Page 1

E

N

C

Y

K

L

O

P

E

D

I

E

Z

O

N

E

R

P

R

E

S

S

ŠITÍ TAŠEK „Díky, Liso, žes do našeho světa tvůrců tašek vnesla svůj půvabný styl!“ – Amy Butlerová

á v o m a L Li s a

STŘIHY

PŘILOŽ

12 zbrusu nových návodů na tašky a kabelky

ENY


Šití tašek 2 Lisa Lamová


Jenny, která mi vždy rozumí. Mé milé rodině, které jsem vděčná za podporu ve všem, co jsem kdy dělala. A Alanovi, mému milovanému a zábavnému manželovi a zároveň nejlepšímu příteli. Díky vám jsem šťastná každý den.

A BAG FOR ALL REASONS Lisa Lam A DAVID & CHARLES BOOK Copyright © Lisa Lam, David & Charles, 2012, an imprint of F&W Media International, Ltd All rights reserved. No part of this publication may be reproduced, stored in a retrieval system or transmitted, in any form or by any means, electronic or mechanical, by photocopying, recording or otherwise, without prior permission in writing from the publisher. The designs in this book all copyright © Lisa Lam. The author consents to the resale of hand stitched designs only. Consent does not extend to factory manufacture for mass reproduction and/or sales. Consent does not extend to supply to any third party for mass production and/or sales Names of manufacturers, fabric ranges and other products are provided for the information of readers, with no intention to infringe copyright or trademarks. Veškerá práva vyhrazena. Žádná část této publikace nesmí být kopírována, ukládána v systému vyhledávání informací nebo přenášena jakýmkoliv způsobem, elektronickým nebo mechanickým, kopírováním, nahráváním nebo jinak, bez předchozího písemného souhlasu vydavatele. Všechny projekty v této knize jsou chráněny autorským právem © Lisa Lamová. Autorka dává souhlas pouze k prodeji ručně šitých výrobků. Souhlas se netýká tovární výroby ani masové produkce a/nebo prodeje. Souhlas se netýká poskytnutí třetí straně pro masovou produkci a/nebo prodej. Jména výrobců, rejstříky tkanin a ostatní produkty jsou uváděny pro informaci čtenáře bez úmyslu narušovat autorská práva nebo obchodní značky.

Šití tašek 2 Lisa Lamová Copyright © ZONER software, a.s. Vydání první v roce 2013. Všechna práva vyhrazena. Zoner Press Katalogové číslo: ZRK1301 Zoner software, a.s. Nové sady 18, 602 00 Brno Odpovědný redaktor: Ing. Pavel Kristián Odpovědný redaktor: Hana Fruhwirtová Překlad: Markéta Pavlíková DTP: Dan Zůda Informace, které jsou v této knize zveřejněny, mohou být chráněny jako patent. Jména produktů byla uvedena bez záruky jejich volného použití. Při tvorbě textů a vyobrazení bylo sice postupováno s maximální péčí, ale přesto nelze zcela vyloučit možnost výskytu chyb. Vydavatelé a autoři nepřebírají právní odpovědnost ani žádnou jinou záruku za použití chybných údajů a  z  toho vyplývajících důsledků. Všechna práva vyhrazena. Žádná část této publikace nesmí být reprodukována ani distribuována žádným způsobem ani prostředkem, ani reprodukována v  databázi či na jiném záznamovém prostředku či v jiném systému bez výslovného svolení vydavatele, s výjimkou zveřejnění krátkých částí textu pro potřeby recenzí. Veškeré dotazy týkající se distribuce směřujte na: Zoner Press ZONER software, a.s. Nové sady 18, 602 00 Brno tel.: 532 190 883 e-mail: obchod@zonerpress.cz www.zonerpress.cz, www.facebook.com/Zonerpress

