Page 1


Yerel

2

Yelpaze Bahçeşehir y 23 Kasım 2012


İNGİLİZCE • İlköğretim ve Ortaöğretim öğrencilerine Haftada 2’şer saat olarak asgari 10 kişilik sınıflarda gerçekleşir. Aylık toplam 8 saatlik bedeli 150 TL’dir. • Haftaiçi gündüz ev hanımlarına özel (Başlangıç düzeyinde) Haftaiçi 1 gün 3’er saat olarak gerçekleşir. Aylık toplam 12 saatlik bedeli 150 TL’dir. • 45’er saatlik her seviyede kur programlarımız ve birebir özel dersler hakkında lütfen bilgi alınız...

Tüm eğitimlerimiz konusunda uzman eğitmenler tarafından verilmektedir.

PİYANO • Birebir özel ders olarak haftaiçi ve haftasonu 1’er saat olarak gerçekleşir. 4 saatlik aylık bedeli 300 TL’dir.

PİLATES • Haftaiçi akşam grupları • Haftaiçi gündüz grupları • Pilates eğitimleri haftada 2 gün 1’er saat olarak gerçekleşir. 8 saatlik aylık bedeli 150 TL’dir.

GİTAR • 3’er kişilik grupla haftaiçi ve haftasonu 1’er saat olarak gerçekleşir. 4 saatlik aylık bedeli 200 TL’dir.

KEMAN • 2’şer kişilik sınıflarda haftaiçi ve haftasonu 1’er saat olarak gerçekleşir. 4 saatlik aylık bedeli 200 TL’dir.

TİYATRO ve YARATICI DRAMA • 10 Yaş altı • 10 Yaş üstü • Eğitimler haftasonu 2’şer aylık toplam 8 saat olarak gerçekleşir. Aylık bedeli 200 TL’dir.

DİKSİYON • Haftaiçi ve haftasonu 2’şer saat olarak toplam 8 saat olarak gerçekleşir. Aylık bedeli 150 TL’dir

SATRANÇ • 10’ar kişilik sınıflarda haftaiçi ve haftasonu 1,5 saat olarak gerçekleşir. 6 saatlik aylık bedeli 150 TL’dir.

23 Kasım 2012 y Yelpaze Bahçeşehir 3


Yerel

4

Yelpaze Bahçeşehir y 23 Kasım 2012


23 Kasım 2012 y Yelpaze Bahçeşehir 5


Yerel

Marmara Üniversitesi’nden 2002 yılında Matematik ve Fen alanındaki Eğitimlerimi tamamlayarak mezun olduktan sonra Türkiye’nin en seçkin Okullarında görev aldım ve sayısız öğrenciye Türkiye’nin en başarılı okullarını kazanmayı sağlayacak eğitimi sundum. Mat-Fen Dershaneleri, Emine Örnek İlköğretim Okulu ve Bilfen İlköğretim Okulları’nda uzun yıllar çalıştım. Hızlı test çözme teknikleri konusunda uzmanlaşarak öğrencilerime kısa sürede sıfır hatayla sonuca ulaşmalarını sağlayarak başarı kazandırdım. Test teknikleri konusunda uzman eğitim alarak ‘’Özdebir Yayıncılık’’ ve ‘’Bilfen Yayıncılık’’ bünyesinde birçok Fen ve Teknoloji Konu Anlatım ve Soru Bankası Kitapları hazırladım.

Bireysel farklılıklar göz önüne alınarak öğrenciye özel öğrenme yöntemleri kullanılır ve konunun en üst seviyede öğrenilmesi sağlanır. Ayrıca uygulanan ölçme ve değerlendirme yöntemleri ile konu pekiştirilir, feedback alınır ve eksik kalan konu ve sorulara anında müdahale edilerek tam öğrenme sağlanır.

Gülcan Başkurt ile

GÜLCAN BAŞKURT İLE EĞİTİMDE REFORM’DA

%100 BAŞARI

. Görsel Materyallerle Konu Anlatımı . Yoğun Test Çözümü . Deneme Sınavları

Gülcan Başkurt ile Eğitimde Reform, öğrencinin kısa sürede başarılı olmasını sağlamakta, test çözümü, ödev takibi ve deneme sınavlarının yanı sıra Türkiye’de bir ilk olarak öğrenciye birebir görsel eğitimi de sunmaktadır. Matematik ve Fen derslerinde anlaşılması zor olan soyut konular görsel hale getirildikten sonra yoğun bir şekilde test çözümlerine geçilerek kalıcı öğrenme sağlanmaktadır.

. Konu Tekrarları . Test Çözme Teknikleri . Öğrenciye Özel Kaynak Kitaplar

Türkiye’de bir ilk olarak öğrenciye birebir görsel eğitim sunulmaktadır. Matematik ve Fen derslerinde anlaşılması zor olan soyut konular maket, video, sunum ve deneylerle görsel hale getirildikten sonra yoğun bir şekilde test çözümlerine geçilerek kalıcı öğrenme sağlanmaktadır

5.6.7. ve 8. Sınıflarda birebir veya 2-3-4 kişilik gruplarla Matematik ve Fen Derslerinde üstün SBS ve Okul başarısı

Proje ve performans ödevlerinin yürütülmesi, konu tekrarları, deneme sınavları ve okul ödevlerinin takibi yapılarak öğrencinin ders notlarının ve sınav puanlarının yükseltilmesi sağlanarak okul başarısı arttırılır.

Birebir veya 2- 3 veya 4 kişilik öğrenci grupları halinde olan grup özel derslerde konular tam öğrenme sağlanacak şekilde öğretilmektedir.


ÖĞRENMEK HİÇ BU KADAR

KOLAY VE KALICI OLMAMIŞTI BİREBİR ÖZEL DERS Kısa sürede birçok konuyu öğrenmenin en etkin yolu bire bir özel derstir. Öğretmenle öğrenci arasında bire bir bilgi alışverişini sağlar ve uygulanmakta olan yöntemler içerisindeki en etkili öğrenme biçimidir. Bire bir ders anlatımı esnasında öğrenci ve öğretmen arasındaki iletişim en yüksek düzeyde olduğu için, öğrenci anlatılan konuyu en verimli şekilde öğrenmiş olur. Böylece zaman en verimli şekilde değerlendirilir. Gülcan BAŞKURT ile Eğitimde Reform bireysel farklılıkları göz önüne alarak öğrenciye özel öğrenme yöntemlerini kullanarak, konunun en üst seviyede öğrenilmesini sağlar. Ayrıca uygulanan ölçme ve değerlendirme yöntemleri ile konu pekiştirilir, feedback alınır ve eksik kalan konu ve sorulara anında müdahale edilerek tam öğrenme sağlanır.

GÖRSEL EĞİTİM Eğitimde görsellik öğrenmenin kalıcılığı için önemlidir. Anlatılan konunun zihinde şekillenmesi, konuyla ilgili hayal kurdurabilmek önemlidir. Eğer öğrenci konu ile ilgili hayal kurabiliyorsa, yani öğrendiğini somut hale getirebiliyorsa bellekte kodlanması kolay hale gelir. Belleğe iyi kodlanmış bir bilgi ise kalıcıdır, kolay kolay unutulmaz. Gülcan Başkurt ile Eğitimde Reform Türkiye’de bir ilk olarak öğrenciye birebir görsel eğitimi de sunmaktadır. Matematik ve Fen derslerinde anlaşılması zor olan soyut konular maket, video, sunum ve deneylerle görsel hale getirildikten sonra yoğun bir şekilde test çözümlerine geçilerek kalıcı öğrenme sağlanmaktadır.

OKULA DESTEK PROGRAMLARı Proje ve performans ödevlerinin yürütülmesi, konu tekrarları, deneme sınavları ve okul ödevlerinin takibi yapılarak öğrencinin ders notlarının ve sınav puanlarının yükseltilmesi sağlanarak okul başarısı arttırılır.

İSTER EVİNİZDE İSTER EVİNİZİN RAHATLIĞINDA

EĞİTİM MATERYALLERİ Matematik ve Fen Derslerinden öğrenciye özel soru bankası, konu anlatım kitapları, yaprak testler ve deneme sınavları sağlanmaktadır. Farklı soru stillerinin gözlemlenebilmesi, bol soru çözümüyle kalıcı bir öğrenme sağlanabilmesi açısından bol miktarda kaynak kitap kullanılmaktadır.

GRUP ÖZEL DERS 2- 3 veya 4 kişilik öğrenci grupları halinde olan grup özel derslerde konular bire bir özel derslerdeki gibi tam öğrenme sağlanacak şekilde öğretilmektedir.

Gülcan Başkurt ile Eğitimde Reform 0 532 417 5326 - 0 212 608 1067 Şelale cad. Spradon Quartz D.2 Blok D:79 Bahçeşehir www.egitimdereform.com


EÄ&#x;itim


Yerel

Bahçeşehir’de Cumhuriyet için BİNLER EL ELE VERDİ... Bahçeşehir önderliğinde Başakşehir’de kurulu sivil toplum kuruluşları (STK) cumhuriyet coşkusunu birlikte yaşama kararı aldı. STK’ların ortak çağrısına uyan Başakşehirli’ler, ellerinde meşale ve bayraklarıyla, Bahçeşehir Testili Kızlar Kavşağında buluştu. 29 Ekim 19:30 ’da başlayan fener alayına Başakşehir’de siyasi partilerden CHP Başakşehir ilçe örgütü, geniş katılım gösterdi. Bahçeşehirli’ler Derneği ( BADER), ÇYDD, ADD, Boğazköylüler Derneği (BODER), Şahintepe Kars-Ardahan- Iğdır Derneği, Şahintepe Karacaören Köyü Derneği, Onurkent Kültür Eğitim ve Dayanışma Derneği, Güvercintepe KarsArdahan-Iğdır Derneği, Güvercintepe Acısu Köyü Dayanışma Derneği, Tunceliler Derneği ve Kayabaşı Selanikliler Derneği günler öncesinden 29 Ekim coşkusunu paylaşmak üzere hazırlık yaptı. Semtlerinden kortej halinde yürüyerek gelen Boğazköylü’lerle, otobüs ve araçlarla gelen Başakşehir, Başak, Şahintepe, Güvercintepe ve Ziya Gökalp Mahalle sakinlerinin katılımıyla birlikte insan seli binlerce insana ulaştı. Meşaleler ve bayraklarla Testili Kızlardan yürüyen kortej Bahçeşehir Camii bölgesine ulaştıktan sonra buluşma noktası olan Testili Kızlar Kavşağına geri döndü. Burada STK’lar adına Bahçeşehirliler Derneği (BADER) Başkanı Uğur

Barış Karabulut bir konuşma yaptı. Karabulut konuşmasında şunları söyledi.

BADER Başkanı Uğur Barış Karabulut konuşmasının ardından mikrofonu, etkinliğe desteğini esirgemeyen ve ilçe teşkilatıyla büyük

“Cumhuriyetimizin 89.yıl dönümünü 7’den 70’e tüm Türkiye’de coşkuyla kutluyoruz. Bahçeşehir ve Başakşehir Sivil Toplum Kuruluşları önderliğinde düzenlenen “Bahçeşehir’de Cumhuriyet için EL ELE Fener Alayına” hepiniz hoş geldiniz. Dayanışma ve birlikteliğimizin gücünü her zamankinden daha fazla göstermemiz gereken milli bayramlarımızda, Çanakkale’den 19 Mayıs’a, oradan 29 Ekim 1923’e kadar süren ulusal kurtuluş savaşımızı iftiharla hatırlıyor ve ona sonsuza dek sahip çıkıyoruz. Şanlı Türk tarihini bilen her Türk gibi bizlerde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e, silah arkadaşlarına, gazilerimize, şehitlerimize borcumuzun çok büyük olduğunu biliyoruz. Bu vatan toprağına değer katan ecdadımızı saygı ve minnetle anıyoruz. Mekanları cennet, kabirleri nur dolsun” dedi.

özveri gösteren CHP Partisi Başakşehir İlçe

Başkanı Özgür Karabat’a uzattı. Karabat konuşmasına “Cumhuriyet’e, demokrasiye, Atatürkçülüğe, tam bağımsız Türkiye iddiasına olan inancımla herkesi ve tüm vatanseverleri saygıyla selamlıyor ve Genel Başkanım Kılıçdaroğlu’nun selamlarını iletiyorum.” diyerek başladı. Özgür Karabat coşkulu konuşmasına şöyle devam etti. “ Bu etkinliği düzenleyen STK’lara, Başakşehir halkına ve tüm Cumhuriyet sevdalılarına teşekkür ediyorum. Cumhuriyet bayramını kutlamak Cumhuriyeti kuranları, kurtuluş savasını zafere dönüştürenleri anmaktır, anlamaktır. Mustafa Kemal’i ve arkadaşlarını anmaktır ve anlamaktır. En kötü günde bile umudu örgütlemektir. Umutsuzluğa düşmemektir” dedi. YELPAZE İSTANBUL

Bahçeşehirli’lerde DOLMABAHÇE’deydi... Ulu Önder Atatürk’ün 74.ölüm yıl dönümünde binlerce ATATÜRK sevdalısı gerek ANITKABIR’de ve gerekse DOLMABAHÇE’de ATA’nın manevi huzurunda saygı duruşunda bulundu. Bahçeşehir Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri ve üyeleride, gerek Bahçeşehir Tören alanında Atatürk büstüne çelenk koyarak gerekse Dolmabahçe ve Anıtkabir’i ziyaret ederek Atalarına olan sevgi ve saygılarını bir kez daha gösterdiler.

10

Yelpaze Bahçeşehir y 23 Kasım 2012

Yorumsuz!


Yerel

Bilişim Dünyasının Devleri Zirvede buluştu İstanbul’da 07-08 Kasım tarihleri arasında düzenlenen FTTH Forum 2012’ye (Fiber to the home-Evlere Fiber) katılan Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Başakşehir’in alt yapısını fiber optik kablolarla döşediklerini belirterek, amaçlarının 100 bin konuta fiber optik kablo ile teknolojiyi ulaştırmak olduğunu söyledi. Fiber optik teknolojisiyle ilgili EMEA bölgesinin en önemli konferansı olan FTTH Forum 2012’de, bilişimde çok sesliliği daha rahat yönetebilmek için geliştirilen yeni çözümler masaya yatırıldı.

91 Kedi için belediye seferber oldu Altınşehir’de bir vatandaşın evinde olumsuz şartlarda yaşamaya çalışan 91 kedi, Başakşehir Belediyesi ekiplerince koruma altına alındı. Evde 6 ölü kedi bulundu. Başakşehir Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü ekipleri, mahalle sakinlerinin şikayeti üzerine, Altınşehir’de Mukaddes Toker adlı bir vatandaşa ait eve giderek, olumsuz koşullar altında yaşamaya zorlanan 91 adet kediyi kurtardı. Ekipler, evde 6 kediyi de ölü olarak buldu. Kediler daha sonra hiçbirine zarar verilmeden güvenli bir şekilde, belediyeye ait ‘Kısırlaştırma ve Rehabilitasyon Merkezi’ne götürüldü. 91 Kedi artık daha hijyen yerlerde yaşayacak Kedilere güvenli bir şekilde barınma

imkanı sağlanan merkezde, hayvanlar, veteriner hekimler tarafından tek tek sağlık kontrolünden geçirildi. Kontrollerde kedilerin hepsinde çeşitli enfeksiyonlar tespit edildi. Kedilerden 29’unun ileri derecede hasta olduğu, 62 tanesinin ise yine ciddi hastalık belirtileri taşıdığı tespit edildi. Söz konusu hayvanlardan teşhise yönelik laboratuar testleri yapmak üzere numuneler de alındı. Bu ve benzeri çalışmaların sürekli olmasını temenni ediyor, bu çalışmada emeği geçenlere teşekkür ediyoruz.

TAY Eğitim Kurumları çalışmalarına hızla devam ediyor TAY Eğitim Kurumları bünyesinde faaliyet yürüten TAY Koleji, önceki gün sürücü adaylarını ağırladı. Motor dersini kolejin konferans salonunda yapan sürücü adaylarına TAY Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı Veysel Karatay sürpriz bir ziyaret gerçekleştirdi. Bünyesinde bir kolej ve çok sayıda sürücü kursu barındıran TAY Eğitim Kurumları, önceki gün bir ilke imza attı.

12

Yelpaze Bahçeşehir y 23 Kasım 2012

Ehliyet almak için kurslara giden sürücü adayları, Motor dersini TAY Koleji’nin konferans salonunda yaptı. Sürücü adaylarını ziyaret eden ve ders arasında kısaca kendilerine hitap eden TAY Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı Veysel Karatay, tüm kursiyerlere başarı diledi. TAY Sürücü Kursları’nın yaklaşık 15 yıldan bu yana faaliyet gösterdiğini belirten Veysel Karatay, bu süre zarfında yaklaşık 100 bin kişiyi ehliyet sahibi yaptıklarını ifade etti.


Yerel

Konsere Davetlisiniz Meme Sağlığı Derneği ve Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu sağlık için buluştu. 21 Kasım 2012, saat 20:30’da Bahçeşehir Kültür Merkezi’nde verilecek konserde “Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu” nun iki önemli sanatçısı Şef Fatih SALGAR ve Solist Münip UTANDI Meme Sağlığı Derneği için sahne alacak. Meme Sağlığı Derneği (MEMEDER), “Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu” nu ve Klasik Türk Müziği’nin iki önemli ismi olan Şef Fatih SALGAR ve

12. Bahçeşehir Tennis Cup sona erdi

Mesa -Nurol 4.Etapta yaşam başlıyor Mesa-Nurol Bahçeşehir 4.Etap Sazlıbahçe sitesinde yaşam 30 Aralık’tan itibaren başlıyor.

Bahçeşehir Tenis Spor Kulübü kortlarında düzenlenen Bahçeşehir Tennis Cup, 23 Eylül Pazar akşamı kapanış kokteyli ve ödül töreni ile sona erdi. Turnuvaya 12 kategoride 308 sporcu katıldı. Son gün yapılan zevkli final maçları sonrasında 36 sporcu kupa aldı. Kapanış kokteyli’ne Başakşehir Kaymakamı Cevdet Can’ın yanı sıra Bahçeşehir Tenis Spor Kulübü üyeleri turnuvada oynayan sporcular ve yakınları katıldılar.

Mesa-Nurol teslim öncesi konut sahiplerini; 6 Ekim’de düzenlediği tanıtım kokteylinde bir araya getirerek buluşturdu. 4.Etabın son kalan 50 dairesi için 669 06 00 numaralı telefonu ile satış ofisinden bilgi alabilirsiniz.

Hoşgeldin Tunç bebek... Bahçeşehir’de eğitim sektöründe uzun yıllardır hizmet veren ve çalışmalarıyla her geçen yıl başarısına başarı katan Arda Çankaya ve eşi Damla Şimşek Çankaya’nın, dünyalar tatlısı TUNÇ isimli bebekleri 3 Kasım’da Maslak Acıbadem Hastanesi’nde 2 kilo 610 gr olarak sağlıklı dünyaya geldi. Çankaya ailesinin mutluluklarına mutluluk katan bebeklerine sağlık, anne babasına gözünüz aydın diyoruz. Yelpaze İstanbul Ailesi

14

Yelpaze Bahçeşehir y 23 Kasım 2012

Solist Münip UTANDI ile Bahçeşehir ve çevresinde yaşayanları müzik ziyafetinde buluşturacak. Konser 21 Kasım 2012, Çarşamba günü, saat 20:30’da Başakşehir Belediyesi’nin de desteğiyle gerçekleştirilecektir. Bu bağlamda müziğin hayatımıza olumlu katkılarından yola çıkarak, halkımızın dikkatini meme sağlığına ve meme kanserinde erken tanının önemine çekmek amaçlanmaktadır.


Bahçeşehir Prestige Mall Avm Mudo’da Yepyeni Bir Konsept Bahçeşehir Prestige Mall Avm’nin en çok ziyaret edilen mağazalarından biri olan MUDO; Bahçeşehirli’lerden gelen istek üzerine, konsept ağırlıklı yepyeni dekoruyla indirim günlerine devam ediyor. Bayram öncesi mobilyalarda %20, mobilya hariç bütün ürünlerde ise 3 al 2 öde kampanyası ile hizmet vermeye başlayan Bahçeşehir Mudo’nun en önemli özelliği ise , Bahçeşehirli’lerin istekleri doğrultusunda çok özel ve farklı ürünleri mağazada bulundurması ve sadık müşteri kitlesi ile olan iletişim bağları. Mudo mağazalarının yeni sezon için bir diğer farklılaşma politikası ise tekstil ürünleri üzerine. Kadın aksesuarda çanta ve ayakkabı ile çok iddialı olan Mudo sevenlerini bir kez daha sevindirecek.

Elif Korkmazel ile Pratik Tarifler Bahçeşehir Prestige Mall Avm’den yepyeni bir etkinlik daha. Her 15 günde bir Pazartesi günleri, Bahçeşehirli hanımlar yepyeni tarifleri en pratik mutfak tüyolarını ve püf noktalarını ünlü programcı Elif Korkmazel’den alıyor. İlk programda tencerede sufle, 15 dk da pizza gibi sadece ev hanımlarının değil çalışan hanımlarında kolaylıkla yapabilecekleri yemekleri SİEMNES ve FRANCE sponsorluğunda Prestige’de gerçekleştiren Elif Korkmazel, bundan sonrada Pazartesi günleri hem tarifleri elleriyle yapacak; hem de katılımcılara tattıracak. 19 Kasım-3 Aralık ve 17 Aralık’ta Elif Korkmazel ile pratik tarifler sürecek.

Bahçeşehir Prestige Mall Avm Sadık Müşterilerine Özel Bir Gün Bahçeşehir Prestige Mall Avm’den bir ilk daha. Alışveriş Merkezi mağazalarından alışveriş eden sadık müşterilerine çok özel bir gün düzenleyen Prestige Mall Avm, onlara ünlü bir markadan saat hediye etti. Alışveriş Merkezi açıldığı günden beri tüm ihtiyaçlarını Prestige’de karşılayan Bahçeşehirli’ler birbirleriyle sohbet ettiler. Gloria Jeans Cafe’ de yapılan buluşmada Bahçeşehirlil’erin istekleri soruldu; Prestige Mall’den beklentiler alındı ve yeni proje paylaşımları yapıldı. Bundan sonrada düzenli aralıklarla aynı buluşmalar devam edecek.

Karadenizin eşsiz lezzeti hakiki Karadeniz pidesi artık

Bahçeşehir Esenkent’te KAVURMALI PİDE

PASTIRMALI PİDE

SÜRMENE PİDESİ

KU K . Ş BA Pİ ŞI DE L I

LI ŞI A E ŞB İD KU K. P SUCUKLU PİDE

Restorantımızda pide ürünlerinden ayrı olarak karadenize has şarküteri ürünleride satılmaktadır.

KÖY TEREYAĞI

KAVURMA

KOLOT PEYNİRİ

Siz değerli müşterilerimizi restorantımızda ağırlamaktan onur duyarız. Esenkent Elektrik Santrali Karşısı Esenkent Mah. Hadımköy Bahçeşehir Yolu Cd. Parkciyt C blok No: 2/12 23 Kasım 2012 y Yelpaze Bahçeşehir 15 ESENKENT BAHÇESEHİR


Yerel

Bahçeşehir Gölet’e Güvenlik Kamerası Bölgeye, gezmeye, eğlenmeye, spor yapmaya gelenlerin güvenliğinin sağlanması ve göletin korunması amacıyla kurulan fiber altyapılı sistem, full HD görüntü alabilme özelliğine sahip. Toplam 19 güvenlik kamerasının bulunduğu sistem, Gölet Bölgesi’nde 5 ayrı yerde kuruldu. Kameralar, vatandaşların yoğun olduğu Yürüyüş Yolu, Tören Alanı, Bahçeşehir Arena Sahnesi, Gölet bölgesine giriş ile Ramazan etkinlik alanlarına yerleştirildi. Öte yandan, Başakşehir genelinde 200 e yakın güvenlik kamerası, gasp, hırsızlık gibi olumsuz olayların önüne geçmek için belirlenen stratejik noktalara yerleştirilmiş durumda.

Bahçeşehir 2.Kısım Boğazköy Eğitim Merkezi

2012-2013 Yılı Verilecek Olan Kurslar (MEB Sertifika Programları) Resim-1 (Pzt Gurubu – Salı Gurubu / Perşembe Gurubu (Doldu) 09.00-16.00) (Dolu) Resim-2 (Çarşamba Gurubu /Cuma Gurubu 09.00-16.00) (Dolu) Ahşap Boyama (Pazartesi 09.00-16.00) (Dolu) Biçki- Dikiş (Salı Perşembe 09.00-16.00) (Dolu) El Nakışı - Tel Kırma (Çarşamba – Cuma 09.00-16.00) (Dolu) Kazaz İşi (Gümüş Tel Örücülüğü-Takı Dizayn / Pazartesi 09-16 ) (Dolu) Makina Uygulamalı Cilt Bakımı Ve Makyaj (Çarşamba/

Perşembe/Cuma) (09.00 -16.00) (Dolu) Minyatür – Tezhip (Salı – Perşembe 09:00 – 16:00) (Dolu) Takı Tasarım (Cuma 09:00 – 16:00) Mefruşat (Pazartesi) Kurdela Nakışı (Cuma) Ebru (Çarşamba) Modelistlik ( 2-3 Gün/ Hafta) Emlak Danışmanlığı ( Akşam Programı Cuma /Cumartesi/Pazar 18:30-21:30)

İRTİBAT TELEFON: 0212 607 23 09 CEP TEL NO: 0532 501 15 79

İSMEK Bahçeşehir’de

30 Yeni Branşta Kurs Açılacak başakşehir de 6 kurs merkezinde halen verilen eğitimlerin yanı sıra Bahçeşehir İSMEK TE 13 ana alan altında toplam 30 branşta kurs açılması planlanıyor. Merkezde; El Sanatları Teknolojisi (Dekoratif Ahşap Süsleme, El Nakışı, Aliminyum Kabartma, Elde Kurdela İşi, Takılar, Tel Kırma), Giyim Üretim Teknolojileri, Ahşap ve Kuyumculuk Teknolojisi, Seramik ve Cam, Yabancı Diller, Sanat ve Tasarım, Kişisel Gelişim, Grafik ve Fotoğraf, Bahçecilik, Güzellik ve Saç Bakım Hizmetleri, Müzik ve Gösteri Sanatları, Bilişim teknolojileri gibi dallarda eğitim verilmesi planlanıyor.

