by tak mal byť nielen pohodlnejší, ale aj bezpečnejší.


SziaKomárom.sk 12 2013. július 

R.P.

LÁTNAK BENNÜNKET ÉS TUDJÁK

A

statisztikák részei vagyunk. Gyűjtik rólunk az adatokat, hogy meg tudják mondani, mit és mikor szeretnénk vásárolni. Elemzések készülnek, s ezeket követően olyan termékekkel állnak elő a gyártók, amelyek állítólag az igényeinket hivatottak kielégíteni. A Szlovákiában is erősödő politikai harc közepette egyre gyakrabban hallunk felméréseket a pártok vagy egyének népszerűségéről, ismertségéről. Figyelemmel kísérjük az adatok változását, ahogy azokat a statisztikákat is, amelyek az évi vaj, tej, sör vagy éppen disznóhús fogyasztását bontják le egy állampolgárra. Eközben kevés figyelmet szentelünk azon méréseknek, amelyek részesei vagyunk nap mint nap. A pénztárcánkban ott sorakoznak az ingyen kapott törzsvásárlói kártyák, amelyekkel akciókban vehetünk részt, sőt, a gyűjtött pontokat akár le is vásárolhatjuk. Azt is sejthetjük, nem a „nagyok” akarnak nekünk eurókat spórolni a saját kárukra, hanem bennünket kívánnak a visszatérésre csábítani, s ami még fontosabb, hasznos infor-

mációkat szerezni vásárlói szokásainkról. Mikor, mennyit és miből vásárol a városlakó, mire költ a legtöbbet, és mivel is tudtak bennünket motiválni? Csupán néhány válasz, amire szükségük van, s mi örömmel szolgáltatjuk oda a néhány euró kedvezményért, amelyet sokszor ki sem használunk. A legszomorúbb, hogy mindezt nem is tudatosítjuk. Pedig mindennek fényében kellene döntenünk. Ehelyett a sok információ között elveszve nem is gondolkodunk azon, mire megy ki a játék. Látnak bennünket a kamerákon, s a jövő azt sejteti, hogy egyre inkább tudni is fogják mire van szükségünk. A műszaki fejlődés korában ez is a mindennapi élet része, amelynek előnyei és hátrányai egyaránt vannak, s a polgárnak önállóan kell eldöntenie, men�nyire enged betekintést a fogyasztói szokásaiba. Ez is a magánéletünk része, s éppen ennek tudatosítása segíthet bennünket. Legyünk tehát figyelmesek, mert a döntés a kezünkben van! Rajkovics Péter, Csallóköz hetilap

A vörösbort

nagy pohárba, a fehéret kicsibe. Mivel a fehérboros pohár valamivel kisebb és vékonyabb falú, a bor hosszabb ideig megőrzi alacsony hőmérsékletét. Friss, gyümölcsös fehér és rosé borokhoz kifelé ívelt szájú pohár illik, a könnyű, száraz fehér és rosé borokat, mint pl. a Chablis, a Chardonnay vagy a Rizling viszont nagyobb fehérboros kehelyben szervírozzuk. Mivel a testes vörösboroknak, mint pl. a Bordeaux-i és a Beaujolais, levegővel kell érintkezniük, hogy teljes zamatukat elnyerjék, érdemes ezeket nagyobb, hasas vörösboros pohárból kortyolgatni. G. csak ül a műanyag kerti asztal mögött, műanyag széken, az asztalon fehér műanyag pohár, és G. valahogy nem tud boldog lenni, hogy ennyire tisztában van a borospoharak helyes használatának etikettjével. Tartja a kezében a nemes, 12 fokra hűtött Chardonnay-t, üde, friss bor, egzotikus zamatú, érett őszibarackra emlékeztető ízű, kerek, száraz … és most ezt a nedűt nekem ki kellene töltenem ebbe a szarba… G. szabad kezével megfogja a műanyag poharat. Kicsit erősebben szorítja meg, az roppan egyet. G. dobhártyája felsikolt, neeee, kérlek, szívesebben hallgatnám az üvegből kitöltött borocska csilingelő hangját, ahogy hozzáér a vékonyabb falú üvegpohárhoz, s könnyeden végigcsorog rajta, megállapodik a pohár alján, és aztán téged hallgatnálak, ahogy nyelsz egyet, belülről hallani a nyelést, amikor megszagolod a bort, még nem ízlelted, de már összefut a nyál a szádban, oly izgalmasan hallatszik mindez nekem… G. felsóhajt. A műanyag poharat szépen visszateszi az asztalra, úgy, hogy lehetőleg semmi zajt ne csapjon, zsebéből előveszi a dugóhúzót, de mielőtt nekilátna, hogy kihúzza a dugót, fejjel lefelé fordítja az üveget, majd vissza. Tudja, hogy szentségtörés, amit művel, de így a bor aromája, illata, a felbontás után elemi erővel szabadul ki a palackból, és G. érezni akarja a Chardonnay illatát, töményen, testesen, még mielőtt a hőre lágyuló közszükségleti műanyag pohár össze nem töri, meg nem szentségteleníti ezt az élő szubsztanciát, pusztán azzal, hogy, tárolóedénye lesz az életnek, az igazság-

G. nak, ami így mind illatát, mind ízét, mind lényegét elveszíti majd. Persze csak akkor, ha beletöltődik. G. borosüveget tartó keze megáll a levegőben. A Chardonnay már nagyjából harminc fokos szögben megdöntve, az üveg szája alig pár centire a fehér műanyag pohártól, az első csepp borocska már épp kicsordulni készül… s G. csuklója függetleníti magát mindennemű akarattól, csatlakozik hozzá a könyék, majd a váll is, és G. arra eszmél, hogy a lassan félig megdöntött borosüveg kilencven fokot fordult, és az üveg nyaka a szája előtt állapodik meg, ugyanúgy megdöntve, a kicsordulni készülő első csepp Chardonnay vidáman kacsint G.-re, itt vagyok, fogadj magadba, búgja G.-nek. Üvegből inni? Hát ember vagy te? És fehér műanyag pohárból? Az mennyivel emberibb? Csak ezt a cseppet. Na jó, még egyet. Két csepp, nem csepp. Legyen három… deci… finom ez a Chardonnay. G. magához öleli az üveget. Feláll a műanyag székből, otthagyja a műanyag asztalt, szapora léptekkel a kert legtávolabbi végébe megy. Barackfa van ott, a kerítés mellett. G. leül. A levegő megremeg, aprócska szellő eszmél, lágyan megsimogatja G. arcát, majd tovaszökell, meg sem áll a fröccsöntött kerti bútorokig, ott szisszen egyet, s a műanyag asztalról lerepül a műanyag pohár. G. kortyol egyet, s óvatosan, hogy fel ne dűljön, leteszi az üveget a barackfa tövébe, majd feláll, a műanyag asztalhoz megy, ott lehajol, felveszi a földről a fehér műanyag poharat, s visszabattyog a fa tövéhez. Tölt egy cseppnyi bort a pohárba, majd vár kicsit, hogy a Chardonnay hadd telítődjék meg levegővel, lassan, komótosan beleszagol, a bor kristálytiszta illata már keveredik a műanyag jellegtelen, élet-ölő-gyilokkémiájával, de G. juszt is exre megissza az immár halott Chardonnay-t. Majd megmarkolja az üveget, szájához emelve kortyol egyet jóízűn, s ahogy üresedik az üveg, s telítődik G., egyre jobban elmosódik a különbség… műanyag pohár… ugyanmá’… a veritas! Csak az számít… (Benkő Géza)


AhojKomárno.sk júl 2013 13 

V Komárne ešte pes neskapal!

