a product message image
{' '} {' '}
Limited time offer
SAVE % on your upgrade

Page 1

Bakalaura un profesionÄ lÄ s

20 20 2 0 21

studiju programmas


Saturs 10 iemesli, kāpēc studēt Latvijas Universitātē

2

Kā pieteikties studijām Latvijas Universitātē?

4

Uzzini par studijām LU

5

Bioloģijas fakultāte

6

Bioloģija

7

Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultāte

8

Ģeogrāfija Ģeoloģija Vides zinātne

9 10 11

Ķīmijas fakultāte

12

Darba aizsardzība Ķīmija Arodveselība un drošība darbā

13 14 15

Medicīnas fakultāte

16

Ārstniecība Farmācija Zobārstniecība Māszinības Radiogrāfija

17 19 20 21 22

Fizikas, matemātikas un optometrijas fakultāte 24

Humanitāro zinātņu fakultāte

50

Angļu filoloģija Āzijas studijas Baltu filoloģija Franču filoloģija Klasiskā filoloģija Krievu filoloģija Kultūras un sociālā antropoloģija Moderno valodu un biznesa studijas Somugru studijas Vācu filoloģija

51 52 53 54 55 56 58 59 60 61

Teoloģijas fakultāte

62

Teoloģija un reliģiju zinātne

63

Vēstures un filozofijas fakultāte

64

Filozofija Vēsture

65 66

Pedagoģijas, psiholoģijas un mākslas fakultāte 68 Māksla Psiholoģija Sporta treneris Sports, tehnoloģijas un sabiedrības veselība Skolotājs Pirmsskolas skolotājs Sākumizglītības skolotājs

69 70 71 72 73 74 75

Latvijas Universitātes filiāles

76

LU P. Stradiņa medicīnas koledža

78

Fizika Matemātika Matemātiķis statistiķis Optometrija

25 26 27 28

Datorikas fakultāte

30

Datorzinātnes Programmēšana un datortīklu administrēšana Datorzinātne un organizāciju tehnoloģijas

31 32 33

LU Rīgas Medicīnas koledža

82

Sociālo zinātņu fakultāte

34

LU Rīgas 1. medicīnas koledža

86

Informācijas pārvaldība Komunikācijas zinātne Politikas zinātne Socioloģija Sociālais darbs

35 36 37 38 39

Vispārīgie uzņemšanas noteikumi LU

90

Fakti par LU

92

Biznesa, vadības un ekonomikas fakultāte

40

LU Studentu padome

94

E-biznesa un loģistikas vadības sistēmas Ekonomika Finanšu menedžments Grāmatvedība, analīze un audits Industriālās inženierijas vadība Starptautiskā ekonomika un komercdiplomātija Biznesa vadība

41 42 43 44 45 46 47

Juridiskā fakultāte

48

Tiesību zinātne

49

Dienesta viesnīcas

95

Studentiem ar īpašām vajadzībām, veselības traucējumiem un invaliditāti

95

LU fonda izcilības stipendijas studijām, pētniecībai un sportam

96

Iespējas studēt arī ārzemēs

97

Kultūra LU

98

Sports LU

99

Radio NABA

100

LU Biznesa inkubators

101

Absolventu atsauksmes

102


10

1

IEMESLI,

kāpēc studēt Latvijas Universitātē

2

Latvijas Universitāte ir ne tikai vadošā augstskola Latvijā, bet ir arī starptautiskajos reitingos viena no visaugstāk novērtētajām Latvijas augstākās izglītības iestādēm Plaši pazīstamajā Times Higher education reitingā un QS pasaules universitāšu reitingā LU ierindojas TOP 1000. LU sevi pierādījusi arī starp Centrālāzijas valstīm, kur Jauno Eiropas un Centrālāzijas valstu reitingā (Emerging Europe and Central Asia University Rankings 2020) LU ierindojas universitāšu TOP 40.

Daudzpusīgas un kvalitatīvas studiju programmas dod iespēju iegūt izcilu izglītību un sākt veiksmīgu karjeru. Studējot LU, ir iespēja piedalīties starptautiskās studentu apmaiņas programmās.

Sakārtota un mūsdienīga studiju vide palīdz vieglāk apgūt pat vissarežģītākās zināšanas un noslīpēt to lietošanas prasmes. Bibliotēka LU Akadēmiskā centra Dabas un Zinātņu mājā ir atvērta 24 stundas diennaktī septiņas dienas nedēļā.

3 5 4

Ir iespēja studēt par valsts budžeta līdzekļiem un iegūt mecenātu stipendijas Puse Latvijas Universitātes studentu studē par valsts budžeta līdzekļiem. Papildus tam studentiem ar labām sekmēm un tālredzīgiem mērķiem ir iespēja iegūt LU fonda stipendijas, ko nodrošina mecenāti.

LU top par vismodernāko izglītības un zinātnes pilsētiņu Ziemeļeiropā Torņakalnā divās jaunuzceltās, modernās ēkās – Dabas mājā un Zinātņu mājā – atrodas jau piecas fakultātes. LU studiju pilsētiņā cita pēc citas taps nākamās ēkas, līdz gandrīz visa Universitāte atradīsies tur. LU ir 14 100 studentu, 13 fakultāšu, institūti un informācijas resursi.


6

Ir gudri, sabiedrībā atzīti un atsaucīgi docētāji Latvijā un ārzemēs atzīti zinātnieki, uzņēmēji, politiķi, profesionāļi un inovatori iepazīstinās ar visjaunākajām teorijām un dalīsies praktiskajā pieredzē.

Studiju laikā vari īstenot radošās un biznesa idejas Universitātē darbojas Latvijā veiksmīgākais studentu Biznesa inkubators, multimediju studija, ir savs radio ar oficiālu frekvenci un modernas laboratorijas.

7

Lieliskas brīvā laika pavadīšanas iespējas Vari sportot, izvēloties kādu no 14 sporta veidiem, vai darboties kādā LU mākslinieciskās pašdarbības kolektīvā, kuri kopskaitā ir 21 un ir ieguvuši atzinību un kļuvuši pazīstami Latvijā un pasaulē.

Aktīva studentu pašpārvalde un interesanta studentu dzīve Līdzdarbojoties studentu pašpārvaldē, vari iegūt lielisku sabiedriskā un vadības darba pieredzi, kā arī sadraudzēties un izveidot plašu kontaktu tīklu ar topošajiem līderiem visdažādākajās nozarēs. Vari izkopt radošās un organizatoriskās prasmes, rīkojot un piedaloties dažādos studentu pasākumos.

10

8

9

Iespēja Latvijas Universitātē studēt Rīgā un arī reģionos Visplašākās studiju iespējas Latvijas Universitātē ir Rīgā. Visas fakultātes atrodas aptuveni 15 minūšu attālumā no pilsētas centra, tām ērti piekļūt, gan ejot ar kājām, gan braucot ar sabiedrisko transportu. Ir arī cita iespēja – izvēlēties studiju programmas, kuras var apgūt septiņās LU filiālēs Latvijas reģionos – Alūksnē, Bauskā, Cēsīs, Jēkabpilī, Kuldīgā, Madonā un Tukumā.


Kā pieteikties studijām Latvijas Universitātē? Pieteikuma iesniegšana 2020. gadā

KĀ PIETEIKTIES STUDIJĀM LATVIJAS UNIVERSITĀTĒ?

1 2

4

3 4 5 6 7

Elektroniskā pieteikšanās studijām Elektroniskā pieteikšanās studijām notiek no 29. jūnija līdz 14. jūlijam plkst. 16.00, izmantojot e-pakalpojumu www.latvija.lv.

Pieteikuma apstiprināšana uzņemšanas punktos Elektroniskā pieteikuma apstiprināšana vai pieteikuma iesniegšana klātienē notiek laikā no 7. jūlija līdz 14. jūlijam Latvijas Universitātē, Raiņa bulvārī 19, LU filiālēs, kā arī citos vienotajā uzņemšanā iesaistīto augstskolu uzņemšanas punktos. Līdzi jāņem: • vidējo izglītību apliecinošs dokuments un tā pielikums; • nepieciešamo centralizēto eksāmenu sertifikāti; • personu apliecinošs dokuments; • priekšrocības apliecinoši dokumenti (ja ir); • reģistrācijas maksa 35 EUR.

Iestājpārbaudījumi Iestājpārbaudījumi, ja tādi ir paredzēti studiju programmās, notiek 15. vai 16. jūlijā.

Konkursa rezultātu aprēķināšana un paziņošana Pirmās kārtas rezultāti

Pirmās kārtas rezultāti tiek aprēķināti un publicēti portālā www.latvija.lv, kā arī paziņoti īsziņā un elektroniskajā vēstulē 17. jūlijā. Pieteikšanās dalībai konkursā otrajā kārtā rit līdz 21. jūlijam plkst. 16.00.

Otrās kārtas rezultāti Otrās kārtas rezultāti tiek aprēķināti un publicēti portālā www.latvija.lv, kā arī paziņoti īsziņā un elektroniskajā vēstulē 21. jūlijā.

Reģistrācija un līgumu slēgšana Pretendentiem, kuri ieguvuši studiju vietu konkursa pirmajā kārtā (konkursa rezultātā apstiprināta studiju vieta pieteikuma pirmajā prioritātē), jāierodas fakultātēs vai filiālēs no 20. līdz 21. jūlijam to noteiktajā laikā. Pretendentiem, kuri ieguvuši studiju vietu konkursa otrajā kārtā, jāierodas fakultātēs vai filiālēs no 22. jūlija līdz 24. jūlijam to noteiktajā laikā. Tikai pēc reģistrēšanās studijām kļūsiet par Latvijas Universitātes studentu. Pēc reģistrēšanās jāpiesakās arī dienesta viesnīcai un studiju kredītam, ja tas nepieciešams.

Informāciju par uzņemšanas vispārīgajiem noteikumiem LU skatīt 90. lpp.


Uzzini par studijām LU

Tāpat skolēniem ir iespēja pārliecināties par izvēlēto studiju programmu atbilstību gaidām pasākumā “Studenta kurpēs”, kas notiks no 2020. gada 30. marta līdz 3. aprīlim. Pieteikšanās pasākumam no 2. marta līdz 22. martam. Šī pasākuma laikā skolēniem ir iespēja kopā ar kādu studentu vienu dienu iesaistīties studijās – piedalīties lekcijās, semināros, laboratorijas un praktiskajos darbos, kā arī iepazīties ar Universitātes studiju programmām, to saturu un studiju procesu, kas palīdzēs pieņemt motivētu lēmumu tālākās izglītības izvēlē. Vai vienā dienā var apgūt visu 12. klases centralizēto eksāmenu nokārtošanai vajadzīgās zināšanas? Noteikti nē, taču Latvijas Universitāte 2020. gada 8. maijā jau trešo gadu piedāvās pasākumu, kurā padomus eksāmenu priekšvakarā sniegs LU docētāji, uzsverot būtiskāko no citu gadu pieredzes, kas pirms došanās uz eksāmeniem noteikti ir jāatkārto. Skolēni arīdzan var iesaistīties Jauno speciālistu universitātes nodarbībās, ko piedāvā Latvijas Universitātes fakultātes. Tajās var iegūt interesantu pieredzi un zināšanas izvēlētajā zinātnes

nozarē, kas vēlāk noteikti palīdzēs studijās. Jauno speciālistu skolu absolventiem ir priekšrocības uzņemšanas konkursā. Tāpat Latvijas Universitāte aicina skolēnus piedalīties pasākumos, kad Latvijas Universitātes pārstāvji viesojas skolās. Tā ir iespēja savā skolā uzzināt par studiju iespējām Universitātē, ārpusstudiju aktivitātēm, iespējām studēt ārzemēs un saņemt stipendiju, kā arī noskaidrot citus topošajiem studentiem svarīgus jautājumus. Savukārt septembra nogalē ik gadu notiek Zinātnieku nakts – iespēja ienirt interesantajā, aizraujošajā un pat mistiskajā zinātnieka dzīvē, no jauna atklājot lietas, bez kurām mūsu ikdiena vairs nav iedomājama un kuras mums ir pieejamas, tikai pateicoties zinātnes sasniegumiem. Zinātnieku naktī ikviens var iejusties zinātnieka lomā, atrast sava zinātniski pētnieciskā darba ideju un piedalīties dažādos iespaidīgos eksperimentos. Latvijas Universitātes Karjeras centrs aicina uz individuālām konsultācijām skolēnus, kuri nezina vai nav pārliecināti par profesijas vai izglītības izvēli. Skolēnu grupām Karjeras centrs piedāvā karjeras attīstības seminārus un konsultē par studiju sistēmu un programmām Latvijas Universitātē. Sīkāka informācija, sazinoties pa e-pastu karjera@lu.lv.

UZZINI PAR STUDIJĀM LU

Ar studiju iespējām Latvijas Universitātē ikviens var iepazīties Atvērto durvju dienās visās fakultātēs no 2020. gada 23. marta līdz 27. martam. Katra no 13 Latvijas Universitātes fakultātēm aicina jauniešus uz tikšanos, kur uz jautājumiem par studiju iespējām atbildēs fakultāšu vadības pārstāvji, pasniedzēji un studenti.

5


BF

2020 2021

Bioloģijas fakultāte

6


Bioloģija Bakalaura studiju programma Iegūstamais grāds Dabaszinātņu bakalaura grāds bioloģijā

Studiju programmas forma

Studiju programmas ilgums

Pilna laika klātiene

6 semestri (3 gadi)

Budžeta vietas

Studiju maksa gadā 2000 EUR

Bioloģijas bakalaura studiju programmas mērķis ir sniegt daudzpusīgas zināšanas vispārējā bioloģijā un dabaszinātņu pamatos, kā arī uzsākt specializāciju kādā no 18 bioloģijas apakšnozarēm. Studiju programma piedāvā studentiem veikt pētījumus un izstrādāt zinātniskos darbus mūsdienīgās laboratorijās, savukārt lekcijas un semināri notiek modernās un ērtās auditorijās. Studiju laikā studenti gūst plašas zināšanas par bioloģiju – sākot ar molekulām un beidzot ar ekosistēmām, kā arī apgūst cilvēka anatomiju un fizioloģiju. Apmēram trešdaļu studiju procesa veido praktiskie darbi. Bioloģijas fakultāte studijās un pētnieciskajā darbā cieši sadarbojas ar zinātniskajiem institūtiem.

Augu fizioloģija

Ģenētika

Biofizika

Imunoloģija

Bioķīmija

Mikrobioloģija

Biotehnoloģija

Molekulārā bioloģija

Botānika

Šūnas bioloģija

Cilvēka un dzīvnieku fizioloģija

Virusoloģija

Ekoloģija

Zooloģija u. c.

Darba iespējas Bakalaura programmas absolventi var strādāt universitātēs un skolās, pētnieciskajos institūtos, dažādās dabas aizsardzības institūcijās, uzņēmumu laboratorijās, kas saistīti ar biotehnoloģijām, selekcijas un izmēģinājumu stacijās, medicīnas un veterinārmedicīnas iestādēs, muzejos, nevalstiskajās organizācijās. Pēc studijām maģistrantūrā darba iespējas ir ievērojami plašākas.

Uzņemšanas noteikumi Reflektantiem, kuri ieguvuši vidējo izglītību sākot ar 2004. gadu: CE bioloģijā, CE matemātikā, CE latviešu valodā, CE angļu valodā vai CE franču valodā, vai CE vācu valodā. Reflektantiem, kuri ieguvuši vidējo izglītību līdz 2003. gadam: vidējā atzīme latviešu valodā un literatūrā, atzīme bioloģijā, atzīme matemātikā (vai vidējā atzīme algebrā un ģeometrijā) vai fizikā, vai ķīmijā, vidējā atzīme noteiktos mācību priekšmetos (vairāk sk. 90. lpp.). Īpaši nosacījumi: vidējās izglītības dokumentā jābūt sekmīgam (ne zemākam par 4) vērtējumam ķīmijā vai dabaszinībās Priekšrocības: Latvijas valsts vai starptautiskās bioloģijas olimpiādes 1.–3. pakāpes ieguvējiem 2019. un 2020. gadā vai Latvijas skolēnu ZPD konferences bioloģijas zinātņu nozares vai veselības zinātnes zinātņu nozares 1.–3. pakāpes ieguvējiem 2019. un 2020. gadā; LU Jauno biologu skolas sacensību 1.–3. vietas ieguvējiem kopvērtējumā 12. klašu grupā 2020. gadā.

BIOLOĢIJAS FAKULTĀTE

Apgūstamie priekšmeti

7


ĢZZF

2020 2021

Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultāte 8


Ģeogrāfija Bakalaura studiju programma Iegūstamais grāds Dabaszinātņu bakalaura grāds ģeogrāfijā

Studiju programmas forma

Studiju programmas ilgums

Pilna laika klātiene

6 semestri (3 gadi)

Budžeta vietas

Studiju maksa gadā 2000 EUR

Ģeogrāfijas bakalaura studiju programmas mērķis ir nodrošināt studentiem kvalitatīvu teorētisko zināšanu un pētniecības iemaņu un prasmju apguvi ģeogrāfijas jomā, valsts vajadzībām atbilstošu teorētisko un praktisko sagatavotību, kas ļauj veiksmīgi iesaistīties tautsaimniecības problēmu risināšanā. Studenti iegūst vispārējas zināšanas dabas, cilvēka un lietišķajā ģeogrāfijā, iemācās izmantot mūsdienīgas ģeogrāfiskās pētījumu metodes, attīsta profesionālās un darba tirgum nepieciešamās iemaņas ģeogrāfijas apakšnozarēs (dabas ģeogrāfija, cilvēka ģeogrāfija, reģionālā un vides ģeogrāfija, lietišķā ģeogrāfija un ģeomātika) un vairo izpratni par mūsdienu attīstības tendencēm ģeogrāfijā.

Ainavu ģeogrāfija

Hidroloģija

Augsnes zinātne

Zemes zinātne

Bioģeogrāfija

Klimatoloģija

Cilvēka ģeogrāfija

Zemes tālizpēte

Datu analīze vides un Zemes zinātnēs

Ģeogrāfiskās informācijas sistēmas

Latvijas ģeogrāfija

Teritoriju attīstība un plānošana

Zemes fizika Ģeomorfoloģija

Lietišķā ģeoloģija u. c.

Darba iespējas Daudzi ģeogrāfi jau studiju beigās atrod darbu valsts un pašvaldību iestādēs un valsts uzņēmumos – Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrā, Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūrā, AS “Latvijas valsts meži”, Centrālajā statistikas pārvaldē, Valsts zemes dienestā, Latvijas lielo pilsētu un novadu attīstības un telpiskās attīstības nodaļās. Daudzi ģeogrāfi veido veiksmīgu karjeru Latvijas lielākajos tūrisma, transporta un loģistikas, sakaru, enerģētikas uzņēmumos. Ģeogrāfi izveidojuši arī Baltijā lielāko privāto kartogrāfijas uzņēmumu “Karšu izdevniecība Jāņa sēta”, un salīdzinājumā ar citiem speciālistiem ģeogrāfiem ir daudz lielākas priekšrocības privātā sektora uzņēmumos, kuros nepieciešams organizēt un analizēt preču un pakalpojumu telpisko izplatību.

Uzņemšanas noteikumi Reflektantiem, kuri ieguvuši vidējo izglītību sākot ar 2004. gadu: CE angļu, franču vai vācu valodā, CE latviešu valodā, CE matemātikā, atzīme ģeogrāfijā. Reflektantiem, kuri ieguvuši vidējo izglītību līdz 2003. gadam: vidējā atzīme latviešu valodā un literatūrā, atzīme angļu, franču vai vācu valodā, atzīme ģeogrāfijā, vidējā atzīme noteiktos mācību priekšmetos (vairāk sk. 90. lpp.). Piezīme: ja vidējās izglītības dokumentā nav gada atzīmes ģeogrāfijā, tiek ņemta vērā vismaz divu dabaszinātņu mācību priekšmetu (fizikas, ķīmijas, bioloģijas, vides zinību) gada vidējā atzīme vai gada atzīme dabaszinībās. Priekšrocības: Latvijas valsts vai starptautiskās ģeogrāfijas olimpiādes 1.–3. pakāpes ieguvējiem no 2018. līdz 2020. gadam vai Latvijas skolēnu ZPD konferences Zemes zinātnes un ekonomiskās ģeogrāfijas sekcijas vai vides zinātnes sekcijas 1.–3. pakāpes ieguvējiem 2018. gadā un Zemes zinātnes, fiziskās ģeogrāfijas un vides zinātnes zinātņu nozares vai sociālās un ekonomiskās ģeogrāfijas zinātņu nozares 1.–3. pakāpes ieguvējiem 2019. un 2020. gadā. LU Egila Birznieka Jauno ģeogrāfu skolas absolventiem ar izcilību un LU Jauno vides zinātnieku skolas “Vides akadēmija” absolventiem ar izcilību 2019. un 2020. gadā.

ĢEOGRĀFIJAS UN ZEMES ZINĀTŅU FAKULTĀTE

Apgūstamie priekšmeti

9


Ģeoloģija Bakalaura studiju programma Iegūstamais grāds Dabaszinātņu bakalaura grāds ģeoloģijā

Studiju programmas forma

Studiju programmas ilgums

Pilna laika klātiene

6 semestri (3 gadi)

Budžeta vietas

Studiju maksa gadā 2000 EUR

Studiju programma sniedz iespēju gūt sistemātiskas zināšanas ģeoloģijas un radniecīgo dabas zinātņu pamatos, iegūt sākotnējo specializāciju pamatiežu ģeoloģijā, lietišķajā ģeoloģijā un kvartārģeoloģijā un ģeomorfoloģijā, attīstīt erudīciju un praktiskās iemaņas, kas atbilst darba tirgus prasībām un studiju turpinājumam maģistrantūrā. Ģeoloģijas bakalaura studiju programmas obligāto daļu veido divi moduļi. Vienā studenti gūst sistemātiskas zināšanas dabas zinātņu pamatos, bet otrais aptver ģeoloģijas pamatkursus. Studijas ģeoloģijā notiek jaunajā LU Dabas mājā, kur studentiem pieejamas mūsdienīgas telpas un iekārtas.

Apgūstamie priekšmeti Minerāli un ieži

Ģeomorfoloģija

Zemes zinātnes

Kvartārģeoloģija

Ģeoķīmija

Hidroģeoloģija

Ģeofizika

Inženierģeoloģija

Paleontoloģija un stratigrāfija

Lietišķā ģeoloģija

Sedimentācijas procesi un nogulumi Latvijas ģeoloģija

Derīgo izrakteņu ģeoloģija Zemes evolūcija u. c.

ĢEOGRĀFIJAS UN ZEMES ZINĀTŅU FAKULTĀTE

Darba iespējas

10

Ģeoloģijas studiju programmas absolventiem ir ļoti labas iespējas atrast darbu savā specialitātē – darbinieki ir vajadzīgi privātos uzņēmumos, kas nodarbojas ar grunts pētījumiem būvdarbu vajadzībām, pazemes ūdeņu un derīgo izrakteņu izpētes darbiem, kā arī Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrā un citās valsts un pašvaldību iestādēs. Jauni, kvalificēti speciālisti ir vajadzīgi arī LU – studentu apmācībā, darbā laboratorijās un zinātnisko pētījumu īstenošanā. Zināšanas par mūsu planētas dzīlēm un ģeoloģisko vēsturi ļauj plašāk izprast mūsdienu dabas procesus. Studiju programma ir integrēta ar citām dabas zinātņu programmām un paver labas sadarbības iespējas gan lietišķajā jomā, gan zinātnē.

Uzņemšanas noteikumi Reflektantiem, kuri ieguvuši vidējo izglītību sākot ar 2004. gadu: CE angļu, franču vai vācu valodā, CE latviešu valodā, CE matemātikā, atzīme ģeogrāfijā. Reflektantiem, kuri ieguvuši vidējo izglītību līdz 2003. gadam: vidējā atzīme latviešu valodā un literatūrā, atzīme angļu, franču vai vācu valodā, atzīme ģeogrāfijā, vidējā atzīme noteiktos mācību priekšmetos (vairāk sk. 90. lpp.). Piezīme: ja vidējās izglītības dokumentā nav gada atzīmes ģeogrāfijā, tiek ņemta vērā vismaz divu dabaszinātņu mācību priekšmetu (fizikas, ķīmijas, bioloģijas, vides zinību) gada vidējā atzīme vai gada atzīme dabaszinībās. Priekšrocības: Latvijas valsts vai starptautiskās ģeogrāfijas olimpiādes 1.–3. pakāpes ieguvējiem no 2018. līdz 2020. gadam vai Latvijas skolēnu ZPD konferences Zemes zinātnes un ekonomiskās ģeogrāfijas sekcijas vai vides zinātnes sekcijas 1.–3. pakāpes ieguvējiem 2018. gadā un Zemes zinātnes, fiziskās ģeogrāfijas un vides zinātnes zinātņu nozares vai sociālās un ekonomiskās ģeogrāfijas zinātņu nozares 1.–3. pakāpes ieguvējiem 2019. un 2020. gadā. LU Egila Birznieka Jauno ģeogrāfu skolas absolventiem ar izcilību un LU Jauno vides zinātnieku skolas “Vides akadēmija” absolventiem ar izcilību 2019. un 2020. gadā.


Vides zinātne Bakalaura studiju programma Iegūstamais grāds Dabaszinātņu bakalaura grāds vides zinātnē

Studiju programmas forma

Studiju programmas ilgums

Pilna laika klātiene

6 semestri (3 gadi)

Budžeta vietas

Studiju maksa gadā 2000 EUR

Vides zinātne ir starpdisciplināra zinātnes nozare, kurā pēta dabas sistēmas un to mijiedarbību ar cilvēkvidi. Šajā jomā izmanto sistēmisku pieeju, veidojot izpratni un secinājumus, kas balstīti uz pētījumiem gan dabas, gan sociālo zinātņu jomā. Studiju programmas struktūru veido obligātās daļas studiju kursi un brīvās izvēles kursi radniecīgās nozarēs, kas palīdz iepazīt vides zinātni. Studiju procesā studentiem ir iespēja padziļināti apgūt ģeogrāfiskās informācijas sistēmas, resursu vērtēšanu un pārvaldību, bioloģiskās daudzveidības aizsardzību un pārvaldību, kā arī citas vides zinātnes speciālistiem nepieciešamās zināšanas, kompetences un iemaņas. Praktiskās iemaņas un prasmes studenti apgūst laboratorijas un praktiskajos darbos, lauku kursos dažādās Latvijas vietās, lietišķajā praksē uzņēmumos, valsts pārvaldē vai nevalstiskajās organizācijās. Studiju beigās studenti veic patstāvīgus pētījumus vides zinātnē, bakalaura darbā atspoguļojot galvenos rezultātus.

Bioloģija

Vides piesārņojums

Zemes fizika

Ekoloģija ar ainavu ekoloģijas pamatiem

Ķīmija Zemes zinātnes

Vides ekonomika

Datu analīze vides un Zemes zinātnēs

Vides tehnoloģijas Vides pārvaldība

Vides ķīmija

Vides tiesības u. c.

Darba iespējas Absolventiem ir plašas darba iespējas – Eiropas Komisija, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija un tās pakļautības institūcijas – Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs, Valsts vides dienests, Zemkopības ministrija un tai pakļautās institūcijas, pašvaldības, nevalstiskās organizācijas. Daudzi studiju programmas absolventi strādā privātās vides konsultatīvās firmās, ražošanas un pakalpojumu uzņēmumos. Latvijas tautsaimniecībā aizvien nozīmīgāka kļūst vides kvalitātes vadība, videi draudzīgas ražošanas risinājumi un vides tehnoloģiju ieviešana, kuru realizācija bez vides zinātnes speciālistu klātbūtnes nav iespējama.

Uzņemšanas noteikumi Reflektantiem, kuri ieguvuši vidējo izglītību sākot ar 2004. gadu: CE angļu, franču vai vācu valodā, CE latviešu valodā, CE matemātikā, atzīme ģeogrāfijā. Reflektantiem, kuri ieguvuši vidējo izglītību līdz 2003. gadam: vidējā atzīme latviešu valodā un literatūrā, atzīme angļu, franču vai vācu valodā, atzīme ģeogrāfijā, vidējā atzīme noteiktos mācību priekšmetos (vairāk sk. 90. lpp.). Piezīme: ja vidējās izglītības dokumentā nav gada atzīmes ģeogrāfijā, tiek ņemta vērā vismaz divu dabaszinātņu mācību priekšmetu (fizikas, ķīmijas, bioloģijas, vides zinību) gada vidējā atzīme vai gada atzīme dabaszinībās. Priekšrocības: Latvijas valsts vai starptautiskās ģeogrāfijas olimpiādes 1.–3. pakāpes ieguvējiem no 2018. līdz 2020. gadam vai Latvijas skolēnu ZPD konferences Zemes zinātnes un ekonomiskās ģeogrāfijas sekcijas vai vides zinātnes sekcijas 1.–3. pakāpes ieguvējiem 2018. gadā un Zemes zinātnes, fiziskās ģeogrāfijas un vides zinātnes zinātņu nozares vai sociālās un ekonomiskās ģeogrāfijas zinātņu nozares 1.–3. pakāpes ieguvējiem 2019. un 2020. gadā. LU Egila Birznieka Jauno ģeogrāfu skolas absolventiem ar izcilību un LU Jauno vides zinātnieku skolas “Vides akadēmija” absolventiem ar izcilību 2019. un 2020. gadā.

ĢEOGRĀFIJAS UN ZEMES ZINĀTŅU FAKULTĀTE

Apgūstamie priekšmeti

11


ĶF

2020 2021

Ķīmijas fakultāte


Darba aizsardzība Pirmā līmeņa profesionālās augstākās izglītības studiju programma Iegūstamā kvalifikācija Darba aizsardzības speciālists

Studiju programmas forma

Studiju programmas ilgums

Nepilna laika klātiene

4–5 semestri (2,3 gadi)

Programma tiek īstenota

Studiju maksa gadā

Rīgā un Alūksnes filiālē

1100 EUR Rīgā 1090 EUR Alūksnes filiālē

Pirmā līmeņa profesionālās augstākās izglītības studiju programma “Darba aizsardzība” piedāvā iegūt profesionālo izglītību darba aizsardzībā, kas dod plašas iespējas konkurēt darba tirgū, kā arī turpināt izglītību bakalaura un maģistra līmenī. Programmu var apgūt gan Rīgā, gan periodiski arī LU filiālēs (minimālais studentu skaits filiālē studiju sākšanai – 15). Studenti apgūst nepieciešamās zināšanas par darba procesa organizāciju, darba risku novērtēšanu un samazināšanu, kā arī pamatzināšanas uzņēmējdarbībā un lietvedībā.

Apgūstamie priekšmeti Uzņēmējdarbības pamati

Elektrodrošība darba vidē

Ergonomika un darba drošības kultūra

Arodveselības pamatprincipi un darba higiēna

Darba aizsardzības sistēmas izveide un vadīšana

Makroekonomika Lietvedība u. c.

Darba iespējas Uzņemšanas noteikumi Reflektantiem, kuri ieguvuši vidējo izglītību sākot ar 2004. gadu: CE matemātikā, CE latviešu valodā, CE angļu valodā vai CE franču valodā, vai CE vācu valodā, vai CE krievu valodā. Reflektantiem, kuri ieguvuši vidējo izglītību līdz 2003. gadam: vidējā atzīme latviešu valodā un literatūrā, atzīme matemātikā (vai vidējā atzīme algebrā un ģeometrijā), vidējā atzīme noteiktos mācību priekšmetos (vairāk sk. 90. lpp.).

ĶĪMIJAS FAKULTĀTE

Programmas absolventi ir pieprasīti darba aizsardzības speciālisti dažādās organizācijās un uzņēmumos, jo viņi spēj plānot organizācijas darbu darba aizsardzības jomā, orientēties uzņēmuma saimnieciskajā darbībā, realizēt un praksē izmantot likumdošanas un normatīvo aktu prasības un nodrošināt drošus darba vides apstākļus ikvienam strādājošajam.

