Page 1

Styczeń 2017 Nr 1 (1) Cena: 13,90 zł (w tym 5% VAT) ISSN 2543-4497

THINK MICE W W W. T H I N K M I C E . P L

Paris expo Porte de Versailles W Paryżu powstaje największe centrum konferencyjne w Europie. Czy dzięki niemu miasto stanie się liderem światowej branży MICE? PRAWO SŁÓW KILKA O OCHRONIE KONCEPTÓW

SYLWETKA (NIE)ZNANA TWARZ KRZYSZTOFA MATERNY MAGAZYN BRANŻY SPOTKAŃ

THINK INCENTIVE TURYSTYCZNY FUNDUSZ GWARANCYJNY POD LUPĄ


OD REDAKCJI

MYŚLISZ MICE, MÓWISZ THINK MICE Patrząc wstecz każdy z nas z pewnością jest w stanie przywołać spotkania, które w jakiś sposób wpłynęły na jego życie. Wśród nich na pewno będą takie, które odcisnęły na nim trwałe piętno. Mam tu na myśli chwile, w których poznawaliśmy naszych przyszłych mężów, żony, przyjaciół, szefów, współpracowników, klientów, ale też osoby, od których, mówiąc kolokwialnie, dostawaliśmy po głowie i które mówiły „nie” naszym planom i ambicjom. Myśląc o spotkaniach nie sposób również nie wspomnieć chwil, które być może nie stanowiły dla nas punktów zwrotnych, ale z drugiej strony bez nich nasze życie byłoby uboższe. Imprezy, wyjazdy, wycieczki, konferencje itd. Każdy z nas na swojej liście ma takie, które budzą uśmiech i są źródłem wielu niezapomnianych wspomnień. Magazyn THINK MICE, którego pierwszy numer oddajemy w Państwa ręce adresowany jest do branży, dla której głównym polem aktywności są właśnie potkania. To wyjątkowo ciekawa, ale też bardzo wymagająca materia. Spotkania zapadają w pamięć, bawią, budzą różne, czasem skrajne emocje. Sprawiają, że nasze życie staje się pełniejsze. Państwo, przedstawiciele branży MICE – jesteście ich kreatorami. Chcemy, aby media spod znaku THINK MICE (miesięcznik, portal, nasze profile w mediach społecznościowych oraz projekty networkingowe, które planujemy w najbliższej przyszłości) stały się ważną platformą komunikacji, czynnikiem integrującym, Państwa głosem w relacjach z otoczeniem gospodarczym i instytucjonalnym. Naszym celem jest, by spojrzenie na branżę prezentowane przez THINK MICE miało charakter możliwie szeroki i wieloaspektowy. Rynek na przestrzeni ostatniej dekady bardzo się sprofesjonalizował. Chcemy, aby nasze media trafiały w oczekiwania współczesnych odbiorców – były dla nich nie tylko atrakcyjne merytorycznie, ale także użyteczne i inspirujące. To dlatego THINK MICE ma być tytułem informującym o sukcesach branży, ale także o jej problemach i wyzwaniach, z którymi musi się mierzyć. Naszą ambicją jest również ukazywanie doświadczeń i dorobku z międzynarodowego świata MICE. Opisując najlepsze praktyki, nowości oraz prezentując najciekawsze realizacje z zagranicy chcemy zaskakiwać, a przede wszystkim motywować do dalszego rozwoju. Pragnieniem Wydawcy i całego zespołu jest, by THINK MICE był tytułem, którego oczekuje i na jaki zasługuje branża – czego sobie i Państwu życzymy. Maria Krzos

3 THINK MICE


THINK MICE MICE & MORE MEDIA GROUP THINK MICE Business Link PGE Narodowy Al. Ks. J. Poniatowskiego 1 03-901 Warszawa tel. +48 690 12 12 69 redakcja@thinkmice.pl www.thinkmice.pl www.facebook.com/thinkmice/

8 07 08 10

 THINK INCENTIVE 18 Turystyczny Fundusz Gwarancyjny pod lupą 20 Bezpieczeństwo ponad wszystko

REDAKTOR NACZELNA Maria Krzos maria.krzos@thinkmice.pl

 22 23 26

ZESPÓŁ REDAKCYJNY Michał Kalarus michał.kalarus@thinkmice.pl Ksenia Bednarek, Maciej Kompała, Monika Kowalska

DZIAŁ PRENUMERATY prenumerata@thinkmice.pl

 SYLWETKA 32 (Nie)znana twarz Krzysztofa Materny

DZIAŁ GRAFICZNY Iwona Borowska Roman Borowski studio@thinkmice.pl

32

PARTNER MERYTORYCZNY (DZIAŁ PRAWNY)

23

THINK MICE

 TECHNOLOGIE 38 Pomysł kluczem do sukcesu

 KALENDARIUM 45 THINK FAIRS najważniejsze zagraniczne targi branży MICE w 2017 roku

 SEKCJA BLOGERSKA 46 Rob Davidson: Oni nie wrócą… 47 Corbin Ball: Analiza danych eventowych – nowe sposoby ulepszania eventów i targów

NAKŁAD: 6500 egz. ZASIĘG: ogólnopolski CYKL WYDAWNICZY: miesięcznik

4

 PRAWO 37 Wszystko zaczyna się od idei… czyli słów kilka o ochronie konceptów

 RAPORT 40 Podsumowanie 2016 r.: bezpieczeństwo, pośpiech, wielkie imprezy i nowi gracze 43 Nowy rok, nowe wyzwania

DRUKARNIA TAURUS

Teksty i zdjęcia publikowane w czasopiśmie nie mogą być reprodukowane bez pisemnej zgody Wydawcy. Wydawca i redakcja nie ponoszą odpowiedzialności za treść reklam i ogłoszeń.

THINK VENUE Paris expo Porte de Versailles Rezydencja II Nosalowy Dwór Analiza hotelowych programów lojalnościowych

 THINK DESTINATION 28 Promocja i turystyka w samorządach

DZIAŁ REKLAMY reklama@thinkmice.pl

©COPYRIGHT BY MICE & MORE MEDIA GROUP

NEWS Konkurs na prezesa POT Wirtualny spacer po hotelach Marriott Rywalizacja o Szczyt Klimatyczny ONZ

 THINK EVENT 14 Zagraniczne konkursy branżowe

ZDJĘCIE NA OKŁADCE COVER PHOTO: COPYRIGHT– ©VIPARIS-L'AUTRE IMAGE

PROJECT MANAGER Anna Łukasik think@thinkmice.pl

14

48

 MICE W OBIEKTYWIE 48 Relacje fotograficzne z wydarzeń branżowych


PRELEDIUM

TAK POWSTAWAŁ THINK MICE…

Członkowie Rady Programowej THINK MICE chwilę przed rozpoczęciem dyskusji.

GODZINY ROZMÓW, SETKI WYPITYCH KAW I TYSIĄCE NAPISANYCH SŁÓW. OTO NASTAŁA WIELKA DLA NAS CHWILA, KIEDY MOŻEMY PRZEKAZAĆ PAŃSTWU EFEKT NASZEJ PRACY.