Z

dá sa, že v poslednej dobe sa v Komárne roztrhlo vrece s dobrými akciami. A možno je to všetko len relatívne a my zažívame eventovú eufóriu v porovnaní s predchádzajúcimi „nudnými“ rokmi. Skutočne zažívame oných biblických sedem rokov hojnosti, ktoré neskôr vystrieda sedem rokov nudy? A či je to opačne? V každom prípade bol jún v Komárne fantastický! Neveríte? Tak čítajte ďalej! Hneď na začiatku júna nás rozprúdil letný festival „Vitaj leto“, ktorý sa konal v Hurbanove na prelome mesiacov a Výtvarný a hudobný festival Tüzvirág v Nesvadoch. Dôkaz toho, že dobré udalosti možno nájsť aj v okolí. Samozrejme, nemožno nespomenúť prvojúnový deň detí, ktorý sprevádzalo niekoľko príjemných udalostí po celom regióne. Nás zaujali tie v komárňanskom shopping centre, či vo Wellness Patince.

Ďalší víkend patril predovšetkým hurbanovskej udalosti - Šťastné dieťa, šťastná rodina. Typické rodinné podujatie s množstvom sprievodného programu snáď pokazilo len nie veľmi pekné počasie. Bohatý hurbanovský program spestrili hudobné večeri, kde sa počas troch nedieľ predstavilo niekoľko zaujímavých umelcov zo Slovenska, Maďarska i Českej republiky. Chladnú prvú polovicu júna vystriedalo v polovici mesiaca nádherné slnečné počasie. Aj preto nás veľmi potešili westernové preteky, ktoré sa uskutočnili 15. júna na Briežkoch. Množstvo zábavy pre malých i dospelých, rýchle kone, pekné ženy v príjemnom prostredí ranča pritiahli poriadnu pozornosť. Polovica júna patrí už dlhodobo aj jednému z najvýznamnejších kultúrnych podujatí nášho regiónu Jókaiho dňom. Tento rok sa niesol okrem zaujímavého programu aj v znamení jubilejného päťdesiateho výročia. Meno komárňanského rodáka - Móra Jókaiho, jedného z najvýznamnejších predstaviteľov literatúry 19. storočia teda nepadlo do zabudnutia, ale stále žije. V pamäti žije aj pamiatka Sv. Cyrila a Metoda,

nielen vďaka kontroverznej soche na najväčšom komárňanskom kruhovom objazde, ale predovšetkým vďaka obrovskému kultúrnemu odkazu ich diela. Peknú spomienku na ich príchod na Veľkú Moravu pripravilo Regionálne osvetové stredisko v Komárne v spolupráci s Rímsko-katolíckou farou. Jeho výsledkom boli piatkové koncerty komárňanských kapiel, konajúce sa skôr v komornej atmosfére amfiteátra v Dôstojníckom pavilóne, prednáška v Pravoslávnom kostole, či nedeľný rodinný piknik v parku Anglia. A komu sa nepáčilo, mohol si odskočiť do Bátorových Kosíh, kde sa konali 8. vínne slávnosti vo vinohradoch. Záver mesiaca ukončili víkendové podujatia Rímske matiné a Medzinárodný deň Dunaja, ktoré nás zároveň naštartovali do prázdninového módu. Návrat života do dôb rímskych sme si mohli užiť vďaka podujatiu organizovanému Podunajským múzeom a Múzeom Juraja Klapku v Komárome. Ukážka dobovej výzbroje, príprava tradičných rímskych jedál alebo hra starých rímskych hier nám mohli ukázať život v dobe rímskej. Sobotňajšie poobedie už patrilo Medzinárodnému dňu Dunaja, ktoré spestrilo záver prvého letného mesiaca. Odhliadnuc od komerčných aktivít organizátorov nás zaujali silné autá a koncerty vynikajúcich komárňanskych kapiel - In between a Aylens fall. Najväčší záujem však bol bezpochyby o vyhliadkovú plavbu na Dunaji. Večerný elektronický a gitarový „nářez“ v podaní komárňanských umelcov uzavrel pohodovú atmosféru prvého prázdninového víkendu. Škoda, že tieto udalosti nepritiahli pozornosť väčšieho množstvo komárňanov, ktorí zrejme v mnohých prípadoch radšej vymenia pohodlie domova a nudy pred dobrou náladou na hudobných udalostiach v komárňanskom „down-town-e“. My ostatní, čo sme uprednostnili príjemnú zábavu pred nudou stereotypu, odkazujeme: „V Komárne ešte pes neskapal!“ (Štefan Tóth)


AhojKomárno.sk 14 júl 2013 

Najlepším liekom Na bolesť je pohyb Športuje celý život, pohyb je jej jednoducho súdený. Chce, aby ľudia pochopili, že je cvičenie veľmi potrebné pre každého nielen pre krásnu postavu, ale hlavne pre zdravie človeka. Renáta Uhrinová ho už nikdy nezavesí na klinec.

P

ochádza z Nových Zámkov. Už v štyroch rokoch sa začala venovať baletu. Neskôr ho nahradili spoločenské tance, ktoré trénovala spolu so svojím strýkom Jurajom Ballom. V štrnástich ich vymenila za bojové umenie, streľbu zo vzduchovky, stolný tenis a karate, kvôli ktorému dlhé roky dochádzala do Nesvád. S karate vyhrala nielen rôzne trofeje, ale aj veľa dobrých priateľov. Úspešná, akčná a plná energie – Renáta Uhrinová. Z Komárna do Nových Zámkov a naopak Po vydaji sa Renáta presťahovala do bydliska svojho manžela - do Komárna, kde sa najmä vďaka inštruktorke Denisze Őszi začala venovať tomu, čo sa stalo jej srdcovkou - pohybu. Okrem rozširovania si odborných vedomostí týkajúcich sa športových aktivít, úspešne vyštudovala manažment na ekonomickej univerzite. „Už viac ako 20 rokov žijem v Komárne. Po narodení mojej dcérky, ktorá má už dnes 18 rokov, som sa začala venovať aerobiku. V súčasnosti už druhý rok vedieme so spoločníčkou Ingrid Novákovou vlastné aerobic štúdio v Nových Zámkoch. Pritom veľmi rada aj naďalej spolupracujem s jedným komárňanským štúdiom, “ hovorí akčná Renáta, ktorá vstáva ráno o pol šiestej a chodí domov o desiatej večer. Trénuje každý deň víkendy nevynímajúc. „A keď nemám hodinu, tak si idem zabehať,“ dodala s úsmevom Renáta. Z pohybových aktivít jej srdcu aktuálne vládne dynamická joga, ktorej by sa rada intenzívne venovala aj v komárňanskom „joga dome“, ktorý sa plánuje otvoriť v septembri. Ako hovorí, 24-hodinový deň proste nestačí. Neuveriteľná atmosféra Hoci ju profesionálny šport nikdy nelákal, o jej úspechoch svedčí novozámocké aerobic štúdio. „Prvých pár mesiacov nebolo ľahkých. Cvičili sme niekedy aj s 2-3 ľudmi. Aj práve preto nesmierne vážime našu súčasnú širokú klientelu. V budapeštianskej fitaréne som zažila päťtisícový dav ľudí, ktorý prišiel na hodinu aerobicu. To bola atmosféra! Vídavam tam dokonca aj 70-ročných pánov v kangoo topánkach,“ opisuje Renáta, ktorá navštevuje zahraničie za účelom zdokonaľovania