Bahçeşehirliler Derneği Yön.Kur.Üyesi, Yelpaze İstanbul Dergisi Halkla İlişkiler Sorumlusu Kıymetli arkadaşımız Demet Teoman Bingöl’ün annesi Mine Teoman, 15 Kasım 2012 sabahı hakkın rahmetine kavuşmuştur. Merhumeye allahtan rahmet geride kalan acılı ailesine başsağlığı dileriz. Yelpaze İstanbul Ailesi

16

Yelpaze Bahçeşehir y 23 Kasım 2012


İTHAL DUVAR KAĞIDI SATIŞIMIZ VARDIR

Firma olarak 30 seneyi aşkın bir süredir perde ve aksesuar alanında siz değerli müşterilerimize hizmet vermenin mutluluğu ve gururu içerisindeyiz. Hayata katmak istediğiniz mekan neresi ise, sizin zevklerinizi gözardı etmeden mükemmeli yaratmak ve fonksiyonel çözümler üretmek bizim işimizdir. Hem klasik hem modern çizgilere sahip olan birbirinden farklı modellerimizi, başarılı iç mimarlarımızın dizaynlarıyla yıllardır sizlere çözüm üretmek bizim işimizdir. Hem klasik hem modern çizgilerle sahip olan birbirinden farklı modellerimizi, başarılı iç mimarlarımızın dizaynlarıyla yıllardır sizlere çözüm üretmenin onurunu yaşıyoruz. Esenkent Mah. Bahçeşehir Hadımköy Yolu No:5 Özyurtlar N Tepe Evleri A-130 Boğazköy/ İstanbul Tel: 0212 425 21 26 - 397 01 46 Faks: 0212 579 33 41 E-mail: info@ ekimmefruşat.com Web: www.ekimmefruşat.com


Bahçeşehir’in Sesi

Nihat EMEKSİZ

Bahçeşehir’in

nihat.e@yelpazeistanbul.com

BAHÇEŞEHİR KAYBEDİLİYOR

Bir zamanların marka şehri olan Bahçeşehir her geçen gün değerini yitiriyor. Habitat ödülü almış böyle önemli bir kent gelişeceğine sürekli geriliyor.

Acaba neden?

Söylenecek çok neden sayabiliriz ama en önemlisi Bahçeşehir’in Başakşehir’e bağlanması diyebiliriz. Bilindiği gibi, 2009 yerel seçimlerinden önce; Bahçeşehir ilçe olacakken Başakşehir’e mahalle yapılmıştır. Bahçeşehir’in mahalle yapılması Bahçeşehir’i cezalandırma anlamındadır. Nitekim Bahçeşehir mahalle

statüsüne indirilince hızla değer kaybetmiş, kent olma özelliğini yitirmeye başlamıştır. Üstüne üstlük, Belediyenin kötü yönetimi değer yitirişini hızlandırmıştır. Bahçeşehir en yüksek emlak vergisi vermesine karşın üvey evlat muamelesi görmektedir.

Bir şehrin kuruluşu kolay değildir. Bugün şehir dediğimiz il ve ilçelerimize bakınız, geçmişleri yüz yıllara dayanmaktadır. Bu yıllar içinde gelişen kültürleri o şehre kimlik kazandırmıştır. 1990 yılından beri yerleşime açılan Bahçeşehir, yurdun değişik yörelerinden gelen her türlü insanı bağrına basmıştır. Bu yaklaşım Bahçeşehir’de ister geleneksel, ister popüler kültürden gelsin her insanı kaynaştıran “Bahçeşehirli” kimliği yaratmıştır. İşte tamda bu sırada Bahçeşehir, Başakşehir’e bağlanarak oluşmakta olan Bahçeşehirli kimliği duraksatılmıştır. Bahçeşehir’in tekrar marka şehir olması, çağdaş kimliğine yenden kavuşması, Bahçeşehir’in yeniden bir ilçe olmasına bağlıdır.

BELEDİYE’NİN DAĞITTIĞI PARA MİKTARI DOĞRU

18

Bir önceki sayıda “sana belediye baksın” başlıklı yazımızda Belediye’nin bütçeden dağıttığı para miktarı yüz de yüz doğrudur. Başakşehir Belediyesi 2012 yılı performans programının 97. sayfasına bakılırsa ilçemiz dahilinde “sokak iftar yemeği verilmesi” ile başlayan…faaliyetler için 8.722.220.00 TL bütçeden para ayrıldığı görülür. Bu paranın tamamının harcanıp harcanmadığı yıl sonunda belli olacaktır. Eminim bu rakam çok aşılmıştır.

eder. Belediye bu görevleri yaparken yansız davranır. Bizim belirtmek istediğimiz BELEDİYE HERKESE YARDIM YAPMALIDIR. İftar yemekleri ile şov yapmasın. Her vatandaş ister fakir ister zengin belediye hizmetlerinden yararlanmalıdır. Belediye bir grubun malı değildir. Unutulmasın ki, 2009 yerel seçim sonuçlarına göre Belediye’yi yönetenler Başakşehir’in tamamında her on seçmenden üç seçmenin, Bahçeşehir’de ise yine on seçmenden ancak bir seçmenin oyunu alabilmiştir. 127.000 Başakşehir seçmeninden 90.000 seçmen Belediye yönetimine oy vermemiştir. Bu nedenle yönetime oy vermeyen doksan bin seçmen ve ailesinin Belediyenin imkanlarından eşit şekilde yararlanma hakkı vardır.

Belediye insan hayatının her alanında vardır. Belediyenin görevleri insanın doğumundan ölümüne kadar devam

Biz burada bu hakkı savunuyoruz. Yoksa kimseye yardım yapılmasın demiyoruz.

Yelpaze Bahçeşehir y 23 Kasım 2012

DOĞAL GAZ ZAMLANDI, BAGDAŞ’DAN YİNE CEVAP YOK! Doğal gaza zam geleceğini tahmin eden Bağdaş (Bahçeşehir Gaz Dağıtım A.Ş.) yöneticileri, uzun süredir gaz satışı yapmayarak Bahçeşehirli’leri milyonlarca lira zarara uğratmışlardır. Gaz satışı yapmayan şirket yetkililerine stok mu yapıyorsunuz? Diye soru sormuştuk. Bu güne kadar Bağdaş idarecilerinden bir açıklama gelmedi. Belki yönetim kurulu üyesi Mevlüt Uysal (Başakşehir Belediye Başkanı), Nurettin Özmen, Şevket Batumoğlu, Cavit Ayrıkaya, Mehmet Açıkgöz, Mehmet Zeki Solak, Süleyman Gökdemir’den bir açıklama gelir diye yeni bir soru sorarak cevabı bekleyelim. Doğal gaz zammına rağmen niçin apartmanlar istediği kadar doğal gaz alamıyor?


23 Kasım 2012 y Yelpaze Bahçeşehir 19


Bahçeşehir’in Sesi BAŞAKŞEHİR HASTAHANESİNE SERVİS BAŞLATILDI

Bahçeşehir semt polikliniğinde tüm branşlar da doktor bulunmadığından, doktor açığını gidermek için hastalar Başakşehir Hastanesine yönlendirilmeye çalışılmaktadır. Bunun için haftada bir gün; Pazartesi günü Bahçeşehir’den 09.00’da gidiş, Başakşehir’den saat 14.00’te dönüş yapacak biçimde servis aracı konmuştur. Bu servisin dışında 444 0 669 numaralı telefonla belediyeden, 112 Acil Alo sağlık hattından ambulans istemek mümkündür.

Bahçeşehir Semt Polikliniği’ne Psikiyatri Branşı da Eklendi Psikiyatri Uzmanı Dr. Sibel Bozkurt, Başakşehir Devlet Hastanesi Bahçeşehir Semt Polikliniğinde Başakşehir Devlet Hastanesi’ne atanan Psikiyatri Uzmanı Dr. Sibel Bozkurt, göreve başladı. Hasta kabulüne başlayan Uzm. Dr. Sibel Bozkurt, hafta içi her gün Bahçeşehir Semt Polikliniğinde psikiyatri hastalıklarıyla ilgili tanı ve tedavisini yapacak.

psikiyatri hastalıkları için, Başakşehir Devlet Hastanesi’nin online randevu sitesinden randevu alınabilecek.

Depresyon, gereksiz korkular, sosyalleşme bozukluğu, kekemelik, davranış, uyku ve anksiyete bozukluğu (Kaygı bozukluğu), sosyal fobi, özgül fobi, alkol, madde kullanımı, öğrenme güçlüğü, panik atak gibi biyolojik, psikolojik veya sosyal-toplumsal nedenlerle ortaya çıkan duygu, düşünce ve davranışlarımızı etkileyen

Diş. Dr. Şevkiye Yeşim Kırsal- Hergün

Başakşehir Devlet Hastanesi Bahçeşehir Semt Polikliniğindeki diğer branşlar ve doktorları ise şöyle: Dahiliye Uzm. Dr.Halil Tepret - Hergün Göz Hastalıkları Dr.Kurban Mehmet Türkmenler Hergün Genel Cerrahi, Dr.Şükrü Karaman- Hergün Psikiyatri DR.Sibel Bozkurt(Bolluk)- Hergün Nöroloji Dr. Nazile Doğan - Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe Çocuk Cerrahi Dr. Emir İmani- Salı, Perşembe, Cuma Kulak Burun Boğaz Dr. Engin Özçora-Pazartesi Öğleden sonra Ortopedi Dr. Ali Gürcan - Cuma Öğleden sonra

BELEDİYE VİLLALARIN İŞYERİ OLMASINI İSTEMİYOR

BAŞAKŞEHİR KENT KONSEYİ PİLATES YAPTIRIYOR

Başakşehir Kent Konseyi Bahçeşehir’de 6 kişiye haftada 3 gün pilates dersi veriyor. Tesadüf bu ya, Uluslararası Film festivali gösterisine gittiğimde koca Muhsin Ertuğrul Tiyatrosu’nda 6 kişi vardı. Geçtiğimiz pazartesi günü Gölet bölgesinde Arena Sahnesi platformunda pilates yapan bir öğretmen ve 6 kişi koca Bahçeşehir’de ders görüyordu. Başakşehir Belediyesi Film Festivali için bütçeden 1.117.802,20 TL, Kent konseyine de 450.000TL ayırmıştı. Ne yapsın en çok vergi borcu olan Belediyeler arasında olmak bütçenin kısıtlı kullanılmasını gerektiriyor. Kent konseyinde Bahçeşehir’i temsilen iki muhtarımız, Kaliteli Yaşam Derneği, Boğazköy Camii Yaptırma Derneği yöneticilerini derin derin düşünmeye davet ediyor ve soruyoruz. Neden Bahçeşehirli’ler yapılan etkinliklere katılmıyorlar?

20

Yelpaze Bahçeşehir y 23 Kasım 2012

Belediye villaların işyeri olmasını istemiyorsa önce bu konuda ne gibi önerisi olduğunu öğrenmemiz gerekir? Villalar işyeri olmasın demenin adresi AVM’ lerdir. Tüm Türkiye’de mantar gibi artan AVM’ler Bahçeşehir’de ihtiyaçtan çok fazladır. İşyerleri villalardan AVM’lere taşınsın demek, vatandaşı tüketim sistemine daha kolay bağlayan AVM’lerden alışveriş yapılsın anlamına gelir ki, bu anlayış küçük girişimcileri ortadan kaldırır. Belediye herkesin belediyesi olmalıdır.

BAHÇEŞEHİR KÜLTÜR MERKEZİ YENİDEN YAPILIYOR harcama yapılmıştır) harcama yapılmışken yıkıp, yeniden yapmak ne anlama geliyor? Açılıştan sonra Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal şu açıklamayı yapmıştı:

Gölet Bölgesinde inşaatı geçen yıl biten ve 20.12.2011’de görkemli bir açılışla hizmete açılan Bahçeşehir Kültür Merkezi’nin iç donanımı yıkılarak yeniden yapılacak. Bilinen rakamla, 2.443.845,64 TL onarım inşaatına, 638.500.00’TL de açılış törenlerinde (açılışa katılan bir kişiye 561.00 TL

“ Bahçeşehir Kültür ve Sanat Merkezi’ni İstanbullu’ların hizmetine açmaktan dolayı çok mutluyuz. Dünya standartlarında bir merkeze kavuşmanın heyecanını yaşıyoruz. Hedefimiz bu merkezi ilerleyen yıllarda, bir kültür kompleksi haline getirmek. Çok özel bir salon yaptık, açılışımızı da Royal Filarmoni Orkestrası’yla gerçekleştirdik. Tam teşekküllü ve büyük etkinliklere ev sahipliği yapabilecek kapasite ve donanımdaki salonumuzda bundan sonra da iddialı projelere imza atmayı hedefliyoruz”.


BAHÇEŞEHİR ÇYDD YÖNETİMİ ÖZVERİLİ ÇALIŞMALARINA DEVAM EDİYOR...

Yeşilköy–Florya’dan sonra Bahçeşehir’de

Ürünlerimizde glikoz şurubu kullanılmamaktadır, Odun ateşinde pişirilmekte ve sade yağ bulunmaktadır.

Paket servislerde 1 kilo baklava çeşitlerinden alana 1 adet sütlü tatlımız hediyemizdir.

ü

la

öresel y k i n a g Or vcuttur. e m z i m i rünler

va

ler çe ş i t i m i z

TEN P E T İ A N TEDİR

G AGZE T İ R İ L M E K

ak

la

Etkinliğe Bahçeşehir Sivil Toplum Kuruluşlarından BADER Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Barış Karabulut’ta davetli olarak katıldı. Genç başkan gençlerle buluşmasında kısa bir konuşma yaptı. Karabulut konuşmasında “Deniz Bayraktar Başkanlığında Bahçeşehir ÇYDD Yönetim Kurulunda görev alan tüm dernek gönüllülerine samimi ev sahiplikleri için teşekkür ederiz. Öğrenci arkadaşlarımızın tanışmalarının burada sınırlı kalmamasını ve iletişimlerinin artarak çoğalmasını temenni ediyorum “ dedi.

Fıstıklı baklava • Özel Kare Baklava • Kuru Baklava • Cevizli Baklava Burma Kadayıf • Şöbiyet • Billuriye Dondurma • Profiterol • Sütlaç • Kazandibi • Tavukgöğsü • Keşkül • Supangle

Bak

1991 yılından bugüne 117.147 ilköğretim, lise ve üniversite öğrencisine burs veren Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Türkiye genelinde tüm şubelerinde çalışmalarına hızla devam ediyor. Bu çalışmalardan birine tanıklık ettiğimiz ÇYDD Bahçeşehir Şubesi’de, her yıl olduğu gibi bu yılda burs verdikleri öğrencilerinin tanışması ve iletişimde kalarak birbirlerine destek olmalarını amaçlayan kahvaltılı bir etkinlik organize etti. ÇYDD’nin çalışmaları hakkında bilgi aldığımız dernek başkanı Mimar Deniz Bayraktar şunları söyledi. “Eğitimde fırsat eşitliği sağlanmasına katkıda bulunmak amacıyla, 1991 yılından bugüne kadar ilköğretim ve lisede 54.650 kız öğrenciye ve 62.497 üniversite öğrencisine bireysel ve kurumsal bağışçıların katkısıyla burs verdik. 2010-2011 eğitim döneminde ilköğretim ve lisede 23.851 kız öğrenciye ve 7.846 üniversite öğrencisine burs verdik. 3.749 kız öğrenci liseden, 1.832 öğrenci üniversiteden mezun oldu. Gençlerimizi kutluyor, onlara yaşam boyu başarılar diliyoruz. TÜİK 2010 istatistiklerine göre Türkiye’de kadınların %13.45’i, erkeklerin %6.5’i okuma yazma bilmiyor. BM 2010 İnsani Gelişme Raporu’na göre Türkiye’de ortalama eğitim süresi 6.5 yıldır (OECD ülkeleri ortalaması 11.4 yıl). MEB 2011 istatistiklerine göre ilköğretimden ortaöğretime geçiş oranı kız çocuklarında %66.14, genelde %69.33’dür.AB 2011 eğitim raporuna göre, Türkiye’de yüksek eğitimlilerin toplam nüfusa oranı yüzde 14.7’ dir. AB ortalaması ise yüzde 40’ tır. Eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanması için yapacak çok işimiz var. Hedefimiz 100.000 kız öğrenciye ve 75.000 üniversite öğrencisine burs vermek!” dedi.

her gün uç

TERAS GARDEN ŞELALE CAD. NO 15 BAHÇEŞEHİR İSTANBUL TEL: (0212) 608 20 30 23 Kasım 2012 y Yelpaze Bahçeşehir 21


Bahçeşehir’in Sesi FAZLA ALINAN EMLAK VERGİLERİ İADE EDİLİYOR

Başakşehir Belediyesi Başakşehir’de uygulanan emlak vergilerini düzenlerken her zaman olduğu gibi, vergi oranlarının tespitini de bir firmaya ihale etmişti. Bu firmanın tespit ettiği rakamlar daha sonra belediye meclisi tarafından onaylanarak yürürlüğe sokulmuştu. Ne var ki emlak vergilerinin gelişigüzel tespit edilerek astronomik rakamlara ulaşmasına hiç kimseden tek bir ses çıkmamıştı...Bir kişi hariç. Yalnızca Güvercintepe Muhtarı İbrahim Dinç’ten itiraz geldi. Dava açtı. Davayı kazandı. Güvercintepe’de emlak vergileri yarı yarıya indi. Üstüne üstlük önceden ödenen fazla vergileri Belediye isteyene geri ödüyor. Dileğimiz; Bahçeşehir’e İbrahim Dinç gibi muhtarların seçilmesidir. Şimdi ise taktir komisyonunun kararlarına vatandaşlar da itiraz edebiliyor. Anayasa Mahkemesi bu yönde yeni bir karar aldı. (22.10.2012) Şimdi Güvercintepe Mahallesini emsal kararı da varken vatandaşlar rahatlıkla dava açabilirler. Belki Başakşehir Belediyesi vatandaşı mahkemelerde uğraştırmayıp Belediyenin kendiliğinden Güvercintepe Muhtarı İbrahim Dinç’in kazandığı davayı Belediye Meclis üyesi Serdar Bayraktar’ın önerisi doğrultusunda tüm Başakşehir’e uygulayabilirler. Vatandaş, 2013 Yılı Ocak ve Şubat Ayı İçinde Bireysel İtirazlar Yapılabilecek Anayasa Mahkemesi’nin kararından sonra, artık vatandaşta 2013 yılı için gayrimenkulüne belirlenecek rayiç değerini yüksek bulması halinde yargıya taşıyabilecek. Başakşehir Belediyesinin bütçe gelirleri içinde yer alan emlak vergileri de yüksek rayiç değerleri nedeni ile hedeflenen tahsilat oranlarına ulaşamadı! Başakşehir bölgesinde ki bu yüksek rayiç değerler göz önüne alındığında, Anayasa Mahkemesi’nin bu kararından sonra Belediye’ye karşı açılacak bireysel davaların sayısında ciddi bir artış olması kaçınılmaz görünüyor… Ne diyelim; yanlış hesap Bağdat’a varamasa da bazen Anaysa Mahkemesi’nden de dönebiliyor. 22

Yelpaze Bahçeşehir y 23 Kasım 2012

“GÖRGÜSÜZLÜĞÜN BÖYLESİ GÖRÜLMEDİ” Geçtiğimiz ay içinde Bahçeşehir’de görkemli havai fişek gösterisi oldu. Sakın yanlış anlaşılmasın Cumhuriyet Bayramı gösterilerinde Boğazda atılan havai fişekleri kastetmiyorum. Bahçeşehir’de bir açılış için atılan havai fişeklerden bahsediyorum. Bahçeşehir, Bahçeşehir olalı böyle havai fişek gösterisi görmedi. Suyun kaynağı nereden geliyor bilinmez ama sonuç da bu ürünlere verilen paralar halkımızın cebinden çıkıyor. Bu görgüsüzlüğün nedeni sizce ne olabilir?

Lüks araç görmek isteyen şelale parkına gelsin Belediye Şelale Parkı’nın bir kısmını lokanta yapımı için yıllık on bin liraya kiraya verince, parkın geri kalan kısımlarına da çok geniş otoparklar yaptı. Dünya’nın en lüks otomobilleri Pazar günü bu parka geliyor. Park içinde özel oto parka lüks otomobiller yakışır. Doğrusu tam 200 çeşidinin servis edildiği kahvaltıya ancak bu araçlarla gelinir.

Ruşen Kayataş

Şule Yılmaz

BAYRAK ASMAYANLAR

Vatandaşlarımız sevinçlerini göstermek için evlerine milli bayramlarda bayrak asmayı gelenek haline getirmeleri güzel bir alışkanlık oldu. Ancak, vatandaşların gösterdiği bu duyarlığı bazı kamu kuruluşları göstermiyor. Giriş kapılarının önüne yasak savma anlamında küçücük bayrak asıyorlar. Bayrak Kanuna göre bayrağın nasıl asılacağı ve Bayrak ölçüleri belirtilmiştir. Kanunda yazan kuruluşların buna uyması gerekir. Hele bayrak asmayanlar arasında Bahçeşehir 1. Mahalle Muhtarlığını görmek ise beni çok üzdü. Okuyucu Görüşü

DIŞ CEPHE İZALOSYONU YAPACAK FİRMALAR ARANIYOR

Bahçeşehir’de bazı binalara güzel izolasyonlar yapılıyor. Bu firmalar adreslerini bildirseler de biz de binamızı onlara yaptırsak iyi olur. Apartman Yöneticisi

BURHANİYE’DEN ZEYTİNYAĞI

Türkiye’nin zeytin cenneti Balıkesir’in Burhaniye ilçesinden toplanan taze sıkılmış, filtre edilmiş ve usulüne uygun olarak ambalajlanmış natürel sızma zeytinyağları, zeytin çeşitleri ve her zevke uygun doğal sabun çeşitleriyle Oleum, Galeria çarşında yeni açılan şirin dükkanda sergileniyor.

EVLERE SÜT SERVİSİ

Yöneticisi olduğum apartman komşum Levent Bey bir gün telefon ederek: “Komşularıma üretmekte olduğum sütü tanıtmak için dağıtmak istiyorum. İzin verir misiniz”diye sordu. Bu teklife kim hayır der! Elbette memnuniyetle kabul ettim. Önce her eve 2 lt özel ambalajında süt ve yoğurt mayası dağıtıldı. Şimdi her pazartesi günü telefon ettiğimizde taze süt geliyor. Dağıtılan broşürü de ilginç: Sütü inekler tanıtıyor. “Biz 100 akraba 2 yıldan beri Edirne açık otlaklı Rumeli Çiftliği’nde yaşıyoruz. Sarıbenekli, sarışın SİMENDAL sülalesinden gelmekteyiz. Sütümüz çok koyu ve kalitelidir.”diyerek...

BADER’DEN TEŞEKKÜR

Sevgili Bahçeşehirliler; Cumhuriyet Bayramı etkinliklerine çağrımıza uyarak yoğun bir şekilde katılmanızdan dolayı başta sizler olmak üzere, Bahçeşehir’de bizimle birlikte etkinliklerin düzenlenmesine katkı veren Bahçeşehir Sivil Toplum Kuruluşlarına, Başakşehir’de kurulu diğer komşu derneklere ve etkinliklerimizi destekleyen CHP Başakşehir İlçe Örgütüne de ayrıca teşekkür ederiz. BADER (Bahçeşehirliler Derneği)


EĞLENCE VE LEZZETİN BULUŞMA NOKTASI her salı GİTAR GECELERİ her çarşamba DİLEK her perşembe LATİN DANS GECESİ her cuma SÜRPRİZ SANATÇILAR her cumartesi ESMA ER her pazar GALİP SOKULLU İLE MEYDAN FASLI (Akşam 19.00-23.00 arası yemekli)

YILBAŞI REZERVASYONLARIMIZ BAŞLAMIŞTIR

SEÇKİN DAVET VE ORGANİZASYONLARINIZDA HİCAZKAR AYRICALIĞINI YAŞAYIN

REZ: 0 212 669 40 41 Gölet Park Yaşam Merkezi Prestige AVM Yanı Bahçeşehir / İSTANBUL E-posta:info@hicazkarrestaurant.com Web: www.hicazkarrestaurant.com 23 Kasım 2012 y Yelpaze Bahçeşehir 23


Yerel

Bu ay içerisinde Bahçeşehir Defne villalarında hizmete açılan Nar Zeka ve Akıl Oyunları Atölyesi, çocukların bedensel ve ruhsal gelişimlerini ön plana çıkaran eğitimlerinin yanısıra zihinsel gelişimlerine de katkı sağlıyor. Merkezi daha yakından tanımak üzere sorularımıza yanıtlar aradık... ZEKA VE AKIL OYUNLARI FİKRİ NASIL OLUŞTU VE ÇALIŞMALARINIZ NE KADAR ZAMANDIR VAR?

Bu uygulama, yani çocuğa oyunlarla öğretme, oynayarak öğrenme Avrupa’da var. Biz ülke olarak yeni farkediyoruz ve Milli Eğitim bu sene Zeka ve Akıl Oyunlarını seçmeli ders olarak müfredata koydu. Bizim ise iki senedir böyle bir ilgimiz ve çalışmamız zaten vardı. Eğitim Yönetmenimiz Elif Hanım bu konuyla ilgili Yüksek Lisans yapmakta ve tez konusu Zeka ve Akıl Oyunları Eğitim Programı. Elbette Milli Eğitim’in Zeka ve Akıl Oyunları’nı seçmeli ders olarak müfredata koyması bizim için hoş bir gelişme oldu. Ancak şuan uygulanan şekli ile yetersiz. Böyle bir ders için atölye ortamının olması gerekir, meteryaller gerekir ve en önemlisi bir müfredatın olması gerekir.

ATÖLYENİZDEKİ UYGULAMALARINIZ ÇOCUĞA NE KAZANDIRIYOR? Uygulamalarımızın ve konseptimizin amacı,

1)Hafıza , 2)Dikkat-Konsantrasyon, 3)Uzaysal Algılama, 4)Mantık Yürütme, 5)Sorun Çözme becerilerini, oyunlarla keyifli bir şekilde 5-14 yaş gurubu çocuklara verebilmektir. Bunun sonucu olarak da, çocuk zeka potansiyelini daha doğru tanımakta ve kullanabilmektedir.

OYUNLARINIZ HAKKINDA BİLGİ VERİR MİSİNİZ?

EĞİTİM PROGRAMINIZDAN BAHSEDER MİSİNİZ?

Oyunlarımız; Almanya, Hollanda, Güney Kore ve Japonya tasarımlı ve kaynaklı oyunlardır. Bu oyunlar zeka ve akıl fonksiyonlarını geliştirmek üzere tasarlanmış oyunlardır.

Üzerinde 2 seneye yakındır çalışılmış bir eğitim programımız (müfredatımız) var. Müfredatımızda her bir oyun kazanımları gözönünde bulundurulmuş ve kolaydan zora, çocuğu sürekli dinamik tutmayı, hevesli olmayı amaçlamıştır.

UYGULAMANIZ VE ATÖLYE ÇALIŞMALARINIZ HAKKINDA BİLGİ VERİR MİSİNİZ? Yukarıda belirtiğimiz bu 5 ana başlık sosyal beceri, birçok ülkede, etkisi kanıtlanmış, kazanımları gözlemlenmiş çeşitli oyunlarla sağlanmaktadır. Grup oyunlarımız, 2 kişilik oyunlarımız, tek kişilik oyunlarımız ve toplamda 100’ün üzerinde oyunumuz var. Bu oyunlar çocuklara oyun rehberi eşliğinde belli bir müfredat içinde oynatılmaktadır.

