Page 1

ZDRAVÍ • SPORT • KRÁSA DUBEN - ČERVEN 2012

Olympijská naděje Lukáš Krpálek V zimě dobyl Prahu, v létě se chystá na Londýn

Vytrvalost Kde brát energii a jak se stravovat

Naturální kulturistika V červnu ovládne Česko


Ž Ě T U

SO

ZDRAVÍ • SPORT • KRÁSA

Přijď si zahrát s Powerballem na prodejny Vitaland v průběhu dubna a vyhraj hodnotné ceny.

Soutěž probíhá na všech prodejnách Vitaland Zúčastnit se můžete od 1. 4. do 30. 4. 2012 Každý týden oceníme 10 nejlepších výkonů Velké finále se koná 30. 4. 2012

Pravidla soutěže a více informací naleznete na

www.vitaland.cz infolinka: 800 117 800

Jak nakupovat produkty Vitaland Snadno, rychle a za výhodné ceny dostanete vaše oblíbené produkty až domů. Nakupujte nejen ejen produkty Vitaland, ale i výrobky značek Aminostar, star, Xpower a nově také FatZero v pohodlí z domova. va. Možnosti nákupu: 1.

ON-LINE OBJEDNÁVKA VKA

Eshop naleznete na webových stránkách k h www www.aminostar.com aminostar com. Přihlašte se ke svému účtu ve VITALAND® klubu, vyberte požadované produkty a odešlete objednávku.

2.

TELEFONICKY

800 117 800

Volejte zdarma bezplatnou Zelenou infolinku (Po-Pá 8:00-16:00 hod.) Vyškolené operátorky Vám pomohou s výběrem produktů a zařídí pro Vás objednávku.

3.

2

E-MAILEM

Napište nám na email klub@vitaland.cz. Do předmětu uveďte „Objednávka“ a zprávu doplňte o kontaktní údaje (jméno, příjmení, členské číslo, doručovací adresu, telefonní kontakt a seznam přípravků včetně zvoleného objemu, příchutí a počtu kusů).


ZDRAVÍ • SPORT • KRÁSA

Lukáš Krpálek Olympijská naděje Rozhovor s nejlepším českým judistou, který loni vybojoval pro Česko historicky první medaili ze seniorského světového šampionátu a na konci února ovládl turnaj Světového poháru u v Praze. v Pra r ze z .

4

8

4

Vytrvalostní sporty

8

Triatlonový život Venduly Frintové

Kde brát energii a jakou volit výživu pro vytrvalostní sporty? Jak se připravit na běžeckou a cyklistickou sezonu? Poradíme, jak se stravovat a jakou sportovní výživu používat!

Nejlepší česká reprezentantka v rozhovoru popisuje tisíce naježděných, naběhaných a naplavaných kilometrů, spolu s dalšími tisíci nacestovanými kilometry.

12

18 8

15 16

VITALAND® klub: Vy jste naše hvězdy! Přečtěte si o novinkách, které pro vás chystáme – můžete se nechat vyšetřit a také ušetřit! V rozhovoru s vedoucí prodejny VITALAND ® v Karlových Varech se zase dozvíte, že když vám radí, ví dobře, o čem mluví...

Nebojte se opalování, těšte se na léto! Jak se bezpečně slunit a užívat si paprsků bez obav? Dočtete se, co doporučuje prezident Aliance výživových poradců České republiky.

18

Vyrýsujte postavu s Janem Páleníčkem

21

Naturální kulturistika ovládne Česko

Mistr světa v naturální kulturistice představuje sebe, sport, ve kterém sbírá úspěchy, a také radí, jak rýsovat postavu (nejen) do plavek.

Červen bude patřit naturální kulturistice: v Česku proběhne mistrovství republiky i světový šampionát. S oběma akcemi vás seznámí prezident České společnosti pro naturální sport.

Vážení zákazníci, příznivci sportu a aktivního životního stylu, zimní období je definitivně za námi, o slovo se už přihlásilo jaro a VITALAND® magazín, který držíte v ruce, Vás bude provázet dokonce až do léta. Se změnou ročních období a klimatických podmínek souvisí i změna v našich sportovních a volnočasových aktivitách: nastává čas pobytu na čerstvém vzduchu, období běhu, cyklistiky, in-line bruslení, nordic walkingu, ale také plavání a opalování. Na tento posun reaguje i nové vydání VITALAND® magazínu, které se věnuje převážně outdoor aktivitám a vytrvalostním a silově-vytrvalostním sportům. V novém čísle VITALAND® magazínu se dozvíte, kde brát energii pro běžecký či cyklistický trénink, jak se správně stravovat a  jaké produkty sportovní výživy zvolit, abyste vhodně podpořili svoji snahu – ať už je směřovaná k  udržení kondice či startu v  nějakém závodě. Své postřehy přidá i nejlepší česká triatlonistka, členka Xpower Profi Teamu, Vendula Frintová. Těšit se můžete také na rozhovor s českou olympijskou nadějí, judistou Lukášem Krpálkem, který naznačuje, že sezona silových sportů s nástupem tepla rozhodně nekončí. Naopak, například červen bude v České republice ve znamení naturální kulturistiky, jejíž světový šampionát se odehraje v Karlových Varech. Nejen o této akci se dočtete v rozhovoru s mistrem světa Janem Páleníčkem. VITALAND® magazín je tu opět s řadou zajímavých článků, rozhovorů a tipů, týkajících se také chytrého nákupu, který Vám, jak pevně věříme, zpříjemní jarní a letní měsíce. I během nich je Vám k dispozici prodejní síť VITALAND®, kam se můžete kdykoli vydat pro další rady a produkty, které podpoří Vaši snahu o aktivní a zdravý životní styl.

PhDr. Daniel Pavlis, šéfredaktor VITALAND® magazínu VITALAND® magazín, čtvrtletník. Vydává: Společnost Aminostar, s.r.o. sídlem Loukov 55, Loukov u Mnichova Hradiště 294 11, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl C, vložka 132619 ze dne 4. 8. 1993. IČ: 49811274. Adresa redakce: Aminostar, s.r.o., Otradovická 286/6, 142 00 Praha 4 Volejte ZDARMA: 800 117 800, e-mail: info@vitaland.cz, registrační číslo: MK ČR E 1451, www.vitaland.cz, www.aminostar.com duben-červen 2012

MAGAZÍN

Obsah

3


Téma:

Vytrvalostní sporty

Kde brát energii pro vytrvalostní sporty Když podrobíme rozboru výsledek sportovního výkonu, můžeme s jistou dávkou zjednodušení konstatovat, že jej ovlivňují tři základní faktory: prvním jsou fyzické předpoklady nabité tréninkem – čím lepší jsou, tím lépe dokážeme pracovat se dvěma dalšími faktory. Druhým faktorem je sportovní vybavení a jeho kvalita – čím je kvalitnější, tím menší úsilí musíme vynaložit. A třetím faktorem ovlivňujícím celkovou výkonnost jsou dostupné zásoby energie, které získáváme výhradně prostřednictvím výživy. Bez správné energie je nám k ničemu vynikající vybavení a dá se zhatit celoroční kvalitní tréninková příprava. A právě výživa je faktor, s nímž lze ladit formu do poslední chvíle před startem.

Co je palivem vytrvalců Důležitým zdrojem energie pro vytrvalostní sportovce jsou sacharidy. To mnozí závodníci tuší, někteří i vědí, ale ne úplně vždy vhodně aplikují. Sacharidy jsou totiž mnohdy nesprávně nazývány jako cukry, a z tohoto zjednodušení pak nejčastěji pramení chyby. Problém je totiž v  tom, že pojem „cukr“ si lidé ihned asociují s běžným bílým (řepným) cukrem a  tedy vším, co je jím oslazené, či co je sladké. Tedy potravin s  vysokým glykemickým indexem. Mezi „sacharidy“ však patří i polysacharidy (např. škrob) obsažené třeba v bramborách či fazolích. Pojem sacharidy je tedy komplexnější a  zahrnuje rovněž pečivo, těstoviny, luštěniny, obilniny, rýži a další potraviny s  nízkým či středním glykemickým indexem. Z  tohoto chybného názvosloví pak pramení chyby, kdy mnozí vytrvalci považují jako zdroj energie především vše sladké. A  přitom by měli v jistých fázích dne naopak sladkosti zcela vynechávat a  nahrazovat je potravinami se středním či nízkým glykemickým indexem.