ISBN 978-80-7413-261-2


O autorce Lisa Lamová je absolventkou londýnské College of Fashion. Vlastní U-Handbag.com – on-line obchod zaměřený na materiál pro výrobu tašek. Tato kniha je její druhu publikací. Její první knížka, Šití tašek (v originále The Bag Making Bible), je mezinárodním bestsellerem, jehož se do dnešního dne prodalo přes 70 000 kopií (když jsme jí to oznámili, musela se posadit). Ve své práci (pokud se to tak dá vůbec nazvat) navrhuje střihy a tašky a pravidelně také přispívá do časopisů o tvoření. Lisa žije u  moře v  Brightonu s  manželem Alanem, jejich malou dcerkou a psím kamarádem Beansem. Jejím druhým domovem je tvořivá komunita na internetu, kde bloguje, chatuje s jinými tvůrci tašek přes Facebook a nepřestává žasnout nad talentem a důvtipností svých kolegů v tvoření.

Poděkování Ze všeho nejvíce chci poděkovat svým zákazníkům a čtenářům – se spoustou z vás se „znám“ už od samého počátku. Moc vám děkuji, že mi po celou tu dobu děláte společnost. Vaše otevřená vřelost a  podpora mě neustále žene kupředu (a byla mi také velkou útěchou v dobách, kdy publikace knih byla ještě v nedohlednu)! Díky všem čtenářům za jejich cenné názory a zpětnou vazbu při navrhování projektů pro tuto knihu. Díky Amy a  Davidovi Butlerovým, že tvoří takový skvělý pár designérů a  pár krásných lidí (kam jen význam tohoto pojmu sahá). Díky Chistine Doyleové, Nancy Sorianové a  Barbaře Slavinové, že se USA tak pěkně postaraly o  mě i  o  mou zábavu. Díky také lidem z  David & Charles: Ali Meyerové za její nadšení a za to, že mě k tomuto projektu přemluvila, Charly Baileyové za to, jak krásnou podobu této knize dala, Jamesi Brooksovi za to, že se vypořádal s mnohými nástrahami, Katy Dennyové, mé trpělivé editorce, která mi také byla důvěrnicí během psaní knihy i během mého požehnaného stavu, mé projektové editorce Ame Versové, která je bystrá jako ninja a nic jí neunikne. Mé díky patří i velkorysé Rosanne Derrettové, která se společně s námi podílela na korekturách. Děkuji své agentce Jane Graham Mawové, že se postarala o formální záležitosti. Děkuji (neskutečnému perfekcionistovi) Jacku Kirbymu z Bangwalop Photography za fantastické instruktážní fotografie, skvěle se s  vámi spolupracuje. A  moje poděkování konečně směřuje také umělecké ředitelce Michelle Thompsonové, stylistce fotografií Jodi Kahnové a fotografu Scottu Jonesovi, že v  New Yorku pořídili prvotřídně naaranžované fotografie mých tašek – opravdu jste jim vdechli život!


Obsah O autorce

3

Projekty

Poděkování

3

Šprťácky šik pouzdro na tablet

42

Úvod

6

Skladná nákupní kabela

50

Taštička, se kterou se dostanete všude

58

Batůžek pro caparty

64

Brašna, se kterou je škoda jít jen do školy

72

Začínáme Základní vybavení

8

Šicí stroj

10

Peněženková taštička se sklady

80

Práce se střihy

12

Pytel na prádlo pro poctivé třídění

88

Úprava střihů

13

Trendy taška pro maminky

94

Naučme se rozumět střihům

14

Trendy přebalovací podložka

104

Typy textilií

16

Trendy nárameník na popruh

110

Příprava látky a stříhání

18

Dvojbrašna na kolo

114

Variabilní batoh 3 v 1

124

Parádní trojitá peněženka

138

Cestovní kosmetická taška

146

Techniky Prostřižená kapsa se zipem

20

Zip v horním okraji

24

Úzký skrytý zip v horním okraji

26

Dodavatelé

156

Magnetický druk

29

Zdroje

157

Popruhy s otevřenými konci

30

Legenda ke střihům

158

Popruhy s uzavřenými konci

31

Rejstřík

160

Nastavitelné popruhy

32

Olemované okraje

34

Okraje s paspulkou

36

Vkládání podšívky: metoda „protáhnout a obrátit“

38


Techniky Prostřižená kapsa se zipem Tuto kapsu používám pravděpodobně nejčastěji, protože je velmi užitečná. Prostřižená kapsa se zipem nabízí perfektní řešení, jak udržet všechny důležité věci v bezpečí. Tento druh kapsy se obvykle umisťuje k hornímu okraji tašky.

