Page 1

PAŹDZIERNIK 2015

NASI NA DACHU EUROPY W tym roku już dwie zgorzeleckie załogi wzięły udział w charytatywnym rajdzie Złombol. Jak im poszło? Jeśli już tęsknicie za wakacjami, powspominajmy letnie wojaże razem z nimi.

Więcej na str. 10 i 11.

Wybory Parlamentarne 2015 Zobaczcie gdzie głosować i na kogo można oddać swój głos.

Czytaj na str. 12 i 13

Muzycznie i teatralnie

Wkrótce Zgorzeleckie Spotkania z Teatrem. Zobaczcie kto wystąpi.

Czytaj na str. 9


ROZMOWA

Współpraca? TAK!

Izbę Rzemieślniczą we Wrocławiu są uznawane w całej Europie. W Niemczech, nasz dyplom mistrzowski jest bardzo ceniony i posiadając go nie ma najmniejszych problemów, by rozkręcić tam własną działalność.

Gdzie łatwiej prowadzić interes - w Polsce, czy w Niemczech? - Wydaje mi się, że jednak w Niemczech. Niestety, problemem trudnym do przeskoczenia dla polskich przedsiębiorców jest bariera językowa. Osobiście uważam, że jeśli ktoś zna język, to naprawdę nie ma żadnego problemu, żeby rozpocząć i prowadzić legalną działalność gospodarczą w Niemczech. Wydaje mi się, że także system podatkowy jest tam bardziej przyjazny. Weźmy chociażby podatek VAT, który w Niemczech jest niższy i nieco inne, niż u nas, są także sposoby jego rozliczania. Składki ubezpieczeniowe są jasne i relatywnie także niższe, niż w Polsce. A nie zapominajmy również o mediach- woda, energia, gaz... Te wszystkie rzeczy są tam tańsze!

Przy okazji Polsko - Niemieckiego Forum Gospodarczego, które 23 września odbyło się w Zgorzelcu, zapytaliśmy o polsko-niemiecką współpracę gospodarczą Franciszka Wurszta, od ponad 30 lat Starszego Cechu Rzemiosł Różnych w Zgorzelcu. Jak z perspektywy środowiska najbardziej zainteresowanego współpracą z Niemcami, czyli lokalnego biznesu, ocenia pan polsko-niemieckie relacje gospodarcze? - Żyjemy przy granicy, w Europamieście i w naszych realiach temat współpracy gospodarczej z sąsiadami jest niezwykle aktualny. Oczywiście trudno mi mówić w imieniu całego środowiska i mogę co najwyżej spróbować podsumować transgraniczne relacje naszego Cechu. A te są naprawdę bardzo dobre i to nie tylko z odpowiednikiem naszej organizacji w Niemczech, ale także z niemiecką izbą handlową, czy choćby z władzami samorządowymi. Ale muszę też przyznać, że nie zawsze tak było. Nasi niemieccy koledzy mieli nam za złe, że odbieramy im klientów.

Ano właśnie. Jak się ma zatem rzemiosło po polskiej, a jak po niemieckiej stronie Nysy? - Według mnie, całkiem nieźle, przynajmniej jeśli chodzi o naszą stronę. Nie da się ukryć, że dzięki przygranicznemu położeniu, nasi rzemieślnicy zyskali wielu nowych, niemieckich klientów. Nasi sąsiedzi chętnie odwiedzają cukierników, piekarzy, fryzjerów, kosmetyczki, mechaników samochodowych, lakierników. Niemcy potrafią liczyć pieniądze, a u nas jest po prostu taniej. Co nie oznacza wcale, że marnie. Nasi rzemieślnicy konkurują ze swoimi niemieckimi odpowiednikami już nie tylko ceną, ale i jakością. To oczywiście nie podoba się niemieckim kolegom, bo zabiegamy przecież w dużej mierze o tego samego klienta. Tak już jednak jest i mam wrażenie, że po okresie pewnej niechęci z ich strony, zwłaszcza po zmianie władz tamtejszego Cechu, teraz te relacje znów się ociepliły. Powiedziałem to zresztą kiedyś na spotkaniu. 2

Powiedziałem, że oni oczywiście mogą się na nas obrażać i z nami nie rozmawiać, ale to nic nie da. Lepiej rozmawiać, lepiej się dogadać, bo tylko wtedy możemy wspólnie odnieść korzyści. Myślę zresztą, że ci rzemieślnicy, którzy znają swój fach, którzy dobrze wykonują swoje usługi- niezależnie od tego, czy to są polscy, czy niemieccy rzemieślnicy- oni zawsze dadzą sobie radę.

Czy mały biznes, skupiony w rzemiośle myśli kategoriami transgraniczności? Czy, oprócz tego, że ma korzyści z klientów zza Nysy, myśli o rozwoju poprzez otwieranie własnej działalności w Niemczech? - Rozwój jest czymś zupełnie naturalnym przy prowadzeniu własnego biznesu i z pewnością myśli o nim każdy przedsiębiorca. Dla nas, żyjących i działających przy granicy, oczywistym kierunkiem rozwoju są właśnie Niemcy. I muszę powiedzieć, że to się już dzieje. Polscy przedsiębiorcy otwierają w Niemczech sklepy, zakłady usługowe, z powodzeniem na niemieckim rynku funkcjonują nasze firmy budowlane. Chociaż, i to też trzeba przyznać, nie wszystkie przedsięwzięcia okazują się w dłuższej perspektywie trafione. Dla przykładu kilka polskich sklepów rozpoczęło działalność w Görlitz i po jakimś czasie zostały zlikwidowane. Nie dlatego jednak, że to były złe sklepy, czy sprzedawały gorszej jakości towar. Nie. Mam wrażenie, że akurat w tym przypadku nie udało im się przełamać lokalnego patriotyzmu. Po prostu niemieccy klienci, w Niemczech, woleli kupować w niemieckich sklepach. Na drugim biegunie postawiłbym naszych murarzy, malarzy i generalnie budowlańców, którzy są tam bardzo cenieni i na brak zleceń raczej nie narzekają. Bardzo często jest więc tak, że polscy fachowcy, żeby móc swobodnie prowadzić działalność w Niemczech, zdają u nas w Cechu egzaminy mistrzowskie i z powodzeniem funkcjonują na niemieckim rynku.

Polskie papiery mistrzowskie wystawiane przez Cech są honorowane przez Niemców? - Oczywiście. Zresztą nie tylko przez Niemców, świadectwa kwalifikacji wystawiane przez naszą

Jak pan widzi przyszłość gospodarczą naszego regionu? Będziemy się rozwijać, czy może w kolejnych latach wyjadą stąd młodzi, wykształceni i operatywni ludzie, i będziemy gospodarczą pustynią? - Nie kreśliłbym aż tak czarnych scenariuszy. Według mnie, będziemy się rozwijać, choć wiem, że żeby tak było, trzeba w to włożyć wiele wysiłku. Ale widzę ten wysiłek choćby ze strony władz samorządowych Zgorzelca. Widzę ile energii wkładane jest w to, by rozwijać polsko-niemiecką współpracę gospodarczą, by zachęcać inwestorów do zainteresowania się naszym miastem i regionem. Po co daleko szukać, dowodem na to jest choćby ta polsko-niemiecka konferencja gospodarcza. I mam nadzieję, że te wszystkie działania w końcu odniosą skutek, jestem wręcz przekonany, że coś z tego wyjdzie.

A zatem takie konferencje są potrzebne? Nie są tylko kurtuazją i poklepywaniem się po plecach? - Są absolutnie potrzebne. I potrzebne są także kurtuazja i poklepywanie się, bo żeby coś wspólnie zrobić, trzeba się poznać i sobie zaufać, a żeby sobie zaufać, trzeba rozmawiać. Takie spotkania tworzą dobry klimat. To że pojawia się tutaj premier Saksonii, nasz minister spraw zagranicznych, czy wiceminister gospodarki to są oczywiście gesty, ale gesty budujące wzajemne zaufanie, sygnały, że nasze rządy popierają rozwój gospodarczy oparty na zasadzie polsko-niemieckiej współpracy. A że można to robić jestem najlepszym przykładem. Wspólnie z synem prowadzimy firmę, która już od kilku lat działa także w Niemczech i sukcesywnie się rozwija obejmując zasięgiem coraz większy obszar, choć nie ukrywam początki były naprawdę ciężkie. Prowadzimy pralnię chemiczną i wodną, i niech mi wolno będzie się pochwalić, opieramy naszych sąsiadów już nie tylko w Görlitz, ale sięgamy aż po Bautzen, a to jeszcze nie koniec naszych planów. Okazuje się więc, że można. I namawiam do tego naszych przedsiębiorców z jednym jednak zastrzeżeniem – Drodzy Rzemieślnicy, uczmy się języka niemieckiego, to się naprawdę przydaje.

MIEJSKI BIULETYN INFORMACYJNY • PAŹDZIERNIK 2015


swoją wiedzę o praktycznych aspektach działania na rynkach polskim i niemieckim, poznać instrumenty wsparcia dla firm i dowiedzieć się jakie możliwości inwestycyjne oferują oba kraje.

Po pierwsze – partnerstwo

Oczekiwania, doświadczenia i wyzwania, przed którymi stoją polscy oraz niemieccy przedsiębiorcy były głównym tematem Polsko - Niemieckiego Forum Gospodarczego, które odbyło się w zgorzeleckim Miejskim Domu Kultury. Forum na temat polsko-niemieckiej współpracy gospodarczej, które w środę, 23 września, odbyło się w Zgorzelcu, było pierwszym tak poważnym wydarzeniem poświęconym tematyce stricte gospodarczej jakie mieliśmy okazję gościć

w naszym mieście. Wśród blisko 300 uczestników spotkania nie brakowało polityków, samorządowców, ekspertów, naukowców i przedstawicieli biznesu, a więc ludzi, którzy w praktyce zajmują się gospodarką. To właśnie spotkania z nimi i ciekawe dyskusje panelowe poświęcone współpracy regionalnej Dolny Śląsk – Saksonia oraz rozwijaniu współpracy polsko-niemieckiej w zakresie przemysłu, technologii i innowacji były główną częścią programu zgorzeleckiego forum. Ich uzupełnieniem były warsztaty, podczas których przedsiębiorcy mieli okazję wymienić się doświadczeniami, pogłębić

Ważnym wydarzeniem towarzyszącym forum była ceremonia wręczenia odznaczeń „Za zasługi dla rozwoju gospodarki RP”. Uhonorowano nimi niemiecką firmę Sitech sp. z oo., polską firmę CCC, prezesa Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Rafała Jurkowlańca oraz dyrektora generalnego i członka zarządu AHK Polska Michaela Kerna.

Uczestnicy konferencji skupili się głównie na ocenie obecnej kondycji współpracy gospodarczej pomiędzy obu krajami i na wskazaniu tych jej obszarów, które wymagają poprawy. Wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik podkreśliła, że szczególnie zależy jej na wzroście inwestycji w Polsce, polepszeniu bilansu wymiany handlowej i promocji nowych terenów dla biznesu, a do tego konieczne są bezpośrednie spotkania i rozmowy takie jak to w Zgorzelcu. Głos w dyskusji o relacjach gospodarczych pomiędzy Polską i Niemcami zabrał także Günter Bruntsch, prezydent Izby Przemysłowo-Handlowej w Dreźnie. Przypomniał on, że choć polsko-niemieckie kontakty gospodarcze cechuje wzrost, któremu niewątpliwie sprzyjają dobre stosunki pomiędzy rządami, samorządami i przedsiębiorcami, to jednak ci ostatni wciąż często potykają się o drobiazgi, które utrudniają im pracę. Jako przykład wskazał wciąż nie rozwiązany problem pracy taksówkarzy. Zgorzeleckie forum było doskonałą okazją do otwartej rozmowy o stanie wzajemnych relacji, potrzebach i oczekiwaniach, ale też o barierach utrudniających rozwój firm. Potwierdziło też, że w Niemczech Polska jest postrzegana jako atrakcyjny partner biznesowy.

Organizatorami forum byli: Ministerstwo Gospodarki RP, Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, Miasto Zgorzelec oraz Izba Przemysłowo-Handlowa w Dreźnie, która była też gospodarzem towarzyszącej forum jubileuszowej, 10. Polsko-Niemieckiej Konferencji Izby Przemysłowo- Handlowej w Dreźnie. Gośćmi spotkania byli m.in. premier Saksonii Stanislaw Tillich, minister spraw zagranicznych RP Grzegorz Schetyna, przedstawiciel Federalnego Ministerstwa Gospodarki i Energii, marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski, prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych Stanisław Majman, przedstawiciele zarządów trzech dolnośląskich stref ekonomicznych. Uczestniczyli w nim również naukowcy oraz polscy i niemieccy przedsiębiorcy prowadzący swoje biznesy w Polsce i w Niemczech.

MIEJSKI BIULETYN INFORMACYJNY • PAŹDZIERNIK 2015

3

WYDARZENIA

Forum Gospodarcze w Zgorzelcu


NASZ ZGORZELEC

Szefowa MSWiA w Zgorzelcu

Minister spraw wewnętrznych i administracji Teresa Piotrowska zwizytowała placówkę straży granicznej w Zgorzelcu. 14 września wraz z generałem dyw. Dominikiem Traczem, komendantem głównym straży granicznej, wysłuchała w Zgorzelcu informacji o sytuacji na naszej południowej i zachodniej granicy w związku z problemem tysięcy emigrantów, którzy z krajów Afryki Północnej próbują przedostać się do państw Unii Europejskiej. Według zapewnień komendanta głównego SG, polskie służby monitorują sytuację na granicach i zachowują gotowość na ewentualne przyjęcie zwiększonej liczby osób poszukujących ochrony. Minister Piotrowska stwierdziła, że aktualnie nie ma potrzeby podejmowania nadzwyczajnych działań zarówno na południu kraju jak i w pozostałych oddziałach straży granicznej. Pani minister odniosła się również do decyzji Republiki Federalnej Niemiec o wprowadzeniu tymczasowej kontroli na granicach. – Ta kwestia nie wpływa na bieżące wykonywanie zadań przez polskie służby i ruch na granicy odbywa się płynnie – podkreśliła. W związku z decyzją strony niemieckiej o przywróceniu kontroli granicznej przypominamy, że udając się do Niemiec należy posiadać ważny dokument potwierdzający tożsamość i obywatelstwo, a więc np. paszport lub dowód osobisty.

