Page 1

Regulamin i szczegóły promocji dostępne są w salonach Black Red White.

SALON MEBLOWY DĘBSCY Górka Wieruszowska 5 Tel. 62 78 31 576

i oszczędzaj nawet do

REDAKCJA: tel. 601 154 038 e-mail: redakcja@tugazeta.pl

Cena:

1,50 zł (w tym 8% VAT)

ENDOKRYNOLOG Specjalista Andrzej Pajdowski Choroby tarczycy, osteoporoza, endokrynologia ogólna i ginekologiczna, niepłodność, menopauza, andropauza, zaburzenia potencji, nadmierne owłosienie, otyłość, badania hormonalne. Badania USG – tarczycy, jamy brzusznej, ginekologiczne ciąży, piersi, jąder, prostaty. Biopsje – (punkcje) piersi i tarczycy pod kontrolą USG z dokumentacją zdjęciową.

Nr 02 (198) • Rok V 10 stycznia 2014 r.

ISSN 2300-0805

w w w.tugazet a.pl

KĘPNO – SZPITAL ul. Szpitalna 7 Rejestracja: 502 517 325

SALON ŁAZIENEK

Pijany policjant Tłumy mieszkańców na z Wieruszowa ulicach miasta Sprawę policjanta z Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie, który pod wpływem alkoholu doprowadził do kolizji drogowej w Kaliszu bada miejscowa prokuratura rejonowa.

Zderzenie dwóch aut

- czytaj str 3

Do bardzo poważnie wyglądającego zdarzenia drogowego doszło w piątkowy wieczór na trasie łączącej Galewice z Wieruszowem.

- czytaj str 3

Orszak Trzech Króli w Wieruszowie - czytaj str 8

Były wiceburmistrz usłyszał zarzuty Chodzi o rzekome poświadczenie nieprawdy w dokumentach oraz nieprawidłowości w zakresie nadzoru budowlanego.

- czytaj str 5


2

Mail do redakcji

Tego sylwestra zapamiętamy na dłużej

Piszemy do Was, bo naprawdę to zasługuje na opublikowanie w Waszej gazecie. Wójt Galewic zorganizował zabawę sylwestrową na tutejszym boisku. Niestety wołało to o pomstę do nieba! Muzyka nie była do tańca, a  do tego na pół godziny przed północą została wyłączona i ludzie nie wiedzieli co ze sobą zrobić.  Później wójt przyśpieszył sobie przywitanie Nowego Roku… chyba bardzo mu się śpieszyło, bo z 7-dmio minutowym wyprzedzeniem złożył życzenia i zostały wystrzelone petardy. Jakby tego było mało, to jeszcze pół godziny po północy zostało wyłączone oświetlenie uliczne w całych Galwicach. Ludzie wracali do domów po omacku pomstując na wójta.  Przy tej okazji chcielibyśmy życzyć naszemu wójtowi trochę więcej szacunku dla mieszkańców, a także poszanowania pewnych imprez okolicznościowych.  ►Z poważaniem Mieszkańcy Galewic (dane do wiadomości redakcji)

Mail do redakcji

Zaginęła Teresa Grondys

05.01.2014 roku (niedziela) o godzinie 16:50 wyszła z domu w Wieluniu do Kościoła Św. Barbary, kobieta w wieku 55 lat, średniej budowy ciała wzrost ok.160 cm, piwne oczy i ciemno-brązowe długie włosy, ubrana w czarny płaszcz z kapturem (wykończony brązowym futerkiem), czarne spodnie, krótkie płaskie czarne botki, białą czapkę i fioletowy szalik.  Miała przy sobie czarną dużą torebkę, powinna mieć przy sobie dowód osobisty i prawo jazdy. Od tamtej pory nie wróciła do domu, policja jej szuka, lecz na razie nie ma żadnych postępów. Jeśli ktoś z państwa ją widział, lub kojarzy kogoś takiego proszę o kontakt 724-104-821.

Posiedzenie Powiatowej Rady Zatrudnienia

Spadła liczba bezrobotnych W siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Wieruszowie odbyło się piąte posiedzenie Powiatowej Rady Zatrudnienia, działającej jako organ opiniodawczo-doradczy starosty w zakresie polityki rynku pracy. Obradom przewodniczył Jerzy Ajtner – Przewodniczący PRZ.

Wieruszów

USC szuka jubilatów Urząd Stanu Cywilnego w Wieruszowie organizuje, jak co roku, spotkanie par małżeńskich, obchodzących pięćdziesiątą rocznicę zawarcia związku małżeńskiego. Zwracamy się z uprzejmą prośbą do wszystkich małżonków, którzy zawarli związek małżeński w 1964 r. i zamieszkują obecnie na terenie gminy Wieruszów oraz ich rodzin o zgłoszenie tego faktu w siedzibie

USC w Wieruszowie ul. Rynek 1-7 pokój 32 lub telefonicznie pod nr 627832622. Ze względu na termin składania przez burmistrza Wieruszowa wniosków o przyznanie medali „Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie” przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej prosimy o W obradach udział wzięli członkowie PRZ: Miezgłaszanie zainteresowanych par czysława Burak, Adam Ciećka, Maria Juszczak, małżeńskich do dnia 31.01.2014 r. Agata Maślanka, Włodzimierz Sut, Józef Suwara, Mirosława Winkowska, zaproszeni goście: Małgorzata Nikodem – dyrektor ZSP w Wieruszowie i Włodzimierz Matyja – dyrektor ZSO w Wieruszowie  oraz Andrzej Szymanek – starosta wieruszowski, Grażyna Wójciak – dyrektor PUP w Wieruszowie i Stanisław Lenart – kier. Działu Aktywizacji Rynku Pracy w PUP w Wieruszowie. Z przedstawionej przez Stanisława Lenarta informacji o stanie i strukturze bezrobocia w powiecie wieruszowskim za okres 11 miesięcy br. wynika m.in., że stopa bezrobocia w powiecie wieruszowskim na koniec października 2013 roku kształtowała się na poziomie 10,5% i była niższa o 3,2% od stopy bezrobocia województwa łódzkiego, która wynosiła 13,7%. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy na koniec listopada 2013 roku wynosiła 1.999 osób, przeważały kobiety

– 1.077, co stanowiło 53,9% ogółu bezrobotnych. W stosunku do analogicznego okresu roku 2012 liczba bezrobotnych spadła o 24 osoby (XI - 2012 r. 2.023 osoby, w tym 1.177 kobiet). Dyrektor PUP – Grażyna Wójciak przekazała członkom PRZ informację o posiadanych i wydatkowanych  środkach  Funduszu Pracy w 2013 roku na finansowanie aktywnych form wsparcia osób bezrobotnych. Powiatowy Urząd Pracy w Wieruszowie na finansowanie programów na rzecz promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia i aktywizacji zawodowej w 2013 roku posiadał łącznie 4.417.000,00 zł. W ramach posiadanych środków Funduszu Pracy zaktywizował łącznie 452 osoby bezrobotne. Najwięcej osób bezrobotnych tj.252 osoby zostały skierowane na staż. Ponadto PRZ wydała pozytywną opinię w sprawie kierunków wydatkowania oraz podziału środków Funduszu Pracy na finansowanie programów na rzecz promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia i aktywizacji zawodowej oraz na finansowanie innych fakultatywnych zadań w 2014 roku. Członkowie PRZ zostali również poinformowani przez dyrektorów szkół ponadgimnazjalnych o realizowanych i planowanych kierunkach kształcenia oraz pozytywnie zaopiniowali wniosek dyrektora Zespołu Szkół Rolniczych im. Wincentego Baranowskiego w Lututowie w sprawie uruchomienia nowego kierunku kształcenia – opiekun medyczny - w roku szkolnym  2014/2015. ►http://powiat-wieruszowski.pl

Najnowsze dane

GUS: Niskie bezrobocie w powiecie Powiat wieruszowski może poszczycić się najniższą stopą bezrobocia w podregionie sieradzkim. Najnowsze dane w tym temacie opublikował właśnie Główny Urząd Statystyczny.

Wydawca – Łącznik Urszula Przybył, ul. Buczka 4, 98-400 Wieruszów Redaktor naczelny: Rafał Przybył, tel. 601 154 038 Skład i łamanie: APR KORA Kępno, tel. 605 24 60 60 Druk: Polskapresse Wrocław Redakcja: ul. Buczka, 4 Wieruszów Sekretariat: tel./fax 62 307 11 11, e-mail: sekretariat@tugazeta.pl Patryk Hodera: tel. 695 642 035, e-mail: patryk@tugazeta.pl Współpraca: Łukasz Wilk, Tomasz Cieśla Dział reklamy: tel. 883 917 688, e-mail reklama@tugazeta.pl Portal: www.tugazeta.pl – webmaster: Karol Dąbrowski

W dokumencie możemy przeczytać również o liczbie zarejestrowanych bezrobotnych. I tak na koniec listopada 2013r. w Powiatowym Urzędzie Pracy figurowało 2.000 osób poszukujących pracy. Dwa razy więcej było w powiatach: wieluńskim i zduńskowolskim. Oczywiście nie należy zapominać,

że taki stan rzeczy jest zasługą zagłębia meblarskiego w powiecie kępińskim. Nasi sąsiedzi z wielkopolskimają najniższy odsetek bezrobotnych w województwie, a nawet w kraju. Do wpływu na dobry wynik przyczyniła się również masowa migracja do innych miast mieszkańców w wieku 18 – 35 lat.

Zgubiono kluczyki! Przewidziana nagroda! Zostały zagubione kluczyki z pilotem od volkswagena koloru czarnego w okolicach stacji paliw ORLEN w Wieruszowie.

Przewidziana nagroda! Tel: 608 214 229

www.tugazeta.pl

10 stycznia 2014


3

Janusz Walczak w rozmowie z tugazeta.pl

Fitness park, skatepark i plac zabaw

Pijany policjant z Wieruszowa Miejsce rozrywki Sprawę policjanta z Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie, który pod wpływem alkoholu doprowadził do kolizji drogowej w Kaliszu bada miejscowa prokuratura rejonowa.

– Do zdarzenia doszło 30 grudnia. Wówczas samochód  kierowany przez funkcjonariusza policji dojeżdżając do przejścia dla pieszych uderzył w tył poprzedzającego go pojazdu, który zatrzymał się bezpośrednio przed przejściem – poinformował nas rzecznik prokuratury okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim, Janusz Walczak. Na miejscu zostały podjęte działania przez policję, a w ich wyniku stwierdzono że funkcjonariusz z Wieruszowa był pod wpływem alkoholu. – Przeprowadzone badanie wykazało w powietrzu wydychanym

Mogą wydalić go ze służby

w Wieruszowie

Fitness park, skatepark, tor dla rowerów

oraz plac zabaw jeszcze w tym roku równowartość 1 promila alkoholu. Zebrane materiały powstaną w Wieruszowie. wskazują na zaistnienie przestępstwa z artykułu 178a par1.kk. Ustalone przestępstwo polega na kierowaWszystkie atrakcje będą zlokaliniu pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości. zowane na działce przy ul. WaryńZagrożone jest grzywną, karą ograniczenia wolności skiego, nieopodal Zespołu Szkół albo pozbawienia wolności do dwóch lat. W sytuacji Ponadgimnazjalnych im. Stanisława jeżeli ta ocena znajdzie potwierdzenie, dojdzie do Staszica. Odkładany z miesiąca na przedstawienia zarzutów – dodaje Janusz Walczak. miesiąc jeden z projektów I BudżeNajwiększe jednak konsekwencje może wyciątu Obywatelskiego Gminy Wierugnąć wieruszowska Komenda Powiatowa Policji. – szów w końcu doczeka się realizaDalsze działania będą zależne od przełożonych policji. Przypomnijmy, pomysłodawcą cjanta – poinformował rzecznik Walczak. Czekamy budowy skateparku był Sylwester Miś. Magistrat do jego projektu na stanowisko KPP. Funkcjonariusz może być nawet dołączył inne atrakcje. Gmina o dodatkowe środki na przedsięwzięcie wydalony ze służby. starała się poprzez Lokalną Grupę Działania „Między Prosną a Wartą” ►(PaH) ►(PaH)

Funkcjonariusz utrzymuje, że jechał trzeźwy Kierownictwo Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie potwierdza, że decyzją komendanta wszczęte zostało postępowanie dyscyplinarne w sprawie policjanta tej jednostki, który poza służbą, będąc pijanym spowodował kolizję w Kaliszu.

– Nie ukrywamy, że jeśli podejrzenia się potwierdzą, działania wobec funkcjonariusza z 23-letnim stażem będą skutkowały wydaleniem go ze służby. Póki co czekamy na ustalenia kaliskiej prokuratury. Policjant jest zawieszony w czynnościach– usłyszeliśmy. Równocześnie w Kaliszu prowadzone jest przez tamtejszą prokuraturę postępowanie przygotowaw-

cze mające na celu ukaranie mężczyzny za jazdę pod wpływem alkoholu i doprowadzenie do kolizji. Jak się nieoficjalnie dowiaduje portal tugazeta.pl – funkcjonariusz utrzymuje, że jechał trzeźwy a napił się w wyniku stresu czekając pół godziny na przyjazd policji. 

Niwiska – gmina Galewice

Zderzenie dwóch aut

Do bardzo poważnie wyglądającego zdarzenia drogowego doszło w piątkowy wieczór na trasie łączącej Galewice z Wieruszowem a tam na wysokości miejscowości Niwiska.