13


Ķīmija Bakalaura studiju programma Iegūstamais grāds Dabaszinātņu bakalaura grāds ķīmijā

Studiju programmas forma

Studiju programmas ilgums

Pilna laika klātiene

6 semestri (3 gadi)

Budžeta vietas

Studiju maksa gadā 2000 EUR

Ķīmijas bakalaura studiju programma piedāvā iegūt augstāko akadēmisko izglītību ķīmijā kā vienā no fundamentālo dabaszinātņu jomām. Studijas paredzētas kā studentiem, kuri plāno tālāk izglītoties maģistrantūrā un doktorantūrā, tā arī tiem, kuri vēlas uzreiz konkurēt darba tirgū. Ķīmijas bakalaura studiju programma dod studentiem plašas teorētiskās zināšanas dažādās ķīmijas apakšnozarēs un arī praktiskās iemaņas darbam ķīmijas laboratorijās un uzņēmumos, kā arī ļauj jau studiju laikā izmantot iegūtās zināšanas zinātnisku pētījumu veikšanā un dažādu procesu kontrolē.

Apgūstamie priekšmeti Analītiskā ķīmija

Organiskā ķīmija

Atomu un molekulu struktūra

Vispārīgā ķīmija

Bioloģiskā ķīmija Fizikālā ķīmija Kinētika un katalīze Neorganiskā ķīmija

Hromatogrāfijas metodes Heterocikliskie savienojumi Kristālķīmija Nanoķīmija u. c.

ĶĪMIJAS FAKULTĀTE

Darba iespējas

14

Fakultātē iegūtā izglītība nodrošina absolventu konkurētspēju darba tirgū. Fakultātes absolventi pēc studiju beigšanas parasti strādā ķīmijas jomā dažādās zinātniski pētnieciskās iestādēs, valsts pārvaldes institūcijās, dažādu nozaru kvalitātes kontroles dienestos, ražošanas uzņēmumos, piemēram, AS “Grindeks”, AS “Olainfarm”, Latvijas Organiskās sintēzes institūtā, Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūtā, pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskajā institūtā BIOR, pilsētu un uzņēmumu vides aizsardzības dienestos, radiācijas kontroles laboratorijās, tiesu un policijas ekspertīžu laboratorijās vai citur.

Uzņemšanas noteikumi Reflektantiem, kuri ieguvuši vidējo izglītību sākot ar 2004. gadu: 1. variants: CE latviešu valodā, CE angļu valodā vai CE franču valodā, vai CE vācu valodā, CE matemātikā, CE ķīmijā tiek ņemts vērā tikai gadījumos, ja tāds ir kārtots. 2. variants: CE latviešu valodā, CE angļu valodā vai CE franču valodā, vai CE vācu valodā, CE matemātikā, CE ķīmijā. Reflektantiem, kuri ieguvuši vidējo izglītību līdz 2003. gadam: vidējā atzīme latviešu valodā un literatūrā, atzīme ķīmijā vai matemātikā (vai vidējā atzīme algebrā un ģeometrijā), vidējā atzīme noteiktos mācību priekšmetos (vairāk sk. 90. lpp.). Īpašas prasības: vidējās izglītības dokumentā jābūt sekmīgam (ne zemākam par 4) vērtējumam fizikā, ķīmijā un matemātikā (algebrā, ģeometrijā). Priekšrocības: Latvijas valsts vai starptautiskās ķīmijas olimpiādes 1.–3. pakāpes ieguvējiem 2019. un 2020. gadā vai Latvijas valsts skolēnu ZPD konferences ķīmijas zinātņu nozares 1.–3. pakāpes ieguvējiem 2019. un 2020. gadā. Papildu punkti: LU Jauno ķīmiķu skolas dalībnieki, kuri saņēmuši sertifikātu 2020. gadā, papildus iegūst 20 punktus.


Arodveselība un drošība darbā Profesionālā bakalaura studiju programma Iegūstamais grāds

Iegūstamā kvalifikācija

Profesionālais bakalaura grāds darba aizsardzībā

Darba aizsardzības vecākais speciālists

Studiju programmas forma

Studiju programmas ilgums

Nepilna laika klātiene

9 semestri (4,5 gadi)

Studiju maksa gadā 1100 EUR

Studiju programma izstrādāta, balstoties uz darba aizsardzības vecākā speciālista profesijas standartu, kā arī ņemot vērā jaunākos OSHA-EU organizēto pētījumu rezultātus par tendencēm darba vides risku attīstībā un EK norādes uz prioritātēm. Tā vērsta uz mainīgās sabiedrības un darba tirgus vajadzībām, pilnveidojot prasmes, kas nodrošinās iegūto prasmju un kompetenču atbilstību nozares attīstības tendencēm nākotnē. Piedāvātajā studiju programmā apgūtās prasmes ļaus absolventam orientēties uzņēmuma darbībā kopumā, veikt pamatotus un precīzus aprēķinus ražošanas procesu drošības pilnveidei, vienlaikus uzlabojot šo procesu veiktspēju.

Arodveselības pamatprincipi un darba higiēna

Darba vides drošības organizēšana un uzturēšana

Arodveselības riski un arodslimību uzskaite un izmeklēšanas pamati

Darba vide nozarēs

Bioloģiskie darba vides riski un biodrošība Darba aizsardzības sistēmas izveide un organizācija

Ilgtspējīga attīstība un vide Ķīmiskās vielas un to drošība Nanotehnoloģiju drošība

Darba iespējas Programmas absolventi būs tiesīgi veikt visus darba aizsardzības speciālista pienākumus, to skaitā darba vides iekšējo uzraudzību un darba vides risku novērtēšanu. Programmas beidzēji var tikt nodarbināti kā darba aizsardzības speciālisti jebkurā Latvijas uzņēmumā, strādāt kompetentajās institūcijās vai sniegt pakalpojumus darba aizsardzībā uzņēmumos, kā arī var strādāt par darba inspektoriem Valsts darba inspekcijā.

Uzņemšanas noteikumi Reflektantiem, kuri ieguvuši vidējo izglītību sākot ar 2004. gadu: CE matemātikā, CE latviešu valodā, CE angļu valodā vai CE franču valodā, vai CE vācu valodā. Reflektantiem, kuri ieguvuši vidējo izglītību līdz 2003. gadam: Vidējā atzīme latviešu valodā un literatūrā, atzīme matemātikā (vai vidējā atzīme algebrā un ģeometrijā), vidējā atzīme noteiktos mācību priekšmetos (vairāk sk. 90. lpp.). Ja esat jau ieguvis (-usi) pirmā līmeņa profesionālo izglītību darba aizsardzībā (kvalifikācija – darba aizsardzības speciālists), studijas bakalaura studiju programmā varat sākt 5. semestrī pēc individuāla studiju plāna. Šajā situācijā dokumentus aicinām iesniegt elektroniski, savu pieteikumu sūtot uz elektronisko pastu: DAstudijas@lu.lv. Slēdzot līgumu, fakultātē būs jāuzrāda personu apliecinošs dokuments un iepriekšējo pirmā līmeņa profesionālo izglītību apliecinoša dokumenta ar pielikumiem oriģināls. Ja kopš diploma ieguves mainīts vārds/uzvārds, būs jāuzrāda arī dokuments, kas apliecina šo faktu (piemēram, laulības apliecība).

ĶĪMIJAS FAKULTĀTE

Apgūstamie priekšmeti

15


MF

2020 2021

MedicÄŤnas fakultÄ te


Ārstniecība Otrā līmeņa profesionālā studiju programma Iegūstamā kvalifikācija Ārsta grāds

Studiju programmas forma

Studiju programmas ilgums

Pilna laika klātiene

12 semestri (6 gadi)

Studiju valoda Latviešu / angļu

Budžeta vietas (latv. val. programmā)

Studiju maksa 1. gadā 3000 EUR (programmai latviešu valodā) 9000 EUR (programmai angļu valodā)

Studiju programma sagatavo studentu ārsta profesijai un ir ļoti mūsdienīga – veidota, balstoties uz jaunākajiem zinātnes sasniegumiem un Eiropas valstu pieredzi, nodrošinot personalizētu medicīnas izglītību, kas atbilst 21. gadsimta mainīgās vides prasībām. Būtiska studiju sastāvdaļa ir praktiskās nodarbības un prakse, kas sākas jau trešajā studiju gadā un notiek Latvijas ievērojamākajās ārstniecības iestādēs. Studiju laikā tiek apgūtas gan profesionālajai darbībai nepieciešamās zināšanas, prasmes un kompetences, gan arī pētniecības iemaņas. Savstarpēja cieņa un augsta saskarsmes kultūra ir programmas vizītkarte un atbalsts nopietnajā studiju procesā, kas pa spēkam tikai pašiem mērķtiecīgākajiem un gudrākajiem. Tāpēc te students jau no pirmās dienas tiek uzrunāts ar vārdiem: “Labdien, kolēģi!”.

Ķīmija un fizika Cilvēka anatomija un fizioloģija

Neiroloģija, psihiatrija, psiholoģija Onkoloģija

Ģenētika

Pediatrija

Farmakoloģija

Ķirurģija un anestezioloģija

Histoloģija, embrioloģija, šūnu bioloģija Dzemdniecība, ginekoloģija

Iekšķīgās slimības Medicīniskā statistika Medicīnas tiesības Klīniskā prakse u. c.

Darba iespējas Absolventi var strādāt sertificēta ārsta uzraudzībā un turpināt studijas rezidentūrā, lai apgūtu specialitāti un kļūtu par sertificētiem speciālistiem ar patstāvīgas prakses tiesībām, un / vai turpināt studijas doktorantūrā. Ārstiem ir iespēja strādāt veselības aprūpes iestādēs, farmācijas uzņēmumos, aģentūrās un zinātniskajos institūtos.

Uzņemšanas noteikumi (programmai latviešu valodā) Reflektantiem, kuri ieguvuši vidējo izglītību sākot ar 2004. gadu: CE ķīmijā vai bioloģijā, vai fizikā, CE angļu, franču vai vācu valodā, CE latviešu valodā, CE matemātikā. Reflektantiem, kuri ieguvuši vidējo izglītību līdz 2003. gadam: Vidējā atzīme latviešu valodā un literatūrā, atzīme angļu, franču vai vācu valodā, atzīme ķīmijā vai bioloģijā, vai dabaszinībās, vidējā atzīme noteiktos mācību priekšmetos (vairāk sk. 90. lpp.). Īpašas prasības: vidējās izglītības dokumentā jābūt sekmīgam (ne zemākam par 4) vērtējumam bioloģijā, ķīmijā vai dabaszinībās. Priekšrocības: Latvijas valsts vai starptautiskās ķīmijas vai bioloģijas olimpiādes 1.–3. pakāpes ieguvējiem 2019. un 2020. gadā. Papildu punkti: LU Jauno mediķu skolas 2019. un 2020. gada absolventi, kuri saņēmuši sertifikātu, papildus iegūst 10 punktus, 2017. un 2018. gada absolventi – 5 punktus.

MEDICĪNAS FAKULTĀTE

Apgūstamie priekšmeti

17


Uzņemšanas noteikumi (programmai angļu valodā) Reflektantiem, kuri ieguvuši vidējo izglītību sākot ar 2004. gadu: CE ķīmijā vai bioloģijā, vai fizikā, CE angļu valodā, CE latviešu valodā, CE matemātikā. Reflektantiem, kuri ieguvuši vidējo izglītību līdz 2003. gadam: atzīme ķīmijā, atzīme bioloģijā, atzīme angļu valodā; vai atzīme dabaszinībās, atzīme angļu valodā.

MEDICĪNAS FAKULTĀTE

Īpašas prasības: vidējās izglītības dokumentā jābūt vērtējumam (ne zemākam par 6) ķīmijā, bioloģijā vai dabaszinībās un angļu valodā.

18


Farmācija Bakalaura studiju programma Iegūstamais grāds Veselības zinātņu bakalaura grāds farmācijā

Studiju programmas forma

Studiju programmas ilgums

Pilna laika klātiene

6 semestri (3 gadi)

Budžeta vietas

Studiju maksa gadā 2400 EUR

Farmācijas programmas saturs ir starptautiski reglamentēts un paredz apgūt darba tirgum nepieciešamās farmācijas un informācijas tehnoloģiju prasmes, zināšanas par medikamentiem un medikamentu ražošanā izmantotajām vielām un jaunākajiem zinātnes sasniegumiem farmācijas pamatdisciplīnās. Mācību saturs paredz iegūt labas farmācijas prakses kompetences un akcentē zinātniski pamatotas pieejas nozīmi veselības aizsardzības sistēmā. Programmā tiek ievēroti farmaceitiskās aprūpes pamatprincipi un realizācijas veidi, un bakalaura darba izstrādes laikā attīstās studentu patstāvīgā darba iemaņas. Starptautiskā sadarbība notiek Erasmus+ programmā. Populārākās apmaiņas universitātes ir Flo­ rences Universitāte (Itālijā), Helsinku Universitāte (Somijā) un Koimbras Universitāte (Portugālē), kā arī Utrehtas Augstskola (Nīderlandē).

Analītiskā ķīmija

Zāļu formu tehnoloģija

Farmakognozija

Slimību izcelsmes mehānismi

Klīniskā farmācija Praktiskā farmācija Anatomija un fizioloģija Zāļu vielu metabolisms

Ārstniecisko vielu biosintēze augos Farmakoloģija un farmakoterapija u. c.

Darba iespējas Ar bakalaura grādu var turpināt studijas maģistrantūrā, jo, lai iegūtu farmaceita sertifikātu, ir nepieciešams farmācijas maģistra grāds. Farmācijas bakalauri drīkst strādāt farmaceitiskos uzņēmumos, aģentūrās un zinātniskajos institūtos. LU bakalaura studiju programma “Farmācija” ir vienīgā studiju programma Latvijā, kurā iegūst bakalaura grādu farmācijā.

Uzņemšanas noteikumi Reflektantiem, kuri ieguvuši vidējo izglītību sākot ar 2004. gadu: CE angļu, franču vai vācu valodā, CE latviešu valodā, CE matemātikā. Reflektantiem, kuri ieguvuši vidējo izglītību līdz 2003. gadam: vidējā atzīme latviešu valodā un literatūrā, atzīme angļu, franču vai vācu valodā, atzīme ķīmijā vai dabaszinībās, vidējā atzīme noteiktos mācību priekšmetos (vairāk sk. 90. lpp.). Īpašas prasības: vidējās izglītības dokumentā jābūt sekmīgam (ne zemākam par 4) vērtējumam ķīmijā vai vismaz viduvējam (ne zemākam par 5) vērtējumam dabaszinībās. Priekšrocības: Latvijas valsts vai starptautiskās ķīmijas olimpiādes 1.–3. pakāpes ieguvējiem 2019. un 2020. gadā. Papildu punkti: LU Jauno mediķu skolas 2019. un 2020. gada absolventi, kuri saņēmuši sertifikātu, papildus iegūst 10 punktus, 2017. un 2018. gada absolventi – 5 punktus.

MEDICĪNAS FAKULTĀTE

Apgūstamie priekšmeti

19


Zobārstniecība Otrā līmeņa profesionālā studiju programma Iegūstamā kvalifikācija Zobārsta grāds

Studiju programmas forma

Studiju programmas ilgums

Pilna laika klātiene

10 semestri (5 gadi)

Studiju valoda

Studiju maksa gadā

Angļu

14 000 EUR

Zobārstniecības studiju programma sagatavo kvalificētus nozares speciālistus, kuru teorētiskās un praktiskās iemaņas ir atbilstošas, lai patstāvīgi sāktu praktizēt vispārējā zobārstniecībā. Sekmīgi apguvis programmu, students iegūst kompetenci zobu un mutes stāvokļa izmeklēšanā, iegūto datu dokumentēšanā, mutes, sejas un žokļu rajona slimību diagnostikā un ārstēšanas plānošanā, zobu formas, funkcijas un estētikas atjaunošanā u. c. Studentam ir pilnīgas zināšanas par veselu un bojātu zobu, alveolāro izaugumu, mutes dobuma gļotādas, žokļu un ar tiem saistīto audu struktūru un funkcijām, to saistību ar pacienta vispārējo veselības stāvokli, fizisko un sociālo labklājību.

Apgūstamie priekšmeti Fizioloģija Organiskā ķīmija

Muskuļu un skeleta sistēma

Dentālā anatomija

Sabiedrības veselība

Uzturs un mutes veselība

Ortodontija Protezēšana

Nozares angļu valoda mediķiem

Bērnu zobārstniecība

Profesionālā ētika zobārstniecībā Dentālās oklūzijas un žokļu funkcijas Elpošanas, gremošanas, izvadorgānu un cirkulatorās sistēmas

Preventīvā zobārstniecība Mutes, sejas, žokļa radioloģija Galvas, kakla anatomija u. c.

MEDICĪNAS FAKULTĀTE

Darba iespējas

20

Strādāt par vispārējās prakses zobārstu, turpināt studijas rezidentūrā, kā arī stāties doktorantūrā.

Uzņemšanas noteikumi Reflektantiem, kuri ieguvuši vidējo izglītību sākot ar 2004. gadu: CE ķīmijā vai bioloģijā, vai fizikā, CE angļu valodā, CE latviešu valodā, CE matemātikā. Reflektantiem, kuri ieguvuši vidējo izglītību līdz 2003. gadam: atzīme ķīmijā, atzīme bioloģijā, atzīme angļu valodā; vai atzīme dabaszinībās, atzīme angļu valodā. Īpašas prasības: vidējās izglītības dokumentā jābūt vērtējumam (ne zemākam par seši) ķīmijā, bioloģijā vai dabaszinībās un angļu valodā.


Māszinības Profesionālā bakalaura studiju programma Iegūstamais grāds Profesionālais bakalaura grāds veselības aprūpē un bērnu aprūpes māsas kvalifikācija vai internās aprūpes māsas, anestēzijas, intensīvās un neatliekamās aprūpes māsas, operāciju māsas, ambulatorās aprūpes māsas, ķirurģiskās aprūpes māsas, garīgās aprūpes māsas kvalifikācija

Studiju programmas forma

Studiju programmas ilgums

Pilna laika klātiene

8 semestri (4 gadi)

Studiju maksa gadā 1750 EUR

Studiju programma sagatavo profesionālas, mūsdienu darba tirgus prasībām atbilstošas māsas, attīstot analītiskās spējas aprūpē, prasmes un kompetenci patstāvīgi rīkoties dažādās aprūpes situācijās. Programma veicina māsu izaugsmi, nodrošinot zinātnisku pamatu profesionālajai darbībai un veicinot studējošo personības attīstību, ievērojot profesionālās ētikas prasības.

Apgūstamie priekšmeti

Klīniskā prakse Māszinību teorija Anestezioloģija un intensīvās terapijas pacientu aprūpe Pacientu aprūpe garīgo saslimšanu gadījumā Pacientu aprūpe ķirurģijā

Neatliekamā palīdzība vitālo funkciju atjaunošanā Bērnu aprūpe hronisku un akūtu saslimšanu gadījumā Sabiedrības veselības nodrošināšana Māsu darba organizācija un vadība Zinātniskās publikācijas Pētniecības metodes māszinībās u. c.

Darba iespējas Absolventi var strādāt veselības aprūpes jomā par māsu kādā no iegūtajām pamatspecialitātēm; par māsu vadītāju vai pedagogu veselības aprūpes jomā. Pēc studiju beigšanas un pamatspecialitātes iegūšanas iespējams iegūt sertifikātu specialitātē.

Uzņemšanas noteikumi Medicīnas koledžu (ar 2004. gadu) absolventus, kuri ieguvuši pirmā līmeņa profesionālo augstāko izglītību un ceturto profesionālās kvalifikācijas līmeni, uzņem LU noteikumos noteiktā kārtībā, atbilstoši MK noteikumiem Nr. 932 “Studiju uzsākšanas kārtība vēlākos studiju posmos”. Personas, kurām ir pirmā līmeņa augstākā izglītība ar kvalifikāciju māsa, ārsta palīgs vai vecmāte, kā arī veselības zinātņu bakalaurs un/vai maģistra grāds māszinībās, – var sākt studijas profesionālā bakalaura studiju programmā “Māszinības” 7. semestrī (4. studiju gads).

MEDICĪNAS FAKULTĀTE

Specialitāti nodrošinošā prakse

21


Radiogrāfija Profesionālā bakalaura studiju programma Iegūstamais grāds Profesionālais bakalaurs radiogrāfijā un radiogrāfera kvalifikācija

Studiju programmas forma

Studiju programmas ilgums

Pilna laika klātiene

8 semestri (4 gadi)

Studiju maksa gadā 3000 EUR

Studiju programma sagatavo kompetentus, mūsdienu prasībām atbilstošus, multiprofesionālus speciālistus radiogrāfijā darbam ar modernām digitālām tehnoloģijām pacientu aprūpē radioloģijā un staru terapijā. Studējošie iegūst zināšanas un prasmes diagnostiskās radioloģijas, datortomogrāfijas, magnētiskās rezonanses, radionuklīdās diagnostikas, ultrasonogrāfijas, kā arī kodolterapijas un staru terapijas procedūru veikšanā.

Apgūstamie priekšmeti Staru terapija un onkoloģija Radioloģijas metodes I (datortomogrāfija) Radioloģijas metodes II (magnētiskā rezonanse)

Radioloģijas metodes III (ultrasonogrāfija) Radionuklīdā diagnostika Traumu biomehānika u. c.

Darba iespējas

MEDICĪNAS FAKULTĀTE

Studiju programmas absolventi strādā dažādās ārstniecības iestādēs – slimnīcās, veselības aprūpes centros, doktorātos, privātpraksēs – un ir iespēja specializēties ne tikai diagnostiskās radioloģijas metodēs, bet arī radionuklīdajā diagnostikā, kodolterapijā un staru terapijā. Pēc studiju beigšanas un praktiskās darba pieredzes ir iespējams iegūt sertifikātu specialitātē.

22

Uzņemšanas noteikumi Medicīnas koledžu (ar 2004. gadu) absolventus, kuri ieguvuši pirmā līmeņa profesionālo augstāko izglītību un kvalifikāciju “radiologa asistents”, uzņem LU noteikumos noteiktā kārtībā, atbilstoši MK noteikumiem Nr. 932 “Studiju uzsākšanas kārtība vēlākos studiju posmos”. Personas, kurām ir pirmā līmeņa augstākā izglītība ar kvalifikāciju “radiologa asistents”, var sākt studijas profesionālā bakalaura studiju programmā “Radiogrāfija” 7. semestrī (4. studiju gads).


FMOF

2020 2021

Fizikas, matemÄ tikas un optometrijas fakultÄ te


Fizika

Bakalaura studiju programma Iegūstamais grāds Dabaszinātņu bakalaura grāds fizikā

Studiju programmas forma

Studiju programmas ilgums

Pilna laika klātiene

6 semestri (3 gadi)

Budžeta vietas

Studiju maksa gadā 2000 EUR

Fizikas bakalaura programma veido studentos izpratni par fizikālām likumsakarībām apkārtējā pasaulē un tehnoloģijās, attīsta radošumu, kritisko domāšanu, eksperimentālās prasmes, fizikālas un matemātiskas modelēšanas spējas, sagatavojot darbam pētniecībā, industrijā, izglītības vai citās jomās. Iegūtās prasmes un izpratnes līmenis ļauj studēt fizikas maģistra un citās radniecīgās maģistra programmās, tai skaitā pasaules labākajās augstskolās. Studijas notiek modernās auditorijās un laboratorijās, studiju centrā ir students, un tajās tiek izmantotas modernās mācību metodes. Docētāji ir starptautiski aktīvi zinātnieki, kas doktora grādu un darba pieredzi ieguvuši labās ārvalstu augstskolās. Daļu programmas ir iespējams apgūt partneraugstskolās citās Eiropā valstīs.

Fizika

Nanozinātne

Ķīmija

Elementārdaļiņu fizika

Bioloģija

Eksperimentu vadība

Astronomija

Matemātiskā analīze

Programmēšanas pamati

Lineārā algebra

Prakse Fizikālie mērījumi Datu apstrāde Elektronika

Diferenciālvienā­ dojumi Datormodelēšana, neironu tīkli un mākslīgais intelekts u. c.

Darba iespējas Studenti sāk strādāt specialitātē jau no pirmā kursa vai arī prakses kursā, un, beidzot studijas, visiem absolventiem ir darba pieredze fizikas nozarē. Fizikas bakalauri strādā uzņēmumos, institūtos, valsts pārvaldē, skolās un augstskolās Latvijā un ārvalstīs, veido savus jaunuzņēmumus. Tā ir interesanta un dinamiska darba vide, kas nodrošina tālākas attīstības iespējas.

Uzņemšanas noteikumi Reflektantiem, kuri ieguvuši vidējo izglītību sākot ar 2004. gadu: 1. variants: CE latviešu valodā, CE angļu valodā vai CE franču valodā, vai CE vācu valodā; CE matemātikā, CE fizikā ņem vērā tikai gadījumos, ja tāds kārtots. 2. variants: CE latviešu valodā, CE angļu valodā vai CE franču valodā, vai CE vācu valodā; CE matemātikā, CE fizikā. Reflektantiem, kuri ieguvuši vidējo izglītību līdz 2003. gadam: vidējā atzīme latviešu valodā un literatūrā, atzīme matemātikā (vai vidējā atzīme algebrā un ģeometrijā) vai fizikā, vidējā atzīme noteiktos mācību priekšmetos (vairāk sk. 90. lpp.).

Priekšrocības: Latvijas valsts, Eiropas vai starptautiskās fizikas vai matemātikas olimpiādes 1.–3. pakāpes un atzinības rakstu ieguvējiem 2019. un 2020. gadā vai Latvijas skolēnu ZPD konferences fizikas un astronomijas zinātņu nozares 1.–3. pakāpes ieguvējiem 2019. un 2020. gadā; atklātās fizikas, matemātikas un astronomijas olimpiādes 1.–3. vietas un atzinības rakstu ieguvējiem 2019. un 2020. gadā.

FIZIKAS, MATEMĀTIKAS UN OPTOMETRIJAS FAKULTĀTE

Apgūstamie priekšmeti

Papildu punkti: LU Jauno fiziķu skolas dalībnieki, kas saņēmuši sertifikātu 2020. gadā, papildus iegūst 100 punktu.

25

Īpaši nosacījumi: vidējās izglītības dokumentā jābūt sekmīgam (ne zemākam par 4) vērtējumam fizikā.


Matemātika Bakalaura studiju programma Iegūstamais grāds Dabaszinātņu bakalaura grāds matemātikā

Studiju programmas forma

Studiju programmas ilgums

Pilna laika klātiene

8 semestri (4 gadi)

Budžeta vietas

Studiju maksa gadā 2000 EUR

Programma sniedz teorētisko zināšanu un pētniecības iemaņu un prasmju apguvi matemātikas zinātnes nozares pamatjomā. Nozīmīgu vietu studijās ieņem datorprogrammu lietošanas iespēju apguve, īpaši to izmantošana dažādu problēmu matemātiskai modelēšanai un atbilstošu matemātikas uzdevumu skaitliskai risināšanai. Studentiem iespējams apgūt arī interesējošos sociālo un humanitāro zinātņu kursus. Programmā ir paredzēta astoņu nedēļu prakse. Programmas absolventi ir sagatavoti tālākām studijām matemātikas maģistrantūrā kā Latvijas, tā arī citu valstu universitātēs vai arī maģistra studijām citās zinātņu nozarēs, kuru attīstībai ir būtiskas kvalificētas matemātikas zināšanas.

Apgūstamie priekšmeti Matemātiskā analīze

Optimizācijas metodes

Algebra

Skaitliskās metodes

Analītiskā ģeometrija

Matemātiskās modelēšanas principi

Matemātiskā loģika Diferenciāl­ vienādojumi

FIZIKAS, MATEMĀTIKAS UN OPTOMETRIJAS FAKULTĀTE

Varbūtību teorija un matemātiskā statistika

26

Matemātiskās fizikas vienādojumi Programmēšana un datori u. c.

Darba iespējas Programmas beidzēji ir ieguvuši nepieciešamo akadēmisko zināšanu bāzi augstas kvalifikācijas profesionāliem matemātikas lietojumiem tautsaimniecībā (matemātiskā modelēšana, tehnomatemātika, matemātiskā statistika). Dabaszinātņu bakalaura grāda matemātikā ieguvēji ir arī gaidīti darbā dažādu īpašuma formu uzņēmumos un iestādēs kā analītiķi vai pētnieki.

Uzņemšanas noteikumi Reflektantiem, kuri ieguvuši vidējo izglītību sākot ar 2004. gadu: CE matemātikā, CE latviešu valodā, CE angļu valodā vai CE franču valodā, vai CE vācu valodā. Reflektantiem, kuri ieguvuši vidējo izglītību līdz 2003. gadam: vidējā atzīme latviešu valodā un literatūrā, atzīme matemātikā (vai vidējā atzīme algebrā un ģeometrijā), vidējā atzīme noteiktos mācību priekšmetos (vairāk sk. 90. lpp.). Priekšrocības: Latvijas valsts vai starptautiskās matemātikas, fizikas vai informātikas (programmēšanas) olimpiādes 1.–3. pakāpes un atzinības rakstu ieguvējiem 2019. un 2020. gadā; Latvijas valsts skolēnu ZPD konferences matemātikas zinātņu nozares 1.–3. pakāpes ieguvējiem 2019. un 2020. gadā; atklātās fizikas vai matemātikas olimpiādes 1.–3. vietas ieguvējiem 2019. un 2020. gadā. Papildu punkti: LU Mazās matemātikas universitātes dalībnieki, kas saņēmuši sertifikātu 2020. gadā, papildus iegūst 100 punktu.


Matemātiķis statistiķis Profesionālā bakalaura studiju programma Iegūstamais grāds un kvalifikācija Profesionālais bakalaura grāds statistikas matemātikā un statistikas matemātiķa kvalifikācija

Studiju programmas forma

Studiju programmas ilgums

Pilna laika klātiene

8 semestri (4 gadi)

Budžeta vietas

Studiju maksa gadā 2000 EUR

Profesionālās augstākās izglītības bakalaura studiju programmas “Matemātiķis statistiķis” mērķis ir sagatavot kvalificētus matemātiķus un statistiķus, kuri varētu strādāt Latvijas valsts iestādēs un privātā sektora uzņēmumos – ministrijās, Centrālajā Statistikas pārvaldē, pašvaldībās, auditorfirmās, apdrošināšanas un pārapdrošināšanas sabiedrībās, bankās un citur par statistikas matemātiķi vai citā profesijā, kurā nepieciešams sistemātiski veikt dziļu, matemātiski pamatotu statistisko analīzi, veikt matemātisko modelēšanu un uz datiem balstītu nākotnes iespēju prognozēšanu. Programma paredz praksi, kuras laikā students varēs studiju kursos iegūtās teorētiskās zināšanas un praktiskās iemaņas izmantot reālu praktisku uzdevumu risināšanā, kā arī apgūt profesijas specifiku.

Programmēšana un datori

Matemātiskā statistika

Algebra

Laikrindu analīze

Analītiskā ģeometrija Matemātiskās loģikas un kopu teorijas elementi Matemātiskā analīze

Varbūtību teorija Izlases apsekojumi Vērtspapīru portfeļi un to vadīšana Studiju darbs ar paketi R u. c.

Darba iespējas Programmas beidzēji ir ieguvuši nepieciešamo akadēmisko zināšanu bāzi augstas kvalifikācijas profesionāliem matemātikas lietojumiem tautsaimniecībā (īpaši matemātiskajā statistikā). Profesionālā bakalaura grāda statistikas matemātikā ieguvēji ir arī gaidīti darbā Centrālajā statistikas pārvaldē, GfK, Kantar TNS u. c. iestādēs, kas veic dažādas aptaujas un analītiskus pētījumus; BALTA, BTA, ERGO u. c. apdrošināšanas uzņēmumos; Latvijas Bankā, SEB bankā, Swedbank u. c. bankās, kuras veic analītiskus finanšu pētījumus; Valsts zemes dienestā, Valsts ieņēmumu dienestā un citās valsts un privātajās iestādēs, kas apstrādā un analizē datus.

