Skip to main content

Ab revija julij 14

Page 1

Št. 4 julij 2014

TUTTI FRUTTI

Barva, ki je obstojna Vodoodporno poletno ličenje

Nega: sprostitev z masko

Rekreacija: športne dejavnosti v vodi Recepti: dobrote iz divjih jagod

Nekaj, kar deluje

Skrivnost po imenu karizma

Vroča moda

Poletne zabave na plaži Trendi v vročih dneh

Z dm active beauty kartico do številnih ugodnosti!

www.dm-drogeriemarkt.si www.facebook.com/dmslovenija


za

10č0k to

Živj o Kaj ! tri p praviš dm rijatel na to, d san jice jski dec a greš 80 d šop emb ti in na n eklet b ing o e v Ne ra na tvoje Če p pozab od 28 . w Yo Cen otujete no dož 11. do rk? 2. 1 ive ap št

tje 2. ir otov anja i prijat in let ponov je v eljice os ne no o dp tem , s prim ena po meš m otoval o tu an eru le 7 je brez jkati! Zak 99 € p * na lačno. S aj ne anj ose s bo. v n ski šop meš

man

ing V ajveč v ji o V den og h naku času n ajve p eče l ed ov s pr rja, dru prazni alnih s čjih ra zp čn r ž d ijate ljica enje in o okra ediščih rodaj mb . š m o e n i. n ora p in p zab ega me rese oskrbe ava sta. l za neč enja dod atno . zab avo

jkat

i?

Skor

ajšn ji po iz N zdra v ew Y orka

SANJ

ŠOP

ING

NY

V Pridruži se nam!

4.

1 0. 20

8. 1 do 2

za

10to0čk

SKI

). , točk ov: ljana 100 irih pon . b u a u k z j e k n tvi št 53, L vanj 0 toč upo i ovče n za 10 artinska voj k b unovč s n U e . n o o m s 4 p i 1 Š t o 0 m ku lier, si na oseb i. 12. 2 o 2. i natisne ravelate atelier.s (vsaka elja na d rk. . 1 . 1 alu s i: T travel plačno Cena v w Yo 8 j i e 2 c : N n n a i * v bo. vanj term a age vice@ brez etje o. poto beauty ijavim n šta: ser potuje € na ose jno sob o doživ n i Term active se pr 01, e-po mi, ena le 799 4-postel pozabn • Nakuponom810 08 ijateljica rimeru seb za m na ne • S l. št.: 01 s 3 pr v tem p ijavi 4 o dpotuje te otujem nja je k in pr 014 o p č va t.si .2 • Če na poto a 100 to in 28.11 riemark z • Ce ponov kovčke roge m-d ku ravim d . w ip ww • Pr Več na


8

26

44

Vsebina

Uvodnik Končno poletje, končno čas dopustov. Naj se še tako veselimo vsake minute odmora za našo kožo počitnice nikakor niso dopust. Razen seveda, če podnevi preživljamo čas v notranjih prostorih in odidemo ven le, kadar ne sije sonce. Brez skrbi, tega vam ne svetujemo. Nasprotno, veliko lažje si lahko pomagate. Kako, vam predstavljamo v tej izdaji revije active beauty od strani 14 in od strani 32 naprej.

FOTOGRAFIJE: GETTY IMAGES (2), DORIS ERBEN, LUZIA ELLERT/COLLECTION ROLF HEYNE

Po prebiranju te izdaje se lahko brez slabe vesti predate tudi zunanjim športnim aktivnostim. In sicer tam, kjer je gibanje v poletnem času najbolj zabavno. V in ob osvežujoči vodi. Od strani 20 naprej si lahko preberete, kaj vse vam omogoča voda kot športna naprava, od strani 50 pa boste izvedeli vse o deskanju, ki ima vse več privržencev tudi pri celinskih Evropejcih. Da pa bo v času poletja in dopusta tudi vse, kot je treba, vam v tej izdaji predstavljamo najlepša kopalna oblačila te sezone od strani 40, praktična nova vodoodporna ličila od strani 48 ter poletne recepte za jedi iz jagodičevja. Želimo vam čudovit skok v poletje. Vaša ekipa active beauty!

50

04 06

Active Beauty. V juliju. Intervju. Nada Kozjek.

ZA LAŽJI VSAKDAN

08 14 20

Ste karizmatični? Kako lahko postanete. Joj, že spet dopust. Namigi za kožo v času potovanja. Športne dejavnosti v vodi. Vadba z desko, veslom in jadrom.

LEPOTA

26 32 38 40

Vodoodporen videz. Poletni make up, ki drži. Nega »pod krinko«. Maske za kožo in lase. Stvar oblike. Oblikovane in barvane obrvi. Trendi na plaži. Kopalke in dodatki.

RAZVAJANJE

42 44 48 51

Udobna Afrika. Opremljati v lodge stilu. Lačni jagod. Recepti z jagodičevjem in cvetovi. Odmor za pijačo. Osvežujoče peneče poletne pijače. Na eni valovni dolžini. Voda, plaža, zabava: najlepši kraji za deskanje.

MOJ dm

54 56 58

Sanjski Šoping v New Yorku. Letos ne smeš manjkati! Zvezdne urice. Wellness horoskop v juliju. Ordinacija. Potovalna bolezen.

Fotografinja: Oliver Topf Asistent: Klemens Oezelt Model: Martina T. @ Exit Model Management Frizura in ličenje: Anita Obi Styling: Ale Elsbacher @ Vonmir Produkcija: Melanie Gleinser

Sistem kategoriziranja s preprostim označevanjem s pikami omogoča bralcem, da lahko predvidevajo, kakšna bo tema oz. vsebina članka: svetlo sive pike = ni tema članka, temno sive pike = zadetek v polno. Več ko je temno sivih pik, bolj se tema članka ujema z določenim področjem. Teme: duhovnost/spiritualnost, zdravje/telo, lepota/nega, užitek/sprostitev, služba/kariera, otroci/partnerstvo.

Julij 2014

active beauty I 3


V središču

active beauty v juliju »Daj vsakemu dnevu možnost, da bo najlepši dan v tvojem življenju.« (MARK TWAIN, PISATELJ)

V MEDIJIH Boječka Dva morilca, ki delata skupaj, in dve žrtvi, ki bosta kmalu umrli. Kriminalistični inšpektor Tom Thorne je tisti, ki prvi opazi povezavo in pride do grozljivega sklepa, da policija ne lovi serijskega morilca. Morilca sta namreč dva – in dva sta veliko smrtonosnejša kot eden … Peti val

Polnočni užitki Sophie York, edina hči markiza Brandenburškega, sprejme snubitev prijaznega, a rahlo dolgočasnega Braddona Chatwina, potem ko je v dveh sezonah zavrnila večino za ženitev godnih samskih gospodov. Čeprav ima Braddon visok plemiški naslov, pa njene ustnice hrepenijo po ukradenih poljubih nekoga drugega. 4 I active beauty

active beauty meseca Rooney Mara. Že sam pogled nanjo je nepozabno doživetje. Kajti ne glede na to, v kakšni vlogi nastopa, vedno ti vzame dih. Rooney Maro je David Fincher izbral, da prevzame vlogo Lisbeth Salander v filmu »Dekle z zmajskim tatujem«. V »Stranskih učinkih« je prepričala Soderbergha, v filmu »Ona« pa publiko. Ima veliko obrazov, močno osebnost in veliko priznanj. In to upravičeno.

Julij 2014

FOTOGRAFIJE: GETTY IMAGES, PR

Prvi je odnesel pol milijona ljudi. Drugi val je to število osramotil. Tretji val je trajal malo dlje, dvanajst tednov in štiri milijarde mrtvih. V četrtem valu ne moreš biti prepričan, da so ljudje sploh še ljudje. In peti val? Nihče ne ve. Toda prihaja.


V MEDIJIH Svetloba v Provansi Roman priljubljene nemške pisateljice Nine George seže do srca in nikogar ne pusti ravnodušnega. Odlično branje za vse knjižne sladokusce, ljubitelje Provanse in njenih lepot ter vse, ki se želijo naučiti živeti v sedanjem trenutku – z vsem, kar to prinaša s seboj. Pariški knjigarnar Jean Perdu prodaja knjige v svoji knjigarni, ki si jo je uredil na ladji, zasidrani ob Seni, kot zdravila. Za vsako bolezen in tegobo, ki pesti človeško dušo, zna kupcem predpisati ustrezno čtivo. Le sebi ne zna pomagati. Pred enaindvajsetimi leti ga je zapustila ljubezen njegovega življenja – prelepa Manon iz Provanse. Ob slovesu mu je napisala pismo, ki pa si ga Jean ni upal prebrati. Do tega poletja. Poletja, ki je njegovo življenje obrnilo na glavo, in v katerem se je iz svojega stanovanja na Rue Montagnard s svojo potujočo knjigarno in peščico nadvse zanimivih sopotnikov odpravil na dolgo potovanje – potovanje v osrčje Provanse, potovanje v preteklost. Vas zanima ali bo Jean v Provansi in njeni dih jemajoči svetlobi končno našel odgovore na svoja številna vprašanja? Ali bo naposled lahko pozdravil svojo ranjeno dušo in svobodno odpotoval naprej v življenje? Tvoja za vedno To je zgodba, ob kateri se poraja neizogibno vprašanje: je taka brezpogojna ljubezen, ki premaga vse ovire in poruši vse tabuje, sploh mogoča? In zakaj bi se ji prepustili? Knjiga ponuja kratek in jedrnat odgovor: »Imamo namreč samo eno življenje. Samo eno možnost imamo, da ga naredimo vrednega živeti.« Pretresljiva, čustvena in čutna pripoved Camryn in Andrewa, nadaljevanje romana Nikoli tvoja, v katerem sta se sorodni duši srečali na potovanju po ZDA, se zaljubili in skupaj prehodili vrtoglavo pot, na kateri je Andrewovo življenje viselo na nitki med življenjem in smrtjo. Usoda poskrbi, da sta po petih mesecih še vedno skupaj. Zdaj se želita ustaliti in zaživeti skupaj, toda pot jima prekrižajo nove preizkušnje, njuno življenje zaznamuje nova tragedija. V želji, da bi svoje življenje znova spravila v red, se odločita za novo potovanje, ki ga bosta napolnila z upanjem in strastjo. Rdeča nit pripovedi se vseskozi prepleta z otipljivo čutnimi prizori, ki nadgrajujejo ljubezenski odnos in bralcu sporočajo, da je v pravi ljubezni prava samo ena vrtnica.

REVOLUCIONARNI OBLIKOVALNIK ZA VEČ VOLUMNA IN OBSTOJNE KODRE. AS7055 • 3 velikosti oprijemljivih navijalk: - 30 mm x 5, 38 mm x 5, 50 mm x 5 • 50 mm termalna krtača z mešanimi ščetinami • koncentrator za sušenje las • 2 nastavitvi temperature / hitrosti sušenja • hladno sušenje za učvrstitev pričeske • gumb za menjavo nastavkov • torbica za shranjevanje

Knjižne nagrade. Predstavljane knjižne uspešnice se lahko z malo truda in nekaj sreče znajdejo prav na vaši knjižni polici. Vse, kar morate storiti, je obiskati dm spletno stran in odgovoriti na nagradno vprašanje. Preprosto. www.dm-drogeriemarkt.si.

Izdelki so na voljo v prodajalnah

.


Intervju

Zdrav življenjski slog dr. Nada Rotovnik Kozjek, zdravnica, specialistka anesteziologije in intenzivne perioperativne medicine s subspecialističnimi znanji iz klinične prehrane. a nami je uspešno zaključen 9. dm tek za ženske, kjer se nam je pridružila tudi dr. Nada Rotovnik Kozjek, zdravnica, specialistka anesteziologije in intenzivne perioperativne medicine s subspecialističnimi znanji iz klinične prehrane. Nada živi tek že vse od malih nog, izbrane dm tekačice pa bo v prihodnosti spodbujala k zdravemu življenjskemu slogu. Koliko časa ste že aktivna športnica? Moj prvi šport je bil tek, tekla pa sem že kot mlado dekle. Tek me je vedno sproščal in že skoraj celo življenje je tek zame oblika meditacije. Kakšni so bili vaši občutki ob udeležbi na 9. dm teku? Predvsem sem bila navdušena nad tekačicami, ki so si tek izbrale kot preizkušnjo 6 I active beauty

in način druženja. Lepo je bilo videti tako veliko število mladih deklet in sproščen odnos med tekačicami. dm tek za ženske je pravzaprav edinstvena manifestacija zdravega odnosa do športa in se močno razlikuje od tekaških prireditev, kjer je v ospredju tekmovalnost. Na kaj menite, morajo biti tekači najbolj pozorni?

obremenjujejo pretirano. Ob tem seveda ne smemo pozabiti na spanec in dejstvo, da se zdravja in sreče ne da kupiti – lahko pa sami zanju naredimo največ. Ste se zato odločili sodelovati s podjetjem dm, kjer boste skupaj z ekipo še naprej spodbujali izbrana dekleta pri njihovem športnem udejstvovanju in zdravem načinu življenja?

Da ne pretiravajo in tečejo v skladu s svojimi zmožnostmi. Pri prehrani ob teku pa naj se držijo načela, da prazen žakelj ne stoji pokonci.

Seveda. Aktiven življenjski slog je zelo dobra naložba v zdravje, le včasih potrebujemo nekaj orientacije in pomoči.

Kaj menite, katera je skrivnost zdravega življenjskega sloga?

Z leti sem si nabrala veliko znanja in izkušenj na področju športne prehrane in spoznala kar nekaj težav, ki spremljajo telesno aktivnost. Zato lahko pogosto dokaj hitro ugotovim, katere so ključne težave pri prehranjevanju in izvajanju te-

Uravnoteženost. Potrebno je najti ravnovesje med delovnimi obremenitvami, prostim časom, telesnimi aktivnostmi in uravnoteženo prehrano, s katero naj se ne

Kakšen program jim pripravljate?