UYGULAMALARINIZ HANGİ ÇOCUK GRUBUNA YÖNELİK VE NE ZAMAN? 5-14 yaş grubu çocuklara yönelik uygulamalarımız, haftada 1 gün olarak uygulanmaktadır. Bir oyun saati 35 dk. Oyun+10 dk. Ara+35 dk. Oyun, oyun rehberi eşliğinde verilmektedir. 1 saat de ayrıca isteğe bağlı olarak, çocuklarımız serbest odada faaliyetlerine devam etmektedirler. Serbest odamızda satranç, kapla, knex, puzzle gibi oyunlarla keyifli zaman geçirebilmektedirler.

Defne 04 Villaları No: 24 Bahçeşehir/İSTANBUL Tel: 0212 669 07 00 Gsm: 0555 487 67 77 www.narakiloyunlari.com

24

Yelpaze Bahçeşehir y 23 Kasım 2012


GÜNEYDOĞU ANADOLU LEZZETLERİ

ÇIRA KEBAP’LA YANIBAŞIMIZDA... Çıra Kebap Güneydoğu Anadolu yöresinin lezzetlerini Bahçeşehir-Esenkent ve Boğazköy’ün birleştiği noktada en doğal ve en orijinal haliyle lezzet sevenlere sunmaktadır.

23 Kasım 2012 y Yelpaze Bahçeşehir 25


Yerel

ŞÖLENE DEVAM HER AYIN 15’İ

Alarko Carrier BAHÇEŞEHİR’DE

BEDAVA

SLR Dizyn Enerji Mühendislik şirketi Bahçeşehir 1. kısımda Eylül ayında kurularak faaliyetlerine başlamıştır. Mühendis ve Mimar üç ortağın kurduğu şirket ısıtma soğutma ve havalandırma sektörünün lideri Alarko Carrier ile Ekim ayında bayilik anlaşması imzalayarak pek çok dünya lideri markanın temsilcisi olmuştur. Firmanın ürün yelpazesinde; klima, kombi, ısı payöçlüm sistemleri ve yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanan ürünler yer almaktadır.

Damak Çatlatan Mezeler

YAPRAK SARMA

ÇERKEZ TAVUĞU

BİBER DOLMA

ŞAKŞUKA

Dry Clean Express BAHÇEŞEHİR’DE Kuru temizleme sektörünün yükselen markası Dry Clean Express Bahçeşehir 1. Kısım’da kapılarını açtı. Kalite ve müşteri memnuniyetini en üst seviyede tutmayı amaç edinen firma, profesyonel çalışanlarıyla bu yolda emin adımlarla yürümekte. Ülkemizde ciddi bir sektör haline gelen kuru temizleme işinde farklı bir bakış açısı yakalayan Dry Clean Express, yenilenen mağaza konseptiyle adeta bir butik havası estirmektedir. Ekim ayı içinde hizmet vermeye başlayan Bahçeşehir 1. Kısım Dry Clean Express faaliyetlerini şöyle açıklıyor : Mağazalarımızın genel yapısı içinde yalnızca kuru temizleme değil, terzi-tadilat işleri de yapılmaktadır. Her çeşit kıyafetten ev tekstiline kilimden halıya her türlü üründe temizleme, deri-güderi temizleme işleri kaliteli ve titizlikle son model makinalarımızla yapılmaktadır.

PATLICAN DOLMA

BARBAUNYA PİLAKİ

Tüm bunları yaparken sizleri düşünüp İstanbul’un yoğun iş trafiğini de göz önüne alıp taleplerinizi bir telefon mesafesine indirerek uygun fiyatlarımızla ürünlerinizi ücretsiz olarak adresinizden alıp adresinize teslim ediyoruz. Günümüzde bilinçli ve çağdaş insanımıza hizmet vermenin ne denli güç olduğunun bilincinde olarak faaliyetlerini aralıksız devam ettiren “ DRY CLEAN EXPRESS “ 15 Mart 2011 Dünya Tüketiciler gününde 2011 yılı ALTIN MARKA ödülünü kazanmıştır. 2012 yılında da Altın Marka ödülüne layık görülmüştür.

AMERİKAN SALATA

HAYDARİ

Galleria çarşı 0212 669 00 49 26

Yelpaze Bahçeşehir y 23 Kasım 2012

www.komagene.com.tr

Önce kalite diyorsanız Dry Clean Express Bahçeşehir 1. Kısım şubesi iletişim bilgileri : Bahçeşehir 1. Kısım Mh. Fırat Cd. 2/3 Başakşehir (Sevinç Aydınlatma yanı) Tel : (212) 669 72 45


2013 YELPAZE BAHÇEŞEHİR REHBERİ

ÇIKIYOR... YELPAZE İSTANBUL YAYIN GRUBU Dergi Yayınları ve Ajans faaliyetleri ile 10.yılında Bahçeşehir’de 107. Sayısını geride bırakan dergi yayınlarımıza, 2012 yılı rehberinden sonra 2013 SEKTÖREL ALIŞVERİŞ REHBERLERİNİ de ilave ediyoruz. Bölgesel sektörel rehberde, okuyucunun rehberi elinden bırakmaması adına tüm detaylarda düşünüldü. Rehber içerisinde her bölgenin kendine ait işletmelerini barındıracak (fihrist) ve reklamların dışında, nöbetçi eczaneler, kalori cetveli, bölgesel önemli telefonlar rehberi, haftalık not çizelgeleri, A’dan Z’ye telefon ajanda bölümü ve daha birçok faydalı sayfaya da yer verecek. Yelpaze Bahçeşehir 2013 Rehberi Dağıtım Noktaları : Bahçeşehir-Ispartakule-Ardıçlı- Göl EvleriEsenkent-Boğazköy-Mesa Nurol -Spradon- Eston Şehir-Gün Işığı- Hillpark Sayfa Sayısı : 240+Kapak Rehberin baskı adedi: 15.000 Kapak Kağıdı. 250 gr mat kuşe üzeri mat selefon İç Sayfalar : 90 gr mat kuşe Dağıtım Şekli: Elden Okuyucu ve reklamverenlere teslimat, Yelpaze Bahçeşehir ve V I P Bahçeşehir Dergileri içerisinde poşetli dağıtım, Bölgedeki taksi durakları, restoran ve cafeler, Aras Kargo ile protokol dağıtım SAYFA REZV:

669 83 86 BAHÇEŞEHiR • Eğitim Kurumları • Anaokulları • Dershaneler • Etüt Merkezleri • Özel Ders Öğretmenleri • Hobi Merkezleri • Eğlence • Kırtasiye

PET SHOP • Veteriner Klinikleri • Pet Shoplar

HiZMET SEKTÖRÜ

0533 551 87 17

• Emlak & Gayrimenk ul • Elektrik & Elektronik Bakım-Tamir • Çilingir • Dekorasyon & Tad ilat - Nalburiye • Kuru Temizleme • Nakliyat • Çiçekçi • Halı Yıkama • Otomotiv

SAĞLIK ve GÜZELLiK

• Sağlık Merkezleri & Doktorlar • Güzellik Merkezleri • Kuaför Salonları

MAĞAZALAR • Elektrik & Elektronik Beyaz Eşya • Mobilya • Tekstil & Butik • Avize ve Aydınlatma • Mimarlık ve Dekorasyon • Emlak ve Gayrimenkul Danışmanlık

GIDA • Cafe & Restorant • Pastahane • Su İstasyonları 23 Kasım 2012 y Yelpaze Bahçeşehir 27


Editör

Av. Kayhan SELEK kayhan.s@yelpazeistanbul.com

Yeni Kira Sözleşmesi Kanunu hakkında bilinmesi gerekenler... 6098 Sayılı (Yeni) Türk Borçlar Kanununun Kira Hukuku Açısından Getirdiği Yenilik ve Değişiklikler Yeni Türk Borçlar Kanunumuz, Eski 6570 sayılı Kiralar Hakkındaki Kanunu iptal ederek , Kiralarla ilgili hükümleri 299 ve 378 inci maddeler arasında düzenlemiş bulunmaktadır. Yeni yasa, eski yasadaki noksanlıkları tamamlamak ve konuya ait Yargıtay ictihatlarınca düzenlenmeye çalışılan eksiklikleri yasalaştırmayı amaçlamaktadır. Bu kısa açıklamamızda Tüm Kira hukukunu incelememiz elbette mümkün değildir. Biz sadece getirilen önemli değişiklikleri başlıklar halinde sunmakla yetineceğiz.

1- Evvela bu Yasada kira sözleşmesinin tanımı değiştirilmiştir. Eski yasa, çatılı ve çatılı olmayan gayrimenkulleri ayrı ayrı bölümler halinde düzenlemişti. Taşınmaz mallar kirası keza ayrı bir düzenleme konusu idi. Bu yasa ile kira ilişkisi, taşınır veya taşınmaz herhangi bir “şey”in konu alındığı bir niteliğe bürünmüştür. Buna göre kira sözleşmesi : “Kiraya verenin bir şeyin kullanılmasını veya kullanmayla birlikte ondan yararlanılmasını kiracıya bırakmayı, kiracının da buna karşılık kararlaştırılan kira bedelini ödemeyi üstlendiği sözleşme” şeklinde tanımlanmaktadır (m. 299). Eski yasadan farklı olarak, kira süresine ilişkin açık bir düzenlemeye de yer verilmiştir. Kanunun 300’üncü maddesine göre : “Kira sözleşmesi, belirli ve belirli olmayan bir süre için yapılabilir. Kararlaştırılan sürenin geçmesiyle herhangi bir bildirim olmaksızın sona erecek kira sözleşmesi 28 Yelpaze Bahçeşehir y 28 Ağustos 2012

belirli sürelidir; diğer kira sözleşmeleri belirli olmayan bir süre için yapılmış sayılır”.

2- Kiranın muaccelliyeti şartı geçersizdir. Kira bedelinin zamanında ödenmemesi halinde, konacak ceza koşulu veya sonraki kiraların muaccel olacağına ilişkin anlaşmalar geçersiz kılınmıştır. 3- Kanunda yazılı fesih bildirimlerinin geçerliliği yazılı şekilde yapılmasına bağlıdır. En iyisi, yazılı bildirimin noter kanalı ile veya telgrafla yapılması “bildirimin içeriği ve yapıldığının ispatı açısından” uygun olacaktır. 4- Eşinizin rızası olmadıkça, kiralık konutun akdini feshedemezsiniz. Aile konutu olarak kullanılmak üzere, kiralanan taşınmazlarda kiracı, eşinin açık rızası olmadıkça kira sözleşmesini feshedemez. 5- Tahliye taahhüdü, kira borcunun ödenmemesi, ölüm, iflas gibi konular eskisine benzer biçimde düzenlenmiştir. 6- Teminat bedeli , para ise, bu bedel, üç aylık kira bedelini geçemez ve kiraya verenin onayı olmaksızın çekilmemek üzere ,parayı vadeli bir tasarruf hesabına yatırır, kıymetli evrak ise bankaya depo eder. 7- Kira bedelinin belirlenmesi: Kira bedeline ait artırım anlaşmaları, bir önceki yılın üretici fiat endekslerindeki kira artış oranını geçmemek koşulu ile geçerlidir.


Esenkent’te

AÇILDIK

PETKLİNİK NEDİR?

yenilikçi , profesyo nel hizmet, sevgi do lu bir yuva

petklinik can ızın dostların ikinci adresi

Sadece gözlerinizin derinlerine bakarak acısını, derdini anlatmaya çalışan, hayattan tek isteği bir kap yemek bir kap su ve birazcıkta şefkat olan evcil dostlarınızda sağlıkla sevgiyle yaşamayı hakediyor. bizler onlar için varız... •Eve yeni getirdiğiniz dostunuz için bakım önerileri •Uygun malzeme ve mama seçimi •Doğru aşı takvimi •Bağışıklık güçlendirici uygulamalar •Ailenizin ve petinizin sağlığı için zamanın da ve etkili parazit tedavisi •Diş bakımı •Faydalı oyuncaklar

PETKLİNİK’TE NELER VAR? •İç hastalıkları teşhis ve tedavisi •Radyoloji •Ekg •Kısırlaştırma ve jinekolojik operasyonlar •Doğum müdahaleleri •Anne- bebek beslenme bakım danışmanlığı •Uzman cerrahi operasyonlar •Doğru laboratuvar tetkikleriyle nokta tedaviler

•Mikroçip uygulama •Oksijenizasyon- yoğun bakım •Kuaför hizmeti •Sağlık - bakım- beslenme ürünleri •Eve servis hizmeti •Kedi oyun odası •Temiz pansiyon hizmeti •Eğitim danışmanlığı

Adres: Atatürk Bulvarı Parkcity Plaza Esenkent, Bahçeşehir/ İstanbul Tel: 02126724002 Gsm: 05327689617 www.petklinik.com.tr


Editör

Dr. Abdulcabbar BORAN a.boran@yelpazeistanbul.com

Huzurlu ve mutlu AİLE YAŞANTISI

Sevgili okuyucularımız! Yeni bir yazımızla bu ayda sizlerle birlikteyiz. Eğitimin başladığı ilk yer olan aile hayatını ve İslâm’da aileye neden özel önem verildiğini sizlerle paylaşmak istiyoruz. Evlilik kader midir? Kader hükmünde olan beş şey var ki bunların başında evlilik gelmektedir. Kader, kişinin iradesinin dâhili olmadan, bir başka iradeyle gerçekleşen ve kendisine tesir eden bir olay olarak vücuda gelen her şeyi kapsamaktadır.

Dîn, başkaları için yaşamaktır. Başkaları için yaşaması gereken fertlerdir ve fertlerin oluşturduğu toplumun en küçük birimi de ailedir. Aile, karı-koca ve çocuklardan oluşur. Yani aslında her ferdin ailesi için yaşaması dînin başlangıcını ifade eder. Dolayısıyla eğer insanlar bu hakikati idrak etseler, Allah’ın kendileri için dilediği huzur ve mutluluğu en güzel noktada yaşayacaklardır. Nitekim toplumların ileri refah düzeyine ulaşabilmesi de bireylerin ve bununla bağlantılı olarak ailelerin refahına ve en üst seviyedeki huzuru mutluluğu yaşamasına bağlıdır.

Evlilikte kişinin kendi iradesi vardır fakat başka iradelerin de var olması sebebiyle müsaadeli bir kader hükmündedir. Evliliğin oluşabilmesi için iki tarafın ‘Evet!’ demesi lâzımdır. Kız tarafı da erkek tarafı da seçme hakkına sahip olarak eşini beğenebilir ama her iki taraf da ‘Evet!’ demesine rağmen onların yakın akrabaları, anne ve babaları buna mani olabilir. Yani bu evlilik gerçekleşmeyebilir. İşte bu sebeplerle evlilik bir kaderdir. Kişinin kendi iradesiyle vücuda getirdiği her olay ise ‘kaza’ olarak adlandırılmaktadır.

Eş seçimi ve evlilik nasıl olmalıdır? İslâm’da eş seçimi ve evlilik, denklik ve denge üzerine kurulmuştur. Karı-koca bir kuşun ilki kanadı gibidir. Her iki taraf da eşini seçme ve değerlendirme hakkına sahiptir. Evlenen çiftlerin eğitim düzeyi, içinde bulunduğu toplumun değer yargıları ve benzeri birçok konuda, ortak noktalarda buluşabilmesi, olası anlaşmazlıkları ortadan kaldırmak adına önemlidir. Eşlerin konuşacak, paylaşacak birşeylerin olması ilişkilerinin de sağlam olmasını için zemin oluşturmaktadır. Hayatı yaşayabilmenin olmazsa olmaz şartı ruhumuzun bir hasleti olan sevgidir. Seven, sevdiğine yaklaşır. Korkan, korktuğundan kaçar. Öyleyse ailede karı-kocanın beraberliği sürdürebilmesi

30

Yelpaze Bahçeşehir y 23 Kasım 2012

için aralarında mutlaka sevginin olması gerekir. O sevgiye sahip olabilmenin ön şartı da her iki tarafın Allah’ı sevmesidir. Yani dikkat edin! Sevgi Allah’la başlar. Allah, ilk adımı atarak insanı sevgiyle yaratıyor ve yarattığı kulunun mutluluğunu da kulunun Ken-

disini sevmesine bağlıyor. Allah’ı sevmek demek Allah’a ulaşmayı dilemek anlamına gelir. Eğer evlilik Allah’ın emrettiği standartlar içerisinde gerçekleşmişse, her iki taraf da birbirini dîni açıdan değerlendiriyorsa, birbirlerine Allah’ın bir emaneti gözüyle bakacağı cihetle her iki taraf da birbirlerini incitecek kapıyı kolay kolay açmayacaktır. Toplumdaki her türlü sorunu, pürüzü çözecek olan şey insanların Allah’ı sevmesi ve Allah’a ulaşmayı dilemesidir. Sizlerin de Allah’a ulaşmayı dileyerek, hem dünya hem de ahiret saadetine ulaşmanız dualarımızla bu ayki yazımızı burada noktalıyoruz. Allah hepinizden razı olsun.


“Türkiye’nin 1 Numaralı Kurutemizleme Uzmanı”

Ücretsiz servis bölgeleri : Bahçeşehir, Esenkent, Ispartakule, Boğazköy, Ardıçlı Adres : Fırat Cd. 2/3 Bahçeşehir/İstanbul (Sevinç Aydınlatma yanı) Tel: (212) 669 72 45

Kampanya yalnızca Dry Clean Express Bahçeşehir 1. Kısım şubesinde geçerlidir. Abiye, deri, kuş tüylü kıyafetler, halı ve ev tekstilinde geçerli değildir. Bu indirim kuponu 15.12.2012 tarihine kadar geçerlidir. Başka kampanyalar ile birleştirilemez ve birlikte kullanılamaz.


Sağlık

Çağımızın Vebası:

Depresyon Dünya Sağlık Örgütü’nün yayınladığı son rakamlara göre, dünya üzerinde yaklaşık 121 milyon insan depresyonla mücadele ediyor. Mevsim değişimlerinde ve kış aylarının yaklaşmasıyla artış gözlemlenen bu hastalık çağımızın en büyük problemlerinden biri. Hayat boyu depresyona girme riskini daha fazla taşıyan grup ise kadınlar. Öyle ki bir kadının, hayatının herhangi bir döneminde depresyona girme olasılığı yüzde 10 ila 20 arasında değişirken bu rakam erkeklerde düşüyor. Ekonomik ve sosyal etkilerin tetikleyici olduğu depresyon hastalığının Türkiye’deki istatistiklerine bakıldığında, rakamların dünya ortalamasına paralel olduğu görülüyor. Özellikle 15 - 44 yaş aralığında gözlemlenen bu hastalığın belirtileri ve tedavi yöntemleri nedir? Neden depresyondayız? Giderek daha fazla mı depresyona giriyoruz? Depresyonun, birçok faktörün bir araya gelmesiyle oluşan karmaşık bir psikiyatrik tablo olduğunun altını çizen DBE Davranış Bilimleri Enstitüsü Yetişkin ve Aile Bölümü’nden Uzman Psikolog Tuba Akyüz, bu konuda yaklaşık 50 yıldır yapılan araştırmaların sonucunda, hastalığı tek nedene ya da formülasyona dayandırmanın mümkün olmadığını söylüyor. Akyüz, “Birkaç farklı yaklaşım olsa da hâkim görüş, depresyonun biyolojik, psikolojik ve sosyal faktörlerin bir araya gelmesiyle oluşan bir durum olduğu şeklindedir. Depresyonda genetik yatkınlık önemli bir faktördür. Araştırmalar gösteriyor ki, yakın aile fertlerinden birinde görülen depresyon, diğerleri için de depresyon riskini artırıyor. Bu durum özellikle iki uçlu depresyonda ve mevsimsel depresyonda daha da sık görülen bir durum. Ancak aile 32

Yelpaze Bahçeşehir y 23 Kasım 2012

Çağımızın en kritik hastalıklarından biri olan depresyonu hangi faktörler tetikliyor? Depresyonla mücadele etmek için neler yapmalıyız?

hikâyesinde depresyonun olmadığı örneklerde de depresyonu görmek mümkün” diyor. Biyokimyasal Değişimler Tetikliyor… Biyolojik açıdan bakıldığında ise beyindeki biyokimyasal değişimlerin depresyonda etkili olduğunu anlatan Akyüz, psikososyal faktörlere de dikkat çekiyor. Akyüz, “Özellikle norepinefrin ve serotonin olarak adlandırılan nörotransmitterlerin üretim, salınım, geri alım vb. metabolizmalarında anormallik gözlenir. İlaçlar bu sistemleri düzenlemede yardımcıdır. Psikososyal faktörler depresyon oluşumunda farklı düzeylerde önemli etki oluşturmaktadır. Özgüveni düşük, içe kapanık, kendilerine ve çevresindekilere kötümser bakma eğilimi olan, insan ilişkilerinde daha zayıf ve stres toleransı daha sınırlı olan kişilerde depresyona yatkınlık görülür. Erken dönem ebeveyn kaybı, taciz, yalnızlık, sosyal desteğin sınırlı olması, kronik hastalıklar, iş kaybı, maddi kayıp, boşanma gibi travmalar da kişinin depresyona girme riskini artırır” diyor. Hastaların Yüzde 15’i Hayatını Kaybediyor… Endüstrileşme ve kentleşmeyle birlikte, bireyin üzerindeki ekonomik yükün ve çoğu zaman kronik bir hal alan stresin artması, sosyal çevrenin ve desteğin yetersiz hale gelmesi de

depresyona karşı kişileri savunmasız bırakıyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün rakamları, dünya üzerinde depresyonla mücadele eden yaklaşık 121 milyon insanın yüzde 20 ile 40’ının intihar girişiminde bulunduklarını, bu hastaların yüzde 10 ile 15’inin de hayatını kaybettiğini gösteriyor. Yani depresyon, intiharın başlıca nedenlerinden biri. Tedaviden Çekinmeyin! Nüfusa oranla ruh sağlığı uzman sayısının az olması, bireylerin yardım almaktan çekinmeleri, ekonomik ve sosyal güçlüklerden dolayı depresyon hastalarının sadece 4’te 1’inin tedaviye başvurduklarına dikkat çeken Akyüz: “Depresyonda ilaç ve psikoterapi, uygulanan yöntemlerdir. Psikoterapi, etkisini ilaç kadar çabuk göstermemekle birlikte uzun dönemde en az ilaç tedavisi kadar etkilidir. Terapi gören kişilerde rahatsızlığın yeniden baş göstermesi oranı daha düşüktür ve bu kişiler, iyileşme sürecinde kendilerini çok daha iyi hissederler. Psikoterapi, depresyonun etkilediği kişiye ve ailesine depresyonla baş etmede yardımcı olur. En etkili psikoterapi yöntemleri bilişsel terapi (çarpık düşünceyi tanımlamayı ve düzeltmeyi öğretir), davranış terapisi (daha etkili davranış biçimlerini öğretir) ve kişilerarası terapidir (ilişki becerileri öğretir).

Bu Belirtilere Dikkat! Dünya Sağlık Örgütü’nün istatistiklerine göre, depresyon 15-44 yaş arasındaki nüfusta daha fazla görülüyor. Sevilen birinin kaybı, yalnızlık, iş kaybı ya da işsizlik, kronik fiziksel hastalıklar, iş hayatında ve ilişkilerde yaşanan ve çözülmeyen problemler, iş yerinde yaşanan mobbing, alkol ve madde kullanımı, evlilik problemleri, şiddet ve istismar, emeklilik, yaşlılık, göçler, yaşanan terör olayları gibi birçok faktör tetikleyici olabiliyor. Çocuk ve ergenlerin depresyonu yetişkinlerden farklı yaşayabildiğine dikkat çeken Akyüz, “Depresyon yaşayan çocuğun durgun ve mutsuz bir yüz ifadesi olur. Duygularını sözel olarak ifade etmede zorlandığı için davranışlarında farklılıklar gözlenebilir. Çabuk öfkelenir, huzursuzdur, ani tepkiler verir. Uyku ve iştah sorunları yaşar. Bununla birlikte karın ağrıları gibi fizyolojik belirtiler de görülebilir. Ergenlerde ise depresyon; sosyal izolasyon, agresif davranış, umursamazlık, uyku bozuklukları ve kilo kaybı, kol ve bacak ağrıları, baş ağrısı gibi fiziksel şikayetler, özgüven problemleri, aileyle çatışma, akademik başarıda düşme şeklinde kendini gösterir” dedi.


BİZ KİMİZ? Çocuklarınız doyasıya eğlenirken misafirlerinizi özenle ağırlayabileceğimiz bir mekan yaratmayı görev edindik. Petit Chocolat Parti Evi 240m’lik alan içerisinde olup üç katlı binamızın ilk katında büyük misafirlerimiz için salonumuz,yemek masalarımız ve küçük misafirlerimiz için yemek bölümümüz bulunmaktadır. İkinci katımızda karaoke ve play-station odamız,kostüm ve parti malzemeleri satış odamız yer alırken üçüncü katımızda çocuk oyun alanımız,langırt ve air-hokey bulunmaktadır. Sizlerin memnuniyetine dayalı hizmet anlayışımız gereği Petit Chocolat Parti Evi olarak mükemmele ulaşabilmenin çabası ve hafızalarda yer edecek organizasyonlara imza atmanın gayreti içerisindeyiz. Sizleri de bu heyecenı yaşamak için parti evimize davet ediyoruz... Adres: Defne 4 Villa 19 Bahçeşehir - İstanbul Tel : 0 212 669 64 00 Gsm : 0 532 746 45 39 Fax : 0 212 669 74 00

EVLERE ÖZEL YEMEK İ SİPARİŞ IR ALIN

HELYUM GAZIYL A UÇAN BALON ŞİŞİRİL İR

Parti Evi

ETKİNLİKLERİMİZ

Karaoke Partileri • Baby Shower • Diş Buğdayı • 5 Çayı • Kına Gecesi • Toplantılar • Temalı Partiler • Pascalya ve Hallowen • Uçan Balon Satışı • Parti Ürün Satışı • Kostüm Satışı

www.petitchocolat.net www.petitchocolat.net


Yoksa koca bir

yalan mı

Son yapılan bir araştırmaya göre kadınların korkulu rüyası adet öncesi sendrom aslında bir ‘önyargı. ‘Toronto Üniversitesi’nde yapılan araştırmayı yürüten Gillian Einstein’a göre; kadınların o günlerde mutsuz, memnuniyetsiz hatta dengesiz oldukları yönünde o kadar büyük bir önyargı var ki her şey bu fikrin üzerine kurulu. Hatta bu dönemlerde kadınların cinayete daha eğilimli olduğu bile öne sürülmüştür. Kanada’daki Toronto Üniversitesi’nde bir araştırma ekibi, daha önce yapılan 41 PMS çalışmasını analiz etti ve bu sendromun varlığına dair kesin deliller saptayamadı. Gender Medicine’de yayımlanan makalede, incelenen 41 çalışmadan sadece 13’ünün PMS’e işaret ettiği belirtildi. Daha önce gerçekleştirilen araştırmaların, deneklerin deney konusu hakkında tamamen bilgisiz olmaması nedeniyle de çok güvenilir olmayabileceği öne sürüldü. Einstein’a göre kadınların hayatında gerginlik yaratacak stres, sosyal destek eksikliği, ekonomik zorluk gibi birçok sorun var. AP


Yaşlanma paniği

29’unda başlıyor İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre kadınlar ‘yaşlanma paniğine 29’da giriyor. Kimi kırışıklıkları kimi de saçlarındaki beyazları ‘yaşlanma belirtisi’ olarak kabul ediyor.