Nad premierowym numerem THINK MICE pracowaliśmy kilka długich tygodni. Pierwsze rozmowy, konsultacje i przymiarki co do kształtu nowej gazety, jej formy i tematyki zaczęły się wczesną jesienią. Główne prace ruszyły w listopadzie. Wtedy pojawił się spis pierwszych tematów – tekstów, które powinny powstać i znaleźć się w numerze. Niezwykle ważnym dla nas momentem była decyzja o powołaniu Rady Programowej. Tworząc nowe media chcieliśmy bowiem, aby spojrzenie na branżę – to prezentowane przez gazetę, ale także portal internetowy www.thinkmice.pl – miało jak najszerszy i wieloaspektowy charakter. Dlatego postanowiliśmy zapytać profesjonalistów reprezentujących wszystkie segmenty branży o to, o czym ich zdaniem powinniśmy pisać, na jakich aspektach się skupiać. Zaproszenie do udziału w naszej Radzie przyjęły osoby na co dzień aktywnie działające w przemyśle spotkań, mogące pochwalić się olbrzymią wiedzą i doświadczeniem. Za wszystkie pytania, sugestie, podpowiedzi i wskazówki dziękujemy: Żanecie Berus, Bartoszowi Bieszyńskiemu, Agnieszce Faracik-Leśniak, Andrzejowi Hulewiczowi, Piotrowi Jaworowiczowi, Rafałowi Mrzygłockiemu, Mariuszowi Nowakowi, Leszkowi Skibińskiemu, Agnieszce Sołtysiak oraz Renacie Taberskiej (sylwetki każdego z członków naszej Rady znajdziecie Państwo na następnej stronie). Słowa uznania należą się też nowemu warszawskiemu centrum coworkingowemu The Brain Embassy, należącemu do Adgar Poland. Miejscu, które posłużyło nam za przestrzeń do kreatywnej dyskusji z członkami Rady. Dziękujemy również firmie Deli Catering, która przygotowała poczęstunek na tę okazję.

Pierwsze spotkanie Rady Programowej magazynu i portalu www.thinkmice.pl

5 THINK MICE


GREMIUM

RADA PROGRAMOWA THINK MICE

6 THINK MICE

BARTOSZ BIESZYŃSKI – PRZEWODNICZĄCY RADY PROGRAMOWEJ Z branżą eventową związany od wielu lat, początkowo w korporacjach, później po stronie agencji. Na stanowisku managing directora w Walk Events nadzoruje i kieruje pracą całego zespołu, jest też odpowiedzialny za rozwój firmy.

ŻANETA BERUS Z wykształcenia ekonomistka. Ma bogate doświadczenie w sprzedaży i zarządzaniu zespołem. Od lat, jako prezes zarządu i dyrektor zarządzająca, kieruje Expo XXI Warszawa. Jest laureatką wielu prestiżowych nagród i wyróżnień.

AGNIESZKA FARACIK-LEŚNIAK Współzałożycielka i partner zarządzający DMC Poland – agencji zajmującej się organizacją spotkań dla zagranicznych firm odwiedzających Polskę. Aktywnie działa w międzynarodowych organizacjach branżowych, jest m.in. prezesem MPI Poland Chapter.

ANDRZEJ HULEWICZ Wiceprezes Mazurkas Travel Poland, jednej z największych firm turystycznych w Polsce. Jego wiedza i doświadczenie sprawiły, że przez wielu uważany jest za prekursora i ikonę branży spotkań w naszym kraju.

PIOTR JAWOROWICZ Kierownik Działu Projektów Eventowych i Mediów Społecznościowych w PKN Orlen. Współtworzy i nadzoruje eventy, w których wzięło już udział ponad 600 tys. osób (m.in. Orlen Warsaw Marathon, VERVA Street Racing, Polacy z werwą).

RAFAŁ MRZYGŁOCKI Kierowana przez niego firma ARAM Multimedia specjalizuje się w projektowaniu i budowie scenografii multimedialnych na eventy, gale, koncerty, a także scenografii telewizyjnej. Firma obsłużyła setki imprez i zrealizowała wiele spektakularnych projektów.

MARIUSZ NOWAK Dyrektor generalny agencji Ministry Of Creativity oraz właściciel firmy MPLUSM Event Marketing. Posiada wieloletnie doświadczenie w produkcji eventów różnego typu – począwszy od kameralnych wydarzeń firmowych po największe kongresy, premiery i gale.

LESZEK SKIBIŃSKI Z branżą turystyczną związany od ponad 25 lat. Prezes zarządu Grupy TSO – jednej z najstarszych firm incentive na polskim rynku. Jest współtwórcą i jednym z pierwszych członków Stowarzyszenia Organizatorów Incentive Travel (SOIT).

AGNIESZKA SOŁTYSIAK Realizowała imprezy dla największych marek, takich jak m.in. Philip Morris, Canal+, Shell/Ferrari, Daimler Chrysler, MTV Networks, UNICEF i wiele innych. Od 2009 r., jako partner, współzarządza agencją endorfina events.

RENATA TABERSKA W TUiR Warta zajmuje się szeroko rozumianą komunikacją marketingową i promocją ubezpieczeń. W opracowywaniu strategii skierowanych do klientów korporacyjnych chętnie wykorzystuje działania wpisujące się w definicję event marketingu.


NEWS

KONKURS na prezesa POT

wiedza merytoryczna potrzebna do piastowania tego stanowiska. Na tej podstawie zespół rekrutacyjny wyłoni nazwiska trzech kandydatów, które zostaną przedstawione ministrowi sportu i turystyki. mkk

CWK W JASIONCE to teraz G2A Arena Centrum Wystawienniczo-Kongresowe w Rzeszowie Jasionce ma nową nazwę. Zmiana związana jest z wyborem sponsora tytularnego obiektu. Została nim rzeszowska firma G2A.com, właściciel globalnej platformy sprzedażowej produktów z branży gamingowej. O zmianach poinformowano na początku grudnia, podczas kongresu Business Without Limits. G2A Arena została oficjalnie otwarta 23 czerwca ub.r. To obecnie najnowocześniejsze centrum wystawienniczo-kongresowe w województwie podkarpackim. Jego zarządcy chcą, aby obiekt stał się najważniejszym w regionie miejscem organizacji nie tylko imprez targowych, ale także eventów, wystaw, konferencji i kongresów. mkk

Szymon Walkiewicz napisał książkę „Lonely Simon: Papua-Nowa Gwinea” – taki tytuł nosi książka Szymona Walkiewicza, partnera i business development directora agencji Walk. Nie jest to pozycja poświęcona branży event marketingowej – opowiada o podróżowaniu przez świat. W pojedynkę, po to, by w ciszy poszukiwać nowych wy-

zwań i inspiracji. – Samotne rejsy dookoła świata, samotne wejścia na szczyty gór to doznania ekstremalne. Trudno porównać je z wyprawami innych podróżników, którzy opisują zazwyczaj walory krajoznawcze odwiedzanych miejsc. To nie jest zwykła pozycja w regale Podróże. Oto zapis emocji i kwintesencja samotnej wyprawy człowieka, który odniósł sukces zawodowy w Europie – napisał w swojej recenzji Artur Orzech. Książka ukazała się w grudniu ub.r. nakładem wydawnictwa Rozpisani.pl. mk