ZAPROSZENIE Zarząd Koła  Emerytów i Rencistów  Nr 4 w  Wieruszowie

Kierującasamochodem opel astra - mieszkanka powiatu wieruszowskiego - zaczęła wykonywać nieprawidłowe manewry przy jednym ze skrzyżowań czym doprowadziła do zderzenia z poprawnie jadącym audi, za którego kierownicą siedział mieszkaniec powiatu wieruszowskiego. W wyniku uderzenia poszkodowana została kierująca oplem po czym z ogólnymi obrażeniami przewieziono ją do szpitala. Tam zostanie pobrana jej krew do badań. Kierujący audi był trzeźwy. Ponieważ w zdarzeniu ranna została tylko sprawczyni, funkcjonariusze potraktowali je jako kolizję drogową. Na miejscu pracowali ratownicy medyczni, strażacy z PSP Wieruszów i OSP Galewice oraz policjanci.

10 stycznia 2014

Zaprasza chętnych Członków  i  Sympatyków  koła  na  zabawę KARNAWAŁOWĄ, która odbędzie  się  15 stycznia  2014 r w RESTAURACJI FLORIAŃSKA  (obok Dworca Autobusowego) Do  tańca  przygrywa  zespół  „SAX BAND”

Zapisy przyjmujemy w  Biurze  Koła    w  czwartki  w  godz.  10:00 - 12:00. Koszt  imprezy  - 35 zł  za   osobę www.tugazeta.pl


4

Powiat wieruszowski

Domy Dziecka coraz bliżej

Budynek po byłym posterunku policji w Czastarach wkrótce zostanie przejęty przez samorząd powiatowy z Wieruszowa. To dobry sygnał i zielone świtało dla fundacji „Happy Kids”, która przy współpracy ze Starostwem Powiatowym zamierza powalczyć o powstanie trzeciego Rodzinnego Domu Dziecka.

SYPIALNIA HOUSTON CENA:

2.119,00

Za kilkanaście tygodni w Sokolnikach zostanie uruchomiona druga placówka opiekuńcza typu rodzinnego, a już teraz włodarze poważnie myślą nad trzecim domem. – Będzie to eksperyment, ponieważ fundacja zamierza nieco rozszerzyć nową placówkę jeszcze o dziadków. Tak więc będzie to kompletna rodzina – tłumaczy włodarz powiatu, Andrzej Szymanek. Oprócz aspektów rodzinnych sprawa ma drugie dno. – Miesięczny koszt utrzymania jednego dziec-

OFERTA WAŻNA DO WYCZERPANIA STANÓW MAGAZYNOWYCH

SALON FIRMOWY

ul. Prusa 6 98-400 Wieruszów Tel. +48 62 78 411 37 www.stolwitmeble.pl STACJA KONTROLI POJAZDÓW

NIEDZIELA - GODZ. 15.00

HONDA TEAM dla WOŚP

Miłośnicy motoryzacji tworzący Honda Team Wieruszów włączą się w kolejny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Już w najbliższą niedzielę przy Wieruszowskim Domu Kultury będzie zorganizowany pokaz ciekawych samochodów.

- Każdy może przyjść. Będzie można obejrzeć samochody, a przy okazji wrzucić grosik do puszki. Chcemy wspomóc akcję Owsiaka tak jak potrafimy. W zamian za datek do puszki można będzie zrobić sobie zdjęcie w samochodzie. Nieco większe sumy będą „nagradzane” przejażdżką w fotelu pasażera i to w wybranym przez siebie pojeździe– zachęca Łukasz Świsulski. W tym samym dniu, oprócz HOND pojawią się również auta innych marek. - Spotykamy się w wieruszowskim rynku. Samochody zjadą się o godzinie 15.00. Zwracamy się również z prośbą do wolontariuszy WOŚP o to aby przybyli z puszkami. Serdecznie wszystkich zapraszamy - dodaje Łukasz Świsulski. 

BRYŁKA

MONTAŻ SAMOCHODOWYCH INSTALACJI GAZOWYCH YY PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE WSZYSTKICH POJAZDÓW YY REGULACJA KÓŁ (ZBIEŻNOŚĆ) YY MECHANIKA, WYMIANA I WYWAŻANIE OPON ZAPRASZAMY WIERUSZÓW PN – PT  7:00 – 18:00 UL. WITOSA 2 i FABRYCZNA 37 SO – 7:00 – 15:00 TEL. (62) 783 13 40 i (62) 78 41 654 KOM. 698 674 597 i 602 764 275

OFERUJEMY ATRAKCYJNE PROMOCJE

SKŁAD WĘGLOWY OSOWA ZAPRASZA

PRZEZ NASZE CENY NAWET KONKURENCJI ROBI SIĘ CIEPŁO!

WĘGIEL, MIAŁ, EKOGROSZEK!

TEL: 694 458 252

ka zamyka się w kwocie 2.600 zł. To dużo lepsze rozwiązanie niż wysyłanie naszych małych mieszkańców gdzieś na drugi koniec Polski – informował nas wcześniej starosta. Finansowanie pobytu jednej osoby w Domu Dziecka poza powiatem pochłania z kasy samorządu blisko 5.000 zł miesięcznie. Jak już informowaliśmy, kolejna rodzina ma wprowadzić się do Sokolnik jeszcze przed rozpoczęciem drugiego semestru nauki. ►(PaH)

Materiał OSP

Walne w Galewicach

W minioną sobotę odbyło się zebranie sprawozdawcze Ochotniczej Straży Pożarnej w Galewicach. Otwarcia zebrania dokonał prezes jednostki, druh Damian Dziwiński.

Po powitaniu zaproszonych gości w osobach: bryg. Grzegorza Miśka – z-cy komendanta powiatowego PSP w Wieruszowie, druha Janusza Pietrzaka – prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Wieruszowie, Mariana Wojcieszaka – wójta gminy Galewice, przedstawicieli Zarządu Gminnego ZOSP RP w Galewicach, księdza Romana Durczyńskiego - proboszcza parafii w Galewicach, przedstawicieli samorządu gminnego, przystąpiono do przedstawienia sprawozdań z działalności OSP w 2013 roku. W roku sprawozdawczym jednostka liczyła 148 członków, w tym 29 z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Zanotowano 22 wyjazdy do zdarzeń w tym: 5 pożarów i 17 miejscowych zagrożeń. MDP reprezentowała jednostkę na gminnych i powiatowych zawodach sportowo – pożarniczych, natomiast dru-

www.tugazeta.pl

żyna seniorów w IX Mistrzostwach Ziemi Kaliskiej w Ratownictwie Medycznym. Ze strony gości padło wiele ciepłych słów na temat niedawno wyremontowanej Sali OSP z wybudowanym nowoczesnym zapleczem kuchennym i aneksem sypialnym. Po zakończeniu obrad Prezes jednostki zaprosił wszystkich na poczęstunek. ►OSP Galewice

10 stycznia 2014


5

Dalszy ciąg sprawy w Prokuraturze Rejonowej

WIERUSZÓW

Były wiceburmistrz usłyszał zarzuty

Prokuratura Rejonowa w Wieluniu realizuje dalszy etap sprawy, w której jedną ze stron jest Urząd Miasta w Wieruszowie. Chodzi o rzekome poświadczenie nieprawdy w dokumentach oraz nieprawidłowości w zakresie nadzoru budowlanego.

– Został postawiony zarzut z artykułu 90 ustawy prawo budowlane byłemu zastępcy burmistrza Wieruszowa, w związku z realizacją budowy obiektów na działce państwa Wilk. O dalszych etapach dochodzenia będziemy mogli mówić później – poinformowali nas pracownicy wieluńskiej Prokuratury Rejonowej. Za postępowanie wymienione w powyższym artykule grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do dwóch lat. Tymczasem, jak dowiedzieliśmy się - Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego aktualnie przebywa na zwolnieniu lekarskim. Jednak czy sprawy mają ze sobą coś wspólnego? – Nie widzę jakiego-

Zderzenie opla z mercedesem

W sobotę wieczorem kierujący oplem, jadąc ulicą Warszawską od strony stacji paliw Orlen, nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu podróżującemu z naprzeciwka mercedesem i skręcając w lewo – w ulicę Kordeckiego - doprowadził do zderzenia obu pojazdów. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Sprawca został ukarany mandatem – kierowcy aut byli trzeźwi.

kolwiek związku. Są też inne działania związane z Wojewódzkim Inspektorem Nadzoru Budowlanego, ale to sprawa która jakby równolegle się toczy. W najbliższym czasie podejmę w tej sprawie decyzję i wszystko będzie wiadomo. Na razie jestem na etapie przygotowania się do tej decyzji – wyjaśniał nam starosta wieruszowski, Andrzej Szymanek.

Katalog zadań wciąż jest otwarty

Optymistyczny budżet gminy Galewice

BIURO RACHUNKOWE

Dochody budżetowe w tym roku w gminie Galewice mają wynieść 18.191.772 zł, zaś wydatki najprawdopodobniej zamkną się w kwocie 18.337.578 zł.

– Ten niewielki deficyt zostanie pokryty pożyczką z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i kredytem – przybliża skarbnik, Anna Kaczmarek. – Nasze dochody bieżące to 16.567.856 zł, a majątkowe 1.623.916 zł. Na administrację zleconą przez rząd otrzymaliśmy 1.758.655 zł. Zostały uchwalone przychody w wysokości 1.595.617 zł i rozchody na kwotę 1.448.811 zł. Na realizację zadań wygospodarowano 3.526.000 zł. Jedną z poważniejszych inwestycji będzie modernizacja stacji uzdatniania wody w Osieku. Radni w tym celu wyasygnowali 1.420.000 zł,ale jak zapowiadają urzędnicy, samorząd będzie starał się jeszcze o przyznanie środków zewnętrznych. – Na budowę dróg gminnych zabezpieczono 1.300.000 zł. Do tej sumy należy dodać 100.000 zł na ciągi powiatowe. Kontynuujemy współ-

pracę ze Starostem Powiatowym – dodaje skarbnik Kaczmarek. W porównaniu do minionego roku, w bieżącym, gmina Galewice zamierza przeznaczyć więcej środków na wykup gruntów pod budowę zbiornika retencyjnego w miejscowości Okoń. – To 110.000 zł, więc znacznie więcej niż było w ubiegłym roku. Ponadto będzie-

my kończyli przebudowę kotłowni i termomodernizację Urzędu Gminy. Nadal będziemy inwestować w sprzęt komputerowy. Przekażemy środki dla Państwowej Straży Pożarnej i dokończymy budowę sieci kanalizacyjnej.  Jak ocenia skarbnik, Anna Kaczmarek – w porównaniu z innymi samorządami – nawet tymi miejskimi – gmina Galewice na inwestycje przeznaczy znaczną część swojego budżetu. Co istotne, w kasie gminnej pozostały wolne środki  – To naprawdę duża kwota. Decyzja zależy od Rady Gminy. Pieniądze zostaną przeznaczone albo na spłatę zobowiązań albo na kolejne inwestycje. Katalog zadań które możemy realizować wciąż jest otwarty.

roczne rozliczenia dochodów z kraju i zagranicy (PIT) wnioski o zwrot wydatków za zakupy materiałów budowlanych (VZM) pomoc osobom rozpoczynającym dział. gospodarczą rozliczenie VAT rolników kompleksowa obsługa księgowa, płace, ZUS

NOWOŚĆ - ZWROT PODATKU Z ZAGRANICY Wieruszów, ul. Dąbrowskiego 4 (obok klasztoru o. Paulinów)

Tel. 62 58 10 680, 790 232 582 www.liczydlo.com.pl

PANELE JUŻ OD 19,80 zł/m2 PIANKA DO PANELI GRATIS NOWE KOLEKCJE

– PANELE PODŁOGOWE – BLATY KUCHENNE – DESKA BARLINECKA – SKLEJKA – PŁYTY MEBLOWE – PŁYTY BUDOWALANE: OSB, MFP, P5

►Patryk Hodera

P.H.U. „JUSZCZAK” Sp. Jawna ul.Teklinowska 16 B, 98-400 Wieruszów TEL. 62 58-10-110, 62 58-11-271 FAX. 62 58-11-270 www.juszczak-hurt.com.pl , poczta@juszczak-hurt.com.pl

10 stycznia 2014

www.tugazeta.pl


6

PRZEZWAJANIE SILNIKÓW USŁUGI ELEKTRYCZNE Instalacje elektryczne Naprawa drobnego sprzętu domowego i gospodarczego Naprawa pomp głębinowych

Firma „KACPEREK” Dominik Kaleta Dzietrzkowice ul. 1000-lecia 36

Tel. 62 78 47 193, 721 694 336

SALON FRYZJERSKI DLA ZWIERZĄT

Telefon: 500 017 749; 502 755 065 „SONIA” Wieruszów ul. gen. K. Świerczewskiego 1 STW Wieruszów ul. Teklinowska 63 ZAPRASZA w każdą niedzielę na największą GIEŁDĘ TOWAROWO-SAMOCHODOWĄ od poniedziałku do piątku: SPRZEDAŻ I SERWIS OPON, CZĘŚCI DO SAMOCHODÓW KRAJOWYCH I ZAGRANICZNYCH, CZĘŚCI DO CIĄGNIKÓW I MASZYN, GAZY TECHNICZNE, STACJA PALIW.

Tel: 62 784 15 58 NOWE i używane OKNA I DRZWI NOWE i używane GRZEJNIKI

ZBIJAMY CENY !!!

