Page 1

Foto : Blue Grotto-Zurrieq – Malta

CZE


HlavnĂ­ foto: Valletta Waterfront

2


M

altské ostrovy se skládají ze tří hlavních ostrovů Malta, Gozo a Comino. Najdeme je v srdci Středozemního moře pouhých 93 km jižně od Sicílie. Strategická poloha předurčila Maltě bohatou, 7000 let dlouhou historii, protože se stala cílem mnoha dobyvačných národů, které rozpoznaly výhody jejího umístění. Většina největších světových civilizací, které útvářely světovou historii, buď putovaly okolo ostrovů, nebo se tam na nějaký čas usadily. V každém případě nechaly na Maltě své stopy. Mateřským jazykem se stala maltština, která má semitský původ. Tento ojedinělý jazyk je psaný latinkou, ale najdeme zde také italská i anglická slova. Malťané běžně mluví maltsky a mísí svoji rodnou řeč s angličtinou. V jazyku se tak odráží mnoho kultur, které se na ostrovech “zastavily”. Maltské ostrovy se mohou pyšnit snad největší koncentrací historického bohatství na jeden km čtvereční na světě. Svojí rozlohou jsou ostrovy velmi malé a díky tomu jsou všechny památky lehce dosažitelné. Během svého pobytu můžete vidět opravdu hodně.

3


Historie a Kultura

HlavnĂ­ foto: Ko-katedrĂĄla sv. Jana, Valletta

4


7

000 let historie se doslova odrazilo v kamenech, v chrámech Hagar Qim a Mnajdra, postavených v prehistorické době, a unikátním podzemním pohřebištěm Hypogeum. Dále tu najdeme mnoho dalších krásných architektonických památek. Pozůstatky měst, škol a další historické skvosty je možné najít na mnoha místech ostrovů. Nejcennějším drahokamem maltské historie je ko-katedrála sv. Jana ve Vallettě. Dědictví zanechané rytíři sv. Jana je zároveň domovem dvou světoznámých obrazů slavného italského malíře Caravaggia. Původní hlavní město Mdina a současné hlavní město Valletta jsou místa, které je nutné vidět, kde najdeme klenoty historie přímo pod otevřeným nebem!

5


P

okud porovnáme rozlohu maltských ostrovů a počet míst pro potápění jak z pobřeží, tak i na volném moři, můžeme s jistotou říci, že Malta má vice míst na potápění, než jakýkoliv další ostrov, nebo rezort. Se svými přírodními přístavy a zálivy, krytými zátokami, útesy a srázy, vás ostrovy přímo vyzývají, abyste objevili krásy podmořského světa, kde jsou vraky lodí a letadel z minulých válek, vzácné druhy ryb a skalní útvary. Zajímavá místa pro potápění jsou všechna velmi blízko sebe. Celý rok se můžete potápět v křišťálově čisté vodě s průměrnou teplotou 18°C a viditelností 30m. Maltu ročně navštíví tisíce potápěčů, kteří si ostrovy pochvalují jako jednu z nejlepších lokalit na světě. Pokud nejste potápěči a rádi sportujete, jsou tu další aktivity, které je zde možné provozovat ....šnorchlování, při něm pozorujete podmořský život, který se odehrává právě pod vámi, nebo můžete jezdit na plachetnici, vodních lyžích, létat na padáku, horolezectví, trekking, nebo jen tak jezdit na kole a pozorovat okolní krajinu. Všechny jmenované sporty je možné provozovat na maltských ostrovech po celý rok díky mírnému středomořskému klimatu. Malta je svým příjemným počasím velmi známá a stala se oblíbenou destinací pro různé sportovní kluby, které ji využívají pro svá tréninková soustředění, nebo pro mezinárodní závody různých sportovních disciplín. Všichni, kdo mají rádi sport, si tu přijdou na své. Téměř celý rok je možné trávit čas sportovními aktivitami pod středomořským sluncem, nebo plavat v křišťálově čistém Středozemním moři.

6


Potápění a jiné sportovní aktivity

Hlavní foto: Závody Rolex Middle Sea ve Velkém přístavu (Kurt Arrigo)