Anna Górska została ponownie wybrana prezesem Oddziału Europy Centralnej stowarzyszenia ICCA (International Congress and Convention Association). To będzie jej trzecia kadencja na tym stanowisku. Przez ostatnie cztery lata (zarząd wybierany jest co dwa lata) Górska kierowała tą komórką wspólnie z wiceprezes Juttą Heinrich, dyrektor zarządzają Frankfurt Convention Bureau. Tym razem funkcję wiceprezesa objęła Karina Grützner, business development manager w Stuttgart Convention Bureau. Plany na najbliższe miesiące to m.in. stworzenie strony internetowej oddziału oraz przygotowanie letniej konferencji dla jego członków. Wydarzenie to w tym roku odbędzie się we Lwowie. Anna Górska ukończyła Wydział Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego oraz Stanowego Uniwersytetu w Nowym Jorku. Od ponad dwóch lat sprawuje funkcję business development directora w Expo XXI Warszawa. Odpowiada głównie za kontakty z międzynarodowymi stowarzyszeniami. W 2015 r. otrzymała odznakę „Za Zasługi dla Turystyki”, nadawaną przez Ministra Sportu i Turystyki. mkk

STOWARZYSZENIA

Ministerstwo Sportu i Turystyki ogłosiło nabór na stanowisko Prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej (POT). To efekt listopadowego odwołania Wojciecha Fedyka, który zaledwie po kilku miesiącach urzędowania musiał pożegnać się z tą funkcją. Kandydaci na nowego prezesa mogli składać dokumenty do 5 stycznia br. Po tej dacie nastąpiła ich analiza pod względem spełnienia wymogów formalnych określonych w ogłoszeniu o naborze. W sumie procedura wyłaniania kandydatów na prezesa POT podzielona została na kilka etapów. Drugim, po ocenie formalnej wniosków, jest sprawdzian kompetencji kierowniczych. W czasie takiej rozmowy kandydaci mogą zostać poproszeni m.in. o przedstawienie swojej koncepcji zarządzania POT. Dopiero później następuje właściwa rozmowa kwalifikacyjna. W jej trakcie oceniane jest m.in. doświadczenie zawodowe i ogólna

TRZECIA KADENCJA GÓRSKIEJ W ICCA

DYSKUSJE GLOBALNYCH CONVENTION W Dubaju odbyło się pierwsze globalne forum BestCities Global Alliance. Imprezę przygotowano we współpracy z Dubai Business Events oraz stowarzyszeniem PCMA (Professional Convention Management Association). W trakcie 4-dniowego spotkania (4-7 grudnia ub.r.) dyskutowano głównie o celach przyświecających organizacji międzynarodowych konferencji zlecanych przez stowarzyszenia, długofalowych korzyściach, jakie wynikają z goszczenia tego typu eventów oraz o tworzeniu strategicznych partnerstw pomiędzy destynacjami. Podczas części warsztatowej uczestnicy dzielili się najlepszymi praktykami z zakresu przyciągania dużych imprez MICE oraz wymieniali doświadczenia związane ze strategią budowy i promocji marek miejskich. BestCities Global Alliance istnieje od 2000 r. Jest organizacją zrzeszają 11 convention bureau z całego świata (z Berlina, Bogoty, Kapsztadu, Kopenhagi, Dubaju, Edynburga, Houston, Melbourne, Singapuru, Tokio i Vancouver). Za rok podobne forum odbędzie się w Tokio. mk

7 THINK MICE


NEWS

WIRTUALNY SPACER po hotelach Marriott

KALENDARIUM

STYCZEŃ 12 stycznia 2017 r., FORUM BRANŻY EVENTOWEJ EVENTIAL FORUM, Centrum Targowo-Kongresowe MT Polska, Warszawa 16-17 stycznia 2017 r., THE FRESH CONFERENCE 2017, Hotel Copernicus, Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki, Toruń 18-19 stycznia 2017 r., CONVENTA, Lublana, Słowenia 18-19 stycznia 2017 r., BEST OF EVENTS INTERNATIONAL, Dortmund, Niemcy 29 stycznia – 2 lutego 2017 r., SITE EXECUTIVE SUMMIT, Dublin, Irlandia LUTY 7-9 lutego 2017 r., IBTM ARABIA, Abu Dhabi, ZEA 8-9 lutego 2017 r., CONVENE – BALTIC SEA REGION EXHIBITION FOR MEETINGS, EVENTS AND INCENTIVES, Wilno, Litwa 15-17 lutego 2017 r., WARSAW REMA DAYS, Ptak Warsaw Expo, Nadarzyn

Marriott International wprowadził narzędzie, które ma usprawnić organizację tzw. wirtualnych site inspection. Wyposażony w nie został każdy z 14 hoteli wchodzących w skład dedykowanej organizatorom imprez MICE komórki European Convention Network (ECN). Należy do niej również hotel Marriott w Warszawie. Narzędzie do wirtualnych site inspection składa się z urządzenia mobilnego oraz oprogramowania, dzięki któremu możliwe jest pokazywanie na żywo przestrzeni hotelu potencjalnym klientom. Dzięki temu organizator wydarzenia, rozważający wybór

odpowiedniego dla siebie hotelu, może wejść na stronę ECN i wybrać obiekt, który go interesuje. Wirtualny spacer można przeprowadzić od razu lub umówić się w dowolnym terminie, wysyłając zapytanie online. – Wierzę, że to narzędzie oraz bezpośrednia rozmowa podczas wirtualnego spaceru pomogą przyspieszyć decyzje klientów. Zdjęcia nie zawsze oddają możliwości hotelu, a gotowe filmy, które go promują niekoniecznie muszą pokazać to, co naprawdę klienta interesuje – komentuje Małgorzata Kowalczyk, international MICE manager w warszawskim hotelu Marriott. mk

MICE potrzebuje warunków do rozwoju W ostatnich latach Polska zrobiła duży postęp, jeżeli chodzi o infrastrukturę MICE. Przemysł spotkań odgrywa ważniejszą rolę w tworzeniu PKB. Mógłby jednak stać się jednym z kluczowych sektorów gospodarczych, jak ma to miejsce na Zachodzie. Do takich wniosków doszli uczestnicy debaty Poland Meetings Destination, która towarzyszyła międzynarodowej konferencji Warsaw Economic Hub. Dawid Lasek, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki podkreślił w swoim wystąpieniu, że turystyka, także biznesowa, znalazła się już

w strategii rozwoju gospodarczego Polski. Branża spotkań miałaby zostać włączona także w strukturę tworzonego właśnie Domu Polskich Turystycznych Marek Terytorialnych – narzędzia służącego promocji oferty turystycznej. Wszystko to ma sprawić, że jej potencjał się rozwinie. Szczegóły współpracy pomiędzy rządem a branżą mają być konsultowane na początku tego roku. mkk

