Page 1

Turystyka aktywna

w Wielkopolsce


Wielkopolska Położenie Województwo wielkopolskie leży w zachodniej części Polski, w dorzeczu rzeki Warta, na głównym europejskim szlaku wschód-zachód, w środkowej części Niziny Wielkopolsko-Kujawskiej. Województwo ma bardzo dobre połączenia komunikacyjne z Europą i światem. Tutaj przebiegają drogi z Berlina przez Poznań, Konin i Warszawę do Moskwy oraz z Pragi przez Wrocław, Leszno i Poznań na północ Europy.

Obszar 29.826 km2 tj. 9,5 % terytorium Polski.

Ludność Około 3 mln 400 tys. tj. 8,7 % ludności kraju.

Stolica Stolicą województwa jest miasto Poznań liczące około 600 tysięcy mieszkańców. Stanowi ono centrum gospodarcze, handlowe, naukowe, kulturalne i turystyczne zachodniej Polski. Port lotniczy „Ławica” pełni funkcję lotniska krajowego i międzynarodowego.

Większe miasta Gniezno, Kalisz, Konin, Leszno, Ostrów Wielkopolski, Piła. ZDJĘCIA NA OKŁADKACH: ARCH. UNII GOSPODARCZEJ REGIONU ŚREMSKIEGO, AUTOR: M. DZIUBA ARCH. URZĘDU MIASTA W PILE ARCH. URZĘDU GMINY W GOŁUCHOWIE ARCH. MALTA-SKI ARCH. ORGANIZACJI TURYSTYCZNEJ LESZNO-REGION ZBIGNIEW SZMIDT ANDRZEJ KALENIEWICZ

ISBN 978-83-60519-71-4

www.wielkopolska.travel

www.turystyka-kulturowa-wlkp.pl

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 FUNDUSZE EUROPEJSKIE – DLA ROZWOJU INNOWACYJNEJ WIELKOPOLSKI


Stadnina koni w Jeziorkach

FOT: ARCHIWUM MALTA-SKI

Każdy fragment wielkopolskiego krajobrazu i tradycje kulturowe inspirują do uprawiania innego rodzaju turystyki aktywnej. Rzeki i jeziora zachęcają do uprawiania kajakarstwa, windsurfingu, wędkarstwa, lasy sprzyjają myślistwu i turystyce rowerowej, a zróżnicowane tereny zachęcają do narciarstwa biegowego. Okolice Leszna, Ostrowa Wielkopolskiego, Piły i Poznania kojarzą się nieodparcie z szybownictwem i lotniarstwem czy baloniarstwem. Niektóre formy turystyki aktywnej nie zależą aż tak bardzo od krajobrazu, ani od tradycji. Golf przywędrował do nas z Wysp Brytyjskich i jest zjawiskiem dość nowym. Można go jednak uprawiać tylko na specjalnie przygotowanym terenie w odróżnieniu od pierwotnej i najbardziej masowej formy wypoczynku i relaksu, czyli turystyki pieszej.

Polowanie na kaczki

FOT: ORGANIZACJA TURYSTYCZNA LESZNO-REGION

Wielkopolska jest idealnym regionem do uprawiania turystyki aktywnej. Wystarczy mieć tylko pomysł i chęć. Krajobraz Wielkopolski tworzą wysoczyzny morenowe z uprawnymi polami i rozległe pradoliny. Nie brakuje dużych kompleksów leśnych Wielkopolski Park Narodowy, Park Krajobrazowy Puszcza Zielonka, Puszcza Notecka i lasy nad Gwdą płynącą przez tereny o urozmaiconej rzeźbie pozostawionej przez zlodowacenie bałtyckie. W ten pejzaż znakomicie wkomponowały się jeziora i rzeki.

FOT: B. LUDOWICZ

Region dla ciekawych i aktywnych

Driving Range Malta Poznań

Turystyka aktywna to coś więcej niż forma spędzania czasu wolnego. To styl życia. To kontakt z przyrodą. Turystyka aktywna zakłada również, że wysiłek fizyczny i obcowanie z naturą łączymy z poznawaniem kultury materialnej. I dlatego większość szlaków rowerowych, pieszych, a nawet wodnych uwzględnia „przystanki” przy kościołach, pałacach lub innych obiektach zabytkowych.

www.wielkopolska.travel

FOT: ARCHIWUM ORGANIZACJI TURYSTYCZNEJ LESZNO-REGION

1


Turystyka piesza

FOT: Z. SZMIDT

FOT: R. GLAPIAK

FOT Z. SZMIDT:

W okolicach Wolsztyna

Nordic Walking w okolicach Leszna

W Wielkopolskim Parku Narodowym

Turystyka piesza

Piechur ma w czym wybierać. W Wielkopolsce wytyczono ponad 3000 kilometrów szlaków pieszych. Jeśli kocha przyrodę, zaprowadzą go one do pomników natury, poprowadzą przez lasy, pola i na przykład nadwarciańskie łęgi. Jeśli pasjonują go zabytki sakralne, bez problemów znajdzie do nich drogę oznakowaną niebieską lub żółtą kreską. Niektóre szlaki wiodą przez całą Wielkopolskę, inne przez skrawek regionu. Największą wartością turystyki pieszej jest możliwość komponowania sobie trasy dzięki temu właśnie, że szlaki długodystansowe krzyżują się z lokalnymi, tworząc dość gęstą sieć. Szczególne walory mają leśne ścieżki dydaktyczne.

Okonek

Jastrowie Złotów Gwda

Krajenka

Łobżenica

Wysoka

PIŁA SNN

Wyrzysk Osiek nad Notecią

Kaczory

Szamocin

Ujście

Trzcianka

Chodzież

Drawieński Park Narodowy

Margonin Gołańcz

SZW

Czarnków

Wieleń

Noteć

Krzyż Wielkopolski

Tarnowo Pałuckie Łekno

Lubasz

Wągrowiec Puszcza Notecka Jaracz Warta

Sieraków

Sierakowski Park Krajobrazowy

Oborniki

Rokietnica

Lwówek

POZNAŃ

A2 Nowy Tomyśl

Opalenica Buk

Zbąszyń

Grodzisk Wielkopolski

Wolsztyn Obra

Stęszew

Wielichowo

Wielkopolski Park Mosina Narodowy

Kleczew

Przedecz Licheń

Koszuty Kórnik

Kłodawa

A2

Golina

Nadwarciański Park Krajobrazowy Ląd Miłosław

Środa Wielkopolska

Zaniemyśl

KONIN

Zagórów

A2 Rychwał

Nowe Miasto nad Wartą

Cichowo

Koło

Stare Miasto

Pyzdry Żerkowsko-Czeszewski Park Krajobrazowy Żerków Śmiełów Warta

Książ Wielkopolski

Tuliszków

Turek

Dąbie

Legenda

SPSJ

Krzywiń Dolsk Lubiń

Borek Wielkopolski

Jarocin

LESZNO Rydzyna

Rokosowo

Dobrzyca

Krobia

Gębice

Russów Gołuchów

Pępowo

Poniec

Dobra

Stawiszyn Żelazków

Koźmin Pogorzela Wielkopolski

Pawłowice

na

Pleszew

Gostyń

os

Osieczna

Kobylin

Raszków Miejska Górka Jutrosin Rawicz

Zduny Sulmierzyce

Międzynarodowy Szlak Pielgrzymi św.Jakuba

Opatówek

SZW

Szlak Zachodniej Wielkopolski

SNN

Szlak Nadnotecki

SPW

Szlak Południowej Wielkopolski

Nowe Skalmierzyce Ostrów Wielkopolski Przygodzice

Odolanów

SPSJ

Koźminek

KALISZ

Lewków

Krotoszyn

Bojanowo

SPW

Antonin Mikstat Park Krajobrazowy Dolina Baryczy Ostrzeszów

Kobyla Góra Kępno Bralin

2

Sompolno

Ślesin Słupca

Pr

SZW

Powidz

Grzybowo Września

Kościan

Śmigiel

Nadgoplański Park Krajobrazowy

Witkowo

Giecz

Park Śrem Krajobrazowy Gen. D. Chłapowskiego

Przemęt Przemęcki Park Krajobrazowy

SPSJ

Kostrzyn

Rogalin Rogaliński Park Krajobrazowy Czempiń

Rakoniewice

Gniezno Trzemeszno Powidzki Park Krajobrazowy

Park Krajobrazowy Uzarzewo Promno Czerniejewo Swarzędz

Luboń Puszczykowo

Szreniawa

Mieleszyn

Lednicki Długa Goślina Park Krajobrazowy Puszcza Zielonka Dziekanowice Murowana Goślina Pobiedziska

Szamotuły Pniewy

Mniszki Miedzichowo

Skoki

Ostroróg

Kwilcz

Pszczewski Park Krajobrazowy

Mieścisko

Obrzycko Słopanowo

Kłecko

Chrzypsko Wielkie

Międzychód

Rogoźno

Wronki

Grabów nad Prosną


Ujście-Czarnków-Goraj-Sieraków-Międzychód-Pszczew-Trzciel-Zbąszyń-ŚwietnoKaszczor-Wieleń Zaobrzański- Włoszakowice-Górka Duchowna-Leszno-Rydzyna-GóraWąsosz Wybrane ciekawostki na trasie:

FOT: Z. SZMIDT

Okolice Międzychodu

Międzynarodowy Szlak Pielgrzymi św. Jakuba - 235 km

Wybrane atrakcje na trasie:

FOT: R. GLAPIAK

Odcinek wielkopolski tej najstarszej europejskiej drogi pielgrzymkowej do Santiago de Compostella łączy się z odcinkiem dolnośląskim, wytyczonym przez Bolesławiec do przejścia granicznego w Zgorzelcu i dalej przez Łużyce i Saksonię do Pragi. Powstał już nowy odcinek biegnący z Berlina przez Brandenburgię do Frankfurtu nad Odrą. Na wielkopolskim odcinku odwiedzimy świątynie pw. św. Jakuba oraz miejsca związane z początkami państwa polskiego: Gniezno, Mogilno, Imiołki, Owińska, Poznań, Głuszynę, Rogalinek, Lubiń, Osieczną, Święciechowę i Wschowę.

Nordic Walking w okolicach Leszna

Mogilno - romańsko-gotycki pobenedyktyński klasztor i kościół ufundowany wg. tradycji przez św. Wojciecha oraz fara pw. św. Jakuba z pocz. XVI w. Gniezno - grób św. Wojciecha i spiżowe drzwi w Katedrze Arcybiskupiej z XII w. pokryte płaskorzeźbami przedstawiającymi żywot Świętego, skarbiec archikatedralny, Muzeum Początków Państwa Polskiego, kościół Bożogrobców, starówka Imiołki nad j. Lednickim - od 1997 r. miejsce spotkań młodzieży chrześcijańskiej, nad którym dominuje wielka Brama-Ryba, ośrodek poznańskich dominikanów Poznań - Ostrów Tumski z Archikatedrą i grobami pierwszych władców, Stare Miasto z kościołami i Starym Rynkiem ozdobionym renesansowym ratuszem, Wzgórze Św. Wojciecha z nekropolią polskich bohaterów i patriotów (spoczywa tu m.in. J. R. Wybicki twórca polskiego hymnu narodowego), Centrum Handlu, Sztuki i Biznesu Stary Browar, tereny rekreacyjne wokół jeziora Maltańskiego, największe w Europie ZOO, dzielnica cesarska i in. UWAGA: Przy kościele pw. Św. Jana Jerozolimskiego za Murami pielgrzymi otrzymają pomoc i wszelkie informacje związane ze szlakiem św. Jakuba.

Głuszyna - wczesnogotycki kościół pw. św. Jakuba, obelisk upamiętniający urodzonego tu badacza Australii i Ameryki Południowej E. Strzeleckiego Rogalinek - drewniana świątynia pw. św. Michała i MB Wspomożenia Wiernych, na łęgach nadwarciańskich największe skupisko starych dębów w Europie Manieczki - dwór z 1894 r. oraz kaplica rotunda z 1786 r. ufundowana przez J. Wybickiego - autora słów hymnu narodowego - właściciela wsi Lubiń - romańsko-barokowy klasztor benedyktyński z bogatym wyposażeniem wnętrz i salą pamiątek, największy kasztanowiec w Wielkopolsce, romański kościół pw. św. Leonarda Osieczna - miasteczko z farą gotycką pw. Trójcy Świętej, poreformacki zespół klasztorny z jednolitym wyposażeniem wnętrza z XVIII w., zamek - dziś dziecięce sanatorium przeciwreumatyczne, rezerwat żółwia błotnego nad zalewem Wonieść Święciechowa - kościół gotycki pw. św. Jakuba

Ujście - miasteczko nad Gwda i Notecią, kalwaria przy kościele pw. Przelania Krwi Przenajświętszej, festyn kupiecki w czerwcu Czarnków - Kościół gotycki z XVI w., dobrze zachowana dzielnica żydowska (Plac Bartoszka), zjazd bliźniaków z całej Polski (ostatnia niedziela sierpnia), skocznia narciarska Chalin - Ośrodek Edukacji Przyrodniczej w starym dworze o niesamowitej historii (tel. 61 295 22 72, 61 854 13 98). Międzychód - zabytkowy układ urbanistyczny miasteczka, laufpompa ze zdrową wodą, Muzeum Regionalne (ul. 17 stycznia 100, tel. 95 748 27 01) Zbąszyń - miasteczko wielkopolskie z zachowanymi bastionami twierdzy typu holenderskiego, muzeum regionalne w renesansowej wieży (ul. Garczyńskich 6, tel. 68 84 63 56) Świętno - szachulcowy kościół z poł. XIX w., stolica Wolnego Państwa Świętno w 1919 r., w okolicy wydma śródlądowa o wys. 87 m n.p.m. Wieleń Zaobrzański - Sanktuarium Matki Boskiej z Dzieciątkiem - Ucieczki Grzeszników Górsko - Zagroda „U Rzeźbiarza” z Galerią Rzeźby Ptaków Przemęckiego Parku Krajobrazowego i płaskorzeźbami ze scenami z „Pana Tadeusza” (Górsko 31, tel. 65 549 47 37) Włoszakowice - Pałac Sułkowskich z XVIII w., zbudowany na planie trójkąta, miejsce urodzenia K. Kurpińskiego autora pieśni „Warszawianka” Bukowiec Górny - izba regionalna, ośrodek rzeźbiarstwa, hafciarstwa i twórczości ludowej Górka Duchowna - Sanktuarium Matki Boskiej przy barokowym kościele pw. MB Pocieszenia i św. Michała, miejsce śmierci błogosławionego E. Bojanowskiego Leszno - Rynek z barokowym Ratuszem, Kościół św. Krzyża i kościół św. Mikołaja z nagrobkami Leszczyńskich, synagoga w której obecnie znajduje się galeria sztuki Rydzyna - zabytkowy zespół rezydencjonalno-miejski Leszczyńskich i Sułkowskich, jeden z największych w Wielkopolsce zamków (tel. 65 529 50 40, 65 529 50 26).

Turystyka piesza

Szlak Zachodniej Wielkopolski 365km

3


Turystyka piesza

Szlak Południowej Wielkopolski 199 km Jarocin-Dobrzyca-Lutynia-Pleszew-TurskoGołuchów-Kucharki-Szczury-LewkówCzekanów-Kotłów-Mikstat-SiedlikówOstrzeszów-Mikorzyn-Kępno-GrębaninSiemianice-Bolesławiec

FOT: Z. SZMIDT

Warto przebyć te drogę by odwiedzić rezydencje magnackie w Lewkowie, Dobrzycy i Gołuchowie oraz dworki szlacheckie w prawie każdej wsi leżącej na trasie. Liczne zabytkowe świątynie, w tym sanktuaria, urzekną swą urodą i historią. Pod Ostrowem Wlkp. zaskoczy wędrowców pofałdowany teren z Górami Kocimi i Kobylą Górą - najwyższym wzniesieniem w Wielkopolsce (284 m. n.p.m.) oraz wspaniałe lasy. Tereny te to obszar ochrony krajobrazu: „Wzgórza Ostrzeszowskie” i „Kotlina Odolanowska”. W każdym miasteczku prężnie funkcjonują regionalne muzea, które gromadzą pamiątki przeszłości.