7


Společenské a zábavné akce

N

a Maltu se nejezdí pouze za bohatou a pestrou historií, jezdí se sem take za zábavou, protože Malta je velmi kosmopolitní destinace. S širokou škálou hotelů, lázní, restaurací a zábavnými podniky, které jsou připraveny pro širokou veřejnost. Každý si tu vybere podle svého naturelu i svých možností. Jít do restaurace je vždy zážitek, nejen ochutnat maltské delikatesy, zejména mořské, s širokou nabídkou čerstvých produktů, ale i proto, že většinou se nacházíte v budově staré několik stovek let, nebo máte krásný výhled na moře se západem slunce v pozadí. Pokud budete na Maltě pobývat mezi červnem a měsícem září, jistě narazíte na nejednu náboženskou festu. Oslava svatého patrona města nabízí turistům unikátní kulturní zážitek a nevšední atmosféru večera. Opět jiná příchuť Malty ... Maltský kulturní kalendář je doslova nabitý událostmi a aktivitami pro všechny věkové i zájmové skupiny, koncerty všeho druhu, od vážné hudby po současnou populární hudbu jako je “Isle of MTV Malta”, divadelní a operní představení, sportovní závody plachetnic okolo ostrovů, jako populární Rolex Middle Sea Race a spousta dalších, nesčetně výstav, které probíhají po celý rok.

8


HlavnĂ­ foto: Koncert Isle of MTV Special , Floriana Granaries

9


Gozo

10


Hlavní foto: přístav Mgarr, Gozo

N

ěkdo může říci, že Gozo je menší a hezčí sestra Malty, protože je zelenější a jeden se tu cítí jak u příbuzných na venkově. Gozo ,vzdálené pouhých 25 minut plavby trajektem, nebo 15minut letu hydroplánem, je ostrov, kde lidé vedou klidný život a kde je na ještě menší rozloze mnoho věcí k vidění. Najdeme tu nejstarší samostatně stojící stavbu na světě, neolitický chrám Ggantija Temples. Stavba je zařazena do památek světového dětictví UNESCO a byla postavena před 6000 lety. Určitě doporučujeme jej navštívit, abyste získali představu, co dokázaly dávné civilizace, jak přemisťovaly ohromné mnohatunové bloky bez těžké techniky. Z nádvoří chrámu je krásný pohled na malebnou krajinu ostrova Gozo. Čisté, křišťálové moře, které obklopuje Gozo, nabízí mnoho míst k potápění. Podmořské jeskyně, útesy i vraky potopených lodí lákájí tisíce nadšených potápěčů. Místní restaurace a kavárny nabízejí produkty ze své vlastní produkce a tak můžete směle ochutnat ravioli plněné domácí ricottou, olivy, nebo tradiční sýr gbejnet, vše zapité vínem z vlastních vinic. Pouze pár minut lodním transferem od Goza je Modrá laguna, která náleží nejmenšímu z obydlených ostrovů – Cominu. Laguna má křišťálově modrou mořskou vodu, která má obdivuhodnou samočistící schopnost a najdeme tu opět mnoho zajímavých míst pro potápění.

11


M

alta a Gozo zaznamenaly v poslední době obrovský rozvoj v oblasti incentivní, konferenční a v oblasti speciálně vytvářených programů na přání zákazníka. Na Maltě je několik společností (DMC), které jsou oceněny známkou nejvyšší kvality a zabývají se právě těmito speciálními projekty a všeobecně příjezdovým cestovním ruchem. Programy pro tyto skupiny jsou vždy pečlivě stavěny , aby byly pro klienta atraktivní. Malťané jsou velmi dobře jazykově vybaveni, mohou se tedy zhostit skupin z celého světa. Akce se mohou konat vně i uvnitř. Malta nabízí mnoho zajímavých historických prostor, které byly citlivě zrekonstruovány pro pořádání konferencí, nebo banketů a přitom je zde stále přítomné národní kulturní dědictví. Můžete se zúčastnit recepce na nákladním člunu, plout a obdivovat krásy Velkého přístavu, nebo se ocitnout o pár století zpět a večeřet v tradiční maltské středověké hospodě. Malta je zvyklá na konference čítající několik tisíc hostů. Ostrovy jsou v tomto směru velmi zkušené a nabízí pravou středomořskou pohostinnost. Malta: více než obchodní setkání … šíté přímo na míru !

Hlavní foto: Konference Oriflame, Floriana Granaries

12


Konference a incentivnĂ­ turistika

13


Výuka angličtiny

Hlavní foto: Studenti u brány Victoria, Valletta

14


M

alta, co by bývalá britská kolonie, téměř 200 let, má stále velmi silné vazby na Velkou Británii a je stále členem Britského společenství národů. Angličtina je na Maltě druhým oficiálním jazykem vedle originální semitské maltštiny. Legalizace druhého jazyka vedla velkou většinu obyvatelstva ke znalosti obou jazyků, slovem i písmem, čímž se Malta přiblížila a zatraktivnila pro celý svět. Najdeme zde více než 40 jazykových škol na obou ostrovech, které nabízejí širokou škálu kurzů pro všechny věkové kategorie . Jazykové kurzy jsou různé intenzity, zaměřené na různé profesní skupiny (finanční, právní, letecká angličtina, aj.). Malta nabízí ke svým jazykovým kurzům i přidanou hodnotu v podobě příjemného středomořského podnebí a temně modrého křišťálového moře. Vše jde potom snáze,když jazyk používáte denně v restauraci, při čtení denního tisku, dívání se na televizi, nebo při koupi suvenýrů. Všechny vyjmenované činosti umožňují osvojit si angličtinu při praktickém využití.