Julij 2014

FOTOGRAFIJE: ARHIV dm

Z


lesne aktivnosti – teka. Skupaj s strokovnjakom za tekaško pripravo Klemenom Dolencem ponujamo tekačem celosten pristop pri tekaški vadbi. S kom boste sodelovali pri izvajanju aktivnosti za izbrane tekačice? Poleg Klemena Dolenca bo sodeloval tudi Iztok Čop, naš legendarni veslač, ki zelo dobro pozna vpliv telesne vadbe na zdravje in zmogljivost telesa. Kako je vaša zgodba povezana z njuno? Iztoka sem kot zdravnica spremljala velik del njegove športne kariere, pri delu s tako izjemnim športnikom pa sem se tudi veliko naučila – tako na zdravstvenem kot tudi na prehranskem področju. Klemen Dolenc je iz vrhunskega rekreativnega športnika, ki je znal uskladiti zahtevno delo in že skoraj vrhunski šport, prerasel v odličnega atletskega strokovnjaka s številnimi izkušnjami. Oba, vsak na svoj način, imata izjemno rada šport in naravo. Ker sem tudi sama navdušena športnica, smo verjetno prav zaradi tega zgradili zelo dobre osebne odnose. Oba sta moja dobra prijatelja.

prese

netlj

i vo s v eža

Lahko t z man na in osvež j i vodo i gazirano nalna Radens k n s sve ra žino sa vno minera a IN ln dja. Iz Raden o ske.

nl ov o i m e ta

kus

-kiw

ano

Koliko časa po navadi traja, da se človek prilagodi novemu, drugačnemu življenjskemu slogu, kjer je na urniku kar nekaj športa in uravnotežena prehrana? To traja kar nekaj časa, saj vsaka nova stvar v življenju potrebuje svoj čas. Zato je treba spremembo uvajati zelo postopno in na način, ki ga posameznik lahko sprejme. Vsekakor pa mora vsak ugotoviti sam, da mu nov življenjski slog ugaja bolj kot prejšnji, sicer spremembe nimajo pravega smisla. PUBLICIS

Veliko ljudi ima težave s prehrano, ki jim povzroča različne probleme. Vi pa menite, da je hrana lahko tudi zdravilo. Kako?

Julij 2014

W W W. R A D E N S K A . S I

Prebavne težave so velikokrat povezane z načinom prehranjevanja. Pogosto je vzrok že dehidracija ali preveč enostransko prehranjevanje. Pri blagih prehranskih težavah si pomagamo tako, da poskusimo uravnotežiti svojo prehrano, jemo mešano hrano in se izogibamo živilom, ki nam delajo težave. Pri resnejših težavah pa se je vedno potrebno posvetovati z zdravnikom. n

Izdelki so na voljo v prodajalnah


Za lažji vsakdan

Ste karizmatični? N

i je mogoče videti, tudi vonjati ne, ni je mogoče kupiti, ni je mogoče nikomur odvzeti. Niti ni mogoče reči, zakaj jo nekateri imajo, drugi spet ne. Nekako gre za izžarevanje. Za govorico telesa. Gre za to, kaj rečemo. In kako to rečemo. Ter za to, kaj čutimo. In kako svoja čustva prenesemo. Gre za to, kaj mislimo. In kako ravnamo. Ali smo navdušeni. Ali znamo biti prepričljivi. Kakšen vpliv imamo. Koliko pozornosti pritegnemo nase. Skratka, ali uspemo kaj vzbuditi, ko vstopimo v nek prostor. Preizkus. Gre za besedo, ki jo vsakdo razume, četudi nihče pravzaprav ne ve, kako bi se še drugače izrazil. Karizma. Ja, ... hm, ... gre za posebno ... saj veš, ... avro. To je tisto, ... ko je nekdo ... no ja ... strasten in sproščen ... in bister ... zagotovo tudi simduhovnost/spiritualnost lllll

8 I active beauty

zdravje/telo lllll

patičen ... zlasti pa samozavesten ... no ja ... ko ima nekdo tisto »nekaj«. Razumeš? Niti ne. Iskanje sledi. Karizma je nekaj abstraktnega. Nekaj, kar ni oprijemljivo. In očitno karizmo sestavljajo številne pozitivne lastnosti. Beseda sama je vsekakor grškega izvora in pomeni darilo. Prvotno jo je moč najti zlasti v židovsko-krščanski tradiciji in pomeni človeku od boga poslano darilo. V religiji označuje karizma med drugim sposobnost sprejemanja daru ali usposobljenosti, razodetja, inspiracije ali razsvetljenja. V pogovornem jeziku povezujemo s karizmo posebno energijo. O tem, kaj ta izraža, pa vladajo različna mnenja. Celo strokovnjaki si v tem pogledu niso povsem enotni. lepota/nega lllll

užitek/sprostitev lllll

Obstaja več odgovorov. Richard Wiseman, psiholog in profesor na Univerzi Hertfordshire, pravi na primer, da mora imeti oseba naslednje tri lastnosti, da lahko govorimo o karizmatični osebnosti. Prvič: čustva mora zelo močno izraziti. Drugič: biti mora sposobna dovoliti drugim, da čustva doživijo enako močno. In tretjič: biti mora odporna zoper vplive drugih karizmatičnih osebnosti. Vse lepo in prav. A ne povsem. Vsaj ne sodeč po nemški avtorici in menedžment svetovalki s strokovnega področja retorike Glorii Beck. Ona namreč meni, da čustev ni treba močno občutiti zato, da bi bili karizmatični. Le pretvarjati se je treba. Poleg tega pravi, da se nam zdijo tisti ljudje karizmatični, ki so drugačni od nas samih. Ljudje, ki so takšni, kot bi sami želeli biti. Tudi ameslužba/kariera lllll

otroci/partnerstvo lllll

Julij 2014

FOTOGRAFIJA: GETTY IMAGES

Nekateri menijo, da je karizma prirojena. Spet drugi pa trdijo, da si jo je mogoče prisvojiti. Kako je torej s tem?


Aha doživetje. Ali si karizmatična osebnost ali pa se le pretvarjaš, kot da to si. Julij 2014

active beauty I 9


Za lažji vsakdan

riški psiholog Ronald Riggio se je dolgo ukvarjal s tem pojmom in razvil tako imenovani »Social Skill Inventory«. Gre za vprašalnik, ki vsebuje 90 vprašanj. Merijo se ekspresivnost, nadzor in občutljivost. Naštete tri komponente je razdelil na čustveno in socialno plat. Šest lastnosti. Socialna ekspresivnost je sposobnost sigurno in elokventno nastopati ter tudi druge vključiti v pogovor. S čustveno ekspresivnostjo se izraža sposobnost občutke avtentično in neposredno izraziti in jih posredovati tudi drugim. Drugače povedano: karizma deluje nalezljivo. Če izrazimo veselje, so veseli tudi drugi. Socialni nadzor pomeni, da se lahko hitro prilagodimo različnim osebam in situacijam. Da svoje vedenje lahko prilagodimo. Če imamo svoja čustva pod nadzorom, tudi nimamo izbruhov jeze. 10 I active beauty

Občutljivost pa nam omogoča, da se v kratkem času čustveno globoko navežemo na ljudi. S socialno občutljivostjo lahko mimogrede zajamemo razpoloženje v neki skupini in se prilagodimo vzdušju. S čustveno občutljivostjo se lahko nekomu približamo in mu posredujemo čudovit občutek, da je v tem trenutku najpomembnejši človek. Kdor ima vseh šest lastnosti, in to v harmoničnem medsebojnem razmerju, je po mnenju Ronalda Reggia karizmatična osebnost. Nasprotno pa je nekdo, ki je na primer zelo ekspresiven, a komaj senzitiven, bolj smešen, pojasni psiholog. Veliko študij. Karizma je prirojena. In potem tudi ne. »Če me vprašate, ali se je mogoče naučiti delovati karizmatično, se glasi moj odgovor »da, seveda«, pravi Martina Gleissenebner Teskey, ki se že leta ukvarja s to tematiko. »Če me vpraša-

te, ali se je mogoče naučiti biti karizmatičen, pa je moj odgovor »ne, seveda ne«. Z drugimi besedami: lahko se naučimo, da se pretvarjamo, kot da izžarevamo energijo. Gleissenebner Teskey je razvila koncept karizme, po katerem so bistveni trije nivoji. Na mentalni ravni gre za delo zavesti. Kajti le tisto, česar se zavedamo, lahko tudi spremenimo. Pri tem je duh usmerjen na ciljno stanje. Na nivoju telesa gre na primer za držo, način hoje, stik z očmi in glas. Gre za to, da telo pravilno uporabimo. Na nivoju interakcije pa se gradi osebnost, ki jo okrepimo z individualnimi stilnimi in komunikacijskimi sredstvi. Če smo vse ponotranjili, vsaj delujemo karizmatično. Testi. Da se karizmo da naučiti, meni tudi John Antonakis. V povezavi s tem je opravil tudi študijo. 34 uslužbencev na vodilnem položaju je najprej dobilo obseJulij 2014

FOTOGRAFIJA: GETTY IMAGES

Ne glede na to, od kje samozavest prihaja. Potrebujemo jo.


Za lažji vsakdan

Ne oziraje se na to, kaj nam telo govori. Delovati mora pristno.

12 I active beauty

mogoče prisvojiti. Tako kot slikovito govorjenje, ki se prav tako smatra za karizmatično, kot je ugotovil psiholog Loren Naidoo. Nekaj namigov. Karizmatični šefi imajo srečnejše uslužbence, ki menijo, da so v dobrih rokah, so bolj lojalni in prej pripravljeni sodelovati s svojimi kolegi. Tudi to so pokazale študije. Pristna, ne narejena karizma je vedno pozitivna. Če je zaigrana, mora že biti prepričljiva, sicer vas hitro označijo kot nastopača. Da pa se to ne bi zgodilo, lahko najprej delate na svoji samozavesti. Bolj kot bo ta zdrava, toliko bolje jo boste izžarevali. Lahko vadite tako, da govorite v slikah. Izboljšate lahko govorico telesa. Da ima le ta poleg elokvence velik vpliv na izžarevanje, so ugotovili znanstveniki, ki so prav tako vzeli pod drobnogled uslužbence na vo-

dilnem položaju. Gre za to, da si samozavesten. Ali da vsaj tako deluješ navzven. Vaja. Noge so v širini bokov. Glavo držimo ravno, brado ne previsoko, sicer delujemo arogantno. Rok ne prekrižamo, saj tako signaliziramo odpor. Pri ljudeh, ki jih ne poznamo, upoštevamo varnostno razdaljo, saj sicer lahko delujemo vsiljivo. In popolnoma avtomatično delujemo simpatično po mnenju Franka Bernierija, psihologa na Univerzi Oregon State, če že svoje gestikuliranje in mimiko prilagodimo svojemu sogovorniku. Če tako rekoč sinhrono delujemo s svojim sogovornikom. Če on podpre glavo, jo podpremo tudi sami. Če on prekriža noge, jih prekrižamo tudi sami. In nasmeh tudi ne škoduje. Razen seveda, če si nasmeh le nadenemo na obraz. Pri pravi karizmi gre namreč tudi za čarobno besedo »pristnosti«. n Julij 2014

FOTOGRAFIJA: GETTY IMAGES

žne povratne informacije. Nato so vadili določene načine vedenja, ki veljajo za karizmatične. Na primer izžarevati samozavest. Tri mesece pozneje so uslužbenci na vodilnem položaju ponovno dobili povratno informacijo o svoji osebnosti in načinu vodenja. In kdor je na treningu sodeloval, se je tudi bolje odrezal. Karizma pa je tudi prirojena. Kathryn Degnan z Univerze Maryland je v svoji dolgoletni študiji z 291 otroki ugotovila, da so tisti otroci, ki so bili pri svojih štirih mesecih zaprti oziroma zelo odprti, to isto lastnost kazali tudi pri petih letih. Kenneth Levine z Georgia Southern Univerze in njegovi kolegi pa so 422 študentov izprašali ter pri tem ugotovili, komaj kdo izmed njih je mislil, da je karizma prirojena. Pojem so bolj povezovali z empatijo in s sposobnostjo dobrega poslušanja. Lastnosti torej, ki ju je


SC

SE

TE

T R ELE

A

EN

all day CH

N O LO

G

Y


Sončni stres. Neobičajni pogoji obremenjujejo kožo na dopustu. Tedaj potrebuje posebno nego. 14 I active beauty

Julij 2014


Zdravje

Joj, že spet dopust Za kožo počitnice nikakor niso dopust. V tem primeru ji je treba malce pomagati.

N

FOTOGRAFIJA: GETTY IMAGES

a dopustu pasti lenobo je eno. Ob predpostavki seveda, da lahko tudi koža lenari. Potovanja sama po sebi namreč niso nič kaj prijetna za našo polt. Suh zrak na letalu, močni sončni žarki v južnih regijah, hrana, ki je nismo vajeni, ali piki insektov lahko kožo precej obremenijo. A zoper te nevšečnosti lahko ukrepamo.

Potovanje. Nad oblaki se zdi svoboda brezmejna, a je obremenitev kože posebej velika. Na višini leta desetih kilometrov je zunanji zrak pri temperaturi 52 stopinj pod ničlo ekstremno suh. Sicer se ga ogreva pred vstopom v kabino, a ni zato nič bolj vlažen. Draženje kože lahko preprečimo, če zaužijemo veliko tekočine in kožo pravilno negujemo. Le da v dovoljene vsebnike za kozmetične izdelke redko kdaj lahko spravimo toliko, kot bi suha polt potrebovala na medcelinskih letih. Namig: že pred odhodom natančno premislite, katere izdelke boste potrebovali v ročni prtljagi in jih po možnosti kupite v manjših embalažah. Bogate vlažilne losjone in nego za ustnice je prav tako priporočljivo imeti pri roki, tako kot kreduhovnost/spiritualnost lllll

Julij 2014

zdravje/telo lllll

mo s karitejevim maslom, ki skrbi za to, da je koža dalj časa navlažena. Kot make-up uporabite tonirano dnevno kremo namesto prekrivajoče podlage, ker koža lažje diha. In stres še dodatno prispeva k temu, da je koža občutljiva na suh zrak. Torej: sprostite se. Najlažje to storite s spalno masko, udobnim vzglavjem, ki je poškropljeno z nekaj kapljicami vašega najljubšega vonja, ter pomirjujočo glasbo iz slušalk. Mimogrede: v prvem razredu ni klima v kabini nič bolj koži prijazna. Celo nasprotno. Ker potniki ne sedijo tako tesno drug ob drugem, njihov izdihani zrak manj navlaži zrak v sami kabini. Zato je vlažnost zraka v ekonomskem razredu pri okoli 16, v poslovnem razredu pri okoli 10 ter v prvem razredu pri približno 5 odstotkov . Za primerjavo: najbolj ugodne vrednosti so nekje med 40 in 60 odstotkov. Klima. Če se odpravite na potovanje v podnebni pas, ki vam ni tako poznan, bi se predhodno morali pozanimati, kakšno nego za kožo potrebujete. Bistvena pri tem je primerjava z domačim krajem. lepota/nega lllll

užitek/sprostitev lllll

Če odpotujete v regije, kjer je zrak suh, potrebujete dodatno vlažilno nego. Na področjih z manj sence so priporočljive večje količine sredstev za zaščito proti soncu kot pa na gozdnih območjih. In za visokogorje tudi obstajajo posebni izdelki. Prav tako ne smete pozabiti na nego ustnic. Pri soparnem, tropskem vremenu potrebujete dober deodorant. Idealni za dolga potovanja so npr. novi deodoranti znamk Rexona in Dove, ki potrebujejo le 50 odstotkov dosedanje količine potisnega plina za nanos enake količine učinkovine zoper potenje in neprijetne vonjave. Tako je vsebina lahko manjša za polovico. Flora. Na skoraj vseh koncih sveta je mogoče uporabiti zdravilno moč regionalnih rastlin. V sredozemskih deželah velja olivno olje za čudežno sredstvo pri zdravi in občutljivi koži. Pomešano z malce limone pa lahko deluje tudi kot eliksir zoper gube. Sivka deluje pomirjujoče, preprečuje vnetja in razkužuje. Na Vzhodu prisegajo na zdravilno in regeneracijsko moč granatnega jabolka ali kadila, v juslužba/kariera lllll

otroci/partnerstvo lllll

active beauty I 15


Zdravje

Brez zaščite je koža na pogled malce resna. previdnost pri sladkih parfumih ter temni obleki, ki lahko privabljajo nadležne insekte. Če koža okoli pika insekta močno oteče, se vname ali celo ognoji, je treba poiskati pomoč zdravnika. To velja tudi za netipične simptome, kot sta vročina ali zatekanje bezgavk.