4

Glykogen jako dominantní zdroj energie Vytrvalostní sporty jsou z energetického pohledu chápány jako oxidativní systém, dále definovaný jako aerobní vytrvalost. V první fázi výkonu, v délce trvání zhruba 25-30 minut, a v případě intenzivního výkonu po  celou jeho dobu, je dominantním zdrojem energie svalový glykogen uložený v pracujících svalech. Nesportovec má v zásobě zhruba 250-400 g glykogenu, přičemž 2/3 jsou ve svalech a 1/3 v játrech (jaterní glykogen udržuje stabilní hladinu krevního cukru). Sportovci mohou mít zásobu glykogenu až 800 g. Více ho bohužel do svalů nevměstnáme, takže po jeho vyčerpání přicházejí na řadu zbylé zdroje energie v podobě bílkovin (čímž trpí naše svalová hmota) a pomalejší tuky. Glykogen je dominantním zdrojem energie v  případě intenzivních výkonů, neboť je z  něho energie uvolňována o  poznání rychleji než z  tuků a  efektivněji než z  bílkovin. Je-li však výkon aerobní, tzn. stíháme-li bez potíží dýchat, pak dominance svalového

glykogenu začíná být zhruba po 30 minutách výkonu vystřídána dominancí tukovou. Od třicáté minuty je tak jako hlavní zdroj energie používán tuk, stále však s částečným zapojením energie z glykogenu.

Teď už jen vše převést do praxe Jak tedy můžeme s touto znalostí zvýšit svůj výkon? Je patrné, že limitujícím faktorem jsou zásoby glykogenu. V množství uvedeném výše vystačí cca na 30-90 minut zátěže, dle její intenzity. To je bohužel fyziologický předpoklad, s nímž nic neuděláme. Můžeme však pracovat s hospodárností při využívání glykogenu, k  čemuž přispívá mimo jiné i  trénovanost. Trénovaní jedinci mají nejen vyšší zásoby ve svalech, ale zároveň s  ním dokáží lépe hospodařit. Předpokladem dobrého výsledku je tedy nejen efektivní zacházení s  glykogenovými zásobami, ale též jejich maximální zásoba ve  chvíli startu. Naším cílem by tedy mělo být včas a  dostatečně naplnit zásobárny glykogenu. A to nejen před závodem, ale i v rámci regenerace po něm.


Vytrvalostní sporty

Správná výživa, klíč k úspěchu Několik dní před závodem není vhodné zařazovat vysoce intenzivní tréninky. Ty by přinesly vyčerpání svalového glykogenu (následná regenerace znamenající zpětné doplnění trvá minimálně 2 dny). V  posledních třech až čtyřech dnech před startem přelaďte na  sacharidovou výživu založenou na  potravinách výhradně se středním nebo nízkým glykemickým indexem. V  praxi tedy dávejte při výběru jídla přednost těstovinám, rýži, bramborám, ovesným vločkám či celozrnnému pečivu. Vhodné jsou též jáhly a pohanka. Naopak se vyhýbejte přílišné konzumaci sladkého, nadbytku tučných potravin a  přemíře živočišných bílkovin. Jíst byste měli spíše v menších dávkách každé 4 hodiny. Určitě byste se neměli přejídat, ale stejně nežádoucí je i hlad. Cílem jídelníčku je postupně doplňovat glykogenové zásoby ve  svalech až na jejich maximální úroveň.

Den před závodem již dbejte především na to, abyste se příští den necítili přejedení. Je dobré myslet i na druhou večeři (vhodné jsou i palačinky, rýžová kaše apod.). Myslete na  to, že tato druhá večeře je vlastně poslední pořádné jídlo před startem, které má navíc dostatek času k efektivnímu trávení. V den závodu bývá frmol, zároveň může pracovat předzávodní horečka a tělu se už moc jíst nechce. Snídaně v  den závodu by měla být lehká, nejlépe v čase 3-4 hodiny před startem, složená ze sacharidů se středním a  nízkým glykemickým indexem – asi nejvhodnější je vločková kaše, bageta, sýr, jogurt apod. Určitě ne nic sladkého, to by mohlo přivodit negativní efekt hypoglykémie před startem. Jestliže jste dobře jedli v  předchozích dnech, nepostihne vás před startem ani v  průběhu závodu

ZDRAVÍ • SPORT • KRÁSA

pocit hladu. Kdybyste jej přesto pociťovali, dejte si nejpozději hodinu před startem energetickou tyčinku. Mějte ji pro případ nouze a „hlaďáku“ připravenou i na závod. Kromě ní mějte s sebou i energetický gel, který užívejte během závodu po doušcích zhruba každých 30 minut. Komu nechutnají gely, může využít energetické tablety. Určitě však během závodu nezapomínejte na  dostatečný pitný režim prostřednictvím intových nápojů. Je chybou přijmout větší množství tekutiny najednou, proto pijte po doušcích, průběžně a  pravidelně zhruba každých 20 minut. Trpíte-li na křeče, můžete preventivně využívat pomoci protikřečových přípravků. Po skončení výkonu je pak naopak velmi vhodné doplňovat vyčerpané glykogenové zásoby. Zde nejvíce pomohou speciální regenerační přípravky. Vhodné je též přijmout aminokyseliny (BCAA) pro důkladnou opravu svalových vláken po výkonu. Využít bychom měli dobu do  60 minut po  skončení výkonu, kdy jsou svalové buňky otevřeny a živiny dodané do svalů v této době znatelně urychlí povýkonovou regeneraci. To určitě oceníme nejen při dalším závodě, ale hned druhý den ráno při vstávání z postele.

5

MAGAZÍN

Téma:


Téma:

TM

Vytrvalostní sporty

Ideální pomocník pro vytrvalce

Dostatek energie, kvalitní pitný režim, absence svalových křečí a plnohodnotná regenerace. To jsou věci, bez kterých se žádný vytrvalostní sportovec neobejde, ať už to myslí se sportováním jakkoli vážně. Proto je tu komplexní řada Xpower od specialisty na sportovní výživu, která myslí na vytrvalce ve všech směrech: doplní energii pro aktuální výkon, zabrání tvorbě křečí, podpoří doplňování tekutin před výkonem i v jeho průběhu a urychlí průběh regenerace. Co a kdy je dobré použít, aby byl výkon kvalitní a tělo nestrádalo? Iontový nápoj - Xpower Flash, IontStar Sport sirup Cílem pití iontových nápojů je doplňovat do  těla tekutiny a  minerály, které se v  průběhu sportování ztrácí pocením, a částečně též energie v podobě sacharidů. Trvá-li sportovní výkon dlouhou dobu, tzn. nad 60 minut, nebo je-li kratší, ale intenzivní, pak byste měli dávat přednost na minerály a sacharidy koncentrovanější složení. Zároveň vždy dbejte na  to, aby hustota nápoje odpovídala hypotonickému, nebo maximálně isotonickému nápoji (způsob dávkování čtěte na etiketě).

Regenerační nápoj – Xpower Recovery Speciální výzkumy ukázaly, že po výkonu by měly být doplňovány základní živiny ve  speciálním poměru. Proto je vhodné po výkonu použít tzv. regenerační nápoje, které kromě doplnění tekutin dodají živiny právě v tom složení, které ideálně urychlí a prohloubí doplnění vyčerpaných energetických rezerv a obnovení poškozených svalových vláken.

Aminokyseliny – Xpower BCAA I aminokyseliny jsou nezbytné pro vytrvalostní sportovce, pro jejich optimální výkon a  ochranu

6

svalových vláken. Z tohoto pohledu jsou zřejmě nejužívanější BCAA, aminokyseliny s  rozvětveným řetězcem (leucin, isoleucin a  valin). Pomohou sportovcům s maximálně možným zachováním svalové hmoty a po výkonu urychlí y její j j regeneraci. g

En Energetické Ener ti ké gely – Xpower Carbogel, Xpower Speedgel (Go&Win – tablety) V průběhu intenzivních nebo dlouhodobých výkonů je enormní tlak na rychlé energetické zdroje. Což jsou pouze sacharidy. Tělo samozřejmě má pro tyto účely vytvořené své vlastní zásoby v  podobě glykogenu, ale ty jsou velmi omezené. Proto je dobré doplňovat vhodnou energii průběžně i v průběhu výkonu. A v tomto se nejvíce osvědčují speciálně komponované energetické gely či energetické tablety.

P ikř č Protikřečové látky – Xpower Magnesium, Xpower NoCramp Výkon je automaticky doprovázen pocením. Pot obsahuje důležité minerály nezbytné pro nervosvalové přenosy a tím je z těla vylučuje. Jedná se především o  hořčík, draslík, sodík a  vápník. Jakmile se množství těchto minerálů v těle radikálně sníží, může jejich nedostatek způsobovat svalové křeče a pokles svalového výkonu. Proto je nezbytné, především v případě náročnějších výkonů, uvedené minerály doplňovat – buď formou iontových nápojů, nebo speciálně komponovaných protikřečových produktů.

Si l Stimulanty – Xpower GTI, Xpower Non-Stop Driver Ene Energetické ergetické tyčinky – Xpower Triple Layer Energetické tyčinky jsou velmi vhodné v momentě, kdy nás v průběhu náročnějšího dne, dlouhého výkonu či před ním přepadne hlad. Především cyklisté přesně vědí, o čem je řeč a co vše umí tzv. „hlaďák“. A právě energetické tyčinky jsou tím jídlem, které se rychle vstřebává, doplňuje energii, zahání hlad a prodlužuje výkon.