İngiltere’de yapılan araştırmalar, kadınların yaşlanma paniğine 29 yaşından itibaren kapıldığını ortaya koydu. İngiltere merkezli kişisel bakım şirketi Superdrug, 2 bin kadınla anket yaptı. Buna göre, kadınların daha genç görünme arzusu fiziksel görünümündeki değişimlere bağlı olarak 29 yaşından sonra güçlenmeye başlıyor. Araştırmaya katılanların yüzde 33’ü saçlarının beyazlamasını, yüzde 30’u ise saçlarının incelmesini endişe verici yaşlanma belirtisi olarak kabul ediyor. DAHA YAŞLI HİSSEDİYORLAR Yine kadınların yüzde 33’ü kalçalarındaki gevşemeden huzursuz olurken yüzde 29’u ne pahasına olursa olsun kırışıklıklardan kurtulmak istediğini söylüyor. Her 10 kadından biri kendini olduğundan ortalama altı yaş daha yaşlı hissettiğini ifade ederken her 10 kadından altısı uyguladığı bakım ve makyajla kendini yaşıtlarından daha genç hissediyor. Yaşlanma belirtileriyle başa çıkmak için kadınlar günde ortalama 12 dakikalarını makyaj ve kişisel bakıma ayırıyor. MİLLİYET


İnternet kullanıcıları Facebook bağımlısı

Türkiye’de internet kullanıcıları en çok sosyal paylaşım sitelerini tercih ediyor. İnternet, müzik dinlemek, film izlemek ve haber okumak için de yoğun olarak kullanılıyor. İşte Türkiye’de internet kullanım alışkanlıkları... Türkiye’de internet en çok sosyal medya için kullanılıyor. İnternet kullanımı üzerine yapılan araştırma Türklerin internet alışkanlıklarını ortaya koydu. İnternet kullanımında erkeklerin üstünlüğü var. Kullanıcıların yüzde 61’i erkek, yüzde 39’u ise kadınlardan oluşuyor. Araştırmaya göre kullanıcıların yüzde 87’si interneti gezme, inceleme amaçlı kullanıyor. Yüzde 82’si Facebook’a giriyor, yüzde 76’sı maillerine bakıyor. İnternette chat yapanların oranı ise yüzde 71. Adres: Boðazköy Caddesi NTEPE Özyurtlar (Onur market yaný) B 156 36

Yelpaze Bahçeşehir y 23 Kasım 2012

Tel: 0212 872 83 67

www.aksuev.com

Araştırmaya katılanların yüzde 67’si internetten müzik dinliyor, yüzde 66’sı film izliyor. Haber ve gazete okuyanların oranı yüzde 61, kullanıcıların yüzde 59’u ise interneti görüntülü haberleşme aracı olarak kullanıyor.


iPhone 5 mi

Galaxy S III mü Apple’ın yeni çıkardığı iPhone ile en büyük rakibi Samsung’a bir kez daha meydan okudu. Peki iki devin son teknolojileri arasında ne farklar var? Apple, yeni telefonu iPhone 5’i görücüye çıkardı. Şirketin iddiasına göre yeni akıllı telefon rakiplerinden daha üstün. Peki gerçekten öyle mi? İşte iki telefonun temel farkları: iPhone 5’in şu anki en büyük rakibi ise Samsung’un 3 Mayıs’ta sunduğu Galaxy S III. İki firmanın ürettiği telefonlar karşılaştırıldığında ortaya çıkan en önemli farklardan biri Samsung SIII’ün ekran büyüklüğünde liderliğini koruyor. Fiyat:

Kamera:

iPhone 5: ABD’de 2 yıllık

iPhone 5: 8 mega piksel

kontratlı satış fiyatı 16 GB 199

Galaxy S III: 8 mega piksel

$, 32 GB 299 $ ve 64 GB 399 $ Galaxy SIII: En düşük modeli 99

Video:

$’dan satılıyor.

iPhone 5: HD, 1080p

Ekran iPhone 5: 4 inç yani 10,1 cm genişliğinde. Galaxy SIII: 4.8 inç, 12,1 cm genişliğinde.

Büyüklük: iPhone 5: 124 x 59 x 7.6 mm Galaxy S III: 137 x 71 x 8.6 mm

Ağırlık:

(40 inch TV’de gösterim kalitesinde), saniyede 30 kare. Galaxy S III: HD, 1080p (40 inch TV’de gösterim kalitesinde), saniyede 30 kare.

Hafıza: iPhone 5: 16, 32 ve 64 GB Galaxy S III: 16, 32 GB. Hafıza kartı ile 64 GB’ta çıkarılabiliyor.

iPhone 5: 112 gram

Batarya:

Galaxy S III: 133 gram

iPhone 5: 8 saat 3G konuşma süresi,

10

saat

Wi-Fi,

10

İşletim sistemi:

saat video izleme. Bataryası

iPhone 5: IOS 6

değiştirilemiyor.

Galaxy S III: Android

Galaxy S III: 9 saat 3G konuşma.

4.0 (Dondurmalı Sandviç)

Bataryası değişebiliyor.


Cadı Kazanı

Nihal ERGENÇ Fenomenist

nihalergenc.blogspot.com nihal.e@yelpazeistanbul.com

E V D E kaldım

, konu a başladınız değil mi ama ta ta ta taaannn Konu başlığına aldanıp hararetle okumay il efenim. düşündüğünüz anlamda ‘evde kalmak’ değ Üniversite yıllarımdan beri çalışan ve iş hayatımın son iki yılını tatil yapmadan geçiren biri olarak bu koşuşturmaya bir es vererek yıllardır özlemini çektiğim hafta içi hayatının ne menem bir şey olduğunu deneyimlemeye karar verdim. Tamamen gözlem, tamamen sizin için sayın okuyucu, kendim için bir şey istiyorsam namerdim. Hep çalışma hayatı diyoruz bir de şu çalışmama hayatını mercek altına alalım bakalım dedim; korkmayın bilimsel gözlem ve verilere girmiyorum, bahsi geçen olaylar sadece bendenizle alakalıdır, diğer tekil-çoğul şahısları bağlayıcı bir unsur yoktur, bu sebeple hiç bir kurum, kuruluş, federasyon, dernek vs. gibi yerlerden şikayet kabul etmiyorum, oturun oturduğunuz yerde. Evde hayat nasıl bir şeydir? Tabii ki onun da kendine göre incelikleri var. İnsan sosyal bir hayvandır tezinden yola çıkarak nasıl ki iş ortamımızda duruma uygun sosyal ilişkiler ve davranışlar geliştiriyorsak işsizlik ortamımızda da bu davranışları şekillendiriyoruz ( ben komi, yardımcı garson, garson, şef garson ilişkilerimi güçlendirdim, epey bir sosyalleştim, bu alanda doktora tezimi verebilirim) Normal bir gün nasıl geçer? Normalden kasıt herkese göre farklıdır elbet, bir beyin cerrahının günde dört beş operasyona girmesi, kesmesi, biçmesi, bir itfaiye personelinin her gün alevlerle savaşması, bir polis memurunun silahlı çatışmaya girmesi normal bir gün seyri olabilir, lakin konumuz iş hayatı olmadığına göre basbayağı bildiğiniz normal bir günden bahsediyorum. Ben en çok Pazartesi günlerini seviyorum, erkenden kalkıp yollara dökülen onca insana inat, kalkma ve işe gitme zorunluluğunuz yoktur çünkü. O nasıl geniş bir zaman, o nasıl bir zevk-ü sefa anlatamam, bir sevgi kelebeği suretinde uçuşuyorum adeta. Ne pazartesi sendromu, ne pazar rehaveti. Ne karga bokunu yemeden kalkmalar ne sabah sabah haftalık raporlar-ve38

Yelpaze Bahçeşehir y 23 Kasım 2012

riler, girdiler-çıktılar, planlar-programlar. Dışarıda sabah kahvaltıları benim gibi tüm bayanların zannımca en sevdiği aktivite ama önce hak etmek lazım. Eşofmanları üstümüze çekip yanınıza bir arkadaşınızı alıp sohbet-muhabbet kıvamında birlikte yapılan sabah yürüyüşleri bu işin olmazsa olmazı. Siz fitness, yüzme, tenis, binicilik, cirit, halter, eskrim felan yapıyor olabilirsiniz bunlar beni aşıyor anacım (engin spor maceralarımı ayrı bir yazıda paylaşacağım). İkinci parantez: ‘yediğini önce hak etmelisin’ ana başlığı altında üniversite yıllarımı kabusa çeviren anımı da yine başka bir yazıya saklıyorum, kapa parantez. Ee bu kadar sporu da boşuna mı yaptım canım? Vücudum fit, enerjim yerinde gelsin mükellef kahvaltı tabağı. Yensin bal-kaymaklı ekmekler, banılsın sahanda yumurtaya, içilsin çaylar kahveler, şööle gevşek gevşek, gerine gerine. Mümkünse ertesi güne kaldığım yerden devam etmek istiyorum, hiç kalkasım olmuyor ama mağaza bakma, alışveriş yapma fikri de bir o kadar cezp edici hani. Bu mağaza bakmalardan ikoncan kıvamına gelmiş durumdayım haberiniz ola, yakında beni huni şeklinde bir şapka, zımbalı bir mont, püsküllü bir çanta ve topukları içine kaçmış bir botla görürseniz hiç şaşırmayın (nasıl, hayali bile ürkütücü dimi?!). Alışveriş sonrası veya arası yapılabilecek en anlamlı şey oturup bi soluklanmak; artık bi dırink mi alırsınız, koffi - tii’mi alırsınız seçiminize kalmış, yanına da biraz atıştırmalık hiç fena olmaz, ee o kadar gezip yorulunca hak ediyor insan haliylen. Ama bu kadarla da bitmiyor, daha bunun akşam yemeği var; sen bütün gün gez toz sonra eve gidip “aa çok işim vardı bugün bir türlü vaktim olmadı” meşgul kadın edalarıyla otur bir makarna kaynat ( ki yapmışlığım çoktur),oldu mu şimdi ya? Bizler Türk mutfağımıza ve ananelerimize bağlı bir toplum olaraktan akşam sofrası en mükellef haliyle donatılmalıdır, bunu Türk insanına anlatmama gerek yok zaten. Dolayısıyla

ister evde ister dışarıda yemiş olalım, bir öğünde aldığımız kalori miktarı bir Çinlinin 3 günde aldığı kaloriye eşdeğerdir(adamlar sağlıklı yaşıyor kardeşim ya da hep açlar, bilemedim şimdi ?!). İşte böyle sayın okuyucu, normal bir günüm bu şekilde seyretti, bazı günlere gündüz kuşağı kadın programları, akşam dizilerini de sığdırmışlığım var. Elbet bazı günler değişik atraksiyonlar da yaptım; manikür yaptırmak, dibimi boyatmak (saçtan bahsediyorum, konuda kalalım lütfen!), pazara gitmek, okul aile birliği velileriyle kahvaltı-brunchbeş çayı üçlemesinde yer almak, çocuğu özel derse götürüp-getirmek, tadilat ve kuru temizleme işlerini halletmek, arabaya aks-balans ayarı çektirmek şeklinde örneklendirebilirim, boş durmadık yani. Siz ne bekliyordunuz, normal bir gün dedik herhalde, komşum kocasının boğazını kesmedi, arkadaşım karısını aldatmadı, kızım kocaya kaçmadı, kardeşim banka dolandırmadı, kuzenim sanat eseri kaçakçılığından içeri girmedi, istirham edeceğim atraksiyonun dibine vurmayalım yaanıı.

Ev hayatının bana kattıklarına gelinceee: İki şeyden başka hiç bir şey katmadı anacım şöyle ki; *Sosyalleşmek uğruna fazladan birkaç kilo yağ kütlesi ve portakal kabuğu görünümünde pürüzsüz bir ten (formlarını koruyabilen ev hanımlarını haset ve esefle kınıyor, orta göbeğimden çatlıyorum) *Elimde bir toz bezi ‘balerina cif’tir benim adım’ nidalarıyla ortalıkta salınmalar (bu toz denen şeyin ne kadar nankör olduğunu fark ettiniz mi bilmem, siliyorsunuz fakat arkanızı döndüğünüz anda yine aynı yere kuluçlanmışlar, karıncalar bile daha insaflı en azından iki üç gün ortalıkta görünmüyorlar) Efendim sizin için gözlemlerim devam edecek lakin anladım ki bu tarz aktiviteler benim şahsı münhasır kişiliğime uygun değil. Alana mani olmayayım ancak ve fakat siz bu satırları okurken ben karıncılar üzerine ‘geçim derdinin ağır yükü altında ezilenler’ konulu bir belgesel çekiyor olacağım.


Yaşam

Dünya Türk Buluşlarını Konuşuyor! Türk bilim adamları, insanlık için yaptıkları buluşlar ile dünya gündeminde konuşulmaya ve ülkemizin ismini duyurmaya devam ediyor. Globalleşen Dünya; hemen hemen her gün yeni bir buluşa, akıllarda ‘ buda olur mu’ dedirten icatlara şahit olurken ve patent ihlallerinden dolayı açılan milyonlarca dolarlık davalar hızla artarken, Türk bilim adamlarının insan hayatına değer veren buluşları bu süreçte göğsümüzü kabartmaya devam ediyor. Daha önceki yıllarda HIV/AIDS tedavisi üzerine yaptığı başarılı çalışmalardan dolayı dünyayı değiştirecek 35 bilim adamı arasında

gösterilen Dr. Utkan Demirci’nin yumurtalık kanserinin erken teşhisi için idrar testinden sonra, Doç. Dr. Tan İnce’nin kanser tümörü ile ilgili buluşu da konuşulmaya devam ediyor. ABD Patent Ofisi’nden patent onayı ABD Patent Ofisi, Doç. Dr. Tan İnce’nin, kanser tümörünün laboratuar ortamında büyümesini sağlayan “ Hormon uyumlu doku kültürü sistemi” adlı buluşuna patent verdi. Patentli buluş ne işe yarayacak? Hastadan alınan tümör hücreleri laboratuar ortamında büyütülerek ilaçlarla olan etkileşimleri incelenecek ve binlerce ilaçla olan uyumu test edilebilecek. Bu sayede hastanın kendi tümörü üzerinde en etkin olan ilaçlar ile kanser savaşı verilecek.

Yediğiniz meyvelerin çekirdeğini ÇÖPE ATMAYIN! Yeryüzünün aldığı yağmur oranı 10 yıllık aralıklarda artar. Bu sene (2012) dünyanın periyodik olarak en çok yağmur alan yıllarından biri olacak. İşte bu nedenle yediğiniz kayısı, şeftali, kiraz, vişne, elma, armut, üzüm, yeni dünya, nar, vişne, ayva, limon, portakal, turunç, kurma, döngel, kuş burnu, hünnap, alıç, mandalina, keçi boynuzu, karpuz, kavun, erik vb. meyvelerin çekirdeklerini lütfen çöpe atmayın, hele çöp poşetlerine ASLA hapsetmeyin.’GDO’lu olmayan, doğal tohumlarınızı poşete atmayın; Toprağa atın; Mümkünse herhangi bir yerde toprağın 10 cm altına gömün. Üzerine de bir bardak su dökün. Gömme imkanınız yoksa bir poşette bu çekirdekleri biriktirip yanınıza alın (ya da arabanıza koyun) arsa, tarla, toprak yol kenarı, yamaç gibi toprağı gördüğünüz alanlara bu çekirdeklerinizi savurun, korkmayın bu çevre kirliliği değildir aksine çevre için yeni hayattır. Doğa hemen o yeni çekirdek40

Yelpaze Bahçeşehir y 23 Kasım 2012

leri kucaklar ve besler. Yapacağınız en kötü hareket çekirdekleri poşetlere hapsetmektir! Bunu yapmayın ve yaptırmayın. Yapılan çalışmalarda doğaya başıboş atılan ya da dikilen bu çekirdeklerin en az yarısının yeşerip ağaç veya bitki olduğu kanıtlanmış. En büyük israflardan birisi meyve çekirdeklerinin çöpe atılması, ülkemiz adına küçümsenemeyecek büyük bir servet... Daha yeşil bir ülke için, daha temiz hava için, toprak kaymasını önlemek ve yeni nesillerimize yeşil bir dünya bırakmak için hep birlikte elimizden geldiğince meyve çekirdeği gömelim, savuralım, fırlatalım. Bu uygulama Ali Bal tarafından başlatıldı ve bilinçli toplum olarak bizlerin desteklerini bekliyor, Doğaya yardım etmek, gelecekte etrafımızı saracak beton ve gökdelenlerden alamayacağımız

oksijeni karşılamak için bile bu çekirdeklerden çıkacak ağaçlara ihtiyacımız olacaktır. Poşete koymadığınız her çekirdek için şimdiden teşekkürler. 70 milyon nüfuslu ülkemizde herkes birer tohum atsa toprağa, ve bunların yarısı yeşerse 35 milyon ağaç eder. Bir elmadan dahi 8-10 adet çekirdek çıkarken ülkemizde tüketilen meyvelerin çekirdeklerinin ziyan olması ne acı, haydi sizinde dikili bir ağacınız olsun... Bu yazıyı dergimizle paylaşan çevreci gönüllüsü ALİ BAL’a teşekkür ederiz.


Gezi

Koyu Yeşil ve GülümseyenYüzler:

Huzurlu Bangladeş Yasemin A. Karaman Rashid kimdir? 1981 A.B.D. doğumlu Yasemin Karaman Rashid, çocukluk yaşlarında geri döndüğü İstanbul’da St. Joseph Fransız Lisesi’ni bitirdikten sonra, A.B.D’nin Virginia eyaletindeki University of Richmond’da Siyaset Bilimi ve Dans eğitimi aldı. Bu yıllarda üniversitenin değişim programı dahilinde Paris Sorbonne Nouvelle’de bir dönem okudu. Öğrenimini İngiltere’de Warwick Business School’da İnsan Kaynakları Master’i yaparak devam ettirdi. Profesyonel hayatını 2005’ten beri Londra’da sürdüren Karaman Rashid, halen piyasa analisti olarak çalışmaktadır. Küçük yaşlardan itibaren seyahatlerde bulunan Karaman Rashid, bugüne kadar 150’nin üzerinde ülke ziyaret etti. Dans tutkusunu da son yıllarda flamenkoya yoğunlaşarak halen devam ettirmektedir. Aramıza katılan yeni editörümüze sağlayacağı katkılardan dolayı teşekkür ederiz.

Üniversite’de Bangladeşli arkadaşlar edinmeden evvel, bu ülke hakkında tekbildiklerim başkentlerinde anacaddelerden birinin Kemal Atatürk Caddesi olduğu ve Hollanda gibi deniz seviyesinin altında toprakları olduğu icin sık sık sellere maruz kaldığı idi. Güney Asya’da Hindistan ve diğer komşuları kadar adı bilinip, ziyaret edilmeyen Bangladeş turizm hezimetine henüz uğramadığından, vahşi doğasını koruyabilmiş, meşhur Kraliyet Bengal kaplanlarının anavatanı olma özelliğini sürdürebilmiş, alternative bir seyahat olanağı sağlayan, sürprizlerle dolu bir ülke. Öncelikle Bangladeş’iözel ve ziyarete değer kılan insanları. Yaşamları boyunca çektikleri tüm yokluk, açlık, fakirlik ve doğal afetlere rağmen, mutluluk endekslerinde dünya sıralamalarında hep ön sıralarda yer almış. Bangladeş insanının yüzünden gülümseme hiç eksik olmuyor. İnsan ilişkileri dünya rekabet ortamına çok açılmamış olsalar gerek hep çok masum, sevecen ve kibar. Turizmin yerel halkı para göz yaptığı ve hatta zaman zaman kabalaştırdığı Hindistan gibi bazı ülkelere nazaran, Bangladeşliler saf, hoşgörülü ve misafirperver. Bangladeş’I gezerken buranın dünyanın en fakir ülkelerinden biri olduğunu ve 150 milyonluk bir nüfusla başetmeye çalıştığını akıldan çıkarmamak lazım.Bu durum başkent Dakkave Himalaya yakınlarındaki Silhet gibi şehirlerde çarpık ve çirkin yapılaşmaya ve kaldırımlarda başlarında çatı olmadan yaşayan sayısız evsize sebep olmakta. Halbuki Bangladeş’I Bangladeş yapan sayısı 68 bini

42

Yelpaze Bahçeşehir y 23 Kasım 2012

bulan köyleri. Yoğun tropic ormanların yarattığı dolambaçlar arasına saklanmış köylerde Moğol İmparatorluğu’ndan kalma köprüler, camiiler, Budist ve Hindu tapınakları bulmak mümkün. Bütün yokluklar içinde köy ve köylülerin temizliği çok şaşırtıcı. Toprak ve ağaçların bereketi, bu fakir ülkeye büyük bir lütuf. Yılda üç-dört kere pirinç ürünü elde edebilen, ekilen bir tohumun bir ay içinde yeşerip büyüdüğü tarla ve ormanlarda gezinen maymunlara ve diğer vahşi hayvanlara rastlamak yerliler tarafından doğal karşılanıyor. Silhet şehri yakınlarında İngiltere ve dünya çapında içilen çayların yetiştirildiği yemyeşil bahçeler, kauçuk ve mango ormanları, ananastarlaları ve envai çeşit tropic sebze ve meyvenin kendiliğinden yetiştiği Zengin doğayı ziyaret etmek gerçek bir Güney Asya tecrübesini gezginlere yaşatıyor. Hindistan veya Nepal’e yolunuz düştüyse Bangladeş’e de uğrayın. Hindistan’da umduğunuzu bulamaz ve hayal kırıklığı yaşarsanız, Bangladeş’te gerçek ve bozulmamış Güney Asya’yı yaşayabilirsiniz. Başkent Dakka’da 4 veya 5 yıldızlı otellerde konaklayabilir, Silhet’te çaybahçeleri yakınları ve tropic ağaçların içinde bungalovlardan oluşan butik otellerde doğayı soluyabilir, ülkenin güneyinde balta girmemiş Sundorbon ormanlarında Bengal kaplanlarını görmeyi deneyebilir, dünyanın en uzun plajı olan Cox’s Bazaar’da güneşlenebilirsiniz. Tüm karmaşa ve kalabalığına rağmen Bangladeş ziyaretçilerine sükûneti ve stresten arınmış bir tatili garanti ediyor.


Hayallerden Farklı, Gerçeklerin Acımasız Olduğu Ülke

Hindistan

Hint kültürüyle çevrelenmiş durumdayım. Amerika’da üniversitede okurken Hint arkadaşların ülkeleri hakkında bitmez tükenmez hikayeleri, şimdi yaşadığım İngiltere’de sokaklarda her iki kişiden birinin Hint kökenli oluşu, sinemalarda sürekli oynayan Bollywood filmleri, Hint restoranları, Hint zenginlerinin dünya ekonomisinde büyük rol oynamaya başlaması, ülkenin hızla gelişiminin Çin’le kıyasıya yarışı tarihi eserlerinin güzelliğinden dolayı zaten ilgi çeken Hindistan’ı daha da çekici kılıyor.

Hindistan’a gideceğim ve benim için çok farklı olan bir kültürü tadacağım için çok heyecanlıydım. Benden once ülkeyi ziyaret etmiş olan tanıdıklarım ve Hintli arkadaşlarım ülke hakkında hep güzel izlenimler aktarmıştı. Gördüğüm resimler hep çok gizemli, renkli ve görkemliydi. Okuduğum kitaplar heyecanlı, esrarengiz ve zengindi. Ne yazıkki, Hindistan seyahatim boyunca ve bugün geriye dönüp baktığımda, gezimde olumlu tecrübeler yaşamadığımı hatırlıyorum. Turist akımına uğrayan ve hiç reklam yapmadan ziyaretçi çeken bu ülkede

turizmciler oldukça kaba ve umursamaz olabiliyor. Havaalanında dahi kolayca görülebilen hamam böcekleri, 5 yıldızlı otellerde bile sunulan kirli çarşaflar, sokaklardaki buram buram dışkı kokusu, tren istasyonlarında ayak altında dolaşan sıçanlar oldukça rahatsız edici. Farklı bir kültür ve ülkede olduğumu kendime hatırlatarak bunları gözardı etmeye çalıştım. Yine de bahsedilen onca gelişmeye rağmen evsiz insanların çokluğu ve yerli zenginlerin yemek artıklarını bile sokaklarda yaşayanlarla paylaşmayı reddetmesi büyük hayal kırıklığı yaratıyor. Tüm bu gerçekleri görmezden gelmeye ve Hint kültürünü olduğu gibi kabul etmeye hazır hissediyorsanız, heyecanlı bir seyahat geçirebilir, eşsiz tarihi eserleri ziyaret edebilirsiniz. Koşulsuz aşkın en romantic sembolü TajMahal, Moğol İmparatoru Akbar’ın kendi egosunu tatmin etmek için inşa ettirdiği gizemli Fatehpur sikri ve burada Türk prensesi Sultana’nin haremi, pembe şehir Jaipur ve bu şehirde maharacalar tarafından inşa edilmiş Amber Sarayı herkesin ömründe en az bir kere görmesi gereken etkileyici eserler. Buralarda kendinizi 1001 Gece Masalları içinde kolayca hayal edebilir, Osmanlı mimarisi ve kültürüyle benzerlikler bulabilir, karşılaştırmalar yapabilirsiniz. Sokaklarda rahatça gezinen boğa, maymun, domuz ve diğer envai çeşit hayvan renkli bir görüntü oluştururken, gökyüzünde özgürce uçuşan doğan, kelaynak, papağan ve ağaçkakan gibi kuşlar gezginlere Hindistan’da olduklarını hatırlatıyor. Yasemin A. Karaman Rashid 23 Kasım 2012 y Yelpaze Bahçeşehir 43


Sağlık

Cilt Bakım

ı t a n Sa

Cildinizi temizlemeniz, beslemeniz ve korumanız şart ancak ne yazık ki cilt bakımıyla ilgili bazı gerçekler hâlâ çok az sayıda kişi tarafından biliniyor. Ünlü dermatologlar, ışık saçan bir cilde ulaşmanız için cilt bakımı rutininizde yapacağınız beş tür değişikliği bizimle paylaştılar. Cildinizi Sık Sık Nemlendirin Sivilcelerle savaşırken nemlendiriciyi unutmayın; ne de olsa nemlendirici, cildimizin bakterileri dışarıda, nemi ise içeride tutma yetisini güçlendiriyor. Su neden önemli? Kurumuş, pul pul olmuş cilt, tahriş olduğundan böyledir ve bağışıklık sistemine imdat çağrıları göndererek sivilcenin içindeki iltihabı iyileştirmekten hücreleri alıkoyar. Leke gidericiler ise işleri daha da kötüleştirerek cildi temizlerken onu kurutur; cilt kuruluğu ise gözenekleri tıkayan ölü hücrelere yenilerini ekler. Cilde zarar vermeden nemlendirmek için, yağsız, hafif, su-bazlı bir nemlendirici kullanmalısınız. Ekstra bir canlılık içinse, salisik asit gibi, siyah noktalarla savaşan bir içerikle zenginleştirilmiş bir nemlendiriciyi tercih edin. Vitamini İhmal Etmeyin Alfabenin ilk harflerini, yani A, B, C ve E vitaminlerini cilt bakım ürünlerinin etiketlerinde arka arkaya görürüz. Antioksidan özelliği olan bu vitaminler, cildimizde doğal olarak bulunurlar ancak kolajenin UV ışınları ile çevre kirliliğinin yol açtığı serbest radikaller tarafından yok edilmesini engellemek için takviye edilmesi gerekir. Bu vitaminlerin her biri belli bir konuda mükemmeldir: A vitamini kolajen oluşturur ve kolajeni yok eden enzimlerle savaşır; B vitamini (B12, B3 ile niasinamid ve folik asit de buna dahildir) iltihabı, nem kaybını ve cilt lekelerini azaltır, C vitamini UV ışınlarının verdiği zarara karşı cildi korur, cilt dokusunu pürüzsüzleştirir ve E vitamini ise kızarıklığa karşı savaşan bir yumuşatıcıdır.