Uzņemšanas noteikumi Reflektantiem, kuri ieguvuši vidējo izglītību sākot ar 2004. gadu: CE matemātikā, CE latviešu valodā, CE angļu valodā vai CE franču valodā, vai CE vācu valodā. Reflektantiem, kuri ieguvuši vidējo izglītību līdz 2003. gadam: vidējā atzīme latviešu valodā un literatūrā, atzīme matemātikā (vai vidējā atzīme algebrā un ģeometrijā), vidējā atzīme noteiktos mācību priekšmetos (vairāk sk. 90. lpp.). Priekšrocības: Latvijas valsts vai starptautiskās matemātikas, fizikas vai informātikas (programmēšanas) olimpiādes 1.–3. pakāpes un atzinības rakstu ieguvējiem 2019. un 2020. gadā; Latvijas skolēnu ZPD konferences matemātikas zinātņu nozares 1.–3. pakāpes ieguvējiem 2019. un 2020. gadā; atklātās fizikas vai matemātikas olimpiādes 1.–3. vietas ieguvējiem 2019. un 2020. gadā. Papildu punkti: LU Mazās matemātikas universitātes dalībnieki, kas saņēmuši sertifikātu 2020. gadā, papildus iegūst 100 punktu.

FIZIKAS, MATEMĀTIKAS UN OPTOMETRIJAS FAKULTĀTE

Apgūstamie priekšmeti

27


Optometrija Bakalaura studiju programma Iegūstamais grāds Dabaszinātņu bakalaura grāds optometrijā

Studiju programmas forma

Studiju programmas ilgums

Budžeta vietas

Pilna laika klātiene (PLK), nepilna laika neklātiene (NLN) – tikai programmai angļu valodā

PLK 6 semestri (3 gadi), NLN 8 semestri (4 gadi)

(latv. val. programmā)

Studiju maksa gadā 2600 EUR

Studiju valoda Latviešu / angļu

Optometrijas bakalaura studijas ir redzes zinātnē un primārās redzes aprūpes mūsdienu problemātikā balstītas plaša profila studijas. LU piedāvātajā studiju programmā iegūstamais grāds līdzīgi kā Lielbritānijā, ASV un Austrālijā ir dabas zinātnēs, bet papildu profesionālās prasmes un iemaņas ir no primārās redzes aprūpes jomas – optometrijas. Studiju programmas akadēmiskais saturs pamatā veidojas no dabaszinātņu priekšmetiem un speciāli izvēlētiem medicīnas priekšmetiem, kuri attiecas uz cilvēka redzes sistēmu. Programma sniedz studējošajiem zinātnisku pamatu viņu turpmākajai profesionālajai darbībai primārajā redzes aprūpē, attīstot zinātniskās analīzes spējas un prasmi patstāvīgi risināt ar pacientu redzes defektiem saistītas problēmas, kā arī iemaņas studējošo turpmākajam zinātniskajam darbam.

FIZIKAS, MATEMĀTIKAS UN OPTOMETRIJAS FAKULTĀTE

Apgūstamie priekšmeti

28

Acs anatomija un fizioloģija

Vispārīgā fizioloģija

Binokulārā redze Bioloģija

Redzes refraktīvie defekti

Fizika optometristiem

Acs farmakoloģija

Matemātika optometristiem

Redzes psihofizika u. c.

Ķīmija optometristiem

Redzes fizioloģija

Darba iespējas Pēc studiju beigšanas absolventi strādā par optometrista asistentiem optikās un klīnikās, palīdzot veikt nepieciešamos redzes funkciju novērtējumus un mērījumus vai apmācot pacientu kontaktlēcu lietošanā un kopšanā. Studiju prakses laikā iegūtās prasmes ļauj kļūt arī par optiķi vai redzes ergonomikas konsultantu. Ja absolvents vēlas kļūt par optometristu, studijas jāturpina profesionālajā Optometrijas maģistrantūras programmā.

Uzņemšanas noteikumi (programmai latviešu valodā) Reflektantiem, kuri ieguvuši vidējo izglītību sākot ar 2004. gadu: CE matemātikā, CE latviešu valodā, CE angļu valodā vai CE franču valodā, vai CE vācu valodā. Reflektantiem, kuri ieguvuši vidējo izglītību līdz 2003. gadam: vidējā atzīme latviešu valodā un literatūrā, atzīme matemātikā (vai vidējā atzīme algebrā un ģeometrijā), vidējā atzīme noteiktos mācību priekšmetos (vairāk sk. 90. lpp.). Priekšrocības: Latvijas valsts vai starptautiskās fizikas, ķīmijas, bioloģijas vai matemātikas olimpiādes 1.–3. pakāpes ieguvējiem 2019. un 2020. gadā vai Latvijas skolēnu ZPD konferences fizikas un astronomijas zinātņu nozares vai bioloģijas zinātņu nozares vai veselības zinātnes 1.–3. pakāpes ieguvējiem 2019. un 2020. gadā; atklātās fizikas, ķīmijas vai matemātikas olimpiādes 1.–3. vietas ieguvējiem 2019. un 2020. gadā.


Uzņemšanas noteikumi (programmai angļu valodā) Reflektantiem, kuri ieguvuši vidējo izglītību sākot ar 2004. gadu: CE matemātikā, CE latviešu valodā, CE angļu valodā.

FIZIKAS, MATEMĀTIKAS UN OPTOMETRIJAS FAKULTĀTE

Reflektantiem, kuri ieguvuši vidējo izglītību līdz 2003. gadam: Atzīme angļu valodā, atzīme matemātikā (vai vidējā atzīme algebrā un ģeometrijā), vidējā atzīme noteiktos mācību priekšmetos (vairāk sk. 90. lpp.).

29


DF

2020 2021

Datorikas fakultÄ te


Datorzinātnes Bakalaura studiju programma Iegūstamais grāds Dabaszinātņu bakalaura grāds datorzinātnēs

Studiju programmas forma

Studiju programmas ilgums

Pilna laika klātiene

8 semestri (4 gadi)

Budžeta vietas

Studiju maksa gadā 2000 EUR

Bakalaura studiju programma “Datorzinātnes” ir mūsdienīga, Eiropas ekspertu atzīta studiju programma, ko apliecina jau divreiz iegūtā Eiropas Informātikas programmu kvalitātes zīme “Euro-Inf Label”. Studiju programma atzīta arī par darba devēju ieteiktāko studiju programmu Latvijā. Programmas mērķis ir sagatavot speciālistus, kas spēj projektēt un izstrādāt sarežģītas lietojumpro­ grammas un informatīvās sistēmas. Programma izveidota tā, lai sniegtu pamatzināšanas datorikā, izvēlētajā specializācijā un matemātikā, attīstītu praktiskās iemaņas sarežģītu programmu izveidē, kā arī izpratni par zinātniski pētnieciskā darba izstrādi. Studiju programmas pirmie divi gadi sniedz vispusīgu teorētisko bāzi, savukārt četru mēnešu prakse kādā IT organizācijā dod iespēju likt lietā iegūtās zināšanas un apgūt papildu prasmes. Programmā studentam jāizvēlas kāda no sešām specializācijām: “Datorzinātne”, “Informācijas tehnoloģijas”, “Informācijas sistēmas”, “Programmatūras inženierija”, “Datoru inženierija”, “Datorikas didaktika”. Programmā paredzēta prakse kādā IT organizācijā: starptautiskā uzņēmumā, valsts pārvaldē, jaunuzņēmumā u. c. Studiju apmaiņā studentiem ir iespēja doties uz vairāk nekā 30 sadarbības universitātēm.

Programmēšana (dažādas programmēšanas valodas, datu struktūras, algoritmi) Datoru uzbūve Tīmekļa tehnoloģijas Datubāzes Operētājsistēmas

Projektu pārvaldība Matemātika Datorzinātnes matemātiskie pamati (automātu teorija, algoritmu teorija, varbūtības teorija, analītiskā ģeometrija) u. c.

Darba iespējas Studiju programmas absolventiem ir ļoti plašas iespējas atrast darbu savā specialitātē, jo IT speciālisti ir pieprasīti darba tirgū gan Latvijā, gan ārpus tās robežām. Studiju programmu atzinīgi novērtējuši darba devēji: 2017., 2018. un 2019. gadā LU datorzinātņu bakalaura studiju programma atzīta par darba devēju ieteiktāko studiju programmu Latvijā. Dabaszinātņu bakalaura grāda datorzinātnēs ieguvēji ir sagatavoti studijām maģistra studiju programmās datorikā kā Latvijas, tā arī citu pasaules valstu universitātēs.

Uzņemšanas noteikumi Reflektantiem, kuri ieguvuši vidējo izglītību sākot ar 2004. gadu: CE matemātikā, CE latviešu valodā, CE angļu valodā vai CE franču valodā, vai CE vācu valodā. Reflektantiem, kuri ieguvuši vidējo izglītību līdz 2003. gadam: vidējā atzīme latviešu valodā un literatūrā, atzīme matemātikā (vai vidējā atzīme algebrā un ģeometrijā), vidējā atzīme noteiktos mācību priekšmetos (vairāk sk. 90. lpp.). Priekšrocības: Latvijas valsts vai starptautiskās matemātikas vai informātikas (programmēšanas) olimpiādes 1.–3. pakāpes ieguvējiem 2019. un 2020. gadā; Latvijas skolēnu ZPD konferences datorzinātnes un informātikas zinātņu nozaru vai matemātikas zinātņu nozares 1.–3. pakāpes ieguvējiem 2019. un 2020. gadā; atklātās matemātikas olimpiādes 1.–3. vietas ieguvējiem 2019. un 2020. gadā.

DATORIKAS FAKULTĀTE

Apgūstamie priekšmeti

31


Programmēšana un datortīklu administrēšana Pirmā līmeņa profesionālās augstākās izglītības studiju programma Iegūstamā kvalifikācija Programmētāja vai datorsistēmu un datortīkla administratora kvalifikācija

Studiju programmas forma Pilna laika klātiene

Studiju programmas ilgums 5 semestri (2,5 gadi) Pabeidzot šo programmu, studentam ir iespēja turpināt studijas bakalaura studiju programmās vai otrā līmeņa profesionālās augstākās izglītības studiju programmās

Budžeta vietas

Studiju maksa gadā 2000 EUR

Studiju programmas mērķis ir divarpus gadu laikā sagatavot informācijas un komunikācijas tehnoloģiju industrijā strādāt spējīgus speciālistus, kas ir gatavi strauji mainīgā vidē apgūt jaunas tehnoloģijas un var piedalīties lietojumprogrammu un informācijas sistēmu izstrādē vai datoru tīklu izveidē un datoru sistēmu administrēšanā. Studiju programmas nobeigumā absolventi iegūst pirmā līmeņa profesionālās augstākās izglītības diplomu un kvalifikāciju “Programmētājs” vai “Datorsistēmu un datortīklu administrators”. Programmā paredzēta prakse kādā IT organizācijā: starptautiskā uzņēmumā, valsts pārvaldē, jaunuzņēmumā u. c. Studiju apmaiņā studentiem ir iespēja doties uz vairāk nekā 30 sadarbības universitātēm ārzemēs.

Apgūstamie priekšmeti Programmēšana

Datu struktūras

Datoru arhitektūra un datortīkli

Algoritmi

Matemātika

Operētājsistēmas u. c.

Datubāzes

DATORIKAS FAKULTĀTE

Darba iespējas

32

Studiju programmas absolventiem ir ļoti plašas iespējas atrast darbu savā specialitātē, jo IT speciālisti ir pieprasīti darba tirgū gan Latvijā, gan ārpus tās. Pēc diploma un profesionālās kvalifikācijas iegūšanas ir iespēja bez konkursa turpināt studijas LU bakalaura studiju programmā “Datorzinātnes” 6. semestrī.

Uzņemšanas noteikumi Reflektantiem, kuri ieguvuši vidējo izglītību sākot ar 2004. gadu: CE matemātikā, CE latviešu valodā, CE angļu valodā vai CE franču valodā, vai CE vācu valodā. Reflektantiem, kuri ieguvuši vidējo izglītību līdz 2003. gadam: vidējā atzīme latviešu valodā un literatūrā, atzīme matemātikā (vai vidējā atzīme algebrā un ģeometrijā), vidējā atzīme noteiktos mācību priekšmetos (vairāk sk. 90. lpp.). Priekšrocības: Latvijas valsts vai starptautiskās matemātikas vai informātikas (programmēšanas) olimpiādes 1.–3. pakāpes ieguvējiem 2019. un 2020. gadā; Latvijas skolēnu ZPD konferences datorzinātnes un informātikas zinātņu nozaru vai matemātikas zinātņu nozares 1.–3. pakāpes ieguvējiem 2019. un 2020. gadā; atklātās matemātikas olimpiādes 1.–3. vietas ieguvējiem 2019. un 2020. gadā.


Datorzinātne un organizāciju tehnoloģijas Bakalaura studiju programma Iegūstamais grāds Bakalaura grāds datorvadībā un datorzinātnē, saņemot gan LU, gan RTU diplomu. Studentam ir iespēja pēdējo gadu studēt ASV, Bufalo Universitātē (BU), Ņujorkas štatā, un saņemt arī BU diplomu. Ja vidējā atzīme, pabeidzot studijas, ir vairāk nekā 6,0, ir iespēja saņemt arī RTU Rīgas Biznesa skolas diplomu

Studiju programmas forma

Studiju programmas ilgums

Studiju maksa gadā 1. gadā

Pilna laika klātiene

8 semestri (4 gadi)

4190 EUR

Studiju valoda: angļu

Starpdisciplināro Baltijas IT līderu izcilības bakalaura studiju programmu “Datorzinātne un organizāciju tehnoloģijas” kopīgi īsteno Latvijas Universitāte, Rīgas Tehniskā universitāte, RTU Rīgas Biznesa skola, sadarbojoties ar Bufalo Universitāti Amerikas Savienotajās Valstīs. Programmas mērķis ir sagatavot augsti kvalificētus datorzinātņu jomas līderus, kuri, izmantojot tehnoloģijas, spēs sniegt būtisku pievienoto vērtību ikvienai organizācijai. Šī programma ir izveidota tā, lai sniegtu studentam gan pamatzināšanas datorzinātņu jomā un izvēlētajā specializācijā, gan attīstītu praktiskās un sociālās iemaņas, piemēram, līderību, dizaina un biznesa domāšanu. Studiju programmas pirmajos divos gados students apgūst vispusīgu teorētisko bāzi, bet no trešā studiju gada izvēlei tiek piedāvātas specializācijas. Divas datorzinību specializācijas: 1) Mākslīgais intelekts un datu attēlošana; 2) Algoritmi un datordrošība; un divas vadībzinību specializācijas: 1) Finanses; 2) Vispārējā vadība.

Datorzinātņu kursi: Programmēšana Mākslīgais intelekts Datu drošība Datu struktūras Matemātika un algoritmi u. c. Vadībzinību kursi:

Organizāciju, projektu, cilvēkresursu, mārketinga vadība Vispārizglītojošie kursi: Ievads psiholoģijā Starptautiskais bizness

Finanšu vadība

Starptautiskā komerclikumdošana

Investīciju vadība

Vispārējā māksla

Starptautiskais bizness un likumdošana

Darba iespējas Šīs programmas absolventi kļūs par līderiem ar kritiskas un analītiskas domāšanas iemaņām, attīstītām lēmumu pieņemšanas prasmēm, prasmēm vadīt komandu, analizēt situācijas un risināt problēmas, īstenot radošus tehnoloģiju projektus un praktiskus ikdienas darbus. Programmas absolventiem ir ļoti plašas karjeras iespējas augsta līmeņa vadītāju pozīcijās gan Latvijā, gan ārzemēs.

Uzņemšanas noteikumi Uzņemšanas procesu Latvijas Universitātes un Rīgas Tehniskās universitātes kopīgajā bakalaura studiju programmā “Datorzinātne un organizāciju tehnoloģijas” organizē Rīgas Tehniskās universitātes Rīgas Biznesa skola. Plašāka informācija par programmu un uzņemšanu www.bitl.lv

DATORIKAS FAKULTĀTE

Apgūstamie priekšmeti

33


SZF

2020 2021

Sociālo zinātņu fakultāte


Informācijas pārvaldība Bakalaura studiju programma Iegūstamais grāds Sociālo zinātņu bakalaura grāds bibliotēkzinātnē un informācijā

Studiju programmas forma

Studiju programmas ilgums

Pilna laika klātiene

6 semestri (3 gadi)

Budžeta vietas

Studiju maksa gadā 2100 EUR

Informācijas pārvaldības bakalaura studiju programma nodrošina zināšanu un prasmju ieguvi, kas nepieciešamas, lai veidotu informācijas sistēmas un pārvaldītu informācijas resursus dažādās institūcijās (bibliotēkās, informācijas centros, arhīvos, kā arī ikvienā organizācijā). Apgūstamie priekšmeti aptver tematus par informācijas resursiem mūsdienu sabiedrībā, informācijas resursu pārvaldību, informācijas sistēmām un informācijas pakalpojumiem, institūciju pārvaldību, kā arī ekonomiku, socioloģiju, komunikāciju, tiesībām, saskarsmes psiholoģiju, kultūras vēsturi u. c.

Vadīšanas teorija Datu bāžu veidošanas pamati Informācijas infrastruktūra un institūcijas Lietojamība un informācijas arhitektūra Ievads metadatos Informācijas sistēmas Tīmekļa vietņu veidošanas pamati Digitālās bibliotēkas un repozitāriji

Sociālo tīklu analīzes metodes Informācijpratība Informācijas avoti un meklēšana Informācijas organizēšana Zināšanu organizēšana Informācijas un zināšanu pārvaldība organizācijās Elektroniskie dokumenti: digitālā saglabāšana u. c.

Darba iespējas Bibliotēkas, informācijas centri, valsts, pašvaldību institūcijas un komercstruktūras, kas veic informācijas resursu vākšanu, organizēšanu un izplatīšanu, darbu ar klientiem un informācijas lietotājiem, informācijas sistēmām, sīkāk skatīt www.szf.lu.lv sadaļā “Gribu studēt SZF”.

Uzņemšanas noteikumi Reflektantiem, kuri ieguvuši vidējo izglītību sākot ar 2004. gadu: CE latviešu valodā, CE angļu valodā, franču valodā vai vācu valodā, CE matemātikā. Reflektantiem, kuri ieguvuši vidējo izglītību līdz 2003. gadam: vidējā atzīme latviešu valodā un literatūrā, atzīme angļu, franču vai vācu valodā, vidējā atzīme noteiktos mācību priekšmetos (vairāk sk. 90. lpp.). Priekšrocības: LU SZF rīkotā skolēnu zinātniski pētnieciskā darba konkursa informācijas pārvaldībā 1. vietas ieguvējiem 2019. un 2020. gadā. Papildu punkti: LU SZF rīkotā skolēnu zinātniski pētnieciskā darba konkursa informācijas pārvaldībā 1.–3. vietas ieguvēji 2019. un 2020. gadā saņem papildu punktus: 1. vietas ieguvēji saņem 100, 2. vietas – 75, 3. vietas ieguvēji – 50 punktu. Skolēna zinātniski pētnieciskajam darbam jābūt oriģinālam pētījumam, kas iesniegts tikai LU SZF konkursam.

SOCIĀLO ZINĀTŅU FAKULTĀTE

Apgūstamie priekšmeti

35


Komunikācijas zinātne Bakalaura studiju programma Iegūstamais grāds Sociālo zinātņu bakalaura grāds komunikācijas zinātnē

Studiju programmas forma

Studiju programmas ilgums

Pilna laika klātiene (PLK), nepilna laika neklātiene (NLN)

PLK 6 semestri (3 gadi), NLN 7 semestri (3,5 gadi)

Budžeta vietas

Studiju maksa gadā PLK 2100 EUR, NLN 1575 EUR

Studiju programmā ir četras apakšprogrammas – žurnālistika, korporatīvā komunikācija, reklāma un multimediju producēšana. Specializēšanās izvēlētajā apakšprogrammā notiek sākot ar trešo ­semestri. Žurnālistikas apakšprogrammā ir praktiski orientētas studijas, kā vākt informāciju un sagatavot to dažādiem medijiem un auditorijām. Studenti trenējas multimediju studijā un patstāvīgi gatavo materiālus dažādiem mediju veidiem (ziņas, TV sižetus, žurnālu rakstus, filmas). Korporatīvās komunikācijas apakšprogrammā studenti apgūst zināšanas par organizāciju komunikācijas interesēm un vajadzībām, mārketinga komunikāciju, mācās plānot kampaņas, analizē sabiedrisko attiecību praksi un praktiski izstrādā paši savus projektus. Reklāmas apakšprogrammā studenti apgūst reklāmas kampaņu plānošanu un organizēšanu, mārketinga komunikāciju, reklāmas dizainu un tekstus un praktiski izstrādā paši savus projektus. Multimediju producēšanas apakšprogrammā studenti gūst multimediju producēšanas prasmes – praktiskas zināšanas par TV filmu veidošanu, multimediju ziņu formātiem un veidošanas principiem, mediju ekonomiku, multimediju moderēšanu u. c.

Apgūstamie priekšmeti Komunikācijas psiholoģija un ētika

Mediju industrijas

Starptautiskā un globālā komunikācija

Sabiedrisko attiecību un reklāmas stratēģija un taktika

Multimediju Komunikācijas tiesības producēšana

Kultūras teorija un vēsture Sociālie mediji un digitālā kultūra

SOCIĀLO ZINĀTŅU FAKULTĀTE

Latvijas mediju vide

36

Korporatīvā komunikācija sociālajos medijos Organizāciju komunikācijas prasme

Mārketinga komunikācija Audiovizuālā žurnālistika Mediju reklāmu producēšana Reklāmas kampaņas u. c.

Darba iespējas Radio, televīzijā, laikrakstos, žurnālos un interneta portālos strādājoši reportieri, komentētāji un žurnālisti, ziņu nodaļu un mediju redaktori, sabiedrisko attiecību un reklāmas speciālisti, preses sekretāri, sīkāk skatīt www.szf.lu.lv sadaļā “Gribu studēt SZF”.

Uzņemšanas noteikumi Reflektantiem, kuri ieguvuši vidējo izglītību sākot ar 2004. gadu: CE latviešu valodā, CE angļu valodā, franču valodā vai vācu valodā, CE matemātikā. Reflektantiem, kuri ieguvuši vidējo izglītību līdz 2003. gadam: vidējā atzīme latviešu valodā un literatūrā, atzīme angļu, franču vai vācu valodā, vidējā atzīme noteiktos mācību priekšmetos (vairāk sk. 90. lpp.). Priekšrocības: LU SZF rīkotā skolēnu zinātniski pētnieciskā darba konkursa komunikācijas zinātnē un / vai radošo konkursu komunikācijas zinātnē 1. vietas ieguvējiem 2019. un 2020. gadā. Papildu punkti: LU SZF rīkotā skolēnu zinātniski pētnieciskā darba konkursa komunikācijas zinātnē un / vai radošo konkursu komunikācijas zinātnē 1.–3. vietas ieguvēji 2019. un 2020. gadā saņem papildu punktus: 1. vietas ieguvēji saņem 100, 2. vietas – 75, 3. vietas ieguvēji – 50 punktu. Skolēna zinātniski pētnieciskajam darbam jābūt oriģinālam pētījumam, kas iesniegts tikai LU SZF konkursam.


Politikas zinātne Bakalaura studiju programma Iegūstamais grāds Sociālo zinātņu bakalaura grāds politikas zinātnē

Studiju programmas forma

Studiju programmas ilgums

Pilna laika klātiene

6 semestri (3 gadi)

Budžeta vietas

Studiju maksa gadā 2100 EUR

Bakalaura akadēmiskās studiju programmas “Politikas zinātne” sagatavo profesionāļus ar padziļinātām zināšanām par politiskām sistēmām un valsts administrāciju, izpratni par starptautiskajām norisēm, par Eiropas Savienības sociāli ekonomiskajiem un politiskajiem procesiem, kā arī par Latvijas vietu tajos. Programmu absolventi vienlīdz kvalificēti var veikt pētniecisko darbību un piedalīties sociāli politiskajos procesos starptautiskajā, reģionālajā un vietējā līmenī, veidot nozares politiku un gatavot rīcībpolitikas dokumentus.

Politikas teorija

Ārpolitikas analīze

Politisko ideju vēsture

Reģionālā drošības politika

Ievads Latvijas tiesību sistēmā Ievads starptautiskajā politikā Ārpolitikas analīze Diplomātiskais protokols Politiskā ētika un ideoloģijas Publiskā uzstāšanās

Publiskā sektora vadība Globālā dienaskārtība Eiropas Savienības politika, lēmumu pieņemšana Eiropas Savienības publiskā komunikācija u. c.

Darba iespējas Valsts un pašvaldību iestādes, domnīcas, nevalstiskās organizācijas, diplomātija, starptautiskās organizācijas, vietējie un starptautiskie uzņēmumi, masu mediji, sabiedrisko attiecību un reklāmas speciālisti, preses sekretāri, sīkāk skatīt www.szf.lu.lv sadaļā “Gribu studēt SZF”.

Uzņemšanas noteikumi Reflektantiem, kuri ieguvuši vidējo izglītību sākot ar 2004. gadu: CE latviešu valodā, CE angļu valodā, franču valodā vai vācu valodā, CE matemātikā.

Reflektantiem, kuri ieguvuši vidējo izglītību līdz 2003. gadam: vidējā atzīme latviešu valodā un literatūrā, atzīme angļu, franču vai vācu valodā, vidējā atzīme noteiktos mācību priekšmetos (vairāk sk. 90. lpp.). Priekšrocības: Latvijas skolēnu zinātniskās pētniecības darbu (ZPD) konferences politikas zinātņu nozares 1. pakāpes ieguvējiem 2019. un 2020. gadā; LU SZF rīkotā skolēnu zinātniski pētniecisko darbu konkursa politikas zinātnes sekcijas 1. vietas ieguvējiem 2019. un 2020. gadā; LU Jauno politiķu skolas 1. vietas ieguvējiem 2020. gadā; Politikas un tiesību atklātās olimpiādes 1. vietas ieguvējiem 2019. un 2020. gadā. Skolēna zinātniski pētnieciskajam darbam jābūt oriģinālam pētījumam, kas iesniegts tikai LU SZF konkursam. Papildu punkti: Latvijas skolēnu zinātniskās pētniecības darbu (ZPD) konferences politikas zinātnes zinātņu nozares 1.–3. pakāpes ieguvēji 2019. un 2020. gadā un / vai LU SZF rīkotā skolēnu zinātniski pētniecisko darbu konkursa politikas zinātnes sekcijas 1.–3. vietas ieguvēji 2019. un 2020. gadā un / vai LU Jauno politiķu skolas 1.–3. vietas ieguvēji 2020. gadā saņem papildu punktus: 1. pakāpes / vietas ieguvēji saņem 100 punktu, 2. pakāpes / vietas – 75, 3. pakāpes / vietas ieguvēji – 50 punktu. Skolēna zinātniski pētnieciskajam darbam jābūt oriģinālam pētījumam, kas iesniegts tikai LU SZF konkursam. Politikas un tiesību atklātās olimpiādes 1.–3. vietas ieguvēji 2019. un 2020. gadā saņem papildu punktus: 1. vietas ieguvēji 75 punktus, 2. vietas i­ eguvēji – 50 punktu, 3. vietas – 25 punktus.

SOCIĀLO ZINĀTŅU FAKULTĀTE

Apgūstamie priekšmeti

37


Socioloģija Bakalaura studiju programma Iegūstamais grāds Sociālo zinātņu bakalaura grāds socioloģijā

Studiju programmas forma

Studiju programmas ilgums

Pilna laika klātiene

6 semestri (3 gadi)

Budžeta vietas

Studiju maksa gadā 2100 EUR

Socioloģijas bakalaura studiju programma sniedz zināšanas par sociālajiem, politiskajiem un ekonomiskajiem procesiem sabiedrībā un indivīda vietu tajos. Tā pēta mūsu kā sociālu būtņu uzvedību – no anonīmu indivīdu īslaicīgiem kontaktiem ielas drūzmā līdz pat globāliem sociāliem procesiem. Socioloģijas bakalaura studiju programma sniedz zināšanas, prasmes un kompetences sociālo procesu izpētē, sociālās informācijas apkopošanā un analīzē. Studenti apgūst socioloģijas teorijas un socioloģisko pētījumu metodes, iemācās ne tikai saskatīt sociālās problēmas, bet arī ieteikt iespējamos to risinājumus. Programmas absolventi kļūst par profesionāli kvalificētiem socioloģijas speciālistiem ar padziļinātām teorijas un pētniecības metožu zināšanām, iemaņām sociālās informācijas apkopošanā un analīzē.

Apgūstamie priekšmeti Filozofijas pamati

Politiskā līdzdalība

Socioloģisko pētījumu metodes

Organizāciju teorijas

Mārketinga pētījumi Darba tirgus socioloģija Pilsētas socioloģija Antropoloģijas teorijas Statistikas analīzes metodes socioloģiskajos pētījumos

Inovācijas un sabiedrība Sociālie pētījumi: dizains, praktiskā realizācija un izmantojums Patērētāju kultūra mūsdienās Organizāciju socioloģiskā pētniecība u. c.

SOCIĀLO ZINĀTŅU FAKULTĀTE

Darba iespējas

38

Pēc socioloģijas studijām LU ir iespējams izvēlēties vienu no trim galvenajiem profesionālās karjeras virzieniem – darbu valsts pārvaldē, socioloģisko pētījumu uzņēmumos vai akadēmisko karjeru. Studiju programmas absolventi strādā gan ministrijās un pašvaldībās, gan lielākajās socioloģisko pētījumu firmās par projektu vadītājiem, par pētniekiem un docētājiem akadēmiskajās iestādēs – pētnieciskajos institūtos un universitātēs, sīkāk skatīt www.szf.lu.lv sadaļā “Gribu studēt SZF”.

Uzņemšanas noteikumi Reflektantiem, kuri ieguvuši vidējo izglītību sākot ar 2004. gadu: CE latviešu valodā, CE angļu valodā, franču valodā vai vācu valodā, CE matemātikā. Reflektantiem, kuri ieguvuši vidējo izglītību līdz 2003. gadam: vidējā atzīme latviešu valodā un literatūrā, atzīme angļu, franču vai vācu valodā, vidējā atzīme noteiktos mācību priekšmetos (vairāk sk. 90. lpp.). Priekšrocības: Latvijas skolēnu ZPD konferences socioloģijas zinātņu nozares 1. pakāpes ieguvējiem 2019. un 2020. gadā. Papildu punkti: Latvijas skolēnu ZPD konferences socioloģijas un sociālā darba zinātņu nozares 1.–3. pakāpes ieguvēji 2019. un 2020. gadā saņem papildu punktus: 1. pakāpes ieguvēji saņem 100, 2. pakāpes – 75, 3. – 50 punktu.


Sociālais darbs Bakalaura studiju programma Iegūstamais grāds un kvalifikācija Profesionālais bakalaura grāds sociālajā darbā un sociālā darbinieka kvalifikācija

Studiju programmas forma

Studiju programmas ilgums

Pilna laika klātiene

8 semestri (4 gadi)

Budžeta vietas

Studiju maksa gadā 1900 EUR

Sociālā darba profesionālā bakalaura studiju programma ir viena no nedaudzajām, kas līdzās akadēmiskajai izglītībai sniedz nepieciešamo zināšanu, prasmju un vērtību bāzi profesionālai kvalifikācijai. Programmas mērķis ir sagatavot speciālistus ar otrā līmeņa profesionālo augstāko izglītību, profesionālā bakalaura grādu sociālajā darbā un piektā līmeņa profesionālo kvalifikāciju “Sociālais darbinieks”. Latvijas Universitātē īstenotajā programmā akcents ir uz sociālā darba vispārējo praksi, kā arī pētniecības metožu apguvi augstā līmenī, jo praktiski visi pasniedzēji veic arī zinātnisko darbu.

Apgūstamie priekšmeti Sociālā darba ētika un vērtības Sociālā darba projektu vadīšana Sociālā darba metodes un process Saskarsme sociālajā darbā

Ģimene kā sistēma Latvijas sociālās drošības sistēma Pētījumi sociālajā darbā Psihosociālais darbs Ģimenes socioloģija

Sociālā darba teorijas

Sociālais darbs ar vielu atkarīgām personām

Brīvprātīgo darba vadīšana

Sociālais darbs kopienā

Sociālā politika

Uzņemšanas noteikumi Reflektantiem, kuri ieguvuši vidējo izglītību sākot ar 2004. gadu: CE latviešu valodā, CE angļu valodā, franču valodā vai vācu valodā, CE matemātikā. Reflektantiem, kuri ieguvuši vidējo izglītību līdz 2003. gadam: vidējā atzīme latviešu valodā un literatūrā, atzīme angļu, franču vai vācu valodā, vidējā atzīme noteiktos mācību priekšmetos (vairāk sk. 90. lpp.).

