Page 1

URBAN февруари број:6 сè околу модата

special

Часовници кој ќе ве освојат!

Над 50 дарови

За вашиот омилен празник -

Денот на вљубените

catwalk

Модните писти велат... Едиторијал-убавина: The old urban things

За денот на вљубените

Нешто секси!

Kristen Stewart

Машка или женска облека?

Што и стои подобро?


содржина

јануари 2011

10.StarStyle – прекрасни

тоалети 11.StarStyle – Ashton Kutcher 12.Celebrity news 16.Special – часовници кои ќе ве освојат 18.Must have – романтично и секси 23.Fashion – 10 комбинации за среќни денови 29.Моден едиторијал – Miss Sixty, Gant 45.Едиторијал-убавина – The old urban things 51.Fashion in 55.Fashion out 59.Шопинг листа 61.Make up tips 66.Cosmetics – За здрава коса


70.Интервју – Kristen Stewart 71.Прашалник – Што и стои

подобро на Kristen Stewart? 72.Моден албум – Kristen Stewart 75.Urban&Sexy – Shakira, Liam Hemsworth, Jensen Ackles 78.Fashion show’s 82.Creative mind – Од игла до локомотива ;) 84.Life – Мебел на кои не може, а да не биде удобен и пријатен 89.Cooking – Едноставни и вкусни рецепти. 91.Travelling – Шпанија 94.Healthy – 10 постапки до лесен и здрав живот 96.Ново – Музика 97.Ново – Филм 98.Ново – Книга

Kristen Stewart


Star Style

People choice Awards


Star Style

Ashton Kutcher


Иако ние сме навикнати да ја гледаме во вампирската сага Самрак, Kristen Stewart наскоро ќе можe да игра и некоја"нежна"улога. Младата актерка, спореднајновите гласини, наводно, требаше да игра Снежана во новата верзија на Universal - приказната за Снежана и седумте џуџиња" наречен Снежана и Ловец « (“Snowhite and Huntsman").

Во филмот во режија на Rupert Sanders, ловецoт ќе го глуми Виго Мортенсен и ѕвездата Шарлиз Терон ќе биде злобната кралица, маќеата на снежана. Филмот во американските кина треба да да се појават пред Божиќ 2012та година.

Kristen Stewart е Снежана CelebrityNEWS


Lady Gaga спиела и со жена!

Lady Gaga ја ангажирала сопругата на нејзиниот поранешен менаџер , Ангела за во турнејата бидејќи со неа би поминале убав ден затоа што порано било така. Наутро заедно се шминкавме, а навечер заедно си легнувавме– изјави Ангела. За кој го одбија овај немил предлог.

Тоа и повеќе детали од животот на познатиот пејач, во неговата книга "Покер лице: Подемот и Подемот на Lady Gaga" на Morrin Callahan. Таа пишува дека пејачката во текот на минатата година ja одби храната за која е шест пати и за која заврши во болница. Меѓу првата и последната проба Gaga загуби девет килограми, и како што таа самата неодамна призна, понекогаш таа беше на диета да се вклопи во нивните работи.Поради честите вртоглавици, гадење и проблеми со дишењето Gaga во јануари оваа година, откажани четири настапи во САД. Поранешниот менаџер на Gaga David CIEMNY и вели дека физичкото или менталното здравје не и беше одлично. Тој тврди дека пејачката е многу неизвесна, а со тоа и неговата сопруга ја носеше со себе поголемиот дел од времето. Гага е исто така вкоренен перфекционист, тврди CIEMNY: "Во овие 18 месеци, изнајмува и запали повеќе од 150 луѓе. Никој не беше доволно добар, и сите околу него имаа секогаш да биде совршено. "


Бритни Спирс одлучила да се врати на нејзиниот дечко JaseonTrawick и на својата стара работа и на тој начин тој ќе се врати да се грижи за нејзината кариера. Пејачот Trawick беше отпуштен во мај минатата година, но сепак остана во контакт со Britney. Сега уште еднаш го потпиша договорот со неговата компанија, но тоа нема да биде само оној кој ќе сегрижи за нејзината кариера. "Џејсон ќе биде дел од еден тим. Тоа нема да бидеединствениот претставник задолжен за Бритни, но ќе ги доведеработите во врска со музичкиот дел од својата кариера.Нејзиното семејство го верува и знае дека неговите интереси и на нејзините интереси. Доверба во него да се донесе вистинската одлука ", откри еден извор.

