Page 1

Â

turistický informační magazín

LETNÍ NOVINY 18

Beskydy

Krkonoše

Léto na Monínci

Jizerské hory neobyčejné

4

Aqualand Moravia

SPORTOVNÍ PUTOVÁNÍ ZA ZÁBAVOU A POZNÁNÍM 10

léto 2017

28

30

Vážení čtenáři, milí rodičové a natěšená dítka! Pro letošní prázdniny jsme se pro váš velký zájem rozhodli opět připravit nabídku zajímavých letních aktivit. Prázdniny znamenají velký přesun cestovatelů do všech koutů naší krásné země. Letos vám doporučujeme poohlédnout se po nabídce na horách, kde můžete nejen vychutnávat nádhernou přírodu, ale také podnikat zajímavé sportovní aktivity. Někdy dětem to šlapání nějak neutíká a vy nevíte, co vymyslet, aby vám ratolesti pookřáli? Žádný problém. Horská sportovní střediska nabízejí novinky, sjezdy na koloběžkách, bike stezky pro horská kola, singltreky, bobové dráhy, lanová centra a další zajímavé aktivity.

SPORTOVNÍ PUTOVÁNÍ ZA ZÁBAVOU A POZNÁNÍM

Pro ty, kdo se budou pohybovat po zelené letní krajině na kole, pěšky či vozem, přinášíme mnoho dalších inspirujících možností. Můžete stavět z lega, prohlížet si loutky, hračky, veterány, motorky, starou železnici, jezdit ekovláčkem, na seegway, vyletět balónem do nebes nebo sjet řeku. Pro milovníky zvířat jsou tady připraveny speciální programy z našich ZOO, naučné stezky, prohlídky starých lomů a vojenských objektů. Z našich tipů připravíte celé rodině parádní prázdninovou jízdu.

 SOUTĚŽ Â

Foto ilustrační

CELKEM 142 TIPŮ NA VÝLET PO CELÉ ČR

O KRÁTKÉ VIDEO Z PRÁZDNINOVÉ AKCE Podařilo se vám natočit, jak dědeček na koloběžce sjíždí kopec? Jak bráška zahučel do křoví, nebo jak se maminka na bobové dráze pěkně rozparádila? Pošlete nám vaše video do redakce a vylosujeme 3 nejlepší příspěvky. Vyhrajete 3 krásné zážitkové dny pro celou rodinu. Těšíme se na vaše akce. Redakce TIM

Â

Â

10 26

7

22

5 17

6

7

10

10 5 5

7 5

S TIMEM, CESTOVÁNÍM ŽIJEM!

1

Letní noviny TIM


Â

SPORTOVNÍ PUTOVÁNÍ ZA ZÁBAVOU A POZNÁNÍM

V prosklených skříních jsou prezentovány sbírky archeologické, keramika, historické brnění, husitské selské zbraně nebo podmořské ryby. Ve spojovací chodbě je umístěna expozice o vývoj knižní vazby. Otevřeno: denně po celý rok vyjma Štědrého dne, Božího hodu vánočního (25. prosince) a Velikonoční neděle 9–17.00 hod., polední pauza 12–13.00

se jeví jako skutečná kuriozita fantaskní dráček, vyráběný speciálními řezy z rejnoka. Seskupení kuriozit vévodí model válečné lodi z přelomu 17. a 18. stol., vedle které jsou umístěny vojenské exponáty: hlaveň děla z r. 1686, 5 dělových koulí a jezdecké boty snad z doby francouzského obléhání Prahy v r. 1742, 3 polská kopí, tatarský luk, lovecká kuše, přilby z přelomu 17. a 18. stol. a slovenská sekyra - valaška. Podél podesty leží přímý zub z narvala, v minulosti vydávaný za roh jednorožce.

Kabinet kuriozit plný překvapení

www.strahovskyklaster.cz

Pásovec devítipásý (Dasypus novemcinctus, Linnaeus, 1758), taxidermický preparát, konec 18. století

Strahovská knihovna je druhou nejstarší církevní knihovnou v Čechách. Ve svých fondech má kolem 280 000 titulů, z toho na 3000 rukopisů a 1500 prvotisků. Nejstarším rukopisem je Strahovský evangeliář datovaný do roku 860. Strahovský klášter je národní pokladnicí umění a vědění, která na poměrně malém prostoru schraňuje nesmírné hodnoty. Mezi stálé expozice patří kabinet kuriozit, teologický a filozofický sál. Strahovská knihovna není klasickou knihovnou, kde si lze půjčit knihu a odnést domů. Mimořádná hodnota knih to neumožňuje, je však možnost prohlédnout si a přečíst danou knihu na místě ve studovně. Zajímavý a zábavný pro rodinu jsou unikátní exponáty v kabinetu kuriozit, kde na vás čekají informace o životě na zemi, ve vodě a ve vzduchu.

Vstupné: 120 Kč; snížené pro studenty středních a vysokých škol do 27 let 60 Kč. Pro žáky českých základních škol, v rámci výukového programu, je vstupné 10 Kč za žáka. Školní třídy není nutno objednávat předem. České i cizojazyčné prohlídkové texty zapůjčí na požádání kustodi.

Kufřík s polodrahokamy, začátek 19. století

Kabinety kuriozit představují přímé předchůdce novodobých muzeí. V jejich sbírkách najdete tajemno a podivuhodnosti z počátku existence přírodních věd. Hned při vstupu do historické části jsou umístěny přírodovědné sbírky převážně mořské fauny, doplněné sbírkami hmyzu, minerálů a voskových napodobenin plodů. Zde

Deskové hry stmelují rodinu a přináší zábavu i poučení

Skupinová víkendová jízdenka

Stále více rodin tráví společný čas hraním deskových her, jejichž nabídka je dnes velmi rozmanitá. Nemusíte hned pořizovat náročnou strategickou hru, často se dobře pobavíte i u hry s jednoduchými pravidly nebo pomůckami.

Levnější rodinné cestování

s dětmi zahrajete, důležité je, že při ní budete jako rodina spolu a obohatíte si společnými chvílemi nad hrou vaše zážitky z léta.

Pozvánka: Výstava Hry a hlavolamy se koná 13.–16. 9. 2017 na Novoměstské radnici v centru Prahy. Během čtyř dnů zde mohou návštěvníci vyzkoušet ve velké herně deskových her řadu známých i méně známých deskových her, prohlédnout si známé i méně známé a raritní hlavolamy, nebo si užít science show v podání brněnského VIDA centra. Přichystán je i hlavolamový workshop pro veřejnost. Více na www.hryahlavolamy.cz/vystava.

Využijte možnosti cestování bez omezení kilometrů v jeden den, a to za cenu již od 229 Kč! ● jízdenka platí v sobotu nebo v neděli a ve státem uznaných svátcích ● je určena pro max. 2 cestující starší 15 let a až 3 děti ● lze ji zakoupit pro konkrétní region i pro celou ČR

Získejte magnetickou cestovní hru pro jednoho hráče, tzv. smart game, od firmy MINDOK nebo volnou rodinnou vstupenku na výstavu. Stačí, když nám na e-mail vystava@hryahlavolamy.cz zašlete správnou odpověď na otázku: „Kolikátá výstava Hry a hlavolamy se letos koná?“, a to nejpozději do 30. srpna 2017.

www.cd.cz

Příkladem mohou být „Příběhy z kostek“, které rozvíjejí jazykové dovednosti a fantazii, a přitom se vejdou do kapsy. Mezi větší stolní hry patří například moc pěkně provedené „Velbloudí dostihy“, logická hra „Kvak!“ plná plastických žabiček nebo letošní novinka „Ice Cool“ kombinující taktiku se zručností. Můžete samozřejmě zvolit i nestárnoucí skvělé hry, jako „Carcassonne“ nebo „Osadníci z Catanu“. Nezapomínejte ale, že je skoro jedno, kterou deskovou hru si

Letní noviny TIM

2


Â

SPORTOVNÍ PUTOVÁNÍ ZA ZÁBAVOU A POZNÁNÍM

si tu mohou zahrát třeba na Macha a Šebestovou a vyzkoušet si, jaké to je, když se porušují přírodní zákony – voda tu totiž umí téct i do kopce. Jen budou muset trochu přiložit ruku k dílu a zatočit šnekovými mlýnky. Mohou také měnit směr toku pomocí stavidel a poslat si vodu do „svého“ rybníčku, nebo si vyzkoušet její sílu, když se jí do cesty postaví malé mlýnské kolo. „Na horké letní dny jsme připraveni i jinak. Voda, v níž se budete moci ochladit, bude v parku tryskat i na mnoha jiných místech. Přidali jsme totiž několik mlhovadel a vodních trysek,“ přidává další vylepšení Jiří Antoš.

Park Mirakulum otevírá Vodní svět – plavky s sebou!

Klikatí se jako had Vodní svět, který díky mozaikám může někomu připomínat Güellův park v Barceloně, se zurčící vodou letos poprvé naplní v sobotu 1. července. Tak zabalte plavky, opalovák s UV filtrem a vyrazte. Určitě nebudete v Mirakulu sami. Kromě vás si totiž tuhle ojedinělou atrakci pod širým nebem nenechá ujít hejtmanka Středočeského kraje Ing. Jaroslava Pokorná Jermanová, ani herečka Veronika Žilková. „Přeji všem návštěvníkům zdejšího unikátního, zábavního vodního světa jen ty nejlepší zážitky. Je vidět, že pro samotného autora atrakcí a majitele Parku Mirakul je dětský svět a s ním spojená hravost tou nejlepší inspirací. Nezbývá, než sem do Mirakula u Milovic pozvat návštěvníky z celé republiky a doporučit ho nejen rodinám, ale všem, kteří neplánují cestu k moři. Zdejší vodní svět jim zábavu i zážitky spojené s koupáním v nádherném přírodním prostředí během letošního léta bohatě vynahradí,“ ocenila otevření vodního světa hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová.

První prázdninová sobota bude v Parku Mirakulum ve znamení vody. Otevírá se tu totiž Vodní svět. „Voda není němá. Zvoní, cinká, ševelí, zurčí a bublá, šplouchá, šumí, hučí, repotá, úpí a kvílí, burácí, řve,ječí a hřímá, sténá a vzdychá a směje se, hraje na stříbrnou harfu,klokotá jako balalajka,zpívá jako varhany,duje jako lesní roh a hovoří jako člověk v radosti nebo v žalu.“ Ani se nechce věřit, že tahle slova napsal spisovatel Karel Čapek ve své Vodnické pohádce už v roce 1932. Přesně takhle totiž voda zvoní, cinká, ševelí... ve Vodním světě Parku Mirakulum. Jestli nevěříte, přijeďte se o tom přesvědčit na vlastní uši – od 1. července budete mít příležitost každý den. „Vodní svět prošel velkou rekonstrukcí, jejímž cílem bylo, aby voda, která v něm cirkuluje, byla i ve dnech s nejvyšší návštěvností čistá. Proto jsme instalovali nový výkonnější systém filtrová-

„Zábavy tu bude o prvním prázdninovém víkendu dost a dost. Přijede k nám divadelní soubor Komedianti na káře, který zahraje pohádku o Bajajovi. Nebudou chybět žongléři či sokolnické ukázky,“ zve návštěvníky Jiří Antoš.

ní vody. Jde o technologii srovnatelnou s těmi, kterou využívají velká aquacentra,“ popisuje Jiří Antoš, majitel Parku Mirakulum a autor většiny jeho atrakcí.

Když voda teče do kopce Vodní svět se ovšem proměnil i navenek. „Přibyly některé nové prvky, třeba pro děti velice atraktivní „kyblíková“ sprcha či zastínění pro ,,znavené rodiče“. A hned vedle jsme přidali také další stánek s občerstvením,“ popisuje Antoš a dodává, že úplně nejlepší je samozřejmě, když dospělí na chvíli zapomenou, že jsou dospělí a odvážou se ve vodě spolu se svými dětmi. Základem Vodního světa i nadále zůstává vodopád, který napájí celý systém potoků, potůčků, koryt a tůněk. Děti

Více na:

www.mirakulum.cz www.facebook.com/ParkMirakulum

Apple Museum slaví výročí! Přijďte s námi oslavit výročí revolučního iPhonu. Apple Museum ve spolupráci s Nadací ART 21 Vás zve na výročí „iPhone, 10 Years“ na trhu. Při této příležitosti Vás provedeme historií, jak vznikl iPhone s doplněnou ediční expozicí/sbírkou. Praha je prvním městem, kde je možné jedinečnou expozici vidět. V muzeu najdete nejkomplexnější sbírku počítačů od roku 1976 až 2012. Expozice muzea se nezame r uje pouze na Apple jako takovy , ale take na spolec nosti NeXT Computer a Pixar, ktere Jobs po odchodu z Applu zaloz il. Výstava nabízí 472 exponátů na 767 m2 výstavní plochy s důrazem na použití kvalitních materiálů, stylovou čistotu a jednoduchost, přesně v souladu s filosofií značky. Zažijte neobyčejný životní příběh výjimečného vizionáře Steva Jobse. Projděte se fascinujícím vývoje a dechberoucím příběhem nejúspěšněj-

ší firmy v historii lidstva. Firmy, která změnila svět. Největší světová výstava produktů a artefaktů geniálního visionáře Steva Jobse. Muzeum by neměl minout žádný milovník techniky, fanoušek nakousnutého jablka obdivovatel géniů. Mladší ročníky budou exponáty ze 70. Let zkoumat možná trochu pobaveně, dospělí pak nejspíš zamáčknou nostalgickou slzu. Di ky interaktivni mu pru vodci pr eloz ene mu do osmi jazykovy ch mutaci mu z e v podstate kdokoliv nac erpat detailni informace o kaz de m z vystavovany ch expona tu , ktere jsou bez vy jimky origina ly.

Součástí výstavy je i bistro Stevens Food, kde můžete ochutnat oblíbené nápoje S. Jobse. Připravují zde nápoje z prověřených surovin, takže ovoce a zeleninu ve fresh džusech a smoothies dostanete vždy v prvotřídní kvalitě. O Stevu Jobsovi je známo, že byl zapřisáhlým vegetariánem už od svých studentských let. Během studií na vysoké škole se zajímal o různé diety, byl frutariánem a objevil návyk, který mu vydržel dlouhou dobu: půst. Již během svých cest po Indii, kde putoval s cílem spirituálního osvícení, přešel na veganství. Vydržel u něj až do konce života.

3

Součástí prostoru je i Pop Art Galerie, v historickém sklepení ze 12. století, tehdejší Královská cesta, kde v současnosti probíhá výstava PopArtových obrazů mladého, českého malíře Maestra. Otevírací doba: každý den 10-22 hodin

www.applemuseum.com

Letní noviny TIM


Â

SPORTOVNÍ PUTOVÁNÍ ZA ZÁBAVOU A POZNÁNÍM

OBJEVTE TURISTICKOU OBLAST TOULAVA

Turistická Toulava – srdce Čech Toulava je turistická oblast v okolí měst Tábor, Sedlčany, Bechyně, Milevsko, Sedlec-Prčice, Mladá Vožice, Jistebnice, Chýnov, Sezimovo Ústí, Planá n. L. a Soběslav. Vypravte se objevit ten romantický i prostý kraj na půli cesty mezi Prahou a Šumavou - kraj posetý zelenými kopci a vrchy, které se táhnou od Vltavy až k husitskému Táboru a řece Lužnici, kraj tajemných skal s pyšně se vypínajícími hrady, malými zámečky, úžasnými výhledy, malebnými vesnicemi a městy, které dýchají českou historií. Toulava je oficiální turistická oblast na půli cesty mezi Prahou a Šumavou. Rozprostírá se od Sedlčanska po Soběslavsko, od Milevska po Mladovožicko a v širokém okolí města Tábor, které je jejím centrem. Hrdě leží mezi zelenými vrchy střídajícími údolí řek a svažujícími se až k blatským mokřinám, mezi městečky a malebnými vískami. Toulava, to je skutečné srdce Čech.

6

3

12

9

15

14

14

4

26

9 6

8

8 18

10

6

7 8

5

14

10

16

8 1

11

2

15

11 19

11

9

4

9

Nikde jinde nenajdete krajinu tak typicky českou jako v Toulavě. Zelené kopce se příjemně vlní mezi políčky a pastvinami, hluboké lesy s roztodivnými názvy, jako je Polánka, Kukle, Skoba a Pintovka slibují množstvím plodů a hub, cesty se vinou kolem božích muk. Toulavská příroda voní domovem. Je to místo, kde se budete cítit dobře. Inspirujte se našimi tipy na výlet - navštivte Táborskou muzejní noc, Benešovu vilu, Folklorní festival v Kovářově, Táborská setkání, Milevské maškary nebo Sukovy Sedlčany a k tomu vyrážejte po okolí na ta nejzajímavější místa. Procestujte s dětmi a usměvavým srdíčkem to,

4

6 9 6

7 17 12 10

3 14

13

7

27 11 21

14

3 16 8 9 17 1 1 29 2 6 1 4 5 1 4 12

5 2

2 2

18

17

7 21

10

9

15

1

13

4

2

12 20 20 1

3

10

7

WWW.TOULAVA.CZ/KARTA

5

11

5

22

5 5 5

ZÁŽITKOVÁ KARTA TOULAVKA JE ZDARMA, JEN ZA VRATNOU ZÁLOHU 100 KČ K DOSTÁNÍ NA INFOCENTRECH A DALŠÍCH MÍSTECH

2

7

10

5

od Tábora až po Sedlčany

4

3

9

BONUSŮ A SLEV

1 18

3

7

10

8

2

7

52

5

12 28

6

co baví děti i dospělé, nebo poznejte na tématickém výletu nekrásnější památky Toulavy, nebo kde válčil Jan Žižka. Toulavu jsme stvořili proto, abychom sjednotili rozmanité území v srdci Čech, které toho má tolik společného,a zasadili se o zachování zdejšího kraje, do něhož by se lidé mohli vracet i za desítky let, a to bez ohledu na to, kolikrát se už vrátili. Stojí na spolupráci všech měst a obcí, mikroregionů i podnikatelů v cestovním ruchu na jejím území. Pokrývá oblast o rozloze přes 2000 km2, má 155 obcí, 11 hradů a zřícenin, 18 rozhleden a věží, 7 přírodních parků, 8 národních kulturních památek, 15 památkově chráněných měst a vesnic, přes 1000 km cyklo a turistických tras, přes 200 km naučných stezek a 150 km běžeckých tras, k tomu přes 30 muzeí, 4 zpřístupněné zámky, 2 golfová hřiště, 5 pivovarů a jednu ZOO. V Toulavě najdete i lázně, regionální produkty a gastrozážitky, tradice v podobě festivalů i staročeského skanzenu, přírodní koupání v Lužnici, Vltavě a četných rybnících a lomech, jedinou jihočeskou jeskyni i adrenalin v lanovém parku a dalších atrakcích a atrakce pro děti, jako je muzeum čokolády, lega, zážitkový park a středověký skanzen.

6

13 13

5

8

3

19

16 12

10

10

Venkovská turistika v Toulavě

4

5 8

5

25

5

11

3

23

24

www.toulava.cz

3

2

Dobrodružství pro celou rodinu

Adrenalin pro každého

Po stopách mistra Jana Husa na Kozí hrádek, do zážitkového parku plného hlavolamů, kde nakouknete do života našich předků, výlet do středověku i do výroby čokolády, kde se stanete na čas cukrářem, ale i toulky přírodou, výhledy a romantické zříceniny. Zažijte v Toulavě se svou třídou neopakovatelné dobrodružství. Vybírat můžete z více než 30 výletů.

Vyzkoušejte paragliding nebo jízdu na bobové dráze, navštivte některý z lanových parků, vzneste se do vzduchu v letadle, nebo si užijte skalní lezení v údolí Lužnice!

www.toulava.cz

už jde o pohádky, tvořivé dílny, dobrodružné hry, zábavné soutěže a další.

Naučná stezka Včely a mravenci Zpestřit si chvíle na Monínci lze také prostřednictvím naučné stezky, která přiblíží mikro svět včel a mravenců. Naučná stezka vznikla na trase od restaurací M2 až k hotelu Monínec, její délka je zhruba 1,5 km. Na osmi stanovištích se nachází 16 informačních panelů, které ucelenou formou seznamují širokou veřejnost a návštěvníky s přírodními a místními zajímavostmi lokality Jetřichovice. Celá trasa vede od spodní části areálu příjemnou procházkou až k hotelu. Součástí stezky je popis úlu, líhnutí a života včel. Druhá část stezky se věnuje mravencům, kde se návštěvníci dozvědí o jejich významu pro les a o životě v mraveništi. Na stanovištích stezky jsou umístěna sezení pro odpočinek.

Léto na Monínci Areál Monínec, známé lyžařské středisko v srdci České Sibiři, na pomezí dvou krajů Středočeského a Jihočeského, znají nadšení lyžaři velmi dobře. Areál na Javorové skále ovšem nabízí rodinám i dětem zajímavé letní aktivity. Na své si zde přijdou jak milovníci silniční cyklistiky, tak i vyznavači terénu. V okolí Monínce se nachází téměř 200 km cyklotras, které vedou malebnou krajinou Toulavy.

Aktivity pro děti Lanový Junior park je určen pro děti ve věku 4 až 9 let. Najdete ho přímo pod sjezdovkou na Monínci vedle hlavního parkoviště. Park je rozdělen na tři okruhy podle obtížnosti. Děti se pohybují samostatně po překážkách ve výšce přibližně 2 metrů nad zemí a jsou pod stálým dohledem rodičů a vyškoleného trenéra. Otevírací doba: 1.7. - 31. 8. 2017, každý den

Další sportovní aktivity • Lanové centrum Pro menší děti je připraven dětský okruh, kde mohou děti lézt pod dohledem rodičů. • Discgolf V Discgolfu používáte místo holí a míčků létací talíře (fresbee). Místo jamky se hráči trefují do košů. Vyhrává ten, kdo projde celé hřiště s nejmenším počtem hodů. • Tubing Jízda jako v ledovém korytě! Dráha je postavena ze speciálního plastu, proto je možné si tuto zábavu užít v létě i zimě. • Horské koloběžky Ve sportcentru si je můžete vypůjčit, pak vyjet lanovkou nahoru na Javorovou skálu a dolů si vyberete jednu ze dvou tras.

Místní atrakce nabízí dětem aktivní pohyb na čerstvém vzduchu. Cílem je naučit se lepší koordinaci pohybů, získání odvahy, překonání překážek a zapojit všechny svaly. Chcete si během vaší dovolené na chvíli odpočinout od vašich milovaných dětí, nebo byste si chtěli užít zábavné rodinné odpoledne? Rádi vám při vašem pobytu s dětmi dopřejeme maximum zábavy, odpočinku a relaxace. Připravena je nabídka veselých a zajímavých programů pro děti od 3 do 15 let. Pro starší děti vám v případě zájmu připraví individuální program na míru. Po celou dobu programu se dětem pečlivě věnují zkušené instruktorky. Tematický program přinese dětem jedinečný zážitek, ať

• Mountainboard Vybavení si zapůjčíte ve Sportcentru Monínec, jezdit pak můžete po sjezdovce. • Lukostřelba Sportcentrum vám zapůjčí luk i šípy. • Bungee trampolíny Vyzkoušet si můžete různé akrobatické prvky. Díky uvazovacímu systému je vše bezpečné. • Horská kola V půjčovně si můžete zapůjčit horské kolo

Rybaření Můžete si koupit sportovní rybářský lístek a pod naším kopcem si zachytat pořádné kousky! Ve skvěle zarybněném Vrchotickém rybníku se prohání mnoha druhů ryb - včetně pstruhů a jeseterů.

Tenis a volejbal Tenisový a volejbalový kurt leží vedle sebe pod novým hotelem Monínec. Kousek nad kurty je teráska s venkovním krbem a táborákem... a tak si po zápase můžete opéci buřty. Více informací najdete na:

www.moninec.cz

Letní noviny TIM

4


Â

SPORTOVNÍ PUTOVÁNÍ ZA ZÁBAVOU A POZNÁNÍM

Léto v mělnickém muzeu Mělník, 30. 6. – 27. 8. 2017 tek 13. 7. v 17:00 hodin. Součástí bude herní koutek nejen pro děti, venkovní Člověče, nezlob se! v atriu muzea, komentované prohlídky a doprovodné programy: Minihrátky a Letem herním světem s muzejní pedagožkou Jitkou Královou. A opět můžete soutěžit. Tentokrát na muzejním facebooku, kde budeme sbírat fotky, jak hrajete deskové hry na neobvyklých místech. 8. srpna přiblíží tetička Mína dětem, jak žili naši předkové ve Skalním obydlí ve Lhotce u Mělníka. Chybět nebude čtení pohádky a tvořivá dílnička. Oblíbená procházka po historickém centru města s chlupatým průvodcem kocourkem Švarcíkem a historikem Lukášem Snopkem se uskuteční 16. srpna. Po celé léto návštěvníky muzea pobaví hra pro malé i velké „Popletená expozice“. Zkuste odhalit 14 chyb ve stálé expozici mělnického muzea a odměna vás nemine! Více informací najdete na www.muzeum-melnik.cz.

