Page 1

Campingi

w Wielkopolsce


Wielkopolska Położenie Województwo wielkopolskie leży w zachodniej części Polski, w dorzeczu rzeki Warta, na głównym europejskim szlaku wschód-zachód, w środkowej części Niziny Wielkopolsko-Kujawskiej. Województwo ma bardzo dobre połączenia komunikacyjne z Europą i światem. Tutaj przebiegają drogi z Berlina przez Poznań, Konin i Warszawę do Moskwy oraz z Pragi przez Wrocław, Leszno i Poznań na północ Europy.

Obszar 29.826 km2 tj. 9,5 % terytorium Polski.

Ludność ZDJĘCIA NA OKŁADKACH: ZBIGNIEW SZMIDT ARCH. ORGANIZACJI TURYSTYCZNEJ LESZNO-REGION ARCH. URZĘDU MIASTA I GMINY MIEDZYCHÓD / A. BILEWSKI

ISBN 978-83-61454-17-5

Około 3 mln 400 tys. tj. 8,7 % ludności kraju.

Stolica Stolicą województwa jest miasto Poznań liczące około 600 tysięcy mieszkańców. Stanowi ono centrum gospodarcze, handlowe, naukowe, kulturalne i turystyczne zachodniej Polski. Port lotniczy „Ławica” pełni funkcję lotniska krajowego i międzynarodowego.

Większe miasta Gniezno, Kalisz, Konin, Leszno, Ostrów Wielkopolski, Piła.

www.wielkopolska.travel

www.turystyka-kulturowa-wlkp.pl

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 FUNDUSZE EUROPEJSKIE – DLA ROZWOJU INNOWACYJNEJ WIELKOPOLSKI


Campingi w Wielkopolsce

FOT: Z. SZMIDT FOT: ARCHIWUM ORGANIZACJITURYSTYCZNEJ LESZNO-REGION

Popularyzacją idei campingu zajmuje się Polska Federacja Campingu i Caravaningu, organizacja społeczna zrzeszająca turystów jak i właścicieli campingów. Federacja prowadzi działania w celu podniesienia jakości usług i standardu wyposażenia poprzez m. in. konkurs "Mister Camping". Współpracuje z klubami campingowymi, jest też organizatorem zlotów turystów campingowych i caravaningowych krajowych i zagranicznych. Amatorom turystyki campingowej, którzy chcą uzyskać zniżkę, jak i mieć pewność otrzymania miejsca na wybranym campingu Federacja proponuje Karnet campingowy FICC. Jest on wydawany przez Międzynarodową Federację Campingu i Caravaningu z siedzibą w Brukseli a rozprowadzany przez organizacje krajowe. Więcej informacji na stronie internetowej: www.pfcc.eu .

FOT: Z. SZMIDT

Chcemy zaprosić Państwa do najlepszych campingów w Wielkopolsce. Warto w tym miejscu pamiętać, że campingi to miejsca ogrodzone, posiadające obsługę recepcyjną, umożliwiające nocleg w namiotach, przyczepach samochodowych (campobusach) oraz w domkach turystycznych. Campingi wyposażone są w urządzenia sanitarne, gastronomiczne i rekreacyjne. Wprowadzona kategoryzacja campingów wyraźnie odróżnia je od hoteli czy pól namiotowych. Najwyższą jakością usług mogą pochwalić się campingi mające przyznane 4 gwiazdki.

FOT: Z. SZMIDT

Nareszcie lato. Pora wakacji i urlopów. Spragnieni wypoczynku wyruszają do miejscowości położonych nad wodą i w lasach. A Wielkopolska to doskonały region do wypoczynku. Lodowiec w przeszłości pozostawił nam wzgórza morenowe poprzecinane pradolinami rzek i ciągami jezior. To tam powstały największe ośrodki służące wypoczynkowi. Ale nie każdy jest amatorem odpoczynku w zgiełku i tłumie. Coraz więcej zwolenników zyskują ciche i spokojne pola namiotowe i campingi. Zaletą turystki campingowej są niezbyt wygórowane cenny usług a przede wszystkim bliskość przyrody. Noclegi na campingach sprzyjają również aktywnej turystyce. Pełno tu zagospodarowanych ośrodków żeglarskich czy kajakowych. Bliskość terenów leśnych zachęca do wędrówek szlakami turystycznymi i spacerami w poszukiwaniu grzybów. Ciągle żywa kultura ludowa niektórych regionów Wielkopolski pozwala na uczestniczenie w festynach i imprezach regionalnych. Tradycyjnie nasze campingi są odwiedzane przez turystów zagranicznych co umożliwia im poznanie naszej kultury, zabytków i osobliwości przyrodniczych.

FOT: Z. SZMIDT

1


POZNAŃ I-XII

Camping nr 155 „MALTA” FOT: Z. SZMIDT

61-036 Poznań ul. Krańcowa 98 tel. 61 8 76 62 03 fax 61 876 62 83, 61 876 62 83 Camping usytuowany jest nad Jez. Maltańskim (70 ha), sztucznym zbiorniku spiętrzającym rzekę Cybinkę niemal w centrum Poznania. Camping Malta posiada cztery gwiazdki - ocenę maksymalną w tej kategorii usług. O ich wysokim poziomie świadczą tytuły “Mister Camping” przyznawane przez Polską Federację Campingu i Caravaningu od 1997 roku.

FOT: Z. SZMIDT FOT: Z. SZMIDT

Malta znana jest z jednego z najlepszych w Europie torów regatowych. Wokół zbiornika znajdują się obiekty służące wypoczynkowi i rekreacji: sztuczny stok narciarski z wyciągami, letni tor saneczkowy o długości 530 m, korty tenisowe, mini golf, wypożyczalnia: łyżworolek, rowerów górskich, ekorowerów (cztero i trójkołowce), oraz kijków Nordic Walking. Nad jeziorem działa też Letnie Kino oferujące kinowe nowości oraz jedyna w swoim rodzaju Maltańska Scena Muzyczna na Wodzie. W okresie zimowym działa zadaszone lodowisko. W pobliżu usytuowany jest Wielkopolski Park Zoologiczny do którego kursuje Kolejka Parkowa „Maltanka” - linia kolejowa o torze szerokości 600 mm o długości 3850 m. Restauracje i bary szybkiej obsługi dopełniają reszty co powoduje, że są to ulubione tereny rekreacyjne mieszkańców Poznania.

