Page 1

Analiza procesu gry xbox kinect adventures podsumowanie Kinect jest urządzeniem wejściowym, czujnikiem ruchu dla konsoli Xbox 360, wyprodukowanym przez Microsoft. PRZYGODA

gesty wykonywane przy pomocy części ciała, jak i przez wydawanie komend głosowych.

Podział zadań Każdy z badaczy pięcioosobowej grupy odpowiedzialny był za rejestrację video jednej z mini-gier oraz analizę własną postawionego sobie problemu badawczego.

ZAWODY NA CZAS

rwąca rzeka

20 000 przecieków

średnio zaawansowane

grań refleksu

grań refleksu

rwąca rzeka odbijana piłka

zaawansowane

Mazur Rozalia

Karolina Juszczyk

Anna Babińska

min 0,8m

3m

1,8m

podstawowe

kinect

Przestrzeń odczytywana przez kinect poprawnie: • min. 40cmx200cm (jeden gracz) • optym. 80x200cm (jeden lub dwuch graczy) • Obie strefy powinny znajdować się w odległości między 1,8m, a 3m od sensora. • najlepiej odczytuje graczy o wzroście do 1,8m

TRENING

PRZYGODY

kosmiczne bańki

Karolina Gałuszka

bez konieczności używania kontrolera, poprzez interfejs wykorzystujący

Patrycja Kędzierska

Xbox kinect Adventures Gra przygodowa dla zawodników w różnym wieku składająca się z pięciu mini-gier o różnych stopniach trudności.

Urządzenie pozwala użytkownikowi na interakcję z konsolą

odbijana piłka

mini-gra rejestrowana przez członka grupy

LEGENDA

widok z góry obszaru oczytanego przez kinect

architektura gry pokazująca podział wydzielonego obszaru zadań

Początkowo przecieki pojawiają się pojedyńczo lub w znacznych odstępach. Poza gracza jest statyczna, a poziom trudności zwiększa się dosyć płynnie.

Karolina Juszczyk

20.000 przecieków zadanie do wykonania: zatkanie przecieków

obszary pojawiania się precieków

Pole gry Obszar planszy, który staje się aktywny w poźniejszych etapach rozgrywki umożliwia zawodnikowi zatykanie dziur zarówno ręką, jak i nogą. Od tej chwili gracz używa bardziej skomplikowanych kombinacji ruchów dowolną kończyną.

Gracz znajdujący się pośrodku sześciennej planszy musi dokładnie pozatykać wszystkie dziury powstajce w akwarium. Do wykonania zadania posłużą mu ręce, nogi, głowa, tors — ma całe 30s. na grę.

Rozalia Mazur i Karolina Gałuszka

Odbijana piłka

rundy 1,2,3,4,5

rundy 6,7,8,9

Dokadność ruchu Głównym czynnikiem powodzenia jest dokładność ruchu. Karolina dowiodła, że zatkanie jednego przecieku to kwestia 2 sekund przytrzymania części ciała w odpowiednim miejscu.

2s.

Zawodnik Rozalii przez większość rozgrywki trzyma się prawej części pola gry (często wychodzi kończynami poza obszar odczytywania ruchów). Używa mniej siły.

W chwili wykonywania chaotycznych ruchów i przytrzymania części ciała w odpowiednim miejscu zbyt krótko — występuje konieczność powtórzenia procesu. Działanie bez rezultatu.

diagram przedstawia stosunek ruchów wykonanych przez gracza do tych, które odczyta kinect

odbicia górne

Karolina w swojej analizie pokazała przebieg każdej z rund gry. Zwróciła uwagę na rosnący poziom trudności i złożoność działań wymaganych od użytkownika na kolejnych etapach przygody. Skupiła się na częstotliwości występowania przeszkód w grze i znalaza sposób na zdobycie większej ilości punktów.

zadanie do wykonania: zbijanie tarcz i skrzyń

Zawodnik Karoliny ruchy wykonuje poprzez silne wymachy ramion w przód, często ugina kolana, wykonuje serw zdecydowanym ruchem. Gra użytkownika jest dynamiczna.

0

10

20

30

40

Zawodnik stojący na platformie pokonuje trasę kolejki górskiej. Omija stojące po bokach prostokątne przeszkody. Po drodze łapie również jak najwięcej monet, które bezpośrednio przekadają się na ilość zebranych punktów. Posłużą mu ręce, skłony i dobry refleks. Skacząc przyśpiesza.

Zabójcze tempo Patrycja zwróciła uwagę na to, że tempo gry jest zbyt szybkie dla zawodnika, a poziom trudności rośnie gwałtownie. Gra przystosowana jest do niewielkiej grupy zawodników o dobrej kondycji.

150

100

50

0

2

3

4

5

6

przeszkoda

W swojej analizie Patrycja pokazała rodzaje przeszkód, z jakimi musi zmierzyć się gracz. Odniosła się do konieczności omija przeszkód dokładnie w taki sposób, jaki jest rozpoznawalny przez kinect. Znalazła stosunek ilości przeszkód do ilości tych ominiętych przez gracza. Zaobserwowała również malejący wraz z czasem proces zdobywania punktów przez użytkownika.