Účinkem stimulantů je „nakopnout“ organizmus k vyšší výkonnosti a  soustředěnosti. Potlačují psychickou únavu a  oddalují celkovou vyčerpanost organizmu. Zřejmě nejznámějším stimulantem je kofein, který je základem většiny stimulujících produktů. Psychickou únavu lze úspěšně potlačovat pomocí taurinu. Ale vždy je třeba pamatovat na  to, že důležitou úlohu ve  stimulantech hrají sacharidy.


www.usn.co.cz

LKDA 9972-23 ENDURANCE RANGE

TIP 1 :

TIP 2 :

STOP SVALOVÝM KŘEČÍM!

PIERRE SPIES

SCIENTIFICAL LY FORMUL ATED SUPPLEMENT S FROM THE L EADER IN SPORTS NUTRITION .

4 STEPS TO YOUR BEST SEASON

So, are y ou go ing to go t hrough the annu al m otions aga in and se ttle for anot he r s easo n of me dio crity? O r are you go ing to do some thin g different an d reach y our true pot en tial? U SN"s ex tens ive range of nu trition su pp lemen ts have been s cien tifically f orm ula ted to ensu re that you im prove your conditioning, gain s tren gth, trim unwan ted weight, b uil d en duranc e, take you pa st your lim its and h elp you ac hieve your n ew goa ls. Su pp lem ent with these prod uc ts dur ing t raining and ex pec t your best sea so n yet!

VYNIKAJÍCÍ ZDROJ ENERGIE

CRAMP BLOCK

CYTO POWER HP

Účinná kombince sodíku, hořčíku, draslíku a vápníku v produktu Cramp Block působí preventivně proti vzniku svalových křečí při sportovním výkonu i po jeho skončení. Oddaluje vyplavení kyseliny mléčné do svalů a napomáhá při její odbourávání. Produkt je obohacen o taurin a vitamín B6. Podporuje je činnost červených krvinek a zvyšuje Váš energetický potenciál.

CytoPower High Performance představuje špičkový zdroj sacharidů s vysokým a střednim glykemickým indexem pro optimálním přísun energie během tréninku čči zápasu. Komplexní složení pomáhá oddálit stav vyčerpáp nní a předcházet svalovým kkřečím. Lze namíchat jako hhypotonický i izotonický nnápoj. Zvyšuje vitalitu a ooddaluje stav vyčerpání.

KDY UŽÍVAT: Před déle trvající fyzickou zátěží, u vytrvalostních . disciplín i v jejich průběhu.

KKDY UŽÍVAT: PPřed a v průběhu ffyzické zátěže.

TIP 3 :

TIP 4 :

DODEJTE SVALŮM KYSLÍK

NEPODCEŇUJ REGENERACI! RECOVER XCELL

VO2 MAX Produkt je navržen pro zvýšení tvorby červených krvinek, čímž dochází ke zlepšení schopnosti těla přijmout out kyslík a následně jej transportovat do svalů valů a k orgánům. VO2 maxx obsahuje fosforečnanyy nezbytné pro zvýšení vitální kapacity plic. Oddaluje vyplavení kyseliny mléčné a působí proti vzniku svalových křečí. KDY UŽÍVAT: Před a v průběhu zvýšené tělesné zátěže. Doporučeno začít užívat jako zdroj fosforečnanů 4 dny před náročným tréninkem či zápasem.

Chcete-li se skutečně neustále zlepšovat, nelze zanedbat kvalitní regeneraci mezi jednotlivými fázemi fyzické zátěže. Recover Max obsahuje vyvážený poměr nejčistších bílkovin a kvalitních sacharidů pro zotavení namáhaných svalů. Přidané minerály chrání tělo před dehydratací, vyplavováním kyseliny mléčné a svalovou ztuhlostí. KDY UŽÍVAT:, Do 45 minut po skončení fyzické zátěže. “Produkty USN jsou testovány nezávislou závislou akreditovanou laboratoří SANAS pro zajištění shody obsahu s výrobními certifikáty a rozbory. Tím je zaručeno, že produkty neobsahují žádné kontaminanty či jakékoli zakázané přísady. Je tím rovněž docíleno, že obsah balení zcela odpovídá údajům na etiketě ”

Pro bližší informace a produktové novinky navštivte www.usn.co.cz

Inzerce

AKCE

L-Carnitin Chrom Cardio + Fair Impact Diet Shake

Štíhlá linie a formování postavy L-Carnitin + Chrom CARDIO ENERGIE PRO VÝKON    

L-Carnitin pro podporu odbourávání tuků Trojmocný chróm pro omezení chuti na sladké Energie pro podporu sportovního výkonu Koenzym Q10 pro posílení srdeční činnosti

Fair Impact Diet Shake příchuť čokoláda    

Balení vystačí na 16 dní užívání Zasytí žaludek a pomáhá v regeneraci po cvičení Obsahuje 70% bílkovin a minimum cukru Lze užít i místo posledního denního jídla večer

Potravina pro zvláštní výživu – vhoné pro sportovce

K dostání v síti prodejen VITALAND. Sport Wave, s.r.o.,V Náklích 7/7, 147 00 Praha 4 Tel./fax: +420 241 401 435, e-mail: info@sportwave.cz, www.esurvival.cz

7


Rozhovor:

Vendula Frintová

Vytrvalost třikrát jinak, aneb jak se žije triatlonistce Vendule Frintové Šestkrát týdně plavání, přes tři tisíce naběhaných kilometrů a osm tisíc kilometrů v sedle kola. K tomu připočtěte tisíce nacestovaných kilometrů v letadle a ve výsledku dostanete, jak může vypadat typický rok Venduly Frintové, úřadující vicemistryně Evropy v triatlonu. Přesto má členka Xpower Profi Teamu chuť i na maraton. „Až skončím s triatlonem, určitě to pro mě bude výzva. Vytrvalostní předpoklady pro něj mám, takže bude spíše záležet na tom, jak se s jeho zátěží vypořádá mé tělo po zdravotní stránce,“ hlásí nejlepší Češka v historii olympijského triatlonu. Po 23. místě z roku 2008 by Frintová ráda závodila i v Londýně. Jaké máte vzpomínky na  svou první olympiádu a jak blízko jste kvalifikaci na tu letošní? Atmosféra olympijských her v  Pekingu pro mě byla obrovským zážitkem. I  to je jeden z  důvodů, proč bych se na olympiádu chtěla ještě alespoň jednou podívat! Londýn by měl být zcela jistě vrcholem mé dosavadní kariéry. V rámci olympijské kvalifikace musím do konce května absolvovat šest náročných závodů. Pokud ve všech předvedu standardní výkon a budu bodovat, měl by bodový zisk na postup do Londýna stačit.

V rámci přípravy už jste byla v  Jihoafrické republice, na  Kanárských ostrovech a naposledy v  Austrálii, kde jste absolvovala první ostré závody. Další vaše starty jsou roztroušené po celém světě… Máte ráda cestování? Cestování mám ráda, ale pouze do určité míry. Během závodů se cestování mění na nutné zlo a dlouhé přesuny na druhou stranu zeměkoule mohou člověka při špatné aklimatizaci pěkně potrápit. Se závody jsem se již podívala na všechny kontinenty mimo Antarktidu.

Jaký zážitek byl pro vás nejsilnější? Nejsilnějším zážitkem pro mě byly tři týdny po loňské sezóně strávené na Novém Zélandu pouze cestováním. Během závodů a  soustředění nemá člověk bohužel čas moc poznávat místní krásy.

8

Závody i trénink jsou u triatlonu o třech disciplínách, první absolvujete plaveckou část. Jak často se plavání věnujete na tréninku?

Jak se liší plavání v bazénu a  v  otevřeném moři či oceánu, kde probíhají závody? Jakou teplotu voda mívá?

Plavání se většinou věnuji šestkrát týdně. Pokud jsem v České republice, plavu v  Praze s  plavci VSC na  Strahově, pod vedením dlouholetého reprezentačního trenéra plavání Ing.  Jaroslava Strnada a  Mgr.  Markéty Kaplanové. Pokud jsem doma v  Náchodě, je takovým specifikem, že jezdím plavat do přilehlého polského města Kudowa Zdroj, kde mi vycházejí vstříc více než v náchodském bazéně.

Plavání v bazénu a  na  volné vodě je diametrálně odlišné. Už jen v tom, že v bazénu máte svou vlastní dráhu, ale na  volné vodě se naráz vrhá do  vln 60 až 70 lidí, což je obrovská mela. Dále jsou velké rozdíly mezi plaváním v moři, jezeře či řece, každá voda má svá specifika. Musíte umět zvládnout vlny, odhadnout proudy a  podobně. Teplota vody se většinou pohybuje okolo hraniční teploty 20 °C. Hraniční z  toho důvodu, že pod 20 °C jsou v  olympijském triatlonu oficiálně povoleny neopreny, nad ní se plave vždy bez neoprenu. Proto je například lepší plavat ve  vodě o  teplotě 18 °C v  neoprenu, než bez něho ve  vodě o  něco málo teplejší. V takovém případě hra-


Vendula Frintová

ZDRAVÍ • SPORT • KRÁSA

je velkou roli také teplota vzduchu. Je důležité, aby člověk neprochladl ještě před startem.