60

48

camping@malta.poznan.pl www.campingmalta.poznan.pl Qczyny cały rok Qpole namiotowe na 60 namiotów Q40 miejsc dla przyczep campingowych

z możliwością korzystania z prądu Q152 miejsca w 43 domkach 1, 2, 3, 4 i

5-osobowych o podwyższonym standardzie o nazwie Plus, niektóre z nich posiadają aneksy kuchenne, łazienki, instalacje sieci RTV-Sat, telefony Q5 domków przystosowanych dla osób

niepełnosprawnych Qwszystkie domki są ogrzewane QHotel Malta trzygwiazdkowy Qrestauracja Q2 sale konferencyjne Qsala audiowizualna Qbudynek multimedialny o powierzchni

300m2 Qsanitariaty z prysznicami Qkuchnia Qpralnia Qświetlica Qwypożyczalnia rowerów

FOT: Z. SZMIDT

Kolejka Parkowa “Maltanka” MALTA Poznań

FOT: Z. SZMIDT

2

40


MARGONIN | powiat chodzieski V-IX 50

30

Camping nr 205 Margonin

36

Qczynny od 15.05. do 15.09. Q50 miejsc dla namiotów Q30 miejsc dla przyczep campingowych

z możliwością korzystania z prądu Q36 domków w zabudowie szeregowej

2,3,4,5 osobowych z WC i bez, z niewielkim aneksem kuchennym Qsanitariaty

Qwypożyczalnia sprzętu wodnego Qmożliwość wędkowania

MARGONIN

FOT: Z. SZMIDT

Poznań

W okolicach Margonina spotkać można okazałe głazy narzutowe. Jeden z nich nazywany „Zaklętą Karczmą” o obwodzie 13 m leży w polu koło Próchnowa. Kolejny o fantazyjnym kształcie noszący nazwę „Zaczarowana Karoca” i obwodzie 7,5 m leży na skraju Atanazyna. Oba głazy związane są z ciekawymi legendami o ich pochodzeniu.

FOT: Z. SZMIDT

Qgastronomia Qplaża strzeżona

Camping położony jest nad brzegiem Jez. Margonińskiego (215 ha) w kompleksie wypoczynkowym, oddalonym 700 m od centrum miasteczka. W sąsiedztwie znajduje się także motel „Margonin” i boisko sportowe. W Margoninie obok rynku wznosi się interesujący barokowy kościół św. Wojciecha z XVIII w. Przy szosie do Gołańczy można zobaczyć dawny majątek Margonińska Wieś z pałacem neogotyckim z połowy XIX w, upamiętniony pobytem Józefa Wybickiego, twórcy hymnu narodowego. Obecnie mieści Ośrodek Leśny im. W. Łuczkiewicza. W pałacu znajduje się Sala Pamięci Józefa Wybickiego oraz mini muzeum - Sala Tradycji b. Szkół Leśnych im. K. Wojczyńskiego. Po obu stronach szosy wiedzie najbardziej okazała aleja drzew w Wielkopolsce długości 1,5 km złożona z pomnikowych lip o obwodzie do 620 cm sadzona w 1765 r.

FOT: Z. SZMIDT

www.motelmargonin.pl

64-830 Margonin ul. Powstańców 61 tel. kom. 608 297 065

Zainteresowani historią powinni odwiedzić niewielkie miasteczko Gołańcz z ciekawym gotyckim zamkiem rodu Pałuków nad Jez. Smolary i także gotyckim kościołem pobernardyńskim NMP Anielskiej. FOT: Z. SZMIDT

Pałac w Margoninie

FOT: Z. SZMIDT

3


LUBASZ | powiat czarnkowsko-trzcianecki VI-IX

FOT: Z. SZMIDT

Camping nr 214 LUBASZ GOWiGK

150

50

gowigk@cil.pl www.gowigk.cil.pl

64-720 Lubasz, ul. Kościelna 4 tel. /fax 67 55 60 70

FOT: Z. SZMIDT

Camping wchodzi w skład obiektów Gminnego Ośrodka Wypoczynku i Gospodarki Komunalnej w Lubaszu. Znajduje się nad Jez. Dużym (42 ha) na tzw. Krasnej Górze na skraju pasma wzniesień morenowych. Lubasz to duża wieś gminna położona przy szosie z Wronek do Czarnkowa. Znana z barokowego kościoła Narodzenia NMP z połowy XVIII w. z cudownym obrazem - celem wielu pielgrzymek. We wsi znajduje się także warty obejrzenia klasycystyczny pałac położony w rozległym parku krajobrazowym.

120

Qczynny: od 1.06 do 30.09 Q150 miejsc na polu namiotowym Q120 miejsc dla przyczep

campingowych z możliwością korzystania z prądu Q50 miejsc noclegowych w różnych

typach domków z węzłem sanitarnym i kuchnią Qsanitariaty Qstołówka Qkawiarnia Qsklep

FOT: Z. SZMIDT

Zamek Goraj

FOT: Z. SZMIDT

Kościół w Lubaszu

FOT: Z. SZMIDT

4

Okolice Lubasza o zróżnicowanej rzeźbie terenu niekiedy nazywane bywają Szwajcarią Czarnkowską. Krawędź doliny stromo opadająca w kierunku Noteci pocięta jarami i wąwozami przysparza wiele malowniczych widoków. Dużo uroku mają zwłaszcza zalesione drzewostanem bukowo - dębowym wzniesienia okolic niedalekiego Goraja, gdzie wznosi się neorenesansowy zamek Hochbergów z początku XIX w., obecnie mieszczący Zespół Szkół Leśnych. Pobliski Czarnków położony na stokach wzgórz morenowych i w dolinie Noteci zaliczany jest do najładniej położonych miast w Wielkopolsce. Nad miastem dominuje Góra Krzyżowa skąd roztacza się rozległa panorama na miasto i dolinę. Najcenniejszym zabytkiem Czarnkowa jest gotycki kościół św. Marii Magdaleny z XVI w. m.in. z obrazami malarstwa cechowego i nagrobkami Czarnkowskich.

Qkompleks boisk sportowych typu Orlik Qwypożyczalnia sprzętu wodnego Q wodna zjeżdżalnia Qpiaszczysta plaża Qmożliwość wędkowania.

LUBASZ

Poznań


NOWY DĘBIEC | powiat kościański IV-X 100

40

64-005 Racot, Nowy Dębiec 60 tel./fax 65 513 00 95

Qczynny: 1.04-31.10

Camping wchodzi w skład zespołu hotelowo-gastronomicznego „Niedźwiedź” położonego 200 m od brzegów zaporowego Jeziora Wonieskiego (777 ha). Nowy Dębiec to atrakcyjna miejscowość wypoczynkowa oddalona od głównych tras komunikacyjnych w leśnym otoczeniu z kilkoma ośrodkami wypoczynkowymi. Na miejscu znajdują się piaszczyste plaże, wypożyczalnie sprzętu wodnego i sportowego oraz korty tenisowe.