Obchody Dnia Sybiraka „Pamięć o cierpieniu tych, którzy przeżyli, przenieśmy przez pokolenia. Jeśli my zapomnimy o Nich - niech Bóg zapomni o nas !” – te przejmujące słowa Apelu Poległych zabrzmiały 17 września, podczas dorocznych obchodów Światowego Dnia Sybiraka przy Pomniku Pamięci Sybiraków na zgorzeleckim cmentarzu komunalnym. Od 2011 roku, uroczystości pod Pomnikiem Pamięci Sybiraków poprzedza Marsz Sybiracki. Organizują go uczniowie Gimnazjum im. Sybiraków w Jerzmankach, którzy wspólnie z kolegami ze szkół podstawowych w Łagowie, Osieku Łużyckim, Trójcy i Żarskiej Wsi oraz towarzyszącymi im opiekunami przemierzają na znak pamięci i szacunku drogę z Jerzmanek do Zgorzelca, gdzie biorą udział w obchodach Światowego Dnia Sybiraka organizowanych przez Związek Sybiraków Oddział Zgorzelec i gimnazjum w Jerzmankach, przy wsparciu burmistrza Zgorzelca. W Zgorzelcu do marszu dołączają Sybiracy i pozostali uczestnicy obchodów, w tym szkolne i organizacyjne poczty sztandarowe, Sybiracy i ich rodziny, przedstawiciele związków i organizacji kombatanckich, władz samorządowych, duchowieństwa, służb mundurowych i instytucji, młodzież szkolna oraz Orkiestra Reprezentacyjna KWB Turów, zapewniająca rokrocznie piękną oprawę muzyczną skromnym uroczystościom.

Kolorowa wieża ciśnień Zgorzelecka wieża ciśnień przy ul. Pięknej to obiekt, który cieszy się dużą sympatią mieszkańców o czym można było się przekonać w piątkowy wieczór 11 września. Tego dnia odbył się specjalny pokaz iluminacji świetlnej, dzięki któremu wieża przez ponad godzinę mieniła się wszystkimi kolorami tęczy. I chociaż efekt iluminacji największe wrażenie robił na oglądających z pewnej odległości, to jednak i ci, którzy pojawili się bezpośrednio pod wieżą nie mieli powodów do narzekań. Zwłaszcza najmłodsi, którzy przez organizatorów pokazu i pracowników PWIK Nysa częstowani byli łakociami i słodyczami. Wyremontowana w lipcu 2010 roku wieża została włączona do zgorzeleckiej sieci wodociągowej na początku lat siedemdziesiątych, z chwilą uruchomienia w 1974 roku Zakładu Uzdatniania Wody przy ul. Orzeszkowej. Jej konstrukcję tworzą trzy walcowe trzony żelbetowe o średnicy 4,2 m i wysokości 28,55 m, połączone ze sobą przeszkloną klatką schodową. Wnętrze żelbetowych trzonów mieści w sobie trzy stalowe, cylindryczne zbiorniki na wodę o pojemności 260 m3 każdy, bo podstawowym zadaniem zgorzeleckiej wieży jest gromadzenie wody i zapewnianie miastu jej odpowiedniej rezerwy na wypadek zwiększonego zużycia oraz zapewnianie odpowiedniego ciśnienia wody w sieci wodociągowej. Blisko 700 m3 wody zgromadzonej w zbiornikach wieży gwarantuje większą stabilność dostaw wody do mieszkań, a w przypadku awarii wodociągu pozwoli zachować ciągłość procesów technologicznych i uniknąć konieczności zakręcania wody dla miasta. Wieża pełni również funkcję zbiornika przeciwpożarowego. Jest też ciekawą atrakcją turystyczną, a najbliższa sposobność jej zwiedzenia i podziwiania panoramy miasta z jej szczytu pojawi się znów wiosną. 4

Wspólnie zadbajmy o nasze miasto Widok starych mebli, sprzętów elektrycznych, czy choćby odpadów poremontowych, który niestety wciąż jest dość częstym elementem „pejzażu” zgorzeleckich osiedli, wcale nie musi nas denerwować! Bo wcale nie musi go być! Dzikie składowiska śmieci, jak choćby to przy ul. Tuwima, powstają najczęściej z niewiedzy i niestety naszego lenistwa. Z niewiedzy, ponieważ na wszelkie odpady poremontowe np. gruz Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Zgorzelcu podstawia nieodpłatnie specjalne kontenery. Wystarczy zadzwonić i taki kontener zamówić. Stare meble, zużyty sprzęt AGD również jest nieodpłatnie odbierany przez pracowników firmy w czasie tzw. zbiórek odpadów wielkogabarytowych, przeprowadzanych kilkakrotnie w ciągu roku. A jeśli już nie chcemy dopasowywać wymiany mebli czy innych sprzętów do harmonogramu tych zbiórek, wystarczy byśmy pamiętali, że tego rodzaju niepotrzebne rzeczy możemy odstawić do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów (PSZOK) funkcjonującego na terenie MPGK przy ul. Łużyckiej, gdzie będą one od nas nieodpłatnie odebrane. To tak niewiele, by nasz Zgorzelec wyglądał zdecydowanie lepiej, niż na załączonej fotografii… Szczegółowe informacje można uzyskać w siedzibie MPGK Sp. z o.o., ul. Łużycka 3, pokój nr 2 lub pod numerami telefonów: 75 77 57 990, 75 77 58 484 wew. 42, 45.

MIEJSKI BIULETYN INFORMACYJNY • PAŹDZIERNIK 2015


NASZ ZGORZELEC

Jubileusz zgorzeleckiego LO W tym roku przypada okrągła, 70-rocznica powstania Liceum Ogólnokształcącego im. Braci Śniadeckich- jednej z najstarszych zgorzeleckich szkół. Obchody jubileuszu zaplanowane są na 16 października. Tego dnia odbędzie się także Zjazd Absolwentów LO. W jego programie, po części oficjalnej, zaplanowany jest Bal Absolwenta, który odbędzie się w pałacu w Łagowie. Program obchodów jubileuszu przedstawia się następująco: piątek, 16 października 9.30 - msza św. kościół św. Bonifacego 11.00 - uroczystości rocznicowe w szkole 17.00 - Bal Absolwenta -Pałacyk Łagów

Dolnośląski Festiwal Nauki 2015

Już niebawem Dolnośląski Festiwal Nauki wyruszy w kolejną podróż po regionie. Program XVIII edycji wypełnią jak zawsze pasjonujące wykłady, warsztaty, wystawy i prezentacje. W Zgorzelcu spotkania z fascynującą Nauką odbywać się będą 1 i 2 października. CZWARTEK, 1 PAŹDZIERNIKA:

godz. 10:15–11:45 - Mleko. Pić albo godz. 8:30–10:00 - Zagrożenia dla beznie pić – oto jest pytanie /wykład/ pieczeństwa narodowego /wykład/

prowadzący: dr Jolanta Artym /biolog, Instytut prowadzący: ppłk dr Zbigniew Grobelny Immunologii i Terapii Doświadczalnej / /żołnierz zawodowy, Wyższa Szkoła Oficerska miejsce: MDK, ul. Parkowa 1, sala kinowa Wojsk Lądowych/ miejsce: MDK, ul. Parkowa 1, sala

godz. 10:40–12:30 - Oddziaływanie grzybów na człowieka /wykład/

godz. 8:30–10:00 - Od muszki owocówki do... – modele badawcze stosoprowadzący: dr Jerzy Piątkowski /biolog, Wy- wane w laboratoriach /wykład/

dział Nauk Biologicznych, UWr/ miejsce: Liceum Ogólnokształcące im. Braci prowadzący: dr inż. Aleksandra Bielawska-Pogodz. 8:00–15:00 - Interaktywne hl /immunolog, Instytut Immunologii i Terapii zwiedzanie stalagu VIII A /warsztaty, Śniadeckich, ul. Partyzantów 4, aula Doświadczalnej/ wystawa/ godz. 12:00–13:30 - Czy można zastą- miejsce: MDK, ul. Parkowa 1, sala widowiskowa prowadzący: Alexandra, Anna, Joel /Stowarzy- pić badania na zwierzętach? /wykład/ godz. 9:00–18:00 - 70 lat Zgorzelca szenie Meetingpoint Music Messiaen e.V./ prowadzący: mgr inż. Jagoda Kicielińska /biomiejsce: Europejskie Centrum Edukacyjno- technolog, Instytut Immunologii i Terapii Do- zob. informację z 1 października -Kulturalne, Koźlice 1, świadczalnej/ godz. 10:15–11:45 - Medycyna teren byłego obozu jenieckiego miejsce: MDK, ul. Parkowa 1, sala kinowa transplantacyjna – uwarunkowania sprawdź dostępność: tel. 880 211 452 kliniczne, etyczne i społeczne /wylub 0049 3581 661 269 kład/

godz. 8:30–10:00 - Meteorytów życiowe dramaty i szanse /warsztaty, wystawa/

prowadzący: dr hab. Aleksandra Klimczak, prof. Polskiej Akademii Nauk /immunolog, Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej / miejsce: MDK, ul. Parkowa 1, sala widowiskowa

prowadzący: mgr Antoni Stryjewski /geolog, Wydział Nauk o Ziemi i Kształtowania Środowiska, UWr/ miejsce: MDK, ul. Parkowa 1, sala kinowa

godz. 10:15–11:45 - Czy jesteś tym co jesz? Kilka słów o żywności GMO /wykład/

godz. 8:30–10:00 - Jak zobaczyć ślady? Fizyczne podstawy kryminalistyki /wykład, pokaz/

prowadzący: mgr Agnieszka Kubica /biotechnolog, Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej / miejsce: MDK, ul. Parkowa 1, sala kinowa

prowadzący dr Bartosz Strzelczyk /fizyk, Wydział Fizyki i Astronomii, UWr/ miejsce: MDK, ul. Parkowa 1, sala widowiskowa

godz. 12:00–13:30 - Biotechnologia w służbie medycyny /wykład/ godz. 12:00–13:30 O wodzie słów kilgodz. 9:00–18:00 - 70 lat Zgorzelca /wystaka /pokaz/ wa/

prowadzący: dr Maria Stasiuk /biochemik, prowadzący: mgr Artur Rokosa /fizyk, Wydział Wydział Biotechnologii, UWr/ prowadzący: Maria Kret /starszy kustosz, Miejmiejsce: MDK, ul. Parkowa 1, sala kinowa Fizyki i Astronomii, UWr/ ska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu/ miejsce: MDK, ul. Parkowa 1, sala widowiskowa miejsce: MDK, ul. Parkowa 1, galeria godz. godz. 12:00–13:30 - Materiały kostne godz. 10:15–11:45 – Wykład inauguracyjny: Mikroorganizmy – przyjaciele czy wrogowie? /wykład, film/

PIĄTEK, 2 PAŹDZIERNIKA

jako źródło bioinformacji w paleoantropologii i paleanatomii /wykład, warsztaty, pokaz/

godz. 8:00–15:00 - Interaktywne zwieprowadzący: dr Paweł Dąbrowski /lekarz, Wydzanie Stalagu VIII A

prowadzący: mgr inż. Ewa Jawień, doktoranci zob. informację z 1 października /Wydział Chemiczny, PWr/ miejsce: MDK, ul. Parkowa 1, sala widowiskowa

dział Lekarski, UMW/ miejsce: MDK, ul. Parkowa 1, sala widowiskowa

MIEJSKI BIULETYN INFORMACYJNY • PAŹDZIERNIK 2015

5


INFO MIASTO

RAPORTY Z MIEJSKICH SPÓŁEK

Podczas pierwszej po wakacjach sesji Rady Miasta Zgorzelec radni przyjęli sprawozdania z działalności miejskich spółek. Poniżej prezentujemy wybrane informacje. PWIK Nysa

ty przychodów spółki (99 257 zł) związanych z najmem lokali mieszkalnych w nieruchomości przy ul. Orzeszkowej 52 A B C w Zgorzelcu (lokale przekazane do zasobów komunalnych gminy po wyroku NSA), wynik finansowy przedsiębiorstwa za rok 2014 pogorszył się w stosunku do roku 2013 jedynie o 21 727, 24 zł.

PEC sp. z o.o. w Zgorzelcu

zmierzające do ograniczenia kosztów działalności oraz zdobywania kolejnych zadań w formie przetargowej i bezprzetargowej. Zakupiono potrzebny sprzęt technologiczny i wprowadzono środki transportu; utrzymano zadowalający poziom organizacji pracy i stosunków zarząd - załoga; usprawniono realizację systemu zbiórki odpadów selektywnie gromadzonych; utrwalono właściwą segregację odpadów w Z2 Jędrzychowice. W trakcie opracowania jest program restrukturyzacji spółki.