Повторно на сцената – Britney Spears


Таа е СИНГЛ- вели потпаролката на Scarlet

Нејзината портпаролка рашири гласини дека убавата актерка не е во врска со комичарот Jason Sudeikis. Скарлет минатата година се раздели со нејзиниот сопруг Рајан Рејнолдс, пред неколку дена бил забележан во друштво на претходно споменатите комичари. Сепак, се чини дека меѓу нив не постои ништо повеќе од пријателство. "Скарлет не е поврзана со Jason, или со некој во овој момент.Тоа беше само уште двајца пријатели да излегува ", вели нејзината портпаролка. Sudeikis исто така се раздели од својата поранешна девојка, актерката January Jones


Oxette

Swatch

Oxette


Accessorize

Oxette

Accessorize

Accessorize


!

Sexy&Romantick Extreme intimo


Љубов... Збор кои не може да се опише, но може да се има, да се почуствува и секако да се допре, да се тагува по неа, да се радува на неа. Како и секој месец, па така и овај ние ви понудивме доста квалитетни парчиња облека за да ги промовирате пред партнерот/ката. Но надворешниот изглед не е доволен за да изразите љубов. Затоа свртете на 92 страна и видете што ние предложуваме да подарите. Бидете среќни целата година во врската, не само за денот на вљубените. А сега ајде на шопинг!

Ваша Виолета Петревска главен и одговорен уредник


Gant

Doca

Doca Calliope

Doca

Geox


Tally Weijl

Killah

Accessorize Gant

Geox

Miss Sixty

Calliope


Doca

Accessorize Miss Sixty

Killah

Tommy Hifliger

Geox Miss Sixty


Fashion - 3 продавници кои мора да се посетат


Miss Sixty


Во природа


The old urban things

Издвоивме неколку производи кои се користеле на времето, а некои и сеуште се користат. Па затоа ги нарековме стари, современи работи. Од кремата, ба се до млекото за тело, четката за заби и се разбира без паста никаде. Бебешката крема и прекрасните мирисни ноти во едно жишенце. А секако шмизла не е шмизла ако не ја суреди косата и не зборува постојано на телефон. Ете овие работи ве прават сеуште убави... Секако направивме да изгледа како са се искористени и потрошени.


B.U е еве да речеме од првиот кој беше најповеќе користен на времето поради неговата цена и сепак неговиот мирис. Беше многу пати подаруван и користен, и користен, и користен... А што ќе речете за вашата виткана коса, секако за тоа беа заслижни виктлерите. Но и немало пегли за коса и фенови имало витклери. А денес се користат за мало подвиткување на косата. Сепак се користат.


Орбит, едни од најстарите мастики. Професионалните е нивниот да речеме последен производ. Но отсекогаш сте ги џвакале, нели? Colgate, оваа паста за заби се покажа како најквалитетна, секако зборуваме за онаа со херба. Купете и четка од Colgate, навистина се со добар квалитет.


Кремата е една од најстарите производи, но сепак сеуште се користи. Иако се зборува дека Nivea e користена најповеќе, ние ќе речеме дека не е така. Солеа е една од најстарите производи, дури и вашите баби ја користеле. До сега на неа никогп се нема пожалено. Nivea baby, е секако добро проверена крема, ве советуваме да ја купувае специјално за вашите бебиња.


Овој мирис е еден од најкористените од Oriflame во 21 век. Но запомнете само Moon!

Млекото за тело е една стара финта за убавина, но еве сеуште се користи но со посвремен изглед на шишенцето.


Natalie Portman Фустан: Victor & Rolf Таа изгледа прекрасно во овај фустан. Голема чест за креаторот што се сетил на оваа прекрасна ружа како детал.

Накит: Tifanni и Co.

In Fashion


Kelly Osbourne Фустан: Tony Ward / Конечно и ние да ја ставиме на листата за најдобро облечени.


Таа е како небо без крај. Колку ви се допаѓа фустанот ќе дознаеме на facebook – Urban magazine.

January Jones Фустан:

Atelier Versace

Накит: Cartier Чевли: Miu Miu


Anne Hathaway Фустан: Armani Prive

А што велите за овај џамбо диско фустан. Можеби требала да скрати малку, но сепак добар е.

Накит и додатоци: Van Cleef, Arpels Jewels


Angelina Jolie

Добро има згодно тело и женсвеност, но не можеме да ја разбереме, да не сака да биде маж?! Ах, аман!

FashionOUT


Kate Blanchate Ако си бремена, поарни седиси дома. Само требаше фустанот да биде црн. Вака цвеќињата ја зголемуваат уште повеќе.


Уште еден детал, до вистински вонземјанец. Понекогаш незнаат што да облечат.

Ashley Olsen


Sienna Miller

Сакала да биде самовила или пак торта. Добро каде одат вакви. Подобро да беше кратко фустанче или здолниште.