Q100 miejsc na namioty Q40 miejsc dla przyczep campingowych

z możliwością korzystania z prądu Q1 domek 6- osobowy z pełnym

węzłem sanitarnym Qsanitariaty Qboisko Qplac zabaw Qmożliwość wędkowania Qcamping znajduje się obok hotelu

restauracji Niedźwiedź (28 miejsc)

NOWY DĘBIEC

Zbiornik Wonieski o długości niemal 13 km otoczony lasami jest miejscem atrakcyjnych szlaków pieszych i rowerowych. Powstał on w l.1974-83 wskutek spiętrzenia niewielkiej rzeczki Samicy Osieczyńskiej przepływającej przez 5 jezior. W pobliżu, we wsi Gryżyna znajdują się ruiny gotyckiego kościoła św. Marcina z XIII w. Jest to budowla o charakterze obronnym z murami z kamieni polnych. W niedalekim sąsiedztwie można zobaczyć dwory i pałace w Turwi, Jurkowie, Choryni i Kopaszewie związane z pobytem Adama Mickiewicza na ziemi wielkopolskiej. Inny z pałaców w Racocie w przeszłości własność księcia Orańskiego Wilhelma, późniejszego króla holenderskiego, w okresie międzywojennym był rezydencją prezydenta Rzeczypospolitej. Obecnie mieści największą w Europie stadninę koni.

Pałac w Racocie

FOT: Z. SZMIDT

Nieco dalsze wycieczki można odbyć do Lubinia i Cichowa. W Lubiniu na jednym ze wzniesień morenowych wznosi się, widoczny z daleka, zespół opactwa benedyktynów ufundowany w XI w, podobno opatem klasztoru był tu pierwszy nasz kronikarz - Gall Anonim. Do sąsiedniego Cichowa przeniesiono z planu filmowego „Pana Tadeusza” folwark soplicowski tworząc uroczy skansen filmowy. Po drodze do Cichowa, na nieczynnej linii kolejowej w Bieżyniu można spróbować swych sił w jeździe starą drezyną kolejową.

FOT: Z. SZMIDT

Poznań

i

FOT: Z. SZMIDT

info@hotel-niedzwiedz.pl www.hotel-niedzwiedz.pl

FOT: Z. SZMIDT

Camping nr 4 Nowy Dębiec „Niedźwiedź”

1

Krzywińska Kolej Drezynowa

FOT: Z. SZMIDT

5


BOSZKOWO | powiat leszczyński

Camping Boszkowo „SABA”

VIVIII 150

FOT: Z. SZMIDT FOT: Z. SZMIDT FOT: Z. SZMIDT FOT: Z. SZMIDT

FOT: ARCHIWUM ORGANIZACJI TURYSTYCZNEJ LESZNO-REGION

6

64-140 Boszkowo ul. Dominicka 42 tel. 697 224 944 Camping usytuowany jest na tzw. Pudełkowie przy południowym brzegu Jez. Dominickiego (344 ha) w Boszkowie. To jeden z największych w Wielkopolsce ośrodków wypoczynkowych z pełnym zapleczem noclegowym i gastronomicznym, a przede wszystkim popularny ośrodek turystyki wodnej położony na terenie Przemęckiego Parku Krajobrazowego. W sąsiedztwie campingu znajdują się plaże strzeżone, wypożyczanie sprzętu wodnego, restauracje i sklepy.

15

30

pole boszkowo@ wp.pl www.boszkowo1.webpark.pl Qczynny od 20.06 do 23.08 Q150 miejsc dla namiotów Q15 miejsc dla przyczep campingowych

z możliwością korzystania z prądu Q30 miejsc w domkach drewnianych 3,4

-osobowych bez WC Qsanitariaty Qświetlica Qplac zabaw Qmożliwość wędkowania.

Poznań BOSZKOWO


BOSZKOWO | powiat leszczyński VIVIII -

200

100

36

sadyba@boszkowo.info www.sadyba-boszkowo.pl

64-140 Boszkowo, ul. Turystyczna 7 tel. kom. 603 611928

Qczynny od 15.06 do 31.08

Camping położony jest na północnym brzegu Jez. Dominickiego przy drodze w kierunku Przemętu. W pobliżu znajdują się duże ośrodki wypoczynkowe zakładów pracy, ośrodki żeglarskie, restauracje i sklepy.

Q200 miejsc dla namiotów Q100 miejsc dla przyczep

campingowych z możliwością korzystania z prądu Q36 miejsc w domkach drewnianych

6-osobowych z WC i aneksem kuchennym Qplac zabaw Qboisko sportowe Qpiaszczysta plaża Qmożliwość wędkowania.

BOSZKOWO

FOT: ARCHIWUM ORGANIZACJI TURYSTYCZNEJ LESZNO-REGION

Sztuka ludowa to także niedalekie Górsko gdzie w gospodarstwie agroturystycznym znajduje się Galeria Rzeźby Ptaków Przemęckiego Parku Krajobrazowego wykonana przez pana Mariana Murka. Na dwóch poziomach eksponowanych jest 300 ptaków rzeźbionych w drewnie, w naturalnej wielkości i ubarwieniu, występujących w Przemęckim Parku Krajobrazowym. Zwiedzaniu towarzyszą naturalne głosy ptaków. Pan Murek jest również autorem płaskorzeźb ilustrujących poszczególne księgi naszej epopei narodowej "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza. W okresie letnim pan Marian Murek organizuje Międzynarodowe Plenery Rzeźbiarskie z udziałem rzeźbiarzy z Europy.

FOT: Z. SZMIDT

Poznań

W pobliżu położona jest duża wieś gminna Włoszakowice z oryginalnym, barokowym pałacem myśliwskim Sułkowskich zbudowanym w połowie XVIII w. na sztucznej wyspie. Pałac na planie trójkąta mieści dużą salę imprezową, obecnie urząd gminy i dom kultury. Miłośnicy muzyki powinni odwiedzić pobliski Bukowiec Górny - ośrodek twórczości ludowej, gdzie działają zespoły regionalne i kapele dudziarskie a także ludowi rzeźbiarze, hafciarki oraz kowale.

FOT: Z. SZMIDT

Qsanitariaty

Głównym walorem Boszkowa jest piękne położenie wśród zadrzewionych wzniesień morenowych i jezior. Miłośników żeglarstwa przyciąga rozległy akwen Jez. Dominickiego, kajakarze mają ponadto jeden z popularniejszych w kraju, Konwaliowy Szlak Kajakowy prowadzący po zamkniętym kręgu o długości 37 km. Jeziora są połączone strumieniami i kanałami o niewielkim spadku, co umożliwia pokonanie szlaku w obu kierunkach. Początek i koniec szlaku został zlokalizowany w Wieleniu.

FOT: Z. SZMIDT

Camping Boszkowo „SADYBA IV”

Konwaliowy Szlak Kajakowy

FOT: ARCHIWUM ORGANIZACJI TURYSTYCZNEJ LESZNO-REGION

7


SIERAKÓW | powiat międzychodzki

Camping nr 109 Sieraków FOT: Z. SZMIDT

64-410 Sieraków ul. Poznańska 28 tel. 61 295 28 68 fax 61 295 28 68 Camping w Sierakowie znajduje się w pobliżu (200 m) Jez. Jaroszewskiego (92 ha) i około 2 km od centrum miasteczka leżącego na terenie Sierakowskiego Parku Krajobrazowego. Nad Jez. Jaroszewskim znajduje się duży zespół obiektów wypoczynkowych.