OKNA 6 KOMOROWE W CENIE 5 KOMOROWYCH

PRZEBIJAMY KAŻDĄ OFERTĘ

OKNA PCV DRZWI ROLETY PARAPETY MOSKITIERY

Zadzwoń i zapytaj o wycenę Tel. 602 510 350 Wojciech Gajda Cieszęcin 33

Plac już po remoncie

Płatny parking przy szpitalu Na terenie Powiatowego Centrum Medycznego zakończyły się prace związane z wybrukowaniem placu pomiędzy działem rehabilitacji, oddziałem pediatrycznym a budynkami administracji. Był to drugi etap zadania, które jest podzielone na trzy części.

funkcjonalnie -  mówiła nam prezes, Eunika Adamus. Dotychczasowe prace kosztowały spółkę ponad 200 tys. zł W związku z przeprowadzonym remontem wprowadzono istotne zmiany. Od teraz chcąc zaparkować na nowym placu będziemy musieli uiścić w automacie przy wyjeździe 2 zł. Co ważne, pierwsza część parkingu, pod którą spółka otrzymała od Starostwa Powiatowego grunt, nadalbędzie służyła pacjentom i będzie darmowa. Podobne rozwiązania od lat funkcjo- Nie ukrywam, że jest to bardzo duża inwestycja. nują już w ościennych Przygotowywaliśmy się do niej przez cztery lata. My- szpitalach. ślę, że jest teraz bardzo ładnie, a przede wszystkim ►(PaH)

WALICHNOWY

Zakaz wciąż obowiązuje

Na terenie węzła przy trasie S8 w miejscowości Walichnowy wciąż obowiązuje zakaz dla ruchu pieszych oraz jazdy rowerem. Temat podjął na ostatniej sesji wójt, Sylwester Skrzypek. – Po rozmowach z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad była nadzieja, że chociaż rowerzyści będą mogli się tędy poruszać. Niestety wciąż nie ma formalnie takiej możliwości – mówił włodarz i dodał, że gmina nadal będzie prowadzić rozmowy i konsultacje w tym temacie.  

A także inny NOWY i używany asortyment z niemiecką jakością i dobrymi cenami !!!

ZAPRASZAMY CODZIENNIE od 8.00 do 18.00 Wieruszów ul. Rzemieślnicza (obok Giełdy).

Tel: 661 502 000

EKSPERCI OD DREWNA OD PONAD 85 LAT !!! Tyble 45a 98-420 Sokolniki www.tyble.pl Sekretariat Tel. 62 784 51 77 Dz. Handlowy 62 784 51 19 tartak@tyble.pl handlowy@tyble.pl

TARCICA IGLASTA Z CERTYFIKATEM FSC R DREWNO KONSTRUKCYJNE Z CERT.CE WIĘŹBY DACHOWE, ŁATY, KONTRŁATY PODŁOGI LIŚCIASTE I IGLASTE, TARASY BOAZERIE, PODBITKI ELEWACJE

GMINA ŁUBNICE

Nie uchwalili budżetu

Rada gminy Łubnice wciąż nie uchwaliła budżetu na 2014r. Jak poinformował nas dziś sekretarz, Krzysztof Piasta – głosowanie w tej sprawie ma odbyć się w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Co jest powodem opóźnienia? - Wprowadziliśmy autopoprawki, bo pojawiły się małe komplikacje– usłyszeliśmy w Urzędzie Gminy.  

Poważne straty wieruszowskiego lokalu

Skradli blisko 12 tysięcy złotych

W nocy z 2 na 3 stycznia a wtedy między godziną 22.30 a 8.40 rano dokonano włamania do jednego z lokali gastronomicznych znajdujących się przy wieruszowskim rynku. Sprawcy dostali się do środka forsując drzwi od strony zaplecza. Według poszkodowanych zaginęły pieniądze w wysokości 100 zł. Najpoważniejsze straty odnotowała jednak firma, która jest właścicielem automatów do gier tam zainstalowanych. To właśnie z nich złodzieje po zdjęciu przednich paneli zabrali pieniądze w wysokości 11.650 zł. Policjanci apelują do wszystkich, którzy mogą wiedzieć cokolwiek w tej sprawie o informacje gwarantując anonimowość. Telefony: 62 78 32 411 oraz 997.

Potrącenie na przejściu dla pieszych

Ze złamanymi żebrami trafiła do szpitala W poniedziałek wieczorem – około godziny 19.15 – mieszkanka gminy Wieruszów poruszająca się samochodem marki volkswagen nie zachowała należytej ostrożności i włączając się do ruchu z drogi podporządkowanej (osiedle Warszawska) wjechała wprost na przejście dla pieszych gdzie znajdowała się 77-latka (ul. Warszawska). W wyniku uderzenia piesza doznała złamania 5 żeber i została hospitalizowana. Kierująca 33-latka była trzeźwa.  

www.tugazeta.pl

10 stycznia 2014


7

TEKLINÓW

(Bio)masa indolencji

Jest zima, to musi być zimno! To wiedzą wszyscy, którzy znają Tyma, Bareję no i zimę oczywiście. Ostatnio dołączyła do tej „świadomej” grupy rodzina z Teklinowa zamieszkująca lokal stanowiący integralną część tamtejszego budynku szkoły. Wszystko przez „ciąg zdarzeń” – jak to tłumaczą wieruszowscy urzędnicy.

Kompleks budynków ogrzewany jest dzięki nowoczesnej, ekologicznej kotłowni, która została zainstalowana w ubiegłym roku. Żeby kotłownia mogła spełniać swoją rolę, czyli dawać ciepło – co też wiedzą wszyscy – potrzebny jest opał. Kilka dni temu po prostu go zabrakło – zupełnie tak, jak czasem brakuje wyobraźni. W tym wypadku odpowiedzialność Urzędu Miejskiego powinna mieć zachowaną ciągłość – choćby dlatego, że sprawa dotyczy nie tylko dwojga emerytów opiekujących się niepełnosprawną córką, ale także… dzieci ze szkoły. - W zeszłym roku nie było żadnego problemu. Opał dobrej jakości dostarczał niejaki Cebula. Było ciepło. – mówił nam pan Zbyszek, ojciec niepełnosprawnej Sylwii. Nagle - nie wiadomo dlaczego - nastąpiła zmiana dostawcy. Wraz z nią dobrej jakości paliwo zamieniło się w… kurz. – W tym pyle mnóstwo było śrub, kamieni i grubszych części, które zatykały ślimaki podające opał do kotła. Trzeba wiedzieć co się dzieje, gdy takie gwoździe wpadną w tryby maszyny.(…) Godzina 3.00 w nocy i wrażenie takie, jakby się zaczynała wojna. Ten hałas nawet pobudził sąsiadów. No i kotłownia stanęła – tłumaczył nam teklinowianin. Felerny „kurz ze śrubami” kazano zebrać i wywieźć. W jego miejsce trafił inny towar od… innej firmy. Okazało się, że nie jest lepszy więc także… odjechał. - Te „zmiany” były akurat w sylwestra. Przywieziono biomasę. Już było lepiej, choć wilgotne zrębki trzeba było mieszać z trocinami, żeby się to mogło palić. Wszystko byłoby dobrze, gdyby nie to, że opału brakło już… 2 stycznia a 3 - pomijając naszą rodzinę - dzieci miały przyjść na zajęcia. Zadzwoni-

łem, zapytałem i usłyszałem, że są pewne procedury, umowy i coś tam o tygodniu czasu… - opowiada pan Zbyszek. W końcu dotarła kolejna partia, ale według mieszkańców całkiem świeża a co za tym idzie bar-

OSZCZĘDNE OGRZEWANIE dzo wilgotna. W efekcie zanim do mieszkań wróciła temperatura, która pozwoliła rozebrać się z kurtek minęło kilka dni. - Rozmawiałem z kim się dało. Nie wiem czy ktoś zdaje sobie sprawę z tego, że ta zima, która jest za oknem nie jest zimą. Ten materiał, którym teraz pali się w kotłowni w razie mrozów nie będzie w stanie ogrzać szkoły. My dorośli damy sobie jakoś radę, ale dzieci?! W urzędzie powiedziano, że to dyrektorka za to odpowiada. Odparłem, że ona jest chyba od czegoś innego niż od tego, by znać się na jakości opału – wspomina pan Zbyszek. Co na to Urząd Miejski? - Wpłynął na to wszystko ciąg zdarzeń. To nie jest tak, że tego opału nie było. Początkowo opał był zły, więc go usunęliśmy. Poza tym wszystko wynika też między innymi z ustawy o zamówieniach publicznych. Wysłane zostały odpowiednie pisma natomiast o ilości opału dostajemy informacje od pani dyrektor. Na pewno będziemy tę sprawę badać – zapewniał w rozmowie telefonicznej z portalem tugazeta.pl naczelnik UM Maciej Chowis. A sprawy, jak to sprawy – raz się je bada krótko a raz długo. Oby (nie) do wiosny! ►eRPe 

Ochotnicza Straż Pożarna w Cieszęcinie Serdecznie zaprasza na OPŁATEK STRAŻACKI

Połączony z BALEM KARNAWAŁOWYM 25 stycznia o godz. 20.00 Cena – 80 zł od pary (w tym pełna konsumpcja) Oprawę muzyczną zapewnia

PALNIK

DO SPALANIA DYMU OSZCZĘDNY To nowoczesne rozwiązanie w technice grzewczej pozwala zaoszczędzić nawet do40 % kosztów UNIWERSALNY Palnik można zainstalować w większości tradycyjnych kotłów na paliwo stałe (np. węgiel) INNOWACYJNY Technologia palnika do dymu wykorzystuje zjawisko pyrolizy EKOLOGICZNY Wyższa temperatura spalania pozwala znacząco ograniczyć szkodliwe substancje zawarte w dymie. Przewody kominowe pozostają czyste, a z komina „ nie wydobywa się dym” Dzięki zwiększeniu temperatury spalania dotleniony dym staje się paliwem. Zostaje zassany do paleniska,gdzie w wysokiej temperaturze ulega spaleniu. W ten sposób osiągnięta zostaje jeszcze wyższa sprawność grzewcza kotła.

Tel. 605 404 675

ZADZWOŃ DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Zdarzenie drogowe w Ochędzynie

Zasnął i dachował Do dachowania pojazdu na krajowej „ósemce” w Ochędzynie w gm. Sokolniki doszło w niedzielne popołudnie przed godz. 13.00. 24-letni mieszkaniec Kielc zasnął i stracił panowanie nad kierownicą pojazdu. Jak wynika z relacji świadków zdarzenia,

DJ JANKES Informacje i zapisy: 627810591 – WACŁAW ŻBIKOWSKI Zapisy i wpłaty do 20 stycznia ZAPRASZAMY

10 stycznia 2014

samochód kilka razy koziołkował. Na szczęście podróżującemu nic poważnego się nie stało.

www.tugazeta.pl


8

Orszak Trzech Króli

Tłumy mieszkańców na ulicach miasta Takich tłumów ulice Wieruszowa nie pamiętały od lat. W poniedziałek, 6 stycznia główne arterie miasta przemierzyły setki mieszkańców. Wzorem innych, również i u nas zorganizowano Orszak Trzech Króli. Nie zawiodła pogoda, nie zawiedli wieruszowianie i przedstawiciele ościennych miejscowości. – Największą niewiadomą oczywiście była liczba uczestników. Nie wiedzieliśmy ile osób przybędzie, kto z nami pójdzie i przede wszystkim czy ludzie wyrażą chęć. Mieszkańcy dowiedli tego, że chcą takiej imprezy – mówił nam ojciec, Andrzej Grad z klasztoru oo. Paulinów w Wieruszowie. Patrząc na skalę przedsięwzięcia bez wątpienia można stwierdzić, że takiej frekwencji dawno nie było na żadnym z ostatnich lokalnych wydarzeń. W Orszaku Trzech Króli, który rzeczywiście był prowadzony przez Kacpra, Melchiora i Baltazara, wzięły udział trzy wieruszowskie parafie. Wszyscy spotkali się przy moście nad Prosną, by dalej podążać

w kierunku rynku. Tam można było przekroczyć symboliczne wrota niebios. – Dawno czegoś takiego u nas nie było. Widać pomysłowość mieszkańców. Kolorowe przebrania cieszyły oko, ale oczywiście nie to było najważniejsze. Ważne, że ludzie chcieli wyjść i spotkać się razem – stwierdził jeden z uczestników happeningu. Dużym zainteresowaniem cieszyła się szopka bożonarodzeniowa zlokalizowana przy Wieruszowskim Domu Kultury. Dziesiątki mieszkańców z aparatami i telefonami zaglądały do środka – tam na żywo można było podziwiać jedną z najbardziej znanych biblijnych scen. W przyszłym roku również ma odbyć się Orszak Trzech Króli. ►Patryk Hodera

Fotoreportaże i relacje filmowe na www.tugazeta.pl

Sala pękała w szwach

16 49

17 49

3

19

9999

25

Ser Włoszczowski OSM Włoszczowa, 1 kg

6

t a nzł iej

Centrum Kultury Wsi Łubnice pękało w szwach podczas niedzielnego koncertu kolęd, który po raz drugi został zorganizowany przez miejscową Orkiestrę Dętą.

