Page 1

Zeno Kaprál

Říkadla pro tři holčičky a jednoho kluka Větrné mlýny


Milé děti, jsou dědečkové, a není jich jistě na světě málo, kteří se jednoho dne v minulosti probudí a mají zrovna čtyři roky. Zavolají na maminku a s hořkou rozkoší jí žalují: „Pluje loď, pluje loď na širém moři, je smutná, protože není doma.“ Maminka takových budoucích dědečků tuto tesklivou píseň přepíše na papír. (Malí dědečkové to neumějí.) A tak se zrodí básník. Také Zeno Kaprál se takto narodil. Ten, co pro vás, milé děti, napsal básničky Pro tři holčičky a jednoho kluka. Někteří budoucí dědečkové psát časem přestanou, protože jim rozumní lidé kolem říkají, že to není zdravé na chrup a fyzickou kondici, že zdravější je pracovat v bance a sportovat. Tento dědeček se držel i této rady, a tak pracoval v pojišťovně a v mládí jezdil na kole. Ale bokem psal vždycky básně, pro sebe, pro dospělé; protože on děti zkrátka musel! (Schválně se ho na to jednou zeptejte.) A při tom všem trpělivě čekal, až se stane dědečkem. To se opravdu musí chvíli počkat, to nejde takto na hvízdnutí, třeba v deseti letech, víte… A když se konečně dočkal, tento náš dědeček básník, pak dojemně a trochu i nešikovně zacláněl kolem kočárků, klopýtal s vnučkami po lese, zavíral se s fajfkou významně do pokoje k televizoru a všude tam vymýšlel básničky pro tři holčičky a jednoho kluka. A samo sebou i pro vás! Vnuk-kluk se dědečkovi dosud nenarodil. Místo něj přišla na svět další vnučka. Ale copak není v každé holčičce kus kluka a v klukovi zase holčička?


Milé děti, dědeček a básník Zeno vás v této knize říkanek s radostí poučí, zasní se i pochlubí. Půjde s vámi na výlet, provede vás jarem, létem, podzimem i zimou, probere vás ze spánku divokým rytmem slov a také vás, až bude sám uondaný, milerád do snů vrátí. Pěkné čtení vám přeje budoucí babička a toho času maminka K., co pro vás knížku krásně upravila; budoucí dědeček, toho času tatínek a dědečkův syn F., co ke knize nakreslil půvabné obrázky; a budoucí babička, t. č. maminka a dědečkova dcera D. A teď už pšt… A čtěte! D.


Větrné mlýny edice Větráček


Říkadla pro tři holčičky a jednoho kluka


Zeno Kaprรก Zen apr prรกl prรก pr rrรก รกl


pro tři holčičky a jednoho kluka


Na u Na usnut nutí ut

Na procitnutí Na p itnut tnu n

Po Pou ou o uč

a mr

učná uč učn ččná


Pro roc ro ocházková oc o c ko ková ová a výletn výletnická ýletn ni ká á

Dědova Dědov ědov

Sezonní ezon nn


© Zeno Kaprál, 2014 Editor © Dora Kaprálová, 2014 Illustrations © Filip Kaprál, Kateřina Wewiorová, 2014 © Větrné mlýny, 2014 ISBN 978-80-7443-088-6


Sestavila Dora Kaprรกlovรก


Deštník Co se stalo to se stalo, začlo pršet nepřestalo. Přesto se nám, toť se ví, líbil výlet s kapucí. Kdo se nemyl nikde nebyl a kdo zlobil ztratil mobil

19


Za stromem Hra na schovku skončila, kam se Ema zašila? My to víme, nepovíme, najdi si ji chytrolíne!

20


Pokrok Afrika se rychle mění. Co tam bylo dávno není. Ašant kopím nemává, před marketem postává. Tamtam druhdy od rány obrůstají liány. Místo drápů mají lvi otvírák na konzervy.

22


Děda se chtěl ukázat, jak má svoje vnučky rád. Nevšiml si, že už jsou slečny a mají věk nebezpečný. Básničky je nebaví. Raděj koukaj na zprávy. Čtou jen co musí do školy a píšou hloupé úkoly. Děda ale hrozí jim: běda, když se rozzlobím. Utečete-li z básničky, seberu vám z bot tkaničky.

23


Na zahradě Zahradnice noří rýče a sázejí v černozem vše co ředkviček se týče. Ferda vrtí ocasem. Pracují jak zjednalé a přece jsou pomalé. Než nakloní konvičku, Ferda zvedne nožičku.

24


Procházka Nesluší se aby dáma bloumala po parku sama, cizí pány zdravila a bonbóny loudila.

26


To je moje! Nevztekej se, princezničko, nožičkama nekopej! Nemůžeš mít sama všecko. Osvoj si ten obyčej!

27


Povídalka Mluvit česky je tak snadné. Nových slov už tolik znám až na dědu závist padne, že na ně nepřišel sám.

28


Leden Ať se venku čerti žení! táta dřevo přiloží. Oheň praská, zuby cení, u krbu jsme v bezpečí. Zatímco děd kombinuje mravoučná čtyřverší, babička nám uštrikuje šál pro zimní povětří.

29


V kuchyni Máma pouze z mouky umí bábovičku udělat. Písku vůbec nerozumí. To ji to mám učit snad?

30


Po chuti Stěžoval si drak, že má hrozný hlad. Poručil si hned Emu na oběd. Táta Zdeněk však řek: to akorát. A popadl meč. Hurá, bude seč. Prázdný žaludek draka se moc lek. Kručí: raděj ne. Nejsem ve formě.

33


Hlídač Máme doma sedm myší a kocoura hrdinu. Ten jak v noci šramot slyší, hned vleze pod peřinu.

34


Zeno Kaprál: Říkadla pro tři holčičky a jednoho kluka  
Zeno Kaprál: Říkadla pro tři holčičky a jednoho kluka  

Milé děti, jsou dědečkové, a není jich jistě na světě málo, kteří se jednoho dne v minulosti probudí a mají zrovna čtyři roky. Zavolají na m...

Advertisement