Studiju programmas absolventi var strādāt sociālās labklājības nozares valsts un pašvaldību iestādēs, dienestos, nevalstiskajās organizācijās (nacionālās un starptautiskās), privātās organizācijās, sociālajos uzņēmumos; iegūtā profesionālā kvalifikācija un bakalaura grāds ļauj strādāt sociālās labklājības jomā arī citās valstīs.

SOCIĀLO ZINĀTŅU FAKULTĀTE

Darba iespējas

39


BVEF

2020 2021

Biznesa, vadÄŤbas un ekonomikas fakultÄ te


E-biznesa un loģistikas vadības sistēmas Profesionālā bakalaura studiju programma Iegūstamais grāds un kvalifikācija Profesionālais bakalaura grāds elektroniskajā biznesā un elektroniskās komercijas speciālista kvalifikācija

Studiju programmas forma

Studiju programmas ilgums

Pilna laika klātiene (PLK), nepilna laika klātiene (NLK)

PLK 8 semestri (4 gadi), NLK 9 semestri (4,5 gadi)

Budžeta vietas

Studiju maksa gadā PLK 2000, NLK 1500 EUR

Profesionālās bakalaura studiju programmas mērķis ir sagatavot uzņēmējus, kuri spēj veidot biznesu globālajā pasaulē, izmantojot visas moderno tehnoloģiju sniegtās iespējas, kā arī speciālistus, kuri plāno, projektē, izstrādā un uztur elektroniskās vadības sistēmas uzņēmējdarbības nodrošināšanai internetā. Programma dod iespēju strādāt ar jaunākajām informācijas tehnoloģijām un apgūt nākotnē pieprasītu profesiju, kā arī saņemt profesionālo bakalaura grādu elektroniskajā biznesā ar tiesībām turpināt studijas maģistrantūrā. Studenti jau studiju laikā iegūst stabilu un labi atalgotu darbu.

Biznesa statistika

Vadības teorija

Makroekonomika

Ētika biznesā

Matemātika ekonomistiem

Reklāma tīmeklī

Mikroekonomika Finanšu teorija, grāmatvedība Tirgvedība

Programmēšanas pamati E-tirdzniecības un maksājumu sistēmas u. c.

Darba iespējas Studiju programmas absolventi veido savus uzņēmumus vai kļūst par uzņēmumu vērtīgākajiem darbiniekiem. Absolventi ir e-komercijas vadītāji un speciālisti, sistēmu vai biznesa analītiķi, informācijas tehnoloģiju konsultanti, datorspeciālisti, sistēmu projektētāji un projektu vadītāji, tīmekļa programmētāji, tīkla un datubāzu administratori.

Uzņemšanas noteikumi Reflektantiem, kuri ieguvuši vidējo izglītību sākot ar 2004. gadu: CE matemātikā, CE latviešu valodā, CE angļu valodā, franču valodā vai vācu valodā. Reflektantiem, kuri ieguvuši vidējo izglītību līdz 2003. gadam: vidējā atzīme latviešu valodā un literatūrā, atzīme matemātikā (vai vidējā atzīme algebrā un ģeometrijā), vidējā atzīme noteiktos mācību priekšmetos (vairāk sk. 90. lpp.).

BIZNESA, VADĪBAS UN EKONOMIKAS FAKULTĀTE

Apgūstamie priekšmeti

41


Ekonomika Bakalaura studiju programma Iegūstamais grāds Sociālo zinātņu bakalaura grāds ekonomikā

Studiju programmas forma

Studiju programmas ilgums

Pilna laika klātiene (PLK), nepilna laika neklātiene (NLN)

PLK 6 semestri (3 gadi), NLN 8 semestri (4 gadi)

Budžeta vietas

Studiju maksa gadā PLK 2000, NLN 1500 EUR

Programma sniedz studentiem iespēju iegūt akadēmisku izglītību ekonomikā, kļūt par personībām ar analītiskās domāšanas iemaņām, izkopt prasmi patstāvīgi risināt problēmas, pieņemt lēmumus un veikt radošu un praktisku darbu. Tā sniedz praktiskas zināšanas un rīkus ekonomikas jautājumu risināšanai. Studiju programmā ir paredzēta iespēja specializēties uzņēmējdarbības ekonomikas, finanšu un kredīta, grāmatvedības, kontroles un analīzes, analītiskās ekonomikas jomā. Nepilna laika neklātienes studentiem tiek piedāvāta iespēja specializēties uzņēmējdarbības ekonomikas jomā. Iespēja turpināt studijas maģistrantūrā.

Apgūstamie priekšmeti Ekonomikas politika un vēsture

Ekonomisko pētījumu metodoloģija

Makroekonomika

Eiropas ekonomiskā integrācija

Uzņēmējdarbības ekonomika Mikroekonomika Darba ekonomika

BIZNESA, VADĪBAS UN EKONOMIKAS FAKULTĀTE

Finanses, to analīze

42

Nodokļu uzskaite

Tirgvedības stratēģija uzņēmējdarbībā Starptautiskās tirdzniecības modeļi u. c.

Darba iespējas Absolventi var strādāt uzņēmumos, bankās, auditorfirmās, ministrijās, Valsts ieņēmumu dienestā, muitā un citās iestādēs par finanšu speciālistiem, grāmatvežiem, nodokļu ekonomistiem, auditoru asistentiem, statistiķiem, ekonomistiem analītiķiem.

Uzņemšanas noteikumi Reflektantiem, kuri ieguvuši vidējo izglītību sākot ar 2004. gadu: CE matemātikā, CE latviešu valodā, CE angļu valodā, franču valodā vai vācu valodā. Reflektantiem, kuri ieguvuši vidējo izglītību līdz 2003. gadam: vidējā atzīme latviešu valodā un literatūrā, atzīme matemātikā (vai vidējā atzīme algebrā un ģeometrijā), vidējā atzīme noteiktos mācību priekšmetos (vairāk sk. 90. lpp.). Priekšrocības: Latvijas valsts ekonomikas olimpiādes 1.–2. pakāpes ieguvējiem 2019. un 2020. gadā vai Latvijas skolēnu ZPD konferences ekonomikas un uzņēmējdarbības zinātņu nozares 1.–3. pakāpes ieguvējiem 2019. un 2020. gadā.


Finanšu menedžments Profesionālā bakalaura studiju programma Iegūstamais grāds un kvalifikācija Profesionālais bakalaura grāds finanšu vadīšanā un finanšu ekonomista kvalifikācija

Studiju programmas forma

Studiju programmas ilgums

Pilna laika klātiene (PLK), nepilna laika klātiene (NLK)

PLK 8 semestri (4 gadi), NLK 9 semestri (4,5 gadi)

Budžeta vietas

Studiju maksa gadā PLK 2000, NLK 1500 EUR

Programmas mērķis ir sagatavot augsti kvalificētus finanšu ekonomistus darbam valsts institūcijās un iestādēs, komercsabiedrībās jebkurā tautsaimniecības nozarē, pašvaldību institūcijās, nevalstiskajās un starptautiskajās organizācijās, kā arī palīdzēt apgūt ekonomikas un finanšu vadības zinību teorētiskos pamatus un finanšu ekonomista darbam nepieciešamās praktiskās zināšanas. Studiju programma dod iespēju studentiem izprast ekonomikas procesu cēloņsakarības un jēdzienus, attīstīt ekonomisko domāšanu. Programmas absolventi finanšu ekonomisti spēj risināt aktuālās nozares problēmas: izvērtēt un salīdzināt ekonomiskās un finanšu darbības alternatīvas, novērtēt to iespējamās sekas un riskus. Programmas absolventi ir konkurētspējīgi gan Latvijā, gan Eiropas Savienībā. Iespēja turpināt studijas maģistrantūrā.

Apgūstamie priekšmeti Finanšu teorija

Banku vadība

Kvalitātes vadība

Finanšu pakalpojumu tirgvedība Nodokļu sistēma

Mikroekonomika

Projektu vadība

Statistika ekonomistiem

Publiskās finanses

Eiropas ekonomiskā un monetārā integrācija

Finanšu un banku darbības rādītāji u. c.

Darba iespējas Programmas absolventi strādā par ekonomistiem, finansistiem, finanšu speciālistiem, finanšu direktoriem, grāmatvežiem uzņēmumos, komercbankās, apdrošināšanas kompānijās, pensiju, ­ieguldījumu fondos, valsts un pašvaldību iestādēs, kā arī nevalstiskajās un starptautiskajās organizācijās.

Uzņemšanas noteikumi Reflektantiem, kuri ieguvuši vidējo izglītību sākot ar 2004. gadu: CE latviešu valodā, CE matemātikā, CE angļu valodā, franču valodā vai vācu valodā. Reflektantiem, kuri ieguvuši vidējo izglītību līdz 2003. gadam: vidējā atzīme latviešu valodā un literatūrā, atzīme matemātikā (vai vidējā atzīme algebrā un ģeometrijā), vidējā atzīme noteiktos mācību priekšmetos (vairāk sk. 90. lpp.).

BIZNESA, VADĪBAS UN EKONOMIKAS FAKULTĀTE

Komercdarbības ekonomika

43


Grāmatvedība, analīze un audits Bakalaura studiju programma Iegūstamais grāds Sociālo zinātņu bakalaura grāds grāmatvedībā un nodokļos

Studiju programmas forma

Studiju programmas ilgums

Pilna laika klātiene (PLK), nepilna laika klātiene (NLK)

PLK 8 semestri (4 gadi), NLK 9 semestri (4,5 gadi)

Budžeta vietas

Studiju maksa gadā PLK 2000, NLK 1500 EUR

Programma sagatavo Latvijas un starptautiskiem uzņēmumiem augsti kvalificētus speciālistus darbam publiskajā un privātajā sektorā ar vispusīgām profesionālām kompetencēm grāmatvedības, nodokļu, finanšu analīzes un audita jomā. Studenti iegūst prasmes finanšu pārskatu sagatavošanā un saimnieciskās darbības analizēšanā vadības lēmumu pieņemšanai publiskajā un privātajā sektorā. Programmas absolventiem ir iespēja iegūt sociālo zinātņu maģistra grādu grāmatvedībā un nodokļos, turpinot studijas maģistra studiju programmā “Grāmatvedība un audits” tikai vienu gadu, vai arī turpināt studijas citās akadēmiskā vai profesionālā maģistra studiju programmās.

BIZNESA, VADĪBAS UN EKONOMIKAS FAKULTĀTE

Apgūstamie priekšmeti

44

Makroekonomika

Finanšu vadība

Ētika biznesā un korporatīvā sociālā atbildība

Ekonomisko situāciju novērtēšana un prognozēšana

Statistika ekonomikā un biznesā

Nodokļu politika un prakse

Finanšu pārskatu analīze

Grāmatvedības teorija u. c.

Maksātspējas prognozēšana

Darba iespējas Absolventi var strādāt Latvijas un ārvalstu uzņēmumos, bankās, auditorfirmās, valsts iestādēs un citur par finanšu direktoriem, galvenajiem grāmatvežiem, grāmatvežiem, ekonomistiem, auditoriem un zvērināta revidenta palīgiem, kā arī par grāmatvedības ārpakalpojumu sniedzējiem.

Uzņemšanas noteikumi Reflektantiem, kuri ieguvuši vidējo izglītību sākot ar 2004. gadu: CE matemātikā, CE latviešu valodā, CE angļu valodā, franču valodā vai vācu valodā. Reflektantiem, kuri ieguvuši vidējo izglītību līdz 2003. gadam: vidējā atzīme latviešu valodā un literatūrā, atzīme matemātikā (vai vidējā atzīme algebrā un ģeometrijā), vidējā atzīme noteiktos mācību priekšmetos (vairāk sk. 90. lpp.).


Industriālās inženierijas vadība Profesionālā bakalaura studiju programma Iegūstamais grāds un kvalifikācija

Studiju programmas forma

Studiju programmas ilgums

Profesionālais bakalaura grāds industriālās inženierijas vadībā un sistēmu vadības inženiera kvalifikācija

Pilna laika klātiene

8 semestri (4 gadi)

Budžeta vietas

Studiju maksa gadā

(programmā latviešu valodā)

2300 EUR (programmām latviešu un angļu valodā)

Studiju valoda Latviešu vai angļu

Studiju programma ir unikāla un vienīgā Baltijas valstīs. Tā sagatavo augsti kvalificētus, konkurētspējīgus un kompetentus speciālistus. Mūsdienīgi radošā studiju procesā studentiem ir iespēja iegūt zināšanas, prasmes un kompetences starpdisciplinārā studiju programmā, kas apvieno inženierzinātņu, vadībzinātnes un dabas zinību studiju kursus. Inženierzinātņu studiju kursos studējošie gūst izpratni par sistēmu vadības principiem industriālajā inženierijā un praktiskās iemaņas ražošanas tehnisko procesu nodrošināšanā un pilnveidē. Savukārt vadības zinību studiju kursu apguve sniedz zināšanas par vadības principiem un cilvēkresursu vadību, uzņēmējdarbības organizēšanu, inovāciju un efektivitātes vadību, kā arī nepieciešamo ekonomisko aprēķinu veikšanu. Iespēja turpināt studijas maģistrantūrā.

Augstākā matemātika Fizika Ķīmija Uzņēmuma stratēģijas un politikas vadīšana Industriālā ergonomika

Inovāciju vadība inženierijā Inženierekonomika un izmaksu analīze Procesu vadības metodes un modeļi Programmēšana Vides aizsardzība ražošanā

Darba iespējas Absolventi var strādāt par augstākā līmeņa vadītājiem un sistēmu vadības inženieriem jebkuras industrijas uzņēmumā. Iegūtās zināšanas ļauj gan izprast un regulēt uzņēmuma tehnoloģiskos procesus, gan arī vadīt uzņēmumus un organizāciju struktūrvienības. Tirgus izpēte liecina, ka Latvijā un citur pasaulē trūkst augsti kvalificētu darbinieku ar inženiera kvalifikāciju, un nākotnē pieprasījums pēc šāda veida speciālistiem strauji pieaugs.

Uzņemšanas noteikumi Reflektantiem, kuri ieguvuši vidējo izglītību sākot ar 2004. gadu: CE matemātikā, CE latviešu valodā, CE angļu valodā. Reflektantiem, kuri ieguvuši vidējo izglītību līdz 2003. gadam: vidējā atzīme latviešu valodā un literatūrā, atzīme matemātikā (vai vidējā atzīme algebrā un ģeometrijā), atzīme angļu valodā, vidējā atzīme noteiktos mācību priekšmetos (vairāk sk. 90. lpp.).

BIZNESA, VADĪBAS UN EKONOMIKAS FAKULTĀTE

Apgūstamie priekšmeti

45


Starptautiskā ekonomika un komercdiplomātija Bakalaura studiju programma Iegūstamais grāds Sociālo zinātņu bakalaura grāds starptautiskajā ekonomikā

Studiju programmas forma

Studiju programmas ilgums

Pilna laika klātiene

8 semestri (4 gadi)

Budžeta vietas (programmā latviešu valodā)

Studiju maksa gadā 2800 EUR (programmām latviešu un angļu valodā)

Studiju valoda Latviešu vai angļu Programma ir unikāla starpdisciplināra programma, kas veidota ar nolūku sniegt studentiem plašas zināšanas ne tikai starptautiskajā ekonomikā un biznesā, bet arī juridiskajos, politikas zinātnes, svešvalodu un vispārizglītojošos priekšmetos. Studentiem ir iespēja attīstīt prasmes strādāt komandā un iekļauties tautsaimniecības attīstības procesos, saskatīt ekonomiskās attīstības kopsakarības. Pro­ gramma veicina koordināciju un sadarbību starp dažādu sektoru institūcijām, studenti varēs attīstīt arī analītiskās spējas veikt patstāvīgus pētījumus un risināt starpdisciplināras problēmas. Iespēja turpināt studijas maģistrantūrā.

BIZNESA, VADĪBAS UN EKONOMIKAS FAKULTĀTE

Apgūstamie priekšmeti

46

Ievads starptautiskajās studijās Saskarsmes psiholoģija Socioloģija Politikas zinātne Kultūras vēsture un teorija Iedzīvotāji un attīstība Ekonomiskās sistēmas un to transformācija Ekonomisko teoriju vēsture

Ekonomikas antropoloģija Matemātika ekonomistiem Mikroekonomika Baltijas valstu ekonomika Starptautiskā monetārā ekonomika Pasaules reģionu salīdzinošā analīze Komerciālā diplomātija Starptautiskās tirdzniecības modeļi u. c.

Darba iespējas Absolventi ir komercdiplomāti, nacionālo un starptautisko uzņēmumu un organizāciju ārējo sakaru speciālisti, referenti un projektu vadītāji.

Uzņemšanas noteikumi (programmai latviešu valodā) Reflektantiem, kuri ieguvuši vidējo izglītību sākot ar 2004. gadu: CE angļu valodā, CE latviešu valodā, CE matemātikā.

Reflektantiem, kuri ieguvuši vidējo izglītību līdz 2003. gadam: vidējā atzīme latviešu valodā un literatūrā, atzīme angļu valodā, atzīme matemātikā (vai vidējā atzīme algebrā un ģeometrijā), vidējā atzīme noteiktos mācību priekšmetos (vairāk sk. 90. lpp.). Priekšrocības: Latvijas valsts ekonomikas olimpiādes 1.–2. pakāpes ieguvējiem 2019. un 2020. gadā vai Latvijas skolēnu ZPD konferences ekonomikas un uzņēmējdarbības zinātņu nozares 1.–3. pakāpes ieguvējiem 2019. un 2020. gadā.

Uzņemšanas noteikumi (programmai angļu valodā) Reflektantiem, kuri ieguvuši vidējo izglītību sākot ar 2004. gadu: CE angļu valodā, CE matemātikā, CE latviešu valodā. Reflektantiem, kuri ieguvuši vidējo izglītību līdz 2003. gadam: atzīme angļu valodā, atzīme matemātikā (vai vidējā atzīme algebrā un ģeometrijā), vidējā atzīme noteiktos mācību priekšmetos (vairāk sk. 90. lpp.).


Biznesa vadība Bakalaura studiju programma Iegūstamais grāds Sociālo zinātņu bakalaura grāds vadībzinātnē

Studiju programmas forma

Studiju programmas ilgums

Pilna laika klātiene (PLK), nepilna laika klātiene (NLK)

PLK 6 semestri (3 gadi), NLK 7 semestri (3,5 gadi)

Budžeta vietas (programmā latviešu valodā)

Studiju valoda Latviešu vai angļu

Studiju maksa gadā PLK 2000, NLK 1500 EUR (programmai latviešu valodā), PLK 2500 EUR (programmai angļu valodā)

Bakalaura studiju programma sagatavo konkurētspējīgus speciālistus ar profesionālām un praktiskām iemaņām vadības zinātnē. Studentiem ir iespējams specializēties organizāciju vadības, biznesa analīzes, mārketinga un starptautiskā biznesa jomā. Nepilna laika klātienes studijās ir paredzēta iespēja specializēties organizāciju vadības un mārketinga jomā. Iespēja turpināt studijas maģistrantūrā.

Matemātika ekonomikai un biznesam

Bizness un ekonomikas vēsture

Uzņēmuma izveide un attīstība

Lēmumu pieņemšanas metodes

Mārketings, mārketings internetā Komercdarbības tiesiskais regulējums Starptautiskā ekonomika un bizness Vadības teorija

Cilvēkresursu vadība

Pārdošanas organizēšana un vadīšana Projektu vadīšanas pamati Loģistika un piegādes ķēde u. c.

Vadības psiholoģija

Darba iespējas Absolventi var strādāt valsts un privātos uzņēmumos, bankās, valsts pārvaldē, pašvaldību un zinātniskās pētniecības iestādēs. Bakalaura studiju programma ļauj sākt savu uzņēmējdarbību dažādās tautsaimniecības jomās.

Uzņemšanas noteikumi (programmai latviešu valodā) Reflektantiem, kuri ieguvuši vidējo izglītību sākot ar 2004. gadu: CE matemātikā, CE latviešu valodā, CE angļu, franču vai vācu valodā.

Reflektantiem, kuri ieguvuši vidējo izglītību līdz 2003. gadam: vidējā atzīme latviešu valodā un literatūrā, atzīme matemātikā (vai vidējā atzīme algebrā un ģeometrijā), vidējā atzīme noteiktos mācību priekšmetos (vairāk sk. 90. lpp.). Priekšrocības: Latvijas valsts ekonomikas olimpiādes 1.–2. pakāpes ieguvējiem 2019. un 2020. gadā vai Latvijas skolēnu ZPD konferences ekonomikas un uzņēmējdarbības zinātņu nozares 1.–3. pakāpes ieguvējiem 2019. un 2020. gadā.

Uzņemšanas noteikumi (programmai angļu valodā) Reflektantiem, kuri ieguvuši vidējo izglītību sākot ar 2004. gadu: CE angļu valodā, CE matemātikā, CE latviešu valodā. Reflektantiem, kuri ieguvuši vidējo izglītību līdz 2003. gadam: atzīme angļu valodā, atzīme matemātikā (vai vidējā atzīme algebrā un ģeometrijā), vidējā atzīme noteiktos mācību priekšmetos (vairāk sk. 90. lpp.).

BIZNESA, VADĪBAS UN EKONOMIKAS FAKULTĀTE

Apgūstamie priekšmeti

47


JF

2020 2021

Juridiskā fakultāte


Tiesību zinātne Bakalaura studiju programma Iegūstamais grāds Sociālo zinātņu bakalaura grāds tiesību zinātnē

Studiju programmas forma

Studiju programmas ilgums

Pilna laika klātiene (PLK), nepilna laika klātiene (NLK), nepilna laika neklātiene (NLN)

PLK 6 semestri (3 gadi), NLK 7 semestri (3,5 gadi), NLN 8 semestri (4 gadi)

Budžeta vietas

Studiju maksa gadā 2400 EUR

Bakalaura studiju programma ir pirmais solis ceļā uz jurista kvalifikācijas iegūšanu. Tās galvenais mērķis ir sniegt pamatzināšanas un kompetences visās tiesību nozarēs. Studentiem ir iespēja specializēties, izvēloties interesējošās nozares kursus no obligātās izvēles kursu kataloga. Pirmās praktiskās iemaņas tiek iegūtas, izmantojot tādas studiju metodes kā kāzusu (juridisku problēmsituāciju) risināšana, tiesas procesa izspēles u. tml., bet studiju nobeigumā studenti dodas praksē nozarē, kurā izstrādā bakalaura darbu. Studijas notiek augsti kvalificētu docētāju – tiesnešu, zvērinātu advokātu, dažādu valsts institūciju vadītāju un citi nozares profesionāļu – vadībā.

Administratīvās tiesības

Lietu tiesības

Administratīvais process

Mantojuma tiesības

Civilprocess Darba tiesības Eiropas Savienības tiesības Ģimenes tiesības Jurista ētika Juridiskā svešvaloda Konstitucionālās tiesības Krimināltiesības Kriminālprocess

Saistību tiesības Starptautiskās privāttiesības Starptautiskās publiskās tiesības Tiesību teorija Latvijas tiesību vēsture Civiltiesības Dokumentu rakstīšana un analīze Vides aizsardzība Tiesību filozofija

Darba iespējas Tā kā bakalaura studiju programmas sekmīga apguve ir priekšnoteikums studiju turpināšanai maģistra līmenī un jurista kvalifikācijas ieguvei, bakalaura studiju programmas absolventi var strādāt gan valsts pārvaldē, gan privātos

uzņēmumos, kā arī tiesās, advokatūrā, prokuratūrā, notariātā, Eiropas Savienības un starptautiskās institūcijās.

Uzņemšanas noteikumi Reflektantiem, kuri ieguvuši vidējo izglītību sākot ar 2004. gadu: CE latviešu valodā, CE angļu, franču vai vācu valodā, CE matemātikā, atzīme vēsturē. Reflektantiem, kuri ieguvuši vidējo izglītību līdz 2003. gadam: vidējā atzīme latviešu valodā un literatūrā, atzīme angļu, franču vai vācu valodā, atzīme vēsturē, atzīme matemātikā (vai vidējā atzīme algebrā un ģeometrijā), vidējā atzīme noteiktos mācību priekšmetos (vairāk sk. 90. lpp.). Priekšrocības: Latvijas skolēnu ZPD konferences tiesību zinātnes zinātņu nozares 1.–3. pakāpes ieguvējiem 2019. un 2020. gadā; LU Jauno juristu universitātes noslēguma testa 1.–3. vietas ieguvējiem 2020. gadā. Papildu punkti: LU Jauno juristu universitātes noslēguma testa kārtotāji 2020. gadā, kuri ieguvuši vismaz 70 % no vērtējuma, papildus iegūst 50 punktu.

JURIDISKĀ FAKULTĀTE

Apgūstamie priekšmeti

49


HZF

2020 2021

Humanitāro zinātņu fakultāte


Angļu filoloģija Bakalaura studiju programma Iegūstamais grāds Humanitāro zinātņu bakalaura grāds filoloģijā

Studiju programmas forma

Studiju programmas ilgums

Pilna laika klātiene (PLK), nepilna laika neklātiene (NLN)

PLK 8 semestri (4 gadi), NLN 10 semestru (5 gadi)

Budžeta vietas

Studiju maksa gadā PLK 2100, NLN 1600 EUR

Studiju valoda Angļu, latviešu

Studiju programmā ir divas apakšprogrammas: angļu-angļu un angļu-skandināvu. Angļu-angļu apakšprogrammā tiek apgūtas zināšanas valodniecībā (fonētikā un fonoloģijā, leksikoloģijā, stilistikā, gramatikā un terminoloģijā), literatūrzinātnē (arī par britu un amerikāņu literatūru kultūrvēsturiskā kontekstā) un kultūras studijās (par galvenajiem anglofonajiem reģioniem – Lielbritāniju, Amerikas Savienotajām Valstīm un Kanādu). Studenti spēj interpretēt saikni starp filoloģiju un tās lietojumu citās nozarēs un lietišķos sociālos kontekstos, piemēram, izglītībā, ekonomikā, jurisprudencē, mākslā, politikā un plašsaziņas līdzekļos. Augstā līmenī tiek apgūta otrā svešvaloda (piemēram, spāņu, franču, vācu, itāļu vai krievu). Studenti, kuri tiks uzņemti 2020./2021. akadēmiskajā gadā angļu-skandināvu apakšprogrammā, papildus anglistikai iegūs zināšanas par zviedru valodas un kultūras mantojumu un daudzveidību uz anglistiku un skandināvistiku attiecinātā valodniecībā, literatūrvēsturē un kultūras studijās, kā arī iegūs praktiskas iemaņas un kompetences angļu un zviedru valodā augstā līmenī.

Angļu valodas fonētika un fonoloģija Angļu valodas normatīvā gramatika Tulkošanas pamati

Angļu valodas leksikoloģija un stilistika Literatūrzinātnes pamati

Valoda, kultūra un tulkošana

Ievads vizuālajās un filmu studijās

Angļu valodas mutvārdu un rakstveida saziņa

Radošā rakstīšana Romantisms angļu un amerikāņu literatūrā

Integrētā tekstu analīze

Prakse lietišķajā valodniecībā u. c.

Darba iespējas Angļu, zviedru valodas pasniedzējs valodu apguves centros, augstskolās, tulks un tulkotājs tulkošanas birojos, gids tūrisma aģentūrās, lingvists / konsultants, mārketinga satura speciālists, projekta vadītāja asistents valsts un privātajā sektorā, kā arī citos amatos dažādu nozaru valsts, pašvaldības un privātajos uzņēmumos un iestādēs.

Uzņemšanas noteikumi Reflektantiem, kuri ieguvuši vidējo izglītību sākot ar 2004. gadu: CE latviešu valodā, CE angļu valodā, CE matemātikā. Reflektantiem, kuri ieguvuši vidējo izglītību līdz 2003. gadam: vidējā atzīme latviešu valodā un literatūrā, atzīme angļu valodā, vidējā atzīme noteiktos mācību priekšmetos (vairāk sk. 90. lpp.). Priekšrocības: Latvijas angļu valodas olimpiādes 1.–3. pakāpes ieguvējiem 2019. un 2020. gadā vai Latvijas valsts skolēnu ZPD konferences valodniecības un literatūrzinātnes zinātņu nozares (angļu valoda) 1.–3. pakāpes ieguvējiem 2019. un 2020. gadā.

HUMANITĀRO ZINĀTŅU FAKULTĀTE

Apgūstamie priekšmeti

51


Āzijas studijas Bakalaura studiju programma Iegūstamais grāds Humanitāro zinātņu bakalaura grāds Āzijas studijās

Studiju programmas forma

Studiju programmas ilgums

Pilna laika klātiene

6 semestri (3 gadi)

Budžeta vietas

Studiju maksa gadā 2100 EUR

Studiju valoda Latviešu, angļu

Mūsdienās studēt vienu no Āzijas kultūrām un valodām nozīmē intelektuāli iesaistīties pasaules daudzšķautņainajā attīstībā. Āzijas studijās bakalaura programmā ir trīs apakšprogrammas: “Japānas studijas”, “Sinoloģija” un “Tuvo Austrumu studijas”, kurās tiek apgūta kāda izvēles valoda: • • • • •

japāņu valoda; ķīniešu valoda; turku valoda; korejiešu valoda; arābu valoda.

Bakalaura programmā liels uzsvars ir valodas mācībai un ar izvēlēto valodu saistītās kultūras izpētei. Valodas apguvi sekmē programmā iesaistītie ārzemju docētāji, kuri māca savu dzimto valodu.

Apgūstamie priekšmeti Japāņu, korejiešu, ķīniešu, turku vai arābu valoda

Dienvidu un dienvidaustrumu Āzijas kultūrvēsture

Āzijas literatūra un kultūra

Arābu civilizācijas vēsture

Āzijas etnogrāfija

Ievads Ķīnas civilizācijā u. c.

Ievads Āzijas reliģiju pētniecībā

HUMANITĀRO ZINĀTŅU FAKULTĀTE

Darba iespējas

52

Japāņu, korejiešu, ķīniešu, turku vai arābu valodas pasniedzējs valodu apguves centros, tulks un tulkotājs tulkošanas birojos, tulkošanas / kultūras projektu vadītājs, gids tūrisma aģentūrās, kā arī citos amatos kultūras un izglītības jomā, Latvijas Republikas ārlietu struktūrās, Latvijas un starptautiskās universitātēs un biznesa jomā.

Uzņemšanas noteikumi Reflektantiem, kuri ieguvuši vidējo izglītību sākot ar 2004. gadu: CE latviešu valodā, CE angļu valodā, CE matemātikā.

Reflektantiem, kuri ieguvuši vidējo izglītību līdz 2003. gadam: vidējā atzīme latviešu valodā un literatūrā, atzīme angļu valodā, vidējā atzīme noteiktos mācību priekšmetos (vairāk sk. 90. lpp.). Priekšrocības: Latvijas skolēnu ZPD konferences valodniecības un literatūrzinātnes zinātņu nozares (japāņu, korejiešu, ķīniešu valoda, Tuvo Austrumu valodas) 1.–3. pakāpes ieguvējiem 2019. un 2020. gadā. LU un tās sadarbības partneru organizēto Āzijas valodu runas konkursu augstākā līmeņa (ja konkurss iedalīts līmeņos) 1.–3. vietas ieguvējiem 2019. un 2020. gadā. Papildu punkti: LU Mazās Orientālistikas akadēmijas dalībnieki 2020. gadā, kuri saņēmuši sertifikātu, papildus iegūst 20 punktu. Piezīme: studiju programmā ir šādas apakšprogrammas: Tuvo Austrumu studiju (arābu vai turku valoda); sinoloģijas (ķīniešu valoda vai korejiešu valoda) un Japānas studiju. Piesakoties studijām, jānorāda apakšprogramma. Konkursa rezultāti tiek noteikti apakšprogrammās.


Baltu filoloģija Bakalaura studiju programma Iegūstamais grāds Humanitāro zinātņu bakalaura grāds filoloģijā

Studiju programmas forma

Studiju programmas ilgums

Pilna laika klātiene

6 semestri (3 gadi)

Budžeta vietas

Studiju maksa gadā 2100 EUR

Studiju valoda Latviešu

Baltu filoloģijas bakalaura studiju programmas mērķis ir būt nacionālās kultūras vērtību saglabātājai un to tālākas attīstības nodrošinātājai, sagatavojot bakalaura līmenim atbilstošus, kompetentus latviešu valodniecības, literatūrzinātnes, folkloristikas, teātra zinātnes, baltistikas un lituānistikas speciālistus – humanitāro zinātņu bakalaurus filoloģijā.

