20/21 Fajnovinky č.1

Page 1

FAJNOVINKY Halloweenky Základná škola, Ul. Dr. Janského č. 2, 965 01, Žiar nad Hronom, škol. rok: 2020/ 2021, roč.: XVI. ,č. 1


EDITORIÁL Milí naši čitatelia!

V najnovšom čísle Fajnoviniek sa dozviete veľa noviniek, o ktorých ste nevedeli. Čaká Vás veľa nového, ale aj pôvodného. Tak, pustite sa do čítania! Vaša redakčná rada

Redakčná rada: Pedagogický dozor: Mgr. Miroslava Görögová Redaktorky: Margaréta Zuzana Mikulová (8.A) Alexandra Putišová (8.A)


Novinky z našej školy Otvorenie školského roka 2020/2021 prebiehalo tradično-netradičným spôsobom. Prvákov uvítal pán riaditeľ s pani zástupkyňami pred budovou školy. Na žiakov druhého stupňa čakali ich triedni učitelia vo svojich triedach. Ako vždy, hodnotíme začiatok školského roka na výbornú!


Veľký krok nastal najmä v životoch piatakov, ktorí si po prvýkrát sadli do lavíc druhého stupňa. Piataci, všetci Vám prajeme veľa úspechov a šťastia pri písomkách!


Zážitky našich Klubákov Slnečné septembrové popoludnie sme v našom klube využili na privítanie našich nových kamarátov. Klubáci športovali jedna radosť a veríme, že sme sa športovo naladili a našli veľa super kamarátov. Milí prváci, tešíme sa, že ste medzi nami!


Október, mesiac úcty k starším Mesiac október je vyhlásený za mesiac úcty k starším. Ani tento rok sme nezabudli na našich milých starých rodičov a ako prejav úcty a vďaky im posielame odkaz. Ľúbime Vás. Tr. uč. Giláňová video nájdete na: https://www.youtube.com/watch? v=jX6Q9QYyldQ&feature=youtu.be

Starkí naši milí! Tak, ako sa staráte o nás, my sme sa starali o fialky - s láskou a trpezlivosťou. Tešíme sa na spoločne strávený čas. Vaše húseničky


Október na JEDNOTKU Jablko je jedným z najzdravších druhov ovocia, a preto si právom zaslúži mať svoj deň. Aj my sme si 21. októbra pripomenuli Svetový deň jablka zaujímavými jabĺčkovými aktivitami.

Ako sa stať dobrým detektívom? Bádať, hľadať, vyskúšať... Newton by sa potešil, keby videl našich žiakov z jabĺčkovej triedy ako experimentujú s gravitáciou. (Mgr. E.Hradská)


Fakty, ktoré ste o Halloweene naozaj nevedeli Halloween je sviatok, ku ktorému sa v anglicky hovoriacich krajinách viažu rôzne kostýmy a masky, ako aj strašidelná výzdoba v podobe vyrezávaných tekvíc, pavučín, netopierov a kostlivcov. V Amerike, kde deti navštevujú svojich susedov a známych, sa navyše spája aj s koledou Trick-orTreat, za ktorú deti dostávajú sladkosti. U nás tento sviatok nie je až taký populárny najmä kvôli Sviatku všetkých svätých. V posledných rokoch sa ale aj u nás rozšíril zvyk vyrezávať tekvice, alebo chodiť v kostýmoch na špeciálne halloweenske oslavy.


Zostavili sme pre Vás rebríček 10 zaujímavostí, ktoré ste o Halloweene nevedeli. 1.Pôvod - hoci si väčšina ľudí myslí, že Halloween pochádza z Ameriky, pravda je iná. Sviatok všetkých strašidiel má svoj pôvod v Írsku ako keltský sviatok. V angličtine dokonca “Halloweenen” doslova znamená predvečer všetkých svätých. 2. Vyrezávaná tekvica má v angličtine aj svoje meno: volá sa Jack O´Lantern. 3.Rekord v najväčšom počte naraz rozsvietených tekvíc Jack O´Lantern drží Boston. Toto mesto v americkom štáte Massachusetts zapálilo na Halloween až 30 128 tekvíc. 4. Bosorka - hovorí sa, že ak si na Halloween o polnoci oblečiete šaty naopak a budete po ulici kráčať dozadu, uvidíte bosorku. Vyskúšajte a dajte nám vedieť, či je to pravda.


