Page 1

URBAN

декември број:4 сé околу модата

Моден едиторијал:

Пред крајот

Must have Кој фустан ќе го носите?

Шопинг листа Најдобри дарови за Нова година

special

Накит и за празниците

catwalk

Пролет – лето 2011

130

Што можат да се комбинираат на се!

Што ќе носи таа за Нова година + како да се нашминкате како нејзе

Повеќе од парчиња облека


Следниот месец, книгата

СЛАТКИ МАЛИ МАКИ ќе може да ја прочитате електронски и безплатно.


catwalk

Пролет – лето 2011

содржина

декември 2010 special

Накит и за празниците

Шопинг листа Најдобри дарови за Нова година

Што ќе носи таа за Нова година + како да се нашминкате како нејзе


Таа вели дека сака повторно да ја има онаа коса со панделки т.е сака да биде божиќен подарок. Еве ги и нејзните креации за кои вели дека воопшто не е сигурна дали воопшто некоја од нив ќе облечи, или пак ќе смисле некоја нова. Но мислиме дека и нема многу време да нацрта нова. Ние се одлучивме за сината. Што велите вие?


BATA

KOTON

KOTON

KILLAH

BOURJOIS декември 2010

URBAN magazine

5


Star Style EMA 2010


Star Style Rihanna


ACCESSORIZE OXETTE

special

Накит и за празниците ACCESSORIZE

ACCESSORIZE ACCESSORIZE

декември 2010

URBAN magazine

8


OXETTE KOTON

KOTON OXETTE

декември 2010

URBAN magazine

9


150 парчиња облека Што можат да се искомбинираат на се!

TALLY WEIJL

KOTON SPRINGFIELD

SPRINGFIELD

BATA

декември 2010

SPRINGFIELD

URBAN magazine

10


TALLY WEIJL KOTON

SPRINGFIELD KOTON

MANGO BATA декември 2010

URBAN magazine

11


KILLAH LUI JO

GEOX LUI JO

BABETTE

KILLAH

KILLAH

декември 2010

URBAN magazine

12


NEW YORKER TIMBERLAND

NEW YORKER

TIMBERLAND

NEW YORKER

LUI JO LUI JO

декември 2010

URBAN magazine

13


GEOX

GEOX

TIMBERLAND

BATA GEOX

APRIORI

GEOX

декември 2010

URBAN magazine

14


KOTON KOTON

TALLY WEIJL

KOTON

TERRA NOVA KOTON TALLY WEIJL

TERRA NOVA декември 2010

URBAN magazine

15


TERRA NOVA

KOTON BATA TERRA NOVA

TERRA NOVA TALLY WEIJL

TALLY WEIJL

декември 2010

URBAN magazine

16


Must have

Кој фустан ќе го одберете вие?

TALLY WEIJL

SPRINGFIELD

TALLY WEIJL

KILLAH

KILLAH декември 2010

URBAN magazine

17


KOTON

MANGO

BATA

MANGO декември 2010

URBAN magazine

18


MANGO

MANGO

MISS SIXTY декември 2010

URBAN magazine

19


NEW YORKER

NEW YORKER

MANGO

KILLAH TALLY WEIJL декември 2010

URBAN magazine

20


Моден едиторијал:

Пред крајот


UrbanStar


декември 2010

URBAN magazine

29


декември 2010

URBAN magazine

30


декември 2010

URBAN magazine

31


SexyMen Целосно име: Kellan Christoper Lutz Роден на: 15 март 1985 (35 години) Хороскопски знак: Овен Живее во: California Висок: 1,85 m Број на чевел: 46


Целосно име: Christiano Ronaldo dos Santos Aveiro Роден на: 5 февруари 1985 (35 години) Хороскопски знак: Вага Живее во: Portugal Висок: 1,86 m Број на чевел: 42


Целосно име: Robert Thomas Pattinson Роден на: 13 мај 1986 (36 години) Хороскопски знак: Бик Родно место: London Висок: 1,85m Број на чевел: 43


Lady Gaga дефинитивно заслужува да го има местото на девојка на месец декември. Скоро на секоја насловна од било какво списание, па дури и во здодевните дневни весници може да се најде информација за неа. Таа е девојката која го раздрма цел свет, притоа го шокира со нејзините несекојдневни облеки. Но што кога нејзе ќе и се смачи дознајте во следново интервју. декември 2010