CSR sp. z o.o. w Zgorzelcu

Spółka zaopatruje w wodę Zgorzelec, Łagów, Jędrzychowice, Żarską Wieś, Przesieczany, Gronów, Sławnikowice, Jerzmanki, Trójcę, Białogórze, Gozdanin, Pokrzywnik, Osiek Łużycki, Spytków, Łomnicę, Koźlice, Koźmin, Radomierzyce, Kostrzynę oraz Ręczyn. Stan zatrudnienia w spółce wynosił na koniec ubr. 97 osób. W roku 2014 spółka uzyskała przychody ogółem w kwocie 13 882, 6 tys. zł i były one wyższe o 63 tys. zł, tj. o 0,5 proc. od przychodów ogółem z roku 2013. Przychody ze sprzedaży usług w stosunku do roku poprzedzającego wzrosły o ponad 390 tys. zł. Głównym źródłem przychodów są wpływy ze sprzedaży wody i odbioru ścieków, stanowiące ok. 97 proc. ogółu przychodów. Mimo zachowania dobrej tendencji - wzrost przychodów i spadek kosztów - za rok 2014 spółka zamyka się stratą netto w wysokości 499 tys. zł. Jest to spowodowane koniecznością naliczenia dodatkowych rezerw z tytułu świadczeń pracowniczych oraz rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego, które w latach ubiegłych nie były tworzone.

TBS sp. z o.o.

W spółce zatrudnionych jest 6 osób. TBS, mimo, że jest spółką prawa handlowego, nie jest podmiotem nastawionym na zysk z czynszów za wynajem lokali mieszkalnych. Jego głównym celem statutowym jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych mieszkańców gminy miejskiej Zgorzelec, w myśl zasady non-profit. Dodatkową działalnością spółki jest zarządzanie wspólnotami mieszkaniowymi z terenu gminy Zgorzelec i Węgliniec. Spółka w roku obrachunkowym 2014 osiągnęła ujemny wynik finansowy w wys. 241 752 zł. Na wynik ten, poza zbyt małym zasobem lokali mieszkalnych pod wynajem, miały wpływ nakłady poniesione na wykonanie w 2014 roku niezbędnych remontów, jak również ogólny wzrost kosztów związanych ze wzrostem cen towarów i usług oraz podatków. Pomimo utra6

Na koniec 2014 r. zatrudnienie w spółce wynosiło 95 osób, a udział kosztów osobowych w kosztach rodzajowych ogółem to 46,4 proc. i był to ten sam poziom co w 2013 r. Rok 2014 spółka zamknęła stratą brutto w wysokości 845,3 tys. zł. Pogorszenie wyniku finansowego i rentowności spółki nastąpiło przede wszystkim ze względu na bardzo wysokie temperatury zewnętrzne w miesiącach grzewczych w 2014 r. Średnia zewnętrzna temperatura w tych miesiącach wynosiła +7,3 st. C i była najwyższa od momentu powstania spółki w 1997 r. W konsekwencji produkcja energii cieplnej wyniosła 236 486 GJ i również była najniższa od czasu powstania spółki, w stosunku do 2013 roku spadek wyniósł aż 15,6 proc., przy czym spadek przychodów ze sprzedaży ciepła udało się ograniczyć do 8,4 proc. W 2014 r. spółka przyłączyła do systemu ciepłowniczego Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych przy ul. Francuskiej, nowy budynek WS SP ZOZ przy ul. Lubańskiej, budynek mieszkalny przy ul. Iwaszkiewicza 7B, halę sportowo-widowiskową przy ul. Lubańskiej o łącznej mocy zamówionej 1,568 MW. W pierwszym półroczu 2015 wystąpiła wyraźna poprawa sytuacji ekonomiczno-finansowej ZPEC w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego.

MPGK sp. z o.o. w Zgorzelcu

W 2014 roku w spółce zatrudnione były 94 osoby, w tym 23 kobiety i 71 mężczyzn. Udział kosztów osobowych w kosztach działalności operacyjnej przedsiębiorstwa wynosił 56,9 proc. i był wyższy o 4,5 proc. w odniesieniu do roku poprzedniego. W 2014 roku spółka wykazała stratę netto w kwocie 1 001 271 zł. Wskaźnik rentowności sprzedaży spółki (zysk netto/przychód ze sprzedaży) wyniósł -15,31 proc. Analizując przebieg roku obrachunkowego, zarząd spółki zintensyfikował działania

Rok 2014 spółka zamknęła stratą z działalności gospodarczej w wysokości 1 898 610 zł. Stanowi to ok. 22 proc. kapitału zakładowego spółki. Na taki poziom straty wpływ miał spadek przychodów ze sprzedaży oraz wzrost kosztów, głównie spowodowany wzrostem kosztów zużycia energii cieplnej o ok. 35 tys. zł, zużycia wody o ok. 17 tys. zł oraz usług obcych 48 tys. zł. Ogółem koszty rodzajowe działalności spółki za 2014 rok w porównaniu z rokiem 2013 wzrosły o ok. 116 tys. zł . Koszty „Centrum” obejmują m.in. koszty utrzymania basenu krytego i hali sportowej. Ich wzrost spowodowany był głównie remontem dachu jak również zwiększonymi wypłatami wynagrodzeń z tytułu umów zleceń dla ratowników. Koszty utrzymania stadionu zmniejszyły się do roku poprzedniego o ok. 3 tys. zł, spadły też koszty utrzymania basenu odkrytego.

PZN sp. z o.o. w Zgorzelcu

Spółka zatrudniała w ub.r. 49 pracowników (26 kobiet i 23 mężczyzn), w tym 25 na stanowiskach robotniczych i 24 na stanowiskach nierobotniczych. Zatrudnienie w pierwszej połowie 2015 r. nie uległo zmianie. Przedsiębiorstwo prowadzi działalność z podziałem na dwa segmenty - administrowanie i zarządzanie wspólnotami mieszkaniowymi oraz wykonywanie prac remontowych, utrzymanie czystości i porządku. Pod zarządem PZN jest 290 wspólnot mieszkaniowych o łącznej pow. 191 732 m kw. ze Zgorzelca i okolic. Nakłady na remonty i modernizacje budynków wspólnot mieszkaniowych wyniosły w 2014 r. 4 670 500 zł, a to o ponad 600 tys. zł więcej, niż rok wcześniej. Pod względem finansowym rok 2014 został przez spółkę zamknięty zyskiem brutto w wys. 16 091 zł.

MIEJSKI BIULETYN INFORMACYJNY • PAŹDZIERNIK 2015


REMONT CMENTARZA

NOWE CHODNIKI Dobiegła końca wymiana nawierzchni chodnika przy ul. Brzozowej. Nowym chodnikiem będą się wkrótce cieszyć także mieszkańcy domu przy ul. Mickiewicza 26 i mieszkańcy ul. Wyspiańskiego. Zakończony niedawno częściowy remont chodnika przy ul. Brzozowej obejmował przełożenie ścieku ulicznego z kostki granitowej, regulację pionową studzienek telefonicznych oraz studzienek dla zaworów wodociągowych i gazowych, regulację i wbudowanie krawężników kamiennych, w tym krawężnika najazdowego i obrzeży betonowych oraz rozbiórkę zniszczonego, starego chodnika z płyt betonowych i ułożenie w jego miejsce 100 m² nowego trotuaru o nawierzchni z kostki brukowej szarej, uwzględniając przy tym istniejący zjazd z jezdni. Podobny zakres mają roboty prowadzone w ramach remontu chodnika do posesji nr 26 przy ul. Mickiewicza, gdzie nowa nawierzchnia z kostki betonowej zastąpi starą, wykonaną z płyt betonowych. W ramach remontu wymienione będą także krawężniki i obrzeża betonowe. Roboty budowlane trwają również przy ul. Wyspiańskiego, gdzie rozpoczęła się modernizacja chodników, parkingów oraz nawierzchni ul. Wyspiańskiego 1-9 – IV etap. Zlecone przez miasto prace obejmują budowę chodnika i zatoki postojowej na 21 miejsc parkingowych oraz utwardzenie stanowiska na odpady stałe.

NA NOWY ROK SZKOLNY

DLA CZYSTEGO POWIETRZA Trwają prace nad przygotowaniem Planu Ograniczenia Niskiej Emisji (PONE) dla miasta Zgorzelec. Na zlecenie UM opracowuje go wrocławska firma Wroconsult. Dokument ten będzie w przyszłości niezbędny do uzyskania dotacji z funduszy unijnych na realizację szeregu projektów inwestycyjnych, w tym m.in. projektów związanych z termomodernizacją budynków publicznych, służących do prowadzenia działalności gospodarczej i prywatnych; modernizacją infrastruktury wytwarzania i przesyłu ciepła i energii; modernizacją i budową infrastruktury transportowej (drogi, ścieżki rowerowe, komunikacja zbiorowa). Stworzenie takiego planu jest jednak możliwe jedynie pod warunkiem udziału społeczności gminy w jego przygotowaniu. Dlatego zwracamy się do Państwa z prośbą o uzupełnienie ankiet dotyczących zużycia ciepła i energii oraz termomodernizacji własnych zasobów mieszkaniowych, które na potrzeby prac nad PONE opracowała firma Wroconsult. Można je otrzymać w Urzędzie Miasta w pokoju nr 215 (II piętro) lub pobrać ze strony: www.wroconsult.pl/ pgn/zgorzelec/ Wypełnioną ankietę prosimy dostarczyć do Wydziału Infrastruktury Środowiska i Spraw Mieszkaniowych UM Zgorzelec, ul. Domańskiego 7 w terminie do 15.10. br. Zapewniamy, że przekazane informacje zostaną wykorzystane wyłącznie na potrzeby przygotowania planu i nie będą publicznie udostępniane.

INFO MIASTO

rzelcu, tym razem przekazując miastu 248 m³ kostki polbruk. W ostatnich latach na zgorzeleckim cmentarzu wojskowym wykonano renowację alei, przeprowadzono remont znicza gazowego oraz wykonano i ustawioNa Cmentarzu Żołnierzy II Armii Wojska Polskiego trwa zleno tablice kamienne z nazwiskami żołnierzy spoczywających na cmentarzu. We cony przez miasto remont. wrześniu ub.r. wykonano remont cokołu i oczyszczono Pomnik Orła PiastowProwadzone prace to kolejny etap renowacji tej jednej skiego. z największych w Polsce wojskowych nekropolii. Obejmują one: demontaż 1762m² nawierzchni alejek wykonanych z płyt piaskowcowych i zastąpienie jej nową nawierzchnią z kostki polbruk, regenerację trawników oraz remont 308 m² murów oporowych zabezpieczających skarpy okalające cmentarz, tj. uzupełnienie brakujących okładzin piaskowcowych i ubytków spoin między płytami okładziny murów, a także czyszczenie murów techniką piaskowania. Całkowity koszt zleconych prac to 119 786 zł, a pieniądze na ich sfinansowanie pochodzą od Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, która przekazała na ten cel 70 tys. zł, od Wojewody Dolnośląskiego, który wsparł remont kwotą 10 tys. zł i z budżetu Gminy Miejskiej Zgorzelec, która przeznaczyła na wykonanie prac blisko 40 tys. zł. Swój wkład wniósł także Społeczny Komitet Ochrony Miejsc Pamięci Narodowej w Zgo-

Podczas, gdy uczniowie i nauczyciele odpoczywali, administracja zgorzeleckiej „piątki” przygotowywała szkołę do nowego roku szkolnego. W zgorzeleckiej „piątce” czas letniej kanikuły wykorzystano na gruntowne remonty. Przeprowadzono je w szkolnej kuchni i stołówce, w jednym z gabinetów komputerowych oraz w sali gimnastycznej, gdzie położono nową instalację elektryczną, zamontowano nowe oświetlenie, wykonano gruntowny remont ścian i renowację drewnianego parkietu, a także wymieniono drzwi wejściowe. Oprócz poprawy stanu szkolnej infrastruktury, placówka zainwestowała także w nowy sprzęt – zakupionych zostało 7 projektorów, 4 ekrany oraz 6 komputerów do szkolnego Centrum Multimedialnego.

ZMIANA NUMERÓW KONT BANKOWYCH Przypominamy, że od 1 października 2015 roku, obsługę bankową Gminy Miejskiej Zgorzelec/ Urzędu Miasta Zgorzelec, będzie prowadził Bank Pekao S.A. Oznacza to, że z dniem 30 września dotychczasowe konta bankowe w Banku Millennium S.A. zostaną zamknięte, a obowiązywać zaczną nowe. Podajemy je poniżej. 86 1240 3464 1111 0010 6448 8360 - opłata skarbowa, podatki i opłaty lokalne, 31 1240 3464 1111 0010 6448 8865 - opłaty za udostępnienie danych osobowych, 81 1240 3464 1111 0010 6448 8256 - subwencje, dotacje, udziały w podatku dochodowym od osób fizycznych, należności z urzędów skarbowych, z Ministerstwa Finansów, wpłaty komornicze od dłużników alimentacyjnych, 75 1240 3464 1111 0010 6448 8461 - wadia i zabezpieczenia. Prosimy pamiętać, że wpłaty i przelewy dokonane po 30 września na dotychczasowe konta będą odrzucane przez system bankowy, dlatego prosimy o zapoznanie się z poniższym wykazem, który zamieszczamy także w informatorze na ostatniej stronie biuletynu. MIEJSKI BIULETYN INFORMACYJNY • PAŹDZIERNIK 2015

7


K U LT U R A

Czytaliśmy Lalkę Bolesława Prusa Sobota, 5 września, stała w całym kraju pod znakiem - czwartego już - Narodowego Czytania. Drugi raz z rzędu nasza zgorzelecka biesiada literacka odbywała się w pięknym parku Popiełuszki, obok MDK. Atrakcją dodatkową w tym roku był przejazd przez miasto powozu konnego z aktorami Katarzyną Janekowicz i Jackiem Grondowym, którzy także całą imprezę prowadzili. Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu dziękuje wszystkim Państwu za udział w Narodowym Czytaniu 2015, które mogło się odbyć dzięki wsparciu i pomocy naszych przyjaciół: ze Schroniska Św. Brata Alberta, z Centrum Handlowo-Rozrywkowego Plaza, Centrum Sportowo Rekreacyjnego, Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, Miejskiego Domu Kultury oraz PGE Turów Arena. Marek Żytomirski /Miejska Biblioteka Publiczna/