Schab bez kości 1 kg

3

99 99

4

Setki osób na koncercie w Łubnicach

4929 od

4

Filety śledziowe King Oscar, 2 rodzaje 170 g, 100 g = 2,05

Chipsy Lay’s Max

Frito-Lay, 3 rodzaje 140 g, 100 g = 2,85

2

– 50%

11

79

3 29

Napój Złoty Potok

Sokpol, 3 rodzaje 2 l, 1 l = 1,40

Za dwie sztuki płacisz tylko

69

Kawa rozpuszczalna Arabica

1+1 gratis

Woseba, 2 x 100 g 100 g = 11,69 Kupując 1 szt. płacisz 11,69

OFERTA HANDLOWA WAŻNA od 08.01. do 14.01.2014 LUB DO WYCZERPANIA ZAPASÓW Godziny pon. - sob. od 7:00 do 22:00

SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO MARKETÓW

SERDECZNIE ZAPRASZAMY DOdostępne MARKETÓW Adresy marketów na stronie www.marketdino.pl Adresy marketów dostępne na stronie www.marketdino.pl

Godziny pon.niedziela - sob. od 7:00dodo 22:00 otwarcia od 8:00 21:00 otwarcia niedziela od 8:00 do 21:00

REALIZUJEMY BONY

REALIZUJEMY BONY

– Ta sala miała być taka duża, a okazała się taka mała. Znieśliśmy z okolicznych lokali wszystkie krzesła i jeszcze ich zabrakło – cieszył się kapelmistrz, Artur Krzęć. Wspólne koncertowanie zainaugurował tercet „Trio Mosso” z Akademii Muzycznej w Łodzi. Występ został przyjęty gromkimi brawami i nie mniejszym aplauzem. Niemal identyczna reakcja była po zakończeniu kolędowania przez jedną formację utworzoną z członków orkiestr z Wierzchlasu, Chróścina i Łubnic. – Kolędy, to taki materiał, który chyba nigdy się nie nudzi. Co najwyżej zmienia się ich aranżację oraz opracowanie. Jeżeli ktoś czuje klimat świąt, to tutaj zawsze znajdzie dla siebie miejsce i wysłucha tego co mamy do zaproponowania. Orkiestra w tym samym dniu zagrała również pod batutą Damiana Janasa oraz Janusza Kawuli. Jednak to nie wszystko. Obok kolęd i pastorałek muzycy dostarczyli swoim słuchaczom takie hity jak m.in. „Skyfall” czy „Bałkanica”. Na scenie, podobnie jak w ubiegłym roku, nie zabrakło najmłodszych

www.tugazeta.pl

mieszkańców Łubnic oraz gości z zewnątrz. Przed wypełnioną do ostatniego skrawka publicznością zaprezentowali się: Katarzyna Stępień i Katarzyna Olek oraz Tomasz Wojtan i Wojciech Chyra. – Przyjechaliśmy tutaj ponownie, bo ostatnio bardzo nam się podobało. Jest tutaj dobry klimat i przede wszystkim jest też niezawodna publiczność. W przerwach pomiędzy koncertowaniem swoje występy zaserwowały mażoretki kierowane przez Paulinę Pawińską. Na noworoczny koncert przybył nawet Władysław Suchy z Parcic, który w tym roku ukończy 104 lata. – Musiał tutaj przyjechać. Jak dowiedział się, że będzie orkiestra dęta to nie mógł przecież w tym czasie siedzieć w domu – mówił nam jego bliski. W niedzielę oprócz kolędowania przybyli goście zostali obdarowani przez Mikołaja. Były prezenty, ale były też i rózgi. Nie zabrakło innych atrakcji. ►Patryk Hodera

10 stycznia 2014


9

WIERUSZÓW

Świąteczny koncert Orkiestry Dętej

Wcześniej pod batutą nowego dyrygenta zagrali w wieruszowskim parku przy pomniku św. Floriana, natomiast w ostatnią niedzielę w kościele ojców paulinów odbył się ich Świąteczny Koncert w którego repertuarze obok kolęd znalazły się choćby takie standardy muzyczne jakAmazing Grace.

Wieczorek Walentynkowy Sala OSP w Wyszanowie

Gra zespół SONET Dnia 15.02.2014r. Rozpoczęcie o godz. 19:00 Cena 130

zł od pary

ZAPRASZAMY

Od października wieruszowską Orkiestrą Dętą dyryguje Konrad Grygowski kojarzony z Białą, Dzietrzkowicami, Sieradzem i wieloma innymi ośrodkami i jak podkreślał jeden z uczestników niedzielnego wydarzenia, Henryk Urbański – już słychać postępy. – Jestem z nimi od początku i to jak teraz grają cieszy – mówił portalowi tugazeta. pl Koncert poprzedzony był nabożeństwem podczas którego wieruszowscy muzycy oddali hołd zmarłemu wielkiemu polskiemu kompozytorowi – Wojciechowi Kilarowi. – Pieśń o Narodzeniu Pańskim „Bóg się

rodzi” rozpoczęliśmy taktami poloneza do Pana Tadeusza – tłumaczył nam Grygowski. Po mszy było już mniej oficjalnie, choć nie mniej uroczyście. Orkiestra wyszła już nie przed wiernych a publiczność i chyba udało się ją porwać o czym świadczyły nie tylko bisy, ale i samo zaangażowanie podczas utworów. Konrad Grygowski nie zapomniał o swoim poprzedniku – Krzysztofie Bezenie i jedno z wykonań znów wybrzmiało pod batutą „starego” kapelmistrza, który cały czas związany jest z orkiestrą – teraz jako muzyk jednej z sekcji. Cały koncert był nie tylko popisem obecnych umiejętności, ale też zaproszeniem do szeregów orkiestry nowych członków. – Czekamy na każdego, kto chciałby z nami grać. Oczywiście będzie świetnie jeśli będą to ludzie młodzi, ale tak naprawdę nie stawiamy żadnych granic – ani pod względem wieku, ani umiejętności – zapraszał za pośrednictwem portalu tugazeta Konrad Grygowski. Kontakt z orkiestrą poprzez jej profil na Facebooku. 

Zapisy przyjmuje Gabriela Zawidzka tel. 62 78 436 29 kom. 694 214 871 Organizatorzy - Rada Rodziców

Materiał organizatorów

Sylwestrowe szaleństwa w Kamionce Około 80 osób bawiło się na Balu Sylwestrowym w miejscowości Kamionka. Organizatorami zabawy sylwestrowej i powitania Nowego Roku była OSP oraz

SOKOLNIKI

W tym roku zrewitalizują park miejscowe Koło Gospodyń. Warto dodać, że sala w Kamionce została dopiero co wyremontowana. Jest to zasługa mieszkańców miejscowości Piaski oraz Kamionka, którzy własnymi silami zrealizowali to przedsięwzięcie.

10 stycznia 2014

www.tugazeta.pl

Za ponad 484 tys. zł zostanie zrewitalizowany zabytkowy park w Sokolnikach. Na realizację zadania gmina pozyskała aż 345 tys. zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. - W wyniku realizacji zadania zostanie poprawiony stan drzew, zwiększona zostanie ilość nasadzeń oraz utwardzona zostanie nawierzchnia. Ponadto modernizacji podlegać będą lampy oświetleniowe, zamontowane zostaną nowe kosze oraz ławki, a także zakupione zostanie wyposażenie siłowni zewnętrznej i placu zabaw– informują urzędnicy. Rewitalizacja ma być zakończona przed końcem listopada. 


10

Patryk Hodera rozmawia z byłym starostą

Józef Wróbel o powiecie

O tym czy były starosta, Józef Wróbel tęskni za PRL-em, co sądzi o lokalnej polityce i jakie ma plany przeczytacie w wywiadzie Patryka Hodery.

■ Panie Józefie, jak możemy nazwać obecny stan? Polityczna emerytura czy zawieszenie? Przede wszystkim walka o własne zdrowie. Myślę, że ten rok będzie dla mnie przełomowy. Wciąż mam nadzieję na powrót do polityki. Trudno po tylu latach siedzieć w domu i przyglądać się różnym sprawom z boku. ■ Nie da się jednak ukryć, że trzy lata temu starał się pan zostać burmistrzem Wieruszowa… Owszem, miałem ambicje aby zostać włodarzem miasta. Z polityką – nawet lokalną – jest tak, że wciąga coraz bardziej. Przynajmniej tak było w moim przypadku. Jeśli raz się wejdzie do tej rzeki, trudno wychodzić.

to Polacy – jak zwykle chcieliśmy wszystko wyciąć w pień… i mamy to co mamy. Dziś nie budujemy tylu fabryk i zakładów. Gdyby nie ten PRL, to nie byłoby Zakładów Płyt Wiórowych. Gierek nas zadłużył ale myślę, że za długi obecnej władzy będziemy pokutować znacznie dłużej.

■ Wiele osób w naszym po-

się grochem rzucanym w ścianę. „Nie bo nie” i koniec.

■ Ma pan na myśli sprawę targowiska czy zakładu „Yetico”? I jedno i drugie. Ja wiedziałem od samego początku co się będzie działo. Miałem doświadczenie z Galewic. Byłem w Olsztynie i zapewniałem naszych mieszkańców, że wszystko będzie w porządku. Władze lokalne pozwoliły na budowę zakładu ale z perspektywy lat uważam, że nie powinien on być w tak bliskiej odległości od zabudowań. Dlatego zwracałem burmistrzowi uwagę na to, by przenieść inwestycję w miejsce gdzie powstał ZPW Prospan. Tam są wszystkie niezbędne media.

wiecie tęskni za młodymi ludźmi. Czy nie potrzeba nam powiewu świeżości? Takie też przyświecało mi hasło podczas kampanii wyborczej. Mieszkańcy chcieli zmiany. Od samego początku, gdy zostałem starostą, dążyłem do tego, by zaangażować w rozwój naszych miejscowości młodych ludzi. Życie publiczne umiera, gdy nie ■ Jak będzie podczas listopa- uczestniczą w nim pełne zapału, ■ Ale podobno jest duży prodowych wyborów? nowych pomysłów osoby. Szkoda, blem z wykupieniem gruntów. O tym zadecydują wyborcy. że do tej pory nikt się nie włączył Taki sam problem, jak w miejWtedy dowiemy się co było do- do władzy. scu gdzie ma powstać „Yetico”. bre, a co nie. Poznamy autorów Tam wszystko było, a tutaj trzetrafnych decyzji i koncepcji. Zo■ Nikt nie włączył się, bo zna- ba zainwestować ogrom pieniębaczymy jak wyborcy oceniają komita większość uciekła stąd dzy. Skoro mamy już scalone decyzję o podniesieniu wieku za szkołą, pracą i normalnością. grunty radni i włodarze powinni emerytalnego. Młodzi czekają na miejsca pracy przekonać właścicieli działek na i rozrywkę – tego niestety u nas zamianę. Trzeba działać i zabie■ Rozmawiamy o polityce jak na lekarstwo. gać. Naprzeciwko ZPW Prospan w wymiarze lokalnym. A fakty Dlatego uważam, że potrzeba (obecnie „Pfleiderer”) gmina poktóre pan przytoczył raczej są nam świeżej krwi. Gdyby radni i siada grunt, tam należy zabiegać o zależne od „góry”. włodarze wsłuchiwali się w głosy przyległe tereny. Dojdzie do takiej Tak, są zależne od władzy na młodych, to bylibyśmy znacznie sytuacji, że z jednej strony miasta szczeblu krajowym ale nie należy dalej. I tak np. burmistrz, Bogdan będą „wióry” a z drugiej „Yetico”. zapominać, że wpływ na decyden- Nawrocki nie ma takiego doświadtów mają nawet takie małe środo- czenia, jakiego byśmy oczekiwa■ Będziemy między młotem wiska jak Wieruszów. To przecież li. Teraz nie czas na naukę. Są a kowadłem? my – wyborcy sami sobie wybrali- problemy, nie ma miejsc pracy, Należy to dobitnie zaakcentośmy naszych reprezentantów. mamy dwucyfrowe bezrobocie  i wać.  My wcześniej wybudowalicałe szczęście, że blisko nam do śmy tam drogę pod wysoki tonaż ■ A co takiego jest w Polskim Kępna. Ktoś może mi zarzucić, że (ul. Bolesławiecka – przyp. red). Stronnictwie Ludowym, że rzą- ja również się uczyłem ale 16 lat Włodarze tłumaczą się również dzi w Wieruszowie i tworzy ko- temu były zupełnie inne warunki bliską odległością do wjazdu na alicję na szczeblu krajowym? ,zupełnie inna rzeczywistość. My trasę ekspresową. W tym miejPSL ma stały, wiejski elektorat. budowaliśmy powiat, a gmina scu o którym mówię również jest Nie dzieje się tak od dziś. Raczej już funkcjonowała. Czego by nie bardzo dobry dojazd. Ale „nie bo nie odkryję tajemnicy, jeśli po- mówić o byłej burmistrz, Iwonie nie”. wiem że ludowcy są przy władzy Szkopińskiej – ona potrafiła jedjuż od dziesiątek lat. To przekła- nać sobie ludzi. Przyszedł moment ■ Czy obecny burmistrz ma da się na miejsca pracy. Zawsze zmęczenia ale nie wiem czy obec- szansę na drugą kadencję? swój o swojego będzie dbał. Teraz ny wybór był najlepszy. Wszystko zależy do kandytak jakby powtarza się okres Gierdatów. Jeśli wystartują ci co poka. To co zyskują rolnicy, to mieli ■ A czy uważa pan, że nie był przednio, to wygra w pierwszej już kilkadziesiąt lat wstecz. Wspo- to głos za Bogdanem Nawroc- turze. Ktoś musi być bardzo ammnienia o Gierku nie są wyssane z kim, a przeciwko Iwonie Szko- bitny. Musiałby pokazać, że jest palca i nie są tęsknotą za PRL-em. pińskiej? szansa na dobre rządzenie. Dlatego Są tęsknotą za normalnością. Ma pan rację. Nie było innej al- wciąż namawiam młodych: starternatywy, również i ja nie dosta- tujcie, idźcie na wybory, bierzcie ■ Z racji wieku daleko mi do łem poparcia, które pozwoliłoby władzę we własne ręce. Ja też nie tych czasów. Czy pańskim zda- mi objąć władzę w Wieruszowie. wiedziałem, że zostanę starostą. niem PRL był dobrym ustrojem? Nie ma się czego bać. Jeżeli inni Tęskni pan za tymi czasami? ■ Jak oceni pan obecne rzą- nie potrafią zmienić naszej rzeczyJa tęsknię za normalnością. dy? wistości to proponuję wziąć los w Było wiele dobrych stron ale oczyBurmistrz Nawrocki nie słucha swoje ręce. wiście nie należy zapominać o mieszkańców. Było wiele propotych ciemniejszych aspektach, zycji z dobrymi i gotowymi roz■ Dlaczego PSL pokonało które należało odrzucić. My – jak wiązaniami. Ale niestety okazały SLD?

www.tugazeta.pl

My mieliśmy silny elektorat w ZPW i zakładach państwowych. Uważam również, że błędem było to, że związki zawodowe nie wyszły z zakładów i nie utworzyły powiatowych struktur. Dziś trudno w prywatnym zakładzie powołać taką formację.

