Page 1

Turystyka konna

w Wielkopolsce


Wielkopolska Położenie Województwo wielkopolskie leży w zachodniej części Polski, w dorzeczu rzeki Warta, na głównym europejskim szlaku wschód-zachód, w środkowej części Niziny WielkopolskoKujawskiej. Województwo ma bardzo dobre połączenia komunikacyjne z Europą i światem. Tutaj przebiegają drogi z Berlina przez Poznań, Konin i Warszawę do Moskwy oraz z Pragi przez Wrocław, Leszno i Poznań na północ Europy.

Obszar 29.826 km2 tj. 9,5 % terytorium Polski.

Ludność Około 3 mln 400 tys. tj. 8,7 % ludności kraju.

Stolica

Zdjęcia na okładce: FOTO:

Stolicą województwa jest miasto Poznań liczące około 600 tysięcy mieszkańców. Stanowi ono centrum gospodarcze, handlowe, naukowe, kulturalne i turystyczne zachodniej Polski. Port lotniczy „Ławica” pełni funkcję lotniska krajowego i międzynarodowego.

- Z. MOLIŃSKI - ARCHIWUM UNII GOSPODARCZEJ REGIONU ŚREMSKIEGO, AUTOR: M. DZIUBA - ARCHIWUM ORGANIZACJI TURYSTYCZNEJ LESZNO-REGION - K. STROIŃSKA - P. FIGURSKI

Większe miasta Gniezno, Kalisz, Konin, Leszno, Ostrów Wielkopolski, Piła.

FOTO: P. FIGURSKI

ISBN 978-83-61454-34-2

www.wielkopolska.travel www.turystyka-kulturowa-wlkp.pl WOJEWÓDZTWO WIELKOPOLSKIE

UNIA EUROPEJSKA EUROPEJSKI FUNDUSZ ROZWOJU REGIONALNEGO

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 FUNDUSZE EUROPEJSKIE - DLA ROZWOJU INNOWACYJNEJ WIELKOPOLSKI


Świat z końskiego grzbietu wygląda inaczej. Podobno lepiej. Ładniej. Ciekawiej. Tak przynajmniej twierdzą zapaleni koniarze. Warto więc sprawdzić czy mają rację.

W Wielkopolsce miejsc, by przekonać się o prawdziwości tych słów nie brakuje. Co rusz powstają nowe ośrodki jeździeckie, w których atrakcyjne propozycje wypoczynku znajdują dla siebie zarówno wytrawni jeźdźcy, jak i ci, którzy dopiero zaczynają „konną edukację”. Także coraz więcej gospodarstw agroturystycznych ma w swojej ofercie możliwość korzystania z jazdy konnej, a także jej nauki.

FOTO: K. STROIŃSKA

Wielkopolska słynie ze znanych stadnin z długoletnimi tradycjami, które odegrały ogromną rolę w rozwoju hodowli koni znaleźć je można w Iwnie, Racocie, Pępowie, Golejewku. Szczególne miejsce na tej mapie zajmuje Stado Ogierów w Sierakowie, którego początki sięgają roku 1828! Z kolei region gostyński to zagłębie producentów powozów konnych. To właśnie tu wytwarzanych jest większość bryczek w Polsce. Warto też pamiętać, że w Wielkopolsce wciąż jeszcze można kupić konia na tradycyjnym targu – w Szamocinie (powiat chodzieski) ma on metrykę sięgającą XIX wieku.

FOTO: ARCHIWUM ORGANIZACJI TURYSTYCZNEJ LESZNO-REGION

Do Wielkopolski warto więc wybrać się na konne wędrówki. Turysta może tu skorzystać z wielu możliwości wypoczynku na końskim grzbiecie - w zależności od czasu, jakim dysponuje oraz od umiejętności jeździeckich. Znajdzie tu znakowane szlaki konne, stadniny od lat pielęgnujące tradycje hodowlane oraz stajnie wyróżniające się ciekawą, bogatą ofertą. A także miejsca, które warto odwiedzić w czasie wypoczynku od siodła.

Wstęp

1


W poszukiwaniu wąsatki, czyli przez rubieże Przemęckiego Parku Krajobrazowego Rajd konny Okonek

Szlak pałacowy

Jastrowie Złotów Gwda

Krajenka

Łobżenica

Kluczewo – Siekowo - Siekówko Długość trasy: 17 km

Wysoka

PIŁA

Wyrzysk Osiek nad Notecią

Kaczory

Szamocin

Ujście

Trzcianka

Chodzież

Drawieński Park Narodowy

Margonin Gołańcz

Czarnków

Wieleń

Noteć

Krzyż Wielkopolski

Długość trasy: 118 km

Tarnowo Pałuckie Łekno

Lubasz

Wągrowiec Puszcza Notecka Jaracz

Sieraków

Warta Wronki Sierakowski Park Krajobrazowy

Rogoźno Oborniki

Rokietnica

Lwówek

POZNAŃ

A2 Nowy Tomyśl

Opalenica Buk

Zbąszyń

Grodzisk Wielkopolski

Wolsztyn Obra

Nadgoplański Park Krajobrazowy

Witkowo Powidz

Kostrzyn

Kleczew

Grzybowo Września

Stęszew

Wielkopolski Park Mosina Narodowy

Koszuty Kórnik Zaniemyśl

Kobylin

Zduny Sulmierzyce

Opatówek

Nowe Skalmierzyce Ostrów Wielkopolski Przygodzice

Odolanów Antonin Mikstat Park Krajobrazowy Dolina Baryczy Ostrzeszów

Kobyla Góra Kępno Bralin

Koźminek

KALISZ

Lewków

Krotoszyn Raszków

Miejska Górka Jutrosin

2

Dobra

a

Gębice

Turek

Żelazków Russów Gołuchów

Bojanowo

Rawicz

Tuliszków

Stawiszyn

sn

Pleszew

Dobrzyca

Pępowo Krobia

A2 Rychwał

Jarocin

Koźmin Pogorzela Wielkopolski

Rokosowo

Poniec

Zagórów

Nowe Miasto nad Wartą

Borek Wielkopolski

Koło

Stare Miasto

Pyzdry Żerkowsko-Czeszewski Park Krajobrazowy Żerków Śmiełów

Gostyń Pawłowice Rydzyna

KONIN

Pro

Osieczna

Golina

Warta

Cichowo Krzywiń Dolsk Lubiń

Kłodawa

A2 Nadwarciański Park Krajobrazowy Ląd Miłosław

Środa Wielkopolska

Książ Wielkopolski

Park Śrem Krajobrazowy Gen. D. Chłapowskiego

LESZNO

Przedecz Licheń

Słupca

Kościan

Śmigiel

Sompolno

Ślesin

Giecz

Rogalin Rogaliński Park Krajobrazowy Czempiń

Rakoniewice Wielichowo

Gniezno Trzemeszno Powidzki Park Krajobrazowy

Park Krajobrazowy Uzarzewo Promno Czerniejewo Swarzędz

Luboń Puszczykowo

Szreniawa

Przemęt Przemęcki Park Krajobrazowy

Mieleszyn

Lednicki Długa Goślina Park Krajobrazowy Puszcza Zielonka Dziekanowice Murowana Goślina Pobiedziska

Szamotuły Pniewy

Mniszki Miedzichowo

Skoki

Ostroróg

Kwilcz

Pszczewski Park Krajobrazowy

Mieścisko

Obrzycko Słopanowo

Kłecko

Chrzypsko Wielkie

Międzychód

Grabów nad Prosną

Dąbie

Szlak ten, oznakowany kolorem pomarańczowym, składa się z czterech ścieżek tematycznych, biegnących wokół ośrodków konnych.

W poszukiwaniu wąsatki, czyli przez rubieże Przemęckiego Parku Krajobrazowego

Szlak przebiega przez północną część gminy Przemęt. Wiedzie przez lasy i pola, w znacznej części biegnie nad Południowym Kanałem Obry. Na jego trasie leżą m.in. Kluczewo, Siekowo i Siekówko. Wędrówkę można rozpocząć w gospodarstwie agroturystycznym „Stara Chata u Kowola” w Kluczewie, gdzie - jak nazwa sugeruje - można poznać tajniki pracy kowala.

Warto zobaczyć: Kluczewo – odbudowany dawny dworek Siekowo – pałac Czarneckich z 1879 roku, w stylu renesansu francuskiego (przebudowany po pożarze na początku XX wieku), położony w XIX-wiecznym parku z ciekawymi okazami drzew, zwłaszcza wiązów.


Szlak Konwaliowy Górsko - Radomierz – Osłonin - Nowa Wieś - Perkowo Długość trasy: 38 km Trasa wiedzie przez serce Przemęckiego Parku Krajobrazowego, przez miejscowości: Górsko, Radomierz, Osłonin, Nowa Wieś i Perkowo. W Starkowie szlak ten łączy się ze Szlakiem Trzebidzkim.

FOTO: A. CIEŚLIK

Zachęcamy do rozpoczęcia wyprawy w gospodarstwie agroturystycznym „Zagroda u rzeźbiarza” w Górsku, gdzie można podziwiać unikatową Galerię Ptaków Przemęckiego Parku Krajobrazowego Hubertus w Trzebidzy

Szlak trzebidzki

Warto zobaczyć:

Charbielin - Bucz - Poświętno - Sokołowice - Skarżyń Długość trasy: 25,5 km Szlak tworzy pętlę składającą się z pięciu odcinków łączących miejscowości: Charbielin, Bucz, Poświętno, Sokołowice, Skarżyń. FOTO: P. SKÓRNICKI

Wyprawę warto rozpocząć w gospodarstwie agroturystycznym „Czajkówka” w Trzebidzy. Stąd można udać się na północ do Barchlina, a dalej do Popowa Starego lub jechać na południe, by poprzez sosnowe lasy dotrzeć do Sokołowic.

Konwalie w Przemęckim Parku Krajobrazowym

Warto zobaczyć:

FOTO: A. CIEŚLIK

Bucz – eklektyczny pałac, zbudowany na przełomie XIX i XX wieku. Warto zwrócić uwagę na prostotę formy i brak dekoracji. W Buczu stoi także ciekawy drewniany kościół pw. św. Barbary z II połowy XVIII wieku, a przy nim - drewniana dzwonnica. Popowo Stare – znajduje się tu barokowy, XVIII-wieczny pałac wybudowany dla Ignacego Szołdrskiego i jego żony. W XIX wieku majątek, liczący ponad 200 ha i dysponujący gorzelnią, został wykupiony z rąk niemieckich przez pochodzącego ze spolonizowanej rodziny Franciszka Ksawerego Speicherta. Barchlin – dwór z końca XIX wieku wzniesiony został przez Franciszka Ksawerego Speicherta w formie wilii neorenesansowej. Sokołowice – znajduje się tu prosty, klasycystyczny dwór wybudowany w I połowie XIX wieku dla Antoniego Skarżyńskiego.

Szlak białogórski I trasa: Wieleń Zaobrzański – Mochy II trasa: Wieleń Zaobrzański - Wieleńskie Góry - Kaszczor Długość trasy: 37 km Wędrówkę można rozpocząć w gospodarstwie agroturystycznym „Stara Stajnia” w Wieleniu Zaobrzańskim, skąd można wyruszyć na dwie trasy: w stronę Moch lub przez tzw. Wieleńskie Góry do Kaszczoru. W pobliżu Kaszczoru znajduje się zbiornik wodny „Ziemne Wody”, przy którym wypocznie jeździec, jak i wierzchowiec.

Przemęcki Park Krajobrazowy – utworzony w 1991 roku dla ochrony fragmentu Pojezierza Leszczyńskiego, liczy ponad 20 000 ha. Dominuje tu krajobraz polodowcowy z licznymi wzniesieniami i wydmami. Na terenie parku leżą 24 jeziora, z których do największych należą: Dominickie i Przemęckie. Rejon ten jest atrakcyjny zarówno przyrodniczo, jak i kulturowo, czego świadectwem są zabytki architektury sakralnej z XVII-XIX wieku, założenia pałacowo-parkowe i dworskie oraz dawne zabudowania wiejskie. W parku rośnie wiele chronionych gatunków roślin, w tym rosiczki, lilia złotogłów czy różowa konwalia majowa. Jest to doskonały teren do obserwacji rzadkich gatunków ptaków, m.in. wąsatki, której samiec posiada charakterystyczne czarne ubarwienie piór w okolicy dzioba, przypominające wąsy. Dźwięk wydawany przez wąsatki podobny jest do uderzenia dzwonka. Wyspa Konwaliowa – rezerwat krajobrazowy na wyspie na Jeziorze Radomierskim (będącym częścią Jeziora Przemęckiego), którego osobliwością są łany konwalii z różową nasadą pręcików. „Torfowisko nad Jeziorem Świętym” – rezerwat nad Jeziorem Świętym, chroni florę torfowiskową z takimi gatunkami jak: rosiczka czy skrzyp bagienny. Babulina – najwyższe wzniesienie w powiecie wolsztyńskim, liczy 112 m n.p.m. Kanapa Napoleona – usypisko z gliny, na którym według legendy wypoczywał Napoleon podczas wyprawy na Rosję. Kaszczor – pocysterski kościół z XVIII wieku oraz XIX-wieczny wiatrak koźlak.