1

7

Jak zdobywać punkty? • zwinność, a nie siła! pamiętaj, że mocne uderzenia nie gwarantują Ci sukcsesu • nie chowaj się za siebie! kinect nie czyta ruchów wykonanych np. za głową • nie schodź z boiska! pamiętaj, żeby zawsze znajdować się na polu gry czytanym przez kinecta — widzi Cię na nawielkim obszarze

Jak zdobywać punkty?

8

9

numer gry

• opanuj klucz! jest parę zasad omijania przeszkód, których musisz się nauczyć • zbieraj monety! to najlepsze źródło punktów w tej rozgrywce • ćwicz! początki są wymagające, a tempo rośnie szybko • nie zniechęcaj się! to trudna gra, ale ważniejsza jest dobra zabawa

ominięte przeszkody

Dla prawdziwych twardzieli! Najbardziej wymagająca z analizowanych przygód. Potrzebny Ci będzie refleks i duża dawka energii! Grań dla zawodników młodszych albo tych, którzy naprawdę lubią ruch! :)

przeszkoda

zadanie do wykonania: omijanie przeszkód i łapanie monet

Gra intuicyjna, której reguł nauczysz się zadziwiająco prędko. Każdy jeden przeciek możesz zatkać w dowolny sposób i sam obierasz sobie najwygodniejszą taktykę. Rozrywka dla tych, co lubi ruch, jak i dla tych bardziej leniwych :)

50 60 70 liczba ruchów

oraz te pokonane przez gracza pomyślnie

liczba przeszkód

Grań refleksu

Gra dla każdego!

Gra, która nielicznym osobom może się nie spodobać. Kinect dość często ma problemy z nadążeniem za tempem akcji, a sam użytkownik, pomimo emocji, jakie wywołuje gra — musi pamiętać o tym, żeby nie utrudniać mu pracy :)

wykres przedstawia ilość przeszkód ogółem

Patrycja Kędzierska

• działaj rozważnie! każdy przeciek wymaga uwagi, a nie chaotycznych ruchów • zawsze wracaj do środka planszy! będziesz mieć swobone ruchy i wszystko na oku • obserwuj! ryby podpowiedzą Ci, gdzie wystąpi przeciek • używaj kombinacji ruchów! przecieki łarwiej jest zatykać równocześnie

Gra dla zwinnych i cierpliwych!

odbicia dolne

Rozalia i Karolina analizowały proces tej samej przygody na różnych typach rozgywek. Dowiodły, że skrajnie odmienna tatyka gry ich zawodników ostatecznie nie ma wpływu na rezultaty. Zwróciły również sporo uwagi na problemy z odczytem ruchów zawodnika przez kinect.

odbicia środkowe

Gracz znajdujcy się na hali sportowej zbija tarcze i skrzynie znajdujce się przed nim. Posłużą mu ręce, nogi, piłki odbijające się od ściany.

Jak zdobywać punkty?

miejsce doktnięcia przeszkoda najczęstsza reakcja

Anna Babińska

Kosmiczne bańki zadanie do wykonania: zbijanie baniek

pożądana reakcja

pola generujące bańki Najbardziej aktywne pola gry zajdują się nad głową gracza, z pewnością ma to zachęcić go do użycia opcji latania. początkowe umiejscowienie gracza

Gracz stojący w sześciennym pomieszczeniu otoczony jest bańkami wylatującymi z otworów w ścianach. W czasie, gdy gracz rusza rękami, jego awatar zaczyna lewitować. Bańki można zbić każdą częścią ciała.

Tematem, na którym skupiła się Ania, jest przyporządkowanie konkretnym częściom ciała ich obszarów zbierania baniek. Porównała, które pola gy są najbardziej aktywne, a co za tym idzie — generują największą ilość baniek (i są źródłem punktów).

Jak zdobywać punkty? • pofruń! machając rękami uniesiesz się nad ziemię • nie schodź z pola gry! pamiętaj o tym, że kinect ma swoje ograniczenia

pola baniek możliwych do zbicia ręk i nogą

prawa ręka

Wykorzystane ruchy Według obserwacji Ani gracz częściej używa kończyn górnych do zbijania baniek (w szczególności ręki prawej, co może by dowodem na przystosowanie gry do osób praworęcznych. Niektóre pola pozwalają na zbijanie baniek zarówno nogą, jak i ręką.

Dla marzycieli gatunku sci-fi!

lewa ręka

Najbardziej abstrakcyjna z analizowanych gier, która swoją fabułą przeniesie Cię dosłownie w kosmos. Możliwość uniesienia si nad ziemię to kwestia jednego prostego ruchu. Może niewiele tam wartkiej akcji, ale rozrywka dla każdego!

prawa noga lewa noga

0

2

4

6

poziom średniozaawansowany

8

10

12

14 ilość ruchów

poziom zaawansowany

Bu2 wejchert plansza110617  
Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you