Gant

Accessorize

Gant Tally Weijl

Шопинг листа Одличен спој!

Mango

Mango


Mango Tally Weijl

Accessorize

Accessorize Tally Weijl


Make-up TIPS Lancome

Clinique AVON AVON Bourjois


Lancome

Bourjois

Bourjois

Bourjois

AVON


AVON

AVON

AVON

AVON

Bourjois


AVON Manhattan

Manhattan

Clinique Bourjois

L’Oreal


Девојките на сликите се нашминкани со производите на Шанел. Посете те ја нашата facebook страна - Urban magazine и очекувајте овој месец да ве информираме како и со што беа нашминкани.

Lancome

Clinique

Lancome Clinique

Shiseido

AVON


AVON

AVON

Dr. Hauschka Dr. Hauschka

Вие заслужавете и повеќе од тоа,

живејте негувани!


Shiseido

L’Occitine

AVON

AVON


AVON

Shiseido

AVON

Shiseido


Wella

L’Occitine

Wella

L’Occitine


Kristen Stewart

Сепак го живеам животот... Таа е девојката која ја смена шемата на филмови. Го направи натприродното, а исто така се вмеша и со едно од најзгодните момчиња во денешницата. Таа не е некоја вообразена девојка која не носи премнногу шминка и не прави фризури, но од секогаш била многу добро облечена. Знае да се облече како машко, но многу добро и седат фустаните на секој креатор. Е сега тоа е Kristen Stewart. Што вели таа за себе... Јас сакам да бидам обичен човек, но кога сум се одлучила за да бидам јавна личност, тоа е морам. Не го сакам многу црвениот тепих и кога ќе дојде момент да бидам на него со задоволство тоа го правам. За сега ќе бидам само филмска ѕвезда. Планирам одмор од оваа работа откако ќе се омажам и ќе имам две деца. Папараците, весниците кои пишуваат лошо за мене кое може да биде и лага се чисти глупости. Но никој не ги спречил досега, па ни јас не можам да ги спречам. И тоа е работа. Ја сакам кујната, посебно италијанската. Јас сум добро девојче, барем сега, инаку во средно училиште бев кралица на злобата. Симпатии, а и момче сум имала во тинејџерските години, но не се јавни личности, сепак нема да ги откриам. Немам некоја голема самодоверба и сум обврзано на тоа што ќе правам утре. Сакам работите да си течат како што треба и не ги забрзувам, ниту ги успорувам. Можеби мислите дека нам ни е лесен животот, но во ризик е секоја славна личност да им се препушти на сите пороци. Јас го обожавам црвеното вино. Омилена земја ми е Англија, посебно градот Лондон.Често го посетувам. И тоа е се!


Машка ДА – 45% НЕ – 55%

Женска ДА – 70% НЕ – 30%

Иако многу пати ја видовме во машка облека, сепак нејзините фанови мислат дека повеќе и стои женска облека. Ја најдовме оваа анкета, на која што велат 55% не за нејзината машка облека, па ги сметаме овие гласови како да за нејзините фустани. Вкупно 125%. А оние кои велат да за нејзината машка облека ги собравме со не на женската облека и добивме 75% Останатите 50% не одговорија на прашањето. Следете не на facebook – Urban magazine и ќе ви дадеме можност да го кажете вашето мислење. А сега свртете на другата страна и видете го нејзиниот моден Албум.


Kristen Stewart

Машка или женска облека?

Што и стои подобро?


Погледни од високо Liam Hemsworth

13.01.1990 Хороскопски знак Јарец Роден на

Живее во Австралија Висок 1,95 Статус Во врска


Секси танчерка Shakira

02.02.1977 Хороскопски знак Водолија Родена на

Живее во Јас секаде се наоѓам ;) Висока 1,57 Статус Сингл


Заводникот... Jensen Ackles

01.03.1978 Хороскопски знак Риби Роден на

Живее во Калифорниjа Висок 1,85 Статус Женет


CATWALK


CATWALK


CATWALK


CATWALK


Lifestyle


250gr путер 500gr чоколада за готвење, или млечно 250gr шеќер во прав 250gr брашно 10 јајца Оваа смеса е прилчно голема. Отприлика за 20 души. Шеќерот, путерот и чоколадото се топат на тивок оган. Пред да се растопат, пред крајот се става брашното и се вади од оган. Се става во фрижидер да се излади малку. Потоа се додаваат јацата со матење, едно по едно. Се турва во калапи и се печи 5 минути на 200 степени. Ако имате повеќе калапи и место во релната можете сите наеднаш да ги испечете. Cooking