W poszukiwaniu wąsatki, czyli przez rubieże Przemęckiego Parku Krajobrazowego

3


W poszukiwaniu wąsatki, czyli przez rubieże Przemęckiego Parku Krajobrazowego Atrakcje turystyczne w pobliżu szlaku: FOTO: W. LIS

FOTO: W. LIS

Parada Parowozów w Wolsztynie

Skansen w Wolsztynie

FOTO: Z. SZMIDT

Wolsztyn – znany przede wszystkim z zabytkowej Parowozowni i Skansenu Budownictwa Ludowego Wielkopolski Zachodniej. W XIX wieku pracował tu odkrywca prątka gruźlicy – Robert Koch. Warto także zwiedzić Muzeum Regionalne w domu Marcina Rożka – wybitnego rzeźbiarza, twórcy m.in. rzeźb Siewcy w Luboniu, Fryderyka Chopina w Poznaniu oraz Bolesława Chrobrego w Gnieźnie.

Pałac we Włoszakowicach

FOTO: ARCHIWUM UM W RAKONIEWICACH

Wielkopolskie Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach

Kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Przemęcie

Przemęt – początkowo był własnością książąt śląskich, później króla Władysława Jagiełły, który przed wojną z Krzyżakami zaciągnął pożyczkę pod zastaw miasta. W 1409 wieku król pozwolił wykupić Przemęt cystersom, którzy gospodarzyli w nim do XIX wieku, do czasu kasaty klasztoru przez Prusaków. Pozostał po nich m.in. barokowy kościół pw. św. Jana Chrzciciela.

FOTO: Z. SZMIDT

Wieleń Zaobrzański – późnobarokowy kościół pw. Matki Bożej Ucieczki Grzeszników wzniesiony przez cystersów, wewnątrz którego znajduje się cudami słynąca gotycka rzeźba Matki Bożej Wieleńskiej – Ucieczki Grzeszników, będąca celem licznych pielgrzymek. W pobliżu kościoła stoi eklektyczny dwór z przełomu XIX i XX wieku. Kościół pw. Matki Bożej Ucieczki Grzeszników - Wieleń

4

Rakoniewice – oprócz pięknych szachulcowych domów miasto może poszczycić się Wielkopolskim Muzeum Pożarnictwa, które utworzono w latach 70. minionego stulecia w kościele poewangelickim. W muzeum znajduje się wiele zabytkowych i współczesnych pojazdów strażackich.

W poszukiwaniu wąsatki, czyli przez rubieże Przemęckiego Parku Krajobrazowego

FOTO: ARCHIWUM STAROSTWA POWIATOWEGO W WOLSZTYNIE AUTOR: A. SKORUPIŃSKI

Osowa Sień – zachował się tu gotycki kościół pw. śś. Fabiana i Sebastiana z drewnianą wieżą; wieś ta może pochwalić się aż trzema ciekawymi obiektami zabytkowymi: neorenesansowym pałacem, klasycystycznym dworem przy kościele oraz kolejnym dworem z tej epoki, którego ozdobą jest aleja kasztanowców.

Muzeum Marcina Rożka w Wolsztynie

FOTO: ARCHIWUM STAROSTWA POWIATOWEGO W WOLSZTYNIE AUTOR: K. OLESIAK

FOTO: Z. SZMIDT

Kościół pw. śś. Fabiana i Sebastiana - Osowa Sień

FOTO: W. LIS

Włoszakowice – rodzinna miejscowość słynnego kompozytora i dyrygenta Karola Kurpińskiego (1785-1857), twórcy m.in. „Warszawianki” oraz opery „Krakowiacy i Górale”. We Włoszakowicach wznosi się XVIII-wieczny pałac myśliwski Sułkowskich (założony na planie trójkąta); interesujący jest też barokowy kościół pw. Świętej Trójcy.

Kościół i klasztor w Obrze

Obra – wieś, w której w XIII wieku osiedlili się cystersi; od 1926 roku obiekty pocysterskie użytkuje Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.


Wybrane stanice konne i kwatery na szlaku:

FOTO: A. CIEŚLIK

Czajkówka

Trzebidza 1 64-234 Przemęt tel. 65 549 87 78; 504 320 130 czajkowka@note.pl www.czajkowka.note.pl Szczególną atrakcją Czajkówki są plenery malarskie, połączone z wypoczynkiem siodle.

FOTO: ARCHIWUM ORGANIZACJI TURYSTYCZNEJ LESZNO-REGION

Gospodarstwo Agroturystyczne Czajkówka - organizator rajdów konnych

Stara Stajnia ul. Wschowska 12 Wieleń Zaobrzański 64-234 Przemęt tel. 603 845 447 starastajnia@op.pl www.starastajnia.pl FOTO: A. CIEŚLIK

FOTO: A. CIEŚLIK

Turysta poszukujący przygód może wybrać się tu na przejażdżkę wozem cygańskim, a po wyprawie wypocząć na sianie lub w jurcie Czyngis-chana.

Rajd konny - Trzebidza (?)

Zagroda u Rzeźbiarza

Stara Chata u Kowola

Górsko 31 64-234 Przemęt tel. 65 549 47 37

Kluczewo, ul. Przemęcka 3 64-234 Przemęt tel. 65 549 86 35

murek@interbit.pl www.zagrodaurzezbiarza.pl

ukowola@note.pl www.ukowola.note.pl

FOTO: A. CIEŚLIK

Osobliwością tego gospodarstwa jest możliwość noclegu w 100-letniej chacie, w której mieści się także kuźnia. Daje to możliwość zapoznania się z tradycyjną pracą kowala. W gospodarstwie można także spróbować swoich sił w przygotowaniu piwa na bazie podpiwku, sporządzonego przez gospodynię.

„Zagroda u rzeźbiarza” w Górsku

Kulig w Górsku (?)

Atrakcją gospodarstwa jest Galeria Rzeźb Ptaków Przemęckiego Parku Krajobrazowego, w której można zobaczyć naturalnej wielkości ptaki wykonane w drewnie przez gospodarza oraz płaskorzeźby ze scenami z epopei „Pan Tadeusz”. Turyści mogą także uczestniczyć w warsztatach rzeźbiarstwa oraz zamówić przejażdżkę wozami konnymi po terenie Parku.

W poszukiwaniu wąsatki, czyli przez rubieże Przemęckiego Parku Krajobrazowego

5


FOTO: S. GRAJA-ZWOLIŃSKA

Śladami zagubionej podkowy Wielkopolska Podkowa

Okonek

Jastrowie Złotów Gwda

Krajenka

Łobżenica

Wysoka

PIŁA

Wyrzysk Osiek nad Notecią

Kaczory

Szamocin

Ujście

Trzcianka

Chodzież

Drawieński Park Narodowy

Margonin Gołańcz

Czarnków

Wieleń

Noteć

Krzyż Wielkopolski

Tarnowo Pałuckie Łekno

Lubasz

Wągrowiec Puszcza Notecka Jaracz

Sieraków

Warta Wronki Sierakowski Park Krajobrazowy

Międzychód

Rogoźno Oborniki

Rokietnica

Lwówek

POZNAŃ

A2 Nowy Tomyśl

Opalenica Buk

Zbąszyń

Grodzisk Wielkopolski

Wolsztyn Obra

Wielichowo

Wielkopolski Park Mosina Narodowy

Zaniemyśl

A2

Dąbie

Turek

Dobra

Stawiszyn Żelazków

Dobrzyca

Russów Gołuchów

Kobylin

Raszków Miejska Górka Jutrosin

Zduny Sulmierzyce

Koźminek

KALISZ Opatówek

Lewków

Krotoszyn

Bojanowo

Rawicz

Tuliszków

Długość trasy: 125 km

a

Pleszew

sn

Gębice

Koło

Stare Miasto

Rychwał

Jarocin

Pępowo Krobia

KONIN

Zagórów

Pro

Borek Wielkopolski

Koźmin Pogorzela Wielkopolski

Rokosowo

Kłodawa

Warta Pyzdry Żerkowsko-Czeszewski Park Krajobrazowy Żerków Śmiełów

Gostyń Pawłowice

Poniec

Przedecz Licheń

Golina

Nowe Miasto nad Wartą

Cichowo Krzywiń Dolsk Lubiń

Rydzyna

Sompolno

Ślesin

A2

Środa Wielkopolska Nadwarciański Park Krajobrazowy Ląd Miłosław

Książ Wielkopolski

Osieczna

LESZNO

Kleczew

Słupca Koszuty Kórnik

Kościan

Śmigiel

Powidz

Grzybowo Września Giecz

Park Śrem Krajobrazowy Gen. D. Chłapowskiego

Przemęt Przemęcki Park Krajobrazowy

Nadgoplański Park Krajobrazowy

Witkowo

Kostrzyn

Rogalin Rogaliński Park Krajobrazowy Czempiń

Rakoniewice

Gniezno Trzemeszno Powidzki Park Krajobrazowy

Park Krajobrazowy Uzarzewo Promno Czerniejewo Swarzędz

Luboń Puszczykowo

Szreniawa Stęszew

Mieleszyn

Lednicki Długa Goślina Park Krajobrazowy Puszcza Zielonka Dziekanowice Murowana Goślina Pobiedziska

Szamotuły Pniewy

Mniszki Miedzichowo

Skoki

Ostroróg

Kwilcz

Pszczewski Park Krajobrazowy

Mieścisko

Obrzycko Słopanowo

Kłecko

Chrzypsko Wielkie

Nowe Skalmierzyce Ostrów Wielkopolski Przygodzice

Odolanów Grabów nad Prosną

Kobyla Góra Kępno Bralin

Szlak można podzielić na pięć odcinków

FOTO: S. GRAJA-ZWOLIŃSKA

Antonin Mikstat Park Krajobrazowy Dolina Baryczy Ostrzeszów

Oznakowanie szlaku - w okolicy miejscowości Sowy

6

Śladami zagubionej podkowy (Wielkopolska podkowa)


FOTO: Z. SZMIDT

Ratusz w Rawiczu

FOTO: S. GRAJA-ZWOLIŃSKA

Oznakowanie szlaku - w tle wiatrak Franciszek

Szlak górskiej ścieżki

Szlak nad piękną Orlą

Rokosowo – Pudliszki - Żychlewo - Wymysłowo - Posadowo - Ludwinowo Długość trasy: 20 km

Długołęka – Kobylin – Piskornia – Zaborowo – Janowo – Jeziora –Poradów – Ostoje - Zaorle Długość trasy: 29 km

Szlak wiatraka Franciszka Ludwinowo – leśnictwo Siedlec – Babkowice – Pępowo – Czeluścin – Rębiechów – Smolice – Długołęka Długość trasy: 26 km Wędrówka rozpoczyna się w Ludwinowie, skąd trasa wiedzie w stronę leśnictwa Siedlec, a dalej do Babkowic i Pępowa. Z Pępowa szlak prowadzi do Czeluścina i Rębiechowa, a dalej do Smolic. Odcinek ten kończy się we wsi Długołęka.

Z Długołęki trasa wiedzie początkowo szosą w stronę Kobylina, następnie przez pola i lasy do wsi Piskorni, a dalej do Zaborowa i Janowa. Ciekawą miejscowością na szlaku jest Jutrosin, z kościołem pw. św. Elżbiety słynącym z witraży Józefa Mehoffera i polichromii Antoniego Procajłowicza. Dalej trasa wiedzie do Jezior, a etap kończy się wypoczynkiem w Zaorlu.

FOTO: Z. SZMIDT

Ten odcinek wędrówki rozpoczyna się w Rokosowie, dalej prowadzi w stronę Pudliszek, przez Żychlewo, Wymysłowo, Posadowo i kończy się wypoczynkiem w Ludwinowie, w gospodarstwie agroturystycznym „Bajka”. Osobliwością tego fragmentu jest krajobraz przypominający beskidzkie ostępy.

Szlak czarnego bociana Szlak hodowców koni Zaorle – Sowy – Pakosław – Golejewo – Chojno – Niemarzyn – Goruszki Długość trasy: 22 km Z Zaorla szlak prowadzi do wsi Sowy, a następnie do Pakosławia. Kolejnym etapem wędrówki jest wieś Golejewo, skąd należy zmierzać w stronę słynącego z końskich tradycji Golejewka. Dalej ten odcinek szlaku wiedzie w stronę Chojna, a następnie przez Niemarzyn do Goruszek, na „przedpolach” Miejskiej Górki.

Goruszki – Miejska Górka – Zakrzewo – Antoniewo – Kawcze – Sarbinowo – Rokosowo Długość trasy: 22 km Z Goruszek szlak prowadzi początkowo w stronę szosy Miejska Górka – Rawicz, a dalej przez malownicze tereny polne i leśne do wsi Zakrzewo. Kolejne miejscowości na tym odcinku to Antoniewo, Kawcze (z eklektycznym pałacem z II połowy XIX wieku, stylizowanym na włoską rezydencję miejską), Sarbinowo i Rokosowo, gdzie szlak się kończy.