sa a nadobúdania nových nápadov. Prevádzkovať fit alebo aerobic štúdiá nie je jednoduchou záležitosťou. Materiálne vybavenie nie je tou najpodstatnejšou záležitosťou. Štúdio musí mať personál, ktorý je nabitý nielen vedomosťami, ale aj charizmou, ktorou ľudí zaujme. Odborné vzdelanie je ale samozrejme veľmi dôležité. Tréner musí disponovať diplomom alebo certifikátom, ktorý ho oprávňuje viesť hodiny. „Certifikáty sa udeľujú vždy pod záštitou ministerstva školstva alebo nejakého športového združenia a získava sa vždy v určitej špecializácii,“ hovorí inštruktorka Renáta, ktorá je certifikovanou inštruktorkou aerobiku, dynamickej jogy, freestyler, K2Hiking, Walking program, Spindoor, je osobnou trénerkou antigravitačnej jogy a spolu s Deniszou Őszi z Komárna je jednou z dvoch certifikovaných inštruktoriek Kangoo Jumps na Slovensku. Za odborným vzdelaním najradšej chodí do Budapesti. „Čo sa týka noviniek a rozmanitosti pohybových aktivít, sú akosi viac pred nami a navyše berú všetky kurzy oveľa prísnejšie. Nie sú to žiadne 1-2 dňové školenia. Navyše, skúšku si väčšinou musíme po určitom čase zopakovať.“

Dni nie sú vždy ružové Život osobného trénera alebo inštruktora sa zdá byť ideálny v každom čase. Vidíme ich vždy usmiatych a v dobrej nálade. Ale aj oni však majú svoje horšie dni. Ako sa s nimi vysporadúva Renáta? „Hoci som akokoľvek unavená cvičiť musím či chcem, či nechcem - je to moja práca. Ale ľudia ma vždy dobijú takou energiou, že niekedy sa sama čudujem ako ľahko idem až nad rámec svojich pomyselných síl. Všetko ma prejde, na všetko zabudnem,“ tvrdí trénerka, ktorá bežne cvičí aj tri hodiny za sebou na maximálny výkon. „Ale tretia hodina musí byť ľahšia, kde už

nemusím počítať beaty ani vymýšľať choreografiu. Rozhodne však musím byť duchom prítomná,“ dodáva so smiechom Renáta. Skúma koreň veci Renáta si svoje vedomosti dopĺňa aj v oblastiach ochorenia chrbtice. A hoci by si poradňu s podobným zameraním rozhodne neodvážila otvoriť, v prípade potreby všetky znalosti využíva pri cvičení. „Keď za mnou prídu ľudia, ktorí ma upozornia na problém napríklad v thorakálnej časti chrbtice alebo na spondylolystézu, a viem, o čom hovoria, viem im poradiť správny spôsob cvičenia a pohyby, ktorých by sa mali vyvarovať, som so sebou spokojná. Ľudia, ktorých pobolieva chrbát by sa na takúto bolesť nemali vyhovárať, naopak, mali by cvičiť a chrbát posilňovať. Samozrejme, pod odborným dohľadom a len s postupným zaťažovaním. Pohyb je pre naše kosti a kĺby zdrojom vitamínov a minerálov. Bez pohybu naše telo časom nebude schopné plnohodnotne, funkčne pracovať,” vysvetľuje Renáta Uhrinová. Dodáva, že podľa jej skúseností, hlavne mladí ľudia nevnímajú pohyb ako základ zdravia. Veková hranica sa posúva smerom k tridsiatke a vyššie. Napriek tomu percentuálny pomer ľudí športujúcich pre zdravie a nielen pre štíhlu postavu, rastie. „Pohyb treba brať s ľahkosťou. Okrem získania vitality a zdravia sa pohybom dokážeme úplne odosobniť od všetkých problémov a starostí. Vtedy sa zrelaxujeme a duchom posilníme. V miestnosti plnej skákajúcich ľudí sa neuvoľňuje len nepríjemný pach, ale aj hormóny šťastia,“ zdôrazňuje s úsmevom Renáta. To, že sa začala uberať k pomalšiemu cvičeniu - k joge vysvetľuje aj tým, že si uvedomuje nie len svoj vek, ale najmä hlboký význam jej terapeutických účinkov. „Joga absolútne nie je nudná - ako som si vždy myslela. Jej spirituálna časť ma ani naďalej nezaujíma, chcem prostredníctvom nej pomôcť sebe a ľuďom - ostať zdraví. A okrem toho, nebudem môcť skákať kangoo jumps večne,“ uzavrela Renáta, ktorej novým cieľom je svoje poznatky z jogy a jej fyzioterapeutických účinkov prehĺbiť k úplnej dokonalosti, aby sa ľudia cítili lepšie, aby videli a cítili zmeny nielen na svojom tele, ale aj duši.

0917 791 306 w w w. h rb. s k

UŽ NA NOVEJ ADRESE: Jókaiho 32, KN (vo dvore LUX)


AhojKomárno.sk júl 2013 15 

Byty na predaj už od 800 € /m2

Bývajte uprosted najväčšieho parku v Komárne Termín obhliadky vzorových bytov si môžete dohodnúť počas pracovných dní v čase od 10:00 do 17:00 a cez víkendy od 9:00 do 11:00 na dole uvedených tel. číslach.

www.sohotower.sk

IMMO-MEM s.r.o. Ulica mieru 1, 945 01 Komárno Tel: 0903 444 739, 0902 350 000, 0915 728 019 E-mail: info@sohotower.sk


AhojKomárno.sk 16 júl 2013 

Csaba Szórád futbalistom roka! Kapitán komárňanských futbalistov zaujal nielen svojou hrou, ale aj citom pre fair-play.