W Wielkopolskim Parku Narodowym

Wybrane ciekawostki na trasie: Jarocin - kościół św. Marcina sprzed 1610 r., pałac Radolińskich, podcieniowy Ratusz mieszczący Muzeum Regionalne (tel. 62 747 34 49), ruiny gotyckiego kościoła szpitalnego. W Jarocinie odbywają się słynne festiwale muzyki rockowej Golina - drewniany kościół pw. św. Andrzeja z XVII w., lokalne sanktuarium maryjne, miejsce powstawania tradycyjnych haftów tzw. „snutek golińskich” (możliwość kupna u lokalnych twórców ludowych) Dobrzyca - Zespół Pałacowo-Parkowy z XVIII w. - obecnie muzeum (tel. 62 741 30 39), wspaniała architektura ogrodowa z największym w Wielkopolsce platanem. Całość utrzymana w symbolice masońskiej. Drewniany kościół św. Tekli z 1778 r. Tursko - w barokowej świątyni pw. św. Andrzeja cel lokalnych pielgrzymek - ludowy drzeworyt wzorowany na wizerunku Maryjnym z Maria-Zell w Austrii Gołuchów - zamek Izabeli z Czartoryskich Działyńskiej - sen znad Loary nad Czermną to perełka architektoniczno-muzealna, w przyzamkowym Parku (największym w Wielkopolsce) rośnie 1000 gatunków drzew i krzewów; jest tu też Muzeum Myślistwa oraz rezerwat pokazowy żubrów. Pobliski zalew stanowi atrakcyjne miejsce rekreacji i wypoczynku Kucharki, Górzno, Szczury - kościoły drewniane z XVIII w. Sobótka - gotycki kościół pw. Narodzenia NMP i neorenesansowy zespół pałacowoparkowy z XIX w. Lewków - w pałacu Lipskich mieści się Muzeum Wnętrz Pałacowych (ul. Kwiatkowska 6c, tel. 62 733 87 92)

4

Kotłów - wieś położona niezwykle malowniczo, na wzniesieniu (230 m. n.p.m.) kościół romański z 1108 r. pw. Narodzenia NMP, skąd roztaczają się dalekie panoramy na dolinę Prosny i Baryczy Mikstat - położone u podnóża Wzgórz Ostrzeszowskich rolnicze miasteczko, w którym zachował się zwyczaj święcenia inwentarza domowego i gospodarskiego, by w ten sposób ustrzec zwierzęta przed chorobami i zarazą (kościół św. Trójcy, 16. sierpnia w dzień odpustu Św. Rocha) Ostrzeszów - miasto z gotyckimi pozostałościami zamku królewskiego i 24 m wieżą widokową, ciekawa XV w. fara pw. NMP Wniebowziętej, pobernardyński barokowy kościół i klasztor (obecnie Nazaretanek), w Ratuszu Muzeum Regionalne (tel. 62 730 20 42), basen i stadion im J. Kusocińskiego meta tradycyjnych biegów przełajowych (odbywają się od 1965 r.) Kępno - Muzeum Regionalne (ul. Ratuszowa 2, tel. 62 782 36 30), synagoga i grodzisko stożkowate, w którego sąsiedztwie stoi pomnik upamiętniający zawarcie w 1286 r. układu „o przeżycie” pomiędzy Mszczujem II - księciem pomorskim a Przemysłem II księciem wielkopolskim Grębanin - drewniana świątynia z XVIIXVIII w. pw. NMP Niepokalanie Poczętej z wyposażeniem z epoki, tutejsza drewniana figura MB z Dzieciątkiem z 1500 r. jest obiektem adoracji licznych pielgrzymów, w pobliskim dworze zamieszkiwał znakomity malarz Piotr Potworowski Siemianice - zespół pałacowo-parkowy Szembeków w stylu neorenesansu północnoeuropejskiego, dziś Leśny Zakład Doświadczalny Akademii Rolniczej w Poznaniu

Szlak Nadnotecki 269 km Ostroróg - Kobusz - Sieraków - WieleńTrzcianka - Białośliwie - Osiek - Żelazno (za wsią szlak opuszcza woj. Wielkopolskie) Samostrzel - Nakło - Tur - Bydgoszcz Szlak prowadzi przez Sierakowski Park Krajobrazowy, Leśny Kompleks Promocyjny Puszcza Notecka z licznymi ścieżkami edukacyjnymi i rezerwatami przyrody oraz przez morenowe wzgórza z malowniczymi nadrzecznymi widokami. Przechodzi przez kilka ciekawych i malowniczo położonych miasteczek, w których odwiedzić można regionalne muzea. Wybrane ciekawostki na trasie: Ostroróg - małe miasteczko nad Ostrorogą, gotycka fara z XV w. Sieraków - Stadnina Ogierów, zamek z unikatowymi sarkofagami Opalińskich i manierystyczny zespół pobernardyński Dzierżążno Wielkie - szachulcowa świątynia z 1595 r. pw. MB Różańcowej Trzcianka - Muzeum Regionalne i Muzeum Puszczy Noteckiej (ul. Żeromskiego 36, tel. 67 216 24 46) Byszewice - galeria ogrodowa rzeźbiarza, poety i filozofa Pawła Wojciechowskiego, (tel. 67 283 11 81) Osiek nad Notecią - Muzeum Kultury Ludowej (ul. Dworcowa 10, tel. 67 286 60 90), pomnik panienki z konewką na Rynku, port żeglugi śródlądowej.


Turystyka piesza

Przykładowe najdłuższe w Wielkopolsce szlaki dla piechurów dają tylko fragmentaryczny wycinek wiedzy o bogactwie krajoznawczym tej historycznie najstarszej polskiej krainy. Pozostałe szlaki długodystansowe liczące powyżej 100 kilometrów zlokalizowane są w środkowej Wielkopolsce. Jarocin - Kościan Góra - Nowy Tomyśl Czerwonak - Piła Czempiń - Kobylin Człopa - Łowyń

170 km 180 km 165 km 136 km 115 km

FOT: ARCHIWUM WOT

Praktycznie nie ma w Wielkopolsce miasta i miasteczka, które w swojej okolicy nie miałyby jednodniowych szlaków pieszych prowadzących do lokalnych atrakcji przyrodniczych i historycznych. Szlaki pojawiły się wokół ośrodków wypoczynkowych nad jeziorami i zalewami, a ich największe natężenie spotyka się w atrakcyjnych przyrodniczo terenach objętych opieką Parków Krajobrazowych. Szlaki długodystansowe zawsze poprzecinane są kilkoma szlakami lokalnymi, dzięki którym można odbić do interesujących obiektów, miejsc noclegowych czy gastronomicznych, do przystanku PKS czy dworca PKP.

Szlak pieszy wokół Leszna

Dzięki nowej formie wędrowania zwanej „Nordic Walking” turystyka piesza zaczyna przeżywać swoją drugą młodość. Nordic Walking to wymyślony w 1997 r. w Finlandii marsz z kijkami, które są połączeniem kijków trekkingowych i kijów do nart biegowych. Podczas marszu dzięki kijkom zmniejsza się obciążenie zarówno stawów kolanowych jak i kręgosłupa. Dobrze jest wziąć kurs „chodzenia z kijkami” pod okiem wykwalifikowanego trenera.

Są już w Wielkopolsce instruktorzy tego nowego sposobu wędrowania zrzeszeni w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Nordic Walking - INWA. Zajęcia takie prowadzone są na Malcie i w „Nautilusie” w Poznaniu oraz w Kuślinie k/Nowego Tomyśla. Nordic Walking można uprawiać o każdej porze dnia i roku. Coraz większej rzeszy osób nie wystarcza godzinne kijkowe wędrowanie - grupy znajomych planują wyprawy parodniowe.

FOT: ARCHIWUM UM W PILE

W rezerwacie Kuźnik w Pile

5


Szlaki rowerowe

Okolice Złotowa

Ziemiański Szlak Rowerowy

Turystyka rowerowa

Dla rowerzystów Wielkopolska to prawdziwe eldorado. Przez region przebiega kilka szlaków międzynarodowych, siedem tematycznych i niezliczona ilość lokalnych. Większość wiedzie głównie drogami leśnymi lub polnymi. Z rzadka rowerzysta może liczyć tylko na drogę asfaltową .

Szlaki rowerowe różnią się od innych nie tylko dystansem, ale przede wszystkim stopniem trudności, który wynika głównie z ukształtowania terenu. Podobnie jak szlaki piesze, przebiegają one przez miejscowości z bogatymi śladami przeszłości.

Okonek

Jastrowie Złotów Gwda

Krajenka

Łobżenica

Wysoka

PIŁA

Wyrzysk Osiek nad Notecią

Kaczory

Szamocin

Ujście

Trzcianka

Chodzież

Drawieński Park Narodowy

Margonin

Noteć

Tarnowo Pałuckie Łekno

Lubasz

Wągrowiec

TTR-N

Puszcza Notecka

Jaracz

Warta

Wronki Sierakowski Park Krajobrazowy

Rogoźno

NSR-W

Oborniki

Kłecko

Zbąszyń

Wolsztyn Obra

PDP

Rokietnica

Lwówek

POZNAŃ

A2 Nowy Tomyśl

Opalenica Buk Grodzisk Wielkopolski

Stęszew

ZSR Krzywiń

Zaniemyśl

Dolsk

Pyzdry Żerkowsko-Czeszewski Park Krajobrazowy Żerków Śmiełów Warta

Książ Wielkopolski

Borek Wielkopolski

Gębice

A2 Rychwał

Pleszew TTR-S

BSR Dobrzyca

NSR-W

Nadwarciański Szlak Rowerowy odcinek zachodni

Bojanowo

Raszków Miejska Górka Jutrosin Rawicz

Zduny Sulmierzyce

Dobra

TTR-N

Transwielkopolska Trasa Rowerowa odcinek północny

TTR-S

Transwielkopolska Trasa Rowerowa odcinek południowy

ZSR

Ziemiański Szlak rowerowy

PTR

Piastowski Trakt Rowerowy

PDP

Pierścień Dookoła Poznania

SSJ

Szlak Stu Jezior

BSR

Bursztynowy Szlak Rowerowy

Koźminek

KALISZ Opatówek

Lewków

Krotoszyn

Dąbie

Turek

Żelazków

Russów Gołuchów

Kobylin

Tuliszków

Stawiszyn

na

ZSR

Koło

Stare Miasto

NSR-E Zagórów

Jarocin

Pępowo Krobia

KONIN

os Pr

Rokosowo

Golina

Nowe Miasto nad Wartą

Koźmin Pogorzela Wielkopolski

Pawłowice

Poniec

Nadwarciański Szlak Rowerowy odcinek wschodni

Kłodawa

A2 Nadwarciański Park Krajobrazowy Ląd Miłosław

Środa Wielkopolska

Gostyń

Rydzyna

NSR-E Przedecz

Licheń

Koszuty Kórnik

Osieczna

LESZNO

Sompolno

Ślesin Słupca

Cichowo

Lubiń

Kleczew

Grzybowo Września

Kościan

Śmigiel

Powidz

Giecz

Park Śrem Krajobrazowy Gen. D. Chłapowskiego

Przemęt Przemęcki Park Krajobrazowy

Nadgoplański Park Krajobrazowy

Witkowo

Kostrzyn

Rogalin Rogaliński Park Krajobrazowy Czempiń

Rakoniewice Wielichowo

Park Krajobrazowy Uzarzewo Promno Czerniejewo Swarzędz

Wielkopolski Park Mosina Narodowy

Legenda

Gniezno Trzemeszno Powidzki Park Krajobrazowy

PTR

Luboń Puszczykowo

Szreniawa

Mieleszyn

Lednicki Długa Goślina Park Krajobrazowy Puszcza Zielonka Dziekanowice Murowana Goślina Pobiedziska

Szamotuły Pniewy

Mniszki Miedzichowo

Skoki

Ostroróg

Kwilcz

Pszczewski Park Krajobrazowy

Mieścisko

Obrzycko

Słopanowo

SSJ

Chrzypsko Wielkie

Międzychód

Atrakcją dla rowerzystów jest oznakowanie śladami GPS tras Wielkopolskiego Systemu Szlaków Rowerowych. Pobierając do specjalnych urządzeń odbiorczych - niewiele większych od telefonu komórkowego pliki ze strony inter netowej www.wielkopolska.travel można udać się w podróż praktycznie bez mapy czy przewodnika.

Gołańcz

Czarnków

Wieleń Krzyż Wielkopolski

Sieraków

FOT: A. KALENIEWICZ

FOT: A. KALENIEWICZ

FOT: P. WARKOCKI

Szlak Stu Jezior - okolice Międzychodu

Nowe Skalmierzyce Ostrów Wielkopolski Przygodzice

Odolanów Antonin Mikstat Park Krajobrazowy Dolina Baryczy Ostrzeszów

Kobyla Góra

Grabów nad Prosną

Kępno Bralin

6


Wielkopolski System Szlaków Rowerowych

FOT: A. KALENIEWICZ

FOT: A. KALENIEWICZ

Obrzycko n/ Wartą

Nadwarciański Szlak Rowerowy

Transwielkopolska Trasa Rowerowa Północ

Nadwarciański Szlak Rowerowy

FOT: A. KALENIEWICZ

Szlak wiedzie z Poznania do Okonka, oznaczony jest kolorem zielonym. Długość trasy wynosi 200 km, jej początek znajduje się w Parku Sołackim przy ul. Nad Wierzbakiem w Poznaniu. Trasa wiedzie do Okonka - najdalej wysuniętej na północ miejscowości w województwie. Szlak ogólnie jest łatwo przejezdny, jedynie za Piłą leśne drogi do miejscowości Plecemin mogą się okazać dla niewprawnych rowerzystów prawdziwym wyzwaniem. Wzgórza okolic Czarnkowa mogą zaskoczyć rowerzystów stereotypowo myślących o Wielkopolsce, lasy zachwycić, a jeziora zatrzymać i przedłużyć zaplanowaną podróż

Odcinek zachodni szlaku liczy 122 km a wschodni 250 km. Oznakowany jest kolorem niebieskim. Jest trasą wybitnie przyrodniczą. Praktycznie przez cały czas ciągnie się wzdłuż królowej wielkopolskich rzek Warty. Warto wziąć do sakwy lornetkę, bo spotkanie bobra, czapli czy żurawia nie należy tu do rzadkości. Niespodzianką są przeprawy promowe w Dębnie nad Wartą, Biechowie i Kozubowie. Drogi są prawdziwie traperskie i odkrywcze, chociaż nie powinny sprawić trudności średnio zaawansowanemu cykliście. Pustkowia, starorzecza, wały i łęgi - oto atrakcje tej trasy.

Szlaki rowerowe

Międzynarodowe szlaki rowerowe w Wielkopolsce

Rowerowy Szlak Bursztynowy

Szlak Euro Velo R-9 Szlak Bursztynowy FOT: A. KALENIEWICZ

FOT: A. KALENIEWICZ

Szlak Euro Velo 9 w kilku miejscach pokrywa się z lokalnymi szlakami rowerowymi bądź je przecina. Prowadzący przez Wielkopolskę odcinek R-9 jest częścią trasy BałtykAdriatyk (1930 km) z Gdańska do Puli nad Morzem Adriatyckim. Oznakowany jest odcinek Poznań-Zaorle do granicy województwa wielkopolskiego (141 km). Szlak przebiega m.in. przez Wielkopolski Park Narodowy, Park Agroekologiczny im. D. Chłapowskiego, zahacza o polskie dwory i pałace oraz małe miasteczka przy południowej granicy Wielkopolski. Wzdłuż trasy zlokalizowane są tablice informacyjne, na których znajdziemy mapkę okolicy z zaznaczonym szlakiem oraz informacje o lokalnych atrakcjach oraz ciekawostki historyczne.

Okolice Żerkowa

Transwielkopolska Trasa Rowerowa Południe Szlak zaczyna się w Poznaniu przy jeziorze Maltanskim u zbiegu ul. Jana Pawła II i ul. abpa. Baraniaka, a kończy w Siemianicach. Oznaczony jest kolorem zielonym i liczy 281 km. W przeważającej części trasa prowadzi drogami asfaltowymi. Trudniejsze piaszczyste odcinki cykliści spotkają w okolicach Gołuchowa, Antonina i Ostrzeszowa. Prawdziwym wyzwaniem jest zdobycie najwyższego wzniesienia w Wielkopolsce Kobylej Góry (284 m). To szlak polnych krajobrazów ze szpalerami drzew, dworkami, pałacami i zamkami związanymi z A. Mickiewiczem, F. Chopinem oraz gen. J. Dąbrowskim. Nie braknie też atrakcji dla miłośników zabytków sakralnych i muzeów, np. w Lewkowie, Śmiełowie czy Winnogórze.