Favna. Tudi v naših zemljepisnih širinah si ljudje znajo pomagati. Pri pikih insektov drgnemo liste trpotca ali marjetice tako dolgo med dlanmi, dokler ne izstopi rastlinski sok, ki ga nanesemo na prizadeto mesto. Prav tako dobro denejo hladilne obloge in posebni obliži. Preventivno delujejo tanka oblačila, pri čemer naj bodo roke in noge pokrite, ter pršila proti pikom insektov, ki pa jih je priporočljivo nanesti 15 do 30 minut po nanosu sredstva za zaščito pred soncem, ker je učinek sicer lahko oslabljen. Potrebna je

Sonce. Sončne opekline so nevarne in se jim je mogoče izogniti le s posebnim odnosom do sončenja. Med 11.00 in 15.00 uro zadane zemeljsko površino okoli polovica dnevne količine UV-B-žarkov. Tedaj je najbolje, da sploh ne greste ven. Kajti celo senca občutljive kože ne ščiti vedno. Tudi izven opoldanskega obdobja je potrebna zadovoljiva zaščita pred škodljivimi UV žarki. Že najbolj blaga sončna opeklina poviša tveganje, da zbolite za kožnim rakom. Bolj kot je koža svetla in občutljiva, višji naj bo zaščitni

16 I active beauty

faktor. SPF 30 tako npr. pomeni, da se lahko 30 minut dlje zadržujete na soncu, ne da bi postali rdeči, kot pa če ne bi imeli zaščite. Posebna previdnost se priporoča v primeru nenadnega povišanja UV indeksa. Če se npr. odpravite v toplejše kraje ali pa v visokogorje, posledično potrebujete višji zaščitni faktor. To velja tudi v primerih, ko hladen zrak varljivo deluje glede občutenja sončnih žarkov. Plaža. Četudi je koža po nekaj tednih vzpostavila samozaščito, ni priporočljivo prekomerno zmanjšati količine sredstva za zaščito. Prej velja, da nanesemo premalo kot pa preveč kreme. Za zdravo minimalno zaščito celega telesa je priporočljivo nanesti tri jedilne žlice kreme. In to količino kreme je treba vedno nanesti na telo, da bi bili dobro zaščiteni. Čelo, nos, ušesa, zatilje, ramena, dekolte in nart Julij 2014

FOTOGRAFIJA: GETTY IMAGES

govzhodni Aziji prisegajo na mangostin, na Madagaskarju pa na tigrasto travo. V tropskih področjih uspeva avokado, ki naredi kožo in lase žametno mehke ter jih zaščiti pred izsušitvijo. V Afriki pa uporabljajo karitejevo maslo, ki ga pridobivajo iz plodov afriškega drevesa karite.


Zdravje

NEGA MED POTOVANJEM Suhost. Nivea Stress Protect sprej nudi dodatno zaščito celo pred potenjem zaradi stresa. Z njim boste pripravljeni, da obvladate vsako stresno situacijo. Priročno. Senza antibakterijski vlažni osvežilni čistilni robčki so primerni za vso družino. Priročno pakiranje 20-ih robčkov je primerno za vsako torbico, tako da ste lahko vedno in povsod brez skrbi. Svežina. Nivea Sun In-shower osvežujoč losjon po sončenju je nova zvezda plaže. Formula z izvlečkom kumaric pomirja kožo ter ji daje občutek takojšnje svežine. Enostavno, praktično, hitro in učinkovito. Porjavelost. Garnier Ambre Solaire Ideal Bronze, sprej za zaščito pred soncem, je idealna zaščita za zahtevno kožo, ki kožo nežno porjavi.

prenesejo posebno odmero kreme. Kdor je nagnjen k alergijam in kožnim težavam, uporabi hipoalergenske proizvode brez dišav, da bi preprečili nastanek tako imenovanih aken Mallorca. Tudi mešanica sončnih žarkov in morske vode lahko vodi do alergije na sonce. Nasprotno pa pri običajnih mozoljih slana voda deluje zdravilno. V tem primeru priporočamo dodaten piling z morsko soljo. Nočno življenje. V južnih deželah so lahko tudi večeri še precej vroči. In znoj ne škoduje le stilnemu oblikovanju, temveč pogosto vodi do nelepih in včasih močno srbečih vročinskih izpuščajev v obliki majhnih rdečih mehurčkov, v katerih je bistra tekočina. Nastanek lahko preprečimo z nošenjem ohlapnih in zračnih oblačil. Ta naj bodo iz naravnih materialov, kot je bombaž. Pod njimi se namreč en 18 I active beauty

del znoja posuši na telesni površini. Preostala vlaga pa preko blaga izhlapi. Prav tako v pomoč: pahljača, ki jo po potrebi vzamete iz torbice. Ter seveda izmenično tuširanje. To poživi krvni obtok po sončenju in poskrbi za to, da se pore ponovno zaprejo. Nastajanje znojenja ni mogoče v celoti omejiti. Lahko pa se izognemo neprijetnemu vonju. In sicer z rednim britjem dlak pod pazduho in uporabo antiseptičnih mil ter deodorantov, ki jih nanesemo na blago očiščeno, suho kožo. Hrana in pijača. Koliko se znojimo, je odvisno tudi od prehrane. Začimbe, kot sta čili ali poper, pospešujejo potenje. Priporočljiva je slana hrana. Na primer grška solata. Z vodo bogate kumare in paradižniki izravnavajo izgubo tekočine, slan ovčji sir pa nadomesti en del mineralnih snovi, ki jih je telo izgubilo pri potenju.

Tudi pri pijači je pomembna koncentracija soli. Pri visokih temperaturah svetujejo zdravstveni strokovnjaki uživanje veliko tekočine, za liter več kot v primeru zmernega vremena, in slanih pijač, kot na primer mineralne vode ali v Turčiji priljubljene osvežilne pijače »ayran«, to je mešanica jogurta, vode in soli. Le voda sama lahko spremeni ravnovesje koncentracije soli v telesnih tekočinah. To pa lahko vodi do mišičnih krčev in težav s krvnim obtokom. V vročini se je priporočljivo odpovedati alkoholu in kofeinu: hladno pivo, koktajli ali ledena kava še pospešujejo izločanje znoja. A tudi brezalkoholne hladne pijače, ki ne vsebujejo kofeina, s svojim hladom v želodcu spodbujajo proizvajanje toplote. Nasprotno pa vroči napitki poskrbijo za to, da se toplota zniža. n Julij 2014

FOTOGRAFIJE: GETTY IMAGES, PR

Kdor pije na zdravje kože, izvabi njen nasmeh.


Šport

Športne dejavnosti v vodi I

mate možnost izbire, da preprosto le poležavate na soncu ali pa vmes malce čofotate v vodi. Ali pa ste športno aktivni. Deskanje, jadranje, stoječe veslanje na deski (SUP), vožnja s kanujem, potapljanje ali smučanje na vodi. Dobra stran tega je, da lahko svojo formo zelo izboljšate, a le redko se boste preznojili. Kdor se v času pasje vročine ukvarja s športnimi dejavnostmi v ali ob vodi, se s tem avtomatično ohladi. Stand Up Paddling (SUP). Postavite se na bolj ali manj majavo desko in vzemite vajeti v svoje roke. Bolje rečeno: vesla. In akcija se lahko prične. Celo športna smetana v Hollywoodu, kot je Kate Hudson, se ukvarja s to novo obliko vodnega športa. Pri tem gre za kombinacijo deske, duhovnost/spiritualnost lllll

20 I active beauty

zdravje/telo lllll

kanuja in fitnesa. In sicer na jezerih, rekah ali pa na valovih oceanov. Čisto naključje je namreč, da se je iz kombinacije borda in vesla rodila nova oblika športa, kot pripoveduje vodja šole kajtanja, deskanja in jadranja Podersdorf: »V Polineziji so ribiči že od nekdaj stoje veslali po morju. Pozneje so učitelji deskanja na Havajih uporabili vesla, da bi hitreje prišli do valolomnih grebenov in svoje šolarje lažje imeli pod nadzorom.« In potem se je nekoč posvetilo vodnim profesionalcem: veslanje ni le zabavno, ponuja še popolno telesno vadbo, saj se krepijo ramenske mišice, hrbtna stran ter kvadricepsa na stegnih. »Na začetku tega stoletja so legende vodnega športa Laird Hamilton, Robby Naish in Dave Kalama zagrabili lepota/nega lllll

užitek/sprostitev lllll

vesla kot fitnes orodje in tako sprožili svetovni trend,« pojasni vodja šole. Vendar vam za to ni potrebno odleteti na Havaje. Veslate lahko po stoječih vodah ali rekah. Ta šport je enostaven za učenje. Osnove: za začetek si opremo lahko izposodite. »Deska je od 3 do 3,6 metrov dolga, 75 cm široka ter 12 cm debela. Izdelujejo jo iz enakih materialov kot deske za deskanje na vodi,« pravi strokovnjak vodnih športov. »Medtem obstaja že veliko različnih bordov, od modelov za plitko vodo, pa do modelov za visoke valove.« Za zagotovitev stabilnosti ima večina modelov perforirano in gumijasto površino. Vesla so dolga približno 2 metra. »Med opremo sodi dobra UV zaščita in zaščita proti mrazu v obliki neoprenske obleke. služba/kariera lllll

otroci/partnerstvo lllll

Julij 2014

FOTOGRAFIJA: GETTY IMAGES

Z desko in vetrom. Z veslom in močjo mišic. S smučmi ali na vrvici. Možnosti za gibanje v vodi je res veliko.


NOVO

48 urna zaščita pred znojenjem zaščita pred neugodnim vonjem na draži kožo ne pušča bele sledi na pušča rumene madeže

FLORAL SCENT

COTTON FRESH


Šport

ENERGIJA VETRA Najboljši naslovi za jadralce in deskarje. Koper (Slovenija): Šola jadranja na deski Windsurfpoint.si Bi se radi naučili jadrati na deski? V poletnem času v šoli jadranja Windsurferpoint organizirajo začetne in nadaljevalne tečaje, ki potekajo med tednom in ob vikendih. Pri njih lahko najamete tudi opremo. Windsurf tečaji se izvajajo v skupinah od 4 do 8 tečajnikov, za posameznike pa nudijo tudi individualne ure. Cena tečaja vključuje uporabo šolske opreme, organizacijo in vodenje tečaja ter pravico uporabe klubskih prostorov v času tečaja. www.windsurfpoint.si Stara Donava (Avstrija): Šola jadranja Hofbauer Pri njih se otroci od šestega leta starosti na igriv način učijo jadranja in deskanja. Kopanje in pikniki na obali so prav tako vključeni v program, kakor tudi namizni nogomet v času opoldanskega počitka ter razne regatne prireditve. www.hofbauer.at Ottensteinersee (Avstrija): Šola jadranja in deskanja Ottenstein Šola je ob jezeru Kamptalsee, čigar okolica spominja na fjorde. Individualno mentorstvo ter majhne skupine so tam standard. www.ottensteinersee.at

Priporočam osnovni tečaj, da bi se naučili tehnike«. Za koga: SUP je odličen za vse, ki se radi lotijo zadev lagodno, a bi kljub temu želeli aktivirati celotno telo. Dodatno pa se spodbujata koordinacija in ravnotežje. Jadranje. Spustite vrvi. Za tiste, ki si želijo na krovu začutiti morsko sapico je bolj priporočljivo, da se odpravijo na križarjenje. Pri jadranju namreč ne potrebuješ le moči, da bi se s polno močjo obesil na vrvi. »Znati moraš brati veter, vodo in oblake, da lahko načrtuješ vsak naslednji korak,« poudarja strokovnjak za jadranje in vodja šole. Pri izletu z jadrnico sta gibljivost in kondicija prav tako zaželena kot tudi instinkt in samozaupanje. In ne nazadnje tudi timski duh, kajti brez dobrih soborcev na odprtem morju ne prideš daleč. In ni je stvari, ki ti daje čutiti moč vetra v tako neokrnjeni in naravni obliki, kot je jadranje. A tudi za to ni potrebno, 22 I active beauty

da se odpeljete na obalo. Ob vseh večjih jezerih lahko osvojite umetnost na ladijskih vrveh. Osnove: »Na začetnem tečaju za pridobitev certifikata boste osvojili osnove o tem, kako napnete jadra, in vse tehnike manevriranja s čolnom ter osnove iz teorije. Pogoj za to je minimalna starost dvanajst let in določeno znanje plavanja,« pojasni učitelj jadranja. Za A certifikat se je treba naučiti vseh manevrov do popolnosti. Certifikat vam omogoča samostojno vodenje jadrnic po celinskih vodah kakor tudi udeležbo na jadralnih regatah in se priporoča kot osnova za vse tiste, ki se želijo izobraziti v morski plovbi. Vodja šole pravi: »Z A certifikatom si lahko v vsaki šoli jadranja jadrnico tudi izposodite.« Za koga: kogar valovanje in zibajoča se podlaga ter preverjanje teoretičnega znanja ne motita, je tu na pravem mestu. Za nagrado vas čaka nepopisen občutek svobode.