16-19 lutego 2017 r., IAPCO ANNUAL MEETING & GENERAL ASSEMBLY, Dubai, ZEA 21-22 lutego 2017 r., AIME 2017. ASIA-PACIFIC INCENTIVES & MEETINGS EXPO, Melbourne, Australia 22-23 lutego 2017 r., BUSINESS TRAVEL SHOW, Londyn, Wielka Brytania 22-24 lutego 2017 r., ACE of M.I.C.E. EXHIBITION, Stambuł, Turcja 28 lutego – 1 marca 2017 r., MEETINGS AFRICA, Johannesburg, RPA MARZEC 1-2 marca 2017 r., INTERNATIONAL CONFEX, Londyn, Wielka Brytania

8 THINK MICE

5-7 marca 2017 r., EMEC – EUROPEAN MEETINGS & EVENTS CONFERENCE, Grenada, Hiszpania

NOMINUJ Ambasadora Do 14 kwietnia br. można zgłaszać kandydatów do tegorocznej edycji Honorowych Ambasadorów Kongresów Polskich. To osoby, które poprzez swoją działalność w międzynarodowych stowarzyszeniach promują Polskę jako atrakcyjną destynację MICE. Zgłoszenia przyjmowane są za pośrednictwem formularza dostępnego na stronach internetowych organizatorów programu – Polskiej Organizacji Turystycznej oraz Stowarzyszenia Konferencje i Kongresy w Polsce. Uroczysta gala, w trakcie której zostaną wręczone wyróżnienia dla nowych Ambasadorów, odbędzie się 14 września br. w Centrum Kongresowym ICE Kraków. mkk


9 THINK MICE


THINK EVENT

ZAGRANICZNE KONKURSY BRANŻOWE Ostatnie miesiące przyniosły kilka informacji o sukcesach polskich firm w międzynarodowych konkursach skierowanych do branży MICE. Nie zmienia to jednak faktu, że udział naszych projektów w tego typu zmaganiach jest jeszcze znikomy.

MIĘDZYNARODOWE KONKURSY BRANŻOWE ACE of M.I.C.E. Awards All-Star Awards

 Corporate Events Awards Crystal Award

 EuBea – European Best Events Awards Event Awards

 Event Technology Awards

 Experience Design & Technology Awards Global Eventex Awards

 Motivation Masters Awards M&IT Industry Awards

 The Conference & Incentive Travel Excellence Awards

14 THINK MICE

To, że pod względem obecności w konkursach jesteśmy daleko w tyle nie tylko za krajami Europy Zachodniej, ale także za państwami naszego regionu dobrze obrazuje zestawienie realizacji, jakie w 2016 r. wpłynęły na konkurs European Best Events Awards (EuBea). Z Polski przesłano w sumie siedem zgłoszeń. To tyle samo, co ze Słowacji, gdzie rynek jest przecież słabiej rozwinięty. Dwa razy więcej zgłoszeń od nas przesłali Czesi, liderem byli Rosjanie, których projekty w różnych kategoriach zgłaszane były aż 37 razy! Znalazło to swoje odbicie w finałowej short liście – pojawiły się na niej dwie nominacje z Polski, pięć z Czech i aż 15 z Rosji. Zwiększone zainteresowanie konkursem ze strony rosyjskich agencji można wytłumaczyć faktem, że w minionym roku wręczenie nagród EuBea odbywało się w Sankt Petersburgu. Z drugiej strony jednak w poprzednich latach ich aktywność, chociaż nieco mniejsza, również pozostawała na wysokim poziomie. Polska obecność była zaś tak samo niska. Podobnie wygląda sytuacja z innymi konkursami. – W tych organizowanych przez nas chętnie startują firmy z Niemiec, Wielkiej Brytanii, a także m.in. z Kolumbii, Meksyku, Chin oraz z Czech. Niestety, do tej pory nie mieliśmy jeszcze żadnego zgłoszenia z Polski. Mam nadzieję, że kiedyś się to zmieni. Zależałoby nam na poznaniu projektów z Waszego kraju – mówi Linda Armstrong, awards manager w Exhibitor Magazine, przyznającym kilka nagród branżowych, poświęconych m.in. działaniom z zakresu event marketingu. Polskie firmy nie były też nigdy nominowane m.in. w dość popularnym M&IT Industry Awards. – Nasz konkurs działa na nieco innych zasadach. My tylko udostępniamy kategorie, a to nasi czytelnicy i branża proponują projekty, jakie powinny znaleźć się w każdej z nich. Polskie agencje są w dalszym ciągu słabo znane na brytyjskim rynku, nie wiemy dużo o realizowanych przez nie eventach. Niestety. Dlatego brak ich w spływających do nas zgłoszeniach – mówi Marek Phillips, international sales director w CAT Publications, odpowiedzialny za działania związane z konkursem M&IT Awards.

WYGRANA TO DOPIERO POCZĄTEK PRACY Zdaniem Olgi Krzemińskiej-Zasadzkiej, managing director w agencji Power, która zasiada również w jury konkursu Eventex, jedną z przyczyn małego udziału naszych firm w międzynarodowych konkursach branżowych może być brak wiary w szanse na wygraną. – Polskim agencjom wydaje się, że nie mają niczego konkurencyjnego do zaproponowania, co nie jest prawdą. W naszym kraju odby-


THINK EVENT PODSTAWOWE ZASADY UDZIAŁU W WYBRANYCH KONKURSACH CRYSTAL AWARDS KOSZTY UDZIAŁU W KONKURSIE Udział płatny. 500 USD za pierwsze zgłoszenie, 250 USD za każde następne. Członkowie stowarzyszenia SITE: 250 USD za pierwsze zgłoszenie i 200 USD za każde następne. MATERIAŁY, KTÓRE MUSZĄ ZOSTAĆ PRZESŁANE Zgłoszenia przyjmowane są za pośrednictwem formularza on-line. Dodatkowo organizatorzy proszą także o zdjęcia, rekomendują również przesłanie materiałów video (w plikach nieprzekraczających 30 MB lub za pośrednictwem linków do filmów zamieszczonych na stronach internetowych, YouTube etc.). Mile widziane są poza tym wszystkie dodatkowe materiały, takie jak m.in. listy z rekomendacjami klientów czy agendy ze spotkań. RESTRYKCJE DOTYCZĄCE MIEJSCA, W KTÓRYM ODBYWAŁA SIĘ REALIZACJA LUB JEST ZAREJESTROWANA AGENCJA Brak (zgłoszone projekty przypisywane są do poszczególnych kategorii, z których część uwzględnia podział geograficzny).