Kamionka bolesławiecka wczoraj i dziś Od 17 września Muzeum Łużyckie w Zgorzelcu przy ul. Daszyńskiego 15 zaprasza do obejrzenia nowej wystawy tematycznej pt. „Kamionka bolesławiecka wczoraj i dziś”, dzięki której zwiedzający zapoznają się z częścią bogatych zbiorów Muzeum Ceramiki w Bolesławcu. Na ekspozycję składają się wyroby typowe dla bolesławieckich manufaktur wytwarzane od renesansu aż po czasy współczesne. Obejrzeć będzie można m.in. przykładowe znaleziska archeologiczne z pracowni garncarskiej odkrytej przed kilku laty przy ul. Piaskowej, datowane na XVI i pierwszą połowę XVII stulecia, jak również zachowane w doskonałym stanie naczynia

TURANGALILA - symfonia na wielką orkiestrę, fortepian i fale Martenota Jesienny sezon koncertowy Nowej Filharmonii Łużyckiej /Teatru Gerharta Hauptmanna w Görlitz/ pod batutą dyrygenta Andrea Sanguineti otworzyło w tym roku niezwykłe i ogromnych rozmiarów dzieło muzyki współczesnej, które mocno wykracza poza tradycyjne ramy cyklu filharmonicznego tego dyrygenta: symfonia „Turangalila” Oliviera Messiaen. Koncert stworzył tym samym rzadką okazję do konfrontacji z wyjątkowym dziełem tego francuskiego kompozytora, który w 1940 r. przez dziewięć miesięcy był więziony w niemieckim obozie jenieckim Stalag VIII A w Zgorzelcu. Olivier Messiaen skomponował symfonię TURANGALILA na fortepian solo, fale Martenota i wielką orkiestrę na zlecenie Bostońskiej Orkiestry Symfonicznej w latach 1946-1948. Dziesięcioczęściowa symfonia jest jednym z najbardziej znanych dzieł kompozytora, które na stałe weszło do repertuaru wielkich orkiestr na całym świecie. 26 września TURANGALILA zabrzmiała także w Zgorzelcu. Aby temu niezwykłemu dziełu zapewnić odpowiednią przestrzeń Nowa Filharmonia Łużycka opuściła scenę teatru i po raz pierwszy zagrała w hali sportowej PGE Turów Arena w Zgorzelcu. Koncert zorganizowany został pod patronatem Burmistrza Miasta Zgorzelec i Nadburmistrza Miasta Görlitz. 8

XVIII- i XIX-wieczne. Na wystawie nie zabraknie kamionki XX-wiecznej, a także współczesnej. Dobór zaprezentowanych eksponatów ukazuje różnorodność sposobów produkcji i wykończenia bolesławieckiej kamionki w ciągu kilku ostatnich stuleci. Przyzwyczajeni do współczesnych wyrobów mogą być zaskoczeni odmiennością starszych egzemplarzy i urozmaiceniem jak również artyzmem sposobów ich zdobienia: naczynia kamionkowe mogły być pokryte dekoracją stempelkową, malarską, natryskową, wykonaną rożkiem, stosowano szeroką gamę szkliw, brązowych, białych, barwnych w różnych odcieniach. Na szczególną uwagę zasługują

z pewnością typowe dla Bolesławca naczynia pokryte brązowym szkliwem ziemnym ozdobione niezwykle dekoracyjnymi nakładkami w kolorze białym oraz dzbany z brzuścami zdobionymi żeberkowaniem.

PERFECT

ul. Parkowej 1, w Centrum Sportowo-Rekreacyjnym przy ul. Maratońskiej 2 oraz w sklepie Empik przy ul. Armii Krajowej 52 A (Plaza) oraz poprzez stronę internetową www. perfect35lat.pl, gdzie można także znaleźć Legenda polskiego rocka – zespół Perfect więcej informacji na temat trasy jak i samezagra ponownie w Zgorzelcu w hali PGE Tu- go koncertu w Zgorzelcu. rów Arena przy ul. Lubańskiej 9A. Koncert odbędzie się w niedzielę, 29 listopada i będzie częścią trasy na 35-lecie zespołu noszącej tytuł „Wszystko ma swój czas” . Początek tego niesamowitego wydarzenia godz. 18.15. Zespół Perfect gra dla nas nieprzerwanie od 1980 roku i jest jednym z najbardziej lubianych i rozpoznawanych polskich zespołów rockowych. I to właśnie z publicznością w całej Polsce Perfect chce obchodzić ten wyjątkowy jubileusz. 30 niepowtarzalnych koncertów w największych miastach Polski i 30 okazji do powspominania największych przebojów zespołu oraz posłuchania nowych aranżacji i utworów z płyty DaDaDam, która w niecały miesiąc od premiery uzyskała status złotej. „Wszystko ma swój czas” staje się już tak popularne jak niegdyś „Nie płacz Ewka” Czy Autobiografia”, co świadczy o nieprzemijającej wyjątkowości legendarnego już zespołu Perfect. Bilety na koncert są już w sprzedaży. Można je kupić w Miejskim Domu Kultury przy

W ZGORZELCU

MIEJSKI BIULETYN INFORMACYJNY • PAŹDZIERNIK 2015


Teatralno-muzyczna uczta Tegoroczne spotkania będą szczególne, bo organizatorzy tym razem nieco inaczej rozłożyli akcenty i będą to spotkania nie tylko teatralne, ale także muzyczne. I wprawdzie szczegóły programu są jeszcze dopinane to jednak nie mogliśmy oprzeć się pokusie, by podzielić się z czytelnikami ramowym zarysem programu. I tak, na dobry początek ZSZT zobaczymy spektakl pt. „Mąż mojej żony” w reż. Henryka Adamka, ze znanym doskonale w naszym mieście Jackiem Grondowym i Piotrem Konieczyńskim w rolach głównych. Akcja przedstawienia rozgrywa się we Frankfurcie, gdzie mieszkającego tam Ślązaka, niejakiego Zeflika, odwiedza przybysz z Warszawy, niejaki Edmund. Mężczyźni nie znają się wcale, lecz łączy ich – co wychodzi w trakcie wizyty – kobieta. Dokładniej mówiąc, wspólna żona Helena. Jak poradzą sobie z tym problemem? Czy w jego rozwiązaniu pomogą butelki wypitego alkoholu? Co wyniknie z ich niezwykłego spotkania? Wszystkiego dowiecie się Państwo oglądając 30 października spektakl Sceny Inicjatyw Aktorskich „Mąż mojej żony” autorstwa Miro Gavrana, który powstał w Teatrze im. C.K. Norwida w Jeleniej Górze.

bitne plany organizatorów są także takie, by tego właśnie dnia podjąć próbę reaktywacji teatru. Już dzień później, 8 listopada, pod zieloną kopułą będzie można zobaczyć przedstawienie pt. „Lataj z Krystyną” w wykonaniu Aldony Jankowskiej i w reż. Andrzeja Sadowskiego. Spektakl, tej cieszącej się niesłabnącą sympatią widzów aktorki dramatycznej i komediowej oraz mistrzyni metamorfozy, to tragikomedia opowiadająca o tym, do czego może doprowadzić pozornie błaha idea, brana absolutnie na poważnie. Jak to się dzieje, że przeciętni, dobrzy ludzie, żyjący „tu i teraz”, nie mogąc znieść rzeczywistości są w stanie posunąć

się do radykalnych rozwiązań, żeby ją zmienić? - na to pytanie Aldona Jankowska szuka odpowiedzi, a przy tym opowiada niezwykle zabawną historię, mając jak zwykle mocnego asa w rękawie.

Na 7 listopada wszystkich miłośników teatru organizatorzy zapraszają na niezwykły wieczór, którego gościem i gwiazdą będzie zgorzelczanin z urodzenia, teatrolog, adiunkt w Zakładzie Teorii Kultury i Sztuk Widowiskowych Uniwersytetu Wrocławskiego dr Piotr Rudzki, który z okazji 250. rocznicy powstania teatru publicznego w Polsce i 70. rocznicy Teatru Polskiego we Wrocławiu wygłosi wykład pt. „Po co nam dziś teatr (publiczny)?”. Temu spotkaniu towarzyszyć będzie także projekcja spektaklu „Złowiony – Rekonstrukcje” Tadeusza Różewicza w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego, zarejestrowanego 25 lutego 1994 roku w spalonym Teatrze Polskim we Wrocławiu. Na spotkanie 7 listopada szczególnie zapraszamy aktorów i sympatyków Teatru Ziemi Zgorzeleckiej, bowiem wieczór zainauguruje wernisaż wystawy fotograficznej obrazującej lata działalności TZZ w MDK. Am-

Niezwykła, artystyczna uczta zapowiada się 21 listopada. Jeśli uda się spiąć wszystkie terminy, to do Zgorzelca przyjedzie na koncert Marek Dyjak. Miłośnikom poezji śpiewanej i teatru piosenki przedstawiać go nie trzeba. Ale powiedzmy: Marek Dyjak to świetny wokalista, rasowy pijak i niedoszły samobójca. Ale to nie jest jeszcze cała o nim prawda. To także niezwykle wrażliwy człowiek, skryty pod maską prostolinijności, pogodny facet w przebraniu depresyjnego mruka i radykalny komentator rzeczywistości, którego metafor nie przebiją najwięksi poeci! 22 listopada zapraszamy do poetyckiej kawiarenki, której formuła tak pięknie sprawdziła się wiosną. Niech zaproszony czuje się każdy, kto będzie chciał przeczytać publicznie swój ulubiony wiersz lub fragment prozy. Tym razem na „tapetę” bierzemy najpiękniejsze utwory poświęcone jesieni.

Tydzień później, 13 listopada, zapraszamy zgorzelecką publiczność na muzyczny monodram w wykonaniu Agnieszki Wajs pt. „Karin Stanek” opowiadający o życiu i twórczości znanej i cenionej legendy polskiej muzyki bigbitowej, za który aktorka otrzymała nagrodę na przeglądzie „Scena Letnia Domu Literatury” w Łodzi w 2014 roku.

Młodszą, a może lepiej powiedzieć familijną publiczność, zapraszamy gorąco na 15 listopada. W tym dniu będzie można ponownie obej-

I już na koniec Zgorzeleckich Spotkań z Teatrem spotkanie niezwykłe, spotkanie, które każe nam się wstydzić za to jak często zdarza nam się myśleć utartymi schematami, za to, że bez zastanawiania wkładamy ludzi w szuflady, które zupełnie do nich nie pasują. 29 listopada do Zgorzelca przyjedzie ze swoim recitalem pt. „Towarzysze” znakomity polski aktor, znany z ekranów telewizyjnych i kinowych (m.in. z filmów Wojciecha Smarzowskiego) Lech Dyblik, choć być może część osób kojarzy go bardziej jako Kazimierza Badurę, a to błąd. Duży błąd!

MIEJSKI BIULETYN INFORMACYJNY • PAŹDZIERNIK 2015

9

K U LT U R A

Mimozami jesień się zaczęła, ale nie popadajmy w smutek i melancholię! Jesień to czas Zgorzeleckich Spotkań Teatralnych.

rzeć spektakl działającego w domu kultury Zgorzeleckiego Teatru Baśni. Przedstawienie pt. „Pudło” wyreżyserowała Dorota Baranowska, a na scenie oglądamy: Kamilę Cepowską, Bartka Dryję, Natalię Dudę, Weronikę Łapuszyńską, Zosię Ratajczak, Julkę Rydarowicz, Karolinę Skrzypczyk, Weronikę Skrzypczyk i Kamila Smuka.


ZGORZELECKIE ZŁOMBOLE

na alpejskich serpentynach

Ta historia zaczęła się od garstki zapaleńców motoryzacji w drugiej połowie pierwszej dekady XXI wieku. W 2007 roku owa garstka po raz pierwszy wyruszyła na trasę pod sztandarem Złombolu. Janek z Wojtkiem jechali 17-letnim trabantem, a Marcin z Martyną 29-letnim fiatem 125p. Pomysł chwycił, szybko się rozrastał i promieniował ze Śląska na całą Polskę. W 2012 roku pod szyldem Złombolu po raz pierwszy wystartowała ekipa ze Zgorzelca. W tym roku były to już dwie drużyny w majestatycznych wozach z epoki słusznie minionej - fiacie 125p załoga Tomek Złomek Team oraz w wartburgu zgorzelecki skład złombolowych weteranów Dacia Dzik.

Szczytny cel Tegoroczna trasa rajdu wyznaczona została z Katowic do Passo Dello Stelvio we Włoszech na wysokości 2 757m n.p.m. Rajdu o tyle zwariowanego, bo odbywającego się na sprzęcie jedynie socjalistycznej produkcji, co szlachetnego, bo żeby wziąć w nim udział, załogi muszą uzbierać od darczyńców minimum 1500 zł i przeznaczyć je na pomoc dzieciom z domów dziecka. Dotychczasowe trasy Złombola prowadziły m.in. z Katowic do Monaco, na arktyczne koło podbiegunowe, do Azji, do słynnego Loch Ness, do Archaia Olympia w Grecji, na NORDKAP i do imprezowej stolicy Lloret de Mar. Trasa tegoroczna należała do tych najtrudniejszych, co podkreślają zgodnie Patryk Chwałko z wartburga oraz Agnieszka Tabaszewska i Tomasz Wasilewski z fiata. Mimo to jednak, na starcie Złombola 2015 ustawiła się 15 sierpnia rekordowa liczba ponad 400 pojazdów, by z Katowic przez Czechy, Szwajcarię, Lichtenstein i Austrię dojechać do Włoch. I chociaż dawno już wrócili, chcieliby10

śmy naszym czytelnikom przybliżyć tę imprezę oczami jej zgorzeleckich uczestników. Z kilku powodów: 1)bo pewnie już wszyscy ponownie tęsknimy za wakacjami i urlopami, 2) bo Złombol to świetna zabawa i szczytny cel, 3) bo warto pokazywać ludzi z pasją, którzy nie boją się realizować marzeń, swoich i innych.