Je zřejmé, že triatlon je velmi náročný sport. Vy při něm spoléháte na sportovní výživu Xpower. Mohla byste říct, jak konkrétně vám pomáhá a  jaké produkty máte nejradši?

Po plavání nasedáte na  kolo. Je ten přechod a převlékání náročné? Jak se říká: depo je čtvrtou disciplínou triatlonu a i malé zaváhání v depu vám může zkazit celý závod. Nutno zmínit, že profesionálové se v olympijském triatlonu v depu nepřevlékají, celý závod absolvují v oficiálním dresu. Pokud se však plave v neoprenu, svléká se neopren v  depu. Dále je nutno zapnout přilbu a po naskočení na kolo si za jízdy musíte obout cyklistické tretry.

Kolik najezdíte ročně kilometrů a kde třeba v Česku často trénujete? Ročně najezdím přes 8 000 kilometrů. V  Čechách ráda jezdím okolo Náchoda, kde není takový provoz jako v okolí Prahy. Jednou z mých oblíbených tras je cesta vedoucí okolo Adršpašsko-Teplických skal. Při závodě upřednostňuji kopcovité tratě před rovinami.

MAGAZÍN

Rozhovor:

Náročný závod zakončujete během. Kolik kilometrů za sezonu naběháte a jaký běh vám sedí? Běh mám ze všech disciplín nejraději, roční kilometráž se pohybuje přes 3  000 kilometrů. Vzhledem k  častým zraněním se snažím co nejvíce kilometrů naběhat po měkkém povrchu, tedy trávě a lesních cestách. Samotný závod se však na mezinárodním poli odehrává na asfaltu bez výjimky. V současné době také nastává nový trend, kdy se profil běžecké trati stává poměrně kopcovitým.

Výživa Xpower mi pomáhá snáze absolvovat každodenní tréninkovou zátěž a zrychlit regeneraci po náročných fázích. Pitný režim mám zajištěn díky Xpower Flash, po  těžkých trénincích přichází na  řadu Xpower Recovery. Potřebuju-li rychle zahnat hlad, popřípadě mám chuť na  něco sladkého a  zdravého, zakousnu se do  Xpower Energy Bar. Od  výrobce produktové řady Xpower dále používám doplňky na  ochranu svalové hmoty jako BCCA, HMB nebo multivitamin OneDaily. Při soustředění jsem zařadila i  L-Carnitine, neboť bylo potřeba zatočit s  přebývajícími zimními kilogramy.

Inzerce

AKCE

2+Í1 C NAV

9


10 Inzerce


ZDRAVÍ • SPORT • KRÁSA

Vyhrajte seminář sportovní výživy nebo voucher do prodejen VITALAND®

Partnerem a garantem soutěže je společnost Nutris, pořadatel odborných seminářů a kurzů pro akreditované výživové poradce (www.nutris.net), a Aliance výživových poradců ČR (www.aliance-vyziva.cz). 1. proces, při němž v těle vznikají z jednoduchých látek látky složité (např. když z aminokyselin vznikají bílkoviny)

1 2

2. hladina (koncentrace) krevního cukru v krvi 3. podskupina mikroživin ze stravy nezbytná pro správný vývoj a činnost organizmu 4. jediná makroživina, která má stavební funkci 5. aminokyseliny, které si tělo neumí vytvořit samo a musí je přijímat stravou 6. přirozeně se vyskytující látka ve stravě, která slouží jako důležitý stimulátor energie pro svalovou kontrakci 7. organické látky, které slouží jako základní stavební jednotky bílkovin 8. pohotovostní forma energie sacharidové povahy uskladněná ve svalech a játrech 9. aminokyseliny BCAA jsou typické svým řetězcem, napište jakým

j

3 4 5 6

k

12. který tuk podle původu by určitě neměl převažovat v našem jídelníčku 13. hroznový cukr 14. aktivní látky bílkovinné povahy, které pomáhají stovkám biochemických reakcí v těle

21. zkratka pro nejčastěji používaný index tělesné hmotnosti

13 e • d

14 15 16 • p

22. krevní cukr 23. regulace tělesné teploty 24. makroživina s neomezenými možnostmi ukládání v těle

17 ch

25. anabolický hormon, který pomáhá udržet stabilní hladinu krevního cukru 26. biochemické děje v organizmu, též látková výměna (přeměna)

18 • v

27. bílkoviny, sacharidy a tuky patří do velké skupiny látek, kterým říkáme....

Vyluštěním tajenky je citát vztahující se k výživě, jehož autorem je Stewart Fenton. Nápověda - abecední seznam některých odpovědí do tajenky: aminokyseliny, anabolizmus, bílkoviny, bmi, dehydratace, dextrosa, energetická, enzymy, esenciální, fruktóza, glukóza, glykémie, glykogen, inzulin, kalorie, katabolizmus, laktát, makroživiny, metabolizmus, nutris, rozvětveným, syrovátka, tuk, vitamíny, živočišný Vyluštěnou tajenku zasílejte do  30. dubna 2012 na  adresu společnosti Aminostar, s.r.o., Loukov 55, 294 11, Loukov, nebo na email klub@vitaland.cz (na obálku nebo do předmětu napište „Soutěž s VITALAND magazínem“). Nezapomeňte připsat zpáteční adresu.

Ze správných odpovědí budou vylosováni dva výherci, kteří mají na výběr ze dvou cen: • voucher na Seminář sportovní výživy konaný ve Sportovním centru Nymburk ve dnech 12. a 13. 5. 2012 (základní balíček bez ubytování a stravy) • voucher na nákup v prodejnách VITALAND® v hodnotě 1000 Kč

n

d •

18. nejpoužívanější zdroj bílkovin ve sportovní výživě s nejvyšší biologickou hodnotou 20. proces, při němž se v těle složitější látky rozpadají na látky jednodušší (opak anabolizmu)

i

9 10 11 12

17. jiný název pro kyselinu mléčnou nebo její sůl, které vznikají při spalování energie v nepřítomnosti kyslíku 19. jaké jednotky energie si obvykle hlídají ti, kteří chtějí zhubnout

t

b e

15. jakým přídavným jménem označujeme bilanci, která se zabývá rozdíly mezi příjmem a výdejem energie 16. poradenská a vzdělávací společnost v oblasti výživy, která převzala záštitu nad touto stránkou

e a •

7 8

10. monosacharid nacházející se především v ovoci 11. stav nedostatku tekutin v organizmu

r

19 d

20 21 č

22 23 24

t

e

r m o

r

e g u

l

a c e

• a •

25 26 27 e m

Více informací o kurzech pro výživové poradce na www.nutris.net Kvíz: Správné kvízové odpovědi z minulého čísla: 1b, 2c, 3a, 4a. VITALAND MultiSpecial vyhrávají: Petr Kovář, Praha 2, Michaela Milakovová, Praha 4, Alena Černínová, Ostrava-Poruby, Alena Kašpárková, Ostrava, Libuše Zwyrtková, Prostějov. Sudoku: Výherci produktu B-Complex Antistress z minulého čísla se stávají: Pavel Němeček, Praha 4, Emanuel Ondrušek, Olomouc, Viktor Dedek, Malešice, Daniela Frejková, Brno, Venuše Kubáčová, Mladá Boleslav.

11

MAGAZÍN

Soutěž


Rozhovor:

Lukáš Krpálek

Medailová naděje pro olympijské hry v Londýně Když mu bylo šest let, chtěl chodit na karate. Až po měsíci s bratrem zjistili, že se jedná o jiný sport, ale u juda už zůstali. Dnes jsou oba úřadujícími mistry republiky (v  kategoriích do  90 kg a nad 100 kg) a Lukáš Krpálek se může těšit na první olympijské hry, kam se kvalifikoval díky bronzové medaili z loňského světového šampionátu. Bez problémů tak dokázal navázat na své úspěchy z juniorské kategorie, ve které dvakrát vybojoval titul mistra světa a stal se také evropským šampionem. „Já už jako junior závodil se seniory, takže ten přechod mezi kategoriemi nebyl pro mě tak náročný,“ říká sympaťák pocházející z Jihlavy, který je ve svých 21 letech velkou olympijskou nadějí české výpravy. A se svým dědou už uzavřel sázku: „Když přivezu z Londýna medaili, vystříhám mu na hlavě olympijské kruhy, se kterými poběží asi šest kilometrů vesnicí!“

Cítíte se hned při svém prvním startu na olympiádě na medaili? Vše se bude odvíjet od  toho, jakou podstoupím přípravu. Od začátku letošního roku mám bohužel problémy se zády, až teprve začátkem března jsem se vrátil do  kimona… Mým cílem bude podat maximální výkon, a  pokud všechno vyjde, může z  toho být dobrý výsledek.