Duhový park Jsme dětský,sportovně zážitkový areál o rozloze 55 tisíc m2. Fungujeme již třetím rokem a nalézáme se v obci Třebovle, 20minut od Prahy, nedaleko města Kouřim ve středočeském kraji. V našem zábavním duhovém parku je pro vás připraveno již desítky atrakcí a her pro děti i dospělé od 2 do 99let. Kromě jiného se u nás nachází také jedna z největších trampolín v ČR. Nově vám tuto sezónu nabízíme například autodráhu se šlapadly Berg, Larp arénu, kde si můžete vyzkoušet něco jako „paintball“, ale s luky a šípy, jízdu na mini segway a také jsme pro vás vybudovali v Duhovém Parku relaxační zónu Lazy Bag a vodní prvky (zavlažovací zónu), která vás i vaše děti i ve velmi horkém počasí příjemně ochladí. A to vše v rámci jednoho celodenního vstupného za pouhých 195Kč. V areálu najdete samozřejmě i občerstvení, free WiFi po celém areálu a mnoho dalšího vybavení. Většina atrakcí je dokonce krytá proti dešti, takže se u nás nemusíte bát ani letních přeháněk. Po celou sezónu 2017 máme pro vás také připraveno nespočet speciálních akcí a doprovodných programů, o jejichž konání vás vždy budeme včas informovat na našich nových webových stránkách, facebooku a instagramu.

KONTAKT

Otevírací doba: celoročně, úterý – neděle 9:00 – 12:00 a 12:30 – 17:00

Kristýna Frelichová – odd. PR a propagace frelichova@muzeum-melnik.cz, tel. 728 620 651, tel. 315 630 923 Regionální muzeum Mělník, příspěvková organizace Středočeského kraje nám. Míru 54, 27601 Mělník http://www.muzeum-melnik.cz

Maximální kapacita našeho parku je 1 tisíc osob a jelikož se každým dnem naše otevřené dny plní, neváhejte a zarezervujte si termín vaší návštěvy v našem novém online rezervačním systému a my vám jakožto poděkování dáme celodenní parkovné přímo u areálu Duhového parku zcela ZDARMA :-) Cože? Ještě jste u nás nebyli? Tak neváhejte a už konečně si k nám přijeďte užít den plný aktivní zábavy!!! Více informací a online rezervační systém naleznete na www.duhovypark.cz

KONTAKT

Regionální muzeum Mělník připravuje na letošní léto opět bohatý program. Hned od začátku prázdnin (30. 6.) startuje letní hmatová soutěž „Dotkni se a hádej…“, která zahájí doprovodné programy k interaktivní výstavě Kam s ním? Do muzea! Výherci se mohou těšit na super ceny v podobě plechových hraček od firmy Kovap a háčkovaných dárků z Ateliéru Dany Vrbové… 12. července se můžete alespoň na chvíli stát archeologem při zážitkovém programu s archeoložkou muzea PhDr. Alenou Veselou. Jaké to je být historikem, etnografem či přírodovědcem, si budou moci návštěvníci vyzkoušet v srpnu. V polovině července naplní malý sál mělnického muzea stavebnice a hry z let 1880 – 1980. Výstava s příznačných názvem „Člověče, nezlob se!“ aneb od tangramu po lego bude zahájena ve čtvr-

obec TŘEBOVLE 50°01’43.8 N 14°57’48.0 E Tel.: +420 606 424 900 E-mail: info@duhovypark.cz www.duhovypark.cz

Navštivte unikátní zámecký resort

Dětenice Máslovické muzeum másla Muzeum je jediné svého druhu ve střední Evropě. Není však jediné na světě. Existuje podobné muzeum v Irsku ve městě Cork, které se však zabývá hlavně irským máslem.

www.detenice.cz 5

Otevírací doba: Celoročně (kromě února) sobota a neděle 10-12, 13-16 hod. Ve všední den pouze po předběžné objednávce (min. 8 osob). Vstupné: 30 Kč, snížené 20 Kč (důchodci, studenti a děti od 5 let), rodinné vstupné (2+2/3/4) 80 Kč.

KONTAKT

Malé máslovické muzeum másla má interaktivní expozici, která nabízí různé druhy máselnic, odstředivek, formiček na máslo, máslenek na servírování másla a další předměty související s výrobou másla, včetně obalů na máslo. Většinu exponátů lze prakticky zkoušet. Součástí je i expozice o historii obce a aktuální výstava Sovy. Děti si mohou zakoupit zajímavé pracovní listy. Muzeum je bezbariérové, vhodné i pro návštěvníky se zrakovým postižením (pracovní listy jsou k dispozici i v Braillově písmu). 9. září pořádá obec Posvícenské vinobraní.

Máslovice, Pražská 3, 250 69 Vodochody Tel.: +420 724 191 246 E-mail: muzeum@maslovice.cz

Letní noviny TIM


Â

SPORTOVNÍ PUTOVÁNÍ ZA ZÁBAVOU A POZNÁNÍM

Hrad a zámek Bečov - relikviář pro děti

Dětský ráj Svatošské skály

Přírodní areál Prelát | V krásném koutu Mariánských Lázní mohou děti prozkoumat např. fungování mlýnského kola v malém vodním světě, vyhrát si na dřevěných autíčkách, v dětském srubu, v obranné pevnostní věži, zahrát si na indiány u pravého indiánského totemu, nebo si zkusit svou zdatnost na opičí dráze. Naučná stezka Kladská a Dům přírody Slavkovského lesa | Stezka vede úchvatnou přírodou kolem Kladského rašelinového rybníka. V Domě přírody Slavkovského lesa si děti mohou prolézt středověkou štolu, poznávat obyvatele pod kůrou a v kmenech stromů, vyzkoušet si klepání strakapouda na kovadlinu, nebo si zahrát poutavé hry s přírodní tématikou.

Cheb a okolí

Karlovarský kraj dětem Tipy k návštěvě nejen pro rodiny

Karlovarský kraj není jen místo pro lázeňské hosty. Náš region je jako stvořený pro aktivní rodinnou dovolenou. Malebná příroda, nedotknuté Krušné hory a významné památky, kde se vy ani vaše děti nudit rozhodně nebudete. Společně zde zažijete spoustu zábavy a dobrodružství. TIP pro cyklisty V Karlovarském kraji je k dispozici více než 2 043 km kvalitně značených cyklistických tras, které často vedou kolem oblíbených turistických cílů.

Krušné hory Ježíškova cesta | Víte, kde bydlí Ježíšek a kdo jsou jeho pomocníci? Vydejte se na stezku plnou hádanek, úkolů a různých přírodních atrakcí. Trasa začíná v Infocentru Boží Dar, kde si děti vyzvednou zápisníčky na řešení úkolů. Po absolvování cesty získají razítko od Ježíška a malou odměnu. www.jeziskovacesta.cz Dětský svět Novako | Centrum zábavy pro děti uprostřed města Boží Dar. Mimo horské koloběžky a káry zde v letním období naleznete trampolínu, skákací hrad, prolézačky, skluzavky, lanové centrum, dětské hřiště, prostor pro míčové hry a mnoho dalšího včetně občerstvení. www.novako-ski.cz Trail Park Klínovec | Jedná se o 24 km klesajících stezek odstupňovaných do třech úrovní náročnosti a speciálně navržených pro potěšení z jízdy na horském kole. Zábavu si zde užijí jak rodiny s dětmi, tak pokročilí bikeři. Naleznete zde kompletní zázemí včetně restaurace, půjčovny kol, obchodu s cyklistickým vybavením, servisu, sprch a myčky kol. Zpět k začátku stezek se můžete nechat vyvézt moderní lanovkou. www.trailpark.cz Areál Plešivec | Jste odvážní? Vyzkoušejte obří houpačku či bungee trampolínu. Areál na samém vrcholu Plešivce nedaleko Abertam nabízí také lanové centrum pro dospělé i děti, půjčovnu čtyřkolek, horských koloběžek, bugin, lukostřelbu, trampolínu a mnoho další zábavy. www.plesivec.eu Mýtická krušnohorská stezka | Pod rozhlednou a adrenalin parkem Plešivec vstoupíte dřevěnou branou do světa bájí a pohádek. Najdete zde devět pohádkových bytostí, z nichž nejznámější jsou krušnohorští skřítci Permoníci, kteří tu v okolí zanechali všelijaké jámy, rokle, jeskyně, ale i sopky, které s oblibou zakládali. Zhruba v polovině stezky naleznete krásné odpočinkové posezení s výhledem do hlubokých údolí Krušných hor.

Bečovsko

na celé Karlovy Vary bude děti lákat malé minizoo a rodiče příjemné posezení ve vyletní restauraci. Třešničkou na dortu pak bude návštěva tropické zahrady s exotickými motýly z celého světa. www.dianakv.cz

Hrad a zámek Bečov | Myslí zde na děti více, než byste čekali. Připravené jsou dětské prohlídkové okruhy či dotykový model relikviáře sv. Maura. V areálu zámku si mohou děti zdarma zapůjčit dobový kostým nebo vyzkoušet dětský koutek a didaktické hračky. Odměnou za absolvování prohlídky je závěrečné povýšení dětí do šlechtického stavu. www.prodeti.zamek-becov.cz

Dětský ráj Svatošky | Přírodní areál v čisté přírodě údolí řeky Ohře v bezprostřední blízkosti Svatošských skal nabízí všemožné vyžití pro děti a klid u dobré kávy pro rodiče. Děti si mohou zaskákat na obří trampolíně, projet na opravdových indiánských koních plemene Appaloosa, či se naučit westernovému stylu jízdy. Pro zvídavé děti nabízí areál minizoo a mini botanickou zahradu. www.svatosskeskaly.cz

Botanická zahrada v Bečově | Na ploše o rozloze 9 hektarů se rozprostírá jedna z nejvýznamnějších zahrad v Čechách. Děti uchvátí areál s řadou kreativních prvků pro hru i poučení. Budete překvapeni, jak si dokáží vyhrát jen s kusy dřeva či s různými kamínky a zeminou. A co teprve prolézačky z kořenů, klád a kamenů? Můžete si zdarma zapůjčit pramici pro projížďku po jezírku. www.becovskabotanicka.cz

Stezka korunami stromů, přírodní lanové centrum a obora sv. Linhart | Po Sovově stezce se dostanete k lanovému centru s okruhem pro děti i pro dospělé. Téměř na dosah lanového centra se nachází obora Linhart, kde mohou malí pozorovatelé sledovat jelena siku, daňky nebo divoká prasata z pozorovatelny nebo visutých mostů umístěných až v šestimetrové výšce. Stezkou korunami stromů vystoupáte až do výšky 15 metrů. www.llkv.cz

Vyhlídkový minivláček a rybník Amerika | K lesoparku a rybníku Amerika se z Františkových Lázní dostanete minivláčkem. U rybníku je pláž i půjčovna loděk. Nachází se zde také naučná stezka s expozicí zvířat (mývalové, lamy, kozy, kachničky, sovice sněžná, poníci). SOOS muzeum

Národní přírodní rezervace SOOS | Nedaleko Františkových Lázní je rozlehlé území se soustavou rybníků, mokřadů, rašelinišť a slatinišť. Vyvěrá zde množství minerálních pramenů v tzv. mofetách neboli bahenních sopkách. Zajímavé je muzeum s různými expozicemi, např. „Paleontologické a geologické dějiny Země“ s modely prehistorických ještěrů v životní velikosti. Lesmistrova cesta | V blízkosti Aše se mohou děti seznámit s procesy lesního hospodářství. Trasa vede nádhernou přírodou kolem nejvyššího bodu Ašska - vrchu Háj, který zdobí kamenná rozhledna. Pokud bude dětem zbývat energie, můžete využít sportovní areál Vrch Háj, kde je přes kilometr dlouhá in-linová dráha, lezecká stěna, minigolf nebo dětské hřiště.

Ekologická farma Kozodoj | Malá rodinná farma na okraji Karlových Varů předvádí nejen chovy koz, lam, prasat, skotu, koňů, ovcí, oslů, ale nechybí ani pestrá skladba tradiční české drůbeže. Interaktivní prohlídka farmy je spojena se zajímavým výkladem o jednotlivých zvířecích rodinách, o jejich potřebách a užitku pro lidi.

Montánní památky Sokolov a okolí Statek Bernard | Na statku v tradičním chebském stylu hrázděných staveb naleznete řemeslné dílny (keramická, truhlářská, dílna vitráží, designu, výroby vonných svící či včelařské středisko), kde si mohou ověřit svoji zručnost děti i dospělí. Zaujme vás interaktivní expozice toku řeky Ohře doprovázená modely mostů, jezů, dolů a staveb. www.statek-bernard.cz

Vánoční dům | Kdo tvrdí, že atmosféru Vánoc lze zažít jen v prosinci, tak nikdy nebyl v Karlových Varech. V zámečku Doubí je k vidění celoroční výstava vánočních ozdob. V Andělské kavárně nezapomeňte ochutnat trošku cukroví nebo třeba vánočku. www.vanocnidum.cz Koupaliště a areál Rolava

Přírodní koupaliště Michal | Velká písčitá pláž, široká nabídka sportovního vyžití, nejdelší venkovní tobogán v Česku a skvělé zázemí nabízí největší přírodní koupaliště v Karlovarském kraji. www.michal-sokolov.cz

Mariánské Lázně a okolí Park Boheminium | V Mariánských Lázních spatříte na jednom místě pozoruhodné stavby z celé České republiky. Nazujte sedmimílové boty a jako Gulliver na cestách v jediném dni pořídíte společnou fotografii například s Karlštejnem, Bezdězem, Červenou Lhotou nebo minaretem v Lednici. www.boheminium.cz

Lanovka a rozhledna Diana, minizoo a motýlí dům | Příjemný rodinný výlet v Karlových Varech můžete strávit v areálu rozhledny Diana, kam se dá celoročně vyjet lanovkou. Kromě krásného výhledu Koupaliště a areál Rolava | Ideální místo pro sportovní vyžití a relaxaci pro celou rodinu. V letních měsících je k dispozici půjčovna sportovního vybavení a náčiní: slackline, in-line brusle, badminton, obří šachy, lehátko, šlapadlo atd.

Krakonoš v Mariánských Lázních | Dříve zde obyvatelé potkávali tajemnou postavu horského ducha a k jeho poctění vznikla před 100 lety obří socha a pohádková cesta. Přilehlá obora s jeleny a daňky vás zavede do pohádky o Smolíčkovi. Nádherný výhled do krajiny bude odměnou za výstup na starodávnou rozhlednu Hamelika. Na Krakonoš i k parku Boheminium vás zavezou červené kabinky zdejší lanové dráhy.

Porcelánová školička | Věděli jste, že porcelánka Thun byla založena hrabětem Thunem už v roce 1794? A že je dnes největším českým výrobcem porcelánu? V Nové Roli si navíc můžete s dětmi vytvořit a ozdobit vlastní hrníčky a nechat je poslat až k vám domů. www.fabriktour.cz

Letní noviny TIM

Aquaforum ve Františkových Lázních | Největší a nejhezčí vodní ráj pro děti v Karlovarském kraji. K dispozici je návštěvníkům relaxační, plavecký, dětský a v letním provozu i venkovní bazén a mnoho atrakcí. www.aquaforum-frantiskovylazne.cz

Statek Bernard

Karlovy Vary a okolí

Diana – Motýlí dům

Sportovně rekreační areál Krajinka v Chebu | Vede od přehrady Skalka až po Chebský hrad. Najdete zde spousty krásných míst, hřiště pro děti a amfiteátr, kde se konají kulturní akce. Na své si přijdou malí i velcí sportovci. Je zde lanové centrum i víceúčelové hřiště. Na piknikové louce můžete grilovat.

6

Jáchymov a štola č. 1 | Dobrodružným výletem by se mohla stát exkurze do štoly č.1 v Jáchymově, který již v 16. století proslavila těžba stříbra a následná ražba stříbrných mincí – tolarů, které daly vzniknout americkému dolaru. Důl Mauritius | Jeden z nejvýznamnějších cínových dolů v Krušných horách. Nesmírně cenné je podzemí dolu, ve kterém se dochovaly autentické doklady různých způsobů těžby od 16. do 19. století. Vydejte se na prohlídku jedné z nejstarší štoly revíru Kryštof. www.dulmauritius.cz Štola Johannes | Na Zlatém kopci u Božího Daru se nalézá mimořádně zachovalý komplex historických důlních děl, ve kterém staří horníci vyrazili podzemní komory obrovských rozměrů, jaké lze jinde ve světě vidět jen málokde. www.stolajohannes.cz Důl Jeroným | Velkým zážitkem pro větší děti bude návštěva národní kulturní památky, dolu Jeroným, kousek od Krásna. V dole z 16. století jsou dodnes vidět stopy tehdejšího způsobu těžby, kdy horníci skálu zahřáli a po ochladnutí opracovávali želízkem a mlátkem. Hornické muzeum Krásno | Nabízí jedinečné ukázky lokomotiv a vagónů. Jízda tradičním důlním vláčkem bude pro každého nezapomenutelným dobrodružstvím. Stáhněte si do svého mobilního zařízení aplikaci Živý kraj a budete mít veškeré informace o dění v Karlovarském Kraji stále po ruce.

www.zivykraj.cz


Â

SPORTOVNÍ PUTOVÁNÍ ZA ZÁBAVOU A POZNÁNÍM

Mariánské Lázně patří dětem

PEXESO www.marienbad.cz

Přijeli jste s dětmi do Mariánských Lázní a chcete, aby jejich čas zde byl co nejzajímavější? Vyražte s hrošíkem Mariánkem po našem krásném městě a prohlédněte si miniaturpark Boheminium, dančí oboru Hvozd, rozhlednu Hamelika nebo přírodní park Prelát. Na hotelové recepci jsou k dispozici mapy s rozmístěním všech těchto lokací.

Přírodní park Prelát U pavilonu Prelátova pramene uprostřed lesa se nachází přírodní park pro děti. Areál s jezírkem nabízí vodní atrakce, dřevěný hrad, lokomotivu, srub, lanovku, prolézačky, houpačky a dřevěné cvičební náčiní. Rodiny s dětmi tu najdou široké možnosti sportování i relaxace, včetně příjemného posezení u ohniště. Z parku u Prelátova pramene vede naučná stezka na rozhlednu Hamelika.

Rozhledna Hamelika Rozhledna Hamelika se nachází nad centrem Mariánských Lázní, na stejnojmenném kopci v nadmořské výšce 723 metrů. Byla postavena roku 1876 ve stylu romantické zříceniny hradu. Aby byl tento motiv důvěrně vystižen, byly k rozhledně přistavěny rozbořené zdi a polorozbořený vstupní portál. Původně byla rozhledna nazývána Císařskou. Po vystoupání 120 schodů se ocitnete na vrcholu rozhledny, ze které se vám naskytne výhled na část Mariánských Lázní, Zelenou horu a Slavkovský les.

Lanové centrum Lanové centrum s překážkovou lanovou dráhou nabízí jedinečný zážitek, při kterém si ověříte své vlastní schopnosti. Pro zdokonalení vašeho stylu můžete využít služeb našich instrukto-

nmop

Výlety do blízkého i širokého okolí Využijte svůj pobyt v Mariánských Lázních k návštěvě památek a přírodních rezervací, které jsou v našem kraji. Navštivte zámek Kynžvart s krásným zámeckým parkem a unikátní sbírkou uměleckých děl a kuriozit, premonstrátský kášter Teplá s druhou největší klášterní knihovnou v České republice, zámek Bečov s unikátním relikviářem svatého Maura, jednou z nejvýznamnějších historických památek, nádherně zachovaný gotický hrad Loket, chráněnou přírodní rezervaci Kladská s naučnou stezkou nebo tajemné bahenní mofety SOOS u Františkových Lázních.

Nakupujte s hrošíkem Mariánkem Chcete svým dětem udělat radost a koupit jim dárek na památku? Na recepci vašeho hotelu můžete zakoupit upomínkové předměty s dětským motivem hrošíka Mariánka.

rů. Lanová dráha nabízí trasy pro dospělé i pro děti. Pro děti mladší 12 let, které jsou našimi hosty, nabízíme jeden volný vstup do Lanáčku.

Lanová dráha Kabinová lanová dráha nabízí krásný zážitek pro děti a snadnou možnost, jak se dostat z centra Mariánských Lázní k miniaturpaku Boheminium, dančí oboře Hvozd, rozhledně Hamelika a jízdárně. V zimním období je kabinová lanová dráha společně se dvěma lyžařskými vleky využívána lyžaři v místním Ski areálu.

Léto s rodinou Víkendový pobyt s hrošíkem Mariánkem v resortu Hvězda****

Lukostřelba Střelba sportovními luky na vzdálenost cca 10 m do standardních lukostřeleckých terčů. Střelba probíhá po krátké instruktáži pod dohledem odborného instruktora.

Služby v ceně:

Cena: 200 Kč – 15 min. 500 Kč – 60 min. Cena zahrnuje zapůjčení vybavení a instruktáž instruktora na danou dobu.

ubytování s polopenzí v rodinných pokojích s možností přistýlky (snídaně i večeře formou bohatého bufetu, salátový bufet, koutek zdravé výživy)

Lázeňské procedury: 1 x relaxační procedura denně pro dospělé osoby z přírodních léčivých zdrojů

BONUS:

Terénní koloběžky

• děti do 4 let zcela zdarma • speciální cena pro děti od 4 -12 let • dárek od hrošíka Mariánka • dětské menu, dětský koutek a venkovní dětské hřiště • denně volný vstup do hotelového aquacentra, whirlpoolu a sauny • 1 x za pobyt volný vstup do solné jeskyně pro celou rodinu

Vyzkoušejte si sjezd na terénních koloběžkách ze stanice lanovky Krakonoš po sjezdovce a lesních cestách. Půjčovna koloběžek Yellow point u nástupiště lanové dráhy Koliba.

Dvoulůžkový pokoj Superior

1 620 Kč/dospělá osoba/noc

Přistýlka dítě 4–12 let

819 Kč/dítě/noc

Minimální délka pobytu jsou 2 noci, prodloužení pobytu je možné Platnost nabídky 1. 7. – 31. 8. 2017

Těšíme se na vaší návštěvu!

Cena: 120 Kč – 1 jízda na lanovce s koloběžkou, program cca 20 min. 310 Kč – 3 jízdy na lanovce s koloběžkou, program cca 1 hod. 430 Kč – 5 jízd na lanovce s koloběžkou, program cca 1,5 hod. 730 Kč – 10 jízd na lanovce s koloběžkou, program cca 3 hod. Cena zahrnuje zapůjčení koloběžky, helmu, instruktáž a příslušný počet jízd lanovkou.

Rezervace: Hotel Hvězda, Goethovo nám. 7, tel: +420 354 631 111, e-mail: hvezda@badmarienbad.cz

KONTAKT

Staňte se členem Marienbad Hippo clubu.

S C ARD YING p - PLA NASTA nmo RTY CÍ KA Y - BRIDGE - CA HRA RUMM

Léčebné lázně Mariánské Lázně a.s. Masarykova 22 353 01 Mariánské Lázně

Bike Park Mariánky

Tel.: +420 / 354 655 501-9 Fax: +420 / 354 655 500 E-mail: reservations@badmarienbad.cz

Bike Park Mariánky nabízí tři sjezdové tratě různých úrovní s dalšími tratěmi a překážkami ve výstavbě. Otevřeno denně od 10.00 do 17.30, v provozu je lanovka, parking i občerstvení.

www.marienbad.cz

7

Letní noviny TIM


Â

SPORTOVNÍ PUTOVÁNÍ ZA ZÁBAVOU A POZNÁNÍM

ÚSTECKÝ KRAJ Čtyři kameny nádherné brány Brána do Čech, jak jsme si už zvykli říkat Ústeckému kraji, je tvořena čtyřmi mohutnými a atraktivními kameny, čtyřmi regiony, které stojí za to dopodrobna ohledávat a nacházet jejich netušenou krásu. Na stránkách Brány už pošesté podnikáme výpravy za tajemstvím a půvabem jednotlivých míst. Pojďme to protentokrát udělat trochu jinak. Vznesme se vysoko na krajinu a podívejme se na tenhle pestrý a členitý kout země české shůry. Jinak řečeno – pojďme si říci, čím se který ze čtyř „kamenů“ blýská na dálku.