Apgūstamie priekšmeti Mūsdienu latviešu valoda

Latviešu folklora

Latviešu valodas vēsture

Ārzemju literatūra

Latviešu valodas dialekti Latviešu literatūras vēsture

Lietuviešu valoda Latviešu un ārzemju teātra un drāmas vēsture Radošā rakstniecība Teātra kritika u. c.

Redaktors, korektors plašsaziņas līdzekļos, izdevniecībās, reklāmas aģentūrās, valodas konsultants, terminologs valsts valodas un terminoloģijas centros, aģentūrās, literatūrkritiķis / teātra kritiķis, kultūras projektu vadītājs, lietuviešu valodas tulks un tulkotājs, augstskolas docētājs, pētnieks muzejos, pētnieciskajos institūtos u. c.

Uzņemšanas noteikumi Reflektantiem, kuri ieguvuši vidējo izglītību sākot ar 2004. gadu: CE latviešu valodā, CE angļu, franču vai vācu valodā, CE matemātikā.

Reflektantiem, kuri ieguvuši vidējo izglītību līdz 2003. gadam: vidējā atzīme latviešu valodā un literatūrā, atzīme angļu, franču vai vācu valodā, vidējā atzīme noteiktos mācību priekšmetos (vairāk sk. 90. lpp.). Priekšrocības: Latvijas valsts latviešu valodas un literatūras olimpiādes 1.–3. pakāpes ieguvējiem 2019. un 2020. gadā vai Latvijas skolēnu ZPD konferences valodniecības un literatūrzinātnes zinātņu nozares (latviešu valoda) 1.–3. pakāpes ieguvējiem 2019. un 2020. gadā.

HUMANITĀRO ZINĀTŅU FAKULTĀTE

Darba iespējas

53


Franču filoloģija Bakalaura studiju programma Iegūstamais grāds Humanitāro zinātņu bakalaura grāds filoloģijā

Studiju programmas forma

Studiju programmas ilgums

Pilna laika klātiene

8 semestri (4 gadi)

Budžeta vietas

Studiju maksa gadā 2100 EUR

Studiju valoda Franču, spāņu, itāļu, angļu, latviešu

Franču filoloģijas bakalaura studiju programma dod iespēju mācīties vienā no diviem divvalodīgajiem moduļiem: franču-itāļu un franču-spāņu. Studijām var pieteikties reflektanti ar franču valodas priekšzināšanām un bez tām. Programmai ir starpdisciplinārs raksturs, tā sniedz akadēmisko izglītību romānistikas jomā (atbilstoši izvēlētajam modulim), iekļaujot profesionālo virzību kulturoloģijā, valodu pasniegšanā un tulkošanā. Programmas mērķis ir sagatavot bakalaura līmenim atbilstošus, kompetentus un konkurētspējīgus valsts un privāto struktūru franču un itāļu / spāņu valodas speciālistus, kuri izprot romāņu areāla valstu vidi un spēj integrēti izmantot iegūtās valodu, kultūru zināšanas un prasmes, kā arī praktiskās iemaņas tulkošanā un valodu didaktikā, darbojoties Latvijā un citviet Eiropā, kā arī ārpus tās.

Apgūstamie priekšmeti Franču, itāļu, spāņu valoda

Rakstiskā tulkošana

Lietišķā franču, itāļu, spāņu valoda

Starpkultūru komunikācija

Francijas, Itālijas, Spānijas literatūras un mākslas vēsture

HUMANITĀRO ZINĀTŅU FAKULTĀTE

Francijas, Itālijas, Spānijas vēsture un ģeogrāfija

54

Mutiskā tulkošana

Romāņu valodniecības pamati Valodas apguves teorija un prakse Ievads pētnieciskajā darbā u. c.

Darba iespējas Franču un itāļu / spāņu valodas pasniedzējs valodu apguves centros, tulks un tulkotājs tulkošanas birojos, tulkošanas / kultūras projektu vadītājs, gids tūrisma aģentūrās, kā arī citos amatos valsts un privātajās struktūrās Latvijā un citviet Eiropā, kur nepieciešami franču un itāļu / spāņu valodas speciālisti.

Uzņemšanas noteikumi Reflektantiem, kuri ieguvuši vidējo izglītību sākot ar 2004. gadu: CE latviešu valodā, CE angļu, franču vai vācu valodā, CE matemātikā. Reflektantiem, kuri ieguvuši vidējo izglītību līdz 2003. gadam: vidējā atzīme latviešu valodā un literatūrā, atzīme angļu, franču vai vācu valodā, vidējā atzīme noteiktos mācību priekšmetos (vairāk sk. 90. lpp.). Priekšrocības: Latvijas valsts franču valodas olimpiādes 1.–3. pakāpes ieguvējiem 2019. un 2020. gadā vai Latvijas skolēnu ZPD konferences valodniecības un literatūrzinātnes zinātņu nozares (franču valoda) 1.–3. pakāpes ieguvējiem 2019. un 2020. gadā; Spāņu valodas atklātā konkursa, ko rīko Rīgas Valsts vācu ģimnāzija, 1. vietas ieguvējiem 2019. un 2020. gadā.


Klasiskā filoloģija Bakalaura studiju programma Iegūstamais grāds Humanitāro zinātņu bakalaura grāds filoloģijā

Studiju programmas forma

Studiju programmas ilgums

Pilna laika klātiene

6 semestri (3 gadi)

Budžeta vietas

Studiju maksa gadā 2100 EUR

Studiju valoda Latviešu

Klasiskās filoloģijas bakalaura studiju programma nodrošina studējošajiem iespēju iepazīt mūsdienu Eiropas kultūrtelpas sākumus un pamatu – Senās Grieķijas un Romas kultūrvidi, saskatīt tās pārmantotību un turpinājumu mūsdienu pasaulē, kā arī izmantot iegūtās zināšanas mūsdienu kultūrnorišu interpretācijā. Programmas pamats ir klasisko valodu – sengrieķu un latīņu – studijas. Klasisko valodu pamatus studenti iepazīst pirmā mācību gada laikā, un tad seko programmas saistošākā daļa – antīkās pasaules literatūras dižgaru, pirms divtūkstoš un vairāk gadiem nemirstīgus darbus radījušo autoru tekstu lasījumi oriģinālvalodās. Klasiskās filoloģijas bakalaura programmā paredzēta iespēja akadēmiskā līmenī papildināt angļu valodas zināšanas un apgūt unikālu kursu – jaungrieķu valodu –, kas Latvijā tiek piedāvāts tikai Latvijas Universitātē.

Apgūstamie priekšmeti Latīņu un sengrieķu valoda

Romiešu retoriskā proza

Antīkā mitoloģija

Romiešu rituāli un svētku tradīcijas

Ievads antīkajā literatūrā Antīkā drāma Antīkā lirika

Sengrieķu mitogrāfija Antīkās filozofijas vēsture Senās Grieķijas un Romas vēsture u. c.

Reflektantiem, kuri ieguvuši vidējo izglītību līdz 2003. gadam: vidējā atzīme latviešu valodā un literatūrā, atzīme angļu, franču vai vācu valodā, vidējā atzīme noteiktos mācību priekšmetos (vairāk sk. 90. lpp.). Priekšrocības: Latvijas valsts latviešu valodas un literatūras; angļu, franču vai vācu valodas olimpiādes 1.–3. pakāpes ieguvējiem 2019. un 2020. gadā vai Latvijas skolēnu ZPD konferences valodniecības un literatūrzinātnes zinātņu nozares 1.–3. pakāpes ieguvējiem 2019. un 2020. gadā.

Latīņu, sengrieķu, jaungrieķu valodas, senāko kultūru docētājs augstskolās, tulks un tulkotājs tulkošanas birojos, redaktors izdevniecībās, pētnieks muzejos, arhīvos, bibliotēkās, pētnieciskajos institūtos, kā arī citos amatos kultūras un izglītības jomā, Latvijas Republikas ārlietu struktūrās u. c.

Uzņemšanas noteikumi Reflektantiem, kuri ieguvuši vidējo izglītību sākot ar 2004. gadu: CE latviešu valodā, CE angļu, franču vai vācu valodā, CE matemātikā.

HUMANITĀRO ZINĀTŅU FAKULTĀTE

Darba iespējas

55


Krievu filoloģija Bakalaura studiju programma Iegūstamais grāds Humanitāro zinātņu bakalaura grāds filoloģijā

Studiju programmas forma

Studiju programmas ilgums

Pilna laika klātiene

6 semestri (3 gadi)

Budžeta vietas

Studiju maksa gadā 2100 EUR

Studiju valoda Krievu, latviešu

Krievu filoloģijas bakalaura studiju programma piedāvā studentiem iespēju apgūt krievu valodu, literatūru, kultūru un folkloru ar kvalificēta personāla palīdzību, kam krievu valoda ir dzimtā valoda. Studenti, kuri tiks uzņemti 2020./2021. akadēmiskajā gadā, atkarībā no savām interesēm varēs izvēlēties kursus no programmas specializācijas moduļiem: valodniecība, literatūrzinātne vai kritika un publicistika (sākot ar otro semestri). Valodniecības modulī studentiem tiek piedāvāta slāvu (čehu vai poļu) valoda, krievu valoda kā svešvaloda (latviešu skolu absolventiem), tulkošanas teorija un prakse u. c. Literatūrzinātnes, kritikas un publicistikas moduļos studenti apgūst speciālos kursus par krievu literatūras žanriem, rakstnieku (F.  ­Dostojevska, A.  Bloka, M.  Bulgakova) daiļradi, slāvu mitoloģiju, krievu romānu ekranizāciju un inscenēšanu u.  c. Studentiem programmā iespējams apgūt arī praktiskos kursus par publicistiku, reklāmas un daiļliteratūras tekstu rakstīšanu, teksta rediģēšanu, savas valodas stila uzlabošanu.

Apgūstamie priekšmeti Mūsdienu krievu valoda un senslāvu valoda

Krievu un pasaules literatūra un kultūra

Praktiskās slāvu valodas – poļu vai čehu

Slāvu mitoloģija un folklora

HUMANITĀRO ZINĀTŅU FAKULTĀTE

Tulkošana, rediģēšana, runas tehnika

56

Radošā rakstniecība

Ievads pētnieciskajā darbā u. c.

Darba iespējas Krievu valodas redaktors, korektors plašsaziņas līdzekļos, izdevniecībās, reklāmas aģentūrās, krievu, poļu, čehu valodas tulks un tulkotājs tulkošanas birojos, tulkošanas / kultūras projektu vadītājs, gids tūrisma aģentūrās u. c. jomās.

Uzņemšanas noteikumi Reflektantiem, kuri ieguvuši vidējo izglītību sākot ar 2004. gadu: CE latviešu valodā, CE angļu, franču vai vācu valodā, CE matemātikā, atzīme krievu valodā un literatūrā vai krievu valodā kā svešvalodā. Reflektantiem, kuri ieguvuši vidējo izglītību līdz 2003. gadam: vidējā atzīme latviešu valodā un literatūrā, atzīme angļu, franču vai vācu valodā, atzīme krievu valodā un literatūrā vai krievu valodā kā svešvalodā, vidējā atzīme noteiktos mācību priekšmetos (vairāk sk. 90. lpp.). Priekšrocības: atklātās krievu valodas (dzimtās) un literatūras olimpiādes 1.–3. vietas ieguvējiem 2019. gadā; Latvijas valsts krievu valodas (svešvalodas) olimpiādes 1.–3. pakāpes ieguvējiem 2020. gadā; Latvijas skolēnu ZPD konferences valodniecības un literatūrzinātnes zinātņu nozares (krievu valoda) 1.–3. pakāpes ieguvējiem 2019. un 2020. gadā.


57

HUMANITĀRO ZINĀTŅU FAKULTĀTE


Kultūras un sociālā antropoloģija Bakalaura studiju programma Iegūstamais grāds Humanitāro zinātņu bakalaura grāds antropoloģijā

Studiju programmas forma

Studiju programmas ilgums

Pilna laika klātiene

6 semestri (3 gadi)

Budžeta vietas

Studiju maksa gadā 2100 EUR

Studiju valoda Angļu, latviešu

Antropoloģija ir zinātne par cilvēku tā radītās kultūras un sociālo formu daudzveidībā. Antropoloģijas popularitāte pēdējos gados skaidrojama gan ar attālumu sarukšanu pasaulē, cilvēku migrāciju un intensīvu dažādu kultūru kontaktu, gan ar atskārsmi par šķietami pazīstamās vietējās sabiedrības iekšējo dažādību. Lai pētītu sabiedrību, antropologi apgūst pētniecības metodes, pieejas (teoriju), citu kultūru piemērus. Studenti mācās organizēt pētījumu, runāt ar pētījuma dalībniekiem, atlasīt un izmantot vizuālu un audiālu informāciju, šo informāciju datēt un analizēt. Studenti padziļināti apgūst vairākas antropoloģijas jomas – politikas, ekonomikas, reliģijas, radniecības un kultūras procesu antropoloģiju, pievēršoties tām profesionālās aktivitātes tēmām, kam Latvijas tautsaimniecībā un politikā būs nepieciešama izpēte un antropoloģiska tulkošana. Programmu var apgūt arī lēnāk, pēc individuāla plāna, izvēloties katra iespējām atbilstošu studiju tempu.

Apgūstamie priekšmeti Ievads kultūras un sociālajā antropoloģijā Mūsdienu antropoloģijas teorijas

Lietu antropoloģija Reliģijas un rituāla antropoloģija

Vide un antropoloģija

Dzīvnieki un antropoloģija

Ievads antropoloģijas pētījumos

Seksualitāte un dzimte u. c.

HUMANITĀRO ZINĀTŅU FAKULTĀTE

Ievads antropoloģijas metodēs

58

Darba iespējas Pētnieks, analītiķis, konsultants nevalstiskajās organizācijās, valsts un privātajās struktūrās. Antropoloģijas programma veido ne tikai akadēmiski izglītotus antropologus, bet noder arī kā pirmais vai tālākais pakāpiens karjeras attīstībā, sniedzot mācīšanās un dzīves prasmes, ko varēs izmantot gan uzņēmējdarbībā, gan darbā valsts pārvaldē un nevalstiskajā sektorā.

Uzņemšanas noteikumi Reflektantiem, kuri ieguvuši vidējo izglītību sākot ar 2004. gadu: CE latviešu valodā, CE angļu, franču vai vācu valodā, CE matemātikā. Reflektantiem, kuri ieguvuši vidējo izglītību līdz 2003. gadam: vidējā atzīme latviešu valodā un literatūrā, atzīme angļu, franču vai vācu valodā, vidējā atzīme noteiktos mācību priekšmetos (vairāk sk. 90. lpp.). Īpašas prasības: vidējās izglītības dokumentā jābūt vismaz viduvējam (ne zemākam par pieci) vērtējumam angļu valodā.


Moderno valodu un biznesa studijas Bakalaura studiju programma Iegūstamais grāds Humanitāro zinātņu bakalaura grāds

Studiju programmas forma

Studiju programmas ilgums

Pilna laika klātiene (PLK), nepilna laika neklātiene (NLN)

PLK 8 semestri (4 gadi), NLN 10 semestru (5 gadi)

Budžeta vietas

Studiju maksa gadā PLK 2100, NLN 1600 EUR

Studiju valoda Angļu

Moderno valodu un biznesa studiju programma ir integrēta starpnozaru bakalaura studiju programma, kura ļauj iegūt konkurētspējīgas humanitārās zināšanas un prasmes, kas nepieciešamas mūsdienu mainīgajā starptautiskajā biznesa, ekonomikas un politiskajā vidē. Studiju programma ļauj attīstīt starpkultūru komunikācijas prasmes, tulkošanas prasmes, uzņēmējdarbības prasmes, prasmi strādāt komandā, izrādīt iniciatīvu un citas starptautiskajā darba tirgū nepieciešamās prasmes. 2020./2021. studiju gadā uzņemšana notiks angļu-vācu un angļu-spāņu apakšprogrammā.

Biznesa angļu valoda Finanšu angļu valoda Juridiskā angļu valoda Lietišķā spāņu valoda Vācu, spāņu valoda Trešā svešvaloda – vācu, spāņu, itāļu, franču, zviedru, norvēģu u. c. Prakse lietišķajā valodniecībā

Ievads valodniecībā ar specializāciju anglistikā Starpkultūru komunikācija Globalizācijas un integrācijas procesi starptautiskajā ekonomikā Tirgvedība Vadības teorija u. c.

Darba iespējas Referents, uzņēmuma vadītāja, projekta vadītāja asistents, tulks un tulkotājs, mārketinga satura speciālists, kā arī citas darba iespējas valsts un privātajās institūcijās Latvijā un ārvalstīs, kur nepieciešamas vairāku valodu (angļu, vācu, spāņu) un kultūru, biznesa vadības un ekonomikas zināšanu integrēšana.

Uzņemšanas noteikumi Reflektantiem, kuri ieguvuši vidējo izglītību sākot ar 2004. gadu: CE latviešu valodā, CE angļu valodā, CE matemātikā. Reflektantiem, kuri ieguvuši vidējo izglītību līdz 2003. gadam: vidējā atzīme latviešu valodā un literatūrā, atzīme angļu valodā, atzīme matemātikā (vai vidējā atzīme algebrā vai ģeometrijā), vidējā atzīme noteiktos mācību priekšmetos (vairāk sk. 90. lpp.). Priekšrocības: Latvijas valsts angļu valodas olimpiādes 1.–3. pakāpes ieguvējiem 2019. un 2020. gadā vai Latvijas skolēnu ZPD konferences valodniecības un literatūrzinātnes zinātņu nozares (angļu valoda) 1.–3. pakāpes ieguvējiem 2019. un 2020. gadā.

HUMANITĀRO ZINĀTŅU FAKULTĀTE

Apgūstamie priekšmeti

59


Somugru studijas Bakalaura studiju programma Iegūstamais grāds Humanitāro zinātņu bakalaura grāds somugru studijās

Studiju programmas forma

Studiju programmas ilgums

Pilna laika klātiene

8 semestri (4 gadi)

Budžeta vietas

Studiju maksa gadā 2100 EUR

Studiju valoda Latviešu, igauņu, somu

Somugru studiju bakalaura programmā galvenā uzmanība tiek pievērsta trim Baltijas jūras somugru tautām – somiem, igauņiem un lībiešiem. Taču, lai labāk izprastu šo tautu vēsturiskās saknes, valodu un kultūru, studenti tiek iepazīstināti arī ar citām somugru tautām. “Somugru studijas” ir pagaidām vienīgā bakalaura studiju programma Latvijā, kas sagatavo speciālistus somugristikā. Pēc bakalaura studiju programmas absolvēšanas ir iespējams turpināt studijas Baltijas jūras reģiona studiju maģistra programmā vai citās augstākā līmeņa studiju programmās Latvijā, Somijā, Igaunijā. Studiju programma nodrošina studentiem teorētiskas zināšanas somugru valodniecībā, literatūrā un kultūras studijās, profesionālas iemaņas un kompetenci somu un igauņu valodā, rakstiskajā un mutvārdu ­tulkošanā.

Apgūstamie priekšmeti Trīs Baltijas jūras reģiona valodas – somu un igauņu valoda (augstākajā līmenī), lībiešu valoda (leksikas un gramatikas minimums)

Ievads somugristikā Somu un igauņu literatūras vēsture Somugru kultūras studijas Tulkošanas teorija un prakse u. c.

HUMANITĀRO ZINĀTŅU FAKULTĀTE

Darba iespējas

60

Somu, igauņu valodas pasniedzējs valodu apguves centros, tulks un tulkotājs tulkošanas birojos, gids tūrisma aģentūrās, kā arī citos amatos valsts un privātajās struktūrās, kur nepieciešama dažādu rakstītu un runātu tekstu analīze, sagatavošana un/vai tulkošana somu un igauņu valodā, no abām valodām latviešu valodā, kā arī zināšanas par somugru tautu vēsturi un kultūru.

Uzņemšanas noteikumi Reflektantiem, kuri ieguvuši vidējo izglītību sākot ar 2004. gadu: CE latviešu valodā, CE angļu, franču vai vācu valodā, CE matemātikā. Reflektantiem, kuri ieguvuši vidējo izglītību līdz 2003. gadam: vidējā atzīme latviešu valodā un literatūrā, atzīme angļu, franču vai vācu valodā, vidējā atzīme noteiktos mācību priekšmetos (vairāk sk. 90. lpp.). Priekšrocības: Latvijas valsts latviešu valodas un literatūras vai angļu, franču vai vācu valodas olimpiādes 1.–3. pakāpes ieguvējiem 2019. un 2020. gadā vai Latvijas skolēnu ZPD konferences valodniecības un literatūrzinātnes zinātņu nozares 1.–3. pakāpes ieguvējiem 2019. un 2020. gadā.


Vācu filoloģija Bakalaura studiju programma Iegūstamais grāds Humanitāro zinātņu bakalaura grāds filoloģijā

Studiju programmas forma

Studiju programmas ilgums

Pilna laika klātiene

6 semestri (3 gadi)

Budžeta vietas

Studiju maksa gadā 2100 EUR

Studiju valoda Vācu, latviešu

Vācu filoloģijas bakalaura studiju programma ir piemērota tiem, kuri interesējas par vācu valodu un literatūru – ne tikai Vācijā, bet arī citās Eiropas “vāciskajās” valstīs un reģionos; tiem, kuri savus nākotnes nodomus saista ar padziļinātām vācu valodas un literatūras studijām, kā arī ar Latvijas kultūrvēstures izzināšanu, jo vācu valodai ir ļoti liela nozīme visas Baltijas vēsturē un kultūrā; tiem, kuri uzskata, ka profesionālajā dzīvē noderēs valodu zināšanas, kultūrzinātnes pamati, tulkošanas iemaņas un vispusīgs priekšstats par vācu literatūras attīstību un Vācijas vēsturi. Studiju programmā ir iekļauti divi moduļi, kas paredz specializāciju valodniecībā un tulkošanā vai kultūrā un literatūrā. Moduļu kursus studē 3.–6. semestrī. Visi studenti, kas apgūst ģermānistikas priekšmetus, studē arī vēl otru svešvalodu – spāņu, franču vai citu valodu.

Vācu literatūras vēsture Ievads ģermānistiskajā literatūrzinātnē Vācu literāro tekstu interpretācija

Rakstiskās vācu valodas pragmatiskie aspekti Vācu valoda mūsdienu diskursā Vācu valodas stilistika

Vācu valodniecība

Vācu kultūras studijas

Vācu valodas normatīvā gramatika: morfoloģija I

Psiholingvistika Ievads translatoloģijā Vācu valodas leksikoloģija Ievads mediju teorijā

Darba iespējas Vācu valodas pasniedzējs valodu apguves centros, tulks un tulkotājs tulkošanas birojos, gids tūrisma aģentūrās, tulkošanas / kultūras projektu vadītājs, kā arī citos amatos dažādu nozaru valsts un privātajās institūcijās, kur nepieciešami vācu valodas un kultūras speciālisti.

Uzņemšanas noteikumi Reflektantiem, kuri ieguvuši vidējo izglītību sākot ar 2004. gadu: CE latviešu valodā, CE angļu, franču vai vācu valodā, CE matemātikā. Reflektantiem, kuri ieguvuši vidējo izglītību līdz 2003. gadam: vidējā atzīme latviešu valodā un literatūrā, atzīme angļu, franču vai vācu valodā, vidējā atzīme noteiktos mācību priekšmetos (vairāk sk. 90. lpp.). Īpašas prasības: vidējās izglītības dokumentā jābūt vismaz viduvējam (ne zemākam par četri) vērtējumam vācu valodā. Priekšrocības: Latvijas valsts vācu valodas olimpiādes 1.–3. pakāpes ieguvējiem 2019. un 2020. gadā vai Latvijas skolēnu ZPD konferences valodniecības un literatūrzinātnes zinātņu nozares (vācu valoda) 1.–3. pakāpes ieguvējiem 2019. un 2020. gadā.

HUMANITĀRO ZINĀTŅU FAKULTĀTE

Apgūstamie priekšmeti

61


TF

2020 2021

Teoloģijas fakultāte


Teoloģija un reliģiju zinātne Bakalaura studiju programma Iegūstamais grāds Humanitāro zinātņu bakalaura grāds teoloģijā un reliģiju zinātnē

Studiju programmas forma

Studiju programmas ilgums

Pilna laika klātiene

6 semestri (3 gadi)

Budžeta vietas

Studiju maksa gadā 2000 EUR

Teoloģijas un reliģiju zinātnes bakalaura studiju programma ir vienīgā akadēmiskā studiju programma Latvijā, kas piedāvā vienuviet apgūt gan teoloģiju, gan reliģiju zinātni. Šīs studijas piedāvā iegūt augsta līmeņa humanitāru izglītību, kas saistās ar reliģiju izpēti mūsdienās un vēsturē. Teoloģijas un reliģiju zinātnes studijās iespējams saņemt un paplašināt zināšanas par Austrumu un Rietumu reliģiju sakrālajiem tekstiem, praksi, uzskatiem, vēsturi, kā arī gūt ieskatu reliģijas fenomenoloģijā, reliģijas socioloģijā, reliģijas antropoloģijā u. c. Teoloģijas studijās dziļāk iepazīst kristīgās ticības un prakses avotus (Jaunās un Vecās Derības tekstus un to interpretācijas, reliģisko ideju un institūciju vēsturi, kristīgo praksi – dievkalpojumu, garīgo aprūpi, draudžu pedagoģiju).

Sengrieķu (koinē) valoda un senebreju valoda

Reliģijas socioloģija: jaunās reliģiskās kustības

Jaunās un Vecās Derības teoloģija

Ievads islāmā

Ievads teoloģiskajā ētikā

Ievads reliģijas psiholoģijā

Kristietības vēsture

Ievads kristīgajā misticismā

Pasaules reliģijas

Teoloģiskie motīvi kino

Latvijas Baznīcas vēsture

Estētiskā teoloģija u. c.

Darba iespējas Jomās, kas saistītas ar reliģiju pētniecību un aktuālo norišu vai procesu analītiku (augstskolās, institūtos, medijos), administrāciju (valsts un pašvaldību institūcijās, reliģiskajās organizācijās un nevalstiskajās organizācijās) un praksi (baznīcās un citās reliģiskajās organizācijās – garīgās aprūpes, atbalsta un izaugsmes jomās), kā arī reliģisko izglītošanu un vispārējo pakalpojumu sniegšanu (piemēram, ārstniecības atbalsta personas veselības aprūpē, garīgās aprūpes un atbalsta sniedzēji sociālo pakalpojumu jomā u. c.).

Uzņemšanas noteikumi Reflektantiem, kuri ieguvuši vidējo izglītību sākot ar 2004. gadu: CE latviešu valodā, CE angļu, franču vai vācu valodā, CE matemātikā, atzīme vēsturē. Reflektantiem, kuri ieguvuši vidējo izglītību līdz 2003. gadam: vidējā atzīme latviešu valodā un literatūrā, atzīme angļu, franču vai vācu valodā, atzīme vēsturē, vidējā atzīme noteiktos mācību priekšmetos (vairāk sk. 90. lpp.). Papildu punkti: LU Jauno teologu un reliģijpētnieku universitātes absolventi 2019. un 2020. gadā, kuri saņēmuši sertifikātu, papildus iegūst 20 punktu.

TEOLOĢIJAS FAKULTĀTE

Apgūstamie priekšmeti

63


VFF

2020 2021

VÄ“stures un filozofijas fakultÄ te


Filozofija Bakalaura studiju programma Iegūstamais grāds Humanitāro zinātņu bakalaura grāds filozofijā

Studiju programmas forma

Studiju programmas ilgums

Pilna laika klātiene

6 semestri (3 gadi)

Budžeta vietas

Studiju maksa gadā 2060 EUR

Vēstures un filozofijas fakultāte ir vienīgā vieta Latvijā, kur filozofiju studē akadēmiskā studiju programmā. Filozofija sniedz iemaņas, kas ir noderīgas jebkurā akadēmiskā un praktiskā darba laukā. ­Filozofijas studiju mērķis ir atraisīt domāšanu, paplašināt intelektuālo pieredzi, trenēt pašrefleksijas un argumentācijas prasmes, dot rīkus, ar kuru palīdzību cilvēks var uzlabot savu spēju domāt, runāt, rakstīt un pieņemt lēmumus. Vienlaikus filozofijas studijas veido dziļu izpratni par filozofisko domu, dod vēsturisku un sistemātisku pārskatu par cilvēces domas attīstību no antīkajiem laikiem līdz 21. gadsimtam. Viena no programmas lielākajām vērtībām – studiju process notiek nelielās studentu grupās.

Kritiskā domāšana

Sociālā filozofija

Ievads loģikā

Latvijas filozofijas vēsture

Ievads tekstu interpretācijā Antīkā un viduslaiku filozofija Klasiskā retorika Filozofisks ievads ētikā

Ievads valodas filozofijā Semiotika: retorika un attēlošana 20. gadsimta estētika u. c.

Darba iespējas Absolventiem darba iespējas pastāv jomās, kas saistītas ar akadēmisko darbu, sabiedriskajām attiecībām, sabiedriskā viedokļa veidošanu, publicistiku, kultūras industriju un kultūrdialogu – jebko, kam nepieciešama prasme kritiski domāt, patstāvīgi un radoši spriest, formulēt savu viedokli un izvērtēt citu teikto.

Uzņemšanas noteikumi Reflektantiem, kuri ieguvuši vidējo izglītību sākot ar 2004. gadu: CE latviešu valodā, CE angļu, franču vai vācu valodā, CE matemātikā. Reflektantiem, kuri ieguvuši vidējo izglītību līdz 2003. gadam: vidējā atzīme latviešu valodā un literatūrā, atzīme angļu, franču vai vācu valodā, vidējā atzīme noteiktos mācību priekšmetos (vairāk sk. 90. lpp.). Priekšrocības: Latvijas valsts vai starptautiskās filozofijas olimpiādes 1.–3. pakāpes ieguvējiem 2019. un 2020. gadā; Latvijas skolēnu ZPD konferences filozofijas, ētikas un reliģijas zinātņu nozares 1.–3. pakāpes ieguvējiem 2019. un 2020. gadā.

VĒSTURES UN FILOZOFIJAS FAKULTĀTE

Apgūstamie priekšmeti

65


Vēsture Bakalaura studiju programma Iegūstamais grāds Humanitāro zinātņu bakalaura grāds vēsturē

Studiju programmas forma

Studiju programmas ilgums

Pilna laika klātiene

6 semestri (3 gadi)

Budžeta vietas

Studiju maksa gadā 2060 EUR

Vēstures bakalaura studiju programma studentiem piedāvā iespēju padziļināti apgūt vēstures zināšanas un veidot prasmes vēstures pētniecībā un zinātnisko darbu rakstīšanā, to skaitā ar informācijas iegūšanu, analīzi un izmantošanu saistītās iemaņas. Studiju laikā lekcijās un semināru nodarbībās studenti iepazīst gan Latvijas, Rietumeiropas, Austrumeiropas un Amerikas vēstures jautājumus, sākot ar aizvēsturi un beidzot ar mūsdienām, gan pilnveido vēstures pētījumu izstrādes un avotpētniecības prasmes. Piedāvātie studiju kursi un studentu patstāvīgais darbs tiek saistīts ar Latvijas vēstures, vispārējās vēstures vai kultūras mantojuma aktuālo tematiku. Studenti katru gadu var piedalīties arheoloģiskajos izrakumos un praktiskajā darbā arhīvos un muzejos, kā arī studiju izbraukuma semināros Latvijā un ārpus tās.

Apgūstamie priekšmeti Aizvēsture Seno laiku vēsture Viduslaiku vēsture Jauno laiku vēsture Jaunāko laiku vēsture Latvijas mūsdienu vēsture Pasaules mūsdienu vēsture

Ievads vēstures zinātnē Vēstures avotu pētniecība Vēstures palīgdisciplīnas Vēstures pētījumu izstrādes pamatprincipi Arheoloģija

VĒSTURES UN FILOZOFIJAS FAKULTĀTE

Latīņu valoda u. c.