Sám často zmiňujete důležitost losu, který může hrát roli i v Londýně. Proč je tak podstatný? Losování probíhá vždy večer před závody. Pokud jste mezi nasazenými, což určují vaše předchozí výsledky a pořadí v žebříčku, nepotkáte se s top judistou hned v prvních dvou kolech, což někdy může dost ovlivnit výsledek. V Londýně bych právě mohl být mezi osmičkou nasazených, což by byla výhoda. Jestli ale budu nasazený nebo ne, to se rozhodne až po dubnovém mistrovství Evropy.

12

Je teď vaše pozice složitější, když jste loni dokázal vybojovat bronz na mistrovství světa? Určitě to bude složitější v tom, že každý teď bude čekat nějaký dobrý výsledek. Ale kdo zná judo, tak ví, že jsou taky chvíle, kdy vám to prostě nejde a dost se trápíte… To ale doufám nebude v Londýně (usmívá se).

Pro laika může být občas složité se v judu orientovat. Jaký je jeho hlavní princip a co je v něm nejdůležitější? Princip je jednoduchý: musíte určitým chvatem hodit soupeře na záda, hody jsou přitom hodnoceny rozhodčími. Dále můžete v boji na zemi soupeře uškrtit, nasadit páku a  tím ho donutit se vzdát. Poslední možností je dostat soupeře do  držení a  udržet ho v  něm po  dobu 25 sekund.

Vám je teprve 21 let a už se s velkými úspěchy perete mezi seniory. Je u juda nižší věk výhodou, nebo jsou naopak potřebné zkušenosti? Málo judistů v mém věku má výsledky jako já, takže určitě jsou zkušenosti potřeba. Já jsem ale už od šestnácti let jezdil po soustředěních určených seniorům, takže jsem nějaké ty zkušenosti


Lukáš Krpálek

ZDRAVÍ • SPORT • KRÁSA

získal tam. Ale je pravda, že přechod z juniorské do  seniorské kategorie je velký problém, dost judistů při něm skončí. Já jsem už jako junior závodil za seniory, takže ten přechod nebyl tak náročný jako u ostatních.

S přechodem mezi dospělé měl trochu problémy váš bratr, který je také výborným judistou… Michal měl smůlu na zranění, což hodně ovlivnilo jeho kariéru právě v době přechodu z  jedné kategorie do  druhé. Měl několikrát vyhozené rameno, a  když vypadnete z  tréninku třeba na půl roku, tak se pak těžko vracíte.

Zdá se, že judem žije celá vaše rodina: věnujete se mu vy i bratr, s dědou se sázíte o své umístění a on pak musí chodit s čírem na hlavě. Prohrál jste už někdy také vy?

Lukáš Krpálek

Naštěstí jsem zatím ještě neprohrál (smích). Vždycky, když jsme se vsadili, tak jsem přivezl medaili a sázku s dědou vyhrál. Aktuální sázka platí pro olympijské hry: když přivezu medaili z  Londýna, vystříhám mu na  hlavě olympijské kruhy, se kterými poběží asi šest kilometrů vesnicí.

bronzová medaile z posledního MS

Jak těžké je pro judo nadchnout i ostatní? V  Česku nejde o  moc populární sport... Jak to vnímáte vy a kde je judo nejoblíbenější? Je to velmi těžké. Abyste někoho nadchli, tak musíte něco dokázat, a  to mnohdy není ve  světové konkurenci úplně jednoduché. Nejpopulárnější je judo určitě v Japonsku, odkud také pochází. Dále také třeba ve Francii, Rusku, Brazílii nebo v Holandsku.

Narozen 15. 11. 1990 Největší úspěchy: vítěz šesti turnajů Světového poháru dvojnásobný juniorský mistr světa juniorský mistr a vicemistr Evropy desetinásobný mistr České republiky čtyřnásobný vítěz ankety „Judista roku“

Teď už jste zdravotně v pořádku? Co všechno vás čeká, než odcestuje na  vrchol sezony v  podobě olympijských her? Nechci to zakřiknout, ale troufám si říct, že zdravotně jsem na  tom už dobře. Čeká mě spousta soustředění, například v  Koreji, Bělorusku, nebo Španělsku. Ze soutěží mě čeká jen mistrovství Evropy, Světový pohár ve Španělsku a Evropský pohár v Praze.

S velkou podporou jste se setkal při únorovém vítězství na  turnaji Světového poháru i  v  Praze. Jaký to byl pro vás zážitek? Triumfoval jste navíc prakticky bez tréninku…

Jak konkrétně vypadá váš tréninkový plán? Jak často a kde trénujete, z čeho se typický trénink skládá?

Mé tréninkové manko smazali právě diváci, kterých přišlo opravdu hodně, a tím mě hnali za  vítězstvím. Kdyby byl ten turnaj někde jinde, tak bych se na to po druhém zápase nejspíš vykašlal, protože jsem byl úplně vyřízený. Takže to bylo super!

Trénink se liší podle toho, zda trénujeme v Praze, nebo jestli jsme někde na soustředění. Pokud jsme doma, tak máme dvakrát denně trénink: ráno posilovna, odpoledne judo. Takhle se to střídá každý den kromě soboty a neděle. Pokud jsme na  soustředění, tak

máme dvakrát denně judo, kde trénujeme cvičné zápasy.

Právě na ty bylo zaměřené i březnové soustředění v  Nymburce, kam se sjelo téměř 500 judistů z  celého světa. Jak v  takovém množství probíhá příprava? Celé je to o randori, což jsou právě ty cvičné zápasy. Proto je dobré, že se sjelo tolik judistů, protože pak si můžeme vyzkoušet různé styly. Judo je jediným sportem, kde se sjíždí tolik sportovců z celého světa jen kvůli tréninku.

Využíváte také sportovní výživu? Pro sportovce to bývá nepostradatelná součást přípravy… Kvůli náročnosti tréninku využívám především prostředky pro urychlení regenerace jako jsou třeba aminokyseliny BCAA, sacharidy a proteiny.

Co vás baví kromě juda? Máte čas vložit do přípravy, nebo alespoň pro zábavu, nějaký další sport? Moc volného času není, ale když se najde, tak velmi rád vyrazím někam na kolo.

13

MAGAZÍN

Rozhovor:


Vy jste naše hvězdy Staňte se členem klubu VITALAND® Připojte j e see k těm, kteří s námi vyznávají zdravý a aktivní styl života. Členství ve VITALAN LAND ND® klubu kl je zcela bezplatné a není podmíněno žádným nákupem. Naopak členství ve VITALAND ve V ve VITAL ® klubu vám přináší spoustu výhod a snaží se členy motivovat k udržení zdravého a aktivního stylu života.

Členství Č Člen len ns ve VITALAND® klubu Vám přináší:

» 5% slevu na online objednávky z eshopu na www.aminostar.com » 5% slevu na produkty Vitaland, Aminostar, Xpower a FatZero vve všech e obchodech VITALAND® » st stejné ceny produktů Vitaland, Aminostar, Xpower a FatZero n na eshopu i v prodejnách VITALAND® » V VITALAND® magazín pro aktivní zákazníky » členské karty pro aktivní zákazníky » speciální akce – každý měsíc pro vás připravujeme výběr produktů s 25% slevou » lékařské konzultace ve vybraných prodejnách VITALAND® zdarma » bezplatnou poradenskou službu » doporučení odborníků » bezplatnou zelenou infolinku 800 117 800 » pravidelné informace o novinkách ze světa obecné a sportovní výživy » doručení až do domu » bezplatné a nezávazné členství

Jak se registrovat?

Registraci do VITALAND® klubu můžete provést na www.aminostar.com nebo v každé prodejně VITALAND®. Registrovat se můžete také na bezplatné Zelené infolince 800 117 800.

Máte zdravotní problémy a potřebujete poradit? Nevíte, jaké doplňky jsou pro Vás nejvhodnější? Chcete ještě lépe pečovat o své zdraví a svou kondici?

zdraví • sport • krása

LÉKAŘSKÉ KONZULTACE

ZDARMA

JEN V PRODEJNÁCH

Happy days SLEVA 15%

Kalendář duben-červen 2012

místo

Olomouc Dolní náměstí

Praha 9 OC Letňany

Praha 4 OC Chodov

14

datum a čas

lékař

12.4.; 26.4.; 10.5.; 24.5.; 7.6.; 21.6. 15 - 17 hod. 11.4.; 9.5.; 13.6. 17 - 19 hod. 5.4.; 26.4.;10.5.; 24.5. 17 - 19 hod.

MUDr. Nasswettr

MUDr. Martinča MUDr. Martinča

Ve vybraných prodejnách VITALAND® probíhají lékařské konzultace ZDARMA pro všechny zájemce. Objednávky předem nejsou nutné, stačí přijít.

platnost akce:

pátek a sobota 20. - 21. dubna 2012 18. - 19. května 2012 Sleva 15% platí z plné maloobchodní ceny bez slevy. Slevy nelze sčítat s jinými slevami. Sleva se nevztahuje na rodinná balení. Sleva se nevztahuje na akce, akční balíčky a nelze ji kombinovat s 5% členskou slevou Klubu VITALAND®.