Dolní Poohří –Louny

České Švýcarsko - Pravčická brána

České Švýcarsko Úchvatná země skal, roklí, kaňonů, ale také pohorských luk, neskutečných výhledů, domečků jako z pohádky, křížových cest, potůčků i řek. Začít musíme klenotem nejcennějším, jedním z divů světa, Pravčickou bránou. Tou jako bychom směli vejít do říše zbrázděné Labskými pískovci rozťatými jedním z nekrásnějších říčních kaňonů v Evropě, Labským údolím, na jedné straně a zvlněnými prvními vrcholky Lužických hor na straně druhé. Hluboko pod majestátní skalní branou řítí se divoká Kamenice kolem Dolského mlýna mezi kolmé stěny skal, aby se zklidnila a nechala užaslé poutníky plout Divokou i Edmundovou soutěskou. Jen o kousek dál korunují hřbet kamenného draka tři Jetřichovické vyhlídky, ze kterých je nebezpečně návykové hledět do kraje skal. Nádheru lidové architektury, jedinečných korálků podstávkových domů rozhozených štědře po celé oblasti, objevíme v mimořádné koncentraci v Kamenické stráni nebo na Kamenné Horce České Švýcarsko – Přívoz na Labi v Dolním Žlebu

v Krásné Lípě. Krásu sakrální i profánní architektury zase nejspíše v historické České Kamenici nebo třeba v Rumburku, jehož Loreta je skvostem zářícím nad jiné. Čtrnáct křížových cest doplňují všudypřítomné drobné sakrální památky – nevidět třeba Bratský oltář u České Kamenice nebo Bauerovu kapli u Lipnice znamená ochudit se o mnohé. Ohromí nás tu zámky – v Děčíně, Benešově nad Ploučnicí (tady je jich hned několik), ve Šluknově nebo v Lipové. Na levém břehu Labe zase kraluje fantaskní skalní město Tiské stěny a kamenná rozhledna na Děčínském Sněžníku. Přidáme-li skalní hrádky, Gabrielinu stezku, rozhledny, idylické Křinické údolí u Kyjova, můžeme si být jisti, že jsme pořád jen na počátku výčtu zdejších krás.

Dolní Poohří Idylicky zvlněná krajina kolem životadárné Ohře, která se jako bájný had plazí širokou kotlinou od jednoho královského města ke druhému, zalesněné vrchy korunované zříceninami hrdých hradů, rozlehlé lány i skromná políčka kropená sluncem a laskaná větrem, zčeřená vodní plocha nedozírné Nechranické vodní nádrže. Kraj zbrázděný stopami dávných obchodníků i bitvami bájných Lučanů. Země záhadných menhirů. Svěřte se Ohři, ona sama vás nejlépe provede svým královstvím. Uvítá vás Klášterec nad Ohří s novogotickým romantickým zámkem plným vzácného porcelánu, aby vás vzápětí pohostila Kadaň, středověké město s nejužší uličkou v zemi, hradbami a parkány i hravým nábřežím Maxipsa Fíka. Ohře vás odnese do historického Žatce s největším chmelovým muzeem na světě, s jedinečným Chrámem chmele a piva, kde uslyšíte obíjet pivní orloj a svezete se v kouzelném výtahu, jenž se změní v koš balónu letící vysoko nad městem. To už vás ale vyhlíží Louny, měsíční perla na Ohři s fascinujícími střechami gotického chrámu sv. Mikuláše a mohutnou Žateckou branou svírající podkovu městských hradeb. A vydáte-li se od koryta řeky kterýmkoli směrem, zase vás čekají věci podivuhodné – největší zámecký park u nás, to je ten, který obklopuje zámek Krásný Dvůr, strašlivý drak spící v Březně v důlní sloji, zářivé zámky Stekník, Líčkov nebo Nový Hrad a nakonec i tajuplná a magická energie nikdy nedokončeného gotického chrámu v Panenském Týnci. Většinu

České středohoří Krajina rozpolcená Labem, na které ze všech stran shlížejí kopce tak roztodivné, tvarů nepravděpodobných a těžko uvěřitelných, že je na ně krátká i fantazie básníkova. Zem vzdutá ukrutnou sopečnou silou a zklidněná životy lidí, kraj prvních Slovanů, oblast legend a nejslavnějších českých mýtů s horou Říp, která vyrůstá přímo z českých duší. Bludiště homolí, kup, jehlanů, bochníků, solitérních velikánů. Říše královny Milešovky a krále Házmburku. Mezi jejich poddanými jsou kopce tak zvláštní a podivínské, že se tomu až nechce věřit – ledová hora Plešivec, kde najdete led i ve žhavém červnu a jeho bratr Boreč, hora ohnivá, která i v třeskutých mrazech hýčká zelenou trávu

Krušné hory - Cínovec, Dlouhý rybník

České středohoří - Skalky

Letní noviny TIM

8

té krásy navíc spojuje cyklostezka Ohře, po které jezdí se tak dobře…

Krušné Hory Tiché a hluboce do sebe obrácené, odnepaměti krušné, s mrazivě ostrými výhledy i v mlžném oparu, vždycky důstojné a majestátní. Nádherné pohoří zvláštní podmanivé a syrové krásy. Dlouhý zalesněný hřeben, z něhož sestupují lesnaté i kamenité stráně, úchvatné horské louky, pláně a mokřady. Jsou plné netušených překvapení, ukrytých skvostů, mají svá tajemství, která je krásné odhalovat. A pod tím vším energie země, odpradávna dobývaných rud vzácných kovů, hornické štoly - cesty do nitra země a vyvěrající prameny léčivých vod. Když ale v zimě kopce svlečou barevný kabát a zahalí se do slavnostní bílé řízy, jsou Krušné hory teprve zcela samy sebou. Na hřebenech najdete předlouhou Krušnohorskou magistrálu – v létě pro kola, v zimě pro běžky, úchvatná vřesoviště a rašeliniště, lesy střežené jezero ve Flájích, kamenné sfingy u Měděnce, pod zem vedoucí štoly dávných kovkopů, Komáří vížku s nejdelší českou sedačkovou lanovkou, v Česku vůbec nejvýše položené golfové hřiště na Cínovci, ale také rozhledny, zříceniny hradů a v zimě pak pulsující lyžařská střediska na Klínovci, na Klínech či v Telnici. Pod horami na vás čekají udivující města – lázeňské Teplice, Dubí s nejsevernějším benátským kostelem na světě, středověká Krupka, Osek s důstojným klášterem, na Casanovu vzpomínající duchcovský zámek, Most, město dromů, v Chomutově zase unikátní Kamencové jezero v těsné blízkosti největší ZOO u nás. Potkáte tu nádherné zámky, třeba Červený Hrádek, nově otevřený zámek v Litvínově nebo přízračné Jezeří tyčící se nad měsíční krajinou dolů. I na ďáblovu horu můžete vystoupat, když se vydáte z Bíliny na mystický Bořeň…

KONTAKT

a mech a žhavě vydechuje z útrob, i nezvedená kamenná slunce v lukách u Třebívlic. Zem je tu bohatá českými granáty, které vybuchují jen svým temně karmínovým leskem. Člověk tu vystavěl pyšná sídla – barokní Libochovice, renesanční Budyni s alchymistickou minulostí, rokokové Ploskovice, i hrdá města – středověký Úštěk s do nebe šplhajícími Ptačími domky, kapličkami a kalvárií u Ostrého i kamennou lodí v lese, mohutnými ruinami hradu Helfenburk, vznešenou Roudnici semknutou kolem lobkovického zámeckého monumentu, světově pochmurně známý Terezín, mlčenlivého svědka vrcholu lidské intolerance, malebné Litoměřice korunované vznešeným Dómským pahorkem a věží katedrály sv. Štěpána i stále neobjevené Ústí nad Labem, o němž málokdo tuší, že je to město vodopádů a usedavě nádherného okolí. Kraj révy, která, ač daleko na severu, dává lahodnou šťávu a vína z ní jsou slavná a ceněná, i samy Porty Bohemiky, velkolepého širokého zákrutu Labe, nebo tajuplné náhorní plošiny kolem Verneřic ve stínu Bukové hory.

Krušné hory - Fláje

www.branadocech.cz


Â

SPORTOVNÍ PUTOVÁNÍ ZA ZÁBAVOU A POZNÁNÍM

U staré lanovky nebo ve stánku rychlého občerstvení, který najdete u dolní stanice Prima Expressu. K dispozici jsou špičková kola Author a koloběžky Kickbike nejrůznějších velikostí pro děti i dospělé. Ke každému zapůjčení vám poskytneme helmu zdarma. Během letní sezony zde plánují otevřít obtížný trail Baron dlouhý 6 km a druhou větev downillové trati o délce 2,2 km. Sekce jednotlivých stezek můžete podle vlastního uvážení kombinovat pomocí v mapě vyznačených

vrstevnicových lesních cest, nebo se nechat jednou stezkou dovést pohodlně až do cíle. Vždy však následujte pravidla chování na stezkách, respektujte provozní řád a vybírejte stezku odpovídající vašemu vybavení, dovednostem a fyzické kondici. Kromě Trail parku je na lesních cestách v okolí Klínovce připraveno 74 km tras pro horská kola, koloběžky a pěší.

o

KONTAKT

Letní action na Klínovci

ču

je

TIM doporučuje:

Příznivci extrémních sjezdů si přijdou na své na špičkové downhillové trati se spoustou velkých skoků a rock gardenů. Od 1. září do 3. září se zde uskuteční iXS German Downhill cup, jeden z největších evropských závodů ve sjezdu. Přijeďte si užít léto na Klínovci, nudit se rozhodně nebudete. d

p

o

ru

SKIAREÁL KLÍNOVEC s.r.o. Loučná pod Klínovcem 322, 431 91 Vejprty Tel.: +420 415 240 240 E-mail: info@klinovec.cz

Klínovec znají všichni milovníci zimních sportů, i v létě si u nás užijete spoustu zábavy. Lanová dráha Prima Express ze směru od Jáchymova je od června do 8. října v provozu denně od 9:00 do 18:00. V červenci a srpnu bude rovněž každý den otevřena lanová dráha Dámská od Loučné pod Klínovcem. Užijte si letní aktivity na jižním svahu Klínovce směrem k Jáchymovu v unikátním Trail parku Klínovec. V parku je připraveno několik stezek různých obtížností. Lehký trail Azur, měřící 10 km, většina středně obtížného trailu Rubin, dlouhých 8 km a downhillová trať pro experty o délce 3 km. Začátečníci si mohou nejdříve vyzkoušet jízdu přes terénní boule na pump tracku a zlepšovat své dovednosti ve skill centrech na nástupních místech lanovky. Traily Azur a Rubin vedou po vyžehleném povrchu bez přírodních překážek a neliší se ani tak sklonem jako členitostí terénu. Lehká stezka Azur je vhodná i pro začátečníky a rodiny s dětmi se základními dovednostmi jízdy na horském kole. Chcete zažít atmosféru jízdy na místních trailech, sami nebo s rodinou, ale nemáte vybavení? Žádný

problém, na Klínovci jsou otevřeny půjčovny kol a koloběžek u horní i dolní stanice lanovky, občerstvit se můžete na vrcholu Klínovce v restauraci

Vezměte rodinu do Litoměřic! Vítejte v Litoměřicích, kde se opravdu nudit nebudete. Váš úžasný den právě začíná. První zastávkou, kde srdce malých i velkých zaplesá, je Galerie marionet umístěná v gotické věži. A není to jen nezáživné muzeum, kde si prohlédnete přes 250 loutek a pohádkových dekorací, ale s některými loutkami si tu můžete i pohrát. Užili jste si loutky? Pak na nic nečekejte a nasměrujte své kroky do unikátní Dílny ručního papíru umístěné v historickém hradebním opevnění města.

Kromě výstav a mnoha zajímavých workshopů, které se zde pravidelně konají, vás čeká ukázka tradiční výroby ručního papíru s možností vytvoření vlastního archu. Další místo, které nesmíte v Litoměřicích minout, je nově otevřené muzeum Křišťálový dotek. A muzeum je to velmi unikátní, můžete se zde totiž dotknout až tří desítek autentických otisků dlaní slavných osobností, které z českého křišťálu vytvořil sklář Jan Huňát. Svůj otisk zde zanechali: Sir Nicholas Winton, Václav Havel, Jaromír Jágr, Ivan Lendl, Madeleine Albrightová, Věra Čáslavská, Arnošt Lustig, Steven Seagal, Anastacia, Ringo Starr a mnoho dalších významných osobností. Máte ještě dost energie? Pak využijte možnost prohlídky města s průvodcem v kostýmu a objevte kouzlo nejen „Barokních Litoměřic“. Více o Litoměřicích na

www.litomerice-info.cz 9

Letní noviny TIM


Â

SPORTOVNÍ PUTOVÁNÍ ZA ZÁBAVOU A POZNÁNÍM

po upravovaných cestách, které jsou vhodné pro cyklistiku, brzy si získala oblibu i mezi cyklisty. V současné době je délka Jizerská magistrály 180 km. Na trasy existuje několik nástupních míst, která byla vybrána podle přístupnosti a možností parkování. Vzhledem k tomu, že velká část tras vede po upravených cestách, jsou vhodné nejen pro pěší turistiku, ale i pro cyklistiku. Na každém významném rozcestí jsou umístěny přehledné orientační mapy. Občerstvení nabízejí sezónní kiosky, který jsou většinou otevřeny o víkendech po celou sezónu (na Hřebínku, Promenádní cestě, Knajpě a restaurace v blízkosti většiny nástupních míst. Cyklobus, který vás pohodlně zaveze do nádherných míst na pomezí Jizerských hor a Krkonoš, zajišťuje linka 530795 Jablonec nad Nisou – Bedřichov – Tanvald – Kořenov – Jizerka je v provozu od 29. 4. 2017 do 1. 10. 2017. Na konci dubna zahájil sezonu provoz cyklobusů, které spojují Liberec s Bedřichovem. Jablonec nad Nisou nabízí spojení do Bedřichova nebo Turnova. Spoje jezdí po stejných trasách jako v loňském roce až do 1. 10. 2017.

V Liberci cyklobusy zastavují na zastávce Fügnerova (v Moskevské ulici), na Tržním náměstí a na dalších zastávkách včetně České chalupy v Rudolfově. V Jizerských horách jsou vytipovány a vyznačeny stezky, které mohou k výletům využívat vozíčkáři. Vozíčkářské trasy vedou souběžně s ostatními turistickými a cyklotrasami, využít je však mohou rodiny s malými dětmi na kolech i s kočárky a v neposlední řadě handbikeři.

Doporučené trasy: 1. Trasa – Bedřichov – Nová Louka. Délka trasy: 15 km 2. Trasa – Na hráz Bedřichovské přehrady na Černé Nise. Délka trasy: 12 km 3. Trasa – Na hráz Josefodolské přehrady a na Královku. Délka trasy: 15 km Více informací najdete:

www.jizerske-hory.cz

Jizerské hory neobyčejné Jizerské hory s rozlehlými lesy, malebnou přírodou, i krajinnou rozmanitostí, si dokážou podmanit své návštěvníky, z nichž mnozí se sem trvale vracejí. Pro svoji přírodní cennost byly prohlášeny ve 20. století za chráněnou krajinnou oblast. Dnes jsou Jizerské hory protkány hustou sítí značených turistických cest.

Dovolená s dětmi Jizerské hory nabízejí nespočet možností, jak trávit čas s dětmi. V Jizerkách s dětmi můžete poznávat přírodu ve všech jejích podobách, můžete putovat po stopách víly Izeríny prostřednictvím hry Tajem-

ná místa, můžete pozorovat zvířata nejen v ZOO, ale při štěstí a trpělivosti i ve volné přírodě. Na farmách se lze setkat s domácími zvířaty a vyrobit si dřevěnou hračku. Jizerské hory jsou krajem hornatým, kde najdete cyklostezky a cyklotrasy vhodné pro náročné cyklisty i začátečníky. Můžete jezdit po nejznámější Jizerské magistrále, do tajemných míst vás zavede Krakonošova stezka, mezinárodní cyklotrasa Odra-Nisa vás bude lákat překročit hranice a singlrek nabídne maximální prožitek z jízdy na kole. Jizerská magistrála vznikla původně jako trasa pro běžecké lyžování, ale jelikož její velká část vede

chy, kde je umístěn bar s terasou a grilem s výhledem na pláž a dráhu vleku. Provozní doba: červenec–srpen září Pondělí 10:00 - 20:00 14:00 - 19:00 Úterý 10:00 - 20:00 14:00 - 19:00 Středa 10:00 - 20:00 14:00 - 19:00 Čtvrtek 10:00 - 20:00 14:00 - 19:00 Pátek 10:00 - 20:00 14:00 - 19:00 Sobota 10:00 - 20:00 10:00 - 19:00 Neděle 10:00 - 20:00 10:00 - 19:00 Mimo provozní dobu po předchozí rezervaci.

Cykloturistika

Dubice wakeboarding, foto Jan Čelikovský

Přírodní areál Dubice v České Lípě Od května do září je v České Lípě v provozu přírodní areál Dubice, kde se mohou milovníci vodních sportů věnovat wakeboardingu či vodnímu lyžování. Cyklostezka Varhany, foto archiv Město Česká Lípa

Letní noviny TIM

Tyto vodní sporty si zde mohou vyzkoušet začátečníci i pokročilí. Pro začínající sportovce jsou tu umístěny 2 vleky s výškou lan 6m, ti zdatnější pak využijí 2 vleky s výškou lan 9m. Připraveno je rovněž 12 překážek – malé skokánky, školní duha a roof top pro nácvik prvních skoků pro začátečníky, větší překážky, např. funbox, trubka, ollie box a jiné pro zkušené jezdce. V areálu vám ochotně zapůjčí vodní lyže, wakeboardy, vesty, helmy i neoprény a další vybavení k trávení volného času na vodě a u vody. Nabídku obohacují také vodní atrakce pro děti – brouzdaliště s vodním mlýnkem, pumpami, „dopravníkem vody“ a různé typy přehradních prvků. K dispozici je minigolfové hřiště, stolní tenis a hřiště na volejbal. Občerstvení najdete u vodní plo-

Přímo z města vycházejí tři cyklostezky a jedna cyklotrasa. Cyklostezka Varhany patří mezi nejoblíbenější cyklostezky vedoucí z České Lípy. Začíná na okraji města směrem na Horní Libchavu a vede po bývalém železničním náspu. Je dlouhá 17 km a končí u budovy bývalého vlakového nádraží v Kamenickém Šenově. Z této cyklostezky je to jen kousek k turisticky hojně navštěvované Panské skále, známé z natáčení pohádky Pyšná princezna. Cyklostezka Písečná začíná na sídlišti Špičák a končí v obci Písečná. Z Písečné je možné pokračovat směrem na Bukovany, Pihel a Sloup v Čechách, kde se nachází skalní hrad Sloup, který je oblíbeným cílem turistů. Cyklostezka Vlčí Důl č. 3054, vede z okrajové části České Lípy Svárov směrem na Žizníkov a Dobranov k železniční zastávce Vlčí Důl. Dále je možné pokračovat směrem na Heřmaničky, Brennský Mlýn, Veselí do Hradčan. Příznivci Máchova jezera mohou odbočit kousek za Veselí a stále po cyklotrase 3054, která se napojuje na cyklotrasu č. 3045, dojedou k Máchovu jezeru. Cyklotrasa 3053, která vede z České Lípy na Sosnovou a Zahrádky, zavede cykloturisty k Novozámeckému rybníku, který je velmi zajímavou a vyhledávanou lokalitou. Tato cyklotrasa se napojuje na cyklotrasu 3045, vedoucí přes Provodín k Máchovu jezeru. V okolí Provodína můžete vidět Provodínské kameny a nejznámější z nich - Lysou skálu.

Geocaching Spoustu dobrodružství a zábavy si pro příznivce geocachingu, ale nejen pro ně, připravilo českolipské městské informační centrum. Ve spolupráci s českolipskou geodetickou firmou vytvořilo dva geocachingové turistické okruhy – Za humny je poklad a Po stopách židovské kultury.

10

Hrad Lipý, foto Vladimír Štěpánský

V rámci prvně jmenovaného okruhu projdou turisté zajímavé památky a místa České Lípy, jako například vodní hrad a Vlastivědné muzeum a galerii. Druhá trasa byla zřízena u příležitosti výročí 70 let od pochodu smrti z koncentračního tábora Schwarzheide a od konce 2. světové války. Ti, kteří nemají vlastní GPS navigaci, si ji mohou v městském informačním centru zapůjčit za vratnou zálohu a pak už jen stačí vydat se podle pokynů na displeji na cestu.

Discgolf Příznivci discgolfu mohou využít discgolfové hřiště s devíti koši v Okružní ulici na sídlišti Sever. Zájemci o tento sport si mohou v městském informačním centru zapůjčit disky za vratnou zálohu. Hřiště je přístupné neomezeně a zdarma.

Dubice minigolf

KONTAKT

V létě jsou Jizerské hory oblíbeným cílem celých rodin. Na hlavních trasách mezi Bedřichovem a Jizerkou jich za hezkých dnů potkáte opravdu mnoho. Příznivci pěší turistiky zde najdou spoustu možností, lákavé skalní vyhlídky, horské rokle s vodopády, rašeliniště s jezírky nebo výjimečně zachovalé bučiny na severních svazích.

Městské informační centrum náměstí T. G. M. 2, 470 36 Česká Lípa Tel.: +420 487 881 105, 487 881 106 E-mail: mic@mucl.cz www.mucl.cz


Â

SPORTOVNÍ PUTOVÁNÍ ZA ZÁBAVOU A POZNÁNÍM

rovněž zhruba tříkilometrový okruh, který je ale ze Skalky vedený na druhou stranu – přes Černý vrch a vyhlídku u Vířivých kamenů kolem skokanských můstků v areálu a třeba s mezizastávkou v občerstvení U Mošnera dojede opět zpět k lanovce. Tam se vrátí i v případě volby nejdelšího, téměř sedmikilometrového okruhu, který od pláňské chaty pokračuje až k hospodě u Šámalů a vrací se zpět přes Hlubokou a opět Panský lom. Rozmanitý terén ještědských svahů však přitahuje nejenom rekreační jezdce na kolech, ale také zkušené závodníky, kteří zde změří své síly se svými konkurenty. „Od 19. do 20. srpna budeme hostit Mistrovství České republiky Downhill, ve kterém se utkají špičky ve sjezdu horských kol,“ upozorňuje na poutavou podívanou Jan Svatoš. Přímo v ještědském areálu jsou návštěvníkům k dispozici také ubytovací kapacity, a to v centrální budově na doskočišti skokanských můstků. Ve tří a čtyřlůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením najdete také televizor pro ukrácení volné chvíle třeba při nepřízni počasí, wi-fi připojení, zaparkovat lze přímo u budovy.

Horní Skalka

„V té stejné budově v centru areálu také nabízíme pronájem reprezentativních prostor, možnost pořádání oslav, svateb, rautů, firemních akcí, školení a podobně,“ pokračuje ředitel. Skokanské můstky, které jsou v těsné blízkosti ubytování, se monumentálně z kopce tyčí již od konce šedesátých let minulého století. V té době velký můstek K 115 m byl největším můstkem u nás i ve světě a odpovídal tehdejším normám mezinárodní lyžařské federace. „Na dojezdu byla postavena provozní budova, ve které je umístěno ovládací osvětlení, centrum pro novináře a restaurace s kuchyní. Pro bezpečný příjezd do areálu byl vybudován tunel pod sjezdovkou křižující jednu z přístupových cest. Tento tunel je dlouhý 70 metrů a vysoký 4,5 metru. Pro dopravu závodníků byla vybudována jednosedačková lanovka,“ popisuje modernizaci Jan Svatoš. Více informací o ještědském areálu najdete na www.skijested.cz, stejně jako se aktuality můžete dozvědět na telefonním čísle infolinky +420 737 222 499.

Ještěd nabízí atraktivní vyžití i v letních měsících

ři vyřádí na hliněných a dřevěných překážkách, ta s přídomkem II. zahrnuje dřevěné lávky. „Pro ty nejzkušenější jsme vybudovali trať s vysokou náročností. Je sjezdová a pojmenovali jsme ji příznačně El Masacre Downhill. Běžní cyklisté či pěší návštěvníci mohou na hřebeni využít jak turistické cesty, tak naše značené okruhy v délce od tří do sedmi kilometrů. „Odměnou za pohyb jim budou nádherné výhledy do krajiny a krásně strávený čas,“ láká k návštěvě hřebene ředitel areálu. Červený okruh dovede cyklistu z vrcholu Skalky, který je výchozím bodem pro všechny tři trasy, přes Chatu Pláně pod Ještědem a přes Panský lom zpět k dolní stanici lanovky. Pokud jej cesta nadchne, může se nechat vyvézt znovu a zkusit

Hrad a zámek Staré Hrady

Projekt Léto 2017

Mapa areálu

Království dřevěných hraček

KY. Přijměte pozvání na audienci k Dračímu Králi Rozumbraďáku XVI. do Dračí královské komnaty a spolu s dvaatřicetimetrovým čarodrakem Mocjeďákem odhalte tajemství dračích lektvarů a elixírů. Na Hradní pohádkové půdě přivítejte OBŘÍ RUBÍNOVÉ DRAKY RUBIJÁNY. Na hradě a zámku se zabydleli draci skalní, ohniví, vodní, lesní, noční, bahenní, píseční, sněžní, zlatí, sklepní a spousta dalších draků, dráčků, dračích princezen a princů, rytířů a pohádkových bytostí ze Starohradských pohádek čaroděje Archibalda I. Ti všichni Vás se svolením dračího krále rádi uvítají ve svém království. Do pohádek čaroděje Archibalda I. každý den po celý rok.