Śladami zagubionej podkowy (Wielkopolska podkowa)

7


Śladami zagubionej podkowy Wielkopolska podkowa Warto zobaczyć:

FOTO: M. LISTWOŃ

Sanktuarium Maryjne na Świętej Górze w Głogówku koło Gostynia

Atrakcje turystyczne w pobliżu szlaku: Gostyń – koniecznie trzeba zajrzeć do gotyckiej fary pw. św. Małgorzaty, kryjącej w sobie skarby z różnych epok.

FOTO: S. GRAJA-ZWOLIŃSKA

Stajnie w Pępowie

FOTO: S. GRAJA-ZWOLIŃSKA

Pępowo – barokowy zespół pałacowo– parkowy z zabytkową stajnią, wozownią i ujeżdżalnią. Przed budynkiem stajni leży głaz poświęcony zasłużonemu w tutejszej hodowli ogierowi. Smolice – neobarokowy pałac z początku XX wieku. Jutrosin – neoromański kościół pw. św. Elżbiety z witrażami Józefa Mehoffera i polichromiami Antoniego Procajłowicza oraz szachulcowy kościół pw. Świętego Krzyża. Pakosław – neogotycki kościół z przełomu XIX i XX wieku oraz klasycystyczny pałac. Golejewko – zespół pałacowo–parkowy: neorenesansowy pałac, zabudowania folwarczne z XIX wieku oraz park krajobrazowy z barokowymi założeniami. Będąc w Golejewku konieczne trzeba zwiedzić zabytkową powozownię z bogatą kolekcją powozów i sań oraz Aleję Zasłużonych Koni. Stadninę koni pełnej krwi angielskiej założono tutaj w latach 20. XX wieku. Goruszki – barokowy zespół klasztorny reformatów z XVIII wieku. Miejska Górka – gotycki kościół pw. św. Mikołaja, szachulcowy dawny zbór ewangelicki, wiatrak koźlak z XVII wieku. Zakrzewo – drewniany kościół konstrukcji zrębowej. Sarbinowo – w zdewastowanym dzisiaj zespole pałacowym przez krótki okres gospodarowała Teresa Wybicka, córka Józefa Wybickiego, autora słów hymnu narodowego . Rokosowo – neogotycki pałac z elementami neorenesansowymi otoczony parkiem. Obecnie mieści się tu Ośrodek Integracji Europejskiej świadczące usługi konferencyjne.

Pałac w Golejewku

Głogówko – słynie z barokowego zespołu klasztornego ojców filipinów i sanktuarium Matki Bożej Róży Świętogórskiej Róży Duchownej na Świętej Górze. Barokową świątynię pw. Niepokalnego Poczęcia Najświętszej Marii Panny i św. Filipa Neri, wzorowaną na kościele Santa Maria della Salute w Wenecji, zaprojektował włoski architekt, Baltazar Longhen. Autorem imponującej kopuły i prezbiterium jest Pompeo Ferrari. Rawicz – warte obejrzenia są kościoły: klasycystyczny pw. św.Andrzeja i neogotycki pw. Zwiastowania NMP oraz barokowy ratusz i barokowe i klasycystyczne domy w śródmiejskiej zabudowie. Krobia – warto zwrócić uwagę na kamienno – ceglany romański kościół pw. św. Idziego oraz przyjrzeć się wciąż żywym tu tradycjom ludowym Biskupizny.

FOTO: S. GRAJA-ZWOLIŃSKA

FOTO: Z. SZMIDT

Zamek w Rokosowie

8

Śladami zagubionej podkowy (Wielkopolska podkowa)

Golejewko - Aleja Zasłużonych Koni

Pudliszki – w miejscowości, głównie kojarzonej z przetwórstwem warzyw, stoi klasycystyczny pałac Łubieńskich, w którym gościli m.in. Adam Mickiewicz i Cyprian Kamil Norwid.


FOTO: S. GRAJA-ZWOLIŃSKA

Pałac w Smolicach

Stadnina Koni Golejewko 63 63-921 Chojno tel. 65 547 87 01, 65 547 87 10, fax 65 547 87 31 stadnina@skgolejewko.pl www.skgolejewko.pl Ośrodek organizuje kursy jazdy konnej, przejażdżki powozami, hubertusy i inne imprezy. FOTO: S. GRAJA-ZWOLIŃSKA

Gospodarstwo agroturystyczne „Pod Bocianami” Maria i Władysław Lorenz Zawody konne w Pępowie

Golejewo 31 63-921 Chojno tel. 65 547 84 70

Wybrane stanice konne i kwatery na szlaku:

Stanica konna Bernadetta i Grzegorz Okupnikowie

www.wielkopolskagoscinna.pl

Długołęka 1 63-740 Kobylin tel. 65 548 23 21, 663 217 175

Atrakcją kwatery jest kuchnia gospodyni opierająca się w dużej mierze na produktach pochodzących z gospodarstwa.

Zajazd u Jańczaka

Stajnia dla wierzchowca i miejsce do rozbicia namiotu dla jeźdźca.

Ośrodek Jeździecki Annopol Jan Lipczyński

Rokosowo 20 63-805 Łęka Mała tel. 65 573 11 61, 607 835 825

Gospodarstwo agroturystyczne Dorota Opara

firmajanczak@wp.pl www.firmajanczak.prv.pl

Długołęka 33 63-740 Kobylin tel. 65 548 23 23

Annopol 1 63-910 Miejska Górka tel. 65 547 41 89

Zarówno jeździec, jak i rumak znajdą tu dobrą strawę, jak i miejsce na nocny wypoczynek.

Nocleg dla jeźdźca.

Gospodarstwo agroturystyczne „Bajka” – organizator rajdów Ludwinowo 10 63-830 Pępowo tel. 65 573 62 33 www.agroturystyka-bajka.glt.pl bajka@adres.pl W gospodarstwie można skorzystać z nauki jazdy konnej, przejażdżek wierzchem. Warto przyjechać tu także zimą, by wziąć udział w kuligu.

jannopol@le.onet.pl www.annopol.com Ośrodek specjalizuje się w treningu koni oraz…jeźdźców w czasie wakacyjnych obozów konnych.

Gospodarstwo agroturystyczne „Górnicza Zagroda” Maria Burak Zaorle 16 a 63-920 Pakosław tel. 65 547 89 30

Uwaga!

www.wielkopolskagoscinna.pl Zmęczeni wędrowcy z pewnością zregenerują swoje siły dzięki doskonałej kuchni, która składa się zarówno z potraw typowo wielkopolskich, jak i śląskich.

Szczegółowy przewodnik dotyczący szlaku Wielkopolska Podkowa (wraz z dokładną mapą i niezbędnymi informacjami) można nabyć w siedzibie Międzygminnego Związku Turystycznego Wielkopolska Gościnna w Pępowie przy ulicy Powstańców Wielkopolskich 43. tel. 65 574 12 22 www.wielkopolskagoscinna.pl biuro@wielkopolskagoscinna.pl

Śladami zagubionej podkowy (Wielkopolska podkowa)

9


Przez generalskie włości, czyli wędrówka traktem generała Dezyderego Chłapowskiego FOTO: P. FIGURSKI

Szlak w okolicach Pępowa

Długość trasy (łączna): około 120 km

Okonek

Jastrowie Złotów Gwda

Krajenka

Łobżenica

Wysoka

PIŁA

Wyrzysk

Szlak ten prowadzi przez gminy Kościan, Krzywiń, Dolsk, Piaski i Pępowo.

Osiek nad Notecią

Kaczory

Szamocin

Ujście

Trzcianka

Chodzież

Drawieński Park Narodowy

Margonin Gołańcz

Czarnków

Wieleń

Noteć

Krzyż Wielkopolski

Tarnowo Pałuckie Łekno

Lubasz

Wągrowiec Puszcza Notecka Jaracz a

Sieraków

Wart Wronki Sierakowski Park Krajobrazowy

Rokietnica

Lwówek

POZNAŃ

A2 Nowy Tomyśl

Opalenica Buk

Zbąszyń

Grodzisk Wielkopolski

Wolsztyn Obra

Wielichowo

Wielkopolski Park Mosina Narodowy

Książ Wielkopolski

Pleszew

Tuliszków

Dąbie

W znacznej mierze wiedzie on przez dawne włości rodziny Chłapowskich.

Dobra

Żelazków Dobrzyca

Russów Gołuchów

Kobylin

Raszków Miejska Górka Jutrosin Rawicz

Zduny Sulmierzyce

Opatówek

Nowe Skalmierzyce Ostrów Wielkopolski Przygodzice

Odolanów Antonin Mikstat Park Krajobrazowy Dolina Baryczy Ostrzeszów

Kobyla Góra Kępno Bralin

Koźminek

KALISZ

Lewków

Krotoszyn

Bojanowo

10

Turek

Stawiszyn

a sn

Gębice

A2 Rychwał

Jarocin

Pępowo Krobia

Koło

Zagórów

Nowe Miasto nad Wartą

Borek Wielkopolski

Koźmin Pogorzela Wielkopolski

Rokosowo

KONIN Stare Miasto

Warta Pyzdry Żerkowsko-Czeszewski Park Krajobrazowy Żerków Śmiełów

Gostyń Pawłowice

Kłodawa Golina

Pro

Osieczna

Poniec

Przedecz Licheń

A2 Nadwarciański Park Krajobrazowy Ląd Miłosław

Środa Wielkopolska

Zaniemyśl

Cichowo

Rydzyna

Sompolno

Ślesin Słupca

Krzywiń Dolsk Lubiń

LESZNO

Kleczew

Giecz Koszuty Kórnik

Kościan

Śmigiel

Powidz

Grzybowo Września

Park Śrem Krajobrazowy Gen. D. Chłapowskiego

Przemęt Przemęcki Park Krajobrazowy

Nadgoplański Park Krajobrazowy

Witkowo

Kostrzyn

Rogalin Rogaliński Park Krajobrazowy Czempiń

Rakoniewice

Gniezno Trzemeszno Powidzki Park Krajobrazowy

Park Krajobrazowy Uzarzewo Promno Czerniejewo Swarzędz

Luboń Puszczykowo

Szreniawa Stęszew

Mieleszyn

Lednicki Długa Goślina Park Krajobrazowy Puszcza Zielonka Dziekanowice Murowana Goślina Pobiedziska

Szamotuły Pniewy

Mniszki Miedzichowo

Skoki

Ostroróg

Kwilcz

Pszczewski Park Krajobrazowy

Mieścisko

Oborniki

Kłecko

Chrzypsko Wielkie

Międzychód

Rogoźno Obrzycko Słopanowo

Grabów nad Prosną

Trakt składa się z trzech szlaków oraz kilku pętli umożliwiających zaplanowanie różnych wariantów tras.

Przez generalskie włości, czyli wędrówka traktem generała Dezyderego Chłapowskiego


Warto zobaczyć:

FOTO: ARCHIWUM ORGANIZACJI TURYSTYCZNEJ LESZNO-REGION

Racot – zespół pałacowo–parkowy powstał pod koniec XVIII wieku. Projektantem klasycystycznego pałacu dla księcia Antoniego Barnaby Jabłonowskiego był Dominik Merlini, twórca warszawskich Łazienek. Gośćmi w pałacu bywali m.in. książę Józef Poniatowski, Tadeusz Kościuszko czy mieszkający nieopodal Józef Wybicki, który m.in. pisał sztuki dla prężnie działającego tu amatorskiego teatru. W 1928 roku, w Racocie powstała, istniejąca do dziś, Państwowa Stadnina Koni. Gryżyna – pozostały tu ruiny wczesnogotyckiego kamiennego kościoła pw. św. Marcina, który najprawdopodobniej funkcjonował do XVIII wieku. Wławie – osobliwością tej wioski są kamienie, zdobione rzeźbami i napisami tworzonymi przez amatora rzeźbiarza Adolfa Nejranowskiego. Kopaszewo – klasycystyczny pałac Skórzewskich wzniesiono około 1800 roku. W 1831 roku gościł tu Adam Mickiewicz, wielokrotnie bywała w nim także słynna aktorka Helena Modrzejewska, żona Karola Chłapowskiego. W 1844 roku majątek kupił gen. Dezydery Chłapowski gospodarował w nim najstarszy syn generała, Stanisław, a następnie córka Zofia, żona Jana Koźmiana. Po samobójczej śmierci Zofii w 1853 roku, wzdłuż drogi wiodącej z pałacu do cmentarza przy kościele w Rąbiniu, Jan Koźmian postawił kapliczki – stacje drogi krzyżowej. Tak powstała Kopaszewska Droga Krzyżowa wiodąca przez pola i lasy od Kopaszewa do Rąbinia i z powrotem. Mszczyczyn – znajduje się tu neobarokowy dwór z końca XIX wieku, później rozbudowany w tzw. stylu narodowym. Otacza go duży park krajobrazowy z końca XVIII wieku, z okazałymi dębami. Wiosną park zachwyca łanami kwitnącego zawilca gajowego.