5. Strach z Halloweenu sa medicínsky nazýva samhainofóbia. 6. Najväčšia Halloweenska Jack O’Lantern tekvica bola odvážená v roku 2010 v USA a vážila takmer 821 kg. Jej majiteľ Scott Cully sa tým zapísal do Guinnessovej knihy rekordov. 7. Halloween ako Kapustová noc -niektorí Angličania môžu poznať Halloween aj pod týmto názvom. Spája sa so zvykom, kedy ľudia dávajú skysnutú, pokazenú zeleninu pred dvere svojho suseda. 8.Čierne mačky si v priebehu Halloweena neadoptujete, útulky to zakázali, pretože dochádzalo k týraniu zvierat. 9. Rekord v čase najrýchlejšie vyrezanej tekvice je 24,03 s. 10.Spln nastáva počas halloweenskej noci len niekedy. Tento rok sme to šťastie mali.

Zdroj: https://thebridge.sk/10-veci-ktore-ste-o-halloweenenevedeli/


Herbárium Mäta prieporná - pomáha proti kašľu a pľúcnym ťažkostiam, okrem toho lieči nádchu a znižuje horúčky. Tiež uvoľňuje cievy, podporuje potenie a pomáha pri ochoreniach žalúdka a čriev. Skombinovať ju môžete s medovkou či šalviou. Použitie: 1 čajovú lyžičku sušenej vňate zaliať 1/4 litra vriacej vody, nechať 10 minút vylúhovať a vypiť.

zdroj: https://www.chovatelahospodar.sk/tema/liecive-rastlinya-ich-ucinky


Každý deň je niečím výnimočný. V mesiaci november sme pre Vás vybrali: 1. Sviatok všetkých svätých, Svetový deň vegánov 2. Pamiatka zosnulých 3. Sviatok sv. Huberta, patróna poľovníkov 4. Svetový deň behu, Deň materských škôl na Slovensku 9. Svetový deň slobody 10. Svetový deň vedy pre mier a rozvoj 11. Medzinárodný deň vojnových veteránov 14. Svetový deň diabetu 15. Medzinárodný deň bez fajčenia 17. Medzinárodný deň predčasne narodených detí 19. Medzinárodný deň mužov 20. Svetový deň detí 21. Svetový deň televízie 26. Svetový deň časopisov 30. Deň počítačovej bezpečnosti

zdroj: https://sk.wikipedia.org/wiki/Svetov%C3%A9,_medzin%C3%A1r odn%C3%A9_dni_a_sviatky


Športová rubrika V športovej rubrike Vám postupne predstavíme športy, o ktorých ste určite nepočuli. 1.Šachový box - Každý zápas v tomto športe má 11 kôl. Počas týchto kôl sa športovci striedajú v zápasoch v šachu a boxe. Zvíťaziť sa dá vďaka knockoutu alebo vďaka šachmatu. 2. Kaninhop -Tento šport zo Švédska je známy aj ako skákanie zajačikov. Pravidlá sú rovnaké ako pri klasickom dostihu. Akurát s rozdielom, že namiesto koní pretekajú zajace.

zdroj: http://www.vedelisteze.sk/galerie/10-sportov-o-ktorych-stezarucene-nikdy-nepoculi


RUBRIKA ZÁBAVY Pre múdre hlavičky ...


ENGLISH COMICSTestík osobnosti 1.Pozri sa na obrázok a vyber si jeden strom, ktorý sa ti najviac páči.

2. Podľa čísla, stromu o sebe zistíš niečo nové. Riešenie: č.1: Si láskavý, pracovitý a odpúšťajúci človek. č.2: Si zábavný, pozitívne naladený a inteligentný. č.3: Si inteligentný a vzdelanie je pre teba veľmi dôležité. č.4: Si hĺbavý a samotársky. Máš umelecký talent. č.5: Si sebavedomý, zásadový a máš rád veci pod kontrolou č.6: Si milý, citlivý, empatický a nápomocný človek. č.7: Si spokojný, priateľský a usporiadaný človek. č.8:Si silný a slobodný človek so zmyslom pre humor.

zdroj: https://prezenu.joj.sk/relax-a-zdravie/325410-testosobnosti-ktory-strom-je-vam-najblizsi-a-co-o-vas-hovori


Očká na pozore!!! Hľadá sa mačka a korunka, ktorá je iná ako ostatné.


Tekvičky pre šikovné ručičkyStojí za to prečítať Čarodeji dávnoveku - Čary po druhé

Zberný dvor

Čarodeji dávnoveku

Veľká kniha slovenských rozprávok Ľubomír Feldek

zdroj: https://www.slovart.sk/knihy-v-slovencine-acestine/knihy-pre-deti-a-mladez


Kupónik šťastia Meno žiaka: _________________________________ Vyučujúci:____________________________________ Trieda:___________________ Predmet:_____________________________________ ______________________ Kupónik je platný do: 22.12.2020

Riaditeľ školy


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.