Více na

www.starehrady.cz 11

Pro rodiny s dětmi je v Jiřetíně pod Bukovou připraveno muzeum hraček v nejstarší továrně na výrobu dřevěných hraček. Interaktivní exkurze Vás provede výrobou s více jak 100letou tradicí. Na vlastní oči spatříte historické stroje, dobové hračky i současnou výrobu. Chtěli byste se dozvědět více o historické výrobě dřevěných hraček? Nabízíme vám možnost exkurze výrobou s více než 100letou tradicí. Prohlídka, během níž se seznámíte s celým výrobním procesem, trvá přibližně 50-60 minut. Na závěr exkurze si můžete naše výrobky zakoupit v podnikové prodejně. Pro zájemce o historii nabízíme prohlídku válečné výroby během let 1939 - 1945 a zájemci o sport mohou navštívit expozici věnovanou Rudolfu Burkertovi, prvnímu československému medailistovi zimních olympijských her. K vidění jsou medaile Rudolfa Burkerta, který se stal v roce 1927 mistrem světa v závodě sdruženém a v roce 1928 obsadil třetí místo na zimní olympiádě v St. Moritz. Právě originál jeho bronzové medaile je v popředí výstavky. V další části expozice jsou k vidění výrobky našítovárny určené pro vojenský průmysl, dřevěné modely tanků a lodí, přídavné nádrže pro letadla či komponenty pro rakety V2. Pro zájemce je v muzeu možnost zakoupení turistických vizitek číslo 1693 a 1694 - Muzeum výroby

hraček a Sběratelské karty Klubu českých turistů s číslem 1270. Když už budete v muzeu, nenechte si ujít výlet na nedalekou rozhlednu Špičák, ke které se pohodlně dostanete lanovkou.

Provozní doba: Po–Pá: 8:30–16 hod. So+Ne: 10–16 hod. Rezervace prohlídek: Tel.: +420 483 356 325 Mobil: +420 721 843 020 E-mail: exkurze@detoa.cz

KONTAKT

Každou sobotu, neděli a středu o letních prázdninách v gotických zdech Starých Hradů zažijete STŘEDOVĚK. Pán hradu pro Vás pořádá VELKÉ RYTÍŘSKÉ TURNAJE. Navštivte dobový tábor starohradských rytířů a nechte se unést krásou pravého středověku. Jedinečné rytířské souboje v netradičním podání. Čest a síla, trest a právo středověku, hudba, ohně, řemesla, tržiště a dobové pokrmy. S rytíři, zbrojnoši, čarodějnicemi, žebráky a různou další sebrankou poznáte mnohá tajemství a ochutnáte všemi smysly atmosféru dne na středověkém hradě L.P. 1362. Nevídané a neslýchané soutěže, hry, zábava a překvapení pro děti i dospělé! Rytířské turnaje vždy od 12.00, 14.00 a 16.00 hod. Každou sobotu, neděli a středu o letních prázdninách je POHÁDKOVÉ REJDIŠTĚ. Pohádkové bytosti ožívají na Starých Hradech každý den po celý rok a vtáhnou Vás do svých her a radovánek. K tomu všemu Vás každou sobotu, neděli a středu o letních prázdninách na velkém hradním nádvoří netrpělivě čekají veselé princezny a čarodějnice, popletení čerti a čarodějové, ale i čarocezny a čertenice. Zažijete s nimi SPOUSTU POHÁDKOVÉ ZÁBAVY, soutěží a her pro děti i dospělé – přijďte si hrát! Každý den o prázdninách zveme na akci DRACI NA HRADĚ. Neváhejte a vstupte do starohradského Dračího království. Navštivte dračí prohlídkové okruhy a poznejte přes padesát druhů draků a dráčků! Novinkou jsou vodovodní draci POTRUBÁCI! Nahlédněte do tajemství Obřích smaragdových draků v pohádkovém sklepení a seznamte se s VODOVODNÍ DRAKY POTRUBÁ-

a alk Sk

„Bikerům nabízíme hned čtyři tratě různých obtížností. Všechny najdou v těsné blízkosti sedačkové lanovky Skalka, která je nahoru pohodlně vyveze i s koly v průběhu celé letní sezóny, stejně jako další cyklisty a turisty. Přeprava kol je zdarma. „V jarních a podzimních měsících je lanovka v provozu standardně o víkendech a svátcích, během prázdnin pak každý den,“ říká Jan Svatoš, ředitel Sportovního areálu Ještěd. Pro začátečníky nebo ty méně adrenalinu chtivé jezdce je na svazích Ještědu k dispozici bikerová dráha Turistická, ve které najdou freeridovou stezku doplněnou dřevěnými překážkami. Ta je nejlehčí. Středně těžké dráhy nabízí ještědský areál dvě, obě s názvem La Spaghetta. Na první z nich se bike-

LD

Ačkoliv je Ještěd a jeho svahy především synonymem pro zimní radovánky, ani v létě se tu jeho návštěvníci nudit nebudou. Na své si přijdou nejenom pěší turisté, ale také vyznavači jízdních kol. A to jak klasičtí cyklisté, tak i bikeři.

MUZEUM HRAČEK 468 43 Jiřetín pod Bukovou Jablonec Nad Nisou www.detoa.cz

Letní noviny TIM


Â

SPORTOVNÍ PUTOVÁNÍ ZA ZÁBAVOU A POZNÁNÍM

Tvrz Hůrka - srub K - S 12 na NS Vojenské historie Králíky - místo dalekého rozhledu

Tvrz Bouda - vchodový srub K - S 22a

Králická pevnostní oblast – neopakovatelný fenomén Pardubického kraje Zájemcům o vojenskou historii jistě není potřeba zvlášť připomínat skutečnost, že příprava obrany Republiky československé ve 30. letech 20. století byla svázána s budováním moderního a velmi rozsáhlého pevnostního systému. Ten po desetiletí obklopovala aura tajemna…

Letní noviny TIM

com). Přímo v prostoru „bojště“ této akce leží veřejnosti přístupný Řopík – pevnůstka č. 111. Od „jádra“ KPO směrem na západ se nachází tři významné pevnostní lokality – muzea: unikátně zachovaná dělostřelecká tvrz Bouda, Muzeum Vysoký kámen a Vojenské Muzeum Lichkov. Opačným směrem – tedy na východ – je několik dalších muzeí, která stojí za návštěvu: dělostřelecká pozorovatelna K – S 12b Utržený – místo nádherných rozhledů, Památník obránců vlasti ve srubu K – S 8 U nádraží a nejvýchodněji situovaný pěchotní srub K – S 5 U potoka, který je díky rekonstrukci v současnosti nejvíce přiblížen stavu těžkého pevnostního objektu na podzim roku 1938. KPO je zároveň oblastí s nejvyšší hustotou naučných stezek (NS) věnovaných čs. pevnostnímu systému. Všechny jsou realizovány podle jednotného scénáře, v jednotné grafické podobě a se sjednoceným mobiliářem. NS – Betonová hranice Mladkov, NS – Dělostřelecké tvrze Bouda, NS – Vojenské historie Králíky, NS – Králická pevnostní oblast jsou v provedení s informacemi v pěti jazykových mutacích (česky, anglicky, německy, francouzsky a polsky). Zpřístupňují tak pozoruhodnou historii čs. pevnostního systému i zájemcům ze zahraničí. Koncepce NS – Betonová hranice je řešena tak, aby

7 •

59 260 60

Převrácený řopík - pozůstatek německých testů a symbol NS Betonová hranice

Pěchotní srubK-S8- Památník obránců vlasti

sk á oj en lí k y – V K rá N S or ie hi st

V KPO je největší počet stavebně dokončených pevnostních objektů na nejmenším prostoru. Narazíte tedy na ně prakticky na každém kroku. Na podzim v r. 1938 představoval tento úsek opevnění – přes svoji rozpracovanost – jeden z nejvíce dokončených a k obraně nejlépe připravených úseků HOP (hlavního obranného postavení). V KPO se nachází tři stavebně dokončené dělostřelecké tvrze z celkového počtu pěti, které mohou být za dokončené považovány (Adam, Bouda a Hůrka). Dvě z nich jsou veřejnosti přístupné (Adam využívá AČR ke skladovacím účelům). Tvrze – to jsou nejmohutnější prvky pevnostního systému – jakési jeho pilíře. Tvrz Bouda je objektem, který v podmínkách ČR představuje nejzachovalejší objekt typu dělostřelecká tvrz. Nachází se zde stavební části, které jsou v původním stavu z roku

Pěchotní srub K - S 25 - Muzeum Vysoký kámen

vali, zdejší pevnosti zažily více dělostřelecké palby a ženijních útoků, než většina pevnostních systémů, o které se za války vedly skutečné boje. Objektů s různými pozůstatky testů z doby okupace je zde celá řada – převrácený bunkr (Řopík č. 64 úseku A – Mladkov), pevnůstka vz. 37 s diamantovým příkopem (Řopík č. 60 úseku A – Mladkov), dodatečně zesílený řopík (objekt č. 41 úseku XXXVI Červený Potok)… Těžké objekty se stopami zkoušek některé z německých tajných zbraní – např. pěchotní sruby K – S 2, K – S 3, K – S 7, K – S 10, K – S 13, K – S 14, K – S 17, K – S 18, K – S 24 (tzv. posunutý bunkr), nebo dělostřelecký srub K – S 11. Ve výčtu zajímavostí by se mohlo pokračovat dlouho... Mezi významná místa KPO patří rovněž pietní místo věnované památce obránců hranice ČSR, kteří své životy položili v září 1938 až březnu 1939. Toto nejhlouběji situované pietní místo v ČR se nachází ve válečných kasárnách tvrze Bouda – cca 55 m pod zemským povrchem. Dále je to expozice ve srubu K – S 14 věnovaná životu a smrti četaře Arnošta Hrada, hraničáře, který se nemohl smířit s vydáním pohraničí nepříteli a spáchal dne 3. 10. 1938 protestní sebevraždu. Další pamětní deska je situována ve vstupu pěchotního srubu K – S 8. Je věnována gen. in mem. Bohumilu Boreckému – veliteli hraničářského pluku 6 – který zahynul v sovětském gulagu. Pamětní desku mají v KPO také budovatelé a obránci čs. opevnění z let 1935– 1938. Nachází se ve srubu K – S 12a – vchodovém objektu tvrze Hůrka. Z pohledu návštěvníků leží jádro Králické pevnostní oblasti (KPO) v prostoru ohraničeném třemi muzei: Vojenským muzeem Králíky (VMK), muzeem v pěchotním srubu K – S 14 U cihelny a Muzeem opevnění – dělostřeleckou tvrzí Hůrka. Právě sem je totiž situována každoročně významná vzpomínková akce Cihelna s historickými bojovými ukázkami nebývalého rozsahu (www.akcecihelna.

čka

Čím je KPO tak mimořádná?

1938. Úseky podzemního systému a některé objekty „s dobovou atmosférou“ jsou neopakovatelné. Tvrz Hůrka má rovněž primát! Je největším pevnostním objektem z let 1935–1938 přístupným veřejnosti a zároveň představuje skladbou svých objektů a výzbroje jakousi učebnicovou tvrz – má vše co tvrz mít má a splňuje i teoretická pravidla pro budování objektů této kategorie. Přes poměrně obtížný terén je v KPO použit značný počet objektů těžkého opevnění v těch nejvyšších odolnostech. Z 56 zde stavebně dokončených objektů těžkého opevnění je jich 17 ve IV. a 7 ve III. stupni odolnosti. Také v prakticky neprostupných lesních masivech je užito téměř vždy srubů ve II. odolnosti, což není běžné. Zastoupeny jsou však i nejmenší těžké objekty ve formě tří exemplářů v „arabské“ odolnosti 2. Rovněž v rámci výstavby opevnění lehkého je KPO prostorem velmi zajímavým. Své zástupce tu mají pevnůstky staršího typu (vz. 36) – jednoduchá kulometná hnízda a nachází se zde velký počet pevnůstek nového typu (vz. 37) – legendární Řopíky. Těch se podařilo v prostoru, který je dnes označován za KPO, stavebně dokončit 187. Zastoupeny jsou všechny základní typy (A, B, D, E), chybí tu jen provedení C. Najdeme zde objekty zesílené, objekty vložené, šikmé či v provedení stupněném. Tato typologická pestrost je dána členitostí terénu a významem této obranné pozice. V KPO lze najít takové stavební rarity, jako je výškově stupněný dělostřelecký srub (K – S 45), třípatrová dělostřelecká pozorovatelna (K – S 12b), čtyřzvonový třípatrový pěchotní srub (K – S 13), tři sruby, v jejichž výzbroji se počítalo s otočnou kulometnou věží – z toho dva ve IV. odolnosti (K – S 10 a K – S 40) a jeden ve III. (K – S 18). Vyskytuje se zde značné množství objektů s vyšším počtem pancéřových zvonů a kopulí (K – S 3, K – S 5, K – S 6, K – S 8...) i vzácně používané provedení objektu těžkého opevnění – objekt bezkřídlý (K – S 23, K – S 53b)… Prostor dnešní KPO představoval oblast, ve které bylo testováno v době okupace nejvíce zbraní, munice a vojenských technologií. A to včetně Němci nově vyvíjených systémů z kategorie „přísně tajné“. Význam KPO pro zkoušky nových technologií války podtrhuje skutečnost, že byl explicitně zmiňován i v dokumentech z přípravy Norimberského procesu s nacistickým ministrem války Albertem Speerem. A tak, i když se o zdejší opevnění nebojovalo způsobem, jak naši vojenští odborníci pláno-

Orli

Základní tehdejší myšlenkou bylo: mobilní armáda se v případě napadení republiky opře v počátečním období války o odolné obranné pevnostní pásmo. Vůbec nejsilněji opevněný úsek státní hranice ČSR představovala na konci 30. let oblast okolo města Králíky, tvořící nejvýchodnější část dnešního Pardubického kraje. Pevnostní pásmo mezi kótou Maliník a Zemskou bránou zároveň tvořilo jeden z nejsilněji opevněných úseků hranic v Evropě před 2. světovou válkou. Intenzivní prací se zde v letech 1935–1938 stavebním firmám řízeným Ředitelstvím opevňovacích prací (ŘOP) podařilo vybudovat celkem 247 pevnostních objektů různého typu, pro pevnostní jednotky zde armáda nechala postavit moderní kasárny, pevnostní silnice, rozsáhlou pevnostní telefonní síť a kilometry překážek proti nepřátelským tankům a pěchotě. Ačkoliv ani v popisovaném prostoru nebylo vše zdaleka dokončeno podle plánu (čs. pevnostní systém měl být hotov až na konci 40. let 20. století), hustota obranných objektů zde dosahuje (bez ohledu na typ) více než 10 pevnostních staveb na 1 km délky hranice! S těmito kdysi přísně tajnými pevnostními stavbami se dnešní návštěvník regionu může seznámit prostřednictvím celé řady muzeí ve zpřístupněných pevnostních objektech. Právě na Králicku se jich nachází nejvíce a prostor proto dostal název Králická pevnostní oblast (KPO). O československém opevnění toho bylo napsáno mnoho. I v tomto případě ale platí, že lepší je vše vidět na vlastní oči!

Tvrz Bouda - nedokončené poválečné rozšiřování podzemí

12

Mariánský kopec


Â

SPORTOVNÍ PUTOVÁNÍ ZA ZÁBAVOU A POZNÁNÍM

Tvrz Hůrka - dělostřelecký srub K - S 11 - největší zpřístupněný bojový objekt v KPO - se stopami zkoušek tajných zbraní

mohla být využita v rámci výuky dějepisu na školách. Cílem zřízení těchto naučných stezek (celkem sedm desítek tabulí!) bylo informační zpřístupnění pozůstatků obranné linie čs. opevnění, a to i cizincům, dále usměrnění pohybu návštěvníků ke zpřístupněným a zajímavým lokalitám, správná orientace a vedení návštěvníků v terénu a podávání relevantních informací. Provedením obsahu a jeho komplexností jsou informační tabule mimořádným zjevem, a to nejen v rámci ČR. V Evropě se nenachází rozsáhlejší a v pěti jazycích provedená naučná stezka s fortifikační tématikou. Provedení stezky odpovídá významu Králické pevnostní oblasti. Naučná stezka Betonová hranice – tvoří okruh cca 15 km dlouhý. Začíná a končí v obci Mladkov, prochází linií těžkého i lehkého opevnění a směřuje k Muzeu čs. opevnění – dělostřelecké tvrzi Bouda. Na její červeně značené trase se nachází objekty Muzea Vysoký kámen, na zelené trase objekty tvrze Bouda (začleněná NS – Dělostřelecké tvrze Bouda), na trase žluté pak řada objektů nezpřístupněných, určených k prohlídce zvenčí. Stezka je vybavena 30 informačními tabulemi. Naučná stezka vojenské historie Králíky – tvoří okruh cca 6,5 km dlouhý. Je situována na severním okraji města Králíky, propojuje jeho Velké náměstí s Muzeem opevnění – dělostřeleckou tvrzí Hůrka, prochází kolem bojových objektů této tvrze, vede k Vojenskému muzeu Králíky a k pěchotnímu srubu K – S 14 „U cihelny“. Nástup na trasu vybavenou 16 informačními tabulemi je u všech muzeí i na Velkém náměstí v Králíkách a také na nádraží v Prostřední Lipce. Naučná stezka Králická pevnostní oblast - propojuje dvě výše zmíněné stezky. Je vedena linií těžkého opevnění od tvrze Bouda, přes město Králíky a tvrz Hůrku směrem na kótu Maliník a na Dolní Moravu k hotelu Vista. Zpřístupňuje zejména sruby těžkého opevnění v okolí Dolních Boříkovic, Červeného Potoka a Dolní Moravy. Vhodné místo k nástupu na její trasu je u Památníku obránců Vlasti – srubu K – S 8 „U nádraží“ v Červeném Potoce.

Akce v Králické pevnostní oblasti Společné víkendy – několikrát do roka veřejnosti přístupné pevnostní objekty koordinují svoji provozní dobu, a umožňují tak návštěvníkům i ze vzdálenějších míst republiky strávení netradičně zaměřeného víkendu cestou za poznáním nedávné historie, po rozsáhlých pozůstatcích pevnostního systému, krásnou přírodou. V rámci Společných víkendů muzeí v KPO některá muzea připravují speciální prohlídky nebo zvláštní program. Fort Fest CZ Králíky – první víkend měsíce července se zde koná mezinárodní prezentace pevnostních muzeí a setkání jejich provozovatelů. V průběhu dvou dnů trvání akce se mohou návštěvníci KPO seznámit prostřednictvím expozic a prezentací s řadou muzeí nejen z ČR. Součástí programu jsou speciální prohlídkové trasy a okruhy (ve tvrzích Hůrka a Bouda), prodloužené provozní doby ve většině muzeí v KPO, bohatý doprovodný program – terénní jízdy těžké vojenské techniky, ukázky dobových uniforem, historické výzbroje a výstroje, dobová hudba... Akce Cihelna – koná se každoročně předposlední srpnový víkend. Je to živá vzpomínka zaměřená na vojenskou historii a vojenskou techniku z minulého století, připomínající ve svém programu obě mobilizace čs. branné moci v roce 1938, výročí konce 2. světové války v Evropě i v Asii, výročí okupace Československa v roce 1968. Součástí programu akce Cihelna je několik bojových ukázek v režii

vojensko-historických klubů převážně s tématem druhé světové války, dynamická prezentace současných ozbrojených a záchranných složek, výstava vojenské historické techniky i techniky nejmodernější. V rámci akce Cihelna je přístupná řada pevnostních muzeí, neboť neděle je Dnem muzeí v KPO. Akce Cihelna patří mezi největší prezentace s tématem obrany státu v ČR. Pochody – pravidelně se na konci května koná Pochod generála Krejčího – vedený po pevnostní linii z Mladkova až na tvrz Hůrka; na konci září Pochod po Betonové hranici. Tyto pochody připomínají mobilizaci v roce 1938. Nejsou to ale pochody jediné, tradiční je např. i „Toulání kolem Orlice“.

Muzea v KPO Tvrz Bouda – nejzachovalejší dělostřelecká tvrz u nás. Tvoří ji 5 bojových objektů a 1,5 km podzemních chodeb a sálů. Na prohlídkových trasách jsou četné exponáty, k vidění jsou pozůstatky testů z doby okupace. Objekt leží uprostřed lesního masivu. Nejkratší přístup: Jen pro pěší – od Kramářovy chaty na Suchém vrchu (parkoviště, rozhledna, restaurace), dále z Těchonína, Mladkova a Lichkova. Provozní doba: Květen až září otevřeno denně, v říjnu o víkendech a ve státní svátek. Garantované vstupy do podzemí tvrze vždy v 11, 13 a 15 hodin, v červenci a srpnu častěji. Speciální trasy prohlídek, termíny a časy vstupů jsou pro skupiny možné na objednávku. Více informací na: www.boudamuseum.com, tvrz@boudamuseum.com, 777 647 114. Tvrz Hůrka – nejdokončenější dělostřelecká tvrz u nás. Tvoří ji 5 bojových objektů a 1,75 km podzemních chodeb a sálů. K vidění je řada pozůstatků testů tajných zbraní a četné exponáty. Objekt se nachází na severním okraji města Králíky u silnice ve směru na Hanušovice. Nejkratší přístup: Pro pěší z náměstí v Králíkách, dále od železnice z Prostřední Lipky a Červeného Potoka. Pro motoristy parkoviště přímo ve vstupním areálu muzea. Provozní doba: Celoročně mimo pondělí, garantované časy vstupu v červnu, červenci a srpnu v 10, 11, 13, 14, 15, 16 hodin, v září až květnu v 11, 13 a 15 hodin. V červenci a srpnu otevřeno i v pondělí. Speciální trasy prohlídek, termíny a časy vstupů jsou možné na objednávku. Více informací na: hurka. boudamuseum.com, hurka@boudamuseum.com, 606 669 888. Vojenské muzeum Králíky – moderní areál s vnitřní expozicí na ploše 2 400 m2 (ukázky těžké bojové a vojenské techniky, munice, prostředků ochrany proti bojovým otravným látkám a zbraním hromadného ničení, materiály o osobnostech, výstroj a pěchotní výzbroj), polygonem určeným k ukázkám bojové a těžké vojenské techniky v pohybu a činnosti. Nástupní místo na Naučnou stezku vojenské historie Králíky. Nejkratší přístup: Pro pěší z Králík a Prostřední Lipky. Pro motoristy parkoviště přímo u muzea. Provozní doba: Celoročně každý den kromě pondělí. Od října do dubna od 10 do 16 hodin, od května do září od 9 do 17 hodin. Více informací na: www.armyfort.com, muzeum@armyfort.com, 608 478 732. Pěchotní srub K – S 5 „U potoka“ – objekt v pokročilém stádiu rekonstrukce, s unikátními exponáty jako originální pevnostní protitankový kanón, kulometná výzbroj či plně funkční původní čerpadlo Kunz Buldog. Nejkratší přístup: Pro pěší z nádraží Červený Potok, pro automobilisty od značeného parkoviště v Dolní Moravě. Provozní doba: Viz web muzea: http://www.ks5.cz/; Více informací na: info@ks5.cz Památník obránců Vlasti – pěchotní srub K – S 8 „U nádraží“ – s expozicí věnovanou čs. opevnění,

podzemní továrně Richard, Karpatsko-Dukelské operaci a dalším. U vstupu je umístěna pamětní deska věnovaná gen. in mem. Boreckému. Nejkratší přístup: Leží u nádraží Červený Potok. Provozní doba: Na základě dohody a ve společné víkendy KPO. Více informací na: k-s8.webnode.cz, 604 507 520. Muzeum opevnění Králický řopík – je objekt lehkého opevnění vzor 37 v pokročilém stádiu rekonstrukce, vybavený a vyzbrojený. Nejkratší přístup: Pro automobilisty i pěší od Vojenského muzea Králíky. Provozní doba: Během společných víkendů KPO, v dalších termínech po dohodě s provozovatelem. Více informací na: www.kralicky-ropik.cz, kralickyropik@seznam.cz, 774024750. Pěchotní srub K – S 14 „U Cihelny“ – legendární pevnostní objekt s expozicí věnovanou založení Československé republiky, čs. legiím, čs. armádě, čs. opevnění, válečné chirurgii, a zejména četaři Arnoštu Hradovi a finanční stráži. V objektu je dochována řada unikátních pozůstalostí a fragmentů původní výbavy, které jinde neuvidíte. Nejkratší přístup: Pro automobilisty i pěší od Vojenského muzea Králíky. Vlastní parkovací plocha před objektem. Provozní doba: Od dubna do října každý den kromě pondělí od 9 do 17:30 hodin. V jiných termínech po dohodě s provozovatelem. Více informací na: cihelna.militaryclub.info, ks14muzeum@seznam.cz, 737 928 569. Muzeum Vysoký kámen - Pěchotní srub K – S 25 „Na sedle“ je dochovaným vybavením jedním z nej-

13

zachovalejších objektů čs. těžkého opevnění. Poblíž srubu „převrácený řopík“. Nejkratší přístup: Jen pro pěší – od Muzea čs. opevnění – dělostřelecké tvrze Bouda, dále z Těchonína, Mladkova a Lichkova. Provozní doba: Od půlky června do půlky září otevřeno každou sobotu a během společných víkendů KPO, nebo po dohodě s provozovatelem. Více informací na: vhtm.valka.cz, v.vacha@tiscali.cz, 724 333 769. Vojenské muzeum Lichkov – zahrnuje pěchotní sruby K – S 31 „U besídky“ a K – S 32 „Na růžku“ s expozicemi věnovanými čs. obrněné technice, čs. opevnění, bezmotorovému létání, vojenské technice z let 1939–45, čs. vojákům na západní a východní frontě a CPO. Nejkratší přístup: Pro pěší z Lichkova a Mladkova, pro motoristy vlastní parkovací plocha v areálu. Provozní doba: Během společných víkendů KPO, v dalších termínech po dohodě s provozovatelem. Více informací na: www.forteg.cz, forteg@ forteg.cz Podrobné informace o pevnostních muzeích, včetně přístupů a otevírací doby, o pořádaných akcích a pochodech, najde zájemce zde: www.kpo1938. com Aktivity v Králické pevnostní oblasti představují většinou práci nadšenců – dobrovolníků, kterým není lhostejný osud pozůstatků čs. pevnostního systému z let 1935–1938 , tohoto symbolu vlastenectví a obrany státu. Martin Ráboň, foto autor

VMK - Švýcarské dioráma v expoziční hale

Letní noviny TIM


Â

SPORTOVNÍ PUTOVÁNÍ ZA ZÁBAVOU A POZNÁNÍM

Barokní sýpka ukrývá poklady Ještě před dvacetipěti lety se zde skladoval ječmen a žito. Dnes tato dominantní budova, která je v centru Letohradu nepřehlédnutelná, „skladuje“ českou historii – předměty a stroje našich dědečků a babiček, které jim sloužily k práci a živobytí. Tak rozsáhlé muzeum řemesel, je v České republice skutečně ojedinělé, výstavní plochy zabírají nejen tři patra zmíněné sýpky, ale již také další budovy dřívějšího panského dvora.