Deskanje z jadri. Kdor je pri deskanju na svetovnem pokalu ob jezeru Neusiedler See že opazoval deskarje z jadri ve, da je boj z valovi tvegan. In moč vetra poskrbi za visoke hitrosti. Aktualni rekord je preko 90 km/h. Zvezde na sceni sta Robby Naish ali Björn Dunkerbeck, ki jadrata na valovih, ki so lahko visoki tudi do 15 metrov. Deskanje z jadri ponovno pridobiva na popularnosti, pravi vodja šole deskanja: »Deskanje z jadri je v trendu že od osemdesetih let.« V začetku devetdesetih let je doživelo zatišje. Vendar pa v zadnjih letih ponovno beležijo enormen porast popularnosti. Neprestano razvijanje materialov je precej olajšalo pristop k tej športni aktivnosti. »Tako je mogoče ponovno najti veliko več deskarjev z jadri v vsaki starostni skupini.« Osnove: ponudba za začetnike je raznovrstna. Začetniki lahko izberejo intenzivni tečaj, pri katerem relativno hitro osvojijo osnove deskanja z jadri in manevriranje. Julij 2014

FOTOGRAFIJA: GETTY IMAGES

Pri deskanju ob vetru sprostite svoj notranji strah.


Šport

MOČ VODE Dodatne povezave za ljubitelje vodnih športov Stoječe veslanje na deski »Stand Up Paddling (SUP)«: Ljubljana, Piran: Sup Slovenija ponuja SUP tečaje, izlete, vadbo in tudi posebej po meri oblikovane pakete stoječega veslanja skozi celo leto. Tečajniki vseh starosti, velikosti in stopnje telesne pripravljenosti boste doživeli nepozabno izkušnjo na vodi, saj je vsak tečaj prilagojen posamezni skupini. Veslanje ob slovenski obali, opazovanje rečnih plitvin in prečkanje jezer je nekaj enkratnega, sprehod po rečni gladini Ljubljanice skozi sam center mesta pa vam bo dolgo ostal v spominu. www.supslovenia.si Smučanje na vodi: Smučanje na vodi je v Sloveniji možno na morju. Med jezeri, ki to dejavnost dovoljujejo, pa velja omeniti Ptujsko jezero. V Portorožu poleg izposoje vse potrebne opreme in vleke z motornim čolnom ponujajo tudi tečaj smučanja na vodi. www.slovenia.info Potapljanje: Ko se odločimo, da bomo opravili začetni potapljaški tečaj in s tem začeli uživati v lepotah podvodnega sveta, se delo šele začne. Vsak, ki o tem malce pobrska po spletnih iskalnikih, ugotovi, da je ponudnikov tečajev potapljanja veliko. V Nitro diving potapljaškem klubu Slovenija so raziskali katere potapljaške šole delujejo v Sloveniji in kakšna je njihova ponudba. www.nitrodiving.com

Po snegu ali ob jezeru. Težko je reči, kje je smučanje bolj zabavno.

Smučanje na vodi Kdor sanja o lepo oblikovanih mišicah na rokah, lahko dela sklece. Ni pa nujno. Tudi pri smučanju na vodi si krepite roke. A šport, ki poskrbi za dobro voljo, zmore še več. Poleg moči in prožnosti telesa v prvi vrsti krepite svojo držo in koordinacijo. V ta namen ne potrebujete nujno motornega čolna. Vadite lahko tudi na dvigalnih sistemih za vodno smučanje, s pomočjo katerega krožite 24 I active beauty

okoli jezera. Največji izziv pa je vsekakor štart, ko se morate v čepečem položaju nasloniti nazaj. Četudi je na pogled divje, resnično nevarna ta oblika vodnega športa ni. Ko moči pojenjajo, preprosto spustite držala. Osnove: za začetnike je priporočljiva šola vodnega smučanja ob jezeru. Na začetku stoji smučar na dveh smučeh in se drži za drog, ki je za namen vadbe pritrjen ob strani čolna. Potem se vrv postopoma podaljšuje, dokler ne osvojite varnega štarta in varne vožnje. Po nekaj krogih lahko svoji drznosti in volji pustite prosto pot in se lotite pripravljalnih vaj za monoski oz. smučanje na eni deski. Opremo ter rešilni jopič prejmete pri dvigalnem sistemu ter v šoli za smučanje na vodi. Ker pa se na vetru med vožnjo kljub višjim temperaturam lahko hitro podhladite, je smiselna neoprenska oprema. Za koga: ljubitelji akcije bodo nad to obliko vodnega športa navdušeni. Ponuja

namreč idealno kombinacijo tehnike in zabave. Kdor že tako nima težav z ravnotežjem, hitro ugotovi, kako se stvari streže. Potapljanje. Otocinclus, Makropode in Piškur niso liki iz filma Star Wars, temveč nenevarni prebivalci podvodnega sveta. Pri potapljanju ni mogoče odkriti le fascinantnih bitij; tišina pod vodo deluje pomirjujoče na celotni živčni sistem. Hkrati pa neprekinjeno gibanje pod vodno površino krepi sklepe in spodbuja tudi prekrvavitev. Zaradi pomanjkanja težnosti se gibljete skoraj kot riba v vodi, hrbtenica se sprosti in je še komaj kaj obremenjena s težo glave in telesa. S potapljanjem pa lahko celo izboljšate napačno držo in gibanje. Z rednim potapljanjem bolečine v križu skorajda izginejo. Tudi za osebe s prekomerno telesno težo je ta oblika športne aktivnosti zato povsem priporočljiva. V povprečju se med deset minutnim neprekinjenim Julij 2014

FOTOGRAFIJA: GETTY IMAGES

Skoraj ob vsakem avstrijskem jezeru pa si je mogoče opremo tudi izposoditi. Ob zaključku tečaja prejmete VÖWS certifikat deskanja z jadri, ki je priznan po vsem svetu. Otroci od sedmega leta starosti dalje že lahko pričnejo z deskanjem na sodobnih in njihovi velikosti prilagojenih deskah. Tudi za ženske obstajajo lahka jadra, ki znižujejo moč vetra. Za koga: za vse ljubitelje vodnih aktivnosti, ki ne stremijo le po hitri zabavi, temveč iščejo tudi nove izzive.


Prava lepota se pogosto skriva pod površjem. Potapljači to vedo. gibanjem v vodi porabi 200 kalorij. Ker se zdi potapljanje v globine mnogim skoraj prav tako drzno kot potovanje na luno, ta oblika športa v prvi vrsti vzbudi spoštovanje. Tudi predstava, da morda ne bi prišli do zraka, lahko povzroči občutek strahu. A s pomočjo izkušenega učitelja je potapljanje oblika športa brez kakršnega koli tveganja in se ga lahko lotijo že otroci od osmega leta starosti dalje. Zgornja starostna meja pa tukaj ni določena. Osnove: začetni tečaj lahko pomaga pri tem, da ugotovite, ali vam potapljanje v podvodni svet sploh odgovarja. S preventivnim pregledom pred prvim potapljanjem lahko preverite faktorje tveganja in jih po potrebi izključite. Pri bronhitisu, potovalni bolezni, visokem pritisku ali v primeru prsnih vsadkov pa potapljanje odsvetujejo. Opremo, kot so dihalka, maska in naprava za dihanje, plavutke, potapljaška obleka, naprave za uravnavanje plovnosti in zlasti potapljaška tabela in računalnik, si lahko izposodite pri inštitucijah in šolah za potapljanje. Za koga: če vsak dan živite na polno, lahko v vodi najdete svoj mir. Potapljanje je oblika športne aktivnosti, pri kateri postanete bolj sproščeni in stabilni ter lahko prenesete več obremenitev. Vožnja s kanujem. Bodisi v kanuju bodisi v kajaku, veslanje je otroško lahko in verjeJulij 2014

tno najlepši način doživljanja neokrnjene narave ob vodi. S tem lahko pričnejo že otroci od osmega leta starosti dalje. Kot oblika vztrajnostnega športa krepi srce, krvni obtok in mišice. Potrebno osnovno predznanje je hitro predstavljeno, prav tako hitro sledi tudi uvod v uporabo materiala in opreme. In že lahko pričnete s prvimi udarci vesla. Kot začetnik se je dobro zavedati, da se lahko tu in tam tudi zmočite ali celo pristanete v vodi. Z nekaj vaje pa pridobite na občutku varnosti v kanuju. Kljub temu je priporočljivo prve poskuse opraviti v mirnih vodah in brez ladijskega prometa. Da bi veslo uporabili optimalno, se naučite tudi prave tehnike in številnih različnih oblik udarcev. Osnove: vožnje s kanujem se najhitreje naučite v katerem od društev ali na turah s kanuji. Seveda dobite tudi potrebno opremo od čolna do vesel in rešilnega jopiča. Začetniki pa se naučijo najpomembnejših osnovnih prijemov. Če se vam po tem porodi želja po lastnem čolnu, se boste le težko odločili, saj je ponudba izredno raznolika. Najboljše namige, trike in nasvete glede ustrezne opreme vam lahko posredujejo izkušeni kanuisti. Za koga: začne lahko tako rekoč vsak ljubitelj narave. Ne glede na starost pa morajo kanuisti znati plavati, da bi v primeru, če se kanu prevrne, varno prispeli na obrežje. Za vse vrste vodnih aktivnosti

je priporočljiv zdravniški pregled, da bi vnaprej preprečili morebitna še neprepoznana zdravstvena tveganja. n

DOŽIVETJE NARAVE S kanujem v naravo. Ljubljana: Na Kajak kanu klubu Ljubljana imate možnost učenja osnovnih zaveslajev v kanuju. V pripravi so programi tečajev na katerih lahko pridobite znanje in napredujete po evropski lestvici ocenjevanja kajakaških znanj v sistemu barvnih vesel. Po dogovoru, v skladu z vašimi željami pripravijo program. Če imate željo osvojiti ali poglobiti določena kajakaška znanja. Želite izboljšati tehniko zaveslaja ali ne veste, kako bi si zasnovali vadbo v kanuju, se želite naučiti eskimskega obrata, ali bi radi preveslali določeno reko in potrebujete vodnika. Pripravljeni so vam pomagati prekrmariti takšne ali drugačne izzive še tako razburkane vode. www.kajak-ljubljana.si Bohinj: V kajak kanu klubu Bohinj pripravljajo v zalivu Pod Skalco izvedli 4-dnevni začetni tečaj kajak na mirnih vodah. www.kajakbohinj.com Različna izhodišča: vodene ture s kajaki – od otroško lahkih do športnih – po rekah jugovzhodne Štajerske, na Madžarskem, v Sloveniji ter po Zgornji Dravi na Koroškem. www.movingwater.at active beauty I 25


Lepota

Videz ustnic. Trenutno so zelo iskane kričeče barve. Tropske barve pridejo do izraza s črno prepojenimi trepalnicami. Ščitnik pred soncem bo videz močno naličene ustnice še dodatno poudaril.

Vodoodporno poletno ličenje Morske deklice in vile se lahko sedaj ponosno pokažejo tudi pod vodo. FOTOGRAFINJA: DORIS ERBEN PRODUKCIJA: JOHANNA ZIERL

26 I active beauty

Julij 2014


Stik s kožo. Bronzer in velik čopič za nanos: en prijem in videz obraza in lic je popoln. Za dovršen videz si oblecite peščene kopalke in na glavo nadenite slamnik.

Julij 2014

active beauty I 27


Postaja za potapljanje. Sivo senÄ?ilo za veke in zelena obroba okoli oÄ?i z barvnim prehodom dajejo poletnemu videzu poseben poudarek.

28 I active beauty

Julij 2014


Lepota

Vodna trajna. Sadni koktejl na glavi: do polovice speto banano iz las namoÄ?ite v olje za lase, ki lase neguje, ne da bi jih obteĹžilo.

Julij 2014

active beauty I 29


Lepota

VODOODPOREN Očem prijazen. Izjemno obstojen vodporen svinčnik za oči Bourjois Contour Clubbing. Različni odtenki, različni učinki in različne teksture, ki omogočajo videz po meri. Sveže in fiksirano. alverde dekorativni sprej za obstojneši make up z izvlečki kivija, ananasa in ognjiča zagotavlja dolgotrajen učinek za popoln zaključek ličenja. Sprej s kofeinom osveži polt. Vedno zanesljiva. Vodoodporna različica maskare essence all eyes on me se ne razmaže. Ker se lahko upre tudi solzam in znoju, je idealna za športne aktivnosti ali filmske večere z najboljšo prijateljico. Obstojen. Vodoodporno, tekoče črtalo za oči s.he stylezone se ne razmaže, ter omogoča natančen in enostaven nanos. Tvoje oči dobijo zapeljiv pogled, ki traja.

S

porjavelo kožo ste v tekmi za najlepšo poletno stilsko podobo v prednosti: pisane barve na očeh in ustnicah ne delujejo prekomerno, temveč barvno obstojno, oljnati lasje naravno namesto neurejeno, koža pa se tako ali drugače zdi bolj čvrsta in sveža. Kljub temu pa poletna stilska podoba običajno deluje, kot bi jo odplaknila voda, če ste bili preblizu nje. Ob tem pa voda in barva načeloma kar dobro shajata. Potovanje v trope. Nasploh je barvni trend za ustnice in nohte v tem poletju v barvi orhideje. Cvetlični izraz opisuje kričečo roza barvo, ki spominja na barvo orhideje. Najboljše pri tem pa je: vsakemu tipu kože podari dodatno porcijo svežine. Vendar pa velja v tem primeru biti pozoren predvsem na poudarjeno konturo ustnic. V ta namen rob ustnic obrobite s čopičem. Da pa bo izgled nosilko še dolgo krasil, vizažisti svetujejo, da si ustnice obarvate, z robčkom rahlo popivnate in duhovnost/spiritualnost lllll

30 I active beauty

zdravje/telo lllll

postopek nekajkrat ponovite. Ta postopek naredi barvo posebej obstojno. Poletni ten. Bronzerji so že nekaj poletnih sezon priljubljen spremljevalec za na plažo, letos pa so se sprevrgli v pravo zvezdniško zasedbo. Ne poudarjajo le od sonca obarvane polti, dajo ji celo nov ten. Z njim prekrijete polt, odvisno od tipa in oblike obraza, svetleči puder pa še dodatno poudari posamezne dele obraza. Vizažisti menijo: »Povsem jasno: dovoljeno je pretiravati.« Ker je večina teh poletnih pudrov že vodoodpornih, jih lahko nanesete direktno na obraz. Nanos podlage v tem primeru lahko mirno izpustite, zaščitno dnevno kremo ali fluid za zaščito obraza pred soncem pa sta bistvenega pomena, ker svetleči delci svetlobo še dodatno odbijajo. Barvni prehod. Senčilo sive barve, ki veko prekrije do obrvi, ter zelena obroba okoli oči z neobičajnim prehodom, tokrat v lepota/nega lllll

užitek/sprostitev lllll

smeri sredine oči, hitro nanešeno in obstojno. Senčilo za veke in vodoodporno črtalo nista nerazdružljiva, pač pa neuničljiva, kadar gre za skok v osvežujočo vodo. vizažisti menijo: »Maskaro je za to stilsko podobo dovoljeno širokopotezno uporabiti, ne pa tudi packati. Barvna maskara v zeleni ali modri barvi optično še poudari izgled, ki je idealen za plažo ali bazen.« Oljno spiranje. Za novo frizuro za plažo v lase vtrite negovalno olje, da jih boste nato speli v polovico lasne banane. To pomeni: namesto kot doslej zrahljane konice lasne banane pritrdite na zatilju ali jih spnite v lasno banano, sicer preprosto padejo ven. Na začetku je sicer potrebna vaja. A ko enkrat prijeme osvojite, boste podobo zagotovo vzljubili. Vizažisti se strinjajo: »Ta frizura ni samo praktična, temveč je tudi videti dobro. Narejeno, a ne preveč elegantno, torej idealno za preživetje dneva na morju.« n služba/kariera lllll

otroci/partnerstvo lllll

Julij 2014

MODEL: KAROLINA / PH MODELS, FRIZURA IN LIČENJE: SOPHIE KASPAR, PHOTO ASISTENT: FELIX GRÖFLER, PRODUKCIJA: JOHANNA ZIERL; PR, dm

Poletni videz, na katerega se lahko zanesete: z njim lahko greste celo v vodo.