44

Yelpaze Bahçeşehir y 23 Kasım 2012

Cilt kusurlarınızı örtmek için, kullandığınız ürünleri çok işlevli hale getirebilirsiniz. Bunun için, vitamin ve nemlendirici içerikli bir serum kullanmalısınız.

Bitkisel İçerikli Ürünleri Tercih Edin Hassas bir cilde sahip olanlar (lekelenmeye, kızarıklığa ve tahrişe yatkın bir cildi olanlar) bitkisel madde içeren temizleyicileri ve kremleri tercih ederlerse sivilceler patlak verdiğinde bir daha o yağlı hidrokortizon kremlerine başvurmaları gerekmez. Kızarıklık karşıtı, iltihap karşıtı ve tahriş giderici özellikleri nedeniyle doktorlardan tam not alan altı bitkisel içerik ise yulaf ezmesi, krizantem, meyankökü, aloe vera, papatya ve zerdeçal. Bu maddeler, hem hassas ciltler ve gül hastalığı gibi kronik cilt hastalığı olanlar için uygun hem de düzenli kullanımda muhtemel cilt sorunlarını önlüyor. Seramide Evet Deyin Cildimizin üst katmanının doğal bir bileşeni olan seramidler, nemi cildin içinde tutacak bir duvar oluşturan tuğlaların (hücrelerin) harcı gibidir. Bu duvar iyi korunduğunda sonuç, ışıl ışıl parlayan, nemli bir cilttir. Kış aylarında ve yaşımız ilerledikçe seramid düzeyleri de azalmaya başlar, bu da cildin kuru, iltihaplı olmasına yol açar. Ancak iyi bir haberimiz var; yok olan seramidleri sentetik ya da doğal yollardan yenileyebiliyoruz ve her iki biçim de nemlendiricilerde mevcut. Harcadığınız paraya değsin istiyorsanız, ürün içeriğinin yazdığı bölümde seramidin ilk sıralarda olmasına dikkat edin.


k u c m o Ç akı miz B ite ır! d Ün ar V

Bir kadın kadar güzel, sadece kadınlara özel! 0212

405 07 50


Sağlık

Limonla Güzellik İpuçları Limon sadece bir besin değildir. Limon ayrıca günlük güzellik rejiminin bir parçası olabilir. Limonlar doğal meyve asidi içerirler. Bu yönüyle antioksidan özelliği vardır. Limonların temizleme, arındırma ve canlandırma özellikleri bulunur. Bu özellikleriyle iyi bir güzellik yardımı sağlarlar. Limon tırnakları sağlıklı tutar Tırnakları limon suyu içinde 10 dk kadar tutarak tırnakları daha güçlü ve parlak yapmak mümkündür. Bu işlemi yaptıktan sonra tırnakları durulamadan önce yarım bardak ılık su ve yarım bardak sirke ile karıştırarak fırça ile fırçalanır. Limon ayrıca koyulaşmış tırnakları da beyazlatabilir.

Limon cildi geliştirir Limon az miktarda şekerin içine daldırılır ve bununla yüz birkaç dakika ovulur. Bu işlem ciltteki ölü hücreleri kaldırır ve gün boyu cildi canlı tutar. Cilt temizlenmiş ve rahatlamış olur. Yağlı bir cildi olanlar iki yemek kaşığı limon suyunu ve bir yemek kaşığı damıtılmış suyu karıştırarak uygulayabilirler. Kuru cildi olanlar ise eşit miktarda limon suyu, bal, zeytin, bitkisel yağı kuru bölgeye uygulayabilirler. Limon doğal olarak cildi yumuşatır ve açar. Limon saç sağlığına iyi gelir Saç şampuanlandıktan sonra 3 yemek kaşığı limon suyu, 1,5 kap bal ve 3 çeyrek kap zeytin yağı karıştırılır. Şampuanlanmış saç kuruduktan sonra bu karşım uygulanır. Bu karışım 30 dk. kadar saçta durmalıdır. Sonra durulanmalıdır. Bu uygulama saçı daha sağlıklı yapar. Limon ayrıca saçlardaki kepeğe de iyi gelir. Bunun için birkaç kaşık limon suyu zeytinyağı ile karıştırılarak saçlara uygulanır. 15 dk kadar saçta bekler ve sonra şampuanlanarak durulanır.

46

Yelpaze Bahçeşehir y 23 Kasım 2012

Limon ağzı ferahlatır Suyla karıştırılan limon nefesi ferahlatır. Limon ağız içindeki bakterileri yok eder. Ayrıca dişleri beyazlatır. Limon suyu, ılık su ve bal karışımı yapılarak içilmesi boğaz yaralarını da iyileştirebilir.


ve Güzellik Salonu

BÜYÜK KAMPANYA Yılbaşı Kampanyası OZON Ozon üç oksijen atomundan oluşan bir kimyasal bileşiktir. Ozon atmosferde genel olarak iki atomlu halde bulunur. Normal atmosferlik oksijene (oz) nazaran çok daha yüksek enerji taşıyan bir yapıya sahiptir. LİPOMAX MÜCİZESİ Ultra Lipomax ultrasonik ses dalgaları ile yağ hücrelerinin yakılmasıdır. Güvenlidir, ağrısızdır, cerrahi müdahale gerektirmez, selülit ve yağ parçalamada son derece etkilidir. Vücudunuzu fazlalıklardan ve toksinlerden arındırın... Radyo Frekans kombinesi ile bölgesel yağlardan acısız ve kolayca kurtulun.

Koltuk altı-Tüm bacak Tüm kol epilasyon 8 SEANS +8 KONTROL 1 YILLIK ÜCRETSİZ ÜYELİK

RADYOFREKANS Yaşlanan ciltte kolejen liflerindeki kayıplar ve fibroblast aktivesinin yavaşlaması nedeniyle, ince çizgiler, kırışıklıklar oluşmaya başlar. Cildin elastik fiberleri kolejen ve elastin bir cilt hücresi olan fibroblast tarafından üretilir. REGEN TRİPOLLAR radyofrekans bakımlarının kolejen lifler üzerinde oluşturduğu ısıtım, yeterli seviyeye ulaştığında bu lifler üzerinde hemen salınım başlamasına neden olur. Salınımlar sonucunda kolejen lifler birbirine dolanır ve yumrular oluşturur. Bu da cildin IPL LAZER EPİLASYON Lazer epilasyon istenmeyen tüylerden kurtulmanın en hızlı ve en sağlıklı yoludur. Lazer epilasyonda kullanılan lazer ışığının dalga boyu melamin pigmenti tarafından emilme özelliğine sahiptir. Dünyanın en gelişmiş son teknolojisi 5 çeşit kıl rengini 5 çeşit ten rengini görebilen tek makinedir. Saniyede 21 jul atış yapabilen, tüm vücudu kısa bir sürede bitirebilen en güvenli ve kalıcılığı koruyan bir cihazdır. Birçok lazer cihazına kıyasla daha uzun dalga boyuna sahiptir.

• Cilt bakımı • Akne tedavisi • Leke tedavisi • Göz altı morlukları Güzellik Salonumuzda Dr.Murad ve Malu Wilz ürünleri kullanılmaktadır.

anında toparlamasına neden olur. Takip eden seanslar sonrasında fibroblast hücrelerin kalitesindeki artış tüm uygulama bölgesinde, kalıcı, gözle görünür sonuçlar elde edilmesini sağlar (Uzun dönemli sonuçlar) RADYO FREKANSIN ETKİLERİ •İlk seanstan itibaren anında gözle görünür sonuç. •Uzun süreli kalıcı sonuçlar •Tüm cilt tiplerinde ve renklerinde etkin •Klinik kanıtlanmış sonuçlar Sadece kılın gövdesini değil kılın kökünü tahrip eder. İnce ve sarı tüylerde de çok etkilidir. Birçok bölgede 5-6 seans gibi kısa bir sürede tamamen tüyler bitmektedir.

Şelale Mevkii Teras Garden No: 14 Bahçeşehir Tel: (0212) 608 23 04 / (0212) 669 79 60


ERDAL GÜRSOY BAYAN KUAFÖRÜ

Saçlarınız için yararlı

besinler

BREZİLYA FÖNÜ VE KAYNAK YAPILIR.

Saçlarınızın sağlığı ve güzelliği için sadece saç ürünleri kullanmak yeterli olmayabilir. Saçlarınızın sağlığı ve canlılığı için yediklerimize de özen göstermemiz gerekir. İşte mükemmel görünen parlak saçlara sahip olmanıza yardımcı olacak 6 süper gıda...

ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİLERE

İNDİRİM

YOĞURT Probiyotik değerler içeren yoğurt protein kalsiyum B vitamini ve mineraller bakımından da zengindir. Saçların nemlendirilmesine katkıda bulunan yoğurt aynı zamanda saç köklerini de güçlendirir. SOMON Somon balığı çinko omega 3 yağ asitleri bakımından zengindir ve sağlıklı saçlar için mutlaka tüketmeniz gereken bir gıdadır. Somondaki esans yağları saçlarınızın hızlı büyümesine yardımcı olur ve saç dökülmelerini önler. B3 vitamini ise saç derisindeki kan dolaşımını hızlandırır ve saç diplerini besler. YUMURTA SARISI Yumurta sarısı B7 B5 B6 B12 ve A vitaminleri bakımından zengindir. Saçlarınızın nemlendirilmesine yardımcı olan yumurta sarısı saçlarınızı güçlendirir. BADEM A B1 B2 B6 ve E vitaminleri bakımından zengin olan badem ayrıca bazı yağ asitlerini de içerir. Saçlarınızın güçlendirilmesine yardımcı olan badem ayrıca saçlarınız için ideal bir nemlendiricidir. HAVUÇ A vitamini deposu olan havuç saçlarınızın daha parlak görünmesine katkıda bulunur.

T: (0212) 48

669 51 69

Yelpaze Bahçeşehir y 23 Kasım 2012

Mavi Çarşı (Atrium) Kat:3 No:303 Bahçeşehir-İstanbul

ISPANAK C vitamini demir ve folik asit bakımından oldukça zengin olan ıspanak saç dökülmesini önler ve saçlarınızın daha sağlıklı büyümesini sağlar.


AYAK SAGLIĞI MERKEZİ DEVİR MEDİKAL EL-AYAK BAKIMI DEVRİ… El ve ayak bakımı; insan sağlığını çok yakından ilgilendirir. Ayak sorunu olan bir kişi çoğu zaman nereye başvuracağını bilmemekte ve sonucunda da istenmeyen durumlarla karşı karşıya kalmaktadır.Steril olmayan ortamlarda tedavi görmek bulaşıcı hastalık ve mikrop kapma olasılığını yükseltmektedir. Ayak bakımında, şu tedaviler yer alır ;

• Steril ortamda ayak bakımı • Batık tırnak tedavisi • Kalınlaşmış tırnak tedavisi • Mantarlı tırnak ve ayak tedavisi • Taban çatlakları • Ayak yapısından oluşmuş biomekanik problemler

hafızaya yararlı

Ayak sağlığı ve bakımı ; değişik cins ayak problemlerinin teşhisi ve problemlerin giderilmesini sağlar. Eğer ayaklarınızla ilgili herhangi bir sıkıntı yaşamak istemiyorsanız , bunu bir uzmana danışmanız ve ayak sağlığı / bakımı ile ilgili bilgi almanız en doğru yaklaşım olacaktır. Klinik ortamda steril koşullarda profesyonel yaklaşımla el bakımına rahatlatıcı ve etkili çözümler sunmaktayız.

İtalya’da yapılan bir araştırmada, toplam etkilerinin olumlu mu olumsuz mu olduğu her zaman tartışma konusu edilen kakaonun, hafızaya yararlı olduğu kanısına varıldı. L’Aquila Üniversitesi’ndeki çalışmalara katılan 90 denek bir süre boyunca her gün 990 mg, 520 mg ya da 45 mg kakao içeren içecek tüketti. Ardından hafıza, beyin işlevi ve genel düşünme yeteneği testlerine tâbi tutulan denekler arasında, daha fazla kakao tüketenlerin, bu alanlarda diğerlerine göre daha başarılı olduğu görüldü. Deneyi yöneten bilim insanları, her gün bir bardak sıcak çikolata içmenin, özellikle de yaşlılar için yararlı olduğunu ifade etti. AFP

Selale Cad. Terrace Garden No 23 (Hair Boss) Bahceşehir-İSTANBUL


Sağlık

Göz Çevresine Estetikle Çözüm Göz çevresinde yaralanma, enfeksiyonlar veya yaşlanmaya bağlı varolan izler, güneş ışınları, alkol kullanımı, gibi nedenlerle oluşan göz çevresi bozuklukları hem görüntümüzü, hem de karşımızdaki kişiler üzerinde yarattığımız izlenimi olumsuz etkiliyor... Birincigöz Hastanesi doktorlarından Op.Dr.Yener Çelik göz ve göz çevresi estetiği olarak bilinen okülaplastik cerrahi ile ilgili bilgiler verdi. Op.Dr.Yener Çelik göz ve çevresindeki yapıyı bozan dış etkenlerden en önemlisinin güneş ışınları olduğunu söyledi. Bazen yapısal nedenlerle genç yaşta bile, bazen ilerleyen yaş ve/veya yorucu yaşam (uykusuzluk, stress, sigara)

GÖZ ESTETİĞİ YAPTIRIRKEN GÖZ SAĞLIĞINIZA DİKKAT EDİN! Göz estetiği ameliyatlarında kişilerin, hekimin deneyiminin yanı sıra teknolojik ve hijyenik altyapıya da dikkat edilmesi gerekir. Komplikasyon riskinin az olması ve hızlı bir iyileşme süreci için ameliyatın göz estetiğine özel tasarlanmış ameliyathanelerde gerçekleşmesi de çok önemli.” şeklinde konuştu. GÖZ ESTETİĞİNDE YAŞ SINIRLAMASI VAR MI? Hastanemizde göz estetiği operasyonları oküloplasti alanında eğitim almış uzman doktorlar tarafından, ihtiyacı tespit edilmiş her yaştaki bireylere uygulanabilir. Genelde yaş sınırlaması 20-90 yaş arasıdır.

7 GÜN 24 SAAT HİZMETİNİZDEYİZ 50

Yelpaze Bahçeşehir y 23 Kasım 2012

tarzı ve çevresel (güneş ışınları) etkenlerin katkısı ile yıllar içinde kapak cildi ve altındaki kas tabakası daha da incelir ve göz çevresinde oluşan değişiklikler kişiyi olduğundan daha yaşlı, yorgun ve yıpranmış gösterir. Hastalara en sık uygulanan göz çevresi estetik operasyonlarının başında; göz kapağı estetiği, göz yaşı yolları, gözaltı torbaları operasyonu olduğunu ifade eden Op.Dr. Çelik, göz ve göz çevresine yapılacak küçük estetik ve fonksiyonel operasyonlar ile canlı

Göz kapağı cerrahisi (blefaroplasti) hakkında bilgi veren Op.Dr.Çelik; “göz kapağı düşüklüğü göz altındaki torbaları gidermek için uygulanan cerrahi bir işlemdir. Doğumsal kaynaklı olduğundan, hem estetik olarak olumsuz bir görüntüye neden olmakta hem de kimi zaman adeta gözün üzerini kapatarak kişinin görmesinde sıkıntılar yaratabilmektedir. Bu ameliyatlarda yaş sınırı olmasa da dokunun belli bir olgunluğa erişmesini beklemek gerekir. Eğer görmeyi engelleyen durum varsa ameliyat daha erken de yapılabilir.” dedi. GÖZ ALTI TORBALARINDAKİ FAZLA YAĞ ALINIYOR Gözaltı torbaları da yerçekiminin etkisi, aşırı mimik kullanmak, yağ fıtıklaşması gibi

ve sağlıklı bakışlara sahip olunabileceğini ifade etti ve sözlerine devam etti. “Hastanede uygulanan estetik cerrahilerin amacı kişiye daha sağlıklı ve doğal bir görünüm vermek, kişiyi olduğu yaşta ama çok daha sağlıklı ve dinç bir görünüme kavuşturmaktır. Bu sebeple göz kapağı cerrahisinin gözün anatomik yapısını ve kozmetik cerrahi ilkelerini bilen oküloplastik cerrahlar tarafından gerçekleştirilmesi çok büyük önem taşımaktadır.

etkilerle ortaya çıkıyor. Gözaltı torbalarının oluşmasıyla gözün altında yağ birikimi oluşup görsel açıdan rahatsız edici bir duruma neden olabilirken, deri dokusunun incelmesiyle kırışıklıklar, morlukların da daha fazla belirginleşmesine yol açıyor. Burada amaç fıtıklaşmış yağ dokusunu çıkarmak, yağ fıtığını ve fazla deri dokusunu toparlamak, fıtığa neden olan zayıflamış yumuşak dokunun sağlamlaştırılması şeklinde ameliyatın planlanmasıdır. GÖZ YAŞI KANAL TIKANIKLIĞI Kanal tıkanıklığı genellikle orta yaş kadınlarda görülen göz sulaması ile seyreden bir rahatsızlıktır. Sebebi gözyaşı kesesinin kronik iltihabıdır. Tedavisi sadece cerrahidir. BİRİNCİGÖZ’DE YAPILAN OKÜLAPLASTİK OPERASYONLAR Botox ile göz çevresi estetiği, göz altı torbaları operasyonları, göz kapağı estetiği, göz kapağı kasılmalarının giderilmesi ve tiroide bağlı gözün öne doğru çıkıklığı ameliyatları, hareketli göz protez ameliyatları ve göz yaşı kanal tıkanıklığı ameliyatları, yüz felcine bağlı kapak bozukluklarının tedavisi yapılmaktadır.


3A KUAFÖR SALONU Mehmet & Ertuğrul 3A Kuaför’de hizmetinize girmiştir.

Tecrübeli biokosmetoloji ve fizioterapy uzmanından Cild temizleme ve yaşlanma karşıtı bakım yapılır Zayıflama programları uygulanır Parafango terapisi Bal peeling masajı Vakum masajı

Col Mar

DANIŞMANLIK KUAFÖRÜ

TEL: 669 69 54 - 669 69 57 Email: kuaför@hotmail.com Aşık Mahzuni Şerif Cad. Defne 03 Villa No:15 (Finans Bank Yanı) Bahçeşehir / İSTANBUL

Bu kuponla gelene Col mar profesyonel bakım ürünleri ile ücretsiz bakım yapılmaktadır. Yıpranan saçlarınız yeniden canlansın güneş kum ve diğer çevresel etkenlerden yıpranan saçlarınız coll mar profesyonel bakım ürünleriyle beslenir, korunur ve onarlır.

ÜCRETSİZ BAKIM KUPONU

Profesyonel Ürünlerle Yenilenin

ÇALIŞMA SAATLERİ: 07.30-20.30

%100 İNDİRİM

Canlı Ve Parlak Saçlar İçin


New Hair City

SALONUMUZDA MEVCUT OLAN TEDAVİLER AYAK BAKIMI SİĞİL olan bölge kısa sürede tedavi edilir. NASIR, TIRNAK KALINLAŞMASI, medical aletle inceltilir. TIRNAK ALTI BOŞALMASI ve MANTARI temizlenerek tedavi edilir. En son çıkan teknik B/S BATIK TIRNAK BANTI ile gömülmüş tırnak yapısı düzeltilir.

Dert Dinlemek

Aptallaştırıyor! Eğer sürekli şikayet ve dert dinlemekten rahatsız olan biriyseniz bundan kaçınmak için artık geçerli bir sebebiniz var. Üç basit adım: İş hayatı ve normal hayatta başarının haritası kitabının yazarı Trevor Blake, bilim adamlarının ve nöroloji uzmanlarının beyin aktivitesinin dış etkenlerden nasıl etkilendiğini anlatıyor. Grip Yavaşlatıyor, Şikayet Aptallaştırıyor Uzun süren bir gripten sonra beyin fonksiyonları yavaşlarken, negatif karakterli biri tarafından köşeye kıstırılıp dertlerini dinlediğinizde siz de negatif davranmaya başlıyorsunuz. Daha kötüsü ise negatif kişileri dinlemek sizi gerçekten “aptallaştırabiliyor.” Yarım saatten fazla televizyon izlemek gibi beyin için faydasız aktivitelerde bulunmak ise beyindeki sorun çözmeye yardımcı olan hipokampüs bölümündeki nöronları öldürüyor. Ancak bu işyerinde olan biten kötü şeylerden de habersiz kalmanız anlamına gelmiyor. Çünkü şikayet etmekle bunun arasında fark var. Şikayet eden insanlar genellikle bir çözüm arayan tiplerden olmuyor. Yazara göre onlar sadece sizin tatsız bir duruma katılmanızı isteyen türde insanlar. Bloke, beynin sadece bir kas kütlesinden çok daha fazlası olduğunu da belirtiyor.

Atrium 3.Kat No 307 0537 422 3311/669 0609


En çok DOĞUM GÜNLERİNDE

hediye alınıyor! Türkiye’nin ilk sosyal hediye alışveriş platformu Gruphediye.com’un yaptığı anket Türkiye’nin hediye alma alışkanlıklarını ortaya koydu. Ankete göre katılımcılar en çok doğum günlerinde hediye vermeyi tercih ediyor ve bir hediye için ortalama 50 ila 100 TL arasında para harcıyor. Birlikte hediye almanın en kolay ve hızlı yolunu sunan sosyal alışveriş platformu Gruphediye.com internet kullanıcıları arasında bir anket düzenleyerek hediye verme alışkanlıklarının geldiği son noktayı gözler önüne serdi. Gruphediye.com’un gerçekleştirdiği ankete göre katılımcılar, en çok doğum günlerinde, yılbaşında, Anneler Günü ve Sevgililer Günü gibi özel günlerde, bebek kutlama ve ev kutlama durumlarında hediye almayı tercih ediyor. Katılımcıların yüzde 78,5’i en çok doğum günlerinde hediye almayı tercih ediyor, bunu yüzde 58,2 ile yılbaşı izliyor. Hediye için 50-100 TL arasında para harcanıyor! Ankete katılanların yüzde 57’si bir hediyeye 50 ila 100 TL arasında bir bütçe ayırırken, yüzde 20’si 0 ila 50 TL, yüzde 11,6’sı da 100-150 TL arası para harcıyor. Anket, katılımcıların doğum günlerinde genel olarak ortalama 3-5 kişiden hediye aldğını da ortaya koyuyor. Rapora göre 31 milyon 700 bin Türk Facebook kullanıcısı var. Bu da günde ortalama 86 bin 849 doğum günü anlamına geliyor. Bu kullanıcılardan da yüzde 39,5’i de birlikte hediye almaya sıcak bakıyor.

Hafta içi yetişkinler için 11:00 - 16:00 Karakalem Yağlı boya Haftasonu 11:00 -13:00 ve 14:00 - 16:00 arası 6-14 yaş arası çocuklara karakalem, pastel, sulu boya ve akrilik boya çalışması Hafta içi rölyef dersleri Aylin Merdan hoca tarafından verilmektedir.