Babiččino údolí patří mezi nejznámější výletní místa východních Čech. Celá krajina Babiččina údolí a zámku Ratibořice je ideální pro klidnou dovolenou.

Letní noviny TIM

Kromě obecně známých řemesel jako je např. mlynář, řezbář, hodinář, kloboučník, švec, muzeum prezentuje i práci paramentáře, puškaře, fotografa a mnoha dalších. Hodně také zaujmou pohyblivé mechanismy, jako je třeba vyřezávaný skanzen řemesel s 15 řemeslníky. Tento skanzen byl vyroben přímo podle strojů v muzeu vystavovaných. Na mechanické trase v přízemí, kde se již pohybují i větší stroje, je pak možné nahlédnout kromě jiného i do „dílny“ kovotlačitele, soustružníka, kováře, truhláře, koláře a velké pilnice se třemi katry. A to už jsme nestihli představit kočárovnu, zemědělství, ani starou školní třídu nebo gynekologickou ordinaci z roku 1924. Od začátku prázdnin je v moderně zrekonstruované sousední budově otevřena retro výstava s podtitulem „Příběh jedné fotografie“, tak se přijeďte nostalgicky rozpoložit a zavzpomínat. Muzeum řemesel v Letohradě můžeme opravdu vřele doporučit k návštěvě.

1970 při natáčení filmu Babička režiséra Antonína Moskalyka; jako připomínka románu zde stojí také sousoší babičky s dětmi a psy. Viktorčin splav za Starým bělidlem také v průběhu let změnil podobu. Na místo původně dřevěného splavu bylo osazeno betonové a kamenné čelo - to bylo roku 1970 při natáčení filmu z důvodu obnovení staršího vzhledu obloženo kmeny stromů.

KONTAKT

Objevíte tady známá místa z knížky Boženy Němcové „Babička“, jako je Ratibořický zámek, Rudrův mlýn nebo Staré bělidlo. Často se zde pořádají rozmanité kulturní akce, které se hlásí k odkazu Babičky. A tak zde uvidíte oživené postavy z románu – Barunku, pana mlynáře, Babičku nebo dokonce slavné čtyřnohé přátele v podání Sultána a Tyrla. K nejnavštěvovanějším místům údolí patří Staré bělidlo, domek čp. 7 u Viktorčina splavu. Zde prožila Božena Němcová roku 1844 prázdniny se svými dětmi a v románu Babička sem přenesla své vzpomínky z dětství prožitého s její babičkou Marií Magdalénou Novotnou na starém panském bělidle pod zámkem v nedalekých Ratibořicích. Budova a okolí byly později dále upraveny roku

Ratibořice 1 Česká Skalice, 552 03 Nadmořská výška: 285 m Tel.: +420 491 452 123, 491 453 870 www.zamek-ratiborice.cz

14

Otevírací doba: leden–březen St-Ne 9:00–16:00 duben–září Po-Ne 9:00–17:00 říjen Út–Ne 9:00–17:00 listopad, prosinec Út–So 9:00–16:00

KONTAKT

Babiččino údolí

Muzeum řemesel Nový dvůr 143, 561 51 Letohrad Tel.: +420 465 622 160 E-mail: letohrad@muzeumremesel.cz www.muzeumremesel.cz


Â

SPORTOVNÍ PUTOVÁNÍ ZA ZÁBAVOU A POZNÁNÍM

Na pevnosti Königstein je historie hrou Na saské pevnosti Königstein nedaleko českých hranic jsou popisky ke všem výstavám v češtině. Mají tam český audioguide, dokonce i verzi pro děti. Ale to není zdaleka všechno. Na stálé výstavě „In lapide regis / Na Kameni Králově“ se děti mohou převléci do barokních kostýmů, vyzkoušet si přetěžkou rytířskou helmu, zazpívat písničku o pevnosti, vystřelit z virtuálního katapultu, či sami postavit pevnost z barevné stavebnice. A za odměnu pak třeba ochutnat koláč velký jako kolo od vozu ve starobylé pevnostní pekárně. Opis staré vážní knihy se dochoval do dnešních dnů. Vystavená váha je rekonstrukcí ze třicátých let 20. století. Podoba původní váhy je zachycena na starých fotografiích. Pomocí počítačové animace si mohou návštěvníci osoby dvora na výstavě zvážit.

Český AUDIOPRŮVODCE přímo pro děti Ke každému audioprůvodci pro dospělé (3 eura) si návštěvníci mohou vypůjčit zdarma rovněž dětského audioprůvodce. Děti tak mohou pevnost objevovat v doprovodu Maxe a Marušky. V obřím areálu pevnosti s padesátkou budov jsou rozmístěny tabulky s čísly, které se vztahují k jednotlivým tématům audioprůvodce. Stačí si nasadit sluchátka a vypravit se na cestu po pevnosti.

Prohlídky pevnosti s českým průvodcem

Další zvláštní exponát je připevněn na stěně a dolů z něj visí dva provázky. S jejich pomocí mohou děti zopakovat kousek učedníka Abratzkého, kterému se podařilo tajně vylézt na pevnost skalní průrvou.

Průvod kočárů Augusta Silného (exponát)

Saská pevnost Königstein si totiž dala za úkol vytvořit nabídku, která by děti nadchla pro historii. Zdejší stálá expozice „In lapide regis“ má v tomto směru velký úspěch. Někdejší pevnost je dnes místem, odkud si malí i velcí návštěvníci z různých zemí odnáší spoustu zážitků a vědomostí o historii. Kolik váží rytířská helma a česká píseň o životě na pevnosti Před vstupem na stálou výstavu „In lapide regis“ je stojan s dětskými kostýmy ve velikostech 110146. Děti se do nich mohou převléct a přenést se tak o pár stovek let zpět, do doby baroka. Máte-li s sebou fotoaparát, je o skvělý motiv postaráno. Na expozici se smí fotografovat, ale jen bez blesku. V jiné místnosti se lze na vlastní kůži přesvědčit, jak těžká byla středověká rytířská helma. V expozici je její přesná replika a každý návštěvník si helmu může na místě vyzkoušet. V jiné místnosti je zas virtuální katapult. A v další strategická hra, při níž se děti octnou v roli stavitelů pevnosti.

Téměř osm metrů dlouhý model, zachycující průvod kočárů, ukazuje úsilí, které bylo prokazatelně vynakládáno tehdy, když saský kurfiřt a polský král August Silný pořádal na Königsteinu slavnosti pro své hosty. Kromě částí dvorské kuchyně, dvorských sklepů a dvorské cukrárny se pro tyto příležitosti dopravoval na pevnost Königstein dokonce i nábytek z drážďanského zámku.

Na předchozí objednávku lze navíc v doprovodu českého průvodce navštívit i jinak nepřístupné prostory, jako např. hluboká podzemní sklepení, kasematy nebo muniční nabíjecí systémy. Rezervační formulář najdete na https://www.festungkoenigstein.de/cs/prohlidky.html (CZ) Fotografování bez blesku je povoleno. Dětské kočárky nejsou ve výstavních prostorech povoleny, je možné je nechat uschované v šatně. Zdarma k dispozici jsou dětská nosítka tzv. manduca. Akce je zahrnuta do běžného vstupného na pevnost. Více jak 400 let stará horská pevnost Königstein uprostřed bizardní krajiny Saského Švýcarska je jedinečným příkladem evropské pevnostní architektury a patří mezi nejoblíbenější výletní místa v Sasku.

KDY: duben – říjen: denně 9–18 h | listopad – březen: denně 9–17 h | pokladna zavírá o hodinu dříve! | 24. prosince zavřeno | VSTUPNÉ: dospělí 10 €/ 7 € | 2 dospělí + max. 4 děti do 16 let 25 € | 1 dosp. a max. 2 děti do 16 let 15 € |

Pozůstatky Obřího sudu (exponát) Legendární hostiny z této doby připomínají i pozůstatky Obřího sudu, jehož výška dosahovala více než 10 metrů a který mohl pojmout téměř 250 000 litrů vína. Sud, navržený vrchním zemským stavitelem Pöppelmannem, byl vyroben z dubového dřeva a bohatě zdoben řezbou a skleněnými poháry. Byl považován za největší vinný sud na světě. V roce 1819 byl stržen. Jediné fragmenty, které se z původního sudu dochovaly, jsou dekorační miska s vinnými hrozny a listy vinné révy z lipového dřeva.

Osobní váha a vážní kniha (interaktivní exponát) Pro obveselení dvorské společnosti zavedl August Silný osobní váhu. Před a po každé hostině byli hosté zváženi, aby se zjistilo, kolik toho kdo snědl.

15

Letní noviny TIM


Â

SPORTOVNÍ PUTOVÁNÍ ZA ZÁBAVOU A POZNÁNÍM

Muzeum lega v Táboře

Velká rodinná vstupenka na atrakce města Plzeň

Soukromé Muzeum LEGA Tábor naleznete v národní kulturní památce na Špitálském náměstí 275 v Táboře. Na ploše více než 200m2 se nachází expozice stavebnice LEGO rozdělená do několika tématických okruhů, kde najdete stovky originálních modelů z celého světa. Mezi exponáty můžete shlédnout i Sochu Svobody, Tower Bridge, Eiffelovu věž či indický Taj Mahal. Celkový počet LEGO kostiček přesahuje 1 000 000. V muzeu si můžete prohlédnout i kopii Benešovy vily, postavené z více než 20-ti tisíc lego kostiček. Stavba je postavena v měřítku 1:42 a je věrnou kopií originálu.

Plzeň vždycky byla, je a bude městem piva, ale pokud se sem vydáte na výlet s dětmi, nudit se nebudete. Plzeň a okolí má v tomto ohledu co nabídnout. Město samotné nabízí ZOO, DinoPark, Muzeum loutek, science centrum Techmania, historické podzemí, Muzeum strašidel a celou řadu atrakcí pro děti.

Expozice patří nejen mezi evropské, ale i světové unikáty a rarity. Výhodné skupinové slevy a slevy pro školní výlety.

Za každého počasí se tu zabaví celá rodina. Řada míst v okolí láká ke koupání i zajímavým výletům pěšky i na kole. Pokud se do Plzně vydáte za zábavou na minimálně dva dny, nezapomeňte v období od července do září využít zvýhodněné Velké rodinné vstupenky.

Expozice je interaktivní. Pořádáme pravidelné výstavy, soutěže atd. Novinkou a další světovou raritou jsou i originální dřevěné a plastové hračky z 30. a 40. let minulého století, předchůdce současné lego kostičky.

KONTAKT

Velká rodinná vstupenka Dva dny (přesně 48 hodin), čtyři TOP plzeňské turistické atrakce pro děti a spousta zábavy pro celou rodinu. To vše si můžete v Plzni užít za 999 korun díky Velké rodinné vstupence. Pokud navštívíte všechna zmiňovaná místa, ušetříte téměř třetinu peněz, které byste utratili za jednotlivé vstupenky. Rodinné vstupné do všech čtyř objektů totiž běžně stojí v součtu 1410 korun. Ušetříte tak více než 400 korun.

Muzeum lega Tábor Špitálské náměstí 275, 390 01 Tábor Tel.: +420 602 697 207 E-mail: info@muzeumlegatabor.cz www.muzeumlegatabor.cz https://www.facebook.com/muzeumlegatabor.cz

Vstupenka v ceně 999 Kč zahrnuje: • rodinné vstupné do plzeňské zoologické zahrady • rodinné vstupné do DinoParku

• rodinné vstupné do Techmania Science Center • rodinné vstupné do Muzea loutek Vstupenku můžete koupit v turistickém informačním centru na náměstí Republiky 41 v Plzni nebo online od pondělka 19. června 2017. Vstupenku bude možné od konce června zakoupit v Turistickém informačním centru v Plzni na náměstí Republiky 41 nebo také online prostřednictvím webu www.plzenprodeti.cz. Platnost vstupenky je 48 hodin od zahájení návštěvy prvního ze čtyř zmiňovaných turistických cílů. Pořadí návštěvy záleží jenom na vás. Vstupenka je nepřenosná, proto při jejím zakoupení musíte vyplnit jméno jedné dospělé osoby, která může být při vstupu do jednotlivých cílů z důvodu ověření totožnosti vyzvána k předložení občanského průkazu. V každém ze 4 vyjmenovaných turistických cílů vám bude u pokladny odstřižen útržek s označením daného turistického cíle. Vstupenka platí pro maximálně dvě dospělé osoby a dvě děti od 3 do 15 let. Vstupenka s touto nabídkou je platná od 1. července do 30. září 2017.

Ž PO PLZEŇ Ě T U O S SK Á ÉM K IC K T S

2017

JI

TU

RI

RA

Prožij super práz dniny a vyhraj http://stafeta.plzen sky kraj.cz

30 hodnotných cen!

.. . í ž o b z Rodinný zájezd, vyhlídkový let nad Plzní, poukázky na sportovní Letní noviny TIM

16


Ă‚

SPORTOVNĂ? PUTOVĂ NĂ? ZA ZĂ BAVOU A POZNĂ NĂ?M

PoprvĂŠ v DinoParku

ZĂ BAVA, POZNĂ NĂ?, A NOVĂ? KAMARĂ DI

=DMtPiWÄ?MDNMVPH SÄŻLÆOLQDVYÄ?W"=GÄ?WtVH VWDQRXGLQRVDXÄŻLVQDGQR

PodĂ­vej se!

NA TEBE ÄŒEKAJĂ? NEJEN V NOVÉM 3D FILMU!

Ă? NOV M L 3D FI

LIBEREC PRAHA

TI P NA V Ă? N INO PRĂ ZD LET VĂ?

OSTRAVA

PLZEŇ VYŠKOV KOŠICE BRATISLAVA

tRobotickĂŠ i statickĂŠ modely dinosaurĹŻ v ĹživotnĂ­ch velikostech tNauÄ?nĂĄ expozice Cesta do minulosti ZemÄ› se skuteÄ?nĂ˝mi vykopĂĄvkami tDÄ›tskĂŠ paleontologickĂŠ hĹ™iĹĄtÄ› ukrĂ˝vajĂ­cĂ­ zkamenÄ›lĂŠho tvora tUnikĂĄtnĂ­ obchod se suvenĂ˝ry DinoShop

5x v ÄŒR | 2x v SR | 1x v ES

...a mnoho dalťího pro malÊ i velkÊ nåvťtěvníky

WWW. DINOPARK.EU

NĂĄvĹĄtÄ›vnickĂŠ centrum Ĺ umavy EnvironmentĂĄlnĂ­ centrum Ĺ˝eleznĂĄ Ruda ITC MÄ›sta Ĺ˝eleznĂĄ Ruda Centrum vzniklo v novÄ› opravenĂŠ budovÄ› bĂ˝valĂŠ ZĹ . V nÄ›kolika patrech najdete celou Ĺ™adu expozic: Historie lyĹžovĂĄnĂ­, Bobr evropskĂ˝, Jelen lesnĂ­, Byliny a houby, Expozice ĹĄumavskĂ˝ch lesĹŻ, Geologie a geomorfologie.. SouÄ?ĂĄstĂ­ je tĂŠĹž ITC, kterĂŠ krom propagaÄ?nĂ­ch materiĂĄlĹŻ zdarma nabĂ­zĂ­ prodej rĹŻznĂ˝ch map, pohlednic, publikacĂ­ a suvenĂ˝rĹŻ. NechybĂ­ ani mĂ­stnost s veĹ™ejnĂ˝m internetem, Ä?Ă­tĂĄrna, pĹ™ednĂĄĹĄkovĂ˝ sĂĄl Ä?i 3D kino. RodiÄ?e jistÄ› uvĂ­tajĂ­ i malĂ˝ dÄ›tskĂ˝ koutek.

Otevírací doba ITC: Út–Ne, 8–12.30 hod., 13–18 hod.

OtevĂ­racĂ­ doba NC + EC:

KONTAKT

Út–Ne, 9–17 hod. poslední vstup 30 min. před koncem

17

ITC Železnå Ruda 1. måje 12, 340 04 Železnå Ruda Tel./fax: +420 376 397 033 E-mail: itcruda@sumava.net www.sumava.net/itcruda

LetnĂ­ noviny TIM


Â

SPORTOVNÍ PUTOVÁNÍ ZA ZÁBAVOU A POZNÁNÍM

Krkonoše jedinečné a pohádkové Nejvyšší české hory Krkonoše ročně navštíví miliony tuzemských i zahraničních návštěvníků. Aby se hosté v prostředí dobře orientovali, měli se kam obrátit pro doporučení kvalitní náplně volného času a získali možnost seznámit se s nabídkou sportovních či relaxačních aktivit, vznikají různé „kanály“, jak zájemcům informace předat. Jedním ze spolehlivých zdrojů informací je Krkonoše - svazek měst a obcí, který intenzivně pracuje na tom, aby každý z vás v té záplavě sdělení našel to své, přesně to, co hledá. Slouží k tomu jednak tištěné materiály, ale především internetové stránky a další moderní technologie.

Mobilní průvodce „do kapsy“ Mobilní aplikace Krkonoš pro chytré telefony obsahuje množství užitečných dat i důležité kontakty. Pro prohlížení, kromě některých aktuálních dat a případně požadavku na podrobnosti či online mapu, nepotřebujete internetové připojení. Informace sbalené na cesty obsahují základní data o nejvyšších českých horách a jejich zajímavostech jako jsou tipy na výlety, turistické atraktivity, naučné a turistické trasy, dlouhé sjezdy a lyžařské běžecké trasy, ale i aktuální počasí, v zimě upravenost běžeckých tratí, informace o cyklobusech, ubytování v regionu, kalendář událostí, důležité kontakty a mnoho dalších praktických informací. Mobilní aplikace je bezplatně stáhnutelná do mobilu na webových stránkách www.krkonose.eu. Oficiální turistický internetový portál Krkonoš obsahuje rozsáhlou databázi textů v českém, německém, anglickém a polském jazyce, mapové zákresy, fotografie a řadu dalších odkazů. Zmapováno je zde doslova vše, co vás může jako návštěvníka v území zajímat (cyklostezky, naučné stezky, výlety pro rodiny s dětmi, propagační materiály, apod.). Dozvíte se podrobnosti o regionu, o zdejších městech a obcích, o celoročních sportovních a volnočasových možnostech, můžete si prohlédnout pohoří prostřednictvím webových kamer, zjistit užitečné kontakty na služby a množství jiných rozmanitých informací, včetně nového ubytovacího systému.

TOP akce pro volný čas Regionální turistické informační centrum Krkonoše získává a sumarizuje od jednotlivých pořadatelů tradiční regionální, kulturní, sportovní, dětské či společenské akce, svým významem přesahující destinaci. Akce jsou pravidelně měsíčně shromažďovány, zpracovávány a zveřejňovány formou pozvánky na www.krkonose.eu. Naplánujte do svého kalendáře, co vás zajímá a co by vám nemělo uniknout. Osobní účast na tradičních krkonošských setkáních vás obohatí o poznání regionu a lidí, kteří v něm žijí.

Pohádkové Krkonoše dětem blíž Jak nenásilnou formou a sympaticky představit a přiblížit vašim i našim dětem nejvyšší české hory? Přeci pohádkou a bytostmi, které v Krkonoších žijí. Napomáhá cestovatelská razítkovací hra po regionu Po stopách Krakonoše. Pro nejmenší děti je pozvání do hor postaveno na graficky zpracovaných pohádkových postavách Krakonoše, Hančí, sojky a Pana lesního. V krkonošských informačních centrech získáte zdarma skládací mapku s předtištěnými okénky pro razítka. Mapky si můžete stáhnout i z webových stránek www.pohadkove.krkonose.eu.

Vydejte se po hřebenech.... „Cestou přátelství“ – kutálení ze svahu v průhledné kouli. Nechybí odkazy na naučné stezky pro rodiče s dětmi.

Bezmála osmadvacet kilometrů měří hřebenová „Cesta česko – polského přátelství“. Víceméně kopíruje státní hranici ČR a Polska. Vydejte se s námi na středně náročnou trasu, která za jasného počasí nabízí široké panoramatické výhledy. Nezapomeňte si teplé oblečení, počasí se často a rychle mění, nabitý mobilní telefon a mapu. Vystoupejte na hřebeny buď od Harrachova nebo z Pomezních bud. Naplánujte čas pěší túry tak, abyste se cyklobusem stihli vrátit zpět.

Výlety pro rodiče s dětmi

Vyzkoušejte geolokační hru s mobilní aplikací Mobilní aplikace pro chytré telefony vás provede zábavnou a soutěžní formou po zajímavých místech v regionu: Žacléřem, Rokytnicí nad Jizerou a Špindlerovým Mlýnem. Hra nové generace vychází z populárního geocachingu, ale je akčnější a dobrodružnější. Nestačí místo najít a „checknout se“, ale plnit úkoly, které průvodce během hry sdělí. Vašimi průvodci jsou Krakonoš, ptáček sojka, Pan lesní a kamarádka Hančí. Po stažení mobilní aplikace Geofun se vám v chytrém telefonu zobrazí mapa s nejbližšími trasami, místem jejich začátku a dalšími instrukcemi. Informace získáte na www. pohadkove.krkonose.eu/geofun/.

Putujte „po stopách hledačky“ Questing je zábavná hra pro děti i dospělé, připomíná „honbu za pokladem“. Quest nebo-li „hledačka“ je poznávací trasa po přírodních i kulturních atraktivitách, na níž hledáte indicie pro pokračování v cestě a ve finále k vyluštění tajenky. Když pro-

jdete trasu, získáte znění tajenky, která vás dovede k pokladu. Hledačky jsou směrovány do lokalit Vítkovic a Studence. Použijte tištěnou mapku a veršovaný text. Vytiskněte si je z www.pohadkove.krkonose.eu/questing/

Labe – poklad z Krkonoš Na krkonošském území se zrodil jeden z velkých pokladů České republiky. Řeka Labe. Jako stříbrná a životodárná nit se vine horskými oblastmi i nížinou. Je jednou z největších řek a vodních cest Evropy. Od pramene v Krkonoších protéká částí republiky k severu Čech, dále Německem a ústí do Severního moře, kde je v deltě široká 15 km. Je 1154 km dlouhá (z toho v Čechách 358,3 km). Povodí má rozlohu 144 055 km2 (z toho v Čechách 49 933 km²).

Kruhová „studánka“ Labe pramení na Labské louce v rašeliništi mezi kosodřevinou, nedaleko skalního útvaru Violík na hlavním hřebeni Krkonoš. V nadmořské výšce 1 386 metrů je pramen symbolicky upraven betonovou kruhovou studánkou. Její okolí od roku 1968 zdobí znaky měst, kterými na své trase Labe z Krkonoš do Hamburku protéká. Autorem plastik je mistr Jiří Škopek.