Топло Ладно


50gr маргарин 2 паковања сирење 50gr кашкавал Домата – по ваша мерка

Се става маргаринот да се стопи и потоа се додава доматата и повторно на рингла, полека додавајте ги парчињата сирење. Откако ќе го ставите сето сирење, ставете парчиња кашкавал на него. Добар апетит. Cooking

Топено сирење


Главен град (и најголем град)

Праисторијата на денешна Шпанија започнува со отривањето на најраниот запис за постоење на човелики мајмун во Европа во пештера која се наоѓа на планината Атапуерка. Фосилите кои биле пронајдени таму датираат отприлика пред околу 1,2 милиони години. Современиот кроманонски човек на овие простори започнале да се населуваат пред околу 35.000 години. Во пештератаАлтамира постоела една од првите населби на овие простори пред околу 15 000 години. Според археолошките проучувања, на овие простори постоела развиена култура во источниот дел на Иберискиот полуостров во времето на доцниот Неолит и Бронзената ера.

Мадрид 40°26′N 3° 42′W Шпански Шпанец

Официјален јазик Демоним Уредување Крал Хуан Карлос I Премиер -

Хосе Л. Родригез Запатеро

ЕУ пристапила 1 јануари 1986 Површина 2 ва Вкупна 504 030 km (51 ) Вода (%) 1,04% Население ма проценка з 46 157 822 (28 ) - а 2008 Густина -

2

90/km 233,1/sq mi

Travelling


Иберија е назив кој бил користен од страна на Античка Грција за денешниот Ибериски полуостров. Овој термин бил користен и од страна на Херодот. Проучувањето на Иберискиот полуостров како географска целина се одвивало доста бавно. Еден од факторите бил поради разделеченоста од античкиот свет. Старите Грци и Фенекијците во однос на оваа територија ја користиле најмногу од економски интерес, според кое се смета дека сепак овие народи ја познавале многу добро Иберија, како по нејзиното крајбрежје така и во нејзината внатрешност. За овој период од историјата на Иберија се знае дека во текот на 1 век, кралот Мавретанијан Јуба II имал огромна библиотека која содржала текстови и книги од Фенекија, и дека еврејскиот географ Марино од Тир поседувал материјали од таму кои му помогнале да ја состави картата на тогашниот познат свет. Но, ниту Грците ниту Римјаните не обраќале големо внимание на овие документи, така што голем дел од нив се исчезнати. Во античко време, терминот Иберија немал географска, туку етничка основа. Познато е дека Ибериските племиња во 6 век п.н.e.живееле во околината на Монпелие, и дека во 5 век п.н.e., Есхил пишувал за “Рона тече покрај Иберија“.

Во следниот број продолжение!


Коко Шанел Габриел Бонер Коко шанел ( 19 Август 1883 – 10 Јануари 1971) беше пионер во Француското модно креирање чија модернистичка философија, инспирирана од машката мода, и следење на скапата едноставност ја направија важна фигура на модата во 20 тиот век . Таа беше основач на познатиот бренд Шанел. Нејзиното неверојатно влијание во модата беше исто како таа да беше едниствената личност во тоа поле за да биде именувана во Тиме 100 Најважни луѓе на векот. Ран живот Шанел беше родена на 19 Август 1883 година во малото гратче Самур во франција. Таа беше втората ќерка на Алберт Шанел и Жан Девол, сопственик на тезга на пазарот и перачка поточно во периодот од раѓањето на Коко. Нејзиното раѓање беше потврдено наредниот ден од вработените во болницата во која што таа се роди. Тие, беа неписмени , и не можеа да го потврдат правилното спелување на презимето и беше запишано од страна на мајорот Франсоа Питоа како Chasnel. Ова погрешно спелување го направи следењето на нејзините корени речоси невозможно за оние што ја писуваа биографијата кога Шанел се искачи највискоко. Нејзините родители се венчале 1883. Таа имаше 5 браќа ии сестри две сестри Џули (1882-1913) и Антоанет (родена 1887) и три браќа Алфонсе (роден 1885) Лусиен (роден 1889) и Агустин (роден и починат 1891) Во 1895 , кога таа имаше 12 години, нејзината мајак почина од туберкулоза и нејзиниот татко ја напушти фамилијата. Поради ова малата Шанел помина 6 години во сиропиталиште Во Римо – католичката црква во Абазин, каде што го научила занаетот за шивачка. Годишните училишни одмори ги поминувала со роднините во главниот град на провинцијата, каде жените ја научиле Коко да шие толку убаво дури поубаво и од монахињите во манастирот. Кога Коко Наполни 18, таа го напушти сиропиталиштето , и амбициозното младо девојче замина во градот Мулен за да стане кабаре пејачка. За ова време, Шанел настапуваше во клубови во Виши и Мулен каде што ја нарекуваа Коко . Некои велат дека името и доаѓа од некоја песна што ја пеела , а Шанел велела дека е скратено од cocotte, францускиот збор за тепсија, според натписот во Атлантик.