ZDRAVÍ • SPORT • KRÁSA

VITALAND® prodejny Vždy něco navíc … Také nejraději nakupujete u toho, kdo vám dokáže dobře poradit a má s danou problematikou své vlastní zkušenosti? Pak jsou pro vás prodejny VITALAND® ideálním místem k nákupu a prodiskutování otázek sportovní výživy a doplňků stravy. Proč? Třeba Gábina Reifová vede VITALAND® prodejnu v Karlových Varech (Obchodní centrum Varyáda), potkat ji ale můžete také na republikových soutěžích v silovém trojboji. „Letos jsem se přes oblastní mistrovství a mistrovství Čech probojovala až na republikový šampionát,“ říká sympaťačka, která v posilovně tráví až pět dní v týdnu a trénuje například s několikanásobnou mistryní světa a Evropy Hanou Takáčovou. Řekněte, co cvičíte nejčastěji? Protože proběhla zmiňovaná série závodů, tak v poslední době jsem se soustředila hlavně na  bench press, dřep a mrtvý tah. Ale samozřejmě jsem ještě zvyklá z  dřívějška na  kardio, které je pro mě důležité i  teď před tréninkem, abych se vůbec rozhýbala. Pořád si hlídám váhu, protože mám sklony lehce přibírat, takže i ta aerobní aktivita tam je. Ale jinak se koncentruji spíš na silový trénink zaměřený na ty tři disciplíny.

zřejmě jsem začínala s ženskými cviky typu kardia, žádné činky jsem nepoužívala. Jenže pak jsem to zkusila a začalo mě bavit zvyšovat si zátěž…

jeden kreatin. Tak koukají a nevědí, co na to říct. Když se pak začneme víc bavit a já řeknu, že dělám silový trojboj, tak je to úplně o něčem jiném.

Jaké máte teď osobní rekordy?

Vy jste v začátcích bojovala i  s  váhou. Co vám nejvíce pomohlo při hubnutí do plavek?

Dřep 125 kg, bench press jsem dala jednou 70 kg, ale od té doby mi moc nejde. Na mrtvém tahu mám 140 kg.

Pomáhá vám také sportovní výživa? Co jste zařadila poprvé? První byl karnitin, který dlouho zůstával sám. Když jsem pak už začala cvičit, tak jsem vyzkoušela kreatin a vím, že mi to šíleně pomohlo: cítila jsem to na síle i regeneraci. Tím, že mě to bavilo a chtěla jsem se zlepšovat, tak jsem si o tom hodně zjišťovala a stalo se mi to koníčkem. Udělala jsem si i trenérský kurz na trenéra kulturistiky a fitness.

Jak dlouho se silovému trojboji věnujete?

Takže návštěvníkům VITALAND® prodejny dokážete v téhle oblasti dobře poradit…

První závody jsem absolvovala loni. Náhodou jsem ve fitku narazila na trojbojaře, kteří měli zrovna zavřenou tělocvičnu, takže přišli do  fitka, kde cvičím já… Ale je pravda, že já si s tou myšlenkou pohrávala už delší dobu, spíš jsem neměla nikoho, kdo by mě chytil za ruku a odvedl mě do oddílu. Jinak do posilovny jsem se dostala ve  svých 16 letech, kdy jsem vážila 95 kg. Měli jsme jet k  moři, tak jsem se rozhodla, že zhubnu. To se povedlo, shodila jsem a teď se už držím. Samo-

Spoustu výrobků sama používám, další používají moji kamarádi, takže se o tom bavíme, zkoušíme. Ať už to jsou jen příchutě, nebo úplně nové produkty. Je příjemné, že když přijdou noví zákazníci, kteří mě neznají, tak za  chvíli poznají, že jim opravdu dokážu poradit. Třeba u  takových těch velkých chlapů z posiloven, co si říkají „Ženská ve  sportovním krámě, co ta mě může poradit“, je překvapení veliké. Začnu jim něco říkat a oni se v tom ztratí, protože zjistí, že neexistuje jen

Určitě je důležitý správný jídelníček podpořený třeba spalovači. Od začátku jsem chodila čtyřikrát, pětkrát týdně cvičit, takže už jen to byl šok pro tělo. K  tomu jsem rapidně změnila jídelníček, jela jsem klasický rýsovací. Všechno jsem si nastudovala a prostě jsem najednou viděla, že to jde. Dokázala jsem během šesti měsíců dát dolů 25 kilo.

Když mluvíme o plavkách, poradila byste i s opalováním? Co je z  nabídky VITALAND® prodejen atraktivní a účinné? Asi nejznámější je beta karoten, takže ho lidé hodně chtějí. I  VITALAND® ho nabízí - v kombinaci s pantenolem, který je důležitý například pro obnovu kůže. Potom je v  nabídce také VITALAND® BetaSun, který rozhodně doporučuji. Z vlastní zkušenosti a ze zkušenosti zákazníků vím, že barva opálení je pak víc dohněda, člověk není tak oranžový. Spousta lidí třeba nezpozoruje rozdíl v  kvalitnější barvě, ale faktem zůstává, že opálení déle vydrží. Tyto produkty mají také vliv na  kůži, která je více chráněná před sluníčkem, tzn. i před vysušením, loupáním a podobně.

15

MAGAZÍN

Rozhovor


Téma:

Opalování

Přivítejte slunce bez obav Tipy na bezpečné opalování Pro někoho je opálená pokožka stejně důležitá jako intenzivní trénink v posilovně, túra na kole nebo přísný jídelníček. V kulturistice nebo ve fitness považují opálenou pokožku dokonce za samozřejmost, která prostě patří ke zdravému a svalnatému tělu. Hezký odstín pokožky a vyrýsované svaly dávají postavě skutečně lepší vzhled a završují tak namáhavou práci v posilovně. Ano, opálená pleť je bezesporu atraktivní, ale má to háček. Kdo nedodržuje několik základních pravidel prevence zdraví při opalování, riskuje rakovinu kůže, předčasné vrásky a další kožní problémy. Pokožka je největší, nejcitlivější a nejviditelnější lidský orgán a zaslouží si proto i největší péči.

Zdravotní rizika Slunění bohužel znamená poškozování pleti a nadměrné slunění může dokonce poškodit chromozómy v kožních buňkách. Slunění má na svědomí až 80 % vrásek v obličeji a z 90 % zodpovídá za onemocnění zákeřnou rakovinou kůže, která je nejprogresivnější formou této nemoci. Dermatologové tvrdí, že jen jedno jediné spálení doprovázené puchýři může znamenat rakovinu kůže v průběhu několika dalších let. I  určité léky užívané v  kombinaci s  opalováním mohou vést k  dramatickému zčervenání a  zánětu kůže, např. tetracyklin (antibiotikum), léky na  akné s  retinolem a  Ibuprofen (lék proti bolestem). Dokonce běžné rostlinné přípravky a doplňky stravy jako echinacea (zvyšuje imunitu), ginkgo biloba (podporuje paměť) a  třezalka (léčí deprese) zvyšují citlivost pokožky na  světlo. Obzvláště účinek třezalky nebo léků proti trombóze je v kombinaci se sluněním velmi nebezpečný. Proto byste měli vždycky konzultovat jejich užívání s  dermatologem, když se chystáte k opalovací kúře nebo ces-

16

tě někam, kde se hodláte intenzivně opalovat. Citlivost pokožky vůči světlu (tzv. fotosenzitivitu) také zvyšují takové potraviny jako celer, mrkev a citrusové plody, ale ve  srovnání s  léky jen v menší míře. Solária využívají hlavně tzv. UV-A záření a jen v menší míře škodlivé UV-B záření. Avšak intenzita UV-A záření ze solárního lůžka je 2-3krát vyšší než intenzita slunečního záření někde u vody. Zdá se, že kontroverzní účinky záření ze solárií zatím příliš nesnížily popularitu opalování v českých solárních salónech. Někdo se tam na  jaře opaluje i  proto, aby si připravil pokožku na následující slunění na  přímém „nebezpečnějším“ slunci, a tak se před ním chránil. Zatím však neexistuje žádný důkaz, odůvodňující tento postup.

Jak se bránit? Na druhé straně jsou mezi odborníky známy výsledky experimentu, kdy se fotosenzitivním ženám i  mužům podávalo denně 25 mg směsi beta-karotenu, dalších karotenoidů a  500 mg vitamínu E po  dobu 12 týdnů. Vědci zjistili, že se citlivost jejich pokožky na slunce po této terapii snížila. Proto

se doporučuje zejména v letním období, ale nejlépe celoročně, užívat tuto směs k ochraně pokožky. Mnoho z  nás užívá ochranné krémy příliš úsporně. Ochranná vrstva by se měla obnovovat každé 2 hodiny, když jste venku, a ještě častěji, když se hodně potíte, trénujete nebo plavete. Bez ohledu na to, k jakému fototypu patříte, používejte krémy s ochranným faktorem proti UV-A s UV-B nejméně 15. Tato hodnota znamená, že s  krémem můžete zůstat na slunci 15krát déle bez poškození pokožky než bez krému. Můžete si koupit krémy s ochranným faktorem až okolo 60, ale většina z nás není na  slunci tak dlouho, aby zcela využila ochrannou kapacitu takových přípravků. Pokud sportujete na  přímém slunci, používejte speciální hustší krémy na sport, které jsou vodovzdorné a  lépe drží na  kůži. Pokud trpíte akné nebo máte příliš mastnou pleť, vyhledávejte speciální krémy označené jako „oil-free“ (bez oleje). Citlivé druhy pleti dobře reagují na  přírodní ochranné přípravky s  obsahem oxidu titaničitého nebo zinečnatého, což jsou jediné sloučeniny, které přímo odrážejí sluneční paprsky.