Mapa letních aktivit V nejvyšších českých horách můžete putovat pěšky, jezdit na kole, na koni nebo na in-line bruslích, zápolit s rovnováhou na vysokých lanech, koupat se, hrát golf či lézt po skalách, svézt se na koloběžkách, terénních tříkolkách nebo čtyřkolkách či se projet na koňském hřbetu. Nalezneme tipy na bike parky, bobové dráhy, bungee jumping - skok na pružném laně do hlubiny, místa zapůjčení terénních čtyřkolek, tříkolek, koloběžek, ale také možnosti tandemového letu paraglidingem. Vytipována jsou místa lanových center a parků. Díky unikátnímu umělému povrchu tu jezdí tubingové čluny jako po sněhu. Dozvíte se, kde prožít zorbing

Letní noviny TIM

18

Především rodinám s dětmi představujeme výčet možností se zajímavou náplní. Na území nejvyšších českých hor a jejich podhůří je rozeseto mnoho pestře a kvalitně vybavených dětských hřišť. Bohatý je výčet naučných, pohádkových, či zvířátkových stezek, určených především vnímavému, pozornému a kritickému dětskému návštěvníku. Zveme vás do Mladých Buků, Horního Maršova, Vrchlabí, Špindlerova Mlýna, na Benecko, do Rokytnice nad Jizerou, Harrachova, do Velké a Malé Úpy, do Jilemnice a mnoha dalších míst. Léto patří koupání, a tak vám představujeme možnosti, kde se ponořit a osvěžit pod vodní hladinou.

Vybraná TOP místa krkonošskými údolími Připravili jsme paletu nejlepších cílů výletů v Krkonoších a podhůří, které si můžete sestavit tak, abyste zažili a viděli co nejvíce. Trasy a přírodní zajímavosti jednotlivých zastavení jsme rozdělili do čtyř dnů tak, aby byly k sobě geograficky co nejblíže. Vydejte se od Harrachova, přes Paseky nad Jizerou a Poniklou k Jilemnici, od Špindlerova Mlýna přes, Benecko, Vrchlabí až k Hostinnému, ze Sněžky do Pece pod Sněžkou, k Janským Lázním na Černou horu a z Žacléře přes Stachelberg do Trutnova ke Hrádečku. Při pohybu v horách od června do září poslouží k přepravě Krkonošské cyklobusy.

Nejezděte na kole do kopce, využívejte Krkonošský cyklobus Území Krkonošského národního parku je protkáno zhruba 400 km cyklotras. V podhorských oblastech Krkonoš je to dalších 300 km. Terény jsou vhodné jak pro zdatné sportovce, bikery, tak pro rodinnou rekreační jízdu. Horské trasy jsou náročné, určené pro horská či trekingová kola. Trasy v podhůří jsou méně členité. Stačí si vybrat lokalitu. Právě pro lepší orientaci byla vydána mapka se známými i méně známými cyklotrasami na české i polské straně Krkonoš. Obsahuje seznam lanovek s letním provozem, které vyvezou kola. Nechybí upoutávka na Krkonošské cyklobusy a osm doporučených cyklotras. Např. z Horní Malé Úpy přes Polsko do Trutnova, z Horní Malé Úpy tzv. Rýchorským sjezdem, ze Špindlerovy boudy přes Polsko do Harrachova, ze Špindlerova Mlýna přes Benecko do Vrchlabí, dlouhým sjezdem z Černé hory okolo Hříběcích bud do Strážného a Vrchlabí. Více informací najdete na

www.krkonose.eu


Â

SPORTOVNÍ PUTOVÁNÍ ZA ZÁBAVOU A POZNÁNÍM

a půjčovnou bounce boardů - skákacích prken na trénování snowboardových triků. Trampolínové centrum je kryté, takže je k dispozici za každého počasí.

Na kole i pěšky Špindlerův Mlýn je vyhledávaným místem mnoha pěších turistů a cyklistů. V současnosti tu můžete projet na kole 94 kilometrů cyklotras. Hřebenové túry vás provedou Labským dolem, přes Výrovku či Luční boudu až na Sněžku. Pokud dáváte

přednost adrenalinu, můžete otestovat i zdejší Špindl Bike Park - jeden z největších bike parků v Čechách, který vyrostl pod záštitou ikony českého downhillu Michala Marošiho. Vyzkoušet ho mohou začátečníci i profesionální jezdci. Méně zdatní se pak mohou prohánět po Špindlu třeba na elektrokole a bez fyzického vypjetí se kochat okolní skvostnou přírodou. V případě, že se chcete projít s dětmi, vydejte se na některou z naučných stezek ve Svatém Petru či Medvědíně. Užijete si procházku plnou zábavy, kvízů a úkolů a navíc se dozvíte mnoho zajímavostí o Krkonoších. Některé stezky jsou dokonce přístupné i pro pěší s kočárky a vozíčkáře. S ratolestmi se můžete vyřádit i na dětských hřištích na vrcholcích hor. Letteringové hřiště na Medvědíně je například nejvýše položeným hřištěm v Čechách a je postaveno z obřích 3D písmen s hracími prvky. Pobyt ve Špindlu si můžete zpestřit i jógou na hřebenech, tenisem na antukových hřištích ve Svatém Petru nebo na terénních tříkolkách či koloběžkách. Oblíbený je také summer tubing. Více na

www.skiareal.cz

Užijte si léto ve Špindlerově Mlýně Dáváte přednost aktivní dovolené a milujete hory? Zpestřete si letošní léto a vyrazte s rodinou či přáteli do Špindlerova Mlýna. Největší krkonošské městečko není jen známým centrem zimních sportů, ale také významným turistickým střediskem se spoustou letní zábavy. Špindlerův Mlýn leží uprostřed nejvyšších českých hor v nadmořské výšce 575 - 1555 metrů. Nejvyšším bodem obce je Luční hora - druhá nejvyšší hora České republiky. Historie města spadá až do 16. století. Přestože je především mekkou lyžování a zima tu stále hraje prim, parádní dovolenou si tu užijete také během léta. Dříve fungovaly lanovky v létě jen jako přibližovadlo na hřebenové túry. V současnosti nabízí Špindl širokou škálu vyžití pro dospělé i děti a je skvělou volbou, jak s celou rodinou nebo přáteli strávit prázdniny aktivně a přitom si skutečně odpočinout.

Letošní novinkou je širší nabídka loděk a paddle boardů na Labské přehradě. Vidět hory a městečko z vodní hladiny je stále více atraktivnější a jedinečné. Skiareál přichystal pro návštěvníky také nové Elektro bike & Buggy centrum v bývalé restauraci Labužník v centru města. Zapůjčit si můžete čtyřkolku E-Grand Tour s elektrickým pohonem. K řízení nepotřebujete řidičský průkaz a můžete se naprosto ekologicky skoro bez námahy pohybovat po Špindlu a jeho okolí. Na závodních buginách se určitě vyřádí i děti. Další novinkou je velké trampolínové hřiště na Medvědíně s basketbalovými koši

Srdečně vás zveme na

5. ročník letního festivalu pro děti i dospělé

DIVADELNÍ POTŠTEJN 4. až 7. července 2017 na hradě Potštejně. ÚTERÝ 4. 7. 18.30 Zahájení festivalu 19.00 OČB Orlice: Plynové lampy (P. Hamilton) 21.00

K tanci i poslechu zahraje swingová kapela

„Lázeňák“

Areál Mladé Buky

Bobová dráha Berta – 1,5 kilometru dlouhá dráha, z toho přes 1 kilometr sjezdu, je nejdelší v Krkonoších. V horní stanici vás uchvátí dokonalý výhled na panorama východních Krkonoš. Baldův svět – jeden velký dětský ráj rozkládající se na ploše 40 000m2. V Baldově světě se můžete těšit na Čertovskou stezku, stezku Poznávej přírodu s Baldou, dětské a vodní hřiště se spoustou mlýnků a herních prvků, které zabaví nejen děti. Dále tu najdete vzduchové a bungee trampolíny, herní systémy, houpačky, lanovou loď, 16 metrů dlouhou nafukovací housenku Megi, dětskou mini ZOO, letní tubing a občerstvení se zmrzlinou.

PÁTEK 7. 7. 16.00 pro děti OČB Orlice: Upytlačená nevěsta (Josef Lukášek)

19.00 Divadlo Na Vísce: Na útěku (P. Palmade a Ch. Duthuron)

19.00 DS Na skále: Nájemníci pana Swana (M. Cooney)

16.30 Zakončení festivalu

Pořadatel: obec Potštejn

VSTUP ZDARMA Více na: www.divadelni.potstejn.cz

JEDINEČNÉ HRANÉ NOČNÍ PROHLÍDKY

Od letošní sezony můžete také v prostorách Baldova světa grilovat a opékat na místech k tomu určených.

HRADU POTŠTEJN

Půjčovna kol a elektrických autíček – naše půjčovna disponuje nejen horskými koly, elektrokoly, půjčit si u nás můžete i chrániče, helmy a dětské sedačky. Připravena jsou i elektrická autíčka, na kterých se mohou vaše ratolesti prohánět po vyznačené trase před půjčovnou. V případě zájmu o turistiku nevynechejte naučnou stezku okolo Pekelského vrchu. Stezka v délce 10 kilometrů vede evropsky významnou lokalitou přírodního parku Hrádeček. Váš výlet můžete zakončit v restauraci Kravín, kterou najdete na centrálním parkovišti našeho areálu. Těšit se můžete na příjemné posezení v restauraci s pizzerií. Naši kuchaři pro vás připravili výběr místních pokrmů i pizzu vlastní výroby.

KONTAKT

V našem areálu se nachází:

ČTVRTEK 6. 7. 16.00 pro děti Loutkové divadlo MAMINY: Černá a Bílá Fróna (J. Dvořáčková)

Hraje se za každého počasí!

Máte pár dní volna? Plánujete výlet s dětmi? Nezapomeňte navštívit areál Mladé Buky. Určitě jste už slyšeli o bobové dráze a Baldově světě. Areál Mladé Buky leží ve východních Krkonoších, nedaleko města Trutnova a necelé dvě hodiny jízdy z Prahy. Celoročně otevřený areál nabízí návštěvníkům spoustu sportovního vyžití, zábavy a adrenalinu.

STŘEDA 5. 7. 16.00 pro děti Nezávislé divadlo: Nezbedná pohádka o Koblížkovi (podle polské lidové)

za doprovodu jeho nejvýznamnějších renesančních majitelů z rodu Pernštejnů proběhnou

1. a 29. července 2017, vždy od 21.00, 22.00 a 23.00.

Vstupné: 89 Kč, zlevněné: 59 Kč.

Občerstvení na místě otevřeno.

Za deště se bohužel nehraje.

Nevhodné pro malé děti. Baterky s sebou!

Kvůli omezené kapacitě doporučujeme rezervaci: 734

Areál mladé Buky Kalná Voda 7, 542 23 Mladé Buky Tel.: +420 775 340 712 www.areal-mladebuky.cz

489 277.

Účinkují divadelníci OČB Orlice, Potštejn, více na www.divadlo.potstejn.cz.

19

Letní noviny TIM


Â

SPORTOVNÍ PUTOVÁNÍ ZA ZÁBAVOU A POZNÁNÍM

Zámek Karlova koruna v Chlumci nad Cidlinou

Digitální planetárium

Hradecko – destinace pro všechny generace Hradecko je turistická oblast, kterou najdete na území bývalého okresu Hradec Králové. Díky příjemným geografických podmínkám nabízí rovinatou krajinu s množstvím kulturních, historických i přírodních zajímavostí. Ideální jsou podmínky pro cykloturistiku i pěší turistiku a během vaší návštěvy se můžete pobavit i vzdělat. Příroda Určitě se zamilujete do prostředí královéhradeckých městských lesů, které nabízí kromě přírodních zajímavostí také možnost poučení i zábavy. Vydejte se na rytířské hradiště, k oboře se zvěří, po některé z naučných stezek zaměřených na přírodu, pohádky a další. Můžete využít i možnosti koupání v některém z rybníků (www.mestske-lesy.cz). Na Novém Hradci Králové najdete nové moderní digitální planetárium. Vesmír poznáte během programů i prohlídkou expozice (www.planethk.cz).

a z těch funkčních jmenujme například vodní mlýn, kovárnu, nebo bývalou budovu školy s pecí. Během sezony se zde konají zajímavé akce, kde uvidíte mnohé exponáty přímo v provozu a v areálu jsou chována i hospodářská zvířata (www.krnovice.cz). Zručnost našich předků a betlémářskou tradici můžete obdivovat na hlavním exponátu Třebechovického muzea betlémů, kterým je monumentální Třebechovický Proboštův betlém. Kromě precizně vytvořených figurek můžete obdivovat i samotný mechanizmus, jenž je uvádí do pohybu (www.betlem.cz).

Historie a architektura Pro milovníky historie a architektury je Hradecko doslova rájem. Samotný Hradec Králové je nazýván učebnicí architektury pod širým nebem a najdete tu významné architektonické počiny od gotiky po současnost. Městem vás provedou čtyři tematické procházkové okruhy a celé ho hravě přehlédnete z ochozu Bílé věže (www.ic-hk.cz, www. bilavez.cz). Když navštívíte Muzeum východních Čech, tak uvidíte město na celkem třech modelech města – z gotického období, v období pevnosti a pak z roku 2000, nejkrásnějším exponátem je ale samotná budova muzea podle návrhu J. Kotěry (www.muzeumhk.cz). Pokud chcete prozkoumat dávnou historii, vydejte se do Archeoparku Všestary, který je kombinací velmi zajímavé vnitřní třípatrové expozice a muzea pod širým nebem, kde můžete vidět, jak žili naši pravěcí předci. Neopakovatelné zážitky si pak odnesete z některé z pravidelných víkendových akcí (www.archeoparkvsestary. cz). Pro romantiky má Hradecko připraveny hned dva zámky. Barokní Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou, která je dílem Santiniho, vás okouzlí i anglickým parkem a několika druhy prohlídek včetně těch pro naše nejmenší (www.karlovakoruna-zamek.cz). Romantický Hrádek u Nechanic znáte z mnoha pohádek a filmů a v letošním roce během sezony bude možnost vystoupat nejen na hodinovou věž, ale sestoupit i do sklepení zámku (www.hradekunechanic.cz). Barokní skvost pak objevíte v nenápadných Smiřicích. Zdejší Kaple Zjevení Páně je dílem buď Dientzenhoferů nebo Santiniho a o vnitřní výzdobu se postaral i věhlasný Petr Brandl, doporučujeme také návštěvu zdejšího vlakového nádraží, které je jako jediné v republice postavené ve stylu loveckého zámečku (www.kaple.mestosmirice.cz, www.mestosmirice. cz). Součástí naší historie jsou bohužel i krvavé události a jednou z největších vojenských událostí 19. století byla prusko-rakouská bitva u Hradce Králové v roce 1866. Tento střet připomíná Muzeum války 1866 na nedalekém Chlumu a každoročně se konají na začátku července vzpomínkové akce s bitevní ukázkou.

Dětem Atraktivit, které nabízí vyžití pro dětské návštěvníky, najdete na Hradecku nepřeberně. V Hradci Králové se mohou svézt na dětské železnici v parku na náměstí 5. května (www.nabreziparomilu.cz), nebo se plavit po Labi na kolesovém parníčku (www.paroplavbahk.cz). Po hlavních turistických atraktivitách se mohou nechat provézt Hradeckým turistickým vláčkem (www.dpmhk.cz) a s obnovitelnými zdroji se interaktivně seznámí v Informačním centru obnovitelných zdrojů v budově Labské vodní elektrárny Hučák (www.cez.cz). Loutkářská tradice je prezentována v Labyrintu Divadla Drak (www.labyrint.draktheatre.cz) s interaktivní divadelní laboratoří. Hračky nejen našich babiček uvidí v Panen-

káriu (www.panenkarium.cz), s historií a uměním se pak seznámí v Muzeu východních Čech (www. muzeumhk.cz) i Galerii moderního umění (www. galeriehk.cz). Vyřádit se mohou v zábavním centru Tongo (www.tongohradec.cz) a v letních měsících na koupališti Flošna (www.snhk.cz) nebo na Stříbrném rybníku, kde je kromě možnosti koupání také lanový park a mnoho dalších adrenalinových aktivit. Rozhodně s dětmi nevynechejte návštěvu Chlumce nad Cidlinou – na zámku Karlova Koruna mají v parku připravené hned dvě pohádkové stezky a samotným zámkem se můžete nechat provést komtesou Norou (www.karlovakoruna-zamek.cz). Nedaleko se pak nachází zábavní centrum FAJNPARK (www.fajnpark.cz), kde si přijdou na své děti i dospělácký doprovod například v Hopsálkově, Dinopralese, Zvířátkově nebo na stezce bosou nohou (www.fajnpark.cz). Archeopark pravěku ve Všestarech připravuje pravidelně dětské dílny, ale za návštěvu zvídavých malých návštěvníků stojí i mimo tyto termíny. Mohou obdivovat třeba obrovský model pravěké krajiny, pazourkový důl nebo jeskyni s nástěnnými malbami (www.archeoparkvsestary.cz). Když zatoužíte po kontaktu s exotikou, tak také nemusíte opouštět území Hradecka. Ve Stěžerách najdete ZOOPARK s exotickými zvířaty a ptáky (www.zoostezery.cz) a tropickou vodní faunu a flóru můžete obdivovat v královéhradeckém Obřím akváriu (www.obriakvarium.cz). Vodní radovánky si můžete dopřát i mimo centrum Hradecka, vodní atrakce nabízí koupaliště v Lodíně, Chlumci nad Cidlinou a Třebechovicích pod Orebem. Přírodní koupání si můžete v okolí města užít díky několika písníkům.

Cyklo

Podorlický skanzen v Krňovicích

Hradecko je region pro cyklistiku jako stvořený. Rovinatá krajina polabské nížiny umožní užít si cyklovýlet všem bez ohledu na jejich sportovní kondici. Zajímavé cykloinformace za město Hradec Králové najdete na portálu www.cyklohradec.cz. Po 160

Tradice Pokud se rádi vracíte do časů našich praprapředků, pak vám Hradecko nabízí hned dvě možnosti. Na území města Hradec Králové najdete Šrámkův statek v Pileticích, který je nejen jedinečnou ukázkou lidové architektury, ale i místem konání mnoha zajímavých akcí (www.sramkuvstatek.cz). Rozsáhlejší sbírku lidové architektury z oblasti východních Čech pak najdete v Podorlickém skanzenu v Krňovicích. Objekty jsou bohatě vybaveny

Letní noviny TIM

Hradec Králové –kolesový parníček

20

Zoopark Stěžery

km lesních zpevněných i nezpevněných cestách se můžete cyklotoulat v královéhradeckých městských lesích. Během cest můžete využít několika možností občerstvení nebo některého z krytých ohnišť k opečení vlastních uzenin (www.mestske-lesy.cz). Při návštěvě Hradecka na kole nevynechejte nový úsek Labské cyklotrasy č. 2, který má délku 26 km a spojuje Hradec Králové, či barokní areál Kuks v Podkrkonoší. Čeká vás příjemná cyklostezka, která je z drtivé většiny vedena po novém asfaltovém povrchu podél řeky Labe, ve stínu vzrostlých stromů a oddělená od běžné dopravy (www.labska-stezka.cz). Pokud si během sportovního výkonu rádi dopřáváte i nějaké ty vzdělávací aktivity, tak doporučujeme Archeocyklotrasu, která začíná v centru Hradce Králové, pokračuje přes Archeopark pravěku ve Všestarech a končí v malebných Smiřicích, kde se můžete napojit na Labskou stezku a vrátit se zpět do Hradce Králové, či pokračovat na barokní Kuks (www.archeoparkvsestary.cz). Další naučnou stezkou vytvořenou pro cyklisty se zájmem o historii je „Bitva u Hradce Králové 3. 7. 1866 – ústup rakouské armády“, která spojuje areál bojiště na Chlumu a Hradec Králové (www.hkregion.cz). Na kole lze absolvovat i další naučné stezky, které jsou určeny prioritně pro pěší návštěvníky (Procházkové okruhy č. II-IV v Hradci Králové, Galaktickou a Planetární stezku v Hradci Králové, naučné stezky v městských lesích i další naučné stezky v areálu bojiště na Chlumu) a Hradecko je také protkáno sítí cyklotras značených v systému Klubu českých turistů. Na Hradecku si z široké nabídky vybere opravdu každý, další informace a aktuality najdete na www. hradecko.eu. HRADECKO prostě nemůžete minout, je to správný cíl vaší cesty!

www.hradecko.eu


Â

SPORTOVNÍ PUTOVÁNÍ ZA ZÁBAVOU A POZNÁNÍM

Dvůr Králové nad Labem Vítejte v královském věnném městě! Kostel sv. Jana Křtitele si v letošním roce připomíná 200 let od nalezení Rukopisu královédvorského, který byl objeven v kobce kostela. K tomuto výročí je na září připraven bohatý kulturní program, který nabídne přednášky, výstavy, slavnost…

Tyršovo koupaliště je otevřeno od června do září. Návštěvníkům nabízí bazény, minigolf, hřiště na volejbal, dětské hřiště a stánky s občerstvením. www.tsdvur.cz

Městské informační centrum náměstí T. G. Masaryka 2 544 01 Dvůr Králové nad Labem Tel.: +420 499 321 742 Mobil: + 420 730 182 895 E-mail: info@mudk.cz www.dvurkralove.cz fcb @infodvur.

te rozmanité motýly, jako je babočka paví oko, otakárek nebo babočka admirál, v obří velikosti. Říše obřího hmyzu Hmyzákov vás určitě nadchne! Fajnpark v Chlumci nad Cidlinou nabízí i spoustu další zábavy pro děti i dospělé. Těšit se můžete na zoo koutek plný zvířátek, návrat časem za dinosaury, stezku pro bosé nohy, Miniměsto pro nejmenší návštěvníky i Hopsálkov s nejrůznějšími trampolínami. Zajezdit si lze v autíčkách ZOO-cars. Vyzkoušejte také řízení vesmírných UFO-cars bez volantu a řídítek nebo Mini-cars, které představují auta, traktor a čtyřkolku ve variantě pro nejmenší řidiče. Během horkých letních dní si můžete zahrát i plážový fotbal, bubble fotbal nebo si zastřílet ze vzduchového, ale i vodního děla! Vyšplhat se můžete na nejvyšší fajnparkovou horu Kilimandžáro. Vypíná se nad okolní přírodou a výstup na ni je pro děti velmi lákavý. Děti vylezou na vrcholek bez lan a horolezeckých zkušeností. Sjezd z hory dolů je pro děti velkou zábavou. Hora slouží i jako rozhledna a je součástí areálu Fajnpark, který se rozkládá na ploše 0,1 km2.

FAJNPARK plný zábavy Fajnpark Chlumec nad Cidlinou letos otevřel nevšední stezku Hmyzákov, na které potkáte hmyz z naší tuzemské přírody, avšak v obřím provedení. Poznejte pracovité mravence, zákeřnou kudlanku i roztomilou berušku skutečně zblízka. Vstupte do říše obřího hmyzu!

Otevírací doba: Červenec, srpen – Po–Ne: 10–20 hod. Přijďte se pobavit s celou rodinou! Více na:

KONTAKT

KONTAKT

Městské muzeum seznámí ve dvou stálých expozicích malé i velké návštěvníky s historií města, textilního průmyslu na Královédvorsku a s tradicí výroby vánočních ozdob. Otevřeno je denně kromě pondělí. www.muzeumdk.cz

www.fajnpark.cz

FAJNPARK Dětská a zábavní centra a parky Kozelkova, 503 51 Chlumec nad Cidlinou E-mail:fajnpark@email.cz Tel.:+420 603 589 007 www.fajnpark.cz

Zábavná i naučná stezka Hmyzákov je zasazena do přírodní scenérie Polabské nížiny. Seznamte své děti na příjemné procházce s 19 druhy broučků a dalších drobných živočichů a poznej-

te více o jejich světě. O každém živočichovi se dozvíte něco, co jste ani netušili. Seberte odvahu a poznejte tváří v tvář velkolepého pavouka, spočítejte nohy stonožce a spatře-

21

Letní noviny TIM


Â

SPORTOVNÍ PUTOVÁNÍ ZA ZÁBAVOU A POZNÁNÍM

Přijeďte s námi oslavit léto do Třebíče! Památky zapsané na seznam UNESCO v Třebíči každoročně ožívají díky množství kulturních a společenských akcí. Ty nejvýznamnější letní festivaly jsou sdruženy do multikulturního projektu Třebíčské kulturní léto. Historie, dechovka, populární hudba, folklór, židovská kultura – každý zde najde svůj oblíbený žánr. Oživené židovské město (židovská čtvrť) 14. – 16. 7. 2017 Víkendový návrat do období I. republiky s cílem navrátit původní živou tvář památce UNESCO. Filmy pro Karla IV. (Karlovo náměstí) 17. – 23. 7. 2017 Filmové večery pod širým nebem s filmy Jiřího Langmajera.