■ Coraz więcej mówi się o likwidacji małych powiatów – a takim, nie ukrywajmy, jest powiat wieruszowski. Jakiś czas temu europoseł, Andrzej Grzyb zapowiedział batalię o przetrwanie powiatu ostrzeszowskiego. A co z nami? W takiej formie finansowania powiatów daleko nie zajedziemy. 36 mln zł, co to jest za budżet? Powiaty, prędzej czy później, zostaną zarzucone zadaniami, bez zapewnienia na nie środków finansowych i skończy się tym, że rząd pokaże tym samym nieudolność samorządowców. ■ Słyszał pan o zmianie na-

sze zadanie”. Szef Łódzkiej Strefy Ekonomicznej obiecał mi, że jeśli będziemy dysponować odpowiednim areałem, to owa strefa powstanie w Wieruszowie.

■ Powstała w Ostrzeszowie – w województwie wielkopolskim To jest właśnie wspomniana wcześniej siła przebicia. Determinują ją chęci. ■ Coraz bliżej do kolejnych wyborów samorządowych. Pozostało już tylko kilka miesięcy. Czy teraz zacznie się coś dziać? Z pewnością… ale należy również pamiętać o tym, że praca samorządów jest podyktowana zamówieniami publicznymi. Dlatego często tak bywa, że w roku wyborczym jest wiele inwestycji. Przykładem może być np. budowa drogi pod koniec roku.

zewnictwa węzła w miejscowości Walichnowy? Słyszał pan o szlaku bursztynowym. Czy przypadkiem inne powiaty i ościenne miasta nie mają większej siły przebicia? Oczywiście, że sąsiednie powiaty mają większą siłę. My jeśli mamy jakąś szansę, to nie potrafimy jej wykorzystać. Są różne programy i źródła finansowania. Czy my nie potrafimy starać się o ■ Kto w pana ocenie jest dośrodki zewnętrzne? brym włodarzem? Uważam, że dobrze rządzą: Le■ My mamy powiat z mapą i szek Dominas, Marian Wojciekompasem.. szak, Józef Suwara. Nie należy Tak, ale jest to namiastka tego również zapominać o nawiązaco powinniśmy robić. Uważam, że nej współpracy na linii starostwo był to dobry krok starosty,Andrze- powiatowe – gmina Wieruszów. ja Szymanka, jednak powinniśmy Tego właśnie oczekiwaliśmy od pójść dalej. Kompas nie ożywi byłej burmistrz. Na ostatniej sesji nam naszych miejscowości. Trze- pogratulowałem włodarzom takiej ba wyjść z czymś nowym i dlatego postawy. potrzeba świeżej krwi. Dlaczego wybieramy tylko starszych? ■ Czy nie powinno być tak, że wszystkich łączyłoby jedno ■ Ja znam odpowiedź – mło- ugrupowanie – powiat wierudzi wyjechali, a starsi są wybie- szowski. rani na obraz i podobieństwo… Tak byłoby najlepiej. Wciąż starszych. namawiam młodzież – startujcie. Może i tak. ■ A jeśli pan powróci  do po■ A co pan zrobił, by ich za- lityki, to w jakim charakterze? trzymać? Bo przecież nie migruNajlepiej jako radny powiatoją od wczoraj. wy. Za starostwem tęsknię najJa już poprzedniej burmistrz bardziej. A z okazji nowego roku proponowałem by stworzyć strefę życzę wszystkim zdrowia i poekonomiczną. Wówczas otrzymy- myślności. wałem odpowiedź: „to nie jest na-

10 stycznia 2014


11

DUŻY WYBÓR RYB ŚWIEŻYCH I MROŻONYCH FLĄDRA, DORSZ FILET Z KARPIA SKLEP MIĘSNY „WĘDLINKA” PŁOTKA, KARAŚ Rafał Kubot SZCZUPAK, PSTRĄG Wieruszów ul. Fabryczna

  WWW

CHŁODNICTWO

e-ma . I C E il: biu B O ro@i S S . P cebo ss.plL WENTYLACJA

KLIMATYZACJA

systemy klimatyzacyjne chłodnictwo przemysłowe chłodnie, mroźnie tunele szokowe

agregaty wody lodowej systemy wentylacyjne pompy ciepła odzysk ciepła z urządzeń chłodniczych

Wieruszów ul. Rynek 15  tel./fax: 62 78 111 37  tel. kom. 604 412 814

Gmina Bolesławiec

Ile i na co?

11.305.410 zł zapisano po stronie dochodów, a 11.210.535 zł znalazło się po stronie wydatków w budżecie samorządu z Bolesławca na 2014r. Nadwyżka na sumę 94.875 zł zostanie przekazana na spłatę kredytów i pożyczek.

1.117.291 zł wygospodarowano na realizację różnych zadań. – W sumie będzie ich 25 – przybliża skarbnik gminy, Jarosław Jeziorowski. – Jednym z największych przedsięwzięć będzie modernizacja oczyszczalni ścieków w Bolesławcu. Poza tym radni przeznaczyli środki na rekonstrukcję ciągów technologicznych stacji uzdatniania wody w Chróścinie. W tym roku czeka nas modernizacja mostu przy drodze  gminnej w miejscowości Wiewiórka i modernizacja kotłowni w budynku OSP w Żdżarach. Nadal będziemy kontynuować współpracę z powiatem, dlatego w budżecie zapisaliśmy dotację celową dla Starostwa

NOWE DOMY I MIESZKANIA NA KORDECKIEGO YY kompleksowe usługi budowlane YY termomodernizacje YY budowa hal i obiektów przemysłowych YY usługi deweloperskie

Tel. 664 132 472

Powiatowego na budowę dalszego etapu chodnika w Mieleszynie – dodaje skarbnik Jeziorowski. Na koniec 2013r. zobowiązania długoterminowe gminy Bolesławiec opiewały na sumę 4.052.971 zł. – Wkrótce szczegółowe informacje będą opublikowane w naszym Biuletynie Informacji Publicznej – zapowiada skarbnik. ►(PaH)

Poszkodowany mężczyzna trafił do szpitala

Podczas wycinki przygniotło go drzewo W piątek – 3 stycznia – policjanci z KPP Wieruszów zostali poinformowani o wypadku na terenie jednego z kompleksów leśnych na wysokości Mieleszyna. To tam - podczas wykonywania wycinki - na mężczyznę obsługującego piłę łańcuchową spadło drzewo powodując u niego poważny uraz nogi. Poszkodowany 57-latek został przetransportowany ambulansem pogotowia do szpitala. Był trzeźwy. Pracując na terenie prywatnym może mówić o większym szczęściu niż 73-letni Wielkopolanin o którym pisał portal gazeta.pl

10 stycznia 2014

BEZPOŚREDNIA SPRZEDAŻ PALIW DOWÓZ GRATIS! Zapraszamy! 721 039 731 oraz 605 361 811. Najlepsze paliwa w naprawdę doskonałych cenach! Specjalizujemy się w obsłudze małych i średnich przedsiębiorstw oraz klientów indywidualnych.

Dystrybuujemy paliwa o parametrach zgodnych z obowiązującymi normami.

www.tugazeta.pl


12

Mail do redakcji

Piotr Kołodziej o gminie Galewice Witam,chciałbym odnieść się do nadesłanych do redakcji maili: „Sylwester pod ciemną chmurką” oraz maila pana Krzysztofa Frysiaka  „Pani przewodnicząca! Panie wójcie!”, oba dotyczą tej samej tematyki - mianowicie wyłączania oświetlenia ulicznego w gminie Galewice. Tak się złożyło, że uczestniczyłem w ostatniej sesji rady gminy Galewice w 2013 roku tj. 30 grudnia. Na sesji podejmowana była m.in. uchwała budżetowa. Na obradach niestety byłem jako jedyny mieszkaniec gminy. Sesje odbywają się w godzinach pracy, a wiec zrozumiałym wydaje się niska frekwencja mieszkańców. Podczas sesji skierowałem kilka pytań do rady jak i do wójta: zapytałem czy gmina Galewice należy do spółki oświetlenie uliczne, zapytałem jakie konkretnie oszczędności uzyskano wprowadzając nieszczęsne zarządzenie wójta o wyłączaniu oświetlenia ulicznego oraz zapytałem na co została uzyskana kwota z oszczędności przeznaczona? Jako pierwsza po moich zapytaniach zabrała głos Pani radna Halina Nawrocka z Ostrówka pytając mnie dlaczego wysuwam takie wnioski, że wyłączenie oświetlenia ulicznego było złe? Zadała mi pytanie, abym przytoczył jej jakie złe wydarzenia pojawiły się od czasu wyłączenia światła? Przekazała wszystkim z własnego doświadczenia, że będąc na terenie Niemiec, w pewnej wiosce zauważyła, że światło jest wyłączane w godzinach 1.00 – 4.00. Podsumowywała, że tylko bogaci oszczędzają – więc dlaczego nie my? Oczywiście przytoczyłem jej kilka zaistniałych zdarzeń na terenie gminy, opisywanych także za pośrednictwem „Łącznika” - m.in.: kradzież samochodu z załadunkiem z posesji, zdarzenia i kolizje drogowe, kradzieże na ternie posesji, akty wandalizmu. Zwróciłem także uwagę na fakt, iż podczas wakacji kiedy światło gasło o 23.30 mnóstwo młodzieży poruszało się po terenie Galewic. Zwróciłem także uwagę Pani radnej, że podjęto decyzję o wyłączeniu oświetlenia bez konsultacji z policją czy strażą. W puncie sesji dotyczącym odpowiedzi na wnioski i interpelacje do zadanych przeze mnie pytań odniósł się wójt, jednakże oczywiście nie uzyskałem konkretnej odpowiedzi, jaką kwotę zaoszczędzono w 2013r, i na co ją przeznaczono. Wójt jedynie wspominał o szacunkach w kwocie 100.000 zł rocznie (czyli na tyle mniej więcej szacuje się nasze bezpieczeństwo). Wójt wyraził opinię, że on nie może odpowiadać za pojazdy pozastawiane na posesjach, ani także za to, że ktoś łamie przepisy drogowe. Tylko w tym jest taki mały haczyk, art. 7 pkt 14 ustawy o samorządzie gminnym wskazuje, że m.in. zaspokojenie zbiorowych potrzeb wspólnoty, w tym bezpieczeństwo obywateli to zadanie własne gminy. Zresztą na to samo powoła się

gmina (co można znaleźć na stronie BIP gminy) uzasadniając zamiar podpisania umowy ze spółką oświetlenie uliczne cyt.: „Uzasadnienie faktyczne: oświetlenie ulic, placów i dróg to jedno z podstawowych zadań własnych gminy” (wyłączając obywatelom oświetlanie nie zwiększacie ich bezpieczeństwa). Identyfikacja potencjalnego sprawcy zdarzenia uciekającego w ciemnościach także wydaje się być utrudniona. Ważnym także było pytanie o przynależność do spółki „oświetlenie uliczne”, gdzie jako jedyna gmina do tej spółki nie należymy. Jednym z właścicieli mamy stać się na początku stycznia, lecz do tej pory jesteśmy jako petenci i niestety nawet przy wymianie opraw za które płacimy z własnej kieszeni nikt nie chce z nami rozmawiać. Co do LED-ów, uzasadnieniem ich braku był koszt zakupu. Wydaje się, że jeżeli gmina kupiła (jak dobrze pamiętam) 300 opraw zwykłych i je wymieniła, to może warto było zakupić w zamian 50 „ledów”, gdyż są dużo bardziej trwałe i zużywają dużo mniej energii, kolejne „ledy” można by kupować za zaoszczędzone pieniądze na wyłączonym oświetleniu i to jest konkretny cel ich przeznaczenia. Dzięki takiemu rozwiązaniu w przeciągu kilku lat byłyby „ledy” w całej gminie i byłoby światło całą noc. Chciałbym powiedzieć także kilka słów na temat budżetu. Niestety jest on bardzo asekuracyjny, bez ryzyka, spokojny. Tyko czy na dzisiejsze czasy? Teraz - gdzie mamy prawdopodobnie ostatnie rozdanie z unii rozsądnym byłoby podjęcia ryzyka i uzyskanie jak największej ilości środków zewnętrznych wspieranych środkami własnymi. Przy okazji środków zewnętrznych radni częściowo zostali wprowadzeni w błąd, gdyż zostało powiedziane, że aby starać się o środki zewnętrzne należy najpierw wyłożyć pieniądze, a dopiero później starać się o ich zwrot. Jednak środki można refundować i zaliczkować, czyli można najpierw wydać swoje środki i później starać się o zwrot lub zaliczkować środki, otrzymując je wcześniej i z nich pokrywać wydatki i je rozliczać, nawet w przypadku refundacji jak nie ma np. gmina środków własnych, to zawsze można starać się o niskoprocentową pożyczkę, czy wypuścić obligacje. Wydatki na inwestycje w gminie Galewice są bardzo skromne, paradoksalnie należy także zauważyć i chyba przychylić się do słów radnej, że jesteśmy bogatą gminą - bo skoro stać nas na to, aby kolejne urządzenia kupować za środki gminy bez żadnej dotacji (piaskarka – oczywiście przydatna) wcześniej ciągnik i inne. Dziwi mnie także, że nie pozyskuje się środków na remonty sali OSP i domów wiejskich (choćby z programu odnowy wsi), gdzie zamiast wyremontować jedną salę w