66

Darba iespējas Vēstures nozares pētnieciskajās institūcijās, muzejos, arhīvos un jomās, kas saistītas ar akadēmisko darbu un kultūras mantojumu, kā arī izglītības iestādēs (pēc zināšanu papildināšanas pedagoģijā). Studiju laikā apguvuši iemaņas analītiski un kritiski strādāt ar plašu un daudzpusīgu informācijas apjomu, vēsturnieki veiksmīgi sevi ir pieteikuši arī, piemēram, valsts pārvaldē, politikā, ārlietu jomā, žurnālistikā un sabiedriskajās attiecībās.

Uzņemšanas noteikumi Reflektantiem, kuri ieguvuši vidējo izglītību sākot ar 2004. gadu: CE vēsturē, CE latviešu valodā, CE angļu, franču vai vācu valodā, CE matemātikā. Reflektantiem, kuri ieguvuši vidējo izglītību līdz 2003. gadam: vidējā atzīme latviešu valodā un literatūrā, atzīme angļu, franču vai vācu valodā, atzīme vēsturē, vidējā atzīme noteiktos mācību priekšmetos (vairāk sk. 90. lpp.). Priekšrocības: Latvijas valsts vēstures olimpiādes 1.–3. pakāpes ieguvējiem 2019. un 2020. gadā; Latvijas skolēnu ZPD konferences vēstures un arheoloģijas zinātņu nozares 1.–3. pakāpes ieguvējiem 2019. un 2020. gadā; LU Jauno vēsturnieku skolas absolventiem ar labām un izcilām sekmēm 2019. un 2020. gadā.


PPMF

2020 2021

Pedago친ijas, psiholo친ijas un m훮kslas fakult훮te


Māksla Profesionālā bakalaura studiju programma Iegūstamais grāds un kvalifikācija

Studiju programmas forma

Studiju programmas ilgums

Profesionālais bakalaura grāds mākslā un grafikas dizainera vai interjera dizainera kvalifikācija

Pilna laika klātiene (PLK), nepilna laika klātiene (NLK) – tikai grafikas dizaineriem

PLK 8 semestri (4 gadi), NLK 9 semestri (4,5 gadi)

Budžeta vietas

Studiju maksa gadā PLK 2200, NLK 1950 EUR

Studiju programmas mērķis ir dot iespēju studentiem kļūt par mūsdienu darba tirgū konkurētspējīgiem, analītiski un radoši domājošiem speciālistiem ar vispusīgām zināšanām grafikas dizaina vai interjera dizaina jomā, kurus raksturo māksliniecisko ideju oriģinalitāte, kognitīvā, sociālā, kultūras, tehnoloģiskā, ekonomiskā projektēšanas konteksta izpratne un spēja izmantot datora un ražošanas tehnoloģiju piedāvātās iespējas, strādājot gan Latvijas uzņēmējdarbības vidē, gan starptautiskos projektos. Studijās iekļauti plenēri, pētnieciskā un profesionālā prakse, radošie darbi, izstādes un konkursi.

Ilgtspējīga attīstība un vide

Fotografēšana

Saskarsmes psiholoģija

Dizaina vēsture

Mākslas vēsture Zīmēšana un gleznošana Kompozīcija dizainā Grafikas programmas Datortehnoloģijas dizaina specialitātēs Estētika

Veidošana Poligrāfiskā maketēšana Zīmolvedība Animācija Interjera projektēšana Arhitektūras pamati Telpisko objektu dizains Materiālmācība u. c.

Darba iespējas Poligrāfijas uzņēmumos, izdevniecībās, reklāmas un sabiedrisko attiecību uzņēmumos, dizaina salonos, arhitektu birojos u. c. Ja vēlies, vari būt individuālā darba veicējs, iesaistīties dažādos dizaina projektos vai veidot pats savu uzņēmumu.

Uzņemšanas noteikumi Reflektantiem, kuri ieguvuši vidējo izglītību sākot ar 2004. gadu: Praktiskais pārbaudījums vizuālajā mākslā, CE latviešu valodā, CE angļu, franču vai vācu valodā, CE matemātikā. Reflektantiem, kuri ieguvuši vidējo izglītību līdz 2003. gadam: Praktiskais pārbaudījums vizuālajā mākslā, vidējā atzīme latviešu valodā un literatūrā, atzīme angļu, franču vai vācu valodā, vidējā atzīme noteiktos mācību priekšmetos (vairāk sk. 90. lpp.). Piezīme: reģistrējoties studijām, jānorāda apakšprogramma.

PEDAGOĢIJAS, PSIHOLOĢIJAS UN MĀKSLAS FAKULTĀTE

Apgūstamie priekšmeti

69


Psiholoģija Bakalaura studiju programma Iegūstamais grāds Sociālo zinātņu bakalaura grāds psiholoģijā

Studiju programmas forma

Studiju programmas ilgums

Pilna laika klātiene (PLK), nepilna laika klātiene (NLK)

PLK 6 semestri (3 gadi), NLK 7 semestri (3,5 gadi)

Budžeta vietas

Studiju maksa gadā PLK 2150, NLK 1850 EUR

Psiholoģijas bakalaura studiju programmas mērķis ir dot iespēju studentiem iegūt akadēmisko pamatizglītību psiholoģijā, nodrošināt iespēju apgūt psiholoģijas zinātnes un tās dažādo starpnozaru aspektu teorētiskās zināšanas un pētniecības iemaņas un prasmes, veicināt analītiskās un kritiskās domāšanas iemaņas, sociāli komunikatīvās prasmes un pilnveidot prasmi patstāvīgi risināt problēmas, pieņemt lēmumus.

Apgūstamie priekšmeti Komunikācijas prasmju treniņš

Ievads psiholoģiskajā konsultēšanā

Personības psiholoģija

Pedagoģiskā psiholoģija

PEDAGOĢIJAS, PSIHOLOĢIJAS UN MĀKSLAS FAKULTĀTE

Attīstības psiholoģija

70

Sociālā psiholoģija

Patopsiholoģija

Pētījumu metodes un psiholoģiskā novērtēšana

Statistika psiholoģijā Organizāciju psiholoģija

Mūsdienu psiholoģijas vēsture

Ievads juridiskajā psiholoģijā

Kognitīvā psiholoģija

Ģimenes psiholoģija Neiropsiholoģija u. c.

Darba iespējas Absolventiem iespējams strādāt dažādās organizācijās kā personāla atlases speciālistu asistentiem, veikt psiholoģiska rakstura pētījumus dažādās pētniecības iestādēs. Pēc programmas sekmīgas apgūšanas paveras iespējas tālākām psiholoģijas un citu sociālo, humanitāro un izglītības zinātņu augstākā līmeņa studijām kā Latvijā, tā arī ārvalstīs.

Uzņemšanas noteikumi Reflektantiem, kuri ieguvuši vidējo izglītību sākot ar 2004. gadu: CE latviešu valodā, CE angļu, franču vai vācu valodā, CE matemātikā. Reflektantiem, kuri ieguvuši vidējo izglītību līdz 2003. gadam: Vidējā atzīme latviešu valodā un literatūrā, atzīme angļu, franču vai vācu valodā, vidējā atzīme noteiktos mācību priekšmetos (vairāk sk. 90. lpp.). Priekšrocības: Latvijas skolēnu ZPD konferences psiholoģijas zinātņu nozares 1.–2. pakāpes ieguvējiem 2019. un 2020. gadā; LU Jauno pedagogu un psihologu skolas ar izcilību atzīmēto darbu autoriem psiholoģijā 2020. gadā.


Sporta treneris Pirmā līmeņa profesionālās augstākās izglītības studiju programma Iegūstamā kvalifikācija Sporta treneris

Studiju programmas forma

Studiju programmas ilgums

Pilna laika klātiene (PLK) Rīgā vai nepilna laika neklātiene (NLN) filiālēs

PLK 4 semestri (2 gadi), NLN 5 semestri (2,3 gadi)

Programmu īsteno

Studiju maksa gadā

Rīgā un Alūksnes, Cēsu, Kuldīgas, Madonas un Tukuma filiālē

1800 EUR Rīgā 1200 EUR filiālēs NLN

Programmas mērķis ir nodrošināt iespēju studentiem iegūt sporta trenera darbam nepieciešamās zināšanas, prasmes, kompetenci ar sporta trenera kvalifikāciju atbilstīgi nacionālā un starptautiskā mērogā izvirzītām profesionālās kompetences prasībām. Pēc programmas beigšanas studenti spēs formulēt un analizēt praktiskās problēmas sporta trenera darbā, iegūt nepieciešamo informāciju un, ievērojot profesionālās ētikas pamatprasības, izmantot to skaidri definētu problēmu risināšanai sporta treniņu plānošanā, organizēšanā un novērtēšanā, kā arī spēs plānot, organizēt, vadīt un izvērtēt treniņu procesu noteiktā sporta veidā (basketbolā un futbolā), izmantojot atbilstošas metodes un ņemot vērā mērķgrupas individuālās vajadzības un spējas sporta treniņu procesā.

Sporta pedagoģija Cilvēka anatomija un fizioloģija

Sporta veida tiesneši un to darbība Sporta psiholoģija

Sporta treniņu metodika un modelēšana

Sporta pārvaldība un pasākumu organizēšana

Fizisko aktivitāšu un slodzes pamati

Sports un uzturs

Lietišķās tehnoloģijas sporta treneriem

Sporta veida fitness

Sporta spēles Ievads sporta tiesībās u. c.

Darba iespējas Absolventi var turpināt studijas bakalaura līmeņa sporta studiju programmās LU, Latvijā un pasaulē. Pirmā līmeņa profesionālās augstākās izglītības programmas “Sporta treneris” absolventiem ir plašas iespējas strādāt sporta klubos, biedrībās, sporta skolās.

Uzņemšanas noteikumi Reflektantiem, kuri ieguvuši vidējo izglītību sākot ar 2004. gadu: CE angļu, franču, vācu vai krievu valodā, CE latviešu valodā, CE matemātikā. Reflektantiem, kuri ieguvuši vidējo izglītību līdz 2003. gadam: Vidējā atzīme latviešu valodā un literatūrā, atzīme angļu, franču, vācu vai krievu valodā, vidējā atzīme noteiktos mācību priekšmetos (vairāk sk. 90. lpp.).

PEDAGOĢIJAS, PSIHOLOĢIJAS UN MĀKSLAS FAKULTĀTE

Apgūstamie priekšmeti

71


Sports, tehnoloģijas un sabiedrības veselība Bakalaura studiju programma Iegūstamais grāds Sociālo zinātņu bakalaura grāds sporta zinātnē

Studiju programmas forma

Studiju programmas ilgums

Pilna laika klātiene

6 semestri (3 gadi)

Budžeta vietas

Studiju maksa gadā 2000 EUR

Programma piedāvā starpdisciplināras sporta zinātnes studijas, ko veido trīs aktuāli studiju bloki: 1) sporta jomas studiju kursi, kas sniedz pamata un specializētas zināšanas sporta nozarē; 2) tehnoloģiju studiju kursi un caurviju tēmas, kas saistītas ar tehnoloģiju izmantošanu sporta pētniecībā, sporta industrijā, ikdienas aktivitāšu un profesionālā sporta slodzes datu ieguvē, analīzē un monitoringā; 3) sabiedrības veselības studiju kursi un caurviju tēmas, kas koncentrējas uz sociālekonomiskajiem aspektiem, to ietekmi uz sabiedrības dzīves kvalitāti, sportiskajiem sasniegumiem un veselību plašākā kontekstā. Programma izstrādāta ciešā sadarbībā ar darba devējiem un nozares pārstāvjiem, kas tiks iesaistīti arī programmas īstenošanā.

PEDAGOĢIJAS, PSIHOLOĢIJAS UN MĀKSLAS FAKULTĀTE

Apgūstamie priekšmeti

72

Sporta politika

Sporta psiholoģija

Sporta pārvaldība un pasākumu organizēšana

Lietišķās tehnoloģijas sportā

Sporta treniņu metodika un modelēšana Kustību somatiskā un funkcionālā novērtēšana Sporta slodžu un ekstremālu situāciju fizioloģija

Uzņēmējdarbības pamati Sporta spēles Cilvēka faktors un jaunās tehnoloģijas Mūsdienu sabiedrības veselība

Darba iespējas Programmas beidzēji var strādāt kā darbinieki sporta izglītības iestādēs un organizācijās gan starptautiskā, gan valsts un pašvaldību līmenī; par datu analītiķiem – sporta un fizisko darbaspēju noteikšanas laboratorijās, veselības centros, kas veic slodžu testus un ar to saistītus

mērījumus; par sporta metodiķiem, plānotājiem un atbildīgajiem darbiniekiem – sabiedrības veselības, sporta administrācijas un politikas jomā; par konsultantiem – profilakses centros, gerontoloģijas centros, pašvaldību un valsts sporta pārvaldēs; kā arī – par tehniskajiem analītiķiem individuālo un komandas treniņu programmu konsultēšanā, izstrādē un plānošanā (video skautinga tehnoloģijas, digitālā video rediģēšana, dažādas tehnoloģijas mērījumu veikšanai, fiksēšanai).

Uzņemšanas noteikumi Reflektantiem, kuri ieguvuši vidējo izglītību sākot ar 2004. gadu: CE latviešu valodā, CE angļu, franču vai vācu valodā, CE matemātikā, atzīme sportā. Reflektantiem, kuri ieguvuši vidējo izglītību līdz 2003. gadam: Vidējā atzīme latviešu valodā un literatūrā, atzīme angļu, franču vai vācu valodā, atzīme sportā, vidējā atzīme noteiktos mācību priekšmetos (vairāk sk. 90. lpp.).


Skolotājs

Profesionālā bakalaura studiju programma

Profesionālais bakalaura grāds izglītībā un skolotāja kvalifikācija

Studiju programmas forma

Studiju programmas ilgums

Pilna laika klātiene (PLK), nepilna laika klātiene (NLK)

PLK 8 semestri (4 gadi); NLK 9 semestri (4,5 gadi)

Studentiem tiek piedāvāts apgūt izvēles kursus (82 kredītpunkti) vienā vai vairākās apakšpro­ grammās: 1. Angļu valodas skolotājs 2. Dabaszinātņu (bioloģijas, dabaszinību, fizikas, ģeogrāfijas, ķīmijas) skolotājs 3. Krievu valodas un literatūras skolotājs 4. Latviešu valodas un literatūras skolotājs 5. Matemātikas skolotājs 6. Sociālo zinību un vēstures skolotājs 7. Tehnoloģiju (dizaina un tehnoloģiju, datorikas) skolotājs 8. Vācu valodas skolotājs Studenti var izvēlēties studēt 82 kredītpunktu izvēles kursu moduli vienā no apakšprogrammām: • • • •

Krievu valodas un literatūras skolotājs Latviešu valodas un literatūras skolotājs Matemātikas skolotājs Sociālo zinību un vēstures skolotājs

un pēc programmas absolvēšanas iegūt tiesības mācīt modulī apgūto saturu vispārīgajā, optimālajā un augstākajā līmenī atbilstīgi valsts pamatizglītības standartam un valsts vispārējās vidējās izglītības standartam. Studenti var izvēlēties studēt vairākās apakšprogrammās, kombinējot jebkuru 50 kredītpunktu moduli un 32 kredītpunktu moduli pēc pašu izvēles: 50 kredītpunktu moduļa: • • • • • • • •

Angļu valodas skolotājs Bioloģijas skolotājs Datorikas skolotājs Dizaina un tehnoloģiju skolotājs Fizikas skolotājs Ģeogrāfijas skolotājs Ķīmijas skolotājs Vācu valodas skolotājs

izvēle dod tiesības apgūto saturu mācīt vispārīgajā, pamata un padziļinātajā līmenī atbilstīgi

Programmu plānots īstenot Rīgā un Alūksnes, Bauskas, Cēsu, Jēkabpils, Kuldīgas, Madonas un Tukuma filiālē

valsts pamatizglītības standartam un valsts vispārējās vidējās izglītības standartam. 32 kredītpunktu moduļu: • • • • • •

Angļu valodas skolotājs Bioloģijas skolotājs Datorikas skolotājs Dizaina un tehnoloģiju skolotājs Krievu valodas kā svešvalodas skolotājs Latviešu valodas kā otrās valodas un kā svešvalodas skolotājs • Matemātikas skolotājs • Vācu valodas skolotājs izvēle dod tiesības mācīt apgūto saturu vispārīgajā līmenī atbilstīgi valsts pamatizglītības standartam un valsts vispārējās vidējās izglītības standartam. 32 kredītpunktu moduļu: • • • •

Dabaszinību skolotājs Fizikas skolotājs Ģeogrāfijas skolotājs Ķīmijas skolotājs

(jebkurā to divu savstarpējā kombinācijā) apguve dod tiesības mācīt apgūto saturu vispārīgajā līmenī atbilstīgi valsts pamatizglītības standartam un valsts vispārējās vidējās izglītības standartam.

Darba iespējas Valsts un privātajās izglītības iestādēs: vispārizglītojošās skolās, profesionālās izglītības iestādēs, mācību centros, interešu izglītības iestādēs u. c. Iegūtais diploms dod iespēju turpināt izglītību maģistrantūrā. Svarīgi! Studiju programma ir sagatavošanas procesā, plānotais licencēšanas laiks – 2020. gada maijs – jūnijs. Precīzāka informācija par studiju programmu un uzņemšanas noteikumi būs zināmi pēc licences saņemšanas. Sekojiet līdzi informācijai www.lu.lv

PEDAGOĢIJAS, PSIHOLOĢIJAS UN MĀKSLAS FAKULTĀTE

Iegūstamais grāds un kvalifikācija

73


Pirmsskolas skolotājs Pirmā līmeņa profesionālās augstākās izglītības studiju programma Iegūstamais grāds un kvalifikācija

Studiju programmas forma

Studiju programmas ilgums

Pirmsskolas skolotājs

Pilna laika klātiene (PLK), nepilna laika klātiene (NLK)

PLK 4 semestri (2 gadi); NLK 5 semestri (2,5 gadi)

Programmu plānots īstenot Rīgā un Alūksnes, Bauskas, Cēsu, Jēkabpils, Kuldīgas, Madonas un Tukuma filiālē

Pirmā līmeņa profesionālā studiju programma “Pirmsskolas skolotājs” ir konceptuāli jaunas kvalitātes studiju programma pirmsskolas skolotāju izglītības īstenošanai. Studiju programma paredz kvalificētu, aktuālajām prasībām izglītībā un darba tirgum atbilstošu pirmsskolas skolotāju izglītošanu. Pirmā līmeņa augstākās profesionālās izglītības studiju programma “Pirmsskolas skolotājs” orientēta uz pirmsskolas skolotājam nepieciešamo profesionālās kompetences apguvi darbam pirmsskolas izglītības iestādēs vai citās ar pirmsskolas izglītību saistītās valsts vai privātās struktūrās, kā arī uz atbalstu studentu pašrealizācijai un profesionālās identitātes attīstībai mūžizglītības kontekstā. Pirmā līmeņa profesionālās augstākās izglītības studiju programmas absolventiem iespējams iegūt bakalaura grādu izglītībā, turpinot apgūt profesionālās bakalaura studiju programmas “Sākumizglītības skolotājs” saturu sākot ar trešo studiju gadu.

Darba iespējas Pirmsskolas izglītības iestādēs vai citās ar pirmsskolas izglītību saistītās valsts vai privātās struktūrās.

PEDAGOĢIJAS, PSIHOLOĢIJAS UN MĀKSLAS FAKULTĀTE

Svarīgi! Studiju programma ir sagatavošanas procesā, plānotais licencēšanas laiks – 2020. gada maijs – jūnijs. Precīzāka informācija par studiju programmu un uzņemšanas noteikumi būs zināmi pēc licences saņemšanas. Sekojiet līdzi informācijai www.lu.lv

74


Sākumizglītības skolotājs Profesionālā bakalaura studiju programma Iegūstamais grāds un kvalifikācija

Studiju programmas forma

Studiju programmas ilgums

Profesionālais bakalaura grāds izglītībā, skolotāja kvalifikācija

Pilna laika klātiene (PLK), nepilna laika neklātiene (NLN)

PLK 8 semestri (4 gadi); NLN 9 semestri (4,5 gadi)

Programmu plānots īstenot Rīgā un Alūksnes, Bauskas, Cēsu, Jēkabpils, Kuldīgas, Madonas un Tukuma filiālē

Studiju programma nodrošinās kvalificētu speciālistu sagatavošanu, kas sekmēs kompetencēs balstītas pieejas realizāciju mācību procesā pirmsskolā un pamatizglītības pirmajā posmā 1.–6. klasē. Programma paredz apgūt gan akadēmiskās zināšanas par bērna attīstību kā pirmsskolas, tā arī sākumskolas posmos, gan profesionālās prasmes, kas nepieciešamas pirmsskolas un sākumskolas skolotāja darbam. Programma nodrošina pēctecīgu un integrētu zināšanu un prasmju apguvi, kas sekmē skolotāja profesionalitāti un kompetenci. Programmā akcentēta integrēta pieeja izglītības satura apguvē gan pirmsskolā, gan sākumskolā, kas atbilst jaunākajām kompetenču izglītības tendencēm. Programmas mērķis ir nodrošināt kvalificētu speciālistu sagatavošanu, pamatojoties uz pēctecības principu bērnu izglītošanā pirmsskolā un sākumskolā, nodrošinot iespēju profesionāli apgūt gan pirmsskolas, gan sākumskolas skolotājam nepieciešamās kompetences.

Darba iespējas Programmas absolventiem ir plašas darba iespējas – absolventi var strādāt pirmsskolas izglītības iestādēs, vispārizglītojošās skolās sākumskolas posma 1.–3. klasē vai 1.–6. klasē, interešu izglītībā. Svarīgi! Studiju programma ir sagatavošanas procesā, plānotais licencēšanas laiks – 2020. gada maijs – jūnijs. Precīzāka informācija par studiju programmu un uzņemšanas noteikumi būs zināmi pēc licences saņemšanas. Sekojiet līdzi informācijai www.lu.lv

PEDAGOĢIJAS, PSIHOLOĢIJAS UN MĀKSLAS FAKULTĀTE

Programmas absolventiem ir iespēja turpināt izglītību arī integrētā bakalaura studiju programmā “Skolotājs”, apgūstot izvēlētos studiju kursus, lai iegūtu tiesības mācīt atbilstošo priekšmetu skolā, kā arī studēt maģistra līmeņa studiju programmās, iegūstot maģistra grādu izglītībā.

75


Latvijas Universitātes filiāles Latvijas Universitātes filiāles ir iespēja studēt kādā no septiņām LU filiālēm Latvijas reģionos – Alūksnē, Bauskā, Cēsīs, Jēkabpilī, Kuldīgā, Madonā un Tukumā – un iegūt Latvijas Universitātes diplomu. Studijas piedāvā iespēju iegūt augstāko profesionālo izglītību no pirmā līmeņa (koledžas) augstākās izglītības programmām, profesionālā bakalaura līdz maģistra studiju programmām. Izvēloties studijas LU filiālē, tu iegūsi: • draudzīgu studiju maksu; • nepilna laika klātienes studijas; • mūsdienīgu studiju vidi;

• aktuālas studiju programmas; • studijas gudro un talantīgo LU docētāju vadībā; • pozitīvu un atsaucīgu personālu; • prakses iespējas profesionālu prakses mentoru vadībā; • prestižas augstskolas diplomu; • labas karjeras iespējas. Filiāles sadarbojas ar pašvaldībām un to iestādēm, novadu uzņēmējiem, tās nav tikai studiju vietas, bet veidojas par reģionālajiem centriem studiju, pētniecības un mūžizglītības nodrošināšanai, tā sekmēdamas tautsaimniecības attīstību.

Cēsu filiāle Tukuma filiāle Kuldīgas filiāle

Bauskas filiāle

Alūksnes filiāle

Madonas filiāle

Jēkabpils filiāle


Pamatstudiju programmas NLK filiālēs 2020./2021. akadēmiskajā gadā Pirmā līmeņa profesionālās augstākās izglītības studiju programma

“Darba aizsardzība” (sk. 13. lpp.). Programmu (nepilna laika klātienē) īsteno Alūksnes filiālē. Pirmā līmeņa profesionālās augstākās izglītības studiju programma

“Sporta treneris” (sk. 71. lpp.). Programmu (nepilna laika klātienē) īsteno Alūksnes, Cēsu, Kuldīgas, Madonas un Tukuma filiālē.

Sagatavošanā Pirmā līmeņa profesionālās augstākās izglītības studiju programma “Pirmsskolas skolotājs” (sk. 74. lpp.). Programmu (nepilna laika klātienē) plānots īstenot Alūksnes, Bauskas, Cēsu, Jēkabpils, Kuldīgas, Madonas un Tukuma filiālē. Profesionālā bakalaura studiju programma “Skolotājs” (sk. 73. lpp.). Programmu (nepilna laika klātienē) plānots īstenot Alūksnes, Bauskas, Cēsu, Jēkabpils, Kuldīgas, Madonas un Tukuma filiālē. Profesionālā bakalaura studiju programma “Sākumizglītības skolotājs” (sk. 75. lpp.). Programmu (nepilna laika klātienē) plānots īstenot Alūksnes, Bauskas, Cēsu, Jēkabpils, Kuldīgas, Madonas un Tukuma filiālē.

Alūksnes filiāle Pils iela 21, Alūksne

64381168, 26443798

aluksne@lu.lv

Bauskas filiāle Rīgas iela 8, Bauska

63928351, 20286032

bauska@lu.lv

Cēsu filiāle Lielā Katrīnas iela 2, Cēsis

64122479, 26437549

Jēkabpils filiāle Rīgas iela 210A, Jēkabpils

26437259

Kuldīgas filiāle Kalna iela 19, Kuldīga

cesis@lu.lv

jekabpils@lu.lv

63323457, 26437524

kuldiga@lu.lv

Madonas filiāle Birojs: Saieta laukums 1–406; studijas: Valdemāra bulvāris 6, Madona madona@lu.lv Tukuma filiāle Pils iela 14, Tukums

63126807, 26437342

tukums@lu.lv

29146912

LATVIJAS UNIVERSITĀTES FILIĀLES

Kontakti

77


Latvijas Universitātes

P. Stradiņa medicīnas koledža Latvijas Universitātes P. Stradiņa medicīnas koledža (LU PSK) darbību sāka 1939. gadā kā Žēlsirdīgo māsu un pirmās šķiras mācītu sanitāru skola, kura darbojās Rīgas pilsētas 2. slimnīcā (tagad – Paula Stradiņa Klīniskā universitātes slimnīca). Skolas dibinātājs ķirurgs, veselības aprūpes organizētājs profesors Pauls Stradiņš. Tagad LU PSK atrodas Jūrmalā, Bulduros, – Vidus prospektā 38. LU PSK studijas notiek divos studiju virzienos – “Veselības aprūpe” un “Sociālā labklājība” – deviņās akreditētās pirmā līmeņa profesionālās augstākās izglītības studiju programmās – “Māszinības”, “Ārstniecība”, “Estētiskā kosmetoloģija”, “Ārstnieciskā masāža”, “Biomedicīnas laborants”, “Radiologa asistents”, “Podoloģija”, “Sociālā aprūpe”, “Sociālā rehabilitācija”. LU PSK Rēzeknes filiālē (Raiņa iela 5a, Rēzekne) tiek realizētas divas studiju programmas – “Māszinības” un “Ārstniecība”. Filiāles uzdevumus ir nodrošināt Latgales reģionu ar kompetentiem un konkurētspējīgiem speciālistiem veselības aprūpes jomā. Rēzeknes filiāles absolventi strādā slimnīcās, ambulatorās aprūpes iestādēs un veselības aprūpes centros Latgales reģionā. Koledža ir ieguvusi Erasmus Augstākās izglītības hartu (ECHE) un īsteno mācību mobilitātes studentiem un personālam ERASMUS+ programmā. Kā arī ir izveidota veiksmīga sadarbība ar veselības un sociālās aprūpes iestādēm un institūcijām, augstskolām un uzņēmumiem gan Latvijā, gan Eiropā. Koledža piedāvā arī profesionālās pilnveides izglītības programmas un tālākizglītības programmas veselības un sociālās aprūpes speciālistu kvalifikācijas uzturēšanai.

78

Vairāk par LU PSK un studiju iespējām tīmekļvietnē: www.psk.lu.lv Seko līdzi LU PSK notikumiem: www.facebook.com/lupsk.lv

Aiciniet ciemos koledžas pārstāvjus!

Vizītes pieteikšana pa mob. tālr. +371 26673672


Studiju programmas Studiju virziens: Veselības aprūpe Māszinības Ārstniecības katedra

Kvalifikācija Māsa

Studiju ilgums

Budžeta vietas

3 gadi

Māsas profesionālajā kompetencē ietilpst komunikācijas spējas, prasmes un zināšanas, kuras nodrošina pacienta veselības aprūpi un pacienta pamatvajadzības, spēj risināt ar veselību saistītās problēmas, ievērojot ētiskos principus. Māsa ir atbildīga par veselības saglabāšanu, veicināšanu, rehabilitāciju, ārstēšanas norisi, aprūpi, kā arī pacienta un piederīgo izglītošanu un savas profesijas attīstību. Māsu izglītība balstās uz zināšanām, prasmju attīstīšanu, atbildības un attieksmes veidošanos.

Ārstniecība Ārstniecības katedra

Kvalifikācija

Studiju ilgums

Ārsta palīgs

3 gadi

Budžeta vietas

Ārsta palīga profesionālajā kompetencē ietilpst komunikācijas spējas, prasmes un zināšanas, kuras nodrošina pacientu veselības aprūpi un diagnostiku, nodrošina pacienta pamatvajadzības, spēj risināt ar veselību saistītās problēmas, rīkojoties ētiski. Ārsta palīgs ir atbildīgs par veselības saglabāšanu, veicināšanu, rehabilitāciju, diagnostiku, ārstēšanas norisi, kā arī pacienta un piederīgo izglītošanu un savas profesijas attīstību.

Ārstniecības katedra

Kvalifikācija Skaistumkopšanas speciālists kosmetoloģijā

Studiju ilgums 3 gadi

Studiju maksa gadā 2000 EUR (200 EUR / mēn.)

Skaistumkopšanas speciālists kosmetoloģijā ir ārstniecības persona ar specializāciju dažādās skaistumkopšanas jomās, kura strādā skaistumkopšanas uzņēmumos, veselības aprūpes iestādēs vai kā privātpersona ar kosmetoloģijas tehnoloģijām un metodēm, kosmētikas produktiem sejas un/ vai ķermeņa problēmu risināšanā, ievērojot profesionālo darba ētiku, tehniskās drošības standartus, vispārējās higiēnas prasības un citus normatīvos aktus. Pārzina kosmētikas tirgu un rūpējas par savu izaugsmi izvēlētajā skaistumkopšanas darbības jomā – kosmētikas un kosmētikas produktu menedžments, kosmetoloģijas tehnoloģiju un metožu konsultants.

Ārstnieciskā masāža Ārstniecības katedra

Kvalifikācija

Studiju ilgums

Masieris

2 gadi

Studiju maksa gadā 1200 EUR (120 EUR / mēn.)

Masieris ir ārstniecības persona, kura praktizē ārstniecībā, profilaksē, rehabilitācijā un ar dažādiem masāžas veidiem veicina pacienta vai klienta veselības un funkcionālā stāvokļa, kā arī ar veselību saistītās dzīves kvalitātes un labsajūtas uzlabošanos. Masieris var strādāt veselības aprūpes un rehabilitācijas iestādēs, atbilstoši iegūtajai profesijai būt individuālais komersants vai pašnodarbināta ­persona.

LATVIJAS UNIVERSITĀTES P. STRADIŅA MEDICĪNAS KOLEDŽA

Estētiskā kosmetoloģija

79


Biomedicīnas laborants Medicīnas tehnoloģiju katedra

Kvalifikācija Biomedicīnas laborants

Studiju ilgums

Budžeta vietas

2 gadi

LU PSK ir vienīgā koledža Latvijā, kas sagatavo speciālistus šajā jomā! Biomedicīnas laborants ir ārstniecības persona, kas apstrādā un analizē dažāda veida bioloģiskos materiālus, organizē un sagatavo darba vietu izmeklējumu veikšanai, informē pacientu vai pacienta aprūpes personālu, kā noņemt vai sagatavoties izmeklējamā materiāla noņemšanai; noņem, pieņem un testē šo materiālu; izvērtē un dokumentē iegūtos testēšanas rezultātus. Biomedicīnas laboranta specialitāte ir aktuāla un nozīmīga ārstniecības specialitāte, jo, izmantojot laboratoriskos rezultātus, ārsts var precīzāk noteikt pacientiem diagnozi.