Šamajim (Zadní synagoga, židovské město) 24. – 29. 7. 2017 Festival židovské kultury je věnován třebíčskému rodákovi Antonínu Kalinovi, zachránci židovských dětí v Buchenwaldu a nositeli ocenění Spravedlivý mezi národy. Slavnosti Tří kápí (Podzámecká niva) 18. – 20. 8. 2017 Velkolepá oslava bohaté historie Třebíče a zápisu památek na seznam UNESCO (noční průvod, vojenské ležení, středověké tržiště, koncerty a ohňostroj). Bramborobraní (Karlovo náměstí) 16. 9. 2017 Přehlídka folklórních souborů, jarmark lidových řemesel, bramboračka podávaná třebíčskými radními, atd.. Bližší informace na

www.visittrebic.eu www.tkl-trebic.cz

NEJLEPŠÍ

ZÁBAVA NA VYSOČINĚ RODINNÝ PARK ROBINSON Pod Jánským kopečkem 5712/38, 586 01 Jihlava

OTEVŘENO DENNĚ

JSME NA

KROMĚ PONDĚLÍ

WWW.ROBINSONJIHLAVA.CZ Letní noviny TIM

22


Â

SPORTOVNÍ PUTOVÁNÍ ZA ZÁBAVOU A POZNÁNÍM

Muzeum autíček a starých hraček v Přísece Zveme vás k návštěvě Muzea autíček a starých hraček v Přísece, které svým zaměřením a rozsahem patří k lákavým cílům nejenom rodinných výletů, ale zaujme každého návštěvníka a sběratele. ricky doložená písemná zmínka je z roku 1568, ještě jako o tvrzi. Zakončení pohodové návštěvy muzea se nabízí v přilehlé kavárně, nevšedně zrekonstruované stodole. Mimo příjemného posezení u kávy s občerstvením tu firma Abrex souhrnně prezentuje svou dosavadní výrobu autíček a nabízí k prodeji současné modely. Kdykoliv pojedete kolem Jihlavy, nezapomeňte, že pouhých 8 km vás dělí od Muzea autíček v Přísece, které je otevřeno 7 dní v týdnu a kde budete vždy vítáni!

Šikland – Svět, který vás baví! Dovolená, letní výlety, tematické pobyty Největší přírodní zábavní areál v ČR, s westernovým městečkem, se nachází uprostřed krásné přírody Vysočiny. Šikland nabízí komplexní služby. Zábavu a zážitky pro celou rodinu v podobě westernové show, divadelních představení, atrakcí, mimořádných akcí a pobytů (silvestrovský, velikonoční, čaromájový). Nabízí stylové ubytování v hotelovém resortu a srubových apartmá, můžete ale také využít kemp, či okusit indiánské bydlení v Teepee.

Expozice obsahuje více jak 10 000 modelů autíček, letadel, vláčků, her a jiných starých hraček. Nejvíce jsou zastoupena autíčka z produkce československých podniků z let 1910–1991, a to především ITES, SMĚR, IGRA, KOVAP, KADEN, MERKUR. Naleznete zde však i nemalé množství modelů produkovaných v zahraničí, například USA, SSSR, Polska, Japonska, Německa a dalších. Rozsáhlá sbírka je umístěna v prostorách zrekonstruovaného zámečku, o němž první histo-

Strašidelný zámek Draxmoor Čekají na Vás tři rozsáhlá patra se strašidelně-fantastickou expozicí, 3D kino, strašidelný výtah a zcela nové zámecké nádvoří s pohádkovými domečky na kuřích nožkách, soškami pohádkových postaviček a skákacím hradem.

Letní sezona

15. 7. 22. 7. 29. 7. 5. 8. 12. 8. 19. 8. 26. 8. 3. 9.

Muzeum autíček Příseka 18, 588 32 BRTNICE Tel.: +420 565 556 845 Erecepce@muzeumauticek.cz www.muzeumauticek.cz GPS 49°20‘20.3“N 15°38‘48.3“E

Velký den koní Americký den Létohrátky se zvířátky Velká ohňová show Rodeo show Hudební rodinný festival Rodinný den s HARIBO Derniéra aneb to nejlepší nakonec

Vyhlídková věž kostela sv. Mikuláše Dominantou na náměstí ve Velkém Meziříčí je věž kostela sv. Mikuláše s výškou 64 metrů. Je na ní umístěno šest zvonů, které pochází většinou z let 1969 – 1970. Nejstarší e šestice zvonů, Umíráček, pochází z roku 1706. Kromě zvonů, nesmíme zapomenout i na věžní hodiny, které jsou připomínány již v 16. století. S průměrem

Velkomeziříčské kulturní léto začalo Kulturní akce na Náměstí ve Velkém Meziříčí zpříjemní prázdninové posezení nejenom místním obyvatelům, ale i všem návštěvníkům města. Představí se zde různorodá škála hudebních skupin a divadelních spolků. Kulturní léto probíhá od 25. června 2017 do 31. srpna 2017 Letos již šestý ročník zahájila v neděli 25. června tradičně místní Základní umělecká škola. Na programu nebudou chybět další akce, jako jsou například koncerty Mistříňanky, Veseláků, country sk. Stetson, folk se Stráníky, Th!is s Vojtem Kotkou, Impro band a jejich nejznámější muzikály, rocková sk. Všichni svatí a mnoho dalších. Promítání filmů pod širým nebem přiveze Kinematograf bratří Čadíků.

KONTAKT

KONTAKT

Každý den (mimo pondělí) vás v letní sezoně čeká nabitý program, spousta atrakcí a mimořádné sobotní akce.

Šikland - Šiklův mlýn Zvole 49, 592 56 Zvole nad Pernštejnem GPS: 49°28‘28.33“ N, 16°9‘58.3“ E Strašidelný zámek Draxmoor Dolní Rožínka GPS:49°47‘48.09“ N, 16°20‘81.14“ E Email: info@sikland.cz Tel.: +420 602 750 130 www.sikland.cz

4,2 m mají tyto hodiny největší prosvětlený ciferník ve střední Evropě. Ve vnitřních patrech věže je instalována výstava historických fotografií „Město Velké Meziříčí“, 3D model města, byt věžníka či chlívek s kozou. Po vyjití 153 schodů na ochoz věže se Vám otevře nádherný pohled na celé město z ptačí perspektivy. Otevírací doba: Věž kostela bývá pro turisty každoročně přístupná od 1. 6. do 31. 8., a to: Po - So 9.00 - 18.00, Ne 12.00 - 18.00 hod.

Zpřístupněný sál s freskovou výzdobou

Těšit se můžete na velmi oblíbenou Zábavu pod lipami s kapelami Renovace rock a Accord, která zahraje přímo na náměstí. Pro děti je připraven Pohádkový večer, kde se odehrají dvě divadelní pohádky pro děti: Princezna a kouzelná větvička, Švec Matěj a zakletý mlýn. Program Velkomeziříčského kulturního léta, který se stále doplňuje, naleznete na www. velkemezirici.cz Přijeďte k nám, vždy jste srdečně vítáni!

23

Muzeum Velké Meziříčí zpřístupnilo veřejnosti sál s freskovou výzdobou. Nejstarší část představuje rytířský souboj a je datována kolem roku 1300. Otevřeno: denně kromě pondělí od 9 do 17 hodin http://www.muzeumvm.cz/index.php

Historické slavnosti neděle 3. září 2017 - Historické slavnosti města Velkého Meziříčí - téma: 1. Republika

Letní noviny TIM


Â

SPORTOVNÍ PUTOVÁNÍ ZA ZÁBAVOU A POZNÁNÍM

Lipensko splní vaše sny Výjimečné, nevšední zážitky nabízí pro rodiny s dětmi v letošní sezóně nejnavštěvovanější region na jihu Čech Lipensko. Mezi bohatou nabídkou sportů, služeb a odpočinku jsou stále oblíbenější kola na elektrický pohon. Každý, kdo zavítá na Lipno, určitě nevynechá ani výlet do okolních lesů, vyzkouší řadu novinek a adrenalinových zážitků.

možné pozorovat západ slunce. Každé prázdninové úterý je stezka otevřená do 23 hodin. Lipno je připraveno pro návštěvníky celoročně. Na jaře využijete Jezerní cyklostezku, bike park, floutrail, Hopsárium nebo Aquaworld a zaplňuje se pomalu největší kemp u lipenské přehrady Kemp Modřín. Mezi nejnavštěvovanější atrakce patří Lanový park Lipno. Nabízí celou řadu překážek na adrenalinové trase pro děti i rodiče. V letošním létě se chystá celá řada akcí.

ké republice. Za jasného počasí jsou ze stezky vidět i vrcholky Alp a v každém ročním období nabízí malebný pohled na okolní přírodu i Lipno nad Vltavou. Návštěvníci si oblíbili na stezce adrenalinové zastávky a pro ty zvídavější jsou na 675 metrů dlouhé trase adrenalinové naučné zastávky s informačními tabulemi o fauně a floře. Stezka je bezbariérová, vhodná pro vozíčkáře a maminky s kočárky. Ani v noci stezka nespí, kdy je nasvícená mnoha barvami a je z ní

Rodinná dovolená na Lipně aktivně

= to je Landal Marina Lipno

KONTAKT

Letošní novinkou je nová Floutrejlová trasa, určená pro celou rodinu. Lesem vedená cyklotrasa dlouhá 5 km byla speciálně navržena pro bezpečnou jízdu na MTB kole. Sjezd z kopce zvládnou i malé děti. Trasa vede plynule, nenáročným terénem, dětem zajišťující nový zážitek z jízdy na kole. Na nový a větší Bikepark Lipno se mohou těšit zdatnější jezdci, na které čekají klopené zatáčky, terénní vlny, lavice a další nové prvky. Čeká na Vás modrá trať dlouhá 1,8 km a červená trať dlouhá 1,2 km s převýšením 180 m. Pohodlnou přepravu kol vám zajišťuje čtyřsedačková lanovka Promenádní. Můžete přijet bez vybavení a vše si zapůjčit v místní půjčovně. Bikepark je vhodný pro dětí od 8 let. V nabídce najdete i speciální kurzy s instruktorem. Zábavou pro celou rodinu je v Lipně nad Vltavou projížďka na elektrokolech. Ty jsou k zapůjčení a vyrážejí na nich třígenerační rodiny na výlety po Lipensku. Jsou ideální pro všechny věkové kategorie, kteří si chtějí užít náročnější terén a šetřit síly. S elektrokolem se můžete vydat i do vzdálenějších míst na výlet například do Vyššího Brodu nebo

Frýdavy nebo na nejvýše položenou zříceninu v Čechách, Vítkův Hrádek. Pro případ, že byste si váš výlet prodloužili a baterie se vám vybila, můžete zapůjčená kola dobít i například v hotelu Fontána v Hrdoňově nebo hotelu Relax v Dolní Vltavici. Dobíjecí stanci najdete i u Stezky korunami stromů, která patří mezi největší místní atrakce, když ji navštívilo už přes milión návštěvníků. Čeká vás nezapomenutelný pohled ze stezky spojený s adrenalinovým zážitkem při sjezdu na jednom z nejdelších suchých tobogánů v Čes-

Landal Marina Lipno nabízí nejpestřejší nabídku ubytování na Lipně a v jeho okolí. Celý areál je speciálně vybaven právě pro pobyty rodin s dětmi. 306 našich nově zrekonstruovaných apartmánů na Lipně stojí přímo na břehu lipenského jezera. Můžete si vybrat od nejmenších apartmánů pro dvě osoby, ve kterých najdete potřebné soukromí, až po velice prostorné apartmány s možností pohodlného ubytování až pro 10 osob, které nabízí možnost strávení dovolené s početnou skupinou přátel. Rozměry našich apartmánů jsou více než komfortní. Nejmenší apartmán disponuje 47 čtverečními metry a největší apartmán nabízí dokonce 132 m2.

Málokteré místo nabízí tak pestré volnočasové vyžití po celý rok, jako okolí Lipenské přehrady. Málokterý rekreační areál na Lipně nabízí tak širokou nabídku aktivit pro rodiny s dětmi, jako Landal Marina Lipno, a to bez ohledu na počasí, které vás na dovolené může zastihnout. Hledáte nejlepší místo pro vaši rodinnou dovolenou? Vyzkoušejte ubytování na Lipně v rekreačním parku Landal Marina Lipno. Dovolená na Lipně znamená nejen rekreaci za výbornou cenu, ale navíc i mnoho krásných zážitků z atraktivního okolí. In-line bruslení, Lipenské cyklostezky, Stezka korunami stromů, Království lesa, nově zrekonstruovaná celoroční bobová dráha, lanový park Lipno, půjčovna plachetnic, zcela nový Flow trail pro rodiny s dětmi a další široké možnosti sportovního vyžití, které naleznete jen pár kroků od našeho areálu.

Letní noviny TIM

www.lipno.info.cz www.lipensko.cz

ven nabitý program tvoření, diskoték a dokonce i promítání ve vlastním kině. Vstup do Bollo klubu je po celý pobyt zdarma! Nejžhavější novinkou pro letošní rok je zábavný přírodní park pro děti i dospělé pod názvem Království Lesa, kde zažijete celý den plný zábavy díky desítkám akčních atrakcí a prolézaček.

Pro hosty Landal Marina Lipno máme připraveno vstupné až s 20% slevou pro každou osobu.

Pro děti je vždy zábava na prvním místě Součástí areálu je také AquaWorld se skluzavkami a protiproudem, několik bezpečných a moderně vybavených dětských hřišť, vzduchová trampolína i velice oblíbený minigolf. Děti se nejvíce těší na animace a soutěže v dětském klubu medvěda Bollo, který má připra-

24

Podívejte se na všechny aktivity na Lipně, které jsou zaměřené pro rodiny s dětmi a zarezervujte si pobyt na Lipně ještě dnes. Letní video prohlídka Landal Mariny Lipno a jeho okolí.

www.marina-lipno.cz


Â

SPORTOVNÍ PUTOVÁNÍ ZA ZÁBAVOU A POZNÁNÍM

S létajícím diskem v Jindřichově Hradci Přímo v centru Jindřichova Hradce si mohou nejen obyvatelé města, ale i jeho návštěvníci, zpříjemnit volný čas moderní hrou discgolf. V letošním roce se discgolfové hřiště rozšířilo o devět nových košů na současných osmnáct, a to směrem ke kostelu sv. Jakuba. Nový prostor navázal na současné hřiště v Mertových sadech mezi řekou Nežárkou a Bratrskou ulicí. Současně došlo také k pročištění málo udržované části parku. Bližší informace ke hře, disky pro hru k prodeji i k zapůjčení vám budou poskytnuty v informačním středisku v Panské ulici.

KONTAKT

Cílem hry je podobně jako v golfu dokončit jamku co nejmenším počtem úderů – tedy hodů. Diskem se naučíte házet za pár minut a nezáleží na věku ani fyzické zdatnosti – stačí jen dobrá nálada a chuť hrát. Jako rekreační sport v sobě discgolf spojuje pobyt v přírodě s fyzickou i psychickou aktivitou, a pomáhá tak k udržení dobré tělesné kondice i k odreagování se od starostí všedních dnů. Tato poutavá hra láká svou jednoduchostí a zábavou současně. Výhodou jsou jasná pravidla a herní prostředí. Je to ideální sportovní aktivita pro celou rodinu. Stačí jen dobrá nálada a chuť hrát.

INFORMAČNÍ STŘEDISKO MĚSTO JINDŘICHŮV HRADEC Panská 136/I, 377 01 Jindřichův Hradec Tel. +420 384 363 546 E-mail: info@jh.cz www.infocentrum.jh.cz

Třeboň voní čokoládou a marcipánem Čokomuzeum v Táboře, které je vyhlášené nejen originální výrobou čokolády, tvořivými dílnami, kde si můžete cukrářské uměni sami vyzkoušet a spoustou zajímavých akcí pro děti i rodiče, otevřelo novou pobočku v Třeboni. •Třeboňské legendy a pověsti v marcipánových miniaturách •Čokolaterie s širokým výběrem čokolád z celého světa •Kavárna s poctivými zákusky •Marcipánová dílnička •Pojďte mlsat, relaxovat, tvořit a ještě se něco dozvědět… •Přímo v srdci města •Skvělý tip pro školní výlety všech věkových kategorií. Pro školy průvodce zdarma.

KONTAKT

•Otevřeno denně po celý rok

25

Masarykovo náměstí 103, Třeboň www.trebonvmarcipanu.cz

Letní noviny TIM


Â

SPORTOVNÍ PUTOVÁNÍ ZA ZÁBAVOU A POZNÁNÍM

Opava zažije léto plné zábavy Opavské léto zábavy je nový název pro Opavské kulturní léto, které letos zaznamená hned několik změn. Z Dolního náměstí se dění přesune do nejrůznějších koutů města. Po loňském úspěchu se budou opakovat také akce Ptačák (15. 7.) a Koupák (26. 8.). Na koupališti bude opět od rána až do noci připravena spousta zábavných letních aktivit pro děti na souši i ve vodě, chybět nebude herní zóna, divadlo pro děti, fotokoutek malé mořské víly, gymnastická vystoupení, hry a samozřejmě ani koncerty. Vystoupí kapely Lake Malawi, Fast Food Orchestra nebo Circus Problem a další. Akce Ptačák bude pak v letošním roce laděna v duchu piknik party, děti si budou moci vyrobit ptáčky a jiné ozdoby ve tvořivých dílnách, zúčastnit se zábavných her a aktivit, chybět nebude ani pouliční divadlo Pejsek a kočička. K poslechu zahraje v hudebním altánku swingový orchestr nebo stylový Stanley´s Dixie Street Band v dobových kostýmech „à la 20. léta“, v závěru večera pak proběhne také fireshow. Ptačí vrch ožije také každou červencovou i srpnovou neděli akcí Bird-hill-chill, kdy v altánku k poslechu zahrají DJové v režii Baru Myslivna Opava. I v letošním roce se opět uskuteční filmové retro projekce na Ptačím vrchu. Promítat se bude každý srpnový čtvrtek, například Balada pro banditu, Světla velkoměst nebo klasika pro děti i dospělé – Ať žijí duchové atd. Uskuteční se také tradiční akce na Dolním náměstí, 17. 8. to bude Atletický cirkus (sportovní exhibice ve skoku o tyči a bench pressu) a 19. 8. Pony Express (předání pošty doručované v koňském sedle a koncert kapely Tarantule). Novinkou pro letošek bude také akce Za pejskem a kočičkou, která proběhne 29. 7. v režii Divadla Gafa v Městském útulku pro psy u příležitosti 20. výročí jeho založení. Pro děti bude připraveno zábavné odpoledne se soutěžemi či divadlem. Více informací naleznete také na www.facebook. com/mestoopava

Letní noviny TIM

26


Â

SPORTOVNÍ PUTOVÁNÍ ZA ZÁBAVOU A POZNÁNÍM

Labodílny: Africké dobrodružství

Výstava Hlavolamy

Prázdninová dílna každý den V létě s námi můžete procestovat Afriku. Uvidíte například, jak se z popela zrodí egyptští faraonovi hadi nebo jak vypadá bažina v deltě řeky Okavanga. Chcete si vyrobit vlastní vybuchující sopku nebo rybičku z obyčejného kolíčku na prádlo? To vše můžete zažít a vyzkoušet celé léto v prázdninových labodílnách. Vhodné pro rodiny s malými dětmi.

do 3. září Vstupte do herny s hlavolamy z celého světa. Najdete tu známé kousky, jako je ježek v kleci nebo proslulá Rubikova kostka, ale i opravdové rarity v podobě hlavolamů kumiki z Japonska. Těšit se také můžete na ukázku tajných skříněk a kolekci nemožných předmětů. Úkolem takového hlavolamu není ho vyřešit, ale najít cestu, jak byl vyroben. Co myslíte? Zjistíte, jak prošel dřevěný šíp skrz skleněnou láhev, aniž by ji porušil? Přijďte objevit svůj skrytý talent. Kdo hlavolam vyřeší nejrychleji? Můžete soutěžit se spolužáky nebo porovnat své schopnosti s rodinnými příslušníky.

Obecně o VIDA! Nejdřív rozpoutat tornádo a ustát zemětřesení, pak se projet na kole po laně několik metrů nad zemí, zahalit město do husté mlhy a nakonec zmrazit vlastní stín. Neuvěřitelné? Ne, to všechno můžete během jediného dne zažít v brněnském zábavním vědeckém parku VIDA! Čeká vás tu více než 170 exponátů.

Akce ve VIDA! o prázdninách VIDA! Letní kluziště od 1. července do 30. srpna Zábavní vědecký park VIDA! připravil na letní prázdniny další jedinečný zážitek - zimní radovánky na ledu bez ledu. VIDA! kluziště ze speciálního umělého materiálu, který nepotřebuje vodu ani elektřinu, je se svou rozlohou 190 m2 největší v ČR! Přijďte si celá rodiny zabruslit v ceně vstupenky do expozice. Užijte si pokusy, nebo se běžte klouzat! Brusle si můžete i na místě vypůjčit.

Stezka Viléma z Pernštejna

Putování s rodinou po Pardubicku Výlet s dětmi po Pardubicku můžete spojit s putováním za legendami Pardubic, navštívit místa, kde bydlí Arabela nebo čaruje Rumburak nebo si osedlat koně. Vyzkoušejte různé sportovní aktivity, zatančete si nebo se vydejte po stezkách v Pardubicích. Vilém z Pernštejna Vilém z Pernštejna, zvaný Moudrý, se narodil v roce 1435 na Moravě na hradě Pernštejn jako vnuk Viléma staršího z Pernštejna a zemřel 8. dubna 1521 v Pardubicích. Jeho panství proslulo pokrokovým hospodářstvím a zakládáním rybníků. V roce 1491 zakoupil panství Pardubice. Přeměnil ho v dobře fungující velkostatek a za své sídelní město si zvolil Pardubice, kde v té době náročně rekonstruoval pardubický zámek. Po požáru v roce 1507 dal vystavět nově celé město. Zasloužil se tak o největší rozkvět města v období středověku.

Příjemně se projít a zároveň načerpat nové znalosti je nyní v Pardubicích možné prostřednictvím Stezky Viléma z Pernštejna. Celková délka tohoto okruhu s deseti zastávkami a informačními tabulemi je dlouhá 2,5 km a urazit se dá za jednu hodinu, takže ho bez problémů absolvují starší návštěvníci města i rodiče s malými dětmi. A pokud by přece jen nožičky bolely, příjemných míst k posezení i občerstvení je po cestě dost a dost, například v Tyršových sadech, na Pernštýnském náměstí či náměstí Republiky. To jsou jen některá z míst, o kterých se můžete dozvědět různé zajímavosti, a poznat tak centrum Pardubic. Další informační tabule najdete například na renesančním pardubickém zámku, dominantě města Zelené bráně, či Automatických mlýnech. Průchod stezkou je bez bariér, takže je otevřena i osobám s tělesným postižením nebo rodinám s kočárky, a jednotlivé tabule jsou doplněny základními informacemi v braillově písmu.

Všechny informační tabule na stezce jsou vybaveny základními informacemi v braillově písmu (číslo/název zastávky). Další informace o bezbariérových Pardubicích najdete na internetových stránkách www.bezbarier.ipardubice.cz a www.pardubice.eu.

Pardubice v pohybu

Statutární město Pardubice

© 2010 Vydalo regionální infocentrum Pardubice Region Tourism za finanční podpory Statutárního města Pardubice

Věděli jste, že na hradě Kunětická hora se natáčel slavný seriál Arabela? Vydejte se po stopách Mekotovi, Jekotovi nebo škodolibému čaroději Rumburakovi. Vychutnejte si romantickou atmosféru jedinečného hradu na Kunětické hoře. Nedaleko hradu můžete narazit na Perníkovou chaloupku se zlou Ježibabou, která láká okolojdoucí děti na tradiční pardubický perníček. Zážitkové okruhy a další zajímavosti prostě musíte vyzkoušet. www.hrad-kunetickahora.cz

Navštivte PARDUBICE

V Pardubicích si užijete vodu, sportovní zážitky a třeba i jízdu na kole. Dětem udělá radost návštěva Lanového centra Pardubice nebo adrenalinový lanový park pro děti tzv. Lanáček, kde si děti

Vycházkový okruh ”Stezka Viléma z Pernštejna”

27

Léto plné hudby Přijďte si 15.července na pardubický LétoFest zazpívat a zatančit. Na festivalu vystoupí legendární skupiny Wanastowi vjecy, Čechomor nebo Ewa Farna.

Z tobogánu do vln Aquacentrum Pardubice je tím správným místem, kde si za pěkného počasí užít tobogánů, skluzavek, vodopádu, divokou řeku nebo horolezeckou stěnu. Největší vodní park ve Východních Čechách je plný vodních atrakcí, dobrého občerstvení v příjemném prostředí s wellness centrem, fitness nebo plaveckou školou. To vše najdete na jednom místě pod jednou střechou. www.aquapce.cz

KONTAKT

Naučná stezka vznikla v roce 2012 k příležitosti 70. výročí druhého stanného práva, které vyhlásili němečtí okupanti na území protektorátu Čechy a Morava. Cesta představuje návštěvníkům několik míst spojených s činností Silver A v Pardubicích a osudy hlavních aktérů, viz průvodce. Seznamte se s tragickými osudy místních obyvatel ještě o něco více. Přiblíží vám je stezka Pardubicemi po stopách Silver A. Poslední cesta Alfréda Bartoše. V Turistickém informačním centru na náměstí Republiky jsou k zapůjčení zvukové průvodce obsahující unikátní výpovědi účastníků heydrichiády z výslechových protokolů.