Widoki i ludzie Bez wątpienia właśnie takimi ludźmi są Agnieszka Tabaszewska i jej mąż Tomasz Wasilewski, którzy na swój debiut w Złombolu dokooptowali do załogi Igę Tołstołucką, emerytowaną panią profesor ekonomii z Poznania. Oboje przyznają jednak, że Złombolemzaraził ich Patryk Chwałko, który 2 lata temu przyszedł do ich agencji ubezpieczeniowej wykupić polisę. - Opowiedział nam o Złombolu i już wtedy wiedzieliśmy, że musimy w nim uczest-

niczyć - śmieje się Agnieszka. I podczas gdy w ubiegłym roku para jeszcze tylko wspierała Złombol jako darczyńcy, w tym roku zdecydowali się już pojechać. W lutym kupili fiata 125p rocznik 1987 i rozpoczęły się przygotowania. - Fiat był w dobrej formie, ale żeby nim odbyć tak daleką i trudną trasę, trzeba go było odpowiednio przygotować - opowiada Tomasz. Wóz dostał nowe opony, nowe hamulce, akumulator, wzmocniony alternator... I trzeba przyznać, że na całej, liczącej przeszło 3 tys. km trasie spisywał się znakomicie. - Raz tylko, jeszcze w Katowicach, silnik zaczął nierówno pracować, ale poszukałam wśród złombolowców kogoś, kto wygląda jakby się na tym znał i faktycznie ten ktoś nam pomógł. Poszperał coś pod maską i potem nie było już żadnych problemów - śmieje się Agnieszka. - No może jeszcze w Austrii, kiedy padł nam akumulator. I we Włoszech, kiedy był kłopot ze stacyjką - uzupełnia Tomasz. Ale jak dodaje, wszystkie te kłopoty to nic w porównaniu z niesamowitymi wrażeniami, jakich dostarczyła im podróż. - Widoki na trasie zapierały dech w piersiach. Alpejskie serpentyny przyśpieszały bicie serca. Ale najwspanialsi byli i tak ludzie, których spotkaliśmy na trasie - przyznają zgodnie zgorzelczanie. I jak podkreślają, dla nich udział w Złombolu to było spełnienie marzenia i połączenie przyjemnego z pożytecznym. - Bo oprócz spędzenia w fantastyczny sposób urlopu, udało nam się zebrać od darczyńców ponad 3 tys. zł dla dzieci z domów dziecka. I choćby dlatego warto było to zrobić - podkreślają i już deklarują: W przyszłym roku na dziesiąty, jubileuszowy Złombol też pojedziemy! Szczegółowe opisy tegorocznej wyprawy zgorzeleckich załóg można znaleźć na facebooku. Wystarczy w pole wyszukiwania wpisać hasła: Dacia Dzik oraz Tomek Złomek Team.

MIEJSKI BIULETYN INFORMACYJNY • PAŹDZIERNIK 2015


fot. arch pryw.

MIEJSKI BIULETYN INFORMACYJNY • PAŹDZIERNIK 2015

11


WYBORY 2015

WYBIERAMY NOWY PARLAMENT

Już niedługo, 25 października, zdecydujemy, kto przez najbliższe 4 lata będzie zasiadał w Sejmie i Senacie, kto będzie rządził naszym krajem. Wybierzmy mądrze! Poniżej, przedstawiamy wykaz okręgów wyborczych w Zgorzelcu wraz z informacją o tym, gdzie mogą oddać swój głos mieszkańcy poszczególnych ulic. OBWÓD NR 1 Ulice: Banachiewicza, Bolesławiecka, Fabryczna, Groszowa, Henrykowska, Karola Darwina, Kopernika, Ks. Kozaka, Lubańska od nr 21 do końca, Muzyczna, Olszewskiego, Plac Św. Konstantyna i Heleny, Poluszyńskiego, Romera, Śniadeckiego, Waszczuka i Wróblewskiego. Głosują Państwo w Gimnazjum nr 1 im. Bolesława Chrobrego przy ul. Kościuszki 68. OBWÓD NR 2 Ulice: Scultetusa, Brzozowa, Daszyńskiego od nr 1 do nr 38;nr 106, Górna, Kamieniarska, Kilińskiego, Krasińskiego, Modrzewiowa, Nadbrzeżna, Piękna, Plac Pocztowy, Przechodnia, Struga, Szkolna, Wąska, Wrocławska i Żeromskiego. Głosują Państwo w Przedszkolu Niepublicznym nr 2 przy ul. ul. Brzozowej 1. OBWÓD NR 3 Ulice: Iwaszkiewicza, Łanowa, Nowomiejska, Ogrodowa i Prusa. Głosują Państwo w Szkole Podstawowej nr 5 im. Marii Skłodowskiej-Curie przy ul. Prusa 17. OBWÓD NR 4 Ulice: Wyspiańskiego od nr 10 do końca. Głosują Państwo w Przedszkolu Publicznym nr 12, przy ul. Wyspiańskiego 9a. (Lokal jest przystosowany do głosowania przez osoby niepełnosprawne.) OBWÓD NR 5 Ulice: Kościuszki nr 55,57, 59,61; nr 64,64 a,64 b,66,66a, Norwida, Wyspiańskiego od nr 1 do nr 9. Głosują Państwo w Gimnazjum nr 1 im. Bolesława Chrobrego przy ul. Kościuszki 68. OBWÓD NR 6 Ulice: Lubańska od nr 1 do nr 20, Poniatowskiego od nr 12 do nr 17 i Sybiraków. Głosują Państwo w Przedszkolu Niepublicznym nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi przy ul. Broniewskiego 27a. OBWÓD NR 7 Ulice: Broniewskiego, Chopina, Henryka Wieniawskiego, Moniuszki, Poniatowskiego od nr 3 do nr 11; od nr 18 do końca i Szymanowskiego. Głosują Państwo w Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej przy ul. Traugutta 77b. (Lokal jest przystosowany do głosowania przez osoby niepełnosprawne.) OBWÓD NR 8 Ulice: Dzika, Karłowicza, Zamiejsko-Lubańska, Żwirki i Wigury. Głosują Państwo w Przedszkolu Niepublicznym 12

nr 3 Pajacyk przy ul. Tuwima 2a. OBWÓD NR 9 Ulice: 3 Maja, Armii Krajowej od nr 32 do nr 69a, Ciołkowskiego i Tuwima. Głosują Państwo w Szkole Podstawowej nr 3 im. Janusza Korczaka przy ul. Armii Krajowej 10a. OBWÓD NR 10 Ulice: Aleje Lipowe, Bohaterów II Armii WP od nr 18 do końca, Drzymały, Energetyków, Graniczna, Idzikowskiego, Kołłątaja, Krańcowa, Krótka, Łódzka, Perłowa, Plac Jana Pawła II, Psie Pole, Reja, Rubinowa, Słowiańska, Szafirowa, Szajnowicza, Szmaragdowa i Władysława Jagiełły. Głosują Państwo w Dwujęzycznej Szkole Tęcza przy Bohaterów II Armii WP 16. OBWÓD NR 11 Ulice: Bema, Bohaterów II Armii Wojska Polskiego od nr 1a do nr 17, Bolesława Chrobrego, Sportowa i Stefana Batorego. Głosują Państwo w Szkole Podstawowa nr 3 im. Janusza Korczaka przy ul. Armii Krajowej 10a OBWÓD NR 12 Ulice: Armii Krajowej od nr 10a do nr 31; od nr 70 do końca, Bohaterów Getta, Okrzei, Pułaskiego, Sienkiewicza. Głosują Państwo w Szkole Muzycznej I i II st. im. Feliksa Nowowiejskiego przy ul. Langiewicza 29. OBWÓD NR 13 Ulice: Kościuszki od nr 1 do nr 54; nr 56,58,60,62, Langiewicza i Traugutta. Głosują Państwo w Przedszkolu Publicznym nr 2 przy ul. Kościuszki 1 OBWÓD NR 14 Ulice: Cienista od nr 1 do nr 2a, Daszyńskiego od nr 39 do 101a, Partyzantów, Piłsudskiego i Wolności. Głosują Państwo w Gimnazjum nr 3 im. Armii Krajowej przy ul. Piłsudskiego 1. OBWÓD NR 15 Ulice: Czachowskiego, Domańskiego, Konarskiego, Parkowa, Staszica, Warszawska od nr 1 do nr 17. Głosują Państwo w Liceum Ogólnokształcącym im. Braci Śniadeckich przy ul. Partyzantów 4. OBWÓD NR 16 Ulice: Dąbrowskiego, Maratońska, Plater, Warszawska od nr 21 do końca (z wyłączeniem 58a,b,c; 60a,b,c). Głosują Państwo w Centrum Sportowo- Rekreacyjnym przy ul. Maratońskiej 2. (Lokal jest przystosowany do głosowania przez osoby niepełnosprawne.) OBWÓD NR 17 Ulice: Andersa, Baczyńskiego, Cienista od nr 3 do końca, Konopnickiej, Krupińskiego, Łużycka od nr 2 do nr 29, Nad Kolejką Górską, Pogodna, Powstańców Śląskich, Warszawska nr 58a,b,c; 60a,b,c, Wesoła. Głosują Państwo w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Emilii Plater przy ul. Francuskiej 6. (Lokal jest przystosowany do głosowania przez osoby niepełnosprawne.)

OBWÓD NR 18 Ulice: Francuska, Grunwaldzka, Łużycka od nr 30 do nr 45, Mickiewicza, Rolna, Rzeczki Dolne, Słowackiego, Szarych Szeregów i Świętego Jana. Głosują Państwo w Przedszkolu Publicznym nr 8 z Oddziałami Integracyjnymi przy ul. Świętego Jana 21a. (Lokal jest przystosowany do głosowania przez osoby niepełnosprawne.) OBWÓD NR 19 Ulice: Berlinga, Boczna, Chmielna, Cmentarna, Cynamonowa, Czerwona, Fiołkowa, Grota Roweckiego, Jaśminowa, Jesienna, Konwaliowa, Kulczyńskiego, Letnia, Makowa, Okulickiego, Oliwkowa, Plac Najświętszej Maryi Panny, Podwale, Promienna, Reymonta od nr 44 do końca, Różana, Sikorskiego, Słoneczna, Spacerowa, Srebrzysta, Strumykowa, Sulikowska, Świetlista, Tęczowa, Tulipanowa, Wiosenna, Wrzosowa, Wysockiego, Zapiecek, Zielna, Złocista i Zimowa. Głosują Państwo w Szkole Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jarosława Iwaszkiewicza przy ul. Reymonta 16. OBWÓD NR 20 Ulice: Barbary, Duszy, Górnicza, Górnowiejska, Gwarków, Kochanowskiego, Leśna, Łużycka od nr 46 do końca, Morcinka, Okólna, Reymonta od nr 1 do nr 37, Rzeczki Górne, Sztygarska, Turowska i Widok. Głosują Państwo w Szkole Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jarosława Iwaszkiewicza przy ul. Reymonta 16. OBWÓD NR 21 Ulice: Aleja Ujazdowska, Braci Gierymskich, Brandta, Chełmońskiego, Konicza, Kossaka, Kotsisa, Malczewskiego, Matejki, Orzeszkowej, Plac Dębowy, Plac Kasztanowy, Plac Klonowy, Polana Brzozowa, Spokojna i Zacisze. Głosują Państwo w Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II przy ul. Orzeszkowej 60. (Lokal jest przystosowany do głosowania przez osoby niepełnosprawne.) OBWÓD NR 22 Dom Pomocy Społecznej „Jutrzenka” w Zgorzelcu. (Lokal jest przystosowany do głosowania przez osoby niepełnosprawne.) OBWÓD NR 23 Wielospecjalistyczny Szpital Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Zgorzelcu, Szpital Powiatowy im. Jana Pawła II w Zgorzelcu. (Lokal jest przystosowany do głosowania przez osoby niepełnosprawne.) Warto także zapamiętać, że każdy wyborca niepełnosprawny o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz wyborca, który ukończy 75 lat może głosować przez pełnomocnika. Wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa należy złożyć do Burmistrza Miasta Zgorzelec.

MIEJSKI BIULETYN INFORMACYJNY • PAŹDZIERNIK 2015


ZE ZGORZELCA DO PARLAMENTU

WYBORY 2015

Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała listy kandydatów do Sejmu i Senatu. Sporo jest na nich osób związanych ze Zgorzelcem. Dlatego właśnie przedstawiamy zestawienie list i nazwisk kandydatów na posłów i senatorów, dla których Zgorzelec to nie jest tylko pusta nazwa na mapie.

WAŻNE WYBORCZE DATY

- do 2.10. zgłaszanie kandydatów do obwodowych komisji wyborczych przez pełnomocników komitetów wyborczych;

Mieszkańcy Zgorzelca i powiatu zgorzeleckiego będą w nadchodzących wyborach decydować o przyznaniu mandatu posła i senatora w Okręgu Wyborczym nr 1 z siedzibą w Legnicy. Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała w tym okręgu 156 kandydatów do Sejmu RP i 5 kandydatów do Senatu RP. Wśród ubiegających się o mandat posła jest 90 mężczyzn i 66 kobiet. Średni wiek kandydatów - mężczyzn to 42 lata, kobiet 43. Analogicznie w wyborach do Senatu kandyduje w naszym okręgu 4 mężczyzn i jedna kobieta. Średni wiek panów to 54 lata, pani liczy sobie lat 47.

- do 4.10. powołanie przez wójtów (burmistrzów, prezydentów miast) obwodowych komisji wyborczych; podanie do wiadomości publicznej informacji o numerach i granicach obwodów głosowania utworzonych za granicą oraz siedzibach obwodowych komisji wyborczych, w tym o siedzibach obwodowych komisji wyborczych właściwych dla głosowania korespondencyjnego; sporządzenie spisów wyborców przez gminy; Na liście Komitetu Wyborczego KORWiN numerem 6 jest Anna Kawalec ze Sławnikowic, z zawodu sprzedawca. Na liście Komitetu Wyborczego Wyborców „Kukiz’15” numerem 1 jest Robert Winnicki ze Zgorzelca z zawodu publicysta, a numerem 6 jest Aneta Mazur ze Zgorzelca z zawodu prawnik.