Ziemiański Szlak Rowerowy

Ziemiański Szlak Rowerowy Szlak oznakowany jest kolorem zielonym. Początek znajduje się w Mosinie na skrzyżowaniu szos z Mosiny do Rogalina i Puszczykowa. Z Poznania dojechać można tu koleją bądź rowerem - zgodnie z czerwonymi znakami rowerowymi wzdłuż Warty (27,5 km). Od Słonina pod Czempiniem szlak ma dwa warianty: wschodni liczący 137 km i zachodni - 130 km. Obydwa warianty łączą się w Pakosławiu. Szlak prowadzi do najpiękniejszych dworów, pałaców i rezydencji szlacheckich. Urozmaicają go liczne ośrodki jazdy konnej, wspaniałe klasztory w Lubiniu, Karolinkach, Osiecznej i Skansen Filmowy w Soplicowie. W pobliskim Bieżyniu można skorzystać z przejażdżki drezyną.

7


Szlaki rowerowe FOT: A. KALENIEWICZ

Piastowski Trakt Rowerowy

Pierścień Rowerowy dookoła Poznania Szlak liczy 173 km. Trasa ta nie ma początku ani końca, oznaczona jest kolorem pomarańczowym. Ten okrężny szlak rowerowy jest jak wieki tort podzielony na siedem kawałków, albowiem z Poznaniem łączy go siedem odcinków, zatem można wybrać siedem wersji dojazdu do miasta. Jednocześnie swoją podróż można ograniczyć tylko do jednego z kawałków rowerowego tortu, drugi zostawić na następny dzień. Na trasie trafimy do okalających Poznań miasteczek o niepospolitej historii i zabytkach: Śremu, Kórnika, Mosiny, Murowanej Gośliny. Zadziwić może także ilość chronionych terenów wokół Poznania, na czele z Wielkopolskim Parkiem Narodowym oraz Parkami Krajobrazowymi: Promno, Puszcza Zielonka i Rogalińskim.

8

FOT: A. KALENIEWICZ

FOT: A. KALENIEWICZ

FOT: A. KALENIEWICZ

Pieścień Rowerowy dookoła Poznania

Katedra w Gnieźnie

Piastowski Trakt Rowerowy Szlak liczy 104,5 km. Oznaczony jest rowerowymi znakami w czarnym kolorze. Rozpoczyna się na Malcie w Poznaniu u zbiegu ul. Jana Pawła II i ul. abpa. Baraniaka. Szlak jest łatwy, choć zdarzają się odcinki piaszczyste i wyboje na polnych dróżkach. Na trasie poznamy Wielkopolskie grodziska i przeniesiemy się w czasy naszych pierwszych władców. Może w innym wymiarze spojrzymy na Gniezno, Lednicę i Trzemeszno gdy w Węglewie odwiedzimy Panią z Wyspy? Warto stanąć także w Muzeum Wielkopolskiego Łowiectwa i Myślistwa w Uzarzewie oraz wzruszyć się urodą rezerwatów przyrody w Parku Krajobrazowym Promno, a na zakończenie spojrzeć na swój rower z 12 m wieży widokowej w Dusznie na Wale Wydartowskim (167 m n.p.m.)

Pomnik Grzyba w Łężeczkach

Rowerowy Szlak Stu Jezior Szlak liczy 110 km. Wiedzie w kierunku zachodnim do tytułowej krainy położonej na pojezierzu Międzychodzko-Sierakowskim. Oznakowany jest malowanymi znakami rowerowymi z czarnym kolorem szlaku. Jego początek znajduje się w Poznaniu na zachodnim skraju Parku Sołackiego przy tunelu pod ul. Niestachowską, a koniec w Międzychodzie. Łatwy szlak przemierza początkowo polne dróżki prowadząc przez Sobotę z sanktuarium maryjnym i Szamotuły, w których znajduje się zamek z największym zbiorem ikon w Polsce. Wzruszy tu każdego smutna historia Halszki z Ostroga. Na trasie zadziwią wspaniałe jeziora, punkty widokowe o zaskakujących jak na Wielkopolskę panoramach, pierwszy na świecie w nowym tysiącleciu pomnik... grzyba!, zabytki Sierakowa z zamkiem i manierystycznym kościołem pobernardyńskim, chalińskie jary i dworek - Centrum Edukacji Ekologicznej.


Szlaki rowerowe

Inne rowerowe szlaki długodystansowe Rowerowy Szlak Bursztynowy

Cysterski Szlak Rowerowy

Szlak liczy 200 km. Początek trasy znajduje się w Sycowie, miasteczku w Dolnośląskiem tuż przy granicy z woj. wielkopolskim. W 90% szlak prowadzi utwardzonymi drogami i należy do łatwych, choć nie brakuje tu podjazdów. Promuje Wzgórza Ostrzeszowskie, najwyższe wzniesienie w Wielkopolsce - Kobylą Górę, Ostrzeszów, Mikstat z Kotłowem, Obszar Chronionego Krajobrazu „Dolina Rzeki Prosny”, Ołobok, Kalisz, Russów z Muzeum M. Dąbrowskiej, Stawiszyn, Dzierzbin, Konin, Licheń. Trasa kończy się w miejscowości Przewóz. FOT: P. WARKOCKI

Szlak liczy 147,5 km, oznakowany jest stylizowanym znakiem krzyża na białym tle kwadratu, bez rowerka, ze znakami kierunku jazdy w kolorze czarnym. Trasa rozpoczyna się w Poznaniu na Komandorii, przy kościele pw. św. Jana Jerozolimskiego za Murami. To tematyczny szlak dla miłośników wielce zasłużonego dla Polski i Europy zakonu. Jego główną atrakcją są pocysterskie pamiątki w Owińskach, Wągrowcu i Łeknie. Nie brakuje też innych historycznych ciekawostek i miłych akcentów przyrodniczych na trasie: kamień św. Wojciecha - drugi co do wielkości w Wielkopolsce, piękna rzeka Wełna czy najstarszy drewniany kościół w Polsce i pałuckie jeziora.

Okolice Poznania

Wybrane systemy lokalnych tras rowerowych Wybrane szlaki okolic Leszna Region dysponuje siecią oznakowanych szlaków rowerowych o łącznej długości ponad 600 km. 34 trasy rowerowe będą interesujące dla każdego rowerzysty. Są bowiem różnej długości, mają różny stopień trudności, przebiegają zarówno przez niziny, jak i wzniesienia i pagórki, zachwycają pięknem krajobrazu, jak i zabytkami architektury.

„Szlakiem wiatraków”- 42 km Przebieg: Poniec - Lubonia - Kociugi - Garzyn - Górzno - Świerczyna - Wojnowice - Osieczna - Nowa Wieś - Dąbcze - Rydzyna Trasa biegnąca wśród malowniczych jezior, pól, lasów i urozmaicających ten nizinny krajobraz wiatraków. Oprócz wiatraków na trasie warto zwiedzić kościół NMP w Poniecu, pochodzący z I poł XV wieku oraz kościółek w Świerczynie, którego początki sięgają X wieku. W Osiecznej obejrzeć można zamek, późnogotycki kościół parafialny oraz barokowy kościół klasztorny. Rydzyna słynie z zamku, będącego dawniej siedzibą Leszczyńskich.

„Od pałacu do zamku” - 32 km Przebieg: Rokosowo - Oporowo - Mierzejewo - Pawłowice - Kąkolewo - Karczma Borowa - Grzybowo - Osieczna Na trasie warto zwiedzić neogotycki pałac w Rokosowie zbudowany według projektu Fryderyka Augusta Stülera oraz kościół z murami pruskimi z 1640 roku, znajdujący się w Oporowie. W Pawłowicach możemy zobaczyć wspaniały pałac rodu Mielżyńskich z 1783 roku, a w Osiecznej XV wieczny zamek oraz wiatraki koźlaki.

„Dookoła Jeziora Dominickiego” 11,5 km Przebieg: Boszkowo - Górsko - Dominice Boszkowo Krótka, łatwa trasa pozwalająca na poznanie walorów przyrodniczych jeziora. Szlak zaczyna się i kończy w największej miejscowości wypoczynkowej regionu - w Boszkowie. Po drodze można zobaczyć Galerię Ptaków Mariana Murka w Górsku.

„Szlak konwalii” 31 km

Wybrane szlaki okolic Nowego Tomyśla Szlak Błędnowski 19,5 km To pętla od i do Zbąszynia wokół J. Błędno. W Zbąszyniu warte odwiedzin jest muzeum regionalne w Wieży z zachowaną holenderską twierdzą.

Nowy Tomyśl-Zbąszyń - 25,5 km Trasa wiedzie przez wsie, w których zachował się układ tzw. wsi olęderskich. Tereny słyną z wyrobów wikliniarskich i to właśnie w Nowym Tomyślu stoi największy na świecie kosz z wikliny. Szanuje się tu również tradycje chmielarskie. W mieście działa Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa.

Wieleń - Osłonin - Olejnica - Perkowo - Przemęt - Radomierz - Górsko - Olejnica - Osłonin - Wieleń

Zbąszyń-Miedzichowo 19 km

Podczas wycieczki warto zobaczyć Wyspę Konwaliową, Torfowisko nad Jeziorem Świętym, odwiedzić pocysterski kościół Jana Chrzciciela w Przemęcie oraz Galerię Ptaków Mariana Murka w Górsku.

Trasa Wiedzie polnymi dróżkami przez teren zamieszkały dawniej przez osadników olęderskich, po których w wiejskiej przestrzeni pozostało sporo pamiątek.

9


Szlaki rowerowe

FOT: ARCHIWUM STAROSTWA POWIATOWEGO W PILE

Ścieżka rowerowa z Piły do Płotek

Wybrane szlaki okolic Piły Piła - Skrzatusz 12 km Szlak doprowadza w tzw. Pagórki Różeckie do barokowego Sanktuarium Maryjnego - to votum za zwycięstwo wiedeńskie, pieta z XV w. i cenne malowane ławki.

Piła - Złotów 60 km Trasa prowadzi przez Górkę Klasztorną do Złotowa, gdzie na rowerzystów czeka kolejny system szlaków przygotowany przez 4 miejscowe nadleśnictwa.

Piła-Leszków-Polana przy Smoku - 20 km FOT: A. KALENIEWICZ

Typowo leśny szlak, urokliwy i o dobrej nawierzchni.

Okolice Śremu

Piła - Koszyce - Piła 39 km

Russów-Gołuchów 16 km

FOT: ARCHIWUM UM W CHODZIEŻY

Trasa prowadzi wokół Piły.

Szlaki okolic Kalisza

Jezioro Chodzieskie

10

Szlaki okolic Wolsztyna

Szlaki okolic Chodzieży

Łączna długość 5 szlaków wynosi 104 km (wliczając w to drogę powrotną). Szlaki są oznaczone w kolorach brązowym, czerwonym, niebieskim, zielonym i żółtym. Swoje początki mają w różnych miejscach miasta. Najdłuższy szlak liczy 19 km. Doprowadzą rowerzystów do pocysterskiej Obry z Muzeum Misyjnym, ciekawych pałaców w Gościeszynie, Starej Dąbrowie i Wroniawach oraz pozwolą objechać regatowe jezioro Berzyńskie. Sam Wolsztyn ma aż trzy muzea i skansen z najstarszym pracującym wiatrakiem w Polsce oraz jedyną na świecie czynną parowoznię ze sławnym parowozem "Piękna Helena".

Łączna długość 8 tras wynosi 163 km. Tutejsze szlaki rowerowe oznaczone są dodatkowo numerami tras (R-1, R-2 itd.) W większości przebiegają drogami gruntowymi. W samym mieście działa całoroczne schronisko PTSM, fabryka porcelany oraz stok narciarski. Dzięki trasom dojedziemy do najwyższego w okolicy wzniesienia: Gontyniec (192 m n.p.m.), szachulcowego kościółka pw. św. Anny w Jaktorowie, dworów w Strzelcach, Margońskiej Wsi związanej z J. Wybickim czy kamienia koło Szamocina zwanego „Zaklętą Karocą”. Lasy i jeziora - oto główne atuty tych szlaków rowerowych.

Trasa prowadzi przez Muzeum M. Dąbrowskiej, drewniany kościół w Jedlcu oraz zamek Izabelli z Czartoryskich Działyńskiej w Gołuchowie i rezerwat żubrów.

Jedlec - Droszew 15,5 km To szlak dla miłośników drewnianych kościołów. Na trasie odwiedzić je można w Jedlcu, Kucharkach, Kucharach, Pamięcinie i Droszewie.

Ociąż - Ołobok 16 km Trasa doprowadzi do Skalmierzyc, lokalnego sanktuarium, Psar z pałacem z XIX w. i Ołoboku, pamiętającego czasy gospodarujących tu Cysterek…


Szlaki rowerowe

FOT: ARCHIWUM ORGANIZACJI TURYSTYCZNEJ LESZNO-REGION

Na rynku w Lesznie

Okonek

Jastrowie Złotów Gwda

Jedyna w Wielkopolsce oznakowana trasa, na której odbywa się maraton rowerowy, znajduje się w nadnoteckim Wieleniu. Jednak każdy sam we własnym tempie może sprawdzić się na tej zawodniczej trasie. Szlak liczący w całości 110 km oznakowany jest na czerwono, jak pozostałe szlaki rowerowe. Z jedną tylko różnicą: szlak jest jednokierunkowy.

Krajenka

Łobżenica

Wysoka

PIŁA

Wyrzysk Osiek nad Notecią

Kaczory

Szamocin

Ujście

Trzcianka

Chodzież

Drawieński Park Narodowy

Margonin Gołańcz

Czarnków

Wieleń

Noteć

Krzyż Wielkopolski

Tarnowo Pałuckie Łekno

Lubasz

Wągrowiec Puszcza Notecka Jaracz Warta

Sieraków

Sierakowski Park Krajobrazowy

Oborniki

Rokietnica

Lwówek

POZNAŃ

A2 Nowy Tomyśl

Opalenica Buk

Zbąszyń

Grodzisk Wielkopolski

Wolsztyn Obra

Wielichowo

Wielkopolski Park Mosina Narodowy

Kórnik

Pr

Tuliszków

Turek

Dobra

Stawiszyn

na

os

Pleszew

Żelazków Koźmin Pogorzela Wielkopolski

Gębice

A2 Rychwał

Jarocin

Dobrzyca

Russów Gołuchów

Kobylin

Raszków Miejska Górka Jutrosin Rawicz

Zduny Sulmierzyce

Dąbie

Koźminek

KALISZ Opatówek

Lewków

Krotoszyn

Bojanowo

Koło

Zagórów

Nowe Miasto nad Wartą Borek Wielkopolski

Pępowo Krobia

Kłodawa

KONIN Stare Miasto

Pyzdry Żerkowsko-Czeszewski Park Krajobrazowy Żerków Śmiełów Warta

Gostyń

Rokosowo

Poniec

Przedecz Licheń

Golina

Nadwarciański Park Krajobrazowy Ląd Miłosław

Książ Wielkopolski

Pawłowice Rydzyna

Sompolno

Ślesin

A2

Środa Wielkopolska

Zaniemyśl

Cichowo Krzywiń Dolsk Lubiń

Osieczna

LESZNO

Kleczew

Słupca Koszuty

Kościan

Śmigiel

Powidz

Grzybowo Września Giecz

Park Śrem Krajobrazowy Gen. D. Chłapowskiego

Przemęt Przemęcki Park Krajobrazowy

Nadgoplański Park Krajobrazowy

Witkowo

Kostrzyn

Rogalin Rogaliński Park Krajobrazowy Czempiń

Rakoniewice

Gniezno Trzemeszno Powidzki Park Krajobrazowy

Park Krajobrazowy Uzarzewo Promno Czerniejewo Swarzędz

Luboń Puszczykowo

Szreniawa Stęszew

Mieleszyn

Lednicki Długa Goślina Park Krajobrazowy Puszcza Zielonka Dziekanowice Murowana Goślina Pobiedziska

Szamotuły Pniewy

Mniszki Miedzichowo

Skoki

Ostroróg

Kwilcz

Pszczewski Park Krajobrazowy

Mieścisko

Obrzycko Słopanowo

Kłecko

Chrzypsko Wielkie

Międzychód

Rogoźno

Wronki

Przedstawione trasy nie wyczerpują tematu turystyki rowerowej w Wielkopolsce. Równie atrakcyjne tereny ze szlakami rowerowymi istnieją wokół Ostrowa Wielkopolskiego, Śremu, Trzcianki, Czarnkowa, Krzyża Wielkopolskiego, Ostrzeszowa, Wrześni, Żerkowa, Wągrowca, Krotoszyna, Konina i… wymieniać można by jeszcze długo.