Szlak pomarańczowy Racot – Gryżyna – Wławie – Kopaszewo – Zbęchy – Bieżyń – leśniczówka Mościszki Długość trasy: 30 km Wędrówka tym odcinkiem rozpoczyna się przy pałacu w Racocie, a dalej – przez Gryżynę i Wławie - prowadzi w stronę Kopaszewa. Następnie szlak wiedzie przez Zbęchy do Bieżynia i kończy się w leśniczówce Mościszki.

Odcinek Bogusławki–Ludwinowo Długość trasy: 32 km Ten etap wędrówki warto zakończyć w gospodarstwie agroturystycznym „Bajka” w Ludwinowie.

Szlak niebieski Długość trasy: 9 km Szlak ten jest alternatywną trasą do Kopaszewa. Doprowadza do niego szlak pomarańczowy z Racotu.

Długość trasy: 22 km

Szlak czerwony

Z leśniczówki Mościszki szlak wiedzie przez wieś Księginki do Mszczyczyna, a następnie do Stadniny Koni Bogusławki.

Długość trasy: 23 km Trasa prowadzi ze skraju wsi Granecznik do Turwi.

FOTO: Z. SZMIDT

Odcinek Mościszki–Bogusławki

Park Krajobrazowy im. gen. Dezyderego Chłapowskiego

Przez generalskie włości, czyli wędrówka traktem generała Dezyderego Chłapowskiego

11


Przez generalskie włości, czyli wędrówka traktem generała Dezyderego Chłapowskiego

FOTO: Z. SZMIDT

FOTO: S. GRAJA-ZWOLIŃSKA

Krzywińska Kolej Drezynowa

FOTO: S. GRAJA-ZWOLIŃSKA

Dworek-Muzuem im. bł. Edmunda Bojanowskiego w Grabonogu

Cichowo - skansen filmowy „Soplicowo”

FOTO: Z. SZMIDT

Turew – późnobarokowy pałac w duchu neogotyku przebudował na początku XIX wieku gen. Dezydery Chłapowski, który do historii wszedł przede wszystkim jako doskonały gospodarz, który położył podwaliny pod nowoczesne polskie rolnictwo. Dawny żołnierz napoleoński rolnictwa uczył się od podstaw w zagranicznych majątkach, a następnie tak zdobytą nowoczesną wiedzę rolniczą wprowadzał u siebie. Stworzony wówczas przez niego nowy rolniczy krajobraz jest od 1992 roku chroniony w Parku Krajobrazowym im. gen. Dezyderego Chłapowskiego. Choryń – znajduje się tu stary dwór z końca XVIII wieku i tzw. nowy dwór, przebudowany z oficyny z około 1820 roku, w której w czasie gościny u Józefa Taczanowskiego mieszkał Adam Mickiewicz; właścicielem Choryni był m.in. Edmund Taczanowski, generał, jeden z dowódców wojskowych w czasie powstania styczniowego.

Cichowo - skansen filmowy „Soplicowo”

FOTO: S. GRAJA-ZWOLIŃSKA

Lubiń – benedyktyni, których sprowadził tu w XI wieku Bolesław Śmiały, byli w Lubiniu do czasu kasaty klasztoru przez Prusaków w XIX wieku; powrócili tu w 1923 roku. Dzisiejsza świątynia, na miejscu wcześniejszych, zbudowana została w stylu barokowym, w pierwszej połowie XVIII wieku. Prawdopodobnie z lubińskim klasztorem związany był kronikarz Gall Anonim. Lubińscy benedyktyni słyną dziś m.in. z wytwarzania nalewki z 21 ziół, według receptury z XVI wieku (tzw. „Benedyktynka od siedmiu boleści”). Bieżyń – dla zmęczonych wyprawą w siodle proponujemy przejażdżkę drezyną (Krzywińska Kolej Drezynowa), którą można zmierzać, w zależności od siły mięśni, np. w stronę Gostynia lub Racotu. Grabonóg – rodzinna wieś bł. Edmunda Bojanowskiego; dziś we dworku, w którym się urodził, mieści się muzeum jego imienia. Cichowo – znajduje się tu skansen filmowy „Soplicowo”, do którego przeniesiono scenografię z filmu „Pan Tadeusz” Andrzeja Wajdy; jej autorem jest Allan Starski (laureat Oscara za scenografię do „Listy Schindlera’ S.Spielberga).

FOTO: ARCHIWUM STAROSTWA POWIATOWEGO W GOSTYNIU

Atrakcje turystyczne w pobliżu szlaku:

Kościół i klasztor w Lubiniu

Pałac w Choryni

12

Przez generalskie włości, czyli wędrówka traktem generała Dezyderego Chłapowskiego


Czy wiesz, że: W Wielkopolsce można zdobyć odznakę „Miłośnik koni – każdy Polak jeździ konno”.

Stadnina Koni Pałac Racot Ośrodek Szkoleniowo-Rekreacyjny Racot, ul. Dworcowa 5 64-000 Kościan tel. 65 511 79 58, fax 65 511 79 59

FOTO: ARCHIWUM UNII GOSPODARCZEJ REGIONU ŚREMSKIEGO AUTOR: M. DZIUBA

Wybrane stanice konne i kwatery na szlaku:

W 2002 roku potomek generała Chłapowskiego – Antoni Chłapowski w Centrum Hipiki Jaszkowo zainicjował akcję pod hasłem „Każdy Polak jeździ konno”. Jej celem, na wzór podobnej inicjatywy ze Szwecji, jest propagowanie jeździectwa. Odznakę można zdobyć po zdaniu egzaminu z podstawowych umiejętności jeździeckich.

Centrum Hipiki Jaszkowo

recepcja@racot.pl www.racot.pl Ośrodek, specjalizujący się w organizowaniu konferencji i polowań, oferuje także naukę jazdy konnej rekreacyjnej lub sportowej. Gospodarstwo agroturystyczne Amazonka

agroamazonka@op.pl www.reges.pl/agroamazonka/index.html

Bogusławki 8 63-800 Gostyń tel. 65 575 13 70, 602 779 295, 604 064 810 fax 65 575 13 60 www.gw-boguslawki.com gwar@poczta.onet.pl Stanica oferuje przejażdżki konne oraz bryczką. Ośrodek zajmuje się również produkcją i renowacją powozów konnych oraz budową i wyposażeniem stajni.

FOTO: Z. SZMIDT

Racot, ul. Kościańska 42 64-000 Kościan tel. 65 513 14 22

Stanica Konna

Pałac w Racocie

Oferuje noclegi w przytulnych izbach.

Podrzekta 3 63-140 Dolsk tel. 61 282 52 53

Ludwinowo 10 63-830 Pępowo tel. 65 573 62 33

www.villanatura.com.pl kontakt@villanatura.com.pl

www.agroturystyka-bajka.glt.pl bajka@adres.pl

Hotel oferuje przejażdżki konne, bryczką, saniami, posiada sale biesiadne do organizowania różnego rodzaju imprez. Przy hotelu są również korty tenisowe i boisko do piłki nożnej.

W gospodarstwie można skorzystać z nauki jazdy konnej i przejażdżek wierzchem Warto przyjechać tu także zimą, by wziąć udział w kuligu.

Ruiny kościoła w Gryżynie

FOTO: Z. SZMIDT

Gospodarstwo agroturystyczne „Bajka” – organizator rajdów FOTO: Z. SZMIDT

Villa Natura

Pałac w Kopaszewie

Uwaga!

FOTO: P. FIGURSKI

Szczegółowy przewodnik dotyczący szlaku Trakt gen. Dezyderego Chłapowskiego (wraz z dokładną mapą i niezbędnymi informacjami) można nabyć w siedzibie Międzygminnego Związku Turystycznego Wielkopolska Gościnna w Pępowie, przy ulicy Powstańców Wielkopolskich 43. tel. 65 574 12 22 www.wielkopolskagoscinna.pl biuro@wielkopolskagoscinna.pl

Przez generalskie włości, czyli wędrówka traktem generała Dezyderego Chłapowskiego

13


Warto zobaczyć: Witosław – w eklektycznym pałacu z przełomu XIX i XX wieku, można dzisiaj spróbować „miodówki witosławskiej” i sprawdzić skuteczność apifitoterapii (naturalnej terapii na bazie produktów pszczelich i ziół) Rydzyna – zachował się tu unikatowy w Polsce i jeden z nielicznych w Europie barokowy układ urbanistyczny wiążący miasto z rezydencją magnacką. Od końca XVII wieku do 1738 roku Rydzyna była w rękach Leszczyńskich, a następnie, do początku wieku XX – Sułkowskich. Dzisiejszy kształt barokowemu zamkowi z końca XVII wieku nadały trzy XVIIIwieczne przebudowy, spośród których najważniejsza była dziełem Martina Frantza. Jeziorki – w XIX-wiecznym dworku, nawiązującym stylem do budownictwa tyrolskiego, są dziś pokoje dla gości. Przy dworze znajdują się trzy stajnie, bowiem ośrodek ten ma w swojej ofercie m.in. jazdę konną. Przybyszewo – w eklektycznym pałacu z przełomu XIX i XX wieku jest dziś ośrodek konferencyjno-rekreacyjny należący do Wyższej Szkoły Marketingu i Zarządzania w Lesznie. Ośrodek posiada stajnie dla koni i prowadzi kursy jazdy konnej.

FOTO: A. CIEŚLIK

W królewskim orszaku, czyli szlakiem króla Stanisława Mający dwa warianty szlak przebiega w okolicach Leszna. Obie trasy – rozpoczynające się i kończące w Trzebidzy - umożliwiają wytrawnym jeźdźcom organizację tygodniowej wędrówki. Okonek

Jastrowie

Złotów Gwda

Krajenka

Łobżenica

Wysoka

PIŁA

Wyrzysk Osiek nad Notecią

Kaczory

I wariant:

Szamocin

Ujście

Trzcianka

Chodzież

Drawieński Park Narodowy

Margonin Gołańcz

Czarnków

Wieleń

Noteć

Krzyż Wielkopolski

Tarnowo Pałuckie Łekno

Lubasz

Trzebidza – Racot – Witosław – Rydzyna – Jeziorki – Trzebidza (155 km)

Wągrowiec Puszcza Notecka Jaracz

Sieraków

Warta Wronki Sierakowski Park Krajobrazowy

Międzychód

Rogoźno Oborniki

Rokietnica

Lwówek

POZNAŃ

A2 Nowy Tomyśl Zbąszyń

Wolsztyn Obra

Opalenica Buk Grodzisk Wielkopolski

Stęszew

Wielichowo

Wielkopolski Park Mosina Narodowy

Książ Wielkopolski

Krzywiń Dolsk Lubiń

Borek Wielkopolski

Tuliszków

Turek

Dobra

Stawiszyn

a sn

Gębice

A2 Rychwał

Pleszew

Żelazków Dobrzyca

Russów Gołuchów

Kobylin

Raszków Miejska Górka Jutrosin

Zduny Sulmierzyce

Koźminek

KALISZ Opatówek

Lewków

Krotoszyn

Bojanowo

Rawicz

Zagórów

Jarocin

Pępowo Krobia

Koło

Stare Miasto

Warta Pyzdry Żerkowsko-Czeszewski Park Krajobrazowy Żerków Śmiełów

Koźmin Pogorzela Wielkopolski

Rokosowo

Kłodawa

KONIN

Nowe Miasto nad Wartą

Gostyń Pawłowice

Poniec

Przedecz Licheń

Golina

Pro

Osieczna

Rydzyna

Sompolno

Ślesin

A2 Nadwarciański Park Krajobrazowy Ląd Miłosław

Środa Wielkopolska

Zaniemyśl

Cichowo

LESZNO

Kleczew

Słupca Koszuty Kórnik

Kościan

Śmigiel

Powidz

Grzybowo Września Giecz

Park Śrem Krajobrazowy Gen. D. Chłapowskiego

Przemęt Przemęcki Park Krajobrazowy

Nadgoplański Park Krajobrazowy

Witkowo

Kostrzyn

Rogalin Rogaliński Park Krajobrazowy Czempiń

Rakoniewice

Gniezno Trzemeszno Powidzki Park Krajobrazowy

Park Krajobrazowy Uzarzewo Promno Czerniejewo Swarzędz

Luboń Puszczykowo

Szreniawa

Mieleszyn

Lednicki Długa Goślina Park Krajobrazowy Puszcza Zielonka Dziekanowice Murowana Goślina Pobiedziska

Szamotuły Pniewy

Mniszki Miedzichowo

Skoki

Ostroróg

Kwilcz

Pszczewski Park Krajobrazowy

Mieścisko

Obrzycko Słopanowo

Kłecko

Chrzypsko Wielkie

Nowe Skalmierzyce Ostrów Wielkopolski

Dąbie

II wariant:

Trzebidza – Racot – Witosław – Rokosowo – Rydzyna – Przybyszewo – Trzebidza (205 km)

Przygodzice Odolanów Antonin Mikstat Park Krajobrazowy Dolina Baryczy Ostrzeszów

Grabów nad Prosną

Kobyla Góra Kępno Bralin

FOTO: Z. MOLIŃSKI

Przed zamkiem w Rydzynie

14

W królewskim orszaku, czyli szlakiem króla Stanisława


FOTO: ARCHIWUM ORGANIZACJI TURYSTYCZNEJ LESZNO-REGION

Pałac w Pawłowicach

Atrakcje turystyczne w pobliżu szlaku:

Wybrane stanice konne i kwatery na szlaku:

Pawłowice – klasycystyczny zespół pałacowy, składający się z pałacu i dwóch oficyn, wzniesiono pod koniec XVIII wieku dla Maksymiliana Antoniego Mielżyńskiego, pisarza wielkiego koronnego i podkomorzego króla Stanisława Augusta. Obecnie mieści się tu Instytut Zootechniki Państwowego Instytutu Badawczego. Leszno – słynie nie tylko z barokowych zabytków (m.in. z kościołów pw. św. Mikołaja i pw. Świętego Krzyża, pałacu Sułkowskich i kamienic) i dawnej synagogi (obecnie Galeria Sztuki Muzeum Okręgowego), ale także z krajowych i międzynarodowych zawodów żużlowych i szybowcowych.