 KRYTERIA OCENY NADESŁANYCH PROJEKTÓW Incentive: ROI – 40 pkt.; Kreatywność – 35 pkt.; Logistyka – 25 pkt. Zrównoważony rozwój – 5 pkt. Destynacja: Infrastruktura – 25 pkt.; Dostępne usługi – 25 pkt.; Aktywności angażujące gości – 25 pkt.; Kreatywność (np. w budowaniu case studies) – 25 pkt.; Zrównoważony rozwój – 5 pkt. NAGRODY Kryształowy puchar. Komunikacja i promocja zwycięskich projektów podczas ceremonii, na stronie internetowej stowarzyszenia SITE, w materiałach filmowych, w komunikatach prasowych wysyłanych do przedstawicieli branży spotkań oraz mediów, możliwość stworzenia indywidualnych informacji prasowych przez zwycięzców. Możliwość zamieszczenia oficjalnego logo Crystal Awards we własnych materiałach marketingowych.

GLOBAL EVENTEX AWARDS KOSZTY UDZIAŁU W KONKURSIE

Udział płatny. 380 EUR za każde zgłoszenie. MATERIAŁY, KTÓRE MUSZĄ ZOSTAĆ PRZESŁANE

Eventy: Poza podstawowymi informacjami, takimi jak nazwa eventu, data, miejsce, strona www (jeśli jest) i krótkie podsumowanie (250 znaków) osoby zgłaszające proszone są o odpowiedź na kilka bardziej szczegółowych pytań. Dotyczą one m.in. wykorzystanych podczas realizacji rozwiązań mających na celu podniesienie atrakcyjności wydarzenia i jego lepszy odbiór przez uczestników (a także zwiększenie ich zaangażowania), podkreślenie tego, czym zgłaszany event się wyróżniał na tle podobnych projektów oraz tego, w jaki sposób zespół agencji radził sobie w sytuacjach kryzysowych związanych z przygotowaniem imprezy. Poza tym każde zgłoszenie powinno zawierać dobrej jakości zdjęcia oraz film z eventu. Technologie: Schemat wygląda podobnie, jak w przypadku części eventowej. Poza krótkim opisem i podaniem podstawowych informacji (oraz logo) zgłaszanego rozwiązania technicznego, organizatorzy przygotowali kilka pytań uzupełniających. Chodzi w nich o ukazanie znaczenia produktu dla branży oraz podkreślenie jego innowacyjności. Należy podać również kilka przykładów wykorzystania nowej technologii na eventach, opcjonalnie można też przesłać film i zdjęcia.

 RESTRYKCJE DOTYCZĄCE MIEJSCA W KTÓRYM ODBYWAŁA SIĘ REALIZACJA LUB JEST ZAREJESTROWANA AGENCJA

Brak. KRYTERIA OCENY NADESŁANYCH PROJEKTÓW

Eventy: Cele i planowanie wydarzenia – 10 proc.; Program eventu (w tym zaproszeni prelegenci, artyści, wybrane miejsce etc.) – 10 proc.; Zaangażowanie zaproszonych gości – 10 proc.; Kreatywność (w tym wprowadzane innowacje) – 30 proc.; Zarządzanie kryzysowe (w tym posiadanie tzw. planu B) – 10 proc.; Rezultat i ocena przez uczestników – 30 proc. Technologie: Użyteczność – 30 proc.; Innowacyjność – 30 proc.; Odbiór przez klientów – 40 proc. NAGRODY

Podczas ceremonii ogłoszenia wyników laureaci pierwszych i drugich nagród w poszczególnych kategoriach zostają zaproszeni na scenę. Zdobywcy pierwszych nagród mogą ponadto wygłosić krótkie przemówienie, pozostali odbierają certyfikaty. Zdobywcy trzecich nagród także otrzymują oficjalne certyfikaty, jednak dopiero po uroczystości. Wszyscy mają również możliwość zamieszczenia oficjalnego logo Global Eventex Awards we własnych materiałach marketingowych oraz na stronach internetowych.

EUBEA – EUROPEAN BEST EVENTS AWARDS KOSZTY UDZIAŁU W KONKURSIE

Udział płatny. 500 EUR za pierwsze zgłoszenie, 300 USD za każde następne. MATERIAŁY, KTÓRE MUSZĄ ZOSTAĆ PRZESŁANE

Zgłoszenia przyjmowane są za pośrednictwem formularza on-line. Dodatkowo należy przesłać do pięciu zdjęć oraz dwa filmy video obrazujące zgłaszany event – pierwszy maksymalnie 3 minutowy (plik nie może przekraczać 100 MB) dla potrzeb jury, drugi 30 sekundowy, który jest później wyświetlany podczas gali wręczenia nagród. W materiałach musi znaleźć się również logo agencji oraz klienta, który zlecił startującą w konkursie imprezę (jpg/300 dpi). Mile widziane są także materiały dodatkowe, takie jak m.in. informacje prasowe, listy referencyjne etc.

 RESTRYKCJE DOTYCZĄCE MIEJSCA, W KTÓRYM ODBYWAŁA SIĘ REALIZACJA LUB JEST ZAREJESTROWANA AGENCJA

Swoje projekty mogą zgłaszać firmy z Europy. KRYTERIA OCENY NADESŁANYCH PROJEKTÓW

Kreatywność i innowacja – 40 proc.; Wykonanie – 30 proc.; Efektywność – 20 proc.; Strategia komunikacji – 10 proc. NAGRODY

Zwycięzcy otrzymują puchary oraz oficjalne certyfikaty potwierdzające ich sukces. Certyfikaty przyznawane są także agencjom, które zgłosiły projekty zakwalifikowane do tzw. short listy.

15 THINK MICE


Fot. Joanna Pieczara

SYLWETKA


(NIE)ZNANA TWARZ KRZYSZTOFA MATERNY „REKLAMA TO JEST WALKA Z WŁASNYM GUSTEM” – USŁYSZAŁ PRZED LATY KRZYSZTOF MATERNA. ZANOTOWAŁ TO ZDANIE, PODKREŚLIŁ JAKO BARDZO TRAFNE… PO CZYM POSTANOWIŁ, ŻE BĘDZIE POSTĘPOWAŁ WBREW TEJ ZASADZIE.

Słowa, które tak bardzo zdaniem Materny oddawały istotę sprawy, że nie tylko je zanotował, ale również – jak opowiada – podkreślił wężykiem, wypowiedział Gerard Pedraglio, jeden z szefów agencji Publicis/FCB, jednej z największych agencji reklamowych na świecie. Był początek lat 90. XX w., rynek reklamowo-marketingowo-eventowy w Polsce dopiero raczkował, a zdanie to padło podczas szkolenia organizowanego przez Publicisa dla osób, które tworzyły polski oddział tej agencji. Tymi osobami byli Krzysztof Materna i Wojciech Mann. Jak gwiazdy telewizyjne znalazły się w świecie wielkiej korporacji?