Csaba Szorád v spoločnosti šéfa regiónu Ladislava Gádošiho (naľavo) a generálneho sekretára Slovenského futbalového zväzu Jozefa Klimenta (napravo). foto: zsfz.sk 20. júna – Dvanásty ročník futbalovej ankety Západoslovenského futbalového zväzu sa uskutočnil stredu 20. júna. Futbalová slávnosť, ktorej dejiskom bol Veľký Meder, mala na programe vyhlásenie najlepšej jedenástky, trénera, hráča a rozhodcov. Ocenení boli celkovo traja Komárňania. O tých najlepších rozhodovali v hlasovaní samotné kluby Majstrovstiev regiónu Západ. Najväčší herný, ale aj ľudský a profesionálny dojem v uplynulom ročníku zanechal Csaba Szórád, ktorý kraľoval v ankete o najlepšieho hráča. Tridsaťtri-ročný kapitán a obranca komárňanského KFC dosiahol tiež sedem gólov. Bývalý hrač prvoligových tímov MFK Žilina, FC Nitra, či AS Trenčín získal aj umiestnenie v najlepšej jedenástke sezóny. Ďalším oceneným hráčom bol

rýchlonohý útočník Ádám Mészáros (so 14 gólmi najlepší strelec KFC). Ocenenie získal aj postranný rozhodca Roland Farkas, ktorý sa stal asistentom rozhodcu ročníka 2012/2013. Sezóna 2012/2013 sa skončila v sobotu 22. júna dohrávkou 19. kola, v ktorej KFC pred domácim publikom porazilo Novú Ves nad Váhom pomerom 3:0 a skončilo na konečnom treťom mieste so ziskom 55 bodov. Dvanásty ročník prestížnej ankety odštartovala exibícia, na štadióne Mestského futbalového klubu Thermál Veľký Meder sa meral líder IV. ligy Juhovýchod s hráčmi elitného výberu “Jedenástka roka Západoslovenského futbalového zväzu”. Domáci futbalisti potvrdili dobrú fazónu, ich víťazstvu v pomere 4:1 tlieskala pekná návšteva v hľadisku

V Komárne máme volejbalistku

roka

K

omárňanka Dominika Valachová získala ocenenie Slovenská volejbalistka roka 2013. Zavŕšila ním solídnu sezónu, ktorú strávila v rumunskom tíme Dynama Bukurešť. Prvá sezóna mimo Slovenska tak pre Dominiku dopadla výborne. Zisk ceny bolo miernym prekvapením, no Dominika si ho rozhodne zaslúžila. 27 ročná Komárňanka dopomohla skvelými výkonmi svojmu tímu k celkovej druhej pozícii v rumunskej lige a tiež k dobrým výsledkom v prestížnej Lige masjtrov, kde tím z hlavného mesta dokázal poraziť napríklad silný Galatasaray Istanbul. „Tento zápas bol zrejme najväčším okamihom v  sezóne. Taký úspech nik nečakal. Ani my, hráčky. Napokon sme však dokázali prakticky nemožné,“ vraví D. Valachová.  „Bolo to pre mňa najmä psychicky veľmi náročné. Vedenie klubu na nás vyvíjalo veľký tlak a chvíľu mi trvalo, kým som si naň zvykla. Skúsenosti z  rumunskej ligy však v  budúcnosti určite zúročím,“  povedala Dominika o pôsobení v Ru-

munsku. Pre budúcu sezónu chcela reprezentačná liberka určite zmeniť prostredie. Na volanie jej bývalého trénera z bratislavského Doprastavu. Príchod slovenskej reprezentantky, hráčky roka so skúsenosťami z prestížnej Ligy Majstrov vzbudil veľký ohlas aj v Aachene.  Ku klubovým úspechom pripojila Dominka aj reprezentačný. Na konci mája totiž slovenské volejbalistky postúpili do tretej fázy kvalifikácie na majstrovstvá sveta, ktoré sa budúci rok uskutočnia v Taliansku. Tímy budú rozdelené do piatich skupín po štyroch. V prípade výhry v skupine postúpia Slovenky na MS. Ďalšia šanca bude skončiť medzi dvoma najlepšími tímami umiestnenými na druhom mieste v rámci skupín.    Držíme Dominike palce na oboch frontoch!


AhojKomárno.sk júl 2013 17 

MBK Rieker Komárno sa pripravuje na novú sezónu

B

asketbalový klub MBK Rieker Komárno začína písať ďalšiu kapitolu. Nedlho po ukončení poslednej sezóny sa manažment pustil do rokovaní s hráčmi, ktorí sa stanú súčasťou kádra pre sezónu 2013/2014. Po dvoch vicemajtrovských ročníkoch sú vysoké nielen očakávania fanúškov, ale aj ciele klubu. Dva neúspechy tesne pod vrcholom, no najmä prehra v siedmom zápase historicky najdramatickejšej finálovej série s Interom vybičovala fanúšikov k enormnej zvedavosti ohľadne ďalšieho fungovania klubu. Manažment na čele s Jozefom Paulíkom už tradične pracuje na plné obrátky od začiatku leta a o výsledkoch informuje fanúšikov, ktorí sú hladní po basketbale. Prvou správou bolo predĺženie spolupráce s Františkom Rónom o ďalší rok. Český kouč, ktorý priviedol Komárňanov k dvom striebram, sa teší veľkej obľube na tribúnach a spoluprácu si pochvaľuje aj J. Paulík. Podpísanie zmluvy so skúseným lodivodom bolo preto prijaté pozitívne.  Následne sa mohol rozbehnúť kolotoč jednaní s hráčmi. Veľká časť minuloročného kádra dostala od klubu ponuku, no k dohode došlo iba v prípade Slovákov

Bandiho Šošku, Mareka Kozlíka, Michala Maslíka a odchovanca komárňanského basketbalu Laciho Stojanova. Enklávu Slovákov v drese MBK doplní ex-Levičan Matej Marchyn. Pozitívne bola prijatá aj správao návrate dvoch strieborných chlapcov zo sezóny 2011/2012. Červeno-biele dresy si opäť oblečú  maďarský rozohrávač Szabó Péter, ktorý hral uplynulú sezónu v Maďarsku, a forward zo Slovinska Siniša Bilič, ktorý sa najprv upísal Leviciam a potom Nitre. Za vysokoškolákov z Nitry hrala v minulej sezóne aj ďalšia slovinská posila- ostrostrelec Maj Kovačevič, ktorý minulý rok ‘potopil’ 46% svojich trojbodových striel.  “Vieme, že je to strelec. Potrebujeme takéhoto hráča, pretože dôjde k istým zmenám v kádri oproti minulej sezóne. Dúfame, že Kovačevič splní naše očakávania,”  uviedol Jozef Paulík pre portál basket. sk. Samotný M. Kovačevič potvrdil záujem aj zo strany Nitry, či niekoľkých zahraničných tímov.  “Neviem sa dočkať, kedy si zahrám pred fanúšikmi Komárna. Dúfam, že budú s našimi výkonmi i výsledkami spokojní,” teší sa na novú sezónu Maj.  Ani jeden z oslovených amerických hráčov nemal záujem

predĺžiť s klubom zmluvu a po úspešnej sezóne sa pochopiteľne obzerali po finančne a herne výhodnejšom angažmáne. Zmena sa teda udeje na rozohrávke i pod košom. Na pozícii centra bude v nasledujúcej sezóne nastupovať odchovanec newyorského basketbalu Dallis Joyner. 202 centimetrov vysoký atleticky dobre vybavený Američan obliekal po skončení univerzity dres druholigového izrealského MK Bialik so skvelým priemerom 16,2 bodu a 9 doskokov na zápas. Prvým rozohrávačom Komárna je 24 ročný Kanaďan Juevol Myles, ktorý s profesionálnym basketbalom ešte skúsenosti nemá.  “Som si vedomý toho, že sa pripojím k skvelému tímu, ktorému sa darilo v poslednej dobe vyhrávať veľa zápasov. Pokým budem na Slovensku, chcem, aby sme v tom pokračovali,”  povedal Juevol krátko po podpísaní zmluvy.  Ako pre Ahoj Komárno povedal manažér Jozef Paulík, prebiehali rokovania aj s tretím hráčom spoza Atlantiku. Do uzávierky sa ale dohoda nezrodila. Pokiaľ sa tak stane, meno nového hráča v drese  ‘Obuvníkov’  si budete môcť prečítať na našom webe www.ahojkomarno.sk.