Nowe Skalmierzyce Ostrów Wielkopolski Przygodzice

Odolanów Antonin Mikstat Park Krajobrazowy Dolina Baryczy Ostrzeszów

Grabów nad Prosną

Kobyla Góra Kępno Bralin

11


Turystyka konna

FOT: ARCHIWUM ORGANIZACJI TURYSTYCZNEJ LESZNO-REGION

Stadnina koni w Jeziorkach

Turystyka konna

Wielkopolska kultywuje tradycje konne. Może pochwalić się kilkoma ważnymi stadninami, wokół których najczęściej ukształtowały się w naturalny sposób szlaki konne. Wiodą one najczęściej przez lasy i pola albo jak „Szlak konny króla Stanisława” w okolicy Leszna - od pałacu do pałacu. Bywa, że szlak konny powiązany jest ze ścieżkami edukacyjnymi. Jeździectwo stało się nieodłącznym elementem agroturystyki. Niemal każde gospodarstwo stawia do dyspozycji gości wierzchowca lub zaprzęg do bryczki.

Okonek

Jastrowie Złotów Gwda

Krajenka

Łobżenica

Wysoka

PIŁA

Wyrzysk Osiek nad Notecią

Kaczory

Szamocin

Ujście

Trzcianka

Chodzież

Drawieński Park Narodowy

Margonin Gołańcz

Czarnków

Wieleń

Noteć

Krzyż Wielkopolski

Tarnowo Pałuckie Łekno

Lubasz

Wągrowiec Puszcza Notecka Jaracz Warta

Sieraków

Wronki Sierakowski Park Krajobrazowy

Rokietnica

Lwówek

POZNAŃ

A2 Nowy Tomyśl

Opalenica Buk

Zbąszyń

Grodzisk Wielkopolski

Wolsztyn Obra

Stęszew

Wielichowo

Wielkopolski Park Mosina Narodowy

Zaniemyśl

Stare Miasto

A2 Rychwał

Jarocin

Tuliszków

Dąbie

Turek

Dobra

Stawiszyn

na

Pleszew

os

Gębice

Koło

Zagórów

Pr

Borek Wielkopolski

Żelazków Dobrzyca

Russów Gołuchów

Pępowo Krobia

KONIN

Nowe Miasto nad Wartą

Koźmin Pogorzela Wielkopolski

Rokosowo

Golina

Warta Pyzdry Żerkowsko-Czeszewski Park Krajobrazowy Żerków Śmiełów

Gostyń Pawłowice

Kłodawa

A2 Nadwarciański Park Krajobrazowy Ląd Miłosław

Środa Wielkopolska

Książ Wielkopolski

Osieczna

Poniec

Przedecz Licheń

Koszuty Kórnik

Cichowo

Rydzyna

Smolice k/ Krotoszyna

Sompolno

Ślesin Słupca

Krzywiń Dolsk Lubiń

LESZNO

Kleczew

Grzybowo Września

Kościan

Śmigiel

Powidz

Giecz

Park Śrem Krajobrazowy Gen. D. Chłapowskiego

Przemęt Przemęcki Park Krajobrazowy

Nadgoplański Park Krajobrazowy

Witkowo

Kostrzyn

Rogalin Rogaliński Park Krajobrazowy Czempiń

Rakoniewice

Gniezno Trzemeszno Powidzki Park Krajobrazowy

Park Krajobrazowy Uzarzewo Promno Czerniejewo Swarzędz

Luboń Puszczykowo

Szreniawa

Mieleszyn

Lednicki Długa Goślina Park Krajobrazowy Puszcza Zielonka Dziekanowice Murowana Goślina Pobiedziska

Szamotuły Pniewy

Mniszki Miedzichowo

Skoki

Ostroróg

Kwilcz

Pszczewski Park Krajobrazowy

Mieścisko

Oborniki

Kłecko

Chrzypsko Wielkie

Międzychód

Rogoźno Obrzycko Słopanowo

Kobylin

Raszków Miejska Górka Jutrosin Rawicz

Opatówek

Lewków

Krotoszyn

Bojanowo Zduny

Sulmierzyce

Koźminek

KALISZ Gospodarstwo agroturystyczne w Ludwinowie Nowe Skalmierzyce

Ostrów Wielkopolski Przygodzice

Odolanów

Wybrane stanice na szlakach

Antonin Mikstat Park Krajobrazowy Dolina Baryczy Ostrzeszów

Grabów nad Prosną

Kobyla Góra Kępno Bralin

Okolice Rokosowa

12


Szlak konny w Dolinie Baryczy Szlak liczy ogółem 300 km długości i łączy źródła i ujście Baryczy - tej naturalnej i historycznej granicy pomiędzy Wielkopolską i Śląskiem. Trasa rozpoczyna się w dwóch miejscach: w Sadowiu k/Ostrowa Wielkopolskiego oraz w Strzyżewie k/Sieroszewic. Oba dojazdy łączą się przy Leśniczówce Klady koło Chynowej w gminie Przygodzice. Koniec szlaku ma dwie alternatywne trasy z Mojej Woli: do Możdżanowa k/Sośni lub do Poręb, leżących już w woj. dolnośląskim. Ten szlak to miejsce dla kochających przyrodę koniarzy, bowiem jego część przechodzi przez Park Krajobrazowy Dolina Baryczy, gdzie spotkanie z żurawiem, bielikiem, gęsią i innym ptactwem potrafi zachwycić każdego miłośnika ptaków. Wybrane stanice konne na szlaku: Ośrodek Jeździecki "Jurand" Chynowa 218, 63-421 Przygodzice tel. 62 739 82 17, kom. 600 897 036 Siedziba Agroturystycznego Stowarzyszenia Ziemi Ostrowsko-Ostrzeszowskiej "W siodle"- koordynatora szlaku

www. wtk-jurand.prv.pl Klub Jeździecki Huta "LBN" Huta 25-26 , 63-430 Odolanów tel. 606 457 054, fax 62 733 31 850 www.lbn-huta.pl Ludowy Klub Jeździecki "Rumak" Karski, ul. Ostrowska 11 63-400 Ostrów Wlkp tel. 62 736 12 30 Hotel "Borowianka" ul. Limanowskiego 134, Ostrów Wielkopolski tel. 62 735 36 55 www.borowianka.pl

Łączna długość trasy liczy 155 km. Okolice Leszna urzekają pięknem przyrody i architektury w postaci zabytkowych pałaców i kościołów na czele z największym zamkiem w Wielkopolsce w Rydzynie. Mroczne legendy, talenty Catenazzich, Belottiego i Ferrariego zaklęte na zawsze w murach i architektonicznych detalach, szpalery drzew i polnych dróg, malowniczo położone wsie i miasteczka, uśmiech i sympatia mieszkańców odwiedzanych miejscowości - oto atuty tego szlaku.

Szlak liczy 125 km i oznaczony jest pomarańczowymi znakami na białym kwadracie. Na trasie przygotowane są w wielu miejscach koniowiązy i tablice informacyjne. Szlak wiedzie po okręgu odwiedzając po drodze liczne pałace i wsie, odkrywając urokliwe polne drogi wysadzane szpalerami drzew, panoramy łąk i pól z przydrożnymi krzyżami. Na jego południowym odcinku nie brakuje kompleksów leśnych i rzeczek. Trasę spokojnie można przebyć podróżując zarówno w siodle, jak i zaprzęgiem. Szlak zlokalizowany jest w okolicach Krobi, Kobylina, Jutrosina, Pępowa, Ponieca i Miejskiej Górki. W powstaje też nitka łączącą pętlę ze Stadniną Koni w Racocie (dzięki temu będzie można udać się na kolejny szlak, tym razem… Szlak Królewski).

Wybrane stanice konne i noclegi na trasie:

Wybrane stanice konne na trasie:

Stadnina Koni Dwór Jeziorki Jeziorki 1, 64-113 Osieczna tel. 65 5350512, kom. 504264264, 515184614 www.jeziorki.pl

Gospodarstwo Agroturystyczne „Bajka” Ludwinowo 10, 63-830 Pępowo tel. 65 573 62 33 www.ga_bajka.interia.pl

Stadnina Koni Racot Racot, ul. Dworcowa 5 tel. 65 511 79 58, kom. 609 103 914 www.palac-racot.pl

Stanica konna Bernadetta i Grzegorz Okupnikowie Długołęka 1, 63-740 Kobylin tel. 65 548 23 21; 663 217 175

Pałac Witosław 64-113 Osieczna, tel. 65 535 05 96, 65 35 93 21 www.apiherba.pl

Stanica Konna H. i R. Jańczakowie Rokosowo 20, 63-805 Łęka Mała tel. 065 573 11 61, kom. 699 788 779

Szlak konny króla Stanisława

Zamek Rydzyna pl. Zamkowy 1, 64-130 Rydzyna tel. 65 529 50 40, 65 529 50 26, 65 529 59 91 www.zamek-rydzyna.com.pl Czajkówka Trzebidza 1, 64-234 Przemęt tel. 65 549 87 78; 504 320 130 czajkowka@note.pl www.czajkowka.note.pl

Szlaki konne Przemęckiego Parku Krajobrazowego Wybrane stanice konne na szlaku: Stara Stajnia ul. Wschowska 12, 64-730 Wieleń kom. 603 845 447 www.starastajnia.pl Stara Chata u Kowola ul. Przemęcka 3, Kluczewo, 64-234 Przemęt tel. 65 549 86 35 www.ukowola.note.pl Zagroda u Rzeźbiarza Górsko 31 , 64-234 Przemęt tel. 65 549 47 37 www.zagroda.interbit.pl Czajkówka Trzebidza 1, 64-234 Przemęt tel. 65 549 87 78; 504 320 130 czajkowka@note.pl www.czajkowka.note.pl

„Wielkopolska Podkowa”

Szlak oznakowany jest kolorem pomarańczowym. Wokół ośrodków konnych wyznakowane są 4 łączące się ze sobą tematyczne ścieżki. W ten sposób wybrać można szlak 2-3 godzinny wokół stanicy konnej, albo całodniowy z noclegiem w kolejnej bazie. Całość wszystkich wariantów tras liczy 117,5 km. Składają się na nią: Szlak Pałaców i Kuźni, Szlak Trzebicki, Szlak Białogórski i Szlak Konwalii. Stanica konna „Czajkówka” w Trzebidzy na Pętli Przemęckiej jest zwornikiem ze Szlakiem Konnym Króla Stanisława. Szlaki dostępne są także dla zaprzęgów.

Turystyka konna

Wybrane znakowane szlaki konne w Wielkopolsce

Gospodarstwo Agroturystyczne „ Pod bocianami” M. i W. Lorenzowie Golejewo 31, 63-921 Chojno tel. 65 547 84 70 www.wielkopolskagoscinna.pl Stadnina Koni Golejewko Golejewko 63, 63-921 Chojno tel. 65 547 87 01, 65 547 87 10 Międzynarodowym ośrodkiem edukacji jeździeckiej jest Centrum Hipiki Jaszkowo. Jest to obecnie największe centrum jeździectwa w Polsce i w Europie szkolące dzieci, młodzież i dorosłych z całego świata. Większość koni w stajniach to koniki, zwane kucami lub pony. To właśnie na nich dzieci rozpoczynają naukę jazdy konnej. Centrum Hipiki Jaszkowo Jaszkowo 16, 63-112 Brodnica tel. 61 283 75 56 www.centrumhipiki.com

Kilku i kilkunastokilometrowe szlaki konne znajdują się też wokół stadnin i ośrodków jazdy konnej w innych miejscach w Wielkopolsce. Wystarczy podjechać w okolice Środy Wlkp., Śremu, Rogalina, Mikstatu k.Ostrzeszowa, Wielenia czy Wąsowa k.Nowego Tomyśla.

13


Turystyka wodna

FOT: P. WARKOCKI

FOT.: ARCHIWUM ORGANIZACJI TURYSTYCZNEJ LESZNO-REGION

FOT: P. WARKOCKI

Jezioro Powidzkie

Jezioro Dominickie

Turystyka wodna

Spływ Piławą

Jeziora Powidzkiego zazdroszczą nam miłośnicy żeglarstwa i windsurfingu z innych regionów kraju. Jezioro objęte jest strefą ciszy, wieją nad nim wiatry zachodnie i co najważniejsze - dobrze rozwinięta infrastruktura nadbrzeżna nie zakłóca jego uroku. Mamy też w Wielkopolsce kilka jezior, po których można pływać nawet zimą, ponieważ nigdy nie zamarzają (między innymi Ślesińskie i Pątnowskie).

Okonek

Jastrowie

Nie mogą też narzekać miłośnicy spływów kajakowych.

Złotów Gwda

Krajenka

Łobżenica

Wysoka

PIŁA

Wyrzysk

Szamocin

Ujście

Trzcianka

Szczególnie urokliwy jest spływ Wełną. Niezwykle atrakcyjny jest także spływ Wielką Pętlą Wielkopolski. Kto nie lubi wysiłku, może - w Kórniku, Chodzieży, Ślesinie, Skorzęcinie i Śremie - popływać stateczkiem.

Osiek nad Notecią

Kaczory

Chodzież

Drawieński Park Narodowy

Margonin Gołańcz

Czarnków

Wieleń

Noteć

Krzyż Wielkopolski

Tarnowo Pałuckie Łekno

Lubasz

Wągrowiec Puszcza Notecka Jaracz Warta

Sieraków

Wronki Sierakowski Park Krajobrazowy

Rokietnica

Lwówek

POZNAŃ

A2 Nowy Tomyśl

Opalenica Buk

Zbąszyń

Grodzisk Wielkopolski

Wolsztyn Obra

Stęszew

Wielichowo

Wielkopolski Park Mosina Narodowy

Kórnik

Jarocin

Tuliszków

Russów Gołuchów

Kobylin

Raszków Miejska Górka Jutrosin Rawicz

Opatówek

Zduny Sulmierzyce

Nowe Skalmierzyce Ostrów Wielkopolski Przygodzice

Odolanów Antonin Mikstat Park Krajobrazowy Dolina Baryczy Ostrzeszów

Kobyla Góra Kępno Bralin

Grabów nad Prosną

Wybrane jeziora dla miłośników sportów wodnych

Koźminek

KALISZ

Lewków

Krotoszyn

Bojanowo

14

Dobra

Żelazków Dobrzyca

Dąbie

Turek

Stawiszyn

na

Pleszew

os

Gębice

A2 Rychwał

Pr

Borek Wielkopolski

Koło

Zagórów

Nowe Miasto nad Wartą

Pępowo Krobia

KONIN Stare Miasto

Pyzdry Żerkowsko-Czeszewski Park Krajobrazowy Żerków Śmiełów Warta

Koźmin Pogorzela Wielkopolski

Rokosowo

Golina

Nadwarciański Park Krajobrazowy Ląd Miłosław

Gostyń Pawłowice

Kłodawa

A2

Środa Wielkopolska

Zaniemyśl

Książ Wielkopolski

Krzywiń Dolsk Lubiń

Poniec

Przedecz Licheń

Koszuty

Osieczna

Rydzyna

Sompolno

Ślesin Słupca

Cichowo

LESZNO

Kleczew

Grzybowo Września

Kościan

Śmigiel

Powidz

Giecz

Park Śrem Krajobrazowy Gen. D. Chłapowskiego

Przemęt Przemęcki Park Krajobrazowy

Nadgoplański Park Krajobrazowy

Witkowo

Kostrzyn

Rogalin Rogaliński Park Krajobrazowy Czempiń

Rakoniewice

Gniezno Trzemeszno Powidzki Park Krajobrazowy

Park Krajobrazowy Uzarzewo Promno Czerniejewo Swarzędz

Luboń Puszczykowo

Szreniawa

Mieleszyn

Lednicki Długa Goślina Park Krajobrazowy Puszcza Zielonka Dziekanowice Murowana Goślina Pobiedziska

Szamotuły Pniewy

Mniszki Miedzichowo

Skoki

Ostroróg

Kwilcz

Pszczewski Park Krajobrazowy

Mieścisko

Oborniki

Kłecko

Chrzypsko Wielkie

Międzychód

Rogoźno Obrzycko Słopanowo

Wybrane szlaki wodne


Turystyka wodna

FOT.: ARCHIWUM ORGANIZACJI TURYSTYCZNEJ LESZNO-REGION

Windsurfing na Jeziorze Dominickim

Wybrane jeziora dla miłośników windsurfingu i żeglarstwa Jezioro Powidzkie (Pojezierze Gnieźnieńskie)

Jezioro Dolskie Wielkie (Pojezierze Krzywińskie)

Jezioro Kaliszańskie (Pojezierze Chodzieskie)

To największe w Wielkopolsce jezioro jest mekką dla wszystkich kochających żywioł wody i wiatru. Położone jest w Powidzkim Parku Krajobrazowym. Jezioro o pow. 1097 ha i 45 m głębokości, o cztery dużych zatokach, posiada czystą wodę i dobrą infrastrukturę nabrzeżną z miejscami kempingowymi. Jezioro objęte jest strefą ciszy. Windsurferzy często przyznają, że panują tu najlepsze wiatry zachodnie spośród wszystkich jezior w Wielkopolsce zdatnych do uprawiania tego sportu. Nad jeziorem działa kilka szkół windsurfingu i żeglarstwa.