Budete potřebovat

Potřebujete vědět

• univerzální nylonový zip, mi-

• Abyste spočítaly, jak širokou ustřihnout látku na kapsu, rozmyslete

nimálně o 10 cm kratší, než je šířka vaší kapsy

si, jak širokou chcete kapsu mít a přidejte dvakrát na švovou záložku. Díl má být vždy minimálně o 8 cm širší, než je délka zipu.

• 2 díly látky na kapsičku – jak

• Výšku látkového dílu na kapsu spočítáte tak, že vezmete zamýšle-

odhadnout šířku a výšku dílů kapsy viz Potřebujete vědět

nou konečnou hloubku kapsy (měřeno od zipu ke spodnímu okraji kapsy) a přidáte 5 cm.

• • • • •

pravítko jehlu na ruční šití patku na šití zipů

• Přídavek na švy je vždy 1 cm, pokud není uvedeno jinak. • Kapsy vypracujte a přišijte k dílům tašky PŘEDTÍM, než budete tašku sestavovat.

páráček 6mm oboustrannou lepicí pásku

• samomizící fix

1

Ustřihněte zip – pokud je zip příliš dlouhý, zastřihněte jej na požadovanou délku. Zip ustřihněte na konci, ze kterého se otevírá jezdcem. Zip ponechte alespoň o 2 cm delší pro přídavek na švy. Viz obrázek A.

A Obrázek A Zastřihněte zip na požadovanou délku ze strany, kde je jezdec. Zip přestřihněte ve vzdálenosti 2 cm od jezdce, aby vám zbyl prostor pro přídavek na švy.

20 Obsah


Krása nylonu… Dávám přednost nylonovým zipům, protože se dají bezpečně přestřihnout a prošít, aniž by poškodily nůžky či šicí stroj.

2

Sešijte konce zipu ze strany jezdce k sobě – vezměte si jehlu na ruční šití a  sešijte konce zipu ze strany jezdce k sobě. Viz obrázek B.

3

Naznačte a prostřihněte otvor na zip – změřte délku zoubků na zipu (nikoliv délku celého zipu). Na střed rubové strany jednoho z látkových dílů kapsičky nakreslete obdélník stejně široký jako délka zoubků a vysoký 1 cm. Z tohoto obdélníku vznikne otvor pro zip a je třeba ho nakreslit alespoň 5 cm směrem dolů od horního okraje látkového dílu kapsy. Nakonec narýsujte středem obdélníku linku s  véčky na obou koncích. Viz obrázky C1–C2.

B Obrázek B Ručně k sobě sešijte konce zipu ze strany jezdce, neboť tak získáte zip profesionálního vzhledu – nemusíte být až tak precizní, protože tyto stehy nebudou ve výsledku vidět.

C2 Obrázky C1–C2 Šířku otvoru na zip získáte změřením délky zoubků na zipu (ne celého zipu). Obdélníkový otvor je třeba nakreslit alespoň 5 cm od směrem dolů od horního okraje látky na kapsu.

C1

Obsah

21


Projekty

Skladná nákupní kabela

Šprťácky šik pouzdro na tablet

Batůžek pro caparty Taštička, se kterou se dostanete všude

Brašna, se k Trendy taška pro maminky

terou je škod

a jít jen do šk

oly


Peněženková taštička se sklady

Pytel na prádlo pro poctivé třídění

Variabilní batoh 3 v 1 Dvojbrašna na kolo

Parádní trojitá peněženka

Cestovní kosmetická taška


Poutko na karabinu a pásek na sbalení tašky

1

Ušijte poutko na karabinu – látku na poutko přeložte napůl složením dlouhých okrajů na sebe lícem k sobě, sešpendlete a  sešijte podél dlouhých okrajů s  5mm švovým přídavkem. Rozžehlete švové záložky, vzniklý tunýlek otočte lícem ven a vyžehlete.