History of mode


Приватен живот и влезот во модата Кога таа не успеја да најде постојана работа како пејачка, тогаш во ёмулен го сретба младиот и богат Француз текстил наследник Етиен Балсан, на кого подоцна му стана призната љубовница, задржувајќи ја нејзината дневна работа во кројачницата. Балсан дарежливо ја опсипуваше со убавините на богатиот живот дијаманти, фустани и бисери. (забелешка дека во франција, љубовниците биле признаени меѓу богатите со векови, иако членови на некое занимање, како Шанел биле потценувани како над-класа проститутки.) Додека живеела со Балсан, Шанел почнала да дизајнира шапки како хоби , што подоцна се покажало како подлабок интерес за неа. По отварањето на очите- како што велеше таа, Коко го напушти Балсан и му го зема апартманот во Париз. Во 1909 година шанел го сретна и запошна афера со еден од пријателите на Балсан, Капетан Артур Едвард Бој Капел. Капел ја финансираше првата продавница на Шанел и неговиот стил на облекување, поточно неговите дрес блејзери инспирирани од погледот Шанел. Двојката поминуваше време заедно во елитните летувалишта како што е Довил, но тој никогаш не и остана верен на Шанел. Аферата траеше 9 години, но дури и кога Капел се ожени со убава англиска аристократка во 1918, тој не се раздели од Шанел. Неговата смрт во автомобилска несреќа, кон крајот на 1919, беше најуништувачкиот момент во животот на Шанел. Според локален извештај меморијалот одржан на патот каде што се случила несреќата бил одржан од страна на Шанел, која со години го посетуваше местото и положуваше цвеќе. Шанел стана лиценциран кројач ( шапкар) во 1910 година и отвори бутик на 21 улица Камбон, Париз наречен Chanel Modes . Шивачката кариера на Шанел одденднаш напредува брзо кога актерката од театар Габриел Доризат ги носи моделираните шапки во Нозиервата претстава Bel Ami во 1912 (Подоцна, Доризат ги носи повтроно нејзините шапки во Les Modes).


Во 1913, таа оформува бутик во Довил каде што ја претствавува нејзинта луксузна кежуал облека која беше погодна за рекреација и спорт. Шанел ја лансира својата кариера како моден дизајнер кога го отвара нејзиниот следен бутик, Наречен Chanel-Biarritz, во 1915 година кој се грижи за богатата Шпанска клиентела кои летуваат во Biarritz кои не беа под влијание од војната. Модерно како Довил, Шанел креира општена кежуал облека направена од жерсе, материјал типичен за машката долна облека. До 1919, Шанел беше регистрирана како шивачка и основа своја модна куќа на 31 улица Камбон. Подоцна во животот таа измисли и разви лажна историја за скромните почетоци. Шанел цврстоке тврди дека кога нејзината мајка починала нејзинито татко испловил во Америка за да се збогати а таа била испратена да живее кај своите две неомажени тетки со ладно срце. Таа дури и тврдеше дека е родена 1893 наспроти 1883, и дека мајка и починала кога имала 2 место 12 години. Во 1920, таа беше претставена на светски познатиот композитор Игор Стравински (кој ја компонираше Пролетен Обред) од страна на балетскиот импресарио Сергеј Диачлиев, на кого таа му понуди да остане тој со неговото семејство кај неа. За време на оваа соживување се озборуваше дека тие имале афера. Коко излегуваше со едни од најпознатите мажи на тоа време, но никогаш не се омажи. Причината може а се види во одговорот, кога ја запрашаа зошто не се омажила за Војводата од Вестминистер Имаа неколку Војводи од Вестминистер. Има само една Шанел. Подоцнежни години Во 1925 година, Вера Бате Ломбарди, родена како Сара Гертруда Аркврајт, наводно вонбрачна ќерка на Маркизот од Кембриџ, стана муза на Шанел, и исто така нејзин партнер во бројни еврпоски кралски семејства.