Czajkówka – organizator rajdów konnych

FOTO: ARCHIWUM ORGANIZACJI TURYSTYCZNEJ LESZNO-REGION

FOTO: A. CIEŚLIK

FOTO: A. CIEŚLIK

Pałac w Przybyszewie

Szybowiec - Leszno

Zamek Rydzyna

Trzebidza 1 64-234 Przemęt tel. 65 549 87 78, 504 320 130

pl. Zamkowy 1 64-130 Rydzyna tel./fax 65 529 50 40, 65 529 50 26

czajkowka@note.pl www.czajkowka.note.pl

zamek@zamek-rydzyna.com.pl www.zamek-rydzyna.com.pl

Szczególną atrakcją Czajkówki są plenery malarskie, połączone z wypoczynkiem w siodle.

Ośrodek organizuje konferencje, koncerty, bale, a także Ogólnopolskie Rajdy Pojazdów Zabytkowych oraz Hubertusy.

Stadnina Koni Pałac Racot Ośrodek Szkoleniowo-Rekreacyjny

Stadnina Koni Dwór Jeziorki Jeziorki 1 64-113 Osieczna tel. 65 535 05 12, 504 264 264 (recepcja dworku); 515 184 614 (rekreacja konna)

Racot, ul. Dworcowa 5 64-000 Kościan tel. 65 511 79 58, fax 65 511 79 59 recepcja@racot.pl www.racot.pl

dworek@jeziorki.pl www.jeziorki.pl

Ośrodek, specjalizujący się w organizowaniu konferencji i polowań, oferuje także naukę jazdy konnej rekreacyjnej lub sportowej.

Zapewnia naukę rekreacyjnej i sportowej jazdy konnej w krytej ujeżdżalni lub na padoku. Oferuje przejażdżki bryczką i wozem drabiniastym. Na terenie ośrodka można również obejrzeć mini zoo, gdzie hoduje się osły, lamy, pawie i daniele.

Pałac Witosław 64-113 Osieczna tel. 65 535 05 96, 65 535 93 21 fax 65 535 93 22 FOTO: Z. SZMIDT

www.apiherba.pl apiherba@apiherba.pl Osieczna - wiatrak koźlak

Ośrodek oferuje profilaktykę i leczenie produktami pszczelimi. Do dyspozycji gości przeznaczono kuce dla dzieci, koniki polskie oraz konie pod siodło wykorzystywane również w hipoterapii i rekreacji konnej. Ośrodek posiada gabinet odnowy biologicznej, kort tenisowy, wypożyczalnię rowerów i sprzętu sportowego.

FOTO: S. GRAJA-ZWOLIŃSKA

Osieczna – warto zwrócić uwagę na dawny zamek (gruntownie przebudowany w ostatnich latach XIX wieku), barokowy, poreformacki zespół klasztorny oraz stojące przy wjeździe do miejscowości trzy zabytkowe wiatraki koźlaki.

Dworek w Jeziorkach

W królewskim orszaku, czyli szlakiem króla Stanisława

15


Warto zobaczyć:

FOTO: A. CIEŚLIK

Kierunek: stawy, czyli wędrówka konna Doliną Baryczy Długość: około 100 km Szlak ten wiedzie na pograniczu województw wielkopolskiego i dolnośląskiego, przez gminy Ostrów Wielkopolski, Sieroszewice, Przygodzice, Odolanów i Sośnie. Liczy około 100 km, choć docelowo ma mieć długość 300 km i prowadzić do ujścia Baryczy. Możliwe jest rozpoczęcie szlaku w dwóch miejscowościach: Sadowie lub Strzyżewie; następnie oba dojazdy łączą się i wiodą do leśniczówki Klady, przez Dębnicę, Trzcieliny, Hutę, Mariak, Moją Wolę.

Okonek

Jastrowie Złotów Gwda

Krajenka

Łobżenica

Wysoka

PIŁA

Wyrzysk Osiek nad Notecią

Kaczory

Szamocin

Ujście

Trzcianka

Chodzież

Drawieński Park Narodowy

Margonin Gołańcz

Czarnków

Wieleń

Wędrówkę można zakończyć w Możdżanowie lub w Porębach.

Noteć

Krzyż Wielkopolski

Tarnowo Pałuckie Łekno

Lubasz

Wągrowiec Puszcza Notecka Jaracz

Sieraków

Warta Wronki Sierakowski Park Krajobrazowy

Oborniki

Słopanowo

Rokietnica

Lwówek

POZNAŃ

A2 Nowy Tomyśl

Opalenica Buk

Zbąszyń

Grodzisk Wielkopolski

Wolsztyn Obra

Wielichowo

Wielkopolski Park Mosina Narodowy

Zaniemyśl

Borek Wielkopolski

Tuliszków

Dąbie

Turek

Dobra

Stawiszyn

a

Pleszew

sn

Gębice

A2 Rychwał

Żelazków Dobrzyca

Russów Gołuchów

Pępowo Krobia

Zagórów

Jarocin

Koźmin Pogorzela Wielkopolski

Rokosowo

Koło

Stare Miasto

Warta Pyzdry Żerkowsko-Czeszewski Park Krajobrazowy Żerków Śmiełów

Gostyń Pawłowice

Kłodawa

KONIN

Pro

Osieczna

Poniec

Przedecz Licheń

Golina

Nowe Miasto nad Wartą

Cichowo

Rydzyna

Sompolno

Ślesin

A2

Nadwarciański Środa Wielkopolska Park Krajobrazowy Ląd Miłosław

Książ Wielkopolski

Krzywiń Dolsk Lubiń

LESZNO

Kleczew

Słupca Koszuty Kórnik

Kościan

Śmigiel

Powidz

Grzybowo Września Giecz

Park Śrem Krajobrazowy Gen. D. Chłapowskiego

Przemęt Przemęcki Park Krajobrazowy

Nadgoplański Park Krajobrazowy

Witkowo

Kostrzyn

Rogalin Rogaliński Park Krajobrazowy Czempiń

Rakoniewice

Gniezno Trzemeszno Powidzki Park Krajobrazowy

Park Krajobrazowy Uzarzewo Promno Czerniejewo Swarzędz

Luboń Puszczykowo

Szreniawa Stęszew

Mieleszyn

Lednicki Długa Goślina Park Krajobrazowy Puszcza Zielonka Dziekanowice Murowana Goślina Pobiedziska

Szamotuły Pniewy

Mniszki Miedzichowo

Skoki

Ostroróg

Kwilcz

Pszczewski Park Krajobrazowy

Mieścisko

Kłecko

Chrzypsko Wielkie

Międzychód

Rogoźno Obrzycko

Kobylin

Raszków Miejska Górka Jutrosin Rawicz

KALISZ Opatówek

Lewków

Krotoszyn

Bojanowo Zduny

Sulmierzyce

Koźminek

Nowe Skalmierzyce Ostrów Wielkopolski Przygodzice

Odolanów Antonin Mikstat Park Krajobrazowy Dolina Baryczy Ostrzeszów

Grabów nad Prosną

Kobyla Góra Kępno Bralin

16

Kierunek: stawy, czyli wędrówka konna Doliną Baryczy

Park Krajobrazowy Dolina Baryczy – park, utworzony w 1996 roku, ma ponad 87 000 hektarów powierzchni. Słynie przede wszystkim z rezerwatu „Stawy Milickie”, będącego wielkim zespołem stawów rybnych, sięgających swymi początkami wieku XIII. Rezerwat ten zaliczany jest do najcenniejszych obszarów wodno–błotnych objętych międzynarodową konwencją RAMSAR, a także włączony został do programu ONZ Living Lakes jako jeden z zaledwie kilkunastu takich obszarów na świecie. Teren ten charakteryzuje się doskonałymi warunkami do bytowania wielu gatunków ptaków. Stara Huta – kościół ewangelicki oraz zabytkowy cmentarz. Moja Wola – pałac myśliwski z XIX wieku wraz z zabytkowym parkiem. Możdżanów – dwór myśliwski z przełomu XIX i XX wieku, zabytkowa leśniczówka, w sąsiedztwie której rośnie najgrubszy w Dolinie Baryczy dąb o imieniu Jan.

Atrakcje turystyczne w pobliżu szlaku: Ołobok – pocysterski kościół pw. św. Jana Ewangelisty (pierwotnie późnogotycki, przebudowywany w XVII i XVIII wieku). Mikstat – uwagę przyciąga drewniany kościół cmentarny pw. św. Rocha – według tradycji św. Roch ochronił mieszkańców Mikstatu przed morową zarazą. Antonin – pałac myśliwski książąt Radziwiłłów, w którym gościł m.in. Fryderyk Chopin, o czym przypominają cyklicznie organizowane tu koncerty chopinowskie oraz Międzynarodowy Festiwal „Chopin w barwach jesieni”. Nieopodal Antonina znajduje się jeden z popularniejszych rezerwatów przyrody – Wydymacz. Odolanów – późnobarokowy kościół pw. św. Marcina, fragment murów zamku z XIII/XIV wieku w ścianie szkoły, dawny zbór ewangelicki i synagoga.


FOTO: ARCHIWUM CKiS W KALISZU

FOTO: Z. SZMIDT

FOTO: Z. SZMIDT

Kościół pw. św. Jana Ewangelisty - Ołobok

Kościół pw. św. Rocha - Mikstat

Pałac w Antoninie

FOTO: ARCHIWUM CKiS W KALISZU

FOTO: Z. SZMIDT

Park Krajobrazowy Dolina Baryczy

Wybrane stanice konne i kwatery na szlaku: Jerzy Kątny Chynowa 218 (leśniczówka Klady) 63-421 Przygodzice tel. 62 739 82 17, 600 897 036 www.wtk–jurand.prv.pl Żądni wrażeń turyści mogą tu także nauczyć się sztuki powożenia. Ludowy Klub Jeździecki „Rumak” Karski, ul. Ostrowska 11 63-400 Ostrów Wielkopolski tel. 62 736 12 30

Klub Jeździecki Huta „LBN” Huta 25-26 63-430 Odolanów tel. 606 457 054, fax 62 733 31 850 lbn@lbn-huta.pl www.lbn-huta.pl Klub oferuje możliwość jazdy wierzchem oraz powożenia. Na terenie klubu znajduje się mini golf, kort tenisowy i kryty basen.

FOTO: ARCHIWUM CKiS W KALISZU

Ośrodek Jeździecki „Jurand” – organizator rajdów konnych na tym terenie

Pałac w Antoninie - wnętrze

Antonin - Festiwal “Chopin w barwach jesieni”

Hotel Borowianka

Uwaga!

ul. Limanowskiego 134 63-400 Ostrów Wielkopolski tel/fax. 62 735 36 55, 62 735 36 66 borowianka@borowianka.pl www.borowianka.pl Hotel jest dużym ośrodkiem konnym ze stajnią koni rekreacyjnych oraz końskim pensjonatem Do dyspozycji gości udostępnione są bryczki, karoca, sanie i kryta ujeżdżalnia.

Dokładną mapę krajoznawczą z naniesionym szlakiem konnym można nabyć w Punkcie Informacji Turystycznej w Ostrowie Wielkopolskim, przy ulicy Starotargowej 5. tel. 62 736 28 17 info@ostrowwlkp.turystyka.pl

Kierunek: stawy, czyli wędrówka konna Doliną Baryczy

17


FOTO: Z. SZMIDT

Zamek w Kórniku

Warto zobaczyć:

FOTO: A. KALENIEWICZ

Szlaki ekstremalne .......