Opalování

ZDRAVÍ • SPORT • KRÁSA

Když už dojde k zánětu kůže (erytému), vezměte si acylpyrin nebo jiné antipyretikum, abyste snížili teplotu zanícené kůže. Bez krému můžete na slunci vydržet jen pár minut, zvláště když jste příliš fotocitliví. Když vám kůže zčervená, naneste na  ni mléko s  hydrokortizolem nebo výtažkem z  aloe vera, které pokožku zchladí a uklidní. Po několika dnech ji natřete uklidňujícím zvlhčujícím mlékem bez parfémů. Někdy bývá spálení provázeno puchýři, teplotou a  nevolností. V těchto případech byste měli vždycky navštívit lékaře.

Při aplikací krémů dodržujte tyto zásady: » Namažte se asi půl hodiny předtím, než jdete na slunce. Na jedno použití byste měli nanést cca 30 g krému na celý povrch těla. » Když se koupete, lezete po horách nebo jezdíte na kole, použijte více krému než obvykle. Všude ve vašem okolí jsou velké reflexní plochy, které zvyšují expozici slunečních paprsků a násobí jejich účinek. » Nechoďte na přímé slunce mezi 10. a 14. hodinou, kdy jsou paprsky nejagresivnější. » Noste volný oděv se světlými barvami. » Nezapomeňte ani na ochranu rtů (UV-tyčinky) a očí (brýle).

» Nikdy nepoužívejte krémy, které jsou starší než 3 roky. Brýle proti slunci by měly být bezpodmínečně vybaveny čočkami, které nepropouštějí žádné záření UV-A ani UV-B. To už dnes většina brýlí na trhu splňuje, ale velmi citlivé osoby by měly mít v brýlích ještě tzv. polarizační skla, která odrážejí i boční paprsky. Běžně se používají šedá skla. Pozor na brýle s modrými nebo žlutými skly, které jsou možná moderní, ale zpravidla neposkytují odpovídající ochranu očím.

Opalujte se podle pravidel 1. Dodržujte bezpodmínečně takové doby opalování, které odpovídají vašemu kožnímu typu. Zeptejte se praktického lékaře, jak se máte chovat při pobytu na slunci či v soláriu vzhledem k vašemu typu pleti.

2. Máte-li hodně pigmentu, zeptejte se dermatologa, jak se chovat při pobytu na slunci. 3. Berete-li nějaké léky nebo doplňky stravy, zeptejte se pro jistotu lékaře, lékárníka či výživového poradce, zda neovlivňují vaši snášenlivost vůči slunci.

4. Několik hodin před sluněním odstraňte make-up a líčidla. 5. Při slunění noste vždy kvalitní sluneční brýle nebo jinou srovnatelnou ochranu očí (klapky, tampóny). 6. Před sluněním nezapomeňte odložit ozdoby a klenoty. Tak zamezíte případným alergickým reakcím a nehezkým světlým pruhům na pokožce. Ing. Ivan Mach, CSc., Prezident Aliance výživových poradců ČR

BetaSun

Beta Karoten

Vitamin E

Přispívá k tvorbě ochranného pigmentu pokožky a pomůže Vám dosáhnout krásného opálení. Předchází tvorbě vrásek z nadměrného slunění.

Příznivě působí na ochranu pokožky před sluncem a spálením, zvyšuje ochranu před UV zářením. Pomáhá stimulovat obnovu kožních buněk, zklidňovat pleť a zabraňovat zarudnutí při jejím podráždění.

Pomáhá zpomalovat stárnutí, čímž prospívá Vaší pleti v období zvýšených nároků, například v letním období. Chrání buňky před volnými radikály, je významným antioxidantem prospívajícím Vašemu tělu.

17

MAGAZÍN

Téma:


Rozhovor:

Jan Páleníček

Vyrýsujte postavu s Janem Páleníčkem, mistrem světa v naturální kulturistice Slunce už opět ukazuje svoji sílu, a tak je čas začít myslet na letní aktivity, jako jsou opalování a koupání. Proč tak brzy? Protože právě teď je vhodná doba na to, začít něco dělat se svou postavou, aby člověk v plavkách vypadal podle svých přestav. Jak na to? Poradí vám Jan Páleníček, naturální kulturista, který se věnuje i gymnastice, což mu umožňuje soutěžit v kategorii fitness mužů. Je úspěšný a také patřičně vyrýsovaný. „Moje postava je ve formě celý rok, je vidět separace svalů a odkryté břišní svaly, což mi na pláž stačí,“ směje se český reprezentant, který se už teď těší na letošní mistrovství světa. Vrchol sezony totiž proběhne v České republice: 30. června v KV Aréně - za podpory společnosti Aminostar, do jejíhož Profi Teamu Páleníček patří. Kromě světového šampionátu vás v  červnu čeká i  Aminostar mistrovství České republiky. Na  co byste nalákal diváky do Karlových Varů a Brna? Obě soutěže budou určitě divácky velmi zajímavé. Sportovní atmosféra, která vždy v sále panuje, je ojedinělá svého druhu. Střetávají se zde dvě roviny: sportovní výkonnost všech sportovců (vypracovaná těla mužů a žen) a celková show, která na pódiu panuje. Volné pózování je perličkou pro každého a velmi zajímavým nástrojem, jak prezentovat své tělo. Nechybí krásné ženy, oživne

18

i kategorie fitness mužů, kde se určitě představí nové tváře. Navíc na mistrovství světa v Karlových Varech přislíbili účast i  mimoevropští závodníci, takže se můžeme těšit na soutěžící z Austrálie a Spojených států. A co je také podstatné: když přijde na lámání chleba, česko-slovenská družina nikdy netápe mezi světovou konkurencí.

Vy sám patříte mezi velmi úspěšné české reprezentanty. Jen loni jste měl hodně důvodů k radosti. Jakých soutěží jste se účastnil? S rokem 2011 prožitým na soutěžních pódiích jsem spokojený. Hodně druhých míst naznačilo, že to s  přechodem z  juniorské do  mužské kategorii nebude taková hrůza. Na  mistrovství České republiky jsem bral stříbro ve  fitness, soutěž Mr. World pro mě skončila druhým místem v  mužích, a to po dlouhém přeletu do USA, kdy k mému nemilému překvapení nepřiletěly kufry s  naším soutěžním vybavením. Naturální Olympii jsem vyhrál tentokrát ve  fitness a  v  mužích mě čekalo druhé místo. Pohárové soutěže v Česku a na Slovensku jsem absolvoval s výsledkem stříbro a bronz.

Jaký je pro vás hlavní rozdíl v soutěžích naturálních kulturistů a mužského fitness? V čem se liší tyto disciplíny? Gymnasté dokonale pohybově ovládají své tělo a  kombinace s  tvarováním postavy dává profil sportovního ideálu. Kulturistika je v tomhle hodně omezená, jde pouze o svaly. Gymnastika mě učí svaly používat a ovládat, jak já chci. Jednoduše řečeno: kulturistika hodnotí postavu a  fitness hodnotí sestavu a  postavu. Fitness je o  pohybu těla a sestava je rozhodujícím prvkem konečného výsledku.

Jak velký je rozdíl v tréninku? Praxi máte v obou disciplínách… Pro mě to není velký rozdíl. Buď prostě uberu trénink ve fitku a přidám trénink v gymnastice nebo naopak. V posilovně zatěžuji svaly, aby rostly. Gymnastika zaujímá široké spektrum odlišných aktivit. Trénink techniky skoků, přemetů, odrazů, dopadů a podobně, variace a fázování prvků… K tomu důkladný a celkový strečink, bez kterého se při trénování nových prvků neobejdete. K  posilování je důležité zařadit různé cviky s  vlastní vahou na různém nářadí jako kruhy, bra-


Jan Páleníček

MAGAZÍN

Rozhovor:

ZDRAVÍ • SPORT • KRÁSA

dla, hrazdy a lavice. Není třeba se obávat, jen mít chuť to zkusit a těšit se z každého pokroku v  tréninku se svým tělem, vědět, že je pořád kam postupovat.

Obecně jde o snížení tukových zásob v  podkoží. Když dochází ke  snížení hmotnosti, je k  tomu potřeba snížit denní příjem energie při zachování kvalitní stravy s  obsahem nezbytných aminokyselin. K  tréninku se postupně zařazuje vyšší intenzita a  zvyšuje se četnost tréninků přes týden. Kulturisté často využívají aerobní trénink jako jízdu na  kole, běh, step a další.