Шанел го основа Англискиот изглед (English look), базиран на личниот стил на Ломбарди. Ломбарди исто така ја имаше највисоката можна социјална поврзаност. Таа ја запозна Шанел со нејзиниот чичко Војводата од Вестминистер, со нејзиниот братучед Војводата од Виндзор и со многу други аристократски семесјтва. Во 1939 година, на почетокот на Втората Светска Војна , Шанели ги затвори своите продавници. Веруваше дека не е време за мода. Живееше во Хотел Риц – Париз постојано повеќе од 30 години, правејќи го хотелот нејзин Париски дом дури и за време на германската окупација. За тоа време таа беше обвинувана за аферата со Ханс Гантер вод Динклиџ германски офицер и Нази шпион кој среди таа да остане во хотелот. Таа исто така одржуваше еден апартман над нејзинаа модна куќа на 31 улица Камбон и ја изгради Villa La Pausa на Француската Ривиера. Во 1943година, по четири години на професионалана пауза, Шанел ја контактира Ломбарди, која живееше во Рим. Таа ја покани Ломбарди да дојде во Париз и да ја обноват нивната работа. Ова беше всушност завера на Операцијата Моделхут, обид на Нацистот веле шпион Валтер Шеленберг да направи таен контакт со роднината на Ломбарди Винстон Черчил. Кога Ломбарди ја одби понудата, беше уапсена како британски шпион од страна на Гестапо. Шанел подоцна беше обинета како соработник, но го избегна судењето поради интервенција на Британското Кралско Семејство. Шанел беше блиска пријателка со Валтер Шеленберг до крајот кога тој пошина во болки од рак во Турин, Шанел плати за неговиот погреб. Некои твдрења сугерираат дека Коко Шанел била блиска со уште еден Нацист, Валтер Кутчман. Валтер Кутчман кој е одговорен за убиства на илјадници Полски евреи во почетокот на Вторта Светска Војна , беше преместен во Франција 1943 каде што стана Париски СС контакт на Шанел. Кутчман правеше чести патувања до Шпанија со Шанел го големи суми на пари разменувајќи меѓу нив.


Во 1945 година, таа се пресели во Швајцарија, конечно да се врати во Париз 1954 година, истата година таа се врати во модниот свет. Нејзината нова колекцја немаше голем успех со Паризјаните поради нејзината врска со нацистите. Како и да е , беше многу популарна кај Британците и Американците, кои станаа нејзини верни потрошувачи. Коко Шанел беше една од најголемите и највлијателни модни дизајнери во историјата. Нејзината нова колекцја немаше голем успех со Паризјаните поради нејзината врска со нацистите. Како и да е , беше многу популарна кај Британците и Американците, кои станаа нејзини верни потрошувачи. Коко Шанел беше една од најголемите и највлијателни модни дизајнери во историјата.


Поштетен е чадот од фабриките отколку чадот од цигарите. Немој да пушиш и огромни закони за нив. А само колку реки се загадени само за фабрика за чевли. Додека се загадува, вие пушете си. Еднаш се живее!

Healthy


Имате сува или мрсна коса?! Не ставајте премногу хемикалии. Подобро природна отколку вештачка!

Мозолчињата на лицето се најдоброто нешто за човекот. Преку нив се вадат штетните материи

Ако ве снајде нешто лошо, најдобар и најздрав начин е плачењето. Џабе не се вели исплачисе

Ем е мода ем е здраво! Шарпите и шаловите носете ги секој ден. Така грлото секогаш ќе биди во ред. Ајде кашлај да те видам?!

Херпесот на устата се појавува на тој начин што сте дишеле нечист воздух или инфекција по бакнувањето. Не ставајте кармин!


•1.(1) KATY PERRY FIREWORK •2.(4TRAIN SHAKE UP CHRISTMAS •3.(2) NICOLE SCHERZINGER POISON •4.(19)BRUO MARS GRENADE •5.(20)MICHAEL JACKSON FT. AKON HOLD MY HAND •6.(5)TAIO CRUZ FT. KYLIE MINOGUE HIGHER •7.(6)SHAKIRA LOCA •8.(7)EMINEM FT. LIL WAYNE NO LOVE •9.(8)PINK RAISE YOUR GLASS •10.(9)CHERYL COLE THE FLOOD •11.(10)PARAMORE PLAYING GOD •12.(11)ONEREPUBLIC GOOD LIFE •13.(14)GORILLAZ DONCAMATIC •14.(13)SLASH FT. FERGIE BEAUTIFUL DANGEROUS •15.(15)SELENA GOMEZ AND THE SCENE A YEAR WITHOUT RAIN •16.(16)MILEY CYRUS WHO OWNS MY HEART •17.(new)RIHANNA FT. DRAKE WHAT'S MY NAME? •18.(new)MY CHEMICAL ROMANCE SING •19.(new)KINGS OF LEON PYRO •20.(17)KYLIE MINOGUE BETTER THAN TODAY


Чарли Св. Клауд

Жанр: Драма Режија: Burr Steers Актери: Zac Efron, Amanda Crew, Kim Basinger Продукција: Universal Базиран на новела, Чарли Св. Клауд е романтична драма во која игра Зак Ефрон како исполнет морнар во северозападниот дел на Пацификот, чија што иднина се скратува кога го погодува трагедија и ги зема неговите соништа со неа. Но, откако неговиот другар од гимназијата Тес, се враќа дома неочекувано, Чарли е растргнат помеѓу ветувањето кое го дал пред четири години и продолжувањето понатака со новооткриената љубов...