IV-X 200

49

recepcja@owir.sierakow.pl www.owir.sierakow.pl Qczynny od 15.04. do 15.10. Q200 miejsc dla namiotów Q22 domki typu brda 5-osobowe Q19 domków typu caro 4-osobowych Q8 domków 4-osobowych

FOT: ARCHIWUM CAMPINGU

Q40 miejsc dla przyczep campingowych

Sieraków jest niewielkim miasteczkiem posiadającym cenne zabytki. Renesansowy, pobernardyński kościół NMP Niepokalanie Poczętej z początku XVII w. posiada cenne wyposażenie: renesansowe stalle i ławy kolatorów, monumentalny ołtarz główny z obrazem “Zdjęcie z krzyża” z pracowni Rubensa. W zrekonstruowanym skrzydle zamku Opalińskich znajduje się krypta z XVI w. a w niej mauzoleum z 5 sarkofagów dawnych właścicieli. Obecnie mieści się tu Muzeum Zamek Opalińskich przedstawiające dzieje rodu oraz przyrodę Sierakowskiego Parku Krajobrazowego.

z możliwością korzystania z prądu Qsanitariaty Qkuchnia turystyczna Qświetlica Qplac zabaw Qrowery górskie Qmiejsce na ognisko i grill Qw sąsiedztwie restauracja Qkąpielisko strzeżone Qwypożyczalnia sprzętu wodnego Qmożliwość wędkowania

FOT: ARCHIWUM CAMPINGU

Qbasen kryty.

SIERAKÓW

FOT: ARCHIWUM CAMPINGU

FOT: Z. SZMIDT

8

40

Poznań


SIERAKÓW | powiat międzychodzki I-XII

Camping Sieraków „ARENDA” 64-410 Sieraków. ul. Grobia 62 tel./fax 61 295 25 53, tel. kom. 603 595 683

Qczynny cały rok

Ośrodek położony jest przy szosie do Kwilcza nad Jez. Jaroszewskim z własnym dostępem do jeziora. Sąsiedztwo Ośrodka Konferencyjno-Wypoczynkowego Energo-Tour umożliwia korzystanie z drink baru, restauracji, sauny, bilardu oraz boisk do tenisa, siatkówki i koszykówki.

Q23 miejsca w domkach campingowych

murowanych 3,4,5,6-osobowych z aneksem kuchennym, sanitariatami, TV Qmiejsce na ognisko Qboisko do piłki siatkowej Qsprzęt wodny Qparking Qmożliwość wędkowania.

SIERAKÓW

Sierakowski Park Krajobrazowy to obszar o urozmaiconej rzeźbie polodowcowej ze wzgórzami morenowymi i licznymi jeziorami. Gęsta sieć szlaków turystycznych umożliwia dotarcie do najciekawszych miejsc w parku. Znajduje się tu kilka rezerwatów przyrody. Jeden z nich „Buki nad Jez. Lutomskim” położony jest niemal za płotem campingu. Najlepiej można poznać tereny parkowe odwiedzając Ośrodek Edukacji Przyrodniczej mieszczący się w starym dworze w Chalinie nad Jez. Śremskim. Po drugiej stronie rzeki Warty rozciągają się rozległe połacie Puszczy Noteckiej znane z obfitości grzybów.

FOT: Z. SZMIDT

Poznań

W Sierakowie znajdują się zabytkowe budynki Stada Ogierów zajmujące klasycystyczne stajnie i powozownie, można tu nie tylko jeździć konno ale także oglądać zabytkowe powozy.

FOT: ARCHIWUM CAMPINGU

arenda@sierakow.pl www.arenda.sierakow.pl

FOT: ARCHIWUM CAMPINGU

23

Stado Ogierów w Sierakowie

FOT: Z. SZMIDT

Ośrodek Edukacji Przyrodniczej w Chalinie

FOT: Z. SZMIDT

9


Lubasz

Warta

BERLIN

Nowy Tomyśl

Mniszki Miedzichowo

Pszczewski Park Krajobrazowy

Pniewy

A2

Lwówek

Sieraków

Okonek

Ujście

Jastrowie

POZNAŃ

Baranowo

Rokietnica

Skoki

Mieleszyn Lednicki Park Krajobrazowy

Kłecko

Mieścisko

Wągrowiec

Tarnowo Pałuckie Łekno

Gołańcz

Kostrzyn Września

WrześniaGrzybowo

Powidz

Witkowo Powidz

Kleczew Ślesin

Nadgoplański Park Krajobrazowy Lisewo

WŁOCŁAWEK

Sompolno

BYDGOSZCZ

INOWROCŁAW

Trzemeszno Gniezno Powidzki Park Krajobrazowy

GDAŃSK

BYDGOSZCZ

Nakło nad Notecią

Puszcza Zielonka Murowana GoślinaDziekanowice Czerwonak Pobiedziska Park Krajobrazowy Uzarzewo Promno Czerniejewo Malta Swarzędz

Długa Goślina

Oborniki

Rogoźno

Jaracz

Margonin

Margonin

Chodzież

Wyrzysk

Łobżenica

Osiek nad Notecią Szamocin

Kaczory

Wysoka

Krajenka

Województwo Kujawsko-Pomorskie

Chojnice

BYDGOSZCZ

Województwo Pomorskie KOSZALIN

Złotów

PIŁA

Baborówko

Szamotuły

Słopanowo

Obrzycko

Lubasz

Czarnków

Puszcza Notecka

Noteć

Trzcianka

Wronki Sierakowski Mierzyn SierakówPark Krajobrazowy Ostroróg Międzychód Chrzypsko Wielkie Prusim Kwilcz

Krzyż Wielkopolski

Drawieński Park Narodowy

Wieleń

Wałcz

Szczecinek

SZCZECIN

Województwo Zachodnio-Pomorskie

SZCZECIN

10 Gwda


LUBIN

GŁOGÓW Rawicz

Miejska Górka

WROCŁAW

Województwo Dolnośląskie

WROCŁAW

Bojanowo

Krobia

Rokosowo

A2

Jarocin

Kobylin

Oleśnica

Zduny

Przygodzice

Ostrów Wielkopolski

Kępno

Województwo Opolskie

Bralin

Kobyla Góra

Tuliszków

Stare Miasto

Russów Koźminek

Opatówek

Kluczbork

WARSZAWA

WARSZAWA

ŁÓDŹ

Dąbie

Kłodawa

Przedecz

Wieluń

Województwo Łódzkie

Sieradz

A2

Koło

Dobra

ŁÓDŹ

Turek

KATOWICE

Grabów nad Prosną

Nowe Skalmierzyce

Licheń

KONIN

Żelazków

Stawiszyn

Rychwał

Golina

KALISZ

Antonin Mikstat Park Krajobrazowy Dolina Baryczy Ostrzeszów

Odolanów

Sulmierzyce

Lewków

Gołuchów

Gołuchów

Pleszew

Raszków

Dobrzyca

Krotoszyn

Koźmin Pogorzela Wielkopolski

Borek Wielkopolski

Nowe Miasto nad Wartą

Słupca

Zagórów

Nadwarciański Park Krajobrazowy Miłosław

Pyzdry Warta Żerkowsko-Czeszewski Park Krajobrazowy Książ Boguszyn Żerków Śmiełów Wielkopolski