Esenkent Çarşı Pazar (Outlend) AVM Tel: 0546 249 36 50 E-mail: fikret.yoruk@hotmail.com facebook.com/fikret.yoruk

Resim malzemeleri boya,fırça, tuval,çerçeve v.b malzeme satışı vardır


Güzellik

Ayda Kilolar Geri Geliyor! Günümüzde insanlar fazla kilolarından kurtulmak amacıyla birçok yol deniyor. Bu yolların başında da moda diyetler geliyor. Moda diyetlere kanmayın, kiloları kısa zamanda geri almayın! Günümüzde insanlar fazla kilolarından kurtulmak amacıyla birçok yol deniyor. Bu yolların başında da moda diyetler geliyor. Moda diyetlere kanmayın, kiloları kısa zamanda geri almayın! Moda diyetlerin en çok uygulananları arasında yüksek protein ve düşük karbonhitrat diyetlerinin yer aldığına dikkati çeken Acıbadem Bodrum Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Özge Öçal, bu diyetlerin kısa sürede kilo verdirdiğini, ancak yaklaşık 6 ay içinde uygulayanların yüzde 80’inin verilen kiloları geri aldığını belirtiyor. Kadınların sık uyguladıkları protein ve karbonhidrat ağırlıklı gıdalara fazlaca yer verilen diyet uygulamalarının sağlığa yaptığı olumsuz etkileri anlatan Beslenme ve Diyet Uzmanı Özge Öçal, bu konuda merak edilen soruları şöyle yanıtlıyor: Protein Diyeti Zayıflatıyor mu? • Günümüzde en fazla popüler olan diyetlerin başında yüksek protein içeren diyetler geliyor. Bu diyet sisteminde protein yüksek oranda tüketilirken, karbonhidrat içeren gıdalar daha az tüketiliyor. • Kilo vermeyi sağlıyor ama uzun dönemdeki sonuçlarına bakılınca insan sağlığına çok yararlı olduğunun kanıtlanamadığı biliniyor. • Proteinlerin sindirimiyle açığa çıkan maddeler nedeniyle böbreklerin yükü artıyor. Uzun dönemde ise böbrekler ve karaciğer yorulabiliyor. • Normal koşullarda bir günde aldığımız enerjinin yüzde 50-55’inin karbonhidrattan, yüzde 15-20’sinin proteinden, yüzde 2530’nun da yağlardan gelmesini istiyoruz. • Karbonhidratı az alırsak yağdan alacağımız enerji artar. Hayvansal proteinlerin aynı 54 Yelpaze Bahçeşehir y 28 Ağustos 2012

zamanda yağ da içerdiklerini unutmamalıyız. Eğer sadece protein ağırlıklı beslenilirse kalp ve damar hastalıklarının riski artabilir. • Sürekli et yiyerek yaşamak da mümkün değildir bu nedenle sağlıklı ve uygulanabilir bir diyet türü olarak değerlendirmek söz konusu olamaz. • Düşük kalorili diyet yaparsanız, bazal metabolizma hızı düşer, normal beslenmeye başlayınca vücut daha çok yağlanmaya başlar. • Kısacası popüler diyetlerin kısa dönem etkileri var ama uzun dönem etkileri olumsuz bir şekilde karşımıza çıkıyor. Karbonhidrattan Kısıtlı Diyetler Zararlı mı? Ekmeği beslenmemizden çıkarmak son derece sakıncalıdır, bunun yerine miktarı ve türü iyi ayarlanmalıdır. Çünkü yağlar karbonhidratların ateşinde yanıyor. Vücudunuz yeteri kadar enerji alamazsa yediğini saklar ve kilo vermek mümkün zorlaşır. • Örneğin ortalama 70 kg ağırlığında, 170 cm boyundaki sağlıklı bir erkek günde ortalama 6-7 dilim ekmek yemelidir. • Bir tencere yemeğe 2 yemek kaşığı sıvı yağ konulmalıdır, vücudun yağa da ihtiyacı vardır. Yemeğe et koyuyorsanız ayrıca yağ eklemenize gerek yoktur. Çünkü etin içinde sizin göremediğiniz yağlar var. • Aynı şekilde zeytin, fındık, ceviz, badem de yağ yerine geçtiğinden avuç avuç yememekte fayda var. Diyet bir matematiktir, bu nedenle neyin yerine neyi koyacağınızı iyi bilmeniz gerekiyor. • Ayrıca diyet demek her şeyin yasak olması anlamına gelmiyor. Sağlıklı beslenmede ise katı yasaklar yoktur, onun yerine ölçüler

vardır. Aşırıya kaçmamak, tüm gıdalardan yeterli ve dengeli bir şekilde tüketmek vardır. • Örneğin çikolatasız duramayanlara çikolata veriyoruz ama bunun miktarı ve diyetinde ne ile değiştirdiğimiz önemli. 20 gramlık bir çikolata bizim için 2 porsiyon meyve ve 1 tatlı kaşığı yağa karşılık gelir. • Dışarıda yemek yerken ızgara et yiyecekseniz yanında gelen pilavı, makarnayı, patatesi reddedip onun yerine tam tahıllı ekmek tercih etmek öğününüzün yağ miktarını dengelemeye yardımcı olacaktır. Soslu salatalardan uzak durarak fazla kalori almanın önüne geçebilirsiniz. Izgara et veya tavuklu salatanın yanında bir su bardağı ayran içebilirsiniz. • Izgara ete güvenemezseniz peynir ekmek yiyebilirsiniz. • Özellikle akşamları kırmızı et yemek yerine, levrek ve çupra gibi yağ oranı düşük balıkları tercih edebilirsiniz. • Günler kısaldıkça güneş ışığıyla daha az maruz kalıyoruz, bu da metabolizma hızımızı yavaşlatıyor. Bu nedenle güneş battıktan sonra ağır yemek yememek gerekiyor. Akşamları daha çok meyve ve sebze yemek sindirimi de kolaylaştırır.


SAFİR ALIŞVERİŞ MERKEZİ 10 bin

çeşit ür ün

1200 m 2 mağaza mızla hizmeti niz deyiz.

Aradığınız her şey burada uygun fiyata!!

100 TL ÜZERİ ALIŞ VERİŞLERDE PEŞİN FİYATINA TAKSİT İMKANI Adres: Süzer Bulvarı No:46 / 1 Bahçeşehir Camii Karşısı Bahçeşehir / İstanbul Tel.: (0212) 609 25 05


Yaşam

Huyları değiştirmeye kalkışmayın İnsanlar arasında karşılaşılan birçok sorunun temelinde kişilik çatışmalarının yattığı, kişilikleri değiştirmeye çalışmak yerine kişilikleri tanımak gerektiği bildirildi. önem vermiyoruz. Ehliyet alabilmek için kursa gidiyoruz, sınavda başarılı olursak ehliyet alabiliyoruz ama evlilik için böyle bir kural yok ya da insan ilişkilerine arabamıza verdiğimiz önemin onda birini bile vermiyoruz” dedi.

Psikiyatrinin sosyal bilimler ve felsefeyle ilişkisi konularında yaptığı çalışmalarla tanınan Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri Kliniği Şefi Prof. Dr. Erol Göka, toplumumuzda psikolojinin hafife alındığını ve psikoloji terimlerinin önemsenmediğini belirtti. Toplum hayatında yaşanan birçok sorunun temelinde kişilik çatışmalarının yattığını ifade eden Göka, “Ömrümüzün dörtte biri kişilik çatışmalarıyla geçiyor, bunun için mutlaka kişilikleri tanımamız gerekiyor. İşyerinde yapılan araştırmalara göre bir yöneticinin vaktinin dörtte birini işyeri geçimsizlikleri alıyor. Ailede bu oran daha yüksektir. Bunu çözmenin yolu kişilikleri tanımak ve farklı kişilikler karşısında ne yapacağımıza dair fikir geliştirmektir” diye konuştu. Psikolojiyle ilişkiler çok önemli olmasına rağmen bu konunun hafife alındığını dile getiren Göka, “Psikolojiye arabamız kadar 56

Yelpaze Bahçeşehir y 23 Kasım 2012

“Kişilikler Değişmez” Herkesin, farklı ve değişmez kişiliği olduğunu anlatan Prof. Dr. Göka, şunları söyledi: “Nasıl derimiz bedenimizi koruyorsa, kişiliğimiz de ruhumuzun örtüsüdür. Hepimizin farklı bedeni gibi farklı kişilikleri var. Bu farklı kişiliklere karşı nasıl davranmamız gerektiğini bilmemiz gerekir. Kişiliklerimiz farklı olduğu kadar olgunlaşmamızda farklı. Bir insanın olgunlaşmanın hangi mertebesinde olduğunu anlamamız gerekiyor. Bazı insanlar 40 yaşına gelmiştir ama 4 yaşından bir farkı yoktur. Deve dişi gibi gözüken bazı insanlar davranışlarını kontrol etme ve kimliğini geliştirme yönüne baktığımızda çocuktan farksızdır. Buna göre de farklı kişilikler karşısında farklı davranış ilişkileri geliştirmemiz gerekir. Kişilikler değişmez, insanın bedeni, göz rengi ve parmak damgası gibidir. Dolayısıyla kimseyi değiştirmeye çalışmamak gerekir. Herkesin kendi doğrusu vardır. Karşımızdaki insandan değişiklik istiyorsak, değiştirmek istediğimiz yönünü küçültüp doğrudan onu değiştirmeye çalışmamız gerekir.”

İnsanlar farkında olmasa bile yaşadıkları birçok sorunun temelinde kişilik çatışmaları olduğunu belirten Göka, şöyle devam etti: “İnsanlar ‘kocam cimri ne yapmalıyım, ben gezmekten hoşlanıyorum ama eşim evden dışarı çıkmak istemiyor, alışveriş yapmak istiyorum ama arkadaşlarım beni eleştiriyor’ gibi sorunlardan dert yanabiliyor. Bunların temeline bakarsanız hepsi kişilik çatışması. Günlük hayatımızda, evde, işyerinde ve sokakta yaşadığımız birçok sorunun temelinde kişilik çatışması var. Bu konuda en ufak bir bilgimiz olmadığı için herkes karanlıkta el yordamıyla gitmeye çalışıyor. Halbuki, kendi kişiliğimizi ve karşımızdaki insanların kişiliğini tanımamız ve ona göre davranışlar geliştirmemiz gerekiyor.” Kişilikler tanındıkça, insanın bu konuda ne kadar zengin olduğunun anlaşılacağını ifade eden Prof. Dr. Erol Göka, insanların insan ilişkilerine özen göstermeden ilişkilerini sürdürdüğünü fark etmesiyle sorunların çözüm bulabileceğini sözlerine ekledi. A.A


Eğitim

Zekanın gelişimi Uçsuz bucaksız bir alanı kapsayan bilimin bir sınırı olup olmadığı ve bilim sayesinde yeteneklerin ne kadar aşılabileceği konusu insanoğlu için gizemini koruyor. İşte zekanın gizemi. ABD’nin saygın dergilerinden New Scientist, bilimin sınırlarını özel sayısında masaya yatırdı. İnsan zekasının, ömrünün, bedeninin ve dünyanın kapasitesinin bilimin elverdiği koşullarla ne kadar zorlanabileceği, araştırmalar ve istatistiksel veriler ışığında ele alındı. Buna göre, bedensel engellilerin sadece zihin gücüyle kaslarını hareket ettirebileceği veya 100 yaş ve üzerine kadar yaşamanın olağanüstü sayılmayacağı günler de uzak değil. Dergi ilk bölümde insanoğlunun zeka seviyesinin daha ne kadar gelişebileceğini ayrıntılarıyla işledi. İşte her geçen nesilde katlanarak yükselen IQ seviyelerinin zeka gelişiminin uzun süre daha devam edeceğini gösterdiğine dair kanıtlar:

aşkın ülkede yaptığı araştırmalarda evrensel zeka ölçüm testi olan IQ’nun(Intelligence Quotient) her yıl yüzde 0,3 oranında yükseldiğini belirledi. “Flynn Etkisi” adı verilen bu artış, her 10 yılda ortalama üç puana denk geliyor. 30 yıl süresince yürütülen diğer araştırmalar da Flynn’in ölçümünün doğru olduğunu gösteriyor.

- IQ seviyelerinin 20’nci yüzyılın başından bu yana sürekli bir artış gösterdiği, ilk kez 20 yıl önce Yeni Zelandalı bilim adamı James R. Flynn tarafından ortaya atıldı. Flynn, 20’yi

- Uzmanlar, soyut düşünmeye dayanan zeka testlerinde yüksek sonuçların sürekli artmasını çoğunlukla çevresel faktörlere bağlıyor. Florida Üniversitesi’nden psikolog Ainsley Mitchum’a göre, çevre algısındaki değişimlere bağlı olarak soyut düşünce de gelişti. Örneğin, bir önceki nesil için telefon yalnızca bir konuşma cihazı anlamına gelirken bugün içinde kamerası ve interneti de bulunan teknolojik bir alet çağrışımı yapıyor. Mitchum, her dönemin gerektirdiği beceri ve donanım farklı olduğundan zekanın geliştiğinden çok değiştiğini savunuyor. Zira, aynı hesaplama 1900’lü yıllara adapte edildiğinde bugünün insanı atalarından zeka olarak çok üstün çıkıyor.

- ABD’nin Oklahoma Üniversitesi’nde 13 bin öğrenci üzerinde 5 ila 10 yıl süresince yapılan araştırmalarda da IQ seviyesinin her yıl yükseldiği ortaya kondu. Bu sonuç ise, ortalama bir çocuğun IQ seviyesinin ebeveynlerinden 10 puan daha fazla olduğu anlamına geliyor.

- Zekanın gelişiminde rol oynadığı düşünülen en önemli tarihi gelişme endüstri devrimi olarak kabul ediliyor. Flynn’e göre, teknoloji ve eğitimdeki hızlı değişimler, insan zekasının kapasitesini geliştirici etki gösterdi. Fiziksel ve 58

Yelpaze Bahçeşehir y 23 Kasım 2012

zihinsel olarak hızlı hareket isteyen bilgisayar oyunları, mesajlaşma gibi aktiviteler de insanın hızlanmasında rol oynadı. Bilim sınırları içerisinde, zekadaki gelişim halihazırdaki koşullarda tek bir nedenle açıklanamıyor. Uzmanlara göre, eğitim, yeterli beslenme, küçük aile ortamı ve eğitimli anneler sayesinde gelişerek şekillenen zeka bu unsurlardan en az ikisi var oldukça da gelişmeye devam edecek.

IQ NASIL ÖLÇÜLÜR “Wechsler Çocuklar İçin Zeka Ölçeği” olarak bilinen ve Türkiye’de de geçerliliği yasal olarak kabul edilen ünlü bir zeka testi içinde birkaç altbaşlık bulunuyor. Çocuğun sözel, sayısal ve genel olarak üç ana yetenekleri ölçülür. Diğer alt testlerde çocuğun kavramsal yetenekleri incelenir. Örneğin, bir tilkiyle tavşanın karşılaştırıldığı benzerlik testi, soyutlama yeteneğini ölçer. 1948 yılından bu yana yapılan testlere bakıldığında Flynn Etkisi’ne göre en çok soyutlama yeteneğinde artış yaşandığı görülüyor. MİLLİYET


BA Ka HÇE Ş yıt lar EHİR ım ız b ’DE A aşl am ÇILDI ışt ır.. .

23 Kasım 2012 y Yelpaze Bahçeşehir 59


Editör

Hayallerinin

Resmini Çiz! Öğrencilik hayatında genellikle üzerinde durulan başlıklar “sınav stresi” ve “konsantrasyon eksikliği” dir. Peki üzerinde durduğumuz ve uğraş gösterdiğimiz başlıkları “başarılı sınav sonuçları” ve “yüksek motivasyon” olarak değiştirirsek sonuca çok daha kolay ulaşacağımızı biliyor muydunuz?

Bahar Varol’u yakından tanıyalım... 1984 Tokat doğumlu olan Bahar Varol lise öğrenimini İngiltere Cambridge Uluslararası Türk Lisesi ve Oxford, St. Clare’s International College’da tamamladıktan sonra Türkiye’ye dönerek İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Fransız Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirdi. Üniversite öğrenimi sırasında kuantum fiziği ve şifa enerjileri üzerine olan merakından dolayı Reiki Kundalini Reiki ve Deeksha üzerine eğitimler aldı ve meditasyon, bilinçaltı ve farkındalık konuları üzerine çalışmalar yaptı. Ayrıca, Amerikalı yazar John Harricharan’ın, kişinin kendi potansiyelini tanımasını ve ortaya koymasını konu alan ve Dharma Yayınevi’nden çıkan kişisel gelişim türündeki iki kitabını İngilizce’den Türkçe’ye çevirdi. Kendi yaşadığı kişisel değişim-dönüşüm sürecinden ve aldığı eğitimlerden edindiği içgörü ve deneyimleri, öğrencilerle ve aileleriyle paylaşmak; öğrenim hayatlarında kendi potansiyellerini keşfedip kullanmalarına rehberlik etmek için İzmir Altın Oran Akademi ve Dokuz Eylül Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi işbirliği ile gerçekleştirilen NLP ve EFT tekniklerini de kapsayan Eğitim ve Öğrenci Koçluğu Eğitimini ve Hızlı Okuma Eğitmenlik Eğitimini tamamladı. İlköğretim ve üstü tüm yaş gruplarını içeren öğrencilerle koçluk seansları ve Hızlı Okuma eğitimleri yapmaktadır.

60

Yelpaze Bahçeşehir y 23 Kasım 2012

Bu, şuna benzer: Ben size, “sakın pembe bir fil düşünmeyin” dersem, aklınıza ilk olarak koskocaman pembe bir fil gelir! Ve düşüncelerinizi buna yoğunlaştırmış olursunuz. Bu basit örnekten de anlayacağınız gibi, sınav stresi ve konsantrasyon eksikliğinizi gidermek için sadece ve sadece “başarıya” ve “yüksek motivasyon”a odaklanmak daha doğrudur. Bilim adamlarının yaptıkları deneylerde, atomun beklenti ve düşünce etkisiyle yapısını değiştirdiği ispatlanmıştır! Yani kendinize dair düşünceleriniz ve inançlarınız etrafınıza elektromanyetik sinyaller gönderiyor ve bu da dolayısıyla bedeninizdeki tüm hücreleri etkiliyor. Böylece tüm bunlar sizin tüm yaşamınızı belirliyor! Dahası da var... Dünyanın en saygın kuruluşlarından olan Heartmath Enstitüsü’nde yapılan araştırmalar gösteriyor ki, kalpten yayılan elektromanyetik dalgalar, beynimizden yayılan elektromanyetik dalgalardan elli kat daha kuvvetli. İşte bu nedenle “bir şeye kalpten inanmak”, “dileklerimizi kalpten söylemek” gibi deyimler kullanırız sıklıkla. Kuantum fiziği çerçevesinde yapılan bu devrim niteliğindeki keşifler, tüm insanların isteklerini nasıl yönetebileceklerine ve başarıya nasıl ulaşabileceklerine ışık tutmuştur. Şimdi dönelim yazının en başındaki iddiamıza. Biz odağımızı neye yoğunlaştırırsak onu büyütür ve güçlendiririz. Çünkü beynimizden ve kalbimizden yayılan elektromanyetik sinyaller düşündüğümüz durumu beslerler. Eğer sürekli sınav stresinden yakınırsak, konsantrasyon problemi yaşamamız kaçınılmazdır. Zira stres hormonları çabuk görev yapabilmek için arka beyinde bulunan ve refleks hareketlerinden sorumlu olan bölümü devreye sokar. Bunu yapabilmek içinse ön beyine giden damarları sıkıştırır. Ön beyinin sorumlu olduğu alan nedir biliyor musunuz? Bilgi, düşünce ve çözüm üretme. İşte bu nedenle stresliyken sağlıklı düşünemez, okuduğumuzdan hiçbir şey anlamayız!

Demek ki yapmamız gereken şey, bize stres yaratacak düşünceler içine mümkün olduğunca az girmek. Bunu demesi kolay dediğinizi duyar gibi oluyorum ama şu bir kaç pratik tavsiyeye uyarsanız emin olun ki işiniz daha kolay olacaktır: • Öncelikle hayallerinizin resmini çizin. Bu şu demek: Elde etmek istediğiniz şey nedir? Bunu yazılı olarak, detaylı bir şekilde bir kağıda dökün. • Bu hedeflere ulaşacağınıza kalpten inanmanız önemlidir! Az önce de bahsettiğimiz gibi kalbimiz hedeflerimize ulaşmanın anahtarını taşımaktadır. Kendinize dair olumsuz inançlarınız varsa bunları yine bir kağıda yazın ve karşılarına da aslında neden bunların gerçek olmadığını belirten 1-2 cümlelik açıklamalar yazın. Şunu hatırlayın ki, gerçekten isteyen bir kişi mutlaka başarılı olur. Örneğin, ben lisedeyken matematikte iyi olmadığıma inanırdım. Bu durumda yapmam gereken şuydu: “Eğer gerekli gayreti gösterirsem başarmamam için hiçbir sebep yok. Artık bu olumsuz inanca sığınmaktan vazgeçiyorum.” • Düzenli spor yapın. Stres hormonlarının yegane düşmanlarından biri egzersizdir! • Hayallerinizi yazdığınız kağıda, kendinizin takdir edilesi yönlerini de listeleyin. Neleri en iyi yaparsınız? Başkaları sizin en çok hangi yönlerinizi beğenir? Herkesin çok iyi olduğu bir yönü mutlaka vardır. • Zihninizde sürekli şu filmi canlandırın: “Sınavları başarıyla geçtiniz ve hayallerinize ulaştınız.” Bu durumda neler yapıyor olurdunuz, nasıl hissederdiniz? Bu, beynimizdeki nöronların güçlenmesini ve hem beynimizden hem de kalbimizden olumlu sinyaller yaymamızı sağlayacaktır. • Başarılı insanların biyografilerini okuyun. Bu da, motivasyon arttırıcı ve beynin en olumlu yönde çalışmasına olanak sağlayıcı bir yöntemdir. Tüm bunları en az 1 ay her gün düzenli olarak uyguladığınızda kendinizdeki değişime inanamayacaksınız! Lütfen hatırlayın ki, bedenimiz çok mucizevi ve kusursuz bir mühendislik harikasıdır. Bu gerçekliğe inanır ve buna yönelik davranırsak hedeflerimize ulaşmak oldukça kolaydır!


Yaşam

Türkiye’nin çarpıcı doğum istatistikleri Türkiye’de geçen yıl, 1 milyon 237 bin 172 doğum gerçekleşti, kaba doğum hızı ise binde 16,7’ye geriledi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2011 yılına ilişkin doğum istatistiklerini açıkladı. Buna göre, 2010 yılında 1 milyon 253 bin 309 olan canlı doğum sayısı, 2011 yılında 1 milyon 237 bin 172 olarak gerçekleşti. Geçen yıl doğan bebeklerin yüzde 51’i

Toplam doğurganlık hızı (bir kadının doğurgan olduğu dönem, yani 15-49 yaş dönemi boyunca doğurabileceği ortalama çocuk sayısı) 2010 yılında 2,05 çocuk iken, bu rakam 2011 yılında 2,02 çocuk oldu. Başka bir deyişle, bir kadının doğurgan olduğu dönem boyunca doğurabileceği ortalama çocuk sayısı 2 olarak hesaplandı. erkek, yüzde 49’u kız oldu. Kaba doğum hızı binde 16,7 olarak belirlendi. Söz konusu rakam 2010 yılında binde 17,2 idi. Diğer bir ifadeyle 2010 yılında bin nüfus başına 17,2 doğum düşerken, 2011 yılında bin nüfus başına 16,7 doğum düştü. Geçen yıl İstatistiki Bölge Birimleri Sınıflaması 1. Düzey’e göre kaba doğum hızının en yüksek olduğu bölge binde 27,1 ile Güneydoğu Anadolu, en düşük olduğu bölge ise binde 11,5 ile Batı Marmara Bölgesi oldu. 2011’de genel doğurganlık hızı (1544 yaş grubunda kadın başına düşen doğum sayısı) ise binde 70,8 oldu. Genel doğurganlık hızı 2010 yılında binde 72,4 olarak hesaplanmıştı.

Geçen yıl İstatistiki Bölge Birimleri Sınıflaması 1. Düzey’e göre, genel doğurganlık hızının en yüksek olduğu bölge binde 118,4 ile Güneydoğu Anadolu, en düşük olduğu bölge ise binde 52,8 ile Batı Marmara Bölgesi oldu. ORTALAMA ÇOCUK SAYISI 2 Toplam doğurganlık hızı (bir kadının doğurgan olduğu dönem, yani 15-49 yaş dönemi boyunca doğurabileceği ortalama çocuk sayısı) 2010 yılında 2,05 çocuk iken, bu rakam 2011 yılında 2,02 çocuk oldu. Başka bir deyişle, bir kadının doğurgan olduğu dönem boyunca doğurabileceği ortalama çocuk sayısı 2 olarak hesaplandı. Geçen yıl toplam doğurganlık hızının en yüksek olduğu bölgenin 3,42 çocuk ile Güneydoğu Anadolu, en düşük olduğu bölgenin ise 1,55 çocuk ile Batı Marmara Bölgesi olduğu tespit edildi. Geçen yılın verilerine göre en yüksek yaşa özel doğurganlık hızı 25-29 yaş grubunda görüldü. Yaşa göre özel doğurganlık hızının İstanbul, Batı Marmara, Ege, Doğu Marmara, Batı Anadolu, Batı ve Doğu Karadeniz bölgelerinde 25-29 yaş grubunda, Akdeniz ve Orta Anadolu bölgelerinde 20-29 yaş grubunda, Kuzeydoğu, Orta Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde ise 20-34 yaş grubunda yüksek görüldüğü belirlendi. A.A


profosyonel mamalarda

% 10 İNDİRİM

Yelpaze İstanbul Sanat Merkezi’nde PİLATES Pilates, Doğu ve Batı felsefelerini barındıran yoga, dans, dayanıklılık-kuvvet antrenmanlarından ve jimnastikten parçalar taşıyan bir metottur. Joseph Pilates tarafından 1920 yılında zihni ve vücudu ilişkilendirmek, çalıştırmak amacıyla geliştirilmiştir. 500’e yakın kontrollü hareketler içeren egzersiz yöntemi dayanıklılık, esneklik ve kas gelişimi ile vücudun hareket kabiliyeti ve vücut duruşu (posture) geliştirilmektedir.

ekonomik mamalarda

% 20 İNDİRİM

Pilates’in diğer egzersizlerden farkı yöntemi ve uygulama biçimidir. Pilates, zihni vücut hareketlerine, karın-sırt bölgesini geliştirmeye, vücut koordinasyonu kazanmaya odaklamaktadır.Pilates’te tüm vücut çalıştırılmaktadır. Karın-sırt (core) bölgesini çalıştıran, omurganın dayanıklılığını arttırmaya ve eklemlerin hareket kabiliyetini geliştirmeye yönelik hareket zincirlerinden oluşur.

AKVARYUM PAKETİ BOY 30 cm akvaryum 40 cm akvaryum 50 cm akvaryum 60 cm akvaryum 70 cm akvaryum

FİYAT 45 tl 55 tl 65 tl 75 tl 85 tl

Paket içeriği: akvaryum, filitre, yem, ilaç, dekor, kepçe, fon kağıdı, kum

50 TL

YENİ FİYAT

KUŞ PAKETİ Paket içeriği: muhabbet kuşu, kafes, suluk, tül, yem, oyuncak SEALAND AKVARYUM PET SHOP Bahçeşehir Şube: Galleria Çarşı No: 19/6 (nüfus müdürlüğü yanı) 669 69 29 Esenkent Şube: Sunflower AVM Kat: 3 No: 88 (sinema yanı) 672 88 39 ALO MAMA: 0534 639 84 84 ücretsiz teslim edilir. Kapıda ödeme seçeneği ile nakit veya kredi kartı ile ödeme yapabilirsiniz. 64

Yelpaze Bahçeşehir y 23 Kasım 2012 Ürünleriniz evinize

Pilates egzersizlerinin amacı; karın ve sırt bölgelerini eşit oranda güçlendirip, vücudumuzun üst kısmında sağlam bir iskelet oluşturmaktır. Pilatese göre vücut merkezi, derindeki kaslarla bel kemiğine en yakın kaslardan oluşur. Klasik egzersizlerde zayıf kaslar zayıflama, güçlü kaslar güçlenme eğilimindedir. Bu da dengesiz adale yapısına, kronik bel ağrısı ve sakatlıklara yol açabilir. Pilateste kas yapısı bir bütün haline getirilir. Kilo vermeseniz de ince görünürsünüz. Sakatlanmaları zorlaşır. Dayanıklılık artar, metabolizma hızlanır.