Od MdM do MM Communications Wojciech Mann i Krzysztof Materna do dziś wielu osobom kojarzą się głównie z telewizyjnym duetem tworzącym i prowadzącym takie programy, jak: „Za chwilę dalszy ciąg programu” oraz „MdM, czyli Mann do Materny, Materna do Manna”. Pierwszy emitowany był w latach 1988-1994, drugi – od roku 1994 do 2001. Obydwa przyniosły im wielką popularność i rozpoznawalność. Na początku lat 90. w ich życiorysach zawodowych pojawiła się agencja MM Communications. Skąd pomysł na jej założenie? – To było tak dawno, że mógłbym w zasadzie powiedzieć, że nie pamiętam, trochę jak niektórzy przesłuchiwani przez obecną komisję śledczą – odpowiada Krzysztof Materna. – To był okres, w którym Wojtek i ja byliśmy osobami dość popularnymi, działającymi na rynku telewizyjnym w kategorii, nazwijmy to, talkshowowo-prześmiewczej. Firma Marlboro, która reprezentowała przemysł tytoniowy (działający bez wielu istniejących obecnie ograniczeń prawnych), poprosiła nas, jako osoby publiczne, o prowadzenie słynnych w tamtym czasie balów Marlboro. Z czasem zaczęliśmy programować artystycznie te wydarzenia, tzn. wymyślaliśmy ich scenariusze, sprowadzaliśmy wykonawców. Wtedy nastąpiła potrzeba prawnego usankcjonowania naszej działalności. Dlatego postanowiliśmy założyć własną agencję – MM Communications.

Mniej więcej w tym samym czasie agencja Publicis/FCB poszukiwała ludzi, którzy mieli za zadanie stworzyć w Polsce jej oddział. Na rynku reklamy firma ta była prawdziwym gigantem – powstała z połączenia dwóch agencji – amerykańskiej Foote, Cone & Belding Communications (w chwili, kiedy dokonywano łączenia, czyli w 1988 r., firma ta należała do 10 największych agencji reklamowych w USA, miała ponad 100 biur w 37 krajach) z francuską Publicis Communications. – Head hunterzy Publicisa „złowili” właśnie nas – relacjonuje Krzysztof Materna. – Wojtek został prezydentem jej polskiego oddziału, ja byłem wiceprezydentem, do pracy w reklamie wciągnęliśmy wielu młodych ludzi. Na polskim rynku zajmowaliśmy się obsługą takich firm, jak Colgate-Plamolive, Renault czy Johnson&Johnson. Jednocześnie sami bardzo intensywnie uczyliśmy się rynku reklamowego – w Paryżu, Los Angeles, Nowym Yorku. Pierwsze kontakty z zawodowcami z Zachodu spowodowały, że zaczęliśmy inaczej patrzeć na ten, nazwijmy to, biznes – tłumaczy. I dodaje: – Dosyć szybko zdaliśmy sobie jednak sprawę, że choć wiedza i doświadczenie, jakie zdobyliśmy w Publicisie były dla nas cenne, nie chcemy porzucać naszej dotychczasowej działalności i skupiać się jedynie na pracy w korporacji, w której, nie ma co ukrywać, wszystko podlegało Paryżowi. Nie mieliśmy do tego również odpowiedniej mentalności. Dlatego postanowiliśmy wyjść z Publicisa i poprzestać na pracy w MM Communications, w tej dziedzinie skupiając się na tym, co nas interesowało najbardziej – czyli na organizowaniu eventów. Z tamtego okresu Krzysztof Materna szczególnie zapamiętał przywoływane już słowa Gerarda Pedraglio – który zresztą sam przyznał, że zarówno Maternie, jak i Mannowi trudno będzie zrezygnować z własnego gustu na rzecz kreowania przekazów, które trafią do jak największej liczby klientów. Biorąc pod uwagę ich zawodową przeszłość – dziwne byłoby, gdyby uważał inaczej. Co oczywiście nie oznacza, że ich dokonania nie trafiały w gusta Polaków – wręcz przeciwnie. Można chyba jednak zaryzykować stwierdzenie, że działo się to na ich własnych warunkach.

33 THINK MICE


SYLWETKA

kiej FAMA. Jeżeli do tego dodamy m.in. lata pracy na planie filmowym (Materna był asystentem Jerzego Gruzy), doświadczenie aktorskie, ale także własne dokonania reżyserskie – trudno się dziwić, że ciężko mu było ograniczyć się do pracy dla korporacji.