Radiologa asistents Medicīnas tehnoloģiju katedra

Kvalifikācija Radiologa asistents

Studiju ilgums

Budžeta vietas

3 gadi

LU PSK ir vienīgā koledža Latvijā, kas sagatavo speciālistus šajā jomā!

LATVIJAS UNIVERSITĀTES P. STRADIŅA MEDICĪNAS KOLEDŽA

Radiologa asistents ir ārstniecības persona, kura veic radioloģiskās procedūras vai diagnostiskās radioloģijas izmeklējumus, nodrošinot radiācijas aizsardzību un drošību, starojuma dozas optimizāciju, kā arī pacienta aprūpi diagnostiskajā radioloģijā, nukleārajā diagnostikā un staru terapijā veselības aprūpes iestādēs. Radiologa asistents ir atbildīgs par savu profesionālo darbību un tās kvalitāti. Radiologa asistents sadarbojas ar ārstiem radiologiem un citiem medicīnas nozaru speciālistiem, iesaistoties darba plānošanā, vadīšanā un novērtēšanā. Iespējams turpināt studijas Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātē studiju programmā “Radiogrāfija” septītajā semestrī.

80

Podoloģija Medicīnas tehnoloģiju katedra

Kvalifikācija

Studiju ilgums

Podologs

2 gadi

Budžeta vietas

LU PSK ir vienīgā koledža Latvijā, kas sagatavo speciālistus šajā jomā! Podologa kompetencē ir problemātiskas un / vai bojājumu skartas pēdas novērtēšana, ārstēšana, aprūpe un rehabilitācija, kas ietver pēdas apstrādi, lokālu medikamentozu ārstēšanu un individuālu palīglīdzekļu izgatavošanu vai pielāgošanu. Podologs ne tikai metodiski precīzi izpilda pēdu aprūpes procedūru, bet arī nodrošina diagnostisko procedūru veikšanu, drošu lokāli lietojamu medikamentu izmantošanu, kā arī veic ārsta nozīmētās ķirurģiskās manipulācijas.


Studiju virziens: Sociālā labklājība Sociālā aprūpe

Kvalifikācija Sociālais aprūpētājs

Sociālās aprūpes katedra

Studiju ilgums

Budžeta vietas

2 gadi

Sociālais aprūpētājs ir nodarbināts labklājības sistēmas sociālajās institūcijās, kas nodrošina sociālos pakalpojumus. Sociālais aprūpētājs nodrošina atkarīgas un sociāli nespējīgas personas pamatvajadzību apmierināšanu individuālajā līmenī, personas dzīvesvietā vai aprūpes iestādē.

Sociālā rehabilitācija Sociālās aprūpes katedra

Kvalifikācija Sociālais rehabilitētājs

Studiju ilgums

Budžeta vietas

2 gadi

Sociālais rehabilitētājs strādā ar personām, kuras dažādu sociālu, garīgu vai fizisku traucējumu dēļ ir izolētas no sabiedrības, veicina klientu sociālo prasmju veidošanos, stimulē klientu interesi, vēlmi un gribu patstāvīgi un pilnvērtīgi dzīvot, nodrošina klientu iesaistīšanos sociālo pakalpojumu izvēlē un saņemšanā. Sociālais rehabilitētājs kopā ar sociālo darbinieku sastāda un realizē sociālās rehabilitācijas plānu.

Komisijā jāiesniedz: 1. Atestāts vai diploms par vidējo izglītību un sekmju izraksts.* 2. Reflektantiem, kas ieguvuši vidējo izglītību pēc 2004. gada – centralizēto eksāmenu sertifikāti.* 3. Personu apliecinošs dokuments (pase vai identifikācijas karte). 4. Viena fotogrāfija (3 x 4 cm). 5. Medicīnas izziņa (veidlapa Nr. 027/u). 6. Valsts valodas prasmes apliecība (reflektantiem, kuri ir beiguši mazākumtautības skolu un nav kārtojuši latviešu valodas centralizēto eksāmenu).* 7. Ja mainījušies personas dati vārdā vai uzvārdā – apliecinošs dokuments, kurā parādās iepriekšējie un jaunie dati.* 8. Bāreņiem un bez vecāku gādības palikušiem bērniem – apliecība sociālo garantiju nodrošināšanai.* 9. Reģistrācijas maksu apliecinošs dokuments, ja maksa par reģistrāciju ir ieskaitīta koledžas bankas kontā. 10. Pēdējās iegūtās izglītības apliecinošais dokuments bez sekmju izraksta.* * Jāiesniedz kopija, uzrādot dokumenta oriģinālu.

Ārvalstīs izdotos dokumentus Uzņemšanas komisija pieņem ar notariāli apliecinātu tulkojumu latviešu valodā, diplomam jāpievieno Akadēmiskās informācijas centra izdots dokuments par diploma atzīšanu Latvijā. Informācija reflektantiem par konkursa kritērijiem: www.psk.lu.lv Reģistrācijas maksa 5,00 EUR (par vienu studiju programmu)

LU PSK Atvērto durvju dienas 2020. gadā 2020. gada 19. un 26. martā no plkst. 10.00 līdz 15.00 (Vidus prospektā 38, Bulduros, Jūrmalā). Brauc ciemos ar vilcienu! (Stacija “Bulduri”)

Pieteikšanās studijām LU PSK 2020./2021. akadēmiskajam gadam No 2020. gada 6. jūlijam līdz 6. augustam.

LATVIJAS UNIVERSITĀTES P. STRADIŅA MEDICĪNAS KOLEDŽA

Uzņemšanas noteikumi

81


Latvijas Universitātes

Rīgas Medicīnas koledža

Latvijas Universitātes Rīgas Medicīnas koledža (LU RMK) ir akreditēta augstākās profesionālās izglītības iestāde, kurā pēc vidējās izglītības iegūšanas iespējams iegūt pirmā līmeņa profesionālo augstāko izglītību. LU RMK ir viena no labākajām vietām, kur kļūt par izcilu veselības aprūpes speciālistu, jo mācības notiek kvalificētu mācībspēku un veselības aprūpes speciālistu vadībā, kā arī praktiskās apmācības notiek labiekārtotās un modernās telpās, kuras aprīkotas ar jaunākajām tehnoloģijām un iekārtām, medicīnas manekeniem un mulāžām. LU RMK piedāvā iegūt pirmā līmeņa profesionālo augstāko izglītību akreditētās studiju programmās “Māszinības”, “Ārstniecība”, kā arī “Masāža un hidroterapija”, kļūstot par ārsta palīgu, māsu, masieri. No 2020./2021. akadēmiskā gada koledža plāno īstenot studiju programmu “Optometrista asistents”. Studiju laikā iespējams gūt pieredzi starptautiskos projektos, dodoties apmaiņas programmās uz kādu no 54 partneraugstskolām. Koledža nodrošina ikvienam studentam dzīvesvietu mājīgā studentu viesnīcā, turklāt tā atrodas klīniku un citu prakšu vietu tuvumā. Koledžas absolventiem ir neierobežotas darba iespējas veselības aprūpes nozarē.


Studiju programmas Māszinības

Kvalifikācija Māsa

Studiju programmas ilgums

Budžeta vietas

3 gadi

Apgūstamie studiju kursi Latīņu medicīniskā terminoloģija

Aprūpes process

Anatomija un fizioloģija

Medikamentozā aprūpe māsas praksē

Rehabilitācija

Aprūpe internajā medicīnā

Saskarsmes psiholoģija un socioloģijas pamati

Sabiedrības veselība un pacientu drošība u. c. kvalifikācijai atbilstoši studiju kursi

Māszinības, vispārējā un profesionālā ētika

Darba iespējas Absolventi var strādāt valsts vai privātās klīnikās, veselības aprūpes centros, plaša profila slimnīcās, ģimenes ārstu privātpraksēs, rehabilitācijas centros, sociālās aprūpes centros, skolās un citviet.

Ārstniecība

Kvalifikācija Ārsta palīgs

Studiju programmas ilgums

Budžeta vietas

3 gadi

Latīņu valoda

Prakse specialitātē

Klīniskās procedūras

Radioloģijas pamati

Anatomija un fizioloģija

Internā medicīna

Saskarsmes psiholoģijas un socioloģijas pamati

Vispārējā un speciālā ķirurģija

Uzņēmējdarbības modeļi

Neatliekamā traumatoloģija

Pētniecības metodoloģija

Intensīvā un neatliekamā terapija

Mikrobioloģija un higiēna

Katastrofu medicīna u. c. kvalifikācijai atbilstoši studiju kursi

Farmakoloģija un klīniskā farmakoloģija

Darba iespējas Absolventi var strādāt valsts vai privātās klīnikās, ambulatorās un stacionārās ārstniecības iestādēs, neatliekamās medicīniskās palīdzības iestādēs, ģimenes ārstu praksēs, militārās medicīnas dienestos un citviet.

LATVIJAS UNIVERSITĀTES RĪGAS MEDICĪNAS KOLEDŽA

Apgūstamie studiju kursi

83


Masāža un hidroterapija

Kvalifikācija Masieris

Studiju programmas ilgums

Studiju maksa gadā

2 gadi

1000 EUR

Apgūstamie studiju kursi Saskarsmes psiholoģija

Masiera darba organizācija

Uzturmācības pamati

Masāžas un hidroterapijas tehnikas un paņēmieni

Ievads hidroterapijā

Specifiskas masāžas

Anatomija un fizioloģija

Biofizikas un bioķīmijas pamati

Pacientu izmeklēšana

Masāžas un hidroterapijas īpatnības vispārīgajā un speciālajā ķirurģijā

Higiēna un epidemioloģija Dermatoloģija

Balneoloģija

Ievads masāžā

Klimatterapija

Ievads neatliekamajā medicīnā

Darba iespējas Masieris var strādāt veselības aprūpes un rehabilitācijas iestādēs, valsts vai privātās klīnikās, plaša profila slimnīcās, veselības centros, ārstu privātpraksēs, SPA centros vai atbilstoši iegūtajai profesijai kā pašnodarbināta persona vai individuālais komersants.

LATVIJAS UNIVERSITĀTES RĪGAS MEDICĪNAS KOLEDŽA

Optometrista asistents

84

Kvalifikācija Optometrista asistents

Studiju programmas ilgums

Studiju maksa gadā

2 gadi

1200 EUR

Apgūstamie studiju kursi Ģeometriskā optika

Anatomija un fizioloģija

Vides un fizikālā optika

Saskarsmes psiholoģija un socioloģijas pamati

Redzes optika

Profesionālās darbības juridiskie un ētiskie aspekti

Redzes fizioloģija Ievads optometrijā Oftalmoloģiskie un optiskie instrumenti Briļļu tehnoloģija Kontaktlēcas

Mikrobioloģija Uzņēmējdarbības pamati Veselības aprūpes organizācija un vadība Pētniecības metodoloģija Vides aizsardzība

Darba iespējas Optometrista asistents var strādāt redzes optikas uzņēmumos vai aprūpes komandā ārstniecības iestādēs, var būt pašnodarbinātais vai individuālais komersants.


Uzņemšanas noteikumi

Ārvalstīs izdotos dokumentus Uzņemšanas komisija pieņem ar notariāli apliecinātu tulkojumu latviešu valodā, diplomam jāpievieno Akadēmiskās informācijas centra izdots dokuments par diploma atzīšanu Latvijā.

Konkursa kritēriji: Konkursā par uzņemšanu studiju programmās, kurās uzņemšanas prasība ir iepriekš iegūta vidējā izglītība, koledža pamatojas uz latviešu valodas, svešvalodas (angļu, vācu, franču un krievu) un matemātikas obligāto CE rezultātiem, izņemot likumā noteiktos gadījumus. Reģistrācijas maksa 10,00 EUR (par vienu studiju programmu)

LU RMK Atvērto durvju dienas 2020. gadā 2020. gada 27. martā un 16. maijā plkst. 11.00 Hipokrāta ielā 1, Rīgā

Pieteikšanās studijām LU RMK 2020./2021. akadēmiskajam gadam Elektroniski no 2020. gada 25. jūnija līdz 7. augustam Klātienē no 2020. gada 29. jūnija līdz 14. augustam Plašāka informācija par uzņemšanas noteikumiem atrodama Latvijas Universitātes Rīgas Medicīnas koledžas tīmekļvietnē: rmkoledza.lu.lv

LATVIJAS UNIVERSITĀTES RĪGAS MEDICĪNAS KOLEDŽA

Komisijā jāiesniedz dokumentu kopijas, uzrādot oriģinālu: 1. Vidējās izglītības dokuments vai diploms, sekmju izraksts. 2. Personu apliecinošs dokuments (pase vai identifikācijas karte). 3. Viena fotogrāfija (3 x 4 cm). 4. Valsts valodas prasmes apliecība (reflektantiem, kuri ir beiguši mazākumtautības skolu un nav kārtojuši latviešu valodas centralizēto eksāmenu). 5. Personas datu maiņas gadījumā – apliecinošs dokuments, kurā parādās iepriekšējie un jaunie dati. 6. Bāreņiem un bez vecāku gādības palikušiem bērniem – apliecība sociālo garantiju nodrošināšanai. 7. Reģistrācijas maksu apliecinošs dokuments, ja maksa par reģistrāciju ir ieskaitīta koledžas bankas kontā.

85


Latvijas Universitātes

Rīgas 1. medicīnas koledža Latvijas Universitātes Rīgas 1. medicīnas koledža (LU R1MK) sniedz veselības aprūpes darba tirgū pieprasītu pirmā līmeņa profesionālo augstāko izglītību, profesionālo vidējo izglītību un arodizglītību. Koledža sadarbojas ar vairāk nekā 200 prakses bāzēm, nodrošinot prakses vietas visiem studentiem. Vairākumam studentu prakses laikā iepazītā veselības aprūpes iestāde kļūst arī par pirmo darbavietu. Pamatstudijas LU R1MK ir finansētas no valsts budžeta. Studijas Latvijas Universitātes Rīgas 1. medicīnas koledžā ļauj turpināt izglītību citās augstākajās mācību iestādēs Latvijā un ārzemēs. Studijas koledžā ir maksimāli pietuvinātas katras iegūstamās profesijas reālajai darba videi: topošie farmaceita asistenti jau studiju sākumā praktizējas klientu apkalpošanā aptiekā koledžā iekārtotajā aptiekas modelī; ārsta palīgi profesionālās iemaņas nostiprina neatliekamās palīdzības automašīnā – modelī, kurā visas iekārtas atbilst NMP dienesta auto modernākajām tehnoloģijām; zobu tehniķi zobu protezēšanā izmanto trīsdimensionālās CAD CAM tehnoloģijas u. c. Zobārsta asistenti koledžā apgūst četrrocīgā darba pamatus pirmsklīnikas kabinetos, kas aprīkoti atbilstoši reālajai darba videi zobārstniecības klīnikās. Vecmātes, māsas, māsas palīgi un aprūpētāji pirmo praktisko pieredzi iegūst simulācijās balstītās studijās – ar mūsdienīgiem manipulāciju modeļiem un aprūpes iekārtām.

Koledžas pirmsākumi saistās ar 1902. gadu, kad darbu Rīgā sāka Vecmāšu skola. Laika gaitā mainījušies gan mācību iestādes nosaukumi, gan paplašinājies apgūstamo profesiju skaits. No 2019. gada 1. jūlija koledža veiksmīgi turpina darbu kā Latvijas Universitātes aģentūra “Latvijas Universitātes Rīgas 1. medicīnas koledža”.

Koledža īsteno mācību mobilitātes Erasmus+ programmā studentiem un personālam.

Par LU R1MK aktualitātēm uzziniet: www. facebook.com/LUR1MK

100 metru attālumā no koledžas atrodas dienesta viesnīca.

Vairāk par iespējām studēt LU R1MK lasiet tīmekļvietnē: www.rmk1.lv


Studiju programmas Pirmā līmeņa profesionālās augstākās izglītības programmas

Studiju virziens: Veselības aprūpe Ārsta palīgs

Kvalifikācija

Studiju ilgums

Ārsta palīgs

3 gadi

Budžeta vietas

Ārsta palīgs ir specializējies darbam neatliekamajā medicīniskajā palīdzībā un katastrofu medicīnā un nodrošina profesionālu neatliekamo medicīnisko palīdzību akūtu saslimšanu un traumu gadījumos. Ārsta palīgs var strādāt neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestos, NMPD katastrofu medicīnas operatīvajā medicīniskajā dienestā, ambulatorajā dienestā, doktorātos un NBS medicīniskajās vienībās.

Farmaceita asistents

Kvalifikācija Farmaceita asistents

Studiju ilgums

Budžeta vietas

2,5 gadi

Farmaceita asistents veic profesionālu darbību aptiekās, zāļu lieltirgotavās un farmaceitiskās ražošanas uzņēmumos. Farmaceita asistents var strādāt aptiekās, zāļu lieltirgotavās un farmaceitiskās ražošanas uzņēmumos.

Kvalifikācija

Studiju ilgums

Vecmāte

3 gadi

Budžeta vietas

Vecmāte rūpējas par sievietes, viņas ģimenes un sabiedrības reproduktīvo veselību un veic pirmsdzemdību aprūpi. Sagatavo grūtnieci un viņas ģimeni dzemdībām, veic dzemdētājas, nedēļnieces un jaundzimušā aprūpi, kā arī uzrauga fizioloģiskas grūtniecības, vada dzemdības un rūpējas par māti pēcdzemdību periodā.

Māsa

Kvalifikācija

Studiju ilgums

Māsa

3 gadi

Budžeta vietas

Māsa profesionāli un patstāvīgi veic aprūpi, piedalās ārstniecībā, rūpējas par indivīda, ģimenes un sabiedrības veselību, tās saglabāšanu un veicināšanu. Māsa var strādāt primārās veselības aprūpes iestādēs, stacionāros, rehabilitācijas iestādēs, doktorātos un bērnu aprūpes iestādēs.

LATVIJAS UNIVERSITĀTES RĪGAS 1. MEDICĪNAS KOLEDŽA

Vecmāte

87


Profesionālās vidējās izglītības programmas

Zobu tehniķis

Kvalifikācija

Studiju ilgums

Zobu tehniķis

2 gadi

Budžeta vietas

Zobu tehniķis veic zobu un žokļu sistēmas defektu aizvietošanu ar svešķermeni (zobu protēzi), gatavo aparatūras ortodontijā un komplicētā protētikā. Zobu tehniķis var strādāt zobu tehniskajās laboratorijās. Profesiju iespējams apgūt vienīgi Latvijas Universitātes Rīgas 1. medicīnas koledžā.

Zobārsta asistents

Kvalifikācija

Studiju ilgums

Zobārsta asistents

2 gadi

Budžeta vietas

Zobārsta asistents asistē zobārstam zobārstniecisko manipulāciju laikā un veic infekcijas kontroles pasākumus zobārstniecības kabinetā. Zobārsta asistents var strādāt zobārstniecības kabinetos. Zobārsta asistenta citi profesionālie pienākumi un darba iespējas tiks noteikti jaunajā Zobārsta asistenta Profesijas standartā.

Arodizglītības programmas

Māsas palīgs

Kvalifikācija

Studiju ilgums

Māsas palīgs

1 gads

Budžeta vietas

LATVIJAS UNIVERSITĀTES RĪGAS 1. MEDICĪNAS KOLEDŽA

Māsas palīgs veic pacientu aprūpi aprūpes dalībnieku komandā māsas vadībā. Māsas palīgs var strādāt primārās veselības aprūpes iestādēs, stacionāros, rehabilitācijas iestādēs un bērnu aprūpes iestādēs.

88

Aprūpētājs

Kvalifikācija

Studiju ilgums

Aprūpētājs

1 gads

Budžeta vietas

Aprūpētājs veic klientu aprūpi, palīdz personām, kuras pašas nevar un / vai nav spējīgas sevi aprūpēt. Aprūpētājs var strādāt bērnu aprūpes iestādēs un sociālās aprūpes iestādēs, kā arī aprūpēt mājās. Profesiju iespējams apgūt vienīgi Latvijas Universitātes Rīgas 1. medicīnas koledžā.


Uzņemšanas noteikumi Personām ar iegūtu vidējo izglītību komisijai jāiesniedz: • vidējo izglītību apliecinoša dokumenta kopija (uzrādot oriģinālu); • centralizēto eksāmenu sertifikātu kopijas (uzrādot orģinālus); • personu apliecinoša dokumenta kopija (uzrādot orģinālu); • viena fotogrāfija (3 x 4 cm); • medicīnas izziņa (veidlapa Nr. 027/u) par atļauju studēt izvēlētajā profesijā.

• apliecības par vispārējo pamatizglītību kopija (uzrādot oriģinālu); • sekmju izraksta (pielikuma apliecībai par vispārējo pamatizglītību) kopija (uzrādot oriģinālu); • pases kopija (uzrādot oriģinālu); • viena fotogrāfija (3x4 cm); • medicīnas izziņa (veidlapa Nr. 027/u) par atļauju studēt izvēlētajā profesijā. Vidējo izglītību ārzemēs ieguvušiem reflektantiem jāiesniedz Akadēmiskā informācijas centra izziņa, kas apliecina ārvalstīs iegūtās izglītības atbilstību Latvijas Republikas vidējās izglītības līmenim. Bāreņiem un bez vecāku apgādības palikušiem bērniem jāiesniedz Labklājības ministrijas noteiktā kārtībā izsniegta bāreņa apliecības kopija (uzrādot orģinālu). Pamatojoties uz personas iesniegtajiem dokumentiem, bērnus bāreņus un bez vecāku apgādības palikušos bērnus uzņem ārpus konkursa.

Konkursa kritēriji reflektantiem: • centralizēto eksāmenu latviešu valodā un svešvalodā CE sertifikātā uzrādīto eksāmena daļu procentuālais vidējais vērtējums; • visu reflektanta kārtoto centralizēto eksāmenu daļu procentuālais vidējais vērtējums; • Farmaceita asistenta programmas reflektantam jāuzrāda atestāta atzīme ķīmijā vai apliecinājums par ķīmijas apguvi dabaszinībās; • Zobu tehniķa programmas reflektantam ir jākārto praktiskais iestājeksāmens zobu veidošanā. Reģistrācijas maksa 5,00 EUR (par vienu studiju programmu).

Atvērto durvju dienas LU R1MK 2020. gadā: 2020. gada 19. un 26. martā.

Pieteikšanās studijām LU R1MK: No 2020. gada 4. jūlija līdz 4. augustam. Plašāka informācija par uzņemšanas noteikumiem atrodama Latvijas Universitātes Rīgas 1. medicīnas koledžas tīmekļvietnē: www.rmk1.lv

LATVIJAS UNIVERSITĀTES RĪGAS 1. MEDICĪNAS KOLEDŽA

Kvalifikāciju “Māsas palīgs” un “Aprūpētājs” var apgūt arī 17 gadu vecumu sasniegusi persona ar iegūtu pamatizglītību. Komisijai jāiesniedz:

89


Vispārīgie uzņemšanas noteikumi Latvijas Universitātē Uzņemšanas konkursa kritērijus nosaka, ņemot vērā vidējās izglītības iestādes absolvēšanas gadu. • Reflektanti, kuri ieguvuši vidējo izglītību sākot ar 2004. gadu (to ieskaitot), piedalās kopējā konkursā, pamatojoties uz noteiktiem centralizētiem eksāmeniem (CE). Konkursa vērtējuma aprēķināšanai nepieciešamo CE daļu vidējam vērtējumam procentos ir jābūt ne zemākam par 10 procentiem. • Personām, kuras ieguvušas vidējo izglītību līdz 2008. gadam, centralizētais eksāmens matemātikā var tikt aizstāts ar vidējās izglītības dokumenta gada atzīmi matemātikā (vai vidējo atzīmi algebrā un ģeometrijā). • Reflektanti, kuri ieguvuši vidējo izglītību līdz 2003.  gadam, kā arī tie, kuri ieguvuši vidējo izglītību ārvalstīs, vai personas ar īpašām vajadzībām un personas, kuras normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā ir atbrīvotas no CE kārtošanas, piedalās kopējā konkursā, pamatojoties uz noteiktām vidējās izglītības dokumenta gada atzīmēm. Konkursa vērtējuma aprēķināšanai nepieciešamajām vidējās izglītības dokumenta gada atzīmēm jābūt sekmīgām (ne zemākām par četri). Līdzās CE un vidējās izglītības dokumenta gada atzīmēm dažās studiju programmās ir noteikti arī iestājpārbaudījumi. Uzņemšanai studiju programmās nepieciešamajām vidējās izglītības dokumenta gada atzīmēm (saskaņā ar nosacījumiem studiju programmās) jābūt sekmīgām (ne zemākām par četri).

VISPĀRĪGIE UZŅEMŠANAS NOTEIKUMI LATVIJAS UNIVERSITĀTĒ

Vidējo atzīmi noteiktos mācību priekšmetos aprēķina no šādiem vidējās izglītības mācību priekš­ metiem:

90

1) Izglītības programmās ar latviešu mācībvalodu: latviešu valoda, latviešu literatūra, angļu valoda, krievu valoda, vācu valoda, franču valoda, matemātika (algebra un ģeometrija), informātika, Latvijas un pasaules vēsture, ekonomika, politika un tiesības, ja šādi priekšmeti ir norādīti vidējās izglītības dokumentā. 2) Mazākumtautību izglītības programmās: latviešu valoda un literatūra, mazākumtautību valoda, mazākumtautību literatūra, mazākumtautību valoda un literatūra, angļu valoda, vācu valoda, franču valoda, krievu valoda, matemātika (algebra un ģeometrija), informātika, Latvijas un pasaules vēsture, ekonomika, politika un tiesības, ja šādi priekšmeti ir norādīti vidējās izglītības dokumentā. CE angļu, franču, vācu vai krievu valodā var aizstāt ar starptautiska angļu, franču, vācu vai krievu valodas testa rezultātu, kurš nav zemāks par B1 līmeni saskaņā ar Eiropas kopīgajām valodu pamatnostādnēm. Priekšrocības dod tiesības iegūt studiju vietu ārpus konkursa. Ja priekšrocību ieguvušo personu skaits ir lielāks par studiju programmā noteikto budžeta studiju vietu skaitu, studiju vietu ārpus konkursa iegūst personas ar augstāku konkursa vērtējumu pēc konkursa kritērijiem.

Lai iepazītos ar pilniem uzņemšanas noteikumiem – seko līdzi informācijai LU tīmekļvietnē www.lu.lv/gribustudet/


Par studiju formām PLK

Pilna laika klātiene ir studiju forma, kurā 40 stundas nedēļā paredzētas studijām un studenta darba apjoms studiju gadā ir 40 kredītpunktu*.

NLK

Nepilna laika klātienē studijām noteikts mazāk nekā 40 stundu nedēļā. Arī studiju gada darba apjoms ir mazāks par 40 kredītpunktiem, tāpēc ir jāstudē ilgāk nekā PLK studijās. Otra nepilna laika studiju īpatnība ir mazāks tā darba īpatsvars, ko students veic docētāja vadībā, tāpēc vairāk ir jāstrādā patstāvīgi. Kontaktstundas ir apmēram 75 % no pilna laika studijām paredzētajām kontaktstundām.

NLN

Nepilna laika neklātienē kontaktstundu apjoms ir tikai 25 % no pilna laika studijām paredzētajām kontaktstundām. * Kredītpunkts ir studenta darba apjoma mērvienība, kas atbilst vienai studiju nedēļai jeb 40 stundu darba apjomam. No šīm 40 stundām līdz 50 % stundu paredzētas darbam pasniedzēja vadībā (kontaktstundas) – lekcijām, semināriem, praktiskajiem darbiem, laboratorijas darbiem, bet pārējās stundas – studenta patstāvīgajam darbam.

Par pamatstudiju programmām 1) Pirmā līmeņa profesionālās augstākās izglītības studiju programmās, kurās studijas ilgst divus līdz trīs gadus. Absolvējot students iegūst programmai atbilstošu profesionālo kvalifikāciju. Studiju gaitā tiek apgūtas zināšanas un prasmes, kas dod iespēju profesionāli darboties izvēlētajā profesijā, kā arī turpināt studijas bakalaura vai otrā līmeņa profesionālās augstākās izglītības studiju programmās. 2) Bakalaura akadēmisko studiju programmās, kurās studijas ilgst trīs līdz četrus gadus. Absolvējot students iegūst bakalaura grādu. Dažu studiju programmu apguvē iekļauta arī prakse. Studiju gaitā iegūtās zināšanas un prasmes dod iespēju uzsākt profesionālo darbību vai turpināt studijas maģistrantūrā. 3) Otrā līmeņa profesionālās augstākās izglītības bakalaura studiju programmās, kurās studijas ilgst četrus gadus. Absolvējot students iegūst profesionālo bakalaura grādu un studijām atbilstošu profesionālo kvalifikāciju. Programmas apguvē iekļauta prakse. Studiju gaitā iegūtās zināšanas un prasmes dod iespēju uzsākt profesionālo darbību vai turpināt studijas maģistrantūrā. 4) Otrā līmeņa profesionālās augstākās izglītības studiju programmās, kurās studijas ilgst piecus līdz sešus gadus. Absolvējot students iegūst programmai atbilstošu profesionālo kvalifikāciju. Programmas apguvē iekļauta prakse. Studiju gaitā iegūtās zināšanas un prasmes dod iespēju uzsākt profesionālo darbību vai turpināt studijas maģistrantūrā, rezidentūrā vai doktorantūrā.

PAR STUDIJU FORMĀM / PAR PAMATSTUDIJU PROGRAMMĀM

Augstāko izglītību var iegūt, studējot

91


Studiju programmu maiņa Pirmajā studiju semestrī studentam ir tiesības izmēģināt studijas otrās izvēles studiju programmā, ja studenta izglītība atbilst otrās izvēles uzņemšanas prasībām un kritērijiem un ja otrās izvēles programmā ir brīvas budžeta vai maksas studiju vietas.

Otru studiju programmu studenti var iepazīt un mainīt no sestās līdz devītajai studiju nedēļai.

Šajā laikā students var apmeklēt nodarbības citā fakultātē, iepazīties ar pasniedzējiem un studentu kursa gaisotni. Par programmas maiņu tiek informēts arī izvēles programmas kurators, pie kura students var vērsties ar jautājumiem gan par programmu, gan programmas maiņu. Šo iespēju jau izmēģinājuši 44 studenti, un 14 studiju programmu vēlāk patiešām arī nomainīja.

Fakti par LU Latvijas Universitāte – ievērojamākā un ietekmīgākā universitāte Latvijā Latvijas Universitāte nemainīgi bijusi Latvijas nacionālā, zināmākā un ietekmīgākā augst­ skola. Pašlaik pēc studentu kopskaita Latvijas Universitāte ir arī valsts vislielākā universitāte.

STUDIJU PROGRAMMU MAIŅA / FAKTI PAR LU

Senas studiju un pētniecības tradīcijas

92

Latvijas Universitāte dibināta 1919. gada 28. septembrī. Tās studiju un pētniecības tradīcijas ir gadsimtu senas. Latvijas Universitātes misija ir veicināt Latvijas sabiedrības un valsts izaugsmi, garantējot studējošajiem iespēju iegūt kvalitatīvu augstāko izglītību un profesionālās prasmes, kā arī attīstīties zinātniskās un mākslinieciskās jaunrades darbā.

Plašas studiju iespējas Latvijas Universitāte piedāvā studijas 13 fakultātēs, kopskaitā 148 studiju programmās. Stiprināt un papildināt savas zināšanas un prasmes studenti var plašā zinātņu nozaru spektrā – dabas, eksaktajās, humanitārajās un sociālajās zinātnēs.

Iespēja studēt budžeta vietās Studenti, kuriem ir labas sekmes, kuri ir izpildījuši iepriekšējā semestra studiju plānā paredzētās saistības un reģistrējušies nākamajam studiju semestrim un kuri studē pilna laika studiju programmās, var pretendēt uz valsts budžeta studiju vietām. Katrā studiju programmā budžeta vietu skaits atšķiras.