ZNAMKA

Št.

ZA ZAŠČITO PRED SONCEM NA SVETU*

ZAščItA

kI jo prIčAkujEtE

SVEžINA

kI VAS prESENEtI

PROTECT & REFRESH Invisible hladilni sprej za zaščito pred soncem NIVEA.si

*Vir: Euromonitor International Limited; NIVEA v kategoriji zaščite pred soncem, ki vključuje tudi nego kože po izpostavljenosti soncu in izdelke za samoporjavitev; vrednost maloprodaje v letu 2013.

Izdelki so na voljo v prodajalnah


Smisel in namen. Kar se dogaja za »maškarado«, je odvisno od tipa kože. 32 I active beauty

Julij 2014


Nega

Nega »pod krinko« Kaj tiči za njo, že vemo. Kaj pride ven, pa cenimo. Maske in obloge delujejo hitro in dolgotrajno.

FOTOGRAFIJA: GETTY IMAGES

L

judje nosijo maske. Vedno in povsod. Da bi se za njimi skrili in nekaj prikrili. To so maske, ki bi se jih radi znebili. Potem pa imamo tudi maske, ki jih le občasno nadenemo. Da tega, kar je za njimi, ne skrijemo. To so maske, ki se jih običajno po pol ure znebimo. Obraz in lase oskrbijo z dodatno vlago, očistijo pore in konture obraza ponovno oblikujejo. Lasje postanejo mehki in se lažje češejo, njihova zgornja zaščitna plast pa se zapre. Nato masko speremo z las in učinek je viden.

ob pogosti uporabi kožo močno izsušijo in jo dražijo. Ravno mlada dekleta, ki so novinke na področju načina nege, se kaj hitro navdušijo nad čistilnimi maskami in rade na kožo nanašajo svoje pripravke. Ostanite pri naravnih sestavinah, kot so otrobi, glina in morska sol, s tem ne more biti veliko narobe. Nasprotno pa so kozmetični izdelki obogateni s številnimi negovalnimi sredstvi, ki jih je treba natančno prilagoditi glede na tip kože. Tudi robustno in mastno kožo je priporočljivo maksimalno trikrat tedensko namazati.

Kdaj in kaj. Skoncentrirano porcijo nege je priporočljivo prilagoditi koži in letnemu času. Čistilne maske lahko namreč

Kaj in zakaj. Suho in občutljivo kožo lahko večkrat razvajamo. Maske, ki imajo mehko in kremasto strukturo, lahko sko-

duhovnost/spiritualnost lllll

Julij 2014

zdravje/telo lllll

lepota/nega lllll

užitek/sprostitev lllll

raj dnevno uporabimo. Zlasti kadar smo izpostavljeni stresnim situacijam, ko koža »vleče« in je razdražena, maske poskrbijo za njeno ravnovesje. Od običajne kreme za obraz se razlikuje v močnejši negovalni plasti. Medtem, ko kožo obraza in v idealnem primeru tudi vratu in dekolteja velikodušno prekrijemo z masko, nastane močna negovalna plast, pod katero koža optimalno vsrka pomirjujoče in vlažilne učinkovine. Vlaga: z njo je treba kožo še dodatno oskrbeti zlasti v poletnem času. Zveni sicer malce smešno, a če vprašate kozmetičarke, vam bodo podale ključen odgovor: »Če v poletnem času kožo oskrbite z dodatno vlago, se pod kožo ne bodo tvorili depoji, ki ob služba/kariera lllll

otroci/partnerstvo lllll

active beauty I 33


Nega

OBRAZ V hipu pomlajeni. Po nanosu maske EVELINE Cell Skin CareTM bo vaša koža vidno bolj čvrsta, pomlajena, odporna na zunanje dejavnike in polna življenjskega sijaja. Gladko steče. Koencima Q10 in keratin izglajevalne maske proti gubam znamke Nivea kožo stimulirata, učinek je viden takoj in dalj časa. Naravno olepšani. Balea Peel-Off maska spodbuja regeneracijo kože. Z negovalnimi izvlečki marelice s kože nežno odstrani odmrle celice ter jo hkrati neguje. Globinska čistoča. Učinkovito globinsko čistilno masko iz morskega blata in magnezija Aldo Vandini je priporočljivo redno uporabljati, nenazadnje deluje obnavljujoče. Maska zagotavlja globinsko čiščenje kože. Po uporabi, je le ta bolj čista, čvrsta in sijoča.

izraziti spremembi temperature lahko povzročijo, da žilice popokajo.« Zato kozmetičarke načeloma priporočajo, da v kozmetičnem studiu povprašate za nasvet in se potem odločite. Maska sodi tu k standardnemu programu razvajanja in je prilagojena individualnemu tipu kože. Kako in zakaj. Ko ste enkrat našli prave sestavine za potrebe posebne nege, ostaja le še vprašanje, v kakšni obliki bi jih želeli nanesti na kožo. Glede na način uporabe lahko maske delimo na maske v strukturi kreme, gela, pene ali »peel-off maske«. Maske v strukturi kreme so naj34 I active beauty

pogosteje uporabljena oblika, »peel-off maske« pa imajo, kot že ime pove, tudi učinek pilinga. Piling: priporoča se prav tako pogosto kot maska, idealno pa v okviru enakega lepotnega programa. Vsaj tedaj, kadar sta piling in maska prilagojena za enake potrebe kože, kadar je piling blag in kadar drobni delci kožo sicer očistijo, a je ne razdražijo. Ko namreč odmrle kožne celice odstranimo, lahko maska bolje prodre v kožo. Katere da in katere ne. Kozmetičarka določi tip kože upoštevajoč letni čas in prav tako ve, kolikokrat se smemo skriti pod ma-

sko. Koža je dobro očiščena in vse staro je odstranjeno. Potem lahko mirne vesti sežete po maski in jo tu in tam tudi zamenjate. Kajti ena maska seveda ni enaka drugi in tudi problematične pore ne bodo kar skočile iz kože, če boste namesto po vlažilni posegli po osvežilni maski. Maska bo transportirala vodo v globlje plasti kože in jo osvežila. Tako dovajana vlaga je dalj časa shranjena. Medtem ko osvežilna maska poživi prekrvavitev kože. Zato je namenjena za vse vrste kože, še zlasti pred velikimi nastopi: učinek je namreč opazen takoj, koža postane rožnata in čvrsta. In to deluje tudi pri suhi in občutljivi koži, Julij 2014

FOTOGRAFIJE: GETTY IMAGES, PR

Kako lepo je nič delati, medtem ko drugi to naredijo namesto vas.


NE PECE.

OBSTAJA BOLJŠI NAČIN ZA POMIRITEV RAZDRAŽENE KOŽE. Preizkusi nov NIVEA MEN Sensitive balzam po britju z 0% alkohola. Ne peče. Ne srbi. Ne pordeči. *Brez etilnega alkohola

NIVEAMEN.SI Izdelki so na voljo v prodajalnah


Nega

TELO IN LASJE Bujno. Izjemno lahka tekstura maske za gostoto las, Elseve Fibralogy je podobna želeju, z omamno aromo in rožnato barvo pa dobro skriva svoje adute. Kombinacija vrhunskih aktivnih sestavin vrača volumen tankim lasem. Svilnato. Silikonske kapljice Gliss Anti Frizz Liquid Silk Serum so ustvarjene za krhke lase brez sijaja. Lasem dajejo svilnato prožnost in sijaj. Poleg tega da vaše lase naredi sijoče, jih tudi zgladi. Negovano. Maska za lase Gliss Ultimate Repair je idealna za izrazito poškodovane in suhe lase. Obnavlja tudi ekstremne poškodbe na površini in v notranjosti las, prav tako učinkovito pa preprečuje lomljenje las ter zgladi razcepljene lasne konice. Sijajno. Če se srečujete s problemom suhih las, imamo rešitev za vas! Gliss Million Gloss olje z eliksirjem za sijaj poskrbi za resnično sijoče in negovane lase.

za katero so načeloma bolj priporočljive maske za pomirjanje kože. Vsebujejo pomirjujoče snovi, ki so pretežno sestavljene na naravni osnovi ter lahko pomirijo razdraženo ali vneto kožo. Absolutno prepovedane so v tem primeru maske za čiščenje. Vsebujejo namreč sestavine, ki zmehčajo zgornjo plast kože in odstranijo odmrle kožne celice. Torej delujejo podobno kot piling, le da kože ne zdrgnejo preveč. Koliko in kje še. Kar zveni malce zapleteno, postane nekoč samo po sebi umevno. Ko enkrat odkrijete pravo masko za svoj tip kože, se ji boste le težko še kdaj odpovedali. Tudi izgovor o pomanjkanju časa 36 I active beauty

več ne velja, kajti v ponudbi je veliko različnih mask, ki jih na primer zvečer nanesete in pustite delovati čez noč. Ravno v nočnih urah je koža še posebno dovzetna za njih. Kdor svoje sanje deli z masko, se zjutraj zbudi še bolj svež in spočit. To zabavno maškarado pa lahko med drugim prenesete tudi na roke in noge. In seveda na lasišče. Kaj še in zakaj. Naša naslednja iztočnica so obloge. Ravno suhi lasje potrebujejo poleg tedenske uporabe balzama vsaj enkrat tedensko tudi eno oblogo. Balzam sam namreč ne nadomesti te dodatne oblike nege. Sicer so lasje po uporabi balzama voljni in se lažje češejo, vendar

pa delujejo obloge ali maske za lase načeloma bolj obnavljajoče in lase krepijo. Pri tem intenzivne sestavine obloge, podobno kot pri maski za obraz, prodrejo v globlje plasti. Tudi tonirani in barvani lasje tedensko potrebujejo tovrstne obloge, da bi ostali lepi. Četudi lasje optično nikakor ne delujejo suho in brez leska, pa se pigmenti med barvanjem odložijo na zgornjo plast prhljaja in našopirijo lase. Tako neželeni učinek volumna se ne začne takoj, temveč potrebuje čas. Ko pa je enkrat tako daleč, pomagajo le še škarje. Z rednimi oblogami pa to lahko preprečite. Nošenje maske je tako vsekakor lahko tudi zabavno. n Julij 2014

FOTOGRAFIJE: GETTY IMAGES, PR

Za masko sicer ne moremo pogledati. Lahko pa pogledamo v lepšo prihodnost.


Lasje in koža Puli jih! V kozmetičnih salonih se obrvi lotijo z zelo spretnimi rokami. Kožo ob tem napnejo, tako da odstranjevanje komajda čutite.

Stvar oblike

Obrvi so streha obraza, kozmetični strokovnjaki pa so njihovi oblikovalci.

POPOLNE OBRVI Določanje odtenka. Črtalo za obrvi znamke Sante poskrbi za barvitost. Za precizen lok popolnih obrvi v različnih odtenkih. Hitra nega. Depend barva za obrvi s takojšnjim učinkom. Omogoča hitre rezultate že v nekaj minutah. Je za vsakogar, ki si želi obarvati obrvi hitro, preprosto in varno. Nega traja nekaj minut in omogoča rezultate, ki trajajo več tednov. Dvojno učinkovita. alverde barvni gel za obrvi z jojobinim oljem daje obrvem zagon, jih nežno oblikuje in fiksira. Tako zagotavlja optimalno prileganje. 38 I active beauty

re za običajen pogled laika: »To zmorem sam.« V kozmetičnih salonih pa se lahko prepričate o nasprotnem. Puljenje posameznih dlačic obrvi je otroško lahko, a tukaj ne pulijo, temveč fazonirajo. Ker se le redko kdo rodi s perfektno oblikovanimi obrvmi, jim v kozmetičnih salonih priskočijo na pomoč in jih usmerijo v pravo smer. Tako lok obrvi na novo oblikujejo, obliko optimizirajo in po potrebi svetle dlačice prekrijejo s temno barvo. Vodja enega od kozmetičnih salonov pri nas zna strokovno uporabiti ne le pincete, temveč tudi veliko drugih delovnih pripomočkov: »Pri nas obrvi zmerimo. Nosni greben, čopič in oko pa so indikatorji za odličen lok.« Za perfekcijo je bistven tudi odtenek: »Obrvi lahko barva resnično vsakdo, a najti pravi barvni odtenek ni tako preprosto.« n

Julij 2014

FOTOGRAFIJE: GETTY IMAGES, PR

G


Moda

Trendi na plaži Nekoč je kopalna moda vsako leto doživela mrzel tuš. Danes pa je v koraku z vsakim modnim trendom. 1

1 2

3

2

3

4

5 5

6

DIVJI ČASI

ROMANTIČNI TRENUTKI

1 Foto Safari. Pred kamero tiger le redko kdaj priskaklja, a na kopalkah ga boste to sezono pogosto videli. Še posebej pri H&M. 2 Stvar glave. Praktično za kopanje, a kljub temu tudi zelo dekorativno: sponka za lase znamke elite. 3 Retro val. Kvačkani vzorci in resice dajejo vse od sebe, da bi telovnik znamke Mango dobil pristen videz. 4 Tigrasto. V trenutku se potopite v nov estetski svet s pisemsko torbico znamke Parsa. 5 Lahek korak. S črnimi natikači Havaianas to poletje ne boste zgrešili. Naj bodo obvezen element vašega dnevnega stajlinga.