Jutrosin

Gębice

Pępowo

Gostyń Pawłowice

Poniec

Rydzyna

LESZNO

Osieczna

Krzywiń Dolsk Lubiń

Nowy Dębiec

Śrem

Park Krajobrazowy Cichowo Gen. D. Chłapowskiego

Czempiń

Września

Środa Wielkopolska

Koszuty

Giecz

na

Wschowa

Kórnik

Luboń Puszczykowo

Wielkopolski Park Kórnik Mosina Narodowy Rogalin Rogaliński Park Krajobrazowy

Stęszew

Szreniawa

os

LEGNICA

Wielichowo

Kościan

Grodzisk Wielkopolski

Rakoniewice

GŁOGÓW

Województwo Lubuskie

ZIELONA GÓRA

Obra

Wolsztyn

Zbąszyń

Buk Opalenica

Przemęt Przemęcki BoszkowoŚmigiel Park Krajobrazowy

Nowy Tomyśl

BERLIN Zbąszyń

Pr

11


FOT: ARCHIWUM MIĘDZYCHODZKIEGO OŚRODKASPORTU I REKREACJI

MIERZYN | powiat międzychodzki VIVIII

64-400 Międzychód, Mierzyn tel. 95 748 15 24, 95 748 15 23, fax 95 748 15 25

mostir@op.pl www.mierzyn.cil.pl

FOT: Z. SZMIDT

Camping znajduje się przy szosie MiędzychódDrezdenko na zalesionym terenie w centrum rozległego (21 ha) Ośrodka Wypoczynkowego "Mierzyn-Ustronie" należącego do Międzychodzkiego Ośrodka Sportu, Turystyki i Rekreacji nad Jez. Mierzyńskim (48 ha). W ośrodku znajduje się ogólno dostępna baza sportowo-rekreacyjna: plaża strzeżona, wypożyczalnie sprzętu wodnego, sklepy, restauracje i bary. Wśród imprez rekreacyjnych organizowanych przez Ośrodek odbywają się turnieje siatkówki plażowej (Grand Prix Mierzyna), turnieje piłki nożnej, plażowej oraz zawody pływackie i na sprzęcie pływającym. Dużą atrakcją jest turniej Siłaczy (Strong Man). Na pobliskiej strzelnicy sportowej można spróbować swoich sił w strzelaniu.

FOT: ARCHIWUM MIĘDZYCHODZKIEGO OŚRODKASPORTU I REKREACJI

Camping stanowi dobrą bazę wypadową do zwiedzania sąsiedniego Międzychodu położonego nad Wartą i Jez. Miejskim. Miasto posiada nietypowy układ urbanistyczny, składa się z trzech wcześniej powstałych organizmów miejskich. Wśród starej zabudowy szczególnie interesująca jest ul. Rynkowa z zespołem domów ustawionych szczytem do ulicy, obecnie bardzo już rzadka. W pobliżu kościoła znajduje się jedna z atrakcji turystycznych Międzychodu - ujęcie źródła artezyjskiej wody mineralnej o znacznej zawartości siarkowodoru ujęte w powszechnie wykorzystywaną pompę.

FOT: Z. SZMIDT

Mierzyn znajduje się na terenie Puszczy Noteckiej, pozwala to organizować różnorodne wędrówki leśnymi szlakami oraz wycieczki po występujące tu bardzo obficie grzyby. Międzychód, ul. Rynkowa

FOT: ARCH. MIĘDZYCHODZKIEGO OŚRODKASPORTU I REKREACJI

12

Camping nr 108 Mierzyn „Pod Brzozami”

70

Qczynny od 22.06 do 31.08 Q70 miejsc dla namiotów Q16 miejsc dla przyczep Qkuchnia turystyczna Qsanitariaty Qświetlica Qboisko sportowe.

MIERZYN

Poznań

16


ZBĄSZYŃ | powiat nowotomyski IV-X 10

3

98

64-360 Zbąszyń, ul. Garczyńskich 5a tel. 68 38 69 407 fax 68 38 68 050 tel. kom. 785 617 176

QCzynny: od 15.04 do 31.10

Camping znajduje się na terenie dawnej twierdzy zbąszyńskiej nad Jez. Błędno (742 ha) zwanym również Jez. Zbąszyńskim i oddalony jest 400 m od centrum miasta. Zbąszyń to stary gród kasztelański gdzie zachowała się częściowo twierdza typu holenderskiego z renesansową bramą wjazdową z XVI-XVII w. Przy rynku wznosi się barokowy kościół NMP Wniebowziętej z połowy XVIII w. mający cenne wyposażenie wnętrza, m.in.: nagrobki rodziny Garczyńskich, dawnych właścicieli miasta. Ciekawym przykładem architektury monumentalnej jest gmach dworca kolejowego pochodzący z okresu międzywojennego, Zbąszyń był wówczas stacją graniczną. W centrum nad Obrą znajduje się unikatowy pomnik papieża Jana Pawła II przedstawiający Karola Wojtyłę siedzącego w kajaku.

Q10 miejsc na namioty Q3 miejsca dla przyczep campingowych

z możliwością korzystania z prądu Q98 miejsc w domkach campingowych

bez WC Qsanitariaty Qwypożyczalnia sprzętu wodnego Qrowery Qplaża Qmożliwość wędkowania.

Poznań

FOT: Z. SZMIDT

ZBĄSZYŃ

Okolice miasta posiadają wybitne walory turystyczne, szczególnie dla osób uprawiających sporty wodne. Przez ciąg jezior (m.in.: Wielkowiejskie, Chobienickie, Zbąszyńskie, Lutol, Wielkie) leżących w tzw. Bruździe Zbąszyńskiej przepływa rzeka Obra co stanowi popularny szlak kajakowy. Inną osobliwością jest niepowtarzalny w skali kraju folklor związany z ludowym instrumentem muzycznym kozłem. Za jego przyczyną utworzono Region Kozła, stowarzyszenie o charakterze gospodarczo-turystycznym sąsiadujących ze sobą 7 gmin. Na rynku w Zbąszyniu możemy oglądać uroczego koźlarza tyle że z brązu.