Jezioro leży w granicach małego miasta Dolska. Okalają je niskie wzgórza, wieją tu specyficzne jak na Wielkopolskę mocne, suche wiatry zachodnie. Ten wietrzny, niezbyt głęboki akwen o pow. 193 ha, bez wysp i o dość regularnej linii brzegowej, doskonale nadaje się do rozgrywania regat windsurfingowych. Od kilkunastu lat zawodnicy walczą tu w czerwcowych Regatach Deskożeglarskich. Są tu dwa miejsca do zwodowania. Nad jeziorem jest piaszczysta plaża miejska, pomosty i bar. Sprzęt pływający można wypożyczyć w Miejsko Gminnym Ośrodku Sportu i Rekreacji w Dolsku (tel. 61 282 51 14). Jezioro objęte jest strefą ciszy.

Jezioro o pow. 297 ha i gł. 27 m położone jest 10 km na płn.- zach. od Wągrowca. Jest akwenem otwartym, o płaskim nizinnym brzegu. Drzewa nie zasłaniają podmuchów wiatru, a zbiornik wodny otoczony jest wąskim pasem trzcin. Są tu dobre warunki dla początkujących i zaawansowanych żeglarzy czy windsurferów. W czystej wodzie widać wyraźnie płytki pas przybrzeżny, ułatwiający deskarzom startowanie z wody, a nieco dalej zaczyna się głębia. W pobliżu znajduje się ośrodek wypoczynkowy dysponujący miejscami noclegowymi, polem kempingowym oraz kortem do gry w tenisa ziemnego.

15


Turystyka wodna

Jezioro Kierskie (Pojezierze Poznańskie)

FOT: A. KALENIEWICZ

Jezioro o pow. 286 ha i głębokości maks. 37 m położone jest w granicach miasta Poznania. Nad jego brzegami funkcjonuje kilkanaście przystani i klubów żeglarskich (m.in. sekcja żeglarska niepełnosprawnych przy Jacht Klubie Wielkopolskim) i surfingowych. Przy silnych wiatrach jezioro jest dość trudne dla wodniaków, powstają na nim silne fale. Corocznie odbywają się tu międzynarodowe i ogólnopolskie regaty żeglarskie oraz regaty surfingowe.

Pojezierze Międzychodzkie

Jeziora konińskie (Pojezierze Gnieźnieńskie) Trzy piękne, ale o zaskakującym krajobrazie jeziora, stanowią 32-kilometrowy kanał żeglowny łączący rzekę Wartę z jeziorem Gopło. Chętni żeglarze płyną dalej do samego Gdańska. Wszystkie akweny są wyjątkowe pod względem temperatury, ponieważ ich wody są wykorzystywane przez pobliską elektrownię Pątnów i nigdy nie zamarzają, a temperatura w lecie dochodzi nawet do 25o C. Z tego powodu Jezioro Ślesińskie (pow. 150 ha, gł. maks. 26 m) jest używane do zimowych treningów kajakarskich i wioślarskich. Jest również miejscem treningów i zawodów sekcji narciarstwa wodnego. Na jeziorze odbywają się także motorowodne mistrzostwa Europy i Polski. Podobne warunki panują na Jeziorze Mikorzyńskim (pow. 252 ha, gł. maks. 36 m) i Jeziorze Pątnowskim (pow. 160 ha, gł. maks. 5,5 m). Na tym drugim rozgrywane są na początku grudnia Regaty Barbórkowe. Około 70% wiatrów na tych akwenach wieje z kierunków zachodnich i północno-zachodnich. Wzdłuż jezior powstaje krótka fala, która po ustaniu wiatru szybko zanika. Nad jeziorami znajdują się liczne ośrodki wypoczynkowe chętnie odwiedzane przez amatorów żeglarstwa i windsurfingu. Liczne kluby żeglarskie pobudowały wokół jezior swoje stanice i przystanie.

Zalew na rzece Powie

FOT: P. WARKOCKI

Jezioro Powidzkie

16

W pobliżu Starego Miasta k/Konina powstał Zalew na rzece Powie. Zalew o pow. 95 ha ma niewielką głębokość. Nawet hulające tu mocne wiatry zachodnie i południowo-zachodnie wytwarzają tylko małe i krótkie fale idealne dla freeriderów i freestylerów.


Turystyka wodna

FOT: A. KALENIEWICZ

Spływ Rurzycą

Wybrane szlaki wodne w Wielkopolsce Wielka Pętla Wielkopolski

„Konwaliowy Szlak Kajakowy”. To propozycja m.in. dla wczasowiczów wypoczywających nad licznymi jeziorami w okolicach Przemętu i Wielenia Zaobrzańskiego. Szlak prowadzi jeziorami leżącymi na terenie Przemęckiego Parku Krajobrazowego po zamkniętym kręgu o długości 37 km. Jeziora są połączone strumieniami i kanałami o niewielkim prądzie, co umożliwia pokonanie trasy w obu kierunkach. Początek i koniec szlaku został zlokalizowany w Wieleniu, gdzie można wypożyczyć kajaki oraz uzyskać szczegółowe informacje na temat organizacji spływu (Ośrodek "Tratwa" tel. 65 549 90 21). W celu ułatwienia poruszania się po szlaku na jego trasie ustawiono szereg znaków w postaci piktogramów konwalii na tle wioślarskiego pióra.

Podstawą tego szlaku wodnego jest królowa wielkopolskich rzek - Warta. Rzeka o długości 808 km jest prawym dopływem Odry. Swoje źródła ma w Komorowie w Zawierciu, ujście w Kostrzynie nad Odrą, na pożegnanie rozlewa się urokliwie na łąkach Parku Narodowego Ujście Warty. Droga wodna Pętli liczy 690 km i obejmuje rzekę Wartę na odcinku Konin-Santok (338,5 km), rzekę Noteć na odcinku Santok-Kanał Bydgoski (146,5 km) i drogę wodną przez Jezioro Gopło i jeziora konińskie do Warty w Koninie (146,5 km). Praktycznie podróż rozpocząć można w dowolnym miejscu, byle tylko był przyjazny brzeg. Nad Wartą coraz częściej pojawiają się stanice z małą podstawową infrastrukturą, (np. w Śremie) albo mariny z prawdziwego zdarzenia, np. w Lądzie. Spotyka się także funkcjonujące do dziś porty rzeczne, np. w Ujściu czy w Czarnkowie. Ale podstawą jest naturalnie przyroda, piękno rzeki, miast i wiosek, które oglądane z wody zaskakują swoimi panoramami i wdziękiem. Gdy spojrzymy na mapę widać, że Wielka Pętla Wielkopolski jest połączona poprzez Noteć i Kanał Bydgoski z wodnymi szlakami prawie całej Europy.

Kajakowa Pętla Cysterska, którą opłynąć można w ciągu dwóch dni. Długość trasy wynosi ok. 35 km. Początkiem spływu jest Wieleń Zaobrzański. Kajakarze płyną po Kanale Kaszczorskim, rzeczce Mochynce i Kopanicy oraz Obrze i jeziorach. Po drodze podziwiać można kilka zabytków pocysterskich z kościołem pw. św. Jana Chrzciciela w Przemęcie na czele.

FOT: ARCHIWUM ORGANIZACJI TURYSTYCZNEJ LESZNO-REGION

Szlak Kajakowy Obry

Konwaliowy Szlak Kajakowy

Mała Pętla Wielkopolski To szlak dostępny tylko dla miłośników wiosłowania. Rzeką Wartą spłynąć można do Skwierzyny, tu swoje ujście ma Obra. Spokojna rzeka o nikłym prądzie doprowadzi nas przez jeziora w okolicach Pszczewa, Trzciela i Zbąszynia do Kanału Północnego Obry i przez Kanał Mosiński na powrót do Warty. Najlepiej rozpocząć spływ od Poznania by spłynąć wraz z prądem rzeki. Długości szlaku wodnego wynosi ok. 370 km

Klub Nenufar w Kościanie (tel. 69 574 12 12), prezentuje miniatury budowli świata. Zwiedzanie odbywa się płynąc kajakiem lub w grupach na tratwach, oczywiście po Obrze.

17


Turystyka wodna FOT: P. WARKOCKI

Spływ Piławą

Szlak kajakowy Gwdy, Piławy i Rurzycy

Szlak kajakowy Prosny

Rzeka Wełna jest prawym dopływem Warty. Wypływa z jeziora Wierzbiczańskiego położonego na wschód od Gniezna, a kończy swój bieg w Obornikach. Wełna ma długość 118 km. Największym dopływem Wełny jest Mała Wełna (również spławna), która po połączeniu się z jeziorami Budziszewskim i Rogozińskim wpływa do niej w samym Rogoźnie. Spływ Wełną jest urozmaicony, spotkamy tutaj odcinki jeziorne, a w dolnym biegu połacie łąk i przełomowe odcinki leśne. Szczególnie malowniczy jest odcinek między Rogoźnem a Obornikami. Ze względu na dość szybki nurt (średnia to 4,5 m3/sek.), woda w Wełnie nie zamarza i cyklicznie odbywają się na niej spływy zimowe. Rzeka płynąc już na terenie Powiatu Obornickiego przecina trzy rezerwaty: wodny „Wełna”, leśny „Promenada” i ichtiologiczny „Słonawy”. Na przebycie całego szlaku, zaczynając w Wągrowcu, trzeba przeznaczyć 3 dni.

Gwda ma swoje źródła we wsi Białe na Pojezierzu Bytowskim. Po przepłynięciu 145 km uchodzi w Ujściu do Noteci. Szlak kajakowy liczy 136 km i przechodzi przez kilka jezior i wspaniałą puszczę, pokonuje kilka długich bystrzy i ma 13 przenosek!

To typowo nizinna rzeka, lewy dopływ Warty. Odcinek dostępny dla kajakarzy zaczyna się w Wieruszowie, a kończy w ujściu rzeki do Warty w Modlicy (150 km). Praktycznie przez 217 km rzeka płynie w otoczeniu pól i łąk oraz szpalerów wierzb, mijając na trasie kilka ciekawych miast: Grabów nad Prosną, Kalisz, Chocz czy Gizałki. Kajaki wypożyczyć można np. w wypożyczalni kajaków J. Sroczyński (Gołuchów, tel. kom. 602 523 327).

Rurzyca to prawy dopływ Gwdy, liczący 25 km długości. W całości płynie w granicach woj. wielkopolskiego. Źródła rzeki są w Jeziorze Krępsko Małe. Rzeczka płynie przez kilka wąskich rynnowych jezior by następnie meandrować pośród przepięknych, grzybnych lasów. Jej wody zalicza się do I klasy czystości. Piława liczy 80 km. Źródła rzeki znajdują się na bagniskach w okolicach Jeziora Komorze. Spływ możemy rozpocząć na J. Komorze albo na J. Pile przy Bornym Sulinowie. Rzeczka płytka i czysta nie pozbawiona jednak bystrzy, meandrów i dużych kamieni.

FOT: ARCHIWUM UM W KALISZU, AUTOR: M. HERTMANN

18

Szlak Kajakowy Wełny

Łódź św. Wojciecha CALISIA w Kaliszu

Kalisz można zwiedzać płynąc po Prośnie na stylizowanej łodzi św. Wojciecha „Calisia” (tel. 62 753 43 29). Trasa rozpoczyna się przy Teatrze im. W. Bogusławskiego w centrum miasta, a kończy w Rezerwacie Archeologicznym na Zawodziu.


FOT: ARCHIWUM ORGANIZACJI TURYSTYCZNEJ LESZNO-REGION

Przygodę pod wodą proponują w Wielkopolsce liczne kluby nurkowe. Wykorzystują do tego sporą liczbę głębokich i czystych jezior, np. j. Powidzkie, Lusowskie, Zajączkowskie i inne. Wybrane kluby nurkowe: Centrum Nurkowe Coco Dive Poznań ul. Głogowska 16, 60-734 Poznań tel. 61 865 82 79 www.cocodive.pl Jezioro Dominickie

Na rzekach i kilku jeziorach pływają statki turystyczne:

Poznańskie Centrum Nurkowe "NAUTICA" ul. Piłsudskiego 100, 61-246 Poznań tel. 61 872 90 66 www.nautica.poznan.pl

FOT: ARCHIWUM UNII ŚREM

Do uprawiania sportów motorowodnych udostępnione jest kilka jezior w Wielkopolsce: j. Grzymisławskie k/Śremu, j. Chodzieskie, j. Pątnowskie, j. Ślesińskie i j. Gosławskie k/Konina. Organizowane są tam liczne zawody motorowodne, można także liczyć na wypożyczenie skuterów wodnych oraz na możliwość uprawiania narciarstwa wodnego.

Jezioro Grzymisławskie k. Śremu

Śrem - statek „Bajka” tel. 61 283 41 26, kom. 603 137 778 rejsy po Warcie. www.spbajka-srem.cop.pl

Klub Działalności Podwodnej Tazar ul. Staszica 17 a, 64-800 Chodzież tel. 67 28 20 249 www.mosir-chodziez.pl/tazar Pilski Klub Płetwonurków „RAFA” al. Niepodległości 154, 64-920 Piła tel. 67 210 30 46 www.klubrafapila.republika.pl

FOT: ARCHIWUM UNII ŚREM

Kórnik - statek „Anna Maria” tel. 61 817 17 21, kom. 502 288 468 rejsy po J. Kórnickim, od kwietnia do 15 października, statek zabiera jednorazowo 60 os. www.statekkornik.com.pl

Poznański Klub Podwodny PTTK „Akwanauta” Stary Rynek 90, 61-773 Poznań www.akwanauta.com

Turystyka wodna

Nurkowanie

Klub Płetwonurków Purplerius ul. Farna 29, Śrem tel. 61 283 55 11 w. 304 Jezioro Grzymisławskie k. Śremu

Skorzęcin - statek „Karolinka” kom. 502 721 675, pływa po jeziorze Niedzięgiel od czerwca do 15 września, zabiera na pokład 40 osób. www.statekkornik.com.pl Chodzież - statek „Chodzieżanka” tel. 67 28 20 249, rejsy po jeziorze Miejskim w Chodzieży, statek zabiera na pokład 12 osób. www.mosir-chodziez.pl Ślesin - statek Pawełek tel. 63 270 40 48, 270 41 68. rejsy po jeziorach Ślesińskim, Mikorzyńskim, Pątnowskim, a także do Kruszwicy www.osir.slesin.net Konin - statek Dziwożona tel. 63 244 11 11, statek pływa z Konina przez szlak jezior ślesińskich do Kruszwicy. Jest to statek dwupokładowy, zabiera 199 pasażerów FOT: ARCHIWUM WOT

Kalisz - Łódź Słowiańska św. Wojciecha Calisia tel./fax 062/753 43 29. Dla miłośników historii i dla wszystkich, którzy mają chęć na wspólną podróż w przeszłość dawnym szlakiem bursztynowym po Prośnie. Wycieczka z przewodnikiem. Załoga ubrana jest w historyczne stroje. Łódź zabiera 20 osób.