Fot. Joanna Pieczara

Solidarność Sztuk – Wydaje mi się, że mimo wszystkich trudności, porażek, odrzucania pomysłów i propozycji, które składałem, przez lata pracy w MM Communications udało mi się postępować w zgodzie z własnym gustem – mówi Materna. Podkreśla, że nie było to zadaniem łatwym nawet dla niego, który, był osobą publiczną i rozpoznawalną. – Odchodząc z Publicisa postanowiłem jednak, że nie będę angażować się w projekty, które mi nie odpowiadają, pod którymi nie chciałbym się podpisać. Nie jest to łatwa droga, ponieważ kompletnie nie przystaje do tego, co dziś dzieje się w eventach, jakie podejście do ich tworzenia KRZYSZTOF MATERNA dominuje. Efektem tego jest m.in. fakt, że MM Communications nie jest agenUrodzony w 1948 r. w Sosnowcu. Konferansjer, reżyser, cją, która ma na swoim koncie dużą aktor, satyryk, scenarzysta. Współtwórca takich prograliczbę realizacji i imponujące wyniki mów, jak m.in. „Za chwilę dalszy ciąg programu” finansowe. W zasadzie pracujemy na oraz „MdM, czyli Mann do Materny, Materna do Manna”, „60 minut na godzinę”. Jest współwłaścielem agencji to, by utrzymać nasz zespół (złożony, co MM Communications organizującej takie wydarzenia, jak podkreślam, z wybitnych fachowców Festiwal „Solidarity of Arts”, Festiwal Polskich Filmów takich jak Maciej Partyka, który jest Fabularnych w Gdyni, trasa koncertowa „Miller, Możdżer, * prezesem agencji, Tomek Motyl, Adam Namysłowski”, a ostatnio – trasa „Pożar w Burdelu/Fabryka Patriotów – Rockopera Narodowa”. Fan piłki Tyszka czy Radek Bębniak). nożnej, miłośnik gry w tenisa oraz golfa. Agencja w ostatnich latach organizuje W chwili, kiedy Materna i Mann zdecydoprzede wszystkim dwa duże wydarzenia wali się na wspólną pracę przy tworzeniu „Za chwilę dalszy ciąg programu”, a potem „MdM”, każdy z nich miał – Festiwal „Solidarity of Arts” oraz Festiwal Polskich Filmów Fabularjuż na swoim koncie własne dokonania zawodowe. – Z Wojtkiem spotka- nych w Gdyni. Przy czym w przypadku tego pierwszego agencja odpowialiśmy się na pewnym etapie swojego życia. Każdy z nas do tego momen- da nie tylko za jego realizację, ale również zawartość merytoryczną tu miał już swój dorobek (…) Kiedy działaliśmy razem, to byliśmy (Krzysztof Materna jest dyrektorem artystycznym festiwalu). Festiwal razem, ale każdy z nas prowadził i prowadzi odrębnie swoją działalność odbywa się od 2009 r. i od tamtej pory na jego scenach wystąpiły najwięki żadnemu z nas to nie przeszkadza. Między innymi dlatego pracując sze nazwiska światowej i polskiej muzyki jazzowej, ale nie tylko. Wydawspólnie, nie mieliśmy żadnych konfliktów – tłumaczył Materna w jed- rzenie to udowadnia również, że możliwe jest tworzenie popularnych eventów, które nie tylko schlebiają gustom publiczności, ale również stanym z wywiadów. rają się je kształtować. – Najbardziej satysfakcjonujące chwile w mojej Liczba jego doświadczeń zawodowych, dokonań, czy wreszcie – lista pracy eventowca? Momentem, w którym miałem łzy w oczach była chwiosób, które spotkał na swojej drodze, dla których i z którymi miał okazję la po zakończeniu koncertu Możdżer+, kiedy na początku słuchacze nie pracować, może imponować. Początki jego działalności na rynku, który mogli powiedzieć ani słowa, a potem mówili mi (lub pisali na Facebostosując dzisiejszą nomenklaturę, można nazwać eventowym, sięgają czaoku), że mieli poczucie uczestnictwa w czymś niezwykłym, że koncert su studiów w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. Czyli, ten przeniósł ich do innego świata – mówi Krzysztof Materna. – Pamięnie wypominając wieku – mowa o okresie sprzed ponad 40 lat. Był to czas tam także słowa, które powiedział do mnie Quincy Jones: „Ty nie robisz intensywnego rozwoju ruchu studenckiego – festiwali, teatrów, klubów, największego festiwalu jazzowego w Polsce. Ty robisz największy festiw których swoje kariery zaczynały takie postaci, jak Agnieszka Osiecka, wal jazzowy na świecie”. Tomasz Stańko, Marek Grechuta, Maryla Rodowicz, Ewa Demarczyk, Maria Krzos Wojciech Młynarski, Jonasz Kofta, Jacek Kleyff, Krzysztof Jasiński i wie*Śródtytuł pochodzi o tytułu książki Krzysztofa Materny „Przed Państwem lu innych. Krzysztof Materna w tamtym czasie zajmował się m.in. konKrzysztof Materna (dla przyjaciół Siostra Irena). Przygody z życia wzięte”, feransjerką, a potem również organizowaniem poszczególnych wydarzeń, która w 2013 r. ukazała się nakładem Wydawnictwa Znak. na czele z kultowym Festiwalem Artystycznym Młodzieży Akademic-

Przed Państwem Krzysztof Materna

34 THINK MICE


SEKCJA BLOGERSKA

ONI NIE WRÓCĄ… Zanim trzy lata temu stworzyłem własną firmę – MICE Knowledge, przez 15 lat pracowałem jako wykładowca na dwóch londyńskich uniwersytetach. Obie uczelnie znajdowały się praktycznie w centrum miasta, a ich studentami byli młodzi ludzie z całego świata, którzy przyjechali, aby studiować w stolicy Wielkiej Brytanii. Wielu z nich pochodziło z Polski. Jak mówili, wybierali Londyn, ponieważ trudno było znaleźć im kierunek związany z turystyką biznesową w ich ojczystym kraju. Zauważyłem, że większość z nich, chociaż oczywiście nie wszyscy, po ukończeniu studiów zdecydowała się pozostać na Wyspach i właśnie tam rozpoczęła swoją karierę w branży MICE. Z częścią z tych osób utrzymuję kontakt do dziś, spotykamy się na różnych wydarzeniach, wymieniamy opinie. Praktycznie wszyscy odnieśli ogromy sukces, a ich kariera zawodowa w przemyśle spotkań rozwija się bardzo dobrze. Niedawne wydarzenia związane z referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej skłoniły mnie jednak do refleksji. Czy będzie to miało jakiś wpływ na tych ludzi? Cały czas docierają do nas plotki, że w związku z Brexitem oraz faktem, że wartość funta od maja zauważalnie się osłabiła, polscy pracownicy już wkrótce zaczną masowo opuszczać Zjednoczone Królestwo. Zastanawiałem się więc, czy polska branża MICE skorzysta w jakiś sposób z powrotu świetnie wykwalifikowanych i doświadczonych specjalistów. Rozmowy z kilkoma byłymi studentami z Polski uświadomiły mi, że odpowiedź brzmi: nie.

Każdy z nich powiedział, że nie planuje powrotu do ojczyzny ani pracy w polskim przemyśle spotkań. Jednej z takich odpowiedzi udzieliła mi pochodząca z Warszawy Sylwia. Jej przygoda z branżą MICE rozpoczęła się 10 lat temu, kiedy przyjechała na studia magisterskie (Conference & Events Management), po uprzednim ukończeniu turystyki w Polsce. Od tego czasu zorganizowała na Wyspach setki różnych eventów. Pracowała zarówno jako organizator, jak i po stronie obiektów. Niedawno zdecydowała się przyjąć pracę w dużej korporacji, gdzie jako meeting planner jest odpowiedzialna za zlecanie i koordynację eventów. Zapytałem ją o opinię w sprawie Brexitu. Przyznała, że faktycznie, wyniki referendum ją zszokowały. Tak jak większość jej przyjaciół. Zaraz dodała jednak, że jak dotąd nie odbiło się to w żaden sposób na jej pracy i codziennym życiu. Pracując w globalnej firmie, gdzie kapitał ludzki jest podstawową wartością, nie musi się niczego obawiać. To naturalne, że jest jeszcze wiele niewiadomych, ale dopóki Londyn pozostanie zamożnym, kosmopolitycznym i pełnym możliwości miastem, Sylwia nie zamierza go opuszczać. Inni też nie. Także przepraszam Polsko – wygląda na to, że polscy specjaliści MICE w najbliższym czasie nie będą wracać do domów.

Rob Davidson. Dyrektor zarządzający w firmie doradczo-szkoleniowej MICE Knowledge oraz analityk w Reed Travel Exhibitions. Przez wiele lat pracował jako wykładowca na londyńskich uniwersytetach. Jest autorem kilku książek poświęconych branży spotkań. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z organizacją konferencji, wyjazdów incentive i podróży biznesowych.