Заплашувачи

Жанр: Хорор Режија: Peter Jackson Актери: Michael Fox, Jake Busey, John Astin Сценарио: Peter Jackson Продукција: Universal Питер Џексон, го дава својот неверојатен белег на оваа приказна за психички лажниот уметник кој здружува тројца пријатели - духови, за да се запра разбеснетиот дух на еден погубен убиец. Редок филм, кој успешно ги спојува смеата и стравот. Застрашувачи е филм кој мора да се погледне!


BOOKS Ако не читате книги, луѓето многу побрзо ќе ве прочитаат, а потоа ќе ве искористат. Бидете мудри! Далеку од очи, далеку од срце - Мерилин Кеј 13-годишната Аманда Бисон е Злобната кралица во Медоубрук. Ако не си другарка на Аманда, ти си никој и ништо - таа го има последниот збор. Но едно утро, додека убавата и популарна Аманда се огледуваше во огледалото, друго лице и` го возврати погледот. Кралицата доживува чудно искуство во нечие друго тело...


INTERNET Ексклузивни и добри веб страни!


On net

Што имаше на facebook страната Urban magazine

10 јануари во 16:11 Таа вели дека ова реално шоу ќе биде малку поинакво од другите. Во него ќе се работи за нејзиниот приватен живот со семејството итн.

Додадено на 11 јануари Наскоро и Rihanna ќе има свој парфем со името Reb & Fleur. Ова име парфемот го добило од прекарот на кој и бил даден на Rihana од нејзината баба, Rebel Flower (Диво цвеќе) кога била мала. Неговите ноти ќе бидат секси, диви и ќе оставаат впечаток каде и да сте – изјави Rihanna.


10 јануари во 15:36

Неговата колекција за пролет/лето 2011 е веќе готова. Се што треба е вие кои имате доволно средства за овие пар, а и многу други парови чевли да се прошетате низ Париз и слободно да се задоволите.

Додадено на 18 јануари

20 јануари во 11:55

Gabourey Sidibe во Marc Bouwer фустан

Овие три, а и многу други може да ги пронајдете во MAXtv пакетот на Т-Home, ние ги издвоивме најинтересните. Кликнете на фотографиите за да ја дознаете нивната содржина.


Gift.com Gift.com Gift.com

AVON ORIFLAME

Gift.com

HUGO ORIFLAME Gucci

Mexx


Gift.com AVON Extreme intimo

AVON

Lisca

L’Occitane

Tally Weijl

AVON

Villeroy & Boch

Villeroy & Boch


LISCA

AVON

treathim.com AVON

treathim.com Villeroy & Boch

treathim.com

Gift.com

AVON

Villeroy & Boch Paco rabanne


gift.com

Burberry

LISCA

treathim.com

Laura mercier gift.com

L’Occitane

treathim.com


TOP SHOP

TRI


2002 Kristen

Неколку години наназад


2003


2005


2007/2008


Информатор Почнува сезоната на цветниот дизајн!

До пред два месеци велевме дека повеќе не е во мода. Но официјално со пролетта која наскоро ќе почне, дефинитивно цветното повторно ќе биде ин. Со светската криза експертите за мода препорачуваат да ги носите сите бои кои се најсветли и кои зрачат со позитивност како: портокаловата, жолтата, бојата на зелениот лимон и бојата на небото. Додека оваа зима се носеше војнички стил, модните дизајнери ги смислија најшарените парчиња облека и ги скроија. А ние како за најшареното ги избравме парчињата облека со цветен дизајн и ви ги презентиравме. Значи носете цветно!


Најтешката година

Според стакистиките, оваа 2011 година драстично ќе се зголеми нивото на чувствување на големата криза. Се предвидува дека нема да има повеќе пропаѓања и бакнотирања, но ќе нема пари за нов почеток. Дури се предвидува дека некои од познатите ѕвезди можат да изгубат голем број на пари. 2012 ќе биди нов почеток за повторно стабилен и скромен живот...