Na terenie dwóch nadleśnictw – Babki i Przedborów – wyznaczono szlaki konne, jednakże na ich trasach nie ma specjalnie przygotowanych miejsc do wypoczynku i koniowiązów. Przed skorzystaniem z tych szlaków trzeba skontaktować się z danym nadleśnictwem, by sprawdzić bezpieczeństwo przejazdu (m.in. z powodu prac leśnych lub polowań). Okonek

Jastrowie Złotów Gwda

Krajenka

Łobżenica

Wysoka

PIŁA

Wyrzysk Osiek nad Notecią

Kaczory

Szamocin

Ujście

Trzcianka

Chodzież

Drawieński Park Narodowy

Margonin Gołańcz

Czarnków

Wieleń

Noteć

Krzyż Wielkopolski

Tarnowo Pałuckie Łekno

Lubasz

Wągrowiec Puszcza Notecka Jaracz

Sieraków

Warta Wronki Sierakowski Park Krajobrazowy

Międzychód

Rogoźno Oborniki

Rokietnica

Lwówek

POZNAŃ

A2 Nowy Tomyśl

Opalenica Buk

Zbąszyń

Grodzisk Wielkopolski

Wolsztyn Obra

Wielichowo

Wielkopolski Park Mosina Narodowy

Powidz

Kostrzyn

Krzywiń Dolsk Lubiń

Zaniemyśl

Borek Wielkopolski

Tuliszków

Turek

Dobra

Stawiszyn

a

sn

Gębice

A2 Rychwał

Pleszew

Żelazków Dobrzyca

Russów Gołuchów

Kobylin

Raszków Miejska Górka Jutrosin

Zduny Sulmierzyce

Koźminek

KALISZ Opatówek

Lewków

Krotoszyn

Bojanowo

Rawicz

Zagórów

Jarocin

Pępowo Krobia

Koło

Stare Miasto

Warta Pyzdry Żerkowsko-Czeszewski Park Krajobrazowy Żerków Śmiełów

Koźmin Pogorzela Wielkopolski

Rokosowo

KONIN

Nowe Miasto nad Wartą

Gostyń Pawłowice

Kłodawa Golina

Pro

Osieczna

Poniec

Przedecz Licheń

A2 Nadwarciański Park Krajobrazowy Ląd Miłosław

Środa Wielkopolska

Książ Wielkopolski

Cichowo

Rydzyna

Sompolno

Ślesin Słupca

Park Śrem Krajobrazowy Gen. D. Chłapowskiego

LESZNO

Kleczew

Grzybowo Września Giecz

Kościan

Śmigiel

Szlaki konne Nadleśnictwa Babki

Nadgoplański Park Krajobrazowy

Witkowo

Koszuty Kórnik

Rogalin Rogaliński Park Krajobrazowy Czempiń

Rakoniewice

Przemęt Przemęcki Park Krajobrazowy

Gniezno Trzemeszno Powidzki Park Krajobrazowy

Park Krajobrazowy Uzarzewo Promno Czerniejewo Swarzędz

Luboń Puszczykowo

Szreniawa Stęszew

Na Babki!

Mieleszyn

Lednicki Długa Goślina Park Krajobrazowy Puszcza Zielonka Dziekanowice Murowana Goślina Pobiedziska

Szamotuły Pniewy

Mniszki Miedzichowo

Skoki

Ostroróg

Kwilcz

Pszczewski Park Krajobrazowy

Mieścisko

Obrzycko Słopanowo

Kłecko

Chrzypsko Wielkie

Nowe Skalmierzyce Ostrów Wielkopolski Przygodzice

Odolanów Antonin Mikstat Park Krajobrazowy Dolina Baryczy Ostrzeszów

Kobyla Góra

Grabów nad Prosną

Dąbie

Trasy konne Nadleśnictwa Babki prowadzą przez tereny leśnictw: Sasinowo (14 km), Rogalin (10 km), Mieczewo (11 km), Łękno (14 km), Zwola (18 km), Mechlin (7 km), Kobylepole (7,5 km) i Mechowo (8 km). Umożliwiają organizację różnych wariantów wędrówek konnych.

Kępno Bralin

Szczegółowe mapy szlaków w obrębie poszczególnych leśnictw można znaleźć na stronie internetowej Nadleśnictwa Babki: www.poznan.lasy.gov.pl/babki

18

Szlaki ekstremalne (przez Nadleśnictwa Babki i Przedborów)

Rogalin – znany przede wszystkim z okazałego późnobarokowego zespołu pałacowo–parkowego Raczyńskich (dziś jest to oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu). W tutejszej galerii obrazów można zobaczyć kolekcję dzieł malarstwa polskiego i obcego zebranych na przełomie XIX i XX wieku przez Edwarda Aleksandra Raczyńskiego. W parku rosną słynne dęby Lech, Czech i Rus. W 1997 roku Rogalin, wraz z całym skupiskiem wielowiekowych dębów szypułkowych rosnących w dolinie Warty, został objęty ochroną w ramach Rogalińskiego Parku Krajobrazowego. Zespół przyrodniczo–krajobrazowy „Łęgi Mechlińskie” – w krajobrazie dominują lasy łęgowe z obszarem bagiennym występującym po obu stronach Warty. Spotkać tu można wiele rzadkich gatunków ptaków, w tym kanię rudą czy bociana czarnego. Osobliwością faunistyczną tego terenu jest żółw błotny. Puszczykowo – Muzeum–Pracownię Literacką Arkadego Fiedlera utworzono w domu, w którym ten słynny pisarz i podróżnik mieszkał. Zgromadzono tu m.in. różne wydania jego książek oraz pamiątki z licznych podróży. Przy muzeum istnieje Ogród Tolerancji i Kultur z kopiami słynnych monumentów świata. Mosina – wędrując uliczkami trzeba koniecznie odnaleźć pomnik „Eleganta z Mosiny”. Kórnik – tutejszy zamek, w obrębie gotycko-renesansowy, przebudowany został na początku XIX wieku dla Tytusa Działyńskiego, według projektów Karola Fryderyka Schinkla, w stylu neogotyku angielskiego. Zamek, w którym dziś jest muzeum i siedziba Biblioteki Kórnickiej PAN otacza arboretum, szczególnie piękne w okresie wiosennym, gdy kwitną różaneczniki.


Szlaki Nadleśnictwa Przedborów

Wybrane stanice konne i kwatery na szlaku:

Na terenie tego nadleśnictwa wyznaczono dwie trasy o łącznej długości 40,5 km: I trasa: Leśnictwo Wanda – Leśnictwo Przytocznica – 22,5 km II trasa: Stadnina Koni w Doruchowie – Leśnictwo Torzeniec – 18 km

Dwór Andrzejówka Mechlin, ul. Śremska 3 63-100 Śrem tel. 61 283 02 97, fax 61 283 01 87

Szczegółowe mapy obydwu tras można znaleźć na stronie internetowej Nadleśnictwa Przedborów.

mechlin@poczta.onet.pl www.dworandrzejowka.pl Organizator rajdów konnych na tym terenie. Oferuje szereg atrakcji, wśród nich obozy konne, wieczorki w stylu country oraz pikniki.

ul. Nowa 3 62-022 Rogalin tel. 61 813 80 40

Przedborów 49 63-510 Mikstat tel. 732 04 99, fax 62 732 05 00

FOTO: P. SKÓRNICKI

Majątek Rogalin Ośrodek hodowlano-jeździecki

Nadleśnictwo Przedborów

przedborow@poznan.lasy.gov.pl www.poznan.lasy.gov.pl/przedborow Dęby rogalińskie

Leśnictwo WANDA Przedborów 53 63-510 Mikstat tel. 62 731 95 16, 600 836 345

rogalin@post.pl Gościniec „Marzymięta” Czmoniec 59 62-035 Kórnik tel. 61 817 12 52, 607 925 886, 691 383 002

Przytocznica 64 63-505 Doruchów tel. 62 732 05 01

FOTO: Z. SZMIDT

www.marzymieta.pl biuro@marzymieta.pl

Leśnictwo PRZYTOCZNICA

Pałac w Rogalinie

Gościniec oferuje posiłki kuchni staropolskiej, noclegi oraz możliwość organizowania imprez okolicznościowych.

Leśnictwo TORZENIEC Torzeniec 16 63-505 Torzeniec tel. 62 731 46 28

Nadleśnictwo Babki Babki 61-160 Poznań tel. 61 87 88 043

Wybrane ośrodki umożliwiające wypoczynek rumakom i jeźdźcom:

babki@poznan.lasy.gov.pl www.poznan.lasy.gov.pl

Stajnia Ika - Krzysztof Witkowski

Nadleśnictwo Babki oferuje noclegi w apartamencie gościnnym.

Komorów 64 63-510 Mikstat tel. 62 731 02 71, 608 055 956 Ośrodek Jazdy Konnej RANCHO Agnieszka i Paweł Nieruchalscy Kaliszkowice Kaliskie 121 63-510 Mikstat tel. 604 223 502 FOTO: S. GRAJA-ZWOLIŃSKA

FOTO: Z. SZMIDT

Ogród Tolerancji i Kultur -Puszczykowo

Gospodarstwo Agroturystyczne "Topiołki” Renata Kędzia Mikstat-Pustkowie 55 63-510 Mikstat tel. 62 735 37 31, 694 259 151

Szlaki ekstremalne (przez Nadleśnictwa Babki i Przedborów)

19


Warto zobaczyć:

FOTO: A. CIEŚLIK

Śladami Sapiehów, czyli szlaki konne czarnkowsko-powiatu czarnkowsko trzcianeckiego

Zarówno na obu trasach, jak i w ich najbliższej okolicy napotkać można wiele drewnianych świątyń (wcześniej ewangelickich, obecnie rzymsko-katolickich), głównie konstrukcji szachulcowej, które są niezwykle cennym elementem tutejszego krajobrazu. Gieczynek – XVIII-wieczny kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, konstrukcji szachulcowej. Dzierżążno Małe – kościół drewniany konstrukcji zrębowej z początku XVII wieku (przebudowany w połowie wieku XVIII) pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa; drewniana chałupa z XIX wieku. Dzierżążno Wielkie – XVI-wieczny kościół pw. Matki Boskiej Różańcowej, konstrukcji szachulcowej; zabytkowe domy z XIX wieku. Wieleń – w Wieleniu warto zwrócić uwagę na wczesnobarokowy, XVII-wieczny kościół pw. Wniebowzięcia NMP i św. Michała oraz barokowy pałac Sapiehów z XVIII wieku.

Na terenie powiatu czarnkowsko–trzcianeckiego Wybrane stanice wyznaczono dwa szlaki konne i kwatery o łącznej długości 55 km. na szlaku: Jędrusiowa Chata

I trasa

Okonek

Jastrowie

Długość trasy: 35 km

Złotów Gwda

Krajenka

Łobżenica

Wysoka

PIŁA

Wyrzysk

Prowadzi od Rzeczyna, przez Kuźnicę Żelichowską, Zacisze, Żelichowo, Gieczynek, Dębogórę, Wizany do Wielenia.

Osiek nad Notecią

Kaczory

Szamocin

Ujście

Trzcianka

Chodzież

Drawieński Park Narodowy

Margonin Gołańcz

Czarnków

Wieleń

Noteć

Krzyż Wielkopolski

Tarnowo Pałuckie Łekno

Lubasz

Wągrowiec Puszcza Notecka Jaracz

Sieraków

Warta Wronki Sierakowski Park Krajobrazowy

Rokietnica

Lwówek

POZNAŃ

A2 Nowy Tomyśl Zbąszyń

Wolsztyn Obra

Opalenica Buk Szreniawa Grodzisk Wielkopolski

Stęszew

Wielichowo

Wielkopolski Park Mosina Narodowy

KONIN

Zagórów

A2 Rychwał

Jarocin

Tuliszków

Turek

Dobra

Stawiszyn

a

sn

Pleszew

Pro

Borek Wielkopolski

Żelazków Dobrzyca

Russów Gołuchów

Pępowo Kobylin

Raszków Miejska Górka Jutrosin Rawicz

Zduny Sulmierzyce

Koźminek

KALISZ Opatówek

Lewków

Krotoszyn

Bojanowo

Koło

Stare Miasto

Nowe Miasto nad Wartą

Koźmin Pogorzela Wielkopolski

Rokosowo

Gębice

Długość trasy: 20 km

Organizator rajdów i obozów konnych na tym terenie. Dwór i Stajnia Dębogóra Maria Rau - Heina

Golina

Pyzdry Żerkowsko-Czeszewski Park Krajobrazowy Żerków Śmiełów Warta

Gostyń Pawłowice

Krobia

Przedecz

jedrusiowachata@poczta.onet.pl www.jedrusiowachata.prv.pl

Kłodawa

A2 Nadwarciański Park Krajobrazowy Ląd Miłosław

Środa Wielkopolska

Zaniemyśl

Książ Wielkopolski

Krzywiń Dolsk Lubiń

Poniec

Ślesin Słupca

Osieczna

Rydzyna

Sompolno Licheń

Koszuty Kórnik

Cichowo

LESZNO

Kleczew

Giecz

Kościan

Śmigiel

Powidz

Grzybowo Września

Park Śrem Krajobrazowy Gen. D. Chłapowskiego

Przemęt Przemęcki Park Krajobrazowy

Nadgoplański Park Krajobrazowy

Witkowo

Kostrzyn

Rogalin Rogaliński Park Krajobrazowy Czempiń

Rakoniewice

Gniezno Trzemeszno Powidzki Park Krajobrazowy

Park Krajobrazowy Uzarzewo Promno Czerniejewo Swarzędz

Luboń Puszczykowo

II trasa

Mieleszyn

Lednicki Długa Goślina Park Krajobrazowy Puszcza Zielonka Dziekanowice Murowana Goślina Pobiedziska

Szamotuły Pniewy

Mniszki Miedzichowo

Skoki

Ostroróg

Kwilcz

Pszczewski Park Krajobrazowy

Mieścisko

Oborniki

Kłecko

Chrzypsko Wielkie

Międzychód

Rogoźno Obrzycko Słopanowo

Kocień Wielki 33 64-730 Wieleń tel. 67 25 63 420, 505 99 60 10

Dąbie

Rozpoczyna się w Gieczynku, a dalej wiedzie przez Jawor, Dzierżążno Małe, Dzierżążno Wielkie, Kocień Wielki, Kuźniczkę i kończy się w Wieleniu.