Megnyílt a

Street Workout Park

Ú

j „konditerem” nyílt a városban. Már megint? Tehetik fel a kérdést. Nem, ez most valami más, valami új, ami még nincs. Ráadásul szorgos, önkéntes fiatalok keze munkáját is dicséri. Mitől olyan különleges a Klapka utcában helyet kapó, Street Workout Park névre hallgató edzésre szolgáló terület? Attól, hogy hiánypótló és bárki számára ingyenesen elérhető. Június 4-én átadták azt a komáromi kondi parkot, mely az NSWorkout polgári társulás, Varga Tamás képviselő úr és a számtalan támogató együttes munkájának eredménye. A beruházás célja az volt, hogy kicsalják a fiatalokat a számítógép elől és egy elérhető helyet hozzanak létre, ahol a szabad levegőn tornázhatnak, fejleszthetik tes-

tüket kizárólag a saját fizikumuk igénybevételével. Ez ugyanis a streek workout, vagy más néven calisthenic, avagy fegyencedzés lényege. Az Egyesült Államokból származó edzésformában nincs szükség gépekre, csak és kizárólag saját testsúllyal kell végezni a különböző gyakorlatokat szereken (nyújtók, padok), vagy nélkülük. A park építése alatt ügyeltek arra, hogy mindenféle biztonsági előírásnak megfeleljenek. Ehhez megszerezték a szükséges tanúsítványt is. Így, ha mindenki betartja a használathoz szükséges szabályokat, akkor nem történhet baleset. Persze ehhez alapos bemelegítésre is szükség van és a többi, velünk együtt tornázóra is oda kell figyelnünk, hogy kellő távolságban legyünk egymástól. A sérülések elkerülése érdekében arra is oda kell

figyelni, hogy mindenki saját erőnlétének, képességeinek, fizikumának megfelelő nehézségű gyakorlatokat végezze csak el. Az egyes szinteket és a hozzájuk tartozó feladatokat a park két sarkán elhelyezett táblákon lehet megtekinteni és ennek segítségével lehet haladni a gyakorlatokkal és edzéstervet kialakítani. Megtalálhatók itt eszközök az összes izomcsoport erősítésére. Az ötletgazdák hangsúlyozták, hogy nem a konditermek ellen dolgoztak, hiszen ott mást tartanak szem előtt a tornázók. Itt egy olyan helyszínt akartak létrehozni, ahol fiatalabbak és idősebbek egyaránt javíthatják és fejleszthetik erőnlétüket, koordinációs és állóképességüket. (Ozgyin Erika, kép: Gál Tamás)


SziaKomárom.sk 18 2013. július 

PREVENCIÓ ÉS REHABILITÁCIÓ

FELSŐFOKON

A komáromi születésű fiatal személyi edző álmait keresve ment Magyarországra, számításait mégis itthon találta meg. Gyógytornászként dolgozik és munka után még szakszerű tanácsokkal látja el a hozzá fordulókat egészségük megőrzésében, és edzéstervek kidolgozásával járul hozzá testük karbantartásához. A fáradhatatlan Deák Mártával beszélgettem.

P

ápán jártál középiskolába, majd a főiskolát Zalaegerszegen végezted el. Hogyhogy mégis hazajöttél? Az iskolák elvégzése után Magyarországon kezdtem el dolgozni, ott is szerettem volna maradni, mindig is így terveztem, de megelégeltem a mindennapos utazást. Aztán adódott egy lehetőség Komáromban, amit szerettem volna kihasználni. Ez pedig, amit most csinálok, az, amire mindig is vágytam. Gyógytornászként és rekreáció irányítóként végeztél. Az egész életedet áthatja a fittség és az egészséges életmód. Folyamatosan továbbképzéseken is részt veszel. Miért tartod ezeket ennyire fontosnak? Talán mert ez kísérte végig az életemet egész gyerekkorom óta. Fiatalként sok dolgot kipróbáltam, apukámmal eljártam edzeni, aztán az megtetszett. Onnantól kezdve már a gimnáziumban is én voltam az, aki csoportos tornákat tartott lent a pincében a csajoknak. Ők már akkor is mondták, hogy ezzel kéne foglalkoznom. A gyógytorna a biológiából és a testnevelésből jött össze, mert ezek voltak a kedvenc tantárgyaim. A szakdolgozatomat pedig az egészség témaköréből írtam. A továbbképzést azért tartom fontosnak, mert az alapjaim megvannak, de mindig jönnek új eszközök, új mód-

szerek, akár a gyógyításban, akár a prevencióban is. Az emberek is mindig az újat keresik, én pedig szeretnék lépést tartani a fejlődéssel.

zá, ami Anyukámat illeti az ételek elkészítésében, a körülöttem lévők biztatása, és az edzőpartnerem hite bennem.

Munkád során emberekkel foglalkozol, napi kapcsolatban vagy velük, segíted a felépülésüket és hogy fittek maradjanak. Mik a tapasztalataid, mennyire nyitottak az emberek erre az életmódra? Érezhető valamilyen generációs különbség? Akik hozzám jönnek és idősebbek, azért jönnek, mert van valamilyen problémájuk, akár porckorongsérv, vagy magas vérnyomás és ezen szeretnének változtatni és a mozgás erre a legmegfelelőbb. A fiatalok meg azért jönnek, mert kíváncsiak az újra. Összefoglalva, az idősebbek főleg egészségük megőrzése és javítása érdekében tornáznak, a fiatalok meg főként a testük karbantartása miatt. A gyógytornában nincs különbség, ha valaki balesetet szenvedett, akkor kortól függetlenül szüksége lehet rá.