FOT: Z. SZMIDT

centrumsportu-zbaszyn@wp.pl www.centrumsportu-zbaszyn.pl

FOT: Z. SZMIDT

Camping nr 113 Zbąszyń „Przy Baszcie”

FOT: Z. SZMIDT

Pomnik koźlarza na rynku w Zbąszyniu

FOT: A. KALENIEWICZ

13


FOT: ARCHIWUM GOŁUCHOWSKIEGO OŚRODKA SPORTU I TURYSTYKI

GOŁUCHÓW | powiat pleszewski

Camping nr 106 Gołuchów

IV-X 50

63-322 Gołuchów ul. Leśna 1 tel./fax 62 76 15 063, 62 76 15 177 tel. kom. 606 662 954

FOT: ARCHIWUM URZĘDU GMINYW GOŁUCHOWIE

Camping w Gołuchowie działa w ramach Gołuchowskiego Ośrodka Turystyki i Sportu nad Zalewem Gołuchowskim (51 ha) utworzonym przez spiętrzenie niewielkiej rzeki Ciemnej. Obok położonej szkoły znajdują się obiekty sportowo-rekreacyjne Ośrodka z boiskiem do gry w piłkę siatkową i plażową, stadion piłkarski, korty tenisowe, szkolna sala gimnastyczna, place do gier i zabaw.

FOT: ARCHIWUM URZĘDU GMINYW GOŁUCHOWIE

Gołuchów to popularny w kraju ośrodek krajoznawczy i wypoczynkowy. W zamku mieści się Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu. Renesansowy zamek Leszczyńskich przebudowany przez Izabelę Działyńską w XIX w. nawiązuje stylowo do francuskich zamków nad Loarą. Mieści on ekspozycję zabytkowych wnętrz oraz m.in.: kolekcję starożytnych naczyń greckich tzw. waz gołuchowskich. Wokół zamku wzdłuż rzeki Ciemnej położony jest największy w Polsce park arboretum (162 ha) z drzewami krajowymi i egzotycznymi. Wśród nich znajduje się kilkanaście unikatowych egzemplarzy oraz kilkaset pomnikowych drzew. Opiekę nad parkiem sprawuje Ośrodek Kultury Leśnej będący jednostką specjalną Lasów Państwowych o zasięgu ogólnokrajowym. Ośrodek prowadzi działalność w zakresie ochrony dziedzictwa leśnictwa polskiego poprzez prowadzenie Muzeum Leśnictwa oraz Pokazową Zagrodę Zwierząt. Obecnie oprócz żubrów można oglądać tu również daniele, dziki oraz koniki polskie.

50

recepcja@gotis.pl www.gotis.pl Qczynny od 01.04. do 31.10. Q50 miejsc dla namiotów Q50 miejsc dla przyczep campingowych

z możliwością korzystania z prądu Q109 miejsc w domkach drewnianych

3,4,5,7-osobowych z WC i bez Qsanitariaty Qświetlica Qgastronomia Qplac zabaw Qboiska sportowe Qplaża piaszczysta Qkąpielisko strzeżone Qwypożyczalnia sprzętu wodnego Qmała gastronomia Qmożliwość wędkowania.

Poznań

GOŁUCHÓW

FOT: Z. SZMIDT

Największy w Wielkopolsce głaz

FOT: Z. SZMIDT

14

W pobliżu campingu, w lesie jedlickim, 2 km od centrum Gołuchowa leży największy w Wielkopolsce głaz narzutowy zwany kamieniem św. Jadwigi lub św. Kingi, związany z licznymi legendami. Jest to szary granit skandynawski o obwodzie 22 m i wysokości 3,5 m.

109


KÓRNIK | powiat poznański V-IX 20

10

Camping Kórnik

9

Qczynny od 01.05. do 30.09. Q20 miejsc dla namiotów Q10 miejsc dla przyczep campingowych

z możliwością korzystania z prądu Q9 domków 5-osobowych z WC i

aneksem kuchennym Qsanitariaty Qrestauracja „Tawerna pod żaglami” Qplac zabaw Qboiska sportowe Qmiejsce na ognisko i grill Qkąpielisko niestrzeżone Qprzystań Qmożliwość wędkowania.

KÓRNIK

Zamek w Kórniku

FOT: ARCHIWUM WOT

Turysta zmotoryzowany ma możliwość odbycia wycieczki popularnym Szlakiem Kórnickim prowadzącym przez Kórnik - Bnin - Rogalin - Puszczykowo - Wielkopolski Park Narodowy - Szreniawę - Poznań. Dla turystów lubiących piesze wędrówki i kontakt z przyrodą przeznaczona jest ścieżka edukacyjno-przyrodnicza „Bobrowy Szlak” o trzech różnych stopniach trudności prowadząca z pobliskich Świątnik do Czmońca. Popularny szlak turystyczny im. Mieczysława Orłowicza (czerwony) prowadzi z Kórnika - na ratuszu znajduje się tablica M. Orłowicza - do Zaniemyśla wzdłuż rynny jezior kórnicko-zaniemyskich. Osoby lubiące przebywać w dużym mieście, mają w zasięgu 20 km Poznań, do którego prowadzi doskonała szosa.

FOT: Z. SZMIDT

Poznań

Camping położony jest na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kórniku na tzw. Błoniach nad Jez. Kórnickim (82 ha). Obok znajduje się stadion sportowy a także motel Nestor. Do centrum miasteczka jest około 500 m. główną ulicą prowadzącą do rynku. W jego centrum znajduje się ładny ratusz zwieńczony symbolem miasta kurem. W południe można usłyszeć pianie tegoż kura oraz hejnał kórnicki. Atrakcje Kórnika są powszechnie znane i warto poświęcić im nieco czasu. Przy rynku można zobaczyć tzw. Igielne ucho - przejście do bożnicy żydowskiej zniszczonej w czasie II wojny światowej. Z campingu można dopłynąć stateczkiem „Anna Maria” do położonego po drugiej stronie jeziora zamku. Neogotycki zamek mieści muzeum z bogatymi zbiorami, Bibliotekę Kórnicką PAN, otacza go park arboretum Instytutu Dendrologii PAN. Przystań statku znajduje się obok dużego parkingu na tzw. Prowencie, dawnym folwarku, gdzie urodziła się laureatka Nagrody Nobla - Wisława Szymborska. Na budynku zawieszono okolicznościową tablicę.

FOT: Z. SZMIDT

Qświetlica-jadalnia

62-035 Kórnik ul. Leśna 6 tel/fax 61 817 01 83

FOT: Z. SZMIDT

osirkornik@poczta.onet.pl www.reges.home.pl/kornik.htm

Dęby Rogalińskie

FOT: Z. SZMIDT

15


BARANOWO | powiat poznański

FOT: Z. SZMIDT

Camping nr 30 Baranowo „Turist Camp” 62-081 Przeźmierowo, Baranowo tel. 61 814 28 12 tel. kom. 502 049 002 fax 61 814 27 28 Camping znajduje się na zadrzewionym terenie na wysokim brzegu Jez. Kierskiego (286 ha) jednego z większych ośrodków żeglarstwa w kraju. Położony jest przy drodze Poznań-Szamotuły a do centrum Poznania odległość wynosi około 12 km. Camping wyróżniany był w konkursie Mister Camping.