URBAN magazine

36


Дали ти е понекогаш смачено од се? Се разбира дека да! Не може секогаш да ја имаш самодовербата. Си велиш колку би сакал сега да умрам. И не зборувам за мојата професија туку општо. Која според тебе е најдобро помината Нова година? Се разбира дека нема да речам минатата. Најдобро поминати Нови години се поминати со друштвото од тинејџерските години, нели? Дали си се радуваш на божиќните дарови и денес? Секако не скокам од кревет и не трчам долу од 6 часот наутро. Па дури и да не сум дома, се радувам на подарокот што ми е подарен

Омилена храна на Lady Gaga

Дали некогаш се имаш запрашано до кога ќе се трансформираш? Да и имам одговор. Не сакам да бидам луда баба, па на 50 години сигурно дека нема да се облекувам со месо или пак фустан со жици околу мене.


Животот е понекогаш многу суров, нели? Да. Болеста на татко ми се повеќе и повеќе го правеше мртов. Не можев повеќе да издржам. Парите од албумот што го продадов ги потрошив за неговото лечење. А замислете да немав пари... Како ти започнува денот? Кафето за еден човек е неизбежно. Денот го започнувам со кафето, заедно со многу мисли кои ми поминуваат низ главата. Кој е твојот омилен ден и зошто? Среда е мојот омилен ден. А знаете ли зошто. Многу е чудно, но во овој ден се чуствувам најспособна и најенергична. Секој си има свој убав ден. Мене многу пати ми се погодил да ми биде среда. Веруваш ли во хороскоп? Можеби понекогаш не ми е погоден, но сакам да знам што ме очекува отприлика. Не верувам во некои астрологии, но хороскопот е сосема нешто друго.


Lady Gaga Make-up

декември 2010

URBAN magazine

39


декември 2010

URBAN magazine

40


Сакаш и ти необично?

Max factor - Masterpiece GOSH- Pearl shine AVON – Ultra colour rich Bourjois - Ombre Strech Blue Bourjois - Ombre Stretch Green


Главен и одговорен уредник: Виолета Петровска Останати уредници: Сања Петрушева Катерина Илиевска Симона Вангелова Уредник на Facebook страната Urban magazine: Martina Jovanovska

Се надеваме дека и овој број добро ве расположи и дека ќе сакате уште и уште мода. Но не заборавајте да не следите на интернет, поготово за празниците каде ќе ве забавуваме секој ден со нови информации. А што ќе читате во следниот број пишува на 85 страна. Ви благодариме што посветивте внимание на нас.

Посетете не на Facebook

Следете не на Twitter


 

 Bourjois - En Toute Legerete Foundation Oil L’Oreal - True match concealer Shiseido - The makeup Luminizing Gosh - Velvet Touch Lipstick Maybelline - Unstoppable


декември 2010

URBAN magazine

45


  

Max factor - Ultra creamy L’Oreal - Double extend beauty tubes Lancome - Sensational effects L’Oreal - Endless Lipcolour L’Oreal - Crayon petite


 

Max factor - Xperience AVON- Ideal shade AVON - True colour Givenchy- Le prisme perles Bourjois - Ombre A Paupieres


PRADA spring /summer 2011

декември 2010

URBAN magazine

48


декември 2010

URBAN magazine

49


MAX MARA spring /summer 2011

декември 2010

URBAN magazine

50


декември 2010

URBAN magazine

51


DKNY spring /summer 2011 декември 2010

URBAN magazine

52


Пред неколку недели екипата на магазинот Urban беше на прошетка во Словенија па еве што донесовме.

декември 2010

URBAN magazine

53


Во Љубљана сеуште е задржан стариот изглед. Многу e убаво и ви препорачуваме ако некогаш сте таму во Љубљана да не заборавите да се прошетате покрај реката.

декември 2010

URBAN magazine

54


Бидејќи Љубљана не е некој град со огромна големина, слободно можете да се прошетате со вовче низ улиците. декември 2010

URBAN magazine

55


Ви го препорачуваме да го посетите и Езерото Блед кое ќе ве остави без здив.

декември 2010

URBAN magazine

56


декември 2010

URBAN magazine

57


Езерото Блед


Шопинг листа Што да подарите...