Mit tanácsolnál az olvasóknak, hogyan őrizhetik meg az egészségüket? Nem szabadna elkényelmesedni, ami ott kezdődik, hogy nem autóval kellene járni, mert Komáromban nincsenek leküzdhetetlen távolságok. A város könnyedén bejárható biciklivel. Beszélhetnék az elhízásról, vagy a szív- és érrendszeri problémákról. Az előző munkahelyemen is azt vettem észre, hogy egyre fiatalabbak estek át szívműtéten. Ezeknek az alapja a mozgásszegény életmód, az elhízás, a helytelen táplálkozás és a stressz. Ha valaki ezekre a dolgokra odafigyel, ha javít az étkezésen, a mozgáson, akkor ezek a dolgok megelőzhetőek. Nem feltétlenül kell az, hogy valaki elmenjen terembe edzeni, vagy akár valamilyen órára. Ehhez nem kell sok pénz, külön edző és hasonlók, hanem azon kellene változtatni, és ez nem kerül semmibe, hogy nem autóval fogok mostantól kezdve közlekedni, hanem biciklivel. Étkezésben sem kell nagy dolgokra gondolni, ha valaki diétázni akar. Ugyanúgy lehet enni mindent, bármit, csak mértékkel. Nyilván mindenki a saját céljának megfelelően. Persze egy elhízottnak nem fogom azt mondani, hogy ugyanúgy étkezzen, mint eddig, de egy átlagember, ha csak simán egészségmegőrzésről beszélünk, akkor ehet mindent, de mértékkel. Jobb megelőzni a betegségeket, mint gyógyítani. kép és szöveg: Ozgyin Erika

a gyakorlat, most tudom kamatoztatni abban, amit mindig is szerettem volna, nem volt hát hiábavaló. A versenyek közül melyik a legkedvesebb díjad, elismerésed? 2011-ben Csehországban megrendezett Európa bajnokságon az összes női versenyző közül nekem adták a legjobb női fenék különdíjat. Amikor közölték velem a hírt, nevettem egy jót, azt hittem viccelnek. Azért találtam viccesnek, mert ez az egyetlen testrészem, amivel soha nem voltam megelégedve, és ez a mai napig így van. Az Európa bajnokságon az összes női versenyző közül nekem adták a legjobb női fenék különdíjat. Amikor közölték velem a hírt, nevettem egy jót, azt hittem viccelnek.”

Fiatal vagy, mégis komoly eredményeket értél már el. Mire vagy a legbüszkébb? Talán arra, hogy az eddig a befektettet munkának, tanulásnak, felkészülésnek meglett a gyümölcse. Mindent, amit csináltam, a tanulás, a versenyek,

Következő évben Karlovy Varyban a Világbajnokságon Fitness Modell kategóriában 4. helyezést értem el. Ezért az eredményért sokat dolgoztam, és igaz, hogy nem lettem világbajnok, de nekem ez az eredmény felér azzal, mert tudom mennyit tettem érte. Persze sok ember segítsége kellett hoz-

Ochutnajte naše

nové zmrzliny! Kóstolja meg

4,89 €

az új fagylaltjainkat!

10 00 m l

Potraviny Pre zdravý životný štýl egészségtudatos élelmiszerüzlet Komárno, Tržničné námestie 4810 (Lúdpiac tér), +421 35 / 7780 580


SziaKomárom.sk 2013. július 19 

Komáromi Extrém Sport Klub tagjai Európa tetején

A

Komáromi Extrém Sport Klub két tagja Baltazár Ryšavý - Boldi és Csizmadia Tibor június 25-én megmászta Európa legmagasabb csúcsát a Mont Blancot. Ryšavý Baltazár beszámolt nekünk az élményeikről. Hogyan született az ötlet hogy megmásszátok Európa legmagasabb csúcsát? A Mont Blanc 4810 méteres csúcsa mindig is vonzotta, bizsergette a gondolataimat. Eljött az ideje, most értünk meg rá. Hányan vállalkoztatok erre az expedícióra? Komáromiak Komáromért a Mont Blancon név alatt hirdettük terveinket. Bárki jelentkezhetett, aki kellő tapasztalattal és felszereléssel rendelkezett, de végül ketten maradtunk a küldetésre. Síkvidéken élünk, hogyan tudtatok a meredek hegyekre készülni? Amerre csak jártunk, minden kis dombot edzőterepnek vettünk és persze rengetek hosszú távú futás vagy túra kellett hozzá. Milyen volt az út? Franciaországba érve Chamonix városban táboroztunk le egy kempingben. A felszerelésünk a hátizsákban körül-belül 30 kg volt fejenként. Tiszta mászást hajtottunk végre, ami azt jelenti, hogy semmi felvonó vagy kisvonat használatát nem vettük igénybe. Szombaton délben indultunk neki a hegynek. Erdő, omladozó kövek és gyönyörű kilátás kísért minket. Estére egy hegyi házban tértünk nyugovóra. Mi a tetőtérben aludtunk, az alsó szinten lefelé tartó szíriai hegymászók. Milyen volt az időjárás? Nem zavarta a mászást?

Reggelre felhős volt a táj és a hó is hullott, nem voltunk benne biztosak hogy jó ötlet-e elindulni ilyen időben. Otthonról jeleztek, hogy most kell feljutni, lesz egy kis idő rés és így jó kilátást foghatunk ki. Este 10 óra körül felértünk a hegyi házba, bivakolni szerettünk volna a ház felett, de tilalom volt, így hát a menedékházban töltöttük az éjszakát. Persze ne egy luxusszállóra gondoljon az ember. Nincs fűtés, a víz éjjelre befagy a szobában, fürdőszoba nem létezik és a WC nagyon izgalmas szórakozást nyújt a látogatóknak. Másnap reggel 9-kor indultunk a csúcs meghódítására. A látvány gyönyörű volt, a nagy hómezők, a fantasztikus kilátás. A hatalmas szél, a dermesztő hideg és az oxigén hiánya viszont lelassítja az embert, mégis ott van a fejben: menni kell, ezt meg kell csinálni. Végül felértünk a csúcsra, Európa tetejére, mi ketten, két komáromi és senki más! A kilátás innen is meseszép volt. Lejutáskor nem volt semmi probléma? Feljutni egy dolog, lejutni viszont sokkal nehezebb. A csúcs eufóriája után összpontosítani kell és erőt kell gyűjteni a visszaútra. Négy, őrületesen kemény órába telt lejutni a házikóba. Szörnyen kimerültem, át voltam fagyva, rázott a hideg. Miután beértem a házikóba rögtön ágynak estem. Másnap 12 óra menetelés után leértünk az autókhoz, sikerült, megcsináltuk! Mivel foglalkozik pontosan a Komáromi Extrém Sportklub? Hegymászók vagytok? Nem. Igazi régi sportokból áll, mindenféle ágazatban. Inkább azt mondanám, hogy túlélők vagyunk. Érdekel

minket minden, ami egy kicsit is kilóg a sorból, azaz extrém. Télen a jeges vízben láthattunk benneteket. Igen. Imádtuk. Ebből hagyományt akarunk csinálni. Fő attrakciónk szilveszterkor a Duna átúszása lenne a két Komárom között.

Más terv, vagy programok? Egy újdonságot, érdekességet szeretnénk kipróbálni augusztus végén: Hídugró verseny. Itt megmutathatnák magukat mindazok, akiknek erre eddig nem volt lehetőségük. Itt most szabályok, biztonsági előírások szerint ugorhatnának. Ez persze még csak terv. Sok engedély kell hozzá. Hol lehet benneteket elérni? Megtaláltok minket a www. klubextremnychsportov.sk honlapon, ahol a Mont Blanc expedícióról is találtok képeket és beszámolókat.