1 Udobnost nošenja. Pol svojega življenja lahko spravite v to prostorno torbo za na plažo znamke Lumbui. 2 Predmet pogleda. Ščiti oči pred sončnimi žarki, a hkrati pritegne številne poglede nase: klobuk znamke Lumbui. 3 Korak za korakom. V natikačih Havaianas se boste z veseljem sprehajali po pesku. 4, 5 Posebno. Stajlingu za na plažo lahko piko na i dodamo z uhani in ogrlico s cvetličnimi motivi znamke Ulala!. 6 Jezdec valov. Na posebej pisanem valu plavajo kopalke z igro barv in oblik znamke Zara.

40 I active beauty

Julij 2014

FOTOGRAFIJE: PR, WWW.DM-DROGERIEMARKT.SI, H&M, WWW.HM.COM, ZARA, WWW.ZARA.SI

4


1

2

Pripravljene na poletje! 3

4

6

www.eveline.eu

5

Intenzivni anticelulitni, shujševalni in učvrstitveni program s termo učinkom! MORSKI TRENUTKI 1 Prava oblika. Na teh bikinkah je preprosto vse na svojem mestu: v barvi morja in kroj, ki se prilega vsaki postavi. Zara. 2 Novi odtenki. Modno daljnoglednost dokazujejo sončna športna očala znamke Ozzie s polariziranimi stekli in klasično obliko. 3 Pokrivalo za na glavo. Elegantna zaščita za vroče dni je klobuk znamke Lumbui. 4 Čudežna vreča. V torbo za na plažo znamke Lumbui lahko spravite tako rekoč vse. 5 Stališče. Popolnoma svojevrstni natikači Havaianas v rožnati barvi. 6 Domotožje. Ta make up torbica znamke Parsa je idealni spremljevalec na potovanjih. Julij 2014

• Aktiviran in pospešen proces odvajanja vode iz telesa • Vidno zmanjšanje trdovratnega celulita • Vidno zmanjšanje maščobnih oblog • Čvrsta in gladka koža • Oblikovanje postave z vidnimi rezultati

Razkošna nega za odpravljanje maščobnih oblog in globinsko poživitev! • Zmanjša maščobne obloge in celulit • Pospešuje mikrocirkulacijo in izgorevanje maščob • Oblikuje postavo, nahrani kožo • Deluje do 48 ur

Na voljo v vseh prodajalnah


Bivanje

Vzorčni kosi. Odeja za piknik ali pregrinjalo v rjavih in peščenih tonih je izdelana za sprostitev in udobje. (Ikea)

Boks za shranjevanje. V usnjenem boksu lahko shranite vse, kar vam pride pod roke. Nanj pa se lahko tudi usedete. (Harvey Norman)

Domača Afrika

Barve v rjavih odtenkih, temen interier, živalski vzorci in naravna sprostitev. To je Afrika za vaš dom.

V

časih si človek želi biti kje drugje. Daleč proč. Na primer v Afriki. Vendar vam zato ni potrebno tja odleteti. Namesto tega si lahko kontinent preprosto pričarate doma. Ali pa se pustite vsaj navdihniti. Od savane pa do puščave in živalskega sveta. Blago v peščenih, rjavih odtenkih ponazarja širjavo Afrike na umirjen način. Topli zemeljski odtenki se prilegajo stenam, 42 I active beauty

interier pa se pretežno predstavi v temnih odtenkih. Nepogrešljiva za t. i. »lodge stil« je mešanica vzorcev, ki povezuje folkloro in vzorec zebre ali podobnih zveri. V kombinaciji s temnim, masivnim lesom, glineno posodo ter pohištvom iz naravnih materialov celo vzorčasti etno-okraski izžarevajo umirjenost, ki jo sicer najdete zgolj v naravi. n Julij 2014

FOTOGRAFIJE: GETTY IMAGES, PR, IKEA, WWW.IKEA.AT, HARVEY NORMAN, WWW.HARVEYNORMAN.SI

Les. Okrasna lesena skleda. (Ikea)

Lesen pribor. Kuskus in plemenite začimbe, servirane z lesenim priporom (Ikea), sploh nimajo okusa po lesu.


Prijetno vzdušje. Pričarate ga s svečami v svečnikih (Ikea). Na eni strani držala se prilegajo velike čajne svečke, majhne pa na drugi strani.

Safari razpoloženje. Pričarata ga prava usnjena preproga (Ikea) ter skulptura slona (Harvey Norman).

Spalna maska. Dremate lahko v visečem stolu Egg. Poleg pristoji slika »»Tranquility« ob kateri »Tranquility boste dosegli osebno sproščenost in sproščenost prostora. (Harvey Norman)

Partner za crkljanje. Blazina v zemeljskih tonih enostavno vabi na kavč. 100% naravni material. (Ikea)

Julij 2014


Delikaten sir. S svežim ribezom in rumenim paradižnikom z domačega vrta. Izvrstna kombinacija.

Lačni jagod

Rastejo ob poteh, na travnikih. In z malo sreče tudi na domačem vrtu. Le nabrati jih je treba, jagode namreč. In z njimi lahko pričarate marsikaj dobrega. 44 I active beauty

Julij 2014


Hrana

Slastne cvetlice. Domač sirup iz bezga je že sam po sebi dobrega okusa, z njim pa lahko izboljšate tudi klasični poletni »špricer«. Julij 2014

active beauty I 45


Hrana

Ovčji sir z rumenimi paradižniki in ribezom 1. Ovčji sir narežemo na 1 cm debele kolobarje. Paradižnike operemo in prav tako narežemo na rezine. Izmenjaje s sirom jih naložimo na ploščo ali krožnik. Čez potresemo ribez. 2. Za marinado temeljito pomešamo olivno olje s kisom. Dodamo naribano pomarančno lupino ter začinimo s soljo in poprom. 3. Marinado prelijemo preko narezanega sira in paradižnikov, posujemo z lističi origana in takoj ponudimo.

Bezgov sirup Sestavine za 2 l sirupa 5 polno razcvetelih, svežih bezgovih cvetov (z domačega vrta), 1 neškropljena limona, 800 g kristalnega sladkorja, 12 g citronske kisline.

1. Cvetove posamično potrgamo s pecljev. Limono narežemo na rezine in jo skupaj s cvetovi položimo v velik kozarec (3 l) za vlaganje.

2. 2 l vode skupaj s sladkorjem zavremo v velikem loncu in pustimo 3–4 minute počasi vreti na nižji temperaturi. Lonec odstranimo s štedilnika, dodamo citronsko kislino in premešamo. Pustimo, da se popolnoma ohladi, in nato s to vodo prelijemo cvetove in limono v kozarcu za vlaganje. Dobro zapremo in pustimo stati 1 teden. 3. Sirup precedimo skozi cedilo, ki je prekrito z laneno krpo, in nato napolnimo steklenice.

dm NAKUPOVALNI SEZNAM

Čokoladna rolada z malinami Sestavine za 8–10 kosov 4 velika jajca, 80 g sladkorja v prahu, 1 ščepec soli, 180 g temne čokolade (najmanj 60 % delež kakava), 80 g pšenične moke tipa 405, 250 g malin, 4 vrečke vaniljevega sladkorja, 2-3 jedilne žlice ruma ali malinovega žganja, 375 ml sladke smetane, 2 vrečki utrjevalca za smetano, malce sladkorja v prahu za posip.

1. Pečico segrejemo na 200 °C. Pekač obložimo s papirjem za peko. Čokolado fino naribamo. 2. Jajca ločimo, rumenjake damo v skledo skupaj s sladkorjem v prahu in jih stepamo, da dobimo penasto zmes. Beljake s ščepcem soli stepemo v kremast sneg.

Sneg izmenjaje s čokolado in moko po žlicah dodamo jajčni kremi. 3. Testo zlijemo na pekač in ga pečemo približno 10 minut. Papir za peko potresemo s sladkorjem v prahu, nato biskvitno testo zvrnemo nanj in ga pustimo 2-3 minute počivati. Papir za peko previdno odstranimo. Biskvitno testo previdno zvijemo. Pustimo, da se popolnoma ohladi. 4. Maline damo v skledo, potresemo z 2 vrečkama vaniljevega sladkorja in prelijemo z rumom. Smetano z utrjevalcem smetane in preostalim vaniljevim sladkorjem čvrsto stepemo. 5. Biskvit razvijemo, premažemo s smetano in obložimo z mariniranimi malinami. Biskvit ponovno zvijemo in postavimo za 3–4 ure v hladilnik. Preden ga ponudimo, ga potresemo s sladkorjem.

Te kakovostne bio sestavine so na voljo v vaši prodajalni dm. 1 kg 0,5 l 0,5 l 5g 2 x 100 g 1 kg 24 g

Alnatura trsni sladkor Alnatura olivno olje Alnatura beli balzamični kis naribane pomarančne lupine Alnatura temna čokolada Alnatura pšenična moka tip 550 utrjevalec smetane

46 I active beauty

O knjigi: Poletje je najlažje ujeti s svežim sadjem. Tega mnenja sta bili tudi Luzia Ellert in Gabriele Halper in se takoj lotili knjige na to temo: »Divje jagode« (Collection Rolf Heyne). Namesto znanstveno podkrepljenih podatkov vsebuje knjiga številne recepte, ki jih lahko preizkusite tudi v svoji domači kuhinji, mamljive fotografije, ki vas še dodatno motivirajo, in pripadajoče besedilo izpod peresa Klausa Dünserja. Julij 2014

FOTOGRAFIJE: LUZIA ELLERT/COLLECTION ROLF HEYNE

Sestavine za 4 osebe kot predjed ali za 2 osebi kot glavna jed 2 zavitka ovčjega sira po 180 g, 300 g rumenih paradižnikov, 4 jedilne žlice natrganega rdečega ribeza, 4 jedilne žlice olivnega ekstradeviškega olja, 2 jedilni žlici belega balzamičnega kisa, 1 čajna žlička naribane, neškropljene pomarančne lupine, sol, sveže mlet črni poper, sveži lističi svežega origana za posip.


eau de parfum

Izdelki so na voljo v prodajalnah

www.spirit-parfums.eu /spirit.parfums.eu


Jesti in piti Sokovni bar. Komur se zdi prezapleteno, da bi si sami stisnili sadje, se lahko na hitro ustavi v dm zdravem kotičku. Našli boste pestro izbiro zdravih in osvežilnih poletnih pijač.

Odmor za pijačo Osvežujoče peneče poletne pijače. Od sadnih sokov do brezalkoholnih koktajlov.

PO POŽIRKIH Trend pijača. Nanjo trenutno prisegajo vsi – vse tja do Hollywooda: kokosova voda. Sok mladega kokosa ali kokosova voda deluje razstrupljevalno, saj nase veže strupe ter čisti prebavne poti, poleg tega pa potiska strupe iz našega telesa. Užitek v pijači. Fructal Natura korenček je 100% sok brez dodanega sladkorja. Sok iz jabolk, korenčka in pomaranč je naraven vir vitamina A, ki prispeva k ohranjanju zdrave kože, zdravih sluznic ter ima vlogo pri ohranjanju vida, pri delovanju imunskega sistema in pri presnovi železa. Čajanka. Zeleni čaj je že dolgo znan po svojih zdravju blagodejnih sestavinah, spoznajte ga še kot zelo okusno pijačo, ki vam jo ponuja znamka AriZona, narejeno iz 100% naravnega zelenega čaja, ginsenga in medu. 48 I active beauty

ako ali tako že vsi vemo: dnevno bi morali zaužiti približno dva litra tekočine, poleti celo malce več. Zveni enostavno, a le ne gre s tako lahkoto po grlu navzdol. Na eni strani zato, ker je čista voda, ki jo strokovnjaki običajno svetujejo, bolj pustega okusa. Na drugi strani pa, ker včasih preprosto pozabimo na pitje. Zlasti starejši ljudje to dobro vedo, ker občutek žeje z leti vedno bolj izgineva. V pomoč je lahko sprememba. Kot alternativo k vodi lahko na primer izberemo eksotični sok, ki spominja na dopust in morje. Še zlasti, če mu dodamo mehurčke. Potem odžeja, ne da bi se usedel na boke. Ohlajeni čaji so prav tako osvežilna poletna pijača. Lahko jim izboljšate okus z limono in s sadnimi sokovi. Okrašene z malce domišljije lahko ponudimo celo kot brezalkoholni poletni koktajl. n Julij 2014

FOTOGRAFIJE: GETTY IMAGES, PR

T


www.dmfoto.si

www.dmfoto.si CEWE FOTOKNJIGA Velika pokončna, trde platnice, fotopapir, 26 strani

–8 €

CEWE FOTOKNJIGA XL, trde platnice, fotopapir, 26 strani

redna cena že za 33,00 €

redna cena že za 52,00 €

dodatnih 8 str. 6,00 € 4,54 €

dodatnih 8 str. 9,00 € 6,75 €

25,00 €

–13 €

39,00 €

PROFESIONALNI PREDPASNIK

redna cena že za 20,50 €

15,37 €

iPad ovitek redna cena že za 27,85 €

22,28 €

Akcijska ponudba velja za naročila od 1. 7. do vključno 4. 8. 2014. Cene, objavljene na spletni strani, so že znižane za navedene pop popuste. V ceno ni vštet strošek dostave naročila v višini 1,79 €. Slike so simbolične.


Zajeti sapo. Z desko, ki jim pomeni vse na svetu, se deskarji tudi potopijo, Ä?e je treba.

50 I active beauty

Julij 2014


Potovanje

Stopiti na plin. Poletje je čas, da bi nekaj doživeli. Da bi se spočili. Da bi se zabavali. Da bi se rekreirali. Ter da bi spoznavali ljudi. Na primer pri deskanji.

Na enem valu Deska jim pomeni vse na svetu. In ta svet se pogosto sestoji le iz vasice. Kajti deskarji ne potrebujejo ne blišča in ne leska, potrebujejo pa sonce, valove in zaliv za fine zabave. Nekaj kažipotov za najlepša mesta za deskanje.

