raketnih modelara po FAI-pravilniku

proizvoda i njegova jednostavnijeg održavanja. Dok se danas većina razvoja provodi izdvojeno, ekonomski gledano, ima više smisla koristiti unificirane inteligentne i samostalne mehatroničke module. Mehatronika utječe na razvoj mnogih industrija: od automobilske i medicinske, preko zračne do svemirske. Prisutna je i u medicini kod uređaja za dijagnostiku i liječenje, u brzo razvijajućem i širokom sektoru telekomunikacije, od vojnih do komercijalnih civilnih sektora. U svom početku mehatronika je opisivala novi koncept izrade strojeva čiji su skupi mehanizmi bili pojednostavljivani zbog smanjenja cijene proizvodnje. Njihova učinkovitost podizala se primjenom jeftinih elektroničkih sklopova i upravljačkog softvera. Danas se općenito zna da mehatronički dizajn smanjuje težinu i trošak proizvoda, povećava pouzdanost i podiže njihovu učinkovitost. Igor Ratković

NATJECANJA

24. seniorsko i juniorsko Državno prvenstvo raketnih modelara po FAI-pravilniku

Na Sportskom aerodromu Pribislavec kraj Čakovca, 24.9.2022. održano je 24. Državno prvenstvo raketnih modelara prema FAI-pravilniku u seniorskoj i juniorskoj konkurenciji. Natjecanje je održano pod pokroviteljstvom Hrvatskog zrakoplovnog saveza (HZS), organizator je bio Amaterski i raketnoastronautički klub Dubrava, Zagreb, a suorganizator je bilo Raketno društvo Zagreb. Natjecanje u kategoriji raketoplana S4A započelo je po sunčanom vremenu sa slabim vjetrom. Nastupilo je osam seniora iz četiri kluba. U toj kategoriji pobijedio je Leonard Cvitić, RD Zagreb s 370 bodova, drugi je bio Zvonimir Plišić, RD Zagreb s 286 bodova, a treći Slobodan Aleksić iz Modelarskog kluba Zenit, Zagreb s 244 boda. Ekipno prvo mjesto osvojio je RD Zagreb sa 715, drugi je bio MK Zenit s 389 i treći ZMAK Arhitas sa 152 boda. Nažalost, tijekom dana pojavila se naoblaka i vjetar koji je nosio modele daleko, često izvan dosega modelara. To se dogodilo za natjecanja u kategoriji S6A, rakete s trakom. Nastupilo je deset seniora iz četiri kuba i dva juniora iz Aerokluba Zadar. U toj kategoriji pobijedio je Vladimir Horvat, MK Zenit s 399, drugi je bio Leonard Cvitić, RD

Otvaranje 24. državnog prvenstva raketnih modelara

Tomislav i Leonard Cvitić sa modelom raketoplana, S4A

Zagreb s 315 i treći Tomislav Cvitić, RD Zagreb s 311 bodova. Ekipno je pobijedio RD Zagreb s 865, drugi je bio MK Zenit sa 679 i treći ARAK Dubrava sa 648 bodova. Nastupile su samo dvije juniorke iz AK Zadar, pa je prvo mjesto osvojila Lorena Gašpert sa 176, a drugo mjesto Josipa Keller sa 139 bodova. Po još uvijek vjetrovitom vremenu započelo je natjecanje u kategoriji S3A/2, rakete s padobraPobijedio je Tomislav Cvitić, RD Zagreb s 331, drugi je Slobodan Aleksić, MK Zenit s 261 i treće mjesto dijele Vladimir Horvat i Jozo Ivančić s 221 bodom. Ekipno je pobijedio RD Zagreb s 517, drugi je bio MK Zenit s 490 i treći ARAK Dubrava s 211 bodova.

Iako su u toj kategoriji nastupile i obje juniorke, nisu osvojile niti jedan bod.

Iako vrijeme nije bilo suviše naklonjeno natjecateljima i sudačkom osoblju, bilo je za sve isto. Teškoće nisu omele dobru volju i raspoloženje pa je natjecanje proteklo u dobroj atmosferi i druženju svih sudionika, bez tužbi i prigovora.

Nika Rostoher čeka dozvolu za start

Jozo Ivančić i Nika Rostoher, ARAK Dubrava na startnoj rampi Darko Tokić i juniorka Josipa Keller, AK Zadar na startnoj rampi. Ines Dedeić, ARAK Dubrava ispaljuje model

nom. Nastupilo je deset seniora iz četiri kluba i dvije juniorke iz AK Zadar. Pobijedila je Nika Rostoher iz ARAK Dubrava s 545, drugi je bio Jozo Ivančić, Arak Dubrava s 445 i treća Ines Dedeić s 390 bodova. Ekipno je premoćno pobijedio ARAK Dubrava s 1380, ispred RD Zagreb sa 774 i MK Zenit sa 759 bodova. U juniorskom plasmanu pobijedila je Lorena Gašpert sa 73 ispred Josipe Keller s 46 bodova. Popodne je započelo natjecanje u kategoriji žirokoptera, S9A. Ovo državno prvenstvo održano je relativno kasno, kada su dani kraći, pa su nagrade dijeljene u sumrak. Možda bi sljedeće prvenstvo bilo dobro prebaciti za travanj ili svibanj? Za nadati se je da će uz ove dvije juniorke na tom prvenstvu biti još juniora, jer, na primjer, ekipu MK Zenit čine tri umirovljenika. U malo povoljnijim prilikama oni bi trebali biti instruktori koji obučavaju juniorske ekipe koje će ih jednog dana zamijeniti. Fotografije: Zdravko Ivančok i Ivana Mišković Vladimir Horvat, MK Zenit