Zatrudnimy PRACOWNIKA PRALNI /miejsce pracy: Piaski, gmina Bolesławiec, woj. łódzkie/

WYMAGANIA: Wykształcenie min. średnie zawodowe Doświadczenie na podobnym stanowisku mile widziane Komunikatywność, zaangażowanie Chęci do pracy

Opis stanowiska pracy: Przyjmowanie towaru, selekcja, obsługa automatycznych pralek, suszarek i składarek, pakowanie oraz wysyłka. Osoby zainteresowane ofertą prosimy o przesłanie CV wraz z klauzulą wyrażającą zgodę na przetwarzanie danych osobowych kontakt: mail: spagolfoaza@wp.pl

Galewicach (praktycznie ze środków OSP) można by przy pomocy gminy i środków zewnętrznych wyremontować np. sale i w Galewicach i w Ostrówku i Osowej. Niezrozumiałym pozostaje dla mnie także fakt przeznaczania kolejnych środków na wykup terenu pod zbiornik „Okoń” zadaję pytanie: po co i komu? Po pierwsze z tym tempem, jakie prezentuje w wykupie gruntów gmina, to jak już będą tereny, to nie będzie dofinansowania, bo już się środki skończą, a po drugie czy radni widzieli rzeczkę na której chcą zrobić zbiornik? (raczej I klasa czystości to nie jest!) Jest oczywiście pytanie ile będzie miejsc pracy? Czy ktoś będzie zainteresowany taką infrastrukturą? Faktycznie jesteśmy tacy bogaci, aby zrobić sobie zbiornik? A czy w ramach oszczędności nie wyłączy gmina oświetlenia np. o 21.00? Mam w zamian inną propozycję. Lepszym rozwiązaniem wydaje się wykup terenów w Osowej znajdujących się w bliskiej odległości od węzła S8 i stworzenie strefy ekonomicznej. Będą inwestorzy, będą miejsca pracy, będą dochody - zrobimy zbiornik. A teraz to komu go chcecie zrobić – wyludniającym się wsiom? Pani skarbnik także w swej wypowiedzi zauważa, że Ostrzeszów mniej wydaje niż my, jednak ja bym też na to inaczej spojrzał, bo jak będziemy mieli aquapark, kino 3D,  będziemy mieli drogi jak w Wielkopolsce, i jak nikt nie będzie nam gasił światła, to będziemy mogli wtedy mniej wydawać. Tymczasem my budujemy zbiornik za oszczędności mieszkańców, a oni szykują kolejna strefę przemysłową (i do tego łódzką) z miejscami pracy. Jednak aby także przywołać przykład z naszego podwórka proszę spojrzeć na Czastary - dochód 10 mln, inwestycje 3,2 mln, tak więc u nas przy 18 mln dochodu 3,5 inwestycji szału nie robią, proszę przejrzeć także na Sokolniki - przy budżecie naprawczym kupują wozy strażackie, koparki a my… na sesji usłyszałem też głos, że w Pątnowie, to się nic nie robi, przestrzega przed takim myśleniem, bo to powoduje, że właśnie zamiast iść do przodu spoczywamy na laurach. Nie patrzcie na tych co mają gorzej, bierzcie przykład z tych co robią lepiej. Mam nadzieję, że ten budżet ulegnie jeszcze zmianie, bo na obecną chwilę odnosi się wrażenie, że jest to budżet na przeczekanie do wyborów. Na sesji chwilami bywało bardzo niemiło zwłaszcza, jak kierowano wobec siebie inwektywy, czy choćby w momencie używania słów na k… potocznie uznawanych za obraźliwe. Wydaje się, że nawet stresowe sytuacje pomiędzy radnymi, sołtysami nie powinny wyzwalać złych emocji, tak więc jedynie czego ja życzę Rajcom i Włodarzom na Nowy Rok to spokoju i odwagi. ►PozdrawiamPiotr Kołodziej

Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej

w Pieczyskach zaprasza na

Bal Karnawałowo-Walentynkowy 15 lutego 2014 roku, godz. 19.30 (sala OSP) Zapewniamy: wyśmienitą kuchnię, świetną muzykę (DJ ELVIS) gorącą atmosferę

Wstęp: 150 zł od pary.

Dochód z balu zostanie w całości przeznaczony na potrzeby uczniów SP w Pieczyskach. Rezerwacje: tel. 62 78 44 628 (szkoła) lub 607 181 943. SERDECZNIE ZAPRASZAMY

www.tugazeta.pl

10 stycznia 2014


13

Wieruszowska Halowa Liga Piłki Nożnej

LUTUTÓW

Sensacja goniła sensację Turniej par brydża Kolejka niespodzianek i porażek faworytów w Wieruszowskiej Halowej Lidze Piłki Nożnej. Sensacyjnymi porażkami zakończyły się spotkania faworyzowanych drużyn: Sagana Kępno i FC Balanga. O podium tak naprawdę powalczyć mogą wszyscy uczestnicy tegorocznej edycji.

Mimo zmasowanych ataków Sagana (grali 2 czwórkami), to piłkarze Białej, grając z jednym rezerwowym dali radę ekipie z Kępna zdobywając zwycięską bramkę w ostatniej akcji meczu. Na pochwałę zasługuje cała drużyna oraz jej bramkarz, który popisywał się bramkarskimi umiejętności i mimo wielu akcji przeciwnika niemal z każdej wychodził obronną ręką. Ostatecznie skazywany na porażkę GLKS zwyciężył 3:2. Taki sam wynik padł w spotkaniu Hetman Żdżary - FC Balan-

ga. Tutaj szybka bramka zdobyta przez Artura Kmiecińskiego nie podłamała piłkarzy ze Żdżar. Grali do końca, a w ostatnich sekundach bohaterem Hetmana został Mateusz Żuchowski, który był autorem decydującegotrafienia. MLINE – FC POLANKI 7:2 BIAŁA – SAGAN 3:2 FC BALANGA – HETMAN ŻDZARY 2:3 RYTUAL – BIAŁA 10:0 RYTUAL - ŁĘKA OP. 5:0 (WO)  TABELA 1.Rytual   4 - 12 - 24:4 2.FC Balanga 4 - 9 -15:5 3.Sagan Kępno 4 - 6 - 14:16

Wyjazd młodych piłkarzy z Wieruszowa

Z bardzo dobrej strony zaprezentowali się mali piłkarze Akademii Piłkarskiej Wieruszów w rozgrywanym, w dniach 3-6 stycznia, w Głuchołazach Ogólnopolskim Festiwalu Piłkarskim ,,Futbol na tak’’.

Zapraszamy wszystkich chętnych do próby swoich sił w tej dyscyplinie. Zapewniamy instruktarz, cierpliwość, materiały pomocnicze i próbne rozgrywki w ramach organ i z o w a n y c h t r e n i n g ó w w G m i n n y m O ś r o d k u K u l t u r y. ► Wacław Zabłocki

Materiał TECHNIKUM w Lututowie Barwy AP Wieruszów reprezentowali w Głuchołazach: Kacper Zgadzaj, Oktawian Lisiecki, KubaSmolis, Przemek Toboła, Mateusz Grzesiuk, Konrad Miś, Kacper Szkop, Paweł Śpigiel, Eryk Jaroch, Mateusz Pietrzak, Kuba Gliński, Alan Anioł i Bartek Zgadzaj. Najlepszym Bramkarzem turnieju w kategorii młodszej został zawodnik AP - Kacper Zgadzaj, a Nagroda Specjalna Błysk Geniuszu trafiła do jego klubowego kolegi, filigranowego Jakuba Smolisa. Turniej wygrały Marcinki Kępno (prowadzone również przez Marcina Wiśniewskiego i Bartłomieja Steinerta), przed Odrą Opole.

WHLPN

Rytual objął prowadzenie

Rytual objął prowadzenie w tabeli Wieruszowskiej Halowej Ligi Piłki Nożnej. W 4 kolejce spotkań doszło do dwóch wielkich niespodzianek. Pierwszą sprawili piłkarze z Białej, którzy pokonali Sagan 3:2. Zawodnicy z Białej musieli wznieść się na wyżyny swoich umiejętności, by ograć dotychczasowego lidera, bowiem w kolejnym meczu, przegrali już bardzo wysoko z Rytualem 0:10. Rytual jest na najlepszej drodze do wygrania ligi. By tak się stało, konieczne będzie zwycięstwo w najbliższej kolejce nad FC Balangą, która dość nieoczekiwanie przegrała z Hetmanem Żdżary 2:3. Bardzo wielu wrażeń dostarczyło także spotkanie, w którym M-Line pokonało 7:2 FC Polankę. Wynik zupełnie nie odzwierciedla wydarzeń na boisku. Piłkarze M-Line nastrzelali bramek swoim rywalom, dopiero w końcówce meczu.  ►Materiał:  Daniel Tarchała - Radio SUD

10 stycznia 2014

5 stycznia został zorganizowany w Gminnym Ośrodku Kultury w Lututowie Turniej Par Brydża Sportowego. Jego organizatorem był Zarząd Sekcji Brydżowej.

4.M-Line 4 - 6 - 20:11 5.GLKS Biała 4 - 6 - 9:19 6.Hetman Żdżary 4 - 6 - 11:13 7.FC Polanki 4 - 3 - 8:14 8.Łęka Opatowska 4 0 - 1:22 KLASYFIKACJA STRZELCÓW: Adrian Lenek..............................9 Damian Karczmarek.................. 6 Łukasz Iwanetzki........................5 Tobiasz Trzęsicki .........................5 Marcin Górecki.......................... 4 Paweł Baraniak...........................4 Mateusz Olender ........................2 Piotr Klimek ................................2 Patryk Wąsla ...............................2 Po rozegraniu czterech tur zwyciężyły następujące pary brydżowe: Tomasz Koniarczyk....................3 I miejsce para Edward Perdek i Marian Wróbel .........................56 pkt II miejsce para Jarosław Skotarski i Wacław Zabłocki...............52 pkt III miejsce Jan Nawrocki i Piotr Nawrocki................................ 48 pkt IV miejsce Zbigniew Wyczałkowski i Bartosz Wyczałkowski...36 pkt

AP w Głuchołazach Podopieczni Marcina Wiśniewskiego i Bartłomieja Steinerta w 10-zespołowej stawce uplasowali się w środku tabeli. Podkreślić trzeba, że Wieruszowianie grali z rywalami o rok i dwa lata starszymi. Sam wyjazd na trzydniowy turniej dla zespołu z Wieruszowa był ogromnym przeżyciem. Chłopcy pierwszy raz wyjechali na taki turniej. - Troszkę się baliśmy, że będą tęsknić za domem – mówi trener AP Wieruszów, Marcin Wiśniewski. - Nie było jednak żadnych problemów. Takie wyjazdy oprócz aspektów czysto sportowych pozwalają drużynie na lepszą integrację i zżycie.Sportowo młodszym rocznikowo piłkarzom AP Wieruszów pierwszy raz przyszło mierzyć się z tak mocnymi rywalami, jak chociażby Odra Opole. Ostatecznie uplasowali się oni w środku 10-zespołowej stawki. Tak naprawdę rywalizacji nie byli w stanie nawiązać tylko ze wspomnianą Odrą  i Marcinkami Kępno. - Jesteśmy jeszcze na etapie nauki i po to przede wszystkim pojechaliśmy do Głuchołaz – podkreśla Marcin Wiśniewski. - Do czwartego miejsca zabrakło nam jednego zwycięstwa. Nie pojechaliśmy w najmocniejszym składzie. Wyniki, a przede wszystkim gra naszych zawodników pokazują, że zmierzamy w dobrym kierunku.

sportowego

www.tugazeta.pl

Nie tylko nauką żyją uczniowie

7 stycznia w ZSP w Wieruszowie odbyły się zawody rejonowe w Tenisie Stołowym dziewcząt szkół ponadgimnazjalnych, w którym wzięło udział dziesięć drużyn. Na zawody wyjechała drużyna zawodniczek Zespołu Szkół Rolniczych wyłoniona na corocznym turnieju szkolnym w składzie: Marzena Świerczyńska (III TAK) i Marta Pośpiech (I TAK). Dziewczęta te w zawodach powiatowych w Wieruszowie wywalczyły so-

bie awans na zawody rejonowe. Turniej przebiegał w sportowej atmosferze i rywalizacji fair play. Dziewczęta z Zespołu Szkół Rolniczych z Lututowa zajęły VIII miejsce. Cała społeczność szkolna trzymała za nasze reprezentantki „kciuki”. Reprezentację szkoły do rozgrywek przygotował nauczyciel wychowania fizycznego Adam Okolewski. Ze sportowym pozdrowieniem ►A.O.


14

JAK DODAĆ OGŁOSZENIE DROBNE?