Průchod stezkou je bez bariér. Stezka vede historickým jádrem města, kde většinu povrchu tvoří dláždění. Pohyb handicapovaných osob a kolečkových zařízení po komunikacích určených pro chodce je umožněn s ohledem na tuto skutečnost. Pohyb uvnitř budov na trase je umožněn bez bariér s výjimkou Východočeské galerie na zámku 5 (zpřístupněno je pouze přízemí), kostela sv. Bartoloměje 7 , kostela Zvěstování Panny Marie 9 a Domu U Jonáše 10 . Východočeské muzeum na zámku 5 je vybaveno výtahem, schodišťovou plošinou, schodolezem a bezbariérovým WC.

www.ipardubice.cz

Od Arabely až po Ježibabu

Dobrodružná cesta po stopách SILVER A

Pardubice bez bariér

www.pardubice.eu www.visitpardubice.com

vyzkoušejí svou obratnost. Po sportovním výkonu na děti čeká příjemné zchlazení na nedalekém koupališti Cihelna, kde je kromě bazénu i řada atrakcí, občerstvení a zóna pro odpočinek. www.lanocentrum-pardubice.cz Multifunkční park pro celou rodinu láká k relaxaci a zábavě o prázdninách. V srpnu zde zažijete 9 dní plných sportu v parku Na Špici na soutoku dvou řek, kdy se koná akce Sportovní park Pardubice. www.naspici.eu

Turistické informační centrum Pardubice nám. Republiky 1 530 02 Pardubice GSM: +420 775 068 390, tel.: 466 768 390 E-mail: region@ipardubice.cz www.ipardubice.cz

Letní noviny TIM


Â

SPORTOVNÍ PUTOVÁNÍ ZA ZÁBAVOU A POZNÁNÍM

krásná představení hned vedle areálu. Ke vstupence do akvaparku tak lidé získají i vstupenku na 45minutové představení Cirkusu Jo-Joo a vstup do cirkusové ZOO. Cirkus bude také otevřený pro všechny zájemce, takže jej mohou navštívit turisté, kteří budou kolem třeba jen projíždět.

Koupání ozvláštní vědecké pokusy a pozorování Slunce Po celé léto akvapark plánuje i další akce, které budou bavit děti i rodiče. Aktivní program chystá společně se zábavním vědeckým centrem VIDA a s Hvězdárnou a Planetáriem Brno. V sobotu 29. července pak akvapark oslaví čtyři roky svého fungování. Chystá velkolepou oslavu s doprovodným programem, který bude moderovat Michal Kavalčík. Během srpna proběhne v akvaparku Souboj národů, kdy mezi sebou budou v netradičních disciplínách soutěžit sportovci i kuchaři. Závěr sezóny pak bude opět patřit dětem. Pro ně si na první zářijovou sobotu připravili zajímavý program zástupci hasičských jednotek a policie. Návštěvníci, kteří by se na jižní Moravě chtěli zdržet déle, se mohou ubytovat v hotelu Aqualand Inn, který se nachází pár kroků od akvaparku. Vstupenky do Aqualandu Moravia můžete nakupovat na e-shopu www.koupejse.cz.

Aqualand Moravia Aqualand Moravia připravil speciální letní program pro rodiny s dětmi. K vodním radovánkám na vyhlášených atrakcích pozval i národní Cirkus Jo-Joo. Jihomoravský Aqualand Moravia odstartoval čtvrtou letní sezónu. Milovníci vodních atrakcí se mohou těšit na 24 tobogánů a 12 bazénů s výhledem na Pálavu. S letní sezónou se otevírají i venkovní obří tobogány Abyss a Boomerango, které nenajdete nikde jinde v celé České republice. Návštěvníci se mohou osvěžit ve dvou vodních barech, užít si venkovní masáž, či se zrelaxovat ve Forum Romanum Wellness. Kromě vodních atrakcí však návštěvníky čeká řada novinek, které potěší celou rodinu.

Léto 2017: ke vstupence do akvaparku vstupné do cirkusu zdarma od 1. 7. 2017. Velkým překvapením největšího a nejmodernějšího akvaparku je v letošní sezóně Cirkuso-

vé léto, které může na vlastní kůži prožít každý návštěvník. Aqualand Moravia pozval národní Cirkus Jo-Joo, který pro návštěvníky chystá

V době letních prázdnin mohou děti i dospělí využít nabídky animačních programů.

Naše tipy na Vaše výlety CHKO Moravský kras – nejvýznamnější krasová oblast ve střední Evropě. Na celém území je známo více než 1100 jeskyní, z nichž pět je přístupných veřejnosti. Punkevní jeskyně – s možností plavby na podzemní říčce Punkvě spojené s prohlídkou dna propasti Macocha.

- místo pro skvělé zážitky - sportovní areál pro děti i dospělé - krásná příroda pro odpočinek Máte rádi přírodu? Trávíte své volné chvíle aktivně nebo relaxací v klidném prostředí? Tak to jste v Olšovci správně. Kemp leží u městyse Jedovnice, 11 km od města Blansko, 25 km od Brna. Okolní lesy tvoří vstupní bránu do Moravského krasu. Propast Macocha a veřejnosti přístupné jeskyně jsou vzdáleny pouhých 6 km. Vzhledem k zeměpisné poloze a neobyčejné štědrosti přírody jsou Jedovnice významným střediskem rekreace, turistiky, různých sportovních aktivit a vodních sportů. Jsou zde ideální podmínky pro cykloturistiku, v nejbližším okolí vede množství

značených cyklotras a cyklostezek. Od 1.7. do 31.8. je na rybníku Olšovec možné sportovně rybařit, povolenky lze zakoupit na recepci kempu. Kemp Olšovec má rozlohu 4 ha a nabízí hostům různé ubytovací možnosti: bungalovy, zděné a dřevěné chatky, táborové chatky, pokoje ve zděné budově, ale také místa pro karavany (včetně přípojek) a prostory pro stanování (1000 míst). V celém areálu je pokrytí wi–fi.

Balcarka – jeskyně s bohatou a barevnou krápníkovou výzdobou. Sloupsko–šošůvské jeskyně – mj. s trasou vhodnou také pro osoby tělesně handicapované. Jeskyně Výpustek u Křtin – zpřístupněná veřejnosti teprve nedávno. Jedovnice – kostel sv. Petra a Pavla s moderním interiérem ze 70. let 20. století Rudice – Rudické propadání Jedovnického potoka do podzemí; větrný mlýn Křtiny – poutní místo, kostel P. Marie – známé barokní dílo J.B. Santini–Aichela Vyškov – Dinopark, aquapark Boskovice – hrad, zámek, synagoga, židovské město, westernové městečko Rájec-Jestřebí a Lysice – zámky

Zajímavé plánované akce v kempu Olšovec 2.–9. 7. 22.–23. 7. 19.–20. 8. 1.–3. 9. 8.–10. 9.

Sportovní aktivity: minigolf; koupání v přírodním rybníku; sportovní hřiště (plážový volejbal, nohejbal, ruské kuželky, pétanque); dětské hřiště; dětský bazének; půjčovna šlapadel; vodní lyžování (wakeboarding); stezky pro horská kola, tzv. Singletrail; tenisové kurty (v Jedovnicích), rybaření aj.

Letní noviny TIM

Provozní hodiny recepce: Července-srpen: 6.00-22.00 Září: 8.00-18.00

Blansko – aquapark, zámek

15.–17. 9. 13.–15. 10. 28.–29. 10.

28

SDK 2017 Drači Lodě Akce Dacia club Závody vodních motorových člunů Setkání chovatelů švýcarských psů Sraz majitelů vozidel LADA Setkání Klubu přátel Chodského psa Tradiční výlov rybníku Olšovec

Další měsíce dle domluvy a zájmu o ubytování Ubytování je možné pouze v provozních hodinách. Mimo letní sezónu v případě zájmu o ubytování kontaktujte recepci den před příjezdem (telefonicky nebo mailem). REZERVACE, VOLNÉ UBYTOVACÍ KAPACITY, INFORMACE: Recepce: +420 725 896 488 e-mail: rezervace@olsovec.cz PRO SKUPINOVÉ OBJEDNÁVKY: Kancelář: +420 724 783 881 e-mail: kemp@olsovec.cz

KONTAKT

Kemp Olšovec Jedovnice kemp v Moravském krasu

Kateřinská jeskyně – známá unikátními hůlkovými stalagmity.

Kemp OLŠOVEC Jedovnice, ulice Kopeček www.olsovec.cz GPS: 49° 19‘ 58“N 16° 45‘ 46“E


Â

SPORTOVNÍ PUTOVÁNÍ ZA ZÁBAVOU A POZNÁNÍM

hýčkat, zařádit si s dětmi v krytém bazénu s vodními atrakcemi, naložit se do whirlpoolu se slanou a příjemně teplou vodou, anebo navštívit saunový svět. Za vyzkoušení rozhodně stojí některá z bohaté nabídky evropských i exotických masáží a obličejových ošetření. Zkušení terapeuti z celého světa a voňavé olejíčky pečující o vaši pokožku dokonale uvolní vaši mysl a tělo. Mezi mimořádné zážitky patří rituály Pure Fiji, třeba masáž studenými a horkými lasturami, cukrový peeling nebo masáže čistým kokosem. Na závěr si pak dopřejte relaxaci na odpočinkové terase s krásnou vyhlídkou.

Krajová kuchyně Restaurace Spa hotelu Lanterna nabízí moderní krajovou kuchyni v podání zkušeného týmu šéfkuchaře Pavla Václavíka, v níž nechybí regionální speciality a suroviny od místních producentů, ale také například rozšířená nabídka snídaní o superpotraviny a smoothies. Pro gurmány je v hotelu otevřena zážitková restaurace Vyhlídka, která nabízí večerní romantické posezení u šestichodových menu snoubených s vyhlášenými víny! Novinkou je možnost objednat si menu kompletně ve vegetariánské verzi, což je u nás naprostou výjimkou. Na dosah hotelu máte i spoustu dalších příležitostí pro trávení volného času s rodinou. Vyzkoušejte Kulíškovu naučnou stezku v údolí Dynčák u hotelu Horal. Naučná stezka

Dovolená pro rodiny na Valašsku! Plánujete dovolenou s rodinou a chcete si dopřát dostatek pohody a relaxace? Ve Velkých Karlovicích na Valašsku si přijdou na své všichni. Užijte si letní dovolenou v Beskydech, s ubytováním dětí zdarma, wellness bazény a spoustou příležitostí pro relaxaci i aktivní zábavu! Malebná krajina a valašská obec Velké Karlovice u hranice se Slovenskem je místem, kde zapomenete na civilizaci a naučíte se naplno prožívat každý okamžik, na každém kroku tady na vás čekají zážitky. Základnou pro váš pobyt se může stát vyhlášený hotel Spa hotel Lanterna, hotel Horal nebo Galík. Po příjezdu stačí jen obléknout župan, který už na vás čeká na pokoji, svézt se výtahem do přízemí a rázem se ocitnete ve světě relaxace, který je pro vás otevřen každý den od časného rána až do deseti do večera. Můžete se nechat

je délkou i profilem ideální pro rodinný výlet s dětmi. Měří zhruba 2,5 km a má 11 zastavení. Díky možnosti četných zastávek a malému převýšení ji zvládnou i malí výletníci a rodiče s kočárky. Atraktivní a zábavnou formou přibližuje zajímavosti přírody CHKO Beskydy. Spoustu zábavy pod širým nebem nabízí dětský zábavní park Razulák. Zábavní park je zasvěcen karlovským strašidýlkům v čele s Razulákem. Místní strašidýlka jsou milá a hodná, ráda se přátelí s dětmi i dospělými. Park je vhodný pro děti od 3 let. Doprovod dětí nevyužívající atrakce má vstup zdarma. S celodenní vstupenkou je možné se do parku během dne vracet. Některé služby v parku jsou zpoplatněny (tubing, animační programy). V parku je zajištěn dozor. K občerstvení můžete využít Gril srub Razula s venkovní terasou s posezením.

Tipy na výlet na Valašsku: Na procházky i na kolo: Okolí hotelu je protkáno trasami pro cyklistické výlety i procházky. Nevynechejte rozhlednu Miloňová, jež leží dva dva kilometry nad hotelem. Vyrazit k ní můžete třeba po jedinečné Fotostezce Valachy. Pro sportovce: V blízkosti hotelu je pro vás připravena půjčovna segwayů, elektrokol a koloběžek, fitness centrum, tenisový kurt nebo třeba adrenalinový bike park, horské středisko Pustevny nebo skanzen v Rožnově pod Radhoštěm. Pro milovníky kultury: 25. až 31. srpna se na louce pod Spa hotelem Lanterna, v cirkusovém šapitó, bude konat nový festival Týden kultury na Valašsku.

www.valachy.cz

Dětský ráj v hotelu Pohoda Lázeňské město Luhačovice láká v letních měsících na překrásnou přírodu, romantickou kolonádu, minerální prameny, Jurkovičovu architekturu a koupání na přehradě. je pro vás připraveno rychlé občerstvení nebo osvěžující zmrzlina. Velké hřiště zaujme děti svou rozmanitostí hracích prvků a rodiče bezpečností. Pečlivě vybírané sestavy obsahují skluzavky, kolotoče, průlezky zabudované přímo do terénu, pískoviště pro nejmenší, houpačky nebo moderní houpadla na pružině, lanová dětská dráha a horolezecké prvky. V případě přeháňky nebo nečekané změny počasí se můžete schovat v prostorách osvěžovny, která nabízí pod střechou útulný dětský koutek s kuchyňkou a množstvím pohádek. Užít si na hřišti celý den mohou i rodiny, které nejsou ubytované v hotelu Pohoda, hřiště slouží pro veřejnost a má svůj návštěvní řád. Neváhejte a přijeďte do Luhačovic!

KONTAKT

Letní osvěžení v kombinaci s minerálními prameny a jejich ochutnávkou patří neodmyslitelně ke každé návštěvě Luhačovic. Lázeňská kolonáda je centrem kulturního i společenského života města, dovede vás k nejznámějšímu pramenu Vincentka. Vincentku najdete třeba v zubní pastě, ochutnat jí můžete jak studenou nebo ohřívanou, používá se k pitné léčbě, inhalacím a dokonce Vám z ní připraví i míchaný nápoj. Dalším známé prameny jsou Aloiska – podle hraběnky Aloisie Serényiové a Ottovka podle hraběte Otty Serényiho. S nejvýraznější chuťí je pramen MuDr. Františka Štastného, který slouží k pitné léčbě. Pohodové místo k ubytování v klidné lokalitě najdete v městské části Luhačovice – Pozlovice. Moderní rodinný wellness hotel Pohoda nabízí svým hostům komfortní ubytování, moderní gastronomii, relaxační a wellness služby, lázeňské procedury a nově vybudované rozsáhlé dětské hřiště „Dětský ráj“ s mnoha atrakcemi, odpočinkovou a občerstvovací zónou přímo u hřiště. Rodiče i prarodiče zde mohou posedět u šálku lahodné kávy, osvěžit se chladným nápojem nebo ochutnat víno z místního regionu. Současně mají přehled o aktivitách svých dětí, protože hřiště je oplocené a z občerstvovací a odpočinkové terasy je vidět na všechny atrakce. Pokud vám vyhládne,

29

HOTEL POHODA Antonína Václavíka 203 763 26 Luhačovice - Pozlovice Tel.: +420 – 577 100 811 Fax: +420 – 577 100 813 E-mail: recepce@pohoda-luhacovice.cz www.pohoda-luhacovice.cz

Letní noviny TIM


Â

SPORTOVNÍ PUTOVÁNÍ ZA ZÁBAVOU A POZNÁNÍM

Zažili jste trochu jiné hory? Tak vyrazte s dětmi do Beskyd! Plánujete rodinnou dovolenou s dětmi? Vydejte se do Beskyd! Právě pro ně budou tyto „velehory“ dokonalým zážitkem! průvodce a vy se věnujete dětem, fotografování a užíváte si „family tour“. Cyklističtí experti vás provedou jednoduchými cestami s malým stoupáním i nenáročnými sjezdy. A kde jsou pro vás připraveni? V letním parku na Bílé!

Nahlédněte do příbytků obyvatel beskydských stromů Vydejte se společně s dětmi prozkoumat koruny stromů! Nejatraktivnější část celé 3 km dlouhé naučné stezky Beskydské nebe v lokalitě Horečky u Frenštátu pod Radhoštěm vás zavede do příbytků místních obyvatel korun stromů. 85 metrů dlouhý vzdušný chodník je jedním z 8 zastavení, které vás provedou po zdejších tradicích, osobnostech, zazvoníte si na zvon ve Zvoničce Strážkyni Beskyd, napijete se z Mařenčiny studánky nebo se projdete po Bosém chodníčku.

Po medvědích tlapkách pod nejvyššími vrcholy Beskyd Když je třeba, vyleze medvěd i na strom. Běžně ale taky chodí raději po mírných stráních, než aby se vrhal do strmých kopců a kutálel se z prudkých srázů. Stezky po medvědích tlapkách proto vedou k těm nejhezčích místům Beskyd a přitom pohodově. Uvidíte peře-

Výlet s Lašským králem za královnou Beskyd je opravdovým zážitkem Lysá hora je nejvyšším vrcholem Moravskoslezských Beskyd. Ale jak na ně dostat ratolesti? To je otázka. Nejlepším způsobem bude zábava. Vydejte se na královnu Beskyd spolu s Lašským králem a jeho doprovodem! Výstup díky zastávkám a zábavě bude jednodušší a příjemnější. Cestou se naučíte písničku, kterou pak využijete při nečekaném překvapení! Tento netradiční výstup, který získal v letošním roce prestižní cenu cestovního ruchu v kategorii Nejlepší turistický produkt v Beskydech za rok 2016, je ideální pro školní a jiné dětské kolektivy. Objednávky přijímá Beskydské informační centrum Frýdek-Místek.

Největší dětský park na Moravě se vám nebude chtít opustit Právě zde si užijete den s dětmi ve velkém stylu, na Bílé je to prostě dětský ráj, odkud se jim večer nebude chtít ani odcházet. Tento park najdete ve skiareálu Bílá a je svým zaměřením a vybavením jedinečným na celé Moravě. Děti se vyřádí na tubingové dráze, trampolínách, skákacích hradech nebo kolotočích. Ty nejlepší hrady z písku vytvoří na obřím pískovišti, vyzkouší si život indiánů v indiánské vesnici, zahrají minigolf, zajezdí si na kolech a koloběžkách a vy jako rodiče si odpočinete v odpočinkové zóně. A pokud jim i to vše bude málo, mohou se vydat na pašeráckou stezku nebo navštívit oboru s divokou zvěří.

Do terénu na kolech s celou rodinou Zažijte si cyklovýlet s vašimi dětmi netradičně. Po celou trasu vás bude doprovázet cyklo-

Letní noviny TIM

30

je, vodopády, skály. Vychutnáte si výhledy. Poznáte legendy a tajemství těchto hor. A to vše tak, aby to zvládli malí i velcí. Pět regionálních značených stezek vás povede po značce medvídka okolím Čeladné, Malenovic a Ostravice, na kterých vám neuniknou ty nejkrásnější výhledy a pět maskotů jednotlivých tras – medvěd, jezevec, krkavec, liška a zajíc vám prozradí poučné informace z jejich života.

www.beskydyportal.cz


Â

SPORTOVNÍ PUTOVÁNÍ ZA ZÁBAVOU A POZNÁNÍM

/ÈWPELDzFÝFOÓ4MPäEÓMLZUBL KBLQBUDzÓ1P DzÈEDÓDIQBLQDzFǏUJ DPQPUDzFCVKFäÈEBOâGPUPHSBG OFä[NÈǏLOFTQPVÝǸ 1P[PSUDzJEÓMLZKTPVOBWÓD

'PUPHSBG

Poznávejte městské znaky Víte, které znaky měst jsme vám přidali do této tajenky? POKUD TUHLE HÁDANKU VYLUŠTÍTE A ALESPOŇ Z JEDNOHO MÍSTA NATOČÍTE KRÁTKÉ VIDEO S VAŠÍ RODINOU, ZAŘADÍME VÁS DO SLOSOVÁNÍ O VÍKENDOVÝ POBYT.

Zkuste to, šance je veliká.1.

  

.............................

 1ÓTNFOLPWâQSPQMFUFOFD 7ZOÈMF[VEOFTUPMJLQPQVMÈSOÓLBNFSZ QDzFEDIÈ[FMPKFEOPWFMNJ[BKÓNBWÏ QSPIMÈÝFOÓTQPKFOÏTFTWǔUFN[WÓDzBU1TBM TFSPL LEZäTFäFMF[OJǏOÓNBHOÈUB DIPWBUFMLPOÓ-FMBOE4UBOGPSEWTBEJM P äFWVSǏJUÏNTUBEJVLPǪTLÏIPLMVTV TFBOJKFEOB[FǏUZDzOPIPVOFEPUâLÈ[FNǔ "OHMJǏBO&BEXFBSE.VZCSJEHFTFSP[IPEM EPLÈ[BU äF4UBOGPSENÈQSBWEV4KFIP GJOBOǏOÓQPEQPSPV[BUÓNUPÞǏFMFN WZUWPDzJMTÏSJJTOÓNLǾOBNPLSâDI LPMØEJPWâDIEFTLÈDI LUFSÏUFOUPWâSPL QPUWSEJMZ1SÈDFOBEǾLB[VNVUSWBMB EMPVIâDIÝFTUMFU o LEZWZ UWPDzJMDzBEVGPUPHSBGJDLâDIQDzÓTUSPKǾ BOBGPUJMQDzFTUJTÓDTOÓNLǾ /ÈWPELDzFÝFOÓ7UFYUVOBKEJQDzFCâWBKÓDÓQÓTNFOB B[KJTUÓÝDPTFTLSâWÈ[BPUB[OÓLZVWFEFOÏWUFYUV ƲFÝFOÓTBNÏEPCSÏOÈQBEZEWBDFUUJTÓDEPMBSǾ

2.

.............................

3.

.............................

4.

.............................

5.

.............................

6.

.............................

31

Letní noviny TIM


Ă‚

SPORTOVNĂ? PUTOVĂ NĂ? ZA ZĂ BAVOU A POZNĂ NĂ?M NaĹĄĂ­ malĂ­ cestovatelĂŠ, o prĂĄzdninĂĄch se nepodaří poÄ?asĂ­ pokaĹždĂŠ na 1*. Pro tento případ jsme pro vĂĄs pĹ™ipravili malĂŠ luĹĄtÄ›nĂ­Ä?ko. Pokud se vĂĄm podaří vyluĹĄtit alespoĹˆ 5 kvĂ­zĹŻ pro bystrĂŠ hlavy, poĹĄlete nĂĄm je do redakce a my vylosujeme 3 vĂ˝herce. VyhrĂĄt mĹŻĹžete vstupenky do IQ parkĹŻ, zĂĄbavnĂ­ch a vodnĂ­ch svÄ›tĹŻ. VaĹĄe redakce TIM.

 

 K 

N

K

K

R

E EK

N

K N

KKKNK

K

  

    !" 

 , "  # 

R

 

 RR

R

N

K

E

R

N

 

KR

N

K

E K

    "   $" 

5

0

 !"! " % ' ( . / 0 1

6*%#)7829:821:82;:82<1:8=>9:   12:12+:12=6:212"69: 54 "8:9": "1: 4?6:28";6:2?2801:+ 0: N K: RK : NKR : KK: ERKN: KNK: KKEK: K K :  +2 1@ :682 219:6A;9 B: "2:  9"1: 9 4;: RK K: R N: RKN: EN:    "" :1>=: K: RRN: EER : KKNK:   1 :21C9 NEKK : K : EK: E RR:   21D:;9>$C16:  R:  R : RR

: NK :    NKEEF ?212801:=129#

 

 % &" $      " 

 $ 

R

$ E

R $ 

C

1

5

0

K

4 '! "  ""  # #" #

5 

0

 $%%& $ '(& $# &)*+ , (- . $ /0&  $1 (/&

 $2& $$

4

0

 F ,%L#JIF;!#!#I FL')'P-&QIRF -J)I EF G H',#.IF5#).%J,)#)IKFLMJ#M,INFO!'JP#QI F.#!,()/,I FJ '/LJ:FL-J!*IFL,&#!I F1.#)'.J#IRF1%(IEF%JIF9()# !#IKF &!*MJF$,S7J,%:L*F

LetnĂ­ noviny TIM

2

?

CE

T

$

R

5

9

R

! " 

R

 $   ()" *"  # '!  !

 # +" !,"  

2

 

#K#&/

L'

T#.JU,+,#-.+#/

K

3

K

$%&#'()(*

N4

!"#

1

9

32

T

C

C

1

559

$ 2?

0

5

Letni noviny pro rodiny TIM 2017  

Pro ty, kdo se budou pohybovat po zelené letní krajině na kole, pěšky či vozem, přinášíme mnoho dalších inspirujících možností. Můžete stavě...

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you