15


P

okud ještě stále nejste přesvědčeni z široké nabídky produktů Malty a Goza, je tu ještě něco. Ostrovy jsou vyhledávané i pro romantické svatby. Svatby i hostiny, plné středomořských delicates, se tu mohou konat na mnoha místech, jako jsou hotely, kostely, hradby hlavního města, pláže, vše je možné. Maltský největší přírodní přístav, Velký přístav, je také jednou ze zastávek obřích zámořských parníků křižujících Středozemní moře. Mnoho turistů se rádo na Maltu vrací, aby ještě více poznali tuto malou zajímavou zemi v srdci Středozemního moře. Ať si z jakéhokoliv důvodu vyberete Maltu, buďte si jistí velmi vřelým přijetím.

Hlavní foto: Zámořský parník vplouvající do Velkého přístavu před památníkem obléhání Malty

16


17


San Dimitri Point

Azure Window Inland Sea

Dwejra Tower Fungus Rock Dwejra Bay

Wardija Point

Ta’ Pinu Basilica

Xwejni Bay Qbajjar Bay Marsalforn Bay

SANNAT

Gozo General Hospital

Ta’ Kola Windmill

Calypso’s Cave

Ramla Bay San Blas Bay

MĠARR

(HARBOUR)

Qala Windmill

Daħlet Qorrot Bay

QALA

Blue Lagoon

COMINO Santa Marija Battery

Qala Point

Santa Marija Bay

Santa Marija Tower

Mistra Bay

St. Paul’s Islands

o Fe Goz rry Line

Shooting Range

BIDNIJA

s Line

QAWRA

Għallis Rocks

Baħar iċ-Ċagħaq

Qrejten Point Qalet Marku

SWIEQI

PACEVILLE

PEMBROKE

Madliena Tower

Splash ‘n’ Fun Park Mediterraneo s Line

Madliena Battery

oria Vict

Dragonara Point

SLIEMA

Bay Street Complex Balluta St James Capua Bay

ST. JULIANS

SAN ĠWANN

i

i

N

MALTA

ŻABBAR

Fort St. Leonard

XGĦAJRA

Ricasoli

Fort St.Rocco

Wied Għammieq

Ricasoli Point

VALLETTA

Fort Rinella

COSPICUA

Żabbar Gate

Bulebel

Żonqor Point

Marsascala Bay

Il-Munxar

St. Thomas Bay

MARSASCALA

Razzett tal-Ħbiberija TA AL M TE

LA

Xrobb L-Għaġin

RN IO AT NA

Peter’s Pool

IN

IR

RT

PO

Delimara Point

Fort Delimara

Tas-Silġ

MARSAXLOKK

Bengħisa Point

Fort St. Lucian

Malta Freeport

Pretty Bay

ŻEJTUN

St.James

Maritime Museum

KALKARA VITTORIOSA

Grand Harbour

SENGLEA

Kordin

FGURA

Tarxien Temples

TARXIEN

Hypogeum

PAOLA

Għar Dalam

Hasan’s Cave

Borġ In-Nadur

BIRŻEBBUĠA

GĦAXAQ

SANTA LUCIJA

GUDJA

Wied Iż-Żnuber

Ħal-Far Playmobil Funpark

Tal-Bakkari

SAFI

Main Bus Terminus City Gate

Fort Dragut Point GŻIRA Sliema Ferry Sliema Creek Manoel Marsamxett St. Elmo Point Island Harbour