Statek Pawełek na Jeziorze Ślesińskim

19


Wędkarstwo

FOT: Z. SZMIDT

FOT: Z. SZMIDT

FOT: Z. SZMIDT

Jezioro Wolsztyńskie

Jezioro Zbęchy koło Krzywinia

Wędkarstwo Jastrowie Złotów Gwda

Łobżenica

Wysoka

PIŁA

Wyrzysk Osiek nad Notecią

Kaczory

Szamocin

Ujście

Trzcianka

Chodzież

Drawieński Park Narodowy

Margonin

Wybrane najlepsze miejsca do wędkowania w Wielkopolsce

Gołańcz

Czarnków

Wieleń

Noteć

Krzyż Wielkopolski

Tarnowo Pałuckie Łekno

Lubasz

Wągrowiec Puszcza Notecka Jaracz

Sieraków

Warta Wronki Sierakowski Park Krajobrazowy

Rogoźno Oborniki

Słopanowo

Rokietnica

Lwówek

POZNAŃ

A2 Nowy Tomyśl

Opalenica Buk

Zbąszyń

Grodzisk Wielkopolski

Wolsztyn Obra

Stęszew

Wielichowo

Wielkopolski Park Mosina Narodowy

Kórnik

Jarocin

Tuliszków

Russów Gołuchów

Kobylin

Raszków Miejska Górka Jutrosin Rawicz

Zduny Sulmierzyce

Opatówek

Nowe Skalmierzyce Ostrów Wielkopolski Przygodzice

Odolanów Antonin Mikstat Park Krajobrazowy Dolina Baryczy Ostrzeszów

Kobyla Góra Kępno Bralin

20

Koźminek

KALISZ

Lewków

Krotoszyn

Bojanowo

wybrane miejsca do wędkowania

Dobra

Żelazków Dobrzyca

Grabów nad Prosną

Dąbie

Warta - w granicach woj. Wielkopolskiego rzeka płynie przez 369 km. Warta jest coraz czystsza, zasobna w starorzecza. Popularnym miejscem na rzece dla wędkarzy dysponujących łódką jest zbiornik Jeziorsko (4230 ha), pomiędzy Wartą i Dobrą. Rzeka obfituje m.in. w leszcze, płocie, brzany, szczupaki, sumy, jaże, certy, węgorze, klenie, itp. Wędkarzy spotkać można także w okolicach Poznania, Wronek i Sierakowa.

Turek

Stawiszyn

na

Pleszew

os

Gębice

A2 Rychwał

Pr

Borek Wielkopolski

Koło

Zagórów

Nowe Miasto nad Wartą

Pępowo Krobia

KONIN Stare Miasto

Pyzdry Żerkowsko-Czeszewski Park Krajobrazowy Żerków Śmiełów Warta

Koźmin Pogorzela Wielkopolski

Rokosowo

Golina

Nadwarciański Park Krajobrazowy Ląd Miłosław

Gostyń Pawłowice

Kłodawa

A2

Środa Wielkopolska

Zaniemyśl

Książ Wielkopolski

Krzywiń Dolsk Lubiń

Poniec

Przedecz Licheń

Koszuty

Osieczna

Rydzyna

Sompolno

Ślesin Słupca

Cichowo

LESZNO

Kleczew

Grzybowo Września

Kościan

Śmigiel

Powidz

Giecz

Park Śrem Krajobrazowy Gen. D. Chłapowskiego

Przemęt Przemęcki Park Krajobrazowy

Nadgoplański Park Krajobrazowy

Witkowo

Kostrzyn

Rogalin Rogaliński Park Krajobrazowy Czempiń

Rakoniewice

Gniezno Trzemeszno Powidzki Park Krajobrazowy

Park Krajobrazowy Uzarzewo Promno Czerniejewo Swarzędz

Luboń Puszczykowo

Szreniawa

Mieleszyn

Lednicki Długa Goślina Park Krajobrazowy Puszcza Zielonka Dziekanowice Murowana Goślina Pobiedziska

Szamotuły Pniewy

Mniszki Miedzichowo

Skoki

Ostroróg

Kwilcz

Pszczewski Park Krajobrazowy

Mieścisko

Obrzycko

Kłecko

Chrzypsko Wielkie

Międzychód

Na ryby... właśnie do Wielkopolski! Każdy wędkarz ma swoje ulubione miejsca, w których efekt połowu jest gwarantowany. Ale są też i tacy, dla których najważniejsze jest stanie nad wodą lub w wodzie, a zimą nad przeręblą. Wielkopolskie jeziora to raj dla wędkarzy. Otoczone lasami czy polami stwarzają możliwość wspaniałego kontaktu z przyrodą, obserwacji ptaków i zwierząt leśnych. Niektórzy wybierają jednak rzeki. Cóż, lipienia można złowić tylko w Gwdzie. Dla wygodnych jest także oferta: łowiska specjalne. Ale to już nie to samo, co bezpośredni kontakt z naturą.

Okonek

Krajenka

Jezioro Kórnickie

Noteć - jest dużą spokojną rzeką, zasobną w leszcze, sumy, sandacze, szczupaki, bolenie itp. Wędkarzy spotkać można w okolicach Ujścia (tu uchodzi do Noteci Gwda), oraz na nadnoteckich łąkach aż do Nakła nad Notecią. Gwda - Wędkarze chętnie polują tu na lipienia, zwłaszcza powyżej Lędyczka. Popularnym miejscem wędkowania jest zalew Jastrowski i Koszycki (104 ha). W rzece nie brakuje leszczy, trafiają się także pojedyncze karpie, karasie, węgorze i miętusy. Można liczyć na branie płoci i krąpia oraz pięknego klenia. Z drapieżników najwięcej jest okonia i szczupaka.


Położone pomiędzy Kórnikiem a Zaniemyślem. Jeziora Kórnickie (82 ha, gł. maks.6 m) i Bnińskie (226 ha, gł. maks. 8,5 m) są popularne m.in. ze względu na bliskie położenia od Poznania i Śremu. Jeziora te są królestwem sandacza, ale i inne gatunki ryby białej i drapieżnej mogą pojawić się na haczyku. Wokół jezior bogata infrastruktura noclegowa. FOT: S. KASPERSKI

Jeziora w Wielkopolskim Parku Narodowym

Wędkarstwo

Jeziora kórnicko-zaniemyskie

Nad Jeziorem Chodzieskim

Pojezierze Międzychodzko-Sierakowskie Położone pomiędzy Pniewami, Sierakowem i Międzychodem - nazywane jest Krainą 100 jezior. Obszar leży w granicach Sierakowskiego Parku Krajobrazowego. Słynne są j. Jaroszewskie (92 ha, gł. maks. 36 m) i j. Lutomskie (174 ha, gł. maks. 15 m). Na obydwu występuje większość interesujących dla wędkarzy ryb: okonie, płocie, liny, leszcze, szczupaki, węgorze. Atrakcją tych akwenów są duże okazy leszczy (do 3 kg) i płoci. Można także łowić zimą. Na jeziorze Lutomskim spod lodu bardzo dobrze biorą okonie. Atrakcyjne wędkarsko są również pobliskie jeziora: Winnagóra, Tuczno, Radogoskie, Lubiwiec, Koleńskie, Bielskie, Belisz oraz jezioro Białokoskie. Występuje w nich: karp, lin, leszcz, węgorz, szczupak, sandacz.

Powidzki Park Krajobrazowy J. Powidzkie (1036 ha, gł. maks. 46 m) akwen położony jest na Pojezierzu Gnieźnieńskim na północ od Słupcy. Jezioro ma II klasę czystości wód oraz bardzo urozmaiconą linię brzegową. Występują tu: sieja, sielawa, szczupak, lin, sum, węgorz, okoń, sandacz. Jest z czego wybierać. Żaden wędkarz nie powinien narzekać na nudę. Jezioro ma prywatnego dzierżawcę. Opłaty można uiścić w budce rybaka w Powidzu. Zezwolenia na połów można też wykupić w Gospodarstwie „Rymbar” w Powidzu (ul. Strzałkowska, tel. 63 2776131, kom. 604272670). J. Skorzęcin (641,3 ha, gł. maks 20 m.) akwen świetny do połowów z łodzi. Liczne szczupaki i okonie oraz biała ryba. W pobliżu jezior znajduje się wiele ośrodków wypoczynkowych, nie będzie problemu z noclegami. Zezwolenie można wykupić w Gospodarstwie Rybackim J.M.B. Grzybowscy (Skorzęcin 44, tel. 63 277 01 07).

Pojezierze Leszczyńskie Kraina pomiędzy Wartą a Odrą. Na obszarze tym znajduje się kilkadziesiąt akwenów oraz rzeka Obra. Do najciekawszych łowisk należą: J. Lgiń Duży (68,6 ha, gł. maks. 16,9 m) zaliczane do typu jezior leszczowych. Oprócz leszcza znajdziemy tu pogłowie karpia i amura. Z ryb drapieżnych najwięcej jest tu okoni i szczupaków o często imponujących rozmiarach. J. Boszkowskie (51,2 ha, gł. maks 2,5 m) zbiornik jest płytką niecką, o bardzo łagodnych stokach i wyrównanym dnie. Dno jest gliniasto - torfiaste, w partii dopływu z Jeziora Dominickiego silnie zamulone. Jest akwenem linowo-szczupakowym, lecz dominuje tu leszcz i krąp. W jeziorze tym występują też okazy sandacza i węgorza, natomiast królem tego jeziora pozostaje niezaprzeczalnie sum.

Pojezierze Krzywińskie J. Cichowo (108 ha, gł. maks. 17 m) - należy do rybackiego typu jezior sielawowych. Jednak charakterystyka jeziora nie sprzyja egzystencji tego gatunku. Duże spadki dna i wypłycenia stwarzają doskonałe warunki do bytowania wielu gatunków ryb. Występują tu obficie węgorz, szczupak, lin, wzdręga i okoń. J. Wonieść (120 ha, gł. maks.14,5 m) - należy do typu leszczowego. Obok leszcza, gatunku wiodącego wśród ryb spokojnego żeru, występują: lin, płoć, krąp, wzdręga, ukleja. Natomiast wśród drapieżników przeważa sandacz i węgorz. No i prawdziwa makabreska. W roku 2007 wędkarze złowili w jeziorze 4 piranie.

WPN położony jest 20 km na południe od Poznania pomiędzy Stęszewem, Mosiną i Luboniem. W tym pięknym polodowcowym krajobrazie spośród 12 jezior trzy dostępne są dla wędkarzy: J. Łódzko-Dymaczewskie (120ha, gł.maks.12 m) - najcenniejszymi gatunkami ryb w jeziorze są: sandacz, szczupak, okoń, leszcz, sum i płoć. W miejscowości Łódź k/Stęszewa jest możliwość skorzystania ze stanicy wędkarskiej. Opiekunem obiektu jest Koło PZW Poznań "Grunwald" - tel. 61 813 43 76. Stanica czynna jest od 1.V do 28.X codziennie od godz. 06.00 do godz. 20.00. Dysponuje łodziami wędkarskimi i miejscami noclegowymi z parkingiem. Na miejscu można wykupić zezwolenie do wędkowania na terenie WPN. J. Witobelskie (105,8 ha, gł. maks. 5,4 m) jezioro o podobnych cechach ichtiologicznych co powyższy akwen. Zezwolenie do wykupienia w siedzibie WPN (Jeziory, tel. 61 813 22 06), albo w kołach PZW. J. Chemęcicko-Rosnowskie (34 ha, gł. maks. 10 m) - zasobne w leszcza, okonia, płoć, szczupaki i sumy. Nad jeziorem znajduje się jedyne w Parku pole biwakowe wraz z parkingiem samochodowym.

Uwaga: Każdy wędkarz powinien posiadać Kartę Wędkarską (oprócz cudzoziemców i młodzieży do lat 14). Po opłaceniu składki (całorocznej, kilkudniowej, dziennej) na zagospodarowanie i ochronę wód, można spokojnie łowić rybę. Osobne przepisy dotyczą wód należących do Gospodarstw i Spółek Rybackich i tzw. łowisk prywatnych. W każdym okręgu wędkarskim jest możliwość wykupienia zezwoleń na wszystkie wody. W miejscowych sklepach wędkarskich również można wykupić zezwolenia dla pobliskich wód.

21


Myślistwo

FOT: ARCHIWUM POLSKIEGO ZWIĄZKU ŁOWIECKIEGO

FOT: ARCHIWUM POLSKIEGO ZWIĄZKU ŁOWIECKIEGO

FOT: ARCHIWUM POLSKIEGO ZWIĄZKU ŁOWIECKIEGO

Okolice Tarnowa Podgórnego

Polowanie w okolicach Murowanej Gośliny

Myślistwo Wybrane tereny polowań Złotów Gwda

Krajenka

Łobżenica

Strzelnice

Wysoka

PIŁA

Wyrzysk Osiek nad Notecią

Kaczory Ujście

Trzcianka

Muzeum Łowiectwa i Myślistwa

Szamocin Chodzież

Drawieński Park Narodowy

Daniela najłatwiej upolować w Puszczy Zielonce, najdorodniejsze jelenie żyją w Puszczy Nadnoteckiej, ale i tak najbardziej popularną zwierzyną łowną w naszym regionie są kozły i dziki. Ci, którym marzy się polowanie na ptactwo, jadą w okolice Chrzypska Wielkiego i Sierakowa. Ta forma aktywności wymaga jednak pozwoleń i znajomości przepisów. Obrosła ona też wielowiekową tradycją, która jest ciągle żywa i przyciąga myśliwych z krajów ościennych, zwłaszcza z Niemiec. Coraz częściej jednak zwyciężają łowy bezkrwawe: wystarczy dobry aparat fotograficzny, teleobiektyw i cierpliwość.

Okonek

Jastrowie

Okolice Pniew

Margonin Gołańcz

Czarnków

Wieleń

Zarządy Okręgowe PZŁ

Noteć

Krzyż Wielkopolski

Tarnowo Pałuckie Łekno

Lubasz

Wągrowiec Puszcza Notecka Jaracz

Sieraków

Warta Wronki Sierakowski Park Krajobrazowy

Rokietnica

Lwówek

POZNAŃ

A2 Nowy Tomyśl

Opalenica Buk

Zbąszyń

Grodzisk Wielkopolski

Wolsztyn Obra

Stęszew

Wielichowo

Wielkopolski Park Mosina Narodowy

Kórnik

Jarocin Pleszew

Dobrzyca

Russów Gołuchów

Kobylin

Dobra

Zduny Sulmierzyce

Opatówek Nowe Skalmierzyce

Ostrów Wielkopolski Przygodzice

Odolanów Antonin Mikstat Park Krajobrazowy Dolina Baryczy Ostrzeszów

Kobyla Góra Kępno Bralin

Koźminek

KALISZ

Lewków

Krotoszyn Raszków

Miejska Górka Jutrosin

22

Turek

Żelazków

Bojanowo

Rawicz

Tuliszków

Stawiszyn

na os

Gębice

A2 Rychwał

Pr

Borek Wielkopolski

Koło

Zagórów

Nowe Miasto nad Wartą

Pępowo Krobia

KONIN Stare Miasto

Pyzdry Żerkowsko-Czeszewski Park Krajobrazowy Żerków Śmiełów Warta

Koźmin Pogorzela Wielkopolski

Rokosowo

Golina

Nadwarciański Park Krajobrazowy Ląd Miłosław

Gostyń Pawłowice

Kłodawa

A2

Środa Wielkopolska

Zaniemyśl

Książ Wielkopolski

Krzywiń Dolsk Lubiń

Poniec

Przedecz Licheń

Koszuty

Osieczna

Rydzyna

Sompolno

Ślesin Słupca

Cichowo

LESZNO

Kleczew

Giecz

Kościan

Śmigiel

Powidz

Grzybowo Września

Park Śrem Krajobrazowy Gen. D. Chłapowskiego

Przemęt Przemęcki Park Krajobrazowy

Nadgoplański Park Krajobrazowy

Witkowo

Kostrzyn

Rogalin Rogaliński Park Krajobrazowy Czempiń

Rakoniewice

Gniezno Trzemeszno Powidzki Park Krajobrazowy

Park Krajobrazowy Uzarzewo Promno Czerniejewo Swarzędz

Luboń Puszczykowo

Szreniawa

Zwierzyna w Wielkopolsce

Mieleszyn

Lednicki Długa Goślina Park Krajobrazowy Puszcza Zielonka Dziekanowice Murowana Goślina Pobiedziska

Szamotuły Pniewy

Mniszki Miedzichowo

Skoki

Ostroróg

Kwilcz

Pszczewski Park Krajobrazowy

Mieścisko

Oborniki

Kłecko

Chrzypsko Wielkie

Międzychód

Rogoźno Obrzycko Słopanowo

Grabów nad Prosną

Dąbie

Wielkopolska słynie z danieli. Od kilku lat nie pobity jest rekord Polski w trofeum z daniela upolowanego w Puszczy Zielonce pod Poznaniem. Zwierzęta te znalazły w wielkopolskich lasach fenomenalne warunki rozwoju. Równie dobrze ma się populacja jelenia należąca do najlepszych w kraju. Dorodne sztuki tego największego wolno żyjącego w wielkopolskich lasach zwierza znajduje się m.in. w Puszczy Noteckiej, lasach ostrzeszowskich oraz… na poligonie w Biedrusku pod Poznaniem. Jednak najbardziej popularną zwierzyną łowną w naszych lasach są kozły oraz dziki. Obydwa gatunki dzięki wzorcowej gospodarce rolnej w Wielkopolsce mają tu doskonałe warunki bytowania. Z kolei atrakcyjnym terenem polowań na ptaki są okolice Chrzypska Wielkiego i Sierakowa, gdzie żerują duże stada gęsi. Tereny Iwna oraz Czerniejewa słyną z dorodnych bażantów i kuropatw. Zresztą wielkopolskie koła łowieckie zajmują się restytucją zwierzyny drobnej, która z roku na rok odtwarza swoją populację.