ABY DODAĆ OGŁOSZENIE DO GAZETY ŁĄCZNIK I SERWISU www.tugazeta.pl należy wysłać treść SMS em pod numer 7936 Ogłoszenie wysyła się poprzez wpisanie specjalnego kodu poprzedzającego ogłoszenie: KLUCZ.GAZETA (spacja - czyli przerwa pomiędzy wyrazami) TREŚĆ OGŁOSZENIA PRZYKŁAD: KLUCZ.GAZETA Sprzedam meble ogrodowe. Tel. ... Po wysłaniu SMSa z ogloszeniem otrzymają Państwo SMS zwrotny potwierdzający przyjęcie ogłoszenia do emisji. Brak takiego potwierdzenia świadczy o NIEPOPRAWNYM PRZESŁANIU SMS.

PROSIMY O DOKŁADNE ZASTOSOWANIE SIĘ DO INSTRUKCJI REDAKCJA NIE ODPOWIADA ZA BŁĘDNE, NIEPOPRAWNE WYSŁANIE OGŁOSZENIA I ZWIĄZANE Z TYM OPŁATY

Koszt wysłania jednego SMS - 9 złotych plus VAT Ogłoszenie można również zlecić do emisji w redakcji na ul. Buczka 4 w Wieruszowie oraz w punktach oznaczonych specjalną naklejką na terenie całego powiatu Cena obejmuje 2 emisje ogłoszenia w kolejnych wydaniach gazety ŁĄCZNIK oraz emisję przez 2 tygodnie na www.tugazeta.pl

WAŻNE:

W przypadku przesyłania wiadomości zawierającej regionalne znaki diakrytyczne, w tym polskie znaki (np.: ą, ę, ł), z wykorzystaniem terminala GSM/UMTS, w tym aparatu telefonicznego kodującego znaki regionalne (tryb UNICODE), długość wiadomości wynosi maksymalnie 70 znaków. W przypadku jednorazowego przesłania wiadomości zawierającej więcej niż 70 znaków, tekst SMS jest dzielony na odpowiednią liczbę SMS-ów, z których każdy obciążany jest opłatą indywidualnie, zgodnie z cennikiem. (OGŁOSZENIE W RAZIE POTRZEBY MOŻNA PRZESYŁAĆ BEZ POLSKICH ZNAKÓW)

USŁUGI TRANSPORTOWE Oferujemy przewozy krajowe i zagraniczne: – maszyn i urządzeń – towarów do 3,5 t – przeprowadzki WYWROTKA DO 5 t AUTO LAWETA

Tel. 607 612 485

L

8

Ł8

Zaprasza na kurs Prawa Jazdy Kat"B"

Rozpoczę88

ZAPRASZAMY 12.08.2013

8żliwość8 dojazdu 88 8

KONTAKT 693 413 931

SPRZEDAŻ PIASKU Z TRANSPORTEM LUB BEZ Okolice Wieruszowa

Tel. 510 037 998 ZAPRASZAMY!

AUTO-GAZ

NIERUCHOMOŚCI

Sprzedam mieszkanie własnościowe w bloku na ulicy Fabrycznej. Parter 48,48 m2. Cena 2400 za m2. Kontakt 514 409 817 (197) Sprzedam dom z budynkami gospodarczymi w Tyblach Małych tel.503 562 979 (197) Atrakcyjna działka o pow. 1,70 ha w miejscowości Niwiska w pobliżu szkoły, przy drodze asfaltowej, ogrodzona, wszystkie media. Tel 785 450 506 (197) SPRZEDAM DZIAŁKĘ ROLNO-BUDOWLANĄ 80a W MIEJSCOWOŚCI SOKOLNIKI. Tel 508 520 818 (197) Sprzedam 30 arów na Porębach. 4 tys. Tel: 695 276 278 (197) Sprzedam mieszkanie 38m2 na ul. Fabrycznej blok 4 ( parter),2 pokoje, łazienka i kuchnia, bardzo dobry stan. Tel. 785 517 189 (197) Wezmę w dzierżawę Grunty Rolne lub Kupię. Kontakt: 782 230 340 (197) Sprzedam mieszkanie os. Waryńskiego 3 piętro 2 pokoje słoneczne odświeżone cena do negocjacji tel 884 603 448 (196) Sprzedam uroczy domek w Mieleszynie, powiat wieruszowski, położony na działce 0,25ha + 4ha pola. Kontakt: 661 845 598 (196) Mam do sprzedania mieszkanie 61m kw, znajdujące się w Wieruszowie na osiedlu Warszawska blok 4 na 2 piętrze. tel 724141671 (196) Wynajmę mieszkanie 65m2, 2 pokoje, kuchnie, łazienkę lub 38m2, pokój, kuchnie, łazienkę. Tel. 607055582, 607345236. (196) Mam do wynajęcia dwupokojowe (44m2), umeblowane mieszkanie w Wieruszowie przy ul. Kordeckiego. Kontakt pod nr 605 222 149 (196) Sprzedam dom z zabudowaniami gospodarczymi w Mieleszynie tel. 668 997 695 (196) Do wynajęcia mieszkanie na ul.Kordeckiego w

KAŻDY WYMIAR. SZYBKIE TERMINY. BARDZO PROFESJONALNIE!

Tel. 602 510 350

parterze przy ulicy Kordeckiego o łącznej powierzchni 46 m2. Kontakt: 601 075 292 lub 609 654 102.(198) Sprzedam mieszkanie dwupokojowe w Wieruszowie, 50 metrów przy ulicy Warszawskiej 49, z piwnica, cena:130 000 do negocjacji.nr tel.607 943 000 lub 600 414 809.(198) Sprzedam działkę budowlaną o pow. 0,25 h w Wieruszowie. Więcej informacji pod numerem tel. 660 327 850.(198) Sprzedam działkę na Górach 49 ar cena 10 tys. Tel 695 276 278.(198)

USŁUGI

Wieruszowie o pow.46m2. 2 pokoje, łazienka, wc, kuchnia umeblowana, balkon i piwnica. Tel: 602 300 683 (198) Sprzedam mieszkanie w budynku pięciorodzinnym w Wieruszowie – I piętro, trzy pokoje z kuchnią, łazienką, spiżarnia i ogródek. Tel. 725 777 553 (198) Kupię nieruchomość przy ul. Warszawskiej lub Fabrycznej tel.663 491 933.(198) Szukam do wynajęcia mieszkania lub domu w zamian za opiekę i konserwację. (Złota rączka). 691 585 289.(198) Kupię ziemię - może być łąka, nieużytek o powierzchni 1h do 2h klasy V lub VI. Kontakt pod nr: 781 161 651.(198) Sprzedam mieszkanie w budynku pięciorodzinnym w Wieruszowie – I piętro, trzy pokoje z kuchnią, łazienką, spiżarnia i ogródek. Tel. 725777553.(198) Sprzedam mieszkanie własnościowe na

USŁUGI BUDOWLANE: MURARSTWO, DEKARSTWO, DOCIEPLANIE BUDYNKÓW I PODDASZY, REGIPSY, GŁADZIE, SZPACHLOWANIE, PŁYTKI. SOLIDNIE - ŁUKASZ 695 236 711 Usługi remontowe, pełen zakres, malowanie, łazienki, konkurencyjne ceny. tanio i solidnie, 691-636-339 (197) KOMPLEKSOWE WYKOŃCZENIA WNĘTRZ:gładzie, poddasza, sufity podwieszane, malowanie, panele, płytki itp.tel.661 106 866 (197) DJ TIGER OBSŁUGA MUZYCZNA IMPREZ OKOLICZNOŚCIOWYCH PROFESJONALNE NAGŁOŚNIENIE OŚWIETLENIE MUZYKA www.djtiger. pl facebook.com/djtigerpl 692-98-98-98 (197) Usługi Remontowe Docieplenia poddaszy Zabudowy z płyt KG Płytki Malowanie Gladz itp. Tel.782 067 325 (197) Sala do wynajęcia na imprezy okolicznościowe. Więcej informacji na stronie www. sala-na-gorce.pl (196) Firma budowlana przyjmie zlecenia - pełen zakres robót-ZIMOWE CENY tel.605 585 547 (196) USŁUGI HYDRAULICZNE SZEROKI ZAKRES PRAC. Tel: 723 480 577.(198) Usługi remontowo-budowlane, budowa

MOTORYZACYJNE

Skup samochodów do złomowania. Odbiór lawetą oraz skup starych motocykli 791 096 871.(198) Sprzedam Opel Vectra Kombi 1.6 benzyna +gaz, 1998r. Przebieg 238 tys. kolor bezowy. Tel. 519 508 923.(198) Sprzedam Citroen C-3 1.4.Diesel 2003 tel. 502 304 897.(198) Sprzedam busa FIAT DUCATO MAX 2.3 JTD, 2006r, zadbany, cena: 19 500 zł netto (możliwość negocjacji), tel. 695 099  702. (198) Sprzedam ursus c 45 es produkcja własna tel 62 784 63 58 (197) Sprzedam Fiata Seicento 1.1 Sporting, 2000r, udokumentowany przebieg 89 tys., kolor: wiśnia metalic, nowa instalacja gazowa, dwie poduszki pow., elektr. szyby, nowe koła zimowe i letnie, hak,użytkowany przez kobietę, cena do negocjacji, tel. 693 618 916 (197) Sprzedam Hyundai TB poj.1.1, 2007r czerwony stan bardzo dobry. Beczka asenizacyjna 4000. Pługi 3 i 4 skibowe obrotowe. Siewniki zbożowe szerokości 2,50 i 2,70.Przyczepa rolnicza,3,5t + nastawki, siewnik do zboża 2.70 i 2.50 Tel. 607 963 712 (197) Sprzedam Opla Calibre 2,0+LPG 8v ‚93r przebieg 245 tys km nowy olej rozrząd i parownik. tel 723 673 616. Cena do uzgodnienia. (197) Sprzedam Audi A4B5 1998r. srebrny metalik, spr w 2012r, stan idealny, nowa inst. gazowa, nowy rozrząd i zawieszenie, hak, nowe lampy. Tel 781 238 749 (196) SPRZEDAM CINQUECENTO POJ.900 ROK 1996,Z INSTALACJĄ GAZOWĄ TEL.609 514 410 (196) Sprzedam fiat uno rok 1998 poj. 1000 Cena 1050 Kontakt: 725317506. (196) Sprzedam VW Golf IV 98r. 1.4benzyna,3drzwiowy, granat, do małych poprawek lakierniczych, stan silnika bdb. Tel 697 443 159 cena 5.500 do negocjacji (196) Sprzedam Hyundai TB poj.1.1, 2007r. przebieg 61 tyś, czerwony stan bardzo dobry. Pług 3 i 4 skibowe obrotowe. Siewnik zbożowy 2,70. Przyczepa rolnicza 3,5t + nastawki, pługi zagonowe 3 i 4 skibowe, agregat ścierniskowy szerokości 2,5m+ walec Tel. 60796371 (196)

skład opału Ofreuje:

Piotr Tomczyk

Węgiel kostka, orzech, miał,

Montaż instalacji gazowych do samochodów. Mechanika samochodowa.

ekogroszek workowany

Wieruszów ul. Polna 23 Tel. 505 104 560 oraz 62 78 313 17

OKNA GOSPODARCZO - INWENTARSKIE

domów od podstaw, tynki cementowo-wapienne, ocieplanie budynków, tynki ozdobne, zakładanie glazury i gładzi. Tel. 607822365. (198) Usługi dekarskie: więźba dachowa, krycie blachą trapezową i blachodachówką, dachówką, ocieplenie i adaptacja poddaszy. Możliwość obejrzenia dotychczasowych prac. Tel 783674 972.(198) Usługi Remontowo- Wykończeniowe: Gładzie na mokro i na sucho, płyty gipsowe, malowania, płytki łazienki-podłogi. Tel 782-410-537(198) Wykończenia wnętrz: płyta GK, sufity poddasza, gładzie, malowania, płytki podłogi. Tel 733 375 085.(198)

• Orzech – 630 zł/t !!! • Eko‑groszek luz – 670 zł/t !!! • Eko‑groszek workowany – 720 zł/t

INFOLINIA tel. 800 120 220

Telefon 507 134 397 www.opalwieruszow.pl Dobrydział 5

www.tugazeta.pl

10 stycznia 2014


15 Sprzedam prawie nowe zimowe opony 175/65/14 (używane tylko miesiąc) z felgami od opla 4x100. Cena za komplet 550 złotych tel. 606 493 503 (195) Sprzedam Hyundai TB poj.1.1, 2007r. przebieg 61 tyś, czerwony stan bardzo dobry. Pług 3 i 4 skibowe obrotowe.Siewnik zbożowy 2,70. Przyczepa rolnicza 3,5t + nastawki, pługi zagonowe 3 i 4 skibowe, agregat ścierniskowy szerokości 2,5m+ walec Tel. 60796371 (195) KUPUJEMY AUTA do złomowania. Gotówka i dokumenty od ręki . 601 – 757 – 165 , 62/59-76-067

SPRZEDAM

Sprzedam wysłodki suche. Tel 603 750 304 (00) Sprzedam pszczoły 5 rodzin z kpl. wyposażeniem, sprzedam pięć prosiąt. Tel. 795 287 715. (198) Sprzedam wersalkę z eko skóry jasny brąz 250 zł. Tel. 693 373 430.(198) SPRZEDAM DREWNO KOMINKOWE - OSOWA TEL. 693 465 604.(198) Sprzedam siewnik marki „POZNANIAK” - szerokość robocza 2,70 m oraz opryskiwacz marki „KWAS” szerokość robocza 12 metrów. Telefon: 660 323 801.(198) Sprzedam tube LTC 10” sprzęt brzmi czysto, nie charczy, i radio SONY DSX-A30, stan bardzo dobry. Gorąco polecam! Kontakt 667 823 737.(198) Do sprzedania 4 opony zimowe używane z felgami alu do Opla Corsa r98.Rozmiar 155/70r13Barum opona08r cena za sztukę 125 zł! Kontakt 536 139 378.(198) Sprzedam używane łóżeczko dziecięce z materacem Kontakt: 691 783 093.(198) Sprzedam prosięta 13 szt . Tel 698 402 838 (197)

