Vatreni lakat

Page 106

106

Umjesto Jurčevića u momčad je ušao Gabrić. Ovo je bila 19. utakmica hrvatske nogometne reprezentacije. U prvoj, protiv SAD-a, kada sam ja postigao prvi zgoditak, također je branio Gabrić, zamijenio je Ladića u drugome poluvremenu. Na svim ostalim utakmicama Tonči je bio rezerva. Pouzdana rezerva. Slobodan udarac nakon Ladićevog prekršaja Slovenci su traljavo izveli, a mi smo poveli samo četiri minute kasnije. U 15. minuti. Dobivši loptu od Bobana na sredini terena uočio sam Bokšića u punom trku, dao mu loptu u prostor, no Slovenci su ga profesionalno srušili čim je taknuo loptu. Učinili su onaj lagani prekršaj nakon kojeg napadač ne može ostati na nogama, no sve je izgledalo tako da ni jedan sudac na svijetu ne bi prekršitelju dodijelio karton. Bokšić je bio srušen 22, 23 metra od Boškoviča, vratara kojeg znam još iz svojih ranih Hajdukovih dana. U Split je došao iz Kopra. Oko lopte postavljene za slobodan udarac bili smo Prosinečki, Boban i ja. Robi je rekao: - Mogao bih je imati, baš mi paše pucati odavde. Dugo je “Žuti” stajao nekoliko metara iza lopte, Slovenci su namještali zid ispred Boškoviča. Još smo kod suca urgirali da se Slovenci moraju pomaknuti na devet metara. U trenutku kada su gosti došli na potrebnu udaljenost, sudac je dao znak za izvođenje slobodnog udarca. U međuvremenu je Prosinečki smanjio zalet, napravio dva koraka i sjajno tukao pokraj živog zida u vratarev kut. Boškovič, koji je očekivao loptu iznad zida, nije mogao uloviti jaku i preciznu loptu. S igračem manje poveli smo 1-0. Kakva majstorija Prosinečkog. Pobacali smo se svi na njega, ovaj pogodak strašno nam je značio u utakmici koja je krivo krenula od samog početka. Sad se vraćala na pravi kolosijek. Slovenci su htjeli izjednačenje, oni se u Zagreb očito nisu došli braniti kao prije Estonci i Litvanci. A onaj je Zahovič pravi igrač, svuda ga je bilo, na meni, u obrani, napadu… Nije ga se dalo pogledom pratiti. I sve opasno što su Slovenci napravili išlo je preko njega. Bilo nam je teško, Slovenci su bili više pred našim vratima nego mi pred njihovim. Gledali smo može li se izvesti kakav protuudar, no nije bilo lako zadržavati loptu pokraj upornih Slovenaca. U jednom sam trenutku napravio veliku pogrešku na sredini terena,