Na listach zarejestrowanych przez PKW kanNa liście Komitetu Wyborczego Nowoczesna dydatów do Sejmu RP znalazło się 14 osób Ryszarda Petru numerem 9 jest Andrzej Krzyzwiązanych ze Zgorzelcem lub powiatem zgowiński z Łagowa z zawodu inżynier mechanik, rzeleckim. I tak: a numerem 20 jest Robert Greb ze Zgorzelca z zawodu adwokat. Na liście Komitetu Wyborczego Prawa i Sprawiedliwości numerem 8 jest Jerzy StaNa liście Koalicyjnego Komitetu Wyborczechyra z Bogatyni z zawodu filolog angielski; go Zjednoczona Lewica SLD + TR + PPS + UP numerem 16 Urszula Ciupak ze Studnisk Dol+ Zieloni numerem 7 jest Waldemar Woźniak nych z zawodu nauczycielka, a numerem 23 ze Zgorzelca z zawodu nauczyciel, a numerem Jadwiga Buciuto ze Zgorzelca z zawodu na17 jest Tadeusz Owoc ze Zgorzelca, z zawodu uczycielka. frezer. Na liście Komitetu Wyborczego Platformy Obywatelskiej numerem 12 jest Artur Bieliński ze Zgorzelca, obecny starosta zgorzelecki, a numerem 16 jest Mariusz Tureniec z Bogatyni z zawodu nauczyciel. Na liście Komitetu Wyborczego Partia Razem numerem 5 jest Patryk Paś ze Zgorzelca z zawodu stolarz, a numerem 12 jest Ludmiła Czabaniuk-Bednarek ze Zgorzelca z zawodu technik wsparcia IT.

Na listach zarejestrowanych przez PKW kandydatów do Senatu RP znalazły się dwie osoby związane ze Zgorzelcem lub powiatem zgorzeleckim. A to: z numerem 3 Jan Michalski ze Zgorzelca, obecnie wypełniający mandat senatora RP, członek partii Platforma Obywatelska oraz z numerem 4 Anetta Stemler ze Zgorzelca, z zawodu handlowiec, członek partii Narodowe Odrodzenie Polski.

- od 4.10 do 11.10 składanie przez żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych pełniących służbę ̨ w systemie skoszarowanym, wniosków o dopisanie do wybranego przez nich spisu wyborców sporządzanego dla miejscowości, w której odbywają ̨ służbę;̨ - do 10.10. zgłaszanie wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi miasta) zamiaru głosowania korespondencyjnego w kraju, w tym przy pomocy nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille’a; - od 10.10 do 23.10 do godz. 24:00 nieodpłatne rozpowszechnianie audycji wyborczych w programach publicznych nadawców radiowych i telewizyjnych przygotowanych przez komitety wyborcze; - do 15.10. podanie przez okręgowe komisje wyborcze, w formie obwieszczenia, informacji o zarejestrowanych listach kandydatów na posłów oraz zarejestrowanych kandydatach na senatorów; - do 16.10 składanie wniosków o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania; - do 20.10. składanie wniosków o dopisanie do spisu wyborców w wybranym przez siebie obwodzie głosowania; - do 22.10. zgłaszanie przez wyborców przebywających za granicą wniosków o wpisanie do spisu wyborców w obwodach głosowania utworzonych za granicą.

Zakończenie kampanii wyborczej 23.10. o godz. 24.00. Głosowanie odbędzie się 25.10. w godz. od 7 do 21.

MIEJSKI BIULETYN INFORMACYJNY • PAŹDZIERNIK 2015

13


WYDARZENIA

DRUGA EDYCJA PROJEKTU MALVA O tym jak zdrowo żyć, jak dbać o siebie, a przede wszystkim jak smacznie i zdrowo się odżywiać dyskutowano podczas konferencji „MALVA II – możesz więcej”, która 6 września odbyła się w Zgorzelcu. Pół roku po pierwszej, poświęconej rękodziełu konferencji „Malva – możesz więcej!”, która odbyła się w Bolesławcu, nominowana wówczas do tytułu Ambasadora Aktywności Kobiet Katarzyna Murmyło zorganizowała w Zgorzelcu drugą edycję spotkania kobiet. Motywem wiodącym i głównym tematem zgorzeleckiej „Malvy” był aktywny styl życia i zdrowe żywienie, którym to zagadnieniom poświęcono główny panel dyskusyjny z udziałem finalistki programu Hell’s Kitchen Sylwii Biały i dietetyk Akademii Zdrowego Żywienia Małgorzaty Gajewczyk. Moderatorką rozmowy o tym co jeść, a czego unikać, jak dbać o siebie i jak odpoczywać była znana popularyzatorka aktywnego i zdrowego stylu życia, dziennikarka i jedna ze 170 Ambasadorek Aktywności Kobiet, Mariola Bojarska-Ferenc, której powierzono także poprowadzenie zgorzeleckiej imprezy. Patronat nad przedsięwzięciem objęli Ilona Antoniszyn–Klik, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki, jedna z pomysłodawczyń projektu „Malva – możesz więcej !” oraz Senator RP Jan Michalski. Oboje należą do grona wspierających aktywność kobiet.

Kolorowo, smacznie, zdrowo Na program zgorzeleckiej konferencji złożyły się wystawy rękodzieła, konkurs kulinarny i pokaz gotowania w wykonaniu Sylwii Biały, prezentacje stowarzyszeń działających w otaczających Zgorzelec gminach i muzycz-

ne popisy zespołów Górnołużyckie Błękitne Kamizelki, Arizona i Pogranicze, dzięki którym w gościnnych murach Miejskiego Domu Kultury przez całe popołudnie panowała prawdziwie biesiadna atmosfera. Punktem kulminacyjnym imprezy było rozstrzygnięcie konkursu kulinarnego na najlepszą potrawę lokalną, w którym nagrodzono trzy zespoły, przyznając odpowiednio: I miejsce stowarzyszeniu „Wspólnie w przyszłość” z Mikułowej, II miejsce sołectwom Zaręba i Siekierczyn i III miejsce stowarzyszeniu Królewska Dolina Górnołużycki Działoszyn. Swoje nagrody ufundowali też minister Ilona Antoniszyn-Klik oraz senator Jan Michalski. Najważniejsze jednak, że zgorzelecka konferencja pokazała jak wiele ciekawych miejsc otacza Zgorzelec, jaki niesamowity potencjał drzemie w ludziach i jak wspaniałe mogą być efekty ich działania, jeżeli

tylko odważą się wprowadzić w czyn swoje pomysły. Kolorowo, smacznie i różnorodnie – tak zaprezentowały się otaczające Zgorzelec sołectwa, wsie, stowarzyszenia i gospodarstwa. Ci, którzy 6 września odwiedzili dom kultury wiedzą już, że po sery, lawendę i ziołowe herbatki warto wybrać się do „Stajni Zdrowia” w Osieku Łużyckim, a na gęś nadziewaną naleśnikami do Spytkowa, że w Małej Wsi Górnej żyją mroczki posrebrzane, a pani sołtys potrafi przyrządzić niesamowitą pieczeń rzymską w liściach kapusty, zaś Mikułowa to miejsce pełne kobiecej energii, kipiące od pomysłów, pachnące chlebem i miodem. Wiedzą też, że warto odwiedzić każdą z położonych wokół Zgorzelca miejscowości, bo w każdej z nich dzieje się coś ciekawego.

- Projekt Malva ma przekonać kobiety, że ich pasje mogą się stać sposobem na życie i zarabianie. Jeśli się odważą, zaryzykują, uwierzą w siebie i swoje umiejętności to mogą więcej. Nieważne, gdzie mieszkają, czym się teraz zajmują. Ważne czego pragną i czy znajdą siły, by spróbować zrealizować swoje marzenia

– Ilona Antoniszyn – Klik, wiceminister gospodarki, pomysłodawczyni projektu „Malva – możesz więcej !” 14

MIEJSKI BIULETYN INFORMACYJNY • PAŹDZIERNIK 2015


DLA SENIORA

DZIEŃ SENIORA W ZGORZELCU Zbliża się październik, a wraz z nim obchody Dnia Seniora. Dojrzali mieszkańcy naszego miasta świętować go będą 15 października w hali przy ul. Maratońskiej. Już po raz drugi obchody zainauguruje „Przemarsz Kapeluszy”… Prowadzona przez Orkiestrę Reprezentacyjną KWB Turów Parada Seniorów, której niezbędnym atrybutem jest kapelusz, wyruszy spod Miejskiego Domu Kultury punktualnie o 15.30. Kolorowa, gwarna i miejmy nadzieję liczna grupa Naprawdę Dorosłych Mieszkańców Zgorzelca przemierzy ulice: Wolności, Daszyńskiego, Warszawską kierując się do hali sportowej przy ul. Maratońskiej. Około godziny 16.00, przed wejściem do hali, burmistrz przekaże seniorom symboliczne klucze do miasta, dając tym samym znak do rozpoczęcia zabawy, która zakończy się o godzinie 22.00. Podobnie jak przed rokiem, głównymi wydarzeniami zgorzeleckich obchodów Dnia Seniora będą Przegląd Artystyczny Stowarzyszeń Senioralnych i II edycja konkursu „Kapelusz Moich Marzeń”. Uzupełnieniem dla nich będzie wystawa rękodzielnicza i kiermasz. Przez całe popołudnie i wieczór do zabawy zgrzewać będą zaproszone zespoły Piotrusie i Christof Colompa. Organizatorami obchodów są Rada Seniorów Zgorzelca, DPS Ostoja i Fundacja Społeczna Łużyce. Patronat nad wydarzeniem objął Burmistrz Miasta Zgorzelec.

Vivat Akademia! Vivat Profesores!

Transgraniczny Uniwersytet Trzeciego Wieku w Zgorzelcu już 7 października o godz. 11 pod zieloną kopułą Miejskiego Domu Kultury przy ul. Parkowej 1 zainauguruje kolejny rok akademicki. Wykład inauguracyjny semestru jesienno-zimowego 2015/2016 wygłosi mgr inż. Mirosław Sadowski z Uniwersytetu Zielonogórskiego. Wcześniej jednak, w siedzibie TU3W przy ul. Mickiewicza 13 odbędą się spotkania organizacyjne, podczas których będzie można zapisać się do TUTW, zapoznać się z planem zajęć, wybrać zajęcia fakultatywne oraz uiścić czesne. Daty spotkań to 23 i 30 września w godz. od 9.45 do 11. Zapraszamy w imieniu TU3W.

SENIORZY GOSPODARUJĄ

posesji i pomalowali ogrodzenie. Inicjatorem, sponsorem i współwykonawcą tego przedsięwzięcia był zgorzelecki radny Marian Kałuża. Niedługo potem kluby, stowarzyszenia Uporządkowany teren wokół budynku, nowa brama i wyposażenie kuchni. i grupy seniorskie korzystające z budynku zdecydowały o Siedziba Miejskiego Klubu Seniora przy ul. Mickiewicza zmienia się, bo ma wymianie całego płotu i uzbierały pieniądze na zakup noprawdziwych gospodarzy. wych przęseł, które czekają teraz na montaż. Seniorzy z Latem seniorzy wymienili bramę wejściową na teren należącej do klubu własnych środków sfinansowali też zakup nowej kuchenki i zmywarki do naczyń do klubowej kuchni.

MIEJSKI BIULETYN INFORMACYJNY • PAŹDZIERNIK 2015

15


LUDZIE

MOŻNA BYĆ KAŻDYM, MOŻNA BYĆ SOBĄ O dramie, która uczy, bawi i otwiera umysły i serca rozmawiamy z Beatą Zygmuntowicz. Od kilku lat w MDK odbywają się zajęcia dramy. Co to takiego? Mówiąc najkrócej, drama stosowana to metoda edukacyjna łącząca w sobie teatr, psychologię, profilaktykę i edukację. Drama to wchodzenie w role. To bezpieczny sposób na przeżywanie emocji. To także zabawa, ale też sposób na nauczenie się pracy w grupie, nauczenie się twórczego myślenia. Możliwości dramy są właściwie nieograniczone.

Potrzeba tworzenia teatru przez ludzi, nawet tych pierwotnych, wydaje się dość oczywista. Jaka była potrzeba powstania dramy? Drama została wymyślona w Anglii. Pierwsze eksperymenty „dramatyczne” pojawiły się tam w latach 20-tych i 30-tych ub. stulecia. To metoda edukacyjna wykorzystująca naturalne predyspozycje ludzi do wchodzenia w różne role. W latach 40-tych do szkół wprowadził dramę Peter Slade. Uważał ją za swoistą formę artystyczną i domagał się, żeby stała się odrębnym przedmiotem, na takich samych prawach jak literatura, historia, muzyka, czy plastyka. W Anglii metodą dramy są np. prowadzone lekcje historii, podczas których uczniowie wcielają się w postaci historyczne i wymyślają własne scenariusze oparte na prawdziwych

wydarzeniach. Znakomitym teoretykiem teatru i praktykiem dramy, który bardzo mocno rozwinął tę metodę jest Brazylijczyk Augusto Boal, który twierdzi, że nieważne, że drama to działanie fikcyjne, ważne, że to działanie.

Wiele osób myli dramę z teatrem. Drama to wchodzenie w role, również teatr to wchodzenie w role. Ale drama to nie teatr. Trochę irytujące jest dla mnie, jako dla praktyka dramy, nazywanie dramą czytania wierszy z podziałem na role, np. na lekcjach języka polskiego. To nie jest drama. To jest zabawa teatralna z wierszem. Kiedy spotykam się z młodzieżą na warsztatach dramowych, od razu na pierwszych zajęciach mówię im, że to nie będą zajęcia teatralne. Oczywiście zajęcia teatralne też prowadzę, ale te dramowe są zupełnie inne.