2

A Obrázek A

Prošitím napříč zajistěte karabinu na svém místě.

Připevněte karabinu na poutko – prošijte poutko na karabinu podél dlouhých okrajů 3 mm od okraje. Provlečte poutko kroužkem karabiny. Přeložte poutko v polovině kolem kroužku a prošijte jej napříč, abyste karabinu zajistily na svém místě. Viz obrázek A. Odložte stranou.

3

Ušijte pásek na sbalení tašky – vezměte látku na pásek rubem ven. Přeložte napůl složením dlouhých okrajů na sebe lícem k sobě, středový přehyb zažehlete a látku rozložte. Složte oba dlouhé okraje k právě vytvořenému přehybu a poté zahněte jeden z krátkých okrajů 1 cm nahoru. Viz obrázek B. Nyní přeložte celý pásek podél středového přehybu a prošijte ve vzdálenosti 3 mm od okraje kolem všech zahnutých okrajů pásku. Odložte stranou.

B Obrázek B Složte dlouhé i krátké okraje pásku na sbalení tašky tak jako na obrázku.

Ucha tašky

4

Ušijte ucha – oba látkové díly na ucho složte na sebe lícem k sobě, sešpendlete dohromady a  sešijte s  5mm švovým přídavkem. V  zaoblených místech švové záložky nastřihněte a poté je rozžehlete a pomocí obraceče tunýlků (nebo spínacího špendlíku) ucha obraťte lícem ven. Ucha uhlaďte a znovu vyžehlete. Viz obrázek C. Stejně postupujte i s dalšími dvěma díly na ucho.

C Obrázek C Díky nastřižení švové záložky v zaoblených místech se zaoblená část hezky zploští a bude se dát snadněji obrátit lícem ven.

Skladná nákupní kabela

53


5

Ucho prošijte – po délce dílu ucho prošijte v pěti rovnoběžných liniích. Délku stehu nastavte na 2,5–2,8. Prošijte také oba okraje ucha ve vzdálenosti 3 mm od okraje. Další tři linie stehů umístěte na konec délky dílu 13 mm od sebe. Viz obrázek D. Stejně postupujte i s dalším uchem. Odložte stranou.

D

Designová vychytávka… Pokud na ucha použijete jednobarevné nebo jednoduše vzorované látky, zkuste je prošít barevně kontrastní nití – vznikne tak další atraktivní prvek.

Obrázek D Prošité linie na uchách tašky mají nejen dekorativní, ale i zpevňující funkci.

Vnější část tašky

6

Přišijte poutko na karabinu na vnější část tašky – vezměte hotové poutko s připevněnou karabinou a  přišpendlete jej krátkými nezačištěnými okraji na líc jednoho z vnějších látkových dílů tašky. Umístěte poutko na líc k pravému okraji, 6 cm dolů od horního okraje. Nezačištěné okraje srovnejte a přišpendlete na místo. Délku stehu nastavte zpět na 2,2 (či na vaši běžnou oblíbenou délku stehu) a  přišijte s 5mm švovým přídavkem. Viz obrázek E.

D Obrázek E Až budete přišívat poutko na karabinu na vnější díl tašky, umístěte ho tak, aby karabina směřovala dovnitř látkového dílu.

7

Přišijte pásek na sbalení tašky na vnější část tašky – jeden z vnějších látkových dílů si určete jako zadní díl tašky. Vezměte hotový pásek na sbalení tašky a umístěte jej krátkými nezačištěnými okraji na líc zvoleného vnějšího látkového dílu tašky, na střed horního okraje dílu. Přišpendlete pásek na místo a přišijte s 5mm švovým přídavkem.