FOTOGRAFIJE: GETTY IMAGES

T

am, kjer se morje blešči, vabijo valovi in čakajo bari. Tam se je mogoče izživeti, zadihati, nabrati novih moči. Program je enostaven in se glasi: praznovati življenje. Uživati poletje. Deskati, se vreči v valove, se potopiti, odveslati, pustiti obalo in s tem tudi svoj vsakdan za seboj. Izredno pomembno: priti k močem, se sprostiti. Medtem pa balinati. Ali pa igrati odbojko na pesku. Graditi velike peščene gradove in opazovati morje, kako si jih ponovno prisvaja. Se zabavati pozno v noč. Organizirati zabavo v mesečini. S tabornim ognjem. Šteti zvezde. In doživeti vse tisto, za kar si običajno vzamemo čas le med dopustom. Spoznavati tuje ljudi in se z njimi spoprijateljiti, starim prijateljem stopiti nasproti na nov, drugačen način. Imeti pogovore, ki se jih boste še dolgo spominjali. Zraven pa še piknik na obali ob penini in sončnem zahodu. In potem se zabavati do zgodnjih jutranjih ur, plesati med školjkami, se veseliti in smejati. Ter upati, da se to poletje ne bo nikoli končalo. In da bi tako lahko še dolgo živeli. Vedno le ta trenutek. Vedno tukaj in zdaj. duhovnost/spiritualnost lllll

Julij 2014

zdravje/telo lllll

lepota/nega lllll

Osvajanje valov. Umetnost je v tem, da odkriješ tista prava mesta, ki človeku pričarajo prav to vzdušje, kjer je v zraku malce pustolovščin in veliko očarljivosti. Esprit in sproščenost. Kako to najdemo? Ni težko. Obstaja skupina ljudi, ki ta življenjski občutek izžarevajo: deskarji. Oni vedo, kje so lepi zalivi in blagi valovi. Zraven še nekaj prijetnih točk za sprostitev in počitek. In bari, ki so majhni in fini ter ponujajo dobre koktajle in hladno pivo. A ne preveč tega, kajti glava naj ne bi bila težka, le življenje naj bo malce lažje. Da, deskar. On pozna pravo mešanico napetosti in sprostitve. Počasi čakati na naslednji val, in ga potem, ko se približa, tudi premagati, četudi se zdi za spoznanje premočan. Rasti z občutkom, medtem ko se ravno steguješ za prekritjem, z užitkom namreč in brez zagrenjenosti. In prinesti na obalo lahkotnost, se veseliti tega in to deliti tudi z drugimi. Mundaka: St. Tropez petdesetih. Eno izmed tistih mestec, kjer se poletje slavi na tak način, je Mundaka v Španiji. Visoko zgoraj užitek/sprostitev lllll

služba/kariera lllll

otroci/partnerstvo lllll

active beauty I 51


Potovanje

Živeti dobro. Deskarji poznajo pravo mešanico napetosti in sprostitve, ki se sestoji iz športa in šale. Iz zabave in vadbe. Poznajo pa tudi najboljše destinacije, kjer je vse to mogoče združiti. Od Portugalske pa do Anglije.

Ali imaš desko pod roko ali pa jo imaš pred glavo. Stara modrost deskarjev.

Ericeira: srce za deskarje. Bilo je leta 1967, ko je nekaj Avstralcev stopilo iz VW avtobusa in zajahalo valove pred obalo mesteca Ericeira. Ribiči so bili šokirani, mislili so, da so možje v življenjski nevarnosti. Danes tukaj vsakdo deska, resnično vsakdo. Leta 2011 je društvo »Save the Waves« imenovalo mestece Ericeira za »World Surfing Reserve«. Ideja je bila v deskanju ustvariti neko vrsto svetovne dediščine. 120 krajev se je potegovalo za ta naslov, na koncu so se odločili za ribiško mestece, ki leži 50 52 I active beauty

kilometrov severno od Lizbone. Kajti tu se vzdolž obale zbirajo valovi svetovnega formata. Kdor pride v Ericeiro, začuti, da srce tu bije za deskarje. Dober kraj, da vas to vzdušje očara. Klitmøller: osvežilni Havaji »Cold Hawaii« ga imenujejo poznavalci in imajo v mislih Klitmoller na Danskem. To je kraj, ki se v dobrih dneh lahko meri s top destinacijo za deskanje na Havajih. Kajti valovanje je tu res enormno in tega deskarji nikakor ne želijo zamuditi. Četudi bi morda ob tem ne bili najbolj uspešni. Veliko moč privlačnosti ima tudi festival Soulfiles konec meseca avgusta. Tedaj ponudijo karibske koktajle, prikazujejo filme o deskanju, organizira pa se tudi največja zabava na plaži. Torej pot pod noge, visoko gor proti severu. In ne pozabite debelega puloverja. Premantura: kristalno čista voda pod desko. Eno izmed najmiroljubnejših zbirališč deskarjev v Istri je Premantura. Tu veje veter pred obalo, in to celi ljubi dan – na precej stanoviten način. Voda pod desko pa je kristalno čista. In topla. In kdor je po tem še v kondiciji za zabavo dolgo v noč, je najbolje, da se odpravi v Poreč, ki se nahaja v bližini. V Beach Bar Saint & Sinner naJulij 2014

FOTOGRAFIJA: GETTY IMAGES

na severu ob zalivu Biskaya. Zdi se, kot bi pristali v St. Tropezu iz petdesetih let. Lične hiške so našle svoj prostor neposredno na skalah, cerkveni stolpi segajo v višave, za njimi pa leži nenaseljen otok. Laga in Laida sta obali, ob katerih morje mirno naplavlja valove vse do nog opazovalcev. Njuna lepota je znana po vsem svetu. Zato tudi sem romajo deskarji z vsega sveta. Da deskajo po neskončno dolgih valovih. Ko sicer zaspano mestece postane priljubljena točka za deskarje. Za dobro namestitev velja Hotel Atalaya, od koder seže pogled na obalo, valove in deskarje. In kjer vas lastnica hotela razvaja z ribjo enolončnico, ki vas vsaj za začetek dobro okrepča za življenje na plaži.


Lep pogled. Podnevi deskate, uživate v vodi, svobodi, na soncu. Ko sonce zaide, se sprostite na obali v krogu prijetne družbe, s pogledom na obzorje, ob zvokih morja. Ali pa se odpravite na zabavo. Najpomembnejše je, da praznujete življenje.

Vsak dan enaka večerna predstava.

sproti Hotela Delfin se lahko sprostite v udobnih pletenih stolih in uživate v dobrih mešanih pijačah in okusnih prigrizkih. Vse skupaj pa spremlja vrhunsko izbrana glasba, ki pričara poletno razpoloženje. In na katero lahko zaplešete ob sončnem zahodu. Kot rečeno: če imate še dovolj kondicije. Newquay: v natikačih na zabavo. Zalivski tok poskrbi za toplo klimo, neskončne peščene obale pa za dobro voljo. Komur zaradi valolomov in obalnih valobranov tukaj v Newquayu, Cornwall ni do deskanja, se preprosto preda drugi obliki športne aktivnosti. Lahko bi rekli, da preprosto zamenja zaliv. Se pravi, da vsak dan preizkusi nov zaliv. Sreča nove ljudi. Bere poletne romane. Se prepusti sončnim žarkom. Zvečer pa nočni zabavi. Zlasti na začetku avgusta, kajti tedaj se prireja velik festival deskarjev, mojstrov borda. Obala se spremeni v oder – v Fistral Beach in v Watergate Bay. Zato obujte natikače, postavite šotor na plaži in uživajte v poletju. Peniche: z borda do bara. Točka se imenuje »Supertubos«. In že to zveni precej obetajoče. Prava meka za vse ljubitelje deskanja se Julij 2014

nahaja v Peniche, enem izmed največjih ribiških pristanišč na Portugalskem. Valovi se tu hitro valijo in tvorijo tako imenovan tunel: idealno, da deskaš skozenj. Posebnost tega je: supertubos se lomi čisto blizu obale in v plitvi vodi, direktno pred barom na obali. To vam kaže, kakšen je lahko program brez hladne vode. Tu so šole deskanja ena zraven druge, ljudje pa so sproščeni. Kajti deskanje ni za napete ljudi. Pri tem ne gre za to, da se hitro vržeš v živžav. Pri tem gre za spoštovanje pred elementom. In to je tukaj moč čutiti. Tudi zvečer, ko posedite v krogu prijetne družbe. Hossegor: praznovati poletje. Tudi v Hossegorju bi človek najrajši cel ljubi dan objemal obzorje. Srečeval prijazne ljudi. Se pogovarjal o lepotah valov. In če francosko-atlantska obala le te premočno zliva na obalo, se lahko umaknete v Biscarosse, Biarritz ali Mimizan. Tukaj se lomijo valovi sto metrov proč od obale, idealni pogoji torej, da pričnete z deskanjem. Vrnimo se v Hossegor: septembra tu deska 45 najboljših profesionalcev v okviru »World Championship Tour« za naslov svetovnega prvaka. Še ena dobra priložnost, da zabavno preživite poletje. In v tem ali onem posnemate mojstre deskanja. n active beauty I 53


Moj dm Nega in zaščita las. Linija izdelkov Schwarzkopf Essence Ultîme ponuja pester izbor izdelkov za neverjetno močne in sijoče lase. Združuje 5 linij vrhunskih izdelkov za nego las, ki s svojo izjemno kremno strukturo in hranilnimi sestavinami razvajajo prav vsak las posebej. Essence Ultîme Omega Repair intenzivna maska za lase z dragocenim omega oljem poškodovanim lasem nudi intenzivno obnovo in jih ščiti pred razcepljenimi konicami. Essence Ultîme Omega Repair BB balzam za lepoto vaših las 7 v 1 je bil narejen posebej za poškodovane lase, saj z dragocenim omega oljem lase obnavlja globoko v celicah in jim povrne njihovo naravno prožnost.

Plaža 2014! Napihljivo žogo ali vzglavnik za na plažo prejmete brezplačno, če opravite pregled pigmentnih znamenj v dm šotoru na plaži. Darila prejmete tudi ob nakupu treh sončnih krem Sundance v primorskih dm prodajalnah.

Sundance zabava na Plaži!

Pridružite se nam na plaži … zabavno bo! Animacija za otroke in odrasle! DJ bo poskrbel za vroče poletne ritme! Testirajte svoja pigmentna znamenja ali pa se nastavite objektivom fotoaparatov in pošljite razglednico svojim najdražjim, ob tem pa boste nagrajeni še s simboličnimi darilci. Vse to in še več! Kdaj? 12. 7. in 26. 7. 2014 – plaža Svetilnik, Izola, ter 19. 7. in 2. 8. 2014 – plaža Portorož. Več na www.dm-drogeriemarkt.si.

54 I active beauty

Dobra misel. Ali se še spomniš …? Ah, kako je bilo lepo ... Kdor potuje, ima potem marsikaj povedati. Z albumom v XXL formatu znamke Foto Paradies pa tudi marsikaj pokazati, in sicer vtise velikega formata, ki ostanejo za vedno. Knjigo lahko oblikujete povsem po svoji želji, obsega pa lahko tudi do 154 strani, torej ponuja resnično veliko prostora za lepe spomine z dopustovanja. www.dmfoto.si Julij 2014

FOTOGRAFIJE: dm, PR

Varni v trenutku. Zaščita pred piki insektov Autan začne delovati takoj po nanosu in učinkuje do 8 ur. Koži daje mehak in suh občutek, na koži pa se hitro posuši.


Knjižica bonov

8

07/0

2014

za –50 %

ot več k anim Prihr

za

!

i. hrbtni stran so opisani na 9. 2014. čenja bona 2014 do 15. Pogoji koriš istite od 1. 7. Bon lahko izkor

300 €

Garnier

Pogo ji Bon lahkoriščenja bo ko izk oristite na so opisa ni od 1. 7. 2014 na hrbtni str do 15 . 9. 20 ani. 14.

15to0čk

200 ml 10,49 € redna cena:

€

ml 2,62 € za 100 5,25 €

–50 %

ranite MPrih oj b Prih on s p

op ra barvo nite 50 % ustom na iz za las brano e.

Prihra

Bon ob

nite

nakupu

odda

–50 50 % –15 %

50 %

jte na

blagajn

i.

Palmolive

CD

Brazil, ženski ali moški gel za prhanje, 250 ml ali tekoče milo z dozirnikom, 300 ml

dezodorant s kroglico z izvlečki lokvanja ali granatnega jabolka

094

149

redna cena: 1,89 €

€

0,38 € ali 0,32 € za 100 ml Prihranite 0,95 €

Neutrogena krema za roke 50 ml ali 75 ml, več vrst redna cena: 5,29 €

2

64 €

5,28 € ali 3,52 € za 100 ml Prihranite 2,65 €

točk

dm active beauty knjižica ugodnosti

n aire Wet Ski Ambre Sol čito pred sprej za zaš 30 soncem ZF

524

150

50 ml redna cena: 2,99 €

€

2,98 € za 100 ml Prihranite 1,50 €

na izbrane izdelke na izbran sortiment na celoten nakup

Eveline Veet Easy Wax komplet za depilacijo 1 kos redna cena: 19,99 €

9

99 €

Prihranite 10 €

Diamond ali Thermal serum proti celulitu 250 ml redna cena: 7,99 €

399 €

1,60 € za 100 ml Prihranite 4 €

Cuba Chilly

LifeStyles

intimno milo

kondomi

Orange moška toaletna voda

250 ml, več vrst redna cena: 3,99 €

12 kosov, več vrst redna cena: 6,79 €

100 ml redna cena: 9,99 €

199 €

0,80 € za 100 ml Prihranite 2 €

339 €

0,29 € za kos Prihranite 3,40 €

499 €

0,50 € za 10 ml Prihranite 5 €

Garnier Ambre Solaire Wet Skin sprej za zaščito pred soncem ZF 30

Maybelline

200 ml redna cena: 10,49 €

125 ml redna cena: 3,49 €

5

24 €

2,62 € za 100 ml Prihranite 5,25 €

Izdaja kuponov do 31. 8. 2014. Unovčevanje bonov iz knjižic najpozneje do 15. 9. 2014.

odstranjevalec laka za nohte brez acetona

1

74 €

1,40 € za 100 ml Prihranite 1,75 €

Deborah* Gel Effect lak za nohte

elite

več odtenkov redna cena: 5,59 €

dve vrsti redna cena: 6,79 €

2

79 €

Prihranite 2,80 €

*Izdelek je na voljo le v določenih prodajalnah dm. Seznam teh najdete na www.dm-drogeriemarkt.si.

škarjice za nohte

3

39 €

Prihranite 3,40 €


Horoskop

Zvezdne urice Oven

21.3.–20.4.

Ovire za vas niso nikakršna težava: poklicno boste premagali vsakršno oviro. V prvi polovici meseca boste tudi na področju ljubezni neustavljivi in na mah očarali srce določene osebe. Izkoristite svoj elan za katero od trendnih športnih aktivnosti. Medsebojna pomoč. Pri »Obstacle Runs«, to je ekstremni tek z ovirami, premagujete blatne jaške, ovire iz pnevmatik in ozke cevi, rešujete naloge plezanja in številne druge dejavnosti. Pot je cilj, ob tem je tekmovalnost drugotnega pomena. Medsebojno si pomagamo premagati težke prehode.