SziaKomárom.sk 20 2013. július 

MINDÖRÖKKÉ ROCK’n’roll HANGYÁVAL

zik, viszont ősszel megint kezdődik előről. Hogyan sikerült felfuttatni a kocsmát? Hogyan működik a koncert szervezés a Rock Clubban? Eleinte még én kerestem a bandákat, de már engem, vagyis a Clubbot keresik és megpróbálunk az amatőr zenekaroknak lehetőséget nyújtani. Már három éve működik a hely, nekem ez a munkám, ezen dolgozni kell reggeltől estig minden nap. Az én feladatom, hogy áruval feltöltsem a Clubbot, teljesen tudnom kell mire van igény és ebbe beletartozik a koncertszervezés is. Az elején még egész Magyarországon keresetem a fellépőket, hogy jöjjenek ide, aztán ezek tovább vitték a Rock Club hírét, hogy van itt ilyen fellépési lehetőség és ezáltal már más zenekarok is forulnak hozzám emiatt.

Hangya – a szó, amit a komáromiak nem a természethez, hanem egy személyhez kötnek. Egy személyhez, aki a rock zenének él aktívan már tizenkilenc éve, pengeti a basszusgitárt és nem adja fel. Sokan ismerik, de mégsem tudják valójában mit takar a külső, honnan jött és hová tart és mit tesz azért, hogy álmait valóra váltsa. Gáspár „Hangya” Krisztiánnal beszélgettünk.

A

rocker életmódnak, a zenének adtad át magad már tizenhat évesen. Tudatosan csináltad vagy így alakult? Én azt hiszem, hogy ez a misszióm, én ilyen vagyok. Nekem az életben ez a szerep jutott, úgyhogy ezt kell csinálnom. Nem is gondolkodtam rajta, hogy más legyek, mert máshogy nem érzem magam jól.

Lassan húsz éve, hogy kiépítetted azt a fogalmat, hogy Hangya, a rockzenész. Mért pont a gitárt választottad? Nem tudom, egyszerűen nekem a basszus gitár a hangszerem, ez az a hangszer, ami mellett a legjobban szeretek lenni. Játszom több hangszeren is, viszont a basszusgitár az, amelyik nekem a legjobban passzol. Jártam zeneiskolába, zongorán tanultam, amit magam akartam. Elvégeztem az alapfokot, de nem igazán maradtam mellette, viszont a szintetizátort a mai napig szeretem. Dobolni már nem nagyon szoktam. Az egyik régebbi zenekarom miatt doboltam kényszerből, mert ha zenélni akartam, akkor muszáj volt. Minden másik hangszerre már ki volt osztva a szerep. Gitározni magan tanultam

meg, nekiültem aztán gyakoroltam, rájöttem magamtól. Először ismerkedtem a hangszerrel, aztán utána mindig mélyebben mentem bele. Hány éves voltál, amikor megfogtad a gitárt és rájöttél, hogy Neked ez kell. Tizenkettő. Aputól kaptam ez első basszusgitáromat. Sajnos ez már nincs meg, de vissza szeretném vásárolni, már tárgyaltam is az illetővel. Jelenleg három gitárom van, de ezt mindenképpen szeretném visszaszerezni, jó lenne ha megmaradna emlékbe. Valójában apu magának vette azt a gitárt, de aztán vett egy másikat és ezt nekem adta. Annak idején még ezen játszott az ő zenekarában. Példaképeid vannak? Kedvenc zenészed, aki zenei pályafutásodat befolyásolta? Igen, főleg az öregek. Ozzy Osborne és a hozzá hasonlóak, akik ezt öregkorig végig vitték és még mindig abban élnek és már hetven év körül járnak. Ezt én is így képzelem. Ők is emellett családi életet élnek, ez mind megoldható rendesen. Klas�szikus metál zenekarok közül az Iron

Maiden mindenképpen ide sorolható, viszon én a rock minden fajtáját hallgatom, az AC/DC-től kezdve, Jimmy Hendrix, Led Zeppelin, a metal zenén, a modern metálig, sőt még az elektroval kevert metált is, mindent meghallgatok. A modern dolgokat is hallgatom, sőt tetszenek is, mert van beléjük dobva egy más íz is. Nem gyöpösödök be az én korombeli metál zenékbe, hanem hallgatom a fiatalabbakat is. Magyarországon az Omega az, ami fenn maradt régi rockzenekar, az ő zenéjüket is szeretem. A mostanizhoz képest lájtos, de kiskoromban azt hallgattam. A rocker életmódot is próbálod felfuttatni itt a környéken: koncerteket szervezel és a Zsír Fesztivál is a nevedhez fűzödik, ami tavaly valósult meg először. Idén sajnos már nem lesz az anyagi helyzet miatt. Tavaly mínuszba torkollott, ami a „ jogvédő szervezeteknek” köszönhető, akik olyan pénzeket kértek az egész fesztiválért, amihez semmi közük nem volt egyáltalán. Júliusban és augusztusban a Rock Clubban már nem lesznek koncertek, nyári szünet követke-

Mondhajtuk, hogy a hobbid a munkád és abból élsz? Inkább mondjuk azt, hogy az egész életformám. Ezért is alakítottam ki így az életem, hogy én ezt csinálhassam és ebben is élejek, és a Rock Club is része ennek. Részben benne van az is, hogy Komáromban megszűnt minden hely, ahová a rockerek járhatnak. De nekem már egy régi vágyam volt, hogy egy ilyen kocsmám legyen. A kocsma alakulásakor még a Kerecsen együttes tagja voltál. Ez egy hosszabb időszak volt az életedből, de két éve már egy újabb együttes, a Corelosa tagja vagy. A Kerecsenben 2004-től 2011-ig játszottam. A váltás oka az volt, hogy a Kerencsen egyszerűen olyan stílusba hajlott át, ami már nem volt olyan, mint a kezdeteknél és lényegében már nem éreztem, hogy ott kéne lennem. Aztán közös megegyezés alapján úgy döntöttünk, hogy elválnak útjaink. A Corelosa tagjai jóval fiatalabbak nálad, maga a zenekar is fiatalabb, még felfutóban vannak.


SziaKomárom.sk 2013. július 21 A Corelosaban mostmár két éve játszom stabilan, akkortól komolyabb lett ez a banda. Nem tudom behatárolni, hogy jobb vagy nem jobb az előző csapatnál, de igyekszünk, intézzük a koncerteket amiből egyre több van, jó úton haladunk. Mit gonolsz, meddig lehet még csinálni ezt a rocker életet? Mindig. Mindig vannak fiatalok és még megvannak a legidősebben is. Persze vannak emberek, akik jönnek, vannak akik mennek, ez ugyanúgy működik, mint egy iskolában. Már pár generációt láttam jönni távozni, aztán mindig jöttek az újak és így tovább. Mit gondolsz, mit hozol ki az emberekből, mikor feltűnszt az utcán? Nemtudom, de nem is igazán foglalkozom vele. Megpróbálok mindenkivel jóba lenni és nekem így jó. Telejesen magamat adom otthon, a

munkahelyen, az utcán, mindenhol. Hogy állnak a nők ehhez az életmódhoz? Egy nőnek nehéz egy ilyen életmóddal együtt élni. Én nem élek olyan életet, mint egy áltag ember. Nekem is van munkám, de az én munkám az már az éjszakába nyúlik. Sokszor van úgy, hogy ki kell jönnöm hangosítani a Clubba. Ez általában pénteken és szombaton van, ráadásul éjjel. Lényegében ha én buliban vagyok, akkor is dolozom. Van úgy, hogy nincs kedvem valamelyik pénteken vagy szombaton este kijönni,