Nowe Skalmierzyce Ostrów Wielkopolski Przygodzice

Dębogóra 18 64-730 Wieleń tel. 67 256 03 26, 605 36 20 01 rezerwacje@debogora.pl www.debogora.pl

Odolanów Antonin Mikstat Park Krajobrazowy Dolina Baryczy Ostrzeszów

Grabów nad Prosną

Kobyla Góra Kępno Bralin

20

Śladami Sapiehów, czyli szlaki konne powiatu czarnkowsko – trzcianeckiego

W ramach wypoczynku od siodła można powędkować w miejscowych stawach lub zwiedzić małe zoo, w którym hodowane są kaczki, gęsi, kozy, świnki wietnamskie oraz dziki.


Atrakcje turystyczne w pobliżu szlaku:

Poza szlakiem

FOTO: ARCHIWUM OŚRODKA TAMARYNOWA OSADA

Tamarynowa osada

Western W Wielkopolsce możesz posmakować również jazdy konnej w stylu western. Wybrane ośrodki specjalizujące się w szkoleniu koni i jeźdźców w tym stylu:

FOTO: ARCHIWUM UMiG W CZARNKOWIE

Kościół pw. św. Marii Magdaleny w Czarnkowie

Uwaga!

Hipoterapia w ośrodku Fundacji „Stworzenia Pana Smolenia”

Na imprezy w stylu western zaprasza Club Country – Kowbojskie Miasteczko w Luboniu, gdzie można poczuć atmosferę Dzikiego Zachodu, przeżyć napad na bank, bójkę w saloonie i nauczyć się rzucać lassem. Club Country – Kowbojskie Miasteczko ul. Kwiatowa 30 62-32 Luboń tel/fax 61 813 09 06, 604 37 97 55 www.country.poznan.pl

FOTO: ARCHIWUM FUNDACJI “STWORZENIA PANA SMOLENIA”

Szczegółowe informacje na temat szlaków i kwater można znaleźć w Punkcie Informacji Turystycznej w Czarnkowie, w Starostwie Powiatu CzarnkowskoTrzcianeckiego, przy ulicy Rybaki 3 tel. 62 255 20 88 powiat@pct.jst.pl

Mirosław Banaszak Dębogóra koło Czerwonaka, ul. Karłowicka 1 62-004 Czerwonak tel. 606 939 632 biuro@debogoraranch.pl www.debogoraranch.pl

Tamarynowa osada

FOTO: ARCHIWUM FUNDACJI “STWORZENIA PANA SMOLENIA”

Gospodarstwo Agroturystyczne Barbara i Marek Suliga ul. Bukowska 40a 64-320 Buk Szewce tel. 61 894 03 79, 693 140 756 harmony.farm@wp.pl

FOTO: ARCHIWUM OŚRODKA TAMARYNOWA OSADA

Tamarynowa Osada - Marek Breś ul. Dormowska 64-426 Łowyń tel. 95 748 50 53, 601 562 677 www.tamarynowaosada.pl info@tamarynowaosada.pl

FOTO: ARCHIWUM OŚRODKA TAMARYNOWA OSADA

Mężyk – w tej wsi Paweł Jechalik, nazwany „Syzyfem z Puszczy Noteckiej”, przez 11 lat własnoręcznie kopał kanał, mający zabezpieczyć jego gospodarstwo przed podtapianiem. Co ciekawe - swoją pracę rozpoczął w wieku 72 lat! Czarnków – do miasta przyciągają zarówno zabytki, w tym gotycki kościół pw. św. Marii Magdaleny oraz eklektyczne i secesyjne domy, jak i cykliczne imprezy, spośród których najbardziej znany jest Dzień Spieczonego Bliźniaka, odbywający się w sierpniu. Z tego miasta pochodził XIV-wieczny kronikarz, Janko z Czarnkowa. Krzyż Wielkopolski – w XIX wieku był to ważny węzeł kolejowy; z tych czasów pozostał budynek dworca.

Hipoterapia w ośrodku Fundacji „Stworzenia Pana Smolenia”

Poza szlakiem

21


Poza szlakiem Agroturystyka Wybrane gospodarstwa agroturystyczne oferujące rekreację konną: FOTO: ARCHIWUM OŚRODKA HIPOTERAPII W LATOWICACH

Gospodarstwo agroturystyczne „Pod lipą” - Wanda i Jan Bujakiewicz Pestkownica 1 64-763 Kuźnica Żelichowska tel. 67 259 97 54, 502 606 847 Dodatkowo do dyspozycji gości są rowery, łódki, rowery wodne, boisko do siatkówki i kometki Hipoterapia w Latowicach

Terapeutycznie W Wielkopolsce działa wiele wyspecjalizowanych ośrodków hipoterapeutycznych. Obiekty rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Hipoterapeutyczne: Fundacja „Stworzenia Pana Smolenia” Baranówko 21 62-050 Mosina tel. 61 819 27 11 www.fundacja-smolenia.org fundacja@fundacja-smolenia.org Hipomedical - Centrum Hipoterapii i Rehabilitacji „Zabajka” Stanica 33 77-400 Złotów tel. 67 263 40 90 fax 67 263 20 02 www.zabajka.com.pl biuro@zabajka.com.pl Dodatkową atrakcją tego ośrodka jest możliwość skorzystania z dogoterapii Hipomedical 2 - Ośrodek Rehabilitacji Dzieci „Zabajka 2” ul. Widokowa 1 77-400 Złotów tel/fax 67 264 11 99 -98, 502 540 303 www.zabajka.home.pl zabajka@home.pl Ośrodek Hipoterapii przy parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej Latowice, ul. Środkowa 52 63-405 Sieroszewice tel. 62 739 60 35 damhos@o2.pl

22

Poza szlakiem

Ranczo "Żurawia Kuźnia" Danuta Jeszke Kuźnica Czarnkowska, ul. Wyzwolenia 63 64-700 Czarnków tel/fax 67 255 80 64, 605 677 691 info@ranczozurawiakuznia.pl www.ranczozurawiakuznia.pl Do dyspozycji gości są także m.in. rowery, zarybiony staw-łowisko z pomostem, smażalnia oraz wędzarnia ryb, mini ZOO Gospodarstwo agroturystyczne „Dębina” -J.M.Cieślik Sarbka 14 64-700 Czarnków tel. 67 255 12 18, 609 411 557 (jazda konna) debinasarbka@tlen.pl www.debina.yoyo.pl Możliwość skorzystania z basenu i kortu tenisowego. Ranczo „Bonanza” Anna i Zdzisław Piątek Kamiennik 6 64-733 Drawsko tel. 067 256 32 80, 604 261 664 www.bonanzaz.republika.pl ranczobonanza@interia.pl Gospodarze oferują dodatkowo możliwość korzystania z rowerów, quadów, kortu tenisowego, basenu, siłowni i gry w paintball. Gospodarstwo Agroturystyczne Barbara i Bogdan Słoniewscy Kwiejce 35 64-733 Drawsko tel. 67 256 33 55 poczta@kwiejce.pl www.kwiejce.pl Dodatkową atrakcją są stawy rybne, możliwość wypożyczenia roweru, łodzi, roweru wodnego.

Gospodarstwo Agroturystyczne„Polna 6” ul. Polna 6 64 – 820 Szamocin tel. 67 2848 114, kom. 888 693 771, 888 693 781, 609 332 072 lidiawozniczka@wp.pl www.polna6.prv.pl Gospodarstwo oferuje miedzy innymi wakacje w siodle, letnie warsztaty artystyczne, tematyczne jednodniowe pobyty oraz prywatną plażę z dostępem do kajaków i żaglówek. Gospodarstwo Agroturystyczne Zacisze Czarna Wieś 20 62-065 Grodzisk Wlkp tel. 606 439 596 info@zacisze-czarnawies.pl www.zacisze-czarnawies.pl Gospodarstwo Agroturystyczne „Maja” Maria Stachowiak Witkowo 87 62-230 Witkowo tel. 63 277 86 48, 609 276 452 karolina1s@o2.pl maja@jezioropowidzkie.pl www.jezioropowidzkie.pl/maja.html Dodatkową atrakcją jest możliwość wędkowania w miejscowych stawach. Gospodarstwo dysponuje bogatym zwierzyńcem. Gospodarstwo Agroturystyczne „Na morenie” - Małgorzata Matalewska Okręg Wieleński 3 64-410 Sieraków tel. 61 295 29 76, 604 437 243 www.reges.pl/hubertmatal.htm Gospodarstwo oferuje organizację imprez biesiadnych z ogniskiem oraz możliwość jazdy konnej. „Gryszczeniówka” Wargowo II 87 64-605 Wargowo tel. 61 297 20 67, 509 443 085 www.gryszczeniowka.pl Gospodarstwo oferuje organizację imprez okolicznościowych oraz możliwość jazdy konnej i przejażdżki bryczką. Gospodarstwo Agroturystyczne „Grajek” - Ewelina Kożuszkiewicz 64-612 Budziszewko 69 tel. 67 261 91 10, 694 854 870 www.reges.pl/grajek.htm W gospodarstwie można korzystać też z placu zabaw, grać w siatkówkę, koszykówkę lub ping-ponga.


FOTO: Z. SZMIDT

FOTO: P. FIGURSKI

Traperska Osada ul. Lipowa 50 62-005 Bolechówko k/Poznania tel. 693 160 293 info@traperska-osada.pl www.traperska-osada.pl Dodatkową atrakcją jest możliwość udziału w przejażdżkach psimi zaprzęgami. Gospodarstwo Agroturystyczne Marcin Stołowski Gruszczyn ul. Zielińska 42 62-006 Kobylnica tel. 61 817 46 93, 607 096 556, 605 132 097 podkowagruszczyn@poczta.onet.pl Gospodarstwo oferuje naukę jazdy konnej i przejażdżki bryczką; do dyspozycji gości są też hulajnogi, rowery, pojazdy wielokołowe, boisko do gry w piłkę nożną oraz siatkową. Goście mogą również pograć w bilard, tenis ziemny i stołowy oraz korzystać z krytego basenu. Gospodarstwo agroturystyczne "W Siodle" - Marek Juszczak Trójka 24 62-570 Rychwał tel. 63 241 69 03, 695 505 009 www.w_siodle.republika.pl Gospodarstwo specjalizuje się w hodowli koni sportowych i rekreacyjnych. W okresie letnim organizuje Piknik Jeździecki, a w okresie zimowym kuligi konne. Ranczo pod brzozami - B.J.Gajowiak Radłowo 1 62-420 Strzałkowo tel. kom. 607 944 682 www.ranczopodbrzozami.nspace.pl ranczopodbrzozami@vp.pl Na szczególną uwagę w tym gospodarstwie zasługuje bogaty zwierzyniec. Gospodarstwo „U Wojciecha” ul. Rolnicza 10 63-920 Pakosław tel. 65 547 87 00 Na życzenie gości właściciele gospodarstwa organizują rajdy konne, przejażdżki bryczką i ogniska przy ludowej muzyce.