Latvijas Universitāte pieejama arī reģionos Latvijas Universitāte nodrošina studiju kvalitāti un augstākās izglītības pieejamību arī reģionos. Latvijas Universitātē studēt var arī septiņās reģionālajās filiālēs – Alūksnē, Bauskā, Cēsīs, Jēkabpilī, Kuldīgā, Madonā un Tukumā.

Zinātnes universitāte Zinātniskā darbība Latvijas Universitātē norit ne tikai fakultātēs, bet arī 17 zinātniskajos institūtos. Latvijas Universitātes zinātnieki izstrādājuši nozīmīgus pētījumus, kas veicinājuši tautsaimniecības konkurētspēju un sabiedrības dzīves kvalitātes uzlabošanos.

Iespēja studēt arī ārzemēs Erasmus+ studiju mobilitāte dod iespēju studējošajiem pavadīt integrētu studiju periodu kādā no programmas dalībvalstu partneraugstskolām. Erasmus+ programmā piedalās 28 Eiropas Savienības dalībvalstis, Eiropas Ekonomiskās zonas dalībvalstis – Islande, Norvēģija, ­Lihtenšteina – un Eiropas Savienības kandidātvalstis – Turcija un Ziemeļmaķedonija.

Iespēja savas prasmes attīstīt arī kultūrā un sportā

Karjeras iespējas Latvijas Universitātes absolventiem ir lieliskas karjeras iespējas.

Vienlaikus ar studijām Latvijas Universitātes studenti var izpausties arī citās sev interesējošās jomās, piemēram, kultūrā un sportā. Latvijas Universitātē ir iespēja darboties 21 mākslinieciskās pašdarbības kolektīvā – koros, deju ansambļos, teātrī, orķestrī, lietišķās mākslas studijā –, kā arī apmeklēt sporta nodarbības 14 dažādos sporta veidos.

LU studiju programmas novērtē Latvijas darba devēji – LU absolventi ir pieprasīti darba tirgū.

Moderna studiju vide

Latvijas Universitātes vīzija Latvijas Universitāte kļūs par vienu no ievērojamākajām zinātnes universitātēm Baltijas reģionā un ieņems atzītu vietu starp Eiropas universitātēm, ar savu zinātnisko potenciālu dodot ieguldījumu Latvijas tautsaimniecībā un sabiedrības ilgtspējīgā attīstībā.

FAKTI PAR LU

Torņakalnā top viens no Ziemeļeiropas modernākajiem studentu centriem un studentu pilsētiņa – Latvijas Universitātes Akadēmiskais centrs. 2015. gadā durvis vēra Dabas māja, bet 2019. gada janvārī atklāja Zinātņu māju, kurā izvietotās laboratorijas ir unikālas ne tikai Latvijas, bet arī Baltijas valstu mērogā. Tuvākajos gados Latvijas Universitātes Akadēmiskā centra teritoriju papildinās Rakstu māja humanitārajām un sociālajām zinātnēm, bet vēl pēc tam plānots izbūvēt Studentu un Viesu māju, Tehnoloģiju māju, Sporta māju un Veselības māju.

93


Latvijas Universitātes Studentu padome Latvijas Universitātes Studentu padome (LU SP) ir vēlēta, neatkarīga, koleģiāla institūcija studējošo tiesību un interešu pārstāvībai Latvijas Universitātē (LU). LU SP mērķis ir pārstāvēt LU studentu tiesības un intereses, veidot studentu kultūras dzīvi, kā arī veicināt izglītības un zinātnes attīstību ne tikai Universitātes, bet arī Latvijas mērogā. LU SP veido no visām 13 fakultātēm ievēlēti studentu pārstāvji, kuri no sava vidus ievēl priekšsēdētāju un valdes locekļus. LU SP deleģē studentu pārstāvjus arī LU Senātam, LU Satversmes sapulcei un Latvijas Studentu apvienībai, kā arī citām institūcijām un komisijām, kurās nepieciešama studentu līdzdarbošanās un viedoklis.

Ikvienam Latvijas Universitātes studentam ir iespēja iesaistīties dažādu virzienu darbībā

LATVIJAS UNIVERSITĀTES STUDENTU PADOME

Akadēmiskajā virzienā – ja vēlies darboties ar jautājumiem, kas tieši vai netieši skar studiju uzlabošanu, uzzināt par LU studentu tiesībām un pienākumiem, iepazīties ar LU lēmējinstitūcijām un iekšējo procesu norisi, kā arī kopīgi veidot LU Studentu padomes pozīciju dažādos akadēmiskos jautājumos un pievērsties augstākās izglītības jautājumiem LU SP interešu lokā. Akadēmiskajā virzienā var arī strādāt LUIS anketu pilnveidē, zinātnes pasākumu aktualizēšanā un akadēmiskā godīguma politikas pilnveidē.

94

Starptautiskajā virzienā – ja vēlies veicināt sadarbību ar ārvalstu universitātēm, iesaistīt ārzemju studentus LU informācijas apritē un kultūras pasākumos, kā arī veicināt saliedētību LU studentu vidū, izglītojot un informējot par kultūru dažādību, un uzlabot apmaiņas studentu integrāciju. Virziens arī nodrošina iespējas vietējiem studentiem doties pieredzes apmaiņas braucienos, apmeklējot citu valstu universitātes, lai labās prakses piemērus arī izmantotu un integrētu LU. Kultūras un sporta virzienā – ja vēlies izmantot iespēju visa gada garumā īstenot dažādus gan ikgadējus, gan jaunus projektus, padarīt krāšņāku un daudzpusīgāku studentu dzīvi, kā arī rast lielāku piederības izjūtu LU. Ik gadu tiek realizēti vērienīgi pasākumi, piemēram, “Aristotelis”, LU Studentu sporta spēles un

LU SP Gada balva. Pasākumu organizēšana ir arī labs veids, kā iegūt jaunus kontaktus un labi pavadīt laiku ārpus studijām.

Sociālajā virzienā – ja vēlies izmantot iespēju

pārstāvēt studentu intereses labklājības un studiju pieejamības jautājumos, atbalstīt jauno LU studentu integrāciju, kā arī veicināt studentu sadarbību ar LU infrastruktūrām. Sociālais virziens īsteno ne tikai Sociālo programmu, kas atbalsta kopmītnēs dzīvojošos studentus, bet arī Mentoru programmu, dienesta viesnīcu vecāko sistēmu, kā arī risina studentu finansiālos aspektus – studējošo kredīta un stipendiju problēmas.

Finanšu virzienā – ja vēlies sekot līdzi LU un LU SP finanšu izlietojumam, ietekmēt to, balstoties uz studentu vēlmēm un vajadzībām, kā arī pārraudzīt nacionāla vai starptautiska līmeņa iespējas iegūt finansējumu dažādu projektu īstenošanai. Virziens ne tikai dod praktiskas iemaņas darbā ar finansēm, bet arī sniedz iespēju saprast, kā un kāpēc tiek izlietoti finanšu līdzekļi LU un arī LU SP. Kā arī papildus LU SP piedāvā studentiem iespēju konkursa kārtībā iegūt finansējumu savu projektu realizēšanai. Tas attiecas gan uz pētnieciskajiem, gan zinātniskiem darbiem, kā arī kultūras pasākumiem, sporta aktivitāšu atbalstam un citiem projektiem. Pastāv arī daudz un dažādi citi veidi, kā iesaistīties LU SP darbībā un īstenot savas idejas. LU SP darbībā var iesaistīties ikviens LU students, kā arī informāciju par LU SP un tās darbību var atrast tīmekļvietnē www.lusp.lv, oficiālajos Facebook, Twitter, Instagram kontos, kā arī rakstot uz e-pastu: lusp@lusp.lv vai LU SP birojā.


Dienesta viesnīcas

Uz vietu Latvijas Universitātes studentu viesnīcā var pretendēt jebkurš students atbilstoši LU vietu piešķiršanas kritērijiem un kārtībai. Pirmā kursa studenti elektroniski piesakās īres tiesību piešķiršanai dienesta viesnīcā Latvijas Universitātes informatīvajā sistēmā (LUIS). Studentiem tiek piedāvātas noteiktas dienesta viesnīcas atkarībā no fakultātes, kurā tiks uzsāktas studijas.

Tāpat Latvijas Universitātes Studentu padome, sadarbojoties ar Infrastruktūras departamentu, īsteno Sociālo programmu, kas radīta ar mērķi atbalstīt Latvijas Universitātes studentus, kuriem nepieciešama sociālā palīdzība, piedāvājot dienesta viesnīcās dzīvojošajiem studentiem iegūt līdz 50 % atlaidi gultasvietas īrei. Ja esi Latvijas Universitātes students, kuram ir grūti materiālie un sociālie apstākļi, piesakies Sociālās programmas atbalsta saņemšanai!

Vairāk par pieejamajām dienesta viesnīcām Latvijas Universitātes tīmekļvietnē www.lu.lv/studijas/studentu-sadzive/ dienesta-viesnicas/

Studentiem ar īpašām vajadzībām, veselības traucējumiem un invaliditāti Studenti ar īpašām vajadzībām ir prasmīgas, spējīgas un talantīgas personības, kuru ceļā stājas sociāli un apkārtējās vides šķēršļi. Mūsu mērķis, sadarbojoties ar studentiem, augstskolas personālu un sabiedrību kopumā, ir nojaukt šīs barjeras un radīt ikvienam pieejamu augstākās izglītības vidi. Priecāsimies arī tevi redzēt Latvijas Universitātes studentu vidū! Aicinām mūs informēt, ja tev ir īpašas vajadzības, veselības traucējumi vai invaliditāte, lai varam sniegt tev savu atbalstu!

Latvijas Universitātē ir iespējas:

• saņemt atbrīvojumu no reģistrācijas maksas (bāreņiem un pirmās grupas invalīdiem); • pieteikties individuālajām konsultācijām studiju organizācijas jautājumos, karjeras izvēlē, kā arī personīgos un studiju problēmu jautājumos.

Kontakti un informācija

Studentu servisu departaments, Raiņa bulvāris 19, 125. telpa, tālr.: 67034444

Informācija tīmekļvietnē:

www.lu.lv/studijas/studentu-sadzive/cilvekiemar-ipasam-vajadzibam/ e-pasts: uzdrosinies_studet@lu.lv

DIENESTA VIESNĪCAS / STUDENTIEM AR ĪPAŠĀM VAJADZĪBĀM, VESELĪBAS TRAUCĒJUMIEM UN INVALIDITĀTI

Latvijas Universitātes studentiem studiju laikā ir iespēja dzīvot kādā no sešām mājīgām studentu viesnīcām Rīgā un Rīgas tuvējā apkārtnē. Visas dienesta viesnīcu istabas ir mēbelētas, tajās pieejams 5Ghz WiFi internets, kā arī īres maksā ietilpst elektrības, siltuma un ūdens patēriņš, koplietošanas virtuves izmantošana, gultasveļas izmantošana un mazgāšana, koplietošanas telpu uzkopšana.

95


Latvijas Universitātes fonda izcilības stipendijas studijām, pētniecībai un sportam

LATVIJAS UNIVERSITĀTES FONDA IZCILĪBAS STIPENDIJAS STUDIJĀM, PĒTNIECĪBAI UN SPORTAM

Stipendija – atbalsta punkts studenta dzīves sākumam

96

Latvijas Universitātes (LU) fonds ik gadu atbalsta vairāk nekā 100 talantīgus LU studentus. Stipendijas ir nozīmīgs finansiālais atbalsts mācību procesā, tās veicina izaugsmi un izcilību. Atbalsta pamatuzdevums ir radīt labvēlīgus apstākļus, lai studenti varētu pilnvērtīgāk nodoties izvēlētās studiju programmas dziļākai apguvei un iegūtu starptautiski atzītu augstāko izglītību. Stipendijas apmērs pamatstudiju studentiem ir 2200 EUR akadēmiskajā gadā un 3000 EUR akadēmiskajā gadā maģistra līmeņa studentiem.

Seko aktivitātēm: www.fonds.lv LUfonds

2019./2020. akadēmiskā gada LU fonda stipendiāti iedrošina pieteikties stipendijai

Motivējošs atbalsts pieejams: • bakalaura, maģistra un doktora studiju līmenī; • sociālajās, humanitārajās un eksaktajās zinātnēs studējošajiem. Piesakies, ja: • esi centīgs, mācībās spējīgs un sabiedriskajā dzīvē aktīvs; • vidējā svērtā atzīme ir lielāka par 7,5 ballēm. Stipendiju skaits, veidi un to mecenāti ik gadu mainās. Pieteikšanās stipendijām 2020./2021. akadēmiskajā gadā norisināsies septembrī.

Raivo Vilcāns: Būt stipendiātam – tas nav tikai finansiāls atbalsts, tā ir iespēja piebiedroties ļoti motivētu un spēcīgu cilvēku lokam, kas tevi papildina un pilnveido. Šī ir noteikti iespēja tiem, kas dzīvē grib vairāk, labāk un vērtīgāk. Rota Lāce: LU fonda stipendijas piedāvā brīnišķīgas izaugsmes iespējas, un nekad nevajag baidīties no jauniem izaicinājumiem! Daniils Vladimirovs: Latvijas Universitātes fonds sniedz atbalstu zinošiem un motivētiem studentiem. Stipendijas saņemšana nozīmē godu un atbildību, iespēju koncentrēties uz akadēmiskajiem panākumiem. Esmu pateicīgs LU fondam par stipendijas “Ceļamaize” piešķiršanu 2018./2019. akadēmiskajā gadā un Kristapa Morberga stipendijas piešķiršanu 2019./2020. akadēmiskajā gadā.


Iespējas studēt arī ārzemēs Studiju mobilitāte dod iespēju studējošajiem pavadīt integrētu studiju periodu kādā no LU partneraugstskolām. Apmaiņas programmas mērķis ir dot iespēju studentiem gūt vērtīgu akadēmisko, valodas un kultūras pieredzi, studējot citās valstīs; sekmēt labi kvalificētu, atvērtu un starptautiski pieredzējušu jaunu cilvēku – topošo profesionāļu attīstību. Studiju mobilitātē var piedalīties visu līmeņu studējošie (bakalauri, maģistri, doktoranti).

• studējošais ir reģistrēts studijām Latvijas Universitātes studiju programmā un neatrodas akadēmiskajā atvaļinājumā; • studējošais ir nokārtojis akadēmiskās un finansiālās saistības noteiktajos termiņos; • studējošais var apliecināt labas svešvalodu zināšanas atbilstoši uzņemošās partneraugstskolas prasībām. Latvijas Universitāte sniedz iespēju piedalīties apmaiņas studijās ne tikai Erasmus+ programmas, bet arī divpusējo sadarbības līgumu ietvaros, kas noslēgti ar dažādām augsti novērtētām Āzijas, ASV, Austrumeiropas un citu valstu augstskolām. Erasmus+ programmā studējošajiem ir iespējams doties arī prakses mobilitātē.

Vairāk par pieteikšanos apmaiņas programmām Latvijas Universitātes tīmekļvietnē www.lu.lv

IESPĒJAS STUDĒT ARĪ ĀRZEMĒS

Lai piedalītos studiju mobilitātē, studējošajam jāatbilst šādiem kandidātu atlases pamata kritērijiem:

97


Kultūra Latvijas Universitātē Latvijas Universitātes studentiem ir iespēja līdzdarboties 21 mākslinieciskās pašdarbības kolektīvā – koros, deju ansambļos, teātrī, orķestrī, lietišķās mākslas studijā u. c. Tā ir iespēja iegūt jaunus draugus un domubiedrus starp teju 800 kolektīvu dalībniekiem. Katrs interesents var izvēlēties nodarbību veidu atbilstoši savām interesēm. LU darbojas desmit kori, pieci no tiem ir jauktie kori – “Aura”, “Juventus”, “DeCoro”, “Dziesmu vara” un “Jubilate”, trīs ir sieviešu kori – “Minjona”, “Latve”, “Balta”, un divi vīru kori – “Dziedonis” un Prezidiju konventa vīru koris.

Ar Latvijas Universitātes mākslinieciskās pašdarbības kolektīviem strādā 40 kvalificēti diriģenti, kormeistari, baletmeistari, režisori, koncertmeistari. Jāuzsver, ka visi kolektīvi ir Vispārējo latviešu dziesmu un deju svētku dalībnieki. Jauno dalībnieku uzņemšana Latvijas Universitātes amatiermākslas kolektīvos notiek mācību gada sākumā – septembrī.

KULTŪRA LATVIJAS UNIVERSITĀTĒ

Informāciju par jaunu dalībnieku uzņemšanu var iegūt LU tīmekļvietnē www.lu.lv sadaļā “Kultūra”

98

Tautas un skatuviskās dejas tradīcijas kopj četri deju kolektīvi: Tautas deju ansamblis “Dancis” – ar jauniešu sastāvu un vidējās paaudzes dejotājiem –, Deju ansambļi “Dancītis” un “Pērle”. Vēl LU mākslinieciskās pašdarbības saimi kuplina vīru vokālais ansamblis “Dancis”, senās mūzikas ansamblis “Canto”, Studentu teātris, Studentu pūtēju orķestris, folkloras deju kopa “Dandari” un keramikas studija “Vāpe”. Latvijas Universitātes dziedātāji un dejotāji ar skanīgajām dziesmām un raito dejas soli priecē skatītājus un klausītājus visa gada garumā gan pašu mājās – Rīgā un citviet Latvijā –, gan visā pasaulē. Mākslinieciskās pašdarbības kolektīvi piedalās labdarības pasākumos, konkursos un festivālos, iegūstot daudzas valsts mēroga un starptautiskas atzinības un godalgas.


Esi čempions gan sportā, gan izglītībā! Latvijas Universitātes sporta dzīvi organizē LU Sporta centrs, augsti vērtējot sporta nozīmi dzīves kvalitātes uzlabošanā. Latvijas Universitātes Sporta centrs piedāvā: • līdz 40 dažādas sporta nodarbības 14 sporta veidos – basketbolā, cīņas sportā, fitnesa grupu nodarbībās, futbolā, florbolā, galda tenisā, kendo, vispārējā fiziskā sagatavotībā, volejbolā, frisbijā, distanču slēpošanā, pašaizsardzībā, šahā un bridžā; • iespēju izvēlēties sev piemērotāko sporta nodarbību – gan pēc slodzes intensitātes, gan pēc individuālajām interesēm; • treniņus profesionālu treneru vadībā. Latvijas Universitātē var izjust sacensību garu:

Latvijas Universitāte sniedz iespēju veidot duālo karjeru Latvijas Universitāte ir viena no nedaudzajām Baltijas reģiona augstskolām, kas augsta līmeņa sportistiem piedāvā iespēju iegūt starptautiski novērtētu augstāko izglītību. Latvijas Universitātes sportistiem Sporta centrs piedāvā startēt vairākās profesionālās sporta komandās: • basketbola komandā “Latvijas Universitāte”; • futbola komandā “FS Metta / Latvijas Universitāte”; • florbola komandā “Latvijas Universitāte / FS Masters”; • Latvijas Universitātes sieviešu volejbola izlasē. Labākajiem Latvijas Universitātes studentiem, kuri ir profesionāli sportisti, ir iespēja piedalīties augsta mēroga sporta sacensībās: • • • •

Latvijas augstskolu Universiādēs; Pasaules augstskolu Universiādēs; SELL studentu spēlēs; Eiropas studentu čempionātos u. c., kā arī ir iespēja saņemt studiju maksas atlaides un stipendijas.

SPORTS LATVIJAS UNIVERSITĀTĒ

• piedaloties dažādu sporta veidu nakts turnīros un iekšējās studentu līgās (LU Basketbola līga un LU Futbola līga), fitnesa maratonos u. c.; • iespēja ir ne tikai sportot, bet arī apmeklēt un atbalstīt Latvijas Universitātes sporta komandas to spēlēs un piedalīties aizraujošos fanu konkursos.

99


Latvijas Universitātes Radio NABA

Studiju laikā tev ir iespēja izmēģināt spēkus radio, jo Latvijas Universitāte ir vienīgā augstskola Latvijā ar radio nacionālajā FM vilnī. Pērn radio stacija NABA svinēja 17 gadu jubileju.

LATVIJAS UNIVERSITĀTES RADIO NABA

Latvijas Universitātes Radio NABA (Latvijas Radio 6, 95.8 FM, www.naba.lv) programmas veidošanā piedalās ap 100 esošo un bijušo studentu. Radio NABA ir viena no lielākajām un daudzveidīgākajām studentu radio programmām Eiropā. Radio NABA īpašā un galvenā atšķirības zīme ir tās muzikālā programma un mūzikas raidījumi. Kopumā Radio NABA radošā garā top vairāk nekā 40 dažādi mūzikas, kultūras, vēstures, zinātnes un citi studentu raidījumi, kuru veidošanā varēsi iesaistīties arī tu.

100

Studentijas klātesamība ir neatņemama programmas sastāvdaļa, par ko liecina regulāra jauno studentu iesaistīšana programmas veidošanā. Galvenās pozīcijas raidījumu veidošanā saglabā Sociālo zinātņu, Biznesa, vadības un ekonomikas, Vēstures un filozofijas, Pedagoģijas, psiholoģijas un mākslas fakultātes studenti.


Latvijas Universitātes Biznesa inkubators

Lielākais universitāšu biznesa inkubators Latvijā ir studentu uzņēmējdarbības kultūru veicinošs un sociāli atbildīgs, tā darbība ir integrēta studiju procesā. Biznesa inkubatora dalībniekiem ir nodrošināta pieeja biznesa attīstības iespējām pasaulē, kā arī iespēja uzklausīt speciālistu pieredzi uzņēmējdarbībā Latvijā un pieejā globālajam tirgum.

• • • • • • • • • •

motivējošu vidi; starptautiski atzītu saturu pirmsinkubācijas un inkubācijas programmās; darba un ražošanas telpas; koučingu un mentoringu; tīmekļvietņu apkalpošanu; Latvijas Universitātes FabLab prototipēšanas studiju (3D printeris un lāzergriezējs); “Lursoft” un citas datubāzes; iespēju pārbaudīt savu biznesa ideju pie patērētājiem Inovāciju stendā; modernu LU BVEF FOTO un VIDEO studiju; finansiālu atbalstu labākajām komandām (naudas balvas, granti utt.).

Mēs atbalstām studentus, kuri vēlas uzsākt uzņēmējdarbību. Inkubatora radošajā vidē idejas pārtop par biznesu, kas strādā. Arī tu vari uzsākt biznesu ar inkubatora atbalstu, ja: • tev ir ideja vai nopietna apņemšanās nodarboties ar uzņēmējdarbību; • vismaz puse no tavas komandas ir Latvijas Universitātes studenti, pēdējo divu gadu absolventi, doktoranti vai pētnieki. www.biznesainkubators.lu.lv biznesa inkubators

LATVIJAS UNIVERSITĀTES BIZNESA INKUBATORS

Biznesa inkubators piedāvā:

101


Absolventu atsauksmes Latvijas Universitātē iegūtā izglītība – stabils pamats tālākajai dzīvei un karjerai Studiju sākums ir jauna, citāda, vēl nezināma ceļa uzsākšana. Dažādu nozaru Latvijas Universitātes absolventi, LU fonda stipendiju ieguvēji labprāt dalās savos iespaidos ceļā uz augstāko izglītību un iedrošina izmantot visas studiju laikā sniegtās iespējas, padarot savu diplomu vēl vērtīgāku.

Kārlis Puķītis Absolvētā fakultāte: Fizikas, matemātikas un optometrijas fakultāte Izglītība: maģistra grāds fizikā Absolvēšanas gads: 2019

ABSOLVENTU ATSAUKSMES

Jau vidusskolā man bija skaidrs, ka nākotnē vēlos nodarboties ar zinātni, konkrēti fiziku vai astronomiju. Papētot internetā augstskolu studiju programmu piedāvājumus, sapratu, ka labākā vieta Latvijā, kur šos priekšmetus apgūt, ir tieši Latvijas Universitāte. Kopš brīža, kad uzsāku studijas, ir pagājuši pieci gadi, un esmu nonācis tieši tur, kur vēlējos. Šobrīd nodarbojos ar zvaigžņu pētījumiem un arī pasniedzu studentiem astronomijas un astrofizikas lekcijas. LU paver ne tikai iespējas, bet arī sniedz finansiālu atbalstu savu dzīves mērķu sasniegšanai – studiju laikā saņēmu gan LU fonda, gan valsts budžeta stipendiju. Studējot LU, paveras plašas iespējas saturīgi pavadīt brīvo laiku – pats jau sesto gadu dejoju LU deju ansamblī “Pērle”.

102

Signe Viška Absolvētā fakultāte: Humanitāro zinātņu fakultāte Izglītība: bakalaura grāds vācu filoloģijā ar izcilību Absolvēšanas gads: 2019 Katrs iegūtajam diplomam piešķir tieši tik lielu vērtību, kādu tajā pats saskata. Pēc izlaiduma savu diplomu noliku uz plaukta, kur

to redzu katru dienu. Tas iemieso trīs manas dzīves gadus, kuros ieguldīju spēku un nervus un aizmirsu par jēdziena “komforta zona” eksistenci. Es cienu savu laiku, savas izdarītās izvēles un līdz ar to arī savu LU diplomu. Studijas un viss, kas šajā laikā gadījās pa ceļam, mani salauza (labā ziņā) un atkal salika kopā, padarot mani par savas jomas lietpratēju (vai vismaz par mazāku neprašu). Vācu filoloģijas BSP man lika vēl vairāk iemīlēt vācu valodu, literatūru un tulkošanu, dalība Erasmus+ studiju mobilitātē to visu tikai nostiprināja. Iesaistoties pašpārvaldē, nonācu starp cilvēkiem, kurus šobrīd saucu par savu universitātes ģimeni, turklāt vēl apguvu projektu vadīšanas iemaņas. Jo vairāk iesaistījos dažādās aktivitātēs, jo vairāk paplašinājās mans paziņu loks, un šajā paziņu lokā bija cilvēki, kas nosprieda, ka es ar tādu pašu atdevi un entuziasmu varētu darboties arī tulkošanā, rakstniecībā un citās ar literatūru un tekstiem saistītās sfērās. Pateicoties šai notikumu virknei un savam izkoptajam talantam nemācēt pateikt “nē”, esmu nonākusi dzīves posmā, kurā drīkstu darīt to, ko mīlu, un pat saņemt par to naudu (jā, tas pat ir iespējams!). LU neatkarīgi no fakultātes, kurā studē, sniedz ārkārtīgi daudz iespēju iesaistīties, ir tikai jāsaka “jā”. Tādā veidā iegūtais diploms no bezpersoniska papīra gabala kļūst par veselu notikumu, kas turklāt vēl iesiets glītos vākos.

Bella Briška LU absolvētā fakultāte: Teoloģijas fakultāte Izglītība: bakalaura grāds teoloģijā un reliģiju zinātnē Absolvēšanas gads: 2019 LU esmu ieguvusi ne vien diplomu, bet arī zināšanas, prasmes un pārliecinātību par saviem spēkiem. Iestājusies Teoloģijas fakultātē uzreiz pēc vidusskolas beigšanas, biju šaubu pilna. Mācīties jebkuru humanitāro zinātni mūsdienu sabiedrībā šķiet riskanti – tā ir izglītība, kas gluži nenodrošina plašu un


konkurētspējīgu darba tirgu. Lai ne vien mācītos savam priekam, bet arī profesionāli izmantotu iegūtās zināšanas, ir jāmācās daudz un jācīnās par savu vietu zem saules. Biju nobažījusies par to, vai izdarītā izvēle ir pragmatiska. Taču pēc studiju uzsākšanas zināju, ka nevēlos mācīties neko citu. Katra mācību diena man sniedza jaunu informāciju un svaigas perspektīvas. Pasniedzēji bija inteliģenti, pretimnākoši un ieinteresēti studentiem palīdzēt. Mums, studentiem, tika nodrošināta, manuprāt, perfekta vide studijām un pētniecisko darbu veikšanai – prasības bija pietiekami augstas, lai būtu jāpacenšas, bet ne tik uzstājīgas, lai nogalinātu mūsu radošo garu. Un šāda vide nesa augļus – es un arī citi studiju biedri apguvām prasmes, kā efektīvi izteikties rakstiski, kā formulēt savas domas un kā domāt un rakstīt loģiski. Tāpat neatsveramas ir arī iegūtās zināšanas par teoloģiju un reliģijām, kas, manuprāt, palīdz daudz pilnīgāk izprast cilvēku kā indivīdu un cilvēkus kā vienotu sabiedrību. Lai arī nestrādāju tieši teoloģijas lauciņā, LU iegūtās zināšanas un prasmes ir neatsveramas. Tieši tādēļ nebeidzu savas studijas ar bakalaura grādu, bet turpinu mācīties arī maģistra studiju līmenī.

Dāvids Lipšens Absolvētā fakultāte: Juridiskā fakultāte Izglītība: profesionālais maģistra grāds un jurista kvalifikācija Absolvēšanas gads: 2018 Iegūtais LU diploms man mājās stāv goda vietā. Ne tāpēc, ka es to uzskatu par savu augstāko sasniegumu, bet gan tāpēc, ka līdzīgi kā dienā, kad to saņēmu, arī tagad tas man noder par atgādinājumu un piemiņu par universitātē pavadīto laiku. Šajā laikā es apguvu nepieciešamās prasmes, lai veiksmīgi spētu darboties sevis izvēlētajā profesijā, ieguvu draugus uz mūžu, apbraukāju daudzas valstis un iemācījos domāt pavisam citādi. To visu man deva iespējas, ko piedāvā universitāte – sadarbībā ar advokātu birojiem, kas piedāvā prakses jurista profesijā, Erasmus+ apmaiņas programmās, vietējās un starptautiskās tiesu izspēles. Un tieši tā es izprotu diploma vērtību – iespējās un pieredzē, kas gūta ceļā uz to.

Krišjānis Rudus Absolvētā fakultāte: Biznesa, vadības un ekonomikas fakultāte Izglītība: bakalaura grāds starptautiskajā ekonomikā Absolvēšanas gads: 2018 Izvēlējos studēt Latvijas Universitātē, jo tā ir tradīcijām bagāta universitāte ne tikai ar plašām akadēmiskās izaugsmes, bet arī sabiedriskās un kultūras dzīves iespējām. Studiju laikā varēju apvienot un īstenot vairākas ieceres, mērķus un pat pārdrošākās ambīcijas, un LU piedāvātās iespējas tos tikai papildināja, savukārt LU fonds motivēja un atbalstīja nemitīgi pilnveidoties un attīstīties. Šādu padomu saņēmu pati, uzsākot studijas, un labprāt to nododu tālāk – katrs pats savam diplomam piešķir vērtību, un priecājos, ka tieši Latvijas Universitāte sniedza tik daudz iespējas šo vērtību paaugstināt gan vietējā, gan starptautiskā vidē.

Absolvētā fakultāte: Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultāte Izglītība: bakalaura grāds ģeogrāfijā Absolvēšanas gads: 2018 Ģeogrāfijas studijas ir bijusi mana veiksmīgākā izvēle, jo studēju to, kas man patiešām patīk. Tas bija pamats ne tikai teicamām sekmēm, bet arī iespējai strādāt un būt brīvprātīgajam šajā nozarē, veicinot tās attīstību Latvijā. Izcils diploms un iesaistīšanās LU aktivitātēs man ir ļāvušas iegūt izglītību ar “odziņu”. Plašais iespēju klāsts ļauj veidot savu unikālo mācību pieredzi un profilu no izvēles daļas kursiem. Ja LU students ir ar vīziju, dzīves sparu un labām zināšanām – viņu noteikti atbalstīs. Studiju laikā ir pieejamas ļoti daudzas stipendijas, prakses vietas un starptautiskas pieredzes apmaiņas programmas, ko noteikti iesaku izmantot.

ABSOLVENTU ATSAUKSMES

Zane Kalniņa

103


latvijasuniversitate universitate universitatelv latvijasuniversitate

www.lu.lv

Profile for Latvijas Universitāte

LU bakalaura un profesionālās studiju programmas 2020/2021  

Iepazīsties ar bakalaura un profesionālās studiju programmas iespējām Latvijas Universitātē!

LU bakalaura un profesionālās studiju programmas 2020/2021  

Iepazīsties ar bakalaura un profesionālās studiju programmas iespējām Latvijas Universitātē!

Advertisement