Bik

21.4.–20.5.

Odločitev, ki jo morate sprejeti, lahko še malce počaka, da boste prepričani vanjo. In tudi sicer ni nobenega razloga, da bi hiteli. Kljub temu vas vseskozi spremlja občutek, da se morate podvizati. Ne dovolite, da vas napetost vrže iz tira. Praktične vezalke. Z elastičnimi vezalkami lahko precej hitreje skočite v športne copate in jih tudi sezujete. In sicer brez nadležnega vezanja. Njihova elastičnost vam nudi maksimalno udobje in izboljša pretok krvi. Prav tako praktično: vezalke se med vadbo ne odvežejo.

Dvojčka

21.5.–21.6.

Družabni in dobre volje boste od sredine julija dalje. Nič čudnega. Zvezde vam bodo na srebrnem pladnju postregle s srečnimi dogodki. Praznujte to. A morda ne ravno pri obrokih. Nagnjeni boste k prekomernemu uživanju. Dolga miza. Študija iz New Yorka je pokazala, da za velikim omizjem zaužijemo precej več hrane, kot če smo sami. Kdor gre s prijateljico na večerjo, poje že za 35 odstotkov več, v skupini s sedmimi osebami pa za skoraj 100 odstotkov. Razlog je v tem, da za mizo dalj časa sedimo.

Rak

22.6.–22.7.

Da bi poklicno napredovali, izkoristite kritje iz ozadja do sredine julija. Od tedaj naprej velja ostati na trdnih tleh in dokazati vztrajnost. Pri tem vam bo v pomoč prava oprema. Tudi pri vadbi. Dobra drža. Po študiji iz »British Journal of Sports Medicine« trpi 67 odstotkov žensk pri vadbi zaradi bolečin v prsih. Ženska prsa pri teku na korak povprečno poskočijo za štiri centimetre. Športni nedrček zmanjša obremenitev do 78 odstotkov.

Lev

23.7.–23.8.

Do 17. boste mirna mucka, ki bo predla. Potem pa boste pokazali kremplje. Napake svojega najdražjega vas bodo prav tako razjezile kot trmoglavost vaših kolegov. Ohranite pregled. Širok razgled. Vzpnite se na breg. Ali pa se sprostite na strešni terasi ob pogledu na zelenje. Z višine se s pogledom zazreti v naravo je za vas idealno sredstvo za pomiritev. Daje vam občutek, da imate pregled nad vsem, težave pa postavi v pravi okvir.

Devica

24.8.–23.9.

Dnevno preštevate svoje skrbi. Morda bi raje šteli obilico srečnih trenutkov, ki vam jih prinaša ta mesec – zlasti med 8. in 20. In se ob tem veselili čudovitega, romantičnega zadnjega tedna v juliju. Brez skrbi. Spodbudite svoj »Handmarma Tala Hridaya« z ayurvedsko akupresuro. Usedite se udobno in pokončno, z eno roko objemite drugo roko tako, da je palec na sredini dlani in si nežno masirajte to točko. In potem še na drugi roki.

Julij 2014


Več udobja, več naravnega mleka

Vaš wellness horoskop za julij.

Tehtnica

24.9.–23.10.

Najprej bo zaradi ljubezni vaše srce kar poskakovalo, nato pa boste v zahvalo Jupitru naredili velike korake tudi na svojem delovnem mestu. Od 16. naprej bo planet sreče za daljše obdobje na vaši strani in skrbel za to, da si boste lahko privoščili še druge skoke. Idealna kombinacija. Spa-hopping je v trendu. Željo po potovanju lahko čisto preprosto povežete z razkošnim wellnessom ter akcijo in sprostitvijo. Rezervirajte si dva do tri dni v spa hotelu. Ter se odpravite na pot raziskovanja naravnih lepot in drugih znamenitosti tega okolja.

Škorpjon

24.10.–22.11.

V tem mesecu vam bo čas minil, kot bi trenil. Ves čas vas obdaja občutek, da zaostajate. Namesto da divjate za zamujenimi priložnostmi, si raje vzemite malce premora in si resnično oddahnite. Sproščujoča vadba. Pri flying-pilatesu se izvajajo klasični pilates gibi v tekstilu, ki visi s stropa. Na ta način se mišice krepijo in raztezajo na nov način. Občutek breztežnosti pa je hkrati v pomoč pri razbremenitvi duševnih bremen.

Strelec

23.11.–21.12.

Smola v ljubezni? Potem boste imeli več sreče pri igrah na srečo. Naj vam razočaranje v zasebnem življenju v prvem tednu julija ne pokvari veselja do življenja. Nasprotno: stavili boste na razvedrilo in zmagali. Doživeti uspeh. Naj si bo to regata deskanja ali tekmovanje v odbojki ali badmintonu: sedaj boste nabirali točke z elanom, spretnostjo in dobro voljo. Namig: sami organizirajte tekmovanja ali pa se naučite kakšno novo obliko športne dejavnosti. Sedaj vam bo to uspelo z lahkoto in vam prineslo obilo uspehov.

Kozorog

22.12.–20.1.

Želite si miru in ste se pripravljeni zanj boriti? To sedaj ne bi bila najboljša ideja. Namesto da greste vedno v boj, ko nekdo zmoti vaš mir, se raje povzpnite po zasebni plezalni steni. Čvrst prijem. Prijemi za plezanje, ki so nameščeni v stanovanju ali na hišni steni, so v trendu in so pogosto celo posebno oblikovani. Sedaj pa vam lahko služijo namesto gora, saj vas bo koncentracija pri vadbi sprostila. Kot tudi samo premikanje navzgor, ki vam je že po naravi najljubše.

Vodnar

21.1.–19.2.

Je spogledovanje vaša nova najljubša oblika športa? Potem se lotite vadbe kar na progi, kjer tečete ali pa v fitnesu. Samske med vami bodo imele do 18. najboljše možnosti za sanjskega moškega in sanjsko postavo. Športni zmenek. Če zmenek povežete s športno aktivnostjo se lažje pripravite do vadbe. Ne nazadnje srečanja z zanimivim moškim ne odpovemo kar tako. Namig: pri večerji, ki sledi v nadaljevanju, lahko brez slabe vesti prigriznete. Moški imajo radi ženske z zdravim tekom.

Ribi

Ročna prsna črpalka Comfort

Razvita v sodelovanju z vodilnimi strokovnjaki za dojenje, vam Philips AVENT prsna črpalk omogoča naraven in udoben položaj med črpanjem mleka. Večje udobje za lažji pretok mleka pripomore k večji količini mleka in malčku tako omogoča najboljši korak v življenje.

Udoben položaj med iztiskanjem

Sedite lahko vzravnano, udobno in sproščeno, ne da bi se vam bilo potrebno nagibati naprej. Ko se počutite udobno in sproščeno je dotok mleka veliko enostavnejši.

Klinično dokazano učinkovita

Prsna črpalka posnema naraven, peristaltičen vzorec malčkovega sesanja, kar omogoča večji pretok mleka.

Enostavno iztiskanje

Zasnova črpalke omogoča, da zlahka ustvarite in ohranite tesen stik črpalke z dojko, zaradi česar je iztiskanje mleka lažje.

Enostavna za uporabo in čiščenje

Zlahka jo sestavite, njena uporaba je diskretna in vse dele lahko pomivate v pomivalnem stroju in sterilizirate.

20.2.–20.3.

Nič ne naredi ženske lepše kot občutek, da je ljubljena. Ni čudno, da boste po 20. tako radi pogledovali v ogledalo – in bili pred tem tako nezadovoljni s svojo zunanjostjo. Naredite v tem času več za svojo polt. Posebna priloga. Bulgur je bogat vir vitamina B, magnezija, kalcija ter vlaknin. Vitamin E in kremenčeva kislina poskrbita za čvrsto kožo, lepe nohte in lesketajoče se lase. Priprava bulgurja je preprosta in ga lahko ponudite kot prilogo (zlasti k ovčjemu mesu), v solatah in sladkih narastkih.

Za več informacij o Philips AVENT izdelkih: obiščite spletno stran: www.avent.philips.com ali nas pokličite na telefonsko številko 01 548 43 00.

Julij 2014

Philips AVENT. Za najboljši korak v življenje.


Svetovanje

VPRAŠANJE BRALCEV Kaj lahko storim, če mi kljub temu postane slabo? Če se je potovalna slabost že sprožila, jo lahko omilijo žvečilni gumiji, tablete ali svečke s posebnimi učinkovinami, kot so cinaricin, dimenhidrant ali scopolamin. Ta zdravila sicer bolj učinkovito delujejo, če jih vzamemo preventivno.

Ordinacija P

otovanje po vijugastih poteh z avtomobilom, avtobusom ali vlakom. Ali visoko valovanje na križarki. Če oko in organ za ravnovesje v notranjem ušesu možganom pošlje različne signale, lahko človeku hitro postane slabo. Tipični simptomi so vrtoglavica, potenje in slabost. Za približno vsakega desetega dopustnika se potovalna bolezen spremeni v neprijetno nadlego, ko bi se pravzaprav človek moral spočiti. Pogosteje prizadeti so otroci do dvanajstega leta starosti in pa ženske. Najbolj učinkovit način, da omilite potovalno bolezen, je: v avtomobilih, na avtobusih in vlakih sedite kar se da spredaj

in ne v nasprotni smeri vožnje. Ne potujte s polnim ali praznim želodcem, ki ga lahko med potjo pomirite s prepečencem. Pred potovanjem je optimalen manjši prigrizek. Med samo vožnjo je dobro spremljati premikanje ter poskušati preprečiti tipične sprožilce. To pomeni: pri vožnji v avtu slediti vožnji skozi vetrobransko steklo v smeri vožnje, ne da bi si čas krajšali z branjem ali igricami na računalniku. Na letalu pomaga, da ne gledamo skozi okno. Na ladji pa je najbolje, da opazujemo obzorje. Poleg tega je dobro, da se med potjo večkrat ustavimo, da zadihamo svež zrak. Redno zračenje in vožnja z občutkom, zlasti na vijugastih delih

poti, so kot varnostni ukrepi ravno tako priporočljivi. Vozniku samemu med vožnjo običajno ni slabo, ker signal »premikanje« zaznava z vsemi čuti. Žvečenje ingverja v kandirani obliki ali v obliki kapsul lahko prav tako prepreči nastanek potovalne slabosti. Delovanje kapljic zoper slabosti in posebnih akupresurnih zapestnic iz lekarne znanstveno ni dokazano, v posameznih primerih pa lahko kljub temu simptome vsaj ublažijo. Otrokom ponudite pred in med vožnjo predvsem čaj ali negazirano vodo. Mleka tik pred pričetkom potovanja ne priporočamo. Tudi zelo pomembno: mali potniki naj bodo na dan potovanja dobro naspani. n

active beauty. ISSN 2232-3392. Izdajatelj: dm drogerie markt d.o.o., Litostrojska cesta 48, 1000 Ljubljana. Lastnik: dm drogerie markt GmbH Kasernenstraße 1, 5073 Wals. Glavna in odgovorna urednica: Tina Bone Kovačič. active beauty izhaja pod licenco, sklenjeno s Styria Multimedia Corporate GmbH & Co KG, Geiselbergstraße 15, 1110 Dunaj, Avstrija. Vodja projekta: Peter Mosser. Grafična priprava: Future Art d.o.o., Barjanska c. 70, 1000 Ljubljana. Tisk: Prima d.o.o., Selanova 12, 1000 Ljubljana. Julij 2014.

58 I active beauty

Julij 2014

FOTOGRAFIJA: GETTY IMAGES

Zdravnica potovalne medicine dr. Christina Jamnig o potovalni slabosti.


Knjižica bonov

Moj bon s popustom Moj bon s popustom Prihranite 50 % na nakup kondomov.

Prihranite 50 % na nakup dezodorantov.

Prihranite 50 %

Prihranite 50 %

Bon ob nakupu oddajte na blagajni.

Color Mask

Syoss

trajno obstojna barva za lase

šampon za lase

več odtenkov

1

3

redna cena: 7,99 €

99 €

Prihranite 4 €

Bon ob nakupu oddajte na blagajni.

500 ml, več vrst redna cena: 3,99 €

99 €

0,40 € za 100 ml Prihranite 2 €

Colgate

olje za lase

Maximum Cavity Protection zobna krema

100 ml, dve vrsti redna cena: 9,89 €

75 ml, dve vrsti redna cena: 3,29 €

Elseve

494 €

4,94 € za 100 ml Prihranite 4,95 €

Moj bon s popustom Prihranite 50 % na izbrano barvo za lase. Prihranite 50 %

164 €

2,19 € za 100 ml Prihranite 1,65 €

Bon ob nakupu oddajte na blagajni.

Colgate Slim Soft zobna ščetka 1 kos, dve vrsti redna cena: 3,99 €

199 €

Prihranite 2 €

Sensodyne Multi Care zobna krema 75 ml redna cena: 4,69 €

234

Vegalife*

Sun & Seed

Hipp

bio konopljino olje

bio proteini konoplje

0,5 l redna cena: 18,99 €

0,45 kg redna cena: 16,49 €

sadna kašica ali sadno-žitna kašica

949

€

€

3,12 € za 100 ml

18,98 € za 1 l

Prihranite 2,35 €

Prihranite 9,50 €

824 €

18,32 € za 1 kg Prihranite 8,25 €

190 g, več vrst redna cena: 2,98 €

149 €

Prihranite 1,49 €

Somat Multi-Perfect gel, 650 ml, dve vrsti ali All in 1, tablete za strojno pomivanje posode, 28 kosov

494

redna cena: 9,89 €

€

7,60 € za 1 l ali 1,77 € za 10 kosov Prihranite 4,95 €

Izdaja kuponov do 31. 8. 2014. Unovčevanje bonov iz knjižic najpozneje do 15. 9. 2014.

Persil

durgol

Expert kapsule za pranje perila

univerzalni odstranjevalec vodnega kamna

za 32 pranj več vrst redna cena: 13,79 €

500 ml redna cena: 4,99 €

6

89 €

2,16 € za 10 pranj Prihranite 6,90 €

*Izdelek je na voljo le v določenih prodajalnah dm. Seznam teh najdete na www.dm-drogeriemarkt.si.

2

49 €

4,98 € za 1 l Prihranite 2,50 €


Za natančno britje.

Želja vsakega moškega … in ženske.

5,99 €*

*Na voljo le v prodajalnah dm.

www.dm-drogeriemarkt.si www.facebook.com/dm.slovenija


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Ab revija julij 14 by Vsikatalogi.si - Issuu