Drama to metoda na poznawanie problemów i ich rozwiązywanie? Nie do końca. Drama nie rozwiązuje problemów. Drama nie mówi jej uczestnikom „tak zrób, tak będzie dobrze”. Drama pozwala przeżyć wymyślone historie osnute na prawdziwym życiu. Pozwala wcielić się w fikcyjne role i poczuć to, co czują ci, którzy są tymi postaciami naprawdę. Drama pozwala samodzielnie dokonać wyboru rozwiązania danej sytuacji, ale niczego nie narzuca.

Trochę jak w grze komputerowej... Gracz wciela się w postać i rozwiązuje

różne problemy, bierze udział w fikcyjnych, ale możliwych sytuacjach, przeżywa przygody… Nie, to nie to samo. Najważniejsza w dramie jest interakcja z innymi (żywymi) ludźmi.

Prowadzisz zajęcia dramowe w miejskim domu kultury, ale nie ograniczasz się jedynie do tego. Wychodzisz także do szkół, prowadzisz lekcje poglądowe. Z jakim odbiorem się tam spotykasz? Jeżeli chodzi o młodzież to z fantastycznym.

Jakie tematy poruszacie w trakcie zajęć? Ostatnio np. dużo rozmawialiśmy o problemie uchodźców. My w Polsce nie zetknęliśmy się jeszcze z tą sytuacją realnie. Ale poprzez media do naszej świadomości trafia bardzo wiele sprzecznych komunikatów. Częstym tematem zajęć jest także przemoc, bo uważam, że to ważny problem. Czasem pracujemy też na tekstach, ale najczęściej jest tak, że zaczynamy zajęcia od tego, że mówimy sobie nawzajem co ciekawego się u każdego z nas wydarzyło w ciągu minionych kilku dni. I z takiej rozmowy zawsze coś wychodzi - ktoś mówi, że widział wypadek, ktoś jeszcze co innego. Wtedy kradnę im te historie i zaczynamy nad nimi pracować.

To znaczy, że pracując w ciągu roku szkolnego nie przygotowujecie spektaklu, który byłby ukoronowaniem tej wielomiesięcznej pracy i który można by potem pokazać szerokiej publiczności? Wasze spektakle dramowe powstają w zasadzie na każdych zajęciach. Jakie są zatem efekty tych zajęć? O to by trzeba zapytać ich uczestników. Ale z rozmów z nimi wiem, że dzięki tym zajęciom odrywają się od rzeczywistości, że to dla nich ważne, że mogą być w ich trakcie sobą, że nauczyli się rozmawiać.

Mówimy o dramie i o zajęciach z młodzieżą. Skoro jest to tak fantastyczna metoda, dlaczego nie odbywają się zajęcia dramowe dla dorosłych? Bardzo bym chciała zacząć pracę z osobami dorosłymi i muszę przyznać, że powoli do tego dojrzewam. 16

MIEJSKI BIULETYN INFORMACYJNY • PAŹDZIERNIK 2015


JACEK LENART

- URODZONY DŁUGODYSTANSOWIEC

Ma 45 lat, żonę, syna i … sylwetkę dwudziestolatka. Za sobą niezwykłą przygodę sportową. Biegową pasję kontynuuje pod szyldem Stowarzyszenia Biegowego EDI Team. Widoczna w naszym mieście moda na bieganie długich dystansów to w dużej mierze jego zasługa. Był uczniem zgorzeleckiej „czwórki”, kiedy został zauważony przez nauczycieli i trenerów. Wyróżniał się zwłaszcza w biegach przełajowych - bardziej urozmaiconych i dłuższych od dystansów na bieżni, które uprawiało się wówczas w jego grupie wiekowej. Dobre miejsca w przełajach zaowocowały zaproszeniem na treningi biegowe w MKS Osa. Grupę początkujących biegaczy prowadził wówczas Edward Jołtuch. Był rok 1982. Jacek bardzo się starał i w nagrodę pojechał na obóz zimowy do Lubawki. W jednym z wyścigów doznał jednak kontuzji i żadne treningi nie były już możliwe. Rówieśnicy rozwijali się sportowo, czynili postępy, a Jacek stał w miejscu. Jednak już wkrótce znowu pociągnęło wilka do lasu. Kiedy zaczął edukację w Technikum Górniczym, postanowił spróbować jeszcze raz. Wrócił do Osy i wszedł do grupy juniorów trenera Józefa Wiatrowskiego. Łatwo nie było. Wyróżniał się jednak w przełajach, zwykle uzyskując kwalifikacje do szczebla centralnego, plasując się w połowie stawki mistrzostw kraju.

Nie o nagrody szło… Na treningi chodził dla przyjemności, żeby spotkać się z kolegami. Nie myślał o medalach, dyplomach i sukcesach, ale też nie przerażał go spory wysiłek treningowy. Dariusz (zwany „Zenek”) Marchel, Paweł Chwastowski, Dariusz Orzoł, Dariusz Florek, Dariusz Cichy – to tylko niektórzy z kolegów, z którymi Jacek Lenart spędzał czas trenując. Zawsze stawiał na wytrzymałość albo inaczej – wrodzona wytrzymałość determinowała jego sportowe wybory. Biegał przełaje (2, 4, 5 km) oraz biegi z prze-

szkodami (1500, 2000, 3000 m). W klasie maturalnej (5-letnie technikum) odpuścił nieco trening, wielu kolegów już wcześniej skończyło edukację, więc na treningach już nie było tak wesoło, no i trzeba się było trochę przyłożyć do nauki. Zabrakło kilku punktów na matematyce, więc zamiast na studia poszedł do studium samochodowego. Na drugi rok matura poszła lepiej, lecz...

Odezwała się armia - Jeśli już służba wojskowa, to chociaż dająca szansę na kontynuację sportu – myślał . Józef Wiatrowski postarał się o przydział do Oleśnicy, a właściwie do Oleśniczanki (jeden z trzech wojskowych klubów lekkoatletycznych w Polsce, specjalizujący się w biegach). Niestety, reorganizacja Wojska Polskiego zmieniła realia wojskowych klubów sportowych. Oleśnica nie przyjmowała już nowych sportowców, wręcz kilku zwolniła. Jednak pójście w kamasze było nieodwołalne, trafił do Śremu, do normalnej służby. Unitarka, później półtora miesiąca wycierania podłóg. Po raz pierwszy w 4 Korpusie Lotniczym postanowiono zorganizować grupę sportową. - Przyszedł rozkaz wybrania najsprawniejszych żołnierzy i wysłanie ich na 2-tygodniowe zgrupowanie – wspomina Jacek Lenart.

Uśmiech fortuny Najlepsi zostali na kolejne 2 tygodnie treningu – wśród nich J. Lenart. Okazało się, że jest to grupa przygotowywana do wieloboju żołnierskiego. Było ich 21, większość trenowała

Biegi uliczne, terenowe, maratony Pierwszy maraton pobiegł – za namową Edwarda Jołtucha – w wieku 18 lat i mimo dokuczliwych skurczów, bieg ukończył z czasem 3:03,44. Powiedział sobie „nigdy więcej”, ale w następnym roku „Mistrzu” znowu go namówił. Tym razem lepiej się przygotował, poprawił czas o 17 minut. Do maratonu wrócił po wojsku. Startował (zawsze w cywilu w barwach MKS Osa Zgorzelec) dwa razy w roku, jednocześnie pracując zawodowo po 10-12 godzin dziennie. W tym czasie poznał się z Tomaszem Chawawką, który w Holandii pobił rekord świata w biegu 6-godzinnym. – Mam jeden procencik udziału w tym rekordzie – mówi z satysfakcją J. Lenart. Poznał też Jarka Janickiego z Gryfina, który jest rekordzistą Polski (3-krotnym wicemistrzem świata i mistrzem Europy) w biegu na 100 km. Razem stanowili grupę mile widzianą na wszystkich imprezach biegowych. Rok po wojsku, w swoim piątym starcie w maratonie, uzyskał w Berlinie 2:29,51 – życiowy rekord! Z niezliczonych startów zakończonych sukcesem, najwyżej ceni sobie bieg na 100 km w Holandii w 2001 r., w którym równolegle startowali uczestnicy Mistrzostw Europy. Plan był taki, żeby zająć miejsce między pierwszą i drugą setką. Pobiegł w 6:59,16 a uzyskany czas dał mu V (!) miejsce w generalce, do tej pory jest to 23. wynik w Polsce. W XXI wieku, spośród Polaków, tylko jeden jedyny Janicki przebiegł ten dystans szybciej od niego. Niestety, nie był oficjalnie zgłoszony do ME, PZLA nie chciała zgłosić debiutanta jako reprezentanta Polski.

Biegowa pasja Na pytanie, co mu się w sportowym życiu nie udało, Jacek Lenart wspomina swój start w RPA. Był dobrze przygotowany do walki w tym pagórkowatym terenie, dystans 87 km. Po napiciu się wody w punkcie posiłkowym uległ zatruciu pokarmowemu. Pięć wizyt w toalecie, odwodnienie organizmu. Mimo to bieg ukończył na 115. miejscu (na 15 tys. uczestników). A mogło być bardzo dobrze… Sześć razy startował w naszym Europamaratonie (zajmował miejsca: II, II, II, I, I i VI w 2010, kiedy już praktycznie nie trenował. W lutym 2006 formalnie założył z kolegami Biegowe Stowarzyszenie EDI Team, ale to już inna historia, o której opowiemy przy innej okazji.

MIEJSKI BIULETYN INFORMACYJNY • PAŹDZIERNIK 2015

der. 17

SPORT

już od trzech miesięcy. Z tego grona wybrano 4 żołnierzy na zawody centralne. Skok w dal, bieg na 3000 m, wspinanie po linach na wysokość 5,40 m oraz biegowy test siłowy (BTS) wchodziły w skład wieloboju. Jacek Lenart, po krótkim przygotowaniu, zajął 4. miejsce w kraju (!), a w trzech kolejnych latach zwyciężał w tej jakże trudnej konkurencji uzyskując 6,65 m w dal, 8 min 54 sek. na „trójkę”, 3,5 sek. wspinając się po linie na II piętro i 31 sek. BTS. – Zostałem na kontrakcie w wojsku, w sumie 5 i pół roku – mówi. – Zajmowałem się tylko sportem: wielobój żołnierski; tor przeszkód (tzw. małpi gaj) biegałem w czasie ok. 54 sek., oczywiście w opinaczach, w mundurze; biegi narodowe – 3000 m na bieżni, w kolcach. Całe wojsko spędziłem w różnych jednostkach, bazą była jednak Piła. Wojsko było mu najwyraźniej „pisane”, tu spełnił się sportowo, tu poznał wspaniałych ludzi: Marka Sznajdera z Poznania, Zbigniewa Nowickiego z Oławy – to koledzy z treningów i startów; Andrzeja Zapaśnika – trenera i człowieka, który także wygrywał każde zawody w wojsku i kapitana Zdzisława Kalitowskiego, który był opiekunem sportowców.


SPORT

MISTRZOWIE POPŁYNĄ DLA NEPALU Mistrzowie pływaccy Agata Korc, Paweł Korzeniowski i Radek Kawęcki wezmą udział w akcji Polskiej Akcji Humanitarnej, która chce odbudować jedną z nepalskich szkół. Charytatywny event z udziałem sportowców odbędzie się 4 października na pływalni przy ul. Maratońskiej w Zgorzelcu. Uczniowie Gimnazjum i Liceum Cogito w Zgorzelcu chcą pomóc w odbudowie szkoły, dlatego zaprosili do Zgorzelca znakomitych polskich pływaków: Agatę Korc, Pawła Korzeniowskiego i Radka Kawęckiego. W niedzielę, 4 października, o godzinie 16.00 na zgorzeleckim basenie krytym przy ul. Maratońskiej sportowcy będą „pływająco”

zachęcać do pomocy Nepalowi. Pomysłodawczynią akcji jest znana ze społecznego zaangażowania zgorzelecka nauczycielka pani Dorota Tyniec. Współorganizatorami wydarzenia są Burmistrz Miasta Zgorzelec i zgorzeleckie Centrum Sportowo Rekreacyjne. Szczegóły akcji na oficjalnej stronie miasta: zgorzelec.

DAWID POKONAŁ… POGIEGO

MEMORIAŁ MICHAŁA KORDY I JANA KRZYŻAKA

Naszej Osie stuknęło 55 lat, a urodziny świętowano na stadionie. Jubileuszowy miting (5 września) był jednocześnie uczczeniem pamięci naszych znakomitych trenerów: Michała Kordy i Jana Krzyżaka. W zawodach wystartowali lekkoatleci z Dolnego Śląska, Opolszczyzny, Lubuskiego oraz Łódzkiego. Wśród wyników uzyskanych przez reprezentantów Osy wynotowaliśmy te najciekawsze: Kobiety - III miejsce na 100 m ppł (15,58 sek.), I miejsce w skoku wzwyż (155 cm) oraz I miejsce w skoku w dal (5,52 m) Karoliny Jóźwiak; II miejsce w skoku wzwyż Nikoli Nowak (155 cm); III miejsce w skoku wzwyż Kamili Gutkowskiej (150 cm); I miejsce w oszczepie młodziczek (33,04 m) Klary Bieżuńskiej; I miejsce w rzucie młotem juniorek mł. (44,73 m); III m. Karoliny Wójcik w rzucie młotem młodziczek (37,50 m); 18

Mężczyźni - II m. Michała Miśkiewicza w biegu na 110 m ppł. (juniorów) – 15,67 sek.; IV m. wśród juniorów młodszych, w tej samej konkurencji, Daniela Chorbotowicza (16,71); I miejsce (kula, 7,26 kg) Dawida Kaczałki; II m. Mateusza Warchoła (kula, 6 kg); I m Adriana Markowskiego w oszczepie (65,31 m); III m. Macieja Szymkowiaka w oszczepie młodzików (36,02 m); II m w skoku wzwyż Kamila Sokołowskiego (190 cm); II m Mateusza Warchoła w rzucie młotem (6 kg) juniorów – 41,66 m oraz II m. Kamila Kleszczyńskiego w skoku w dal – 6,59 m. Dopełnieniem jubileuszu lekkoatletów była msza św. oraz spotkanie towarzyskie byłych i obecnych zawodników MKS Osa Zgorzelec, trenerów i wiernych od lat działaczy. Wszystkiego najlepszego, dalszych sukcesów na stadionach krajowych i zagranicznych! der.