PİLATES PRENSİBİ • Konsantrasyon: Pilates yaparken hareketlere yogunlaşmak bedenin uyum içinde nasıl çalıştığına ve hangi kasları kullanıp ve hangilerinin kullanılmadığına dikkat etmek gerekmektedir. • Kontrol: Pilates metodunda konrol için bedenin iyi dinlenmesi ve hareketlerin gösterildiği şekilde uygulanması olası sakatlıkların önlenmesi gerekir. • Merkezleme: Pilates metodun’da doğru hareket göbek, bel, ve kalça çevresidir. iç organları ve omurgayı yerinde tutan kas sistemlerini içerir. Merkezleme esnemeyi ve uzamayı sağlar. • Akıcı Hareket: Hareket acele edilmeden her noktadan tek, tek geçerek ama aynı zamanda hiç duraksamayarak yapılmalıdır. • Kesinlik: Hareket belirsizce değil tam yapılmalıdır. Hareketler birbiri ile koordineli olmalıdır. • Nefes: Nefes alıp verme panik olmadan sırtın arkasına ve altına derin nefes alıp bütün nefesi tamamı ile dışarı üflemek yoluyla olmalıdır. Böylece yapılan nefes verme hareketinde kanımızı tamamen temizlemiş oluruz. Yelpaze İstanbul Sanat Merkezi bünyesinde başlayan PİLATES eğitimleri, haftada 2 kez 1’er saat olmak üzere yapılmakta. Aylık ücreti 150 TL’dir Detaylı bilgi için: 669 16 50


Matematik kaygısı

beyne acı çektiriyor

İZ DEN ETMENDEN ÖĞR

5 aşamalı

“SİSTEMLİ ÖZEL DERSLER”

DENİZ KESKİN

Tam Öğrenme Modeli üzerine kurgulanan eğitimim 5 aşamadan oluşuyor.

Öğrenci her konu sonunda mini sınava alınıyor. Biz buna Konu Geçme Sınavı diyoruz.

1

5 Acı sırasında etkin hale gelen beynin bir bölümünün, matematikten kaygı duyulduğu zaman da harekete geçtiği belirlendi. ABD’deki Chicago Üniversitesi’nden bilim adamlarının yaptığı araştırma, matematik kaygısı olanların, hesap yapmayı düşündüklerinde beyinlerinin, ellerinin ocakta yanması gibi fiziksel acıya benzer tepki verdiğini gösterdi. Araştırmacılar, matematik kaygısı olanların hesap yaptıkları sırada değil, hesap yapmayı düşündükleri sırada beyinlerinin bu bölümünün etkin hale geldiğini, dolayısıyla matematiğin kendisinin değil, düşüncesinin acı verdiğini vurguladı. Matematikle ilgili bir dizi soruya verdikleri cevaplara göre yetişkin katılımcıların matematik kaygısının seviyesi belirlendi. Katılımcılara (12 x 4) – 19 = 29 işleminin sağlaması ve “yrestym” harflerinin yerleri değiştirilerek anlamlı bir İngilizce kelime oluşturup oluşturmadığı gibi sorular soruldu. Bu sırada MR ile katılımcıların beyin görüntüleri incelendi. Araştırmacılar, matematik kaygısı ne kadar fazlaysa beynin insula bölgesindeki sinirsel faaliyetin o kadar arttığını gördü. Kaygı ile ilgili yapılan başka deneylerde, “matematikten korkanların” genel olarak anksiyete bozukluğuna sahip olmadığı ve sadece matematiğe karşı endişeye sahip oldukları da ortaya çıktı. “Plos One” dergisinde yayımlanan araştırma, matematiğe karşı duyulan ilgisizliğin, daha fazla ders çalışmak yerine öğrenmeyi daha rahat hale getirecek psikolojik yöntemlerle çözülebileceği konusuna ışık tutuyor. AFP

Konu Anlatım Kılavuzu (KAK) veriliyor.

Kontrollü Ödev dediğimiz bir ödevlendirme ile velinin de sistemin içerisine girmesi sağlanıyor.

2

4 Konu Uygulama Testi (KUT) öğrencilere ödev olarak veriliyor.

3

Konu Çalışma Soruları (KÇS) birlikte çözülüyor.

6-7-8. Sınıflar: SBS Hazırlık ve Okula Yardımcı Matematik Fen Türkçe Sosyal Bilgiler İngilizce

9-10-11-12. Sınıflar: ÖSS Hazırlık ve ve Okula Yardımcı Matematik Geometri Fizik Kimya Biyoloji Türkçe İngilizce

ı r için ayn la ıf ın s m Tü e irebir evd sistemle b ektedir. m il r e v s r e özel d

Bilgi için

Gsm : 0505 656 18 42 e-mail : deniz5552@hotmail.com


ESENKENT EVDEN

EVE

KİŞİYE ÖZEL TAŞIMA www.esenkentnakliyat.com

eşyalarınızı evden eve , şehirden şehre, Türkiye’den Dünya’daki 173 ülkeye ve bu ülkelerden, Türkiye’ye uzman kadrılarımızla, en titiz ambalajcılarımızla, taşıyıcılarımız, istifçilermiz, ustalarımız, marangozcularımız, 15 adet özmalı araçlarımız ve konteynerlarımızla 24 saat size hizmet vermekten onur duyarız.

Oyunda,biri eski İstanbul diğeri hip hop kültüründen iki kadının dostluğu seyircilerin yüreğine kazınır.İki farklı kültüre hoşgörüyle,sevgiyle ve gülümseyerek bakmasını öğreniriz...

Geleneksel masalların en akılda kalanlarından biri olan Hansel ve Gretel zengin olmak için yanlış yola sapan yetişkinler ile düştükleri zor durumdan kurtulmaya çalışan çocukların hikayesini komik bir dille anlatıyor...

Geleneksel masalların en akılda kalanlarından biri olan Hansel ve Gretel zengin olmak için yanlış yola sapan yetişkinler ile düştükleri zor durumdan kurtulmaya çalışan çocukların hikayesini komik bir dille anlatıyor...

Klasik şirinler krakterleriyle oluşturulan oyunda yardımlaşmanın önemi, temizlik alışkanlıkları gibi birçok mesaj eğlenceli bir dille işlenmektedir....

İstanbulda basit bir memur olan Niyazi Bey in akıl almaz hikayesi basit ve değersiz evrak çantasının Rus mafyasının içi para dolu çantasıyla karışması ile başlar. Tam da milli maç günü...

1.Dünya Savaşında sayısız cephede mücadele veren Osmanlı nın bu topraklardan çekilişi, çok sayıda hüzünlü hatırayı barındırmaktadır...

HiZMETLERiMiZ •7/24 Saat Yardım Hattı •Ücretsiz Expertiz Hizmeti •Paketleme Hizmeti •Büro Taşımacılığı •Ambalajlama Hizmeti •Depolama Hizmeti

•Fabrika Taşımacılığı Hizmeti •Taşıma Esnası Garanti •Evden Eve Taşıma Hizmeti •Şehriçi ve Şehirler Arası Taşıma Hizmeti •Uluslar Arası Taşıma Hizmeti

0212 672 72 04 0542 479 43 13 - 0506 744 27 57

BAHÇEŞEHİR EVDEN

EVE

KURUMSAL TAŞIMACILIK www.bahcesehir-nakliyat.com

BAHÇEŞEHİR 0212 669 11 34 - 0532 774 10 72 Türkiye’de ilk defa “sabit fiyat garantli” nakliye firması

En uygun fiyata sizi hayallerinizdeki gibi taşıyoruz

Türkiye de ilk defa “Kurumsal Taşımacılık Hizmetleri”

İddialıyız güleryüzlü ekip arkadaşlarımız ile hiç sorunsuz bir taşınma yaşayacaksınız. 66

Yelpaze Bahçeşehir y 23 Kasım 2012

0212 669 11 34 - 0532 774 10 72


Duru sesi ve dinamizmi ile büyük beğeni toplayan Suzan Kardeş söylediği Rumeli türküleriyle eski dönem Bosna sevda şarkılarından yola çıkarak, sevenlerine keyifli konser verecek...

Bu konser kendi kültürlerinin -acem(iran) ve anadolu(türkiye)- geleneksel müziğiyle yoğrulmuş iki usta sanatçıyı bir araya getiriyor. ...

K

A

R

E

MATEMATİK EĞİTİM VE DANIŞMANLIK MERKEZİ

MATEMATİK EĞİTİM VE DANIŞMANLIK MERKEZİ

YGS-LYS-SBS HAZIRLIK VE OKUL TAKVİYELERİ DERSLERİ

Esenkent Sarmaşık Evler E-61 Blok D:2/İSTANBUL TEL: 0212 672 00 78 karematematik@gmail.com

Kare Matematik Eğitim sizlere her biri branşlarında uzman öğretmenlerle birebir çalışma imkanı sunuyor. Amacımız öğrencilerimizin konu eksikliklerini belirleyip tamamlamak ve sınav başarılarını arttırmaktır.

Kendine özgü tarzıyla Türk Müziğine damga vuran ünlü sanatçı İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Türk Musikisi Devlet Konservatuar ını barşarıyla bitirmiş ve ilk ödülü olan Altın Lale yi kazanmıştır. İlk albümü Elimdeki Fotoğrafın ile sanat hayatına başlayan sanatçı eski ve yeni albümlerinden derlediği repertuarıyla Bahçeşehir Kültür Sanat merkezi nde sevenleriyle buluşuyor.

Lise öğrencileri için • Matematik • Geometri • Fizik - Kimya - Biyolji • Türkçe - Edebiyat • Tarih-Coğrafya

İlk öğretim öğrencileri için

Bahçeşehir Kültür Sanat Merkezi Gölet Mevkii Bahçeşehir, Başakşehir/ İstanbul Tel: 0212 669 15 90

BİLETLER bilet.basaksehir.bel.tr

BKSM GİŞE ÇALIŞMA SAATLERİ Pazartesi hariç hergün 11.00-19.00 arası Pazar 11.00-13.00

• Matematik • Türkçe • Fen • Sosyal

Kolej öğrencileri için matematik dersi İngilizce olarak verilmektedir. Tüm derslerden ister birebir isterseniz en fazla üç kişilik gruplarda özel ders

n YGS – LYS Hazırlık paket programları n SBS Hazırlık n SAT MATHS Preparation n Deneme sınavları ve yaprak testler Esenkent Sarmaşık Evler E-61 Blok Daire: 2 (0212) 672 00 78 - 0533 388 94 78 karematematikegitim@gmail.com


Güzellik

Cilt Bakım Sanatı Cildinizi temizlemeniz, beslemeniz ve korumanız şart ancak ne yazık ki cilt bakımıyla ilgili bazı gerçekler hâlâ çok az sayıda kişi tarafından biliniyor. Ünlü dermatologlar, ışık saçan bir cilde ulaşmanız için cilt bakımı rutininizde yapacağınız beş tür değişikliği bizimle paylaştılar. Cildinizi Sık Sık Nemlendirin Sivilcelerle savaşırken nemlendiriciyi unutmayın; ne de olsa nemlendirici, cildimizin bakterileri dışarıda, nemi ise içeride tutma yetisini güçlendiriyor. Su neden önemli? Kurumuş, pul pul olmuş cilt, tahriş olduğundan böyledir ve bağışıklık sistemine imdat çağrıları göndererek sivilcenin içindeki iltihabı iyileştirmekten hücreleri alıkoyar. Leke gidericiler ise işleri daha da kötüleştirerek cildi temizlerken onu kurutur; cilt kuruluğu ise gözenekleri tıkayan ölü hücrelere yenilerini ekler. Cilde zarar vermeden nemlendirmek için, yağsız, hafif, su-bazlı bir nemlendirici kullanmalısınız. Ekstra bir canlılık içinse, salisik asit gibi, siyah noktalarla savaşan bir içerikle zenginleştirilmiş bir nemlendiriciyi tercih edin. Vitamini İhmal Etmeyin Alfabenin ilk harflerini, yani A, B, C ve E vitaminlerini cilt bakım ürünlerinin etiketlerinde arka arkaya görürüz. Antioksidan özelliği olan bu vitaminler, cildimizde doğal olarak bulunurlar ancak kolajenin UV ışınları ile çevre kirliliğinin yol açtığı serbest radikaller tarafından yok edilmesini engellemek için takviye edilmesi gerekir. Bu vitaminlerin her biri belli bir konuda mükemmeldir: A vitamini kolajen oluşturur ve kolajeni yok eden enzimlerle savaşır; B vitamini (B12, B3 68

Yelpaze Bahçeşehir y 23 Kasım 2012

ile niasinamid ve folik asit de buna dahildir) iltihabı, nem kaybını ve cilt lekelerini azaltır, C vitamini UV ışınlarının verdiği zarara karşı cildi korur, cilt dokusunu pürüzsüzleştirir ve E vitamini ise kızarıklığa karşı savaşan bir yumuşatıcıdır.

Cilt kusurlarınızı örtmek için, kullandığınız ürünleri çok işlevli hale getirebilirsiniz. Bunun için, vitamin ve nemlendirici içerikli bir serum kullanmalısınız.

Bitkisel İçerikli Ürünleri Tercih Edin Hassas bir cilde sahip olanlar (lekelenmeye, kızarıklığa ve tahrişe yatkın bir cildi olanlar) bitkisel madde içeren temizleyicileri ve kremleri tercih ederlerse sivilceler patlak verdiğinde bir daha o yağlı hidrokortizon kremlerine başvurmaları gerekmez. Kızarıklık karşıtı, iltihap karşıtı ve tahriş giderici özellikleri nedeniyle doktorlardan tam not alan altı bitkisel içerik ise yulaf ezmesi, krizantem, meyankökü, aloe vera, papatya ve zerdeçal. Bu maddeler, hem hassas ciltler ve gül hastalığı gibi kronik cilt hastalığı olanlar için uygun hem de düzenli kullanımda muhtemel cilt sorunlarını önlüyor.

Seramide Evet Deyin Cildimizin üst katmanının doğal bir bileşeni olan seramidler, nemi cildin içinde tutacak bir duvar oluşturan tuğlaların (hücrelerin) harcı gibidir. Bu duvar iyi korunduğunda sonuç, ışıl ışıl parlayan, nemli bir cilttir. Kış aylarında ve yaşımız ilerledikçe seramid düzeyleri de azalmaya başlar, bu da cildin kuru, iltihaplı olmasına yol açar. Ancak iyi bir haberimiz var; yok olan seramidleri sentetik ya da doğal yollardan yenileyebiliyoruz ve her iki biçim de nemlendiricilerde mevcut. Harcadığınız paraya değsin istiyorsanız, ürün içeriğinin yazdığı bölümde seramidin ilk sıralarda olmasına dikkat edin.


MUAYENE - TEŞHİS - TEDAVİ - MİKROÇİP - CERRAHİ OPERASYON VE OSTEOSENTEZ YOĞUN BAKIM VE YATILI TEDAVİ - RÖNTGEN - DİŞ TEMİZLEME VE TEDAVİSİ - LABORATUVAR KAN ANALİZİ - İDRAR ANALİZİ - DIŞKI ANALİZİ - PATOLOJİK TETKİK - AMBULANS - KUAFÖR ADRESE HİZMET - ALO MAMA - PET AKSESUAR

Adres Bilgimiz: Bahçeşehir 1. Kısım Gül İnş. İşmekan Bahçeşehir İst. Telefon Numaralarımız: 0212 608 02 78 - 79 Fax Numaramız: 0212 608 02 75 www.kuzeybahcesehirveteriner.com www.facebook.com/kuzeybahcesehirveterinerklinigi


Sağlık

Diyabet hakkında doğru bilinen yanlışlar

Limon diyabete birebir”, “Diyabet hastası kan şekeri düşünce çikolata yiyebilir”, “İnsülin bağımlılık yapar”… Diyabet yani şeker hastalığı ile ilgili halk arasında doğru bilinen yanlışlar listesi böylece uzayıp gidiyor. Toplumda kulaktan kulağa yayılan bu düşünce ve uygulamalar diyabet hastaları için en önemli tehlikelerin başında geliyor. Memorial Ataşehir Hastanesi Dahiliye Bölümü’nden Prof. Dr. Birsel Kavaklı “14 Kasım Dünya Diyabet Günü” öncesinde, diyabet konusunda yanlış bilinenleri sıraladı. Kan şekeri düşünce acil önlem olarak 2 -3 adet kesme şeker ya da glikoz tablet almak gerekir. 1 bardak şekerli meyve suyu da içilebilir. Ancak çikolata, şeker dışında yağ içeren bir besindir. Bir besinin içeriğindeki yağ, o yiyeceğin içindeki şekerin emilmesini ve kan şekerini yükseltme hızını baskılar.

“Diyabet sadece yetişkinlerde görülür” Son dönemlerde çocuk ve genç yaştaki bireylerde Tip 2 adı verilen diyabet türü hızla artış göstermektedir. Bu artışın, beslenme biçimindeki değişime ve hareketsizliğe bağlı olduğuna inanılmaktadır. Dünya çapında yüksek yağ içeren yiyecek tüketiminin artışı, lifli gıdaların alınmaması ve ailelerin evde yemek yapmak yerine dışarıdaki hazır yiyeceklere yönelmeleri bunda etkili olmuştur. Çocuklar oyun oynamakla geçireceği zamanları bilgisayar başında oturarak geçirmektedirler. Bu durum da diyabeti çığ gibi büyütmektedir. “Çok şeker yiyen şeker hastası olur” Fazla miktarda şeker tüketmek diyabete neden olmaz. Ancak şeker ve şeker içeren yiyeceklerin fazla miktarda yenilmesi şişmanlığa neden olur. Eğer kişinin diyabetli olmaya yatkınlığı varsa şişmanlık diyabetin ortaya çıkışını hızlandırır. “Bazı bitkiler kan şekerini düşürür” Bitkilerin yenilmesi ya da kaynatıldıktan sonra içilmesi kan şekerini kesinlikle düşürmez. “Kan şekeri düşünce çikolata yenebilir”

70

Yelpaze Bahçeşehir y 23 Kasım 2012

“İnsülin bağımlılık yapar” İnsülin bağımlılık yapmaz; aynı zamanda sanıldığı gibi ilaç değil, hormondur. Çoğunlukla insülin üretilemediği için diyabet ortaya çıkar. Bu nedenle kullanılması bağımlılık yapmaz. Aslında toplumda ‘İnsüline başlandığında bırakılamaz’ gibi bir düşünce var. Bu düşünce yanlıştır. Bazen enfeksiyonlarda, gebeliklerde veya operasyonlarda ihtiyaç olmasa bile o an için insülin kullanıldığı durumlar vardır. Bu durum, ortadan kalkınca yeniden haplara dönülebilir. Ancak haplar artık yetersiz hale geldiyse, zaten orada insülin kullanım zorunluluğu vardır.

bir düşüncedir. Ekşi de olsa limon meyve suyu gibi düşünülmelidir. “Diyabet yaşlandırır” Bu düşünce kesinlikle yanlıştır. Tip 1 diyabetli çocuklar erken yaşta şeker hastası olduklarından iyi bir diyabet ayarı yapılmadığı takdirde gelişme geriliği görülebilir. Ayrıca iyi bir diyabet tedavisi olmadan Tip 2 diyabetlinin yaşam kalitesi azalabilir. Bunun dışında fiziki bir farklılık olmamaktadır. “Diyabetliler çocuk sahibi olamaz” Kan şekeri ideal seviyelerde tutuluyorsa ve doğru tedavi yöntemleri uygulandıysa kişinin dünyaya sağlıklı bir çocuk getirmesi mümkündür. Hamilelikte diyabet geliştiği takdirde şeker düzeyi takip edilmeli, gerekiyorsa insüline başlanmalıdır. Çünkü gebelerde şeker hapı kullanılmamaktadır.

“İnsülin şişmanlatır” Eğer hasta diyetine dikkat etmiyorsa ya da ‘İnsülini biraz daha fazla yapayım, şu yiyeceklerden biraz daha fazla tüketeyim’ gibi düşüncelerle insülini kötüye kullanıyorsa bu durum kilo aldırabilir. Eğer hasta verilen diyete ve egzersize çok dikkat ediyorsa kilo almaması gerekir.

“Şeker hastaları spor yapamaz” Düzenli egzersiz, diyabet bakımının en önemli unsurlarındandır. Tek yapılması gereken spordan önce ve sonra, şeker ölçümü yaparak gerekirse bir ara öğün yenmesidir. Genel bilinen bir yanlış da sabah aç karnına spor yapmaktır. Açken spor yapmak hipoglisemi riskini doğuracağından genellikle tavsiye edilmez.

“Tarçın ve limon diyabete iyi gelir” Halk arasında tarçının diyabete iyi geldiği yönünde çeşitli söylentiler mevcuttur; ancak bugüne kadar tarçının tıbben böyle bir etkisi olduğu ispatlanmamıştır. Limonun da şekeri düşürdüğü’ söylenmektedir. Ancak bu konuda da yapılmış bilimsel hiçbir çalışma yoktur. Yanlış

“Diyabet cinsel hayatı bitirir” Diyabet cinsel hayatı sonlandırmaz ama olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle Hba1c adı verilen testin sonuçlarının iyi çıkması çok önemlidir. Bu değerin mutlaka 7’den küçük olması gerekir. Bu tedavide B vitamininin olumlu etkisinden de faydalanılmaktadır.


20 SENELİK DENEYİMİYLE Mental sistem ve pratik yöntemleriyle MATEMATİK - GEOMETRİ - FİZİK YGS - LYS - SBS DERS TAKVİYE

0534 307 67 32

BAHÇEŞEHİR - ISPARTAKULE - ARDIÇLI ESENKENT VE BOĞAZKÖY’DE

EMLAK ALIM - SATIM VE KİRALAMA

HİZMETLERİ Bahçeşehir Gölet Yolu, Badem 16 Villa 01 Kat: 3(Papalina Balık karşısı) Bahçeşehir/İST. Tel: 0 212 669 00 73 Gsm: 0 536 348 20 06 E- mail: expertixgayrimenkul@gmail.com 23 Kasım 2012 y Yelpaze Bahçeşehir 71


Yerel

72

Yelpaze Bahçeşehir y 23 Kasım 2012


BÜYÜKŞEHİR NAKLİYAT PİLATES EĞİTİMLERİ BAŞLAMIŞTIR Haftaiçi gündüz - Haftasonu akşam Haftada 2 gün 1’er saat Aylık toplam 8 saat 150 TL İRTİBAT: 669 16 50

İLETİŞİM BİLGİLERİ TEL: 0212 672 83 03 GSM: 0532 330 16 40 Sizin En Özeliniz Bizim En Önemlimiz

Profesyonel ekiplerimiz son model araçlarımızla hizmetinizdeyiz Evden Eve Nakliyat:

Büyükşehir evden eve nakliyat olarak size ücretsiz ekspertiz hizmeti sunmaktayız bu sayede evinizi taşırken hiçbir sürpriz ile karşılaşmazsınız.

Nakliyat:

Yılların getirmiş olduğu tecrübe ile siz değerli müşterilerimize en uygun fiyatlarla en kaliteli nakliyat hizmeti vermekteyiz.

Şehiriçi Nakliyat:

Şehiriçi Nakliyatı gerektiği gibi ve size verdiğimiz sözler doğrultusunda, hakkettiğiniz hizmeti sunarak yapıyoruz.

Şehirler Arası , Nakliyat

Şehirlerarası taşımacılıkta güvenin sağlıklı ve sorunsuz taşımanın yapılacağı yerdesiniz.

İtinayla Piyano ve Çelik Kasa Taşınır

23 Kasım 2012 y Yelpaze Bahçeşehir 73


İlan vermek çok kolay!..

MASTER SAYFA

Hemen arayın:669 0212

BAHÇEŞEHİR SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ BADER 669 62 09 BAHÇEŞEHİR KÜLTÜR DERNEĞİ 669 22 78 BAHÇEŞEHİR MUSİKİ DERNEĞİ 669 57 51 BAHÇEŞEHİR A.D.D. 672 70 16 BAHÇEŞEHİR ROTARY CLUB 289 74 04 BAHÇEŞEHİR SPOR KLÜBÜ 669 29 50 Ç.Y.D.D. 672 01 05 BAHÇEŞEHİR LİONS 669 23 33 BOĞAZKÖYLÜLER DERNEĞİ 607 13 77 YELPAZE İSTANBUL 669 83 86 ESENKENT ESENYURT BELEDİYESİ 596 30 00 GÜVENLİK 672 64 11 ISI DAĞITIM 672 16 13 KENT YÖNETİMİ 672 11 62 TAKSİ 672 62 72 ESENKENT NAKLİYAT 672 72 04 EĞİTİM ARDA ÇANKAYA 0532 777 83 38 BAHÇEŞEHİR KOLEJİ 669 51 77 TAY SÜRÜCÜ KURSU 669 84 04 YELPAZE İSTANBUL SANAT MERKEZİ 669 16 50 VETERİNER KLİNİKLERİ GÜNER VETERİNER SAĞLIK MERKEZİ 608 0 432 GÜNER PET 0532 266 14 91 SPRADON VETERİNER KLİNİĞİ 607 09 39 KAFE & RESTAURANT & GIDA BAHÇEŞEHİR PROFİTEROL 669 73 45 MİE PASTANESİ 669 05 89 GİYİM ARZU YETİŞ KOCATEPE Haute Couture (Gelinlik - Abiye) 0539 456 03 00 İŞLETME REHBERİ AKSİGORTA Gürsoylar Sigorta 596 41 33

Bahçeşehirli ikinci dili ALMANCA yurtdışı tecrübeli referanslı, emekli hanım çocuğunuzla ilgilenir. HER YAŞ GRUBUNA DERS VERİLİR. MİNE GÖHL İletişim 0536 947 01 03

AJANS YELPAZE

83 86

669 83 86

ELEKTRONİK BAHÇEŞEHİR ELEKTRONİK

669 56 14

SU SERVİSİ TAŞDELEN SU

669 1 669

BAHÇEŞEHİR ÖNEMLİ TELEFONLAR AİLE HEKİMLİĞİ

(DAHİLİ206)

ALO AMBULANS

444 0 669 669 55 66

BAHÇEŞEHİR SU-ARITMA

669 38 62/63

GELİŞİM MERKEZİ

669 97 12

BAHÇEŞEHİR GAZ DAĞITIM A.Ş

669 00 03

BAHÇEŞEHİR GÜVENLİK MERKEZİ

669 76 32

1.KISIM MUHTARLIĞI

669 62 10

2.KISIM MUHTARLIĞI

669 80 25

ZABITA KARAKOLU

669 37 07

BARINAK

669 47 29

BELEDİYE

444 0 669

BOĞAZKÖY HİZMET BİNASI

607 19 60

PTT

669 16 00

İTFAİYE

669 31 37 - 669 38 60

ELEKTRİK TEKNİKLERİ

669 68 23

SAĞLIK OCAĞI

669 63 60

TAKSİ

669 86 86

TEB BAHÇEŞEHİR

669 23 00

BAHÇEŞEHİR NAKLİYAT

669 11 34

Nöbetçi Eczaneler 3. Cadde Eczanesi Armağan Eczanesi Aydın Eczanesi Bahçeşehir Eczanesi Boğazköy Eczanesi Defne Eczanesi Deniz Eczanesi Derman Eczanesi Dilek Öz Eczanesi Eczane Akbatı Eczane Filiz Elit Eczanesi Elvin Eczanesi Güngör Eczanesi İstanbul Eczanesi Kent Eczanesi Mavi Eczane Molino Eczanesi Oksijen Eczanesi Şehir Eczanesi Şelale Eczanesi Su Eczanesi Yıldız Eczanesi

KASIM

ARALIK

16 8-27 23 19 2-25 10 22 17 14 6-29 13 7-30 4 9 20 15 5-28 3-26 12 18 1-24 21 11

10 9-24 12 16 21 3-30 15 2 7-28 22 6-29 13 20 1-25 23 8-31 17 19 5-26 11 18 14 4-27

608 00 26 669 93 00 669 38 02 669 34 34 607 06 07 669 96 59 672 43 03 605 02 13 669 70 10 397 01 17 672 01 03 672 33 32 669 18 27 672 94 01 672 33 30 596 55 53 669 59 51 607 32 12 669 44 66 608 17 27 610 70 91 669 97 97 607 02 19

Telefon rehberi alfabetik sıraya göre düzenlenmiştir.