IV-X 250

70

21

campingnr30@wp.pl www.camping30.webon.pl Qczynne od 1.04 do 15.10 Qpole namiotowe na 250 osób Q70 miejsc dla przyczep z możliwością

korzystania z prądu i sanitariatów (ciepła, zimna woda) Q21 domków 5-osobowych z kuchnią i

pełnym węzłem sanitarnym Qkuchnia turystyczna

FOT: Z. SZMIDT

Atrakcyjne położenie tuż obok Poznania powoduje, że jest on dobrym miejscem wypadowym do zwiedzania miasta. Jedną z propozycji poznania miasta jest wędrówka coraz popularniejszym Traktem Królewsko Cesarskim. Prowadzi on od siedziby królewskiej, Mieszka I i Bolesława Chrobrego na Ostrowie Tumskim przez Górę Przemysła z zamkiem królewskim. W Poznaniu był też cesarz Otton III w drodze na słynny zjazd gnieźnieński w 1000 r., obecny patron zjednoczonej Europy. Inny z cesarzy, Napoleon Bonaparte był tu czterokrotnie i mieszkał w byłym kolegium jezuickim. Dla cesarza niemieckiego Wilhelma II wybudowano monumentalny zamek, dzisiaj mieszczący Centrum Kultury „Zamek”. W oparciu o walory kulturowe miasta trakt porusza 4 wątki tematyczne: historię, zabytki architektury, kulturę i tradycję wielkopolską podkreślając ich unikatowość w skali kraju. Nie sposób odbyć wędrówkę szlakiem traktu w ciągu jednego dnia, na jego trasie jest ponad 60 atrakcyjnych obiektów.

Qsanitariaty, plac zabaw dla dzieci Qboisko do gry w siatkówkę i piłkę

ręczną Qsala bilardowa Qkawiarnio-restauracja z całodziennymi

posiłkami Qw odległości 500 m kąpielisko

strzeżone Qwypożyczalnia sprzętu wodnego Qtereny wędkarskie

FOT: Z. SZMIDT

BARANOWO Poznań

FOT: ARCHIWUM WOT

Zamek Cesarski w Poznaniu

FOT: Z. SZMIDT

16


BOGUSZYN | powiat średzki V-VIII 20

20

4

Qczynny od 01.05. do 31.08 Q20 miejsc dla namiotów Q20 miejsc dla przyczep campingowych

z możliwością korzystania z prądu Q4 domki ogrodowe i holenderskie z

pełnym aneksem kuchennym Qsanitariaty

Poznań BOGUSZYN

Camping bardzo nietypowy jak na polskie warunki. Znajduje się tuż za wsią Boguszyn położoną między Książem Wlkp. a Nowym Miastem nad Wartą. Usytuowany w szczerym polu wśród pól uprawnych. Administruje nim rodzina holenderska. We wsi zachował się zespół dworski rodziny Sczanieckich z połowy XIX w. nawiązujący do neogotyku romantycznego.

FOT: Z. SZMIDT

Dalsze wycieczki można odbywać nad Wartę, która płynie tu szeroko rozlaną doliną z licznymi zakolami i starorzeczami. Pobliski Książ Wlkp. to miasteczko upamiętnione bitwą kosynierów w czasie Wiosny Ludów w 1848 r., zachowały się 2 kopce kryjące mogiły powstańców. W przeciwnym kierunku można dotrzeć do Chociczy z okazałym pałacem eklektycznym z początku XX w. Nieco dalej do Nowego Miasta nad Wartą, niewielkiego uroczego miasteczka z gotyckim kościołem Świętej Trójcy z cenną renesansową polichromią. Tuż za Nowym Miastem położony jest Folwark Konny Hermanów prowadzący kursy jazdy konnej.

FOT: Z. SZMIDT

Qplac zabaw dla dzieci.

63-041 Nowe Miasto, Boguszyn, ul. Słoneczna tel. kom. 691 346 788 tel. kom. 723 306 597 (Angielski/Niemiecki/Niderlandzki) tel. Holandia: 0031 518 412 047

FOT: Z. SZMIDT

campingdekleinestad@upcmail.nl www.campingdekleinestad.nl

Camping 249 „Małe Miasto”

FOT: Z. SZMIDT

Kościół w Nowym Mieście

FOT: P. FIGURSKI

17


POWIDZ | powiat słupecki

FOT: Z. SZMIDT

Camping „Łazienki” w Powidzu

V-IX 50

40

@

62-430 Powidz, ul. Bilskiego 1 tel. 512 008 814 Camping znajduje się na terenie ośrodka wypoczynkowego „Łazienki”, pięknie położonego nad Jeziorem Powidzkim (1036 ha) w Powidzu. W ośrodku działa szkoła windsurfingu, organizowane są obozy kajakowe i żeglarskie. W pobliżu, w Przybrodzinie drugi ośrodek wypoczynkowy „Na skarpie” z campingiem i zapleczem noclegowo-gastronomicznym.

FOT: Z. SZMIDT FOT: Z. SZMIDT

Powidz, niegdyś miasto królewskie, obecnie jest niewielką wsią gminną i znaczącym ośrodkiem wypoczynkowym. W jego okolicach, dzięki znacznemu akwenowi jakim jest Jez. Powidzkie powstało wiele ośrodków wypoczynkowych i kolonie domków letniskowych. Znaczny ten obszar aż po Trzemeszno i Wilczyn wchodzi w skład Powidzkiego Parku Krajobrazowego, chroniącego krajobraz polodowcowy. We wsi, mającej charakter miasteczka z niewielkim rynkiem, można zobaczyć neogotycki kościół z połowy XIX w. oraz Górę Zamkową - średniowieczne grodzisko położone nad jeziorem.

Qczynny od 01.05. do 30.09. Q50 miejsc dla namiotów Q40 miejsc dla przyczep campingowych

z możliwością korzystania z prądu Q53 miejsca w pokojach 2,- 3-, 4-, 5-

osobowych z WC Qsanitariaty Qgastronomia Qsala gimnastyczna Qplac zabaw dla dzieci Qpiaszczysta plaża Qkąpielisko strzeżone Qwypożyczalnia sprzętu wodnego Qwypożyczalnia jachtów Qboiska sportowe Qmożliwość wędkowania.

POWIDZ Poznań

FOT: Z. SZMIDT

FOT: Z. SZMIDT

18

53


WRZEŚNIA | powiat wrzesiński V-X 15

50

Camping nr 190 Września

10

Qczynny od 01.05. do 31.10. Q15 miejsc dla namiotów Q50 miejsc dla przyczep campingowych

z możliwością korzystania z prądu Q10 domków typu Brda 5,6-osobowych

z węzłem sanitarnym Qsanitariaty

Qteren rekreacyjny na ognisko Qkorty tenisowe Qgastronomia.