MIEJSKI BIULETYN INFORMACYJNY • PAŹDZIERNIK 2015

Cały Zgorzelec trzymał kciuki. Nie udało się. Mateusz „Pogi” Pogudz przegrał przed własną publicznością z Dawidem Drobiną podczas gali sportów walki PLMMA 57/AFC 1 w PGE Turów Arenie. Pojedynek Mateusza Pogudza zakontraktowany był na trzy pięciominutowe rundy i był główną walką sobotniego wieczoru 12 września. Kilkaset osób zgromadzonych w hali sportowej przy ul. Lubańskiej bardzo liczyło na efektowne i zakończone sukcesem młodego zgorzelczanina widowisko. Niestety, mimo ogromnego serca do walki, Pogi dał się mocno rywalowi obić seriami ciosów. Pojedynek zakończył się przed czasem w drugiej rundzie, po tym jak Dawid Drobina złapał Pogudza w parterze w bocznej pozycji, wykluczył mu rękę i mocno porozbijał. Tymczasem początek walki wcale na to nie wskazywał i w pierwszej rundzie to właśnie Pogi przejawiał większą inicjatywę, był aktywniejszy i świetnie dawał sobie radę w parterze. Niestety losy tej wojny odwróciły się w drugim starciu i pozbawiły Mateusza szansy na wygraną przed własną publicznością. To nie tak miało wyglądać, nie tak miało być - mówił w pomeczowym wywiadzie zdruzgotany Pogi. Cóż trudno, Mateusz, to tylko sport. Następnym razem ty będziesz górą. Trzymamy kciuki! Pierwszą w historii galę AFC, w ramach profesjonalnej ligi MMA w Zgorzelcu zorganizował Mirosław Okniński, który ma już na koncie organizacje 56 gal PLMMA w całej Polsce i jest założycielem Profesjonalnej Ligi MMA oraz Amatorskiej Ligi MMA. Gala odbyła się pod patronatem Burmistrza Miasta Zgorzelec.


XXV Memoriał Mieczysława Krajewskiego

Norweżki zwyciężyły wszystkie przeciwniczki, także dziewczęta zespołu gospodarzy UKS Basket, które jednak tanio skóry nie sprzedały, ulegając w pierwszym meczu całego turnieju najmniejszą – we wszystkich meczach Norweżek- różnicą punktową 44:32. Pozostałe pojedynki ekipa trenera Piotra Pietryka rozstrzygnęła na swoją korzyść: 63:18 ze Szprotavią, 74:11 z KS Wichoś Jelenia Góra, 76:21 z UKS Olimp Rawicz oraz 56:27 z odwiecznym rywalem Karkonoszami Jelenia Góra (trener Jerzy Gadzimski). Ostatni mecz decydował o II miejscu na podium całego turnieju.

Nasze dziewczyny!

SPORT

UKS Basket Zgorzelec reaktywował Memoriał Mieczysława Krajewskiego. XXV turniej memoriałowy został rozegrany w dniach 18-20 września w CSR przy ul. Maratońskiej. Puchar pojechał z drużyną KBBK Kirkevoll do Bergen w Norwegii, drugie miejsce zajął gospodarz turnieju UKS Basket Zgorzelec, a trzecie MKS-MO S Karkonosze Jelenia Góra.

Oliwia Konsur, Magdalena Starczewska, Natalia Ferenc, OliiaUrbanowicz, Zofia Gotthardt, Julia Jeleń, Wiktoria Zienkiewicz, Zuzanna Pacak, Milena Jegiazarian, Kinga Stachowska i Wiktoria Marcinów (kapitan).

Tylko ci kibice…

Kolejność drużyn w XXV Memoriale Mieczysława Krajewskiego: I KBBK Kirkevoll, II UKS Basket Zgorzelec, III MKS-MOS Karkonosze Jelenia Góra, IV KS Szprotavia Szprotawa, V UKS Olimp Rawicz, VI KS Wichoś Jelenia Góra. MVP Turnieju – Lea-Nora Henriksen, król strzelców – Nora Hisdal (obie Norwegia), najlepszym obrońcą wybrano – Wiktorię Zienkiewicz (UKS Basket). Zuzanna Pacak została wybrana do najlepszej „piątki”, a Julia Michniewicz uznana została najlepszą zawodniczką drużyny UKS Basket. Nasz zespół reprezentowały: Martyna Adamczewska, Julita Michniewicz, Wiktoria Kowalczuk, Paulina Majewska,

Organizatorzy turnieju dziękują za pomoc finansową i organizacyjną Urzędowi Miasta Zgorzelec i burmistrzowi, MKS Osa Zgorzelec, MOS Zgorzelec, SP 5 Zgorzelec, CSR Zgorzelec, Piwnicy Staromiejskiej, Departamentowi Druku. Jedynym słabszym punktem imprezy była bardzo skromna (za wyjątkiem niedzieli) widownia. W przyszłości więc należy bez wątpienia zadbać o liczniejszą grupę sympatyków młodzieżowej koszykówki.

przed rozpoczynającym się w październiku sezonem rozgrywkowym 2015/2016. Liczymy na ich ambitną postawę, walkę każdym meczu oraz awans dwóch grup do centralnego szczebla rozgrywek. Niestety, marzenia o II lidze zostały odłożone do następnego sezonu - nie udało się pozyskać relatywnie skromnych pieniędzy – ok. 25 tys. zł.

der.

Walki i awansu! Memoriał Mieczysława Krajewskiego był ostatnim sprawdzianem naszych dziewcząt

MIEJSKI BIULETYN INFORMACYJNY • PAŹDZIERNIK 2015

19


INFORMATOR KULTURALNY:

• dla dzieci i młodzieży do lat 16 wstęp wolny • w każdą pierwszą niedzielę miesiąca wstęp wolny

1-2 października – Dolnośląski Festiwal Nauki Miejsca, terminy i tematy wykładów i spotkań na stronie www. festiwal.wroc.pl/2015/

Europejskie Centrum Edukacyjno-Kulturalne MEETINGPOINT MUSIC MESSIAEN, Koźlice/Stalag VIII A: • do 12 grudnia - wernisaż wystawy czasowej „Portrety jeńców” z Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu

15 października – Zgorzeleckie Obchody Dnia Seniora Miejska Biblioteka Publiczna ul. Bohaterów Getta 1: wypożyczalnia i czytelnia: • poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek od 10.00 do 18.00 • środa od 10.00 do 16.00 oddział dla dzieci i filie: • poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek od 10.00 do 17.00 • środa od 10.00 do 16.00 Muzeum Łużyckie ul. Daszyńskiego 15 : • poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek od 8.00 do 16.00; • środa od 10.00 do 18.00 – wstęp wolny • w każdą pierwszą sobotę i niedzielę miesiąca od 12.00 do 16.00 - wstęp wolny • wystawa stała – Izba łużycka • wystawa czasowa – Kamionka bolesławiecka wczoraj i dziś Dom Jakuba Bӧhme ul. Daszyńskiego 12: • w godzinach pracy Muzeum Łużyckiego • Izba Jakuba Bӧhme • od 3 października – wystawa fotografii Mikołaja Pływacza Miejski Dom Kultury ul. Parkowa 1: • dla zwiedzających otwarty poniedziałek – piątek od 14.00 do 20.00; • sobota – niedziela od 12.00 do 20.00 Kino PoZa NOVA – www.pozanova.zgorzelec.eu Teatr im. Gerharta Hauptmanna w Gӧrlitz - www.g-h-t.de/pl Muzeum Śląskie w Gӧrlitz, www.schlesisches-museum.de

SPORT I REKREACJA: Ogólnodostępne boiska: • Orlik – Gimnazjum nr 1 ul. Kościuszki • Boisko przy Gimnazjum nr 2 ul. Orzeszkowej • Zespół boisk przy ul. Parkowej Skatepark: 6.00 – 22.00 Miejski Klub Seniora: • zajęcia ruchowe /bezpłatne/: - nordic walking: przy SP nr 5 – środy i piątki od godz. 16.00 przy Emilkach ul. Francuska – poniedziałki i wtorki od godz. 14.30 - gimnastyka: Gimnazjum nr 1 (ul. Kościuszki) wtorki od godz. 16.00, czwartki od godz. 17.00 Gimnazjum nr 2 (ul. E. Orzeszkowej) – środy i piątki od godz. 16.00 Miejski Klub Seniora ul. Mickiewicza 13: • zajęcia taneczne – wtorki i piątki od 17.00 do 18.30 • joga – wtorek i czwartek od godz. 14.00 do 15.00 • gra w brydża dla chętnych – środa od godz. 16.00 do 19.00 • zespół wokalno – chóralny Vena Senior – wtorek od 9.00 Stowarzyszenie Transgraniczny Uniwersytet Trzeciego Wieku – tel. 660 329 246

Muzeum Przyrodnicze w Gӧrlitz, www.senckenberg.de • wtorek – niedziela od 10.00 do 17.00 • w każdą pierwszą niedzielę miesiąca wstęp wolny Nasze ZOO Görlitz-Zgorzelec, www.tierpark-goerlitz.de • godziny otwarcia od 9.00 do 18.00

INFORMATOR U R Z Ę D OW Y: URZĄD MIASTA ZGORZELEC: • BEZPŁATNA INFOLINIA - 0-800-136-700 - tel. 75/ 77 52 687 - tel./fax 75/ 77 56 923; 77 56 604 (607, 608) - www.zgorzelec.eu - e-mail: urzad@zgorzelec.com • GODZINY PRACY URZĘDU - poniedziałki, środy, czwartki od 7:30 do 15:30 - wtorki od 7:30 do 17:00 - piątki od 7:30 do 14:00 - Burmistrz Miasta i zastępcy burmistrza przyjmują  mieszkańców: poniedziałki od godz. 13.00 do 15.30. kasa urzędu: - poniedziałki, środy, czwartki od 9:00 do 14:00 - wtorki od godz. 9:00 do 16:00 piątki od godz. 9:00 do 12:30 - tel. 75/ 77 56 600; 604 do 609 - fax.75/ 77 56 421, 77 59 923 • NUMERY KONT URZĘDU - opłata skarbowa oraz podatki i opłaty lokalne: 86 1240 3464 1111 0010 6448 8360opłaty za udostępnienie danych osobowych: 31 1240 3464 1111 0010 6448 8865 - wpłaty z tytułu subwencji, dotacji, itp. oraz wpłaty komornicze od dłużników alimentacyjnych: 81 1240 3464 1111 0010 6448 8256 wpłaty wadiów i zabezpieczeń: 75 1240 3464 1111 0010 6448 8461 STRAŻ MIEJSKA • INFOLINIA - tel. 75/ 77 52 400 (całą dobę) • DYŻURNY SM - od poniedziałku do niedzieli od 6:00 do 22:00

• KOMENDANT STRAŻY MIEJSKIEJ - tel. 75/ 77 59 949 - e-mail: sm@zgorzelec.com - przyjęcia interesantów: w dni robocze w godzinach pracy urzędu STAROSTWO POWIATOWE • GODZINY PRACY URZĘDU - poniedziałek, wtorek, środa, czwartek, piątek - od 7.30 do 15:30 INFOLINIA - tel. 75/ 77 615 55   - fax. 75/ 77 17 930 - w.powiat.zgorzelec.pl, - www.bip.powiat.zgorzelec.pl  - e-mail: starosta@powiat.zgorzelec.pl, promocja@powiat.zgorzelec.pl URZĄD SKARBOWY W ZGORZELCU • GODZINY PRACY URZĘDU - poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek 7.30 - 15.30, środa 8.00 - 18.00 • INFOLINIA - tel. 75/ 64 94 800, - fax 75/ 64 92 900 - e-mail: us0231@ds.mofnet.gov.pl - www.uszgorzelec.pl KOMENDA POWIATOWA POLICJI • INFOLINIA - tel. 75/ 64 94 200 (dyżurny) - fax 75/ 64 94 221 MIEJSKI OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ • INFOLINIA - telefon: 75/ 77 56 911 - fax: 75/ 77 52 634 - e-mail: mops.zgorzelec@wp.pl - www.bip.iap.pl/mopszgorzelec/ POWIATOWY URZĄD PRACY • INFOLINIA - tel./fax (centrala) 75 77 55 605; 75 777 0 500 - wrzg@praca.gov.pl • POŚREDNICTWO PRACY - posrednicy.pracy@pup.zgorzelec.pl

Wydawca: Urząd Miasta Zgorzelec, ul. Domańskiego 7, 59-900 Zgorzelec Redaktor Naczelny: Renata Burdosz - tel.757 759 948, e-mail: r.burdosz@zgorzelec.com, www. zgorzelec.eu NIP: 615-00-30-431 REGON: 000527078 Skład DTP i Druk: Drukarnia HELDRUK, 82-200 Malbork, ul. Partyzantów 3b Nakład: 10 000 egz.

20

MIEJSKI BIULETYN INFORMACYJNY • PAŹDZIERNIK 2015

Nasz Zgorzelec | pażdziernik 2015  
Nasz Zgorzelec | pażdziernik 2015  
Advertisement