Y.T.Ü Endüstri Mühendisliği mezunu,deneyimli özel ders hocasından İlköğretim ve lise seviyesinde, her hedefe yönelik olarak Matematik, Geometri, Fizik ve İngilizce özel dersleri verilir. Ücreti uygundur. İletişim 669 91 72 0535 659 18 62

Kelepir Kitabevi 2. El Kitap Dergi Plak Fotoğraf Afiş Hisse Senedi Tahvil Osmanlıca Belegeler Değerine Alınır İletişim 543 221 67 69 0543 542 24 34

Özel ders, 2. el oto alım-satım, Satılık-Kiralık Emlak İlanları için 0532 405 02 90

Demet Teoman Bingöl

Grafik Tasarım Selma Pakdamar Editörler Nihat Emeksiz, Nihal Ergenç, Dr. Abdulcabbar Boran, Bahar Varol, Yasemin A. Karaman Rashid, Av. Kayhan Selek Katkıda Bulunanlar Eda Güner Cevdet Otay Protokol Dağıtım Aras Kargo

Şan Ofset

İLAN VERMEK ÇOK KOLAY !..

Reklam Rezervasyon ve bilgi için; (0212)

669 83 86

Sayın Okurlarımızın Dikkatine;

Yelpaze İstanbul, Bahçeşehir, Ispartakule, Ardıçlı, Esenkent, Boğazköy halkına ve İstanbul genelinde küçük ve orta ölçekli işletmelerin yöneticilerine ayda bir “ücretsiz” olarak dağıtılır. Bundan böyle talep eden okuyucularımıza kişiye özel adrese teslim gönderilerde sağlayacağız. Adrese teslim taleplerinizde yalnızca dergi ücreti tahsil edilmektedir. Yelpaze İstanbul 5 TL’dir. Gönderilen yazılar yayınlansın veya yayınlanmasın iade edilmez. Yayınlanan yazıların sorumluluğu yazı sahibine, reklamların sorumluluğu reklam verenlere aittir.Yelpaze İstanbul’da yayınlanan yazı ve fotograflar kaynak gösterilerek kullanılabilinir.


Murat Dalkılıç'la Birebir

Çalışma Ayrıcalığını Kaçırmayın... Fen ve Matematiğin deneyimli hocası Murat Dalkılıç sınırlı sayıda öğrenciyle çalışabildiğini, her yıl Ekim-Kasım aylarında tamamen dolduğunu, bu yüzden araştıran ve kendisi ile irtibata geçen pek çok veliye yeni öğrenci kabul edemediği için yardımcı olmadığını üzülerek belirtiyor.

6-7-8 -

HAZIRLIK PROGRAMI HAZIRLIK PROGRAMI

MURAT DALKILIÇ tüm öğrencileriyle birebir ilgilenerek kişiye özel çalışma programı hazırlamakta, bu hizmeti öğrenciye öğrencinin kendi evi rahatlığında sunmaktadır.

Murat Dalkılıç

muratdalkilic71@hotmail.com

T: 0505 584 03 52 MURAT DALKILIÇ’LA B

NIN SIRLARI

senelerden günümüze gelen eksiklerini belirleme ve giderme uygun anlama ve teknikleri • tirme • Okul ve dershane takviye • Ödev takibi ekstra • • takibi ve analizi • Varsa bulma ve çözüm • veya velilerin veya her an yüz yüze giderme.

Özel Ders Tecrübesi • Fen Bilimleri Dershanesi Aktif Görev Soru Kurumun Konu Kitap, Deneme Kontrolü. • Marmara Analitik dershanesi • Yeditepe Dershanesi • Murat bilimlerinde yüksek lisans senelik tecrübesiyle retmen... Murat ve bu mekte, gencin ri

bir

-

15 -

gençlerin ergenlik döneminde sorunokul üzerindeki etkilerini iyi bilpsikolojinin ilkelerini göz önüne alarak her olabilmesi için özel stratejilebilginin

süreli bellekten uzun süreli bellesüreçler özelliklere sahip her birey için göstermektedir. Bu nedenle farkzeka türlerine sahip(matematiksel,sözel,bedensel,görsel,, müziksel,sosyal…) bireylere özel modelleri ge-


Otobüs Hareket Saatleri BAHÇEŞEHİR - YENİKAPI 146T BOĞAZKÖY KALKIŞ İŞ GÜNÜ

C.TESİ

PAZAR

05:45 06:00 06:10 06:20 06:30 06:40 06:50 07:00 07:15 07:30 07:45 08:00 08:20 08:40 09:00 09:15 09:30 09:45 10:00 10:15 10:30 10:45 11:00 11:15 11:30 11:45 12:00 12:15 12:30 12:45 13:00 13:15 13:30 13:45 14:00 14:15 14:30 14:45 15:00 15:15 15:30 15:50 16:10 16:30 16:45 17:00 17:15 17:30 17:50 18:10 18:30 18:45 19:00 19:15 19:30 19:50 20:10 20:30 20:45 21:00 21:15 21:30 21:45 22:00

05:45 06:00 06:10 06:20 06:30 06:40 06:50 07:00 07:15 07:30 07:45 08:00 08:20 08:40 09:00 09:15 09:30 09:45 10:00 10:15 10:30 10:45 11:00 11:15 11:30 11:45 12:00 12:15 12:30 12:45 13:00 13:15 13:30 13:45 14:00 14:15 14:30 14:45 15:00 15:15 15:30 15:50 16:10 16:30 16:45 17:00 17:15 17:30 17:50 18:10 18:30 18:45 19:00 19:15 19:30 19:50 20:10 20:30 20:45 21:00 21:15 21:30 21:45 22:00

05:45 06:00 06:10 06:20 06:30 06:40 06:50 07:00 07:15 07:30 07:45 08:00 08:20 08:40 09:00 09:15 09:30 09:45 10:00 10:15 10:30 10:45 11:00 11:15 11:30 11:45 12:00 12:15 12:30 12:45 13:00 13:15 13:30 13:45 14:00 14:15 14:30 14:45 15:00 15:15 15:30 15:50 16:10 16:30 16:45 17:00 17:15 17:30 17:50 18:10 18:30 18:45 19:00 19:15 19:30 19:50 20:10 20:30 20:45 21:00 21:15 21:30 21:45 22:00

YENİKAPI KALKIŞ İŞ GÜNÜ

06:30 06:50 07:10 07:30 07:45 08:00 08:15 08:30 08:45 09:00 09:15 09:30 09:45 10:00 10:15 10:30 10:45 11:00 11:15 11:30 11:45 12:00 12:15 12:30 12:45 13:00 13:15 13:30 13:45 14:00 14:20 14:40 15:00 15:15 15:30 15:45 16:00 16:15 16:30 16:45 17:00 17:15 17:30 17:50 18:10 18:30 18:45 19:00 19:15 19:30 19:45 20:00 20:20 20:40 21:00 21:15 21:30 21:45 22:00 22:15 22:30 22:45 23:00 23:15 23:30 23:55

C.TESİ

06:30 06:50 07:10 07:30 07:45 08:00 08:15 08:30 08:45 09:00 09:15 09:30 09:45 10:00 10:15 10:30 10:45 11:00 11:15 11:30 11:45 12:00 12:15 12:30 12:45 13:00 13:15 13:30 13:45 14:00 14:20 14:40 15:00 15:15 15:30 15:45 16:00 16:15 16:30 16:45 17:00 17:15 17:30 17:50 18:10 18:30 18:45 19:00 19:15 19:30 19:45 20:00 20:20 20:40 21:00 21:15 21:30 21:45 22:00 22:15 22:30 22:45 23:00 23:15 23:30 23:55

PAZAR

06:30 06:50 07:10 07:30 07:45 08:00 08:15 08:30 08:45 09:00 09:15 09:30 09:45 10:00 10:15 10:30 10:45 11:00 11:15 11:30 11:45 12:00 12:15 12:30 12:45 13:00 13:15 13:30 13:45 14:00 14:20 14:40 15:00 15:15 15:30 15:45 16:00 16:15 16:30 16:45 17:00 17:15 17:30 17:50 18:10 18:30 18:45 19:00 19:15 19:30 19:45 20:00 20:20 20:40 21:00 21:15 21:30 21:45 22:00 22:15 22:30 22:45 23:00 23:15 23:30 23:55

Not: Kırmızı Servisler Özel Halk Otobüsü servisidir.

İŞ GÜNÜ

C.TESİ

PAZAR

06:25 06:25 07:10 06:50 06:50 07:35 07:10 07:10 08:00 07:30 07:30 08:20 08:00 08:00 08:40 08:30 08:30 09:10 09:00 09:00 09:40 09:30 09:30 10:10 10:00 10:00 10:40 10:30 10:30 11:10 11:00 11:00 11:40 11:30 11:30 12:10 12:00 12:00 12:40 12:30 12:30 13:10 13:00 13:00 13:40 13:30 13:30 14:10 14:00 14:00 14:40 14:30 14:30 15:10 15:00 15:00 15:40 15:30 15:30 16:10 16:00 16:00 16:40 16:30 16:30 17:10 17:05 17:05 17:40 17:40 17:40 18:10 18:10 18:10 18:40 18:40 18:40 19:10 19:15 19:15 19:40 19:50 19:50 20:10 20:25 20:25 20:40 20:50 20:50 21:10

İŞ GÜNÜ

C.TESİ

PAZAR

05:55 06:10 07:00 06:10 06:25 07:20 06:25 06:40 07:40 06:35 06:55 08:00 06:45 07:05 08:20 06:55 07:15 08:40 07:05 07:30 09:00 07:15 07:45 09:15 07:30 07:55 09:30 07:45 08:10 09:45 08:00 08:25 10:00 08:15 08:40 10:15 08:30 08:55 10:30 08:45 09:10 10:45 09:00 09:25 11:00 09:20 09:40 11:15 09:40 09:55 11:30 10:00 10:10 11:45 10:15 10:25 12:00 10:30 10:40 12:15 10:45 10:55 12:30 11:00 11:10 12:45 11:15 11:25 13:00 11:30 11:40 13:15 11:45 11:55 13:30 12:00 12:10 13:45 12:15 12:25 14:00 12:30 12:40 14:15 12:45 12:55 14:30 13:05 13:10 14:45 13:25 13:25 15:05 13:45 13:45 15:20 14:00 14:05 15:35 14:20 14:20 15:50 14:40 14:35 16:05 14:55 14:50 16:20 15:10 15:05 16:35 15:25 15:20 16:50 15:40 15:35 17:05 15:55 15:50 17:20 16:10 16:05 17:35 16:25 16:20 17:50 16:40 16:35 18:05 16:55 16:50 18:20 17:10 17:05 18:35 17:30 17:25 18:55 17:50 17:45 19:15 18:05 18:05 19:35 18:25 18:20 19:55 18:45 18:35 20:15 19:05 18:55 20:35 19:25 19:10 20:55 19:45 19:30 21:15 20:05 19:50 21:40 20:20 20:10 22:05 20:35 20:30 21:00 20:50 21:20 21:10 21:40 21:30 22:00 21:55

TAKSİM KALKIŞ İŞ GÜNÜ

C.TESİ

PAZAR

07:25 07:40 08:30 07:25 07:55 08:50 07:45 08:15 09:10 08:05 08:30 09:30 08:25 08:45 09:50 08:40 09:00 10:10 08:55 09:15 10:30 09:10 09:30 10:50 09:25 09:45 11:10 09:40 10:00 11:30 09:55 10:15 11:50 10:10 10:30 12:05 10:25 10:45 12:20 10:40 11:00 12:35 10:55 11:15 12:50 11:10 11:30 13:10 11:30 11:45 13:25 11:45 12:05 13:40 12:00 12:20 13:55 12:15 12:35 14:10 12:30 12:50 14:25 12:45 13:05 14:40 13:00 13:20 14:55 13:15 13:35 15:10 13:30 13:50 15:25 13:45 14:05 15:40 14:00 14:20 15:55 14:15 14:35 16:10 14:30 14:50 16:25 14:50 15:05 16:40 15:10 15:25 17:00 15:30 15:45 17:15 15:50 16:05 17:30 16:05 16:20 17:45 16:20 16:35 18:00 16:40 16:50 18:15 16:55 17:05 18:30 17:10 17:20 18:45 17:25 17:35 19:00 17:40 17:50 19:15 17:55 18:05 19:30 18:10 18:20 19:45 18:25 18:35 20:00 18:40 18:50 20:15 18:55 19:05 20:30 19:10 19:20 20:50 19:30 19:40 21:10 19:50 20:00 21:30 20:10 20:15 21:50 20:30 20:30 22:10 20:50 20:50 22:30 21:10 21:10 22:50 21:30 21:30 23:10 21:45 21:50 23:30 22:00 22:10 23:50 22:15 22:30 22:30 22:50 22:45 23:10 23:00 23:30 23:25 23:50 23:50

Not: OTOLAR AVCILAR YANYOLA GİRMEZ, E-5 YOLUNDAN GİDER. Kırmızı Servisler Özel Halk Otobüsü servisidir.

BAHÇEŞEHİR - BAKIRKÖY E-57 BAHÇEŞEHİR KALKIŞ

BAHÇEŞEHİR - TAKSİM 76D BAHÇEŞEHİR KALKIŞ

BAKIRKÖY KALKIŞ İŞ GÜNÜ

C.TESİ

PAZAR

07:40 07:40 08:10 08:15 08:15 08:40 08:40 08:40 09:10 09:05 09:05 09:40 09:30 09:30 10:10 10:00 10:00 10:40 10:30 10:30 11:10 11:00 11:00 11:40 11:30 11:30 12:10 12:00 12:00 12:40 12:30 12:30 13:10 13:00 13:00 13:40 13:30 13:30 14:10 14:00 14:00 14:40 14:30 14:30 15:10 15:00 15:00 15:40 15:30 15:30 16:10 16:00 16:00 16:40 16:30 16:30 17:10 17:00 17:00 17:40 17:30 17:30 18:10 18:00 18:00 18:40 18:35 18:35 19:10 19:10 19:10 19:40 19:45 19:45 20:10 20:15 20:15 20:40 20:45 20:45 21:10 21:20 21:20 21:40 21:50 21:50 22:10 22:20 22:20 22:40

Not: Kırmızı Servisler Özel Halk Otobüsü servisidir.

BAHÇEŞEHİR - M.KÖY E -58 BAHÇEŞEHİR KALKIŞ İŞ GÜNÜ

C.TESİ

06:05 06:30 06:55 07:20 07:45 08:15 08:50 09:30 10:10 10:45 11:20 11:55 12:30 13:05 15:10 14:50 16:55 16:35 17:45 19:30

06:30 07:00 07:30 08:00 08:30 09:00 09:30 10:00 11:00 12:00 13:00 14:00 15:00 15:45 18:00 18:00 20:15 20:10

PAZAR

08:30 09:30 10:30 11:30 12:30 13:30 14:30 15:30 16:30 17:30 18:30 19:30 20:30

MECİDİYEKÖY KALKIŞ İŞ GÜNÜ

07:05 07:45 08:20 08:50 09:20 09:50 10:25 11:00 11:35 12:10 12:45 13:20 14:00 14:35 15:10 15:45 16:20 16:55 17:30 18:05 18:40 19:15 19:50 20:30 21:10

C.TESİ

PAZAR

07:45 08:15 09:00 09:30 10:00 10:30 11:00 11:30 12:30 13:30 14:30 15:30 16:30 17:15 18:00 18:45 19:30 20:15 21:00 21:45

09:45 10:45 11:45 12:45 13:45 14:45 15:45 16:45 17:45 18:45 19:45 20:45 21:45

Not: 08:00 - 11:00 - 14:00 - 17:00 - 20:00 SAATLERİNDE EK SEFER DÜZENLENİR.

BOĞAZKÖY - BAKIRKÖY 146 BOĞAZKÖY KALKIŞ İŞ GÜNÜ

C.TESİ

PAZAR

05:15 05:15 06:00 05:30 05:30 06:15 05:45 05:45 06:30 06:00 06:00 06:45 06:15 06:15 07:00 06:30 06:30 07:15 06:40 06:40 07:30 06:50 06:50 07:45 07:00 07:00 08:00 07:10 07:10 08:15 07:20 07:20 08:30 07:30 07:30 08:45 07:40 07:40 09:00 07:50 07:50 09:15 08:00 08:00 09:30 08:15 08:15 09:45 08:30 08:30 10:00 08:45 08:45 10:15 09:00 09:00 10:30 09:15 09:15 10:45 09:30 09:30 11:00 09:45 09:45 11:15 10:00 10:00 11:30 10:15 10:15 11:45 10:30 10:30 12:00 10:45 10:45 12:15 11:00 11:00 12:30 11:15 11:15 12:45 11:30 11:30 13:00 11:45 11:45 13:15 12:00 12:00 13:30 12:15 12:15 13:45 12:30 12:30 14:00 12:45 12:45 14:15 13:00 13:00 14:30 13:15 13:15 14:45 13:30 13:30 15:00 13:45 13:45 15:15 14:00 14:00 15:30 14:15 14:15 15:45 14:30 14:30 16:00 14:45 14:45 16:15 15:00 15:00 16:30 15:15 15:15 16:45 15:30 15:30 17:00 15:45 15:45 17:15 16:00 16:00 17:30 16:15 16:15 17:45 16:30 16:30 18:00 16:40 16:40 18:15 16:50 16:50 18:30 17:00 17:00 18:45 17:10 17:10 19:00 17:20 17:20 19:15 17:30 17:30 19:30 17:45 17:45 19:45 18:00 18:00 20:00 18:15 18:15 20:15 18:30 18:30 20:30 18:45 18:45 20:50 19:00 19:00 21:10 19:15 19:15 21:30 19:30 19:30 21:50 19:45 19:45 22:15 20:00 20:00 22:40 20:15 20:15 20:30 20:30 20:45 20:45 21:00 21:00 21:15 21:15 21:30 21:30 21:45 21:45 22:00 22:00 22:25 22:25 22:50 22:50

09:30 - 12:30 - 15:30 - 18:30 - 22:00 SAATLERİNDE EK SEFER DÜZENLENİR. Not: Kırmızı Servisler Özel Halk Otobüsü servisidir.

NOT: Otobüs saatleri, İETT’nin resmi yayınlarından, dergimiz baskıya girmeden önceki son haliyle alınmaktadır.

Not: Kırmızı Servisler Özel Halk Otobüsü servisidir.

BAKIRKÖY KALKIŞ İŞ GÜNÜ

C.TESİ

PAZAR

06:30 06:30 07:20 06:50 06:50 07:40 07:10 07:10 08:00 07:30 07:30 08:20 07:45 07:45 08:35 08:00 08:00 08:50 08:10 08:10 09:05 08:20 08:20 09:20 08:30 08:30 09:35 08:40 08:40 09:50 08:50 08:50 10:05 09:00 09:00 10:20 09:15 09:15 10:35 09:30 09:30 10:50 09:45 09:45 11:05 10:00 10:00 11:20 10:15 10:15 11:35 10:30 10:30 11:50 10:45 10:45 12:05 11:00 11:00 12:20 11:15 11:15 12:35 11:30 11:30 12:50 11:45 11:45 13:05 12:00 12:00 13:20 12:15 12:15 13:35 12:30 12:30 13:50 12:45 12:45 14:05 13:00 13:00 14:20 13:15 13:15 14:35 13:30 13:30 14:50 13:45 13:45 15:05 14:00 14:00 15:20 14:15 14:15 15:35 14:30 14:30 15:50 14:45 14:45 16:05 15:00 15:00 16:20 15:15 15:15 16:35 15:30 15:30 16:50 15:45 15:45 17:05 16:00 16:00 17:20 16:15 16:15 17:35 16:30 16:30 17:50 16:45 16:45 18:05 17:00 17:00 18:20 17:15 17:15 18:35 17:30 17:30 18:50 17:45 17:45 19:05 17:55 17:55 19:20 18:10 18:10 19:35 18:20 18:20 19:50 18:30 18:30 20:05 18:40 18:40 20:20 18:50 18:50 20:35 19:00 19:00 20:50 19:15 19:15 21:05 19:30 19:30 21:20 19:45 19:45 21:35 20:00 20:00 21:50 20:10 20:10 22:05 20:20 20:20 22:20 20:30 20:30 22:40 20:45 20:45 23:00 21:00 21:00 23:20 21:15 21:15 23:40 21:30 21:30 24:00 21:45 21:45 22:00 22:00 22:15 22:15 22:30 22:30 22:45 22:45 23:00 23:00 23:15 23:15 23:30 23:30 23:45 23:45 24:00 24:00

ESENKENT - TAKSİM 76 E ESENKENT KALKIŞ İŞ GÜNÜ

C.TESİ

PAZAR

06:00 06:30 06:30 06:20 07:00 07:00 06:40 07:25 07:25 07:00 07:50 07:50 07:20 08:10 08:10 07:40 08:30 08:30 08:00 08:50 08:50 08:20 09:10 09:10 08:40 09:30 09:30 09:05 10:00 10:00 09:30 10:30 10:30 10:00 11:00 11:00 10:30 11:25 11:25 11:00 11:50 11:50 11:25 12:15 12:15 11:50 12:40 12:40 12:15 13:05 13:05 12:40 13:30 13:30 13:05 14:00 14:00 13:30 14:25 14:25 14:00 14:50 14:50 14:25 15:15 15:15 14:50 15:40 15:40 15:15 16:10 16:10 15:40 16:40 16:40 16:10 17:10 17:10 16:40 17:40 17:40 17:10 18:10 18:10 17:40 18:40 18:40 18:10 19:05 19:05 18:40 19:30 19:30 19:05 20:00 20:00 19:30 20:30 20:30 20:00 21:00 21:00 20:30 21:00

TAKSİM KALKIŞ İŞ GÜNÜ

C.TESİ

PAZAR

07:20 07:50 07:50 07:50 08:15 08:15 08:15 08:45 08:45 08:45 09:20 09:20 09:20 09:45 09:45 09:45 10:05 10:05 10:05 10:30 10:30 10:30 10:55 10:55 10:55 11:20 11:20 11:20 11:45 11:45 11:45 12:10 12:10 12:10 12:40 12:40 12:40 13:05 13:05 13:05 13:30 13:30 13:30 13:55 13:55 13:55 14:20 14:20 14:20 14:50 14:50 14:50 15:20 15:20 15:20 15:50 15:50 15:50 16:20 16:20 16:20 16:50 16:50 16:50 17:15 17:15 17:15 17:40 17:40 17:40 18:05 18:05 18:05 18:30 18:30 18:30 18:55 18:55 18:55 19:20 19:20 19:20 19:50 19:50 19:50 20:20 20:20 20:15 20:45 20:45 20:45 21:10 21:10 21:10 21:35 21:35 21:35 22:00 22:00 22:00 22:30 22:30 22:30

Not: Kırmızı Servisler Özel Halk Otobüsü servisidir.

BOĞAZKÖY - AVCILAR KAMPÜS 142 BOĞAZKÖY KALKIŞ İŞ GÜNÜ

C.TESİ

PAZAR

05:50 05:50 06:10 06:10 06:10 06:40 06:30 06:30 07:10 06:50 06:50 07:40 07:05 07:05 07:50 07:20 07:20 08:20 07:35 07:35 08:50 07:50 07:50 09:20 08:10 08:10 09:40 08:30 08:30 10:10 08:55 08:55 10:40 09:20 09:20 11:10 09:50 09:50 11:40 10:20 10:20 12:10 10:50 10:50 12:40 11:20 11:20 13:10 11:50 11:50 13:40 12:20 12:20 14:10 12:50 12:50 14:40 13:20 13:20 15:10 13:50 13:50 15:40 14:20 14:20 16:10 14:50 14:50 16:40 15:20 15:20 17:10 15:50 15:50 17:40 16:20 16:20 18:10 16:45 16:45 18:40 17:10 17:10 19:10 17:30 17:30 19:30 17:50 17:50 20:00 18:10 18:10 20:30 18:30 18:30 21:00 18:50 18:50 19:15 19:15 19:45 19:45 20:10 20:10 20:40 20:40 21:10 21:10 Not: Kırmızı Servisler Özel Halk Otobüsü servisidir.

AVCILAR KALKIŞ İŞ GÜNÜ

C.TESİ

PAZAR

06:40 06:40 07:00 07:00 07:00 07:30 07:20 07:20 08:00 07:40 07:40 08:30 08:05 08:05 08:40 08:30 08:30 09:10 08:55 08:55 09:40 09:20 09:20 10:10 09:50 09:50 10:40 10:20 10:20 11:10 10:50 10:50 11:40 11:20 11:20 12:10 11:50 11:50 12:40 12:20 12:20 13:10 12:50 12:50 13:40 13:20 13:20 14:10 13:50 13:50 14:40 14:20 14:20 15:10 14:50 14:50 15:40 15:20 15:20 16:10 15:50 15:50 16:40 16:15 16:15 17:10 16:30 16:30 17:40 16:50 17:10 18:10 17:10 17:30 18:40 17:30 17:50 19:10 17:50 17:50 19:40 18:10 18:10 20:10 18:30 18:30 20:30 18:50 18:50 20:50 19:10 19:10 21:20 19:30 19:30 21:50 19:50 19:50 20:15 20:15 20:40 20:40 21:05 21:05 21:30 21:35 22:00 22:00


23 Kasım 2012 y Yelpaze Bahçeşehir 77


Yerel

78

Yelpaze Bahçeşehir y 23 Kasım 2012

Yelpaze İstanbul 107. Online Sayısı  

Global Düşün, Yerel Uygula

Advertisement