Myślistwo

Organizacja polowań

FOT: B. LUDOWICZ

Chcąc w Polsce zapolować można to uczynić jedynie za pomocą uprawnionych do tego podmiotów w postaci koncesjonowanych biur polowań. Coraz częściej myśliwi prowadzą w las miłośników bezkrwawych łowów. Dzięki swoim teleobiektywom można oddać „strzał” do wielu chronionych gatunków: bociana czarnego, bobra, wilka, bielika. Miłośnicy klimatów myśliwskich mają możliwość zorganizowania pikniku albo imprezy integracyjnej np. na myśliwskiej strzelnicy. Doskonałą i wyjątkowa placówką w kraju jest Muzeum Łowiectwa i Myślistwa w Uzarzewie zorganizowane w dworze Żychlińskich z XIX w. Placówka prezentująca dzieje i metody łowiectwa wielkopolskiego na przestrzeni dziejów pozwala w nowoczesny sposób podziwiać trofea myśliwskie, także z egzotycznych krajów.

Polowanie - okolice Racotu

FOT: ARCHIWUM POLSKIEGO ZWIĄZKU ŁOWIECKIEGO

Strzelnica myśliwska - Poznań Antoninek

Wybrane strzelnice myśliwskie

PPHU „Grandel” Sp. z o. o. ul. Ojca Maksymiliana Kolbe 13c, 64-920 Piła tel. 67 212 64 27 www.grandel.com.pl

Polski Związek Łowiecki Poznań ul. Libelta 37 61-707 Poznań tel. 61 852 42 18 www.pzl.poznan.pl

Biuro Polowań „GREEN HUNTING” ul. Św. Marcin 40/905, 61-807 Poznań tel. 61 855 36 04 www.green-hunting.pl

Polski Związek Łowiecki Konin ul. Nadbrzeżna 1 62-500 Konin tel. 63 242 96 37

Stadnina Koni Pępowo Sp. z o.o. Gogolewo 71, 63-840 Krobia tel. 65 571 25 43; 65 571 25 42 www.stadnina.kmm.pl

Kurkowe Bractwo Strzeleckie Krutla k/Wolsztyna Kurkowe Bractwo Strzeleckie, strzelmistrz ds. strzelectwa myśliwskiego Jerzy Kromski, kom. 505 235 264

Stadnina Koni "Racot" Sp. z o. o. Ośrodek Szkoleniowo-Rekreacyjny ul. Dworcowa 5 64-000 Kościan - Racot tel. 65 511 79 58 www.palac-racot.pl

Antoninek k/Poznania ul. Bałtycka, najnowocześniejszy obiekt myśliwski w kraju, z miejscem na organizację imprez dla 150 osób, tel. 61 878 04 67, kom. 667 94 04 57, www.pzl.poznan.pl

Polski Związek Łowiecki Kalisz ul. Czaszkowska 10-12 62-800 Kalisz tel. 62 757 53 13 kola.lowiecki.pl/kalisz Polski związek Łowiecki Piła al. Powstańców Wielkopolskich 190 64-920 Piła tel. 67 212 49 51 www.pila.pzlow.pl Polski Związek Łowiecki Leszno ul. Strzelecka 13 61-100 Leszno tel. 65 526 92 11

FOT: ARCHIWUM POLSKIEGO ZWIĄZKU ŁOWIECKIEGO

Strzelnica w Chodzieży organizuje biesiady myśliwskie w dwóch obiektach mogących pomieścić ok. 80 osób, administrowana przez firmę Hubertus, ul. Nałkowskiej 10 64-800 Chodzież, tel. 67 282 09 22, www.hubertus-chodziez.pl

Zarządy Okręgowe PZŁ

Biuro Polowań REMODEX JAGT ul. W. Jagiełły 17, 63-200 Jarocin tel. 62 74 73 619, kom. 691 729 921 www.remodexjagt.com/pol

Podstolice k/Wrześni, Klub Strzelectwa Myśliwskiego "Trap", gospodarz - Stanisław Mogiłka, tel. 61 436 25 91, kom. 607 061 537

Strzelnica „Nad Flintą” Gajowa 1, 64-600 Dąbrówka Leśna, obok wigwam i ścieżka edukacyjna, tel. 61 296 20 24

Wybrane biura polowań

Konkurs psów myśliwskich Batorowo k/ Poznania

23


Narciarstwo

MALTA-SKI Poznań 61-131 Poznań, ul. Wiankowa 2 tel. 61 878 22 22 otwarte przez 7 dni w tygodniu w godz. 8.00 - 22.00 www.maltaski.pl FOT: ARCHIWUM MALTA-SKI

Stok narciarski:

Stok Narciarski MALTA w Poznaniu

Narciarstwo FOT: ARCHIWUM MALTA-SKI

Niewiele miast w Europie może pochwalić się całorocznym centrum narciarskim. Poznańskie położone jest niemalże w sercu miasta, nad Jeziorem Maltańskim. Centrum obejmuje stok narciarski, stok do nauki, stok saneczkarski i zjazd na pontonach. Zimą nad Maltą otwarte jest także lodowisko. Natomiast narciarze zjazdowi przy sprzyjającej aurze mogą korzystać ze stoku w Chodzieży, który liczy obecnie 250 metrów

stok główny: długość 150 m, szerokość 15-30 m, wyciąg krzesełkowy z przepustowością 800 osób/godz., wyciąg orczykowy z przepustowością 750 osób/godz. stok do nauki: 30/30 m, nachylenie 14o z wyciągiem o regulowanej prędkości. Ponadto sztuczne naśnieżanie, ratrak, oświetlenie, wypożyczalnia sprzętu, instruktorzy narciarstwa i snowboardu, bar. Stok saneczkarski: Długość ponad 500 m i cztery zakręty mrożące krew w żyłach. Nieczynny podczas deszczu i w porze zimowej. Zjazdy na pontonach: 70 m zjazd na pontonach potrafi odnaleźć w każdym nowe pokłady emocji. Przy wjeździe pontony podczepiane są do orczyka! Lodowisko:

Malta Ski w Poznaniu

FOTO: ARCHIV VON MALTA-SKI

Sztuczne lodowisko zaprasza od pierwszych mrozów do końca marca. Na miejscu wypożyczalnia, szatnie i bufet. Fachową poradą służą instruktorzy prowadzący zajęcia grupowe i indywidualne. Rozgrywane są tu turnieje hokeja w ramach Maltańskiej Ligii Hokejowej. Lodowisko otwarte codziennie z przerwami na czyszczenie lodu. Tor saneczkowy Malta

Okonek

Miejski ośrodek sportu i rekreacji w Chodzieży

Jastrowie Złotów Gwda

Krajenka

Łobżenica

FOTO: ARCHIV VON STADTAMT CHODZIEŻ

Wysoka

PIŁA

Wyrzysk Osiek nad Notecią

Kaczory

Szamocin

Ujście

Trzcianka

Chodzież

Drawieński Park Narodowy

Margonin Gołańcz

Czarnków

Wieleń

Noteć

Krzyż Wielkopolski

MOSiR Chodzież

Tarnowo Pałuckie Łekno

Lubasz

Wągrowiec

Puszcza Notecka Jaracz Warta

Sieraków

Sierakowski Park Krajobrazowy

Obrzycko Oborniki

Słopanowo

Rokietnica

Lwówek

POZNAŃ

A2 Nowy Tomyśl

Opalenica Buk

Zbąszyń

Grodzisk Wielkopolski

Wolsztyn Obra

Szreniawa Stęszew

Wielichowo

MALTA-SKI Poznañ Wielkopolski Park Mosina Narodowy

Kórnik

Dobra

a

Kobylin

Miejska Górka Jutrosin

Opatówek

Lewków

Krotoszyn Zduny Sulmierzyce

Nowe Skalmierzyce Ostrów Wielkopolski Przygodzice

Antonin Mikstat Park Krajobrazowy Dolina Baryczy Ostrzeszów

Kobyla Góra Kępno Bralin

Koźminek

KALISZ

Odolanów

24

Turek

Żelazków Russów

Raszków

Rawicz

Tuliszków

Stawiszyn

sn

Gębice

Rychwał

Gołuchów

Bojanowo

Koło

A2

Dobrzyca

Pępowo Krobia

KONIN Stare Miasto

Pleszew Koźmin Pogorzela Wielkopolski

Rokosowo

Poniec

Golina

Zagórów

Jarocin

Gostyń Pawłowice Rydzyna

Kłodawa

A2 Nadwarciański Park Krajobrazowy Ląd Miłosław

Warta Pyzdry Żerkowsko-Czeszewski Park Krajobrazowy Żerków Śmiełów

Pro

Borek Wielkopolski

Przedecz Licheń

Nowe Miasto nad Wartą

Cichowo Krzywiń Dolsk Lubiń

Sompolno

Ślesin

Środa Wielkopolska

Zaniemyśl

Książ Wielkopolski

Osieczna

LESZNO

Kleczew

Słupca

Koszuty

Kościan

Śmigiel

Powidz

Grzybowo Września Giecz

Grabów nad Prosną

64-800 Chodzież, ul. Staszica 12 tel. 67 282 02 49 www.mosir-chodziez.pl Stok narciarski w Chodzieży

Nadgoplański Park Krajobrazowy

Witkowo

Kostrzyn

Luboń Puszczykowo

Park Śrem Krajobrazowy Gen. D. Chłapowskiego

Przemęt Przemęcki Park Krajobrazowy

Gniezno Trzemeszno Powidzki Park Krajobrazowy

Park Krajobrazowy Uzarzewo Promno Czerniejewo Swarzędz

Rogalin Rogaliński Park Krajobrazowy Czempiń

Rakoniewice

Mieleszyn

Lednicki Długa Goślina Park Krajobrazowy Puszcza Zielonka Dziekanowice Murowana Goślina Pobiedziska

Szamotuły Pniewy

Mniszki Miedzichowo

Skoki

Ostroróg

Kwilcz

Pszczewski Park Krajobrazowy

Mieścisko

Kłecko

Chrzypsko Wielkie

Międzychód

Rogoźno

Wronki

Dąbie

Na naturalnym wzniesieniu o nazwie Talerz, o wysokości 132 m n.p.m. funkcjonuje najdłuższy w Wielkopolsce wyciąg orczykowy o długości 200 m. Całkowita długość stoku wynosi 550 m, lecz w chwili obecnej Chodzieskie Towarzystwo Narciarskie zagospodarowało tylko ponad 250 m trasy narciarskiej. Na stoku pracuje ratrak. W planach jest budowa wyciągu krzesełkowego i otwarcie następnych dwóch tras narciarskich, stworzenie bazy hotelowo gastronomicznej oraz wytyczenie tras biegowych.


Golf

Pole Golfowe Bachalski Sport Park ul. Wichrowa (okolice lotniska Ławica) 60-499 Poznań tel. 61 663 85 75 e-mail: golf@sportpark.pl www.sportpark.pl otwarte codziennie od 9.00 do zmierzchu Pole golfowe jest częścią kompleksu sportowo rekreacyjnego przylegającego do Lotniska Poznań-Ławica. Do dyspozycji graczy jest 9-cio dołkowe pole. Początkujący i doskonalący grę mogą potrenować technikę uderzeń samodzielnie bądź pod okiem instruktora w miejscach treningowych: driving range, putting green, practice bunker. Na miejscu jest także sklep golfowy, wypożyczalnia sprzętu oraz szkółka dla dzieci i dorosłych.

Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy „Wityng” Sp. z o.o. Mikorzyn, 62-561 Ślesin tel. 63 270 60 60, 63 270 70 21 e-mail: wityng@wityng.pl www.wityng.pl otwarte codziennie oprócz poniedziałków od 10.00 do zmierzchu

Pole golfowe w Bytkowie

Hotel położony jest nad Jeziorem Straduńskim 7 km na wschód od Trzcianki. Jedną z wielu rozrywek proponowanych gościom jest „pole” treningowe do gry w golfa na tafli jeziora. To jedyny w swoim rodzaju taki golf w Wielkopolsce! Wodny driving range składa się z czternastu klasycznych stanowisk treningowych, na których grający ćwiczą uderzenia do wyznaczonych na wodzie obszarów. Jest możliwość potrenowania uderzeń pod okiem wynajętego instruktora.

Pole Golfowe Bytkowo ul. Pawłowicka 3 B, Bytkowo, 62-070 Rokietnica tel./fax 61 66 50 656 e-mail: biuro@polegolfowe.pl biuro@golfclub-bytkowo.pl www.golfclub-bytkowo.pl otwarte przez siedem dni w tygodniu Pole położone jest w Bytkowie k. Rokietnicy 15 km na północ od Poznania. Jest pełnowymiarowym 18-to dołkowym polem, Par 72 o długości 5970 m. Do dyspozycji graczy jest także 6-cio dołkowe pole golfowe, Par 18 o całkowitej długości 435 m, traktowane często jako pole do ćwiczeń oraz do nauki. Zdaniem grających tu golfistów „...pole golfowe w Bytkowie jest jak najbardziej przyjazne dla początkujących, ale też wystarczająco trudne dla graczy o wyższych umiejętnościach". W Bytkowie działa Wielkopolska Szkoła Golfa, rozgrywane są liczne turnieje i zawody. Treningowe miejsce driving range o długości 300 m i szerokości 150 m jest jednym z największych tego typu obiektów w Polsce. Przygotowane oświetlone i zadaszone stanowiska z mat i trawy mogą równocześnie pomieścić ponad 40 osób. Do dyspozycji golfistów i nie tylko jest ogród z placem zabaw dla dzieci, boisko do gry w siatkówkę, piłkę nożną, badmintona i boulle oraz domek klubowy z barem.

Malta-ski Poznań 61-131 Poznań, ul. Wiankowa 2 tel. 61 878 22 22 otwarte 7 dni w tygodniu, w godz. 8.00-22.00 www.maltaski.pl Pole treningowe driving range położone jest na Malcie pomiędzy stokiem narciarskim i saneczkarskim. Do dyspozycji golfistów jest 21 stanowisk, wypożyczalnia sprzętu oraz instruktorzy. Ciekawie usytuowane dołki same powiadamiają graczy o pojawieniu się w nich piłeczki, a system samozbierający pozwala skupić się graczom nie na szukaniu piłek, a na technice uderzeń. Nad jeziorem znajduje się mini-golf, gdzie na powierzchni 3000 m2, gracze znajdą 18 dołków o różnej skali trudności. Oba pola są oświetlone.