mert inkább néznék otthon tévét nyugodtan, de egyszerűen muszáj. Akkoris buliban kell lennem, amikor nem akarok. Családra vágysz már? Igen. Ez egy természetes dolog, hogy legyen egy kis Hangya. Az nem lenne természetes, ha nem vágynék családra, főleg már az én koromban. Ha belegondolsz, hogy az utódod olyan lenne mint Te, mit mondanál neki? Hagynám, hogy ezt csinálja, amit szeret csinálni. Ha teniszező szeretne lenni, akkor menjen teniszezni, de azt csinálja rendesen. Ha azt, hogy festő, akkor csinálja azt, de mindent rendesen. Ha visszanézel, mi az, amit másképp csinálnál? Semmi, mindennek így kellett lennie, ahogy megtörtént. Már öt éves

koromban volt egy ilyen meglátásom, hogy ha én egyszer nagy leszek, hosszú hajam lesz és gitározni fogok. Én ezt már akkor megmondtam. Nekem ezek a lapok lettek leosztva, én ilyennek születtem. Valaki matematikatanárnak születik, valaki festőművésznek, atomfizikusnak, én rockzenésznek születtem. Van valami amit hiányolsz jelenleg az életedből, ami egy fontos cél számodra? Van persze, mindenképpen egy család, azt hiszen ennyi. Nyugalom és család.


AhojKomárno.sk 22 júl 2013 SERIÁL: Lesk a bieda Komárňanskej pevnosti (8.časť)

Výstavba Sandbergskej pevnosti a Vážskej línie

V

ojenské neúspechy cisárskej armády na bojovom poli v roku 1866 mali ďalekosiahle následky na vnútorný vývoj krajiny. Prehratá bitka pri Hradci Králové nenechala chladným ani velenie cisárskej armády. Udalosť totiž dodala toľko potrebný podnet na dostavbu komárňanskej pevnosti. Už od 50-tych rokov totiž prebiehala modernizácia predsunutých pevností (tzv. Vážske a  Dunajské predmostie) a  výstavba najväčšieho pevnostného prvku – Sandbergskej pevnosti. Jej umiestnenie na pravom brehu Dunaja na piesočnej vyvýšenine dávalo predpoklad na zabezpečenie obrany mesta zo západu. Svojím charakterom už predstavuje nový typ opevňovania, charakteristický pre rozvoj pevnostnej architektúry v druhej polovici 19. storočia, kedy došlo k zrýchľovaniu technického pokroku a k zásadným zmenám v konštrukcii a použití útočných palebných zbraní. Úzke a  hlboké priekopy v  kombinácii s  mohutným valovým systémom eskarpy tvorili nový prvok v  koncepcii výstavby tzv. fortových pevností. Aj keď Sandbergská pevnosť

M

svojim charakterom ešte netvorí typický fort schopný samostatnej kruhovej obrany (tak ako ho poznáme napr. z Pevnosti Olomouc), zmena v koncepcii obrany je už nepopierateľná. Pevnosť má lichobežníkový tvar, pričom základnou obrannou líniou je mohutná hradba tvorená eskarpou a kontreskarpou, ktoré sú vzájomne oddelené úzkou priekopou. Poloha pevnosti na strategickom obrannom bode determinovala rozloženie základných obranných prvkov. Južná a západná hradba boli navrhnuté ako najsilnejšie obranné prvky s najväčším množstvom obranných pozícií. Projektanti predpokladali, že najpravdepodobnejší smer útoku na pevnosť bude zo západnej, alebo z južnej strany. V strede severnej hradby navrhli špecifický obranný prvok, ktorý sa v pôvodnej stavebnej dokumentácii označuje ako dunajský bastión. Ide v podstate o mohutnú delostreleckú vežu polkruhového pôdorysu s traktom uzatvárajúcim jej hrdlo. Tento trakt zároveň vytvára v jadre bastiónu veľké nádvorie polkruhového pôdorysu. Rozloženie obranných pozícií trojpodlažného bastiónu predpokladá, že hlavným

o v é o b le č e o d e rn é z n a č k

n ie a d o p ln k y

j a d e r p ý V

účelom objektu bolo delostrelecké pokrytie hladiny Dunaja, západného cípu Alžbetinho ostrova, ako aj paľba do predpolia Palatínskej línie. V prípade nutnosti dokázali obrancovia pevnosti znemožniť plavbu nepriateľských plavidiel po Dunaji. Vo východnej časti pevnosti sa nachádza vstupná brána a niekoľko budov slúžiacich posádke. Najzaujímavejším objektom je kasárenská budova vystupujúca zo stredu severnej hradby do priestoru nádvoria. Súčasťou severnej hradby je okrem kasárenskej budovy aj nemocnica a koniareň. Základom flankovacej obrany priekopy sú vnútorné a vonkajšie kaponiéry nachádzajúce sa v západnej a južnej časti pevnosti. V strede oboch hradieb vystupuje vnútorná kaponiéra, ktorá má tvar písmena U a je otočená šijovou časťou smerom k eskarpe pevnosti. V strede sa nachádza malé nádvorie, z ktorého do priekopy ústia dve malé poterny. Na oboch nárožiach západnej hradby sa nachádza vonkajšia kaponiéra. Druhým obranným prvkom pevnostného systému, ku ktorého realizácii sa pristúpilo v 60-tych rokoch 19. storo-

čia, bola Vážska línia nadväzujúca na piaty bastión Palatínskej línie. Svojim charakterom ešte spĺňa atribúty líniového opevnenia, jej prvé dva články – Bastión VI a Bastión VII však už takmer vôbec nepripomínajú polygonálne bastióny Palatínskej línie a  viac sa približujú k novému, tzv. fortovému spôsobu opevňovania. Zvyšné štyri články tvoria jednoduché delostrelecké batérie vsadené do odskokov obrannej línie. Tú tvorí jednoduchý voľne stojaci múr – tzv. Carnotov múr, pred ktorý je predsunutý profilovaný zemný val. Jednoduchosť prevedenia obrannej línie vychádzala zo zabezpečenia obrany šírkou vodného toku Váhu. Delostreleckú paľbu do predpolia Vážskej línie zabezpečoval špecifický prvok – tzv. Kavalier VII ½ umiestnený medzi batériou VII a IX. Ukončovací článok č. XI sa pôvodne napájal na vonkajšie prvky Starej a Novej pevnosti a uzatváral tak obranný reťazec okolo Komárna. Jeho dostavba na prelome 60-tych a 70-tych rokov tak Komárno úplne odrezala od zvyšku Žitného ostrova. (TEXT: Štefan Tóth, Autor je prevádzkovateľom portálu www.pevnost-komarno.sk.)

omárno va Diderot), K ct pe ku íh kn 41 (vedľa ok-Piatok 9-18 | Sobota 9-12 Palatínova do : Pondel Otváracia ba

-20% -20% -20%

-20%

% 0 2 s á t í s u r kiá

-20% -20% -20%

-20%

w w w . d e s ig

n e r v in ta g e .s k


Ahoj Komárno - Szia Komárom | 7. 2013  

časopis o mojom meste - egy újság a városomról www.ahojkomarno.sk www.sziakomarom.sk

Advertisement