Wybrane ośrodki jeździeckie: Pałac Baborówko Baborówko, ul.. Parkowa 1 64-500 Szamotuły tel. 61 291 40 27, 604 414 379 palac@baborowko.pl www.baborowko.pl Centrum Hipiki Jaszkowo Jaszkowo 16 63-112 Brodnica tel. 61 283 75 56, fax 61 283 99 40 info@centrumhipiki.com www.centrumhipiki.com.pl Ośrodek Jeździecko-Tenisowy Sypniewo 1 64-830 Margonin tel. 67 284 70 91 centrum@sypniewo.com.pl www.sypniewo.com.pl Usługi Konne Argo - Instruktor rekreacji konnej Aleksandra Suda ul. Łąkowa 23, 64-820 Szamocin tel. 502 157 502 Nauka jazdy konnej, skoków przez przeszkody, dresażu, jazdy w terenie, przygotowanie do odznak jeździeckich, pensjonat dla koni, praca z młodymi i trudnymi końmi Stadnina Koni Pałac Racot Ośrodek Szkoleniowo-Rekreacyjny Racot, ul.. Dworcowa 5 64-000 Kościan tel. 65 511 79 58, fax 65 511 79 59 recepcja@racot.pl www.racot.pl Pałac w Czerniejewie Czerniejewskie Przedsiębiorstwo Rolno-Usługowe ul. gen. Lipskiego 5 62-250 Czerniejewo tel. 61 427 37 01, fax 61 429 12 30 biuro@czerniejewo-palac.pl www.czerniejewo-palac.pl

Stadnina Koni Mieczownica Mieczownica 16/1 62-402 Ostrowite tel. 509 210 110, 501 710 654 stadninakonimieczownica@wp.pl www.mieczownica.pl Stadnina Koni Golejewko Golejewko 63 63-921 Chojno tel. 65 547 87 01, 65 547 87 10, fax 65 547 87 31 stadnina@skgolejewko.pl www.skgolejewko.pl Stadnina Koni Pępowo Gogolewo 63-840 Krobia tel. 65 571 25 42, 65 571 25 43 fax 65 571 25 44 stadnina@stadnina.kmm.pl www.stadnina.kmm.pl Klub Jeździecki „Sawanna” ul. Kleczewska 57 62-510 Konin tel. 63 211 26 61 Folwark Konny Hermanów 1 63-040 Nowe Miasto nad Wartą tel. 61 287 30 15, 607 426 664 folwarkkonny@hermanow.pl www.hermanow.pl Folwark Ogieniowo Ogieniowo 4 63-112 Brodnica tel. 61 670 34 93, kom. 600 248 543 poczta@folwarkogieniowo.pl www.folwarkogieniowo.pl Pracownia Rymarskiej Mieczysława i Władysława Machowiczów ul. Górnośląska 18 62-800 Kalisz tel. 62 753 43 29 www.machowicz-rymarstwo.kalisz.pl Firma Kalwagen (produkcja wozów, powozów, dorożek) ul. Wrocławska 247 62-800 Kalisz tel. 62 766 30 48 www.kalwagen.pl Poza szlakiem

23


Informacja turystyczna

Poza szlakiem Imprezy W Wielkopolsce co roku odbywa się wiele różnorodnych imprez przeznaczonych dla pasjonatów koni i jeździectwa. Są wśród nich zarówno różnego rodzaju zawody konne o randze lokalnej, krajowej i międzynarodowej, są imprezy targowe i wystawiennicze, a także rekreacyjne i turystyczne adresowane do szerokich rzesz miłośników koni. Zainteresowanych tą tematyką zachęcamy do odwiedzania stron internetowych Wielkopolskiego Związku Jeździeckiego oraz Wielkopolskiego Związku Hodowców Koni.

Przydatne adresy Wielkopolski Związek Jeździecki 60-791 Poznań, ul. Reymonta 35 tel. 61 866 67 32 biuro@wzj.poznan.pl www.wzj.poznan.pl Wielkopolski Związek Hodowców Koni 62-200 Gniezno, ul. Kłeckowska 14 wzhk@blink.pl www.wzhk.poznan.pl

Wybrane strony internetowe poświęcone turystyce konnej: www.stadniny.pl www.jazdakonna.pl www.equito.pl www.swiatkoni.pl www.voltahorse.pl Wybrane sklepy jeździeckie: „Lorens” Poznań, al.Wielkopolska 53 tel. 61 8533 093 wlorens@lorens.pl www.lorens.com.pl „Masztalerz” Anna Mańczak Poznań, ul. Ratajczaka 18 tel. 61 8516 520 masztalerz@sklepjezdziecki.com.pl www.sklepjezdziecki.com.pl „Master Jang” 61-479 Poznań, ul. Wspólna 27 tel./fax 61 83 21 921 www.masterjang.pl "Transterm" Halina Jastrzębowska 62-004 Kliny, ul. Poznańska 32 tel./fax 61 8928 976 www.transterm.com.pl

24

Poza szlakiem

Poznań Centrum Informacji Turystycznej Stary Rynek 59/60 tel. 61 852 61 56, 61 855 33 79 it@cim.poznan.pl

Grene Sp. z o.o. Market Konin 62-510 Konin, ul. Spółdzielców 6 tel. 63 249 15 81 market.konin@grene.pl www.grene.pl

Centrum Informacji Miejskiej – Arkadia ul. Ratajczaka 44 tel. 61 851 96 45, 61 856 04 54 centrum@cim.poznan.pl Filia CIM – MTP ul. Głogowska 14 tel. 61 869 20 84 centrum@cim.poznan.pl

Eldorado 64-920 Piła, ul. Kazimierza Wielkiego 15 A tel. 67 3521 445

Filia CIM – Ławica – lotnisko ul. Bukowska 285 tel. 61 849 21 40 lawica@cim.poznan.pl

„Bruge” ul. Nasturcjowa 12c/2 62-080 Tarnowo Podgórne tel. 696 42 66 74 biuro@bruge.pl www.bruge.pl

Informacja i Usługi Turystyczne „Glob-Tour FB” ul. Dworcowa 1 tel. 61 866 06 67 info@globtourfb.poznan.pl

Sklep Bruge 62-080 Swadzim, ul. Parkowa 4 tel. 696 42 66 74, tel./fax 814 69 89 sklep@bruge.pl Salon Pegaz (na terenie Hipodromu) 60-415 Poznań, ul. Lutycka 34 tel. 61 848 95 82, 61 843 69 73 salonpegaz@mapafirm.pl www.salonpegaz.mapafirm.pl Sklep Jeździecki Koń Trojański 62-030 Luboń k. Poznania, ul. Drzymały 20 tel: 61 8337185 kontrojanski@minisklep.pl www.kontrojanski.eu Equi Sport 62-081 Przeźmierowo, ul. Składowa 12 tel./fax 61 652 50 11 info@equisport.com.pl

Wybrane biura turystyki przyjazdowej: MARPOL TRAVEL 64-500 Szamotuły, ul. Dworcowa 1 tel./fax 61 292 38 21 www.marpoltravel.pl info@marpoltravel.pl Biuro Podróży „ATUR“ 61-725 Poznań, ul.Mielżyńskiego 18/3 tel. 61 85 16 292, 61 85 60 881 fax 61 85 13 604 www.atur.com office@atur.com.pl Weiss-Travel Agencja Turystyczna Karoliny Gnusowskiej-Weiss 61-062 Poznań. ul. Mścibora 62/9 tel. 61 65 33 650 , fax 61 65 33 659 office@weiss-travel.com

www.wielkopolska.travel www.turystyka-kulturowa-wlkp.pl

Gniezno Powiatowe Centrum Informacji Turystycznej 62-200 Gniezno, ul. Rynek 14 tel. 61 428 41 00 info@szlakpiastowski.com.pl

Kalisz Centrum Informacji Turystycznej 62-800 Kalisz, ul.. Zamkowa tel. 62 598 27 31 it@um.kalisz.pl

Konin Centrum Informacji Turystycznej 62-510 Konin, ul. Dworcowa 2 tel. 63 246 32 48 biuro@lotmarina.pl

Leszno Informacja Turystyczna 64-100 Leszno, ul. Słowiańska 24 tel. 65 529 81 91, 65 529 81 92 infotur@leszno.pl

Nowy Tomyśl Gminny Ośrodek Informacji 64-300 Nowy Tomyśl, pl. Niepodległości 10 tel. 61 44 23 806 r.ratajczak@nowytomysl.pl

Piła Powiatowy Punkt Informacji Turystycznej, Kulturalnej i Sportowej 64-920 Piła, al. Niepodległości 33/35 tel. 67 210 94 80 pit@powiat.pila.pl

Puszczykowo Centrum Ekoinfo 62-040 Puszczykowo, ul. Poznańska 1 tel. 61 633 62 83, 61 898 37 11 promocja@puszczykowo.pl

Śrem Unia Gospodarcza Regionu Śremskiego – Śremski Ośrodek Wspierania Małej Przedsiębiorczości 63-100 Śrem, ul. Okulickiego 3 tel. 61 283 27 04 unia@srem.com.pl

Wolsztyn Gminne Centrum Informacji w Wolsztynie 64-200 Wolsztyn, ul. Roberta Kocha 12a tel. 68 347 31 04 gci@wolsztyn.pl


Mapa Wielkopolski Mapa Wielkopolski Województwo Pomorskie

Szczecinek

Województwo Zachodnio-Pomorskie

Chojnice

Legenda

KOSZALIN

Muzeum Okonek

Skansen

Województwo Kujawsko-Pomorskie

Jastrowie

Kościół

Złotów Gwda

Wałcz

Krajenka

Łobżenica

Pałac, zamek, dwór

SZCZECIN Wysoka

PIŁA

BYDGOSZCZ

Wyrzysk

Kaczory

Trzcianka

Nakło nad Notecią

Osiek nad Notecią Szamocin

Ujście

Architektura drewniana

BYDGOSZCZ

Chodzież

Drawieński Park Narodowy

Sanktuarium

Margonin

Park krajobrazowy

Gołańcz Wieleń

Noteć

Czarnków

Krzyż Wielkopolski

Tarnowo Pałuckie Łekno

Lubasz Puszcza Notecka

Wągrowiec

Jaracz Warta

Sierakowski Park Krajobrazowy Sieraków

Pszczewski Park Krajobrazowy

Słopanowo

Ostroróg

Lwówek

POZNAŃ

A2 Buk Opalenica

Zbąszyń

Grodzisk Wielkopolski

Obra

ZIELONA GÓRA

Przemęt Przemęcki Śmigiel Park Krajobrazowy

Jarocin

ŁÓDŹ

Dobra

Gębice

Russów Koźminek Gołuchów

Kobylin

Krotoszyn

Miejska Górka

Raszków

Rawicz

KALISZ Opatówek

Lewków

Zduny Sulmierzyce

Nowe Skalmierzyce Ostrów Wielkopolski

ŁÓDŹ Sieradz

Przygodzice Odolanów

WROCŁAW

Antonin Mikstat Park Krajobrazowy Dolina Baryczy Ostrzeszów

Grabów nad Prosną

Województwo Łódzkie

LUBIN Kobyla Góra

Województwo Dolnośląskie

Kępno Bralin

Oleśnica Wieluń

LEGNICA

KATOWICE

WROCŁAW

Dąbie

WARSZAWA

Turek

Stawiszyn

Dobrzyca

Pępowo

Jutrosin

GŁOGÓW

Tuliszków

Żelazków Koźmin Pogorzela Wielkopolski

Rokosowo

Bojanowo

WARSZAWA A2

Rychwał

Pleszew

Pawłowice

Krobia

Ląd

Zagórów

na os

Borek Wielkopolski

Kłodawa Koło

Stare Miasto

Pyzdry Żerkowsko-Czeszewski Park Krajobrazowy Żerków Śmiełów

Gostyń

Poniec

KONIN

Golina

Nowe Miasto nad Wartą

Osieczna

Rydzyna

Wschowa

A2 Nadwarciański Park Krajobrazowy Miłosław

Środa Wielkopolska

Książ Wielkopolski

Krzywiń Dolsk Lubiń

LESZNO

Przedecz

Warta

Śrem

Sompolno Licheń

Koszuty

Park Krajobrazowy Cichowo Gen. D. Chłapowskiego

GŁOGÓW

Kleczew Ślesin

Pr

Województwo Lubuskie

Powidz

Słupca

Wielkopolski Park Kórnik Mosina Narodowy Rogalin Rogaliński Park Krajobrazowy

Kościan

Nadgoplański Park Krajobrazowy Lisewo

Witkowo

Giecz

Czempiń

Wielichowo

Trzemeszno Powidzki Park Krajobrazowy

Grzybowo Września

Stęszew

Rakoniewice

Wolsztyn

BYDGOSZCZ Gniezno

Kostrzyn

Luboń Puszczykowo

Szreniawa

WŁOCŁAWEK

Mieleszyn

Puszcza Zielonka Murowana GoślinaDziekanowice Czerwonak Pobiedziska Park Krajobrazowy Uzarzewo Promno Czerniejewo Swarzędz

Rokietnica

BERLIN

Kłecko

INOWROCŁAW

GDAŃSK

Lednicki Park Krajobrazowy

Długa Goślina

Baborówko

Nowy Tomyśl

Skoki

Oborniki

Szamotuły

Pniewy

Mniszki Miedzichowo

Mieścisko

Obrzycko

Międzychód Chrzypsko Wielkie Prusim Kwilcz

SZCZECIN BERLIN

Rogoźno

Wronki

Inne atrakcje

Województwo Opolskie Kluczbork


Wydawca:

Wielkopolska Organizacja Turystyczna www.wot.org.pl

Tekst:

Sylwia Graja-Zwolińska

Redakcja:

Anna Plenzler, Ewa Przydrożny

Konsultacje:

Zdzisław Czajka, Jarosław Lisiecki (Wielkopolska Gościnna), Henryk Jan Święcicki

Mapa:

Pietruska&Mierkiewicz Sp. z o.o. www.topmapa.pl

Opracowanie graficzne:

Wojciech Kuk

Druk:

ZAPOL Dmochowski, Sobczyk Sp. j. www.zapol.com.pl

ISBN

978-83-61454-34-2 Poznań 2012

Folder y promujące Wielkopolskę wspierane są przez mobilne technologie.

Czytnik kodów QR znajdziejsz na www.odkoduj.com

www.wielkopolska.travel www.turystyka-kulturowa-wlkp.pl

Turystyka konna w Wielkopolsce  

Turystyka konna w Wielkopolsce

Advertisement