8

Sešijte dolní okraj dna tašky – vnější látkové díly složte na sebe lícem k sobě (pozor, aby byl pásek na sbalení tašky umístěn u  okraje ležícího nahoře). Všechny okraje srovnejte, sešpendlete a  sešijte okraj dna. Rozžehlete švové záložky.

9

Vytvořte ploché dno obálkového provedení – vezměte tašku otočenou rubem ven, uchopte její dno a šev dna protlačte nahoru směrem do tašky (mezi vrstvy vrchní látky) do výšky 5 cm na obou bočních okrajích a zašpendlete. Viz obrázky F1–F2.

54

Skladná nákupní kabela

E1

E2

Obrázky F1–F2 Protlačte šev dna nahoru mezi vrstvy vrchní látky tašky, látku tlačte vzhůru, dokud nezačištěný šev dna nebude zasahovat 5 cm směrem do vnitřku tašky. Zkontrolujte, zda jsou obě strany souměrné, a oba boční okraje zašpendlete.


Variabilní batoh 3 v 1 Tato univerzální taška plní hned tři poslání: můžete ji nosit jako batoh, jako tašku přes rameno a (za ucho) jako kabelku. Tento praktický design nejenže vypadá stylově, ale je také do puntíku funkční. Výroba této tašky asi nebude patřit k nejsnadnějším, výsledek však ohromí vaše přátele svým profesionálním vzhledem jako z obchodu a trojnásobnou praktičností!

Pohled zezadu 1 Dostatečně prostorná pro všechny věci na celý den, či pokud se chystáte zůstat někde přes noc.

Pohled zezadu 2 Díky karabinám můžete batoh proměnit v tašku přes rameno během pár vteřin.

Prvky, které si zamilujete Důmyslné úchyty, odepínací a nastavitelné popruhy vám nabízí hned tři možnosti, jak tašku nosit – to skutečně přijde vhod, když máte zrovna plné ruce nebo chcete dopřát svému ramenu trochu odpočinku a přenést váhu na záda

Objemná kapsa Rozmanité prostorné kapsy udrží všechny vaše věci pěkně uspořádané.

Robustní design, který něco vydrží

Uložte své drobnější cennosti do bezpečné vnitřní kapsy na zip

Brýle, kapesníčky či jízdenky můžete nastrkat do předních kapes Velikost hotového výrobku: 33 × 38 × 17 cm

124


Lisa Lamová, autorka světového bestselleru ŠItí tašek (v originálu The Bag Making Bible, jehož se prodalo přes 70 tisíc výtisků), přináší pokračování – další skvělou kolekci návodů pro tvorbu dvanácti skvělých tašek, kabel a dalších doplňků, které si zvládnete vyrobit samy doma.

 12 tašek a kabel pro každou příležitost!  Střihy ve skutečné velikosti součástí knihy!  Srozumitelné návody krok za krokem s mnoha instruktážními fotografiemi!

Pra k ti ck é ra d y, p ře h le d né u k ázk y a in s pi ra ti vn í ti py pro va š i d o m á cí tv o rb u o d u z ná va né o d bo rn ic e Lis y La m o vé . Dva ná ct ná vr hů z s ro z u m it el né po a h rn u je d o bř e s tu py a zá k la d ní s tř ih y p ři lo ž en é k e k ni ze. DOPORUČENÁ CENA: 339 KČ KATALOGOVÉ ČÍSLO: ZRK1301

ISBN 978-80-7413-261-2

Zoner Press

9 7 8 8 0 74 13 2 612

tel.: 532 190 883 e-mail: knihy@zoner.cz www.zonerpress.cz ZONER software, a.s., Nové sady 18, 602 00 Brno

Pu bl ik a ce je vh o d ná pro za čí na jí cí i po k ro či lé š va d le nk y. P ři ná ší je d no d u š e pro ve d it el né po s tu py i in s pi ra ci pro ná ro čn ěj š í tv o rb u .

Lisa Lamová – šití tašek 2  

Lisa Lamová – šití tašek 2