46 THINK MICE


SEKCJA BLOGERSKA

trekwireless.co.uk

ANALIZA DANYCH EVENTOWYCH – NOWE SPOSOBY ULEPSZANIA EVENTÓW I TARGÓW

Ostatnio miał miejsce prawdziwy wysyp źródeł i narzędzi, za pomocą których można gromadzić dane dotyczące tego, co dzieje się przed, w trakcie oraz po eventach. Chodzi o mobilne aplikacje (w których śledzi się każde dotknięcie), technologię beaconów, feed z Twittera, ankiety, szeroki zakres informacji pochodzących z mediów społecznościowych, streaming na żywo, mapy cieplne hal wystawienniczych, bazy danych zamówień i wiele innych. Zakup firmy Marketo zajmującej się automatyzacją marketingu przez Vista Equity Partners (właściciela Lanyoni Cvent, dwóch największych firm zajmujących się technologią eventową) za 1,8 miliarda dolarów pokazuje, że wielcy gracze stają się świadomi eventów jako znaczącego składnika szerszego krajobrazu marketingowego. Umiejętność powiązania zbieranych na żywo danych na temat eventów z profilem klienta (uczestnika) jest znaczącym etapem łączenia przepływu danych ze wszystkich źródeł. Dzięki temu firma może skutecznie dotrzeć do klientów z ofertą, która okaże się dla nich rzeczywiście interesująca i odpowiadająca ich potrzebom i zainteresowaniom. Powiązanie platform automatyzacji marketingu z systemami CRM to naturalny krok w tym kierunku. W tym miejscu warto też wspomnieć o nowych narzędziach analizy danych, które niedawno miały swoją premierę. Firma Etouches udostępniła platformę Event Data & ROI Platform, która zapewnia organizatorom eventów szczegółowy wgląd w generowaną przez nie wartość. Narzędzie w czasie rzeczywistym mierzy i kwantyfikuje zwrot z inwestycji (ROI) wobec założo-

nych celów. W trakcie cyklu życia eventu platforma zbiera, integruje i analizuje szeroki zakres danych i wskaźników efektywności w kontekście trendów, standardów i dobrych praktyk. Wizualne dashboardy zapewniają wiedzę potrzebną do podjęcia działania i zoptymalizowania wartości eventu. Do funkcji platformy należą: templatki (szablony stron WWW) służące zdefiniowaniu kryteriów sukcesu eventu (celów), z możliwością konfiguracji przez użytkowników; połączenie celów z powiązanymi wskaźnikami z szerokiego zakresu źródeł danych, łącznie z danymi rejestracyjnymi, aplikacją mobilną, iBeaconami, ankietami; szybki wgląd w działania i optymalizację całościowej wartości eventu; w trakcie trwania eventów analiza typu drill-down w celu określenia obszarów wymagających uwagi i działań przy użyciu zintegrowanej bazy wiedzy; ocena wydajności eventu w czasie rzeczywistym; wizualne dashboardy do szybkiego prezentowania pojawiających się problemów; podpowiadanie rozwiązań zgodnych z kontekstem, w jakim wystąpił problem i używanie zintegrowanej bazy wiedzy w celu dalszej poprawy wskaźników ROI wydarzenia; użycie danych na temat ROI eventu w celu określenia obszarów, na których należy skoncentrować się przy okazji przyszłych wydarzeń. Kolejne narzędzie, na które warto zwrócić uwagę zostało wprowadzone przez DoubleDutch.me, jedną z czołowych firm zajmujących się aplikacjami

mobilnymi, która w ostatnim czasie weszła w sektor analityki danych przy pomocy platformy „Live Engagement Marketing”. Jej oferta zawiera szereg angażujących narzędzi, w tym Smart Recommendations. Dzięki zaawansowanym algorytmom uczestnicy będą otrzymywać spersonalizowane rekomendacje na temat innych uczestników, z którymi mogą chcieć się skontaktować oraz spotkań, które mogą uznać za interesujące. Uczestnicy mogą również tworzyć plan spotkań bezpośrednio w aplikacji – w łatwy sposób pytać o możliwość spotkania, wybierać terminy, w których wszystkie strony są dostępne, akceptować lub rezygnować z spotkań, przeglądać plan dnia i otrzymywać na czas przypomnienia. Powyższe interakcje oraz szereg innych, w tym wymiana leadów, ankiety, aktywność na mediach społecznościowych i inne dane na temat eventów w czasie rzeczywistym mogą być zastosowane w systemach automatyzacji marketingu i CRM, takich jak Marketo, Eloquai Salesforce. Przy pomocy automatycznego przekazywania sygnałów uczestników zarejestrowanych w eventowej aplikacji, zespoły zajmujące się marketingiem i organizacją eventu mogą teraz w odpowiednim momencie dostarczać stosowny follow-up w postaci oceny leadów, organizacji spersonalizowanych kampanii triggerowanych i dostarczenia alertów w czasie rzeczywistym dla zespołów sprzedaży. Wymienione przeze mnie narzędzia to tylko kilka przykładów możliwości, jakie w tej chwili mają pracownicy branży spotkań jeśli chodzi o analizę danych.

Corbin Ball. Właściciel firmy Corbin Ball & Co., mówca i niezależny konsultant specjalizujący się w zastosowaniu nowych technologii w branży spotkań. Posiadając 20 lat doświadczenia w planowaniu wielkich międzynarodowych spotkań technologicznych, obecnie doradza klientom z całego świata, jak za pomocą nowych technologii można zaoszczędzić czas i polepszyć produktywność. Kontakt: Corbin Ball & Co. – Meetings Technology Headquarters (www.corbinball.com; www.twitter.com/corbinball).

47 THINK MICE


MICE W OBIEKTYWIE WIECZÓR IMPROWIZACJI Data: 4 listopada 2016 r. Miejsce: Pabianice, Fabryka Wełny Hotel & Spa www: www.fabrykawelny.pl

W imprezie wzięło udział około stu gości, głównie reprezentantów agencji eventowych.

GALA OTWARCIA HOTELU NOVOTEL & IBIS WROCŁAW Data: 24 listopada 2016 r. Miejsce: Wrocław, hotel Novotel Wrocław Centrum www: www.accorhotels.com

48 THINK MICE

fot. Sylwia Muratów-Boduch

Zabawa trwała do późnych godzin nocnych.

Goście mieli okazję zwiedzić nowe hotele oraz poznać ich ofertę konferencyjną.


MICE W OBIEKTYWIE ELFY SBE VOL. VI Data: 1 grudnia 2016 r. Miejsce: Warszawa, Park Miniatur Województwa Mazowieckiego www: http://sbe.org.pl

Jak co roku, podczas spotkania zbierano dary dla wybranych ośrodków pomocy. Tym razem prezenty powędrowały do jednego z warszawskich domów dziecka oraz do podopiecznych Polskiej Fundacji Pomocy Dzieciom Niedosłyszącym ECHO.

II GALA MICEXPERT BONUS 2016 Data: 7 grudnia 2016 r. Miejsce: Warszawa, Muzeum Niepodległości www: www.travelreps.pl

Głównym punktem programu było uroczyste wręczenie nagród reprezentantom agencji incentive i biur podróży.

Wyróżniono w ten sposób firmy, które w ubiegłym roku zrealizowały najwięcej imprez wyjazdowych z partnerami TravelReps.

49 THINK MICE


THINK MICE  

THINK MICE to magazyn poświęcony polskiej i międzynarodowej branży spotkań (MICE – meetings, incentives, conferences, events), który swoim z...

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you