Okonek

Jastrowie Złotów Gwda

Pole Golfowe Golf Klubu „Wityng” Konin

Smolarnia 27, 64-980 Trzcianka tel. 67 216 33 69, 67 216 70 40 e-mail: smolarnia@post.pl www.smolarnia.com.pl

FOT: ARCHIWUM GOLF-CLUB BYTKOWO

W Polsce pola golfowe powstają w sąsiedztwie dużych miast. Podobnie jest w Wielkopolsce. Zainteresowanie tym sportem, a może lepiej byłoby mówić aktywnością fizyczną, rośnie. Golfiści spędzają sporo czasu na świeżym powietrzu, spacerują, a przy okazji ćwiczą cierpliwość, próbują zapanować nad emocjami i zapomnieć o zgiełku otaczającego ich świata. Golfiści nie kryją, że bezcenną wartością uprawiania tego sportu jest towarzystwo. Pasjonaci golfa w Wielkopolsce mają tylko jedno pełnowymiarowe pole w Bytkowie

Krajenka

Łobżenica

Wysoka

PIŁA

Wyrzysk Osiek nad Notecią

Kaczory

Smolarnia

Szamocin

Ujście

Trzcianka

Chodzież

Drawieński Park Narodowy

Margonin Gołańcz

Czarnków

Wieleń

Noteć

Krzyż Wielkopolski

Tarnowo Pałuckie Łekno

Lubasz

Wągrowiec Puszcza Notecka Jaracz

Sieraków

Warta Wronki Sierakowski Park Krajobrazowy

Bytkowo

Rokietnica

Bachalski

Lwówek

A2 Nowy Tomyśl Zbąszyń

Wolsztyn Obra

POZNAŃ

Opalenica Buk Grodzisk Wielkopolski

Stęszew

Wielichowo

Wielkopolski Park Mosina Narodowy

Przemęt Przemęcki Park Krajobrazowy

Powidz

Kostrzyn

Zaniemyśl

Borek Wielkopolski

Tuliszków

Dąbie

Turek

Dobra

Stawiszyn

a

Pleszew

sn

Gębice

A2 Rychwał

Żelazków Dobrzyca

Russów Gołuchów

Pępowo Krobia

Zagórów

Jarocin

Koźmin Pogorzela Wielkopolski

Rokosowo

Koło

Stare Miasto

Warta Pyzdry Żerkowsko-Czeszewski Park Krajobrazowy Żerków Śmiełów

Nowe Miasto nad Wartą

Gostyń Pawłowice

Kłodawa Golina

WityngKONIN

Pro

Osieczna

Poniec

Przedecz Licheń

A2 Nadwarciański Park Krajobrazowy Ląd Miłosław

Środa Wielkopolska

Książ Wielkopolski

Krzywiń Dolsk Lubiń

Rydzyna

Sompolno

Ślesin Słupca

Koszuty Kórnik

Cichowo

LESZNO

Kleczew

Grzybowo Września Giecz

Kościan

Śmigiel

Nadgoplański Park Krajobrazowy

Witkowo

Malta Ski

Rogalin Rogaliński Park Krajobrazowy Czempiń

Rakoniewice

Gniezno Trzemeszno Powidzki Park Krajobrazowy

Park Krajobrazowy Uzarzewo Promno Czerniejewo Swarzędz

Luboń Puszczykowo

Szreniawa

Mieleszyn

Lednicki Długa Goślina Park Krajobrazowy Puszcza Zielonka Dziekanowice Murowana Goślina Pobiedziska

Szamotuły Pniewy

Mniszki Miedzichowo

Skoki

Ostroróg

Kwilcz

Pszczewski Park Krajobrazowy

Mieścisko

Oborniki

Kłecko

Chrzypsko Wielkie

Międzychód

Rogoźno Obrzycko Słopanowo

Park Śrem Krajobrazowy Gen. D. Chłapowskiego

Ośrodek Szkoleniowo - Wypoczynkowy „Wityng” położony jest nad jeziorem Mikorzyńskim. Gracze mają do dyspozycji 9cio dołkowe pole. Do dyspozycji są instruktorzy i miejsca treningowe: driving range i putting green. Działa tu także Szkoła Golfa dla dzieci i dorosłych oraz Golf Klub „Wityng” organizujący przez cały sezon wiele imprez i turniejów.

Golf

SMOLARNIA - Hotel Klubowo-Konferencyjny

Kobylin

Raszków Miejska Górka Jutrosin Rawicz

KALISZ Opatówek

Lewków

Krotoszyn

Bojanowo Zduny

Sulmierzyce

Koźminek

Nowe Skalmierzyce Ostrów Wielkopolski Przygodzice

Odolanów Antonin Mikstat Park Krajobrazowy Dolina Baryczy Ostrzeszów

Grabów nad Prosną

Kobyla Góra Kępno Bralin

25


Sporty lotnicze

FOT: ARCHIWUM ORGANIZACJI TURYSTYCZNEJ LESZNO-REGION

FOT: ARCHIWUM UM W PILE

Nad Zalewem Koszyckim

Szybowce nad Lesznem

Sporty lotnicze

Okonek

Złotów Gwda

Krajenka

Łobżenica

Wysoka

PIŁA

Wyrzysk Osiek nad Notecią

Kaczory

Szamocin

Ujście

Trzcianka

Chodzież

Drawieński Park Narodowy

Margonin

Aeroklub Koniński

Lotnisko Michałków 63-400 Ostrów Wielkopolski tel. 62 735 20 23 www.aeroklub.osw.pl www.skydive.pl

62-530 Kazimierz Biskupi, ul. Golińska 16 tel. 63 241 13 79 www.aeroklub.konin.pl Lotnisko położone jest na północ od Konina, nieopodal Kazimierza Biskupiego. Aeroklub oferuje szkolenia w zakresie pilotażu samolotów, szybownictwa i spadochroniarstwa oraz paralotniarstwa. Turystom oferuje loty widokowe oraz inne możliwości wykorzystania sprzętu lotniczego. Przy Centrum Szkoleniowym „Wiedza” w Koninie działa Ośrodek Szkolenia Lotniczego Balonowego (ul. Chopina 21 h, tel. 63 243 77 05 w.27).

Gołańcz

Czarnków

Wieleń

Aeroklub Ostrowski

Lotnisko położone jest w pobliżu trasy nr 11,5 km na północ od Ostrowa Wielkopolskiego pomiędzy wsiami Michałków, Rejtanów, Lewków. Aeroklub oferuje szkolenia i loty turystyczne w samolotach i w szybowcach oraz skoki spadochronowe w tandemie. Organizuje szkolenia na skoczków spadochronowych dla początkujących i imprezy integracyjne dla grup i firm.

Jastrowie

Jaka wygląda Wielkopolska z lotu ptaka? Łatwo się o tym przekonać, ponieważ w Poznaniu, Ostrowie, Koninie, Pile i Lesznie można wziąć udział w lotach turystycznych samolotowych i szybowcowych. Do wyboru w niektórych aeroklubach zostają jeszcze paralotnie i balony. Śmiałkowie mogą też poczuć, jak rośnie adrenalina podczas skoków spadochronowych. Motolotnie i balony są dostępne nie tylko w aeroklubach. Stały się w Wielkopolsce atrakcją dwóch gospodarstw agroturystycznych.

Noteć

Krzyż Wielkopolski

Tarnowo Pałuckie Łekno

Lubasz

Wągrowiec Puszcza Notecka Jaracz

Sieraków

Warta Wronki Sierakowski Park Krajobrazowy

Rogoźno

Rokietnica

Lwówek

POZNAŃ

A2 Nowy Tomyśl

Opalenica Buk

Zbąszyń

Grodzisk Wielkopolski

Wolsztyn Obra

Grzybowo Września

Zaniemyśl

Borek Wielkopolski

Tuliszków

Dobra

Stawiszyn Żelazków

Dobrzyca

Russów Gołuchów

Kobylin

Krotoszyn Zduny Sulmierzyce

Koźminek

KALISZ Opatówek

Lewków Raszków

Miejska Górka Jutrosin

Nowe Skalmierzyce Ostrów Wielkopolski Przygodzice

Odolanów Antonin Mikstat Park Krajobrazowy Dolina Baryczy Ostrzeszów

Kobyla Góra Kępno Bralin

26

Dąbie

Turek

a

Pleszew

Bojanowo

Rawicz

A2 Rychwał

sn

Gębice

Zagórów

Jarocin

Pępowo Krobia

Koło

Stare Miasto

Warta Pyzdry Żerkowsko-Czeszewski Park Krajobrazowy Żerków Śmiełów

Koźmin Pogorzela Wielkopolski

Rokosowo

KONIN

Nowe Miasto nad Wartą

Gostyń Pawłowice

Kłodawa Golina

Pro

Osieczna

Poniec

64-920 Piła, ul. Lotnicza 12, kom. 606 765 402 www.aeroklubpilski.pl

Przedecz Licheń

A2 Nadwarciański Park Krajobrazowy Ląd Miłosław

Środa Wielkopolska

Książ Wielkopolski

Krzywiń Dolsk Lubiń

Rydzyna

Sompolno

Ślesin Słupca

Cichowo

LESZNO

Kleczew

Giecz

Kościan

Śmigiel

Powidz

Koszuty Kórnik

Park Śrem Krajobrazowy Gen. D. Chłapowskiego

Przemęt Przemęcki Park Krajobrazowy

Nadgoplański Park Krajobrazowy

Witkowo

Kostrzyn

Rogalin Rogaliński Park Krajobrazowy Czempiń

Rakoniewice Wielichowo

Wielkopolski Park Mosina Narodowy

Aeroklub Ziemi Pilskiej

Gniezno Trzemeszno Powidzki Park Krajobrazowy

Park Krajobrazowy Uzarzewo Promno Czerniejewo Swarzędz

Luboń Puszczykowo

Szreniawa Stęszew

Mieleszyn

Lednicki Długa Goślina Park Krajobrazowy Puszcza Zielonka Dziekanowice Murowana Goślina Pobiedziska

Szamotuły Pniewy

Mniszki Miedzichowo

Skoki

Ostroróg

Kwilcz

Pszczewski Park Krajobrazowy

Mieścisko

Oborniki

Kłecko

Chrzypsko Wielkie

Międzychód

Obrzycko Słopanowo

Grabów nad Prosną

Aerokluby Gospodarstwa agroturystyczne

Lotnisko położone jest w granicach administracyjnych Piły, przy trasie nr 179 PiłaSzydłowo. Organizuje szkolenia samolotowe, szybowcowe, paralotniarskie i spadochronowe, także pikniki i spotkania integracyjne. Turyści mogą skorzystać z lotów widokowych samolotem i szybowcem oraz lotów z instruktorem na spadochronie i paralotni. Odbywają się tu nocne loty szybowcem.


Aeroklub Leszczyński Centralna Szkoła Szybowcowa 64-100 Leszno, ul. Szybowników 28 tel. 65 529 32 19 www.aeroleszno.pl Lotnisko zlokalizowane jest w granicach miasta Leszno przy trasie nr 12 Leszno Wschowa. Aeroklub jest centralną bazą szybowcową Aeroklubu Polskiego. Szkoli się tu kadra narodowa szybowników, organizowane są międzynarodowe zawody szybowcowe. Turyści mogą skorzystać z lotów widokowych samolotem lub szybowcem. Jest możliwość wzięcia udziału w nocnych lotach szybowcowych. Do dyspozycji także camping i hotel.

Aeroklub Poznański im. Wandy Modlibowskiej

Obornickie Stowarzyszenie Lotnicze

62-006 Kobylnica, Lotnisko tel. 61 878 07 25 www.aeroklub.poznan.pl

64-600 Oborniki, Słonawy, ul. Wybudowanie 129 kom. 501 133 662 www.osl.oborniki.info Lotnisko znajduje się w miejscowości Słonawy nad Wartą na zachód od Obornik. Propozycją dla turystów są loty motolotnią w tandemie.

FOT: ARCHIWUM WOT

Aeroklub dysponuje dwoma lotniskami w Kobylnicy i Bednarach. Pierwsze położone jest na zachód od Poznania przy trasie nr 5 Poznań - Gniezno. Bednary leżą na północ 5 km od Pobiedzisk. Aeroklub szkoli w zakresie licencji pilota samolotowego, szybowcowego, balonowego, paralotniowego i mikrolotniowego oraz w skokach spadochronowych. Turyści mogą korzystać z lotów widokowych balonem, samolotem, szybowcem, motolotnią i motoparalotnią oraz spróbować swych sił w skokach spadochronowych w tandemie.

Sporty lotnicze

FOT: ARCHIWUM ORGANIZACJI TURYSTYCZNEJ LESZNO-REGION

Lotnisko szybowcowe w Lesznie

Lotnisko w Michałkowie k/ Ostrowa Wielkopolskiego

Szkoła Latania „Feniks” Tomasz Chudziński 61-334 Poznań, ul. Rozwadowska 21a, kom. 603 119 216 www.feniks.org.pl Szkoła Tomasza Chudzińskiego, który jako pierwszy człowiek w historii wraz z Januszem Adamczykiem przeleciał na motoparolotni Bałtyk, organizuje największe w Polsce Mistrzostwa Paralotniarskie w Żninie. Szkolenie odbywa się w zakresie: - latania swobodnego, - latania na paralotniach z napędem plecakowym, - latania na motoparolotniach na podwoziu kołowym, - latania zimowego na deskach snowboardowych,

Poznańska Szkoła Latania na Paralotniach Jan Borowicz

Gospodarstwo Agroturystyczne „Marianówka”

61-245 Poznań, os. Rusa 137/2 tel. 61 877 97 01, kom. 606 271 129, 605 563 934 janborow@poczta.onet.pl www.paralotnie.webhost.pl

Kruteczek 29, 64-720 Lubasz tel. 67 255 79 97, kom. 505 293 756

Szkoła zajmuje się promocją i szkoleniem w zakresie paralotniarstwa i motoparalotniarstwa. Organizuje kursy latania swobodnego za wyciągarką mechaniczną na lotniskach Aeroklubu Poznańskiego oraz szkolenia wyjazdowe w górach:

Gospodarstwo Agroturystyczne „Ania i Filip”

- latania na paralotniach z napędem plecakowym,

loty balonem i mikrosamolotem

- latania na motoparalotniach na podwoziu kołowym.

Izabelin 47, 62-510 Konin tel. 63 246 77 49, kom. 660 665 863 www.aniafilip.net

loty na motolotni

- latania skierowanego do osób niepełnosprawnych.

27


Informacja turystyczna w Wielkopolsce

Poznań Centrum Informacji Turystycznej 61-772 Poznań, Stary Rynek 59/60 tel. 61 852 61 56, 61 855 33 79 it@cim.poznan.pl Centrum Informacji Miejskiej – Arkadia 61-816 Poznań, ul. Ratajczaka 44 tel. 61 851 96 45, 61 856 04 54 centrum@cim.poznan.pl

www.wielkopolska.travel www.turystyka-kulturowa-wlkp.pl

Filia CIM – MTP 60-734 Poznań, ul. Głogowska 14 tel. 61 869 20 84 centrum@cim.poznan.pl Filia CIM – Ławica – lotnisko 60-189 Poznań, ul. Bukowska 285 tel. 61 849 21 40 lawica@cim.poznan.pl Informacja i Usługi Turystyczne „Glob-Tour FB” 60-801 Poznań, ul. Dworcowa 1 tel. 61 866 06 67 info@globtourfb.poznan.pl

Gniezno Powiatowe Centrum Informacji Turystycznej 62-200 Gniezno, ul. Rynek 14 tel. 61 428 41 00 info@szlakpiastowski.com.pl

Kalisz Centrum Informacji Turystycznej 62-800 Kalisz, ul. Zamkowa tel. 62 598 27 31 it@um.kalisz.pl

Konin Centrum Informacji Turystycznej 62-510 Konin, ul. Dworcowa 2 tel. 63 246 32 48 biuro@lotmarina.pl

Leszno Informacja Turystyczna 64-100 Leszno, ul. Słowiańska 24 tel. 65 529 81 91, 65 529 81 92 infotur@leszno.pl

Nowy Tomyśl Gminny Ośrodek Informacji 64-300 Nowy Tomyśl, pl. Niepodległości 10 tel. 61 44 23 806 r.ratajczak@nowytomysl.pl

Piła Powiatowy Punkt Informacji Turystycznej, Kulturalnej i Sportowej 64-920 Piła, al. Niepodległości 33/35 tel. 67 210 94 80 pit@powiat.pila.pl

Puszczykowo Centrum Ekoinfo 62-040 Puszczykowo, ul. Poznańska 1 tel. 61 633 62 83, 61 898 37 11 promocja@puszczykowo.pl

Śrem Unia Gospodarcza Regionu Śremskiego – Śremski Ośrodek Wspierania Małej Przedsiębiorczości 63-100 Śrem, ul. Okulickiego 3 tel. 61 283 27 04 unia@srem.com.pl

Wolsztyn Gminne Centrum Informacji w Wolsztynie 64-200 Wolsztyn, ul. Roberta Kocha 12a tel. 68 347 31 04 gci@wolsztyn.pl

28

Wielkopolska w Internecie

Wybrane biura podróży organizujące przyjazdy do Wielkopolski Marpol Travel 64-500 Szamotuły, ul. Dworcowa 1 tel./fax 61 292 38 21 www.marpoltravel.pl info@marpoltravel.pl Biuro Podróży „ATUR“ 61-725 Poznań, ul.Mielżyńskiego 18/3 tel. 61 85 16 292, 61 85 60 881 fax 61 85 13 604 www.atur.com office@atur.com.pl Weiss-Travel Agencja Turystyczna Karoliny Gnusowskiej-Weiss 61-062 Poznań , ul. Mścibora 62/9 tel. 61 65 33 650 fax 61 65 33 659 office@weiss-travel.com


Mapa Wielkopolski


Wydawca:

Wielkopolska Organizacja Turystyczna www.wot.org.pl

Tekst:

Przemysław Warkocki

Mapa:

Autograf www.autograf-poligrafia.pl

Opr graficzne:

Studio Graficzne CityVisitor

ISBN

978-83-60519-71-4

Poznań 2012

Foldery promujące Wielkopolskę wspierane są przez mobilne technologie.

Czytnik kodów QR znajdziejsz na www.odkoduj.com

www.wielkopolska.travel www.turystyka-kulturowa-wlkp.pl

Turystyka aktywna w Wielkopolsce  

Turystyka aktywna w Wielkopolsce

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you