декември 2010

URBAN magazine

59


Hugo BOSS - Element Clinique - Even better Carolina Herrera Moschino- Toujours glamour Lacoste - Essential Sport


декември 2010

URBAN magazine

61


PLAYSTATION 4

BARBIE VIDEO GIRL TERESA Едукативни игри за деца LOGI Помогнете му на вашето дете да го научи она што е потребно за неговата возраст. Не го оставајте да гледа насилни цртани и да игра насилни игри. За вашата подобра иднина. Ви препорачува Виолета – главен и одговорен уредник на URBAN магазин. BARBIE MY HOUSE

декември 2010

URBAN magazine

62


Моден албум

Katy Perry

декември 2010

URBAN magazine

63


декември 2010

URBAN magazine

64


Доживувања

Кога нештата ќе тргнат наопаку

Мала незгода Дојде и денот кога и јас треба да го славам мојот роденден. Се одлучив да носам бело свилено фустанче со интересно ланче со привезок од тиркизни пеперутки. Се забавуваме до бесвест, но наеднаш нешто летна врз мене. Чашата со црвено вино на мојот другар се истури врз мене. Фустанот стана со црвена дамка. Тој се сожали и рече дека утре заедно ќе одиме да ми го купе истиот фустан. И што ќе носам до крајот на забавата, се разбира на тоа мислеше мојата другарка која за подарок ми купи фустан. Е ова е доживување! Но многу ми беше незгодно кога го видов тажното лице на мојот другар кој ненамерно го извалка мојот фустан. декември 2010

URBAN magazine

65


Како не, лаже! Мината година бев во Франција, и бидејќи беше се без пари во најпознатите брендови како: Calvin Clein, Versace, Chanel, јас се изнакупив. Посебно ми беше омилен еден фустан од Chanel кој ми беше многу мал и поради него решив да слабеам, но сум заборавила на него. И ете поминала една година и конечно ме собра фустанот. Не можев да се фалам дека сум купила вакви работи па решив да не кажувам никому дека ми се од таму тие парчиња облека. Но сепак не ме ни прашале. Но мојата другарка го бендиса фустанот и умре од љубопитност од каде ми е за и таа да си купела. Мене немаше да ми пречи ако имаше фустан како мојот, но што да правам морав да ја разочарам. Вистина?! Дури и ја покажав етикетата. А што ќе слушнам следниот ден, на сите и раскажала како јас си измислувам дека работите ми се од толку скапи и славни брендови. Затоа драги мои, додека не дојдат кај нас овие брендови, и да ја носите вистинската марка , а не лажната, пак луѓето ќе речат дека е лажна. Но сум молчела цела година. И да ви е најдобра другарка, не и кажувајте од каде е парчето облека. Овој текст е извадок од книгата СЛАТКИ МАЛИ МАКИ на Мартина Јовановска


FashionOUT

декември 2010

URBAN magazine

68


декември 2010

URBAN magazine

69


декември 2010

URBAN magazine

70


декември 2010

URBAN magazine

71


Тема:

Неколку најголеми лаги кои се кажани по многу пати... Секој знае да подлажне нешто, но овие лаги дефинитвно се на топ 5 листа на најголеми лаги. Број 1: Да постои Дедо Мраз сине! Како да не! Оваа лага се изговара од почетокот на декември па се до крајот на месецот. Белиот дедо кој е модерен и ја сака црвената боја, се размислувавме дури и да го ставиме на насловна како момче на месецот. Дедо Мраз претставува само симбол и ништо друго. Потоа Мраз нема да може да го собери да влези од оџакот. А што е со оние кои немаат оџак со голем камин? Број 2: Крајот на светот. Тоа се само чисти глупости на научниците кои „предвидиле“ дека ќе има крај на светот. Немаат друга работа и се решиле да измислуваат приказни. И да има крај на светот, баш ни е гајле што и толку живеевме. Број 3: Постојат вонземјани! Леле! Па дури ваѓаат снимки, докажуваат дека виделе нешто натприродно. Да не беше случајно некое фризби? Убаво виде? ►


Број 4: Интернетот не кажува точни информации. Луѓето се трудат што подобро да го кажат она што го научиле. Но има и некои измислени теми. Википедија не е единственото решение. Да, интернетот дава точни информации, но подобро е да се разгледаат и други страни и мислења. Но библиотеката повеќе може да ви заврши работа. Број 5: Вампирите и вештерките постојат само на телевизија! Вампирите се најновата тема во телевизијата. Навистина станаа досасни. Многу луѓе дури почна и да веруваат во натприродното. Бидете задоволни од она што ни го нуди природата и не измислувајте нешто невозможно. Можеби на детска возраст тоа е сосема нормално, но кога сте веќе возрасни тогаш навистина не добро нешто со вас.

Мартина Јовановска, уредник на списанието и страната на Facebook

декември 2010

URBAN magazine

73


KOTON KOTON

SPRINGFIELD

KOTON SPRINGFIELD

KOTON

Нешто

за вашиот драг!