Нови вкусови

Популарните компании за чоколади, грицки и сокови а и оние не многу познати, гарантираат нови вкусови на индустријата. Оваа година сакаат да направат нешто што ќе биде најприродно и без многу конзерванси и хемикалии. Вкус кој ќе го подобри здравјето на луѓето, а секако и ќе ги засити.


АДРЕСАР убавина AVON – Кукушка бр.8, Венеција, ТЦ Буњаковец / Скопје Бп тарун ДОО – ул. Партизански одреди 64-а / Скопје

Бјути шоп – ГТЦ / Скопје

Вичешки комерц – ул 24. бр. 37 1041 н. Илинден / Скопје Декоратива класик – ул. Венијамин мачуковски бр.6/3-2а / Скопје Елексир екслузив – 11 октимври бр.бб / Скопје Еуро-фарм – ул. Огњен Прица бр. 5 / Скопје Contimpex Cosmetics – ул. Иво Лола Рибар 72 / Скопје

Cosmo 1 – Зебра центар / Скопје Cosmo 2 – ул. Даме груев бр.5 / Скопје Лагуна Ком – Рајко Жинзифов бр.22 / Скопје

Орбико ДОО – Првомајска бб / Скопје

Oriflame – Мито Хаџивасилев бр.50 / Скопје Pure life – ул. Кузман Јосифовски Питу бр,24-1 / Скопје

Samantha – Качанички пат бб / Скопје Сарантис – Првомајска бб / Скопје

Соната – бул. Партизански Одреди 21 локал 6 / Скопје


Swarovski – ул. Македонија / Скопје Tally Weijl – ТЦ Ramstore / Скопје Tera Nova – ул. Македонија / Скопје Happening -ГТЦ / Скопје

мода

Geox – ГТЦ / Скопје Golden Point – ТЦ Ramstore / Скопје Grafiti – ТЦ Ramstore / Скопје Il Cammino – ГТЦ / Скопје Ipanema Shop – ТЦ Ramstore / Скопје Calliope – ТЦ Ramstore, ГТЦ / Скопје Kara – ГТЦ / Скопје Koton – ТЦ Ramstore / Скопје Lacoste – ТЦ Ramstore / Скопје Liu Jo – ТЦ Ramstore / Скопје Mango – ГТЦ / Скопје Marella – ТЦ Ramstore / Скопје Misaki – ГТЦ / Скопје Miss Sixty – ТЦ Soravia / Скопје Mura – ТЦ Ramstore / Скопје New Yorker – Vero центар / Скопје Oxette – ул. Македонија / Скопје Paul and Shark – ТЦ Ramstore / Скопје Plus IT – ТЦ City Gallery / Скопје Springfield – ТЦ Ramstore / Скопје Shoe Art – ул. 11 октомври 6-1/3 / Скопје Stilissimo – ГТЦ / Скопје

АДРЕСАР

Accessoires – TЦRamstore, ГТЦ / Скопје Accessorize – ТЦ Lumix / Скопје Adam’s shoes – ГТЦ / Скопје Altinbas – ТЦ Ramstore / Скопје Basler – ТЦ Ramstore / Скопје BATA – ТЦ Ramstor ТЦ Soravia / Скопје Beta Optics – бул. Св. Климент Охридски 63/2 / Скопје 7 camicie – ТЦ Ramstore / Скопје Vasidora – ГТЦ / Скопје


Официјално ја започнуваме пролетта! :)

Моден едиторијал:

Убавата Kelly Osbourne Интересно интервју

Сеуште си сум дебелка

Цветни

фустани – и за преку ден и за преку ноќ

Во следниот број март 2011


Коментар Нашиот магазин е редизајниран. Не направивме големи промени, но сепак, задоволни сме од нашата нова насловна и секако повеќето страници кои овој пат стигнаа до посакуваната бројка 100. Сега имаме и наш блог со името urbanmag.onsugar.com, каде поубаво можат да се разгледат содржините од страната на facebook. Друго што сакам да ви го посакам е среќни успешни работни денови, здравје и среќа во љубота. Повторно забава следниот месец!

Виолета Петревска-главен и одговорен уредник Сања Петрушевска–уредник мода Катерина Илиевска–уредник убавина Мартина Јовановска-уредник на страната Urban

magazine на Facebook и on sugar

ВТОРНИК - 1 ФЕВРУАРИ / 2011 ГОДИНА Пронајдете ги останатите списаниа на facebook или пак на issuu – Urban magazine


Urban magazine, број 6  

Се околу модата, убавината, современите работи...

Urban magazine, број 6  

Се околу модата, убавината, современите работи...