Sprzedam maszynę do szycia Textima , podwójny transport 230V. Kontakt: 609 869 457 (197) Sprzedam zwykły telewizor LG 21cali stan bardzo dobry plus nowy dekoder cena za wszystko 300zł do malej negocjacji kontakt 782 150 133 (197) SPRZEDAM PROSIĘTA 17szt. Tel. 882 915 348 (197) Sprzedam DREWNO kominkowe i opałowe do pieca. Kontakt 603-749-253 (197) Sprzedam zestaw głośniki TONSIL 300W amplituner-dvd PIONEER subwoofer KENWOOD 150W stan bdb kontakt 532 516 041 (197) Sprzedam tanio telewizor marki SAMSUNGLCD 22 cal. - model LE 22S81B. CENA 200 zl. Tel. 693 619 023 (197) Sprzedam byczki z własnego gospodarstwa. Kontakt 607 51 61 15 Sprzedam prosięta 16 szt. Tel. 669 293 938 (197) Sprzedam wózek dla dziecka Tel.889 829 879 (197) Sprzedam dwa rowery holenderskie batavus gazella. Tel. 887 068 830 (197) Piękny HP DV6 3120. 500 Gb HDD, 3 Gb DDR3, Radeon 5470 512 Mb, Athlon II P320 2,1 ghz. Windows 7. 100% sprawny. Wersja exclusive. 887431546. (196) SPRZEDAM - Komputer+monitor LCD 19 cali! Mocny do gier i obróbki, w b.dobrym stanie. Zestaw 400 zł. Netbook HP MINI 160 Gb hdd. Stan b.dobry - 350 zł TEL: 887 431 546 (196)

w prowadzeniu ksiąg handlowych do pracy RIGIPSY MALOWANIA. KONTAKT - 602 857 w biurze rachunkowym. Mile widziana zna- 742 (196) jomość programu Comarch Optima. Możliwość KOREPETYCJE zatrudnienia na część etatu lub jako praca do- Lekcje gry na gitarze i keyboardzie- pianinie. datkowa. Tel. 790 232 582 oraz 535 378 792 (197) Tel. 609 141 328 (198) Firma tapicerska poszukuje krojczej z wielo- Udzielę korepetycji z języka niemieckiego. letnim doświadczeniem. Więcej informacji Kontakt: 605-733-165.(198) pod numerem 697 160 404 (197) RÓŻNE PRZYJMĘ TAPICERA Z DOŚWIADCZENIEM. Zostały zgubione kluczyki z pilotem od volPRACA Szukam opiekunki do 1,5 rocznego dziecka. PRACA OD ZARAZ. KONTAKT: 781 699 336 (197) kswagena, kolor czarny, w okolicach stacji Praca 4-5 godzin w tygodniu. Osoba musi DAM PRACE WYKOŃCZENIOWE GŁADZIE paliw ORLEN w Wieruszowie. Przewidziana nagroda! Tel. 608214229.(198 mieszkać w Bolesławcu. Tel.725 069 384.(198) Zatrudnimy kierowcę samochodu ciężarowego - 603 749 253.(198) Bardzo dobra praca od zaraz. Firma meblowa zatrudni przed- DOŚWIADCZONA I ODPOWIEDZIALNA KSIĘGOWA stawicieli handlowych. Wysokie ZAPRASZA DO SKORZYSTANIA Z USŁUG zarobki. 608 411 203.(198)   Firma handlowa poszukuje - RYCZAŁT - PIT – 16A (31 styczeń 2014) pracowników; kierowców kategorii AB, przedstawicieli han- - KARTA PODATKOWA -  PIT – 28 (20 styczeń 2014) dlowych. CV proszę wysyłać na - ROZLICZENIA FIRM PIT-36 e-mail rekrutacja4@op.pl lub - ROZLICZENIA PRACOWNIKÓW  PIT – 37 skontaktować się pod numerem  Telefon: 695-503-529 e-mail: ksiegowa.bk@onet.pl kontaktowym 697 984 897.(198) Kobieta, lat 27 z wykształceniem pedagogicznym oraz doświadczeniem zaopiekuje się Twoim dzieckiem, tel. 693045214.(198) Firma Meble Marzenie z siedzibą w Opatow prowadzeniu ksiąg handlowych wie zatrudni: -tapicerów, stolarzy, szwaczki i krojcze z doświadczeniem - pracowników do pracy do pakowania mebli Telefon kontaktowy 509 KUPIĘ 637 007.(198 – 4e) Kupię zboże: pszenica, owies, jęczmień, żyto, Firma z Wieruszowa przyjmie do Mile widziana znajomość programu Comarch Optima. Możliwość zatrudnienia na część etatu pszenżyto, kukurydzę, łubin, bobik itp. Min pracy elektryka z uprawnienialub jako praca dodatkowa. 24t. Zapewniam transport, płacę w dniu od- mi. Tel. 608 411 203.(198) bioru. Tel.509 942 079.(198) Pilnie zatrudnię księgową z doświadczeniem Tel. 790232582, 535378792. Kupię lochy, knury 3.8/kg, odbiór i kasa na miejscu. Dzwonić po 19.00. Tel: 723 068 088. (198) KUPIĘ ZBOŻA PSZENICĘ ŻYTO PSZENŻYTO OWIES JĘCZMIEŃ RZEPAK ŁUBIN SŁODKI KUKURYDZE ILOŚCI MIN 24T ZAPEWNIAM TRANSPORT PŁATNE W DNIU ODBIORU TEL.504 082 106 (197)

ROZLICZENIA ROCZNE ZA 2013 ROK

PILNIĘ ZATRUDNIĘ KSIĘGOWĄ Z DOŚWIADCZENIEM W BIURZE RACHUNKOWYM

a owo firmo rem ntlana budukoasw z Majda

docieplenia murarstwo dekarstwo usługi Ł ria.pl kas@inte kacper lu wykończeniowe i remontowe Krajanka 9a 98-410 Czastary

MECHANIKA POJAZDOWA

∙ Naprawy blacharskie, lakiernicze i zawieszeń ∙ Geometria kół ∙ Wymiana rozrządów ∙ i inne

Mirków 112 Kontakt: 883 705 575, 62 78 40 224

POMOC DROGOWA

USŁUGI HYDRAULICZNE

OSOBOWE i CIĘŻAROWE

Mechanika pojazdowa Blacharstwo (prostowanie na ramie) Lakiernictwo (komora lakiernicza)

– INSTALACJE CO – SANITARNE – WODNE I KANALIZACYJNE • Przyłącza wodne, naprawy, przeróbki • Pełen zakres usług Ponadto: Profesjonalne wiercenia wiertłami koronowymi w betonie zbrojeniowym, cegle oraz innych materiałach.

Jan Gruszka

Diagnostyka komputerowa Regeneracja głowic Ustawianie geometrii kół Sklep motoryzacyjny

www – http://pomocdrogowawieruszow.pl Galewice, ul. Marii Konopnickiej 1, tel: 601 87 27 99 oraz 605 47 39 59

10 stycznia 2014

Tel. 604 605 392

www.tugazeta.pl


16

WANIEK NA NIEDZIELĘ

Siedmioprocentowy, elitarny margines

Według danych statystycznych połowa mieszkańców naszego globu nie zna liter żadnego alfabetu. Dla nich przedmiot, jakim jest książka po prostu nie istnieje. Druga połowa ludzkościpoznała litery, ale czy robi codzienny użytek z umiejętności czytania?

Ilu z nich zagląda wyłącznie na strony internetowe, zajmuje się lekturą rachunków, kwitów, brukowych gazet, bryków itp. Ilu, po tych wszystkich odliczeniach, zostaje ludzi, dla których lektura jest jedną z życiowych przyjemności, a czytanie jest wyznacznikiem inteligencji i ważną formą spędzania wolnego czasu? Niewielu. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że czytający stanowią prawdziwie elitarny margines. Ale przecież „definicja człowieczeństwa nigdy nie obejmowała spraw związanych z lekturą. Homo sapiens to człowiek rozumny, albo inaczej – człowiek myślący. Do prowadzenia najprostszej formy egzystencji potrzebuje powietrza, wody, jedzenia, ciepła. Prawdę mówiąc, czytanie ani pisanie, a co dopiero gromadzenie książek, nie wchodzą w zakres procesów niezbędnych do życia. To luksus dostępny i atrakcyjny tylko dla wybranych.” Polacy zdają się w pełni zgadzać z taką postawą, gdyż od wielu lat stan czytelnictwa w naszym pięknym kraju niezmiennie maleje. Statystyki za 2013 rok są wręcz alarmujące. Ponad 60% rodaków w zeszłym roku  nie sięgnęło po jakiekolwiek słowo pisane. Kontakt z drukiem miało 39% obywateli naszego kraju i trzeba zaznaczyć, że w tej grupie mieszczą się także ci, którzy choćby tylko jeden raz zajrzeli do encyklopedii, otworzyli mapę czy książkę kucharską.  Wśród tych, którzy choć jeden raz na przełomie  ostatnich 365 dni miało kontakt ze słowem drukowanym, zaledwie 7% czyta regularnie. To przerażające, tym bardziej, że jak się okazuje jesteśmy jedynym krajem w Europie, w którym notuje się stały spadek czytelnictwa. Różnica dwudziestu procent pomiędzy tymi co czytają, a tymi, którzy tym gardzą jest zatrważająca.Słyszę już te grzmiące głosy, które będą przekonywać, że kraj potrzebuje dróg, miejsc pracy, inwestycji, pieniędzy, chleba itd. Zgadzam się, ale ten kraj, a w kraju każde województwo, a w województwie każdy powiat, a w powiecie każda gmina potrzebują przede wszystkim mądrych, inteligentnych ludzi. Kontakt z kulturą, znajomość pewnych podstaw literatury, muzyki, kina, teatru, plastyki jest jednym z mierników nie tylko wiedzy i inteligencji, ale również

poziomu, na jakim znajduje się określona społeczność. Nie ma od tego ucieczki, chyba, że chcemy stworzyć zupełnie nowy rodzaj cywilizacji, w której niewiedza nie będzie powodem do wstydu. Rosnąca od wielu lat ignorancja nie tylko w dziedzinie literatury, ale dotykająca wszystkich dziedzin kultury doprowadziła do tego, że w każdym miejscu tego pięknego kraju potrzebna jest praca u podstaw. Uczenie najmłodszych obcowania z książką, teatrem, filmem, malarstwem, muzyką. Coraz łatwiej można wyobrazić sobie społeczeństwo, w którym książką z wysokiej półki będzie „Zmierzch”, klasyką piosenki „My Słowianie”, a Photoshop stanie się mistrzem fotografii. Oczywiście pewnie to nic złego, ale trudno funkcjonować w świecie, gdzie przytacza się wspaniałe cytaty z książek nie znając całości, śpiewa się „Hallelujah” nie słuchając innych utworów Leonarda Cohena, czy interesować się fotografią i nie obejrzeć ani jednej pracy Ryszarda Horowitza. Przez lata karmiliśmy się przekonaniem, że najważniejsza jest gospodarka, drogi, praca, że jak będziemy opływać we wszystkie dobrobyty tego świata, to wówczas będzie czas na rozrywkę. Ja już w to nie wierzę, a nawet jestem pewna, że należy w równym stopniu dbać o gospodarkę, jak i o kulturę i związaną z nią edukację. Gdyby dzisiaj zapytać samorządowców co zrobili przez ostatnie cztery lata dla kultury , pewnie większość wymieniłaby festyny, które, żeby była jasność, również są potrzebne. Zapytajmy ich, jaką książkę ostatnio przeczytali, jaki film obejrzeli w kinie, kiedy ostatnio byli w teatrze, na koncercie… Rozpoczął się rok wyborczy. Od jakiegoś czasu, pewnie jak większość z Państwa, zastanawiam się: na kogo głosować. Dawno porzuciłam jakiekolwiek sympatie partyjne, osobiście głosuję na ludzi, którzy mają coś do zaoferowania, co zwykle weryfikuje czas. Jednak tym razem w swoich wyborach będę szukała ludzi, którzy nie pominą w programie spraw kultury i tego aby w tej dziedzinie edukować najmłodszych. Bo jak pisał Jan Amos „autorytet władzy poznaje się po tym, co zrobiła dla szeroko pojętej kultury i nauki człowieka.” ►Beata Waniek

LUTUTÓW

Będzie się działo...

12 stycznia, niedziela, GOK, godz. 10.30 Walne Zebranie Koła Wędkarskiego PZW „Łużyca”   18 stycznia, sobota, GOK, godz. 10.00 Szachowy Otwarty Turniej    Grand Prix   19 stycznia, niedziela, GOK, godz. 10.00Warcabowy Otwarty Turniej Grand Prix w warcaby 100 – polowe   27 stycznia, poniedziałek, GOK godz. 11.30 Smok Wawelski Teatr Samorząd Gminy Lututów – Dzieciom   30 stycznia, czwartek, GOK godz. 15.00  Irydolog i leczenie ziołami 8  lutego, sobota, GOK, godz. 19.00 Zabawa Karnawałowa dla Starszych Nastolatków, zapisy GOK Lututów 15 luty, niedziela, godz. 18.00 Walne Zebranie Ochotniczej Straży Pożarnej jednostka w Lututowie

www.tugazeta.pl

10 stycznia 2014

Lacznik nr198  

Lacznik nr198

Lacznik nr198  

Lacznik nr198

Advertisement