Jak důležitá je pro vás při tréninku sportovní výživa a jaké produkty nejčastěji používáte? Sportovní výživa je pro mě hodně důležitá. Pomáhá mi například v regeneraci po výkonu, kdy užívám BCAA Max Protect a Night Effective Protein. Používám také stimulanty pro zefektivnění výkonu jako jsou Synephrine Plus nebo ThermoGenius Fat Reducer. Také myslím na  prevenci před onemocněním kloubů, proto zařazuji kloubní výživu. Jako svačinku si občas dopřávám proteinové tyčinky ROX. Všechno jsou to produkty společnosti Aminostar.

Jaké zvolit produkty při snaze rýsovat? Ze sportovní výživy jsou nejdůležitější doplňky stravy obsahující esenciální aminokyseliny jako je BCAA, hydrolyzované proteinové koncentráty, glutamin a další. Používají se také doplňky, které stimulují organismus a  podílí se na  odstraňování tukových zásob: například kofein, synephrin, carnitin.

Na začátku jsme slíbili rady pro rýsování. Prozraďte, jak probíhá rýsovací období u  soutěžících kulturistů?

Inzerce

CARNITIN 60000 + SYNEPHRINE

Potraviny určené pro zvláštní výživu.

+

CARNITIN 60000+SYNEPHRINE, 500 ml + SYNEPHRINE, 60 caps ZDARMA akce platí od 1. 4. 2012 do 30. 4. 2012

www.nutrend.cz

19


Inzerce

20


ZDRAVÍ • SPORT • KRÁSA

Červen bude patřit naturální kulturistice Mistrovství České republiky (9. 6.) a světový šampionát v  naturální kulturistice a  fitness (30. 6.). Dvě prestižní akce ve dvou českých městech se odehrají v rámci jediného měsíce, za podpory společnosti Aminostar, jejíž produkty sportovní výživy jsou k dostání i v prodejní síti VITALAND®. Červen je tak v Česku bezesporu měsícem naturální kulturistiky a čeští diváci se můžou těšit na velkou show s mezinárodní účastí. „V případě mistrovství světa se jedná o nejvýznamnější akci naturálních kulturistů, jaká se prozatím uskutečnila v kterékoli ze zemí střední či východní Evropy. Důvodů je hned několik: v první řadě se jedná o soutěž pod hlavičkou federace INBA Europe, která je součástí INBA World, aktuálně největší organizace svého druhu na světě. Z toho vyplývá i značný zájem o akci a její celková prestiž,“ říká hlavní organizátor obou akcí a prezident České společnosti pro naturální sport (ČSNS) Tomáš Procházka. „Cílem naturální kulturistiky je především snaha o  očistu kulturistického sportu od drog a dopingu. Všichni soutěžící v naturální kulturistice z České republiky jsou po  celý rok povinně monitorováni a  namátkově testováni na zakázané látky komisaři Antidopingového výboru. Česká společnost pro naturální sport vznikla v roce 2005 a je úžasné sledovat, jak ohromné množství lidí jsme za  těch 7 let přesvědčili, že se jim vyplatí připravovat se na soutěže bez dopingu a soutěžit v  „naturálech“,“ těší Tomáše Procházku. Kategorie naturální kulturistiky mužů jsou na soutěžích rozděleny částečně věkem a  mezi vrstevníky pak výškou sportovce. Zvlášť tedy soutěží junioři do 21 let, muži mezi 21-40 lety, masters (40-50 let), supermasters (50-60 let) a grandmasters (nad 60 let). „Muži ve  věku 21-40 let budou na mistrovství světa rozdělení podle výšky na  kategorie do  170, 175, 180 a  nad 180 centimetrů,“ doplňuje organizátor šampionátu.

Diváci se můžou jak při mistrovství světa, tak při republikovém šampionátu, těšit také na fitness, které kombinuje vyrýsovanost postavy s  gymnastic-

kými prvky. Ženy mají tři kategorie, jedna z nich je určená i mužům. „Je to kategorie Fitness Classic, která je zřejmě divácky nejatraktivnější. Posuzují se zejména pohybové schopnosti závodníků v rámci volné sestavy. Kromě ní se posuzuje symetrie postavy, u  žen pak navíc ještě promenáda ve společenských šatech,“ vyjmenovává všechna důležitá kritéria prezident ČSNS. Do  České republiky se chystá evropská špička, čítající mimo soutěžících z  Česka a  Slovenska také závodníky z  Řecka, Maďarska, Itálie, Bulharska či Německa. Zastoupeny by měly být také Spojené státy, Nový Zéland, Jihoafrická republika a několik dalších mimoevropských zemí. Vstupenky už jsou v předprodeji v síti Ticketportal a informace o prestižní akci naleznete na stránkách:

www.aminostar.cz www.natural-sport.cz

21

MAGAZÍN

Naturální kulturistika


Inzerce

Hubněte a formujte postavu s komplexní řadou výrobků FatZero. Podpořte svou snahu a cvičení novinkou od specialisty na sportovní výživu. FatZero obsahuje účinné látky podporující rychlejší spalování tuku. S FatZero dosáhnete vysněné postavy rychleji a snáze. 22

www.fatzero.cz

prodejny VITALAND

fitness centra


Klubové akce pro zdravý životní styl za ce nu

25 % 3 2 sleva Podmínkou využití všech uvedených akcí je být členem VITALAND® klubu. Uvedené akce nelze kombinovat s dalšími slevami.

Doplňky stravy

Duben

Při za zak zakoupení koupeníí 3 ks zobra zobrazených bra azen ených en ý pr ých produktů rodu oduk ktů VI VITAL VITALAND LAND AN ND® v libovolné kombinaci zaplatíte pouze dva. Třetí produkt cenou obdržíte ZDARMA! T řetíí pro roduk duktt ss nejnižší ne ejni jn n

Platné v dubnu 2012 nebo do vyprodání zásob.

za ce

nu

25 % 3 2 sleva Doplňky stravy

Květen

P za Při zzakoupení ak koupe ení 3 kss zo zzobrazených obrazen brazenýc br ých p produktů roduktů ktů VITALAND D® v libovolné kombinaci zaplatíte pouze dva. Třetí produkt cenou obdržíte ZDARMA! Tře etí pro oduk duktt ss nejnižší du n

Platné v květnu 2012 nebo do vyprodání zásob.

23


Sportovní

klubové akce Duben

SVALOVÁ HMOTA

***

**

***

*

43

+

**

nu

**

+

**

+

***

**

**

**

32 za ce

za ce

**

nu

příchutě: višeň, pomeranč, černý rybíz **

příchutě: ří h ě ffresh, h citron, i pomerančč

PODPORA VÝKO VÝKONNOSTI KO ONNOSTI příchutě: pomeranč, broskev, grep

Platné v dubnu 2012 nebo do vyprodání zásob.

***

25%

příchuť: lesní ovoce

příchuť: jahoda

příchuť: čokoláda

slevy až

*

*

*

*

+

**

**

***

**

***

Květen

+

**

+

**

slevy až

**

25%

***

+

+ *

***

**

32 nu

**

*

příchutě: ří h ě ffresh, h citron, i pomerančč

+ +

**

za ce

**

příchutě: pomeranč, pink grep

příchutě: jahoda, mutlivitamín, černý rybíz, višeň, pink grep

PODPORA PODP DP D POR O A VÝKONNOSTI KONN NN NNOS NN

4+2 4 2

**

***

***

**

***

příchutě: čokoláda, vanilka, broskev-jogurt

** **

příchutě: citron

+

příchutě: tě meruňka, jablko

4+2 4 +2

Lze kombinovat libovolné příchutě

**

zdarma

**

příchutě: banán v čokoládě, arašídy a karamel v čokoládě

+

zdarma

**

příchutě: meruňka, jablko

SVALOVÁ ALOVÁ HMOTA H

příchutě: limeta v jogurtu, kokos v čokoládě

Platné v květnu 2012 nebo do vyprodání zásob.

příchutě: p příchutě tě: višeň, šeň meruňka ňk

příchutě: třešeň, ananas

REDUKCE HMOTNOSTI

***

32 nu

+

***

+

za ce

+

příchutě: čokoláda, vanilka, jahoda, banán

REDUKCE HMOTNOSTI

Lze kombinovat libovolné příchutě

Podmínkou využití všech uvedených akcí je být členem VITALAND® klubu. Slevy nelze kombinovat s 5% členskou slevou VITALAND® klubu.

Vyhrazujeme si právo akce měnit či zrušit v průběhu akce bez předchozího upozornění. Neručíme za tiskové chyby. Vyobrazené produkty: * doplněk stravy, ** potravina pro zvláštní výživu, *** potravina pro zvláštní výživu se sladidlem

Vitaland magazín - duben/červen 2012  

Vážení zákazníci, příznivci sportu a aktivního životního stylu, zimní období je defi nitivně za námi, o slovo se už přihlásilo jaro a VITALA...

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you