WRZEŚNIA

Września to prężne miasto znane powszechnie z głośnego strajku szkolnego z 1901 r. w którym 118 dzieci protestowało przeciwko przymusowi nauki religii w języku niemieckim. Obecnie w dawnej Katolickiej Szkole Ludowej mieści się Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich. Obok muzeum wznosi się gotycki kościół farny Wniebowzięcia NMP i św. Stanisława z połowy XV w. posiadający barokowe wyposażenie. Uroczy jest wrzesiński rynek zabudowany zabytkowymi kamieniczkami z neogotyckim ratuszem i upamiętnionym miejscem spalenia 4 kobiet w 1720 r. za czynienie czarów. Obok campingu można oglądać inny z zabytków miasta drewniany kościół Świętego Krzyża z XVII w.

FOT: Z. SZMIDT

Okolice miasta obfitują w ciekawe zabytki, które można zobaczyć w czasie krótkich wycieczek. Interesujący jest zwłaszcza potężny gród w Grzybowie pochodzący z początku X w., odbywają się w nim Międzynarodowe Zjazdy Wojowników Słowiańskich połączone z pokazem walk i prezentacją rzemiosła. Także w Grzybowie znajduje się nietypowa kaplica cmentarna naśladująca wczesnoromańską kaplicę św. Feliksa i Adaukta zbudowaną na Wawelu. Inne atrakcje możemy znaleźć w Czerniejewie czy Miłosławiu gdzie wznoszą się okazałe pałace w rozległych parkach.

FOT: Z. SZMIDT

Poznań

Camping położony jest nad zbiornikiem zaporowym Lipówka (22 ha) utworzonym na niewielkiej rzeczce Wrześnicy. Nad zbiornikiem znajduje się plaża, restauracja i tereny rekreacyjne. Obiekt wchodzi w skład Wrzesińskich Obiektów Sportowo-Rekreacyjnych. Należą do nich także położone w pobliżu: kompleks basenów oraz amfiteatr w parku im. Dzieci Wrzesińskich. FOT: Z. SZMIDT

Qkuchnia turystyczna Qboisko sportowe

62-300 Września, ul. Świętokrzyska 14-16 tel. 61 437 00 45 tel. kom. 504 169 380 fax 61 436 05 52

FOT: Z. SZMIDT

wosr.wr@neostrada.pl www.wosr.wrzesnia.pl

Międzynarodowy Zjazd Wojowników Słowiańskich w Grzybowie

FOT: ARCHIWUM WRZESIŃSKICH OBIEKTÓW SPORTOWO-REKREACYJNYCH

19


Informacje

Poznań Centrum Informacji Turystycznej 61-772 Poznań, Stary Rynek 59/60 tel. 61 852 61 56, 61 855 33 79 it@cim.poznan.pl Centrum Informacji Miejskiej – Arkadia 61-816 Poznań, ul. Ratajczaka 44 tel. 61 851 96 45, 61 856 04 54 centrum@cim.poznan.pl

Wielkopolska w Internecie www.wielkopolska.travel www.turystyka-kulturowa-wlkp.pl

Filia CIM – MTP 60-734 Poznań, ul. Głogowska 14 tel. 61 869 20 84 centrum@cim.poznan.pl Filia CIM – Ławica – lotnisko 60-189 Poznań, ul. Bukowska 285 tel. 61 849 21 40 lawica@cim.poznan.pl Informacja i Usługi Turystyczne „Glob-Tour FB” 60-801 Poznań, ul. Dworcowa 1 tel. 61 866 06 67 info@globtourfb.poznan.pl

Gniezno Powiatowe Centrum Informacji Turystycznej 62-200 Gniezno, ul. Rynek 14 tel. 61 428 41 00 info@szlakpiastowski.com.pl

Kalisz Centrum Informacji Turystycznej 62-800 Kalisz, ul. Zamkowa tel. 62 598 27 31

it@um.kalisz.pl Konin Centrum Informacji Turystycznej 62-510 Konin, ul. Dworcowa 2 tel. 63 246 32 48 biuro@lotmarina.pl

Leszno Informacja Turystyczna 64-100 Leszno, ul. Słowiańska 24 tel. 65 529 81 91, 65 529 81 92 infotur@leszno.pl

Nowy Tomyśl Gminny Ośrodek Informacji 64-300 Nowy Tomyśl, pl. Niepodległości 10 tel. 61 44 23 806 r.ratajczak@nowytomysl.pl

Piła Powiatowy Punkt Informacji Turystycznej, Kulturalnej i Sportowej 64-920 Piła, al. Niepodległości 33/35 tel. 67 210 94 80 pit@powiat.pila.pl

Puszczykowo Centrum Ekoinfo 62-040 Puszczykowo, ul. Poznańska 1 tel. 61 633 62 83, 61 898 37 11 promocja@puszczykowo.pl

Śrem Unia Gospodarcza Regionu Śremskiego – Śremski Ośrodek Wspierania Małej Przedsiębiorczości 63-100 Śrem, ul. Okulickiego 3 tel. 61 283 27 04 unia@srem.com.pl

Wolsztyn FOT: Z. SZMIDT

Gminne Centrum Informacji w Wolsztynie 64-200 Wolsztyn, ul. Roberta Kocha 12a tel. 68 347 31 04 gci@wolsztyn.pl

20

Wybrane biura podróży organizujące przyjazdy do Wielkopolski Marpol Travel 64-500 Szamotuły, ul. Dworcowa 1 tel./fax 61 292 38 21 www.marpoltravel.pl info@marpoltravel.pl Biuro Podróży „ATUR“ 61-725 Poznań, ul.Mielżyńskiego 18/3 tel. 61 85 16 292, 61 85 60 881 fax 61 85 13 604 www.atur.com office@atur.com.pl Weiss-Travel Agencja Turystyczna Karoliny Gnusowskiej-Weiss 61-062 Poznań , ul. Mścibora 62/9 tel. 61 65 33 650 fax 61 65 33 659 office@weiss-travel.com


Mapa Wielkopolski


Wydawca:

Wielkopolska Organizacja Turystyczna www.wot.org.pl

Tekst:

Zbigniew Szmidt

Mapa:

Autograf www.autograf-poligrafia.pl

Opr. graficzne:

Studio Graficzne CityVisitor

ISBN

978-83-61454-17-5

Poznań 2012

Foldery promujące Wielkopolskę wspierane są przez mobilne technologie.

Czytnik kodów QR znajdziejsz na www.odkoduj.com

www.wielkopolska.travel www.turystyka-kulturowa-wlkp.pl

Campingi w Wielkopolsce  

Campingi w Wielkopolsce

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you