TA’XBIEX

Horse Race Track

LUQA

Arrivals i Lounge

Marsa Sports Grounds

KIRKOP

ŻURRIEQ Wardija Tower

Waterfront

FLORIANA

MSIDA

ĦAMRUN

St. Philip

Mater Dei Hospital

Mrieħel

QORMI

Ħandaq

MARSA

SANTA VENERA

BIRKIRKARA

Swatar

IKLIN

BALZAN

Kaptan Tower

Palazzo Parisio

NAXXAR

LIJA

San Anton Palace and Gardens

ATTARD

SIĠĠIEWI

MQABBA

St. George’s Bay

Středozemní moře

Qawra Point

Crafts Village

GĦARGĦUR

Għallis Tower

Qawra Tower Salina Bay

s Line Fort Mosta

Buġibba Temple

BUĠIBBA

oria Vict

MOSTA

Buskett Gardens

Laferla Cross

ŻEBBUĠ

Aviation Museum

National Park

TA’ QALI

National Stadium

Mosta Dome

BURMARRAD

Wignacourt Tower

ST. PAUL’S BAY

Għajn Ħadid Tower

Imġiebaħ Bay

XEMXIJA

ŻEBBIEGĦ

oria Vict

Verdala Palace

St. Paul’s Catacombs/Grotte St. Agatha’s Catacombs

Domus MDINA Romana

MTARFA

RABAT

Chadwick Lakes

Skorba

Simar Nature Reserve

Miżieb

White Tower

Aħrax Point

Armier Bay

White Tower Bay

Ferretti Battery

Mellieħa Bay

Westreme Battery

MĠARR

Fort Binġemma Nadur Tower

Victoria Lines

Ta’ Ħaġrat Temples

Roman Baths

MANIKATA

MELLIEĦA

Wied Musa Battery

Għadira Nature Reserve

Red Tower

Anchor Bay

Popeye’s Village

Paradise Bay

ĊIRKEWWA

San Niklaw Bay

Ħondoq Ir-Rummien

Qala Battery

GOZO NADUR

Fort Chambray

GĦAJNSIELEM

Kenura Tower

Ġgantija Temples Sports Ground

Mġarr Ix-Xini

Heliport

XEWKIJA

XAGĦRA

Ninu’s Cave

MARSALFORN

Salt Pans

Tiġrija

ŻEBBUĠ

(RABAT)

VICTORIA

i Palazz

Ċittadella

Gordan Lighthouse

GĦASRI

GĦARB SAN LAWRENZ KERĊEM FONTANA

MUNXAR

XLENDI Xlendi Bay

Ta’ Ċenċ

Středozemní moře

BAĦRIJA

Lippija Tower

Golden Bay

Ġnejna Bay

Fomm Ir-Riħ Bay

Mtaħleb

DINGLI

Il-Fawwara

Inquisitor’s Palace Clapham Junction Girgenti Palace Għar il-kbir Wardija Ta’ San Ġorġ

QRENDI Mnajdra Ħaġar Qim Il-Misqa Tal-Ħamrija Għar Lapsi Tower Ta’Xutu Tower Ras Il-Ħamrija Wied Iż-Żurrieq Blue Grotto Ras Bajjada

FILFLA

18


Užitečné webové stránky: • • • • •

Malta Tourism Authority: Počasí na Maltě: Veřejná doprava: Policie: Státní nemocnice:

www.visitmalta.com www.maltairport.com/weather www.arriva.com.mt www.pulizija.gov.mt www.sahha.gov.mt

Informační kanceláře pro turisty: • • • • • • • •

Mezinárodní letiště na Maltě – Příletová hala TEL: (+356) 2369 6073 - 4 Valletta - 229, Auberge D’Italie, Merchants ulice TEL: (+356) 22915 440 - 2 Mdina - Torre Dello Standardo, náměstí sv. Publia TEL: (+356) 2145 4480 Mellieħa - Misraħ iż-Żjara tal- Papa Ġwanni Pawlu II - 26 ta’ Mejju 1990 TEL: (+356) 2152 4666 Valletta Waterfront (Valletta Cruise Port), Pinto Wharf TEL: (+356) 2122 0633 Victoria GOZO - č. 17, náměstí Indipendence, Victoria Gozo TEL: (+356) 22915452 - 3 Písemné dotazy: info@visitmalta.com Linka zdarma: 8007 2230

Pobočky v dalších zemích: • • • • • • • • • • • • • • •

Benelux Česká republika Francie Itálie Japonsko Maďarsko Německo Polsko Rakousko Rusko S.A.E. Severské země Španělsko Švýcarsko Velká Británie

info@malta.be info@malta-info.cz info@visitmalte.com info@visitmalta.it info@mtajapan.com info@visitmalta.hu info@urlaubmalta.com poland@urlaubmalta.com wien@urlaubmalta.com info@malta.ru dubai.office@maltaenterprise.com www.visitmalta.com/se maltaembassy.madrid@gov.mt switzerland@urlaubmalta.com office.uk@visitmalta.com

Foto na obalu: MTA / Mario Galea - Grafika: MTA / Mario Galea Další fotografie: Clive Vella, Daniel Cilia, George Gatt, Karin Brussaard, Kurt Arrigo, Mario Galea, Oriflame Conference, Peter Vanicsek, Raymond Attard, Rene Rossignaud & Ted Attard. Vydáno Malta Tourism Authority

19


Foto: Noční Gozo – Rabat Victoria

MTA_BROC_A5_2012_CZECH_web  
Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you