SPRINGFIELD


OKAIDI

OKAIDI

MOTHER CARE

MOTHER CARE OKAIDI MOTHER CARE

OKAIDI

MOTHER CARE

OKAIDI

Нешто

за вашите разиграни деца!


За оние кој сакаат да купуваат преку интернет, и помагаме или пак посетете го BRUNO DOG SHOP во Скопје каде има голем избор на опрема за домашни миленици.

Нешто

за вашето домашно милениче!


VICKO

FEYDOM

VILLEROY & BOCH

VICKO

FEYDOM FEYDOM

Нешто за вашиот дом!


Lady Gaga Неколку години наназад

декември 2010

URBAN magazine

78


декември 2010

URBAN magazine

79


декември 2010

URBAN magazine

80


декември 2010

URBAN magazine

81


декември 2010

URBAN magazine

82


АДРЕСАР убавина AVON – Кукушка бр.8, Венеција, ТЦ Буњаковец / Скопје Бп тарун ДОО – ул. Партизански одреди 64-а / Скопје

Бјути шоп – ГТЦ / Скопје

Вичешки комерц – ул 24. бр. 37 1041 н. Илинден / Скопје Декоратива класик – ул. Венијамин мачуковски бр.6/3-2а / Скопје Елексир екслузив – 11 октимври бр.бб / Скопје Еуро-фарм – ул. Огњен Прица бр. 5 / Скопје Contimpex Cosmetics – ул. Иво Лола Рибар 72 / Скопје

Cosmo 1 – Зебра центар / Скопје Cosmo 2 – ул. Даме груев бр.5 / Скопје

Лагуна Ком – Рајко Жинзифов бр.22 / Скопје

Орбико ДОО – Првомајска бб / Скопје Oriflame – Мито Хаџивасилев бр.50 / Скопје Pure life – ул. Кузман Јосифовски Питу бр,24-1 / Скопје

Samantha – Качанички пат бб / Скопје Сарантис – Првомајска бб / Скопје

Соната – бул. Партизански Одреди 21 локал 6 / Скопје


Swarovski – ул. Македонија / Скопје Tally Weijl – ТЦ Ramstore / Скопје Tera Nova – ул. Македонија / Скопје Happening -ГТЦ / Скопје

мода

Geox – ГТЦ / Скопје Golden Point – ТЦ Ramstore / Скопје Grafiti – ТЦ Ramstore / Скопје Il Cammino – ГТЦ / Скопје Ipanema Shop – ТЦ Ramstore / Скопје Calliope – ТЦ Ramstore, ГТЦ / Скопје Kara – ГТЦ / Скопје Koton – ТЦ Ramstore / Скопје Lacoste – ТЦ Ramstore / Скопје Liu Jo – ТЦ Ramstore / Скопје Mango – ГТЦ / Скопје Marella – ТЦ Ramstore / Скопје Misaki – ГТЦ / Скопје Miss Sixty – ТЦ Soravia / Скопје Mura – ТЦ Ramstore / Скопје New Yorker – Vero центар / Скопје Oxette – ул. Македонија / Скопје Paul and Shark – ТЦ Ramstore / Скопје Plus IT – ТЦ City Gallery / Скопје Springfield – ТЦ Ramstore / Скопје Shoe Art – ул. 11 октомври 6-1/3 / Скопје Stillisimo – ГТЦ / Скопје

АДРЕСАР

Accessoires – TЦRamstore, ГТЦ / Скопје Accessorize – ТЦ Lumix / Скопје Adam’s shoes – ГТЦ / Скопје Altinbas – ТЦ Ramstore / Скопје Basler – ТЦ Ramstore / Скопје BATA – ТЦ Ramstor ТЦ Soravia / Скопје Beta Optics – бул. Св. Климент Охридски 63/2 / Скопје 7 camicie – ТЦ Ramstore / Скопје Vasidora – ГТЦ / Скопје


Во следниот број јануари 2010

Rihanna Црвенокосата! Нејзини приказни и

Стилски комбинации

Повеќе од 85 парчиња облека

За почеток на новата зимска сезона!


ИНФОРМАТОР

СРЕЌНА НОВА 2011 ГОДИНА! Сакаме да ви се заблогадариме што бевте со нас овие четири месеци и од следната година и следниот број ќе ве задоволуваме уште повеќе!

декември 2010

URBAN magazine

89


URBAN magazine, број 4  

се околу модата и убавината

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you